"Білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 355 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 1 наурыздағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 наурызда № 32011 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 шілдедегі № 355 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15584 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мектепке дейінгі ұйымдарда қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Орта білім беру ұйымдарында, оның ішінде мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі бекітілсін.
Білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес осы бұйрық 2, 3, 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 355 "Об утверждении Типовых правил организации работы Попечительского совета и порядка его избрания в организациях образования"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 1 марта 2023 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2023 года № 32011
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2017 года № 355 "Об утверждении Типовых правил организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15584) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в дошкольных организациях согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях среднего образования, в том числе специализированных и специальных организаций образования, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания во внешкольных организациях дополнительного образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования изложить в новой редакций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 2, 3, 4 и 5 указанного приказа согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м. а. Е. Оспан
2023 жылғы 1 наурыздағы
№ 56 Бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 355 бұйрығына
қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдарда Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдарда Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қамқоршылық кеңестің (бұдан әрі – Қамқоршылық кеңес) қызметін ұйымдастыру және оны сайлау тәртібін айқындайды.
2. Қамқоршылық кеңес мектепке дейінгі ұйымның дамуына ықпал ететін және мектепке дейінгі ұйымдардың қызметіне қоғамдық бақылауды қамтамасыз ететін алқалы басқару орган ретінде өз қызметін мына қағидаттар негізінде жүзеге асырады:
1) тәуелсіздік;
2) оның мүшелерінің өтеусіз негіздегі қызметі;
3) еріктілік;
4) ашықтық;
5) жариялылық пен шынайылық.
3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауға;
2) өз қызметін мектепке дейінгі ұйыммен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асыруға міндетті.
2-тарау. Қамқоршылық кеңесті сайлау тәртібі
4. Қамқоршылық кеңесті тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган) құратын комиссия (бұдан әрі – Комиссия сайлайды.
Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі 3 (үш) жылды құрайды.
5. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды, кемінде 7 (жеті) адам, оның ішінде мемлекеттік органдар өкілдерінің саны Қамқоршылық кеңес мүшелерінің жалпы санының 2/3 (үштен екісінен) аспайды.
Комиссия құрамына жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра Е. Оспан
Приложение 1 к приказу
от 1 марта 2023 года № 56
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 355
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в дошкольных организациях
Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в дошкольных организациях (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации деятельности Попечительского совета (далее – Попечительский совет) и его избрания.
2. Попечительский совет как коллегиальный орган управления организацией дошкольного образования, содействующий в ее развитии и обеспечивающий общественный контроль за деятельностью дошкольной организации, осуществляет свою деятельность на основе принципов:
1) независимости;
2) деятельности его членов на безвозмездной основе;
3) добровольности;
4) прозрачности;
5) гласности и публичности.
3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с дошкольной организацией, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами.
Глава 2. Порядок избрания Попечительского совета
4. Попечительский совет избирается Комиссией, создаваемой уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования (далее – Комиссия).
Срок полномочий Попечительского совета составляет 3 (три) года.
5. Число членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 7 (семи) человек, из них количество представителей государственных органов составляет не более 2/3 (две трети) от общего числа членов Попечительского совета.
В состав Комиссии входят представители местных представительных, исполнительных и правоохранительных органов, неправительственных организаций, средств массовой информации.

6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссия хатшысы болып табылады.
7. Комиссияның жалпы құрамының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысқан жағдайда Комиссияның отырысы өткізілген және оның шешімі заңды болып есептеледі.
Комиссия шешімі Комиссия мүшелерінің жалпы санының дауыстар басымдылығымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның барлық шешімдері хаттама түрінде рәсімделеді, оған төраға, отырысқа қатысқан комиссия мүшелері және хатшы қол қояды.
8. Тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган күнтізбелік жылдың 1 мен 10 қыркүйек аралығындағы кезеңде (Қамқоршылық кеңестің өкілеттігін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде) Қамқоршылық кеңестің сайлануы жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарландыруды, оның атауын, сапалық құрамын, сондай-ақ Қағиданың 9-тармағына сәйкес құжаттар мен мәліметтер жіберілетін почта және электрондық мекенжайларды көрсете отырып, өзінің интернет-ресурсында және/немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Құжаттарды қабылдау хабарландыру орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн өткен соң аяқталады.
9. Үміткерлер Қамқоршылық кеңесті сайлау және оның құрамы бойынша ұсыныстарды қабылдау туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш (еркін түрде);
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) қазақ немесе орыс тілдеріндегі түйіндеме;
4) білімі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса);
5) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің аумақтық бөлімшелері берген соттылығы мен сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының жоқтығын растайтын құжаттар.
Үміткерлер өздерінің кәсіби (немесе) қоғамдық қызметі туралы қосымша мәліметтер ұсынады.
10. Қамқоршылық кеңестің құрамына:
1) мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің ата-аналары немесе заңды өкілдері (осы мектепке дейінгі ұйымның әрбір жастағы топтың тәрбиеленушілерінің бір ата-анасы немесе заңды өкілі) – әрбір жастағы топтардың санынан аспайды;

6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.
7. Заседание Комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее 2/3 (двух третей) членов от общего состава Комиссии.
Решение Комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос Председателя Комиссии является решающим. Все решения Комиссии оформляются в виде протокола, подписываются председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, и секретарем.
8. Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования в период с 1 по 10 сентября календарного года (в течение одного месяца со дня принятия решения о прекращении полномочий Попечительского Совета) размещает на своем интернет-ресурсе и/или в периодическом печатном издании, распространяемом на территории соответствующей административно-территориальной единицы, на казахском и русском языках с указанием его наименования, объявление об избрании Попечительского совета с указанием количественного состава, сроков подачи документов, а также почтовый и электронные адреса, на которые направляются документы и сведения в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
Прием документов заканчивается по истечении 20 (двадцати) календарных дней со дня размещения объявления.
9. Кандидаты в сроки, указанные в объявлении об избрании Попечительского совета и приеме предложений по его составу, представляют Комиссии следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) резюме на казахском или русском языках;
4) копию документа о наличии образования (при наличии);
5) документы, подтверждающие отсутствие судимости и коррупционных правонарушений, выданные территориальными подразделениями Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Кандидаты представляют дополнительные сведения о профессиональной (или) общественной деятельности.
10. В состав Попечительского совета входят:
1) родители или иные законные представители воспитанников дошкольной организации (по одному родителю или иному законному представителю воспитанника данной дошкольной организации от каждой возрастной группы), – не превышает количество возрастных групп;

2) педагогикалық еңбек ардагерлері (бар болса) – 1 адам;
3) жергілікті өкілдік және/немесе атқарушы және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдері – 1-3 адам;
4) үкіметтік емес (коммерциялық емес) ұйымдардың өкілдері – 1-2 адам;
5) қайырымдылық жасаушылар және/немесе меценаттар (бар болса) – 1-2 адам;
6) бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері (бар болса) – 1 адам кіреді.
11. Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлердің ата-аналар жұртшылығының жалпы жиналысында іріктеуден өткен мектепке дейінгі ұйымдар ұсынады.
Ата-аналар жұртшылығынан үміткерлердің тізімі (әрбір жастағы топтан осы мектепке дейінгі ұйымдағы тәрбиеленушілердің бір ата-анасынан немесе өзге де заңды өкілінен) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
12. Комиссия өтініштерді беру мерзімі аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде үміткерлер ұсынған құжаттарды қарайды, үміткердің осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша комиссия 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес үміткерлерді іріктеуді жүргізеді.
Барлық қажетті рәсімдерді ескере отырып, Қамқоршылық кеңесті қалыптастыру күнтізбелік жылдың 30 қазаннан кешіктірілмей аяқталады.
13. Қамқоршылық кеңестің сайланған құрамы тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган Комиссия хаттамалық шешім шығарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бекітеді, сайланған құрамның тізімі олардың ресми интернет-ресурсында және білім беру ұйымдарында орналастырылады.
3-тарау. Қамқоршылық кеңестің функциялары
14. Мектепке дейінгі ұйымның Қамқоршылық кеңесі:
1) мектепке дейінгі ұйымды дамытудың басым бағыттары бойынша ұсынымдарды келіседі;
2) тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға Қамқоршылық кеңес анықтаған мектепке дейінгі ұйым жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізеді;
3) мектепке дейінгі ұйымның бюджетін қалыптастыру кезінде ұсыныстар әзірлейді;
4) мектепке дейінгі ұйымның жарғысы мен ішкі тәртіп ережелеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді келіседі;
5) мектепке дейінгі ұйымына қайырымдылық көмек түрінде түскен қаржы қаражатын бөлу жөнінде келіседі және хаттамалық шешім шығарады, оның нысаналы жұмсалуы туралы, демеушілік, қайырымдылық және өзге де көмекті пайдалану бағыттарын, нысандарын, мөлшері мен тәртібін таңдау жөнінде шешім қабылдайды;

2) ветераны педагогического труда (при наличии) – 1 человек;
3) представители местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов – 1-3 человека;
4) представители неправительственных (некоммерческих) организаций – 1-2 человека;
5) благотворители и/или меценаты (при наличии) – 1-2 человека;
6) представители средств массовой информации (при наличии) – 1 человек.
11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются дошкольными организациями, прошедшие отбор на общем собрании родительской общественности.
Список кандидатов от родительской общественности (по одному родителю или иному законному представителю воспитанников в данной дошкольной организации от каждой возрастной группы) направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования с прилагаемыми документами, указанными пунктом 9 настоящих Правил.
12. Комиссия в течение 7 (семи) рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений рассматривает документы, представленные кандидатами, проводит оценку соответствия кандидата пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил. По результатам проведенной оценки Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней избирает кандидатов в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Избрание Попечительского совета с учетом всех процедур завершается не позже 30 октября календарного года.
13. Избранный состав Попечительского совета утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения протокольного решения Комиссией, список избранного состава размещается на их официальном интернет-ресурсе и дошкольной организации.
Глава 3. Функции Попечительского совета
14. Попечительский совет дошкольной организации:
1) согласовывает приоритетные направления развития дошкольной организации;
2) вносит предложения уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу в области образования об устранении выявленных Попечительским советом недостатков в работе дошкольной организации;
3) вырабатывает предложения при формировании бюджета дошкольной организации;
4) согласовывает внесение изменений и/или дополнений в устав и правила внутреннего распорядка дошкольной организации;
5) согласовывает и выносит протокольное решение по распределению финансовых средств, поступивших в дошкольную организацию в виде благотворительной помощи, и принимает решение о его целевом расходовании, по выбору направлений, форм, размеров и порядка использования спонсорской, благотворительной и иной помощи;

6) тәрбиеленушілердің, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің құқықтары мен бостандықтарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға, олардың құқықтарын қорғауға, тәрбиеленушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және оларды физикалық, психикалық және өзге де зорлық-зомбылық пен кемсітушіліктен қорғауға жәрдемдеседі;
7) санитариялық-гигиеналық жағдайлардың сақталуына, тамақтану сапасына, ауыз су режиміне, іргелес аумақтың жай-күйіне қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;
8) мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі ұйымның қызметі туралы есептерін жылына кемінде 2 (екі) рет тыңдайды;
9) қиын өмірлік жағдайға тап болған тәрбиеленушілерге қолдау көрсету және материалдық-техникалық базаны нығайту үшін мектепке дейінгі ұйымның шотына түсетін демеушілік қаражаттың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады;
10) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықтың әлеуметтiк жағынан осал топтарына жататын отбасылардан шыққан тәрбиеленушілерген көмек көрсетудi ұйымдастыруға жәрдемдеседi, жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, ерекше бiлiм алуды қажет ететiн балаларды, дарынды балаларды қолдау шараларын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
11) мектепке дейінгі ұйымның әкімшілігіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-шараларды жүргізуге жәрдемдеседі;
12) ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне анонимді сауалнама жүргізу арқылы мектепке дейінгі ұйымда оқу жағдайларына қанағаттану дәрежесіне жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
13) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесіне мониторинг жүргізеді;
14) мектепке дейінгі ұйымда ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың қызығушылықтары бойынша үйірмелерде және спорт секцияларына қамтылуына жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
15) педагогикалық ұжымға тәрбиеленушілердің отбасыларымен жұмысты жүзеге асыруға жәрдемдеседі, мектепке дейінгі ұйымының әкімшілігімен бірлесіп, жалпы ата-аналар жиналыстарын өткізеді;
16) педагогтер, ата-аналар немесе өзге де заңды өкілдер арасында туындаған жанжалдарды шешуге жәрдемдеседі;
17) мектепке дейінгі ұйым қызметінің мәселелері бойынша мәдени, сауықтыру іс-шараларын, конференцияларды, кеңестерді, семинарларды өткізуге жәрдемдеседі;
18) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заң және нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоғамдық талқылауға қатысады.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтар кезектен тыс отырыстың қарауына шығарылады.
15. Қамқоршылық кеңестің қызметі оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

6) осуществляет контроль за соблюдением прав и свобод воспитанников, родителей или иных законных представителей, содействует в охране их прав, обеспечению безопасности воспитанников и их защите от физического, психического и иных форм насилия и дискриминации;
7) осуществляет контроль за соблюдением санитарно-гигиенических условий, качества питания, питьевого режима, состоянием прилегающей территории;
8) не реже 2 (двух) раз в год заслушивает отчеты руководителя дошкольной организации о деятельности дошкольной организации;
9) осуществляет контроль за расходованием спонсорских средств, поступающих на счет дошкольной организаций для оказания поддержки воспитанникам, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации, и укрепления материально-технической базы;
10) содействует в организации помощи воспитанникам из семей, относящихся к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", вырабатывает предложения по совершенствованию мер поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей с особыми образовательными потребностями, одаренных детей;
11) содействует администрации дошкольной организации в проведении мероприятий по противодействию коррупции;
12) проводит 1 (один) раз в год мониторинг степени удовлетворенности условиями обучения в дошкольной организации путем анонимного анкетирования родителей или иных законных представителей;
13) проводит мониторинг процесса приобретения товаров, работ и услуг;
14) проводит 1 (один) раз в год мониторинг занятости детей с особыми образовательными потребностями в кружках по интересам и спортивных секциях дошкольной организации;
15) содействует педагогическому коллективу в осуществлении работы с семьями воспитанников, совместно с администрацией дошкольной организации проводит общие родительские собрания;
16) содействует разрешению конфликтов, возникших в среде педагогов, родителей или иных законных представителей;
17) содействует проведению культурных, оздоровительных мероприятий, конференций, совещаний, семинаров по вопросам деятельности дошкольной организации;
18) участвует в общественном обсуждении проектов законов и нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Попечительского совета.
Выявленные нарушения в ходе контроля выносятся на внеочередное заседание.
15. Деятельность Попечительского совета осуществляется в соответствии с планом работы на учебный год.

4-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
16. Қамқоршылық кеңестің отырысы тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі. Қамқоршылық кеңестің отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.
17. Отырысты өткізу туралы ақпаратты Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңестің барлық мүшелерін хабардар ете отырып, мектепке дейінгі ұйымның интернет-ресурсында орналастырады.
Интернет-ресурстағы ақпарат отырыстың өткізілетін күнін, уақытын және орнын қамтиды.
18. Отырыстарға азаматтық қоғамның бақылаушылары қатысады.
19. Осы мектепке дейінгі ұйымның Қамқоршылық кеңесі мүшелерінің арасынан Қамқоршылық кеңестің отырысында көпшілік дауспен ашық дауыс беру жолымен сайланатын оның төрағасы Қамқоршылық кеңестің басшысы болып табылады.
20. Төраға Қамқоршылық кеңестің атынан әрекет етеді және оның қызметін осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын қамқоршылық кеңестің құрамына кіретін жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша Қамқоршылық кеңес мүшелерінің бірі жүзеге асырады.
21. Мектепке дейінгі ұйым қызметкерлерінің немесе тәуелсіз тұлғалардың арасынан сайланатын және қамқоршылық кеңестің мүшесі болып табылмайтын Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңес отырыстарының материалдары мен хаттамаларын дайындауды, өткізуді, ресімдеуді қамтамасыз етеді.
22. Отырысқа оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысса, Қамқоршылық кеңестің отырысы заңды болып табылады. Қамқоршылық кеңес мүшесінің өз дауысын Қамқоршылық кеңестің басқа мүшесіне не адамға сенімхат бойынша беруіне жол берілмейді.
23. Қамқоршылық кеңестің шешімі оған қатысқан мүшелердің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда Қамқоршылық кеңестің төрағасы немесе Қамқоршылық кеңес төрағасының функцияларын жүзеге асыратын адам дауыс берген шешім қабылданады.
24. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін білім беру ұйымының әкімшілігі заңда белгіленген мерзімде тиісті шешімдер қабылдай отырып қарайды.
25. Қамқоршылық кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы мен барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды және мектепке дейінгі ұйымның басшысына келісуге енгізіледі.
26. Білім беру ұйымының басшысы Қамқоршылық кеңестің шешімімен келіспеген кезде келіспеушіліктер оларды еңсеру үшін қамқоршылық кеңестен және мектепке дейінгі ұйымнан қатысушылардың тең саны қатысатын комиссия (бұдан әрі – келісу комиссиясы) құрылатын келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Келісу комиссиясының мүшелері өз құрамынан Келісу комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен төрағаны сайлайды. Келісу комиссиясы келіспеушіліктер туындаған шешімдерді қарайды.
Келісу комиссиясы шешімді ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Келісу комиссиясының шешімдері оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. "Қолдаймын" немесе "қарсымын" дауыстар саны тең болған кезде келісу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.

Глава 4. Порядок организации работы Попечительского совета
16. Заседание Попечительского совета проводятся не реже 1 раза в квартал. Допускается проведение заседаний Попечительского совета в режиме видеоконференцсвязи.
17. Информация о проведении заседания размещается секретарем Попечительского совета на интернет-ресурсе дошкольной организации с уведомлением всех членов Попечительского совета.
Информация на интернет-ресурсе содержит дату, время и место проведения заседания.
18. В заседаниях принимают участие наблюдатели от гражданского общества.
19. Руководителем Попечительского совета является его председатель, избираемый из числа членов Попечительского совета данной дошкольной организации на заседании Попечительского совета путем открытого голосования большинством голосов его членов.
20. Председатель действует от имени Попечительского совета и обеспечивает его деятельность в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии председателя его функции осуществляет один из членов Попечительского совета по решению Попечительского совета, за исключением представителей местных представительных, исполнительных и правоохранительных органах, входящих в состав Попечительского совета.
21. Секретарь Попечительского совета, избираемый из числа работников дошкольной организации либо независимых лиц и не являющийся членом Попечительского совета, обеспечивает подготовку, проведение, оформление материалов и протоколов заседаний Попечительского совета.
22. Заседание Попечительского совета является правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 (двух третей) от общего количества его членов. Передача членом Попечительского совета своего голоса другому члену Попечительского совета либо лицу по доверенности не допускается.
23. Решение Попечительского совета принимается открытым голосованием большинством голосов присутствовавших его членов, оформляется протоколом и подписывается председателем Попечительского совета. При равенстве голосов принимается решение, за которое проголосовал председатель Попечительского совета либо лицо, осуществляющее функции председателя Попечительского совета.
24. Решения Попечительского совета рассматриваются администрацией организации образования с принятием соответствующих решений в установленные законом сроки.
25. Решение Попечительского совета оформляется протоколом, подписывается Председателем и всеми присутствующими членами Попечительского совета и вносится на согласование руководителю дошкольной организации.
26. При несогласии руководителя организации образования с решением Попечительского совета разногласия разрешаются путем согласительных процедур, для преодоления которых создается комиссия (далее – согласительная комиссия) с участием равного количества участников от Попечительского совета и дошкольной организации.
Члены согласительной комиссии из своего состава избирают большинством голосов от общего числа членов согласительной комиссии председателя. Согласительная комиссия рассматривает те положения решения, по которым возникли разногласия.
Согласительная комиссия принимает решение открытым голосованием. Решения согласительной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа его членов. При равном количества голосов "за" либо "против" голос председателя согласительной комиссии считается решающим.

27. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін кеңес хатшысы мектепке дейінгі ұйымның интернет-ресурсында орналастырады.
28. Мектепке дейінгі ұйымға қайырымдылық көмек ерікті түрде өтеусіз негізде көрсетіледі және Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша ғана жұмсалады.
29. Мектепке дейінгі ұйымға қабылданған қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер:
1) мемлекеттік мекеме ұйымдық – құқықтық нысанда құрылған мектепке дейінгі ұйым үшін – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде ашылған қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шотына;
2) өзге ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылған мектепке дейінгі ұйым үшін – екінші деңгейдегі банкте ашылған шотына аударылады.
30. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер мынадай мақсаттарға:
1) мектепке дейінгі ұйымның тәрбиеленушілерін әлеуметтік қолдауға;
2) мектепке дейінгі ұйымның материалдық-техникалық базасын жетілдіруге;
3) дарынды балаларды қолдауға;
4) пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны ұйымдастыруға жұмсалады.
31. Мектепке дейінгі ұйым жыл сайын қаржы жылының қорытындысы бойынша ата-аналар жұртшылығын осы мектепке дейінгі ұйымның интернет-ресурсында тиісті есепті орналастыру арқылы қызмет нәтижелері туралы хабардар етеді.
32. Осы кеңестің қызметі шеңберінде Қамқоршылық кеңес мүшесі алған, дербес деректерді қорғау, мемлекеттік және қызметтік құпия, коммерциялық құпия туралы қолданыстағы заңнамамен қорғалатын ақпарат үшінші адамдарғаға ашылмайды.
5-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату
33. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату:
1) тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша;
2) мектепке дейінгі ұйымды тарату, қайта ұйымдастыру кезінде;
3) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі өткеннен кейін;
4) Қамқоршылық кеңес мүшелерінің өкілеттігі мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде жүзеге асырылады.
34. Қамқоршылық кеңестің мүшесі Қамқоршылық кеңестің құрамынан:
1) жеке бастама бойынша (Кеңес төрағасының атына еркін түрдегі жазбаша өтініш негізінде);
2) кеңес отырыстарында дәлелсіз себептермен жыл ішінде үш реттен артық болмау себебінен шығарылады.
2023 жылғы 1 наурыздағы
№ 56 Бұйрығына
2-қосымша
Орта білім беру ұйымдарында, оның ішінде мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі

27. Решения Попечительского совета размещаются секретарем совета на интернет-ресурсе дошкольной организации.
28. Благотворительная помощь дошкольной организации оказывается в добровольном порядке на безвозмездной основе и расходуется исключительно по решению Попечительского совета.
29. Принятые дошкольной организацией поступления от благотворительной помощи зачисляются на:
1) контрольный счет наличности благотворительной помощи, открытый в территориальном подразделении уполномоченного органа по исполнению бюджета, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан – для дошкольной организации, созданной в организационно-правовой форме государственное учреждение;
2) счет, открытый в банке второго уровня – для дошкольной организации, созданной в иных организационно-правовых формах.
30. Поступления от благотворительной помощи расходуются на следующие цели:
1) социальная поддержка воспитанников дошкольной организации;
2) совершенствование материально-технической базы дошкольной организации;
3) поддержка одаренных детей;
4) организация предметно-пространственной развивающей среды.
31. Дошкольная организация ежегодно по итогам финансового года информирует родительскую общественность о результатах деятельности путем размещения соответствующего отчета на интернет-ресурсе данной дошкольной организации.
32. Информация, полученная членом Попечительского совета в рамках деятельности данного совета, охраняемая действующим законодательством о защите персональных данных, о государственных секретах и служебной тайне, о коммерческой тайне, не может быть раскрыта третьим лицам.
Глава 5. Прекращение работы Попечительского совета
33. Прекращение работы Попечительского совета осуществляется:
1) по инициативе уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования;
2) при ликвидации и реорганизации дошкольной организации;
3) по истечению срока полномочий Попечительского совета, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
4) при досрочном прекращении полномочий членов Попечительского совета.
34. Член Попечительского совета исключается из состава Попечительского совета:
1) по личной инициативе (на основании письменного заявления в произвольной форме на имя Председателя совета);
2) по причине отсутствия на заседаниях совета без уважительных причин более трех раз в течение года.
Приложение 2 к приказу
от 1 марта 2023 года № 56
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях среднего образования, в том числе специализированных и специальных организациях образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орта білім беру ұйымдарында, оның ішінде мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қамқоршылық кеңесiнiң (бұдан әрi - Қамқоршылық кеңес) қызметiн ұйымдастыру және оны сайлау тәртiбiн айқындайды.
2. Қамқоршылық кеңес орта білім беру ұйымдарында, оның ішінде мамандандырылған және арнайы білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымы) дамуына ықпал ететін және білім беру ұйымдардың қызметіне қоғамдық бақылауды қамтамасыз ететін алқалы басқару орган ретінде өз қызметін мына қағидаттар негізінде жүзеге асырады:
1) тәуелсіздік;
2) оның мүшелерінің өтеусіз негіздегі қызметі;
3) еріктілік;
4) ашықтық;
5) жариялылық пен шынайылық.
3. Қамқоршылық кеңес мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауға;
2) өз қызметін білім беру ұйымымен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асыруға міндетті.
2-тарау. Қамқоршылық кеңесті сайлау тәртібі
4. Қамқоршылық кеңесті тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган құратын комиссия (бұдан әрі – Комиссия) сайлайды.
Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі 3 (үш) жылды құрайды.
5. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды, кемінде 7 (жеті) адам, оның ішінде мемлекеттік органдар өкілдерінің саны Қамқоршылық кеңес мүшелерінің жалпы санының 2/3 (үштен екісінен) аспайды.
Комиссия құрамына жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
6. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің арасынан оның бірінші отырысында сайланады, ол туралы хаттамалық шешім шығарылады.
Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды. Тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкері Комиссияның хатшысы болып табылады.
7. Комиссияның жалпы құрамының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысқан жағдайда Комиссияның отырысы өткізілген және оның шешімі заңды болып есептеледі.
Комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының дауыстар басымдылығымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның барлық шешімдері хаттама түрінде рәсімделеді, оған төраға, отырысқа қатысқан комиссия мүшелері және хатшы қол қояды.

Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях среднего образования, в том числе специализированных и специальных организациях образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации деятельности Попечительского совета (далее – Попечительский совет) и его избрания.
2. Попечительский совет как коллегиальный орган управления организацией среднего образования, в том числе специализированной и специальной организацией образования (далее – организация образования), содействующий в ее развитии и обеспечивающий общественный контроль за деятельностью организации образования, осуществляют свою деятельность на основе принципов:
1) независимости;
2) деятельности его членов на безвозмездной основе;
3) добровольности;
4) прозрачности;
5) гласности и публичности.
3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с организацией образования, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами.
Глава 2. Порядок избрания Попечительского совета
4. Попечительский совет избирается Комиссией, создаваемой уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования (далее – Комиссия).
Срок полномочий Попечительского совета составляет 3 (три) года.
5. Число членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 7 (семи) человек, из них количество представителей государственных органов составляет не более 2/3 (две трети) от общего числа членов Попечительского совета.
В состав Комиссии входят представители местных представительных, исполнительных и правоохранительных органов, неправительственных организаций, средств массовой информации.
6. Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии на ее первом заседании, о чем выносится протокольное решение.
Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании. Секретарем Комиссии является сотрудник уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования.
7. Заседание Комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее 2/3 (двух третей) членов от общего состава Комиссии.
Решение Комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос Председателя Комиссии является решающим. Все решения Комиссии оформляются в виде протокола, подписываются председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, и секретарем.

8. Тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган күнтізбелік жылдың 1 мен 10 қыркүйек аралығындағы кезеңде (Қамқоршылық кеңестің өкілеттігін тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде) Қамқоршылық кеңестің сайлануы жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарландыруды, оның атауын, сапалық құрамын, сондай-ақ Қағиданың 9-тармағына сәйкес құжаттар мен мәліметтер жіберілетін почта және электрондық мекенжайларды көрсете отырып, өзінің интернет-ресурсында және/немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Құжаттарды қабылдау хабарландыру орналастырылған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн өткен соң аяқталады.
9. Үміткерлер Қамқоршылық кеңесті сайлау және оның құрамы бойынша ұсыныстарды қабылдау туралы хабарламада көрсетілген мерзімде Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім (еркін түрде);
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) қазақ немесе орыс тілдеріндегі түйіндеме;
4) білімі бар екендігі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса);
5) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық бөлімшелері берген соттылығының және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жоқтығын растайтын құжаттар.
Үміткерлер өздерінің кәсіби (немесе) қоғамдық қызметі туралы қосымша мәліметтер ұсынады.
10. Қамқоршылық кеңестің құрамына:
1) осы білім беру ұйымындағы білім алушылардың ата-аналары немесе заңды өкілдері (әрбір сынып параллельінен осы білім беру ұйымындағы білім алушылардың бір ата-анасы немесе заңды өкілі) – 11 адамнан аспайды;
2) педагогикалық еңбек ардагерлері (бар болса) – 1 адам;
3) жергілікті өкілді және/немесе атқарушы, және/немесе құқық қорғау органдарының өкілдері – 1-3 адам;
4) үкіметтік емес (коммерциялық емес) ұйымдардың өкілдері – 1-2 адам;
5) қайырымдылық жасаушылар және/немесе меценаттар (бар болса) – 1-2 адам;
6) бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері (бар болса) – 1 адам;
7) оқушылық өзін-өзі басқару органдарының өкілдері – 1-2 адам.
11. Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлерді ата-аналар жұртшылығының жалпы жиналысында іріктеуден өткен білім беру ұйымдары ұсынады.
Ата-аналар жұртшылығынан үміткерлердің тізімі (әрбір сынып параллельінен осы білім беру ұйымындағы білім алушылардың бір ата-анасы немесе заңды өкілі) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жіберіледі.

8. Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования в период с 1 по 10 сентября календарного года (в течение одного месяца со дня принятия решения о прекращении полномочий Попечительского Совета) размещает на своем интернет-ресурсе и/или в периодическом печатном издании, распространяемом на территории соответствующей административно-территориальной единицы, на казахском и русском языках с указанием его наименования, объявление об избрании Попечительского совета с указанием количественного состава, сроков подачи документов, а также почтовый и электронные адреса, на которые направляются документы и сведения в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
Прием документов заканчивается по истечении 20 (двадцати) календарных дней со дня размещения объявления.
9. Кандидаты в сроки, указанные в объявлении об избрании Попечительского совета и приеме предложений по его составу, представляют Комиссии следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) резюме на казахском или русском языках;
4) копию документа о наличии образования (при наличии);
5) документы, подтверждающие отсутствие судимости и коррупционных правонарушений, выданные территориальными подразделениями Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Кандидаты представляют дополнительные сведения о профессиональной (или) общественной деятельности.
10. В состав Попечительского совета входят:
1) родители или иные законные представители обучающихся в данной организации образования (по одному родителю или иному законному представителю обучающихся в данной организации образования от каждой параллели классов) – не более 11 человек;
2) ветераны педагогического труда (при наличии) – 1 человек;
3) представители местных представительных, и/или исполнительных, и/или правоохранительных органов – 1-3 человека;
4) представители неправительственных (некоммерческих) организаций – 1-2 человека;
5) благотворители и/или меценаты (при наличии) – 1-2 человека;
6) представители средств массовой информации (при наличии) – 1 человек;
7) представители органов ученического самоуправления – 1-2 человека.
11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями образования, прошедшие отбор на общем собрании родительской общественности.
Список кандидатов от родительской общественности (по одному родителю или иному законному представителю обучающихся в данной организации образования от каждой параллели классов) направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования с прилагаемыми документами, указанными пунктом 9 настоящих Правил.

12. Комиссия өтініштерді беру мерзімі аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде үміткерлер ұсынған құжаттарды қарайды, үміткердің осы Қағидалардың 9, 10, және 11-тармақтарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша Комиссия 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес үміткерлерді іріктеуді жүргізеді.
Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлерді іріктеу кезінде білімінің болуы, кәсіби білімі, құзыреттілігі, іскерлік беделі ескеріледі.
Барлық қажетті рәсімдерді ескере отырып, Қамқоршылық кеңесті сайлау күнтізбелік жылдың 30 қазаннан кешіктірілмей аяқталады.
13. Қамқоршылық кеңестің сайланған құрамы тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган Комиссия хаттамалық шешім шығарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бекітеді, сайланған құрамның тізімі олардың ресми интернет-ресурсында және білім беру ұйымдарында орналастырылады.
3-тарау. Қамқоршылық кеңестің функциялары
14. Білім беру ұйымының Қамқоршылық кеңесі:
1) білім беру ұйымын дамытудың басым бағыттары бойынша ұсынымдарды келіседі;
2) тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға Қамқоршылық кеңес анықтаған білім беру ұйымының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізеді;
3) білім беру ұйымының бюджетін қалыптастыру кезінде ұсыныстар әзірлейді;
4) білім беру ұйымның жарғысы мен ішкі тәртіп ережелеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді келіседі;
5) білім беру ұйымы таңдаған оқу жылының басталуы мен аяқталуының баламалы мерзімдерін келіседі;
6) білім беру ұйымының эксперименттік білім беру бағдарламаларын келіседі;
7) тиісті деңгейдегі уәкілетті органның аттестаттау комиссиясына біліктілік санатын беруге (растауға) кезекті аттестаттаудан өтуге оның жұмысының қорытындылары бойынша білім беру ұйымының басшысына ұсыным хат ұсынады;
8) білім беру ұйымына қайырымдылық көмек түрінде түскен қаржы қаражатын бөлу жөнінде келіседі және хаттамалық шешім шығарады, оның нысаналы жұмсалуы туралы, демеушілік, қайырымдылық және өзге де көмекті пайдалану бағыттарын, нысандарын, мөлшері мен тәртібін таңдау жөнінде шешім қабылдайды;
9) жыл ішінде "Балдәурен" республикалық оқу-сауықтыру орталығына және "Бөбек" ұлттық ғылыми-тәжірибелік, оқу және сауықтыру орталығына жіберілген білім алушыларға үміткерлердің тізімдерін келіседі;

12. Комиссия в течение 7 (семи) рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений рассматривает документы, представленные кандидатами, проводит оценку соответствия кандидата пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил. По результатам проведенной оценки Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней избирает кандидатов в соответствии с требованиями настоящих Правил.
При отборе кандидатов в члены Попечительского Совета учитывается наличие образования, профессиональные знания, компетентность, деловая репутация.
Избрание Попечительского совета с учетом всех процедур завершается не позже 30 октября календарного года.
13. Избранный состав Попечительского совета утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения протокольного решения Комиссией, список избранного состава размещается на их официальном интернет-ресурсе и организации образования.
Глава 3. Функции Попечительского совета
14. Попечительский совет организации образования:
1) согласовывает приоритетные направления развития организации образования;
2) вносит предложения уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу в области образования об устранении выявленных Попечительским советом недостатков в работе организации образования;
3) вырабатывает предложения при формировании бюджета организации образования;
4) согласовывает внесение изменений и/или дополнений в устав и правила внутреннего распорядка организации образования;
5) согласовывает альтернативные сроки начала и завершения учебного года, выбранного организацией образования;
6) согласовывает экспериментальные образовательные программы организации образования;
7) предоставляет в аттестационную комиссию уполномоченного органа соответствующего уровня рекомендательное письмо руководителю организации образования по итогам его работы на прохождение очередной аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационной категории;
8) согласовывает и выносит протокольное решение по распределению финансовых средств, поступивших в организацию образования в виде благотворительной помощи, принимает решение о его целевом расходовании, по выбору направлений, форм, размеров и порядка использования спонсорской, благотворительной и иной помощи;
9) согласовывает в течение года списки кандидатур обучающихся, направляемых в Республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен" и Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бобек";

10) білім алушылардың, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің құқықтары мен бостандықтарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады, олардың құқықтарын қорғауға, білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және оларды физикалық, психикалық және өзге де зорлық-зомбылық пен кемсітушіліктен қорғауға жәрдемдеседі;
11) санитарлық-гигиеналық жағдайлардың сақталуына, тамақ өнімдерінің сапасына, ішу режиміне, іргелес аумақтың жай-күйіне қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;
12) білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымының қызметі туралы есептерін жылына кемінде 2 (екі) рет тыңдайды;
13) қиын өмірлік жағдайдағы білім алушыларға қолдау көрсету және материалдық-техникалық базаны нығайту үшін білім беру ұйымдарының шотына түскен демеушілік қаражаттың жұмсалуын бақылайды;
14) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықтың әлеуметтiк жағынан осал топтарына жататын отбасылардан шаққан білім алушыларға көмек көрсетудi ұйымдастыруға жәрдемдеседi, жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, ерекше бiлiм алуды қажет ететiн балаларды, дарынды балаларды қолдау шараларын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
15) білім беру ұйымының әкімшілігіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шараларын жүргізуге жәрдемдеседі;
16) білім алушылардан және ата-аналардан немесе өзге де заңды өкілдерден жасырын сұрау арқылы білім беру ұйымындағы білім алушылардың оқу жағдайларына қанағаттану дәрежесіне оқу жылы ішінде 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
17) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім беру ұйымдарының мүдделері бойынша үйірмелерде және спорт секцияларында жұмыспен қамтылуына жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
18) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесіне мониторинг жүргізеді;
19) педагогикалық ұжымға білім алушылардың отбасыларымен жұмысты жүзеге асыруға жәрдемдеседі, білім беру ұйымының әкімшілігімен бірлесіп, жалпы ата-аналар жиналысын өткізеді;
20) білім беру ұйымының әкімшілігіне білім алушылар арасында құқық бұзушылықтың, нашақорлықтың, алкоголизмнің, темекі шегудің, қаңғыбастықтың, қайыршылықтың, қорлаудың, ойынға құмарлықтың алдын алуда жәрдемдеседі;
21) оқушылар арасында тәртіпті нығайтуға және мұғалімдер, білім алушылар, ата-аналар немесе өзге де заңды өкілдер арасында туындаған жанжалдарды шешуге көмектеседі;
22) білім беру ұйымының қызметі бойынша мәдени-сауықтыру іс-шараларын, конференцияларын, кеңестерін, семинарларын өткізуге ықпал етеді;
23) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заң және нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоғамдық талқылауға қатысады.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтар кезектен тыс отырыстың қарауына шығарады.

10) осуществляет контроль за соблюдением прав и свобод обучающихся, родителей или иных законных представителей, содействует в охране их прав, обеспечению безопасности обучающихся и их защите от физического, психического и иных форм насилия и дискриминации;
11) осуществляет контроль за соблюдением санитарно-гигиенических условий, качества питания, питьевого режима, состоянием прилегающей территории;
12) не реже 2 (двух) раз в год заслушивает отчеты руководителя организации образования о деятельности организации образования;
13) осуществляет контроль за расходованием спонсорских средств, поступающих на счет организации образования для оказания поддержки обучающимся, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации, и укрепления материально-технической базы;
14) содействует в организации помощи обучающимся из семей, относящихся к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", вырабатывает предложения по совершенствованию мер поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей с особыми образовательными потребностями, одаренных детей;
15) содействует администрации организации образования в проведении мероприятий по противодействию коррупции;
16) проводит 1 (один) раз в течение учебного года мониторинг степени удовлетворенности обучающихся условиями обучения в организации образования путем анонимного анкетирования обучающихся и родителей или иных законных представителей;
17) проводит 1 (один) раз в год мониторинг занятости детей с особыми образовательными потребностями в кружках по интересам и спортивных секциях организации образования;
18) проводит мониторинг процесса приобретения товаров, работ и услуг;
19) содействует педагогическому коллективу в осуществлении работы с семьями обучающихся и при необходимости совместно с администрацией организации образования проводит общие родительские собрания;
20) содействует администрации организации образования в предупреждении правонарушений, наркомании, алкоголизма, табакокурения, бродяжничества, попрошайничества, буллинга, лудомании среди обучающихся;
21) содействует укреплению дисциплины среди обучающихся и разрешению конфликтов, возникших в среде педагогов, обучающихся, родителей или иных законных представителей;
22) содействует проведению культурных, оздоровительных мероприятий, конференций, совещаний, семинаров по вопросам деятельности организации образования;
23) участвует в общественном обсуждении проектов законов и нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Попечительского совета.
Выявленные нарушения в ходе контроля выносятся на внеочередное заседание.

15. Қамқоршылық кеңестің қызметі оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
16. Қамқоршылық кеңестің отырысы тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі.
Қамқоршылық кеңестің отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.
17. Отырысты өткізу туралы ақпаратты Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңестің барлық мүшелерін хабардар ете отырып, білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастырады.
Интернет-ресурстағы ақпаратта отырыстың өткізу күні, уақыты және орны көрсетіледі.
18. Отырыстарға азаматтық қоғамның бақылаушылары қатысады.
19. Осы білім беру ұйымының Қамқоршылық кеңесі мүшелерінің арасынан Қамқоршылық кеңестің отырысында көпшілік дауспен ашық дауыс беру жолымен сайланатын оның төрағасы Қамқоршылық кеңестің басшысы болып табылады.
20. Төраға Қамқоршылық кеңестің атынан әрекет етеді және оның қызметін осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын Қамқоршылық кеңестің құрамына кіретін жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша Қамқоршылық кеңес мүшелерінің бірі жүзеге асырады.
21. Білім беру ұйымы қызметкерлерінің немесе тәуелсіз тұлғалардың арасынан сайланатын және қамқоршылық кеңестің мүшесі болып табылмайтын Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңес отырыстарының материалдары мен хаттамаларын дайындауды, өткізуді, ресімдеуді қамтамасыз етеді.
22. Отырысқа оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысса, Қамқоршылық кеңестің отырысы заңды болып табылады. Қамқоршылық кеңес мүшесінің өз дауысын Қамқоршылық кеңестің басқа мүшесіне не адамға сенімхат бойынша беруіне жол берілмейді.
23. Қамқоршылық кеңестің шешімі оған қатысқан мүшелердің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда Қамқоршылық кеңестің төрағасы немесе Қамқоршылық кеңес төрағасының функцияларын жүзеге асыратын адам дауыс берген шешім қабылданады.
24. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін білім беру ұйымының әкімшілігі заңда белгіленген мерзімде тиісті шешімдер қабылдай отырып қарайды.
25. Қамқоршылық кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы мен барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды және білім беру ұйымының басшысына келісуге енгізіледі.

15. Деятельность Попечительского совета осуществляется в соответствии с планом работы на учебный год.
Глава 4. Порядок организации работы Попечительского совета
16. Заседание Попечительского совета проводятся не реже 1 раза в квартал.
Допускается проведение заседаний Попечительского совета в режиме видеоконференцсвязи.
17. Информация о проведении заседания размещается секретарем Попечительского совета на интернет-ресурсе организации образования, с уведомлением всех членов Попечительского совета.
Информация на интернет-ресурсе содержит дату, время и место проведения заседания.
18. В заседаниях принимают участие наблюдатели от гражданского общества.
19. Руководителем Попечительского совета является его председатель, избираемый из числа членов Попечительского совета данной организации образования на заседании Попечительского совета путем открытого голосования большинством голосов его членов.
20. Председатель действует от имени Попечительского совета и обеспечивает его деятельность в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии председателя его функции осуществляет один из членов Попечительского совета по решению Попечительского совета, за исключением представителей местных представительных, исполнительных и правоохранительных органах, входящих в состав Попечительского совета.
21. Секретарь Попечительского совета, избираемый из числа работников организации образования либо независимых лиц и не являющийся членом Попечительского совета, обеспечивает подготовку, проведение, оформление материалов и протоколов заседаний Попечительского совета.
22. Заседание Попечительского совета является правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 (двух третей) от общего количества его членов. Передача членом Попечительского совета своего голоса другому члену Попечительского совета либо лицу по доверенности не допускается.
23. Решение Попечительского совета принимается открытым голосованием большинством голосов присутствовавших его членов, оформляется протоколом и подписывается председателем Попечительского совета. При равенстве голосов принимается решение, за которое проголосовал председатель Попечительского совета либо лицо, осуществляющее функции председателя Попечительского совета.
24. Решения Попечительского совета рассматриваются администрацией организации образования с принятием соответствующих решений в установленные законом сроки.
25. Решение Попечительского совета оформляется протоколом, подписывается Председателем и всеми присутствующими членами Попечительского совета и вносится на согласование руководителю организации образования.

26. Білім беру ұйымының басшысы Қамқоршылық кеңестің шешімімен келіспеген кезде келіспеушіліктер оларды еңсеру үшін қамқоршылық кеңестен және мектепке дейінгі ұйымнан қатысушылардың тең саны қатысатын комиссия (бұдан әрі – Келісу комиссиясы) құрылатын келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Келісу комиссиясының мүшелері өз құрамынан Келісу комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен төрағаны сайлайды. Келісу комиссиясы келіспеушіліктер туындаған шешімдерді қарайды.
Келісу комиссиясы шешімді ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Келісу комиссиясының шешімдері оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. "Қолдаймын" немесе "қарсымын" дауыстар саны тең болған кезде келісу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.
27. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін кеңес хатшысы білім беру ұйымының интернет-ресурсында орналастырады.
28. Білім беру ұйымға қайырымдылық көмек ерікті түрде өтеусіз негізде көрсетіледі және Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша ғана жұмсалады.
29. Білім беру ұйымға қабылданған қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер:
1) мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған білім беру ұйымдары үшін - Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде ашылған қайырымдылық көмекке арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
2) өзге ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылған білім беру ұйымы үшін - екінші деңгейдегі банкте ашылған шотына аударылады.
30. Қайырымдылық көмектен түскен қаражат мынадай мақсаттарға жұмсалады:
1) білім беру ұйымының білім алушыларын әлеуметтік қолдауға;
2) білім беру ұйымының материалдық-техникалық базасын жетілдіруге;
3) дарынды балаларды қолдауға;
4) дамушы ортаны ұйымдастыруға.
31. Білім беру ұйымы жыл сайын қаржы жылының қорытындысы бойынша осы білім беру ұйымының интернет-ресурсында тиісті есепті орналастыру арқылы ата-аналар қоғамдастығын өз қызметінің нәтижелері туралы хабардар етеді.
32. Қамқоршылық кеңестің мүшесі осы кеңестің қызметі шеңберінде жеке деректерді қорғау, мемлекеттік және қызметтік құпия, коммерциялық құпия туралы қолданыстағы заңнамамен қорғалатын мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге болмайды.
5-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату
33. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату:
1) тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша;

26. При несогласии руководителя организации образования с решением Попечительского совета разногласия разрешаются путем согласительных процедур, для преодоления которых создается комиссия (далее – согласительная комиссия) с участием равного количества участников от Попечительского совета и организации образования.
Члены согласительной комиссии из своего состава избирают большинством голосов от общего числа членов согласительной комиссии председателя. Согласительная комиссия рассматривает те положения решения, по которым возникли разногласия.
Согласительная комиссия принимает решение открытым голосованием. Решения согласительной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа его членов. При равном количества голосов "за" либо "против" голос председателя согласительной комиссии считается решающим.
27. Решения Попечительского совета размещаются секретарем совета на интернет-ресурсе организации образования.
28. Благотворительная помощь организации образования оказывается в добровольном порядке на безвозмездной основе и расходуется исключительно по решению Попечительского совета.
29. Принятые организации образования поступления от благотворительной помощи зачисляются на:
1) контрольный счет наличности благотворительной помощи, открытый в территориальном подразделении уполномоченного органа по исполнению бюджета, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан – для организации образования, созданной в организационно-правовой форме государственное учреждение;
2) счет, открытый в банке второго уровня – для организации образования, созданной в иных организационно-правовых формах.
30. Поступления от благотворительной помощи расходуются на следующие цели:
1) социальная поддержка обучающихся организации образования;
2) совершенствование материально-технической базы организации образования;
3) поддержка одаренных детей;
4) организация развивающей среды.
31. Организация образования ежегодно по итогам финансового года информирует родительскую общественность о результатах деятельности путем размещения соответствующего отчета на интернет-ресурсе данной организации образования.
32. Информация, полученная членом Попечительского совета в рамках деятельности данного совета, охраняемая действующим законодательством о защите персональных данных, о государственных секретах и служебной тайне, о коммерческой тайне, не может быть раскрыта третьим лицам.
Глава 5. Прекращение работы Попечительского совета
33. Прекращение работы Попечительского совета осуществляется:
1) по инициативе уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования;

2) білім беру ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған кезде;
3) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі өткеннен кейін;
4) Қамқоршылық кеңес мүшелерінің өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда жүзеге асырылады.
34. Қамқоршылық кеңестің мүшесі Қамқоршылық кеңестің құрамынан:
1) жеке бастама бойынша (Кеңес төрағасының атына еркін түрдегі жазбаша өтініш негізінде);
2) кеңес отырыстарында дәлелсіз себептермен жыл ішінде үш реттен артық болмау себебінен шығарылады.
2023 жылғы 1 наурыздағы
№ 56 Бұйрығына
3 қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру және оны сайлау тәртібінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қамқоршылық кеңесiнiң (бұдан әрi – Қамқоршылық кеңес) қызметiн ұйымдастыру және оны сайлау тәртiбiн айқындайды
2. Қамқоршылық кеңес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ТжКБ ұйымы) дамуына ықпал ететін және ТжКБ ұйымдардың қызметіне қоғамдық бақылауды қамтамасыз ететін алқалы басқару орган ретінде өз қызметін мына қағидаттар негізінде жүзеге асырады:
1) тәуелсіздік;
2) оның мүшелерінің өтеусіз негіздегі қызметі;
3) еріктілік;
4) ашықтық;
5) жариялылық пен шынайылық.
3. Қамқоршылық кеңестің мүшелері өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидалардың және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауға;
2) өз қызметін ТжКБ білім беру ұйымымен, жұртшылықпен, жергілікті атқарушы және өкілді органдармен, мүдделі мемлекеттік органдармен және өзге де жеке және/немесе заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асыруға міндетті.
2-тарау. Қамқоршылық кеңесті сайлау тәртібі
4. Қамқоршылық кеңесті тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган құратын комиссия (бұдан әрі – Комиссия) сайлайды.
Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі 3 (үш) жылды құрайды.
5. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды, кемінде 7 (жеті) адам, оның ішінде мемлекеттік органдар өкілдерінің саны Қамқоршылық кеңес мүшелерінің жалпы санының 2/3 (үштен екісінен) аспайды.
Комиссия құрамына жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.

2) при ликвидации и реорганизации организации образования;
3) по истечению срока полномочий Попечительского совета, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
4) при досрочном прекращении полномочий членов Попечительского совета.
34. Член Попечительского совета исключается из состава Попечительского совета:
1) по личной инициативе (на основании письменного заявления в произвольной форме на имя Председателя совета);
2) по причине отсутствия на заседаниях совета без уважительных причин более трех раз в течение года.
Приложение 3 к приказу
от 1 марта 2023 года № 56
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях технического и профессионального, послесреднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях технического и профессионального, послесреднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации деятельности Попечительского совета (далее – Попечительский совет) и его избрания.
2. Попечительский совет как коллегиальный орган управления организацией технического и профессионального, послесреднего образования (далее – организация ТиПО), содействующий в ее развитии и обеспечивающий общественный контроль за деятельностью организации ТиПО, осуществляет свою деятельность на основе принципов:
1) независимости;
2) деятельности его членов на безвозмездной основе;
3) добровольности;
4) прозрачности;
5) гласности и публичности.
3. В своей деятельности члены Попечительского совета:
1) соблюдают законодательство Республики Казахстан, требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов;
2) осуществляют свою деятельность во взаимодействии с организацией ТиПО, общественностью, местными исполнительными и представительными органами, заинтересованными государственными органами и иными физическими и/или юридическими лицами.
Глава 2. Порядок избрания Попечительского совета
4. Попечительский совет избирается Комиссией, создаваемой уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования (далее – Комиссия).
Срок полномочий Попечительского совета составляет 3 (три) года.
5. Число членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 7 (семи) человек, из них количество представителей государственных органов составляет не более 2/3 (две трети) от общего числа членов Попечительского совета.
В состав Комиссии входят представители органа управления организацией образования, местных представительных, исполнительных и правоохранительных органов, неправительственных организаций, средств массовой информации.

11. Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлерді ата-аналар жұртшылығының жалпы жиналысында іріктеуден өткен білім беру ұйымдары ұсынады.
Ата-аналар жұртшылығынан үміткерлердің тізімі (әрбір курстан осы ТжКБ ұйымында білім алушылардың бір ата-анасынан немесе өзге де заңды өкілінен) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
12. Комиссия өтініштерді беру мерзімі аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде үміткерлер ұсынған құжаттарды қарайды, үміткердің осы Қағидалардың 9, 10, және 11-тармақтарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша Комиссия 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес үміткерлерді іріктеуді жүргізеді.
Барлық қажетті рәсімдерді ескере отырып, Қамқоршылық кеңесті сайлау күнтізбелік жылдың 30 қазаннан кешіктірілмей аяқталады.
13. Қамқоршылық кеңестің сайланған құрамы тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган Комиссия хаттамалық шешім шығарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бекітеді, сайланған құрамның тізімі олардың ресми интернет-ресурсында және ТжКБ ұйымдарында орналастырылады.
3-тарау. Қамқоршылық кеңестің функциялары
14. ТжКБ ұйымының Қамқоршылық кеңесі:
1) ТжКБ ұйымын дамытудың басым бағыттары бойынша ұсынымдарды келіседі;
2) тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға Қамқоршылық кеңес анықтаған ТжКБ ұйымының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізеді;
3) ТжКБ ұйымының бюджетін қалыптастыру кезінде ұсыныстар әзірлейді;
4) ТжКБ ұйымның жарғысы мен ішкі тәртіп ережелеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді келіседі;
5) "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген) ТжКБ ұйымы басшысының бос лауазымына орналасуға кандидаттармен әңгімелесу қорытындылары бойынша хаттамалық шешімді келіседі және шығарады;
6) ТжКБ ұйымына қайырымдылық көмек түрінде түскен қаржы қаражатын бөлу жөнінде келіседі және хаттамалық шешім шығарады, оның нысаналы жұмсалуы туралы, демеушілік, қайырымдылық және өзге де көмекті пайдалану бағыттарын, нысандарын, мөлшері мен тәртібін таңдау жөнінде шешім қабылдайды;

11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями ТиПО, прошедшие отбор на общем собрании родительской общественности.
Список кандидатов от родительской общественности (по одному родителю или иному законному представителю обучающихся в данной организации ТиПО от каждого курса) направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования с прилагаемыми документами, указанными пунктом 9 настоящих Правил.
12. Комиссия в течение 7 (семи) рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений рассматривает документы, представленные кандидатами, проводит оценку соответствия кандидата пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил. По результатам проведенной оценки Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней избирает кандидатов в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Избрание Попечительского совета с учетом всех процедур завершается не позже 30 октября календарного года.
13. Избранный состав Попечительского совета утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения протокольного решения Комиссией, список избранного состава размещается на их официальном интернет-ресурсе и организации ТиПО.
Глава 3. Функции Попечительского совета
14. Попечительский совет организации ТиПО:
1) согласовывает приоритетные направления развития организации ТиПО;
2) вносит предложения уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу в области образования об устранении выявленных Попечительским советом недостатков в работе организации ТиПО;
3) вырабатывает предложения при формировании бюджета организации ТиПО;
4) согласовывает внесение изменений и/или дополнений в устав и правила внутреннего распорядка организации ТиПО;
5) согласовывает и выносит протокольное решение по итогам собеседования с кандидатами на занятие вакантной должности руководителя организации ТиПО согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 "Об утверждении правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7495);
6) согласовывает и выносит протокольное решение по распределению финансовых средств, поступивших в организацию ТиПО в виде благотворительной помощи, и принимает решение о его целевом расходовании, по выбору направлений, форм, размеров и порядка использования спонсорской, благотворительной и иной помощи;

7) білім алушылардың, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің құқықтары мен бостандықтарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға, олардың құқықтарын қорғауға, тәрбиеленушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және оларды физикалық, психикалық және өзге де зорлық-зомбылық пен кемсітушіліктен қорғауға жәрдемдеседі;
8) санитариялық-гигиеналық жағдайлардың сақталуына, тамақтану сапасына, ауыз су режиміне, іргелес аумақтың жай-күйіне қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;
9) ТжКБ басшысының ТжКБ ұйымның қызметі туралы есептерін жылына кемінде 2 (екі) рет тыңдайды;
10) қиын өмірлік жағдайға тап болған тәрбиеленушілерге қолдау көрсету және материалдық-техникалық базаны нығайту үшін ТжКБ ұйымының шотына түсетін демеушілік қаражаттың жұмсалуына бақылайды;\
11) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықтың әлеуметтiк жағынан осал топтарына жататын отбасылардан шаққан білім алушыларға көмек көрсетудi ұйымдастыруға жәрдемдеседi, жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, ерекше бiлiм алуды қажет ететiн балаларды, дарынды балаларды қолдау шараларын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
12) ТжКБ ұйымының әкімшілігіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл шараларын жүргізуге жәрдемдеседі;
13) ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне анонимді сауалнама жүргізу арқылы ТжКБ ұйымда оқу жағдайларына қанағаттану дәрежесіне жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
14) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу процессіне сониторинг жүргізеді;
15) ТжКБ ұйымының әкімшілігіне білім алушылар арасында құқық бұзушылықтың, нашақорлықтың, алкоголизмнің, темекі шегудің, қаңғыбастықтың, қайыршылықтың, қорлаудың, ойынға құмарлықтың алдын алуда жәрдемдеседі
16) білім алушылар арасында тәртіпті нығайтуға және мұғалімдер, білім алушылар, ата-аналар немесе өзге де заңды өкілдер арасында туындаған жанжалдарды шешуге көмектеседі;
17) ТжКБ ұйымының қызметі бойынша мәдени-сауықтыру іс-шараларын, конференцияларын, кеңестерін, семинарларын өткізуге ықпал етеді;
18) талантты жастарды қолдау шараларын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
19) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заң және нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоғамдық талқылауға қатысады.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтар кезектен тыс отырыстың қарауына шығарылады.
15. Қамқоршылық кеңестің қызметі оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
16. Қамқоршылық кеңестің отырысы тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі.
Қамқоршылық кеңестің отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.

7) осуществляет контроль за соблюдением прав и свобод обучающихся, родителей или иных законных представителей, содействует в охране их прав, обеспечении безопасности и защите от физического, психического и иных форм насилия и дискриминации;
8) осуществляет контроль за соблюдением санитарно-гигиенических условий, качества питания, питьевого режима, состоянием прилегающей территории;
9) не реже 2 (двух) раз в год заслушивает отчеты руководителя организации ТиПО о деятельности организации ТиПО;
10) осуществляет контроль за расходованием спонсорских средств, поступающих на счет организации ТиПО для оказания поддержки обучающимся, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации, и укрепления материально-технической базы;
11) содействует в организации помощи обучающимся из семей, относящихся к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", вырабатывает предложения по совершенствованию мер поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей с особыми образовательными потребностями, одаренных обучающихся;
12) содействует администрации организации ТиПО в проведении мероприятий по противодействию коррупции;
13) проводит 1 (один) раз в течение учебного года мониторинг степени удовлетворенности обучающихся условиями обучения в организации ТиПО путем анонимного анкетирования обучающихся и родителей или иных законных представителей;
14) проводит мониторинг процесса приобретения товаров, работ и услуг;
15) содействует администрации организации ТиПО в предупреждении правонарушений, наркомании, алкоголизма, табакокурения, буллинга, лудомании среди обучающихся;
16) содействует укреплению дисциплины среди обучающихся и разрешению конфликтов, возникших в среде педагогов, обучающихся, родителей или иных законных представителей;
17) содействует проведению культурных, оздоровительных мероприятий, конференций, совещаний, семинаров по вопросам деятельности организации ТиПО;
18) вырабатывает предложения по совершенствованию мер поддержки талантливой молодежи;
19) участвует в общественном обсуждении проектов законов и нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Попечительского совета.
Выявленные нарушения в ходе контроля выносятся на внеочередное заседание.
15. Деятельность Попечительского совета осуществляется в соответствии с планом работы на учебный год.
Глава 4. Порядок организации работы Попечительского совета
16. Заседание Попечительского совета проводятся не реже 1 раза в квартал.
Допускается проведение заседаний Попечительского совета в режиме видеоконференцсвязи.

17. Отырысты өткізу туралы ақпаратты Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңестің барлық мүшелерін хабардар ете отырып, ТжКБ ұйымының интернет-ресурсында орналастырады.
Интернет-ресурстағы ақпарат отырыстың өткізілетін күнін, уақытын және орнын қамтиды.
18. Отырыстарға азаматтық қоғамның бақылаушылары қатысады.
19. Осы ТжКБ ұйымының Қамқоршылық кеңесі мүшелерінің арасынан Қамқоршылық кеңестің отырысында көпшілік дауспен ашық дауыс беру жолымен сайланатын оның төрағасы Қамқоршылық кеңестің басшысы болып табылады.
20. Төраға Қамқоршылық кеңестің атынан әрекет етеді және оның қызметін осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын қамқоршылық кеңестің құрамына кіретін жергілікті өкілді, атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша Қамқоршылық кеңес мүшелерінің бірі жүзеге асырады.
21. ТжКБ ұйымы қызметкерлерінің немесе тәуелсіз тұлғалардың арасынан сайланатын және қамқоршылық кеңестің мүшесі болып табылмайтын Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңес отырыстарының материалдары мен хаттамаларын дайындауды, өткізуді, ресімдеуді қамтамасыз етеді.
22. Отырысқа оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысса, Қамқоршылық кеңестің отырысы заңды болып табылады. Қамқоршылық кеңес мүшесінің өз дауысын Қамқоршылық кеңестің басқа мүшесіне не адамға сенімхат бойынша беруіне жол берілмейді.
23. Қамқоршылық кеңестің шешімі оған қатысқан мүшелердің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда Қамқоршылық кеңестің төрағасы немесе Қамқоршылық кеңес төрағасының функцияларын жүзеге асыратын адам дауыс берген шешім қабылданады.
24. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін білім беру ұйымының әкімшілігі заңда белгіленген мерзімде тиісті шешімдер қабылдай отырып қарайды.
25. Қамқоршылық кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы мен барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды және ТжКБ ұйымының басшысына келісуге енгізіледі.
26. ТжКБ ұйымының басшысы Қамқоршылық кеңестің шешімімен келіспеген кезде келіспеушіліктер оларды еңсеру үшін қамқоршылық кеңестен және мектепке дейінгі ұйымнан қатысушылардың тең саны қатысатын комиссия (бұдан әрі – Келісу комиссиясы) құрылатын келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Келісу комиссиясының мүшелері өз құрамынан келісу комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен төрағаны сайлайды. Келісу комиссиясы келіспеушіліктер туындаған шешімдерді қарайды.
Келісу комиссиясы шешімді ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Келісу комиссиясының шешімдері оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. "Қолдаймын" немесе "қарсымын" дауыстар саны тең болған кезде келісу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.

17. Информация о проведении заседания размещается секретарем Попечительского совета на интернет-ресурсе организации ТиПО, с уведомлением всех членов Попечительского совета.
Информация на интернет-ресурсе содержит дату, время и место проведения заседания.
18. В заседаниях принимают участие наблюдатели от гражданского общества.
19. Руководителем Попечительского совета является его председатель, избираемый из числа членов Попечительского совета данной организации ТиПО на заседании Попечительского совета путем открытого голосования большинством голосов его членов.
20. Председатель действует от имени Попечительского совета и обеспечивает его деятельность в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии председателя его функции осуществляет один из членов Попечительского совета по решению Попечительского совета, за исключением представителей местных представительных, исполнительных и правоохранительных органах, входящих в состав Попечительского совета.
21. Секретарь Попечительского совета, избираемый из числа работников организации ТиПО либо независимых лиц и не являющийся членом Попечительского совета, обеспечивает подготовку, проведение, оформление материалов и протоколов заседаний Попечительского совета.
22. Заседание Попечительского совета является правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 (двух третей) от общего количества его членов. Передача членом Попечительского совета своего голоса другому члену Попечительского совета либо лицу по доверенности не допускается.
23. Решение Попечительского совета принимается открытым голосованием большинством голосов присутствовавших его членов, оформляется протоколом и подписывается председателем Попечительского совета. При равенстве голосов принимается решение, за которое проголосовал председатель Попечительского совета либо лицо, осуществляющее функции председателя Попечительского совета.
24. Решения Попечительского совета рассматриваются администрацией организации образования с принятием соответствующих решений в установленные законом сроки.
25. Решение Попечительского совета оформляется протоколом, подписывается Председателем и всеми присутствующими членами Попечительского совета и вносится на согласование руководителю организации ТиПО.
26. При несогласии руководителя организации ТиПО не согласен с решением Попечительского совета, то разногласия разрешаются путем согласительных процедур, для преодоления которых создается комиссия (далее – согласительная комиссия) с участием равного количества участников от Попечительского совета и организации ТиПО.
Члены согласительной комиссии из своего состава избирают большинством голосов от общего числа членов согласительной комиссии председателя. Согласительная комиссия рассматривает те положения решения, по которым возникли разногласия.
Согласительная комиссия принимает решение открытым голосованием. Решения согласительной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа его членов. В случае равного количества голосов "за" либо "против" голос председателя согласительной комиссии считается решающим.

27. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін кеңес хатшысы ТжКБ ұйымның интернет-ресурсында орналастырады.
28. ТжКБ ұйымға қайырымдылық көмек ерікті түрде өтеусіз негізде көрсетіледі және Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша ғана жұмсалады.
29. ТжКБ ұйымға қабылданған қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер:
1) мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ТжКБ ұйымдары үшін - Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде ашылған қайырымдылық көмекке арналған қолма-қол ақшаны бақылау шотына;
2) өзге ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылған ТжКБ ұйымы үшін - екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа аударылады.
35. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер мынадай мақсаттарға жұмсалады:
1) ТжКБ ұйымының білім алушыларын әлеуметтік қолдау;
2) ТжКБ ұйымының материалдық-техникалық базасын жетілдіру;
3) дарынды балаларды қолдау;
4) дамушы ортаны ұйымдастыруға.
31. ТжКБ ұйымы жыл сайын қаржы жылының қорытындысы бойынша ата-аналар жұртшылығын осы ТжКБ ұйымының интернет-ресурсында тиісті есепті орналастыру арқылы қызмет нәтижелері туралы хабардар етеді.
32. Қамқоршылық кеңестің мүшесі осы кеңестің қызметі шеңберінде жеке деректерді қорғау, мемлекеттік және қызметтік құпия, коммерциялық құпия туралы қолданыстағы заңнамамен қорғалатын мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге болмайды.
5-тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату
33. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату:
1) тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша;
2) ТжКБ ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған кезде;
3) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі өткеннен кейін;
4) Қамқоршылық кеңес мүшелерінің өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда жүзеге асырылады.
34. Қамқоршылық кеңестің мүшесі Қамқоршылық кеңестің құрамынан:
1) жеке бастамасы бойынша (Кеңес төрағасының атына еркін түрдегі жазбаша өтініш негізінде);
2) кеңес отырыстарында дәлелсіз себептермен жыл ішінде үш реттен артық болмау себебінен шығарылады.
2023 жылғы 1 наурыздағы
№ 56 Бұйрығына
4-қосымша
Мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қамқоршылық кеңестің (бұдан әрі –Қамқоршылық кеңес) қызметін ұйымдастыру және оны сайлау тәртібін айқындайды.

27. Решения Попечительского совета размещаются секретарем совета на интернет-ресурсе организации ТиПО.
28. Благотворительная помощь организации ТиПО оказывается в добровольном порядке на безвозмездной основе и расходуется исключительно по решению Попечительского совета.
29. Принятые организацией ТиПО поступления от благотворительной помощи зачисляются на:
1) контрольный счет наличности благотворительной помощи, открытый в территориальном подразделении уполномоченного органа по исполнению бюджета, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан – для организации ТиПО, созданной в организационно-правовой форме государственное учреждение;
2) счет, открытый в банке второго уровня – для организации ТиПО, созданной в иных организационно-правовых формах.
30. Поступления от благотворительной помощи расходуются на следующие цели:
1) социальная поддержка обучающихся организации ТиПО;
2) совершенствование материально-технической базы организации ТиПО;
3) поддержка одаренных детей;
4) организация развивающей среды.
31. Организация ТиПО ежегодно по итогам финансового года информирует родительскую общественность о результатах деятельности путем размещения соответствующего отчета на интернет-ресурсе данной организации ТиПО.
32. Информация, полученная членом Попечительского совета в рамках деятельности данного совета, охраняемая действующим законодательством о защите персональных данных, о государственных секретах и служебной тайне, о коммерческой тайне, не может быть раскрыта третьим лицам.
Глава 5. Прекращение работы Попечительского совета
33. Прекращение работы Попечительского совета осуществляется:
1) по инициативе уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования;
2) при ликвидации и реорганизации организации ТиПО;
3) по истечению срока полномочий Попечительского совета, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
4) при досрочном прекращении полномочий членов Попечительского совета.
34. Член Попечительского совета исключается из состава Попечительского совета:
1) по личной инициативе (на основании письменного заявления в произвольной форме на имя Председателя совета);
2) по причине отсутствия на заседаниях совета без уважительных причин более трех раз в течение года.
Приложение 4 к приказу
от 1 марта 2023 года № 56
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания во внешкольных организациях дополнительного образования для детей
Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания во внешкольных организациях дополнительного образования для детей (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации деятельности Попечительского совета (далее – Попечительский совет) и его избрания.

9. Үміткерлер Қамқоршылық кеңесті сайлау және оның құрамы бойынша ұсыныстарды қабылдау туралы хабарламада көрсетілген мерзімде Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім (еркін түрде);
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) қазақ немесе орыс тілдеріндегі түйіндеме;
4) білімі бар екендігі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса);
5) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық бөлімшелері берген соттылығының және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жоқтығын растайтын құжаттар.
Үміткерлер өздерінің кәсіби (немесе) қоғамдық қызметі туралы қосымша мәліметтер ұсынады.
10. Қамқоршылық кеңестің құрамына мыналар кіреді:
1) мектептен тыс ұйым білім алушыларының ата-аналары немесе заңды өкілдері – кемінде 3 адам;
2) педагогикалық еңбек ардагерлері (бар болса) – 1 адам;
3) жергілікті өкілдік, атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдері – 1-3 адам;
4) үкіметтік емес (коммерциялық емес) ұйымдардың өкілдері – 1-2 адам;
5) қайырымдылық жасаушылар және / немесе меценаттар (бар болса) – 1-2 адам;
6) бұқаралық ақпарат құралдарының өкілі (бар болса) – 1 адам;
7) оқушылардың өзін – өзі басқару органдарының өкілдері – 1-2 адам.
11. Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлерді ата-аналар жұртшылығының жалпы жиналысында іріктеуден өткен білім беру ұйымдары ұсына алады.
Ата-аналар қауымдастығынан үміткерлердің тізімі (әрбір жас тобынан осы мектептен тыс ұйымдағы білім алушылардың бір ата-анасынан немесе өзге де заңды өкілінен) осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
12. Комиссия өтініштерді беру мерзімі аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде кандидаттар ұсынған құжаттарды қарайды, кандидаттың осы Қағидалардың 9, 10, және 11-тармақтарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша комиссия 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес үміткерлерді іріктеуді жүргізеді.
Барлық қажетті рәсімдерді ескере отырып, Қамқоршылық кеңесті сайлау күнтізбелік жылдың 30 қазаннан кешіктірілмей аяқталады.
13. Қамқоршылық кеңестің сайланған құрамы тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган Комиссия хаттамалық шешім шығарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бекітеді, сайланған құрамның тізімі олардың ресми интернет-ресурсында және мектептен тыс ұйымында орналастырылады.

9. Кандидаты в сроки, указанные в объявлении об избрании Попечительского совета и приеме предложений по его составу, представляют Комиссии следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) резюме на казахском или русском языках;
4) копию документа о наличии образования (при наличии);
5) документы, подтверждающие отсутствие судимости и коррупционных правонарушений, выданные территориальными подразделениями Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Кандидаты представляют дополнительные сведения о профессиональной (или) общественной деятельности.
10. В состав Попечительского совета входят:
1) родители или законные представители обучающихся внешкольной организации – не менее 3 человек;
2) ветераны педагогического труда (при наличии) – 1 человек;
3) представители местных представительных, исполнительных и правоохранительных органов – 1-3 человека;
4) представители неправительственных (некоммерческих) организаций – 1-2 человека;
5) благотворители и/или меценаты (при наличии) – 1-2 человека;
6) представитель средств массовой информации (при наличии) – 1 человек;
7) представители органов ученического самоуправления – 1-2 человека.
11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются внешкольными организациями, прошедшие отбор на общем собрании родительской общественности.
Список кандидатов от родительской общественности (по одному родителю или иному законному представителю обучающихся в данной внешкольной организации от каждой возрастной группы) направляется в уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган в области образования с прилагаемыми документами, указанными пунктом 9 настоящих Правил.
12. Комиссия в течение 7 (семи) рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений рассматривает документы, представленные кандидатами, проводит оценку соответствия кандидата пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил. По результатам проведенной оценки Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней избирает кандидатов в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Избрание Попечительского совета с учетом всех процедур завершается не позже 30 октября календарного года.
13. Избранный состав Попечительского совета утверждается уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения протокольного решения Комиссией, список избранного состава размещается на их официальном интернет-ресурсе и внешкольной организации.

3- тарау. Қамқоршылық кеңестің функциялары
14. Мектептен тыс ұйымының Қамқоршылық кеңесі:
1) мектептен тыс ұйымын дамытудың басым бағыттары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
2) тиісті саланың уәкілетті органына немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға Қамқоршылық кеңес анықтаған мектептен тыс ұйымның жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізеді;
3) мектептен тыс Ұйымның бюджетін қалыптастыру кезінде ұсыныстар әзірлейді;
4) білім беру ұйымның жарғысы мен ішкі тәртіп ережелеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді келіседі;
5) мектептен тыс ұйымына қайырымдылық көмек түрінде түскен қаржы қаражатын бөлу жөнінде келіседі және хаттамалық шешім шығарады және демеушілік, қайырымдылық және өзге де көмекті пайдаланудың бағыттарын, нысандарын, мөлшері мен тәртібін таңдау жөнінде оның нысаналы жұмсалуы туралы шешім қабылдайды;
6) білім алушылардың, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің құқықтары мен бостандықтарының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға, олардың құқықтарын қорғауға, білім алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және оларды физикалық, психикалық және өзге де зорлық-зомбылық пен кемсітушіліктен қорғауға жәрдемдеседі;
7) санитариялық-гигиеналық жағдайлардың, тамақтану сапасының, ауыз су режимінің сақталуына, іргелес аумақтың жай-күйіне қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;
8) мектептен тыс ұйым басшысының мектептен тыс ұйымының қызметі туралы есептерін жылына кемінде 2 (екі) рет тыңдайды;
9) қиын өмірлік жағдайға тап болған білім алушыларға қолдау көрсету және материалдық-техникалық базаны нығайту үшін мектептен тыс ұйымның шотына түсетін демеушілік қаражаттың жұмсалуына бақылауды жүзеге асырады;
10) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықтың әлеуметтiк жағынан осал топтарына жататын отбасылардан шаққан білім алушыларға көмек көрсетудi ұйымдастыруға жәрдемдеседi, жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, ерекше бiлiм алуды қажет ететiн балаларды, дарынды балаларды қолдау шараларын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
11) мектептен тыс ұйымның сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі қызметіне мониторингті жүзеге асырады;
12) білім алушыларына және ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне анонимді сауалнама жүргізу арқылы мектептен тыс ұйымның оқу жағдайларына қанағаттану дәрежесіне жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
13) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім беру ұйымдарының мүдделері бойынша үйірмелерде және спорт секцияларында жұмыспен қамтылуына жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;

Глава 3. Функции Попечительского совета
14. Попечительский совет внешкольной организации:
1) согласовывает приоритетные направления развития внешкольной организации;
2) вносит предложения уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу в области образования об устранении выявленных Попечительским советом недостатков в работе внешкольной организации;
3) вырабатывает предложения при формировании бюджета внешкольной организации;
4) согласовывает внесение изменений и/или дополнений в устав и правила внутреннего распорядка внешкольной организации;
5) согласовывает и выносит протокольное решение по распределению финансовых средств, поступивших во внешкольную организацию в виде благотворительной помощи, принимает решение о их целевом расходовании, по выбору направлений, форм, размеров и порядка использования спонсорской, благотворительной и иной помощи;
6) осуществляет контроль за соблюдением прав и свобод обучающихся, родителей или иных законных представителей, содействует в охране их прав, обеспечению безопасности обучающихся и их защите от физического, психического и иных форм насилия и дискриминации;
7) осуществляет контроль за соблюдением санитарно-гигиенических условий, качества питания, питьевого режима, состоянием прилегающей территории;
8) не реже 2 (двух) раз в год заслушивает отчеты руководителя внешкольной организации о деятельности внешкольной организации;
9) осуществляет контроль за расходованием спонсорских средств, поступающих на счет внешкольной организации для оказания поддержки обучающимся, оказавшимся в тяжелой жизненной ситуации, и укрепления материально-технической базы;
10) содействует в организации помощи обучающимся из семей, относящихся к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", вырабатывает предложения по совершенствованию мер поддержки детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей с особыми образовательными потребностями, одаренных детей;
11) содействует администрации внешкольной организации в проведении мероприятий по противодействию коррупции;
12) проводит 1 (один) раз в течение учебного года мониторинг степени удовлетворенности обучающихся условиями обучения во внешкольной организации путем анонимного анкетирования обучающихся и родителей или иных законных представителей;
13) проводит 1 (один) раз в год мониторинг занятости детей с особыми образовательными потребностями в кружках по интересам и спортивных секциях внешкольной организации;

14) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу процессіне сониторинг жүргізеді;
15) педагогикалық ұжымға оқушылардың отбасымен жұмыс істеуге жәрдемдеседі және қажет болған жағдайда мектептен тыс ұйымның әкімшілігімен бірлесіп жалпы ата-аналар жиналысын өткізеді.
16) мектептен тыс ұйымының әкімшілігіне білім алушылар арасында құқық бұзушылықтың, нашақорлықтың, алкоголизмнің, темекі шегудің, қаңғыбастықтың, қайыршылықтың, қорлаудың, ойынға құмарлықтың алдын алуда жәрдемдеседі
17) білім алушылар арасында тәртіпті нығайтуға және мұғалімдер, білім алушылар, ата-аналар немесе өзге де заңды өкілдер арасында туындаған жанжалдарды шешуге көмектеседі;
18) мектептен тыс ұйым қызметінің мәселелері бойынша мәдени, сауықтыру іс-шараларын, конференцияларды, кеңестерді, семинарларды өткізуге жәрдемдеседі.
19) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заң және нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоғамдық талқылауға қатысады.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтар кезектен тыс отырыстың қарауына шығарады.
15. Қамқоршылық кеңестің қызметі оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
4- тарау. Қамқоршылық кеңес жұмысын ұйымдастыру тәртібі
16. Қамқоршылық кеңестің отырысы тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі.
Қамқоршылық кеңестің отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.
17. Отырысты өткізу туралы ақпаратты Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңестің барлық мүшелерін хабардар ете отырып, мектептен тыс ұйымның интернет-ресурсында орналастырады.
Интернет-ресурстағы ақпарат отырыстың өткізілетін күнін, уақытын және орнын қамтиды.
18. Отырыстарға азаматтық қоғамның бақылаушылары қатысады.
19. Осы ұйымның Қамқоршылық кеңесі мүшелерінің арасынан Қамқоршылық кеңестің отырысында көпшілік дауспен ашық дауыс беру жолымен сайланатын оның төрағасы Қамқоршылық кеңестің басшысы болып табылады.
20. Төраға Қамқоршылық кеңестің атынан әрекет етеді және оның қызметін осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын қамқоршылық кеңестің құрамына кіретін жергілікті өкілдік, атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдерін қоспағанда, Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша Қамқоршылық кеңес мүшелерінің бірі жүзеге асырады.
21. Мектептен тыс ұйым қызметкерлерінің немесе тәуелсіз тұлғалардың арасынан сайланатын және Қамқоршылық кеңестің мүшесі болып табылмайтын Қамқоршылық кеңестің хатшысы Қамқоршылық кеңес отырыстарының материалдары мен хаттамаларын дайындауды, өткізуді, ресімдеуді қамтамасыз етеді.

14) проводит мониторинг процесса приобретения товаров, работ и услуг;
15) содействует педагогическому коллективу в осуществлении работы с семьями обучающихся и при необходимости совместно с администрацией внешкольной организации проводит общие родительские собрания;
16) содействует администрации внешкольной организации в предупреждении правонарушений, наркомании, алкоголизма, табакокурения, бродяжничества, попрошайничества, буллинга, лудомании среди обучающихся;
17) содействует укреплению дисциплины среди обучающихся и разрешению конфликтов, возникших в среде педагогов, обучающихся, родителей или иных законных представителей;
18) содействует проведению культурных, оздоровительных мероприятий, конференций, совещаний, семинаров по вопросам деятельности внешкольной организации;
19) участвует в общественном обсуждении проектов законов и нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Попечительского совета.
Выявленные нарушения в ходе контроля выносятся на внеочередное заседание.
15. Деятельность Попечительского совета осуществляется в соответствии с планом работы на учебный год.
Глава 4. Порядок организации работы Попечительского совета
16. Заседание Попечительского совета проводятся не реже 1 раза в квартал.
Допускается проведение заседаний Попечительского совета в режиме видеоконференцсвязи.
17. Информация о проведении заседания размещается секретарем Попечительского совета на интернет-ресурсе внешкольной организации, с уведомлением всех членов Попечительского совета.
Информация на интернет-ресурсе содержит дату, время и место проведения заседания.
18. В заседаниях принимают участие наблюдатели от гражданского общества.
19. Руководителем Попечительского совета является его председатель, избираемый из числа членов Попечительского совета данной внешкольной организации на заседании Попечительского совета путем открытого голосования большинством голосов его членов.
20. Председатель действует от имени Попечительского совета и обеспечивает его деятельность в соответствии с настоящими Правилами. При отсутствии председателя его функции осуществляет один из членов Попечительского совета по решению Попечительского совета, за исключением представителей местных представительных, исполнительных и правоохранительных органах, входящих в состав Попечительского совета.
21. Секретарь Попечительского совета, избираемый из числа работников внешкольной организации либо независимых лиц и не являющийся членом Попечительского совета, обеспечивает подготовку, проведение, оформление материалов и протоколов заседаний Попечительского совета.

22. Егер отырысқа оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 (үштен екісі) қатысса, Қамқоршылық кеңестің отырысы заңды болып табылады. Қамқоршылық кеңес мүшесінің өз дауысын Қамқоршылық кеңестің басқа мүшесіне не адамға сенімхат бойынша беруіне жол берілмейді.
23. Қамқоршылық кеңестің шешімі оған қатысқан мүшелердің көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда Қамқоршылық кеңестің төрағасы не Қамқоршылық кеңес төрағасының функцияларын жүзеге асыратын адам дауыс берген шешім қабылданады.
24. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін білім беру ұйымының әкімшілігі заңда белгіленген мерзімде тиісті шешімдер қабылдай отырып қарайды.
25. Қамқоршылық кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Қамқоршылық кеңестің төрағасы мен барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды және мектептен тыс ұйымның басшысына келісуге енгізіледі.
26. Білім беру ұйымының басшысы Қамқоршылық кеңестің шешімімен келіспеген кезде келіспеушіліктер оларды еңсеру үшін қамқоршылық кеңестен және мектепке дейінгі ұйымнан қатысушылардың тең саны қатысатын комиссия (бұдан әрі – Келісу комиссиясы) құрылатын келісу рәсімдері арқылы шешіледі.
Келісу комиссиясының мүшелері өз құрамынан Келісу комиссиясы мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен төрағаны сайлайды. Келісу комиссиясы келіспеушіліктер туындаған шешімдерді қарайды.
Келісу комиссиясы шешімді ашық дауыс беру арқылы қабылдайды. Келісу комиссиясының шешімдері оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. "Қолдаймын" немесе "қарсымын" дауыстар саны тең болған кезде келісу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.
27. Қамқоршылық кеңестің шешімдерін кеңестің хатшысы мектептен тыс ұйымның интернет-ресурсында орналастырады.
28. Мектептен тыс ұйымға қайырымдылық көмек ерікті түрде өтеусіз негізде көрсетіледі және Қамқоршылық кеңестің шешімі бойынша ғана жұмсалады.
29. Мектептен тыс ұйымға қабылданған қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер:
1) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысаны түрінде құрылған мектептен тыс ұйымдар үшін - Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшеде ашылған қайырымдылық көмектің қолма-қол ақшасын бақылау шотына;

22. Заседание Попечительского совета является правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 (двух третей) от общего количества его членов. Передача членом Попечительского совета своего голоса другому члену Попечительского совета либо лицу по доверенности не допускается.
23. Решение Попечительского совета принимается открытым голосованием большинством голосов присутствовавших его членов, оформляется протоколом и подписывается председателем Попечительского совета. При равенстве голосов принимается решение, за которое проголосовал председатель Попечительского совета либо лицо, осуществляющее функции председателя Попечительского совета.
24. Решения Попечительского совета рассматриваются администрацией внешкольной организации с принятием соответствующих решений в установленные законом сроки.
25. Решение Попечительского совета оформляется протоколом, подписывается Председателем и всеми присутствующими членами Попечительского совета и вносится на согласование руководителю внешкольной организации.
26. При несогласии руководителя организации образования с решением Попечительского совета разногласия разрешаются путем согласительных процедур, для преодоления которых создается комиссия (далее – согласительная комиссия) с участием равного количества участников от Попечительского совета и внешкольной организации.
Члены согласительной комиссии из своего состава избирают большинством голосов от общего числа членов согласительной комиссии председателя. Согласительная комиссия рассматривает те положения решения, по которым возникли разногласия.
Согласительной комиссия принимает решение открытым голосованием. Решения согласительной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа его членов. При равном количестве голосов "за" либо "против" голос председателя согласительной комиссии считается решающим.
27. Решения Попечительского совета размещаются секретарем совета на интернет-ресурсе внешкольной организации.
28. Благотворительная помощь внешкольной организации оказывается в добровольном порядке на безвозмездной основе и расходуется исключительно по решению Попечительского совета.
29. Принятые внешкольной организации поступления от благотворительной помощи зачисляются на:
1) контрольный счет наличности благотворительной помощи, открытый в территориальном подразделении уполномоченного органа по исполнению бюджета, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан – для внешкольной организации, созданной в организационно-правовой форме государственное учреждение;

2) өзге ұйымдық-құқықтық нысандарда құрылған мектептен тыс ұйымы үшін - екінші деңгейлі банкте ашылған шотына аударылады.
30. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер мынадай мақсаттарға:
1) мектептен тыс ұйымның білім алушыларына әлеуметтік қолдау;
2) мектептен тыс ұйымның материалдық-техникалық базасын жетілдіру;
3) дарынды балаларды қолдау;
4) пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны ұйымдастыруға жұмсалады.
31. Білім беру ұйымы жыл сайын қаржы жылының қорытындысы бойынша осы білім беру ұйымының интернет-ресурсында тиісті есепті орналастыру арқылы ата-аналар қоғамдастығын өз қызметінің нәтижелері туралы хабардар етеді.
32. Қамқоршылық кеңестің мүшесі осы кеңестің қызметі шеңберінде жеке деректерді қорғау, мемлекеттік және қызметтік құпия, коммерциялық құпия туралы қолданыстағы заңнамамен қорғалатын мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуге болмайды.
5 - тарау. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату
33. Қамқоршылық кеңестің жұмысын тоқтату:
1) тиісті саланың уәкілетті органының немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша;
2) мектептен тыс ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған кезде;
3) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қамқоршылық кеңестің өкілеттік мерзімі өткеннен кейін;
4) Қамқоршылық кеңес мүшелерінің өкілеттіктері мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда жүзеге асырылады.
34. Қамқоршылық кеңестің мүшесі Қамқоршылық кеңестің құрамынан:
1) жеке бастамасы бойынша (Кеңес төрағасының атына еркін түрдегі жазбаша өтініш негізінде);
2) кеңес отырыстарында дәлелсіз себептермен жыл ішінде үш реттен артық болмау себебінен шығарылады.
2023 жылғы 1 наурыздағы
№ 56 Бұйрығына
5-қосымша
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында Қамқоршылық кеңестің жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары және оны сайлау тәртібі (бұдан әрі-Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және Қамқоршылық кеңестің (бұдан әрі – Қамқоршылық кеңес) қызметін ұйымдастыру және оның сайлау тәртібін айқындайды.
2. Қамқоршылық кеңес жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымын (бұдан әрі-білім беру ұйымы) оның дамуына жәрдемдесетін және білім беру ұйымының қызметіне қоғамдық бақылауды қамтамасыз ететін алқалы басқару орган ретінде өз қызметін мына қағидаттар негізінде жүзеге асырады:

2) счет, открытый в банке второго уровня, – для внешкольной организации, созданной в иных организационно-правовых формах.
30. Поступления от благотворительной помощи расходуются на следующие цели:
1) социальная поддержка обучающихся внешкольной организации;
2) совершенствование материально-технической базы внешкольной организации;
3) поддержка одаренных детей;
4) организация предметно-пространственной развивающей среды.
31. Внешкольная организация ежегодно по итогам финансового года информирует родительскую общественность о результатах деятельности путем размещения соответствующего отчета на интернет-ресурсе данной внешкольной организации.
32. Информация, полученная членом Попечительского совета в рамках деятельности данного совета, охраняемая действующим законодательством о защите персональных данных, о государственных секретах и служебной тайне, о коммерческой тайне, не может быть раскрыта третьим лицам.
Глава 5. Прекращение работы Попечительского совета
33. Прекращение работы Попечительского совета осуществляется:
1) по инициативе уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа в области образования;
2) при ликвидации и реорганизации внешкольной организации;
3) по истечению срока полномочий Попечительского совета, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
4) при досрочном прекращении полномочий членов Попечительского совета.
34. Член Попечительского совета исключается из состава Попечительского совета:
1) по личной инициативе (на основании письменного заявления в произвольной форме на имя Председателя совета);
2) по причине отсутствия на заседаниях совета без уважительных причин более трех раз в течение года.
Приложение 5 к приказу
от 1 марта 2023 года № 56
Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы Попечительского совета и порядок его избрания в организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации деятельности Попечительского совета (далее – Попечительский совет) и его избрания.
2. Попечительский совет как коллегиальный орган управления организацией образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – организация образования), содействующий в ее развитии и обеспечивающий общественный контроль за деятельностью организации образования, осуществляет свою деятельность на основе принципов:

9. Үміткерлер Қамқоршылық кеңесті сайлау және оның құрамы бойынша ұсыныстарды қабылдау туралы хабарламада көрсетілген мерзімде Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім (еркін түрде);
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) қазақ немесе орыс тілдеріндегі түйіндеме;
4) білімі бар екендігі туралы құжаттың көшірмесі (бар болса);
5) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық бөлімшелері берген соттылығының және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың жоқтығын растайтын құжаттар.
Үміткерлер өздерінің кәсіби (немесе) қоғамдық қызметі туралы қосымша мәліметтер ұсынады.
10. Қамқоршылық кеңестің құрамына мыналар кіреді:
1) білім беру ұйымының әкімшілік аумағында орналасқан қорғаншылық және қамқоршылық органдарының өкілдері-1 адам;
2) үкіметтік емес (коммерциялық емес) ұйымдардың өкілдері - кемінде 3 адам. Коммерциялық емес ұйым болып табылатын бір заңды тұлғадан Қамқоршылық кеңеске бір ғана өкіл сайлана алады;
3) жергілікті өкілдік органдарының өкілдері – 1 адам;
4) мемлекеттік органдардың өкілдері – 1 адам;
5) құқық қорғау органдарының өкілдері – 1 адам;
6) бала құқықтары жөніндегі өңірлік уәкіл (бар болса) – 1 адам;
7) республикалық немесе жергілікті қоғамдық кеңестің өкілі-1 адам;
8) Ұлттық алдын алу тетігінің қатысушысы (бар болса) – 1 адам;
9) қайырымдылық жасаушылар және / немесе меценаттар (бар болса) – 1-2 адам;
10) бұқаралық ақпарат құралдарының өкілі (бар болса) – 1-2 адам;
11) тәрбиеленушілердің өзін – өзі басқару органдарының өкілдері – 1 адам.
11. Қамқоршылық кеңес мүшелігіне үміткерлерді педагогикалық кеңесте іріктеуден өткен білім беру ұйымдары ұсынады. Үміткерлердің тізімі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге жіберіледі.
12. Комиссия өтініштерді беру мерзімі аяқталған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде үміткерлер ұсынған құжаттарды қарайды, үміткердің осы Қағидалардың 9, 10, және 11-тармақтарына сәйкестігін бағалауды жүргізеді. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша Комиссия 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың талаптарына сәйкес үміткерлерді іріктеуді жүргізеді.
Барлық қажетті рәсімдерді ескере отырып, Қамқоршылық кеңесті сайлау күнтізбелік жылдың 30 қазаннан кешіктірілмей аяқталады.
13. Қамқоршылық кеңестің сайланған құрамы тиісті саланың уәкілетті органы немесе білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган Комиссия хаттамалық шешім шығарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бекітеді, сайланған құрамның тізімі олардың ресми интернет-ресурсында және мектептен тыс ұйымында орналастырылады.

9. Кандидаты в сроки, указанные в объявлении об избрании Попечительского совета и приеме предложений по его составу, представляют Комиссии следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) резюме на казахском или русском языках;
4) копию документа о наличии образования (при наличии);
5) документы, подтверждающие отсутствие судимости и коррупционных правонарушений, выданные территориальными подразделениями Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Кандидаты представляют дополнительные сведения о профессиональной (или) общественной деятельности.
10. В состав Попечительского совета входят:
1) представители органов опеки и попечительства, располагаемые на административной территории организации образования – 1 человек;
2) представители неправительственных (некоммерческих) организаций – не менее 3 человек. От одного юридического лица, являющегося некоммерческой организацией, в Попечительский совет может быть избран только один представитель;
3) представители местных представительных органов – 1 человек;
4) представители государственных органов – 1 человек;
5) представители правоохранительных органов – 1 человек;
6) региональный уполномоченный по правам ребенка (при наличии) – 1 человек;
7) представитель республиканского или местного общественного совета – 1 человек;
8) участник Национального превентивного механизма (при наличии) – 1 человек;
9) благотворители и/или меценаты (при наличии) – 1-2 человека;
10) представители средств массовой информации (при наличии) – 1-2 человека;
11) представители органов самоуправления воспитанников – 1 человека.
11. Кандидаты в члены Попечительского совета выдвигаются организациями образования, прошедшие отбор на педагогическом совете. Список кандидатов направляется в местный исполнительный орган в области образования с прилагаемыми документами, указанными пунктом 9 настоящих Правил.
12. Комиссия в течение 7 (семи) рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений рассматривает документы, представленные кандидатами, проводит оценку соответствия кандидата пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил. По результатам проведенной оценки Комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней избирает кандидатов в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Избрание Попечительского совета с учетом всех процедур завершается не позже 30 октября календарного года.
13. Избранный состав Попечительского совета утверждается местным исполнительным органом в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения протокольного решения Комиссией, список избранного состава размещается на их официальном интернет-ресурсе и организации образования.

3 - тарау. Қамқоршылық кеңестің функциялары
14. Білім беру ұйымының Қамқоршылық кеңесі:
1) білім беру ұйымды дамытудың басым бағыттары бойынша ұсынымдарды келіседі;
2) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға Қамқоршылық кеңес анықтаған білім беру ұйымының жұмысындағы кемшіліктерді жою туралы ұсыныстар енгізеді;
3) білім беру ұйымының бюджетін қалыптастыру кезінде ұсыныстар әзірлейді;
4) білім беру ұйымның жарғысы мен ішкі тәртіп ережелеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді келіседі;
5) "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 21 ақпандағы № 57 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7495 болып тіркелген) білім беру ұйымы басшысының бос лауазымына орналасуға кандидаттармен әңгімелесу қорытындылары бойынша хаттамалық шешімді келіседі және шығарады;
6) тиісті деңгейдегі уәкілетті органның аттестаттау комиссиясына біліктілік санатын беруге (растауға) кезекті аттестаттаудан өтуге оның жұмысының қорытындылары бойынша білім беру ұйымының басшысына ұсыным хат ұсынады;
7) білім беру ұйымына қайырымдылық көмек түрінде түскен қаржы қаражатын бөлу жөнінде келіседі және хаттамалық шешім шығарады, оның нысаналы жұмсалуы туралы, демеушілік, қайырымдылық және өзге де көмекті пайдалану бағыттарын, нысандарын, мөлшері мен тәртібін таңдау жөнінде шешім қабылдайды;
8) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу процесіне мониторинг жүргізеді;
9) тәрбиеленушіні білім беру ұйымынан басқа білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымға ауыстыруды келіседі;
10) жазғы демалыс кезінде жазғы сауықтыру лагерьлерінде болу шарттарын, "Балдәурен" республикалық білім беру орталығына және "Бөбек" ұлттық ғылыми-білім беру орталығына жіберілетін білім алушыларға үміткерлердің тізімдерін келіседі;
11) тәрбиеленушілерді психологиялық және құқықтық қолдауға, олардың отбасылық орналасуына, асырап алушы ата-аналарды сүйемелдеуге және білім беру ұйымының түлектерін интернаттан кейінгі сүйемелдеуге жәрдемдеседі;
12) білім беру ұйымы жанынан құрылған Асырап алушы ата-аналар мектебімен өзара іс-қимыл жасайды;
13) білім беру ұйымының санитариялық-гигиеналық жағдайларының сапасына, тамақтанудың сапасына, киім-кешектің, дәрілік препараттардың, іргелес аумақтың жай-күйіне қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;

Глава 3. Функции Попечительского совета
14. Попечительский совет организации образования:
1) согласовывает приоритетные направления развития организации образования;
2) вносит предложения местному исполнительному органу в области образования об устранении выявленных Попечительским советом недостатков в работе организации образования;
3) вырабатывает предложения при формировании бюджета организации образования;
4) согласовывает внесение изменений и/или дополнений в устав и правила внутреннего распорядка организации образования;
5) согласовывает и выносит протокольное решение по итогам собеседования с кандидатами на занятие вакантной должности руководителя организации образования согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2012 года № 57 "Об утверждении правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7495);
6) предоставляет в аттестационную комиссию уполномоченного органа соответствующего уровня рекомендательное письмо руководителю организации образования по итогам его работы на прохождение очередной аттестации на присвоение (подтверждение) квалификационной категории;
7) согласовывает и выносит протокольное решение по распределению финансовых средств, поступивших в организацию образования в виде благотворительной помощи, принимает решение о его целевом расходовании, по выбору направлений, форм, размеров и порядка использования спонсорской, благотворительной и иной помощи;
8) проводит мониторинг процесса приобретения товаров, работ и услуг;
9) согласовывает перевод воспитанника из организации образования в другую организацию образования, здравоохранения, социальной защиты;
10) согласовывает сроки пребывания в летних оздоровительных лагерях в период летних каникул, списки кандидатур воспитанников, направляемых в Республиканский учебно-оздоровительный центр "Балдаурен" и Национальный научно-практический, образовательный и оздоровительный центр "Бобек";
11) содействует психологической и правовой поддержке воспитанников, их семейному устройству, сопровождению приемных родителей и постинтернатному сопровождению выпускников организации образования;
12) взаимодействует со Школой приемных родителей, созданной при организации образования;
13) осуществляет контроль за качеством санитарно-гигиенических условий организации образования, качеством питания, состоянием обмундирования, лекарственных препаратов, прилегающей территории;

14) білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшалай қаражаттары мен материалдық құндылықтарының сақталуын, олардың мүліктік және мүліктік емес құқықтарының сақталуын қамтамасыз ету бөлігінде олардың құқықтарының сақталуына қоғамдық бақылауды жүзеге асырады;
15) тәрбиеленушілерге қатысты тәлімгерлік практикасын дамытуға жәрдемдеседі;
16) тәрбиеленушілерге қолдау көрсету және материалдық-техникалық базаны нығайту үшін білім беру ұйымдарының шотына түскен демеушілік қаражаттың жұмсалуын бақылайды;
17) білім беру ұйымы әкімшілігінің тәрбиеленушілер арасында құқық бұзушылықтардың, қылмыстардың, нашақорлықтың, алкоголизм мен темекі шегудің, қаңғыбастық пен қайыр сұраудың алдын алу жөніндегі қызметіне жәрдемдеседі;
18) тәрбиеленушілер арасында тәртіпті нығайтуға жәрдемдеседі;
19) білім беру ұйымы тәрбиеленушілерінің заңды өкілдерімен және туыстарымен өзара іс-қимыл жасайды және білім беру ұйымында туындаған жанжалдарды шешуге жәрдемдеседі;
20) білім беру ұйымы әкімшілігінің қызметіне тәрбиеленушілерге оқыту, тәрбиелеу, емдеу, әлеуметтік бейімдеу, оңалту және қоғамға ықпалдасу үшін жағдайлар жасауда жәрдемдеседі;
21) білім беру ұйымының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі қызметіне мониторингті жүзеге асырады;
22) тәрбиеленушілерден және олардың заңды өкілдерінен анонимді сауалнама жүргізу арқылы білім беру ұйымындағы білім алушылардың тұрмыс жағдайлары мен білім алуына қанағаттану дәрежесіне жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
23) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім беру ұйымдарының мүдделері бойынша үйірмелерде және спорт секцияларында қамтылуына жылына 1 (бір) рет мониторинг жүргізеді;
24) білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымының қызметі туралы есептерін жылына кемінде 2 (екі) рет тыңдайды.
25) білім беру ұйымының қызметі бойынша мәдени-сауықтыру іс-шараларын, конференцияларын, кеңестерін, семинарларын өткізуге ықпал етеді;
26) Қамқоршылық кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заң және нормативтік құқықтық актілер жобаларын қоғамдық талқылауға қатысады.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтар кезектен тыс отырыстың қарауына шығарады.
15. Қамқоршылық кеңестің қызметі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес білім беру ұйымының Қамқоршылық кеңесінің үлгілік жұмыс жоспары негізінде әзірленген оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
4 - тарау. Қамқоршылық кеңес жұмысын ұйымдастыру тәртібі
16. Қамқоршылық кеңестің отырыстары тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
Қамқоршылық кеңестің отырыстарын бейнеконференцбайланыс режимінде өткізуге жол беріледі.

14) осуществляет контроль за соблюдением прав воспитанников организации образования в части обеспечения сохранности их денежных средств и материальных ценностей, поступающих от физических и юридических лиц, соблюдением их имущественных и неимущественных прав;
15) содействует развитию практики наставничества в отношении воспитанников;
16) осуществляет контроль за расходованием спонсорских средств, поступающих на счет организации образования для оказания поддержки воспитанникам, и укрепления материально-технической базы;
17) содействует деятельности администрации организации образования по предупреждению правонарушений, преступлений, наркомании, алкоголизма и табакокурения, бродяжничества и попрошайничества среди воспитанников;
18) содействует укреплению дисциплины среди воспитанников;
19) взаимодействует с законными представителями и родственниками воспитанников организации образования и содействует разрешению конфликтов, возникших в организации образования;
20) содействует деятельности администрации организации образования в обеспечении воспитанникам условий для обучения, воспитания, лечения, социальной адаптации, реабилитации и интеграции в общество;
21) содействует администрации организации образования в проведении мероприятий по противодействию коррупции;
22) проводит 1 (один) раз в год мониторинг степени удовлетворенности воспитанников условиями проживания и обучения в организации образования путем анонимного анкетирования воспитанников и их законных представителей;
23) проводит 1 (один) раз в год мониторинг занятости детей с особыми образовательными потребностями в кружках по интересам и спортивных секциях организации образования;
24) заслушивает не реже 2 (двух) раз в год отчеты руководителя организации образования о деятельности организации образования;
25) содействует проведению культурных, оздоровительных мероприятий, конференций, совещаний, семинаров по вопросам деятельности организации образования;
26) участвует в общественном обсуждении проектов законов и нормативных правовых актов по вопросам, отнесенным к компетенции Попечительского совета.
Выявленные нарушения в ходе контроля выносятся на внеочередное заседание.
15. Деятельность Попечительского совета осуществляется в соответствии с планом работы на учебный год, разработанным на основе типового плана работы Попечительского совета организации образования, согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок организации работы Попечительского совета
16. Заседание Попечительского совета проводятся не реже 1 раза в квартал.
Допускается проведение заседаний Попечительского совета в режиме видеоконференцсвязи.