Тереңкөл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 5/5 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Павлодар облысы Тереңкөл аудандық мәслихатының 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 2/20 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 сәуірде № 27642 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Тереңкөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 5 тамыздағы № 2/20 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Тереңкөл аудандық мәслихатының 05.08.2024 № 2/20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Тереңкөл аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Тереңкөл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 5/5 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7289 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Тереңкөл аудандық мәслихатының хатшысы С. Баяндинов
Тереңкөл аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
15 сәуірдегі № 2/20
шешіміне қосымша
Тереңкөл аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 5/5 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Тереңкөл ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармақтарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңына,Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

О внесении изменений в решение маслихата района Тереңкөл от 30 апреля 2021 года № 5/5 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл"
Решение маслихата района Тереңкөл Павлодарской области от 15 апреля 2022 года № 2/20. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2022 года № 27642. Утратило силу решением маслихата района Тереңкөл Павлодарской области от 5 августа 2024 года № 2/20
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Тереңкөл Павлодарской области от 05.08.2024 № 2/20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Маслихат района Тереңкөл РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата района Тереңкөл "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл" от 30 апреля 2021 года № 5/5 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7289) следующее изменение:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата района Тереңкөл С. Баяндинов
Приложение
к решению маслихата
района Тереңкөл
от 15 апреля 2022 года
№ 2/20
Утверждены
решением маслихата
района Тереңкөл
от 30 апреля 2021 года № 5/5
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан района Тереңкөл
Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 – 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон), постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкiмет" мемлекеттiк корпорациясының Павлодар облысы бойынша филиалы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Тереңкөл ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысы бойынша статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган - "Тереңкөл ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің шешімдерімен құрылатын комиссия;
9) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
2. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органымен (бұдан әрі - ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
3. Әлеуметтік көмекті тағайындау туралы шешім қабылданған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде, алушының шотына аудару жолымен банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар, ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе ұйымдар арқылы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) филиал Государственной корпорации "Правительство для граждан" по Павлодарской области (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района Тереңкөл по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ района Тереңкөл";
8) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решениями акима поселка, сельского округа для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
9) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
2. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее – МИО) в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к праздничным дням.
3. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций, путем перечисления на счет получателя, в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения о назначении социальной помощи.

4. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Заңының 16-бабында және Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 10-бабы 2) тармақшасында, 11-бабы 2) тармақшасында, 12-бабы 2) тармақшасында және 13-бабы 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мерекелік күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі мерекесі;
3) 7 мамыр - Отан қорғаушы күні;
4) 9 мамыр - Жеңіс күні;
5) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституция күні;
6) 1 желтоқсан - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері:
Ауғанстандағы кеңестік әскери континентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы Кенестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі - КСР Одағы) ордендерімен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшілер;
Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа кезеңдерде атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметiн өткеру кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балалары;

4. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
6. Перечень праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) Международный женский день – 8 марта:
2) Праздник единства народа Казахстана – 1 мая;
3) День защитника Отечества - 7 Мая:
4) День Победы - 9 мая:
5) День Конституции Республики Казахстан – 30 августа;
6) День Первого Президента Республики Казахстан – 1 декабря.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветераны боевых действий на территории других государств:
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - Союза ССР) за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке;
военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СоюзаССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе;
2) лица, приравненные по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а именно:
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях;
3) лица, приравненные по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а именно:
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;

4) еңбек ардагерлері:
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;
5) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдар:
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасылары;
Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедегінiң немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы);
6) зейнеткерлік жасқа толған азаматтар:
зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен алатын азаматтар;
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең аз мөлшерінен төмен алатын 80 жастағы және одан (асқан) көп жасқа толған азаматтар;
сотпен немесе Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген тәртіппен саяси қуғын-сүргіндер құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған азаматтар;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүмкіндігі шектеулі балалар;
1 топтағы мүмкіндігі шектеулі адамдар;
2 топтағы мүмкіндігі шектеулі адамдар;
18 жасқа дейінгі мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
кірістерін есепке алмай, жоғары немесе орта арнайы (кәсіби) білім және білім берудің өзге де түрлерін алуға мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіби бөлігінен көшірмесі бар мүмкіндігі шектеулі студенттер;
8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналар (отбасылар);
9) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан мүлікке залал келтіруге байланысты өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтар;
он сегіз жасқа дейінгі балалары бар отбасылар;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтар;
халықты жұмыспен қамту орталығында есепте тұрған азаматтар;
жетім балалар;
ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
шұғыл немесе жоспарлы операцияға, оның ішінде бір айдан астам ұзақ ауруға шалдыққан адамдар;
пешпен жылытылатын жеке тұрғын үй қорында тұратын, жан басына шаққандағы орташа табысы өтініш берген кезде белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын отбасылар;

4) ветераны труда:
лица, награжденные орденами и медалями бывшего СоюзаССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего СоюзаССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
5) другие лица, на которых распространяется действие Закона:
семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
супруга (супруг) умершего инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;
6) граждане, достигшие пенсионного возраста:
граждане, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане от 80 лет и более (старше), получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане, признанные в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий;
7) инвалиды, а именно:
дети с инвалидностью до 18 лет;
лица с инвалидностью 1 группы;
лица с инвалидностью 2 группы;
семьи, воспитывающие детей с инвалидностью до 18 лет;
студенты с инвалидностью, имеющие выписку из профессиональной части индивидуальной программы реабилитации инвалида на получение высшего или средне-специального (профессионального) образования, и иных видов образования, без учета доходов;
8) многодетные матери (семьи) из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию в связи с причинением ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара;
семьи, имеющие детей до восемнадцати лет;
граждане, освободившиеся из мест лишения свободы;
граждане, состоящие на учете в центре занятости населения;
дети – сироты;
дети оставшиеся без попечения родителей;
лица, перенесшие срочную или плановую операцию, в том числе длительная болезнь более одного месяца;
семьи со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, установленного на момент обращения, проживающие в частном жилищном фонде с печным отоплением;

10) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар, атап айтқанда:
диспансерлік есепте тұрған қатерлі ісіктен зардап шегетін тұлғалар;
амбулаторлық емдеудегі туберкулез ауруынан зардап шегетін тұлғалар;
адамның қорғаныс тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегетін тұлғалар;
адамның қорғаныс тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегетін балалар;
"жүйелі қызыл жегі" ауруынан зардап шегетін тұлғалар;
қант диабеті ауруынан зардап шегетін тұлғалар.
8. Уәкілетті орган табыс есебінсіз көмек көрсетеді:
1) мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Халықаралық әйелдер күніне 7-тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санат үшін уәкілетті органның тізімі негізінде;
Қазақстан халқының бірлігі мерекесіне 7-тармақтың 6) тармақшасының 4 абзацында көрсетілген санат үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Отан қорғаушы күніне 7-тармақтың 1) тармақшасының 3, 4 абзацтарында, 5) тармақшасының 2 абзацында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Жеңіс күніне 7-тармақтың 1) тармақшасының 2, 5 абзацтарында, 2), 3), 4) тармақшаларында, 5) тармақшасының 3 абзацында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Қазақстан Республикасының Конституция күніне 7-тармақтың 7) тармақшасының 5, 6 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президент күніне 7-тармақтың 6) тармақшасының 2, 3 абзацында, 7) тармақшасының 2, 3, 4 абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжатты қоса бере отырып өтініш негізінде санаторлық-курорттық емделуге арналған 50 (елу) АЕК мөлшерінде, 7-тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін;
Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде (сауықтыруға) еріп жүретін адамның жол жүруіне, тұруына және тамақтануына 55 (елу бес) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 7) тармақшасының 2, 3, 4-абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде Қазақстан Республикасы бойынша медициналық мекемелерге жол жүру шығындарын 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде іс жүзіндегі шығындар бойынша өтеуге 7-тармақтың 7) тармақшасының 2-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 60 (алпыс) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 2-абзацында көрсетілген санат үшін;

10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие злокачественным новообразованием состоящим на диспансерном учете;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием, находящиеся на амбулаторном лечении;
лица, страдающие заболеванием вируса иммунодефицита человека;
дети, страдающие заболеванием вируса иммунодефицита человека;
лица, страдающие заболеванием "системная красная волчанка";
лица, страдающие заболеванием сахарный диабет.
8. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням:
к Международному женскому дню для категории, указанной в подпункте 8) пункта 7 на основании списка уполномоченного органа;
к Празднику единства народа Казахстана для категории, указанной в абзаце 4 подпункта 6) пункта 7 на основании списка уполномоченного органа;
ко Дню защитника Отечества для категорий, указанных в абзацах 3, 4 подпункта 1), абзаце 2 подпункта 5) пункта 7 на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Победы для категорий, указанных в абзацах 2, 5 подпункта 1), подпунктах 2), 3), 4), абзаце 3, подпункта 5) пункта 7 на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Конституции Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах 5, 6 подпункта 7) пункта 7 на основании списка уполномоченного органа;
ко Дню Первого Президента Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах 2, 3 подпункта 6), абзацах 2, 3, 4, подпункта 7) пункта 7 на основании списка уполномоченной организации;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2), 3) пункта 7 на санаторно-курортное лечение в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах 2, 3, 4 подпункта 7) пункта 7 на проезд, проживание и питание сопровождающего лица (на оздоровление) в размере 55 (пятьдесят пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 2, подпункта 7) пункта 7 на возмещение затрат на проезд в медицинские учреждения по Республике Казахстан по фактическим затратам в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 2 подпункта 9) пункта 7 в размере 60 (шестьдесят) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;

Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 4-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 5-абзацында көрсетілген санат үшін;
Павлодар облысы білім беру басқармасының "Тереңкөл ауданының білім беру бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынатын тізімге сәйкес 6 (алты) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 6-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш, Павлодар облысының әкімдігі Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны анықтамасы негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 2-абзацында көрсетілген санат үшін;
Павлодар облысының әкімдігі Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны ұсынатын тізім негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 4-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, дәрігерлік-консультациялық комиссияның ауруды растайтын қорытындысын қоса бере отырып, өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 6-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, дәрігерлік-консультациялық комиссияның ауруды растайтын қорытындысын қоса бере отырып, өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 7-абзацында көрсетілген санат үшін;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжатты қоса бере отырып өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде, 7-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін (сауықтыруға);
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде гемодиализ орталығына жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 7) тармақшасының 3-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжатты қоса бере отырып өтініш негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде, 7-тармақтың 7) тармақшасының 3, 4 абзацтарында (өзіне-өзі күтім көрсете алмайтын және денсаулығының жай-күйіне байланысты үнемі көмек көрсетуге мұқтаж, өздерінің ата-аналарын (жұбайын) асырап-бағуға және оларға қамқорлық жасауға міндетті еңбекке жарамды кәмелетке толған балалары (жұбайы) жоқ немесе объективті себептер бойынша оларды тұрақты көмекпен және күтіммен қамтамасыз ете алмайтын жақын туыстары бар мүгедектерге (қарттық жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігінің, онкологиялық, психикалық ауруларының болуы, бас бостандығынан айыру орындарында отыруына немесе елден тыс жерге тұрақты тұруға кетуі немесе басқа елді мекенде тұруы) көрсетілген санаттар үшін;

для категории, указанной в абзаце 4 подпункта 9) пункта 7 в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 5 подпункта 9) пункта 7 в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 6 подпункта 9) пункта 7 в размере 6 (шесть) МРП согласно списка представляемого государственным учреждением "Отдел образования района Тереңкөл" управления образования Павлодарской области;
для категории, указанной в абзаце 2 подпункта 10) пункта 7 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, справки коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
для категории, указанной в абзаце 4 подпункта 10) пункта 7 в размере 10 (десять) МРП на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
для категории, указанной в абзаце 6 подпункта 10) пункта 7 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, заключения врачебно-консультационной комиссии, подтверждающей болезнь;
для категории, указанной в абзаце 7 подпункта 10) пункта 7 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, заключения врачебно-консультационной комиссии, подтверждающей болезнь;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2), 3) пункта 7 (на оздоровление) в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 7) пункта 7 на проезд к гемодиализному центру в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах 3, 4 подпункта 7) пункта 7 (инвалидам, не способным самостоятельно себя обслужить и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей (супруга), обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам не могут обеспечить им постоянную помощь и уход (в силу преклонного возраста, имеют инвалидность первой, второй группы, онкологические, психические заболевания, находятся в местах лишения свободы или выехали на постоянное местожительство за пределы страны или проживают в другом населенном пункте) в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;

Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде оқу кезеңінде тамақтануға, тұруға және оқуды аяқтау мерзіміне дейін жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 6, 7-абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үш жақты шарт және жеке басын куәландыратын құжат қоса бере отырып, өтініш негізінде оқудың нақты құны бойынша оқудың аяқталу мерзіміне дейін оқуға 7-тармақтың 9) тармақшасының 6, 7-абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
Павлодар облысының әкімдігі Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық кемлекеттік кәсіпорыны ұсынатын тізім негізінде тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы Заңында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің екі еселенген мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 5-абзацында көрсетілген санат үшін;
Павлодар облысының әкімдігі Павлодар облысының денсаулық сақтау басқармасының шаруашылық жүргізу құқығындағы "Тереңкөл аудандық ауруханасы" коммуналдық кемлекеттік кәсіпорыны ұсынатын тізім негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 10) тармақшасының 3-абзацында көрсетілген санат үшін.
9. Уәкілетті орган ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын табысы бар адамдарға көмек көрсетеді:
біржолғы әлеуметтік көмек:
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде жеке ауланы дамытуға 110 (бір жүз он) АЕК мөлшерінде, ірі жемшөп сатып алуға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 3, 5-абзацтарында көрсетілген санаттар үшін;
Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжатты қоса бере отырып өтініш негізінде 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде қатты отын сатып алуға 7-тармақтың 9) тармақшасының 5- абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 8-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш негізінде 25 (жиырма бес) АЕК мөлшерінде (екінші жартыжылдықта көрсетіледі) қатты отын сатып алуға 7-тармақтың 9) тармақшасының 9-абзацында көрсетілген санат үшін;
ай сайынғы әлеуметтік көмек:

для категорий, указанных в абзацах 6, 7 подпункта 9) пункта 7 на питание, проживание и проезд в период учебы до срока завершения учебы в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах 6, 7 подпункта 9) пункта 7 на обучение до срока завершения учебы по фактической стоимости обучения на основании заявления с приложением документов удостоверяющего личность и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в абзаце 5 подпункта 10) пункта 7 в размере двух кратного прожиточного минимума установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 10) пункта 7 в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Больница района Тереңкөл" управления здравоохранения Павлодарской области, акимата Павлодарской области.
9. Уполномоченный орган оказывает помощь лицам с доходом, не превышающим величину прожиточного минимума:
единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзаце 3, 5 подпункта 9) пункта 7 на развитие личного подворья в размере 110 (сто десять) МРП, на приобретение грубых кормов в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 5 подпункта 9) пункта 7 на приобретение твердого топлива в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 8 подпункта 9) пункта 7 в размере 25 (двадцать пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 9 подпункта 9) пункта 7 на приобретение твердого топлива в размере 25 (двадцать пять) МРП (оказывается во втором полугодии) на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
ежемесячную социальную помощь:

Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде шағын орталықта және мектепке дейінгі балалар мекемесінде балаларды асырағаны үшін ата-ананың ақы төлеу шығындарын өтеуге 3 (үш) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 3-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, өтініш және аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қол қойған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған үш жақты шарт негізінде жоғары оқу орнында оқуды аяқтау мерзіміне дейін оқудың нақты құны бойынша оқу ақысын төлеуге 7-тармақтың 9) тармақшасының 3-абзацында көрсетілген санат үшін;
Үлгілік қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып өтініш негізінде оқу мерзімі аяқталғанға дейін оқу кезеңінде тамақтануға, тұруға және жол жүруге 10 (он) АЕК мөлшерінде 7-тармақтың 9) тармақшасының 3-абзацында көрсетілген санат үшін.
10. Алушылардың жекелеген санаттары үшін мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшерін облыстық ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
11. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі Үлгілік қағидаларының 12-25-тармақтарына сәйкес айкыңдалды.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
12. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Тереңкөл ауданының шегiнен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;
4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
13. Артық төленген сомалар ерiктi немесе сот тәртібімен қайтарылуға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
14. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi мен есепке алуды уәкiлеттi орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорын пайдалана отырып жүргiзедi.

для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 9) пункта 7 на возмещение расходов родительской платы за содержание детей в миницентре и детском дошкольном учреждении в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 9) пункта 7 на оплату обучения в высшем учебном заведении до срока завершения учебы по фактической стоимости обучения, на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в абзаце 3 подпункта 9) пункта 7 на питание, проживание и проезд в период учебы до срока завершения учебы в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил.
10. К праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
11. Порядок оказания социальной помощи определены в соответствии с пунктами 12-25 Типовых правил.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
12. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы района Тереңкөл;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
13. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или судебном порядке.
Глава 5. Заключительное положение
14. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".