Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 131/626 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 31294 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 07.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 12-бабының 16-10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының заң бөлімі осы қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылсын.
4. Осы қаулы 2023 жылғы 7 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясы
Төрағасының міндетін атқарушысы
К. Петров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясы
Төрағасының міндетін
атқарушысы 2022 жылғы
27 желтоқсандағы № 131/626
қаулысымен
бекітілген
Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктермен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі - қағидалар) "Қазақстан Республикасының сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес әзірленді және сайлауды байқауға қатысу үшін қоғамдық бірлестіктерді, коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеуді (бұдан әрі - аккредиттеу) ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық емес ұйымдар аккредиттеуге жатады.

Об утверждении Правил аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 27 декабря 2022 года № 131/626. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2022 года № 31294.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 16-10) статьи 12 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами.
2. Юридическому отделу аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Разместить настоящее постановление на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 7 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Председателя Центральной
избирательной комиссии
К. Петров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
утверждены постановлением
Исполняющий обязанности
Председателя Центральной
избирательной комиссии
от 27 декабря 2022 года № 131/626
Правила
аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами (далее - Правила), разработаны в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах Республики Казахстан" и устанавливают порядок организации и осуществления проведения аккредитации общественных объединений, некоммерческих организаций для участия в наблюдении за выборами (далее - Аккредитация).
2. Аккредитации подлежат общественные объединения, некоммерческие организации, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами.

3. Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын республикалық қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеуді Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы (бұдан әрі - ОСК) жүзеге асырады;
4. Жарғылық қызметіне сайлауды байқау жөніндегі қызметті жүзеге асыру жататын өңірлік және жергілікті қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды аккредиттеуді облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және Республика астанасының аумақтық сайлау комиссиялары (бұдан әрі - АСК) жүзеге асырады.
2. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі
5. Аккредиттеу алу үшін қоғамдық бірлестіктер, коммерциялық емес ұйымдар тиісті сайлау комиссиясына мынадай құжаттарды жіберуі тиіс:
1) осы Қағидаларға №1 қосымшаға сәйкес өтініш;
2) сайлауды байқауды жүзеге асыру құқығын растайтын жарғыдан үзінді.
6. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сайлау комиссиясының ұсынылған құжаттарды қарауы;
2) тиісті сайлау комиссиясының аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
3) аккредиттеу туралы куәліктің немесе аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабарламаның берілу.
7. Сайлау комиссиясы құжаттарды қарап, келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) қоғамдық бірлестікті, коммерциялық емес ұйымды аккредиттеу;
2) қоғамдық бірлестікті, коммерциялық емес ұйымды аккредиттеуден бас тарту;
3) аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын тоқтата тұрунемесе тоқтату.
8. Аккредиттеу туралы куәлік немесе аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабарлама тиісті шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішіндеқоғамдық бірлестікке, коммерциялық емес ұйымға беріледі.
9. Аккредиттеуге өтінішті қарау мерзімі күнтізбелік отыз күнді құрайды.
10. Қазақстан Республикасының сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңының 20-1-баптың 1-1-тармағына сәйкес сайлау комиссияларының сұрау салуы бойынша аккредиттеуден бас тарту немесе күшін жою үшін негіздердің бар-жоғын анықтау үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат сұрау салуды алған кезден бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде беріледі.
11. Аккредиттеуден бас тарту немесе күшін жою үшін негіздер:
1) құжаттардың толық тізбесін ұсынбау;
2) жарғының осы баптың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) қоғамдық бірлестіктің, коммерциялық емес ұйымның қызметі тоқтатыла тұрған не тоқтатылған.

3. Аккредитацию республиканских общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами, осуществляет Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан (далее - ЦИК);
4. Аккредитацию региональных и местных общественных объединений и некоммерческих организаций, к уставной деятельности которых относится осуществление деятельности по наблюдению за выборами, осуществляют территориальные избирательные комиссии областей, городов республиканского значения и столицы Республики (далее - ТИК).
Глава 2. Порядок проведения аккредитации
5. Для получения аккредитации общественные объединения, некоммерческие организации должны направить в соответствующую избирательную комиссию следующие документы:
1) заявление по форме, в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) выписка из устава, подтверждающая право осуществлять наблюдение за выборами.
6. Порядок проведения аккредитации включает следующие этапы:
1) рассмотрение избирательной комиссией представленных документов;
2) принятие соответствующей избирательной комиссией решения об аккредитации или об отказе в аккредитации;
3) выдача свидетельства об аккредитации или письменного уведомления об отказе в аккредитации.
7. Избирательная комиссия, рассмотрев документы, принимает одно из следующих решений:
1) аккредитовать общественное объединение, некоммерческую организацию;
2) отказать в аккредитации общественному объединению, некоммерческой организации;
3) приостановить или прекратить действие свидетельства об аккредитации.
8. Свидетельство об аккредитации или письменное уведомление об отказе в аккредитации выдается общественному объединению, некоммерческой организации в течение пяти рабочих дней со дня принятия соответствующего решения.
9. Срок рассмотрения заявления на аккредитацию составляет тридцать календарных дней.
10. По запросу избирательных комиссий информация от государственных органов и организаций, необходимая для установления наличия оснований для отказа или аннулирования аккредитации, предоставляется в течение двадцати календарных дней с момента получения запроса согласно пункту 1-1 статьи 20-1 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах Республики Казахстан".
11. Основания для отказа в аккредитации или аннулирования аккредитации:
1) непредставление полного перечня документов;
2) несоответствие устава требованиям настоящей статьи;
3) деятельность общественного объединения, некоммерческой организации приостановлена либо прекращена.

12. Аккредиттеу туралы куәлік осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір жыл мерзімге беріледі.
13. Республикалық қоғамдық бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарға берілген аккредиттеу туралы куәлік оларға "Қазақстан Республикасының сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен реттелетін барлық сайлауға бір жыл ішінде қатысу мүмкіндік береді.
Өңірлік қоғамдық бірлестіктерге берілген аккредиттеу туралы куәлік оларға құрылымдық бөлімшелері (филиалдары мен өкілдіктері) бар облыстар шегінде Қазақстан Республикасының сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен реттелетін барлық сайлауға бір жыл ішінде қатысуға мүмкіндік береді.
Жергілікті қоғамдық бірлестіктерге берілген аккредиттеу туралы куәлік оларға бір облыс шегінде Қазақстан Республикасының сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен реттелетін барлық сайлауға бір жыл ішінде қатысуға мүмкіндік береді.
14. Аккредиттеу туралы куәлiк иелiктен шығарылмайды және басқа заңды тұлғаларға берiлмеуi тиіс.
15. Аккредиттеу туралы куәлік жоғалған кезде қоғамдық бірлестік, коммерциялық емес ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде куәлікті берген сайлау комиссиясынан оның телнұсқасын ала алады.
16. Аккредиттеу туралы куәліктің қолданылуын тиісті сайлау комиссиясы аккредиттеуге ұсынылған құжаттарда дәйексіз немесе бұрмаланған деректер анықталған жағдайда, сол сияқты қоғамдық бірлестіктің, коммерциялық емес ұйымның қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда үш айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.
17. Куәліктің қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соққан бұзушылықтар жойылған кезде оның қолданылуын тиісті сайлау комиссиясы комиссия шешімінің негізінде қайта бастайды
18. Аккредиттеу туралы куәлік мынадай жағдайларда:
1) бір ай ішінде куәліктің қолданысын тоқтата тұруға әкеп соққан бұзушылықтар жойылмаса;
2) аккредиттелген бірлестік қайта ұйымдастырылса немесе таратылса;
3) қоғамдық бірлестік, коммерциялық емес ұйым куәліктің қолданысын өз еркімен тоқтататыны туралы өтініш берсе;
4) оның қолданыс мерзімі аяқталса,өзінің қолданысын тоқтатады.
19. Сайлау комиссиясы аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтату мәселелерін он жұмыс күні ішінде қарайды.
20. Аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы қоғамдық бірлестікке, коммерциялық емес ұйымға тиісті сайлау комиссиясы бес жұмыс күні ішінде (бұзушылықтытапқан сәттен бастап) хабардар етеді.

12. Свидетельство об аккредитации выдается сроком на один год по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Cвидетельство об аккредитации, выданное республиканским общественным объединениям и некоммерческим организациям, предоставляет им возможность участия на всех выборах, регулируемых Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах Республики Казахстан" в течение года.
Cвидетельство об аккредитации выданное региональным общественным объединениям, предоставляет им возможность участия на всех выборах, регулируемых Конституционным законом "О выборах Республики Казахстан" в течение года в пределах тех областей, где имеются их структурные подразделения (филиалы и представительства).
Cвидетельство об аккредитации выданное местным общественным объединениям, предоставляет им возможность участия на всех выборах, регулируемых Конституционным законом "О выборах Республики Казахстан" в течение года в пределах одной области.
14. Свидетельство об аккредитации является неотчуждаемым и не подлежит передаче другим юридическим лицам.
15. При утере свидетельства об аккредитации общественное объединение, некоммерческая организация может получить его дубликат в избирательной комиссии, выдавшем свидетельство, в течение десяти рабочих дней со дня подачи соответствующего заявления, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Действие свидетельства об аккредитации приостанавливается соответствующей избирательной комиссией на срок до трех месяцев в случае обнаружения недостоверных или искаженных данных в документах, представленных на аккредитацию, а равно, если деятельность общественного объединения, некоммерческой организации приостановлена.
17. При устранении нарушений, повлекших приостановление действие свидетельства, его действие возобновляется соответствующей избирательной комиссией на основании решения Комиссии.
18. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в следующих случаях:
1) не устранения в течение трех месяцев нарушений, повлекших приостановление действия свидетельства;
2) реорганизации или ликвидации аккредитованного объединения;
3) представления общественным объединением, некоммерческой организацией заявления о добровольном прекращении действия свидетельства;
4) истечения срока его действия.
19. Вопросы прекращения действия свидетельства об аккредитации рассматриваются избирательной комиссией в течение десяти рабочих дней.
20. О приостановлении или прекращении действия свидетельства об аккредитации общественное объединение, некоммерческая организация уведомляется соответствующей избирательной комиссией в течение пяти рабочих дней (с момента обнаружения нарушений).

21. ОСК интернет-ресурсында бес жұмыс күні ішінде аккредиттелген қоғамдық бірлестіктердің, коммерциялық емес ұйымдардың тізімі, сондай-ақ аккредиттеу туралы куәліктерініңқолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған ұйымдардың тізімі орналастырылады. Ол үшін АСК қоғамдық бірлестіктерді, коммерциялық емес ұйымдардыаккредиттеу туралы, аккредиттеуден бас тарту не аккредиттеу туралы куәлігінің қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешім қабылданған сәттен бастап үш күн мерзімде оларды тиісті тізімге енгізу үшін ОСК-ға мәліметтер жібереді, сондай-ақ оларды өздерінің интернет-ресурстарында орналастырады.
Жарғылық қызметіне сайлауды
байқау жөніндегі қызметті
жүзеге асыру жататын қоғамдық
бірлестіктер мен коммерциялық
емес ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
№ 1 қосымша
Кімге: ___________________
(облыстың республикалық
маңызы бар қалалардың және
Республика астанасының ОСК
немесе АСК басшысының
лауазымы, Т.А.Ә.)
Кімнен: _________________
(қоғамдық бірлестік,
коммерциялық емес ұйым
басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
Деректемелер:
______________________
(заңды мекен жайы, байланыс
телефоны)
Өтiнiш
Сайлауды байқауға қатысу үшін________________________________________
(қоғамдық бірлестік, коммерциялық емес ұйымның атауы)
аккредиттеудi сұраймын. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiлдi:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
МО _________________ ________________________________________
(қолы) (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке бастын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Күні: 202__ жылғы "___"_______________
Жарғылық қызметіне сайлауды
байқау жөніндегі қызметті
жүзеге асыру жататын
қоғамдық бірлестіктер мен
коммерциялық емес ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
№ 2 қосымша
Аккредиттеу туралы КУӘЛІК
________________________________________________ (қоғамдық бірлестіктің, коммерциялық емес ұйымның атауы) _________________________________________ (аумақтық сайлау комиссиясының атауы)
әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында сайлауды байқауға
қатысуға_____________________________________________________ (қоғамдық бірлестіктің, коммерциялық емес ұйымның атауы)
құқығын мойындайды.
(202__ жылғы "___"________________№ ____ шешім)
Куәлік 202__ жылғы "___"_________ дейін жарамды
ОСК/АСК Төрағасы(тегi, аты, әкесiнiң аты, қолы)
Сериясы: Берілген күні:
Жарғылық қызметіне сайлауды
байқау жөніндегі қызметті
жүзеге асыру жататын
қоғамдық бірлестіктер мен
коммерциялық емес ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
№ 3 қосымша
Кімге: ____________________
(облыстың республикалық
маңызы бар қалалардың және
Республика астанасының ОСК
немесе АСК басшысының
лауазымы, Т.А.Ә.)
Кімнен: _________________
(қоғамдық бірлестік,
коммерциялық емес ұйым
басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
Деректемелер: _____________
(заңды мекен жайы, байланыс телефоны)
Өтiнiш
Сайлауды байқауға қатысу үшін аккредиттеу туралы куәліктің жоғалуына байланысты_________________________________________________________
(қоғамдық бірлестік, коммерциялық емес ұйымның атауы)
оның телнұсқасын беруіңізді сұраймын. Өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiлдi:

21. На интернет-ресурсе ЦИК в течение пяти рабочих дней размещается список аккредитованных общественных объединений, некоммерческих организаций, а также список организаций, чьи свидетельства об аккредитации приостановлены или прекратили свое действие. Для этого ТИК в трехдневный срок с момента принятия решения об аккредитации, об отказе в аккредитации либо приостановлении или прекращении действия свидетельства об аккредитации общественных объединений, некоммерческих организаций, направляют сведения в ЦИК для включения их в соответствующий список, а также размещают их на своих интернет-ресурсах.
Приложение № 1
к Правилам проведения аккредитации
общественных объединений
и некоммерческих организаций,
к уставной деятельности которых
относится осуществление деятельности
по наблюдению за выборами
Кому: ____________________________
(должность, Ф.И.О.
руководителя ЦИК или ТИК
области (городов
республиканского значения и
столицы Республики)
От: ____________________________
(должность, Ф.И.О.
руководителя общественного
объединения, некоммерческой
организации)
Реквизиты:
____________________________
(юридический адрес,
контактный телефон)
Заявление
Прошу аккредитовать _____________________________________________________
(наименование общественного объединения, некоммерческой организации)
для участия в наблюдении за выборами.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
МП _________________ ________________________________________
(подпись)             (должность, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Дата: "___"_______________ 202__ год
Приложение № 2
к Правилам проведения аккредитации
общественных объединений
и некоммерческих организаций,
к уставной деятельности которых
относится осуществление деятельности
по наблюдению за выборами
СВИДЕТЕЛЬСТВО
об аккредитации
___________________________________________________________________________
(наименование общественного объединения, некоммерческой организации)
___________________________________________________________________________
(наименование территориальной избирательной комиссии)
признает право ______________________________________________________________
(наименование общественного объединения, некоммерческой организации)
на участие в наблюдении за выборами на территории административно-территориальной
единицы.
(решение № _________ от "___"________________ 202__ года)
Свидетельство действительно до "___"_________ 202__ года
Председатель ЦИК/ТИК (фамилия, имя, отчество, подпись)
Серия:
Дата выдачи:
Приложение № 3
к Правилам проведения аккредитации
общественных объединений
и некоммерческих организаций,
к уставной деятельности которых
относится осуществление деятельности
по наблюдению за выборами
Кому: ____________________________
(должность, Ф.И.О.
руководителя ЦИК или ТИК
области (городов
республиканского значения и
столицы Республики)
От: ____________________________
(должность, Ф.И.О.
руководителя общественного
объединения, некоммерческой
организации)
Реквизиты:
____________________________
(юридический адрес,
контактный телефон)
Заявление
В связи с утерей свидетельства об аккредитации
_________________________________________________________________________
(наименование общественного объединения, некоммерческой организации)
для участия в наблюдении за выборами прошу выдать его дубликат.
К заявлению прилагаются следующие документы:

1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
МО _________________ ___________________________________
(қолы) (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке бастын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Күні: 202__ жылғы "___"_______________

1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
МП _________________ ________________________________________
(подпись)             (должность, фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
Дата: "___"_______________ 202__ год