Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі және мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 23 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 наурызда № 31995 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 07.03.2023 ж. бастап күшіне енеді
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 7 наурыздан бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 23 ақпандағы
№ 59 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидалары "Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жабайы өсімдіктер-олар үшін табиғи жағдайда өсетін және таралатын өсімдік түрлері;
2) өсімдіктер дүниесі табиғи жағдайларда өсетін, сондай-ақ белгілі бір аумаққа жасанды отырғызылған өсімдіктер түрлерінің, олардың популяциялары мен қауымдастықтарының жиынтығы;

Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 февраля 2023 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2023 года № 31995.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 07.03.2023
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 7 марта 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
от 23 февраля 2023 года № 59
Правила
ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" и определяют порядок ведения государственного мониторинга и государственного кадастра растительного мира.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) дикорастущие растения – виды растений, произрастающие и распространяющиеся в естественных для них природных условиях;
2) растительный мир – совокупность видов растений, их популяций и сообществ, произрастающих в естественных условиях, а также искусственно высаженных на определенной территории;

3) өсімдіктер дүниесін қорғау, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өсімдіктер дүниесін қорғау, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік кадастрын орман шаруашылығы саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органның және уәкілетті органдардың мамандандырылған ұйымдары жүзеге асырады.
2 тарау. Өсімдіктер дүниесіне мемлекеттік мониторинг жүргізу тәртібі
4. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі-өсімдіктер дүниесін қорғау, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласында негізделген шешімдер қабылдау мақсатында жабайы өсімдіктердің, олардың популяциялары мен қауымдастықтарының, сондай-ақ осы түрлердің өсу орындарының жай-күйін мерзімді бақылау, бағалау және болжау жүйесі.
5. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі өсімдіктердің индикаторлық түрлері бойынша олардың табиғи өсетін жерлерінде, арнайы бөлінген мониторингтік алаңдарда жүзеге асырылады.
6. Мониторингтік ақпаратты алу үшін:
Жерді қашықтықтан зондтау әдістері;
жерге орналастыру жобалары, геоботаникалық және орман орналастыру материалдары, карталар;
ғылыми-зерттеу жұмыстарының, ресурстық зерттеулердің және жобалық ізденістердің нәтижелері;
өсімдіктер дүниесін түгендеу, орман қорын мемлекеттік есепке алу нәтижелері және өзге де материалдар.
7. Мониторингтік алаңдар жергілікті жерде және жоспарлы-картографиялық негізде бекітілген, оларға қатысты мемлекеттік мониторинг жүргізілетін өсімдіктер дүниесінің объектілері бар аумақтың немесе белгіленген мөлшердегі және нысандағы акваторияның өсімдік құрамы бойынша біртекті өкілді учаскелері болып табылады.
8. Мониторинг алаңдарының саны мен орналасқан жерін мониторингтің тиісті бағыты бойынша ақпараттың мақсаттары, міндеттері мен қажеттіліктерін негізге ала отырып, мониторингтің әрбір бағыты бойынша жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органның және орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органдардың мамандандырылған ұйымдары айқындайды.
9. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік мониторингі келесі жұмыстарды қамтиды:
1) жүйелі бақылауларды (іздестіру, түсіру, тексеру, түгендеу) орындау;
2) өсімдіктер дүниесінің жай-күйіне бағалау жүргізу;
3) өсімдіктер дүниесінің жай-күйінің болжамын әзірлеу.
10. Өсімдіктер дүниесінің жағдайын бағалау жүргізілген бақылауларды талдау, өзгерістердің бағыты мен қарқындылығын зерттеу арқылы жүзеге асырылады.

3) уполномоченный орган в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.
3. Государственный мониторинг и государственный кадастр растительного мира осуществляются специализированными организациями уполномоченного органа и уполномоченных органов в области лесного хозяйства, по управлению земельными ресурсами.
Глава 2. Порядок ведения государственного мониторинга растительного мира
4. Государственный мониторинг растительного мира представляет собой систему периодических наблюдений, оценки и прогноза состояния дикорастущих растений, их популяций и сообществ, а также мест произрастания этих видов в целях принятия обоснованных решений в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.
5. Государственный мониторинг растительного мира осуществляется по индикаторным видам растений в местах их естественного произрастания, на специально выделенных мониторинговых площадках.
6. Для получения мониторинговой информации используются:
методы дистанционного зондирования Земли;
землеустроительные проекты, геоботанические и лесоустроительные материалы, карты;
результаты научно-исследовательских работ, ресурсных обследований и проектных изысканий;
результаты инвентаризации растительного мира, государственного учета лесного фонда и иные материалы.
7. Мониторинговые площадки представляют собой репрезентативные, однородные по составу растительности участки территории или акватории фиксированных размеров и формы, закрепленные на местности и на планово-картографической основе, с расположенными на них объектами растительного мира, в отношении которых проводится государственный мониторинг.
8. Количество и местонахождение мониторинговых площадок определяются специализированными организациями уполномоченного органа и уполномоченных органов в области лесного хозяйства, по управлению земельными ресурсами по каждому направлению мониторинга, исходя из целей, задач и потребностей в информации по соответствующему направлению мониторинга.
9. Государственный мониторинг растительного мира включает работы по:
1) выполнению систематических наблюдений (изыскания, съемки, обследования, инвентаризации);
2) проведению оценки состояния растительного мира;
3) разработке прогноза состояния растительного мира.
10. Оценка состояния растительного мира выполняется путем анализа проводимых наблюдений, изучения направленности и интенсивности изменений.

11. Орман шаруашылығы саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органның және уәкілетті органдардың мамандандырылған ұйымдары мемлекеттік мониторинг нәтижелері бойынша өсімдіктер дүниесінің жай-күйі туралы есепті жасайды және тақырыптық картографиялық материалдар мен диаграммаларды қоса бере отырып, есепті жылдан кейінгі 1 маусымға дейін өсімдіктер дүниесі саласындағы уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
3-тарау. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастрын жүргізу тәртібі
12. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастрында өсімдіктер түрлерінің жер санаттары бойынша таралуы мен таралуы, олардың сандық және сапалық сипаттамалары, экономикалық бағалауы туралы деректердің жүйеленген жиынтығы, сондай-ақ өсімдіктер дүниесін қорғау, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы басқару мен үйлестіру үшін қажетті өзге де деректер қамтылады.
13. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастрын орман шаруашылығы саласындағы, жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органның және уәкілетті органдардың мамандандырылған ұйымдары электрондық деректер базасы түрінде жүргізеді және мыналарды қамтиды:
өсімдіктердің аумақтық таралуы, олардың популяцияларының жай-күйі, сандық және сапалық сипаттамалары туралы мәліметтер;
өсімдіктер дүниесін шаруашылық пайдаланудың сипаты мен көлемі туралы деректер;
өсімдіктердің таралу карталары;
өсімдіктердің өсу ортасының жалпы жағдайын сипаттау, өсімдіктер дүниесін экономикалық бағалау;
тиісті нысандар мен көлемдерде мүдделі пайдаланушыларға кадастрлық ақпаратты белгіленген тәртіппен жүйелеу, сақтау, жаңарту және жедел беру жөніндегі регламенттеуші талаптар.
14. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры пайдалану нысанасы болып табылатын немесе аймақтың экологиялық ортасына әсер ететін не сирек кездесетін және Құрып кету қаупі төнген түр мәртебесіне ие жабайы өсімдіктердің барлық түрлерін, сондай-ақ табиғи жайылымдар мен шабындықтардың өсімдіктер қауымдастығын ескереді.
15. Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтерді және азаматтардың конституциялық құқықтарын қорғау мақсатында таралуы шектелген ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік кадастрдың мәліметтері ашық сипатта болады.
16. Мемлекеттік кадастр және мониторинг мәліметтері мүдделі тұлғаларға жазбаша өтініш бойынша, сұратылған ақпаратты нақтылай отырып, кадастрлық кітаптардан үзінді көшірме түрінде ұсынылады.
17. Алушы мемлекеттік кадастрдан алынған мәліметтерді туынды ақпарат жасау үшін пайдаланған жағдайда ақпарат көзін міндетті түрде көрсету қажет.

11. Специализированные организации уполномоченного органа и уполномоченных органов в области лесного хозяйства, по управлению земельными ресурсами по результатам государственного мониторинга составляют отчет о состоянии растительного мира и с приложением тематических картографических материалов и диаграмм, до 1 июня, следующего за отчетным годом, представляют ведомству уполномоченного органа в области растительному миру.
Глава 3. Порядок ведения государственного кадастра растительного мира
12. Государственный кадастр растительного мира содержит систематизированный свод данных о распространении и распределении видов растений по категориям земель, их количественную и качественную характеристики, экономическую оценку, а также иные данные, необходимые для управления и координации в области охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.
13. Государственный кадастр растительного мира ведется специализированными организациями уполномоченного органа и уполномоченных органов в области лесного хозяйства, по управлению земельными ресурсами в виде электронной базы данных и включает:
сведения о территориальном распространении растений, состоянии их популяций, количественные и качественные характеристики;
данные о характере и объемах хозяйственного использования растительного мира;
карты распространения растений;
описание общего состояния среды произрастания растений, экономическую оценку растительного мира;
регламентирующие требования по систематизации, хранению, обновлению и оперативной выдаче в установленном порядке кадастровой информации заинтересованным пользователям в соответствующих формах и объемах.
14. Государственный кадастр растительного мира учитывает все виды дикорастущих растений, являющихся предметом использования или влияющих на экологическую среду региона, либо имеющих статус редкого и находящегося под угрозой исчезновения вида, а также растительные сообщества природных пастбищ и сенокосов.
15. Сведения государственного кадастра носят открытый характер, за исключением сведений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к государственным секретам и информации, распространение которой ограничено с целью защиты конституционных прав граждан.
16. Сведения государственного кадастра и мониторинга предоставляются по письменному заявлению заинтересованным лицам, в виде выписок из кадастровых книг с конкретизацией запрашиваемой информации.
17. В случае использования получателем сведений из государственного кадастра для создания производной информации, необходимо обязательное указание источника информации.

18. Өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастры өсімдіктер дүниесі саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануға тиіс.

18. Государственный кадастр растительного мира подлежит обязательной публикации на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области растительного мира.