"2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 80 шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2022 жылғы 17 тамыздағы № 144 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 тамызда № 29247 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
ШЕШТІ:
1. "2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 80 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25883 тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2022 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 401 133 339,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 54 331 544 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 8 180 859 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 77 821 мың теңге;
трансферттер түсімі – 338 543 115,9 мың теңге;
2) шығындар – 413 365 534,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 6 222 963,6 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 12 852 282 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 629 318,4 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -18 455 158,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 18 455 158,2 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 10 852 282 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 254 219,4 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 13 857 095,6 мың теңге.".
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2022 жылға бөлінген салықтардан түскен жалпы соманы бөлу аудандардың және Ақтөбе қаласының бюджеттеріне мынадай мөлшерде белгіленсін:
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 38 %, Байғанин ауданына – 50 %, Хромтау ауданына – 60 %, Мұғалжар ауданына – 80 % және Әйтеке би, Алға, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;
2) әлеуметтік салық бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 38 %, Байғанин ауданына – 50 %, Хромтау ауданына – 60 %, Мұғалжар ауданына – 80 % және Әйтеке би, Алға, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;

О внесении изменений и дополнения в решение областного маслихата "Об областном бюджете на 2022-2024 годы" от 9 декабря 2021 года № 80
Решение маслихата Актюбинской области от 17 августа 2022 года № 144. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2022 года № 29247. Прекращено действие в связи с истечением срока
РЕШИЛ:
1. Внести в решение областного маслихата "Об областном бюджете на 2022-2024 годы" от 9 декабря 2021 года № 80 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25883) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 401 133 339,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 54 331 544 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 8 180 859 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 77 821 тысяча тенге;
поступления трансфертов – 338 543 115,9 тысяч тенге;
2) затраты – 413 365 534,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 222 963,6 тысячи тенге, в том числе;
бюджетные кредиты – 12 852 282 тысячи тенге:
погашение бюджетных кредитов – 6 629 318,4 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -18 455 158,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 18 455 158,2 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 10 852 282 тысячи тенге;
погашение займов – 6 254 219,4 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 13 857 095,6 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить на 2022 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджеты районов и города Актобе в следующих размерах:
с 1 января 2022 года:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты: по городу Актобе – 38%, Байганинскому району – 50 %, Хромтаускому району – 60 %, Мугалжарскому району – 80 % и Айтекебийскому, Алгинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;
2) по социальному налогу: по городу Актобе – 38 %, Байганинскому району – 50 %, Хромтаускому району – 60 %, Мугалжарскому району – 80 % и Айтекебийскому, Алгинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;

3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша Ақтөбе қаласы бойынша – 100 %, Байғанин, Мұғалжар аудандарына – 50 %, Хромтау ауданына –60 % және Әйтеке би, Алға, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;
4) төлем көзінде салық салынбайтын кірістерге жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер Ақтөбе қаласы және аудандар бюджеттеріне толығымен есептеледі.
2022 жылғы 1 қыркүйектен бастап:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 38 %, Байғанин ауданына – 50 %, Хромтау ауданына – 43 %, Мұғалжар ауданына – 80 % және Әйтеке би, Алға, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;
2) әлеуметтік салық бойынша: Ақтөбе қаласы бойынша – 38 %, Байғанин ауданына – 50 %, Хромтау ауданына – 50 %, Мұғалжар ауданына – 80 % және Әйтеке би, Алға, Ырғыз, Қарғалы, Мәртөк, Темір, Ойыл, Қобда, Шалқар аудандарына 100 %;";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық маңызы бар қаланың бюджетіне және аудандық бюджеттерге ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері көзделсін:
1) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) қайта жаңғыртуға;
2) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
3) мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) мәдени-демалыс жұмысын қолдауға;
5) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу;
6) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
7) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға;
8) коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
9) жылу-энергетикалық жүйені дамытуға;
10) ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
11) газ тасымалдау жүйесін дамытуға;
12) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
13) газбен жабдықтау нысандарына техникалық қызмет көрсетуге;
14) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыру;
15) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
16) нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға.
Аталған трансферттер мен кредиттердің сомаларын бөлу облыс әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.";

3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора: по городу Актобе – 100 %, Байганинскому, Мугалжарскому районам по 50 %, Хромтаускому району – 60 % и Айтекебийскому, Алгинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;
4) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты зачисляются полностью в бюджеты районов и города Актобе.
с 1 сентября 2022 года:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты: по городу Актобе – 38%, Байганинскому району – 50 %, Хромтаускому району – 43 %, Мугалжарскому району – 80 % и Айтекебийскому, Алгинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;
2) по социальному налогу: по городу Актобе – 38 %, Байганинскому району – 50 %, Хромтаускому району – 50 %, Мугалжарскому району – 80 % и Айтекебийскому, Алгинскому, Иргизскому, Каргалинскому, Мартукскому, Темирскому, Уилскому, Хобдинскому, Шалкарскому районам по 100 %;";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год целевые текущие трансферты и трансферты на развитие бюджету города областного значения и районным бюджетам:
1) на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
2) на выплату государственной адресной социальной помощи;
3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов;
4) на поддержку культурно-досуговой работы;
5) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда;
6) на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
7) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
8) на развитие коммунального хозяйства;
9) на развитие теплоэнергетической системы;
10) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
11) на развитие газотранспортной системы;
12) на развитие транспортной инфраструктуры;
13) на техническое обслуживание объектов газоснабжения;
14) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
15) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
16) на развитие продуктивной занятости.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата области.";

13 230 727
055
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
85 818
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
3 372 740
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
337 185
077
Ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау
250 825
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 365 320
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
207 494
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12 590
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
44 549
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
26 000
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
30 597
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
118 543
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
171 677
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
1 362 213
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
345 330
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
2 196
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
44 131
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
9 346
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
9 346
2
Су шаруашылығы
80 040
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
80 040
003
Коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
80 040
3
Орман шаруашылығы
1 062 878
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
1 062 878
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру
1 062 878
4
Балық шаруашылығы
7 038

13 230 727
055
Субсидирование процентной ставки по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов агропромышленного комплекса
85 818
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
3 372 740
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
337 185
077
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
250 825
719
Управление ветеринарии области
2 365 320
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
207 494
003
Капитальные расходы государственного органа
12 590
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
44 549
009
Организация санитарного убоя больных животных
26 000
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
30 597
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
118 543
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
171 677
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
1 362 213
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
345 330
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
2 196
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
44 131
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
9 346
020
Развитие объектов сельского хозяйства
9 346
2
Водное хозяйство
80 040
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
80 040
003
Обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности
80 040
3
Лесное хозяйство
1 062 878
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
1 062 878
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение
1 062 878
4
Рыбное хозяйство
7 038

105 073
005
Әлеуметтiк маңызы бар ауданаралық (қалааралық) қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын субсидиялау
444 618
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
19 333 658
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
6 836 010,1
13
Басқалар
11 949 991,6
1
Экономикалық қызметтерді реттеу
1 000
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
1 000
040
Арнайы экономикалық аймақтардың, индустриялық аймақтардың, индустриялық парктердің инфрақұрылымын дамыту
1 000
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
3 444 108,6
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
111 200
104
Инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу
111 200
275
Облыстың кәсіпкерлік басқармасы
2 622 831
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
99 614
005
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
119 000
008
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
2 144 233
015
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта бизнеске кредиттерді ішінара кепілдендіру
170 262
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
68 722
082
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беру
21 000
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
710 077,6
051
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
710 077,6
9
Басқалар
8 504 883
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 832 330
058
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
88 139
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
1 744 191
257
Облыстың қаржы басқармасы
358 444
012
Облыстық жергілікті атқарушы органының резервi
358 444
258
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
81 956
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу

105 073
005
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым межрайонным (междугородним) сообщениям
444 618
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
19 333 658
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
6 836 010,1
13
Прочие
11 949 991,6
1
Регулирование экономической деятельности
1 000
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
1 000
040
Развитие инфраструктуры специальных экономических зон, индустриальных зон, индустриальных парков
1 000
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
3 444 108,6
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
111 200
104
Возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях
111 200
275
Управление предпринимательства области
2 622 831
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
99 614
005
Поддержка частного предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
119 000
008
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
2 144 233
015
Частичное гарантирование кредитов малому и среднему бизнесу в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
170 262
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
68 722
082
Предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
21 000
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
710 077,6
051
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
710 077,6
9
Прочие
8 504 883
253
Управление здравоохранения области
1 832 330
058
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
88 139
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 744 191
257
Управление финансов области
358 444
012
Резерв местного исполнительного органа области
358 444
258
Управление экономики и бюджетного планирования области
81 956
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов