"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 714 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 желтоқсанда № 30878 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 228 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.06.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 714 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 137841 болып тіркелген), мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартында:
6-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өтініш білдірген адамдарды жұмыс іздеушілер және жұмыссыз ретінде тіркеуді жүзеге асыру;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кәсіптер тізбесі:
1) орталық директоры - СБШ бойынша біліктіліктің 7 деңгейі;
2) жұмыспен қамту орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы - СБШ бойынша 7 біліктілік деңгейі;
3) жұмысқа орналастыру бойынша инспектор – СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
4) ізденушілермен жұмыс бойынша маман – СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
5) жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман – СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
6) кәсіптік бағдарлау маманы – СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
7) болжау және мониторинг бойынша маман – СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
8) жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты - СБШ бойынша біліктіліктің 5-6 деңгейі;
9) жұмысқа орналастыру бойынша кеңесші - СБШ бойынша біліктіліктің 4 деңгейі;
10) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша қызметші - СБШ бойынша біліктіліктің 4 деңгейі;
11) жұмыс берушілермен байланыс бөлімінің қызметшісі СБШ бойынша біліктіліктің 4 деңгейі.
Кәсіптер карточкалары осы кәсіптік стандарт қосымшасында келтірілген.";
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу (жұмыспен қамту орталығы)" кәсіптік стандартына қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 714 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости (центр занятости)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2022 года № 30878. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 714 "Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости (центр занятости)" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 137841) следующие изменения:
в Профессиональном стандарте "Содействие занятости (центр занятости)", утвержденном указанным приказом:
абзац пятый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"осуществление регистрации обратившихся лиц в качестве ищущих работу и безработных.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Перечень профессий:
1) директор центра - 7 уровень квалификации по ОРК;
2) руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН - 7 уровень квалификации по ОРК;
3) инспектор по трудоустройству – 5-6 уровень квалификации по ОРК;
4) специалист по работе с соискателями - 5-6 уровни квалификации по ОРК;
5) специалист по работе с работодателями - 5-6 уровни квалификации по ОРК;
6) специалист по профессиональной ориентации - 5-6 уровни квалификации по ОРК;
7) специалист по прогнозированию и мониторингу - 5-6 уровни квалификации по ОРК;
8) консультант по социальной работе центра занятости населения - 5-6 уровни квалификации по ОРК;
9) консультант по трудоустройству - 4 уровень квалификации по ОРК;
10) служащий по содействию занятости населения - 4 уровень квалификации по ОРК;
11) служащий отдела по связям с работодателями – 4 уровень квалификации по ОРК.
Карточки профессий приводятся в приложении к настоящему профессиональному стандарту.";
приложение к профессиональному стандарту "Содействие занятости (центр занятости)" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 480 бұйрығына
қосымша
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
(жұмыспен қамту орталығы)"
кәсіптік стандартына
қосымша
"Орталық директоры" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
1210-0-057
Кәсіп атауы
Орталық директоры
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілікке қойылатын талаптар: Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау немесе Жұмыспен қамту жүйесіндегі жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе қызмет саласындағы басшылық лауазымдарында кемінде 2 жыл.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік)
1 еңбек функциясы: ХЖҚО қызметін басқару және ұйымдастыру
1-міндет: ХЖҚО
қызметі бойынша жұмысты ұйымдастыру
қызметтер көрсетуі жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға басшылық ету және басқару
Машықтану мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамту орталығының қызметіне басшылық жасау және оның жұмыс нәтижелеріне жауапты болу.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығының перспективалық және ағымдағы даму жоспарларын әзірлеуді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.
3. Халықты жұмыспен қамту орталығына ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылықты жүзеге асыру
4. ХЖҚО қызметтері туралы халықты ақпараттандыруды ұйымдастыру мақсатында іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөз сөйлеу тәсілдерін пайдалану, әлеуметтік әріптестермен іскерлік қатынастар орнату.

2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 480
Приложение
к профессиональному стандарту
"Содействие занятости
(центр занятости)"
Карточка профессии "Директор центра"
Код профессии
1210-0-057
Наименование профессии
Директор центра
Уровень квалификации по ОРК
7 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое) и стаж работы в системе социальной защиты или занятости населения не менее 3 лет или на руководящих должностях в сферах деятельности не менее 2 лет.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое)
Трудовая функция 1: Руководство и организация деятельности ЦЗН
Задача 1: Организация работы по деятельности ЦЗН
Умения и навыки:
1. Руководить деятельностью центра занятости населения и несение ответственности за результаты его работы.
2. Организовывать и обеспечивать разработки перспективных и текущих планов развития центра занятости населения.
3. Осуществлять организационное и методическое руководство центром занятости населения
4. Проводить деловые переговоры и использовать приемы публичных выступлений, устанавливать деловые отношения с социальными партнерами с целью организации информирования населения об услугах ЦЗН.

5. Халықты жұмыспен қамту саласында автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді енгізу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
6. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
7. Жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын пайдалану.
8. ХЖҚО мамандары үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны сақтау бойынша мәселелерді шешу.
9. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту бойынша жұмыстар жүргізу.
10. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау.
11. ХЖҚО Қаржы-шаруашылық қызметін басқару.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы (бұдан әрі - Конституция).
Кәсіпкерлік Кодексі.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталын сүйемелдеуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 92 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18343 болып тіркелген).
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
2. ХЖҚО бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Жұмыспен қамту саласындағы автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің функциялары.
4. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
5. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
6. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
7. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: ХЖҚО
Қызметтерін ұсыну бойынша жұмысты ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамтудың жай-күйін бағалауды және дамуын болжауды жүзеге асыру, Халықты еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар ету.

5. Организация работы по внедрению автоматизированных информационных систем в сфере занятости населения.
6. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
7. Использовать новейшую технику и технологии, прогрессивные формы управления и организации труда.
8. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов ЦЗН, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
9. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины.
10. Контролировать качество оказываемых услуг.
11. Руководить финансово-хозяйственной деятельностью ЦЗН.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан (далее - Конституция).
Предпринимательский Кодекс.
Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее - Закон).
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 92 "Об утверждении Правил организации сопровождения государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18343).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445) (далее - Правила).
2. Профиль, специализация и особенности ЦЗН.
3. Функции автоматизированных информационных систем в сфере занятости.
4. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
5. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
6. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
7. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Организация работы по предоставлению услуг ЦЗН
Умения и навыки:
1. Осуществлять оценку состояния и прогноз развития занятости населения, информировать население о состоянии рынка труда.

2. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің қосымша шараларын іске асыруды ұйымдастырады.
3. Жұмыс іздеп жүрген адамдарға және жұмыссыздарға лайықты жұмыс таңдауда жәрдем көрсету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
4. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорымен, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Конституция.
Заң.
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы.
"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13938 болып тіркелген).
"Кәсіпкерлік бастамашылыққа жәрдемдесу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 7 ақпандағы № 47 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 26747 тіркелген).
"Мүгедек адамдарға арналған жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген).
"Ата-анасынан кәмелеттік жасқа толғанға дейін айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарын квоталау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 412 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13898 болып тіркелген).
"Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17199 болып тіркелген).
"Жұмыспен қамтудың жеке картасының нысанын және оны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14056 болып тіркелген).

2. Организовывать реализацию активных мер содействия занятости, предусмотренных Законом, а также дополнительных мер содействия занятости, финансируемых за счет средств бюджета.
3. Организовывать работы по оказанию содействия лицам, ищущим работу, и безработным в подборе подходящей работы.
4. Осуществление взаимодействия с Государственным фондом социального страхования, Фондом социального медицинского страхования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция.
Закон.
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938).
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 47 "Об утверждении Правил организации и финансирования мер по содействию предпринимательской инициативе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26747).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 412 "Об утверждении Правил квотирования рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13898).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17199).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).

"Мүгедек адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құратын жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 280 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15858 болып тіркелген).
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу және кепілдедік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11426 болып тіркелген).
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5757 болып тіркелген).
"Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген).
2. ХЖҚО бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Жұмыспен қамту саласындағы автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің функциялары.
4. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
5. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
6. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2 еңбек функциясы: ХЖҚО қызметін үлестіру
1-міндет: Үйлестіру жұмысы
1. Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл бойынша; жұмыс іздеушілерді жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу бойынша, оның ішінде жұмысқа орналастыру үшін квоталар белгіленетін жұмыстарды үйлестіру.
2. Жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау шараларын көрсету және халықты жұмыспен қамту бойынша жұмыстарды үйлестіру.
3. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу және консультациялық қызметтер ұсыну бойынша жұмыстарды үйлестіреді.
4. Халықтың түрлі топтарын ескере отырып, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру бойынша ұсыныстарды әзірлеуді үйлестіру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Конституция.
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 280 "Об утверждении Правил и условий субсидирования затрат работодателей, создающих специальные рабочие места для трудоустройства лиц с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15858).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11426).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5757).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
2. Профиль, специализация и особенности ЦЗН.
3. Функции автоматизированных информационных систем в сфере занятости.
4. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
5. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
6. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Трудовая функция 2: Координация деятельности ЦЗН
Задача 1: Координационная работа
Умения и навыки:
1. Координировать работы: по взаимодействию с работодателями; по содействию в трудоустройстве соискателей, в том числе, для которых устанавливаются квоты для трудоустройства.
2. Координировать работы по оказанию мер социальной защиты от безработицы и обеспечения занятости населения.
3. Координировать работы по проведению информационно-разъяснительной работы и предоставлению консультационных услуг по вопросам занятости населения.
4. Координировать разработку предложений по реализации активных мер содействия занятости с учетом различных групп населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция.
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.

2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2-міндет: ХЖҚО мамандарының іс-әрекетінің тиімділігін мониторингтеу және бақылау
Машықтану мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша Халыққа қызмет көрсету бойынша мамандар қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу.
2. ХЖҚО мамандарын аттестаттаудан өткізу.
3. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
4. Халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың іске асырылу барысына мониторинг және бақылауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік-еңбек саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидаларын және шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1041 бұйрығы (Норматитвтік құқытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12666 болып тіркелген).
"Халықты жұмыспен қамту саласындағы көрсетілетін қызметтердің аутсорсингін ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 255 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17193 болып тіркелген).
"Халықты жұмыспен қамту саласындағы көрсетілетін қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 256 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17186 болып тіркелген).
"Халықты жұмыспен қамту саласындағы аутсорсинг қызметтері шеңберінде ұсынылатын қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 258 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17170 болып тіркелген).
"Халықты жұмыспен қамту саласындағы көрсетілетін қызметтердің аутсорсингіне қатысуға үміткер Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 254 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17168 болып тіркелген).

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Задача 2: Мониторинг и контроль эффективности действий специалистов ЦЗН
Умения и навыки:
1. Проводить мониторинг и анализ эффективности деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам занятости населения.
2. Проводить аттестацию специалистов ЦЗН.
3. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
4. Осуществлять мониторинг и контроль за ходом реализации договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1041 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в области здравоохранения и социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12666).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 255 "Об утверждении Правил организации и финансирования аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17193).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 256 "Об утверждении типовой формы договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17186).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 258 "Об утверждении перечня услуг, предлагаемых в рамках аутсорсинга услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17170).
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 254 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к частным агентствам занятости, претендующим на участие в аутсорсинге услуг в сфере занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17168).

2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және санитарлық-гигиеналық нормалар саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Коммуникация дағдылары, клиентке бағдарлау, эмоционалдық қайырымдылық, күйзеліске төзімділік, нәтижеге бағдарлау, тәлімгерлік, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
8-деңгей
Мекемелердің, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары
БА-мен байланыс
Жұмыспен қамту орталығының директоры
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының бұйрығы (бұдан әрі - халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары).
"ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
1222-0-008
Кәсіп атауы
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік) білім және жұмыс өтілі халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы немесе тиісті бейіндегі ұйымдардағы лауазымдарда кемінде 1 жыл.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (әлеуметтік, экономикалық, заңгерлік)
1 еңбек функциясы: ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің қызметіне басшылық ету
1-міндет: ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Бөлімшенің перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзірлеу, халықтың түрлі топтары мен санаттарын ескере отырып жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру жөніндегі іс-шараларға ұсыныстар даярлауды ұйымдастыру және бақылау
2. Халықты ХЖҚО қызметтері туралы хабардар етуді ұйымдастыру мақсатында іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөз сөйлеу тәсілдерін пайдалану, әлеуметтік әріптестермен іскерлік қарым-қатынас орнату.
3. ХЖҚО мамандарын аттестаттаудан өткізу.
4. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі ережелерінің және санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.

2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, ориентация на клиента, эмоциональная отзывчивость, стрессоустойчивость, ориентация на результат, наставничество, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Связь с КС
Директор центра занятости населения
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (далее - типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057).
Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН"
Код профессии
1222-0-008
Наименование профессии
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Уровень квалификации по ОРК
7 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Требования к квалификации: высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 1 года.
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование (социальное, экономическое, юридическое)
Трудовая функция 1: Руководство деятельностью структурного подразделения ЦЗН
Задача 1: Организация работы структурного подразделения ЦЗН
Умения и навыки:
1. Организовывать и контролировать разработку перспективных и текущих планов подразделения, подготовку предложений в мероприятия по реализации активных мер содействия занятости с учетом различных групп и категорий населения и содействовать их реализации;
2. Проводить деловые переговоры и использовать приемы публичных выступлений, устанавливать деловые отношения с социальными партнерами с целью организации информирования населения об услугах ЦЗН.
3. Проводить аттестацию специалистов ЦЗН.
4. Обеспечивать соблюдение правил охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.

5. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
6. Жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын пайдалану.
7. ХЖҚО мамандары үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны сақтау бойынша мәселелерді шешу.
8. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы (бұдан әрі - Конституция).
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әрі - Кодекс).
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік-еңбек саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1041 бұйрығы (Норматитвтік құқытық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12666 болып тіркелген).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және санитария-гигиеналық нормалар саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
3. ХЖҚО бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
4. Жұмыспен қамту саласындағы автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің функциялары.
2-міндет: ХЖҚО Қызметтерін ұсыну бойынша жұмысты ұйымдастыру
1. Халықты жұмыспен қамтудың жай-күйін бағалауды және даму болжамын жүзеге асыру, халықты еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар ету.
2. Халықтың әртүрлі топтарын ескере отырып, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
3. Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жасау; ізденушілердің жұмысқа орналасуына жәрдемдесу, оның ішінде жұмысқа орналасу үшін квоталар белгіленетін жұмыстарды ұйымдастыру.
4. Ауданда (қалада) ағымдағы Бос орындар мен болжанатын жұмыс орындарының дерекқорын, жүгінген азаматтар мен жұмыспен қамтылмаған тұрғындар қатарынан мамандардың деректер банкін қалыптастыру бойынша жұмысты ұйымдастырады.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтердің аутсорсингі туралы шарттың іске асырылу барысына мониторингті және бақылауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Конституция.
Заң.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында мүгедтегі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.

5. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
6. Использовать новейшую технику и технологии, прогрессивные формы управления и организации труда.
7. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов ЦЗН, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе.
8. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан (далее - Конституция).
Трудовой кодекс Республики Казахстан (далее - Кодекс).
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1041 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации гражданских служащих в области здравоохранения и социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12666).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
3. Профиль, специализация и особенности ЦЗН.
4. Функции автоматизированных информационных систем в сфере занятости и адресной социальной помощи.
Задача 2: Организация работы по предоставлению услуг в ЦЗН
1. Осуществлять оценку состояния и прогноз развития занятости населения, информировать население о состоянии рынка труда.
2. Разрабатывать предложения по реализации активных мер содействия занятости с учетом различных групп населения.
3. Организовывать работы: по взаимодействию с работодателями; по содействию в трудоустройстве соискателей, в том числе, для которых устанавливаются квоты для трудоустройства.
4. Организовывать работу по формированию базы данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест в районе (городе), банка данных специалистов из числа обратившихся граждан и незанятого населения.
5. Осуществлять мониторинг и контроль за ходом реализации договора об аутсорсинге услуг в сфере занятости населения.
Знания Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция.
Закон.
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы"
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.

2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңірдің (қаланың, ауданның) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Еңбек функциясы 2: ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің қызметін үйлестіру
1-міндет: Үйлестіру жұмысы
Машықтану мен дағдылар:
1. Жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау шараларын көрсету және халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды үйлестіру.
2. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ақпараттық түсіндіру жұмыстарын жүргізу және консультация беру қызметтерін көрсету бойынша жұмыстарды үйлестіру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Конституция.
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңірдің (қаланың, ауданның) ұйымдарының даму перспективалары және құрылымдық өзгерістері.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2-міндет: ХЖҚО мамандарының іс-әрекетінің тиімділігін мониторингтеу және бақылау
Машықтану мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету жөніндегі мамандар қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу.
2. Мамандардың олардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Кодекс.
2. Қазақстан Республикасының Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және санитарлық-гигиеналық нормалар саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
3. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
4. ХЖҚО бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Коммуникация дағдылары, клиентке бағдарлау, эмоционалдық қайырымдылық, күйзеліске төзімділік, нәтижеге бағдарлау, тәлімгерлік, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7-деңгей
8-деңгей
ХЖҚО директоры (мекеменің, ұйымның және кәсіпорынның бірінші басшысы).
Мекемелердің, ұйымдар мен кәсіпорындардың бірінші басшылары.
БА-мен байланыс
Жұмыспен қамту орталығы құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) бастығы
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
3333-0-008
Кәсіп атауы
Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты маман: жоғары білім және жұмыспен қамту жүйесіндегі жұмыс өтілі біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында кемінде 3 жыл;
бірінші санатты: жоғары білім және халықты жұмыспен қамту саласында біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
екінші санат: жоғары білім және халықты жұмыспен қамту саласында біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жоғары білім, еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары білім.
Еңбек функциясы 1: Еңбек делдалдығын көрсету
1-міндет: ХЖҚО-ға өтініш білдірген адамдарды бастапқы қабылдауды жүргізу және тіркеу
Машықтану мен дағдылар:

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Трудовая функция 2: Координация деятельности структурного подразделения ЦЗН
Задача 1: Координационная работа
Умения и навыки:
1. Координировать работы по оказанию мер социальной защиты от безработицы и обеспечения занятости населения.
2. Координировать работы по проведению информационно-разъяснительной работы и предоставлению консультационных услуг по вопросам занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция.
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы развития и структурные изменения организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Задача 2: Мониторинг и контроль эффективности действий специалистов ЦЗН
Умения и навыки:
1. Проводить мониторинг и анализ эффективности деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам занятости населения.
2. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
3. Контролировать качество оказываемых услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Кодекс.
2. Нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм.
3. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
4. Профиль, специализация и особенности ЦЗН.
Требования к личностным компетенциям
Навыки коммуникации, ориентация на клиента, эмоциональная отзывчивость, стрессоустойчивость, ориентация на результат, наставничество, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
8 уровень
Директор ЦЗН (первый руководитель учреждения, организации и предприятия);
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
Связь с КС
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) центра занятости населения
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения).
Карточка профессии "Инспектор по трудоустройству"
Код профессии
3333-0-008
Наименование профессии
Инспектор по трудоустройству
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование и стаж работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее образование.
Трудовая функция 1: Оказание трудового посредничества
Задача 1: Проведение первичного приема и регистрация лиц, обратившихся в ЦЗН
Умения и навыки:

1. ХЖҚО-ға жүгінген адамдардың қажеттіліктерін, ізденушіге құрмет көрсете отырып, ізденушінің қажеттіліктерін, оның ХЖҚО жүгіну себептерін мұқият тыңдап және оған жауап бере отырып түсіну.
2. ХЖҚО-ға жүгінген адамдармен өзара түсіністікті орнату: ашық, сенім атмосферасында әңгімелесуді қолдау және ізденушінің жағымды көңіл-күйін қалыптастыру, лайықты жұмыс іздеу бойынша бірлескен қызметке ынталандыру.
3. Ізденушінің алдыңғы жұмыс тәжірибесін, мансаптық күтуі мен қалауын ескере отырып, оның жұмысқа орналасуға жәрдемдесуге мұқтаждық дәрежесін талдау және анықтау.
4. Ізденушілерді: жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар ретінде тіркеу мақсатында ізденушінің құжаттарын бастапқы тексеру және талдау жүргізу.
5. Жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына қарай жұмыс іздеушілерді санаттар бойынша бөле білу.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істей білу және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін қолдана білу.
7. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Конституциясы (бұдан әрі – Конституция).
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Сақтандыру туралы Заң).
"Қазақстан Республикасында мүгедек адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы (бұдан әрі - Қаулы).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санаттарының психологиясының ерекшеліктері.
6. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: Бос жұмыс орындарын іріктеу (лайықты жұмыс)
Машықтану мен дағдылар:
1. Ізденушінің кәсібін (лауазымын), оның кәсіби даярлығы мен біліктілік деңгейін, жұмыс тәжірибесі мен дағдыларын, жалақы деңгейін, жұмыс уақыты режимін, сондай-ақ ізденушінің бос жұмыс орны үшін жұмыс берушілер белгілеген басқа талаптар мен шарттарға сәйкестігін бағалау.

1. Понимать потребности лиц, обратившихся в ЦЗН, проявляя уважение к соискателю, внимательно слушая и реагируя на потребности соискателя, причины его обращения в ЦЗН.
2. Устанавливать взаимопонимание с лицами, обратившимися в ЦЗН: поддерживать беседу в атмосфере открытости, доверия и формировать у соискателя позитивное настроение, мотивировать на совместную деятельность по поиску подходящей работы.
3. Aнализировать и определять степень нуждаемости соискателя в содействии в трудоустройстве с учетом его предыдущего опыта работы, карьерного ожидания и предпочтения.
4. Проводить первичную проверку и анализ документов от соискателя с целью регистрации соискателей в качестве: лиц, ищущих работу, безработных.
5. Уметь распределять соискателей по категориям исходя из предполагаемой длительности периода безработицы.
6. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы.
7. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Конституция Республики Казахстан (далее - Конституция).
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон о страховании).
Закон Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы" (далее - Постановление).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
6. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Подбор вакансий (подходящей работы)
1. Оценивать профессию (должность) соискателя, уровень его профессиональной подготовки и квалификации, опыта и навыков работы, уровень заработной платы, режима рабочего времени, а также соответствие соискателя другим требованиям и условиям, установленным работодателями для вакансии.

2. Түсіндіруге ізденушіге талаптар Жұмыс берушінің тілі, қол жетімді түсіну үшін ізденушінің.
3. Аутсорсинг туралы шартқа сәйкес еңбек делдалдығы мәселелері бойынша Жұмыспен қамтудың жекеше агенттігімен өзара іс-қимыл жасау.
4. Талдау және салыстыру жұмыс берушінің талаптары үміттерімен ізденушінің ұсынған кезде ізденушіге лайықты жұмыс.
5. Жұмыс іздеушіні бос жұмыс орнына жұмысқа орналастыру кезінде жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
Заң.
Қаулы.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
2-еңбек функциясы: Ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу
1-міндет: Атқарылған жұмысты қорытындылау және талдау
Машықтану мен дағдылар:
1. Кеңес, ақпарат алу үшін және еңбек делдалдығына жәрдемдесу үшін ХЖҚО-ға жүгінген адамдардың есебін жүргізу.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру іс-шаралары бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Өңірлік еңбек нарығына талдау жүргізу.
4. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары саласындағы тиісті құжаттаманы ресімдеу.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы талдамалық және статистикалық ақпаратты жинақтайды және белгіленген мерзімде мемлекеттік органдарға ұсынады.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Сақтандыру туралы Заң.
Заң.
Қаулы.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
3. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
2-міндет: Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша ізденушілерді хабардар ету
Машықтану мен дағдылар::
1. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шаралары және ХЖҚО көрсететін қызметтер туралы ізденушілерді хабардар ету.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу мүмкіндігі туралы ізденушілерге түсінікті тілде түсінікті түрде түсіндіру.

2. Объяснять соискателю требования работодателя языком, доступным для понимания соискателя.
3. Взаимодействие с частным агентством занятости по вопросам трудового посредничества в соответствии с договором об аутсорсинге.
4. Aнализировать и сопоставлять требования работодателя с ожиданиями соискателя при предложении соискателю подходящей работы.
5. Проводить переговоры с работодателями при трудоустройстве соискателя на заявленную вакансию.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Закон.
Постановление.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
Трудовая функция 2: Анализ проделанной работы и проведение информационно-разъяснительной работы
Задача 1: Обобщение и анализ проделанной работы
Умения и навыки:
1. Вести учет лиц, обратившихся в ЦЗН, для получения консультации, информации и за содействием в трудовом посредничестве.
2. Разрабатывать предложения по мероприятиям реализации активных мер содействия занятости.
3. Проводить анализ регионального рынка труда.
4. Оформлять соответствующую документацию в области активных мер содействия занятости.
5. Обобщать и представлять государственным органам в установленные сроки аналитическую и статистическую информацию в сфере занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон о страховании.
Закон.
Постановление.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
2. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
3. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
Задача 2: Информирование соискателей по вопросам занятости населения
Умения и навыки:
1. Информировать соискателей о государственных мерах содействия занятости населения и услугах, оказываемых ЦЗН.
2. Разъяснять в доступной форме, на языке, понятом соискателям о возможности участия в активных мерах содействия занятости.

3. Бос орындар жәрмеңкесін ұйымдастыру және өткізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Сақтандыру туралы Заң.
Заң.
Қаулы.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5757 болып тіркелген).
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу және кепілдедік берілген әлеуметтік топтаманы ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 320 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11426 болып тіркелген).
"Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген).
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7-деңгей
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесшісі ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
3333-0-008
Кәсіп атауы
Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты маман: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы жұмыс өтілі біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында кемінде 3 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласында біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санат: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласында біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім беру.
Еңбек функциясы 1: Еңбек делдалдығын көрсету
1-міндет: ХЖҚО-ға өтініш білдірген адамдарды бастапқы қабылдауды жүргізу және тіркеу
Машықтану мен дағдылар:

3. Организовывать и проводить ярмарки вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
Закон о страховании.
Закон.
Постановление.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5757).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 320 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственной адресной социальной помощи и предоставления гарантированного социального пакета (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11426).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Инспектор по трудоустройству"
Код профессии
3333-0-008
Наименование профессии
Инспектор по трудоустройству
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Трудовая функция 1: Оказание трудового посредничества
Задача 1: Проведение первичного приема и регистрация лиц, обратившихся в ЦЗН
Умения и навыки:

2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
4. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары іс-шараларының тиімділігін бағалау.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
6-деңгей
Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор;
Ізденушілермен жұмыс бойынша маман;
Жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман;
Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маманы;
Болжау және мониторинг бойынша маман;
Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесшісі ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
Жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман: жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыспен қамту жүйесінде біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында кемінде 3 жыл еңбек өтілі болуы тиіс;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек өтілі; санаты жоқ: жоғары білім, еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары білім.
1-еңбек функциясы: Жұмыс берушілерді ХЖҚО-мен жұмыс істеуге тарту және бос жұмыс орындарын жинау үшін олармен өзара әрекеттесу
1-міндет: Бос жұмыс орындарын жинау бойынша жұмыс берушілермен ынтымақтастық
Машықтанумен дағдылар:
1. Тиімді коммуникациялар құру: бос жұмыс орындарын жинау үшін жұмыс берушілермен үнемі байланыста болу және оларды ХЖҚО-мен ынтымақтастыққа тарту.

2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
4. Оценка эффективности мероприятий активных мер содействия занятости.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Инспектор по трудоустройству;
Специалист по работе с соискателями;
Специалист по работе с работодателями;
Специалист по профессиональной ориентации;
Специалист по прогнозированию и мониторингу;
Консультант по социальной работе центра занятости населения
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Специалист по работе с работодателями"
Код профессии
Наименование профессии
Специалист по работе с работодателями
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование и стаж работы в системе занятости в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее образование.
Трудовая функция 1: Привлечение работодателей к сотрудничеству с ЦЗН и взаимодействие с ними по сбору вакансий
Задача 1: Сотрудничество с работодателями по сбору вакансий
Умения и навыки:
1. Создавать эффективные коммуникации: поддерживать регулярную связь с работодателями по сбору вакансий и привлекать их к сотрудничеству с ЦЗН.

2. Жұмыс берушілердің өзекті дерекқорын қалыптастыру.
3. Жергілікті еңбек нарығының кадрларға қажеттілігін бағалау және салыстыру.
4. Өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтарды анықтау мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
5. Ынтымақтастықты кеңейту үшін сату әдістерін қолдана отырып, жұмыс берушілермен іскерлік тілде келіссөздер жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексі.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі -Заң).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
"Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 515 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 13921 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 515 бұйрық).
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
4. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
5. Сату әдістері.
2-міндет: Бос жұмыс орындарын тіркеу
Машықтану мен дағдылар:
1. Бос лауазымға орналасуға ізденушілерге жұмыс берушінің талаптарын талдау.
2. Жұмыс берушілерден Бос орындар базасын құру.
3. Бос жұмыс орындары туралы мәліметтерді өзектендіру.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істей білу және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін қолдана білу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
2-еңбек функциясы: Жұмыс берушілерге қажетті қызметкерлерді іріктеуге жәрдемдесу және субсидияланатын жұмыс орындарын, оның ішінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыру бойынша жұмыс жүргізу
1-міндет: Жұмыс берушілермен жұмысты ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Жұмыс берушілердің күтулері мен қызметкерлердің күтулерін талдау.

2. Формировать актуальную базу данных работодателей.
3. Оценивать и сопоставлять потребности местного рынка труда в кадрах.
4. Консультировать работодателей по вопросам определения востребованных профессий на региональном рынке труда.
5. Проводить переговоры с работодателями на деловом языке используя методы продаж для расширения сотрудничества.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Трудовой кодекс Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 515 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13921) (далее – Приказ № 515).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
4. Основы делового общения.
5. Методы продаж.
Задача 2: Регистрация вакансий
Умения и навыки:
1. Aнализировать требования работодателя к соискателям на занятие вакантной должности.
2. Составлять базу вакансий от работодателей.
3. Aктуализировать сведения о вакансиях.
4. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Трудовая функция 2: Помощь работодателям в подборе необходимого персонала и проведение работы с по организации субсидируемых рабочих мест, в том числе активных мер содействия занятости
Задача 1: Организация работы с работодателями
Умения и навыки:
1. Aнализ ожиданий работодателей и ожиданий от работников.

2. Белгілі бір мамандыққа (жұмыс орны, лауазымы) үміткердің кәсіби құзыреттілік дәрежесін анықтау.
3. Жұмыс іздеушілермен әңгімелесуге жіберу мәселелері бойынша жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
4. Бос жұмыс орындарына ізденушінің жетістіктерін бақылау.
5. Жұмыс берушілер мен жұмыс іздеп жүрген адамдардың бос жұмыс орындары кезіндегі қажеттіліктеріне қанағаттануын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
№ 515 бұйрық.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
6. Персоналды басқару теориясы.
7. Мансапты дамыту теориясы мен модельдері.
2-міндет: Мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындарын ұйымдастыруға жәрдемдесу
Машықтану мен дағдылар:
1. Мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындары мәселелері бойынша жұмыс берушілерге консультация беру.
2. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысуға тілек білдірген жұмыс берушілерден өтінімдерді жинауды және талдауды жүзеге асыру.
3. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
4. Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру мониторингі.
5. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істей білу және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін қолдана білу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
4. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
3-міндет: Жұмыс берушілермен кездесулер өткізу
Машықтану мен дағдылар:
1. ХЖҚО көрсететін қызметтер туралы жұмыс берушілерге кеңес беру және хабарлау.
2. ХЖҚО қызметкерлерінің жұмыс берушілермен олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша кездесулерін өткізу.
3. Жұмыс берушілермен бірлесіп Бос орындар жәрмеңкесін, бос жұмыс орындары мен оқу орындарын, ақылы қоғамдық жұмыстарды және халықты уақытша жұмыспен қамтуды ұйымдастырады және өткізеді.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.

2. Определение степени профессиональной компетентности претендента на конкретную профессию (рабочая место, должность).
3. Провести переговоры с работодателями по вопросам направления на собеседование соискателям.
4. Мониторинг достижений соискателя в вакансии.
5. Обеспечение удовлетворенности работодателей и лиц, ищущих работу, их потребностями во время вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Приказ № 515.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
6. Теорию управления персоналом.
7. Теорию и модели развития карьеры.
Задача 2: Содействие в организации субсидируемых государством рабочих мест
Умения и навыки:
1. Консультировать работодателей по вопросам субсидируемых государством рабочих мест.
2. Осуществлять сбор и анализ заявок от работодателей, желающих участвовать в организации субсидируемых рабочих мест.
3. Оформлять соответствующую документацию по организации субсидируемых рабочих мест.
4. Мониторинг организации и финансирования субсидируемых рабочих мест.
5. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
6. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
4. Основы делового общения.
Задача 3: Проведение встреч с работодателями
Умения и навыки:
1. Консультировать и информировать работодателей об услугах, оказываемых ЦЗН.
2. Проводить встречи сотрудников ЦЗН с работодателями по вопросам, касающимся их деятельности.
3. Организовывать и проводить совместно с работодателями ярмарки вакансий, свободных рабочих и учебных мест, оплачиваемых общественных работ и временной занятости населения.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.

2. Ізденушілермен жұмыс кезінде психологиялық және кәсіби диагностика әдістерін қолдану.
3. Ізденушілерді еңбек нарығының жай-күйі, бар мамандығы бойынша жұмысқа орналасу немесе кәсіптік оқудан өту мүмкіндіктері туралы хабардар ету.
4. Жұмыспен қамтудың әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жөніндегі жеке агенттігімен өзара іс-қимыл жасау.
5. Семинарлар, тренингтер, дөңгелек үстелдер мен ХЖҚО алаңында түрлі мамандық өкілдерімен кездесулерді, жұмыс берушілер ұйымдарына экскурсияларды жоспарлау және ұйымдастыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021-2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санаттарының психологиясының ерекшеліктері.
6. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: Студенттерді, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларын ақпараттандыру және консультация беру
Машықтану мен дағдылар:
1. Студенттерді, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларын еңбек нарығының жай-күйі, экономиканың білікті кадрларға болжамды қажеттілігі туралы хабардар ету және оларға консультация беру.
2. Студенттер мен жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларын экономиканың әртүрлі салаларындағы қызметпен таныстыру бойынша кәсіби бағдарлауды жүргізу.
3. Жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік қолдау шаралары бойынша студенттер арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санаттарының психологиясының ерекшеліктері.
6. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7-деңгей
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі кенесшісі ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маманы" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5 деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейлі маман: жоғары санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес еңбек өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл еңбек өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты жұмыспен қамту саласындағы біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес еңбек өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік білім, мамандығы бойынша еңбек өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім.
1 еңбек функциясы: Әлеуметтік кәсіптік бағдарлауды ұйымдастыру
1-міндет: Ересектерге арналған мансаптық бағдар
Машықтану мен дағдылар:
1. Ізденушілердің кәсіби білімін, дағдылары мен қызығушылықтарын диагностикалауды жүргізу.

2. Применять методы психологической и профессиональной диагностики при работе с соискателями.
3. Информировать соискателей о состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности или прохождения профессионального обучения.
4. Взаимодействовать с частным агентством занятости по социальной профессиональной ориентации.
5. Планировать и организовывать семинары, тренинги, круглые столы и встречи с представителями различных профессий на площадке ЦЗН, экскурсий в организации работодателей.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы"
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
6. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Информирование и консультирование студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ
Умения и навыки:
1. Информировать и консультировать студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ о состоянии рынка труда, прогнозной потребности экономики в квалифицированных кадрах.
2. Проводить профессиональную ориентацию по ознакомлению студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ с деятельностью в разных отраслях экономики.
3. Осуществлять информационно-разъяснительную работу среди студентов по мерам государственной поддержки в сфере занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы)
ЦЗН Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Специалист по профессиональной ориентации"
Код профессии
Наименование профессии
Специалист по профессиональной ориентации
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в сфере занятости населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Трудовая функция 1: Организация социальной профессиональной ориентации
Задача 1: Профессиональная ориентация взрослого населения
Умения и навыки:
1. Проводить диагностику профессиональных знаний, навыков и интересов соискателей.

2. Өңірлік еңбек нарығында сұранысқа ие мамандықтар тізімін анықтау.
3. Өңірлік еңбек нарығында, оның ішінде кәсіптік-біліктілік бөлінісінде еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
"Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 154 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 18445 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қағида).
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
4. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істеу дағдысының және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін пайдалана білу дағдысының болуы.
2-міндет: Ақпараттар мен есептер дайындау
Машықтану мен дағдылар:
1. Халықты жұмыспен қамту саласында аналитикалық және статистикалық ақпарат пен есептер құрастыру.
2. Салалар мен кәсіптер бойынша жұмыс берушілердің жұмыс күшіне қажеттіліктеріне талдау жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Қағида.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
2 еңбек функциясы: Халықты жұмыспен қамту саласындағы мониторинг және азаматтарды еңбек нарығындағы жағдай туралы ақпараттандыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
1-міндет: Еңбек нарығының мониторинг
Машықтану мен дағдылар:
1. Еңбек нарығындағы жағдайға мониторинг және бағалау жүргізу.
2. Жұмыс іздеп жүрген адамдарға, жұмыссыз азаматтарға мониторинг жүргізу, ХЖҚО қызметтерін көрсету.
3. Халықты жұмыспен қамту саласында көрсетілетін қызметтерге аутсорсинг жүргізу туралы хабарландыру орналастыру.
4. Аймақтағы жұмыспен қамту және еңбек ресурстары қозғалысының есебін жүргізу.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.

2. Определять перечень востребованных профессий на региональном рынке труда.
3. Прогнозировать потребности в трудовых ресурсах на региональном рынке труда, в том числе в профессионально-квалификационном разрезе.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 154 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18445) (далее - Правила).
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
Задача 2: Подготовка информации и отчетности
Умения и навыки:
1. Составлять аналитическую и статистическую информацию и отчеты в сфере занятости населения.
2. Проводить анализ потребностей работодателей в рабочей силе по отраслям и профессиям.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Правила.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
4. Осуществлять прием физических и юридических лиц.
5. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы
Трудовая функция 2: Мониторинг в сфере занятости населения и организация работы по информированию граждан о положении на рынке труда
Задача 1: Мониторинг рынка труда
Умения и навыки:
1. Проводить мониторинг и оценку ситуации на рынке труда.
2. Проводить мониторинг лиц, ищущих работу, безработных граждан, оказания услуг ЦЗН.
3. Размещать объявления о проведении аутсорсинга услуг в сфере занятости населения.
4. Вести учет занятости и движения трудовых ресурсов в регионе.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
Правила.

2. Өңірдің еңбек нарығы мониторингінің нәтижелері туралы есептер мен ақпаратты дайындау.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
6-деңгей
Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор;
Ізденушілермен жұмыс бойынша маман;
Жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман;
Кәсіптік бағдарлау жөніндегі маманы;
Болжау және мониторинг бойынша маман;
Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында кемінде 3 жыл;
бірінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде санаты жоқ біліктілігі жоғары дәрежедегі маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Жоғары білім.
1-еңбек функциясы: Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау
1-міндет: Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін азаматтардан келіп түскен өтініштер мен құжаттарды қабылдау, атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген үміткерлермен сұхбат жүргізу.

2. Подготавливать отчеты и информацию о результатах мониторинга рынка труда региона.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Основы делового общения.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Инспектор по трудоустройству;
Специалист по работе с соискателями;
Специалист по работе с работодателями;
Специалист по профессиональной ориентации;
Специалист по прогнозированию и мониторингу;
Консультант по социальной работе центра занятости населения
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН
Aссистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Консультант по социальной работе центра занятости населения"
Код профессии
Наименование профессии
Консультант по социальной работе центра занятости населения
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Высшее образование.
Трудовая функция 1: Назначение адресной социальной помощи
Задача 1: Организация работы по назначению адресной социальной помощи
Умения и навыки:
1. Осуществлять прием заявлений и документов на назначение адресной социальной помощи, проводить собеседования с претендентами, обратившимися для назначения адресной социальной помощи.

2. Адамның және (немесе) оның отбасы мүшелерінің жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтік бейімдеу шараларына қажеттілігі болған жағдайда, бірақ мұндай шараларды ұсыну туралы шешім жұмыспен қамту орталығының (қызметінің) және уәкілетті органның құзыретінен тыс шығатын кезде атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға жүгінген өтініш берушінің ұсынған құжаттарын жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына уақтылы жолдауды қамтамасыз ету.
3. Өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және күнкөрісі төмен азаматтардың үйіне барып тексеру, тұрмыстық және материалдық жағдайды тексеру актісін жасау.
4. Отбасының әрбір мүшесіне атаулы әлеуметтік көмектің айлық мөлшерін айқындайдау.
5. Жұмыспен қамту орталығына атаулы әлеуметтік көмекті тағайындауға жүгінген үміткерлерге арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
6. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы жұмыс істеу дағдысының және әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін пайдалана білу дағдысының болуы.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – АӘК Заңы).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Өңір (қала, аудан) ұйымдарының құрылымдық өзгерістерінің перспективалары.
4. Өңірлік еңбек нарығын дамытудың негізгі үрдістері мен бағыттары.
5. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмектің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: Ақпараттар мен есептер дайындау
Машықтану мен дағдылар:
1. Атқарылған жұмыс туралы мониторинг және есеп жасауды жүзеге асыру.
2. Атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау үшін ұсынылған істер бойынша сұрау салулардың орындалуын қамтамасыз ету.
3. Атаулы әлеуметтік көмек пен халықты жұмыспен қамту заңнамасының мәселелері бойынша халық арасындағы ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу.
4. Жеке және заңды тұлғаларды қабылдауды жүзеге асыру.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
АӘК Заңы.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Демографиялық ахуал, өңірдің (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі.
3. Халықты жұмыспен қамту саласындағы тәртіп пен құжаттама.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Клиентке бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
7-деңгей
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының) басшысы
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
Кәсіп атауы
Жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанты
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде бірінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 3 жыл;
бірінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде екінші санаттағы біліктілігі орташа деңгейдегі маман лауазымында кемінде 2 жыл;
екінші санат: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және жұмыс өтілі халықты жұмыспен қамту және (немесе) әлеуметтік қорғау жүйесінде біліктілігі орташа деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім.
1-еңбек функциясы: Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау
1-міндет: Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін азаматтардан келіп түскен өтініштер мен құжаттарды қабылдау, атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жүгінген үміткерлермен сұхбат жүргізу.

2. Обеспечивать своевременное направление на рассмотрение районной (городской) комиссии по вопросам занятости представленные документы заявителя, обратившегося за назначением адресной социальной помощи, в случае потребности его и (или) членов его семьи в мерах по содействию занятости и (или) социальной адаптации, решение о предоставлении которых выходит за рамки компетенции центра занятости населения и уполномоченного органа.
3. Посещать самостоятельно занятых, безработных и малообеспеченных граждан на дому и составлять акт обследования жилищных и материальных условий.
4. Определять месячный размер адресной социальной помощи на каждого члена семьи.
5. Оказывать консультативные услуги претендентам, обратившимся в центр занятости населения для назначения адресной социальной помощи.
6. Обладать навыками работы посредством информационно-коммуникационных технологий и умением использовать информационные системы социально-трудовой сферы
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Закон Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" (далее – Закон АСП).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Перспективы структурных изменений организаций региона (города, района).
4. Основные тенденции и направления развития регионального рынка труда.
5. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Подготовка информации и отчетности
Умения и навыки:
1. Осуществлять мониторинг и составление отчета о проделанной работе.
2. Осуществлять исполнение запросов по делам, представленным для назначения адресной социальной помощи.
3. Участвовать в информационно-разъяснительной работе среди населения по вопросам законодательства об адресной социальной помощи и о занятости населения.
4. Осуществлять прием физических и юридических лиц
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Закон АСП.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона (города, района).
3. Порядок и документацию в сфере занятости населения.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на клиента, ориентация на результат, стрессоустойчивость, терпимость, способность анализировать и сопоставлять, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7 уровень
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) ЦЗН
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН
Ассистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Консультант по социальной работе центра занятости населения"
Код профессии
Наименование профессии
Консультант по социальной работе центра занятости населения
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы в системе занятости и (или) социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Трудовая функция 1: Назначение адресной социальной помощи
Задача 1: Организация работы по назначению адресной социальной помощи
Умения и навыки:
1. Осуществлять прием заявлений и документов на назначение адресной социальной помощи, проводить собеседования с претендентами, обратившимися для назначения адресной социальной помощи.

3333-0-009
Кәсіп атауы
Жұмысқа орналастыру бойынша консультанты
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
"Жұмыспен қамту бойынша консультанты"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Орта, техникалық және кәсіптік білім, жұмыс стажына талап қойылмайды.
Кәсіптік білім беру деңгейі
Орта, техникалық және кәсіптік
1-еңбек функциясы: Консультациялық қызметтер көрсету
1-міндет: Ақпараттық қолдауды ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
1. Ізденушілердің жүгіну себептерін, олардың жұмыспен қамтылмауын анықтау, мемлекеттік қолдауға мұқтаждық дәрежесін анықтау мақсатында әңгімелесуді ұйымдастыру және қолдау.
3. ХЖҚО өзіне-өзі қызмет көрсету бойынша жұмыс іздеушілерге ақпараттық қолдау көрсету.
4. Азаматтарға қажетті нысандарды, сауалнамаларды және басқа құжаттарды толтыру тәртібі бойынша ақпараттық қолдау көрсету.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң).
"Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021-2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы (бұдан әрі – Қаулы).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Сақтандыру туралы Заң).
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санаттарының психологиясының ерекшеліктері.
3. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2-міндет: Жұмыс іздеушілермен және жұмыс берушілермен жұмысты ұйымдастыру
Машықтану мен дағдылар:
2. ХЖҚО мамандарына ағындарды бөлу үшін жүгінген азаматтарды санаттауды жүргізу.
5. Жұмыссыздардың, жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттарының және халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінген өзге де адамдардың деректерін есепке алуды жүргізу.
5. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыру тәртібін білу.
6. Өз қызметінде әлеуметтік-еңбек саласының ақпараттық жүйелерін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды пайдалану.
Білім:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
Заң.
Сақтандыру туралы Заң.
Қаулы.
Халықты жұмыспен қамту және атаулы әлеуметтік көмек саласындағы қызметті регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Жеке тұлғаның және азаматтардың жекелеген санаттарының психологиясының ерекшеліктері.
3. Қиын өмірлік жағдайға тап болған адамдарға көмек көрсетудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Ізденушіге бағдарлау, нәтижеге бағдарлау, күйзеліске төзімділік, эмоционалдық қайырымдылық, шыдамдылық, талдау және салыстыру қабілеті, командада жұмыс істеу, жауапкершілік, орындаушылық, риясыздық.
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
5-деңгей
Жұмысқа орналастыру бойынша инспектор;
Ізденушілермен жұмыс бойынша маман;
Жұмыс берушілермен жұмыс бойынша маман;
Кәсіптік бағдарлау бойынша маман;
Болжау және мониторинг бойынша маман.
БА-мен байланыс
ХЖҚО әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесшісі
ХЖҚО құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
ХЖҚО ассистенті
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары.
"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі қызметші" кәсібінің карточкасы
Кәсіп коды

3333-0-009
Наименование профессии
Консультант по трудоустройству
Другие возможные наименования профессии:
"Консультант по занятости"
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Среднее, техническое и профессиональное образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Среднее, техническое и профессиональное
Трудовая функция 1: Предоставление консультационных услуг
Задача 1: Организация информационной поддержки
Умения и навыки:
1. Организовывать и поддерживать беседу с целью выяснения причин обращения соискателей, их незанятости, определения степени нуждаемости в государственной поддержке.
2. Оказывать информационную поддержку соискателям по работе в зоне самообслуживания ЦЗН.
3. Оказывать информационную поддержку гражданам по порядку заполнения необходимых форм, анкет и прочих документов.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон).
Постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы" (далее - Постановление).
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон о страховании).
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Задача 2: Организация работы с соискателям и работодателям
Умения и навыки:
1. Проводить категоризацию обратившихся граждан для разделения потоков к специалистам ЦЗН.
2. Вести учет данных безработных, отдельных категорий занятых лиц и иных обратившихся в центр занятости населения.
3. Знать порядок организации активных мер содействия занятости.
4. Использовать в своей деятельности информационные системы социально-трудовой сферы, информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Закон.
Закон о страховании.
Постановление.
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность в сфере занятости населения и адресной социальной помощи.
2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на соискателя, ориентация на результат, стрессоустойчивость, эмоциональная отзывчивость, терпимость, работа в команде, ответственность, исполнительность, бескорыстность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5 уровень
Инспектор по трудоустройству;
Специалист по работе с соискателями;
Специалист по работе с работодателями;
Специалист по профессиональной ориентации;
Специалист по прогнозированию и мониторингу;
Консультант по социальной работе центра занятости населения
Связь с КС
Консультант по социальной работе ЦЗН
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) ЦЗН
Ассистент ЦЗН
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения.
Карточка профессии "Служащий по содействию занятости населения"
Код профессии