"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 13 ақпандағы № 70-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 ақпанда № 31889 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 февраля 2023 года № 70-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2023 года № 31889
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13217 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесіне, мөлшерлемелер көлеміне және олардың қолданылу мерзіміне:
2. "Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға қолданылатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемі және олардың қолданылу мерзімі" деген бөлімде:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6

1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13217) следующие изменения и дополнение:
в Перечне товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия, утвержденном указанным приказом:
в разделе 2. "Нефть сырая и товары, выработанные из нефти, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия":
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6

реттік нөмірлері 14 және 15-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
2713 20 000 0
Мұнай битумы
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 15 еуро 1 қазаннан бастап 31 мамырға дейін қоса алғанда
15
2713 90 100 0, 2713 90 900 0
Битуминозды жыныстылардан алынған мұнай немесе мұнай өнімдерін қайта өңдеуден қалған өзге де қалдықтар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 60 доллар
1 тоннасына 15 еуро 15 қазаннан – 15 сәуірге дейін қоса алғанда
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шикі мұнайдың орташа айлық нарықтық бағасын есептеуді салықтық және кедендік саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті орган былайша жүзеге асырады:
1) биржада бір күнде шикі мұнайдың әлемдік нарықтарында қалыптасқан KEBCO мен BRENT маркалы шикі мұнай бағаларының орташа арифметикалық мәні мына формула бойынша есептелінеді:
мұнда:
"KEBCO" биржадағы бір күнде Скmin ең төменгі нарықтық бағасы;
"KEBCO" биржадағы бір күнде Скmax ең жоғары нарықтық бағасы;
"BRENT" биржадағы бір күнде Сбmіn ең төменгі нарықтық бағасы;
"BRENT" биржадағы бір күнде Сбmax ең жоғары нарықтық бағасы;
2) шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасының мәні шикі мұнайдың бір баррелі үшін Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі - АҚШ) долларымен мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
ƩCрк,бn
– мұндай баға белгілеулер жарияланған алдыңғы кезең ішіндегі күндердегі KEBCO және BRENT маркалы шикі мұнайдың күнделікті орташа нарықтық бағасы мәндерінің орташа арифметикалық сомасы;
n – алдыңғы кезең ішіндегі мұндай баға белгілеулер жарияланған күндердің саны.";
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде (күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда) өндірілген шикі мұнайды әкету:
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап 2031 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда мұнайдың орташа айлық бағасы бір баррель үшін 95 доллардан төмен болған кезде;
2032 жылғы 1 қаңтардан бастап 2036 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда мұнайдың орташа айлық бағасы бір баррель үшін 100 доллардан төмен болған кезде;
2037 жылғы 1 қаңтардан бастап 2041 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда мұнайдың орташа айлық бағасы бір баррель үшін 105 доллардан төмен болған кезде;
2042 жылғы 1 қаңтардан бастап мұнайдың орташа айлық бағасы баррель үшін 110 доллардан төмен болған кезде.

строки, порядковые номера 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"
14
2713 20 000 0
Битум нефтяной
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
15 евро за 1 тонну с 1 октября по 31 мая включительно
15
2713 90 100 0,
2713 90 900 0
Прочие остатки от переработки нефти или нефтепродуктов, полученных из битуминозных пород
60 долларов за 1 тонну
60 долларов за 1 тонну
15 евро
за 1 тонну
с 15 октября по 15 апреля включительно
";
в Правилах расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Расчет средней рыночной цены сырой нефти осуществляется уполномоченным органом в области реализации налоговой и таможенной политики следующим образом:
1) рассчитывается среднеарифметическое значение цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT, сложившихся на мировых рынках нефтяного сырья за день на бирже, по следующей формуле:
где:
Скmin минимальная рыночная цена "KEBCO" за день на бирже;
Скmax максимальная рыночная цена "KEBCO" за день на бирже;
Сбmin минимальная рыночная цена "BRENT" за день на бирже;
Сбmax максимальная рыночная цена "BRENT" за день на бирже;
2) рассчитывается значение средней рыночной цены сырой нефти, в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США) за баррель сырой нефти по следующей формуле:
где:
ƩCрк,бn
– сумма среднеарифметических значений ежедневных средних рыночных цен сырой нефти марки KEBCO и BRENT в дни публикации таких котировок в течение предшествующего периода;
n – количество дней публикации таких котировок в течение предшествующего периода.";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) вывоза сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенных в казахстанском секторе Каспийского моря (за исключением контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам):
с 1 января 2027 года по 31 декабря 2031 года включительно при среднемесячной цене нефти ниже 95 долларов за баррель;
с 1 января 2032 года по 31 декабря 2036 года включительно при среднемесячной цене нефти ниже 100 долларов за баррель;
с 1 января 2037 года по 31 декабря 2041 года включительно при среднемесячной цене нефти ниже 105 долларов за баррель;
с 1 января 2042 года при среднемесячной цене нефти ниже 110 долларов за баррель.

Каспий теңізінің қазақстандық секторында толық орналасқан теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай кен орындарының атаулары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 191 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17072 болып тіркелген) мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына (бұдан әрі - Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидалары) сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне ай сайын жіберетін мұнай жеткізу кестесінде айқындалады;";
6-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жасалған күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша өндірген шикі мұнайды жер қойнауын пайдаланушылардың әкетуі.
Осы тармақшаның ережесі жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарт шеңберінде өндірілген көмірсутектер экспортының басталуы тиісті кезеңнен бастап мыналар ішінде қолданылады:
күнтізбелік жиырма жыл – күрделі теңіз жобалары мен құрлықтағы газ жобалары бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша;
күнтізбелік он жыл – құрлықтағы күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша.
Күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген әкетілетін шикі мұнайдың көлемі, сондай-ақ осындай орындарының атаулары Мұнай беру кестесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне ай сайын жіберетін мұнай жеткізу кестесінде айқындалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері ағымдағы айға шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесін негізге ала отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘКБМ а= К*ӘКБмұнай,
мұнда:
ӘКБМа – ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажының мөлшерлемесі;
К – түзету коэффициенті 1;
ӘКБмұнай – шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесі.".
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, а также наименования таких морских месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17072) (далее – Правила формирования графика поставки нефти).";
пункт 6 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) вывоза недропользователями сырой нефти, добытой ими по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, заключенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Положения настоящего подпункта применяются, начиная с периода, на который приходится начало экспорта углеводородов, добытых в рамках соответствующего контракта на недропользование, в течение:
двадцати календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным морским проектам и газовым проектам на суше;
десяти календарных лет – по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам на суше.
Объем вывозимой сырой нефти, добытой в рамках контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам, а также наименования таких месторождений, определяются графиком поставки нефти, ежемесячно направляемым уполномоченным органом в области углеводородов в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с Правилами формирования графика поставки нефти.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Ставки вывозных таможенных пошлин на светлые нефтепродукты определяются исходя из ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть на текущий месяц по следующей формуле:
СВТПс= К*ВТПнефть,
где:
СВТПс – ставка вывозной таможенной пошлины в отношении светлых нефтепродуктов;
К – поправочный коэффициент 1;
ВТПнефть – ставка вывозной таможенной пошлины на сырую нефть.".
приложение 1 к Правилам расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
- Сауда және интеграция министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
бұйрығына қосымша
Шикі мұнай мен мұнайдан
өндірілген тауарларға әкету
кедендік бажы
мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайға және ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемелері
Алдыңғы кезеңдегі шикі мұнайдың орташа нарықтық бағасы (ЕАЭО СЭҚ ТН 2709 00 900 9 коды)* Шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесі, 1 тоннасына АҚШ доллары Ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемесі, 1 тоннасына АҚШ доллары
1.
Барреліне 25 АҚШ долларына дейін
0
0
2.

2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Приложение 1
к Правилам расчета
размера ставок вывозных
таможенных пошлин
на сырую нефть и товары,
выработанные из нефти
Ставки вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и светлые нефтепродукты
Средняя рыночная цена сырой нефти за предшествующий период
(код ТН ВЭД ЕАЭС 2709 00 900 9)*
Ставка вывозной таможенной пошлины на сырую нефть, долларов США за 1 тонну
Ставка вывозной таможенной пошлины на светлые нефтепродукты, долларов США за 1 тонну
1.
до 25 долларов США за баррель
0
0
2.

*Каспий теңізінің қазақстандық секторында толығымен орналасқан теңіз кен орындары бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар шеңберінде өндірілген шикі мұнайды әкету осы Қағидалардың 6-тармағы 4) тармақшасының ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.

*вывоз сырой нефти, добытой в рамках контрактов на недропользование по морским месторождениям, полностью расположенным в казахстанском секторе Каспийского моря, осуществляется с учетом положений подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил.