"Газдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 357 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 360 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 қаңтарда № 31609 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Газдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 357 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10238 тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Газдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Газды дайындау мен қайта өңдеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібі";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Аппараттардың, ыдыстардың ішіндегі жұмыстар бастау ауа ортасын күкіртті сутектің және өзге де зиянды және жанатын булар мен газдардың болуына тексергеннен және оң нәтиже алғаннан кейін жүзеге асырылады.";
36-тармақ алып тасталсын;
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Аппараттар ішінде отпен жүргізілетін жұмыстар жүргізу кезінде отпен жүргізілетін жұмыстарға және газға қауіпті жұмыстарды жүргізуге Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 тамыздағы № 344 бұйрығымен бекітілген Қауіпі жоғары жағдайларда жұмыс жүргізу кезінде наряд-рұқсаттарды ресімдеу және оларды қолдану қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21151 тіркелген) көрсетілген формасына сай наряд-рұқсат ресімделеді.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"117. Ішін қарау мен тазарту үшін ашылуға жататын аппараттар мен қондырғылар тоқтатылады, өнімнен тазартылады, айырылады және жұмыс жасап тұрған апараттан бітегішпен тұйықталады және буланады немесе инертті газбен үрленеді немесе желдетіледі.";
118-тармақ алып тасталсын;
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Сепараторлар, аппараттар, ыдыстар, құбыр жолдарын және қондырғыларды үрлеу кезінде мұнай өнімдерінің газ және булары газ жинақтау желісіне және факелді жүйеге шығарылады. Сұйық фаза ыдыстарға, резервуарға және дренажды жүйеге шығарылады. Көрсетілген жұмыстар газдану, ШРК және шекті рұқсат етілген жарылыс концентрациясы тұрақты бақылау кезінде орындалады.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 357 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по подготовке и переработке газов"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 360. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2023 года № 31609
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 357 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по подготовке и переработке газов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10238) следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по подготовке и переработке газов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
подпункт 6) пункта 2 исключить:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обеспечения промышленной безопасности при подготовке и переработке газа";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Работы внутри аппаратов, емкостей осуществляются после проведения и получения положительных результатов контроля воздушной среды на содержание сероводорода и других вредных и горючих паров и газов.";
пункт 36 исключить;
пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. При ведении огневых работ внутри аппаратов, оформляются наряд-допуск на огневые работы и на проведение газоопасных работ по форме, установленной Правилах оформления и применения нарядов-допусков при производстве работ в условиях повышенной опасности, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2020 года № 344 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21151).";
пункт 117 изложить в следующей редакции:
"117. Аппараты, оборудование, подлежащие вскрытию для внутреннего осмотра и очистки останавливаются, освобождаются от продукта, отключаются и отглушаются от действующей аппаратуры заглушками, пропариваются или продуваются инертным газом и проветриваются.";
пункт 118 исключить;
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. При очистке и продувке сепараторов, аппаратов, емкостей, трубопроводов и оборудования, газ и пары нефтепродуктов отводятся в газосборную сеть и на факельную установку. Жидкая фаза отводится в емкости, резервуары и дренажные системы. Указанные работы выполняют при постоянном контроле загазованности, ПДК и предельно-допустимые взрывные концентрации.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:

"121. Қондырғылар, аппараттар, құбыр жолдары, сыйымдылықтардың оқшаулау және қорғаныс жабулары жобаға, дайындаушының техникалық құжаттарына сәйкес қамтамасыз етіледі. Зақымдану анықталған кезде жұмыс жетекшісімен оны қалпына келтіру жөніндегі шаралар қабылданады.";
188, 189, 190, 191, 192, 193, 194-тармақтар алып тасталсын;
196-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"196. Жөндеу жұмыстарына арналған жер кен орындары және траншеялар қоршалады, ал жұмыстар аяқталған соң, алаңның жоспарлануымен жабылады.";
197, 198, 199, 200-тармақтар алып тасталсын;
202, 203, 204-тармақтар алып тасталсын;
206-тармақ алып тасталсын;
208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219-тармақтар алып тасталсын;
221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234-тармақтар алып тасталсын;
236, 237, 238, 239-тармақтар алып тасталсын;
242-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"242. Ыдыс немесе аппарат ішіндегі жұмыс өндірісі кезінде бақылаушылар сыртта болулары, жұмыс жасаушыны үздіксіз бақылауы, ауа үрлегіштің шлангісінің жағдайын бақылауы, таза ауа аймағындағы патрубканың болуын бақылауы және шлангінің майысуын болдырмауы тиіс.";
247-тармақ алып тасталсын;
248-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"248. Ашуға дайындық шаралары (булау, жуу мен желдету) біткен соң аппарат ішіндегі ауаның көмірсутек пен оттегіге талдауы жүргізіліп, наряд-рұқсатқа жазылады.";
249-тармақ алып тасталсын;
250-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"250. Ашылуы тиіс аппараттар, ыдыстар және жабдықпен байланысты құбырлар бітеуіштер көмегімен кесіледі. Бұл ретте журналда бітеуіштің тіркеу нөмірі көрсетіліп, оларды орнату және алу уақыты туралы белгі қояды.";
251-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"251. Аппараттарды,және жабдықтарды қарап шығуға және тазалауға дайындау кезінде мұнай өнімдерін өндірістік кәрізге шығаруға рұқсат етілмейді.";
253, 254, 255, 256-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"253. Қондырғылар, аппараттар, сыйымдылықтар қақпақтары қауіпсіз ашу, фиксациялау және механизациялау құралдарын қолдана отырып, дайындаушының техникалық құжаттарына сәйкес пайдаланылады.
254. Дайындау процесінде қызған аппараттар оларға адамдар түсер алдында 30 Цельсий градустан аспайтын температураға дейін суытылады.
255. Аппараттарда 30 – 50 Цельсий градустан (аспайтын) температура жұмыстар жүргізген жағдайда жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қауіпсіздіктің қосымша шаралары қарастырылады: таза ауамен үздіксіз үрлеу, асбесттік костюмдер, жылу өткізбейтін аяқ киімдер қолданылуы, қарастырылады.
256. Биіктіктен төменге аппараттарды тазалау кезінде алынған лас заттарды, қатты заттарды лақтыруға жол берілмейді.
Бұл мақсат үшін шағын механизация құрылғысы қолданылады.";
276-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"276. Аппараттар, жабдықтар алдына ала қаралады, тазаланады, техникалық диагностика және ГДӨН техникалық басшысы бекіткен кестеге сәйкес жөнделеді.";
286-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"121. Изоляция и защитное покрытие оборудования, аппаратов, трубопроводов, емкостей устанавливается согласно технической документации изготовителя. При обнаружении повреждений руководитель объекта принимает меры по его восстановлению.";
пункты 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194 исключить;
пункт 196 изложить в следующей редакции:
"196. Земляные выработки и траншеи для проведения ремонтных работ ограждают, а после окончания работ засыпают с планировкой площадки.";
пункты 197, 198, 199, 200 исключить;
пункты 202, 203, 204 исключить;
пункт 206 исключить;
пункты 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219 исключить;
пункты 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234 исключить;
пункты 236, 237, 238, 239 исключить;
пункт 242 изложить в следующей редакции:
"242. Во время производства работ внутри емкости или аппарата наблюдающие должны находиться снаружи, вести непрерывное наблюдение за работающим, за исправным состоянием шланга воздуходувки, нахождением заборного патрубка в зоне чистого воздуха и не допускать перегибов шланга.";
пункт 247 исключить;
пункт 248 изложить в следующей редакции:
"248. После окончания подготовительных мероприятий (пропарки, промывки и проветривания) по подготовке к вскрытию, проводится анализ воздуха внутри аппарата на содержание углеводородов и кислорода с записью в наряде-допуске.";
пункт 249 исключить;
пункт 250 изложить в следующей редакции:
"250. Трубопроводы, связанные с подлежащими вскрытию аппаратами, оборудованием, отсекают при помощи заглушек. При этом в журнале делают отметку о времени их установки и снятия, с указанием регистрационного номера заглушки.";
пункт 251 изложить в следующей редакции:
"251. При подготовке аппаратов и оборудования к осмотру и очистке, сброс нефтепродуктов в промышленную канализацию не допускается.";
пункты 253, 254, 255 и 256 изложить в следующей редакции:
"253. Крышки люков оборудования, аппаратов, емкостей открываются с применением средств механизации, предназначенных для безопасного открытия и фиксации.
254. Аппараты, нагретые в процессе подготовки, перед спуском в них людей, охлаждаются до температуры, не превышающей 30 градусов Цельсия.
255. При проведении работ в аппаратах при температуре 30 - 50 градусов Цельсия (не выше) предусматриваются дополнительные меры безопасности: непрерывная продувка свежим воздухом, применение асбестовых костюмов, теплоизолирующей обуви, частые перерывы в работе, обеспечивающие безопасное проведение работ.
256. Не допускается сброс с высоты вниз грязи, твердых отложений, извлекаемых из аппаратов во время их очистки.
Для этой цели применяются устройства малой механизации.";
пункт 276 изложить в следующей редакции:
"276 Аппараты, оборудование, периодически подвергаются профилактическому осмотру, очистке, техническому диагностированию и ремонту согласно графикам, утвержденным техническим руководителем объекта ППГ.";
пункт 286 изложить в следующей редакции:

"286. Ашық алаңшалардағы сорғы және компрессорлық құрылғыларын, технологиялық құрылғылардың ЖАШҚ қадағаларын аймақтың периметрімен бір-бірінен 20 метрден алшақ емес аралықта орнатады, үш қадағадан кем емес, оның ішінде технологиялық аппараттарды, жабдықтарды жекедара орнату кезінде.
СКГ құю және ағызу эстакадаларында екі құю тіреушесіне бір ЖАШҚ қадағасын эстакаданың бойымен бір-бірінен 20 метрден артық емес алшақта орнатады. Саңылаулы едені бар екі жақты құю эстакадада – төрт тіреушеге бір дачик орнатылады.
СКГ газ толтыру станцияларында әрбір газ толтыру торабының жанынан тораптан бастап күтім жасайтын қызметкерлер келетін жағынан 5 метрден алшақ емес аралықтарда бір ЖАШҚ датчигінен орнатады.
ЖАШҚ қадағаларын технологиялық пештердің ашық алаңшаларында олардың жанындағы жарылыс-өрт-қауіпті құрылғыларынан газдардың ықтимал шоғырлануына қарай орнатады. Пештерден бастап қадағаларды орнату аралығы 15 метрден және бір-бірінен 20 метрден артық емес аралықтарда орнатылады.
ЖАШҚ дачиктерін ашық алаңдарда жер (еден) бетінен 0,5-1,0 метр биікте орнатады.";
368-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"368. Сығымдалған газдарды және құбылмалы конденсатты сақтау және тасымалдау, ыдыстарды толтыру мен босату операцияларына технологиялық регламент дайындалады.";
390-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"390. Аппараттарды, сыйымдылықтарды булау кезінде олардың бетіндегі температура 60 Цельсий градустан төмен болмауы тиіс.";
392-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"392. Аппараттарды булау, люктер жабық кезінде жүргізіледі.";
406-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"406. Аппаратты, сиымдылықтарды, құбыр участогын инертті (түтінді) газдармен үрлеу технологиясын пайдаланумен дайындық және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде олардағы оттек құрамы 5 пайыз көлемдіктен аспайды.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

"286. На открытых площадках насосных и компрессорных установок, технологических установок датчики ДВК устанавливают по периметру на расстоянии не более 20 метров друг от друга, но не менее трех датчиков, в том числе при индивидуальном размещении технологических аппаратов, оборудования.
На эстакадах слива и налива СУГ устанавливают один датчик ДВК на два наливных стояка на расстоянии не более 20 метров друг от друга вдоль эстакады. При двусторонней наливной эстакаде с полом, имеющим отверстия, - по одному датчику на четыре стояка.
На газонаполнительных станциях СУГ устанавливают по одному датчику ДВК у каждого газонаполнительного узла на расстоянии не более 5 метров от узла наполнения со стороны подхода обслуживающего персонала.
Датчики ДВК устанавливаются на открытых площадках технологических печей исходя из возможной загазованности их от расположенных вблизи взрывопожароопасных установок. Расстояние установки датчиков от печей 15 метров и не более 20 метров друг от друга.
Датчики ДВК на открытых площадках устанавливаются на высоте 0,5-1,0 метра от поверхности земли (пола).";
пункт 368 изложить следующей редакции:
"368. Для проведения операции по хранению и перемещению сжиженных газов и нестабильного конденсата, заполнению и опорожнению емкостей разрабатывается технологический регламент.";
пункт 390 изложить в следующей редакции:
"390. Во время пропарки аппаратов, емкостей, температура поверхностей поддерживается не ниже 60 градусов Цельсия.";
пункт 392 изложить в следующей редакции:
"392. Пропарка аппаратов производится при закрытых люках.";
пункт 406 изложить в следующей редакции:
"406. При производстве подготовительных и ремонтных работ с использованием технологии продувки аппарата, емкости, участка трубопровода инертными (дымовыми) газами, содержание кислорода в них поддерживается не более 5 объемных процентов.".
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстн