Биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 7 ақпандағы № 143 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 ақпанда № 31867 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің 2023 жылғы
7 ақпандағы № 143 бұйрығына
қосымша
Биологиялық тәуекелдерді басқару әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Биологиялық тәуекелдерді басқарудың әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының биологиялық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысымен бекітілген экспорттық бақылауға жататын өнім номенклатурасына (тізіміне) (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес экспорттық бақылауға жататын өнімді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) арқылы өткізу кезінде биологиялық тәуекелдерді басқару тәртібін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Методики управления биологическими рисками
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 7 февраля 2023 года № 143. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2023 года № 31867
В соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику управления биологическими рисками.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Заместителя
Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 февраля 2023 года № 143
Методика управления биологическими рисками
Глава 1. Общие положения
Настоящая Методика управления биологическими рисками (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О биологической безопасности Республики Казахстан" и определяет порядок управления биологическими рисками при перемещении через Государственную границу Республики Казахстан (далее – госграница) продукции, подлежащей экспортному контролю в соответствии с номенклатурой (списком) продукции, подлежащей экспортному контролю, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю" (далее – Перечень).
1. В настоящей Методике используются следующие понятия:

1) биологиялық тәуекел – патогенді биологиялық агенттердің адамдардың, жануарлардың саулығына, өсімдіктерге зиян келтіру ықтималдығы, сондай-ақ олардың табиғи ортаның жекелеген компоненттеріне түсу ықтималдығы;
2) биологиялық тәуекелдерді бағалау – биологиялық тәуекелдерді басқару жүйесінің элементі және патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге байланысты қызметтің әртүрлі салаларында қауіпті биологиялық факторлардың, құралдардың, әдістердің, технологиялардың, көрсетілетін қызметтердің әсерінен теріс салдарлар туындауының алдын алуға бағытталған ұйымдастырушылық, талдамалық және практикалық іс-шаралар жиынтығын білдіреді;
3) патогенді биологиялық агент – адамның, жануардың немесе өсімдіктің организмінде инфекциялық және (немесе) паразиттік процесті туғызуға қабілетті микроорганизмдер, биологиялық және өсімдік тектес улар (уыттар), гельминттер, нематодтар;
4) өнімдер – экспорттық бақылауға жататын тауарлар, технологиялар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, ақпараттар.
2-тарау. Биологиялық тәуекелдерді басқару
3. Мемлекеттік кірістер органдары "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін өнімге бақылауды жүзеге асыру шеңберінде биологиялық тәуекелдерді сыртқы бағалауды жүргізеді.
4. Биологиялық тәуекелдерді сыртқы бағалау құжаттамалық бақылау негізінде, олардың ұсынылуы Заңның 11, 12, 13, 16-бабтарына сәйкес өнімдерді мемлекеттік шекара арқылы өткізудің шарты болып табылатын, уәкілетті мемлекеттік органдар өткізілетін өнімге берген рұқсат беру құжаттарының болуын тексеру арқылы жүзеге асырылады.
5. Өнімдер тізбесіне кіретін патогендік биологиялық агенттерді өткізу кезінде, оның болуы Заңның 11, 12, 13, 16-бабтарына сәйкес мемлекеттік шекара арқылы өнімді өткізудің шарты болып табылатын рұқсат беру құжаттары болмаған кезде мемлекеттік кірістер органдары оларды мемлекеттік шекара арқылы өткізуге жол бермейді.

1) биологический риск – вероятность причинения вреда здоровью людей, животных, растениям патогенными биологическими агентами, а также вероятность их попадания в отдельные компоненты природной среды;
2) оценка биологических рисков – элемент системы управления биологическими рисками и представляет собой совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения негативных последствий воздействия опасных биологических факторов, средств, методов, технологий, услуг в различных сферах деятельности, связанных с обращением с патогенными биологическими агентами;
3) патогенный биологический агент – микроорганизмы, яды биологического и растительного происхождения (токсины), гельминты, нематоды, способные вызывать инфекционный и (или) паразитарный процесс в организме человека, животного или растения;
4) продукция – товары, технологии, работы, услуги, информация, подлежащие экспортному контролю.
Глава 2. Управление биологическими рисками
2. Органами государственных доходов проводится внешняя оценка биологических рисков в рамках осуществления в соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" (далее – Закон) контроля за перемещением продукции через госграницу.
3. Внешняя оценка биологических рисков осуществляется на основании документального контроля путем проверки наличия выданных уполномоченными государственными органами на перемещаемую продукцию разрешительных документов, представление которых является в соответствии со статьями 11, 12, 13, 16 Закона условием перемещения продукции через госграницу.
4. При отсутствии разрешительных документов при перемещении патогенных биологических агентов, входящих в Перечень продукции, наличие которых является в соответствии со статьями 11, 12, 13, 16 Закона условием перемещения продукции через госграницу, органами государственных доходов не допускается их перемещение через госграницу.