BSL-2/3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Микроорганизмдердің тәуекел топтары, биологиялық қауіптілік өлшемшарттары, зертханалар мен қызметкерлерге қойылатын талаптар. Биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-шаралар, биологиялық қауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Биологиялық тәуекелдерді азайту бойынша іс-шаралар: инженерлік-техникалық іс-шаралар (оның ішінде зертхананы жобалау, зертхана жабдығы, материалдар, құрылыстар), әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар (оның ішінде саясат, стандарттар және басшылық қағидаттары, бұйрықтар, СОР, жазбалар, хаттамалар, шарттар), практикалық әдістер мен рәсімдер (тиімділігі іс жүзінде дәлелденген рәсімдер мен әдістер), ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқарудың тиімділігін бағалауға қойылатын талаптар: күнделікті жедел бақылау, мерзімді мониторинг және (немесе) аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсынымдар. Маманға қойылатын талаптар, оның функционалдық міндеттері.
Оқыту нәтижелері
Зертханалардың биоқауіпсіздік деңгейлері, микроорганизмдердің тәуекел топтары, зертханалар мен қызметкерлерге қойылатын талаптарды біледі. Биологиялық тәуекелдерді басқару біледі: биологиялық тәуекел ұғымы, биологиялық тәуекелді бағалау, биологиялық тәуекелді азайту жөніндегі іс-шаралар, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Биологиялық тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-шараларды біледі: инженерлік-техникалық іс-шаралар, әкімшілік және ұйымдастырушылық іс-шаралар, практикалық әдістер мен рәсімдер, ЖҚҚ. Биологиялық тәуекелдерді басқарудың тиімділігін бағалауға қойылатын талаптарды біледі: күнделікті операциялық бақылау, мерзімді аудит, сыртқы инспекция, талдау және ұсыныстар. Маманға қойылатын талаптар, оның функционалдық міндеттерін біледі.
Пәннің атауы
ABS L-3 биологиялық қауіпсіздік деңгейіндегі зертханаларда жұмыс істеу дағдылары
Пәннің мазмұны
Инфекция жануарлармен жұмыс істеу кезіндегі зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттар. Биологиялық қорғаныштың барынша жоғары зертханалары: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат беру, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзудің НЕРА инженерлік жүйелері, сарқынды суларды өңдеу, VHP деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен манипуляциялар жүргізу кезінде және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелді басқару жүйесі: биологиялық тәуекелді бағалау, бақылау іс-шаралары, биоқауіпсіздік тиімділігін бағалау, биологиялық тәуекелдерді ауыстыру немесе алып тастау, жол берілетін биологиялық тәуекел. Зертханалық жануарларға күнделікті күтім жасау: тамақтандыру, суару және трансплантациялау. ЖҚҚ-рын пайдалану және жануарлармен жұмыс істеу үшін персоналды даярлау. Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптар. Эксперименттік виварияда құжаттаманы жүргізу.
Оқыту нәтижелері
Инфекция жануарлармен жұмыс кезінде зертханалық биоқауіпсіздік бойынша халықаралық және ұлттық стандарттарды біледі. Ең жоғары биологиялық қорғаныш бар зертханаларға қойылатын талаптарды біледі: шлюздер, үй-жайларды аймақтарға бөлу, авторландырылған рұқсат, теріс қысым аймақтарын құра отырып, ауаны сүзудің НЕРА инженерлік жүйелері, ағынды суларды өңдеу, VHP деконтаминациясы, зертханалық жарақтандыру және жабдықтар, эксперименттік жануарларды ұстауға арналған жеке желдетілетін кешендер. Зертханалық жануарлармен манипуляция жүргізу және оларға күтім жасау кезінде биологиялық тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана алады. Зертханалық жануарларға күнделікті күтім жасау қағидаларын біледі: тамақтандыру, суару және трансплантациялау. Жануарлармен жұмыс кезінде ЖҚҚ-рын пайдалану қағидаларын және тәжірибелік виварияда құжаттама жүргізу қағидаларын біледі. Инфекцияланған биологиялық қалдықтарды залалсыздандыруға және оларды кәдеге жаратуға қойылатын талаптарды біледі.

Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности BSL-2/3
Содержание дисциплины
Группы риска микроорганизмов, критерии биологической опасности, требования к лабораториям и персоналу. Понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия (в том числе проектирование лаборатории, оборудование лаборатории, материалы, сооружения), административные и организационные мероприятия (в том числе политика, стандарты и руководящие принципы, приказы, СОП, записи, протоколы, договоры), практические методы и процедуры (процедуры и методы, эффективность которых доказана на практике), СИЗ. Требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический мониторинг и (или) аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Результаты обучения
Знает уровни биобезопасности лабораторий, группы риска микроорганизмов, требования к лабораториям и персоналу. Знает об управлении биологическими рисками: понятие биологический риск, оценка биологического риска, мероприятия по снижению биологических рисков, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Знает мероприятия по снижению биологических рисков: инженерно-технические мероприятия, административные и организационные мероприятия, практические методы и процедуры, СИЗ. Знает требования к оценке эффективности управления биологическими рисками: ежедневный оперативный контроль, периодический аудит, внешняя инспекция, анализ и рекомендации. Знает требования к специалисту, его функциональные обязанности.
Наименование дисциплины
Навыки работы в лабораториях уровня биологической безопасности ABSL-3
Содержание дисциплины
Международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработка сточных вод, VHP деконтаминация, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально - вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Система управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными и при уходе за ними: оценка биологического риска, контрольные мероприятия, оценка эффективности биобезопасности, замена или исключение биологических рисков, допустимый биологический риск. Рутинный уход за лабораторными животными: кормление, поение и пересадка. Использование СИЗ, подготовка персонала для работы с животными. Требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации. Ведение документации в экспериментальном виварии.
Результаты обучения
Знает международные и национальные стандарты по лабораторной биобезопасности при работе с инфицированными животными. Знает требования к лаборатории с максимальной биологической защитой: шлюзы, зонирование помещений, авторизованный допуск, инженерные системы НЕРА фильтрации воздуха с созданием зон отрицательного давления, обработку сточных вод, VHP деконтаминацию, лабораторное оснащение и оборудование, индивидуально-вентилируемые комплексы для содержания экспериментальных животных. Умеет применять систему управления биологическими рисками при проведении манипуляций с лабораторными животными и при уходе за ними. Знает правила рутинного ухода за лабораторными животными: кормление, поение и пересадка. Знает правила использования СИЗ при работе с животными и правила ведения документации в экспериментальном виварии. Знает требования к обеззараживанию инфицированных биологических отходов и их утилизации.

2-тарау. Оқу жүктемесінің көлемі және бақылау нысаны
1. Обаға қарсы күрес станцияларының мамандары үшін "Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" бойынша кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау 30 кредит (900 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Денсаулық сақтау саласындағы биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
120
Емтихан
Патогендігі I-II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және микробиологиясы
150
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
300
Емтихан
Патогендігі I-II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
146
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Тестілеу
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
30/900
2. Зертхана мамандары үшін "Патогендігі II топтардағы аса қауіпті инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" бойынша кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау 21 кредит (630 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Денсаулық сақтау саласындағы биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
240
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Сынақ
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
21/630
3. Зертхана мамандары үшін "Патогендігі II топтардағы инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" бойынша кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау 21 кредит (630 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Денсаулық сақтау саласындағы биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Патогендігі II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және микробиологиясы
90
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
240
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Сынақ
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы

Глава 2. Объем учебной нагрузки и форма контроля
1. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности", для специалистов противочумных станций, 30 кредитов (900 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
120
Экзамен
Эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности
150
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
300
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I-II группы патогенности, полевая биобезопасность
146
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Тестирование
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
30/900
2. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций II группы патогенности", для лабораторных специалистов, 21 кредит (630 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций II группы патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
240
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Зачет
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
21/630
3. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпидемиология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности" для лабораторных специалистов, 21 кредит (630 часов)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Эпидемиология и микробиология инфекций II группы патогенности
90
Экзамен
Лабораторная диагностика инфекций (практические занятия)
240
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Зачет
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого

21/630
4. Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог) үшін "Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және эпизоотологиясы" бойынша кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау 16 кредит (480 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Денсаулық сақтау саласындағы биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
136
Емтихан
Патогендігі I-II топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпизоотологиясы, далалық биоқауіпсіздік
160
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Сынақ
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
16/480
5. Зертханашылар үшін "Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы" бойынша кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау 16 кредит (480 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
116
Емтихан
Аса қауіпті инфекциялардың зертханалық диагностикасы (практикалық сабақтар)
240
Емтихан
Дезинфекциялық іс
60
Тестілеу
ГАЖ технология негіздері
60
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
16/480
6. "Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік" бойынша біліктілікті арттыру курсы 8 кредит (240 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Денсаулық сақтау саласындағы биоқауіпсіздік және биоқорғау мәселелері бойынша құқықтық реттеу
60
Емтихан
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
120
Емтихан
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
8/240
7. "Аса қауіпті инфекциялар кезіндегі биоқауіпсіздік және дезинфекциялық іс" бойынша біліктілікті арттыру курсы 4 кредит (120 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Дезинфекциялық іс
60
Тестілеу
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
8. "Биоқауіпсіздік және инфекциялық бақылау" бойынша біліктілікті арттыру курсы 4 кредит (120 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Инфекциялық бақылау
60
Тестілеу
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы

21/630
4. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности", для специалистов санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог), 16 кредитов (480 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
136
Экзамен
Эпизоотология особо опасных инфекций I-II группы патогенности, полевая биобезопасность
160
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Зачет
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
16/480
5. Профессиональная подготовка и переподготовка кадров "Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности", для лаборантов, 16 кредитов (480 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
116
Экзамен
Лабораторная диагностика особо опасных инфекций (практические занятия)
240
Экзамен
Дезинфекционное дело
60
Тестирование
Основы ГИС технологий
60
Экзамен
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
16/480
6. Курс повышения квалификации "Биобезопасность при особо опасных инфекциях I-II группы патогенности", 8 кредитов (240 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Правовое регулирование в сфере здравоохранения по вопросам биологической безопасности и биологической защиты
60
Экзамен
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
120
Экзамен
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
8/240
7. Курс повышения квалификации "Биобезопасность и дезинфекционноедело при особо опасных инфекциях", 4 кредита (120 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Дезинфекционное дело
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
8. Курс повышения квалификации "Биобезопасность и инфекционный контроль", 4 кредита (120 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Инфекционный контроль
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого

4/120
9. "ГАЖ технологиясы" бойынша біліктілікті арттыру курсы 4 кредит (120 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
ГАЖ технология негіздері
60
Тестілеу
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
4/120
10. "Зертханадағы биоқауіпсіздік негіздері" бойынша біліктілікті арттыру курсы 2 кредит (60 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Таңдау бойынша компонент
56
Тестілеу
Практикалық дағдылар
2
Емтихан
Қорытынды бақылау
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
11. "Биоқауіпсіздік және биоқорғау негіздері" бойынша біліктілікті арттыру курсы 2 кредит (60 сағат).
Пәннің атауы
Оқу жүктемесінің көлемі, кредитпен/сағатпен
бақылау нысаны
Биологиялық қауіпсіздік және биологиялық қорғау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, алғашқы көмек көрсету
30
Емтихан
Дезинфекциялық іс
26
Тестілеу
ГАЖ технология негіздері
2
Емтихан
Практикалық дағдылар
2
Тестілеу
Барлығы
2/60
3-тарау. Патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуге рұқсат алу үшін мамандарды даярлау және қайта даярлау нәтижелері бойынша берілетін мамандандыру
Атауы сертификаттау курсы
Оқытылатын контингент
Ұзақтығы
Берілетін мамандандыру
"Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы
Обаға қарсы күрес станцияларының мамандары
30 кредит
(900 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және диагностикасы
"Патогендігі II топтағы қауіпті инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы"
Зертханалардағы мамандар
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі ІІ топтағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және диагностикасы
"Патогендігі II топтағы қауіпті инфекциялық аурулардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы"
Зертханалардағы мамандар
21 кредит
(630 сағат)
Патогендігі ІІ топтағы инфекциялардың эпидемиологиясы және диагностикасы
"Патогендігі I-II топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және эпизоотологиясы"
Санитариялық-эпидемиологиялық қызмет маманы (биолог, зоолог немесе эпизоотолог, энтомолог)
16 кредит
(480 сағат)
Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың эпидемиологиясы және эпизоотологиясы
"Патогендігі І-ІІ топтардағы аса қауіпті инфекциялардың биоқауіпсіздігі, эпидемиологиясы және микробиологиясы"
Зертханашылар
16 кредит
(480 сағат)
Эпидемиология және зертханалық диагнотика негіздері

4/120
9. Курс повышения квалификации "ГИС технологии", 4 кредита (120 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах/кредитах
Форма контроля
Основы ГИС технологий
60
Тестирование
Дисциплина по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
4/120
10. Курс повышения квалификации "Основы биобезопасности в лаборатории" 2 кредита (60 часов).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Компонент по выбору
56
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
11. Курс повышения квалификации "Основы биологической безопасности и биозащиты", 2 кредита (60 часа).
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в кредитах/часах
Форма контроля
Биологическая безопасность и биологическая защита, безопасность и охрана труда, оказание первой помощи
30
Экзамен
Дезинфекционное дело
26
Тестирование
Практические навыки
2
Экзамен
Итоговый контроль
2
Тестирование
Итого
2/60
Глава 3. Специализация, присваиваемая по результатам подготовки и переподготовки специалистов для получения допуск обращению патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности
Наименование сертификационного курса
Обучающий контингент
Продолжительность
Присваиваемая специализация
"Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности"
Специалисты противочумных станций
30 кредитов
(900 часов)
Эпидемиология и диагностика особо опасных инфекций I-II группы патогенности
"Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций II группы патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпидемиология и диагностика особо опасных инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпидемиология и микробиология инфекционных заболеваний II группы патогенности"
Специалисты лабораторий
21 кредитов
(630 часов)
Эпидемиология и диагностика инфекций II группы патогенности
"Биобезопасность, эпидемиология и эпизоотология особо опасных инфекций I-II группы патогенности"
Специалисты санитарно-эпидемиологической службы (биолог, зоолог или эпизоотолог, энтомолог)
16 кредитов
(480 часов)
Эпидемиология и эпизоотология особо опасных инфекций I-II группы патогенности
"Биобезопасность, эпидемиология и микробиология особо опасных инфекций I-II группы патогенности"
Лаборанты
16 кредитов
(480 часов)
Эпидемиология и основы лабораторной диагностики