"Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ – 32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-147 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 115 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 желтоқсанда № 30892 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік тізілімінде № 125959 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мына:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес босандыру субъектілеріне (объектілеріне) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес кардиологиялық, кардиохирургиялық субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
Совместный приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-147 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2022 года № 30892
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 125929) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов) родовспоможения согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую помощь согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес гемодиализ көмегін көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес стоматологиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес фтизиатриялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес онкологиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес зертханалық қызметтер ұсынатын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жедел медициналық көмек, санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес АИТВ жұқтырған адамдарға көмек көрсететін және АИТВ инфекциясының профилактикасы бойынша іс-шараларды жүзеге асыратын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
15) осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
16) осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық қызметтің барлық субъектілеріне (объектілеріне) қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;

6) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих гемодиализную помощь согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих стоматологическую помощь согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих фтизиатрическую помощь согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих онкологическую помощь согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), предоставляющих лабораторные услуги согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих скорую медицинскую помощь, медицинскую помощь в форме санитарной авиации согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих помощь ВИЧ-инфицированным и осуществляющих мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере службы крови согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
15) критерии оценки степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении всех субъектов (объектов) фармацевтической деятельности согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;

17) осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша медициналық ұйымдарға қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;
18) осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіруді жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілеріне (объектілеріне) қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;
19) осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дайындауды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілеріне (объектілеріне) қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;
20) осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілеріне (объектілеріне) қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;
21) осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілеріне (объектілеріне) қатысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парағы;
22) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес патологиялық-анатомиялық диагностика көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
23) осы бірлескен бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес қызметіне қарамастан субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 15 және 16-қосымшаларға сәйкес редакцияда көрсетілген бірлескен бұйрыққа 22 және 23-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

17) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении медицинских организаций по вопросам лекарственного обеспечения согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих производство лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
19) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
20) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих оптовую реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
21) проверочный лист в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в отношении субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих розничную реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих патологоанатомическую диагностику согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;
23) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), независимо от деятельности согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 22 и 23 к указанному совместному приказу в редакции согласно приложениям 15 и 16 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
__________Т. Султангазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетi
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 115 мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-147
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-32 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 70 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттар (бұдан әрі – өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 22 маусымдағы 2022 жылғы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 169188) және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 124653 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылықтар – оларды сақтамау формальды түрде жол берілген, бірақ халыққа қандай да бір сезілетіндей зиян келтіруге әкеп соққан және (немесе) әкеп соғуы мүмкін, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
__________Т. Султангазиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 115
и И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года
№ ҚР ДСМ-147
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года
№ ҚР ДСМ-32
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 70
Критерии оценки степени риска в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи) (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 169188) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2018 года под № 124653).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь формально допущенные, но не нанесшие какого-либо ощутимого вреда населению;

2) елеулі бұзушылықтар – өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкессіздіктер;
3) медициналық қызметтер көрсету саласындағы тәуекел – бақылау субъектісінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
4) өрескел бұзушылықтар – оларды сақтамау халықтың денсаулығының ауыр салдарына әкелген және (немесе) әкеліп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын қасақана немесе абайсызда ерекше және айтарлықтай бұзушылық;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – қызметті жүзеге асыру кезінде медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жеке субъектісіне (объектісіне) тікелей бағынысты емес өлшемшарттар;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметінің нәтижелеріне байланысты профилактикалық бақылау жүргізу және біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) жүргізудің ерекше тәртібіне бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
3. Берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау объективті және субъективті критерийлерді айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу және профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері
4. Объективті өлшемшарттарды айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылау тәуекелін айқындау арқылы жүзеге асырылады:
1) жүзеге асырылатын қызметке байланысты субъектінің (объектінің) қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) медициналық қызметті жүзеге асыру процесінде болуы мүмкін зиянның жағымсыз салдары ауырлығының ауқымы;
3) адам денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қолайсыз әсер ету мүмкіндіктері объективті өлшемшарттарды ескере отырып жүзеге асырылады.

2) значительные нарушения – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
3) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства в результате осуществления медицинской деятельности субъекта контроля;
4) грубые нарушения – умышленное или неосторожное явное и существенное нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь тяжкие последствия здоровью населения;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере оказания медицинских услуг при осуществлении деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля для проведения профилактического контроля и проверки на соответствие квалификационным требованиям (далее – проверка на соответствие требованиям), в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
3. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска государственного контроля, который осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) субъекта (объекта) в зависимости от осуществляемой деятельности;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий вреда в процессе осуществления медицинской деятельности;
3) возможности неблагоприятного воздействия на здоровье человека, законные интересы физических и юридических лиц, государства.

5. Барлық ықтимал тәуекелдерді талдау негізінде бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесіне (жоғары, орташа және төмен) бөлінеді.
Тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге (объектілерге) стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (аудандық аурухана, нөмірлік аудандық аурухана, көп бейінді ауданаралық аурухана, қалалық аурухана, көп бейінді қалалық аурухана, көп бейінді қалалық балалар ауруханасы, көп бейінді облыстық аурухана, көп бейінді облыстық балалар ауруханасы), босандыру субъектілері (объектілері), жедел медициналық жәрдем және медициналық ұйымдар жатады авиация, қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, стоматологиялық емхана (орталық, кабинет), фтизиопульмонологиялық ұйымдар, онкологиялық орталық немесе диспансер, ядролық медицина орталықтары, апаттар медицинасы ұйымдары, АИТВ-ның алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жатады.
Тәуекел дәрежесі орташа субъектілерге (объектілерге) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін субъектілер (объектілер) (медициналық пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, дәрігерлік амбулатория, алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы, нөмірлік аудандық емхана, аудандық емхана, қалалық емхана), амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін субъектілер (объектілер), патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, зертханалық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, стационарлық ұйымдар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететіндер жатады.
Тәуекел дәрежесі төмен субъектілер (объектілер) қалпына келтіру мен медициналық оңалтуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) және паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсететін бақылау субъектілері (объектілері) жатады.
6. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
7. Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері

5. На основе анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
К субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся организации, оказывающие стационарную помощь (районная больница, номерная районная больница, многопрофильная межрайонная больница, городская больница, многопрофильная городская больница, многопрофильная городская детская больница, многопрофильная областная больница, многопрофильная областная детская больница), субъекты (объекты) родовспоможения, организации скорой медицинской помощи и медицинской авиации, организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, стоматологическая поликлиника (центр, кабинет), фтизиопульмонологические организации, онкологический центр или диспансер, центры ядерной медицины, организации медицины катастроф, организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ.
Субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся субъекты (объекты), оказывающие первичную медико-санитарную помощь (медицинский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, врачебная амбулатория, центр первичной медико-санитарной помощи, номерная районная поликлиника, районная поликлиника, городская поликлиника), субъекты (объекты), оказывающие специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях, организации здравоохранения, осуществляющие патологоанатомическую диагностику, организации здравоохранения, осуществляющие лабораторную диагностику, стационарные организации, оказывающие медицинскую помощь в области психического здоровья.
Субъекты (объекты) контроля низкой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля, осуществляющие восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию и субъекты (объекты) контроля, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход.
6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля

8. Субъективті критерийлерді анықтау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен Профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі тексеру парақтарында белгіленген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді);
2) автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектісі ұсынатын есепті деректер мониторингінің нәтижелері;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдардан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері;
5) бағаланатын кезең үшін жеке және заңды тұлғалардан расталған шағымдардың, өтініштердің болуы және Саны;
6) Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне)бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
11. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлерін айқындау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және Саны;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне)қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері.
12. Қолда бар ақпарат көздері негізінде реттеуші мемлекеттік органдар бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Субъективті критерийлерді талдау және бағалау бақылау субъектісінің (объектісінің) неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және бақылау субъектісінің (объектісінің) профилактикалық бақылауын шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен Профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды барып және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерумен толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды қосуға жол берілмейді.

8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
10. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (при этом степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении требований, установленных в проверочных листах);
2) результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем;
3) результаты мониторинга отчетных данных, представляемых субъектом контроля;
4) результаты анализа информации, получаемых от уполномоченных органов и организаций;
5) наличие и количество подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за оцениваемый период;
6) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
11. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются следующие источники информации:
1) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов;
2) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля.
12. На основании имеющихся источников информации, регулирующие государственные органы формируют субъективные критерии, подлежащие оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

13. Медициналық қызмет көрсету сапасы саласындағы субъективті критерийлер өрескел, елеулі, елеусіз сияқты бұзушылықтар дәрежесіне бөлінеді.
Бұзушылықтардың маңыздылық дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу және профилактикалық бақылау үшін субъективті критерийлер осы Критерийлерге 1 және 2-қосымшаларда келтірілген. Сәйкессіздік критерий бұзушылықтардың тиісті дәрежесін анықтайды.
14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда;
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ға дейін қоса алғанда.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда;
3) тәуекелдің төмен дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ға дейін қоса алғанда.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар болмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100 / SР1) х 0,7
онда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
онда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн
онда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
15. Егер бақылау субъектісінде (объектісінде) қызметтің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау (аккредиттеу) жүргізілсе және тексерілетін кезеңге аккредиттеу туралы куәлік ұсынылса, бақылау субъектілері (объектілері) бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігін тексеруден және профилактикалық бақылаудан келесі күнтізбелік жылға босатылады.
16. Субъектіге (объектіге) бару арқылы талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау осы бірлескен бұйрыққа 2 – 15, 22 және 23-қосымшаларға сәйкес халыққа медициналық қызметтер көрсету саласындағы тексеру парақтарына сәйкес объектілердің мақсаты мен қызмет түрлеріне байланысты жүргізіледі.

13. Субъективные критерии в сфере качества оказания медицинских услуг подразделяются на степени нарушений, такие как грубое, значительное, незначительное.
Субъективные критерии для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля с посещением субъекта контроля с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации приведены в приложениях 1 и 2 к настоящим Критериям. Несоответствие критерий определяет соответствующую степень нарушений.
14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При отсутствии грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска.
15. Субъекты (объекты) контроля освобождаются от проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля на следующий календарный год, если у субъекта (объекта) контроля проведена внешняя комплексная оценка (аккредитация) на соответствие деятельности стандартам аккредитации и предоставлено свидетельство об аккредитации на проверяемый период.
16. Проверка на соответствие требованиям и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) проводятся в зависимости от предназначения и видов деятельности объектов, в соответствии с проверочными листами в сфере оказания медицинских услуг населению согласно приложениям 2 – 15, 22 и 23 к настоящему совместному приказу.

17. Реттеуші Мемлекеттік орган бекіткен кесте талаптарға сәйкестігін тексеруді тағайындау үшін негіз болып табылады.
18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылауды тағайындау үшін реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі негіз болып табылады.
19. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады:
1) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару немесе тексерулер жүргізу арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса.
20. Бақылау органын құру кезінде бақылау субъектісіне (объектісіне) сол бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қатынастарында бара отырып, олардың талаптарға сәйкестігін тексеру кестесі және жарты жылдық профилактикалық бақылау тізімдемесі олардың жүргізілген кезеңінің бір мерзімін белгілейді.
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету сапасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Ақпарат көздері бойынша бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
№ р/с Өлшемшарттар Бұзушылықтар дәрежесі
"Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша
1
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының болмауы
өрескел
2
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы
өрескел
3
Меншік құқығындағы үй-жайдың немесе ғимараттың немесе жалға алу шартының немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартының (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқарудың немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының көрсетілетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, сондай-ақ денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін Санитариялық қағидаларға сәйкес келуі
өрескел
4
Медициналық қызметтің көрсетілетін кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төменгі стандарттарына сәйкес жұмыс істейтін медициналық және (немесе) арнайы жабдықтардың, аппаратуралар мен аспаптардың, аспаптардың, жиһаздың, мүкәммалдың, көлік және басқа да құралдардың (қажет болған жағдайда) болуы
өрескел
5
Тиісті клиникалық мамандық бойынша мамандардың болуы
өрескел
6

17. Основанием для назначения проверки на соответствие требованиям является график, утвержденный регулирующим государственным органом.
18. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список субъектов (объектов) контроля, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа.
19. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок.
20. При составлении органом контроля графика проверок на соответствие требованиям и полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в отношении одних и тех же субъектов (объектов) контроля устанавливаются единые сроки периода их проведения.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в сфере
качества оказания
медицинских услуг (помощи)
Субъективные критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов (объектов) контроля по источникам информации
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
Критерии по источнику информации "результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля"
1
Отсутствие сертификата специалиста для допуска к клинической практике
грубое
2
Отсутствие лицензии и (или) приложения к лицензии
грубое
3
Соответствие помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб по оказываемым подвидам медицинской деятельности, а также соответствующего санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
грубое
4
Наличие функционирующего медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (при необходимости), утвержденных в стандартах организации оказания медицинской помощи профильных служб по оказываемым подвидам медицинской деятельности и минимальным стандартам оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
грубое
5
Наличие специалистов по оказываемым видам деятельности
грубое
6

Медициналық қызметтің көрсетілетін кіші түрлері бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде (тексеру сәтінде 5 (бес) жылдан кешіктірмей оқуын аяқтаған интернатура, резидентура, орта оқу орнының түлектерін қоспағанда) маманданудың немесе жетілдірудің және біліктілікті арттырудың басқа түрлерінің болуы
өрескел
"Жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны" ақпарат көзі бойынша
7
Өткен жылы жеке және заңды тұлғалардан екі және одан да көп расталған шағымдардың, өтініштердің болуы
өрескел
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету сапасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Ақпарат көздері бойынша бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
№ р/с Өлшемшарттардың атауы Бұзушылықтар дәрежесі
1. "Өткен тексерулердің және ерекше тәртіппен жүргізілген тексерулердің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Босандыру объектілері және (немесе) өз құрамында босандыру бөлімшелері және жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелері бар стационарлық ұйымдар үшін өлшемшарт
1
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
2
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
3
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
4
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттігін қоспағанда, ЖМКК бригадасының немесе МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМК бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болған кезінен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайтынын растайтын құжаттаманың болуы.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМК немесе ЖМК бөлімшесінің бригадалары пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау (бұдан әрі-медициналық сұрыптау) үздіксіз және сабақтас жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптауға сәйкес пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер
өрескел
5
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесімен қабылдау бөлімшесінің дәрігері берген медициналық қорытындының болуы.
Қабылдау бөлімшесінің медбикесі активті пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жібереді
елеулі
6
Ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштердің болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:

Наличие специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 (пять) лет по оказываемым подвидам медицинской деятельности (за исключением выпускников интернатуры, резидентуры, среднего учебного заведения, завершивших обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент проверки).
грубое
Критерии по источнику информации "Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
7
Наличие двух и более подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в сфере
качества оказания
медицинских услуг (помощи)
Субъективные критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля по источникам информации
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушений
1. Критерии по источнику информации "Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)"
Критерий для объектов родовспоможения и (или) стационарных организаций, имеющих в своем составе родильные отделения и отделения патологии новорожденных
1.
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое
2.
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
3.
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
4.
Наличие подтверждающей документации, что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи. Медицинская сортировка по триаж-системе (далее- медицинская сортировка) проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации
грубое
5.
Наличие медицинского заключения, выданного врачом приемного отделения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
6.
Наличие показаний для госпитализации: необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
елеулі
7
Ауруханаға жатқызылған күні бөлімше меңгерушісінің пациентті қарауының болуы, одан кейін-күн сайын. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркелген пациентті қарау нәтижелерінің болуы
елеулі
8
Демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігердің стационардағы пациенттерді күнделікті қарауының болуы. Тексеру және кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды тағайындау кезінде медициналық картада тиісті жазбалардың болуы
елеулі
9
Медициналық көрсеткіштер бойынша МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген зерттеулерді қосымша және қайта жүргізу фактісі анықталған кезде диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқастың жай-күйін динамикалық бағалау үшін медициналық картада негіздеменің болуы
елеулі
10
Жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
-жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын медицина қызметкері (акушер - гинеколог дәрігері), ал ол болмаған кезде-дәрігер жүктіліктің отыз аптасынан бастап күнтізбелік бір жүз жиырма алты күнге (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күн) ұзақтыққа ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп береді) қалыпты босану кезінде.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілік және босану бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қалыпты босану кезінде ұзақтығы күнтізбелік жүз жетпіс күн (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күн) жиырма жеті аптадан бастап беріледі;
2) Қазақстан Республикасының шегінде тұрақты тұрғылықты жерінен уақытша кеткен әйелдерге жүктілігі және босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанған медициналық ұйымда немесе босану көмекшісі ұйымының үзіндісіне (айырбастау картасына) сәйкес бақылау орны бойынша әйелдер консультациясында (кабинетінде) беріледі (ұзартылады)

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
7.
Наличие осмотра пациента заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Наличие результатов осмотра пациента зарегистрированных в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
8.
Наличие ежедневного осмотра пациентов, находящихся в стационаре, лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. Наличие соответствующих записей в медицинской карте при осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций
значительное
9.
Наличия обоснования в медицинской карте для динамической оценки состояния больного согласно клиническим протоколам диагностики и лечения при выявлении факта дополнительного и повторного проведения исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, по медицинским показаниям
значительное
10.
Соблюдение следующих требований при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам:
- лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов) при нормальных родах. Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист или справка о нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней (девяносто один календарный день до родов и семьдесят девять календарных дней после родов) при нормальных родах;
2) женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в пределах Республики Казахстан, лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации

3) асқынған босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын Денсаулық сақтау босандыру ұйымының үзіндісіне сәйкес бақылау орны бойынша ДКК қорытындысынан кейін медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған кезде дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп күнтізбелік он төрт күнге қосымша ұзартады. Мұндай жағдайларда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз қырық күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күн).
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге қиын босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартылады, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы жүз сексен төрт күнді құрайды (босанғанға дейінгі тоқсан бір күнтізбелік күн және босанғаннан кейінгі тоқсан үш күнтізбелік күн);
4) жүктіліктің жиырма екіден жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, жеті тәуліктен астам өмір сүрген бала туған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күнге босану фактісі бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Жүктіліктің жиырма екіден жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған бала туылған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күнге босану фактісі бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беріледі;
5) ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан көп жеті тәуліктен астам тұратын бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік тоқсан үш күнге беріледі.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан көп бала туылған, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күнге беріледі;
6) әйел жүктілік кезеңінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына жүгінген кезде жүктілік және босану бойынша демалыс жиынтық есептеледі және ол босанғанға дейін нақты пайдаланған күндер санына қарамастан толық беріледі.
Әйел босанғаннан кейінгі кезеңде жүгінген кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына осы тармақта көзделген ұзақтықта босанғаннан кейін ғана демалыс беріледі;

3) в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и семьдесят календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней, общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто восемьдесят четыре дня (девяносто один календарный день до родов и девяносто три календарных дня после родов);
4) в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, женщине выдается лист или справка о нетрудоспособности по факту родов на семьдесят календарных дней после родов. В случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, женщине выдается лист или справка о временной нетрудоспособности по факту родов на пятьдесят шесть календарных дней после родов;
5) женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на девяносто три календарных дня после родов.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на семьдесят девять календарных дней после родов;
6) при обращении женщины в период беременности за листом временной нетрудоспособности отпуск по беременности и родам исчисляется суммарно и предоставляется полностью независимо от числа дней, фактически использованных ею до родов. При обращении женщины в период после родов за листом временной нетрудоспособности предоставляется только отпуск после родов продолжительностью, предусмотренной настоящим пунктом;

7) Осы тармақтың 6) тармақшасының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әйелдің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысында немесе бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңінде жүктілік басталған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы Парақ жүктілігі және босануы бойынша демалыстың барлық күндеріне беріледі;
8) босану кезінде немесе босанғаннан кейінгі кезеңде анасы қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы жаңа туған нәрестеге күтім жасауды жүзеге асыратын адамға беріледі;
9) жүктілікті жасанды үзу жөніндегі операция кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, операция жүргізілген стационарда және амбулаториялық-емханалық деңгейде, ал асқыну жағдайында - еңбекке уақытша жарамсыздықтың бүкіл кезеңіне береді.
Өздігінен түсік түсіру (түсік түсіру) кезінде еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі;
10) эмбрионды трансплантациялау операциясын жүргізу кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын эмбрионды отырғызған күннен бастап жүктілікті анықтау фактісіне дейін операция жүргізген медициналық ұйым береді.
Жаңа туған баланы (балаларды), сондай-ақ биологиялық ананы суррогат ана болған кезде тікелей перзентханадан асырап алған адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы бала асырап алған күннен бастап және бала туған күннен бастап күнтізбелік елу алты күн өткенге дейін беріледі
елеулі
11
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуінің болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;
2) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі:
диагностикалық шаралардың болмауы;
қате диагноз қоюға және емдеу тактикасындағы қателіктерге әкеп соқтырған диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша қате қорытынды немесе қорытындының болмауы;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулер жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, негізсіз тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға кірмеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;

7) при наступлении беременности в период нахождения женщины в оплачиваемом ежегодном трудовом отпуске или отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет, лист о временной нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам, за исключением случаев, предусмотренных частью второй подпункта 6) настоящего пункта;
8) в случае смерти матери при родах или в послеродовом периоде, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается лицу, осуществляющему уход за новорожденным;
9) при операции по искусственному прерыванию беременности, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается врачом совместно с заведующим отделением на время пребывания в стационаре и амбулаторно-поликлиническом уровне, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности. При самопроизвольном аборте (выкидыше) выдается лист или справка о временной нетрудоспособности на весь период временной нетрудоспособности;
10) при проведении операции пересадки эмбриона лист или справка о временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией, проводившей операцию, со дня подсадки эмбриона до факта установления беременности.
Лицам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), а также биологической матери при суррогатном материнстве непосредственно из родильного дома лист или справка о временной нетрудоспособности выдается, со дня усыновления (удочерения) и до истечения пятидесяти шести календарных дней со дня рождения ребенка
значительное
11.
Наличие проведения клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза; полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий; неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

3) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін ескере отырып, қойылған клиникалық диагноздың дұрыстығы, уақтылығы және негізділігі (жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде ауруханаға дейінгі кезеңде жүргізілген зерттеулер ескеріледі), олар мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
диагноз жоқ, толық емес немесе дұрыс емес, аурулардың халықаралық классификациясына сәйкес келмейді;
аурудың ауырлығын анықтайтын жетекші патологиялық синдром анықталмаған, қатар жүретін аурулар мен асқынулар танылмаған;
диагноз дұрыс, бірақ толық емес, жетекші патологиялық синдром оқшауланған асқынулармен ерекшеленбейді, нәтижеге әсер ететін қатар жүретін аурулар танылмайды;
негізгі аурудың диагнозы дұрыс, бірақ емдеу нәтижесіне әсер ететін қатар жүретін аурулар диагнозы қойылмаған.
Дұрыс емес және (немесе) уақтылы диагноз қоюдың объективті себептері (негізгі аурудың атипті ағымы, ілеспе аурудың асимптоматикалық ағымы, сирек кездесетін асқынулар және ілеспе аурулар) сараптама нәтижелерінде көрсетіледі. Дұрыс емес және (немесе)уақтылы диагноз қоюдың медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің кейінгі кезеңдеріне әсерін бағалау жүргізіледі;
4) бейінді мамандардың консультацияларының уақтылығы мен сапасы, олар мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
аурудың нәтижесіне теріс әсер еткен симптомдар мен синдромдарды қате түсіндіруге әкелетін консультацияның болмауы;
кеңес уақтылы, диагноз қою кезінде кеңесшінің пікірін ескермеу аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
кеңес уақтылы, диагноз қою кезінде кеңесшінің пікірі ескерілді, емдеу бойынша кеңесшінің ұсынысын орындамау аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультанттың пікірі қате және аурудың нәтижесіне әсер етті.
Кешігіп консультациялар жүргізілген жағдайларда уақтылы консультацияланбау себептерінің объективтілігін және диагнозды уақтылы қоймаудың медициналық қызметтер (көмек)көрсетудің кейінгі кезеңдеріне әсерін бағалау жүргізіледі;
5) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын емдеу іс-шараларын жүргізудің көлемі, сапасы және негізділігі:
көрсетілімдер болған кезде емдеудің болмауы;
көрсетілімдер болмаған кезде емдеуді тағайындау;
аурудың, қатар жүретін аурулардың және асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін, дәлелденген клиникалық тиімділіксіз дәрілік заттарды тағайындауды есепке алмағанда, емдеу іс-шараларын толық көлемде орындау;
стандарттар талаптарын сақтамау, клиникалық хаттамалар талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына әкеп соққан полипрагмазияның болуы;

3) правильность, своевременность и обоснованность выставленного клинического диагноза с учетом результатов проведенных исследований (при плановой госпитализации учитываются исследования, проведенные и на догоспитальном этапе), которые оцениваются по следующим критериям:
диагноз отсутствует, неполный или неправильный, не соответствует международной классификации болезней;
не выделен ведущий патологический синдром, определяющий тяжесть течения заболевания, не распознаны сопутствующие заболевания и осложнения;
диагноз правильный, но неполный, не выделен ведущий патологический синдром при выделенных осложнениях, не распознаны сопутствующие заболевания, влияющие на исход;
диагноз основного заболевания правильный, но не диагностированы сопутствующие заболевания, влияющие на результат лечения.
Объективные причины неправильной и (или) несвоевременной диагностики (атипичное течение основного заболевания, бессимптомное течение сопутствующего заболевания, редко встречающиеся осложнения и сопутствующие заболевания) отражаются в результатах экспертизы. Проводится оценка влияния неправильной и (или) несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
4) своевременность и качество консультаций профильных специалистов, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие консультации, приведшее к ошибочной трактовке симптомов и синдромов, отрицательно повлиявших на исход заболевания;
консультация своевременная, непринятие во внимание мнения консультанта при постановке диагноза частично повлияло на исход заболевания;
консультация своевременная, мнение консультанта учтено при постановке диагноза, невыполнение рекомендации консультанта по лечению частично повлияло на исход заболевания;
мнение консультанта ошибочное и повлияло на исход заболевания.
В случаях проведения консультаций с опозданием, проводится оценка объективности причин несвоевременной консультации и влияния несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности, необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;

6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже бойынша мынадай критерийлер бойынша бағалаудың болуы:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) Денсаулық сақтау саласындағы есепті және есептік құжаттама нысандарына сәйкес көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
12
Пациенттің қан компоненттерін құюға ақпараттандырылған жазбаша келісімінің болуы
елеулі
13
Патологиялық-анатомиялық ашу жүргізу кезінде мынадай іс-қимылдарды сақтау:
1) биологиялық өлім дәрігерлері анықтағаннан кейін, стационарлық пациенттің медициналық картасы немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашуға жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық пациенттің медициналық картасы ұсынылғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашуды жүргізу;
2) стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе оған енгізілген патологиялық-анатомиялық диагнозы бар амбулаториялық пациенттің медициналық картасын патологиялық-анатомиялық ашылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Денсаулық сақтау ұйымының медициналық мұрағатына беру;
3) денсаулық сақтау ұйымдарында пациенттер қайтыс болған жағдайларда клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
4) инфекциялық ауруларға күдік туындаған жағдайда мәйіттерді ашу материалдарын вирусологиялық (иммунофлуоресцентті) және бактериологиялық зерттеуді патологиялық-анатомиялық бөлімшенің бас дәрігері мен меңгерушісінің ұйымдастыруы;
5) қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін келесі күні таңертеңгі сағат 10-нан кешіктірмей барлық қайтыс болғандарға стационарлық пациенттердің медициналық карталарының патологиялық-анатомиялық бюроларына, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімшелеріне және патологиялық-анатомиялық бөлімшелеріне беру
өрескел
14
Амбулаториялық-емханалық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) наличие оценки по следующим критериям по достигнутому результату:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
12.
Наличие информированного письменного согласия пациента на переливание компонентов крови
значительное
13.
Соблюдение следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карта стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;
2) передача медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;
3) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти пациентов в организациях здравоохранения;
4) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
5) передача в патологоанатомические бюро, централизованные патологоанатомические отделения и патологоанатомические отделения медицинских карт стационарных пациентов на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти
грубое
14.
Соблюдение следующих требований при организации акушерско-гинекологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне:

1) "қауіп факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау;
2) пренаталдық скрининг жүргізу - хромосомалық патология және құрсақішілік ұрықтың туа біткен даму ақаулары бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді кешенді тексеру;
3) перинаталдық көмекті аймақтандыру қағидаттарын сақтай отырып, күндізгі стационарларға, стационарлық деңгейдегі акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың жүктілік патологиясы бөлімшелеріне, экстрагениталдық патологиясы бар бейінді медициналық ұйымдарға уақтылы емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;
4) жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді және босанған әйелдерді медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберу;
5) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындық бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді дабыл белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, қауіпсіз ана болу, емшек сүтімен емізу және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
6) жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге айғақтар бойынша патронаж жүргізу;
7) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын қорғау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және оларды анықтау;
9) қосымша әдістерді пайдалана отырып және экстрагенитальды, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін бейінді мамандарды тарта отырып, қажет болған кезде тереңдетіп тексеру тағайындай отырып, құнарлы жастағы әйелдерді зерттеп-қарау;
10) экстрагенитальды ауруларды ерте анықтау мақсатында Әйел халықты профилактикалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
11) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, гинекологиялық науқастарды тексеру және емдеу;
12) оңалтуды және санаторий-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық науқастарды диспансерлеу;
13) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, шағын гинекологиялық операцияларды орындау;
14) жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы сараптама жүргізу, денсаулық жағдайы бойынша қызметкерді басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындау, белгіленген тәртіппен еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу белгілері бар әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу;

1) диспансерное наблюдение беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
2) проведение пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития внутриутробного плода;
3) выявление беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направление беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
5) проведение дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведение патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирование и оказание услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) профилактика и выявление инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
9) обследование женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) организация и проведение профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
11) обследование и лечение гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;
12) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
13) выполнение малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
14) проведение экспертизы о временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности;

15) деректерді тіркей отырып, пациенттің ақпараттандырылған келісімін ресімдей отырып, жүктілік кезінде АИТВ-инфекциясына екі рет зерттеп-қарау
өрескел
15
Орта медицина қызметкерлерінің (акушерлер, фельдшерлер, медбикелер/бауырлар) жүктілік кезінде және одан тыс уақытта әйелдерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуі кезінде мынадай функцияларды орындауының растайтын құжаттамасының болуы:
1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, жүктіліктің аурулары мен асқынуларын анықтау мақсатында дербес қабылдау және медициналық қарап-тексеру
2) жүкті және құнарлы жастағы әйелдер топтарын (бұдан әрі – ЖФВ) автоматтандырылған жүргізу және жүкті және ЖФВ денсаулық жағдайының көрсеткіштерін мониторингілеу мақсатында" бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "жүкті және құнарлы жастағы әйелдер тіркелімі" кіші жүйесіне деректерді енгізу;
3) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес әйелдің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және құнарлы жастағы әйелдерге шұғыл және шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету;
4) учаскелік дәрігерлермен және бейінді мамандармен бірлесіп созылмалы аурулары бар жүкті әйелдерді динамикалық бақылау;
5) функционалдық міндеттеріне сәйкес акушер-гинеколог дәрігерінің тағайындауларын орындау;
6) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасына сәйкес жолдамалар мен ұсынымдарды уақтылы ұсына отырып, жүкті әйелдер мен босанған әйелдердің физиологиялық жүктілігін және патронажын жүргізу;
7) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге, гинекологиялық науқастарға және әлеуметтік қауіпті ЖФВ топтарына үйде медициналық қызмет көрсету;
8) әйел жыныс мүшелерінің ісікке дейінгі және қатерлі ісіктерін және басқа да локализацияларды (теріні, сүт бездерін) ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
9) медициналық көмекке жүгінген барлық жастағы топтардағы әйелдерді медициналық мейірбикелік қарап-тексеруді жүргізу;
10) ауруларды анықтау үшін скринингтік және профилактикалық тексерулер жүргізуге қатысу
өрескел
16
Стационарлық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін көрсету;
2) ауру ағымының ауырлығын, жүктілік барысын және емдеу тактикасын бағалау үшін созылмалы аурулардан зардап шегетін, көп бейінді стационарлардың мамандандырылған бөлімшелерінде емделуге мұқтаж жүкті әйелдер жүктіліктің 36 аптасына дейін түскен кезде емдеуші дәрігердің бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қарауын жүргізу.

15) двухкратное обследование в течение беременности на ВИЧ-инфекцию с оформлением информированного согласия пациентки с фиксированием данных
грубое
15.
Наличия подтверждающей документации выполнения следующих функции при оказании средними медицинскими работниками (акушеры, фельдшеры, медицинские сестры/братья) доврачебной помощи женщинам во время и вне беременности:
1) самостоятельный прием и медицинский осмотр с целью определения состояния здоровья пациента, выявления заболеваний и осложнений беременности
2) внесение данных в подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" с целью автоматизированного ведения групп беременных и женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) и мониторинга показателей состояния здоровья беременных и ЖФВ;
3) оказание неотложной и экстренной доврачебной медицинской помощи беременным, родильницам и женщинам фертильного возраста при состояниях, угрожающих жизни и здоровью женщины, в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
4) динамическое наблюдение за беременными с хроническими заболеваниями совместно с участковыми врачами и профильными специалистами;
5) выполнение назначений врача акушер-гинеколога в соответствии с функциональными обязанностями;
6) ведение физиологической беременности и патронаж беременных и родильниц со своевременным предоставлением направлений и рекомендаций в соответствии с клиническим протоколом диагностики и лечения;
7) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических больных и группы ЖФВ социального риска;
8) проведение профилактического медицинского осмотра женщин с целью раннего выявления предопухолевых и раковых заболеваний женских половых органов и других локализаций (кожи, молочных желез);
9) проведение медицинского сестринского осмотра женщин всех возрастных групп, обратившихся за медицинской помощью;
10) участие в проведении скрининговых и профилактических осмотров для выявления заболеваний
грубое
16.
Соблюдение следующих требований при организации оказания акушерско-гинекологической помощи на стационарном уровне:
1) оказание стационарной консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным;
2) проведение совместного осмотра лечащего врача с заведующим отделения при поступлении беременных женщин до 36 недель беременности, страдающих хроническими заболеваниями, нуждающихся в лечении в специализированных отделениях многопрофильных стационаров, для оценки тяжести течения заболевания, течения беременности и тактики лечения.

3) жеке тәсілді ескере отырып, жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу жоспарын жасау;
4) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ жүргізу жоспарына сәйкес жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу;
5) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және босанатын әйелдерге консультация беру, медициналық көмек көрсету деңгейінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
6) аналар мен жаңа туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын жүргізу, оның ішінде шала туылған нәрестелерге күтім жасау;
7) телекоммуникациялық жүйелерді пайдалана отырып, жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанатын әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету бойынша консультациялар;
8) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы сараптаманы, жүктілік және босану, гинекологиялық науқастар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруді жүзеге асыру;
9) аналар мен жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы төмен және экстремалды төмен аналарға реанимациялық көмек және қарқынды терапия көрсету;
10) әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
11) жүкті әйелде, босанатын әйелде, босанатын әйелде стационарға түскен немесе болған кезеңде ауыр жай-күйі анықталған кезде перинаталдық көмекті өңірлендірудің неғұрлым жоғары деңгейдегі медициналық ұйымдарын және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарын хабардар ету;
12) әйелдерде қиын жағдайлар туындаған жағдайда құлақтандыру схемасын сақтау;
13) жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді, босанған әйелдерді перинаталдық көмектің үшінші деңгейіне, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдау гемодинамиканы қалпына келтіргеннен және қабылдаушы медициналық ұйымды хабардар ете отырып, өмірлік маңызды функцияларды тұрақтандырғаннан кейін медициналық авиация медициналық бригадасы мамандарының қатысуымен дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша жүзеге асырылады;
14) жүкті әйелдердің, босанатын әйелдердің, босанатын әйелдердің тасымалданбайтын жай-күйі кезінде білікті мамандарды "өзіне" шақыруды жүзеге асыру, шұғыл жағдайлар туындаған кезде алғашқы реанимациялық көмек кешенін көрсету, ана мен ұрықта қауіп төндіретін жай-күйлерді диагностикалау, босану туралы мәселені шешу, жоғары деңгейге ауыстырылғанға дейін қарқынды және қолдаушы терапия жүргізу
өрескел
Жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету
17
Стационарлық деңгейде жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) көрсетілімдеріне қарай перинаталдық көмекті аймақтандыру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету;

3) составление плана ведения беременности, родов и послеродового периода c учетом индивидуального подхода;
4) ведение беременности, родов и послеродового периода в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, а также с планом ведения;
5) проведение консультирования беременных, рожениц и родильниц, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи;
6) проведение реабилитационных мероприятий матерям и новорожденным, в том числе уход за недоношенными новорожденными;
7) консультации по оказанию медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с использованием телекоммуникационных систем;
8) осуществление экспертизы о временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки временной нетрудоспособности по беременности и родам, гинекологическим больным;
9) оказание реанимационной помощи и интенсивной терапии матерям и новорожденным, в том числе с низкой и экстремально низкой массой тела;
10) осуществление медико-психологической помощи женщинам;
11) оповещение медицинских организаций более высокого уровня регионализации перинатальной помощи и местных органов государственного управления здравоохранением при выявлении в период поступления или нахождения в стационаре у беременной, роженицы, родильницы критического состояния;
12) соблюдение схемы оповещения в случае возникновения критических ситуаций у женщин;
13) транспортировка беременных, родильниц, рожениц в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в областные и республиканские организации здравоохранения осуществляется по решению консилиума врачей с участием специалистов медицинской бригады медицинской авиации после восстановления гемодинамики и стабилизации жизненно важных функций с уведомлением принимающей медицинской организации;
14) при нетранспортабельном состоянии беременных, рожениц, родильниц осуществление вызова квалифицированных специалистов "на себя", оказание комплекса первичной реанимационной помощи при возникновении неотложных состояний, диагностика угрожающих состояний у матери и плода, решение вопроса о родоразрешении, проведение интенсивной и поддерживающей терапии до перевода на более высокий уровень
грубое
Оказание медицинской помощи новорожденным
17.
Соблюдение следующих требований при организации оказания медицинской помощи новорожденным на стационарном уровне:
1) оказание медицинской помощи новорожденным по уровням регионализации перинатальной помощи в зависимости от показаний;

2) ұйымдардың құрылымында перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейдегі стационарларының: жеке босану палаталарының, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімшелердің, егу кабинетінің, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палатасының болуы, сондай-ақ штат кестесінде көзделген "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігердің ставкасы және неонаталдық медбикенің тәулік бойғы посты болуы;
3) реанимацияға арналған толық жиынтығы бар жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия палаталарының, желдетудің әртүрлі режимдері бар өкпені жасанды желдету аппараттарының (тыныс алу жолдарындағы тұрақты оң қысым), кувездердің, клиникалық-диагностикалық зертхананың, сондай-ақ штаттық кестеде көзделген тәулік бойғы посттың (неонатолог дәрігер және балалар медбикесі) Екінші деңгейдегі стационарларда болуы;
4) үшінші деңгейдегі стационарларда перинаталдық көмекті өңірлендірудің мынадай талаптарын сақтау:
тәулік бойы неонаталдық оразаның, клиникалық, биохимиялық және бактериологиялық зертхананың, әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің, сондай-ақ жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туылған нәрестелерді күту бөлімшесінің анасымен бірге болуының болуы.
қазіргі заманғы емдеу-диагностикалық жабдықтармен, дәрілік препараттармен, тәулік бойғы постпен (дәрігерлік және мейірбикелік), экспресс-зертханамен жарақтандырылған жаңа туған нәрестелерді қарқынды емдеу бөлімшесінің, жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туылған нәрестелерді күту бөлімшесінің болуы.
5) бірінші деңгейдегі стационарларда науқас жаңа туған нәрестеге мынадай талаптарды сақтау:
алғашқы реанимациялық көмек;
қарқынды және демеуші терапия;
оттегі терапиясы;
инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия;
фототерапия;
емдік гипотермия;
инфузиялық терапия және / немесе парентеральды тамақтану;
бекітілген клиникалық диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес емдеу.
Екінші деңгейдегі стационарларда науқас жаңа туған нәрестеге мынадай талаптарды сақтау:
жаңа туған нәрестеге алғашқы реанимациялық көмек көрсету және жағдайды тұрақтандыру, жүктілігі 34 аптадан асатын шала туылған нәрестелерді күту;
орталық тамырлар мен перифериялық тамырлардың катетеризациясы;
туа біткен ақауларды, жатырішілік дамудың кешігуін, жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясын, гипербилирубинемияны, неонаталдық сепсисті, орталық жүйке жүйесінің зақымдануын, респираторлық дистресс-синдромды, пневмотораксты, некротикалық энтероколитті және неонаталдық кезеңнің басқа да патологиялық жағдайларын анықтау және емдеу;
өмірлік маңызды функцияларды (тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, метаболикалық бұзылулар), инвазивті және инвазивті емес респираторлық терапияны, инфузиялық терапияны және парентеральды тамақтануды түзетуді қамтитын қарқынды терапияны жүргізу;
жоғары мамандандырылған көмек көрсету қажет болған кезде анасымен бірге үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына немесе Республикалық маңызы бар мекемеге тасымалдауға дайындық дәрежесі айқындалады
өрескел
18
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету талаптарын сақтау:

2) наличие в структуре организаций стационаров первого уровня регионализации перинатальной помощи: индивидуальных родильных палат, отделения для совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, палаты интенсивной терапии для новорожденных, а также предусмотренные штатным расписанием ставка врача по специальности "Педиатрия (неонатология)" и круглосуточный пост неонатальной медицинской сестры;
3) наличие в стационарах второго уровня регионализации палат реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, аппаратами искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции (постоянное положительное давление в дыхательных путях), кувезами, клинико-диагностической лабораторией, а также предусмотренного штатным расписанием круглосуточным постом (врач неонатолог и детская медицинская сестра);
4) Соблюдение в стационарах третьего уровня регионализации перинатальной помощи следующих требований: наличие круглосуточного неонатального поста, клинической, биохимической и бактериологической лаборатории, отделения реанимации и интенсивной терапии для женщин и новорожденных, а также отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных совместного пребывания с матерью.
наличие отделения интенсивной терапии новорожденных, отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными препаратами, круглосуточным постом (врачебный и сестринский), экспресс-лабораторией.
5) Соблюдение в стационарах первого уровня больному новорожденному следующих требований:
первичная реанимационная помощь;
интенсивная и поддерживающая терапия;
оксигенотерапия;
инвазивная или неинвазивная респираторная терапия;
фототерапия;
лечебная гипотермия;
инфузионная терапия и/или парентеральное питание;
лечение, согласно утвержденным клиническим протоколам диагностики и лечения.
Соблюдение в стационарах второго уровня больному новорожденному следующих требований:
оказание первичной реанимационной помощи новорожденному и стабилизация состояния, выхаживание недоношенных детей с сроком гестации более 34 недель;
катетеризация центральных вен и периферических сосудов;
выявление и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития, гипогликемии новорожденных, гипербилирубинемии, неонатального сепсиса, поражения центральной нервной системы, респираторного дистресс-синдрома, пневмоторакса, некротического энтероколита и других патологических состояний неонатального периода;
проведение интенсивной терапии, включающую коррекцию жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой, метаболических нарушений), инвазивной и неинвазивной респираторной терапии, инфузионной терапии и парентерального питания;
при необходимости оказания высокоспециализированной помощи определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения третьего уровня или учреждение республиканского значения
грубое
18.
Соблюдение требований оказания медицинской помощи новорожденным в медицинских организациях третьего уровня:

1) Жаңа туған нәрестелерге алғашқы реанимация көрсету және жаңа туған нәрестелерге күтім жасау
2) қарқынды және қолдау терапиясын жүргізу: тыныс алу терапиясы, орталық тамырлар мен перифериялық тамырлардың катетеризациясы, терапиялық гипотермия, парентеральды тамақтану, шала туылған нәрестелерді күту;
3) туа біткен ақауларды, ұрықтың құрсақішілік дамуының кешігуін (жүктілік мерзіміне аз салмақ), жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясын, неонаталдық сепсисті, респираторлық дистресс-синдромды, гипербилирубинемияны, некротикалық энтероколитті, пневмотораксты, бронх-өкпе дисплазиясын, жаңа туған нәрестелердің тұрақты өкпе гипертензиясын, орталық жүйке жүйесінің перинаталдық зақымдануларын және басқа да патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу неонаталдық кезең;
4) қарқынды және қолдау терапиясын, терапиялық гипотермияны, парентеральды тамақтануды жүргізу;
5) инвазивті және инвазивті емес тыныс алу терапиясын жүргізу;
6) шала туылған нәрестелерді күту;
7) өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейдегі мамандарына тәулік бойы консультациялық және емдеу-диагностикалық көмек көрсету, медициналық ұйымға бара отырып, шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету
елеулі
19
"Жылу тізбегін" сақтай отырып, гипотермияның алдын алуды, анамен тері байланысын немесе "тері-тері" байланысын, бірінші сағат ішінде емшек сүтімен ерте бастауды (нәрестенің дайындық белгілері болған кезде), ауруханаішілік инфекциялардың алдын алуды қамтитын дені сау жаңа туған нәрестеге негізгі күтімді қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
20
Дені сау жаңа туған нәрестеге антропометрия жүргізу, оны толық тексеру және босанғаннан кейін 2 сағаттан соң басқа да іс-шаралар талаптарын сақтау
елеулі
21
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылуын анықтаған кезде шұғыл медициналық көмек көрсету талаптарын сақтау, көрсеткіштер бойынша жаңа туған нәрестелерді қарқынды терапия палатасына немесе реанимация бөлімшесіне ауыстыру
өрескел
22
Босанғаннан кейін екі сағат ішінде босану бөлмесінде акушердің ана мен дені сау нәрестені бақылау талаптарын сақтау:

1) оказание первичной реанимации новорожденным и уход за новорожденными
2) проведение интенсивной и поддерживающей терапии: респираторной терапии, катетеризацию центральных вен и периферических сосудов, терапевтической гипотермии, парентерального питания, выхаживание недоношенных детей;
3) диагностику и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития плода (малый вес к сроку гестации), гипогликемии новорожденных, неонатального сепсиса, респираторного дистресс-синдрома, гипербилирубинемии, некротического энтероколита, пневмоторакса, бронхолегочной дисплазии, персистирующей легочной гипертензии новорожденных, перинатальных поражений центральной нервной системы и других патологических состояний неонатального периода;
4) проведение интенсивной и поддерживающей терапии, терапевтической гипотермии, парентерального питания;
5) проведение инвазивной и не инвазивной респираторной терапии;
6) выхаживание недоношенных детей;
7) оказание круглосуточной консультативной и лечебно-диагностической помощи специалистам первого и второго уровня регионализации, оказание экстренной и неотложной медицинской помощи с выездом в медицинскую организацию
грубое
19.
Соблюдение требований по обеспечению здоровому новорожденному основного ухода, включающий профилактику гипотермии с соблюдением "тепловой цепочки", кожный контакт с матерью или контакт "кожа-к-коже", раннее начало грудного вскармливания в течение первого часа (при наличии признаков готовности младенца), профилактика внутрибольничных инфекций
значительное
20.
Соблюдение требований проведения антропометрии здорового новорожденного, его полный осмотр и другие мероприятия через 2 часа после родов
значительное
21.
Соблюдение требований оказания неотложной медицинской помощи при выявлении нарушений состояния новорожденного, по показаниям перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
22.
Соблюдение требований по наблюдению за матерью и здоровым новорожденным в родильной палате акушером в течение двух часов после рождения:

1) туылғаннан кейін 15 минуттан кейін жаңа туған нәрестенің дене температурасын өлшеу, содан кейін-әр 30 минут сайын;
2) жаңа туған нәрестеде жүрек соғу жиілігін және тыныс алуды, тыныс алу сипатын (экспираторлық стоылдауды анықтау, кеуде қуысының төменгі бөліктерінің тартылу дәрежесін бағалау), терінің түсін, сору рефлексінің белсенділігін бақылау, қажет болған жағдайда импульстік оксиметрмен қанықтылықты анықтайды
елеулі
23
Дені сау жаңа туған нәресте туылғаннан кейін 2 сағаттан соң анасы мен баласы бірге болатын бөлімшеге ауыстыруды сақтау
елеулі
24
Ана мен баланың бірге болу палаталарында босанғаннан кейінгі бөлімшеде ауырлығы орташа және ауыр дәрежедегі ананың жай-күйін қоспағанда, медициналық персоналдың тәулік бойы бақылауының болуы және ананың бала күтімін жүзеге асыруға тұрақты қатысуы
елеулі
25
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылуын уақтылы анықтаумен, қажетті тексеруді жүргізумен, бөлім меңгерушісінің қарауымен жаңа туған нәрестені динамикалық бақылау жөніндегі талаптарды сақтау, жүргізу тактикасын нақтылау үшін консилиум ұйымдастыру. Шұғыл медициналық көмек көрсету, қарқынды терапия палатасына немесе жаңа туған нәрестелерді реанимация бөлімшесіне уақтылы ауыстыру
өрескел
26
Ана мен бала бірге болатын палаталарда медицина қызметкерлеріне қойылатын талаптарды сақтау:

1) измерение температуры тела у новорожденного через 15 минут после рождения, затем – каждые 30 минут;
2) наблюдение у новорожденного за частотой сердцебиения и дыхания, характером дыхания (выявление экспираторного стона, оценка степени втяжения нижних отделов грудной клетки), окраской кожных покровов, активностью сосательного рефлекса, при необходимости определяет сатурацию пульсоксиметром
значительное
23.
Соблюдение перевода через 2 часа после рождения здорового новорожденного с матерью в отделение совместного пребывания матери и ребенка
значительное
24.
Наличие круглосуточного наблюдения медицинским персоналом и постоянное участие матери в осуществлении ухода за ребенком, за исключением случаев состояний матери средней и тяжелой степеней тяжести в послеродовом отделении в палатах совместного пребывания матери и ребенка
значительное
25.
Соблюдение требований по динамическому наблюдению за новорожденным со своевременным выявлением нарушений состояния новорожденного, проведением необходимого обследования, осмотром заведующим отделением, организация консилиума для уточнения тактики ведения. Оказание по показаниям неотложной медицинской помощи, своевременный перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
26.
Соблюдение требований к медицинским работникам в палатах совместного пребывания матери и ребенка:

1) емшек сүтімен емізудің артықшылықтары туралы, емшек сүтін қолмен айдау техникасы мен еселігі туралы жүргізілген консультациялар туралы медициналық құжаттарда жазбаның болуы, емізіктердің жарылуы немесе лактостаз сияқты жағдайларды болдырмау үшін баланы анасының кеудесіне дұрыс орналастыруға және қолдануға практикалық көмек көрсету үшін емшек сүтімен емізуді визуалды бағалауды жүргізу;
2) емшек сүтімен емізуге қарсы көрсетілімдер болған кезде анасына (ата-анасына немесе заңды өкіліне) балаларды тамақтандырудың баламалы әдістерін үйретеді; жаңа туған нәрестелер жеке болған жағдайда босанған әйелдерге лактацияны қалай қолдауға кеңес береді
елеулі
27
Неонатолог дәрігердің жаңа туған нәрестелерді күнделікті тексеруінің болуы, аналарға күтім, гипотермияның алдын алу және вакцинация мәселелері бойынша кеңес беру
елеулі
28
Үш және одан да көп Даму микроаномалиялары болған немесе жаңа туған нәрестелердің туа біткен патологиясы анықталған кезде емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізе отырып және анасына тексеру, емдеу және оңалту бойынша ұсынымдар бере отырып, бейінді мамандардың консультация беруін ұйымдастыру жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
29
Жаңа туған нәрестеде шұғыл жағдайлар туындаған жағдайда медициналық көмек көрсету талаптарын сақтау (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқалар) оның жай-күйін тұрақтандыру және анасымен бірге екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына тасымалдауға дайындық дәрежесін айқындау
өрескел
30
Қазақстан Республикасында профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдеріне сәйкес профилактикалық егулерді жүргізуге ата-анасының (анасының, әкесінің немесе заңды өкілдерінің) ерікті ақпараттандырылған келісімі негізінде жаңа туған нәрестелерді вакцинациялаудың болуы.
өрескел
31
Фенилкетонурияны, туа біткен гипотиреозды және аудиологиялық скринингті анықтау мақсатында неонаталдық скринингті шығарар алдында барлық жаңа туған нәрестелерді жүргізу талаптарын сақтау
өрескел
32
Жаңа туған нәрестеде шұғыл жағдайлар туындаған кезде талаптарды сақтау неонатолог дәрігердің жағдайдың ауырлығын бағалауды, жай-күйді тұрақтандыруды, тасымалдауға дайындық дәрежесін бағалауды жүргізу және оны анасымен (акушер-гинекологпен келісім бойынша) екінші немесе үшінші деңгейдегі медициналық ұйымға ауыстыруды ұйымдастыру
өрескел
33
"Балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясын шұғыл тәртіппен жаңа туған нәрестеде жедел хирургиялық патология күдікті және (немесе) анықталған кезде талаптарды сақтау. Өмірлік функциялардың көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін жаңа туған нәресте басқа медициналық ұйымның (балалар немесе көпсалалы аурухананың) хирургиялық бөлімшесіне немесе оған тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін босандыру медициналық ұйымының құрылымында болған кезде неонаталдық (немесе балалар) хирургиялық бөлімшеге ауыстырудың болуы
өрескел
34

1) наличие записи в медицинских документах о проведенных консультациях о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проведение визуальной оценки грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
2) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей; консультируют родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных
значительное
27.
Наличие ежедневного осмотра новорожденных врачом-неонатологом, консультация матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации
значительное
28.
Соблюдение требований по организации консультации профильными специалистами, с проведением лечебно-диагностических мероприятий и предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации при наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии новорожденных
грубое
29.
Соблюдение требований оказания медицинской помощи в случае возникновения неотложных состояний у новорожденного (асфиксия, респираторный дистресс-синдром и другие) стабилизация его состояния и определение степени готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней
грубое
30.
Наличие вакцинации новорожденных на основании добровольного информированного согласия родителей (матери, отца или законных представителей) на проведение профилактических прививок в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан.
грубое
31.
Соблюдение требований проведения всем новорожденным перед выпиской неонатального скрининга с целью выявления фенилкетонурии, врожденного гипотиреоза и аудиологический скрининг
грубое
32.
Соблюдение требований при возникновении неотложных состояний у новорожденного проведение врачом неонатологом оценки тяжести состояния, стабилизации состояния, оценка степени готовности к транспортировке, и организация его перевода с матерью (по согласованию с акушером-гинекологом) в медицинскую организацию второго или третьего уровня
грубое
33.
Соблюдение требований при подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проведения консультации врача по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)". После стабилизации показателей витальных функций новорожденный наличие перевода в хирургическое отделение другой медицинской организации (детской или многопрофильной больницы) или в неонатальное (или детское) хирургическое отделение при его наличии в структуре медицинской организации родовспоможения для оказания ему соответствующей специализированной медицинской помощи
грубое
34.

28 тәулікке толғаннан кейін толыққанды жаңа туған нәрестелерге немесе тұжырымдамадан кейінгі жасқа жеткеннен кейін 42 аптаға толған, одан әрі тәулік бойы медициналық бақылауды қажет ететін шала туылған нәрестелерге педиатриялық бейіндегі стационарға ауыстыру бойынша талаптарды сақтау
елеулі
35
Жүктілікті тоқтатқан кезде ұрықтың және плацентаның медициналық көрсетілімдер бойынша туа біткен даму ауытқуларының болуына күдік болған кезде міндетті патологиялық-анатомиялық зерттеуінің болуы
өрескел
36
Патологиялық зерттеулердің барлық кешені аяқталғаннан кейін ана мен бала өлімінің барлық жағдайларын клиникалық-патологиялық талдаудың болуы
өрескел
Денсаулық сақтау ұйымында ақылы медициналық қызметтерге келісімшарттың болуы. Қосымша төлеу фактысының анықталуы
өрескел
Стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
37
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
38
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
39
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
40
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттігін қоспағанда, ЖМКК бригадасының немесе МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМК бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болған кезінен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайтынын растайтын құжаттаманың болуы.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМК немесе ЖМК бөлімшесінің бригадалары пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж жүйесі бойынша медициналық сұрыптау үздіксіз және үздіксіз жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптауға сәйкес пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер.
өрескел
41
Консилиумның шешімі бойынша және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ете отырып, медициналық көрсеткіштер бойынша өмірлік маңызды функциялардың тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр науқасты ауруханаға жатқызудың болуы, содан кейін жағдай тұрақталғаннан кейін одан әрі тексеру және емдеу үшін ауру бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстыру
елеулі
42
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытындының болуын қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке береді.
Қабылдау бөлімшесінің медбикесі активті пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жібереді
елеулі
43
Ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштердің болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:

Соблюдение требований к доношенным новорожденным после достижения возраста 28 суток или недоношенные новорожденные, после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающиеся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении, по переводу в стационар педиатрического профиля
значительное
35.
Наличие обязательного патологоанатомического исследования плода и плаценты при прерывании беременности по медицинским показаниям при подозрении на наличие врожденных аномалий развития у плода
грубое
36.
Наличие клинико-патологоанатомического разбора всех случаев материнской и младенческой смерти после завершения всего комплекса патологоанатомических исследований
грубое
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Установление факта сооплаты
грубое
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь
37.
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
38.
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое
39.
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
40.
Наличие подтверждающей документации, что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях. После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи. Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты. Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
грубое
41
Наличие госпитализации тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения с последующим переводом в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения после стабилизации состояния
значительное
42
Наличие медицинского заключения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту. Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
43
Наличие показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
елеулі
44
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеріп-қарауының болуы. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі
45
Науқастың денсаулық сақтау ұйымына жатқызылған күнінен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы
елеулі
46
Демалыс және мереке күндерінен басқа стационардағы пациенттерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарауының болуы. Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес.
елеулі
47
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде талаптарды сақтау:
1) стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы; 2) науқасты жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес жолдамада емдеуге жатқызу;
3) диагнозға сәйкес жүргізілген клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулердің және бейінді мамандардың консультацияларының болуы
елеулі
48
Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсеткіштер кезінде консультацияның немесе консилиумның болуы
өрескел
49
Шығару кезінде критерийлерді сақтау, атап айтқанда:

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
44
Наличие осмотра заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
45
Наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
46
Наличие ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
значительное
47
Соблюдение требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации;
2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;
3) наличие проведенных клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных) исследований и консультаций профильных специалистов соответственно диагнозу
значительное
48
Наличие консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
49
Соблюдение критериев при выписке, в частности:

1) емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (қалпына келтіру, жақсарту, өзгеріссіз, өлім, басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
2) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы белгілеген ішкі тәртіп қағидаларын бұзу, сондай-ақ емдеу-диагностикалық үдеріс үшін кедергілер жасау, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алуға құқықтарына қысым жасау (оның өміріне тікелей қатер болмаған кезде) жағдайлары, бұл туралы медициналық картаға жазба жасалады.
елеулі
50
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациенттің қолына шығарылатын эпикриздің берілуі. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, күн сайын ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
елеусіз
51
Қан компоненттерін құюға қойылатын талаптарды сақтау және асқынулар дамыған жағдайда:
Қан компоненттерін құю алдында реципиент АИТВ-ның гемотрансмиссивті инфекцияларының маркерлеріне, В және С гепатиттеріне тексеріледі, ал емдеу аяқталғаннан кейін эпикризде тұрғылықты жері бойынша АИТВ-ға және В және С гепатиттеріне қайта тексеру қажеттілігі көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ-инфекциясының болуына Реципиенттерді тексеру АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады
Трансфузиялық терапия басталғанға дейін пациенттің медициналық картасына трансфузиялық және акушерлік анамнезге қатысты мәліметтер енгізіледі:
алдыңғы құюдың болуы, қашан және соған байланысты;
трансфузиядан кейінгі асқынулар, жаңа туған нәрестенің гемолитикалық ауруы бар балалардың туылуымен аяқталған жүктілік болды ма.
Биологиялық сынама кезінде, құю кезінде немесе одан кейін асқынулар дамыған жағдайда реципиенттің жай-күйін, өмірлік маңызды функцияларды, емдеу әдістерін және олардың тиімділігін мониторингтеу деректерін сипаттай отырып, егжей-тегжейлі жазба (жазбалар) жүргізіледі.
Реципиенттің қаны мен зәрін жедел зертханалық бақылау жүргізіледі.
өрескел
52
Амбулаториялық-емханалық Денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға жатқызу үшін көрсеткіштердің болуы:
1) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың шиеленісуі;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттер тобын белсенді жоспарлы сауықтыру;

1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
значительное
50
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту на руки при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
незначительное
51
Соблюдение требований к переливанию компонентов крови и в случае развития осложнений: Перед переливанием компонентов крови реципиент обследуется на маркеры гемотрансмиссивных инфекций ВИЧ, гепатиты В и С, а после окончания лечения в выписном эпикризе указывается необходимость повторного обследования на ВИЧ и гепатиты В и С по месту жительства.
Обследование реципиентов на наличие ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции В медицинскую карту пациента до начала трансфузионной терапии вносятся сведения, касающиеся трансфузионного и акушерского анамнеза:
наличие предшествующих переливаний, когда и в связи с чем;
имелись ли посттрансфузионные осложнения, беременности, закончившиеся рождением детей с гемолитической болезнью новорожденного. В случае развития осложнений во время биологической пробы, во время переливания или после него, производится подробная запись (записи) с описанием состояния реципиента, данных мониторинга жизненно важных функций, методов лечения и их эффективности. Проводится немедленный лабораторный контроль крови и мочи реципиента.
грубое
52
Наличие показаний для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому:
1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;

3) медициналық айғақтар бойынша стационарлық емдеу курсынан кейінгі күні пациентті емдеу;
4) екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту курстарын өткізу;
5) паллиативтік көмек;
6) инфекциялық асқынулардың жоғары қаупімен ұштасқан және маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін балалардағы тұрақты ферментативті және бактерияға қарсы терапияны алу үшін орфандық аурулар.
Тәулік бойы стационарда күндізгі стационарға жатқызу үшін көрсеткіштердің болуы:
1) операция алдындағы арнайы дайындықпен және реанимациялық қолдаумен операциялар мен араласулар жүргізу;
2) арнайы алдын ала дайындықты талап ететін, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық Денсаулық сақтау ұйымдарында қолжетімсіз күрделі диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) емделуі қан препараттарын құюға, қан алмастыратын сұйықтықтарды көктамыр ішіне құюға, ерекше гипосенсибилизациялық терапияға, күшті әсер ететін препараттарды инъекциялауға, дәрілік заттарды буынішілік енгізуге байланысты пациенттерді бақылау;
4) жедел емдеуден кейін ерте шығаруға көрсеткіштер болған кезде стационарлық емдеуден кейінгі күні емдеу;
5) паллиативтік көмек;
6) химиотерапия, сәулелік терапия, онкологиялық пациенттерге мамандандырылған емдеу жүргізілгеннен кейін туындаған патологиялық жағдайларды түзету
елеулі
53
Мынадай аурулар, синдромдар мен симптомдар анықталған кезде АИТВ-инфекциясына клиникалық көрсетілімдер бойынша адамдарды тексерудің болуы:
1) ұзақтығы 1 айдан асатын екі және одан да көп лимфа түйіндерінің ұлғаюы, тұрақты, жалпыланған лимфаденопатия;
2) этиологиясы түсініксіз қызба (ұзақтығы 1 айдан асатын тұрақты немесе қайталанатын);
3) түсініксіз ауыр кахексия немесе стандартты емдеуге жарамсыз тамақтанудың айқын бұзылуы (балаларда), салмақтың 10% немесе одан да көп түсініксіз жоғалуы;
4) 14 тәулік немесе одан көп уақыт бойы созылмалы диарея (балаларда), бір айдан астам уақытқа созылатын түсініксіз созылмалы диарея;
5) себореялық дерматит, қышынған папулярлы бөртпе (балаларда);
6) бұрыштық хейлит;
7) жоғарғы тыныс жолдарының қайталанатын инфекциялары (синусит, отит медиасы, фарингит, трахеит, бронхит);
8) шингл;
9) кез келген диссеминирленген эндемиялық микоз, терең микоздар (кокцидиоидоз, өкпеден тыс криптококкоз (криптококкты менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, өкпеден тыс гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз);
10) перифериялық лимфа түйіндерінің туберкулезінен басқа, өкпе және өкпеден тыс туберкулез, оның ішінде атипті микобактериялардан туындаған диссеминирленген инфекция;

3) долечивание пациента на следующий день после курса стационарного лечения по медицинским показаниям;
4) проведение курсов медицинской реабилитации второго и третьего этапа;
5) паллиативная помощь;
6) орфанные заболевания у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
Наличие показаний для госпитализации в дневной стационар при круглосуточном стационаре являются:
1) проведение операций и вмешательств со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение сложных диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, а также не доступных в амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения;
3) наблюдение пациентов, лечение которых связано с переливанием препаратов крови, внутривенных вливаний кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) долечивание на следующий день после стационарного лечения при наличии показаний к ранней выписке после оперативного лечения;
5) паллиативная помощь;
6) химиотерапия, лучевая терапия, коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациентам
значительное
53
Наличие обследования лиц по клиническим показаниям на ВИЧ-инфекции при выявлении следующих заболеваний, синдромов и симптомов:
1) увеличение двух и более лимфатических узлов длительностью более 1 месяца, персистирующая, генерализованная лимфаденопатия;
2) лихорадка неясной этиологии (постоянная или рецидивирующая длительностью более 1 месяца);
3) необъяснимая тяжелая кахексия или выраженные нарушения питания, плохо поддающиеся стандартному лечению (у детей), необъяснимая потеря 10% веса и более;
4) хроническая диарея в течение 14 суток и более (у детей), необъяснимая хроническая диарея длительностью более месяца;
5) себорейный дерматит, зудящая папулезная сыпь (у детей);
6) ангулярный хейлит;
7) рецидивирующие инфекции верхних дыхательных путей (синусит, средний отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) опоясывающий лишай;
9) любой диссеминированный эндемический микоз, глубокие микозы (кокцидиоидоз, внелегочный криптококкоз (криптококковый менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, внелегочной гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз);
10) туберкулез легочный и внелегочный, в том числе диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями, кроме туберкулеза периферических лимфоузлов;

11) ауыз қуысының түкті лейкоплакиясы, қызыл иектің сызықтық эритемасы;
12) ауыр ұзаққа созылатын қайталанатын пневмониялар және әдеттегі терапияға жауап бермейтін созылмалы бронхиттер (бір жыл ішінде екі немесе одан да көп рет), симптомсыз және клиникалық айқын лимфоидты интерстициальды пневмония;
13) сепсис, ішкі ағзалардың созылмалы және қайталанатын іріңді-бактериялық аурулары (пневмония, плевра эмпиемасы, менингит, менингоэнцефалиттер, сүйектер мен буындардың инфекциялары, іріңді миозит, сальмонеллезді септицемия (Salmonella typhi-ден басқа), стоматиттер, гингивиттер, периодонтиттер);
14) пневмоцистикалық пневмония;
15) ішкі ағзалардың зақымдануымен және тері мен шырышты қабаттардың, оның ішінде көздің созылмалы (ауру сәтінен бастап бір айдан астам уақытқа созылатын) зақымдануымен қарапайым герпес вирусынан туындаған инфекциялар;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) түсініксіз этиологияның энцефалопатиясы;
19) прогрессивті мультифокальды лейкоэнцефалопатия;
20) Капоши саркомасы;
21) неоплазмалар, оның ішінде лимфома (ми) немесе В-жасушалы лимфома;
22) орталық жүйке жүйесінің токсоплазмозы;
23) өңештің, бронхтардың, трахеяның, өкпенің, ауыз қуысы мен мұрынның шырышты қабығының кандидозы;
24) атипті микобактериялардан туындаған таратылған инфекция;
25) түсініксіз этиологияның кахексиясы;
26) әдеттегі терапияға жауап бермейтін ұзаққа созылатын қайталанатын пиодермалар;
27) этиологиясы түсініксіз әйел жыныс саласының ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйел жыныс мүшелерінің инвазивті ісіктері;
29) аурудың басталуынан 3 ай өткен соң мононуклеоз;
30) диагнозы қойылған жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, жыныс герпесі, вирустық папилломатоз және басқалар) ;
31) диагноз расталған кезде В және С вирустық гепатиттері;
32) кең көлемді су төгетін кондиломалар;
33) кең бөртпелері бар контагиозды моллюска, алып Деформацияланатын контагиозды моллюска;
34) бұрын сау адамдарда бастапқы деменция;
35) гемофилиямен және басқа да аурулармен ауыратын, жүйелі түрде қан мен оның компоненттерін құюды алатын науқастар;
36) жалпыланған цитомегаловирустық инфекция.
өрескел
54
Стандарттарға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы
елеусіз
55
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) амбулаториялық (стационарлық) науқастың жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;

11) волосатая лейкоплакия полости рта, линейная эритема десен;
12) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии (кратностью два или более раз в течение года), бессимптомная и клинически выраженная лимфоидная интерстициальная пневмония;
13) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, менингоэнцефалиты, инфекции костей и суставов, гнойный миозит, сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella typhi), стоматиты, гингивиты, периодонтиты);
14) пневмоцистная пневмония;
15) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (длительностью более одного месяца с момента заболевания) поражением кожи и слизистых оболочек, в том числе глаз;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) энцефалопатия неясной этиологии;
19) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
20) саркома Капоши;
21) новообразования, в том числе лимфома (головного мозга) или В–клеточная лимфома;
22) токсоплазмоз центральной нервной системы;
23) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
24) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
25) кахексия неясной этиологии;
26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекции, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папилломатоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты В и С, при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови и ее компонентов;
36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция.
грубое
54
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Установление факта сооплаты
незначительное
55
Соблюдение следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;

2) стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды, оңалту орталықтарын қоса алғанда) адамдар шығарылған күні еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
3) Егер адамдардың еңбекке қабілеттілігі толық қалпына келтірілсе, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығару күнімен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуды жалғастыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын оның емхананың медицина қызметкеріне келуі немесе медицина қызметкерін үйге шақыруы үшін қажетті уақытты ескере отырып, мерзімге ұзарту (бірақ күнтізбелік бір күннен аспайтын). Тұрғылықты аймағынан тыс жерде ем қабылдаған адамдарға оның тұрақты тұратын жеріне келу үшін қажетті уақыт (бірақ күнтізбелік төрт күннен аспайтын) ескеріледі;
5) алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде, сондай-ақ жедел алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде алған жарақаттар кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне беру;
6) психоневрологиялық диспансердің немесе медицина қызметкерінің (психиатр-дәрігердің) дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысы бойынша өткен күндері медициналық ұйымға уақтылы жүгінбеген кезде психикалық аурумен ауыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
7) сот шешімі бойынша сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптамаға жіберілген және сараптамаға келіп түскен күннен бастап еңбекке жарамсыз деп танылған адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру;
8) оқуды жұмыспен ұштастыратын адамға бір мезгілде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру.
елеулі
56
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуінің болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;
2) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі:
диагностикалық шаралардың болмауы;
қате диагноз қоюға және емдеу тактикасындағы қателіктерге әкеп соқтырған диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша қате қорытынды немесе қорытындының болмауы;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулер жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, негізсіз тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға кірмеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;

2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;
3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);
5) выдача справки о временной нетрудоспособности при травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, на весь период временной нетрудоспособности;
6) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, страдающим психическими заболеваниями, при несвоевременном обращении в медицинскую организацию за прошедшие дни по заключению врачебно-консультативной комиссии психоневрологического диспансера или медицинского работника (врача-психиатра) совместно с руководителем медицинской организации;
7) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, направленным по решению суда на судебно-медицинскую или судебно-психиатрическую экспертизу и признанных нетрудоспособными со дня поступления на экспертизу;
8) выдачи одновременно листа и справки о временной нетрудоспособности лицу, совмещающему обучение с работой.
значительное
56
Наличие проведения клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) есепті және есептік құжаттама нысандарына сәйкес көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
57
Патологиялық-анатомиялық ашу жүргізу кезінде мынадай іс-қимылдарды сақтау:
1) биологиялық өлім дәрігерлері анықтағаннан кейін, стационарлық науқастың медициналық картасын немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашуға жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық науқастың медициналық картасын ұсынғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашуды жүргізу;
2) патологиялық-анатомиялық ашу нәтижелерін патологиялық-анатомиялық диагноз түрінде ресімдеу (патологиялық-анатомиялық диагноз мыналарды қамтиды: негізгі ауру, негізгі аурудың асқынуы, ілеспе ауру, аралас негізгі ауру);
3) стационарлық науқастың медициналық картасын немесе оған енгізілген патологиялық-анатомиялық диагнозы бар амбулаториялық науқастың медициналық картасын патологиялық-анатомиялық ашылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Денсаулық сақтау ұйымының медициналық мұрағатына беру;
4) денсаулық сақтау ұйымдарында науқастар қайтыс болған жағдайларда клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
5) жіті инфекциялық, онкологиялық ауруларға, балалар жасындағы патологияға күдік болған кезде патологиялық-анатомиялық ашу, өлім себебін анықтау және өліммен аяқталатын ауру диагнозын нақтылау мақсатында медициналық манипуляцияларға байланысты өлім нәтижесі;

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
57
Соблюдение следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;
2) оформление результатов патологоанатомического вскрытия в виде патологоанатомического диагноза (патологоанатомический диагноз включает: основное заболевание, осложнение основного заболевания, сопутствующее заболевание, комбинированное основное заболевание);
3) передача медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;
4) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти больных в организациях здравоохранения;
5) патологоанатомическое вскрытие при подозрениях на острые инфекционные, онкологические заболевания, патологию детского возраста, летальный исход в связи с медицинскими манипуляциями в целях установления причины смерти и уточнения диагноза заболевания со смертельным исходом;

6) инфекциялық ауруларға күдік туындаған жағдайда мәйіттерді ашу материалдарын вирусологиялық (иммунофлуоресцентті) және бактериологиялық зерттеуді патологиялық-анатомиялық бөлімшенің бас дәрігері мен меңгерушісінің ұйымдастыруы;
7) қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейінгі келесі күні таңертеңгі сағат 10-нан кешіктірмей, алдыңғы тәулікте барлық қайтыс болғандарға Стационарлық науқастардың медициналық карталарының патологиялық-анатомиялық бюросына, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бюросына және патологиялық-анатомиялық бөлімшесіне беру;
8) ресімдеу:
- патологиялық-анатомиялық ашу жүргізілген күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің қайтыс болуы туралы медициналық куәлігі (алдын ала, түпкілікті);
- патологиялық-анатомиялық ашу жүргізілген күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің перинаталдық өлім туралы медициналық куәлігі (алдын ала, түпкілікті);
9) патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ашу нәтижелерін ресімдеу; 10) күштеп қайтыс болу белгілері анықталған кезде мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу үшін сот-тергеу органдарына жазбаша хабарламаның болуы және мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізуді тоқтату;
11) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ашу кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың белгілері, егуге әдеттен тыс реакция анықталған жағдайда жазбаша хабарламасының, сондай-ақ мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына олар анықталғаннан кейін бірден шұғыл хабарлаудың болуы;
12) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туылған жағдайда;
- туылған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте ағуы және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурада болатын ана аурулары кезінде;
- плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында
13) антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашуды белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;

6) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
7) передача в патологоанатомическое бюро, централизованное патологоанатомическое бюро и патологоанатомическое отделение медицинских карт стационарных больных на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти;
8) оформление:
- медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
- медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
9) оформление результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования;
10) наличие письменного уведомления в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу при обнаружении признаков насильственной смерти и прекращение проведения патологоанатомического исследования трупа;
11) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;
12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности; - при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;

15) дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашу санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашу нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
58
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не оның көзі тірісінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашу жүргізбей беру үшін берген жазбаша ерік-жігерінің, күштеп өлуге күдік болмаған кезде болуы
елеулі
59
Өндірістік жарақаттың ауырлығын анықтау кезінде талаптарды сақтау
елеулі
60
Денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгіну кезінде психоактивті заттарды қолдану белгілері анықталған кезде медицина қызметкері бұл туралы медициналық картаға жазба жасайды, содан кейін нәтижелерді медициналық картаға енгізе отырып, психоактивті заттың құрамын анықтауға биологиялық материалдар алынады. Психоактивті затты қолдану фактісін және мас күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысын шығармай.
елеусіз
61
Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және пациенттің тиісті күтімі денсаулық сақтау ұйымына түскен сәттен бастап жүзеге асырылады.
елеулі
62
Баланың диагнозын верификациялау, жүргізу тактикасын айқындау қиын болған кезде бейінді республикалық ұйымдармен телемедициналық желі арқылы консультация беру мүмкіндіктерін пайдалану. Қажет болған жағдайда баланы бейінді республикалық ұйымдарға ауыстыру жүзеге асырылады.
елеулі
63
Техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету (тиісті тамақтандыруды қолдау, ылғалдану, ауырсынуды бақылау, безгекті басқару, оттегі терапиясы)
елеулі
64
Негізсіз ауыртпалықсыз процедураларды болдырмау үшін тиімділігі жағынан кем түспейтін аз ауыртпалықсыз баламалы емдеу әдістері болған кезде пайдалану
елеулі
65
Баланы дәрігердің күнделікті қарауы, меңгерушінің қарауы (бірінші тәулікте түскен кезде, аптасына кемінде 1 рет)
елеулі
66
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетудің сәйкестігі:

15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
58
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
значительное
59
Соблюдение требований при определении тяжести производственной травмы
значительное
60
При обнаружении признаков употребления психоактивных веществ во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических материалов на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту. Без вынесения Заключения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
незначительное
61
Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляются с момента поступления в организацию здравоохранения.
значительное
62
Использование возможностей консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети при сложности в верификации диагноза ребенка, определения тактики ведения. При необходимости осуществляется перевод ребенка в профильные республиканские организации.
значительное
63
Обеспечение поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроля боли, ведение лихорадки, кислородотерапия)
значительное
64
Использование при наличии менее болезненных альтернативных способов лечения, не уступающих по эффективности, для избежания необоснованных болезненных процедур
значительное
65
Проведение ежедневного осмотра ребенка врачом, осмотр заведующего (при поступлении в первые сутки, повторно не менее 1 раза в неделю)
значительное
66
Соблюдение порядка оказания анестезиологической и реаниматологической помощи:

1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;
4) өмірлік маңызды органдар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалауды және әртүрлі қиын жағдайларда, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оттегімен қанықтыру, электрокардиостимуляция әдістерімен реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шаралардың кеңейтілген кешенін жүргізуді;
5) интенсивті бақылау (тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйін, сондай-ақ зертханалық және функционалдық диагностика, тыныс алу және қан айналымы мониторингі әдістерін пайдалана отырып метаболизмді жедел бақылау), бұзылуларды толыққанды және мақсатты түзету;
6) басқа бөлімшелерде пациенттерге реанимациялық шаралар жүргізу (көрсетілімдер болған кезде);
7) ОАРИТ жағдайында науқастарды одан әрі емдеу үшін айғақтар белгілеу, сондай-ақ таяу тәулікке емдеу және тексеру жөніндегі ұсынымдармен өмірлік маңызды органдардың функциясын тұрақтандырғаннан кейін науқастарды ОАРИТ-тен бейінді бөлімшелерге ауыстыру;
8) басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне практикалық Анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша кеңес беру;
9) бөлімше жұмысының тиімділігін және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын талдау, медициналық көмек көрсету сапасын арттыру және өлім-жітімді төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу
елеулі
67
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі.
елеулі
68
Негізгі ауру бойынша медициналық оңалтудың бірінші кезеңін көрсету
елеулі
69
Нейрохирургиялық науқастар келіп түскен кезде және кейіннен қажеттілік бойынша бөлімше меңгерушісінің тексеруі
елеулі
Амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар**
70
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
71
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі
елеулі
72
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптарды сақтау:

1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;
5) интенсивное наблюдение (экспресс-контроль состояния систем жизнеобеспечения, а также метаболизма с использованием методов лабораторной и функциональной диагностики, мониторинга дыхания и кровообращения), полноценная и целенаправленная коррекция расстройств;
6) проведение реанимационных мер пациентам (при наличии показаний) в других отделениях;
7) установление показаний для дальнейшего лечения больных в условиях ОАРИТ, а также перевод больных из ОАРИТ в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
8) консультирование врачей других отделений по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
9) анализ эффективности работы отделения и качества оказываемой медицинской помощи, разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению летальности
значительное
67
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
68
Оказание первого этапа медицинской реабилитации по основному заболеванию
значительное
69
Осмотр заведующим отделением при поступлении нейрохирургических больных и в последующем по необходимости
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь)
70
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
71
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
72
Соблюдение следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:

1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- дәрігерлік-консультативтік комиссия құру туралы; - мүшелерінің құрамы, саны (кемінде үш дәрігер) туралы,
- дәрігерлік-консультативтік комиссияның тәртібі мен жұмыс кестесі туралы
2) дәрігерлік-консультативтік комиссия қорытындысының болуы
елеулі
73
Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу кезінде жалпы тәртіптегі алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының талаптарын сақтау:
1) скринингтік тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарының тізімдерінің болуы;
2) Осы тексерулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету;
3) скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы халықты хабардар ету;
4) медициналық ақпараттық жүйеде скринингтік зерттеулерден өткені туралы деректерді енгізу;
5) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайынғы талдау жүргізу.
елеулі
74
Пациенттерге медициналық оңалту деңгейлерінің сәйкестігі:
1) бастапқы деңгей-өз құрылымында оңалту кабинеті/бөлімшесі, күндізгі стационары бар және жағдайы оңалту маршруттау шкаласы (бұдан әрі-ЕМШ) бойынша 1 – ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
2) қайталама деңгей-өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, жай-күйі ЕМШ бойынша 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдар;
3) үшінші деңгей – өз құрылымында медициналық оңалтуды, оның ішінде жоғары технологиялық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, жай-күйі ЕМШ бойынша 2-ден 4 баллға дейін бағаланатын пациенттерге арналған мамандандырылған медициналық ұйымдар.
елеулі
75
Амбулаториялық-емханалық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсетудің сәйкестігі:
1) туберкулездің алдын алу, ерте анықтау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) медициналық құжаттамада тексеру нәтижелерін ресімдей отырып, флюорографиялық зерттеп-қарауды жоспарлау (тиісті адамдардың тізімдерін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру және жүргізу;

1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании врачебно-консультативной комиссии;
- о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о порядке и график работы врачебно-консультативной комиссии
2) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии
значительное
73
Соблюдение требований организациями первичной медико-санитарной помощи общего порядка при проведении профилактических медицинских осмотров целевых групп населения:
1) наличие списков целевых групп лиц, подлежащих скрининговым осмотрам;
2) обеспечение преемственности с профильными медицинскими организациями для проведения данных осмотров;
3) информирование населения о необходимости прохождения скрининговых исследований;
4) внесение данных о прохождении скрининговых исследований в медицинской информационной системе;
5) проведение ежемесячного анализа проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным числа месяца, следующим за отчетным.
значительное
74
Соответствие уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) первичный уровень – медицинские организации первичной медико-санитарной помощи, имеющие в своей структуре кабинет/отделение реабилитации, дневной стационар и оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по Шкале реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ);
2) вторичный уровень – медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов по ШРМ;
3) третичный уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие медицинскую реабилитацию, в том числе с применением высокотехнологичных услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов по ШРМ.
значительное
75
Соответствие оказания противотуберкулезной помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне:
1) проведение информационно-разъяснительной работы по профилактике, раннему выявлению туберкулеза;
2) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение флюорографического обследования с оформлением в медицинской документации результатов обследования;

3) Тексеру нәтижелерін медициналық құжаттамада ресімдей отырып, балалар мен жасөспірімдердің туберкулинодиагностикасын жоспарлау (тиісті адамдардың тізімдерін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру және жүргізу, туберкулинопозитивті балаларды жете тексеруді жүргізу);
4) диагностикалық тексеру алгоритмі бойынша туберкулезге күдік болған кезде адамдарды тексеруге жіберу
5) флюрографиялық зерттеп-қараудың оң нәтижелері бар адамдарды, алғаш рет оң және гиперергиялық туберкулин сынамасы анықталған, туберкулинге сезімталдығы 6 мм және одан да көп ұлғайған балалар мен жасөспірімдерді, туберкулезге қарсы егуге жағымсыз реакциялары мен асқынулары бар балаларды фтизиатрға жіберу;
6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
7) фтизиатрдың тағайындауы бойынша жасырын туберкулез инфекциясын (бұдан әрі-ЛТИ), оның ішінде бейнебақылау режимінде бақыланатын емдеу;
8) контактілерді тексеру;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей-бақыланатын немесе бейнебақыланатын амбулаториялық емдеу;
10) фтизиатрдың тағайындауы бойынша туберкулезге қарсы препараттарға жағымсыз реакцияларды диагностикалау және емдеу;
11) қатар жүретін ауруларды диагностикалау және емдеу;
12) амбулаториялық емдеудегі туберкулезбен, оның ішінде көп және кең дәріге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты енгізу
өрескел
76
Амбулаториялық-емханалық көмек нысанында онкологиялық көмек көрсету тәртібінің талаптарын сақтау:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру;
науқастың жағдайын анықтау және диагноз қою үшін дәрігердің тексеруі;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
онкологиялық науқастарды динамикалық бақылау;
мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық науқастарды іріктеу және емдеуге жатқызуға жіберу;
диагнозды верификациялау мақсатында ҚІ күдікті адамдарды жете тексеру;
науқасты басқару және емдеу тактикасын анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу
елеулі
77
Жүкті әйелдердің жыныстық серіктестерін, ерікті және жасырын өтініш жасаған адамдарды қоса алғанда, клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша адамдардың АИТВ-инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық тексерудің болуы
өрескел
78
Талаптарды сақтау жүктілікке байланысты әйел бірінші рет жүгінген кезде және оны сақтағысы келсе, акушер-гинекологқа келесі іс-шараларды жүргізу қажет:

3) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение туберкулинодиагностики детей и подростков с оформлением в медицинской документации результатов обследования, проведение дообследования туберкулиноположительных детей);
4) направление на обследование лиц при подозрении на туберкулез по диагностическому алгоритму обследования
5) направление к фтизиатру лиц с положительными результатами флюрографического обследования, детей и подростков с впервые выявленной положительной и гиперергической туберкулиновой пробой, с нарастанием туберкулиновой чувствительности на 6 мм и более, детей с побочными реакциями и осложнениями на прививку против туберкулеза;
6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) контролируемое лечение латентной туберкулезной инфекции (далее -ЛТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностика и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностика и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
76
Соблюдение требований порядка оказании оказания онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное
77
Наличие обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, включая половых партнеров беременных, лиц, обратившихся добровольно и анонимно
значительное
78
Соблюдение требований проведение следующих мероприятий при первом обращении женщины по поводу беременности и при желании сохранить ее, врачу акушер-гинекологу необходимо:

1) анамнез жинаудың болуы, жүкті әйелде және туыстарында аурулардың болуы (қант диабеті, артериялық гипертензия, туберкулез, психикалық бұзылулар, онкологиялық аурулар және басқалар), туа біткен даму ақаулары және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың тууы;
2) балалық және ересек жаста болған аурулар (соматикалық және гинекологиялық), операциялар, қан мен оның компоненттерін құю туралы белгінің болуы;
3) "медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігерге жіберу үшін туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "тәуекел" тобының болуы (ультрадыбыстық скринингсіз және аналық сарысулық маркерлерді талдаусыз) мынадай көрсеткіштер бойынша: жүкті әйелдің жасы 37 жастан асқан, анамнезінде генетикалық көрсеткіштер бойынша жүктілікті үзу және/(немесе) бала туу жағдайларының болуы VLOOKUP немесе хромосомалық патологиясы бар, анамнезінде моногендік тұқым қуалайтын ауруы бар баланың туу жағдайларының болуы (немесе туыстарының болуы), хромосомалық немесе гендік мутацияның отбасылық тасымалдаушысының болуы, ауыр акушерлік анамнез (өлі туылу, әдеттегі түсік түсіру және басқалар);
4) жүктіліктің бірінші триместрінде аналық сарысулық маркерлерді талдау және жүктіліктің бірінші, екінші және үшінші триместрінде ультрадыбыстық скрининг тағайындау үшін жүкті әйелдердің қанын алу нәтижесінің болуы;
5) репродуктивті функция ерекшеліктерінің жазбасының болуы;
6) жұбайының, қан тобының және резус тиістілігінің денсаулық жағдайы туралы жазбаның болуы;
7) ерлі-зайыптылар жұмыс істейтін өндіріс сипатының жазбасының болуы, жаман әдеттер;
8) 12 аптаға дейін жүкті әйелдерді ерте есепке қою және уақтылы тексеру үшін жүктілік анықталған күні тіркеу үшін қарап-тексерудің болуы;
9) жүктілікке қарсы көрсетілімдердің болуы;
10) анықталған факторларды ескере отырып жүргізу жоспарының болуы
елеулі
79
Акушер-гинеколог дәрігерінің жүктілік кезінде, босанғаннан кейін әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету және ұйымдастыру жөніндегі талаптарды сақтауы, отбасын жоспарлау және репродуктивті денсаулықты қорғау, сондай-ақ ұрпақты болу жүйесінің гинекологиялық ауруларының алдын алу, диагностикалау және емдеу жөніндегі қызметтерді ұсынуы 1) жүктіліктің, босанудың асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік байқау үшін барудың болуы және әйелдерді"қауіп факторлары бойынша" бөле отырып, босанғаннан кейінгі кезең; 2) жүргізілген пренаталдық скрининг нәтижелерінің болуы - жатырішілік ұрықтың хромосомалық патологиясы және туа біткен даму ақаулары (бұдан әрі – ЖРЖ) бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді кешенді тексеру; 3) күндізгі стационарларға, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың жүктілік патологиясы бөлімшелеріне емдеуге жатқызуға мұқтаж жүкті әйелдерді бейінді ауруханаға жатқызу; перинаталдық көмекті аймақтандыру қағидаттарын сақтай отырып, экстрагениталдық патологиясы бар медициналық ұйымдар; 4) жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді және босанған әйелдерді медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберуді; 5) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындық бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу туралы жазбалардың болуын, жүкті әйелдерді дабыл белгілері туралы, олардың тиімді медициналық қызметтері туралы хабардар етудің болуын; перинаталдық технологиялар, қауіпсіз ана болу, емшек сүтімен емізу және перинаталдық күтім қағидаттары; 6) айғақтар бойынша жүкті және босанған әйелдерге патронаж жүргізу; 7) отбасын жоспарлау және репродуктивті денсаулықты қорғау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету; 8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекцияларды анықтау; 9) қажет болған кезде қосымша әдістерді пайдалана отырып, тереңдетіп тексеру және экстрагениталдық, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және экстрагениталдық, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау үшін бейінді мамандарды тарту арқылы құнарлы жастағы әйелдерді тағайындаумен зерттеп-қараудың болуы оларды диспансерлік есепке алуға; 10) әйелді тексеру нәтижелері бойынша ана мен бала үшін жүктілік нәтижелерін жақсарту мақсатында жоспарланған жүктілікке уақтылы дайындалу үшін репродуктивті және соматикалық денсаулық жағдайына байланысты құнарлы жастағы әйелдерді динамикалық байқау тобына қосу; 11) экстрагенитальды ауруларды ерте анықтау мақсатында Әйел халықты профилактикалық қарап-тексерулер жүргізудің болуы; 12) гинекологиялық ауруларды зерттеп-қараудың және емдеудің болуы; заманауи медициналық технологияларды қолдана отырып науқастар; 13) мамандандырылған медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға дайындық үшін анықталған және зерттелген гинекологиялық науқастардың болуы; 14) оңалтуды және санаторий-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық науқастарды диспансерлеудің нәтижелері; 15) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып орындалған шағын гинекологиялық операциялардың саны; 16) зерттеп-қарауда және емдеуде өзара іс-қимылдың сабақтастығын қамтамасыз ету жөніндегі жүкті, босанған және гинекологиялық науқастардың тізімдері 17) жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізудің болуы, денсаулық жағдайы бойынша қызметкерді басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындау, белгіленген тәртіппен белгілері бар әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу
өрескел
80
Жүкті әйел мен босанатын әйелдің жеке картасында және жүкті әйел мен босанатын әйелдің айырбастау картасында жүкті әйелге акушер-гинекологқа әрбір келген кезде кейінгі тексерулер мен зерттеулердің нәтижелері мен қосымша деректерінің болуы
елеулі
81
Белгіленген күннен кейін 3 күн ішінде қабылдауға келмеген жүкті әйелдердің акушерінің немесе патронаждық мейірбикенің үйде патронажының болуы
елеулі
82
Экстрагенитальды патология бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдерде жүктілікті көтеру мүмкіндігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысының болуы
елеулі
83
Стандарттарға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы
елеусіз
84
Мейіргердің білім беру ұйымының медициналық пунктінің мынадай талаптарды сақтауы:
1) білім беру ұйымдарында білім алушылардың бірыңғай тізімінің болуы;
2) скринингтік тексеруге жататын білім алушылар (нысаналы топтар) тізімінің болуы;
3) егілгенді кейіннен вакцинадан кейінгі бақылаумен иммунопрофилактиканы ұйымдастыру және жүргізу;
4) мектептің барлық қызметкерлері мен ас блогы қызметкерлерінің міндетті медициналық тексеруден өту мерзімдерінің сақталуына бақылау жүргізу;
5) есептік-есептік құжаттаманы жүргізу
елеулі
85
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) амбулаториялық (стационарлық) науқастың жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру мерзімдерін сақтау:
- аурулар мен жарақаттар кезінде жеке-дара және бір мезгілде күнтізбелік үш күнге және жалпы ұзақтығы күнтізбелік алты күннен аспайтын;
- халықтың тұмаумен, жіті респираторлық вирустық инфекциямен сырқаттанушылығының жоғарылауы кезеңінде медициналық ұйым басшысының бұйрығы негізінде күнтізбелік алты күнге дейін;
3) жалпы ұзақтығы күнтізбелік жиырма күннен аспайтын медициналық ұйымның бөлімше меңгерушісімен алты күнтізбелік күннен артық еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын бірлесіп ұзартуды жүргізу;
4) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты күнтізбелік жиырма күннен артық ұзартқан кезде дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысының болуы;
5) жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалардың еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру кезінде мерзімдерді (күнтізбелік алты күннен аспайтын) сақтауы;
6) травматологиялық пунктке және жедел медициналық жәрдем станциясына жүгінген күнін және одан кейінгі демалыс және мереке күндерін есепке ала отырып, жүгінгенін растайтын анықтама негізінде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
7) тиісті медициналық ұйым басшысының келісімі бойынша Басқа қаладағы адамдарға олардың уақытша болатын жері бойынша еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақ пен анықтама беру. Көрсетілген парақ пен еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама ұзартылған жағдайда, парақты және еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы ашқан медициналық ұйымның дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысы болған кезде адамның тіркелген жері бойынша медициналық ұйымда жүргізіледі;
8) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы берілген парақтарды есепке алу Еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын тіркеу кітабында жүргізіледі
елеулі
86
Жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
-жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын медицина қызметкері (акушер - гинеколог дәрігері), ал ол болмаған кезде-дәрігер жүктіліктің отыз аптасынан бастап күнтізбелік бір жүз жиырма алты күнге (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күн) ұзақтыққа ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп береді) қалыпты босану кезінде.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілік және босану бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қалыпты босану кезінде ұзақтығы күнтізбелік жүз жетпіс күн (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күн) жиырма жеті аптадан бастап беріледі;
2) Қазақстан Республикасының шегінде тұрақты тұрғылықты жерінен уақытша кеткен әйелдерге жүктілігі және босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанған медициналық ұйымда немесе босану көмекшісі ұйымының үзіндісіне (айырбастау картасына) сәйкес бақылау орны бойынша әйелдер консультациясында (кабинетінде) беріледі (ұзартылады)
3) асқынған босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын Денсаулық сақтау босандыру ұйымының үзіндісіне сәйкес бақылау орны бойынша ДКК қорытындысынан кейін медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған кезде дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп күнтізбелік он төрт күнге қосымша ұзартады. Мұндай жағдайларда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз қырық күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күн).
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге қиын босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартылады, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы жүз сексен төрт күнді құрайды (босанғанға дейінгі тоқсан бір күнтізбелік күн және босанғаннан кейінгі тоқсан үш күнтізбелік күн);
4) жүктіліктің жиырма екіден жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, жеті тәуліктен астам өмір сүрген бала туған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күнге босану фактісі бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Жүктіліктің жиырма екіден жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған бала туылған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күнге босану фактісі бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беріледі;
5) ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан көп жеті тәуліктен астам тұратын бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік тоқсан үш күнге беріледі.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан көп бала туылған, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күнге беріледі;
6) әйел жүктілік кезеңінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына жүгінген кезде жүктілік және босану бойынша демалыс жиынтық есептеледі және ол босанғанға дейін нақты пайдаланған күндер санына қарамастан толық беріледі.
Әйел босанғаннан кейінгі кезеңде жүгінген кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына осы тармақта көзделген ұзақтықта босанғаннан кейін ғана демалыс беріледі;

1) наличие сбора анамнеза, наличие у беременной и родственников заболеваний (сахарный диабет, артериальная гипертензия, туберкулез, психические расстройства, онкологические заболевания и другие), рождение детей с врожденными пороками развития и наследственными болезнями;
2) наличие отметки о перенесенных в детстве и в зрелом возрасте заболеваний (соматические и гинекологические), операции, переливания крови и ее компонентов;
3) наличие группы "риска" по врожденной и наследственной патологии для направления к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа материнских сывороточных маркеров) по следующим показаниям:
возраст беременной женщины 37 лет и старше, наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и/(или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией, наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием, наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации, отягощенный акушерский анамнез (мертворождение, привычное невынашивание и другие);
4) наличие результата забора крови беременных женщин для анализа материнских сывороточных маркеров в первом триместре беременности и назначения ультразвукового скрининга в первом, втором и третьем триместрах беременности;
5) наличие записи особенностей репродуктивной функции;
6) наличие записи о состоянии здоровья супруга, группы крови и резус принадлежность;
7) наличие записи характера производства, где работают супруги, вредные привычки;
8) наличие осмотра для ранней постановки на учет беременных до 12 недель и регистрацию в день выявления беременности для своевременного обследования;
9) наличие противопоказаний к вынашиванию беременности;
10) наличие плана ведения с учетом выявленных факторов
значительное
79
Соблюдение требований врачом акушер-гинекологом по оказанию и организации акушерско-гинекологической помощи женщинам при беременности, после родов, предоставление услуг по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья, а также профилактику, диагностику и лечение гинекологических заболеваний репродуктивной системы
1) наличие посещений для диспансерного наблюдения беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
2) наличие результатов проведенного пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода;
3) своевременная госпитализация беременных, нуждающихся в госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направления беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
5) наличие записей о проведении дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, наличие информирования беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведения патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) выявление инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
9) наличие обследования женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) по результатам обследования женщина включение в группу динамического наблюдения женщин фертильного возраста в зависимости от состояния репродуктивного и соматического здоровья для своевременной подготовки к планируемой беременности с целью улучшения исходов беременности для матери и ребенка;
11) наличие проведения профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
12) наличие обследования и лечения гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;
13) наличие выявленных и обследованных гинекологических больных для подготовки к госпитализации в специализированные медицинские организации;
14) результаты диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
15) количество выполненных малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
16) списки беременных, родильниц и гинекологических больных по обеспечению преемственности взаимодействия в обследовании и лечении
17) наличие проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности
грубое
80
Наличие результатов и дополнительных данных последующих осмотров и исследований в Индивидуальной карте беременной и родильницы и Обменной карте беременной и родильницы при каждом посещении беременной врача акушера-гинеколога
значительное
81
Наличие патронажа на дому акушеркой или патронажной медицинской сестрой беременных женщин, не явившихся на прием в течение 3 дней после назначенной даты
значительное
82
Наличие заключения врачебно-консультативной комиссии о возможном вынашивании беременности у женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальной патологии
значительное
83
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Установление факта сооплаты
незначительное
84
Соблюдение медицинской сестрой медицинского пункта организации образования следующих требований:
1) наличие единого списка обучающихся в организациях образования;
2) наличие списка обучающихся (целевых групп), подлежащих скрининговым осмотрам;
3) организация и проведение иммунопрофилактики с последующим поствакцинальным наблюдением за привитым;
4) ведение контроля за соблюдением сроков прохождения обязательных медицинских осмотров всех сотрудников школы и работников пищеблока;
5) ведение учетно-отчетной документации
значительное
85
Соблюдение следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) соблюдение сроков выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
- при заболеваниях и травмах единолично и единовременно на три календарных дня и с общей продолжительностью не более шести календарных дней;
- в период повышенной заболеваемости населения гриппом, острой респираторной вирусной инфекции на основании приказа руководителя медицинской организации до шести календарных дней;
3) совместное проведение продления листа и справки о временной нетрудоспособности свыше шести календарных дней с заведующим отделением медицинской организации общей продолжительностью не более двадцати календарных дней;
4) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии при продлении листа о временной нетрудоспособности свыше двадцати календарных дней;
5) соблюдение сроков (не более шести календарных дней) при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой;
6) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности на основании справки, подтверждающей обращение в травматологический пункт и станцию скорой медицинской помощи с зачетом дня обращения и последующих за ним выходных и праздничных дней;
7) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности иногородним лицам по месту их временного пребывания по согласованию с руководителем соответствующей медицинской организации. В случае продления указанного листа и справки о временной нетрудоспособности производится в медицинской организации по месту прикрепления лица при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии медицинской организации, открывшей лист и справку о временной нетрудоспособности;
8) учет выданных листов о временной нетрудоспособности производится в книге регистрации листов временной нетрудоспособности
значительное
86
Соблюдение следующих требований при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам:
- лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов) при нормальных родах.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист или справка о нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней (девяносто один календарный день до родов и семьдесят девять календарных дней после родов) при нормальных родах;
2) женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в пределах Республики Казахстан, лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации
3) в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и семьдесят календарных дней после родов). Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней, общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто восемьдесят четыре дня (девяносто один календарный день до родов и девяносто три календарных дня после родов);
4) в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, женщине выдается лист или справка о нетрудоспособности по факту родов на семьдесят календарных дней после родов.
В случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, женщине выдается лист или справка о временной нетрудоспособности по факту родов на пятьдесят шесть календарных дней после родов;
5) женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на девяносто три календарных дня после родов. Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на семьдесят девять календарных дней после родов;
6) при обращении женщины в период беременности за листом временной нетрудоспособности отпуск по беременности и родам исчисляется суммарно и предоставляется полностью независимо от числа дней, фактически использованных ею до родов. При обращении женщины в период после родов за листом временной нетрудоспособности предоставляется только отпуск после родов продолжительностью, предусмотренной настоящим пунктом;

6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) Денсаулық сақтау саласындағы есепті және есептік құжаттама нысандарына сәйкес көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
88
Бекітілген тізбеге сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау.
өрескел
89
Амбулаториялық-емханалық деңгейде пациенттерге хирургиялық (іш, кеуде, колопроктологиялық) көмек көрсету тәртібінің талаптарын сақтау
1) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "жедел және шұғыл медициналық көмек", "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)" мамандықтары бойынша дәрігердің МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымына хирургиялық сипаттағы шағымдары мен белгілері бар пациент жүгінген кезде жазбаларының болуы, пациенттің консультациясына бейінді мамандарға жолдануы.
2) амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық емдеу кезінде (КДП және стационарды алмастыратын көмек ұйымдарында) операцияға көрсеткіштерді анықтау, хирургиялық араласу көлемін, анестезиологиялық жәрдемақы түрін, интра даму тәуекелдерін және операциядан кейінгі асқынуларды бағалау, пациенттің операция жүргізуге жазбаша келісімін алу жүргізілді ме
3) емхананың бейінді маманы операциядан кейінгі кезеңде стационардан шығарылған науқастардың жай-күйіне бақылау жүргізді ме.
4) хирургиялық араласудан кейін науқастарды ұзақ уақыт емдеген кезде бейінді маманның дәрігерлік-бақылау комиссияларының дәрігерлерімен консультация өткізуі және олардың қорытындысы негізінде уақытша куәландыру және (немесе) МӘС жүргізу қағидаларына сәйкес алғашқы куәландыруды және (немесе) қайта куәландыруды (қайта куәландыруды) жүргізу мақсатында науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу (1 жасқа дейін) және тұрақты мүгедектік.)

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
88
Соблюдение требований по обеспечению гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи
грубое
89
Соблюдение требований порядка оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи пациентам на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) Наличие записей врачом по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Скорая и неотложная медицинская помощь", "Общая врачебная практика (семейная медицина)" при обращении пациента с жалобами и симптомами хирургического характера в организацию здравоохранения, оказывающую ПМСП, направления на консультацию пациента к профильным специалистам.
2) проведены ли определение показаний к операции, оценка объемов оперативного вмешательства, вида анестезиологического пособия, рисков развития интра и послеоперационных осложнений, получение письменного согласия пациента на проведение операции, при хирургическом лечении на амбулаторно-поликлиническом уровне (в организациях КДП и стационарозамещающая помощь)
3) Проведено ли наблюдение профильным специалистом поликлиники в послеоперационном периоде за состоянием больных, выписанных из стационара.
4) При длительном лечении больных после хирургического вмешательства проведение профильным специалистом консультации с врачами врачебно-контрольных комиссий и на основании их заключения направления больных на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ) с целью проведения первичного освидетельствования и (или) повторного освидетельствования (переосвидетельствования) для определения временной (до 1 года) и стойкой инвалидности.)

5) шұғыл хирургиялық көмек көрсететін тәулік бойы медициналық бақыланатын стационарға жедел медициналық жәрдем бригадасының пациентті шақыруды және тасымалдауды қамтамасыз етудің жедел хирургиялық патологиясына күдік туындаған және (немесе) диагноз қойылған кезде емхананың (нөмірлі аудандық, аудандық, қалалық), клиникалық-диагностикалық бөлімшенің/орталықтың бейінді маманына қойылатын талаптарды сақтау; гемодинамикасы тұрақсыз және науқастың өміріне қауіп төндіретін жағдайда-жақын жердегі стационарға 6) сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу талаптарын сақтау
өрескел
90
Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау бойынша алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының талаптарын сақтау, байқау кезеңділігі мен мерзімдеріне, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігіне сәйкестігі
өрескел
91
МСАК қызметкерлерінің үйде пациентке белсенді баруына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
92
Педиатриялық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау:

5) Соблюдение требования к профильному специалисту поликлиники (номерной районной, районной, городской), клинико-диагностического отделения/центра при подозрении и (или) установлении диагноза острой хирургической патологии обеспечения вызова и транспортировки пациента бригадой скорой медицинской помощи в стационар с круглосуточным медицинским наблюдением, оказывающий ургентную хирургическую помощь; при нестабильной гемодинамике и угрожающем жизни пациента состоянии - в ближайший стационар
6) соблюдение требований проведения экспертизы временной нетрудоспособности
грубое
90
Соблюдение требований организациями первичной медико-санитарной помощи по динамическому наблюдению лиц с хроническими заболеваниями, соответствие периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
значительное
91
Соблюдение требований к активному посещению пациента на дому сотрудниками ПМСП
значительное
92
Соблюдение требований к оказанию педиатрической помощи:

1) консультациялық, диагностикалық, емдеу-профилактикалық көмек, динамикалық байқау;
2) патронаж қызметінің әмбебап-прогрессивті моделіне сәйкес жүкті, жаңа туған нәрестелер мен жас балаларға патронаждар мен белсенді бару;
3) профилактикалық егу мерзімдеріне сәйкес вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
4) көрсетілімдер болған кезде балаларды бейінді мамандарға консультацияға жіберу;
5) жіті және созылмалы ауруларды анықтау, шұғыл және жоспарлы емдеу іс-шараларын уақтылы жүргізу;
6) балаларды тәулік бойы стационарға, күндізгі стационарға жіберу және көрсетілімдер болған кезде үйде стационар ұйымдастыру;
7) диспансерлік есепте тұрған созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық бақылау, емдеу және сауықтыру;
8) балаларды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту;
9) жаңа туған нәрестелер мен ерте жастағы балаларға скрининг жүргізу;
10) балаларды мектепке дейінгі немесе мектеп мекемелеріне түсер алдында сауықтыруды ұйымдастыру;
11) ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе заңды өкілдерімен дұрыс тамақтану, балалар ауруларының профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыс.
елеулі
93
Амбулаториялық-емханалық деңгейде травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау
1) травматолог –дәрігердің пациенттің жалпы жай-күйін, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесін бағалауы, шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету, диагнозды нақтылау үшін және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларда медициналық көрсетілімдер кезінде пациентті тиісті бөлімшелерге жіберу үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу, онда травматологиялық-ортопедиялық бейін бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсетіледі.2) МСК жарақаты бар науқасты емдеуге жатқызуға медициналық айғақтар болмаған кезде тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда одан әрі бақылау және емдеу бойынша консультация жүргізу.2) МСАК ұйымдарында травматологиялық және ортопедиялық бейін бойынша Медициналық көмекті хирург-дәрігерлер, травматолог-ортопед-дәрігерлер көрсетеді.3) Травматология және ортопедия кабинеттерінің, травматикалық пункттердің болуы және : пациенттің жай-күйінің ауырлығын тексеру және бағалау, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесі, диагнозды және емдеуді нақтылау үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу (анальгезия, жараларды бастапқы хирургиялық емдеу, сүйек сынықтарын жабық репозициялау, иммобилизация).4) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру (еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларына сәйкес;

1) консультативная, диагностическая, лечебно-профилактическая помощь, динамическое наблюдение;
2) патронажи и активные посещения беременных, новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с универсально-прогрессивной моделью патронажной службы;
3) планирование, организация и проведение вакцинации в соответствии со сроками профилактических прививок;
4) направление детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний;
5) выявление острых и хронических заболеваний, своевременное проведение экстренных и плановых лечебных мероприятий;
6) направление детей в круглосуточный стационар, дневной стационар и организация стационара на дому при наличии показаний;
7) динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация детям;
9) проведение скрининга новорожденных и детей раннего возраста;
10) организация оздоровления детей перед поступлением их в дошкольные или школьные учреждения;
11) информационная работа с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
значительное
93
Соблюдение требований к оказанию травматологической и ортопедической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) оценка врачом –травматологом общего состояние пациента, его травматолого-ортопедического статуса, оказание медицинской помощи в неотложной форме, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при медицинских показаниях в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационарных условиях, направления пациента в соответствующие отделения, в которых оказывается специализированная медицинская помощь по травматолого-ортопедическому профилю.
2) При отсутствии медицинских показаний к госпитализации пациенту с травмами КМС проведение консультации по дальнейшему наблюдению и лечению в амбулаторных условиях по месту прикрепления.
3) Медицинская помощь по травматологическому и ортопедическому профилю в организациях ПМСП оказывается врачами-хирургами, врачами травматологами-ортопедами.
4) наличие кабинетов травматологии и ортопедии, травмпунктах и проведение: осмотра и оценки тяжести состояния пациента, его травматолого-ортопедического статуса, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и лечения (обезболивание, первичная хирургическая обработка ран, закрытая репозиция костных отломков, иммобилизация).

5) ДКК болуы және тірек-қимыл аппараты мен МСК функцияларын бұзудың тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
елеулі
94
Амбулаториялық-емханалық деңгейде неврологиялық көмек көрсету тәртібінің талаптарын сақтау 1) неврологиялық аурулары бар пациентке КДП көрсету МСАК дәрігерінің немесе ТМККК шеңберінде басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. МСАК дәрігерінен немесе басқа бейінді маманнан жолдама болмаған кезде, сондай-ақ пациенттердің бастамасы бойынша жүгінген кезде КДП ақылы негізде ұсынылады.2) МСАК дәрігері немесе басқа бейінді маман КДП көрсеткен невропатолог дәрігердің ұсынымдарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
елеулі
95
МСАК деңгейінде нефрологиялық науқастарға ерте диагностиканы ұйымдастыру және диспансерлік бақылау жүргізу талаптарын сақтау
1) науқастарға нефрологиялық көмек
нефрологиялық аурулармен, оның ішінде балаларға ТМККК шеңберінде көрсетіледі;
2) учаскелік дәрігерлердің, жалпы практика дәрігерлерінің, МСАК бейінді мамандарының (бұдан әрі – МСАК мамандары) қызметі бүйректің созылмалы ауруын (бұдан әрі – БСА) ерте диагностикалауға, үдемелі тәуекел факторларын жоюға және БСА диализге дейінгі кезеңнің уақытын ұлғайтуға, ал БСА алу кезеңінде – пациенттердің өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған. МСАК деңгейінде алғашқы жүгінген кезде пациентті тексеру мерзімі - 3-тен 5 жұмыс күніне дейін. Емхананың нефролог-дәрігерінде (нефрологиялық кабинетте) пациентті толық тексеру мерзімі – 7 жұмыс күні. Стандартқа сәйкес БСА диагностикасы мен емдеу алгоритмі (бұдан әрі - Алгоритм) бойынша МСАК мамандары нефролог – дәрігерлермен өзара іс-қимыл жасай отырып, БСА даму тәуекелі топтарын қалыптастыруды, алдын алуды және емдеуді жүргізеді.
3) емхананың/нефрологиялық кабинеттің нефрологы және/немесе тіркелген жері бойынша МСАК маманы бүйрек транспланттауын күтіп отырған пациентті және оның тірі донорын дайындауды мынадай тәртіппен жүзеге асырады: транспланттауды күтіп отырған пациентті, оның туысын немесе заңды өкілін ("донор-реципиент" жұбын) тірі донордан бүйрек транспланттау мүмкіндігі туралы хабардар етеді;
елеулі
96
Амбулаториялық жағдайда нейрохирургиялық көмек көрсету талаптарын сақтау
1) МСАК дәрігері:
- орталық және перифериялық жүйке жүйесінің нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттарының шағымдары мен белгілері бар пациенттер жүгінген кезде Жалпы клиникалық және рентгенологиялық зерттеулерді (көрсетілімдер бойынша) тағайындайды және диагнозды нақтылау және консультациялық-диагностикалық көмек алу үшін оларды қайталама деңгейде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының нейрохирургіне жібереді. Жолдама медициналық ақпараттық жүйелерде электрондық нысанда ресімделеді;
- КП және нейрохирургтың ұсынымдарына сәйкес нейрохирургиялық аурулардың белгіленген диагнозы бар пациенттерді динамикалық бақылауды жүзеге асырады;
- айғақтар бойынша ауруханаға жатқызуға жібереді.
2) амбулаториялық жағдайларда нейрохирургиялық көмек қайталама деңгейде консультациялық-диагностикалық көмек түрінде көрсетіледі және оған мыналар кіреді:
1) нейрохирургті тексеру;
2) орталық және перифериялық жүйке жүйесінің нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттарының диагнозын қою, дифференциалды диагностика мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
3) КХ сәйкес анықталған ауру бойынша емдеуді таңдау және тағайындау;
4) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарлық жағдайларда ЖТМ қолдана отырып, шұғыл көрсеткіштер бойынша емдеуге жатқызуға жіберу;
5) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМ қолдана отырып, жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру
елеулі
97
МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламаны негізді ресімдеу, № 031/у нысаны (ағзаның жай-күйін және тіршілік әрекетін шектеу дәрежесін кешенді бағалау үшін деректердің болуы)
елеулі
Кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
98
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
99
Жоспарлы тәртіппен емдеуге жатқызу кезінде көрсеткіштердің анықталуының болуы:
- электрокардиограмманы тәуліктік мониторингтеу;
- тредмил және/немесе велоэргометр негізінде эргометриялық зерттеу (стресс-тесттер, спироэргометрия);
- электрофизиологиялық зерттеу;
- қан қысымын тәуліктік бақылау;
- жүрек ішілік зерттеу кабинеті жағдайында ангиокардиографиямен жүрек қуыстарын катетеризациялау;
- компьютерлік және магниттік-резонанстық томография
елеулі

5) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности
6) наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций опорно-двигательного аппарата и КМС на медико-социальную экспертную комиссию;
значительное
94
Соблюдение требований организации ранней диагностики и проведения диспансерного наблюдения за нефрологическими больными на уровне ПМСП
1) Нефрологическая помощь пациентам с нефрологическими заболеваниями, в том числе детям, оказывается в рамках ГОБМП;
2) Деятельность участковых врачей, врачей общей практики, профильных специалистов ПМСП (далее – специалистов ПМСП) направлена на раннюю диагностику хронической болезни почек (далее – ХБП), устранение факторов риска прогрессирования и увеличение времени додиализного периода ХПН, а в период получения ЗПТ – улучшение качества жизни пациентов.. Срок обследования пациента при первичном обращении на уровне ПМСП – от 3 до 5 рабочих дней. Срок дообследования пациента у врача-нефролога поликлиники (нефрологического кабинета) – 7 рабочих дней. Формирование групп риска развития, профилактика и лечение ХБП проводится специалистами ПМСП во взаимодействии с врачами - нефрологами по алгоритму диагностики и лечения ХБП.
3) Нефролог поликлиники/нефрологического кабинета и/или специалист ПМСП по месту прикрепления осуществляет подготовку пациента, ожидающего трансплантацию почки, и его живого донора в следующем порядке: информирует пациента, ожидающего трансплантацию, его родственника или законного представителя (пары "донор-реципиент") о возможности трансплантации почки от живого донора
значительное
95
Соблюдение требований оказания нейрохирургической помощи в амбулаторных условиях
1) Врач ПМСП:
- при обращении пациентов с жалобами и симптомами нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы назначает общеклинические и рентгенологические исследования (по показаниям) и направляет их к нейрохирургу организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь на вторичном уровне для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи. Направление оформляется в электронной форме в медицинских информационных системах;
- осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с установленным диагнозом нейрохирургических заболеваний в соответствии с КП и рекомендациями нейрохирурга;
- направляет по показаниям на госпитализацию.
2) Нейрохирургическая помощь в амбулаторных условиях на вторичном уровне оказывается в виде консультативно-диагностической помощи и включает в себя:
1) осмотр нейрохирурга;
2) лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы, дифференциальной диагностики;
3) подбор и назначение лечения по выявленному заболеванию в соответствии с КП;
4) направление на госпитализацию по экстренным показаниям для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарных условиях;
5) направление на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих и стационарных условиях;
6) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности
значительное
96
Соблюдение требований оказания нейрохирургической помощи в амбулаторных условиях
1) Врач ПМСП:
-при обращении пациентов с жалобами и симптомами нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы назначает общеклинические и рентгенологические исследования (по показаниям) и направляет их к нейрохирургу организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь на вторичном уровне для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи. Направление оформляется в электронной форме в медицинских информационных системах;
- осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с установленным диагнозом нейрохирургических заболеваний в соответствии с КП и рекомендациями нейрохирурга;
- направляет по показаниям на госпитализацию.
2) Нейрохирургическая помощь в амбулаторных условиях на вторичном уровне оказывается в виде консультативно-диагностической помощи и включает в себя:
1) осмотр нейрохирурга;
2) лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы, дифференциальной диагностики;
3) подбор и назначение лечения по выявленному заболеванию в соответствии с КП;
4) направление на госпитализацию по экстренным показаниям для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарных условиях;
5) направление на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих и стационарных условиях;
6) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности, в соответствии правилами проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности
значительное
97
Обоснованное оформление извещения об экспертном заключении МСЭ, формы № 031/у (наличие данных для комплексной оценки состояния организма и степени ограничения жизнедеятельности)
грубое
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую помощь
98
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
99
Проведение лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное

110
Клиникалық-анамнестикалық тексеру деректері, зерттеудің аспаптық және зертханалық әдістерінің нәтижелері негізінде пациент тәулік бойы стационарға түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде шұғыл жағдайлар кезінде негізгі диагнозды белгілеу және № 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі
елеулі
111
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациентке шығару эпикризінің берілуі. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, ақпараттық жүйелерге күніне бір күн енгізіледі
елеулі
112
Жіті коронарлық синдромы және (немесе) жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің сәйкестігі аймақтандыру деңгейлері бойынша жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгейде жедел медициналық көмек, Алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының, сондай-ақ жіті коронарлық синдромы немесе жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігінсіз стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың медициналық көмек көрсетуі;
2) екінші деңгейде - кардиохирургиялық бөлімшесіз тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігімен стационарлық көмек көрсететін ұйымдар;
3) үшінші деңгейде - кардиохирургиялық бөлімшесі бар стационарлық көмек көрсететін ұйымдар және республикалық медициналық ұйымдар
елеулі
113
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде талаптарды сақтау:
1) стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы;
2) пациентті жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес жолдама бойынша емдеуге жатқызу;
3) диагнозға сәйкес жүргізілген клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулердің және бейінді мамандардың консультацияларының болуы
Диагнозды сәйкестендіру қиын болған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде консультацияны немесе консилиумды қамтамасыз ету
елеулі

110
Обеспечение ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
значительное
111
Наличие оценки сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца по Базовой шкала Аристотеля и эффективности операций в кардиохирургическом отделении
значительное
112
Соответствие оказания медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда по уровням регионализации:
1) на первом уровне оказание медицинской помощи организациями скорой медицинской помощи, первичной медико-санитарной помощи, а также организациями, оказывающими стационарную помощь без возможности проведения чрескожных коронарных вмешательств пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда;
2) на втором уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь с возможностью проведения чрескожных коронарных вмешательств без кардиохирургического отделения;
3) на третьем уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь и республиканскими медицинскими организациями, с наличием кардиохирургического отделения
значительное
113
Соблюдение требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации;
2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;
3) наличие проведенных клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных) исследований и консультаций профильных специалистов соответственно диагнозу
значительное

114
Диагнозды сәйкестендіру қиын болған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде консультацияны немесе консилиумды қамтамасыз ету
елеулі
115
Ауруханаға жатқызу кезінде стационарлық деңгейде болуы:
1) пациенттің жай-күйін анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында оны дәрігердің алғашқы тексеруі;
2) инвазивті зерттеулер тәуекелін төмендету үшін тестілеудің емдеу-диагностикалық инвазивті емес әдістерін жүргізу;
3) емдеуді таңдау және тағайындау;
4) қажет болған жағдайда басқа бейіндегі мамандардың консультацияларын жүргізу
елеулі
116
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациентке шығарылатын эпикризді беруді қамтамасыз ету. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, ақпараттық жүйелерге күніне бір күн енгізіледі
елеулі
117
Шығару кезінде критерийлерді сақтау, атап айтқанда:
1) емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (қалпына келтіру, жақсарту, өзгеріссіз, өлім, басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
2) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы белгілеген ішкі тәртіп қағидаларын бұзу, сондай-ақ емдеу-диагностикалық үдеріс үшін кедергілер жасау, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алуға құқықтарына қысым жасау (оның өміріне тікелей қатер болмаған кезде) жағдайлары, бұл туралы медициналық картаға жазба жасалады.
елеулі
118
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы
Төлем фактісін анықтау
өрескел
119
Қан компоненттерін құюға қойылатын талаптарды сақтау және асқынулар дамыған жағдайда:
Қан компоненттерін құю алдында реципиент АИТВ-ның гемотрансмиссивті инфекцияларының маркерлеріне, В және С гепатиттеріне тексеріледі, ал емдеу аяқталғаннан кейін эпикризде тұрғылықты жері бойынша АИТВ-ға және В және С гепатиттеріне қайта тексеру қажеттілігі көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ-инфекциясының болуына Реципиенттерді тексеру АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады
Трансфузиялық терапия басталғанға дейін пациенттің медициналық картасына трансфузиялық және акушерлік анамнезге қатысты мәліметтер енгізіледі:
алдыңғы құюдың болуы, қашан және соған байланысты;
трансфузиядан кейінгі асқынулар, жаңа туған нәрестенің гемолитикалық ауруы бар балалардың туылуымен аяқталған жүктілік болды ма.
Биологиялық сынама кезінде, құю кезінде немесе одан кейін асқынулар дамыған жағдайда реципиенттің жай-күйін, өмірлік маңызды функцияларды, емдеу әдістерін және олардың тиімділігін мониторингтеу деректерін сипаттай отырып, егжей-тегжейлі жазба (жазбалар) жүргізіледі.
Реципиенттің қаны мен зәрін жедел зертханалық бақылау жүргізіледі.
өрескел

114
Обеспечение консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
значительное
115
Наличие при госпитализации на стационарном уровне:
1) первичного осмотра врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведения лечебно-диагностических неинвазивных методов тестирования для снижения риска инвазивных исследований;
3) подбора и назначения лечения;
4) проведения при необходимости консультаций специалистов другого профиля
значительное
116
Обеспечение выдачи выписного эпикриза пациенту при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки
значительное
117
Соблюдение критериев при выписке, в частности:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
значительное
118
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения
Установление факта сооплаты
грубое
119
Соблюдение требований к переливанию компонентов крови и в случае развития осложнений: Перед переливанием компонентов крови реципиент обследуется на маркеры гемотрансмиссивных инфекций ВИЧ, гепатиты В и С, а после окончания лечения в выписном эпикризе указывается необходимость повторного обследования на ВИЧ и гепатиты В и С по месту жительства.
Обследование реципиентов на наличие ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
В медицинскую карту пациента до начала трансфузионной терапии вносятся сведения, касающиеся трансфузионного и акушерского анамнеза:
наличие предшествующих переливаний, когда и в связи с чем;
имелись ли посттрансфузионные осложнения, беременности, закончившиеся рождением детей с гемолитической болезнью новорожденного. В случае развития осложнений во время биологической пробы, во время переливания или после него, производится подробная запись (записи) с описанием состояния реципиента, данных мониторинга жизненно важных функций, методов лечения и их эффективности. Проводится немедленный лабораторный контроль крови и мочи реципиента.
грубое

125
Халыққа (ауданға, қалаға, облысқа, республикаға) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың және стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымында кардиологиялық кабинеттің болуы
елеулі
126
МСАК ұйымында ЖҚА диагнозын анықтау мүмкін болмаған кезде пациентті қажет болған жағдайда бейінді мамандарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдардан консультанттарды тарта отырып, консилиум өткізе отырып, КДП көрсету үшін клиникалық-диагностикалық орталыққа консультацияға жіберудің болуы.
елеулі

125
Наличие кардиологического кабинета в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению (района, города, области, республики) и организаций, оказывающих стационарную помощь
значительное
126
Наличие при невозможности установления диагноза ССЗ в организации ПМСП, направления пациента на консультацию в клинико-диагностический центр для оказания КДП с проведением при необходимости консилиума, с привлечением профильных специалистов, в том числе консультантов из медицинских организаций республиканского уровня.
значительное

127
МСАК маманының немесе басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша бейінді маманмен ЖҚА бар пациенттің КДП көрсетуінің болуы
елеулі
128
Артериялық қысымның жоғары көрсеткіштері (криздік ағым), әртүрлі генездің аритмиясы, стенокардия ұстамаларының жиілеуі және жүрек жеткіліксіздігі симптомдарының өсуі, парақты беру және ұзарту кезінде медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытындының немесе еңбекке қабілеттілігінен уақытша айырылу анықтамасының болуы, ал еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу кезінде (миокард инфарктісінен кейінгі жай-күйі, аорто -коронарлық шунттау, жүрек жеткіліксіздігі)
елеулі

127
Наличие оказания КДП пациенту с ССЗ профильным специалистом по направлению специалиста ПМСП или другого профильного специалиста
значительное
128
Наличие заключения на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу при наличии высоких показателей артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, выдачи и продлевания листа или справку временной утраты трудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности)
значительное

135
Стационардың қабылдау бөлімшесінде пациенттің немесе оның заңды өкілінің оған медициналық көмек көрсетуге жазбаша келісімі болған кезде стационарлық науқастың картасын толтыра отырып, пациентті дәрігердің қарауының болуы
елеулі
Гемодиализ көмегін көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
136
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
137
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел

135
Наличие осмотра пациента врачом в приемном отделении стационара с заполнением карты стационарного больного, при наличии письменного согласия пациента или его законного представителя на предоставление ему медицинской помощи
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих гемодиализную помощь
136
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
137
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое

138
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі
елеулі
139
Бүйрек алмастыру терапиясын таңдау және бастау критерийлеріне сәйкестігі, атап айтқанда:
көрсеткіштер (гломерулярлық сүзу жылдамдығы);
- гипергидратацияның, ацидоздың болуы;
- калий деңгейі;
- науқастың тамақтану жағдайын бағалау)
өрескел
140
Жедел бүйрек жеткіліксіздігі бар пациенттерде қанды шұғыл түрде бүйректен тыс тазартуды жүргізу үшін көрсеткіштерге сәйкестігі:
- зәрдің болмауы;
- гиперкалиемия;
- гипергидратация.
өрескел
141
Гемодиализ аппаратының өндіруші елде көзделген жеткілікті ресурс пен өнімділікпен сапа сертификаттарына сәйкестігі
өрескел
142
Гемодиализ рәсімін жүргізу алгоритмін сақтау:
- "жасанды бүйрек" аппаратын жұмысқа дайындау: ионометрдегі диализдеуші ерітіндінің иондық құрамын бақылай отырып, АИП аппараттарын тестілеу және тексеру;
- диализ залының медбикесінің жұмыс орнын дайындау: стерильді төсемдерді төсеу, фистулалық инелерді, диализаторды, магистральдар мен диализаторды толтыруға арналған ерітінділерді дайындау;
- "жасанды бүйрек"аппаратына орната отырып, экстракорпоральды контурды (қан өткізгіш магистральдарды, диализаторды) құрастыру;
- экстракорпоральды контурды антикоагулянты бар тұзды ерітіндімен толтыру және жуу;
- пациентті дайындау: диализ картасында салмақтың аралық өсуінің шамасын тіркей отырып, электрондық таразыларда өлшеу, тамырлы қол жеткізу пункциясы орнында тері бетін дезинфекциялық заттармен өңдеу;
- пациентті "жасанды бүйрек" аппаратына қосу;
- "жасанды бүйрек"аппаратында қан ағымының жылдамдығын орнату;
- қанның қан қысымын, жүрек соғу жиілігін және жүрек соғу жиілігін сағатына кемінде 1 рет, нәтижелерді диализ картасында сағаттық тіркей отырып бақылау;
- нәтижелерді диализ картасында тіркей отырып, ультрафильтрация көлемінің дұрыстығын бақылау (диализ соңында);
- артериовенозды фистуладағы фистулалық инелердің орналасуын бақылау (тұрақты);
- веноздық және қан қысымы датчиктерінің көрсеткіштерін бақылау (тұрақты);
- антикоагуляцияны бақылау (үнемі көзбен);
- процедура кезінде қанның иондық құрамын бақылау (көрсетілімдер бойынша);
- процедура уақыты аяқталғаннан кейін: қан сорғысын тоқтату, тамырлы қол жетімділіктен фистулалық инелерді алу, пункция орындарынан қан кетуді тоқтатуды бақылау, қан кетуді түпкілікті тоқтату, фистулалық аяқты стерильді таңғыш материалмен бекіту (таңу);
- диализ картасында нәтижелерді тіркей отырып, пациентті электронды таразыда бақылау салмағы;
- аппаратты суық жуу, ыстық дезинфекциялау;
- кәдеге жарату үшін пайдаланылған шығын материалдарын тасымалдау.
өрескел

138
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
139
Соответствие критериям для отбора и начала заместительной почечной терапии, в частности:
показатели (скорость клубочковой фильтрации);
- наличие гипергидратации, ацидоза;
- уровень калия;
- оценка нутритивного статуса пациента)
грубое
140
Соответствие показаниям для экстренного проведения внепочечного очищения крови у пациентов с острой почечной недостаточностью:
- отсутствие мочи;
- гиперкалиемия;
- гипергидратация.
грубое
141
Соответствие аппарата гемодиализа сертификатам качества, с достаточным ресурсом и производительностью, предусмотренными страной-производителем
грубое
142
Соблюдение алгоритма проведения процедуры гемодиализа:
- подготовка аппарата "искусственная почка" к работе:
тестирование и проверка аппаратов АИП с контролем ионного состава диализирующего раствора на ионометре;
- подготовка рабочего места медицинской сестры диализного зала:
раскладка стерильных укладок, приготовление фистульных игл, диализатора, растворов для заполнения магистралей и диализатора;
- сборка экстракорпорального контура (кровопроводящих магистралей, диализатора) с установкой на аппарат "искусственная почка";
- заполнение и промывка экстракорпорального контура физиологическим раствором с антикоагулянтом;
- подготовка пациента:
взвешивание на электронных весах с регистрацией величины междиализной прибавки веса в карте диализа, обработка кожной поверхности дезинфектантами в месте пункции сосудистого доступа;
- подключение пациента к аппарату "искусственная почка";
- установка скорости кровотока на аппарате "искусственная почка";
- контроль за артериальным давлением крови, частотой сердечных сокращений и ритмичностью пульса не реже 1 раза в час, с почасовой регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль корректности объема ультрафильтрации (в конце диализа), с регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль положения фистульных игл в артериовенозной фистулы (постоянно);
- контроль показаний датчиков венозного и артериального давления (постоянно);
- контроль за антикоагуляцией (постоянно визуально);
-контроль ионного состава крови во время процедуры (по показаниям);
- по окончании времени процедуры:
остановка насоса по крови, извлечение фистульных игл из сосудистого доступа, контроль остановки кровотечения из мест пункций, окончательная остановка кровотечения, закрепление (перевязка) фистульной конечности стерильным перевязочным материалом;
- контрольное взвешивание пациента на электронных весах с регистрацией результатов в карте диализа;
- холодная промывка аппарата, горячая дезинфекция;
- транспортировка использованного расходного материала для утилизации.
грубое

143
Диализ хаттамасына сәйкес дәрілік заттармен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету
елеулі
144
Суды тазарту жүйесіндегі міндетті компоненттердің минималды жиынтығы
елеулі
145
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін анықтау
өрескел
146
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуінің болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:

143
Обеспечение лекарственными средствами и расходными материалами согласно протоколу диализа
значительное
144
Минимальный набор обязательных компонентов в системе водоочистки
значительное
145
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения. Установление факта сооплаты
грубое
146
Наличие проведения клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:

1) стоматологиялық аурулары бар пациенттерде ілеспе патология болған кезде консультациялық көмек көрсету үшін аралас мамандықтардың дәрігерлерін тарту (медициналық көрсетілімдер бойынша);
2) стоматологиялық аурулары бар пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді талап ететін жағдайларда көп бейінді стационарлардың жақ-бет бөлімшелеріне жіберу;
3) инвазиялық араласулар кезінде пациенттің жазбаша ерікті келісімінің бекітілген нысаны бойынша оның хабардар етілген келісімін алғаннан кейін пациентке стоматологиялық медициналық көмек көрсету;
4) шұғыл емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
- жақ-бет аймағының созылмалы одонтогенді және неодонтогенді қабыну ауруларының жіті немесе өршуі;
-жақ-бет аймағының жарақаттары;
-жақ-бет аймағынан қан кету;
5) стоматологиялық аурулары бар пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
- диагностика және емдеу үшін түсініксіз және күрделі жағдайларда диагнозды нақтылау және емдеудің қажетті режимін таңдау;
- шиеленісу сатысында ауыз қуысы мен жақ-бет аймағының созылмалы ауруларын емдеу;
- қатерсіз ісіктер мен ісікке ұқсас ауруларды хирургиялық емдеу;
-жақ-бет аймағының жарақаттары мен іріңді-қабыну ауруларын емдеу;
-жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын хирургиялық емдеу;
- жақ-бет аймағының туа біткен патологиясын хирургиялық емдеу.
өрескел
150
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы
елеусіз
151
Стоматологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің сақталуын растайтын медициналық құжаттаманың болуы
елеулі
152
Әрбір пациентке "Стоматологиялық науқастың медициналық картасы (санацияны қоса алғанда)" № 058/е нысанын жүргізу
елеусіз
153
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі
елеулі
154
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- дәрігерлік-консультативтік комиссия құру туралы; - мүшелерінің құрамы, саны (кемінде үш дәрігер) туралы,
- дәрігерлік-консультативтік комиссияның тәртібі мен жұмыс кестесі туралы 2) дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысының болуы
елеулі
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:

1) привлечение врачей смежных специальностей для оказания консультативной помощи при наличии сопутствующей патологии у пациентов со стоматологическими заболеваниями (по медицинским показаниям);
2) направление пациентов со стоматологическими заболеваниями в челюстно-лицевые отделения многопрофильных стационаров в случаях, требующих оказания специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг с круглосуточным медицинским наблюдением;
3) предоставление стоматологической медицинской помощи пациенту после получения информированного его согласия по утвержденной форме письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах;
4) соблюдение показаний для экстренной госпитализации:
- острые или обострение хронических одонтогенных и неодонтогенных воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- травмы челюстно-лицевой области;
- кровотечения челюстно-лицевой области;
5) соблюдения показания для плановой госпитализации пациента со стоматологическими заболеваниями:
- уточнения диагноза в неясных и сложных для диагностики и лечения случаях и подбора необходимой схемы лечения;
- лечения хронических заболеваний органов полости рта и челюстно-лицевой области в стадии обострения;
- хирургического лечения доброкачественных опухолей и опухолеподобных заболеваний;
- лечения травм и гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения дефектов и деформаций челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения врожденной патологии челюстно-лицевой области.
грубое
150
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения.
незначительное
151
Наличие медицинской документации, подтверждающий соблюдение клинико-диагностических исследований по уровням оказания стоматологической помощи
значительное
152
Наличие формы № 058/у "Медицинская карта стоматологического больного (включая санацию)" на каждого пациента
незначительное
153
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
154
Соблюдение следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:
1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании врачебно-консультативной комиссии;
- о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о порядке и график работы врачебно-консультативной комиссии
2) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии
значительное
Соблюдение следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:

6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
7) туберкулез инфекциясын (бұдан әрі-ТИ) фтизиатрдың тағайындауы бойынша, оның ішінде бейнебақылау режимінде бақыланатын емдеу;
8) контактілерді тексеру;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей-бақыланатын немесе бейнебақыланатын амбулаториялық емдеу;
10) фтизиатрдың тағайындауы бойынша туберкулезге қарсы препараттарға жағымсыз реакцияларды диагностикалау және емдеу;
11) қатар жүретін ауруларды диагностикалау және емдеу;
12) амбулаториялық емдеудегі туберкулезбен, оның ішінде көп және кең дәріге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты енгізу
өрескел
159
Бекітілген схемаға сәйкес МСАК көрсететін ұйымдарда туберкулезге күдік болған кезде пациентті тексеру
елеулі
160
Халықтың нысаналы тобы арасында флюорография әдісімен туберкулезді анықтау: аурудың жоғары қаупі бар және міндетті жыл сайынғы флюорографиялық тексеруге жататын
елеулі
161
Амбулаториялық емдеу жүргізу үшін МСАК ұйымдарында тікелей бақыланатын емдеу кабинеттерін (бұдан әрі-ТБК) ұйымдастыру. Науқас дәрі-дәрмектерді ТБК кабинетінде жауапты медицина қызметкерінің бақылауымен қабылдайды және қабылдайды. 10 күнде бір рет тікелей бақыланатын емдеудегі науқастарды МСАК дәрігері/емхананың фтизиатры қарайды, көрсеткіштер бойынша – жиі Ауылдық жерде тұратын науқастарды фтизиатр айына бір рет қарайды
өрескел
162
Туберкулезге қарсы ем алатын науқастың клиникалық жай-күйіне жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың болуына бағалау жүргізуді күн сайын емдеуші дәрігер немесе фтизиатр-дәрігер, тікелей бақыланатын емдеу кабинетінің медицина қызметкері жүзеге асырады. Дәрілік препаратқа жағымсыз реакциялар мен құбылыстарды анықтаған медицина қызметкері хабарлама-картаны толтырады және науқастың медициналық құжаттамасына жазба ресімдейді.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстар туралы бастапқы ақпаратты медициналық ұйымның жауапты тұлғасы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымына береді. Карт-хабарламалардың тіркелуін бақылау фармакологиялық қадағалау жөніндегі жауапты тұлғаға жүктеледі.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың әрбір жағдайы қабылданатын дәрі-дәрмектермен себеп-салдарлық байланысты анықтау үшін орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссияның отырысында қаралады.
өрескел

6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) Контролируемое лечение туберкулезной инфекции (далее -ТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностику и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностику и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
159
Обследование пациента при подозрении на туберкулез в организациях, оказывающих ПМСП, в соответствии утвержденной схеме
грубое
160
Выявление туберкулеза методом флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию
значительное
161
Организация кабинетов непосредственно наблюдаемого лечения (далее-ННЛ) в организациях ПМСП для проведения амбулаторного лечения. Больной получает и принимает лекарства в кабинете ННЛ под контролем ответственного медицинского работника. Один раз в 10 дней больные, находящиеся на непосредственном контролируемом лечении, осматриваются врачом ПМСП/фтизиатром поликлиники, по показаниям – чаще. Больные, проживающие в сельской местности, осматриваются фтизиатром один раз в месяц
значительное
162
Проведение оценки клинического состояния больного, получающего противотуберкулезное лечение, на наличие нежелательных реакций и явлений осуществляется ежедневно лечащим врачом или врачом-фтизиатром, медицинским работником кабинета непосредственно наблюдаемого лечения. Медицинский работник, выявивший нежелательные реакции и явления на лекарственный препарат, заполняет карту-сообщение и оформляет запись в медицинской документации больного.
Первичная информация о нежелательных реакциях и явлениях предоставляется ответственным лицом медицинской организации в государственную экспертную организацию в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий. Контроль за регистрацией карт-сообщений возлагается на ответственное лицо по фармаконадзору. Каждый случай нежелательных реакций и явлений рассматривается на заседании централизованной врачебно-консультативной комиссии для определения причинно-следственной связи с принимаемыми медикаментами.
грубое

163
Туберкулезге қарсы препараттардың қозғалысын амбулаториялық деңгейде ПТП тіркеу журналында есепке алудың болуы
елеулі
164
Химиотерапияның толық курсын өткізу қажеттігі туралы емделу басталғанға дейін пациентпен (балалардың ата-аналарымен немесе қамқоршыларымен) әңгімелесу жүргізу, кейіннен ақпараттандырылған келісімге қол қою
елеулі
165
Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алу және диспансерлік бақылау тіркеуге қарамастан, нақты тұратын, жұмыс істейтін, оқитын немесе әскери қызмет өткеретін жері бойынша МСАК көрсететін ұйымдарда жүзеге асырылады
елеулі

163
Наличие учет движения противотуберкулезных препаратов на амбулаторном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
164
Проведение беседы с пациентом (родителями или опекунами детей) до начала лечения о необходимости проведения полного курса химиотерапии с последующим подписанием информированного согласия
значительное
165
Взятие на учет и диспансерное наблюдение за больными туберкулезом осуществляется в организациях, оказывающих ПМСП, по месту фактического проживания, работы, учебы или прохождения воинской службы, независимо от прописки
значительное

166
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- орталық дәрігерлік-консультативтік комиссия құру туралы; - мүшелерінің құрамы, саны (кемінде үш дәрігер) туралы,
- орталық дәрігерлік-консультативтік комиссияның тәртібі мен жұмыс кестесі туралы 2) орталық дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысының болуы
ДКК болуы және тыныс алу жүйесі функцияларының бұзылуының тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
елеулі
167
Пациенттерге медициналық оңалту деңгейлерінің сәйкестігі:
1) бастапқы деңгей-өз құрылымында оңалту кабинеті/бөлімшесі, күндізгі стационары бар және жағдайы оңалту маршруттау шкаласы (бұдан әрі - ШРМ) бойынша 1 – ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
елеулі
Стационарлық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсету
168
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
169
Қабылдау кезінде және емдеу процесінде зертханалық зерттеулер мен дәрілік сезімталдықтың деректерін ескере отырып, палаталар бойынша бөлімшелерде науқастарды бөлу
Дәрілік сезімталдыққа тест нәтижелерін алғанға дейін бір орындық палаталарда немесе бокстарда дәрілік сезімталдығы белгісіз бактерия бөлетін науқастарды ұстау
елеулі
170
Стационардағы пациенттерді фтизиатр-дәрігердің күнделікті қарауының болуы.
Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес
елеулі

166
Соблюдение следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:
1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании центральной врачебно-консультативной комиссии; - о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о порядке и график работы центральной врачебно-консультативной комиссии
2) наличие заключения центральной врачебно-консультативной комиссии наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций дыхательной системы на медико-социальную экспертную комиссию;
значительное
167
Соответствие уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) первичный уровень – медицинские организации первичной медико-санитарной помощи, имеющие в своей структуре кабинет/отделение реабилитации, дневной стационар и оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по Шкале реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ);
значительное
Оказание противотуберкулезной помощи на стационарном уровне
168
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
169
Распределение больных в отделениях по палатам с учетом данных лабораторных исследований и лекарственной чувствительности на момент поступления и в процессе лечения.
Содержание больных с бактериовыделением с неизвестной лекарственной чувствительностью в одноместных палатах или боксах до получения результатов теста на лекарственную чувствительность
значительное
170
Наличие ежедневного осмотра врачом-фтизиатром пациентов, находящихся в стационаре.
При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам
значительное

171
Облыстық және республикалық деңгейдегі мамандардың қатысуымен телемедицина арқылы күндізгі немесе қашықтықтан нысанда диагнозды верификациялау және емдеу тактикасын айқындау үшін күрделі жағдайларда консилиум ұйымдастыру
өрескел
172
Туберкулезге қарсы препараттардың қозғалысын стационарлық деңгейде ТҚП тіркеу журналында есепке алудың болуы
елеулі
173
Туберкулезбен ауыратын науқасты стационардан шығару критерийлерін сақтау:

171
Организация консилиума в сложных ситуациях для верификации диагноза и определения тактики лечения с участием специалистов областных и республиканских уровней в очной или дистанционной форме посредством телемедицины
грубое
172
Наличие учета движения противотуберкулезных препаратов на стационарном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
173
Соблюдение критериев выписки больного туберкулезом из стационара:

1) бактерия бөлудің болмауы және тәулік бойы медициналық бақылау қажеттілігі;
2) бастапқы бактерия бөлетін науқастардан кемінде күнтізбелік 10 күн аралықпен дәйекті алынған микроскопияның екі теріс нәтижесін алу;
3) стационарлық емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (қалпына келтіру, жақсарту, өзгеріссіз, нашарлау, өлім және басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
4) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде емдеу курсы аяқталғанға дейін пациенттің (оның заңды өкілінің) жазбаша өтініші бойынша
елеулі
174
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
175
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеруі. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі
176
Науқастың денсаулық сақтау ұйымына жатқызылған күнінен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы
елеулі
177
Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсеткіштер кезінде консультацияның немесе консилиумның болуы
елеулі
178
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациенттің қолына шығарылатын эпикриздің берілуі. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, күн сайын ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
елеулі
179
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету тәртібін сақтау:
1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;
4) өмірлік маңызды органдар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалауды және әртүрлі қиын жағдайларда, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оттегімен қанықтыру, электрокардиостимуляция әдістерімен реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шаралардың кеңейтілген кешенін жүргізуді;

1) отсутствие бактериовыделения и необходимости круглосуточного медицинского наблюдения;
2) получение двух отрицательных результатов микроскопии, последовательно взятых с интервалом не менее 10 календарных дней у больных с исходным бактериовыделением;
3) общепринятые исходы стационарного лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, ухудшение, смерть и переведен в другую медицинскую организацию);
4) по письменному заявлению пациента (его законного представителя) до завершения курса лечения при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих
значительное
174
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
175
Наличие осмотр заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
176
Наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
177
Наличие консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
178
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту на руки при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
незначительное
179
Соблюдение порядка оказания анестезиологической и реаниматологической помощи:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;

188
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі.
елеусіз
189
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі.
елеулі
Онкологиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
190
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
191
"Онкология (химиотерапия, маммология) (ересектер)", "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)", "Жалпы хирургия (торакальды хирургия, іш қуысы хирургиясы, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия,онкологиялық хирургия)" мамандықтары бойынша дәрігерлерден тұратын қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуге жеке тәсілді қамтамасыз етуге арналған көпсалалы топтың болуы негізгі мамандық бейіні бойынша Ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)", "патологиялық анатомия (цитопатология) (ересектер, балалар)". Қажет болған жағдайда басқа бейінді мамандар тартылады
өрескел
192
Мультидисциплинарлық топ отырыстарының журналында, мультидисциплинарлық топ отырысының хаттамасында (2 дана) кейіннен амбулаториялық пациенттің медициналық картасына және стационарлық пациенттің медициналық картасына жапсыра отырып, мультидисциплинарлық топ шешімдерінің болуы
- ДКК болуы және онкологиялық патологияның тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
елеулі
193
Амбулаториялық-емханалық көмек нысанында онкологиялық көмек көрсету кезінде талаптарды сақтау:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру;
науқастың жағдайын анықтау және диагноз қою үшін дәрігердің тексеруі;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
онкологиялық науқастарды динамикалық бақылау;
мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық науқастарды іріктеу және емдеуге жатқызуға жіберу;
диагнозды верификациялау мақсатында ЗН күдікті адамдарды жете тексеру;
науқасты басқару және емдеу тактикасын анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу
елеулі

188
При обнаружении признаков употребления психоактивных веществ во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических материалов на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту. Без вынесения Заключения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
незначительное
189
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов.
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих онкологическую помощь
190
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
191
Наличие мультидисциплинарной группы для обеспечения индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями, состоящей из врачей по специальностям: "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Лучевая терапия (радиационная онкология)", "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)". В случае необходимости привлекаются другие профильные специалисты
грубое
192
Наличие решений мультидисциплинарной группы в журнале заседаний мультидисциплинарной группы, протоколе заседания мультидисциплинарной группы (2 экземпляра) с последующим вклеиванием в медицинскую карту амбулаторного пациента и медицинскую карту стационарного пациента
- наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками онкологической патологии на медико-социальную экспертную комиссию;
значительное
193
Соблюдение требований при оказании онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное

194
Ісік ауруы күдікті немесе анықталған жағдайда науқастарды уақтылы толық тексеру:
– МСАК мамандары анықталған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде пациентті онкологқа, Штаттарда онколог болмаған жағдайда онкологиялық көмек көрсету үйлестірушісіне (бұдан әрі-КООП) жібереді;
- Онколог/КООП 7 жұмыс күні ішінде қарап – тексеруді және қажетті зерттеулерді жүргізеді және нәтижелері бойынша диагнозды растау және емдеу мен емдеудің кейінгі тактикасын айқындау үшін пациентті дербес қалалық/облыстық онкологиялық орталыққа / диспансерге немесе көп бейінді ауруханалар құрамында (бұдан әрі-онкологиялық орталық) жібереді;
-- иммуногистологиялық зерттеулер жүргізу мерзімдері зертхана материал алған күннен бастап он төрт жұмыс күнінен аспайды
- Іа клиникалық тобының пациенттерін тереңдетіп тексеру онкологиялық орталыққа/ диспансерге жүгінген сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүргізіледі
өрескел
195
ЗН-дан пациентті есептен шығару негіздері:
1) амбулаториялық картадан толық үзінді көшірме бере отырып, басқа елге көшу;
2) емделгеннен кейін бес жылдан астам уақыт бойы "тері базалиомасы" диагнозымен онкологиялық көмек көрсететін ұйымда рецидивтер болмаған кезде байқау;
3) өлім туралы түпкілікті медициналық куәлік негізінде қайтыс болу
елеулі
196
Есірткі анальгетиктерін тағайындауды негіздеу және бақылау:
Амбулаториялық-емханалық деңгейде есірткі анальгетиктерін тағайындау туралы шешім комиссиялық түрде қабылданады және тиісті хаттамамен ресімделеді. Қорытынды тіркелген жері бойынша пациенттің амбулаториялық картасына енгізіледі.
Есірткі препараттарын қабылдайтын ҚБ бар пациенттерді МСАК маманы он жұмыс күнінде кемінде бір рет тексереді. Пациент есірткі препараттарын үш айдан астам қабылдаған жағдайда, одан әрі бақылау және емдеу бойынша ұсынымдар бере отырып, бейінді мамандарды тарта отырып, МСАК және КДП мамандарының қатысуымен комиссиялық талдау жүргізіледі. Медициналық құжаттамада есірткі препараттарының еселігі мен дозасының болуы
өрескел
197
Жүкті әйелдердің жыныстық серіктестерін, ерікті және жасырын өтініш жасаған адамдарды қоса алғанда, клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша адамдардың АИТВ-инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық тексерудің болуы
елеулі
198
Амбулаториялық-емханалық Денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
1) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың шиеленісуі;

194
Своевременное дообследование больных при подозрении или выявлении опухолевого заболевания:
- специалисты ПМСП в течении 5 рабочих дней с момента выявления направляют пациента к онкологу, в случае отсутствия в штатах онколога к координатору оказания онкологической помощи (далее – КООП);
- Онколог/КООП в течение 7 рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования и по результатам направляет пациента в самостоятельный городской/областной онкологический центр/диспансер или в составе многопрофильных больниц (далее – онкологический центр) для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения;
- сроки проведения иммунногистологических исследований не превышают четырнадцать рабочих дней со дня получения материала лабораторией
- углубленное обследование пациентов Iа клинической группы проводится в течение 10 рабочих дней с момента обращения в онкологический центр/ диспансер
грубое
195
Основания снятия с учета пациента со ЗН:
1) переезд в другую страну с выдачей ему на руки подробной выписки из амбулаторной карты;
2) наблюдение в организации, оказывающей онкологическую помощь, с диагнозом "базалиома кожи" свыше пяти лет после излечения, при отсутствии рецидивов;
3) Смерть на основании окончательного медицинского свидетельства о смерти
значительное
196
Обоснование и контроль назначения наркотических обезболивающих препаратов: Решение о назначение наркотических обезболивающих препаратов на амбулаторно-поликлиническом уровне принимается комиссионно и оформляется соответствующим протоколом. Заключение вносится в амбулаторную карту пациента по месту прикрепления.
Пациенты со ЗН, получающие наркотические препараты осматриваются специалистом ПМСП не реже одного раза в десять рабочих дней. В случае приема пациентом наркотических препаратов свыше трех месяцев, проводится комиссионный разбор с участием специалистов ПМСП и КДП с привлечением профильных специалистов с предоставлением рекомендаций по дальнейшему наблюдению и лечению. Наличие в медицинской документации кратности и дозы наркотических препаратов
грубое
197
Наличие обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, включая половых партнеров беременных, лиц, обратившихся добровольно и анонимно
значительное
198
Соблюдение показаний для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому:
1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;

208
МДГ емдеу әдісі мен тактикасын анықтау.
МДМ отырыстары онкологиялық орталықта күн сайын (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) өткізіледі.
Медициналық персоналдың ісікке қарсы препараттардың уытты әсерінен қауіпсіздігін және дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшін цитостатикалық дәрілік заттарды орталықтандырылған сұйылту кабинеттерінің (бұдан әрі – КЦРО) болуы. Ісікке қарсы дәрі-дәрмектерді өсіру бойынша КБО-да жұмыс ауысыммен ұйымдастырылады.
Әрбір пациентке ісікке қарсы дәрілік заттарды өсіруге арналған өтінімдердің болуы және оларды бақылау.
Қаптамаға таңбалауға, тасымалдауға қойылатын талаптар (дәрілік заттарды бір реттік стерильді ыдыстарға (құтыларға, шприцтерге) орайды, таңбаланады. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүзеге асырылады.)
өрескел
209
Көрсетілген медициналық көмектің клиникалық хаттамаларға сәйкестігі
елеулі
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) амбулаториялық (стационарлық) науқастың жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру мерзімдерін сақтау:
- аурулар мен жарақаттар кезінде жеке-дара және бір мезгілде күнтізбелік үш күнге және жалпы ұзақтығы күнтізбелік алты күннен аспайтын;
- халықтың тұмаумен, жіті респираторлық вирустық инфекциямен сырқаттанушылығының жоғарылауы кезеңінде медициналық ұйым басшысының бұйрығы негізінде күнтізбелік алты күнге дейін;
3) жалпы ұзақтығы күнтізбелік жиырма күннен аспайтын медициналық ұйымның бөлімше меңгерушісімен алты күнтізбелік күннен артық еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын бірлесіп ұзартуды жүргізу;
4) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты күнтізбелік жиырма күннен артық ұзартқан кезде дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысының болуы;
5) жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғалардың еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру кезінде мерзімдерді (күнтізбелік алты күннен аспайтын) сақтауы;
6) травматологиялық пунктке және жедел медициналық жәрдем станциясына жүгінген күнін және одан кейінгі демалыс және мереке күндерін есепке ала отырып, жүгінгенін растайтын анықтама негізінде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
7) тиісті медициналық ұйым басшысының келісімі бойынша Басқа қаладағы адамдарға олардың уақытша болатын жері бойынша еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақ пен анықтама беру. Көрсетілген парақ пен еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама ұзартылған жағдайда, парақты және еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы ашқан медициналық ұйымның дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысы болған кезде адамның тіркелген жері бойынша медициналық ұйымда жүргізіледі;

208
Определение метода и тактики лечения МДГ. Заседания МДГ проводятся в онкологическом центре ежедневно (за исключением выходных и праздничных дней).
Наличие кабинетов централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ) для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств.
Работа в КЦРЦ по разведению противоопухолевых лекарственных средств организуется посменно. Наличие и контроль заявок на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента.
Требования к упаковке маркировке, транспортировке (лекарственные средств пакуются в одноразовые стерильные емкости (флаконы, шприцы), маркируются.
Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.)
грубое
209
Соответствие оказанной медицинской помощи клиническим протоколам
значительное
Соблюдение следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) соблюдение сроков выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
- при заболеваниях и травмах единолично и единовременно на три календарных дня и с общей продолжительностью не более шести календарных дней;
- в период повышенной заболеваемости населения гриппом, острой респираторной вирусной инфекции на основании приказа руководителя медицинской организации до шести календарных дней;
3) совместное проведение продления листа и справки о временной нетрудоспособности свыше шести календарных дней с заведующим отделением медицинской организации общей продолжительностью не более двадцати календарных дней;
4) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии при продлении листа о временной нетрудоспособности свыше двадцати календарных дней;
5) соблюдение сроков (не более шести календарных дней) при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой;
6) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности на основании справки, подтверждающей обращение в травматологический пункт и станцию скорой медицинской помощи с зачетом дня обращения и последующих за ним выходных и праздничных дней;
7) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности иногородним лицам по месту их временного пребывания по согласованию с руководителем соответствующей медицинской организации. В случае продления указанного листа и справки о временной нетрудоспособности производится в медицинской организации по месту прикрепления лица при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии медицинской организации, открывшей лист и справку о временной нетрудоспособности;

11) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ашу кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың белгілері, егуге әдеттен тыс реакция анықталған жағдайда жазбаша хабарламасының, сондай-ақ мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына олар анықталғаннан кейін бірден шұғыл хабарлаудың болуы;
12) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туылған жағдайда;
- туылған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте ағуы және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурада болатын ана аурулары кезінде;
- плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында
13) антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашуды белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
15) дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашу санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашу нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
210
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не оның көзі тірісінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашу жүргізбей беру үшін берген жазбаша ерік-жігерінің, күштеп өлуге күдік болмаған кезде болуы
елеулі
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшартта
Амбулаториялық емханалық деңгейде психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
211
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
һрескел
212
ППР бар адамдарды динамикалық байқауға алу критерийлерін сақтау:
1 динамикалық психиатриялық байқау тобы - өзінің психикалық жай-күйі бойынша әлеуметтік қауіпті іс-әрекеттерге бейім, оның ішінде кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ есі дұрыс емес жағдайда аса қауіпті іс-әрекеттер жасағандарға қатысты сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттерін жасау қаупі бар және сот амбулаториялық мәжбүрлеп емдеу түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын айқындаған адамдар;
2 динамикалық психиатриялық байқау тобы-F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ППР қоспағанда, психикалық ауруы бойынша мүгедектігі бар С ППР тұлғалары; анықталғаннан кейін бір жыл ішінде F20 "Шизофрения" диагнозы бар адамдар (бұл ретте мүгедек деп танылған жағдайда ол динамикалық психиатриялық байқаудың 2 тобында байқалуын жалғастырады);

11) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;
12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
210
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья на амбулаторно-поликлиническом уровне
211
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
212
Соблюдение критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР:
1 группа динамического психиатрического наблюдения - лица склонные по своему психическому состоянию к социально-опасным действиям, в том числе, имеющие риск совершения насильственных действий сексуального характера в отношении несовершеннолетних, а также совершивших особо опасные деяния в состоянии невменяемости, и которым судом определены принудительные меры медицинского характера в виде амбулаторного принудительного лечения;

2А-тегін амбулаториялық емдеу шеңберінде психофармакотерапияға мұқтаж психотикалық симптоматиканың жиі және айқын өршуі, декомпенсациялары бар адамдар, оның ішінде F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ППР бар адамдар
2Б-тұрақтандырылған күйлері бар, процестің орташа прогрессивті ағымы және өздігінен ремиссиясы бар тұлғалар;
динамикалық наркологиялық бақылау тобы-психоактивті заттарды теріс пайдаланудан туындаған ППР клиникалық көріністерінің салдарынан әлеуметтік қауіпті әрекеттерге бейім адамдар.
Динамикалық наркологиялық бақылау тобы
1) соттың шешімі бойынша мәжбүрлеп емдеу үшін бөлімшелерге жіберілген адамдарда ББЗ қолдану салдарынан ППР;
2) сот-наркологиялық сараптаманың қорытындысы негізінде сот шешімі бойынша емдеу тағайындалған адамда беттік-белсенді заттарды пайдалану салдарынан ППР;
3) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған бас бостандығынан айыру орындарынан жіберілген адамдарда ББЗ пайдалану салдарынан ППР;
4) стационарлық емдеу жағдайында ПБЗ қолдану салдарынан психотикалық бұзылудан кейін ПБЗ қолдану салдарынан ПБЗ;
5) әлеуметтік қауіпті әрекеттерге бейім адамдарда беттік-белсенді заттарды қолдану салдарынан ППР;
6) динамикалық байқауға өз еркімен келісім берген адамдарда ББЗ пайдалану салдарынан ППР.
1) – 5) тармақшада көрсетілген адамдар дәрігерлік-консультативтік комиссияның шешімімен динамикалық бақылауға алынады.
Психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары)бар адамдарды байқаудың кезеңділігі мен жиілігін сақтау:
1 динамикалық психиатриялық бақылау тобы - айына кемінде бір рет
2 динамикалық психиатриялық бақылау тобы:
2а-үш айда бір реттен кем емес,
2Б-алты айда бір реттен кем емес;
динамикалық наркологиялық бақылау тобы-жеке басының ерекшеліктеріне және аурудың ағымына байланысты жылына кемінде алты рет
елеулі
213
Динамикалық бақылаудағы ППР бар адамдарды дәрілік қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтау
Динамикалық бақылаудағы ППР бар адамдарды дәрілік қамтамасыз ету қолданыстағы заңнама шеңберінде жүзеге асырылады
елеулі
214
Есептен шығаруға және динамикалық байқаудың басқа тобына ауыстыруға қойылатын талаптарды сақтау:
ППР бар адамдарды динамикалық байқауды тоқтату және есептен шығару мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:

2 группа динамического психиатрического наблюдения - Лица c ППР имеющие инвалидность по психическому заболеванию, за исключением ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9;
лица с диагнозом F20 "Шизофрения" в течение одного года после установления (при этом в случае признания инвалидом он продолжает наблюдаться во 2 группе динамического психиатрического наблюдения);
2А – лица с частыми и выраженными обострениями психотической симптоматики, декомпенсациями, нуждающиеся в психофармакотерапиив рамках бесплатного амбулаторного лечения, в том лица с ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9 2Б – лица со стабилизированными состояниями, с умеренно прогредиентным течением процесса и спонтанными ремиссиями;
группа динамического наркологического наблюдения - Лица склонные к социально-опасным действиям, вследствие клинических проявлений ППР, вызванные злоупотреблением психоактивных веществ.
Группа динамического наркологического наблюдения
1) ППР вследствие употребления ПАВ у лиц, направленных по решению суда в отделения для принудительного лечение;
2) ППР вследствие употребления ПАВ у лица, которым на основании заключения судебно-наркологической экспертизы по решению суда назначено лечение;
3) ППР вследствие употребления ПАВ, у лиц, направленных из мест лишения свободы где применялись принудительные меры медицинского характера;
4) ППР вследствие употребления ПАВ, после перенесенного психотического расстройства вследствие употребления ПАВ в условиях стационарного лечения;
5) ППР вследствие употребления ПАВ, у лиц склонных к социально-опасным действиям;
6) ППР вследствие употребления ПАВ у лиц, добровольно давших согласие на динамическое наблюдение.
Лица, указанные в подпункте 1) – 5) берутся на динамическое наблюдение решением врачебно-консультативной комиссией. Соблюдение периодичности и частоты наблюдения лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями):
1 группа динамического психиатрического наблюдения - не менее одного раза в месяц 2 группа динамического психиатрического наблюдения:
2А - не менее одного раза в три месяца, 2Б - не менее одного раза в шесть месяцев;
группа динамического наркологического наблюдения - не менее шести раза в год, в зависимости от индивидуальных особенностей личности и течения заболевания
значительное
213
Соблюдение требования к лекарственному обеспечению лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении Лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении, осуществляется лекарственное обеспечение
значительное
214
Соблюдение требований к снятию с учета и переводу в другую группу динамического наблюдения:
Прекращение динамического наблюдения лиц с ППР и снятие с учета осуществляется в следующих случаях:

1) ЭАЖ – да "сауығу, тұрақты жақсару"көрсетіле отырып, ППР бар адамдарды динамикалық байқауға критерийлердің болмауы, кемінде 12 ай;
2) Қызмет көрсетілетін аумақтан тыс жерлерге шыға отырып, тұрғылықты жерін өзгерту;
3) ЭАЖ – да "мәліметтердің жоқтығы"көрсетіле отырып, учаскелік полиция инспекторының баянатымен және учаскелік медбикенің патронажымен екі айда кемінде 1 рет расталған 12 ай ішінде орналасқан жері туралы анық мәліметтердің болмауы;
4) № 045/е нысаны бойынша қайтыс болу туралы медициналық куәліктің негізінде және (немесе) ЭАЖ – да "өлім"көрсетіле отырып, тіркелген халықтың тіркеліміндегі деректермен расталған қайтыс болу;
5) 1 жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыра отырып сотталған адамдарға динамикалық бақылаудан алу Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алғаннан кейін жүргізіледі;
6) динамикалық психиатриялық байқаудың 2 тобында есепте тұрған F20 "Шизофрения" диагнозы бар адамдарға: динамикалық байқауға алынған сәттен бастап 12 ай ішінде мүгедектік тобы белгіленбеген жағдайда.
Адамды ППР-дан басқа топқа ауыстыру критерийлері:
ППР бар адамдарды динамикалық байқауға алу критерийлерінің болмауы, кемінде 12 ай
елеулі
215
Психиатриялық бейіндегі дәрігер ППР бар адамды динамикалық бақылау кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру:
1) пациентке оны динамикалық байқауды жүзеге асыру қажеттілігі, қарап-тексеру жүргізудің тізбесі, көлемі, кезеңділігі, зертханалық және аспаптық зерттеулер, байқау мерзімдері туралы хабарлау;
2) адамның ППР-мен динамикалық байқауға алу туралы жазбаша келісімі болған жағдайда динамикалық байқауды белгілеу;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) отырысына динамикалық байқауды белгілеу мәселесін шешу үшін оның келісімінсіз немесе оның заңды өкілінен ППР бар адам немесе оның заңды өкілі динамикалық байқауға ерікті түрде алудан бас тартқан жағдайда Жолдау;
4) ППР бар адамды динамикалық байқауға алған кезде пациентті алғашқы қарап-тексеруді жүргізу, динамикалық байқау тобын, қарап-тексерулердің кезеңділігін, Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру қажеттілігін айқындау, жеке емдеу жоспарын, оңалтудың жеке бағдарламасын және жеке тәсілді ескере отырып, басқа да іс – шараларды жасау, электрондық ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі-ЭАЖ)деректер енгізу Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасына сәйкес нысан бойынша

1) отсутствие критериев, взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев, с указанием в ЭИС – "выздоровление, стойкое улучшение";
2) изменение места жительства с выездом за пределы обслуживаемой территории;
3) отсутствие достоверных сведений о местонахождении в течение 12 месяцев, подтвержденное рапортом участкового инспектора полиции и патронажем участковой медицинской сестры не менее 1 раза в два месяца, с указанием в ЭИС – "отсутствие сведений";
4) смерть, на основании медицинского свидетельства о смерти по форме № 045/у и (или) подтвержденная данными в регистре прикрепленного населения, с указанием в ЭИС – "смерть";
5) лицам, осужденным с лишением свободы на срок свыше 1 года снятие с динамического наблюдения производится после получения ответа на запрос из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
6) лицам с диагнозом F20 "Шизофрения", состоящим на учете во 2 группе динамического психиатрического наблюдения: в случае не установления группы инвалидности в течении 12 месяцев с момента взятия на динамическое наблюдение.
Критерии перевода лица с ППР в другую группу:
отсутствие критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев
значительное
215
Осуществление следующих мероприятий при динамическом наблюдении лица с ППР врачом психиатрического профиля:
1) информирование пациента о необходимости осуществления за ним динамического наблюдения, перечне, объемах, периодичности проведения осмотров, лабораторных и инструментальных исследований, сроках наблюдения;
2) устанавление динамического наблюдения в случае письменного согласия лица с ППР о взятии на динамическое наблюдение, за ним;
3) направление на заседание врачебно-консультационной комиссии (далее – ВКК) для решения вопроса установления динамического наблюдения без его согласия или его законного представителя в случае отказа лица с ППР или его законного представителя от добровольного взятия на динамическое наблюдение;
4) при взятии на динамическое наблюдение лица с ППР проведение первичного осмотра пациента, определение группы динамического наблюдения, периодичности осмотров, необходимости организации оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, составление индивидуального плана лечения, индивидуальной программы реабилитации и других мероприятий с учетом индивидуального подхода, внесение данные в электронные информационные системы (далее – ЭИС) по форме согласно учетной документации в области здравоохранения

5) 5) мерзімді тексерулер жүргізу және диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін, бейінді мамандардың қорытындылары мен ұсынымдарын бағалау;
6) қажет болған жағдайда түзетулер енгізе отырып, емдеу, оңалту (абилитациялық) іс-шараларының тиімділігіне мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
7) тиісті айғақтар болған кезде құжаттарды ресімдеу және медициналық-әлеуметтік сараптамаға, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, стационарды алмастыратын, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
8) денсаулық сақтаудың бейінді мамандарын консультацияға, қажетті зертханалық және аспаптық тексерулерге, психологтың қарауына, әлеуметтік қызметкердің және өзге де мамандардың консультациясына жіберу;
9) тұрғылықты жері бойынша ППР бар адамға бару;
10) медициналық-әлеуметтік көмек көрсету деңгейлерінің, шарттары мен түрлерінің сабақтастығын жүзеге асыру.
елеулі
216
Психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейін жеке емдеу жоспары мен адамдарды оңалту бағдарламасының болуы, Соттың қаулысы бойынша мерзімінен бұрын сауығып кеткендерден басқа.
ППР бар адамдарды қолдау кезінде психиатр (нарколог) дәрігер жеке емдеу жоспарын және оңалтудың жеке бағдарламасын жасайды.
Жеке емдеу жоспары мен жеке оңалту бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) диагностикалық әдістемелер: ағзаның биологиялық сұйықтықтары мен тіндеріндегі баз құрамын талдау, АИТВ-ға тестілеу, эксперименттік-психологиялық диагностика, өмір сүру сапасы мен әлеуметтік жұмыс істеуін анықтау, клиникалық-биохимиялық диагностика, нейрофизиологиялық диагностика;
2) дәрілік терапия: психофармакотерапия, симптоматикалық терапия, коморбидті патология терапиясы, опиоидты рецепторлардың блокаторларын қолданатын антагонистік терапия;
3) консультациялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдарға және тәуелді адамдарға медициналық, психологиялық және әлеуметтік консультация беру;
4) тренингтік әдістемелер: рецидивке қарсы қолдаушы терапияны жалғастыруға, бейімделу дағдылары мен стресске төзімділікті қалыптастыру бойынша, ББЗ-ға тәуелділікке қайта тартуға психологиялық тұрақтылық қасиеттерін қалыптастыру бойынша Мотивациялық тренингтер;
5) психотерапиялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке және топтық психотерапиясы, бұзылу жағдайындағы ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке экспресс-психотерапиясы.
елеулі
217
МСАК дәрігері шұғыл және шұғыл медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін МСАК-ты қоспағанда, МСАК бар адам күдіктенген немесе анықталған кезде:

5) проведение периодических осмотров и оценку результатов диагностических исследований, заключений и рекомендаций профильных специалистов;
6) осуществление мониторинга и контроля эффективности лечения, реабилитационных (абилитационных) мероприятий с внесением корректировок при необходимости;
7) оформление документов и направления на медико-социальную экспертизу, медико-социальную реабилитацию, стационарозамещающее, стационарное, в том числе принудительное лечение при наличии соответствующих показаний;
8) направление на консультацию профильных специалистов здравоохранения, необходимые лабораторные и инструментальные обследования, осмотр психолога, консультацию социального работника и иных специалистов;
9) посещение лицо с ППР по месту проживания;
10) осуществление преемственности уровней, условий и видов оказания медико-социальной помощи.
значительное
216
Наличие индивидуального плана лечения и программы реабилитации лиц после выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, кроме выписанных по постановлению суда как излечившиеся досрочно. При поддерживающем лечении, лиц с ППР врач психиатр (нарколог) составляет индивидуальный план лечения и индивидуальную программу реабилитации.
Индивидуальный план лечения и индивидуальная программа реабилитации включают в себя:
1) диагностические методики:
анализ содержания ПАВ в биологических жидкостях и тканях организма, тестирование на ВИЧ, экспериментально-психологическая диагностика, определение качества жизни и социального функционирования, клинико-биохимическая диагностика, нейрофизиологическая диагностика;
2) медикаментозную терапию:
психофармакотерапия, симптоматическая терапия, терапия коморбидной патологии, антагонистическая терапия с использованием блокаторов опиоидных рецепторов;
3) консультативные методики:
медицинское, психологическое и социальное консультирование лиц, зависимых от ПАВ и созависимых лиц;
4) тренинговые методики:
мотивационные тренинги на продолжение поддерживающей противорецидивной терапии, по формированию адаптационных навыков и стрессоустойчивости, по формированию свойств психологической устойчивости к повторному вовлечению в зависимость от ПАВ;
5) психотерапевтические методики:
индивидуальная и групповая психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, индивидуальная экспресс-психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, находящихся в состоянии срыва.
значительное
217
Врач ПМСП, при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи, осуществляет:

1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностикалық іс-шаралар;
3) МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін 10-шы қайта қаралған аурулардың халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі – МКБ-10) бойынша ППР диагнозын белгілейді және емдеу іс-шараларын жүргізеді. Адамның құзыретіне кірмейтін МСАК-10 бойынша МСАК диагнозының болуына күдік болған жағдайда, МСАК дәрігері оны аумақтық бекіту бойынша МКЗ немесе ПЦӨЗ-ге жібереді;
4) ағымдағы жылы алғаш рет МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін шекаралық ППР диагноздары анықталған жағдайда – паспорттық деректерді (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі-ЖСН), тұрғылықты мекенжайын), диагнозды көрсете отырып, осы пациент туралы аумақтық тіркеу бойынша КПЗ немесе ПЦӨЗ-ге ақпарат жолдау электрондық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – ЭАЖ) деректерді енгізу үшін диагноз қойылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей диагноз қойылған күн;
5) өз бетінше жүгінген суицид жасау қаупі бар адам анықталған кезде немесе психологтар жіберген кәмелетке толмаған адамды тексеру кезінде-стандартқа сәйкес іс-шаралар жүргізу;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру;
7) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ЭАЖ-ға жаңадан енгізілген пациенттер бойынша көз немесе ПЦӨЗ дәрігерімен салыстырып тексеру жүргізу.
елеулі
218
Шұғыл және шұғыл медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін ППР қоспағанда, ППР бар адам күдіктенген немесе анықталған кезде ППЗ немесе ПЦПЗ психиатриялық бейіндегі дәрігердің мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностикалық іс-шаралар;
3) клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеуді тағайындау (қажет болған жағдайда);
4) өтініш білдірген тұлға туралы мәліметтердің бар екендігі туралы ЭАЖ-да ППР бар адамдарды есепке алу бойынша тексеруді қамтиды. Алғашқы диагноз қойылған кезде ППР ЭАЖ-ға ақпаратты, оның ішінде статистикалық есепке алу тобына енгізеді, бұрын белгіленген ППР диагнозы кезінде және көрсетілген ЭАЖ-да мәліметтер болмаған кезде ақпаратты енгізеді, ал мәліметтер болған кезде оны толықтырады;
5) кодекстің 176-бабының 3-тармағына сәйкес динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату туралы мәселені шешу;
6) дәрігерлік-консультативтік комиссияға (бұдан әрі – ДКК) жолдаманы ресімдеу;
7) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық – әлеуметтік сараптама (бұдан әрі-МӘС) жүргізуге мұқтаж ППР бар адамға қатысты медициналық құжаттаманы ресімдеу;
8) мәжбүрлеп емдеуге жіберу үшін ББЗ пайдаланудан туындаған ППР бар адамдардың құжаттарын ресімдеу;

1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия в соответствии с клиническими протоколами;
3) устанавливает диагноз и проводит лечебные мероприятия ППР по международной классификации болезней 10-го пересмотра (далее – МКБ-10), входящие в компетенцию врача ПМСП. При подозрении на наличие у лица диагноза ППР по МКБ-10, не входящие в компетенцию, врач ПМСП направляет его в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению;
4) в случае установления диагнозов пограничных ППР, входящих в компетенцию врача ПМСП впервые в текущем году - направление информации в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению о данном пациенте с указанием паспортных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), адрес проживания), диагноза и даты установления диагноза, для внесения данных в электронную информационную систему (далее – ЭИС) не позднее 5 рабочих дней с момента установления диагноза;
5) проведение мероприятий при выявлении лица с риском совершения суицида, обратившегося самостоятельно, или при обследовании несовершеннолетнего, направленного психологами;
6) заполнение первичной медицинской документации;
7) проведение сверки с врачом КПЗ или ПЦПЗ по вновь введенным пациентам в ЭИС по учету лиц с ППР, ежемесячно, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
значительное
218
Осуществление следующих мероприятий врачом психиатрического профиля КПЗ или ПЦПЗ при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи:
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия в соответствии с клиническими протоколами;
3) назначение лечения в соответствии с клиническими протоколами (в случае необходимости);
4) проверку в ЭИС по учету лиц с ППР о наличии сведений об обратившемся лице. При первичном установлении диагноза ППР вносит информацию в ЭИС, включая его в группу статистического учета, при установленном ранее диагнозе ППР и отсутствии сведений в указанных ЭИС вносит информацию, а при наличии сведений дополняет;
5) решения вопроса о динамическом наблюдении, а также прекращении динамического наблюдения;
6) оформление направления на врачебно-консультативную комиссию (далее – ВКК);
7) оформление медицинской документации в отношении лица с ППР, нуждающегося в проведении медико-социальной экспертизы (далее – МСЭ)
8) оформление документов лиц с ППР, вызванными употреблением ПАВ для направления на принудительное лечение;

9) МСАК дәрігерінен хабарлама алғаннан кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ППР бар адам туралы ақпаратты ЭАЖ-ға енгізу;
10) аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыру;
11) күдікті немесе белгіленген ППР диагнозы бар адамдарды аумақтық ПДО немесе ППЦПО-ға тексеруге және (немесе) емдеуге жіберу (көрсетілімдер бойынша);
12) ППР бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалту көрсететін ұйымдарға жіберу;
13) алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу;
14) ППР бар адамдарды есепке алу бойынша ЭАЖ-ға деректерді енгізу;
15) ЭАЖ-ға жаңадан енгізілген және тұратын адамдар бойынша МСАК дәрігерімен салыстырып тексеруді жүргізеді және көрсетілген ақпаратты аумақтық ПЦӨЗ меңгерушісіне береді.
219
Бұрын ППР-дан динамикалық бақылауда болған және "қалпына келтіру, тұрақты жақсарудан"басқа, алу себебін көрсете отырып, ЭАЖ-да есептен шығарылған адам жүгінген кезде ППЗ немесе ПЦӨЗ психиатриялық бейіндегі дәрігердің мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностикалық іс-шаралар;
3) динамикалық байқау туралы мәселені шешу, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату;
4) ЭАЖ-да алу себебін көрсете отырып, динамикалық байқаудан алу мәселесін шешу үшін динамикалық байқауға алу критерийлері, ДКК-ге жолдама ресімдеу болмаған кезде.
елеулі
Тәулік бойы медициналық бақылауды көздейтін стационарлық жағдайларда психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
220
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
221
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге жатқызу үшін негіздердің болуы.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге емдеуге жатқызу үшін негіз болып табылады:
1) психиатриялық бейіндегі дәрігердің жолдамасы;
2) сот-тергеу органдарының қаулысы, шешімі, ұйғарымы;
3) әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы;
4) айғақтар болған кезде адамның жазбаша өтініші;
5) ПБЗ пайдаланудан туындаған, заңды күшіне енген ППР бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу туралы сот шешімі;
6) заңды күшіне енген, ҚР ҚК 93-бабында көзделген медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі
елеулі
222
РНПЦӨЗ, ЦӨЗ стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
Клиникалық бөлімшенің, қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (нарколог) стационарлық клиникалық бөлімшелерге жоспарлы түрде емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:

9) внесение информации о лице с ППР в ЭИС не позднее 3 рабочих дней после получения извещения от врача ПМСП;
10) осуществление динамического наблюдения за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению;
11) направление лиц с подозрением или установленным диагнозом ППР на обследование и (или) лечение в территориальный ЦПЗ или РНПЦПЗ (по показаниям);
12) направление лиц с ППР в организации, оказывающие медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья;
13) ведение первичной медицинской документации;
14) введение данных в ЭИС по учету лиц с ППР;
15) проводит сверку с врачом ПМСП по вновь введенным и состоящим лицам в ЭИС и предоставляет указанную информацию заведующему территориального ПЦПЗ.
значительное
219
Осуществление следующих мероприятий врачом психиатрического профиля КПЗ или ПЦПЗ при обращении лица, ранее состоявшего на динамическом наблюдении с ППР, и снятого с учета в ЭИС с указанием причины снятия, кроме "выздоровление, стойкое улучшение":
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия в соответствии с клиническими протоколами;
3) решения вопроса о динамическом наблюдении, а также прекращения динамического наблюдения;
4) при отсутствии критериев взятия на динамическое наблюдение, оформление направления на ВКК, для решения вопроса снятия с динамического наблюдения с указанием причины снятия в ЭИС.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение
220
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
221
Наличие оснований для госпитализации в стационарные клинические отделения. Основанием для госпитализации в стационарные клинические отделения, являются:
1) направление врача психиатрического профиля;
2) постановление, решение, определение судебно-следственных органов;
3) направление военно-врачебной комиссии;
4) письменное заявление самого лица, при наличии показаний;
5) решение суда о принудительном лечении лиц с ППР, вызванные употреблением ПАВ, вступившее в законную силу;
6) решение суда о применении принудительных мер медицинского характера, предусмотренных статьей 93 УК РК, вступившее в законную силу
значительное
222
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ. При плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения, приемно-диагностического отделения осуществляет следующие мероприятия:

1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын тексереді, қажет болған жағдайда регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жібереді;
3) ауруханаға жатқызу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің бар - жоғын тексереді;
4) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
5) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагнозды белгілейді, дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады
елеулі
223
Шұғыл көрсеткіштер бойынша ПЗ РНПО, ЦПО стационарлық клиникалық бөлімшесіне жатқызу кезінде жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
Шұғыл айғақтар бойынша ПЗ РҒПО, ЦПО стационарлық клиникалық бөлімшесіне жатқызу кезінде клиникалық бөлімшенің немесе қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (нарколог) немесе кезекші дәрігер мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды және қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагнозды белгілейді, дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады
елеулі
224
ПОСТИНГЕ жоспарлы жатқызу кезінде өткізілген іс-шаралардың толықтығы.
ПОСТИНГЕ жоспарлы түрде жатқызу кезінде кезекші дәрігер мынадай іс шараларды жүзеге асырады:
1) қолда бар құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексереді:
заңды күшіне енген сот шешімі;
жеке басын куәландыратын құжат.
2) пациентті сәйкестендіруді жүргізеді;
3) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
4) бөлімшені айқындайды, диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілейді;

1) идентификацию пациента;
2) проверяет наличие имеющейся медицинской и другой документации, в случае необходимости направляет на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) проверяет наличие вступившего в законную силу решения суда о госпитализации, при наличии такового;
4) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
5) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебного питания и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
6) заполняет первичную медицинскую документацию.
значительное
223
Полнота проведенных мероприятий при госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям.
При госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям, заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения или приемно-диагностического отделения, или дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) идентификацию пациента;
2) оценивает психическое и соматическое состояния, результаты лабораторно-диагностических исследований и определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
3) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
224
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в ПОСТИН.
При плановой госпитализации в ПОСТИН дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) проверяет наличие и соответствие имеющейся документации: вступившее в законную силу решение суда; документ удостоверяющий личность.
2) проводит идентификацию пациента;
3) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) определяет отделение, устанавливает режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;

5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады
елеулі
225
ППР бар адам стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
ППР бар адам стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, алдын ала диагнозды белгілеу, дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілеу;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру
елеулі
226
Адам интернаттан кейінгі стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін жүргізілген іс-шаралардың толықтығы
Адам ПОСТИН стационарлық клиникалық бөлімшесіне түскеннен кейін мынадай іс шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, алдын ала диагнозды белгілеу, дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілеу;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру
елеулі
227
Бақылау режимдерін сақтау.
РНПЦӨЗ, ЦПЗ және көп бейінді қалалық (облыстық) ауруханалардың клиникалық стационарлық бөлімшелерінде бақылаудың мынадай түрлері көзделеді:
1) бақылаудың жалпы режимі – бөлімшеде қозғалысын шектемей тәулік бойы бақылау. Пациенттер үшін жалпы режим келесі жағдайларда белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
2) ішінара емдеуге жатқызу режимі – ауруханадан тыс жағдайларда оны бейімдеу қажеттілігін ескере отырып, күндізгі немесе түнгі уақытта бөлімшеде болу мүмкіндігі, сондай-ақ қайта әлеуметтендіру мақсатында жүргізілетін емдеу және ППР симптомдарын бақылау аясында еңбек қызметін жүзеге асыру мүмкіндігі. Ішінара емдеуге жатқызу режимі екі дәрігерден тұратын дәрігерлік комиссияның (бұдан әрі – ЖК) шешімімен белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
күнделікті, бірақ тәулік бойы бақылау мен бақылауды қажет ететін психикалық жағдайды тұрақтандыру;
3) емдік демалыс режимі– ауруханадан тыс жағдайларға біртіндеп бейімделу, тұрмыстық және әлеуметтік мәселелерді шешу, сондай-ақ қол жеткізілген емдік әсерді бағалау мақсатында бөлімшеден тыс бірнеше сағаттан бірнеше тәулікке дейін болу мүмкіндігі. Емдеу демалысының режимі екі дәрігерден тұратын ЖК шешімімен белгіленеді және келесі жағдайларда беріледі:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
күнделікті бақылауды қажет етпейтін психикалық жағдайды тұрақтандыру.

5) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
225
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение.
После поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение, осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации лечения;
значительное
226
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН
После поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации
значительное
227
Соблюдение режимов наблюдения.
В клинических стационарных отделениях РНПЦПЗ, ЦПЗ и многопрофильных городских (областных) больниц предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение без ограничения передвижения в отделении.
Общий режим для пациентов устанавливается при:
отсутствии опасности для себя и окружающих; способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
2) режим частичной госпитализации – возможность нахождения в отделении в дневное или ночное время с учетом необходимости его адаптации во внебольничных условиях, а также возможности осуществления трудовой деятельности на фоне проводимого лечения и контроля симптомов ППР в целях ресоциализации. Режим частичной госпитализации устанавливается решением врачебной комиссии (далее – ВК) в составе двух врачей при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
стабилизации психического состояния, требующего ежедневного, но не круглосуточного наблюдения и контроля;
3) режим лечебных отпусков– возможность нахождения вне отделения от нескольких часов до нескольких суток с целью постепенной адаптации к внебольничным условиям, решения бытовых и социальных вопросов, а также оценки достигнутого лечебного эффекта. Режим лечебных отпусков устанавливается решением ВК в составе двух врачей и предоставляется при:
отсутствии опасности для себя и окружающих; способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи; стабилизации психического состояния, не требующего ежедневного наблюдения.

4) бақылаудың күшейтілген режимі-тәулік бойы бақылау және бөлімшеден тыс қозғалысты шектеу. Бақылаудың күшейтілген режимі пациенттер үшін белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмейтін өткір ППР;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
бақылаудың және мазмұнның өзге режимін талап ететін психикалық және соматикалық бұзылыстың болмауы;
5) бақылаудың қатаң режимі – бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медициналық персоналдың тұрақты сүйемелдеуі. Пациенттер үшін қатаң режим келесі жағдайларда белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға тікелей қауіп;
дәрменсіздіктер, яғни тиісті күтім болмаған кезде олардың өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыра алмау;
егер адам бақылаусыз қалса, денсаулыққа елеулі зиян келтіруі мүмкін.
ПОСТИН клиникалық стационарлық бөлімшелерінде бақылаудың келесі түрлері қабылданады:
1) бақылаудың жалпы режимі-тәулік бойы бөлімшеде қозғалыспен күн тәртібіне сәйкес, бөлімшеден тыс жерде еңбек терапиясына қатысу мүмкіндігімен бақылау;
2) бақылаудың күшейтілген режимі-тәулік бойы бақылау және бөлімше шегінде қозғалысты шектеу;
3) қатаң бақылау режимі-бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медициналық персоналдың тұрақты сүйемелдеуі
елеулі
228
Стационарға мәжбүрлеп жатқызу туралы критерийлер:
Стационарға мәжбүрлеп емдеуге жатқызуға сот шешімі негізінде жол беріледі.
Сот шешім шығарғанға дейін адамды стационарға мәжбүрлеп жатқызуға тек заңнамаға сәйкес жағдайларда ғана жол беріледі.
Сот шешімінсіз мәжбүрлеп емдеуге жатқызудың әрбір жағдайы бойынша психикалық денсаулығы, мінез-құлқы бұзылған (ауырған) адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның әкімшілігі адамды стационарға орналастырған сәттен бастап қырық сегіз сағат ішінде прокурорға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жазбаша хабарлама жібереді, сондай-ақ жұбайын (зайыбын), жақын туыстарын хабардар етеді және (немесе) олар туралы мәліметтер болған кезде заңды өкілдер.
Адамның стационарда мәжбүрлі тәртіппен болуы ауруханаға жатқызу жүргізілген негіздер сақталған уақыт ішінде ғана жалғасады.
Мәжбүрлеп стационарға жатқызылған адам алғашқы алты ай ішінде ауруханаға жатқызуды ұзарту туралы мәселені шешу үшін айына кемінде бір рет психиатр-дәрігерлер комиссиясының куәландыруына жатады. Емдеуге жатқызуды алты айдан астам ұзарту психикалық, мінез-құлқы бұзылған (аурулары) адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның мәжбүрлеп емдеуге жатқызу және емдеу мерзімін ұзарту қажеттігі туралы өтініші негізінде сот шешімі бойынша жүргізіледі, оған психиатр-дәрігерлер комиссиясының қорытындысы қоса беріледі.
елеулі

4) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения за пределами отделения. Усиленный режим наблюдения устанавливается для пациентов при:
острых ППР, не представляющих опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
отсутствии психического и соматического расстройства, требующего иного режима наблюдения и содержания;
5) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами. Строгий режим для пациентов устанавливается для пациентов при:
непосредственной опасности для себя и окружающих; беспомощности, то есть неспособности самостоятельно удовлетворять свои жизненные потребности, при отсутствии надлежащего ухода;
возможном нанесении существенного вреда здоровью, если лицо будет оставлено без наблюдения.
В клинических стационарных отделениях ПОСТИН предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение с передвижением в отделении согласно распорядку дня, возможностью участия в трудотерапии за пределами отделения;
2) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения в пределах отделения;
3) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами
значительное
228
Критерии о принудительной госпитализации в стационар:
Принудительная госпитализация в стационар допускается на основании решения суда.
Принудительная госпитализация лица в стационар до вынесения судом решения допускается исключительно в случаях согласно законодательству.
По каждому случаю принудительной госпитализации без решения суда администрация организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), в течение сорока восьми часов с момента помещения лица в стационар направляет прокурору письменное уведомление в соответствии с законами Республики Казахстан, а также информирует супруга (супругу), близких родственников и (или) законных представителей при наличии сведений о них.
Пребывание лица в стационаре в принудительном порядке продолжается только в течение времени сохранения оснований, по которым была проведена госпитализация.
Лицо, госпитализированное в стационар в принудительном порядке, в течение первых шести месяцев подлежит не реже одного раза в месяц освидетельствованию комиссией врачей-психиатров для решения вопроса о продлении госпитализации. Продление госпитализации свыше шести месяцев производится по решению суда на основании заявления организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройством (заболеваниями), о необходимости продления срока принудительной госпитализации и лечения, к которому прилагается заключение комиссии врачей-психиатров.
значительное

229
Шығару шарттарын сақтау.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерден шығару пациенттің сауығуы немесе одан әрі стационарлық емдеу талап етілмеген кезде оның психикалық жай-күйінің жақсаруы бойынша, сондай-ақ стационарға орналастыру үшін негіз болған тексеру, сараптама, қауіпсіздік шаралары, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Стационарлық клиникалық бөлімшелердегі пациентті өз еркімен шығару оның жеке өтініші, заңды өкілінің өтініші немесе емдеуші дәрігердің шешімі бойынша жүргізіледі.
Соттың ұйғарымы бойынша Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары мен қауіпсіздік шаралары қолданылған пациентті шығару соттың күшіне енген ұйғарымы бойынша ғана жүргізіледі.
Стационарлық клиникалық бөлімшеге өз еркімен жатқызылған пациентке, егер МК-да мәжбүрлеп емдеуге жатқызу үшін негіздер белгіленсе, шығарудан бас тартылады
елеулі
Тәулік бойы медициналық бақылауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын ұсына отырып, медициналық бақылауды және күндізгі уақытта емдеуді көздейтін жағдайларда психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
230
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
231
ППР бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге арналған көрсеткіштердің болуы
ППР бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге арналған көрсеткіштер:
1) тәулік бойы бақылауды талап етпейтін ППР бар адамдарды, оның ішінде ПБЗ-ны қолданудан туындаған белсенді терапияның қажеттілігі;
2) тәулік бойы стационарда емдеу курсын алғаннан кейін әдеттегі өмірлік жағдайға біртіндеп бейімделу қажеттілігі;
3) тәулік бойы стационарлық бақылауды талап етпейтін тексерулер мен сараптамалар жүргізу
Стационарды алмастыратын жағдайларда көмек көрсететін ұйымға емдеуге жатқызу жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
елеулі
232
Күндізгі стационарға жатқызу кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) психикалық және соматикалық жай-күйін, сондай-ақ зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау;
4) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагноз қою, дифференциалды диагностиканың, емдік тамақтанудың және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шаралардың көлемін айқындау;

229
Соблюдение условий выписки. Выписка из стационарных клинических отделений производится по выздоровлении пациента или улучшении его психического состояния, когда не требуется дальнейшего стационарного лечения, а также по завершении обследования, экспертизы, мер безопасности, принудительных мер медицинского характера, явившихся основаниями для помещения в стационар.
Выписка пациента, находящегося в стационарных клинических отделениях добровольно, производится по его личному заявлению, заявлению его законного представителя или по решению его лечащего врача. Выписка пациента, к которому по определению суда применены принудительные меры медицинского характера и меры безопасности, производится только по вступившему в силу определению суда.
Пациенту, госпитализированному в стационарное клиническое отделение добровольно, отказывается в выписке, если ВКК установлены основания для госпитализации в принудительном порядке
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места
230
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
231
Показаниями для лечения в стационарозамещающих условиях для лиц с ППР являются:
1) необходимость активной терапии лиц с ППР, в том числе вызванным употреблением ПАВ, не требующее круглосуточного наблюдения;
2) необходимость постепенной адаптации к обычной жизненной обстановке, после получения курса лечения в круглосуточном стационаре;
3) проведение обследований и экспертиз, не требующих круглосуточного стационарного наблюдения
Госпитализация в организацию, оказывающую помощь в стационарозамещающих условиях, осуществляется в плановом порядке.
значительное
232
Осуществление следующих мероприятий при госпитализации в дневной стационар:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, а также результатов лабораторно-диагностических исследований, определение показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) установка предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий в соответствии с протоколами диагностики и лечения;

5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру
елеулі
233
Емдеу ұзақтығына және күндізгі стационарда болу уақытына қойылатын талаптар.
Күндізгі стационарда емдеу ұзақтығы күнтізбелік 30 күннен аспайды.
Тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қажет ететін науқастың жағдайы нашарлаған жағдайда ол тиісті стационарлық бөлімшеге жатқызылады.
Күнделікті стационарда болу уақыты-кемінде 6 сағат. Күндізгі стационарда психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып екі рет тамақтану көзделеді
234
Күндізгі стационардан шығаруға қойылатын талаптарды сақтау.
Шығару амбулаториялық емдеуге ауыстыру мүмкін болған кезде пациенттің сауығуы немесе оның психикалық жай-күйінің жақсаруы бойынша, сондай-ақ күндізгі стационарға орналастыру үшін негіз болған тексеру, сараптама аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Науқас стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымнан шығарылған күні эпикриз жасалады, оның көшірмесі амбулаториялық науқастың медициналық картасына қосу үшін пациенттің тұрғылықты жері бойынша ПЦӨЗ, көз-ге жіберіледі.
Жедел медициналық-әлеуметтік көмек түріндегі психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер(объектілер) үшін өлшемшарттар
235
Жедел мамандандырылған психиатриялық көмек көрсетуді жедел медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымның немесе ПДО құрамында ұйымдастырылған мамандандырылған бригадалар жүзеге асырады.
елеулі
Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалтуды көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
236
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
237
Амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалтуға қойылатын талаптарды сақтау.
Амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалту көрсету кезінде демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнделікті болу уақыты кемінде 6 (алты) сағатты құрайды, бұл ретте психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып, екі рет тамақтану көзделеді. Медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшесінде пациент қажетті дәрілік терапиямен және қажетті тексерумен қамтамасыз етіледі.
ППР бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ППР бар пациентті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес көрсетіледі
елеулі

5) заполнение первичной медицинской документации.
значительное
233
Требования к длительности лечения и времени пребывания в дневном стационаре. Длительность лечения в дневном стационаре составляет не более 30 календарных дней. В случаях ухудшения состояния пациента, требующего круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, он госпитализируется в соответствующее стационарное отделение. Ежедневное время пребывания в дневном стационаре - не менее 6 часов. В дневном стационаре предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов
значительное
234
Соблюдение требований к выписке из дневного стационара.
Выписка производится по выздоровлении пациента или улучшении его психического состояния, когда возможен перевод на амбулаторное лечение, а также по завершению обследования, экспертизы, явившихся основаниями для помещения в дневной стационар.
В день выписки пациента из организации, оказывающей стационарозамещающую помощь, составляется эпикриз, копия которого направляется в ПЦПЗ, КПЗ, по месту жительства пациента, для приобщения его к медицинской карте амбулаторного больного.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощи лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в виде скорой медико-социальной помощи
235
Оказание скорой специализированной психиатрической помощи осуществляется специализированными бригадами, организованными в составе организации, оказывающей скорую медико-социальную помощь или ЦПЗ.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья
236
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
237
Соблюдение требований к медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях. При оказании медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях ежедневное время пребывания составляет не менее 6 (шести) часов, за исключением выходных и праздничных дней, при этом предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов. В подразделении медико-социальной реабилитации пациент обеспечивается необходимой медикаментозной терапией и необходимым обследованием.
Медико-социальная реабилитация пациентов с ППР оказывается в соответствии с индивидуальной программой реабилитации пациента с ППР
значительное

238
Стационарлық жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалтуға қойылатын талаптарды сақтау.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру, регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жіберу;
3) ППР бар пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасы әзірленеді;
4) бастапқы медициналық құжаттама толтырылады.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу үшін жалпы қарсы көрсетілімдерді анықтау:
1) қатаң немесе күшейтілген бақылау режимін талап ететін өткір жағдайлар;
2) басқа бейіндегі стационарларда емдеуді талап ететін қатар жүретін аурулардың болуы;
3) эпидемиологиялық қауіп кезеңінде жұқпалы аурулар
елеулі
239
Көпсалалы топтың болуы.
ППР бар ересектерді медициналық-әлеуметтік оңалтуды көпсалалы топ жүзеге асырады:
1) басшы (дәрігер Денсаулық сақтау менеджері немесе дәрігер психиатр);
2) психиатр дәрігер;
3) психолог;
4) әлеуметтік қызметкер немесе Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
5) еңбек жөніндегі нұсқаушы немесе еңбек терапиясы, спорт саласындағы маман;
6) орта медицина қызметкері.
Мультидисциплинарлық топтың құрамы қызметтер тізбесі және (немесе) көлемі ұлғайған кезде кеңейтіледі
өрескел
240
Медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығына қойылатын талаптар.
ППР бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ППР бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ қолдану салдарынан ППР бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПБЗ-мен ауыратын балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы ПБЗ қолдану салдарынан 9 (тоғыз) айдан аспайды.
елеулі
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізетін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
241
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
242
Медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау.
Медициналық куәландыруды жүргізу алдында медицина қызметкері медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді оның жеке басын куәландыратын құжаттарымен немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттармен таныса отырып жүзеге асырады.
Куәландырылатын адамның құжаттары болмаған кезде, психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай – күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысында (бұдан әрі-қорытынды) жіберілген адамның немесе куәландырылушының сөздерінен паспорттық деректерді алу туралы міндетті түрде көрсете отырып, оның ерекше белгілері көрсетіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттардың болмауы куәландырудан бас тартуға негіз болып табылмайды.
Медициналық куәландыруға жіберілген адамның жеке басын анықтау медицина қызметкерінің құзыретіне кірмейді.
елеулі

238
Соблюдение требований к медико-социальной реабилитации в стационарных условиях. При госпитализации на медико–социальную реабилитацию осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской документации, направление на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) разрабатывается индивидуальная программа реабилитации пациента с ППР;
4) заполняется первичная медицинская документация.
Выявление общих противопоказаний для госпитализации на медико–социальную реабилитацию:
1) острые состояния, требующие строгого или усиленного режима наблюдения;
2) наличие сопутствующих заболеваний, требующих лечения в стационарах другого профиля;
3) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности
значительное
239
Наличие мультидицисплинарной группы.
Медико-социальную реабилитацию взрослых с ППР осуществляет мультидисциплинарная группа:
1) руководитель (врач менеджер здравоохранения или врач психиатр);
2) врач психиатр;
3) психолог;
4) социальный работник или специалист по социальной работе;
5) инструктор по труду или специалист в области трудовой терапии, спорта;
6) средний медицинский работник. Состав мультидисциплинарной группы расширяется при увеличении перечня и (или) объема услуг
Грубое
240
Требования к длительности медико-социальной реабилитации.
Длительность медико-социальной реабилитации взрослых пациентов с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев. Длительность медико-социальной реабилитации взрослым с ППР вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев. Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР, вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
241
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
242
Соблюдение требований к проведению идентификации лица направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование.
Перед проведением медицинского освидетельствования медицинский работник осуществляет идентификацию лица, направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование, ознакомившись с его документами, удостоверяющими личность или электронными документами из сервиса цифровых документов.
При отсутствии документов освидетельствуемого лица, в заключении медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее – Заключение) указываются его особые приметы с обязательным указанием о получении паспортных данных со слов направившего лица или освидетельствуемого.
Отсутствие документов, удостоверяющих личность или электронных документов из сервиса цифровых документов, не является основанием для отказа в освидетельствовании.
Установление личности лица, направленного на медицинское освидетельствование, не входит в компетенцию медицинского работника.
значительное

243
Шетелдік азаматтарға және ҚР кәмелетке толмаған азаматтарына куәландыру жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және уақытша болатын шетелдік азаматтар, сондай-ақ қоғамдық орында, жұмыста мас күйінде жүрген не көлік құралын басқаратын азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде медициналық куәландырылуға жатады.
Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарын медициналық куәландыру олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
елеулі
244
Ауыр бейсаналық жағдайда жеткізілген адамдарды медициналық куәландыруға қойылатын талаптарды сақтау.

243
Соблюдение требований к проведению освидетельствования к иностранным гражданам и несовершеннолетних граждан РК. Иностранные граждане, постоянно проживающие и временно пребывающие на территории Республики Казахстан, а также лица без гражданства, находящиеся в состоянии опьянения в общественном месте, на работе, либо управляющие транспортным средством, подлежат медицинскому освидетельствованию на общих основаниях.
Медицинское освидетельствование несовершеннолетних граждан Республики Казахстан проводится в присутствии их законных представителей.
значительное
244

Мамандандырылған Денсаулық сақтау ұйымында адамды ауыр, бейсаналық жағдайда жеткізген кезде беттік белсенді заттарды қолданумен байланысты жағдайды анықтау үшін ағзаның биологиялық сұйықтықтарында (қан, зәр, сілекей) беттік белсенді заттардың болуына екі рет (30-60 минут аралықпен) сандық зерттеу жүргізіледі.
Мамандандырылған Денсаулық сақтау ұйымында медициналық көмек көрсету сәтінде науқастың медициналық картасында клиникалық тексеру және биологиялық үлгілерді зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша адамның мас күйінің немесе баз қолдану фактісінің болуы (болмауы) туралы жазба жасалады, бұл ретте қорытынды жасалмайды
елеулі
245
Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу шарттарына қойылатын талаптарды сақтау.
Биологиялық орталарға зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу (алкогольдік масаңдыққа күдік болған кезде қан немесе зәр, есірткілік немесе уытқұмарлық масаңдыққа күдік болған кезде зәр) мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) куәландырылушының жай-күйінің ауырлығына байланысты толық куәландырудың мүмкінностьстігі;
2) медицина қызметкерінің мас күйін (психикалық, мінез-құлық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулар) кешенді бағалауға күмәні болған кезде;
3) куәландырылушы қорытындының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
4) қайта куәландыру;
5) ББЗ қолдану фактісі анықталған және мас болу (психикалық, мінез-құлық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулар) жай-күйінің белгілері болмаған кезде;
6) жол-көлік оқиғасы немесе зардап шеккен адамдардың қатысуымен құқық бұзушылық жасалған кезде;
7) Егер жол-көлік оқиғасы мен құқық бұзушылық жасалған сәттен бастап зардап шеккендерсіз 3 (үш) сағаттан астам уақыт өтсе
елеулі
246
Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау.
Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен реттілігін куәландырылушының клиникалық жай-күйінің ерекшеліктеріне қарай куәландыруды жүргізетін медицина қызметкері айқындайды.
Зертханалық зерттеу үшін іріктелген биологиялық сынамаларды мөрлеу және таңбалау куәландырылушының және куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен жүргізіледі.
Егер куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды объективті бағалай алмаған жағдайда, бұл рәсім куәгерлердің (мүдделі емес тұлғалардың) қатысуымен жүргізіледі
елеулі

Соблюдение требований к медицинскому освидетельствованию лиц, доставленных в тяжелом бессознательном состоянии. В специализированной организации здравоохранения, при доставлении лица в тяжелом, бессознательном состоянии для определения состояния, связанного с употреблением ПАВ, проводится двукратное (с интервалом 30-60 минут), количественное исследование на наличие ПАВ в биологических жидкостях организма (кровь, моча, слюна).
В специализированной организации здравоохранения на момент оказания медицинской помощи в медицинской карте больного делается запись о наличии (отсутствии) у лица состояния опьянения или факта употребления ПАВ по результатам клинического обследования и лабораторного исследования биологических образцов, при этом Заключение не составляется
значительное
245
Соблюдение требований к условиям проведения лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред. Проведение лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред (кровь или моча при подозрении на алкогольное опьянение, моча при подозрении на наркотическое или токсикоманическое опьянение) осуществляется в следующих случаях:
1) невозможность полного освидетельствования в связи с тяжестью состояния освидетельствуемого;
2) при наличии сомнений медицинского работника в комплексной оценке состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
3) несогласия освидетельствуемого с результатами Заключения;
4) повторного освидетельствования;
5) при установлении факта употребления ПАВ и отсутствии признаков состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
6) при дорожно-транспортном происшествии или совершении правонарушения с наличием пострадавших лиц;
7) если с момента совершения дорожно-транспортного происшествия и правонарушения без пострадавших прошло более 3 (трех) часов
значительное
246
Соблюдение требований к проведению лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред.
Характер и последовательность проведения биологических проб определяется медицинским работником, производящим освидетельствование, в зависимости от особенностей клинического состояния освидетельствуемого.
Опечатывание и этикетирование отобранных биологических проб для лабораторного исследования производится в присутствии освидетельствуемого и лица, направившего и (или) доставившего освидетельствуемого.
В случаях, если освидетельствуемое лицо не в состоянии объективно оценивать происходящие события, данная процедура производится в присутствии понятых (незаинтересованных лиц)
значительное

247
Алкогольге шығарылатын ауаны сандық зерттеу жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау.
Медициналық куәландыру жүргізу кезінде алкогольді тұтыну фактісін және алкогольдік мас күйін анықтау үшін алкогольге дем шығаратын ауаны сандық зерттеу жүргізіледі.
Дем шығаратын ауаны алкогольдің бар-жоғына зерттеу Қазақстан Республикасында ресми тіркелген Техникалық өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер куәландыруды толық көлемде жүргізу психикалық және (немесе) соматоневрологиялық бұзылуларға немесе адамның куәландырудан бас тартуына байланысты мүмкін болмаса, қорытындыда куәландыруды толық көлемде жүргізудің мүмкін причиныстігінің себептері көрсетіледі
елеулі
248
Медициналық куәландырудан бас тартуды ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтау
Адам медициналық куәландырудан бас тартқан жағдайда медицина қызметкері қорытындының 1-тармағын толтырады және куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) қолдарын қояды.
Куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды бағалай алмаған немесе медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан жағдайда куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) болуын олардың бастамасы бойынша куәландыру жүргізілетін адамдар қамтамасыз етеді.
елеулі
249
Куәландырылатын адамның жай-күйін белгілеуге қойылатын талаптарды сақтау.
Медициналық қызметкер қорытынды жасау кезінде және толық куәландыруды жүргізу кезінде және адамның куәландыруды жүргізуге келісуі кезінде қолда бар клиникалық және (қажет болған жағдайда) зертханалық деректердің не мас болған психоактивті заттың түрін растайтын экспресс-тестілеу нәтижелерінің негізінде мынадай жағдайлардың бірін белгілейді:
1) байсалды(а);
2) ББЗ қолдану фактісі, мас болу белгілері анықталмаған;
3) алкогольдік мас болу (жеңіл, орташа, ауыр дәреже);
4) ББЗ (есірткі – опиоидтар, каннабиоидтар, кокаин; седативті, ұйықтататын заттар; психостимуляторлар; галлюциногендер; Ұшпа еріткіштер) қолданудан туындаған мас күйі (есірткі, уытқұмарлық)
елеулі
250
Медициналық куәландыру қорытындысын ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтау.
Қорытынды 3 (үш) данада жасалады, медициналық қызметкердің қолымен және куәландыру жүргізілген медициналық ұйымның мөрімен куәландырылады. Бір данасы куәландырылушыны жеткізген адамға не куәландыруға өз бетінше келген адамға беріледі, екінші данасы медициналық ұйымда қалады және мұрағатта 5 (бес) жыл сақталады, үшінші данасы медициналық куәландыруға жеткізілген адамға беріледі.
Ілесіп жүруші болмаған кезде медициналық куәландыруға жіберген адамның ресми жазбаша сұрау салуы бойынша қорытындының данасы поштамен немесе көрсетілген электрондық мекенжайға жіберіледі.
Куәландыру нәтижелері куәландырылатын адамға оны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен дереу хабарланады. Қорытынды зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алғаннан кейін шығарылған жағдайларда, қорытындының данасы зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Куәландырылатын адам не оны жеткізген лауазымды адам медициналық куәландыру нәтижелерімен келіспеген жағдайда қайтадан медициналық куәландыру жүргізіледі.
елеулі

247
Соблюдение требований к проведению количественного исследования выдыхаемого воздуха на алкоголь.
При проведении медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния алкогольного опьянения проводится количественное исследование выдыхаемого воздуха на алкоголь.
Исследование выдыхаемого воздуха на наличие алкоголя осуществляется с использованием технических средств измерения, официально зарегистрированных в Республике Казахстан. Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным в силу психических и (или) соматоневрологических нарушений, или отказа лица от освидетельствования, в Заключении указываются причины невозможности проведения освидетельствования в полном объеме
значительное
248
Соблюдение требований к оформлению отказа от медицинского освидетельствования В случае отказа лица от медицинского освидетельствования, медицинским работником заполняется пункт 1 Заключения и ставятся подписи понятых (незаинтересованных лиц). Присутствие понятых (незаинтересованных лиц) в случае, когда освидетельствуемое лицо не в состоянии оценивать происходящие события или отказывается от прохождения медицинского освидетельствования, обеспечивается лицами, по инициативе которых проводится освидетельствование.
значительное
249
Соблюдение требований к установлению состояния освидетельствуемого лица. Медицинский работник при составлении Заключения и при проведении полного освидетельствования и согласии лица на проведение освидетельствования устанавливает одно из следующих состояний на основании имеющихся клинических и (при необходимости) лабораторных данных либо результатов экспресс-тестирования, подтверждающих вид психоактивного вещества, вызвавшего опьянение:
1) трезв(а);
2) факт употребления ПАВ, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение (легкая, средняя, тяжелая степень);
4) состояние опьянения (наркотическое, токсикоманическое), вызванное употреблением ПАВ (наркотики – опиоиды, каннабиоиды, кокаин;
седативные, снотворные вещества;
психостимуляторы; галлюциногены;
летучие растворители)
значительное
250
Соблюдение требований к оформлению Заключения медицинского освидетельствования. Заключение составляется в 3 (трех) экземплярах, заверяется подписью медицинского работника и печатью медицинской организации, в которой проводилось освидетельствование. Один экземпляр выдается лицу, доставившему освидетельствуемого, либо лицу, пришедшему на освидетельствование самостоятельно, второй экземпляр остается в медицинской организации и хранится в архиве в течение 5 (пяти) лет, третий экземпляр выдается лицу, доставленному на медицинское освидетельствование.
При отсутствии сопровождающего, экземпляр Заключения по официальному письменному запросу лица, направившего на медицинское освидетельствование, высылается почтой или на указанный электронный адрес. Результаты освидетельствования, сообщаются освидетельствуемому лицу сразу же в присутствии лица, его направившего и (или) доставившего. В случаях, когда Заключение выносится после получения результатов лабораторных исследований, экземпляр Заключения выдается не позднее 5 рабочих дней со дня получения результатов лабораторных исследований. При несогласии освидетельствуемого лица, либо должностного лица, его доставившего, с результатами медицинского освидетельствования производится повторное медицинское освидетельствование.
значительное

251
Қайта медициналық куәландыруға қойылатын талаптарды сақтау.
Қайта медициналық куәландыру алғашқы куәландырудан кейін 2 (екі) сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
елеулі
Уақытша бейімдеу және детоксикация көрсететін субъектілерге(объектілерге) арналған өлшемшарттар
252
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
253
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының қызметін ұйымдастыру тәртібін сақтау:
Маскүнемдікке күдікті адамды ОААЖ-ға жеткізуді ішкі істер органдарының қызметкерлері жүзеге асырады. Жеткізу кезінде ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) куәландыруды жүзеге асыру кезінде медициналық персоналға, ТжКБ-ға үй-жайларға жәрдем көрсетеді;
2) Қазақстан Республикасында айналыста тыйым салынған атыс қаруын, суық қаруды, жарылғыш, улы және улы заттарды, өзге де заттарды алып қоюды жүзеге асырады.
елеулі
254
Ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеке жеткізілгенін анықтауы және ТЖД медициналық персоналына хабарлауы.
Жеткізілгеннің жеке басын куәландыратын құжаттардың болмауы оны ТМД-ға орналастырудан бас тартуға негіз бола алмайды.
елеулі
255
Алкогольдік масаңдыққа күдікпен жеткізілген адамды бекітілген нысан бойынша емдеуге жатқызуды қабылдау мен бас тартуды есепке алу журналына тіркеуді жүзеге асыру
Жеткізілген адамды тіркегеннен кейін психиатр-дәрігер (нарколог) ОААЖ-ға орналастыруға айғақтар мен қарсы айғақтардың бар-жоғын анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізеді.
елеулі
256
Медициналық куәландыру нәтижелері бекітілген нысан бойынша ТДО - да жүргізілген медициналық куәландыру туралы қорытындыда (бұдан әрі-қорытынды) ресімделеді
Қорытындыда келесі тұжырымдармен клиникалық жағдай сипатталған:
ЦВАД-ға орналастыруға жатады;
ЦВАД-да үй-жайда бас тартылды.
Қорытынды екі данада жасалады, олар психиатр-дәрігердің (наркологтың) қолымен расталады. Қорытындының бір данасы жеткізуді жүзеге асырған ішкі істер органдарының қызметкеріне беріледі, екінші данасы ТМД-да сақталады.
Қорытынды уақытша бейімдеу және детоксикация орталығындағы пациенттің картасына қоса тіркеледі.
елеулі
257
Медициналық персоналдың жеке заттарын, құжаттарын, ақшасын және басқа да құндылықтарын пациентті ОААЖ-ға орналастырар алдында нысан бойынша пациенттердің құжаттары мен жеке заттарын тіркеу журналына тіркеуі.
ЦВАД-ға орналастырылған пациенттердің киімдері жеке шкафтарда сақталады. Құжаттар, ақша, басқа да құндылықтар тиісті ыдыста металл шкафтарда (сейфтерде) сақталады. Киім шкафы мен жеке ыдыстың реттік нөмірі бірдей.
елеулі

251
Соблюдение требований к повторному медицинскому освидетельствованию. Повторное медицинское освидетельствование проводится не позднее 2 (двух) часов после первичного освидетельствования.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих временную адаптацию и детоксикации
252
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
253
Соблюдение порядка организации деятельности центра временной адаптации и детоксикации:
Доставку в ЦВАД лица с подозрением на алкогольное опьянение осуществляют сотрудники органов внутренних дел. При доставке, сотрудники органов внутренних дел:
1) оказывают содействие медицинскому персоналу при осуществлении освидетельствования, помещения в ЦВАД;
2) осуществляют изъятие огнестрельного, холодного оружия, взрывчатых, отравляющих и ядовитых веществ, иных предметов, запрещенных в обращении в Республике Казахстан.
значительное
254
Установление сотрудниками органов внутренних дел личного доставленного и сообщение медицинскому персоналу ЦВАД.
Отсутствие документов, удостоверяющих личность доставленного, не служит основанием отказа в помещении его в ЦВАД.
значительное
255
Осуществление регистрация лица, доставленного с подозрением на алкогольное опьянение в журнале учета приемов и отказов в госпитализации по утвержденной форме
После регистрации доставленного лица, врачом-психиатром (наркологом) проводится медицинское освидетельствование для определения наличия показаний и противопоказаний к помещению в ЦВАД.
значительное
256
Результаты медицинского освидетельствования оформляются в заключении о медицинском освидетельствовании, проведенном в ЦВАД (далее - заключение) по утвержденной форме
В заключении описывается клиническое состояние со следующими выводами:
подлежит помещению в ЦВАД;
отказано в помещении в ЦВАД.
Заключение составляется в двух экземплярах, которые заверяются подписью врача-психиатра (нарколога). Один экземпляр заключения выдается сотруднику органов внутренних дел, осуществившему доставку, второй экземпляр хранится в ЦВАД.
Заключение приобщается к карте пациента, находящегося в центре временной адаптации и детоксикации.
значительное
257
Регистрация медицинским персоналом личных вещей, документов, денег и других ценностей в журнале регистрации документов и личных вещей пациентов по форме перед помещением пациента в ЦВАД.
Одежда пациентов, помещенных в ЦВАД, хранится в индивидуальных шкафах. Документы, деньги, другие ценности хранятся в металлических шкафах (сейфах) в соответствующей таре. Шкаф для одежды и индивидуальная тара имеют одинаковый порядковый номер.
значительное

258
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында орналасқан ОААЖ-ға орналастырылған картаның болуы (бұдан әрі-пациенттің картасы) медициналық көрсетілімдер болған кезде емдеу тағайындалады. Дәрігердің тағайындаулары пациенттің картасына енгізіледі. Дәрігерлік тексерулердің жиілігі науқастың жағдайына байланысты.
елеулі
259
Пациентті шығаруды психиатр-дәрігер (нарколог) түсу сәтінен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде одан әрі бақылау мен емдеуді талап етпейтін жағдайдың жақсаруына қол жеткізген кезде жоспарлы тәртіппен жүзеге асырады. Шығару кезінде пациенттің картасына және емдеуге жатқызудан бас тарту мен қабылдауды есепке алу журналына тиісті жазба жасалады.
елеулі
260
Өз құжаттары мен жеке заттарын алған кезде барлық құжаттар мен жеке заттар пациенттердің құжаттары мен жеке заттарын тіркеу журналындағы жазбаға сәйкес алынғаны туралы пациенттің жазбаша растамасы, сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа.
елеулі
Медициналық куәландыруды көрсететін субъектілерге(объектілерге) және жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары бар адамдар үшін жынысын ауыстыруды жүргізуге арналған өлшемшарттар
261
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
262
Жынысын ауыстыру үшін жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары бар адамдарға медициналық куәландыру жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды сақтау:
Жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары жиырма бір жасқа толған, әрекетке қабілетті, жынысын ауыстыруды жүргізуге ниет білдірген психикалық, мінез – құлық бұзылыстары (аурулары) бар адамнан (бұдан әрі - ППР) басқа адам (бұдан әрі – куәландырылатын адам) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға (бұдан әрі-медициналық ұйым) жазбаша өтінішпен жүгінеді).
Психиатр дәрігер жынысын ауыстыруға қарсы көрсетілімдер болып табылатын ППР белгілеу мақсатында куәландырылатын адамның қолда бар құжаттарын қарап-тексеруді және зерделеуді жүргізеді.
елеулі

258
Наличие карты помещенного в ЦВАД, находящегося в центре временной адаптации и детоксикации (далее – карта пациента) При наличии медицинских показаний назначается лечение. Назначения врача заносятся в карту пациента. Кратность врачебных осмотров зависит от состояния пациента.
значительное
259
Выписка пациента осуществляется врачом-психиатром (наркологом) в плановом порядке при достижении улучшения состояния, не требующего дальнейшего наблюдения и лечения в условиях ЦВАД, в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления. При выписке делается соответствующая запись в карте пациента и журнале учета приемов и отказов в госпитализации.
значительное
260
Письменное подтверждение пациента, о том, что при получении своих документов и личных вещей все документы и личные вещи получены в соответствии с записью в журнале регистрации документов и личных вещей пациентов, кроме вещей, хранение которых является незаконным.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медицинское освидетельствование и проведения смены пола для лиц с расстройствами половой идентификации
261
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
262
Соблюдение требования по проведению медицинского освидетельствования лиц с расстройствами половой идентификации для смены пола:
Лицо, с расстройствами половой идентификации, достигшее двадцати одного года, дееспособное, кроме лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – ППР), желающее провести смену пола (далее - освидетельствуемое лицо), обращается с письменным заявлением в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья (далее – медицинская организация).
Врач психиатр проводит осмотр и изучение, имеющихся документов освидетельствуемого лица с целью установления ППР, являющихся противопоказаниями для смены пола.
значительное

263
Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес куәландырылатын адамды психикалық жай-күйіне күмән болған кезде медициналық ұйымға стационарлық тексеруге жіберуі
елеулі
264
Жынысын ауыстыру үшін қарсы көрсетілімдер болып табылатын ППР болмаған кезде куәландырылатын адамды тұрғылықты жері бойынша емханаға, жынысын ауыстыруды жүргізгісі келетін адамның медициналық куәландыруынан өту үшін қажетті медициналық тексерулерге сәйкес медициналық тексеруден өтуге Жолдау
Медициналық тексеруден өткеннен кейін психиатр дәрігер куәландырылатын адамды медициналық ұйымның басшысы бекітетін комиссияға медициналық куәландыруға жібереді.
елеулі
Зертханалық қызмет көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар****

263
Направление врачом психиатром освидетельствуемого лица при наличии сомнений в психическом состоянии на стационарное обследование в медицинскую организацию
значительное
264
Направление освидетельствуемоего лица врачом психиатром при отсутствии ППР, являющихся противопоказаниями для смены пола, в поликлинику по месту жительства, на прохождение медицинского обследования
После прохождения медицинского обследования врач психиатр направляет освидетельствуемое лицо на медицинское освидетельствование комиссии, утверждаемой руководителем медицинской организации.
значительное
Критерии для субъектов (объектов), предоставляющих лабораторные услуги

265
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
266
Зертхананың штатында биоқауіпсіздік жөніндегі маманның болуы (зертханалық персонал штатында жиырма штаттық бірліктен артық)
елеулі
267
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында тест-жолақтарда портативті анализаторлардың болуы
елеулі
268
Денсаулық сақтау ұйымдарында консультациялық-диагностикалық зертхана (бұдан әрі - КДЛ) құрамында шұғыл және шұғыл зертханалық зерттеулерді орындау үшін құрылған қосымша бөлімшенің не реанимация бөлімшелері жанындағы жеке экспресс-зертхананың сынама алудан бастап нәтиже хабарламасына дейінгі ең аз мерзімде (15-60 минут ішінде) болуы.
Пациенттердің патологиялық жағдайын шұғыл бағалау үшін жалпы клиникалық және биохимиялық зерттеулер, оның ішінде экспресс-тесттер жүргізіледі. Экспресс-зертханамен зертханалық диагностика тәулік бойы түрлі шұғыл жағдайларда (хирургиялық араласулар жүргізу, анестезиологиялық жәрдемақы көрсету, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде науқастарды жүргізу кезінде) жүзеге асырылады. Кешкі және түнгі уақытта, сондай-ақ жексенбі және мереке күндері стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында экспресс-зертхана болмаған кезде КДЛ-дағы жұмысты дәрігерлер мен зертханашылардан тұратын кезекші бригада қамтамасыз етеді
елеулі
269
Зертханалық зерттеудің аналитикалық, аналитикалық және постаналитикалық кезеңдерін қамтитын кезеңділік принципі бойынша клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын басқару процестерін орындау
елеулі
270
Қазақстан Республикасында сертификатталған және тіркелген жабдықтарды, реагенттердің диагностикалық жиынтықтарын, тест-жүйелер мен жиынтықтаушы шығыс материалдарын зерттеуді орындау үшін пайдалану
елеулі
271
Зертханалық ақпараттық жүйенің болуы
елеулі
272
Зерттеу сапасына зертханаішілік бақылау жүргізу
елеулі
273
Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
274
Биоматериалды, оның ішінде авто-, авиа - және темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде үштік орау ережесін және температуралық режимді сақтау
елеулі
275
Амбулаториялық және стационарлық деңгейдегі медициналық денсаулық сақтау ұйымдарында зертханалық диагностиканың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін биоматериалды алу және қабылдау пунктін ұйымдастыру. Биоматериалды алу және қабылдау пункттерінде Қан алуға арналған кабинеттер, биологиялық материалды қабылдау кабинеті, биологиялық материалды сынама дайындау және уақытша сақтау кабинеті көзделеді.
елеулі

265
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
266
Наличие в штате лаборатории специалиста по биобезопасности (при штате лабораторного персонала больше двадцати штатных единиц)
значительное
267
Наличие в организациях первичной медико-санитарной помощи портативных анализаторов на тест-полосках
значительное
268
Наличие на стационарном уровне в организациях здравоохранения в составе консультативно-диагностической лаборатории (далее - КДЛ) созданной дополнительного подразделения либо отдельной экспресс-лаборатория при отделениях реанимации для выполнения экстренных и неотложных лабораторных исследований в минимальные сроки от взятия пробы до сообщения результата (в течении 15-60 минут). Для экстренной оценки патологического состояния пациентов проводятся общеклинические и биохимические исследования, в том числе экспресс-тесты. Лабораторная диагностика экспресс-лабораторией осуществляется при различных неотложных состояниях (при проведении хирургических вмешательств, оказании анестезиологического пособия, ведении больных в отделениях реанимации и интенсивной терапии) в круглосуточном режиме. При отсутствии экспресс-лаборатории в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в вечернее и ночное время, а также в воскресные и праздничные дни, работа в КДЛ обеспечивается дежурной бригадой, состоящей из врачей и лаборантов
значительное
269
Выполнение процессов по управлению качеством клинических лабораторных исследований по принципу этапности, который включает в себя преаналитический, аналитический и постаналитический этапы лабораторного исследования
значительное
270
Использование для выполнения исследований сертифицированного и зарегистрированного в Республике Казахстан оборудования, диагностических наборов реагентов, тест-систем и комплектующих расходных материалов
значительное
271
Наличие лабораторной информационной системы
значительное
272
Проведение внутрилабораторного контроля качества исследования
значительное
273
Наличие письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах
значительное
274
Соблюдение правил тройной упаковки и температурного режима при осуществления транспортировки биоматериала, в том числе авто-, авиа- и железнодорожным транспортом
значительное
275
Организация пункта забора и приема биоматериала для обеспечения доступности лабораторной диагностики в медицинских организациях здравоохранения амбулаторного и стационарного уровня. В пунктах забора и приема биоматериала предусматриваются кабинеты для забора крови, кабинет приема биологического материала, кабинет пробоподготовки и временного хранения биологического материала.
значительное

276
Биологиялық материалдардың үлгілерін сақтау және тасымалдау шарттарына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
277
Зертханалық диагностикада аналитикалық сапаны бақылау алгоритмін сақтау
елеулі
278
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін анықтау
Өрескел
279
Зертханалық диагностиканың құзыреттілігі мен сапасы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
280
Биологиялық материалды алу, қабылдау, сақтау шарттары мен талаптарының сақталуын бақылау туралы, сондай-ақ биологиялық материалдың логистикасы мен тасымалдауын, оның ішінде көліктік логистикалық компанияларды, жер үсті және әуе қатынастарын тарта отырып қамтамасыз ету туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
Жедел медициналық көмек және медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
Жалпы өлшемшарттар

276
Соблюдение требований к условиям хранения и транспортировки образцов биологических материалов
значительное
277
Соблюдение алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике
значительное
278
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения. Установление факта сооплаты
грубое
279
Наличие подтверждающей документации о компетентности и качестве лабораторной диагностики
значительное
280
Наличие подтверждающей документации об организации деятельности и о контроле по соблюдению условий и требований к забору, приему, хранению биологического материала, а также об обеспечении логистики и транспортировки биологического материала, в том числе с привлечением транспортных логистических компаний, наземных и воздушных сообщений
значительное
281
Документирование проведения лабораторной диагностики
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь в форме медицинской авиации
Общие требования

285
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және Астананың жедел медициналық жәрдем қызметінде навигациялық жүйелер арқылы санитариялық автокөлікке мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін қоңыраулар мен жүйелерді қабылдау және өңдеу жөніндегі автоматтандырылған басқару жүйесінің, сондай-ақ абоненттермен диалогтарды компьютерлік жазу жүйесінің және қоңырау келіп түсетін телефон нөмірін автоматты анықтаушының болуы. Диалог жазбаларын сақтау кемінде 2 жыл жүзеге асырылады.
өрескел

285
Наличие в службе скорой медицинской помощи областей, городов республиканского значения и столицы автоматизированной системы управления по приему и обработке вызовов и систем, позволяющим вести мониторинг за санитарным автотранспортом посредством навигационных систем, а также системы компьютерной записи диалогов с абонентами и автоматическим определителем номера телефона, с которого поступает вызов. Хранение записей диалогов осуществляется не менее 2 лет.
грубое

286
Облыстық жедел медициналық жәрдем станциялары мен Республикалық маңызы бар қалалар мен Астананың жедел медициналық жәрдем станциялары құрамында өңірлік Call-орталықтардың (колл-орталықтардың) болуы
өрескел
287
Жедел медициналық жәрдемді шақыруды диспетчер алған сәттен бастап бес минуттық өңдеуді сақтау, оның барысында шақырудың жеделдігі санаты бойынша сұрыптау жүргізіледі.
елеулі
288
Жедел медициналық көмекті шақырудың жеделдігі санаттарының тізбесіне сәйкес диспетчерден шақырту алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін бригаданың келу уақытын сақтау (10 минуттан 60 минутқа дейін)
елеулі

286
Наличие региональных Call-центров (колл-центры) в составе областных станции скорой медицинской помощи и станциях скорой медицинской помощи городов республиканского значения и столицы
грубое
287
Соблюдение пяти минутной обработки вызова скорой медицинской помощи с момента его получения диспетчером, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова.
Значительное
288
Соблюдение времени прибытия бригады до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера согласно перечню категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи (от 10 минут до 60 минут)
Значительное

289
ЖМК диспетчерінің жеделдік санаты бойынша шақыруларды дұрыс анықтауы:
1) жеделдіктің 1 (бірінші) санатындағы шақыру-шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін, өмірге тікелей қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
2) жеделдіктің 2 (екінші) санатындағы шақыру-медициналық көмек көрсетусіз өмірге ықтимал қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
3) жеделдіктің 3 (үшінші) санатындағы шақыру-медициналық көмек көрсетусіз денсаулыққа ықтимал қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
4) жеделдіктің 4 (төртінші) санатындағы шақыру – пациенттің өмірі мен денсаулығына тікелей және ықтимал қатер болмаған кезде, ағзалар мен жүйелердің кенеттен және айқын бұзылуынсыз, жіті аурудан немесе созылмалы аурудың шиеленісуінен туындаған пациенттің жай-күйі.
өрескел
290
Фельдшердің немесе дәрігердің МСАК ұйымдастыру кезінде ЖММК бригадасын немесе ЖММК бөлімшесін қабылдауы осы жағдайдың себептерін көрсететін алдын ала диагнозға сәйкес тексеру, аспаптық диагностика, жүргізілген емдеу іс-шаралары аясында немесе одан кейін пациенттің жай-күйінің динамикасы деректерінің нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі болып табылады:
– пациентті стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымға (бұдан әрі-стационар) тасымалдау;
- науқас шақыру орнында қалды;
- науқас үйде қалды (тұрғылықты жері бойынша)
өрескел
291
МСАК ұйымына одан әрі жүгіну үшін медициналық ұсынымдардың болуы (тұрғылықты жері бойынша немесе ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациент шақырылған жерде немесе үйде қалдырылған жағдайда, МСАК ұйымы жанындағы ЖМК бригадасы немесе ЖМК бөлімшесі
елеулі
292
Науқас ауырған жағдайда және оған учаскелік дәрігердің үйде болуы қажет болған жағдайда пациентке арналған сигнал парағының болуы
елеулі
293
Жедел медициналық жәрдем станциясының диспетчерлік қызметіне шақырту түскен кезде мынадай деректерді тіркеудің болуы: 1) пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы және жынысы;
2) пациенттің жай-күйі бойынша деректер және жазатайым оқиғаның, жарақаттың немесе аурудың мән-жайлары; 3) мекенжайы мен телефоны, сондай-ақ пациенттің орналасқан жеріне жол жүру бойынша шамамен алынған деректер.
елеулі

289
Правильное определение диспетчером ССМП вызовов по категории срочности согласно:
1) вызов 1 (первой) категории срочности – состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее оказания немедленной медицинской помощи;
2) вызов 2 (второй) категории срочности – состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни без оказания медицинской помощи;
3) вызов 3 (третьей) категории срочности – состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья без оказания медицинской помощи;
4) вызов 4 (четвертой) категории срочности – состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной и потенциальной угрозы жизни и здоровью пациента.
значительное
290
Принятие фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП одно из следующих решений по результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния:
- транспортировка пациента в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь (далее – стационар);
- пациент оставлен на месте вызова; - пациент оставлен на дому (по месту проживания)
грубое
291
Наличие медицинских рекомендаций для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления в случае оставления пациента, не нуждающегося в госпитализации, на месте вызова или на дому, бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП предоставляются
значительное
292
Наличие сигнального листа для пациента в случае заболевания пациента и необходимости его посещения на дому участковым врачом
значительное
293
Наличие фиксирования следующих данных при поступлении вызова в диспетчерскую службу станции скорой медицинской помощи:
1) фамилия, имя, отчества (при его наличии), возраст и пол пациента;
2) данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания;
3) адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
значительное

294
Шұғылдық санатын ескере отырып, жедел медициналық жәрдем станциясының диспетчерінен шақырту алған сәттен бастап пациенттің орналасқан жеріне дейін фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалардың келу уақытын сақтау:
1) жеделдіктің 1 санаты - он минутқа дейін;
2) 2 шұғылдық санаты-он бес минутқа дейін;
3) 3 шұғылдық санаты - отыз минутқа дейін;
4) 4 шұғылдық санаты-алпыс минутқа дейін
елеулі

294
Соблюдение времени прибытия фельдшерских и специализированных (врачебных) бригад до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера станции скорой медицинской помощи с учетом категории срочности:
1) 1 категория срочности – до десяти минут;
2) 2 категория срочности – до пятнадцати минут;
3) 3 категория срочности - до тридцати минут;
4) 4 категория срочности - до шестидесяти минут
значительное

295
МСАК ұйымы жанындағы ЖММК бригадасы немесе ЖММК бөлімшесі пациентті стационарға тасымалдау туралы шешім қабылдаған жағдайда ЖММК диспетчерінің стационарды қабылдау бөлімшесінің пациентті жеткізу туралы хабардар етуі
өрескел
296
МСАК ұйымы жанындағы ЖМК бригадасы немесе ЖМК бөлімшесі пациентті стационарға, ЖМК диспетчеріне тасымалдау туралы шешім қабылдаған жағдайда стационардың қабылдау бөлімшесін пациенттің жеткізілуі туралы хабардар етудің болуы
елеулі
297
А, В және С сыныптары бойынша жедел медициналық жәрдем станциясының санитариялық көлігі медициналық бұйымдарының ең аз тізбесінің болуы
елеулі
Медициналық авиация нысанындағы медициналық көмек үшін
298
№ 090/у нысаны бойынша санитариялық ұшуға тапсырманың болуы
елеулі
299
Науқасты (ларды) тұрақты негізде тасымалдау кезінде медициналық авиацияның мобильді бригадасының диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (лердің) жай-күйін бағалауды және емдеуді жүргізуі
елеулі
300
Медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін негіздердің болуы (медициналық авиация нысанында медициналық көмекке мұқтаж пациенттің медициналық картасынан үзінді; Үйлестіруші ұйымның диспетчеріне медициналық авиация бөлімшесі үйлестіруші дәрігерінің өтінімі; шұғыл жағдайларда жазбаша растаумен уәкілетті органның ауызша тапсырмасы; ЖМК қызметінен және басқа да шұғыл қызметтерден шақыру)
өрескел
301
Үйлестіруші ұйымның диспетчерінің медициналық авиацияның мобильдік бригадасы құрамын және өңірдің медициналық ұйымдарынан тартылған білікті бейінді маманды (мамандарды) олардың ақпараттандырылған келісімін ала отырып келісуінің болуы
елеулі

295
Информирование диспетчером ССМП приемного отделения стационара о доставке пациента в случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП о транспортировке пациента в стационар,
грубое
296
Наличие информирования приемного отделения стационара о доставке пациента в случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП о транспортировке пациента в стационар, диспетчер ССМП
значительное
297
Наличие минимального перечня медицинских изделий санитарного транспорта станции скорой медицинской помощи по классам А, В и С
значительное
Для медицинской помощи в форме медицинской авиации
298
Наличие задание на санитарный полет по форме № 090/уф
значительное
299
Проведение мобильной бригадой медицинской авиации при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе оценку состояния и лечение пациента (ов) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения
значительное
300
Наличие оснований для предоставления медицинской помощи в форме медицинской авиации (выписка из медицинской карты пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме медицинской авиации; заявка врача-координатора отделения медицинской авиации диспетчеру Координирующей организации; в экстренных случаях устное поручение уполномоченного органа, с письменным подтверждением; вызов от службы СМП и других экстренных служб)
грубое
301
Наличие согласования диспетчером Координирующей организации состава мобильной бригады медицинской авиации и привлеченного квалифицированного (ых) профильного (ых) специалиста (специалистов) из медицинских организаций региона с получением их информированного согласия
значительное

302
Үйлестіруші ұйымда Денсаулық сақтау субъектілері мен медициналық білім беру ұйымдары бекіткен медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету жөніндегі білікті мамандардың кестесінің болуы
өрескел
303
Пациенттің (пациенттердің) оны тасымалдау кезінде медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсетуге ақпараттандырылған келісімінің болуы.
Кәмелетке толмағандар мен сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтарға қатысты олардың заңды өкілдері келісім береді. Ес-түссіз жатқан пациенттерге медициналық көмек көрсетуді консилиумның шешімімен немесе өңірдің медициналық ұйымының дәрігері немесе медициналық авиацияның мобильді бригадасы немесе медициналық ұйымның лауазымды адамдарын еркін нысанда хабардар ете отырып, білікті маман қабылдайды.
өрескел
АИТВ профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
304
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
305
Экспресс-тестілеу әдісімен АИТВ-ға зерттеулер журналына тіркей отырып, экспресс-тестілеу әдісімен зерттеу жүргізу.
Жедел тест нәтижесі оң болған жағдайда, тестіленуші тұлғаның ақпараттандырылған келісімімен және жеке басын куәландыратын құжаты болған жағдайда, ересектер мен 18 айдан асқан балаларда АИТВ-инфекциясын диагностикалау тәртібіне сәйкес АИТВ-инфекциясына тексеру жүргізіледі.
елеулі
306
Медициналық тексеру кезінде зерттелушіде алынған нәтиже туралы АИТВ-инфекциясы фактісін анықтаған, өз денсаулығын және айналасындағылардың денсаулығын қорғауға бағытталған сақтық шараларын сақтау қажеттігі туралы Денсаулық сақтау ұйымының жазбаша хабарламасының болуы, сондай-ақ емделуден жалтарғаны және пациентпен құпия әңгімелесу парағына қол қоя отырып, басқа адамдарды жұқтырғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауаптылық туралы ескерту, № 095/у нысанына сәйкес АИТВ жұқтырған адамдарға
елеулі
307
Теріс нәтижелерді беру мерзімдерін сақтау.
Тексерілетін адам қан алу орны бойынша жеке басын куәландыратын құжатты немесе электрондық құжатты цифрлық құжаттар сервисінен ұсынған кезде зертханаға зерттеу үшін қан үлгісі түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде теріс нәтиже алады
елеулі
308
Сарысу үлгілерін РИБОЗҒА жіберу мерзімдерін сақтау.
Зерттеудің екі оң нәтижесін алған кезде көлемі кемінде 1 (бір) мл сарысу үлгісі растайтын зерттеулер жүргізу үшін РИБОЗ зертханасына соңғы қойылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі
елеулі

302
Наличие в Координирующей организации утвержденного субъектами здравоохранения и организациями медицинского образования графика квалифицированных специалистов по оказанию медицинской помощи в форме медицинской авиации
грубое
303
Наличие информированного согласия пациента (ов) на оказание медицинской помощи в форме медицинской авиации при его транспортировке. В отношении несовершеннолетних и граждан, признанных судом недееспособными, согласие предоставляют их законные представители. Оказание медицинской помощи пациентам, находящимся в бессознательном состоянии, принимается решением консилиума или врачом медицинской организации региона, или мобильной бригадой медицинской авиации, или квалифицированным специалистом с уведомлением в произвольной форме должностных лиц медицинской организации.
грубое
Критерии для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
304
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
305
Проведение обследования методом экспресс-тестирования с регистрацией в журнале исследований на ВИЧ методом экспресс тестирования.
В случае положительного результата экспресс-теста при информированном согласии тестируемого лица и наличии документа, удостоверяющего личность, проводится обследование на ВИЧ-инфекцию в соответствии с порядком проведения диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых и детей старше 18 месяцев.
значительное
306
Наличие письменного уведомления организацией здравоохранения, выявившие при медицинском обследовании факт ВИЧ-инфекции у обследуемого о полученном результате, о необходимости соблюдения мер предосторожности, направленных на охрану собственного здоровья и здоровья окружающих, а также предупреждение об административной и уголовной ответственности за уклонение от лечения и заражение других лиц с подписанием пациентом листа конфиденциального собеседования с лицом, инфицированным ВИЧ согласно форме № 095/у
значительное
307
Соблюдение сроков выдачи отрицательных результатов.
Отрицательный результат обследуемый получает по месту забора крови при предъявлении документа, удостоверяющего личность или электронного документа из сервиса цифровых документов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления образца крови для исследования в лабораторию.
значительное
308
Соблюдение сроков направления образцов сыворотки в РГОЗ. При получении двух положительных результатов исследований образец сыворотки объемом не менее 1 (одного) мл направляется в лабораторию РГОЗ для проведения подтверждающих исследований в срок не позднее трех рабочих дней с момента последней постановки.
значительное

309
Күмәнді нәтиже болған кезде қайта тексеру мерзімдерін сақтау.
Зерттеудің қарама-қайшы нәтижелерін алған кезде нәтиже күмәнді болып саналады. 14 (он төрт) күнтізбелік күннен кейін ересектерде АИТВ-инфекциясын диагностикалау тәртібінің бірінші кезеңіне сәйкес АИТВ-инфекциясына қайта қан алу және зерттеу жүргізіледі (АИТВ-инфекциясына күмәнді нәтиже туралы ақпаратты АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын аумақтық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына АИТВ-инфекциясына қайта тексеру үшін береді- инфекция).
14 (он төрт) күнтізбелік күннен кейін АИТВ-инфекциясына қайтадан күмәнді нәтиже алған кезде басқа серологиялық сынақтарды қолдана отырып, қосымша зерттеулер жүргізіледі. Теріс нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі теріс нәтижесі бойынша беріледі. Оң нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі оң нәтижесі бойынша беріледі. Жүкті әйелдерді зерттеген жағдайда қосымша молекулалық-биологиялық сынақтар (тесттің сезімталдығы 50 данадан/мл аспайтын АИТВ рибонуклеин қышқылын сандық анықтау немесе АИТВ провирустық дезоксирибонуклеин қышқылын анықтау) пайдаланылады.
елеулі
310
Тестілеуге дейінгі және тестілеуден кейінгі консультациялардың болуы.
Тестке дейінгі консультация күту орындарында көрсетілетін көрнекі үгіт құралдары арқылы беріледі.
Тестке дейінгі кеңес беру мыналарды қамтиды:
1) АИТВ-инфекциясына зерттеп-қараудың пайдасы, берілу жолдары және АИТВ-оң және АИТВ-теріс тест нәтижелерінің мәні туралы ақпаратты;
2) антиретровирустық терапияны тегін алу туралы түсіндіруді қоса алғанда, АИТВ-оң диагнозы болған жағдайда қолда бар қызметтер туралы түсіндіру;
3) АИТВ-инфекциясына тесттің оң нәтижесі болған кезде әріптестің профилактикасы мен тексеру әдістерінің қысқаша сипаттамасы;
4) тест нәтижелерінің құпиялылығына кепілдік береді.
Тексерілгендерге тесттен кейінгі кеңес берудің болуы.
Тесттен кейінгі кеңес беру мыналарды қамтиды:
1) пациентке тестілеу нәтижесін және нәтиженің мәнін хабарлау;
2) серонегативті терезеде болуы мүмкін (белгісіз немесе теріс нәтиже болған кезде) және АИТВ–инфекциясына қайта тексеру қажеттігі туралы хабардар ету;
3) мінез-құлықты өзгерту есебінен инфекция қаупін азайту мүмкіндіктерін түсіндіру;
4) халықтың негізгі топтары үшін қосымша медициналық көмектің, психо-әлеуметтік көмектің мүмкіндіктері туралы хабардар ету;
5) психологиялық көмек және қолдау.
елеулі
311
АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы аумақтық мемлекеттік органға АИТВ-инфекциясының әрбір жағдайына медициналық көмек көрсетуге байланысты болуы мүмкін № 034/е нысаны бойынша шұғыл хабарлама жіберуі (ауруханаішілік)
елеулі

309
Соблюдение сроков повторного обследования при сомнительном результате. При получении противоречивых результатов исследований, результат считается сомнительным. Через 14 (четырнадцать) календарных дней проводится повторный забор крови и исследование на ВИЧ-инфекцию, согласно первому этапу порядка проведения диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых (РГОЗ информацию о сомнительном результате на ВИЧ-инфекцию передает в территориальную государственную организацию здравоохранения, осуществляющую деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, для повторного обследования на ВИЧ-инфекцию). При получении повторного сомнительного результата на ВИЧ-инфекцию через 14 (четырнадцать) календарных дней, проводятся дополнительные исследования с применением других серологических тестов. Отрицательный результат выдается по двум отрицательным результатам из трех проведенных исследований. Положительный результат выдается по двум положительным результатам из трех проведенных исследований. В случае обследования беременных дополнительно используются молекулярно-биологические тесты (количественное определение рибонуклеиновой кислоты ВИЧ с чувствительностью теста не более 50 копий/мл или определение провирусной дезоксирибонуклеиновой кислоты ВИЧ).
значительное
310
Наличие дотестового и послетестового консультирования.
Дотестовое консультирование предоставляется через средства наглядной агитации, которые демонстрируются в местах ожидания.
Дотестовое консультирование включает:
1) информацию о пользе обследования на ВИЧ-инфекцию, путях передачи и значении ВИЧ-положительного и ВИЧ-отрицательного результатов теста;
2) разъяснение об имеющихся услугах в случае ВИЧ-положительного диагноза, включая разъяснение о бесплатном получении антиретровирусной терапии;
3) краткое описание методов профилактики и обследования партнера при положительном результате теста на ВИЧ-инфекцию;
4) гарантию конфиденциальности результатов теста.
Наличие послетестового консультирования обследованных. Послетестовое консультирование включает:
1) сообщение пациенту результата тестирования и значения результата;
2) информирование о возможном нахождении в серонегативном окне (при неопределенном или отрицательном результате) и необходимости повторного обследования на ВИЧ–инфекцию;
3) разъяснение возможностей снижения риска инфицирования за счет изменения поведения;
4) информирование о возможностях дополнительной медицинской помощи для ключевых групп населения, психо-социальной помощи;
5) психологическую помощь и поддержку.
значительное
311
Направление организацией здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции в территориальный государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия экстренного извещения по форме № 034/у на каждый случай ВИЧ-инфекции, предположительно связанный с оказанием медицинской помощи (внутрибольничный)
грубое

312
АИТВ жұқтырған адаммен № 095/у нысанындағы құпия әңгімелесу парағының болуы, ол мыналарды қамтиды: электрондық деректерге дербес деректерді енгізуге келісім
ақпараттық ресурстар. ЭЖ жүйесіне дербес деректерді енгізуден бас тартқан кезде иммундық блотинг нөмірін (бұдан әрі – АҚ), АҚ күнін, инициалдарын, туған күнін, эпидемиологиялық анамнез деректерін қамтитын деректер енгізіледі
елеулі
313
Халықтың негізгі топтарын және АИТВ-инфекциясымен өмір сүретін адамдарды қамтуды мониторингілеу және бағалау АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының клиенттерді жеке есепке алу дерекқорын және есептік және есептік құжаттаманың тиісті нысандарын жүргізу жолымен жүргізіледі
елеулі
314
Жұмыс берушінің "АИТВ-инфекциясы" диагнозы белгіленген медицина қызметкерлерін терінің немесе шырышты қабықтың тұтастығын бұзумен байланысты емес басқа жұмысқа ауыстыруды жүзеге асыруы
өрескел

312
Наличие Листа конфиденциального собеседования с лицом, инфицированным ВИЧ, Формы № 095/у, которая включает: согласие на внесение персональных данных в электронные информационные ресурсы. При отказе на ввод персональных данных в систему ЭС, вносятся данные, которые включают номер иммунного блотинга (далее – ИБ), дату ИБ, инициалы, дата рождения, данные эпидемиологического анамнеза
значительное
313
Мониторинг и оценка охвата ключевых групп населения и людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, проводится путем ведения базы данных индивидуального учета клиентов и соответствующих форм учетной и отчетной документации специалистами организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
значительное
314
Осуществление перевода работодателем медицинских работников с установленным диагнозом "ВИЧ-инфекция" на другую работу, не связанную с нарушением целостности кожных покровов или слизистых
грубое

315
ЖЖБИ диагностикасын және емдеуді жүзеге асыру.
Достық кабинеттерде ЖЖБИ диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес ЖЖБИ диагностикасы мен лечение жүзеге асырылады
өрескел
316
Жылжымалы сенім пункттері үшін жабдықталған көліктің болуы
өрескел
317
Халық пен халықтың негізгі топтары арасында байланысқа дейінгі және байланыстан кейінгі профилактиканы жүзеге асыру
өрескел
318
Белгіленген мерзімде контактілерді бақылаудың болуы.
Байланыстарға АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымында бақылау белгіленеді. Контактілерді бақылау ұзақтығы мыналар үшін белгіленеді:

315
Осуществление диагностики и лечения ИППП. В дружественных кабинетах осуществляется диагностика и лечение ИППП в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения ИППП
значительное
316
Наличие оборудованного транспорта для передвижных пунктов доверия
значительное
317
Осуществление доконтактной и постконтактной профилактики среди населения и ключевых групп населения
значительное
318
Наличие наблюдения за контактными в установленные сроки.
За контактными устанавливается наблюдение в организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции. Продолжительность наблюдения за контактными устанавливается для:

1) АИТВ жұқтырған аналардан туған балалар-он сегіз ай;
2) авариялық жағдайда медицина қызметкерлері-үш ай;
4) донорлық биоматериалды реципиенттер-үш ай;
5) АИТВ жұқтырған және есірткіні бірлесіп енгізу бойынша байланыста болған жыныстық серіктестер-байланыс аяқталғаннан кейін 3 айдан соң АИТВ - инфекциясына тесттің теріс нәтижесін алғанға дейін; байланыс жалғасқан кезде байланыста болғандарды АИТВ-инфекциясының болуына жылына 2 рет тексеру жүргізіледі;
6) ауруханаішілік ошақтан шыққан адамдар - медициналық ұйымнан шығарылғаннан кейін үш ай; егер шығарылғаннан кейін үш айдан астам уақыт өткен жағдайда, байланыста болғандар бір рет тексеруден өтеді, теріс нәтиже болған кезде байқау тоқтатылады.
өрескел

1) детей, рожденных от ВИЧ–инфицированных матерей – восемнадцать месяцев;
2) медицинских работников в случае аварийной ситуации – три месяца;
4) реципиентов донорского биоматериала – три месяца;
5) половых партнеров ВИЧ-инфицированных и контактных по совместному введению наркотиков - до получения через 3 месяца после завершения контакта отрицательного результата теста на ВИЧ-инфекцию;
при продолжающемся контакте проводится обследование контактных на наличие ВИЧ-инфекции 2 раза в год;
6) лиц из внутрибольничного очага - три месяца после выписки из медицинской организации; в случае, если после выписки прошло более трех месяцев, контактные проходят однократное обследование, при отрицательном результате наблюдение прекращается.
грубое

319
АИТВ жұқтырған адамдарды динамикалық бақылаудың болуы және антиретровирустық терапиямен қамтамасыз ету.
Байланыста болғандарды зертханалық тексеру нәтижелері диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған адамның амбулаториялық картасында (дискордантты жұптар) тіркеледі. Динамикада АИТВ жұқтырған адам электрондық бақылау базасына енгізілетін тексеру және байқау үшін отбасылық жағдайын, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) өзгертуге арналған деректерді, жаңа байланыс тұлғалары туралы деректерді ұсынады.
Диагноз қойылған сәттен бастап АИТВ-инфекциясының берілу қаупін азайту үшін антиретровирустық терапияны ұсыну қызметкерлер мен әлеуметтік қызметкерлердің аутрич қызметтерін тарта отырып, ересектер мен балалардағы АИТВ-инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі.
өрескел
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар

319
Наличие динамического наблюдения и обеспечение антиретровирусной терапии ВИЧ-инфицированных лиц.
Результаты лабораторного обследования контактных фиксируются в амбулаторной карте ВИЧ-инфицированного, состоящего на диспансерном учете (дискордантные пары). ВИЧ-инфицированный в динамике представляет данные на изменение семейного положения, фамилии, имени, отчества (при его наличии), данные о новых контактных лицах для обследования и наблюдения, которые вводятся в базу электронного слежения.
Предоставление антиретровирусной терапии для снижения риска передачи ВИЧ-инфекции с момента установления диагноза проводится в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, с привлечением услуг аутрич работников и социальных работников.
грубое
Критерии для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере службы крови

320
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
321
Қан қызметін ұйымдастыруда қанды және оның компоненттерін кезең-кезеңімен таңбалау талаптарын сақтау. Донордан дайын өнімді алуға дейінгі қанның әрбір өнімінің қозғалысын қадағалау үшін жағдайларды қамтамасыз ету және оны пайдалану
өрескел
322
Жабық үлгідегі автоматты анализаторларда сапалы иммуносерологиялық және молекулалық-биологиялық әдістермен жүргізілген трансфузияларға дейін және одан кейін гемотрансмиссивті инфекциялар маркерлерінің болуына реципиенттің қан үлгілерін зертханалық зерттеу талаптарының сәйкестігі.
өрескел
323
Қан мен оның компоненттерін донациялағаннан кейін электрондық ақпараттық дерекқорда қан мен оның компоненттерін донациялау туралы барлық ақпараттың, оның ішінде донацияның жанама әсерлері болған жағдайда көрсетілген медициналық көмектің реакция түрі мен көлемінің, бастапқы фракциялау блогына тапсыру жөніндегі құжаттардың дайындалған қан мен оның компоненттерінің ілеспе құжаттамасымен сәйкестігінің тіркелуі
өрескел
324
Донор ұсынған қан доноры мен оның компоненттерінің сауалнамасының болуы, ол өзі немесе медициналық тіркеушінің қатысуымен толтырады, сондай-ақ ақпараттық парақ
елеулі
325
Жазықтықта және пробиркаларда сұйық фазалық жүйелерде тұрақты емес эритроциттерге қарсы антиденелердің болуына иммуногематологиялық зерттеулерді орындау жөніндегі талаптарды сақтау, міндетті микроскопиямен агглютинация реакциясының нәтижесін оқу.
елеулі
326
Реагенттердің белсенділігі мен ерекшелігін растау үшін олардың сапасын кіріс және күнделікті зертханаішілік бақылау жөніндегі талаптарды сақтау. Кіріс бақылауына жатады:
1) номенклатурасын қан қызметі ұйымының бірінші басшысы бекітетін сатып алынған материалдар (қан жинауға арналған контейнерлер, реагенттер, тест-жүйелер, дезинфекциялау құралдары, құралдар және басқа да материалдар);
2) донорлық қан мен оның компоненттерінің бірліктері (өндіріске қабылдау кезінде)
елеулі
327
Көшпелі жағдайларда жиналған қанды "зерттелмеген Гемопродукция берілмейді" деген таңбасы бар термоконтейнерлерге орналастыру және 22±2°С температурада 18-24 сағат ішінде қан қызметі ұйымына жеткізіледі
елеулі
328
Әлеуетті реципиенттердің қан үлгілерін иммуногематологиялық зерттеу үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналымы саласында мемлекеттік орган тіркеген моноклоналды антиденелері бар реагенттерді және жабдықтарды пайдалану
елеулі

320
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
321
Соблюдение в организации службы крови требований поэтапной маркировки крови и ее компонентов. Обеспечение условий для прослеживаемости движения каждого продукта крови от донора до получения готового продукта и его использование
грубое
322
Соответствие требований лабораторного исследования образцов крови реципиента на наличие маркеров гемотрансмиссивных инфекций до и после трансфузий проведенных качественными иммуносерологическими и молекулярно-биологическими методами на автоматических анализаторах закрытого типа.
грубое
323
Наличие регистрации в электронной информационной базе данных после донации крови и ее компонентов всей информации о донации крови и ее компонентов, в том числе вид реакции и объем оказанной медицинской помощи, в случае побочных эффектов донации, соответствие документов по передаче в блок первичного фракционирования с сопроводительной документацией заготовленной крови и ее компонентов
значительное
324
Наличие предоставленной донору анкеты донора крови и ее компонентов, которую он заполняет самостоятельно или при участии медицинского регистратора, а также информационный лист
значительное
325
Соблюдение требований по выполнению иммуногематологических исследований на наличие нерегулярных антиэритроцитарные антител в жидкофазных системах на плоскости и в пробирках, прочтение результата реакции агглютинации с обязательной микроскопией.
значительное
326
Соблюдение требований по входному и ежедневному внутрилабораторному контролю качества реагентов для подтверждения их активности, и специфичности. Входному контролю подлежат:
1) закупленные материалы (контейнеры для сбора крови, реагенты, тест-системы, дезинфицирующие средства, инструменты и другие материалы), номенклатура которых утверждается первым руководителем организации службы крови;
2) единицы донорской крови и ее компонентов (при приемке в производство)
значительное
327
Помещение собранной в выездных условиях крови в термоконтейнеры с маркировкой "Гемопродукция необследованная, выдаче не подлежит" и при температуре 22±2°С доставляется в течение 18-24 часов в организацию службы крови
значительное
328
Использование реагентов с моноклональными антителами и оборудования, зарегистрированного государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий для иммуногематологических исследований образцов крови потенциальных реципиентов
значительное

329
Қан, оның компоненттерін құю талаптарын сақтау
елеулі
330
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде донордың қан мен оның компоненттерін донациялау алдында міндетті медициналық тексеруден өту талаптарын сақтауы
елеулі
331
Донорларды медициналық куәландыруға қойылатын талаптардың, медициналық қолдануға арналған қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік пен сапаға сәйкестігі
елеулі
332
Референс-зертханаларда зертханалық зерттеулерді өлшеу сапасын сырттай бағалау қағидаларын сақтау
елеулі
Патологиялық-анатомиялық диагностика көрсететін субъектілерге (объектілерге) арналған өлшемшарттар
333
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
334
Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде биологиялық материалды талдауға жолдаманың көшірмесімен бекітілген биологиялық материалды қабылдаудан бас тартуды тіркеу жөніндегі талаптарды жеке папкада ("қабылданбаған сынамалар"), сондай-ақ жеке журналда ("қабылданбаған сынамалар") сақтау
елеулі
335
Патологоанатом дәрігердің кесу актісі, макроскопиялық зерттеу және биологиялық материалдың макроскопиялық сипаттамасы негізінде зертханашының жұмысқа қатысуы жөніндегі талаптарды сақтауы. Биологиялық материалды макроскопиялық зерттеу кезеңінде қосымша клиникалық ақпарат алу қажет болған жағдайда материалды зерттеуге жіберген дәрігер-маман тартылады
елеулі
336
Мата фрагменттерінің қалыңдығы 5 миллиметр (бұдан әрі – мм), орташа диаметрі - 24 мм-ден аспайтын талаптарды сақтау
елеулі
337
Патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасында биопсиялық (операциялық) және аутопсиялық материалдың микроскопиялық сипаттамасының болуы
елеулі
338
Медициналық тіркеушінің немесе зертханашының белгіленген нысандағы журналдардағы жазбалары бар патоморфологиялық зерттеу нәтижелерін беру жөніндегі талаптарды сақтауы
елеулі
339
Парафин блоктарында мата үлгілерін сақтау жөніндегі талаптарды сақтау өтпелі нөмірлеу қағидаты бойынша ұйымдастырылған бірыңғай мұрағатта жүзеге асырылады
елеулі
340
Мамандандырылған Мұрағат жүйелерін, сондай-ақ бейімделген контейнерлерді пайдалана отырып, арнайы жабдықталған құрғақ және салқын үй-жайларда парафин блоктарында мата үлгілерін сақтау, сондай-ақ микропрепараттарды мамандандырылған Мұрағат жүйелерінде сақтау жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
341
Микропрепараттарды жәшіктерге бір жағдайға жататын шынылар бір бөлінбейтін блокта орналасатындай етіп орналастыру жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі

329
Соблюдение требований переливания крови, ее компонентов
значительное
330
Соблюдение требований прохождения донором перед донацией крови и ее компонентов обязательного медицинского обследования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
значительное
331
Соответствие требований к медицинскому освидетельствованию доноров, безопасности и качеству при производстве продуктов крови для медицинского применения
значительное
332
Соблюдение правил внешней оценки качества измерений лабораторных исследований в референс-лабораториях
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих патологоанатомическую диагностику
333
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
334
Соблюдение требования по регистрации отказа в принятии биологического материала, скрепленного с копией направления на анализ биологического материала в патологоанатомическом отделении в отдельной папке ("Отклоненные пробы"), а также в отдельном журнале ("Отклоненные пробы")
значительное
335
Соблюдение врачом-патологоанатомом требования по участию лаборанта в произведении на основании акта вырезки, макроскопического изучения и макроскопического описания биологического материала. При необходимости получения дополнительной клинической информации на этапе макроскопического изучения биологического материала привлекается врач-специалист, направивший материал на исследование
значительное
336
Соблюдение требования согласно которому толщина фрагментов ткани составляет 5 миллиметров (далее – мм), средний диаметр - не более 24 мм
значительное
337
Наличие в протоколе патологоанатомического исследования биопсийного (операционного) и аутопсийного материала микроскопического описания
значительное
338
Соблюдение требования по выдаче результатов патоморфологического исследования с записями в журналах установленной формы медицинским регистратором или лаборантом
значительное
339
Соблюдение требования по хранению тканевых образцов в парафиновых блоках осуществляется в едином архиве, организованном по принципу сквозной нумерации
значительное
340
Соблюдение требования по хранению тканевых образцов в парафиновых блоках в специально оборудованном сухом и прохладном помещении, с использованием специализированных архивных систем, так и приспособленных контейнеров, а также хранение микропрепаратов в специализированных архивных системах
грубое
341
Соблюдение требования по размещению микропрепаратов в ящики таким образом, чтобы стекла, относящиеся к одному случаю, располагались одним неделимым блоком
значительное

342
Зертханашының биологиялық және медициналық қалдықтарды сұрыптауды және кәдеге жаратуға дайындықты жүзеге асыруы жөніндегі талаптарды сақтауы
елеулі
343
Өлімнің тікелей себебі анықталмаған жағдайда, жұбайының (зайыбының) немесе жақын туыстарының бірінің немесе патологиялық-анатомиялық диагностика кезінде заңды өкілінің жазбаша келісімінің болуы
елеулі
344
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологоанатомиялық ашылуының уәкілетті органы айқындайтын тәртіппен тәуелсіз (тәуелсіз) сарапшының (сарапшылардың) туындысы бойынша талапты сақтауы
елеулі
34
"Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің өлімі туралы медициналық куәлікті (алдын ала, түпкілікті) патологиялық-анатомиялық ашу жүргізілген күні ресімдеу жөніндегі талапты сақтауы
елеулі
346
Бекітілген нысан бойынша патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ашу нәтижелерін ресімдеу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
347
Мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу кезінде зорлық-зомбылықпен өлім белгілері анықталған кезде ашуды тоқтату жөніндегі талапты сақтау, медициналық ұйымның басшысы мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу үшін болған оқиға туралы сот-тергеу органдарына жазбаша хабарлайды. "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігер одан әрі сот-медициналық сараптама үшін мәйіттің денесін, ағзалары мен тіндерін сақтауға шаралар қабылдайды. Патологиялық-анатомиялық зерттеудің жүргізілген бөлігіне хаттама жасалады, оның соңында сот-медициналық сараптаманы одан әрі жүргізу үшін негіз көрсетіледі. Патологоанатомиялық аутопсияның үзілген әрбір жағдайы туралы патологоанатом дәрігер аутопсияны тоқтатқаннан кейін дереу қайтыс болған бөлімше меңгерушісіне, Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігіне жазбаша хабарлайды
Елеулі

342
Соблюдение требования по осуществлению лаборантом сортировки и подготовки к утилизации биологических и медицинских отходов
значительное
343
Наличие письменного согласия супруга (супруги) или одного из близких родственников, или законного представителя при патологанатомической диагностике при неустановленной непосредственной причины смерти
значительное
344
Соблюдение требования по произведению независимым (независимыми) экспертом (экспертами) в порядке, определяемом уполномоченным органом патологоанатомического вскрытия умершего по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя
значительное
345
Соблюдение требования по оформлению врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) в день проведения патологоанатомического вскрытия
значительное
346
Соблюдение требования по оформлению результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования по утвержденной форме
значительное
347
Соблюдение требования по прекращению вскрытия при обнаружении признаков насильственной смерти во время проведения патологоанатомического исследования трупа, руководитель медицинской организации письменно сообщает о случившемся в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу. Врач по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" принимает меры к сохранению тела, органов и тканей трупа для дальнейшей судебно-медицинской экспертизы. На произведенную часть патологоанатомического исследования составляется протокол, в конце которого указывается основание для дальнейшего производства судебно-медицинской экспертизы. О каждом случае прерванного патологоанатомического вскрытия врач-патологоанатом письменно извещает заведующего отделением, администрацию организации здравоохранения, где произошла смерть, сразу после прерывания вскрытия
значительное

348
"Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға шұғыл хабарлама жолдауы бойынша талаптың сақталуы ашу кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың, егуге әдеттен тыс реакцияның белгілері алғаш рет анықталған жағдайда
Елеулі
349
Медициналық ұйымдарда, оның ішінде босандыру ұйымдарында қайтыс болғандардың барлығын, жаңа туған балаларды (туылғаннан кейін қанша уақыт олардың өмір белгілері байқалғанына қарамастан) және дене салмағы 500 грамм және одан көп өлі туылған ұрықтарды жүктілік мерзімі 22 апта немесе одан да көп болған кезде, оның ішінде жүктілікті тоқтатқаннан кейін (өздігінен туылғаннан кейін) патологиялық-анатомиялық ашу жөніндегі талаптарды сақтау, Медициналық және әлеуметтік көрсеткіштер бойынша) плацентаны міндетті гистологиялық зерттеумен және перинаталдық өлім туралы медициналық куәлікті ресімдеумен
Елеулі

348
Соблюдение требования по направлению экстренного извещения в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку
значительное
349
Соблюдение требования по патологоанатомическому вскрытию всех умерших в медицинских организациях, в том числе организациях родовспоможения, новорожденных детей (независимо от того, сколько времени после рождения наблюдались у них признаки жизни) и мертворожденных плодов с массой тела 500 грамм и более при сроке беременности 22 недели и более, в том числе после прерывания беременности (самопроизвольного, по медицинским и социальным показаниям) с обязательным гистологическим исследованием плаценты и оформлением медицинского свидетельства о перинатальной смерти
значительное

350
Тіндердің және мүшелердің фрагменттерін міндетті гистологиялық зерттеумен және патологиялық анатомиялық зерттеу хаттамасына енгізумен қайтыс болған жаңа туған нәрестелер мен өлі туылғандардың мәйіттерін ашуды жүргізуді қамтамасыз ету жөніндегі патологиялық-анатомиялық бөлімше меңгерушісінің талаптарын сақтау
Елеулі
351
Денсаулық сақтау ұйымдары басшыларының және ұйымның патологиялық-анатомиялық бөлімшесі меңгерушілерінің қайтыс болған жаңа туған нәрестелерді, өлі туғандарды және плаценталарды ашу материалдарын қажетті вирусологиялық және бактериологиялық зерттеу жөніндегі талаптарды сақтауы, ол үшін денсаулық сақтау ұйымдарының немесе мемлекеттік органдар мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымдардың тиісті зертханаларын пайдалана отырып
елеулі

350
Соблюдение требования заведующим патологоанатомического отделения по обеспечению проведения вскрытия трупов умерших новорожденных и мертворожденных с обязательным гистологическим исследованием фрагментов тканей и органов и внесением в протокол патологоанатомического исследования
значительное
351
Соблюдение требования руководителями организаций здравоохранения и заведующими патологоанатомического отделения организации по необходимому вирусологическому и бактериологическому исследованию материалов вскрытий умерших новорожденных, мертворожденных и плацент, используя для этого соответствующие лаборатории организаций здравоохранения или государственных органов и организаций в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
значительное

352
Перинаталдық өлім туралы медициналық куәлікті патологиялық-анатомиялық ашу жүргізілген күні (алдын ала, түпкілікті, алдын ала орнына) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ресімдеуі бойынша талаптарды сақтау
елеулі
353
Патологоанатомиялық ашу нәтижелері бойынша патологоанатомиялық диагнозды ресімдеу кезінде дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша талаптарын сақтауы:

352
Соблюдение требования по оформлению врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное, взамен предварительного)
значительное
353
Соблюдение требования врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" при оформлении патологоанатомического диагноза по результатам патологоанатомического вскрытия:

1) негізгі ауру;
2) негізгі аурудың асқынуы;
3) өлімнің себебі;
4) ілеспе ауру;
5) біріктірілген негізгі ауру: бәсекелес аурулар, аралас аурулар, фондық ауру
елеулі
354
Бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
356
Патологиялық-анатомиялық зерттеулер материалдарын (биопсиялық, операциялық және аутопсиялық материал) есепке алу тәртібі бойынша талаптарды сақтау:
1) биологиялық материалды патологиялық-анатомиялық зерттеудің есептік бірлігі бір бояумен немесе реакциямен өңделген бір объект (бір реттік диагностикалық немесе емдік манипуляция немесе операция нәтижесінде алынған, бір парафинді немесе мұздатылған блокқа құйылған тіннің бір фрагменті) болып табылады;
2) тіркеу нөмірі әрбір объектіге беріледі. Әрбір гистологиялық препаратта тиісті блоктың тіркеу нөміріне ұқсас тіркеу нөмірі көрсетіледі. Бір блоктан бірнеше түстерді (реакцияларды) орындау қажет болған кезде блок нөміріне сәйкес келетін микропрепараттың тіркеу нөміріне қосымша әріптік немесе сандық бояулар (реакциялар)идентификаторлары қосылады;
3) биологиялық материалды тіркеу биопсиялық (операциялық) материалдың түсуін тіркеу және морфологиялық зерттеулердің нәтижелерін беру журналында жүзеге асырылады
елеулі
357
Жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, заңды өкілдеріне немесе өзге де адамдарға танысу үшін патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасын бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына немесе заңды өкілдеріне, ал олар болмаған кезде өзге де туыстарына, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және (немесе) соттың талап етуі бойынша Медициналық қызметтер көрсету (көмек) саласындағы мемлекеттік органның қайтыс болу себебі және аурудың диагнозы туралы патологиялық-анатомиялық қорытынды беруі
елеулі

1) основное заболевание;
2) осложнение основного заболевания;
3) причину смерти;
4) сопутствующее заболевание;
5) комбинированное основное заболевание: конкурирующие заболевания, сочетанные заболевания, фоновое заболевание
значительное
354
Соблюдение требования по оформлению и ведению первичной медицинской документации
значительное
355
Соблюдение требования по оформлению и ведению первичной медицинской документации по утвержденной форме
значительное
356
Соблюдение требования по порядку учета материалов патологоанатомических исследований (биопсийного, операционного и аутопсийного материала):
1) учетной единицей патологоанатомического исследования биологического материала является один объект (один фрагмент ткани, полученный в результате однократной диагностической или лечебной манипуляции или операции, залитый в один парафиновый или замороженный блок), обработанный одной окраской или реакцией;
2) регистрационный номер присваивается каждому объекту. На каждом гистологическом препарате указывается регистрационный номер, идентичный регистрационному номеру соответствующего блока. При необходимости выполнения нескольких окрасок (реакций) с одного блока, к регистрационному номеру микропрепарата, соответствующего номеру блока, добавляются дополнительные буквенные или цифровые идентификаторы окрасок (реакций);
3) регистрация биологического материала осуществляется в журнале регистрации поступления биопсийного (операционного) материала и выдачи результатов морфологических исследований
значительное
357
Соблюдение требования по невыдаче протокола патологоанатомического исследования для ознакомления супругу (супруге), близким родственникам, законным представителям или иным лицам.
Супруге (супругу), близким родственникам или законным представителям, а при их отсутствии иным родственникам, а также по требованию правоохранительных органов и (или) суда, государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи) выдавания патологоанатомического заключения о причине смерти и диагнозе заболевания
значительное

358
Анықтау және алдын ала тергеу органдарының, прокурордың, адвокаттың және (немесе) соттың сұрау салуы бойынша тергеп-тексеру немесе сот талқылауын жүргізуге байланысты, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек)көрсету саласындағы мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша патологиялық-анатомиялық зерттеудің түпнұсқаларын немесе хаттамаларының көшірмелерін беру жөніндегі талапты сақтау
елеулі
359
Өзіне мыналарды қамтитын Цитологиялық зерттеулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

358
Соблюдение требования по выдаче оригиналов или копий протоколов патологоанатомического исследования по запросу органов дознания и предварительного следствия, прокурора, адвоката и (или) суда в связи с проведением расследования или судебного разбирательства, а также по запросу государственных органов в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
значительное
359
Соблюдение требований по проведению цитологических исследований, включающими в себя:

1) әртүрлі тәсілдермен алынған жеткізілген биологиялық материалды макроскопиялық бағалау және өңдеу (қабыршақтану, пункция, із, жуу, биологиялық сұйықтықтар);
2) микропрепараттарды кейіннен микроскопиямен дайындау және бояу;
3) зерттеу нәтижелерін бағалау және цитологиялық қорытынды белгілеу;
4) цитологиялық және гистологиялық қорытындылардың корреляциясын жүргізу
елеулі
360
Зертханашының цитологиялық зертханаға келіп түскен биологиялық материалды қабылдауды, бастапқы сұрыптауды және тіркеуді, макроскопиялық зерттеуді, биологиялық материалдың сипаттамасын, биологиялық материалды өңдеуді (цитологиялық микропрепараттарды дайындау, бекіту, бояу, қорытындылау, сұрыптау) жүзеге асыруы жөніндегі талаптарды сақтауы
Елеулі

1) макроскопическую оценку и обработку доставленного биологического материала, полученного различными способами (эксфолиация, пункция, отпечаток, смыв, биологические жидкости);
2) приготовление и окрашивание микропрепаратов с последующей микроскопией;
3) оценку результатов исследования и установление цитологического заключения;
4) проведение корреляции цитологических и гистологических заключений
значительное
360
Соблюдение требования по осуществлению лаборантом приема, первичной сортировки и регистрации биологического материала, поступившего в цитологическую лабораторию, макроскопического изучения, описания биологического материала, обработки биологического материала (приготовление, фиксация, окраска, заключение, сортировка цитологических микропрепаратов)
значительное

361
Зертханашының, содан кейін Цитолог-дәрігердің бірінші кезеңде микроскопиялық зерттеу жүргізу бойынша талаптарды сақтауы
елеулі
362
Материалды зерттеуге жіберген биологиялық материалды микроскопиялық зерттеу кезеңінде қосымша клиникалық ақпарат алу қажет болған кезде дәрігерді (бейінді маман) тарту жөніндегі талаптарды сақтау. Жағындыларды түпкілікті микроскопиялық зерттеуді және зерттеу нәтижелерінің хаттамасын ресімдеуді Цитолог-дәрігер жүргізеді
елеулі
2. "Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Ана өлім-жітімінің болуы
өрескел
2
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда нәрестелер өлім-жітімінің 5% - ға және одан да жоғары өсуі
өрескел
3
Операциядан кейінгі асқынулар жағдайларының болуы
елеулі
4
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда жаңа туған нәрестелердің туу жарақаттары көрсеткішінің өсу жағдайларының болуы
елеулі
5
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда алдын алуға болатын өлім жағдайлары санының 5%-ға өсуі
өрескел
6
Денсаулық сақтау саласындағы стандарттардан емдеу, диагностикалық іс-шаралардың негізсіз ауытқу көрсеткіштерінің ұлғаюы (емделіп шыққан жағдайлар санына кемінде 10%)
елеулі
7
Операциядан кейінгі асқынулардың болуы
елеулі
8
Стационарға негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының болуы
елеулі
9
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде 2 және одан артық тәуліктен кейін операциялық ем жүргізу жағдайларының болуы
елеулі
10
Трансплантациядан кейінгі асқыну жағдайларының болуы
өрескел
11
Трансмуралды инфаркт кезінде реперфузиялық терапиямен қамту жағдайларының болуы, 75% аспайтын
елеулі
12
Субэндокардиалды инфаркт кезінде тері арқылы коронарлық араласумен қамту жағдайларының болуы, 40% аспайтын
елеулі
13
Учаскеде халықтың орташа санына нормативтерден ауытқулар жағдайларының болуы
елеулі
14
Көзге көрінетін жерде қатерлі ісікті уақтылы анықтамау жағдайларының болуы
өрескел
15
Өкпе туберкулезіне уақтылы диагностика жүргізілмеу жағдайларының болуы
өрескел
16
Диспансерлік есепте тұрған адамдардың санынан 5% астам қан айналымы жүйесінің аурулары (жіті миокард инфаркті, қан айналымының жіті бұзылысы) асқынулары бойынша емдеуге жатқызылғандар көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
17
Өткен жылмен салыстырғанда 5 % амбулаториялық-емханалық көмек ұйымы деңгейінде алдын алуға болатын балалар өлімі көрсеткіштерінің ұлғаюы (7 күннен бастап 5 жасқа дейін)
өрескел
18
Бактерия бөлетін адамдарды уақтылы емдеуге жатқызбау жағдайларының болуы
өрескел
19
Балалардың алғашқы рет анықталғандардың арасында өкпе туберкулезінің деструктивті түрлерінің болуы
елеулі
20
Туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметкерлерінің туберкулезбен ауру жағдайларының болуы
өрескел
21
Стационардағы өлім көрсеткішінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға және одан да көп болуы
елеулі
22
Қатерлі ісік диагнозын қойған күннен бастап мамандандырылған емді бастау мерзімдерінің сақталмау жағдайларының болуы
елеулі
23
Бағалаудың алдыңғы кезеңімен салыстырғанда жаңа туған нәрестелердің туу кезіндегі жарақаттар көрсеткіштерінің өсуі
елеулі
24
Жоғары технологиялы медициналық қызметтер, бірегей технологияларды қолданумен байланысты асқынулардың болуы
елеулі

361
Соблюдение требования по произведению микроскопического исследования на первом этапе лаборантом, затем врачом-цитологом
значительное
362
Соблюдение требования по привлечению врача (профильный специалист) при необходимости получения дополнительной клинической информации на этапе микроскопического изучения биологического материала, направивший материал на исследование. Окончательное микроскопическое изучение мазков и оформление протокола результатов исследования производится врачом-цитологом
значительное
2. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем"
1.
Наличие материнской смертности
грубое
2.
Рост младенческой смертности по сравнению с предыдущим периодом оценки на 5% и более
грубое
3.
Наличие случаев послеоперационных осложнений
значительное
4.
Наличие случаев роста показателя родовых травм новорожденных по сравнению с предыдущим периодом оценки
значительное
5.
Наличие случаев роста числа предотвратимых летальных исходов на 5% по сравнению с предыдущим периодом
грубое
6.
Наличие случаев превышения показателя необоснованного отклонения лечебных, диагностических мероприятий от стандартов в области здравоохранения (более 10% от числа пролеченных)
значительное
7.
Наличие случаев послеоперационных осложнений
значительное
8.
Наличие случаев необоснованной госпитализации в стационар
значительное
9.
Наличие случаев проведения оперативного лечения через 2 суток и более при плановой госпитализации
значительное
10.
Наличие случаев осложнений после проведенной трансплантации
грубое
11.
Наличие случаев охвата реперфузионной терапией при трансмуральном инфаркте менее 75%
значительное
12.
Наличие случаев охвата чрезкожным коронарным вмешательством при субэндокардиальном инфаркте менее 40%
значительное
13.
Наличие случаев отклонений в средней численности населения на участке от нормативов
значительное
14.
Наличие случаев несвоевременного выявления злокачественных новообразований визуальной локализации
грубое
15.
Наличие случаев несвоевременно диагностированного туберкулеза легких
грубое
16.
Наличие случаев превышения показателя госпитализированных по поводу осложнений болезней системы кровообращения (острый инфаркт миокарда, острое нарушение мозгового кровообращения) из числа состоящих на диспансерном учете более 5%
значительное
17.
Наличие случаев превышения показателя детской смертности (от 7 дней до 5 лет), предотвратимой на уровне амбулаторно-поликлинической организации по сравнению с предыдущим годом на 5 %
грубое
18.
Наличие случаев несвоевременной госпитализации бацилловыделителей
грубое
19.
Наличие случаев деструктивных форм туберкулеза легких среди впервые выявленных детей
значительное
20.
Наличие случаев заболевания туберкулезом сотрудников противотуберкулезных организаций
грубое
21.
Наличие случаев превышения показателя летальности в стационаре на 5 % и более от предыдущего периода
значительное
22.
Наличие случаев несоблюдения сроков начала специализированного лечения со дня установки диагноза злокачественного новообразования
значительное
23.
Наличие случаев роста показателя родовых травм новорожденных по сравнению с предыдущим периодом оценки
значительное
24
Наличие случаев осложнений, связанных с применением высокотехнологичных медицинских услуг, уникальных технологий
значительное

3. “Бақылау субъектілері ұсынған есептік деректерді мониторингтеу нәтижелері” деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
1 зертханашы дәрігердің, зертханашының жүктемесінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі
елеулі
2
Сауығуына немесе ремиссиясына байланысты наркологиялық есептен алынған пациенттер санының көрсеткіштерінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (8 % аспайтын)
елеулі
3
Есепті кезеңнің аяқталуына қарай ремиссия жағдайында 1 жыл және одан көп уақыттағы науқастар санының көрсеткішінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (18% аспайтын – алкогольді тұтыну, 22 % есірткіні тұтыну)
елеулі
4
Науқастардың медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасында орташа болу мерзімінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (30 аспайтын төсек/күні)
елеулі
5
Психикалық белсенді заттарға тәуелді, наркологиялық есепте тұрған психикалық белсенді заттарға тәуелді адамдардың жалпы санына психикалық белсенді заттарға тәуелді адамдардың соңғы жыл ішінде стационарлық және оңалту курсынан өткен пациенттердің үлес салмағы көрсеткіштерінің бекітілген мәніне сәйкес келуі (есепте тұрғандар санынан 10% төмен)
елеулі
6
Өткен бағалау кезеңінің көрсеткіштерімен салыстырғанда есепті кезеңнің аяқталуына қарай 1 жыл және одан да астам уақыт ремиссия жағдайындағы науқастар санының көрсеткіштерінің төмендеуі
елеулі
7
Тиісті санатта (жедел медициналық көмек көрсететін ұйымдар үшін) жету уақытынан ауытқулардың болуы
елеулі
8
Тәулік ішінде сол бір жағдай бойынша қайта шығулар жағдайларының болуы
елеулі
9
Зерттеп-қаралған донацияның жалпы көлемінен трансфузиялық инфекциялардың маркелерінің екі сатылы скрининг әдісімен зерттеп-қаралған донациялар үлесінің төмендеуі, 100% аспайтын
елеулі
10
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып иммуноферментті талдау немесе иммунохемилюминесцентті талдау, әдістерімен АИТВ-1,2, С вирусты гепатиті, В вирусты гепатиті, мерез маркерлерінің болуына иммунологиялық зерттеуге ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
11
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып рибонуклейдті қышқылдың АИТВ-1,2, С вирусты гепатитке және дезоксирибонуклейдттің В вирусты гепатитке болуына молекулярлық-биологиялық зерттеуге – полимеразды тізбекті реакцияға ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
12
Есепті кезеңге донацияның орта көлемінен орташа республикалық көрсеткіштен төмен қан мен оның компоненттерінің тегін ерікті донациялар үлесінің төмендеуі
елеулі
13
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен плазмаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде плазма дайындау процесінің автоматтандыру үлесінің төмендеуі
елеулі
14
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен цитаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде тромбоциттер дайындау процесінің автоматтандыру көрсеткішінің төмендеуі
елеулі
15
Тұрақты жоспарлы техникалық қызмет көрсетуден өтпеген қан өнімдерін өндіру және оның сапасын бақылау кезінде қолданылатын медициналық жабдықтардың болуы
елеулі
16
5% астам бактерия бөлетін жаңа жағдайлардың арасында емдеу режимінің бұзылу көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
17
Барлық мультирезистенттілігі бар науқастар арасында резервтік қатардағы препараттармен емдеуді қамту көрсеткішінің төмендеуі, 85% аспайтын
елеулі
18
Дұрыс емес есептік ақпарат жағдайларының болуы
елеусіз

3. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга отчетных данных, представляемых субъектом контроля"
1.
Наличие случаев несоответствия нагрузки на 1 врача-лаборанта
значительное
2.
Наличие случаев несоответствия показателя числа пациентов, снятых с наркологического учета с выздоровлением или ремиссией утвержденным стандартам (менее 8%)
значительное
3.
Наличие случаев несоответствия показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более утвержденным стандартам (менее 18% – употребление алкоголя, менее 22% употребление наркотиков)
значительное
4.
Наличие случаев несоответствия сроков среднего пребывания больных в программах медико-социальной реабилитации (менее 30 койко/дней)
значительное
5.
Наличие случаев несоответствия показателя удельного веса пациентов с зависимостью от психоактивных веществ, прошедших курс стационарного лечения и реабилитации в течение последнего года к общему количеству лиц, зависимых от психоактивных веществ, состоящих на наркологическом учете утвержденным значениям (ниже 10% от числа состоящих)
значительное
6.
Наличие случаев снижения показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более по сравнению с показателем предыдущего периода оценки
значительное
7.
Наличие случаев отклонений от времени доезда в соответствующей категории (для организаций, оказывающих скорую медицинскую помощь)
значительное
8.
Наличие случаев повторных выездов по одному и тому же случаю в течение суток
значительное
9.
Наличие случаев снижения доли донаций, обследованных методом двухступенчатого скрининга маркеров трансфузионных инфекций в общем объеме обследованных донаций менее 100%
значительное
10.
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови подвергнутых иммунологическому исследованию на наличие маркеров к ВИЧ-1,2, вирусным гепатитам С, вирусным гепатитам В, сифилису методами иммуноферментного анализа или иммунохемилюминесцентного анализа, с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
11.
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови, подвергнутых молекулярно-биологическому исследованию – полимеразно-цепной реакции на наличие рибонуклеиновой кислоты к ВИЧ-1,2, вирусным гепатитам С и дезоксирибонуклеиновой кислоты к вирусным гепатитам В с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
12.
Наличие случаев снижения доли безвозмездных добровольных донаций крови и ее компонентов в общем объеме донаций за отчетный период ниже среднереспубликанского показателя
значительное
13.
Наличие случаев снижения доли автоматизации процесса заготовки плазмы в общем объеме заготовки методом плазмафереза отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
14.
Наличие случаев снижения показателя автоматизации процесса заготовки тромбоцитов в общем объеме заготовки методом цитафереза за отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
15.
Наличие медицинского оборудования, применяемого в производстве и при контроле качества продуктов крови, не прошедшего регулярное плановое техническое обслуживание
значительное
16.
Наличие случаев превышения показателя нарушения режима лечения среди новых случаев с бактериовыделением более 5%
значительное
17.
Наличие случаев снижения показателя охвата лечением препаратами резервного ряда среди всех больных с мультирезистентностью менее 85%
значительное
18.
Наличие случаев предоставления недостоверной отчетной информации
незначительное

4. "Уәкілетті органдардан және ұйымдарынан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Зертхана қызметкерлерінің гепатитпен, мерезбен ауру жағдайларының болуы
елеулі
2
Инъекциялық есірткіні тұтынушы адамдардың (50% аспайтын) және профилактикалық бағдарламаға жүгінген адамдардың ішінен АИТВ-ға экспресс-диагностикадан өткен секс қызметкерлерінің (60% аспайтын) пайызының төмендеуі
елеулі
“Расталған шағымдар мен өтініштердің саны” ақпарат көзі бойынша критерийлер
1
Өткен жылдың ішінде жеке және заңды тұлғалардан түскен өтініштерінің бес және оданда көп расталған өтініштері (республикалық, облыстық және қалалық медициналық ұйымдар үшін)
өрескел
2
Өткен жылдың ішінде жеке және заңды тұлғалардан түскен өтініштерінің екі және одан да көп расталған өтініштері (аудандық медициналық ұйымдар үшін)
өрескел
"Расталған шағымдар мен өтініштердің саны" ақпарат көзі бойынша жаңа туған нәрестелердің босандыру бөлімшелері мен патология бөлімшелері бар босандыру объектілері және (немесе) стационарлық ұйымдар үшін өлшемшарттар
Босандыру қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінде (объектілерінде) бір және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарды орындамау
өрескел
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚТБ – қарқынды терапия блогы
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
ЖПД – жалпы пратика дәрігері
ҚІ - қатерлі ісік
КДК – консультативті-диагностикалық көмек
ПДК – психикалық денсаулық кабинеті
МАМБ – медициналық авиацияның мобильді бригадасы
МПТ – мультипәндік топ
ПБЗ – психикаға белсенді әсер ететін заттар
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ҚБМҮПҰ – қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі психиатриялық ұйым
ПМҚБ – психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтар
ТҚП – туберкулезге қарсы препараттар
ПДАО – психикалық денсаулық алғашқы орталығы
РПДҒПО - Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы
ЖМЖ – жедел медициналық жәрдем
ЖМЖҚ – жедел медициналық жәрдем қызметі
ЖҚТА – жүрек-қантамыр аурулары
УЗ – ультрадыбыстық зерттеу
ПДО – психикалық денсаулық орталығы
ЭАЖ – электрондық ақпараттық жүйе
ЭКГ – электрокардиография
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 115 мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
м.а.

4. Критерии по источнику информации "Результаты анализа информации, получаемой от уполномоченных органов и организаций"
1.
Наличие случаев заболевания гепатитом, сифилисом сотрудников лабораторий
грубое
2.
Наличие случаев снижения процента лиц, употребляющих инъекционные наркотики (менее 60%) и секс работников (менее 80%), прошедших диагностику на ВИЧ-инфекции, из числа обратившихся в профилактические программы, кроме лиц с установленным ВИЧ-инфекцией статусом
значительное
Критерии по источнику информации "Количество подтвержденных жалоб и обращений"
1
Наличие пяти и более подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год (для республиканских, областных и городских медицинских организаций)
грубое
2
Наличие двух и более подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год (для районных медицинских организаций)
грубое
Критерии для объектов родовспоможения и (или) стационарных организаций, имеющих в своем составе родильные отделения и отделения патологии новорожденных по источнику информации "Количество подтвержденных жалоб и обращений"
1
Наличие одной и более подтвержденных жалоб и обращений в субъектах (объектах) здравоохранения, оказывающих услуги родовспоможения
грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
1
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Расшифровка аббревиатур:
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
ИПП – инфекции, передающиеся половым путем
КДП – консультативно-диагностическая помощь
МДГ – мультидисциплинарная группа
ПАВ – психоактивные вещества
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
ПОСТИН – психиатрическая организация специализированного типа с интенсивным наблюдением
ППР – психические, поведенческие расстройства
ПТП - противотуберкулезные препараты
ПЦПЗ - первичный центр психического здоровья
РГОЗ - республиканская государственная организация здравоохранения,
осуществляющая деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
РНПЦПЗ – республиканский научно-практический центр психического здоровья
СМП – скорая медицинская помощь
ССМП – служба скорой медицинской помощи
ССЗ – сердечно-сосудистые заболевания
ЦПЗ – центр психического здоровья
ЭИС – электронная информационная система
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 1 декабря 2022 года № 115
и И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2022 жылғы 30 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-147
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
_______________________________________________________________
саласында/аясында 138-бабына сәйкес
стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілерге
(объектілерге) қатысты
_______________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
____________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі_______________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
_______________________________________________________________
Талаптардың тізбесі Талаптарға сәйкес келеді Талаптарға сәйкес келмейді
1
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
2
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
3
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
4
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттігін қоспағанда, ЖМКК бригадасының немесе МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМК бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болған кезінен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайтынын растайтын құжаттаманың болуы.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМК немесе ЖМК бөлімшесінің бригадалары пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж жүйесі бойынша Медициналық сұрыптау үздіксіз және үздіксіз жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптауға сәйкес пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер.
5
Консилиумның шешімі бойынша және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ете отырып, медициналық көрсеткіштер бойынша өмірлік маңызды функциялардың тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр науқасты ауруханаға жатқызудың болуы, содан кейін жағдай тұрақталғаннан кейін одан әрі тексеру және емдеу үшін ауру бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстыру
6
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытындының болуын қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке береді.
Қабылдау бөлімшесінің медбикесі активті пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жібереді
7
Ауруханаға жатқызу үшін көрсеткіштердің болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:

от 30 ноября 2022 года
№ ҚР ДСМ-147
Проверочный лист
в сфере качества оказания медицинских услуг
_____________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
_____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении _ субъектов (объектов), оказывающих стационарную,
стационарозамещающую помощь
_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _____________________________________________________
______________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _________________________________
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
2
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
3
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
4
Наличие подтверждающей документации, что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи. Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
5
Наличие госпитализации тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения с последующим переводом в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения после стабилизации состояния
6
Наличие медицинского заключения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту. Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
7
Наличие показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

5) шұғыл хирургиялық көмек көрсететін, тәулік бойы медициналық бақыланатын стационарға жедел медициналық жәрдем бригадасының пациентті шақыруды және тасымалдауды қамтамасыз етудің жедел хирургиялық патологиясына күдік туындаған және (немесе) диагноз қойылған кезде емхананың (нөмірлі аудандық, аудандық, қалалық), клиникалық-диагностикалық бөлімшенің/орталықтың бейінді маманына қойылатын талаптарды сақтау; тұрақсыз гемодинамика және қауіп төнген жағдайда науқастың өмір сүру жағдайы-жақын стационарға 6) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу талаптарын сақтау
21
Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау бойынша алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының талаптарын сақтау, байқау кезеңділігі мен мерзімдеріне, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігіне сәйкестігі
22
МСАК қызметкерлерінің үйде пациентке белсенді баруына қойылатын талаптарды сақтау
23
Педиатриялық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау:

5) Соблюдение требования к профильному специалисту поликлиники (номерной районной, районной, городской), клинико-диагностического отделения/центра при подозрении и (или) установлении диагноза острой хирургической патологии обеспечения вызова и транспортировки пациента бригадой скорой медицинской помощи в стационар с круглосуточным медицинским наблюдением, оказывающий ургентную хирургическую помощь; при нестабильной гемодинамике и угрожающем жизни пациента состоянии - в ближайший стационар 6) соблюдение требований проведения экспертизы временной нетрудоспособности
21
Соблюдение требований организациями первичной медико-санитарной помощи по динамическому наблюдению лиц с хроническими заболеваниями, соответствие периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
22
Соблюдение требований к активному посещению пациента на дому сотрудниками ПМСП
23
Соблюдение требований к оказанию педиатрической помощи:

1) консультациялық, диагностикалық, емдеу-профилактикалық көмек, динамикалық байқау;
2) патронаж қызметінің әмбебап-прогрессивті моделіне сәйкес жүкті, жаңа туған нәрестелер мен жас балаларға патронаждар мен белсенді бару;
3) профилактикалық егу мерзімдеріне сәйкес вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
4) көрсетілімдер болған кезде балаларды бейінді мамандарға консультацияға жіберу;
5) жіті және созылмалы ауруларды анықтау, шұғыл және жоспарлы емдеу іс-шараларын уақтылы жүргізу;
6) балаларды тәулік бойы стационарға, күндізгі стационарға жіберу және көрсетілімдер болған кезде үйде стационар ұйымдастыру;
7) диспансерлік есепте тұрған созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық бақылау, емдеу және сауықтыру;
8) балаларды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту;
9) жаңа туған нәрестелер мен ерте жастағы балаларға скрининг жүргізу;
10) балаларды мектепке дейінгі немесе мектеп мекемелеріне түсер алдында сауықтыруды ұйымдастыру;
11) ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе заңды өкілдерімен дұрыс тамақтану, балалар ауруларының профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыс.
24
Амбулаториялық-емханалық деңгейде травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау
1) травматолог –дәрігердің пациенттің жалпы жай-күйін, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесін бағалауы, шұғыл нысанда медициналық көмек көрсету, диагнозды нақтылау үшін және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларда медициналық көрсетілімдер кезінде пациентті тиісті бөлімшелерге жіберу үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу, онда травматологиялық-ортопедиялық бейін бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсетіледі.2) МСК жарақаты бар науқасты емдеуге жатқызуға медициналық айғақтар болмаған кезде тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда одан әрі бақылау және емдеу бойынша консультация жүргізу.
3) МСАК ұйымдарында травматологиялық және ортопедиялық бейін бойынша Медициналық көмекті хирург-дәрігерлер, травматолог-ортопед-дәрігерлер көрсетеді.
4) Травматология және ортопедия кабинеттерінің, травматикалық пункттердің болуы және: пациенттің жай-күйінің ауырлығын, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесін қарап-тексеру және бағалау, диагнозды және емдеуді нақтылау үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу (анальгезия, жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу, сүйек сынықтарының жабық репозициясы, иммобилизация).

1) консультативная, диагностическая, лечебно-профилактическая помощь, динамическое наблюдение;
2) патронажи и активные посещения беременных, новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с универсально-прогрессивной моделью патронажной службы;
3) планирование, организация и проведение вакцинации в соответствии со сроками профилактических прививок;
4) направление детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний;
5) выявление острых и хронических заболеваний, своевременное проведение экстренных и плановых лечебных мероприятий;
6) направление детей в круглосуточный стационар, дневной стационар и организация стационара на дому при наличии показаний;
7) динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация детям;
9) проведение скрининга новорожденных и детей раннего возраста;
10) организация оздоровления детей перед поступлением их в дошкольные или школьные учреждения;
11) информационная работа с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
24
Соблюдение требований к оказанию травматологической и ортопедической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) оценка врачом –травматологом общего состояние пациента, его травматолого-ортопедического статуса, оказание медицинской помощи в неотложной форме, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при медицинских показаниях в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационарных условиях, направления пациента в соответствующие отделения, в которых оказывается специализированная медицинская помощь по травматолого-ортопедическому профилю.
2) При отсутствии медицинских показаний к госпитализации пациенту с травмами КМС проведение консультации по дальнейшему наблюдению и лечению в амбулаторных условиях по месту прикрепления.
3) Медицинская помощь по травматологическому и ортопедическому профилю в организациях ПМСП оказывается врачами-хирургами, врачами травматологами-ортопедами.
4) наличие кабинетов травматологии и ортопедии, травмпунктах и проведение:
осмотра и оценки тяжести состояния пациента, его травматолого-ортопедического статуса, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и лечения (обезболивание, первичная хирургическая обработка ран, закрытая репозиция костных отломков, иммобилизация).

5) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру
6) ДКК болуы және тірек-қимыл аппараты мен МСК функцияларын бұзудың тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
25
Амбулаториялық-емханалық деңгейде неврологиялық көмек көрсету тәртібінің талаптарын сақтау 1) неврологиялық аурулары бар пациентке КДП көрсету МСАК дәрігерінің немесе ТМККК шеңберінде басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. МСАК дәрігерінен немесе басқа бейінді маманнан жолдама болмаған кезде, сондай-ақ пациенттердің бастамасы бойынша жүгінген кезде КДП ақылы негізде ұсынылады.2) МСАК дәрігері немесе басқа бейінді маман КДП көрсеткен невропатолог дәрігердің ұсынымдарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
26
Ерте диагностиканы ұйымдастыру және диспансер жүргізу талаптарын сақтау
нефрологиялық науқастарды бақылау
МСАК деңгейінде
1) нефрологиялық аурулары бар пациенттерге, оның ішінде балаларға нефрологиялық көмек ТМККК шеңберінде көрсетіледі;
2) учаскелік дәрігерлердің, жалпы практика дәрігерлерінің, БМСК бейінді мамандарының (бұдан әрі – БМСК мамандары) қызметі бүйректің созылмалы ауруын (бұдан әрі – ҚҚСД) ерте диагностикалауға, үдемелі тәуекел факторларын жоюға және ҚҚСД диализге дейінгі кезеңнің уақытын ұлғайтуға, ал ҚҚСД алу кезеңінде – пациенттердің өмір сүру сапасын жақсартуға бағытталған. МСАК деңгейінде алғашқы жүгінген кезде пациентті тексеру мерзімі - 3-тен 5 жұмыс күніне дейін. Емхананың нефролог-дәрігерінде (нефрологиялық кабинетте) пациентті толық тексеру мерзімі – 7 жұмыс күні. ҚҚСД даму қаупі топтарын қалыптастыруды, алдын алуды және емдеуді МСАК мамандары ҚҚСД диагностикасы мен емдеу алгоритмі бойынша нефролог - дәрігерлермен өзара іс-қимыл жасай отырып жүргізеді.
3) емхананың/нефрологиялық кабинеттің нефрологы және/немесе тіркелген жері бойынша МСАК маманы бүйрек транспланттауын күтіп отырған пациентті және оның тірі донорын дайындауды мынадай тәртіппен жүзеге асырады: транспланттауды күтіп отырған пациентті, оның туысын немесе заңды өкілін ("донор-реципиент" жұбын) тірі донордан бүйрек транспланттау мүмкіндігі туралы хабардар етеді;
27
Амбулаториялық жағдайда нейрохирургиялық көмек көрсету талаптарын сақтау
1) МСАК дәрігері:
- орталық және перифериялық жүйке жүйесінің нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттарының шағымдары мен белгілері бар пациенттер жүгінген кезде Жалпы клиникалық және рентгенологиялық зерттеулерді (көрсетілімдер бойынша) тағайындайды және диагнозды нақтылау және консультациялық-диагностикалық көмек алу үшін оларды қайталама деңгейде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының нейрохирургіне жібереді. Жолдама медициналық ақпараттық жүйелерде электрондық нысанда ресімделеді;
- КП және нейрохирургтың ұсынымдарына сәйкес нейрохирургиялық аурулардың белгіленген диагнозы бар пациенттерді динамикалық бақылауды жүзеге асырады;
- айғақтар бойынша ауруханаға жатқызуға жібереді.

5) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности
6) наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций опорно-двигательного аппарата и КМС на медико-социальную экспертную комиссию;
25
Соблюдение требований порядка оказания неврологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) Оказание КДП пациенту с неврологическими заболеваниями осуществляется по направлению врача ПМСП или другого профильного специалиста в рамках ГОБМП. При отсутствии направления от врача ПМСП или другого профильного специалиста, а также при обращении по инициативе пациентов, КДП предоставляется на платной основе.
2) Врач ПМСП или другой профильный специалист осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения в соответствии с рекомендациями врача невролога, оказавшего КДП.
26
Соблюдение требований организации ранней диагностики и проведения диспансерного наблюдения за нефрологическими больными на уровне ПМСП
1) Нефрологическая помощь пациентам с нефрологическими заболеваниями, в том числе детям, оказывается в рамках ГОБМП;
2) Деятельность участковых врачей, врачей общей практики, профильных специалистов ПМСП (далее – специалистов ПМСП) направлена на раннюю диагностику хронической болезни почек (далее – ХБП), устранение факторов риска прогрессирования и увеличение времени додиализного периода ХПН, а в период получения ЗПТ – улучшение качества жизни пациентов. Срок обследования пациента при первичном обращении на уровне ПМСП – от 3 до 5 рабочих дней. Срок дообследования пациента у врача-нефролога поликлиники (нефрологического кабинета) – 7 рабочих дней. Формирование групп риска развития, профилактика и лечение ХБП проводится специалистами ПМСП во взаимодействии с врачами - нефрологами по алгоритму диагностики и лечения ХБП.
3) Нефролог поликлиники/нефрологического кабинета и/или специалист ПМСП по месту прикрепления осуществляет подготовку пациента, ожидающего трансплантацию почки, и его живого донора в следующем порядке: информирует пациента, ожидающего трансплантацию, его родственника или законного представителя (пары "донор-реципиент") о возможности трансплантации почки от живого донора;
27
Соблюдение требований оказания нейрохирургической помощи в амбулаторных условиях
1) Врач ПМСП:
-при обращении пациентов с жалобами и симптомами нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы назначает общеклинические и рентгенологические исследования (по показаниям) и направляет их к нейрохирургу организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь на вторичном уровне для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи. Направление оформляется в электронной форме в медицинских информационных системах;
- осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с установленным диагнозом нейрохирургических заболеваний в соответствии с КП и рекомендациями нейрохирурга;
- направляет по показаниям на госпитализацию.

1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
8
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеріп-қарауының болуы. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді.
9

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
8
Наличие осмотра заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
9

Клиникалық-анамнестикалық тексеру деректері, № 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасына енгізе отырып, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістерінің нәтижелері негізінде пациент тәулік бойы стационарға түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде шұғыл жағдайлар кезінде негізгі диагнозды белгілеу, тұрақты пациенттерде-меңгерушімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы бөлімше пациентті Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей.
10
Көрсеткіштер болған кезде жоспарлы тәртіппен емдеуге жатқызу:
- электрокардиограмманы тәуліктік мониторингтеу;
- тредмил және/немесе велоэргометр негізінде эргометриялық зерттеу (стресс-тесттер, спироэргометрия);
- электрофизиологиялық зерттеу;
- қан қысымын тәуліктік бақылау;
- жүрек ішілік зерттеу кабинеті жағдайында ангиокардиографиямен жүрек қуыстарын катетеризациялау;
- компьютерлік және магниттік-резонанстық томография
11
Шұғыл (тәулік бойы, оның ішінде демалыс және мереке күндері) тәртіпте өткізудің болуы, атап айтқанда:
- операцияға дейінгі және кейінгі кезеңдегі органдар мен жүйелердің функционалдық жағдайын бағалау үшін қажетті зертханалық зерттеулер;
- электрокардиограммалар және оны талдау;
- эхокардиография;
- гастродуоденоскопия;
- бронхоскопия;
- қан тамырларын ультрадыбыстық зерттеу;
- ангиокардиографиямен жүрек қуысының катетеризациясы;
- - микро ультрафильтрация және диализ;
- альбумин диализі (молекулалық адсорбциялық рециркуляциялық жүйені қолдану);
- экстракорпоральды мембраналық оксигенация;
- қолқа ішілік контрпульсация;
- электрокардиостимулятор қондырғылары;
- рентгенэндоваскулярлық емдеу.
12
Қабылдау бөлімшесін, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін (палатасын) айналып өтіп, пациентте сегменті көтерілген жіті коронарлық синдром (бұдан әрі - ЖЖЖ), жіті миокард инфарктісі (бұдан әрі - ЖЖЖ) диагнозы қойылған кезде катетеризация зертханасына емдеуге жатқызудың болуы
13
Демалыс және мереке күндерінен басқа стационардағы пациенттерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарауын қамтамасыз ету. Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес.
14
Аристотельдің базалық шкаласы бойынша туа біткен жүрек ақаулары кезіндегі хирургиялық араласулардың күрделілігін және кардиохирургиялық бөлімшедегі операциялардың тиімділігін бағалауды қамтамасыз ету
15
Жіті коронарлық синдромы және (немесе) жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге медициналық көмек көрсету аймақтандыру деңгейлері бойынша жүзеге асырылады:

Установление основного диагноза при экстренных состояниях в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления пациента в круглосуточный стационар на основании данных клинико-анамнестического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования с занесением в медицинскую карту стационарного пациента по форме № 001/у, у стабильных пациентов - наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
10
Госпитализация в плановом порядке при наличие показателей:
- суточного мониторирования электрокардиограммы;
- эргометрического исследования (стресс-тесты, спироэргометрия) на базе тредмила и/или велоэргометра;
- электрофизиологического исследования;
- суточного мониторирования артериального давления;
- катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией в условиях кабинета внутрисердечных исследований;
- компьютерной и магнитно-резонансной томографии
11
Наличие проведения в неотложном (круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни) порядке, в частности:
- лабораторных исследований, необходимых для оценки функционального состояния органов и систем в до- и послеоперационный период;
- электрокардиограммы и ее анализ;
- эхокардиографии;
- гастродуоденоскопии;
- бронхоскопии;
- ультразвукового исследования сосудов;
- катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией;
- микроультрафильтрации и диализа;
- альбуминового диализа (с использованием молекулярной адсорбирующей рециркулирующей системы);
- экстракорпоральной мембранной оксигенации;
- внутриаортальной контрпульсации;
- установки электрокардиостимулятора;
- рентгенэндоваскулярных методов лечения.
12
Наличие госпитализации в лабораторию катетеризации, минуя приемное отделение, отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии при установленным у пациента диагнозе острый коронарный синдром с подъемом сегмента, острый инфаркт миокарда
13
Обеспечение ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
14
Наличие оценки сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца по Базовой шкала Аристотеля и эффективности операций в кардиохирургическом отделении
15
Соответствие оказания медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда по уровням регионализации:

12) амбулаториялық емдеудегі туберкулезбен, оның ішінде көп және кең дәріге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты енгізу
3
Бекітілген схемаға сәйкес МСАК көрсететін ұйымдарда туберкулезге күдік болған кезде пациентті тексеру
4
Халықтың нысаналы тобы арасында флюорография әдісімен туберкулезді анықтау: аурудың жоғары қаупі бар және міндетті жыл сайынғы флюорографиялық тексеруге жататындар
5
Амбулаториялық емдеу жүргізу үшін МСАК ұйымдарында тікелей бақыланатын емдеу кабинеттерін (бұдан әрі - ТБЕК) ұйымдастыру. Науқас дәрі-дәрмектерді NNL кабинетінде жауапты медицина қызметкерінің бақылауымен қабылдайды және қабылдайды. 10 күнде бір рет тікелей бақыланатын емдеудегі науқастарды МСАК дәрігері/емхананың фтизиатры қарайды, көрсеткіштер бойынша – ш а щ е. ауылдық жерде тұратын науқастарды фтизиатр айына бір рет қарайды
6
Туберкулезге қарсы ем алатын науқастың клиникалық жай-күйіне жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың болуына бағалау жүргізуді күн сайын емдеуші дәрігер немесе фтизиатр-дәрігер, тікелей бақыланатын емдеу кабинетінің медицина қызметкері жүзеге асырады. Дәрілік препаратқа жағымсыз реакциялар мен құбылыстарды анықтаған медицина қызметкері хабарлама-картаны толтырады және науқастың медициналық құжаттамасына жазба ресімдейді.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстар туралы бастапқы ақпаратты медициналық ұйымның жауапты тұлғасы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымына береді. Карт-хабарламалардың тіркелуін бақылау фармакологиялық қадағалау жөніндегі жауапты тұлғаға жүктеледі.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың әрбір жағдайы қабылданатын дәрі-дәрмектермен себеп-салдарлық байланысты анықтау үшін орталықтандырылған дәрігерлік-консультативтік комиссияның отырысында қаралады.
7
Туберкулезге қарсы препараттардың қозғалысын амбулаториялық деңгейде ТҚП тіркеу журналында есепке алудың болуы
8
Химиотерапияның толық курсын өткізу қажеттігі туралы емделу басталғанға дейін пациентпен (балалардың ата-аналарымен немесе қамқоршыларымен) әңгімелесу жүргізу, кейіннен ақпараттандырылған келісімге қол қою
9
Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алу және диспансерлік бақылау тіркеуге қарамастан, нақты тұратын, жұмыс істейтін, оқитын немесе әскери қызмет өткеретін жері бойынша МСАК көрсететін ұйымдарда жүзеге асырылады
10
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптарды сақтау:

12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
3
Обследование пациента при подозрении на туберкулез в организациях, оказывающих ПМСП, в соответствии утвержденной схеме
4
Выявление туберкулеза методом флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию
5
Организация кабинетов непосредственно наблюдаемого лечения (далее-ННЛ) в организациях ПМСП для проведения амбулаторного лечения. Больной получает и принимает лекарства в кабинете ННЛ под контролем ответственного медицинского работника. Один раз в 10 дней больные, находящиеся на непосредственном контролируемом лечении, осматриваются врачом ПМСП/фтизиатром поликлиники, по показаниям – чаще. Больные, проживающие в сельской местности, осматриваются фтизиатром один раз в месяц
6
Проведение оценки клинического состояния больного, получающего противотуберкулезное лечение, на наличие нежелательных реакций и явлений осуществляется ежедневно лечащим врачом или врачом-фтизиатром, медицинским работником кабинета непосредственно наблюдаемого лечения. Медицинский работник, выявивший нежелательные реакции и явления на лекарственный препарат, заполняет карту-сообщение и оформляет запись в медицинской документации больного. Первичная информация о нежелательных реакциях и явлениях предоставляется ответственным лицом медицинской организации в государственную экспертную организацию в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий. Контроль за регистрацией карт-сообщений возлагается на ответственное лицо по фармаконадзору. Каждый случай нежелательных реакций и явлений рассматривается на заседании централизованной врачебно-консультативной комиссии для определения причинно-следственной связи с принимаемыми медикаментами.
7
Наличие учет движения противотуберкулезных препаратов на амбулаторном уровне в журнале регистрации ПТП
8
Проведение беседы с пациентом (родителями или опекунами детей) до начала лечения о необходимости проведения полного курса химиотерапии с последующим подписанием информированного согласия
9
Взятие на учет и диспансерное наблюдение за больными туберкулезом осуществляется в организациях, оказывающих ПМСП, по месту фактического проживания, работы, учебы или прохождения воинской службы, независимо от прописки
10
Соблюдение следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:

1) ЭАЖ – да "сауығу, тұрақты жақсару"көрсетіле отырып, ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауға критерийлердің болмауы, кемінде 12 ай;
2) Қызмет көрсетілетін аумақтан тыс жерлерге шыға отырып, тұрғылықты жерін өзгерту;
3) ЭАЖ – да "мәліметтердің жоқтығы"көрсетіле отырып, учаскелік полиция инспекторының баянатымен және учаскелік медбикенің патронажымен екі айда кемінде 1 рет расталған 12 ай ішінде орналасқан жері туралы анық мәліметтердің болмауы;
4) № 045/е нысаны бойынша қайтыс болу туралы медициналық куәліктің негізінде және (немесе) ЭАЖ – да "өлім"көрсетіле отырып, тіркелген халықтың тіркеліміндегі деректермен расталған қайтыс болу;
5) 1 жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыра отырып сотталған адамдарға динамикалық бақылаудан алу Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алғаннан кейін жүргізіледі;
6) динамикалық психиатриялық байқаудың 2 тобында есепте тұрған F20 "Шизофрения" диагнозы бар адамдарға: динамикалық байқауға алынған сәттен бастап 12 ай ішінде мүгедектік тобы белгіленбеген жағдайда.
Адамды ПМҚБ -дан басқа топқа ауыстыру критерийлері:
ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауға алу критерийлерінің болмауы, кемінде 12 ай
4
Психиатриялық бейіндегі дәрігер ПМҚБ бар адамды динамикалық бақылау кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру:
1) пациентке оны динамикалық байқауды жүзеге асыру қажеттілігі, қарап-тексеру жүргізудің тізбесі, көлемі, кезеңділігі, зертханалық және аспаптық зерттеулер, байқау мерзімдері туралы хабарлау;
2) адамның ПМҚБ -мен динамикалық байқауға алу туралы жазбаша келісімі болған жағдайда динамикалық байқауды белгілеу;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) отырысына динамикалық байқауды белгілеу мәселесін шешу үшін оның келісімінсіз немесе оның заңды өкілінен ПМҚБ бар адам немесе оның заңды өкілі динамикалық байқауға ерікті түрде алудан бас тартқан жағдайда Жолдау;
1) ПМҚБ бар адамды динамикалық байқауға алған кезде пациентті алғашқы қарап-тексеруді жүргізу, динамикалық байқау тобын, қарап-тексерулердің кезеңділігін, Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру қажеттілігін айқындау, жеке емдеу жоспарын, оңалтудың жеке бағдарламасын және жеке тәсілді ескере отырып, басқа да іс – шараларды жасау, электрондық ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі-ЭАЖ)деректер енгізу Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасына сәйкес нысан бойынша
2) 5) мерзімді тексерулер жүргізу және диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін, бейінді мамандардың қорытындылары мен ұсынымдарын бағалау;

1) отсутствие критериев, взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев, с указанием в ЭИС – "выздоровление, стойкое улучшение";
2) изменение места жительства с выездом за пределы обслуживаемой территории;
3) отсутствие достоверных сведений о местонахождении в течение 12 месяцев, подтвержденное рапортом участкового инспектора полиции и патронажем участковой медицинской сестры не менее 1 раза в два месяца, с указанием в ЭИС – "отсутствие сведений";
4) смерть, на основании медицинского свидетельства о смерти по форме № 045/у и (или) подтвержденная данными в регистре прикрепленного населения, с указанием в ЭИС – "смерть";
5) лицам, осужденным с лишением свободы на срок свыше 1 года снятие с динамического наблюдения производится после получения ответа на запрос из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
6) лицам с диагнозом F20 "Шизофрения", состоящим на учете во 2 группе динамического психиатрического наблюдения: в случае не установления группы инвалидности в течении 12 месяцев с момента взятия на динамическое наблюдение.
Критерии перевода лица с ППР в другую группу:
отсутствие критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев
4
Осуществление следующих мероприятий при динамическом наблюдении лица с ППР врачом психиатрического профиля:
1) информирование пациента о необходимости осуществления за ним динамического наблюдения, перечне, объемах, периодичности проведения осмотров, лабораторных и инструментальных исследований, сроках наблюдения;
2) устанавление динамического наблюдения в случае письменного согласия лица с ППР о взятии на динамическое наблюдение, за ним;
3) направление на заседание врачебно-консультационной комиссии (далее – ВКК) для решения вопроса установления динамического наблюдения без его согласия или его законного представителя в случае отказа лица с ППР или его законного представителя от добровольного взятия на динамическое наблюдение,;
1) при взятии на динамическое наблюдение лица с ППР проведение первичного осмотра пациента, определение группы динамического наблюдения, периодичности осмотров, необходимости организации оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, составление индивидуального плана лечения, индивидуальной программы реабилитации и других мероприятий с учетом индивидуального подхода, внесение данные в электронные информационные системы (далее – ЭИС) по форме согласно учетной документации в области здравоохранения
2) 5) проведение периодических осмотров и оценку результатов диагностических исследований, заключений и рекомендаций профильных специалистов;

6) қажет болған жағдайда түзетулер енгізе отырып, емдеу, оңалту (абилитациялық) іс-шараларының тиімділігіне мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
7) тиісті айғақтар болған кезде құжаттарды ресімдеу және медициналық-әлеуметтік сараптамаға, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, стационарды алмастыратын, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
8) денсаулық сақтаудың бейінді мамандарын консультацияға, қажетті зертханалық және аспаптық тексерулерге, психологтың қарауына, әлеуметтік қызметкердің және өзге де мамандардың консультациясына жіберу;
9) тұрғылықты жері бойынша ПМҚБ бар адамға бару;
10) медициналық-әлеуметтік көмек көрсету деңгейлерінің, шарттары мен түрлерінің сабақтастығын жүзеге асыру.
5
Соттың қаулысы бойынша мерзімінен бұрын сауығып кеткендерден басқа, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейін жеке емдеу жоспарының және адамдарды оңалту бағдарламасының болуы.
ПМҚБ бар адамдарды қолдау кезінде психиатр (нарколог) дәрігер жеке емдеу жоспарын және оңалтудың жеке бағдарламасын жасайды.
Жеке емдеу жоспары мен жеке оңалту бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) диагностикалық әдістемелер: ағзаның биологиялық сұйықтықтары мен тіндеріндегі баз құрамын талдау, АИТВ-ға тестілеу, эксперименттік-психологиялық диагностика, өмір сүру сапасы мен әлеуметтік жұмыс істеуін анықтау, клиникалық-биохимиялық диагностика, нейрофизиологиялық диагностика;
2) дәрілік терапия: психофармакотерапия, симптоматикалық терапия, коморбидті патология терапиясы, опиоидты рецепторлардың блокаторларын қолданатын антагонистік терапия;
3) консультациялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдарға және тәуелді адамдарға медициналық, психологиялық және әлеуметтік консультация беру;
4) тренингтік әдістемелер: рецидивке қарсы қолдаушы терапияны жалғастыруға, бейімделу дағдылары мен стресске төзімділікті қалыптастыру бойынша, ББЗ-ға тәуелділікке қайта тартуға психологиялық тұрақтылық қасиеттерін қалыптастыру бойынша Мотивациялық тренингтер;
5) психотерапиялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке және топтық психотерапиясы, бұзылу жағдайындағы ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке экспресс-психотерапиясы.
6
МСАК дәрігері шұғыл және шұғыл медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін МСАК-ты қоспағанда, МСАК бар адам күдіктенген немесе анықталған кезде:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностикалық іс-шаралар;
3) МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін 10-шы қайта қаралған аурулардың халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі – МКБ-10) бойынша ПМҚБ диагнозын белгілейді және емдеу іс-шараларын жүргізеді. Адамның құзыретіне кірмейтін МСАК-10 бойынша МСАК диагнозының болуына күдік болған жағдайда, МСАК дәрігері оны аумақтық бекіту бойынша МКЗ немесе ПЦӨЗ-ге жібереді;

6) осуществление мониторинга и контроля эффективности лечения, реабилитационных (абилитационных) мероприятий с внесением корректировок при необходимости;
7) оформление документов и направления на медико-социальную экспертизу, медико-социальную реабилитацию, стационарозамещающее, стационарное, в том числе принудительное лечение при наличии соответствующих показаний;
8) направление на консультацию профильных специалистов здравоохранения, необходимые лабораторные и инструментальные обследования, осмотр психолога, консультацию социального работника и иных специалистов;
9) посещение лицо с ППР по месту проживания;
10) осуществление преемственности уровней, условий и видов оказания медико-социальной помощи.
5
Наличие индивидуального плана лечения и программы реабилитации лиц после выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, кроме выписанных по постановлению суда как излечившиеся досрочно. При поддерживающем лечении, лиц с ППР врач психиатр (нарколог) составляет индивидуальный план лечения и индивидуальную программу реабилитации. Индивидуальный план лечения и индивидуальная программа реабилитации включают в себя:
1) диагностические методики: анализ содержания ПАВ в биологических жидкостях и тканях организма, тестирование на ВИЧ, экспериментально-психологическая диагностика, определение качества жизни и социального функционирования, клинико-биохимическая диагностика, нейрофизиологическая диагностика;
2) медикаментозную терапию: психофармакотерапия, симптоматическая терапия, терапия коморбидной патологии, антагонистическая терапия с использованием блокаторов опиоидных рецепторов;
3) консультативные методики: медицинское, психологическое и социальное консультирование лиц, зависимых от ПАВ и созависимых лиц;
4) тренинговые методики: мотивационные тренинги на продолжение поддерживающей противорецидивной терапии, по формированию адаптационных навыков и стрессоустойчивости, по формированию свойств психологической устойчивости к повторному вовлечению в зависимость от ПАВ;
5) психотерапевтические методики: индивидуальная и групповая психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, индивидуальная экспресс-психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, находящихся в состоянии срыва.
6
Врач ПМСП, при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи, осуществляет:
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия в соответствии с клиническими протоколами;
3) устанавливает диагноз и проводит лечебные мероприятия ППР по международной классификации болезней 10-го пересмотра (далее – МКБ-10), входящие в компетенцию врача ПМСП. При подозрении на наличие у лица диагноза ППР по МКБ-10, не входящие в компетенцию, врач ПМСП направляет его в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению;

4) ағымдағы жылы алғаш рет МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін шекаралық м диагноздары анықталған жағдайда – паспорттық деректерді (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі-ЖСН), тұрғылықты мекенжайын), диагнозды көрсете отырып, осы пациент туралы аумақтық тіркеу бойынша КПЗ немесе ПЦӨЗ-ге ақпарат жолдау электрондық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – ЭАЖ) деректерді енгізу үшін диагноз қойылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей диагноз қойылған күн;
5) өз бетінше жүгінген суицид жасау қаупі бар адам анықталған кезде немесе психологтар жіберген кәмелетке толмаған адамды тексеру кезінде іс-шаралар жүргізу;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру;
7) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ЭАЖ-ға жаңадан енгізілген пациенттер бойынша көз немесе ПЦӨЗ дәрігерімен салыстырып тексеру жүргізу.
7
Шұғыл және шұғыл медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін ПМҚБ қоспағанда, ПМҚБ бар адам күдіктенген немесе анықталған кезде ППЗ немесе ПЦПЗ психиатриялық бейіндегі дәрігердің мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес диагностикалық іс-шаралар;
3) клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеуді тағайындау (қажет болған жағдайда);
4) өтініш білдірген тұлға туралы мәліметтердің бар екендігі туралы ЭАЖ-да ПМҚБ бар адамдарды есепке алу бойынша тексеруді қамтиды. Алғашқы диагноз қойылған кезде ПМҚБ ЭАЖ-ға ақпаратты, оның ішінде статистикалық есепке алу тобына енгізеді, бұрын белгіленген ПМҚБ диагнозы кезінде және көрсетілген ЭАЖ-да мәліметтер болмаған кезде ақпаратты енгізеді, ал мәліметтер болған кезде оны толықтырады;
5) динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату туралы мәселені шешу;
6) дәрігерлік-консультативтік комиссияға (бұдан әрі – ДКК) жолдаманы ресімдеу;
7) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) жүргізуге мұқтаж ПМҚБ бар адамға қатысты медициналық құжаттаманы ресімдеу
8) мәжбүрлеп емдеуге жіберу үшін ББЗ пайдаланудан туындаған ПМҚБ бар адамдардың құжаттарын ресімдеу;
9) МСАК дәрігерінен хабарлама алғаннан кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ПМҚБ бар адам туралы ақпаратты ЭАЖ-ға енгізу;
10) аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыру;
11) күдікті немесе белгіленген ПМҚБ диагнозы бар адамдарды аумақтық ПДО немесе ППЦПО-ға тексеруге және (немесе) емдеуге жіберу (көрсетілімдер бойынша);
12) ПМҚБ бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалту көрсететін ұйымдарға жіберу;

4) в случае установления диагнозов пограничных ППР, входящих в компетенцию врача ПМСП впервые в текущем году - направление информации в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению о данном пациенте с указанием паспортных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), адрес проживания), диагноза и даты установления диагноза, для внесения данных в электронную информационную систему (далее – ЭИС) не позднее 5 рабочих дней с момента установления диагноза;
5) проведение мероприятий при выявлении лица с риском совершения суицида, обратившегося самостоятельно, или при обследовании несовершеннолетнего, направленного психологами;
6) заполнение первичной медицинской документации;
7) проведение сверки с врачом КПЗ или ПЦПЗ по вновь введенным пациентам в ЭИС по учету лиц с ППР, ежемесячно, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
7
Осуществление следующих мероприятий врачом психиатрического профиля КПЗ или ПЦПЗ при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи:
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия в соответствии с клиническими протоколами;
3) назначение лечения в соответствии с клиническими протоколами (в случае необходимости);
4) проверку в ЭИС по учету лиц с ППР о наличии сведений об обратившемся лице. При первичном установлении диагноза ППР вносит информацию в ЭИС, включая его в группу статистического учета, при установленном ранее диагнозе ППР и отсутствии сведений в указанных ЭИС вносит информацию, а при наличии сведений дополняет;
5) решения вопроса о динамическом наблюдении, а также прекращении динамического наблюдения;
6) оформление направления на врачебно-консультативную комиссию (далее – ВКК);
7) оформление медицинской документации в отношении лица с ППР, нуждающегося в проведении медико-социальной экспертизы (далее – МСЭ)
8) оформление документов лиц с ППР, вызванными употреблением ПАВ для направления на принудительное лечение;
9) внесение информации о лице с ППР в ЭИС не позднее 3 рабочих дней после получения извещения от врача ПМСП;
10) осуществление динамического наблюдения за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению;
11) направление лиц с подозрением или установленным диагнозом ППР на обследование и (или) лечение в территориальный ЦПЗ или РНПЦПЗ (по показаниям);
12) направление лиц с ППР в организации, оказывающие медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья;

1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру, регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жіберу;
3) ПМҚБ бар пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасы әзірленеді;
4) бастапқы медициналық құжаттама толтырылады.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу үшін жалпы қарсы көрсетілімдерді анықтау:
1) қатаң немесе күшейтілген бақылау режимін талап ететін өткір жағдайлар;
2) басқа бейіндегі стационарларда емдеуді талап ететін қатар жүретін аурулардың болуы;
3) эпидемиологиялық қауіп кезеңінде жұқпалы аурулар
27
Көпсалалы топтың болуы.
ПМҚБ бар ересектерді медициналық-әлеуметтік оңалтуды көпсалалы топ жүзеге асырады:
1) басшы (дәрігер Денсаулық сақтау менеджері немесе дәрігер психиатр);
2) психиатр дәрігер;
3) психолог;
4) әлеуметтік қызметкер немесе Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
5) еңбек жөніндегі нұсқаушы немесе еңбек терапиясы, спорт саласындағы маман;
6) орта медицина қызметкері.
Мультидисциплинарлық топтың құрамы қызметтер тізбесі және (немесе) көлемі ұлғайған кезде кеңейтіледі
28
Медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығына қойылатын талаптар.
ПМҚБ Медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығына қойылатын талаптар.
ПМҚБ бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПМҚБ бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ қолдану салдарынан ПМҚБ бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПБЗ-мен ауыратын балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы ПБЗ қолдану салдарынан 9 (тоғыз) айдан аспайды. Медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығына қойылатын талаптар.
ПМҚБ бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПМҚБ бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ қолдану салдарынан ПМҚБ бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПБЗ-мен ауыратын балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы ПБЗ қолдану салдарынан 9 (тоғыз) айдан аспайды. бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПМҚБ бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ қолдану салдарынан ПМҚБ бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПБЗ-мен ауыратын балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы ПБЗ қолдану салдарынан 9 (тоғыз) айдан аспайды.
Психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін амбулаториялық медициналық куәландыру жүргізуге психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер)
29
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
30
Медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау.
Медициналық куәландыруды жүргізу алдында медицина қызметкері медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді оның жеке басын куәландыратын құжаттарымен немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттармен таныса отырып жүзеге асырады.
Куәландырылатын адамның құжаттары болмаған кезде, психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай – күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысында (бұдан әрі-қорытынды) жіберілген адамның немесе куәландырылушының сөздерінен паспорттық деректерді алу туралы міндетті түрде көрсете отырып, оның ерекше белгілері көрсетіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттардың болмауы куәландырудан бас тартуға негіз болып табылмайды.
Медициналық куәландыруға жіберілген адамның жеке басын анықтау медицина қызметкерінің құзыретіне кірмейді.
31
Шетелдік азаматтарға және ҚР кәмелетке толмаған азаматтарына куәландыру жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және уақытша болатын шетелдік азаматтар, сондай-ақ қоғамдық орында, жұмыста мас күйінде жүрген не көлік құралын басқаратын азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде медициналық куәландырылуға жатады.
Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарын медициналық куәландыру олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Ауыр бейсаналық жағдайда жеткізілген адамдарды медициналық куәландыруға қойылатын талаптарды сақтау.

1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской документации, направление на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) разрабатывается индивидуальная программа реабилитации пациента с ППР;
4) заполняется первичная медицинская документация. Выявление общих противопоказаний для госпитализации на медико–социальную реабилитацию:
1) острые состояния, требующие строгого или усиленного режима наблюдения;
2) наличие сопутствующих заболеваний, требующих лечения в стационарах другого профиля;
3) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности
27
Наличие мультидицисплинарной группы. Медико-социальную реабилитацию взрослых с ППР осуществляет мультидисциплинарная группа:
1) руководитель (врач менеджер здравоохранения или врач психиатр);
2) врач психиатр;
3) психолог;
4) социальный работник или специалист по социальной работе;
5) инструктор по труду или специалист в области трудовой терапии, спорта;
6) средний медицинский работник. Состав мультидисциплинарной группы расширяется при увеличении перечня и (или) объема услуг
28
Требования к длительности медико-социальной реабилитации. Длительность медико-социальной реабилитации взрослых пациентов с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев. Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев. Длительность медико-социальной реабилитации взрослым с ППР вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев. Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР, вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
Субъекты(объекты), оказывающие медико-социальную помощь в области психического здоровья на амбулаторно проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
29
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
30
Соблюдение требований к проведению идентификации лица направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование. Перед проведением медицинского освидетельствования медицинский работник осуществляет идентификацию лица, направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование, ознакомившись с его документами, удостоверяющими личность или электронными документами из сервиса цифровых документов.
При отсутствии документов освидетельствуемого лица, в заключении медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее – Заключение) указываются его особые приметы с обязательным указанием о получении паспортных данных со слов направившего лица или освидетельствуемого.
Отсутствие документов, удостоверяющих личность или электронных документов из сервиса цифровых документов, не является основанием для отказа в освидетельствовании.
Установление личности лица, направленного на медицинское освидетельствование, не входит в компетенцию медицинского работника.
31
Соблюдение требований к проведению освидетельствования к иностранным гражданам и несовершеннолетних граждан РК. Иностранные граждане, постоянно проживающие и временно пребывающие на территории Республики Казахстан, а также лица без гражданства, находящиеся в состоянии опьянения в общественном месте, на работе, либо управляющие транспортным средством, подлежат медицинскому освидетельствованию на общих основаниях.
Медицинское освидетельствование несовершеннолетних граждан Республики Казахстан проводится в присутствии их законных представителей.

1) байсалды(а);
2) ББЗ қолдану фактісі, мас болу белгілері анықталмаған;
3) алкогольдік мас болу (жеңіл, орташа, ауыр дәреже);
4) ББЗ (есірткі – опиоидтар, каннабиоидтар, кокаин; седативті, ұйықтататын заттар; психостимуляторлар; галлюциногендер; Ұшпа еріткіштер) қолданудан туындаған мас күйі (есірткі, уытқұмарлық)
37
Медициналық куәландыру қорытындысын ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтау.
Қорытынды 3 (үш) данада жасалады, медициналық қызметкердің қолымен және куәландыру жүргізілген медициналық ұйымның мөрімен куәландырылады. Бір данасы куәландырылушыны жеткізген адамға не куәландыруға өз бетінше келген адамға беріледі, екінші данасы медициналық ұйымда қалады және мұрағатта 5 (бес) жыл сақталады, үшінші данасы медициналық куәландыруға жеткізілген адамға беріледі.
Ілесіп жүруші болмаған кезде медициналық куәландыруға жіберген адамның ресми жазбаша сұрау салуы бойынша қорытындының данасы поштамен немесе көрсетілген электрондық мекенжайға жіберіледі.
Куәландыру нәтижелері куәландырылатын адамға оны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен дереу хабарланады. Қорытынды зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алғаннан кейін шығарылған жағдайларда, қорытындының данасы зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Куәландырылатын адам не оны жеткізген лауазымды адам медициналық куәландыру нәтижелерімен келіспеген жағдайда қайтадан медициналық куәландыру жүргізіледі.
Қайта медициналық куәландыруға қойылатын талаптарды сақтау.
Қайта медициналық куәландыру алғашқы куәландырудан кейін 2 (екі) сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталықтарының амбулаториялық қызметіне психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) және Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының ішкі тәртіп қағидалары
38
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
39
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының қызметін ұйымдастыру тәртібін сақтау:
Маскүнемдікке күдікті адамды ОААЖ-ға жеткізуді ішкі істер органдарының қызметкерлері жүзеге асырады. Жеткізу кезінде ішкі істер органдарының қызметкерлері:

1) трезв(а);
2) факт употребления ПАВ, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение (легкая, средняя, тяжелая степень);
4) состояние опьянения (наркотическое, токсикоманическое), вызванное употреблением ПАВ (наркотики – опиоиды, каннабиоиды, кокаин;
седативные, снотворные вещества;
психостимуляторы;
галлюциногены; летучие растворители)
37
Соблюдение требований к оформлению Заключения медицинского освидетельствования. Заключение составляется в 3 (трех) экземплярах, заверяется подписью медицинского работника и печатью медицинской организации, в которой проводилось освидетельствование. Один экземпляр выдается лицу, доставившему освидетельствуемого, либо лицу, пришедшему на освидетельствование самостоятельно, второй экземпляр остается в медицинской организации и хранится в архиве в течение 5 (пяти) лет, третий экземпляр выдается лицу, доставленному на медицинское освидетельствование. При отсутствии сопровождающего, экземпляр Заключения по официальному письменному запросу лица, направившего на медицинское освидетельствование, высылается почтой или на указанный электронный адрес. Результаты освидетельствования, сообщаются освидетельствуемому лицу сразу же в присутствии лица, его направившего и (или) доставившего. В случаях, когда Заключение выносится после получения результатов лабораторных исследований, экземпляр Заключения выдается не позднее 5 рабочих дней со дня получения результатов лабораторных исследований. При несогласии освидетельствуемого лица, либо должностного лица, его доставившего, с результатами медицинского освидетельствования производится повторное медицинское освидетельствование.
Соблюдение требований к повторному медицинскому освидетельствованию. Повторное медицинское освидетельствование проводится не позднее 2 (двух) часов после первичного освидетельствования.
Субъекты(объекты), оказывающие медико-социальную помощь в области психического здоровья на амбулаторно деятельность центров временной адаптации и детоксикации и правил внутреннего распорядка центра временной адаптации и детоксикации
38
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
39
Соблюдение порядка организации деятельности центра временной адаптации и детоксикации:
Доставку в ЦВАД лица с подозрением на алкогольное опьянение осуществляют сотрудники органов внутренних дел. При доставке, сотрудники органов внутренних дел:

Медициналық қызметтің көрсетілетін кіші түрлері бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде (тексеру сәтінде 5 (бес) жылдан кешіктірмей оқуын аяқтаған интернатура, резидентура, орта оқу орнының түлектерін қоспағанда) Маманданудың немесе жетілдірудің және біліктілікті арттырудың басқа түрлерінің болуы.
Лауазымды тұлға (лар) __________________ ________________________
(лауазым) (қолы)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________ ___________________
(лауазым) (қолы)
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

Наличие специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 (пять) лет по оказываемым подвидам медицинской деятельности (за исключением выпускников интернатуры, резидентуры, среднего учебного заведения, завершивших обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент проверки).
Должностное (ые) лицо (а)
_________________________________________ ____________
должность подпись
______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________________________________ ____________
должность подпись
______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)