Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесін, нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын, нысанды киім (погонсыз) үлгілерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 775 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 желтоқсанда № 31287 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 177-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысанды киім (погонсыз) үлгілері бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№775 бұйрығына
1-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.06.2024 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды тұлғаларға мыналар жатады:
1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) төрағасының орынбасары болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы.

Об утверждении Перечня должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), правила ношения форменной одежды (без погон), образцов форменной одежды (без погон)
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 декабря 2022 года № 775. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2022 года № 31287.
В соответствии с пунктом 3 статьи 177 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила ношения форменной одежды (без погон) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образцы форменной одежды (без погон) согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
С. Брекешев
Приложение 1 к Приказу
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2022 года №775
Перечень должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.06.2024 № 140 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
К должностным лицам, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), относятся:
1. Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан, являющийся заместителем председателя Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитет).

2. Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының басшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары.
3. Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары:
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының басшысы;
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының бас сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының бас сарапшылары.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары:
Комитеттің мемлекеттік экологиялық бақылау басқармасының сарапшылары;
Комитеттің мемлекеттік метрологиялық-талдамалық бақылау басқармасының сарапшылары.
5. Комитеттің аумақтық органдары басшыларының орынбасарлары болып табылатын облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары.
6. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары:
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің басшылары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің басшылары болып табылады.
7. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары:
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімдерінің бас мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімінің жетекші мамандары;
Комитеттің аумақтық органдарының зертханалық-талдамалық бақылау бөлімінің жетекші мамандары.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№775 бұйрығына
2-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 27.06.2024 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 177-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитетінің және оның аумақтық органдарының мемлекеттік экологиялық инспекторлары нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар лауазымды тұлғалар болып табылады.

2. Заместитель Главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан, являющийся руководителем управления государственного экологического контроля Комитета.
3. Старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
руководителем управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета;
главными экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
главными экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета.
4. Государственные экологические инспекторы Республики Казахстан, являющиеся:
экспертами управления государственного экологического контроля Комитета;
экспертами управления государственного метролого-аналитического контроля Комитета.
5. Главные государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся заместителями руководителей территориальных органов Комитета.
6. Старшие государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
руководителями отделов государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
руководителями отделов лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
7. Государственные экологические инспекторы областей (городов республиканского значения, столицы), являющиеся:
главными специалистами отделов государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
главными специалистами отделов лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела государственного экологического контроля территориальных органов Комитета;
ведущими специалистами отдела лабораторно-аналитического контроля территориальных органов Комитета.
Приложение 2
к Приказу Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2022 года №775
Правила ношения форменной одежды (без погон)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.06.2024 № 140 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила ношения форменной одежды (без погон) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 177 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Должностными лицами, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), являются государственные экологические инспектора Комитета экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов, и его территориальных органов.

3. Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар қызметтік міндеттерін орындау кезінде нысанды киім (погонсыз) киеді.
4. Атқаратын лауазымынан босатылған кезде мемлекеттік экологиялық инспектор үш жұмыс күнінен кешіктірмей нысанды киімді тапсырады.
2-тарау. Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидалары
6. Нысанды киім кию:
1) күнделікті қызметтік міндеттерін орындау кезінде;
2) тексерілетін субъектілердің объектілеріндегі жұмыстарға байланысты қызметтік міндеттерді орындау кезінде (далалық) көзделеді.
7. Нысанды киім (погонсыз) осындай құқық берілген адамдардың киіп жүруіне жатады.
8. Нысанды киім және азаматтық киім заттарын араластырып киюге жол берілмейді;
9. Күнделікті күрте, жакет барлық түймелерге түймеленеді.
10. Жылы күрте, далалық күрте толық түймеге түймеленген күйде киіледі.
11. Жакет немесе күртемен киілген жейдеге галстук тағылады.
12. Аяқ киім таза және байланған.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 775 бұйрығына
3-қосымша
Нысанды киім (погонсыз) үлгілері
1-тарау. Ерлерге арналған нысанды киім (погонсыз)
1. Ерлерге арналған нысанды киім (погонсыз) (1-сурет):
1) күнделікті:
сыдырмалы ұзын жеңді күрте;
шалбар;
қысқа жеңді жейде;
ұзын жеңді жейде;
галстук;
2) далалық форма:
жазғы күрте;
футболка;
жазғы далалық шалбар;
жылы күрте;
жемпір;
жартылай комбинезон;
кеудеше;
бейсболка;
қонышы биік жылы бәтеңке;
қолғап;
шалбарға арналған белбеу;
құлақшын.
1-сурет
Күнделікті нысан
Далалық нысан
Ерлерге арналған нысанды киімнің сипаттамасы:
1) күнделікті жазғы күрте қара-көк түсті, (кемінде 60% жүн) матадан тігіледі, астарлы, сыдырма ілгекті. Жағасы қайырмалы, жеңі екі тігісті, бір түймеге түймеленетін тігілген манжеттері бар. Бүйір қалталары клапанмен қиылған көлденең орналасқан, және клапанды кеуде қалталары бар. Күртенің төменгі жағында сырылып тігілген белдік, бүйір тігістерінде төрт қатар резеңкемен тартылған. Арқасы екі қаусырмалы иінтірекпен жалғап тігілген. Сол жақ жеңінде Комитетке тиесілігінің жең белгісі шеврон;
2) қара-көк түсті (кемінде 60% жүн) матадан тігілген ерлер шалбары, екі түймемен түймеленеді, белдік жалғап тігілген белбеуді ұстап тұруға арналған алты ұстағышы бар. Шалбардың алдыңғы жартысы астарлы матамен тігілген, төменгі жағы манжетсіз, төменгі жағының ені 20-24 сантиметр. Сыртқы бүйір қалталары қиғаш қиылған. Оң жақ артқы жартысында клапаны бар тілік қалта бар. Гульфик сыдырмалы ілгекті;

3. Должностные лица, осуществляющие государственный экологический контроль, при исполнении служебных обязанностей носят форменную одежду (без погон).
4. При освобождении от занимаемой должности государственный экологический инспектор не позднее трех рабочих дней сдает форменную одежду.
Глава 2. Правила ношения форменной одежды (без погон)
6. Ношение форменной одежды предусматривается:
1) при исполнении повседневных служебных обязанностей (повседневная);
2) при исполнении служебных обязанностей, связанных с работами на объектах проверяемых субъектов (полевая).
7. Форменная одежда (без погон) подлежит ношению лицами, которым предоставлено такое право.
8. Не допускается смешение предметов форменной одежды, а также форменной и гражданской одежды;
9. Куртка летняя, жакет повседневные, застегиваются на все пуговицы.
10. Рубашка с надетым жакетом или курткой носится только с галстуком.
11. Куртка утепленная, куртка полевая носятся застегнутыми полностью.
12. Обувь вычищена и зашнурована.
Приложение 3 к приказу
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2022 года № 775
Образцы форменной одежды (без погон)
Глава 1. Мужская форменная одежда (без погон)
1. Мужская форменная одежда (без погон) (рисунок 1):
1) повседневная
куртка с длинным рукавом на молнии;
брюки;
рубашка с коротким рукавом;
рубашка с длинным рукавом;
галстук;
2) полевая:
куртка летняя;
футболка;
полевые брюки летние;
куртка утепленная;
джемпер;
полукомбинезон;
жилетка;
бейсболка;
ботинки утепленные с высокими берцами;
перчатки;
ремень для брюк;
шапка-ушанка;
Рисунок 1
Повседневная форма
Полевая форма
Описание мужской форменной одежды:
1) куртка повседневная изготавливается из ткани (шерсть не менее 60%) темно-синего цвета, на подкладке, центральной бортовой застежкой на замок-молнию. Воротник отложной, рукава втачные двухшовные с пришивными манжетами, застегивающимися на одну пуговицу. Карманы боковые, с листочкой и нагрудные карманы с клапанами. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. На левом рукаве нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;
2) брюки мужские прямые из ткани темно-синего цвета (шерсть не менее 60%), пояс притачной, с шестью шлевками для поддерживания ремня, застегивающийся на две пуговицы. Передние половинки брюк на подкладочной ткани, низ без манжет, шириной внизу 20-24 сантиметра. Внешние боковые карманы косые прорезные. На правой задней половинке прорезной карман с клапаном. Гульфик с застежкой "молния";

3) көгілдір түсті аралас матадан тігілген (кемінде 60% мақта) ұзын жеңді, тік пішінді, 6 қарапайым түймеге түймеленетін, жағасы түймеленетін, клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар жейде. Арқасы жалғап тігілген иінтіректе, иінтіректің жалғап тігілген тігісі бойынша екі қаусырмасы бар, жеңі бір тігісті, бір түймеге түймеленетін манжеті бар. Жейденің төменгі жағында сырып тігілген белдік, бүйір тігістерінде төрт қатар резеңкемен тартылған. Қондырмалы жаға, жалғап тігілген тіреуде қайырмалы. Жеңі екі тігісті, қондырмалы, шынтақ тігістері бойынша шлицалар өңделген, жеңінің төменгі жағында түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттер бар;
4) көгілдір түсті аралас матадан тігілген (кемінде 60% мақта) қысқа жеңді, тік пішінді, 6 қарапайым түймеге түймеленетін, жағасы жоғары түймеленетін, клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар жейде. Қондырмалы жаға, жалғап тігілген тіреуде қайырмалы. Арқасы жалғап тігілген иінтіректе, иінтіректің жалғап тігілген тігісі бойынша екі қаусырмасы бар, бір тігісті қондырмалы жеңдері бар.
5) галстук көк түсті жібек матадан жасалады, моделі сән талаптарына сай келеді;
6) мойнының V-тәрізді ойығы бар тік пішінді жемпір қара-көк түсті жеңіл трикотаж материалдардан жасалады, жеңі ұзын;
7) қара-көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын қалпақтан, бет күнқағарынан және құлақаспабы бар маңдайшадан тұрады. Күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің беткі жағы қара - көк түсті трикотаж жаймадан "флис" жасалынады. Қалпақ және беткі бөлшектерінің жылытқыш астары қою көк түсті су өткізбейтін матадан жасалған. Құлақшынның күнқағарының ортасында эмблема орналасады;
8) қара түсті, былғары белбеу;
9) синтепоннан тағатын астары бар қара-көк түсті плащтық матадан тігілген, желден қорғайтын жабық клапаны бар ортасында сыдырма ілгегі бар бір қаусырмалы жылы күрте. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Сөрелерде сыдырмамен бүйірлік қалталар орналасқан, және жапсырмалы қалталары бар, арқасында тігісі бар. Сол жақ жеңінде білек астынан 10 сантиметр (бұдан әрі – см) төмен Комитетке тиесілігінің жең белгісі тігіледі;
10) су өткізбейтін қасиеттері бар қара көк түсті плащ матасынан жасалған комбинезон (жылы бекіткіш астары бар), арқасы жоғары және биіктігі бойынша реттелетін бретельдері бар жалғап тігілген кең белдікте; бес кең шлевкамен, белдіктің бүйір бөлігінің кергіші бар. Комбинезон үш түймеге және сыдырмаға түймеленеді, бүйір тігісінде сыдырмаға түймеленеді және фигуралы патта орналасқан таспасы бар;

3) рубашка с длинным рукавом из смесовой ткани (хлопок не менее 60%) голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике, двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. Спинка на притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки, рукава втачные одношовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы.
4) рубашка с коротким рукавом из смесовой ткани (хлопок не менее 60%) голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике, двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Спинка на притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки. рукава втачные одношовные;
5) галстук изготавливается из шелковой ткани синего цвета, модель отвечает требованиям моды;
6) джемпер прямого силуэта с V-образным вырезом горловины, изготавливается из легких трикотажных материалов темно-синего цвета, рукав длинный;
7) шапка-ушанка, утепленная из ткани темно-синего цвета состоит из колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из трикотажного полотна "флис" темно - синего-цвета. Колпак и подлицевые детали из водоотталкивающей ткани темно-синего цвета с утепляющим подкладом. В середине козырька шапки-ушанки прикрепляется эмблема;
8) ремень черного цвета, кожаный;
9) куртка прямого силуэта утепленная, из плащевой ткани с водоотталкивающими свойствами темно-синего цвета с пристегивающей подкладкой из синтепона, однобортная с застежкой – молния по центру с закрытой ветрозащитным клапаном. Воротник стойка, с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Рукава втачные, двухшовные, на полочках боковые карманы с застежкой – молния, и накладные карманы, спина со швом посередине. На левом рукаве на 10 сантиметр (далее – см) ниже предплечья пришивается нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;
10) полукомбинезон (утепленный) из плащевой ткани темно-синего цвета с водоотталкивающими свойствами на утеплителе с пристегивающейся подкладкой, на притачном широком поясе с высокой спинкой и бретелями, регулируемыми по высоте; с пятью широкими шлевками, с хлястиком-затяжником боковой части пояса. Комбинезон застегивается на три кнопки и "молнию", с разрезом в боковом шве с застежкой на "молнию" и ленту, расположенную на фигурном пате;

11) түсіңкі жазғы далалық күртеше қара-көк түсті су өткізбейтін плащтық матадан тігіледі, сыдырма ілгекті, ұзындығы стандартты, ұзын жеңді. Жағасы қайырмалы, жеңі бір түймеге түймеленетін манжеттермен тігілген. Екі төс және екі бүйір тік қалталары бар. Сол жақ жеңінде білек астынан 10 см төмен Комитетке тиесілігінің жең белгісі тігіледі;
12) қонышы биік, қара түсті былғары жылы бәтеңке, өкшесінің биіктігі 2 см аспайды;
13) аралас матадан тігілген көк түсті футболка (кемінде 70% мақта);
14) жазғы далалық шалбар қара-көк түсті су өткізбейтін аралас матадан тігіледі, белдікке арналған ұстағыштары бар, төменгі жағы манжетсіз. Екі бүйірлік қиғаш және бір артқы тік қалтасы бар;
15) су өткізбейтін қасиеттері бар, жеңсіз, астары бар, сыдырма ілгегі бар қара-көк түсті плащтық матадан тігілген кеудеше. Екі жапсырма қалтасымен, сыдырма ілгегі бар;
16) қара-көк түсті бейсболка;
17) тығыз жүн матадан жасалған бес саусақты қолғап.
2-тарау. Әйелдерге арналған нысанды киім (погонсыз)
1. Әйелдерге арналған нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (2-сурет):
1) күнделікті:
ұзын жеңді сыдырма ілгекті жакет;
белдемше;
қысқа жеңді жейде;
ұзын жеңді жейде;
галстук;
2) далалық:
жазғы күрте;
футболка;
жазғы далалық шалбар;
жылы күрте;
жемпір;
жартылай комбинезон;
кеудеше;
бейсболка;
қонышы биік жылы бәтеңке;
қолғап;
шалбарға арналған белбеу;
құлақшын.
2-сурет
Күнделікті нысан
Далалық нысан
Әйелдерге арналған нысанды киімнің сипаттамасы:
1) күнделікті жазғы жакет қара-көк түсті (кемінде 60% жүн) матадан тігіледі, астарлы, сыдырма ілгекті. Жағасы қайырмалы, жеңі екі тігісті, бір түймеге түймеленетін тігілген манжеттері бар. Бүйір қалталары клапанмен қиылған көлденең орналасқан, және клапанды кеуде қалталары бар. Күртенің төменгі жағында сырылып тігілген белдік, бүйір тігістерінде төрт қатар резеңкемен тартылған. Арқасы екі қаусырмалы иінтірекпен жалғап тігілген. Сол жақ жеңінде Комитетке тиесілігінің жең белгісі шеврон;
2) қара-көк түсті (кемінде 60% жүн) матадан тігілген тік пішінді астарлы белдемше, бір түймеге түймеленетін сырып тігілген белдік. Артқы жартысы ортасында сол жағында сыдырма ілгегі бар екі ойығы бар шлицамен аяқталады;
3) көгілдір түсті аралас матадан тігілген (кемінде 60% мақта) ұзын жеңді, тік пішінді, 6 қарапайым түймеге түймеленетін, жағасы түймеленетін, клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар жейде. Арқасы жалғап тігілген иінтіректе, иінтіректің жалғап тігілген тігісі бойынша екі қаусырмасы бар, жеңі бір тігісті, бір түймеге түймеленетін манжеті бар. Жейденің төменгі жағында сырып тігілген белдік, бүйір тігістерінде төрт қатар резеңкемен тартылған. Қондырмалы жаға, жалғап тігілген тіреуде қайырмалы. Жеңі екі тігісті, қондырмалы, шынтақ тігістері бойынша шлицалар өңделген, жеңінің төменгі жағында түймелерге түймеленетін жалғап тігілген манжеттер бар.

11) куртка летняя полевая, прямой формы навыпуск, изготовляется из водоотталкивающей плащевой ткани темно-синего цвета, стандартной длины с длинным рукавом. Воротник отложной, рукава с пришивными манжетами, застегивающимися на одну пуговицу. Имеет два нагрудных и два боковых прямых кармана на наружной стороне левого рукава 10 см ниже предплечья пришивается нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;
12) ботинки утепленные с высокими берцами, черного цвета кожаные, высота каблука не превышает 2 см;
13) футболка синего цвета из смесовой ткани (хлопок не менее 70%);
14) брюки летние полевые изготавливаются из водоотталкивающей смесовой ткани темно-синего цвета, со шлевками для ремня, низ без манжет. Имеют два боковых косых прорезных и один задний прямой карманы;
15) жилетка из плащевой ткани темно-синего цвета, без рукавов, на подкладке с застежкой на "молнию". С двумя накладными карманами, с застежкой на молнию;
16) бейсболка темно-синего цвета, состоит из шести клиньев, козырька, застежки;
17) перчатки пятипалые, из плотной шерстяной ткани.
Глава 2. Женская форменная одежда (без погон):
1. Женская форменная одежда (без погон) (рисунок 2)
1) повседневная
жакет с длинным рукавом на молнии;
юбка;
рубашка с коротким рукавом;
рубашка с длинными рукавами;
галстук;
2) полевая
куртка летняя;
футболка;
полевые брюки летние;
куртка утепленная;
джемпер;
полукомбинезон;
жилетка;
бейсболка;
ботинки утепленные с высокими берцами;
перчатки;
ремень для брюк;
шапка-ушанка.
Рисунок 2
Повседневная форма
Полевая форма
Описание женской форменной одежды:
1) жакет повседневный изготавливается из ткани (шерсть не менее 60%) темно-синего цвета, на подкладке, с бортовой застежкой на замок-молнию. Воротник отложной, рукава втачные двухшовные с пришивными манжетами, застегивающимися на одну пуговицу. Карманы боковые горизонтально расположенные, прорезные с клапаном и нагрудные карманы с клапанами. По низу куртки притачной пояс, по бокам стянутый резинкой в четыре ряда. Спинка с притачной кокеткой и двумя защипами по шву притачивания кокетки. На левом рукаве нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;
2) юбка из ткани темно-синего цвета (шерсть не менее 60%), прямого покроя на подкладке, пояс притачной, застегивающийся на одну пуговицу. Задняя половинка посередине заканчивается шлицей с двумя вытачками, с застежкой "молния" в левом боку;
3) рубашка с коротким рукавом из смесовой ткани (хлопок не менее 60%) голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике, с двумя нагрудными карманами с клапанами. Воротник отложной, стойка отрезная. Спинки на притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки. Рукава втачные одношовные. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда;

4) көгілдір түсті аралас матадан тігілген (кемінде 60% мақта) қысқа жеңді, тік пішінді, 6 қарапайым түймеге түймеленетін, жағасы жоғары түймеленетін, клапанды екі жапсырма төс қалтасы бар жейде. Қондырмалы жаға, жалғап тігілген тіреуде қайырмалы. Арқасы жалғап тігілген иінтіректе, иінтіректің жалғап тігілген тігісі бойынша екі қаусырмасы бар, бір тігісті қондырмалы жеңдері бар.
5) галстук көк түсті жібек матадан жасалады, модель сән талаптарына жауап береді;
6) мойнының V-тәрізді ойығы бар тік пішінді жемпір қара-көк түсті жеңіл трикотаж материалдардан жасалады, жеңі ұзын;
7) қара-көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын қалпақтан, бет күнқағарынан және құлақаспабы бар маңдайшадан тұрады. Күнқағардың, құлақаспаптың және желкеліктің беткі жағы қара - көк түсті трикотаж жаймадан "флис" жасалынады. Қалпақ және беткі бөлшектерінің жылытқыш астары қою көк түсті су өткізбейтін матадан жасалған. Құлақшынның күнқағарының ортасында эмблема орналасады;
8) қара түсті, былғары белбеу;
9) синтепоннан тағатын астары бар қара-көк түсті плащтық матадан тігілген, желден қорғайтын жабық клапаны бар ортасында сыдырма ілгегі бар бір қаусырмалы жылы күрте. Күләпараны тағуға арналған планкасы бар тік жаға. Күләпара алмалы-салмалы, жылы, тұтас пішілген күнқағары және сымы мен бекіткіші бар ықтырмасы бар, күләпараның төменгі бөлігі ауыспалы ұштары бар. Сөрелерде сыдырмамен бүйірлік қалталар орналасқан, және жапсырмалы қалталары бар, арқасында тігісі бар. Сол жақ жеңінде білек астынан 10 см төмен Комитетке тиесілігінің жең белгісі тігіледі;
10) су өткізбейтін қасиеттері бар қара көк түсті плащ матасынан жасалған комбинезон жылы бекіткіш астары бар, арқасы жоғары және биіктігі бойынша реттелетін бретельдері бар жалғап тігілген кең белдікте; бес кең шлевкамен, белдіктің бүйір бөлігінің кергіші бар. Комбинезон үш түймеге және "сыдырмаға" түймеленеді, бүйір тігісінде сыдырмаға түймеленеді және фигуралы патта орналасқан таспасы бар;
11) түсіңкі жазғы далалық күртеше қара-көк түсті су өткізбейтін плащтық матадан тігіледі, ұзындығы стандартты, ұзын жеңді, сыдырма ілгекті. Жағасы қайырмалы, жеңі бір түймеге түймеленетін манжеттермен тігілген. Екі төс және екі бүйір тік қалталары бар Сол жақ жеңінде білек астынан 10 см төмен Комитетке тиесілігінің жең белгісі тігіледі;

4) рубашка с длинным рукавом из смесовой ткани (хлопок не менее 60%) голубого цвета, прямой формы, с застежкой на 6 простых пуговицах с верхней застежкой на воротнике, двумя нагрудными накладными карманами с клапанами. Спинка на притачной кокетке, с двумя защипами по шву притачивания кокетки, рукава втачные одношовные, с манжетами, застежкой на одну пуговицу. По низу рубашки притачной пояс, по боковым швам стянутый резинкой в четыре ряда. Воротник втачной, отложной на притачной стойке. Рукава двухшовные, втачные, по локтевым швам обработаны шлицы, по низу рукавов притачные манжеты, застегивающиеся на пуговицы;
5) галстук изготавливается из шелковой ткани синего цвета, модель отвечает требованиям моды;
6) джемпер прямого силуэта с V-образным вырезом горловины, изготавливается из легких трикотажных материалов темно-синего цвета, рукав длинный;
7) шапка-ушанка утепленная из ткани темно-синего цвета состоит из колпака, лицевого козырька и назатыльника с наушниками. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльника из трикотажного полотна "флис" темно - синего-цвета. Колпак и подлицевые детали из водоотталкивающей ткани темно-синего цвета с утепляющим прокладом;
8) ремень черного цвета, кожаный;
9) куртка утепленная из плащевой ткани темно-синего цвета с водоотталкивающими свойствами с пристегивающей покладкой синтепона, однобортная с застежкой – молния по центру с закрытой ветрозащитным клапаном. Воротник стойка, с планкой для пристегивания капюшона. Капюшон съемный, утепленный, с цельнокроеным козырьком и кулиской со шнуром и фиксаторами, нижняя часть капюшона с переходными концами. Рукава втачные, двухшовные. На полочках боковые карманы с застежкой – молния, спина со швом посередине. На левом рукаве на 10 см ниже предплечья пришивается нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;
10) полукомбинезон (утепленный) из плащевой ткани темно-синего цвета с водоотталкивающими свойствами на утеплителе с пристегивающейся подкладкой, с водоотталкивающей пропиткой, на притачном широком поясе с высокой спинкой и бретелями, регулируемыми по высоте; с пятью широкими шлевками, с хлястиком-затяжником боковой части пояса. Полукомбинезон застегивается на три кнопки и "молнию", с разрезом в боковом шве с застежкой на "молнию" и ленту, расположенную на фигурном пате;
11) куртка летняя полевая, навыпуск, изготовляется из водоотталкивающей плащевой ткани темно-синего цвета, стандартной длины с длинными рукавами. Воротник отложной, рукава с пришивными манжетами, застегивающимися на одну пуговицу. На полочках накладные нагрудные карманы с клапанами и два боковых прямых кармана, спинка с кокеткой. На наружной стороне левого рукава 10 см ниже предплечья пришивается нарукавный знак шеврон принадлежности к Комитету;

12) қонышы биік, қара түсті былғары жылы бәтеңке, өкшесінің биіктігі 2 см аспайды;
13) аралас матадан тігілген көк түсті футболка (кемінде 70% мақта);
14) жазғы далалық шалбар қара-көк түсті су өткізбейтін аралас матадан тігіледі, белдікке арналған ұстағыштары бар, төменгі жағы манжетсіз. Екі бүйірлік қиғаш және бір артқы тік қалтасы бар;
15) су өткізбейтін қасиеттері бар, жеңсіз, астары бар, сыдырма ілгегі бар қара-көк түсті плащтық матадан тігілген кеудеше. Екі жапсырма қалтасымен, сыдырма және ілгегі бар;
16) қара-көк түсті бейсболка;
17) тығыз жүн матадан жасалған бес саусақты қолғап.
3-тарау. Бас киімдер
4-тарау. Жеңдегі жапсырмалар және эмблема сипаттамасы
1. Нысанды киімнің, көлемі 100х83х80 миллиметр (бұдан әрі - мм), жасыл түсті жеңдегі белгісі (шеврон) тоқу тәсілімен жасалады. Ішкі периметрі бойынша алтын түстес жолақпен көмкерілген жасыл түсті қалқан нысанын білдіреді. Шевронның жоғарғы бөлігінде "МЕМЛЕКЕТТІК ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОР" деген жазу, төменгі бөлігінде "ЭКОЛОГИЯЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ БАҚЫЛАУ" деген жазу бар. Жеңдегі белгі (шеврон) сыртқы киімнің сол жақ жеңінің сыртқы жағына 120 мм қашықтықта тігіледі.
2. Бас киімнің эмблемасы алтын түсті алқагүлмен тысталған (қысқы киім түрі-жылы құлақшын, жазғы киім түрі–бейсболка).
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 775 бұйрығына
4-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын және нысанды киім (погонсыз) үлгілерін бекіту туралы" және "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 41-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 қазандағы № 304-Ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8079 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 731 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін бұйрықтарының тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12927 болып тіркелген).

12) ботинки утепленные с высокими берцами, черного цвета кожаные, высота каблука не превышает 2 см;
13) футболка синего цвета из смесовой ткани (хлопок не менее 70%);
14) брюки летние полевые изготавливаются из водоотталкивающей смесовой ткани темно-синего цвета, со шлевками для ремня, низ без манжет. Имеют два боковых косых прорезных и один задний прямой карманы;
14) жилетка из плащевой ткани темно-синего цвета, с водоотталкивающими свойствами. Без рукавов, на подкладке с застежкой на "молнию". С двумя накладными парными карманами, с застежкой на молнию;
16) бейсболка темно-синего цвета, состоит из шести клиньев, козырька, застежки;
17) перчатки пятипалые, из плотной шерстяной ткани.
Глава 3. Головные уборы
Рисунок 3
Шапка-ушанка                               Бейсболка
Глава 4. Описание нарукавной нашивки и эмблемы.
1. Нарукавный знак (шеврон) форменной одежды фигурально-овальной формы, размером 100х83х80 миллиметров (далее – мм), зеленого цвета, изготавливается ткацким способом. Представляет форму щита зеленого цвета и окантованный по внутреннему периметру полоской золотистого цвета. В верхней части шеврона надпись "МЕМЛЕКЕТТІК ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ИНСПЕКТОР", в нижней части - надпись "ЭКОЛОГИЯЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ БАҚЫЛАУ КОМИТЕТІ". Нарукавный знак (шеврон) нашивается на внешней стороне левого рукава верхней одежды на расстоянии 120 мм от верхней точки рукава.
2. Эмблема к головному убору, обернутой лавровым венком золотистого цвета (зимняя форма одежды – утепленная шапка, летняя форма одежды - бейсболка).
Приложение 4 к приказу
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 декабря 2022 года № 775
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 октября 2012 года № 304-Ө "Об утверждении Перечня должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), Правил ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, и Образцов форменной одежды (без погон) и внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категории государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющий государственный экологический контроль" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 8079).
2. Пункт 2 Перечня приказов Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 731 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых № 12927).

3. "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 5 ақпандағы № 38 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13435 болып тіркелген).
4. "Нысанды киім (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн, мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың нысанды киім (погонсыз) киіп жүру қағидаларын және нысанды киім (погонсыз) үлгілерін бекіту туралы" және "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарын мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 қазандағы № 304-Ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 17 наурыздағы № 97 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15023 болып тіркелген) .

3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 февраля 2016 года № 38 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13435).
4. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 марта 2017 года № 97 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 октября 2012 года № 304-Ө "Об утверждении Перечня должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), Правил ношения форменной одежды (без погон) должностными лицами, осуществляющими государственный экологический контроль, и Образцов форменной одежды (без погон) и внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 41-Ө "Об утверждении Правил отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль" ((зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15023).