Дәрілік өсімдіктердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 7 наурыздағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 10 наурызда № 32038 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 07.03.2023 бастап күшіне енеді
"Өсімдіктер дүниесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған дәрілік өсімдіктердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылдың 7 наурыздан бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрі
З. Сулейменова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2023 жылғы 7 наурыздағы
№ 77 бұйрығымен
бекітілген
Дәрілік өсімдіктердің тізбесі
Атауы
Ескерту
Қазақ тiлiнде
Орыс тiлiнде
Латын тiлiнде
1.
Сібір самырсын
Пихта сибирская
Abies sibirica Ledeb.
РМ
2.
ақбасжусан
Тысячелистник обыкновенный
Achillea millefolium L.
ХМ
3.
Ақезу бәрпі
Борец белоустый
Aconitum leucostomum Worosch.
ХМ
4.
Жоңғар бәрпі
Борец джунгарский
Aconitum soongaricum Stapf
РМ
5.
Талас бәрпі
Борец таласский
Aconitum talassicum M. Pop.
ХМ*
6.
Жоңғар таран
Таран джунгарский
(Горец джунгарский)
Aconogonon songaricum (Schrenk) H. Hara
(*Polygonum songaricum Schrenk)
РМ
7.
Андыз тамыр, айыр
Аир болотный
Acorus calamus L.
РМ
8.
Шолпаншаш сүмбiл
Адиантум венерин волос
Adiantum capillus-veneris L.
РМ*
9.
Жылтыр жанаргүл
Адонис золотистый
Adonis chrysocyathus Hook. fil. et Thoms.
ХМ*
10.
Гүлзардақ жанаргүл
Адонис тяньшанский
Adonis tianschanicа (Adolf) Lipsch.
РМ*
11.
Көктем жанаргүл
Адонис весенний
Adonis vernalis L.
РМ*
12.
Еділ жанаргүл
Адонис волжский
Adonis wolgensis Stev.
ХМ*
13.
Бұташық аяния
Аяния кустарничковая
Ajania fruticulosa (Ledeb.) Poljak.
РМ
14.
Қырғыз жантак
Верблюжья колючка киргизская
Alhagi kirghisorum Schrenk
РМ
15.
Кәдімгі жантак
Верблюжья колючка ложная
Alhagi pseudalhagi (Bieb.) Fisch.
РМ
16.
Ұсақ торлы жуа
Лук мелкосетчатый (черемша)
Allium microdictyon Prokh.
ХМ*
17.
Піскем жуа
Лук пскемский
Allium pskemense B. Fedtsch.
ХМ*
18.
Аққаңбақ тусті бозтікен
(Аққаңбақ тусті аллохруза)
Колючелистник качимовидный
(Аллохруза качимовидная)
Acanthophyllum gypsophiloides Regel
(Allochrusa gypsophiloides (Regel) Schischk.)
РМ*
19.
Шашақты бозтікен
(Шашақты аллохруза)
Колючелистник метельчатый
(Аллохруза метельчатая)
Acanthophyllum paniculatum Regel & Herder
(Allochrusa paniculata (Regel) Ovcz. et Czuk.)
РМ
20.
Жабысқақ қандыағаш
Ольха клейкая
Alnus glutinosa (L.) Gaertn.
РМ*
21.
Армян жалбызтікен
Алтей армянский
Althaea armeniaca Ten.
РМ
22.
Дәрілік жалбызтікен
Алтей лекарственный
Althaea officinalis L.
РМ
23.
Кәдімгі Бадам
Миндаль обыкновенный
Amygdalus communis L.
РМ
24.
Итсигек бұйырғын
Ежовник безлистный
Anabasis aphylla L.
РМ
25.
Үлкен шоңайна
Лопух репейник
Arctium lappa L.
РМ
26.
Итошаған
Лопух войлочный
Arctium tomentosum Mill.
РМ
27.
Кәдімгі толокнянка
Толокнянка обыкновенная
Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.
РМ*
28.
Кәдiмгi өpiк
Абрикос обыкновенный
Armeniaca vulgaris Lam.
РМ*
29.
Ақшыл жусан
Полынь беловатая
Artemisia 1eucodes Schrenk
РМ
30.
Ащы жусан
Полынь горькая
Artemisia absinthium L.
РМ
31.
Дәрмене жусан
Полынь цитварная
Artemisia cina Berg. ex Poljak.
РМ*
32.
Тықыр жусан
Полынь гладкая
Artemisia glabella Kar. et Kir.
РМ*
33.
Таврий жусан
Полынь таврическая
Artemisia taurica Willd.
РМ
34.
Ермен жусан; қара жусан
Полынь обыкновенная
Artemisia vulgaris L.
РМ
35.
Корольков шаяноты
Аронник Королькова
Arum korolkowii Regel
ХМ*
36.
Европа құсықшөбі
Копытень европейский
Asarum europaeum L.
РМ
37.
Мия жапырақ таспа
Астрагал сладколистный
Astragalus glycyphyllos L.
ХМ*
38.
Сарыағаш бөріқарақаты
Барбарис илийский. Эндем.
Berberis iliensis M. Pop.
ХМ*
39.
Қалың жапырақты ладан
Бадан толстолистный
Bergenia crassifolia (L.) Fritsch
РМ
40.
Қайың салбырап, сүйелді
Береза повислая, бородавчатая
Betula pendula Roth
РМ
41.
Пушистый қайың
Береза пушистая
Betula pubescens Ehrh.
РМ
42.
Үш бөлімнен тұратын серия
Череда трехраздельная
Bidens tripartita L.
РМ
43.
Шаянмойын таран
Змеевик большой
(Горец змеиный)
Bistorta major Gray
(Polygonum bistorta L.)
РМ
44.
Мұқыр таран
Змеевик живородящий
(Горец живородящий)
Bistorta vivipara (L.)
Delarbre (Polygonum viviparum L.)
РМ
45.
Сарепт қатпаршақкөк
Горчица сарептская
Brassica juncea (L.) Czern.
РМ
46.
Қара қатпаршақкөк
Горчица черная
Brassica nigra (L.) Koch
РМ
47.
Сыртдән итжүзім
Переступень белый
Bryonia alba L.
РМ
48.
Қара жемiстi итжүзiм
Переступень черноплодный
Bryonia melanocarpa Nabiev
ХМ*
49.
Ұзынжапырақты шоқсары
Володушка длиннолистная (В. золотистая).
Bupleurum longifolium L.(B.aureum Fisch. ex Hoffm.)
РМ
50.
Қөпжүйке шоқсары
Володушка многожильчатая
Bupleurum multinerve DC.
РМ
51.
Құрғақ айрауық
Вейник наземный
Calamagrostis epigeios (L.) Roth
РМ
52.
Тікенді кеуел
Каперцы колючие
Capparis herbacea WiIld.
РМ
53.
Кәдімгі жұмыршақ
Пастушья сумка, сумочник пастуший
Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.
РМ
54.
Кәдімгі зире
Тмин обыкновенный
Carum carvi L.
РМ
55.
Кавказ таудағаны
Каркас кавказский
Celtis caucasica Willd.
ХМ*
56.
Көк гүлкекіре
Василек синий
Centaurea cyanus L.
РМ
57.
Шатырша толғақшөп
Золототысячник зонтичный
Centaurium erythraea Rafn (C. minus)
РМ
58.
Әсем толғақшөп
Золототысячник красивый
Centaurium pulchellum (Sw.) Druce
РМ
59.
Дәрілік түймедақ
Ромашка обнаженная
Chamomilla recutita (L.) Rauschert (Matricaria recutita L.)
РМ
60.
Орта тұқаш
Хартолепис средний
Chartolepis intermedia Boiss.
РМ
61.
Үлкен сүйелшөп
Чистотел большой
Chelidonium majus L.
РМ
62.
Шатыршагүл қысшылшөп
Зимолюбка зонтичная
Chimaphila umbellata (L.) W. Barton
РМ
63.
Кәдімгі сусынтамыр
Цикорий обыкновенный
Cichorium intybus L.
РМ
64.
Сор тамыржегі
Цистанхе солончаковая
Cistanche salsa (C. A. Mey.) G. Beck
РМ
65.
Арқал аскөк
Волчец благословенный
Cnicus benedictus L.
РМ
66.
Кессельринг лапызы
Безвременник Кессельринга
Colchicum kesselringii Regel
ХМ*
67.
Сары лапыз
Безвременник желтый
Colchicum luteum Baker
ХМ*
68.
Шыршай түпжапырақ
Колюрия гравилатовидная
Coluria geoides (Pall.) Ledeb.
РМ
69.
Теңбіл убалдырған
Болиголов пятнистый
Conium maculatum L.
РМ
70.
Мамыр қынжыгүлі
Ландыш майский
Convallaria majalis L.
РМ*
71.
Түкті шырмауық
Вьюнок шерстистый
Convolvulus subhirsutus Regel et Schmalh.
РМ
72.
Северцова айдаршөбi
Хохлатка Северцова.
Corydalis sewerzowii Regel
ХМ*
73.
Кәдiмгi шаттауық
орманжаңғақ
Лещина обыкновенная
Corylus avelana L.
ХМ*
74.
Татар қатыраны
Катран татарский
Crambe tatarica Sebeòk
ХМ*
75.
Күмәндi долана
Боярышник сомнительный
Crataegus ambigua C.A. Mey.
ХМ*
76.
Долана Королкова
Боярышник Королькова
Crataegus korolkowii L. Henry
РМ
77.
Долана қан қызыл
Боярышник кроваво-красный
Crataegus sanguinea Pall.
РМ
78.
Дауыр бақаауызы
Цимбария даурская
Cymbaria daurica L.
ХМ*
79.
Саусақсалалы қарашағыр
Свинорой пальчатый
Cynodon dactylon (L.) Pers.
РМ
80.
Кәдімгі шолпанкебіс
Башмачок настоящий
Cypripedium calceolus L.
ХМ*
81.
Секпiл шолпанкебiс
Башмачок пятнистый
Cypripedium guttatum Sw.
ХМ*
82.
Ipi гүлдi шолпанкебiс
Башмачок крупноцветковый
Cypripedium macranthon Sw.
ХМ*
83.
Алтай қасқыржидегi
Волчеягодник алтайский
Daphne altaica Pall.
ХМ*
84.
Кәдімгі қасқыржидегi
Волчеягодник обыкновенный
Daphne mezereum L.
РМ
85.
Кәдімгі сасық меңдуана
Дурман обыкновенный
Datura stramonium L.
РМ
86.
Жабайы сәбіз
Морковь дикая
Daucus carota L.
РМ
87.
Күмән тегеурінгүл
Живокость спутанная
Delphinium confusum M. Pop.
РМ
88.
Торжеміс тегеурінгүл
Живокость сетчатоплодная
Delphinium dictyocarpum DC.
РМ
89.
Биік тегеурінгүл
Живокость высокая
Delphinium elatum L.
РМ
90.
Дөңгелек жапырақты
шықшөп
Росянка круглолистная
Drosera rotundifolia L.
ХМ*
91.
Еркек усасыршөп
Щитовник мужской
Dryopteris filix-mas (L.) Schott
РМ
92.
Аққурай лакса
Мордовник русский (М. обыкновенный)
Echinops ruthenicus Bieb. (Echinops ritro L.)
РМ
93.
Жатаған бидайық
Пырей ползучий
Elytrigia repens (L.) Nevski
РМ
94.
Леманн күшаласы, ит күшала
Эминиум Лемана
Eminium lehmannii (Bunge) O. Kuntze
ХМ*
95.
Қырықбуын қылша
Хвойник хвощевой
Ephedra equisetina Bunge
РМ
96.
Қызыл тамыр қылша
Хвойник средний
Ephedra intermedia Schrenk et C.A. Mey.
РМ
97.
Дала қырықбуын
Хвощ полевой
Equisetum arvense L.
РМ
98.
Шашыңқы сарбасшөп
Желтушник раскидистый
Erysimum canescens Roth (E. diffusum)
РМ
99.
Жұлдызшешек сарбасшөп
Желтушник левкойный
Erysimum cheiranthoides L.
РМ

Об утверждении перечня лекарственных растений
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 7 марта 2023 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2023 года № 32038
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 07.03.2023.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О растительном мире" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень лекарственных растений.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 7 марта 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
З. Сулейменова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 7 марта 2023 года № 77
Перечень лекарственных растений
Наименование
Примечание
На казахском языке
На русском языке
На латинском языке
1.
Сібір самырсын
Пихта сибирская
Abies sibirica Ledeb.
ОМ
2.
ақбасжусан
Тысячелистник обыкновенный
Achillea millefolium L.
НМ
3.
Ақезу бәрпі
Борец белоустый
Aconitum leucostomum Worosch.
НМ
4.
Жоңғар бәрпі
Борец джунгарский
Aconitum soongaricum Stapf
ОМ
5.
Талас бәрпі
Борец таласский
Aconitum talassicum M. Pop.
НМ*
6.
Жоңғар таран
Таран джунгарский
(Горец джунгарский)
Aconogonon songaricum (Schrenk) H. Hara
(*Polygonum songaricum Schrenk)
ОМ
7.
Андыз тамыр, айыр
Аир болотный
Acorus calamus L.
ОМ
8.
Шолпаншаш сүмбiл
Адиантум венерин волос
Adiantum capillus-veneris L.
ОМ *
9.
Жылтыр жанаргүл
Адонис золотистый
Adonis chrysocyathus Hook. fil. et Thoms.
НМ*
10.
Гүлзардақ жанаргүл
Адонис тяньшанский
Adonis tianschanicа (Adolf) Lipsch.
ОМ *
11.
Көктем жанаргүл
Адонис весенний
Adonis vernalis L.
ОМ *
12.
Еділ жанаргүл
Адонис волжский
Adonis wolgensis Stev.
НМ*
13.
Бұташық аяния
Аяния кустарничковая
Ajania fruticulosa (Ledeb.) Poljak.
ОМ
14.
Қырғыз жантак
Верблюжья колючка киргизская
Alhagi kirghisorum Schrenk
ОМ
15.
Кәдімгі жантак
Верблюжья колючка ложная
Alhagi pseudalhagi (Bieb.) Fisch.
ОМ
16.
Ұсақ торлы жуа
Лук мелкосетчатый (черемша)
Allium microdictyon Prokh.
НМ*
17.
Піскем жуа
Лук пскемский
Allium pskemense B. Fedtsch.
НМ*
18.
Аққаңбақ тусті бозтікен
(Аққаңбақ тусті аллохруза)
Колючелистник качимовидный
(Аллохруза качимовидная)
Acanthophyllum gypsophiloides Regel
(Allochrusa gypsophiloides (Regel) Schischk.)
ОМ*
19.
Шашақты бозтікен
(Шашақты аллохруза)
Колючелистник метельчатый
(Аллохруза метельчатая)
Acanthophyllum paniculatum Regel & Herder
(Allochrusa paniculata (Regel) Ovcz. et Czuk.)
ОМ
20.
Жабысқақ қандыағаш
Ольха клейкая
Alnus glutinosa (L.) Gaertn.
ОМ*
21.
Армян жалбызтікен
Алтей армянский
Althaea armeniaca Ten.
ОМ
22.
Дәрілік жалбызтікен
Алтей лекарственный
Althaea officinalis L.
ОМ
23.
Кәдімгі Бадам
Миндаль обыкновенный
Amygdalus communis L.
ОМ
24.
Итсигек бұйырғын
Ежовник безлистный
Anabasis aphylla L.
ОМ
25.
Үлкен шоңайна
Лопух репейник
Arctium lappa L.
ОМ
26.
Итошаған
Лопух войлочный
Arctium tomentosum Mill.
ОМ
27.
Кәдімгі толокнянка
Толокнянка обыкновенная
Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.
ОМ*
28.
Кәдiмгi өpiк
Абрикос обыкновенный
Armeniaca vulgaris Lam.
ОМ*
29.
Ақшыл жусан
Полынь беловатая
Artemisia 1eucodes Schrenk
ОМ
30.
Ащы жусан
Полынь горькая
Artemisia absinthium L.
ОМ
31.
Дәрмене жусан
Полынь цитварная
Artemisia cina Berg. ex Poljak.
ОМ*
32.
Тықыр жусан
Полынь гладкая
Artemisia glabella Kar. et Kir.
ОМ*
33.
Таврий жусан
Полынь таврическая
Artemisia taurica Willd.
ОМ
34.
Ермен жусан; қара жусан
Полынь обыкновенная
Artemisia vulgaris L.
ОМ
35.
Корольков шаяноты
Аронник Королькова
Arum korolkowii Regel
НМ*
36.
Европа құсықшөбі
Копытень европейский
Asarum europaeum L.
ОМ
37.
Мия жапырақ таспа
Астрагал сладколистный
Astragalus glycyphyllos L.
НМ*
38.
Сарыағаш бөріқарақаты
Барбарис илийский. Эндем.
Berberis iliensis M. Pop.
НМ*
39.
Қалың жапырақты ладан
Бадан толстолистный
Bergenia crassifolia (L.) Fritsch
ОМ
40.
Қайың салбырап, сүйелді
Береза повислая, бородавчатая
Betula pendula Roth
ОМ
41.
Пушистый қайың
Береза пушистая
Betula pubescens Ehrh.
ОМ
42.
Үш бөлімнен тұратын серия
Череда трехраздельная
Bidens tripartita L.
ОМ
43.
Шаянмойын таран
Змеевик большой
(Горец змеиный)
Bistorta major Gray (Polygonum bistorta L.)
ОМ
44.
Мұқыр таран
Змеевик живородящий
(Горец живородящий)
Bistorta vivipara (L.) Delarbre
(Polygonum viviparum L.)
ОМ
45.
Сарепт қатпаршақкөк
Горчица сарептская
Brassica juncea (L.) Czern.
ОМ
46.
Қара қатпаршақкөк
Горчица черная
Brassica nigra (L.) Koch
ОМ
47.
Сыртдән итжүзім
Переступень белый
Bryonia alba L.
ОМ
48.
Қара жемiстi итжүзiм
Переступень черноплодный
Bryonia melanocarpa Nabiev
НМ*
49.
Ұзынжапырақты шоқсары
Володушка длиннолистная (В. золотистая).
Bupleurum longifolium L.(B.aureum Fisch. ex Hoffm.)
ОМ
50.
Қөпжүйке шоқсары
Володушка многожильчатая
Bupleurum multinerve DC.
ОМ
51.
Құрғақ айрауық
Вейник наземный
Calamagrostis epigeios (L.) Roth
ОМ
52.
Тікенді кеуел
Каперцы колючие
Capparis herbacea WiIld.
ОМ
53.
Кәдімгі жұмыршақ
Пастушья сумка, сумочник пастуший
Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.
ОМ
54.
Кәдімгі зире
Тмин обыкновенный
Carum carvi L.
ОМ
55.
Кавказ таудағаны
Каркас кавказский
Celtis caucasica Willd.
НМ*
56.
Көк гүлкекіре
Василек синий
Centaurea cyanus L.
ОМ
57.
Шатырша толғақшөп
Золототысячник зонтичный
Centaurium erythraea Rafn (C. minus)
ОМ
58.
Әсем толғақшөп
Золототысячник красивый
Centaurium pulchellum (Sw.) Druce
ОМ
59.
Дәрілік түймедақ
Ромашка обнаженная
Chamomilla recutita (L.) Rauschert (Matricaria recutita L.)
ОМ
60.
Орта тұқаш
Хартолепис средний
Chartolepis intermedia Boiss.
ОМ
61.
Үлкен сүйелшөп
Чистотел большой
Chelidonium majus L.
ОМ
62.
Шатыршагүл қысшылшөп
Зимолюбка зонтичная
Chimaphila umbellata (L.) W. Barton
ОМ
63.
Кәдімгі сусынтамыр
Цикорий обыкновенный
Cichorium intybus L.
ОМ
64.
Сор тамыржегі
Цистанхе солончаковая
Cistanche salsa (C. A. Mey.) G. Beck
ОМ
65.
Арқал аскөк
Волчец благословенный
Cnicus benedictus L.
ОМ
66.
Кессельринг лапызы
Безвременник Кессельринга
Colchicum kesselringii Regel
НМ*
67.
Сары лапыз
Безвременник желтый
Colchicum luteum Baker
НМ*
68.
Шыршай түпжапырақ
Колюрия гравилатовидная
Coluria geoides (Pall.) Ledeb.
ОМ
69.
Теңбіл убалдырған
Болиголов пятнистый
Conium maculatum L.
ОМ
70.
Мамыр қынжыгүлі
Ландыш майский
Convallaria majalis L.
ОМ*
71.
Түкті шырмауық
Вьюнок шерстистый
Convolvulus subhirsutus Regel et Schmalh.
ОМ
72.
Северцова айдаршөбi
Хохлатка Северцова.
Corydalis sewerzowii Regel
НМ*
73.
Кәдiмгi шаттауық орманжаңғақ
Лещина обыкновенная
Corylus avelana L.
НМ*
74.
Татар қатыраны
Катран татарский
Crambe tatarica Sebeòk
НМ*
75.
Күмәндi долана
Боярышник сомнительный
Crataegus ambigua C.A. Mey.
НМ*
76.
Долана Королкова
Боярышник Королькова
Crataegus korolkowii L. Henry
ОМ
77.
Долана қан қызыл
Боярышник кроваво-красный
Crataegus sanguinea Pall.
ОМ
78.
Дауыр бақаауызы
Цимбария даурская
Cymbaria daurica L.
НМ*
79.
Саусақсалалы қарашағыр
Свинорой пальчатый
Cynodon dactylon (L.) Pers.
ОМ
80.
Кәдімгі шолпанкебіс
Башмачок настоящий
Cypripedium calceolus L.
НМ*
81.
Секпiл шолпанкебiс
Башмачок пятнистый
Cypripedium guttatum Sw.
НМ*
82.
Ipi гүлдi шолпанкебiс
Башмачок крупноцветковый
Cypripedium macranthon Sw.
НМ*
83.
Алтай қасқыржидегi
Волчеягодник алтайский
Daphne altaica Pall.
НМ*
84.
Кәдімгі қасқыржидегi
Волчеягодник обыкновенный
Daphne mezereum L.
ОМ
85.
Кәдімгі сасық меңдуана
Дурман обыкновенный
Datura stramonium L.
ОМ
86.
Жабайы сәбіз
Морковь дикая
Daucus carota L.
ОМ
87.
Күмән тегеурінгүл
Живокость спутанная
Delphinium confusum M. Pop.
ОМ
88.
Торжеміс тегеурінгүл
Живокость сетчатоплодная
Delphinium dictyocarpum DC.
ОМ
89.
Биік тегеурінгүл
Живокость высокая
Delphinium elatum L.
ОМ
90.
Дөңгелек жапырақты шықшөп
Росянка круглолистная
Drosera rotundifolia L.
НМ*
91.
Еркек усасыршөп
Щитовник мужской
Dryopteris filix-mas (L.) Schott
ОМ
92.
Аққурай лакса
Мордовник русский (М. обыкновенный)
Echinops ruthenicus Bieb. (Echinops ritro L.)
ОМ
93.
Жатаған бидайық
Пырей ползучий
Elytrigia repens (L.) Nevski
ОМ
94.
Леманн күшаласы, ит күшала
Эминиум Лемана
Eminium lehmannii (Bunge) O. Kuntze
НМ*
95.
Қырықбуын қылша
Хвойник хвощевой
Ephedra equisetina Bunge
ОМ
96.
Қызыл тамыр қылша
Хвойник средний
Ephedra intermedia Schrenk et C.A. Mey.
ОМ
97.
Дала қырықбуын
Хвощ полевой
Equisetum arvense L.
ОМ
98.
Шашыңқы сарбасшөп
Желтушник раскидистый
Erysimum canescens Roth (E. diffusum)
ОМ
99.
Жұлдызшешек сарбасшөп
Желтушник левкойный
Erysimum cheiranthoides L.
ОМ

100.
Жирен сарбасшөп
Желтушник оранжевый
Erysimum croceum M. Pop.
ХМ*
101.
Ciбip қандығы
Кандык сибирский
Erythronium sibiricum (Fisch. et C. A. Mey.) Kryl.
ХМ*
102.
Жоңғар сүттігені
Молочай джунгарский
Euphorbia soongarica Boiss.
РМ
103.
Сасықтамыр сасыр
Ферула вонючая
Ferula foetida (Bunge) Regel
РМ
104.
Іле сасыры
Ферула илийская. Эндем
Ferula iliensis Krasn.ex Korov.
ХМ*
105.
Бөгдероселин сасыры
Ферула сумбул
Ferula sumbul (Kauffm.) Hook. f.
РМ
106.
Шегіршінжапырақты үркергүл
Лабазник вязолистный
Filipendula ulmaria (L.) Maxim.
РМ
107.
Кәдімгі үркергүл
Лабазник обыкновенный
Filipendula vulgaris Moench
РМ
108.
Орман бүлдірген
Земляника лесная
Fragaria vesca L.
РМ
109.
Қандыағаштүсті итшомырт
Крушина ломкая
Frangula alnus Mill.
РМ
110.
Соғды шағаны
Ясень согдийский
Fraxinus sogdiana Bunge (F .potamophila Herder)
ХМ*
111.
Шатраш сепкілгүл
Рябчик шахматный
Fritillaria meleagris L.
ХМ
112.
Шоғыр сепкілгүл
Рябчик мутовчатый
Fritillaria verticillata Willd.
ХМ
113.
Дәрі көгілдір
Дымянка лекарственная
Fumaria officinalis L.
РМ
114.
Түркістан көкгүлі
Горечавочка туркестанцев
Gentianella turkestanorum (Gand.) Holub (Gentiana turkestanorum Gand.)
РМ
115.
Қала шыршайы
Гравилат городской
Geum urbanum L.
РМ
116.
Бас мия
Солодка щетинистая
Glycyrrhiza echinata L.
РМ
117.
Қызылмия
Солодка голая
Glycyrrhiza glabra L.
РМ
118.
Коржин миясы
Солодка Коржинского
Glycyrrhiza korshinskyi Grig.
РМ
119.
Орал миясы
Солодка уральская
Glycyrrhiza uralensis Fisch.
РМ
120.
Дәрі бұзартүзер
Авран аптечный
Gratiola officinalis L.
РМ
121.
Шыбынды көкекшөп
Кокушник комарниковый
Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.
РМ
122.
Алтай жалаңтұқымы
Гимноспермиум алтайский
Gymnospermium altaicum (Pall.) Spach
ХМ*
123.
Альпа тиынтағы
Копеечник сибирский
Hedysarum alpinum L.
РМ
124.
Құмдық салаубас
Бессмертник песчаный
Helichrysum arenarium (L.) Moench
РМ
125.
Итшомырт шырғанақ
Облепиха крушиновидная
Hippophaе rhamnoides L.
РМ
126.
Кәдімгі құлмақ
Хмель обыкновенный
Humulus lupulus L.
РМ
127.
Таңдама қылтанақ
Гуперция. Баранец
Huperzia selаgo (L.) Bernh. ex Schrank et С. Mart.
РМ*
128.
Қара меңдуана
Белена черная
Hyoscyamus niger L.
РМ
129.
Шәйшөп шәйқурай
Зверобой продырявленный
Hypericum perforatum L.
РМ
130.
Биік андыз, қара андыз
Девясил высокий
Inula helenium L.
РМ
131.
Альберт құртқашашы
Касатик Альберта
Iris alberti Regel
ХМ*
132.
Түйе жаңғақ
Орех грецкий
Juglans regia L.
РМ
133.
Кәдімгі арша
Можжевельник обыкновенный
Juniperus communis L.
РМ
134.
Қара арша
Можжевельник ложноказацкий
Juniperus pseudosabina Fisch. & C.A. Mey.
ХМ
135.
Казак аршасы
Можжевельник казачий
Juniperus sabina L.
РМ
136.
Сыпыртқы изен
Кохия веничная
Kochia scoparia (L.) Schrad.
РМ
137.
Северцов тауалғасы
Корольковия Северцова
Korolkowia sewerzowii Regel
ХМ

100.
Жирен сарбасшөп
Желтушник оранжевый
Erysimum croceum M. Pop.
НМ*
101.
Ciбip қандығы
Кандык сибирский
Erythronium sibiricum (Fisch. et C. A. Mey.) Kryl.
НМ*
102.
Жоңғар сүттігені
Молочай джунгарский
Euphorbia soongarica Boiss.
ОМ
103.
Сасықтамыр сасыр
Ферула вонючая
Ferula foetida (Bunge) Regel
ОМ
104.
Іле сасыры
Ферула илийская. Эндем
Ferula iliensis Krasn.ex Korov.
НМ*
105.
Бөгдероселин сасыры
Ферула сумбул
Ferula sumbul (Kauffm.) Hook. f.
ОМ
106.
Шегіршінжапырақты үркергүл
Лабазник вязолистный
Filipendula ulmaria (L.) Maxim.
ОМ
107.
Кәдімгі үркергүл
Лабазник обыкновенный
Filipendula vulgaris Moench
ОМ
108.
Орман бүлдірген
Земляника лесная
Fragaria vesca L.
ОМ
109.
Қандыағаштүсті итшомырт
Крушина ломкая
Frangula alnus Mill.
ОМ
110.
Соғды шағаны
Ясень согдийский
Fraxinus sogdiana Bunge (F .potamophila Herder)
НМ*
111.
Шатраш сепкілгүл
Рябчик шахматный
Fritillaria meleagris L.
НМ
112.
Шоғыр сепкілгүл
Рябчик мутовчатый
Fritillaria verticillata Willd.
НМ
113.
Дәрі көгілдір
Дымянка лекарственная
Fumaria officinalis L.
ОМ
114.
Түркістан көкгүлі
Горечавочка туркестанцев
Gentianella turkestanorum (Gand.) Holub (Gentiana turkestanorum Gand.)
ОМ
115.
Қала шыршайы
Гравилат городской
Geum urbanum L.
ОМ
116.
Бас мия
Солодка щетинистая
Glycyrrhiza echinata L.
ОМ
117.
Қызылмия
Солодка голая
Glycyrrhiza glabra L.
ОМ
118.
Коржин миясы
Солодка Коржинского
Glycyrrhiza korshinskyi Grig.
ОМ
119.
Орал миясы
Солодка уральская
Glycyrrhiza uralensis Fisch.
ОМ
120.
Дәрі бұзартүзер
Авран аптечный
Gratiola officinalis L.
ОМ
121.
Шыбынды көкекшөп
Кокушник комарниковый
Gymnadenia conopsea (L.) R. Br.
ОМ
122.
Алтай жалаңтұқымы
Гимноспермиум алтайский
Gymnospermium altaicum (Pall.) Spach
НМ*
123.
Альпа тиынтағы
Копеечник сибирский
Hedysarum alpinum L.
ОМ
124.
Құмдық салаубас
Бессмертник песчаный
Helichrysum arenarium (L.) Moench
ОМ
125.
Итшомырт шырғанақ
Облепиха крушиновидная
Hippophaе rhamnoides L.
ОМ
126.
Кәдімгі құлмақ
Хмель обыкновенный
Humulus lupulus L.
ОМ
127.
Таңдама қылтанақ
Гуперция. Баранец
Huperzia selаgo (L.) Bernh. ex Schrank et С. Mart.
ОМ*
128.
Қара меңдуана
Белена черная
Hyoscyamus niger L.
ОМ
129.
Шәйшөп шәйқурай
Зверобой продырявленный
Hypericum perforatum L.
ОМ
130.
Биік андыз, қара андыз
Девясил высокий
Inula helenium L.
ОМ
131.
Альберт құртқашашы
Касатик Альберта
Iris alberti Regel
НМ*
132.
Түйе жаңғақ
Орех грецкий
Juglans regia L.
ОМ
133.
Кәдімгі арша
Можжевельник обыкновенный
Juniperus communis L.
ОМ
134.
Қара арша
Можжевельник ложноказацкий
Juniperus pseudosabina Fisch. & C.A. Mey.
НМ
135.
Казак аршасы
Можжевельник казачий
Juniperus sabina L.
ОМ
136.
Сыпыртқы изен
Кохия веничная
Kochia scoparia (L.) Schrad.
ОМ
137.
Северцов тауалғасы
Корольковия Северцова
Korolkowia sewerzowii Regel
НМ

138.
Саз қазанақ
Багульник болотный
Ledum palustre L.
РМ*
139.
Бұйра лалагул
Лилия кудреватая
Lilium martagon L.
ХМ*
140.
Томар бояу кермек
Кермек Гмелина
Limonium gmelinii (Willd.) O. Kuntze
РМ
141.
Кәдімгі сиякок
Льнянка обыкновенная
Linaria vulgaris Mill.
РМ
142.
Жұмырбасты қылтанақ
Плаун булавовидный
Lycopodium clavatum L.
РМ
143.
Макросомия бояуы (Арнебия бояуы)
Макротомия красящая (Арнебия красящая)
Macrotomia euchroma (Royle) Paulsen (Arnebia euchroma (Royle) I.M. Johnst.)
ХМ
144.
Кәдімгі жұмсақжеміс
Мягкоплодник критмолистный
Malacocarpus crithmifolius (Retz.) C. A. Mey.
ХМ*
145.
Недзвецкий алмасы
Яблоня Недзвецкого
Malus niedzwetzkyana Dieck.
ХМ*
146.
Сиверс алмасы
Яблоня Сиверса
Malus sieversii (Ledeb.) M. Roem
РМ*
147.
Елеусіз құлқайыр
Просвирник пренебреженный
Malva neglecta Wallr.
РМ
148.
Кіші құлқайыр, түйме гүл
Просвирник маленький
Malva pusilla Smith
РМ
149.
Орман құлқайыр
Просвирник лесной
Malva silvestris L.
РМ
150.
Кәдімгі Шандра
Шандра обыкновенная
Marrubium vulgare L.
РМ
151.
Іріжапырақты атаманта
Медиазия крупнолистная, Алкор.
Mediasia macrophylla (Regel et Schmalh.) M. Pimen.
ХМ*
152.
Кәдімгіжоңышқа
Люцерна посевная
Medicago sativa L.
РМ
153.
Дәрі түйежоңышқа
Донник лекарственный
Melilotus officinalis (L.) Pall.
РМ
154.
Дәрі сермене
Мелисса лекарственная
Melissa officinalis L.
РМ
155.
Нарпос жалбыз
Мята длиннолистная
Mentha longifolia (L.) Huds.
РМ
156.
Үшжапырақ субеделер
Вахта трехлистная
Menyanthes trifoliata L.
РМ
157.
Шах тұт
Шелковица черная
Morus nigra L.
РМ
158.
Дүңгіршек сарытұңғиық
Кубышка желтая
Nuphar luteа (L.) Smith
РМ
159.
Су шытырман
Омежник водяной
Oenanthe aquatica (L.) Poir.
РМ
160.
Егістік қуандәрі
Стальник пашенный
Ononis arvensis L.
РМ
161.
Телпек сүйсiн
Ятрышник шлемоносный
Orchis militaris L.
ХМ*
162.
Киіқшөпті жұпаргүл
Душица обыкновенная
Origanum vulgare L.
РМ
163.
Ұсақ жемiстi мүкжидек
Клюква мелкоплодная
Oxycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr.
ХМ*
164.
Төрткүлте мүкжидек
Клюква болотная (К. четырехлепестная)
Oxycoccus palustris Pers. (O. quadripetalus)
РМ
165.
Кәдімгі мойыл
Черемуха обыкновенная
Padus avium Mill.
РМ
166.
Кәдiмгi қарғакөз
Вороний глаз обыкновенный
Paris quadrifolia L.
ХМ*
167.
Орта тасшүйгін
Патриния средняя
Patrinia intermedia (Hornem.) Roem. et Schult.
РМ
168.
Мәригүл таушымылдық
Пион Марьин корень
Paеonia anomala L.
РМ*
169.
Сәлдегүл таушымылдық
Пион степной
Paеonia hybrida Pall.
ХМ*
170.
Орта таушымылдық
Пион средний
Paeonia intermedia C.A. Mey.
ХМ
171.
Кәдімгі адыраспан
Гармала обыкновенная
Peganum harmala L.
РМ
172.
Тамыр дәрі қосмекенді таран
Горец земноводный
Persicaria amphibia (L.) S.F. Gray ( Polygonum amphibium L.)
РМ
173.
Бұрыш таран
Горец перечный
Persicaria hydropiper (L.) Spach (Polygonum hydropiper L.)
РМ

138.
Саз қазанақ
Багульник болотный
Ledum palustre L.
ОМ*
139.
Бұйра лалагул
Лилия кудреватая
Lilium martagon L.
НМ*
140.
Томар бояу кермек
Кермек Гмелина
Limonium gmelinii (Willd.) O. Kuntze
ОМ
141.
Кәдімгі сиякок
Льнянка обыкновенная
Linaria vulgaris Mill.
ОМ
142.
Жұмырбасты қылтанақ
Плаун булавовидный
Lycopodium clavatum L.
ОМ
143.
Макросомия бояуы
(Арнебия бояуы)
Макротомия красящая
(Арнебия красящая)
Macrotomia euchroma (Royle) Paulsen
(Arnebia euchroma (Royle) I.M. Johnst.)
НМ
144.
Кәдімгі жұмсақжеміс
Мягкоплодник критмолистный
Malacocarpus crithmifolius (Retz.) C. A. Mey.
НМ*
145.
Недзвецкий алмасы
Яблоня Недзвецкого
Malus niedzwetzkyana Dieck.
НМ*
146.
Сиверс алмасы
Яблоня Сиверса
Malus sieversii (Ledeb.) M. Roem
ОМ*
147.
Елеусіз құлқайыр
Просвирник пренебреженный
Malva neglecta Wallr.
ОМ
148.
Кіші құлқайыр, түйме гүл
Просвирник маленький
Malva pusilla Smith
ОМ
149.
Орман құлқайыр
Просвирник лесной
Malva silvestris L.
ОМ
150.
Кәдімгі Шандра
Шандра обыкновенная
Marrubium vulgare L.
ОМ
151.
Іріжапырақты атаманта
Медиазия крупнолистная, Алкор.
Mediasia macrophylla (Regel et Schmalh.) M. Pimen.
НМ*
152.
Кәдімгіжоңышқа
Люцерна посевная
Medicago sativa L.
ОМ
153.
Дәрі түйежоңышқа
Донник лекарственный
Melilotus officinalis (L.) Pall.
ОМ
154.
Дәрі сермене
Мелисса лекарственная
Melissa officinalis L.
ОМ
155.
Нарпос жалбыз
Мята длиннолистная
Mentha longifolia (L.) Huds.
ОМ
156.
Үшжапырақ субеделер
Вахта трехлистная
Menyanthes trifoliata L.
ОМ
157.
Шах тұт
Шелковица черная
Morus nigra L.
ОМ
158.
Дүңгіршек сарытұңғиық
Кубышка желтая
Nuphar luteа (L.) Smith
ОМ
159.
Су шытырман
Омежник водяной
Oenanthe aquatica (L.) Poir.
ОМ
160.
Егістік қуандәрі
Стальник пашенный
Ononis arvensis L.
ОМ
161.
Телпек сүйсiн
Ятрышник шлемоносный
Orchis militaris L.
НМ*
162.
Киіқшөпті жұпаргүл
Душица обыкновенная
Origanum vulgare L.
ОМ
163.
Ұсақ жемiстi мүкжидек
Клюква мелкоплодная
Oxycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr.
НМ*
164.
Төрткүлте мүкжидек
Клюква болотная (К. четырехлепестная)
Oxycoccus palustris Pers. (O. quadripetalus)
ОМ
165.
Кәдімгі мойыл
Черемуха обыкновенная
Padus avium Mill.
ОМ
166.
Кәдiмгi қарғакөз
Вороний глаз обыкновенный
Paris quadrifolia L.
НМ*
167.
Орта тасшүйгін
Патриния средняя
Patrinia intermedia (Hornem.) Roem. et Schult.
ОМ
168.
Мәригүл таушымылдық
Пион Марьин корень
Paеonia anomala L.
ОМ*
169.
Сәлдегүл таушымылдық
Пион степной
Paеonia hybrida Pall.
НМ*
170.
Орта таушымылдық
Пион средний
Paeonia intermedia C.A. Mey.
НМ
171.
Кәдімгі адыраспан
Гармала обыкновенная
Peganum harmala L.
ОМ
172.
Тамыр дәрі қосмекенді таран
Горец земноводный
Persicaria amphibia (L.) S.F. Gray ( Polygonum amphibium L.)
ОМ
173.
Бұрыш таран
Горец перечный
Persicaria hydropiper (L.) Spach (Polygonum hydropiper L.)
ОМ

174.
Айланшөп таран
Горец почечуйный
Persicaria maculata (Rafin.) A. et D. Löve (Polygonum persicaria L.)
РМ
175.
Кіші таран
Горец малый
Persicaria minor (Huds.) Opiz (Polygonum minus Huds.)
РМ
176.
Бұдыр таран
Горец шероховатый
Persicaria scabra (Moench) Moldenke (Polygonum scabrum Moench)
РМ
177.
Морисон сасыршөп
Горичник Морисона
Peucedanum morisonii Bess. ex Spreng.
РМ
178.
Тікенді әрем
Зопник колючий
Phlomis pungens Willd.
РМ
179.
Сібір шырша
Ель сибирская
Picea obovata Ledeb.
РМ
180.
Тасжарған балбрауын
Бедренец камнеломковый
Pimpinella saxifraga L.
РМ
181.
Кәдімгі қарағай
Сосна лесная
Pinus sylvestris L.
РМ
182.
Пыста
Фисташка настоящая
Pistacia vera L.
ХМ*
183.
Қандауыр бақажапырақ
Подорожник ланцетолистный
Plantago lanceolata L.
РМ
184.
Жолжелкен үлкен
Подорожник большой
Plantago major L.
РМ
185.
Қосжапырақты жұпаршөп
Любка двулистная
Platanthera bifolia (L.) Rich.
РМ
186.
Көкшіл көкшегүл
Синюха голубая
Polemonium cаeruleum L.
РМ
187.
Сібір полигала
Истод сибирский
Polygala sibirica L.
РМ
188.
Қызыл таспа, құс таран
Горец птичий
Polygonum aviculare L.
РМ
189.
Қаратерек
Тополь черный
Populus nigra L.
РМ
190.
Көктерек, терек дірілдейді
Осина, тополь дрожащий
Populus tremula L.
РМ
191.
Күміс қазтабан
Лапчатка серебристая
Potentilla argentea L.
РМ
192.
Түзутік қазтабан
Лапчатка прямостоячая
Potentilla erecta (L.) Raeusch.
РМ
193.
Наурызгүл аққодал
Первоцвет крупночашечный
Primula macrocalyx Bunge
РМ
194.
Сүйекті аққурай
Псоралея костянковая
Psoralea drupacea Bunge
РМ
195.
Кәдiмгi емен
Дуб обыкновенный
Quercus robur L.
РМ*
196.
Ішдәрі қаражеміс
Жестер слабительный
Rhamnus cathartica L.
РМ
197.
Мақсыр маралтамыр
Рапонтикум сафлоровидный
(Большеголовник сафлоровидный)
Rhaponticum carthamoides (Willd.) Iljin
( Stemmacantha carthamoides (Willd.) Dittrich)
РМ*
198.
Жинақты рауғаш
Ревень компактный
Rheum compactum L.
РМ
199.
Татар рауғашы
Ревень татарский
Rheum tataricum L. fil.
РМ
200.
Виттрок рауғашы
Ревень Виттрока
Rheum wittrockii Lundstr.
ХМ*
201.
Карелин у шөп (Карелин сепкілгүл)
Ринопеталюм Карелина (рябчик Карелина)
Rhinopetalum karelinii Fisch. ex D. Don (Fritillaria karelinii (Fisch. ex D. Don) Baker)
ХМ
202.
Қызғылт ceмiзот, алтын тамыр
Родиола розовая, Золотой корень
Rhodiola rosea L.
РМ*
203.
Янчевский қарақаты
Смородина Янчевского
Ribes janczewskii Pojark.
ХМ*
204.
Қара қарақат
Смородина черная
Ribes nigrum L.
РМ
205.
Тікенді раушан
Шиповник иглистый
Rosa acicularis Lindl.
РМ
206.
Альберт раушан
Шиповник Альберта
Rosa alberti Regel
РМ
207.
Беггер раушан
Шиповник Беггеровский
Rosa beggeriana Schrenk
РМ
208.
Итмұрын раушан
Шиповник собачий
Rosa canina L.
РМ
209.
Қалқан раушан
Шиповник щитконосный
Rosa corymbifera Borkh.
РМ
210.
Федченко раушан
Шиповник Федченковский
Rosa fedtschenkoana Regel
РМ

174.
Айланшөп таран
Горец почечуйный
Persicaria maculata (Rafin.) A. et D. Löve (Polygonum persicaria L.)
ОМ
175.
Кіші таран
Горец малый
Persicaria minor (Huds.) Opiz (Polygonum minus Huds.)
ОМ
176.
Бұдыр таран
Горец шероховатый
Persicaria scabra (Moench) Moldenke (Polygonum scabrum Moench)
ОМ
177.
Морисон сасыршөп
Горичник Морисона
Peucedanum morisonii Bess. ex Spreng.
ОМ
178.
Тікенді әрем
Зопник колючий
Phlomis pungens Willd.
ОМ
179.
Сібір шырша
Ель сибирская
Picea obovata Ledeb.
ОМ
180.
Тасжарған балбрауын
Бедренец камнеломковый
Pimpinella saxifraga L.
ОМ
181.
Кәдімгі қарағай
Сосна лесная
Pinus sylvestris L.
ОМ
182.
Пыста
Фисташка настоящая
Pistacia vera L.
НМ*
183.
Қандауыр бақажапырақ
Подорожник ланцетолистный
Plantago lanceolata L.
ОМ
184.
Жолжелкен үлкен
Подорожник большой
Plantago major L.
ОМ
185.
Қосжапырақты жұпаршөп
Любка двулистная
Platanthera bifolia (L.) Rich.
ОМ
186.
Көкшіл көкшегүл
Синюха голубая
Polemonium cаeruleum L.
ОМ
187.
Сібір полигала
Истод сибирский
Polygala sibirica L.
ОМ
188.
Қызыл таспа, құс таран
Горец птичий
Polygonum aviculare L.
ОМ
189.
Қаратерек
Тополь черный
Populus nigra L.
ОМ
190.
Көктерек, терек дірілдейді
Осина, тополь дрожащий
Populus tremula L.
ОМ
191.
Күміс қазтабан
Лапчатка серебристая
Potentilla argentea L.
ОМ
192.
Түзутік қазтабан
Лапчатка прямостоячая
Potentilla erecta (L.) Raeusch.
ОМ
193.
Наурызгүл аққодал
Первоцвет крупночашечный
Primula macrocalyx Bunge
ОМ
194.
Сүйекті аққурай
Псоралея костянковая
Psoralea drupacea Bunge
ОМ
195.
Кәдiмгi емен
Дуб обыкновенный
Quercus robur L.
ОМ*
196.
Ішдәрі қаражеміс
Жестер слабительный
Rhamnus cathartica L.
ОМ
197.
Мақсыр маралтамыр
Рапонтикум сафлоровидный
(Большеголовник сафлоровидный)
Rhaponticum carthamoides (Willd.) Iljin ( Stemmacantha
carthamoides (Willd.) Dittrich)
ОМ*
198.
Жинақты рауғаш
Ревень компактный
Rheum compactum L.
ОМ
199.
Татар рауғашы
Ревень татарский
Rheum tataricum L. fil.
ОМ
200.
Виттрок рауғашы
Ревень Виттрока
Rheum wittrockii Lundstr.
НМ*
201.
Карелин у шөп
(Карелин сепкілгүл)
Ринопеталюм Карелина
(рябчик Карелина)
Rhinopetalum karelinii Fisch. ex D. Don
(Fritillaria karelinii (Fisch. ex D. Don) Baker)
НМ
202.
Қызғылт ceмiзот, алтын тамыр
Родиола розовая, Золотой корень
Rhodiola rosea L.
ОМ*
203.
Янчевский қарақаты
Смородина Янчевского
Ribes janczewskii Pojark.
НМ*
204.
Қара қарақат
Смородина черная
Ribes nigrum L.
ОМ
205.
Тікенді раушан
Шиповник иглистый
Rosa acicularis Lindl.
ОМ
206.
Альберт раушан
Шиповник Альберта
Rosa alberti Regel
ОМ
207.
Беггер раушан
Шиповник Беггеровский
Rosa beggeriana Schrenk
ОМ
208.
Итмұрын раушан
Шиповник собачий
Rosa canina L.
ОМ
209.
Қалқан раушан
Шиповник щитконосный
Rosa corymbifera Borkh.
ОМ
210.
Федченко раушан
Шиповник Федченковский
Rosa fedtschenkoana Regel
ОМ

211.
Босаңқы раушан
Шиповник рыхлый
Rosa laxa Retz.
РМ
212.
Жұпарқабық раушан
Шиповник коричный
Rosa majalis Herrm.
РМ
213.
Ләйлек риян
Марена красильная
Rubia tinctorum L.
РМ
214.
Кәдімгі таңқурай
Малина обыкновенная
Rubus idaeus L.
РМ
215.
Торғай қымыздық
Щавель воробьиный
Rumex acetosella L.
РМ
216.
Ат құлақ, жылқы қымыздық
Щавель конский
Rumex confertus Willd.
РМ
217.
Маршал қымыздық
Щавель маршаловский
Rumex marschallianus Rchb.
РМ
218.
Орыс қымыздық
Щавель русский
Rumex rossicus Murb.
РМ
219.
Сиырқұйрық қымыздық
Щавель пирамидальный
Rumex thyrsiflorus Fingerh.
РМ
220.
Тәншән қымыздығы
Щавель тяньшанский
Rumex tianschanicus Losinsk.
РМ
221.
Қызылтал
Ива остролистная
Salix acutifolia Willd.
РМ
222.
Ақтал
Ива белая
Salix alba L.
РМ
223.
Мортылдақ тал
Ива ломкая
Salix fragilis L.
РМ
224.
Қаракөк тал
Ива пятитычинковая
Salix pentandra L.
РМ
225.
Сарытал
Ива пурпурная
Salix purpurea L.
РМ
226.
Қаңбақ сораң
Солянка холмовая
Salsola collina Pall.
РМ
227.
Рихтер сораң
Солянка Рихтера
Salsola richteri (Moq.) Kar. ex Litv
РМ
228.
Эфиоп шалфейі
Шалфей эфиопский
Salvia aethiopis L.
РМ
229.
Мускат шалфейі
Шалфей мускатный
Salvia sclarea L.
РМ
230.
Шөлдік шалфей
Шалфей пустынный
Salvia deserta Schangin
ХМ
231.
Сәлбен шалфей
Шалфей степной
Salvia stepposa Des.-Shost.
ХМ
232.
Сібір ақбадамы
Бузина сибирская
Sambucus sibirica Nakai
РМ
233.
Дәрі шелна
Кровохлебка аптечная
Sanguisorba officinalis L.
РМ
234.
Европа саникулясы
Подлесник европейский.
Sanicula europaea L.
ХМ*
235.
Дәрілік сабыншөп
Мыльнянка лекарственная
Saponaria officinalis L.
РМ
236.
Қатпарлы шұбаршөб
Соссюрея обернутая. Эндем
Saussurea involucrata (Kar. et Kir.) Sch. Bip.
ХМ*
237.
Будан бозкілем
Очиток гибридный
Sedum hybridum L.
РМ
238.
Тәжі түймебас
Серпуха венценосная
Serratula coronata L.
РМ
239.
Алтай таутобылғысы
Сибирка алтайская
Sibiraea laevigata (L.) Maxim. (S.altaiensis Laxm.)
ХМ*
240.
Шұбар алатікен
Расторопша пятнистая
Silybum marianum (L.) Gaertn.
РМ
241.
Тәттіащы алқа
Паслен сладко-горький
Solanum dulcamara L.
РМ
242.
Қара алқа
Паслен черный
Solanum nigrum L.
РМ
243.
Алтыншыбықты сарыраушан
Золотарник обыкновенный
Solidago virgaurea L.
РМ
244.
Сортаң айбатмия
Сферофиза солончаковая
Sphaerophysa salsula (Pall.) DC.
РМ
245.
Жапырақты жөтелшәй
Буквица олиственная
Stachys betoniciflora Rupr. ex O. Fedtsch. et B. Fedtsch. (Betonica foliosa Rupr.)
РМ
246.
Сынықдәрі майтамыр
Окопник лекарственный
Symphytum officinale L.
РМ
247.
Тікентүкті жыңғыл
Гребенщик щетинистый
Tamarix hispida Willd.
РМ
248.
Солтүстік түймешетен
Пижма северная
Tanacetum boreale Fisch. ex DC.
ХМ
249.
Кәдімгі түймешетен
Пижма обыкновенная
Tanacetum vulgare L.
РМ
250.
Кәдімгі бақбақ
Одуванчик обыкновенный
Taraxacum officinale Wigg.
РМ

211.
Босаңқы раушан
Шиповник рыхлый
Rosa laxa Retz.
ОМ
212.
Жұпарқабық раушан
Шиповник коричный
Rosa majalis Herrm.
ОМ
213.
Ләйлек риян
Марена красильная
Rubia tinctorum L.
ОМ
214.
Кәдімгі таңқурай
Малина обыкновенная
Rubus idaeus L.
ОМ
215.
Торғай қымыздық
Щавель воробьиный
Rumex acetosella L.
ОМ
216.
Ат құлақ, жылқы қымыздық
Щавель конский
Rumex confertus Willd.
ОМ
217.
Маршал қымыздық
Щавель маршаловский
Rumex marschallianus Rchb.
ОМ
218.
Орыс қымыздық
Щавель русский
Rumex rossicus Murb.
ОМ
219.
Сиырқұйрық қымыздық
Щавель пирамидальный
Rumex thyrsiflorus Fingerh.
ОМ
220.
Тәншән қымыздығы
Щавель тяньшанский
Rumex tianschanicus Losinsk.
ОМ
221.
Қызылтал
Ива остролистная
Salix acutifolia Willd.
ОМ
222.
Ақтал
Ива белая
Salix alba L.
ОМ
223.
Мортылдақ тал
Ива ломкая
Salix fragilis L.
ОМ
224.
Қаракөк тал
Ива пятитычинковая
Salix pentandra L.
ОМ
225.
Сарытал
Ива пурпурная
Salix purpurea L.
ОМ
226.
Қаңбақ сораң
Солянка холмовая
Salsola collina Pall.
ОМ
227.
Рихтер сораң
Солянка Рихтера
Salsola richteri (Moq.) Kar. ex Litv
ОМ
228.
Эфиоп шалфейі
Шалфей эфиопский
Salvia aethiopis L.
ОМ
229.
Мускат шалфейі
Шалфей мускатный
Salvia sclarea L.
ОМ
230.
Шөлдік шалфей
Шалфей пустынный
Salvia deserta Schangin
НМ
231.
Сәлбен шалфей
Шалфей степной
Salvia stepposa Des.-Shost.
НМ
232.
Сібір ақбадамы
Бузина сибирская
Sambucus sibirica Nakai
ОМ
233.
Дәрі шелна
Кровохлебка аптечная
Sanguisorba officinalis L.
ОМ
234.
Европа саникулясы
Подлесник европейский.
Sanicula europaea L.
НМ*
235.
Дәрілік сабыншөп
Мыльнянка лекарственная
Saponaria officinalis L.
ОМ
236.
Қатпарлы шұбаршөб
Соссюрея обернутая. Эндем
Saussurea involucrata (Kar. et Kir.) Sch. Bip.
НМ*
237.
Будан бозкілем
Очиток гибридный
Sedum hybridum L.
ОМ
238.
Тәжі түймебас
Серпуха венценосная
Serratula coronata L.
ОМ
239.
Алтай таутобылғысы
Сибирка алтайская
Sibiraea laevigata (L.) Maxim. (S.altaiensis Laxm.)
НМ*
240.
Шұбар алатікен
Расторопша пятнистая
Silybum marianum (L.) Gaertn.
ОМ
241.
Тәттіащы алқа
Паслен сладко-горький
Solanum dulcamara L.
ОМ
242.
Қара алқа
Паслен черный
Solanum nigrum L.
ОМ
243.
Алтыншыбықты сарыраушан
Золотарник обыкновенный
Solidago virgaurea L.
ОМ
244.
Сортаң айбатмия
Сферофиза солончаковая
Sphaerophysa salsula (Pall.) DC.
ОМ
245.
Жапырақты жөтелшәй
Буквица олиственная
Stachys betoniciflora Rupr. ex O. Fedtsch. et B. Fedtsch. (Betonica foliosa Rupr.)
ОМ
246.
Сынықдәрі майтамыр
Окопник лекарственный
Symphytum officinale L.
ОМ
247.
Тікентүкті жыңғыл
Гребенщик щетинистый
Tamarix hispida Willd.
ОМ
248.
Солтүстік түймешетен
Пижма северная
Tanacetum boreale Fisch. ex DC.
НМ
249.
Кәдімгі түймешетен
Пижма обыкновенная
Tanacetum vulgare L.
ОМ
250.
Кәдімгі бақбақ
Одуванчик обыкновенный
Taraxacum officinale Wigg.
ОМ

251.
Сасық маралоты
Василистник вонючий
Thalictrum foetidum L.
РМ
252.
Дөң маралоты
Василистник изопироидный
Thalictrum isopyroides C. A. Mey.
ХМ
253.
Қіші маралоты
Василистник малый
Thalictrum minus L.
РМ
254.
Қатаргүлді жыланбұршақ
Термопсис очередноцветковый
Thermopsis alterniflora Regel et Schmalh.
РМ
255.
Улы жыланбұршақ
Термопсис ланцетный
Thermopsis lanceolata R. Br.
РМ
256.
Минквиц кендiршесi
Ленец Минквица
Thesium minkwitzianum B. Fedtsch.
ХМ*
257.
Тасшөп жебір
Тимьян ползучий
Thymus serpyllum L.
РМ
258.
Жатаған теміртікен
Якорцы стелющиеся
Tribulus terrestris L.
РМ
259.
Грейг қызғалдағы
Тюльпан Грейга. Эндем
Tulipa greigii Regel
ХМ*
260.
Кауфман қызғалдағы
Тюльпан Кауфмановский
Tulipa kaufmanniana Regel
ХМ*
261.
Корольков қызғалдағы
Тюльпан Королькова
Tulipa korolkowii Regel
ХМ*
262.
Кәдімгі өгейшөп
Мать-и-мачеха обыкновенная
Tussilago farfara L.
РМ
263.
Северцов қарақабығы
Унгерния Северцова
Ungernia sewerzowii (Regel) B. Fedtsch.
РМ*
264.
Қосүйлі қалақай
Крапива двудомная
Urtica dioica L.
РМ
265.
қаражидек
Черника обыкновенная
Vaccinium myrtillus L.
РМ
266.
Итбүлдірген
Брусника обыкновенная
Vaccinium vitis-idaea L.
РМ
267.
Лобель тамырдәрі, маралқұрай
Чемерица Лобеля
Veratrum lobelianum Bernh.
РМ
268.
Дәрілік аюкұлақ
Коровяк зопниковый
Verbascum phlomoides L.
РМ
269.
Кәдімгі аюқұлақ
Коровяк обыкновенный
Verbascum thapsus L.
РМ
270.
Дәрілік нарқайсар
Вербена лекарственная
Verbena officinalis L.
РМ
271.
Есекмия ақмия
Вексибия, Брунец толстоплодный
Vexibia pachycarpa (C. A. Mey.) Jakovl. (Gobelia pachycarpa (C. A. Mey.) Bunge
РМ
272.
Бүрген шәңкіш
Калина обыкновенная
Viburnum opulus L.
РМ
273.
Қарлығаш түйешырмауық
Ластовень ласточкин
Vincetoxicum hirundinaria Medik.
РМ
274.
Дала шегіргүлі
Фиалка полевая
Viola arvensis Murr.
РМ
275.
Жұпар шегіргүл
Фиалка душистая
Viola odorata L.
РМ
276.
Үштүсті шегіргүл
Фиалка трехцветная
Viola tricolor L.
РМ
277.
Мәдени жүзім
Виноград дикий
Vitis vinifera L.
РМ*
278.
Гүлрайхан, Көкемарал киікоты
Зизифора пахучковидная (З. Бунговская)
Ziziphora clinopodioides Lam. (Z. bungeana)
ХМ
Ескерту:
РМ – ол ресми медицинада қолданылады.
ХМ – ол халықтық медицинада қолданылады.
* - сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген өсімдік түрлерінің тізіміне жатады.

251.
Сасық маралоты
Василистник вонючий
Thalictrum foetidum L.
ОМ
252.
Дөң маралоты
Василистник изопироидный
Thalictrum isopyroides C. A. Mey.
НМ
253.
Қіші маралоты
Василистник малый
Thalictrum minus L.
ОМ
254.
Қатаргүлді жыланбұршақ
Термопсис очередноцветковый
Thermopsis alterniflora Regel et Schmalh.
ОМ
255.
Улы жыланбұршақ
Термопсис ланцетный
Thermopsis lanceolata R. Br.
ОМ
256.
Минквиц кендiршесi
Ленец Минквица
Thesium minkwitzianum B. Fedtsch.
НМ*
257.
Тасшөп жебір
Тимьян ползучий
Thymus serpyllum L.
ОМ
258.
Жатаған теміртікен
Якорцы стелющиеся
Tribulus terrestris L.
ОМ
259.
Грейг қызғалдағы
Тюльпан Грейга. Эндем
Tulipa greigii Regel
НМ*
260.
Кауфман қызғалдағы
Тюльпан Кауфмановский
Tulipa kaufmanniana Regel
НМ*
261.
Корольков қызғалдағы
Тюльпан Королькова
Tulipa korolkowii Regel
НМ*
262.
Кәдімгі өгейшөп
Мать-и-мачеха обыкновенная
Tussilago farfara L.
ОМ
263.
Северцов қарақабығы
Унгерния Северцова
Ungernia sewerzowii (Regel) B. Fedtsch.
ОМ*
264.
Қосүйлі қалақай
Крапива двудомная
Urtica dioica L.
ОМ
265.
қаражидек
Черника обыкновенная
Vaccinium myrtillus L.
ОМ
266.
Итбүлдірген
Брусника обыкновенная
Vaccinium vitis-idaea L.
ОМ
267.
Лобель тамырдәрі, маралқұрай
Чемерица Лобеля
Veratrum lobelianum Bernh.
ОМ
268.
Дәрілік аюкұлақ
Коровяк зопниковый
Verbascum phlomoides L.
ОМ
269.
Кәдімгі аюқұлақ
Коровяк обыкновенный
Verbascum thapsus L.
ОМ
270.
Дәрілік нарқайсар
Вербена лекарственная
Verbena officinalis L.
ОМ
271.
Есекмия ақмия
Вексибия, Брунец толстоплодный
Vexibia pachycarpa (C. A. Mey.) Jakovl. (Gobelia pachycarpa (C. A. Mey.) Bunge
ОМ
272.
Бүрген шәңкіш
Калина обыкновенная
Viburnum opulus L.
ОМ
273.
Қарлығаш түйешырмауық
Ластовень ласточкин
Vincetoxicum hirundinaria Medik.
ОМ
274.
Дала шегіргүлі
Фиалка полевая
Viola arvensis Murr.
ОМ
275.
Жұпар шегіргүл
Фиалка душистая
Viola odorata L.
ОМ
276.
Үштүсті шегіргүл
Фиалка трехцветная
Viola tricolor L.
ОМ
277.
Мәдени жүзім
Виноград дикий
Vitis vinifera L.
ОМ*
278.
Гүлрайхан, Көкемарал киікоты
Зизифора пахучковидная (З. Бунговская)
Ziziphora clinopodioides Lam. (Z. bungeana)
НМ
Примечание:
ОМ – применяется в официальной медицине.
НМ – применяется в народной медицине.
* - относится к перечню редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений.