Жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 3 наурыздағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 наурызда № 32024 болып тіркелді
"Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 12-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2023 жылғы 3 наурыздағы
№ 92 бұйрығымен
бекітілген
Жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 12-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жастар еңбек жасақтары – уақытша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар шеңберіндегі жастар бірлестіктері;

Об утверждении Правил создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2023 года № 32024.
В соответствии с подпунктом 12-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности.
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
Д. Қыдырәлі
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 3 марта 2023 года № 92
Правила создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной молодежной политике" и определяют порядок создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) молодежные трудовые отряды – объединения молодежи в рамках мероприятий по организации временного трудоустройства;

2) уақытша бос жүрген жастар – жастардың уақытша жұмыс істемейтін, білім беру ұйымдарында білім алмайтын немесе кәсіптік даярлықтан, қайта даярлаудан өтпейтін, жұмыспен қамту және білім беру саласынан тыс бөлігі.
3. Жастардың еңбек жасақтары жастарды, уақытша бос жүрген жастарды уақытша жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
4. Жастар еңбек жасақтары өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
2-тарау. Жастар еңбек жасақтарын құру, ұйымдастыру, қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметіне мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Жастар еңбек жасақтарын құру тәртібі
5. Жастар еңбек жасақтарын жастар ресурстық орталықтары жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша жастардың өтінімдері негізінде ұйымдастырады.
6. Жастар еңбек жасақтарына қатысу үшін өтінімдерді Қазақстан Республикасының 14 (он төрт) жастан 35 (отыз бес) жасқа дейінгі азаматтары және/немесе олардың заңды өкілдері жастар ресурстық орталықтарына мынадай тәсілдердің бірімен береді:
1) қолма-қол;
2) "EL JASTARY" интернет-ресурсында көрсетілген жастар ресурстық орталығының электрондық мекенжайына жіберіледі.
7. Жастар еңбек жасақтарына қатысу үшін келесі құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) кәмелетке толмаған азаматтар үшін ата-аналарының бірінің не заңды өкілдерінің жазбаша келісімі;
5) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама;
6) денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
7) психоневрологиялық ұйымнан анықтама;
8) наркологиялық ұйымнан анықтама;
9) туберкулезге қарсы ұйымнан анықтама.
8. Жастар ресурстық орталықтары ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және 10 (он) және одан да көп өтінім түскен кезде жастар еңбек жасақтарының құрамына енгізу үшін тізімдер қалыптастырады.
9. Жастар еңбек жасақтары кәмелетке толмағандар мен кәмелетке толған азаматтарды бөле отырып, бір жас қағидаты бойынша жинақталады.
10. Жастар ресурстық орталықтары тізімдерді жастар еңбек жасақтарының құрамына енгізу үшін жергілікті атқарушы органдарға жібереді.
11. Жергілікті атқарушы органдар тізімдер негізінде жастар еңбек жасақтарының құрамына енгізу үшін өз шешімімен жастар еңбек жасақтарын құрайды.
2-параграф. Жастар еңбек жасақтарының қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
12. Жастар ресурстық орталықтары жастар еңбек жасақтарының жұмысын:

2) временно неустроенная молодежь – часть молодежи вне сферы занятости и образования, которая временно не работает, не обучается в организациях образования или не проходит профессиональную подготовку, переподготовку.
3. Молодежные трудовые отряды создаются в целях обеспечения временного трудоустройства молодежи, временно неустроенной молодежи.
4. В своей деятельности молодежные трудовые отряды руководствуются Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок создания, организации, обеспечения молодежных трудовых отрядов, а также проведения мониторинга их деятельности
Параграф 1. Порядок создания молодежных трудовых отрядов
5. Молодежные трудовые отряды организуются молодежными ресурсными центрами по согласованию с местными исполнительными органами на основании заявок молодежи.
6. Заявки для участия в молодежных трудовых отрядах подаются гражданами Республики Казахстан в возрасте от 14 (четырнадцати) до 35 (тридцати пяти) лет и/или их законными представителями в молодежные ресурсные центры одним из следующих способов:
1) нарочно;
2) на электронный адрес молодежного ресурсного центра, указанный на интернет-ресурсе "EL JASTARY".
7. Для участия в молодежных трудовых отрядах, предоставляются следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия документа, удостоверяющего личность;
4) письменное согласие одного из родителей либо законных представителей для несовершеннолетних граждан;
5) справка о наличии либо отсутствии судимости;
6) медицинская справка о состоянии здоровья;
7) справка с психоневрологической организации;
8) справка с наркологической организации;
9) справка с противотуберкулезной организации.
8. Молодежные ресурсные центры проверяет полноту представленных документов и при поступлении 10 (десяти) и более заявок формируют списки для включения в состав молодежных трудовых отрядов.
9. Молодежные трудовые отряды комплектуется по одновозрастному принципу с разделением несовершеннолетних и совершеннолетних граждан.
10. Молодежные ресурсные центры направляют списки для включения в состав молодежных трудовых отрядов в местные исполнительные органы.
11. Местные исполнительные органы на основании списков для включения в состав молодежных трудовых отрядов своим решением создают молодежные трудовые отряды.
Параграф 2. Организация и обеспечение деятельности молодежных трудовых отрядов
12. Молодежные ресурсные центры организуют работу молодежных трудовых отрядов посредством:

1) жастар еңбек жасақтарының құрамына енгізу үшін тізімдер қалыптастыру;
2) жастар еңбек жасағының жұмысын ұйымдастыруға жауапты жастар еңбек жасағының басшысын тағайындау арқылы ұйымдастырады.
13. Жастар еңбек жасағының басшысы волонтерлік қызметті есепке алу тізілімінде тұрған волонтерлер қатарынан жастар ресурстық орталығы басшысының бұйрығымен тағайындалады.
14. Жастар еңбек жасағының басшысы жергілікті атқарушы орган бекітетін нысан бойынша жастар еңбек жасағының жұмыс жоспарын жасайды.
15. Жастар еңбек жасақтары өз қызметін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) көшелерді, скверлер мен саябақтарды абаттандыру;
2) аумақтарды көгалдандыру;
3) бос уақытты ұйымдастыру бойынша жұмыс, мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу және оған қатысу;
4) жастардың қажеттіліктері мен мүдделері негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де бағыттарды қамтиды.
16. Жастар еңбек жасақтарының қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жастар еңбек жасақтарының қатысушылары зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстарға, сондай-ақ оларды орындау олардың денсаулығы мен адамгершілік дамуына зиян келтіретін жұмыстарға жіберілмейді.
17. Жастар еңбек жасақтары жұмысының ұзақтығы күнтізбелік айды құрайды.
Қажет болған жағдайда жастар еңбек жасақтарының жұмыс ұзақтығын жергілікті атқарушы органдар ұзартады не қысқартады.
Жастар еңбек жасақтарына қатысушылардың күнделікті жұмыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес айқындалады.
18. Жастар еңбек жасақтары жергілікті бюджеттер есебінен қаржыландырылады.
19. Жергілікті атқарушы органдар жастар еңбек жасақтарына қатысатын азаматтармен еңбек шартын жасайды.
20. Жастар еңбек жасақтарының қызметіне қатысатын азаматтардың еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен және еңбек шартымен реттеледі.
3-параграф. Жастар еңбек жасақтары қызметінің мониторингі
21. Жастар еңбек жасақтары қызметінің мониторингі жастарды жұмыспен қамту және жұмысқа орналастыру саясатын іске асыруды ақпараттық қолдау мақсатында жүргізіледі.
22. Жастар еңбек жасақтары қызметінің мониторингін жергілікті атқарушы органдар статистикалық және талдамалық деректер кешені негізінде жастар жұмыссыздығы деңгейін төмендету нәтижелерін бақылау арқылы жүзеге асырады.
23. Жастар еңбек жасақтары қызметінің мониторинг нәтижелерін жергілікті атқарушы органдар жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) жолдайды.

1) формирования списков для включения в состав молодежных трудовых отрядов;
2) назначения руководителя молодежного трудового отряда, ответственного за организацию работы молодежного трудового отряда.
13. Руководитель молодежного трудового отряда назначается приказом руководителя молодежного ресурсного центра из числа волонтеров, состоящих в реестре учета волонтерской деятельности.
14. Руководитель молодежного трудового отряда составляет план работы молодежного трудового отряда по форме, утверждаемой местным исполнительным органом.
15. Молодежные трудовые отряды осуществляют свою деятельность в пределах соответствующей административно-территориальной единицы по следующим направлениям:
1) благоустройство улиц, скверов и парков;
2) озеленение территорий;
3) работа по организации досуговой деятельности, проведение и участие в культурно-массовых мероприятиях;
4) иные направления, не противоречащие законодательству Республики Казахстан на основе потребностей и интересов молодежи.
16. Деятельность молодежных трудовых отрядов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Участники молодежных трудовых отрядов не направляются на работы с вредными и (или) опасными условиями труда, а также на работы, выполнение которых причиняет вред их здоровью и нравственному развитию.
17. Продолжительность работы молодежных трудовых отрядов составляет календарный месяц.
При необходимости продолжительность работы молодежных трудовых отрядов продлевается либо сокращается местными исполнительными органами.
Продолжительность ежедневного рабочего времени участников молодежных трудовых отрядов определяется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
18. Молодежные трудовые отряды финансируются за счет местных бюджетов.
19. Местные исполнительные органы заключают с гражданами, участвующих в молодежных трудовых отрядах трудовой договор.
20. Оплата труда граждан, участвующих в деятельности молодежных трудовых отрядов, регулируется Трудовым кодексом Республики Казахстан и трудовым договором.
Параграф 3. Мониторинг деятельности молодежных трудовых отрядов
21. Мониторинг деятельности молодежных трудовых отрядов проводится в целях информационной поддержки реализации политики занятости и трудоустройства молодежи.
22. Мониторинг деятельности молодежных трудовых отрядов осуществляется местными исполнительными органами на основе комплекса статистических и аналитических данных посредством наблюдения за результатами снижения уровня молодежной безработицы.
23. Результаты мониторинга деятельности молодежных трудовых отрядов ежегодно не позднее 10 января направляются местными исполнительными органами в уполномоченный орган по вопросам государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган).

24. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасындағы жастардың даму индексінің қорытындылары туралы ақпаратты қалыптастыру кезінде жастар еңбек жасақтары қызметінің мониторингінің нәтижелерін пайдаланады.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2023 жылғы 3 наурыздағы
№ 92
Жастар еңбек жасақтарын
құру, ұйымдастыру,
қамтамасыз ету,
сондай-ақ олардың
қызметіне мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жастар еңбек жасағына қатысуға өтініш
_________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты бар болса)
мені жастар еңбек жасағына қабылдауыңызды сұраймын.
Өтінішке келесі құжаттарды қосамын:
1) жеке басын куәландыратын құжат, құжаттың көшірмесі;
2) сауалнама
3) кәмелетке толмаған азаматтар үшін ата-аналарының бірінің не заңды өкілдерінің жазбаша келісімі;
4) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама; 5) денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
6) психоневрологиялық ұйымнан анықтама;
7) наркологиялық ұйымнан анықтама;
8) туберкулезге қарсы ұйымнан анықтама.
___________________ ______________
күні                  қолы
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2023 жылғы 3 наурыздағы
№ 92
Жастар еңбек жасақтарын
құру, ұйымдастыру,
қамтамасыз ету,
сондай-ақ олардың
қызметіне мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жастар еңбек жасағына қатысу үшін сауалнама
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)___________________________________
_________________________________________________________________.
2. Туған күні ______________________________________________________.
3. Жұмыстың кейбір түрлеріне қарсы көрсетілімдер туралы ақпарат:_______
_________________________________________________________________.
4. Жұмыс бағыттары бойынша артықшылықтар ________________________

24. Уполномоченный орган использует результаты мониторинга деятельности молодежных трудовых отрядов при формировании информации об итогах индекса развития молодежи в Республике Казахстан.
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 3 марта 2023 года № 92
Приложение 1
к Правилам создания,
организации, обеспечения
молодежных трудовых
отрядов, а также
проведения мониторинга
их деятельности
Форма
Заявление на участие в молодежном трудовом отряде
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии)
прошу зачислить меня в молодежный трудовой отряд.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющий личность;
2) анкета;
3) письменное согласие одного из родителей либо законных представителей для несовершеннолетних граждан;
4) справка о наличии либо отсутствии судимости;
5) медицинская справка о состоянии здоровья;
6) справка с психоневрологической организации;
7) справка с наркологической организации;
8) справка с противотуберкулезной организации.
___________________ ______________ дата подпись
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 3 марта 2023 года № 92
Приложение 2
к Правилам создания,
организации, обеспечения
молодежных трудовых
отрядов, а также
проведения мониторинга
их деятельности
Форма
Анкета для участия в молодежном трудовом отряде
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
________________________________________________________________
2. Дата рождения _________________________________________________
3. Информация о противопоказаниях к определенным видам работ :
________________________________________________________________
4. Предпочтения по направлениям работы ___________________________