"Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 89 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 6 ақпандағы № 53 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 6 ақпандағы № 16 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 ақпанда № 31858 болып тіркелді
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 89 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17834 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес асыл тұқымдық орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес дистрибьютерлік орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғаларға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес республикалық палаталарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бонитерлерге (сыныптаушыларға) арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 481 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 89 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области племенного животноводства и пчеловодства"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года № 53 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2023 года № 31858
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 481 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 89 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области племенного животноводства и пчеловодства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17834) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для племенных центров согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для дистрибьютерных центров согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для физических и юридических лиц, получивших бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для республиканских палат согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для бонитеров (классификаторов) на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техник-ұрықтандырушыларға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес асыл тұқымдық орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес дистрибьютерлік орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 9 және 10-қосымшаларға сәйкес 9 және 10-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
__________Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2023 жылғы 6 ақпандағы
№ 16 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 6 ақпандағы
№ 53 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

7) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для техников-осеменаторов на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для специалистов по трансплантации (пересадке) эмбрионов на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для племенных центров на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для дистрибьютерных центров на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 9 и 10 согласно приложениям 9 и 10 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________А. Куантыров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________Е.
Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 февраля 2023 года № 16 и
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2023 года № 53
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексеруді (бұдан әрі – жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғалар, республикалық палаталар, бонитерлер (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар, эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар;
2) болмашы бұзушылық – асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды құжаттаманы және есептілікті ұсынбау не оларды есепке алуды уақтылы жүргізбеу бөлігінде бұзу;
3) елеулі бұзушылық – асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, үй-жайлардың, оның ішінде зертханалық, өндірістік және карантиндік үй-жайлардың, зертханаларның, ветеринариялық-санитариялық өткізетін орынның, оқшаулағыштың, ақаусыз зертханалық және криогендік жабдықтың, асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ветеринариялық паспорттарының, штатта тиісті мамандықтары бойынша мамандардың, жануарларды селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тіркеу, асыл тұқымды жануарлар басының саны, тұқымдық және сыныптық құрамы туралы деректерді асыл тұқымды жануарлардың тізіліміне енгізу бойынша талаптарды бұзу;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №17371), для отнесения субъектов контроля в области племенного животноводства и пчеловодства к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении проверки, проводимой на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – племенные и дистрибьютерные центры, физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, республиканские палаты, бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы, специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области племенного животноводства и пчеловодства, в части непредставления либо несвоевременного ведения учета документации и отчетности;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области племенного животноводства и пчеловодства по наличию помещений, в том числе лабораторных, производственных и карантинных, лабораторий, ветеринарно-санитарного пропускника, изолятора, исправного лабораторного и криогенного оборудования, ветеринарных паспортов на племенных животных-производителей, в штате специалистов по соответствующим специальностям, регистрации животных в информационной базе селекционной и племенной работы, внесению данных о численности, породном и классном составе племенного поголовья животных в реестр племенных животных;

4) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде жеке және заңды тұлғалардың бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымдық өнімді (материалды) асыл тұқымдық куәлік бермей өткізуі, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің республикалық палатада тіркелмеген асыл тұқымды жануарлардан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалануы бөлігінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің (бұдан әрі – тәуекел дәрежелері) біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектілерінің (объектілеріне) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар жатады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне (объектілеріне) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғалар және республикалық палаталар жатады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бонитерлер (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар, эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар жатады.

4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области племенного животноводства и пчеловодства, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в части реализации физическими и юридическими лицами племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку (оценку), без выдачи племенного свидетельства, использования субъектами в области племенного животноводства семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в республиканской палате.
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеням риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов контроля
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся племенные и дистрибьютерные центры.
По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, и республиканские палаты.
По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы, специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов.

2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
8. Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 1-қосымшада көрсетілген.
Жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуге арналған субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 2-қосымшада көрсетілген.
9. Осы Өлшемшарттардың 7-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар үш бұзушылық дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
10. Осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
11. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу қағидатын іске асыру және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 19 және 20-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босатылады.

Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализа информации и оценка рисков.
7. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля);
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов контроля;
2) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
8. Субъективные критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства указаны в приложении 1 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям указаны в приложении 2 к настоящим Критериям.
9. На основании источников информации, указанных в пункте 7 настоящих Критериев, субъективные критерии подразделены на три степени нарушения: грубые, значительные и незначительные.
10. В соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
11. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям на период, определяемый пунктами 19 и 20 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.

12. Бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда ауыстырылады:
1) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
2) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса.
13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
15. Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
16. Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:

12. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области племенного животноводства и пчеловодства в случаях:
1) если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям;
2) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области племенного животноводства и пчеловодства.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
14. При выявлении одного грубого нарушения для субъекта контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений для определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
15. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
16. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле: