Қызылорда облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2022 жылғы 27 шілдедегі № 598 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 тамызда № 29014 болып тіркелді
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 2-тармағына, "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20395 болып тіркелген) сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қызылорда облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары бекітілсін.
2. "Қызылорда облысының мәдениет және спорт басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы қаулыны заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қызылорда облысы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Н. Налибаев
Қызылорда облысы әкімдігінің
2022 жылғы 27 шілдедегі
№ 598 қаулысына қосымша
Қызылорда облысы бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары
Тарихи мәдени ескерткіштің
атауы, мерзімі
Ескерткіштің
түрі
Ескерткіштің орналасқан жері және координаттары
Ескерткіштің көлемі
Қорғау аймағының көлемі
Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының көлемі
Арал ауданы
1.
Кердері кесенесі, ХIV-ХV ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қаратерең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 65,2 шақырым (N 45˚43'25,6"E 060˚15'42,5")
149 м2
1,0306 га
6,7668 га
13,0429 га
2.
Бекетай кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,9 шақырым (N 46˚03'06,1"E 061˚16'57,1")
85 м2
1302 м2
2870 м2
4438 м2
3.
Бәсібек сағанатамы, ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым (N 46˚06'10,8"E 061˚23'12,4")

Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 27 июля 2022 года № 598. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2022 года № 29014
В соответствии с пунктом 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20395) акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Кызылординской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры и спорта Кызылординской области" в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Кызылординской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области Н. Налибаев
Приложение к постановлению
акимата Кызылординской области
от 27 июля 2022 года № 598
Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры по Кызылординской области
Наименование памятника истории и культуры, дата
Вид памятника
Местонахождение памятника и координаты
Площадь памятника
Площадь охранной зоны
Плошадь регулирования зон застройки
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта
Аральский район
1.
Мавзолей Кердери, ХІV-ХV в.в..
градостроительство
и архитектура
65,2 километра к северо-западу от села Каратерен
(N 45˚43'25,6" E 060˚15'42,5")
149 м2
1,0306 га
6,7668 га
13,0429 га
2.
Мавзолей Бекетая, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
4,9 километра к юго-западу от села Аккулак
(N 46˚03' 06,1" E 061˚16'57,1")
85 м2
1302 м2
2870 м2
4438 м2
3.
Саганатам Басибека, ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство
и архитектура
5 километров к северо-востоку от села Аккулак
(N 46˚06' 10,8" E 061˚23'12,4")

80 м2
760 м2
1560 м2
2360 м2
4.
Ораз ақын кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан шығысқа қарай
4 шақырым (N 45˚55'18,7"E 061˚44'22,6")
111,02 м2
1005,48 м2
2045,16 м2
3084,84 м2
5.
Қосаман кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қосаман ауылынан батысқа қарай 1 шақырым (N 46˚55'44,3"E 060˚33'58,5")
97 м2
1124 м2
2256 м2
3408 м2
6.
Арыстанбаб зираты, IX-XI ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақбай ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
5 шақырым (N 46°05'04,83"E 61°59'51,48")
17,7 м2
91,92 м2
166,83 м2
241,74 м2
Қазалы ауданы
7.
Жанкент (Янгикент) қалашығы,
ІХ-ХІ ғ.ғ.
археология
Жанкент ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым (N 45°36'45,83" E 061°55'15,21")
15 га
45 га
75 га
237 га
8.
Кескен Күйік қалашығы,
VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Бозкөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 шақырым, Кәукей ауылынан батысқа қарай 14 шақырым (N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
53 га
86 га
120 га
375 га
9.
Күйік қала қалашығы, VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Кәукей ауылынан батысқа қарай 13 шақырым (N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
9 га
15 га
30 га
60 га
10.
Құттыбай кесенесі, XVIІI-XІX ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жанкент ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4 шақырым (N 45°36'49,78" E 061°53'11,25")
101 м2
2500 м2
16300 м2
62556 м2
11.
Сараман-Қос (Сарман-Қожа) мұнарасы, Х-ХI ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кәукей ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым
(N 45°15'23,78" E 061°47'48,29")
33,18 м2
0,2025 м2
1,5625 м2
6,0025 га
12.
Бақатам кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарбұлақ ауылынан батысқа қарай
29 шақырым (N 45°16'09,68" E 062°27'39,12")
88 м2
0,25 м2
1,69 м2
6,5025 га
13.
Толыбай батыр кесенесі, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 6,7 шақырым (N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
143 м2
0,1295 га
0,36 га
0,33 га
14.
Базар қожа кесенесі, ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым (N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
60 м2
0,06 га
0,1675 га
0,33 га
15.
Айдарлы кесенесі, ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Жаңқожа батыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2,5 шақырым (N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
70 м2
0,2352 га
0,7832 га
1,1772 га
16.
Өтеген кесенесі құлпытасымен, ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан шығысқа қарай 3,5 шақырым (N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
64 м2
0,09 га
0,3025 га
1 га
17.
Сырлыбай кесенесі, 1891 ж.
қала құрылысы және сәулет
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым (N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
89,7 м2
0,81 га
2,88 га
10,87 га
18.
Орақ мұнарасы, 1918 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қожабақы ауылынан солтүстікке қарай
6 шақырым (N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
16,8 м2
0,71 га
2,69 га
10,5 га
Қармақшы ауданы
19.
Қорқыт ата ескерткіші кешені (стелла, амфитеатр, төбе, қошқар тас, мұражай), 1980 ж.
ансамбльдер мен кешендер
Жосалы кентінен солтүстік-батысқа қарай 18 шақырым (N 45°36'16,74'' E 63°56'12,24'')

80 м2
760 м2
1560 м2
2360 м2
4.
Мавзолей Ораз акына, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
4 километра к востоку от села Шомишколь (N 45˚55'18,7" E 061˚44'22,6")
111,02 м2
1005,48 м2
2045,16 м2
3084,84 м2
5.
Мавзолей Косамана, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
1 километр к западу от села Косаман
(N 46˚55'44,3" E 060˚33'58,5")
97 м2
1124 м2
2256 м2
3408 м2
6.
Могила Арыстанбаба, IX-XI в.в.
градостроительство
и архитектура
5 километров к юго-западу от села Акбай (N 46°05'04,83" E 61°59'51,48")
17,7 м2
91,92 м2
166,83 м2
241,74 м2
Казалинский район
7.
Городище Жанкент (Янгикент), ІХ-ХІ в.в.
археология
1 километр к югу от села Жанкент
(N 45°36'45,83"E 061°55'15,21")
15 га
45 га
75 га
237 га
8.
Городище Кескен Куюк, VІІ-Х в.в.
археология
30 километров к юго-западу от села Бозколь, 14 километров к западу от села Каукей (N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
53 га
86 га
120 га
375 га
9.
Городище Куюк кала, VІІ-Х в.в.
археология
13 километров к западу от села Каукей (N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
9 га
15 га
30 га
60 га
10.
Мавзолей Куттыбая, XVIIІ-XІX в.в.
градостроительство
и архитектура
4 километров к юго-западу от села Жанкент
(N 45°36'49,78" E 061°53'11,25")
101 м2
2500 м2
16300 м2
62556 м2
11.
Башня Сараман-Коса (Сарман-Кожа), Х-ХІ в.
градостроительство
и архитектура
3 километров к востоку от села Каукей
(N 45°15'23,78" E 061°47'48,29")
33,18 м2
0,2025 м2
1,5625 м2
6,0025 га
12.
Мавзолей Бакатам, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
29 километров к западу от села Сарбулак
(N 45°16'09,68" E 062°27'39,12")
88 м2
0,25 м2
1,69 м2
6,5025 га
13.
Мавзолей Толыбай батыра, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
6,7 километра к северу от села Бекарыстан би (N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
143 м2
0,1295 га
0,36 га
0,33 га
14.
Мавзолей Базар кожа, начало ХХ в
градостроительство
и архитектура
5 километров к северу от села Бекарыстан би (N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
60 м2
0,06 га
0,1675 га
0,33 га
15.
Мавзолей Айдарлы, начало ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
2,5 километра к юго-западу от села Жанкожа батыра (N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
70 м2
0,2352 га
0,7832 га
1,1772 га
16.
Мавзолей Отегена с надгробным камнем, ХІХ в.
градостроительство
и архитектура
3,5 километра к востоку от села Жанкожа батыра (N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
64 м2
0,09 га
0,3025 га
1 га
17.
Мавзолей Сырлыбай, 1891 г
градостроительство
и архитектура
11 километров к юго-западу от села Оркендеу (N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
89,7 м2
0,81 га
2,88 га
10,87 га
18.
Башня Орак, 1918 г.
градостроительство
и архитектура
6 километров к северу от села Кожабакы (N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
16,8 м2
0,71 га
2,69 га
10,5 га
Кармакшинский район
19.
Комплекс памятника Коркыт ата, (стелла, амфитеатр, хилует, кошкар тас, музей) 1980 г.
ансамбли
и комплексы
18 километров к северо-западу от поселка Жосалы
(N 45°36'16,74'' E 63°56'12,24'')

14700 м2
27500 м2
62700 м2
110700 м2
20.
Шірік-рабат қалашығы, біздің заманымызға дейінгі V-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 87 шақырым (N 44°05'15,7'' E 62°54'55,5'')
56,1 га
14,6 га
33,8 га
40,1 га
21.
Бәбіш-Мола ескерткіштер кешені, біздің заманымызға дейінгі ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке қарай 47 шақырым (N 44°25'06,6'' E 063°06'38,2'')
7 га
6 га
16 га
23 га
22.
Моншақты асар қалашығы, б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 48 шақырым, Ақжар ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым (N 45°04'53.7,4'' E 064°15'13.2'')
1,7 га
3,1 га
11 га
17,3 га
23.
Тас асар қалашығы, б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан
солтүстік-батысқа қарай 12 шақырым (N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
1,5 га
3,3 га
11,3 га
17,5 га
24.
Жалпақ асар қалашығы, б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан
солтүстік-батысқа қарай 9,7 шақырым,
Ақжар ауылынан батысқа қарай 21,7 шақырым (N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
5,5 га
5,1 га
14,9 га
21,3 га
25.
Жаман асар қалашығы, б.д. І мыңжылдық
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан солтүстікке қарай 22 шақырым (N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
1 га
5,4 га
42,6 га
44 га
26.
Базар асар қалашығы, б.д. VІ-VІІІ ғ.ғ.
археология
Жалпақ асар қалашығынан батысқа қарай 8,2 шақырым, Алтынасар қалашығынан
солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым (N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
4,2 га
4,8 га
14,4 га
20,6 га
27.
Томпақ асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы - б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым (N 45°06'54" Е 063°34'16,5")
0,4 га
1,9 га
8,7 га
14,9 га
28.
Бидайық асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІV ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 65 шақырым (N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
2,2 га
3,7 га
12 га
18,3 га
29.
Қаралы асар қалашығы (Жетіасар №6), б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа қарай 8 шақырым (N 45°05'42,0" Е 063°50'22,4")
1,5 га
3 га
10,8 га
17 га
30.
Тік асар қалашығы (Жетіасар №10), б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 25 шақырым (N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
1,4 га
3 га
10,8 га
17 га
31.
Робинсай (Бұзық асар) қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан
солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым (N 45°16'22,8" Е 063°35'31,5")
8,2 га
6,2 га
17,1 га
23,4 га
32.
Құрайлы асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа қарай 14 шақырым (N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")

14700 м2
27500 м2
62700 м2
110700 м2
20.
Городище Ширик-Рабат V-ІІ в.в. до нашей эры
археология
87 километров к юго-западу от села Таимбет Комекбаев
(N 44°05'15,7'' E 62°54'55,5'')
56,1 га
14,6 га
33,8 га
40,1 га
21.
Комплекс памятников Бабиш-Мола, ІV-ІІ в.в. до нашей эры
археология
47 километров к югу от села Таимбет Комекбаев
(N 44°25'06,6'' E 063°06'38,2'')
7 га
6 га
16 га
23 га
22.
Городище Моншакты асар, V-ІХ в.в. н.э.
археология
48 километров к юго-востоку от поселка Жосалы, 13 километров к востоку от села Акжар (N 45°04'53.7,4'' E 064°15'13.2'')
1,7 га
3,1 га
11 га
17,3 га
23.
Городище Тас асар, VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
12 километров к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
1,5 га
3,3 га
11,3 га
17,5 га
24.
Городище Жалпак асар, VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
9,7 километра к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова, 21,7 километра к западу от села Акжар
(N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
5,5 га
5,1 га
14,9 га
21,3 га
25.
Городище Жаман асар, І тысячелетие н.э.
археология
22 километра к северу от села Таимбет Комекбаев (N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
1 га
5,4 га
42,6 га
44 га
26.
Городище Базар асар, VІ-VІІІ в.в. н.э.
археология
8,2 километра к западу от городища Жалпак асар, 10 километров к северо-востоку от городища Алтынасар
(N 45°06'38,6'' E 063°42'07,5'')
4,2 га
4,8 га
14,4 га
20,6 га
27.
Городище Томпак асар, конец І тысячелетия д.н.э. - ІV-V в.в. н.э.
археология
60 километров к юго-западу от поселка Жосалы (N 45°06'54'' E 063°34'16,5'')
0,4 га
1,9 га
8,7 га
14,9 га
28.
Городище Бидайык асар, конец І тысячелетия д.н.э.-ІV в.
археология
65 километров к юго-западу от поселка Жосалы (N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
2,2 га
3,7 га
12 га
18,3 га
29.
Городище Каралы асар (Жетыасар № 6), конец І тысячелетия д.н.э.-
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
8 километров к западу от села Турмагамбета Изтилеуова (N 45°05'42,0'' E 063°50'22,4'')
1,5 га
3 га
10,8 га
17 га
30.
Городище Тик асар (Жетыасар № 10), конец І тысячелетия д.н.э.-
ІV-V в.в. н.э..
археология
25 километров к юго-западу от села Турмагамбета Изтилеуова (N 45°06'38,6'' E 063°42'07,5'')
1,4 га
3 га
10,8 га
17 га
31.
Городище Робинсай (Бузык асар), конец І тысячелетия д.н.э.-
V-VІІ в.в. н.э.
археология
35 километров к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова (N 45°16'22,8'' E 063°35'31,5'')
8,2 га
6,2 га
17,1 га
23,4 га
32.
Городище Курайлы асар, конец І тысячелетия д.н.э. -
V-VІІ в.в. н.э.
археология
14 километров к западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°06'32,7'' E 063°45'19,6'')

12,4 га
8,2 га
21,1 га
27,3 га
33.
Үлкен Қос асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа
қарай 23 шақырым (N 45°05'34,0" Е 063°32'51,3")
1,6 га
3,2 га
11,2 га
17,5 га
34.
Кіші Қос асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа
қарай 23 шақырым (N 45°04'32,3" Е 063°32'48,5")
2,1 га
3,6 га
12 га
18,3 га
35.
Жоласар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан батысқа қарай
25 шақырым (N 45°00'04,4" Е 063°29'58,1")
1,1 га
2,7 га
10,2 га
16 га
36.
Жетіасар ІІІ (Алтынасар) қалашығы, б.з.д І мыңжылдықтың соңы - б.з. ІV-V ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан
солтүстік-батысқа қарай 33,7 шақырым (N 45°11'27,1'' E 063°31'46,7'')
20,5 га
9,8 га
24 га
30,3 га
37.
Марал ишан кесенесі, ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым (N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
102,98 м2
957,13 м2
1852,74 м2
2757,03 м2
38.
Қалқай ишан кесенесі, ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым (N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
151,71 м2
2678,14 м2
5712,23 м2
8751,20 м2
39.
Алыпқорған қалашығы, б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Байқоңыр қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым, Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым (N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
3078,06 м2
13768,44 м2
23795,97 м2
33847,27 м2
40.
Абыла жел диірмені, 1940 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауылы, Алмағамбет Ысқақов көшесі, нөмірсіз. (N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
69,63 м2
2169,092 м2
4017,56 м2
5436,98 м2
Жалағаш ауданы
41.
Домалақ асар қалашығы, б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
11,7 шақырым (N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
1,8 га
3,3 га
11,4 га
17,6 га
42.
Қособалы асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
10 шақырым (N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
2,5 га
3,2 га
11,8 га
18,1 га
43.
Үңгірлі асар қалашығы, б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан батысқа қарай 9,4 шақырым (N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
2,2 га
3,5 га
11,8 га
18,1 га
44.
Жент (ЖанҚала) қалашығы,
Х-ХV ғ.ғ
археология
Аққыр ауылынан оңтүстікке қарай
37 шақырым (N 44°27'31,30'' E 063°50'53,55'')
1075 га
66 га
137 га
144 га
Сырдария ауданы
45.
Кішіасар қалашығы, б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай
5,3 шақырым (N 44˚53'30,3" E 064˚53'33,0")
0,7 га
2,4 га
9,5 га
15,5 га
46.
Қос асар қалашығы, б.д. VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Нағи Ілиясов ауылынан батысқа қарай
5,5 шақырым (N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
35,9 га
13,1 га
30,8 га
37,1 га
47.
Үлкенасар қалашығы, б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай

12,4 га
8,2 га
21,1 га
27,3 га
33.
Городище Большой Кос Асар, конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу от села Алдашбай ахун (N 45°05'34,0'' E 063°32'51,3'')
1,6 га
3,2 га
11,2 га
17,5 га
34.
Городище Малый Кос Асар конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу от села Алдашбай ахун (N 45°04'32,3'' E 063°32'48,5'')
2,1 га
3,6 га
12 га
18,3 га
35.
Городище Жоласар конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
25 километров к западу от села Алдашбай ахун
(N 45°00'04,4'' E 063°29'58,1'')
1,1 га
2,7 га
10,2 га
16 га
36.
Городище Жетиасар ІІІ (Алтынасар),
конец І тысячелетие д.н.э. –
ІV-V в.в н.э
археология
в 33,7 километрах к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова (N 45°11'27,1'' E 063°31'46,7'')
20,5 га
9,8 га
24 га
30,3 га
37.
Мавзолей Марал ишан,
ХІХ в.
сакральные
объекты
18 километров к востоку от поселка Жосалы (N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
102,98 м2
957,13 м2
1852,74 м2
2757,03 м2
38.
Мавзолей Калкай ишан, ХІХ в.
сакральные
объекты
18 километров к востоку от поселка Жосалы
(N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
151,71 м2
2678,14 м2
5712,23 м2
8751,20 м2
39.
Городище Алыпкорган, ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
25 километров к юго-востоку от города Байконур, 65 километров к юго-востоку от поселка Жосалы (N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
3078,06 м2
13768,44 м2
23795,97 м2
33847,27 м2
40.
Мельница Абыла 1940 г.
градостроительство
и архитектура
село Кармакшы,
улица Алмаганбет Искакова, без номера (N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
69,63 м2
2169,092 м2
4017,56 м2
5436,98 м2
Жалагашский район
41.
Городище Домалак асар, VI-ІХ в.в. н.э.
археология
11,7 километра к юго-западу от села Тан (N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
1,8 га
3,3 га
11,4 га
17,6 га
42.
Городище Кособалы асар, конец І тысячелетия д.н.э. -
ІХ в. н.э.
археология
10 километров к юго-западу от села Тан (N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
2,5 га
3,2 га
11,8 га
18,1 га
43.
Городище Унгирли асар, конец І тысячелетия д.н.э. -
ІХ в. н.э.
археология
9,4 километра к западу от села Тан (N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
2,2 га
3,5 га
11,8 га
18,1 га
44.
Городище Джент (Жанкала),
Х-ХV века
археология
37 километрах к югу от села Аккыр
(N 44°27'31,30'' E 063°50'53,55'')
1075 га
66 га
137 га
144 га
Сырдарьинский район
45.
Городище Кишиасар, VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
5,3 километра к северо-западу от села Шаган (N 44˚53' 30,3" E 064˚53'33,0")
0,7 га
2,4 га
9,5 га
15,5 га
46.
Городище Кос асар, VІІ-Х в.в.
археология
5,5 километра
к западу от села Наги Ильясова
(N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
35,9 га
13,1 га
30,8 га
37,1 га
47.
Городище Улькенасар, VІ-ІХ в.в. н.э.
археология

6 шақырым (N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
2,2 га
3,5 га
11,7 га
17,9 га
48.
Жетімасар қалашығы, б.д.д. 1 мыңжылдықтың ортасы - б.д. VІ-VІІ ғ.ғ
археология
Шіркейлі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым (N 44˚47'28,00" E 065˚7'3,23")
2,1 га
3,4 га
11,6 га
17,8 га
49.
Қалжан ахун мешіт-медресесі, ХІХ-ХХ ғ.ғ.
киелі объекті
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай
12 шақырым (N 45˚4'29,38" E 064˚50'27,21")
1857,1 м2
2771,4 м2
3831,6 м2
4895,2 м2
50.
Қалжан ахун сағанасы, ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай
12 шақырым (N 45˚04'56,0" E 064˚50'43,2")
133,9 м2
579,7 м2
981,9 м2
1384 м2
51.
Асанас қалашығы, VІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Айдарлы ауылынан батысқа қарай 8 шақырым (N 44˚27' 57,2" E 065˚39'09,9")
18,5 га
28,025 га
58,5 га
170 га
52.
Заңғарқала қалашығы, ІХ-ХІ ғ.ғ.
археология
Іңкәрдария ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым (N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
56067,21 м2
40070,43 м2
50034,11 м2
60052,62 м2
Қызылорда қаласы
53.
Бауырластар бейіті, 1920 ж.
қала құрылысы және сәулет
Иса Тоқтыбаев көшесі, нөмірсіз (N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
77,11 м2
1359,12 м2
2999,66 м2
4647,08 м2
Шиелі ауданы
54.
Сауысқандық петроглифтері, қола, ерте темір дәуірлері
археология
Еңбекші ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 50 шақырым (N 44°30'38,0" E 067°21'43,0")
472,3 га
85,7 га
130,1 га
122,8 га
55.
Ақтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым (N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
2,55 га
6,04 га
10,35 га
15,96 га
56.
Қызылтам қалашығы, ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым (N 44˚13'22,03" E 066˚33'9,41")
5,16 га
11,31 га
17,39 га
24,75 га
Жаңақорған ауданы
57.
Сығанақ (Сунақата) қалашығы,
Х-ХVІІІ ғ.ғ.
археология
Сунақата ауылынан солтүстік-батысқа қарай 2 шақырым
(N 44°09'23,46'' E 66°57'41,28'')
180,8 га
309,6 га
989,9 га
739,6 га
58.
Өзгент қалашығы, ХІІ-ХVІІ ғ.ғ.
археология
Өзгент ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
15 шақырым
(N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
27 га
37 га
63 га
94 га
59.
Төлегетай-Қылышты ата кесенесі, 2008 ж. (ХІ-ХІІ ғ.ғ.)
киелі объекті
Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай
7 шақырым
(N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
0,05 га
0,35 га
1,7 га
4 га
60.
Аққорған қалашығы, ХІІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым (N 43°35'13" E 067°23'04")
66149,26 м2
47878,26 м2
56599,59 м2
66394,36 м2
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы: ғ. - ғасыр; ғ.ғ. - ғасырлар; ж. - жыл; б.д.д. - біздің дәуірімізге дейінгі; б.д. - біздің дәуіріміздің;
м2 – шаршы метр;
га - гектар.

6 километров к северо-западу от села Шаган (N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
2,2 га
3,5 га
11,7 га
17,9 га
48.
Городище Жетимасар, середина І тысячелетия д.н.э. -VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
1 километр к юго-востоку от села Ширкейли (N 44˚47'28,00" E 065˚7'3,23")
2,1 га
3,4 га
11,6 га
17,8 га
49.
Мечеть-медресе Калжан ахун, ХІХ-ХХ в.в.
сакральные
объекты
12 километров к западу от села Калжан ахун (N 45˚4'29,38" E 064˚50'27,21")
1857,1 м2
2771,4 м2
3831,6 м2
4895,2 м2
50.
Надгробие Калжан ахуна, ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство
и архитектура
12 километров к западу от села Калжан ахун (N 45˚04'56,0" E 064˚50' 43,2")
133,9 м2
579,7 м2
981,9 м2
1384 м2
51.
Городище Асанас, VІІ-ХV в.в.
археология
8 километров к западу от села Айдарлы (N 44˚27'57,2" E 065˚39'09,9")
18,5 га
28,025 га
58,5 га
170 га
52.
Городище Зангаркала, ІХ-ХІ в.в.
археология
30 километров к северо-востоку от села Инкардария
(N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
56067,21 м2
40070,43 м2
50034,11 м2
60052,62 м2
город Кызылорда
53.
Братская могила,
1920 г.
градостроительство
и архитектура
улица Иса Токтыбаева, без номера (N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
77,11 м2
1359,12 м2
2999,66 м2
4647,08 м2
Шиелийский район
54.
Петроглифы Сауыскандык,
эпоха бронзы, ранний железный век
археология
50 километров к северо-востоку от села Енбекши
(N 44°30'38,0" E 067°21'43,0")
472,3 га
85,7 га
130,1 га
122,8 га
55.
Городище Актобе, VІІІ-ХІІІ в.в.
археология
8 километров к юго-западу от села Жансеит (N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
2,55 га
6,04 га
10,35 га
15,96 га
56.
Городище Кызылтам, ХІІ-ХІХ в.в.
археология
5 километров к юго-западу от села Жансеит (N 44˚13'22,03" E 066˚33'9,41")
5,16 га
11,31 га
17,39 га
24,75 га
Жанакорганский район
57.
Городище Сыганак (Сунаката),
Х-ХVІІІ в.в.
археология
2 километров к северо-западу от села Сунаката
(N 44°09'23,46'' E 66°57'41,28'')
180,8 га
309,6 га
989,9 га
739,6 га
58.
Городище Озгент, ХІІ-ХVІІ в.в.
археология
15 километров к юго-западу от села Озгент (N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
27 га
37 га
63 га
94 га
59.
Мавзолей Толегетай-Кылышты ата,
2008 г. (ХІ-ХІІ в.в.)
сакральные объекты
7 километров к югу от села Кыркенсе (N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
0,05 га
0,35 га
1,7 га
4 га
60.
Городище Аккорган, ХІІІ-ХІV в.в.
археология
1 километр к юго-западу от села Тугискен (N 43°35'13" E 067°23'04")
66149,26 м2
47878,26 м2
56599,59 м2
66394,36 м2
Примечание.
Расшифровка аббревиатур:
в. - век;
в.в. - века;
г. - год;
д.н.э. - до нашей эры;
н.э. - нашей эры;
м2 – квадратный метр;
га - гектар.