"Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 15 наурыздағы № 64 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2023 жылғы 17 ақпандағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 21 ақпанда № 31949 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 15 наурыздағы № 64 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18405 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
Н. Дауешов
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 17 ақпандағы
№ 52 бұйрықтың
қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін
атқарушының
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 64 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидалары

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 64 "Об утверждении Правил отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2023 года № 31949
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 64 "Об утверждении Правил отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18405) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра культуры и спорта
Республики Казахстан
Н. Дауешов
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 февраля 2023 года № 52
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 64
Правила отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Кинематография туралы" Заң 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) кинематографиялық қызмет субъектiсi – қызметiнiң негiзгi түрлерi: фильм және (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болатын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын жеке тұлға; кинематографиялық ұйым;
2) кинематографиялық ұйым – қызметінің негізгі түрлері: фильм және (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болып табылатын заңды тұлға;
3) киножоба – фильмді шығаруды және прокаттауды жүзеге асыруға негіз болатын құжаттар мен материалдардың (сценарий, режиссерлік экспликация, фильм шығаруға арналған смета, күнтізбелік-қойылымдық жоспар, маркетинг жоспары, көзбен шолу материалдары) жиынтығы (топтамасы);
4) өтінім – осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес қажетті құжаттар қоса берілетін кинематографиялық қызмет субъектілерінің өтініші;
5) өтініш беруші – осы Қағидаларға сәйкес киножобаларды қаржыландыру түріндегі мемлекеттік қолдауға өтінім берген кинематографиялық қызмет субъектісі;
6) уәкілетті орган – кинематография саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы (бұдан әрі – Орталық) – ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар мен ұлттық фильмдерге, оның iшiнде жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын, қызметiнiң негiзгi түрi фильмдер шығару болып табылатын заңды тұлғаға мемлекеттiк қаржылық қолдаудың жалпы жылдық сомасының жалпы көлемінің кемiнде отыз бес пайызы мөлшерiнде қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдауды ұсыну бойынша бірыңғай оператор.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" (далее – Закон "О кинематографии") и определяют порядок отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами для оказания государственной финансовой поддержки по их производству.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) субъект кинематографической деятельности – физическое лицо, являющееся субъектом предпринимательства, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма; кинематографическая организация;
2) кинематографическая организация – юридическое лицо, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма;
3) кинопроект – совокупность (пакет) документов и материалов (сценарий, режиссерская экспликация, смета на производство фильма, календарно-постановочный план, план маркетинга, визуальные материалы), на основании которых осуществляются производство и прокат фильма;
4) заявка – заявление субъектов кинематографической деятельности с приложением необходимых документов и материалов в соответствии с требованиями пункта 5 настоящих Правил;
5) заявитель – субъект кинематографической деятельности, подавший заявку на получение государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов в соответствии с настоящими Правилами;
6) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере кинематографии;
7) Государственный центр поддержки национального кино (далее – Центр) – единый оператор по предоставлению государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, и национальных фильмов, в том числе юридическому лицу со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати пяти процентов от общего объема ежегодной суммы государственной финансовой поддержки.

2-тарау. Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу тәртібі
3. Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығаруды, оның iшiнде жарғылық капиталына жүз пайыз мемлекет қатысатын, қызметiнiң негiзгi түрi фильмдер шығару болып табылатын заңды тұлғаға мемлекеттік қаржылық қолдаудың жалпы жылдық сомасының жалпы көлемінің кемiнде отыз бес пайызын құраған мемлекеттiк қаржылық қолдауды қамтамасыз ету мақсатында Орталық күнтізбелік жылдың 1 наурызынан кешіктірмей ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды іріктеу жөніндегі конкурсты (бұдан әрі – конкурстық іріктеу) жариялайды.
Жаңа киножобаларға қосымша бюджет қаражаты бөлінген жағдайда Орталық 30 (отыз) жұмыс күні ішінде осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте қосымша конкурстық іріктеу жариялайды.
4. Конкурстық іріктеу төмендегі кезеңдерден тұрады:
1) конкурстық іріктеудің басталғаны туралы хабарландыруды Орталықтың интернет-ресурсында жариялау;
2) Орталықтың өтініш берушілерден өтінімдер қабылдауы;
3) Орталықтың осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес өтінімдерді қарауы;
4) конкурстық іріктеу нәтижелері туралы өтініш берушілерді хабардар ету.
Алдағы конкурстық іріктеу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) конкурстық іріктеуді ұйымдастырушының атауы;
2) өтінімді қабылдаудың басталу және аяқталу күні, уақыты;
3) мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін басым тақырыптар;
4) конкурстық іріктеу туралы ақпарат алу үшін Орталықтың байланыс телефондары.
Орталықтың өтінімдерді қабылдау мерзімі хабарландыру орналастырылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
5. Конкурстық іріктеуге қатысу үшін өтініш берушілер хабарландыруда көрсетілген өтінімдерді қабылдау аяқталған күні мен уақытынан кешіктірмей Орталыққа қолма-қол және электронды түрде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді, сондай-ақ келесі құжаттарды қоса енгізеді:
1) жеке тұлға үшін жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі немесе заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) киножоба;
3) киножобаның аннотациясы;
4) шығармашылық топ туралы өмірбаяндық және шығармашылық-ақпараттық мәліметтер (түйіндеме, түсірілген фильмдер туралы ақпарат);
5) фильмнің түсірілім тобының құрамымен келісім туралы ниет шарттардың көшірмелері (қоюшы-режиссерлер, бас және атқарушы продюсерлер, қоюшы-операторлар, басты рөлдерді орындаушы актерлер, қоюшы-суретшілер) және олардың жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелері;
6) авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу туралы куәлік;

Глава 2. Порядок отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, для оказания государственной финансовой поддержки по их производству
3. Для оказания государственной финансовой поддержки кинопроектам, претендующим на признание их национальными фильмами, в том числе юридическому лицу со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати пяти процентов от общего объема ежегодной суммы государственной финансовой поддержки, Центр не позднее 1 марта календарного года объявляет конкурс для отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами (далее – конкурсный отбор).
В случае выделения дополнительных бюджетных средств на новые кинопроекты Центр в течение 30 (тридцать) рабочих дней объявляет дополнительный конкурсный отбор в порядке, установленном настоящими Правилами.
4. Конкурсный отбор состоит из следующих этапов:
1) публикации объявления о начале конкурсного отбора на интернет-ресурсе Центра;
2) приема заявок Центром от заявителей;
3) рассмотрения заявок Центром на соответствие пункту 5 настоящих Правил;
4) уведомления заявителей о результатах конкурсного отбора.
Объявление о предстоящем конкурсном отборе включает следующие сведения:
1) наименование организатора конкурсного отбора;
2) дату, время начала и окончания приема заявок;
3) приоритетные темы для оказания государственной финансовой поддержки;
4) контактные телефоны Центра для получения информации о конкурсном отборе.
Срок приема заявок Центром составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня размещения объявления.
5. Для участия в конкурсном отборе заявители не позднее даты и времени окончания приема заявок, указанных в объявлении, вносят в Центр нарочно и в электронном виде заявление по форме согласно приложению к настоящим Правилам, а также следующие документы и материалы:
1) копию документа, удостоверяющего личность для физического лица или справку о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица;
2) кинопроект;
3) аннотацию кинопроекта;
4) биографические и творческо-информационные сведения о творческой группе (резюме, информация о снятых фильмах);
5) копии договоров о намерении с составом съемочной группы фильма (режиссеры-постановщики, генеральный и исполнительный продюсеры, операторы-постановщики, актеры – исполнители главных ролей, художники-постановщики) и копии их документов, удостоверяющих личность;
6) свидетельство о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты охраняемые авторским правом;

7) кинематографиялық қызметтің шетелдік субъектілермен бірлескен өндірістің киножобалары үшін барлық қосымша келісімдермен бірге киножобаны өндіруге әрбір қосалқы продюсердің қатысу үлесін міндетті түрде көрсете отырып, фильмді бірлесіп өндіру туралы шарт қосымша ұсынылады;
8) өтініш берушінің кинематография саласындағы іске асырылған жобаларының растайтын материалдарының болуы;
9) құжаттар мен материалдарды тапсыру күніне салықтық берешектің жоқтығы (бар болуы) туралы мәліметтер.
Осы Қағидалардың 5-тармағы 8) тармақшасындағы талаптар дебюттік фильмдерге қолданылмайды.
Өтініш берушілерге мынадай талаптар қойылады:
1) құқық қабілеттілігіне (заңды тұлғалар үшін), азаматтық әрекет қабілеттілігіне (жеке тұлғалар үшін) ие болуы;
2) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің алты еселенген мөлшерінен асатын салық берешегінің болмауы;
3) банкроттық не тарату рәсіміне жатпауы (мәліметтер Орталықпен тексерілерді).
6. Орталық өтінімдерді қабылдау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін қарайды.
Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ұсынылған өтінім және оған қоса берілген құжаттар өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мынадай жағдайларда қараусыз қайтарылады:
1) өтінімдерді қабылдау мерзімінен кейін Орталыққа келіп түскенде;
2) өтініш берушінің осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келмейтін құжаттарды немесе құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
3) өтініш берушінің анық емес немесе бұрмаланған ақпарат беруі.
7. Орталық өтінімдерді қарау мерзімі аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған киножобаларды Орталық жанындағы Сараптама кеңесінің (бұдан әрі – Сараптама кеңесі) қарауына енгізеді. Сараптама кеңесі ұсынылған киножобаларды 20 (жиырма) жұмыс күнінде қарайды.
8. Орталық Сараптама кеңесінің отырысы өткізілетін күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні Сараптама кеңесі отырысының өтетін күні, уақыты және орны туралы жазбаша хабардар етеді.
9. Сараптама кеңесінің отырысында киножобаларды таныстыру және олардың "Кинематография туралы" Заңның 14-бабы 1-тармағында көзделген негіздерге сәйкестігін қарау мақсатында қорғау жүзеге асырылады.
10. Отырыстың нәтижесі бойынша Сараптама кеңесі "Кинематография туралы" Заңның 14-бабы 1-тармағында көзделген негіздерге сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы дәлелдерді көрсете отырып, әрбір киножоба бойынша хаттамамен ресімделген тиісті қорытынды шығарады.

7) для кинопроектов совместного производства с иностранными субъектами кинематографической деятельности дополнительно предоставляется договор о совместном производстве фильма с обязательным указанием доли участия каждого сопродюсера в производстве кинопроекта со всеми дополнительными соглашениями;
8) подтверждающие материалы о наличии реализованных заявителем проектов в сфере кинематографии;
9) сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности на дату подачи документов и материалов.
Требования подпункта 8) пункта 5 настоящих Правил не распространяются на дебютные фильмы.
К заявителям предъявляются следующие требования:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц), гражданской дееспособностью (для физических лиц);
2) не иметь налоговой задолженности, превышающей шестикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации (сведения проверяются Центром).
6. Центр в течение 5 (пять) рабочих дней со дня окончания приема заявок рассматривает их на соответствие требованиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил.
Заявки, возвращаются без рассмотрения в течение 3 (три) рабочих дней со дня окончания срока рассмотрения заявок, в случаях:
1) поступления в Центр по истечении срока приема заявок;
2) представление заявителем документов и материалов, не соответствующих пункту 5 настоящих Правил или неполного пакета документов;
3) предоставление заявителем недостоверной или искаженной информации.
7. Центр в течение 10 (десять) рабочих дней со дня окончания срока рассмотрения заявок вносит представленные кинопроекты на рассмотрение Экспертного совета при Центре (далее – Экспертный совет). Экспертный совет рассматривает представленные кинопроекты 20 (двадцать) рабочих дней.
8. Центр не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до дня проведения заседания Экспертного совета письменно уведомляет заявителя о дате, времени и месте проведения заседания Экспертного совета.
9. На заседании Экспертного совета осуществляется защита кинопроектов с целью ознакомления и рассмотрения на предмет их соответствия основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 14 Закона "О кинематографии".
10. По итогам заседания Экспертный совет выносит соответствующее заключение по каждому кинопроекту с указанием доводов о соответствии или несоответствии их основаниям, предусмотренными пунктом 1 статьи 14 Закона "О кинематографии", которое оформляется протоколом.

11. Сараптама кеңесінің қорытындысы отырыс өткізілген күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган құратын кинематография саласындағы мемлекеттік қолдау мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) қарауына Орталықпен енгізіледі.
12. Ведомствоаралық комиссия Орталық ұсынған Сараптама кеңесінің қорытындысын алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды және хаттамамен ресімделетін ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру бойынша ұсынымдарды дайындайды.
13. Орталық Ведомствоаралық комиссияның отырысы өткен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Сараптама кеңесінің қорытындысын және Ведомствоаралық комиссияның ұсынымдарын енгізеді.
14. Сараптама кеңесінің оң қорытындысы мен Ведомствоаралық комиссияның ұсынымы негізінде уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні iшiнде ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру туралы шешім қабылдайды. Шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
15. Бұйрық шыққаннан кейiн жұмыс 10 (он) жұмыс күні iшiнде уәкiлеттi орган Орталықпен ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру түрiнде мемлекеттiк қолдау көрсету жөнiндегi бiрыңғай оператордың қызметтерiне, оның iшiнде жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, қызметiнiң негiзгi түрi фильмдер шығару болып табылатын заңды тұлғаның мемлекеттік қаржылық қолдаудың жылдық жалпы көлемінің кемiнде отыз бес пайызы мөлшерiнде шарт жасасады.
16. Орталық уәкілетті органмен шарт жасасқаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушімен киножобаны қаржыландыруға шарт жасасады.
Ұлттық фильмдер деп
танылуға үмітті киножобаларды
шығару бойынша мемлекеттік
қаржылық қолдау көрсету үшін
оларды іріктеу қағидаларына
Қосымша
нысаны
"Ұлттық киноны қолдау
мемлекеттік орталығы"
коммерциялық емес акционерлік
қоғамының
Басқарма төрағасына
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса))
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
заңды тұлға басшысының тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
немесе, жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды іріктеуге қатысуға өтінім
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды іріктеу мақсатында келесі
киножобаны қарауды сұраймын:
____________________________________________________________________
(киножобаның атауы)
Жанры: _____________________________________________________________
Фильм санаты ________________________________________________________
(әлеуметтік маңызы бар, бірлескен, көпшілікке арналған)
Фильмнің өндірушілері ________________________________________________
Кинокомпания / киножобаның авторы: ___________________________________
Продюсер (лер): ______________________________________________________
Қоюшы-режиссер (лер): ________________________________________________
Сценарий авторы (лары): _______________________________________________
Қоюшы-оператор (лар): _________________________________________________
Қоюшы суретші (лер): __________________________________________________
Музыкалық шығарманың авторы (лары): __________________________________
Актерлер: _____________________________________________________________
Киножобаны іске асыру мерзімдері
Кезең
Дайындық кезеңі
Түсірілім кезеңі
Монтаждау-әрлеу кезеңі
Дистрибуция*
Бастап
Дейін
* Фильмді дистрибуциялау бойынша барлық жұмыстарды Өтінім беруші бюджеттен тыс қаражат есебінен іске асырады.
Өндіріс
Формат
Хронометраж, минут
Түсірілім орындары
Түсірілім күндерінің саны
Маркетинг және сату
Фильмнің жас классификациясы
Көрсетілім түрлері (кинотеатр, стриминг, теледидар және тағы басқалар)
Аудиторияны қамту (көрермендер саны)
Болжалды табыстар
Өндірісті қаржыландыру көздері
Қаржыландыру
Сомасы, теңге.
Ұйым
"Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамынан сұралатын сома
Продюсердің меншікті қаражаты
Өтеусіз тартылған қаражат
Кредиттік / қарыз қаражаты
Қайтарылатын тартылған қаражат
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінен бұрын алынған мемлекеттік қолдау
Барлығы
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік
қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу Қағидаларының 5-тармағына сәйкес
өтінімге қоса берілетін құжаттар мен материалдардың тізбесі:

11. Заключение Экспертного совета вносится Центром в течение 10 (десять) рабочих дней после даты проведения заседания на рассмотрение Межведомственной комиссии по вопросам государственной поддержки в сфере кинематографии (далее – Межведомственная комиссия), создаваемой уполномоченным органом.
12. Межведомственная комиссия рассматривает представленное Центром заключение Экспертного совета в течение 5 (пять) рабочих дней после получения и готовит рекомендации по финансированию кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, которое оформляется протоколом.
13. Центр в течение 10 (десять) рабочих дней со дня проведения заседания Межведомственной комиссии, вносит в уполномоченный орган заключение Экспертного совета и рекомендации Межведомственной комиссии.
14. На основании положительного заключения Экспертного совета и рекомендации Межведомственной комиссии уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней принимает решение о финансировании кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами. Решение оформляется приказом уполномоченного органа.
15. В течение 10 (десять) рабочих дней после издания приказа уполномоченный орган заключает договор с Центром на услуги единого оператора по предоставлению государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, в том числе юридическому лицу со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати пяти процентов от общего объема ежегодной суммы государственной финансовой поддержки.
16. Центр в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после заключения договора с уполномоченным органом, заключает с заявителем договор на финансирование кинопроекта.
Приложение
к Правилам отбора кинопроектов,
претендующих на признание их
национальными фильмами для
оказания государственной
финансовой поддержки
по их производству
Форма
Председателю
Правления некоммерческого
акционерного общества
"Государственный центр
поддержки национального кино"
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
от: _________________________
(полное наименование
юридического лица,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
юридического лица
или фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
Заявление на участие в отборе кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
В целях отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными
фильмами, прошу рассмотреть следующий кинопроект:
____________________________________________________________________
(наименование кинопроекта)
Жанр: ______________________________________________________________
Категория фильма ____________________________________________________
(социально-значимые, совместные, для широкой зрительской аудитории)
Создатели фильма ____________________________________________________
Кинокомпания/автор кинопроекта: ______________________________________
Продюсер (ы): _______________________________________________________
Режиссер (ы)-постановщик(и): __________________________________________
Автор (ы) сценария: ___________________________________________________
Оператор (ы)-постановщик(и): __________________________________________
Художник (и)-постановщик(и): __________________________________________
Автор (ы) музыкального произведения:___________________________________
Актеры: _____________________________________________________________
Сроки реализации кинопроекта
Период
Подготовительный период
Съемочный период
Монтажно-тонировочный период
Дистрибуция*
От
До
* Все работы по дистрибуции фильма Заявитель осуществляет за счет внебюджетных средств.
Производство
Формат
Хронометраж, минут
Места проведения съемок
Количество съемочных дней
Маркетинг и продажа
Возрастная классификация фильмов
Виды показов (кинотеатральный, стриминг, телевидение и другие)
Охват аудитории (количество зрителей)
Предполагаемые доходы
Источники финансирования производства
Финансирование
Сумма, тенге.
Организация
Запрашиваемая сумма у некоммерческого акционерного общества "Государственный центр поддержки национального кино"
Собственные средства продюсера
Безвозмездно привлеченные средства
Кредитные / заемные средства
Возвращаемые привлеченные средства
Ранее полученная государственная поддержка от Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
Итого
Перечень документов и материалов, прилагаемых к заявлению,
согласно пункту 5 Правил отбора кинопроектов, претендующих на признание
их национальными фильмами для оказания государственной финансовой поддержки
по их производству:

1. _____________________________
2. _____________________________
3. _____________________________
Өтініш берушінің деректемелері ___________________________________
(заңды мекен-жайы, пошта индексі, электрондық поштасы, телефондары)
____________________________________________________________________
(заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға үшін – жеке сәйкестендіру
нөмірі).
Өтініш беру күні: _____________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________
Қолы ______________
Мөр орны (бар болса)

1. __________________________________________________________
2. __________________________________________________________
3. __________________________________________________________
Реквизиты заявителя
____________________________________________________________
(юридический адрес, почтовый индекс, электронная почта, телефоны)
____________________________________________________________
(для юридического лица – бизнес-идентификационный номер;
для физического лица – индивидуальный идентификационный номер).
Дата подачи заявления: ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_____________________________________________________________
Подпись ______________
Место печати (при ее наличии)