Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 13 желтоқсандағы № 715 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 желтоқсанда № 31138 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7204 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының халықаралық катынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде мынадай автокөлiк құралдарына иелiк ететiн отандық және шетел тасымалдаушыларына қолданылады:
1) автобустар, шағын автобустар;
2) жүк автомобильдерi (тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін жалпы салмағы 6 тоннадан астам немесе тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам);
3) мамандандырылған автомобильдер (белгiлi бiр жүк түрiн тасымалдауға арналған);
4) арнайы автомобильдер (әртүрлi, көбінесе көлiктiк емес жұмыстарды орындауға арналған).
Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағына бір жылдан астам мерзімге уақытша әкелінген автокөлік құралдарына қолданылмайды.";
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын белгілеу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келіссөздер жүргізуді қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган ағымдағы жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде отандық тасымалдаушылардың шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілігінің саны туралы шетелдік рұқсатты беру және пайдалану статистикасы негізінде жалпы жиынтық өтінімді қалыптастырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 декабря 2022 года № 715. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2022 года № 31138
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523 "Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7204) следующее изменение:
Правила допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704) следующие изменения:
в Правилах применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила распространяются на отечественных и иностранных перевозчиков, владеющих на праве собственности или на иных законных основаниях следующими автотранспортными средствами:
1) автобусами, микроавтобусами;
2) грузовыми автомобилями (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
3) специализированными автомобилями (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
4) специальными автомобилями (предназначенными для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ).
Правила не распространяются на автотранспортные средства временно ввезенные на территорию Республики Казахстан на срок более одного года.";
пункты 7 и 8 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для обеспечения проведения переговоров с компетентными органами соответствующих государств по вопросу определения квоты обмена бланками иностранных разрешений уполномоченный орган в срок до 10 октября текущего года формирует общее сводные данные на основании статистики выдачи и использования иностранного разрешения о количество потребностей отечественных перевозчиков в иностранных разрешениях.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Шетелдiк рұқсаттар уәкілетті органның аумақтық органдарына (бұдан әрі – аумақтық органдар) бөлуге жатады.";
18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат алған, отандық тасымалдаушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға арналған шетелдік рұқсатты алуға өтінішті (бұдан әрі – шетелдік рұқсатты алуға арналған өтініш) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы аумақтық органдарға жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мыналар арқылы жүгінген кезде:
1) Мемлекеттік корпорацияға:
жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен (жеке басын сәйкестендіру үшін) электрондық құжаттар ұсынылады.
Шетелдік рұқсатты алуға арналған өтініш "Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесінде тіркеледі және көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау нөмірі мен күні және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады;
2) порталға:
порталда көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Отандық тасымалдаушы өтініште және ұсынылатын құжаттардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шетел мемлекеттері аумағы бойынша жүрiп өтуіне рұқсаттар беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда, екі жұмыс күні ішінде құжаттардың тіркелген сәтінен бастап олардың толықтығын тексереді.
Құжаттардың толық ұсынылмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тарту береді.

"13. Иностранные разрешения подлежат распределению в территориальные органы уполномоченного органа (далее – территориальные органы).";
пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. Физические и юридические лица являющиеся отечественными перевозчиками, получившие допуск с применением иностранного разрешения (далее – услугополучатели) для получения государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" направляют в территориальные органы через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) либо веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявление на получение иностранного разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов (далее – заявление на выдачу иностранного разрешения) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При обращении через:
1) Государственную корпорацию:
представляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Заявление на выдачу иностранного разрешения регистрируется в информационной системе "Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения" и услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием номера и даты приема документов и даты получения результата государственной услуги.
День приема не входит в срок оказания государственной услуги.
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления;
2) портал:
направляется запрос на портале в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
В "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
Отечественный перевозчик обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения через портал документов заявителя проверяет полноту представленных документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
При установлении факта неполноты представленных документов, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

19. Аумақтық органдар отандық тасымалдаушыларға жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды мыналар:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігі болған;
2) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде - ұсынылған автокөлік құралдарына рұқсат карточкасы болған;
3) жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы болған (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде);
4) шетелдік рұқсаттарды автоматты бөлу жүйесімен шетелдік рұқсаттарды бөлген;
5) отандық тасымалдаушыға хабарлама жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде алым сомасын төлеген;
6) соңғы алты ай ішінде отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралына шетелдік рұқсатты пайдалану бойынша фактісі болмаған;
7) соңғы алты ай ішінде отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкісін басқа отандық тасымалдаушыға беруі бойынша бұзушылық болмаған жағдайда беріледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік, автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды автобустармен тұрақты тасымалдау қызметімен айналысу құқығына лицензия туралы мәліметтер, халықаралық қатынастағы шағын автобустармен (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде), жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының ("электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) төлеген жағдайда) Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжатпен, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.

19. Территориальными органами отечественным перевозчикам иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов выдаются при:
1) наличии удостоверения допуска с применением иностранного разрешения к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов;
2) наличии карточки допуска с применением иностранного разрешения на представленные автотранспортные средства - при осуществлении перевозок грузов;
3) наличии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа);
4) распределений иностранных разрешений системой автоматического распределения иностранных разрешений;
5) уплате суммы сбора в течение пяти рабочих дней со дня направления отечественному перевозчику уведомления;
6) отсутствии факта использования отечественным перевозчиком иностранного разрешения на автотранспортное средство, не указанное в карточке допуска данного перевозчика, в течение последних шести месяцев;
7) отсутствии нарушения по передаче отечественным перевозчиком бланка иностранного разрешения другому отечественному перевозчику в течение последних шести месяцев.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточках допуска на автотранспортные средства, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих нерегулярные перевозки пассажиров и багажа, перевозки грузов в международном сообщении (в случае оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП)), услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительств".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.

20. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, шетелдік рұқсатты беруге арналған өтінішті қарау, сондай-ақ берілетін шетелдік рұқсаттардың санын есептеу (жүкті түсіру үшін механикалық еңкейтілетін тіркемелерді, жартылай тіркемелерді және өздігінен тиелетін автомобильдерді есепке алмағанда), шетелдік рұқсаттарды пайдаланылған, қайтарылған шетелдік рұқсаттардың мерзімдері, тасымалдаушының автокөлік құралдарының төмендету, арттыру коэффициенттері, белсенділігі, тасымалдаушының шетелдік рұқсатты пайдалану пайызы бұзыла отырып қайтарылған, жоғалған, қайтарылмаған, тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі туралы деректер түзетіліп (түзету белгілері (түзету, өшіру іздерінің болуы) қайтарылған, шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкалары алынған жылжымалы құрамның санын ескере отырып, шетелдік рұқсаттарды автоматты түрде бөлу жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Бланкілерді автоматты бөлу жүйесі міндетті техникалық байқаудан өтпеген және (тахографты мерзімді тексеруден өту мерзімі өткен) автокөлік құралдарының рұқсат беру карточкаларын есепке алмайды.
Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын төлеу үшін хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) немесе "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы арқылы жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
Халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасын (бұдан әрі – алым сомасы) төлеу үшін құжаттарды қарау және хабарлама беру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Алым сомасы мақұлданған шетелдік рұқсаттардың санын айқындау нәтижелері бойынша төленуге жатады.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Алынған шетелдік рұқсаттарды отандық тасымалдаушы осы отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкаларында көрсетілген автокөлік құралына, сондай-ақ жаңадан сатып алынған және Қазақстан Республикасының аумағына айдап өткізілетін автокөлік құралына пайдаланады.
Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.
Отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына шетелдік рұқсаттарды, айдап өткізілетін автокөлік құралдарынан басқа, пайдалануына жол берілмейді.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру куәлігінің қолданылуы тоқтатылған немесе тоқтатыла тұрған кезде отандық тасымалдаушы алынған шетелдік рұқсаттарды қайта тыйым салынған немесе рұқсат тоқтатыла тұрған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей қайтарады.
Шетелдік рұқсат бланкілерін 3 (үшінші) адамға беруге тыйым салынады.

20. При представлении услугополучателем полного пакета документов, рассмотрение заявления на выдачу иностранного разрешения, а также расчет количества выдаваемых иностранных разрешений осуществляются с использованием системы автоматического распределения иностранных разрешений с учетом количества подвижного состава на который получены карточки допуска с применением иностранного разрешения (без учета прицепов, полуприцепов и саморазгружающихся автомобилей механически наклоняемых для выгрузки груза), используемых, возвращенных, утерянных, невозвращенных, возвращенных с исправлениями (признаками исправления (наличие следов исправления, потертостей) данных о наименовании перевозчика, юридического адреса, марки и государственного номера автотранспортного средства) возвращенных с нарушением сроков иностранных разрешений, понижающих, повышающих коэффициентов, активности автотранспортных средств перевозчика, процента использования иностранных разрешений перевозчиком.
Системой автоматического распределения бланков не учитываются карточки допуска автотранспортных средств не прошедших обязательный технический осмотр, автотранспортных средств у которых просрочен срок прохождения периодической поверки тахографа.
По результатам рассмотрения представленных документов, услугополучателю направляется уведомление для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – уведомление) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
Срок рассмотрения документов и выдача уведомления для оплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении (далее – сумма сбора) составляет 2 (два) рабочих дня.
Сумма сбора подлежит оплате по результатам определения количества одобренных иностранных разрешении.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Полученные иностранные разрешения используются отечественным перевозчиком на автотранспортное средство, указанное в карточках допуска данного отечественного перевозчика, а также на вновь приобретенное и перегоняемое на территорию Республики Казахстан автотранспортное средство.
Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику не допускается.
Использование отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства не указанные в карточке допуска данного перевозчика не допускается, кроме перегоняемых автотранспортных средств.
При прекращении или приостановлении действии удостоверения допуска с применением иностранного разрешения отечественный перевозчик возвращает полученные иностранные разрешения в территориальный орган по месту их выдачи не позднее 30 календарных дней с момента прекращения или приостановления допуска.
Передача бланков иностранных разрешений третьим лицам не допускается.

25. Отандық тасымалдаушы жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды оларды пайдаланудан тәуелсіз алған сәттен бастап күнтізбелік жүз күннен кешіктірмей, оларды алған орны бойынша аумақтық органға физикалық түрде қайтаруға тиіс. Шетелдік рұқсатты қайтару Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті (бұдан әрі – Комитет) әзірлейтін "Шетелдік рұқсаттарды электрондық қайтару жөніндегі нұсқауға" сәйкес электрондық түрде мүмкін болады.
Отандық тасымалдаушылар пайдаланған шетелдік рұқсаттарды тасымалдың орындалуын растайтын құжаттармен және осы рұқсаттарды қоса бере отырып, қайтару күнін, шетелдік рұқсаттардың нөмірлерін көрсете отырып, "Шетелдік рұқсаттарды электрондық қайтару жөніндегі нұсқауларды" тапсыру сәтінде қолданыстағы талаптарға сәйкес ілеспе хатпен физикалық түрде қайтарады.
Шетелдік рұқсат жоғалған жағдайда отандық тасымалдаушылар жоғалғаны туралы аумақтық органдарға ішкі істер органдарында тіркелген өтініштердің немесе бұқаралық ақпарат құралдарында көрсетілген рұқсаттардың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы хабарландырудың орналастырылғанын растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, жазбаша нысанда хабарлайды.
Аумақтық органға жоғалту туралы хабарламаны ұсыну мерзімі күнтізбелік елу күннен аспауға тиіс.
Елдер мен түрлер бөлінісінде отандық тасымалдаушыдан шетелдік рұқсаттарды алуға арналған өтінімдерді қарау кезінде шетелдік рұқсаттардың мәлімделген саны осы Қағидаларда белгіленген мерзімде жоғалған және (немесе) қайтарылмаған немесе мерзімі бұзыла отырып қайтарылған, түзетулермен (түзету белгілерімен) қайтарылған шетелдік шешімдердің санына мөлшерлес азаяды (тасымалдаушының атауы, заңды мекенжайы, автокөлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі туралы деректерді түзету белгілері (түзету, өшіру іздерінің болуы).
Оннан астам шетелдік рұқсат жоғалған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру куәлігінің қолданылуын 12 (он екі) ай мерзімге тоқтата тұрады, бұл туралы шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тасымалдаушыны хабардар етеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Аумақтық органдар елдер бөлінісінде берілген, қайтарылған және жоғалған шетелдік рұқсаттардың есебін жүргізеді.
Қайтарылған шетелдік рұқсаттарды есепке алу КДАТЖ жүзеге асырылады және мынадай мәліметтерді қамтиды:

25. Отечественным перевозчиком иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа и на перевозку грузов подлежат возврату в территориальный орган по месту их выдачи в физическом виде, не позднее ста календарных дней с момента получения, в независимости от их использования. Возврат иностранного разрешения возможен в электронном виде в соответствии с "Указанием по электронному возврату иностранных разрешений" разрабатываемым уполномоченным органом.
Отечественными перевозчиками использованные иностранные разрешения возвращаются в физическом виде с подтверждающими выполнение перевозки документами, копий международной товарно-транспортной накладной и сопроводительным письмом в соответствии с требованиями действующего на момент сдачи "Указаний по электронному возврату иностранных разрешений" с указанием даты возврата, номеров иностранных разрешений с приложением данных разрешений.
При утере иностранного разрешения отечественные перевозчики в письменной форме уведомляют об утере территориальные органы с приложением копии зарегистрированных в органах внутренних дел заявлений или документов, подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности указанных разрешений.
Срок предоставления в территориальный орган уведомления об утере не должен превышать пятидесяти календарных дней.
При рассмотрении заявок на получение иностранных разрешений от отечественного перевозчика в разрезе стран и видов заявленное количество иностранных разрешений соразмерно уменьшается на количество иностранных разрешений, утерянных и (или) невозвращенных в установленные настоящими Правилами сроки или возвращенных с нарушением срока, возвращенных с исправлениями (признаками исправления (наличие следов исправления, потертостей) данных о наименовании перевозчика, юридического адреса, марки и государственного номера автотранспортного средства).
При утере более десяти иностранных разрешений услугодатель приостанавливает действие удостоверения допуска с применением иностранного разрешения на срок двенадцать месяцев, о чем уведомляет перевозчика в течение трех календарных дней с момента принятия решения.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Территориальные органы ведут учет выданных, возвращенных и утерянных иностранных разрешений в разрезе стран.
Учет возвращенных иностранных разрешений осуществляется в информационной аналитической системе транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее - ИАС ТБД) и включает в себя следующие сведения:

1) жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі;
2) отандық тасымалдаушының атауы;
3) рұқсат түрі;
4) рұқсаттың қолданылу мерзімі;
5) рұқсатты қайтару күні;
6) қайтарылған шетелдік рұқсаттың нөмірі.
КДАТЖ-да қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы деректерді енгізу үшін мәліметтер қарастырылған.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Отандық тасымалдаушыға шетелдік рұқсатты беру кезінде бланкінің тиісті бағандарына мөр (мөртабан) және рұқсат берген адамның қолы қойылады.
Шетелдік рұқсаттарда түзетуге жол берілмейді.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Шетелдік тасымалдаушыда тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органы растаған рұқсат бланкісі болмаған жағдайда, сол сияқты рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларына сәйкес толтырылмаған, ресімделмеген немесе түзетулері бар рұқсат бланкісі болған жағдайда, жоғалған сиямен жазу құралдарын қолдана отырып толтырылған автокөлік құралының одан әрі жүруіне жаңа отандық рұқсат берілгеннен кейін не әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалғаннан кейін отандық көлік құралына жүкті қайта тиеп немесе қайта тіркей отырып жол беріледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсаттарда жол жүрер алдында мыналарды толтырады:
1) тасымалдаушының атауы мен оның толық мекенжайы;
2) автокөлік құралының нөмірі;
3) жүкті тиеу елі;
4) жүкті түсіру елі;
5) тасымалданатын жүктің атауы;
6) тасымалданатын жүктің салмағы.
Отандық рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
Отандық рұқсат бланкісінің тармақтары толтырылмаған не оларда анық емес ақпарат көрсетілген жағдайда, сондай-ақ рұқсатта көлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына кіргені не оның Қазақстан Республикасының аумағынан кеткені туралы белгілер қойылмаған жағдайда, рұқсат жарамсыз деп есептеледі.".
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.

1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер;
2) наименование отечественного перевозчика;
3) вид разрешения;
4) срок действия разрешения;
5) дата возврата разрешения;
6) номер возвращенного иностранного разрешения.
В ИАСТБД предусматриваются сведения для внесения данных о возвращенных иностранных разрешениях.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При выдаче отечественному перевозчику иностранного разрешения в соответствующие графы бланка проставляется печать (штамп) и подпись лица, выдавшего разрешение.
Исправления в иностранных разрешениях не допускаются.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. При отсутствия у иностранного перевозчика бланка разрешения, которое подтверждено компетентным органом государства регистрации перевозчика, а равно наличия незаполненного, неоформленного в соответствии с требованиями настоящих Правил и (или) содержащего исправления, заполненного с применением пишущих средств с исчезающими чернилами дальнейшее движение автотранспортного средства допускается после предоставления нового отечественного разрешения либо с перегрузкой или перецепкой груза на отечественное транспортное средство после исполнения постановления о наложении административного взыскания.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Иностранные перевозчики на отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, перед началом поездки заполняют:
1) наименование перевозчика и его полный адрес;
2) номер автотранспортного средства;
3) страну загрузки;
4) страну разгрузки;
5) наименование перевозимого груза;
6) вес перевозимого груза.
Исправления в отечественных разрешениях не допускаются.
При не заполнении пунктов бланка отечественного разрешения либо указания в них недостоверной информации, а также, если в разрешении не проставлены отметки о въезде транспортного средства на территорию Республики Казахстан, либо о его выезде с территории Республики Казахстан, разрешение считается недействительным.".
3. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту
агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 715 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2011 жылғы 24 тамыздағы
№ 523 бұйрығымен
бекітілген
Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 10) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына мынадай автокөлік құралдарының иелері үшін міндетті халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және рұқсат беру карточкасын беру тәртібін айқындайды.
2. Жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға:
1) экипажбен жалға алынғандарды, бірлескен қызмет туралы шартты, шарттың екінші тарапына шетелдік рұқсаттарды беру көзделген агенттік келісімді қоспағанда, тұрақты немесе уақытша иелігіндегі, оның ішінде лизинг шарты бойынша иелігіндегі жүк автомобильдері (рұқсат етілген пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам тіркемені қоса алғанда);
2) экипажбен жалға алынғандарды, бірлескен қызмет туралы шартты, шарттың екінші тарапына шетелдік рұқсаттарды беру көзделген агенттік келісімді қоспағанда, тұрақты немесе уақытша иелігіндегі, оның ішінде лизинг шарты бойынша иелігіндегі жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған мамандандырылған автомобильдері;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушінің қолданыстағы карточкасы бар автокөлік құралдарының санынан кем емес мөлшерде шетелдік азаматтарды қоса алғанда, жұмысқа орналастырылған қызметкерлері бар жеке және заңды тұлғаларға рұқсат етіледі.
Жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға:

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 13 декабря 2022 года № 715
Утверждены приказом
Министра транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 24 августа 2011 года № 523
Правила
допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи автомобильным перевозчикам Республики Казахстан удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска.
2. К осуществлению международных автомобильных перевозок грузов допускаются физические и юридические лица имеющие:
1) грузовые автомобили (допустимая полезная нагрузка которых, включая прицеп более 3,5 тонн), находящиеся в постоянном или временном владении, в том числе по договору лизинга, за исключением арендованных с экипажем, договора о совместной деятельности, агентского соглашения, где предусмотрена передача иностранных разрешений второй стороне договора;
2) специализированные автомобили, предназначенные для перевозки определенных видов грузов, находящиеся в постоянном или временном владении, в том числе по договору лизинга, за исключением арендованных с экипажем, договора о совместной деятельности, агентского соглашения, где предусмотрена передача иностранных разрешений второй стороне договора;
3) трудоустроенных сотрудников, включая иностранных граждан, в количестве не меньшем количества автотранспортных средств указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта и имеющих действующую карточку водителя, выданного в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов.
К осуществлению международных автомобильных перевозок грузов допускаются автотранспортные средства:

1) мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан өткен;
2) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографтармен жабдықталған;
3) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы қолданыстағы куәлігі бар;
4) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты тексеру туралы қолданыстағы сертификаты бар автокөлік құралдарына рұқсат етіледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы (бұдан әрі – рұқсат беру карточкасы) – электрондық құжат нысанындағы автокөлік құралын халықаралық автомобильмен жүк тасымалдарын пайдалануға рұқсат беретін құжат;
2) халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі (бұдан әрі – Рұқсат) – электрондық құжат нысанындағы Қазақстан Республикасының автомобильдік тасымалдаушыларына құқық беретін халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беретін құжат.
2-тарау. Рұқсатты және рұқсат беру карточкасын беру тәртібі
4. Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын ресімдеуді және беруді Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
5. Рұқсат мынадай түрлерге бөлінеді:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына көліктік дерекқордың ақпараттық-талдамалық жүйесіндегі (бұдан әрі – КДАТЖ) шетелдік рұқсаттар алуға мүмкіндік береді және шетелдік рұқсат талап етілетін елдерге жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына КДАТЖ-да шетелдік рұқсаттарды алуға мүмкіндік бермейді және шетелдік рұқсат талап етілмейтін елдерге жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған.
6. Рұқсат беру карточкасы мынадай түрлерге бөлінеді:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасы – шетелдік рұқсатты қолдана отырып, жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарында автокөлік құралын КДАТЖ -да есепке алуға және пайдалануға рұқсат береді;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру карточкасы – шетелдік рұқсаттарды қолдану талап етілмейтін жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарында автокөлік құралын КДАТЖ -да есепке алуға және пайдалануға рұқсат береді.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қызметті көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған (бұдан әрі - Негізгі талаптар тізбесі).
Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсат алу үшін және шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы:

1) прошедшие государственный или обязательный технический осмотр;
2) оборудованные тахографом, за исключением на полуприцеп (прицеп);
3) имеющие действующее свидетельство о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
4) имеющие действующий сертификат о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточки допуска на автотранспортное средство (далее – карточки допуска) – разрешительный документ в форме электронного документа, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) удостоверение допуска (далее – Допуск) к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов – разрешительный документ в форме электронного документа, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов.
Глава 2. Порядок выдачи Допуска и карточки допуска
4. Оформление и выдачу Допуска и (или) карточки допуска осуществляют территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
5. Допуск подразделяется на следующие виды:
1) допуск с применением иностранного разрешения - дает возможность автомобильным перевозчикам Республики Казахстан получать иностранные разрешения в информационной аналитической системе транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее - ИАС ТБД) и предназначен для осуществления международных автомобильных перевозок грузов в страны, где требуется иностранное разрешение;
2) допуск без применения иностранного разрешения - не дает возможность автомобильным перевозчикам Республики Казахстан получать иностранные разрешения в ИАС ТБД и предназначен для осуществления международных автомобильных перевозок грузов в страны, где не требуется иностранное разрешение.
6. Карточки допуска на автотранспортное средство подразделяются на следующие виды:
1) карточка допуска с применением иностранного разрешения - разрешающая использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов с применением иностранного разрешения;
2) карточка допуска без применения иностранного разрешения - разрешающая использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов, при которых применение иностранного разрешения не требуется.
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Физические и юридические лица (далее – услугополучатели) для получения Допуска без применения иностранного разрешения и карточки допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения направляют услугодателю веб-портал "электронного правительства" (далее - портал):

1) алынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметке байланысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды;
2) автокөлік құралын нотариалды куәландырылған жалдау шартының (автокөлік құралын жалға алған жағдайда) электрондық көшірмесін;
3) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы нотариалды куәландырылған куәліктің электрондық көшірмесін;
4) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты тексеру туралы нотариалды куәландырылған сертификаттың электрондық көшірмесін жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы өтініште және ұсынылатын құжаттарда (мемлекеттік тіркеу белгісі, көлік құралының типі, маркасы, моделі, шығарылған күні, автокөлік құралдарын жалдау шарты туралы мәліметтер (бар болса) және тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы куәліктің көшірмелері) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
8. Көрсетілетін қызметті алушылар Рұқсатты шетелдік рұқсатты қолданбай алған сәттен бастап 2 (екі) жыл өткеннен кейін шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсатты алады.
Жүктерді халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру мерзімі 2 (екі) жыл ішінде соңғы 2 (екі) жылдағы мынадай құжаттармен:
1) көрсетілетін қызметті алушының рұқсат беру карточкалары алынған автокөлік құралдарының қатысуымен тасымалдауды жүзеге асырғанын растайтын электрондық шот-фактураларды қоса бере отырып, алдыңғы екі жылдың әрбір 3 айы үшін тауар-көлік жүкқұжаттарымен (ТКЖҚ), халықаралық тауар-көлік жүкқұжаттарымен (CMR), кемінде 1 ТКЖҚ және/немесе CMR;
2) Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін ақы төлеу жөніндегі декларация нысандары (870.00-нысан), "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (бұдан әрі - № 39 бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген).
Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлем көрсетілген кезеңнің әрбір тоқсаны үшін нөлге тең болмауы тиіс;
3) Есепке алу мемлекеттік кіріс органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы "Жеке шоттарын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бекітілген бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) 20-қосымшасындағы нысан бойынша мәліметтер;

1) заявление в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) электронную копию нотариально заверенного договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
3) электронную копию нотариально заверенного свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
4) электронную копию нотариально заверенного сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).Услугополучатель обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах (государственный регистрационный знак, тип, марка, модель транспортного средства, дата его выпуска, сведения о договоре аренды автотранспортных средств (при наличии) и копии свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа).
8. Услугополучатели получают Допуск с применением иностранного разрешения по истечении 2 (двух) лет с даты получения Допуска без применения иностранного разрешения.
Срок осуществления международных перевозок грузов в течение 2 (двух) лет подтверждается следующими документами за последние 2 (два) года:
1) товарно-транспортными накладными (ТТН), международными товарно-транспортными накладными (CMR), не менее 1 ТТН и/или CMR за каждые 3 месяца предыдущих двух лет, с приложением электронных счетов-фактур, подтверждающих осуществление услугополучателем перевозок с участием автотранспортных средств на которые были получены карточки допуска;
2) формами декларации по оплате за эмиссии в окружающую среду (форма 870.00), утвержденными приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19897) (далее – приказ № 39).
Оплата за эмиссии в окружающую среду не может быть равна нулю за каждый квартал указанного периода;
3) сведениями об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов по форме приложения 20 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601);

4) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация нысандарымен (200.00-нысан), заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің жұмыскерлерінің болуын және санын растайтын, алдыңғы 2 жылдағы № 39 бұйрықпен бекітілген шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация нысандарымен (910.00-нысан);
5) "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді ұсыну және алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінен (бұдан әрі – ЕШЕБЖ) жүк автокөлік құралдары жүргізушілерінің жұмысқа орналастырылған қызметкерлері туралы мәліметтермен;
6) электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушінің карточкасы;
7) Қазақстан Республикасында уақытша және/немесе тұрақты тұруға рұқсаты бар шетелдік адамның (жүргізушінің) еңбек қызметін жүзеге асыру мерзіміне Қазақстан Республикасының аумағында болуына рұқсат беретін құжаттармен қамтамасыз етіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсат және шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы:
1) алынатын мемлекеттік көрсетілетні қызметке байланысты осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды;
2) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттарды;
3) автокөлік құралын нотариалды куәландырылған жалдау шартының (автокөлік құралын жалға алған жағдайда) электрондық көшірмесін;
4) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы нотариалды куәландырылған куәліктің электрондық көшірмесін (автокөлік құралының иесі бағандарында жалға алушы компанияның атауы көрсетіледі);
5) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты тексеру туралы нотариалды куәландырылған сертификаттың электрондық көшірмесін (автокөлік құралының иесі бағандарында жалға алушы компанияның атауы көрсетіледі);
6) халықаралық тасымалдаудың көлік құралын тауарларды кедендік пломбалармен және мөрлермен тасымалдауға жіберу туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
7) экологиялық қауіпсіздік сыныбының нотариалды куәландырылған растамасының электрондық көшірмесін жібереді.
Егер көрсетлетін қызметті алушының құрылтайшысы және/немесе басшысы Рұқсатты алған басқа заңды тұлғаның құрылтайшысы және/немесе басшысы болып табылса, шетелдік рұқсатты қолдана отырып және шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсатты беруге жол берілмейді.
Мынадай автокөлік құралдарына:

4) формами декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00), формами упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00), утвержденным приказом № 39, за предыдущие 2 года, подтверждающими наличие и численность работников юридического лица или индивидуального предпринимателя;
5) сведениями о трудоустроенных сотрудниках с единой системы учета трудовых договоров с приложением копий трудовых договоров (далее - ЕСУТД) водителей грузовых автотранспортных средств, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 "Об утверждении Правил представления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21173);
6) карточками водителя выданными в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов;
7) документами, разрешающими нахождение иностранного лица (водителя) на территории Республики Казахстан на срок осуществления трудовой деятельности имеющего разрешение на временное и/или постоянное проживание в Республике Казахстан.
9. Услугополучатели, для получения Допуска с применением иностранного разрешения и карточки допуска с применением иностранного разрешения направляют услугополучателю через портал:
1) заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) документы, предусмотренные пунктов 8 настоящих Правил;
3) электронную копию нотариально заверенного договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
4) электронную копию нотариально заверенного свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп) (в графах владелец автотранспортного средства указывается наименование компании арендатора);
5) электронную копию нотариально заверенного сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп) (в графах владелец автотранспортного средства указывается наименование компании арендатора);
6) электронную копию Свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями;
7) электронную копию нотариально заверенного подтверждения экологического класса безопасности.
Выдача допуска с применением иностранного разрешения и без применения иностранного разрешения не допускается в случае если учредитель и/или руководитель услугополучателя являются учредителем и/или руководителем другого юридического лица, получившего Допуск.
Выдача карточки допуска с применением иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства не допускается:

1) экипажы бар жалға алынған автокөлік құралдарына (бірлескен қызмет туралы шарт, шарттың екінші тарапына шетелдік рұқсаттарды беру көзделген агенттік келісімдер);
2) шетелдік тұлғаға, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаға тиесілі жалға алынған автокөлік құралдарына шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасын беруге жол берілмейді.
Соңғы 6 (алты) айда екі реттен артық жалға алынған бір автокөлік құралына шетелдік рұқсатты қолдана отырып және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру карточкаларын беруге жол берілмейді.
10. Көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсатты және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасын алу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді және осындай өзгерістерді растайтын құжаттарды осындай мәліметтер өзгерген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде немесе олардың өзгергені туралы өзіне белгілі болған күн ішінде ұсынады.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсатты және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасын алу кезінде мәлімделген мәліметтердің өзгеруі, тасымалдаушы алған шетелдік рұқсаттарды қайтарудың белгіленген мерзімінен елу пайыздан астам қайтармағаны анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға шетелдік рұқсатты қолдана отырып Рұқсат берудің және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасының қолданысын бұзушылық жойылғанға дейін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді. Бұзушылықты жою осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес сұрау салуды беру, алынған шетелдік рұқсаттардың елу пайыздан астам қайтарылуын қамтамасыз ету болып табылады.
11. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алатын күні мен мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Баж сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда), автокөлік құралының мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан өткені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жіберу мерзімі өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.

1) на арендованные автотранспортные средства с экипажем (договор о совместной деятельности, агентские соглашения, где предусмотрено передача иностранных разрешений второй стороне договора);
2) на арендованные автотранспортные средства, принадлежащие иностранному лицу, юридическому лицу с иностранным участием.
Выдача карточек допуска с применением иностранного разрешения и без применения иностранного разрешения на одно и то же автотранспортное средство, арендованного более двух раз за последние 6 (шесть) месяцев, не допускается.
10. Услугополучатель уведомляет услугодателя об изменениях сведений, заявленных им при получении Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения и представляют документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений или дня, когда ему стало известно об их изменении.
При выявлении изменения сведений, заявленных при получении Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения, невозврата перевозчиком полученных иностранных разрешений более пятидесяти процентов свыше установленного срока возврата услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет услугополучателю уведомление о приостановлении действия Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения до устранения нарушения. Устранением нарушения является подача запроса согласно пункту 18 настоящих Правил, обеспечением возврата полученных иностранных разрешений свыше пятидесяти процентов.
11. При обращении услугополучателя в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Сведения о документах, подтверждающем оплату в бюджет суммы пошлины (в случае оплаты через ПШЭП) о прохождении автотранспортным средством государственного или обязательного технического осмотра, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
12. Срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
Срок направления мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления.

13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті алуға құжаттар келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініште және ұсынылған құжаттарда мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
14. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша пайдаланушының кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып Рұқсат беру нысаны осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген, шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсат беру нысаны осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген, шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасы осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру карточкасы осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген.
15. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
16. Аумақтық органдар мынадай негіздер бойынша:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін отандық тасымалдаушы (көрсетілетін қызметті алушы) ұсынатын құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықталғанда;
2) отандық тасымалдаушы (көрсетілетін қызметті алушының) және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде;
3) отандық тасымалдаушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болғанда Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасын беруден бас тартады.

13. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента поступления документов на получение государственной услуги проверяет полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставленных документах.
14. По результатам рассмотрения представленных документов, в кабинет пользователя направляется результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, согласно перечню, предусмотренного пунктом 9 Перечня основных требований.
Форма Допуска с применением иностранного разрешения приведена в приложении 4 к настоящим Правилам, Допуска без применения иностранного разрешения приведена в приложении 5 к настоящим Правилам, карточка допуска с применением иностранного разрешения приведена в приложении 6 к настоящим Правилам и карточка допуска без применения иностранного разрешения приведена в приложение 7 к настоящим Правилам.
15. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
16. Территориальные органы отказывают в выдаче Допуска и (или) карточки допуска по следующим основаниям:
1) установления недостоверности документов, предоставляемых отечественным перевозчиком (услугополучателем) для получения государственной услуги и (или) данных (сведений) содержащих в них;
2) несоответствия отечественного перевозчика (услугополучателя) и (или) предоставленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении отечественного перевозчика (услугополучателя) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги.

17. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
18. Осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жағдайларда жаңа Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын алуға өтініш осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мерзімдерде аумақтық органның қарауы үшін осы Қағидаларға 8 немесе 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша беріледі.
19. Отандық тасымалдаушыға жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасы:
1) жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), атауы, орналасқан жері өзгерген;
2) заңды тұлғаның атауын, орналасқан жерін, қайта тіркелуін және (немесе) қайта ұйымдастырылуын өзгерткен;
3) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін ауыстыру;
4) Рұқсаттың және (немесе) рұқсат беру карточкасының қолданылу мерзімі өткен жағдайда беріледі.
Жаңа Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын алған кезде, осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген негіздер бойынша Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын тоқтатуды қоспағанда, КДАТЖ жүйесінде шетелдік рұқсаттарды алу және қайтару жөніндегі тасымалдаушының тарихы сақталады.

17. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
18. Заявление на получение нового Допуска и (или) карточки допуска в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил, подается по форме согласно приложениям 8 или 9 к настоящим Правилам для рассмотрения территориальным органом в сроки указанные в пункте 12 настоящих Правил.
19. Отечественному перевозчику выдается новый Допуск и (или) карточки допуска в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии), наименования, местонахождения индивидуального предпринимателя;
2) изменения наименования, местонахождения, перерегистрации и(или) реорганизации юридического лица;
3) замены государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства;
4) истечения срока действия Допуска и (или) карточки допуска.
При получении нового Допуска и (или) карточки допуска сохраняется история перевозчика по получению и возврату иностранных разрешений в системе ИАС ТБД, за исключением прекращения Допуска и (или) карточки допуска по основаниям, предусмотренным в пункте 20 настоящих Правил.

20. Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасы мынадай:
1) жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру нәтижесінде таратылған немесе қызметі тоқтатылған;
2) автокөлік құралдарының тіркеу деректері өзгерген;
3) автокөлік құралдарын жалдау шартының мерзімі өткен;
4) автокөлік құралын мемлекеттік тіркеуден және есептен шығарылған;
5) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің аумақтық органдары және (немесе) Көлік комитеті (бұдан әрі – Көлік комитеті) осы Қағидалардың 2 және 8-тармақтарына сәйкес келмейтін болып белгілеген;
6) соңғы 12 (он екі) айда шетелдік рұқсатты қолданумен байланысты бұрмалаулар болған (шетелдік рұқсатты үшінші тұлғаларға беруді жасыру, пайдаланылмаған шетелдік рұқсатты дұрыс пайдаланылған деген атпен қайтару, шетелдік рұқсатты басқа тұлғаға беру мақсатында автокөлік құралының МТНБ ауыстыру);
7) Рұқсат алуға арналған өтініште көрсетілген жерде тасымалдаушының жоқтығы анықталған;
8) құрылтайшы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының басшысы құрылтайшы және (немесе) басшы болып табылатын басқа заңды тұлғада рұқсат болған жағдайларда, өз қолданысын тоқтатады.
Осы тармақтың 1) - 8) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде Рұқсаттың және (немесе) рұқсат беру карточкасының қолданылуын тоқтатуды аумақтық орган және (немесе) Көлік комитеті рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасын алған жеке кәсіпкерді және (немесе) заңды тұлғаны хабардар ете отырып, өтінімдерді электрондық беру жүйесінде олардың күшін жою жолымен жүзеге асырады.
21. Шетелдік рұқсаттарды қолданбай рұқсат беру 2 (екі) жылға беріледі, шетелдік рұқсаттарды қолдана отырып, Рұқсат беру 5 (бес) жылға беріледі.
Рұқсат беру карточкасы 2 (екі) жылға беріледі. Жалға алынған автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасының қолданылу мерзімі жалдау шартының мерзімін негізге ала отырып, бірақ ол берілген сәттен бастап 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімде анықталады.
22. Рұқсат беру карточкалары әрбір тартқыш автомобильге және жартылай тіркемеге (тіркемеге) жеке ресімделеді.
23. Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкалары басқа отандық тасымалдаушыларға берілмейді.
Автокөлік құралына біреуден артық қолданыстағы рұқсат беру карточкасының болуына жол берілмейді.
24. Берілген Рұқсаттарды және (немесе) рұқсат беру карточкаларын есепке алу ҚТҚ АТЖ-да жүзеге асырылады.
25. Осы Бұйрық күшіне енгенге дейін берілген жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәліктері және автокөлік құралына рұқсат беру карточкалары осы Бұйрық күшіне енген сәттен бастап 6 (алты) ай ішінде өз қолданысын сақтайды. Осы Бұйрық күшіне енгенге дейін берілген жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәліктері және автокөлік құралына рұқсат беру карточкалары осы бұйрық күшіне енген сәттен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей осы Бұйрықта белгіленген тәртіппен ауыстырылуға жатады.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
1-қосымша
"Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін беру куәлік;
2) Шетелдік рұқсатты қолданбай халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін беру;
3) Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру;
4) Шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Барлық кіші түрлері 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі: халықаралық автомобильмен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және (немесе) автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

20. Допуск и (или) карточка допуска прекращают свое действие при:
1) прекращении деятельности индивидуального предпринимателя, ликвидации или прекращений деятельности в результате реорганизации юридического лица;
2) изменении регистрационных данных автотранспортных средств;
3) истечении срока договора аренды автотранспортных средств;
4) снятии с государственной регистрации и учета автотранспортного средства;
5) установлении территориальными органами и (или) Комитетом транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Комитет транспорта) несоответствий пунктам 2 и 8 настоящих Правил;
6) фальсификации, связанной с применением иностранного разрешения (замена ГРНЗ автотранспортного средства с целью сокрытия передачи иностранного разрешения третьим лицам, возврата неиспользованного иностранного разрешения, под видом корректно использованного, передачи иностранного разрешения другому лицу) за последние 12 (двенадцать) месяцев;
7) установлении отсутствия перевозчика по месту нахождения, указанного в заявлении на получение Допуска;
8) наличии допуска у другого юридического лица, в котором учредитель и (или) руководитель услугополучателя являются учредителем и(или) руководителем.
При установлении случаев, предусмотренных подпунктами 1) - 8) настоящего пункта прекращение действия Допуска и (или) карточки допуска осуществляется территориальным органом и (или) Комитетом транспорта путем аннулирования их в системе электронной подачи заявок с уведомлением индивидуального предпринимателя и (или) юридического лица получившего Допуск и (или) карточки допуска.
21. Допуск без применения иностранных разрешений выдается на 2 (два) года, Допуск с применением иностранных разрешений выдается на 5 (пять) лет.
Карточка допуска выдается на 2 (два) года. На арендованные автотранспортные средства срок действия карточки допуска определятся исходя из срока договора аренды, но не более 2 (двух) лет с момента ее выдачи.
22. Карточки допуска оформляются на каждый автомобиль-тягач и отдельно на полуприцеп (прицеп).
23. Допуск и (или) карточки допуска не подлежат передаче другим отечественным перевозчикам.
Наличие на автотранспортное средство более одной действующей карточки допуска не допускается.
24. Учет выданных Допусков и (или) карточек допуска осуществляется в ИАС ТБД.
25. Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов и карточки допуска на автотранспортное средство, выданные до вступления в силу настоящего Приказа, сохраняют свое действие в течение 6 (шести) месяцев с момента вступления в силу настоящего Приказа. Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов и карточки допуска на автотранспортное средство, выданные до вступления в силу настоящего Приказа, подлежат замене не позднее 6 (шести) месяцев с момента вступления в силу настоящего Приказа в порядке, установленном настоящим Приказом.
Приложение 1
к Правилам допуска автомобильных
перевозчиков к осуществлению
международных автомобильных
перевозок грузов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства"
Наименование государственной услуги "Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства".
Наименование подвидов государственной услуги:
1) Выдача удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;
2) Выдача удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применением иностранного разрешения;
3) Выдача карточки допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
4) Выдача карточки допуска на автотранспортное средство без применением иностранного разрешения.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам 2 (два) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1) Удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;
2) Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применением иностранного разрешения;
3) Карточка допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
4) Карточка допуска на автотранспортное средство без применением иностранного разрешения.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Рұқсат беру куәлігін беру үшін мемлекеттік баж "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) 615-бабы 10) тармақшасында белгіленген баж мөлшерлемесі бойынша республикалық бюджетке төленеді және мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген 0, 25 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Тегін түрде:
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру және Шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Өтініш демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет келесі жұмыс күнінде көрсетіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі; 2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсатты алу үшін және шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы:
1) алынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметке байланысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды;
2) автокөлік құралын нотариалды куәландырылған жалдау шартының (автокөлік құралын жалға алған жағдайда) электрондық көшірмесін;

Государственная пошлина за выдачу удостоверения допуска уплачивается в республиканский бюджет по ставке пошлины, установленной подпунктом 10) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и составляет 0,25 месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата государственной пошлины осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
На платной основе:
1) Удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;
2) Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применением иностранного разрешения;
На бесплатной основе:
1) Карточка допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
2) Карточка допуска на автотранспортное средство без применением иностранного разрешения.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.30 с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя, в порядке очереди без ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения Допуска без применения иностранного разрешения и карточки допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения направляют услугодателю через портал:
1) заявления в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) электронную копию нотариально заверенного договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);