Уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 230 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 47 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 14 сәуірде № 32311 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу үшін уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес уларды сатып алу, сақтау, өткізу кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Улардың, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың (азаматтықты қоспағанда) айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1160 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 790 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12662 болып тіркелген);
2) "Улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданыла отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1160 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 790 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 800 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 19 қарашадағы № 73 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17772 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 230 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2023 года № 32311
В соответствии с пунктом 5 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов для проведения проверок, проводимых на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию и приложение на подвид деятельности производство, переработка, хранение, реализация, уничтожение ядов согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию и приложение на подвид деятельности приобретение, хранение, реализация, использование ядов согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию и приложение на подвид деятельности приобретение, хранение, реализация ядов согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1160 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 790 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области оборота ядов, взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12662);
2) совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 800 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2018 года № 73 "О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1160 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 790 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17772).

3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрдің м.а.
Т. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика бірінші
вице-министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 230 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Берілген рұқсаттар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу үшін уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Улар айналымы саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігін бақылау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген), "Уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою бойынша қызметті жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 46 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10434 болып тіркелген) сәйкес улар айналымы саласындағы біліктілік талаптарына сәйкестігін бақылау саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзірленді.

3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2023 года.
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Жаксылыков
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________ А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Первый вице-министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 47
и исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 230
Критерии оценки степени риска в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов для проведения проверок, проводимых на соответствие квалификационным требованиям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в области оборота ядов (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577), приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 46 "Об утверждении квалификационных требований для осуществления деятельности по производству, переработке, приобретению, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10434), с целью отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере контроля на соответствие квалификационным требованиям в области оборота ядов по степеням риска.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі – улар айналымы саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензиясы бар лицензиаттар;
2) біліктілік талаптары – өтініш берушінің және лицензиаттың жекелеген лицензияланатын қызмет түрімен және (немесе) лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрімен айналысу қабілетін сипаттайтын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымша беру кезінде де, оның жарамдылығы уақытының бүкіл кезеңінде де қойылатын сандық және сапалық нормативтер мен көрсеткіштер жиынтығы;
3) өрескел бұзушылықтар – меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық базаның және қойманың; өндірістік-техникалық базаны күзетуге күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен шарттың болмауына байланысты бұзушылықтар;
4) елеулі бұзушылықтар – жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді; еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; метрологиялық бақылауды; улардың есепке алынуын қамтамасыз ететін қызметтер немесе жауапты тұлғалардың; тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органда аттестатталған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызмткерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы біліктілік құрамының сәйкессіздігіне немесе болмауы; арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдары болмауына байланысты бұзушылықтар;
5) болмашы бұзушылықтар – технологиялық регламенттің, аварияларды жою жоспардың, нұсқаулықтардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
6) лицензиат – лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалы;
7) лицензия – лицензиар жеке немесе заңды тұлғаға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалына қауіптіліктің жоғары деңгейімен байланысты лицензияланатын қызмет түрін не лицензияланатын қызметтің кіші түрін жүзеге асыруға беретін бірінші санаттағы рұқсат;
8) лицензияланатын қызмет түрі – айналысу үшін осы Заңға сәйкес лицензия алу талап етілетін қызмет түрі (белгілі бір әрекет (операция, сақтандыру сыныптары);
9) лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрі – бір лицензия шеңберінде тиісті лицензияланатын қызмет түрін нақтылау;
10) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;

2. В данных Критериях использованы следующие понятия:
1) субъект контроля – лицензиаты, владеющие лицензией на работы и услуги в сфере оборота ядов;
2) квалификационные требования – совокупность количественных и качественных нормативов и показателей, характеризующих способность заявителя и лицензиата заниматься отдельным лицензируемым видом деятельности и (или) подвидом лицензируемого вида деятельности, предъявляемых как при выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, так и на протяжении всего периода времени ее действительности;
3) грубые нарушения – нарушения, связанные с отсутствием на праве собственности либо ином законном основании производственно-технической базы и склада; договора на охрану производственно-технической базы со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность;
4) значительные нарушения – нарушения, связанные с несоответствием или отсутствием служб, обеспечивающих: эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, технологической линии; контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; метрологический контроль; учет ядов; квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием; отсутствием специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты;
5) незначительные нарушения – нарушения, связанные с отсутствием технологического регламента на изготовление и переработку ядов; плана ликвидации аварий; инструкции;
6) лицензиат – физическое или юридическое лицо, а также филиал иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, имеющие лицензию;
7) лицензия – разрешение первой категории, выдаваемое лицензиаром физическому или юридическому лицу, а также филиалу иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, на осуществление лицензируемого вида деятельности либо подвида лицензируемого вида деятельности, связанного с высоким уровнем опасности;
8) лицензируемый вид деятельности – вид деятельности (определенное действие (операция, классы страхования), для занятия которым требуется получение лицензии в соответствии с Законом;
9) подвид лицензируемого вида деятельности – конкретизация соответствующего лицензируемого вида деятельности в рамках одной лицензии;
10) балл – количественная мера исчисления риска;

11) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
12) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
13) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
14) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
15) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелерін жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштің жиынтығы;
16) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
17) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
18) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.

11) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
12) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
13) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от проверок на соответствие квалификационным требованиям;
14) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
15) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
16) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
17) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
18) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.

3. Кодекстің 141-бабының 5-тармағына сәйкес біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтары реттеуші мемлекеттік органдардың, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітіледі және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
Мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актілері бекітілгенге дейін ақпараттық жүйенің – тексеру субъектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімінің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органмен келісу мерзімі жоба келісуге келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар жөніндегі мемлекеттік органдар бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар жөніндегі мемлекеттік органдар бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.

3. Критерии оценки степени риска и проверочные листы, применяемые для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям, утверждаются совместным актом регулирующих государственных органов, уполномоченного органа по предпринимательству и размещаются на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Кодекса.
Нормативные правовые акты государственных органов об утверждении критериев оценки степени риска и управления рисками, проверочных листов до их утверждения подлежат согласованию с уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам на предмет соответствия требованиям информационной системы – единого реестра субъектов и объектов проверок.
Срок согласования уполномоченным органом по правовой статистике и специальным учетам составляет пять рабочих дней со дня поступления проекта на согласование.
4. Для целей управления рисками при осуществлении проверки на соответствие квалификационным требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе государственные органы по объективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям и внеплановая проверка.
На втором этапе государственные органы по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.

5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Бұл ретте өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтарды айқындау реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында тиісті мемлекеттік бақылау саласының ерекшелігі ескеріле отырып белгіленеді.
Бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) субъективті өлшемшарттар бойынша өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
6. Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
8. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлар ауырлығының, зиянының ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
9. Ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесі (жоғары, орта және төмен) бойынша бөлінеді.
10. Улар айналымы саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия 3 кіші қызмет түрлерінен тұрады:
уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою;
уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану;
уларды сатып алу, сақтау, өткізу.
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою қызметтің кіші түріне лицензия алған лицензиаттар жоғары тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану қызметтің кіші түріне лицензия алған лицензиаттар орташа тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу қызметтің кіші түріне лицензия алған лицензиаттар төмен тәуекел дәрежесі субъектілеріне жатады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
11. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
12. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:

5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При этом определения грубым, значительным и незначительным нарушениям устанавливаются в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля.
Степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений по субъективным критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
7. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
8. Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
9. После проведения анализа возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска по объективным критериям (высокая, средняя и низкая).
10. Лицензия на работы и услуги в области оборота ядов состоит из 3 подвидов деятельности:
производство, переработку, хранение, реализацию, уничтожение ядов;
приобретение, хранение, реализацию, использование ядов;
приобретение, хранение, реализацию ядов.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвид деятельности "производство, переработку, хранение, реализацию, уничтожение ядов" относятся к субъектам высокой степени риска.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвид деятельности "приобретение, хранение, реализацию, использование ядов" относятся к субъектам средней степени риска.
Лицензиаты, получившие лицензию на подвид деятельности "приобретение, хранение, реализацию ядов" относятся к субъектам низкой степени риска.
Глава 3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:

1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
4) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері, бақылау субъектілерінің (объектілерінің) интернет-ресурстары арқылы талдау.
Ескерту: мемлекеттік бақылауды автоматтандыру жөніндегі ақпараттық жүйе пайдалануға берілген сәттен бастап қолданысқа енгізіледі.
13. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде реттеуші мемлекеттік органдар талдауға және бағалаула жататын субъективті өлшемшарттарды бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы өлшемшарттардың 4-қосымшада келтірілген субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
4-тарау. Тәуекелдерді басқару
15. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
16. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:

1) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля;
2) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
3) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
4) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
Примечание: вводится в действие с момента ввода в эксплуатацию информационной системы по автоматизации государственного контроля.
13. На основании имеющихся источников информации регулирующие государственные органы формируют данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенной предыдущей проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков на очередной период государственного контроля.
14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям, которые приведены в приложении 4 к настоящим Критериям.
Глава 4. Управление рисками
15. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа.
16. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:

1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
17. Кодекстің 141-бабының 10-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесіне (қатысушысына) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы жасалған келісімді ескере отырып, жеңілдететін индикатор ретінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында осындай мүшеліктің (қатысудың) болу фактісін ескереді.
Осы тармақтың, сондай-ақ осы Қағидалардың 16-тармағы 3) тармақшасының ережелері ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету салаларына қолданылмайды.
18. Бақылау субъектісіне біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату мақсатында реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар жеңілдететін индикаторларды ескереді.
Жеңілдететін индикаторларға:
1) деректерді онлайн-режимде беретін аудио және (немесе) бейне жазбалардың болуы;
2) деректерді мемлекеттік органдар жүйесіне беретін датчиктер мен бекіту құрылғыларының (су датчиктері, атмосфераға шығарындыларды тіркеу датчиктері) болуы жатады.
Бұл ретте бақылау субъектісіне біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босатуды реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар олар бойынша деректер жеңілдететін индикаторларда көрсетілген тәсілдермен алынған талаптар бөлігінде жүзеге асырады.
19. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осындай негіздер көзделген болса, реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес тәуекелдерді бағалау мен талдаудың, аудиттің, сараптамалардың қолданылатын баламалы (тәуелсіз) жүйелері негізінде бақылау субъектісіне біліктілік талапқа сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату мүмкін болады.

1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
17. Регулирующие государственные органы, а также государственные органы при осуществлении государственного контроля за членом (участником) саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии), учитывают факт наличия такого членства (участия) в критериях оценки степени риска, как смягчающий индикатор, с учетом заключенного соглашения о признании результатов деятельности саморегулируемой организации в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с пунктом 10 статьи 141 Кодекса.
Положения настоящего пункта, а также подпункта 3) пункта 16 настоящих критерии не распространяются на сферы национальной безопасности, обороны, обеспечения общественного порядка.
18. В целях освобождения от проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям, регулирующими государственными органами, а также государственными органами учитываются смягчающие индикаторы.
К смягчающим индикаторам относится:
1) наличие аудио и (или) видео фиксации, с передачей данных в онлайн-режиме;
2) наличие датчиков и фиксирующих устройств по передаче данных в системы государственных органов (датчики воды, датчики фиксации выбросов в атмосферу).
При этом освобождение от проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям регулирующими государственными органами, а также государственными органами осуществляется в части требований, данные по которым получены указанными в смягчающих индикаторах способами.
19. Освобождение от проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа, если такие основания предусмотрены в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан.

20. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Біліктілік талапқа сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін улар айналымы саласындағы субъектілерге дәрежелік талаптар осы өлшемшарттарға 1, 2, 3-қосымшаларында келтірілген.
5-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
21. Осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жиналады және деректер базасы қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша осы Қағидалардың (SC) 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
22. Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.

20. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов контроля, в отношении которых осуществляются проверки на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Степени нарушении требований к субъектам в области оборота ядов, для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям, приведены в приложениях 1, 2, 3 к настоящим Критериям.
Глава 5. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
21. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих критерии применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Согласно пункту 12 настоящих критерии собирается информация и формируется база данных по субъективным критериям из источников.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих критерии (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих критерии.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
22. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.

Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
23. Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
24. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 12 настоящих критерии, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
23. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих критерии, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
– показатель субъективного критерия,
– удельный вес показателя субъективного критерия ,
n– количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 14 настоящих критерии, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
24. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
– показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
– максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
– минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 21 настоящих критерии.

6-тарау. Тексеру парақтары
25. Тексеру парақтары бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132-бабының 2-тармағына сәйкес талаптарды қамтиды және Кодекстің 143-бабының 2-тармағында айқындалған шарттарды сақтай отырып жүргізіледі.
26. Біртекті топтар бақылау субъектілері (объектілері) жүзеге асыратын қызмет түрлері бойынша, сол сияқты тіркеу нысаны бойынша (заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер) бөлінеді.
27. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына ең көбі бір рет айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі екі жылда бір рет айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі үш жылда бір рет айқындалады.
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау,
өткізу, пайдалану, жою
жөніндегі улар айналымы
саласындағы біліктілік
талаптарына сәйкестігіне
бақылау саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою қызметтің кіші түрінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу үшін, улар айналымы саласындағы субъектілердің талаптарына бұзушылық дәрежелері
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Мыналарды қамтитын меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның болуы:
технологиялық желіні;
мамандандырылған өндірістік ғимаратты;
арнайы жабдықталған қойманы
Өрескел
2
Уларды дайындауға және өңдеуге арналған технологиялық регламенттің болуы
Болмашы
3
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді; еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; метрологиялық бақылауды; улардың есепке алынуын
Елеулі
4
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органда аттестатталған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімінтексеруден өткен мамандардың, инженерлік- техникалық қызмткерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
Елеулі
5
Өндірістік-техникалық базаны күзетуге күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен шарттардың болуы
Өрескел
6
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
Елеулі
7
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болуы
Болмашы
8
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Болмашы
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау,
өткізу, пайдалану, жою
жөніндегі улар айналымы
саласындағы біліктілік
талаптарына сәйкестігіне
бақылау саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану қызметтің кіші түрінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу үшін, улар айналымы саласындағы субъектілердің талаптарына бұзушылық дәрежелері
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Мыналарды қамтитын меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық базаның болуы: мамандандырылған өндірістік ғимаратты; өндірістің техникалық жобасына сай келетін уларды сақтауға арналған арнайы жабдықталған қойма (үй-жай) немесе мамандандырылған сыйымдылықты;
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайды
Өрескел
2
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді; еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; метрологиялық бақылауды; улардың есепке алынуын
Елеулі
3
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік- техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
Елеулі
4
Өндірістік-техникалық базаның иесі мен күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйымның арасында күзетуге арналған шарттардың болуы
Өрескел
5
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
Елеулі
6
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу пайдалану жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болуы
Болмашы
7
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Болмашы
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау,
өткізу, пайдалану, жою
жөніндегі улар айналымы
саласындағы біліктілік
талаптарына сәйкестігіне
бақылау саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу қызметтің кіші түрінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу үшін, улар айналымы саласындағы субъектілердің талаптарына бұзушылық дәрежелері
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1
Уларды сақтау үшін меншік құқығындағы арнайы жабдықталған қойманың болуы
Өрескел
2
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; улардың есепке алынуын
Елеулі
3
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
Елеулі
4
Күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен арнайы жабдықталған қойманы күзетуге арналған шарттың болуы
Өрескел
5
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
Елеулі
6
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Болмашы
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау,
өткізу, пайдалану, жою
жөніндегі улар айналымы
саласындағы біліктілік
талаптарына сәйкестігіне
бақылау саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
n…- шарты / мәні
1
2
3
4
5
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Заңды тұлға-лицензиат қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны және (немесе) қосымшаларды қайта ресімдемеу туралы мәліметтердің болуы
мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері

Глава 6. Проверочные листы
25. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в пункте 2 статьи 143 Кодекса.
26. Однородные группы разделяются как по видам деятельности, осуществляемым субъектами (объектами) контроля, так и по форме регистрации (юридические лица, физические лица, индивидуальные предприниматели).
27. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие
квалификационным требованиям
в области оборота ядов
по производству, переработке,
хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов
Степени нарушения требований к субъектам в области оборота ядов, для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям подвида деятельности производство, переработка, хранение, реализация, уничтожение ядов
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие производственно-технической базы на праве собственности, включающей:
технологическую линию;
специализированное производственное здание;
специально оборудованный склад;
служебное помещение для размещения работающего персонала
Грубое
2
Наличие технологического регламента на изготовление и переработку ядов
Незначительное
3
Наличие служб, обеспечивающих: эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, технологической линии; контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; метрологический контроль; учет ядов
Значительное
4
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
Значительное
5
Наличие договора на охрану производственно-технической базы со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
Грубое
6
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
Значительное
7
Наличие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
Незначительное
8
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
Незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие
квалификационным требованиям
в области оборота ядов
по производству, переработке,
хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов
Степени нарушения требований к субъектам в области оборота ядов, для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям подвида деятельности приобретение, хранение, реализация, использование ядов
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности или ином законном основании, включающей: специализированное производственное здание; специально оборудованный склад (помещение) или специализированную емкость для хранения ядов в соответствии с техническим проектом производства; служебное помещение для размещения работающего персонала
Грубое
2
Наличие служб, обеспечивающих: эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов; контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; метрологический контроль; учет ядов
Значительное
3
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
Значительное
4
Наличие договора на охрану между владельцем производственно-технической базы и специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
Грубое
5
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
Значительное
6
Наличие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по приобретению, хранению, реализации, использованию ядов
Незначительное
7
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации использованию ядов
Незначительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие
квалификационным требованиям
в области оборота ядов
по производству, переработке,
хранению, реализации,
использованию, уничтожению
ядов
Степени нарушения требований к субъектам в области оборота ядов, для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям подвида деятельности приобретение, хранение, реализация ядов
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1
Наличие специально оборудованного склада для хранения ядов на праве собственности
Грубое
2
Наличие службы, обеспечивающего контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; учет ядов
Значительное
3
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
Значительное
4
Наличие договора на охрану специально оборудованного склада со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
Грубое
5
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
Значительное
6
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации ядов
Незначительное
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в сфере контроля
на соответствие
квалификационным требованиям
в области оборота ядов
по производству, переработке,
хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации, использованию, уничтожению ядов
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения,
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие n.../значение
1
2
3
4
5
Для проверок на соответствие требованиям
1
Наличие сведений о не переоформлении лицензии и (или) приложений в случае реорганизации юридического лица-лицензиата

12-тармақтың 3)-тармқшасы
70
жоқ
ия
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика бірінші
вице-министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 230 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы Тексеру парағы
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бақылау
субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
___________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_______________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы_______________________________
___________________________________________________________________
(бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Мыналарды қамтитын меншік құқығындағы өндірістік-техникалық базаның болуы:
технологиялық желіні;
мамандандырылған өндірістік ғимаратты; арнайы жабдықталған қойманы;
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайды
2
Уларды дайындауға және өңдеуге арналған технологиялық регламенттің болуы
3
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді; еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; метрологиялық бақылауды; улардың есепке алынуын
4
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органда аттестатталған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
5
Өндірістік-техникалық базаны күзетуге күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен шарттардың болуы
6
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
7
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болуы
8
Ұйымның басшысы бекіткен уларды өндіру, өңдеу, сақтау, өткізу, жою жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Лауазымды адам (-дар)
___________________ ______________ ________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
___________________ ______________ ________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________________ _____________ __________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика бірінші
вице-министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 230 Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы Тексеру парағы
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бақылау
субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
___________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_______________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы________________________________
____________________________________________________________________
(бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Мыналарды қамтитын меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық базаның болуы: мамандандырылған өндірістік ғимаратты; өндірістің техникалық жобасына сай келетін уларды сақтауға арналған арнайы жабдықталған қойма (үй-жай) немесе мамандандырылған сыйымдылықты;
жұмысшы персоналды орналастыруға арналған қызметтік үй-жайды
2
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: жабдықтарды, тетіктерді, технологиялық желілерді пайдалану мен техникалық қызмет көрсетуді; еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; метрологиялық бақылауды; улардың есепке алынуын
3
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
4
Өндірістік-техникалық базаның иесі мен күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйымның арасында күзетуге арналған шарттардың болуы
5
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
6
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу пайдалану жұмыстарын жүргізу кезінде аварияларды жою жоспарының болуы
7
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Лауазымды адам (-дар)
___________________ ______________ _________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
___________________ ______________ ________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________ _____________ __________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика бірінші
вице-министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 47 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 230 Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Уларды сатып алу, сақтау, өткізу кіші қызмет түріне лицензия мен қосымша алған лицензияттарға қатысты уларды өндіру, өңдеу, сатып алу, сақтау, өткізу, пайдалану, жою жөніндегі улар айналымы саласындағы Тексеру парағы
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бақылау
субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_______________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы________________________________
____________________________________________________________________
(бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Уларды сақтау үшін меншік құқығындағы арнайы жабдықталған қойманың болуы
2
Мыналарды қамтамасыз ететін қызметтердің болуы: еңбек қауіпсіздігін бақылау мен қоршаған ортаны қорғауды; медициналық бақылауды; улардың есепке алынуын
3
Тиісті арнайы білімі, мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган аттестаттаған ұйымда өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидаларын оқудан және білімін тексеруден өткен мамандардың, инженерлік-техникалық қызметкерлердің және улармен жұмыс істейтін жұмысшы персоналдың білікті құрамының болуы
4
Күзет қызметіне лицензиясы бар мамандандырылған ұйыммен арнайы жабдықталған қойманы күзетуге арналған шарттың болуы
5
Арнайы қорғаныш киімі, жеке қорғану құралдардың болуы
6
Ұйымның басшысы бекіткен уларды сатып алу, сақтау, өткізу, жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықтардың болуы
Лауазымды адам (-дар)
___________________ ______________ _________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
___________________ ______________ ________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________ _____________ __________________________________
лауазымы             қолы                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)

пп. 3) п. 12 результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
70
нет
да
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Первый вице-министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 47
и исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 230
Проверочный лист
в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию
и приложение на подвид деятельности производство, переработка, хранение,
реализация, уничтожения ядов
_________________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении; наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку _______________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ___________________________________
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие производственно-технической базы на праве собственности, включающей: технологическую линию;
специализированное производственное здание; специально оборудованный склад;
служебное помещение для размещения работающего персонала
2
Наличие технологического регламента на изготовление и переработку ядов
3
Наличие служб, обеспечивающих: эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов, технологической линии; контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; метрологический контроль; учет ядов
4
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
5
Наличие договора на охрану производственно-технической базы со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
6
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
7
Наличие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
8
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по производству, переработке, хранению, реализации, уничтожению ядов
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ ______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ _______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ ______________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Первый вице-министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 47
и исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 230
Проверочный лист
в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию
и приложение на подвид деятельности приобретение, хранение, реализация,
использование ядов
________________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении; наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку _______________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ___________________________________
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие производственно-технической базы, находящейся на праве собственности или ином законном основании, включающей: специализированное производственное здание; специально оборудованный склад (помещение) или специализированную емкость для хранения ядов в соответствии с техническим проектом производства; служебное помещение для размещения работающего персонала
2
Наличие служб, обеспечивающих: эксплуатацию и техническое обслуживание оборудования, механизмов; контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; метрологический контроль; учет ядов
3
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
4
Наличие договора на охрану между владельцем производственно-технической базы и специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
5
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
6
Наличие утвержденного руководителем организации плана ликвидации аварий при проведении работ по приобретению, хранению, реализации, использованию ядов
7
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации, использованию ядов
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ ______________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ _______________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ ______________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Первый вице-министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 47
и исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 230
Проверочный лист
в области оборота ядов по производству, переработке, хранению, реализации,
использованию, уничтожению ядов, в отношении лицензиатов получивших лицензию
и приложение на подвид деятельности приобретение, хранение, реализация ядов
_________________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении, наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку _______________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ___________________________________
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие специально оборудованного склада для хранения ядов на праве собственности
2
Наличие службы, обеспечивающего контроль безопасности труда и охраны окружающей среды; медицинский контроль; учет ядов
3
Наличие квалификационного состава специалистов, инженерно-технических работников и рабочего персонала, работающего с ядами, с соответствующим специальным образованием, имеющих опыт практической работы по специальности не менее одного года, прошедших обучение и проверку знаний правил промышленной безопасности в организации, аттестованной уполномоченным органом в сфере промышленной безопасности
4
Наличие договора на охрану специально оборудованного склада со специализированной организацией, имеющей лицензию на охранную деятельность
5
Наличие специальной защитной одежды, индивидуальных средств защиты
6
Наличие утвержденной руководителем организации инструкции по безопасному производству работ по приобретению, хранению, реализации ядов
Должностное (ые) лицо (а)
__________ ______________ _________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ _____________ __________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________ ______________ _________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)