"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32169 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
116) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116) осы бұйрыққа 116-қосымшаға сәйкес "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
118) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"118) осы бұйрыққа 118-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;";
мынадай мазмұндағы 119), 120), 121) 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131), 132), 133) және 134) тармақшалармен толықтырылсын:
"119) осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан);
120) осы бұйрыққа 120-қосымшаға сәйкес "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
121) осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны (200.00-нысан);
122) осы бұйрыққа 122-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (220.00-нысан);
124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны (300.00-нысан);
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
127) осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны (700.00-нысан);

О внесении изменений и дополнений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32169
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункт 116) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 118) изложить в следующей редакции:
"118) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" согласно приложению 118 к настоящему приказу;";
дополнить подпунктами 119), 120), 121) 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131), 132), 133) и 134) следующего содержания:
"119) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) согласно приложению 119 к настоящему приказу;
120) правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" согласно приложению 120 к настоящему приказу;
121) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00) согласно приложению 121 к настоящему приказу;
122) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" согласно приложению 122 к настоящему приказу;
123) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) согласно приложению 123 к настоящему приказу;
124) правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" согласно приложению 124 к настоящему приказу;
125) форму декларации по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) согласно приложению 125 к настоящему приказу;
126) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" согласно приложению 126 к настоящему приказу;
127) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) согласно приложению 127 к настоящему приказу;

128) осы бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
129) осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны (880.00-нысан);
130) осы бұйрыққа 130-қосымшаға сәйкес "Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00 нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны (910.00-нысан);
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары;
133) осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның нысаны (920.00-нысан);
134) осы бұйрыққа 134-қосымшаға сәйкес "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Аталған нысан 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Аталған нысан 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Аталған нысан 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";

128) правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)" согласно приложению 128 к настоящему приказу;
129) форму декларации по плате за цифровой майнинг (форма 880.00) согласно приложению 129 к настоящему приказу;
130) правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)" согласно приложению 130 к настоящему приказу;
131) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) согласно приложению 131 к настоящему приказу;
132) правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" согласно приложению 132 к настоящему приказу;
133) форму декларации для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00) согласно приложению 133 к настоящему приказу;
134) правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" согласно приложению 134 к настоящему приказу.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)", утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2020 года по 31 декабря 2022 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)", утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)", утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года по 31 декабря 2022 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года по 31 декабря 2022 года.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Аталған нысан 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Аталған нысан 2022 жылғы 1 шілдеден бастап 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133 және 134-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылатын осы бұйрықтың 1-тармағының он жетінші және он сегізінші абзацтарын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
119-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
120-қосымша

в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года по 31 декабря 2022 года.";
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)", утвержденных указанным приказом:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2022 года по 31 декабря 2022 года.";
дополнить приложениями 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133 и 134 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года, за исключением абзацев семнадцатого и восемнадцатого пункта 1 настоящего приказа, которые распространяются на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года.
и.о. Заместителя Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 119 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 2
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 120 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности

"Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) есептеуге арналған "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация" салық есептілігінің нысанын (бұдан әрі – нысан) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік органдар;
орта білім берудің мемлекеттік мектептері;
110.00 немесе 150.00-нысандар бойынша декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын резидент-заңды тұлғалар, бейрезидент-заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салықтық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.11-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/"– бөлу, "="– тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларация Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қағаз және (немесе) электронды жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).

"Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
государственных учебных заведений среднего образования;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.

12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Декларацияға қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (100.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салықтық міндеттемені сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлік басқарушы-заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары:
торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А – сенімгерлік басқару;
В – сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес салық төлеушінің санаты:
А торкөзі Конституциялық заңға сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы белгіленеді;
В торкөзі Конституциялық заңға сәйкес орталық органы және олардың ұйымдары белгіленеді;

12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 100.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) категория налогоплательщика в соответствии в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон):
ячейка А отмечается участником Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом;
ячейка В отмечается Органом Центра и их организациями в соответствии с Конституционным законом;

8) осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалар:
салық төлеуші декларацияға табыс еткен қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент-салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолда бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жалпы жылдық табыс" деген бөлімде:
1) 100.00.001-жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалған сатудан түскен кірістердің сомасы, оның ішінде:
100.00.001-жолда несие (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 II-жолда мүлікті қаржы лизингіне бергені үшін сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 III-жолда роялти түріндегі кіріс көрсетіледі;
100.00.001 IV-жолда мүлікті жалға беруден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.00.002-жолда Салық кодексінің 300-бабының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалған құн өсімінен түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.003-жолда Салық кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалған міндеттемелерді есептен шығарудан түскен кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.004-жолда Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.005-жолда Салық кодексінің 231-бабына сәйкес айқындалатын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымынан алынған кіріс көрсетіледі;
6) 100.00.006-жолда Салық кодексінің 232-бабына сәйкес айқындалатын құрылған провизиялар (резервтер) мөлшерлерінің кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.006 I-жолын қамтиды:
100.00.006 I-жолда Салық кодексінің 232-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған провизиялардың (резервтердің) кемуінен кірістің сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007-жолда 100.00.007 I және 100.00.007 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 I-жолда сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;
100.00.007 II-жолда берілген талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын беруден түскен кіріс көрсетіледі;

8) код валюты согласно пункту 51 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 52 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход от страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования, определяемая в соответствии со статьей 231 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма дохода от снижения размеров созданных провизий (резервов), определяемая в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя также строку 100.00.006 I:
в строке 100.00.006 I указывается сумма дохода от снижения размеров провизий (резервов), определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 232 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 I и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 I указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;

8) 100.00.008-жолда Салық кодексінің 234-бабына сәйкес тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін кіріс көрсетіледі;
9) 100.00.009-жолда Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалған бұрын жасалған шегерімдер бойынша алынған өтемақы көрсетіледі;
10) 100.00.010-жолда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған алынған өтеусіз мүлік түріндегі кіріс көрсетіледі;
11) 100.00.011-жолда Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалған әлеуметтік сала объектілерді пайдаланудан алынған кіріс көрсетіледі;
12) 100.00.012-жолда Салық кодексінің 240-бабына сәйкес айқындалған кәсіпорынның мүліктік кешен ретінде сатудан түскен кірісі (залал) көрсетіледі;
13) 100.00.013-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген коммерциялық емес ұйымның кірістері көрсетіледі;
14) 100.00.014-жолда Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табыске енгізілген салық төлеушінің өзге де кірістерінің сомасы көрсетіледі, 100.00.001-100.00.013 жолдарында көрсетілмегендер;
15) жолда 100.00.0014 I -ден 100.00.014 V -ке дейінгі жолдарды қосу жолымен айқындалатын жылдық жылдық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.015 жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі, 100.00.001 бастап 100.00.014 дейінгі жиынтық көрсетіледі;
16. "Жалпы жылдық табысты түзету" деген бөлімде:
1) 100.00.016-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
2) 100.00.016 I – 100.00.016 V Салық кодексінің ережелеріне сәйкес оған жиынтық табыс салығын түзету жүргізіледі, сонымен қатар осындай түзету сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.017-жолда Салық кодексінің 241-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
4) 100.00.018-жолда түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі (100.00.015-100.00.016 + немесе - 100.00.017).
17. "Шегерімдер" деген бөлімде:
1) Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын өткізілген (қолданылған) тауарлардың, сатып алынған жұмыстар мен қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі. 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX ретінде айқындалады;
100.00.019 I-жолда қорлардың салық кезеңінің басына баланстық құны көрсетіледі. Аталған жол салық кезеңінің басына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Бастапқы декларацияны тапсырып отырған салық төлеушіде салық кезеңінің басына қорлар болмауы мүмкін.

8) в строке 100.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается доход (убыток) от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 240 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.013 указываются доходы некоммерческой организации, указанные в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указывается сумма доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженных в строках 100.00.001 – 100.00.013;
15) в строках 100.00.014 I – 100.00.014 V указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в совокупный годовой доход, а также сумма такого дохода;
16) в строке 100.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.014.
16. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
2) в строках 100.00.016 I – 100.00.016 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка совокупного подоходного налога, а также сумма такой корректировки;
3) в строке 100.00.017 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (100.00.015-100.00.016 + или - 100.00.017).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.019 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.019 I – 100.00.019 II + 100.00.019 III + 100.00.019 IV + 100.00.019 V – 100.00.019 VI – 100.00.019 VII – 100.00.019 VIII – 100.00.019 IX;
в строке 100.00.019 I указывается балансовая стоимость запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;

100.00.019 II-жол салық кезеңінің соңына жасалған бухгалтерлік баланс бойынша айқындалатын ақпаратқа сәйкес толтырылады. Салық кезеңінің барысында тарату декларациясын тапсырып отырған салық төлеушіде 100.00.019 II-жол тарату балансының деректерінің негізінде толтырылады.
100.00.019 III-жолда:
салық кезеңінің ішінде келіп түскен қорларды, оның ішінде сатып, тегін, бірігу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, сондай-ақ өзге де негіздемемен келіп түскен;
тарапты ұйымдар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке тұлғалар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
100.00.019 III А бастап 100.00.019 III H дейінгі (100.00.019 III А + 100.00.019 III B + 100.00.019 III C + 100.00.019 III D + 100.00.019III E + 100.00.019 III F + 100.00.019 III G + 100.00.019 III H) жолдарының мәндерін қосумен айқындалады:
100.00.019 III А-жолда жолда салық төлеушінің есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 III B-жолда қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III С-жолда жарнамалық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III D-жолда консультация қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III E-жолда маркетинг қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III F-жолда дизайнерлік қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III G-жолда инжиниринг қызметтердің құны көрсетіледі;
100.00.019 III H-жолда жолда есепті салық кезеңі ішінде сатып алған өзге де жұмыстар мен қызметтер құны көрсетіледі. Бұл жол декларацияның 100.00.010 – 100.00.019-жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстардың сомаларын қоспайды;
100.00.019 IV-жолда шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген кірістері мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.00.019 V-жолда өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VI-жолда тіркелген активтер, жалға алынған негізгі құралдар, преференция объектілері бойынша кейінгі шығыстар болып танылған жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VII-жолда тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.019 VIII-жолда 100.00.019 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы 1) – 20) тармақшаларының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстардың сомасы Салық кодексінің 242-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызуға жатпайтын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, осы жол бойынша декларацияның 100.00.019 – 100.00.027-жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылуы тиіс қорлардың өзіндік құны көрсетіледі.
100.00.019 IX-жолда алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс;

строка 100.00.019 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.019 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 100.00.019 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода запасов, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами.
Определяется сложением значений строк с 100.00.019 III А по 100.00.019 III H (100.00.019 III А + 100.00.019 III B + 100.00.019 III C + 100.00.019 III D + 100.00.019III E + 100.00.019 III F + 100.00.019 III G + 100.00.019 III H):
в строке 100.00.019 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком запасов;
в строке 100.00.019 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.019 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.019 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.019 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.019 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.019 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 100.00.019 III H указывается стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 100.00.010 по 100.00.019 декларации;
в строке 100.00.019 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 100.00.019 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.019 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 100.00.019 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;
в строке 100.00.019 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.019 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 100.00.019 по 100.00.027 декларации;
в строке 100.00.019 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;

2) 100.00.020-жолда Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыптар (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.021-жолда Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағымен белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.022-жолда Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ) аударылған, төленген сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылған, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерімнің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.023-жолда Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақылар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.024-жолда Салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстардың шегерім сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.025-жолда Салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
8) 100.00.026-жолда Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес айқындалған тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.02.011 және 100.02.012-жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 100.00.027-жолда:
Салық кодексінің 274, 275 және 276-баптарына сәйкес айқындалған;
тіркелген активтердің инвестициялық жобасы шеңберінде пайдалануға енгізілген құнының бір бөлігі түрінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.028-жолда Салық кодексінің 250-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.028 I-жолда басқа банктерде орналастырылған, корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттер көрсетіледі;
100.00.028 II-жолда басқа банктер мен клиенттерге берілген кредиттерге (қаржы лизингін қоспағанда) көрсетіледі;
100.00.028 III-жолда құжаттық есеп-қисаптар мен кепілдіктер бойынша дебиторлық берешек көрсетіледі;
100.00.028 IV-жолда жабылмаған аккредитивтерге, шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша шартты міндеттемелер көрсетіледі;

2) в строке 100.00.020 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.021 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.022 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"(далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);
5) в строке 100.00.023 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.024 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.025 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.026 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.02.011 и 100.02.012;
9) в строке 100.00.027 указывается сумма вычетов по инвестиционным налоговым преференциям:
определенных в соответствии со статьями 274, 275 и 276 Налогового кодекса;
по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
10) в строке 100.00.028 указывается сумма расходов, относимая на вычеты в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.00.028 I указываются депозиты, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в банках;
в строке 100.00.028 II указываются кредиты (за исключением финансового лизинга), предоставленные банкам и клиентам;
в строке 100.00.028 III указывается дебиторская задолженность по документарным расчетам и гарантиям;
в строке 100.00.028 IV указываются условные обязательства по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям;

11) 100.00.029-жолда Салық кодексінің 249-бабына сәйкес сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының шегерімдері көрсетіледі;
12) 100.00.030-жолда Салық кодексінің 251-бабына сәйкес Қайта сақтандыру активтерін азайту бойынша шегерім көрсетіледі;
13) 100.00.031-жолда Салық кодексінің 253-бабына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигондарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомасының шегерімдері көрсетіледі;
14) 100.00.032-жолда Салық кодексінің 254-бабына сәйкес ғылыми-зерттеу жұмыстарына, ғылыми-техникалық жұмыстарға арналған және зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша шегерім көрсетіледі;
15) 100.00.033-жолда Салық кодексінің 256-бабына сәйкес кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың сақтандыру сыйлықақылары мен жарналары бойынша шығыстарды шегеру көрсетіледі;
16) 100.00.034 жолында Салық кодексінің 243-бабының 10-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъктерінің мүшелік жарналары шегерімі көрсетіледі;
17) 100.00.035-жолда Салық кодексінің 262-бабына сәйкес теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін шегеру көрсетіледі;
18) 100.00.036-жолда Салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің шегерімі көрсетіледі;
19) 100.00.037-жолда Салық кодексінің 244-бабына сәйкес іссапарлар бойынша өтемақы сомаларының шерегімдері көрсетіледі;
20) 100.00.038-жолда Салық кодексінің 247-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді талаптар көрсетіледі;
21) 100.00.039-жолда Салық кодексіне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқа да шығындар сомасы көрсетіледі;
22) 100.00.040-жолда шегерімдердің қорытынды сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.00.040 І жолының немесе 100.00.040 ІІ, немесе 100.00.040 ІІІ, немесе 100.00.040 ІV жолының мәні көшіріледі. Егер 100.00.040 ІІ жол толтырылса, 100.00.026 І жолдың мәні көшіріледі.
100.00.040 I-жолда 100.00.019 бастап 100.00.039 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
Коммерциялық емес ұйымдар бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін 100.00.019 – 100.00.039-жолдарда жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен салық салуға жататын кірістер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.040 II-жолда коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 289-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.10.026-жолы көшіріледі;

11) в строке 100.00.029 указываются вычеты страховой, перестраховочной организации, в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.030 указываются вычеты по уменьшению активов перестрахования, в соответствии со статьей 251 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.031 указываются вычеты по расходам на ликвидацию полигонов размещения отходов и сумм отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, в соответствии со статьей 253 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.032 указываются вычеты по расходам на научно-исследовательские, научно-технические работы и приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, в соответствии со статьей 254 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.033 указываются вычеты расходов по страховым премиям и взносам участников систем гарантирования, в соответствии со статьей 256 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.034 указываются вычет членских взносов субъектов частного предпринимательства в соответствии с пунктом 10 статьи 243 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.035 указываются вычет превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.036 указывается вычет налогов и платежей в бюджет, в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.037 указывается вычет сумм компенсаций при служебных командировках в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.038 указывается вычет по выплаченным сомнительным обязательствам, в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.039 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;
22) в строке 100.00.040 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 100.00.040 I или строки 100.00.040 II, или строки 100.00.040 III, или строки 100.00.040 IV. Если заполнена строка 100.00.040 II, переносится значение строки 100.10.026 I:
в строке 100.00.040 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 100.00.019 по 100.00.039.
Некоммерческими организациями, которые ведут раздельный налоговый учет, в строках 100.00.018 по 100.00.039 указывается сумма расходов по доходам, подлежащим налогообложению в общеустановленном порядке;
в строке 100.00.040 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации. В данную строку переносится строка 100.10.026;

100.00.040 III-жолда Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекеме(-лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.00.040 I жолының және 100.05-нысанның К бағанының қорытынды мәнінің айырмасы ретінде айқындалады;
100.00.040 IV-жолда АХҚО қатысушылары шегерімге жатқызуға тиіс барлық шығындар көрсетіледі.
18. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" деген бөлімде:
100.00.041-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын, кірістер мен шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. 100.00.041 I және 100.00.041 II (100.00.041 I – 100.00.041 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
100.00.041 І жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.041 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
19. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету":
100.00.042-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.043-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
20. "Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 100.00.044-жолда салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.018 – 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 – 100.00.043) ретінде айқындалады;
2) 100.00.045-жолда резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының Ғ бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 100.00.045-жол анықтамалық сипатқа ие;
3) 100.00.046-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
100.00.046 I-жолда Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
100.00.046 II-жолда "АХҚО туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кіріс (100.12.014) көрсетіледі;
4) 100.00.047-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін ескере отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 100.00.047-жол 100.00.044 – 100.00.046 айқындалады;
5) 100.00.048-жолда Бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған жиынтық пайдасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

в строке 100.00.040 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное(-ые) учреждение(-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разница строки 100.00.040 I и итоговое значение графы К формы 100.05;
в строке 100.00.040 IV указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты участниками МФЦА.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 100.00.041 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.041 I и 100.00.041 II (100.00.041 I – 100.00.041 II):
в строке 100.00.041 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 100.00.041 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.042 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.043 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
20. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.044 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.018 – 100.00.040 + 100.00.041 + 100.00.042 – 100.00.043);
2) в строке 100.00.045 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 100.05. Строка 100.00.045 носит справочный характер;
3) в строке 100.00.046 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 100.00.046 I сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 100.00.046 II сумма дохода, освобожденного в соответствии с Конституционным законом (100.12.014);
4) в строке 100.00.047 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.00.047 определяется 100.00.044 – 100.00.046;
5) в строке 100.00.048 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.09;

100.00.048 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.048 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.049 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.00.048 I және 100.00.054 I жолдарының айырмасы (100.00.048 I - 100.00.054 I) ретінде анықталады. Егер 100.00.054 I жолы 100.00.048 I жолынан артық болса, 100.00.049 жолында нөлді көрсету қажет;
7) 100.00.050-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығын көрсетіледі;
8) 100.00.051-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс шығын көрсетіледі. Егер 100.00.047-жолда теріс мән болса, 100.00.051-жол 100.00.047, 100.00.050-жолдарының және 100.02.008 І жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.047-жолда оң мән болса, 100.00.051-жолына 100.00.050 және 100.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.051 А-жолда Салық кодексінің 300-бабының 1-тармағында көрсетілген аударылған шығындарды қоспағанда, Салық кодексінің 300-бабына сәйкес жүргізілу тиіс шығындардың сомасын көрсетіледі;
100.00.051 А I-100.00.051 А V-жолдарында шығындарды аудару жүзеге асырылатын Салық кодексінің ережесін, сондай-ақ осындай аударылған шығындардың сомасын көрсетіледі;
9) 100.00.052-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін азайту сомасы көрсетіледі.
100.00.052 А-жолда Салық кодексінің 288-бабының 1-тармағына сәйкес шығындар бойынша салық салынатын кірісті азайту сомасын көрсетіледі.
100.00.052 А I – 100.00.052 А V-жолдарында Салық кодексінің ережелерін көрсетеді, соған сәйкес шығындар бойынша салық салынатын табыстың азаюы, сондай-ақ осындай төмендету мөлшері көрсетіледі;
100.00.052 В-жолда Салық кодексінің 288-бабының 2-тармағына сәйкес кірістер үшін салық салынатын табыстарды азайту сомасын көрсетіледі;
100.00.052 В I – 100.00.052 В V-жолдарында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес, оған сәйкес кірістерге салық салынатын табыстардың азаюы жүзеге асырылады, сондай-ақ осындай төмендету мөлшері көрсетіледі
10) 100.00.053-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.00.047 және 100.00.052-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.047-100.00.052). Егер 100.00.052-жол 100.00.047-жолдан артық болса, 100.00.053-жолда нөл көрсетіледі;

в строке 100.00.048 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.00.048 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.049 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.00.048 I и 100.00.054 I (100.00.048 I - 100.00.054 I). Если строка 100.00.054 I больше строки 100.00.048 I, в строке 100.00.049 указать ноль;
7) в строке 100.00.050 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) в строке 100.00.051 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 100.00.047 имеет отрицательное значение, строка 100.00.051 определяется как сумма модуля строки 100.00.047, и строк 100.00.050, 100.02.008 I. Если строка 100.00.047 имеет положительное значение, в строку 100.00.051 переносится строка сумма строк 100.00.050 и 100.02.008 I;
в строке 100.00.051 А указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии со статьей 300 Налогового кодекса, за исключением переносимого убытка, указанного в пункте 1 статьи 300 Налогового кодекса;
в строках 100.00.051 А I-100.00.051 А V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится перенос убытка, а также сумма такого переносимого убытка.
9) в строке 100.00.052 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
в строке 100.00.052 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
в строках 100.00.052 А I – 100.00.052 А V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится уменьшение налогооблагаемого дохода на расходы, а также сумма такого уменьшения;
в строке 100.00.052 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
в строках 100.00.052 В I - 100.00.052 В V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится уменьшение налогооблагаемого дохода на доходы, а также сумма такого уменьшения;
10) в строке 100.00.053 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.052 (100.00.047 – 100.00.052). В случае если строка 100.00.052 больше строки 100.00.047, в строке 100.00.053 указывается ноль;

11) 100.00.054-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
100.00.054 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
12) 100.00.055-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдарды есепке ала отырып салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды.
21. "Салықтық міндеттеменің есебі" деген бөлімде:
1) 100.00.056-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.056-жол толтырылмайды;
2) 100.00.057-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.056-жолдарының (100.00.055 х 100.00.056) туындысы ретінде айқындалады. Егер салық төлеуші 20 және 10 % мөлшеріндегі ставкаларды бір мезгілде қолданатын болса, онда 100.00.058-жолда бөлек салық есебі деректерінің негізінде айқындалған КТС сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.058-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі ішінде есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.057, 100.00.058 I, 100.00.058 ІI, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, (100.00.057 - 100.00.058 I - 100.00.058 ІI - 100.00.058 III - 100.00.058 IV - 100.00.058 V - 100.00.058 VI) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.058-жолда нөл көрсетіледі;
100.00.058 I-жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.05-нысанының І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 II-жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.09-нысанының О бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.058 III-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 IV-жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;

11) в строке 100.00.054 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.00.054 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.055 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. При этом, убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса при определении строки 100.00.055 не учитываются.
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.056 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то строка 100.00.056 не заполняется;
2) в строке 100.00.057 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.055 и 100.00.056 (100.00.055 x 100.00.056). В случае если налогоплательщик использует одновременно ставки в размере 20 и 10 %, то в строке 100.00.058 указывается сумма КПН, определенная на основе данных раздельного налогового учета;
3) в строке 100.00.058 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.057, 100.00.058 І, 100.00.058 ІI, 100.00.058 III, 100.00.058 IV, 100.00.058 V, 100.00.058 VI, (100.00.057 - 100.00.058 І - 100.00.058 ІI - 100.00.058 III - 100.00.058 IV - 100.00.058 V - 100.00.058 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.058 указывается ноль:
в строке 100.00.058 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 100.05;
в строке 100.00.058 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 100.09;
в строке 100.00.058 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;

100.00.058 V-жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.058 VI-жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.059-жолда азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.058 – 100.00.059 I ретінде айқындалады.
100.00.059 А I-жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС азайту сомасы көрсетіледі;
100.00.059 А I – 100.00.059 А V-жолдарында Салық кодексінің ережеріне сәйкес, салық кезеңіне КТС төмендету, сондай-ақ осындай төмендету сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.060-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент-заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. 100.00.055 және 100.00.057-жолдарының (100.00.055 – 100.00.057) айырмасы ретінде айқындалады;
6) 100.00.061-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 I-жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі;
100.00.061 II-жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС ставкасы көрсетіледі;
100.00.061 III-жол егер 100.00.061 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.061 IV-жол егер 100.00.062 ІІ жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Аталған жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
7) 100.00.062-жолында азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.059 + 100.00.061 I немесе 100.00.062 II + 100.00.064 жолдары ретінде айқындалады;
8) 100.00.063 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.055 х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.049 х 100.00.056) ретінде анықталады;

в строке 100.00.058 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.058 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.059 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения. Определяется как 100.00.058 – 100.00.059 I;
в строке 100.00.059 А I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
в строках 100.00.059 А I – 100.00.059 А V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится уменьшение КПН за налоговый период, а также сумма такого уменьшения;
5) в строке 100.00.060 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.055 и 100.00.057 (100.00.055 – 100.00.057);
6) в строке 100.00.061 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.00.061 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов;
в строке 100.00.061 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.00.061 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.061 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.061 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.062 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I или 100.00.061 II + 100.00.064;
8) в строке 100.00.063 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.049 и 100.00.056 (100.00.049 х 100.00.056);

9) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.00.048 II х 100.00.056 жолдарының көбейтіндісі (100.00.048 II х 100.00.056) ретінде анықталады;
10) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.058 II жолдарының айырмасы (100.00.063 – 100.00.058 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.065 жолында нөл көрсетіледі.
22. Салық есебін бөлек жүргізуге міндетті салық төлеуші Салық кодексiнде көзделген жағдайларда жалпы бөлек салықтық есеп деректері негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (100.00-нысан) және оған қосымшаларды (100.06-нысаннан басқа, 100.01 – 100.11-нысандар) толтырады, егер мұндай формулалар осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, онда декларацияда (100.00-нысан) көзделген формуланы қолданбайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.005-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.001 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.001-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.002-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.006-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.003-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.007-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.004-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.008-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.021-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.009-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.005 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.017-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.006-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.007-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.022 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.008-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.023-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.009-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.024-жолда көрсетіледі.
100.06.010-жолы бойынша мәндер 100.00.025-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.025-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.011-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.026-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.012-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.027-жолда көрсетіледі.
100.06.013 жолы бойынша мәндер 100.00.028-жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.028-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.014-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.029-жолда көрсетіледі.
100.06.015-жолы бойынша мәндер 100.00.030-жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте, 100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.030-жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.016-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.031-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.017-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.032-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.018-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.033-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.019-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.034-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.020-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.035-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.021-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.023-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.038-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.006.024 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 III жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 IV жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 V жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VI жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VI жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.024 VII жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.039 VII жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.025 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041 жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.026-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041-жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 I жолда көрсетіледі.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.027 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.042 II жолда көрсетіледі.
100.06-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.042 III, 100.00.042 IV жолы толтырылмайды.
100.06-нысанның барлық қосымшаларының 100.06.028-жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.043-жолда көрсетіледі.

9) в строке 100.00.064 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.00.048 II и 100.00.056 (100.00.048 II х 100.00.056);
10) в строке 100.00.065 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.060 и 100.00.058 II (100.00.063 – 100.00.058 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.062 указывается ноль.
22. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 – 100.11, кроме формы 100.06) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 100.06.001 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.015.
Значения по строке 100.06.001 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.001.
Значения по строке 100.06.002 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.016.
Значения по строке 100.06.003 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.017.
Значения по строке 100.06.004 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.018.
Значение по строке 100.06.005 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.019.
Значение по строке 100.06.005 II всех приложений формы 100.06 складываются, итоговая сумма указывается в строке 100.00.026.
Значения по строке 100.06.006 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041 I.
Значения по строке 100.06.007 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041 II.
Значения по строке 100.06.008 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.042.
Значения по строке 100.06.009 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.043.
Значения по строке 100.06.010 не подлежат переносу в строку 100.00.044, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.025 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.011 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.045.
Значения по строке 100.06.012 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.046.
Значения по строке 100.06.013 не подлежат переносу в строку 100.00.047, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.047 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.014 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.048.
Значения по строке 100.06.015 всех не подлежит переносу в строку 100.00.049, при этом, в случае заполнения формы 100.06 строка 100.00.049 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.06.016 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050.
Значения по строке 100.06.017 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.051.
Значения по строке 100.06.018 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.052.
Значения по строке 100.06.019 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.053.
Значения по строке 100.06.020 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.054.
Значения по строке 100.06.021 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.055.
Значения по строке 100.06.023 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.057.
Значения по строке 100.06.024 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.06.058.
Значения по строке 100.06.024 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 I.
Значения по строке 100.06.024 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 II.
Значения по строке 100.06.024 III всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 III.
Значения по строке 100.06.024 IV всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 IV.
Значения по строке 100.06.024 V всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 V.
Значения по строке 100.06.024 VI всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 VI.
Значения по строке 100.06.024 VII всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.058 VII.
Значения по строке 100.06.025 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.059.
Значения по строке 100.06.025 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.059 I.
Значения по строке 100.06.026 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.060.
Значения по строке 100.06.027 I всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.061 I.
Значения по строке 100.06.027 II всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.061 II.
В случае заполнения формы 100.06 строки 100.00.061 III, 100.00.061 IV формы 100.00 не заполняются.
Значения по строке 100.06.028 всех приложений формы 100.06 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 100.00.062.

Бұл ретте 100.06-нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салықтық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлік басқарушы – салық төлеушi декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәні қолданбайды.
23. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашықжолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақтары қағаз жеткізгіште декларацияны қабылдаған, мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушi болып санамайтын салық төлеушiлердiң шығыстары – 100.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
24. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.

При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.06, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 100.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 100.01 – Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
24. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.

25. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі;
3) C бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес бейрезидент-контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында бейрезидент-контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) E бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
6 – инжинирингтік қызметтер;
7 – өзге;
6) F бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
7) G бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте:
"1" – егер шығындар (шығыстар) тек салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"2" – егер шығындар (шығыстар) тек салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде;
"3" – егер шығындар (шығыстар) салық салуы Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және701-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асатын қызмет пен арнаулы салық режимi шеңберiнде жүзеге асатын қызмет арасында бөлуге жатса;
"4" – егер шығындар (шығыстар) шегерімдерге жатпаса белгіленеді.
4-тарау. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 100.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Осы нысан Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін І топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
27. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" деген бөлімде:
1) 100.02.001-жолда салық кезеңінің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.001 І-ден 100.02.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.001 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.001 ІV жолда Салық кодексінің 267бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

25. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 52 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента-контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 700, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 100.02 – Вычеты по фиксированным активам
26. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
27. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 100.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.02.001 I по 100.02.001 IV:
в строке 100.02.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;

2) 100.02.002-жолда салық кезеңінде келіп түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.002 І-ден 100.02.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.002 І жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІІІ жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.002 ІV жолда Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 100.02.003 жолда шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.02.003 І-ден 100.02.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.003 І жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІІІ жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.02.003 ІV жолда Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын ІV топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.02.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.004 І-ден 100.02.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.004 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.02.004 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

2) в строке 100.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.002 I по 100.02.002 IV:
в строке 100.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 100.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 100.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.02.003 I по 100.02.003 IV:
в строке 100.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 100.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 100.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.004 I по 100.02.004 IV:
в строке 100.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

5) 100.02.005-жолда салық кезеңінің соңына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.005 І-ден 100.03.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.005 І жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі;
100.02.005 ІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІІІ жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.005 ІV жолда Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңінің соңына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімі көрсетіледі;
6) 100.02.006-жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.006 І-ден 100.02.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.006 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.02.006 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.02.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.007 І-ден 100.02.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.007 І жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІIІ жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.02.007 ІV жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның қосарлы нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 100.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.02.005 I по 100.02.005 IV:
в строке 100.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 100.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 100.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.006 I по 100.02.006 IV:
в строке 100.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 100.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
7) в строке 100.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.007 I по 100.02.007 IV:
в строке 100.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.02.008-жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.008 І-ден 100.02.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.008 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.008 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.008 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.02.009-жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем топтың (кіші топтың) балансының мәні, сондай-ақ 150-айлық есептік көрсеткіштің бірнеше мөлшерінен аспайтын топтың (кіші топтың) балансының мәні көрсетіледі. 100.02.009 І-ден 100.02.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.009 І жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.02.009 ІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІІІ жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.02.009 ІV жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

8) в строке 100.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.008 I по 100.02.008 IV:
в строке 100.02.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп, выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи Налогового кодекса;
в строке 100.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 100.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
9) в строке 100.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.02.009 I по100.02.009 IV:
в строке 100.02.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 100.02.010-жолда жұмыскерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.010 І-ден 100.02.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.010 І жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.02.010 ІІІ жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.02.010 ІV жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.02.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.02.011 І-ден 100.02.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.02.011 І жолда І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 І, 100.02.007 І, 100.02.009 І, 100.02.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
100.02.011 ІІ жолда ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІІ, 100.02.007 ІІ, 100.02.008 ІІ, 100.02.009 ІІ, 100.02.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
100.02.011 IІІ жолда ІIІтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІIІ, 100.02.007 IІІ, 100.02.008 ІIІ, 100.02.009 IIІ, 100.02.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
100.02.011 ІV жолда ІVтоптың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.02.006 ІV, 100.02.007 ІV, 100.02.008 ІV, 100.02.009 ІV, 100.02.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) 100.02.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5-тарау. Бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 100.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. Осы нысан Салық кодексінің 662, 663, 664 және 665-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табысқа немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтаруға жол бермеу туралы туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолданылатын тұрақты мекеме арқылы қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын бейрезидент толтырады.

10) в строке 100.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.02.010 I по 100.02.010 IV:
в строке 100.02.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 100.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 100.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.02.011 I по 100.02.011 IV:
в строке 100.02.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 I, 100.02.007 I, 100.02.009 I и 100.02.010 I (100.02.006 I + 100.02.007 I + 100.02.009 I + 100.02.010 I);
в строке 100.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 II, 100.02.007 II, 100.02.008 II, 100.02.009 II и 100.02.010 II (100.02.006 II + 100.02.007 II + 100.02.008 II + 100.02.009 II + 100.02.010 II);
в строке 100.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 III, 100.02.007 III, 100.02.008 III, 100.02.009 III и 100.02.010 III (100.02.006 III + 100.02.007 III + 100.02.008 III + 100.02.009 III + 100.02.010 III);
в строке 100.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.02.006 IV, 100.02.007 IV, 100.02.008 IV, 100.02.009 IV и 100.02.010 IV (100.02.006 IV + 100.02.007 IV + 100.02.008 IV + 100.02.009 IV + 100.02.010 IV);
12) в строке 100.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 100.03 – Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента
28. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 662, 663, 664 и 665 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющее положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее – международный договор).

29. "Қосымша ақпарат" деген бөлімде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 662-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей (тура) жатқызу әдісі қолданылса белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
В торкөзі, егер Салық кодексінің 663-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициент(-тер)і (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 664-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициент(тер)інің мөлшері белгіленеді.
30. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында бейрезидент - салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланған жағдайда;
4) D бағанында бейрезидент-заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
5) Е бағанында бейрезидент-салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Оны есепке ала отырып СКТК пайдаланлған жағдайда;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолда немесе формула бойынша 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын бейрезиденттің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

29. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 662 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 663 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее – ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 664 Налогового кодекса.
30. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 по формуле ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

7) G бағанында бейрезиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындарды есепке ала отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
6-тарау. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс – 100.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
31. Осы нысан Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кірісті айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодекстегіден өзгеше қағидалар белгіленсе, онда Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
32. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кіріске қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 53-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс көрсетіледі.
7-тарау. Төленген шетелдік салық пен есепке жатқызу сомасынан шетелдік көздерден алынған кірістер – 100.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
33. Осы нысан шетелдік көздерден алынған кірістерін, оның ішінде Салық кодексінің 225 – 240-баптарына сәйкес салық салу жеңілдіктері бар елдердегі көздерден алынған кірістерін, сондай-ақ төленген шетелдік салықтағы және оларды есепке жатқызу сомаларын анықтауға арналған.
34. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда кірісті төлейтін (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен кіріс есептелген жағдайда) бейрезиденттің резиденттік елінің коды, не кіріс көзі – елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен кіріс алған жағдайда) көрсетіледі.
3) С бағанында осы Қағидалардың 50-тармағы 2) тармақшасына сәйкес шетелдік көздерден резидент - салық төлеуші есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер резидент - салық төлеуші есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте түрлі кіріс түрлерін есептеген жағдайда, онда бұл бағанда осындай шет мемлекет көздерінен есептелген кірістердің әрбір түрі жеке көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, в том числе от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 100.04 – Доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
31. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
32. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 53 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 52 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 100.05 – Доходы из иностранных источников, с суммы уплаченного иностранного налога и зачета
33. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса.
34. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны – источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 50 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;

10) J бағанында тұрақты мекеме арқылы шет мемлекетте қызметтен резидент-салық төлеуші көтерген Салық кодексінің 242-273-баптарына сәйкес шегерулер мен есептеулерге жатқызылған шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемелердің шегерімдеріне жататын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстар сомасы ұлттық валютада көрсетіледі;
"2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" кірістері түрлерінің кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының қорытынды мәні 100.00.001-жолына көшіріледі.
"2060" кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.002-жолына көшіріледі.
кірістер түрлерінің өзге де кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолының қорытынды мәні 100.00.004-жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 100.00.045-жолына көшіріледі.
I бағанының қорытынды мәні 100.00.0 058 I-жолына көшіріледі.
8-тарау. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 100.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
35. Осы нысан бөлінетін санаттар бойынша КТС есептеу жөніндегі, Салық кодексінде көзделген жағдайларда салықтық есепті бөлек жүргізу қарастырылған салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлік басқарушыға КТС бойынша есептеу, төлеу және салық есептілігін табыс ету міндеттемесі жүктелген сенімгерлік басқару шарты бойынша қызметі жүзеге асырылған жағдайда – сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет бойынша сенімгерлік басқарудың әрбір шарты жеке немесе мүлікті және өзге де қызметті сенімгерлік басқаруда туындайтын өзге де жағдайларда жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлеріне сәйкес келетін торкөзі белгіленеді:
1-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;

10) в графе J указывается сумма расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом от деятельности в иностранном государстве через постоянное учреждение, отнесенных на вычеты и исчисленных в соответствии со статьями 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, в национальной валюте;
11) в графе K указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан, исчисленных в соответствии со статьей 242 Налогового кодекса, в национальной валюте.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 100.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 100.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 100.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 100.00.045.
Итоговое значение графы I переносится в строку 100.00.058 I.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 100.06 – Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
35. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению КПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
1) отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по КПН – по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;

2-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша КТС есептеумен, Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте КТС салуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі – оларды жүзеге асырудан кірістері Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салуға жататын қызмет түрлері.
4–жолда бөлек есепке алынға тиіс қызметтің мәнін жүргізу көрсетіледі:
1 – бірлескен қызмет бойынша;
2 – сенімгерлік басқару бойынша;
3 – Салық кодексінің 289-бабының 2-тармағында айқындалған коммерциялық емес ұйымның кірістері бойынша;
4 – Салық кодексінің 292-бабының 1 тармағында айқындалған ҚР Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымдардың кірістері бойынша;
5 – ҚР халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау бойынша;
6 – Тауарлардың электрондық саудасы бойынша;
7 – ҚР Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді көрсету қызметі бойынша;
8 – ҚР Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмнің құқық иеленушісі болып табылатын ұйымның қызметі бойынша;
9 – "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне қатысушының қызметі бойынша;
10 – арнайы экономикалық аймақтың аумағында жүзеге асырылатынқызметтің басым түрлері бойынша;
11 – инвестициялық келісімшарт шеңінде басым қызмет түрлері бойынша;
12 – салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
36. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 100.06.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.06.001 I жолда Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) 100.06.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.06.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.06.004-жолда 100.06.001 және 1000.6.002-жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.06.003-жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған кезде) немесе 100.06.003-жолына азайтылған (егер бұл жолдың мәні теріс болған кезде) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003) түзетуді есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;

признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением КПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению КПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
В строке 4 отражается значение, соответствующее деятельности по которой ведется раздельный учет:
1 – по совместной деятельности;
2 – по доверительному управлению;
3 – по доходам некоммерческой организации, определенным пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
4 – по доходам организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, определенным пунктом 1 статьи 292 Налогового кодекса;
5 – по перевозке груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;
6 – по электронной торговле товарами;
7 – по деятельности по показу фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
8 – по деятельности организации, являющейся правообладателем фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
9 – по деятельности участника международного технологического парка "Астана Хаб";
10 – по приоритетным видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны;
11 – по приоритетным видам деятельности в рамках инвестиционного контракта;
12 – по деятельности, по которой налогообложение осуществляется в общеустановленном порядке.
36. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.06.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 100.06.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 100.06.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 100.06.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 100.06.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.06.001 и 100.06.002, увеличенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.06.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (100.06.001 – 100.06.002) + (–) 100.06.003);

5) 100.06.005-жолда шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.06.005 І жолда Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.06.005 ІІ жолда Салық кодексінің 265-273-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;
6) 100.06.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.06.007 ІІ жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.06.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, кірістерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.06.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
10) 100.06.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 100.06.004 – 100.06.005 + 100.06.006 – 100.06.007 + 100.06.008 – 100.06.009 ретінде айқындалады;
11) 100.06.011-жолда резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 100.06.011-жол анықтамалық сипатқа ие;
12) 100.06.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы, оның ішінде:
100.06.012 I-жолда халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын табыс;
100.06.012 II жолда Конституциялық заңға сәйкес босатылған кіріс көрсетіледі;
3) 100.06.013-жолда халықаралық салық салу ерекшелігін есепке ала отырып, салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.06.013-жолы 100.06.012-жолын алып тастаумен (100.06.010 – 100.06.012), 100.06.010 – жолының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 100.06.014-жолда БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы Салық кодексінің 297-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған;
100.00.014 I жолында Cалық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
100.00.014 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
15) 100.06.015 жолында ауыстырылған залалдарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісі көрсетіледі. 100.06.014 I және 100.06.020 I жолдарының айырмасы (100.06.014 I - 100.00.020 I) ретінде анықталады. Егер 100.06.020 I жолы 100.06.014 I жолынан артық болса, 100.06.015 жолында нөлді көрсету қажет;

5) в строке 100.06.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.06.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 100.06.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 100.06.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 100.06.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 100.06.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.06.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
10) в строке 100.06.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.06.004 – 100.06.005 + 100.06.006 – 100.06.007 + 100.06.008 – 100.06.009;
11) в строке 100.06.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.06.011 носит справочный характер;
12) в строке 100.06.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 100.06.012 I указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 100.06.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом;
13) в строке 100.06.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 100.06.013 определяется как разница строк 100.06.010 минус строка 100.06.012 (100.06.010 – 100.06.012);
14) в строке 100.06.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 100.06.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 100.06.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 100.06.014 I и 100.06.020 I (100.06.014 I - 100.06.020 I). Если строка 100.00.020 I больше строки 100.06.014 I, в строке 100.06.015 указать ноль;

16) 100.06.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, ортанатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
17) 100.06.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына бірінші бөлігіне сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.02.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
18) 100.06.018-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салу кірісін кеміту сомасы көрсетіледі;
19) 100.06.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 100.06.013 және 100.06.018-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.013 - 100.06.018). Егер 100.06.018-жолы 100.06.013-жолынан артық болса, 100.06.019-жолда нөл көрсетіледі;
20) 100.06.020-жолда алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
100.06.020 I жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде анықталған залалдар көрсетіледі;
21) 100.06.021-жолда көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Сонымен бірге 100.00.055 жолын анықтау кезінде Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігінің белгілі бір бөлігі бойынша шығындар есепке алынбайды. Егер 100.06.019-жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Осы жол 100.06.019 және 100.06.020-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.06.019 - 100.06.020). Егер 100.06.020-жолы 100.06.019-жолынан артық болса, 100.06.021-жолда нөл көрсетіледі;
22) 100.06.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызда көрсетіледі;
23) 100.06.023-жолда салық салынатын кірістің КТС сомасы көрсетіледі, 100.06.021 және 100.06.022-жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
24) 100.06.024 I жолда Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында КТС төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген кіріске салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге соған ұқсас кіріс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;

16) в строке 100.06.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 100.06.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с частью первой пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.02.008 I;
18) в строке 100.06.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 100.06.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.013 и 100.06.018 (100.06.013 – 100.06.018). В случае, если строка 100.06.018 больше строки 100.06.013, в строке 100.06.019 указывается ноль;
20) в строке 100.06.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
в строке 100.06.020 I указываются убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
21) в строке 100.06.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. При этом убытки, определенные частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса, при определении строки 100.06.021, не учитываются. Заполняется в случае, если в строке 100.06.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.06.019 и 100.06.020 (100.06.019 – 100.06.020). Если строка 100.06.020 больше строки 100.06.019, в строке 100.06.021 указывается ноль;
22) в строке 100.06.022 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 100.06.023 указывается сумма КПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.06.021 и 100.06.022 (100.06.021 x 100.06.022);
24) в строке 100.06.024 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.023, 100.06.024 I, 100.06.024 III, 100.06.024 IV, 100.06.024 V, 100.06.024 VI, (100.06.023 – 100.06.024 I – 100.06.024 III – 100.06.024 IV – 100.06.024 V – 100.06.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.024 указывается ноль;
в строке 100.06.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате КПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;

100.06.024 II жолда Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ың қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;
100.06.024 III жолда Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 IV жолда алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 V жолда бюджетке төленуі тиіс КТС сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі кірістен салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VI жолда Салық кодексінің 653-бабына сәйкес кірістің төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
100.06.024 VII жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына немесе 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден БШК-ның кірісінен немесе салық салынатын кірісінен салық кезеңінде Қазақстан Республикасының төлем көзінен ұсталған КТС сомасы көрсетіледі;
25) 100.06.025-жолда салықтық міндеттемені кемітуді есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.024 – 100.06.025 I ретінде айқындалады;
100.06.025І жолда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық кезеңі үшін КТС кемітілген сомасы көрсетіледі;
26) 100.06.026-жолда Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен бейрезидент - заңды тұлғаның таза кірісі көрсетіледі. Аталған жол 100.06.021 және 100.06.023-жолдарының (100.06.021 – 100.06.023) айырмасы ретінде айқындалады;
27) 100.06.027-жолда таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі:
100.06.027 І жолда Салық кодексінің 302-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 303-бабына сәйкес КТС есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 652-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі (100.06.026 х 15%).
100.06.027 ІІ жолда халықаралық шартта көзделген мөлшерлеме бойынша Салық кодексінің 670-бабына сәйкес есептелген таза кіріске КТС сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске КТС қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза кіріске КТС мөлшерлемесі көрсетіледі;
100.06.027 ІІІ жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Осы жолда осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;

в строке 100.06.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 III указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 IV указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 100.06.024 V указывается сумма КПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму КПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.06.024 VI указывается сумма КПН, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 653 Налогового кодекса;
25) в строке 100.06.025 указывается сумма исчисленного КПН за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяется как 100.06.024 – 100.06.025 I:
в строке 100.06.025 I указывается сумма уменьшения КПН за налоговый период в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
26) в строке 100.06.026 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.06.021 и 100.06.023 (100.06.021 –100.06.023);
27) в строке 100.06.027 указывается сумма КПН на чистый доход:
в строке 100.06.027 I указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 652 Налогового кодекса, за исключением суммы КПН, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 302 Налогового кодекса и статьи 303 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.06.026 х 15%);
в строке 100.06.027 II указывается сумма КПН на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 670 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении КПН на чистый доход, указывается ставка КПН на чистый доход;
строка 100.06.027 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 52 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;

100.06.027 ІV жол егер 100.06.027 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
28) 100.06.028-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі. Осы жол 100.06.025 + 100.06.027 I немесе 100.06.027 II + 100.06.030 ретінде айқындалады;
29) 100.06.029 жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.015 және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.015 х 100.06.022) ретінде анықталады;
30) 100.06.030 жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС көрсетіледі. 100.06.014 II және 100.06.022 жолдарының көбейтіндісі (100.06.014 II х 100.06.022) ретінде анықталады;
31) 100.06.031 жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-нің КТС сомасы көрсетіледі. 100.06.029 және 100.06.024 II жолдарының айырмасы (100.06.029 – 100.00.024 II) ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.031 жолында нөл көрсетіледі.
9-тарау. Жылдық қаржылық есептіліктің құрамдауыштары туралы мәліметтер – 100.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
37. Осы нысанды халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған бухгалтерлік есептің деректері негізінде (осы Қағидалардың 1-тармағы төртінші абзацында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда) салық төлеуші толтырады.
10-тарау. Филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент – заңды тұлғадан алынған активтер – 100.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
38. Осы нысан филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін, бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің кірісін және шығысын көрсетуге арналған.
39. "Жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 1-бағанда Қазақстан Республикасындағы бейрезидент - заңды тұлғаның филиалының немесе өкілдіктің БСН көрсетіледі;
2) 2-бағанда салық есептілігі ұсынылатын салық кезеңі көрсетіледі.
"Активтер" деген бөлімде:
1) 100.08.01-жолда алдыңғы салық кезеңіндегі 100.08-нысанының 100.08.004-жолынан деректерді көшіру жолымен пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі;
2) 100.08.002-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент - заңды тұлғадан алынған активтердің сомасы көрсетіледі, оның ішінде:

строка 100.06.027 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.06.027 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
28) в строке 100.06.028 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 100.06.025 + 100.06.027 I или 100.06.027 II + 100.06.030;
29) в строке 100.06.029 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.015 и 100.06.022 (100.06.015 х 100.06.022);
30) в строке 100.06.030 указывается КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.06.014 II и 100.06.022 (100.06.014 II х 100.06.022);
31) в строке 100.06.031 указывается итоговая сумма КПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.06.029 и 100.06.024 II (100.06.029 – 100.06.024). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.06.031 указывается ноль.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 100.07 – Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
37. Данная форма составляется налогоплательщиком (за исключением недропользователей, указанных в абзаце четвертом пункта 1 настоящих Правил) на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и Законом о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 100.08 – Активы, полученные от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства
38. Данная форма предназначена для отражения поступления и расходования активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства.
39. В разделе "Общая информация":
1) в графе 1 указывается БИН филиала, представительства юридического лица-нерезидента в Республике Казахстан;
2) в графе 2 указывается налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
В разделе "Активы":
1) в строке 100.08.01 указывается остаток неиспользованных активов путем переноса данных из строки 100.08.004 формы налоговой отчетности 100.08 за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.08.002 указывается сумма активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:

3) 100.08.002 А жолда ақшалай қаражаттың сомасы;
4) 100.08.002 В жолда негізгі құралдардың құны;
5) 100.08.002 С жолда материалдық емес активтердің құны;
6) 100.08.002 D жолда басқа да активтердің құны.
"Активтер бойынша шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.08.003-жолда филиалдың немесе өкілдіктің қызметін қамтамасыз ету үшін бейрезидент заңды тұлғадан алынған активтердің пайдаланған сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
2) 100.08.003 А жолда еңбекақыны төлеу шығыстары;
3) 100.08.003 В жолда жалға алу төлемақы шығыстары;
4) 100.08.003 С жолда негізгі құралдарды сатып алуға шығыстар;
5) 100.08.003 D жолда материалдық емес активтерді сатып алуға шығыстар;
6) 100.08.003 Е жолда басқа да тауарларды сатып алуға да шығыстар;
7) 100.08.003 F жолда басқа да шығыстар көрсетіледі;
8) 100.08.004-жолда мынадай формула бойынша айқындалатын пайдаланылмаған активтердің қалдығы көрсетіледі: 100.08.001 – жолы + 100.08.002-жолы – 100.08.003-жолы.
11-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу – 100.09-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
40. Осы нысан есепке жатқызуға және корпоративтік табыс салығына жататын, БШК кірісінен төленетін көзден ұсталатын, немесе БШК салық салатын кірісінен төленген, Қазақстан Республикасы көздерінен алынған БШК қаржылық пайда немесе ПҮ БШК қаржылық пайда сомасы, БШК қаржылық пайдамен немесе ТМ БШК қаржылық пайдамен кіріске салық туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
Осы қосымшада Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынудан босатылуға жататын, Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған резидент – салық төлеушіде растайтын құжаттар болған кезде, БШК қаржылық пайдасы немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы көрсетуге жатпайды.
41. "БШК немесе ТМ БШК туралы ақпарат" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК атауы көрсетіледі. БШК және ТМ БШК анықтамасы Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе ТМ БШК құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер БШК немесе ТМ БШК бір елде құрылған және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда аталған бағанда олар құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК мемлекеттік (салық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК немесе ТМ БШК екі тіркеу: мемлекеттік және салықтық тіркеу болған кезде, онда бұл бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;

3) в строке 100.08.002 А сумма денежных средств;
4) в строке 100.08.002 В стоимость основных средств;
5) в строке 100.08.002 С стоимость нематериальных активов;
6) в строке 100.08.002 D стоимость прочих активов.
В разделе "Расходы по активам":
1) в строке 100.08.003 указывается сумма использованных активов, полученных от юридического лица-нерезидента для обеспечения деятельности филиала или представительства, в том числе:
2) в строке 100.08.003 А расходы на оплату труда;
3) в строке 100.08.003 В расходы на арендную плату;
4) в строке 100.08.003 С расходы на приобретение основных средств;
5) в строке 100.08.003 D расходы на приобретение нематериальных активов;
6) в строке 100.08.003 E расходы на приобретение других товаров;
7) в строке 100.08.003 F указываются прочие расходы;
8) в строке 100.08.004 указывается остаток неиспользованных активов, который определяется по следующей формуле: строка 100.08.001 + строка 100.08.002 – строка 100.08.003.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 100.09 – Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
40. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
41. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентами. В случае если КИК или ПУ КИК созданы в одной стране и являются резидентами в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;

5) E бағанында тікелей, жанама, конструктивті қатысу коэффициентінің жалпы мөлшері немесе резидент – салық төлеушінің әрбір БШК бақылауы, оның тікелей, жанама, конструктивті иелігі немесе резидент – салық төлеушінің өз бетімен немесе бақылаушы тұлға (бақылайтын тұлғалар) арқылы, Салық кодексінің 297-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын БШК тікелей, жанама, конструктивті бақылауы көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайдасының валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 297-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған әрбір БШК немесе әрбір ТМ БШК салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасының оң шамасы шетел валютасымен көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің залалдарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-нің залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық Кодексінің 297-бабы 4-тармағына сәйкес БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан шетел валютасымен, резидент-салық төлеушінің растайтын құжаттары болған кезде Салық Кодексінің 297-бабы 10-тармағында анықталған, азайтылған сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
Егер резидент - салық төлеуші Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
I-1 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;

5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии с пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 51 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 4 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 4 статьи 297 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;

I-8 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 297-бабы 4-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде анықталатын есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің азаюлары мен залалдарының сомасын ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының көбейтіндісі (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде анықталатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында К бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тарамағына сәйкес ұлттық валютанда аударылған Қазақстан Республикасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тарамағына сәйкес шетелдік валютада есептелген сомасы, резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде көрсетіледі. Кірістер салығы Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) шетел валютасында айқындалған.
Егер БШК немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін ағымдағы немесе алдыңғы кезеңдегі кірістер қосылса (қосылған болса), салық салынған, көздерден төлем ұсталған жағдайда, кірістер салығына төлем көздерінен ұсталынған және есепті кезеңде төленген салық кіреді;
14) N бағанында БШК қаржылық пайдасымен кірістер салығы сомасы салық салуға дейін немесе ТМ БШК қаржылық пайдасы салық салуға дейін, Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалған тиімді мөлшерлемені қолданып) есептелген және резидент - салық төлеушіде Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген, растайтын құжаттары болған кезде, шетелдік валютамен төленген сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы шет мемлекетте төленген кіріс салығының сомасынан өзгеше болса, онда бұл бағанда төленген кіріс салығының сомасы көрсетіледі. Егер БШК қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына екі немесе одан да көп шет мемлекетте кіріс салығы салынса, онда бұл бағанда тиімді мөлшерлеме осындай шет мемлекеттерде төленген кіріс салығының тиімді мөлшерлемесінің ең үлкен шамасын құрайтын, тек бір кіріске төленген салық сомасы көрсетіледі;

в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 4 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений и суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа J x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;
14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;

15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есепке жатқызуға болатын, М және N бағандарында көрсетілген кіріс салық сомасын растайтын резидент - салық төлеушінің құжаттары болған кезде кіріс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл бағанда М және N бағандарында көрсетілген сомадан аз болатын, ұлттық валютада аударылған кіріс салығының сомасы валюта айырбастаудың мынадай:
егер бұл бағанда М бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - есепті кезеңдегі валюта айырбастаудың нарықтық орташа арифметикалық бағамын;
егер, бұл бағанда N бағанында көрсетілген кіріс салығының сомасы көрсетілген жағдайда, - шет мемлекетте осындай кіріс салығы төленген күнге валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен көрсетіледі;
Бұл ретте резиденттің Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына ережелерін салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ге қолдануға құқығы жоқ.
L бағанының қорытынды мәні, 100.00.048-жолына көшіріледі.
O бағанының қорытынды мәні, 100.00.058 II-жолына көшіріледі.
12-тарау. Коммерциялық емес ұйымдарға салық салу – 100.10-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
42. Аталған нысан Салық кодексінің 289-бабы 1-тармағының шартына сәйкес акционерлiк қоғамдарды, мекемелердi және тұтыну кооперативтерiн қоспағанда, жеке меншік пәтерлер (үй-жайлар) иелерiнің кооперативтерiнен басқа Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер бойынша коммерциялық емес ұйымдардың салық салу объектісі туралы мәліметтерін көрсетуге арналған.
43. "Кірістер" деген бөлімде:
1) 100.10.001-жолда депозиттер бойынша сыйақы түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.002-жолда грант түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.003-жолда кіру жарналары түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.004-жолда мүшелік жарналар түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.005-жолда кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алған кірістердің сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.006-жолда қайырымдылық көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.007-жолда демеушілік көмек түрінде алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.008-жолда өтеусiз негiзде алынған ақша және басқа мүлік көрсетіледі;
9) 100.10.009-жолда депозитке салынған ақшалар бойынша, оның ішінде олар бойынша сыйақы бойынша туындаған оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кеткен сомасы көрсетіледі;

15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
При этом резидент не вправе применять положения пункта 4 статьи 303 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.00.048.
Итоговое значение графы O переносится в строку 100.00.058 II.
Глава 12. Пояснение по заполнению формы 100.10 – Налогообложение некоммерческой организации
42. Данная форма предназначена для отражения сведений об объектах налогообложения некоммерческой организации, соответствующей условиям пункта 1 статьи 289 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).
43. В разделе "Доходы":
1) в строке 100.10.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 100.10.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 100.10.003 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
4) в строке 100.10.004 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
5) в строке 100.10.005 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
6) в строке 100.10.006 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
7) в строке 100.10.007 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
8) в строке 100.10.008 указывается сумма денег и другое имущество, полученных на безвозмездной основе;
9) в строке 100.10.009 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, возникшей по размещенным на депозите деньгам, в том числе по вознаграждениям по ним;

10) 100.10.010-жолда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша алынған кірістің сомасы көрсетіледі;
11) 100.10.011-жолда 100.10.001-ден 100.10.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.00.004-жолына кіреді;
12) 100.10.012-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен түскен кірістер болған жағдайда, алынған кірістердің сомасы көрсетіледі;
13) 100.10.013-жолда 100.10.011 және 100.10.012-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
44. "Шығыстар" деген бөлімде:
1) 100.10.014-жолда коммерциялық емес ұйымды ұстауға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.10.014 І-ден 100.10.014 XXI-ге дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады:
100.10.014 І-жолда электр энергиясына және жылу энергиясына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІІ-жолда қаржылық қызметтерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІII-жолда жалға алуға арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IV-жолда көліктік қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 V-жолда байланыс қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІ-жолда аудиторлық (консультациялық) қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VІІ-жолда күзет қызметтеріне арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 VIII-жолда адвокаттық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 IX-жолда нотариалдық қызметтерге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 X-жолда негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІ-жолда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімпұлдар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІІ-жолда Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жататын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жататын "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Заңына сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленген, аударымдар сомаларлары көрсетіледі;
100.10.014 XІІI-жолда айыппұлдарың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XІV-жолда сақтандыруға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XV-жолда жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІ-жолда өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі
100.10.014 XVІІ-жолда еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XVІІІ-жолда әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;

10) в строке 100.10.010 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;
11) в строке 100.10.011 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 100.10.001 по 100.10.010. Данная строка включается в строку 100.00.004;
12) в строке 100.10.012 указывается сумма полученных доходов в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
13) в строке 100.10.013 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 100.10.011 и 100.10.012.
44. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.10.014 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. Определяется сложением значений строк с 100.10.014 I по 100.10.014 XXI:
в строке 100.10.014 I указывается сумма расходов на электрическую и тепловую энергию;
в строке 100.10.014 II указывается сумма расходов на финансовые услуги;
в строке 100.10.014 III указывается сумма расходов на арендную плату;
в строке 100.10.014 IV указывается сумма расходов на транспортные услуги;
в строке 100.10.014 V указывается сумма расходов на услуги связи;
в строке 100.10.014 VI указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
в строке 100.10.014 VII указывается сумма расходов на охранные услуги;
в строке 100.10.014 VIII указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
в строке 100.10.014 IX указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
в строке 100.10.014 X указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
в строке 100.10.014 XI указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени;
в строке 100.10.014 XII указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, а также сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса;
в строке 100.10.014 XIII указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
в строке 100.10.014 XIV указывается сумма расходов на страхование;
в строке 100.10.014 XV указывается сумма расходов на рекламу;
в строке 100.10.014 XVI указывается сумма прочих расходов;
в строке 100.10.014 XVII указывается сумма расходов на оплату труда;
в строке 100.10.014 XVIII указывается сумма расходов на социальные выплаты;

100.10.014 ІXX-жолда 100.10.014 IXX A-дан 100.10.014 IXXE дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалған, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXA-жолда бронь үшін шығыстардың төленуін қоса, іссапар орнына және кері жол жүруге арналған іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXB-жолда бронь үшін төлеуді қоса, тұрғын үй жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXC және 100.10.014 ІXXD жолдарында Қазақстан Республикасы шегінде және одан тыс жерлердегі іссапарлар бойынша төленетін тәуліктік төлемдердің тиісті сомасы көрсетіледі;
100.10.014 ІXXE-жолда салық төлеуші кіру визасын ресімдеу кезінде (виза құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XX-жолда өкілдік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.10.014 XXI-жолда салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдер шығыстарының сомасы көрсетіледі;
2) 100.10.015-жолда іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.10.015I-ден 100.10.015XI дейінгі жолдардың мәнін қосумен айқындалады;
100.10.015 I-ден 100.10.015 XI дейінгі жолдарда іс-шаралардың түрлері бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 100.10.016-жолда ақпараттық материалдарды дайындау және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 100.10.017-жолда шарт талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 100.10.018-жолда қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.019-жолда демеушілік көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 100.10.020-жолда кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.10.021-жолда мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 100.10.022-жолда өтеусіз негізде ақша түрінде және басқа мүлік түрінде берген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 100.10.023-жолда 100.100.014-тен 100.10.022-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалған, шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
45. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілмеген кірістердің үлес салмағын негiзге ала отырып шегерімдер есептеу" деген бөлімде:
1) 100.10.024-жолда 100.10.012-жолдың сомасы мен 100.10.013 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасында Салық кодексінің 289-бабы 5-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
2) 100.10.025-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында және 100.10.023-жолда көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, коммерциялық емес ұйымдардың және 100.00.040 I жолда көрсетілген шығыстар сомасы ретінде айқындалатын шығыстар көрсетіледі;

строке 100.10.014 IXX указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 100.10.014 IXX A по 100.10.014 IXX E;
в строке 100.10.014 IXX A отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
в строке 100.10.014 IXX B отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь;
в строках 100.10.014 IXX C и 100.10.014 IXX D отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
в строке в строке 100.10.014 IXX E указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
в строке 100.10.014 XX указывается сумма представительских расходов;
в строке 100.10.014 XXI указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
2) в строке 100.10.015 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. Определяется сложением значений строк с 100.10.015 I по 100.10.015 XI:
в строках с 100.10.015 I по 100.10.015 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий;
3) в строке 100.10.016 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 100.10.017 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 100.10.018 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 100.10.019 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 100.10.020 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 100.10.021 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 100.10.022 указывается сумма расходов в виде денег и другого имущества, переданных на безвозмездной основе;
10) в строке 100.10.023 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 100.10.014 по 100.10.022.
45. В разделе "Исчисление вычетов исходя из удельного веса доходов, не указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса":
1) в строке 100.10.024 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 5 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 100.10.012 и суммы строки 100.10.013;
2) в строку 100.10.025 указываются расходы некоммерческой организации и определяется как сумма расходов, указанных в строках 100.00.040 I, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса и 100.10.023;

3) 100.10.026-жолда Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көзделмеген қызметтен кірістер болған жағдайда, шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстар көрсетіледі. 100.10.025 және 100.10.024-жолдардың туындысы ретінде айқындалады.
46. "Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізінде шегерімдерді есептеу" деген бөлімде:
100.10.027-жолда шегерімге жатқызуға жататын және Салық кодексінің 289-бабы 2-тармағында көрсетілген кірістер есебінен жүргізілген шығыстар мен басқа кірістер есебінен жүргізілген шығыстарды бөлек есепке алу көзделетін салық есебі деректерінің негізіндегі әдіс бойынша айқындалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 100.00.040 І жолының сомасы көшіріледі.
13-тарау. Өтеусіз алынған (берілген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеушілік көмек, ақша және басқа мүлік) – 100.11-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
47. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдардың кіріс сомаларын айқындауға арналған.
48. "Есеп" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі не В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі.
Жол заңды тұлғада не жеке тұлғада "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БСН (ЖСН) болған кезде толтырылуы тиіс;
3) С бағанында осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында мүлікті өтеусіз берген (алған) бейрезиденттің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрінің коды көрсетіледі. Декларацияны толтыру кезінде өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1 – қайырымдылық көмек;
2 – демеушілік көмек;
3 – өтеусіз негізде алған (берген) ақша және басқа мүлік;
4 – мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша кірістер, депозиттер бойынша сыйақы және кондоминиумға қатысушылардың жарналары;
6) Ғ бағанында осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі. Бұл баған өтеусіз негізде аударымдар алынған жағдайда толтырылмайды;
7) G бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын (берілгенін), мүшелік не кіру жарналарының алынғанын (төленгенін) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
8) Н бағанында өтеусіз алынған мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі;

3) в строке 100.10.026 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 100.10.025 и 100.10.024.
46. В разделе "Исчисление вычетов на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов":
в строке 100.10.027 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты и определенная по методу на основе данных налогового учета, предусматривающего раздельный учет расходов, произведенных за счет доходов, указанных в пункте 2 статьи 289 Налогового кодекса, и расходов, произведенных за счет других доходов. В данную строку переносится сумма строки 100.00.040 I.
Глава 13. Пояснение по заполнению формы 100.11 – Безвозмездно полученное (переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская помощь, деньги и другое имущество)
47. Данная форма предназначена для определения суммы доходов некоммерческой организации.
48. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается БИН юридического лица либо ИИН физического лица, указанного в графе В.
Строка подлежит заполнению при наличии у юридического либо физического лица БИН (ИИН) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) в графе C указывается код страны резидентства согласно пункту 57 настоящих Правил;
4) в графе D указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество;
5) в графе E указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов безвозмездно полученного (переданного) имущества:
1 – благотворительная помощь;
2 – спонсорская помощь;
3 – деньги и другое имущество, полученное (переданное) на безвозмездной основе;
4 – доходы по договору на осуществление государственного социального заказа, вознаграждение по депозитам и взносы участников кондоминиума;
6) в графе F указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 59 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;
7) в графе G указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества;
8) в графе H указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества;

9) І бағанында өтеусіз берілген мүліктің сомасы (құны) көрсетіледі.
14-тарау. АХҚО-нан алынған табыстары – 100.12-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
49. Осы нысан 180.00-нысан бойынша декларацияны тапсыратын "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – Орталық) қатысушыларынның кірістерін қоспағанда, Конституциялық заңның 6-бабы 3, 4 және 7-тармақтарына сәйкес корпоративтік табыс салығын салудан босатылатын кірістерді көрсету үшін арналған.
50. "Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында қарастырылған қаржылық қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.001-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын ислам банкінің банктік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.002-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалатын қайта сақтандыру қызметтерін көрсету және сақтандыру брокерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 100.12.003-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын инвестициялық қорлардың активтерін инвестициялық басқару, оларды есепке алу мен сақтау, сондай-ақ инвестициялық қорлардың бағалы қағаздарын шығаруды, орналастыруды, айналымға жіберуді, сатып алуды және өтеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.004-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалатын брокерлік және (немесе) дилерлік, андеррайтингтік қызметтерді көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 100.12.005-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын, салықтар мен бюджетке төленетін міндетті басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын АХҚО, мемлекеттік жоспарлау бойынша орталық әукілетті орган мен мемлекеттік органның бірлескен актілерімен айқындалатын басқа да қаржы қызметін көрсетуден түсетін кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 100.12.006-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 3-тармағында көрсетілген қаржылық қызметтерді көрсетуден түскен жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.001-ден бастап 100.120.005 бойынша соммалар.
51. "Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында қарастырылған ілеспелі қызметтерді көрсетуден кірістер" деген бөлімде:
1) 100.12.007-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын заңдық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.12.008-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын аудиторлық қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;

9) в графе I указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества.
Глава 14. Пояснение по заполнению формы 100.12 – Доходы, полученные в МФЦА
49. Данная форма предназначена для отражения доходов, освобождаемых от обложения КПН в соответствии с пунктами 3, 4 и 7 статьи 6 Конституционного закона, за исключением доходов участников МФЦА, представляющих декларацию по форме 180.00.
50. В разделе "Доходы от оказания финансовых услуг, предусмотренных пунктом 3 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.001 указывается сумма дохода от оказания банковских услуг исламского банка, определяемая в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.002 указывается сумма дохода от оказания услуг перестрахования и страховых брокерских услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
3) в строке 100.12.003 указывается сумма дохода от оказания услуг по инвестиционному управлению активами инвестиционных фондов, их учету и хранению, а также обеспечению выпуска, размещения, обращения, выкупа и погашения ценных бумаг инвестиционных фондов, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.004 указывается сумма дохода от оказания брокерских и (или) дилерских, андеррайтинговых услуг, определяемая в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 100.12.005 указывается сумма дохода от оказания других финансовых услуг, определяемых совместным актом МФЦА, центрального уполномоченного органа по государственному планированию и государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 6 Конституционного закона;
6) в строке 100.12.006 указывается общая сумма доходов от оказания финансовых услуг, указанных в пункте 3 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 100.12.001 по 100.12.005.
51. В разделе "Доходы от оказания сопутствующих услуг, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона":
1) в строке 100.12.007 указывается сумма дохода от оказания юридических услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
2) в строке 100.12.008 указывается сумма дохода от оказания аудиторских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;

3) 100.12.009-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын бухгалтерлік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.12.010-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын консалтингтік қызметтерін көрсетуден түскен кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 100.12.011-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 4-тармағында көрсетілген ілеспелі қызметтерді көрсетуден түскен жалпы сомасы көрсетіледі. 100.120.007-ден бастап 100.120.010 бойынша соммалар.
52. "Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістер" деген бөлімде:
100.12.012-жолда Конституциялық заңның 6-бабы 7-тармағына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.".
53. Конституциялық заңның 6-бабының 2-тармағында көзделген Орталық органдарының және олардын табыстары:
100.12.013-жолда Конституциялық заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес салқ салудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі;
54. Конституциялық заңға сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің барлығы" деген бөлімде:
100.12.014-жолда Конституциялық заңына сәйкес салық салудан босатылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.006 + 100.12.011 + 100.12.012 + 100.12.013 деп айқындалады.".
15-Тарау. Кірістер, валюталар, елдер, халықаралық келісімдер, мүлік түрлерінің кодтары
55. Декларацияны толтыру кезінде мынадай табыс түрлерінің кодтауы пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1011 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;
1040 – "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) (бұдан әрі – № 142 бұйрық) уәкілетті орган бекіткен тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заң) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Мемлекеттік тіркеу туралы заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 (елу) және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1100 - резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек шарты (келісімі, келісімшарты) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне көрсетілген адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылары;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300– бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы алушы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1341 – міндеттемені есептен шығарудан алынған кіріс;
1350 – Қазақстан Республикасында шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс;
1360 – резиденттен алынған сақтандыру, қайта сақтандыру шарты бойынша құрылған сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру қорларының төмендеуінен түсетін кіріс;
1370 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім үшін кіріс;
1380 – Қазақстан Республикасында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кіріс;
1390 – табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кіріс;
1400 – кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының Қазақстан Республикасындағы кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кіріс;
1410 – Қазақстан Республикасында резиденттен бұрыннан жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар;
1420 – халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1430 – Қазақстан Республикасында әлеуметтік саласындағы объектілерді пайдалану кезінде шығыстардың кірістен асып кетуі;
1440 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін кіріс;
1450 – сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы не Қазақстан Республикасында сенімгерлік басқару туындаған өзге де жағдайларда пайда алушы алған (оның алуына жататын), мүлікті сенімгерлік басқарудан түсетін таза кіріс;
1460 – банктердің және резиденттен алынатын лицензиялардың негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың провизияларынан құрылған мөлшерді төмендетуден түсетін кіріс;
1470 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кіріс;

3) в строке 100.12.009 указывается сумма дохода от оказания бухгалтерских услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
4) в строке 100.12.010 указывается сумма дохода от оказания консалтинговых услуг, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Конституционного закона;
5) в строке 100.12.011 указывается общая сумма доходов от оказания сопутствующих услуг, указанных в пункте 4 статьи 6 Конституционного закона. Определяется как сумма показателей строк с 100.12.007 по 100.12.010.
52. В разделе "Доходы, освобождаемые от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 100.12.012 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 7 статьи 6 Конституционного закона.
53. В разделе "Доходы Органов Центра и их организаций, предусмотренные пунктом 2 статьи 6 Конституционного закона":
в строке 100.12.013 указывается сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пункту 2 статьи 6 Конституционного закона.
54. В разделе "Всего доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону":
в строке 100.12.014 указывается общая сумма доходов, освобождаемых от налогообложения согласно Конституционному закону. Определяется как 100.12.006 + 100.12.011 + 100.12.012 + 100.12.013.".
Глава 15. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений, имущества
55. При заполнении декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенном в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный уполномоченным органом приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 (пятьдесят) и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1110 – доход в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1341 – доходы от списания обязательств;
1350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные в Республике Казахстан;
1360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от резидента;
1370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан;
1380 – доходы от выбытия фиксированных активов в Республике Казахстан;
1390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей в Республике Казахстан;
1400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в Республике Казахстан;
1410 – полученные компенсации по ранее произведенным вычетам от резидента в Республике Казахстан;
1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Республике Казахстан;
1430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы в Республике Казахстан;
1440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса в Республике Казахстан;
1450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления в Республике Казахстан;
1460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от резидента;
1470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алынатын кіріс:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі, шет мемлекеттегі тауарларды өткізуден алған кіріс;
2020 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызмет көрсетулерден алынған кіріс;
2030 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде басқару, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру бойынша қызметті қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және сотта және арбитражды органдарда мүдделерді қорғау жөніндегі қызметті, сондай-ақ нотариалдық қызметті қоспағанда) қызметтерін көрсетуден алынған кіріс;
2040 – Салық кодексінің 294-бабына сәйкес айқындалған салықтық жеңілдіктері бар мемлекеттерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды өткізуден алынған кіріс, сондай-ақ осындай мемлекеттерде тіркелген, бейрезиденттен резидент алған өзге де кірістер;
2050 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бірлескен қызметті жүзег асырудан алынған кіріс ;
2060 – өткізу кезінде құнның өсуінен алынған кіріс;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлік;
бейрезиденттер шығарған бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан консорциумге бейрезидент-заңды тұлғаның қатысу үлесін іске асыру;
егер бейрезиденттер шығарған акциялар немесе бейрезидент-заңды тұлғаның активтері құнының 50 (елу) пайызынан артығын Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлкі құраса, осындай акцияларды іске асыру;
егер консорциумге бейрезидент-заңды тұлғаның қатысу үлесі немесе бейрезидент-заңды тұлғаның активтері құнының 50 (елу) пайызынан артығын Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлкі құраса, осындай қатысу үлесін іске асыру;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін-бейрезидентке борышты талап ету құқығын бергеннен алынған кіріс;
2080 – талап ету құқығын алушы салық төлеуші үшін-бейрезиденттегі борышты талап ету құқығын бергеннен алынған кіріс;
2090 – бюджеттен қайтарылған бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдан басқа, тұрақсыздың (айыппұл, өсімпұл) түріндегі және санкцияның басқа да түрлеріндегі кіріс;
2100 – бейрезидент-заңды тұлғадан түскен дивидент нысанындағы кіріс;
2110 – бейрезиденттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақы нысанындағы кіріс;
2120 – бейрезидент-эмитенттен алынатын, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақы нысанындағы кіріс;
2130 – бейрезиденттен алынатын, роялти нысанындағы кіріс;
2140 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі жылжымайтын мүлікті жалға беруден алынған кіріс;
2150 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі жылжымайтын мүліктен алынған кіріс;
2160 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туындайтын тәуекелді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақы нысанындағы кіріс;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдауда көліктік қызметтер көрсетуден алынған кіріс;
2180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген тұру уақытынан артық түсіру-тиеу операциялары кезінде кеменің тұрғаны үшін төлем түрінде бейрезиденттен алынатын кіріс;
2190 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі құбыржолы, электр беру желілерін, байланыстың оптикалы-талшықты желілерін пайдаланудан алынған кіріс;
2200 – жұмыс беруші болып табылатын, бейрезидентпен жасалған еңбек шарты (келісімшарты) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі қызметінен алынатын бейрезидент-жеке тұлғаның кірісі;
2210 – еңбек көші-қонының рұқсаты негізінде шет мемлекеттің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-көші-қонының кірісі;
2220 – басқару органы мүшелері, осындай тұлғаларға бейрезиденттерге қатысты жүктелген басқару міндетемелерін осындай міндеттерді іс жүзінде орындау орнына қарамастан жүктелуіне байланысты алынатын басшының (директорлар кеңесі, басқарма немесе өзге орган) гонорары және (немесе) өзге төлем;
2230 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезидент Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрумен байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақы;
2240 – жұмыс беруші болып табылатын резидент Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрумен байланысты резидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақы;
2250 – Қазақстан Республикасындағы қызметтен бейрезидент-жұмыс берушіден материалдық тиімділік түрінде алынған резидент-жеке тұлғаның кірісі;
2260 – бейрезиденттер-жинақтау зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемі;
2270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
2280 – бейрезидент төлейтін ұтыс;
2290 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тәуелсіз жеке қызмет (кәсіби) көрсетуден алынатын кіріс;
2300 – бейрезидент-жеке тұлғадан резидент-жеке тұлғаның өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлікті өтеусіз алу немесе мұрагерлікке алу түріндегі кіріс;
2310 – өндірістік қаржы инструменті бойынша кіріс;
2320 – сенімгерлік басқару мекемесі болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі салықтық міндеттемелерді орындау жүктелмеген, бейрезидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
2330 – бейрезиденттің ислам банкіне орналастырған, инвестициялық депозит бойынша кіріс;
2340 – міндеттемені есептен шығарудан алынған кіріс;
2350 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде шегілген күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс;
2360 – бейрезиденттер алатын сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған, сақтандыру резервін төмендетуден алынған кіріс;
2370 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуды келісу үшін кіріс;
2380 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде бекітілген активтерді өткізуден алынған кіріс;
2390 – геологиялық зерделеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарға арналған шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден алынған кіріс;
2400 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі кен орындарын өңдеу салдарын жою бойынша іс жүзіндегі шығыстар сомасынан кен орындарын өңдеу салдарын жою қорының ерекше сомасының асып кетуінен алынған кіріс;
2410 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі бейрезиденттен бұрын жүргізілген шегерім бойынша өтемақы;
2420 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырмасының сомасынан оң бағамдық айырмасы сомасының асып кеткен сомасы;
2430 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстардан кірістің асып түсуі;
2440 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан алынған кіріс;
2450 – сенімгерлік басқару шарты не Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сенімгерлік басқару туындаған өзге жағдайларда тұтыну тиімділігі бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы алған (алуға жататын) мүлікті сенімгерлік басқарудан алынған таза кіріс;
2460 – бейрезиденттен алынатын лицензия негізіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер және ұйымдар құрған провизиялар мөлшерін төмендетуден алынған кіріс;
2470 – Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа кірістер.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 (пятьдесят) процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту-для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента-для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2100 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доход физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-резидентом от физического лица-нерезидента;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

56. Валюта кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген, "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшасына сәйкес валюталардың кодтауын пайдалану қажет.
57. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен, жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
58. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтауын пайдалану қажет:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орта Азия өңірлік экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары туралы келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орта Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көпжақты агенттiгiн құру туралы конвенция;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфроқұрылымдық инвестициялар банкінің келісімі;
23 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).

56. При заполнении кода валюты используется кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
57. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142. Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142 при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства.
58. При заполнении Декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – Иные международные договоры (соглашения, конвенции).

58. Мүлік кодын толтыру кезінде мына кодтауды пайдалану қажет:
01 – ақша;
02 – қаржылық инвестиция;
03 – запастар;
04 – негізгі құралдар;
05 – материалдық емес активтер;
06 – қызмет;
07 – жұмыс;
08 – өзге.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
121-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
122-қосымша
"Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация (200.00–нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңы), "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), әлеуметтік салықтарды, бірыңғай төлемді есептеуге, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары), міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына (бұдан әрі – БЖЗҚ) есептеуге, ұстап қалуға (есебіне жазуға) және аударуға, әлеуметтік аударымдардың сомаларын Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі-МӘМС) аударымдар және (немесе) жарналарды есептеуге және аударуға арналған "ЖТС және әлеуметтік салық бойынша декларация" (бұдан әрі – Декларация) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 8-бөлімінің 35 және 36-тарауларына, 19-бөлімінің 74-тарауына, 19-бөлімге және 24-1-бөлімінің 89-1-тарауына сәйкес (жеке тұлғаларға оңайлатылған декларация негізінде, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері), салық төлеушілер, бірыңғай төлемді төлеушілер, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттері, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес әлеуметтік аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушілер, оның ішінде зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру заңдарында белгіленген мөлшерлерде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар, МӘМС жарналар бойынша (оңайлатылған декларация және патент негізіндегі, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) жеке кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын тұлғалар жасайды.

58. При заполнении кода имущества используется следующая кодировка:
01 – деньги;
02 – финансовые инвестиции;
03 – запасы;
04 – основные средства;
05 – нематериальные активы;
06 – услуги;
07 – работы;
08 – прочее.
Приложение 3
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 121 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 4
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 122 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу
(форма 200.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и Законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании), "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), социального налога, единого платежа, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы), обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее – социальные отчисления), отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС).
Декларация составляется налогоплательщиками (налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации), плательщиками единого платежа согласно главам 35 и 36 раздела 8, главе 74 раздела 19, разделу 19 и главе 89-1 раздела 24-1 Налогового кодекса, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении, плательщиками социальных отчислений в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, плательщиками взносов и (или) отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, в том числе индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, взносам на ОСМС в свою пользу в размерах, установленных законами о пенсионном обеспечении и обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании.

Салық кодексінің 482-бабы 3-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімімен дербес әлеуметтік салық төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес қызметін арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асыратын және салық салынуы жалпыға бірдей тәртіпте қызметті жүзеге асыратын салық төлеуші декларацияны Салық кодексінің 207-бабы 1-тармағына сәйкес әрбір қызмет түрі бойынша бөлек табыс етуді жүргізеді.
1-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Декларация декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01-ден 200.06-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті декларацияның торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалартиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларация жолдарын толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда олар жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, декларацияға қосымшалардың осындай тағы парағы толтырылады.
8. Осы Қағидадаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне, бірыңғай төлемді төлеушіге, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеушіге) қайтарылады;

Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога согласно пункту 3 статьи 482 Налогового кодекса, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
Налогоплательщик, осуществляющий деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса и деятельность, налогообложение которой производит в общеустановленном порядке, представление декларации производит раздельно по каждому виду деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Налогового кодекса.
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом, плательщиком единого платежа, агентом или плательщиком социальных платежей) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту, плательщику единого платежа, агенту или плательщику социальных платежей) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);

2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (200.00-нысан)
14. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушыны ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеушінің, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) салымшының (төлеушінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы;
4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияны табыс еткен жағдайда белгіленеді;
6) салық төлеушінің (салық агентінің, бірыңғай төлемді төлеушінің, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеушінің) жекелеген санаттары көрсетіледі.
Егер салық төлеуші А, B, C, D, Е және F жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда мынадай торкөздер белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқару;
В – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
С – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқару құрылтайшысы;
D – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші;
Е – Салық кодексінің 355-бабына сәйкес тіркелген шегерімді пайдалана отырып, арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент, плательщик единого платежа, агент или плательщик социальных платежей) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент, плательщик единого платежа, агент или плательщик социальных платежей) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 200.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика (налогового агента, плательщика единого платежа, агента или плательщика социальных платежей)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) вкладчика (плательщика) – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика (налогового агента, плательщика единого платежа, агента или плательщика социальных платежей).
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, B, C, D, Е и F:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
С – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
D – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим на основе патента в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
Е – налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим с использованием фиксированного вычета, в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;

F – Салық кодексінің 776-1-бабына сәйкес бірыңғай төлемді төлеуші
Егер 6 В бағанын белгілеген салық төлеуші бір мезгілде 6 А, 6 С немесе 6 D бағанына жатқан жағдайда, онда тиісінше 6 В мен 6 А, 6 В мен 6 С немесе 6 D бағандарының екеуін де белгілейді;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы);
8) валюта коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі №378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес.
Осы валюта коды әлеуметтік төлемдерге қолданылмайды, олар декларацияның және оған қосымшалардың тиісті жолдарында теңгемен көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) қызметкерлердің жалпы саны (адам) – есепті тоқсанда кірістері есептелген қызметкерлердің, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың саны.
Қосымша декларацияны беру кезінде бұрын табыс етілген кезекті декларацияда көрсетілген сан мен салық кезеңіндегі нақты сан арасындағы айырманы көрсету;
11) резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелердің болуы.
Резидент заңды тұлғада ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған кезде тиісті торкөз белгіленеді. Ұяшықтардың бірін толтыру үшін міндетті;
12) ұсынылған қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
13) қосымшалар саны 200.03.
ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес келетін 200.03-қосымшалардың саны көрсетіледі; 200.04-қосымшалардың саны.
14) Салық кодексінде белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттардың санына сәйкес келетін 200.04 Қосымшаларының саны көрсетіледі.
15. "Есептік көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетуге тиіс ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер жұмыскерлерінің табыстары бойынша бюджетке төлеуге жататын ЖТС-ның сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелер) жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бюджетке аударылуға жататын ЖТС-ның сомасын көрсетуге арналған.

F – плательщик единого платежа в соответствии со статьей 776-1 Налогового кодекса.
Если налогоплательщик, отметивший ячейку 6В одновременно относится к категории 6А, 6С или 6D, то отмечает обе ячейки 6В и 6А, 6В и 6С или 6D;
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
8) код валюты – в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года №378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Данный код валюты не распространяется на социальные платежи, которые отражаются в соответствующих строках декларации и приложений к ней в тенге;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) общая численность работников (человек) – численность работников, в том числе, иностранцев и лиц без гражданства которым начислены доходы в отчетном квартале.
При предоставлении дополнительной декларации указывать разницу между численностью, указанной в ранее представленной очередной декларации и фактической численностью за налоговый период;
11) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
12) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
13) количество приложений 200.03.
Указывается количество приложений 200.03, которое соответствует количеству структурных подразделений юридического лица-резидента, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу; количество приложений 200.04;
14) Указывается количество приложений 200.04, которое соответствует количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном Налоговым кодексом порядке.
15. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам и подлежащей перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала налоговым агентом (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением суммы ИПН, подлежащей уплате в бюджет по доходам работников структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.

200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлер мен жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 IV жолы 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдары осы нысанға 200.03- қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттерімен дербес төлеушілер болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын қоспағанда, салық агентімен (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері болып танылған құрылымдық бөлімшелерді қоса алғанда) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында қызметкерлерге есептелген табыстардан есептелетін және БЖЗҚ аударылуға жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
200.00.003 IV жолы 200.00.003 I, 200.00.003 II және 200.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдары жеке практикамен айналысатын тұлғалардың (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айы үшін БЖЗҚ-ға өз пайдасына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.004 IV жолы 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III;
2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов работников и физических лиц по договорам гражданско-правового характера и подлежащих перечислению в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением сумм обязательных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III;
3) строки 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе, структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса) суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Строка 200.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.003 I, 200.00.003 II и 200.00.003 III;
4) строки 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в свою пользу в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III;

5) 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын ЖТС бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін Салық Кодексінің 485-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасына азайтылған, бюджетке төленуге жататын, салық агенті үшін (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелер) әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
Бұл жолдарды ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырмайды.
Төлеуге жататын әлеуметтік салықты есептеу әрбір қызметкер бойынша жүргізіледі.
200.00.005 IV жолы 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер декларацияны табыс еткен жағдайда, бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.006 жолында көрсетіледі (6 В торкөзін толтыру кезінде).
200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 IV жолы 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары Салық Кодексінің 485-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген, әлеуметтік аударымдар сомасына азайтылған және салық төлеуші өзі үшін және қызметкерлері үшін есепті тоқсанның әрбір айы үшін төлейтін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдары осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын, салық агенттері деп танылмаған құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төленуге жататын әлеуметтік аударымдар сомасын қоспағанда, салық агенті (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелер) үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.

5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением суммы социального налога, подлежащей уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Данные строки не заполняются налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов.
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III;
6) при представлении декларации налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции и сельскохозяйственных кооперативов, сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, отражается в строке 200.00.006 с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 6 В).
Строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы социального налога за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III;
7) строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 485 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III;
8) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента (в том числе, структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса), за исключением суммы социальных отчислений, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.

200.00.008 IV жолы 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.
200.00.009 IV жолы 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
10) 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдары міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес МӘМС аударымдарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.010 IV жолы 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін МӘМС аударымдарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
11) 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес жұмыскерлердің табыстарынан МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге, сондай-ақ осындай жарналар бойынша есептеуді (ұстап қалуды) және салық агенттері жүзеге асыратын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 IV жолы 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін МӘМС жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
12) 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) және жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес өз пайдасына МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.012 IV жолы 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін өз пайдасына МӘМС жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
13) 200.00.013 I, 200.00.013 II және 200.00.013 III жолдары салық агенттері деп танылмаған, осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төленуге жататын, осы нысанның 200.03-қосымшасында көрсетілуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қоспағанда, салық агентінің (оның ішінде Салық кодексінің 353-бабына сәйкес салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелердің) Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін БЖЗҚ-на қызметкерлер үшін аударуға жататын жұмыс берушінің зейнетақы жарналарының сомаларын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III;
9) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III;
10) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 200.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы отчислений на ОСМС за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III;
11) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС с доходов работников в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, а также для отражения суммы взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, где исчисление (удержание) и перечисление по таким взносам осуществляются налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры.
Строка 200.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов на ОСМС за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
12) строки 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента) и лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов на ОСМС в свою пользу за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III;
13) строки 200.00.013 I, 200.00.013 II и 200.00.013 III предназначены для отражения налоговым агентом (в том числе, структурными подразделениями, признанными налоговыми агентами в соответствии со статьей 353 Налогового кодекса) суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в ЕНПФ за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, за исключением сумм обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.

200.00.013 IV жолы 200.00.013 I, 200.00.013 II және 200.00.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жұмыс берушінің зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
14) 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдары бірыңғай төлемді төлеушінің Салық кодексінің 776-4-бабына және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңдарына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына қызметкерлер үшін аударуға жататын бірыңғай төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
200.00.014 IV жолы 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін бірыңғай төлемдердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
16. Салық төлеушінің жауапкершілігі бөлімінде":
1) "Салымшы басшысының Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)/Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына/салымшыға, жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, жеке практикамен айналысатын адам жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес оның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсетеді.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні-декларацияны мемлекеттік кіріс органына табыс етудің ағымдағы күні;
3) ЖТС және әлеуметтік салық бойынша бенефициар Мемлекеттік кірістер органының коды – салық агентінің Тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;
4) әлеуметтік төлемдер бойынша бенефициар – Мемлекеттік кірістер органының коды – салық агентінің, агентінің, салымшының (төлеушінің) орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды);
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында-декларацияны қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), сондай-ақ оның қолы;
6) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;

Строка 200.00.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.013 I, 200.00.013 II и 200.00.013 III.
14) строки 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III предназначены для отражения плательщиком суммы единого платежа, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" за каждый месяц отчетного квартала в соответствии со статьей 776-4 Налоговым кодексом и Законами о пенсионном обеспечении, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, об обязательном социальном медицинском страховании, об обязательном социальном страховании.
Строка 200.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Вкладчика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами/вкладчика, в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации – текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по ИПН и социальному налогу – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по социальным платежам – код органа государственных доходов по месту нахождения (жительства) налогового агента, агента, вкладчика (плательщика);
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего Декларацию" – фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию, а также его подпись;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;

7) құжаттың кіріс нөмірі-Мемлекеттік кіріс органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты,міндетті зейнетақы жарналарын,міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеу - 200.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл қосымша жеке тұлғаларға (азаматтық - құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметкерлерге және жеке тұлғаларға), оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген, сондай-ақ жеке табыс салығын, әлеуметтік салықты, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төленуге жататын, салық агенттері болып танылмаған, осы нысанға 200.03-қосымшада көрсетілуге жататын кірістер сомасын көрсетуге арналған.
17. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген табыстардың сомасын, оның ішінде материалдық пайда түрінде алынған кірістерді қоса алғанда, жұмыскер жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341-бабында көрсетілген табыстарды көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жолы 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.01.001 IV жолы, оның ішінде 200.01.001 А және 200.01.001 в жолдарының сомасын қамтиды.
200.01.001 IV жолы, оның ішінде, 200.02 нысаны P бағанының жиынтық сомасын қамтиды.
200.01.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 С жолы есепті тоқсан үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 D жолы есепті тоқсан үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
200.01.001 Е жолы есепті тоқсан үшін мәні қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;

7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 200.01 – Исчисление индивидуального подоходного налога и социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС
Данное приложение предназначено для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства, а также по отражению сумм доходов для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, сумм социальных платежей, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
17. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам и лицам без гражданства, за каждый месяц отчетного квартала, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 341 Налогового кодекса.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III. Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.01.001 А и 200.01.001 В.
Строка 200.01.001 IV включает, в том числе, итоговую сумму графы P формы 200.02.
Строка 200.01.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный квартал.
Строка 200.01.001 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный квартал;

2) 200.01.002 "АХҚО туралы "Конституциялық заңның" 6-бабының 6, 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылатын табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 жолы, соның ішінде, Конституциялық заңның 6-бабының 6 және 7-тармақтарына сәйкес салық салудан босатылатын, АХҚО қатысушысының немесе органының қызметкерлері болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша 200.02-нысанындағы Р бағанында көрсетілген кірістер сомасын қамтиды;
3) 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.0003 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға есептелген табыстардан есептелген ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жолдары 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.004 жолы міндетті, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, МӘМС жарналарын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, есепті тоқсанның соңында салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төлемеген кірістер бойынша берешек сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.01.005 жолы есепті тоқсанның басына есептелген, бірақ төленбеген кірістер бойынша ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.01.006 жолы есепті тоқсанның соңында есептелген, бірақ төленбеген кірістер бойынша ЖТС сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.007 IV жолы 200.01.007 I, 200.01.007 II және 200.01.007 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында салық салынатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.008 IV жолы 200.01.008 I, 200.01.008 II және 200.01.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
18. "Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде" бөлімінде:
1) 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдары Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңға сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.009 IV жолы 200.01.009 I, 200.01.009 II және 200.01.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;

2) 200.01.002 предназначена для отражения суммы доходов, освобождаемых от налогообложения согласно пунктам 6 и 7 статьи 6 Конституционного закона.
Строка 200.01.002 включает в себя в том числе, сумму доходов, отраженных в графе P в форме 200.02, по иностранцам и лицам без гражданства, являющимися работниками участника или органа МФЦА, освобождаемых от налогообложения, согласно пунктам 6 и 7 статьи 6 Конституционного закона;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.0003III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III;
4) строка 200.01.004 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, взносов на ОСМС и индивидуального подоходного налога;
5) строка 200.01.005 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на начало отчетного квартала;
6) строка 200.01.006 предназначена для отражения суммы ИПН по доходам, начисленным, но не выплаченным на конец отчетного квартала;
7) строки 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.007 I, 200.01.007 II и 200.01.007 III;
8) строки 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III предназначены для отражения суммы облагаемого дохода в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.008 I, 200.01.008 II и 200.01.008 III.
18. В разделе "Обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя":
1) строки 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении.
Строка 200.01.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.009 I, 200.01.009 II и 200.01.009 III;

2) 200.01.0010 I, 200.01.0010 II және 200.01.0010 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.0010 IV жолы 200.01.0010 I, 200.01.0010 II және 200.01.0010 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.011 I, 200.01.011 II және 200.01.011 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
200.01.011 IV жолы 200.01.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдары жеке практикамен айналысатын жеке кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айы үшін өз пайдасына мәлімделетін кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.012 IV жолы 200.01.012 I, 200.01.012 II және 200.01.012 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін мәлімделген кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
19. "Мүгедектігі бар адамдар – қызметкерлердің саны және еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар" бөлімін Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл аппараты бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектігі бар адамдар жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 200.01.013 I, 200.01.013 II және 200.01.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
2) 200.01.014 I, 200.01.014 II және 200.01.014 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санындағы мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлер санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
3) 200.01.015 I, 200.01.015 II және 200.01.015 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстарда мүгедектігі бар адамдар - қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. "Салық Кодексінің 485-бабы 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдана отырып әлеуметтік салық" бөлімін Салық Кодексінің 220-бабына сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, салық агенттері болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент тұлғалары, сондай-ақ резидент емес заңды тұлғалар толтырады.
Бұл бөлімде:

2) строки 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные профессиональные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.01.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.010 I, 200.01.010 II и 200.01.010 III;
3) строки 200.01.011 I, 200.01.011 II и 200.01.011 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых исчисляются (начисляются) обязательные пенсионные взносы работодателя за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.01.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III;
4) строки 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III предназначены для отражения суммы заявляемого дохода в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.012 I, 200.01.012 II и 200.01.012 III.
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-лиц с инвалидностью" заполняется специализированными организациями, в которых работают лица с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 290 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) строки 200.01.013 I, 200.01.013 II и 200.01.013 III предназначены для отражения численности работников-лиц с инвалидностью за каждый месяц отчетного квартала;
2) строки 200.01.014 I, 200.01.014 II и 200.01.014 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-лиц с инвалидностью в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.01.015 I, 200.01.015 II и 200.01.015 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-лиц с инвалидностью в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала.
20. Раздел "Социальный налог с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 485 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами.
В данном разделе:

1) 200.01.016 I, 200.01.016 II және 200.01.016 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салу объектісі болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
Дара кәсіпкерлер (оңайлатылған декларация және патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда), жеке практикамен айналысатын адамдар жұмыскерлердің, оның ішінде өздерін қоса алғанда, санын көрсетеді.
200.01.016 IV жолы 200.01.016 I, 200.01.016 II және 200.01.016 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
21. "Әлеуметтік төлемдер" бөлімінде:
1) 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін Жұмыс берушінің шығыстарына ақшалай қамтылымы енгізіле отырып, Жеке тұлғаларға кірістер түрінде төленетін Жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
200.01.017 IV жолы 200.01.017 I, 200.01.017 II және 200.01.017 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін жеке тұлғалар кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III жолдары жеке практикамен айналысатын тұлғалардың (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) есепті тоқсанның әрбір айында өз пайдасына әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.018 IV жолы 200.01.018 I, 200.01.018 II және 200.01.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" бөлімінде:
1) 200.01.019 I, 200.01.019 II және 200.01.019 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес МӘМС аударымдарын есептеу үшін қолданылатын кіріс сомасын көрсетуге арналған.
200.01.019 IV жолы 200.01.019 I, 200.01.019 II және 200.01.019 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.01.020 I, 200.01.020 II және 200.01.020 III жолдары жұмыскердің, сондай-ақ осындай кірістер бойынша жарналарды есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды осындай шарттар жасалған салық агенттері жүзеге асыратын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалардың кіріс сомасын көрсетуге арналған. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында.

1) строки 200.01.016 I, 200.01.016 II и 200.01.016 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Индивидуальные предприниматели (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лица, занимающиеся частной практикой, указывают численность работников, включая, в том числе себя.
Строка 200.01.016 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.016 I, 200.01.016 II и 200.01.016 III.
21. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.01.017 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.017 I, 200.01.017 II и 200.01.017 III;
2) строки 200.01.018 I, 200.01.018 II и 200.01.018 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в свою пользу в каждом месяце отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.018 I, 200.01.018 II и 200.01.018 III.
22. В разделе "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование":
1) строки 200.01.019 I, 200.01.019 II и 200.01.019 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.01.019 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.019 I, 200.01.019 II и 200.01.019 III;
2) строки 200.01.020 I, 200.01.020 II и 200.01.020 III предназначены для отражения суммы дохода работника, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, где исчисление (удержание) и перечисление по таким доходам взносов осуществляются налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.

200.01.020 IV жолы 200.01.020 I, 200.01.020 II және 200.01.020 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.01.021 I, 200.01.021 II және 200.01.021 III жолдары дара кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация мен патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда) және жеке практикамен айналысатын адамдардың есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес өз пайдасына МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.01.021 IV жолы 200.01.021 I, 200.01.021 II және 200.01.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін өз пайдасына МӘМС жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан ЖТС есептеу – 200.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Аталған нысан салық агенті, оның ішінде қызметшілерге – шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстарының сомасын, салық агенті шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есептелген ЖТС сомасын, сондай-ақ аталған нысанға 200.03 қосымшада көрсетуге тиіс салық агенттері болып танылмаған, құрылымдық бөлімшелер үшін бюджетке төлеуге жататын, осындай табыстардан есептелген ЖТС, әлеуметтік салықтың сомаларын, әлеуметтік төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан тоқсан қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады.
23. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Бұл ретте, В бағанында шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың толық тегі, аты, әкесінің аты қатаң түрде төлқұжат деректеріне және/немесе жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа).
Азаматтығы жоқ адамдар үшін D бағанында "00" коды көрсетіледі;

Строка 200.01.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.020 I, 200.01.020 II и 200.01.020 III;
3) строки 200.01.021 I, 200.01.021 II и 200.01.021 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в свою пользу за каждый месяц отчетного квартала индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента) и лицами, занимающимися частной практикой.
Строка 200.01.021 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов на ОСМС в свою пользу за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.021 I, 200.01.021 II и 200.01.021 III.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 200.02 – Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства
Данная форма предназначена для отражения налоговым агентом сумм доходов, начисленных, в том числе работникам – иностранцам и лицам без гражданства, сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства, а также отражению исчисленных сумм ИПН, социального налога, сумм социальных платежей с таких доходов, подлежащих уплате в бюджет за структурные подразделения, не признанные налоговыми агентами, которые подлежат отражению в приложении 200.03 к данной форме.
Форма составляется по итогам квартала и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
23. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном квартале.
При этом, в графе В указывается полное фамилия, имя, отчество иностранцев и лиц без гражданства строго согласно паспортным данным и/или документа удостоверяющего личность;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
Для лиц без гражданства в графе D указывается код "00";

5) Е бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE –Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі. Оффшорлық елдердің кодтамасы Қағиданың 35 тармағында көрсетілген;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ аталған құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 34-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес P бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК №378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) M тармағында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Конституциялық заңының 6-бабына сәйкес АХҚО органының қатысушысы немесе қызметкері болып табылса;
14) N бағанында егер шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам салық агенті болып танылмаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырғанда белгіленеді. Құрылымдық бөлімше үшін егер 200.03-қосымша толтырылса, толтыруға жатады;

5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии. Код оффшорных стран указан в пункте 35 Правил;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 34 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 36 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе P, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M отмечается, если иностранец или лицо без гражданства, в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
14) в графе N отмечается, если иностранец или лицо без гражданства, осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица, не признанного налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;

15) O бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
16) P бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады, тиісті тармақша, тармақ және бап көрсетілуге тиіс;
18) R бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
19) S бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
20) T бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі
1 – Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшері. Стандартты шегерім әрбір күнтізбелік ай үшін қолданылады. Күнтізбелік жыл үшін стандартты шегерімнің жалпы сомасы Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 168 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;

15) в графе O указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
16) в графе P указываются начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой, отражению подлежит соответствующий подпункт, пункт и статья;
18) в графе R указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
19) в графе S указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
20) в графе T указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
22) в графе V указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – 14-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года. Стандартный вычет применяется за каждый календарный месяц. Общая сумма стандартного вычета за календарный год не должна превышать 168-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;

3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
25) Y бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің және тұлғалардың жоқ тұлғалардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
26) Z бағанында есепті тоқсан үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
27) AA бағанында есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
28) AB бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
29) AC бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
30) AD бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
31) AE бағанында аударылуға жататын ММС жарналарының сомасы көрсетіледі;
32) AF бағанында Салық кодексінің 484-бабы 3-тармағының 4) және 5) тармақтарысына сәйкес төлемдер түрінде әлеуметтік салық салынбайтын табыстар сомасы көрсетіледі;
33) AG бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстар көрсетіледі;
34) AH бағанында есептелген әлеуметтік салық кірістерінен есептелген сомасы көрсетіледі;
35) AI бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;

3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
24) в графе X указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
25) в графе Y указывается сумму прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
26) в графе Z указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
27) в графе AA указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный квартал;
28) в графе АB указывается сумма выплаченных иностранцам и лицам без гражданства доходов;
29) в графе АC указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
30) в графе AD указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
31) в графе AE указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
32) в графе AF указываются суммы доходов, не облагаемые социальным налогом, в соответствии с подпунктом 4) и 5) пункта 3 статьи 484 Налогового кодекса;
33) в графе AG указываются доходы, облагаемые социальным налогом;
34) в графе AH указывается сумма исчисленного с начисленных доходов социального налога;
35) в графе AI указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

36) AJ бағанында бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
37) AK бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
38) АL бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
39) АМ бағанында жұмыс берушінің төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
5-тарау. Құрылымдық бөлімшелер бойынша ЖТС сомасын және әлеуметтік салықты есептеу – 200.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл нысан салық агенті заңды тұлғаның ЖТС бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеуші бойынша болып танылмаған филиалы/өкілдігі бойынша төлеуге жататын ЖТС-ның, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, МӘМС аударымдарын және (немесе) жарналарын сәйкес азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмыскерлер мен жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіқ азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстардан есептелген міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған.
24. Нысанды Салық кодексінің 353, 358, 486 және 489-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша заңды тұлға жасайды.
25. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" бөлімінде)":
1) салық агентінің БСН-і.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының БСН көрсетіледі;
2) салық агентінің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық агентінің Тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды – заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық есептілігінің түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;

36) в графе AJ указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет;
37) в графе АK указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
38) в графе АL указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
39) в графе АM указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 200.03 – Исчисление суммы индивидуального подоходного налога и социального налога по структурному подразделению
Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы ИПН, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на ОСМС, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по ИПН и самостоятельными плательщиками по социальному налогу, с доходов, начисленных физическим лицам (работникам и физическим лицам по договорам гражданско-правового характера), в том числе иностранцам и лицам без гражданства.
24. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 353, 358, 486 и 489 Налогового кодекса.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщики единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) БИН налогового агента.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается БИН доверительного управляющего;
2) наименование налогового агента – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
3) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета налогового агента – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета юридического лица;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
5) вид налоговой отчетности.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;

7) филиалдың/өкілдіктің БСН;
8) филиалдың/өкілдіктің атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы;
9) филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды – филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды.
10) филиал/өкілдік бойынша қызметкерлердің жалпы саны (адам) – есепті тоқсанда кірістері есептелген қызметкерлердің, оның ішінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар қызметкерлерінің саны. Қосымша декларацияны ұсыну кезінде бұрын табыс етілген кезекті декларацияда көрсетілген сан мен салық кезеңіндегі нақты Сан арасындағы айырманы көрсету.
26. Есептік көрсеткіштер бөлімінде":
1) 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жолдары Жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасын көрсетуге арналған.
200.03.001 IV жолы 200.03.001 I, 200.03.001 II және 200.03.001 III жиынтық сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.002 IV жолы 200.03.002 I, 200.03.002 II және 200.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
3) 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес қызметкерлерге бір ай үшін есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын табыстардан есептелетін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған. 200.03.003 IV жолы 200.03.003 I, 200.03.003 II және 200.03.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
200.03.004 IV жолы сома ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған 200.03.004 I, 200.03.004 II және 200.03.004 III жолдарының;

7) БИН филиала/представительства;
8) наименование филиала/представительства – наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
9) код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства – код органа государственных доходов по месту регистрационного учета филиала/представительства;
10) Общая численность работников (человек) по филиалу/представительству – численность работников, в том числе работников иностранцев и лиц без гражданства, которым начислены доходы в отчетном квартале. При представлении дополнительной декларации указывать разницу между численностью, указанной в ранее представленной очередной декларации и фактической численностью за налоговый период.
26. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III предназначены для отражения суммы ИПН, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.001 I, 200.03.001 II и 200.03.001 III;
2) строки 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.002 I, 200.03.002 II и 200.03.002 III;
3) строки 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III предназначены для отражения суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.003 I, 200.03.003 II и 200.03.003 III;
4) строки 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III предназначены для отражения суммы социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.004 I, 200.03.004 II и 200.03.004 III;

5) 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.03.005 IV жолы 200.03.005 I, 200.03.005 II және 200.03.005 III сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес МӘМС аударымдарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.006 IV жолы 200.03.006 I, 200.03.006 II және 200.03.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
7) 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес қызметкерлердің табыстарынан МӘМС жарналарының сомасын көрсетуге, сондай-ақ есепті тоқсанның әрбір айында осындай жарналар бойынша есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды осындай шарттар жасасқан салық агенттері жүзеге асыратын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғалар жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.007 IV жолы 200.03.007 I, 200.03.007 II және 200.03.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жарналардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдары Қазақстан Республикасының Зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жұмыскерлерге ай үшін есептелген кірістерден есептелетін және филиал/өкілдік бойынша БЖЗҚ-ға аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.03.008 IV жолы 200.03.008 I, 200.03.008 II және 200.03.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
9) 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдары бірыңғай төлемді төлеушінің Салық кодексінің 776-4-бабына және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңдарына сәйкес қызметкерлерге есептелген кірістерден, есепті кезеңнің әрбір ай үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына қызметкерлер үшін аударуға жататын бірыңғай төлемдердің сомаларын көрсетуге арналған.

5) строки 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.005 I, 200.03.005 II и 200.03.005 III;
6) строки 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III предназначены для отражения суммы отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.006 I, 200.03.006 II и 200.03.006 III;
7) строки 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III предназначены для отражения суммы взносов на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании с доходов работников в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, а также для отражения суммы взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, где исчисление (удержание) и перечисление по таким взносам осуществляются налоговыми агентами, с которыми заключены такие договоры, в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.03.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.007 I, 200.03.007 II и 200.03.007 III;
8) строки 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению в ЕНПФ по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.03.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.008 I, 200.03.008 II и 200.03.008 III;
9) строки 200.03.009 I, 200.03.009 II и 200.03.009 III предназначены для отражения плательщиком суммы единого платежа, исчисляемых с доходов, начисленных работникам за месяц и подлежащих перечислению за работников в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" за каждый месяц отчетного квартала в соответствии со статьей 776-4 Налоговым кодексом и Законами о пенсионном обеспечении, за исключением сумм обязательных профессиональных пенсионных взносов, об обязательном социальном медицинском страховании, об обязательном социальном страховании.

200.03.009 IV жолы 200.03.009 I, 200.03.009 II және 200.03.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін бірыңғай төлемдердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
27. Салық агентінің жауапкершілігі бөлімінде":
1) "Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай және (немесе) өкімдік құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) берілген күні – 200.03 нысанын мемлекеттік кірістер органына ұсынған күні;
3) филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебінің орны бойынша ЖТС және әлеуметтік салық бойынша бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды;
4) филиалдың/өкілдіктің орналасқан жері бойынша әлеуметтік төлемдер бойынша бенефициар – мемлекеттік кірістер органының коды;
5) "нысанды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында 200.03-нысанын қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес 200.03-нысанын ұсыну күні;
7) құжаттың кіріс нөмірі – Мемлекеттік кіріс органы беретін 200.03-нысанының тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
6-тарау. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі – 200.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. Бұл нысан Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуге арналған. Нысан әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
29. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) салық төлеушінің ЖСН/БСН.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН/БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
3) "Қызметкерлердің саны (адам), оның ішінде" деген жолда шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін бөле отырып, қызметкерлердің саны көрсетіледі;

Строка 200.03.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.03.009 I, 200.03.009 II и 200.03.009 III.
27. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными и (или) распорядительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи – дата представления формы 200.03 в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – бенефициара по ИПН и социальному налогу, по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код органа государственных доходов – бенефициара по социальным платежам, по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего форму 200.03;
6) дата приема – дата представления формы 200.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер формы 200.03, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 200.04 – Исчисление социального налога налогоплательщиками, работающими по контракту
28. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса (далее – контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.
29. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) ИИН (БИН) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указываются арабские цифры);
3) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;

4) "Келісімшарттың деректемелері" деген жолда келісімшарттың деректемелері көрсетіледі:
А – келісімшарттың нөмірі;
В – келісімшарттың жасалған күні.
30. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" деген бөлімде шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған:
1) 200.04.001 І, 200.04.001 ІІ және 200.04.001 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің салық салынатын табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.04.001 IV жолы 200.04.001 I, 200.04.001 II және 200.04.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.04.002 І, 200.04.002 ІІ және 200.04.002 ІІІ жолдары келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкер үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;
3) 200.04.003 І, 200.04.003 ІІ және 200.04.003 ІІІ жолдары шетелдік маман қызметкерлерін және шетелдік жұмысшы қызметкерлерін қоспағанда, 200.04.001 және 200.04.002 жолдарының тиісті сомаларының көбейту жолымен айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
7-тарау. Жеке тұлғаларының табыстары бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 200.05 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
31. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
32. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) салық төлеушінің ЖСН/БСН.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН/БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
33. "Жеке тұлғаның табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – жұмыскердің табысын (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде табыс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде табыс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде табыс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде табыс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан табыс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға;
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген жағдайда, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады.

4) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А – номер контракта;
В – дата заключения контракта.
30. Раздел "Социальный налог за работников" предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.04.001 I, 200.04.001 II и 200.04.001 III;
2) строки 200.04.002 I, 200.04.002 II и 200.04.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.04.003 I, 200.04.003 II и 200.04.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.04.001 и 200.04.002.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 200.05 – Исчисление налогов и социальных платежей по доходам физических лиц
31. Данная форма предназначена для исчисления налогов и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев и лиц без гражданства.
32. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) ИИН (БИН) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указываются арабские цифры);
33. В разделе "Исчисление налогов и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном квартале;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом, которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;

5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана.
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.
6) F бағанында егер жеке тұлға Конституциялық заңның 6-бабына сәйкес АХҚО органының немесе қатысушысының қызметкері болып табылса белгіленеді;
7) G бағанында егер жеке тұлға заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде қызметін жүзеге асырса белгіленеді. салық агенті деп танылмаған. Егер құрылымдық бөлімше үшін 200.03 қосымшасы толтырылса, толтыруға жатады;
8) H бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
9) I бағанда Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады, тиісті тармақша, тармақ және бап көрсетілуге тиіс;
10) J бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) М бағанда стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшері. Стандартты шегерім әрбір күнтізбелік ай үшін қолданылады. Күнтізбелік жыл үшін стандартты шегерімнің жалпы сомасы Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 168 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;

5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – лицо с инвалидностью;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью.
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую;
6) в графе F отмечается, если физическое лицо в соответствии со статьей 6 Конституционного закона является работником участника или органа МФЦА;
7) в графе G отмечается если физическое лицо осуществляет деятельность в структурном подразделении юридического лица не признанном налоговым агентом. Подлежит заполнению если заполнено приложение 200.03 за структурное подразделение;
8) в графе H указывается начисленные физическим лицам доходы;
9) в графе I указывается корректировка согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой, отражению подлежит соответствующий подпункт, пункт и статья;
10) в графе J указывается сумма корректировки в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
11) в графе К указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с начисленных доходов в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
12) в графе L указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
13) в графе М указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – 14-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года. Стандартный вычет применяется за каждый календарный месяц. Общая сумма стандартного вычета за календарный год не должна превышать 168-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;

3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
14) N бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) О бағанында өзге де салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) Р бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында есепті тоқсан үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
20) Т бағанында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында аударылуға жататын ММС жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында гранттар қаражаты есебінен қызметкерлерге еңбекақы төлеуге арналған төлемдер түрінде әлеуметтік салық салынбайтын табыстар сомасы көрсетіледі;
24) Х бағанында әлеуметтік салық салынатын табыстар көрсетіледі
25) Y бағанында есептелген әлеуметтік салық кірістерінен есептелген сома көрсетіледі;
26) Z бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
27) АА бағанында бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
28) АВ бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;

3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
14) в графе N указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и, если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
15) в графе О указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе Р указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
17) в графе Q указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с начисленных доходов;
18) в графе R указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный квартал;
19) в графе S указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
20) в графе Т указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
21) в графе U указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
22) в графе V указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
23) в графе W указываются суммы доходов, не облагаемые социальным налогом, в виде выплат на оплату труда работникам за счет средств грантов;
24) в графе Х указываются доходы, облагаемые социальным налогом;
25) в графе Y указывается сумма исчисленного с начисленных доходов социального налога;
26) в графе Z указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
27) в графе AA указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет;
28) в графе АВ указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;

29) АС бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
30) АD бағанында жұмыс берушінің төлеуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
8-тарау. Қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеу - 200.06 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. Бұл нысан қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеуге арналған.
35. "Салық төлеуші (салық агенті, бірыңғай төлемді төлеуші, агент немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) салық төлеушінің ЖСН/БСН.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН/БСН көрсетіледі;
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан (араб цифрымен көрсетіледі);
36. "Қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде кірістер есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана;
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.

29) в графе АС указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
30) в графе АD указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 200.06 – Исчисление единого платежа с доходов работников
34. Данная форма предназначена для исчисления единого платежа с доходов работников.
35. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, плательщике единого платежа, агенте или плательщике социальных платежей)":
1) ИИН (БИН) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указываются арабские цифры);
36. В разделе "Исчисление единого платежа с доходов работников":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – лицо с инвалидностью;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка с инвалидностью, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования;
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую.

5) Е бағанында қызметкерлерге есептелген кірістер көрсетіледі;
6) F бағанында есептелген кірістерден есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
7) G бағанда бюджетке төленетін жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында аударылуға жататын МӘМС жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес төлеуге жататын МӘМС аударымдардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
9-тарау. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
37. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кірістер, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен кірістер;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер;
1040 –Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 (елу) және одан да көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджеттен қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) және санкциялардың басқа да түрлері;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кірістер;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кірістер;
1130 – роялти нысанындағы кірістер;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кірістер;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер;
1170 – халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсетуден түсетін кірістер;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек шарты (келісім, келісімшарт) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістер;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірістері;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кірістер;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1320 – сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы болып табылатын, бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салықтық міндеттемелерді орындау жүктелген резидент мүлкін сенімгерлік басқаруға беруден түсетiн кірістер;
1330 – ислам банкіне орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кірістер;
1340 – Қазақстан Республикасындағы қызметтерден туындайтын басқа да кірістер.

5) в графе E указывается начисленные работникам доходы;
6) в графе F указывается сумма единого платежа, исчисленного с начисленных доходов;
7) в графе G указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
8) в графе H указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
9) в графе I указывается сумма взносов на ОСМС, подлежащих перечислению;
10) в графе J указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с Закон об обязательном социальном страховании;
11) в графе К указывается сумма отчислений на ОСМС в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
12) в графе L указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению;
13) в графе M указывается сумма единого платежа, подлежащего перечислению.
Глава 9. Коды видов доходов, стран и международных договоров
37. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределами в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, – для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1110 – доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1120 – доходы в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
1130 – доходы в форме роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверхсталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход, получаемый от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доходы по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенного в исламском банке;
1340 – другие доходы, возникающие от деятельности на территории Республики Казахстан.

38. Декларацияны толтыру кезінде, сонымен қатар оффшорлық елдердің кодтамасы қолданылады:
0001 – Андорра Княздығы;
0002 – Антигуа және Барбуда;
0003 – Багам аралдары Достастығы;
0004 – Барбадос;
0005 – Бахрейн Корольдігі;
0006 – Белиз;
0007 – Бруней Даруссалам Сұлтанаты;
0008 – Вануату Республикасы;
0009 – Гайана Кооператив Республикасы;
0010 – Гватемала Республикасы;
0011 – Гренада;
0012 – Доминика Республикасы;
0013 – Доминика Республикасы;
0014 – Доминика Достастығы;
0015 – Испания Корольдігі (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
0016 – Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана);
0017 – Колумбия Республикасы;
0018 – Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
0019 – Коста-Рика Республикасы;
0020 – Малайзия (Лабуан анклавы аумағы бөлігінде ғана);
0021 – Либерия Республикасы;
0022 – Ливан Республикасы;
0023 – Лихтенштейн Княздығы;
0024 – Маврикий Республикасы;
0025 – Мавритания Ислам Республикасы;
0026 – Португалия Республикасы (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
0027 – Мальдив Республикасы;
0028 – Маршалл аралдары Республикасы;
0029 – Монако Княздығы;
0030 – Мальта;
0031 – Мариан аралдары;
0032 – Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағы бөлігінде ғана);
0033 – Мьянма Одағы Республикасы;
0034 – Науру Республикасы;
0035 – Нидерланды Корольдігі (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
0036 – Нигерия Федеративтік Республикасы;
0037 – Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
0038 – Палау Республикасы;
0039 – Панама Республикасы;
0040 – Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
0041 – Сан-Марино Республикасы;
0042 – Сейшель аралдары Республикасы;
0043 – Сент-Винсент және Гренадины;
0044 – Сент-Китс және Невис Федерациясы;
0045 – Сент-Люсия;
0046 – Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (тек Ангилья аралдары, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралдары, Мэн аралы, Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары), Оңтүстік Георгия аралы, Оңтүстік Сэндвич аралдары, Чагос аралы аумақтары бөлігінде ғана);
0047 – Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы, Пуэрто-Рико Достастығы, Вайоминг штаты, Делавэр штаты аумақтары бөлігінде ғана);
0048 – Суринам Республикасы;
0049 – Біріккен Танзания Республикасы;
0050 – Тонга Корольдігі;
0051 – Тринидад и Тобаго Республикасы;
0052 – Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
0053 – Филиппин Республикасы;
0054 – Француз Республикасы (Кергелен аралдары, Франциялық Полинезия, Франциялық Гвиана аумақтары бөлігінде ғана);
0055 – Черногория;
0056 – Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
0057 – Ямайка.

38. При заполнении декларации, в том числе используется кодировка оффшорных стран:
0001 – Княжество Андора;
0002 – Антигуа и Барбуда;
0003 – Содружество Багамских островов;
0004 – Барбадос;
0005 – Королевство Бахрейн;
0006 – Белиз;
0007 – Султанат Бруней Даруссалам;
0008 – Республика Вануату;
0009 – Кооперативная Республика Гайана;
0010 – Республика Гватемала;
0011 – Гренада;
0012 – Республика Джибути;
0013 – Доминиканская Республика;
0014 – Содружество Доминики;
0015 – Королевство Испания (только в части территории Канарских островов);
0016 – Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь, (Макао) и Сянган (Гонконг);
0017 – Республика Колумбия;
0018 – Федеративная Исламская Республика Коморские острова;
0019 – Республика Коста-Рика;
0020 – Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
0021 – Республика Либерия;
0022 – Ливанская Республика;
0023 – Княжество Лихтенштейн;
0024 – Республика Маврикий;
0025 – Исламская Республика Мавритания;
0026 – Португальская Республика (только в части территории Мадейра);
0027 – Мальдивская Республика;
0028 – Республика Маршалловы острова;
0029 – Княжество Монако;
0030 – Мальта;
0031 – Марианские острова;
0032 – Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
0033 – Республика Союз Мьянма;
0034 – Республика Науру;
0035 – Королевство Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
0036 – Федеративная Республика Нигерия;
0037 – Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
0038 – Республика Палау;
0039 – Республика Панама;
0040 – Независимое Государство Самоа;
0041 – Республика Сан-Марино;
0042 – Республика Сейшельские острова;
0043 – Сент-Винсент и Гренадины;
0044 – Федерация Сент-Китс и Невис;
0045 – Сент-Люсия;
0046 – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий остров Ангилья, Бермудские острова, Британские Виргинские острова, Гибралтар, Каймановы острова, остров Монтсеррат, острова Терке и Кайкос, остров Мэн, Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни), остров Южная Георгия, Южные Сэндвичевы острова, остров Чагос);
0047 – Соединенные Штаты Америки (только в части американские Виргинские острова, остров Гуам, содружество Пуэрто-Рико, штат Вайоминг, штат Делавэр);
0048 – Республика Суринам;
0049 – Объединенная Республика Танзания;
0050 – Королевство Тонга;
0051 – Республика Тринидад и Тобаго;
0052 – Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
0053 – Республика Филиппины;
0054 – Французская Республика (только в части остров Кергелен, Французская Полинезия, Французская Гвиана);
0055 – Черногория;
0056 – Демократическая Республика Шри-Ланка;
0057 – Ямайка.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жеке табыс салығы бойынша декларация (220.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) есептеуге арналған "Жеке табыс салығы бойынша декларация" (бұдан әрі – декларация) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 337-бабының 1-тармағына, 358 және 366-баптарына және ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, 337-бабының 1-тармағына, Салық кодексінің 700-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Салық кодексінің 358 және 366-баптарына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар-дара кәсіпкерлер жасайды, сондай-ақ Салық кодексінің 30-тарауына сәйкес бейрезидент-жеке тұлғалар да қатыса алады.
Дара кәсіпкердің кірісі бойынша мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң аумағында қызметті жүзеге асыру мәлімделсе, жеке табыс салығы тиісінше жергілікті өзін-өзі басқару бюджетіне төленуге жатады.
2. Декларация декларацияның өзінен (220.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (220.01-ден 220.06-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+"- қосу, "-" - алу, "х" - көбейту, " / "- бөлу, " = " - тең.
9. Соманың теріс мәні декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по индивидуальному подоходному налогу" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога (далее – ИПН).
Декларация составляется физическими лицами-индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса и крестьянскими или фермерскими хозяйствами, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в соответствии с пунктом 1 статьи 337, со статьями 358 и 366 Налогового кодекса с учетом особенности, установленной статьей 700 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с главой 30 Налогового кодекса.
По доходам индивидуального предпринимателя, у которого при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов заявлено место осуществления деятельности на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа, индивидуальный подоходный налог полежит уплате в бюджет соответствующего местного самоуправления.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.

10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияны Салық кодексінің 204-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) қазақ және (немесе) орыс тілдерінде қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде жасайды, қол қояды, куәландырады (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен).
12. Декларацияны тапсыру кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы қойылып және мөр (мөртабан) бедерімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады);
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште - Салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда - салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кіріс органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде декларацияның "салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (220.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) Салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің атауы – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
4) декларация түрі:
тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;

10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный-идентификационный номер (далее – ИИН) налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) вид декларации:
соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

5) хабарламаның нөмірі мен күні:
жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
торкөздер егер салық төлеуші A немесе B жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді:
А-сенімгерлік басқарушы;
В-сенімгерлік басқарудың құрылтайшысы;
7) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушысы);
8) осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес валюта коды;
9) ұсынылған қосымшалар:
салық төлеуші табыс еткен декларацияға қосымшаның нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
16. Жылдық жиынтық табыс бөлімінде":
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі, оның ішінде::
220.00.001 I жолында кредит (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
220.00.001 II жолында мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша сыйақы түріндегі кіріс көрсетіледі;
220.00.001 III жолында роялти түріндегі табыс көрсетіледі;
220.00.001 IV жолында мүлікті жалға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 300-бабының ережелері ескеріле отырып, Салық кодексінің 228-бабына сәйкес айқындалатын құн өсімінен түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.003 жолында Салық Кодексінің 229-бабына сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында Салық кодексінің 230-бабына сәйкес айқындалатын күмәнді міндеттемелер бойынша кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.005 жолында 220.00.005 I және 220.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 233-бабына сәйкес талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
220.00.005 I жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;
220.00.005 II жолында талаптың берілген құқығы бойынша талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс көрсетіледі;

5) номер и дата уведомления:
строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B:
А - доверительный управляющий;
В - учредитель доверительного управления;
7) участник Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА) в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
8) код валюты согласно пункту 38 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 39 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.00.001 указывается сумма дохода от реализации, определяемая в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 220.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 220.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 220.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 220.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 220.00.002 указывается сумма дохода от прироста стоимости, определяемая в соответствии со статьей 228 Налогового кодекса с учетом положений статьи 300 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.003 указывается сумма дохода от списания обязательств, определяемая в соответствии со статьей 229 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.004 указывается сумма дохода по сомнительным обязательствам, определяемая в соответствии со статьей 230 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 220.00.005 I и 220.00.005 II;
в строке 220.00.005 I указывается доход от уступки права требования по приобретенному праву требования;
в строке 220.00.005 II указывается доход от уступки права требования по уступленному праву требования;

6) 220.00.006 жолында Салық кодексінің 234-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің шығып қалуынан түсетін кіріс көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалатын бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 239-бабына сәйкес айқындалатын Әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыс көрсетіледі;
10) 220.00.010 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін және 220.00.001 - 220.00.009 жолдарында көрсетілмеген салық төлеуші кірістерінің сомасы көрсетіледі;
220.00.010 I - 220.00.010 V жолдарында жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысқа сәйкес келетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай табыстың сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.011 жолында 220.00.001-220.00.010 жолдарының қосындысымен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:
1) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.00.012 I - 220.00.012 II жолдарында оған сәйкес жиынтық табыс салығын түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережесі, сондай-ақ осындай түзету сомасы көрсетіледі.
3) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 241-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
4) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзету және осындай түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдік пен азаматтығы жоқ адамның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
5) 220.00.015 жолында түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі (220.00.011-220.00.012 + немесе - 220.00.013-220.00.014).
18. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген (пайдаланылған) тауарлардың өзіндік құны, сатып алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны көрсетіледі. 220.00.016 I - 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V - 220.00.016 VI - 220.00.016 VII - 220.00.016 VIII - 220.00.016 IX ретінде айқындалады;

6) в строке 220.00.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход в виде безвозмездного полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указывается доход, полученный при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемый в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается сумма доходов налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом и не отраженных в строках 220.00.001 - 220.00.009;
в строках 220.00.010 I - 220.00.010 V указывается положение Налогового кодекса, соответствующее доходу, включаемому в совокупный годовой доход, а также сумма такого дохода.
11) в строке 220.00.011 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.010.
17. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 220.00.012 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса.
2) в строках 220.00.012 I - 220.00.012 II указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка совокупного подоходного налога, а также сумма такой корректировки.
3) в строке 220.00.013 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.014 указывается корректировка совокупного годового дохода в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса и сумма такой корректировки.
В случае, если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца и лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
5) в строке 220.00.015 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок (220.00.011-220.00.012 + или - 220.00.013-220.00.014).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.016 указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, стоимость приобретенных работ, услуг, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.016 I - 220.00.016 II + 220.00.016 III + 220.00.016 IV + 220.00.016 V - 220.00.016 VI - 220.00.016 VII - 220.00.016 VIII - 220.00.016 IX;

220.00.016 I жолында салық кезеңінің басына қорлардың баланстық құны көрсетіледі. Көрсетілген жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік баланс бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын табыс ететін салық төлеушіде салық кезеңінің басында қорлар болмауы мүмкін;
220.00.016 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік баланс деректеріне сәйкес толтырылады. Салық кезеңі ішінде салық төлеуші табыс ететін тарату декларациясында 220.00.016 II жолы тарату балансы деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.016 III жолында құны көрсетіледі:
салық кезеңі ішінде келіп түскен, оның ішінде сатып алынған, өтеусіз алынған, қосу жолымен қайта ұйымдастыру нәтижесінде, жарғылық капиталға салым ретінде, сондай-ақ өзге де негіздер бойынша келіп түскен қорлардың;
басқа ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, жеке тұлғалар орындаған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер.
220.00.016 III А -220.00.016 в III Н жолдарының мәндерін қосумен айқындалады (220.00.016 А III А + 220.00.016 III Б + 220.00.016 III С. + 220.00.016 III D' + 220.00.016 III E+ 220.00.016 А III F + 220.00.016 III G + 220.00.016 III H.):
220.00.016 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 III B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III С жолында жарнамалық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III D жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III E жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III F жолында дизайнерлік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III G жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.00.016 III H жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған өзге де жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі. Бұл жол декларацияның 220.00.016-220.00.033 жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар сомасын қамтымайды;
220.00.016 IV жолында шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
220.00.016 V жолында алдыңғы салық кезеңдеріндегі болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылған және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 VI жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі, олар тіркелген активтер, Негізгі құралдар, преференциялар объектілері бойынша кейінгі шығыстар деп танылады;
220.00.016 VII жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің, амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енгізілетін қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 220.00.016 I указывается балансовая стоимость запасов на начало налогового периода. Указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную декларацию, запасы на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.016 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. В ликвидационной декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.016 II заполняется на основании данных ликвидационного баланса;
в строке 220.00.016 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода запасов, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, в результате реорганизации путем присоединения, в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами.
Определяется сложением значений строк с 220.00.016 III А по 220.00.016 III H (220.00.016 III А + 220.00.016 III B + 220.00.016 III C + 220.00.016 III D + 220.00.016III E + 220.00.016 III F + 220.00.016 III G + 220.00.016 III H):
в строке 220.00.016 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком запасов;
в строке 220.00.016 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.016 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.016 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.016 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.016 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.016 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.016 III H указываются стоимость приобретенных в течение отчетного налогового периода прочих работ и услуг. Данная строка не включает суммы расходов по приобретенным работам, услугам, относимые на вычеты по строкам с 220.00.016 по 220.00.033 декларации;
в строке 220.00.016 IV указывается сумма расходов по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычеты;
в строке 220.00.016 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые были признаны расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.016 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, которые признаются последующими расходами по фиксированным активам, арендуемым основным средствам, объектам преференций;
в строке 220.00.016 VII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

220.00.016 VIII жолында 220.00.016 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 264-бабы негізінде шегерімге жатқызылмайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны, оның ішінде қорлардың табиғи кемуі бойынша шығыстар сомасы, Салық кодексінің 242-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға жатпайтын шығыстар сомасы көрсетіледі. Бұдан басқа, осы жол бойынша декларацияның 220.00.016-220.00.033 жолдары бойынша шегерімге жататын қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.016 IX жолында есепті салық кезеңінде болашақ кезеңдердің шығыстары деп танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, қорлардың өзіндік құны көрсетіледі;
2) 220.00.17 жолында Салық кодексінің 243-бабы 7-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.018 жолында Салық кодексінің 243-бабы 9-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 243-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мемлекеттік Әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шегерім сомасы, Салық кодексінің 243-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (ЖМЗЖ) төленген аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалған сыйақы бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес айқындалған өкілдік шығыстарды шегеру сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 248-бабына сәйкес айқындалған күмәнді талаптар бойынша шегерім сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.023 жолында баптарға сәйкес айқындалған тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273 Салық кодексі. Бұл жолға 220.02.011 және 220.02.012 жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.024 жолында Салық кодексінің 253-бабына сәйкес қалдықтарды орналастыру полигондарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомалары көрсетіледі;
10) 220.00.025 жолында Салық кодексінің 254-бабына сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстарға және зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша шегерімдер көрсетіледі;

в строке 220.00.016 VIII указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, не относимые на вычеты на основании статьи 264 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.016 VII, в том числе сумма расходов по естественной убыли запасов, сумма расходов, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 5 статьи 242 Налогового кодекса. Кроме того, по данной строке отражается себестоимость запасов, которая относится на вычеты по строкам с 220.00.016 по 220.00.033 декларации;
в строке 220.00.016 IX указываются стоимость работ и услуг, себестоимость запасов, признаваемые в отчетном налоговом периоде расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 220.00.17 указывается общая сумма расходов по неустойке (штрафам, пени), относимая на вычеты в соответствии с пунктом 7 статьи 243 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.018 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 9 статьи 243 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.019 указывается сумма вычета по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 243 Налогового кодекса, сумма отчислений, уплаченных в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 12 статьи 243 Налогового кодекса и обязательные пенсионные взносы работодателя (ОПВР);
5) в строке 220.00.020 указывается сумма вычета по вознаграждению, определенная в соответствии со статьей 246 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.021 указывается сумма вычета представительских расходов, определенная в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.022 указывается сумма вычета по сомнительным требованиям, определенная в соответствии со статьей 248 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.023 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определенная в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.02.011 и 220.02.012;
9) в строке 220.00.024 указываются вычеты по расходам на ликвидацию полигонов размещения отходов и сумм отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, в соответствии со статьей 253 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.025 указываются вычеты по расходам на научно-исследовательские, научно-технические работы и приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, в соответствии со статьей 254 Налогового кодекса;

11) 220.00.026 жолында Салық кодексінің 256-бабының 1-тармағына сәйкес кепілдік беру жүйелеріне қатысушылардың сақтандыру сыйлықақылары мен жарналары бойынша шығыстардың шегерімдері көрсетіледі;
12) 220.00.027 жолында Салық кодексінің 243-бабы 10-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүшелік жарналарының шегерімі көрсетіледі;
13) 220.00.028 жолында Салық кодексінің 262-бабына сәйкес оң бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кету шегерімі көрсетіледі;
14) 220.00.029 жолында Салық кодексінің 263-бабына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің шегерімі көрсетіледі;
15) 220.00.030 жолында Салық кодексінің 244-бабына сәйкес қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасының шегерімі көрсетіледі,
16) 220.00.031 жолында Салық кодексінің 247-бабына сәйкес төленген күмәнді міндеттемелер бойынша шегерім көрсетіледі;
17) 220.00.032 жолында Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомалары көрсетіледі, оның ішінде:
I – міндетті зейнетақы жарналары түрінде;
II – МӘМС жарналары түрінде;
III – стандартты салық шегерімдері.
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 14 еселенген мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 2-882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 3-882 еселенген мөлшері.
Егер Декларация қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
IV – басқа салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
18) 220.00.033 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;

11) в строке 220.00.026 указываются вычеты расходов по страховым премиям и взносам участников систем гарантирования, в соответствии с пунктом 1 статьи 256 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.027 указываются вычет членских взносов субъектов частного предпринимательства в соответствии с пунктом 10 статьи 243 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.028 указываются вычет превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, в соответствии со статьей 262 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.029 указывается вычет налогов и платежей в бюджет, в соответствии со статьей 263 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.030 указывается вычет сумм компенсаций при служебных командировках в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.031 указывается вычет по выплаченным сомнительным обязательствам, в соответствии со статьей 247 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.032 указываются суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса, в том числе:
I – в виде обязательных пенсионных взносов;
ІІ – в виде взносов на ОСМС;
IIІ – стандартные налоговые вычеты.
1 – 14-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
В случае если Декларация заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
IV – указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
В случае если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
18) в строке 220.00.033 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычеты в соответствии с Налоговым кодексом;

19) 220.00.034 жолында шегерімдердің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.00.034 I жолының немесе 220.00.034 II жолының мәні көшіріледі.
220.00.034 I жолында 220.00.016-220.00.033 жолдарының сомасы ретінде айқындалған шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
220.00.034 II жолында АХҚО қатысушылары шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.
19. "Салық кодексіне сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.035 жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер мен шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі. 220.00.035 I және 220.00.035 II (220.00.035 I - 220.00.035 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады):
220.00.035 I жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.035 II жолында Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
20. "Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес кірістер мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
220.00.036-жолда трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын кірістерді түзету сомасы көрсетіледі;
220.00.037-жолда трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі.
21."Салық салынатын кірісті есептеу" деген бөлімде:
1) 220.00.038-жолда салық салынатын кіріс (шығын) көрсетіледі. Ретінде айқындалады 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) 220.00.039-жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны F бағанының қорытынды мәні көшіріледі. 220.00.039 жолы анықтамалық сипатта болады;
3) 220.00.040-жолда салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.00.040 I жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы;
220.00.040 II жолында Конституциялық заңға сәйкес босатылған кіріс сомасы (220.07.013);
4) 220.00.041-жолда халықаралық салық салу ерекшеліктері ескеріле отырып, салық салынатын кіріс (шығын) сомасы көрсетіледі. 220.00.041 жолы 220.00.038 – 220.00.040 айқындалады;
5) 220.00.042-жолда Салық кодексінің 297-бабына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысан L бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

19) в строке 220.00.034 указывается итоговая сумма вычетов. В данную строку переносится значение строки 220.00.034 I или строки 220.00.034 II.
в строке 220.00.034 I указывается общая сумма вычетов, определенная как сумма строк с 220.00.016 по 220.00.033.
в строке 220.00.034 II указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты участниками МФЦА.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
в строке 220.00.035 указывается сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.035 I и 220.00.035 II (220.00.035 I - 220.00.035 II):
в строке 220.00.035 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
в строке 220.00.035 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 220.00.036 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 220.00.037 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.038 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 1220.00.015-220.00.034+220.00.035+220.00.036-220.00.037);
2) в строке 220.00.039 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносятся итоговое значение графы F формы 220.04. Строка 220.00.039 носит справочный характер;
3) в строке 220.00.040 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения, в том числе:
в строке 220.00.040 I сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
в строке 220.00.040 II сумма дохода, освобожденного в соответствии с Конституционным законом;
4) в строке 220.00.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.00.041 определяется 220.00.038 – 220.00.040;
5) в строке 220.00.042 указывается суммарная прибыль контролируемых иностранных компаний (далее – КИК) и постоянных учреждений контролируемых иностранных компаний (далее – ПУ КИК), определенная в соответствии со статьей 297 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 220.06;

220.00.042 I жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
220.00.042 II жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінің сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.043-жолда көшірілген шығынды ескере отырып БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісі көрсетіледі; 220.00.042 I және 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.044-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, орнатылмаған жабдықты өткізуден шығындар көрсетіледі;
8) 220.00.045-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Егер 220.00.041 жолының теріс мәні болса, 220.00.045 жолы 220.00.041 жолы модулінің және 220.00.044, 220.02.008 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.041 жолының оң мәні болса, 220.00.045 жолына 220.00.044 және 220.02.008 I жолдарының сомасы көшіріледі;
9) 220.00.045 А жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағында көрсетілген көшірілетін шығынды қоспағанда, Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
10) 220.00.045 В жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшіруге жататын шығындар сомасы көрсетіледі;
11) 220.00.046 жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.046 А жолында Салық кодексінің 288-бабы 1-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.046 В жолында Салық кодексінің 288-бабы 2-тармағына сәйкес шығысқа салық салынатын кірісті азайту сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.047-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайтуды ескере отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.00.041 және 220.00.046 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.041 – 220.00.046). Егер 220.00.046 жолы 220.00.041 жолынан артық болса, 220.00.047 жолда нөл көрсетіледі;
15) 220.00.048-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар көрсетіледі;
16) 220.00.049-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген шығындар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.00.047 жолда оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.047 және 220.00.048 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.047 – 220.00.048). Егер 220.00.048 жолы 220.00.047 жолынан артық болса, 220.00.049 жолында нөл көрсетіледі.

в строке 220.00.042 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.00.042 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.043 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.00.042 I и 220.00.045 В (220.00.042 I - 220.00.045 В). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль.
7) в строке 220.00.044 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) в строке 220.00.045 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Если строка 220.00.041 имеет отрицательное значение, строка 220.00.045 определяется как сумма модуля строки 220.00.041, и строк 220.00.044, 220.02.008 I. Если строка 220.00.041 имеет положительное значение, в строку 220.00.045 переносится строка сумма строк 220.00.044 и 220.02.008 I;
9) в строке 220.00.045 А указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии со статьей 300 Налогового кодекса, за исключением переносимого убытка, указанного в пункте 1 статьи 300 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.045 В указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.046 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса.
12) в строке 220.00.046 А указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на расходы в соответствии с пунктом 1 статьи 288 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.046 В указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода на доходы в соответствии с пунктом 2 статьи 288 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленного в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.041 и 220.00.046 (220.00.041 – 220.00.046). В случае если строка 220.00.046 больше строки 220.00.041, в строке 220.00.047 указывается ноль;
15) в строке 220.00.048 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
16) в строке 220.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных из предыдущих налоговых периодов убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.00.047 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.047 и 220.00.048 (220.00.047 – 220.00.048). Если строка 220.00.048 больше строки 220.00.047, в строке 220.00.049 указывается ноль.

22. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.050-жолда Салық кодексінің 320-бабы 1-тармағына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі. Егер салық төлеуші ЖТС ставкасына " 0" коэффициентін қолданған жағдайда, онда 220.00.050 жолында "0" көрсетіледі";
2) 220.00.051-жолда салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.049 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.049 x 220.00.050);
3) 220.00.052-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 II, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, 220.00.052 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 II – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V-220.00.052 VI). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.00.052 жолында нөл көрсетіледі:
220.00.052 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерге Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК-ның немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығын есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.06-нысаны О бағанның қорытынды мәні көшіріледі;
220.00.052 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке С сомасы көрсетіледі;
220.00.052 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.00.052 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.00.052 VI жолында салық заңнамасына сәйкес азайтылған ЖТС сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.053-жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.043 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.043 х 220.00.050);

22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.050 указывается ставка ИПН в соответствии с пунктом 1 статьи 320 Налогового кодекса в процентах. В случае если налогоплательщик применяет коэффициент "0" к ставке ИПН, то в строке 220.00.050 указывается "0";
2) в строке 220.00.051 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 220.00.049 и 220.00.050 (220.00.049 x 220.00.050);
3) в строке 220.00.052 указывается сумма ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.051, 220.00.052 I, 220.00.052 II, 220.00.052 III, 220.00.052 IV, 220.00.052 V, 220.00.052 VI (220.00.052 – 220.00.052 I – 220.00.052 II – 220.00.052 III – 220.00.052 IV – 220.00.052 V– 220.00.052 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.052 указывается ноль:
в строке 220.00.052 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 220.04;
в строке 220.00.052 II указывается сумма зачета иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, исчисленного в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы О формы 220.06;
в строке 220.00.052 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.00.052 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 VI указывается сумма ИПН, уменьшенная в соответствии с налоговым законодательством;
4) в строке 220.00.053 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.043 и 220.00.050 (220.00.043 х 220.00.050);

5) 220.00.054-жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.00.042 II және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады (220.00.042 II х 100.00.050);
6) 220.00.055-жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азаю ескеріле отырып, БШК және БШК ТМ-ның ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.00.053 және 220.00.052 II жолдарының айырмасы (220.00.053 – 100.00.052 II) ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 100.00.055 жолда нөл көрсетіледі;
7) 220.00.056-жолда азаюды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-ның салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.00.052 және 100.00.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.00.052 + 220.00.054);
8) 220.00.057-жолда аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент және ауылдық округ әкімдік аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
23. Салық кодексінде көзделген жағдайларда бөлек салықтық есепке алуды жүргізуге міндетті салық төлеушілер бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде қызметтің барлық түрлері бойынша декларацияны (220.00-нысан) және оған қосымшаны (220.05-нысаннан басқа, 220.01-220.06-Нысандар) жасайды және егер мұндай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетілуге жататын мәндердің бұрмалануына әкеп соғатын болса, декларацияда (220.00-нысан) көзделген формулаларды қолданбайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.015 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.001 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.001 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.002 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.016 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.003 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.017 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.004 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.018 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 I жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.019 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.005 II жолы бойынша мәндері қосылады, жиынтық сомасы 220.00.026 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.006 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.041 I жолда көрсетіледі.

5) в строке 220.00.054 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.00.042 II и 220.00.050 (220.00.042 II х 220.00.050);
6) в строке 220.00.055 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.053 и 220.00.052 II (220.00.053 – 220.00.052 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.055 указывается ноль;
7) в строке 220.00.056 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.00.052 и 220.00.054 (220.00.052 + 220.00.054);
8) в строке 220.00.057 указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов.
23. Налогоплательщики, которые обязаны вести раздельный налоговый учет в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 - 220.06, кроме формы 220.05) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 220.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
Значения по строке 220.05.001 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.015.
Значения по строке 220.05.001 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.001.
Значения по строке 220.05.002 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.016.
Значения по строке 220.05.003 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.017.
Значения по строке 220.05.004 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.018.
Значения по строке 220.05.005 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.019.
Значения по строке 220.05.005 II всех приложений формы 220.05 складываются, итоговая сумма указывается в строке 220.00.026.
Значения по строке 220.05.006 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.041 I.

220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.007 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.041 II жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.008 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.042 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.009 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.043 жолда көрсетіледі.
220.05.010-жолы бойынша мәндер 220.00.044 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05-нысанын толтырған жағдайда 220.00-нысанының 220.00.025-жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.011 жолы бойынша мәндері қосылады, және жиынтық сомасы 220.00.045 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.012 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.046 жолда көрсетіледі.
220.05.013-жолы бойынша мәндер 220.00.047 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05 нысанын толтырған жағдайда 220.00 нысанының 220.00.047 жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.014 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.048 жолда көрсетіледі.
220.05.015-жолы бойынша барлық мәндер 220.00.049 жолына көшіруге жатпайды, бұл ретте 220.05 нысанын толтырған жағдайда 220.00 нысанының 220.00.049 жолы толтырылмайды.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.016 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.050 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.017 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.051 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.018 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.019 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.053 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.020 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.054 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.021 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.055 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.023 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.057 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 I жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 II жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 ІІІ жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 ІІІ жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 IV жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 V жолда көрсетіледі.
220.05-нысанның барлық Қосымшаларының 220.05.024 VI жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 220.00.052 VI жолда көрсетіледі.

Значения по строке 220.05.007 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.041 II.
Значения по строке 220.05.008 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.042.
Значения по строке 220.05.009 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.043.
Значения по строке 220.05.010 не подлежат переносу в строку 220.00.044, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.025 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.011 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.045.
Значения по строке 220.05.012 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.046.
Значения по строке 220.05.013 не подлежат переносу в строку 220.00.047, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.047 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.014 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.048.
Значения по строке 220.05.015 всех не подлежит переносу в строку 220.00.049, при этом, в случае заполнения формы 220.05 строка 220.00.049 формы 220.00 не заполняется.
Значения по строке 220.05.016 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.050.
Значения по строке 220.05.017 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.051.
Значения по строке 220.05.018 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052.
Значения по строке 220.05.019 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.053.
Значения по строке 220.05.020 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.054.
Значения по строке 220.05.021 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.055.
Значения по строке 220.05.023 всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.057.
Значения по строке 220.05.024 всех приложений формы 220.05 складываются и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052.
Значения по строке 220.05.024 I всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 I.
Значения по строке 220.05.024 II всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 II.
Значения по строке 220.05.024 III всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 III.
Значения по строке 220.05.024 IV всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 IV.
Значения по строке 220.05.024 V всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 V.
Значения по строке 220.05.024 VI всех приложений формы 220.05 складываются, и итоговая сумма указывается в строке 220.00.052 VI.

Бұл ретте 220.05-нысанда қайталанбайтын 220.00-нысанның басқа жолдары қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеушімен толтырылуға жатады.
Салық кодексінің 194-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомаларын есептеу, төлеу немесе ұстап қалу, сондай-ақ мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге негіздер бойынша пайда алушы үшін салық нысандарын жасау және ұсыну бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын сенімгерлікпен басқарушы, жалпы өз қызметі және мүлікті сенімгерлік басқару шарты шеңберінде өзі жүзеге асыратын қызмет бойынша бөлек салықтық есепке алу деректерінің негізінде декларация (220.00-нысан) жасайды және егер мұндай формулаларды қолдану осы декларацияда көрсетілуге жататын мәндердің бұрмалануына әкеп соғатын болса, декларацияда (220.00-нысан) көзделген формулаларды қолданбайды.
24. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "салық төлеушінің тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында басшының тегі, аты әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны тапсыру күні – декларацияны мемлекеттік кіріс органына тапсыру күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушіні тіркеу орны бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияны табыс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3 тарау. 220.01 - нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын салық төлеушілердің шығыстары
25. Осы нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.

При этом другие строки формы 220.00, которые не дублируются в форме 220.05, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 194 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет декларацию (форма 220.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в декларации (форма 220.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной декларации.
24. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 220.01 - Расходы налогоплательщиков, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
25. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в декларацию и приложения к ней.

26. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) B бағанында салық төлеуші-контрагенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес резидент емес-контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында резидент емес - контрагенттің резиденттік елдегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған С бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
5) Е бағанында шығыстар түрінің коды көрсетіледі:
1 – Қаржылық қызметтер;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – кеңес беру қызметтері;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
6 – инжинирингтік қызметтер;
7 – өзгелері;
6) F бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны көрсетіледі);
7) G бағанында қызмет түрінің белгісі көрсетіледі.
Бұл ретте байқалады:
"1" – Егер шығындар (шығыстар) салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана жұмсалса;
"2" – Егер шығындар (шығыстар) Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес салық салу арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана жұмсалған болса;
"3" – егер шығындар (шығыстар) салық салу жалпыға бірдей белгіленген режимде жүзеге асырылатын қызмет пен салық салу Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінуге жататын болса;
"4" – Егер шығындар (шығыстар) шегерімге жатқызылмаса.
4 тарау. 220.02 - нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Тіркелген активтер бойынша шегерімдер
27. Осы нысан баптарға сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға арналған 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 сондай-ақ Салық Кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін I топтың тіркелген активтерінің шығуынан залалды айқындау үшін қолданылады.
28. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.02.001-жолда салық кезеңінің басына топтардың құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.001 І-ден 220.02.001 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.001 I жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына І топтың тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.001 II жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына II топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.001 III жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына III топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.001 IV жолында Салық кодексінің 267-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің басына IV топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

26. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)/индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе C указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 39 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента-контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе С кода страны резидентства;
5) в графе E указывается код вида расходов:
1 – финансовые услуги;
2 – рекламные услуги;
3 – консультационные услуги;
4 – маркетинговые услуги;
5 – дизайнерские услуги;
6 – инжиниринговые услуги;
7 – прочие;
6) в графе F указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
7) в графе G указывается признак вида деятельности.
При этом отмечается:
"1" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"3" – если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса;
"4" – если затраты (расходы) не относятся на вычеты.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 220.02 - Вычеты по фиксированным активам
27. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов I группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса.
28. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.02.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.02.001 I по 220.02.001 IV:
в строке 220.02.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 267 Налогового кодекса;

2) 220.02.002-жолда салық кезеңінде түскен тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.002 І-ден 220.02.002 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.002 I жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын І топтың келіп түскен тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 II жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен II топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 III жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен III топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.002 IV жолында Салық кодексінің 268-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың келіп түскен тіркелген активтерінің жалпы құны көрсетіледі;
3) 220.02.003-жолда шығып қалған тіркелген активтердің жалпы құны көрсетіледі. 220.02.003 І-ден 220.02.003 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.003 I жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын I топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 II жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын II топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 III жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын III топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.02.003 IV жолында Салық кодексінің 270-бабына сәйкес айқындалатын IV топтың шығып қалған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 220.02.004-жолда Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жататын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.004 І-ден 220.02.004 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.004 I жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын I топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 II жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын II топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 III жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын III топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.004 IV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын IV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

2) в строке 220.02.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.002 I по 220.02.002 IV:
в строке 220.02.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
в строке 220.02.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 268 Налогового кодекса;
3) в строке 220.02.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 220.02.003 I по 220.02.003 IV:
в строке 220.02.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
в строке 220.02.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 270 Налогового кодекса;
4) в строке 220.02.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.004 I по 220.02.004 IV:
в строке 220.02.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;

5) 220.02.005-жолда салық кезеңінің соңына топтардың құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі, 220.02.005 I-ден 220.02.005 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.005 I жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына І топтың тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.02.005 II жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына II топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 III жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына ІІІ топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.02.005 IV жолында Салық кодексінің 267-бабы 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңінің соңына IV топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
6) 220.02.006-жолда Салық кодексінің 271-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындылары бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.006 I-ден 220.02.006 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.006 I жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген I топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 II жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген II топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 III жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген III топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
220.02.006 IV жолында Салық кодексінің 271-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес есептелген IV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 220.02.007-жолда Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.007 І-ден 220.02.007 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.007 I жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, I топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 II жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, II топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
220.02.007 III жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша көрсетіледі;
220.02.007 IV жолында Салық кодексінің 271-бабы 7-тармағына сәйкес амортизацияның қосарланған нормасы бойынша, IV топтың тіркелген активтері бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 220.02.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.02.005 I по 220.02.005 IV:
в строке 220.02.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
в строке 220.02.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 267 Налогового кодекса;
6) в строке 220.02.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.006 I по 220.02.006 IV:
в строке 220.02.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271 Налогового кодекса;
в строке 220.02.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, и 3 статьи 271Налогового кодекса;
7) в строке 220.02.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.007 I по 220.02.007 IV:
в строке 220.02.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.02.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.02.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.02.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 7 статьи 271 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 220.02.008-жолда Салық кодексінің 273-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (II, III, IV топтар) немесе залал деп танылатын (I топ) барлық тіркелген активтер шығарылған кезде топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.008 І-ден 220.02.008 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.008 I жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын I топтың шығып қалған (өтеусіз берілгендерін қоспағанда) тіркелген активтері кіші тобының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.008 II жолында Салық кодексінің көрсетілген бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кезде II топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.008 III жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кезде III топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.008 IV жолында көрсетілген баптың 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 273-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтың барлық тіркелген активтері шығарылған (өтеусіз беруді қоспағанда) кездегі IV топтың құндық балансы көрсетіледі;
9) 220.02.009-жолда Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және салық кезеңінің соңғы күнінде қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңындағы топтардың (кіші топтардың) құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.009 І-ден 220.02.009 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.009 I жолында І топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтардың құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.02.009 II жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.009 III жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;
220.02.009 IV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін және Салық кодексінің 273-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық кезеңінің соңғы күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 еселенген мөлшерінен аз соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың құндық балансы көрсетіледі;

8) в строке 220.02.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.008 I по 220.02.008 IV:
в строке 220.02.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп, выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 220.02.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи Налогового кодекса;
в строке 220.02.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
в строке 220.02.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 273 Налогового кодекса с учетом пункта 3 указанной статьи;
9) в строке 220.02.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.02.009 I по 220.02.009 IV:
в строке 220.02.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.02.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.02.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.02.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 273 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 220.02.010-жолда қызметкерлердің есептелген кірістері бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.010 I-ден 220.02.010 IV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.010 I жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын I топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 II жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын II топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 III жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын III топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.02.010 IV жолында Салық кодексінің 272-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын IV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 220.02.011-жолда тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.02.011 І-ден 220.02.011 ІV-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.02.011 I жолында I топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 I, 220.02.007 I, 220.02.009 I және 220.02.010 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 I + 220.02.007 I + 220.02.009 I + 220.02.010 I);
220.02.0011 II жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 II, 220.02.007 II, 220.02.008 II, 220.02.009 II және 220.02.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 II + 220.02.007 II + 220.02.008 II + 220.02.009 II + 220.02.010 II);
220.02.011 III жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 III, 220.02.007 III, 220.02.008 III, 220.02.009 III және 220.02.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 III + 220.02.007 III + 220.02.008 III + 220.02.009 III + 220.02.010 III);
220.02.011 IV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.02.006 IV, 220.02.007 IV, 220.02.008 IV, 220.02.009 IV және 220.02.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.02.006 IV + 220.02.007 IV + 220.02.008 IV + 220.02.009 IV + 220.02.010 IV);
12) 220.02.012-жолда Салық кодексінің 272-бабы 5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
5 тарау. 220.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс
29. Осы нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабының 5-тармағына сәйкес, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодексіндегі ережелерден өзгеше ережелер белгіленсе, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелері қолданылады.

10) в строке 220.02.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.02.010 I по 220.02.010 IV:
в строке 220.02.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
в строке 220.02.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 272 Налогового кодекса;
11) в строке 220.02.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.02.011 I по 220.02.011 IV:
в строке 220.02.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 I, 220.02.007 I, 220.02.009 I и 220.02.010 I (220.02.006 I + 220.02.007 I + 220.02.009 I + 220.02.010 I);
в строке 220.02.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 II, 220.02.007 II, 220.02.008 II, 220.02.009 II и 220.02.010 II (220.02.006 II + 220.02.007 II + 220.02.008 II + 220.02.009 II + 220.02.010 II);
в строке 220.02.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 III, 220.02.007 III, 220.02.008 III, 220.02.009 III и 220.02.010 III (220.02.006 III + 220.02.007 III + 220.02.008 III + 220.02.009 III + 220.02.010 III);
в строке 220.02.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.02.006 IV, 220.02.007 IV, 220.02.008 IV, 220.02.009 IV и 220.02.010 IV (220.02.006 IV + 220.02.007 IV + 220.02.008 IV + 220.02.009 IV + 220.02.010 IV);
12) в строке 220.02.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 5 статьи 272 Налогового кодекса.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 220.03 - доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами
29. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.

30. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі белгіленген халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
6 тарау. 220.04 - нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Шетелдік көздерден, төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасынан алынған кірістер
31. Осы нысан шетелдік көздерден алынған кірістерді, оның ішінде жеңілдікті салық салынатын елдердегі көздерден алынған кірістерді, сондай-ақ төленген шетелдік салық сомасын айқындауға және оларды Салық кодексінің 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 және 240-баптарына сәйкес есепке жатқызуға арналған.
32. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 39-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Бұл бағанда табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен табыс есептелген жағдайда) не табыс көзі елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда) көрсетіледі);
3) С бағанында осы Қағидалардың 37-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші шетелдік көздерден есептеген Е бағанында көрсетілген кіріс түрінің коды көрсетіледі.
Егер резидент салық төлеуші есепті салық кезеңінде бір шет мемлекетте табыстардың әртүрлі түрлерін есептесе, онда бұл бағанда осындай шет мемлекеттегі көздерден есептелген табыстардың әрбір түрі жеке көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес Е бағанында көрсетілген кіріс валютасының коды көрсетіледі.
Егер салық төлеуші-резидент есепті салық кезеңінде әртүрлі валютадағы кірістерді есептеген жағдайда, онда бұл бағанда әрбір валюта бойынша есептелген кірістердің сомалары жеке көрсетіледі;
5) Е бағанында Қазақстан Республикасында салық салынуға жататын есепті салық кезеңі ішінде резидент салық төлеуші есептеген, Салық кодексінің 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 және 240-баптарына сәйкес шет мемлекеттегі көздерден алынған табыс сомасы көрсетіледі:
шет мемлекеттегі тұрақты мекемемен байланысты емес қызметтен есептелген кірістер,
шет мемлекеттегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен кірістер,
салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердегі көздерден резидент-салық төлеуші есептеген осы тармақшада көрсетілген кірістер.
Егер резидент-салық төлеуші бір шет мемлекетте бірнеше көздерден бір табыс түрін бір валютада есептесе, онда бұл бағанда осындай шет мемлекетте есептелген осындай табыс түрінің жалпы сомасы көрсетіледі;

30. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 40 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 39 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 220.04 - Доходы из иностранных источников, с суммы уплаченного иностранного налога и зачета
31. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, в том числе доходов из источников в странах с льготным налогообложением в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и их зачета в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса.
32. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 39 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае начисления дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение);
3) в графе С указывается код вида дохода, указанного в графе Е, начисленного налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, согласно подпункту 2) пункта 37 настоящих Правил.
В случае если налогоплательщиком-резидентом в отчетном налоговом периоде в одном иностранном государстве начислены различные виды доходов, то в данной графе указывается отдельно каждый вид начисленных доходов из источников в таком иностранном государстве;
4) в графе D указывается код валюты дохода, указанного в графе Е, согласно пункту 38 настоящих Правил.
В случае, если налогоплательщиком-резидентом начислены в отчетном налоговом периоде доходы в различной валюте, то в данной графе указываются отдельно суммы начисленных доходов по каждой валюте;
5) в графе Е указывается сумма дохода из источников в иностранном государстве, начисленного налогоплательщиком-резидентом в течение отчетного налогового периода, который подлежит налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 225, 226, 227, 228, 229, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239 и 240 Налогового кодекса, в иностранной валюте, включая:
доходы, начисленные от деятельности, не связанные с постоянным учреждением в иностранном государстве,
доходы от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве,
доходы, указанные в настоящем подпункте, начисленные налогоплательщиком-резидентом из источников в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент начисляет в одном иностранном государстве в одной валюте один вид дохода из нескольких источников, то в данной графе указывается общая сумма такого вида доходов, начисленных в таком иностранном государстве;

6) F бағанында мәміле жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, ұлттық валютаға қайта есептелген E бағанында көрсетілген кірістер сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 303-бабының 1-3-тармақтарының ережелеріне сәйкес ұлттық валютада есептелген, Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке жатқызылуға жататын шет мемлекеттердегі көздерден алынған кірістерден шетелдік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте шетелдік табыс салығының есептелетін сомасының мөлшері мынадай шамалардың ең азын білдіреді:
Резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі көздерден алған табыстардан шетел мемлекетінде нақты төленген табыс салығының сомасы;
Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес шет мемлекетте төленуге жататын, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынатын табыстардан алынатын шетелдік табыс салығының сомасы;
Салық кодексінің 313-бабында белгіленген мөлшерлеме бойынша Қазақстан Республикасында есептелген Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алынған кірістерден ЖТС сомасы;
Табыс түрлерінің кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" және "2190" 220.00.001 жолына көшіріледі.
Табыс түрінің "2060" кодына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері 220.00.002 жолына көшіріледі.
Табыс түрлерінің өзге кодтарына сәйкес келетін F бағаны жолдарының жиынтық мәндері 220.00.004 жолына көшіріледі.
F бағанының қорытынды мәні 220.00.039-жолға көшіріледі.
I бағанның қорытынды мәні 220.00.052 I жолына көшіріледі.
7 тарау. 220.05 - нысанын толтыру бойынша түсіндірме-Бөлек есепке алуды жүргізу көзделген қызмет түрлері бойынша ЖТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы
33. Аталған нысан Салық кодексінде көзделген жағдайларда оларға қатысты бөлек салықтық есепке алуды жүргізу көзделген, бөлінетін санаттар бойынша ЖТС есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Аталған нысанды толтыру:
1) қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке;
2) оған сәйкес сенімгерлікпен басқарушыға ЖТС бойынша салық есептілігін есептеу, төлеу және ұсыну бойынша міндеттемелер жүктелген сенімгерлікпен басқару шарты бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда – мүлікті сенімгерлікпен басқарудың әрбір шарты немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың өзге де туындайтын жағдайы және басқа да қызмет бойынша жеке-дара сенімгерлікпен басқару жөніндегі қызмет бойынша жүзеге асырылады.
3-жолда бөлек есепке алуды жүргізу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне сәйкес келетін ұяшық белгіленеді:

6) в графе F указывается сумма доходов, отраженных в графе E, пересчитанная в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции;
7) в графе G указывается сумма иностранного подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате ИПН в Республике Казахстан, исчисленные в соответствии с положениями пунктов 1-3 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При этом размер зачитываемой суммы иностранного подоходного налога представляет собой наименьшую из следующих величин:
сумму фактически уплаченного в иностранном государстве иностранного подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан;
сумму иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, подлежащую уплате в иностранном государстве в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан;
сумму ИПН с доходов из источников за пределами Республики Казахстан, исчисленную в Республике Казахстан по ставке, установленной статьей 313 Налогового кодекса;
Итоговые значения строк графы F, соответствующих кодам видов доходов "2010", "2020", "2030", "2040", "2050", "2170" и "2190" переносятся в строку 220.00.001.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих коду вида дохода "2060", переносятся в строку 220.00.002.
Итоговые значения строк графы F, соответствующих иным кодам видов доходов, переносятся в строку 220.00.004.
Итоговое значение графы F переносится в строку 220.00.039.
Итоговое значение графы I переносится в строку 220.00.052 I.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 220.05 - Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению ИПН по видам деятельности, по которым предусмотрено ведение раздельного учета
33. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению ИПН по выделяемым категориям, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного налогового учета в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом.
Заполнение данной формы осуществляется:
1) отдельно по каждому признаку видов деятельности;
2) в случае осуществления деятельности по договору доверительного управления, в соответствии с которым на доверительного управляющего возложены обязательства по исчислению, уплате и представлению налоговой отчетности по ИПН - по деятельности по доверительному управлению отдельно по каждому договору доверительного управления имуществом или иному случаю возникновения доверительного управления имуществом и прочей деятельности.
В строке 3 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:

1-белгі – Салық кодексінің 313-бабының 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
2-белгі – Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша ЖТС есептелетін Салық кодексінің 697, 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері;
3-белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға Салық кодексінің 313-бабы 1-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері;
4-белгі – жүзеге асырылуынан түскен табыстарға Салық кодексінің 313-бабы 2-тармағында көзделген мөлшерлеме бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен ЖТС салынуға жататын қызмет түрлері.
4-жолда бөлек есепке алу жүргізілетін тиісті қызметтің мәні көрсетіледі:
1-бірлескен қызмет бойынша;
2-сенімгерлік басқару бойынша;
3-Салық кодексінің 289-бабының 2-тармағында айқындалған коммерциялық емес ұйымның кірістері бойынша;
4-Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген теңіз кемесімен жүк тасымалдау бойынша;
5-тауарлардың электрондық саудасы бойынша;
6-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмді көрсету қызметі бойынша;
7-Қазақстан Республикасының Кинематография туралы заңнамасына сәйкес ұлттық фильм деп танылған фильмнің құқық иесі болып табылатын ЖК қызметі бойынша;
8-арнайы экономикалық аймақ аумағында жүзеге асырылатын қызметтің басым түрлері бойынша;
9-салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
34. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.05.001-жолда жылдық жиынтық табыс көрсетіледі:
220.05.001 I жолында Салық кодексінің 227-бабына сәйкес айқындалатын өткізуден түсетін кіріс көрсетіледі;
2) 220.05.002-жолда Салық кодексінің 241-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
3) 220.05.003-жолда Салық кодексінің 241-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын жылдық жиынтық табысты түзету сомасы көрсетіледі;
4) 220.05.004-жолда 220.06.003 жолына ұлғайтылған (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.05.003 жолына азайтылған (егер осы жолдың мәні теріс болса) 220.05.001 және 220.05.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып, жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі) (220.05.001 - 220.05.002) + (-) 220.05.003);

признак 1 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 2 – виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 697, 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса с исчислением ИПН по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 3 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 313 Налогового кодекса;
признак 4 – виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению ИПН в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 313 Налогового кодекса.
В строке 4 отражается значение, соответствующее деятельности по которой ведется раздельный учет:
1-по совместной деятельности;
2-по доверительному управлению;
3-по доходам некоммерческой организации, определенным пунктом 2 статьи 289 Налогового кодекса;
4-по перевозке груза морским судном, зарегистрированным в международном судовом реестре Республики Казахстан;
5-по электронной торговле товарами;
6-по деятельности по показу фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
7-по деятельности ИП, являющегося правообладателем фильма, признанного национальным фильмом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о кинематографии;
8-по приоритетным видам деятельности, осуществляемым на территории специальной экономической зоны;
9-по деятельности, по которой налогообложение осуществляется в общеустановленном порядке.
34. В разделе "Показатели":
1) в строке 220.05.001 указывается совокупный годовой доход:
в строке 220.05.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 227 Налогового кодекса;
2) в строке 220.05.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 241 Налогового кодекса;
3) в строке 220.05.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 3 статьи 241 Налогового кодекса;
4) в строке 220.05.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 220.05.001 и 220.05.002, увеличенная на строку 220.06.003 (в случае, если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.05.003 (в случае, если значение данной строки отрицательное) (220.05.001 - 220.05.002) + (-) 220.05.003);

5) 220.05.005-жолда шегерімге жатқызылуы тиіс шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
220.05.005 I жолында Салық кодексінің 242-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланылған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өзіндік құны көрсетіледі;
220.05.005 II жолында Салық кодексінің 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 және 273-баптарына сәйкес айқындалатын тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 220.05.006-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
7) 220.05.007-жолда Салық кодексінің 286 және 287-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
8) 220.05.008-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін кірістерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
9) 220.05.009-жолда Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі;
10) 220.05.010-жолда салық салынатын кіріс (залал) көрсетіледі. 220.05.004 - 220.05.005 + 220.05.006 - 220.05.007 + 220.05.008 - 220.05.009 ретінде анықталады;
11) 220.05.011-жолда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған кірістер сомасы көрсетіледі. 220.05.011-жолы анықтамалық сипатта болады;
12) 220.05.012-жолда Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс кіріс сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
220.05.012 I жолында халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын кіріс көрсетіледі;
220.05.012 II жолында "АХҚО туралы" ҚР Конституциялық заңына сәйкес босатылатын кіріс көрсетіледі";
13) 220.05.013-жолда халықаралық салық салудың ерекшеліктерін ескере отырып, салық салынатын кірістің (залалдың) сомасы көрсетіледі. 220.05.013 жолы 220.05.012 жолын алып тастағанда 220.05.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.010 - 220.05.012);
14) 220.05.014-жолда Салық кодексінің 297-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалған БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы көрсетіледі;
220.05.014 І жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
220.05.014 ІІ жолында Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
15) 220.05.015-жолда көшірілген шығындарды ескере отырып, БШК және БШК ТМ салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. 220.05.014 I және 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.045 В жолы 220.00.042 I жолынан артық болса, 220.00.043 жолда нөл көрсетіледі;

5) в строке 220.05.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 220.05.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 242 Налогового кодекса;
в строке 220.05.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272 и 273 Налогового кодекса;
6) в строке 220.05.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
7) в строке 220.05.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 286 и 287 Налогового кодекса;
8) в строке 220.05.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 220.05.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
10) в строке 220.05.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 220.05.004 - 220.05.005 + 220.05.006 - 220.05.007 + 220.05.008 - 220.05.009;
11) в строке 220.05.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.05.011 носит справочный характер;
12) в строке 220.05.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса, в том числе:
в строке 220.05.012 I указывается доход, освобождаемый от налогообложения в соответствии с международными договорами;
в строке 220.05.012 II указывается доход, освобождаемый в соответствии с Конституционным законом РК "О МФЦА";
13) в строке 220.05.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Строка 220.05.013 определяется как разница строк 220.05.010 минус строка 220.05.012 (220.05.010 - 220.05.012);
14) в строке 220.05.014 указывается суммарная прибыль КИК и ПУ КИК, определенная в соответствии с пунктом 1 статьи 297 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 I указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса;
в строке 220.05.014 II указывается сумма облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса;
15) в строке 220.05.015 указывается облагаемый доход КИК и ПУ КИК с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 220.05.014 I и 220.05.017 І (220.05.014 I - 220.05.017 І). Если строка 220.00.045 В больше строки 220.00.042 I, в строке 220.00.043 указать ноль;

16) 220.05.016-жолда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, аяқталмаған құрылыс объектілерін, белгіленбеген жабдықты өткізуден залалдар көрсетіледі;
17) 220.05.017-жолда Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуге жататын шығын көрсетіледі. Бұл жол 220.02.008 I жолын ескере отырып толтырылады;
220.05.017 І жолында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес көшірілуге жататын шығын сомасы көрсетіледі;
18) 220.05.018 жолында Салық кодексінің 288-бабына сәйкес салық салынатын табысты азайту сомасы көрсетіледі;
19) 220.05.019-жолда Салық кодексінің 288-бабына сәйкес есептелген азайту ескерілген салық салынатын кіріс көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.018 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.015 - 220.05.018). Егер 220.05.018 жолы 220.05.015 жолынан артық болса, 220.05.019 жолында нөл көрсетіледі;
20) 220.05.020-жолда алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
21) 220.05.021-жолда көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.05.019 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. Бұл жол 220.05.019 және 220.05.020 (220.05.019 - 220.05.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.05.020 жолы 220.05.019 жолынан артық болса, 220.05.021 жолында нөл көрсетіледі;
22) 220.05.022-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес ЖТС ставкасы пайызбен көрсетіледі;
23) 220.05.023-жолда 220.05.021 және 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістен ЖТС сомасы көрсетіледі);
24) 220.05.024-жолда Салық кодексінің 302-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі. 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V, 220.05.024 VI жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V - 220.05.024 VI). Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.024 жолда нөл көрсетіледі;
220.05.024 I жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында ЖТС төлеу кезінде есепке алынатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі көздерден алған кірістерден Қазақстан Республикасының тыс жерлерде төленген салықтардың немесе кіріс салығының бірдей түрінің сомасы көрсетіледі;
220.05.024 II жолында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелген БШК қаржылық пайдасынан шетелдік кіріс салығының сомасы көрсетіледі;

16) в строке 220.05.016 указываются убытки от реализации объектов незавершенного строительства, неустановленного оборудования, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) в строке 220.05.017 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 220.02.008 I;
в строке 220.05.017 I указывается сумма убытков, подлежащих переносу в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 300 Налогового кодекса;
18) в строке 220.05.018 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса;
19) в строке 220.05.019 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 288 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.015 и 220.05.018 (220.05.015 - 220.05.018). В случае, если строка 220.05.018 больше строки 220.05.015, в строке 220.05.019 указывается ноль;
20) в строке 220.05.020 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
21) в строке 220.05.021 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 220.05.019 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 220.05.019 и 220.05.020 (220.05.019 - 220.05.020). Если строка 220.05.020 больше строки 220.05.019, в строке 220.05.021 указывается ноль;
22) в строке 220.05.022 указывается ставка ИПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
23) в строке 220.05.023 указывается сумма ИПН с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 220.05.021 и 220.05.022 (220.05.021 x 220.05.022);
24) в строке 220.05.024 указывается сумма исчисленного ИПН за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 302 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.023, 220.05.024 I, 220.05.024 III, 220.05.024 IV, 220.05.024 V, 220.05.024 VI (220.05.023 – 220.05.024 I – 220.05.024 III – 220.05.024 IV – 220.05.024 V - 220.05.024 VI). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.024 указывается ноль;
в строке 220.05.024 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате ИПН в Республике Казахстан в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 II указывается сумма иностранного подоходного налога с финансовой прибыли КИК, исчисленная в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса;

220.05.024 III жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасын азайтатын ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 IV жолында Салық кодексінің 302-бабы 3-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген және сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 V жолында Салық кодексінің 302-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасын азайтатын сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен салық кезеңінде ұсталған ЖТС сомасы көрсетіледі;
220.05.024 VI жолында салық заңнамасына сәйкес азайтылған ЖТС сомасы көрсетіледі;
25) 220.05.025-жолда Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.015 және 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
26) 220.05.026-жолда Салық кодексінің 223-бабы 5) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС көрсетіледі. 220.05.014 II және 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
27) 220.05.027-жолда Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін азайтуды ескере отырып БШК және БШК ТМ қорытынды сомасы көрсетіледі; 220.05.025 және 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден аз болса, онда 220.05.027 жолда нөл көрсетіледі;
28) 220.05.028-жолда азайтуды ескере отырып, Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінен ЖТС қоспағанда, есептелген ЖТС қорытынды сомасы көрсетіледі. 220.05.024 және 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8 тарау. 220.06 - нысанын толтыру бойынша түсіндірме-бақыланатын шетелдік компанияның қаржылық пайдасына салық салу
35. Бұл нысан БШК-ның қаржылық пайдасының немесе БШК-ның қаржылық пайдасының, БШК ТМ қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салықтың немесе БШК ТМ есепке жатқызылуға жататын қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салынатын салықтың және БШК-ның табысынан төлем көзінен ұсталған ЖТС немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған БШК-ның салық салынатын табысынан төленген ЖТС сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Осы қосымшада Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттар резидент салық төлеушіде болған жағдайда, Салық кодексінің 296-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуға жататын БШК-ның қаржылық пайдасы немесе БШК-ның қаржылық пайдасы көрсетілмейді.

в строке 220.05.024 III указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.05.024 IV указывается сумма ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Налогового кодекса;
в строке 220.05.024 V указывается сумма ИПН, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 302 Налогового кодекса уменьшает сумму ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.05.024 VI указывается сумма ИПН, уменьшенная в соответствии с налоговым законодательством;
25) в строке 220.05.025 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.015 и 220.05.022 (220.05.015 х 220.05.022);
26) в строке 220.05.026 указывается ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 5) статьи 223 Налогового кодекса. Определяется как произведение строк 220.05.014 II и 220.05.022 (220.05.014 II х 220.05.022);
27) в строке 220.05.027 итоговая сумма ИПН КИК и ПУ КИК с учетом уменьшения за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.05.025 и 220.05.024 II (220.05.025 – 220.05.024 II). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.05.027 указывается ноль;
28) в строке 220.05.028 указывается итоговая сумма исчисленного ИПН, за исключением ИПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса, с учетом уменьшения. Определяется как сумма строк 220.05.024 и 220.05.026 (220.05.024 + 220.05.026).
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 220.06 - Налогообложение финансовой прибыли контролируемой иностранной компании
35. Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и ИПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или ИПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии со статьей 296 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.

36. "БШК немесе БШК ТМ туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) B бағанында әрбір БШК-ның немесе әрбір БШК ТМ-нің атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ анықтамалары Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында БШК немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) және резиденттер болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер БШК немесе БШК ТМ бір елде құрылған және басқа елде резиденттер болып табылатын жағдайда, онда бұл бағанда олар құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі);
4) D бағанында әрбір БШК-ның немесе әрбір БШК ТМ-нің олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК немесе БШК ТМ екі тіркеу болған кезде: мемлекеттік және салықтық тіркеу болса, онда осы бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) Е бағанында Салық кодексінің 297-бабы 7-тармағына сәйкес айқындалатын дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы салық төлеуші-резиденттің БШК тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылауы кезінде әрбір БШК тікелей, жанама, конструктивті қатысуы немесе бақылау коэффициентінің жалпы мөлшері көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 38-тармағына сәйкес G бағанында көрсетілген қаржылық пайда валютасының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, шетел валютасында әрбір БШК немесе әрбір БШК ТМ салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
8) H бағанында Салық кодексінің 300-бабы 1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің дәйекті алдындағы екі кезеңде туындаған БШК немесе БШК ТМ-нің шығындарының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте азайтылған залалдар келесі кезеңдерде есепке алынбайды.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ның залалдарын пайдалануға құқығы жоқ;
9) І бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағына сәйкес Салық кодексінің 297-бабы 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар резидент салық төлеушіде болған жағдайда шетелдік валютада БШК-нің қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулардың сомасы көрсетіледі.
Резиденттің салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттерде тіркелген БШК және (немесе) БШК ТМ-ға Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының ережелерін пайдалануға құқығы жоқ.
Егер резидент салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;

36. В разделе "Информация о КИК или ПУ КИК":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентами. В случае если КИК или ПУ КИК созданы в одной стране и являются резидентами в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистрации: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E указывается общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии с пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код валюты финансовой прибыли, указанной в графе G, согласно пункту 38 настоящих Правил;
7) в графе G указывается положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма убытков КИК или ПУ КИК, возникших в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду в соответствии с пунктом 1 статьи 300 Налогового кодекса. При этом, уменьшенные убытки в последующих периодах не учитываются.
Резидент не вправе использовать убытки КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением;
9) в графе I указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Резидент не вправе применять положения пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса к КИК и (или) ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением.
В случае если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";

I-1 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-2 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-3 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-4 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-5 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-6-бағанда Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-7 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-8 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-9 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
I-10 бағанында Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес азаю сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетелдік валютадағы G, H және I бағандарының арасындағы айырма (G бағаны – H бағаны – I бағаны) ретінде айқындалатын азаюларды ескере отырып, салық салуға дейінгі БШК немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында J және E бағандарының туындысы (J бағаны x бағаны E бағаны) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасында шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасында салық салуға жататын, K бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабы 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
13) M бағанында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есептелетін салық салуға дейінгі БШК қаржылық пайдасынан немесе Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың резидент салық төлеушіде болуы шартымен шетелдік валютада БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салынатын салықтың (шетелдік табыс салығының) сомасы көрсетіледі. Пайдаға салынатын салық Салық кодексінің 294-бабына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) шетел валютасында айқындалған.
Пайдаға салынатын салық, егер БШК-ның немесе БШК ТМ-нің салық салынғанға дейінгі қаржылық пайдасы ағымдағы немесе алдыңғы кезеңде төлем көзінен ұсталған салық салынған кірістерді қосқан (қосқан) жағдайда, есепті кезеңде төлем көзінен ұсталған салықты қамтиды;

в графе I-1 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-2 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-3 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-4 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-5 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-6 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-7 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-8 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-9 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
в графе I-10 указывается сумма уменьшения в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма финансовой прибыли КИК или ПУ КИК до налогообложения с учетом уменьшений, которая определяется как разница между графами G, H и I (графа G – графа H – графа I), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан, в иностранной валюте, которая определяется как произведение граф J и E (графа I x графа E);
12) в графе L указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе K и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. Налог на прибыль определен в соответствии со статьей 294 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), в иностранной валюте.
Налог на прибыль включает налог, удержанный у источника выплаты в отчетном периоде, в случае, если финансовая прибыль КИК или ПУ КИК до налогообложения включает (включала) в текущем или предыдущем периоде доходы, обложенные налогом, удержанным у источника выплаты;

14) N бағанында Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағына сәйкес есептелетін (Салық кодексінің 294-бабы 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді ставканы қолдана отырып) және есепті кезең үшін шет мемлекетте төленген, Салық кодексінің 303-бабы 4-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болуы шартымен шетелдік валютада БШК-тің салық салуға дейінгі қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасынан алынатын пайдаға салынатын салықтың (шетелдік табыс салығының) сомасы көрсетіледі. Егер М бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы шет мемлекетте төленген пайдаға салынатын салық сомасынан өзгеше болған жағдайда, онда осы бағанда пайдаға төленген салық сомасы көрсетіледі. Егер БШК-ның қаржылық пайдасына немесе БШК ТМ-нің қаржылық пайдасына екі және одан да көп шет мемлекеттерде пайдаға салық салынған жағдайда, онда осы бағанда тиімді ставкасы осындай шет мемлекеттерде төленген пайдаға салынатын салықтың тиімді мөлшерлемелерінің ең жоғары шамасын құрайтын пайдаға салынатын бір салықтың төленген сомасы ғана көрсетіледі;
15) O бағанында Салық кодексінің 303-бабының 4-тармағына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс пайдаға салынатын салық сомасы, резиденте салық төлеушіде M және N бағандарында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасын растайтын құжаттар болған жағдайда, ұлттық валютада көрсетіледі. Бұл бағанда M және N бағандарында көрсетілген, валюта айырбастаудың келесі нарықтық бағамын қолдана отырып, ұлттық валютада қайта есептелген пайдаға салынатын салық сомасы көрсетіледі:
егер осы бағанда M бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
егер осы бағанда N бағанында көрсетілген пайдаға салынатын салық сомасы – шет мемлекетте осындай пайдаға салынатын салықты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көрсетілуге тиіс болған жағдайда;
L бағанының қорытынды мәні 220.00.042 жолға көшіріледі.
O бағанының жиынтық мәні 220.00.052 II жолына көшіріледі.
16) ҚР Қаржы министрінің 2022.18.01. № 49 бұйрығымен алып тасталды (бұр.ред.қара)
17) ҚР Қаржы министрінің 2022.18.01. № 49 бұйрығымен алып тасталды (бұр.ред.қара)
9-тарау. Кірістер, валюталар, елдер, халықаралық келісімдер, мүлік түрлерінің кодтары
37. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодтары пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден алынатын кірістер:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кіріс, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кіріс;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кіріс;

14) в графе N указывается сумма налога на прибыль (иностранного подоходного налога) с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисляемого в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса), и уплаченного в иностранном государстве за отчетный период, в иностранной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 4 статьи 303 Налогового кодекса. В случае если сумма налога на прибыль, указанная в графе М, отличается от суммы налога на прибыль уплаченного в иностранном государстве, то в данной графе указывается сумма уплаченного налога на прибыль. В случае если финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК облагалась налогом на прибыль в двух и более иностранных государствах, то в данной графе указывается только уплаченная сумма одного налога на прибыль, у которого эффективная ставка составляет максимальную величину из эффективных ставок налога на прибыль, уплаченного в таких иностранных государствах;
15) в графе O указывается сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 4 статьи 303 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента документов, подтверждающих суммы налога на прибыль, указанные в графах M и N. В данной графе указывается сумма налога на прибыль, которая является наименьшей из сумм, указанных в графах M и N, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе M – среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период;
в случае если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в графе N – рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве;
Итоговое значение графы L переносится в строку 220.00.042. Итоговое значение графы O переносится в строку 220.00.052 II.
Глава 9. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений, имущества
37. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;

1040 – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:
құқығы немесе мәмілелері "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Мемлекеттік тіркеу туралы заңы) мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
Мемлекеттік тіркеу туралы заңына сәйкес мемлекеттік тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлікті;
резидент шығарған бағалы қағаздарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында орналасқан резидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;
бейрезидент шығарған акцияларды, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның, консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, егер бейрезидент-заңды тұлғаның мұндай акциялары, қатысу үлестері немесе активтері құнының 50 және одан көп пайызын Қазақстан Республикасындағы мүлік құрайтын болса, өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін кіріс;
1070 – талап ету құқығын басқаға берген бейрезидент үшін-Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидентке немесе бейрезидент-заңды тұлғаға борышты талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1080 – талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін-Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс;
1090 – бұрын негізсіз ұстап қалған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
1100 – резидент-заңды тұлғадан, сондай-ақ "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған инвестициялық пай қорларынан алынатын дивидендтер түріндегі кіріс;
1110 – борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 – эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1130 – роялти түріндегі кіріс;
1140 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасында орналасқан немесе орналасатын мүлікті мүліктік жалдауға (жалға) беруден түсетін кіріс;
1150 – Қазақстан Республикасындағы жылжымайтын мүліктен алынатын кіріс;
1160 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кіріс;
1170 – халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін кіріс;
1180 – теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
1190 – Қазақстан Республикасының аумағындағы құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кіріс;
1200 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен немесе бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімі, келісімшарты) бойынша бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірістері;
1210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша бейрезидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
1220 – резидентке қатысты өздеріне жүктелген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесінің немесе өзге де органның) мүшелеріне аталған адамдар алатын өзге де төлемдер;
1230 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент немесе бейрезидент Қазақстан Республикасында тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
1240 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
1250 – бейрезидент-жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі кірісі;
1260 – резидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де бейрезидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
1280 – ұтыс түріндегі кіріс;
1290 – Қазақстан Республикасында тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кіріс;
1300 – бейрезидент-жеке тұлғаның резидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалған мүлік, оның ішінде жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түріндегі кіріс;
1310 – туынды қаржы құралдары бойынша кіріс;
1320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы болып табылатын бейрезидент үшін Қазақстан Республикасында салықтық міндеттемені орындау жүктелмеген резидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
1330 – ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
1341 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1350 – Қазақстан Республикасындағы күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер;
1360 – резиденттен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан кірістер;
1370 – Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін кірістер;
1380 – Қазақстан Республикасында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кірістер;
1390 – Қазақстан Республикасында табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кірістер;
1400 – Қазақстан Республикасында кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кірістер;
1410 – Қазақстан Республикасында резиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1420 – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептiлiк туралы заң) талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1430 – Қазақстан Республикасында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шығындардан кірістердің асып кетуі;
1440 - Қазақстан Республикасында мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1450 – Қазақстан Республикасында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістері;
1460 – резиденттен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерін азайтудан кірістер;
1470 – Қазақстан Республикасындағы кəсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кірістер;

1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее - Приказ № 142), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон о государственной регистрации);
находящегося на территории Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в соответствии с Законом о государственной регистрации;
ценных бумаг, выпущенных резидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента, консорциума, расположенного в Республике Казахстан;
акций, выпущенных нерезидентом, а также долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента, консорциума, если 50 и более процентов стоимости таких акций, долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1070 – доход от уступки прав требования долга резиденту или юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение,-для нерезидента, уступившего право требования;
1080 – доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение,-для нерезидента, приобретающего право требования;
1090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
1100 – доход в виде дивидендов, получаемый от юридического лица-резидента, а также от паевых инвестиционных фондов, созданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
1110 – доход в виде вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
1120 – доход в виде вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемый от эмитента;
1130 – доход в виде роялти;
1140 – доход от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества, которое находится или будет находиться в Республике Казахстан, кроме финансового лизинга;
1150 – доход от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1160 – доход в виде страховых премий, выплачиваемый по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1170 – доход от оказания услуг по международной перевозке;
1180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;
1190 – доход от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий волоконно-оптической связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1200 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (соглашению, контракту), заключенному с резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1210 – доход трудового иммигранта-нерезидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту;
1220 – гонорар руководителя и (или) иные выплаты членам органа управления (совета директоров или иного органа), получаемые указанными лицами в связи с выполнением возложенных на них управленческих обязанностей в отношении резидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
1230 – надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом или нерезидентом, являющимися работодателями;
1240 – доход физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя;
1250 – доход физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем;
1260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительным пенсионным фондом-резидентом;
1270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1280 – доход в виде выигрыша;
1290 – доход, от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента;
1310 – доход по производным финансовым инструментам;
1320 – доход от передачи в доверительное управление имущества резиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления;
1330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1341 – доходы от списания обязательств;
1350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные в Республике Казахстан;
1360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от резидента;
1370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан;
1380 – доходы от выбытия фиксированных активов в Республике Казахстан;
1390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей в Республике Казахстан;
1400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в Республике Казахстан;
1410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от резидента в Республике Казахстан;
1420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
1430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы в Республике Казахстан;
1440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса в Республике Казахстан;
1450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления в Республике Казахстан;
1460 – доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от резидента;
1470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынатын кірістер:
2010 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан тауарларды шет мемлекетте өткізуден түсетін кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2030 – бейрезидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кірістер;
2040 – № 142 бұйрығымен бекітілген салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген бейрезиденттен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістер, сондай-ақ өзге де кірістер;
2050 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер;
2060 – мыналар:
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлікті өткізу;
бейрезидент шығарған бағалы қағаздарды өткізу;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан бейрезидент-заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін өткізу;
егер бейрезидент-заңды тұлғаның осындай акцияларын немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент шығарған акцияларды өткізу;
егер бейрезидент-заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлік құрайтын болса, бейрезидент-заңды тұлғада қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түскен кірістер;
2070 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын басқаға беруден кірістер;
2080 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін бейрезиденттен қарызды талап ету құқықтарын басқаға беруден кірістер;
2090 – бұрын негізсіз ұстап қалған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және басқа да санкция түрлері түріндегі кіріс;
2100 – бейрезидент-заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2110 – бейрезиденттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар түріндегі кірістер;
2120 – бейрезидент-эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кірістер;
2130 – бейрезиденттен алынған роялти түріндегі кірістер;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан мүлікті жалға беруден түскен кірістер;
2150 – қаржы лизингінен басқа, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2160 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде туындайтын тәуекелдерді сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылары түріндегі кірістер;
2170 – бейрезиденттен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістер;
2180 – бейрезиденттен алынған теңіз тасымалы шартында (келісімшартында) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операциялары кезінде кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі кіріс;
2190 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан құбыржолдарды, электр беру желілерін, талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2200 – жұмыс беруші болып табылатын бейрезидентпен жасалған еңбек келісімшарты (келісімшарты) бойынша резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі қызметінен түсетін кірістері;
2210 – еңбекші көшіп келушіге рұқсаттың негізінде шет мемлекеттің еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарты бойынша резидент-еңбекші көшіп келушінің кірісі;
2220 – бейрезидентке қатысты өздерiне жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты, мұндай міндеттерді нақты орындайтын жеріне қарамастан, басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2230 – жұмыс берушілер болып табылатын бейрезидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты бейрезидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2240 – жұмыс берушілер болып табылатын резидент Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұруына байланысты резидент-жеке тұлғаға төлейтін үстемеақылар;
2250 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін кірісі;
2260 – бейрезидент-жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2270 – қалай және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, театр, кино, радио, телевизия әртісінің, музыканттың, суретшінің, спортшының және өзге де резидент-жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мәдениет, өнер және спорт саласындағы қызметтен түсетін кірісі;
2280 – бейрезидент төлеген ұтыстар;
2290 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тәуелсіз жеке (кәсіби) қызметтер көрсетуден түсетін кірістер;
2300 – резидент-жеке тұлғаның бейрезидент-жеке тұлғадан өтеусіз алған мүлкін қоспағанда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан, оның iшiнде жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi өтеусiз алған немесе мұрагерлiк түрiндегi кірісі;
2310 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2320 – сенімгерлік басқару құрылтайшысы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде салықтық міндеттемені орындау жүктелмеген бейрезидентке мүлікті сенімгерлік басқаруға беруден алынған кіріс;
2330 – бейрезидент-ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша кіріс;
2340 – мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн кіріс;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде шеккен күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер;
2360 – бейрезиденттен алынған сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша құрған сақтандыру резервтерін төмендетуден түсетін кірістер;
2370 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін кірістер;
2380 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен кірістер;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде табиғи ресурстарды геологиялық зерделеуге және өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін кірістер;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кен орындарын әзірлеу салдарын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарын жою жөніндегі іс жүзіндегі шығыстар сомасынан асып кетуінен түсетін кірістер;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде бейрезиденттен бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2420 – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Бухгалтерлік есеп туралы заңның талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2430 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шығындардан кірістердің асып кетуі;
2440 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2450 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза кіріс;
2460 – бейрезиденттен алынатын, стипендия түріндегі кірістер;
2470 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде кəсіпкерлік қызметтің нәтижесінде туындайтын басқа да кірістер.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 – доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 – доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2030 – доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию или перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2040 – доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, утвержденный Приказом № 142, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2050 – доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2060 – доходы от прироста стоимости при реализации:
имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся за пределами Республики Казахстан;
2070 – доходы от уступки прав требования долга нерезиденту-для налогоплательщика, уступившего право требования;
2080 – доходы от уступки прав требования долга у нерезидента-для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2090 – доход в виде неустойки (штрафов, пени) и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;
2100 – доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2110 – доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2120 – доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2130 – доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2140 – доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 – доходы от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, кроме финансового лизинга;
2160 – доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования или перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2170 – доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2180 – доход в виде платежа за простой судна при погрузочно-разгрузочных операциях сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки, получаемого от нерезидента;
2190 – доходы от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи, линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2200 – доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2210 – доход трудового иммигранта-резидента по трудовому договору, заключенному в соответствии с трудовым законодательством иностранного государства на основании разрешения трудовому иммигранту;
2220 – гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента, независимо от места фактического выполнения таких обязанностей;
2230 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2240 – надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2250 – доход физического лица-резидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя-нерезидента;
2260 – пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2270 – доход артиста театра, кино, радио, телевидения, музыканта, художника, спортсмена и иного физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в области культуры, искусства и спорта, независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2280 – выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2290 – доходы от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2300 – доход в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-резидентом от физического лица-нерезидента;
2310 – доходы по производным финансовым инструментам;
2320 – доход от передачи в доверительное управление имущества нерезиденту, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республике Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления;
2330 – доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке-нерезиденте;
2340 – доходы от списания обязательств;
2350 – доходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2360 – доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2370 – доходы за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2380 – доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2390 – доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2400 – доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2410 – компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2420 – превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
2430 – превышение доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2440 – доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2450 – чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2460 – доход в виде стипендии, получаемой от нерезидента;
2470 – другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

38. Валюта кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешім) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшаға сәйкес валюталардың цифрлық кодтауы пайдаланылады.
39. Ел кодын толтыру кезінде "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасына сәйкес № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. № 142 бұйрығымен бекітілген тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде, № 142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірін пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі.
40. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай код талуы пайдаланылады:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкінің құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегі келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсіністік туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық Қайта құру және Даму банкінің келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкін құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепілдігінің көп жақты агенттігін құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбәрак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18–- Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – Қазақстан Республикасына "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшін Жапония Yкіметінің грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келісім;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Азия инфроқұрылымдық инвестициялар банкінің келісімі;
23 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
125-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
126-қосымша

38. При заполнении кода валюты используется цифровая кодировка валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
39. При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций", кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142. Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142, при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства.
40. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов международных договоров (соглашений):
01 – Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 – Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 – Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 – Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 – Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 – Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 – Меморандум о взаимопонимании;
08 – Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 – Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 – Соглашение Международного валютного фонда;
11 – Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 – Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 – Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 – Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 – Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 – Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 – Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 – Соглашение о воздушном сообщении;
19 – Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 – Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 – Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 – Соглашение Азиатского банка инфраструктурных инвестиций;
23 – иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Приложение 7
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 125 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 8
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 126 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

"Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қосылған құн салығы бойынша декларация (300.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 10-бөліміне сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған "Қосылған құн салығы бойынша салық декларация" есептілігінің нысанын (бұдан әрі – ҚҚС) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01-ден бастап 300.09-ге аралығы нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалуы тиіс.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық жеткізгіште – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады;

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на добавленную стоимость" (далее – НДС) (далее – декларация), предназначенной для исчисления сумм НДС в соответствии с разделом 10 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.09), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа) органа государственных доходов;

2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық нысанда ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің электрондық хабарламасын алады.
13. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
14. Қосымшалардың "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (300.00-нысаны)
15. "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН)). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының ЖСН (БСН) көрсетіледі;
2) ҚҚС төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) – немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Жол міндетті түрде толтыруға жатады.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі). Салық кодексінің 423-бабына сәйкес декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;
4) декларацияның түрі.
Салық кодексінің 206-бабына сәйкес салық есептілігінің түріне байланысты тиісті торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленуге жатады.
ҚҚС бойынша тіркеу есебінен алып тасталған кезде "тарату" түріндегі декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С және D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда;
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 411-бабының ережелерін қолданатын салық төлеуші:

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает электронное уведомление системой приема и обработки налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
14. В разделах "Общая информация о плательщике НДС" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о плательщике НДС" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 300.00)
15. В разделе "Общая информация о плательщике НДС" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается ИИН (БИН) доверительного управляющего;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование плательщика НДС – наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя. Строка подлежит обязательному заполнению.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления декларации в соответствии со статьей 423 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;
4) вид декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек, в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии со статьей 206 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по НДС представление декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С и D;
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – налогоплательщик, применяющий положения статьи 411 Налогового кодекса:

"Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша" деген торкөз;
"өзге қызмет бойынша" деген торкөз белгіленеді.
D – "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес АХҚО қатысушысы;
Қандай қызмет бойынша декларацияның тапсырылуына байланысты торкөздердің біреуі міндетті түрде белгіленуі тиіс;
7) жол Салық кодексінің 722-бабында көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен толтырылады.
Жол, егер салық төлеуші Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы болып табылған кезде толтырылады, бұл ретте 8 А және В торкөздерінде міндетті түрде келісім (келісімшарт) нөмірі мен жасалған күні (келісімшарт нөмірі, жасалған күні) көрсетіледі. Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағының шартарына сәйкес келмейтін келісімшарттар бойынша бұл жол толтырылмайды.
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында белгіленген әрбір келісім (келісімшарт) бойынша бөлек декларация жасалады;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешімімен) бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) ҚҚС есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 407-бабында сәйкес ҚҚС есепке жатқызудың таңдалған әдісі негізінде толтырылады.
"Пропорционалды " торкөзі, егер салық төлеуші ҚҚС есепке жатқызудың пропорционалды әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Бөлек есепке алуды жүргізу арқылы" торкөзі, егер салық төлеуші ҚҚС есептеуге жатқызудың бөлек есепке алуды жүргізу арқылы әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
"Жеке айналымдар бойынша бөлек есеп жүргізу құқығы бар пропорционалды" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 407-бабына сәйкес бір мезгілде ҚҚС есептеуге жатқызудың пропорционалды және жеке айналым бойынша бөлек есеп жүргізу әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
10) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
11) табыс етілген қосымшалар. Табыс етілетін қосымшаларға сәйкес келетін торкөздер міндетті белгіленуге жатады.

ячейка "по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса";
ячейка "по иной деятельности";
D – участник МФЦА в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре Астана" (далее – Конституционный закон).
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек, в зависимости от того по какой деятельности представляется декларация;
7) строка заполняется недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, предусмотренного статьей 722 Налогового кодекса.
Строка заполняется, если налогоплательщик является недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса, при этом в ячейках 8 А и В обязательно указывается номер и дата заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения). По контрактам, не соответствующим условиям пункта 1 статьи 722 Налогового кодекса, данная строка не заполняется.
По каждому соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса, составляется отдельная декларация;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
9) метод отнесения в зачет НДС. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 407 Налогового кодекса метода отнесения НДС в зачет.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет НДС.
Ячейка "через ведение раздельного учета" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал метод отнесения в зачет НДС через ведение раздельного учета.
Ячейка "пропорциональный с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно статье 407 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и методы отнесения в зачет НДС через ведение раздельного учета по отдельным оборотам;
10) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС. Строка подлежит обязательному заполнению;
11) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки, соответствующие представленным приложениям;

12) шот-фактураны жазып беру тәсілі. Шот-фактураны жазып беру тәсіліне байланысты (қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде) тиісті торкөзі белгіленеді. Егер салық кезеңінде шот-фактуралар қағаз жеткізгіште және электрондық түрде жазып берілген кезде, екі торкөз белгіленеді.
13) шот-фактураны алу тәсілі. Шот-фактураны алу тәсіліне байланысты (қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде) тиісті торкөзі белгіленеді. Егер салық кезеңінде шот-фактуралар қағаз жеткізгіште және электрондық түрде алынған кезде, екі торкөз белгіленеді.
16. "ҚҚС есептеу" деген бөлімде:
1) 300.00.001 А жолында Салық кодексіне сәйкес нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын айналымды қоспағанда, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.001 В жолында 300.00.001 А жолында айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағында белгіленген келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісімшартқа) сәйкес салық мөлшерлемесін қолданады;
3) 300.00.001 I A жолында шот-фактура жазып берілген, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.001 I В жолында 300.00.001 I А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.001 II A жолында Салық кодексіне сәйкес шот-фактураларды жазып беру талап етілмейтін, ҚҚС салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.001 II В жолында 300.00.001 II А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.002 жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Бұл жолға 300.06 қосымшаның 300.06.005 А жолы ескеріле отырып, 300.01-қосымшаның 300.01.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.003 А жолында Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.004 А жолында көрсетілген сома көшіріледі. Бұл жолда оң немесе теріс мәндер болады;
9) 300.00.003 В жолында Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепті салық кезеңі үшін түзетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.004 В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Бұл жолда оң немесе теріс мәндер болады;

12) способ выписки счет-фактуры. В зависимости от способа выписки счетов-фактур (на бумажном носителе, в электронном виде) отмечается соответствующая ячейка. Если в налоговом периоде счета-фактуры выписываются и на бумажном носителе, и в электронном виде, то отмечаются обе ячейки;
13) способ получения счет-фактуры. В зависимости от способа получения счетов-фактур (на бумажном носителе, в электронном виде) отмечается соответствующая ячейка. Если в налоговом периоде счета-фактуры получены и на бумажном носителе, и в электронном виде, то отмечаются обе ячейки.
16. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.00.001 А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, за исключением оборотов, облагаемых НДС по нулевой ставке в соответствии с Налоговым кодексом;
2) в строке 300.00.001 В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 А.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);
3) в строке 300.00.001 I А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, по которым произведена выписка счетов-фактур;
4) в строке 300.00.001 I В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 I А;
5) в строке 300.00.001 II А указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых НДС, по которым выписка счета-фактуры не требуется в соответствии с Налоговым кодексом;
6) в строке 300.00.001 II В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 II А;
7) в строке 300.00.002 указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый НДС по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.004 приложения 300.01 с учетом строки 300.06.005 А приложения 300.06;
8) в строке 300.00.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.004 А. Данная строка имеет положительное или отрицательное значение;
9) в строке 300.00.003 В указываются сумма корректировки НДС за отчетный налоговый период, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.004 В. Данная строка имеет положительное или отрицательное значение;

10) 300.00.004 А жолында Салық кодексінің 378 және 441-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде ҚҚС төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
11) 300.00.005 А жолында ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ бұл жолда Салық кодексінің 404 және 405-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін босатылған айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.02.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген кезде, бұл жолда 300.06.006 А жолында көрсетілген жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі;
12) 300.00.006 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004, 300.00.005, жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
13) 300.00.006 I жолында салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналымдардың сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 300.00.007 жолында 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларының 300.00.006 жолына пайыздық қатынасы (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А / 300.00.006 х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Салық салынатын және салық салынбайтын өткізу бойынша айналымдар болмаған жағдайда, 300.00.007 жол толтырылмайды;
15) 300.00.008 жолында 300.00.002 жолының 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А жолдары сомаларына пайыздық қатынасы (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл жол 300.00.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
16) салық төлеуші дербес айқындайтын 300.00.009 жолында Салық кодексінің 407, 408 және 409-баптарына сәйкес салық төлеуші бір мезгілде пропорционалды және жеке айналым бойынша бөлек есеп жүргізу құқығымен әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді;

10) в строке 300.00.004 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком НДС в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 378 и 441 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
11) в строке 300.00.005 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС. Также, в данной строке указывается сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 404 и 405 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.009. Если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.006 А;
12) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера, облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004 и 300.00.005 (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А + 300.00.004 + 300.00.005);
13) в строке 300.00.006 I указывается сумма облагаемого оборота по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течении налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А (300.00.001 A + 300.00.002 + 300.00.003 А);
14) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А к строке 300.00.006, в процентах (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А / 300.00.006 х 100%). В случае отсутствия облагаемых и необлагаемых оборотов по реализации строка 300.00.007 не заполняется;
15) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.002 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А в процентах (300.00.002 / (300.00.001 А + 300.00.002 + 300.00.003 А)) х 100 %). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.00.002;
16) в строке 300.00.009, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный метод и метод с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам в соответствии со статьями 407, 408 и 409 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг, по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;

17) 300.00.010 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.00.011 жолында 300.00.010 жолында көрсетілген ҚҚС сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
19) 300.00.012 жолында 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 + 300.00.011) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде 300.00.013 В-дан 300.00.022 В-ға дейінгі (300.00.015 жолынан басқа) жолдарды толтыру кезінде бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолданатын ҚҚС төлеушілер салық салынатын мақсатта пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомаларын көрсетеді.
"Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) 300.00.013 А жолында 300.00.015 жолында көрсетілген сомаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.013 В жолында 300.00.015 жолында көрсетілген сомаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.013 I А жолында шот-фактура жазып берілген, Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.013 I В жолында 300.00.013 I А жолында көрсетілген айналым бойынша ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.013 II А жолында шот-фактураны қоспағанда, жазып берілген құжаттар бойынша Қазақстан Республикасында ҚҚС сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.013 II В жолында 300.00.013 II А жолында көрсетілген айналым бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.014 А жолында Салық кодексінің 378 және 441-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.05.G000001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.014 В жолында 300.00.014 А жолында көрсетілген айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі; 300.00.014 В жолына 300.05.M000001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

17) в строке 300.00.010 указывается сумма НДС, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
18) в строке 300.00.011 указывается сумма НДС, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением сумм НДС, указанных в строке 300.00.010. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В;
19) в строке 300.00.012 указывается общая сумма начисленного НДС за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.010, 300.00.011 (300.00.001 В + 300.00.003 В + 300.00.010 + 300.00.011).
17. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет" плательщики НДС, применяющие метод отнесения в зачет через ведение раздельного учета при заполнении строк с 300.00.013 В по 300.00.022 В (кроме строки 300.00.015) отражают суммы НДС по товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота.
В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.013 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан, за исключением сумм, указанных в строке 300.00.015;
2) в строке 300.00.013 В указывается общая сумма НДС по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан, за исключением сумм, указанных в строке 300.00.015;
3) в строке 300.00.013 I А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан по выписанным счетам-фактурам;
4) в строке 300.00.013 I В указывается сумма НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.013 I А;
5) в строке 300.00.013 II А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС в Республике Казахстан по выписанным документам, за исключением счетов-фактур;
6) в строке 300.00.013 II В указывается сумма НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.013 II А;
7) в строке 300.00.014 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых в соответствии со статьями 378 и 441 Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой графе 300.05.G000001;
8) в строке 300.00.014 В указывается сумма начисленного НДС по оборотам, отраженным в строке 300.00.014 А. В строку 300.00.014 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.M000001;

9) 300.00.015 А жолында ҚҚС сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы, сондай-ақ ҚҚС сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 402 және 403-баптарына сәйкес ҚҚС есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолда ҚҚС есепке алмай сатып алу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.015 В жолында ҚҚС-пен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 402 және 403-баптарына сәйкес ҚҚС есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомасы көрсетілді. Айналым сомасы және ҚҚС сомасы осындай тауарлар, жұмыстар, қызметтер алынған салық кезеңінде көрсетіледі.
11) 300.00.016 I А жолында 300.00.017, 300.00.020А, 300.00.029А жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі. Салық салынатын импорт мөлшері Салық кодексінің 385-бабына сәйкес анықталады. Осы жол тауарларға арналған декларацияда (декларацияларда) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;
12) 300.00.016 I В жолында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша төленген импортқа ҚҚС сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға арналған декларацияға (декларацияларға) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жеке дара есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолданған кезде аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
13) 300.00.016 II А жолында 300.00.017, 300.00.020А, 300.00.029А жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі. Салық салынатын импорт мөлшері Салық кодексінің 444-бабына сәйкес анықталады. Аталған жол тиісті салық кезеңі (кезеңдері) ішінде ұсынылған 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) көрсетілген, Салық кодексінің 456-бабының 6-тармағына сәйкес анықталған, импортқа ҚҚС осы салық кезеңде есепке алуға жататын, Салық кодексінің 401-бабының 2-тармағына сәйкес анықталған (анықталатын) мәліметтер негізінде толтырылады;
14) 300.00.016 II В жолында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша импортқа төленген және тиісті салық кезеңі үшін ұсынылған 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініште (өтініштерде) Салық кодексінің 456-бабының 6-тармағына сәйкес, импортқа қосылған құн салығы осы салық кезеңде есепке алуға жатады Салық кодексінің 401-бабының 2-тармағына сәйкес анықталған (анықталатын) көрсетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың пропорционал әдісін қолданған кезде аталған жолда имтпортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы және 328.00-нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес көрсетіледі. Бөлек есепке алу арқылы есепке жатқызу әдісін қолдану кезінде бұл жолда салық салынатын айналымның мақсаттары пайдаланылатын импортталатын тауарларға төленген ҚҚС сомасын көрсетеді;

9) в строке 300.00.015 А указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без НДС, а также сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС, но по которым НДС не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьями 402 и 403 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма оборота по приобретению без учета НДС;
10) в строке 300.00.015 В указывается сумма НДС по товарам, работам, услугам, приобретенным с НДС, но по которым НДС не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьями 402 и 403 Налогового кодекса. Сумма оборота и сумма НДС отражается в налоговом периоде, в котором получены такие товары, работы, услуги;
11) в строке 300.00.016 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.020 А, 300.00.029 А. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 385 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) на товары;
12) в строке 300.00.016 I В указывается сумма НДС на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам согласно декларации (-ий) на товары. При применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
13) в строке 300.00.016 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза, за исключением отражаемого в строках 300.00.017, 300.00.020 А и 300.00.029 А. Размер облагаемого импорта определяется в соответствии со статьей 444 Налогового кодекса. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы), определяемый (-ые) в соответствии с пунктом 6 статьи 456 Налогового кодекса, НДС на импорт по которым подлежит отнесению в зачет в налоговом периоде, определяемом в соответствии с пунктом 2 статьи 401 Налогового кодекса;
14) в строке 300.00.016 II В указывается сумма НДС на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из государств-членов Евразийского экономического союза и отраженной в заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленной (-ых) за соответствующий (-ие) налоговый (-ые) период (-ы), определяемый (-ые) в соответствии с пунктом 6 статьи 456 Налогового кодекса, НДС на импорт по которым подлежит отнесению в зачет в налоговом периоде, определяемом в соответствии с пунктом 2 статьи 401 Налогового кодекса. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, согласно заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00. При применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета в данной строке указывается сумма НДС, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота;

15) 300.00.017 Салық кодексінің 399 және 451-баптарына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес ҚҚС босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 300.00.018 жолында Салық кодексінің 49-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес кеден органына ұсынылған ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға декларацияның негізінде ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.00.019 жолында Салық кодексінің 49-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес ҚҚС төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.00.020 А жолында ҚҚС жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
19) 300.00.020 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
20) 300.00.021 жолында 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.020 А және 300.00.029 А жолдарының айқындалатын (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.020 А + 300.00.029 A) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
21) 300.00.022 жолында Салық кодексінің 404 және 405-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізілетін есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету көрсетіледі. Бұл жолдың теріс мәні болуы мүмкін. Аталған жолға 300.06.010 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 300.00.023 жолында 300.00.024 жолында көрсетілгенді қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі. 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В + 300.00.016 II В, 300.00.019, 300.00.020 В, 300.00.022 жолдарының сомасы (300.00.013 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 + 300.00.020 В – 300.00.022) ретінде айқындалады. Бұл жолды 300.00.024 жолын толтыратын ҚҚС есепке жатқызудың пропорционалды және бөлек есептеу әдісін қолданатын салық төлеуші толтырмайды;
23) салық төлеушімен дербес айқындалатын 300.00.024 жолында салық төлеуші жеке айналым бойынша бөлек есебін жүргізу құқығымен пропорционалды әдісін қолданған жағдайда, салық кезеңіне есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы көрсетіледі, атап айтқанда:

15) в строке 300.00.017 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от НДС в соответствии со статьями 399 и 451 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.014;
16) в строке 300.00.018 указывается сумма НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса на основании представленной в таможенный орган декларации на товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
17) в строке 300.00.019 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде НДС по импортируемым товарам, по которым был изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса;
18) в строке 300.00.020 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым НДС уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
19) в строке 300.00.020 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
20) в строке 300.00.021 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.013 А, 300.00.014 А, 300.00.015, 300.00.016 I А, 300.00.016 II А, 300.00.017, 300.00.020 А и 300.00.029 А (300.00.013 А + 300.00.014 А + 300.00.015 + 300.00.016 I А + 300.00.016 II А + 300.00.017 + 300.00.020 А + 300.00.029 A);
21) в строке 300.00.022 указывается корректировка суммы НДС, относимого в зачет, которая производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 404 и 405 Налогового кодекса. Строка может иметь отрицательное значение. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.010 В;
22) в строке 300.00.023 указывается общая сумма НДС, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.00.024. Определяется как сумма строк 300.00.013 В, 300.00.014 В, 300.00.016 I В, 300.00.016 II В, 300.00.019, 300.00.020 В, 300.00.022, (300.00.013 В + 300.00.014 В + 300.00.016 I В + 300.00.016 II В + 300.00.019 + 300.00.020 В + 300.00.022). Данная строка не заполняется налогоплательщиком, применяющим пропорциональный метод отнесения в зачет сумм НДС с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, который заполняет строку 300.00.024;
23) в строке 300.00.024, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма НДС, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, а именно:

Салық кодексінің 407-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес жеке айналым бойынша бөлек есебін жүргізу құқығымен ҚҚС сомаларын есепке жатқызудың пропорционалды әдісін пайдаланған жағдайда Салық кодексінің 396-бабының 1-тармағына сәйкес ҚҚС босатылған айналымдары болған кезде салық төлеушілер салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын көрсетеді. Аталған жол 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III жолдарынан тұрады;
24) 300.00.024 I жолында жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен пропорционалды есепке жатқызу әдісін қолданған кезінде пропорционалды әдісі бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.024 II жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен пропорционалды әдісін қолданған кезінде бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
26) 300.00.024 III жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезінде салық салынатын және салық салынбайтын айналымдар мақсатында бір мезгілде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
27) 300.00.025 жолында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес салық кезеңі үшін ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.025 І, 300.00.025 ІІ, 300.00.025 ІІІ және 300.00.025 IV жолдарынан тұрады, қолданатын ҚҚС есепке жатқызу әдісіне байланысты 300.00.025 І, 300.00.025 ІІ, 300.00.025 ІІІ жолдардың бірі толтыруға жатады, сондай-ақ 300.00.025 IV жол Салық кодексінің 411-бабының ережелері қолданылған кезде қосымша толтырылады;
28) 300.00.025 І В жолында мынадай формула бойынша (300.00.023 х 300.00.007) айқындалған, есепке жатқызудың пропорционалды әдісі қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Егер салық кезеңі ішінде өткізу бойынша айналым болмаса, онда рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы 300.00.023 жолдан көшіріледі;
29) 300.00.025 ІІ В жолында, бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісін қолдану кезінде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы түзетуді ескере отырып, салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын, алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС мөлшерінде айқындалады. Аталған жолға 300.00.023 жолындағы сома көшіріледі;
30) 300.00.025 ІІІ В жолында ((300.00.024 I x 300.00.09) + 300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II) формуласы бойынша айқындалатын, жеке айналымдар бойынша бөлек есептеу құқығы бар пропорционалды әдістері қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;

налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от НДС в соответствии с пунктом 1 статьи 396 Налогового кодекса, в случае применения пропорционального метода отнесения в зачет сумм НДС с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, согласно пунктам 2 и 3 статьи 407 Налогового кодекса. Данная строка состоит из строк 300.00.024 I, 300.00.024 II, 300.00.024 III;
24) в строке 300.00.024 I указывается сумма НДС, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
25) в строке 300.00.024 II указывается сумма НДС, относимого в зачет по методу отнесения в зачет через ведение раздельного учета при применении пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
26) в строке 300.00.024 III указывается сумма НДС по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам;
27) в строке 300.00.025 указывается сумма разрешенного зачета НДС за налоговый период, рассчитанная в соответствии с положениями Налогового кодекса. Строка состоит из строк 300.00.025 I, 300.00.025 II, 300.00.025 III и 300.00.025 IV подлежит заполнению одна из строк 300.00.025 I, 300.00.025 II, 300.00.025 III в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет НДС, а также дополнительно заполняется строка 300.00.025 IV при применении положении статьи 411 Налогового кодекса;
28) в строке 300.00.025 I В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая по следующей формуле (300.00.023 х 300.00.007). Если за налоговый период оборот по реализации отсутствует, то сумма разрешенного зачета переносится из строки 300.00.023;
29) в строке 300.00.025 II В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета. Сумма разрешенного зачета определяется в размере НДС, относимого в зачет, по полученным товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота с учетом корректировки. В данную строку переносится сумма строки 300.00.023;
30) в строке 300.00.025 III В указывается сумма разрешенного зачета НДС при применении пропорционального метода с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, определяемая по формуле: ((300.00.024 I x 300.00.009) + (300.00.024 III x 300.00.007) + 300.00.024 II);

31) 300.00.025 IV В жолында (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% немесе (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% немесе (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% формуласы бойынша айқындалатын және есепке жатқызылған ҚҚС бойынша есепке жатқызудың қосымша сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Салық кодексінің 411-бабында көрсетілген салық төлеушілер ғана толтырады;
32) 300.00.026 жолында Салық кодексінің ережелеріне сәйкес есептелген ҚҚС есепке жатқызуға рұқсат етілмеген сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.026 I, 300.00.026 IІ, 300.00.026 IІІ жолдарынан тұрады, ҚҚС есепке жатқызу әдісінің қолданылуына байланысты жолдардың бірі толтырылады;
33) 300.00.026 I жолында (300.00.023 – 300.00.025 I) формуласы бойынша айқындалатын, пропорционалды әдістері қолданылған кезде ҚҚС рұқсат етілмеген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
34) 300.00.026 II жолында бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі қолданылған кезде ҚҚС сомасын есепке жатқызуға рұқсат етілмеген сомасы көрсетіледі;
35) 300.00.026 IIІ жолында (300.00.024 – 300.00.025 IIІ) формуласы бойынша айқындалатын жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде есепке жатқызуға рұқсат етілмеген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
36) 300.00.027 жолында Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының салық кезеңі үшін есепке жазылған салық сомасынан асып кету сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.027 I және 300.00.007 II жолдарынан тұрады;
37) 300.00.027 I жолында өсу қортындысымен салық кезеңінің басында қалыптасқан есептелген салық сомасынан, есепке жатқызылған, асып кеткен ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жолды Салық кодексінің 411-бабында көзделген салық төлеушілер толтырады;
38) 300.00.027 II жолында есепті салық кезеңінің соңында өсу қортындысымен декларация бойынша қалыптасқан есептелген салық сомасынан, есепке жатқызылған, асып кеткен ҚҚС сомасы көрсетіледі;
39) 300.00.028 жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мақсаты үшін пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Жолды Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағында көзделген шарттарды орындайтын ҚҚС төлеушілер толтырмайды. Бұл жолға 300.01.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
40) 300.00.029 А жолында 300.00.020 А жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша құнды қоспағанда, Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен ҚҚС төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;

31) в строке 300.00.025 IV В указывается дополнительная сумма зачета по НДС, относимого в зачет и определяется по следующей формуле (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% или (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70% или (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.027 I – 300.00.029 В) х 70%. Данная строка заполняется исключительно налогоплательщиками, указанными в статье 411 Налогового кодекса;
32) в строке 300.00.026 указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет НДС, рассчитанная в соответствии с положениями Налогового кодекса. Строка состоит из строк 300.00.026 I, 300.00.026 II, 300.00.026 III, подлежит заполнению одна из строк в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет НДС;
33) в строке 300.00.026 I указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет суммы НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет и определяется по формуле (300.00.023 – 300.00.025 I);
34) в строке 300.00.026 II указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет суммы НДС при применении метода отнесения в зачет через ведение раздельного учета;
35) в строке 300.00.026 III указывается сумма не разрешенного к отнесению в зачет НДС при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам, определяемая по формуле (300.00.024 – 300.00.025 III);
36) в строке 300.00.027 указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. Строка состоит из строк 300.00.027 I и 300.00.027 II;
37) в строке 300.00.027 I указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога сложившегося на начало налогового периода нарастающим итогом. Строка заполняется налогоплательщиками, предусмотренными статьей 411 Налогового кодекса;
38) в строке 300.00.027 II указывается сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога сложившееся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода;
39) в строке 300.00.028 указывается сумма НДС по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Строка не заполняется плательщиками НДС, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 429 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.01.008;
40) в строке 300.00.029 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым НДС уплачен методом зачета, в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.020 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А;

41) 300.00.029 В жолында 300.00.020 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС қоспағанда, Салық кодексінің 427 және 428-баптарына сәйкес салықтық есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" деген бөлімде:
300.00.030 жолында 300.00.030 І және 300.00.030 ІІ жолдарынан тұратын есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі:
1) 300.00. 030 I жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс салық сомасы көрсетіледі. Аталған жол:
есепке жатқызудың пропорционалды әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 I, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.029 В – 300.00.025 IV жолдарының айырмасы ретінде;
бөлек есепке алуды жүргізу арқылы есепке жатқызу әдісі кезінде 300.00.012, 300.00.025 II, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.029 В – 300.00.025 IV) жолдарының айырмасы ретінде;
жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде 300.00.012, 300.00.025 III, 300.00.029 В және 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.029 В – 300.00.025 IV) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 300.00.030 ІІ жолында есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтан асып кету сомасы көрсетіледі.
Аталған жол:
есепке жатқызудың пропорционалды әдісі кезінде (300.00.025 І + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың бөлек есепке алуды жүргізу әдісі кезінде (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша;
жеке айналым бойынша бөлек есепке алуды жүргізу құқығымен есепке жатқызудың пропорционалды әдісін қолданған кезде (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012) формуласы бойынша айқындалады;
3) 300.00.031 жолында Салық кодексінің 369-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген талаптар орындалғаннан кейін қалыптасқан ҚҚС сомасын азайту көрсетіледі. Аталған жол Салық кодексінің 429-бабының 8-тармағына сәйкес асып кеткен ҚҚС есептен шығару кезінде толтырылады.
19. "ҚҚС асып кеткен сомасын қайтару туралы талап" деген бөлімде:
1) 300.00.032 жолында Салық кодексінің 429-бабына сәйкес есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кетуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жол егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген кезде, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;

41) в строке 300.00.029 В указывается сумма НДС по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии со статьями 427 и 428 Налогового кодекса, за исключением НДС по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.020 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 В.
18. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
В строке 300.00.030 указывается исчисленная сумма НДС за отчетный налоговый период, которая состоит из строк 300.00.030 I и 300.00.030 II:
1) в строке 300.00.030 I указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка определяется:
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.012, 300.00.025 I, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 I – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
при методе отнесения в зачет через ведение раздельного учета как разница строк 300.00.012, 300.00.025 II, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 II – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам как разница строк 300.00.012, 300.00.025 III, 300.00.029 В и 300.00.025 IV (300.00.012 – 300.00.025 III – 300.00.029 В – 300.00.025 IV);
2) в строке 300.00.030 II указывается превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле (300.00.025 I + 300.00.029 В – 300.00.012);
при методе отнесения в зачет через ведение раздельного учета по формуле (300.00.025 II + 300.00.029 В – 300.00.012);
при применении пропорционального метода отнесения в зачет с правом ведения раздельного учета по отдельным оборотам по формуле (300.00.025 III + 300.00.029 В – 300.00.012);
3) в строке 300.00.031 указывается уменьшение суммы НДС, сложившегося после выполнения требований, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 369 Налогового кодекса. Данная строка заполняется при списании превышения НДС в соответствии с пунктом 8 статьи 429 Налогового кодекса.
19. В разделе "Требование о возврате суммы превышения НДС":
1) в строке 300.00.032 указывается требование о возврате суммы превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьей 429 Налогового кодекса. Данная строка не заполняется если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен к одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса;

2) 300.00.032 І жолындағы торкөз Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезінде белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабының сомасы көрсетіледі;
3) 300.00.032 ІІ жолында торкөз егер салық мониторингіне жататын салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабының сомасы көрсетіледі;
4) 300.00.032 ІІI жолында егер өңдеуші өнеркәсіптің өз өндірісінің тауарларын өндірушілердің Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2 және 3-тармақтарының шарттарына сәйкес белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.032 ІV жолында егер салықтық кезең үшін түскен валюталық түсімді айырбастаған кезде шикізат экспорттаушылар Тізбесіне енгізілген салық төлеушіде Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға жататын ҚҚС асып кетуі болған кезде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағының шарттарына сәйкес белгіленеді және ҚҚС асып кеткен қайтару талабы сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.032 V жолында ҚҚС төлеуші осы ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапты беретін салық кезеңі көрсетіледі. Егер 300.00.032 жолы толтырылса, осы жол міндетті түрде толтырылуға жатады.
20. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, оның дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
2) декларация тапсырылған күні – мемлекеттік кірістер органына декларация табыс етілген күн;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күні;

2) ячейка в строке 300.00.032 I отмечается при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
3) ячейка в строке 300.00.032 II отмечается, если у налогоплательщика, подлежащего налоговому мониторингу, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумм требования о возврате превышения НДС;
4) ячейка в строке 300.00.032 III отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень производителей товаров собственного производства обрабатывающей промышленности, которые соответствуют условиям пункты 2 и 3 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
5) ячейка в строке 300.00.032 IV отмечается, если у налогоплательщика, включенного в Перечень экспортеров сырья при конвертации валютной выручки, поступившей за налоговый период, которые соответствуют условиям пункта 2 статьи 429 Налогового кодекса, имеется превышение НДС, подлежащее возврату в упрощенном порядке в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса и указывается сумма требования о возврате превышения НДС;
6) в строке 300.00.032 V указывается налоговый период, за который плательщиком НДС подается настоящее требование о возврате суммы превышения НДС. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.00.032.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется индивидуальным предпринимателем, указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;

6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) Пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын, өткізу бойынша айналым – 300.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
21. Аталған нысан нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік мөлшерлеме бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.01-қосымшасы егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "01" торкөзі белгіленген болса, толтырылады.
22. "Нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің 44 және 50-тарауларына сәйкес нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.01.001В жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В, 300.01.001 V В жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І В жолында тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүшесі болып табылмайтын мемлекеттерге экспортқа тауарларды өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.001 ІІ В жолында тауарларды Ресей Федерациясына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.01.001 III В жолында тауарларды Беларусь Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.01.001 IV В жолында тауарларды Армения Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
6) 300.01.001 V В жолында тауарларды Қырғыз Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
7) 300.01.002 В жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
8) 300.01.003 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын басқа өткізулер көрсетіледі. Аталған жолда 300.01.003 I В жолынан бастап 300.01.003 V В дейінгі жолдар қамтылады;
9) 300.01.003 І, 300.01.003 II, 300.01.003 III, 300.01.003 IV В, 300.01.003 V жолдарында өткізу бойынша айналымға нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
10) 300.01.003 І В, 300.01.003 II В, 300.01.003 III В, 300.01.003 IV В, 300.01.003 V В жолдарында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымның сомасы көрсетіледі;

6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 300.01 – Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
21. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых НДС по нулевой ставке, а также о суммах НДС, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
22. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 44 и 50 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.001 В указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I В, 300.01.001 II В, 300.01.001 III В, 300.01.001 IV В и 300.01.001 V В;
2) в строке 300.01.001 I В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами Евразийского экономического союза;
3) в строке 300.01.001 II В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
4) в строке 300.01.001 III В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;
5) в строке 300.01.001 IV В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Армения;
6) в строке 300.01.001 V В указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Кыргызскую Республику;
7) в строке 300.01.002 В указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
8) в строке 300.01.003 В указывается прочая реализация облагаемая по нулевой ставке. Данная строка включает в себя строки с 300.01.003 I В по 300.01.003 V В;
9) в строках 300.01.003 I, 300.01.003 II , 300.01.003 III , 300.01.003 IVВ и 300.01.003 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым оборот по реализации облагается по нулевой ставке НДС;
10) в строках 300.01.003 I В, 300.01.003 II В, 300.01.003 III В, 300.01.003 IV В и 300.01.003 V В указывается сумма оборота, облагаемого по нулевой ставке;

11) 300.01.004 В жолында 300.01.001 жолынан бастап 300.01.003 дейінгі жолдар сомасы ретінде айқындалған, нөлдік мөлшерлеме бойынша ҚҚС салынатын, өткізу бойынша қортынды айналым көрсетіледі.
23. "Есепке жатқызылатын және нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде Салық кодексінің 429-бабының 2-тармағында көзделген шарттар орындалатын ҚҚС төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.005 В жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.006 В жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.007 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын басқа да өткізу бойынша айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС сомасы көрсетіледі;
4) 300.01.008 В жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған ҚҚС жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.01.005 В жолынан бастап 300.01.007 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
300.01.004В жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.01.008В жолының сомасы 300.00.028 жолына көшіріледі.
4-тарау. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдар – 300.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
24. Бұл нысан Салық кодексінің 45 және 50-тарауына сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
25. 300.02-қосымшасы 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "02" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
26. "ҚҚС босатылған өткізу бойынша айналымдар" деген бөлімде:
1) 300.02.001 В жолында Салық кодексінің 394 және 451-баптарына сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі және 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В және 300.02.001 V В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Аталған жолда 300.02.001 I жолынан бастап 300.02.001 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV және 300.02.001 V жолдарында өткізу бойынша айналым ҚҚС босатылатын, Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;

11) в строке 300.01.004 В указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый НДС по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.003.
23. Раздел "Сумма НДС, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками НДС, у которых выполняются условия, предусмотренные пунктом 2 статьи 429 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.005 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.006 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.007 В указывается сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по прочей реализации, облагаемой по нулевой ставке;
4) в строке 300.01.008 В указывается итоговая сумма НДС, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.005 В по 300.01.007 В.
Сумма строки 300.01.004 В переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.01.008 В переносится в строку 300.00.028.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 300.02 – Обороты по реализации товаров, работ, услуг и импорт, освобожденные от налога на добавленную стоимость
24. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от НДС в соответствии с главой 45 и 50 Налогового кодекса.
25. Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
26. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от НДС":
1) в строке 300.02.001 В указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС в соответствии со статьями 394 и 451 Налогового кодекса и определяется как сумма строк 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В и 300.02.001 V В. Данная строка включает в себя строки с 300.02.001 I по 300.02.001 V;
2) в строках 300.02.001 I, 300.02.001 II, 300.02.001 III, 300.02.001 IV и 300.02.001 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым оборот по реализации освобождается от НДС;

3) 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В және 300.02.001 V В жолдарында босатылған айналым сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.002 В жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.02.003 В жолында халықаралық тасымалдаумен байланысты және Салық кодексінің 395-бабына сәйкес ҚҚС босатылған айналымдар көрсетіледі;
6) 300.02.004 В жолында Салық кодексінің 396-бабына сәйкес ҚҚС босатылған жер мен тұрғын үй ғимараттары бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.02.005 В жолында Салық кодексінің 397-бабына және "Астана халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңынаның 6-бабының 8-2 тармағына сәйкес ҚҚС босатылған қаржылық операцияларды өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
8) 300.02.006 В жолында Салық кодексінің 398-бабына сәйкес ҚҚС босатылған қаржылық лизингіне мүлікті беру бойынша айналым көрсетіледі;
9) 300.02.007 В жолында Салық кодексі 451-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
10) 300.02.008 В жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы салық төлеушісі лизинг шарты бойынша Еуразиялық экономикалық одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
11) 300.02.009 В жолында 300.02.002 В жолдан бастап 300.02.008 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, ҚҚС босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
27. "ҚҚС босатылған импорт" деген бөлімде:
1) 300.02.010 В жолында Салық кодексінің 399 және 451-баптарына сәйкес ҚҚС босатылған импорт көрсетіледі және 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В және 300.02.010 V В жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Аталған жолда 300.02.010 I жолынан бастап 300.02.010 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.02.010 I, 300.02.010 II, 300.02.010 III, 300.02.010 IV және 300.02.010 V жолдарында импорт ҚҚС босатылатын Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
3) 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В және 300.02.010 V В жолдарында босатылған импорт сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.011 В жолында халықаралық шарттарға сәйкес босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;

3) в строках 300.02.001 I В, 300.02.001 II В, 300.02.001 III В, 300.02.001 IV В и 300.02.001 V В указывается сумма освобожденного оборота;
4) в строке 300.02.002 В указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от НДС в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
5) в строке 300.02.003 В указываются обороты, связанные с международными перевозками и освобожденные от НДС в соответствии со статьей 395 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.004 В указываются обороты, связанные с землей и жилыми зданиями, и освобожденные от НДС в соответствии со статьей 396 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.005 В указываются обороты по реализации финансовых операций, освобожденные от НДС в соответствии со статьей 397 Налогового кодекса и (или) с пунктом 8-2 статьи 6 Конституционного закона;
9) в строке 300.02.006 В указываются обороты по передаче имущества в финансовый лизинг, освобожденные от НДС в соответствии со статьей 398 Налогового кодекса;
10) в строке 300.02.007 В указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 451 Налогового кодекса;
11) в строке 300.02.008 В указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем-налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена Евразийского экономического союза по договору лизинга;
12) в строке 300.02.009 В указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.001 В по 300.02.008 В.
27. В разделе "Импорт, освобожденный от НДС":
1) в строке 300.02.010 В указывается импорт, освобожденный от НДС в соответствии со статьями 399 и 451 Налогового кодекса и определяется как сумма строк 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В и 300.02.010 V В. Данная строка включает в себя строки c 300.02.010 I по 300.02.010 V;
2) в строках 300.02.010 I, 300.02.010 II, 300.02.010 III, 300.02.010 IV и 300.02.010 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым импорт освобождается от НДС;
3) в строках 300.02.010 I В, 300.02.010 II В, 300.02.010 III В, 300.02.010 IV В и 300.02.010 V В указывается сумма освобожденного импорта;
4) в строке 300.02.011 В указывается сумма импорта товаров, освобожденного в соответствии с международными договорами;

5) 300.02.012 В жолында Салық кодексінің 451-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шарттарда (келісімшарттарда) көзделген кепілдік қызмет көрсету шеңберінде әкелінген босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.013 В жолында Салық кодексінің 722-бабының 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде босатылған тауарлар импортының сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.014 В жолында 300.02.010 В жолдан бастап 300.02.013 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын ҚҚС босатылған импорттың қорытынды сомасы көрсетіледі.
300.02.009 В жолының сомасы 300.00.005 жолына көшіріледі.
300.02.0014 В жолының сомасы 300.00.017 жолына көшіріледі.
5-тарау. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты – 300.03-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
28. Бұл нысан Салық кодексінің 49-бабы 9 және 10-тармақтарына сәйкес тауарлар импорты жүзеге асырылған және ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін декларация жасау кезінде де толтырылады.
29. 300.03-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "03" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
30. "ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөмірі:
3) С бағанында тауарларға арналған декларацияға сәйкес ҚҚС сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің 49-бабы 9 және10-тармақтарына сәйкес белгіленген салықты өтеуге арналған мерзім (өзгертілген) көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша бюджетте нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында алдыңғы салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға В бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларациялардың анықтамалық нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін Е бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
7) G бағанында бюджетке төлеуге жататын ҚҚС бойынша берешек сомасы көрсетіледі. Аталған сома Е және Ғ бағандар сомасына С бағанының тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
8) Е бағанының 00000001 жолының қортынды сомасы 300.00.019 жолына көшіріледі.
6-тарау. Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты – 300.04-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
31. Аталған нысан ҚҚС Салық кодексінің 427 және 428-баптарында көзделген есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлар импорты (оның ішінде Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекеттерден) бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.

5) в строке 300.02.012 В указывается сумма освобожденного импорта товаров, ввезенных в рамках гарантийного обслуживания, предусмотренного договором (контрактом) согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 451 Налогового кодекса;
6) в строке 300.02.013 В указывается сумма освобожденного импорта товаров в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса;
7) в строке 300.02.014 В указывается итоговая сумма импорта освобожденного от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.010 В по 300.02.013 В.
Сумма строки 300.02.009 В переносится в строку 300.00.005.
Сумма строки 300.02.014 В переносится в строку 300.00.017.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 300.03 – Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость
28. Данная форма заполняется как при составлении декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров, и изменен срок уплаты НДС в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса.
29. Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
30. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается справочный номер декларации на товары;
3) в графе С указывается сумма НДС согласно декларации на товары;
4) в графе D указывается срок (измененный), для погашения налога, установленного в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 49 Налогового кодекса;
5) в графе Е указывается сумма НДС, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
6) в графе F указывается сумма НДС, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы Е за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером декларации на товары, отраженным в графе В;
7) в графе G указывается сумма задолженности по НДС, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы С к сумме строк граф Е и F;
8) сумма итоговой строки 00000001 графы Е переносится в строку 300.00.019.
Глава 6. Пояснение по заполнению формы 300.04 – Импорт товаров, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета
31. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств-членов Евразийского экономического союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым НДС уплачивается методом зачета, предусмотренным статьями 427 и 428 Налогового кодекса.

32. 300.04-қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолда "04" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
33. "Есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС есептеу" деген бөлімде:
1) 300.04.001 А жолында ҚҚС есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А және 300.04.001 Х А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасының сомасы көрсетіледі;
4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;
8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 Х А жолында импортталған тірі ірі қара мал сомасы көрсетіледі;
12) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В және 300.04.001 Х В жолдарын қамтиды;
13) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
18) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша ҚҚС сомасы бойынша көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;

32. Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
33. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, НДС по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А и 300.04.001 Х А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;
6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;
8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 Х А указывается сумма импортированного крупного рогатого скота живого;
12) в строке 300.04.001 В указывается сумма НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В и 300.04.001 Х В;
13) в строке 300.04.001 I В указывается сумма НДС по импортированному оборудованию;
14) в строке 300.04.001 II В указывается сумма НДС по импортированной сельскохозяйственной технике;
15) в строке 300.04.001 III В указывается сумма НДС по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма НДС по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 300.04.001 V В указывается сумма НДС по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма НДС по импортированным морским судам;
19) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма НДС по импортированным запасным частям;

20) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттарға) бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
21) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі;
22) 300.04.001 Х В жолында импортталған тірі ірі қара мал бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.029 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.011 және 300.00.029 В жолдарына көшіріледі.
7-тарау. Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер – 300.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
34. "Бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар, қызметтер" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында іске асыру орын болып табылатын Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған және қызмет көрсеткен бейрезиденттің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Ел кодын толтыру кезінде Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшаға сәйкес "Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 142 бұйрық), жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттерден басқа, елдердің кодтауын пайдалану қажет. №142 бұйрықпен бекітіліп тізбеге енгізілген жеңілдетілген салық салуы бар мемлекеттер үшін ел кодын толтырған кезде елдің коды ретінде №142 бұйрыққа сәйкес осындай мемлекеттердің реттік нөмірі пайдаланылады. Өз аумағында салық салуда жеңілдігі бар әкімшілік аумақтық бірліктері бар мемлекеттер үшін осы мемлекеттің реттік нөмірі ел коды болып есептеледі;
4) D бағанында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында бейрезидент пен ҚҚС төлеушiлердің арасында жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 373-бабына сәйкес бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша айналымы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес салық салынатын айналым түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде бейрезиденттен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 382-бабына сәйкес айқындалады;

20) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма НДС по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма НДС по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;
22) в строке 300.04.001 Х В указывается сумма НДС по импортированному крупному рогатому скоту живому.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.029 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.011 и 300.00.029 В.
Глава 7. Пояснение по заполнению формы 300.05 – Работы, услуги, приобретенные от нерезидента
34. В разделе "Работы и услуги, приобретенные от нерезидента":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С указывается код страны резиденства нерезидента.
При заполнении кода страны используется кодировка стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением КТС № 378, кроме государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 "Об утверждении перечня государств с льготным налогообложением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404) (далее – Приказ № 142). Для государств с льготным налогообложением, включенных в перечень, утвержденный Приказом № 142 при заполнении кода страны в качестве кода страны используются порядковые номера таких государств в соответствии с Приказом № 142. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
5) в графе E указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и плательщиком НДС;
6) в графе F указывается код вида облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента согласно пункту 35 настоящих Правил, работы и услуги, приобретенные от нерезидента, который подлежит обложению НДС в соответствии со статьей 373 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается сумма облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента за отчетный период. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии со статьей 382 Налогового кодекса;

8) Н бағанында ҚҚС G бағанында көрсетілген айналым бойынша бейрезидент үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған баған G бағаны толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
9) І бағанында G бағанында көрсетілген айналым бойынша бюджетке нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған жолға бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
10) J бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған баған егер бюджетке төленуге жататын ҚҚС белгіленген мерзімде төленбеген (немесе ішінара төленген) жағдайда толтырылады;
11) К бағанында J бағанында көрcетілген айналым бойынша бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында J бағанында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға бейрезидент үшін төленуге жататын ҚҚС бойынша берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
13) М бағанында І және L бағандарының сомасы ретінде айқындалатын бейрезиденттен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке нақты төленген ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі.
300.05. G000001 жолының сомасы 300.00.014 А жолына көшіріледі.
300.05. М000001 жолының сомасы 300.00.014 В жолына көшіріледі.
35. Бейрезиденттен жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша салық салынатын айналым түрлерінің кодтары:
3010 – Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлiкке тiкелей байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3020 – іс жүзінде Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген жылжымалы мүлікке байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3030 – іс жүзінде Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген қызметтер мәдениет, ойын-сауық, ғылым, өнер, білім, дене шынықтыру немесе спорт саласындағы көрсетілетін қызметтерге жататын қызметтер бойынша айналым;
3040 – зияткерлiк меншiк объектiлерiн пайдалану құқықтарын беру; бағдарламалық қамтылымға техникалық қызмет көрсету және оны жаңарту бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3050 – интернет-ресурстарға қол жеткізуді беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3060 – консультациялық, аудиторлық, инжинирингтiк, дизайнерлік, маркетингтік, заңдық, бухгалтерлiк, адвокаттық, жарнамалық көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өнімін таратудан, сондай-ақ интернет-ресурста орналастырылған бұқаралық ақпаратқа қол жеткізуді беруден басқа, ақпарат беру және (немесе) өңдеу бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3070 – персоналды беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3080 – жылжымалы мүлiктi (көлiк құралдарынан басқа) мүліктік жалдауға (жалға) беру бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3090 – агенттiң тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ осы тармақшада көзделген көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру үшiн шартқа (келiсiмшартқа) негiзгi қатысушының атынан адамдар тарту бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3110 – байланыс қызметтері бойынша айналым;
3120 – сыйақы үшін кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісу бойынша жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3130 – радио көрсетілетін қызметтері және телевизиялық көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3140 – жүк вагондары мен контейнерлерді жалға және (немесе) пайдалануға беру бойынша көрсетілетін қызметтер бойынша айналым;
3150 – Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік немесе кез келген басқа да қызметті жүзеге асыратын тұлға орындағана немесе көрсеткен басқа да жұмыстар мен қызметтер бойынша айналым.

8) в графе H указывается сумма НДС, подлежащего уплате за отчетный налоговый период по обороту, указанному в графе G. Данная графа подлежит обязательному заполнению, если заполнена графа G;
9) в графе I указывается сумма НДС, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в графе G. В данную графу также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по НДС, подлежащего уплате за нерезидента;
10) в графе J указывается сумма облагаемого оборота по работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная графа заполняется в том случае, если НДС, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;
11) в графе K указывается сумма НДС, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в графе J;
12) в графе L указывается сумма НДС, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в графе J. В данную графу также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по НДС, подлежащего уплате за нерезидента;
13) в графе M указывается общая сумма НДС, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма граф I и L.
Сумма строки 300.05.G000001 переносится в строку 300.00.014 А.
Сумма строки 300.05.M000001 переносится в строку 300.00.014 В.
35. Коды видов облагаемого оборота по реализации работ и услуг, приобретенных от нерезидента:
3010 – оборот от выполнения работ, оказания услуг, связанные непосредственно с недвижимым имуществом, находящимся на территории Республики Казахстан;
3020 – оборот от выполнения работ, оказания услуг, связанные с движимым имуществом, фактически оказаны на территории Республики Казахстан;
3030 – оборот от оказания услуг относящимся к услугам в сфере культуры, развлечений, науки, искусства, образования, физической культуры или спорта и фактически оказаны на территории Республики Казахстан;
3040 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по передачи прав на использование объектов интеллектуальной собственности; по техническому обслуживанию и обновлению программного обеспечения;
3050 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по предоставлению доступа к интернет-ресурсам;
3060 – оборот от выполнения работ, оказания услуг консультационных, аудиторских, инжиниринговых, дизайнерских, маркетинговых, юридических, бухгалтерских, адвокатских, рекламных услуг, а также услуги по предоставлению и (или) обработке информации, кроме распространения продукции средств массовой информации, а также предоставления доступа к массовой информации, размещенной на интернет-ресурсе;
3070 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по предоставлению персонала;
3080 – оборот от выполнения работ, оказания услуг по сдаче в имущественный наем (аренду) движимого имущества (кроме транспортных средств);
3090 – оборот от оказания услуги агента по приобретению товаров, работ, услуг, а также привлечению от имени основного участника договора (контракта) лиц для осуществления услуг, предусмотренных настоящим подпунктом;
3110 – оборот от оказания услуги связи;
3120 – оборот от согласия ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за вознаграждение;
3130 – оборот от оказания услуги радио и телевизионные услуги;
3140 – оборот от оказания услуги по предоставлению в аренду и (или) пользование грузовых вагонов и контейнеров;
3150 – прочие работы и услуги, которые выполняются или оказываются лицом, осуществляющим предпринимательскую или любую другую деятельность на территории Республики Казахстан.

8-тарау. Салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін, сондай-ақ есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету – 300.06-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. Аталған нысан есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және ҚҚС сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және ҚҚС сомасын түзету Салық кодексінің 383 және 384-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі. Сондай-ақ бұл нысанда Салық кодексінің 404 және 405-баптарына сәйкес жүргізілген есепке жатқызылған ҚҚС сомасын түзету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
37. 300.06 қосымшасы егер 300.00-нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі "Табыс етілген қосымшалар" деген 11-жолында "06" торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта ҚҚС сомасы көрсетілмесе, онда бұл сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық мөлшерлемесін қолдану жолымен айқындалады.
38. "Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету" деген бөлімде:
1) 300.06.001 А жолында салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.001 I жолынан бастап 300.06.001V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.06.001 В жолында салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.001 I жолынан бастап 300.06.001 V дейінгі жолдарда салық салынатын айналымға түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
4) 300.06.001 I A жолынан бастап 300.06.001 V А дейінгі жолдарда ҚҚС, салық салынатын айналымға түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.001 I B жолынан бастап 300.06.001 V В дейінгі жолдарда ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.002 А жолында күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету көрсетіледі;
7) 300.06.002 В жолында күмәнді талаптар бойынша ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.003 А жолында салық салынатын айналым мөлшері күмәнді талаптар бойынша төлем құнына ұлғайған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.003 В жолында салық салынатын айналым мөлшері күмәнді талаптар бойынша төлем құнына ұлғайған кезде салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.004 А жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын қоспағанда, салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі және нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А жолынан бастап 300.06.003 А дейінгі жолдардың сомаларын қосу жолымен айқындалады;

Глава 8. Пояснение по заполнению формы 300.06 – Корректировка размера, облагаемого и освобожденного оборотов, а также суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет
36. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы НДС, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы НДС производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 383 и 384 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы НДС, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 404 и 405 Налогового кодекса.
37. Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
Если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма НДС, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
38. В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":
1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки c 300.06.001 I по 300.06.001V;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки НДС по облагаемому обороту;
3) в строках 300.06.001 I по 300.06.001 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка облагаемого оборота;
4) в строках 300.06.001 I А по 300.06.001 V А указывается сумма корректировки облагаемого оборота, без НДС;
5) в строках 300.06.001 I В по 300.06.001 V В указывается сумма корректировки НДС;
6) в строке 300.06.002 А указывается корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям;
7) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки НДС по сомнительным требованиям;
8) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
9) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки НДС по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
10) в строке 300.06.004 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, за исключением суммы корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, и определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.003 А по облагаемым оборотам, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке;

11) 300.06.004 В жолында салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 В жолынан бастап 300.06.003 В дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалатын салық салық салынатын айналым бойынша ҚҚС түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.005 А жолында нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.006 А жолында босатылған айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.006 I жолынан бастап 300.06.006V дейінгі жолдар қамтылады;
14) 300.06.006 І жолынан бастап 300.06.006 V дейінгі жолдарда босатылған айналымды түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
15) 300.06.006 І А жолынан бастап 300.06.006 V А дейінгі жолдарда босатылған айналымды түзету сомасы көрсетіледі.
39. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" деген бөлімде:
1) 300.06.007 В жолында алдыңғы салық кезеңдерінде ҚҚС есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолда 300.06.007 I жолынан бастап 300.06.007 V дейінгі жолдар қамтылады;
2) 300.06.007 I жолынан бастап 300.06.007 V дейінгі жолдарда түзету жүргізілетін Салық кодексінің ережелері көрсетіледі;
3) 300.06.007 I В жолынан бастап 300.06.007 V В дейінгі жолдарда ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.008 В жолында міндеттемелерді есептен шығару кезінде, күмәнді міндеттемелер бойынша түзету көрсетіледі;
5) 300.06.009 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлемге байланысты ҚҚС түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.010 В жолында ҚҚС түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.06.007 В жолынан бастап 300.06.009 В жолға дейінгі сома ретінде айқындалады.
300.06.005 А жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.06.004 А жолының сомасы 300.00.003 А жолында есепке алынады.
300.06.004 В жолының сомасы 300.00.003 В жолында есепке алынады.
300.06.006 А жолының сомасы 300.00.005 жолында есепке алынады.
300.06.010 В жолының сомасы 300.00.022 жолына көшіріледі.
9-тарау. Есепті салық кезеңі ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі – 300.07-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
40. Аталған нысан Салық кодексінің 424-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанда және қағаз тасымалдағышында шот-фактура жазып берсе, онда салық кезеңі ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімінде (бұдан әрі – Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім) қағаз тасымалдағышында жазып берілген шот-фактура көрсетіледі. Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде тек электронды нысанда ғана шот-фактура жазып берсе, онда салық органына Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім ұсынылмайды.

11) в строке 300.06.004 В указывается итоговая сумма корректировки НДС по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.003 В по облагаемым оборотам;
12) в строке 300.06.005 А указывается итоговая сумма корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке;
13) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки размера освобожденного оборота. Данная строка включает в себя строки с 300.06.006 I по 300.06.006V;
14) в строках 300.06.006 I по 300.06.006 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка освобожденного оборота;
15) в строках 300.06.006 I А по 300.06.006 V А указывается сумма корректировки освобожденного оборота.
39. В разделе "Корректировка суммы НДС, отнесенного в зачет":
1) в строке 300.06.007 В указывается сумма корректировки зачета по НДС по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды НДС был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки с 300.06.007 I по 300.06.007 V;
2) в строках 300.06.007 I по 300.06.007 V указывается положение Налогового кодекса, в соответствии с которым производится корректировка;
3) в строках 300.06.007 I В по 300.06.007 V В указывается сумма корректировки НДС;
4) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки по сомнительным обязательствам, при списании обязательств;
5) в строке 300.06.009 B указывается сумма корректировки НДС, в связи с оплатой по сомнительным обязательствам;
6) в строке 300.06.010 B указывается итоговая сумма корректировки НДС. Данная строка определяется как сумма строк с 300.06.007 В по 300.06.009 В.
Сумма строки 300.06.005 А переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.06.004 А учитывается в строке 300.00.003 А.
Сумма строки 300.06.004 В учитывается в строке 300.00.003 В.
Сумма строки 300.06.006 А учитывается в строке 300.00.005.
Сумма строки 300.06.010 B переносится в строку 300.00.022.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 300.07 – Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода
40. Данная форма предназначена для детального отражения в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 424 Налогового кодекса сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам на бумажном носителе.
Если плательщик НДС выписывает в течение налогового периода счета-фактуры в электронной форме и на бумажном носителе, то в реестре счетов-фактур по реализованным в течение налогового периода товарам, работам, услугам (далее – Реестр по реализованным товарам, работам, услугам) отражаются счета-фактуры, выписанные на бумажном носителе. Если плательщик НДС выписывает в течение налогового периода счета-фактуры исключительно в электронной форме, то Реестр по реализованным товарам, работам, услугам в налоговые органы не представляется.

41. 300.07 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "07" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
42. Осы нысанда өткізу бойынша айналымды жүзеге асыру күні есепті салық кезеңіне сәйкес келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімі жазып берілген, оның ішінде комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, Салық кодексінің 47-тарауында белгіленген жағдайларда экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар жазып берілген шот-фактуралар бойынша табыс етіледі.
43. Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттердің атына жазылған, сондай-ақ дара кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.
44. "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған баған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шеңберінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша өткізу кезінде, жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілген сатқан кезде толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – "М" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – "Д" мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген – "П" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуді бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы(лар) жүзеге асырса, онда бұл бағанда "С" мәртебесі көрсетіледі. Егер жалпыға ортақ қолжетімді телекоммуникация желісіндегі интернет-ресурстарында орналастыруды қоса алғанда, мерзімді баспа басылымдарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарының өзге өнімдерінде өткізілсе, онда "И" мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында сатып алушының немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН (БСН) (болған жағдайда) көрсетіледі;
4) D бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның реттік нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактураның нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактура нөмірлерін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;

41. Приложение 300.07 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "07".
42. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр по реализованным товарам, работам, услугам представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, в случаях, установленных главой 47 Налогового кодекса, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
43. Не отражаются в Реестре по реализованным товарам, работам, услугам счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.
44. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется при реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности, при реализации периодических печатных изданий или иной продукции средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер – указывается статус "М"; доверитель – указывается статус "Д"; поверенный – указывается статус "П"; экспедитор – указывается статус "Э"; лизингодатель – указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности поставщиком-участником (-ами) договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С". Если реализуются периодические печатные издания или иная продукция средств массовой информации, включая размещенные на интернет-ресурсе в общедоступных телекоммуникационных сетях, то указывается статус "И";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) покупателя либо его структурного подразделения;
4) в графе D указывается арабскими цифрами порядковый номер счета-фактуры, (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;

5) Е бағанында салық салынатын немесе босатылған айналымды түзету кезінде шот-фактураның немесе Салық кодексінің 420-бабына сәйкес жазып берілген қосымша шот-фактураның жазып берілген күні, сондай-ақ түзетілген шот-фактура жазып берілген күн көрсетіледі;
6) F бағанында:
"1" – егер салық салуы тек жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын шот-фактура, өзге қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе;
"2" – егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша жазып берілсе, осы белгілер көрсетіледі;
7) G бағанында ҚҚС есепке алмағандағы шот-фактурада көрсетілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер құнының барлығы көрсетіледі.
Бұл ретте Салық кодексінің 376-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды жазып беретін салық төлеушілер бұл бағанда көлік экспедициясы шарты шеңберінде тасымалдаушылар және (немесе) өнім берушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтердің құнын есепке ала отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Шот-фактураларды Салық кодексінің 416-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алушыға жазып беретін комиссионерлер сатып алушыға өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде комиссионер жазып берген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
G бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
8) Н бағанында шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі.Н бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
9) I бағанында есепті салық кезеңі үшін есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне берген кезде аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізген сатқан кезде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 381-бабы 11-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатуды жүзеге асырғанда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысына тиесілі есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың санына байланысты Тізілімде бірнеше шоттарда бір шот-фактураны көрсетуге рұқсат етіледі.

5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 420 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота, а также дата выписки исправленного счета-фактуры;
6) в графе F указывается признак:
"1" – если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если счет-фактура выписан исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета НДС.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 376 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленной статьей 416 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H отражается сумма НДС, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма начисленного НДС за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 4 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 11 статьи 381 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии со статьей 417 Налогового кодекса, когда осуществляется реализация участнику (участникам) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма начисленного НДС, приходящегося на каждого участника договора о совместной деятельности. При этом в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности допустимо указание в Реестре одного счета-фактуры в нескольких строках.

I бағаны егер H бағаны тиісті жолдары бойынша толтырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде өткізілген пайдалы қазбаның мөлшері көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның өткізілген өлшем бірлігі көрсетіледі
K, L, M бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералдық шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген кезде толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер саты сулары және емдік балшық жатады.
45. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген, электрондық нысандағы шот-фактураны жазып беру кезінде мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н және I бағандарында қателік табылған кезде, онда бұрын көрсетілген қате шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны алып тастау үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E және F бағандарында бұрын көрсетілген деректер көрсетіледі, ал G, Н және I бағандарындағы бұрын көрсетілген сомалар алу белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтыру кезінде толықтырулар енгізу кезеңіндегі бұрын табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
46. Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00-нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігіне жатқызуды ескере ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;

Графа I подлежит обязательному заполнению, если по соответствующей строке заполнена графа H Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, реализованного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения реализованного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K, L заполняются, если счет-фактура выписан для реализации полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
45. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится, в том числе при выписке счета-фактуры в электронной форме, ранее выписанного на бумажном носителе, с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) при обнаружении ошибки в любой из граф B, C, D, E, F, G, H и I раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B C, D, E и F, а в графах G, H и I, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) при дополнении Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
46. Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";

2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (ол болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің "Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сома" бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K және L бағандарында түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүргізіледі. Түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны алып тастау өзгерістер енгізілген кезеңде Тізілімде бұрын ұсынылған жолдың соңғы нөмірінен кейінгі жол нөмірін көрсете отырып, қосымша Тізілімде оны көрсету арқылы жүргізіледі, В, С, D, E, F, J, K және L бағандарында бұрын көрсетілген деректемелері көрсетіледі, ал G, Н және I, бағандарында алу таңбасымен бұрын көрсетілген сома көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда дұрыс деректемелермен және сомаларымен түзетілген шот-фактура көрсетіледі.
47. Қағидалардың 46-тармағының 3) және 4) тармақшаларын және 47-тармағының 2) және 3) тармақшаларын қолданған кезде, егер кезекті декларацияның табыс еткенен кейін бірінші қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті декларация Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша декларациялар табыс етілген кезекті декларацияға қосымша декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмір көрсетіледі.
10-тарау. Есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервінен тауарларды шығаруға арналған құжаттар) тізілімі – 300.08-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
48. 300.08-нысаны Салық кодексінің 424-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттар) туралы қағаз тасымалдағышында алынған мәліметтерді көрсетуге арналған.
Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанды және қағаз тасымалдағышында шот-фактураны алған кезде, онда салық кезеңі ішінде Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактура тізілімінде (бұдан әрі – Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім) қағаз тасымалдағышында жазып берілген шот-фактура көрсетіледі. Егер ҚҚС төлеуші салық кезеңі ішінде электронды нысанда ғана шот-фактураны алған кезде, салық органына Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілім ұсынылмайды.

2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в графах В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K и L раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура. Удаление ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура производится путем его отражения в дополнительном Реестре с указанием номера строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B, C, D, E, F, J, K и L, а в графах, G, H и I указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится исправленный счет-фактура с правильными реквизитами и суммами.
47. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 46 и подпунктов 2) и 3) пункта 47 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная декларация после представления очередной декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра к очередной декларации.
Если представляется дополнительная декларация к очередной декларации, к которой уже представлялись дополнительные декларации, то при дополнении реестра или удалении строк из реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой реестра, представленного к последней дополнительной декларации.
Глава 10. Пояснение по заполнению формы 300.08 – Реестр счетов-фактур (документов на выпуск товаров из госматрезерва) по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода
48. Форма 300.08 предназначена для отражения в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 424 Налогового кодекса сведений о полученных на бумажном носителе счетах-фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан.
Если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры в электронной форме и на бумажном носителе, то в Реестре счетов-фактур по приобретенным в течение налогового периода товарам, работам, услугам (далее – Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам) отражаются счета-фактуры, выписанные на бумажном носителе. Если плательщик НДС получает в течение налогового периода счета-фактуры исключительно в электронной форме, то Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам в налоговые органы не представляется.

49. 300.08 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "08" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
50. Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімді комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар табыс етеді.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы қызметін жүзеге асырмайтын бейрезиденттерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.
51. "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер комиссия, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде сатып алу кезінде өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі.
Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда "К" мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – "Э" мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – "Л" мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер өнім беруші –бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушыдан сатып алынған кезде, онда бұл бағанда "С" белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында өнім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН (БСН) (болған жағдайда) көрсетіледі;
4) D бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб цифрларымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резервтен қорынан тауарларды шығаруға арналған құжаттың нөмірі (есепке алу жүйесінде берілген, шот-фактура нөмірі) көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электрондық түрде берілген кезде шот-фактураның реттік нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
5) Е бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
6) F бағанында:
"1" – егер бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын шот-фактура өзге қызмет мақсатында ғана жүргізілсе;
"2" – егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу тек Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет бойынша ғана жүргізілсе;
"3" – егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу Салық кодексінің 411-бабының 1-тармағында көзделген қызмет пен өзге де қызмет арасында бөлінуге жататын болса, осы белгілер көрсетіледі;

49. Приложение 300.08 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "08".
50. Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.
51. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика при приобретении товаров, работ, услуг по договорам комиссии, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент, указывается отметка "К"; если экспедитор – указывается отметка "Э"; если лизингодатель – указывается отметка "Л". Если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика – участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается ИИН (БИН) (при его наличии) поставщика либо его структурного подразделения;
4) в графе D указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры (номер счета-фактуры, присвоенный в учетной системе), который должен соответствовать порядковому номеру, указанному в счете-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания порядкового номера счета-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
5) в графе E указывается дата выписки счета-фактуры (документа);
6) в графе F указывается признак:
"1" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях иной деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке;
"2" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно по деятельности, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса;
"3" – если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре подлежит распределению между деятельностью, предусмотренной пунктом 1 статьи 411 Налогового кодекса и иной деятельностью;

7) G бағанында ҚҚС есепке алынбай шот-фактура (құжат) бойынша жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
8) Н бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 414-бабына сәйкес мерзімді баспа басылымдарында өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша аталған бағанда Салық кодексінің 400-бабына сәйкес есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алған жағдайда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың санына байланысты Тізілімде бірнеше шоттарда бір шот-фактураны көрсетуге рұқсат етіледі.
Салық кодексінің 417-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) сатып алғанда жағдайда, аталған бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Егер сәйкесінше жол бойынша I бағаны толтырылса, J бағаны міндетті толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде ғана 00000001 жолда ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларын қосу арқылы айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі;
11) К бағанында есепті салық кезеңінде алынған пайдалы қазбаның көлемі көрсетіледі;
12) L бағанында есепті салық кезеңінде пайдалы қазбаның алынған өлшем бірлігі көрсетіледі.
J, K және L бағандары, пайдалы қазбаларды және/немесе пайдалы қазбалар құрамындағы минералды шикізаттарды өткізу үшін шот-фактура жазып берілген кезде толтырылады. Пайдалы қазбалар түріне көмірсутегі шикізаты (шикі мұнай, газ конденсаты, газ), қатты пайдалы қазбалар (кен, метелл, минералды шикізат) жалпы таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық жатады.
Тізілімде түзетілген шот-фактураны көрсету мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:

7) в графе G указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета НДС. Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
8) в графе H указывается сумма НДС, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно статье 414 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет в соответствии со статьей 400 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 417 Налогового кодекса в случае, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности допустимо указание в Реестре одного счета-фактуры в нескольких строках.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 417 Налогового кодекса в случае, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма НДС, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001, и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается вид полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
11) в графе K указывается объем полезного ископаемого, приобретенного за отчетный налоговый период;
12) в графе L указываются единицы измерения приобретенного полезного ископаемого за отчетный налоговый период.
Графы J, K и L заполняются, если счет-фактура выписан при приобретении полезных ископаемых и/или минерального сырья, содержащего полезные ископаемые. К видам полезных ископаемых относятся углеводородное сырье (сырая нефть, газовый конденсат, газ), твердые полезные ископаемые (руды, металлы, минеральное сырье), общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи.
Отражение исправленного счета-фактуры в Реестре производится с учетом следующего:

1) 300.00 нысанының ҚҚС бойынша декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігіне жатқызуды ескере ала отырып, "қосымша" немесе "хабарлама бойынша қосымша" торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, ЖСН (БСН) (ол болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K және L бағандарындағы "Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сома" бөлімінде түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау жүргізіледі. Түзетілген шот-фактура жазылған, бұрын жазып берілген шот-фактураны Тізілімнен алып тастау өзгерістер енгізілген кезеңде Тізілімде бұрын ұсынылған жолдың соңғы нөмірінен кейінгі жол нөмірін көрсетіп қосымша Тізілімде оны көрсету арқылы жүргізіледі, В, С, D, E, F, J, K және L бағандарында бұрын көрсетілген деректемелері көрсетіледі, ал G, Н және I бағандарында алу таңбасымен бұрын көрсетілген сома көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолда дұрыс деректемелермен және сомаларымен түзетілген шот-фактура көрсетіледі.
52. Бұрын ұсынылған Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оның ішінде бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген шот-фактураны, электрондық нысандағы шот-фактура түрінде жазып беру тәртібі, осы Қағидалардың 46, 47 және 48-тармағына сәйкес Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас.
11-тарау. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының сомалары бойынша мәліметтер – 300.09-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
53. Аталған нысан Салық кодексінің 68, 429, 432 және 434-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомалары бойынша мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
54. 300.09 қосымша, егер 300.00 нысанының "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде "Ұсынылған қосымшалар" деген 11-жолда "09" ұяшық белгіленсе, толтыруға жатады.
55. Бұл нысан егер "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде 4-жолында "қосымша", "хабарлама бойынша қосымша" декларация түрі белгіленген кезде, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 431-бабы 3-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды.
56. "Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" деген бөлімде талап ету мерзімі ішінде салық кезеңдерінің қимасында салық төлеуші мәлімдеген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.09.001 жолында қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.09.001 І жолынан бастап 300.09.001 VI-ға дейінгі жолдардың сомасын қамтиды;

1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 206 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, ИИН (БИН) (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в графах В, С, D, E, F, G, Н, I, J, K и L раздела "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура. Удаление ранее выписанного счета-фактуры, к которому выписан исправленный счет-фактура производится путем его отражения в дополнительном Реестре с указанием номера строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф B, C, D, E, F, J, K и L, а в графах G, H и I, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится исправленный счет-фактура с правильными реквизитами и суммами.
52. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам, в том числе при выписке счета-фактуры в электронной форме, ранее выписанного на бумажном носителе, аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 46, 47 и 48 настоящих Правил.
Глава 11. Пояснение по заполнению формы 300.09 – Сведения по суммам налога на добавленную стоимость, предъявленным к возврату
53. Данная форма предназначена для детального отражения сведений по суммам НДС, предъявленным к возврату в соответствии со статьями 68, 429, 432 и 434 Налогового кодекса.
54. Приложение 300.09 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 11 "Представленные приложения" отмечена ячейка "09".
55. Данная форма не заполняется, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 4 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен к одной из категорий, указанных в пункте 3 статьи 431 Налогового кодекса.
56. В разделе "Сумма НДС, предъявленная к возврату" отражаются суммы НДС, заявленные налогоплательщиком, в разрезе налоговых периодов в течение срока исковой давности.
В данном разделе:
1) в строке 300.09.001 указывается сумма превышения НДС, предъявленная к возврату. Данная строка включает в себя сумму строк с 300.09.001 I по 300.09.001 VI;

2) 300.09.001 І жолында 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген нөлдік мөлшерлемемен салық салынатын айналымдар бойынша ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу айналымдары мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол сондай-ақ Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тартқан кезде толтырылады;
3) 300.09.001 ІІ жолында 300.09.001 І, 300.09.001 ІІІ, 300.09.001 ІV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VІ жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 432-бабын қолдануға байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
4) 300.09.001 ІІІ жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, бейрезидент үшін ҚҚС төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.09.001 ІV жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 68-бабына сәйкес пилоттық жобаны қолдану кезде ҚҚС асып кету сомасы, оның ішінде талап қою мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып көрсетіледі;
6) 300.09.001 V жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеуші Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
7) 300.09.001 V-I жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, көлденең мониторингте тұратын салық төлеуші Салық кодексінің 434-бабына сәйкес оңайлатылған тәртіпте қайтаруға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;

2) в строке 300.09.001 I указывается превышения суммы НДС, отнесенного в зачет по товарам (работам, услугам) использованным для целей оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, за исключением сумм превышения НДС по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, указанных в строках 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Данная строка также заполняется при отказе от применения порядка возврата НДС в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса;
3) в строке 300.09.001 II указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с применением статьи 432 Налогового кодекса, за исключением сумм превышение НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
4) в строке 300.09.001 III указывается сумма превышения НДС, образовавшаяся в связи с уплатой НДС за нерезидента, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.09.001 IV указывается сумма превышения НДС, при применении пилотного проекта в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
6) в строке 300.09.001 V указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата налогоплательщиком, подлежащим мониторингу крупных налогоплательщиков, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
7) в строке 300.09.001 V-I указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата налогоплательщиком, состоящим на горизонтальном мониторинге, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;

8) 300.09.001 V-II жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, өз өндірісінің тауарларын өңдеуші өнеркәсіп өндірушілер Тізіміне енгізілген салық төлеушілермен Салық кодексінің 434-бабына сəйкес қайтарудың оңайлатылған тəртібін қолдануға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
9) 300.09.001 V-III жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 VI жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, салықтық кезең үшін түскен валюталық түсімді айырбастаған кезде шикізат экспорттаушылар Тізіміне енгізілген салық төлеушілермен Салық кодексінің 434-бабына сəйкес қайтарудың оңайлатылған тəртібін қолдануға байланысты, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі;
10) 300.09.001 VI жолында 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III жолдарында көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 434-бабына сәйкес ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолданғаннан кейін қалған, Салық кодексінің 429-бабының 5-тармағына сәйкес қайтаруға жататын, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, ҚҚС асып кету сомасы көрсетіледі.
300.09.001 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі;
300.09.001 IV жолының сомасы 300.00.032 I жолына көшіріледі;
300.09.001 V жолының сомасы 300.00.032 II жолына көшіріледі;
300.09.001 V-I жолының сомасы 300.00.032 II жолына көшіріледі;
300.09.001 V-II жолының сомасы 300.00.032 III жолына көшіріледі;
300.09.001 V-III жолының сомасы 300.00.032 IV жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
127-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
128-қосымша

8) в строке 300.09.001 V-II указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата возврат налогоплательщиком, включенным в Перечень производителей товаров собственного производства обрабатывающей промышленности, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-III, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
9) в строке 300.09.001 V-III указывается сумма превышения НДС, в связи с применением упрощенного порядка возврата возврат налогоплательщиком, включенным в Перечень экспортеров сырья при конвертации валютной выручки, поступившей за налоговый период, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 VI, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
10) в строке 300.09.001 VI указывается сумма превышения НДС, подлежащая возврату в соответствии с пунктом 5 статьи 429 Налогового кодекса, оставшаяся после применения упрощенного порядка возврата НДС, в соответствии со статьей 434 Налогового кодекса, за исключением сумм превышения НДС, указанных в строках 300.09.001 I, 300.09.001 II, 300.09.001 III, 300.09.001 IV, 300.09.001 V, 300.09.001 V-I, 300.09.001 V-II, 300.09.001 V-III, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Сумма строки 300.09.001 переносится в строку 300.00.032;
Сумма строки 300.09.001 IV переносится в строку 300.00.032 I;
Сумма строки 300.09.001 V переносится в строку 300.00.032 II;
Сумма строки 300.09.001 V-I переносится в строку 300.00.032 II;
Сумма строки 300.09.001 V-II переносится в строку 300.00.032 III;
Сумма строки 300.09.001 V-III переносится в строку 300.00.032 IV.
Приложение 9
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 127 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 10
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 128 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39

"Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация (700.00-нысан)" салық есептілігі жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған "Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларация" салық есептілігін (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 490, 498 және 517-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, жер қойнауын пайдаланушылар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
1-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және көлік құралдары салығын, жер салығын және мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+"– қосу, "–"– алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "="– тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "– " белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.

Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма – 700.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество" (далее – декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 490, 498 и 517 Налогового кодекса, а также лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), предназначенных для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.

11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
14. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.
15. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
16. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ге дейінгі нысандар) "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде осы декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (700.00-нысан)
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралы салығы бойынша, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
3) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе атауы – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
14. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
15. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, декларация заполняется и представляется концессионером.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 700.00)
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
3) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика – Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

4) декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
5) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша декларация тапсырылған жағдайда толтырылады;
6) салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді:
А – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушы;
В – Салық кодексінің 40-бабына сәйкес сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
С – Салық кодексінің 516 және 525-баптарына сәйкес дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға, жеке практикамен айналысатын тұлға;
D – Салық кодексінің 722-бабы 1-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін салық режимінің тікелей тұрақтылығы көзделген, өнімді бөлу туралы келісім-шарты (шарт) бойынша жер қойнауын пайдаланушы;
7) келісімшарт жасасқан күн және нөмірі.
Егер 6 D жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні көрсетіле отырып, белгіленсе, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
8) валюта коды "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюта жіктеуіші" қосымшасына сәйкес көрсетіледі;
9) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) қосымшалар парағының саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған декларацияға қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолында – 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолында – 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолында – 700.03 қосымшасы бойынша.
18. "Көлік құралдары салығы" бөлімінде:
700.00.001-жолында салық кезеңі үшін есептелген салық сомасының барлығы көрсетіледі.
19. "Жер салығы" бөлімінде:
1) 700.02 нысанының O бағанындағы "Жер салығының сомасы, Барлығы" жолы бойынша анақталатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасының барлығы көрсетіледі;
2) 700.00.003-жолында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Салық кодексінің 510-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес салық мөлшерлемесін төмендету немесе "Астана" Халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес салық төлеуден босату түріндегі салық жеңілдігінің коды көрсетіледі;
3) 700.00.004-жолында салық жеңілдігінің сомасы көрсетіледі.

4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C и D:
А – доверительный управляющий в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
В – учредитель доверительного управления в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса;
С – лицо, занимающееся частной практикой, физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем, в соответствии со статьями 516 и 525 Налогового кодекса;
D – недропользователь по соглашению (контракту) о разделе продукции, в котором прямо предусмотрена стабильность налогового режима, заключенным до 1 января 2009 года, в соответствии с пунктом 1 статьи 722 Налогового кодекса;
7) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 6 D с указанием номера и даты заключения контракта на недропользование;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к декларации;
10) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А – по приложению 700.01;
в строке В – по приложению 700.02;
в строке С – по приложению 700.03.
18. В разделе "Налог на транспортные средства":
в строке 700.00.001 указывается сумма налога – всего, исчисленная за налоговый период;
19. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.002 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая по строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O формы 700.02;
2) в строке 700.00.003 указывается код налоговой льготы согласно приложению 1 к настоящим Правилам в виде снижения налоговой ставки в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 510 Налогового кодекса или освобождения от уплаты налога в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана" (далее – Конституционный закон);
3) в строке 700.00.004 указывается сумма налоговой льготы.

20. "Мүлік салығы" бөлімінде:
1) 700.00.005 I жолында Салық кодексінің 517-бабында көрсетілген салық төлеушілермен (104101 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша барлық санаттағы) салық кезеңі үшін есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.005 II жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлеушілермен жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және Салық кодексінің 700-бабына сәйкес 70 пайызға төмендетіліп салық кезеңіне есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша 700.00.005 III жолында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген, 700.03-нысанының "Мүлік салығын есептеу, 3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда" 2-бөлімінің 700.03.001-жолының сомасы және 700.03-нысанының "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша мүлік салығын есептеу" 3-бөлімінің С бағанының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, мүлік салығының жиынтық сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.006-жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01-нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101-жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.005-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.006-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.007-жолында 700.00.005 және 700.00.006-жолдарының айырмасы (700.00.005 – 700.00.006) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.006-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.005-жолында көрсетілген есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.008-жолында 700.00.006 және 700.00.005-жолдарының айырмасы (700.00.006 - 700.00.005) ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі;
7) 700.00.009-жолында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Салық кодексінің 521-бабының 3, 5 және 6-тармақтарына сәйкес салық мөлшерлемесін төмендету немесе Конституциялық заңға сәйкес салық төлеуден босату түрінде босату түрінде салық жеңілдігінің коды көрсетіледі;
8) 700.00.010-жолында салық жеңілдігінің сомасы көрсетіледі;

20. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.005 I указывается сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период налогоплательщиками, указанными в статье 517 Налогового кодекса (всех категорий по коду бюджетной классификации 104101);
2) в строке 700.00.005 II указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на имущество, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса;
3) в строке 700.00.005 III по коду бюджетной классификации 104102, указывается итоговая сумма налога на имущество, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса, определяемая как сумма строки 700.03.001 раздела 2 "Исчисление налога на имущество, за исключением лиц, указанных в разделе 3" формы 700.03 и итоговой суммы графы С раздела 3 "Исчисление налога на имущество по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам" формы 700.03;
4) в строке 700.00.006 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
5) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.005 по каждому коду бюджетной классификации, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.006, в строке 700.00.007 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.005 и 700.00.006 (700.00.005 – 700.00.006);
6) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.006, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.005, в строке 700.00.008 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.006 и 700.00.005 (700.00.006 – 700.00.005);
7) в строке 700.00.009 указывается код налоговой льготы согласно приложению 2 к настоящим Правилам в виде снижения налоговой ставки в соответствии с пунктами 3, 5 и 6 статьи 521 Налогового кодекса или освобождения от уплаты налога в соответствии с Конституционным законом;
8) в строке 700.00.010 указывается сумма налоговой льготы;

9) 700.00.0011-жолында инвестициялық салық преференциялары көрсетіледі.
21. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай және өкім құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) қамтылуы тиіс.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияны беру күні – декларацияны мемлекеттік кірістер органына табыс еткен ағымдағы күн;
3) салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 206-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Көлік құралдары салығы – 700.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. Аталған декларацияға қосымша салық төлеушілердің көлік құралдары салығын Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес есептеуге арналған. 700.01-нысаны салық кезеңі ағымындағы меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) жиынтық барлық көлік құралдары бойынша салық төлеушімен толтырылады. Қосымша жеке толтырылады:
1) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша;
2) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша бөлек жасалады.
Салық төлеушілер заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан орны болып табылатын аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бойынша 700.01-нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.

9) в строке 700.00.011 указывается сумма инвестиционных налоговых преференций.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи декларации – текущая дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 206 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 700.01 – Налог на транспортные средства
22. Данное приложение к декларации предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком в совокупности по всем транспортным средствам, имеющимся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также переданным (полученным) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. Приложение составляется отдельно:
1) по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
2) по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
При составлении формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам, являющимся местом нахождения юридического лица, его структурного подразделения налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.

23. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің ЖСН/БСН;
2) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарының БСН аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 400.01-нысанда жасаған жағдайда ғана толтырылады;
3) 3 жолды Салық кодексінің 698, 699, 700 және 701-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырады және көлік құралдарына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
3 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді;
3 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді.
4) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
24. "Көлік құралдары салығын есептеу" бөлімінде:
1) "көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай салық салу объектісі" А бағаны бойынша көлік құралдары көлік құралдарының түріне (категориясына) қарай бөлініп және Салық кодексінің 492-бабында анықталған көлік құралының мінездемесі мен салық мөлшерлемесіне қарай топтастырылып көрсетіледі;
700.01.001-ден 700.01.004-ге дейінгі жолдарда "Жүк таситын, арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есепке алмағанда)" 1 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.005-жолда "Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жүруге арналмаған басқа да автокөлік құралдары" 2 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.006-ден 700.01.008-ге дейінгі жолдарда "Автобустар" 3 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.009-ден 700.01.010-ге дейінгі жолдарда "Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер" 4 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ге дейінгі жолдарда "Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар" 5 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-ден 700.01.021-ге дейінгі жолдарда "Жеңіл автомобильдер" 6 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.026-ге дейінгі жолдарда "2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасының аумағына шеттен әкелінген немесе 2013 жылдың 31 желтоқсанынан кейін Қазақстан Республикасында шығарылған (дайындалған немесе жиналған) двигатель көлемі 3000 текше.см жоғары жеңіл автомобильдер" 6.1 кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.027-ден 700.01.029-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарына" 7 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.030-ден 700.01.032-ге дейінгі жолдарда "1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарына" 8 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;

23. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на транспортные средства;
2) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов заполняется только в случае составления формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам;
3) строка 3 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов в соответствии со статьями 698, 699, 700 и 701 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 3 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 3 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
4) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
24. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) По графе А "объекты налогообложения по видам (категориям) транспортных средств", транспортные средства распределены по видам (категориям) транспортных средств и сгруппированы в зависимости от характеристик транспортного средства и применяемой налоговой ставки, установленной в статье 492 Налогового кодекса:
по строке 700.01.001 по 700.01.004 заполняются данные по подразделу 1 "Грузовые и специальные автомобили, без учета прицепов";
по строке 700.01.005 заполняются данные по подразделу 2 "Тракторы, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";
по строке 700.01.006 по 700.01.008 заполняются данные по подразделу 3 "Автобусы";
по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.026 заполняются данные по подразделу 6.1 "Легковые автомобили, с объемом двигателя свыше 3000 куб. см, ввезенные на территорию Республики Казахстан после 31.12.2013 года или произведенные (изготовленные или собранные) в Республике Казахстан после 31.12.2013 года";
по строке 700.01.027 по 700.01.029 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.030 по 700.01.032 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";

700.01.033-жолда "Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар" 9 кіші бөлімі бойынша ақпарат көрсетіледі;
2) 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдарда:
В бағанында - жылына көлік құралдарының саны;
С бағанында - нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағанында - жеңіл автомобильдердің қозғалтқыштың жиынтық асып кету көлемі/1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден сатып алынған ұшу аппараттарының, 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарынның, темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдардың жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағанында – нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.
25. "Көлік құралдары салығы" 10 кіші бөлімі бойынша мынадай ақпарат көрсетіледі;
1) 700.01.034-жолында 700.01.035 және 700.01.036-жолдарының сомасы (700.01.035 + 700.01.036) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.01.035-жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауылшаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.01.036-жолында ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілер салық кезеңі үшін жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеген және Салық кодексінің 700-бабына сәйкес 70 (жетпіс) пайызға азайтылған, C бағанының 700.01.001-ден 700.01.033-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы (700.01.001 + 700.01.002 + .... 700.01.033) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.01.037-жолында ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 701.00 нысанының 701.00.001-жолының сомасы көшіріледі.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 700.01-нысанын жасаған кезде 700.01.037-жолына тиісті аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша 701.00 нысанының С бағанынан ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көшіріледі.

по строке 700.01.033 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.033 заполняются данные:
по графе В – количество транспортных средств в году;
по графе С – сумма налога за фактический период владения;
по графе D – справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е – справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.
25. В подразделе 10 "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.01.034 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.01.035 и 700.01.036 (700.01.035 + 700.01.036);
2) в строке 700.01.035 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + 700.01.033);
3) в строке 700.01.036 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства, применяющими специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 700 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.033 графы С (700.01.001 + 700.01.002 + 700.01.033);
4) в строке 700.01.037 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период. В данную строку переносится сумма строки 701.00.001 формы 701.00.
При составлении налогоплательщиками формы 700.01 по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам в строку 700.01.037 переносится сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период графы С формы 701.00 по соответствующему городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.

Бұл ретте 701.00 нысанының С бағанының мәні таңдалатын жолдар бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.01-нысанының 2-жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-іне сәйкес келуі тиіс;
5) егер 700.01.034-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.01.037-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.038-жолында 700.01.034 және 700.01.037-жолдарының айырмасы (700.01.034 - 700.01.037) ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.01.037-жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.01.034-жолында көрсетілген есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.01.039-жолында 700.01.037 және 700.01.034-жолдарының айырмасы (700.01.037 - 700.01.034) ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
4-тарау. Жер салығы - 700.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. 700.02-нысаны салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы жер учаскелері үшін жасалады.
Салық төлеушілер аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезде әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша декларацияға жеке қосымша жасайды.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің ЖСН (БСН);
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і. Жол аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезінде толтырылады.
28. "Жер салығын есептеу" бөлімі:
1) А бағанында 00000001-жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі

При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы С формы 701.00 должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 2 формы 700.01;
5) в случае, если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.01.034, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.01.037, в строке 700.01.038 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.01.034 и 700.01.037 (700.01.034 – 700.01.037);
6) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.01.037, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.01.034, в строке 700.01.039 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.01.037 и 700.01.034 (700.01.037 – 700.01.034).
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 700.02 – Земельный налог
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется по земельным участкам, находящимся на праве собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
При составлении формы 700.02 для исчисления земельного налога по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах налогоплательщиком составляется отдельное приложение к декларации по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика по земельному налогу;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
4) БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов. Строка заполняется при составлении формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах.
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе B указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;

3) С бағанында жер учаскесі ауданының өлшем бірлігі (гектарда, шаршы метрде) көрсетіледі;
4) D бағанында жер учаскесіне сәйкестендіру (құқық белгілеу) құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 499-бабы 3-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иелігіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді;
5) Е бағанында жерлердің санаттары көрсетіледі.
A – елдi мекендердiң (қалалардың, кенттер мен ауылдық елдi мекендердiң) жерi;
B – ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер;
C – өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер;
D – орман қорының жерi;
E – су қорының жерi;
F – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер.
6) F бағанында Салық кодексінің 510-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының мөлшерлемесін арттыру немесе төмендету мөлшері (пайызбен) көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 509-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімдеріне сәйкес автотұрақтар, автожанармай құю станциялары, казино орналасқан жер учаскелеріне белгіленген жер салығының мөлшерлемесін арттыру мөлшері көрсетіледі;
8) H бағанында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 510-бабының 2, 3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
9) I бағанында арнайы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған Салық кодексінің 510-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 510-бабының 4 және 5 тармақтарына сәйкес базалық мөлшерлемелерге коэффициент көрсетіледі;
11) K бағанында жер салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, оның ішінде F, G, H, I және J бағандарында көзделген базалық салық мөлшерлемесін түзетулерді ескере отырып;
12) L бағанында салық кезеңіндегі нақты жер учаскесіне иелік ету немесе пайдалану кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
13) M бағанында инвестициялық салық преференцияларының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында D бағаны х K бағаны / 12 х L бағаны формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
15) O бағанының "Есептелген салық сомасы, Барлығы" жолында салық кезеңі үшін есептелген N бағанының жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі;
16) O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолында жыл басында жер учаскесі бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01) G бағанының 104302 жолының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 коды бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.01) барлық нысандары бойынша G бағанының 104302 жолының мәні ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

3) в графе C указывается единица измерения площади земельного участка (в гектарах, квадратных метрах);
4) в графе D указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 3 статьи 499 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании;
5) в графе E указывается код категории земель.
Коды категории земель:
А – земли населенных пунктов;
В – земли сельскохозяйственного назначения;
С – земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения;
D – земли лесного фонда;
Е – земли водного фонда;
F – земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
6) в графе F указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 510 Налогового кодекса (в процентах);
7) в графе G указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 509 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается коэффициент, установленный пунктами 2 и 3 статьи 510 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
9) в графе I указывается коэффициент, установленный подпунктом 2) пунктом 2 статьи 510 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
10) в графе J коэффициент к базовым ставкам налога в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 510 Налогового кодекса;
11) в графе K указывается ставка земельного налога, в том числе с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в графах F, G, H, I и J;
12) в графе L указывается количество месяцев фактического периода владения или пользования земельным участком в налоговом периоде;
13) в графе M указывается сумма инвестиционных налоговых преференций;
14) в графе N указывается сумма земельного налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (графа D х графа К / 12 х графа L);
15) в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O указывается сумма земельного налога, исчисленная за налоговый период и определяемая путем суммирования строк графы N;
16) в строке "Сумма исчисленных текущих платежей" графы O указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, которая определяется как значение строки 104302 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение строки 104302 , графы G по всем формам Расчетов текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по коду бюджетной классификации 104302 в течение налогового периода;

17) салық төлеушілер әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша жеке толтырылатын, аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша 700.02-нысанын жасаған кезде, O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы" жолында жыл басына аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда, ауылдық округтерде орналасқан елді мекендердің жерлері бойынша бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның G бағанының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының 104302 коды бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.01) 1-қосымшаның барлық нысандары бойынша G бағанының мәні ретінде айқындалатын тиісті аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебіне (701.02) 1-қосымшаның G бағанындағы таңдалатын мән бойынша В бағанындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-і 700.02-нысанының 4-жолындағы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН-не сәйкес келуі тиіс;
18) егер де, O бағанының "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасы осы бағанның "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, O бағанының "Есептелуге жер салығының сомасы, Барлығы" жолында, O бағанындағы "Есептелген жер салығы, Барлығы" және O бағанындағы "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолдарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде анықталған жер салығының сомасы есептелуге көрcетіледі.
19) егер де, O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы осы бағанның "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолында көрсетілген салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасынан көп болған жағдайда, O бағанының "Азаюына жер салығының сомасы, Барлығы" жолында O бағанының "Есептелген ағымдағы төлемдер сомасы, Барлығы" және "Есептелген жер салығы, Барлығы" жолдарының айырмасы ретінде анықталатын азайтуға жататын жер салығының сомасы көрсетіледі.
5-тарау. 700.03-нысанды толтыру бойынша түсіндірме – Мүлік салығы

17) при составлении налогоплательщиками формы 700.02 по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах, заполняемой отдельно по каждому городу районного значения, селу, поселку, сельскому округу, в строке
"Сумма исчисленных текущих платежей" графы O указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, соответствующего города районного значения, села, поселка, сельского округа, определяемая как значение графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по землям населенных пунктов, расположенных в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем приложениям 1 к Расчетам текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленных при изменении налоговых обязательств по коду бюджетной классификации 104302 в течение налогового периода.
При этом БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов графы В по строке выбираемых значений графы G приложения 1 к Расчету текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.02) должен соответствовать БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов строки 4 формы 700.02;
18) в случае, если исчисленная сумма земельного налога за налоговый период, указанная в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O, больше суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженной в строке "Сумма текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O, то в строке "Сумма налога к начислению" графы O указывается сумма земельного налога к начислению, определяемая как разница строк "Сумма земельного налога" графы O и "Сумма исчисленных текущих платежей" графы O;
19) в случае, если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке "Сумма исчисленных текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O, больше суммы исчисленных налогов за налоговый период, отраженной в строке "Сумма земельного налога, Всего" графы O, то в строке "Сумма налога к уменьшению" графы O указывается сумма земельного налога к уменьшению, определяемая как разница строк "Сумма исчисленных текущих платежей по земельному налогу, Всего" графы O и "Сумма земельного налога, Всего" графы O.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 700.03 – Налог на имущество

29. 700.03-нысанды толтыруды Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар жүзеге асырады.
30. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" 1-бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) мүлік салығын төлеушінің БСН;
2) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН. Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
3) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) - салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
31. "3-бөлімде көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, мүлік салығын есептеу" 2-бөлімінде:
1) 700.03.001-жолында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша мүлік салығының сомасы көрсетіледі.

29. Заполнение формы 700.03 осуществляется лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.
30. В разделе 1 "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) ИИН (БИН) плательщика налога на имущество;
2) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительства;
3) налоговый период (год) – отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность.
31. В разделе 2 "Исчисление налога на имущество, за исключением лиц, указанных в разделе 3":
1) в строке 700.03.001 указывается сумма налога на имущество по коду бюджетной классификации 104102, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, недропользователями, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса.

32. "Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша мүлік салығын есептеу" 3-бөлімінде:
1) А бағанында 00000001-жолымен басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің әкім аппаратының БСН көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 530-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалармен салық кезеңі үшін есептелген, 104102 бюджеттік сыныптамасының коды бойынша мүлік салығының сомасы аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің қимасында көрсетіледі.
"Көлік құралдары салығы, жер
салығы мен мүлік салығы
бойынша декларация

32. В разделе 3 "Исчисление налога на имущество по городам районного значения, селам, поселкам, сельским округам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указываются БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
3) в графе С указывается сумма налога на имущество по коду бюджетной классификации 104102, исчисленная за налоговый период лицами, занимающиеся частной практикой, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 530 Налогового кодекса в разрезе городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Приложение 1
к Правилам составления
налоговой отчетности
"Декларация по налогу
на транспортные средства,
по земельному налогу
и налогу на имущество

(700.00-нысан)" салық есептілігін
жасау қағидаларына
1-қосымша
Салықтық жеңілдіктер кодтары:
Салықтық жеңілдіктер кодының №
Салықтық жеңілдіктер кодының атауы
1
Салық кодексінің 290-бабы 3-тармағында және 291-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
2
арнайы экономикалық аймақтар аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар – арнайы экономикалық аймақтар аумағында орналасқан және Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелерді ескере отырып, Салық кодексінің 708-бабында көрсетілген қызметтің басым түрлерін жүзеге асыру кезінде пайдаланатын жер учаскелері бойынша
3
инвестициялық басым жобаны іске асыратын ұйымдар – Салық кодексінің 712-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, инвестициялық басым жобаны іске асыру үшін пайдаланатын жер учаскелері бойынша
4
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым
5
балаларды сауықтыру мекемелері – осындай балаларды сауықтыру мекемелерінің балаларды сауықтыру жөніндегі өздерінің қызметінде пайдаланатын жер учаскелері бойынша
6
негiзгi қызмет түрi ормандарды өртке қарсы жайластыру, өртке, орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күрес, табиғи биологиялық ресурстардың өсімін молайту және ормандардың экологиялық әлеуетiн арттыру жөнiндегi жұмыстарды орындау болып табылатын мемлекеттiк кәсiпорындар – өздері осы қызметте пайдаланатын жер учаскелері бойынша
7
балықты ұдайы молайту мақсатындағы мемлекеттiк кәсiпорындар – өздері балықты ұдайы молайту жөніндегі қызметте пайдаланатын жер учаскелері бойынша
8
психоневрологиялық және туберкулез мекемелері жанындағы емдеу-өндірістік кәсіпорындары
9
технологиялық парктер – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген негізгі қызмет түрін жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
10
Салық кодексінің 289-бабының 4-тармағында көрсетілген діни бірлестіктер мен коммерциялық емес ұйымдарды қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалған коммерциялық емес ұйымдар
11
Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында айқындалған заңды тұлғалар – Салық кодексінің 290-бабының 2-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырған кезде пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
12
Инвестициялар туралы келісім жасасқан және Салық кодексінің 80-1-тарауының ережелерін қолданатын заңды тұлғалар-инвестициялық жобаны іске асыру үшін пайдаланылатын жер учаскелері бойынша
13
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша АХҚО туралы Конституциялық заңның 6-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген қызметтерді көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
14
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астаан" халықаралық қаржы орталығының органдары
"Көлік құралдары салығы, жер
салығы мен мүлік салығы
бойынша декларация

(форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1
юридические лица, определенные пунктом 3 статьи 290 Налогового кодекса и пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
2
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, – по земельным участкам, расположенным на территории специальной экономической зоны и используемым при осуществлении приоритетных видов деятельности, указанных в статье 708 Налогового кодекса, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
3
организации, реализующие инвестиционный приоритетный проект, – по земельным участкам, используемым для реализации инвестиционного приоритетного проекта, с учетом положений, установленных статьей 712 Налогового кодекса
4
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
5
оздоровительные детские учреждения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности таких детских оздоровительных учреждений по оздоровлению детей
6
государственные предприятия, основным видом деятельности которых является выполнение работ по противопожарному устройству лесов, борьбе с пожарами, вредителями и болезнями лесов, воспроизводству природных биологических ресурсов и повышению экологического потенциала лесов – по земельным участкам, используемым ими в данной деятельности
7
государственные предприятия рыбовоспроизводственного назначения – по земельным участкам, используемым ими в деятельности по воспроизводству рыбы
8
лечебно-производственные предприятия при психоневрологических и туберкулезных учреждениях
9
технологические парки – по земельным участкам, используемым для осуществления основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
10
некоммерческие организации, определенные в соответствии с пунктом 1 статьи 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений и некоммерческих организаций, указанных в пункте 4 статьи 289 Налогового кодекса
11
юридические лица, определенные пунктом 2 статьи 290 Налогового кодекса, – по земельным участкам, используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в пункте 2 статьи 290 Налогового кодекса.
12
юридические лица, заключившие соглашение об инвестициях и применяющие положения главы 80-1 Налогового кодекса, - по земельным участкам, используемым для реализации инвестиционного проекта
13
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционный закон о МФЦА, по объектам, расположенным на территории Центра
14
Органы Международного финансового центра "Астана", по объектам, расположенным на территории Центра
Приложение 2
к Правилам составления
налоговой отчетности
"Декларация по налогу
на транспортные средства,
по земельному налогу
и налогу на имущество

(700.00-нысан)" салық есептілігін
жасау қағидаларына
2-қосымша
Салықтық жеңілдіктер кодтары:
Салықтық жеңілдіктер кодының
Салықтық жеңілдіктер кодының атауы:
1
дiни бiрлестiктердi қоспағанда, Салық кодексінің 289-бабында айқындалған заңды тұлғалар
2
Салық кодексінің 290-бабында айқындалған заңды тұлғалар
3
негiзгi қызмет түрi кiтапханалық қызмет көрсету саласындағы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) болып табылатын ұйымдар
4
мемлекеттiк меншіктегі және бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын су қоймаларының, су тораптарының объектiлерi бойынша заңды тұлғалар
5
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушi заңды тұлғалардың және шаруа немесе фермер қожалықтарының жерін суару үшiн пайдаланылатын гидромелиоративтік құрылыс объектiлерi бойынша заңды тұлғалар
6
ауыз сумен жабдықтау объектілері бойынша заңды тұлғалар
7
арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары – тиісті объект бойынша салық міндеттемесі туындаған салық кезеңін қоса алғанда, он салық кезеңі ішінде салық салу объектілері бойынша
8
"Ұлттық индустриалдық мұнай химиялық технопаркі" арнайы экономикалық аймақтардың басқарушы компаниялары – тиісті объект бойынша салық міндеттемесі туындаған салық кезеңін қоса алғанда, он салық кезеңі ішінде салық салу объектілері бойынша
9
Астана және Алматы қалаларының әуеайлақтарындағы ұшу-қону жолақтарын және әуежайларының терминалдарын қоспағанда, әуеайлақтардағы ұшу-қону жолақтары және әуежайлардың терминалдары бойынша заңды тұлғалар
10
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген негізгі қызмет түрін өздері жүзеге асырған кезде пайдаланатын объектілер бойынша технологиялық парктер
11
Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым
12

(форма 700.00)"
Коды налоговых льгот:
№ кода налоговых льгот
Наименование кода налоговых льгот
1
юридические лица, определенные статьей 289 Налогового кодекса, за исключением религиозных объединений
2
юридические лица, определенные статьей 290 Налогового кодекса
3
организации, основным видом деятельности которых является выполнение работ (оказание услуг) в области библиотечного обслуживания
4
юридические лица по объектам водохранилищ, гидроузлов, находящимся в государственной собственности и финансируемым за счет средств бюджета
5
юридические лица по объектам гидромелиоративных сооружений, используемым для орошения земель юридических лиц-сельскохозяйственных товаропроизводителей и крестьянских или фермерских хозяйств
6
юридические лица по объектам питьевого водоснабжения
7
управляющие компании специальных экономических зон – по объектам обложения в течение пяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
8
управляющая компания специальной экономической зоны "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" – по объектам обложения в течение десяти налоговых периодов, включая налоговый период, в котором возникло налоговое обязательство по соответствующему объекту
9
юридические лица по взлетно-посадочным полосам на аэродромах и терминалам аэропортов, за исключением взлетно-посадочных полос на аэродромах и терминалов аэропортов городов Астана и Алматы
10
технологические парки по объектам, используемым при осуществлении ими основного вида деятельности, предусмотренного Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
11
организация, осуществляющая деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан
12

Салық кодексінің 291-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар
13
Салық кодексінің 79-тарауында белгіленген ережелер ескеріле отырып, арнайы экономикалық аймақтар аумақтарында қызметін жүзеге асыратын ұйымдар
14
тұрғын үй қатынастары саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен тізбеде айқындалған заңды тұлғалар – салықты мемлекеттік және (немесе) үкіметтік тұрғын үй құрылысы бағдарламаларын іске асыру шеңберінде осы бағдарламаға қатысушы болып табылатын жеке тұлғаға тұрғынжайды ұзақ мерзімді жалдау шарттары бойынша берілген салық салу объектілері
15
Салық кодексінің 712-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген объектілер бойынша жаңа өндірістер құру жөніндегі инвестициялық басым жобаны іске асыратын ұйымдар
16

юридические лица, определенные пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса
13
организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, с учетом положений, установленных главой 79 Налогового кодекса
14
юридические лица, определенные в перечне, утвержденном уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений по согласованию с уполномоченным органом в области налоговой политики – по объектам налогообложения, предоставленным в рамках реализации государственных и (или) правительственных программ жилищного строительства по договорам долгосрочной аренды жилища физическому лицу, являющемуся участником такой программы
15
организации, реализующие инвестиционный приоритетный проект по созданию новых производств, по объектам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан с учетом положений, установленных статьей 712 Налогового кодекса
16

Салық кодексінің 80-1-тарауының ережелерін ескере отырып, инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғалар
17
орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша АХҚО туралы Конституциялық заңының 6-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген қызметтер көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары
18
Орталық аумағында орналасқан объектілер бойынша "Астана" халықаралық қаржы орталығының органдары
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
129-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
130-қосымша
"Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00 нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы "Цифрлық майнинг үшін төлемақы бойынша декларация (880.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленді және цифрлық майнинг үшін төлемақыны (бұдан әрі – төлемақы) есептеуге арналған "цифрлық майнинг үшін төлемақының декларациясы" (бұдан әрі – декларация) салық есептілігінің нысанын жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 606-2-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация, декларацияның өзінен (880.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (880.01 және 880.02 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.

юридические лица, заключившие соглашение об инвестициях с учетом положений главы 80-1 Налогового кодекса.
17
участники Международного финансового центра "Астана", оказывающие услуги, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 6 Конституционный закон о МФЦА, по объектам, расположенным на территории Центра
18
Органы Международного финансового центра "Астана", по объектам, расположенным на территории Центра
Приложение 11
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 129 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 12
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 130 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг (форма 880.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Декларация по плате за цифровой майнинг" (далее – декларация), предназначенной для исчисления платы за цифровой майнинг (далее – плата). Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 606-2 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 880.00) и приложений, к ней (форма 880.01 и 880.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки расчета не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс, "-" - минус, "х" - умножение, "/" - деление, "="- равно.

9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мөрмен не электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде декларацияның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
14. Аталған нысан 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (880.00-нысан)
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық төлеушінің аты – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның шешімімен құрылымдық бөлімшесінің) атауын;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
2022 жыл бойынша табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі жыл;
2023 жылдан бастап табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
4) декларация түрін;
Тиісті торкөздер декларацияның Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;

9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (печатью в установленных законодательством Республики Казахстан случаях либо электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронных носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени и отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
14. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2022 года.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета (форма 880.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) плательщика платы;
2) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность:
для формы налоговой отчетности за 2022 год налоговый период год;
для формы налоговой отчетности начиная с 2023 года налоговый период квартал (указывается арабскими цифрами);
4) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

5) хабарламаның нөмірі мен күнін;
Жолдар Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
6) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санатын.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
7) валюта коды – "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланыталын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген "Валюта жіктеуіші" 23-қосымшасына сәйкес валюта кодын;
8) табыс етілген қосымшалар:
Салық төлеушімен ұсынылған декларацияның қосымшасының нөмірін көрсетеді;
9) резиденттік белгісін:
А торкөзін салық төлеуші - Қазақстан Республикасының резиденті белгілейді;
В торкөзін салық төлеуші - Қазақстан Республикасының бейрезиденті белгілейді;
10) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі:
егер декларацияны Қазақстан Республикасының бейрезидент-салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында бейрезиденттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында бейрезиденттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) лицензия нөмірі;
12) лицензия беру күні көрсетіледі.
16. "Цифрлық майнинг үшін төлемақыны есептеу" бөлімінде:
1) 880.00.001-жолда салық кезеңі үшін электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын тұтыну бойынша цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі. 880.01 барлық қосымшалары бойынша 880.01.013-жолдары мәнінің қосындысымен айқындалады;
2) 880.00.002-жолда салық кезеңі үшін жеке меншік электр станцияларда өндірілген электр энергиясы бойынша цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі. 880.02 барлық қосымшалары бойынша 880.02.014- жолдары мәнінің қосындысымен айқындалады;
3) 880.00.003-жолда салық кезеңі үшін, электр энергиясын тұтынудың барлық түрі бойынша бюджетке төлеуге жататын, цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі, 880.00.001 және 880.00.002-жолдары (880.00.001 + 880.00.002) мәнінің қосындысымен айқындалады.
17. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;

5) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
6) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
7) код валюты – код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) представленные приложения:
отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к декларации;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
11) номер лицензии;
12) дата выдачи лицензии;
16. В разделе "Исчислено платы за цифровой майнинг":
1) в строке 880.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, по приобретенной электрической энергии у энергоснабжающей организации, за налоговый период. Определяется сложением значений строки 880.01.013 по всем приложениям 880.01;
2) в строке 880.00.002 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, по электрической энергии произведенной на собственных электростанциях, за налоговый период. Определяется сложением значений строки 880.02.014 по всем приложениям 880.02;
3) в строке 880.00.003 указывается общая сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам потребления электрической энергии, определяется сложением строк 880.00.001 и 880.00.002 (880.00.001 + 880.00.002).
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) декларацияны тапсырған күні – мемлекеттік кірістер органына декларацияның тапсырылған күні;
3) мемлекеттік кірістер органының коды – салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарының коды;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. 880.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
18. 880.01-нысаны салық кезеңі үшін электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын пайдаланатын цифрлық майнинг, цифрлық майнер үшін төлемақы сомасын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) салық төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
2022 жыл бойынша табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі жыл;
2023 жылдан бастап табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
20. "Электр энергиясымен қамтамасыз ететін ұйымнан алынған электр энергиясын пайдаланатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.01.001-жолының:
А бағанында 1 киловатт/сағат (бұдан әрі – квт/сағ) электр энергиясының құны теңгемен көрсетіледі;
В бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 1-тармағымен көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақының мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
С бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында 880.01.001 D мен 880.01.001 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін немесе есепті салық кезеңінің басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезең үшін тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.01.001 D – 880.01.001 C);

2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов – код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 880.01
18. Форма 880.01 предназначена для отражения информации об исчисленной сумме платы за цифровой майнинг, цифровым майнером, использующим электрическую энергию, приобретенную у энергоснабжающей организации, за налоговый период.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) индивидуальный ИИН (БИН) плательщика платы;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность:
для формы налоговой отчетности за 2022 год налоговый период год;
для формы налоговой отчетности начиная с 2023 года налоговый период квартал (указывается арабскими цифрами).
20. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, приобретенную у энергоснабжающей организации":
1) строка 880.01.001:
в графе А указывается цена 1-го киловатт/час (далее – квт/час) электрической энергии в тенге;
в графе В указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная пунктом 1 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода или на начало даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начало даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе E указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или за период с начала отчетного налогового периода до начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.01.001 D и 880.01.001 С (880.01.001 D – 880.01.001 C);

F бағанында 880.01.001 В мен 880.01.001 Е жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңдегі цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.001 В х 880.01.001 Е);
2) 880.01.002-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдар 880.01.001-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.01.011-жол:
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.01.001-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының жалпы көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.01.001 Е + 880.01.002 Е + 880.01.003 Е + 880.01.004 Е + 880.01.005 Е + 880.01.006 Е + 880.01.007 Е + 880.01.008 Е + 880.01.009 Е + 880.01.010 Е жолдарының толтырылған бағандары);
F бағанында, F бағанының толтырылған 880.01.001-ден бастап 880.01.010-ға дейінгі жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.001 F + 880.01.002 F + 880.01.003 F + 880.01.004 F + 880.01.005 F + 880.01.006 F + 880.01.007 F + 880.01.008 F + 880.01.009 F + 880.01.010 F жолдарының толтырылған бағаналары);
21. "Тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.01.012-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағының екінші абзацында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде цифрлық майнингті жүзеге асыру сағатының көлемі сағатпен көрсетіледі;
С бағанында барлық майнинг құрылғыларының электр энергиясын тұтынудың максималды қуаты квт/сағ көрсетіледі.
D бағанында есепті салық кезеңінде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде шартты түрде тұтынылған электр энергиясының көлемі 880.01.012 В және 880.01.012 С (880.01.012 В х 880.01.012 С) туындысы ретіде айқындалатын квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы 880.01.012 А мен 880.01.012 D туындысы ретінде айқындалатын теңгемен көрсетіледі (880.01.012 А х 880.01.012 D);

в графе F указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.01.001 В и 880.01.001 Е (880.01.001 В х 880.01.001 Е);
2) строки с 880.01.002 по 880.01.010 заполняются аналогично строке 880.01.001;
3) строка 880.01.011:
в графе Е указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в квт/час, определяемая сложением заполненных граф Е строк с 880.01.001 по 880.01.010 (880.01.001 Е + заполненные графы строк 880.01.002 Е + 880.01.003 Е + 880.01.004 Е + 880.01.005 Е + 880.01.006 Е + 880.01.007 Е + 880.01.008 Е +880.01.009 Е + 880.01.010 Е);
в графе F указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, в отчетном налоговом периоде, определяемая сложением заполненных граф F строк с 880.01.001 по 880.01.010 (880.01.001 F + заполненные графы строк 880.01.002 F + 880.01.003 F + 880.01.004 F + 880.01.005 F + 880.01.006 F + 880.01.007 F + 880.01.008 F + 880.01.009 F + 880.01.010 F).
21. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу":
1) строка 880.01.012:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается количество часов осуществления цифрового майнинга при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу, за отчетный налоговый период, в часах;
в графе С указывается максимальная мощность потребления электрической энергии по всему майнинговому оборудованию в квт/час;
в графе D указывается условно потребленный объем электрической энергии при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу, за отчетный налоговый период в квт/час, определяемая как произведение 880.01.012 В и 880.01.012 С (880.01.012 В х 880.01.012 С);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за отчетный налоговый период в тенге, определяемая как произведение 880.01.012 A и 880.01.012 D (880.01.012 A х 880.01.012 D).

22. "Цифрлық майнермен есептелген, цифрлық майнинг үшін қорытынды төлемақының сомасы" бөлімінде:
1) 880.01.013-жолда 880.01.011 F пен 880.01.012 Е жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін төлемақының есептелген сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.011 F х 880.01.012 E).
4-тарау. 880.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
23. 880.02-нысаны салық кезеңі үшін меншікті электростанцияларда өндірілген электр энергиясын тұтынатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) Салық төлеушінің ЖСН (БСН);
2) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі:
2022 жыл бойынша табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі жыл;
2023 жылдан бастап табыс етілетін салық есептілігінің салық кезеңі тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
25. "Меншікті электростанцияларда өндірілген электр энергиясын тұтынатын цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.001-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 1-тармағының екінші абзацында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
C бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында 880.02.001 С мен 880.02.001 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде немесе есепті салық кезеңі басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.001 С – 880.02.001 В);
E бағанасында 880.02.001 А мен 880.02.001 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.001 A х 880.02.001 D);
2) 880.02.002 мен 880.02.005-жолдары 880.02.001-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.02.006 жол:
D бағанында, D бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.02.005-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг мақсатында жалпы тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.001 D + 880.02.002 D + 880.02.003 D + 880.02.004 D + 880.02.005 D жолдарының толтырылған бағаналары);
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.01.005 жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.001 Е + 880.02.002 Е + 880.02.003 Е + 880.02.004 Е + 880.02.005 Е жолдарының толтырылған бағаналары).

22. В разделе "Итоговая сумма платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером":
1) в строке 880.01.013 указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением 880.01.011 F и 880.01.012 E (880.01.011 F + 880.01.012 E).
Глава 4. Пояснение по заполнению расчета (форма 880.02)
23. Форма 880.02 предназначена для отражения информации об исчисленной сумме платы за цифровой майнинг, цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную на собственных электростанциях за налоговый период.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ИИН (БИН) плательщика платы;
2) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность:
для формы налоговой отчетности за 2022 год налоговый период год;
для формы налоговой отчетности начиная с 2023 года налоговый период квартал (указывается арабскими цифрами).
25. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную на собственных электростанциях, за исключением возобновляемых источников энергии":
1) строка 880.02.001:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 1 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода в квт/час;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или с начала отчетного налогового периода до начала изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.02.001 C и 880.02.001 B (880.02.001 C – 880.02.001 B);
в графе E указывается исчисленная сумма платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.001 A и 880.02.001 D (880.02.001 A х 880.02.001 D);
2) строки с 880.02.002 по 880.02.005 заполняются аналогично строке 880.02.001;
3) строка 880.02.006:
в графе D указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в целях цифрового майнинга в квт/час, определяемая сложением заполненных граф D строк с 880.02.001 по 880.02.005 (880.02.001 D + заполненные графы 880.02.002 D + 880.02.003 D + 880.02.004 D + 880.02.005 D);
в графе E указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением заполненных граф E строк с 880.02.001 по 880.02.005 (880.02.001 E + заполненные графы 880.02.002 E + 880.02.003 E + 880.02.004 E + 880.02.005 E).

26. "Меншікті электр станцияларында жаңартылатын электр энергиясы көздерінен өндірілген электр энергиясын пайдаланған цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.007-жол:
A бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағында көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақы мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңінің басына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
C бағанында есепті салық кезеңінің соңына немесе 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспабының көрсеткіші квт/сағ көрсетіледі;
D бағанында 880.02.007 С мен 880.02.007 В жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде немесе есепті салық кезеңі басынан 1 квт/сағ электр энергиясының құны өзгертілген күннің басына дейінгі кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.007 С – 880.02.007 В);
E бағанында 880.02.007 А мен 880.02.007 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақының сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.007 A х 880.02.007 D);
2) 880.02.008 мен 880.02.011-жолдары 880.02.007-жолға ұқсас толтырылады;
3) 880.02.012-жол:
D бағанында, D бағанының толтырылған 880.02.007 мен 880.02.011-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг мақсатында жалпы тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі (880.02.007 D + 880.02.008 D + 880.02.009 D + 880.02.010 D + 880.02.011 D жолдарының толтырылған бағаналары);
Е бағанында, Е бағанының толтырылған 880.02.001 мен 880.01.005-жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.007 Е + 880.02.008 Е + 880.02.009 Е + 880.02.010 Е + 880.02.011 Е жолдарының толтырылған бағаналары).
27. "Тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олардың ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнермен есептелген цифрлық майнинг үшін төлемақы есебі" бөлімінде:
1) 880.02.013-жол:
А бағанында Салық кодексінің 606-3-бабының 2-тармағының екінші абзацымен көзделген цифрлық майнинг үшін төлемақының мөлшерлемесі теңгемен көрсетіледі;
В бағанында есепті салық кезеңде тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) олар ақаулы күйде болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның болмаған кезде цифрлық майнингті жүзеге асыру сағат көлемі сағатпен көрсетіледі;
С бағанында барлық майнинг құрылғыларының электр энергиясын тұтынудың максималды қуаты квт/сағ көрсетіледі.
D бағанында тұтынылған электр энергиясының көлемін есепке алудың бақылау аспаптары болмаған және (немесе) оларда ақау болған кезде, сондай-ақ цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы болмаған кезде 880.02.013 В және 880.02.013 С (880.02.013 В х 880.02.013 С) туындысы ретінде айқындалатын, цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде шартты түрде тұтынылған электр энергиясының көлемі квт/сағ көрсетіледі;
Е бағанында 880.01.013 А мен 880.01.013 D жолдарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін төлемақының есептелген сомасы теңгемен көрсетіледі (880.01.013 А х 880.01.013 D).

26. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, использующим электрическую энергию, произведенную из возобновляемых источников энергии на собственных электростанциях":
1) строка 880.02.007:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная пунктом 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на начало отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе С указывается показания контрольных приборов учета объема потребленной электрической энергии на конец отчетного налогового периода или на начала даты изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час;
в графе D указывается объем потребленной электрической энергии за отчетный налоговый период или до начала изменения цены 1-го квт/час электрической энергии в квт/час, определяемая как разница 880.02.007 C и 880.02.007 B (880.02.007 C – 880.02.007 B);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в квт/час, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.007 A и 880.02.007 D (880.00.007 A х 880.02.007 D);
2) строки с 880.02.008 по 880.02.011 заполняются аналогично строке 880.02.007;
3) строка 880.02.012:
в графе D указывается общий объем потребленной электрической энергии в отчетном налоговом периоде в целях цифрового майнинга в квт/час, определяемая сложением заполненных граф D строк с 880.02.007 по 880.02.011 (880.02.007 D + заполненные графы 880.02.008 D + 880.02.009 D + 880.02.010 D + 880.02.011 D);
в графе E указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг, за отчетный налоговый период в тенге, определяемая сложением заполненных граф E строк с 880.02.007 по 880.02.011 (880.02.007 E + заполненные графы 880.02.008 E + 880.02.009 E + 880.02.010 E + 880.02.011 E).
27. В разделе "Расчет платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером, при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу":
1) строка 880.02.013:
в графе А указывается ставка платы за цифровой майнинг в тенге, предусмотренная абзацем вторым пункта 2 статьи 606-3 Налогового кодекса;
в графе В указывается количество часов осуществления цифрового майнинга при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу;
в графе С указывается максимальная мощность потребления электрической энергии по всему майнинговому оборудованию в квт/час;
в графе D указывается условно потребленный объем электрической энергии при осуществлении цифрового майнинга без контрольных приборов учета объема потребления электрической энергии и (или) нахождении их в неисправном состоянии, а также без лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу в квт/час, определяемая как произведение 880.02.013 В и 880.02.013 С (880.02.013 В х 880.02.013 С);
в графе Е указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая как произведение 880.02.013 A и 880.02.013 D (880.02.013 A х 880.02.013 D).

28. "Цифрлық майнермен есептелген, цифрлық майнинг үшін қорытынды төлемақының сомасы" бөлімінде:
1) 880.02.014-жолда 880.02.006 мен 880.02.012 және 880.02.013 Е жолдарының қосындысымен айқындалатын, есепті салық кезеңде цифрлық майнинг үшін есептелген төлемақы сомасы теңгемен көрсетіледі (880.02.006 Е + 880.02.012 Е + 880.02.013 Е).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
131-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
132-қосымша
"Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" жасау қағидалары салық есептігін
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация (910.00-нысан)" салық есептігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс және әлеуметтік салығын, бірыңғай төлем, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС) және әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
1-1. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу, "–" – алу, "х" – көбейту, "/" – бөлу, "=" – тең. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде "–" белгісімен көрсетіледі.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.

28. В разделе "Итоговая сумма платы за цифровой майнинг, исчисленной цифровым майнером":
1) в строке 880.02.014 указывается сумма исчисленной платы за цифровой майнинг в тенге, за отчетный налоговый период, определяемая сложением 880.02.006 Е и 880.01.012 E и 880.02.013 Е (880.01.006 Е + 880.01.012 E + 880.02.013 Е).
Приложение 13
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 131 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 14
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 132 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса (форма 910.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса" (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, единого платежа, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты (далее – ИПН) и социальных платежей. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
1-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
2. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки декларации.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.

6. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің (мөртабан) бедері белгісімен салық төлеушіге (салық агентіне) қайтарылады.
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігінің қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (910.00 – нысан)
8. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің бөлек санаттары.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
А – "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізеді;
В – "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабы 2-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізбейді;
А және В торкөздері жеке кәсіпкерлермен белгіленеді;
5) бірыңғай төлем төлеуші. Егер салық төлеуші бірыңғай төлем құрамында жеке табыс салығын және осындай кірістерден әлеуметтік төлемдерді есептеу, ұстап қалу және аудару жөніндегі міндеттемелердің орындауды таңдаған жағдайда торкөз белгіленеді.
6) декларацияның түрі. Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;

6. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
7. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающем компьютерную обработку информации – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 910.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика (налогового агента);
2) фамилия, имя отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (указывается арабскими цифрами);
4) отдельные категории налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А и В:
А – ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете и финансовой отчетности);
В – не ведет бухгалтерский учет в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
ячейки А или В отмечаются индивидуальными предпринимателями;
5) плательщик единого платежа. Ячейка отмечается в случае, если налогоплательщик, выбрал исполнение обязательств по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога и социальных платежей с таких доходов в составе единого платежа.
6) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;

7) Үш құрамдасты интеграцияланған жүйе. Егер салық төлеуші Салық кодексінің 686- бабының 2-1 тармағына сәйкес салық органдарына деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау – касса машинасын немесе үш құрамдасты интеграцияланған жүйесін тіркеуге қойған жағдайда торкөз белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
9) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
10) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді.
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
11) ұсынылған қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
9. "Салықтарды есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің осы бабының 6-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ескеріле отырып, Салық кодексінің 681-бабының 6 -тармағына сәйкес айқындалған кіріс сомасы көрсетіледі.
А жолында қолма-қол ақшасыз есеп айырысу кезінде алынған табыс көрсетіледі.Сонымен қоса, I жолында үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданғанда түскен табыс белгіленеді;
2) 910.00.002 жолында "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалатын табыс көрсетіледі;
3) 910.00.003 жолында:
(А+В+С+D+E+F) / 6 ай формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі, мұнда А+В+С+D+E+F – салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің саны;
910.00.003 А жолында қызметкерлердің-зейнеткерлердың орташа тізімдік саны көрсетіледі, 910.00.003 В жолында қызметкерлердің-мүгедектердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
4) 910.00.004 жолында салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында: 910.00.001 х 3% формуласы бойынша айқындалатын, Салық кодексінің 687-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемесі бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;

7) трехкомпонентная интегрированная система. Ячейка отмечается в случае, если налогоплательщик в соответствии с пунктом 2-1 статьи 687 Налогового кодекса поставил на учет в налоговых органах контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и передачи данных или установил трехкомпонентную интегрированную систему;
8) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
9) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан.
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан.
11) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
9. В разделе "Исчисление налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии со статьей 681 Налогового кодекса, с учетом корректировок, производимых в соответствии с пунктом 6 статьи 681 Налогового кодекса.
В строке А отмечаются доходы, полученные путем безналичных расчетов. В том числе, в строке I, отмечаются доходы, полученные с применением трехкомпонентной интегрированной системы.
В строке В отмечаются доходы, полученные от реализации товаров посредством осуществления электронной торговой площадки;
2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее – Закон о трансфертном ценообразовании");
3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, которая определяется по формуле: (А+В+С+D+Е+F)/6 месяцев, где А, В, С, D, Е и F – количество работников за каждый месяц налогового периода.
В строке 910.00.003 А указывается среднесписочная численность работников-пенсионеров, в строке 910.00.003 В указывается среднесписочная численность работников-инвалидов.
В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 687 Налогового кодекса, определяемая по формуле: 910.00.001 х 3%;

6) 910.00.006 жолында 910.00.005 (табыстан есептелген салықтардың сомасы х 910.00.003 (қызметкерлердің орташа тізімдік саны) х 1,5% (түзету пайызы) формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің 687-бабының 2-тармағына сәйкес салықтардың түзетілген сомасы көрсетіледі.
Бұл жол егер салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық есептік көрсеткіш Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағына сәйкес дара кәсіпкерлерде кемінде 23 еселенген, заңды тұлғаларда кемінде 29 еселенген мөлшерін құраған жағдайда толтырылады;
7) 910.00.007 жолында: 910.00.005 – 910.00.006 формуласы бойынша айқындалатын түзетуден кейінгі салықтардың сомасы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында: 910.00.007 х 0,5 Декларация бойынша есептелген салық сомасынан ½ мөлшерінде бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасын шегергендегі декларация бойынша есептелген салық сомасының ½ мөлшерінде бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы немесе "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына) сәйкес және Салық кодексінің 89-1 тарауымен ((910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 VII – 910.00.021 VII) формуласы бойынша айқындалатын, есептелген бірыңғай төлемдегі әлеуметтік аударымдар үлесіне келетін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" заңына сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.009 жолда Салық кодексінің 688-бабының 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
10. "Дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.010 I жолынан бастап 911.00.010 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кіріс көрсетіледі.
910.00.010 VII жолы 910.00.010 I жолынан бастап 910.00.010 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
2) 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелінген дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.

6) в строке 910.00.006 указывается корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса, которая определяется по формуле: 910.00.005 (сумма исчисленных налогов с дохода) х 910.00.003 (среднесписочная численность работников) х 1,5% (процент корректировки).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода составляет у индивидуальных предпринимателей не менее 23-кратного, юридических лиц – не менее 29-кратного минимального размера месячного расчетного показателя согласно пункту 2 статьи 687 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется по формуле: 910.00.005 – 910.00.006;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации, определяемая по формуле: (910.00.007 х 0,5);
9) в строке 910.00.009 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере ½ от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования или суммы социальных отчислений, приходящейся на долю социальных отчислений в едином платеже, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Законом об обязательном социальном страховании) и главой 89-1 Налогового кодекса, определяемая по формуле: ((910.00.007 х 0,5) – 910.00.011 VII – 910.00.021 VII).
При превышении суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, над суммой социального налога, в строке 910.00.009, в соответствии с пунктом 2 статьи 688 Налогового кодекса, указывается сумма социального налога равная нулю;
10. В разделе "Исчисление социальных платежей за индивидуального предпринимателя":
1) в строках с 910.00.010 I по 910.00.010 VI указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.010 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.010 I по 910.00.010 VI;
2) в строках с 910.00.011 I по 910.00.011 VI указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, за каждый месяц отчетного периода.

910.00.011 VII жолы 910.00.011 I жолынан бастап 910.00.011 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.012 I жолынан бастап 910.00.012 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есептелетін кіріс көрсетіледі.
910.00.012 VII жолы 910.00.012 I жолынан бастап 910.00.012 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған кірістің жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.013 I жолынан бастап 910.00.013 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.013 VII жолы 910.00.013 I жолынан бастап 910.00.013 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.014 I жолынан бастап 910.00.014 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.014 VII жолы 910.00.014 I жолынан бастап 910.00.014 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;6) 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VI дейінгі жолдарда "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес есепті кезеңнің әрбір айына арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі.
910.00.015 VII жолы 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған дара кәсіпкер үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 VII дейінгі жолдары Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес 2020 жылғы 1 қантардан бастап толтырылуға жатады;
Мысалы, 2023 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 55 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын табыс жоқ;
3) 910.00.003 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік саны 24 адамды құрады, ол былайша айқындалды:

Строка 910.00.011 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.011 I по 910.00.011 VI;
3) в строках с 910.00.012 І по 910.00.012 VI указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.012 VII предназначена для отражения итоговой суммы дохода за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.012 I по 910.00.012 VI;
4) в строках с 910.00.013 I по 910.00.013 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.013 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.013 I по 910.00.013 VI;
5) в строках с 910.00.014 І по 910.00.014 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.014 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.014 I по 910.00.014 VI;
6) в строках с 910.00.015 I по 910.00.015 VI указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании).
Строка 910.00.015 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов на обязательное социальное медицинское страхование за индивидуального предпринимателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.015 I по 910.00.015 VI.
Строки 910.00.015 I по 910.00.015 VII подлежат заполнению с 1 января 2020 года в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
К примеру, в 2023 году заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 55 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, отсутствует;
3) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников, составила 24 человек, определенная следующим образом:

((25+25+25+25+22+22)/6 ай), мұнда 25 адам – салық кезеңінің бірінші айынан бастап төртінші айларындағы қызметкерлердің саны, 22 адам – салық кезеңінің бесінші және алтыншы айларындағы қызметкерлердің саны.
Бір айдағы жұмыскерлердің орташа тізімдік саны мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда, айдың әрбір күнтізбелік күні үшін жұмыскерлердің тізімдік санын жинақтау және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу жолымен есептеледі.
Сонымен қатар, егер ұйымдағы қызметкерлер толық емес ай жұмыс істесе де, осы айдың күндерінің толық санына бөлу қажет.
Мысалы, бір айдағы орташа тізімдік санды есептеу келесідей анықталады:
01.08.2023 жылы ұйымда 24 қызметкер, 10 тамызда қызметкерлердің бірі Жарлыққа кетті.
Қызметкерлердің тізімдік саны 1-9 тамызға (9 күн) – 24 қызметкер, 10-31 тамызға (22 күн) – 23 қызметкер.
Дөңгелектеуді ескере отырып, тамыз айындағы қызметкерлердің орташа тізімдік саны 23 қызметкер ((24 қызметкер*9 күн + 23 қызметкер*22 Күн)/ 31 күн).
Бұл көрсеткіш Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағының ережесін қолдану үшін пайдаланылады;
4) 910.00.004 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы қызметкерлердің орташа тізімдік санынан келесідей анықталады:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлерге есептелген еңбекақының барлық сомасы 2 113 000 теңге (425 000 теңге + 1 328 000 теңге + 360 000 теңге).
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 88 042 теңге (2 113 000 / 24 адам) құрады.
Салық кезеңінің екінші айынан бастап алтыншы айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында орташа еңбекақы сомасы – 81 900, үшіншіде – 87 600, төтінші және бесінші айларында – 90 000 ден, алтыншы айда – 88 700 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 87 707 теңгені (88 042 теңге + 81 900 теңге + 87 600 теңге +90 000 теңге + 90 000 теңге + 88 700 теңге)/6 ай құрады.
Аталған мысалда республикалық бюджет туралы заңда (бұдан әрі – Республикалық бюджет туралы заң) белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыстағы 23 еселенген мөлшерде айлық есептік көрсеткіш 79 350 теңгені құрады (2023 жылғы 23 х 3 450 АЕК).
Салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы айлық есептік көрсеткіш 23 еселенген мөлшерінен (87 707 теңге) асқандықтан, Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;

((25+25+25+25+22+22)/6 месяцев), где 25 человека – количество работников с первого по четвертый месяцы налогового периода, 22 человека – количество работников в пятом и шестом месяцах налогового периода.
Среднесписочная численность работников за месяц исчисляется путем суммирования списочной численности работников за каждый календарный день месяца, включая праздничные (нерабочие) и выходные, и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
При этом даже если сотрудники в организации работали неполный месяц, делить необходимо все равно на полное количество дней этого месяца.
К примеру, расчет среднесписочной численности за месяц определяется следующим образом:
на 01.08.2020 года в организации 24 работника, 10 августа одна из работниц ушла в декрет.
Списочная численность работников на 1-9 августа (9 дней) – 24 работника, на 10-31 августа (22 дня) – 23 работника.
Среднесписочная численность работников за август с учетом округления 23 работника ((24 работника*9 дней + 23 работника*22 дня)/31 дней).
Данный показатель используется для применения положений пункта 2 статьи 687 налогового кодекса;
4) по строке 910.00.004 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период определяется из среднесписочной численности работников, следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 2 113 000 тенге (425 000 тенге + 1 328 000 тенге + 360 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного среднесписочного работника за первый месяц налогового периода составила 88 042 тенге (2 113 000 /24 человек).
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника со второго по шестой месяцы налогового периода.
Во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила – 81 900 тенге, в третьем – 87 600 тенге, в четвертом и пятом месяцах по 90 000 тенге, в шестом 88 700 тенге.
Тогда среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 87 707 тенге (88 042 тенге + 81 900 тенге+87 600 тенге + 90 000 тенге + 90 000 тенге + 88 700 тенге)/6 месяцев.
В данном примере 23-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года (далее – Закон о республиканском бюджете), составил 79 350 тенге (23 х 3 450МРП на 2023 год).
Так как среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (87 707 тенге) превысила 23-кратный размер месячного расчетного показателя, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса;

5) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 1 650 000 теңге (55 000 000 теңге х 3%) құрайды;
6) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің 687-бабы 2-тармағына сәйкес салық сомасын түзету 594 000 теңгені құрады, 1 650 000 теңге х 24 адам х 1,5%, = 594 000, мұндағы 1,5 % – қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір, қызметкер үшін салық сомасын түзету проценті;
7) 910.00.007 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 1 056 000 теңге құрайды (1 650 000 теңге – 594 000 теңге);
8) 910.00.008 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығы 528 00 теңгені құрайды (1 056 000 теңге х 0,5);
9) 910.00.009 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы әлеуметтік салығы (910.00.007 х 0,5) дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасына (910.00.011 VII) азайту қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.021 VII) азайу кезінде 355 190 тенгені ((1 056 000 х 0,5) – 22 150 – 150 660) құрады;
10) 910.00.010 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін кірістің сомасы 2 940 000 теңгені құрады (490 000 теңге х 6 ай), мұнда 490 000 теңге – әлеуметтік аударымдар есептелетін айлық кірістің шекті сомасы;
11) 910.00.011 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 102 900 теңге (2 940 000 х 3,5%), мұнда 3,5% – 2023 жылғы әлеуметтік аударымдардың мөлшерлемесі;
12) 910.00.012 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін "Зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңы) сәйкес міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 420 000 теңгені құрады (70 000 теңге х 6 ай), мұнда 70 000 теңге – 2023 жылға арналған Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген ең төменгі еңбекақының мөлшері;
13) 910.00.013 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 42 500 теңгені құрады (420 000 х 10%), мұнда 10% – міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;
14) 910.00.014 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 21 000 теңгені құрады (420 000 х 5%), мұнда 5% – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының мөлшерлемесі;

5) по строке 910.00.005 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 687 Налогового кодекса составила 1 650 000 тенге (55 000 000 тенге х 3 %);
6) по строке 910.00.006 корректировка суммы налогов в соответствии с пунктом 2 статьи 687 Налогового кодекса составила 594 000 тенге, определяется следующим образом:
1 650 000 тенге х 24 человек х 1,5 % = 594 000 тенге, где 1,5 % – процент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;
7) по строке 910.00.007 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составила 1 056 000 тенге (1 650 000 тенге – 594 000 тенге);
8) по строке 910.00.008 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет составила 528 000 тенге (1 056 000 тенге * 0,5);
9) по строке 910.00.009 сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяется как сумма исчисленного социального налога (910.00.007 х 0,5) минус сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.011 VII) минус сумма социальных отчислений за работников (910.00.021 VII) равна 355 190 тенге ((1 056 000 х 0,5) – 22 150 – 150 660);
10) по строке 910.00.010 сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, составила – 2 940 000 тенге (490 000 тенге х 6 месяцев), где 490 000 тенге – предельный доход за месяц, принимаемый для исчисления социальных отчислений;
11) по строке 910.00.011 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 102 900 тенге (2 940 000 х 3,5%), где 3,5% – ставка социальных отчислений в 2023 году;
12) по строке 910.00.012 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении" (далее – Закон о пенсионном обеспечении), составила 420 000 тенге (70 000 тенге х 6 месяцев), где 70 000 тенге – минимальный размер заработной платы на 2023 год, установленный Законом о республиканском бюджете;
13) по строке 910.00.013 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 42 000 тенге (420 000 тенге х 10%), где 10% – ставка обязательных пенсионных взносов.
14) по строке 910.00.014 сумма обязательных пенсионных взносов работодателя за индивидуального предпринимателя составила 21 000 тенге (420 000 тенге х 5%), где 5% – ставка обязательных пенсионных взносов работодателя;

15) 910.00.015 жолы бойынша міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру төленетін жарналардың сомасы.
11. "Жеке тұлғалардың есептелген кірістер" бөлімінде.
1) 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 VI жолдары есепті тоқсанның әрбір кезең үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық агенті есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.016 VII жолы 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 сомасы ретінде VI дейінгі жолдардың айқындалатын жарты жылдыққа арналған жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген кірістерінің сомасы көрсетіледі;
2) 910.00.016 А жолы есепті кезең үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
3) 910.00.016 В жолы есепті кезең үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
4) 910.00.016 С жолы есепті кезең үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
5) 910.00.016 D жолы есепті кезең үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған;
6) 910.00.016 Е жолы есепті кезең үшін нысанасы жұмыстарды орындау қазметтерін көрсету болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасын көрсетуге арналған.
12. "Қызметкерлердің табыстарынан бірыңғай төлемді есептеу" бөлімінде
1) 910.00.017 I жолынан бастап 910.00.017 VI дейінгі жолдарында бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданатылатын қызметкерлердің табысының сомасы көрсетіледі.
910.00.017 VII жолы 910.00.017 I жолынан бастап 910.00.017 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын жұмыскерлер табысының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
910.00.018 VII жолы 910.00.018 I жолынан бастап 910.00.018 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
13. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 910.00.019 I жолынан бастап 910.00.019 VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.019 VII жолы 910.00.019 I жолынан бастап 910.00.019 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

15) по строке 910.00.015 сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, к уплате.
11. В разделе "Начисленные доходы физических лиц";
1) в строках 910.00.016 I по 910.00.016 VI указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам или лицам без гражданства, за каждый отчетный месяц налогового периода.
строка 910.00.016 VII предназначена для отражения итоговой суммы начисленных доходов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.016 I по 910.00.016 VI;
2) в строке 910.00.016 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный период;
3) в строке 910.00.016 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный период;
4) в строке 910.00.016 С предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный период;
5) в строке 910.00.016 D предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный период;
6) в строке 910.00.016 Е предназначена для отражения суммы начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный период.
12. В разделе "Исчисление единого платежа с доходов работников":
1) в строках с 910.00.017 I по 910.00.017 VI указывается сумма доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа.
Строка 910.00.017 VII предназначена для отражения итоговой суммы доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа, определяемая как сумма строк с 910.00.017 I по 910.00.017 VI;
2) в строках с 910.00.018 I по 910.00.018 VI указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.018 VII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 910.00.018 I по 910.00.018 VI.
13. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 910.00.019 I по 910.00.019 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.019 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.019 I по 910.00.019 VI;

2) 910.00.020I жолынан бастап 910.00.020VI дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
910.00.020VII жолы 910.00.020I жолынан бастап 910.00.020 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021VII жолы 910.00.021 I жолынан бастап 910.00.021 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.022VII жолы 910.00.022 I жолынан бастап 910.00.022 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.023 VII жолы 910.00.023 I жолынан бастап 910.00.023 VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
6) 910.00. 024 I жолынан бастап 910.00.024VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
910.00.024VII жолы 910.00.024I жолынан бастап 910.00.024VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
7) 910.00.025I жолынан бастап 910.00.025VI дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жұмысшыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының және аударымдарының сомасы көрсетіледі.
910.00.025VII жолы 910.00.025I жолынан бастап 910.00.025VI дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жарты жылдыққа арналған міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары мен аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.

2) в строках с 910.00.020 I по 910.00.020 VI указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.020 VII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.020 I по 910.00.020 VI;
3) в строках с 910.00.021 I по 910.00.021 VI указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.021 VII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.021 I по 910.00.021 VI;
4) в строках с 910.00.022 I по 910.00.022 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.022 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.022 I по 910.00.022 VI;
5) в строках с 910.00.023 I по 910.00.023 VI указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.023 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.023 I по 910.00.023 VI;
6) в строках с 910.00.024 I по 910.00.024 VI указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 910.00.024 VII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.024 I по 910.00.024 VI;
7) в строках с 910.00.025 I по 910.00.025 VI указывается сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 910.00.025 VII предназначена для отражения итоговой суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за полугодие, определяемая как сумма строк с 910.00.025 I по 910.00.025 VI.

14. "Запастар бойынша деректер":
910.00.026жолында запастардың құны көрсетіледі:
А – жолында толық салық кезен басындағы запастардың құны көрсетіледі;
В – жолында толық салық кезен соңындағы запастардың құны көрсетіледі;
С – жолында толық алынған запастар, жұмыстар, қызметтердің құны көрсетіледі;
Бұл жол тек үш құрамдасты интеграцияланған жүйені қолданған жағдайда толтырылады.
15. "Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН" деген бөлімде:
1) 910.00.027жолында дара кәсіпкердің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтiң әкім аппаратының БСН көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орыны болып танылады.
16. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында құрылтай және жарлық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның мемлекеттік кірістер органына тапсырылған күні;
3) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері мемлекеттік кірістер органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;

14. В разделе "Сведения о запасах":
в строке 910.00.026 указывается стоимость запасов:
в строке А указывается стоимость запасов на начало налогового периода всего;
в строке В указывается стоимость запасов на конец налогового периода всего;
в строке С указывается стоимость приобретенных запасов, работ, услуг, всего.
Данная строка заполняется в случае применения трехкомпонентной интегрированной системы.
15. В разделе "БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов":
1) по строке 910.00.027 указывается БИН аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту нахождения индивидуального предпринимателя.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в органе государственных доходов;
4) код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;

5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" жолында декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды адам Декларацияны қабылдаған күн;
7) мемлекеттік кірістер органы беретін декларацияның кіріс нөмірі;
8) пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жеке тұлғаларының табыстары бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 910.01 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
17. Бұл нысан шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
18. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
19. "Жеке тұлғаның табысынан салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті кезеңде табыстар есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі көрсетіледі:
1 – жұмыскердің табысын (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде табыс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде табыс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде табыс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде табыс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан табыс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға;
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген жағдайда, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады.

5) в поле "Фамилия, имя отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 910.01 – Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц
17 Данная форма предназначена для исчисления налога и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев или лиц без гражданства.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
19. В разделе "Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;

5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам"деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана.
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10– "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.
6) F бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
7) G бағанда Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
8) H бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
9) I бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
4 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;

5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – лицо с инвалидностью;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования.
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую;
6) в графе F указывается начисление доходов;
7) в графе G указывается корректировка, согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
8) в графе H указывается сумма корректировки в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
9) в графе I указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
11) в графе К указывается указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;

12) L бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
13) M бағанында өзге де салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
14) N бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) O бағанында есептелген кірістерден есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында есепті кезең үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бюджетке төлеуге жататын ЖТС сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
24) Х бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
4-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысынан ЖТС есептеу – 910.02-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл нысан салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептеген кірістерінің сомаларын, оның ішінде шетелдік жұмысшылар және азаматтығы жоқ адамдарға жұмыс берушіден алған кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жартыжылдық қорытындысы бойынша және Декларациясымен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде жасалады.

12) в графе L указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
13) в графе M указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
14) в графе N указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
15) в графе O указывается сумма ИПН, исчисленного с начисленных доходов;
16) в графе P указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
18) в графе R указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
19) в графе S указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
20) в графе T указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
21) в графе U указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) в графе V указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
23) в графе W указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
24) в графе Х указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению.
Глава 4. Пояснение по заполнению форма 910.02 – Исчисление ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства
Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам - иностранцам или лицам без гражданства, сумм исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам полугодия и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".

20. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан ЖТС есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті жартыжылдық табыстар есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанда шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың елдін азаматтық коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК №378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанында осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес N бағанында көрсетілген табысқа қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен жағдайда толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;

20. В разделе "Исчисление ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев или лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев или лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев или лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев или лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев или лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев или лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 21 настоящих Правил;
10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 22 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению в случае, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;

12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Әлем елдерінің жіктеуішінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес елдің коды көрсетіледі.
Баған, егер салық төлеуші мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 320 және 646-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген табыстар, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған табыстарды, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары көрсетіледі;
15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстары көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына табыстарды түзетудің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, аударылған табыстарды түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;

12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется в случае, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 320 и 646 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам или лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются доходы иностранцев или лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложения, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с доходов иностранцев или лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі;
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың табысына басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе тұлғалардың жоқ адамдардың табысына стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған жағдайда, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
25) Y бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
26) Z бағанында, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық кезеңінде төленген табыстар көрсетіледі;
27) AA бағанында бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасы;
28) AB бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
29) AC бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;

20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты;
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов;
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумму прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
24) в графе Х указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
25) в графе Y указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
26) в графе Z указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам или лицам без гражданства;
27) в графе AA указываются суммы ИПН, подлежащего уплате в бюджет с доходов иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
28) в графе AB указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
29) в графе AC указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;

30) AD бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
31) AE бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
32) АF бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
33) АG бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
5-тарау. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
21. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түсетін кірістер, сондай-ақ сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасындағы, оның шегінен тыс жердегі тауарларды өткізуден түсетін кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен кірістер;
1030 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде басқарушылық, қаржылық, консультациялық, инжинирингтік, маркетингтік, аудиторлық, заң (соттарда, төрелікте немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтар мен заңды мүдделерді қорғау бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық көрсетілетін қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін кірістер;
1040 – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16404 болып тіркелген) жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер, тізбеге енгізілген жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстардың, қызметтердің нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн кірістері, сондай-ақ Салық кодексінің 644-бабында белгiленген өзге де кірістер;
1050 – шет мемлекетте тіркелген тұлғаның мынадай:
аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткен соң бейрезидент қанағаттанбаған;
егер Салық кодексінің 644-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында өзгеше көзделмесе, аванс (алдын ала төлем) төленген күннен бастап екі жылдық кезең өткенге дейін авансты (алдын ала төлемді) төлеген тұлға таратылған кезде таратудың салықтық есептілігін ұсынған күнге бейрезидент қанағаттанбаған шарттардың бірін орындаған кезде алған аванс (алдын ала төлем) бойынша міндеттемелер түріндегі кірістері;
1060 – мыналарды:

30) графе AD указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
31) в графе AE указываются суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих перечислению за иностранцев или лиц без гражданства в ЕНПФ за каждый месяц отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
32) в графе AF указываются суммы отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании;
33) в графе AG указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению.
Глава 5. Коды видов доходов, стран и международных договоров
21. При заполнении декларации используется следующая кодировка видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 – доход от реализации товаров на территории Республики Казахстан, а также доход от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределами в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 – доход от выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан;
1030 – доход от оказания управленческих, финансовых, консультационных, инжиниринговых, маркетинговых, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан;
1040 – доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включенным в перечень, государств с льготным налогообложением, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16404), от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные статьей 644 Налогового кодекса;
1050 – доходы лица, зарегистрированного в иностранном государстве, в виде обязательств по полученному авансу (предоплате) при выполнении одного из следующих условий:
не удовлетворенных нерезидентом по истечении двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты);
не удовлетворенных нерезидентом на дату представления ликвидационной налоговой отчетности при ликвидации лица, выплатившего аванс (предоплату), до истечения двухлетнего периода со дня выплаты аванса (предоплаты), если иное не предусмотрено настоящим подпунктом;
1060 – доход от прироста стоимости при реализации:

6) Е бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
7) F бағанда есептелген табыстардан есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
8) G бағанында есептелген кірістерден есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) H бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) I бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
11) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
12) K бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
13) L бағанында аударуға жататын жұмыс берушілердің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
14) М бағанында аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
133-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі орынбасарының
міндетін атқарушы -
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 307 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрінің
2020 жылғы 20 қантардағы
№ 39 бұйрығына
134-қосымша
"Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация (920.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер салығын (бұдан әрі – БЖС), төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын (бұдан әрі – ЖТС), бірыңғай төлем, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, сондай-ақ әлеуметтік төлемдерін есептеуге арналған "Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларация" салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (920.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (920.01-ден 920.06-ке дейінгі нысандар) тұрады.

6) в графе E указывается начисление доходов;
7) в графе F указывается сумма единого платежа, исчисленного с начисленных доходов;
8) в графе G указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
9) в графе H указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
10) в графе I указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
11) в графе J указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) в графе К указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
13) в графе L указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению;
14) в графе M указывается сумма единого платежа, подлежащего перечислению.
Приложение 15
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 133 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Приложение 16
к приказу и.о. Заместителя
Премьер-Министра
- и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 307
Приложение 134 к приказу
Первого заместителя
Премьера-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 января 2020 года № 39
Правила составления налоговой отчетности
"Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00)" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности "Декларация для плательщиков единого земельного налога" (далее – декларация), предназначенной для исчисления единого земельного (далее – ЕЗН) и индивидуального подоходного налога (далее – ИПН), удерживаемого у источника выплаты, единого платежа, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, а также социальных платежей. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен кезде декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз жеткізгіште – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық нысанда – Салық кодексінің 208-бабына сәйкес толтырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті) декларацияны Салық кодексінің 204-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз және (немесе) электрондық жеткізгіштерде қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасайды, қол қояды, (электрондық цифрлық қолтаңбамен) куәландырады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз жеткізгіште – екі данада жасалады, бір данасы декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) мен қойылған қолы және мөрдің бедері (штемпелі) белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз жеткізгіште – салық төлеуші пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда – салық төлеуші мемлекеттік кірістер органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесі салық есептілігін қабылданғаны немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Аталған нысан 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
14. Қосымшаның "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімдерінде декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2-тарау. Декларацияны толтыру бойынша түсіндірме (920.00-нысан)
15. "Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:

3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки декларации не заполняются.
5. Приложения к декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. При превышении количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" – плюс, "–" – минус, "х" – умножение, "/" – деление, "=" – равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) декларации.
10. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронной форме – заполняется в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса.
11. Декларация составляется, подписывается, заверяется (электронной цифровой подписью) налогоплательщиком (налоговым агентом) на бумажном и (или) электронном носителях на казахском и (или) русском языках, в соответствии с пунктом 2 статьи 204 Налогового кодекса.
12. При представлении декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику (налоговому агенту) с отметкой фамилии, имени, отчества (при его наличии) и подписью работника органа государственных доходов, принявшего Декларацию и оттиском печати (штампа);
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации, – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов государственных доходов.
13. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года.
14. В разделах "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" декларации.
Глава 2. Пояснение по заполнению декларации (форма 920.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (бұдан әрі – ЖСН (БСН));
2) салық төлеушінің атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және шаруа немесе фермер қожалығының атауы (ол болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) бірыңғай төлем төлеуші. Егер салық төлеуші бірыңғай төлем құрамында ЖТС және осындай кірістерден әлеуметтік төлемдерді есептеу, ұстап қалу және аудару жөніндегі міндеттемелердің орындауды таңдаған жағдайда торкөз белгіленеді;
5) декларация түрі. Тиісті торкөздер Салық кодексінің 206-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. А немесе В торкөздері Салық кодексінің 206-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген декларация түрін ұсыну кезінде толтырылады;
7) Салық кодексінің 40-бабына сәйкес салық төлеушінің жекелеген санаттары.
Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын кезде белгіленеді:
А – сенімгерлік басқарушы;
В – сенімгерлік басқарушының құрылтайшысы;
8) "Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны.
16. "Бірыңғай жер салығын есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.001 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін акцизделетін тауарларды өндіру, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, салықтық кезеңде ауыл шаруашылығы өнімін, өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу өнімдерін өткізуден алынған кіріс көрсетіледі;
2) 920.00.002 жолында жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша салық кезеңі үшін Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес кіріс мөлшеріне түзетулер көрсетіледі. Бұрын танылған кіріс сомасы шегінде есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін үлғайту немесе есепті салықтық кезеңінің кіріс мөлшерін азайту түзету деп танылады;

1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный) номер (далее – ИИН (БИН)) налогоплательщика;
2) наименование налогоплательщика – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и наименование крестьянского или фермерского хозяйства (при его наличии).
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами);
4) плательщик единого платежа. Ячейка отмечается в случае, если налогоплательщик выбрал исполнение обязательств по исчислению, удержанию и перечислению ИПН и социальных платежей с таких доходов в составе единого платежа;
5) вид декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 206 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются при представлении вида декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 206 Налогового кодекса;
7) отдельные категории налогоплательщика в соответствии со статьей 40 Налогового кодекса.
Ячейки отмечаются если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В:
А – доверительный управляющий;
В – учредитель доверительного управления;
8) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Исчисление единого земельного налога":
1) в строке 920.00.001 указывается доход от реализации сельскохозяйственной продукции, продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного производства, за исключением деятельности по производству, переработке и реализации подакцизных товаров за налоговый период по месту нахождения земельных участков;
2) в строке 920.00.002 указывается сумма корректировки размера дохода в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за налоговый период по месту нахождения земельных участков. Корректировкой признается увеличение размера дохода отчетного налогового периода или уменьшение размера дохода отчетного налогового периода в пределах суммы ранее признанного дохода;

3) 920.00.003 жолында жер учаскелерінің орналасқан орны бойынша 920.00.001 және 920.00.002 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін түзетулерден кейінгі кіріс көрсетіледі.
920.00.003 А жолында түзетулерден кейін, салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап1 қазанына дейін алынған кірістер көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолында 920.01 нысанының D бағанының 00001 жолында көрсетілген жер учаскелерінің барлық алаңдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскелерінің жалпы алаңы гектармен көрсетіледі;
5) 920.00.005 жолында 920.00.003 х 0,5% формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша есептелген БЖС жалпы сомасы көрсетіледі, мұнда 0,5 % – БЖС мөлшерлемесі;
6) 920.00.006 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып есептелген және 920.00.003 А х 0,5% формуласы бойынша айқындалатын ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі, мұнда 0,5 % – БЖС мөлшерлемесі;
920.00.006 В жолында салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін Салық кодексінің 703-бабы 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, есептелген жә не 920.00.005 – 920.00.006 А формуласы бойынша айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмейтін жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төлеуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі;
7) 920.00.007 жолында салық кезеңінің әрбір айындағы қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.
Қызметкерлердің бір айдағы орташа тізімдік саны айдың әрбір күнтізбелік күніндегі қызметкерлер санын қосу, яғни мереке (жұмыс істемейтін) және демалыс күндерін қоса алғанда, 1-нен 30-на немесе 31-не дейін (ақпан үшін – 28-нен немесе 29-на дейін) және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
Қызметкерлердің бір жылдағы орташа тізімдік саны есепті жылдың барлық айларындағы қызметкерлердің орташа тізімдік санын қосу және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен айқындалады.
Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5-тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды.
17. "Шаруашылық басшысы мен кәмелетке толғандарды қоса алғанда, оның мүшелері үшін әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдары "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес салық кезеңінің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің сомасын көрсетуге арналған.

3) в строке 920.00.003 указывается доход после корректировки за налоговый период по месту нахождения земельных участков, определяемый как сумма строк 920.00.001 и 920.00.002.
В строке 920.00.003 А указывается доход после корректировки, полученный с 1 января до 1 октября налогового периода;
4) в строке 920.00.004 указывается общая площадь земельных участков в гектарах, определяемая как сумма всех площадей земельных участков, указанных в строке 00001 графы D формы 920.01;
5) в строке 920.00.005 указывается общая сумма исчисленного ЕЗН по месту нахождения земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая по формуле 920.00.003 х 0,5 %, где 0,5 % – ставка ЕЗН;
6) в строке 920.00.006 А указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, определяемая по формуле 920.00.003 А х 0,5 % где 0,5 % – ставка ЕЗН.
В строке 920.00.006 В указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая по формуле 920.00.005 – 920.00.006А;
7) в строке 920.00.007 указывается среднесписочная численность работников за каждый месяц налогового периода.
Среднесписочная численность работников за месяц исчисляется путем суммирования численности работников за каждый календарный день месяца, то есть с 1 по 30 или 31 число (для февраля – по 28 или 29 число), включая праздничные (нерабочие) и выходные дни, и деления полученной суммы на число календарных дней месяца.
Среднесписочная численность работников за год определяется путем суммирования среднесписочной численности работников за все месяцы отчетного года и деления полученной суммы на 12.
Если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит.
17. В разделе "Исчисление социальных платежей за главу и членов хозяйства, включая совершеннолетних":
1) строки 920.00.008 I – 920.00.008 XII предназначены для отражения сумм доходов главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании) исчисляются социальные отчисления за каждый месяц налогового периода.

920.00.008 XIII жолы салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.008 I – 920.00.008 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын, әлеуметтік аударымдар есептелетін шаруашылық басшысы мен мүшелері кірістерінің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 920.00.009 I – 920.00.009 XII жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын, шаруашылық басшысы мен мүшелеріне әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.009 I – 920.00.009 XII жолдардың көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелеріне әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.010 I – 920.00.010 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) сәйкес міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген кірістердің сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда есептелген, салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.010 I – 920.00.010 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелеріне есептелген кірістердің қорытынды сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.011 I – 920.00.011 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.011 I – 920.00.011 XII көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.012 I – 920.00.012 XII жолдары салықтық кезеннің әрбір айы үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.012 I – 920.00.012 XII көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелерінің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі;

Строка 920.00.008 XIII предназначена для отражения итоговой суммы доходов главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемая суммированием показателей строк 920.00.008 I – 920.00.008 XII за все месяцы налогового периода;
2) строки 920.00.009 I – 920.00.009 XII предназначены для отражения сумм социальных отчислений за главу и членов хозяйства, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма социальных отчислений за главу и членов хозяйства в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.009 I - 920.00.009 XII за все месяцы налогового периода;
3) строки 920.00.010 I – 920.00.010 XII предназначены для отражения сумм доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя в соответствии Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении) за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы и обязательные пенсионные взносы работодателя в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.010 I – 920.00.010 XII за все месяцы налогового периода;
4) строки 920.00.011 I – 920.00.011 XII предназначены для отражения сумм обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.011 I – 920.00.011 XII за все месяцы налогового периода;
5) строки 920.00.012 I – 920.00.012 XII предназначены для отражения сумм обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.012 I – 920.00.012 XII за все месяцы налогового периода;

6) 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдары шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңы) сәйкес әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын салық кезеңінің әрбір айы үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
"Жылына барлығы" деген жолда салық кезеңінің барлық айлары үшін 920.00.013 I – 920.00.013 XII жолдарының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
18. "Жеке тұлғалардың есептелген кірістер" бөлімінде:
1) 920.00.014 I – 920.00.014 XII жолдарында есепті кезеннің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға, оның ішінде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға салық агентінің есептеген кірістердің сомалары көрсетіледі.
920.00.014 XIII "Жылына барлығы" деген жол 920.00.014 I – 920.00.014 XII жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін кірістердің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
920.00.014 XIII жолы, оның ішінде 920.00.014 А және 920.00.014 Е жолдарының сомасын қамтиды;
2) 920.00.014 А жолында есепті кезең үшін қызметкерлерге есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.014 В жолында есепті кезең үшін дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.014 С жолында есепті кезең үшін ұтыс түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.014 D жолында есепті кезең үшін сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.014 Е жолында есепті кезең үшін мәні қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша есептелген кірістер сомасы көрсетіледі.
19. "Қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 ХII дейінгі жолдарында бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданатылатын жұмыскерлер кірістерінін сомасы көрсетіледі.
910.00.015 ХIII жолы 910.00.015 I жолынан бастап 910.00.015 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бірыңғай төлемді есептеу үшін қолданылатын жұмыскерлер кірістерінін жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
2) 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 ХII дейінгі жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін аударуға жататын бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі.
910.00.016 ХIII жолы 910.00.016 I жолынан бастап 910.00.016 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын аударылуға жататын бірыңғай жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

6) строки 920.00.013 I – 920.00.013 XII предназначены для отражения сумм взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об обязательном социальном медицинском страховании) за каждый месяц налогового периода.
Итоговая сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование за главу и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в фонд социального медицинского страхования в строке "Итого за год", определяемая суммированием показателей строк 920.00.013 I – 920.00.013 XII за все месяцы налогового периода.
18. В разделе "Начисленные доходы физических лиц":
1) в строках 920.00.014 I – 920.00.014 XII указываются суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам, в том числе иностранцам или лицам без гражданства, за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.014 XIII "Итого за год" предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный период, определяемой как сумма строк 920.00.014 I – 920.00.014 XII.
Строка 920.00.014 XIII включает, в том числе, сумму строк 920.00.014 А и 920.00.014 Е;
2) в строке 920.00.014 А указывается сумма доходов, начисленных работникам за отчетный период;
3) в строке 920.00.014 В указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов за отчетный период;
4) в строке 920.00.014 С указывается сумма начисленных доходов в виде выигрышей за отчетный период;
5) в строке 920.00.014 D указывается сумма начисленных доходов в виде вознаграждения за отчетный период;
6) в строке 920.00.014 Е указывается сумма начисленных доходов по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является оказание услуг, выполнение работ за отчетный период.
19. В разделе "Исчисление единого платежа с доходов работников":
1) в строках с 920.00.015 I по 920.00.015 ХII указывается сумма доходов работников, применяемых для исчисления единого платежа.
Строка 920.00.015 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы дохода работников, применяемых для исчисления единого платежа, определяемая как сумма строк с 920.00.015 I по 920.00.015 ХII;
2) в строках с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII указывается сумма единого платежа, подлежащая перечислению за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.016 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы единого платежа, подлежащая перечислению, определяемая как сумма строк с 920.00.016 I по 920.00.016 ХII;

20. "Жеке тұлғалардың жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдерін есептеу" деген бөлімде:
1) 920.00.017 I - 920.00.017 ХII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтарының кірісінен есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
920.00.017 ХIII жолы 920.00.017 I – 920.00.017 ХII жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған Қазақстан Республикасы азаматтарының кірісінен есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 920.00.018 I – 920.00.018 XII жолдарында есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісінен есепке жатқызылған және бюджетке аударуға жататын ЖТС сомасы көрсетіледі.
920.00.018 ХIII жолы 920.00.018 I – 920.00.018 XII жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға арналған шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісінен есепке жатқызылған ЖТС жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
3) 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айы үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.019 XIII жолы 920.00.019 I жолынан бастап 920.00.019 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға әлеуметтік аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
4) 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.020 XIII жолы 920.00.020 I жолынан бастап 920.00.020 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
5) 920.00.021 I жолынан бастап 920.00.021 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына арналған жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.021 XIII жолы 920.00.021 I жолынан бастап 920.00.021 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;
6) 920.00.022 I жолынан бастап 920.00.022 XII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.022 XIII жолы 920.00.022 I жолынан бастап 920.00.022 XII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған;

20. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей физических лиц":
1) в строках с 920.00.017 I по 920.00.017 ХII указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.017 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан за год, определяемая как сумма строк с 920.00.017 I по 920.00.017 ХII;
2) в строках с 920.00.018 I по 920.00.018 XII указывается сумма ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.018 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за год, определяемая как сумма строк с 920.00.018 I по 920.00.018 XII;
3) в строках с 920.00.019 I по 920.00.019 XII указывается сумма социальных отчислений за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.019 ХIII предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за год, определяемая как сумма строк с 920.00.019 I по 920.00.019 ХII;
4) в строках с 920.00.020 I по 920.00.020 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.020 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.020 I по 920.00.020 XII;
5) в строках с 920.00.021 I по 920.00.021 XII указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в единый накопительный пенсионный фонд за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.021 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов работодателя за год, определяемая как сумма строк с 920.00.021 I по 920.00.021 XII;
6) в строках с 920.00.022 I по 920.00.022 XII указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов за каждый месяц отчетного периода.
Строка 920.00.022 XIII предназначена для отражения итоговой суммы обязательных профессиональных пенсионных взносов за год, определяемая как сумма строк с 920.00.022 I по 920.00.022 XII;

7) 920.00.023 I жолынан бастап 920.00.023 ХII дейінгі жолдарда есепті кезеңнің әрбір айына Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес жұмысшыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының және аударымдарының сомасы көрсетіледі.
920.00.023 XIII жолы 920.00.023 I жолынан бастап 920.00.023 ХII дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бір жылға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналары мен аударымдарының жиынтық сомасын көрсету үшін арналған.
21. "Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі" деген бөлімде:
1) "Салық төлеушінің (басшысының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі. Егер декларацияны жеке тұлға табыс еткен жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) декларацияның тапсырылған күні – декларацияның мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні;
3) жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)" деген жолда декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
6) декларацияның қабылданған күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес декларация табыс етілген күн;
7) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы берген декларацияның тіркеу нөмірі;
8) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын декларацияны қағаз жеткізгіште қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
3-тарау. Жер учаскелер бойынша мәліметтер – 920.01-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
22. 920.01 нысаны:
жеке меншік, алғашқы жер пайдалану, оның ішінде жалға берілген жер учаскесі бойынша құқығындағы;
қайталама жер пайдалану құқығындағы әрбір жер учаскесі бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері (иелік ету кезеңдері; жер учаскелеріне сәйкестендіру құжаттары және тағы сол сияқты) бар жер учаскелері болған кезде әрбір жер учаскесі бойынша 920.01 нысаны бойынша қосымшаның бөлек жолы толтырылады.

7) в строках с 920.00.023 I по 920.00.023 XII указывается сумма взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за каждый месяц отчетного периода в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании.
Строка 920.00.023 XIII предназначена для отражения итоговой суммы взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование за физических лиц за год, определяемая как сумма строк с 920.00.023 I по 920.00.023 XII.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи декларации – дата представления декларации в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов по месту нахождения земельных участков;
4) код органа государственных доходов по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
6) дата приема декларации – дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа – регистрационный номер декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
8) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 5), 6), 7) и 8) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим декларацию на бумажном носителе.
Глава 3. Пояснение по заполнению формы 920.01 – Сведения по земельным участкам
22. Форма 920.01 предназначена для отражения информации по каждому земельному участку:
имеющемуся на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющемуся на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения, идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельная строка приложения по форме 920.01.

23. Бұл нысанда Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері жер салығын және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер болып табылмайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Әртүрлі аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумақтарында орналасқан жер учаскелері болған кезде, осындай әрбір аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ бойынша 920.01-нысан жеке толтырылады.
24. "Бірыңғай жер салығын төлеушілердің жер учаскелері бойынша мәліметтер" деген бөлімде мынадай деректер:
1) 1-жолда жер учаскесінің орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) көрсетіледі;
2) 2-жолдың А бағанында жолдың реттік нөмірі;
3) 2-жолдың B бағанында осы нысанның тиісті жолы толтырылатын жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
4) 2-жолдың С бағанында қайталама жер пайдалану құқығындағы жер учаскелері бойынша торкөз белгіленеді;
5) 2-жолдың D бағанында осы жер учаскесінің алаңы, гектармен көрсетіледі.
25. "Көрсеткіштер" деген бөлімде:
1) 920.01.001 жолында барлық жер учаскелерінің осы нысанның D бағанының 0001 жолында көрсетілген осындай жер учаскелерінің жалпы алаңының 920.00-нысанның 920.00.004 жолында көрсетілген барлық жер учаскелерінің (салық төлеушіде жеке меншік, бастапқы жер пайдалану құқығында, оның ішінде жалға берілген жер учаскелері бойынша, сондай-ақ салық төлеушіде қайталама жер пайдалану құқығындағы бар) жалпы алаңына арақатынасы ретінде айқындалатын осы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің аумағында орналасқан аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі аппаратының БИН бойынша жалпы алаңының үлес салмағы көрсетіледі.
Мысалы,
"А" кентінің аумағындағы жер учаскелерінің ауданы – 3000 гектар, "В" ауылының аумағындағы жер учаскелерінің ауданы – 2000 гектар, барлық жер учаскелерінің жалпы ауданы – 5000 гектар. "А" кенті бойынша үлес салмағы (3000х100%)/5000=60% құрайды, "В" ауылы бойынша үлес салмағы (2000х100%)/5000=40 құрайды%;
2) 920.01.002 жолында 920.00.005 жолының және 920.01.001 жолының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін шаруа немесе фермер қожалығында бар жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша есептелген БЖС сомасы көрсетіледі;

23. В данной форме указываются сведения по земельным участкам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками.
При наличии земельных участков, находящихся на территориях различных городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, форма 920.01 по каждому такому городу районного значения, поселку, селу, сельскому округу заполняется отдельно.
24. В разделе "Сведения по земельным участкам плательщиков единого земельного налога" указываются следующие данные:
1) в строке 1 бизнес-идентификационный номер (БИН) аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа по месту нахождения земельного участка;
2) в графе А строки 2 порядковый номер строки;
3) в графе B строки 2 кадастровый номер земельного участка, по которому заполняется соответствующая строка данной формы;
4) в графе C строки 2 отмечается ячейка по земельным участкам, имеющимся на праве вторичного землепользования;
5) в графе D строки 2 площадь данного земельного участка в гектарах.
25. В разделе "Показатели":
1) в строке 920.01.001 указывается удельный вес общей площади всех земельных участков, находящихся на территории данного города районного значения, поселка, села, сельского округа по БИНу аппарата акима города районного значения, поселка, села, сельского округа, который определяется как соотношение общей площади таких земельных участков, указанной в строке 0001 графы D данной формы, к общей площади всех земельных участков (имеющихся у налогоплательщика на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду, а также имеющихся у налогоплательщика на праве вторичного землепользования) указанной в строке 920.00.004 формы 920.00.
К примеру,
площадь земельных участков, находящихся на территории поселка "А" – 3000 гектара, площадь земельных участков, находящихся на территории села "В" – 2000 гектара, всего общая площадь всех земельных участков – 5000 гектаров. Удельный вес по поселку "А" составит (3000х100%)/5000=60%, удельный вес по селу "В" составит (2000х100%)/5000=40%;
2) в строке 920.01.002 указывается сумма исчисленного ЕЗН по месту нахождения земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как произведение строки 920.00.005 и строки 920.01.001;

3) 920.01.003 жолында Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес түзету ескеріле отырып, салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген және 920.00-нысанының 920.00.006 А жолының және 920.01.001 жолының туындысы ретінде айқындалатын, ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде, жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын БЖС-ның сомасы көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында Салық кодексінің 703-бабының 6-тармағына сәйкес түзетуді ескере отырып, салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең үшін есептелген және 920.01.002 жолының және 920.01.003 жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде жер учаскелерінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын БЖС сомасы көрсетіледі.
4-тарау. Жеке тұлғаларының кірістері бойынша салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу - 920.02 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
26. Бұл нысан шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, төлем көзіне салынатын жеке тұлғалардың кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеуге арналған.
27. "Салық төлеуші (салық агенті, агент немесе әлеуметтік төлемді төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің ЖСН (БСН).
28. "Жеке тұлғаның кірісінен салықтарды және әлеуметтік төлемдерді есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында есепті кезеңде кірістер есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанында жеке тұлғалардың ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның мәртебесі:
1 – жұмыскердің кірісін (еңбек шарты/келісімшарт бойынша), оның ішінде заттай және материалдық пайда, борышты кешіру, сондай-ақ өтеусіз алынған мүлік түрінде алған жеке тұлға;
2 – нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, оның ішінде борышты кешіру түріндегі азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алған жеке тұлға;
3 – ұтыс түрінде кіріс алған жеке тұлға;
4 – зейнетақы төлемдері түрінде кіріс алған жеке тұлға;
5 – репо операциялары бойынша сыйақы түрінде кіріс алған жеке тұлға;
6 – репо операциялары бойынша сыйақыны қоспағанда, сыйақылар түрінде кірістер алған жеке тұлға;
7 – дивидендтер түрінде кіріс алған жеке тұлға;
8 – стипендия түрінде кіріс алған жеке тұлға;
9 – жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша кіріс алған жеке тұлға;
10 – жеке қосалқы шаруашылықтан кіріс алған жеке тұлға;
11 – жоғарыда көрсетілгендерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынатын өзге де кірістер алған жеке тұлға көрсетіледі.
Егер жеке тұлғада кірістердің бірнеше түрі түрінде төлемдер жүргізілген кезде, аталған кірістердің әрқайсысы жеке жолмен толтырылуға жатады;

3) в строке 920.01.003 указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода, определяемая как произведение строки 920.00.006 А формы 920.00 и строки 920.01.001;
4) в строке 920.01.004 указывается сумма исчисленного ЕЗН с учетом корректировки, в соответствии с пунктом 6 статьи 703 Налогового кодекса, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом, определяемая как разница строки 920.01.002 и строки 920.01.003.
Глава 4. Пояснение по заполнению формы 920.02 – Исчисление налогов и социальных платежей с доходов физических лиц
26. Данная форма предназначена для исчисления налога и социальных платежей с доходов физических лиц, облагаемых у источника выплаты, за исключением иностранцев или лиц без гражданства.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте, агенте или плательщике социальных платежей)" – ИИН (БИН) налогоплательщика.
28. В разделе "Исчисление налога и социальных платежей с доходов физических лиц":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН физических лиц;
4) в графе D указывается статус физического лица:
1 – физическое лицо, получившее доход работника (по трудовому договору/контракту), в том числе в виде натуральной и материальной выгоды, прощения долга, а также безвозмездно полученного имущества;
2 – физическое лицо, получившее доходы по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, в том числе в виде прощения долга;
3 – физическое лицо, получившее доход в виде выигрыша;
4 – физическое лицо, получившее доходы в виде пенсионных выплат;
5 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждения по операциям репо;
6 – физическое лицо, получившее доходы в виде вознаграждений, за исключением вознаграждения по операциям репо;
7 – физическое лицо, получившее доходы в виде дивидендов;
8 – физическое лицо, получившее доходы в виде стипендий;
9 – физическое лицо, получившее доходы по договорам накопительного страхования;
10 – физическое лицо, получившее доходы от личного подсобного хозяйства;
11 – физическое лицо, получившее иные доходы, облагаемые у источника выплаты, за исключением указанных выше.
Если у физического лица произведены выплаты в виде нескольких видов доходов, каждый из перечисленных доходов подлежит заполнению отдельной строкой;

5) Е бағанында жеке тұлғаның санаты:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын адам;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам" деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана;
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар көрсетіледі.
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған кезде, санаттар үтір арқылы көрсетіледі;
6) F бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
8) H бағанында Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына сәйкес түзету сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
9) I бағанында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес есептелген кірістерден есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;

5) в графе E указывается категория физического лица:
1 – пенсионер;
2 – лицо с инвалидностью;
3 – лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 – родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 – усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 – приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 – дети;
8 – лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 – лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 – многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 – лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования.
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую;
6) в графе F указывается начисленные физическим лицам доходы;
7) в графе G указывается корректировка, согласно пункту 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
8) в графе H указывается сумма корректировки в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
9) в графе I указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с начисленных доходов в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении;
10) в графе J указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
11) в графе К указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;

3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
12) L бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
13) M бағанында өзге де салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
14) N бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер жеке тұлғаның кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
15) O бағанында есептелген кірістерден есептелген ЖТС-ның сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында есепті кезең үшін жеке тұлғалардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында жеке тұлғаларға төленген кірістер сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында бюджетке төлеуге жататын ЖТС-ның сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында төленуге жататын міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңға сәйкес төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың сомасы көрсетіледі;
24) Х бағанында аударуға жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
5-тарау. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу – 920.03 нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
12) в графе L указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
13) в графе M указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
14) в графе N указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу физического лица применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
15) в графе O указывается сумма ИПН, исчисленного с начисленных доходов;
16) в графе P указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам физических лиц за отчетный период;
17) в графе Q указывается сумма выплаченных физическим лицам доходов;
18) в графе R указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
19) в графе S указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
20) в графе T указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;
21) в графе U указывается сумма социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
22) в графе V указывается сумма обязательных профессиональных пенсионных взносов, подлежащих уплате;
23) в графе W указывается сумма отчислений на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом об обязательном социальном медицинском страховании, подлежащих уплате;
24) в графе Х указывается сумма обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих перечислению.
Глава 5. Пояснение по заполнению формы 920.03 – Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев или лиц без гражданства

29. Бұл нысан салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға-жұмысшыларға есептеген кірістерінің сомаларын, салық агенті шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептеген ЖТС сомаларын көрсетуге арналған.
Нысан жылдың қорытындысы бойынша жасалады және Декларациямен бірге сондай-ақ "Тарату" декларациясы түрінің 4-торкөзіне белгі қоюмен декларацияны ұсыну кезінде ұсынылады.
30. "Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен жеке табыс салығын есептеу" деген бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында есепті кезеңде кірістер есептелген, төленген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың ЖСН-і көрсетіледі;
4) D бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық елінің коды көрсетіледі. Елдің коды Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК № 378 шешімі) бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы:, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі (KZ – Қазақстан Республикасынан басқа);
5) E бағанында "1" – резидент, "2" – бейрезидент резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік елінің коды көрсетіледі. Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген, "Әлем елдерінің жіктеуіші" деген 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі. Мысалы: KZ – Қазақстан Республикасы, DE – Германия Федеративтік Республикасы, GB – Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия құрама корольдігі;
7) G бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Аталған баған шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) H бағанында шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түріні нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Декларацияны толтырған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтиярхаты;
05 – басқа да кұжаттар.
9) I бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға төленетін кіріс түрінің коды көрсетіледі;

29. Данная форма предназначена для отражения сумм доходов, начисленных налоговым агентом работникам – иностранцам или лицам без гражданства, сумм, исчисленных налоговым агентом сумм ИПН с доходов иностранцев или лиц без гражданства.
Форма составляется по итогам года и представляется вместе с декларацией, а также при представлении декларации с отметкой в ячейке 4 вида декларации "Ликвидационная".
30. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев или лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе B указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранцев или лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указываются ИИН иностранцев или лиц без гражданства;
4) в графе D указывается код страны гражданства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (далее – решение КТС № 378). Например, DE–Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (кроме KZ – Республика Казахстан);
5) в графе E указывается признак резидентства "1" – резидент, "2" – нерезидент;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев или лиц без гражданства. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденном решением КТС № 378. Например, KZ – Республика Казахстан, DE – Федеративная Республика Германия, GB – Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии;
7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев или лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев или лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе H указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев или лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи данного документа.
При заполнении декларации используется следующая кодировка видов документов, удостоверяющих личность иностранцев или лиц без гражданства:
01 – паспорт иностранного гражданина;
02 – удостоверение личности иностранного гражданина;
03 – паспорт моряка;
04 – вид на жительство;
05 – другие документы;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 31 настоящих Правил;

10) J бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі, осыған сәйкес N бағанында көрсетілген кіріске қатысты, Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекшеленетін салық салу тәртібі қарастырылған.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
11) K бағанында егер салық агенті J бағанында халықаралық шарт түрінің кодын 23 "Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар)" деп көрсеткен кезде толтырылуға жататын халықаралық шарттың атауы көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
12) L бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі.
Елдің коды КОК № 378 шешімінде белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі.
Баған, егер салық агенті мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарттың ережелерін қолданған кезде толтырылады;
13) M бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 646 және 320-баптарында белгіленген төлем көзінен ұсталатын табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі;
14) N бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдарға есептелген кірістер, оның ішінде материалдық пайда түрінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алынған кірістерді, оның ішінде Салық кодексінің 341 және 654-баптарында көрсетілген кірістерді қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған кірістері көрсетіледі;
15) O бағанында шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағына және 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кірістері көрсетіледі:
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, түзетудің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
16) P бағанында Салық кодексінің 341-бабына 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;
17) Q бағанында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне кірістерді түзетудің бірнеше түрі қолданылған кезде, аударылған кірістерді түзетулердің әрқайсысы бойынша сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда түзетулердің жалпы сомасы толтырылады;

10) в графе J указывается код вида международного договора согласно пункту 32 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении доходов, указанных в графе N, предусмотрен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
11) в графе K указывается наименование международного договора, подлежащей заполнению, если налоговый агент указал в графе J код вида международного договора 23 "Иные международные договоры (соглашения, конвенции)".
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
12) в графе L указывается код страны, с которой заключен международный договор.
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в решении КТС № 378.
Графа заполняется, если налоговый агент применяет положения межгосударственного или межправительственного договора;
13) в графе M указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьями 646 и 320 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются начисленные доходы иностранцам или лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статьях 341 и 654 Налогового кодекса;
15) в графе O указываются доходы иностранцев или лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии пунктом 1 статьи 341 и 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, каждый вид корректировки подлежит заполнению отдельной строкой;
16) в графе P указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии с пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;
17) в графе Q указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, в соответствии со статьи 654 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов корректировки доходов, сумма в разрезе каждой из перечисленных корректировок доходов подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма корректировок;

18) R бағанында Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңға сәйкес шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептелген және Салық кодексінің 342-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында есептелген кірістерден есептелген міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында стандартты салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен бір жалақы мөлшері;
2 – Салық кодексінің 346-бабы тармағының 2) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері;
3 – Салық кодексінің 346-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес күнтізбелік жыл үшін айлық есептік көрсеткіштің 882 еселенген мөлшері.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
21) U бағанында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда стандартты салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
22) V бағанында басқа да салық шегерімдері көрсетіледі:
1 – ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі;
2 – медицинаға арналған салықтық шегерім;
3 – сыйақылар бойынша салық шегерімі.
Егер Қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірісіне басқа да салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, салық шегерімінің әрбір түрі жеке жолмен толтырылуға жатады;
23) W бағанында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі.
Егер қосымша қағаз жеткізгіште толтырылған және егер шетелдіктердің немесе тұлғалардың жоқ адамдардың кірісіне стандартты салық шегерімдерінің бірнеше түрі қолданылған кезде, әрбір салық шегерімі бөлінісіндегі сома жеке жолмен толтырылуға жатады. Бірінші жолда басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасы толтырылады;
24) X бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың кірістерінен есептелген ЖТС-ның сомалары көрсетіледі;
25) Y бағанында есепті кезеңінде үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамдардың есептелген, бірақ төленбеген кірістері бойынша берешек сомасы көрсетіледі;

18) в графе R указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленные с начисленных доходов иностранцев или лиц без гражданства, в соответствии с Законом о пенсионном обеспечении и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 342 Налогового кодекса;
19) в графе S указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, исчисленных с начисленных доходов;
20) в графе T указываются стандартные налоговые вычеты:
1 – один минимальный размер заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
2 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса;
3 – 882-кратный размер месячного расчетного показателя за календарный год в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 346 Налогового кодекса.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства, применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
21) в графе U указывается сумма стандартных налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма стандартных налоговых вычетов;
22) в графе V указываются прочие налоговые вычеты:
1 – налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
2 – налоговый вычет на медицину;
3 – налоговый вычет по вознаграждениям.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов прочих налоговых вычетов, каждый вид налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой;
23) в графе W указывается сумма прочих налоговых вычетов.
Если Приложение заполняется на бумажном носителе, и если к доходу иностранца или лица без гражданства применено несколько видов стандартных налоговых вычетов, сумма в разрезе каждого налогового вычета подлежит заполнению отдельной строкой. В первой строке заполняется общая сумма прочих налоговых вычетов;
24) в графе Х указываются суммы ИПН, исчисленного с доходов иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;
25) в графе Y указывается сумма задолженности по начисленным, но невыплаченным доходам иностранцев или лиц без гражданства за отчетный период;

3) С бағанында көлік құралдарының шығарған жылы көрсетіледі;
4) D бағанында көлік құралдарының жүк көтергіштігі көрсетіледі;
5) E бағанында көлік құралдары двигателінің көлемі көрсетіледі;
6) F бағанында босатуға жататын көлік құралдарына салық сомасы көрсетіледі.
34. "Мүлік салығы салынбайтын мүлік бойынша мәліметтер" деген бөлімде Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері мүлік салығының төлеушілер болып табылмайтын мүлік бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында объект атауы;
3) С бағанында кадастрлік нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық салу объектісінің құны көрсетіледі;
5) E бағанында босатуға жататын мүлік салық сомасы көрсетіледі.
35. "Жер салығы және (немесе) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы салынбайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер" Салық кодексінің 705-бабы 1-тармағына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығының басшысы және (немесе) мүшелері жер салығын және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер болып табылмайтын жер учаскелері бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында жер учаскелерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
3) С бағанында cалықтың орташа мөлшерлемесі көрсетіледі;
4) D бағанында салық немесе төлемақы белгісі көрсетіледі, онда:
1 – жер салығы;
2 – жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) E бағанында босатуға жататын жер салығы және (немесе) жер учаскелерiн пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
8-тарау. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы – 920.05-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
36. 920.05-нысан салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
37. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде:
1) 3-жолдың А және В торкөздері арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде толтырылады;
2) 4-жолда арнайы су пайдалану түрі көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнайы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;

3) в графе C строки указывается год выпуска транспортных средств;
4) в графе D строки указывается грузоподъемность транспортных средств;
5) в графе E строки указывается объем двигателя транспортных средств;
6) в графе F строки указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая освобождению.
34. В разделе "Сведения об имуществе, не подлежащему обложению налогом на имущество" указываются сведения об имуществе, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками налога на имущество:
1) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
2) в графе B строки указывается наименование объекта;
3) в графе C строки указывается кадастровый номер имущества;
4) в графе D строки указывается стоимость налогооблагаемого объекта;
5) в графе E строки указывается сумма налога на имущество, подлежащая освобождению.
35. В разделе "Сведения о земельном участке, не подлежащему обложению земельным налогом и (или) платой за пользование земельными участками", указываются сведения по земельным участкам, по которым в соответствии с пунктом 1 статьи 705 Налогового кодекса глава и (или) члены крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками:
1) в графе А строки указывается порядковый номер строки;
2) в графе B строки указывается общая площадь земельного участка в гектарах;
3) в графе C строки указывается средняя ставка налога;
4) в графе D строки указывается признак, где:
1 – земельный налог;
2 – плата за пользование земельными участками;
5) в графе E строки указывается сумма земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками, подлежащих освобождению.
Глава 8. Пояснение по заполнению формы 920.05 – Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников
36. Форма 920.05 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
37. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ячейки А и В строки 3 заполняются при наличии разрешительного документа на специальное водопользование;
2) в строке 4 указывается вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;

3) 5-жолда рұқсат құжатында көрсетілген арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі.
4) 6-жолда су пайдаланудың өлшем бірліктері көрсетіледі.
"Арнайы су пайдалану түрі" деген жолда көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
38. "Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер" деген бөлімде 6-жолда көрсетілген су пайдаланудың өлшем бірлігінде толтырылады.
1) 920.05.001 жолында белгіленген су пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.05.002 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.05.003 жолында салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
39. "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер" деген бөлімде:
1) 920.05.004 жолында Салық кодексінің 569-бабының бірінші бөлігіне сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді органы белгілеген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
2) 920.05.005 жолында Салық кодексінің 569-бабының екінші бөлігіне сәйкес белгіленген төлемақы мөлшерлемесі (920.05.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
40. "Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу" деген бөлімде:
1) 920.05.006 жолында 920.05.002 және 920.05.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 920.05.007 жолында 920.05.003 және 920.05.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 920.05.008 жолында белгіленген лимит шегінде (920.05.006) және белгіленген лимиттен жоғары (920.05.007) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.05.008 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есетелген төлемақы сомасы көрсетіледі.

3) в строке 5 указывается код органа государственных доходов по месту осуществления специального водопользования, указанному в разрешительном документе;
4) в строке 6 указываются единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
38. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 6:
1) в строке 920.05.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.05.002 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.05.003 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период.
39. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.05.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с частью первой статьи 569 Налогового кодекса;
2) в строке 920.05.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.05.004) в соответствии с частью второй статьи 569 Налогового кодекса.
40. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 920.05.006 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.05.002 и 920.05.004;
2) в строке 920.05.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.05.003 и 920.05.005;
3) в строке 920.05.008 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.05.006) и сверх установленного лимита (920.05.007).
В строке 920.05.008 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода.

920.05.008 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмей бюджетке төлеуге жататын салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезеңі үшін есептелген төлемақы сомасы көрсетіледі.
9-тарау. Қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеу - 920.06 нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Бұл нысан бірыңғай төлемді есептеуге арналған.
41. "Салық төлеуші (бірыңғай төлем төлеуші) туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде – салық төлеушінің
ЖСН (БСН).
42. "Қызметкерлердің кірістерінен бірыңғай төлемді есептеу" бөлімде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанында есепті кезеңде кірістер есептелген жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (ол болған кезде) көрсетіледі;
3) C бағанында жеке тұлғаның ЖСН көрсетіледі;
4) D бағанында жеке тұлғаның санаты көрсетіледі:
1 – зейнеткер;
2 – мүгедектігі бар адам;
3 – Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адам және/немесе басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері болып табылатын;
4 – он сегіз жасқа толмаған мүгедек баланың немесе "бала кезінен мүгедектігі бар адам"деген себеппен мүгедектігі бар адам деп танылған адамның ата-анасы, қорғаншысы, қамқоршысы;
5 – он сегіз жасқа толмаған баланы асырап алушы;
6 – жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алушы отбасына қабылдаған асырап алушы ата-ана.
7 – балалар;
8 – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;
9 – қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде (қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерді қоспағанда) сот үкімі бойынша жазасын өтеп жатқан адамдар;
10 – "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналар;
11 – орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысанында білім алып жатқан адамдар;
Егер жеке тұлғаның бірнеше санаты болған жағдайда, санаттар үтір арқылы көрсетіледі.
5) E бағанында жеке тұлғаларға есептелген кірістер көрсетіледі;
6) F бағанында есептелген кірістерден есептелген бірыңғай төлем сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында есептелген кірістерден есептелген ЖТС-ның сомасы көрсетіледі;
8) H бағанында аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында аударылуға жататын AC бағанында аударылуға жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарының сомасы көрсетіледі;
жарналарының сомасы көрсетіледі;

В строке 920.05.008 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
Глава 9. Пояснение по заполнению формы 920.06 - Исчисление единого платежа с доходов работников
Данная форма предназначена для исчисления единого платежа.
41. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (плательщике единого платежа)" - ИИН (БИН) налогоплательщика.
42. В разделе "Исчисление единого платежа с доходов работников":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физических лиц, которым начислены доходы в отчетном периоде;
3) в графе C указывается ИИН физического лица;
4) в графе D указывается категория физического лица:
1 - пенсионер;
2 - лицо с инвалидностью;
3 - лицо, приравненное к участникам Великой Отечественной войны и/или являющееся ветераном боевых действий на территории других государств;
4 - родитель, опекун, попечитель ребенка-инвалида, не достигшего восемнадцатилетнего возраста, или лица, признанного лицом с инвалидностью по причине "лицо с инвалидностью с детства";
5 - усыновитель (удочеритель) ребенка, не достигшего восемнадцатилетнего возраста;
6 - приемный родитель, принявший детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в приемную семью;
7 - дети;
8 - лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;
9 - лица, отбывающие наказание по приговору суда в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (за исключением учреждений минимальной безопасности);
10 - многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алка", "Кумю алка" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
11 - лица, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования.
Если физическое лицо имеет несколько категорий, категории указываются через запятую.
5) в графе E указываются начисленные физическим лицам доходы;
6) в графе F указывается сумма единого платежа, исчисленного с начисленных доходов;
7) в графе G указывается сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет;
8) в графе H указывается сумма обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению;
9) в графе I указывается сумма взносов на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих перечислению;