"Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 508-3859 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 желтоқсанда № 31529 болып тіркелді
Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1295 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулының тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы";
көрсетілген қаулының 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген қаулының 4-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.";
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулының қосымшасындағы жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Астана қаласы әкімдігінің
2020 жылғы 6 қазандағы
№ 508-2075 қаулысына
қосымша".
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Астана қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 508-3859 қаулыға
қосымша
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің
2020 жылғы 6 қазандағы
№ 508-2075 қаулысына
қосымша
Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі, ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 35
2.
Ерекше міндет бөлімі отрядтары құрылған үй,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 57
3.
Теміржолшылар сарайы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
І. Есенберлин көшесі, № 10
4.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер эшелоны келген вокзал ғимараты және вокзал маңындағы алаң,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
310-дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
5.
Сәкен Сейфуллин ескерткіші, 1972 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Жеңіс даңғылы, № 62
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлерге ескерткіші, 1995 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ауданы,
Жеңіс даңғылы
7.

О внесении изменений в постановление акимата города Нур-Султан от 6 октября 2020 года № 508-2075 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Нур-Султана"
Постановление акимата города Астаны от 27 декабря 2022 года № 508-3859. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2022 года № 31529
Акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Нур-Султан от 6 октября 2020 года № 508-2075 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Нур-Султана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1295) следующие изменения:
заголовок указанного постановления изложить в новой редакции:
"Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны";
пункт 1 указанного постановления изложить в новой редакции:
"1. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны согласно приложению к настоящему постановлению.";
пункт 4 указанного постановления изложить в новой редакции:
"4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.";
приложение к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении к указанному постановлению правый верхний угол изложить в новой редакции:
"Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 6 октября 2020 года
№ 508-2075".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАНО":
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению
акимата города Астаны
от 27 декабря 2022 года № 508-3859
Приложение
к постановлению акимата
города Нур-Султан
от 6 октября 2020 года № 508-2075
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Дом купца И.С. Силина, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 35
2.
Дом, в котором формировались отряды части особого назначения, 1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ж. Омарова,
№ 57
3.
Дворец железнодорожников,
1954 год
Градостроительство и архитектура
улица
І. Есенберлин, № 10
4.
Здание вокзала и привокзальная площадь, куда в 1954 году прибыл первый эшелон с целинниками,
1954 год
Градостроительство и архитектура
привокзальная площадь имени 310 дивизии
5.
Памятник
Сакену Сейфуллину,
1972 год
Сооружения монументального искусства
проспект Жеңіс,
№ 62
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны,
1995 год
Сооружения монументального искусства
район здания
Республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан,
проспект Жеңіс
7.
Константино-Еленинская церковь,

Константин және Елена шіркеуі, 1854-1900 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Республика даңғылы, № 12
8.
Қалалық басқарма ғимараты, ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 11
9.
Гимназия, ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 13
10.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 5а
11.
Көпес үйі,
1846 жыл
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20
12.
Дәрігер Ф.И. Благовещенскийдің үйі, ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20а
13.
Жасыл мешіттің дуалы, 1895 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 83
14.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы, 1880 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Жангелдин көшесі, № 40
15.
Көпес В.М. Кубриннің үйі және жапсаржайы, 1910 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 41
16.
Көпес М.К. Кубриннің сауда үйі,
1905 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 37
17.
П.Г. Моисеевтің үйі, 1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Мәмбетов көшесі, № 40
18.
"Октябрь" кинотеатрының ғимараты,
ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 29
19.
Пионерлер үйі, ХХ ғасырдың 1960 жылдары
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 6
20.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты, 1958-1960 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 8
21.
Астана қаласы әкімдігінің бұрынғы ғимараты,
1958 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 60
22.
Мемлекеттік Қауіпсіздік
комитетінің ғимараты,
1950 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов көшесі, № 74/1
23.
Мұсылман жастарына арналған Б. Қосшығұловтың мектебі, ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 24
24.
"Астана-Бәйтерек"
монументалдық құрылысы,
2002 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Нұржол бульвары,
№ 14
25.
Кенесары хан ескерткіші, 2001 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Есіл өзенінің жағалауы
26.
А.С. Пушкин ескерткіші, 1999 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданы
27.
С. Сейфуллин ескерткіші, 1994 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
С. Сейфуллин және М. Әуезов көшелерінің қиылысы
28.
"Астана" мүсіні,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағынгүлбақ
29.
Метеостанция ғимараты, 1914-1916 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Жамбыл көшесі, № 11
30.
"Космос" және "Баспа"
мозаикалық паннолар,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 25
31.
Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешені,
2007 жыл
Ансамбльдер мен кешендер
Ақмола облысы, Целиноград ауданы, Ақмол ауылы
32.

1854-1900 годы
Градостроительство и архитектура
проспект Республики, № 12
8.
Здание городской управы, конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 11
9.
Гимназия,
конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 13
10.
Дом купца Д.В. Егорова, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 5а
11.
Купеческий дом,
1846 год
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20
12.
Жилой дом доктора Ф.И. Благовещенского, начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20а
13.
Ограждение зеленой мечети, 1895 год
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 83
14.
Больница купца С.А. Кубрина,
1880 год
Градостроительство и архитектура
улица
А. Джангильдина,
№ 40
15.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель,
1910 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 41
16.
Торговый дом купца
М.К. Кубрина,
1905 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 37
17.
Дом П.Г. Моисеева,
1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ә. Мәмбетова,
№ 40
18.
Здание кинотеатра "Октябрь",
начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 29
19.
Дом пионеров,
1960-е годы ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 6
20.
Здание гостиницы "Ишим",
1958-1960 годы
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 8
21.
Здание бывшего акимата города Астаны,
1958 год
Градостроительство и архитектура
улица
Ж. Омарова,
№ 60
22.
Здание Комитета Государственной безопасности,
1950 год
Градостроительство и архитектура
улица Т. Бигельдинова
№ 74/1
23.
Школа Б. Косшыгулова для мусульманской молодежи, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 24
24.
Монументальное сооружение "Астана-Бәйтерек",
2002 год
Сооружения монументального искусства
бульвар Нуржол
№ 14
25.
Памятник хану Кенесары, 2001 год
Сооружения монументального искусства
набережная реки Есиль
26.
Памятник А.С. Пушкину,
1999 год
Сооружения монументального искусства
в районе Евразийского национального университета имени
Л.Н. Гумилева
27.
Памятник С. Сейфуллину,
1994 год
Сооружения монументального искусства
пересечение улиц С. Сейфуллина
и М. Ауэзова
28.
Скульптура "Астана", 2002 год
Сооружения монументального искусства
в сквере по улице Ж. Ташенова
29.
Здание метеостанции,
1914-1916 годы
Градостроительство и архитектура
улица Джамбула,
№ 11
30.
Мозаичные панно
"Космос" и "Печать",
1972 год
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік, № 25
31.
Мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "Алжир",
2007 год
Ансамбли и комплексы
Акмолинская область,
Целиноградский район, село Ақмол
32.
Мусульманское кладбище
"Қараоткел",

"Қараөткел" мұсылман зираты, 1609-1962 жылдар
Киелі объектілер
"Жастар"
шағын ауданы
33.
Бозоқ ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
34.
Қозыкөш І қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
35.
Қозыкөш ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
36.
Қозыкөш ІІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
37.
Қозыкөш ІV қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
38.
Қозыкөш V қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
39.
Бұрынғы мұсылман мектебінің екінші ғимараты,
ХІХ ғасырдың басы
Қала құрылысы
және сәулет
Отырар көшесі, № 1/2
40.
"Әзірет Сұлтан" мешіті,
2012 жыл
Киелі объектілер
Тәуелсіздік даңғылы,
№ 48
41.
"Әбу Насыр әл-Фараби" мешіті,
2005 жыл
Киелі объектілер
Қабанбай батыр даңғылы, № 36
42.
Бейбітшілік және Келісім
сарайы,
2006 жыл
Қала құрылысы
және сәулет
Тәуелсіздік даңғылы,
№ 57
43.
Қазақстан Республикасының
Бас мешіті,
2022 жыл
Қала құрылысы
және сәулет
Мәңгілік Ел даңғылы,
№ 65

1609-1962 годы
Сакральные объекты
микрорайон "Жастар"
33.
Зимовка Бозок ІІ,
XVIII- XIX века
Археология
восточный берег озера Бузукты
34.
Зимовка Козыкош І,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
35.
Зимовка Козыкош ІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
36.
Зимовка Козыкош ІІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
37.
Зимовка Козыкош ІV,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
38.
Зимовка Козыкош V,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
39.
Второе здание
Бывшей мусульманской
школы,
начало ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица
Отырар, № 1/2
40.
Мечеть
"Хазрет Султан",
2012 год
Сакральные
объекты
проспект
Тәуелсіздік, № 48
41.
Мечеть
"Әбу Насыр әл-Фараби",
2005 год
Сакральные
объекты
проспект
Кабанбай батыра,
№ 36
42.
Дворец Мира и Согласия,
2006 год
Градостроительство и архитектура
проспект
Тәуелсіздік, № 57
43.
Главная мечеть
Республики Казахстан
2022 год
Градостроительство и архитектура
проспект
Мәңгілік Ел, № 65