Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 15 наурыздағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 наурызда № 32078 болып тіркелді.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өңдеу және өндіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қорғау қызметі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2023 жылғы 15 наурыздағы
№ 106 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға "Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген талаптарды нақтылайды және қызметін мұнай-газ саласында жүзеге асыратын, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі орындалуы міндетті іс-шараларды анықтайды.

Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2023 года № 32078.
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан.
2. Департаменту разработки и добычи нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 марта 2023 года № 106
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму".
2. Настоящая Инструкция детализирует требования к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении" и устанавливает обязательные для выполнения мероприятия по обеспечению антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в нефтегазовой отрасли.

3. Осы Нұсқаулық "Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысына сәйкес мұнай-газ саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілерге қолданылады.
4. Нұсқаулықтың мақсаты террористік сипаттағы құқыққа қарсы қол сұғушылықтардың алдын алу және жолын кесу үшін террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі салалық талаптарды айқындау болып табылады.
5. Террористік тұрғыдан осал объектілердің қорғалуын ұйымдастыру тәртібі мен қорғау жүйесі Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл, азаматтық қорғау, күзет қызметі, магистральдық құбырларды қорғауды ұйымдастыру саласындағы заңнамасына, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптарға, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа сәйкес белгіленеді.
6. Осы Нұсқаулық салалық сипатқа ие және мынадай:
мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары, өзге де лауазымды және (немесе) жауапты тұлғалары) объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруда және қамтамасыз етуде мұнай-газ саласы объектілерін күзету жөнінде қызметтер көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерінің басшылары мен қызметкерлері;
уәкілетті органдар қызметкерлерінің терроризмге қарсы практикалық оқу-жаттығулар, жаттығулар мен эксперименттер өткізу, террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде пайдалануына арналған.
7. Нұсқаулықтың талаптары құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шараларды іске асыру жолымен бекітіледі және қолдау көрсетіледі, шаруашылық жүргізуші субъектілер (террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері) қабылдайтын нұсқаулықтарға енгізіледі және тиісті нұсқамалар жүргізу кезінде пайдаланылады.
8. Нұсқаулықта мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алғашқы ден қою шаралары – терроризм актісінің қатері немесе жасалғаны туралы уәкілетті мемлекеттік органдарды уақтылы хабардар етуге бағытталған, объект персоналы және күзет қызметі субъектісінің қызметкерлері қабылдайтын бірінші кезектегі іс-шаралардың, сондай-ақ терроризм актісінің ықтимал салдарын барынша азайту және жою (шұғыл (алғашқы) ден қою күштерінің алғашқы және тергеу әрекеттерін жүзеге асыруына көмек көрсету, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету, эвакуациялау және басқалары) жөніндегі іс-қимылдардың кешені;

3. Настоящая Инструкция в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 "Об утверждении Правил и критериев отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении" распространяется на объекты, осуществляющие деятельность в нефтегазовой отрасли.
4. Целью Инструкции является определение отраслевых требований по обеспечению безопасности объектов нефтегазовой отрасли уязвимых в террористическом отношении для предупреждения и пресечения противоправных посягательств террористического характера.
5. Порядок организации защиты и система защиты объектов уязвимых в террористическом отношении устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму, гражданской защиты, охранной деятельности, организации охраны магистральных трубопроводов, требованиями к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, а также настоящей Инструкцией.
6. Настоящая Инструкция имеет отраслевой характер и предназначена для использования:
хозяйствующими субъектами нефтегазовой отрасли (собственниками, владельцами, руководителями, должностными и (или) ответственными лицами объектов уязвимых в террористическом отношении) руководителями и работниками субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании услуг по охране объектов нефтегазовой отрасли в организации и обеспечении антитеррористической защищенности объектов;
сотрудниками уполномоченных органов при проведении практических антитеррористических учений, тренировок и экспериментов, осуществлении контроля и надзора за состоянием антитеррористической защищенности объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении.
7. Требования Инструкции, закрепляются и поддерживаются путҰм реализации правовых, организационных и технических мер, включаются в инструкции, принимаемые хозяйствующими субъектами (собственниками объектов уязвимых в террористическом отношении), и используются при проведении соответствующих инструктажей.
8. В Инструкции используются следующие основные понятия:
Для целей настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) меры первичного реагирования – комплекс первоочередных мероприятий, предпринимаемый персоналом объекта и сотрудниками субъекта охранной деятельности, направленный на своевременное информирование уполномоченных государственных органов об угрозе или совершении акта терроризма, а также действий по минимизации и ликвидации возможных последствий акта терроризма (оказание помощи в осуществлении первичных и следственных действий силами экстренного (первичного) реагирования, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, эвакуация и так далее);

2) аса қауіпті аймақ – терроризм актісі салдарынан қирауы объектінің қалыпты жұмыс істеуінің айтарлықтай бұзылуына, оның елеулі зақымдануына немесе ондағы аварияға әкеп соғуы мүмкін үй-жай, учаскелер және құрылымдық элементтер;
3) байланыс жүйесі – ақпаратты (ақпарат) беруге (алмасуға), объектінің күзет қызметінің жұмысын жедел басқаруға арналған техникалық құралдар мен арнайы бөлінген байланыс арналарының жиынтығы;
4) бақылау-өткізу пункті – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп-қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;
5) жарықтандыру жүйесі – тәуліктің қараңғы уақытында бейнебақылау жүйесі үшін жарықтандырудың қажетті деңгейін және объектідегі адамдар мен көлік құралдарын көруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін техникалық құралдар жиынтығы;
6) инженерлік-техникалық нығайтылу – объектіге не оның бөліктеріне санкциясыз енуге қарсы қажетті іс-қимылды қамтамасыз ететін құрылымдық элементтер, инженерлік, техникалық құралдар және (немесе) олардың жиынтығы;
7) күзет дабылы жүйесі – күзетілетін аймаққа (учаскеге) санкциясыз енуді, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуын анықтауға, күзетілетін аймақ (учаске) тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты берілген түрде жинауға, өңдеуге, беруге және ұсынуға арналған, бірге жұмыс істейтін техникалық құралдардың жиынтығы;
8) күзетілетін аймақ (учаске) – күзетілетін аумақ, сондай-ақ объектіде бөлінген аймақтар (учаскелер), ғимараттардың (құрылыстар мен құрылыс ғимараттарының) бөліктері, үй-жайлар және олардың құрылымдық элементтері;
9) кіруді бақылау және басқару жүйесі – кіруді бақылауға, объектіге және (немесе) оның жекелеген аймақтарына персонал мен келушілердің кіру және (немесе) шығу құқықтарын шектеуге, ақпаратты жинауға және сақтауға арналған, техникалық жағынан үйлесімді аппараттық құралдардың және (немесе) бағдарламалық қамтылымның жиынтығы;
10) кіруді шектеу құралдары – объектіге, оның ықтимал қауіпті учаскелеріне санкциясыз енуге кедергі келтіретін жабдық және (немесе) құралдар;
11) объектінің, оның ішінде оның жалға алынған алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмысшылары, қызметкерлері.
12) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
13) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы, терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;

2) критическая зона – помещение, участки и конструктивные элементы, разрушение которых в результате акта терроризма может привести к существенному нарушению нормального функционирования объекта, его существенному повреждению или аварии на нем;
3) система связи – совокупность технических средств, предназначенных для передачи (обмена) информации (ей), оперативного управления силами субъекта охранной деятельности, обеспечения его взаимодействия с руководством объекта (ответственным за антитеррористическую защиту), правоохранительными и специальными государственными органами;
4) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;
5) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимость людей и транспортных средств на объекте в темное время суток;
6) инженерно-техническая укрепленность – конструктивные элементы, инженерные, технические средства (или) их совокупность, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению на объект либо его части;
7) система охранной сигнализации – совокупность совместно действующих технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проникновенияв охраняемую зону (участок), нарушения целостности охраняемого объекта, сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности объекта;
8) охраняемая зона (участок) - территория, а также выделенные на объекте зоны (участки), части зданий (строения и сооружения), помещения и их конструктивные элементы, подлежащие охране;
9) система контроля и управления доступом – совокупность технически совместимых аппаратных средств и (или) программного обеспечения, предназначенных для контроля доступа, разграничения прав на вход и (или) выход на объект и (или) его отдельные зоны персонала и посетителей, сбора и хранения информации;
10) средства ограничения доступа - оборудование и (или) средства, препятствующие несанкционированному доступу на объект, его потенциально опасные участки;
11) персонал объектов - руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях;
12) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
13) потенциально опасные участки объекта - территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;

14) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
15) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
16) таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер) – көлік құралдарын мәжбүрлеп баяулатуға және (немесе) тоқтатуға арналған инженерлік-техникалық бұйымдар;
17) тексеріп-қарау жүйелері мен құралдары – тыйым салынған бұйымдар мен заттарды рұқсатсыз алып өтуді немесе алып жүруді анықтауға арналған техникалық және техникалық емес құралдардың жиынтығы;
18) телевизиялық күзет жүйесі – бұзушылықты анықтауға және тіркеуге арналған жабық үлгідегі телевизиялық жүйе болып табылатын бейнебақылау жүйесі;
19) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
20) террористік тұрғыдан осал объектілер – ерекше маңызды мемлекеттік, стратегиялық қауіпті өндірістік объектілер, сондай-ақ стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері, адамдар жаппай жиналатын объектілер, терроризмге қарсы қорғанысты міндетті түрде ұйымдастыруды талап ететін күзетілетін объектілер;
21) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы – объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық шаралар мен техникалық құралдар кешені;
22) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
9. Террористік тұрғыдан осал мұнай-газ саласы объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру мақсаты (бұдан әрі – объектілер) терроризмге қарсы іс-қимыл және терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін (объект аумағында терроризм актісін жасау тәуекелін төмендету) және объектілерде ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға бағытталған жағдайлар жасау арқылы осы объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастырушылық, режимдік, күзет, профилактикалық, тәрбиелік, білім беру, техникалық және өзге де шаралар кешенін әзірлеу және енгізу болып табылады.

14) учебные (профилактические) мероприятия - превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
15) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
16) противотаранные устройства (заграждения) – инженерно-технические изделия, предназначенные для принудительного замедления и (или) остановки транспортных средств;
17) системы и средства досмотра – совокупность технических и не технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проноса или провоза запрещенных предметов и веществ;
18) система охранная телевизионная – система видеонаблюдения, представляющая собой телевизионную систему замкнутого типа, предназначенную для выявления и фиксирования нарушений;
19) паспорт антитеррористической защищенности - информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
20) объекты, уязвимые в террористическом отношении – особо важные государственные, стратегические опасные производственные объекты, а также объекты отраслей экономики, имеющие стратегическое значение, объекты массового скопления людей, охраняемые объекты, требующие обязательной организации антитеррористической защиты;
21) антитеррористическая защита объектов, уязвимых в террористическом отношении - комплекс правовых, организационных мер и технических средств, направленный на обеспечение антитеррористической защищенности объектов;
22) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимого в террористическом отношении лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, угрозе террористического характера) и действиях в сложившейся обстановке (мерах первичного реагирования).
Иные определения, используемые в Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Целью организации антитеррористической защиты объектов нефтегазовой отрасли, уязвимых в террористическом отношении, (далее - объекты) является разработка и внедрение комплекса организационных, режимных, охранных, профилактических, воспитательных, образовательных, технических и иных мер по противодействию терроризму и обеспечению антитеррористической защищенности данных объектов посредством создания условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта), и направленных на минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах.

10. Терроризмге қарсы қорғалуды қамтамасыз ету шаралары мынадай қағидаттарды ескере отырып іске асырылады:
1) өткізілетін іс-шаралардың күні бұрын (алдын ала) өткізілуі – террористік сипаттағы қатерлердің алдын алу және оларға ден қою, объектілерде терроризм актісінің қатерінен және (немесе) жасалуынан туындаған жағдай аяқталғаннан кейін объектінің жұмысын қалпына келтіру жөніндегі нақты іс-қимылға басшыларды, қызметкерлерді, күзет қызметкерлерін даярлау жөніндегі объектілердегі іс-шараларды жоспарлау;
2) сараланған тәсіл – мұнай-газ саласы объектілерінің (жарылыс қаупі бар, газ қаупі бар) жұмыс істеу ерекшеліктерін есепке алуға, оларда тиісті материалдар мен заттарды (жарылғыш, ықтимал қауіпті химиялық заттар, иондандырушы және радиоактивті сәулелену көздері) сақтауға және пайдалануға, объектілердің орналасуына, объектілердің жұмыс режиміне бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
3) барабарлық – объектіде қолданылатын терроризмге қарсы іс-шаралардың неғұрлым ықтимал террористік қатерлердің сипаты мен ерекшелігіне, мұнай-газ саласы объектілері қызметінің жағдайларына (бағытына) сай болуы;
4) кешенділік – жоғарыда аталған қағидаттарға негізделген және уәкілетті органдардың аумақтық өкілдіктерін (оның ішінде терроризмге қарсы комиссияларды, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтарды), объектілер қызметкерлерін, объектілерді күзету қызметтерін қоса алғанда, барлық мүдделі тараптарды тарта отырып, объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін жағдайлар жасауға және іс-шараларды іске асыруға бағытталған шаралар жиынтығы.
11. Мұнай-газ саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілердегі террористік сипаттағы қатерлерге қарсы іс-қимыл терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтау жолымен іске асырылады.
12. Объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектілері (объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары):
1) терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге (объектінің аумағында терроризм актісін жасау тәуекелін азайту):
террористік сипаттағы қауіп қатерлерді модельдеу және оларға ден қоюдың тиісті алгоритмдерін әзірлеуге;
істен шығуы оның жұмыс істеуінің бұзылуына әкелуі мүмкін, объектінің негізгі, неғұрлым осал учаскелерін (аймақтарын), жабдықтарын, технологиялық процестерін анықтауға (талдауға);
тиісті өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету, оларға қойылатын талаптарға сәйкес объектілерді заманауи инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға;
объектінің ақпараттық желілерін қорғауды ұйымдастыруға, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
объектіні физикалық қорғаудың және инженерлік-техникалық нығайтудың тиімді жүйесін құруға және өзекті күйде ұстауға;

10. Меры обеспечения антитеррористической защищенности реализуются с учетом следующих принципов:
1) заблаговременность (превентивность) проводимых мероприятий – планирование на объектах мероприятий по подготовке руководителей, работников, сотрудников охраны к конкретным действиям по предотвращению и реагированию на угрозы террористического характера, восстановления работы объекта после завершения ситуации, вызванной угрозой и (или) совершением акта терроризма;
2) дифференцированный подход - совокупность мероприятий, направленных на учет особенностей функционирования объектов нефтегазовой отрасли (взрывоопасные, газоопасные), хранения и использования на них соответствующих материалов и веществ (взрывчатых, потенциально опасных химических веществ, источников ионизирующего и радиоактивного излучения), дислокации объектов, режима работы объектов;
3) адекватность - сопоставимость применяемых на объекте антитеррористических мероприятий характеру и специфике наиболее вероятных террористических угроз условиям (направлению) деятельности объектов нефтегазовой отрасли;
4) комплексность - совокупность мер, основанных на вышеперечисленных принципах и направленных на создание условий и реализацию мероприятий, позволяющих обеспечить антитеррористическую защищенность объектов, задействовав все заинтересованные стороны, включая территориальные представительства уполномоченных органов (в том числе антитеррористические комиссии, оперативные штабы по борьбе с терроризмом), работников объектов, службы охраны объектов.
11. Противодействие угрозам террористического характера на объектах, уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли реализуется путем соблюдения требований нормативно правовых актов в области противодействия терроризму.
12. В целях обеспечения антитеррористической защищенности объектов хозяйствующие субъекты нефтегазовой отрасли (собственники, владельцы, руководители или должностные лица объектов) обеспечивают создание условий, направленных на:
1) воспрепятствование совершения акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта):
моделирование возможных для объекта угроз террористического характера и разработкой соответствующих алгоритмов реагирования на них;
определение (анализ) ключевых, наиболее уязвимых участков (зон), оборудования, технологических процессов объекта, вывод из строя которых может привести к нарушениям его функционирования;
обеспечение соответствующего пропускного и внутриобъектового режимов, оснащение объектов современными инженерно-техническим оборудованием в соответствии с предъявляемыми к ним требованиями;
организации защиты информационных сетей объекта, обеспечения информационной безопасности;
создание и поддержание в актуальном состоянии эффективной системы физической охраны и инженерно-технической укрепленности объекта;

2) объектілердегі ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға:
объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспорты – паспорттары негізінде әзірлеуге;
өмір мен денсаулықты қорғау үшін білім алуға террористік тұрғыдан осал объектілердің қызметкерлерімен профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға;
терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша бірлескен іс-қимылдарды жоспарлау және ұйымдастыру кезінде уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен қатысуға;
жасалған терроризм актісі туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік органдары мен ішкі істер органдарын дереу хабардар етуге және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз етуге;
техникалық күзет құралдарының инженерлік коммуникациялары мен кабельдік желілеріне уақтылы қызмет көрсету, күрделі жөндеу және жаңғырту;
объект персоналын терроризм актісін жасау (қауіп төндіру) кезіндегі іс-қимылдарға, персонал мен келушілерге оқыту, оларды эвакуациялау тәсілдері, құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жасауға;
қажетті және жеткілікті кадрлық, қаржылық, материалдық және техникалық ресурстардың болуын қамтамасыз етуге бағытталған жағдай жасауды қамтамасыз етеді.
бұйрықпен (меншік иесінің, иеленушінің, басшының немесе немесе объектінің өзге де лауазымды адамы) әрбір объектінің және (немесе) объектілер тобының терроризмге қарсы қорғалуына жауапты штаттық қызметкерлер қатарынан тұлға (-лар) айқындалады.
13. Мұнай-газ саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілерде күзет қызметтерін көрсету туралы шарттар жасасқан күзет қызметінің субъектілері "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға және осы Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес мынадай міндеттерді орындайды:
күзет қызметі, терроризмге қарсы іс-қимыл, қару айналымы, дербес деректер мен коммерциялық құпияны қорғау саласындағы заңнаманы, террористік тұрғыдан осал объектілердің қорғалуын қамтамасыз ету мәселелерін регламенттейтін мұнай-газ саласының күзетілетін шаруашылық жүргізуші субъектілерінің ішкі құжаттарын сөзсіз сақтаған кезде міндеттемелерді тиісінше орындау;
ғимараттардың, үй-жайлардың, құрылыстардың, коммуникациялардың, қорғалатын объектілер аумақтарының физикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, терроризм актілерін қоса алғанда, құқық бұзушылықтардың, сондай-ақ өзге де санкцияланбаған әрекеттердің алдын алу және жолын кесу;
күзетілетін объектілердің персоналын, күзетілетін объектілерде тұрақты немесе уақытша тұрған адамдарды қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау;
тиісті өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындау, күзет персоналын үй-жайларды қарау техникасына оқыту, жарылғыш құрылғыларды салу мүмкін орындарын анықтау, терроризмге қарсы қорғаудың техникалық құралдарын тиісінше пайдалану бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізу;
мұнай-газ саласының күзетілетін шаруашылық жүргізуші субъектілері қызметкерлерінің өз қызметін жүзеге асыру процесінде оларға қолжетімді болған олардың жалға алушыларының, мердігерлері мен келушілерінің дербес деректері туралы мәліметтерді қоса алғанда, жұмыс процесінде алынған мәліметтер мен құжаттамалық материалдардың құпиялылығын және сақталуын қамтамасыз ету;
қорғалатын объектіге зиян келтіруге ықпал ететін себептер мен жағдайларды, сондай-ақ оның келтірілуіне қатысы бар адамдарды анықтау;
қызметтердің тиісінше көрсетілмеуі салдарынан келтірілген залалды өтеу.

2) минимизацию и (или) ликвидацию последствий возможных террористических угроз на объектах:
разработка на основе типового паспорта – паспортов антитеррористической защищенности объектов;
организация профилактических и учебных мероприятий с персоналом объектов уязвимых в террористическом отношении для приобретение знании для защиты жизни и здоровья;
участие с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом при планировании и организации ими совместных действий по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
незамедлительное информирование органов национальной безопасности и органов внутренних дел Республики Казахстан о совершенном акте терроризма и обеспечение эвакуации персонала;
своевременное обслуживание, капитальный ремонт и модернизацию инженерных коммуникаций и кабельных линий технических средств охраны;
обучение персонала объекта действиям при совершении (угрозе) акта терроризма, персонала и посетителей, способы их эвакуации, взаимодействие с правоохранительными органами.
обеспечивают наличие необходимых и достаточных кадровых, финансовых, материальных и технических ресурсов.
приказом (собственника, владельца, руководителя или должностного лица объекта) определяется лицо(-а), из числа штатных работников ответственные за антитеррористическую защищенность каждого объекта и(или) группы объектов.
13. Субъекты охранной деятельности, заключившие договоры об оказании охранных услуг на объектах уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли, исполняют следующие обязанности согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и настоящей Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении:
надлежащее выполнение обязательств при безусловном соблюдении законодательства в области охранной деятельности, противодействия терроризму, оборота оружия, защиты персональных данных и коммерческой тайны, внутренних документов охраняемых хозяйствующих субъектов нефтегазовой отрасли, регламентирующих вопросы обеспечения защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении;
обеспечение физической безопасности зданий, помещений, сооружений, коммуникаций, территорий охраняемых объектов, предупреждение и пресечение правонарушений, включая акты терроризма, а также иных несанкционированных действий;
защиту персонала охраняемых объектов, лиц, постоянно или временно находящихся на охраняемых объектах, от преступных и иных противоправных посягательств;
исполнение обязанностей по обеспечению соответствующего пропускного и внутриобъектового режима, проведение профилактических и учебных мероприятий по обучению персонала охраны технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, надлежащему использованию технических средств антитеррористической защиты;
обеспечение конфиденциальности и сохранности полученных в процессе работы сведений и документальных материалов, включая сведения о персональных данных работников охраняемых хозяйствующих субъектов нефтегазовой отрасли их арендаторов, подрядчиков и посетителей, ставшими доступными им в процессе осуществления своей деятельности;
выявление причин и условий, способствующих нанесению охраняемому объекту ущерба, а также лиц, причастных к его причинению;
возмещение ущерба, причиненного вследствие ненадлежащего оказания услуг.

13.1 Террористік тұрғыдан осал объект бойынша күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің осы Нұсқаулықтың 13-тармағында көзделген объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
14. Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы қамтамасыз ету шаралары қолданыстағы қаржылық, адами, уақытша және басқа ресурстарды ескере отырып іске асырылады. Бірінші кезекте ресурстардың ең аз шығындары кезінде олардың қауіпті аймақтарына қатысты террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының тиімділігін барынша арттыруға мүмкіндік беретін шаралар іске асырылуда.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
1-параграф. Өткізу және объектішілік режимдердің мақсаты.
15. Физикалық қауіпсіздікті және терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету мақсатында мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектісі (меншік иесі, иесі, басшысы) өз қызметінің ерекшелігі мен өзгешеліктерін ескере отырып, террористік тұрғыдан осал объектіде тиісті өткізу және объектішілік режимдерді белгілейді.
16. Өткізу және объектішілік режимдер:
объектідегі адамдардың қауіпсіздігін;
объект және оның периметрі шегінде орналасқан өзге де ұйымдар қызметінің белгіленген тәртібін сақтауды (бар болса);
жұмыскерлер мен келушілерді объектіге жіберу, сондай-ақ көлікке кіру/шығу рәсімдерін сақтауды;
атыс қаруын, суық қаруды және өзге де қаруды, жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғыларды, еркін айналымға тыйым салынған басқа да заттар мен заттарды объектіге әкелуді/әкелуді (әкетуді/әкетуді) болғызбауды;
объектінің материалдық, ақпараттық және басқа ресурстарының сақталуын, оларды ұрлау фактілерінің алдын алу және жолын кесу, мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектісі мен оның қызметкерлерінің мүдделеріне қатысты өзге де құқыққа қайшы көріністерді;
объектіге рұқсатсыз кірудің, объектіге кірудің/шығудың және одан шығудың алдын алу, объект бойынша бөгде адамдардың және автокөліктің бақылаусыз жүріп-тұру мүмкіндігін болдырмауды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешу үшін белгіленеді.
17. Өткізу және объектішілік режимдер мыналарды көздейді:
персоналды, ғимараттарды, үй-жайларды және аумақты физикалық қорғауды қамтамасыз ету;
объектіні инженерлік-техникалық күзет құралдарымен жарақтандыру;
бақылау-өткізу пунктін ұйымдастыру және өткізу бюросының жұмысы (қажет болған жағдайда);
иеленушілерге объектіге өту/кіру, сондай-ақ тауарлық-материалдық құндылықтарды енгізу/шығару құқығын беретін рұқсаттамалардың әртүрлі түрлерін енгізу;
өткізу құжаттарын есепке алу, беру, ауыстыру, қайтару және жою тәртібін анықтау;
тізбенің анықтамасы:
а) объектіге кіру / кіру құқығы бар адамдар;
б) тиісті режимдерді сақтауға және белгіленген үлгідегі өткізу құжаттарын беру туралы шешімдер қабылдауға жауапты уәкілетті бөлімшелер мен қызметкерлер;
в) объектіге әкелуге (тасымалдауға) тыйым салынған заттар мен заттар;
рұқсаты шектеулі құпия және өзге де құжаттармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларға жіберілген адамдар тобын шектеу;
ішкі тәртіп талаптарының, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын бақылау.

13.1 Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение субъектом охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг по объекту, уязвимому в террористическом отношении, обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, предусмотренных пунктом 13 настоящей Инструкции, влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
14. Меры обеспечения антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении реализуются с учетом существующих финансовых, людских, временных и других ресурсов. В первую очередь реализуются меры, которые при наименьших затратах ресурсов дают максимальное приращение эффективности антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении по отношению к их критическим зонам.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
Параграф 1. Назначение пропускного и внутриобъектового режимов.
15. В целях обеспечения физической безопасности и антитеррористической защиты хозяйствующий субъект нефтегазовой отрасли (собственник, владелец, руководитель) устанавливает на объекте, уязвимого в террористическом отношении с учетом специфики и особенностей его деятельности соответствующий пропускной и внутриобъектовый режимы.
16. Пропускной и внутриобъектовый режимы устанавливаются для решения задач по обеспечению:
безопасности лиц, находящихся на объекте;
поддержания установленного порядка деятельности объекта и иных расположенных в пределах его периметра организаций (при наличии);
соблюдения процедур допуска работников и посетителей на объект, а также въезда/выезда транспорта;
предотвращения вноса/ввоза (выноса/вывоза) на объект огнестрельного, холодного и иного оружия, взрывчатых веществ и взрывных устройств, других предметов и веществ, запрещенных к свободному обороту;
сохранности материальных, информационных и других ресурсов объекта, профилактики и пресечения фактов их хищений, иных противоправных проявлений в отношении интересов хозяйствующего субъекта нефтегазовой отрасли и его работников;
предупреждения несанкционированного доступа на объект, въезда/выезда на объект и с него, исключения возможности бесконтрольного передвижения по объекту посторонних лиц и автотранспорта.
17. Пропускной и внутриобъектовый режимы предусматривают:
обеспечение физической охраны персонала, зданий, помещений и территории;
оснащение объекта инженерно-техническими средствами охраны;
организацию контрольно-пропускной пункт и работы бюро пропусков (при необходимости);
введение разных типов пропусков, дающих обладателям право прохода/въезда на объект, а также вноса/выноса товарно-материальных ценностей;
определение порядка учета, выдачи, замены, возврата и уничтожения пропускных документов;
определение перечня:
а) лиц, имеющих право доступа /въезда на объект;
б) уполномоченных подразделений и работников, ответственных за поддержание соответствующих режимов и принятие решений о выдаче пропускных документов установленного образца;
в) предметов и веществ, запрещенных к проносу (провозу) на объект;
ограничение круга лиц, допущенных в помещения, предназначенные для работы с конфиденциальными и иными документами ограниченного допуска;
контроль соблюдения требований внутреннего распорядка, правил пожарной безопасности и охраны труда.

18. Өткізу және объектішілік режимдердің белгіленген талаптары міндетті түрде объектіде орналасқан және жұмысқа тартылатын қызметкерлерге, жалға алушыларға, мердігер (қосалқы мердігер) ұйымдарға және олардың қызметкерлеріне жеткізіледі және тиісті шарттарда ескертіледі.
19. Өткізу және объектішілік режимдердің талаптары мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектісінің барлық қызметкерлері, жалға алушылар, мердігер (қосалқы мердігер) ұйымдар, объектіде террористік тұрғыдан осал жұмыстарды орындайтын адамдар, сондай-ақ оған келушілер үшін міндетті.
20. Өткізу және объектішілік режимдердің талаптары олармен еңбек шарттарын жасасу кезінде террористік тұрғыдан осал объектінің қызметкерлеріне; келушілерге және объектіде тұрақты немесе уақытша болатын өзге де адамдарға – өткізу құжаттарын ресімдеу сәтінде міндетті түрде жеткізіледі.
21. Өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету үшін:
объект күзетілетін (қорғалатын) объектіге рұқсатсыз кіруді анықтау мен алдын алуға және өрт пен күзет дабылы, кіруді бақылау мен басқару, бейнебақылау жүйелерін қамтитын мүлікті қорғауды қамтамасыз етуге арналған инженерлік-техникалық күзет құралдарымен жабдықталады;
шартта объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі күзет ұйымының жауапкершілігі мен міндеттері міндетті түрде бекітіле отырып, объектінің күзет бөлімшелерінің жұмысын, объектінің физикалық қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ететін күзет ұйымымен шарт жасалады;
техникалық-техникалық күзет құралдарының, күзет дабылы, кіруді бақылау және басқару, бейнебақылау жүйелерінің, объектінің қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ететін өзге де жүйелердің (инженерлік-техникалық күзет құралдарына қызмет көрсетуді компанияның штаттық мамандары жүргізетін объектілерді қоспағанда) жұмысын қамтамасыз ететін ұйымдармен шарттар жасалады.
22. Жағдайға байланысты төтенше жағдайлар мен оқиғалар туындаған жағдайларда мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектісі өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз етудің қосымша жедел (шұғыл) шараларын енгізе алады.
23. Өткізу және объектішілік режимдер объектіге тұтастай, сондай-ақ оның жекелеген корпустары, ғимараттары, цехтары, бөлімдері, зертханалары, қоймалары және басқа да үй-жайлары бойынша белгіленеді.
2-параграф. Объектілер қызметінің сипаты мен ерекшеліктерін ескере отырып, өткізу режимін ұйымдастыру ерекшеліктері
24. Объектіде объектінің ерекшелігіне сәйкес келетін өткізу режимі белгіленеді, ол оның персоналы мен келушілерінің қауіпсіздік деңгейін арттыруға ықпал етеді.

18. Установленные требования пропускного и внутриобъектового режимов в обязательном порядке доводятся до работников, арендаторов, подрядных (субподрядных) организаций и их работников, дислоцированных и привлекаемых к работам на объекте, и оговариваются в соответствующих договорах.
19. Требования пропускного и внутриобъектового режимов обязательны для всех работников хозяйствующего субъекта нефтегазовой отрасли, арендаторов, подрядных (субподрядных) организаций, лиц, выполняющих работы на объекте уязвимых в террористическом отношении, а также его посетителей.
20. Требования пропускного и внутриобъектового режимов обязательно доводятся до работников объекта, уязвимого в террористическом отношении, при заключении с ними трудовых договоров, до посетителей и иных лиц, постоянно или временно находящихся на объекте, в момент оформления пропускных документов.
21. Для обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов:
объект оборудуется инженерно-техническими средствами охраны, предназначенными для обнаружения и предотвращения несанкционированного проникновения на охраняемый (защищаемый) объект и обеспечения защиты имущества, включающими системы пожарной и охранной сигнализации, контроля и управления доступом, видеонаблюдения;
заключается договор с охранной организацией, которая обеспечивает работу охранных подразделений объекта, физическую безопасность и антитеррористическую защиту объекта, с обязательным закреплением в договоре ответственности и обязанностей охранной организации по обеспечению антитеррористической защищенности объекта;
заключаются договоры с организациями, которые обеспечивают работу инженерно-технических средств охраны, систем охранной сигнализации, контроля и управления доступом, видеонаблюдения, иных систем обеспечения безопасности и антитеррористической защиты объекта (за исключением тех объектов, где обслуживание инженерно-технических средств охраны производится штатными специалистами компании).
22. В зависимости от обстановки, в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций и происшествий хозяйствующий субъект нефтегазовой отрасли может вводить дополнительные оперативные (неотложные) меры обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов.
23. Пропускной и внутриобъектовый режимы устанавливаются, как к объекту в целом, так и по отдельным его корпусам, зданиям, цехам, отделам, лабораториям, хранилищам и другим помещениям.
Параграф 2. Особенности организации пропускного режима с учҰтом специфики и особенностей деятельности объектов.
24. На объекте устанавливается пропускной режим, соответствующий специфике объекта, который способствует повышению уровня безопасности его персонала и посетителей.

25. Өткізу режимі, қажет болған жағдайда, объектінің ықтимал қауіпті учаскелері мен қауіпті аймақтарына (олар болған кезде) кіруді шектеу мақсатында объектіні аймақтарға бөлуді көздейді. Объектінің қауіпті аймақтарының және ықтимал қауіпті учаскелерінің болуына байланысты объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру қажет болған жағдайда үш негізгі кіру аймағында жүргізіледі:
бірінші аймақ – қызметкерлер мен келушілерге кіруге шектеу қойылмаған ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
екінші аймақ – персоналдың шектеулі құрамына, сондай-ақ объектіге келушілерге біржолғы рұқсаттамалар бойынша немесе объект персоналының сүйемелдеуімен кіруге рұқсат етілген үй-жайлар;
үшінші аймақ –қатаң айқындалған қызметкерлер мен басшылар кіре алатын объектінің арнайы үй-жайлары.
26. Объект ішіндегі аймақтардың аражігін ажырату қауіп-қатерді, осалдықты, тартымдылықты және қатерді іске асыру кезіндегі салдарларды ескере отырып алынған тәуекелдерді бағалау негізінде объект иесінің шешімімен айқындалады.
27. Адамдарды кіру аймақтарына өткізу жүзеге асырылуы мүмкін:
бірінші кіру аймағында сәйкестендірудің бір белгісі бойынша;
екінші кіру аймағында сәйкестендірудің екі белгісі бойынша;
үшінші кіру аймағынд – объект иесінің шешімі бойынша сәйкестендірудің екі және одан да көп белгілері бойынша.
3-параграф. Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі негізгі іс-шаралар
28. Террористік тұрғыдан осал объектілерге персоналдың/келушілердің кіруі міндетті түрде объектінің күзет бөлімшесі тарапынан келушілердің құжаттарын тексеруден өтіп, объектінің бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады.
29. Құқық беретін құжатпен:
жұмысшылардың, қызметшілердің және басқа да адамдардың объектінің аумағына (аумағынан) кіруі (шығуы) өткізу (электрондық);
мүлікті, құндылықтар мен жүктерді шығару (әкету) - материалдық өткізу (электрондық жол беріледі) болып табылады.
30. Автокөлік құралдарының террористік тұрғыдан осал объектілердің аумағына кіруі көлік рұқсаттамасы немесе террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы немесе оның уәкілетті тұлғасы бекіткен басқа рұқсат құжаты негізінде жүзеге асырылады.
31. Рұқсаттамалар мен жүкқұжаттар үздіксіз және міндетті есептілік құжаттары болып табылады, оларды беру, есепке алу және есептен шығару террористік тұрғыдан осал объектілердің ішкі рәсімдеріне сәйкес белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
32. Жарамдылық мерзімі бойынша кіру (шығу) құқығына рұқсаттамалар тұрақты және уақытша болып бөлінеді. Сыртқы түрі бойынша олар бір-бірінен ерекшеленеді.
33. Өткізу режимі шеңберінде кіруді бақылау және басқару жүйесінің, тексеру жабдығының және басқа да техникалық құралдардың мүмкіндіктері пайдаланылады.

25. Пропускной режим, при необходимости, предусматривает зонирование объекта с целью ограничения доступа к потенциально опасным участкам и критическим зонам объекта (при их наличии). В зависимости от наличия критических зон и потенциально опасных участков объекта, оснащение объекта системой контроля и управления доступом при необходимости производится в трех основных зонах доступа:
первая зона – здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен;
вторая зона – помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта;
третья зона – специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители.
26. Разграничение зон внутри объекта определяется решением собственника объекта на основании оценки рисков, полученных с учетом угрозы, уязвимости, привлекательности и последствий при реализации угрозы.
27. Пропуск лиц в зоны доступа может осуществляться:
в первой зоне доступа по одному признаку идентификации;
во второй зоне доступа по двум признакам идентификации;
в третьей зоне доступа – по двум и более признакам идентификации по решению собственника объекта.
Параграф 3. Основные мероприятия по обеспечению пропускного режима
28. Доступ персонала/посетителей на объекты, уязвимые в террористическом отношении в обязательном порядке осуществляется через контрольно-пропускные пункты объекта с прохождением проверки документов посетителей со стороны объектового подразделения охраны.
29. Документом, дающим право на:
вход (выход) рабочих, служащих и других лиц на территорию (с территории) объекта является пропуск (электронный);
вынос (вывоз) имущества, ценностей и грузов, - материальный пропуск (допускается электронный).
30. Доступ автотранспортных средств на территорию объектов, уязвимых в террористическом отношении осуществляется на основании транспортного пропуска или другого разрешительного документа, утвержденного руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом.
31. Пропуска и накладные являются документами непрерывной и обязательной отчетности, выдача, учет и списание которых производится в установленном порядке в соответствии с внутренними процедурами объектов, уязвимых в террористическом отношении.
32. Пропуска на право входа (выхода) по срокам действия подразделяются на постоянные и временные. По внешнему виду они отличаются друг от друга.
33. В рамках пропускного режима используются возможности системы контроля и управления доступом, досмотрового оборудования и других технических средств.

34. Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет персоналы мынадай құжаттаманы пайдаланады:
объектіні күзету қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы;
өткізу және объектішілік режимдер, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы, төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдары, күзеттің техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі қағидалар (нұсқаулық) (объектінің сипатына қарай жекелеген ұйымдастыру құжаттарын біртұтас етіп біріктіруге жол беріледі);
материалдық-жауапты және оларға қол қоюға уәкілеттік берілген өзге де адамдардың рұқсаттамаларының, жүкқұжаттарының, қолдарының үлгілері, мөрлердің, пломбалардың, мөртабандардың бедерлері (қолданылатын жерде);
кіруді бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілерді және автокөлікті тіркеу журналы; әкетілетін (әкелінетін), шығарылатын (енгізілетін) тауар-материалдық құндылықтардың жүкқұжаттарын есепке алу журналы;
күзет қызметкерлерінің қауіпсіз қозғалыс бағытын көрсете отырып, объектінің аумағында қорғалатын оқшауланған үй-жайлардың орналасу жоспары-схемасы;
кезекші қызметтердің, орталық және көрші бекеттердің, объектінің және күзет бөлімшесінің басшыларының телефондарының тізімі.
35. Террористік тұрғыдан осал объектіде кезекшілік атқаратын күзет қызметкері лауазымдық нұсқаулықта көрсетілген функционалдық міндеттерді білуге және террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғаулын ұйымдастыру бойынша "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және осы Нұсқаулықта көзделген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды сақтай отырып, өткізу режимінің тиісті деңгейін қамтамасыз ету бөлігіндегі міндеттемелерді орындауға міндетті.
36. Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет бөлімшелері жеке заттарды қарап-тексеруді жүргізуге, өткізу режимін бұзушылардың өтуіне жол бермеуге, тыйым салынған заттарды әкелуді/әкетуді (әкелуді/шығаруды) бақылауға, күзет, күзет-өрт және дабыл дабылы аспаптарының, бақылау-өткізу пунктінде орнатылған күзет теледидары элементтерінің жұмысын бақылауға жауапты.
4-параграф. Террористік тұрғыдан осал объектілерді ұйымдастыруға және оларды қорғау тәртібіне қойылатын жалпы талаптар
37. Күзетілетін объектілерді тексеру нәтижелерін, олардың жұмыс істеу ерекшеліктерін ескере отырып, объектінің әкімшілігі (объектінің жауапты лауазымды адамдары) күзет ұйымымен бірлесіп объектіні күзету және қорғау жөніндегі міндеттерді орындау үшін күштер мен құралдар жиынтығын қамтитын объектіні күзету жүйесін айқындайды.

34. Персоналом охраны на контрольно-пропускном пункте используется следующая документация:
должностная инструкция сотрудника охраны объекта;
правила (инструкция) по пропускному и внутриобъектовому режимам, технике безопасности и охране труда, по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях, пользования техническими средствами охраны (в зависимости от характера объекта допускается объединение отдельных организационных документов в единый);
образцы пропусков, накладных, подписей материально-ответственных и иных уполномоченных их подписывать лиц, оттиски печатей, пломб, штампов (где применимо);
журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа; журнал учета накладных вывозимых (ввозимых), выносимых (вносимых) товарно-материальных ценностей;
план-схема расположения охраняемых обособленных помещений на территории объекта с указанием маршрута безопасного движения работников охраны;
список телефонов дежурных служб, центрального и соседнего постов, руководителей объекта и подразделения охраны;
35. Сотрудник охраны, несущий дежурство на объекте, уязвимом в террористическом отношении, обязан знать функциональные обязанности, отраженные в должностной инструкции, и исполнять обязательства в части обеспечения соответствующего уровня пропускного режима, с соблюдением требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и настоящей Инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении.
36. Подразделения охраны на контрольно-пропускном пункте ответственны за проведение осмотра личных вещей, недопущение прохода нарушителей пропускного режима, контроль ввоза/вывоза (проноса/выноса) запрещенных предметов, контроль работы приборов охранной, охранно-пожарной и тревожной сигнализации, элементов охранного телевидения, установленных на контрольно-пропускном пункте.
Параграф 4. Общие требования к организации и порядку охраны объектов уязвимых в террористическом отношении
37. С учетом результатов обследования охраняемых объектов, особенностей их функционирования, администрация объекта (ответственные должностные лица объекта) совместно с охранной организацией определяет систему охраны объекта, которая включает совокупность сил и средств для выполнения задач по его охране и обороне.

38. Объектілерді күзету жүйесі олардың технологиялық ерекшеліктеріне, жарақтандыру деңгейіне, күзеттің инженерлік-техникалық құралдарына, олардың қоршаған ортасындағы жағдайға сәйкес келуі және қолда бар күзет күштері мен құралдарын және күзеттің инженерлік-техникалық құралдарын неғұрлым тиімді және экономикалық ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуі тиіс.
39. Объектілерді күзету жүйесі эшелондалған: периметрі бойынша күзет аймағында, бақылау-өткізу пунктінде және объектінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін неғұрлым маңызды өндірістік осал учаскелерде объектілерге жақындау жолдарында салынады.
40. Объектіні күзету жүйесіне байланысты құқыққа қарсы қол сұғушылықтар мен терроризм актілерін қоса алғанда, объектіні және оның физикалық қауіпсіздігін рұқсатсыз әрекеттерден қорғау тактикасы (тәсілі) мынадай тәсілдермен айқындалады: аумақты күзету, патрульдеу (жаяу, автомобильмен және көліктің өзге де түрлерімен), күзетудің инженерлік-техникалық құралдарының көмегімен, қарауыл иттерін пайдалана отырып, құрама, яғни бірнеше тактиканы қолдану.
41. Объектілердің әртүрлі түрлерінің санаты мен жұмыс істеу ерекшеліктерін, олардың қауіпті аймақтарын, белгіленген қауіптерді және бұзушы модельдерін, объектіде технологиялық және басқа да қауіпсіздік түрлерін қамтамасыз ету жөнінде қабылданған шараларды ескере отырып, оларды қорғау үшін қажет болған жағдайда бекеттердің мынадай түрлері қолданылады:
қорғалатын объектіге (әкімшілік ғимаратқа, өндірістік учаскеге немесе аумаққа) кіре берісте (шығуда), өткізу режимін қамтамасыз ету, белгілі бір ауданда (жергілікті жерде) көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысын шектеу үшін қойылатын бақылау-өткізу пункті;
бір оқшауланған объектіде не ашық алаңда немесе қоршалған аумақта бірнеше объектілерде, оларды айналып өтудің жалпы ұзақтығы 100 м аспайтын жағдайда стационарлық бекет;
айналып өту жолымен бір немесе бірнеше объектілерді күзетуге арналған айналып өту бекеті;
объектіден немесе объектілерден ақпаратты бақылауды және жинауды жүзеге асыру үшін ТҚҚ кешені орнатылған үй-жайда қойылатын техникалық бекет (орталықтандырылған техникалық бекет);
жергілікті жердің белгілі бір учаскелерінде, оның ішінде магистральдық құбырлардың/кен орындарының/объектілердің күзет аймақтарында оларды мерзімді тексеру, күзетті қамтамасыз етуге шаралар қабылдау және оларға қатысты санкцияланбаған іс-қимылдары әрекеттерінің жолын кесу мақсатында патрульдеуді жүзеге асыратын мобильдік топ;
режимдік және өзге де үй-жайлардың дабылы іске қосылған кезде және жедел жағдай күрделенген кезде кешенді күштер, оның ішінде құқық қорғау органдары келгенге дейін кідіріссіз ден қоюға арналған жедел ден қою тобы.

38. Система охраны объектов должна соответствовать их технологическим особенностям, уровню оснащения инженерно-технические средства охраны, обстановке в их окружении и обеспечивать наиболее эффективное и экономически рациональное использование имеющихся сил и средств охраны и инженерно-технические средства охраны.
39. Система охраны объектов строиться эшелонировано: на подступах к объектам в охранной зоне по периметру, на контрольно-пропускном пункте и на наиболее важных производственных уязвимых участках, обеспечивающих устойчивое функционирование объекта.
40. В зависимости от системы охраны объекта определяется тактика (способ) охраны объекта и его физической безопасности от несанкционированных действий, включая противоправные посягательства и акты терроризма, следующими способами: охранения территории, патрулирования (пешего, на автомобильном и иных видах транспорта), с помощью инженерно-технические средств охраны, с использованием караульных собак, комбинированным, то есть с применением нескольких тактик.
41. С учетом категории и особенностей функционирования различных видов объектов, их критических зон, установленных угроз и моделей нарушителя, принятых на объекте мер по обеспечению технологической и других видов безопасности, для их охраны при необходимости применяются следующие виды постов:
контрольно-пропускной пункт, выставляемый на входе (выходе) на охраняемый объект (административное здание, производственный участок или территория), для обеспечения пропускного режима, ограничения движения транспорта и пешеходов в определенном районе (местности);
стационарный пост, выставляемый на одном обособленном объекте, либо нескольких объектах на открытой площадке или огражденной территории, при общей протяженности обхода их постовым не более 100 метров;
обходной пост, предназначенный для охраны одного или нескольких объектов путем обхода;
технический пост, выставляемый в помещении, где установлен комплекс технических средств охраны, для осуществления контроля и сбора информации с объекта или объектов (централизованный технический пост);
мобильная группа, осуществляющая патрулирование на определенных участках местности, в том числе в охранных зонах магистральных трубопроводов/месторождений/объектов в целях их периодического осмотра, принятия мер к обеспечению охраны и пресечению попыток несанкционированных действий в отношении них;
группа оперативного реагирования, предназначенная для безотлагательного реагирования при срабатывании сигнализации режимных и иных помещений и при осложнении оперативной обстановки, до приезда комплексных сил, в том числе правоохранительных органов.

42. Күзет қызметі субъектілеріне қойылатын талаптар, лицензиялау, объектінің күзет бөлімшелерінің саны, қару-жарақ пен арнайы және қосалқы құралдармен жарақтандыру Қазақстан Республикасының заңнамасы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған нормативтер негізінде белгіленеді және олардан аспауға тиіс.
43. Алуан түрлі объектілердің жұмыс істеу ерекшеліктеріне және белгіленген күзет жүйесінің ерекшеліктеріне қарай объектінің күзет бөлімшелерінің персоналы қызметтік тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы және қысқа ұңғылы қарумен, оқталмаған атыс қаруымен, жарақаттық әрекетті патрондармен және электр қарумен ату мүмкіндігі бар газ қаруымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының күзет қызметі және күзет қызметі саласындағы заңнамасында белгіленген шарттарда және нормалар бойынша арнайы құралдармен қарулануы мүмкін. қарудың жекелеген түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау.
44. Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған жағдайларда күзет ұйымы магистральдық құбыржолдар, өндіру (кен орындары) және мұнай-газ өңдеу өндірісі объектілерінде қызметтік ойық ұзын ұңғылы және қысқа ұңғылы қаруды пайдалана алады.
45. Функцияларды орындау және персоналды жедел басқару үшін объектінің күзет бөлімшелері аталған байланыс және хабарлау құралдарының кем дегенде біреуімен жарақтандырылады:
қалалық телефон байланысы (жалпыға ортақ телефон желісі;
объектінің ішкі телефон байланысы;
күзет бекеттері арасындағы тікелей телефон байланысы;
радиобайланыс және дербес радиобайланыс құрылғылары.
ұялы байланыс.
46. Қызмет өткеру шарттарына сүйене отырып, объектінің күзет бөлімшелері қосымша көмекші құралдармен жарақтандыруға құқылы:
– көліктің әртүрлі түрлері мен өтімділігі;
– бинокльдер, түнгі көру құралдары/тепловизорлар және сол сияқтылар;
– аккумулятор батареямен жұмыс істейтін алып жүретін электр шамдары;
әртүрлі типтегі металл детекторлар, қаруды, жарылғыш заттар мен құрылғыларды, радиоактивті, химиялық және өзге де улы заттарды анықтау детекторлары (арнайы құралдар);
қосымша жабдықтар (плащ-шапандар /шағылыстыратын көкірекшелер/дулыға).
47. Күзет қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін күзет ұйымының ішкі құжаттарында мыналар көзделеді:
басқару нысандары мен әдістері;
күзетілетін объектілерде күзет қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі;
объектілерде қызмет өткеруді ұйымдастыру, тәртібі мен шарттары;
күзет ұйымының қолда бар кезекші бөлімдерінің және оның өңірлік бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастыру;
күзет персоналының күзетілетін объектілердің қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі құқықтары мен міндеттері;
төтенше жағдай туындаған кезде күзет персоналының іс-қимылы;
объектілерді күзетке қабылдау тәртібі және объектілерді күзеттен алу тәртібі;
тауар-материалдық құндылықтары сақталған объектілерді күзетке қабылдау тәртібі, оларды алу тәртібі;
күзет ұйымының күзетілетін объектілердің әкімшілігімен, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
күзетілетін объектінің әкімшілігімен келісілген, өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету, объектілерге енгізілетін және одан шығарылатын адамдарды, жеке заттарды, өнімдер мен құралдарды, автомобиль және көлік құралдарының өзге де түрлерін қарап-тексеруді жүргізу кезіндегі күзет персоналының іс-қимылын регламенттейтін нұсқаулық;
объектілердің әртүрлі түрлерін күзету кезінде қызмет атқару тактикасы (тәсілдері) (тасымалданатын магистральдық және өзге де құбырлардың стационарлық, желілік бөлігі және тағы басқа);
күзет персоналының қызмет атқаруын бақылауды ұйымдастыру;
күзет қызметін ұйымдастырушылық-әдістемелік қамтамасыз ету;
объектілердің қауіпсіздігі мен күзетін қамтамасыз етуге бағытталған күзет персоналының ұйымдастырушылық-практикалық шаралары мен іс-қимылдарын жасау.

42. Требования к субъектам охранной деятельности, лицензирование, численность охранных подразделений объекта, вооружение и оснащение специальными и вспомогательными средствами устанавливаются на основе законодательства Республики Казахстан, а также нормативов, определенных Правительством Республики Казахстан, и не превышают их.
43. В зависимости от особенностей функционирования различных видов объектов и установленной системы охраны, персонал охранных подразделений объекта может вооружаться служебным гладкоствольным длинноствольным и короткоствольным оружием, огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическим оружием, а также специальными средствами на условиях и по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан в области охранной деятельности и государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
44. В определенных законодательством Республики Казахстан случаях, охранная организация может использовать служебное нарезное длинноствольное и короткоствольное оружие на объектах магистральных трубопроводов, добычи (месторождениях) и нефтегазоперерабатывающего производства.
45. Для выполнения функций и оперативного управления персоналом, охранные подразделения объекта оснащаются как минимум одним из перечисленных средств связи и оповещения:
городская телефонная связь (телефонная сеть общего пользования);
внутренняя телефонная связь объекта;
прямая телефонная связь между постами охраны;
радиосвязь и устройства персонального радиовызова;
мобильная связь.
46. Исходя из условий несения службы, охранные подразделения объекта дополнительно вправе оснащать вспомогательными средствами:
транспорт различного вида и проходимости;
бинокли, приборы ночного видения/тепловизоры и тому подобные средства;
переносные электрофонари на аккумуляторных батареях;
металлодетекторы различных видов, детекторы обнаружения оружия, взрывных веществ и устройств, радиоактивных, химических и иных отравляющих веществ (специальные средства);
дополнительная экипировка (плащ-накидки/светоотражающие жилеты/каски).
47. Внутренние документы охранной организации, регламентирующие вопросы организации и обеспечения охранной деятельности, предусматривают:
формы и методы управления;
порядок организации и осуществления охранной деятельности на охраняемых объектах;
организацию, порядок и условия несения службы на объектах;
организацию работы имеющихся дежурных частей охранной организации и ее региональных подразделений;
права и обязанности персонала охраны по обеспечению защиты охраняемых объектов;
действия персонала охраны при возникновении чрезвычайной ситуации;
порядок приема объектов под охрану и порядок снятия объектов с охраны;
порядок приема под охрану объектов с хранящимися в них товарно-материальными ценностями, порядок их снятия;
организацию взаимодействия охранной организации с администрацией охраняемых объектов, правоохранительными и иными государственными органами;
согласованную с администрацией охраняемого объекта инструкцию, регламентирующую действия персонала охраны при обеспечении пропускного и внутриобъектового режимов, проведения осмотра лиц, личных вещей, продукции и инструментов, вносимых на объект и выносимых с него, автомобильного и иных видов транспортных средств;
Тактику (способы) несения службы при охране различных видов объектов (стационарных, линейной части магистральных и иных трубопроводов, транспортируемых и прочее);
организацию контроля над несением службы персоналом охраны;
организационно-методическое обеспечение охранной деятельности;
организационно-практические меры и действия персонала охраны, направленные на обеспечение безопасности и охраны объектов.

48. Қойылған бекеттердің түрлері және объектілерді күзету тәсілдері, күзет персоналы орындайтын міндеттерге, құқықтар мен міндеттерге, объектінің күзет бөлімшелерін материалдық-техникалық және кадрлық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар күзет қызметтерін көрсету туралы жасалатын шарттарда және уағдаласушы тараптардың жауапты (жазбаша өкілеттіктері бар) өкілдері қол қоятын және мөрлермен бекітілетін күзет бекеттерін қою актілерінде көрсетіледі.
3-тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
1-параграф. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар
49. Мұнай-газ секторы объектілерінде профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізудің мақсаты оларға терроризм актілерін жасау мүмкіндіктерінің алдын алуға және жолын кесуге бағытталған шараларды қамтамасыз ету, сондай-ақ персоналды, күзет қызметкерлерін терроризм актілерін жасау немесе жасау қаупі төнген жағдайлардағы іс-әрекеттерге, оның зардаптарынан қорғау тәсілдеріне, объектіден қауіпсіз және уақтылы эвакуациялауға, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуден кейін террористік сипаттағы қауіп-қатерден туындаған жағдайды аяқтау.
50. Меншік нысанына қарамастан, мұнай-газ саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары террористік тұрғыдан осал объектілерде оның персоналымен профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастырады.
51. Террористік тұрғыдан осал объектілер бойынша күзет қызметтерін көрсету туралы шарттар жасасқан күзет қызметінің субъектілері террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуны ұйымдастыруға қойылатын талаптарға және осы Нұсқаулыққа сәйкес өз персоналымен оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі міндеттерді орындайды.
52. Дайындықтың тиісті деңгейін ұстап тұру мақсатында күзет ұйымдарының қызметкерлерімен, меншік иелерімен, иелерімен, басшыларымен, жауапты лауазымды тұлғаларымен, террористік тұрғыдан осал объектілердің персоналымен тақырыптық оқу-жаттығу іс-шаралары ұйымдастырылады.
53. Оқу-жаттығу іс-шаралары террористік тұрғыдан осал объектілердің, күзет ұйымдарының, күзеттің техникалық құралдарына қызмет көрсететін ұйымдардың персоналын құқыққа қарсы қол сұғушылықтар, оның ішінде террористік сипаттағы қол сұғушылықтар жасау/қауіп төндіру жағдайларындағы іс-қимылдарға, олардың алдын алу және жолын кесу, олардың зардаптарынан қорғау, объектіден қауіпсіз және уақтылы эвакуациялау тәсілдеріне және өзге де қажетті дағдыларға оқытуды қамтамасыз етеді.

48. Виды выставляемых постов и способы охраны объектов, требования к задачам, правам и обязанностям, выполняемым персоналом охраны, материально-техническому и кадровому обеспечению охранных подразделений объекта указываются в заключаемых договорах об оказании охранных услуг и актах выставления постов охраны, которые подписываются ответственными (имеющими письменные полномочия) представителями договаривающихся сторон и скрепляются печатями.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
Параграф 1. Общие требования к организации профилактических и учебных мероприятий
49. Целью проведения профилактических и учебных мероприятий на объектах нефтегазового сектора является обеспечение мер, направленных на предупреждение и пресечение возможностей совершения актов терроризма на них, а также обучение персонала, сотрудников охраны действиям в условиях совершения или угрозы совершения актов терроризма, способам защиты от его последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта, проведения восстановительных работ после завершения ситуации, вызванной угрозой террористического характера.
50. Владельцы, руководители или должностные лица объектов, уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли, вне зависимости от форм собственности, организуют профилактические и учебные мероприятия на объектах, уязвимых в террористическом отношении с его персоналом
51. Субъекты охранной деятельности, заключившие договоры об оказании охранных услуг по объектам, уязвимых в террористическом отношении, исполняют обязанности по организации учебных мероприятий со своим персоналом согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, и настоящей Инструкции.
52. В целях поддержания надлежащего уровня подготовленности с работниками охранных организаций, собственниками, владельцами, руководителями, ответственными должностными лицами, персоналом объектов, уязвимых в террористическом отношении, организуются тематические учебные мероприятия.
53. Учебные мероприятия обеспечивают обучение персонала объектов, уязвимых в террористическом отношении, охранных организаций, организаций, обслуживающих технические средства охраны, к действиям в условиях совершения/угрозы совершения противоправных посягательств, в том числе террористического характера, способам их предупреждения и пресечения, защиты от их последствий, безопасной и своевременной эвакуации с объекта и иным необходимым навыкам.

54. Оқу-жаттығу іс-шараларының тақырыбы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес сабақ тақырыптарының нұсқаларын қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді
55. Террористік тұрғыдан осал объектілерде жүргізілетін оқу-жаттығу және профилактикалық іс-шаралардың тәртібі, кезеңділігі, тақырыбы мен нысандары, эксперименттерді қоса алғанда, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғаулын ұйымдастыруға қойылатын қолданыстағы талаптарға сәйкес айқындалады.
56. Өткізу сипаты мен уақыты бойынша оқу-жаттығу іс-шаралары жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
57. Жоспардан тыс іс-шараларды қоспағанда, оқу-жаттығу іс-шараларының кезеңділігін объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге қатысатын тартылатын күзет және өзге де ұйымдармен келісім бойынша террористік тұрғыдан осал объектілердің әкімшілігі оларды өткізудің жыл сайынғы жоспарлары/графиктері негізінде айқындайды, онда мыналар көрсетіледі:
Оқу-жаттығу іс-шарасының тақырыбы;
объектінің атауы, өткізілетін күні мен уақыты;
қатысушылар құрамы;
қатысушыларға арналған кіріспе тапсырмалар.
58. Жоспардан тыс оқу-жаттығу іс-шаралары, сондай-ақ олардың мазмұны оларды өткізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
59. Нұсқама түріндегі практикалық және теориялық оқу-жаттығу іс-шаралары жеке не топтық нысанда өткізіледі, оқу жаттығулары (оқу-жаттығу сабақтары) не оқу-жаттығулар бір үлгідегі объектілердің қызметкерлер тобымен өткізіледі.
60. Жоспарлы нұсқама жылына кемінде бір рет немесе жұмыс әдісіне (вахталық, ауысымдық, маусымдық) байланысты екі жылда кемінде бір рет жүргізіледі. Жоспарлы нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобы үшін жүргізіледі.
61. Жоспардан тыс нұсқаманы объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары немесе өзге де лауазымды адамдары, күзет қызметі субъектілерінің басшылары не өткізілетін оқу-жаттығуларға, жаттығуларға және эксперименттерге тартылған мемлекеттік органдардың өкілдері өткізеді:
объект орналасқан аймақта террористік қауіптілік деңгейін енгізу туралы заң;
терроризм актісін ықтимал жасау қаупі туралы ақпараттың болуы;
оқу-жаттығуларға, жаттығуларға, эксперименттерге дайындық;
күзет іс-шараларын өткізуге дайындық.
62. Нұсқама барысында персоналға объект үшін террористік қатерлердің неғұрлым ықтимал сипаты мен ерекшелігі және олар туындаған кездегі мінез-құлық қағидалары, салдарды азайту және жою тәсілдері жеткізіледі.
63. Жоспардан тыс нұсқаманың мазмұны оны жүргізу қажеттілігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.

54. Тематика учебных мероприятий, может включать, но не ограничиваться, вариантами тематик занятий согласно Приложению 1 к настоящей инструкции
55. Порядок, периодичность, тематика и формы учебных и профилактических мероприятий, проводимых на объектах, уязвимых в террористическом отношении, включая эксперименты, определяются согласно действующим требованиям к организации антитеррористической защиты объектов уязвимых в террористическом отношении.
56. По характеру и времени проведения учебные мероприятия подразделяются на плановые и внеплановые.
57. Периодичность учебных мероприятий, за исключением внеплановых, определяется администрацией объектов, уязвимых в террористическом отношении по согласованию с привлекаемыми охранными и иными организациями, участвующими в обеспечении антитеррористической защиты объекта, на основании ежегодных планов/графиков их проведения, в которых указываются:
тема учебного мероприятия;
наименование объекта, дата и время проведения;
состав участников;
вводные задачи для участников.
58. Внеплановые учебные мероприятия, а также их содержание определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость их проведения.
59. Практические и теоретические учебные мероприятия в виде инструктажа проводятся в индивидуальной либо групповой форме, учебные тренировки (учебно-тренировочные занятия) либо учения проводятся с группой работников однотипных объектов.
60. Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в год или, в зависимости от метода работы (вахтовый, сменный, сезонный), не реже одного раза в два года. Плановый инструктаж проводится индивидуально или для группы работников.
61. Внеплановый инструктаж проводится собственниками, владельцами, руководителями или иными должностными лицами объектов, руководителями субъектов охранной деятельности либо представителями государственных органов, задействованных в проводимых учениях, тренировках и экспериментах в случаях:
введения в регионе, где находится объект, уровня террористической опасности;
наличия информации о возможной угрозе совершения акта терроризма;
подготовки к учениям, тренировкам, экспериментам;
подготовки к проведению охранных мероприятий.
62. Во время инструктажа до персонала доводятся наиболее вероятные для объекта характер и специфика террористических угроз и правила поведения при их возникновении, способы минимизации и ликвидации последствий.
63. Содержание внепланового инструктажа определяется в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.

64. Нұсқамалар ішкі және сыртқы коммуникациялар арналары арқылы презентацияларды, жадынамаларды, слайдтарды, оқу бейнематериалдарын, арнайы оқыту бағдарламаларын және тағы басқаларын көрсету және тарату арқылы жеке форматта және қашықтықтан өткізіледі.
2-параграф. Оқу-жаттығу сабақтарын /оқу-жаттығуларды/эксперименттерді ұйымдастыру және өткізу ерекшеліктері
65. Оқу-жаттығу сабақтарының / оқу-жаттығулардың / эксперименттердің негізгі мақсаттары:
– персоналдардың тиісті дағдыларды игеруі және штаттан тыс жағдайларда әрекет етуге дайындығы;
қызметкерлердің ойлауын, бастамасын, тәуелсіздігін және нақты жағдайды дұрыс бағалау, шешім қабылдау және оларды тез жүзеге асыру қабілетін дамыту;
терроризм актілерін қоса алғанда, құқыққа қарсы қол сұғушылықтар жасау, олардың алдын алу кезінде кешенді күштер жүйесіне тартылған бөлімшелердің (қауіпсіздік қызметтері мен объект персоналы, күзет ұйымдары, ішкі істер бөлімі, ұлттық қауіпсіздік комитеті, төтенше жағдайлар министрлігі және тағы басқа) өзара іс-қимылын жетілдіру;
кезекші қызметтердің жедел тиімділігін арттыру;
өзектілігін, хабарлау схемаларын және басқа да ұйымдастыру құжаттарын тексеру.
66. Оқу-жаттығу сабақтарына /оқу-жаттығуға дайындық кезеңінде оларды өткізу жоспары жасалады, онда өткізілетін уақыты мен орны, оқу-жаттығу сабақтарының /оқу-жаттығулардың басшысы, қатысушылардың құрамы, міндеттері мен іс-әрекеттері, болжамды шешімдер және оқуды материалдық-техникалық қамтамасыз ету көрсетіледі. Жоспарға қоса берілетін кіріспе міндеттер әзірленуде.
67. Өткізудің мазмұнына, ауқымына және тәсілдеріне қарамастан, оқу-жаттығулар нақты жағдайға барынша жақын жағдайда өткізіледі. Оқу-жаттығу сабақтарын /оқу-жаттығуларды өткізу барысында жаңа кіріспе тапсырмаларды беру арқылы жағдай күрделене түсуі мүмкін. Қатысушылардың алдында тұрған міндеттерді дамыту және қиындату мақсатында оқу-жаттығу сабақтарының /оқу-жаттығулардың басшысы тиісті жедел жоспарларды қолданысқа енгізу туралы шешім қабылдауы мүмкін.
68. Оқу-жаттығу сабақтарының /оқу-жаттығудың соңғы кезеңінде міндетті түрде оның талдауы жүргізіледі, оның барысында бағаланады:
қатысушылардың іс-қимылдары, келіп түскен сигналдарға және кіріспе сигналдарға жауап беру жеделдігі;
қолда бар күштер мен құралдарды қолданудың штаттық нұсқасын қолдану;
қатысушылардың қиын жағдайларда практикалық мәселелерді жедел шешуге дайындығы және әрекет ету қабілеті;
жабдықтың тартылған күштер мен құралдардың белгіленген талаптарға сәйкестігі.
69. Қатысушыларға оқу-жаттығу сабақтары /оқу-жаттығу барысында жіберген қателіктерін түсіндіруге ерекше назар аударылады.

64. Инструктажи проводятся в очном формате и дистанционно, посредством демонстрации и распространения по каналам внутренних и внешних коммуникаций презентаций, памяток, слайдов, учебных видеоматериалов и иных специальных обучающих программ.
Параграф 2. Особенности организации и проведения учебно-тренировочных занятий учений и экспериментов
65. Основными целями учебно-тренировочных занятий учений и экспериментов являются:
приобретение персоналом соответствующих навыков и готовности к действиям в нештатных ситуациях;
развитие у персонала мышления, инициативы, самостоятельности и умения правильно оценивать реальную обстановку, принимать решения и быстро их реализовывать;
совершенствование взаимодействия подразделений, задействованных в системе комплексных сил (службы безопасности и персонал объекта, охранные организации, отдел внутренних дел, комитет национальной безопасности, министерство по чрезвычайным ситуациям и прочее) при совершении, предупреждении противоправных посягательств, включая акты терроризма;
повышение оперативной эффективности дежурных служб;
проверка актуальности, схем оповещения и прочих организационных документов.
66. В период подготовки к учебно-тренировочным занятиям учению составляется план их проведения, в котором отражаются время и место проведения, руководитель учебно-тренировочных занятий учения, состав, обязанности и действия участников, предполагаемые решения и материально-техническое обеспечение учения. Разрабатываются вводные задачи, которые прилагаются к плану.
67. Вне зависимости от содержания, масштаба и приемов проведения, учения проводятся в обстановке, максимально приближенной к реальной. В процессе проведения учебно-тренировочных занятий учения обстановка может усложняться путем подачи новых вводных задач. В целях развития и усложнения задач, стоящих перед участниками, руководителем учебно-тренировочных занятий учения может приниматься решение о введении в действие соответствующих оперативных планов.
68. На заключительном этапе учебно-тренировочных занятий /учения в обязательном порядке производится его разбор, в ходе которого оцениваются:
действия участников, оперативность реагирования на поступающие сигналы и вводные;
применение штатного варианта задействования имеющихся сил и средств;
готовность участников к оперативному решению практических задач в сложных условиях и умение действовать;
соответствие экипировки задействованных сил и средств установленным требованиям.
69. Особое внимание обращается на разъяснение участникам допущенных ими в ходе учебно-тренировочных занятий учений ошибок.

70. Эксперименттер жүргізу эксперименттерге қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тараптармен алдын ала келісілген террористік қатер туындаған кезде объектінің қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғанысын бірінші кезектегі іс-қимылдарға қамтамасыз ететін, тексерілетін объектіде террористік тұрғыдан осал, объектінің меншік иелерінің, басшылары мен лауазымды адамдарының, қауіпсіздік, күзет және өзге де ұйымдардың персоналдарының дайындығы, террористік тұрғыдан осал болып табылатын күзет-режим шараларын бағалау мақсатында терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіз жедел штабының қамқорлығымен жүзеге асырылады.
71. Терроризмге қарсы қорғаныстың анықталған бұзушылықтары және эксперимент нәтижелері акт түрінде ресімделеді.
3-параграф. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын құжаттандыру
72. Оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу туралы оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналына немесе электрондық тіркелімге жазу жүргізіледі, онда:
Оқу-жаттығу іс-шарасын өткізу күні;
Оқу-жаттығу іс-шарасының түрі;
сабақ тақырыбы, оқу сұрақтары (оқу-жаттығу сабағы немесе оқу үшін);
қатысқан қызметкерлердің саны;
оқу-жаттығу іс-шарасын өткізетін не ұйымдастыруға жауапты адамның тегі, аты (әкесінің аты бар болса) және лауазымы;
оқу-жаттығу іс-шарасын өткізетін не ұйымдастыруға жауапты адамның қолы;
оқу-жаттығу іс-шарасына қатысушының қолы (нұсқау беру кезінде).
73. Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу-жаттығу іс-шараларын жүргізуді есепке алу журналы уәкілетті орган бекіткен терроризмге қатысты осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын қолданыстағы талаптарға сәйкес ресімделеді.
74. Нұсқамалар мен сабақтар өткізу туралы осы Нұсқаулыққа № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналына жазу жүргізіледі.
75. Қатысушылар саны көп (20 адамнан астам) оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу кезінде оларды құжаттау хаттама немесе анықтама түрінде, оның ішінде электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін.
76. Оқу-жаттығу сабақтары /оқу-жаттығу нысанында өткізілетін оқу-жаттығу іс-шараларының қорытындылары бойынша жіберілген кемшіліктерді, қателіктерді талқылай отырып және оларды жоюға практикалық шаралар қабылдай отырып, әрбір қатысушының іс-әрекетіне талдау жүргізіледі.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар

70. Проведение экспериментов осуществляется под эгидой республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом с целью оценки охранно-режимных мер на проверяемом объекте, уязвимым в террористическом отношении, готовности собственников, руководителей и должностных лиц объекта, уязвимым в террористическом отношении, службы безопасности, персонала охранных и иных организаций, обеспечивающих безопасность и антитеррористическую защиту объекта к первоочередным действиям при возникновении террористической угрозы, предварительно согласованное сторонами в целях обеспечения безопасности участников экспериментов.
71. Выявленные нарушения антитеррористической защиты и результаты эксперимента оформляются в виде акта.
Параграф 3. Документирование профилактических и учебных мероприятий
72. О проведении учебных мероприятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий или в электронном регистре, в котором указываются:
дата проведения учебного мероприятия;
вид учебного мероприятия;
тема занятия, учебные вопросы (для учебно-тренировочного занятия либо учения);
количество присутствующих работников;
фамилия, имя (отчество при наличии) и должность лица, проводящего либо ответственного за организацию учебного мероприятия;
подпись лица, проводящего либо ответственного за организацию учебного мероприятия;
подпись участника учебного мероприятия (при инструктаже).
73. Журнал учета проведения учебных мероприятий по антитеррористической подготовке оформляется согласно действующим требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденным уполномоченным органом.
74. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите, по форме согласно приложению № 2 к настоящей Инструкции.
75. При проведении учебных мероприятий с большим количеством участников (свыше 20 человек) их документирование может осуществляться в виде протокола или справки в том числе в электронном виде.
76. По итогам учебных мероприятий, проводимых в форме учебно-тренировочных занятий /учения, проводится разбор действий каждого участника, с обсуждением допущенных недостатков, ошибок и принятием практических мер к их устранению.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма

1-параграф. Объектіде терроризм актісін дайындау немесе жасау туралы хабарлама алған кезде объектілердің меншік иелерінің, иелерінің, басшыларының іс-қимыл тәртібі
77. Террористік көріністерге ден қою мәселелері бойынша өзара іс-қимыл міндеттерінің бірі Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарын терроризм актілерін дайындау фактілері мен белгілері туралы уақтылы хабардар ету және оларға жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру болып табылады.
78. Объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектілердің басшылары, меншік иелері, күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде алғашқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді:
1) терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы Қазақстан Республикасының аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету бойынша;
2) ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарынан терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі туралы ақпарат алған кезде;
3) аумақтық ішкі істер органдарын ұрлау, қызметкерлердің, күзет қызметкерлерінің қолдан жасалған жарылғыш құрылғыларды дайындауға арналған бөлшектерді заңсыз сатып алуы, сондай-ақ оларды сақтау орындары туралы белгілі болған фактілер туралы уақтылы хабардар ету.
79. Терроризм актісін жасау кезінде немесе оны жасау қаупі туралы объектілердің басшылары, қызметкерлері, күзет қызметкерлері осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада ұсынылған терроризмге қарсы қауіпсіздік мәселелері бойынша профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шаралары тақырыптарының нұсқаларына сәйкес аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын, ішкі істер органдарының бөлімшелерін және мүдделі тұлғаларды хабардар етеді.
80. Ақпарат беру кезінде терроризм актісінің жасалғаны немесе оның жасалу қаупі туралы алынған мәліметтер, объектінің атауы мен мекенжайы, оқиға болған уақыты, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жай-күйі, хабарламаны беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және ол атқаратын лауазымы көрсетіледі.
81. Террористік қауіптіліктің белгіленген деңгейіне сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелері, иелері, басшылары немесе өзге де лауазымды адамдары мынадай қауіпсіздік шараларын қолданылады:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектідегі өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік, хабардар ету, бейнебақылау және күзет дабылы жүйелерінің жұмыс істеу қабілетін тексеру және қамтамасыз ету;
қажет болған жағдайда арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып, келушілерді, персоналды және көлік құралдарын тексеру;
тиісті салада алынған ақпаратқа байланысты мамандарды тарта отырып, күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілеріне, дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілердің персоналына, қызметшілері мен жұмыскерлеріне нұсқама беру;
терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қаупі төнген кездегі іс-әрекеттер бойынша персоналмен оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу;
эвакуацияланған адамдардың уақытша орналасқан жерлерін, материалдық құндылықтар мен құжаттаманы анықтай отырып, объектілерді шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;

Параграф 1. Порядок действий собственников, владельцев, руководителей объектов при получении сообщения о подготовке или совершении акта терроризма на объекте
77. Одной из задач взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, является своевременное информирование территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан о фактах и признаках подготовки актов терроризма и реализация мер, направленных на их недопущение.
78. Руководители, собственники объектов, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:
1) по незамедлительному информированию территориальных органов внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
2) при получении информации с органов национальной безопасности и внутренних дел об угрозе совершения или совершении акта (актов) терроризма;
3) своевременного информирования территориальных органов внутренних дел о ставших известных фактах хищения, незаконного приобретения работниками, сотрудниками охраны оружия, деталей для изготовления самодельных взрывных устройств, а также о местах их хранения.
79. Руководители, работники объектов, сотрудники охраны при совершении акта терроризма или об угрозе его совершения информируют территориальные органы национальной безопасности, подразделения органов внутренних дел и заинтересованных лиц согласно вариантам тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности, представленным в приложении 3 к настоящей Инструкции.
80. При представлении информации указываются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
81. В соответствии с установленным уровнем террористической опасности собственниками, владельцами, руководителями или должностными лицами объектов, уязвимых в террористическом отношении, применяются следующие меры безопасности:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности, оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации;
досмотр посетителей, персонала и транспортных средств, при необходимости с использованием специальных технических средств;
инструктаж субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала, служащих и работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций, с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение учебных мероприятий с персоналом по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации объектов, с определением мест временного нахождения эвакуированных людей, материальных ценностей и документации;

2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейін белгілеу кезінде қабылданатын шаралармен қатар):
терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды пысықтау;
дағдарыс жағдайларын оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектілердің күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектілерін, персоналын, қызметшілері мен қызметкерлерін жоғары даярлық режиміне келтіру;
қажет болған жағдайда, қауіпті өндірістік объектілердің қызметін және күзет қызметін тоқтата тұру;
3) террористік қауіптіліктің "қызыл" деңгейін белгілеу кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлерін енгізу кезінде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару бойынша шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмысына жәрдемдесу;
объектілердің қызметін тоқтата тұру;
күзет қызметін тоқтата тұру.
2-параграф. Объектіге ықтимал қауіпсіздік қатерлері туралы, терроризм актілерін жасау туралы уәкілетті органдарды хабардар етудің тәртібі мен мазмұны
82. Террористік тұрғыдан осал объектіні, кепілге алынғандарды басып алуға байланысты террористік актілерді дайындау мен жасаудың барлық фактілері туралы, сондай-ақ террористік тұрғыдан осал объектінің немесе оның персоналының қауіпсіздігіне қатер төндіретін өзге де ақпарат алу кезінде (объектінің аумағында немесе жақын жерде жарылғыш немесе тұтандырғыш құрылғыларды, басқа да зорлық-зомбылық құралдарын пайдалану), объектінің лауазымды тұлғалары/кезекші қызметі, террористік тұрғыдан осал немесе күзет қызметі субъектісіне осы Нұсқаулыққа № 3 қосымшаға сәйкес террористік тұрғыдан осал объектінің орналасқан жері бойынша уәкілетті органдардың кезекші қызметтері ақпараттың түсуіне қарай хабарлауға тиіс.
83. Күзет қызметі субъектісінің басшылары, объектінің корпоративтік қауіпсіздік қызметінің басшылары терроризм қаупі туралы хабарлама ала отырып, объектінің басшылығының өкімдерімен айқындалған:
1) өткізу және объектішілік режимдерді күшейту, қажет болған жағдайда - объектінің аумағына кіретін және одан шығатын объект персоналын, келушілерді, автокөлікті жеке қарап-тексеруді жүргізу;
2) объектінің күзет бөлімшелерінің жеке құрамына қырағылықты арттыру, террористерді және (немесе) олардың сыбайластарын анықтау және ұстау мүмкіндігі тұрғысынан қосымша нұсқама жүргізу бойынша шараларды қабылдайды.

2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала, служащих и работников объектов, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций;
при необходимости, приостановление деятельности опасных производственных объектов и охранной деятельности;
3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований;
приостановление деятельности объектов;
приостановление охранной деятельности.
Параграф 2. Порядок и содержание информирования уполномоченных органов о возможных угрозах безопасности объекту, о совершении актов терроризма
82. Обо всех фактах подготовки и совершения актов терроризма, связанных с захватом объекта, уязвимого в террористическом отношении, заложников, а также при получении иной информации, ставящей под угрозу безопасность объекта, уязвимого в террористическом отношении или его персонала (использование на территории объекта или в непосредственной близости взрывных или зажигательных устройств, других средств насилия), должностные лица/дежурная служба объекта, уязвимого в террористическом отношении или субъекта охранной деятельности должны по мере поступления информации уведомлять дежурные службы уполномоченных органов по месту дислокации объекта, уязвимого в террористическом отношении согласно приложению № 3 к настоящей Инструкции.
83. Руководители субъекта охранной деятельности, руководители службы корпоративной безопасности объекта с получением сообщения об угрозе акта терроризма принимают меры, определенные распоряжениями руководства объекта, по:
1) усилению пропускного и внутриобъектового режимов, при необходимости - проведению личного осмотра персонала объекта, посетителей, автотранспорта, въезжающего на территорию объекта и выезжающего из него;
2) проведению дополнительного инструктажа личного состава охранных подразделений объекта на предмет повышения бдительности, возможного выявления и задержания террористов и (или) их сообщников.

5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
1-параграф. Террористік тұрғыдан осал объектінің паспортын әзірлеу тәртібі
84. Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес электрондық нұсқаны бір мезгілде әзірлей отырып, екі данада жасалады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 19.09.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Паспорт брошюра, жұмсақ немесе қатты мұқабалы кітап және пластикалық мөлдір мұқаба түрінде жасалынады. Паспортқа қосымшалар паспортпен бірдей түрде жасалынады, бірақ көп болған жағдайда оларды бөлек қалтаға (байланыстырғышқа) тігіледі.
86. Паспорт және барлық қосымшалар А4 және одан үлкен форматта болуы тиіс.
87. Паспорт екі қағаз және екі электрондық данада жасалады.
88. Паспорт және оған қосымшалар "Қызмет бабында пайдалану үшін" құжаттар болып табылады. Ұйымның басшысы немесе объектінің терроризмге қарсы қорғалуына жауапты адам паспортты әзірлеуге, оны келісуге, сақтауға, жаңартуға және паспортқа байланысты басқа да қажетті функцияларға жауапты адамдарды бұйрықпен тағайындайды.
89. Паспорттың жобасы объектінің меншік иесі, иесі, басшысы объектіні террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарлама алған сәттен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жасалады (жекелеген жағдайларда терроризмге қарсы комиссияның шешімі бойынша өзге де объектінің күрделілігін ескере отырып, паспорт жасау мерзімдері 15 күнге ұзартылады).
90. Паспортты әзірлеу мерзімдерін ұзарту қажет болған жағдайда объект басшысы паспортты әзірлеу мерзімдерін ұзарту туралы өтінішпен паспортты әзірлеу мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде уәкілетті органға (паспортты әзірлеу мерзімі аяқталғаннан кешіктірмей) паспорттың мерзімінде орындалмауының себептерін көрсете отырып жүгінуге және паспортты әзірлеуді аяқтаудың жаңа мерзімдерін ұсынады.

Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта уязвимого в террористическом отношении
Параграф 1. Порядок разработки паспорта объекта уязвимого в террористическом отношении
84. Паспорт антитеррористической защищенности объекта составляется в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта, согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32950) и согласно требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 19.09.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Паспорт оформляется в виде брошюры, книги с мягким или твердым переплетом и пластиковой прозрачной обложкой. Приложения к паспорту оформляются в том же виде, как и паспорт, но в случае большого количества подшиваются в отдельную папку (скоросшиватель).
86. Паспорт и все приложения должны быть формата А4 и больше.
87. Паспорт составляется в двух бумажных и двух электронных экземплярах.
88. Паспорт и приложения к нему являются документами "Для служебного пользования". Руководитель организации или лицо ответственное за антитеррористическую защищенность объекта назначает приказом лиц ответственных за разработку паспорта, его согласование, хранение, обновление и другие необходимые функции, связанные с паспортом.
89. Проект паспорта составляется в течение 45 (сорок пять) рабочих дней с момента получения собственником, владельцем, руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее - территориальный перечень) (в отдельных случаях по решению антитеррористической комиссии сроки составления паспорта с учетом сложности объекта продлеваются на 15 рабочих дней).
90. При необходимости продления сроков разработки паспорта руководитель объекта обращается в письменном виде в уполномоченный орган (не позднее окончания срока разработки паспорта) с просьбой о продлении сроков разработки паспорта с указанием причин по которым паспорт не выполнен в срок и предложить новые сроки завершения разработки паспорта.

91. Аумақтық тізбеге енгізілген объект паспортының жобасы жасалғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды адамға келісуге жіберіледі.
92. Паспорттың жобасын келісу мерзімі үлгілік паспортта көрсетілген лауазымды адамға паспорт келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайды.
93. Паспорттың жобасына ескертулер болған жағдайда, ол қайтаруға себеп болған себептерді көрсете отырып, паспорттың жобасын жіберген адамға қайтарылады.
94. Паспорттың жобасы қайтарылған күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде пысықталады.
95. Қайта келіп түскен паспорт жобасын келісу мерзімі (бұрын көрсетілген ескертулерді орындау үшін) жеті жұмыс күнінен аспайды.
96. Паспорттың жобасына ескертулерге және паспортты келісетін лауазымды адамның әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.
97. Аумақтық тізбеге енгізілген объект паспортының жобасын, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, нұсқаулықта айқындалған лауазымды адам келіседі.
98. Келісілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымның меншік иесі, иесі немесе ұйымның, бөлімшесінің басшысы бекітеді.
99. Ғимарат, құрылыс (ғимараттар мен құрылыстар кешені) бірнеше құқық иеленушіге тиесілі объектілерді орналастыру үшін пайдаланылған жағдайларда, паспорт жасауды объектілердің құқық иеленушілерінің арасындағы жазбаша келісім бойынша бәрі бірлесіп немесе олардың біреуі жүзеге асырады.
100. Бірлесіп жасалған кезде паспортты террористік тұрғыдан осал объектілердің барлық құқық иеленушілері бекітуге тиіс.
101. Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты объектінің басқа құқық иеленушілерінің келісімі бойынша объектінің басшысы бекітеді.
2-параграф. Объектілердің паспорттарын қолдану, есепке алу және сақтау, жедел штабқа беру тәртібі
102. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) қолжетімділік шектеулі құжаттармен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес террористік тұрғыдан осал объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған жауапты тұлғада немесе террористік тұрғыдан осал объектінің бөлімшесінде сақталады.
103. Паспорттың екінші данасы мен паспорттың электрондық нұсқасы (CD-диск немесе өзге де электрондық жеткізгіш) Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне де жіберіледі.

91. Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, направляется на согласование должностному лицу, указанному в типовом паспорте, в течение десяти календарных дней после составления.
92. Срок согласования проекта паспорта не превышает пятнадцать рабочих дней со дня поступления паспорта должностному лицу, указанному в типовом паспорте.
93. В случае наличия замечаний к проекту паспорта, он возвращается лицу, направившему проект паспорта, с указанием причин, послуживших причиной возврата.
94. Проект паспорта дорабатывается в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня возврата.
95. Срок согласования проекта паспорта, поступившего повторно, (во исполнение ранее указанных замечаний) не превышает семь рабочих дней.
96. Обжалование замечаний к проекту паспорта и действия (бездействия) должностного лица, согласующего паспорт, осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
97. Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, согласовывается должностным лицом, определенным в инструкции, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
98. В течение десяти рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) собственником, владельцем или руководителем организации, подразделения организации, являющейся правообладателем объекта.
99. В случаях, когда здание, сооружение (комплекс зданий и сооружений) используются для размещения объектов, принадлежащих нескольким правообладателям, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними совместно всеми правообладателями объектов или одним из них.
100. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объектов, уязвимых в террористическом отношении.
101. При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с другими правообладателями объекта.
Параграф 2. Порядок обращения, учҰта и хранения паспортов объектов, передачи в оперативный штаб
102. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится у ответственного лица или в подразделении объекта уязвимого в террористическом отношении, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта уязвимого в террористическом отношении, согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с документами ограниченного доступа.
103. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (CD-диск или иной электронный носитель) также направляется в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан.

104. Паспортты сақтау сейфте немесе металл шкафта, мөрленген түрде жүзеге асырылады. Паспорттың объектіде сақталатын орны осы рұқсатты алған адамдардың және жедел кезекші объектінің сақталуы мен оған қолжетімділігі ескеріле отырып айқындалады.
105. Сейф кілттерінің бір данасы жедел кезекші объектіде тубуста немесе конвертте мөрленген түрде сақталады. Қалған кілттер жауапты адамдарда болады.
106. Жедел штабтың сұрау салуы бойынша жауапты тұлға немесе жедел кезекші жедел штаб басшысына немесе уәкілетті тұлғаға паспортты қысқа мерзімде ұсынуға тиіс.
107. Паспорт мынадай жағдайларда түзетуге жатады:
1) меншік құқығының өзгеруі;
2) объект басшысының ауысуы;
3) объект атауының өзгеруі;
4) объектінің негізгі мақсатының өзгеруі;
5) егер жобаның бастапқы дизайнына өзгерістер енгізілсе, объектінің жалпы ауданы мен периметрі, іргелес аумақта құрылыс салу өзгерген немесе күрделі жөндеу, ғимараттарды (құрылыстар мен құрылысжайларды) және инженерлік жүйелерді реконструкциялау аяқталғаннан кейін;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелерінің өзгеруі;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылатын техникалық құралдарды өзгерту.
108. Паспортты түзету оның өзгеру себебі туындаған сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Паспортқа террористік тұрғыдан осал объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының қолымен куәландырылған өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады. Бір мезгілде террористік тұрғыдан осал объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қосу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
109. Паспорттың мәліметтері шектеулі сипатта болады, олармен жұмыс істеу тәртібі қолжетімділік шектеулі ақпаратқа қойылатын заңнама талаптарымен айқындалады.
110. Паспорт терроризмге қарсы операция, оқу-жаттығулар, жаттығулар мен эксперименттер кезінде қолданылады.
111. Паспорт:
1) бес жылда бір реттен сиретпей;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда толық ауыстырылуға жатады.
3-параграф. Объектілердің паспорттарын жою тәртібі
112. Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға тиіс.
113. Акт террористік тұрғыдан осал объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымда қалады. Актінің көшірмесі аумақтық ішкі істер бөліміне жіберіледі.

104. Хранение паспорта осуществляется в сейфе или металлическом шкафу, в опечатанном виде. Место хранения паспорта на объекте определяется с учетом сохранности и доступности к нему лицам, получившим на это разрешение, и оперативного дежурного объекта.
105. Один экземпляр ключей от сейфа храниться у оперативного дежурного объекта в опечатанном виде в тубусе или конверте. Остальные ключи находятся у ответственных лиц.
106. По запросу оперативного штаба ответственное лицо или оперативный дежурный должны в кратчайшие сроки предоставить паспорт руководителю оперативного штаба или уполномоченному лицу.
107. Паспорт подлежит корректировке в следующих случаях:
1) изменения прав собственности;
2) смены руководителя объекта;
3) изменения наименования объекта;
4) изменения основного предназначения объекта;
5) изменения общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем если были внесены изменения в первичный дизайн проекта;
6) изменения потенциально опасных участков объекта;
7) изменения технических средств, используемых в целях обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
108. Корректировка паспорта осуществляется в течение 30 рабочих дней с момента возникновения причины его изменения. В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта уязвимого в террористическом отношении. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя организации, являющейся правообладателем объекта уязвимого в террористическом отношении, направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.
109. Сведения паспорта носят ограниченный характер, порядок работы с которыми определен требованиями законодательства, предъявляемыми к информации с ограниченным доступом.
110. Паспорт используется в случаях проведения антитеррористической операции, учений, тренировок и экспериментов.
111. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
Параграф 3. Порядок уничтожения паспортов объектов
112. Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
113. Акт остается в организации, являющейся правообладателем объекта, уязвимого в террористическом отношении. Копия акта направляется в территориальный отдел внутренних дел.

6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
1-параграф. Объектілерді инженерлік-техникалық нығайтуға қойылатын жалпы талаптар
114. Мұнай-газ саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің инженерлік-техникалық нығаюына қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен бекітетін террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес айқындалады, өзге жағдайларда талаптарды меншік иесі дербес айқындайды.
115. Террористік тұрғыдан осал объектіні пайдалану, құрылысты жобалау, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу кезінде осы Нұсқаулыққа сәйкес инженерлік-техникалық жарақтандырылуы көзделеді.
116. Ерекшеліктерге байланысты объектілерді жабдықтау үшін мыналар пайдаланылады:
объектінің (аумақтың) периметрін, аймақтары мен жекелеген учаскелерін қоршауға арналған, еркін еңсеруді болдырмайтын және объектінің режимдік жағдайларын қанағаттандыратын инженерлік құралдар мен құрылыстар;
таранға қарсы құрылғылар (бөгеттер), инженерлік бөгеттер және автокөлік қозғалысының жылдамдығын бәсеңдету құрылғылары (гүлзарлар, сәулет, ландшафт элементтері, боллардтар және басқалар);
бақылау-өткізу пункттері;
дабыл берудің мобильді немесе стационарлық құралдары – "Дабыл түймелері") және эвакуациялауды басқару;
күзеттік дабыл жүйесі мен құралдары;
жүйе, кіруді бақылау және басқару құралдары (кіруді шектеу);
телевизиялық күзет жүйелері;
бейне аналитика жүйесі (бетті тануды, объектілер мен жағдайларды анықтауды қамтамасыз ететін интеллектуалды ақпараттық жүйелер);
қарап-тексеру жүйелері мен құралдары;
күзеттік жарықтандыру жүйелері мен құралдары;
байланыс жүйелері мен құралдары;
электрмен қоректендіру жүйелері мен құралдары;
ғимараттардың, сондай-ақ құрылыстар мен үй-жайлардың қабырғаларын, төбелері мен қалқаларын нығайтуға арналған инженерлік құралдар;
иеліктен шығару жолағы;
бақылау-із жолақтары, наряд жолдары және күзет жолдары;
бақылау мұнаралары, бақылау үйшіктері, күзет орындарының қалқандары, күзет бөлімшелері мен олардың қарауылдарын орналастыруға арналған үй-жайлар, оларды алмастыратын сыртқы периметрді бақылаудың жүйелері;
ескерту және демаркациялық белгілер;
ғимараттардың терезе және есік ойықтарын қорғау құралдары (оққа төзімді шынылармен, жарылыстан қорғайтын пленкамен, тормен жабдықтау), құрылыстар, үй-жайлар, сондай-ақ құлыптар мен құлыптау құрылғылары;
техникалық күзет құралдарын басқару пункттері;
пилотсыз ұшу аппараттарына қарсы іс-қимыл жүйесі;
Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес әзірленген өрт қауіпсіздігі жүйесі.

Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
Параграф 1. Общие требования к инженерно-технической укрепленности объектов
114. Общие требования к инженерно-технической укрепленности объектов уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли определяются в соответствии с требованиями к организации антитеррористической защиты объектов уязвимых в террористическом отношении, утверждаемыми в установленном порядке Правительством Республики Казахстан, в иных случаях требования определяются собственником самостоятельно.
115. При эксплуатации, проектировании строительства, реконструкции, модернизации, капитального ремонта объекта уязвимого в террористическом отношении предусматривается инженерно-техническое оснащение в соответствии настоящей Инструкцией.
116. В зависимости от специфики для оснащения объектов используются:
инженерные средства и сооружения для ограждения периметра, зон и отдельных участков объекта (территории), исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
противотаранные устройства (заграждения), инженерные заграждения и устройства замедления скорости движения автотранспорта (вазоны, элементы архитектуры, ландшафта, болларды и другие);
контрольно-пропускные пункты;
системы, средства оповещения (в мобильные либо стационарные средства подачи тревоги - "Тревожные кнопки") и управления эвакуацией;
системы и средства охранной сигнализации;
системы, средства контроля и управления доступом (ограничения доступа);
системы охранные телевизионные;
система видео аналитики (интеллектуальные информационные системы, обеспечивающие распознавание лиц, обнаружение объектов и ситуаций);
системы и средства осмотра;
системы и средства охранного освещения;
системы и средства связи;
системы и средства электропитания;
инженерные средства для укрепления стен, перекрытий и перегородок зданий, а также сооружений и помещений;
полосы отчуждения;
контрольно-следовые полосы, тропы нарядов и дороги охраны;
наблюдательные вышки, наблюдательные будки, постовые грибки, помещения для размещения подразделений охраны и их караулов, системы контроля внешнего периметра, заменяющие их;
предупредительные и разграничительные знаки;
средства защиты оконных и дверных проемов зданий (оборудование пулестойкими стеклами, взрывозащитной пленкой, решетками), сооружений, помещений, а также замки и запирающие устройства;
пункты управления техническими средствами охраны;
системы противодействия беспилотным летательным аппаратам;
системы пожарной безопасности, разработанные в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан в области пожарной безопасности.

117. Объектінің терроризмге қарсы қорғаулын қамтамасыз ету жүйесінің негізгі элементтерінің бірі ретінде инженерлік құралдар мен техникалық күзет құралдарын қамтитын инженерлік-техникалық күзет құралдарының кешені мынадай міндеттерді шешеді:
объектінің терроризмге қарсы қорғалуны қамтамасыз ету жүйесінде жедел және үздіксіз басқаруды қамтамасыз ету;
қорғалатын аймақтарға кірудің белгіленген режимін қамтамасыз ету;
күзетілетін аймақтарға, ғимараттарға, құрылыстарға, үй-жайларға рұқсатсыз кіруге әрекет жасау кезінде бұзушының іс-әрекетіне кедергі жасау;
автокөлік құралдарының кіруіне/шығуына арналған орындарда күзетілетін аймаққа көлік құралдарының бұзып өтуіне кедергі жасау;
санкцияланбаған әрекеттерді жасау әрекеттері мен фактілері туралы басқару пункттеріне сигнал беру;
қорғау күштеріне қызметтік міндеттерді орындау үшін қолайлы жағдайлар жасау және бұзушыны ұстау әрекеттерін жеңілдету;
күзетілетін аймақтардың периметрлерін, күзетілетін ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды қашықтан бақылау және жағдайды бағалау;
объектінің күзет бөлімшелерінің күштерімен және құралдарымен жедел маневр жасауды қамтамасыз ету;
қорғалатын және бақыланатын аймақтардың шекараларын белгілеу;
объектінің терроризмге қарсы қорғау жүйесі персоналының басқару және іс-қимыл органдары беретін техникалық күзет құралдарынан, өкімдерден және командалардан сигналдарды тіркеу (құжаттау);
басқару пункттерінде, бақылау-өткізу пункттерінде кезекшілік атқару кезінде объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жүйесінің персоналын қорғау және рұқсат етілмеген әрекеттердің жолын кесу және оларды жасауға қатысы бар адамдарды ұстау жөніндегі міндеттерді орындау;
объектіге әкелудің (алып өтудің) және объектіден тыйым салынған заттарды, заттар мен материалдарды алып шығудың (әкетудің) жолын кесу және т.б.
118. Объектілерде қолданылатын техникалық күзет құралдарының кешендерінің құрамында ерекшелігіне қарай мынадай негізгі құрылымдық компоненттер (функционалдық жүйелер) бөлінеді:
күзет және дабыл сигнализациясы (оның ішінде мобильді немесе стационарлық дабыл беру құралдары – "дабыл түймелері");
кіруді бақылау және басқару;
телевизиялық күзет жүйелері;
жедел байланыс және хабардар ету;
ақпаратты қорғау;
электрмен қоректендіру;
жарықтандыру;
хабардар ету;
ұшқышсыз ұшу аппараттарына қарсы іс-қимыл жүйесі.
2-параграф. Техникалық күзет құралдары олардың жұмысының сенімділігін қамтамасыз етуі тиіс
119. Объектілерді қорғау жүйелерінің тиімділігін арттыру, объектілерде қойылған міндеттерді орындау үшін күзет персоналына қажетті жағдайлар жасау үшін инженерлік құрылыстар, конструкциялар және физикалық кедергілер кіретін инженерлік қорғау құралдары қолданылады.

117. Комплекс инженерно-технических средств охраны, включающий инженерные средства и технические средства охраны, в качестве одного из основных элементов системы обеспечения антитеррористической защиты объекта решает следующие задачи:
обеспечение оперативного и непрерывного управления в системе обеспечения антитеррористической защиты объекта;
обеспечение установленного режима доступа в охраняемые зоны;
затруднение действий нарушителя при попытке несанкционированного доступа в охраняемые зоны, здания, сооружения, помещения;
препятствование прорыва транспортных средств в охраняемую зону в местах, предназначенных для въезда/выезда автотранспортных средств;
выдача сигналов на пункты управления о попытках и фактах совершения несанкционированных действий;
создание силам охраны благоприятных условий по выполнению служебных задач и облегчение действий по задержанию нарушителя;
дистанционное наблюдение за периметрами охраняемых зон, охраняемыми зданиями, помещениями, сооружениями и оценка обстановки;
обеспечение оперативного маневра силами и средствами охранных подразделений объекта;
обозначение границ охраняемых и контролируемых зон;
регистрация (документирование) сигналов от технических средств охраны, распоряжений и команд, отдаваемых органами управления и действий персонала системы Антитеррористической защиты Объекта;
защита персонала системы обеспечения антитеррористической защиты объекта при несении дежурства на пунктах управления, контрольно-пропускных пунктах, и выполнении задач по пресечению несанкционированных действий и задержанию лиц, причастных к их совершению;
пресечение проноса (провоза) на объект и выноса (вывоза) с объекта запрещенных предметов, веществ и материалов и так далее.
118. В составе применяемых на объектах комплексах технических средств охраны выделяются следующие основные структурные компоненты (функциональные системы) в зависимости от специфики:
охранной и тревожной сигнализации (в том числе мобильные либо стационарные средства подачи тревоги - "тревожные кнопки");
контроля и управления доступом;
системы охранные телевизионные;
оперативной связи и оповещения;
защиты информации;
электропитания;
освещения;
оповещения;
системы противодействия беспилотным летательным аппаратам.
Параграф 2. Технические средства охраны должны обеспечивать надежность их работы
119. Для повышения эффективности систем защиты объектов, создания необходимых условий персоналу охраны для выполнения поставленных задач на объектах применяются инженерные средства защиты, к которым относятся инженерные сооружения, конструкции и физические барьеры.

120. Инженерлік қорғаныс құралдары ретінде:
құрылыс конструкциялары (қабырғалар, едендер, қақпалар, есіктер және тағы басқа);
бақылау-өткізу пункттері;
қоршау (периметрдің негізгі қоршауы, объектінің күзетілетін аймақтарының қоршаулары);
инженерлік бөгеттер (стационарлық және тасымалданатын);
күшейту құралы, технологиялық тесіктер;
таранға қарсы құрылғылар (тұрақты және тасымалданатын, соның ішінде отырғызғыштар, сәулет, ландшафт элементтері, боллардтар және тағы басқа);
басқару пульттерінің операторларын, бақылау-өткізу пункттеріндегі күзетшілерді қорғау құралдары пайдаланады.
121. Террористік тұрғыдан осал объектілер Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен бекітетін террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғаулын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес инженерлік-техникалық күзет құралдарымен жарақтандырылады.
122. Террористік тұрғыдан осал объектілерді күзет телевизиялық жүйелермен және хабардар ету жүйелерімен жарақтандыру міндетті түрде жүргізіледі.
123. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының № 418 Заңы және "Саралану және барабарлық қағидаттарын ескере отырып, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысы негізінде Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
124. Бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар "Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығында көзделген бейнебақылау жүйелерінің төменгі техникалық шарттарына сәйкес келуі қажет.
125. Объектілер күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады, жарылыс қаупі бар заттардың авариялық шығарылу ықтималдығы бар қауіпті өндірістік объектілерге жатпайды.
126. Күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару жүйелерінде негізгі желілік қоректендіру болмаған кезде жабдықтың кемінде 2 сағат жұмыс істеуін қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдаумен үздіксіз қоректендіру көздері болуға тиіс.
127. Автономды резервтік электр қоректендіру көздері кіруді бақылау және басқару жүйесінің, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзеттік және кезекші жарықтандырудың жұмысын қамтамасыз етуі тиіс:

120. В качестве инженерных средств защиты используются:
строительные конструкции (стены, перекрытия, ворота, двери и другое);
контрольно-пропускные пункты;
ограждения (основное ограждение периметра, ограждения охраняемых зон объекта);
инженерные заграждения (стационарные и переносные);
средства усиления, технологических отверстий;
противотаранные устройства (постоянные и переносные, в том числе, вазоны, элементы архитектуры, ландшафта, болларды и другое);
средства защиты операторов пультов управления, охранников на контрольно-пропускных пунктах.
121. Объекты уязвимые в террористическом отношении оснащаются инженерно-техническими средствами охраны в соответствии с требованиями к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утверждаемыми в установленном порядке Правительством Республики Казахстан.
122. Оснащение объектов, уязвимых в террористическом отношении системами охранными телевизионными и системами оповещения производится в обязательном порядке.
123. Подключение к Национальной системе видеомониторинга осуществляется согласно Правилам функционирования Национальной системы видео мониторинга на основании Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 418 "Об информатизации" и Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, учитывая принципы дифференцированности и адекватности".
124. Технические требования к системам видеонаблюдения должны соответствовать минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года №69 н/с "Об утверждении Правил функционирования Национальной системы видеомониторинга".
125. Объекты оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения, за исключением опасных производственных объектов, где имеется вероятность аварийного выброса взрывоопасных веществ.
126. Системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом должны содержать источники бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования не менее 2 часов при отсутствии основного сетевого питания.
127. Автономные резервные источники электрического питания должны обеспечивать работу системы контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:

1) қалалар мен қала үлгісіндегі кенттерде – кемінде 24 сағат;
2) ауылдық аудандарда – кемінде 48 сағат;
3) жету қиын аудандарда – кемінде 72 сағат.
3-параграф. Объектілер топтарын анықтау (орындалатын міндеттердің ерекшелігі, персонал мен келушілер саны, орналасу орындары, оларға тән қауіптер бойынша біртекті)
128. Орындалатын міндеттердің ерекшелігі, персонал саны, орналасқан жері және оларға тән қауіптер бойынша террористік тұрғыдан осал объектілер мынадай топтарға бөлінеді:
өндірістік жерүсті объектілері;
теңізде орналасқан өндірістік объектілер.
4-параграф. Өндірістік объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру
1. Қоршаулар, қақпалар мен шарбақ қақпалар
129. Аумағы бар объектілер периметрі бойынша адамдардың еркін өтуіне және көлік құралдарының объектіге және объектіден бақылау-өткізу пунктін айналып өтуіне кедергі келтіретін қоршаумен жабдықталады.
130. Қоршау күрделі құрылыс болып табылады және өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларына қайшы келмейтін үлгілік жобалар бойынша салынады.
131. Объектінің периметрі ішіндегі қауіптілігі жоғары аумақтар объектілер иелерінің қалауы бойынша қосымша қоршаумен қоршалады, бұл ретте қосымша қоршау қажет болған жағдайда персоналды эвакуациялауға кедергі келтірмейді.
132. Ұйымдардың объектілері мен үй-жайларының сыртқы қоршауына радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі санитариялық-гигиеналық талаптар, құрылыс нормалары мен қағидалары, еңбекті қорғау қағидалары, радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы өкімдік, нұсқаулық, әдістемелік құжаттар қолданылады.
133. Объектілердің ерекшеліктерін ескере отырып, оған іргелес құрылыстардың жалпы ансамбліне сәйкес келетін металл конструкциялардан қоршаулар жасауға жол беріледі.
134. Қажет болған жағдайда объектілердің сыртқы қоршауының жоғарғы жиегіне "Егоза", "Қалқан" және тағы басқа типті тосқауыл жүйесінен қосымша "Күнқағар" орнатылады.
135. Сыртқы қоршауда сырттан ашуға болатын есіктердің, қақпалардың, қақпашалардың, сондай-ақ саңылаулардың, сынықтардың және басқа да зақымдардың болуына жол берілмейді.
136. Қойма аумағында және оның айналасындағы тыйым салынған аймақта ағаштар мен бұталар, құрғақ шөптер және басқа да тез тұтанатын заттар жиналады. Қоршауға оның периметрінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттардан басқа жапсаржайлар қосылуына жол берілмейді, бұл ретте ғимараттардың бірінші қабаттарының, сондай-ақ кіреберіс күнқағарлардан, өрт сатыларынан және қорғалмайтын аумаққа шығатын іргелес құрылыстардың шатырларынан қолжетімді кейінгі қабаттардың терезелері инженерлік-техникалық қорғау құралдарымен жабдықталады, олар қажет болған жағдайларда жабу.

1) в городах и поселках городского типа - не менее 24 часов;
2) в сельских районах - не менее 48 часов;
3) в труднодоступных районах - не менее 72 часов.
Параграф 3. Определение групп объектов (однородные по специфике выполняемых задач, количеству персонала и посетителей, места дислокации, характерных для них угроз)
128. Объекты, уязвимые в террористическом отношении по специфике выполняемых задач, количеству персонала, месту дислокации и характерных для них угроз подразделяются на следующие группы:
производственные наземные объекты;
производственные объекты морского базирования.
Параграф 4. Оснащение производственных объектов инженерно-техническим оборудованием
1. Ограждения, ворота и калитки
129. Объекты, имеющие территорию, оборудуются по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта минуя контрольно-пропускной пункт.
130. Ограждение является капитальным сооружением и строится по типовым проектам не противоречащим правилам промышленной безопасности.
131. Территории повышенной опасности внутри периметра объекта, по усмотрению собственников объектов, огораживаются дополнительным ограждением при этом, дополнительное ограждение не создает препятствия для эвакуации персонала в случае необходимости.
132. К внешнему ограждению объектов и помещений организаций применяются санитарно-гигиенические требования по обеспечению радиационной безопасности, строительных норм и правил, правил охраны труда, распорядительных, инструктивных, методических документов в области обеспечения радиационной безопасности.
133. Учитывая особенности объектов, допускается выполнение ограждений из металлических конструкций, соответствующих общему ансамблю прилегающих к нему строений.
134. При необходимости, на верхней кромке внешнего ограждения объектов дополнительно устанавливается "козырек" из заградительной системой типа "Егоза", "Калкан" и другие.
135. Не допускается во внешнем ограждении наличие дверей, ворот, калиток, которые возможно открыть снаружи, а также лазов, проломов и других повреждений.
136. На территории склада и запретной зоны вокруг него убираются деревья и кустарники, сухая трава и другие легковоспламеняющиеся предметы. Не допускается примыкание к ограждению пристроек, кроме зданий, являющихся частью его периметра, при этом окна первых этажей зданий, а также последующих этажей, доступные с подъездных козырьков, пожарных лестниц и крыш примыкающих строений, выходящих на неохраняемую территорию, должны оборудоваться инженерно-техническими средствами защиты, которые в необходимых случаях должны закрываться.

137. Ғимаратқа іргелес құрылыстардың жалпы ансамбліне сәйкес келу қажет болған кезде вандалға қарсы арнайы пленкалармен күшейтілген әйнектелген беттерді, сондай-ақ тиісті нормативтік құқықтық актілердің регламентіне сәйкес өзге де техникалық шараларды пайдалануға жол беріледі.
138. Қақпалар объект аумағына автомобиль және теміржол кіреберістерінде орнатылады.
139. Қорғалатын объект аумағының периметрі бойынша негізгі, сондай-ақ эвакуациялық қақпалар орнатылады.
140. Объектілер периметрінің жекелеген учаскелерінде және/немесе қақпаның сыртқы жағынан жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен шектесетін объектілерде автокөлік қозғалысының жылдамдығын шектеуге арналған арнайы құрылғылар, таранға қарсы құрылғылар немесе таранға қарсы қақпа жүйесі орнатылады. Қосымша қауіпсіздік құралдарын орнату объектіге қатысты қауіп пен тәуекел деңгейіне сәйкес негізделеді.
141. Құлыптарды негізгі қақпаның құлыптау құрылғылары ретінде пайдаланған кезде гараж түріндегі құлыптарды немесе топсалы құлыптарды пайдаланады.
142. Күзетілетін аумақ жағынан қосалқы немесе авариялық қақпаларды сыртқы жағынан ашуға болмайтын бекітпелерге бекітуге жол беріледі.
143. Қақпа ойыққа, үстеме құлыпқа немесе құлыппен бекітіледі.
144. Қоршауда:
еркін өтуді жоққа шығаратын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биік және жерге терең орнатылған;
конструкциясы қарапайымы, беріктігі жоғары және ұзақ уақытқа төзімді;
одан өтуді жеңілдететін түйіндер мен конструкциялары болады.
144.1. Қоршауда:
лаздар, сынықтар және басқа да зақымдар;
құлыпталмайтын қақпалар мен шарбақ қақпалар болмайды. Бұл талап өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес құлыпталмайтын, бірақ оларды тек ішінен ашуға мүмкіндік беретін ысырмалармен жабдықталатын эвакуациялық есіктер мен қақпаларға қолданылмайды.
145. Объектілер периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін инженерлік-техникалық конструкциялар мынадай сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
барлық маусымдар мен тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділік;
бұл көлік құралдары, құстар мен жануарлардың әсерінен болатын өндірістік кедергілер мен кедергілерден қорғау.
Қақпаның дизайны оларды жабық күйде бекітуді қамтамасыз етіледі. Электр жетегімен және қашықтан басқарумен жарақтандырылған қақпалар авариялық тоқтату және электр қуаты істен шыққан немесе ажыратылған жағдайда қолмен ашу құрылғыларымен жабдықталады. Қақпа еркін ашылуын (қозғалысын) болдырмау үшін шектегіштермен немесе тығындармен жабдықталуы тиіс.
2. Бақылау-өткізу пункті

137. При необходимости соответствия общему ансамблю прилегающих к зданию строений допускается использование остекленных поверхностей, усиленных специальными антивандальными пленками, а также иных технических мер, в соответствии с регламентом соответствующих нормативных правовых актов.
138. Ворота устанавливаются на автомобильных и железнодорожных въездах на территорию объекта.
139. По периметру территории охраняемого объекта устанавливаются как основные, так эвакуационные ворота.
140. На отдельных участках периметра объектов и/или с внешней стороны ворот на объектах, граничащих с дорогами общего пользования, устанавливаются специальные устройства для ограничения скорости движения автотранспорта, противотаранные устройства или противотаранная система ворот. Установка дополнительных средств безопасности обосновывается в соответствии с уровнем угрозы и риска по отношению к объекту.
141. При использовании замков в качестве запирающих устройств основных ворот используются замки гаражного типа или навесные.
142. Запасные, или аварийные, ворота со стороны охраняемой территории допускается запирать на засовы, которые невозможно открыть с наружной стороны.
143. Калитка запирается на врезной, накладной замок или на засов с навесным замком.
144. Ограждение имеет:
высоту и заглубленность стоек в грунт, исключающее свободное падение, преодоление и удовлетворяющее режимным условиям объекта;
простоту в конструкции, прочность и долговечность;
отсутствие узлов и конструкции, облегчающих его преодоление.
144.1. Ограждение не имеет:
лазов, проломов и других повреждений;
не запираемых ворот и калиток. Данное требование не применимо к эвакуационным дверям и воротам, которые согласно требованиям пожарной безопасности не запираются, но оборудуются задвижками, позволяющими открывать их только изнутри.
145. Инженерно-технические конструкции для обеспечения безопасности периметра объектов соответствуют следующим характеристикам:
устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
Конструкция ворот обеспечивает их фиксацию в закрытом положении. Ворота, оснащенные электроприводом и дистанционным управлением, оборудуются устройствами аварийной остановки и открытия вручную на случай неисправности или отключения электропитания. Ворота следует оборудовать ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения).
2. Контрольно-пропускной пункт

146. Өткізу режимі орнатылған объект адамдардың өтуі және көліктің өтуі үшін бақылау-өткізу пунктімен жабдықталады.
147. Бақылау-өткізу пунктінде автокөлікті қарау арау алаңдарында немесе эстакадаларда көзбен шолып қарауға арналған арнайы құралдарды пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
148. Бақылау-өткізу пункттерінің саны адамдар мен көлік құралдарын қажетті өткізу қабілетін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
149. Жаяу жүргіншілер бақылау-өткізу пункттері мен автокөлік бақылау-өткізу пункттерінің орналасуы объектінің жергілікті жерінің ерекшеліктеріне байланысты айқындалады және қашықтық кірме жолдардың орналасуына және объектінің ахуалдық жоспарына байланысты реттеледі.
150. Біріктірілген жаяу жүргіншілер және көліктік бақылау-өткізу пункттерін пайдалануға жол беріледі.
151. Автомобиль және теміржол көлігінің өтуіне арналған бақылау-өткізу пунктін бірге жасауға жол беріледі.
152. Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қайшы сипаттағы әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және жақсы көрінуге тиіс.
153. Персонал мен автокөліктің өтуіне арналған бақылау-өткізу пункті кіруді бақылау және басқару жүйелерімен жарақтандырылады.
154. Көліктік бақылау-өткізу пункттері автокөлік құралдарының өтуін бақылаудың механикалық немесе автоматты құралдарымен жабдықталады.
155. Ашу, өту (өту) механизмдерін, жарықтандыруды және стационарлық тексеру құралдарын басқару құрылғылары болған кезде бақылау-өткізу пунктінің үй-жайында немесе оның сыртқы қабырғасында күзетілетін аумақ жағынан орналастырылуға тиіс.
156. Бақылау-өткізу пункттері қажеттілікке немесе қызметтік қажеттілікке байланысты металдардың әртүрлі түрлерін тануға қабілетті тексеру жүргізуге арналған стационарлық немесе қол құралдарымен жабдықталады.
157. Объектінің ерекшеліктеріне байланысты бақылау-өткізу пункттері қажет болған жағдайда:
рұқсаттамаларды сақтауға және ресімдеуге арналған үй-жаймен;
персоналдың және объектілерге келушілердің жеке заттарын сақтау камерасымен;
заттар мен құжаттарды тексеруге арналған бақылау-өткізу пункттері үй-жайының бөлмесі немесе бөлігімен;
күзет қызметкерлері мен техникалық құралдарды орналастыруға арналған үй-жаймен жарықтандырылады.
158. Бақылау-өткізу пунктінің үй-жайы объект иесінің қалауы бойынша дабыл сигнализациясымен жабдықталуы мүмкін және бақылау-өткізу пунктінде күзет бейнебақылау жүйесі болмаған және жедел қауіпсіздік орталығымен екі жақты байланыс болмаған кезде міндетті болып табылады.

146. Объект, на котором установлен пропускной режим, оборудуется контрольно-пропускным пунктом для прохода людей и проезда транспорта.
147. Осмотр автотранспорта на контрольно-пропускном пункте осуществляться с использованием специальных предназначенных для осмотра средств, визуально на смотровых площадках или эстакадах.
148. Количество контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом обеспечения необходимой пропускной способности людей и транспортных средств.
149. Расположение пешеходных контрольно-пропускных пунктов и автотранспортных контрольно-пропускных пунктов определяется в зависимости от особенностей местности объекта и расстояние регулируется в зависимости от расположения подъездных дорог и ситуационного плана объекта.
150. Допускается использование совмещенного пешеходного и транспортного контрольно-пропускных пунктов.
151. Контрольно-пропускной пункт для проезда автомобильного и железнодорожного транспорта допускается делать совмещенным.
152. Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и иметь хороший обзор.
153. Контрольно-пропускной пункт для прохода персонала и автотранспорта оснащаются системами контроля и управления доступом.
154. Транспортные контрольно-пропускные пункты оборудуются механическими или автоматическими средствами контроля проезда автотранспортных средств.
155. Устройства управления механизмами открывания, прохода (проезда), освещением и стационарными средствами досмотра при наличии, должны размещаться в помещении контрольно-пропускного пункта или на его наружной стене со стороны охраняемой территории.
156. Контрольно-пропускные пункты оборудуются стационарными или ручными средствами для производства досмотра, способными распознавать различные типы металлов в зависимости от необходимости или служебной потребности.
157. В зависимости от особенностей объекта контрольно-пропускные пункты оснащаются при необходимости:
помещением для хранения и оформления пропусков;
камерой хранения личных вещей персонала и посетителей объектов;
комнатой или частью помещения контрольно-пропускной пункт для осмотра вещей и документов;
помещение для размещения сотрудников охраны и технических средств.
158. Помещение контрольно-пропускного пункта может оборудоваться тревожной сигнализацией по усмотрению собственника объекта и является обязательной при отсутствии системы охранного видеонаблюдения на контрольно-пропускном пункте и отсутствии двухсторонней связи с оперативным центром безопасности.

3. Телевизиялық күзет және жарықтандыру жүйесі
159. Объектідегі және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелеріндегі ахуалға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және бұзушыларды сәйкестендіру үшін санкциясыз ену фактісін көзбен шолып растау мақсатында телевизиялық күзет жүйелерімен жабдықталады.
160. Телевизиялық күзет жүйесімен:
объектіде орнатылған камералардан периметрді көру мүмкіндігі болмаған кезде аумақтың периметрі;
бақылау-өткізу пункттері;
негізгі және қосалқы кірістер;
объект меншік иесінің қалауы бойынша немесе объектінің Қауіпсіздік Қызметінің ұсынымы бойынша басқа үй-жайлар жабдықталады.
161. Кіреберістер жақын орналасқан жағдайда бір камераны бірнеше есікке орнатуға рұқсат етіледі.
162. Тәуліктің қараңғы уақытында қорғалатын аймақ телевизиялық камералардың сезімталдығынан төмен жарықтандырылған кезде объект (объект аймағы) жеткіліксіз жарық жағдайында жарықтандыруды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталады. Жарықтандыру аймақтары телевизиялық камералардың көру аймағына сәйкес келеді.
163. Қорғалатын объект аумағының, ғимаратының периметрі жарықтандыру жүйесімен жабдықталады. Жарықтандыру аумақты қоршаудың, ғимараттың периметрінің көрінуіне қажетті жағдайларды қамтамасыз етуі тиіс. Жарықтандыру заңсыз әрекеттерді көруге мүмкіндік береді.
164. Объектінің периметрі бойынша және аумақтағы жарықтандыру желісі, егер қажетті жарық жағдайлары орындалса, сыртқы жарықтандыру желісімен біріктірілуі мүмкін.
165. Егер объектілерде оның белгілі бір учаскелерінде бұзушыларды анықтауға мүмкіндік беретін периметрді қорғау жүйелері болса, онда бірдей рөл атқаратын периметрді жарықтандырудың жеке жүйесі қажет емес.
166. Телевизиялық күзет жүйесі:
күзетілетін аймақтардың, үй-жайлардың, периметрдің және объектінің аумағының жай-күйі туралы визуалды ақпаратты күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің не автоматтандырылған режимдегі орталықтандырылған күзет пунктінің мониторларына беруді;
оқиғаларды кейінгі талдау үшін бейне ақпаратты архивтеуді;
соңғы 30 тәулікте бейнежазба мұрағатының қолжетімділігін қамтамасыз етуді;
бейне-оқиғаларды автоматты режимде немесе оператор командасы бойынша құжаттауды;
бұрын жазылған ақпаратты жаңғыртуды;
уақытты, күнді және телекамера идентификаторын орнату арқылы бейнежазбаға жедел кіруді қамтамасыз етеді.
167. Объектінің аумағын немесе периметрін бақылауға арналған бейнекамералар климаттық аймаққа сәйкес сыртқы қондырғылар үшін климаттық факторлардың әсер ету жағдайында жұмыс істеуі не климаттық факторлардың әсер етуі кезінде жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін герметикалық термоқаптарда орналастырылуы тиіс.

3. Система охранного телевидения и освещения
159. Объекты оснащаются системами охранными телевизионными в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте и (или) его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и идентификации нарушителей.
160. Системой охранного телевидения оборудуются:
периметр территории при отсутствии возможности просмотра периметра с камер, установленных на объекте;
контрольно-пропускные пункты;
главные и запасные входы;
другие помещения по усмотрению собственника объекта или по рекомендации Службы Безопасности объекта.
161. Допускается установка одной камеры на несколько дверей при условии, что входы расположены в непосредственной близости.
162. В темное время суток, при освещенности охраняемой зоны ниже чувствительности телевизионных камер, объект (зона объекта) оборудуется средствами, обеспечивающими освещение в условиях недостаточной освещенности. Зоны освещения совпадают с зоной обзора телевизионных камер.
163. Периметр территории, здания охраняемого объекта оборудуется системой освещения. Освещение обеспечивает необходимые условия видимости ограждения территории, периметра здания. Освещение обеспечивает возможность видеть противоправные действия.
164. Сеть освещения по периметру объекта и на территории совмещается с сетью наружного освещения, если выполняются требуемые условия освещенности.
165. Если на объектах имеются системы защиты периметра, которые позволяют обнаружение нарушителей на определенных его участках, то отдельной системы освещения периметра, выполняющую такую же роль, не требуется.
166. Система охранного телевидения обеспечивает:
передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;
архивирование видеоинформации для последующего анализа событий;
обеспечивать доступность архива видеозаписи за последние 30 суток;
видео-документирование событий в автоматическом режиме или по команде оператора;
воспроизведение ранее записанной информации;
оперативный доступ к видеозаписи путем задания времени, даты и идентификатора телекамеры.
167. Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта или периметра, должны работать при условиях воздействия климатических факторов для наружных установок в соответствии с климатической зоной либо размещаться в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов.

4. Кіруді бақылау және басқару жүйесі
168. Кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықтау қажет:
объектінің негізгі және қызметтік кіреберістері. Қызметтік кірістерді пайдалану жиілігіне және объектінің/ғимараттың маңыздылығына байланысты қызметтік кірулер арқылы кіруді бақылау және басқару жүйесі арқылы да, қызметтік кірістерді пайдалану аудитін жүргізуге мүмкіндік беретін балама жүйелер арқылы да бақылауға болады;
қауіпті қызметтік үй-жайларға есіктер;
күзет бөлімшелерінің бақылау-өткізу пункті ғимараттарының басты және қызметтік есіктері, бұл ретте, егер бақылау-өткізу пункттері 24/7 режимінде пайдаланылса және онда өзінің тікелей міндеттерін орындайтын күзет қызметкерлері тұрақты болса, онда бақылау-өткізу пунктінің үй-жайына кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықтау талап етілмейді;
орталықтандырылған бақылау пульті үй-жайларының басты және қызметтік есіктері;
басшылықтың немесе объект иесінің қалауы бойынша басқа ғимараттар мен үй-жайлар.
169. Кіруді бақылау және басқару жүйесінің оқығыштары мынадай функцияларды орындауы тиіс:
сәйкестендіру белгісін сәйкестендіргіштерден оқу;
енгізілген сәйкестендіру белгісін жадта немесе басқару құрылғысының дерекқорында сақталғанмен салыстыру;
пайдаланушыны сәйкестендіру кезінде тосқауыл құрылғысын ашуға сигнал қалыптастыру;
басқару құрылғысымен ақпарат алмасу.
170. Басқару құрылғылары мынадай функцияларды орындауы тиіс:
оқығыштардан ақпаратты қабылдау, оны өңдеу, берілген түрде көрсету және тосқауыл құрылғыларын басқару сигналдарын әзірлеу;
кіру сипаттамаларын (кодты, кіру уақыт аралығын, кіру деңгейін және басқаларын) көрсету мүмкіндігімен объект қызметкерлерінің дерекқорларын енгізу;
кіру нүктелері арқылы қызметкерлердің өтуін тіркеудің электрондық журналын жүргізу;
кіру нүктелеріндегі мазасыз жағдайлар туралы ақпаратты басымдықпен шығару;
тосқауыл құрылғыларының, оқығыштар мен байланыс желілерінің жай-күйінің дұрыстығын бақылау
171. Кіруді бақылау және басқару жүйесі сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе іріктеу жолымен айла-шарғыдан қорғалуы тиіс, ал құрамдас бөліктердегі конструкциясы, сыртқы түрі және жазулары қолданылатын кодтардың ашылуына әкеп соқпауы тиіс.
5. Күзет дабылы
172. Орталықтандырылған қауіпсіздік пульті операторының басып кіруі туралы хабарлау мүмкіндігі болған кезде күзет теледидары жүйесін күзет дабылы ретінде пайдалануға жол беріледі.
173. Негізделген жағдайларда объектінің жекелеген конструктивтік элементтерін және осал жерлерді қорғау үшін оларда күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерінің ұқсас функцияларын орындайтын құрылғылар болған кезде кіруді немесе күзет теледидарын бақылау және басқару жүйелерін ғана пайдалануға жол беріледі

4. Система контроля и управления доступом
168. Системой контроля и управления доступом необходимо оборудовать:
главный и служебные входы на объект. В зависимости от частоты использования служебных входов и критичности объекта/здания, доступ через служебные входы может контролироваться как посредством системы контроля и управления доступом, так и альтернативными системами, которые позволяют проводить аудит использования служебных входов;
двери в критические служебные помещения;
главные и служебные двери зданий контрольно-пропускного пункта подразделений охраны, при этом, если контрольно-пропускные пункты используются в режиме 24/7 и в нем постоянно находятся сотрудники охраны, выполняющие свои непосредственные обязанности, то оборудовать системой контроля и управления доступом в помещении контрольно-пропускного пункта не требуется;
главные и служебные двери помещений пульта централизованного наблюдения;
другие здания и помещения по усмотрению руководства или владельца объекта.
169. Считыватели системы контроля и управления доступом должны выполнять следующие функции:
считывание идентификационного признака с идентификаторов;
сравнение введенного идентификационного признака с хранящимся в памяти или базе данных устройства управления;
формирование сигнала на открывание преграждающего устройства при идентификации пользователя;
обмен информацией с устройством управления.
170. Устройства управления должны выполнять следующие функции:
прием информации от считывателей, ее обработку, отображение в заданном виде и выработку сигналов управления преграждающими устройствами;
введение баз данных работников объекта с возможностью задания характеристик их доступа (кода, временного интервала доступа, уровня доступа и другие);
ведение электронного журнала регистрации прохода работников через точки доступа;
приоритетный вывод информации о тревожных ситуациях в точках доступа;
контроль исправности состояния преграждающих устройств, считывателей и линий связи.
171. Система контроля и управления доступом должна быть защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на составных частях не приводят к раскрытию применяемых кодов.
5. Охранная сигнализация
172. Допускается использование системы охранного телевидения в качестве охранной сигнализации при наличии возможности оповещения о вторжении оператора централизованного пульта безопасности.
173. В обоснованных случаях допускается для защиты отдельных конструктивных элементов объекта и уязвимых мест использовать только системы контроля и управления доступом или охранного телевидения, при наличии в них устройств, выполняющих аналогичные функции систем охранной и тревожной сигнализации.

174. Объектінің қауіпсіздігін арттыру үшін күзет дабылы жүйесінің құрылымы мыналарға сүйене отырып айқындалады:
осы объектінің жұмыс режимі;
ғимараттар ішіндегі үй-жайлардың орналасу ерекшеліктері;
қорғалатын аймақтар саны.
175. Күзет дабылы жүйесі белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау жөніндегі органдарда, сынақ зертханаларында (орталықтарында) сертификаттаудан өтеді.
176. Күзеттің әрбір шекарасынан дабыл хабарламалары орталықтандырылған бақылау пультіне немесе объектінің ішкі күзет пультіне шығарылады.
6. Жедел байланыс және хабарлау жүйесі
177. Объектілер күзет бөлімшелерінің күштері мен құралдарын басқару үшін ақпарат алмасу мақсатында жедел байланыс жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
178. Объектілер персоналды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
179. Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беруді;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, персонал мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын таратуды;
3) жедел байланыс құралдарының көмегімен сөйлеу ақпаратын таратуға жол беріледі
180. Хабарлау дабылын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі 188-V ҚРЗ Қазақстан Республикасының Заңының нормаларына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
181. Хабарлау жүйелерінің коммуникацияларын объектінің радиотрансляциялық желісімен біріктірілген жобалауға жол беріледі
182. Өндірістік объектілердегі инженерлік-техникалық жабдықтың негізгі сипаттамалары.
7. Есік конструкциялары
183. Объектілердің кіреберіс есіктері жарамды, есіктің жақтауына жақсы сай болуы және объектінің үй-жайларын қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
184. Сыртқы есіктер мүмкіндігінше сыртқа ашылуы тиіс.
185. Қосжарнақты есіктер есіктің үстіңгі және астыңғы жағына орнатылатын бекіткіш ысырмалармен (шпингалеттермен) жабдықталуы тиіс.
186. Қауіптілігі жоғары ғимаратқа бөгде адамдардың еркін кіруі бар орталық және қосалқы кіреберістердің есік ойықтары (тамбурлары), олардың жанында күзет бекеттері болмаған кезде қосымша құлыпталатын есікпен жабдықталуы тиіс.

174. Структура системы охранной сигнализации для повышения безопасности объекта определяется, исходя из:
режима работы этого объекта;
особенностей расположения помещений внутри зданий;
количества охраняемых зон.
175. Система охранной сигнализации в установленном порядке проходит сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан.
176. Тревожные извещения с каждого рубежа охраны выводятся на пульт централизованного наблюдения или пульт внутренней охраны объекта.
6. Система оперативной связи и оповещения
177. Объекты оснащаются системами и средствами оперативной связи в целях обмена информацией для управления силами и средствами подразделений охраны.
178. Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
179. Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые должны обеспечивать:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта;
3) допускается трансляция речевой информации при помощи средств оперативной связи.
180. Доведение сигналов оповещения должно осуществляться согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" от 11 апреля 2014 года № 188-V.
181. Коммуникации систем оповещения допускается проектировать совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
182. Основные характеристики инженерно-технического оборудования на производственных объектах.
7. Дверные конструкции
183. Входные двери объектов должны быть исправными, хорошо подогнанными под дверную коробку и обеспечивать защиту помещений объекта.
184. Входные наружные двери, по возможности, должны открываться наружу.
185. Двустворчатые двери должны оборудоваться стопорными задвижками (шпингалетами), устанавливаемыми в верхней и нижней части дверного полотна.
186. Дверные проемы (тамбуры) центрального и запасных входов в здание повышенной опасности со свободным доступом посторонних лиц, при отсутствии около них постов охраны, следует оборудовать дополнительной запирающейся дверью.

187. Қосымша есіктерді орнату мүмкін болмаған жағдайда, кілттерді таңдау немесе есікті бұзу әрекеті кезінде дабыл қағатын хабарламаны беретін ерте анықтау күзетінің техникалық құралдарымен кіреберіс есіктерді бұғаттау қажет.
188. Объектілердің тәулік бойы жұмыс режимі болған белгілі бір жағдайларда есіктер құлыпталмайды және егер объект күзетілетін учаскенің ішінде орналасса, техникалық күзет құралдарын пайдалану міндетті емес.
8. Терезе конструкциялары
189. Күзетілетін объектінің барлық үй-жайларындағы терезе конструкциялары (терезелер, желдеткіштер, фрамугалар) шынылануы, сенімді және жарамды құлыптау құрылғылары болуы тиіс.
190. Терезе конструкцияларын металл торлармен жабдықтау қажеттілігі бойынша шешімді объектінің меншік иесі объектінің қауіпсіздік қызметінің консультациясы кезінде, қатерді, осалдықты, тартымдылықты және қатерді іске асыру кезіндегі салдарларды ескере отырып алынған тәуекелдерді бағалау негізінде қабылдайды.
191. Терезе конструкцияларын металл торлармен жабдықтау кезінде оларды бөлменің ішкі жағынан немесе ашылатын конструкциясы болуы тиіс рамалар арасында орнату тиіс.
192. Торлар терезенің ашылуын сенімді қорғауды да, төтенше жағдайларда адамдарды үй-жайдан тез эвакуациялауды да қамтамасыз етуі тиіс.
193. Барлық сыныптардың қорғаныш әйнектерін орнатқан кезде – торлар, жапқыштар, жалюзи және тағы басқа – терезелерге күштік элементтерді орнату міндетті емес.
9. Жедел байланыс және хабардар ету жүйесі
194. Жедел байланыс жүйесі мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1) жедел байланыс жүйелері үшін белгіленген тәртіппен бөлінген жиіліктер диапазонындағы жұмысты;
2) күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтары арасындағы екіжақты радиобайланысты;
3) қызмет көрсету аумағы шегінде күзет нарядтары арасындағы екіжақты радиобайланысты;
4) қорғалатын объектілерде және іргелес аумақта белгіленген байланысты қамтамасыз ету үшін жеткілікті сыйымдылық пен қызмет көрсету аймағын;
5) берілетін ақпаратты қорғауды.
195. Объектіде хабарлау жоспары жасалуы тиіс, оған мыналар кіреді:
лауазымдық міндеттері штаттан тыс жағдайлардың салдарын болдырмау немесе жою жөніндегі іс-шараларға қатысу көзделген қызметкерлерді шақыру схемасын әзірлеу;
штаттан тыс жағдайларда қызметкерлердің әрекеттерін реттейтін нұсқаулық;
эвакуациялау жоспарлары;
хабарлау дабыл жүйесі.
196. Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдарүнемі немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуді қамтамасыз етуі тиіс.
197. Теңіз объектілеріндегі (аралдардағы) инженерлік-техникалық нығайтудың, қауіпсіздік режимінің ерекше ерекшеліктері.

187. При невозможности установки дополнительных дверей необходимо входные двери блокировать техническими средствами охраны раннего обнаружения, подающими тревожное извещение при попытке подбора ключей или взлома двери.
188. В определенных случаях, когда объекты имеют круглосуточный режим работы, двери не запираются и использование технических средств охраны не обязательно если объект расположен внутри охраняемого участка.
8. Оконные конструкции
189. Оконные конструкции (окна, форточки, фрамуги) во всех помещениях охраняемого объекта должны быть остеклены, иметь надежные и исправные запирающие устройства.
190. Решение по необходимости оборудовании оконных конструкции металлическими решетками принимается собственником объекта при консультации Службы Безопасности объекта, на основании оценки рисков, полученных с учетов угрозы, уязвимости, привлекательности и последствии при реализации угрозы.
191. При оборудовании оконных конструкций металлическими решетками их следует устанавливать с внутренней стороны помещения или между рамами, которые должны иметь открывающуюся конструкцию.
192. Решетки должны обеспечивать, как надежную защиту оконного проема, так и быструю эвакуацию людей из помещения в экстремальных ситуациях.
193. При установке защитного остекления всех классов – решетки, ставни, жалюзи и другое – силовые элементы на окна устанавливать не обязательно.
9. Система оперативной связи и оповещения
194. Система оперативной связи должна обеспечивать:
1) работу в диапазонах частот, выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи;
2) двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания;
3) двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания;
4) емкость и зону обслуживания, достаточные для обеспечения установленной связи на охраняемых объектах и прилегающей территории;
5) защиту передаваемой информации.
195. На объекте разрабатывается план оповещения, который включает в себя:
схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях;
планы эвакуации;
систему сигналов оповещения.
196. Количество оповещателей и их мощность должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
197. Специфические особенности инженерно-технической укрепленности, режима безопасности на морских объектах (островах).

10. Өткізу режимі
198. Өткізу режимі стационарлық бекеттерді, бақылау-өткізу пункттерін және көлік құралдарын механикалық немесе автоматты бақылау құралдарын орнату қажеттілігін көздемейді.
1) кіруді бақылау кемелерді арқандап байлау орындарында, айлақтарда жүзеге асырылады
2) кіруді бақылау арнайы жабдықталған терминалдарда, әуе көлігінің қону аудандарында жүзеге асырылады
3) объектіде жұмыс істейтін кемелер белгіленген үлгідегі көлік рұқсаттамаларымен қамтамасыз етіледі.
4) объект жақындап келе жатқан кемелерді, кез келген үлгідегі және көлемдегі қайықтарды ерте анықтау және уақтылы ден қою үшін арнайы стационарлық жабдықтармен жабдықталады.
11. Объектінің периметрі
199. Теңіз табиғи тосқауыл болып табылады, онда орнату, енгізу қажеттілігі қарастырылмаған:
1) инженерлік қоршау құрылыстары, қоршаулар және тағы басқа;
2) жылдамдықты бәсеңдету құрылғылары (таранға қарсы және тағы басқа);
3) күзет дабылы (объектідегі ғимараттар мен құрылыстарды қоса алғанда);
4) иеліктен шығару жолақтары, бақылау-із жолақтары, нарядтар жолдары және тағы басқа;
5) бақылау мұнаралары, бақылау кабиналары, күзету шатырларын;
6)қарау алаңдары немесе эстакадалар.
12. Кіруді бақылау және басқарудың электрондық жүйесі
200. Техногендік сипаттағы авариялық жағдайлар кезінде персоналды эвакуациялаудың негізгі жолдары болып табылатын объектінің ғимараттарына және/немесе тұрғын блоктарына кіру кезінде кіруді бақылау мен басқарудың электрондық жүйесі және тиісті қоршау конструкциялары орнату үшін талап етілмейді.
13. Объектінің физикалық күзет персоналы
201. Күзет ұйымы қызметкерлерінің саны келіп түскен адамдарға, багажға және жүктерге, сондай-ақ объектінің периметрін күзетуге үздіксіз бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс. Күзет ұйымы қызметкерлерінің санын одан әрі ұлғайту, сол жерде әрекет ету топтарының болуы объектінің меншік иесінің қалауы бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал мұнай-газ саласы
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Сабақ тақырыптарының нұсқалары
1. Террористік сипаттағы қатер төнген кезде алғашқы ден қою шаралары.
2. Жарылғыш құрылғыға ұқсас күдікті затты анықтаудағы әрекеттер.
3. Қауіп жазбаша нысанда түскен кездегі іс-әрекеттер.
4. Кепілге алу кезіндегі әрекеттер. Басып алу объектісіне айналған адамдардың (кепілге алынған адамдардың) іс-әрекеттері.
5. Террористік актілерге жол бермеу мақсатында объект персоналының қырағылығын күшейту жөніндегі шаралар.
6. Тиісті өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету тәртібі. Тексеру жабдықтары мен металл детекторларын пайдалану әдістемесі.

10. Пропускной режим
198. Пропускной режим не предусматривает необходимости установки стационарных постов, контроль-пропускного пункта и механических или автоматических средств контроля транспортных средств:
1) контроль доступа осуществляется в местах швартовки судов, на причалах
2) контроль доступа осуществляется в специально оборудованных терминалах, в районах приземления воздушного транспорта
3) суда, работающие на объекте, обеспечиваются транспортными пропусками установленного образца.
4) объект снабжается специальным стационарным оборудованием, для раннего выявления приближающихся судов, лодок любого типа и размера и своевременного реагирования.
11. Периметр объекта
199. Море является естественным сдерживающим фактором, где не предусматривается необходимость установки, внедрения:
1) инженерных оградительных сооружений, заборов и другое;
2) устройств замедления скорости (антитаранов и другое);
3) охранной сигнализации (включая здания и сооружения на объекте);
4) полос отчуждения, контрольно-следовых полос, троп нарядов и другое;
5) наблюдательных вышек, наблюдательных будок, постовых грибков;
6) смотровых площадок или эстакад.
12. Электронная система контроля и управления доступом
200. Электронная система контроля и управления доступом и соответствующие ограждающие конструкции не требуются для установки при входах в здания и/или жилые блоки объекта являющихся основными путями эвакуации персонала в случаях аварийных ситуаций техногенного характера.
13. Персонал физической охраны объекта
201. Количество сотрудников охранной организации должно обеспечивать осуществление непрерывного контроля за прибывающими людьми, багажом и грузов, а также охраны периметра объекта. Дальнейшее увеличение количества сотрудников охранной организации, наличие групп быстрого реагирования на месте, на усмотрение собственника объекта.
Приложение 1
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов нефтегазовой отрасли,
уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в
ведении Министерства энергетики
Республики Казахстан
Варианты тематик занятий
1. Меры первичного реагирования при угрозе террористического характера.
2. Действия при обнаружении подозрительного предмета, похожего на взрывное устройство.
3. Действия при поступлении угрозы в письменной форме.
4. Действия при захвате заложников. Действия лиц, ставшими объектом захвата (заложниками).
5. Меры по усилению бдительности персонала объекта в целях недопущения террористических актов.
6. Порядок обеспечения, соответствующего пропускного и внутриобъектового режима. Методика использования досмотрового оборудования и металлодетекторов.

1) граната РГД - 5-50 м;
2) граната Ф – 1-200 м;
3) салмағы 200 г тротил дойбы-45 м;
4) салмағы 400 г тротил дойбы-55 м;
5) сыра банкісін 0,33 л – 60 м;
6) дипломат (кейс) – 230 м;
7) жол чемоданы – 350 м;
8) жеңіл автокөлік – 580 м;
9) шағын автобус-920 м;
10) жүк көлігі (фургон) - 1240 М.
Сценарий: "жанкешті-лаңкестерді пайдалана отырып шабуыл"
Келушілердің әрекеттері:
Қорғану: ғимараттан байқатпай шығу немесе үй-жайда паналау, есікті бұғаттау, тәртіп сақшыларының келуін күту;
Мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетшілерді, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар етуге міндетті.
Қызметкерлердің әрекеттері:
Қорғану: ғимараттан абайлап кету немесе үй-жайға баспана беру, есікті құлыптау, тәртіп сақшыларының келуін күту;
Мүмкіндігінше құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетшілерді, персоналды, объектінің басшылығын қарулы шабуылдың фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
Күзет әрекеттері:
Мүмкіндігінше, оның объектідегі адамдардың жаппай болатын жерлеріне қарай жылжуына тосқауыл қойыңыз;
Объектінің басшылығына, құқық қорғау және / немесе арнаулы мемлекеттік органдарға күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы кез келген тәсілмен хабарлау;
Объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдау (эвакуация, ішкі кедергілерді бұғаттау және тағы басқа);
Қажет болған жағдайда күдікті адамның немесе адамдар тобының объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) қозғалысын бақылауды ұйымдастыру;
Өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз етіңіз.
Басшылықтың әрекеттері
Объектіде күдікті адамды немесе адамдар тобын анықтау туралы ақпаратты құқық қорғау және/немесе арнаулы мемлекеттік органдарға дереу беру (оның ішінде адал ниетпен әрекет ету);
Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру, бұл шабуылдаушыны анықтау және ұстау уақытын қысқартуы мүмкін;
Адамдарды ұйымдасқан эвакуациялауды қамтамасыз ету;
Өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал мұнай-газ саласы
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Объектілерге әкелуге тыйым салынған заттардың тізбесі (қажет болған жағдайда)
1. Қару:
1. атыс;
2. травматикалық, газ және жарық дыбыстық әсер ететін патрондары бар ұңғысыз;

1) граната РГД-5 – 50 метров;
2) граната Ф-1 – 200 метров;
3) тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
4) тротиловая шашка массой 400 грамм – 55 метров;
5) пивная банка 0,33 литров – 60 метров;
6) дипломат (кейс) – 230 метров;
7) дорожный чемодан – 350 метров;
8) легковой автомобиль – 580 метров;
9) микроавтобус – 920 метров;
10) грузовой транспорт (фургон) – 1240 метров.
Сценарий: "Атака с применением террористов-смертников"
Действия посетителей:
Защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
По возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
Действия персонала:
Защититься: незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
По возможности информировать любым способом правоохранительные и/или специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
Действия охраны:
По возможности блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
Информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
Принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров и другие);
При необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
Обеспечить собственную безопасность.
Действия руководства
Незамедлительная передача (в том числе добросовестная попытка) информации в правоохранительные и/или специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
Предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая может сократить время выявления и задержания злоумышленника;
Обеспечение организованной эвакуации людей;
Обеспечение собственной безопасности.
Приложение 4
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов нефтегазовой отрасли,
уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в
ведении Министерства энергетики
Республики Казахстан
Перечень предметов, запрещенных к проносу на объекты (при необходимости)
1. Оружие:
1. огнестрельное;
2. бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия;

3. газ;
4. электр;
5. пневматикалық;
6. суық, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі пышақтар;
7. лақтырылатын;
8. белгі беретін;
9. қару мен зақымдайтын әсері радиоактивті сәулеленуді және биологиялық әсерді пайдалануға негізделген заттар;
10. қару мен зақымдайтын әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрақызыл немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген заттар;
11. жоғарыда аталған қару түрлерін имитациялайтын заттар;
12. қару ретінде пайдаланылатын заттар (соққы-ұсақтау, лақтыру және тесу-кесу әрекетінің заттары);
13. қаруға арналған оқ-дәрілер және оның құрамдас бөліктері.
2. Механикалық және аэрозольді бүріккіштер бүріккіштер мен көзден жас ағызатын, тітіркендіргіш және адам ағзасына теріс әсер ететін құрылғылар.
3. Заттар:
1. жарылғыш;
2. есірткі;
3. психотроптық;
4. улы;
5. уландыратын;
6. радиоактивті;
7. ашытатын;
8. пиротехникалық;
9. тез тұтанатын.
10. фото -, бейне жабдықтар (арнайы рұқсат қажет).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің
қарамағындағы террористік
тұрғыдан осал мұнай-газ саласы
объектілерінің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Тексеру парағы
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 19.09.2023 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді

3. газовое;
4. электрическое;
5. пневматическое;
6. холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
7. метательное;
8. сигнальное;
9. оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10. оружие и предметы, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения;
11. предметы, имитирующие вышеперечисленные виды оружия;
12. предметы, которые используются в качестве оружия (предметы ударно-дробящего, метательного и колюще-режущего действия);
13. боеприпасы к оружию и составные части к нему.
2. Механические и аэрозольные распылители и другие устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и другим негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
1. взрывчатые;
2. наркотические;
3. психотропные;
4. ядовитые;
5. отравляющие;
6. радиоактивные;
7. едкие;
8. пиротехнические;
9. легковоспламеняющиеся.
10. фото-, видеоаппаратура (требуется специальное разрешение).
Приложение 5
к инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов нефтегазовой отрасли,
уязвимых в террористическом
отношении, находящихся в
ведении Министерства энергетики
Республики Казахстан
Проверочный Лист
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 19.09.2023 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует
Не соответствует

2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Параграф 2. Өткізу және объектіішілік режимнің мақсаты
15
Дене қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету мақсатында мұнай-газ саласының шаруашылық жүргізуші субъектісі (меншік иесі, иесі, басшысы) өз қызметінің ерекшелігі мен ерекшеліктерін ескере отырып, террористік тұрғыдан осал объектіде тиісті өткізу және объектішілік режимдерді белгілейді.
17
Өткізу және объектішілік режимдер мыналарды көздейді:
1
персоналды, ғимараттарды, үй-жайларды және аумақты физикалық қорғауды қамтамасыз ету;
2
объектіні инженерлік-техникалық күзет құралдарымен жарақтандыру;
3
бақылау-өткізу пунктін ұйымдастыру және өткізу бюросының жұмысы (қажет болған жағдайда);
4
иелеріне объектіге өту/кіру, сондай-ақ тауарлық-материалдық құндылықтарды енгізу/шығару құқығын беретін рұқсаттамалардың әртүрлі түрлерін енгізу;
5
өткізу құжаттарын есепке алу, беру, ауыстыру, қайтару және жою тәртібін айқындау;
6
Тізбені анықтау:
а
объектіге кіру / кіру құқығы бар тұлғалар;
б
тиісті режимдерді сақтауға және белгіленген үлгідегі өткізу құжаттарын беру туралы шешімдер қабылдауға жауапты уәкілетті бөлімшелер мен қызметкерлер;
в
объектіге әкелуге (тасымалдауға) тыйым салынған заттар мен заттарға;
7
рұқсат етілуі шектелген құпия және өзге де құжаттармен жұмыс істеуге арналған үй-жайларға жіберілген адамдар тобын шектеу;
8
ішкі тәртіп талаптарының, өрт қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын бақылау.
21
Өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету үшін:
1
объект күзетілетін (қорғалатын) объектіге рұқсатсыз кіруді анықтауға және алдын алуға және өрт және күзет дабылы, кіруді бақылау және басқару, бейнебақылау жүйелерін қамтитын мүлікті қорғауды қамтамасыз етуге арналған инженерлік-техникалық күзет құралдарымен жабдықталады;
2
шартта объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі күзет ұйымының жауапкершілігі мен міндеттерін міндетті түрде бекіте отырып, объектінің күзет бөлімшелерінің жұмысын, объектінің физикалық қауіпсіздігін және терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ететін күзет ұйымымен шарт жасалады
3
объектіні күзетудің инженерлік-техникалық құралдарының, күзет дабылы, кіруді бақылау және басқару, бейнебақылау жүйелерінің, қауіпсіздікті қамтамасыз етудің және терроризмге қарсы қорғаудың өзге де жүйелерінің жұмысын қамтамасыз ететін ұйымдармен шарттар жасалады
Параграф 2. Объектілер қызметінің ерекшелігі мен ерекшеліктерін ескере отырып өткізу режимін ұйымдастыру ерекшеліктері
25
Өткізу режимі, қажет болған жағдайда, объектінің ықтимал қауіпті учаскелері мен қауіпті аймақтарына (олар болған кезде) кіруді шектеу мақсатында объектіні аймақтарға бөлуді көздейді. Объектінің қауіпті аймақтарының және ықтимал қауіпті учаскелерінің болуына байланысты объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру қажет болған жағдайда үш негізгі кіру аймағында жүргізіледі.
1
бірінші аймақ – персоналдар мен келушілерге қолжетімділігі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар
2
екінші аймақ – персоналдың шектеулі құрамына, сондай-ақ объектіге келушілерге біржолғы рұқсаттамалар бойынша немесе объект персоналының сүйемелдеуімен кіруге рұқсат етілген үй-жайлар
3
үшінші аймақ – қатаң белгіленген қызметкерлер мен басшылар кіре алатын объектінің арнайы үй-жайлары
27
Адамдарды кіру аймақтарына өткізу жүзеге асырылуы мүмкін:
1
бірінші кіру аймағында бір сәйкестендіру белгісі бойынша
2
сәйкестендірудің екі белгісі бойынша екінші кіру аймағында
3
үшінші кіру аймағында – объектінің меншік иесінің шешімі бойынша сәйкестендірудің екі және одан да көп белгілері бойынша

Глава 2. Требования к организации пропускного режима
Параграф 1. Назначение пропускного и внутриобъектового режимов.Параграф 1. Назначение пропускного и внутриобъектового режима.
15
В целях обеспечения физической безопасности и антитеррористической защиты хозяйствующий субъект нефтегазовой отрасли (собственник, владелец, руководитель) устанавливает на объекте, уязвимого в террористическом отношении с учетом специфики и особенностей его деятельности соответствующий пропускной и внутриобъектовый режимы.
17
Пропускной и внутриобъектовый режимы предусматривают:
1
обеспечение физической охраны персонала, зданий, помещений и территории;
2
оснащение объекта инженерно-техническими средствами охраны;
3
организацию контрольно-пропуксного режима и работы бюро пропусков (при необходимости);
4
введение разных типов пропусков, дающих обладателям право прохода/въезда на объект, а также вноса/выноса товарно-материальных ценностей;
5
определение порядка учета, выдачи, замены, возврата и уничтожения пропускных документов;
6
Определение перечня:
а
лиц, имеющих право доступа /въезда на объект;
б
уполномоченных подразделений и работников, ответственных за поддержание соответствующих режимов и принятие решений о выдаче пропускных документов установленного образца;
в
предметов и веществ, запрещенных к проносу (провозу) на объект;
7
ограничение круга лиц, допущенных в помещения, предназначенные для работы с конфиденциальными и иными документами ограниченного допуска;
8
контроль соблюдения требований внутреннего распорядка, правил пожарной безопасности и охраны труда.
21
Для обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов:
1
объект оборудуется инженерно-техническими средствами охраны, предназначенными для обнаружения и предотвращения несанкционированного проникновения на охраняемый (защищаемый) объект и обеспечения защиты имущества, включающими системы пожарной и охранной сигнализации, контроля и управления доступом, видеонаблюдения, иными системами обеспечения безопасности и антитеррористической защиты;
2
заключается договор с охранной организацией, которая обеспечивает работу охранных подразделений объекта, физическую безопасность и антитеррористическую защиту объекта, с обязательным закреплением в договоре ответственности и обязанностей охранной организации по обеспечению антитеррористической защищенности объекта
3
заключаются договоры с организациями, которые обеспечивают работу инженерно-технических средств охраны, систем охранной сигнализации, контроля и управления доступом, видеонаблюдения, иных систем обеспечения безопасности и антитеррористической защиты объекта
Параграф 2. Особенности организации пропускного режима с учҰтом специфики и особенностей деятельности объектов.
25
Пропускной режим, при необходимости, предусматривает зонирование объекта с целью ограничения доступа к потенциально опасным участкам и критическим зонам объекта (при их наличии). В зависимости от наличия критических зон и потенциально опасных участков объекта, оснащение объекта системой контроля и управления доступом при необходимости производится в трех основных зонах доступа:
1
первая зона – здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен
2
вторая зона – помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта
3
третья зона – специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители
27
Пропуск лиц в зоны доступа может осуществляться:
1
в первой зоне доступа по одному признаку идентификации
2
во второй зоне доступа по двум признакам идентификации
3
в третьей зоне доступа – по двум и более признакам идентификации по решению собственника объекта

Параграф 3. Өткізу режимін қамтамасыз ету жөніндегі негізгі іс-шаралар
28
Террористік тұрғыдан осал объектілерге персоналдың/келушілердің кіруі міндетті түрде күзет объектісі бөлімшесі тарапынан келушілердің құжаттарын тексеруден өтіп, объектінің бақылау-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылады
29
Құқық беретін құжатпен:
1
жұмысшылардың, қызметшілердің және басқа да адамдардың объектінің аумағына (аумағынан) кіруі (шығуы)өткізу (электрондық) болып табылады
2
мүлікті, құндылықтар мен жүктерді шығару (әкету) –материалдық өткізу (электрондық жол беріледі)
30
Автокөлік құралдарының террористік тұрғыдан осал объектілердің аумағына кіруі көлік рұқсаты немесе террористік тұрғыдан осал объектінің басшысы немесе оның уәкілетті тұлғасы бекіткен басқа рұқсат құжаты негізінде жүзеге асырылады.
31
Рұқсаттамалар мен жүкқұжаттар үздіксіз және міндетті есептілік құжаттары болып табылады, оларды беру, есепке алу және есептен шығару террористік тұрғыдан осал объектілердің ішкі рәсімдеріне сәйкес белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
32
Жарамдылық мерзімі бойынша кіру (шығу) құқығына рұқсаттамалар тұрақты және уақытша болып бөлінеді. Сыртқы түрі бойынша олар бір-бірінен ерекшеленеді.
34
Бақылау-өткізу пунктіндегі күзет персоналы мынадай құжаттаманы пайдаланады:
1
объектіні күзету қызметкерінің лауазымдық нұсқаулығы
2
өткізу және объектішілік режимдер, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасы, төтенше жағдайларда объектінің лауазымды адамдары мен персоналының іс-қимылдары, күзетудің техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі қағидалар (Нұсқаулық) (объектінің сипатына қарай жекелеген ұйымдастыру құжаттарын біртұтас етіп біріктіруге жол беріледі)
3
рұқсаттамалардың, жүкқұжаттардың, материалдық-жауапты және оларға қол қоюға уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолдарының үлгілері, мөрлердің, пломбалардың, мөртабандардың бедерлері (қолданылатын жерде)
4
кіруді бақылаудың электрондық жүйесі болмаған жағдайда келушілерді және автокөлікті тіркеу журналы; әкетілетін (әкелінетін), шығарылатын (енгізілетін) тауар-материалдық құндылықтардың жүкқұжаттарын есепке алу журналы
5
күзет қызметкерлерінің қауіпсіз қозғалыс бағытын көрсете отырып, объектінің аумағында қорғалатын оқшауланған үй-жайларды орналастырудың жоспар-схемасы
6
кезекші қызметтердің, орталық және көрші бекеттердің, объектінің және күзет бөлімшесінің басшыларының телефондарының тізімі
7
объектінің корпоративтік қауіпсіздік қызметі басшысының қалауы бойынша өзге де құжаттарды әзірлеу.
Параграф 4. Террористік тұрғыдан осал объектілерді ұйымдастыруға және оларды қорғау тәртібіне қойылатын жалпы талаптар
41
Объектілердің әртүрлі түрлерінің санаты мен жұмыс істеу ерекшеліктерін, олардың қауіпті аймақтарын, белгіленген қауіптерді және бұзушы модельдерін, объектіде технологиялық және басқа да қауіпсіздік түрлерін қамтамасыз ету жөнінде қабылданған шараларды ескере отырып, оларды қорғау үшін қажет болған жағдайда бекттердің мынадай түрлері қолданылады:
1
Күзетілетін объектіге (әкімшілік ғимаратқа, өндірістік учаскеге немесе аумаққа) кіреберісте (шығуда), өткізу режимін қамтамасыз ету, белгілі бір ауданда (жергілікті жерде)көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысын шектеу үшін қойылатын бақылау-өткізу пункті
2
бір оқшауланған объектіде не ашық алаңда немесе қоршалған аумақта бірнеше объектілерде орналастырылатын, оларды айналып өтудің жалпы ұзақтығы 100 м аспайтын тұрақты бекет
3
айналып өту жолымен бір немесе бірнеше объектілерді күзетуге арналған айналып өту бекеті
4
объектіден немесе объектілерден ақпаратты бақылауды және жинауды жүзеге асыру үшін ТҚҚ кешені орнатылған үй-жайда қойылатын техникалық бекет (орталықтандырылған техникалық бекет)
5
жергілікті жердің белгілі бір учаскелерінде, оның ішінде магистральдық құбырлардың күзет аймақтарында оларды мерзімді тексеру, күзетті қамтамасыз етуге шаралар қабылдау және оларға қатысты санкцияланбаған әрекеттер әрекеттерінің жолын кесу мақсатында патрульдеуді жүзеге асыратын мобильдік топ
6
режимдік және өзге де үй-жайлардың дабылы іске қосылған кезде және жедел жағдай күрделенген кезде кешенді күштер, оның ішінде құқық қорғау органдары келгенге дейін кідіріссіз ден қоюға арналған жедел ден қою тобы
7
кинологиялық бекет (күзет иттерін пайдалану кезінде)
43
Объектілердің әртүрлі түрлерінің жұмыс істеу ерекшеліктеріне және белгіленген күзет жүйесінің ерекшеліктеріне байланысты объектінің күзет бөлімшелерінің персоналы қызметтік тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы және қысқа ұңғылы қарумен, оқталмаған атыс қаруымен, жарақаттық әрекетті патрондармен және электр қарумен ату мүмкіндігі бар газ қаруымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасында белгіленген шарттарда және нормалар бойынша арнайы құралдармен қарулануы мүмкін қарудың жекелеген түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау.
45
Функцияларды орындау және персоналды жедел басқару үшін объектінің күзет бөлімшелері аталған байланыс және құлақтандыру құралдарының кем дегенде біреуімен жарақтандырылады:
1
қалалық телефон байланысы (жалпыға ортақ телефон желісі;
2
объектінің ішкі телефон байланысы;
3
күзет бекеттері арасындағы тікелей телефон байланысы;
4
радиобайланыс және дербес радиобайланыс құрылғылары.
5
ұялы байланыс
3 тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар

Параграф 3. Основные мероприятия по обеспечению пропускного режима
28
Доступ персонала/посетителей на объекты, уязвимые в террористическом отношении в обязательном порядке осуществляется через контрольно-пропускные пункты объекта с прохождением проверки документов посетителей со стороны объектового подразделения охраны
29
Документом, дающим право на:
1
вход (выход) рабочих, служащих и других лиц на территорию (с территории) объекта является пропуск (электронный)
2
вынос (вывоз) имущества, ценностей и грузов, - материальный пропуск (допускается электронный)
30
Доступ автотранспортных средств на территорию объектов, уязвимых в террористическом отношении осуществляется на основании транспортного пропуска или другого разрешительного документа, утвержденного руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении или его уполномоченным лицом.
31
Пропуска и накладные являются документами строгой отчетности, выдача, учет и списание которых производится в установленном порядке в соответствии с внутренними процедурами объектов, уязвимых в террористическом отношении.
32
Пропуска на право входа (выхода) по срокам действия подразделяются на постоянные и временные. По внешнему виду они отличаются друг от друга.
34
Персоналом охраны на контрольно-пропускном пункте используется следующая документация:
1
должностная инструкция сотрудника охраны объекта
2
правила (инструкция) по пропускному и внутриобъектовому режимам, технике безопасности и охране труда, по действиям должностных лиц и персонала объекта в чрезвычайных ситуациях, пользования техническими средствами охраны (в зависимости от характера объекта допускается объединение отдельных организационных документов в единый)
3
образцы пропусков, накладных, подписей материально-ответственных и иных уполномоченных их подписывать лиц, оттиски печатей, пломб, штампов (где применимо)
4
журнал регистрации посетителей и автотранспорта, в случае отсутствия электронной системы контроля доступа; журнал учета накладных вывозимых (ввозимых), выносимых (вносимых) товарно-материальных ценностей
5
план-схема расположения охраняемых обособленных помещений на территории объекта с указанием маршрута безопасного движения работников охраны
6
список телефонов дежурных служб, центрального и соседнего постов, руководителей объекта и подразделения охраны
Параграф 4. Общие требования к организации и порядку охраны объектов уязвимых в террористическом отношении
41
С учетом категории и особенностей функционирования различных видов объектов, их критических зон, установленных угроз и моделей нарушителя, принятых на объекте мер по обеспечению технологической и других видов безопасности, для их охраны при необходимости применяются следующие виды постов:
1
Контрольно-пропускной пункт, выставляемый на входе (выходе) на охраняемый объект (административное здание, производственный участок или территория), для обеспечения пропускного режима, ограничения движения транспорта и пешеходов в определенном районе (местности)
2
стационарный пост, выставляемый на одном обособленном объекте, либо нескольких объектах на открытой площадке или огражденной территории, при общей протяженности обхода их постовым не более 100 метров
3
обходной пост, предназначенный для охраны одного или нескольких объектов путем обхода
4
технический пост, выставляемый в помещении, где установлен комплекс технических средств охраны, для осуществления контроля и сбора информации с объекта или объектов (централизованный технический пост)
5
мобильная группа, осуществляющая патрулирование на определенных участках местности, в том числе в охранных зонах магистральных трубопроводов в целях их периодического осмотра, принятия мер к обеспечению охраны и пресечению попыток несанкционированных действий в отношении них
6
группа оперативного реагирования, предназначенная для безотлагательного реагирования при срабатывании сигнализации режимных и иных помещений и при осложнении оперативной обстановки, до приезда комплексных сил, в том числе правоохранительных органов
43
В зависимости от особенностей функционирования различных видов объектов и установленной системы охраны, персонал охранных подразделений объекта может вооружаться служебным гладкоствольным длинноствольным и короткоствольным оружием, огнестрельным бесствольным, газовым оружием с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическим оружием, а также специальными средствами на условиях и по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан в области охранной деятельности и государственного контроля за оборотом отдельных видов оружия.
45
Для выполнения функций и оперативного управления персоналом, охранные подразделения объекта оснащаются как минимум одним из перечисленных средств связи и оповещения:
1
городская телефонная связь (телефонная сеть общего пользования;
2
внутренняя телефонная связь объектa;
3
прямая телефонная связь между постами охраны;
4
радиосвязь и устройства персонального радиовызова.
5
мобильная связь
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий

Параграф 1. Профилактикалық және оқу іс шараларын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар
50
Меншік нысанына қарамастан, мұнай-газ саласындағы террористік тұрғыдан осал объектілердің иелері, басшылары немесе лауазымды адамдары террористік тұрғыдан осал объектілерде оның персоналымен профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастырады.
51
Террористік тұрғыдан осал объектілер бойынша күзет қызметтерін көрсету туралы шарттар жасасқан күзет қызметі субъектілері террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға және осы Нұсқаулыққа сәйкес өз персоналымен оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыру жөніндегі міндеттерді орындайды.
52
Тиісті дайындық деңгейін ұстап тұру мақсатында террористік тұрғыдан осал объектілердің меншік иелерімен, иелерімен, басшыларымен, жауапты лауазымды тұлғаларымен, персоналымен, күзет ұйымдарының қызметкерлерімен тақырыптық оқу-жаттығу іс-шаралары ұйымдастырылады.
57
Жоспардан тыс іс-шараларды қоспағанда, оқу-жаттығу іс-шараларының кезеңділігін объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз етуге қатысатын тартылатын күзет және өзге де ұйымдармен келісім бойынша террористік тұрғыдан осал объектілердің әкімшілігі оларды өткізудің жыл сайынғы жоспарлары/кестелері негізінде айқындайды, онда мыналар көрсетіледі:
1
Оқу-жаттығу іс-шарасының тақырыбы;
2
объектінің атауы, Өткізу күні мен уақыты;
3
қатысушылардың құрамы;
4
Қатысушылар үшін кіріспе тапсырмалар
59
Нұсқама түріндегі практикалық және теориялық оқу-жаттығу іс-шаралары жеке не топтық нысанда өткізіледі, оқу жаттығулары (оқу-жаттығу сабақтары) не оқу-жаттығулар бір үлгідегі объектілердің қызметкерлер тобымен өткізіледі.
60
Жоспарлы нұсқама жарты жылда кемінде бір рет немесе жұмыс әдісіне (вахталық, ауысымдық, маусымдық) байланысты жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Жоспарлы нұсқама жеке немесе қызметкерлер тобы үшін жүргізіледі.
Параграф 2. Оқу-жаттығу сабақтарын /оқу-жаттығуларды/эксперименттерді ұйымдастыру және өткізу ерекшеліктері
66
Оқу-жаттығу сабақтарына /оқу-жаттығуға дайындық кезеңінде оларды өткізу жоспары жасалады, онда оқу-жаттығу сабақтарының /оқу-жаттығулардың уақыты мен орны, оқу-жаттығу жетекшісі, қатысушылардың құрамы, міндеттері мен іс-әрекеттері, оқытудың болжамды шешімдері мен материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі көрсетіледі. Жоспарға қоса берілетін кіріспе міндеттер әзірленуде.
68
Оқу-жаттығу сабақтарының /оқу-жаттығудың соңғы кезеңінде міндетті түрде оның талдауы жүргізіледі, оның барысында бағаланады:
1
қатысушылардың іс-әрекеттері, келіп түскен сигналдарға және кіріспе сигналдарға жедел әрекет ету;
2
қолда бар күштер мен құралдарды тартудың штаттық нұсқасын қолдану;
3
қатысушылардың қиын жағдайларда практикалық міндеттерді жедел шешуге дайындығы және әрекет ету қабілеті;
4
тартылған күштер мен құралдар жабдықтарының белгіленген талаптарға сәйкестігі.

Параграф 1. Общие требования к организации профилактических и учебных мероприятий
50
Владельцы, руководители или должностные лица объектов, уязвимых в террористическом отношении нефтегазовой отрасли, вне зависимости от форм собственности, организуют профилактические и учебные мероприятия на объектах, уязвимых в террористическом отношении с его персоналом
51
Субъекты охранной деятельности, заключившие договоры об оказании охранных услуг по объектам, уязвимых в террористическом отношении, исполняют обязанности по организации учебных мероприятий со своим персоналом согласно требованиям к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, и настоящей Инструкции
52
В целях поддержания надлежащего уровня подготовленности с собственниками, владельцами, руководителями, ответственными должностными лицами, персоналом объектов, уязвимых в террористическом отношении, работниками охранных организаций, организуются тематические учебные мероприятия.
57
Периодичность учебных мероприятий, за исключением внеплановых, определяется администрацией объектов, уязвимых в террористическом отношении по согласованию с привлекаемыми охранными и иными организациями, участвующими в обеспечении антитеррористической защиты объекта, на основании ежегодных планов/графиков их проведения, в которых указываются:
1
тема учебного мероприятия;
2
наименование объекта, дата и время проведения;
3
состав участников;
4
вводные задачи для участников
59
Практические и теоретические учебные мероприятия в виде инструктажа проводятся в индивидуальной либо групповой форме, учебные тренировки (учебно-тренировочные занятия) либо учения проводятся с группой работников однотипных объектов.
60
Плановый инструктаж проводится не реже одного раза в полугодие или, в зависимости от метода работы (вахтовый, сменный, сезонный), не реже одного раза в год. Плановый инструктаж проводится индивидуально или для группы работников.
Параграф 2. Особенности организации и проведения учебно-тренировочных занятий учений и экспериментов
66
В период подготовки к учебно-тренировочным занятиям /учению составляется план их проведения, в котором отражаются время и место проведения, руководитель учебно-тренировочных занятий /учения, состав, обязанности и действия участников, предполагаемые решения и материально-техническое обеспечение учения. Разрабатываются вводные задачи, которые прилагаются к плану.
68
На заключительном этапе учебно-тренировочных занятий /учения в обязательном порядке производится его разбор, в ходе которого оцениваются:
1
действия участников, оперативность реагирования на поступающие сигналы и вводные;
2
применение штатного варианта задействования имеющихся сил и средств;
3
готовность участников к оперативному решению практических задач в сложных условиях и умение действовать;
4
соответствие экипировки задействованных сил и средств установленным требованиям.

Параграф 3. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын құжаттау
72
Оқу-жаттығу іс-шараларын өткізу туралы оқу-жаттығу іс-шараларын есепке алу журналына немесе электрондық тіркелімге жазу жүргізіледі
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Параграф 1. Объектіде терроризм актісін дайындау немесе жасау туралы хабарлама алған кезде объектілердің меншік иелерінің, иелерінің, басшыларының іс-қимыл тәртібі
78
Объектіге күзет қызметтерін көрсету туралы шарт жасасқан объектілердің басшылары, меншік иелері, күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету шеңберінде алғашқы ден қою алгоритмдерін әзірлейді:

Параграф 3. Документирование профилактических и учебных мероприятий
72
О проведении учебных мероприятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий или в электронном регистре, в котором указываются:
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
Параграф 1. Порядок действий собственников, владельцев, руководителей объектов при получении сообщения о подготовке или совершении акта терроризма на объекте
78
Руководители, собственники объектов, руководители субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозу совершения или совершение акта (актов) терроризма разрабатывают алгоритмы первичного реагирования:

5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және айналысқа қойылатын талаптар
Параграф 1. Террористік тұрғыдан осал объектінің паспортын әзірлеу тәртібі
84
Объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспорты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бірлескен бұйрығымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес электрондық нұсқаны бір мезгілде әзірлей отырып, екі данада жасалады.
85
Паспорт брошюра, жұмсақ немесе қатты мұқабалы кітап және пластикалық мөлдір мұқаба түрінде жасалынады. Паспортқа қосымшалар паспортпен бірдей түрде жасалынады, бірақ көп болған жағдайда оларды бөлек қалтаға (байланыстырғышқа) тігіледі.
86
Төлқұжат және барлық қосымшалар А4 форматында және одан үлкен болуы тиіс.
87
Паспорт екі қағаз және екі электрондық данада жасалады.
88
Паспорт және оған қосымшалар "қызметтік пайдалануға арналған" құжаттар болып табылады. Ұйымның басшысы немесе объектінің терроризмге қарсы қорғалуына жауапты адам паспортты әзірлеуге, оны келісуге, сақтауға, жаңартуға және паспортқа байланысты басқа да қажетті функцияларға жауапты адамдарды бұйрықпен тағайындайды.
97
Аумақтық тізбеге енгізілген объект паспортының жобасын, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, нұсқаулықта айқындалған лауазымды адам келіседі.
98
Келісілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде паспортты (оның ішінде оны жаңарту кезінде) объектінің құқық иесі болып табылатын ұйымның меншік иесі, иесі немесе ұйымның, бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Параграф 2. Объектілердің паспорттарын есепке алу және сақтау, жедел штабқа беру тәртібі
102
Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) қолжетімділігі шектеулі құжаттармен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес террористік тұрғыдан осал объектінің құқық иесі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған террористік тұрғыдан осал объектінің жауапты тұлғасында немесе бөлімшесінде сақталады.

Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта уязвимого в террористическом отношении
Параграф 1. Порядок разработки паспорта объекта уязвимого в террористическом отношении
84
Паспорт антитеррористической защищенности объекта составляется в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта, согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32950) и согласно требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305.
85
Паспорт оформляется в виде брошюры, книги с мягким или твердым переплетом и пластиковой прозрачной обложкой. Приложения к паспорту оформляются в том же виде, как и паспорт, но в случае большого количества подшиваются в отдельную папку (скоросшиватель).
86
Паспорт и все приложения должны быть формата А4 и больше.
87
Паспорт составляется в двух бумажных и двух электронных экземплярах.
88
Паспорт и приложения к нему являются документами "Для служебного пользования". Руководитель организации или лицо ответственное за антитеррористическую защищенность объекта назначает приказом лиц ответственных за разработку паспорта, его согласование, хранение, обновление и другие необходимые функции, связанные с паспортом.
97
Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, согласовывается должностным лицом, определенным в инструкции, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
98
В течение десяти рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) собственником, владельцем или руководителем организации, подразделения организации, являющейся правообладателем объекта.
Параграф 2. Порядок обращения, учҰта и хранения паспортов объектов, передачи в оперативный штаб
102
Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится у ответственного лица или в подразделении объекта уязвимого в террористическом отношении, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта уязвимого в террористическом отношении, согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с документами ограниченного доступа.

103
Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (CD-диск немесе өзге де электрондық жеткізгіш) Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне де жіберіледі.
104
Паспортты сақтау сейфте немесе металл шкафта, мөрленген түрде жүзеге асырылады. Паспорттың объектіде сақталатын орны осы рұқсатты алған адамдардың және жедел кезекші объектінің сақталуы мен оған қолжетімділігі ескеріле отырып айқындалады.
105
Сейф кілттерінің бір данасы жедел кезекші объектіде тубуста немесе конвертте мөрленген түрде сақталады. Қалған кілттер жауапты адамдарда болады.
111
Паспорт толық ауыстырылуға жатады:
1
кем дегенде бес жылда бір рет;
2
паспорт мәтінінің жартысынан астамына түзетулер енгізілген жағдайда

103
Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (CD-диск или иной электронный носитель) также направляется в территориальные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан.
104
Хранение паспорта осуществляется в сейфе или металлическом шкафу, в опечатанном виде. Место хранения паспорта на объекте определяется с учетом сохранности и доступности к нему лицам, получившим на это разрешение, и оперативного дежурного объекта.
105
Один экземпляр ключей от сейфа храниться у оперативного дежурного объекта в опечатанном виде в тубусе или конверте. Остальные ключи находятся у ответственных лиц.
111
Паспорт подлежит полной замене:
1
не реже одного раза в пять лет;
2
в случае внесения корректив в более чем половину пунктов текста паспорта

Параграф 3. Объектілердің паспорттарын жою тәртібі
112
Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға тиіс.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға қойылатын талаптар
Параграф 1. Объектілерді инженерлік-техникалық нығайтуға қойылатын жалпы талаптар
118
Объектілерде қолданылатын техникалық қорғау құралдарының кешендерінің құрамында ерекшелігіне қарай мынадай негізгі құрылымдық компоненттер (функционалдық жүйелер) бөлінеді:
күзет және дабыл сигнализациясы (оның ішінде мобильді немесе стационарлық Дабыл беру құралдары – "дабыл түймелері");
кіруді басқару және басқару;
телевизиялық күзет жүйелері;
жедел байланыс және құлақтандыру;
ақпаратты қорғау;
электрмен жабдықтау;
жарықтандыру;
ескертулер;
ұшқышсыз ұшу аппараттарына қарсы іс-қимыл жүйесі.

Параграф 3. Порядок уничтожения паспортов объектов
112
Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
Параграф 1. Общие требования к инженерно-технической укрепленности объектов
118
В составе применяемых на объектах комплексах технических средств охраны выделяются следующие основные структурные компоненты (функциональные системы) в зависимости от специфики:
охранной и тревожной сигнализации (в том числе мобильные либо стационарные средства подачи тревоги - "тревожные кнопки");
контроля и управления доступом;
системы охранные телевизионные;
оперативной связи и оповещения;
защиты информации;
электропитания;
освещения;
оповещения;
системы противодействия беспилотным летательным аппаратам.

119
Объектілерді қорғау жүйелерінің тиімділігін арттыру, объектілерде қойылған міндеттерді орындау үшін күзет персоналына қажетті жағдайлар жасау үшін инженерлік қорғау құралдары қолданылады, оларға инженерлік құрылыстар, конструкциялар және физикалық кедергілер жатады.
122
Террористік тұрғыдан осал объектілерді күзет телевизиялық жүйелермен және құлақтандыру жүйелерімен жарақтандыру міндетті түрде жүргізіледі.
123
Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және "Саралану және барабарлық қағидаттарын ескере отырып, террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 Қаулысы негізінде Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
125
Объектілер күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару, жарықтандыру, бейнебақылау жүйесінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
126
Күзет және дабыл сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару жүйелерінде негізгі желілік қоректендіру болмаған кезде жабдықтың кемінде 2 сағат жұмыс істеуін қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдауы бар үздіксіз қоректендіру көздері болуға тиіс.
127
Электр қуатының дербес резервтік көздері кіруді бақылау және басқару жүйесінің, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын қамтамасыз етуі тиіс:
қалалық типтегі қалалар мен кенттерде - кемінде 24 сағат
ауылдық жерлерде - кемінде 48 сағат
қол жетпейтін аудандарда - кемінде 72 сағат
Параграф 4. Өндірістік объектілерді инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыру
129
Аумағы бар объектілер периметрі бойынша адамдардың еркін өтуіне және көлік құралдарының объектіге және объектіден бақылау-өткізу пунктін айналып өтуіне кедергі келтіретін қоршаумен жабдықталады.
135
Сыртқы қоршауда сырттан ашуға болатын есіктердің, қақпалардың, шарбақ қақпалардың, сондай-ақ саңылаулардың, сынықтардың және басқа да зақымдардың болуына жол берілмейді.
136
Қойма аумағында және оның айналасындағы тыйым салынған аймақта ағаштар мен бұталар, құрғақ шөптер және басқа да тез тұтанатын заттар жиналады. Қоршауға оның периметрінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттардан басқа жапсаржайлар қосылуына жол берілмейді, бұл ретте ғимараттардың бірінші қабаттарының, сондай-ақ кіреберіс күнқағарлардан, өрт сатыларынан және қорғалмайтын аумаққа шығатын іргелес құрылыстардың шатырларынан қолжетімді кейінгі қабаттардың терезелері инженерлік-техникалық қорғау құралдарымен жабдықталады, олар қажет болған жағдайларда жабу.

119
Для повышения эффективности систем защиты объектов, создания необходимых условий персоналу охраны для выполнения поставленных задач на объектах применяются инженерные средства защиты, к которым относятся инженерные сооружения, конструкции и физические барьеры.
122
Оснащение объектов, уязвимых в террористическом отношении системами охранными телевизионными и системами оповещения производится в обязательном порядке.
123
Подключение к Национальной системе видеомониторинга осуществляется согласно Правилам функционирования Национальной системы видео мониторинга на основании Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 418 "Об информатизации" и Постановления Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, учитывая принципы дифференцированности и адекватности".
125
Объекты оснащаются системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения бесперебойной работы системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом, освещения, видеонаблюдения, за исключением опасных производственных объектов, где имеется вероятность аварийного выброса взрывоопасных веществ.
126
Системы охранной и тревожной сигнализации, контроля и управления доступом должны содержать источники бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования не менее 2 часов при отсутствии основного сетевого питания.
127
Автономные резервные источники электрического питания должны обеспечивать работу системы контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
в городах и поселках городского типа - не менее 24 часов
в сельских районах - не менее 48 часов
в труднодоступных районах - не менее 72 часов
Параграф 4. Оснащение производственных объектов инженерно-техническим оборудованием
129
Объекты, имеющие территорию, оборудуются по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта минуя контрольно-пропускной пункт.
135
Не допускается во внешнем ограждении наличие дверей, ворот, калиток, которые возможно открыть снаружи, а также лазов, проломов и других повреждений.
136
На территории склада и запретной зоны вокруг него убираются деревья и кустарники, сухая трава и другие легковоспламеняющиеся предметы. Не допускается примыкание к ограждению пристроек, кроме зданий, являющихся частью его периметра, при этом окна первых этажей зданий, а также последующих этажей, доступные с подъездных козырьков, пожарных лестниц и крыш примыкающих строений, выходящих на неохраняемую территорию, оборудуются инженерно-техническими средствами защиты, которые в необходимых случаях закрываются.

138
Қақпалар объект аумағына автомобиль және теміржол кіреберістерінде орнатылады.
146
Өткізу режимі орнатылған объект адамдардың өтуі және көліктің өтуі үшін бақылау-өткізу пунктімен жабдықталады.
152
Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалары мен жабындары) құқыққа қайшы сипаттағы әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және жақсы көрінуге тиіс.
153
Персонал мен автокөліктің өтуіне арналған бақылау-өткізу пункті кіруді бақылау және басқару жүйелерімен жарақтандырылады.
154
Көліктік бақылау-өткізу пункттері автокөлік құралдарының өтуін бақылаудың механикалық немесе автоматты құралдарымен жабдықталады.
155
Ашу, өту (өту) механизмдерін, жарықтандыруды және стационарлық тексеру құралдарын басқару құрылғылары болған кезде бақылау-өткізу пунктінің үй-жайында немесе оның сыртқы қабырғасында күзетілетін аумақ жағынан орналастырылуға тиіс.
158
Бақылау-өткізу пунктінің үй-жайы объект иесінің қалауы бойынша дабыл сигнализациясымен жабдықталуы мүмкін және бақылау-өткізу пунктінде күзет бейнебақылау жүйесі болмаған және жедел қауіпсіздік орталығымен екі жақты байланыс болмаған кезде міндетті болып табылады.
160
Күзет теледидары жүйесімен жабдықталады:
объектіде орнатылған камералардан периметрді көру мүмкіндігі болмаған кезде аумақтың периметрі;
1
бақылау-өткізу пункттері;
2
негізгі және қосалқы кірістер;
162
Тәуліктің қараңғы уақытында қорғалатын аймақ телевизиялық камералардың сезімталдығынан төмен жарықтандырылған кезде объект (объект аймағы) жеткіліксіз жарық жағдайында жарықтандыруды қамтамасыз ететін құралдармен жабдықталады. Жарықтандыру аймақтары телевизиялық камералардың көру аймағына сәйкес келеді.
163
Қорғалатын объект аумағының, ғимаратының периметрі жарықтандыру жүйесімен жабдықталады. Жарықтандыру аумақты қоршаудың, ғимараттың периметрінің көрінуіне қажетті жағдайларды қамтамасыз етуі тиіс. Жарықтандыру заңсыз әрекеттерді көруге мүмкіндік береді.
168
Кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықтау қажет:
1
объектіге негізгі және қызметтік кіреберістер. Қызметтік кірістерді пайдалану жиілігіне және объектінің/ғимараттың маңыздылығына байланысты қызметтік кірулер арқылы кіруді бақылау және басқару жүйесі арқылы да, қызметтік кірістерді пайдалану аудитін жүргізуге мүмкіндік беретін балама жүйелер арқылы да бақылауға болады;
2
қауіпті қызметтік үй жайларға есіктер;
3
күзет бөлімшелерінің бақылау-өткізу пункті ғимараттарының басты және қызметтік есіктері, бұл ретте, егер бақылау-өткізу пункттері 24/7 режимінде пайдаланылса және онда өзінің тікелей міндеттерін орындайтын күзет қызметкерлері тұрақты болса, онда бақылау-өткізу пунктінің үй-жайына кіруді бақылау және басқару жүйесін СКУД-қа кіруді жабдықтау талап етілмейді;
4
орталықтандырылған бақылау пульті үй жайларының басты және қызметтік есіктері;

138
Ворота устанавливаются на автомобильных и железнодорожных въездах на территорию объекта.
146
Объект, на котором установлен пропускной режим, оборудуется контрольно-пропускным пунктом для прохода людей и проезда транспорта.
152
Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и иметь хороший обзор.
153
Контрольно-пропускной пункт для прохода персонала и автотранспорта оснащаются системами контроля и управления доступом.
154
Транспортные контрольно-пропускные пункты оборудуются механическими или автоматическими средствами контроля проезда автотранспортных средств.
155
Устройства управления механизмами открывания, прохода (проезда), освещением и стационарными средствами досмотра при наличии, должны размещаться в помещении контрольно-пропускного пункта или на его наружной стене со стороны охраняемой территории.
158
Помещение контрольно-пропускного пункта может оборудоваться тревожной сигнализацией по усмотрению собственника объекта и является обязательной при отсутствии системы охранного видеонаблюдения на контрольно-пропускном пункте и отсутствии двухсторонней связи с оперативным центром безопасности.
160
Системой охранного телевидения оборудуются:
периметр территории при отсутствии возможности просмотра периметра с камер, установленных на объекте;
1
контрольно-пропускные пункты;
2
главные и запасные входы;
162
В темное время суток, при освещенности охраняемой зоны ниже чувствительности телевизионных камер, объект (зона объекта) оборудуется средствами, обеспечивающими освещение в условиях недостаточной освещенности. Зоны освещения совпадают с зоной обзора телевизионных камер.
163
Периметр территории, здания охраняемого объекта оборудуется системой освещения. Освещение обеспечивает необходимые условия видимости ограждения территории, периметра здания. Освещение обеспечивает возможность видеть противоправные действия.
168
Системой контроля и управления доступом необходимо оборудовать:
1
главный и служебные входы на объект. В зависимости от частоты использования служебных входов и критичности объекта/здания, доступ через служебные входы может контролироваться как посредством системы контроля и управления доступом, так и альтернативными системами, которые позволяют проводить аудит использования служебных входов;
2
двери в критические служебные помещения;
3
главные и служебные двери зданий контрольно-пропускного пункта подразделений охраны, при этом, если контрольно-пропускные пункты используются в режиме 24/7 и в нем постоянно находятся сотрудники охраны, выполняющие свои непосредственные обязанности, то оборудовать доступ системой контроля и управления доступом систему контроля и управления доступом в помещение контрольно-пропускного пункта не требуется;
4
главные и служебные двери помещений пульта централизованного наблюдения;

172
Орталықтандырылған қауіпсіздік пульті операторының басып кіруі туралы хабарлау мүмкіндігі болған кезде күзет теледидары жүйесін күзет дабылы ретінде пайдалануға жол беріледі.
178
Объектілер персоналды және объектіге келушілерді штаттан тыс жағдайдың туындауы (терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі және туындаған салдарлар туралы) туралы жедел хабардар ету және олардың іс-қимылдарын үйлестіру мақсатында хабарлау жүйелерімен және құралдарымен жарақтандырылады.
179
Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады, олар мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1
ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарық сигналдарын беру;
2
қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, персонал мен объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын таратуға;
3
жедел байланыс құралдарының көмегімен сөйлеу ақпаратын таратуға жол беріледі.
180
Хабарлау дабылын жеткізу "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі 188-V ҚРЗ Қазақстан Республикасының Заңының нормаларына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
182
Өндірістік объектілердегі инженерлік-техникалық жабдықтың негізгі сипаттамалары
183
Объектілердің кіреберіс есіктері жарамды, есіктің жақтауына жақсы сай болуы және объектінің үй-жайларын қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
185
Қосжарнақты есіктер есік жапырағының үстіңгі және астыңғы жағына Орнатылатын бекіткіш ысырмалармен (шпингалеттермен) жабдықталуы тиіс.
186
Қауіптілігі жоғары ғимаратқа бөгде адамдардың еркін кіруі бар орталық және қосалқы кіреберістердің есік ойықтары (тамбурлары), олардың жанында күзет бекеттері болмаған кезде қосымша құлыпталатын есікпен жабдықталуы тиіс.
189
Қорғалатын объектінің барлық үй-жайларындағы терезе конструкциялары (терезелер, желдеткіштер, фрамугалар) шынылануы, сенімді және жарамды құлыптау құрылғылары болуы тиіс.
190
Терезе конструкцияларын металл торлармен жабдықтау қажеттілігі бойынша шешімді объектінің меншік иесі объектінің қауіпсіздік қызметінің консультациясы кезінде, қатерді, осалдықты, тартымдылықты және қатерді іске асыру кезіндегі салдарларды ескере отырып алынған тәуекелдерді бағалау негізінде қабылдайды.
192
Торлар терезенің ашылуын сенімді қорғауды да, төтенше жағдайларда адамдарды үй-жайдан тез эвакуациялауды да қамтамасыз етуі тиіс.
194
Жедел байланыс жүйесі мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1
жедел байланыс жүйелері үшін белгіленген тәртіппен бөлінген жиілік диапазонындағы жұмыс;
2
күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтары арасындағы екіжақты радиобайланыс;
3
қызмет көрсету аумағы шегінде күзет нарядтары арасындағы екіжақты радиобайланыс;
4
қорғалатын объектілерде және іргелес аумақта белгіленген байланысты қамтамасыз ету үшін жеткілікті сыйымдылық және қызмет көрсету аймағы;
5
берілетін ақпаратты қорғау.

172
Допускается использование системы охранного телевидения в качестве охранной сигнализации при наличии возможности оповещения о вторжении оператора централизованного пульта безопасности.
178
Объекты оснащаются системами и средствами оповещения в целях оперативного информирования персонала и посетителей объекта о возникновении внештатной ситуации (об угрозе совершения или совершения акта терроризма и возникших последствиях) и координации их действий.
179
Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые должны обеспечивать:
1
подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2
трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта;
3
допускается трансляция речевой информации при помощи средств оперативной связи.
180
Доведение сигналов оповещения должно осуществляться согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" от 11 апреля 2014 года № 188-V.
182
Основные характеристики инженерно-технического оборудования на производственных объектах
183
Входные двери объектов должны быть исправными, хорошо подогнанными под дверную коробку и обеспечивать защиту помещений объекта.
185
Двустворчатые двери должны оборудоваться стопорными задвижками (шпингалетами), устанавливаемыми в верхней и нижней части дверного полотна.
186
Дверные проемы (тамбуры) центрального и запасных входов в здание повышенной опасности со свободным доступом посторонних лиц, при отсутствии около них постов охраны, следует оборудовать дополнительной запирающейся дверью.
189
Оконные конструкции (окна, форточки, фрамуги) во всех помещениях охраняемого объекта должны быть остеклены, иметь надежные и исправные запирающие устройства.
190
Решение по необходимости оборудовании оконных конструкции металлическими решҰтками принимается собственником объекта при консультации Службы Безопасности объекта, на основании оценки рисков, полученных с учетов угрозы, уязвимости, привлекательности и последствии при реализации угрозы.
192
Решетки должны обеспечивать, как надежную защиту оконного проема, так и быструю эвакуацию людей из помещения в экстремальных ситуациях.
194
Система оперативной связи должна обеспечивать:
1
работу в диапазонах частот, выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи;
2
двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания;
3
двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания;
4
емкость и зону обслуживания, достаточные для обеспечения установленной связи на охраняемых объектах и прилегающей территории;
5
защиту передаваемой информации.

195
Объектіде ескерту жоспары жасалуы тиіс, оған мыналар кіреді:
1
лауазымдық міндеттері штаттан тыс жағдайлардың салдарын болғызбау немесе жою жөніндегі іс-шараларға қатысу көзделген қызметкерлерді шақыру схемасы;
2
штаттан тыс жағдайларда қызметкерлердің әрекеттерін реттейтін нұсқаулар;
3
эвакуациялау жоспарлары;
4
Хабарлау дабыл жүйесі.
196
Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдардың үнемі немесе уақытша болатын барлық орындарында қажетті естуді қамтамасыз етуі тиіс.
197
Теңіз объектілеріндегі (аралдардағы)инженерлік-техникалық нығайтудың, қауіпсіздік режимінің өзіндік ерекшеліктері
198
Өткізу режимі стационарлық бекеттерді, бақылау-өткізу пункттері және көлік құралдарын механикалық немесе автоматты бақылау құралдарын орнату қажеттілігін көздемейді.
1
Кіруді бақылау кемелерді арқандап байлау орындарында, айлақтарда жүзеге асырылады
2
Кіруді бақылау арнайы жабдықталған терминалдарда, әуе көлігінің қону аудандарында жүзеге асырылады
3
Объектіде жұмыс істейтін кемелер белгіленген үлгідегі көлік рұқсаттамаларымен қамтамасыз етіледі.
4
объект жақындап келе жатқан кемелерді, кез келген үлгідегі және көлемдегі қайықтарды ерте анықтау және уақтылы ден қою үшін арнайы стационарлық жабдықтармен жабдықталады.
201
Күзет ұйымы қызметкерлерінің санып келіп түскен адамдарға, багажға және жүктерге, сондай-ақ объектінің периметрін күзетуге үздіксіз бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс. Күзет ұйымы қызметкерлерінің санын одан әрі ұлғайту, объектінің меншік иесінің қалауы бойынша сол жерде әрекет ету топтарының болуы.

195
На объекте разрабатывается план оповещения, который включает в себя:
1
схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
2
инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях;
3
планы эвакуации;
4
систему сигналов оповещения.
196
Количество оповещателей и их мощность должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
197
Специфические особенности инженерно-технической укрепленности, режима безопасности на морских объектах (островах)
198
Пропускной режим не предусматривает необходимости установки стационарных постов, контрольно-пропускного пункта и механических или автоматических средств контроля транспортных средств:
1
Контроль доступа осуществляется в местах швартовки судов, на причалах
2
Контроль доступа осуществляется в специально оборудованных терминалах, в районах приземления воздушного транспорта
3
Суда работающие на объекте обеспечиваются транспортными пропусками установленного образца.
4
Объект снабжается специальным стационарным оборудованием, для раннего выявления приближающихся судов, лодок любого типа и размера и своевременного реагирования
201
Количество сотрудников охранной организации должно обеспечивать осуществление непрерывного контроля за прибывающими людьми, багажом и грузов, а также охраны периметра объекта. Дальнейшее увеличение количества сотрудников охранной организации, наличие групп быстрого реагирования на месте, на усмотрение собственника объекта.