Жетісу облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2022 жылғы 11 тамыздағы № 7-19 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 15 тамызда № 29116 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 10-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 338 786 305 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 25 301 894 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 3 480 291 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 0 теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 310 004 120 мың теңге;
2) шығындар 336 326 271 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 4 556 100 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 10 143 428 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 5 587 328 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 2 096 066 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 2 096 066 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 8 127 765 мың теңге;
қарыздарды өтеу 6 031 699 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
Ескерту. 1 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
Ескерту. 2 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 01.09.2022 № 9-21 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.

Об областном бюджете области Жетісу на 2022-2024 годы
Решение маслихата области Жетісу от 11 августа 2022 года № 7-19. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 августа 2022 года № 29116.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 10 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 338 786 305 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 25 301 894 тысячи тенге;
неналоговым поступлениям 3 480 291 тысяча тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 0 тенге;
поступлениям трансфертов 310 004 120 тысяч тенге;
2) затраты 336 326 271 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 4 556 100 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 10 143 428 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 5 587 328 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 2 096 066 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 2 096 066 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 8 127 765 тысяч тенге;
погашение займов 6 031 699 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения маслихата области Жетісу от 01.09.2022 № 9-21 (вводится в действие с 01.01.2022).
3. Установить, что поступления по кодам классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.

Ескерту. 3 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 01.09.2022 № 9-21 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
Ескерту. 5 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 01.09.2022 № 9-21 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
6-1. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 55 045 400 мың теңге сомасында көзделсін,
оның ішінде:
Ақсу ауданына – 5 606 048 мың теңге;
Алакөл ауданына – 4 945 693 мың теңге;
Ескелді ауданына – 4 872 537 мың теңге;
Қаратал ауданына – 4 124 372 мың теңге;
Кербұлақ ауданына – 6 421 048 мың теңге;
Көксу ауданына – 4 798 363 мың теңге;
Панфилов ауданына – 5 649 766 мың теңге;
Сарқан ауданына – 4 698 177 мың теңге;
Талдықорған қаласына – 11 978 859 мың теңге;
Текелі қаласына – 1 950 537 мың теңге.
Көрсетілген бюджеттік субвенцияларды аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бағыттар бойынша бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
6-2. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 75 846 668 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 51 841 280 мың теңге;
денсаулық сақтауға 2 365 280 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 13 039 742 мың теңге;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері сайлауын қамтамасыз етуге және өткізуге 191 109 мың теңге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға 30 310 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 4 058 184 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге 556 981 мың теңге;

Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата области Жетісу от 01.09.2022 № 9-21 (вводится в действие с 01.01.2022).
4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
5. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения маслихата области Жетісу от 01.09.2022 № 9-21 (вводится в действие с 01.01.2022).
6. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
6-1. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (городов областного значения) бюджеты, в сумме 55 045 400 тысяч тенге, в том числе:
Аксускому району
Алакольскому району
Ескельдинскому району
Каратальскому району
Кербулакскому району
Коксускому району
Панфиловскому району
Сарканскому району
городу Талдыкорган
городу Текели
– 5 606 048 тысяч тенге;
– 4 945 693 тысячи тенге;
– 4 872 537 тысяч тенге;
– 4 124 372 тысячи тенге;
– 6 421 048 тысяч тенге;
– 4 798 363 тысячи тенге;
– 5 649 766 тысяч тенге;
– 4 698 177 тысяч тенге;
– 11 978 859 тысяч тенге;
– 1 950 537 тысяч тенге.
Распределение указанных бюджетных субвенций районным (городов областного значения) бюджетам по направлениям определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
6-2. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 75 846 668 тысяч тенге, в том числе на:
образование 51 841 280 тысяч тенге;
здравоохранение 2 365 280 тысяч тенге;
социальную помощь 13 039 742 тысячи тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов 191 109 тысяч тенге;
повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов 30 310 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 4 058 184 тысячи тенге;
установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений 556 981 тысяча тенге;

дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбекақысын ұлғайтуға 1 035 926 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік ұйымдардың медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға 73 415 мың теңге;
арнаулы мекемелердің, айдауыл қызметінің, кезекші бөлімдердің және жедел басқару орталықтарының, кинологиялық бөлімшелердің қызметкерлеріне және учаскелік полиция инспекторларының көмекшілеріне тұрғын үй төлемдеріне 136 395 мың теңге;
ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларын көтеруге 221 181 мың теңге;
ішкі істер органдарының қосымша штат санын ұстауға және материалдық-техникалық жарақтандыруға 90 056 мың теңге;
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 4 484 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға 1 277 730 мың теңге;
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беруге 20 000 мың теңге;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым жөніндегі іс-шараларды іске асыруға 1 111 791 мың теңге.
Ескерту. 6-2 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-3. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 30 534 429 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
орта білім беру объектілерінің құрылысына 5 667 348 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға 1 547 532 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға 1 745 721 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 1 150 768 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 2 639 760 мың теңге;
жер үсті су ресурстарын ұлғайтуға 1 405 090 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 6 057 313 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 4 978 054 мың теңге;

увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта 1 035 926 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинских работников государственных организаций в сфере физической культуры и спорта 73 415 тысяч тенге;
жилищные выплаты сотрудникам специальных учреждений, конвойной службы, дежурных частей и центров оперативного управления, кинологических подразделений и помощникам участковых инспекторов полиции 136 395 тысяч тенге;
повышение должностных окладов сотрудников органов внутренних дел 221 181 тысяча тенге;
содержание и материально-техническое оснащение дополнительной штатной численности органов внутренних дел 90 056 тысяч тенге;
повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел 4 484 тысячи тенге;
финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры 1 277 730 тысяч тенге;
предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" 20 000 тысяч тенге;
реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 1 111 791 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 6-2 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-3. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 30 534 429 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования 5 667 348 тысяч тенге;
строительство и реконструкция объектов здравоохранения 1 547 532 тысячи тенге;
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 1 745 721 тысяча тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 1 150 768 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках государственной программы жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы 2 639 760 тысяч тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 405 090 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 6 057 313 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 4 978 054 тысячи тенге;

"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 3 364 479 мың теңге;
облыс орталықтарына инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 500 000 мың теңге;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 890 000 мың теңге;
Алакөл көлі туристік аймағының сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 3 252 330 мың теңге.
Ескерту. 6-3 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-4. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 2 494 608 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
Ескерту. 6-4 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 21.10.2022 № 11-30 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-5. Жетісу облысының жергілікті бюджетінің шығыстарын үздіксіз қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін 2022 жылға арналған облыстық бюджетте Алматы облысының бюджетінен 180 375 440 мың теңге сомасында трансферттер түсімдері көзделсін.
6-6. Жетісу облысы бойынша 2022 жылға тұрғын үй жобалауға және салуға 5 690 181 мың теңге сомасында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару мақұлдансын.
Ескерту. 6-6 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-7. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету шараларын іске асыруға;
жеке көмекшілердің қызметін төлеуге;
еңбек нарығын дамытуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
жұмыспен нәтижелі қамтуды қамтамасыз етуге және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
6-8. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020-2025 жылдарға "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға;
тұрғын үй-коммуналдық дамудың 2020 – 2025 жылдарға арналған "Нұрлы жер" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жылу-энергетикалық жүйесін дамытуға;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және моноқалалардағы бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 3 364 479 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 500 000 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года 890 000 тысяч тенге;
развитие систем водоснабжения и водоотведения туристской зоны озера Алаколь 3 252 330 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6-3 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-4. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 2 494 608 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6-4 в редакции решения маслихата области Жетісу от 21.10.2022 № 11-30 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-5. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления трансфертов из бюджета Алматинской области в сумме 180 375 440 тысяч тенге для обеспечения бесперебойного финансирования расходов местного бюджета области Жетісу.
6-6. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг на проектирование и строительство жилья по области Жетісу на 2022 год в сумме 5 690 181 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 6-6 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-7. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
оплату услуг индивидуальных помощников;
развитие рынка труда;
обеспечение прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
обеспечение продуктивной занятости и развитие массового предпринимательства;
выплату государственной адресной социальной помощи;
субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі".
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
6-8. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые трансферты на развитие районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы;
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках государственной программы Жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер";
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках государственной программы жилищно-коммунального развития "Нұрлы жер" на 2020-2025 годы;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
развитие теплоэнергетической системы;
развитие коммунального хозяйства;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.

6-9. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредиттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік қолдауға берілетін бюджеттік кредиттер;
кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге берілетін бюджеттік кредиттер.
Көрсетілген кредиттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
6-10. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты аудандық бюджеттерден, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттерінен 21 734 300 мың теңге сомасында трансферттердің түсімдері көзделсін.
Ескерту. 6-10 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-11. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 113 598 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 6-11 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-12. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 8 580 286 мың теңге сомасында көзделсін.

6-9. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены кредиты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе:
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов;
бюджетные кредиты на предоставление социальной поддержки гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
бюджетные кредиты на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов.
Распределение указанных кредитов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
6-10. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в связи с изменением законодательства в сумме 21 734 300 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6-10 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-11. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 113 598 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6-11 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-12. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 8 580 286 тысяч тенге.

Ескерту. 6-12 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6-13. Жетісу облысы әкімдігінің 2022 жылға арналған резервi 565 737 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 6-13 - тармақ жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. Шешім 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 6-8, 6-9, 6-10, 6-11, 6-12, 6-13-тармақтармен толықтырылды – Жетісу облыстық мәслихатының 01.09.2022 № 9-21 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).

Сноска. Пункт 6-12 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
6-13. Утвердить резерв акимата области Жетісу на 2022 год в сумме 565 737 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6-13 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
Сноска. Решение дополнено пунктами 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 6-8, 6-9, 6-10, 6-11, 6-12, 6-13 решения маслихата области Жетісу от 01.09.2022 № 9-21 (вводится в действие с 01.01.2022).

7. 2022 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
8. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.

7. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2022 год согласно приложению 4 к настоящему решению.
8. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.

9. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Бюджет, тарифтік саясат және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
10. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат хатшысы Г. Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының "Жетісу облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Жетісу облыстық мәслихатының 23.11.2022 № 12-36 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

9. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "По вопросам бюджета, тарифной политики и обеспечения соблюдения законности".
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата Г. Тойлыбаева
Приложение 1 к решению маслихата области Жетісу "Об областном бюджете области Жетісу на 2022-2024 годы"
Областной бюджет области Жетісу на 2022 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 23.11.2022 № 12-36 (вводится в действие с 01.01.2022).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

55 643
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
53 682
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
8 086
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
43 512
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
2 261 709
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
22 640 305
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
5 592 451
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 940 031
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
859 046
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 999 251
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 483 878
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
597 856
261
Облыстың білім басқармасы
652 120
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
395 086
037
Әлеуметтік сауықтандыру
155 891
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
48 777
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
52 366
271
Облыстың құрылыс басқармасы
300
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
300
2
Әлеуметтiк көмек
1 629 625
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
776 034
003
Мүгедектерге әлеуметтік қолдау
776 034
261
Облыстың білім басқармасы
853 591
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
853 591
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
15 418 229
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы

55 643
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
53 682
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
8 086
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
43 512
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
2 261 709
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
22 640 305
1
Социальное обеспечение
5 592 451
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 940 031
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
859 046
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 999 251
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов в реабилитационных центрах
1 483 878
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими паталогиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
597 856
261
Управление образования области
652 120
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
395 086
037
Социальная реабилитация
155 891
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
48 777
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
52 366
271
Управление строительства области
300
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
300
2
Социальная помощь
1 629 625
256
Управление координации занятости и социальных программ области
776 034
003
Социальная поддержка инвалидов
776 034
261
Управление образования области
853 591
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
853 591
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
15 418 229
256
Управление координации занятости и социальных программ области

60 649
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 649
III. Таза бюджеттік кредит беру
0
Бюджеттік кредиттер
0
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
Бюджеттік кредиттерді өтеу
0
Функционалдық топ
Сомасы, мың теңге
Кіші функция
Бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
IV. Қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо
0
Қаржылық активтерді сатып алу
0
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Ерекшелігі
Атауы
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
0
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
V. Бюджет тапшылығы (профициті)
0
VI. Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
0
Қарыздар түсімдері
0
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
0
Функционалдық топ
Сомасы, мың теңге
Кіші функция
Бағдарлама әкімшісі
Бағдарлама
Атауы
Қарыздарды өтеу
0
Жетісу облыстық мәслихатының "Жетісу облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне 4-қосымша
2022 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру

60 649
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
60 649
III. Чистое бюджетное кредитование
0
Бюджетные кредиты
0
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
Погашение бюджетных кредитов
0
Функциональная группа
Сумма, тысяч тенге
Функциональная подгруппа
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
IV. Сальдо по операциям с финансовыми активами
0
Приобретение финансовых активов
0
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
Поступления от продажи финансовых активов государства
0
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
V. Дефицит (профицит) бюджета
0
VI. Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
0
Поступление займов
0
Используемые остатки бюджетных средств
0
Функциональная группа
Сумма, тысяч тенге
Функциональная подгруппа
Администратор бюджетных программ
Программа
Наименование
Погашение займов
0
Приложение 4 к решению маслихата области Жетісу "Об областном бюджете области Жетісу на 2022-2024 годы"
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2022 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан