"Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бірлескен бұйрық
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 62 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 15 ақпандағы № 21 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31911 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12636 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ірі қара малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ұсақ малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құстарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес шошқаларды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес балық және балық өнімдерін дайындауды және өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 62 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31911
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12636) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области ветеринарии согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов) согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;

8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптаны жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы; ;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
15) осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;;
16) осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
17) осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
18) осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
19) осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
20) осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес зообақтарға, зоодүкендерге және цирктерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
21) осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысы тексеру парақтары;

8) проверочный лист в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку молока согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
15) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
17) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
19) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
20) проверочный лист в области ветеринарии в отношении зоопарков, зоомагазинов и цирков согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
21) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;

22) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
23) осы бірлескен бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өңдіруді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
24) осы бірлескен бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
25) осы бірлескен бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес ветеринария саласындағы ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талптарға сәйкестігін тексеру парағы;
26) осы бірлескен бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес ветеринария саласындағы дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талптарға сәйкестігін тексеру парағы;
27) осы бірлескен бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткiзу қызметін жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талптарға сәйкестігін тексеру парағы;
28) осы бірлескен бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіпуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талптарға сәйкестігін тексеру парағы;
29) осы бірлескен бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес ветеринариялық анықтама беруді жүзеге асыратын, жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талптарға сәйкестігін тексеру парағы;
30) осы бірлескен бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы;

22) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;
23) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу;
24) проверочный лист в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющих выдачу ветеринарной справки согласно приложению 24 к настоящему совместному приказу;
25) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 25 к настоящему совместному приказу;
26) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 26 к настоящему совместному приказу;
27) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 27 к настоящему совместному приказу;
28) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 28 к настоящему совместному приказу;
29) проверочный лист в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам осуществляющие выдачу ветеринарной справки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям согласно приложению 29 к настоящему совместному приказу;
30) проверочный лист в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 30 к настоящему совместному приказу;

31) осы бірлескен бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.";
осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшалар 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 және 31-қосымшаларға сәйкес 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 және 31-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 21 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 62 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына, жіберілген хабарламала бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

31) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения, на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 31 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 и 31 согласно приложениям 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 и 31 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 21
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 62
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Критерии оценки степени риска в области ветеринарии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области ветеринарии (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям по выданным лицензиям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді пайдаланатын, оның ішінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, азықты және азықтық қоспаларды өндірумен, дайындаумен (союмен), сақтаумен, пайдаланумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға, ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын, жануарлардың және жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлері;
2) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты орналастыруға, жасақтауға орнын ауыстыруға қойылатын талаптарды бұзу, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
3) елеулі бұзушылық – жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектiлерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, азықты және азықтық қоспаларды сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда үй-жайлардың болуына; мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін түсіруге (қабылдауға), өндіруге (дайындауға), сақтауға, өткізуге, кәдеге жаратуға, жоюға; ветеринариялық іс-шараларды жүргізуге; ветеринария саласындағы функцияның орындалуына; ветеринариялық есепке алу мен есептіліктің, ветеринариялық құжаттарды есепке алудың мерзімдерін бұзуға және берудің толықтығына қойылатын Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу, жануарлар мен адамдардың улануына алып келетін ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтамау, сондай-ақ материалдық-техникалық жарақтандыруға, сынамаларды іріктеуге қойылатын талаптарды сақтамау, ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізбеу, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізбеу, шағымдар мен өтініштердің болуы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринария саласындағы талаптарын бұзу;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля и надзора – государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, физические и юридические лица, использующие объекты, подлежащие государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору, в том числе осуществляющие деятельность, связанную с производством, заготовкой (убоем), хранением, использованием, переработкой и реализацией животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, ветеринарные врачи подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющие выдачу ветеринарной справки;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к размещению, комплектованию, перемещению животных, продукции и сырья животного происхождения на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также нарушения, не отнесенные к грубым и значительным нарушениям;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к наличию помещений на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок; поступлению (приему), производству (изготовлению), хранению, реализации, утилизации, уничтожению объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; проведению ветеринарных мероприятий; выполнению функции в области ветеринарии; нарушению сроков и полноты предоставления ветеринарного учета и отчетности, учета ветеринарных документов;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", несоблюдение требований по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности, влекущие отравление людей и животных, а также несоблюдение требований к материально-техническому оснащению, отбору проб, не ведение ветеринарного учета и отчетности, непроведение идентификации сельскохозяйственных животных, наличие жалоб и обращений, а также нарушение требований Евразийского экономического союза в области ветеринарии;

5) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттік мүліктік мүдделеріне оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштер жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі.
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
9) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям.
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям субъекты (объекты) контроля и надзора относятся к одной из следующих степеням риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.

4. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
2-тарау. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
5. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
6. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын ветеринария саласындағы объективті өлшемшарттарды айқындау адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі бойынша тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) ірі қара малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
2) ұсақ малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
3) құстарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
4) шошқаларды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
6) балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
7) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары;
8) етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
9) жануарларды союды жүзеге асыратын субектілер;

4. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора
5. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев в области ветеринарии к субъектам (объектам) контроля и надзора осуществляется посредством определения риска по возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровью человека, окружающей среды, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к высокой степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов);
2) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов);
3) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов);
4) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов);
5) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов);
6) субъекты, осуществляющие заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции;
7) лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющие деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения;
8) субъекты, осуществляющие переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения;
9) субъекты, осуществляющие убой животных;

10) сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
11) ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;
3) бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
3) ғылыми мақсаттарда жануарларды күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
4) азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
5) зоопарктер, цирктер, зоодүкендер;
6) дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
7) ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
8) жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралы ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілер;
9) ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлері.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорларды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқорларды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері;

10) субъекты, осуществляющие переработку молока;
11) субъекты, осуществляющие деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения.
8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к средней степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок;
2) государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
3) субъекты, осуществляющие деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к низкий степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность;
2) субъекты, осуществляющие хранение продукции и сырья животного происхождения;
3) субъекты, осуществляющие деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях;
4) субъекты, осуществляющие деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок;
5) зоопарки, цирки и зоомагазины;
6) субъекты, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации;
7) субъекты, осуществляющие реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения;
8) субъекты, осуществляющие производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных;
9) ветеринарные врачи подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющие выдачу ветеринарной справки.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области ветеринарии.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;

3) бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы);
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
6) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына және жіберілген хабарламала бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны.
12. Ірі қара малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 1-қосымшада келтірілген.
Ұсақ малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 2-қосымшада келтірілген.
Құстарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 3-қосымшада келтірілген.
Шошқаларды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 4-қосымшада келтірілген.
Ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 5-қосымшада келтірілген.
Балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 6- қосымшада келтірілген.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 7-қосымшада келтірілген.
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 8-қосымшада келтірілген.
Жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 9-қосымшада келтірілген.
Азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 10-қосымшада келтірілген.
Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 11-қосымшада келтірілген.
Сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 12-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 13-қосымшада келтірілген.
Бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар пайдалынылады осы Өлшемшарттарға 14-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 15-қосымшада келтірілген.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 16-қосымшада келтірілген.
Жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 17-қосымшада келтірілген.
Азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 18-қосымшада келтірілген.
Зообақтарға, зоодүкендерге және цирктерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 19-қосымшада келтірілген.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 20-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 21-қосымшада келтірілген.
Жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 22-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 23-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестікке тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 24-қосымшада келтірілген.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестікке тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 25-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткiзу қызметін жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестікке тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 26-қосымшада келтірілген.
Жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды шығару қызметін жүзеге асыратын субъектілерге қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестікке тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 27-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестікке тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 28-қосымшада келтірілген.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 29-қосымшада келтірілген.
Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 30-қосымшада келтірілген.

3) наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных);
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора);
6) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям по выданным лицензиям и требованиям по направленным уведомлениям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов контроля и надзора;
2) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
12. Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) приведены в приложении 2 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов) приведены в приложении 3 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) приведены в приложении 4 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов) приведены в приложении 5 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции приведены в приложении 6 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения приведены в приложении 7 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения приведены в приложении 8 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных приведены в приложении 9 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок приведены в приложении 10 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами приведены в приложении 11 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку молока приведены в приложении 12 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения приведены в приложении 13 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства приведены в приложении 14 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность приведены в приложении 15 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения приведены в приложении 16 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях приведены в приложении 17 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок приведены в приложении 18 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении зоопарков, зоомагазинов и цирков приведены в приложении 19 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации приведены в приложении 20 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения приведены в приложении 21 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных приведены в приложении 22 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющих выдачу ветеринарной справки приведены в приложении 23 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность, для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям приведены в приложении 24 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации, для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям приведены в приложении 25 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения, для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям приведены в приложении 26 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных, для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям приведены в приложении 27 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющих выдачу ветеринарной справки, для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям приведены в приложении 28 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям приведены в приложении 29 к настоящим Критериям.
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения, для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям приведены в приложении 30 к настоящим Критериям.

13. Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, елеусіз.
14. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
15. Бақылау мен қадағалаудың адал субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау мен қадағалауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізуден және (немесе) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы өлшемшарттардың 20 және 21-тармақтарында айқындалатын кезеңге талаптарға сәйкестігін тексеруден босатылады.
16. Бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып бақылау және қадағалау субъектілерінің ветеринария саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне, егер Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату айқындалған жағдайда ауыстырылады.
17. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі ветеринария саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.

13. На основании источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
14. В соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Параграф 3. Управление рисками
15. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и надзора и концентрации контроля и надзора на нарушителях субъекты (объекты) контроля и надзора освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый пунктами 20 и 21 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
16. Субъекты (объекты) контроля и надзора переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в сфере ветеринарии субъектов контроля и надзора в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или проведения проверок на соответствие требованиям.
17. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля и надзора к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля и надзора, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в сфере ветеринарии.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
18. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффиценті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу арқылы мынадай формула бойынша анықталады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 14-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
19. Талдау және бағалау кезінде бақылау мен қадағалаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Бара отырып жүргізілген алдыңғы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеру қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
20. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі жылына бір реттен жиі емес.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі екі жылда бір реттен жиі емес.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің еселігі үш жылда бір реттен жиі емес.

Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
18. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 14 настоящих Критериев.
19. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля и надзора, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
20. Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, определяется не чаще одного раза в два года.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, определяется не чаще одного раза в три года.

21. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жүргізілетін субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша, бірақ жылына екі реттен жиі емес.
22. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.

21. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
22. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора проводятся на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.

23. Талаптарға сәйкестігін тексеру реттеуші мемлекеттік орган Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес бекітетін талаптарға сәйкестігін тексеру графигі негізінде жүргізіледі.
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Ірі қара малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосты күнтізбелік он күн ішінде ветеринариялық ұйымға ұсынбауы (ветеринариялық дәрігердің бар болуы ескеріледі)
Өрескел
2.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері ұсынған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосында ұсынған сәйкес емес ақпараттың болуы
Елеулі
3.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
4.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
5.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
6.
Ересек жануарларға арналған қораға дезинфекция жүргізгендігі және жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін, жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
7.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
8.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

23. Проверка на соответствие требованиям проводится на основании графика проверок на соответствие требованиям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота
(от 1000 и более условных голов)
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредоставление в течение десяти календарных дней в ветеринарную организацию ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (учитывается при наличии ветеринарного врача)
Грубое
2.
Наличие несоответствующей информации, представленной в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных, представленной ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств
Значительное
3.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
4.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
5.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
6.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
7.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
8.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;
5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
9.
Мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында жануарларды күтіп-бағуға арналған мынадай объектілердің болуы:

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных, изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – для хранения кормов;
5) (зона Д) – обособленное место для хранения навоза
Значительное
9.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:

1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаң
Елеулі
10.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
Елеулі
11.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Елеулі
12.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
Елеулі
13.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
14.
Құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және диагностика бойынша талаптарды сақтау, сондай-ақ қарауылдық және кызметік иттерге мерзімді дегельминтизация жүргізу
Елеулі
15.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
Болмашы
16.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), азық дайындайтын цехтің, азыққа арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
Болмашы
17.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
Болмашы
18.
Ауру жануарларды өндірістік үй-жайлардан мал сою пунктіне тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының болуы
Болмашы
19.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
Болмашы
20.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені, жануарлардың қырылғандағы, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы хабардар ету
Өрескел
21.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларының уақтылы вакциналануын және диагностикадан өтуін қамтамасыз ету
Өрескел
22.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
23.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
24.
Келіп түсу және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде мал басын диспансерлеу жүйесін жүргізу
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
25.
Жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына алып келетін ауыл шаруашылығы жануарларының қырылуы, жануарлардың ауруы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың ауруы, улануы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
26.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
27.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
28.
Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында тіркелмеген ветеринариялық препараттарды және азықтық қоспаларды бақылау және қадағалау субъектісінің қолданғандығы анықталған фактілер туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
29.
Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу, өсіру, пайдалану, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
30.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл шаруашылығы жануарларының қырылу фактілері, жануарлардың жұқпалы, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына әкеп соққан жануарлардың ауруы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың ауруы, улануы туралы болуы
Өрескел
31.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің Қазақстан Республикасының аумағында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелмеген ветеринариялық препараттар мен азықтық қоспаларды қолданудың белгіленген фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
32.
Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу, өсіру, пайдалану, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Ұсақ малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұз өлшемшарттары
Бұз дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосты күнтізбелік он күн ішінде ветеринариялық ұйымға ұсынбауы (ветеринариялық дәрігердің бар болуы ескеріледі)
Өрескел
2.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері ұсынған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосында ұсынған сәйкес емес ақпараттың болуы
Елеулі
3.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
4.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
5.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
6.
Ересек жануарларға арналған қораға дезинфекция жүргізгендігі және жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін, жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
7.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
8.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загонов для организации прогулки животных, имеющие навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадки для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
Значительное
10.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
Значительное
11.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Значительное
12.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
Значительное
13.
Наличие актов о проведении дератизации
Значительное
14.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также проведение периодической дегельминтизации сторожевых и служебных собак
Значительное
15.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
Незначительное
16.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
Незначительное
17.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
Незначительное
18.
Наличие специальных транспортных средств для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт
Незначительное
19.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем, и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
Незначительное
20.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
21.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
22.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
23.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
24.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Значительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
25.
Наличие подтвержденных фактов падежа сельскохозяйственных животных, заболевании животных, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание, отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
26.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
27.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализы сведений, представляемых государственными органами и организациями
28.
Наличие подтвержденной официальной информации об установленных фактах применения субъектом контроля и надзора незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза ветеринарных препаратов и кормовых добавок
Грубое
29.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при содержании, разведении, использовании, а также при транспортировке (перемещении) сельскохозяйственных животных
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
30.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах падежа сельскохозяйственных животных, заболевании животных, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевании, отравлении животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил
Грубое
31.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации об установленных фактах применения субъектом контроля и надзора незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза ветеринарных препаратов и кормовых добавок
Грубое
32.
Наличие сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при содержании, разведении, использовании, а также при транспортировке (перемещении) сельскохозяйственных животных
Грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота
(от 1000 и более условных голов)
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредоставление в течение десяти календарных дней в ветеринарную организацию ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (учитывается при наличии ветеринарного врача)
Грубое
2.
Наличие несоответствующей информации в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных, представленной ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств
Значительное
3.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
4.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
5.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
6.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
7.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
8.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;
5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
7.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
8.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр қашықтықта орналастыру
Болмашы
9.
Инкубациялық жұмыртқаның әр партиясына арналған, құстардың жұқпалы аурулары бойынша шаруашылықтың саламаттылығын растайтын ветеринариялық сертификаттың немесе анықтаманың болуы
Өрескел
10.
Ветеринариялық зертхананы, сою пунктін және дезинфекциялық блокты әкімшілік-шаруашылық аймақта ("В аймағы") орналастыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
11.
Балапанды өсіру кезінде оның ересек құспен (құстардың барлық түрлерінің) қатынас жасауын болдырмау
Елеулі
12.
Жұмыртқаларды пароформалинмен дезинфекциялауға арналған камерада есептік ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градусты құрайды
Елеулі
13.
Құс қоралардың ішіндегі аралық қабырғалар мен қоршаулардың жоғарғы бөлігінде жайластыруға арналған және серуендету орындарындағы торлардың мынадай көлемдерден аспайтын ұяшықтары болуы тиіс:
күнтізбелік 60-70 күнге дейінгі жастағы тауық балапандары және күнтізбелік 120 күнге дейінгі жастағы күркетауық балапандары үшін – 30 х 30 миллиметр (бұдан әрі – мм);
ересек тауықтар мен күркетауықтар үшін, сондай-ақ күнтізбелік 60-70 күннен асқан тауық балапандары және күнтізбелік 120 күннен асқан күркетауық балапандары үшін – 50 х 50 мм
Елеулі
14.
Қоймалық үй-жайларды (азықтарға арналған, төсемдер, жұмыртқа қоймасы), жұмыртқаларды сұрыптайтын және өңдейтін цехтарды (ыдыстарды дезинфекциялау пунктімен бірге) өндірістік аймақ қоршауының сызығы бойынша орналастыру
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
15.
Жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына алып келетін, ауыл шаруашылығы жануарларының қырылу, жануарлардың ауруы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың уланып ауруы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
16.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
17.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
19.
Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында тіркелмеген ветеринариялық препараттарды және азықтық қоспаларды бақылау және қадағалау субъектісінің қолданғандығы анықталған фактілер туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
20.
Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу, өсіру, пайдалану, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
21.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында ауыл шаруашылығы жануарларының қырылу фактілері, жануарлардың жұқпалы, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына әкеп соққан жануарлардың ауруы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың ауруы, улануы туралы болуы
Өрескел
22.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің Қазақстан Республикасының аумағында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелмеген ветеринариялық препараттар мен азықтық қоспаларды қолданудың белгіленген фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
23.
Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу, өсіру, пайдалану, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Шошқаларды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосты күнтізбелік он күн ішінде ветеринариялық ұйымға ұсынбауы (ветеринариялық дәрігердің бар болуы ескеріледі)
Өрескел
2.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері ұсынған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосында сәйкес емес ақпараттың болуы
Елеулі
3.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
4.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
5.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
6.
Ересек жануарларға арналған қораға дезинфекция жүргізгендігі және жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін, жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
7.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
8.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, инкубатории, помещение для содержания молодняка, изолятор и карантинное отделение, кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – для хранения кормов;
5) (зона Д) – обособленное место для хранения навоза.
Значительное
7.
Наличие актов о проведении дератизации
Значительное
8.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров от производственных зданий
Незначительное
9.
Наличие ветеринарного сертификата или справки на каждую партию инкубационных яиц, в котором подтверждается благополучие хозяйства по заразным болезням птиц
Грубое
10.
Соблюдение требования по размещению ветеринарной лаборатории, убойного пункта и дезинфекционного блока в административно-хозяйственной зоне ("зона В")
Значительное
11.
Недопущение контакта молодняка со взрослой птицей (всех видов птиц) в период выращивания
Значительное
12.
В камере для пароформалиновой дезинфекции яиц расчетная температура воздуха составляет плюс 30 градусов по Цельсию
Значительное
13.
Сетка для устройства верхней части перегородок и ограждений внутри птичников и на выгулах должна иметь ячейки не более следующих размеров:
для цыплят в возрасте до 60-70 календарных дней и индюшат в возрасте до 120 календарных дней – 30 x 30 миллиметров (далее – мм);
для взрослых кур и индеек, а также для молодняка кур старше 60-70 календарных дней и индеек старше 120 календарных дней – 50 x 50 мм
Значительное
14.
Размещение складских помещений (для кормов, подстилки, яйцесклад), цехов сортировки и обработки яиц (с пунктом дезинфекции тары) по линии ограждения производственной зоны
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
15.
Наличие подтвержденных фактов падежа сельскохозяйственных животных, заболевании животных, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
16.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
17.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
18.
Наличие подтвержденной официальной информации об установленных фактах применения субъектом контроля и надзора незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза ветеринарных препаратов и кормовых добавок
Грубое
19.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требовании и правил при содержании, разведении использовании, а также при транспортировке (перемещении) сельскохозяйственных животных
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
20.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах падежа сельскохозяйственных животных, заболевании животных, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевании, отравлении животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
21.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации об установленных фактах применения субъектом контроля и надзора незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза ветеринарных препаратов и кормовых добавок
Грубое
22.
Наличие сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при содержании, разведении, использовании, а также при транспортировке (перемещении) сельскохозяйственных животных
Грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов)
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредоставление в течение десяти календарных дней в ветеринарную организацию ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (учитывается при наличии ветеринарного врача)
Грубое
2.
Наличие несоответствующей информации в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных, представленной ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств
Значительное
3.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
4.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
5.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
6.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
7.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
8.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;
5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын 5) (Д аймағы) - көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
9.
Мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында жануарларды күтіп-бағуға арналған мынадай объектілердің болуы:

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – для хранения кормов;
5) (зона Д) – обособленное место для хранения навоза.
Значительное
9.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:

1) ет және ет өнімдерін, жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);
2) балық және балық өнімдерін сараптауға арналған;
3) сүт және сүт өнімдерін, балды, өсімдік шикізатын сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);
4) мүкәммалды жууға арналған;
5) конфискатты сақтау үшін тоңазытқыш жабдықтарымен, ет және ет өнімдерін залалсыздандыруға арналған;
6) дезинфекциялау және жуу құралдарын, мүкәммалды сақтауға арналған;

1) для экспертизы мяса и мясопродуктов, яиц и яйцепродуктов (с отдельными рабочими столами);
2) для экспертизы рыбы и рыбопродуктов;
3) для экспертизы молока и молокопродуктов, меда, растительного сырья (с отдельным рабочим столом);
4) для мойки инвентаря;
5) для стерилизации мяса и мясопродуктов с холодильным оборудованием для хранения конфиската;
6) для хранения дезинфицирующих и моющих средств, инвентаря;

7) персоналға арналған санитариялық және тұрмыстық үй-жайлар
Өрескел
3.
Ветеринариялық есепке алудың (келіп түсетін өнімді, сараптама нәтижелерін, конфискаттарды, реактивтерді есепке алу) болуы
Өрескел
4.
Ет ұшаларын, ет өнімдерін және өнімдерді уақытша сақтау үшін оқшауланған тоңазытқыш камерасының, сондай-ақ ет, ет өнімдерін және конфискаттарды залалсыздандыруға арналған автоклавтың болуы (автоклав болмаған жағдайда, зарарсыздандыруды қазандықта жүргізуге рұқсат етіледі)
Өрескел
5.
Сойылған жануарлардың ұшаларын, ет өнімдерін, балықты, құс етін сараптауға арналған жұмыс үстелдері мәрмәр түйіршіктерімен, кафельмен немесе мырышталған темірмен қапталуға тиіс
Елеулі
6.
Ет ұшаларын, ішкі органдарды, басты ілуге арналған арнайы бөлек айлабұйымдармен (қондырғылармен) (ілгіш, ілгек) немесе ет және ет өнімдеріне сараптама жүргізу үшін үстелдермен қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
7.
Сүт және сүт өнімдеріне зерттеу жүргізілетін үстелдер мырышталған темірмен немесе тағамдық пластиктермен қапталады
Елеулі
8.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуге арналған зертхананың қажетті арнайы зертханалық жабдық түрлерімен, аспаптармен, құралдармен, химиялық реактивтермен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық таңбалармен және мөртаңбалармен, арнайы киіммен, зертханалық ыдыспен, зертханалық жиһазбен, мүкәммалмен және басқа да көмекші материалдармен қамтамасыз етілуі
Елеулі
9.
Пайдаланылатын химиялық реактивтердің жарамдылық мерзімі мен шығарылған күні көрсетілген таңбаның болуы
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
10.
Бақылау және қадағалау субъектісі жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты зерттеудің қауіпсіздігі бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптама беру кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидадарды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына алып келетін расталған фактілердің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
11.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
12.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
13.
Адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу туралы анықталған фактілер туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
14.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау туралы расталған ақпараттардың болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
15.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты зерттеу қауіпсіздігі бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптаманы беру кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың жұқпалы және паразиттік ауруларының таралуына алып келетін бұзушылықтары туралы ақпараттың болуы
Өрескел
16.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу салдарынан адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін анықталған фактілер туралы ақпараттың болуы
Өрескел
17.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталмағандығы туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
8-қосымша
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы
Өрескел
2.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
3.
Өндірістік үй-жайларда технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде айқаспалы контаминацияны болдырмау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
4.
Етті өңдеу объектісінде ветеринариялық-санитариялық мақсаттағы мынадай жабдықтардың болуы:

7) санитарные и бытовые помещения для персонала
Грубое
3.
Наличие ветеринарного учета (учет поступающей продукции, результатов экспертиз, конфискатов, реактивов)
Грубое
4.
Наличие изолированной холодильной камеры для временного хранения мясных туш, мясопродуктов и продуктов, а также автоклава для обеззараживания мяса, мясопродуктов и конфискатов (при отсутствии автоклава допускается обезвреживание проводить в котлах)
Грубое
5.
Рабочие столы, предназначенные для экспертизы туш убойных животных, мясных продуктов, рыбы, мяса птицы покрываться мраморной крошкой, кафелем или обиваться оцинкованным железом
Значительное
6.
Соблюдение требований по обеспеченности специальными отдельными приспособлениями (устройствами) для подвешивания мясных туш, внутренних органов, головы (вешала, крючки) или столами для проведения экспертизы мяса и мясопродуктов
Значительное
7.
Столы, на которых производятся исследования молока и молочных продуктов покрываются оцинкованным железом или пищевым пластиком
Значительное
8.
Обеспеченность лаборатории для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы необходимыми специальными лабораторными видами оборудования, приборами, инструментами, химическими реактивами, моечными и дезинфицирующими средствами, ветеринарными клеймами и штампами, лабораторной посудой, специальной одеждой, лабораторной мебелью, инвентарем и вспомогательными материалами
Значительное
9.
Наличие маркировки с указанием срока годности и дата изготовления используемых химических реактивов
Значительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
10.
Наличие подтвержденных фактов нарушения субъектом контроля и надзора при выдаче ветеринарно-санитарной экспертизы по безопасности исследовании продукции и сырья животного происхождении повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
11.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
12.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
13.
Наличие подтвержденной официальной информации об установленных фактах о нарушении требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
14.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при проведении ветеринарно-санитарной экспертизы
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
15.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах нарушений субъектом контроля и надзора при выдаче ветеринарно-санитарной экспертизы по безопасности исследовании продукции и сырья животного происхождении повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
16.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации наличие информации об установленных фактах о нарушении требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
17.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при проведении ветеринарно-санитарной экспертизы
Грубое
Приложение 8
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
3.
Соблюдение требования по исключению перекрестной контаминации при размещении технологического оборудования в производственных помещениях
Грубое
4.
Наличие на объекте переработки мяса следующего оборудования ветеринарно-санитарного назначения:

1) өңдеу үшін етті және ет өнімдерін, жануарлардан алынатын шикізатты жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған стационарлық дезинфекциялық жуу пункті немесе алаңы немесе дезинфекциялаушы тосқауыл;
2) жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты бақылауға және қадағалауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдығы бар, ветеринария саласындағы мамандарға арналған үй-жайлар;
3) етті және сойылған өнімдерді олар өңделгенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;
4) сарқынды суды залалсыздандыруға арналған құрылысжайлар
Өрескел
5.
Мыналарды қамтамасыз ететін технологиялық процеске қойылатын талаптарды сақтау:
1) шикі және дайын өнімдер ағынының қиылысуы мен жанасуын болдырмау;
2) өңдеуге келіп түсетін шикізат пен қосалқы материалдардың ветеринария және денсаулық сақтау саласындағы талаптарға сәйкестігін бақылау;
3) ілініп тұрған ет ұшаларының еденге, қабырғаға және технологиялық жабдықтарға тиюін болдырмау;
4) қан ағызу, ұшаларды тазарту және жуу учаскелерінде сұйықтықты арнайы еңіс астаушалар арқылы траптарға ағызу;
5) тамақ шикізатының (тоңмай шикізаты, ішек-қарын, тағамдық қан, субөнімдер) берілуін бір-бірінен бөлу, оларды санитариялық өңдеу үшін қолжетімді ету;
6) тағамдық емес қалдықтарды ерекше түске боялған және мақсаты туралы жазбасы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жинау;
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптама кезінде жарамсыз деп табылған ұшалар мен органдар) бөлек жабдықталған ағызғыштарға немесе ерекше түске боялған, жылжымалы, жабылатын арнайы ыдыстарға жинау;
8) сойылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындаған немесе олар анықталған жағдайда ветеринария саласындағы мамандардың "Тоқта" деген түймешенің көмегімен конвейерді жұмыс орнында шұғыл тоқтату (технологиялық процесс толық автоматтандырылған жағдайда)
9) ұшалар, субөнімдер және басқа да сойылған өнімдер санитариялық өңделгеннен, ветеринариялық-санитариялық сараптама жасалғаннан және таңбаланғаннан кейін ғана оларды тоңазытқышқа жіберу;
10) жұмыс орындарына суық және ыстық су жүргізу, ал ішекті сұрыптау (үру) үшін сығылған ауа беру
Елеулі
6.
Шикізат пен өнімді сақтауға арналған штабельдерді қабырғалар мен тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 сантиметр қашықтықта орналастыру және штабельдердің арасында өтетін жолдардың болуы
Болмашы
7.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде ет және субөнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 3-вет нысан)
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
8.
Бақылау және қадағалау субъектісі етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына алып келген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды бұзудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
9.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
11.
Бақылау және қадағалау субъектісі адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
12.
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
13.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
14.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, етті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық-санитариялық сараптама беру қағидаларын сақтамаудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
15.
Бірдейлендіру рәсімінен өтпеген және ветеринариялық ілеспе құжатсыз жануарларды сою фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
16.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың жұқпалы және паразиттік ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына әкеп соққан етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезіндегі ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды бұзу фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
17.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
18.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық-санитариялық сараптама беру қағидаларын сақтамаудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
19.
Бақылау және қадағалау субъектісінің адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялау құралдарын қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
9-қосымша
Жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
3.
Журнал мен ветеринариялық есепке алуды жүргізудің болуы
Өрескел
4.
Жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатты, міндетті бірдейлендіру рәсімінен өткен және ветеринариялық құжаттары (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) бар, аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерден союға әкелінген жануарлар мен құстарды союға қабылдау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
5.
Бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың өндіріс объектілерінің аумағына бақылаусыз кіруін болдырмайтын тұтас қоршаудың болуы
Елеулі
6.
Өндіріс объектілерінің аумағында мыналардың:

1) стационарного дезопромывочного пункта или площадки, или дезинфицирующего барьера для мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего мясо и мясную продукцию, сырье животного происхождения для переработки;
2) помещения для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и надзора и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) изолированной холодильной камеры для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
4) сооружениями для обеззараживания сточных вод
Грубое
5.
Соблюдение требований к технологическому процессу обеспечивающему:
1) исключение пересечений потоков и контактов сырых и готовых продуктов;
2) контроль поступающего для переработки сырья и вспомогательных материалов на соответствие требованиям в области ветеринарии и здравоохранения;
3) отсутствие соприкосновения мясных туш, находящихся в подвешенном состоянии, с полом, стенами и технологическим оборудованием;
4) сток жидкости к трапам на участках обескровливания, зачистки и мойки туш по специальным наклонным желобам;
5) разделение передачи пищевого сырья (жиросырья, кишечных комплектов, пищевой крови, субпродуктов) друг от друга с доступом для их санитарной обработки;
6) сбор непищевых отходов в специальную тару, окрашенную в отличительный цвет и имеющую надпись (маркировку) о ее назначении;
7) сбор ветеринарных конфискатов (туш и органов, забракованных при ветеринарно-санитарной экспертизе) в оборудованные отдельные спуски или специальные передвижные закрывающиеся емкости, окрашенные в отличительные цвета;
8) экстренную остановку конвейера с рабочих мест специалистов в области ветеринарии при помощи кнопки "Стоп" (в случае наличия полной автоматизации технологического процесса) в случае подозрения или выявления особо опасных заболеваний убойных животных;
9) отправку туш, субпродуктов и других продуктов убоя в холодильник только после их санитарной обработки, ветеринарно-санитарной экспертизы и клеймения;
10) подвод холодной и горячей воды к рабочим местам, а для сортировки (продувки) кишок подачу сжатого воздуха
Значительное
6.
Расположение штабеля для хранения сырья и продукции от стен, приборов охлаждения на расстоянии не ближе 30 см и наличие проходов между штабелями
Незначительное
7.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветучет, форма № 3-вет)
Грубое
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
8.
Наличие подтвержденных фактов нарушений субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
9.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
11.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств повлекших отравление людей и животных
Грубое
12.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
13.
Наличие подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц, повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
14.
Наличие подтвержденных фактов несоблюдения субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертизы при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
15.
Наличие подтвержденных информации о фактах убоя животных не прошедших процедуру идентификации и без сопроводительных ветеринарных документов
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
16.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах нарушений субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
17.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах наличии подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц, повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
18.
Наличие подтвержденных фактах несоблюдения субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертиз при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
19.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
Приложение 9
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождения
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
3.
Наличие ведения журнала и ветеринарного учета
Грубое
4.
Соблюдение требования по приему на убой животных и птиц, поступающих на убой из территорий и хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезням животных и птиц, прошедших процедуру обязательной идентификации и в сопровождении ветеринарных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
5.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц, бродячих животных на территорию объекта производства
Значительное
6.
Расположение сооружений и устройств на территории объектов производства, обеспечивающих возможность транспортировки без пересечения путей перевозки:

1) шикізатты, дайын өнім мен қалдықтарды тасу жолдарының;
2) ветеринариялық қарап-тексеруден кейін сою алдындағы ұстауға жіберілетін сау жануарларды тасу жолдарының санитариялық блокқа жіберілген ауру немесе ауру бойынша күдікті жануарлардың орын ауыстыруы;
3) дайын азық-түлік өнімдерін жануарлармен, көңмен, өндіріс қалдықтарымен қиылыспай тасымалдану мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылысжайлар мен құрылғыларды орналастыру
Елеулі
7.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көліктің жүрісі бөлігін залалсыздандыруға арналған дезинфекциялаушы тосқауылдың болуы
Елеулі
8.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілері (сою алаңдарынан басқа) мыналармен тиісінше жарақталуы:
1) ветеринария саласындағы мамандар үшін жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдықтары бар үй-жайлармен;
2) жануарларды орналастыруға арналған орынмен, жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруге арналған өткелектермен;
3) санитариялық қасапханамен (кәдімгі өндірістік цехтардағыдай, бірақ мөлшері едәуір шағын, ет пен субөнімдерді стерильдеуге арналған бөлімшесі бар үй-жаймен) немесе ауру немесе әлсіз жануарларды оқшаулап өңдеуге арналған санитариялық камерамен (ғимарат ішінде орналасқан бөлек үй-жаймен);
4) карантинге арналған үй-жайлармен (байқау және қажет болған жағдайда диагностикалық зерттеу мақсатында жануарлар басқа жануарлармен араластырылмай (тікелей немесе жанама) оқшау ұсталатын орындарымен) және оқшаулағышпен (ауру жануарларды орналастыру үшін мал сою объектісінің аумағында оқшауланған үй-жаймен);
5) ет пен сойылған өнімдер өңделгенге дейін оларды уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерамен;
6) сарқынды суды жинауға арналған бетондалған шұңқырмен (септикпен) және залалсыздандыруға арналған құрылысжайлармен;
7) жануарларды союдың алдында ұстауға арналған ғимараттармен (қалқалармен) (сойылатын жануарларды қабылдау, орналастыру, ветеринариялық қарап-тексеру, сұрыптау және тынықтыру үшін жануарларды сою объектісінің аумағында оңашаланған үй-жаймен (алаңмен));
8) тұрмыстық үй-жайлармен және киімді санитариялық өңдеуге арналған дезинфекциялау камерасымен;
9) жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерімен немесе ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасымен
Елеулі
9.
Карантиндік үй-жай мен оқшаулағыштан қи, төсем мен азық қалдықтарын жинау және жиып қою үшін санитариялық блоктың аумағында орналасқан, жануарларды сою объектісінің өндірістік қуаты ескеріле отырып, кемінде алты тәулікке есептелген бетондалған учаскенің болуы
Елеулі
10.
Қан-жынды жинау үшін бетондалған алаңқайға орналастырылатын, қақпағы тығыз жабылатын арнайы сыйымдылықтардың (контейнердің) болуы
Елеулі
11.
Еттің ластануын болдырмау үшін технологиялық операциялардың кеңістікте және уақыт жағынан бөлінуі:

1) сырья, готовой продукции и отходов;
2) здоровых животных, направляемых после ветеринарного осмотра на предубойное содержание, с путями перемещения больных или подозрительных по заболеванию животных, направленных в санитарный блок;
3) готовой пищевой продукции с животными, навозом, отходами производства
Значительное
7.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезинфекционного барьера для обеззараживания ходовой части транспорта
Значительное
8.
Наличие на объекте производства, осуществляющего убой животных (кроме убойных площадок) соответствующего оснащения:
1) помещения для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и надзора и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
2) место для размещения животных, расколы для ветеринарного осмотра животных;
3) санитарная бойня (помещение, как в обычных производственных цехах, но значительно меньших размеров с отделением для стерилизации мяса и субпродуктов) или санитарная камера (отдельное помещение, расположенное внутри здания) для изолированной переработки больных или слабых животных;
4) помещения для карантина (место, где животные содержатся в изоляции, не имея контакта (прямого или косвенного) с другими животными, в целях наблюдения и при необходимости, диагностических исследований) и изолятор (изолированное помещение на территории объекта убоя животных для размещения больных животных);
9) изолированная холодильная камера для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
6) бетонированная яма (септик) для сбора и сооружения для обеззараживания сточных вод;
7) здания (навесы) для предубойного содержания животных (обособленное помещение (площадка) на территории объекта убоя животных для приема, размещения, ветеринарного осмотра, сортировки и отдыха убойных животных);
8) бытовые помещения и дезинфекционная камера для санитарной обработки одежды;
9) подразделения производственного контроля и надзора по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам или лабораторией ветеринарно-санитарной экспертизы
Значительное
9.
Наличие бетонированного участка для сбора и накопления навоза, подстилки и остатков корма из карантина и изолятора, расположенной на территории санитарного блока, рассчитанной не менее чем на шестисуточное накопление с учетом производственной мощности объекта убоя животных
Значительное
10.
Наличие специальной емкости (контейнера) для сбора каныги с плотно закрывающейся крышкой, расположенной на бетонированной площадке
Значительное
11.
Наличие раздельности технологических операций в пространстве и времени, во избежание загрязнения мяса:

1) естен тандыру және қанын ағызу;
2) шошқаға қатысты: қайнаған сумен күйдіру, қылшықтан тазарту, қыру және үйіту;
3) ішегін ақтару (сойылған жануардың ұшасын мүшелеген кезде іш және көкірек қуыстарынан ішкі органдарды шығару) және кейіннен мүшелеу;
4) тазартылған қарын мен ішектерді өңдеу;
5) союдың басқа жанама өнімдерін өңдеу және жуу, атап айтқанда, сою желісінде жүргізілмеген болса, бастың терісін сыпыру;
6) союдың жанама өнімдерін буып-түю;
7) етті тиеп-жөнелту
Елеулі
12.
Барлық өндірістік үй-жайларға кіреберісте толық гигиеналық өңдеу модульдерінің болуы
Елеулі
13.
Жануарларды сою объектісінде ұсақ мүкәммалға (пышақ, мусаттар) арналған стерилизаторлардың болуы
Елеулі
14.
Неғұрлым ірі мүкәммалды, айналым ыдыстары мен көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін жуу машиналарының немесе дезинфекциялаушы ерітінді, суық және ыстық су жүргізілген жуатын үй-жайдың болуы
Елеулі
15.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізілетін жерлерде ветеринариялық конфискаттарды жинауға арналған, бөгде адамдардың рұқсатсыз қол жеткізуіне жол берілмейтін, басқа жабдықтан түсі өзгеше және мақсаты туралы жазуы бар контейнерлердің болуы
Елеулі
16.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектісі (сою алаңдары) мыналармен тиісінше жарақталуы:
1) жануарларды сою алдында ұстауды және қарап-тексеруді жүргізу мақсатында жануарларды орналастыруға арналған қаша (алаң), сондай-ақ жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып, экскременттерге арналған арнайы жабдықталған орын;
2) жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып:
оңай тазаланатын және дезинфекцияланатын, су ағызуды жеңілдететіндей түрде бейімделген, жабынның астынан су бұратын суағарлармен және арықтармен әрі сарқынды суды жинау және залалсыздандыру үшін бетондалған шұңқырмен (септикпен) жарақталған су өткізбейтін еден жабынымен;
тегіс, оңай жуылатын материалдармен қапталған немесе 3 метр (бұдан әрі – м) биіктікке дейін боялған, бұрыштары мен шығып тұрған жерлері дөңгелектелген қабырғамен;
желдетумен және жылытумен;
түсті бұрмаламайтын табиғи немесе жасанды жарықтандырумен;
қанын ағызуды, терісін сыпыруды, ішкі органдарды шығаруды және ұшалар мен ішкі органдарды сойылғаннан кейін қарап-тексеру жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында ұшаны іліп қоюға арналған, ұшалардың еденге, қабырғаға, технологиялық жабдыққа тиюін болғызбайтын айлабұйыммен;
пышақтарды (кемінде екі), ілгектерді, құралдарды (фонендоскоп, термометр, плесиметр, бюкс) залалсыздандыруға арналған стерилизаторы, қолды өңдеуге арналған дезинфекциялағыш құралдары бар кеспектері, арнайы киімі бар ветеринар дәрігерге арналған орынмен;
сарқынды суды жинау мен залалсыздандыруға арналған жабық шұңқырмен (септикпен);
асқазан мен ішектерді босатуға және тазартуға бейімделген орынмен;
ілмекті жолдардың астынан ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде қан жинауға арналған тұғырлықтармен;
персоналға арналған қолжуғышпен, бір реттік қол орамалмен (қол жууға арналған дезерітінділермен);
тот баспайтын материалдардан жасалған, оңай тазартылатын және дезинфекцияланатын құралдармен және жұмыс жабдығымен, ветеринариялық конфискаттарға арналған контейнермен жасақталу
Елеулі
17.
Ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде ілгекті жолдардың астынан техникалық қанды жинау үшін оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдармен қапталған және қанның траптарға ағуы үшін еңістенген тұғырлықтар немесе қанды ағызуға арналған астаушаның болуы
Болмашы
18.
Жануарларды бауыздау мен терісін сыпыру аймақтарын мүшелеу және ішкі органдарды өңдеу аймағынан бөліп тұратын биіктігі кемінде 2 м қалқаның болуы
Болмашы
19.
Шошқалардың ұшаларын қайнаған сумен күйдіру, қылшығын алу, тазарту және үйіту үшін сойылған жерден кемінде 5 м ашық кеңістікпен бөлінген немесе биіктігі кемінде 3 м қалқамен қоршалған арнайы орынның болуы
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
20.
Бақылау және қадағалау субъектісі жануарларды сою кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына алып келетін бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
21.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
22.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
23.
Бірдейлендіру рәсімінен өтпеген және ветеринариялық ілеспе құжаттарысыз жануарларды сою фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
24.
Адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
25.
Жануарларды сою кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
26.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
27
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, етті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық-санитариялық сараптама беру қағидаларын сақтамаудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
28.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісі жануарларды сою кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына алып келетін бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
29.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
30.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, етті, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық-санитариялық сараптама беру қағидаларын сақтамаудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
31.
Бақылау және қадағалау субъектісінің адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
10-қосымша
Азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Ветеринариялық биопрепараттарды өндiру туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
3.
Азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
4.
Тамақ қалдықтарын өңдеуге арналған оқшауланған үй-жайдың болуы
Елеулі
5.
Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды, сондай-ақ технологиялық процестерде пайдаланылмайтын мүкәммал мен жабдықты сақтауға жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
Болмашы
6.
Қоймалық үй-жайларда өңдеуші өндірістер қалдықтарын сақтау үшін жабық резервуарлардың немесе қоршалған ашық жинағыштардың (алаңдардың) болуы
Болмашы
7.
Құрамажем өндіретін ұйымдарда сусымалы шикізатты (бидай, кебек, ұнтақ) сақтау үшін сүрлемдік (бункерлік) немесе едендік үлгідегі қоймалардың болуы
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
8.
Азықты және азықтық қоспаларды өндіру (дайындау) үшін жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың ауыруына, улануына алып келетін жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары бойынша саламатсыз пункттерден (аумақтардан) алынған шикізатты пайдалану туралы ақпараттың болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
9.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
11.
Өндірілетін азық және азық қоспаларының шыққан жері мен қауіпсіздігін растайтын тиісті құжаттардың болмауы туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
12.
Жануарлардан алынған тіндерден (қолдана отырып) азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
13.
Азық және азық қоспаларын өндіру кезінде, сондай-ақ оларды тасмалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
14.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында азықты және азықтық қоспаларды өндіру (дайындау) үшін жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың ауыруына, улануына алып келетін жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары бойынша саламатсыз пункттерден (аумақтардан) алынған шикізатты пайдалану туралы ақпараттың болуы
Өрескел
15.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында өндірілетін азық және азық қоспаларының шыққан жері мен қауіпсіздігін растайтын тиісті құжаттардың болмауы фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
16.
Жануарлардан алынған тіндерден (қолдана отырып) азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
17.
Азық және азық қоспаларын өндіру кезінде, сондай-ақ оларды тасмалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
11-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзуөлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың бар-жоғы және оларды жұмсау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Жануарлардың аурулары туралы есепті ұсынбау
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
3.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы мәліметтерге сәйкес жануарлардың жеке нөмірлерін көрсете отырып, вакциналау, аллергиялық зерттеулер, өңдеу жүргізілген жануарлар актілерінің, тізімдемелерінің болуы
Өрескел
4.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптарды сақтау:

1) оглушение и обескровливание;
2) в отношении свиней: ошпаривание, удаление щетины, скобление и опаливание;
3) нутровка (извлечение внутренних органов из брюшной и грудной полостей при разделке туши убитого животного) и последующая разделка;
4) обработка очищенных желудков и кишок;
5) обработка и промывка других побочных продуктов убоя, в частности съемка шкуры с голов, если это не проводилось на линии убоя;
6) упаковка побочных продуктов убоя;
7) отгрузка мяса
Значительное
12.
Наличие при входе во все производственные помещения модулей полной гигиенической обработки
Значительное
13.
Наличие на объекте убоя стерилизаторов для мелкого инвентаря (ножи, мусаты)
Значительное
14.
Наличие для мытья и дезинфекции более крупного инвентаря, оборотной тары и транспортных средств моечных машин или моечного помещения с подводкой дезинфицирующего раствора, холодной и горячей воды
Значительное
15.
Наличие в местах проведения ветеринарно-санитарной экспертизы контейнеров для сбора ветеринарных конфискатов, исключающих несанкционированный доступ к ним посторонних лиц, отличающихся по цвету от другого оборудования и имеющих надпись об их назначении
Значительное
16.
Наличие на объекте производства, осуществляющего убой животных (убойные площадки) соответствующего оснащения:
1) загон (площадку) для размещения животных, с целью проведения предубойной выдержки и осмотра животных, а также специально оборудованное место для экскрементов с учетом производственной мощности объекта убоя животных;
2) помещение для забоя с учетом производственной мощности объекта убоя животных, которое оснащено:
водонепроницаемым половым покрытием, которое легко чистится и дезинфицируется, приспособленным таким образом, чтобы облегчить отвод воды, снабженным отводящими стоками и канавами под покрытием и бетонированной ямой (септиком) для сбора и обеззараживания сточных вод;
гладкими стенами, покрытыми легко моющимися материалами или покрашенными до высоты 3 метров (далее – м), с округленными углами и выступами;
вентиляцией и отоплением;
естественным и/или искусственным освещением, которое не искажает цвета;
приспособлением для подвешивания туши, с целью обеспечения обескровливания, снятия шкуры, извлечения внутренних органов и проведения послеубойного осмотра туш и органов, исключающим соприкосновения туш с полом, стенами, технологическим оборудованием;
местом для ветеринарного врача со стерилизатором для обеззараживания ножей (не менее двух), крючков, инструментов (фонендоскоп, термометр, плессиметр, бюкс), бочками с дезинфицирующими средствами для обработки рук, специализированной одеждой;
закрытой ямой (септик) для сбора и обеззараживания сточных вод;
приспособленным местом для освобождения и очистки содержимого желудков и кишечника;
на участках обескровливания туш под подвесными путями устроены поддоны для сбора крови;
умывальником для персонала, одноразовым ручным полотенцем (дезрастворы для рук);
инструментами и рабочим оборудованием, контейнером для ветеринарных конфискатов, сделанных из нержавеющих материалов, легко поддающихся чистке и дезинфекции
Значительное
17.
Наличие на участках обескровливания туш под подвесными путями поддонов для сбора технической крови, облицованных материалами, легко подвергающимися мойке и дезинфекции, и имеющих уклон для стока крови к трапам или желоб для стока крови
Незначительное
18.
Наличие перегородки высотой не менее 2 м разделяющей зоны забоя и снятия шкур от зоны разделки и обработки внутренних органов
Незначительное
19.
Наличие специального места отделенного от места забоя открытым пространством, не менее 5 м или огражденного перегородкой высотой не менее 3 м для проведения ошпаривания, депиляции, очистки и обжига туш свиней
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
20.
Наличие подтвержденных фактов нарушении субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при убое животных, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
21.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
22.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
23.
Наличие подтвержденных информации о фактах убоя животных не прошедших процедуру идентификации и без сопроводительных ветеринарных документов
24.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
25.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при убое животных
Грубое
26.
Наличие подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
27.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора о несоблюдении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертиз при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
28.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при убое животных, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
29.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах наличии подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц, повлекших заболевание людей, распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
30.
Наличие подтвержденных фактов несоблюдения субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертиз при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
31.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
Приложение 10
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета о производстве ветеринарных биопрепаратов
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
3.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего деятельность по производству кормов и кормовых добавок
Грубое
4.
Наличие изолированного помещения для обработки пищевых отходов
Значительное
5.
Соблюдение требования по недопущению хранения в производственных помещениях отходов, а также инвентаря и оборудования, не используемых в технологических процессах
Незначительное
6.
Наличие в складских помещениях закрытых резервуаров или огражденных открытых сборников (площадок) для хранения отходов перерабатывающих производств
Незначительное
7.
Наличие в организациях по производству комбикормов складов силосного (бункерного) или напольного типа для хранения сыпучего сырья (зерно, отруби, мучки)
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
8.
Наличие информации об использования для производства (изготовления) кормов и кормовых добавок сырье, происходящее из неблагополучных пунктов (территорий) по особо опасным болезням животных и птиц, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание, отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
9.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
11.
Наличие подтвержденных информации об отсутствии соответствующих документов, подтверждающих их происхождение и безопасность производимых кормов и кормовых добавок
Грубое
12.
Наличие подтвержденных информации о производстве (изготовлении) кормов и кормовых добавок из (с использованием) тканей животного происхождения
Грубое
13.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требовании при производстве кормов и кормовых добавок, а также при их транспортировке
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
14.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах нарушении об использования для производства (изготовления) кормов и кормовых добавок сырья, происходящего из неблагополучных пунктов (территорий) по особо опасным болезням животных и птиц, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание, отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
15.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах отсутствии соответствующих документов, подтверждающих их происхождение и безопасность производимых кормов и кормовых добавок
Грубое
16.
Наличие подтвержденных информации о производстве (изготовление) кормов и кормовых добавок из (с использованием) тканей животного происхождения
Грубое
17.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требовании при производстве кормов и кормовых добавок, а также при их транспортировке
Грубое
Приложение 11
к критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу
Грубое
2.
Непредставление отчета о болезнях животных
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
3.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
4.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:

1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу орнын және уақытын айқындайды;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді;
3) жануарға жеке нөмір береді;
4) дерекқордың жүргізілуін жүзеге асырады (дерекқорға деректер енгізу);
5) жануар иесіне ветеринариялық паспорт береді
Өрескел
5.
Биологиялық материалдардан сынамалар алу және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
6.
Үш жыл бойы сақталуы тиіс берілген ветеринариялық анықтамаларды, көшірмелер мен түбіртектерді есепке алудың болуы
Өрескел
7.
Жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған аспаптар мен құралдардың аз қажетті санының болуы:
1) ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған жануарларды қозғалтпай ұстау құрылғысы;
2) инесіз инъектор;
3) термочемодандар;
4) жаппай екпе жасауға арналған аппарат (металдан жасалған);
5) кутиметр;
6) ұнтақ беру құрылғысы (дәрі-дәрмек үшін);
7) бұқаға арналған мұрын сақинасы;
8) қайшылар;
9) мақта (стерильді емес);
10) ветеринариялық термометр
Өрескел
8.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған тоңазытқыштың және тоңазытқыш агенті бар термосыйымдылықтың (өлшемдері 100x100x200 сантиметрден (бұдан әрі – см) аспайтын), сондай-ақ металл шкафтың болуы
Өрескел
9.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған және бүкіл сақтау мерзiмi ішінде олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін мамандандырылған қойма үй-жайларының болуы
Өрескел
10.
Ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алудың болуы
Өрескел
11.
Үй-жайлардың температурасы мен ылғалдылығына тұрақты бақылау жүргізу, сондай-ақ үй-жайларды жинау және өңдеу
12.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостердің болуы
Елеулі
13.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттардың қажетті ең аз тізбесімен қамтамасыз ету жөніндегі талапты сақтау:
1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат;
2) сырға салуды жүргізуге арналған аппарат;
3) өзі желімденетін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
5) аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
Елеулі
14.
Дезинфекциялау қондырғылары бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
Елеулі
15.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын қоспағанда, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:
1) биіктігі 2,5 метр (бұдан әрі – м), ұзындығы 6 м, ені 3 м болатын қалқа;

1) определяет место и время проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт
Грубое
5.
Соблюдение требований по отбору проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию
Грубое
6.
Наличие учета выданных ветеринарных справок, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
7.
Наличие минимального необходимого количества приборов и инструментов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных:
1) устройство фиксации животных для проведения ветеринарных мероприятий;
2) безыгольный инъектор;
3) термочемоданы;
4) аппарат для массовых прививок (металлический);
5) кутиметр;
6) порошкодаватель (для лекарств);
7) кольцо носовое для быка;
8) ножницы;
9) вата (не стерильная);
10) термометр ветеринарный
Грубое
8.
Наличие холодильника для хранения ветеринарных препаратов и термоемкости с хладагентом (размеры не более 100 x 100 x 200 сантиметров (далее – см)), а также металлический шкаф
Грубое
9.
Наличие специализированного складского помещения для хранения ветеринарных препаратов и обеспечения их безопасности в течение всего срока хранения
Грубое
10.
Наличие учета движения ветеринарных препаратов
Грубое
11.
Регулярное проведение контроля и надзора температуры и влажности помещений, а также уборка и обработка помещений
Грубое
12.
Наличие ведомостей о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
13.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым перечнем атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных:
1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
Значительное
14.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
Значительное
15.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, за исключением скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы:
1) навес высотой 2,5 метра (далее – м), длиной 6 м, шириной 3 м;

2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүкәммалды, арнайы киімді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлар;
3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м сорғыш мұржа;
4) биіктігі кемінде 2 м кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі бойынша тереңдігі 0,8 – 1,4 м және ені 1,5 м траншея;
6) шұңқырдың екі қабатты жабыны;
7) көпір
Өрескел
16.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:
1) сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, сібір жарасының тіркелген эпизоотиялық ошақтары туралы ақпараттың болуы;
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр дуалмен (метал немесе бетон) қоршау. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар (аурудың пайда болған күнімен) тақтайшалардың болуы;
Өрескел
17.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесепке алу, № 1-вет нысан);
2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесепке алу, № 2-вет нысан)
Өрескел
18.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілу (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау:
1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);
2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Болмашы
19.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізу
Өрескел
20.
Ақпараттық жүйеге берілген ветеринариялық анықтамалар туралы мәліметтерді енгізу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
21.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың инфекциялық және паразитарлық ауруларының дамуына және таралуына, сондай-ақ жануарлардың қырылуына, адамдардың және жануарлардың ауруға шалдығуына немесе жұқтыруына алып ететін жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізбеу фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
22.
Құзыреті шегінде ветеринария саласындағы талаптарды сақтамау фактілері бойынша бір немесе одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
23.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау аясында берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
24.
Бақылау және қадағалау субъектісінің құрылысын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) күтіп-ұстауды бұзу туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
25.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық анықтамаларды беруді ресімдеу талаптарының бұзуы туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
26.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлар мен адамдарды жұқтыруға, топырақтың, судың және өсімдік жамылғысының ластануына әкеп соққан ветеринариялық препараттарды пайдалану және сақтау шарттарын сақтамауының расталған фактілерінің болуы
Өрескел
27.
Бақылау және қадағалау субъектісінің құрылысын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған сою алаңдарын (ауыл шаруашалығы жануарларын сою алаңы) күтіп-ұстауды бұзу туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
28.
Жоспарлы ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) профилактикалық іс-шаралардың уақытында жүргізілмеуі туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
29.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың инфекциялық және паразитарлық ауруларының дамуына және таралуына, сондай-ақ жануарлардың қырылуына, адамдардың және жануарлардың ауруға шалдығуына немесе жұқтыруына алып ететін жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды жүргізбеу фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
30.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында бақылау және қадағалау субъектісінің құрылысын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) күтіп-ұстауды бұзу фактілері туралы ақпараттың болуы
Өрескел
31.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлар мен адамдарды жұқтыруға, топырақтың, судың және өсімдік жамылғысының ластануына әкеп соққан ветеринариялық препараттарды пайдалану және сақтау шарттарын сақтамауының расталған фактілерінің болуы
Өрескел
32.
Бақылау және қадағалау субъектісінің ветеринариялық анықтамаларды беруді ресімдеу талаптарын бұзуы туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
12-қосымша
Сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Сүт әне сүт өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
3.
Жол құжатында сүт автоцистерналарын сүттен әрбір босатылғаннан кейін жуылғаны және дезинфекцияланғаны, кейіннен оларға пломба салынғаны туралы белгінің болуы
Өрескел
4.
Сүт өңдеуді жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
5.
Сүтке арналған ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
6.
Шлангілер мен түтікшелерді өңдеуге арналған жуу және дезинфекциялау ерітінділерін сақтау үшін таңбаланған арнайы сыйымдылықтардың болуы
Елеулі
7.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында сүт және сүт өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 5-вет нысан)
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
8.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық ауруларының, паразиттік және (немесе) зооноздық инфекциялардың таралуына алып келетін, жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден өңдеуге келіп түскен сүтті қабылдау талаптарын сақтамау туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
9.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) өтініштің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау аясында берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
11.
Сүтті өңдеу, сондай-ақ тасымалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы
12.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың жұқпалы ауруларының, паразиттік және (немесе) зооноздық инфекциялардың таралуына алып келетін жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша қолайсыз аумақтардан және шаруашылық жүргізуші субъектілерден өңдеуге келіп түсетін сүтті қабылдау талаптарын сақтамау фактілері туралы аұпараттың болуы
Өрескел
13.
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында және бұқаралық ақпарат құралдарында адамдар мен жануарлардың жануарлар мен адамға ортақ аурулармен ауырғаны, сондай-ақ улануы туралы ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
13-қосымша
Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері
1.
Ветеринариялық биопрепараттарды өндiру туралы есепті ұсынбау
Өрескел
Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері
2.
Жинап қою аймағында:

2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;
4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8-1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
Грубое
16.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:
1) наличие информации о зарегистрированных эпизоотических очагах сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 м, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг, обеспеченный обозначением в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни)
Грубое
17.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
Грубое
18.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);
2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Незначительное
19.
Ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
20.
Соблюдение требований по внесению сведении о выданных ветеринарных справках в информационную систему
Грубое
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
21.
Наличие фактов не проведения субъектом контроля и надзора ветеринарно-санитарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных, повлекших развитие и распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также падежа животных, заболевание или заражение людей и животных
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
22.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения требований в области ветеринарии в пределах компетенции
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
23.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
24.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора содержания скотомогильников (биотермических ям), строительство которых организовано местными исполнительными органами
Грубое
25.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора требований оформления выдачи ветеринарных справок
Грубое
26.
Наличие подтвержденных фактов несоблюдения субъектом контроля и надзора условий использования и хранения ветеринарных препаратов, повлекших заражение животных и людей, загрязнение почвы, воды и растительного покрова
Грубое
27.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора содержания убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), строительство которых организовано местными исполнительными органами
Грубое
28.
Наличие подтвержденной информации о несвоевременном проведении плановых ветеринарных (ветеринарно-санитарных) профилактических мероприятий
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
29.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах не проведения субъектом контроля и надзора ветеринарно-санитарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных, повлекших развитие и распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также падежа животных, заболевание или заражение людей и животных
Грубое
30.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора содержания скотомогильников (биотермических ям), строительство которых организовано местными исполнительными органами
Грубое
31.
Наличие подтвержденных фактов несоблюдения субъектом контроля и надзора условий использования и хранения ветеринарных препаратов, повлекших заражение животных и людей, загрязнение почвы, воды и растительного покрова
Грубое
32.
Наличие подтвержденной информации о нарушениях субъектом контроля и надзора требований оформления выдачи ветеринарных справок
Грубое
Приложение 12
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку молока
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
3.
Наличие отметки в путевом документе о промывке и дезинфекции молочных автоцистерн после каждого освобождения от молока с последующим опломбированием
Грубое
4.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего переработку молока
Грубое
5.
Наличие ветеринарных справок на молоко
Грубое
6.
Наличие специальных промаркированных емкостей для хранения моющих и дезинфицирующих растворов для обработки шлангов и патрубков
Значительное
7.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (ветучет, форма № 5-вет)
Грубое
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
8.
Наличие подтвержденной информации о несоблюдении требований приема молока поступающих в переработку из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных, повлекших заболевание людей, распространение инфекционных болезней животных, паразитарных и (или) зоонозных инфекций вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
9.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10.
Непредоставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
11.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при переработке молока, а также при транспортировке
Грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
12.
Наличие на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах несоблюдении требований приема молока поступающих в переработку из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных, повлекших заболевание людей, распространение инфекционных болезней животных, паразитарных и (или) зоонозных инфекций вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
13.
Наличие информации на официальных интернет-ресурсах государственных органов и средствах массовой информации о фактах заболеваний людей и животных болезнями общими для животных и человека, а также отравлении
Грубое
Приложение 13
к Критериям оценки степени
риска в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
1.
Непредставление отчета о производстве ветеринарных биопрепаратов
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
2.
В зоне складирования:

1) әртүрлі санаттағы материалдар мен өнімді (бастапқы шикізат және буып-түю материалдары; аралық, өлшеп оралмаған және дайын өнім; карантиндегі өнім; шығаруға рұқсат берілген, кейінге қалдырылған, кері қайтарылған немесе қайтарылып алынған өнім) тиісінше сақтауды қамтамасыз ету үшін жеткілікті сыйымдылықты көздейді;
2) жинап қою аймағын ұйымдастыру кезінде тиісінше сақтау жағдайларын көздеу қажет. Жинап қою аймақтары таза және құрғақ болуы керек, онда қажетті температуралық режим қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, арнайы сақтау жағдайларын (температура, ауа ылғалдылығы) және оларды бақылауды қамтамасыз ету керек;
3) материалдар мен өнімді қабылдау және беру аймақтарында олардың қолайсыз ауа райы жағдайларынан қорғалуы қамтамасыз етілуі тиіс;
4) егер, карантин режимі өнімді бөлек аймақтарда сақтаумен қамтамасыз етілетін болса, онда ол аймақтар нақты белгіленуі тиіс;
5) бастапқы материалдар сынамаларын іріктеуді бөлек аймақта орындайды. Сынамаларды қойма аймағында іріктеу кезінде тікелей немесе айқаспалы ластанудың алдын алатын шаралар қабылдануы тиіс;
6) жарамсыз деп танылған, қайтарылып алынған немесе кері қайтарылған материалдарды сақтау үшін оқшауланған аймақтар көзделеді;
7) қатты әсер ететін заттар мен препараттар қауіпсіз және күзетілетін үй-жайларда сақталуы тиіс;
8) ветеринариялық препараттың сәйкестігін растауда олардың шешуші рөліне байланысты таңбаланған буып-түю материалдарының сенімді және қауіпсіз сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) жартылай фабрикаттарды, жекелеген ингредиенттерді анық көрінетін таңбасы – өнімнің атауы, жасалған күні, қоймаға келіп түскен күні бар, жауапты адамның қолы қойылған арнайы контейнерлерде сақтау керек. Дайын өнім контейнерлерде немесе стеллаждарда тиісті таңбасы бар тауарлық орамада сақталуы тиіс;

1) предусматривают достаточную вместимость для обеспечения надлежащего хранения различных категорий материалов и продукции (исходного сырья и упаковочных материалов; промежуточной, не расфасованной и готовой продукции; продукции, находящейся в карантине; разрешенной для выпуска, отклоненной, возвращенной или отозванной продукции);
2) при организации зон складирования следует предусматривать надлежащие условия хранения. Зоны складирования должны быть чистыми и сухими, в них должен быть обеспечен требуемый температурный режим. При необходимости следует обеспечивать специальные условия хранения (температура, влажность воздуха) и их контроль;
3) в зонах приемки и выдачи материалов и продукции должна быть обеспечена их защита от неблагоприятных погодных условий;
4) если режим карантина обеспечивается хранением продукции в раздельных зонах, то эти зоны должны быть четко обозначены;
5) отбор проб исходных материалов, выполняют в отдельной зоне. При отборе проб в складской зоне должны быть приняты меры, предотвращающие прямое или перекрестное загрязнение;
6) для хранения отбракованных, отозванных или возвращенных материалов предусматривают изолированные зоны;
7) сильнодействующие вещества и препараты должны храниться в безопасных и охраняемых помещениях;
8) должно быть обеспечено надежное и безопасное хранение маркированных упаковочных материалов ввиду их ключевой роли в подтверждении идентичности ветеринарного препарата;
9) полуфабрикаты, отдельные ингредиенты следует хранить в специальных контейнерах, имеющих четкую маркировку – наименование продукции, дату изготовления, дату поступления на склад, подпись ответственного лица. Готовая продукция должна храниться в товарной упаковке с соответствующей маркировкой в контейнерах или на стеллажах;

1) қосалқы материалдарды, химиялық ерітінділерді, қоректік ортаны, жасуша өсіріндісін дайындауға арналған үй-жайлардың;
2) өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
3) виварияның;
4) оқшаулағыштардың;
5) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
6) температура мен ылғалдылықты тіркейтін (қажет болған жағдайда) датчиктермен жабдықталған термостат бөлмесінің;
7) зертханалық ыдыстарды, қоректік орталарды, құралдарды зарарсыздандыруға және микробтық өсірінділерді, жұқтырған материалды және басқа да биологиялық қалдықтарды зарарсыздандыруға (залалсыздандыруға) арналған автоклавтың;
8) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
9) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
10) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
11) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
12) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
4.
Жануарлар ауруларын диагностикалау бойынша препараттарды өндіру үшін:
1) қосалқы материалдарды, химиялық ерітінділерді, қоректік ортаны, жасуша өсіріндісін дайындауға арналған үй-жайлардың;
2) өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
3) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
4) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
5) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
6) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
7) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
8) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
5.
Фармакологиялық белсенділігі бар препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
6.
Жануарлардың өнімділігін арттыруға арналған препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;

1) помещения для подготовки вспомогательных материалов, химических растворов, питательных сред, культур клеток;
2) помещения (цеха, отдела) по производству;
3) вивария;
4) изоляторов;
5) подразделений производственного контроля производителя;
6) термостатной комнаты, снабженной регистрирующими температуру и влажность (при необходимости) датчиками;
7) автоклав для стерилизации лабораторной посуды, питательных сред, инструментов и обеззараживания (обезвреживания) микробных культур, инфицированного материала и других биологических отходов;
8) моечной − для мойки и заготовки посуды;
9) помещения для упаковки;
10) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
11) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
12) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
4.
Наличие для производства препаратов по диагностике болезней животных:
1) помещения для подготовки вспомогательных материалов, химических растворов, питательных сред, культур клеток;
2) помещения (цеха, отдела) по производству;
3) подразделений производственного контроля производителя;
4) моечной − для мойки и заготовки посуды;
5) помещений для упаковки;
6) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
7) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
8) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
5.
Наличие для производства препаратов, обладающих фармакологической активностью:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной − для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
6) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
6.
Наличие для производства препаратов, предназначенных для повышения продуктивности животных:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной − для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;

6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
7.
Дезинфекциялауға, дератизациялауға, дезинсекциялауға арналған препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
8.
Өндірілетін ветеринариялық препараттың техникалық шарттарына сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіруге арналған технологиялық, өлшеу және сынау жабдығының болуы, аспаптармен және жабдықтармен жарақтандырылған аккредиттелген сынақ зертханасының не өндірілетін ветеринариялық препараттардың сапасын бақылауды жүзеге асыру үшін көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен сынақ жұмыстарын (қызметтерін) орындау туралы шарттың болуы (өлшеу құралдарының типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсатында сынақтардың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, көрсетілетін қызметті алушының қолымен куәландырылған бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар, өлшеу құралдарындағы салыстырып тексеру туралы сертификаттар және (немесе) салыстырып тексеру таңбасының бедерлері және/немесе өлшеу құралдарын калибрлеу туралы сертификаттар, сондай-ақ сынақ зертханасын аккредиттеу аттестаты не аккредиттелген сынақ зертханасымен шарт)
Өрескел
9.
Заңды тұлғалар үшін:
басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы:
ветеринариялық препараттарды өндірумен және өндірістік бақылаумен тікелей айналысатын бөлімшелерде "ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар және (немесе) "ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім (колледж) бар мамандар (кемінде бір ветеринариялық дәрігердің немесе фельдшердің);
ветеринариялық препараттарды өндірумен және өндірістік бақылаумен тікелей айналысатын бөлімшелерде жоғары немесе орта биотехнологиялық, химиялық немесе биологиялық білімі бар мамандар;
ветеринариялық препараттарды өндірумен тікелей айналысатын бөлімшелердің басшыларында және/немесе өндірістік бақылау, мамандандыру немесе жетілдіру бөлімшесінің қызметкерінде және соңғы 5 жылда біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінде мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі.
Жеке тұлғалар үшін:
"ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің және (немесе) "ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің (колледждің), мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің, соңғы 5 жылда мамандануы немесе жетілдірілуі және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінің болуы.
Өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
10.
Ветеринария саласындағы біліктілік талаптарға сәйкес емес мәселелер бойынша бір және одан да көп расталған шағымдардың және өтініштердің болуы
маңызды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 21 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 62 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ірі қара малды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________
____________________________________________________________________
( № , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
2.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
3.
Ересек жануарларға арналған қораға дезинфекция жүргізгендігі және жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін, жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
4.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
5.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

6) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
7.
Наличие для производства препаратов для дезинфекции, дератизации, дезинсекции:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной – для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
6) стационарных коммуникаций − горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
8.
Наличие технологического, измерительного и испытательного оборудования для производства препаратов ветеринарного назначения в соответствии с техническими условиями на производимый ветеринарный препарат, наличие аккредитованной испытательной лаборатории, оснащенной приборами и оборудованием, либо договора о выполнении испытательных работ (услуг) с организациями, имеющими указанные лаборатории, для осуществления контроля качества производимых ветеринарных препаратов (средства измерений, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан по результатам испытаний с целью утверждения типа или метрологической аттестации средств измерений, приборы контроля, вспомогательные материалы и оборудование, заверенные подписью услугополучателя, сертификаты о поверке и (или) оттиски поверительного клейма на средствах измерений и/или сертификаты о калибровке средств измерений, а также аттестат аккредитации испытательной лаборатории, либо договор с аккредитованной испытательной лабораторией)
Грубое
9.
Для юридических лиц:
наличие квалифицированного состава руководителей и специалистов: в подразделениях непосредственно занятых производством ветеринарных препаратов и производственного контроля специалистов (не менее одного ветеринарного врача или фельдшера), имеющих высшее и (или) послевузовское образование по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария" и (или) техническое и профессиональное образование (колледж) по специальности "ветеринария";
специалистов с высшим или средним биотехнологическим, химическим или биологическим образованием в подразделениях непосредственно занятых производством ветеринарных препаратов и производственного контроля;
стажа работы по специальности не менее двух лет у руководителей подразделений непосредственно занятых на производстве ветеринарных препаратов и/или у работника подразделения производственного контроля, специализации или усовершенствования и других видов повышения, квалификации за последние 5 лет.
Для физических лиц:
наличие высшего и (или) послевузовского образования по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария" и (или) технического и профессионального образования (колледж) по специальности "ветеринария", стажа работы по специальности не менее двух лет, специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 лет.
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
10.
Наличие одной и более подтвержденных жалоб и обращений по вопросам несоответствия квалификационным требованиям в области ветеринарии
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 21
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 62
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота
(от 1000 и более условных голов)
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора __________________________________________
___________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора __________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
2.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
3.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
4.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
5.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;
5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын 5) (Д аймағы) - көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
6.
Мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында жануарларды күтіп-бағуға арналған мынадай объектілердің болуы:
1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаң
7.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
8.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
9.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
10.
Құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және диагностика бойынша талаптарды сақтау, сондай-ақ қарауылдық және кызметік иттерге мерзімді дегельминтизация жүргізу
11.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
12.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), азық дайындайтын цехтің, азыққа арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
13.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
14.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
15.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені, жануарлардың қырылғандағы, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы хабардар ету
16.
Тамақ қалдықтарын бордақыланатын шошқаларға азық ретінде пайдаланар алдында зарарсыздандыру үшін арнайы қазандардың болуы
17.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
18.
Бастапқы қалыптастырылған әрбір торайлар тобының құрамын кейінгі өндіріс сатылары – шошқа басын толықтыратын төлді бағып өсіруде, өсіруде және бордақылауда жеке өндірістік бірлік ретінде сақтап қалу
19.
Репродукция цехында аналық шошқа торайлаған кезде шуын немесе өлі туған төлді жинау үшін ылғал өткізбейтін сыйымдылықтардың болуы
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ _______________
лауазымы                   қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы
___________________________________________________ _______________
лауазымы                               қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 21 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 62 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру (1000 шартты бастан аз) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________
____________________________________________________________________
( № , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________
____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талаптарға сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
1.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеу және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы уақтылы хабардар ету
2.
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек етті өңдеуші кәсіпорындарында, сою пункттерінде немесе алаңдарында сою жөніндегі талапты сақтау
3.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
4.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
5.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
6.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр қашықтықта орналастыру
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ _______________
лауазымы                   қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы
___________________________________________________ _______________
лауазымы                               қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 21 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 62 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________
___________________________________________________________________
( № , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________
___________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
___________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы __________________________________
___________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Технологиялық процестердің ағындылығын қамтамасыз ету және шикізат пен қалдықтар ағындарының дайын өнім ағындарымен жанасу мүмкіндігін болдырмау
2.
Балық және балық өнімдерін өңдеуді жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
3.
Балықтың кәсіпшілік ауданына тиесілілігі туралы ақпараты бар таңбамен жарақтау
4.
Өңдеу кәсіпорындарына түскен балық және балық өнімдеріне ветеринариялық сертификаттардың және/немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
5.
Микробиологиялық, паразитологиялық, химиялық, уытты элементтерге, пестицидтерге және радионуклидтерге сараптама жасау актісінің (сынақ хаттамаларының) болуы
6.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде ет және субөнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 3-вет нысан)
7.
Тұрақты санитариялық өңдеу және дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу графигінің болуы
8.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу туралы актінің болуы
9.
Шикізатты, дайын өнімді, буып-түю және қосалқы материалдарды бөлек сақтауға арналған тоңазытқыш жабдықтары бар, оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдардан жасалған, еденнен биіктігі кемінде 15 сантиметр (бұдан әрі – см) болатын сөрелермен, стеллаждармен, тауар астына қойылатын ыдыстармен және контейнерлермен, тоңазытқыш камералар – конденсатты жинау және ағызу жүйелерімен жабдықталған сақтауға арналған қоймалық үй-жайдың болуы
10.
Объект үй-жайларының ішкі жақтарының жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімділігі
11.
Балық және балық өнімдерін сақтауға арналған тоңазытқыш қондырғыларда, үй-жайлар мен жабдықтарда температура көрсеткіштерін жазып алатын термометрлердің болуы
12.
Штабельдердің қабырғалардан және тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 см қашықтықта орналасуын сақтау
13.
Әрбір өнім түрі үшін арнайы бөлінген орындардағы тиісті бөлімдерде сақталатын, таңбасы бар бөлуге арналған тақтайшалар мен пышақтардың болуы
14.
Алмалы-салмалы жуылатын москитті торлары бар ашылатын терезелердің болуы
15.
Қалдықтарды жинауға және кәдеге жаратуға арналған арнайы жабдықталған орынның болуы
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ _______________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы
___________________________________________________ ______________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 21 мен
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 62 бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________
____________________________________________________________________
( № , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Зертханаларды объектінің қуатына байланысты мынадай үй-жайлар жинағымен жарақтау жөніндегі талаптарды сақтау:

2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – хранения кормов;
5) (зона Д) – обособленного места для хранения навоза.
6.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:
1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загонов для организации прогулки животных, имеющих навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадки для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
7.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
8.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
9.
Наличие актов о проведении дератизации
10.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также проведение периодической дегельминтизации сторожевых и служебных собак
11.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
12.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
13.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
14.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
15.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещению подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
16.
Наличие специальных котлов для стерилизации пищевых отходов перед использованием в корм для откормочного свинопоголовья
17.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
18.
Сохранение состава каждой первоначально сформированной группы поросят на последующих этапах производства: доращивания, выращивания ремонтного молодняка и откорма, как отдельной производственной единицы
19.
Наличие в цехе репродукции влагонепроницаемых емкостей для сбора последов и мертворожденных плодов во время опороса маток
Должностное (ые) лицо (а)
____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________ ________________
должность подпись
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 21
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 62
Приложение 6
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных
(менее 1000 условных голов)
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов и своевременное извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
2.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках
3.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
4.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
5.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
6.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров от производственных зданий
Должностное (ые) лицо (а)
___________________________ ________________
должность подпись
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 21
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 62
Приложение 7
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Обеспечение поточности технологических процессов и исключение возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
2.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего переработку рыбы и рыбной продукции
3.
Снабжение рыбы маркировкой с информацией о принадлежности к району промысла
4.
Наличие ветеринарных сертификатов и/или ветеринарных справок на рыбу и рыбную продукцию поступивший на перерабатывающие предприятия
5.
Наличие акта экспертизы (протокола испытаний) на микробиологические, паразитологические, химические, токсические элементы, пестициды и радионуклиды
6.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветучет, форма № 3-вет)
7.
Наличие графика постоянной санитарной обработки и дезинфекции, дезинсекции и дератизации
8.
Наличие акта о проведении дезинфекции, дезинсекции и дератизации
9.
Наличие складских помещений для хранения с холодильными оборудованиями для раздельного хранения сырья, готовой продукции, упаковочных и вспомогательных материалов, оборудованные полками, стеллажами, подтоварниками и контейнерами, изготовленными из материалов, легко поддающихся мойке и дезинфекции, и высотой не менее 15 сантиметров (далее – см) от пола, охлаждаемые камеры – системами сбора и отвода конденсата
10.
Устойчивость внутренней отделки помещений объекта к моющим и дезинфицирующим средствам
11.
Наличие в холодильных установках, в помещения и в оборудованиях для хранения рыбы и рыбной продукции термометров, записывающих показатели температуры
12.
Соблюдение расположения штабелей на расстоянии не ближе 30 см от стен и приборов охлаждения
13.
Наличие для каждого вида продуктов отдельных разделочных досок и ножей с маркировкой, хранящиеся в соответствующих отделах на специально отведенных местах
14.
Наличие открывающихся окон со съемными моющимися москитными сетками
15.
Наличие специально оборудованных мест для сбора и утилизации отходов
Должностное (ые) лицо (а)
_____________________________ _____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________ _____________
должность подпись
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к совместному приказу
И.о. министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 21
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 62
Приложение 8
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля и надзора
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Соблюдение требований по оснащенности лаборатории, следующим набором помещений в зависимости от мощности объекта: