Теңіз кемелерін куәландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 24 сәуірдегі № 277 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 сәуірде № 32360 болып тіркелді
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-44) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңіз кемелерін куәландыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 24 сәуірдегі
№ 277 бұйрығымен
бекітілген
Теңіз кемелерін куәландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіз кемелерін куәландыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-44) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және теңіз кемелерін куәландыру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақаулық – механизмдер мен жабдықтардың тұрақты жұмысының бұзылуы, атап айтқанда: жұмыс істемей қалуы (істен шығуы), реттеудің бұзылуы, қозғалтқыштардың, мойынтіректердің және жабдықтың қалыпты жұмыс істемеуі (діріл, шу, жоғары температура), аспап көрсеткіштерінің дұрыс көрсетпеуі;
2) ас қалдықтары – алдыңғы аспаздық өңдеуден кейінгі тамақ қалдықтары, қайта өңделмеген қалдықтардан тұратын қоқыс түрі;
3) бас тарту – объектінің жұмыс қабілеттілігі бұзылғанын қорытындылайтын оқиға;
4) жиналмалы цистерна (танк) – зиянды заттармен ластанған, өңделмеген сұйықтықты жинауға және сақтауға арналған сыйымдылық;
5) зақымдану – конструкциялар мен бөлшектер пішінінің өзгеруі немесе тұтастығының бұзылуы, атап айтқанда: Кеме қатынасының тіркелімі талаптарын қанағаттандырмайтын параметрлер – қираулар, жарылулар, үзілулер, жырықтар, сынықтар және басқа да ақаулар;

Об утверждении Правил освидетельствования морских судов
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 апреля 2023 года № 277. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2023 года № 32360
В соответствии с подпунктом 55-44) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила освидетельствования морских судов.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 24 апреля 2023 года № 277
Правила освидетельствования морских судов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила освидетельствования морских судов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-44) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и определяют порядок освидетельствование морских судов.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) неисправность – нарушение надежной работы механизмов и оборудования, а именно: отказ в работе (выход из строя), нарушение регулировки, ненормальная работа двигателей, подшипников и аппаратуры (повышенные вибрации, шум, температура), нарушение правильности показаний приборов;
2) пищевые отходы – вид мусора, состоящий из отходов предварительной кулинарной обработки съестных припасов, неутилизируемых остатков;
3) отказ – событие, заключающееся в нарушении работоспособности объекта;
4) сборная цистерна (танк) – емкость для сбора и хранения необработанных жидкостей, загрязненных вредными веществами;
5) повреждение – изменение формы или нарушение целостности конструкций и деталей, а именно: разрушения, разрывы, изломы, трещины, обрывы и другие дефекты, параметры которых не удовлетворяют требованиям Регистра судоходства;

6) инсинератор – қоқысты, мұнай шламын, қалдықтарды және сарқынды су шламын термиялық жоюға (жағып жіберу) арналған арнайы кеме пеші;
7) Кеме қатынасының тіркелімі қағидалары – кемелерді сыныптауды жүзеге асыруға байланысты қатынастарды реттейтін, оның ішінде Кеме қатынасының тіркелімімен кемелерді салуға, қайта жабдықтауға, жаңғыртуға және жөндеуге арналған техникалық құжаттаманы келісу, бұйымдарды дайындау мен жөндеу және кемелерде орнату, кемелерді салуға, қайта жабдықтауға жаңғыртуға және жөндеуге арналған материалдарды дайындау кезінде техникалық байқау, пайдаланып жүрген кемелерді куәландыру жөніндегі техникалық сипаттағы нормалар жиынтығы;
8) Кеме қатынасының тіркелімі қағидалары осы Қағидаларда қолданылатын мынадай нормативтік құқықтық актілерді қамтиды:
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 214 бұйрығымен бекітілген Теңіз кемелерінің жүк маркасы туралы қағидасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6967 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 215 бұйрығымен бекітілген Теңіз кемелерінің жүк көтергіш құрылғыларын куәландыру қағидасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6968 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 12 мамырдағы № 273 бұйрығымен бекітілген Теңіз кемелерін сыныптау және жасау қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6982 болып тіркелген); (бұдан әрі - ТКСЖҚ);
9) кеме экипажы – кеменің жеке құрамына, сол сияқты жолаушыларға қызмет көрсететін персоналды қоса алғанда, кемені басқаруды, кеме қозғалысын, кеменің өміршеңдігін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін кеме штатына енгізілген адамдар;
10) кеме элементтері – Кеме қатынасының тіркелімі талаптарымен регламенттелетін кеменің құрылымдық бөлшектері: корпус, қондырмалар, кеме құрылғылары, жабдықтар, жабдықтау заттары, өртке қарсы қорғаныс құралдары, қозғалтқыштар, қазандықтар, жүйелер, жылу айналым аппараттары, қысымды ыдыстар, палубалық механизмдер, электр жабдықтары, радио және навигациялық жабдықтар, мұздатқыш қондырғылары, автоматтандыру құралдары, жүк көтергіш құрылғылар, ластанудың алдын алу жабдықтары;
11) қабылдау құрылғысы – кемелердің кез келген бүлінуіне одан әрі тазалауға, қайта өңдеуге, жоюға беру мақсатымен жүзуші және жағалық құрылғы;
12) қоқыс – кемені қалыпты пайдалану кезінде пайда болатын және тұрақты немесе мерзімді жоюға жататын азықтың, тұрмыс және пайдаланудағы қалдықтардың барлық түрлері;

6) инсинератор – специальная судовая печь для термического уничтожения (сжигания) мусора, нефтяного шлама, остатков и шлама сточных вод;
7) Правила Регистра судоходства – совокупность норм технического характера, регулирующие отношения, связанные с осуществлением классификации судов, в том числе посредством согласования Регистром судоходства технической документации на постройку, переоборудование, модернизацию и ремонт судов, технического наблюдения при изготовлении и ремонте изделий и изготовлении материалов для установки на судах, постройке, переоборудовании, модернизации и ремонте судов, освидетельствования судов в эксплуатации;
8) Правила Регистра судоходства включают в себя следующие нормативные правовые акты, используемые в настоящих Правилах:
Правила о грузовой марке морских судов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6967);
Правила освидетельствования грузоподъемных устройств морских судов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6968);
Правила классификации и постройки морских судов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 273 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6982), (далее – ПКПМС);
9) экипаж судна – лица, включенные в судовую роль, обеспечивающие управление, движение, живучесть и безопасность эксплуатации судна, включая персонал, обслуживающий как экипаж судна, так и пассажиров;
10) элементы судна – регламентируемые требованиями Регистра судоходства структурные части судна: корпус, надстройки, судовые устройства, оборудование, предметы снабжения, средства противопожарной защиты, двигатели, котлы, системы, теплообменные аппараты, сосуды под давлением, палубные механизмы, электрическое оборудование, радио- и навигационное оборудование, холодильные установки, средства автоматизации, грузоподъемные устройства, оборудование по предотвращению загрязнения;
11) приемные устройства – плавучие или береговые устройства для приема с судов любых видов загрязнения с целью дальнейшей их передачи для очистки, утилизации, уничтожения;
12) мусор – все виды пищевых, бытовых и эксплуатационных отходов, которые образуются в процессе нормальной эксплуатации судна и которые подлежат постоянному или периодическому удалению;

13) қоқыс жинауға арналған құрылғы – қоқыс жинауға және сақтауға арналған сыйымдылықтар және басқа құрылғылар;
14) пайдаланған суды өңдеуге арналған құрылғы – пайдаланған суды тазартуға және зарарсыздандыруға ұшырайтын құрылғы;
15) құрамында мұнай бар қоспа – құрамында кез келген мөлшердегі мұнайы бар қоспа;
16) құрамында мұнай бар су – құрамында кез келген мөлшердегі мұнай бар су қоспасы;
17) ластану – су ортасына зиянды заттардың немесе құрамында осындай заттары бар пайдаланған судың түсуі;
18) мұнай – кез келген түрдегі мұнай, шикізатты, мұнай қалдықтарын, мұнай тұңбаларын және мұнай өнімдерін қосқанда;
19) пайдаланылған су – дәретхананың барлық түрлерінің басқа қалдықтары және ағулары, әжетханалар және унитаздар, бақалшақ ағуы, шпигат және астау, дәрігерлік бөлмелерде табылатын (емханаларда, ауруханаларда және т.б.), малдар ұсталатын үй-жайлардан ағулар, шаруашылық-тұрмыстық сулар, басқа да ағулар, егер олар жоғарыда көрсетілген ағулар араласқан болса;
20) қоқысты өңдеуге арналған құрылғы – қоқыстың көлемін азайту және үгітуге арналған құрылғы;
21) слеминг – қарсы толқын қозғалысында оған кеменің бойлық ауытқу процесінде кеме корпусының сорғыш шетіндегі бөлігінің түбіне соққы;
22) сүзу жабдығы – мұнайды шығаруда рұқсат етілген құрамның нормативтік мәнін қамтамасыз ететін құрылмалары, сүзгіштің, сеператорды және сүзгішті байланыстыратын кез келген сүзгіштер;
23) техникалық жай-күйі – уақыттың осы сәтінде кеме элементтерін пайдалану үшін жарамдылық дәрежесін және Кеме қатынасының тіркелімі қағидаларына сәйкестігін сипаттайтын Кеме қатынасының тіркелімі қағидалары регламенттейтін қасиеттерінің жиынтығы;
24) тозу - конструкция мен бөлшектердің пайдалану үдерісі кезінде қаралатын бұйымның үйкелісу, сондай-ақ тотығу, омырылу, шіру салдарынан жоғарғы қабатының бүлінуінің (тозуы) нәтижесінде өлшемдерінің, нысанының, салмағының немесе сыртқы бетінің өзгеруі;
25) тұрмыстық қалдықтар – сыртқа шығару сәтіне дейін сыйымдылық немесе ыдыс ретіндегі қолданылған қалдықтар, сондай-ақ пластмассадан, қағаздың, тоқыманың, шынының барлық түрлерінен жасалған әртүрлі өнімдер;
26) тұнба танкі – танк, танкіні жуатын судың тұнуына және жинауға арналған, лас балластта, мұнай тұнбалары және басқа мұнай бар қоспалар;
27) тұрмыстық-шаруашылық суы – қол жуғыш, душ, науаның және шпигаттың ағуы, кір жуулардан ағуы, жуудың ағуы және камбуз жабдықтары және тамақ блогының басқа да үй-жайлары;
28) іріктеп бақылау – кеменің жекелеген өлшемдерін, қасиетін, параметрін және элемент сипаттамаларын ішінара тексеру нәтижелері бойынша Кеме қатынасының тіркелімі қағидаларының талаптарына элементтердің техникалық жай-күйінің сәйкес келуі белгіленетін кемеге куәландыру өткізу әдісі.
Куәландыру кезінде алдын ала жазылған қарау, өлшеу мен сынақтан өткізу тәртібі және көлемі әрбір нақты жағдайда Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері тексеріп белгілейді.

13) устройство для сбора мусора – емкость и другие устройства для сбора и хранения мусора;
14) устройство для обработки мусора – устройство для измельчения и уменьшения объема мусора;
15) нефтесодержащая смесь – смесь с любым содержанием нефти;
16) нефтесодержащие воды – смесь воды с любым содержанием нефти;
17) загрязнение – попадание в водную среду и (или) в атмосферу вредных веществ или стоков, содержащих такие вещества;
18) нефть – нефть в любом виде, включая сырую, жидкое топливо, нефтяные остатки, нефтяные осадки и нефтепродукты;
19) сточные воды – стоки и прочие отходы из всех видов туалетов, писсуаров и унитазов, стоки из раковин, ванн и шпигатов, находящихся в медицинских помещениях (амбулаториях, лазаретах), стоки из помещений, в которых содержатся животные, хозяйственно-бытовые воды, прочие стоки, если они смешаны с перечисленными выше стоками;
20) установка для обработки сточных вод – установка, в которой сточные воды подвергаются очистке и обеззараживанию;
21) слеминг – удар днищевой части носовой оконечности корпуса судна о воду в процессе продольной качки судна при его движении на встречных волнах;
22) фильтрующее оборудование – фильтры или любое сочетание сепараторов и фильтров, конструкция которых обеспечивает нормативное значение допустимого содержания нефти в сбросе;
23) техническое состояние – совокупность свойств регламентируемых требованиям Регистра судоходства элементов судна, характеризующих в данный момент времени степень их пригодности для эксплуатации и соответствия требованиям Регистра судоходства;
24) износ – изменение размеров, формы, массы или состояния поверхности конструкций и деталей в процессе их эксплуатации вследствие разрушения (изнашивания) поверхностного слоя рассматриваемого изделия при трении, а также вследствие коррозии, эрозии, загнивания;
25) бытовые отходы – отходы, которые к моменту сброса использовались в качестве емкости или тары, а также всевозможные изделия из всех видов пластмасс, бумаги, текстиля, стекла;
26) отстойный танк – танк, предназначенный для сбора и отстоя промывочной воды танков, грязного балласта, нефтяных остатков и других нефтесодержащих смесей;
27) хозяйственно-бытовые воды – стоки от умывальников, душевых, ванн и шпигатов, стоки из прачечных, стоки от моек и оборудования камбуза и других помещений пищеблока;
28) выборочный контроль – метод проведения освидетельствования судна, при котором соответствие технического состояния его элементов требованиям Регистра судоходства устанавливается по результатам выборочной проверки отдельных размеров, свойств, параметров и характеристик элементов.
Порядок и объем проведения предписанных при освидетельствовании осмотров, измерений и испытаний устанавливает в каждом конкретном случае работник Регистра судоходства.

2-тарау. Куәландырудың түрлері, техникалық жай-күйін анықтау, құжаттар
1-параграф. Куәландыруға қойылатын жалпы нұсқаулар
3. Осы Қағидалар кемелердің жүзу қауіпсіздігінің жағдайын, жолаушылар мен кеме экипаждарының өмірі мен денсаулығын қорғау шарттарын, тасымалданатын жүктердің қауіпсіздігін, кемелердің экологиялық қауіпісіздігін қамтамасыз ету мақсатында Кеме қатынасының тіркелімімен куәландырудың тәртібін, мерзімін, әдістерін және көлемдерін бекітеді, сондай-ақ кеменің техникалық жай-күйін анықтау үшін нормативтерді қамтиды.
4. Осы Қағидалар теңіз кемелерін пайдаланатын барлық заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті. Заңды және жеке тұлғалар осы Қағидалардың талаптарының орындалуын, Кеме қатынасының тіркелімінің жұмысына техникалық қадағалауды, куәландыру нәтижесі бойынша Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерлерімен қойылған, Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерлеріне қажетті құжаттаманы ұсынуды және сыныпты (сыныптау талаптарын) сақтау шарттарын орындауды қамтамасыз етеді.
5. Кеме қатынасының тіркелімі өзінің сыныптау қызметінде басқа мемлекеттік қадағалау органдарының және мемлекет туын көтеріп жүзетін порттары теңіз әкімшіліктерінің (бұдан әрі - ТӘ) белгіленген қызметін алмастырмайды.
6. Теңіз кемелерін сыныптауды іске асыру кезінде (бұдан әрі - сыныптау қызметі) Кеме қатынасының тіркелімі іріктеме бақылау әдісін қолданады.
7. Жүргізілген куәландыру көлемі, кеме элементтерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер, өлшеу, жөндеу жүргізу және ауыстыру туралы мәліметтер Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері құрастыратын куәландыру актісінде көрсетіледі.
8. Актілер мен өзге құжаттамалар, талап етілетін мәліметтерді өткізбей-ақ, арнайы бланкілерде жасалады. Мәтін бөлігі мен нобайлар анықталған ақаулар, олардың пайда болу себебі және талап нысанында баяндалған жою шаралары жөнінде анық түсінік беруі тиіс.
9. Кемені жөндеу нәтижесінде Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері бұрыннан сақталған құжаттарда көрсетілген сипаттамалар мен параметрлері (жүзу ауданы, су үсті борт биіктігі, энергия қондырғысының қуаты, кеме техникасы мен керек-жарақ объектілер құрамы) өзгерген кезде Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері кеме құжаттарына тиісті өзгерістер енгізеді.
10. Көрсетілген қызметтер үшін Кеме қатынасының тіркелімі уәкілетті орган бекіткен қолданыстағы тарифтерге сәйкес тағайындалатын алым алады. Кеме тіркелімінің алдындағы міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, оның ішінде оның қызметтеріне ақы төлеу кезінде Кеме қатынасының тіркелімі сыныпты бермеуге немесе сынып бұрын берілген жағдайда, оның жұмысын тоқтата тұруға немесе ол орындалмаған немесе Кеме қатынасы тіркелімінің алдындағы міндеттемесі, оның ішінде оның қызметтеріне ақы төлеу тиісінше орындалмаған кеменің сыныбын алып тастауға және Кеме қатынасының тіркелімі берген құжаттардың күшін жоюға құқылы.

Глава 2. Определение технического состояния, виды освидетельствований документы
Параграф 1. Общие указания к освидетельствованию
3. Настоящие Правила устанавливают порядок, сроки, методы и объемы освидетельствований судов Регистром судоходства, с целью обеспечения условий безопасности их плавания, охраны жизни и здоровья пассажиров и судовых экипажей, сохранности перевозимых грузов, экологической безопасности судов, а также содержат нормативы для определения технического состояния судна.
4. Настоящие Правила расспространяются на все юридические и физические лица осуществляющие эксплуатацию морских судов. Юридические и физические лица обеспечивают выполнение требований настоящих Правил, проведение технического наблюдения Регистра судоходства, предъявление работникам Регистра судоходства необходимой документации и выполнение условий сохранения класса (классификационных требований), выставленных работниками Регистра судоходства по результатам освидетельствований.
5. Регистр судоходства в своей классификационной деятельности не заменяет предписанной деятельности других органов государственного надзора и морских администраций портов государства флага (далее – МА).
6. При осуществлении классификации морских судов (далее – классификационная деятельность) Регистр судоходства применяет метод выборочного контроля.
7. Объем проведенного освидетельствования, сведения о техническом состоянии элементов судна, сведения об измерениях, проведенных ремонтах и заменах указываются в актах освидетельствования, составляемых работником Регистра судоходства.
8. Акты составляются на специальных бланках, без пропусков требуемых сведений. В текстовой части и эскизах необходимо давать ясное представление об обнаруженных дефектах, причинах их появления и мерах по устранению, изложенных в форме требований.
9. При изменении в результате ремонта зафиксированных ранее в документах работника Регистра судоходства характеристик и параметров судна (район плавания, высота надводного борта, мощность энергетической установки, состав объектов судовой техники и снабжения) работник Регистра судоходства вносит соответствующие изменения в судовые документы.
10. За оказанные услуги Регистр судоходства взимает плату, которая назначается в соответствии с действующим тарифом, утвержденным уполномоченным органом. В случае невыполнения или ненадлежащего исполнения обязательств перед Регистром судоходства, в том числе по оплате его услуг, Регистр судоходства имеет право не присваивать класс или, в случае, когда класс уже присвоен, приостанавливать его действие, либо снимать класс судна, по которому не исполнено или ненадлежаще исполнено обязательство перед Регистром судоходства, в том числе по оплате его услуг, и аннулировать выданные Регистром судоходства документы.

2-параграф. Кеменің техникалық жай-күйін анықтау
11. Кеме корпусының, кеме құрастыруларының, жабдықтары мен мүкәммалдарының, механикалық және тоңазытқыш қондырғыларының, электр жабдықтарының техникалық жай-күйін анықтау кеме сыныбын тағайындау, сақтау, растау, қалпына келтіру, жаңарту және қайта тағайындау мүмкіндігінің негізі, сондай-ақ қажетті жөндеу көлемін анықтау болып табылады.
12. Кеме корпусының, оның тетіктердің, жабдықтарының, құрылғыларының, жүйелері мен мүккәммалдарының техникалық жай-күйіне, сондай-ақ оларды пайдалану кезінде жарамды күйде ұстауға жауапкершілік- мүмкін болатын ақаулар мен бүліністерді анықтау үшін қажетті тексерулер мен тексерулердің жүргізілуін қамтамасыз ететін кеме иесіне жүктеледі. Кеме қауіпсіздігіне әсер ететін ақаулар мен бүліністер анықталған жағдайда кеме иесі бұл туралы Кеме қатынасының тіркелімі өкіліне хабарлайды.
13. Байқау объектілерінің техникалық жай-күйін анықтау осы Қағидаларда белгіленген көлемімен тексерулер, өлшемдер, сынақтар және пайдаланудағы тексерулер жолымен Кеме қатынасының тіркелімімен жүзеге асырылады.
14. Байқау объектілерінің техникалық жай-күйін анықтауды Кеме қатынасының тіркелімі осы Қағидаларда, Кеме қатынасының тіркелімі бекіткен басқа да нормативтік құжаттар, тетіктер, құрылғылар мен жабдықтар бойынша өндірушілердің нұсқаулықтарында келтірілген, нұсқаулық рұсқат етілген ақаулар нормаларын пайдалана отырып жүзеге асырады.
15. Техникалық байқау объектісінің техникалық жай-күйін бағалау кезіндегі негізгі ақаулар:
1) тозу;
2) зақымдану;
3) ақаулық болып табылады.
Осы ақаулар осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес зақымдану (бұзушылық) себептерін белгілеу сызбасы бойынша айқындалады.
16. Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес келетін пайдаланудағы кемені техникалық байқау объектілерінің техникалық жай-күйі, олардың жұмыс істейтін техникалық жай-күйін және оларға жүктелген функцияларды орындау қабілеттілігін, сондай-ақ пайдалану ақаулары рұқсат етілген шектерінде кеме қатынасының параметрлерін білдіреді.
17. Егер кеме корпусын, кеме құрамдарын, жабдықтары мен мүкәммалдарын, тетіктік немесе тоңазытқыш қондырғысын, электр жабдығын тексеру кезінде олардың техникалық жай-күйі мен осы Қағидалардың қолданыстағы талаптары арасындағы сәйкессіздік анықталса, кеменің техникалық жай-күйі Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес емес деп танылған және Кеме қатынасының тіркелімі сыныбын растайтын құжаттар анықталған сәйкессіздіктер жойылмайынша және кеме құралдарының техникалық жай-күйі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейінше берілмейді және расталмайды.
Кемелерді куәландыру кезінде анықталған, кемелерді өз мақсатына сәйкес қауіпсіз пайдалану жағдайларын қамтамасыз етуге, адам өмірін қорғауға, теңізде және ішкі су жолдарында жүктерді сенімді тасымалдауға және кемелерден ластануды болдырмауға теріс әсер ететін сәйкессіздіктер (зақымданулар, ақаулар) көрсету портында куәландыру аяқталғанға дейін және кеме рейске жөнелтілгенге дейін жойылады. Егер кеме куәландыруды аяқтамай және сәйкессіздіктерді жоймай көрсету портынан кетсе, сыныптау куәлігінің әрекеті доғарылады және кеме сыныбы автоматты түрде тоқтатылады.

Параграф 2. Определение технического состояния судна
11. Определение технического состояния корпуса судна, судовых устройств, оборудования и снабжения, механической и холодильной установок, электрического оборудования является основанием для возможности присвоения, сохранения, подтверждения, восстановления, возобновления и переназначения класса судна, а также определения объема необходимого ремонта.
12. Ответственность за техническое состояние корпуса судна, его механизмов, оборудования, устройств, систем и снабжения, а также за поддержание их в исправном состоянии в процессе эксплуатации возлагается на судовладельца, который обеспечивает проведение необходимых проверок и осмотров для выявления возможных дефектов и неисправностей. При обнаружении дефектов и неисправностей, влияющих на безопасность судна, судовладелец сообщает об этом представителю Регистра судоходства.
13. Определение технического состояния объектов наблюдения проводится Регистром судоходства путем осмотров, замеров, испытаний и проверок в действии, объем которых устанавливается настоящими Правилами.
14. Определение технического состояния объектов наблюдения производится Регистром судоходства с использованием норм допускаемых дефектов, приведенных в настоящих Правилах, других одобренных Регистром судоходства нормативных документах, инструкциях по эксплуатации механизмов, устройств и оборудования изготовителей.
15. Основными дефектами при оценке технического состояния объекта технического наблюдения являются:
1) износ;
2) повреждение;
3) неисправность.
Данные дефекты определяются по схеме установления причин повреждения (отказа) согласно приложению 1 настоящих Правил.
16. Техническое состояние объектов технического наблюдения судна в эксплуатации соответствующее требованиям Регистра судоходства, означает, что они находятся в работоспособном техническом состоянии и способны выполнять заданные им функции, а параметры эксплуатационных дефектов находятся в пределах допустимых норм.
17. Если при освидетельствовании корпуса судна, судовых устройств, оборудования и снабжения, механической или холодильной установки, электрического оборудования обнаружено несоответствие их технического состояния применимым требованиям настоящих Правил, техническое состояние судна признается не соответствующим требованиям Регистра судоходства, и документы, подтверждающие класс Регистра судоходства, не выдаются или подтверждаются до устранения выявленных несоответствий и приведения технического состояния объектов судна в соответствие с требованиями настоящих Правил.
Выявленные при освидетельствовании судна несоответствия (повреждения, неисправности), отрицательно влияющие на обеспечение условий безопасной эксплуатации судов в соответствии с их назначением, охраны человеческой жизни, надежной перевозки грузов на море и внутренних водных путях, предотвращения загрязнения с судов, устраняются до завершения освидетельствования в порту предъявления и выхода судна в рейс. Если судно покинуло порт предъявления, не завершив освидетельствование и не устранив несоответствия, действие Классификационного свидетельства прекращается, а класс судна автоматически приостанавливается.

18. Егер куәландыру кезінде конструкциялық кемшіліктердің нәтижесі болып табылатын бұзылулар анықталса (дұрыс емес конструкция, жеткіліксіз беріктік), онда зақымдануды жоюмен қатар, зақымдануды тудырған жобалық кемшіліктерді жою шаралары қолданылады.
19. Кемелердi өз мақсатына сәйкес қауiпсiз пайдалану жағдайларын қамтамасыз етуге, адам өмiрiн қорғауға, жүктердi теңiзде және iшкi су жолдарында сенiмдi тасымалдауға, кемелердiң ластануын болдырмауға, жоюға әсер етпейтiн зияндар болса, кемені көрсету портында мүмкін емес немесе қиын болса, мұндай залалдарды жою мерзімін ұзарту кеме иесінің жазбаша өтініші бойынша кемені қарап шығуды жүргізген Кеме қатынасы тіркелімімен қарастырылады, кезекті жоспарлы жөндеу немесе белгіленген мерзімге қажет болған жағдайда уақытша жөндеу жүргізіледі және/немесе уақытша пайдалану шектеулері белгіленеді.
20. Кемеде орнатылған техникалық байқау объектілерінің ІСЖКЖҚ талап ететін міндетті құрамнан асатын зақымдануы және/немесе ақаулы күйі кеменің техникалық жай-күйін Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес емес деп тану үшін негіз болып табылмайды. Егер осы зақымданулар немесе техникалық байқау объектілерінің ақаулы жай-күйі кемелерді өз мақсатына сәйкес қауіпсіз пайдалануды, адам өмірін қорғауды, теңізде және ішкі су жолдарында жүктерді сенімді тасымалдауды қамтамасыз ету шарттарына теріс әсер ететін болса, кемелерден ластанған болса, олар жойылады немесе бұл объектілерді қалыпты жағдайға келтіргенге дейін пайдалануға тыйым салынады.
21. Тексеру нәтижесінде кеменің түріне, мақсатына немесе пайдалану жағдайларына тән емес зақымдар анықталса, онда сыныбын сақтау, растау немесе жаңарту мақсатында зақымданудың өзін жоюмен қатар, мұндай ақаулардың туындауын болдырмау шаралары қабылданады, қажет болған жағдайда техникалық мамандарды тарта отырып, есептеулер мен сынақтарды жүргізеді.
22. Корпус конструкцияларының техникалық жай-күйі көзбен шолу, қалыңдығын өлшеу және герметикалық сынау нәтижелері бойынша, сондай-ақ кеме куәліктері мен бланкілерінде, эскиздері мен сызбаларында, жөндеу парақтары мен кеме журналдарында жазылған тозу және басқа ақаулар, жөндеу және ауыстыру туралы мәліметтерді ескере отырып анықталады.
23. Басқа бөлімшелердің сыртқы жабынының, қалқаның қаптамасының, қорап кильдерінің, палубаның және екінші түбінің жабынының, теңіз сандықтары мен шынжырлы жәшіктердің, шахталардың және шектегіш құрылымдардың қапталуының техникалық жай-күйін анықтау кезінде оларды тексеру сырттан және ішінен жүргізіледі.

18. Если при освидетельствовании обнаружены повреждения, являющиеся следствием конструктивных недостатков (неправильной конструкции, недостаточной прочности), то помимо устранения повреждений, предпринимаются меры, направленные на устранение конструктивных недостатков, следствием которых явились повреждения.
19. При наличии повреждений, не влияющих на обеспечение условий безопасной эксплуатации судов в соответствии с их назначением, охраны человеческой жизни, надежной перевозки грузов на море и внутренних водных путях, предотвращения загрязнения с судов, устранение которых в порту предъявления судна невозможно или затруднительно, продление срока устранения таких повреждений по письменному обращению судовладельца рассматривается Регистром судоходства, проводившим освидетельствование судна, до ближайшего планового ремонта или на установленный срок, в необходимых случаях проводится временный ремонт и/или устанавливаются временные эксплуатационные ограничения.
20. Повреждение и/или неисправное состояние объектов технического наблюдения, установленных на судне сверх обязательного состава, требуемого ПКПМС, не является основанием для признания технического состояния судна не соответствующим требованиям Регистра судоходства. Если эти повреждения или неисправное состояние объектов технического наблюдения отрицательно влияют на условия обеспечения безопасной эксплуатации судов в соответствии с их назначением, охраны человеческой жизни, надежной перевозки грузов на море и внутренних водных путях, предотвращения загрязнения с судов, они устраняются или эксплуатация этих объектов запрещается до приведения их в исправное состояние.
21. Если при освидетельствовании выявлены повреждения, не характерные для типа, назначения или условий эксплуатации судна, то для возможности сохранения, подтверждения или возобновления класса, кроме устранения самих повреждений, предпринимаются меры, направленные на предотвращение появления таких дефектов в дальнейшем с привлечением, при необходимости, технических экспертов и проведением расчетов и испытаний.
22. Техническое состояние корпусных конструкций определяется по результатам визуального осмотра, замеров толщин и испытаний на непроницаемость, а также с учетом сведений об износах и других дефектах, ремонтах и заменах, зафиксированных в судовых актах и формулярах, эскизах и чертежах, в ремонтных ведомостях и судовых журналах.
23. При определении технического состояния наружной обшивки, обшивки переборок, коробчатых килей, настила палубы и второго дна, обшивки кингстонных и цепных ящиков, шахт и ограничивающих конструкций других отсеков их осмотр производиться снаружи и изнутри.

24. Корпус конструкцияларының техникалық жай-күйін бағалау үшін мынадай нормативтер қолданылады:
1) Кеме қатынасының тіркелімі сыныбы бойынша жасалған кеме үшін – құрылыс өлшемдерінен айқындалатын осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес корпустың негізгі тірек топтарының қалдық қалыңдықтарының нормаларына сәйкес нормативтер. Кеме иесінің қалауы бойынша ІСЖКЖҚ талап ететін өлшемдерден анықталған стандарттарды қолдану;
2) мойындалған шетелдік сыныптау қоғамының (бұдан әрі – ШСҚ) сыныбынан Халықаралық сыныптамалық қоғамдар қауымдастығының (бұдан әрі – ХСҚҚ) мүше қоғамының сыныбына өткен кеме үшін – қоғамды жоғалту қағидаларына сәйкес айқындалатын нормативтер. ШСҚ және ХСҚҚ мүшесінің нормативтерін қолдану, олардың қағидалары бойынша кеме құрастырылған, сондай-ақ кеме иесінің қалауы бойынша ІСЖКЖҚ талап ететін өлшемдерден анықталған стандарттарды қолдану;
3) Кеме қатынасының тізіліміне ШСҚ сыныбынан ауыстырылған және ХСҚҚ мүшесі болып табылмайтын немесе Кеме қатынасының тіркелімінің сыныбы жоқ кеме ретінде қабылданған кеме үшін - негізгі кеменің қалдық қалыңдықтарының стандарттарына сәйкес, стандарттар осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес корпусты бекіту топтары, ІСЖКЖҚ талап етілетін өлшемдерден анықталады.
4) ХСҚҚ жалпы ережелеріне сәйкес - ХСҚҚ жалпы қағидаларына сәйкес жасалған кемелерге. Корпус конструкцияларына төзімділік критерийлері туралы ақпарат құрылымдық сызбаларда қамтылған;
5) кеме түрі мен теңіз құрылымына, техникалық байқау объектісінің материалы мен мақсатына қарай осы Қағидалардың басқа тарауларына сәйкес.
25. Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес негізгі корпустық тірек топтарының қалдық қалыңдығының рұқсат етілетін нормалары барлық корпус элементтері, корпустың көлденең қималары үшін, сондай-ақ пайдалану кезінде қалдық қалыңдығын өлшеу қажет болатын корпус үшін анықталады. Рұқсат етілген қалдық өлшемдердің есептеулері Кеме қатынасының тіркелімімен келісіледі. Мұндай есептеулердің нәтижелерін кеме журналына конструкцияның рұқсат етілген тозуы ретінде енгізу мүмкіндігі туралы түпкілікті шешімді Кеме қатынасының тіркелімі қабылдайды. Қаптау қаңылтырларының жергілікті қалдық деформациялары (кеңіздер) нормаларының рұқсат етілген қалдық өлшемдерін есептеу мазмұнына және қаптау парақтарының ең аз қалыңдығына қойылатын талаптар осы Қағидалардың 3 және 4-қосымшаларында келтірілген.
Кеме қатынасының тіркелімімен бұрын келісілген рұқсат етілген қалдық өлшемдерін, оның ішінде кеме корпусының көлденең қималарының кедергісінің рұқсат етілген моменттерін, құрылымдық өзгерістер болмаған кезде және егер кеменің кеме корпусының құнына қатысты барлық шарттар орындалса, рұқсат етілген қалдық қалыңдығының көлеміне қатысты пайдалануға рұқсат етіледі.

24. Для оценки технического состояния корпусных конструкций применяются следующие нормативы:
1) для судна, построенного на класс Регистра судоходства – нормативы в соответствии с нормами остаточных толщин основных групп связей корпуса согласно приложению 2 настоящих Правил, определенные от построечных размеров. Применение нормативов, определенных от размеров, требуемых ПКПМС по усмотрению судовладельца;
2) для судна, перешедшего из класса признанного иностранного классификационного общества (далее – ИКО) – класса общества-члена Международной ассоциации классификационных обществ (далее – МАКО) – нормативы, определенные по правилам теряющего общества. Применение нормативов ИКО и члена МАКО, по правилам которого судно было построено, а также нормативов, определенных от размеров, требуемых ПКПМС по усмотрению судовладельца;
3) для судна, переведенного в класс Регистра судоходства из класса ИКО и не члена МАКО или принятого в класс Регистра судоходства как судна без класса – нормативы в соответствии с нормами остаточных толщин основных групп связей корпуса согласно приложению 2 настоящих Правил, определенные от размеров, требуемых ПКПМС.
4) в соответствии с Общими правилами МАКО – к судам, построенным по общим правилам МАКО. Информация по критериям допуска корпусных конструкций содержится на конструктивных чертежах;
5) в соответствии с другими главами настоящих Правил, в зависимости от типа судна и морского сооружения, материала и назначения объекта технического наблюдения.
25. Допускаемые нормы остаточных толщин основных групп связей корпуса согласно приложению 2 настоящих Правил, определяются для всех элементов корпуса, поперечных сечений корпуса, а также для которых в процессе эксплуатации требуется выполнение замеров остаточной толщины. Расчеты допускаемых остаточных размеров согласовываются с Регистром судоходства. Окончательное решение о возможности включения результатов таких расчетов в формуляр судна в качестве допускаемых износов по конструкции принимается Регистром судоходства. Требования к содержанию расчета допускаемых остаточных размеров норм местных остаточных деформаций (вмятин) листов обшивки и минимальной толщины листов обшивки приведены в приложениях 3 и 4 к настоящим Правилам.
Допускается использование ранее согласованных Регистром судоходства допускаемых остаточных размеров, в том числе допускаемых моментов сопротивления поперечных сечений корпуса судна, при отсутствии конструктивных изменений и если выполнены все условия, применительно к величине допускаемой остаточной толщины.

26. Корпус конструкцияларының нақты жағдайына байланысты Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидаларда белгіленгеннен асатын өлшемдер санын және егжей-тегжейлі түсіру көлемін ұлғайтуды талап етеді.
27. Кеме корпусының техникалық жай-күйін байқау нәтижелерін кеме иесі осы Қағидаларға 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес есепті құжаттама нысанында, қолданылатынға байланысты кемені қарап шығуды жүргізетін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне береді.
Кеме корпусының техникалық жай-күйін бағалау бойынша есептік құжаттаманы Кеме қатынасы тіркелімі куәландыру аяқталғанға дейін келіседі.
Корпустың техникалық жай-күйін бағалау бойынша Кеме қатынасының тіркелімі бекіткен есептік құжаттама кеме формулярында және кемеде сақталады.
28. Қағидалардың 2-қосымшасының осы тарауының ережелерін, оның ішінде корпус конструкцияларының және басқа элементтердің рұқсат етілген қалдық өлшемдері туралы ақпараттың болуын тексерудің/жаңартудың белгіленген тәртібіне қатысты ережелеріне сәйкес кеме қатынасының тіркелімі техникалық жағдайды бағалау үшін қолданылатын тозу нормаларының дұрыстығына жауапты.
29. Құрылымның тұтастығы мен беріктігіне, су өткізбейтіндігіне немесе теңізге шыққанда су өткізбейтіндігіне әсер ететін корпус конструкцияларының зақымдалуы толық және шұғыл жөндеуге жатады. Бұл ретте келесі техникалық байқау объектілеріне ерекше назар аударылады:
1) түптік конструкциялар және түптік қаптау;
2) бүйірлік және бүйірлік құрылымдардың сыртқы қабығы (соның ішінде олардың шеткі бекіткіштері бар жақтаулар);
3) палуба құрылымдары және палуба жабыны; екінші түбінің едені мен құрылымдары; екінші жағының едені мен құрылымдары;
4) су, мұнай немесе май өткізбейтін қалқалар;
5) люк қақпақтары мен люк комингстері;
6) палубасы бар ауа құбырларының дәнекерленген қосылыстары;
7) ауа құбырларының бастары ашық палубалар;
8) желдеткіштер, жапқыштарды қосқанда.
30. Егер жоғарыда аталған корпус элементтерінің бірінде табылған зақымдану жергілікті немесе оқшауланған сипатта болса және кеменің құрылымдық тұтастығына әсер етпесе, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері, белгіленген мерзімде толық жөндеуді жүргізу қажеттілігі туралы талап қоя отырып, корпустың су өткізбейтіндігін қалпына келтіру үшін уақытша жөндеу жұмыстарын жүргізуге келіседі. Кемені көрсету портында қажетті жөндеу құралдары болмаса, Кеме қатынасының тіркелімі кеме иесінің жазбаша өтініші бойынша кемені қажетті жөндеу құралдары бар портқа тікелей көшіру мүмкіндігін қарастырады. Қажет болған жағдайда, жоспарланған өтуді қамтамасыз ету үшін кемені түсіру және/немесе уақытша жөндеу қажет. Сонымен қатар, зерттеу нәтижесінде кеменің одан әрі жұмыс істеу қауіпсіздігіне теріс әсер ететін құрылымдық ақаулар немесе коррозия анықталған жағдайларда кеме жұмысын жалғастырғанға дейін оларды жою шаралары қабылданады.

26. В зависимости от фактического состояния корпусных конструкций работник Регистра судоходства требует увеличение количества замеров и объема детального освидетельствования сверх установленного настоящими Правилами.
27. Результаты оценки технического состояния корпуса судна предоставляются судовладельцем работнику Регистра судоходства, проводящему освидетельствование судна, в виде отчетной документации в соответствии с приложениями 5, 6, 7, 8 и 9 к настоящим Правилам, в зависимости от того, что применимо.
Отчетная документация по оценке технического состояния корпуса судна согласовывается Регистром судоходства до завершения освидетельствования.
Согласованная Регистром судоходства отчетная документация по оценке технического состояния корпуса храниться на судне и в формуляре судна.
28. Регистр судоходства ответственен за корректность применяемых для оценки технического состояния нормативов износа в соответствии с положениями настоящей главы, приложением 2 настоящих Правил, в том числе и в отношении установленного порядка действий по проверке наличия/актуализации информации по допускаемым остаточным размерам корпусных конструкций и других элементов.
29. Повреждения корпусных конструкций, которые влияют на целостность и прочность конструкции, водонепроницаемость или непроницаемость судна при воздействии моря, подлежат полному и срочному ремонту. При этом особое внимание обращается на следующие объекты технического наблюдения:
1) днищевые конструкции и днищевую обшивку;
2) наружную обшивку бортов и бортовые конструкции (включая шпангоуты с их концевыми креплениями);
3) палубные конструкции и настил палубы; настил и конструкции второго дна; настил и конструкции второго борта;
4) водо-, нефте- или маслонепроницаемые переборки;
5) люковые закрытия и комингсы люков;
6) сварные соединения воздушных труб с настилом палуб;
7) головки воздушных труб открытых палубах;
8) вентиляторы, включая заслонки.
30. Если повреждение, обнаруженное на одном из перечисленных выше элементов корпуса, носит локальный или изолированный характер и не влияет на конструктивную целостность судна, работник Регистра судоходства согласовывает выполнение временного ремонта для восстановления водонепроницаемости корпуса и его непроницаемости при воздействии моря, при этом выставив требование о необходимости выполнения полного ремонта в установленный срок. Если в порту предъявления судна отсутствуют требуемые ремонтные мощности, Регистром судоходства по письменному обращению судовладельца рассматривается возможность перехода судна непосредственно в порт, где имеются требуемые ремонтные мощности. В необходимых случаях требуется разгрузка судна и/или выполнение временного ремонта для обеспечения намеченного перехода. Кроме того, в случаях, когда в результате освидетельствования обнаруживаются дефекты конструкций или коррозия, которые, отрицательно влияют на безопасность дальнейшей эксплуатации судна, предпринимаются меры по их устранению до того, как продолжится эксплуатация судна.

31. Егер корпустың жалпы бойлық беріктігін қамтамасыз ету үшін арматуралық жолақтар орнатылса, онда кеме корпусының техникалық жағдайын бағалау осы жолақтар мен дәнекерленген жіктерді бөлшектемей егжей-тегжейлі зерттеуді қамтиды. Түйінді дәнекерлеудің тұтастығына ерекше назар аударылады. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері оларды орнатуға арналған бекітілген құжаттаманың үстіңгі жолақтарының өлшемдері, конфигурациясы және орналасуы арасындағы сәйкессіздікті, жолақтардың және дәнекерленген жіктердің қанағаттанарлықсыз жай-күйін, қосымша жолақтары астындағы корпус конструкцияларын анықтаса, мұндай жолақтарды бөлшектеу/жөндеу жүзеге асырылады.
32. Қосымша жолақтарын куәландыру нәтижелері Кеме қатынасының тіркелімі құжаттарында тіркеледі.
3-параграф. Куәландыру түрлері
33. Кеме қатынасының тіркелімі сыныптау қызметін жүзеге асырған кезде мынадай куәландыру түрлерін жүргізеді:
1) алғашқы;
2) кезекті;
3) жыл сайынғы;
4) аралық (доктық);
5) кезектен тыс.
34. Қысымдағы ыдыстарға:
1) сыртқы куәландыру - жыл сайын;
2) ішкі куәландыру - 5 жылдан соң;
3) гидравликалық сынақ - 10 жылдан соң жүргізіледі.
35. Қысымдағы ыдыс қылтасының диаметрі 120 мм кем болған жағдайда гидравликалық сынақ 5 жылдан соң жүргізіледі.
4-параграф. Алғашқы куәландыру
36. Алғашқы куәландыру жүргізіледі:
1) кеме жасалғаннан кейін;
2) жаңарту, қайта жабдықтау, жетілдіру немесе жөндеу, оның салдарынан оның типі мен мақсаты өзгерген жағдайда;
3) кеменің сыныбы өзгерген кезде;
4) Кеме қатынасының тіркелімі беретін құжаты жоқ, соның ішінде бұрын басқа сыныптамалық органының тіркеуінде болған кемені сыныптауға қабылдау кезінде алғашқы куәландыру жүргізіледі.
37. Алғашқы куәландыру кезінде кеме элементтерінің жобаға және Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкестігі тексеріледі, Кеме қатынасы тіркелімінің кемеге сынып беру және кеме құжаттарын беру үшін олардың конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық жай-күйі анықталады.
38. Пайдаланымдағы кемені алғашқы куәландыру көлемі кемені қайта жабдықтау, жетілдіру немесе жөндеу, кеменің қызмет ету мерзімі, элементтерінің техникалық жай-күйі, техникалық құжаттамасының бар болу көлеміне байланысты белгіленеді және жалпы алғанда кезекті және сыныптамалық куәландыру көлемінен кем болмайды.
39. Алғашқы куәландыру көлемі сыныптамалық органы Кеме қатынасының тіркелімі таныған қолданыстағы куәлік және Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкестігін тексеруге қажетті техникалық құжаттар болған кезде жыл сайынғы куәландыру көлеміне дейін кемітуге рұқсат етіледі.

31. Если для обеспечения общей продольной прочности корпуса установлены подкрепляющие накладные полосы, то оценка технического состояния корпуса судна включает детальное освидетельствование этих полос и сварных швов без их демонтажа. Особое внимание обращается на целостность стыковых сварных швов. При обнаружении работником Регистра судоходства несоответствия размеров, конфигурации и месторасположения накладных полос одобренной документации по их установке, неудовлетворительного состояния полос и сварных швов, конструкций корпуса под накладными полосами осуществляется демонтаж/ремонт таких накладных полос.
32. Результаты освидетельствования накладных полос фиксируются в документах Регистра судоходства.
Параграф 3. Виды освидетельствований
33. При осуществлении классификационной деятельности Регистр судоходства проводит следующие виды освидетельствований:
1) первоначальное;
2) очередное;
3) ежегодное;
4) промежуточное (доковое);
5) внеочередное;
34. Сосуды под давлением подвергаются:
1) наружному освидетельствованию – ежегодно;
2) внутреннему освидетельствованию – через 5 лет;
3) гидравлическому испытанию – через 10 лет.
35. Сосуды под давлением с диаметром горловины менее 120 миллиметров подвергаются гидравлическому испытанию через 5 лет.
Параграф 4. Первоначальное освидетельствование
36. Первоначальное освидетельствование проводится:
1) после постройки судна;
2) после обновления, переоборудования, модернизации или ремонта, следствием которых явилось изменение его типа и назначения;
3) при изменении класса судна;
4) при приеме на классификационный учет судна, не имеющего документов Регистра судоходства, в том числе ранее находившегося на учете другого классификационного органа.
37. При первоначальном освидетельствовании проверяется соответствие элементов судна проекту и требования Регистра судоходства, выявляются их конструктивные особенности и техническое состояние для присвоения судну класса и выдачи документов Регистра судоходства.
38. Объем первоначального освидетельствования судна в эксплуатации устанавливается в зависимости от объема переоборудования, модернизации или ремонта, срока службы судна, технического состояния его элементов, наличия технической документации и составляет не менее объема очередного и классификационного освидетельствований.
39. Регистром судоходства допускается уменьшать объем первоначального освидетельствования до объема ежегодного освидетельствования при наличии действующего свидетельства, признанного Регистром судоходства классификационного органа и технической документации, необходимой для проверки на соответствие требованиям Регистра судоходства.

40. Алғашқы куәландыру кезінде осы Қағидалардың 36-тармағы 1) және 4) тармақшаларына сәйкес тіркеу нөмірі және Кеме қатынасының тіркелімінің құжаттары беріледі.
5-параграф. Кезекті куәландыру
41. Кезекті куәландыру кеме элементтерінің техникалық жай-күйін анықтау мақсатында сыныптамалық куәландырудың алдында жүргізіледі. Кезекті куәландыру нәтижелері бойынша талаптар қойылады, олар орындалған соң кеменің сыныбы қайта жаңартылады.
42. Кемені куәландыруға дайындау және оның элементтерінің ақауын анықтау Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
43. Осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес кезекті куәландырудың мерзімділігі сыныптамалық куәландырудың мерзімділігімен алдын ала анықталады.
6-параграф. Сыныптамалық куәландыру
44. Сыныптамалық куәландыру пайдалануға дайындалған кемеге сыныбын қайта жаңарту және жаңа сыныптамалық куәлігін ресімдеу мақсатымен кезекті куәландырудан кейін жүргізіледі.
45. Сыныптамалық куәландыру кезінде кеме иесі кезекті куәландырудан кейін орындалатын жұмыстардың сапасы мен көлемін, параметр өлшеу нәтижелерін растайтын құжаттарды, кеме элементтерін сынақтан өткізу жөніндегі актіні, ауыстырылған бөлшектерге сертификаттарды ұсынады.
46. Сыныптамалық куәландыру кезінде кезекті куәландыруда қойылған талаптардың орындалғаны тексеріледі.
47. Кеме мен оның элементтерінің Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігі тексерілуі тиіс, сондай-ақ конструкция ерекшелігі, техникалық сипаттамалары, қалыпты жұмыс істеуі, жинау сапасы, құрамы, жинақталуы мен басқа қасиеттері тексеріледі.
48. Көрсетілген іс-қимылдардан кейін кеме элементтерінің техникалық жай-күйі және кеме сыныбының қайта жаңартылуы мен жүзу жарамдылығын тану мүмкіндігі анықталады.
49. Кеме сыныптамалық куәландыруға, алғашқы куәландыру немесе соңғы куәландыру күнінен бастап 5 жылда бір рет жүргізіледі.
Кеме қатынасының тіркелімі, егер кеменің мерзіміне, техникалық құралдарының тозуы, жүзу жағдайларының өзгерісіне байланысты олардың динамикасы өзгергенде кемені тұтасына немесе оның іріленген элементтеріне (корпус, механизмдер, электр жабдықтары) сыныптамалық (кезекті) куәландыру жүргізу аралығындағы уақытты өзгертуі мүмкін. Кеме иесінің негізделген сұранысы бойынша кеменің іріленген элементтерін сыныптамалық (кезекті) куәландыру әр түрлі мерзімде жүргізіледі.

40. При первоначальном освидетельствовании согласно подпунктам 1) и 4) пункта 36 настоящих Правил, судну присваивается регистровый номер и выдаются документы Регистра судоходства.
Параграф 5. Очередное освидетельствование
41. Очередное освидетельствование проводится перед классификационным освидетельствованием с целью определения технического состояния элементов судна. По результатам очередного освидетельствования предъявляются требования, после выполнения которых, определяется возможность возобновления класса судна.
42. Подготовка судна к освидетельствованию и дефектация его элементов осуществляется в соответствии требованиям Регистра судоходства.
43. Периодичность очередных освидетельствований судов определяется периодичностью классификационных освидетельствований согласно пункту 49 настоящих Правил.
Параграф 6. Классификационное в объеме очередного освидетельствования
44. Классификационное освидетельствование проводится после очередного освидетельствования на подготовленном к эксплуатации судне с целью возобновления класса и оформления нового классификационного свидетельства.
45. При классификационном освидетельствовании судовладелец представляет документы, подтверждающие объем и качество выполненных после очередного освидетельствования работ, результаты измерений параметров, акты об испытаниях элементов судна, сертификаты на замененные детали.
46. При классификационном освидетельствовании проверяется выполнение требований, предъявленных при очередном освидетельствовании.
47. Судно и его элементы проверяются на соответствие требованиям Регистра судоходства, а также проверяются особенности конструкции, технические характеристики, правильность функционирования, качество монтажа, состав, комплектность и другие свойства.
48. После указанных действий определяется техническое состояние элементов судна и возможность возобновления класса судна и признания его годным к плаванию.
49. Судно предъявляется к классификационному освидетельствованию один раз в 5 лет, начиная от даты первоначального или последнего классификационного освидетельствования.
Регистр судоходства изменяет промежуток времени между классификационными (очередными) освидетельствованиями судна в целом, или укрупненных его элементов (корпуса, механизмов, электрооборудования), если это обусловлено динамикой изменения их технического состояния, связанной с возрастом судна, наработкой судовых технических средств, изменением условий плавания. По обоснованной просьбе судовладельца классификационные (очередные) освидетельствования укрупненных элементов судна проводятся в разные сроки.

7-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
50. Кемені жыл сайын куәландыру сыныптамалық куәландыру арасындағы кезеңде жүргізіледі, кеменің техникалық жай-күйін бақылаумен тексеру жұмысынан және кеменің сыныпты растауға жеткілікті дәрежеде сәйкес болатынын белгілеу мақсатынан тұрады.
51. Жыл сайын куәландыру кезінде негізінен кеме элементтерінің сыртын қарау, жұмыс барысында тексеру орындалады, көлемі осы Қағидалардың тиесілі бөлімдерінде белгіленеді.
52. Жыл сайынғы шолу жыл сайынғы шолу есебінде келесі байқаудың күнін көрсете отырып, сыныптамалық куәландыру жүргізу күнінен бастап ± 3 ай ("шанышқы") мерзімінен бұрын және кейінге қалдырылған зерттеулерді ескере отырып, "шанышқы" ескере отырып жүргізіледі.
53. Сыныптамалық куәландыру және аралық (доктық) куәландыру жүргізілген жылы жыл сайынғы куәландыру жүргізілмейді.
8-параграф. Аралық (доктық) куәландыру
54. Аралық (доктық) куәландыруға кеме корпусына сыртқы жүктемелердің азаюын қарайтын шектеулер арқылы жүзуге жарамды деп танылған барлық теңіз кемелері және аралас өзен-теңіз суда жүзетін барлық кемелер жатады.
55. Кезектен тыс доктық актісімен бекітілген жүзу аумағында пайдаланған және маусымдық шектеулерді бұзған куәландыруға Кеме қатынасының тіркелімі құжаттарымен белгіленген теңіз кемелері жатады.
56. Аралық (доктық) куәландыру алғашқыдан немесе сыныптамалық куәландырудан кейін, доктық және кезекті куәландыру арасындағы кезең 36 айдан артық болмайтын есеппен, екінші немесе үшінші, немесе олардың арасында кезеңде жыл сайынғы куәландыру жүргізіледі және осы Қағиданың 7-тарауында белгіленген кемені жылдық куәландыру шараларын қосады.
57. Куәландыруды өткізуді жоспарлау жиналысы куәландыру басталғанға дейін өткізіледі.
58. Алдыңғы куәландыру кезінде жүргізілген куәландыру нәтижелері мен қалыңдық өлшемдерін есепке алу кейінгі аралық (доктық) немесе тұрақты куәландыру үшін рұқсат етілмейді.
59. Осы Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес жалпы беріктік жоғалтудың ықтимал белгілерін, жергілікті қалдық деформациялардың рұқсат етілмейтін нормаларын және сыртқы жабынның тұтастығын бұзуды анықтау мақсатында аралық (доктық) куәландыру жүргізіледі.
60. Аралық (доктық) куәландыру кезінде корпустың су асты бөлігінде орналасқан кеме құрылғыларының элементтерінің, астыңғы жағы арматурасының және винтті-рульдік кешеннің жай-күйі тексеріледі.
Кеме иесінің дәлелді өтініші бойынша Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерінің қатысуымен бейнетүсірілім және қалдық қалыңдықтарды өлшеу арқылы су асты сүңгуір арқылы аралық (док) куәландыру жүргізуге рұқсат етіледі.
Куәландырудың бұл түрі Кеме қатынасының тіркелімінің арнайы қарауына жатады.

Параграф 7. Ежегодное освидетельствование
50. Ежегодное освидетельствование судна проводится в период между классификационными освидетельствованиями, включает в себя контрольную проверку технического состояния судна и имеет целью установить, что судно в достаточной степени отвечает условиям подтверждения класса.
51. При ежегодном освидетельствовании проводятся преимущественно наружные осмотры элементов судна, выполняются проверки в действии, объем которых определен настоящих Правил.
52. Ежегодное освидетельствование проводится с учетом досрочного и отсрочки освидетельствований ± 3 месяца ("вилки") от даты классификационного освидетельствования, с указанием в Акте ежегодного освидетельствования даты следующего освидетельствования с учетом "вилки".
53. В год проведения промежуточного (докового) освидетельствования и классификационного освидетельствования ежегодное освидетельствование не проводится.
Параграф 8. Промежуточное (доковое) освидетельствование
54. Промежуточному (доковому) освидетельствованию подлежат все морские суда, и суда, смешанного река-море плавания, которые признаны годными к эксплуатации, а также для судов с ограничениями, предусматривающими снижение внешних нагрузок на корпус судна.
55. Внеочередному доковому освидетельствованию подлежат морские суда, допустившие нарушение района плавания или сезонных ограничений, установленных документами Регистра судоходства.
56. Промежуточное (доковое) освидетельствование проводиться при втором или третьем ежегодном освидетельствовании, или в период между ними после первоначального или классификационного освидетельствования, с периодом между доковым и очередным освидетельствованиями не более 36 месяцев и включает в себя мероприятия ежегодного освидетельствования судна, оговоренные в параграфе 7 настоящих Правил.
57. Совещание по планированию проведения освидетельствования проводится до начала освидетельствования.
58. Зачет результатов освидетельствований и замеров толщин, проведенных при предыдущих освидетельствованиях, не допускается для последующих промежуточных (доковых) или очередных освидетельствований.
59. Промежуточное (доковое) освидетельствование проводится с целью выявления возможных признаков потери общей прочности, недопустимых норм местных остаточных деформаций согласно приложению 6 к настоящим Правилам и нарушений целостности наружной обшивки.
60. При промежуточном (доковом) освидетельствовании проверяется состояние элементов судовых устройств, расположенных в подводной части корпуса, донно-бортовой арматуры и винто-рулевого комплекса.
Допускается промежуточное (доковое) освидетельствование проводить подводным водолазным осмотром с видеосъемкой и замером остаточных толщин в присутствии работника Регистра судоходства, при обоснованной заявке судовладельца.
Такой вид освидетельствования является предметом особого рассмотрения Регистра судоходства.

61. Кемені аралық түсіру кезінде корпус конструкцияларын түсіру көлемі балласты танкідегі кеменің түріне, жасына және кеменің жағдайына байланысты корпусты жыл сайынғы түсіру көлемінен және корпусты қосымша түсіру көлемінен тұрады. Балласты танкілер мен жүк трюмдерін куәландыру кезінде осы Қағидалардың 62, 63, 64, 65, 66, 67 және 68-тармақтарын басшылыққа алу қажет.
Алдыңғы аралық немесе кезекті куәландыру кезінде жүргізілген куәландыру мен қалыңдықты өлшеу нәтижелерінің орнын ауыстыруға кейінгі аралық немесе тұрақты куәландыру үшін жол берілмейді.
62. 5-10 жастағы кемелер үшін типтік балластты танкілерді жалпы ішкі тексеру жүргізіледі. Егер бұл резервуарлардың қатты қорғаныш жабыны болмаса, жұмсақ немесе жартылай қатты жабын жағылса немесе қатты жабын нашар жағдайда болса, сол типтегі басқа балласттық кеңістіктерді тексеру қажет.
63. 10 жастан асқан кемелер үшін барлық балластты танкілердің жалпы ішкі тексеру жүргізіледі.
64. Егер мұндай жалпы тексеру көзге көрінетін құрылымдық ақауларды таппаса, тексеру коррозияға қарсы жүйенің тиімді болып қалуын тексерумен шектеледі.
65. Қарастырылған жағдайларда балласттық резервуардың коррозияға қарсы жүйесінің жай-күйі тексеріледі. Жыл сайынғы тексеруге келесі балластты танкілер (екі түбі бар танкілерді қоспағанда) жатады, оларда:
1) қатты қорғаныс жабыны нашар жағдайда және жабын қалпына келтірілмеген;
2) жұмсақ немесе жартылай қатты жабын қолданылды;
3) құрылыс уақытынан бастап қатты қорғаныш жабыны жоқ.
66. Қатты жабыны нашар жағдайда және жөнделмеген болса, жұмсақ немесе жартылай қатты жабын жағылған немесе салынғаннан бері қатты қорғаныш жабыны салынбаған болса қос түпті балластты танкілер жыл сайын тексеріледі. Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері қарқынды коррозияны анықтаса, қалыңдығын өлшеу жүргізіледі.
67. Тексеру нәтижелері бойынша Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері Кеме қатынасының тіркелімінің есеп беру құжаттарында Осы Қағидалардың 65 және 66-тармақтарының талаптарын ескере отырып, балластты танкілерді жыл сайынғы тексеру жүргізу қажеттілігі туралы жазба енгізеді.
68. 15 жылдан асқан құрғақ жүк кемелері үшін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері таңдаған жеке жүк үй-жайларына (трюмдер мен палубалар) ішкі тексеру жүргізіледі.
69. Егжей-тегжейлі куәландыруға жататын аумақтардағы құрылымдардың қалыңдығын өлшеу осындай егжей-тегжейлі куәландырумен бір мезгілде жүргізіледі.

61. Объем освидетельствования конструкций корпуса при промежуточном освидетельствовании судна состоит из объема ежегодного освидетельствования корпуса и объема дополнительных освидетельствований корпуса, зависящего от типа, возраста судна и состояния покрытия в балластных танках. При освидетельствовании балластных танков и грузовых трюмов следует руководствоваться пунктами 62, 63, 64, 65, 66, 67 и 68 настоящих Правил.
Зачет результатов освидетельствований и замеров толщин, проведенных при предыдущих промежуточных или очередных освидетельствованиях, не допускается для последующих промежуточных или очередных освидетельствований.
62. Для судов возрастом 5 – 10 лет проводится общий внутренний осмотр типовых балластных танков. Если в этих танках отсутствует твердое защитное покрытие, применено мягкое или полутвердое покрытие, или твердое покрытие находится в плохом состоянии, проводиться осмотр других балластных пространств такого же типа.
63. Для судов возрастом более 10 лет проводиться общий внутренний осмотр всех балластных танков.
64. Если такой общий осмотр не выявит видимых конструктивных дефектов, осмотр ограничивается проверкой того, что система предотвращения коррозии остается эффективной.
65. В предусмотренных случаях проверяется состояние системы предотвращения коррозии балластных танков. Подвергаются ежегодному осмотру следующие балластные танки (за исключением танков двойного дна), в которых:
1) твердое защитное покрытие находится в плохом состоянии, и покрытие не восстановлено;
2) применено мягкое или полутвердое покрытие;
3) твердое защитное покрытие отсутствует с момента постройки.
66. Балластные танки двойного дна, в которых твердое покрытие находится в плохом состоянии и не восстановлено, в которых применено мягкое или полутвердое покрытие, или в которых твердое защитное покрытие не применялось с момента постройки, осматриваются ежегодно. Если работник Регистра судоходства выявляет интенсивную коррозию, выполняются замеры толщин.
67. По результатам освидетельствования работник Регистра судоходства вносит запись о необходимости выполнения ежегодного осмотра балластных танков в отчетные документы Регистра судоходства с учетом требований пунктов 65 и 66 настоящих Правил.
68. Для сухогрузных судов возрастом более 15 лет проводиться внутренний осмотр отдельных грузовых пространств (трюмов и твиндеков), выбранных работником Регистра судоходства.
69. Замеры толщин конструкций в районах, подлежащих детальным освидетельствованиям, выполняются одновременно с такими детальными освидетельствованиями.

70. Қалдық деформациялар мен жарықтар пайда болу ықтимал аймақтарын тексеру және анықтау бойынша ұсынымдар, сондай-ақ жоғары ылғалдылық жұмыс жағдайында техникалық қызмет көрсету қиын жерлердігі агрессивті ортаның әсерінен, терлеуден, желдетудің жеткіліксіздігінен және қатты тозуға ұшыраған жерлерде тозған корпус элементтерін тексеру бойынша нұсқаулықтар.
71. Жыл сайынғы тексерулер болжанған жағдайларды қоспағанда, төзімді бекітілген кесулер аралық барлауда олардың жалпы жағдайына және/немесе келесі бөліктердің зақымдануы кезінде тексеріледі:
1) амортизациялық элементтер (бұрандалы қосылыстардың мүмкін болатын алдын ала кернеуін ескере отырып);
2) оқшаулау;
3) ауыстыруды және көтеруді болдырмайтын қауіпсіздік құрылғылары; корпусқа құбырлар мен кабельді жөндеу;
Тікелей қол жеткізуге болмайтын бекіткіштер бөлшектеледі және зақымдалғанға күдік болса, тексеріледі.
72. Аралық куәландыру кезінде әрекетте тексеріледі:
1) машина бөлмесін авариялық дренажға арналған клапаны;
2) қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде дренаж, желдету, бақылау және басқару жүйелері;
3) негізгі, қосалқы және авариялық рульдік тетіктерді басқару жүйелері.
73. Егер аралық куәландыру доктағы және кеменің аралық түсіруінің алдындағы кезеңде кеменің су асты бөлігін түсіруді қамтыса немесе түсіру кезінде негізгі және/немесе қосалқы тетіктерге, оқпандарға, қозғалысқа, рульдік тетіктер, содан кейін осы Қағидалардың 11 және 12-қосымшаларына сәйкес осы тетіктер мен құрылғылар осы Қағидалармен және ІСЖКЖҚ реттелетін сипаттамаларды тексеру және растау мақсатында арқандап байлау және теңізде сынау кезінде Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерінің қатысуымен сынақтан өткізіледі. Бұл ретте сынақтардың көлемі мен ұзақтығын жөндеудің сипаты мен көлемін ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері белгілейді.
74. Аралық куәландыру кезінде, жыл сайынғы тексеру көлемінен басқа, генераторлар мен сыни құрылғылардың электр қозғалтқыштарының, соның ішінде кабельдер мен ажыратқыштардың оқшаулау кедергісін өлшеу осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес, оқшаулау кедергісінің рұқсат етілген мәндерінің есептік құжаттамасы түрінде жүзеге асырылады.
Булардың, газдардың және шаңның ауамен жарылғыш қоспалары түзілетін үй-жайлар мен кеңістіктер бар мұнай кемелерінде, газ тасымалдағыштарда, химиялық тасымалдағыштарда және басқа үлгідегі кемелерде қауіпті аймақтардағы электр жабдықтары, кабельдер және жерге тұйықтаулар тексеріледі, сондай-ақ электр тізбектерінің оқшаулау кедергісі осы Қағидалардың 10-қосымшаға сәйкес оқшаулау кедергісінің рұқсат етілген мәндерінің есептік құжаттамасы түрінде өлшенеді.

70. Рекомендации по обследованию и выявлению наиболее вероятных районов появления остаточных деформаций и трещин, а также указания по освидетельствованию изношенных элементов корпуса в районах, подверженных интенсивному износу по причине воздействия агрессивной среды, отпотевания, недостаточной вентиляции и повышенной влажности, где затруднено проведение технического обслуживания в условиях эксплуатации судна.
71. За исключением случаев, когда предусмотрены ежегодные освидетельствования, упруго закрепленные рубки при промежуточном освидетельствовании проверяются на предмет их общего состояния и/или при повреждениях следующих деталей:
1) амортизационных элементов (с учетом возможного предварительного напряжения резьбовых соединений);
2) изоляции;
3) страховочных устройств, предотвращающих сдвиг и подъем; монтажа труб и кабеля к корпусу.
Детали крепления, к которым не имеется непосредственного доступа, разбираются и осматриваются, если подозревается наличие повреждений.
72. При промежуточных освидетельствованиях проверяются в действии:
1) клапан аварийного осушения машинного отделения;
2) системы осушения, вентиляции, контроля и управления при перевозке опасных грузов;
3) системы управления главными, вспомогательными и аварийными рулевыми приводами.
73. Если промежуточное освидетельствование включает освидетельствование подводной части судна в доке и в период, предшествующий промежуточному освидетельствованию судна, или во время освидетельствования был произведен ремонт главных и/или вспомогательных механизмов, валопроводов, движителей, рулевого устройства, то эти механизмы согласно приложениям 11 и 12 настоящих Правил и устройства испытываются в присутствии работника Регистра судоходства на швартовных и ходовых испытаниях с целью проверки и подтверждения характеристик, регламентированных настоящими Правилами и ПКПМС. При этом объем и продолжительность испытаний устанавливается работником Регистра судоходства с учетом характера и объема произведенного ремонта.
74. При промежуточном освидетельствовании в дополнение к объему ежегодного освидетельствования, проводятся замеры сопротивления изоляции генераторов и электродвигателей ответственных устройств, включая кабели и выключатели, в виде отчетной документации допускаемых значений сопротивления изоляции в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
На нефтеналивных судах, газовозах, химовозах и судах других типов, на которых имеются помещения и пространства, в которых образовываются взрывоопасные смеси паров, газов и пыли с воздухом, проводится проверка электрооборудования, кабелей и заземлений во взрывоопасных зонах, а также замер сопротивления изоляции электрических цепей в виде отчетной документации допускаемых значений сопротивления изоляции в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.

9-параграф. Кезектен тыс куәландыру
75. Кезектен тыс куәландыру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 12-параграфының 2-тарауына сәйкес пайдаланудағы кеменің қауіпсіздігі қамтамасыз етілмейтін бүлінулерден кейін;
2) бүлінулерді жойғаннан кейін, бұл ретте куәландыру кезінде қойылған талаптардың барлығы осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес орындалғаннан кейін жүзу жарамдылығы жөніндегі құжаттар ресімделеді;
3) жүзу қауіпсіздігіне қатер төндіретін ақаулар анықталған жағдайда және қажет болғанда кеменің техникалық жай-күйін немесе жүзу ауданын тексеру, сондай-ақ Кеме қатынасы тіркелімінің күшін жойған құжаттарын бұрынғы қалпына келтіру;
4) тәжірибелік объектілердің техникалық жай-күйін бақылаумен тексеру мақсатында;
5) кеменің дайындығын тексеруге: осы Қағидалардың 13-параграфының 2-тарауына сәйкес белгіленген жүзу ауданынан тыс жерде бір жолғы өту; осы Қағидалардың 14-параграфының 2-тарауына сәйкес жолаушы емес кемелерде ұйымдасқан адамдар тобын тасымалдау; осы Қағидалардың 15-параграфының 2-тарауына сәйкес ірі ауқымды және/немесе ауыр салмақты жүктерді тасымалдау қауіпті жүктерді тасымалдауға, жеммен және жеммен емес тиелген жүктер (Кеме қатынасының тіркелімі бұрын берген куәлігінде көзделген); ауық-ауық жоғарғы разрядты бассейндерде жүзуге;
6) кеменің техникалық жай-күйі жыл сайынғы куәландыру кезінде жарамсыз болып табылу нәтижесінде. Келесі жыл сайынғы куәландыруға дейінгі мерзім бұрынғы жыл сайынғы куәландыру күнінен бастап есептеледі;
7) Кеме қатынасының тіркелімінің заңды күшіндегі құжаттары бар кемелерді сыныптамалық тіркеуге қою және тіркеуден алу;
8) кеменің техникалық жай-күйін алдын ала анықтау, сондай-ақ алдағы куәландыруға байланысты мәселелерді шешу;
9) оны жаңарту, жетілдіру немесе жөндеу кезінде кеменің типі мен міндетін өзгертпей;
10) Кеме қатынасының тіркелімі құжаттарында белгіленген теңіз кемелері үшін жүзу аумағын пайдаланған және мерзімдік шектеулерде жіберілген қателіктер;
11) теңіз кемелерін кеме тұрағына шығару үшін;
12) кеме тұрағында тұрған теңіз кемелері үшін;
13) теңіз кемелері үшін консервациялау кезінде және консервациялаудан кейін пайдалануға енгізген кезде.
76. Кезектен тыс куәландыру көлемін әрбір нақты жағдайда, куәландыру мақсаты мен міндетін ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен анықтайды.
10-параграф. Куәландыру мерзімін ұзарту
77. Кеме иесінің жазбаша өтінімі бойынша Кеме қатынасының тіркелімі кемені кезекті және жыл сайынғы куәландыру күнінің мерзімін ұзартады.

Параграф 9. Внеочередное освидетельствование
75. Внеочередное освидетельствование проводится:
1) после повреждений, без устранения которых не обеспечивается безопасность эксплуатации судна согласно параграфа 12 главы 2 настоящих Правил;
2) после устранения повреждений; при этом документы на годность к плаванию оформляются после выполнения всех требований, установленных при освидетельствовании согласно подпункту 1) настоящего пункта;
3) при выявлении дефектов, угрожающих безопасности плавания, и при необходимости уточнения технического состояния или района плавания судна, а также для восстановления действия документов Регистра судоходства, утративших силу;
4) с целью контрольной проверки технического состояния экспериментальных объектов;
5) для проверки готовности судна: к разовому перегону (переходу) вне установленного района плавания в соответствии с параграфом 13 главы 2 настоящих Правил; к перевозке организованных групп людей на непассажирских судах в соответствии с параграфом 14 главы 2 настоящих Правил; к перевозке крупногабаритных и/или тяжеловесных грузов в соответствии с параграфом 15 главы 2 настоящих Правил; к перевозке опасных грузов, зерна и не зерновых навалочных грузов (не предусмотренных ранее выданными свидетельствами Регистра судоходства); к эпизодическому плаванию в бассейне более высокого разряда;
6) после выполнения требований, предъявленных при ежегодном освидетельствовании, в результате которого судно было найдено в негодном техническом состоянии. Срок следующего ежегодного освидетельствования отсчитывается от даты предыдущего ежегодного освидетельствования;
7) при постановке на классификационный учет и снятии с учета судов, имеющих действующие документы Регистра судоходства;
8) с целью предварительного определения технического состояния, а также решения вопросов, связанных с предстоящими освидетельствованиями судна;
9) при обновлении, модернизации или ремонте судна без изменения его типа и назначения;
10) для морских судов, допустивших нарушение района плавания или сезонных ограничений, установленных документами Регистра судоходства;
11) для вывода морских судов в отстой;
12) для морских судов, находящихся в отстое;
13) для морских судов при консервации и вводе в эксплуатацию после консервации.
76. Объем внеочередного освидетельствования в каждом конкретном случае определяется работником Регистра судоходства с учетом цели и задач освидетельствования.
Параграф 10. Отсрочка освидетельствований
77. Регистр судоходства отсрочивает дату классификационного, очередного и ежегодного освидетельствований при письменном обращении судовладельца в Регистр судоходства.

78. Теңiз кемелерiн және өзен-теңіз аралас жүзу кемелерiн сыныптамалық және кезекті куәландыру 6 айдан аспайтын мерзiмге кейiнге қалдырылады.
79. Теңіз кемелерін және аралас өзен-теңіз жүзу кемелерін аралық (доктық) куәландыру осы Қағидалардың 35-тармағын ескере отырып, үш айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады.
80. Осы Қағидалардың 124-тармағында көрсетілген кемелер үшін осы Қағидалардың 78 және 79-тармақтарында көзделген қарап-тексерулерді кейінге қалдыруға кеме иесі мәлімдеген мерзім ішінде олардың корпустарының пайдалану үшін жеткілікті беріктігіне есептелген негіздемелер болған жағдайда ғана жол беріледі.
81. Егер механизмдердің және электр жабдығының құрамына кіретін жекелеген кемелік техникалық құралдар есептен шығарғанға дейін өзінің ресурсын бітірген жағдайда сыныптамалық (кезекті) куәландыру мерзімін ұзарту мүмкін болмайды.
82. Кемені жыл сайынғы куәландыру, сондай-ақ қысыммен жұмыс істейтін түтікшелерді ішкі куәландыру сыныптамалық куәландыру жүргізілген күннен бастап үш айға дейінгі мерзімге кейінге қалдырылады.
83. Кезекті куәландыру кезінде, осы куәландыру өткізілгенге дейін 12 ай артпай қажетті көлемде (доктағы немесе слиптегі куәландыруларды қоса) жүргізілген кеме элементтерін тексеру түрлерін орындамауға болады.
11-параграф. Сыныбының өзгеруіне байланысты кемелерді куәландыру
84. Кеме қатынасының тіркелімі сыныбы өзгертілетен кемелерді куәландыру мен техникалық жай-күйін анықтау кезінде Кеме қатынасының тіркелімі ІСЖКЖҚ талаптарына сәйкес әзірленген техникалық құжаттамалар басшылыққа алынады.
85. Кеме иесінің өтініші бойынша сынып төмендетуге жасалатын кемелердің корпустары үшін сыныбы өзгергеннен кейін кемені пайдалану кезінде сыртқы жүктеменің төмендеуін ескере отырып, қалдық қалыңдықтары және өзгеру параметрлерінің тағайындалған жеке нормативтерін қолдануға болады.
86. Сыныбы өзгерген кезде кеменің басқа элементтерінің техникалық жай-күйін анықтау осы Қағидалардың және ІСЖКЖҚ нормаларына сәйкес жүргізіледі.
87. Кемелердің сыныбын өзгерту алғашқы куәландыру актісімен ресімделеді, оның көлемі барлық кеме элементтерінің Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына және Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген техникалық құжаттамаларына сәйкестігін растау, сондай-ақ оның жаңа сыныпқа қатысты техникалық жай-күйін анықтауы үшін жеткілікті болуы тиіс.
88. Осы куәландыру нәтижесінде кемеге жаңа сынып, жүзу жағдайы мен ауданы тағайындалады, су үсті бортының биіктігі, келесі сыныптамалық және жыл сайынғы куәландыру мерзімі анықталады, Кеме қатынасы тіркелімінің жаңа құжаттары ресімделеді және беріледі, ал бұрын қолданыста болғандарының күші жойылады, алынады және формулярға тігіп қойылады.

78. Классификационное и очередное освидетельствования морских судов и судов смешанного река-море плавания отсрочиваются на срок не более 6 месяцев.
79. Промежуточное (доковое) освидетельствования морских судов и судов смешанного река-море плавания отсрочиваются на срок не более трех месяцев с учетом пункта 35 настоящих Правил.
80. Предусмотренные в пунктах 78 и 79 настоящих Правил отсрочки освидетельствований для судов, указанных в пункте 124 настоящих Правил, допускаются только при наличии расчетных обоснований достаточной прочности их корпусов для эксплуатации в течение заявленного судовладельцем срока.
81. Отсрочка классификационного (очередного) освидетельствования механизмов и электрооборудования не допускается, если входящие в их состав отдельные судовые технические средства выработали назначенный ресурс до списания.
82. Ежегодное освидетельствование судна, а также внутреннее освидетельствование сосудов под давлением отсрочивается на срок до трех месяцев от даты классификационного освидетельствования.
83. При очередном освидетельствовании судна допускается не выполнять те виды проверок элементов судна, которые были проведены в необходимом объеме (включая также освидетельствования в доке или на слипе) не более чем за 12 месяцев до проводимого освидетельствования.
Параграф 11. Освидетельствование судов в связи с изменением класса
84. При освидетельствовании и определении технического состояния корпусов судов, которым изменяется класс, Регистр судоходства руководствуется технической документацией разработанной в соответствии с требованиями ПКПМС.
85. Для корпусов серийных судов, которым изменяется класс по просьбе судовладельца в сторону понижения класса, допускается применение индивидуальных нормативов остаточных толщин и параметров деформаций, назначенных с учетом снижения внешних нагрузок при эксплуатации судна после изменения класса.
86. Определение технического состояния других элементов судна при изменении класса производится в соответствии с нормами настоящих Правил и ПКПМС.
87. Изменение класса судна оформляется актом первоначального освидетельствования, объем которого достаточен для подтверждения соответствия всех элементов судна требованиям Регистра судоходства и согласованной с Регистром судоходства технической документации, а также определения его технического состояния применительно к новому классу.
88. По результатам этого освидетельствования судну присваивается новый класс, назначаются условия и районы плавания, высота надводного борта, сроки следующих классификационного и ежегодного освидетельствований, оформляются и выдаются новые документы Регистра судоходства, а ранее действовавшие признаются утратившими силу, изымаются и подшиваются в формуляр.

89. Кемені сыныпты төмендетуге сыныбы өзгерген кезінде жаңа сыныптамалық куәлігі беріледі, ал қалған құжаттарға тиісті өзгерістер енгізіледі.
12-параграф. Кеменің техникалық құралдарының бүлінуі мен тоқтап қалуына байланысты кезектен тыс куәландыру
90. Кеменің бүлінуі туралы кеме иесі Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне жедел хабарлайды және кемені куәландыруға ұсынады.
91. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері, бүліну көлік оқиғасына, кеменің істен шығуына келтірмеген және осы бүліну салдары кеме жағдайында қысқа мерзімде жойылуы мүмкін болған жағдайда, куәландыру жүргізбеуге құқылы.
92. Кеме капитанынан немесе кеме иесінен көлік оқиғасынан, кеменің немесе оның элементтерінің зақымдануынан хабарлама алған кезде кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қолда бар мәліметтерген сәйкес кеме қатынасы тіркелімін зақымдаушылардың мән-жайлары мен зардаптары туралы дереу хабардар етеді.
93. Кеменің бүліну алған сәтіндегі жағдай, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері келгенге дейін, кемеге және оның үстіндегі адамдар қауіпсіздігіне қауіп төнбейтіндей, сондай-ақ одан әрі қирауға келтірмейтіндей қалпында сақталады.
94. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері куәландыру басталғанға дейін, кеменің бүліну жағдайы мен себептері және/немесе техникалық құралдарының тоқтап қалуы айтылған алғашқы кеме актісінің мазмұнымен танысады.
95. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кемені куәландыру кезінде бүліну сипатын және бүлінуге жеткізген себептерді анықтайды, техникалық жай-күйіне байланысты сыныбын сақтау, сондай-ақ кемені одан әрі пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайын немесе жөндеу немесе түсіру орнына бір жолғы өту мүмкіндігін белгілейді.
96. Егер кеменің техникалық жай-күйінің жарамсыз болу себептеріне байланысты сыныбы сақталмаған жағдайда, кеме иесі кеменің бір жолғы өтуіне рұқсат алу үшін түсіру және/немесе жөндеу орнына өту (өткізу) қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары сипатталған дәлелді сұрауларды Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне ұсынады.
97. Кеменің өту ауданы мен кеме иесінің шараларын ескере отырып, оның нақты күйіне байланысты Кеме қатынасының тіркелімі талаптарымен көзделмеген Кеме қатынасының тіркелімі кеменің оның мақсатына сәйкес қауіпсіз жүзуін адам өмірін қорғау және жолаушылардың денсаулығын және кеменің экипажын, кемеде тасымалданатын жүктің сақталуын, кеменің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, кеменің ерекшелігінен туындаған немесе оның пайдалану шартына сәйкес жазбаша ұсынған қойылатын шектеулерді және қосымша талаптарды орындаған жағдайда, Кеме қатынасының тіркелімі кемені бір жолғы өтуге жарамды деп таниды.

89. Судну, при изменении класса в сторону понижения, выдается новое классификационное свидетельство, а в остальные документы вносятся соответствующие изменения.
Параграф 12. Внеочередное освидетельствование судов в связи с повреждениями и отказами судовых технических средств
90. О повреждениях судна судовладелец немедленно уведомляет работника Регистра судоходства и предъявляет судно для освидетельствования.
91. Работник Регистра судоходства не проводит освидетельствование, если повреждение не привело к транспортному происшествию, выводу судна из эксплуатации и его устранение возможно в судовых условиях в короткий срок.
92. При получении уведомления от капитана судна или судовладельца о транспортном происшествии, повреждении судна или его элементов работник Регистра судоходства незамедлительно информирует Регистр судоходства об обстоятельствах и последствиях повреждений в соответствии с имеющимися сведениями.
93. Обстановка на судне, имевшая место в момент получения повреждения, сохраняется до прибытия работника Регистра судоходства в той мере, в какой это не угрожает безопасности судна и находящихся на нем людей, а также не вызывает дальнейших разрушений.
94. До начала освидетельствования работник Регистра судоходства знакомится с содержанием первичного судового акта с изложением обстоятельств и причин повреждения и/или отказа судовых технических средств.
95. При освидетельствовании судна работник Регистра судоходства определяет характер повреждений и выявляет причины, вызвавшие повреждения, устанавливает возможность сохранения класса в зависимости от технического состояния, а также условия, обеспечивающие безопасность дальнейшей эксплуатации судна, или возможность разового перехода к месту ремонта или разгрузки.
96. Если класс судна не сохраняется по причине негодного технического состояния судна, судовладельцем разрабатываются и представляются в Регистр судоходства мероприятия, обеспечивающие безопасный переход (перегон) судна до места разгрузки и/или ремонта.
97. В зависимости от фактического состояния судна с учетом района перехода и мероприятий судовладельца Регистр судоходства признает судно годным к разовому переходу при условии соблюдения выставляемых ограничений и дополнительных требований, которые не предусмотренные требованиями Регистра судоходства, вызванные особенностями судна или условиями его эксплуатации, письменно предъявляемые Регистром судоходства с целью обеспечения безопасности плавания судна в соответствии с его назначением, охраны жизни и здоровья пассажиров и судового экипажа, сохранности перевозимых на судне грузов, экологической безопасности судна.

98. Бүліну болған кеменің кезектен тыс куәландыру нәтижелері кезектен тыс куәландыру актісімен ресімделеді.
Куәландыру актісіне, кеме иесі комиссиясының құрастырған көлік оқиғасы туралы актісінің көшірмесі және/немесе кеменің (лер) команда құрамының тұлғалары құраған алғашқы кеме актісінің көшірмесі қоса беріледі.
99. Бүлінген кеме элементтерінің кезектен тыс куәландыру актісінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) бүлінген кеменің немесе объектінің типі, міндеті, жоба авторы мен нөмірі, жасау немесе жөндеу күні мен орны, соңғы жөндеу орны, күні және сипаты, объектіге (пайдалану жөніндегі нұсқаулықты ұстану, техникалық қызмет көрсету бойынша кестенің бар болуы мен орындалуы) техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі мәліметтерді растау құжаттары, типі, соңғы куәландыру күні және осы куәландыру нәтижелері бойынша техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) объектінің конструктивтік ерекшеліктері;
3) көлік оқиғасының актісіне немесе куәландырылатын объектіні бүліну жағдайлары туралы алғашқы кеме актісіне сілтенетін, соның ішінде орны, уақыты, тиеу нұсқасы, кеменің қозғалу бағыты туралы қысқа мәліметтер;
4) куәландыруға ұсыну сәтіндегі жалпы күйі (орналасқан жері, жүзгіштікті жоғалту, беріктіктің бұзылуы, бөліктердің, энергия қондырғыларының бүлінуі);
5) қажетті сұлбалар, сызбаларды қоса отырып, толық сипаттау;
6) бүліну себептері туралы қорытынды;
7) бүліну мен ақауларды жою бойынша талаптар;
8) бүліну себептерін анықтауға қажетті мәліметтер;
9) ұқсас бүлінулерді ескерту бойынша ұсыныстар.
100. Актінің мазмұнында, бүлінген корпусты куәландыру кезінде осы Қағидалардың 99-тармағындағы мәліметтерге қосымша мынадай мәліметтер болады:
1) жүктің түрі, ұзындығы мен биіктігі бойынша оның орналасуы, жүкті бекіту мықтылығы, артық жүктердің немесе сұйық жүктердің жоғарғы бетінде бос орынның болуы;
2) кемеде немесе жүк жұмысы айлақтарында Тиеу және түсіру жөнінде нұсқаулықтың болуы және жүктердің осы Нұсқаулыққа сәйкес орналастырылуын растау;
3) бұрын белгіленген пайдалану жағдайларын шектеуді және оның орындалуын растауды атап шығу;
4) гидрометеорологиялық жағдайларды (жел бағыты мен жылдамдығы, болжамды және нақты толқын биіктігі, болжау алу тәртібін сақтау, толқынға қатысты кеменің қалпы, мұзды жағдайды сипаттау) көрсету.

98. Результаты внеочередного освидетельствования судна, на котором произошло повреждение, оформляются актом внеочередного освидетельствования.
К акту внеочередного освидетельствования прилагается копия акта о транспортном происшествии, составленного комиссией судовладельца, и/или копия первичного судового акта, составленного лицами командного состава судна (судов).
99. В акте о внеочередном освидетельствовании поврежденного элемента судна указываются следующие данные:
1) исчерпывающие сведения о поврежденном судне или объекте, тип, назначение; автор и номер проекта; год и место постройки или капитального ремонта; место, дата и характер последнего ремонта; документально подтвержденные сведения об организации технического обслуживания объекта (соблюдение инструкции по эксплуатации, наличие и выполнение графика технических обслуживаний); вид, дату последнего освидетельствования и сведения о техническом состоянии по результатам этого освидетельствования;
2) конструктивные особенности объекта;
3) краткие сведения со ссылкой на акт транспортного происшествия или первичный судовой акт об обстоятельствах повреждения объекта освидетельствования, в том числе о месте, времени, варианте загрузки, направлении движения судна;
4) общее состояние на момент предъявления к освидетельствованию (местонахождение, потеря плавучести, нарушение прочности, повреждение отсеков, энергетической установки);
5) подробное описание повреждений с приложением необходимых эскизов, схем;
6) заключение о причинах повреждений;
7) требования по устранению повреждений и дефектов;
8) сведения, необходимые для уточнения причин повреждений;
9) предложения по предупреждению аналогичных повреждений.
100. При освидетельствовании поврежденного корпуса, в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна необходимо:
1) указать род груза, его размещение по длине и высоте, надежность закрепления груза, наличие излишних грузов или свободной поверхности жидкого груза;
2) подтвердить наличие на судне или в пунктах грузовых работ Инструкции по загрузке и разгрузке, разработанной заводом-изготовителем и согласованной с Регистром судоходства, и соответствие расположения груза этой Инструкции;
3) перечислить установленные ранее ограничения условий эксплуатации и подтвердить их выполнение;
4) указать гидрометеорологические условия (направление и скорость ветра, высоту волны по прогнозу и фактическую, соблюдение порядка получения прогнозов, положение судна относительно волны, характеристику ледовых условий).

101. Кеме техникасының бүлінген объектілерін куәландыру кезінде кемені кезектен тыс куәландыру актісінде осы Қағидалардың 99-тармағының мәліметтеріне қосымша ретінде мыналарды көрсету қажет:
1) объект маркасы, зауыт нөмірі, жасау немесе күрделі жөндеу жылы мен орны;
2) бүлінуге дейінгі, соның ішінде әзірлеу, соңғы күрделі, орташа, ағымдағы жөндеулерден кейінгі жұмыс сағатының мөлшері, Кеме қатынасы тіркелімінің немесе басқа сыныптамалық органның сертификатының болуы;
3) тоқтап қалу сәтіндегі негізгі параметрлерін көрсете отырып, жұмыс режимі мен жағдайы;
4) оқиғаға дейін болған бүлінулер, орындалған жөндеулер мен техникалық қызмет көрсету (вахталық машиналық журнал бойынша) туралы мәліметтер;
5) қашықтық немесе қашықтықтан автоматты басқару жүйесінің түрі және бар болуы, оның техникалық жай-күйі, сондай-ақ бақылау-өлшеу құралдарының жарамдылығы мен жинақталуы, жарық және дыбыс авариялық-ескертпе сигналын беру және автоматты қорғану туралы мәліметтер;
6) пайдалану үрдісінде бөлшектерді ауыстыру туралы мәліметтер.
102. Бүлінген электр жабдығын куәландыру кезінде осы Қағидалардың 99-тармағының мәліметтеріне қосымша, кемені кезектен тыс куәландырғанда актіде көрсетіледі:
1) электр станциясының құрамы, тоқ, кернеу түрі;
2) бүліну алдында және куәландыру кезіндегі оқшаулау кедергісін өлшеудің соңғы нәтижелері дымқыл және тозу дәрежесін өлшегішпен тексеріледі;
3) генераторлардың автоматты қорғау, электр жетегінің, күштеу кабельдерінің, өздігінен жарықтандыру тізбектерінің және артық жүктемеден, қысқа тұйықталу тоқтарынан, өздігінен қосылудан қорғау күйі мен бапталуы;
4) бақылау-өлшеу құралдарының және жарық арқылы сигнал беру жинақтаулылығы мен жарамдылығы.
103. Бүлінген жүк көтеру құрылғысын куәландыру кезінде осы Қағидалардың 99-тармағының мәліметтеріне қосымша кемені кезектен тыс куәландыру актісінде мынаны көрсету қажет;
1) тоқтап қалу сәтіндегі жүк салмағы, еңіс бұрыштары, жебе бұрылуы мен жүк көтеру биіктігі;
2) жүк көтеру құрылғысының металл конструкция мен жауапты бөлшектерінің сыртқы түрі мен техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) бүлінген элемент материалының қасиеттері туралы мәліметтер.
104. Бүлінген қысымдағы ыдысты куәландыру кезінде осы Қағидалардың 99-тармағының мәліметтеріне қосымша ретінде кемені кезектен тыс куәландыру актісінде техникалық жай-күйі туралы мынадай мәліметтерді көрсету қажет:
1) манометрлер, олардың жинақталуы, тексеру кезеңділігі;
2) ыдыстар мен құбырлардың арматуралары, сақтау қақпақтарының жарамдылығы мен реттеу дұрыстығы, оларда пломбылардың болуы, жеңіл балқу тығындарының, сепараторлардың күйі;

101. При освидетельствовании поврежденных объектов судовой техники в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна указывается:
1) марка объекта, заводской номер, год и место постройки или капитального ремонта;
2) количество часов работы до повреждения, в том числе после изготовления, последнего капитального, среднего, текущего ремонтов, наличие сертификата Регистра судоходства или другого классификационного органа;
3) режим и условия работы с указанием основных параметров к моменту отказа;
4) сведения об имевших место до происшествия неисправностях, выполненных ремонтах и техническом обслуживании (по вахтенным машинным журналам);
5) данные о наличии и типе системы дистанционного или дистанционного автоматизированного управления, ее техническом состоянии, а также комплектности и исправности контрольно-измерительных приборов, световой и звуковой аварийно-предупредительной сигнализации и автоматической защиты;
6) сведения о замене деталей в процессе эксплуатации.
102. При освидетельствовании поврежденного электрического оборудования в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна указывается:
1) состав электростанции, род тока, напряжение;
2) результаты последнего измерения сопротивления изоляции перед повреждением и во время освидетельствования, проверяется измерителем увлажненности и степени старения;
3) состояние и настройку аппаратов автоматической защиты генераторов, электрических приводов, силовых кабелей, цепей освещения, автоматики и защиты от перегрузки, токов короткого замыкания, самовыключения;
4) комплектность и исправность контрольно-измерительных приборов и световой сигнализации.
103. При освидетельствовании поврежденного грузоподъемного устройства в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна указывается:
1) масса груза, углы наклона, поворота стрелы и высоту подъема груза в момент отказа;
2) данные о внешнем виде и техническом состоянии металлоконструкций и ответственных деталей грузоподъемного устройства;
3) сведения о свойствах материала поврежденного элемента.
104. При освидетельствовании поврежденного сосуда под давлением в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна указываются данные о техническом состоянии:
1) манометров, их комплектности, периодичности поверки;
2) арматуры сосудов и трубопроводов, исправности и правильности регулировки предохранительных клапанов, наличии на них пломб, состоянии легкоплавких пробок, сепараторов;

3) ыдыстың бүлінген қабырғасы, ішкі және сыртқы жағы бетінде тотығу белгілерінің болуы, ыдыстардың бекітілуі.
105. Бүлінген мұздату қондырғысын куәландыру кезінде осы Қағидалардың 99-тармағының мәліметтеріне қосымша, кемелерді кезектен тыс куәландыру актісінде мынаны көрсету қажет:
1) қондырғы тоқтап қалу алдындағы жұмыс параметрлері;
2) компрессорлардың, сорғылардың, буландырғыштардың, құбырлардың және олардың арматураларын, сақтау құрылғыларының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) қолданыстағы хладагенттің төлқұжат қасиеттеріне сәйкестігі, кеме иесінің қолындағы соңғы жөндеулер, реттеулер, сынаулар, қолданылатын бөлшектер мен материалдар туралы құжаттар бойынша мәліметтер.
106. Егер бүліну, тоқтап қалу себебі айқын болмаған жағдайда, барлық ықтималды себептері және оларға сырттай ілеспелі белгілері қисынды талданады, олар қолдағы бүлінудің (тоқтап қалу) сыртқы белгісі бойынша мәліметтерімен және объект параметрлерінің бүлінуіне дейін орын алған мәндерімен салыстырылады.
107. Осындай салыстыру нәтижелері бойынша болған оқиға себептері белгіленеді.
Бүліну (тоқтап қалу) себептерін белгілеу сызбасы осы Қағидалардың 1-қосымшасында келтірілген.
108. Егер кемеде бүліну, тоқтап қалу себептерін анықтау мүмкін болмаған жағдайда, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері бүлінуге себеп болған конструктивтік, өндірістік және пайдаланым факторларын (материал сапасы, әзірлеу технологиясы мен бұйымды, техникалық қызмет көрсетуді бақылау) анықтау мақсатында нақты зерттеулер жүргізуді талап етеді.
109. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен бүлінген объектіні куәландыру бойынша соңғы әзірлеуден кейін үш күн мерзімде Кеме қатынасы тіркеліміне жібереді.
110. Техникалық себептер бойынша бүлінгеннен кейін кемелерді куәландыру нәтижесі бойынша Кеме қатынасының тіркелімі бұзылуға әкелген жағдайға талдау жасайды және кеме иесіне ұқсас бұзылулар болдырмау бойынша қажет шара қолдануды ұсынады.
111. Кеме қатынасының тіркелімі техникалық себептер бойынша туындаған кеменің бұзылуына байланысты техникалық жай-күйін төмендетуге әкелген барлық жағдайларды есепке алады, кеменің техникалық құралдарына және бұзылған кемелерге мониторинг жүргізеді.
13-параграф. Кемелерді белгіленген жүзу ауданынан тыс жерде бір жолғы өткізу кезінде кезектен тыс куәландыру
112. Жүзу шарттары бойынша кеменің сыныбымен айқындалған ауданнан айтарлықтай ерекшеленетін бассейндер арқылы біржолғы жүзіп өтуге жататын кемені кеме иесі осы параграфтың талаптарына сәйкес дайындайды.

3) стенок поврежденного сосуда, наличия коррозии внутренних и наружных поверхностей, надежности крепления сосудов.
105. При освидетельствовании поврежденной холодильной установки в дополнение к данным пункта 99 настоящих Правил, в акте внеочередного освидетельствования судна указывается:
1) параметры работы установки перед отказом;
2) данные о техническом состоянии компрессоров, насосов, испарителей, трубопроводов и их арматуры, предохранительных устройств;
3) соответствие свойств, применяемого хладагента паспортным данным, сведения о последних ремонтах, регулировках, испытаниях, применяемых деталях и материалах по документам, имеющимся у судовладельца.
106. Если причина повреждения, отказа не является очевидной, то последовательно анализируются все наиболее вероятные причины и сопутствующие им возможные внешние признаки, которые сопоставляются с имеющимися данными по внешнему проявлению повреждения (отказа) и значениями, имевшими место до повреждения параметров объекта.
107. По результатам такого сопоставления устанавливаются предполагаемые причины происшествия.
Схема установления причин повреждения (отказа) приведена в приложении 1 настоящих Правил.
108. Если причину повреждения (отказа) на судне установить не удалось, проводятся уточненные исследования с целью выявления конструктивных, производственных и эксплуатационных факторов (качество материала, технология изготовления и контроля изделия, техническое обслуживание), которые могли послужить причиной повреждения (отказа).
109. Документация по освидетельствованию поврежденного объекта после окончательного оформления направляется работником Регистра судоходства в трехдневный срок в Регистр судоходства.
110. По результатам освидетельствования судов после повреждений по техническим причинам, Регистром судоходства производится анализ обстоятельств, вызвавших повреждение и предлагается судовладельцу принять необходимые меры по предупреждению аналогичных повреждений.
111. Регистр судоходства осуществляет мониторинг повреждений судов и судовых технических средств, произошедших по техническим причинам, а также учет всех случаев, связанных с повреждениями, которые повлекли за собой снижение технического состояния судна.
Параграф 13. Внеочередное освидетельствование судов при разовых перегонах вне установленного района плавания
112. Судно, подлежащее разовому перегону через бассейны, существенно отличающиеся по условиям плавания от района, определенного классом судна, подготавливается судовладельцем в соответствии с требованиями настоящего параграфа.

113. Кемелерді бір жолғы өткізу мен жүзіп өту (бұдан әрі - жүзіп өту) әдеттегідей кемеге елеулі конструктивтік өзгеріс жасамай жүргізіледі.
Кемелік құжаттамаларда көзделгеннен өзге, разряды жоғары бассейн арқылы жүзіп өту туралы мәселені шешу кезінде кеме сыныбының негізгі рәмізіне сәйкес жел-толқын режимі бойынша шектеулер белгіленеді.
114. Кеме сыныбы көздеген жүзу ауданынан елеулі ерекшеленетін жүзу ауданында жүзіп өтуге жататын кеме үшін, кеме иесі жүзіп өту жобасы әзірлейді. Жүзіп өту ауданы мен тағайындау портына байланыссыз кемелерді жүзіп өткізу жобасын Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен келісіледі.
115. Жүзіп өтуге белгіленген шарттар бойынша жүзуге жарамды деп жүзіп өтуге дейін 12 ай бұрын аралық (доктық) куәландыру жүргізілген (слиптеу) және корпусында уақытша іргесінде цемент құймалары жоқ кемелер теңізде жүзіп өтуге жарамды деп танылады.
116. Жүзіп өтуді ұйымдастыру мәселелері Кеме қатынасы тіркелімінің құзыретіне жатпайды, бірақ жүзіп өту жобасын әзірлеу кезінде олар нақтылануы қажет.
117. Жүзіп өтетін кемелерде жолаушыларды тасымалдауға болмайды.
118. Сыйымдылығы жеткілікті балласт цистерналары жоқ кемелерге қолайлы тиеу нұсқасын қамтамасыз ету үшін жүкті қабылдау мүмкін болады.
119. Егер Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес кемені елеулі өзгерту немесе қосымша жабдықтауға талап қойылмаған жағдайда, соның салдарынан жүзіп өту жобасын әзірлеу орынсыз болғанда, жүзіп өту қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар кешені және капитан үшін нұсқаулық әзірленеді.
Аталған құжаттар Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне келісу үшін ұсынылады.
120. Кеменің жүзіп өту жобасын немесе шаралар тізбесін әзірлеу процесінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне кемені жүзіп өтуге дайындау бойынша қойылған талаптарды анықтау мақсатында, сондай-ақ жөндеу жұмыстарының көлемін бақылау үшін кеме алдын ала куәландыру жүргізуге ұсынылады.
121. Егер кеменің жүзіп өтуіне су үстіндегі бортын, орнықтылығын немесе беріктілігін көтеруге талап қойылған жағдайда, кеменің қолайлы балласталуын немесе тиелуін таңдау, корпусын бекіту немесе жүзіп өтуді қиындататын конструкциясы мен жабдығын бөлшектеу жолымен, Кеме қатынасының тіркелімі талаптарын орындау үшін барлық орынды және жүзеге асатын шаралар қабылданады.
122. Егер Қағидалардың талаптарына толық сәйкес болуы үшін елеулі конструктивтік өзгерістер қажет болғанда, жел-толқын режимі, маусымдық, тәуліктің жарық уақытын пайдалану (бұдан әрі - ауа райы бойынша) қосымша шектеулер белгіленеді.
Ауа райы бойынша қойылған шектеулер беріктік, орнықтылық және су үстіндегі борттың есептерімен негізделеді, сонымен осы аудандағы бір типті немесе ұқсас кемелер тәжірибесі ескеріледі.
Ауа райы бойынша шектеулерді негіздеген кезде, сонымен қатар кеменің өлшемдері мен олардың ара қатынасымен үйлестірілген жалпы теңізде жүзгіштігі, қондырмасының болуы және теңізде жүзгіштігінің корпустық құрауларының, ватерсызығы үстінен кеменің бас-аяғының көтеріңкі болуын қамтамасыз ету дәрежесі, қондырмасы мен рубкаларының болуы ескеріледі.
Корпус құраулары бойынша теңізде жүзгіштігіне жатпайтын кемелерге (понтон типті кемелер) ауа райы бойынша шектеулер, Кеме қатынасының тіркелімі қағидасындағы беріктік, орнықтылық және су үстіндегі борты жөніндегі талаптардың орындалуынан басқа бір типті немесе ұқсас кемелердің жүзіп өту тәжірибесін ескере отырып белгіленеді.

113. Разовые переходы и перегоны (далее-перегоны) судов допускаются без значительных конструктивных изменений судна.
Если перегон судна осуществляется через бассейны более высокого разряда, чем это предусмотрено судовыми документами, устанавливаются ограничения по ветро-волновому режиму в соответствии с формулой класса судна.
114. Для судна, подлежащего перегону в районе плавания, существенно отличающемся от района плавания, предусмотренного классом судна, судовладельцем разрабатывается проект перегона. Проект перегона судна, независимо от района перегона и порта назначения, подлежит согласованию с работником Регистра судоходства.
115. Годными для перегона морем признаются суда, прошедшие промежуточное (доковое), (слиповое) освидетельствование не более чем за 12 месяцев до перегона и не имеющие цементных заливок и других временных заделок в корпусе.
116. Вопросы организации перегона не относятся к компетенции Регистра судоходства, но они уточняются при разработке проекта перегона.
117. Перевозка пассажиров на перегоняемых судах исключается.
118. Для обеспечения благоприятного варианта нагрузки судов, не имеющих балластных цистерн достаточной вместимости, возможен прием грузов.
119. Если для соответствия требованиям Регистра судоходства существенные изменения или дооборудование судна не требуются, вследствие чего разработка проекта перегона судна нецелесообразна, разрабатывается комплекс мероприятий по обеспечению безопасности перегона и инструкция для капитана.
Указанные документы представляются на согласование работнику Регистра судоходства.
120. В процессе разработки проекта перегона судна или перечня мероприятий по обеспечению безопасности перегона и инструкции для капитана, судно предъявляется работнику Регистра судоходства для предварительного освидетельствования с целью уточнения требований по подготовке судна к перегону, а также для контроля объема ремонтных работ, если они предусмотрены.
121. Если для перегона требуется повышение надводного борта, остойчивости или прочности судна, предпринимаются все целесообразные и осуществимые меры для удовлетворения требований Регистра судоходства путем выбора благоприятной балластировки или загрузки судна, подкрепления корпуса или демонтажа, затрудняющих перегон судовых конструкций и оборудования.
122. Если для полного соответствия требованиям Регистра судоходства необходимы значительные конструктивные изменения судна, устанавливаются дополнительные ограничения по ветро-волновому режиму, сезонности, использованию светлого времени суток (далее – ограничения по погоде).
Ограничения по погоде обосновываются расчетами прочности, остойчивости и надводного борта, при этом учитывается опыт перегонов в этом районе однотипных или подобных судов.
При обосновании ограничений по погоде также учитывается степень обеспечения общей мореходности, обусловленная размерениями судна и их соотношениями, наличием надстроек и мореходных образований корпуса, возвышением оконечностей над ватерлинией, наличием надстроек и рубок.
Для судов с немореходными образованиями корпуса (суда понтонного типа) ограничения по погоде устанавливаются независимо от соответствия требованиям Регистра судоходства по прочности, остойчивости и надводному борту и обосновываются с учетом опыта перегонов однотипных или подобных судов.

123. Кемелерді жүзіп өтуге балластау немесе сыйымдылығы жеткілікті балласт цистерналары жоқ кемелерді тиеу кезінде беріктік, орнықтылық және су үстіндегі бортты ең қолайлы қамтамасыз ету нұсқасы таңдалады.
Жүзіп өту кезінде бір мезгілде орындалатын балластау және тиеу слемингті болдырмау және есу бұрандасының талап етілетін бату дәрежесі үшін жеткілікті отыру қамтамасыз етіледі.
124. Тынық суда жүру жылдамдығы кемінде 13 км/сағат болатын кемелер өз жүрісімен теңізде жүзіп өтуге жіберіледі. Кеменің жылдамдығы төмен болған кезде сүйреткіш кемемен немесе қажет болған жағдайда оны сүйрете алатын кемемен ілесіп жүзіп өтеді.
125. Жүзіп өту уақытында есіктер, жүк және басқа люктер, қылталар, иллюминаторлар, желдеткіш, ауа, өлшеу құбырлары және корпустағы, қондырма мен рубкадағы басқа саңылауларда су өтпеуін қамтамасыз ететін қақпақтар болады.
126. Жүзіп өтуде пайдаланылмайтын түпті - борттық арматура штаттық қақпақтармен бекітіледі, ал олар жоқ болған кезде басып тасталынады.
127. Кемелердің ашық палубаларындағы леер қоршауларының немесе фальшборттың биіктігі Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес болуы қажет. Палубаның ашық учаскелері арқылы экипаждың өту кезінде, оларда жеткілікті дәрежеде дауылдық леерлер саны орнатылады.
128. Экипажсыз жүзіп өтетін кемелерге сүйреткіш кеменің кезекші шлюпкамен адам қабылдау құрылғылары бар жабдықтар орнатылады.
129. Экипажсыз сүйретілетін кемелердің рульдері мықтап ажыратылады.
130. Кемені зәкірлермен және зәкір шынжырлармен қамту ең кемінде кемені тұрақты пайдалану ауданына сәйкес болуы қажет.
131. Сүйрететін кемеде сүйреу арқанын бекіту тәсілін таңдау жүзіп өтуді жүзеге асыратын ұйымның құзыретіне жатады. Корпус пен құрылғыларды сүйреу арқандарының бүлдіруін болдырмайтын шаралар қабылданады.
132. Бортында экипажы бар кемелердің құтқару құралдары жүзіп өту ауданына арналған Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес болуы қажет. Құтқару шлюпкаларын, қосынды сыйымдылығы жөнінен барлық құтқару қайықтарының сыйымдылығына тең құтқару салдарымен, ауыстыруға болады.
Керуен құрамында, сүйретілетін немесе оларды сүйреуге қабілетті кеменің ілесуіндегі жүзіп өтетін кемелердегі, құтқару құралдарының саны, дегенмен ұжымдық пайдаланымдағы құтқару құралдарының сыйымдылығы бүкіл экипажды жайғастыруға жеткілікті болған жағдайда кемітілуі мүмкін.
133. Жүзіп өтетін кемелердің авариялық және навигациялық жарақтары жүзіп өту ауданындағы Кеме қатынасының тіркелімі қағидаларының талаптарына сәйкес болуы қажет.
Кейбір жағдайда осы жарақтың құрамы керуен құрамында, сүйретілетін немесе оларды сүйреуге қабілетті кеменің ілесуіндегі жүзіп өтетін кемелерде кемітіледі.
Экипажсыз жүзіп өтетін кемелерде навигациялық жабдықты орнату талап етілмейді.

123. При балластировке судов для перегона или при загрузке судов, не имеющих балластных цистерн достаточной вместимости, выбирается наиболее благоприятный вариант обеспечения прочности, остойчивости и надводного борта.
Реализуемые одновременно балластировка и загрузка при перегоне судов обеспечивают достаточную осадку для предотвращения слеминга и требуемую степень погружения гребного винта.
124. К перегону морем своим ходом допускается судно, скорость на тихой волне которого не менее 13 км/ч. При меньшей скорости судно перегоняется на буксире или в сопровождении судна, способного в случае необходимости его буксировать.
125. Двери, грузовые и прочие люки, горловины, иллюминаторы, вентиляционные, воздушные, измерительные трубы и другие отверстия в корпусе, надстройках и рубках на время перегона судна закрывают и обеспечивают непроницаемость (герметичность).
126. Донно-бортовая арматура, неиспользуемая при перегоне судна, закрывается штатными закрытиями, а при их отсутствии - заглушается.
127. Необходимо чтобы высота леерного ограждения или фальшборта на открытых палубах судов, перегоняемых с экипажем, соответствовала требованиям Регистра судоходства. Для перехода экипажа через открытые участки палуб на них устанавливаются в достаточном количестве штормовые леера.
128. Суда, перегоняемые без экипажа, оборудуются устройствами для доступа на борт людей с дежурной шлюпки буксировщика.
129. Рули на судах, буксируемых без экипажа, надежно раскрепляются.
130. Необходимо соответствие снабжение судна якорями и якорными цепями району постоянной эксплуатации судна.
131. Выбор способа крепления буксирного каната на буксируемом судне осуществляется организацией, перегоняющей судно, при условии принятия мер по предотвращению повреждения корпуса и устройств судна буксирным канатом.
132. Необходимо соответствие спасательных средств судов, перегоняемых с экипажем на борту, требованиям Регистра судоходства для района перегона судна. При этом возможна замена спасательных шлюпок спасательными плотами с суммарной вместимостью, равной вместимости всех спасательных шлюпок.
На судах, перегоняемых в составе каравана, буксируемых или следующих в сопровождении судна, способного их буксировать, возможно, уменьшение количества спасательных средств, при условии, что вместимость спасательных средств коллективного пользования достаточна для размещения всего экипажа.
133. Необходимо чтобы аварийное и навигационное снабжение перегоняемых судов соответствовало требованиям Регистра судоходства для района перегона.
В некоторых случаях состав этого снабжения и оборудования уменьшается при перегоне в составе каравана, на буксире или в сопровождении судна, способного осуществлять буксировку.
На судах, перегоняемых без экипажа, установка навигационного оборудования не требуется.

134. Жүзіп өтетін кемелердің сигнал беру құралдары жүзіп өту ауданындағы Кеме қатынасының тіркелімінің талаптарына сәйкес болуы қажет.
Экипажсыз жүзіп өтетін кемелер сигналды-ерекшелендіру фонарімен және сигнал беру бейнелерімен жабдықталады.
Тәуліктің қараңғы уақытындағы сигналды-ерекшелендіру фонарьларының штаттық және сигнал беру бейнелерін қою жұмысы жүзіп өтудің барлық уақытына қамтылады.
135. Кемелерді өрттен сақтау жарақтарымен жабдықтау жүзіп өту ауданына арналған Кеме қатынасы тіркелімінің қағидалар талаптарына сәйкес болуы қажет.
136. Бір жолғы жүзіп өтетін кемелердегі жүзіп өтудің барлық жол бағытында авария, қауіпсіздік және жеделдік туралы хабарлауды беру және қабылдауды қамтамасыз ететін байланыс құралдары болуы қажет. Кеме жүзіп өту ауданына белгіленген талаптарға сәйкес байланыс құралдарымен жабдықталған және онымен тұрақты байланыстағы басқа кемемен қоса ілесіп жүзіп өтетін болса, осы талаптардан босатылады.
137. Осы Қағидалардың 124-тармағына сәйкес теңізде басқа кемемен ілесіп жүзіп өтетін кеме екі жақты радиотелефон байланысының (бұдан әрі – УҚТ) ультрақысқа толқында аппаратурасымен жабдықталады.
Теңізде өздігінен жүзіп өтетін кеме екі жақты радиотелефон байланысының УҚТ-аппаратурасымен, құтқару құралдарының радиолакациялық жауап бергішімен және КОСПАС - САРСАТ авариялық радиобуймен, сондай-ақ жүзіп өту жолының кез келген нүктесінен жағалау радиостанциясымен тұрақты байланысты қамтамасыз ететін байланыс құралдармен жабдықталады.
138. Жүзіп өтуді іске асыратын кемелерде кеме сорғыларымен, сүйреткіш кеме немесе ілеспе кеме сорғыларымен кеме бөліктерінен су айдау мүмкіндігі көзделеді.
139. Жүзіп өту жағдайына бекітпелері есептелмеген қозғалтқыштар, қазандар, тетіктер, жабдықтар мен жарақтар қосымша ажыратылады.
140. Егер бас қозғалтқыштардың жұмысы көзделмеген жағдайда, сүйретілетін өздігінен жүзетін кемелердің ескек біліктері тежеледі.
141. Жүзіп өту кезінде кеме корпусының жалпы шекті беріктігінің жеткіліктілігі осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес тексеріледі.
142. Кеме корпусының шекті беріктігін анықтауда мыналар есепке алынады:
1) қаралатын қиманың тынық судағы иілу сәті, кеменің жүзіп өту кезіндегі салмақ жүктемесін ескере отырып анықталады;
2) жүзіп өту ауданына қарамастан, қор коэффициентінің Ктлн мәні 1,15 тең болып қабылданады.
143. Егер жүзіп өтуде белгіленген толқын биіктігі осы сыныптағы кеме үшін нормативтік толқын биіктігінен елеулі шамаға артық болған жағдайда, жергілікті беріктік есептері жүргізіледі.
Сонымен, корпус байланыстарына есептік жүктемелер Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес қабылданады, ал рұқсат етілетін кернеулер мынадан артық қабылданбайды:

134. Необходимо соответствие сигнальных средств перегоняемых судов требованиям Регистра судоходства для района перегона.
Суда, перегоняемые без экипажа, снабжаются сигнально-отличительными фонарями и сигнальными фигурами.
Штатная работа сигнально-отличительных фонарей в темное время суток и выставление сигнальных фигур обеспечивается на все время перегона.
135. Необходимо соответствие противопожарного снабжения судов требованиям Регистра судоходства для района перегона.
136. На судне, совершающем разовый перегон, необходимо наличие средств связи, обеспечивающие передачу и прием оповещений о бедствии, безопасности и срочности на всем маршруте перегона. Судно освобождается от этого требования, если оно совершает перегон в сопровождении другого судна, оснащенного средствами связи, в соответствии с установленными требованиями для района перегона и имеет с ним постоянную связь.
137. Судно, совершающее перегон морем в сопровождении другого судна согласно пункту 124 настоящих Правил, снабжается ультракоротковолновой (далее – УКВ) аппаратурой двухсторонней радиотелефонной связи.
Судно, совершающее перегон морем самостоятельно, снабжается УКВ – аппаратурой двухсторонней радиотелефонной связи, радиолокационным ответчиком спасательных средств и аварийным радиобуем КОСПАС-САРСАТ, а также средствами связи, обеспечивающими устойчивую связь с береговыми радиостанциями из любой точки маршрута перегона.
138. На судне, совершающем перегон, предусматривается возможность откачки воды из отсеков судовыми насосами, насосами судна-буксировщика или судна сопровождения.
139. Двигатели, механизмы, оборудование и снабжение судна, крепление которых не рассчитано на условия перегона, дополнительно раскрепляются.
140. На буксируемых самоходных судах гребные валы застопоряются, если не предусмотрена работа главных двигателей.
141. Достаточность общей предельной прочности корпуса судна при перегоне проверяется в соответствии с приложением 13 настоящих Правил.
142. При определении предельной прочности корпуса судна учитывается, что:
1) изгибающий момент на тихой воде в рассматриваемом сечении определяется с учетом весовой нагрузки судна во время перегона;
2) независимо от района перегона значение коэффициента запаса Kгодн принимается равным 1,15.
143. Если установленная при перегоне судна высота волны существенно превышает нормативную высоту волны для судна данного класса, проводятся расчеты местной прочности.
При этом расчетные нагрузки на связи корпуса принимают в соответствии с требованиями Регистра судоходства, а допускаемые напряжения не приниматься более:

0,95RеН - флорлар, рамалық шпангоуттар және бимстер, кеме шеттеріндегі бойлық жинақ, бос көлденең жинақ, қондырма мен рубка қабырғаларының шеткі жинақтарынан;
0,5RеН - орта бөлігіндегі бойлық жинақтан (кильсондар, карлингстер мен беріктік қабырғасы).
RеН - корпус материалының ағымдылық шегі.
144. Кеменің орнықтылығы жүзіп өту ауданы мен ауа райы шектеулерін ескере отырып, орнықтылықтың негізгі белгісі бойынша Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес болуы қажет.
145. Су үсті борт жүзіп өту ауданын ескере немесе ең болмағанда, осы сынып кемелері үшін Кеме қатынасының тіркелімі қағидаларының талап етілетін биіктіктен төмен болмайтын Кеме қатынасының тіркелімінің талаптарына сәйкес болуы қажет.
146. Жүзіп өтуге әзірленген кеме орындалған жұмыстардың келісілген жүзіп өту жобасына және Кеме қатынасы тіркелімінің жүзіп өтуге ресімделген құжаттарына сәйкестігін тексеру үшін кезектен тыс куәландырылады.
147. Бекіту, қосымша жабдықтау және конверттеу бойынша орындалған жұмыстар сапасы жүзіп өту жобасының талаптарына сәйкес болуы және кемені куәландыруға ұсынғанға дейін жұмыс жүргізген ұйымның техникалық бақылау қызметінің актісімен айғақталуы қажет.
148. Куәландыру нәтижелері дұрыс болған жағдайда, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезектен тыс куәландыру актісі ресімдейді және қосымша жабдықтау мен конверттеу бойынша жұмыс жүргізілген айлақтан бағытталған жерге дейін Бір жолғы жүзіп өтуге куәлік береді.
149. Кезектен тыс куәландыру актісінде кемеге қай жоба негізінде, қашан және кіммен келісіліп, толық жабдықтау жүргізілгені көрсетіледі.
Актінің қорытысында толық жабдықтау мен конверттеу айлағынан ішкі су жолдары және теңіз аудандары бойынша бағытталған жерлерге дейін кеменің жүзіп өту жағдайы көрсетіледі. Жүзіп өту жағдайы (жел-толқын режимі, қозғалу тәсілі, бортта адам болу мүмкіндігі, балласттау қажеттілігі) Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген жобаға сәйкес тағайындалады.
150. Теңізде жүзіп өту аяқталғаннан кейін барлық кемелер кезектен тыс куәландыруға ұсынылады.
Кезектен тыс куәландыру актісінде кемелік және аралау жобасына сәйкес орындалған күшейтулердің, конверттеудің және қосымша құрылғылардың техникалық жай-күйі көрсетіледі.
151. Металл сынықтарына есептен шығарылған кемелер үшін кемені аралыққа дайындау және құжаттарды ресімдеу тәртібі осы параграфқа сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілген кемелерге осы параграфтың техникалық талаптарын қолдануға байланысты мәселелер, кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен, жекелеген құрылғыларды, кеме жабдықтарын, энергетикалық қондырғыларды, электр жабдықтарын өндірілген немесе белгіленген бөлшектеуді ескере отырып, келісіледі.

0,95RеН – для флоров, рамных шпангоутов и бимсов, для продольного набора в оконечностях, для холостого поперечного набора, для набора концевых переборок надстроек и стенок рубок;
0,5RеН – для продольного набора (кильсонов, карлингсов и ребер жесткости) в средней части.
RеН – предел текучести материала корпуса.
144. Необходимо соответствие остойчивости судна требованиям Регистра судоходства по основному критерию остойчивости с учетом района перегона и ограничений по погоде.
145. Необходимо соответствие надводного борта судна требованиям Регистра судоходства с учетом района перегона или не ниже требуемой Регистром судоходства высоты для судов данного класса.
146. Судно, подготовленное к перегону, предъявляется к внеочередному освидетельствованию для проверки соответствия выполненных работ согласованному проекту перегона и оформления документов Регистра судоходства на перегон.
147. Необходимо чтобы качество выполненных работ по подкреплению, дооборудованию и конвертовке соответствовало требованиям проекта перегона и до предъявления судна к освидетельствованию, удостоверялась актами службы технического контроля организации, проводившей работы.
148. При положительных результатах освидетельствования работник Регистра судоходства оформляет акт внеочередного освидетельствования и выдает Свидетельство на разовый перегон от пункта, в котором производились работы по дооборудованию и конвертовке, до места назначения.
149. В акте внеочередного освидетельствования указывается на основании, какого проекта, когда и кем согласованного, проведено дооборудование судна.
В заключении акта указываются условия перегона судна от пункта дооборудования и конвертовки до места назначения по внутренним водным путям и морским районам. Условия перегона (ветро-волновой режим, способ передвижения, допустимость нахождения на борту людей, необходимость балластировки) назначаются в соответствии с проектом, согласованным с Регистром судоходства.
150. После завершения перегона морем суда предъявляются к внеочередному освидетельствованию.
В акте внеочередного освидетельствования указывается техническое состояние судна и выполненных в соответствии с проектом перегона подкреплений, конвертовки и дополнительных устройств.
151. Для судов, списанных на металлолом, порядок подготовки судна к перегону и оформления документов осуществляется в соответствии с настоящим параграфом.
Вопросы, связанные с применением технических требований настоящего параграфа к указанным судам, согласовываются с работником Регистра судоходства с учетом произведенного или намеченного демонтажа отдельных устройств, судового оборудования, энергетической установки, электрооборудования.

152. Қалай болғанда да, есептен металл сынықтарына шығарылған кемелер үшін:
1) жел-толқын режимі мен аралау маусымы бойынша шектеулер сақталған кезде белгіленген аудан аралығының беріктігі мен тұрақтылығы;
2) жел-толқын режимі бойынша белгіленген шектеулерге байланысты, орындылығын ескере отырып, корпус пен су үсті бортының палубасынан төмен, ал одан жоғары орналасқанда тесіктердің өткізбеушілігі;
3) тарту және/немесе итеру үшін құрылғылардың сенімділігі;
4) сигналды-айрықша шамдармен және олардың қуат көздерімен, сондай-ақ күндізгі сигналдармен;
5) кеменің немесе құрамның зәкірде тұрақ мүмкіндіктерімен;
6) адамдардың, тіркеп сүйреушінің кезекші қайығынан, тіркеп сүйретілетін кемеге кіруі сөзсіз қамтамасыз етілуі қажет.
14-параграф. Адамдардың ұйымдасқан тобын жолаушыларға арналмаған кемелерде тасымалдауға байланысты кезектен тыс куәландыру
153. Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес, адамдардың ұйымдасқан тобын жолаушыларға арналмаған кемеде тасымалдау (жұмыс орнына апару және кері жеткізу), мұндай кеме егер арнайы қосымша жарақтандырылған жағдайда болса, Кеме қатынасы тіркелімімен жарамды болып танылады.
154. Адамдардың ұйымдасқан тобын жолаушыларға арналмаған кемелерде тасымалдау, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері, кеменің мұндай тасымалдауға дайындығын тексергеннен кейін және кеме құжаттарына тиісті жазба енгізгеннен кейін жүзеге асырылады.
155. Адамдардың ұйымдасқан тобын жолаушыларға арналмаған кемелерде тасымалдау, адамдардың белгіленген санын тасымалдау мүмкіндігін көздейтін және мұндай тасымалдаудың барлық шарттарын (адамдарды орналастыру, олардың кемеде жүруін шектеу, сүйретуге тыйым салу) ескертетін орнықтылық пен суға батпайтындығы туралы Ақпарат болған кезде жүзеге асырылады.
156. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері, тасымалданатын адамдардың санына сәйкес, отыруға арналған жабдықталған орындардың болуын тексереді.
157. Адамдардың ұйымдасқан тобын жолаушыларға арналмаған кемелерде тасымалдауға, рейс ұзақтығы екі сағаттан аспайтын жағдайда ғана жол беріледі.
15-параграф. Ірі габаритті және/немесе ауыр салмақты жүктерді кемелермен тасымалдауға байланысты кезектен тыс куәландыру
158. Кемеге орналастыру кезінде келесі жүктер кеме үшін ірі габаритті және/немесе ауыр салмақты жүктер болып саналады:
1) палуба төсеніштеріне, екінші түбіне немесе люк жабуларына үлестік жүктемелер жобалық жүктемелерден асатын;
2) жүктің ауырлық орталығы мен желкенділік орталығы жобаланғаннан жоғары орналасқан;
3) дара жүктің салмағы немесе габариттік өлшемдері жобалықтан асатын;

152. В любом случае, для судов, списанных на металлолом, требуется безусловное обеспечение:
1) прочности и остойчивости в намеченном районе перегона при соблюдении ограничений по ветро-волновому режиму и сезону перегона;
2) непроницаемости корпуса и отверстий, расположенных ниже палубы надводного борта, а выше нее - с учетом целесообразности в зависимости от назначенных ограничений по ветро-волновому режиму;
3) надежности устройств, для буксировки и/или толкания;
4) сигнально-отличительными фонарями и источниками их питания, а также дневными сигналами;
5) возможности стоянки на якоре судна или состава;
6) доступа на буксируемое судно людей с дежурной шлюпки буксировщика.
Параграф 14. Внеочередное освидетельствование в связи с перевозкой организованных групп людей на непассажирских судах
153. Непассажирское судно признается Регистром судоходства пригодным для перевозки организованных групп людей (доставка к месту работы и обратно) при условии специального дооборудования такого судна согласно требованиям Регистра судоходства.
154. Перевозка организованных групп людей на непассажирских судах осуществляется после проверки работником Регистра судоходства подготовленности судна к таким перевозкам и внесения соответствующей записи в судовые документы.
155. Перевозка организованных групп людей на непассажирском судне осуществляется при наличии на судне Информации об остойчивости и непотопляемости, предусматривающей возможность перевозки установленного количества людей и оговаривающей все условия такой перевозки (размещение людей, ограничение их перемещения на судне, запрещение буксировки).
156. Работник Регистра судоходства проверяет наличие оборудованных мест для сидения в соответствии с количеством перевозимых людей.
157. Перевозка на непассажирских судах организованных групп людей допускается при продолжительности рейса не более двух часов.
Параграф 15. Внеочередное освидетельствование в связи с перевозкой на судах крупногабаритных и/или тяжеловесных грузов
158. Крупногабаритными и/или тяжеловесными грузами для судна считаются такие грузы, при размещении которых на судне:
1) удельные нагрузки на настилы палубы, второго дна или люковые закрытия превышают проектные;
2) центр тяжести и центр парусности груза расположены выше проектных;
3) масса или габаритные размеры штучного груза превышают проектные;

4) штаттық сигналды-айрықша шамдар жасырылатындай және олардың орналасуын өзгерту қажеттілігі туындайтын;
5) штатты люк жабуларын жабу мүмкін емес болғанда.
159. Кеменің және онда тасымалданатын ірі габаритті және/немесе ауыр салмақты жүктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін кеме иесі Кеме қатынасы тіркеліміне осы жүкті қауіпсіз тасымалдау мүмкіндігін растайтын және қосымша конструктивтік шаралардың, жүкті бекіту тәсілдерінің, Тиеу және түсіру жөніндегі нұсқаулыққа толықтырулардың, сондай-ақ кеменің орнықтылығы мен суға батпайтындығы туралы ақпараттың сипаттамасын қамтитын техникалық құжаттаманы ұсынады.
160. Кеме қосымша жабдықталғаннан кейін, оның ірі габаритті және/немесе ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға дайындығын тексеру мақсатында, кезектен тыс куәландыруға ұсынылады.
16-параграф. Кемені тұндыруға шығару үшін кезектен тыс куәландыру
161. Кемені тұндыруға шығару үшін куәландыру кеме иесінің өтінімі бойынша жүргізіледі және енгізілген іс-шараларды ескере отырып, кеме сыныбын (тоқтатылғанын қоса алғанда) оның тұндыру кезеңіне сақтау мүмкіндігін белгілеу мақсатымен жүргізіледі.
162. Куәландырудың оң нәтижелері болған кезде қолданыстағы сыныбы бар кемені тұндыру үшін сыныптың жай-күйі "СЫНЫПТЫЛЫҚ ӘРЕКЕТ (тұндыруға)" дегенге ауыстырылады және кемеге куәландыру аяқталған күннен бастап 12 айдан аспайтын қолданылу мерзімінде тұндырылған кеменің куәлігі беріледі.
163. Куәландырудың оң нәтижелері болған кезде сыныбы тоқтатылған кемені тұндыруға шығару үшін кеме сыныбының жай-күйі "сыныпқа тоқтатыла тұрады" (кеме тоқтатылған сыныбымен тұндырылған) және кемеге куәландыру аяқталған күннен бастап 12 айдан аспайтын қолданылу мерзімінде тұндырылған кеменің куәлігі беріледі.
164. Кеме тұнбаға шығар алдында кеме иесі "Кеменің қауіпсіз тұнбасының іс-шаралары" (бұдан әрі - Іс-шаралар) әзірленеді және құжатталады, олар мыналарды қамтиды (бірақ онымен шектелмейді):
1) кемені (кемелер тобын) тұндыру орны (порттың, елдің атауы, қажет болған жағдайда – нақты географиялық координаттар);
2) кемелерді тұрақ кезеңіне орналастыру жоспары (кемелер тобы үшін);
3) кемені тұндыруға беру туралы ережелер;
4) білікті экипаждың ең аз саны;
5) құтқару құралдарының құрамы мен орналасуы;
6) өртті анықтау және бақылау құралдарының құрамы;
7) құрғату құралдарының құрамы;
8) кеменің, экипаждың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін және кеме тұнып тұрған кезеңде қоршаған ортаның ластануын болдырмайтын басқа құрылғылардың, жүйелердің, механизмдер мен құралдардың құрамы.
165. Іс-шаралар акваторияда тұраққа тұратын кеме порт басшысымен келісіледі.

4) заслоняются штатные сигнально - отличительные фонари и возникает необходимость изменить их расположение;
5) невозможно закрыть штатные люковые закрытия.
159. Для обеспечения безопасности судна и перевозимого на нем крупногабаритного и/или тяжеловесного груза судовладелец представляет Регистру судоходства техническую документацию, подтверждающую возможность безопасной перевозки данного груза и содержащую описание дополнительных конструктивных мер, способов закрепления груза, дополнений к Инструкции по загрузке и разгрузке, а также к Информации об остойчивости и непотопляемости судна.
160. После дооборудования судно предъявляется к внеочередному освидетельствованию с целью проверки его готовности к перевозке крупногабаритных и/или тяжеловесных грузов.
Параграф 16. Внеочередное освидетельствование для вывода судна в отстой
161. Освидетельствование для вывода судна в отстой проводится по заявке судовладельца и имеет целью установить, с учетом внедренных мероприятий, возможность сохранения класса судна (включая приостановленный) на период его отстоя.
162. При положительных результатах освидетельствования для вывода в отстой, судна с действующим классом состояние класса переводится в "КЛАСС ДЕЙСТВУЕТ (В ОТСТОЕ)" и на судно выдается Свидетельство судна в отстое сроком действия, не превышающим 12 месяцев от даты завершения освидетельствования.
163. При положительных результатах освидетельствования для вывода в отстой судна с приостановленным классом состояние класса судна переводится в "КЛАСС ПРИОСТАНОВЛЕН (СУДНО ВЫВЕДЕНО В ОТСТОЙ С ПРИОСТАНОВЛЕННЫМ КЛАССОМ) и на судно выдается Свидетельство судна в отстое сроком действия, не превышающим 12 месяцев от даты завершения освидетельствования.
164. Перед выводом судна в отстой судовладелец разрабатывается и за документируется "Мероприятия безопасного отстоя судна" (далее-Мероприятия), которые включают (но не ограничиваясь этим):
1) место постановки судна (группы судов) в отстой (название порта, страны, при необходимости – точные географические координаты);
2) план расстановки судов на период отстоя (для группы судов);
3) положения о передаче судна в отстой;
4) минимальное количество квалифицированного экипажа;
5) состав и расположение спасательных средств;
6) состав средств для обнаружения и борьбы с пожаром;
7) состав осушительных средств;
8) состав других устройств, систем, механизмов и средств, которые будут обеспечивать безопасность судна, экипажа и предотвращение загрязнения окружающей среды в период нахождения судна в отстое.
165. Мероприятия согласовываются с руководителем порта, на акватории которого судно становится в отстой.

17-параграф. Тұрақтағы кемені жыл сайынғы куәландыру
166. Жыл сайынғы куәландыру кеме иесінің өтінімі бойынша жүргізіледі және орындалатын іс-шараларды ескере отырып, кеме сыныпты сақтау шарттарына (тоқтатылғанын қоса алғанда) жеткілікті дәрежеде жауап беретінін анықтау мақсатымен жүргізіледі.
167. Жыл сайынғы куәландырудың оң нәтижелері кезінде тұндырылған кеменің сыныбы сақталады және кемеге куәландыру аяқталған күннен бастап 12 айдан аспайтын тұндырылған кеменің жаңа куәлігі (РС-2.9 нысаны) беріледі.
168. Қажет болған жағдайда, жыл сайынғы куәландыру уақтылы аяқталмаған кезде кеме сыныбын тоқтата тұруды болдырмау мақсатында кеме сыныбының тұндырылған жай-күйі "СЫНЫПТЫЛЫҚ ӘРЕКЕТ (КЕМЕ КУӘЛАНДЫРУ ПРОЦЕСІНДЕ)" енгізіледі, сыныптың жай-күйі кеменің тұндырылуына қатысы бар куәландыруларға ғана қолданылады.
169. Ерекше мән-жайлар болған кезде тұншығып тұрған кемені жыл сайын куәландыру мерзімі үш айдан аспайтын кезеңге ауыстырылады. Мұндай тасымалдаудың мүмкіндігі мен шарттары кеме қатынасы тіркелімінің қарауының мәні болып табылады.
170. Кеме қатынасының тіркелімі қызметкері, күмән туындаған жағдайда, қалыңдығын қосымша өлшеуді талап етеді.
171. Кемені тұндырған кезде суасты бөлігін келесі куәландыру мерзімін есептеу кеменің суасты бөлігін соңғы куәландырған күннен бастап жүргізіледі.
172. Кеме қатынасының тіркелімімен куәландыру, мамандарды өз таңдауымен, суасты сүңгуірлік бейнетүсіріліммен, аспаптық әдіспен қалдық қалыңдығын бақылау өлшемдерімен жүргізіледі.
18-параграф. Бос тұрған кемені кезектен тыс куәландыру
173. Кеменің тұндыруда болуының белгіленген шарттары өзгерген барлық жағдайлар туралы, кемемен тұндырудағы авариялық жағдайлар туралы, кеменің есептік деректерінің өзгеруі туралы, тұндыру орнының өзгеруі туралы, сондай-ақ басқа да осындай жағдайлар туралы кеме иесі қызметі өңірінде кеме тұндырылған Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерін хабардар етеді.
174. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері, кеме сыныбын сақтау шарттарын анықтау мақсатында, кеме қызмет ететін аймақта тұрақта тұрған кемені, кеме иесінің өтінімі бойынша кезектен тыс қажетті куәландыруды жүргізеді.
19-параграф. Бос тұрған кемені куәландыру көлемі
175. Кеме бортындағы құжаттаманы тексеру келесі құжаттарды қамтиды:
1) теңіз әкімшілігі (бұдан әрі – ТӘ) берген меншік құқығын растайтын және тудың астында жүзу құқығын растайтын қолданыстағы құжаттар;

Параграф 17. Ежегодное освидетельствование судна в отстое
166. Ежегодное освидетельствование проводится по заявке судовладельца и имеет целью установить, что судно, с учетом выполняемых мероприятий, в достаточной степени отвечает условиям сохранения класса (включая приостановленный).
167. При положительных результатах ежегодного освидетельствования класс судна, находящегося в отстое, сохраняется и на судно выдается новое Свидетельство судна в отстое (форма РС-2.9), не превышающим 12 месяцев от даты завершения освидетельствования.
168. При необходимости, с целью избежать приостановления класса судна при несвоевременном завершении ежегодного освидетельствования в отстое состояние класса судна вводится в "КЛАСС ДЕЙСТВУЕТ (СУДНО В ПРОЦЕССЕ ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯ)", состояния класса применяется только к освидетельствованиям, имеющим отношение к отстою судна.
169. При наличии особых обстоятельств, срок ежегодного освидетельствования судна, находящегося в отстое, переносится на период не более трех месяцев. Возможность и условия такого переноса являются предметом рассмотрения Регистром судоходства.
170. В случае возникновения сомнений, работником Регистра судоходства требуется выполнение дополнительных замеров толщин.
171. Отсчет срока следующего освидетельствования подводной части при выводе судна в отстой производиться от даты последнего освидетельствования подводной части судна.
172. Освидетельствования проводятся на плаву с подводной водолазной видеосъемкой с контрольными замерами остаточных толщин инструментальным методом, специалистами признанной Регистром судоходства организацией.
Параграф 18. Внеочередное освидетельствование судна, находящегося в отстое
173. Обо всех случаях изменения установленных условий нахождения судна в отстое, об аварийных случаях с судном в отстое, об изменении учетных данных судна, об изменении места отстоя, а также о других подобных случаях, судовладелец информирует работника Регистра судоходства, в регионе деятельности которого судно находится в отстое.
174. Работник Регистра судоходства, в регионе деятельности которого судно находится в отстое, по заявке судовладельца проводит необходимое внеочередное освидетельствование с целью определения условий сохранения класса судна в отстое.
Параграф 19. Объем освидетельствования судна в отстое
175. Проверка документации на борту судна охватывает следующие документы:
1) действующие документы, подтверждающие право собственности и право плавания под флагом, выданные Морской администрацией флага (далее – МА);

2) осы Қағидалардың 164-тармағында көрсетілген келісілген іс-шаралар;
3) кемені қабылдау-тапсыру актісін қоса алғанда, оның акваториясында тұраққа тұратын кемеге, кеме иесі мен порт билігі арасындағы қолданыстағы құжатталған шарттық қатынастар.
176. Кеме корпусын куәландыру мыналарды қамтиды:
1) құрылымдық тұтастықты, егер қажет болған жағдайда, өткізбеушілікті тексеру:
корпус конструкциялары, қондырмалар, ағаш кесу, машина-қазандық шахталары;
жүк және ұқсас люктердің комингстері, тамбурлар, желдеткіштер мен ауа құбырлары;
жер үсті бортының палубаларындағы люк жабулары және жүк қондырмаларын қоса алғанда, қондырмалар;
түтін құбырларының қаптамалары;
жарық люктері, палубалық, борттық және саңырау иллюминаторлары, ұқсас траптар;
сыртқы контурдағы тесіктерді жабу;
су өткізбейтін конструкциялардағы палубалық және аралық шыныаяқтар; шпигаттар және басқа да түсу тесіктері;
өтпелі көпірлер мен палубадан төмен өтпелер;
леер қоршаулары мен фальшборттар;
ро-ро үлгісіндегі кемелердің лацпорттарының, алдыңғы, борттық және артқы есіктерінің;
люк қақпақтарының және сыртқы контурдағы тесіктердің басқа да жабуларының су өткізбейтіндігін қамтамасыз ету құралдарының;
бас және қосалқы механизмдердің, тоңазытқыш машиналар мен қазандықтардың; көмір бункерлерінің; білік құбырларының туннельдерінің үй-жайларының конструкциялары.
2) барлық жүк, балласт және құрғақ кеңістіктерді зақымданудың және судың ағып кетуінің болмауына ішкі тексеру. Тоқтау кезінде кеменің орнықтылығын қамтамасыз ету шартынан балласт қабылданған балласт танктерін кеменің орнықтылығын қамтамасыз етуді ескере отырып, оларды дәйекті құрғатудың жасалған кестесіне сәйкес қарау қажет. Егер инспектор қажет деп тапса немесе қарқынды коррозия анықталса, қалыңдығын өлшеу жүргізіледі. Егер осы өлшемдердің нәтижелері айтарлықтай коррозияның болуын көрсетсе, онда айтарлықтай коррозияға ұшыраған аймақтарды анықтау үшін қалыңдықты өлшеу көлемі артады. Өлшеулердің қосымша көлемін тағайындау кезінде кеменің типі мен жасына байланысты осы Қағидалардың қолданылатын қағидаларын басшылыққа алу қажет. Қалыңдығын өлшеудің барлық көлемі куәландыру аяқталғанға дейін орындалады.
3) жүк маркасының белгілерін, тұнба шкаласын тексеру (таңбалаудың болуы, сызбаларға сәйкестігі);
4) алдыңғы куәландыру кезінде анықталған елеулі коррозиясы бар аймақтары бар корпустық конструкциялардың қалыңдығын өлшеу;
5) қауіпсіз тұрақты қамтамасыз ететін іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеру.
177. Құрылғыларды, жабдықтарды және жабдықтауды куәландыру мыналарды қамтиды:
1) егер тұрақ кезеңінде кеменің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдалану іс-шаралар жоспарында белгіленген болса зәкірлік, арқандап байлау және сүйреу құрылғылары тетіктерінің жұмысын тексеру;

2) согласованные Мероприятия, указанные в пункте 164 настоящих Правил.
3) действующие задокументированные договорные отношения между судовладельцем и властями порта, на акватории которого судно становится в отстой, включая акт приемки-передачи судна.
176. Освидетельствование корпуса судна включает следующее:
1) осмотр на предмет конструктивной целостности и, если применимо, непроницаемости:
конструкций корпуса, надстроек, рубок, машинно-котельных шахт;
комингсов грузовых и сходных люков, тамбуров, вентиляторов и воздушных труб;
люковых закрытий на палубах надводного борта и надстроек, включая грузовые;
кожухов дымовых труб;
световых люков, палубных, бортовых и глухих иллюминаторов, сходных трапов;
закрытий отверстий во внешнем контуре;
палубных и переборочных стаканов в водонепроницаемых конструкциях;
шпигатов и других спускных отверстий;
переходных мостиков и подпалубных проходов;
леерных ограждений и фальшбортов;
лацпортов, носовых, бортовых и кормовых дверей судов типа ро-ро;
средств обеспечения водонепроницаемости люковых крышек и других закрытий отверстий во внешнем контуре с проверкой в действии;
конструкции помещений главных и вспомогательных механизмов, холодильных машин и котлов; угольных бункеров; туннелей валопроводов.
2) внутренний осмотр всех грузовых, балластных и сухих пространств на предмет отсутствия повреждений и водотечности. Балластные танки, в которые из условия обеспечения остойчивости судна во время отстоя, принят балласт, необходимо осматривать согласно составленному графику их последовательного осушения с учетом обеспечения остойчивости судна. Если инспектор сочтет необходимым, или обнаружена интенсивная коррозия, выполняются замеры толщин. Если результаты этих замеров покажут наличие значительной коррозии, то объем замеров толщин увеличивается для определения районов, подвергнутых значительной коррозии. При назначении дополнительного объема замеров необходимо руководствоваться применимыми положениями настоящих Правил в зависимости от типа и возраста судна. Весь объем замеров толщин выполняется до завершения освидетельствования.
3) проверку знаков грузовой марки, шкалы осадок (наличие маркировки, соответствие чертежам);
4) замеры толщин корпусных конструкций с зонами со значительной коррозией, выявленными при предыдущих освидетельствованиях.
5) проверку выполнения плана Мероприятий, обеспечивающих безопасный отстой.
177. Освидетельствование устройств, оборудования и снабжения включает следующее:
1) проверку в работе механизмов якорного, швартовного и буксирного устройств, если их использование для обеспечения безопасности судна в период отстоя предписано планом Мероприятий.

2) қауіпсіз тұрақты қамтамасыз ететін іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеру.
178. Құтқару құралдарын куәландыру мыналарды қамтиды:
1) іс-шаралар жоспарында белгіленген ұжымдық және жеке құтқару құралдарының жиынтығын тексеру, сондай-ақ оларға уақтылы қызмет көрсетуді, тексеруді, орналастыруды, сақтауды және мақсаты бойынша пайдалануға дайындығын тексеру;
2) қауіпсіз тұрақты қамтамасыз ететін іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеру.
179. Өртке қарсы күрес құралдарын анықтау және куәландыру мыналарды қамтиды:
1) конструктивті бөлшектерінің тұтастығын өрттен қорғауды тексеру (өртке қарсы қалқандар, палубалар және олардағы тесіктерді жабу құралдары);
2) машина бөлімшесінің сыртқы контурын жабу құралдары мен құрылғыларын тексеру;
3) кемеде орнатылған өртті анықтау жүйелерінің, сондай-ақ өрт сөндіру жүйесін іске қосу туралы ескерту дабылы жүйелерінің жұмысын тексеру;
4) тұру кезеңінде кеменің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін болуы іс-шаралар жоспарында белгіленген өрт сөндіру жүйелерін мақсаты бойынша пайдалануға дайындығын тексеру, өрт сөндіргіш заттың болуын тексеру, сондай-ақ өртке қарсы жабдықтың орналастырылуын және пайдалануға дайындығын тексеру;
5) қауіпсіз соруды қамтамасыз ететін іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеру.
180. Механикалық қондырғы мен электр жабдықтарын куәландыру келесіні қамтиды:
1) оған қызмет көрсететін жүйелермен негізгі энергия көзін тағайындау бойынша іс-әрекеттегі тексеру, егер оның болуы іс шаралар жоспарында белгіленген болса (мысалы, рейдтік тұрақта тұруды жоспарлау кезінде)
2) оған қызмет көрсететін жүйелермен авариялық энергия көзін тағайындау бойынша іс-әрекеттегі тексеру;
3) тарату құрылғыларының мақсаты бойынша іс-әрекеттегі тексеру (авариялық, сигнал-айрықша шамдар, бақылау, басқару және сигнал беру қалқандары мен пульттері);
4) объектілердің негізгі және авариялық жарықтандыруды қолдануын, үй-жайлар мен кеңістіктерді, тұрақ кезеңінде кеменің қауіпсіздігі мен өміршеңдігін қамтамасыз ету үшін маңызды, сондай ақ адамдардың өмір сүруі мен эвакуациясын тексеру;
5) кабель желілері мен электр жабдығының, тұрақ кезеңінде пайдалануға жоспарланатын (немесе пайдаланылатын) оқшаулау кедергісін өлшеу және тіркеу ;
6) қызметтік ішкі байланыстың қолданылуын тексеру;
7) қауіпсіз тұрақты қамтамасыз ететін іс-шаралар жоспарының орындалуын тексеру.
181. Радиожабдықты куәландыру мыналарды қамтиды:
1) тағайындалған ұйымдардың тиісті тексеруді орындағаны туралы растауды тексеруді қоса алғанда, пайдалану іс-шаралар жоспарында белгіленген байланыс құралдарын тағайындау бойынша іс-әрекеттегі тексеру.

2) проверку выполнения плана Мероприятий, обеспечивающих безопасный отстой.
178. Освидетельствование спасательных средств включает следующее:
1) проверку комплектации коллективных и индивидуальных спасательных средств, наличие которых предписано планом Мероприятий, а также проверку их своевременного обслуживания, проверки, размещения, хранения и готовности к использованию по назначению;
2) проверку выполнения плана Мероприятий, обеспечивающих безопасный отстой.
179. Освидетельствование средств обнаружения и борьбы с пожаром включает следующее:
1) проверку целостности деталей конструктивной противопожарной защиты (противопожарные переборки, палубы и средства закрытия отверстий в них);
2) проверку средств и устройств закрытия внешнего контура машинного отделения;
3) проверку работы систем обнаружения пожара, установленных на судне, а также систем сигнализации предупреждения о пуске системы пожаротушения;
4) проверку готовности к использованию по назначению систем пожаротушения, наличие которых для обеспечения безопасности судна в период отстоя предписано планом Мероприятий, проверку наличия огнетушащего вещества, а также проверку размещения и готовности к использованию противопожарного оборудования;
5) проверку выполнения плана Мероприятий, обеспечивающих безопасный отстой.
180. Освидетельствование механической установки и электрического оборудования включает следующее:
1) проверку в действии по назначению основного источника энергии с обслуживающими его системами, если его наличие предписано планом Мероприятий (например, при планировании отстоя на рейдовой стоянке);
2) проверку в действии по назначению аварийного источника энергии с обслуживающими его системами;
3) проверку в действии по назначению распределительных устройств (аварийные, сигнально-отличительных фонарей, щиты и пульты контроля, управления и сигнализации);
4) проверку в действии основного и аварийного освещения объектов, помещений и пространств, важных для обеспечения в период отстоя безопасности и живучести судна, а также обитаемости и эвакуации людей;
5) замеры и регистрацию сопротивления изоляции кабельных сетей и электрического оборудования, планируемого к использованию (или используемого) в период отстоя;
6) проверку в действии служебной внутренней связи;
7) проверку выполнения плана Мероприятий, обеспечивающих безопасный отстой,
181. Освидетельствование радиооборудования включает следующее:
1) проверку в действии по назначению средств связи, использование которых предписано планом Мероприятий, включая проверку подтверждения о выполнении их соответствующей проверки признанными организациями.

20-параграф. Тұрақтағы кемелер үшін құжаттарды рәсімдеу
182. Кеменің сүңгуір бөлігін куәландыру және куәландыру нәтижелері кемені куәландыру актісімен ресімделеді (РС-1.1 нысаны).
183. Кемені куәландыру актісінде (РС-1.1 нысаны) куәландыру нәтижелері егжей-тегжейлі көрсетіледі.
184. Куәландырудың оң нәтижелері болған кезде кемеге тұндыру үшін кемені тұндыру күнінен бастап 12 айдан аспайтын жарамдылық мерзімі бар кеменің тұндыру куәлігі (РС-2.9 нысаны) беріледі.
Жыл сайынғы куәландырудың оң нәтижелері кезінде кемеге жыл сайынғы куәландырудың нақты аяқталған күнінен бастап 12 айдан аспайтын қолданылу мерзімінде кеменің куәлігі беріледі.
185. Кеменің сүңгуір бөлігін куәландыру мерзімдері осы Қағидалардың 56, 57, 58, 59 және 60- тармақтарына сәйкес тағайындалады.
186. Кемені куәландыру актісінде (РС-1.1 нысаны) кемені тұндыруға шығару үшін куәландыру нәтижелері бойынша кемені тұндыруға шығарғанға дейін қолданыста болған жіктеу және басқа да куәліктердің қолданылуын тоқтату туралы көрсетіледі және кемені тұндыруға "берілген" куәлік (РС-2.9 нысаны) қосылды. Сондай-ақ, кемені тұндыру фактісі туралы қосымша ақпарат енгізіледі, оның шығу күні мен тұндыру орны көрсетіледі.
21-параграф. Тұрақтан шыққаннан кейін пайдалануға беру кезінде кемені куәландыру
187. Тұрақтан шыққаннан кейін пайдалануға берілген кезде кеме бастапқы куәландырудан өтеді.
Кемені тұрақтан шыққаннан кейін пайдалануға беру үшін бастапқы куәландыру көлемі, сондай-ақ кейінгі кезеңдік куәландыру мерзімдері Кеме қатынасының тіркелімімен айқындалады.
Егер сыныбы тоқтатылған кеме тұраққа шығарылса, онда кеме тұрақтан шыққаннан кейін пайдалануға берілген кезде сыныптылығы осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
188. Бастапқы куәландыру көлемін тағайындау кезінде, кеменің тұраққа қойылған уақыты және мерзімді куәландыру мерзімдері, тұраққа қойғанға дейінгі кемеге тағайындалған мерзімдермен, ескеріледі.
189. Егер бастапқы куәландыру сәтінде кемені тұраққа қойғанға дейін тағайындалған қандай да бір кезеңдік куәландыруға ұсыну мерзімі басталса не өтсе, онда алғашқы куәландыру осындай кезеңдік куәландыру көлемінде жүргізіледі.
190. Егер бастапқы куәландыру сәтінде кемені тұраққа қойғанға дейін белгіленген куәландыруларға ұсыну мерзімдері әлі басталмаса, онда бастапқы куәландыру орындалу мерзімі басталған барлық талаптарды орындай отырып (бар болса) жыл сайынғы куәландыру көлемінде жүргізіледі.

Параграф 20. Оформление документов для судов в отстое
182. Результаты освидетельствований и освидетельствования подводной части судна в отстое оформляются Актом освидетельствования судна (форма РС-1.1).
183. В Акте освидетельствования судна (форма РС-1.1) подробно отражаются результаты освидетельствования.
184. При положительных результатах освидетельствования для вывода в отстой на судно выдается Свидетельство судна в отстое (форма РС-2.9) сроком действия, не превышающим 12 месяцев от даты вывода судна в отстой.
При положительных результатах ежегодного освидетельствования на судно в отстое выдается Удостоверение судна в отстое сроком действия, не превышающим 12 месяцев от даты фактического завершения ежегодного освидетельствования.
185. Сроки освидетельствования подводной части судна в отстое назначаются в соответствии с пунктами 56, 57, 58, 59 и 60 настоящих Правил.
186. По результатам освидетельствования для вывода в отстой в Акте освидетельствований судна (форма РС-1.1) указывается о прекращении действия классификационного и других свидетельств, действовавших до вывода судна в отстой и добавлено "выдано" Свидетельство судна в отстое (форма РС-2.9). Также вносится дополнительная информация о факте вывода судна в отстой, с указанием даты вывода и места отстоя.
Параграф 21. Освидетельствование судна при вводе в эксплуатацию после отстоя
187. При вводе в эксплуатацию после отстоя судно подвергается первоначальному освидетельствованию.
Объем первоначального освидетельствования для ввода судна в эксплуатацию после отстоя, а также сроки последующих периодических освидетельствований определяется Регистром судоходства.
Если в отстой выводилось судно с приостановленным классом, то при вводе судна в эксплуатацию после отстоя класс восстанавливается в соответствии с настоящими Правилами.
188. При назначении объема первоначального освидетельствования учитывается время нахождения судна в отстое и сроки периодических освидетельствований, предписанные судну до вывода его в отстой.
189. Если на момент первоначального освидетельствования наступил либо истек срок предъявления судна к какому-либо периодическому освидетельствованию, назначенному до вывода судна в отстой, то первоначальное освидетельствование проводится в объеме такого периодического освидетельствования.
190. Если на момент первоначального освидетельствования сроки предъявления судна к предписанным до вывода в отстой освидетельствованиям, еще не наступили, то первоначальное освидетельствование проводится в объеме ежегодного освидетельствования с выполнением (при наличии) всех требований, срок выполнения которых уже наступил.

191. Егер бастапқы куәландыру сәтінде кеменің сүңгуір бөлігін көрсету мерзімі және/немесе білік өткізгішті куәландыру мерзімі ғана өткен болса, онда бастапқы куәландыру кеменің сүңгуір бөлігін және/немесе білік өткізгішті куәландыра отырып, жыл сайынғы куәландыру көлемінде жүргізіледі.
192. Бастапқы куәландырудың оң нәтижелері болған кезде кемені пайдалануға беру үшін кеме тұраққа қойылғанға дейін қолданыста болған куәлікке ұқсас, жаңа сыныптау куәлігі беріледі.
193. Кемені тұраққа қойғанға дейін тағайындалған не жүргізілген бастапқы куәландыру көлеміне қарай жаңа мерзімдер, кеме тұраққа қойылғаннан кейін пайдалануға берілген кезде мерзімді куәландыру мерзімдері қалпына келтіріледі.
Егер кемені пайдалануға беру үшін бастапқы куәландыру кезекті куәландыру көлемінде орындалса, онда келесі сыныптау кезеңі кезекті куәландырудың нақты аяқталған күнінен бастап есептегенде 5 жылға белгіленеді.
194. Кеме сыныбының жай-күйі 11 кодқа аударылады "СЫНЫПТЫЛЫҚ ӘРЕКЕТ ЕТУДЕ (ПАЙДАЛАНУДА)".
195. Кеме қатынасының тіркелімі беретін және кеме тұрақта болған кезде ТӘ туы қосымша нұсқаулықтарын міндетті түрде сұрата отырып, күші жойылған конвенциялық куәліктер, сыныптау куәлігіне ұқсас қалпына келтіруге жатады.
22-параграф. Кемені кезектен тыс куәландыру кезінде консервациялау және консервациядан кейін пайдалануға беру
196. Осы параграфта кемені консервациялауға шығару және кемені консервациялаудан кейін пайдалануға беру Кеме қатынасының тіркелімімен техникалық байқау тәртібінде айқындалған.
197. Кемені консервацияға шығару кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің сыныптауы тоқтатыла тұрады.
198. Кеме қатынасы тіркелімінің сыныптауы алынып тасталған кемелерді қоса алғанда, Кеме қатынасының тіркелімі, Кеме қатынасы тіркелімінің сыныптауынсыз кемелерді консервациялауға шығару мәселелерін қарастырмайды.
199. Кеменің консервациядағы сыныпталуы 6 айлық кезеңнен кейін алынбайды және кеме консервацияға шығарылған күннен бастап 12 айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
200. 12 ай өткеннен кейін, егер осы Қағидалардың 201-тармағының шарты орындалмаса, кеме сыныптауы автоматты түрде алынып тасталады, сыныпталудың жай-күйі СЫНЫПТАЛУ АЛЫНЫП ТАСТАЛДЫ деп ауыстырылады ("КҚТ ҚАҒИДАЛАРЫНЫҢ ТАЛАПТАРЫН ОРЫНДАМАУ").
Кеме консервацияға шығарылғанға дейін болған сыныптауды қайта тағайындау, Кеме қатынасының тіркелімімен қаралады.
201. Кеменің консервацияда болуын 12 айдан артық, үш айдан аспайтын мерзімге ұзарту мүмкіндігі Кеме қатынасының тіркелімінің қарауына жатады.

191. Если на момент первоначального освидетельствования оказался просроченным только срок предъявления подводной части судна и/или срок освидетельствования валопровода, то первоначальное освидетельствование проводится в объеме ежегодного освидетельствования с освидетельствованием подводной части судна и/или валопровода.
192. При положительных результатах первоначального освидетельствования для ввода судна в эксплуатацию выдается новое классификационное свидетельство, аналогичное свидетельству, которое действовало до вывода судна в отстой.
193. При вводе судна в эксплуатацию после отстоя восстанавливаются сроки периодических освидетельствований, предписанные судну до вывода его в отстой, либо назначаются новые сроки в зависимости от объема проведенного первоначального освидетельствования.
Если первоначальное освидетельствование для ввода судна в эксплуатацию выполняется в объеме очередного освидетельствования, то следующий классификационный период устанавливается на 5 лет, считая от даты фактического завершения очередного освидетельствования.
194. Состояние класса судна переводится в код 11 "КЛАСС ДЕЙСТВУЕТ (В ЭКСПЛУАТАЦИИ)".
195. Конвенционные свидетельства, выдаваемые Регистром судоходства и утратившие силу при выводе судна в отстой, подлежат восстановлению аналогично классификационному свидетельству, но с обязательным запросом дополнительных инструкций МА флага.
Параграф 22. Внеочередное освидетельствования судна при консервации и вводе в эксплуатацию после консервации
196. В настоящем параграфе определен порядок технического наблюдения Регистра судоходства за выводом судна в консервацию и вводе судна в эксплуатацию после консервации.
197. При выводе судна в консервацию класс Регистра судоходства приостанавливается.
198. Регистр судоходства не рассматривает вопросы вывода в консервацию судов без класса Регистра судоходства, включая суда со снятым классом Регистра судоходства
199. Класс судна в консервации не снимается после 6-месячного периода, и остается приостановленным на срок не более 12 месяцев от даты вывода судна в консервацию.
200. По истечению 12 месяцев, если не выполнено условие пункта 201 настоящих Правил, класс судна автоматически снимается, состояние класса переводится в КЛАСС СНЯТ ("НЕВЫПОЛНЕНИЕ ТРЕБОВАНИЙ ПРАВИЛ РС").
Переназначение класса, который судно имело до вывода в консервацию, рассматривается Регистром судоходства.
201. Возможность продления нахождения судна в консервации, свыше 12 месяцев, на срок не более трех месяцев, является предметом рассмотрения Регистра судоходства.

202. Консервациялау кезінде кеме құрамы және вахталық персоналды кеме иесі айқындайды.
203. Кеменің өміршеңдігі мен вахталық персонал қауіпсіздігін қамтамасыз ету және қоршаған ортаның ластануын болдырмау кеме иесінің жауапкершілігі болып табылады.
204. Егер консервациядағы кемеге айдап өту қажет болса (мысалы, жөндеу базасына немесе докта қою), онда бұл туралы Кеме қатынасының тіркеліміне хабарлау қажет.
205. Кемені консервациялауға шығару кезінде куәландыру басталғанға дейін кеме иесі кеме жабдығын дайындаушылардың, консервациялауға қатысты ұсынымдарын ескере отырып, әзірленген "Кемені консервациялау жөніндегі іс-шаралар жоспарын" Кеме қатынасының тіркеліміне келісуге ұсынады.
206. Кеме қатынасының тіркеліміне келісуге ұсынылғанға дейін, кеме орналасқан акваторияда консервациясыда болады, кемені консервациялау жөніндегі іс-шаралар жоспары порт билігімен келісіледі.
207. Кеме иесінің өтінімі бойынша Кеме қатынасының тіркелімі кемені консервацияға шығару үшін куәландыруды жүргізеді, онда мыналар тексеріледі:
1) кеме иесі мен ұйым - консервациялау пункті арасында шарттың және кемені қабылдау-тапсыру актісінің болуы;
2) кемені консервациялау жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес, кемені консервациялау жөніндегі іс-шараларды орындау.
208. Кемені куәландыру нәтижелері кемені куәландыру актісімен рәсімделеді (РС-1.1 нысаны).
209. Куәландырудың оң нәтижелері кезінде Кеме қатынасының тіркелімі кемені консервациялауға шығару мақсатында куәландыру аяқталған күннен бастап он екі айдан аспайтын жарамдылық мерзімі бар кемені консервациялау туралы куәлікті (РС-3.0 нысаны) рәсімдейді және кеме иесіне береді. Бұл уақытта, кеменің сыныбы консервацияға шығарылған кезде әрекет еткеніне немесе тоқтатылғанына қарамастан, кеме сыныбының жай-күйі "СЫНЫПТАЛУ ТОҚТАТЫЛДЫ. КЕМЕ КОНСЕРВАЦИЯДА" сыныбына ауыстырылады.
210. Куәландыру нәтижелері бойынша консервацияға шығару үшін кемені куәландыру актісінде, кеме консервацияға шығарылғанға дейін, қолданыста болған сыныптау мен басқа да куәліктердің қолданылуын тоқтату туралы көрсетіледі және кемені Консервациялау туралы куәлік қосылады. Сондай-ақ, Кеме қатынасы тіркелімінің сыныптау және техникалық есепке алу бөліміне кемені консервацияға шығару фактісі туралы, шығарылған күні мен консервацияда тұрған жері көрсетіле отырып, қосымша ақпарат енгізіледі.
211. Кемені консервациядан кейін пайдалануға беру үшін, осы Қағидаларға сәйкес, сыныпты қалпына келтіру мақсатында бастапқы куәландыру жүргізіледі.
23-параграф. Техникалық жағдайды анықтау

202. Наличие и состав вахтенного персонала судна в консервации определяются судовладельцем.
203. Обеспечение живучести и безопасности судна, вахтенного персонала и предотвращение загрязнения окружающей среды является ответственностью судовладельца.
204. Если судну, находящемуся в консервации, требуется совершить перегон (например, на базу ремонта или постановки в док), то об этом необходимо сообщить в Регистр судоходства.
205. До начала освидетельствования судна при выводе в консервацию судовладельцем разрабатывается и представляется на согласование в Регистр судоходства "План мероприятий по консервации судна", разработанный с учетом рекомендаций изготовителей судового оборудования в отношении его консервации.
206. До предоставления на согласование в Регистр судоходства, План мероприятий по консервации судна согласовывается с властями порта, на акватории которого судно будет находиться в консервации.
207. По заявке судовладельца Регистр судоходства проводит освидетельствование для вывода судна в консервацию, при котором проверяется следующее:
1) наличие договора и акта приемки-передачи судна между судовладельцем и организацией - пунктом консервации;
2) выполнение мероприятий по консервации судна в соответствии с планом мероприятий по консервации судна.
208. Результаты освидетельствования судна оформляются Актом освидетельствования судна (форма РС-1.1).
209. При положительных результатах освидетельствования Регистр судоходства оформляет и выдает судовладельцу Свидетельство о консервации судна (форма РС-3.0), сроком действия, не превышающим двенадцати месяцев от даты завершения освидетельствования с целью вывода судна в консервацию. При этом состояние класса судна переводится в "КЛАСС ПРИОСТАНОВЛЕН. СУДНО В КОНСЕРВАЦИИ", в независимости от того действовал ли либо был приостановлен класс судна на момент вывода в консервацию.
210. По результатам освидетельствования для вывода в консервацию в Акте освидетельствований судна указывается о прекращении действия классификационного и других свидетельств, действовавших до вывода судна в консервацию, и добавлено Свидетельство о консервации судна. Также вносится дополнительная информация в отдел классификации и технического учета Регистра судоходства о факте вывода судна в консервацию, с указанием даты вывода и места нахождения в консервации.
211. Для ввода судна в эксплуатацию после консервации проводиться первоначальное освидетельствование с целью восстановления класса в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 23. Определение технического состояния

212. Сыныпты беру, растау, қайта өңдеу немесе қалпына келтіру, кеменің жүзуге жарамдылығын белгілеу, кеменің жүзуге жарамдылығын белгілеу, сондай-ақ қажетті жөндеу көлемінің мақсаты кеме элементтерінің техникалық жай-күйіне сәйкес жүзеге асырылады.
213. Кеме элементтерінің техникалық жай-күйі Кеме қатынасының тіркелімі талаптарында немесе Кеме қатынасының тіркелімі бекіткен нормативтік құжаттарда белгіленген жол берілетін ақаулар нормаларын ескере отырып, тексерулердің, өлшеулердің, сынақтардың, іс-әрекеттегі тексерулердің нәтижелері бойынша және кеме иесі ұсынған құжаттардың негізінде айқындалады.
Кемені немесе оның жекелеген элементін куәландыру кезінде, егер Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері олардың техникалық жай-күйін көзбен шолып анықтамаса, онда Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері аспапты немесе қолдану жөніндегі нұсқаулықты кешенді қолданады.
214. Кеменің корпусы мен басқа элементтерінің техникалық жай-күйін анықтау және қажетті жөндеу көлемін белгілеу мақсатында олардың ақаулары, әдетте, кезекті куәландырумен біріктіріледі.
Корпустардың техникалық жай-күйін анықтау үшін, 15 жастағы "Т" сыныбының белгісімен теңіз кемелерінің сыныбын қалпына келтіру немесе қалпына келтіру мақсатында, келесі бесжылдыққа немесе кеме иесі мәлімдеген пайдалану мерзімі қысқа, кеменің типіне және оның ұзындығына қарамастан, олардың жалпы беріктігінің жеткіліктілігінің негіздемесі ұсынылады.
Негіздемелер беріктікті тікелей есептеу түрінде, нұсқаулар осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес есептік пайдаланудағы кемелер корпустарының техникалық жай-күйін анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес ақау материалдарын бір жылдан аспайтын мерзімде пайдалана отырып, орындалады.
Ұзындығы 50 м-ден кем "Т*R3-RSN" және "Т*R3" сыныптарының 15 жастан асқан кемелер үшін, палубалық және түптік белдеулердің бойлық байланыстарының көлденең қимасының жиынтық аудандарының нақты мәндері жобаланатын кемелер үшін 10%-ға азайтылған тиісті нормативтермен салыстыру арқылы корпустың жалпы беріктігінің негіздемелерін орындауға жол беріледі.
215. Егер кеменің барлық элементтері Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес келсе, ал анықталған ақаулардың параметрлері рұқсат етілген мәндер шегінде болса, кеменің техникалық жағдайы жарамды болып белгіленеді, оған сынып тағайындалады (расталады, жаңартылады немесе қалпына келтіріледі) және оның сыныбы мен мақсаты анықталған жағдайларда жүзуге жарамды деп танылады.
216. Егер кеменің элементтері кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына толық көлемде сәйкес келмесе, кеменің сыныбы төмендейді немесе ол жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шектеулермен ғана пайдалануға жарамды деп танылады және мыналар жатады:

212. Присвоение, подтверждение, возобновление или восстановление класса, установление годности судна к плаванию, а также назначение объема необходимого ремонта осуществляется в соответствии с техническим состоянием элементов судна.
213. Техническое состояние элементов судна определяется по результатам осмотров, измерений, испытаний, проверок в действии и на основании документов, предъявляемых судовладельцем, с учетом норм допускаемых дефектов, установленных требованиями Регистра судоходства или в признанных Регистром судоходства нормативных документах.
При освидетельствовании судна или отдельного его элемента в случаи если работник Регистра судоходства визуально не определяет их техническое состояния, то работник Регистра судоходства применяет прибор или комплекс приборов. Инструкция по применению приборов утверждается внутренним актом Регистра судоходства.
214. Дефектация корпуса и других элементов судна с целью определения их технического состояния и установления объема необходимого ремонта, как правило, совмещается с очередным освидетельствованием.
Для определения технического состояния корпусов с целью возобновления или восстановления класса морских судов с символом класса "Т" возрастом 15 лет и более независимо от типа судна и его длины представляются обоснования достаточности их общей прочности на последующий пятилетний или заявленный судовладельцем меньший срок эксплуатации.
Обоснования выполняются в виде прямого расчета прочности, в соответствии с указаниями по определению технического состояния корпусов судов в эксплуатации расчетным методом согласно приложению 13 настоящих Правил, с использованием материалов дефектации не более чем годичной давности.
Для судов старше 15 лет классов "Т*R3-RSN" и "Т*R3" длиной менее 50 м допускается выполнение обоснований общей прочности корпуса путем сопоставления фактических значений суммарных площадей поперечного сечения продольных связей палубного и днищевого поясов с соответствующими нормативами для проектируемых судов, уменьшенными на 10 %.
215. Если все элементы судна соответствуют требованиям Регистра судоходства, а параметры выявленных дефектов находятся в пределах допускаемых значений, техническое состояние судна устанавливается годным, ему присваивается (подтверждается, возобновляется или восстанавливается) класс, и оно признается годным к плаванию в условиях, определенных его классом и назначением.
216. Если элементы судна не в полной мере соответствуют требованиям Регистра судоходства, судну снижается класс или оно признается годным к эксплуатации только с ограничениями, обеспечивающими безопасность плавания, к которым относятся:

1) су үсті бортының биіктігін ұлғайту(жүк көтергіштігін төмендету);
2) жел-толқын режимі бойынша шектеу;
3) жүзу ауданы және пайдалану маусымы бойынша шектеу;
4) тасымалданатын жүктердің түрі бойынша шектеу;
5) жүктеу әдісі бойынша шектеу;
6) бос және балластсыз жүзуді болдырмау;
7) жүкті балласттау және орналастыру схемасын өзгерту;
8) мұз жағдайларында жұмыс істеуге тыйым салу немесе шектеу;
9) жолаушылар сыйымдылығының төмендеуі;
10) негізгі қозғалтқыштардың қуатын төмендету;
11) машина үй-жайында тұрақты вахтасыз жұмыс істеуге тыйым салу;
12) электр энергиясын бір мезгілде қосатын тұтынушылардың қуатын шектеу;
13) жүк көтергіштігін, кеме және қалқымалы крандардың істен шығуын шектеу;
14) жүк көтергіштігінің төмендеуі немесе қалқымалы доктардың стапель - палубасына жүктеменің азаюы;
15) келесі куәландыруға дейінгі уақыт аралығын қысқарту.
Осы Қағидалардың 216-тармағының 1), 2), 3), 4) 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес кеме корпусына сыртқы жүктемелерді азайтуды көздейтін шектеулердің қажеттілігі мен жеткіліктілігі осы Қағидалардың 201-тармағында көзделген беріктік есептерімен негізделеді.
Шектеулер кемені жаңартқаннан немесе тиісті жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін алып тасталады, нәтижесінде шектеулер қою себептері жойылады.
217. Егер кеме элементтерінің кез келгенінің техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылса, осы Қағидалардың 218-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, кемеге сынып берілмейді (расталмайды, қайта басталмайды, қалпына келтірілмейді) және ол пайдалануға жарамды деп танылмайды.
218. Бір немесе бірнеше элементтің техникалық жай-күйі бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған кеме оны басқа мақсатта пайдалану кезінде пайдалануға жарамды деп танылады.
219. Кемелердің техникалық қауіпсіздігіне қатер төндірмейтін ақаулар, ақаулар немесе зақымданулар жақын арада жоспарлы жөндеу кезінде немесе Кеме қатынасының тіркелімі белгілеген мерзімде жойылады.
Бұл ретте Кеме қатынасының тіркелімі кемені қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін пайдалану шектеулерін белгілейді.
220. Егер осы Қағидалардың қолданысына жатпайтын ақаулы техникалық құралдар, кеме қатынасының тіркелімі талаптарында көзделген кеме элементтерінің жұмыс істеуіне немесе оларды пайдалану кеменің қауіпсіздігіне, адам өмірнеі, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына қатер төндірсе, адам өміріне, қоршаған ортаға, жүктердің сақталуына қатер төндіретін болса, онда көрсетілген техникалық құралдар кемені пайдалану басталғанға дейін жарамды күйге келтіріледі.
24-параграф. Кеме құжаттары
221. Кеме қатынасының тіркелімі талаптарының орындалғанын растайтын Кеме қатынасының тіркелімі беретін кеме құжаттары:

1) увеличение высоты надводного борта (снижение грузоподъемности);
2) ограничение по ветро-волновому режиму;
3) ограничение по району плавания и сезону эксплуатации;
4) ограничение по роду перевозимых грузов;
5) ограничение по способу загрузки;
6) исключение плавания порожнем и без балласта;
7) изменение схемы балластировки и размещения груза;
8) запрещение или ограничение работы в ледовых условиях;
9) уменьшение пассажировместимости;
10) снижение мощности главных двигателей;
11) запрещение работы без постоянной вахты в машинном помещении;
12) ограничение мощности одновременно включаемых потребителей электрической энергии;
13) ограничение грузоподъемности, вылета судовых и плавучих кранов;
14) снижение грузоподъемности или уменьшение удельной нагрузки на стапель - палубу плавучих доков;
15) сокращение промежутка времени до следующего освидетельствования.
Необходимость и достаточность ограничений, предусматривающих снижение внешних нагрузок на корпус судна согласно подпунктам 1), 2), 3), 4) 5), 6), 7) и 8) пункта 216 настоящих Правил, обосновываются расчетами прочности, предусмотренными пунктом 201 настоящих Правил.
Ограничения снимаются после обновления судна или проведения надлежащих ремонтных работ, в результате которых устраняются причины наложения ограничений.
217. Если техническое состояние любого из элементов судна признано негодным, класс судну не присваивается (не подтверждается, не возобновляется, не восстанавливается), и оно не признается годным к эксплуатации, за исключением случая, предусмотренного пунктом 218 настоящих Правил.
218. Судно, признанное негодным для эксплуатации по техническому состоянию одного или нескольких элементов, признается годным к эксплуатации при использовании его по другому назначению.
219. Дефекты, неисправности или повреждения, не представляющие угрозой технической безопасности судов, устраняются при ближайшем плановом ремонте или в установленный Регистром судоходства срок.
При этом Регистр судоходства устанавливает эксплуатационные ограничения, обеспечивающие безопасную эксплуатацию судна.
220. Если неисправные технические средства, не подпадающие под действие настоящих Правил, препятствуют функционированию предусмотренных требованиями Регистра судоходства элементов судна или если их использование представляет угрозу безопасности судна, человеческой жизни, окружающей среде, сохранности грузов, то указанные технические средства приводятся в исправное состояние до начала эксплуатации судна.
Параграф 24. Судовые документы
221. Судовыми документами, выдаваемыми Регистром судоходства, подтверждающими выполнение требований Регистра судоходства, являются:

1) сыныптау куәлігі;
2) жүзуге жарамдылығы туралы куәлік;
3) мұнаймен, ағынды сулармен және қоқыспен ластанудың алдын алу туралы куәлік;
4) Кеме қатынасының тіркелімі талаптарында көзделген басқа да құжаттар.
222. Осы Қағидалардың 221-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар оларды жыл сайын растай отырып, келесі сыныптамалық куәландыруға дейінгі мерзімге беріледі.
223. Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық бақылауымен дайындалатын материалдар мен бұйымдардың Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар:
1) материалдар мен бұйымдарға берілетін Кеме қатынасы тіркелімінің сертификаттары;
2) өткізілген сынақтар туралы Кеме қатынасы тіркелімінің актілері;
3) ұйымдарға өздері өндіретін материалдар мен бұйымдарға немесе зертханалар жүргізген сынақтарға беретін Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген құжаттар.
224. Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары куәландырудың оң нәтижелері негізінде беріледі.
225. Кеме қатынасының тіркелімі басқа сыныптау ұйымдары берген құжаттарды толық немесе ішінара құптайды.
226. Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары кеме иесіне не итергіш кемеге тұрақты бекітіліп берілген жағдайда, итергіш кеменің капитанында сақталатын экипажсыз пайдаланылатын кемелердің құжаттарын қоспағанда, кемеде сақталады.
227. Кеме қатынасының тіркелімі құжаттарының күші жойылды деп танылады:
1) жойылмай (бүлінбей) пайдалану қауіпсіздігі қамтамасыз етілмейтін кеме элементтері зақымданғаннан кейін;
2) кеме белгіленген мерзімде куәландыруға ұсынылмаған жағдайда;
3) кеме қатынасы тіркелімінің талаптары орындалмаған кезде;
4) кеме қатынасы тіркелімінің құжаттарында көрсетілген жүзу шарттары бұзылған кезде;
5) кеме қатынасы тіркелімімен кеменің сындарлы өзгерістеріне байланысты жұмыстарды алдын ала келісусіз жүзеге асыру кезінде;
6) егер кеме Кеме қатынасы тіркелімінің сыныптау есебіне қойылмаса, тіркеу пункті ауысқаннан және осыған байланысты Кеме қатынасы тіркелімінің басқа қызметкерінің қызмет ауданына ауысқаннан кейін.
228. Кеме қатынасы тіркелімі құжаттарының қолданылуын қалпына келтіру үшін кеме құжаттардың қолданылуын тоқтатуға себеп болған себептер жойылғаннан кейін кезектен тыс куәландыруға ұсынылады.
229. Сыныптау қызметін жүзеге асыру кезінде берілетін Кеме қатынасының тіркелімі құжаттарының тізбесі, осы Қағидалардағы 14-қосымшада келтірілген.
3-тарау. Корпусты және қондырманы куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
230. Осы тарауда болат, темір-бетон, пластмасса, ағаш корпустарды, жеңіл қорытпалардан жасалған корпустарды және кеме қондырмаларын куәландыру жөніндегі нұсқаулар қамтылады.

1) классификационное свидетельство;
2) свидетельство о годности к плаванию;
3) свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью, сточными водами и мусором;
4) другие документы, предусмотренные требованиями Регистра судоходства.
222. Документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 221 настоящих Правил, выдаются на срок до следующего классификационного освидетельствования с ежегодным их подтверждением.
223. Документами, подтверждающими соответствие требованиям Регистра судоходства материалов и изделий, изготавливаемых под техническим наблюдением Регистра судоходства, являются:
1) сертификаты Регистра судоходства, выдаваемые на материалы и изделия;
2) акты Регистра судоходства о проведенных испытаниях;
3) согласованные с Регистром судоходства документы, выдаваемые организациям на производимые ими материалы и изделия или лабораториями на проведенные ими испытания.
224. Документы Регистра судоходства выдаются на основании положительных результатов освидетельствования.
225. Регистр судоходства признает полностью или частично документы, выданные другими классификационными организациями.
226. Документы Регистра судоходства хранятся на судне, за исключением документов судов, эксплуатирующихся без экипажа, которые хранятся у судовладельца либо, в случае постоянного закрепления за судном-толкачом, у капитана судна - толкача.
227. Документы Регистра судоходства признаются утратившими силу:
1) после повреждений элементов судна, без устранения которых (повреждений) не обеспечивается безопасность эксплуатации;
2) в случае не предъявления судна к освидетельствованию в установленный срок;
3) при невыполнении требований Регистра судоходства;
4) при нарушении условий плавания, указанных в документах Регистра судоходства;
5) при осуществлении без предварительного согласования с Регистром судоходства работ, связанных с конструктивными изменениями судна;
6) если судно не поставлено на классификационный учет Регистра судоходства после смены пункта приписки и перехода в связи с этим в район деятельности другого работника Регистра судоходства.
228. Для восстановления действия документов Регистра судоходства судно предъявляется к внеочередному освидетельствованию после устранения причин, вызвавших прекращение действия документов.
229. Перечень документов Регистра судоходства, выдаваемых при осуществлении классификационной деятельности, приведен в приложение 14 к настоящим Правилам.
Глава 3. Освидетельствование корпуса и надстройки
Параграф 1. Общие указания
230. Настоящая глава содержит указания по освидетельствованию стальных, железобетонных, пластмассовых, деревянных корпусов, корпусов из легких сплавов и судовых надстроек.

231. Кеменің жалпы иілуіне қатысатын қондырмалар корпусты куәландыру кезінде және қондырмалар корпустың бөлігі ретінде қаралады.
Бастапқы куәландыру құжаттарында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жобаға және конструктивті орындауға сәйкес қондырма кеменің жалпы иілуіне қатысатынын немесе қатыспайтынын атап өтеді.
232. Барлық кемелердің Корпусы мен қондырмаларын куәландыру кезінде тұрғын және қызметтік үй-жайлар жабдықтарының, кинофильмдерді көрсетуге арналған үй-жайлардың, электр газбен дәнекерлеу жұмыстарының және баллондарды, конструктивті өртке қарсы қорғау элементтерін, өтпелерді, есіктерді, траптарды, комингстерді, люктер мен мойынның жабылуын, иллюминаторларды, фальшбортты, леерлік қоршауды, тұтқаларды, өтпелі көпірлерді, ұқсас траптарды сақтауға арналған үй-жайлардың техникалық жай-күйі тексеріледі.
233. Кеме пайдалануға жарамды деп танылған корпусты куәландырудың барлық түрлері кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жүк маркасын дұрыс қойылғанын, сондай-ақ оның бар-жоғын тексереді:
1) жүк өздігінен жүретін және өздігінен жүрмейтін кемелерге тиеу және түсіру жөніндегі нұсқаулықтар;
2) жолаушылар, жол жүру, сүйреу және кәсіпшілік кемелерінде, адамдардың ұйымдасқан топтарын тасымалдайтын жолаушылар емес кемелерде Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес, орнықтылығына аралас "өзен-теңізде" жүзудің барлық кемелерінде, сондай-ақ басқа да үлгідегі және мақсаттағы кемелерде, қосымша талаптар қойылатын жүк кемелерінде орнықтылық және суға батпау туралы ақпарат Кеме қатынасы тіркелімінің талабы. Жүк маркасының дұрыс қойылуы және олардың тіркеу нөмірлерін көрсете отырып, жоғарыда аталған құжаттардың болуы куәландыру актісінде көрсетіледі.
Көрсетілген құжаттар болмаған кезде, сондай-ақ жүк маркасының орналасуының Кеме қатынасының тіркелімі белгілеген су үсті бортына сәйкес келмеуі, кеме пайдалануға жарамды деп танылмайды.
234. Корпусты бастапқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Кезекті куәландыру
235. Кезекті куәландыруды жүргізуге қатысты жалпы нұсқаулар осы Қағидалардың 2-тарауында баяндалған.
236. Кеме корпусын кезекті куәландыру үшін кеме слипке, докқа қойылады немесе су асты бөлігін қарау үшін жағаға шығарылады. Мұнда кеменің түбін тексеру мен ақауларды анықтауға қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
Слипте бірінші (салынғаннан кейін) кезекті куәландіру кезінде көзге түсетін тозулар болмаса байламдардың қалыңдығын өлшемеуге болады.
Теңіз кемелерін бірінші (салынғаннан кейін) кезекті куәландіру, егер тозуға ұшырайтын неғұрлым бейім орындар мен бөліктерді тексеру кезінде корпустың ақаулары мен зақымданулары анықталмаса, суда жүзу кезінде жүргізуге рұқсат етіледі.
Куәландыру осы үшін қол жетімді барлық бөліктердің ішінен мұқият тексеру және қол жетімді жерлерде қалыңдық өлшегішпен бақылау өлшемдерін жүргізу арқылы жүргізіледі.

231. Надстройки, участвующие в общем изгибе судна, при освидетельствовании корпуса и надстройки рассматриваются как часть корпуса.
В документах первоначального освидетельствования работник Регистра судоходства отмечает, что в соответствии с проектом и конструктивным исполнением надстройка участвует или не участвует в общем изгибе судна.
232. При освидетельствовании корпуса и надстроек всех судов проверяется техническое состояние оборудования жилых и служебных помещений, помещений для демонстрации кинофильмов, электрогазосварочных работ и хранения баллонов, элементов конструктивной противопожарной защиты, проходов, дверей, трапов, комингсов, закрытий люков и горловин, иллюминаторов, фальшборта, леерного ограждения, поручней, переходных мостиков, сходных трапов.
233. При всех видах освидетельствования корпуса, после которых судно признается годным к эксплуатации, работник Регистра судоходства проверяет правильность нанесения грузовой марки, а также наличие:
1) инструкции по загрузке и разгрузке на грузовых самоходных и несамоходных судах;
2) информации об остойчивости и непотопляемости на пассажирских, разъездных, буксирных и промысловых судах, на непассажирских судах, перевозящих организованные группы людей, на грузовых судах, к остойчивости которых в соответствии с требованиям Регистра судоходства предъявляются дополнительные требования на всех судах смешанного "река-море" плавания, а также на судах других типов и назначений по требованию Регистра судоходства. Правильность нанесения грузовой марки и наличие перечисленных выше документов с указанием их регистрационных номеров отражаются в акте освидетельствования.
При отсутствии указанных документов, а также несоответствия расположения грузовой марки установленному Регистром судоходства надводному борту, судно не признается годным к эксплуатации.
234. Первоначальное освидетельствование корпуса проводится в соответствии требованиям Регистра судоходства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
235. Общие указания, относящиеся к проведению очередного освидетельствования, изложены в главе 2 настоящих Правил.
236. Для очередного освидетельствования корпуса судна судно ставится на слип, в док или поднимается на берег для осмотра подводной части. При этом обеспечивается доступ к днищу судна для его осмотра и дефектации.
Допускается не производить измерение толщин связей при отсутствии видимых износов при первом (после постройки) очередном освидетельствовании на слипе.
Первое (после постройки) очередное освидетельствование морских судов допускается проводить на плаву, если при осмотре отсеков и мест, наиболее подверженных износу, не обнаружены дефекты и повреждения корпуса.
Освидетельствование проводится путем тщательного осмотра изнутри всех доступных для этого отсеков и контрольных измерений толщиномером в доступных местах.

Мұндай кемелерге осы Қағидалардың 239-тармағының 1) тармақшасында көзделген слипте екінші кезекті куәландыруды кейінге қалдыру берілмейді.
237. Егер бөліктерді тексеру кезінде корпустың су асты бөлігінің зақымдануы анықталмаса, кеменің темірбетон корпустарын кезекті куәландыруға жол беріледі.
238. Егер кеме иесі ұсынған корпустың су асты бөлігін сүңгуірлік тексеру және корпустың су асты бөлігінің байланыстарының қалдық қалыңдығын аспаптық әдіспен өлшеу нәтижелері кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес келсе, болат доктарды кезекті куәландыруды суда жүргізуге жол беріледі.
239. Кеме иесінің негізді өтініші бойынша және корпуста су ағуы, жиынтықтың немесе қаптаманың жыртылуы, орнықтылықтың жоғалуы, кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша жиынтық қабырғаларының қаптамасынан үзінділер болмаған кезде докта (слипте) кезекті куәландыру бұдан артық емес мерзімге ауыстырылады:
1) алты ай – "Т*R1", "Т*R2"сыныпты кемелер үшін;
2) бір жылға дейін – "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" және "Т*R3"сыныпты кемелер үшін.
240. Корпусты докта (слипте) кезекті куәландыру алдында кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес металл корпустардың техникалық жай-күйін айқындауға сәйкес корпустың ақауы нәтижелерін көрсететін құжаттармен танысады.
241. Корпусты куәландыру кезінде түптік сланьдар мен трюмдік үй-жайларды оқшаулау корпус байланыстарының қалдық қалыңдығы мен зақымдануын анықтау үшін қажетті дәрежеде бөлшектеледі.
Палуба астындағы жинақты тексеру мүмкіндігі қамтамасыз етіледі. Барлық цемент тығыздағыштары, сондай-ақ стандарттардың талаптарын сақтамай орнатылған уақытша қайталанатын парақтар алынып тасталады.
Корпустың жалпы беріктігін немесе жеке байланыстардың жергілікті беріктігін арттыру үшін қайталанатын үстеме жолақтар, сондай-ақ алдын ала дәнекерленген жарықтарға орнатылған қайталама парақтар алынбайды.
242. Металл корпустарды кезекті куәландыру кезінде дефектоскопты қолдана отырып, корпустар мен қондырмалардың мынадай құрамдас бөліктері іріктеп тексеріледі:
1) Сыртқы қаптама, өткізбейтін қалқалар, борттық және түптік жинақ (әсіресе қазандықтардың астында, барлық мақсаттағы цистерналарда, ұлтаралық және борт аралық кеңістіктерде); борттық қаптама( әсіресе обностардың астында және газ шығару және сарқынды құбырлар шығатын аудандарда); екінші борттың қаптамасы және екінші түбінің төсемі;
2) палуба палубасы (әсіресе палуба стрингері), палуба жиынтығы, палуба кесінділері, люк комингстері;
3) штевни, киль, есу біліктерінің кронштейндері, дейдвуд және гельмпорт құбырлары, бұрылмайтын саптамалар, су ағызатын құбырлар мен арналар, суасты қанаттарындағы кемелердің қанат құрылғылары, әуе жастығындағы кемелердің икемді қоршаулары (көзбен шолып);

Таким судам не предоставляется отсрочка второго очередного освидетельствования на слипе, предусмотренная подпунктом 1) пункта 239 настоящих Правил.
237. Допускается проводить очередное освидетельствование железобетонных корпусов судна на плаву, если при осмотре отсеков не обнаружены повреждения подводной части корпуса.
238. Очередное освидетельствование стальных доков допускается проводить на плаву, если представленные судовладельцем результаты водолазного осмотра подводной части корпуса и измерений остаточных толщин связей подводной части корпуса инструментальным методом соответствуют требованиями Регистра судоходства.
239. По обоснованной просьбе судовладельца и при отсутствии в корпусе водотечности, разрывов набора или обшивки, потери устойчивости, отрывов от обшивки стенок набора по согласованию с Регистром судоходства очередное освидетельствование в доке (на слипе) переносится на срок не более:
1) шести месяцев - для судов классов "Т*R1", "Т*R2";
2) до одного года - для судов классов "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" и "Т*R3".
240. Перед очередным освидетельствованием корпуса в доке (на слипе) работник Регистра судоходства знакомится с документами, отражающими результаты дефектации корпуса в соответствии с определением технического состояния металлических корпусов согласно приложению 15 настоящих Правил.
241. При освидетельствовании корпуса днищевые слани и изоляция трюмных помещений демонтируются в той степени, которая необходима для определения остаточных толщин и повреждений связей корпуса.
Обеспечивается возможность осмотра подпалубного набора. Все цементные заделки, а также установленные без соблюдения требований стандартов временные дублирующие листы удаляются.
Дублирующие накладные полосы для увеличения общей прочности корпуса или местной прочности отдельных связей, а также дублирующие листы, установленные на предварительно заваренные трещины, удалению не подлежат.
242. При очередном освидетельствовании металлических корпусов выборочно осматриваются следующие составные части корпусов и надстроек, с применением дефектоскопа:
1) наружная обшивка, непроницаемые переборки, бортовой и днищевой набор (особенно под котлами, в цистернах всех назначений, в междудонном и межбортовом пространствах); бортовая обшивка (особенно под обносами и в районах выхода газовыпускных и сточных труб); обшивка второго борта и настил второго дна;
2) настил палуб (особенно палубный стрингер), набор палуб, палубные вырезы, комингсы люков;
3) штевни, кили, кронштейны гребных валов, дейдвудные и гельмпортовые трубы, неповоротные насадки, водометные трубы и каналы, крыльевые устройства судов на подводных крыльях, гибкие ограждения судов на воздушной подушке (визуально);

4) осы Қағидалардың 232-тармағында көрсетілген корпус және қондырмалар элементтері.
Сыртқы қаптамада, палуба төсемінде, қалқандарда, палубалар жиынтығында жарықтар анықталған кезде олардың пайда болу себептері (діріл, коррозия, тозу) анықталады.
243. Сынып формуласында жақшаға салынған "(мұз)" немесе "(мұзжарғыш)" сөзі бар кемелер корпустарын кезекті куәландыру кезінде штевняның, сондай-ақ мұз белдеуі, борттық жиынтық және көлденең қалқалар ауданындағы дәнекерленген тігістердің және сыртқы қаптаманың жай-күйіне назар аударылады.
244. Отын бөлімдері, цистерналар, сондай-ақ құю кемелерінің жүк бөлімдері куәландыру алдында тазартылады, газсыздандырылады және газдардың болуына сынақтан өткізіледі, бұл туралы тиісті актілер жасалады.
245. Ағаш корпустарды кезекті куәландыру кезінде жиынтықтың барлық элементтері және сыртқы қаптамасы тексеріледі.
Штевни, трансом жақтаулары, жиынтық құлыптары, сыртқы қаптама тақталарының ұштары және шіруге бейім басқа жерлер әсіресе мұқият тексеріледі, тығыздағыштың тығыздығы, сондай-ақ болт бекіткіштерінің техникалық жағдайы тексеріледі.
Бакелизацияланған фанерадан жасалған корпустарды куәландыру кезінде бекіткіштің техникалық жай-күйіне, жарықтардың, қатпарлардың және өшірулердің болуына, қаптаманың қисаюына, жиынтықтағы жарықтардың, сына белдеуінің және кильдің штевнямен түйісетін жерлерінің болуына назар аударылады.
246. Темір-бетон корпустарын кезекті куәландыру кезінде кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жарықтардың, тесіктердің, бетінің бұзылуының және бетонның арматурадан артта қалуының, су ағуының және сондай-ақ, құрылымдық сызбада белгіленген зақымдалған жерлердің көлемі мен сапасына назар аударады.
247. Пластикалық корпустарды кезекті куәландыру кезінде қаптамада, қалқандарда, жиынтықта, қондырмаларда және кесулерде қатпарлардың, абразиялардың, кесулердің, тәуекелдің, сызаттардың және басқа да жергілікті ақаулардың, сондай-ақ ісіну суларының болуына назар аударылады.
248. Құрылымдық өрттен қорғау элементтерін кезекті куәландыру кезінде отқа төзімді және отқа төзімді конструкцияларды оқшаулаудың және олардағы тесіктердің жабылуының техникалық жай-күйі тексеріледі. Қажет болған жағдайда тігу мен оқшаулаудың жекелеген учаскелері ашылады.
Есіктердің, шахталардың, желдеткіш каналдардың, түтін құбырларының сақиналы кеңістіктерінің, жарық люктерінің және жүк, машина және сорғы үй-жайларының және олардың жетектерінің басқа да саңылауларының жарамдылығын тексереді.
249. Ақау материалдары мен іріктеп бақылау нәтижелері бойынша Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру актісін жасайды және корпустың техникалық жай-күйін айқындайды.
Актіде корпустың байланыс топтарының қалдық қалыңдығы, деформация параметрлері, конструктивті өрттен қорғау элементтерінің жай-күйі, сондай-ақ қойылатын талаптар көрсетіледі.

4) элементы корпуса и надстроек, указанные в пункте 232 настоящих Правил.
При обнаружении трещин в наружной обшивке, настиле палуб, переборках, наборе палуб выявляют причины их возникновения (вибрация, коррозия, истирание).
243. При очередном освидетельствовании корпусов судов, имеющих в формуле класса заключенное в скобки слово "(лед)" или "(ледокол)", обращают внимание на состояние штевней, а также сварных швов и наружной обшивки в районе ледового пояса, бортового набора и поперечных переборок.
244. Топливные отсеки, цистерны, а также грузовые отсеки наливных судов перед освидетельствованием зачищают, дегазируют и апробируют на наличие газов, о чем составляются соответствующие акты.
245. При очередном освидетельствовании деревянных корпусов осматриваются все элементы набора и наружная обшивка.
Особенно тщательно осматриваются штевни, транцевые рамы, замки набора, торцы досок наружной обшивки и другие места, подверженные загниванию, проверяется плотность конопатки, а также техническое состояние болтовых креплений.
При освидетельствовании корпусов из бакелизированной фанеры обращают внимание на техническое состояние крепежа, наличие трещин, расслоений, и стираний, и коробления обшивки, трещин в наборе, клиновом поясе и местах соединения киля со штевнями.
246. При очередном освидетельствовании железобетонных корпусов работник Регистра судоходства убеждается в отсутствии трещин, пробоин, разрушения поверхности и отставания бетона от арматуры, водотечности и фильтрации, а также обращает внимание на объем и качество заделки поврежденных мест, которые отмечены на конструктивном чертеже.
247. При очередном освидетельствовании пластмассовых корпусов обращают внимание на наличие в обшивке, переборках, наборе, надстройках и рубках расслоений, истирания, надрезов, рисок, царапин и других местных дефектов, а также вод отечности.
248. При очередном освидетельствовании элементов конструктивной противопожарной защиты проверяют техническое состояние изоляции огнестойких и огнезадерживающих конструкций и закрытий отверстий в них. В необходимых случаях вскрывают отдельные участки зашивки и изоляции.
Проверяют исправность закрытия дверей, шахт, вентиляционных каналов, кольцевых пространств дымовых труб, световых люков и других отверстий грузовых, машинных и насосных помещений и их приводов.
249. По материалам дефектации и результатам выборочного контроля работник Регистра судоходства составляет акт очередного освидетельствования и определяет техническое состояние корпуса.
В акте указываются остаточные толщины групп связей корпуса, параметры деформаций, состояние элементов конструктивной противопожарной защиты, а также предъявляемые требования.

250. Егер кемені қондыру (желімдеу) кезінде корпустың жекелеген байланыстарының ақауы орындалмаса (палуба төсемі, екінші түбі, борттық қаптама, қалқандар, комингстер, жиынтық), техникалық жай-күйін айқындау және жөндеуді жүзу кезінде жүргізуге болатын болса, бұл байланыстар немесе элементтер қосымша ұсынылады. Көрсетілген байланыстарды немесе элементтерді тексеру нәтижелері корпусты кезекті куәландыру актісін ресімдейді.
251. Кезекті куәландыру талаптары орындалғаннан кейін кеме корпусы сыныптамалық куәландыруға ұсынылады.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
252. Сыныптамалық куәландыруды жүргізуге қатысты жалпы нұсқаулар осы Қағидалардың 2-тарауында баяндалған.
253. Кеме корпустарын сыныптамалық куәландыру жүзу кезінде жүргізіледі.
254. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері орындалған жөндеу жұмыстарының көлемі мен сапасын растайтын құжаттарды: қолданылған материалдар мен электродтарға арналған сертификаттарды, жұмыстарды қабылдау актілерін және сыртқы қаптаманың, екінші түбінің, палубалардың, ішкі борттардың және өткізбейтін аралықтардың созылу сызбаларын тексереді.
Сызбаларда корпустың ауыстырылған байланыстары және жөндеуден кейінгі орташа қалдық қалыңдығы мен деформация параметрлерінің мәні көрсетіледі.
255. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру кезінде қойылған талаптардың орындалуын тексереді.
Сыныптамалық куәландыру кезінде дефектоскопты қолдана отырып, бақылау тексерісі жүргізіледі.
256. Сыныптамалық куәландыру нәтижелері кемені сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
257. Жыл сайынғы куәландыруды жүргізуге жататын жалпы нұсқау осы Қағидалардың 2-тарауында баяндалған.
258. Кеме корпустарын жыл сайын куәландыру жүзу кезінде жүргізіледі.
259. Кеме жыл сайын бос жүк трюмдерімен куәландыру үшін ұсынылады. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерінің келісімі бойынша үй-жайларда ағашпен төсеу және борттық тігу ішінара алынып тасталады. Су асты сулары мен кір жойылып, бөлімдер тазартылады. Егер корпустағы үй-жайлардың ішкі ағаш қаптамасында шірік, дөңес немесе тамшылау белгілері байқалса, онда мұндай орындар ашылады.
260. Мұнай құю және рефрижераторлық кемелердің корпустарын жыл сайын куәландыру кезінде, егер корпусты тексеру кезінде сырттан ақаулар анықталмаса, оларды куәландыру және жою үшін корпустың ішіне кіру талап етілсе, жүк бөлімдері тексерілмейді.
Мұндай ақаулар болған кезде мұнай құю және рефрижераторлық кемелердің бөліктері осы Қағидалардың 244-тармағының талаптарына сәйкес қарауға дайындалады.

250. Если при доковании (слиповании) судна не выполнена дефектация отдельных связей корпуса (настил палубы, второе дно, бортовая обшивка, переборки, комингсы, набор), определение технического состояния и ремонт которых возможно произвести на плаву, эти связи или элементы предъявляются дополнительно. Результаты осмотра указанных связей или элементов оформляется акт очередного освидетельствования корпуса.
251. После выполнения требований очередного освидетельствования корпус судна предъявляется к классификационному освидетельствованию.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
252. Общие указания, относящиеся к проведению классификационного освидетельствования, изложены в главе 2 настоящих Правил.
253. Классификационное освидетельствование корпусов судна проводится на плаву.
254. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных ремонтных работ: сертификаты на примененные материалы и электроды, акты приемки работ и чертежи растяжек наружной обшивки, второго дна, палуб, внутренних бортов и непроницаемых переборок.
На чертежах указываются замененные связи корпуса и значение средних остаточных толщин и параметров деформаций после ремонта.
255. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет выполнение требований, предъявленных при очередном освидетельствовании.
При классификационном освидетельствовании проводится контрольная проверка с применением дефектоскопа.
256. Результаты классификационного освидетельствования отражаются в акте классификационного освидетельствования судна.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
257. Общие указание, относящиеся к проведению ежегодного освидетельствования, изложены в главе 2 настоящих Правил.
258. Ежегодное освидетельствование корпусов судна проводится на плаву.
259. Судно предъявляется для ежегодного освидетельствования с порожними грузовыми трюмами. Настил и бортовая зашивка деревом в помещениях по согласованию с работником Регистра судоходства частично снимаются. Подсланиевые воды и грязь удаляются, а отсеки зачищаются. Если на внутренней деревянной обшивке помещений в корпусе замечены признаки загнивания, выпучены или подтеки, то производится вскрытие таких мест.
260. При ежегодном освидетельствовании корпусов нефтеналивных и рефрижераторных судов грузовые отсеки не обследуются, если при осмотре корпуса снаружи не выявлены дефекты, для освидетельствования и устранения которых требуется доступ внутрь корпуса.
При наличии таких дефектов отсеки нефтеналивных и рефрижераторных судов подготавливаются к осмотру в соответствии с требованиями пункта 244 настоящих Правил.

261. Кеме корпусын жыл сайын куәландыру кезінде сыртқы қаптамалар, жиынтықтар, тексеруге қолжетімді өткізбейтін қалқалар мен палубалар, ең көп тозуға ұшырайтын шыңдар, бөліктер, қоршаулар және конструкция элементтері қаралады.
Алдыңғы куәландыру кезінде ақаулар анықталған кеме корпусының элементтеріне (коррозия, деформация, су ағу, цемент тығыздағыштары) ерекше назар аударылады.
262. Егер кеме корпусын жыл сайын куәландыру кезінде корпустың тозуы немесе деформациясы байқалса, яғни оның техникалық жай-күйі алдыңғы куәландырумен салыстырғанда айтарлықтай нашарлаған болса, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері дефектоскопты және/немесе қалыңдығын өлшегішті қолдана отырып, қалдық қалыңдығы мен деформация параметрлерін тексеру және өлшеу үшін кемені докациялауды (бір-біріне жабыстыруды) талап етеді.
263. Кеме корпусын жыл сайын куәландыру нәтижелері кемені жыл сайын куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Корпустардың техникалық жай-күйін анықтау бойынша жалпы нұсқаулар
264. Техникалық жай-күйді айқындау осы Қағидалардың 2-тарауында, ал металл корпустардың техникалық жай-күйін анықтау жөніндегі жалпы нұсқаулықтар осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес баяндалған.
265. Корпустардың техникалық жай-күйі негізгі байланыс топтарының қалдық қалыңдығы, дефектоскоппен және/немесе қалыңдық өлшегішпен өлшенген деформациялар және корпустың жалпы беріктігін және жекелеген конструкциялардың жергілікті беріктігін төмендететін басқа да ақаулар параметрлері бойынша белгіленеді.
266. Егер қосымша күшейтулер енгізілсе және/немесе тозған және деформацияланған байланыстардың немесе тұтастай корпустың жеткілікті қауіпсіздік қорын растайтын есептеулер ұсынылса, осы Қағидаларда белгіленгеннен өзгеше қалдық қалыңдығы мен деформация параметрлері бар кемелерді пайдалануға жол беріледі.
267. Жарықтар бірнеше рет пайда болған жағдайда корпустың техникалық жай-күйі олардың пайда болу себептері жойылғанға дейін жарамсыз деп танылады.
268. Егер кеме су басқан жағдайда корпустың техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады.
269. Кеменің жалпы иілуіне қатысатын қондырмалар байланыстарының қалдық қалыңдығының нормалары корпустар байланыстарының қалдық қалыңдығының нормаларымен бірдей қабылданады.
Кеменің жалпы иілуіне, сондай-ақ кесуге қатыспайтын қондырмалар байланыстарының қалдық қалыңдығының нормалары корпустардың ұштары үшін байланыстардың қалдық қалыңдығының нормаларымен бірдей қабылданады.
6-параграф. Болатты корпустардың техникалық жағдайын анықтау
270. Осы Қағидалардағы және ТКСЖҚ-дағы жол берілетін қалдық қалыңдықтар мен жергілікті қалдық деформациялар нормалары кемелерді екі топқа бөлуді ескере отырып белгіленген:

261. При ежегодном освидетельствовании корпуса судна осматриваются наружная обшивка, набор, непроницаемые переборки и палубы, доступные для осмотра, пики, отсеки, выгородки и элементы конструкции, которые подвержены наибольшему износу.
Особое внимание обращается на элементы корпуса судна, в которых были обнаружены дефекты при предыдущем освидетельствовании (коррозия, деформация, водотечность, цементные заделки).
262. Если при ежегодном освидетельствовании корпуса судна обнаружены повышенный износ или деформация корпуса, то есть его техническое состояние существенно ухудшилось по сравнению с предыдущим освидетельствованием, работник Регистра судоходства требует докование (слипование) судна для осмотра и измерения остаточных толщин и параметров деформаций, с применением дефектоскопа и/или толщиномера.
263. Результаты ежегодного освидетельствования корпуса судна отражаются в акте ежегодного освидетельствования судна.
Параграф 5. Общие указания по определению технического состояния корпусов
264. Общие указания, по определению технического состояния изложены в главе 2 настоящих Правил, а по определению технического состояния металлических корпусов согласно приложению 15 настоящих Правил.
265. Техническое состояние корпусов устанавливается по остаточным толщинам основных групп связей, измеренным дефектоскопом и/или толщиномером параметрам деформаций и других дефектов, снижающих общую прочность корпуса и местную прочность отдельных конструкций.
266. Допускается эксплуатация судов с остаточными толщинами и параметрами деформаций, отличающимися от установленных в настоящих Правилах, если введены дополнительные подкрепления и/или представлены расчеты, подтверждающие достаточный запас прочности изношенных и деформированных связей или корпуса в целом.
267. В случае неоднократного появления трещин техническое состояние корпуса признается негодным до устранения причин их появления.
268. Техническое состояние корпуса признается негодным, если судно находится в затопленном состоянии.
269. Нормы остаточных толщин связей надстроек, участвующих в общем изгибе судна, принимаются такими же, что и нормы остаточных толщин связей корпусов.
Нормы остаточных толщин связей надстроек, не участвующих в общем изгибе судна, а также рубок принимаются такими же, что и нормы остаточных толщин связей для оконечностей корпусов.
Параграф 6. Определение технического состояния стальных корпусов
270. Нормы допустимых остаточных толщин и местных остаточных деформаций в настоящих Правил и ПКПМС установлены с учетом разделения судов на две группы:

1) I топ: ұзындығы 50 метр немесе одан да көп теңіз кемелері;
2) II топ: барлық басқа кемелер.
Рұқсат етілген қалдық қалыңдықтар мен жергілікті қалдық деформациялардың нормалары корпустың ауданына байланысты анықталады.
Бұл ретте:
корпустың ортаңғы бөлігі кеме ұзындығының 0,5 L - ге тең, садаққа 0,25 L-ден және орта шпангоуттан артқы бөлігі болып саналады;
ұштары кеме ұзындығының 0,15 l-дегі алдыңғы және артқы перпендикулярлардан сәйкесінше артқы және садаққа бекітілген учаскелері болып саналады;
өтпелі аймақтар-бұл ортаңғы бөлік пен ұштардың арасында орналасқан кеме ұзындығының учаскелері.
271. Егер қалдық қалыңдығы мен зақымдану параметрлерінің ешқайсысы осы Қағидалардың 272, 273, 274 және 275 -тармақтарында көрсетілген шектен шықпаса, корпустың техникалық жай-күйі жарамды деп танылады.
Осы Қағидалардың 237, 238-тармақтарында және 275-тармағының 4) тармақшасында келтірілген парақтардың орташа қалдық қалыңдығының нормаларынан және жергілікті қалдық деформациялардың параметрлерінен ауытқу қабылданады, егер корпустың жалпы беріктігін есептеу жалпы беріктіктің нақты сипаттамаларының кемеде белгіленген пайдалану шарттарына сәйкестігін растайды.
Мұндай есептеулер нақты кемеге не бірдей пайдалану шектеулері бар пайдалануға жарамды деп танылған бір жобадағы кемелер тобы үшін (жүзу ауданы мен маусымы, толқындар бойынша шектеу, жүк көтергіштігі, жүктеме мен балластингтің рұқсат етілген жағдайлары) қатысты орындалады.
Соңғы жағдайда есеп айырысу нәтижелері қалдық қалыңдықтардың және жергілікті қалдық деформациялардың жеке нормативтері түрінде ресімделеді.
272. Корпустың негізгі байланыс топтарының орташа қалдық қалыңдығының нормалары осы Қағидалардың 2-қосымшасында келтірілген.
273. Қаптама парақтарының жергілікті қалдық деформацияларының (ойықтарының) нормалары жиынтықпен бірге осы Қағидалардың 3-қосымшасында келтірілген.
274. Қаптау парақтарының ең аз қалдық қалыңдығының нормалары осы Қағидалардың 4-қосымшасында келтірілген.
Осы Қағидалардың, көрсетілген нормалардың 4-қосымшасын пайдалану кезінде мыналар ескеріледі:
1) Сыртқы қаптамаға, палуба төсеміне және екінші түбіне арналған қалдық қалыңдықтардың рұқсат етілген мәндерінің желілік немесе ойық тозу аудандарында 15%-ға, кеме арқылы бағытталған тозу сызығы кезінде ішкі борттар мен бойлық қалқандардың қаптамасына және басқа жағдайларда 30%-ға кемуі мүмкін; тозған учаскенің рұқсат етілген мәніне дейінгі ұзындығы 200-ден аспауы қажет миллиметр, ал бір парақтағы осындай учаскелердің саны үштен аспады;
2) Кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша құрылыс немесе жөндеу кезінде қосымша күшейтілген парақтар үшін қалыңдықтың мәндері азаяды; бұл ретте қалдық қалыңдығы кемінде болды:
Құрылыс қалыңдығы 3,0 миллиметр және одан аз болған кезде ұзындығы 25 метрден кем "Т*R3-RSN", "Т*R3" және "Т***" сыныптары кемелері үшін 2,0 миллиметр; ұзындығы 80 метрден кем аталған сыныптар кемелері үшін 2,5 миллиметр; 3 миллиметр немесе жобалық қалыңдығы 0,5, бұл ретте үлкен мән қабылданады басқа жағдайларда.

1) I группа: морские суда длиной 50 метров и более;
2) II группа: все остальные суда.
Нормы допустимых остаточных толщин и местных остаточных деформаций определены в зависимости от района корпуса.
При этом:
средней частью корпуса считается участок длины судна, равный 0,5 L, по 0,25 L в нос и корму от мидель - шпангоута;
оконечностями считаются участки длины судна, отстоящие в корму и в нос соответственно от носового и кормового перпендикуляров на 0,15 L;
переходными районами считаются участки длины судна, расположенные между средней частью и оконечностями.
271. Техническое состояние корпуса признается годным, если ни один из параметров остаточных толщин и повреждений не выходит за пределы, указанные в пунктах 272, 273, 274 и 275 настоящих Правил.
Принимается отступление от норм средних остаточных толщин листов и параметров местных остаточных деформаций, приведенных в пунктах 237, 238 и подпункте 4) пункта 275 настоящих Правил, если расчеты общей прочности корпуса, подтвердят соответствие фактических характеристик общей прочности установленным судну условиям эксплуатации.
Такие расчеты выполняются применительно к конкретному судну либо для группы судов одного и того же проекта, признаваемых годными к эксплуатации с одинаковыми эксплуатационными ограничениями (район и сезон плавания, ограничение по волнению, грузоподъемность, допустимые случаи нагрузки и балластировки).
В последнем случае результаты расчетов оформляются в виде индивидуальных нормативов остаточных толщин и местных остаточных деформаций.
272. Нормы средних остаточных толщин основных групп связей корпуса приведены в приложении 2 настоящих Правил.
273. Нормы местных остаточных деформаций (вмятин) листов обшивки совместно с набором приведены в приложении 3 настоящих Правил.
274. Нормы минимальных остаточных толщин листов обшивки приведены в приложении 4 настоящих Правил.
При использовании приложении 4 настоящих Правил, указанных норм учитывается следующее:
1) возможно уменьшение на 15 % в районах линейного или канавочного износов допускаемых значений остаточных толщин для наружной обшивки, настила палуб и второго дна, обшивки внутренних бортов и продольных переборок при линии износа, направленной поперек судна, и на 30 % в остальных случаях; необходимо чтобы длина изношенного до допускаемого значения участка не превышало 200 миллиметров, а количество таких участков на одном листе не превышала трех;
2) по согласованию с Регистром судоходства значения толщин уменьшаются для листов, дополнительно подкрепленных при постройке или ремонте; при этом остаточная толщина была не менее:
2,0 миллиметров для судов классов "Т*R3-RSN", "Т*R3" и "Т***" длиной менее 25 метров при строительных толщинах 3,0 миллиметра и менее;
2,5 миллиметра для судов указанных классов длиной менее 80 метров;
3 миллиметра или 0,5 проектной толщины, при этом принимается большее значение в остальных случаях.

275. Корпустың техникалық жай-күйі, егер:
1) параметрлердің кем дегенде біреуі осы Қағидалардың 2, 3 және 4 қосымшаларында келтірілген нормалар шегінен шығып кетеді және кеме иесі осы Қағидалардың 271-тармағына және 274-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қажетті негіздемелерді ұсынбайды;
2) корпустың жалпы қалдық иілісі (иілісі) бойлық жиынтық арқалықтарының және олардың кницаларының, жүк люктерінің комингстерінің, палубалық төсемнің, түптің, борттың қаптамасының өткір көлденең қатпарларының жыртылуымен, жарылуымен, орнықтылығының жоғалуымен немесе байқалған сынықтың басқа белгілерімен бірге жүреді;
3) f/l жоспарындағы ойықтың иілу жебесінің оның ең кіші мөлшеріне қатынасы 0,1-ден асады немесе иілу жебесінің мәні 250 миллиметрден асады;
4) гофрлеу – кеме жиынтығының қатарынан орналасқан бірнеше арқалықтары арасындағы парақтардың жергілікті қалдық иілістері - жиынтық арқалықтар арасындағы 0,1 арақашықтықтан артық иілу жебесі бар, ал корпустың ортаңғы бөлігінде жиынтықтың көлденең жүйесі кезінде палуба, түбі және ширстрек белдеуі конструкциялары үшін 0,05-тен астам (егер осы Қағидалардың 258-тармағына сәйкес қажетті негіздемелер ұсынылған жағдайда, арқалықтар арасындағы иілу жебесін 0,1 арақашықтыққа дейін ұлғайтуға болады);
5) бұқтырмалар-кеме жиынтығының арқалықтары арасындағы табақтардың жергілікті бөлек орналасқан қалдық иілулері-кеме ұзындығы бойынша кез келген учаскеде кеме жиынтығының арқалықтары арасындағы арақашықтықтың 0,1-ден астам иілу жебесі болады;
6) көлденең рамалық байланыстарға немесе көлденең қалқандарға бөлінген бойлық палуба астындағы немесе түптік арқалықтарды қосатын кництердің орнықтылығы жоғалды, олардың саны кеменің ұзындығынан 25%-дан астам палубаның немесе түбінің бір көлденең қимасындағы кницалардың жалпы саны;
7) сыртқы қаптаманың, палуба төсемдерінің және екінші түбінің, ішкі борт қаптамасының және өткізбейтін қалқандардың өткізбеушілігі бұзылған;
8) арқалықтарды бір-бірімен және қаптамамен байланыстыратын жиынтық арқалықтары мен дәнекерлеу тігістерінің жыртылуы мен жарықтары болады;
9) неғұрлым дамыған жаралар ауданында қалдық қалыңдығы 1,5 миллиметрден кем, ал "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" сыныпты кемелерде - 2,5 миллиметрден кем;
10) қаптамамен түйісу желісі бойынша пайда болған ойық тозу аймағындағы жиынтық арқалықтары қабырғаларының қалдық қалыңдығы 2 миллиметрден кем;
11) жиынтықтың жекелеген арқалықтарының қалдық қима ауданының жобада қабылданған арқалықтардың қима ауданына қатынасы палубаның және түбінің бойлық арқалықтары үшін 0,6 (0,7) кем және қалған арқалықтар үшін 0,5 (0,6) кем (жақшада-"Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" сыныпты кемелер үшін", "T * R3", "T***").
Пайдалану шарттары (сыныбы, жүк көтергіштігі, толқу бойынша шектеу) құрылыстан өзгермеген кемелер үшін жиынтықтың жекелеген арқалықтарының қалдық қима ауданының жобада қабылданған арқалықтардың қима ауданына қатынасын айқындауға жол беріледі;

275. Техническое состояние корпуса признается негодным в случаях, если:
1) хотя бы один из параметров выходит за пределы норм, приведенных в приложениях 2, 3 и 4 настоящих Правил, и судовладельцем не представлены необходимые обоснования согласно пункту 271 и подпункту 2) пункта 274 настоящих Правил;
2) общий остаточный прогиб (перегиб) корпуса сопровождается разрывами, трещинами, потерей устойчивости балок продольного набора и их книц, комингсов грузовых люков, резкими поперечными складками палубного настила, обшивки днища, бортов или другими признаками наметившегося перелома;
3) отношение стрелки прогиба вмятины к ее наименьшему размеру в плане f/l превышает 0,1 или значение стрелки прогиба более 250 миллиметров;
4) гофрировка - местные остаточные прогибы листов между несколькими последовательно расположенными балками судового набора - имеет стрелку прогиба более 0,1 расстояния между балками набора, а для конструкций палубы, днища и ширстрекового пояса при поперечной системе набора в средней части корпуса более 0,05 (возможно увеличение стрелки прогиба до 0,1 расстояния между балками в случае, если представлены необходимые обоснования в соответствии с пунктом 258 настоящих Правил);
5) бухтины - местные отдельно расположенные остаточные прогибы листов между балками судового набора - имеют стрелку прогиба более 0,1 расстояния между балками судового набора на любом участке по длине судна;
6) произошла потеря устойчивости книц, присоединяющих разрезные продольные подпалубные или днищевые балки к поперечным рамным связям или к поперечным переборкам, числом более 25 % от общего числа книц в одном поперечном сечении палубы или днища;
7) нарушена непроницаемость наружной обшивки, настилов палуб и второго дна, обшивки внутренних бортов и непроницаемых переборок;
8) имеются разрывы и трещины балок набора и сварных швов, соединяющих балки между собой и обшивкой;
9) остаточная толщина в районе наиболее развитых язв менее 1,5 миллиметров, а у судов класса "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" - менее 2,5 миллиметров;
10) остаточная толщина стенок балок набора в зоне канавочного износа, возникшего по линии соединения с обшивкой, менее 2 миллиметров;
11) отношение остаточной площади сечения отдельных балок набора к площади сечения балок, принятой в проекте, менее 0,6 (0,7) для продольных балок палубы и днища, и менее 0,5 (0,6) для остальных балок (в скобках - для судов класса "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***").
Для судов, условия эксплуатации которых (класс, грузоподъемность, ограничение по волнению) не изменялись с постройки, допускается определять отношение остаточной площади сечения отдельных балок набора к площади сечения балок, принятой в проекте;

12) ақаулардың мөлшері осы Қағидалардың 277-тармағының 8), 9), 10), 11), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген шектен шығады;
13) жиын арқалықтарымен шектелген жекелеген ұяшықтарда немесе жиын арқалығы элементінің учаскесінде Парақ учаскесі жергілікті тозған кезде қалдық қалыңдығы осы Қағидалардың 239-тармағында және 275-тармағының 11) тармақшасында регламенттелетін қалыңдығының 85%-нан азын құрайды.
276. Егер осы Қағидалардың 214-тармағына сәйкес енгізілетін шектеулерді ескере отырып, осы Қағидалардың 284-тармағының шарты орындалса, корпустың техникалық жай-күйі шектеулермен жарамды деп танылады.
277. Корпустың техникалық жай-күйін анықтау кезінде төменде көрсетілген ақаулар есепке алынбайды:
1) жоспардағы мөлшері 0,6 метрден аспайтын, жиын бойынша жарықтар мен үзілістерді жою шартымен иілу жебесіне және f/l қатынасына қарамастан бөлек орналасқан ойықтар;
2) корпустың ені бойынша таралу дәрежесіне қарамастан 20 миллиметрге дейінгі иілу жебесі бар ойықтар;
5) барлық кемелердің борт ойықтарының, екінші түбінің, ішкі борттарының; кеме ұзындығы бойынша ойықтардың орналасуына қарамастан, кеме-алаңдардың жүк палубаларының ойықтарының (рамалық жиынтығын қозғамайтын) салыстырмалы ұзақтығы;
6) егер олар бір бөлікте үштен аспайтын және бүкіл корпус бойынша алтыдан аспайтын болса, ағынсыз цемент тығыздағыштары. Бұл ретте ендірудің әрбір жағы шпациядан артық емес (бос арқалықтар арасындағы қашықтық);
7) Егер парақтың қалыңдығы қаптаманың немесе төсемнің жобалық қалыңдығынан кем болмаса, осы Қағидалардың 241-тармағына сәйкес уақытша қайталама парақтар;
8) егер қабырғаның зақымдалған бөлігінің биіктігі көршілес бос арқалықтардың биіктігінен аспаса, рамалық арқалықтар қабырғаларының жиектік деформациялары (арқалықтар қабырғаларының оларды қаптамамен қосу ауданында мыжылуы) және қалқандардың жиектік деформациялары;
9) рамалық арқалықтардың қабырғаларының дөңестері, егер дөңестердің бүгілу жебесінің Арқалықтың биіктігіне қатынасы 0,1-ден аспаса, сондай-ақ қаттылық жақтары арасындағы арақашықтықтың 0,1-ден аспайтын ауытқу жебесі бар қалқандар мен платформалардың қаптамасындағы дөңестер;
10) егер ауытқу мәнінің сәуленің биіктігіне қатынасы 0,2-ден аспаса, бос арқалықтардың жазықтықтан ауытқуы;
11) егер иілу жебесінің байланыстардың толық ұзындығына қатынасы 0,005-тен аспаса, жүк палубаларының пиллерстері мен қиғаштарының деформациясы;
12) корпустың жалпы иілуіне қатыспайтын фальшборттардың, ағаш кесу қабырғалары мен қондырмалардың деформациясы;
13) кеменің басқарылуын нашарлатпайтын және бұрандалардың, рульдік және зәкірлік құрылғылардың қалыпты жұмысы үшін кедергілер тудырмайтын штевняның бүгілуі;

12) размеры дефектов выходят за пределы, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 14) и 15) пункта 277 настоящих Правил;
13) при местном износе участка листа в отдельных ячейках, ограниченных балками набора, или на участке элемента балки набора остаточная толщина составляет менее 85 % от толщины регламентируемой пунктом 239 и подпунктом 11) пункта 275 настоящих Правил.
276. Техническое состояние корпуса признается годным с ограничениями, если с учетом вводимых ограничений согласно пункту 214 настоящих Правил, выполняется условие пункта 284 настоящих Правил.
277. При определении технического состояния корпуса, дефекты, перечисленные ниже, не учитываются:
1) отдельно расположенные вмятины с размером в плане не более 0,6 метров независимо от стрелки прогиба и отношения f/l при условии устранения трещин и разрывов по набору;
2) вмятины со стрелкой прогиба до 20 миллиметров независимо от степени их распространения по ширине корпуса;
5) относительная протяженность вмятин борта, второго дна, внутренних бортов всех судов; вмятин (не затрагивающих рамный набор) грузовых палуб судов - площадок, независимо от расположения вмятин по длине судна;
6) неводотечные цементные заделки, если их не более трех в одном отсеке и не более шести по всему корпусу. При этом каждая сторона заделки не более шпации (расстояния между холостыми балками);
7) временные дублирующие листы в соответствии с пунктом 241 настоящих Правил, если толщина листа не менее, проектной толщины обшивки или настила;
8) кромочные деформации стенок рамных балок (смятие стенок балок в районе соединения их с обшивкой) и кромочные деформации переборок, если высота поврежденной части стенки не превышает высоты соседних холостых балок;
9) выпучины стенок рамных балок, если отношение стрелки прогиба выпучин к высоте балки не превышает 0,1, а также выпучины в обшивке переборок и платформ со стрелкой прогиба, не превышающей 0,1 расстояния между ребрами жесткости;
10) отклонение холостых балок от плоскости, если отношение значения отклонения к высоте балки не превышает 0,2;
11) деформации пиллерсов и раскосов грузовых палуб, если отношение стрелки прогиба к полной длине связей не превышает 0,005;
12) деформации фальшбортов, стенок рубок и надстроек, не участвующих в общем изгибе корпуса;
13) погнутость штевней, не ухудшающая управляемости судна и не создающая препятствий для нормальной работы винтов, рулевого и якорного устройств;

14) сыртқы қаптаманың және палуба төсемінің түйіспелі дәнекерлеу тігістерінің ұзындығы 20%-дан аспайтын негізгі металдың бетінен 1 миллиметрге төмен тозуы, ол ретінде жиынтықтың параллель арқалықтары арасындағы учаске қабылданады;
15) катетті 30-дан аспайтын азайта отырып, дәнекерленген бұрыштық тігістердің тозуы %;
16) дақтар (іздер) түрінде көрінетін тойтарма қосылыстардың су ағуы;
17) осы Қағидалардың 275-тармағының 2) және 6) тармақшаларында айтылған жағдайларды қоспағанда, бос арқалықтарды өзара және рамалық арқалықтармен жалғайтын книц тұрақтылығының жоғалуы;
18) кницалардың, белдіктердің және көлденең рамалық жиынтық арқалықтарының фланецтерінің орнықтылығын жоғалту.
278. Осы Қағидалардың 241-тармағына сәйкес цемент жабындылары, уақытша қайталама парақтар, осы Қағидалардың 277 - тармағының 12), 13), 17) және 18) тармақшаларында көрсетілген ақаулар, сондай-ақ параметрлері осы Қағидалардың 277-тармағының 8), 9), 10), 11), 14) және 15) тармақшаларында келтірілгендерге жақын ақаулар Кемені сыныптамалық куәландыру алдында бір-біріне жабыстыру кезінде жойылады.
7-параграф. Жеңіл қорытпалардан жасалған корпустардың техникалық жай-күйін анықтау
279. Жеңіл қорытпалардан (дуралюминий немесе алюминий-магний) жасалған корпустың техникалық жай-күйі, егер параметрлердің ешқайсысы осы
Қағидалардың 280, 281 жәнне 282-тармақтарында белгіленген нормалар шегінен шықпаса, жарамды деп танылады.
280. Байланыстардың негізгі топтарының орташа қалдық қалыңдығының нормалары осы Қағидалардың 5-қосымшасында келтірілген.
Осы Қағидалардың 5 -қосымшасын пайдалану кезінде мыналар ескеріледі:
негізгі байланыс топтарының қалдық қалыңдығының нормалары ортаңғы бөлік пен аяқтар үшін жарамды;
қосымшаға осы Қағидалардың 257-тармағының 2) тармақшасының нормалары қолданылады.
қосымшада көрсетілген нормалар шегінде қаптаманың және жиынтықтың зақымдалуына жол беріледі-жергілікті сипаттағы беттік тәуекелдер, сызаттар, кесулер және басқа да ақаулар.
281. Конструкциялардың жергілікті қалдық деформацияларының нормалары осы Қағидалардың 5 және 6-қосымшасында келтірілген.
282. Корпустың техникалық жай-күйі, егер:
1) параметрлердің кем дегенде біреуінің мәні осы Қағидалардың 5 және 6-қосымшаларында келтірілген нормалар шегінен шығады;
2) дуралюминий және алюминий-магний қорытпаларынан жасалған корпустар үшін F/L жоспарындағы ойықтың иілу инесінің оның ең кіші өлшеміне қатынасы сәйкесінше 0,05 және 0,07-ден асады;
3) гофрлеудің ең жоғары иілу көрсеткілері тиісінше дуралюминий және алюминий-магний қорытпалары үшін кеме жиынтығының арқалықтары арасындағы 0,03 және 0,05 арақашықтықтан асады;

14) износ стыковых сварных швов наружной обшивки и настила палубы на 1 миллиметр ниже поверхностей основного металла протяженностью не более 20 % длины шва, в качестве которой принимается участок между параллельными балками набора;
15) износ сварных угловых швов с уменьшением катета не более чем на 30 %;
16) водотечность заклепочных соединений, проявляющаяся в виде подтеков (следов);
17) потеря устойчивости книц, соединяющих холостые балки между собой и с рамными балками за исключением случаев, оговоренных в подпунктах 2) и 6) пункта 275 настоящих Правил;
18) потеря устойчивости книц, поясков и фланцев балок поперечного рамного набора.
278. Цементные заделки, временные дублирующие листы в соответствии с пунктом 241 настоящих Правил, дефекты, указанные в подпунктах 12), 13), 17) и 18) пункта 277 настоящих Правил, а также дефекты, параметры которых близки к приведенным в подпунктах 8), 9), 10), 11), 14) и 15) пункта 277 настоящих Правил, устраняются при слиповании судна перед классификационным освидетельствованием.
Параграф 7. Определение технического состояния корпусов из легких сплавов
279. Техническое состояние корпуса из легких сплавов (дюралюминиевых или алюминиево-магниевых) признается годным, если ни один из параметров не выходит за пределы норм, установленных пунктами 280, 281 и 282 настоящих Правил.
280. Нормы средних остаточных толщин основных групп связей приведены в приложении 5 настоящих Правил.
При использовании приложения 5 настоящих Правил учитывается следующее:
нормы остаточных толщин основных групп связей действительны для средней части и оконечностей;
к приложению применяются нормы подпункта 2) пункта 257 настоящих Правил.
в пределах норм, указанных в приложении, допускаются повреждения обшивки и набора - поверхностные риски, царапины, надрезы и другие дефекты, имеющие местный характер.
281. Нормы местных остаточных деформаций конструкций приведены в приложении 6 настоящих Правил.
282. Техническое состояние корпуса признается негодным в случаях, если:
1) значение хотя бы одного из параметров выходит за пределы норм, приведенных в приложениях 5 и 6 настоящих Правил;
2) отношение стрелки прогиба вмятины к ее наименьшему размеру в плане f/l превышает 0,05 и 0,07 для корпусов из дюралюминиевых и алюминиево - магниевых сплавов соответственно;
3) максимальные стрелки прогиба гофрировки превышают 0,03 и 0,05 расстояния между балками судового набора для дюралюминиевых и алюминиево-магниевых сплавов соответственно;

4) бухталардың ең жоғары иілу көрсеткілері тиісінше дуралюминий және алюминий - магний қорытпалары үшін кеме жиынтығының арқалықтары арасындағы арақашықтықтан 0,05 және 0,07 асады;
5) тойтарма қосылыстарының әлсіреуі өткізбеушіліктің бұзылуына әкелді;
6) кристалларалық және пленкалық коррозияға ұшыраған сыртқы қаптама парақтарының және палуба төсемдерінің жиынтық ені (тән сұр жабын, терең жаралар, металды үлкейту және қатпарлау) осы қимадағы негізгі байланыс топтарының енінен 0,2-ден асады;
7) осы Қағидалардың 275-тармағының 2), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақаулар бар.
283. Егер осы Қағидалардың 214-тармағына сәйкес енгізілетін шектеулерді ескере отырып, осы Қағидалардың 271-тармағының шарты орындалса, корпустың техникалық жай-күйі шектеулермен жарамды деп танылады.
8-параграф. Темірбетон корпустарының техникалық жай-күйін анықтау
284. Егер нормаланатын параметрлердің әрқайсысы осы Қағидалардың 7-қосымшасының талаптарына сәйкес келсе, темір-бетон корпусының техникалық жай-күйі жарамды деп танылады.
Осы Қағидалардың 7-қосымшасын пайдалану кезінде мыналар ескеріледі:
темірбетон корпусының тақталары деп жиынтықпен шектелген палубалардың, борттардың, түбінің, трансомдардың, көлденең және бойлық қалқандардың тақталары түсініледі;
қосымшада көрсетілген ақаулар мен зақымдану нормалары кеменің ортаңғы бөлігі мен ұштары үшін (корпустың ішінен және сыртынан)жарамды;
арматураны қалпына келтіре отырып және жобалық маркалы бетонды пайдалана отырып, кессонның көмегімен ендірілген тесіктер, сондай-ақ техникалық жай-күйін айқындау кезінде жиектерін бөле отырып, өтпейтін жарықтарды бітеу назарға алынбайды.
285. Егер параметрлердің кем дегенде біреуі осы Қағидалардың 7-қосымшасында көрсетілген нормаларға сәйкес келмесе, корпустың техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады.
286. Темір-бетон корпусы келесі жағдайларда осы Қағидалардың 214-тармағына сәйкес жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шектеулермен пайдалануға жарамды деп танылады:
1) зақымдалған бөліктегі су деңгейінің жоғарылауы тәулігіне 2 сантиметрден аспайды;
2) арматураның ішінара жалаңаштануы плита алаңының 20%-нан аспайтын алаңда болады;
3) су ағатын орындар бойынша үздіксіз құюмен бітелген тесіктер мен қиылысатын жарықтар алаңы плита алаңының 50%-тен аспайды.
9-параграф. Пластикалық корпустардың техникалық жағдайын анықтау
287. Егер байланыстардың негізгі топтарының ешқайсысының қалдық қалыңдығы осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген нормалар шегінен шықпаса, пластмасса корпусының техникалық жай-күйі жарамды деп танылады.
Осы Қағидалардың 8-қосымшасын пайдалану кезінде мыналар ескеріледі:
нормалар кеменің ортаңғы бөлігі мен ұштары үшін жарамды;
кестеде көрсетілген нормалар шегінде қаптаманың және жинақтың зақымдалуына жол беріледі - текстураның стратификациясы, беткі жарықтар, тәуекелдер, сызаттар, кесулер, жуу, байланыстырғышты сілтілеу немесе корпустың өткізбеушілігін бұзбайтын басқа да жергілікті ақаулар.

4) максимальные стрелки прогиба бухтин превышают 0,05 и 0,07 расстояния между балками судового набора для дюралюминиевых и алюминиево - магниевых сплавов соответственно;
5) ослабления заклепочных соединений привело к нарушению непроницаемости;
6) суммарная ширина листов наружной обшивки и настилов палуб, подверженных межкристаллитной и пленочной коррозии (характерный серый налет, глубокие язвы, вспучивание и расслоение металла) превышает 0,2 ширины основных групп связей в данном сечении;
7) имеются дефекты, указанные в подпунктах 2), 7) и 8) пункта 275 настоящих Правил.
283. Техническое состояние корпуса признается годным с ограничениями, если с учетом вводимых ограничений согласно пункту 214 настоящих Правил выполняется условие пункта 271 настоящих Правил.
Параграф 8. Определение технического состояния железобетонных корпусов
284. Техническое состояние железобетонного корпуса признается годным, если каждый из нормируемых параметров соответствует требованиям приложения 7 настоящих Правил.
При использовании приложения 7 настоящих Правил учитывается следующее:
под плитами железобетонного корпуса понимаются плиты палуб, бортов, днища, транцев, поперечных и продольных переборок, ограниченных набором;
указанные в приложении нормы дефектов и повреждений действительны для средней части судна и оконечностей (изнутри и снаружи корпуса);
пробоины, заделанные при помощи кессона с восстановлением арматуры и с использованием бетона проектной марки, а также заделки несквозных трещин с разделкой кромок при определении технического состояния не принимаются во внимание.
285. Техническое состояние корпуса признается негодным, если хотя бы один из параметров не соответствует нормам, указанным в приложении 7 настоящих Правил.
286. Железобетонный корпус признается годным к эксплуатации с ограничениями, обеспечивающими безопасность плавания согласно пункту 214 настоящих Правил, в следующих случаях:
1) повышение уровня воды в поврежденном отсеке не превышает 2 сантиметров в сутки;
2) частичное оголение арматуры имеется на площади не более 20 % площади плиты;
3) площадь заделанных пробоин и сквозных трещин сплошной заливкой по водотечным местам не превышает 50 % площади плиты.
Параграф 9. Определение технического состояния пластмассовых корпусов
287. Техническое состояние пластмассового корпуса признается годным, если остаточные толщины ни одной из основных групп связей не выходят за пределы норм, указанных в приложении 8 настоящих Правил.
При использовании приложения 8 настоящих Правил учитывается следующее:
нормы действительны для средней части и оконечностей судна;
в пределах норм, указанных в таблице, допускаются повреждения обшивки и набора - расслоение текстуры, поверхностные трещины, риски, царапины, надрезы, вымывание, выщелачивание связующего или другие местные дефекты, не нарушающие непроницаемость корпуса.

288. Пластикалық корпустың техникалық жағдайы мынадай жағдайларда жарамсыз деп танылады:
1) қаптаманың стратификациясы және өткізбеушілікті бұзатын қосылыстардың әлсіреуі;
2) приформаларды қаптамадан және жиын элементтерінен ажырату;
3) қаптау және теру бойынша жарықтардың пайда болуы.
289. Егер осы Қағидалардың 8-қосымшасында келтірілген нормативтік қалыңдықтардың орташа қалдық мәндері 0,10 t аспайтын болса, пластмасса корпусы осы Қағидалардың 214-тармағына сәйкес жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шектеулермен уақытша пайдалануға жарамды деп танылады.
10-параграф. Ағаш корпустардың техникалық жағдайын анықтау
290. Су өткізбейтін фанерден жасалған немесе тақталардан алынған сыртқы қаптамасы бар ағаш корпустың техникалық жай-күйі егер байланыстардың негізгі топтарының ешқайсысының қалдық қалыңдығы осы Қағидалардың 9-қосымшасында көрсетілген нормалар шегінен шықпаса, жарамды болады.
Осы Қағидалардың 9-қосымшасын пайдалану кезінде мыналар ескеріледі:
кестеде көрсетілген нормалар кеменің ортаңғы бөлігі мен ұштары үшін жарамды;
қосымшада көрсетілген нормалар шегінде шіруге, қаптаманың және жинақтың зақымдалуына жол беріледі - фанераның стратификациясы, беткі жарықтар, тәуекелдер, сызаттар, кесулер және корпустың өткізбеушілігін бұзбайтын басқа да ақаулар.
291. Корпустың техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады, егер:
1) байланыстардың негізгі топтарының кем дегенде біреуінің қалдық қалыңдығы осы Қағидалардың 9-қосымшасында көрсетілген шектен шығады;
2) қаптаманың стратификациясы және қосылыстардың бұзылуы (мысалы, бұрандалардың ұяларында түсу немесе әлсіреу кезінде) орын алды, нәтижесінде өткізбеушілік бұзылды;
3) қаптамада және жиынтықта жарықтар пайда болды.
292. Ағаш корпус, егер осы Қағидалардың 9-қосымшасында келтірілген орташа қалдық қалыңдығының мәндері нормативтен кем болса, осы Қағидалардың 214-тармағына сәйкес жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін шектеулермен 0,10 t аспайтын пайдалануға жарамды деп танылады.
4-тарау. Тетіктерді куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
293. Осы тарауда кеме қатынасы тіркелімінің актілерін ресімдеу кезінде шартты түрде механизмдер деп аталатын жеке топқа біріктірілген объектілерді куәландыру жөніндегі нұсқаулар қамтылады.
Тетіктердің құрамына мыналар кіреді: негізгі және қосалқы қозғалтқыштар, редукторлар, реверсивті-редукторлық берілістер, бөлшектеу және басқа муфталар, білік өткізгіштер, қозғалтқыштар, компрессорлар, сорғылар, желдеткіштер, сепараторлар, палубалық механизмдер, техникалық флот кемелерінің жұмыс құрылғыларының жетектері.

288. Техническое состояние пластмассового корпуса признается негодным в случаях:
1) расслоения обшивки и ослабления соединений, нарушающих непроницаемость;
2) отслоения приформовок от обшивки и элементов набора;
3) появления трещин по обшивке и набору.
289. Пластмассовый корпус признается годным к временной эксплуатации с ограничениями, обеспечивающими безопасность плавания согласно пункту 214 настоящих Правил, если значения средних остаточных толщин меньше нормативных, приведенных в приложении 8 настоящих Правил, не более чем на 0,10 t.
Параграф 10. Определение технического состояния деревянных корпусов
290. Техническое состояние деревянного корпуса с наружной обшивкой, выполненной из водостойкой фанеры или набранной из досок, признается годным, если остаточные толщины ни одной из основных групп связей не выходят за пределы норм, указанных в приложении 9 настоящих Правил.
При использовании приложения 9 настоящих Правил учитывается следующее:
указанные в таблице нормы действительны для средней части и оконечностей судна;
в пределах норм, указанных в приложении, допускаются загнивания, повреждения обшивки и набора - расслоение фанеры, поверхностные трещины, риски, царапины, надрезы и другие дефекты, не нарушающие непроницаемость корпуса.
291. Техническое состояние корпуса признается негодным, если:
1) остаточные толщины хотя бы одной из основных групп связей выходят за пределы, указанные в приложение 9 настоящих Правил;
2) произошло расслоение обшивки и расстройство соединений (например, при выпадении или ослаблении в гнездах шурупов), в результате чего нарушена непроницаемость;
3) появились трещины по обшивке и набору.
292. Деревянный корпус признается годным к эксплуатации с ограничениями, обеспечивающими безопасность плавания согласно пункту 214 настоящих Правил, если значения средних остаточных толщин меньше нормативных, приведенных в приложении 9 настоящих Правил не более чем на 0,10 t.
Глава 4. Освидетельствование механизмов
Параграф 1.Общие указания
293. В настоящей главе содержатся указания по освидетельствованию объектов, объединенных при оформлении актов Регистра судоходства в отдельную группу, условно названную механизмами.
В состав механизмов включены: главные и вспомогательные двигатели, редукторы, реверсивно-редукторные передачи, разобщительные и другие муфты, валопроводы, движители, компрессоры, насосы, вентиляторы, сепараторы, палубные механизмы, приводы рабочих устройств судов технического флота.

294. Жөндеуден немесе кемеге жаңа тетіктерді орнатқаннан кейін тиісті құжаттарды рәсімдей отырып, Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына ұйғарылатын сынақтар жүргізіледі.
Сынақтар кезінде ауыстырылған жабдыққа арналған құжаттар, бұйымдар мен қолданылған материалдарға сертификаттар тексеріледі.
295. Тетіктерді іс жүзінде сынау барлық штаттық құралдармен, аппараттармен, қашықтан және автоматты басқару құрылғыларымен, дабылмен жүргізіледі.
296. Алдағы немесе жүргізілетін жөндеуге және авариялық жағдайларға байланысты куәландыруларды қоспағанда, куәландыру және қолданыста тексеру үшін тетіктер жарамды күйде ұсынылады.
Куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қажетті құжаттармен (сызбалармен, сипаттамалармен, схемалармен, формулярлармен, паспорттармен), сондай-ақ машина журналымен танысады.
297. Автоматтандыру жабдықтарының жұмысында куәландыру және сынау осы жабдыққа жататын механизмдермен, құрылғылармен, жүйелермен бірлесіп жүргізіледі.
298. Тетіктерді бастапқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Кезекті куәландыру
299. Кезекті куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 12-қосымшасында көрсетілген техникалық жай-күйді айқындауға сәйкес механизмдердің ақаулары нәтижелерін көрсететін кеме иесі ұсынған құжаттармен танысады.
300. Конструктивтік ерекшеліктеріне байланысты иінді білікті тексеру және өлшеулерді орындау мүмкін болмайтын қозғалтқыштардың ақауы кемеде орындалмайды.
301. Цилиндрлер мен втулкалардың блоктарын тексеру кезінде жарықтар индикаторын қолдана отырып, олардың беттерінің техникалық күйін тексереді.
Цилиндр блогының жоғарғы және төменгі қону белдеулерінің аймағында, сондай-ақ қаттылық пен толқындардың шеттерінде жарықтарды анықтауға ерекше назар аударылады.
302. Иінді біліктерді тексеру кезінде иінді және негізгі мойынның жұмыс беттерінің, әсіресе филелердің және май өткізгіш арналардың шығу орындарының техникалық жағдайы тексеріледі.
303. Қозғалыс бөлшектерін (поршеньдер, поршеньдік саусақтар, байланыстырушы шыбықтар, өзектер, таратқыш біліктер, тісті доңғалақтар) тексеру кезінде жұмысшылар мен қону беттерінің техникалық жағдайына назар аударылады.
304. Шатунның жоғарғы басының негізгі, иінді мойынтіректері мен мойынтіректерін тексеру кезінде жұмыс беттерінің, филелердің, майлау ойықтары мен арналарының техникалық жағдайы, сондай-ақ мойынтіректердің төсекке бекітілу тығыздығы тексеріледі.
305. Тіреу, аралық және есу біліктерін тексеру кезінде мойынның жұмыс беттерінің, тіреу жоталарының, кілттік ойықтардың саңылаулары аймағындағы біліктердің учаскелерінің, есу білігінің конусының, тұмсық және артқы мойынтіректердің, әсіресе галтельдердің мойынтіректері арасындағы есу білігінің учаскелерінің техникалық жағдайына назар аударылады, ол үшін білікшенің мойынтіректері ашылады, бұранданы алып тастайды және есу білігін дейдвуд құбырынан шығарады. Доңғалақты қозғалтқыштары бар қалақ біліктері олардың мойынтіректерінен көтеріледі.
Бөлшектелген қалақ біліктері жарықтарын анықтау мақсатында дефектоскопия жасалады.
Біліктердің ақауы жарықтар индикаторы мен дефектоскопты қолдану арқылы жүзеге асырылады.

294. После ремонта или установки на судно новых механизмов проводятся испытания, предписываемые требованиям Регистра судоходства, с оформлением соответствующих документов.
При испытаниях проверяются документы на замененное оборудование, сертификаты на изделия и примененные материалы.
295. Испытания механизмов в действии производятся со всеми штатными приборами, аппаратами, устройствами дистанционного и автоматического управления, сигнализацией.
296. Для освидетельствования и проверки в действии механизмы предъявляются в исправном состоянии, за исключением освидетельствований, связанных с предстоящим или производимым ремонтом и аварийными случаями.
Перед освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с необходимыми документами (чертежами, описаниями, схемами, формулярами, паспортами), а также с машинным журналом.
297. Освидетельствование и испытание в действии оборудования автоматизации проводятся совместно с механизмами, устройствами, системами, к которым это оборудование относится.
298. Первоначальное освидетельствование механизмов проводится в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
299. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с представленными судовладельцем документами, отражающими результаты дефектации механизмов в соответствии с определением технического состояния указанного в приложении 12 настоящих Правил.
300. Дефектация двигателей, у которых вследствие конструктивных особенностей осмотр коленчатого вала и выполнение измерений невозможны, на судне не выполняется.
301. При осмотре блоков цилиндров и втулок, применяя индикатор трещин проверяет техническое состояние их поверхностей.
Особое внимание обращается на выявление трещин в районе верхнего и нижнего посадочных поясов блока цилиндров, а также на ребрах жесткости и приливах.
302. При осмотре коленчатых валов проверяется техническое состояние рабочих поверхностей шатунных и коренных шеек, особенно галтелей и мест выхода маслоподводящих каналов.
303. При осмотре деталей движения (поршней, поршневых пальцев, шатунов, штоков, распределительных валов, шестерен) обращают внимание на техническое состояние рабочих и посадочных поверхностей.
304. При осмотре коренных, шатунных подшипников и подшипников верхней головки шатуна проверяется техническое состояние рабочих поверхностей, галтелей, смазочных канавок и каналов, а также плотность прилегания подшипников к постелям.
305. При осмотре упорного, промежуточного и гребного валов обращают внимание на техническое состояние рабочих поверхностей шеек, упорных гребней, участков валов в районе отверстий шпоночных пазов, конуса гребного вала, участков гребного вала между шейками носового и кормового подшипников, особенно галтелей, для чего вскрывают подшипники валопровода, снимают винт и вынимают гребной вал из дейдвудной трубы. Гребные валы с колесными движителями поднимаются с их подшипников.
Демонтированные гребные валы подвергают дефектоскопии с целью выявления усталостных трещин.
Дефектация валов проводится с применением индикатора трещин и дефектоскопа.

306. Қосалқы қозғалтқыштарды куәландыру негізгі қозғалтқыштарды куәландыруға ұқсас жүргізіледі.
Негізгі және қосалқы қозғалтқыштарға қызмет көрсететін жүйелердің элементтері визуалды бақылауға жатады.
307. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері конструкцияны, пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, қызмет ету мерзімін, жұмыс істеуін, алдыңғы куәландыру нәтижелерін, бұрын жүргізілген жөндеулер мен ауыстыруларды, сондай-ақ осы Қағидалардың 304-тармағында көрсетілген жұмыс параметрлерінің мәндерін назарға ала отырып, әрбір нақты жағдайда қарап-тексеру, өлшеу және олармен байланысты ашу, механизмдерді бөлшектеу және бөлшектеу көлемін өзгертеді. Мұндай өзгерістердің себептері куәландыру актісінде көрсетіледі.
308. Кеме иесі ұсынған құжаттарда көрсетілген қарап-тексеру, өлшеу және сынау және іріктеп бақылау нәтижелері бойынша кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері осы Қағидалардың 322, 327-тармақтарына сәйкес тетіктердің техникалық жай-күйін айқындайды, жөндеу жұмыстарының көлемін келіседі және бөлшектер мен тораптарды жөндеу немесе ауыстыру бойынша тиісті талаптарды көрсете отырып, кезекті куәландыру актісін жасайды.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
309. Сыныптамалық куәландыру кезінде орындалған жұмыстардың көлемі мен сапасын растайтын құжаттар: жұмыстарды қабылдау туралы актілер, ауыстырылған агрегаттар мен бөлшектерге арналған сертификаттар, жүргізілген сынақтардың нәтижелері, осы Қағидалардың 318-тармағында көрсетілген параметрлерді өлшеу тексеріледі.
310. Сыныптамалық куәландыру кезінде, кезекті куәландыру кезінде қойылған талаптар орындалғанына, тетіктерді жөндеу және ауыстыру жөніндегі барлық жұмыстар аяқталғанына, ал осы Қағидалардың 319-тармағында көрсетілген құжаттар тиісті түрде ресімделгеніне көз жеткізіледі.
311. Сыныптамалық куәландыру кезінде қажет болған жағдайда қол жеткізуді, ашуды, бөлшектеуді немесе бөлшектеуді және оларды іс-әрекетте сынауды қамтамасыз ете отырып, тетіктерді тексеру жүргізіледі.
312. Сынақ кезінде механизмдердің жай-күйін бақылау штаттық бақылау-өлшеу аспаптары мен индикаторлардың көмегімен жүзеге асырылады.
313. Іс-әрекеттегі тетіктерді тексеру кезінде осы Қағидалардың 316, 319- тармақтарының ережелері басшылыққа алынады.
314. Тетіктерді сыныптамалық куәландыру нәтижелері сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
315. Жыл сайынғы куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері тетіктерді қол жетімді жерлерде қарап тексереді және оларды әртүрлі режимдерде іс-әрекетте тексереді.
316. Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері қозғалтқыштардың паспорттары мен формулярларын негізгі және қосалқы қозғалтқыштармен жұмыс істеген сағаттар саны, иінді біліктердің раскептерін өлшеу нәтижелері, сондай-ақ қозғалтқыштардың жылу техникалық бақылау нәтижелері туралы мәліметтермен тексереді.

306. Освидетельствование вспомогательных двигателей проводится аналогично освидетельствованию главных двигателей.
Элементы систем, обслуживающих главные и вспомогательные двигатели, подлежат визуальному контролю.
307. Работник Регистра судоходства изменяет объем осмотров, измерений и связанных с ними вскрытий, разборки и демонтажа механизмов в каждом конкретном случае, принимая во внимание конструкцию, инструкцию по эксплуатации, срок службы, наработку, результаты предыдущего освидетельствования, проведенные ранее ремонты и замены, а также значения рабочих параметров, перечисленных в пункте 304 настоящих Правил. Причины таких изменений указываются в акте освидетельствования.
308. По результатам осмотров, измерений и испытаний, отраженных в документах, представленных судовладельцем, и выборочного контроля работник Регистра судоходства определяет техническое состояние механизмов в соответствии с пунктами 322, 327 настоящих Правил, согласовывает объемы ремонтных работ и составляет акт очередного освидетельствования с предъявлением соответствующих требований по ремонту или замене деталей и узлов.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
309. При классификационном освидетельствовании проверяются документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ: акты о приемке работ, сертификаты на замененные агрегаты и детали, результаты проведенных испытаний, измерений параметров, указанных в пункте 318 настоящих Правил.
310. При классификационном освидетельствовании убеждаются, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту и замене механизмов закончены, а документы, указанные в пункте 319 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.
311. При классификационном освидетельствовании проводится осмотр механизмов с обеспечением в случае необходимости доступа, вскрытия, разборки или демонтажа и испытания их в действии.
312. Контроль состояния механизмов во время испытания осуществляется с помощью штатных контрольно-измерительных приборов и индикаторов.
313. При проверке механизмов в действии руководствуются положениями пунктов 316, 319 настоящих Правил.
314. Результаты классификационного освидетельствования механизмов отражаются в акте классификационного освидетельствования.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
315. При ежегодном освидетельствовании работник Регистра судоходства проводит осмотр механизмов в доступных местах и проверяет их в действии на различных режимах.
316. Работник Регистра судоходства проверяет паспорта и формуляры двигателей с данными о количестве часов, отработанных главными и вспомогательными двигателями, результаты измерений раскепов коленчатых валов, а также результаты теплотехнического контроля двигателей.

317. Энергетикалық қондырғыларды куәландыру және сынау кезінде бас және қосалқы қозғалтқыштар, білік өткізгіштер, жүйелер және оларға қызмет көрсететін құрылғылар, сондай-ақ машина бөлімшесінің рульдік рубкамен байланыс құралдары әртүрлі режимдерде іс-әрекетте тексеріледі.
Бұл немесе басқа жұмыс істейтін объект корпустың, басқа объектілердің, құбырлардың немесе жабдықтардың жоғары діріл көзі болып табылмайтындығы тексеріледі.
318. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қозғалтқыштың жұмыс параметрлерін өлшеу құралдарының жиынтығын қолдана отырып, қозғалтқыштың жұмыс параметрлерін тексереді (айналу жиілігі, орташа тиімді қысым немесе максималды цикл қысымы, қысу процесінің соңғы қысымы, май қысымы, май мен салқындатқыш судың температурасы, шығатын газдардың температурасы мен түтіні), мәндер ұйым белгілеген шектен шықпауы керек - өндіруші.
319. Негізгі қозғалтқыштарды қашықтықтан автоматтандырылған басқару (бұдан әрі - БҚҚ) немесе қашықтықтан басқару (бұдан әрі - БҚҚ) жүйелерін тексеру және қолданыста сынау кезінде:
1) рубкадағы және көпір қанаттарындағы басқару бекеттерінің тұтқалары қозғалысының ережелері мен синхрондылығына көз жеткізу; тұтқалар барлық берілген позицияларда нақты бекітілуі қажет;
2) бас қозғалтқыштарды басқаруды рульдік рубкадан машиналық бөлімшеден басқаруға ауыстыру уақыты тексеріледі, ол 10 секундтан аспайды;
3) ДАУ (ДУ) жұмыс қабілеттілігін тексеру, жүйенің қозғалтқыштарды іске қосу, айналу жиілігін өзгерту және кері айналдыру бойынша барлық берілген командалардың орындалуының анықтығына назар аудара отырып, қашықтықтан басқару кезінде цилиндрлерді толтырмай іске қосудың жалпы саны анықталады;
4) бас қозғалтқыштарды рульдік рубкадан авариялық тоқтату құрылғысының жұмысында сынап көру;
5) кеме жүріп бара жатқанда барлық берілген командалардың дұрыс және дәл орындалуын қамтамасыз ету, алға қарай толық жүрістен бастап кері қайту ұзақтығы тексеріледі, ол 25 секундтан аспауы үшін басқару тұтқаларының позицияларын алдын ала бірнеше рет өзгерткеннен кейін жүйенің соңғы команданың орындалуы тексеріледі.
320. Автоматты дабыл беру жүйелерін (бас және қосалқы қозғалтқыштардың авариялық - алдын алу дабылы, жер асты суларының, трюмдердегі судың болуы дабылы) және бас және қосалқы қозғалтқыштардың қашықтықтан бақылау және қорғау аспаптарын тексеру кезінде:
1) су және май температурасының датчиктерін су ыдысындағы "апаттық" температураға дейін қыздыру арқылы іріктеп тексеру (сынап термометрі бойынша бақылау);
2) қозғалтқыштарды іске қосу және тоқтату кезінде қысым датчиктерінің іске қосылуын қамтамасыз ету (іске қосу сәтіндегі май қысымын бақылау -штаттық манометр бойынша);

317. При освидетельствовании и испытании энергетических установок проверяются в действии на различных режимах главные и вспомогательные двигатели, валопроводы, системы и обслуживающие их устройства, а также средства связи машинного отделения с рулевой рубкой.
Проверяется, не является ли тот или иной работающий объект источником повышенной вибрации корпуса, других объектов, трубопроводов или оборудования.
318. Работник Регистра судоходства, применяя комплект приборов измерения рабочих параметров двигателя, проверяет рабочие параметры двигателя (частоту вращения, среднее эффективное давление или максимальное давление цикла, давление конца процесса сжатия, давление масла, температуру масла и охлаждающей воды, температуру и дымность выпускных газов), необходимо чтобы значения не выходили за пределы, установленные организацией - изготовителем.
319. При осмотре и испытании в действии систем дистанционного автоматизированного управления (далее - ДАУ) или дистанционного управления (далее - ДУ) главных двигателей необходимо:
1) убедиться в соответствии положений и синхронности перемещений рукояток постов управления в рубке и на крыльях мостика; необходимо чтобы рукоятки четко фиксировались во всех заданных положениях;
2) проверяется время переключения управления главными двигателями из рулевой рубки на управление из машинного отделения, которое не превышаются 10 секунд;
3) проверить работоспособность ДАУ (ДУ), обратив внимание на четкость выполнения системой всех задаваемых команд по запуску, изменению частоты вращения и реверсированию двигателей, определяется общее количество пусков без пополнения баллонов при управлении с дистанционного поста;
4) опробовать в действии устройства аварийной остановки главных двигателей из рулевой рубки;
5) на ходу судна убедиться в правильности и точности исполнения всех задаваемых команд, проверяется продолжительность реверсирования с полного хода вперед, которая чтобы не превышало 25 секунд, проверяется исполнение системой последней команды после предварительного многократного изменения положений рукояток управления.
320. При осмотре систем автоматической сигнализации (аварийно-предупредительной сигнализации главных и вспомогательных двигателей, сигнализации наличия подсланевых вод, воды в трюмах) и дистанционных приборов контроля и защиты главных и вспомогательных двигателей следует:
1) выборочно проверить датчики температуры воды и масла путем их нагрева до "аварийной" температуры в емкости с водой (контроль по ртутному термометру);
2) убедиться в срабатывании датчиков давления при пусках и остановках двигателей (контроль давления масла в момент срабатывания - по штатному манометру);

3) датчикті сұйықтыққа батыру арқылы бір немесе екі датчиктің (таңдамалы) дабылының қосылуын тексеріңіз;
4) жарық және дыбыстық дабыл аспаптарының жарамдылығына көз жеткізу;
5) бас және қосалқы қозғалтқыштардың параметрлерін қашықтықтан бақылау аспаптарының дұрыстығына көз жеткізу, қашықтықтан және жергілікті басқару бекеттеріндегі бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштерінің сәйкестігі тексеріледі, аспаптардың тиісті ұйымдармен кезең-кезеңімен калибрленуіне көз жеткізу;
6) қозғалтқыштарды авариялық қорғау жүйелерінің атқару тетіктері іс-әрекетте тексерілсін.
321. Тетіктерді жыл сайынғы куәландыру нәтижелері жыл сайынғы куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Техникалық жағдайды анықтау
322. Тетіктердің техникалық жай-күйі алдыңғы куәландыру актілерін және кеме иесі ұсынатын құжаттама (ақау актілері, өлшеу нәтижелері, сынақ актілері, формулярлар, машиналық журналдар) бойынша табылған тозу, ақаулар, ақаулар, жүргізілген жөндеулер және ауыстырулар туралы мәліметтерді пайдалана отырып куәландыру нәтижелері бойынша белгіленеді.
323. Конструкциялардың, тораптар мен бөлшектердің тозуының, ақаулары мен ақауларының рұқсат етілетін параметрлерінің нормалары техникалық шарттар, дайындаушы ұйымдардың нұсқаулықтары мен формулярлары, кеме қатынасы тіркелімі таныған нормативтік құжаттар бойынша, сондай-ақ осы тараудың нұсқауларына сәйкес айқындалады.
324. Тетіктердің техникалық жай-күйі, егер олар жұмысқа жарамды күйде болса және жол берілетін тозу мен ақаулар нормаларынан асып кету анықталмаса, жарамды деп танылады.
325. Тетіктердің техникалық жай-күйі, егер анықталса, жарамсыз деп танылады:
1) иінді біліктердің бұзылуы, жарылуы, бұзылуы;
2) иінді біліктердің негізгі және байланыстырушы өзектерінің цилиндрлік ауытқуы нормадан жоғары;
3) иінді біліктің осіне қатысты негізгі мойынның соғуы нормадан жоғары;
4) нормативтік құжатта рұқсат етілген ең аз шекті мөлшерден төмен тозу немесе ағу салдарынан иінді білік мойынының диаметрін азайту;
5) нормадан асатын иінді біліктердің раскептері;
6) бұзылу, сырылу, жарықтар, өтпелі раковиналар немесе қаңқа бөлшектері мен цилиндрлік втулкаларды бояу;
7) негізгі қозғалмалы бөліктердегі бұзылу, сырылу, жарықтар және қалдық деформациялар: біліктер, байланыстырушы шыбықтар, өзектер, тартқыштар, рокерлер, теңгергіштер, тісті доңғалақтар, муфталар;
8) белгіленген ресурс әзірлеген немесе коррозия іздері, жарықтары, бос орналасуы, шұңқырлары, зақымдалған жіптері, дайындаушы ұйым белгілеген нормадан асатын қалдық деформациясы бар (нормалар болмаған кезде - бастапқы ұзындығының 0,2% - дан астамы) шатунды болттар.
Иінді болттар әрбір кезекті куәландыру алдында магнитті ұнтақты дефектоскоппен немесе басқа мақұлданған әдіспен тексеріледі;

3) проверить срабатывание одного - двух датчиков (выборочно) сигнализации наличия подсланевых вод путем погружения датчика в жидкость;
4) убедиться в исправности приборов световой и звуковой сигнализации;
5) убедиться в исправности дистанционных приборов контроля параметров главных и вспомогательных двигателей, проверяется соответствие показаний контрольно-измерительных приборов на дистанционных и местных постах управления, убедиться в том, что приборы подвергаются периодической калибровке соответствующими организациями;
6) провериться в действии исполнительные механизмы систем аварийной защиты двигателей.
321. Результаты ежегодного освидетельствования механизмов отражаются в акте ежегодного освидетельствования.
Параграф 5. Определение технического состояния
322. Техническое состояние механизмов устанавливается по результатам освидетельствования с использованием актов предыдущего освидетельствования и сведений об обнаруженных износах, дефектах, неисправностях, произведенных ремонтах и заменах по документации, представляемой судовладельцем (актам дефектации, результатам измерений, актам испытаний, формулярам, машинным журналам).
323. Нормы допускаемых параметров износов, дефектов и неисправностей конструкций, узлов и деталей определяются по техническим условиям, инструкциям и формулярам организаций - изготовителей, нормативным документам, признанным Регистром судоходства, а также в соответствии с указаниями настоящей главы.
324. Техническое состояние механизмов признается годным, если они находятся в работоспособном состоянии и не выявлено превышение норм допускаемых износов и дефектов.
325. Техническое состояние механизмов признается негодным, если выявлены:
1) разрушения, трещины, задиры коленчатых валов;
2) отклонение от цилиндричности коренных и шатунных шеек коленчатых валов, превышающее норму;
3) биение коренных шеек относительно оси коленчатого вала, превышающее норму;
4) уменьшение диаметра шеек коленчатого вала вследствие износа или проточек ниже наименьшего предельного размера, допускаемого нормативным документом;
5) раскепы коленчатых валов, превышающие норму;
6) разрушения, задиры, трещины, сквозные раковины или выкрашивания в деталях остова и цилиндровых втулках;
7) разрушения, задиры, трещины и остаточные деформации в основных движущихся частях: валах, шатунах, штоках, тягах, коромыслах, балансирах, шестернях, муфтах;
8) шатунные болты, выработавшие назначенный ресурс или имеющие следы коррозии, трещины, неплотную посадку, выбоины, поврежденную резьбу, остаточную деформацию, превышающую нормы, установленные организацией - изготовителем (при отсутствии норм - свыше 0,2 % первоначальной длины).
Шатунные болты проверяются магнитопорошковым дефектоскопом или другим одобренным методом перед каждым очередным освидетельствованием;

9) нормадан асатын цилиндр поршенді топ бөлшектерінің және басқа бөлшектердің отын аппаратурасының саңылаулары, тозуы және ақаулары;
10) осы Қағидалардың 265-тармағына сәйкес әзірлеуші ұйым белгілеген шектен шығатын қозғалтқыштардың жұмыс параметрлерінің ауытқулары;
11) маневрлік, іске қосу және жалпы айналмалы құрылғылардың дұрыс жұмыс істемеуі;
12) жылдамдық реттегішінің дұрыс жұмыс істемеуі;
13) цилиндр қуысындағы салқындату қуыстарынан немесе картерге судың өтуі;
14) газдарды блок бастарының, саптамалардың, іске қосу клапандарының және басқа да арматураның тығыздағыштары арқылы өткізу және газдарды іштен жану, сыну, жарықтар, раковиналар арқылы немесе цилиндр қақпақтарындағы және цилиндр жеңдеріндегі сырлау қозғалтқыштарының картеріне жару;
15) негізгі және қосалқы қозғалтқыштардың (май, салқындату, отын, іске қосу, ДАУ, ДУ) және олардың элементтерінің (құбырлар, арматуралар, сорғылар, жылу алмасу аппараттары, сепараторлар, сүзгілер, реттегіштер)жұмысын қамтамасыз ететін жүйелердің дұрыс жұмыс істемеуі;
16) жанармай беруді тоқтату үшін сақтандыру клапандарының, қозғалтқыштардың авариялық қорғау жүйесінің және өшіру клапанының қашықтан жетегінің дұрыс жұмыс істемеуі;
17) газ шығару жүйесінің газ серпілістерімен машина бөлімшесіне өтуі;
18) егер дайындаушы ұйымда турбокомпрессордың тосқауыл қойылған роторы бар қозғалтқыштың жұмысы көзделмесе, турбокомпрессорлардың ақаулығы. Егер мұндай жұмыс көзделсе, онда шығарылатын газдардың температурасы дайындаушы ұйымның рұқсат етілген нұсқаулығынан аспауы қажет;
19) тетік жұмыс істеген кезде қалыптан тыс соққылар мен шулар;
20) мойынтіректердің және басқа бөліктердің сыртқы беттерін өндіруші ұйым белгілеген шекті температурадан жоғары қыздыру, ал мұндай деректер болмаған кезде - 6500С жоғары;
21) сырғанау мойынтіректерінің үйкеліске қарсы қабатының бетінде тұйық контур түзетін балқыту, сырлау немесе жарықтар, білік өткізгіштің жылжымалы мойынтіректерінің, реверсивті-редукторлық берілістердің клиптерін, шарларын, роликтері мен сепараторларын сырлау немесе зақымдау;
22) іргетастарға, корпус элементтеріне, кеме техникасы объектілеріне, құбырларға, электр жабдықтарына зақым келтіретін механизмдердің жоғары дірілі;
23) нормадан асатын, ал нормалар болмаған кезде - 0,2 тоннадан асатын тісті беріліс тістерінің бұзылуы, жарылуы, сондай-ақ тозуы, мұндағы т-ілінісу модулі;
24) беріліс қуаты төмендеген кезде азайтылмайтын редукторлық берілістер мен муфталардың қызуы немесе шуы жоғарылайды;
25) серпімді муфталардың дұрыс жұмыс істемеуі;
26) білік өткізгіш біліктерінің жұмыс мойнының цилиндрлілігінен нормадан асатын ауытқу, ал мұндай деректер болмаған кезде – мойынның бастапқы диаметрінен 0,002 асатын ауытқу;

9) зазоры, износы и дефекты деталей цилиндропоршневой группы и топливной аппаратуры других деталей, превышающие нормы;
10) отклонения рабочих параметров двигателей согласно пункту 265 настоящих Правил, выходящие за пределы, установленные организацией изготовителем;
11) неправильное функционирование маневровых, пусковых и валоповоротных устройств;
12) неправильное функционирование регулятора скорости;
13) пропуски воды из полостей охлаждения в полости цилиндров или в картер;
14) пропуски газов через уплотнения головок блоков, форсунок, пусковых клапанов и другой арматуры и прорыв газов в картер двигателей внутреннего сгорания, разрушения, трещины, сквозные раковины или выкрашивания в крышках цилиндров и цилиндровых втулках;
15) неправильное функционирование систем, обеспечивающих работу главных и вспомогательных двигателей (масляной, охлаждения, топлива, пуска, ДАУ, ДУ) и их элементов (трубопроводов, арматуры, насосов, теплообменных аппаратов, сепараторов, фильтров, регуляторов);
16) неправильное функционирование предохранительных клапанов, системы аварийной защиты двигателей и дистанционного привода запорного клапана для прекращения подачи топлива;
17) пропуски газовыпускной системы с прорывами газов в машинное отделение;
18) неисправность турбокомпрессоров, если организацией-изготовителем не предусмотрена работа двигателя с застопоренным ротором турбокомпрессора. Если такая работа предусмотрена, то необходимо чтобы температура выпускных газов не превышала температуры допускаемой инструкцией организации-изготовителя;
19) ненормальные стуки и шумы при работе механизма;
20) нагрев наружных поверхностей подшипников и других частей выше предельной температуры, установленной организацией - изготовителем, а при отсутствии таких данных - выше 6500С;
21) подплавление, выкрашивание или трещины, образующие замкнутый контур на поверхности антифрикционного слоя подшипников скольжения, выкрашивание или повреждения обойм, шариков, роликов и сепараторов подшипников качения валопровода, реверсивно-редукторных передач;
22) повышенная вибрация механизмов, приводящая к повреждению фундаментов, элементов корпуса, объектов судовой техники, трубопроводов, электрооборудования;
23) разрушения, трещины, а также износ зубьев зубчатых передач, превышающий норму, а при отсутствии норм - превышающий 0,2 т, где т - модуль зацепления;
24) повышенные нагрев или шумность редукторных передач и муфт, не уменьшающиеся при снижении передаваемой мощности;
25) неправильное функционирование упругих муфт;
26) отклонение от цилиндричности рабочих шеек валов валопровода, превышающее норму, а при отсутствии таких данных - превышающее 0,002 первоначального диаметра шейки;

27) біліктерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін растайтын есептеу болмаған кезде бастапқы диаметрден 0,04-тен асатын тозу немесе ойықтар салдарынан білік өткізгіш біліктерінің диаметрін азайту;
28) ескек, аралық және тіреу біліктерінің сынуы, сондай-ақ деформациясы немесе дұрыс салынбауы, бетіндегі жарықтар, ескек білігінің конустарындағы фреттинг-коррозия іздері;
29) осы ережелерге 16-қосымшаға сәйкес ескек біліктерінің резеңке металл мойынтіректеріндегі саңылаулар нормаларынан асатын ескек біліктерінің мойынтіректеріндегі саңылаулар;
30) білікке қонуды әлсірету, есу бұрандаларының қалақтарының сынуы немесе деформациясы немесе олардың жоғалуы, доңғалақ патронының білігіне қонуды әлсірету, патрондардағы, эксцентриктердегі, хабтардағы, жиектердегі, есу доңғалақтарының роликтері мен қарғыбауларындағы жарықтар;
31) ақаулы немесе калибрлеуден өтпеген бақылау-өлшеу аспаптары.
326. Күрделі жөндеуге дейін техникалық құжаттамада көрсетілген ресурсты әзірлеген, бірақ жарамды техникалық жай-күйі бар қозғалтқыштар кейіннен жоспарлы куәландыруға (жыл сайынғы немесе кезекті) ұсына отырып, жыл сайынғы куәландырулар арасындағы уақыт аралығына тең мерзімге пайдалануға жіберіледі. Осы Қағидалардың 300-тармағында көрсетілген қозғалтқыштарды куәландыру кезінде кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері тексеру үшін қолжетімді қозғалтқыш бөлшектерінің шекті бөлшектерге жақын тозуы жоқ екенін, ал қозғалтқыштың жұмыс параметрлері нормаларға сәйкес келетінін куәландыратын кеме иесінің актісімен танысады.
Кеме иесі мамандандырылған ұйымның қорытындысын ұсынған жағдайда, қозғалтқышты одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы Кеме қатынасы тіркелімінің куәлігі болғанда, қозғалтқыштар ұзақ мерзімге пайдалануға жарамды деп танылады.
327. Қозғалтқыштар, егер оларды іс-әрекетте сынау осы Қағидалардың 325-тармағында көрсетілген ақаулықтарды анықтамаса, шектеулермен (біліктің айналу жиілігін, қозғалтқыштың жұмыс параметрлерін төмендету) одан әрі пайдалануға жарамды деп танылады:
1) иінді біліктердің тозуы мен деформациясының мәндері осы Қағидалардың 325-бабының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген 0,8-1,0 мән шегінде болады.
2) қаңқаның қозғалатын бөліктерінде немесе бөліктерінде шектеулерді сақтай отырып, уақытша пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ететін кеме қатынасы тіркелімімен келісілген тәсілмен жойылған ақаулар болды.
328. Құрамына үш және одан да көп негізгі қозғалтқыштар кіретін энергетикалық қондырғысы бар кеме, егер куәландыру нәтижесінде негізгі қозғалтқыштардың бірінің техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылса, пайдалану шектеулері тағайындала отырып, уақытша пайдалануға жарамды деп танылады.

27) уменьшение диаметра валов валопровода вследствие износа или проточек, превышающее 0,04 первоначального диаметра, при отсутствии расчета, подтверждающего возможность дальнейшей эксплуатации валов;
28) поломка, а также деформация или неправильная укладка гребного, промежуточного и упорного валов, трещины на поверхности, следы фреттинг - коррозии на конусах гребного вала;
29) зазоры в подшипниках гребных валов, значения которых превышают Нормы зазоров в резинометаллических подшипниках гребных валов согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
30) ослабление посадки на валу, поломка или деформация лопастей гребных винтов или их утеря, ослабление посадки на валу колесного патрона, трещины в патронах, эксцентриках, ступицах, ободах, валиках и поводках гребных колес;
31) неисправные или не прошедшие калибровки контрольно-измерительные приборы.
326. Двигатели, выработавшие оговоренный в технической документации ресурс до капитального ремонта, но имеющие годное техническое состояние, допускаются к эксплуатации на срок, равный промежутку времени между ежегодными освидетельствованиями, с последующим предъявлением к плановому освидетельствованию (ежегодному или очередному). При освидетельствовании двигателей, указанных в пункте 300 настоящих Правил, работник Регистра судоходства знакомится с актом судовладельца, удостоверяющим, что доступные для осмотра детали двигателя не имеют износов, близких к предельным, а рабочие параметры двигателя соответствуют нормам.
Двигатели признаются годными к эксплуатации на более длительный срок при условии представления судовладельцем заключения специализированной организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства, о возможности дальнейшей эксплуатации двигателя.
327. Двигатели признаются годными к дальнейшей эксплуатации с ограничениями (снижение частоты вращения вала, рабочих параметров двигателя), если испытания их в действии не выявили неисправностей, указанных в пункте 325 настоящих Правил, в следующих случаях:
1) значения износов и деформаций коленчатых валов находятся в пределах 0,8 – 1,0 значений, указанных в подпунктах 2), 3), 4) и 5) 325 настоящих Правил.
2) движущиеся детали или детали остова имели дефекты, устраненные согласованным с Регистром судоходства способом, обеспечивающим безопасность временной эксплуатации с соблюдением ограничений.
328. Судно с энергетической установкой, в состав которой входят три и более главных двигателя, признается годным к временной эксплуатации с назначением эксплуатационных ограничений, если техническое состояние одного из главных двигателей в результате освидетельствования признано негодным.

329. Белгілі бір тетіктің (құрылғының, жүйенің) автоматикасы ақаулы болған кезде оны пайдалануға тыйым салынады немесе шектеулермен рұқсат етіледі (автоматиканың ақаулы элементін ажырату, команданың штатын ұлғайту).
5-тарау. Қысымды ыдыстарды куәландыру және сынау
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
330. Осы тарау жұмыс жағдайында толық немесе ішінара газбен толтырылған, жұмыс қысымы 0,07 МПа және одан жоғары, сыйымдылығы 0,025 м3 және одан жоғары немесе жұмыс қысымының туындысы бар, МПа-да, сыйымдылығына, м3-де 0,03 МПа-м3 және одан жоғары қысымды ыдыстарды куәландыру және сынау тәртібін реттейді.
Осы бөлімнің нормалары сондай-ақ номенклатурасы Кеме қатынасының тіркелімі талаптарында келтірілген қысымды ыдыстарға (жалпы кеме жүйелерінің пневмогидроцистерналары, көмірқышқыл баллондары және өрт сөндіру жүйелерінің құрамында өрт сөндіру сұйықтығын сақтауға арналған резервуарлар) қолданылады.
331. Қысымды ыдыстар ұшырайды:
1) сыртқы куәландыруға - жыл сайын;
2) ішкі куәландыруға-5 жылдан кейін;
3) гидравликалық сынау - 10 жылдан кейін.
Қысымды ыдыстармен функционалдық байланысты құбырлар қысымды ыдыстармен бір мезгілде куәландырылады және сыналады.
332. Қысымды ыдыстарды бастапқы куәландыру кезінде кемеде ыдыстарды іс-әрекетте тексеру кезінде ішкі куәландыру, гидравликалық сынау және сыртқы куәландыру жүргізіледі.
Танылған жіктеу ұйымының сертификаты болған кезде белгіленген кезеңділік мерзімдері шегінде бұрын жүргізілген ішкі куәландыру және гидравликалық сынақ есептеледі.
Бұл жағдайда келесі ішкі куәландыру және гидравликалық сынау мерзімі кемені кезеңдік куәландырумен кейіннен ұштастыруды ескере отырып, сертификатта көрсетілген күннен бастап есептеледі.
333. Әрбір куәландыру және сынау алдында кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері алдыңғы куәландыру нәтижелерімен танысады және кеме иесінен ыдысты алдыңғы куәландырудан (сынаудан) кейін анықталған ақауларды жою туралы мәліметтер алады.
Куәландыру және сынау нәтижелері, сондай-ақ қысымды ыдыстардың ақауларын жою туралы талаптар актіге жазылады.
334. Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскерімен келісілген технология бойынша елеулі жөндеулер мен ауыстырулардан кейін ыдыстар мерзімінен бұрын ішкі куәландырудан және гидравликалық сынақтан өтеді.
2-параграф. Ішкі куәландыру

329. При неисправности автоматики того или иного механизма (устройства, системы) эксплуатация его запрещается или допускается с ограничениями (отключение неисправного элемента автоматики, увеличение штата команды).
Глава 5. Освидетельствование и испытание сосудов под давлением
Параграф 1. Общие указания
330. Настоящей главой регулируется порядок освидетельствования и испытаний сосудов под давлением, которые в рабочем состоянии полностью или частично заполнены газом, с рабочим давлением 0,07 МПа и выше, вместимостью 0,025 м3 и более или с произведением рабочего давления, в МПа, на вместимость, в м3, составляющим 0,03 МПа-м3 и более.
Нормы настоящего раздела распространяется также на сосуды под давлением, номенклатура которых приведена в требованиях Регистра судоходства (пневмогидроцистерны общесудовых систем, углекислотные баллоны и резервуары для хранения огнетушащей жидкости в составе систем пожаротушения).
331. Сосуды под давлением подвергаются:
1) наружному освидетельствованию - ежегодно;
2) внутреннему освидетельствованию - через 5 лет;
3) гидравлическому испытанию - через 10 лет.
Трубопроводы, функционально связанные с сосудами под давлением, подвергаются освидетельствованиям и испытаниям одновременно с сосудами под давлением.
332. При первоначальном освидетельствовании сосудов под давлением на судне проводится внутреннее освидетельствование, гидравлическое испытание и наружное освидетельствование при проверке сосудов в действии.
При наличии сертификата признанной классификационной организации засчитывается внутреннее освидетельствование и гидравлическое испытание, проведенное ранее в пределах сроков установленной периодичности.
Срок следующего внутреннего освидетельствования и гидравлического испытания в этом случае отсчитывается от даты, указанной в сертификате, с учетом последующего совмещения с периодическим освидетельствованием судна.
333. Перед каждым освидетельствованием и испытанием работник Регистра судоходства ознакамливается с результатами предыдущих освидетельствований и получить от судовладельца сведения об устранении дефектов, выявленных после предыдущего освидетельствования (испытания) сосуда.
Результаты освидетельствований и испытаний, а также требования об устранении дефектов сосудов под давлением записывается в акт.
334. После существенных ремонтов и замен по согласованной с работником Регистра судоходства технологии сосуды подвергаются досрочному внутреннему освидетельствованию и гидравлическому испытанию.
Параграф 2. Внутреннее освидетельствование

335. Қысымды ыдысты ішкі куәландыру осы Қағидалардың 331-тармағында көрсетілген мерзімдерде және әрбір гидравликалық сынау алдында жүргізіледі.
Ішкі куәландыру алдында ыдыс мұқият тазаланады және оған еркін қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
336. Толық ішкі куәландыруға қол жетпейтін ыдыстар қол жетімді жерлерде ішкі тексеруден және сынамалық қысыммен гидравликалық сынақтан өткізіледі.
Ыдыстар мынадай жағдайларда ішкі куәландыру үшін қолжетімсіз болып есептеледі:
1) ыдыстың басына арналған тесіктің диаметрі жарықта 120 миллиметрден аспайды;
2) ыдыстың ұзындығы екі түбінде немесе көзінде мойын болмаған кезде кемінде 2,5 метрді құрайды;
3) егер бас инженердің қорытындысы бойынша ыдыстың конструкциясы ішкі куәландыруға мүмкіндік бермесе.
Өзінің орналасуына байланысты ішкі куәландыруға қол жетпейтін ыдыстар алынып тасталады немесе орнынан ауыстырылады.
Бұл жағдайда ішкі куәландыруды гидравликалық сынаумен ауыстыруға жол берілмейді.
337. Жалпы кеме жүйелері мен өрт сөндіру жүйелерінің құрамына кіретін қысымды ыдыстарды ішкі куәландыру, толық ішкі куәландыру үшін қолжетімділігіне қарамастан, 10 жылдан кейін және әрбір гидравликалық сынақтың алдында жүргізіледі.
Мұндай ыдыстарды ішкі куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 354-тармағына сәйкес ыдыстың массасын (нетто) және сыйымдылығын тексеру актісін бақылайды.
338. Қысымды ыдысты ішкі куәландыруға ұсынған кезде саңылаулар, мойындар және басқа да қарау тесіктері ашылады, клапан бастары алынып тасталады, ыдыс мұқият тазаланады.
339. Куәландыру басталғанға дейін тексерілетін ыдысқа сығылған ауаның, газдың немесе сұйықтықтардың түсуін болдырмайтын тиісті шаралар қабылданғанына көз жеткізу қажет.
340. Куәландыру кезінде ішкі және сыртқы беттер, протекторлар, сондай-ақ іргетастар мен бекітпелер тексеріледі.
Клапан ыдыстарының бастарының, арматураның, қақпақтардың және қарау люктерінің, ылғалдың жиналуы мүмкін жерлерде және коррозиялық коррозия, жарықтар және басқа да осындай ақаулар пайда болуы мүмкін жерлерде орналасқан жерлерге ерекше назар аударылады.
Егер ыдыстың конструкциясы ішкі үрлеу түтігін қамтамасыз етсе, ыдыстың қалай орнатылғанына (тігінен немесе көлбеу) байланысты оның жағдайы мен жұмыс жағдайына назар аударыңыз.
341. Егер куәландыру кезінде елеулі тозу анықталса, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қалыңдығы өлшегішті және дефектоскопты қолдана отырып немесе кеме қатынасы тіркелімімен келісілген тәсілмен қысымды ыдыстың корпусының, құбырларының және басқа элементтерінің қалдық қалыңдығын анықтауды талап етеді, бұл ретте ыдыс қабырғалардың қалыңдығын өлшегеннен кейін, қауіпсіз жұмыс қысымы мен гидравликалық сынақтың негіздемесін (қажет болған жағдайда есептеу арқылы) одан әрі пайдалануға рұқсат етіледі.

335. Внутреннее освидетельствование сосуда под давлением проводится в сроки, указанные в пункте 331 настоящих Правил и перед каждым гидравлическим испытанием.
Перед внутренним освидетельствованием сосуд тщательно очищается и к нему обеспечивается свободный доступ.
336. Сосуды, недоступные для полного внутреннего освидетельствования, подвергаются внутреннему осмотру в доступных местах и гидравлическому испытанию пробным давлением.
Сосуды считаются недоступными для внутреннего освидетельствования в следующих случаях:
1) диаметр отверстия под головку сосуда составляет в свету не более 120 миллиметров;
2) длина сосуда составляет не менее 2,5 метров при отсутствии горловин на обоих донышках или лазах;
3) если по заключению главного инженера конструкция сосуда не позволяет провести внутреннее освидетельствование.
Сосуды, недоступные для внутреннего освидетельствования вследствие своего расположения, снимаются или сдвигаются с места.
В этом случае замена внутреннего освидетельствования гидравлическим испытанием в этом случае не допускается.
337. Внутреннее освидетельствование сосудов под давлением, входящих в состав общесудовых систем и систем пожаротушения, независимо от доступности для полного внутреннего освидетельствования, проводится через 10 лет и перед каждым гидравлическим испытанием.
Перед внутренним освидетельствованием таких сосудов работник Регистра судоходства контролирует акт проверки массы (нетто) и вместимости сосуда согласно пункту 354 настоящих Правил.
338. При предъявлении сосуда под давлением к внутреннему освидетельствованию вскрываются лазы, горловины и другие смотровые отверстия, снимаются клапанные головки, сосуд тщательно очищается.
339. До начала освидетельствования необходимо убедиться, что приняты надлежащие меры, исключающие попадание сжатого воздуха, газа или жидкостей в осматриваемый сосуд.
340. При освидетельствовании осматриваются внутренние и наружные поверхности, протекторы, а также фундаменты и крепления.
Особое внимание обращается на посадочные места клапанных головок сосудов, арматуры, крышек лазов и смотровых лючков, на поверхности в местах возможного скопления влаги и в районах, где наиболее вероятно появление коррозионного разъедания, трещин и других подобных дефектов.
Если конструкцией сосуда предусмотрена внутренняя трубка продувания, обращают внимание на ее состояние и рабочее положение в зависимости от того, как установлен сосуд (вертикально или наклонно).
341. Если при освидетельствовании обнаружен значительный износ, работник Регистра судоходства требует определения остаточной толщины корпуса, труб и других элементов сосуда под давлением с применением толщиномера и дефектоскопа или согласованным с Регистром судоходства способом, причем сосуд допускается к дальнейшей эксплуатации после измерения толщины стенок, обоснования (при необходимости расчетом) безопасного рабочего давления и гидравлического испытания.

3-параграф. Гидравликалық сынақ
342. Қысымды ыдыстарды гидравликалық сынау ішкі куәландырудан кейін, ал ішкі куәландыруға қол жетпейтін ыдыстар үшін - осы Қағидалардың 331 және 336-тармақтарында көрсетілген мерзімдерде осы Қағидалардың 336-тармағына сәйкес ішінара ішкі тексеруден кейін жүргізіледі.
Қысымды ыдыстарды гидравликалық сынау ыдыстардың берік элементтерін елеулі жөндеуден және ауыстырудан кейін де жүргізіледі.
Өрт сөндіру жүйелерінің құрамына кіретін қысымды ыдыстарды гидравликалық сынауды және ішкі куәландыруды кеме қатынасы тіркелімін тану туралы куәлігі бар ұйымдар жүргізеді.
343. Гидравликалық сынау басталғанға дейін ішкі куәландыру кезінде анықталған барлық ақаулар жойылады, арматура сұрыпталады, крандар мен клапандар сүртіледі, лаздар мен қарау люктерінің қақпақтарының отыратын орындары сығымдалады, сақтандыру клапандары өшіріледі.
344. Арматурасы бар жинақта ыдыстарды гидравликалық сынау кезінде сынамалық қысым рраб 1,25 жұмыс қысымына тең, бірақ рраб +100 кПа-дан кем емес болып қабылданады.
Егер жүйенің және қызмет көрсететін ыдыстың гидравликалық сынағы үшін сынақ қысымының мәндері сәйкес келсе, жүйе мен ыдыстың гидравликалық сынақтары біріктіріледі.
Қысымды ыдысты құбырдан бөлек (мысалы, цехта) гидравликалық сынауға рұқсат етіледі. Бұл жағдайда құбыр қысымды ыдыспен бір уақытта сынама қысыммен бөлек сыналады.
345. Қысымды ыдыстарды гидравликалық сынау келесі шарттарды сақтай отырып жүргізілуі керек:
1) сумен толтырылған кезде ауа қысымды ыдыстан толығымен шығарылады;
2) қысымды бақылау екі манометрдің көмегімен жүзеге асырылады;
3) су мен қоршаған ауаның температурасы + 500С, сондықтан су мен ауа температурасының айырмашылығы терлеуді тудырмайды;
4) қауіпсіздік клапандары өшіріледі;
5) сорғы қысымның біркелкі көтерілуін қамтамасыз ету үшін;
6) кемеде шу немесе қағу тудыратын жұмыстар тоқтатылады;
7) сынақ қысымында экспозиция кезінде сорғы жұмыс істемеуі үшін.
Қысымды ыдыстарды гидравликалық сынау келесі тізбекті қамтиды:
қысымды жұмыс қысымына дейін көтеру;
жұмыс қысымындағы қысымды ыдысты алдын ала тексеру;
10 минут ішінде сорғы ажыратылған сынақ қысымымен сынамалық қысымға дейін қысымды көтеру;
қысымды жұмыс қысымына дейін төмендету және осы қысым кезінде қысымды ыдысты тексеру.
346. Егер қысымның төмендеуі, жарықтар, көз жасы, көрінетін қалдық деформациялар, ағындар және басқа да осындай ақаулар анықталмаса, ыдыстар сынақтан өтті деп танылады.

Параграф 3. Гидравлическое испытание
342. Гидравлическое испытание сосудов под давлением проводится после внутреннего освидетельствования, а для сосудов, недоступных для внутреннего освидетельствования - после частичного внутреннего осмотра согласно пункту 336 настоящих Правил в сроки, указанные в пунктах 331 и 336 настоящих Правил.
Гидравлическое испытание сосудов под давлением проводится также после существенных ремонтов и замен прочных элементов сосудов.
Гидравлические испытания и внутренние освидетельствования сосудов под давлением, входящих в состав систем пожаротушения, проводятся организациями, имеющими свидетельство о признании Регистра судоходства.
343. До начала гидравлического испытания устраняются все дефекты, выявленные при внутреннем освидетельствовании, арматура перебирается, краны и клапаны притерты, посадочные места крышек лазов и смотровых лючков пригнаны, предохранительные клапаны заглушены.
344. Пробное давление при гидравлическом испытании сосудов в сборе с арматурой принимается равным 1,25 рабочего давления рраб, но не менее рраб+100 кПа.
Если значения пробного давления для гидравлического испытания системы и обслуживающего сосуда совпадают, гидравлические испытания системы и сосудов совмещаются.
Допускается проводить гидравлическое испытание сосуда под давлением отдельно от трубопровода (например, в цехе). В этом случае трубопровод испытывается отдельно пробным давлением в тот же срок, что и сосуд под давлением.
345. Гидравлическое испытание сосудов под давлением следует проводить с соблюдением следующих условий:
1) при заполнении водой воздух удаляется из сосуда под давлением полностью;
2) контроль давления осуществляется с помощью двух манометров;
3) температура воды и окружающего воздуха равняется +500С, чтобы разность температур воды и воздуха не вызывала отпотевания;
4) предохранительные клапаны заглушаются;
5) чтобы насос обеспечивал плавное повышение давления;
6) работы на судне, вызывающие шум или стук, прекращаются;
7) чтобы насос во время выдержки при пробном давлении не работал.
Гидравлическое испытание сосудов под давлением включает в себя следующую последовательность:
подъем давления до рабочего;
предварительный осмотр сосуда под давлением при рабочем давлении;
подъем давления до пробного с выдержкой под пробным давлением с отключенным насосом в течение 10 минут;
понижение давления до рабочего и осмотр сосуда под давлением при этом давлении.
346. Сосуды признаются выдержавшими испытания, если не будут обнаружены падение давления, трещины, разрывы, видимые остаточные деформации, течи и другие подобные дефекты.

4-параграф. Сыртқы куәландыру
347. Қысымды ыдыстардың жұмысында сыртқы куәландыру және тексеру кемені әрбір сыныптау және жыл сайынғы куәландыру кезінде, сондай-ақ әрбір гидравликалық сынақтан немесе ішкі куәландырудан кейін жүргізіледі.
348. Қысымды ыдыстар орнатылған штаттық арматурасы және оларға қызмет көрсететін барлық құрылғылары мен жүйелері бар сыртқы куәландыруға ұсынылады.
349. Сыртқы куәландыру кезінде тексеріледі:
1) арматураның, манометрлердің, сыртқы беттердің және бекітудің техникалық жай-күйі;
2) автоматты дабыл беру мен қорғаудың жарамдылығы (бар болса);
3) жеңіл балқитын тығындардың және сақтандырғыш клапандардың жұмыс істеуі;
4) сақтандырғыш мембраналардың болуы (егер олар көзделсе).
350. Сақтандырғыш клапандар, егер сақтандырғыш клапан реттелетін қысым ерекше ескертілмесе, жұмыс клапанынан 10% - дан аспайтын қысымға реттеледі.
Редукциялық клапандардан кейін орнатылған қауіпсіздік клапандары жұмыс клапанынан 0,1 - 0,2 МПа асатын қысымға реттеледі.
Ыдыстағы қысым жұмыс қысымының 15% - дан аспайтын төмендеген кезде жарылғаннан кейін сақтандыру клапандары газдың шығуын толығымен тоқтатуы қажет.
Ыдыста немесе айдау құбыржолында орнатылған реттелген және қолданыста тексерілген сақтандырғыш клапандарды кеме иесі пломбалайды.
351. Егер сыртқы тексеру кезінде пайда болу себебі осы куәландырумен белгіленбейтін ақаулар анықталса, кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері ішкі куәландыруды немесе гидравликалық сынақты жүргізуді талап етеді.
352. Қысымды ыдыстар мен құбырларға орнатылған манометрлерді құзыретті органдар мерзімді калибрлеуден өткізеді.
Манометрлер пайдалануға жарамсыз деп танылады:
1) оларда тексеру туралы пломба немесе мөртабан болмаған, тексеру мерзімдерінің аяқталуы;
2) манометрлердің ақаулары;
3) циферблатта рұқсат етілген қысымды көрсететін қызыл сызықтың болмауы.
5-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
353. Қысымдағы ыдыстардың техникалық жай-күйі куәландыру және сынау нәтижелері бойынша айқындалады.
Егер ыдыстардың едәуір тозуы анықталса, кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері корпустардың, құбырлардың және ыдыстардың басқа элементтерінің қалдық қалыңдығын аспаптық әдіспен анықтауды талап етеді.
354. Егер қалдық қалыңдығының бірнеше өлшемдері бойынша айқындалған корпустар, құбырлар және басқа да жауапты элементтер қабырғаларының орташа тозуы бастапқы қалыңдығының 10%-дан асса не немесе дақтар түріндегі жергілікті тозу бастапқы қалыңдығының 20%-дан асса, ал осы Қағидалардың 337-тармағына сәйкес жалпы кеме жүйелері мен өрт сөндіру жүйелерінің құрамына кіретін қысымды ыдыстарда массаның жоғалуы 10%-дан асады немесе сыйымдылығы 2% немесе одан да көп өссе, тозған элементті ауыстыру немесе жөндеу жүргізіледі. Бұл ретте кеме қатынасы тіркелімінің талаптарымен салыстырғанда артық қалыңдықтардың болуы ескеріледі.
Көрсетілген нормалардан асатын тозуы бар ыдыстар негізделген жағдайларда тозуды ескере отырып, беріктікті есептеу нәтижелері бойынша белгіленген төмен жұмыс қысымында пайдалануға жарамды деп танылады.

Параграф 4. Наружное освидетельствование
347. Наружное освидетельствование и проверка в действии сосудов под давлением проводятся при каждом классификационном и ежегодном освидетельствованиях судна, а также после каждого гидравлического испытания или внутреннего освидетельствования.
348. Сосуды под давлением предъявляются к наружному освидетельствованию с установленной штатной арматурой и всеми устройствами и системами, обслуживающими их.
349. При наружном освидетельствовании проверяют:
1) техническое состояние арматуры, манометров, наружных поверхностей и крепления;
2) исправность автоматической сигнализации и защиты (при наличии);
3) наличие легкоплавких пробок и предохранительные клапаны в действии;
4) наличие предохранительных мембран (если они предусмотрены).
350. Предохранительные клапаны регулируются на давление, превышающее рабочее не более чем на 10 %, если давление, на которое регулируется предохранительный клапан, не оговаривается особо.
Предохранительные клапаны, установленные после редукционных клапанов, регулируются на давление, превышающее рабочее на 0,1 - 0,2 МПа.
Необходимо чтобы предохранительные клапаны после подрыва полностью прекращали выход газа при снижении давления в сосуде не более чем на 15 % от рабочего давления.
Отрегулированные и проверенные в действии предохранительные клапаны, установленные на сосуде или на нагнетательном трубопроводе, пломбируются судовладельцем.
351. Если при наружном осмотре обнаружены дефекты, причина появления которых не устанавливается данным освидетельствованием, работник Регистра судоходства требует проведения внутреннего освидетельствования или гидравлического испытания.
352. Манометры, установленные на сосудах под давлением и трубопроводах подвергаются периодической калибровке компетентными органами.
Манометры признаются негодными к эксплуатации в случае:
1) отсутствия на них пломбы или штампа о поверке, истечения сроков поверки;
2) неисправности манометров;
3) отсутствия на циферблате красной черты, показывающей допустимое давление.
Параграф 5. Определение технического состояния
353. Техническое состояние сосудов под давлением определяется по результатам освидетельствований и испытаний.
Если обнаружен значительный износ сосудов, работник Регистра судоходства требует определения остаточной толщины корпусов, труб и других элементов сосудов инструментальным методом.
354. Если средний износ стенок корпусов, труб и других ответственных элементов, определенный по нескольким измерениям остаточных толщин, превышает 10 % первоначальной толщины либо местный износ в виде язв или пятен превышает 20 % первоначальной толщины, а у сосудов под давлением, входящих в состав общесудовых систем и систем пожаротушения согласно пункту 337 настоящих Правил, потеря массы превышает 10 % или вместимость увеличилась на 2 % и более, производится замена или ремонт изношенного элемента. При этом учитывается наличие избыточных толщин по сравнению требованиям Регистра судоходства.
Сосуды с износом, превышающим указанные нормы, в обоснованных случаях признаются годными к эксплуатации на пониженном рабочем давлении, установленном по результатам расчета прочности с учетом износа.

355. Осы Қағидалардың 354-тармағына сәйкес беріктігі жеткіліксіз болған немесе мынадай ақаулар анықталған жағдайда ыдыстар пайдалануға жарамды деп танылмайды:
1) корпустар мен құбырлардағы жарықтар мен фистулалар;
2) корпустар мен құбырлардың деформациялары;
3) қосылыстардағы рұқсаттамалар;
4) сақтандырғыш және редукциялық клапандар мен басқа да жауапты арматураның ақаулары;
5) бақылау-өлшеу аспаптарының ақаулары.
6-тарау. Тоңазытқыш қондырғыларын куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
356. Осы тарауда кеменің тоңазытқыш және мұздатқыш қондырғыларын (бұдан әрі - тоңазытқыш қондырғылары) көліктік тоңазытқыш және кәсіпшілік кемелерін куәландыру жөніндегі нұсқаулар қамтылады.
357. Тоңазытқыш қондырғыларды бастапқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
358. Тоңазытқыш қондырғыларды жөндеуден немесе ауыстырудан кейін кемеде тиісті құжаттарды ресімдей отырып, кеме қатынасы тіркелімінің қағидаларында белгіленген олардың қажетті сынақтары жүргізіледі.
Бұл ретте ауыстырылған жабдыққа арналған құжаттар, тоңазытқыш қондырғыларына арналған сертификаттар және қолданылған материалдар тексеріледі.
359. Куәландыру және сынау нәтижелері тоңазытқыш қондырғысын куәландыру актісінде көрсетіледі.
360. Осы бөлімде көзделген тоңазытқыш қондырғысын куәландырудың техникалық жай-күйін айқындау және салқындатылатын үй-жайлар мен мұздатқыш камераларда спецификациялық температураға қол жеткізу және ұстап тұру мүмкіндігін тексеру мақсаты болады.
361. Тоңазытқыш қондырғысының объектілері қажетті жағдайларда тораптар мен бөлшектерге қол жеткізуді, ашуды, бөлшектеуді немесе бөлшектеуді қамтамасыз ете отырып, куәландыруға дайындалады.
Тоңазытқыш қондырғыларды куәландыру және қолданыста тексеру үшін кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жарамды техникалық жағдайда (алдағы немесе жүргізілетін жөндеуге және авариялық жағдайларға байланысты куәландырудан басқа) ұсынылады.
Куәландыру алдында кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері техникалық құжаттамамен (сызбалармен, сипаттамалармен, схемалармен, формулярлармен немесе паспорттармен), сондай-ақ машиналық кеме журналымен танысады.
2-параграф. Кезекті куәландыру
362. Кезекті куәландыру алдында кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері кеме иесі ұсынған, оларға қызмет көрсететін агрегаттардың, құрылғылар мен жүйелердің тоңазытқыш қондырғыларының барлық тораптары мен жауапты бөлшектерін тексеру және ақауын анықтау нәтижелерін көрсететін және бұдан басқа мынадай деректерді қамтитын құжаттармен танысады:
1) компрессорлардың, жетек қозғалтқыштарының, желдеткіштердің, сорғылардың негізгі қосылыстарындағы саңылауларды өлшеу нәтижелері;

355. Сосуды не признаются годными к эксплуатации в случае недостаточной прочности согласно пункту 354 настоящих Правил или выявления следующих дефектов:
1) трещин и свищей в корпусах и трубах;
2) деформаций корпусов и труб;
3) пропусков в соединениях;
4) неисправностей предохранительных и редукционных клапанов и другой ответственной арматуры;
5) неисправности контрольно-измерительных приборов.
Глава 6. Освидетельствование холодильных установок
Параграф 1. Общие указания
356. В настоящей главе содержатся указания по освидетельствованию судовых холодильных и морозильных установок (далее - холодильные установки) транспортных рефрижераторных и промысловых судов.
357. Первоначальное освидетельствование холодильных установок проводится в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
358. После ремонта или замены на судне холодильных установок проводятся их необходимые испытания, предписываемые Правилами Регистра судоходства, с оформлением соответствующих документов.
При этом проверяются документы на замененное оборудование, сертификаты на холодильные установки и примененные материалы.
359. Результаты освидетельствований и испытаний отражаются в акте освидетельствования холодильной установки.
360. Освидетельствования холодильной установки, предусмотренные настоящим разделом, имеют целью определение технического состояния и проверку возможности достижения и поддержания спецификационных температур в охлаждаемых помещениях и морозильных камерах.
361. Объекты холодильной установки подготавливаются к освидетельствованиям с обеспечением в необходимых случаях доступа, вскрытия, разборки или демонтажа узлов и деталей.
Для освидетельствования и проверки в действии холодильные установки предъявляются работник Регистра судоходства в исправном техническом состоянии (кроме освидетельствований, связанных с предстоящим или производимым ремонтом и аварийными случаями).
Перед освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с технической документацией (чертежами, описаниями, схемами, формулярами или паспортами), а также с машинным судовым журналом.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
362. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с предоставленными судовладельцем документами, отражающими результаты осмотра и дефектации всех узлов и ответственных деталей холодильных установок, обслуживающих их агрегатов, устройств и систем, и содержащими, кроме того, следующие данные:
1) результаты измерения зазоров в основных соединениях компрессоров, приводных двигателей, вентиляторов, насосов;

2) тоңазытқыш қондырғылардың жауапты бөлшектерінің тозуын өлшеу параметрлерінің нәтижелері.
Қажет болған жағдайда бөлшектердің беріктігі тексеру есептеулерімен және қосымша аспаптық бақылаумен расталады.
363. Тоңазытқыш қондырғыларды кезекті куәландыру кезінде кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері дефектоскоп пен жарықтар индикаторын пайдалана отырып:
1) кеме иесі орындаған қондырғылардың ақаулары мен жауапты бөлшектердің өлшеулерінің нәтижелерін тексеру;
2) компрессорлардың, жетек қозғалтқыштарының, желдеткіштердің, май, циркуляциялық және тұзды сорғылардың, конденсаторлардың, буландырғыштардың, ауа салқындатқыштардың, құбырлардың, олардың арматурасы мен қосылыстарының, компрессорлар мен жылу алмасу аппараттарының сақтандырғыш клапандарының бөлшектелген түріндегі бөлшектері мен тораптарын іріктеп тексеру;
3) жүк салқындатылатын үй-жайлардың оқшаулауын тексеру, ықтимал зақымданулар мен жоғары ылғалдылықты анықтау мақсатында оқшаулаудың техникалық жай-күйін тексеру.
Тексеру кезінде гигроскопиялық немесе шөгуге бейім материалдардан жасалған оқшаулау жағдайына ерекше назар аударылады. Қажет болған жағдайда оқшаулауды жергілікті ашу жүргізіледі немесе сынамалар кеме қатынасы тіркелімімен келісілген тәсілмен кесіледі. Люктердің, есіктердің және желдету арналарының жабылу тығыздығы тексеріледі;
4) Тоңазытқыш машиналар үй-жайының желдету құбырларын және тоңазытқыш агентінің қорларын сақтауға арналған үй-жайларды, сондай-ақ осы үй-жайлардың өзін тексеру.
364. Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері конструкцияны, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды, қызмет ету мерзімін, жұмыс істеуін, алдыңғы куәландыру нәтижелерін, жүргізілген жөндеулер мен ауыстыруларды, сондай-ақ осы Қағидалардың 367-тармағында көрсетілген параметрлердің мәндерін назарға ала отырып, әрбір нақты жағдайда тексеру, өлшеу және олармен байланысты ашу, тоңазытқыш қондырғыларының тораптарын бөлшектеу және бөлшектеу көлемін өзгертеді.
Мұндай өзгерістердің себептері кезекті куәландыру актісінде көрсетіледі.
365. Тексеру, дефектация, өлшеу және іріктеп бақылау актілерін талдау нәтижелері бойынша кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері жұмыс көлемін келіседі және кеме иесіне тоңазытқыш қондырғыларының бөлшектері мен тораптарын жөндеу немесе ауыстыру бойынша талаптарды қойып, тоңазытқыш қондырғысын куәландыру актісін ресімдейді.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
366. Тоңазытқыш қондырғыларды сыныптамалық куәландыру кемені сыныптамалық куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
Бұл ретте тоңазытқыш қондырғылардың үй-жайлардың конструкциясы, орналасуы, жабдығы және қондырғының жұмыс істеуі бойынша кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігі тексеріледі.
Куәландыру нәтижелері бойынша тоңазытқыш қондырғысының техникалық жай-күйі айқындалады.

2) результаты параметров измерений износов ответственных деталей холодильных установок.
В необходимых случаях прочность деталей подтверждается проверочными расчетами и дополнительным инструментальным контролем.
363. При очередном освидетельствовании холодильных установок работник Регистра судоходства с использованием дефектоскопа и индикатора трещин проводит:
1) проверку результатов дефектации установок и измерений ответственных деталей, выполненных судовладельцем;
2) выборочный осмотр в разобранном виде деталей и узлов ответственных деталей компрессоров, приводных двигателей, вентиляторов, масляных, циркуляционных и рассольных насосов, конденсаторов, испарителей, воздухоохладителей, трубопроводов, их арматуры и соединений, предохранительных клапанов компрессоров и теплообменных аппаратов;
3) осмотр изоляции грузовых охлаждаемых помещений, проверку технического состояния изоляции с целью выявления возможных повреждений и повышенной влажности.
При осмотре обращают особое внимание на состояние изоляции, выполненной из гигроскопических или склонных к усадке материалов. В случае необходимости проводят местное вскрытие изоляции или вырезают пробы согласованным с Регистром судоходства способом. Проверяется плотность закрытия люков, дверей и вентиляционных каналов;
4) осмотр воздухопроводов вентиляции помещения холодильных машин и помещения для хранения запасов холодильного агента, также самих этих помещений.
364. Работник Регистра судоходства изменяет объем осмотров, измерений и связанных с ними вскрытий, разборки и демонтажа узлов холодильных установок в каждом конкретном случае, принимая во внимание конструкцию, инструкции по эксплуатации, срок службы, наработку, результаты предыдущего освидетельствования, проведенные ремонты и замены, а также значения параметров, указанных в пункте 367 настоящих Правил.
Причины таких изменений указываются в акте очередного освидетельствования.
365. По результатам анализа актов осмотра, дефектации, измерений и выборочного контроля работник Регистра судоходства согласовывает объемы работ и предъявляет судовладельцу требования по ремонту или замене деталей и узлов холодильных установок с оформлением акта освидетельствования холодильной установки.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
366. Классификационное освидетельствование холодильных установок проводится в сроки классификационного освидетельствования судна.
При этом проверяется соответствие холодильных установок требованиям Регистра судоходства по конструкции, расположению, оборудованию помещений и работе установки в действии.
По результатам освидетельствования определяется техническое состояние холодильной установки.

367. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері орындалған жұмыстардың көлемі мен сапасын растайтын құжаттарды тексереді - жұмыстарды қабылдау туралы актілер, ауыстырылған агрегаттар мен бөлшектерге арналған сертификаттар, кеме қатынасы тіркелімінің талаптарында көрсетілген нормалар бойынша тоңазытқыш қондырғысына кіретін барлық жүйелер мен құрылғылардың қысымымен жүргізілген сынақтардың нәтижелері, осы Қағидалардың 362-тармағында көрсетілген параметрлерді өлшеу нәтижелері, сондай-ақ кеме иесі жүргізген және тоңазытқыш қондырғыларының тиісті түрде ресімделген сынақтарының нәтижелері жүк үй-жайларында жүзу ауданының температуралық жағдайлары үшін ең төменгі есептік температураны ұстап тұруға бір тәулік ішінде. Тоңазытқыш қондырғысының жұмысын сипаттайтын негізгі параметрлер өлшенеді және журналға енгізіледі.
Сынақтан кейін тоңазытқыш қондырғылары ажыратылады және үй-жайлардағы температураның 12 сағат ішінде көтерілуін бақылайды, бұл ретте әр сағат сайын температураның мәні журналға енгізіледі.
Осындай сынақ нәтижелері бойынша тоңазытқыш қондырғылары белгіленген параметрлермен ең ұзақ кезеңді анықтайды және осы кезеңдегі орташа мәндерді мынадай параметрлермен анықтайды:
1) салқындатылған бөлмелердегі температура;
2) сыртқы және сыртқы судың температурасы;
3) конденсаторға кіретін және одан шығатын салқындатқыш судың температурасы;
4) тұзды ерітіндінің тығыздығы;
5) буландырғышқа кіретін және одан шығатын тұзды ерітіндінің температурасы;
6) ауа салқындатқышқа кіретін және одан шығатын ауа температурасы.
Бұдан басқа, сынақ кезінде машинаның жұмыс уақыты есептеледі.
368. Сыныптамалық куәландыру кезінде кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 365-тармағына сәйкес кезекті куәландыру кезінде қойылған талаптар орындалғанына, қондырғылардың тораптары мен бөлшектерін жөндеу және ауыстыру бойынша барлық жұмыстар аяқталғанына, осы Қағидалардың 367-тармағында көзделген сынақтар жүргізілгеніне, ал 367-тармақта көрсетілген құжаттар тиісті түрде ресімделгеніне көз жеткізеді.
369. Сыныптамалық куәландыру кезінде кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қолданыста тексереді:
1) салқындатқыштың тікелей булануы бар компрессорлар, жылу алмастырғыш аппараттар, мұздатқыш және салқындатқыш аппараттар аталған техникалық құралдардың компрессорлары мен қашықтан өшіру құрылғыларының қорғаныс автоматикасын тексере отырып, салқындатқыштың арматурасымен және құбырларымен бірлесіп;
2) тоңазытқыш машиналардың үй-жайларын желдету және салқындатқыш қорын сақтау;
3) аммиакты тоңазытқыш қондырғысының тарату қалқанын авариялық жарықтандыру және қашықтықтан ажырату.

367. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ - акты о приемке работ, сертификаты на замененные агрегаты и детали, результаты проведенных испытаний под давлением всех систем и устройств, входящих в холодильную установку, по нормам, указанным в требованиях Регистра судоходства, результаты измерений параметров, указанных в пункте 362 настоящих Правил, а также результаты проведенных судовладельцем и надлежащим образом оформленных испытаний холодильных установок в течение суток на поддержание в грузовых помещениях самой низкой расчетной температуры для температурных условий района плавания. Основные параметры, характеризующие работу холодильной установки, измеряются и заносятся в журнал.
После испытания холодильные установки отключают и наблюдают за повышением температуры в помещениях в течение 12 часов, при этом через каждый час значение температуры заносится в журнал.
По результатам такого испытания холодильных установок выделяют наиболее продолжительный период с установившимися параметрами и определяют средние за этот период значения следующих параметров:
1) температуры в охлаждаемых помещениях;
2) температуры наружного воздуха и забортной воды;
3) температуры охлаждающей воды на входе в конденсатор и выходе из него;
4) плотности рассола;
5) температуры рассола на входе в испаритель и выходе из него;
6) температуры воздуха на входе в воздухоохладитель и выходе из него.
Кроме того, подсчитывают количество часов работы машины во время испытаний.
368. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства убеждается, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании согласно пункту 365 настоящих Правил, выполнены, все работы по ремонту и замене узлов и деталей установок закончены, испытания предусмотренные пунктом 367 настоящих Правил проведены, а документы, указанные в пункте 367, надлежащим образом оформлены.
369. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет в действии:
1) компрессоры, теплообменные аппараты, морозильные и охлаждающие аппараты с непосредственным испарением хладагента совместно с арматурой и трубопроводами хладагента с проверкой защитной автоматики компрессоров и устройств дистанционного выключения перечисленных технических средств;
2) вентиляцию помещений холодильных машин и хранения запаса хладагента;
3) аварийное освещение и дистанционное отключение распределительного щита аммиачной холодильной установки.

370. Тоңазытқыш қондырғыларын сыныптамалық куәландыру нәтижелері тоңазытқыш қондырғысын куәландыру актісінде көрсетіледі.
4- параграф. Жыл сайынғы куәландыру
371. Тоңазытқыш қондырғыларын жыл сайынғы куәландыру мыналарды қамтиды:
1) қондырғыларды сыртқы тексеру және іс-әрекеттегі тексеру;
2) компрессорлардың, жылу алмастырғыш аппараттардың және салқындатқыштың қысымымен жұмыс істейтін ыдыстардың сақтандырғыш клапандарын реттеудің дұрыстығын тексеру.
Қауіпсіздік клапандарының реттелуін тексеру, әдетте, жұмыс заты ретінде ауаны немесе инертті газды қолдана отырып, арнайы жабдықталған стендте жүргізіледі. Компрессордың қауіпсіздік клапаны аммиак пен R22 үшін айдау және сору қысымының айырмашылығында ашылуы керек-1,6 МПа; R12 үшін - 1,05 МПа.
Сондай-ақ, жарылғаннан кейін клапан қысымның айырмашылығы жоғарыда көрсетілгеннен 15%-дан аспайтын төмендеген кезде жұмыс затын қайта қосуды толығымен тоқтатты.
Тоңазытқыш қондырғысының аппараттары мен қысымды ыдыстарының сақтандырғыш клапандары артық қысым кезінде ашылды: аммиак пен R22 үшін жоғары қысым -2,1 МПа, төмен қысым -1,6 МПа; R12 үшін - тиісінше 1,4 МПа және 1,05 МПа.
Ашылғаннан кейін клапан қысымның жоғарыдағыдан 15%-дан аспайтын төмендеуі кезінде жұмыс затын шығаруды толығымен тоқтатты.
тексеруден кейін клапандарды кеме иесі пломбалайды;
жүк салқындатылатын үй-жайлардың оқшаулау жай-күйін тексеру.
372. Тоңазытқыш қондырғыларын жыл сайын куәландыру нәтижелері тоңазытқыш қондырғысын куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
373. Тоңазытқыш қондырғылардың техникалық жай-күйі алдыңғы куәландыру актілерін және табылған тозу, зақымданулар мен ақаулар, сондай-ақ кеме құжаттамасы (техникалық жай-күй формулярлары, кеме актілері, машина журналдары) бойынша жүргізілген жөндеулер мен ауыстырулар туралы мәліметтерді пайдалана отырып, куәландыру нәтижелері бойынша белгіленеді.
374. Конструкциялардың, тораптар мен бөлшектердің тозуы мен ақауларының нормалары дайындаушы ұйымдардың нұсқаулықтары мен формулярларына және осы Қағидалардың нұсқауларына, сондай-ақ тоңазытқыш қондырғылары объектілерінің (іштен жану қозғалтқыштары, компрессорлар, сорғылар, желдеткіштер, аппараттар мен қысымды ыдыстар, арматура мен құбырлар, электр құбырлары) техникалық жай-күйін айқындау жөніндегі ПКПМС тиісті бөлімдерінің қолданылатын нұсқауларына сәйкес белгіленеді. жабдықтар, өлшеу құралдары).
375. Тоңазытқыш қондырғысының техникалық жай-күйі, егер ол жұмысқа жарамды күйде болса, тоңазытқыш машиналары мен салқындатылатын үй-жайлардың оқшаулауы салқындатылатын үй-жайларда, мұздатқыш камераларда және басқа да салқындатылатын құрылғыларда спецификациялық температураларды құруды және ұстап тұруды қамтамасыз етеді, ал тозу мен ақаулардың параметрлері осы Қағидалардың 374-тармағында белгіленген нормалардан аспайды.

370. Результаты классификационного освидетельствования холодильных установок отражаются в акте освидетельствования холодильной установки.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
371. Ежегодное освидетельствование холодильных установок включает в себя:
1) внешний осмотр и проверку установок в действии;
2) проверку правильности регулирования предохранительных клапанов компрессоров, теплообменных аппаратов и сосудов, работающих под давлением хладагента.
Проверка регулирования предохранительных клапанов, как правило, проводится на специально оборудованном стенде с использованием в качестве рабочего вещества воздуха или инертного газа. Необходимо чтобы предохранительный клапан компрессора открывался при разности давлений нагнетания и всасывания для аммиака и R22 - 1,6 МПа; для R12 - 1,05 МПа.
Также после подрыва клапан полностью прекращал перепуск рабочего вещества при снижении разности давлений не более чем на 15 % от указанной выше.
Предохранительные клапаны аппаратов и сосудов под давлением холодильной установки открывались при избыточном давлении: для аммиака и R22 на стороне высокого давления -2,1 МПа, низкого давления -1,6 МПа; для R12 - 1,4 МПа и 1,05 МПа соответственно.
После открывания клапан полностью прекращал выпуск рабочего вещества при снижении давления не более, чем на 15 % от указанного выше.
После проверки клапаны пломбируются судовладельцем;
3) проверку состояния изоляции грузовых охлаждаемых помещений.
372. Результаты ежегодного освидетельствования холодильных установок отражаются в акте освидетельствования холодильной установки.
Параграф 5. Определение технического состояния
373. Техническое состояние холодильных установок устанавливается по результатам освидетельствования с использованием актов предыдущих освидетельствований и сведений об обнаруженных износах, повреждениях и неисправностях, а также произведенных ремонтах и заменах по судовой документации (формулярам технического состояния, судовым актам, машинным журналам).
374. Нормы износов и дефектов конструкций, узлов и деталей устанавливаются в соответствии с инструкцией и формулярами организаций-изготовителей и указаниями настоящих Правил, а также применимыми указаниями соответствующих разделов ПКПМС по определению технического состояния объектов холодильный установки (двигателей внутреннего сгорания, компрессоров, насосов, вентиляторов, аппаратов и сосудов под давлением, арматуры и трубопроводов, электрического оборудования, средств измерений).
375. Техническое состояние холодильной установки признается годным, если она находится в работоспособном состоянии, холодильные машины и изоляция охлаждаемых помещений обеспечивают создание и поддержание спецификационных температур в охлаждаемых помещениях, морозильных камерах и в других охлаждаемых устройствах, а параметры износов и дефектов не превышают норм, установленных пунктом 374 настоящих Правил.

376. Тоңазытқыш қондырғыларының техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады, егер:
1) параметрлері нормалардан асатын немесе кеменің адам өмірі мен қауіпсіздігіне қатер төндіретін тозулар мен ақаулар табылса;
2) тоңазытқыш машиналар немесе салқындатылатын үй-жайларды оқшаулау салқындатылатын үй-жайларда, мұздатқыш камераларда және басқа да салқындатқыш құрылғыларда спецификациялық температураға қол жеткізу және ұстап тұру мүмкіндігін қамтамасыз етпейді.
377. Пайдалану шектеулерін белгілей отырып, салқындатылатын үй-жайларда спецификациялық температураға қол жеткізу және ұстап тұру мүмкіндігін қамтамасыз етпейтін тоңазытқыш қондырғысын пайдалану туралы, сондай-ақ тоңазытқыш қондырғысының техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылған тоңазытқыш кемені пайдалану туралы мәселе кемені басқа мақсатта пайдалана отырып, әрбір жағдайда кеме қатынасы тіркелімі жұмыскерінің арнайы қарауының мәні болып табылады.
7-тарау. Жүйелерді куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
378. Осы тарауда: өрт сөндіру, құрғату, балласт, гидравликалық, желдету, сарқынды, әуе, өлшеу жүйелерін; мұнай құю кемелерінің жүк, тазарту және арнайы жүйелерін (газ бұру, ұшқын сөндіру, жарылыс қаупі бар және өрт қаупі бар бөлімдер мен үй-жайларды желдету, инертті газдар, түтін шығару, суару жүйелері); улы ортасы бар жүйелерді куәландыру регламенттеледі; үшін қондырғылар ауыз суды тазарту.
379. Жүйелер құрамындағы сорғыларды, желдеткіштерді, компрессорларды, сепараторларды, гидромоторларды куәландыру кезінде ТКСЖҚ 3, 4 және 5 бөлімінің талаптарын басшылыққа алады.
Жүйелер құрамындағы қысыммен ыдыстарды куәландыру кезінде ТКСЖҚ 4 және 5 бөлімдерінің талаптары басшылыққа алынады.
380. Жөндеуден немесе кемеге жүйелердің жаңа элементтерін орнатқаннан кейін тиісті құжаттарды ресімдей отырып, Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сай белгіленетін сынақтар және жөнделген объектілерді (құбырларды, арматураларды, баллондарды, резервуарларды, цистерналарды) гидравликалық сынау жүргізіледі.
Бұл ретте кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері ауыстырылған жабдыққа арналған құжаттарды, қолданылған материалдарға, құбырларға, арматураға арналған сертификаттарды, гидравликалық сынау актілерін тексереді.
381. Жүйелерді сынау барлық штаттық сорғылармен, компрессорлармен, аппараттармен, аспаптармен, қысымды ыдыстармен, қашықтықтан жетектермен, блоктау және сигнал беру құрылғыларымен жүргізіледі.
382. Ауыз суды тазартуға арналған қондырғыларды куәландыру мен сыныптауды кеме иесі әрбір навигация алдында жүргізеді.
Сынақтар мен зертханалық талдаулардың нәтижелері кемеде сақталады.

376. Техническое состояние холодильных установок признается негодным, если:
1) обнаружены износы и дефекты, параметры которых превышают нормы, или представляют угрозу человеческой жизни и безопасности судна;
2) холодильные машины или изоляция охлаждаемых помещений не обеспечивают возможность достижения и поддержания спецификационных температур в охлаждаемых помещениях, морозильных камерах и в других охлаждающих устройствах.
377. Вопрос об эксплуатации холодильной установки, не обеспечивающей возможность достижения и поддержания спецификационных температур в охлаждаемых помещениях, с установлением эксплуатационных ограничений, а также об эксплуатации рефрижераторного судна, техническое состояние холодильной установки которого признано негодным, с использованием судна по другому назначению является в каждом случае предметом специального рассмотрения работника Регистра судоходства.
Глава 7. Освидетельствование систем
Параграф 1. Общие указания
378. Настоящей главой регламентируется освидетельствование общесудовых систем: пожаротушения, осушительных, балластных, гидравлических, вентиляции, сточных, воздушных, измерительных; грузовых, зачистных и специальных систем нефтеналивных судов (газоотводной, искрогашения, вентиляции взрывоопасных и пожароопасных отсеков и помещений, системы инертных газов, задымления, орошения); систем с токсичными средами; установок для очистки питьевой воды.
379. При освидетельствовании насосов, вентиляторов, компрессоров, сепараторов, гидромоторов в составе систем руководствуются требованиями раздела 3, 4 и 5 ПКПМС.
При освидетельствовании сосудов под давлением в составе систем руководствуются требованиями раздела 4 и 5 ПКПМС.
380. После ремонта или установки на судно новых элементов систем проводятся испытания, предписываемые требованиям Регистра судоходства, с оформлением соответствующих документов, и гидравлические испытания отремонтированных объектов (трубопроводов, арматуры, баллонов, резервуаров, цистерн).
При этом работник Регистра судоходства проверяет документы на замененное оборудование, сертификаты на примененные материалы, трубопроводы, арматуру, акты гидравлических испытаний.
381. Испытания систем в действии проводятся со всеми штатными насосами, компрессорами, аппаратами, приборами, сосудами под давлением, дистанционными приводами, блокировочными и сигнальными устройствами.
382. Освидетельствования и испытания установок для очистки питьевой воды проводятся судовладельцем перед каждой навигацией.
Результаты испытаний и лабораторных анализов хранятся на судне.

383. Жүйелер мен құбырларды бастапқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Кезекті куәландыру
384. Жүйелерді кезекті куәландыру корпусты кезекті куәландыру мерзімінде жүргізіледі. Бұл ретте түпжиек арматурасының ақауы бір-біріне жабысқан кезде орындалады.
385. Кезекті куәландыру алдында кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері кеме иесімен ұсынылған, оларға қызмет көрсететін агрегаттардың құбырлары мен арматураларын тексеру және ақауларды анықтау, тозу мен ақауларды анықтау, жөндеу көлемін анықтау нәтижелерін көрсететін құжаттармен танысады.
386. Кезекті куәландыру кезінде қажет болған жағдайда оқшаулауға, қоршауларға, құбырларға, арматураға қол жеткізуді, ашуды немесе бөлшектеуді қамтамасыз ете отырып, жүйелер мен құбырларды тексеру жүргізіледі. Төменгі, борттық және өткізбейтін қалқандарға орнатылған арматураға ерекше назар аударылады.
387. Сыртқы байқау, өлшеу және сынау және іріктеп бақылау нәтижелерін талдау нәтижелері бойынша кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері жөндеу жұмыстарының көлемін келіседі және жүйелерді жөндеу жөніндегі талаптарды көрсете отырып, кезекті куәландыру актісін жасайды.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
388. Жүйелерді сыныптамалық куәландыру кемені сыныптамалық куәландыру мерзімдерінде жүргізіледі.
389. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері орындалған жұмыстардың көлемі мен сапасын растайтын құжаттарды: қабылдау актілерін, ауыстырылған жабдыққа, құбырларға, арматураға сертификаттарды, гидравликалық сынау актілерін тексереді.
390. Сыныптамалық куәландыру кезінде Ееме қатынасы тіркелімінің жұмыскері кезекті куәландыру кезінде қойылған талаптардың орындалғанына, жүйелерді жөндеу және ауыстыру жөніндегі барлық жұмыстардың аяқталғанына, ал осы Қағидалардың 367-тармағында көрсетілген құжаттардың тиісінше ресімделгеніне көз жеткізеді.
391. Жүйелер мен құбырларды іс жүзінде тексеру кезінде осы Қағидалардың 395, 398-тармақтарының нормалары басшылыққа алынады.
Аэрозольді өрт сөндіру жүйесі осы Қағидалардың 419-тармағының ережелерін ескере отырып, жүйені іске қосуды имитациялау жолымен тікелей мақсаты бойынша тексеріледі.
392. Жүйелер мен құбыржолдарды сыныптамалық куәландыру нәтижелері сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
393. Жүйелерді жыл сайын куәландыру кемені жыл сайын куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
394. Жүйелерді сыртқы тексеру қол жетімді жерлерде жүргізіледі.
395. Суды сөндіру жүйесінде кез-келген өрт сөндіру кранының қысымы судың максималды шығыны кезінде оның көбікті сөндіруге, суаруға және басқа да қажеттіліктерге берілуін ескере отырып тексеріледі, сондай-ақ өрт сорғыларының қашықтан және/немесе автоматты басқарылуын тексереді.

383. Первоначальное освидетельствование систем и трубопроводов проводят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
384. Очередное освидетельствование систем проводят в сроки очередного освидетельствования корпуса. При этом дефектация доннобортовой арматуры выполняется при слиповании.
385. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с предоставленными судовладельцем документами, отражающими результаты осмотра и дефектации трубопроводов и арматуры судовых систем, обслуживающих их агрегатов, выявления износов и дефектов, определения объема ремонта.
386. При очередном освидетельствовании проводится осмотр систем и трубопроводов с обеспечением в случае необходимости доступа, вскрытия или демонтажа изоляции, ограждений, трубопроводов, арматуры. Особое внимание обращается на донную, бортовую и установленную на непроницаемых переборках арматуру.
387. По результатам анализа результатов наружного осмотра, измерений и испытаний и выборочного контроля работник Регистра судоходства согласовывает объемы ремонтных работ и составляет акт очередного освидетельствования с предъявлением требований по ремонту систем.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
388. Классификационное освидетельствование систем проводится в сроки классификационного освидетельствования судна.
389. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ: акты приемки, сертификаты на замененное оборудование, трубы, арматуру, акты гидравлических испытаний.
390. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства убеждается, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту и замене систем закончены, а документы, указанные в пункте 367 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.
391. При проверке систем и трубопроводов в действии руководствуются нормами пунктов 395, 398 настоящих Правил.
Система аэрозольного пожаротушения проверяется по прямому назначению путем имитации запуска системы с учетом положений пункта 419 настоящих Правил.
392. Результаты классификационного освидетельствования систем и трубопроводов отражаются в акте классификационного освидетельствования.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
393. Ежегодное освидетельствование систем проводят в сроки ежегодного освидетельствования судна.
394. Наружный осмотр систем проводят в доступных местах.
395. В системе водотушения проверяют напор из любого пожарного крана при максимальном расходе воды с учетом ее подачи на пенотушение, орошение и другие нужды, а также проверяют в действии дистанционное и/или автоматическое управление пожарными насосами.

396. Өрт сөндіру жүйесі күзетілетін үй-жайларға буды сынау арқылы іске қосылуымен тексеріледі.
397. Көбікті сөндіру жүйесі көбік түзетін құрамды қысқа мерзімде беретін сумен тексеріледі. Аэрозольді сөндіру жүйесі басқару және дабыл қалқанындағы индикация бойынша жарамдылығына тексеріледі; сондай-ақ жүйенің жабдықтары мен кабельдік трассаларының бекітілу сенімділігін бақылайды.
398. Көмірқышқыл газын сөндіру жүйесі сығылған ауамен немесе сумен сынау арқылы тексеріледі.
Баллондарда көмірқышқыл газының болуы кеме иесі навигация басталар алдында жыл сайын ұсынатын өлшеу актісі бойынша тексеріледі. Бұл ретте баллондардағы көмірқышқыл газы массасының жол берілетін ауытқуы жобада немесе қондырғыны пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көзделген 10%-дан аспады.
399. Көлемді сұйық өрт сөндіру жүйесінің баллондарында жеңіл буланатын сұйықтықтың болуы өлшеу құрылғылары бойынша тексеріледі, ал құбырлар мен бүріккіштер - өрт сөндіру сұйықтығын бермей сығылған ауамен тексеріледі. Өлшеуіш құрылғылар болмаған кезде кеме иесі жыл сайын навигация басталар алдында ыдыстарды өлшеуді жүргізеді және тиісті акт жасайды.
400. Электр отын және май сорғыларын, отын айдау жүйелерінің өшіру клапандарын, желдеткіш құбырлар мен арналардың жабын қондырғыларын қашықтан ажырату құрылғылары жұмыс істеп тұрғанда тексеріледі.
401. Дренаж жүйесі корпустың бөліктерінен суды сынамалық айдау арқылы тексеріледі.
402. Балласт жүйесін куәландыру кезінде оны әрекетте сынайды және балласт деңгейін өлшеу жүйесін тексереді.
403. Мұнай құю кемелерінің жүк жүйелерін куәландыру кезінде әрбір навигация алдында құбырлардың сыртын қол жетімді жерлерде тексереді, сорғыларды, арматураны әрекетте тексереді.
Жүк жүйелері кеме бірінші рейске шыққанға дейін жүкті қабылдау кезінде тікелей мақсаты бойынша тексеріледі. Бір мезгілде танктердегі жүк деңгейін анықтау үшін газ бұру жүйесі мен құрылғылары іс-әрекетте тексеріледі. Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің бұл сынақтарға қатысуы міндетті емес.
Кеме иесі жасаған жүйені тікелей мақсаты бойынша сынау туралы акт кемеде сақталады.
404. Газ бұру жүйесі жеке клапандарды, жалынды үзетін және тыныс алу құрылғыларын іріктеп ашу арқылы тексеріледі. Бұл ретте кеме иесі кемеде орнатылған барлық от бөгегіштерді тексеру туралы актіні ұсынады.
405. Инертті газдар жүйесі жеке клапандарды, жалынды тоқтататын құрылғыларды іріктеп ашу арқылы, сондай-ақ әрекетте тексеріледі.
406. Машина бөлімшесінің желдету жүйесі жергілікті және қашықтықтан басқару бекеттерінен желдеткіштерді іске қосу және тоқтату арқылы іс-әрекетте тексеріледі. Құю кемелерінде сорғы бөлімшесінің желдету жүйесінің де жұмысында тексеру жүргізіледі.

396. Систему паротушения проверяют в действии пробным пуском пара в охраняемые помещения.
397. Систему пенотушения проверяют в действии водой с кратковременной подачей пенообразующего состава. Систему аэрозольного тушения проверяют на исправность по индикации на щите управления и сигнализации; контролируют также надежность крепления оборудования и кабельных трасс системы.
398. Систему углекислотного тушения проверяют в действии сжатым воздухом или испытанием водой.
Наличие углекислоты в баллонах проверяют по акту взвешивания, представляемому судовладельцем ежегодно перед началом навигации. Допустимое отклонение массы углекислоты в баллонах при этом не превышало 10 % от предусмотренной проектом, или инструкцией по эксплуатации установки.
399. Наличие легкоиспаряющейся жидкости в баллонах системы объемного жидкостного пожаротушения проверяют по мерным устройствам, а трубопроводы и распылители - сжатым воздухом без подачи огнегасительной жидкости. При отсутствии мерных устройств судовладелец ежегодно перед началом навигации проводит взвешивание сосудов и составляет соответствующий акт.
400. Устройства дистанционного отключения электрических топливных и масляных насосов, запорных клапанов топливоподкачивающих систем, установок перекрытия вентиляционных труб и каналов проверяют в действии.
401. Систему осушения проверяют путем пробной откачки воды из отсеков корпуса.
402. При освидетельствовании балластной системы испытывают ее в действии и проверяют систему измерения уровня балласта.
403. При освидетельствовании грузовых систем нефтеналивных судов перед каждой навигацией осматривают снаружи трубопроводы в доступных местах, проверяют насосы, арматуру в действии.
Грузовые системы проверяют по прямому назначению при приеме груза до выхода судна в первый рейс. Одновременно проверяют в действии газоотводную систему и устройства для определения уровня груза в танках. Участие работника Регистра судоходства в этих испытаниях не обязательно.
Акт об испытании системы по прямому назначению, составленный судовладельцем, хранится на судне.
404. Газоотводную систему проверяют путем выборочного вскрытия отдельных клапанов, пламепрерывающих и дыхательных устройств. При этом судовладельцем предъявляется акт о проверке всех огнепреградителей, установленных на судне.
405. Систему инертных газов проверяют путем выборочного вскрытия отдельных клапанов, пламепрерывающих устройств, а также в действии.
406. Система вентиляции машинного отделения проверяется в действии путем пуска и остановки вентиляторов с местных и дистанционных постов управления. На наливных судах проводится проверка в действии также системы вентиляции насосного отделения.

407. Жүйелер мен құбырларды жыл сайынғы куәландыру нәтижелері жыл сайынғы куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Гидравликалық сынақ
408. Су, бу, көмірқышқыл газын сөндіру, жеңіл буланатын сұйықтықтарды булармен сөндіру, құрғату, балласт, бумен жылыту және құрылғыларды гидравликалық жетектеу жүйелерін гидравликалық сынауды кеме иесі әрбір тақ сыныптамалық куәландыру алдында, ал мұнай құю кемелерінің жүк жүйелерін - әрбір сыныптамалық куәландыру алдында жүргізеді. Жүйелерді гидравликалық сынау жөндеу процесінде құбырларды, арматураны және жүйенің басқа элементтерін ауыстырған жағдайда жүргізіледі.
409. Жүйелерді сынау кезінде сынамалық қысымды Кеме қатынасының тіркелімі талаптарында келтірілген нормаларға сәйкес қабылдау қажет.
410. Өрт сөндіру жүйелерінің құрамына кіретін қысымды ыдыстарды гидравликалық сынау ТКСЖҚ 4 және 5-бөлімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
6-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
411. Жүйелердің техникалық жай-күйі олардың элементтерін (сорғыларды, компрессорларды, сепараторларды, желдеткіштерді, жылу алмасу аппараттарын, сүзгілерді, құбырлар мен арматураларды) куәландыру және сынау нәтижелері бойынша алдыңғы куәландыру актілерін және кеме құжаттамасы (ақау актілері, өлшеу нәтижелері, сынақ актілері, формулярлар) бойынша табылған тозу, ақаулар, жүргізілген жөндеулер мен ауыстырулар туралы мәліметтерді пайдалана отырып белгіленеді, машиналық журналдарға).
412. Жүйе элементтерінің тозуы мен ақауларының нормалары дайындаушы ұйымдардың техникалық шарттарына, нұсқаулықтары мен формулярларына, Кеме қатынасының тіркелімі бекіткен нормативтік құжаттарға, сондай-ақ осы тараудың ережелеріне сәйкес белгіленеді.
413. Жүйенің техникалық жай-күйі, егер жүйе дұрыс жұмыс істесе, жұмыс ортасының ағуы анықталмаса, ал бақылау-өлшеу аспаптары жарамды деп танылады.
414. Осы Қағидалардың 411-тармағында аталған объектілердің техникалық жай-күйі, егер анықталса, жарамсыз деп танылады:
1) корпустағы сынықтар, жарықтар, қабықшалар арқылы;
2) қозғалыс бөлшектеріндегі, мойынтіректердегі, жалғағыш және үйкеліс муфталарындағы қираулар, жарықтар, бұзушылықтар;
3) іргетастарға бекітудің әлсіреуі, дірілдің жоғарылауы;
4) агрегаттардың жұмысы кезіндегі бөгде шулар;
5) компрессорлар мен сепараторлардың өнімділігін, сорғылар мен желдеткіштерді дайындаушы ұйым жол берген осындай төмендету нормаларынан асатын шамаға, ал нормалар болмаған кезде - паспорттық мәндерден 40% - дан астам төмендету;

407. Результаты ежегодного освидетельствования систем и трубопроводов отражаются в акте ежегодного освидетельствования.
Параграф 5. Гидравлическое испытание
408. Гидравлические испытания систем водяного, парового, углекислотного тушения, тушения парами легкоиспаряющихся жидкостей, осушительной, балластной, парового отопления и гидравлического привода устройств, проводит судовладелец перед каждым нечетным классификационным освидетельствованием, а грузовых систем нефтеналивных судов - перед каждым классификационным освидетельствованием. Гидравлические испытания систем проводятся в случаях замены в процессе ремонта трубопроводов, арматуры и других элементов системы.
409. Пробные давления при испытаниях систем следует принимать в соответствии с нормами, приведенными в требованиях Регистра судоходства.
410. Гидравлические испытания сосудов под давлением, входящих в состав систем пожаротушения, осуществляются в соответствии с разделом 4 и 5 ПКПМС.
Параграф 6. Определение технического состояния
411. Техническое состояние систем устанавливается по результатам освидетельствования и испытаний их элементов (насосов, компрессоров, сепараторов, вентиляторов, теплообменных аппаратов, фильтров, трубопроводов и арматуры) с использованием актов предыдущего освидетельствования и сведений об обнаруженных износах, дефектах, произведенных ремонтах и заменах по судовой документации (актам дефектации, результатам измерений, актам испытаний, формулярам, машинным журналам).
412. Нормы износов и дефектов элементов систем устанавливают в соответствии с техническими условиями, инструкциями и формулярами организаций - изготовителей, нормативными документами, признанными Регистром судоходства, а также положениями настоящей главы.
413. Техническое состояние системы признается годным, если система функционирует правильно, утечек рабочих сред не выявлено, а контрольно - измерительные приборы исправны.
414. Техническое состояние объектов, перечисленных в пункте 411 настоящих Правил, признается негодным, если выявлены:
1) разрушения, трещины, сквозные раковины в корпусе;
2) разрушения, трещины, задиры в деталях движения, подшипниках, соединительных и фрикционных муфтах;
3) ослабление крепления к фундаментам, повышенная вибрация;
4) посторонние шумы при работе агрегатов;
5) снижение производительности компрессоров и сепараторов, подачи насосов и вентиляторов на величину, превышающую допускаемые организацией - изготовителем нормы такого снижения, а при отсутствии норм - более чем на 40 % от паспортных значений;

6) жылу алмастырғыш аппараттардағы бітелген құбырлардың саны құбырлардың жалпы санының 5% -нан асады;
7) құбырлардың қабырғалары мен оқшаулауының бұзылуы, құбырлардың қосылуы арқылы жұмыс ортасының ағуы, тығыздағыш тығыздағыштардың тозуы, арматураның дұрыс жұмыс істемеуі.
8-тарау. Тұрмыстық жылыту қондырғыларды куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар, куәландыру
415. Осы тарауда сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғыларын, галлереялар мен галлерея плиталарын, жылыту жастықшалары мен пештерді куәландыру жөніндегі нұсқаулар бар.
416. Тұрмыстық жылыту қондырғыларын куәландыру осы қондырғылар орналасқан қондырғылар мен үй-жайлардың талаптарына сәйкестігін тексеру мақсатында жүргізіледі.
417. Тұрмыстық жылыту қондырғыларын бастапқы куәландыру кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
418. Тұрмыстық жылыту қондырғыларын мерзімді куәландыру жүйелерді куәландырумен бірге жүргізіледі.
419. Куәландырудың кез-келген түрі кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме қатынасы тіркелімінің өртке қарсы қорғау жөніндегі талаптары бұзылмағанына көз жеткізеді.
420. Сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғыларын жыл сайынғы тексерулер мен сынақтарды, сондай-ақ профилактиканы кеме иесі қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес орындайды.
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері профилактика туралы мәліметтердің, сондай-ақ әрбір навигация алдында кеме иесі жүргізетін сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғыларын тексеру және сынау туралы актілердің болуын тексереді.
Сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғыларын тексеру және сынау туралы актілерде:
1) қондырғыны газ құбыры мен арматураның барлық қосылыстарының сабын ерітіндісімен жабындымен іс-әрекеттегі сынау нәтижелері;
2) сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғысы, баллондарға арналған шкафтар немесе қоршаулар орналасқан үй-жайлардың желдеткішінің жарамдылығын тексеру нәтижелері;
3) түтін мұржаларының тартылуын тексеру нәтижелері;
4) қондырғының тұтастай жарамдылығы және оны жұмысқа жіберу.
421. Кемеде сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғысына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық, оны тексеру және сынау туралы акт, профилактика жүргізу туралы мәліметтер болмаған кезде, қондырғы ақаулы немесе кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес келмеген кезде ол пайдалануға жарамсыз деп танылады.
422. Сұйытылған газдың тұрмыстық қондырғыларын жыл сайын куәландыру нәтижелері жыл сайынғы куәландыру актісінде, ал сыныптамалық куәландыру актісінде сыныптамалық куәландыру көрсетіледі.
9-тарау. Кеме құрылғыларын және жабдықтауды куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар

6) количество заглушенных труб в теплообменных аппаратах превышает 5 % от общего количества труб;
7) разрушение стенок и изоляции трубопроводов, протечки рабочих сред через соединения трубопроводов, износ сальниковых уплотнений, неправильное функционирование арматуры.
Глава 8. Освидетельствование бытовых нагревательных установок
Параграф 1. Общие указания, освидетельствования
415. В настоящей главе содержатся указания по освидетельствованию бытовых установок сжиженного газа, камбузов и камбузных плит, грелок и печей.
416. Освидетельствование бытовых нагревательных установок проводится с целью проверки соответствия требованиям самих установок и помещения, в которых эти установки расположены.
417. Первоначальное освидетельствование бытовых нагревательных установок проводят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
418. Периодические освидетельствования бытовых нагревательных установок проводят совместно с освидетельствованиями систем.
419. При любом виде освидетельствования работник Регистра судоходства удостоверяется, что требования Регистра судоходства по противопожарной защите не нарушены.
420. Ежегодные проверки и испытания бытовых установок сжиженного газа, а также профилактика выполняются судовладельцем в соответствии с инструкцией по обслуживанию.
Работник Регистра судоходства проверяет наличие сведений о профилактике, а также акты о проверках и испытаниях бытовых установок сжиженного газа, проводимых судовладельцем перед каждой навигацией.
В актах о проверках и испытаниях бытовых установок сжиженного газа отражаются:
1) результаты испытания установки в действии с обмазкой мыльным раствором всех соединений газопровода и арматуры;
2) результаты проверки исправности вентиляции помещения, в которых находятся бытовая установка сжиженного газа, шкафы или выгородки для баллонов;
3) результаты проверки тяги дымоходов;
4) исправность установки в целом и допуск ее к работе.
421. При отсутствии на судне инструкции по обслуживанию бытовой установки сжиженного газа, акта об ее проверке и испытании, сведений о проведении профилактики, при неисправности установки или несоответствии ее требованиям Регистра судоходства она признается негодной к эксплуатации.
422. Результаты ежегодного освидетельствования бытовых установок сжиженного газа отражаются в акте ежегодного освидетельствования, а классификационного освидетельствования в акте классификационного освидетельствования.
Глава 9. Освидетельствование судовых устройств и снабжения
Параграф 1. Общие указания

423. Осы тарауда куәландыру жөніндегі нұсқаулар қамтылады:
1) рульдік рубканы көтеруге арналған рульдік және рульдік, зәкірлік, арқандап байлау, сүйреткіш және тіркемелі, қайық құрылғысы;
2) құтқару құралдары;
3) сигналдық құралдар;
4) авариялық, навигациялық және өртпен жабдықтау.
424. Техникалық флот кемелерінің арнайы және технологиялық құрылғылары (шөміш жақтауы, мұнара, шөміш тізбегі, барабандар, сорғыштар, дестелі және папиллонажды жүкшығырлар, топырақты тасымалдау шаландарының топырақ жәшіктеріндегі қалқандарды көтеруге арналған құрылғылар), балық аулау кемелері мен арнайы мақсаттағы кемелер кеме қатынасы тіркелімінің жіктеу қызметіне жататын объектілер болып табылмайды. Сонымен қатар, мұндай объектілерге қатысты осы Қағидалардың 220 тармағының нормалары қолданылады.
425. Кеме құрылғылары мен жабдықтауды бастапқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Кезекті куәландыру
426. Кеме құрылғылары мен жабдықтауды кезекті куәландыру корпусты кезекті куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
427. Кезекті куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме құрылғылары мен жабдықтау ақауларының нәтижелерін көрсететін кеме иесі ұсынған құжаттармен танысады.
Кемені біріктіру кезінде корпустың су асты бөлігінде орналасқан құрылғылар элементтерінің (өкше, ілмектер, рульдердің қауырсындары, саптамалар және олардың баллерлерге бекітілуі, су ағатын қозғалтқыштары бар кемелердің реверсивті - рульдік құрылғысы, итергіш құрылғылардың элементтері) жай-күйін тексереді.
428. Рульдік құрылғыны тексеру кезінде рульдік жетектің, штуртростардың, роликті сымдардың, сектордың, буферлік серіппелердің, румпельдің, рульдердің (саптамалардың), сорғылардың, гидравликалық цилиндрлердің, құбырлар мен арматураның жай-күйі тексеріледі.
429. Зәкірлік құрылғыны тексеру кезінде зәкірлік механизмдердің жай-күйі, зәкірлердің түрі мен массасы, шынжырлардың калибрі мен ұзындығы, зәкірлік шынжырлардың түбір ұштарын бекітуге және қайтаруға арналған құрылғының жай-күйі, сондай-ақ кеме иесі ұсынған өлшеу нәтижелері бойынша зәкірлік шынжырлардың тозуы тексеріледі.
430. Тіркеме құрылғыларын автотіркеменің формуляры бойынша тексеру кезінде оның қызмет ету мерзімі анықталады.
Қызмет ету мерзіміне байланысты автомобиль тіркемесі жөндеуге арналған техникалық шарттарда көзделген көлемде бөлшектеледі.
Жөндеуден кейін автоқосқышты жөндеу және сынау кеме қатынасы тіркелімінің техникалық бақылауымен жүргізіледі.
431. Сүйреу құрылғысын қарау кезінде сүйреу жүкшығырының, сүйреу гакының, сүйреу кнехттерінің, шектеу құрылғыларының жай-күйі, оларды корпусқа бекітудің сенімділігі, сондай-ақ сүйреу арқанының ұзындығы, диаметрі және жай-күйі анықталады.

423. В настоящей главе содержатся указания по освидетельствованию:
1) устройств: рулевого и подруливающего, якорного, швартовного, буксирного и сцепного, шлюпочного устройства для подъема рулевой рубки;
2) спасательных средств;
3) сигнальных средств;
4) аварийного, навигационного и пожарного снабжения.
424. Специальные и технологические устройства судов технического флота (черпаковая рама, башня, черпаковая цепь, барабаны, сосуны, лебедки становые и папильонажные, устройства для подъема щитов в грунтовых ящиках грунтоотвозных шаланд), рыболовных судов и судов специального назначения не являются объектами, подпадающими под классификационную деятельность Регистра судоходства. Вместе с тем, в отношении таких объектов применяются нормы пункта 220 настоящих Правил.
425. Первоначальное освидетельствование судовых устройств и снабжения проводится в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
426. Очередное освидетельствование судовых устройств и снабжения проводят в сроки очередного освидетельствования корпуса.
427. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с представленными судовладельцем документами, отражающими результаты дефектации судовых устройств и снабжения.
При слиповании судна проверяют состояние элементов устройств, расположенных в подводной части корпуса (пятка, петли, перья рулей, насадки и их крепление к баллерам, реверсивно - рулевое устройство судов с водометными движителями, элементы подруливающих устройств).
428. При осмотре рулевого устройства проверяют состояние рулевого привода, штуртросов, валиковой проводки, сектора, буферных пружин, румпеля, ограничителей поворота рулей (насадок), насосов, гидроцилиндров, трубопроводов и арматуры.
429. При осмотре якорного устройства проверяют состояние якорных механизмов, тип и массу якорей, калибр и длину цепей, состояние устройства для закрепления и отдачи коренных концов якорных цепей, а также износ якорных цепей по результатам измерений, представленных судовладельцем.
430. При осмотре сцепных устройств по формуляру автосцепа выявляют срок его службы.
В зависимости от срока службы автосцеп разбирается в объеме, предусмотренном техническими условиями на ремонт.
Ремонт и испытания автосцепа после ремонта проводятся под техническим наблюдением Регистра судоходства.
431. При осмотре буксирного устройства выявляют состояние буксирной лебедки, буксирного гака, буксирных кнехтов, ограничительных устройств, надежность их крепления к корпусу, а также длину, диаметр и состояние буксирного каната.

432. Арқандап байлау құрылғысын тексеру кезінде арқандап байлау шығырларының, арқандап байлау кнехттерінің жай-күйі, оларды корпусқа бекітудің сенімділігі, сондай-ақ арқандап байлау арқандарының жай-күйі анықталады.
433. Қайық құрылғысын тексеру кезінде қайық шығырларының, қайық арқандарының, арқандардың жай-күйі анықталады.
434. Жеке құтқару құралдары мен үрлемелі құтқару салдары "Құтқару құралдарына сынақтар жүргізу және оларға техникалық қызмет көрсету" нұсқаулығына сәйкес сыналады.
435. Әрбір құтқару қайығы мен оның ауа жәшіктері, сондай-ақ әрбір металл құтқару құралы өткізбеушілікке, ал әрбір пластикалық құтқару құралы қалқымалылыққа сыналады.
Жауапты элементтерді (қаптау, киль, планшир) ауыстыра отырып жөндеуден өткен қайық, қосымша беріктік сынағынан өтеді.
Сынақтан кейін құтқару қайығында және құтқару құралында сынау күні көрсетілген мөртабан қойылады.
436. Рульдік рубканы көтеруге арналған құрылғыны тексеру кезінде металл конструкциялар мен жетектердің жай-күйі анықталады.
437. Кеме иесі ұсынған өлшеулер мен сынақтардың және іріктеп бақылаудың нәтижелері бойынша кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері жөндеу жұмыстарының көлемін келіседі және кеме құрылғыларын, жабдықтар мен жабдықтауды жөндеу немесе ауыстыру жөніндегі талаптарды көрсете отырып, кезекті куәландыру актісін жасайды.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтерді осы Қағидалардың 260-тармағына сәйкес корпустың кезекті куәландыру актісіне енгізуге жол беріледі.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
438. Кеме құрылғылары мен жабдықтауды сыныптамалық куәландыру кемені сыныптамалық куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
439. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері орындалған жұмыстардың көлемі мен сапасын растайтын құжаттарды: жұмыстарды қабылдау туралы актілерді, ауыстырылған агрегаттарға, тораптарға, алынбалы бөлшектер мен жабдықтау объектілеріне арналған сертификаттарды, жүргізілген сынақтардың нәтижелері бойынша актілерді тексереді.
440. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің жұмыскері кезекті куәландыру кезінде қойылған талаптардың орындалғанына, құрылғыларды, жабдықтар мен жабдықтауды жөндеу, ауыстыру және толықтыру жөніндегі барлық жұмыстардың аяқталғанына, ал осы Қағидалардың 427-тармағында көрсетілген құжаттардың тиісті түрде ресімделгеніне көз жеткізеді.
441. Кеме құрылғылары мен жабдықтауды сыныптамалық куәландыру кезінде:
1) осы Қағидалардың 444, 455-тармақтарында көрсетілген сынақтар мен тексерулер;
2) егер жабдықты ауыстырумен елеулі жөндеу жұмыстары жүргізілген болса, кеме құрылғыларының кеңейтілген сынақтары (кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына қатысты).

432. При осмотре швартовного устройства выявляют состояние швартовных лебедок, швартовных кнехтов, надежность их крепления к корпусу, а также состояние швартовных канатов.
433. При осмотре шлюпочного устройства выявляют состояние шлюпочных лебедок, шлюпбалок, канатов.
434. Индивидуальные спасательные средства и надувные спасательные плоты испытываются в соответствии с руководством "Проведение испытаний и техническое обслуживание спасательных средств".
435. Каждая спасательная шлюпка и ее воздушные ящики, а также каждый металлический спасательный прибор испытываются на непроницаемость, а каждый пластмассовый спасательный прибор - на плавучесть.
Шлюпка, прошедшая ремонт с заменой ответственных элементов (обшивка, киль, планширь), подвергается дополнительному испытанию на прочность.
После испытаний на спасательной шлюпке и спасательном приборе ставится штамп с указанием даты испытания.
436. При осмотре устройства для подъема рулевой рубки выявляют состояние металлоконструкций и приводов.
437. По результатам измерений и испытаний, представленным судовладельцем, и выборочного контроля работник Регистра судоходства согласовывает объемы ремонтных работ и составляет акт очередного освидетельствования с предъявлением требований по ремонту или замене судовых устройств, оборудования и снабжения.
Допускается вносить вышеуказанные сведения в акт очередного освидетельствования корпуса согласно пункту 260 настоящих Правил.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
438. Классификационное освидетельствование судовых устройств и снабжения проводится в сроки классификационного освидетельствования судна.
439. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ: акты о приемке работ, сертификаты на замененные агрегаты, узлы, съемные детали и объекты снабжения, акты по результатам проведенных испытаний.
440. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства убеждается, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту, замене и доукомплектованию устройств, оборудования и снабжения закончены, а документы, указанные в пункте 427 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.
441. При классификационном освидетельствовании судовых устройств и снабжения проводят:
1) испытания и проверки, указанные в пунктах 444, 455 настоящих Правил;
2) расширенные испытания (применительно к требованиям Регистра судоходства) судовых устройств, если были проведены значительные ремонтные работы с заменой оборудования.

442. Құрылғыларды және жабдықтауды сыныптамалық куәландыру нәтижелері сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
443. Кемелік құрылғылар мен жабдықтарды жыл сайынғы куәландыру жыл сайынғы куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
444. Рульдік құрылғысын куәландыру кезінде рульдік жетектің, штуртростың, білікше сымдар, румпель, секторлар, буферлік серіппе, басқару бұрылуын шектегіш, гидроцилиндрлер, сорғылар, құбырлар және гидро жетектегіш арматура, сондай-ақ басқа да қарауға мүмкін бөліктері қаралады.
Рульдік құрылғы басты қозғалтқыштардың тоқтатылған және әр түрлі режимдегі жұмыс істеуі кезінде әрекетте тексеріледі. Негізгі рульдік жетекті рульді борттан бортқа бірнеше рет қою, қорды - кеменің алдыңғы жүрісінің жылдамдығы 60 % асқан кезде, рульді борттан бортқа қою арқылы тексеріледі. Бір мезгілде аксиометрдің дұрыстығы тексеріледі.
Негізгі және қордың рульдік жетектегі тоқ берудің негізгі, сондай-ақ авариялық түрінде әрекет кезінде тексеріледі.
Рульмен басқару құрылғылары әрекет кезінде тексеріледі.
445. Зәкірлік құрылғыларды қарау кезінде зәкірдің түрі және көлемінің сәйкестілігіне, сондай-ақ жобаға калибр мен шынжыр ұзындығы, зәкірдің жылдам беру мүмкіндігін және тоқтатын құрылғыға назар аударады.
446. Будың тұтану температурасы 600оС төмен мұнай өнімдерін тасымалдауға арналған мұнай құятын кемелерінің зәкірлік құрылғысын қарау кезінде, шынжырлы жәшіктерге су құйғанда өткізгіштігін тексереді.
447. Зәкірді немесе шынжырды ауыстырған жағдайда Кеме қатынасының тіркелімі сертификатының бар болуын тексереді.
448. Шлюпкалық қондырғы және құтқару шлюпкалары, шлюпкаларды түсіру және көтеру жолымен мұқият қаралады және сыналады.
Сонымен бірге құтқару шлюпкаларының жинақтылық жабдықталуы осылай тексеріледі.
449. Тізбекті құрылғыларды қарау кезінде корпустық конструкцияның тізбекті аралықтарының бекітілу жағдайына, іргетас және бекіткіш басына, шатунға, іргетасқа салпыншақ плитаның бұранды жалғануларына аса назар аударады. Екі бекіткішті авто тізбекті қарау кезінде корпустың бекіткіш жағдайына, ұстағышқа, түсіру құрылғысының және қарауға мүмкін басқа бөліктер мен тораптардың ұстағыштарына назар аударады.
Арқанды шынжырлы құрылғыларды қарау кезінде, арқанның, оның жалғану, арқанды қысқарту және керілген құрылғы мен көрсетілген құрылғыларды кеме корпусына бекіту жағдайын тексереді.
Итерілетін кемемен жалғағыш пен ағытқышқа бақылау немесе кеме иесімен авто шынжырдың формулярына жазумен осындай тексеру жүргізуді талап етеді.

442. Результаты классификационного освидетельствования устройств и снабжения отражаются в акте классификационного освидетельствования.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
443. Ежегодное освидетельствование судовых устройств и снабжения проводят в сроки ежегодного освидетельствования судна.
444. При освидетельствовании рулевого устройства осматриваются рулевой привод, штуртрос, валиковая проводка, румпель, сектор, буферные пружины, ограничители поворота рулей (насадок), гидроцилиндры, насосы, трубопроводы и арматура гидроприводов, а также другие доступные для осмотра детали.
Рулевое устройство проверяется в действии при остановленных и работающих на разных режимах главных двигателях. Основной рулевой привод проверяется путем многократной перекладки руля с борта на борт, запасной - путем перекладки руля с борта на борт при режиме работы главных двигателей, соответствующем скорости переднего хода судна, равной 60 % наибольшей. Одновременно проверяется правильность показаний аксиометра.
Основной и запасной рулевые приводы проверяют в действии, как от основного, так и от аварийного источника питания.
Подруливающее устройство проверяют в действии.
445. При осмотре якорного устройства обращают внимание на соответствие типа и массы якорей, а также калибра и длины цепей проекту, возможность быстрой отдачи якорей и состояние стопорных устройств.
446. При осмотре якорного устройства нефтеналивных судов, предназначенных для перевозки нефтепродуктов с температурой вспышки паров ниже 6000С, проверяют непроницаемость цепных ящиков заливанием их водой, если они находятся во взрывоопасном помещении или пространстве.
447. В случае замены якорей или цепей проверяют наличие сертификатов Регистра судоходства.
448. Шлюпочное устройство и спасательные шлюпки тщательно осматривают и испытывают путем спуска и подъема шлюпок.
Также проверяют комплектность снабжения спасательных шлюпок.
449. При осмотре сцепных устройств обращают внимание на состояние подкрепления корпусных конструкций сцепной балки, фундамента и головки замка, шатуна, болтовых соединений плиты подвески к фундаменту. При осмотре двухзамковых автосцепов обращают внимание на состояние корпуса замка, держателя, сбрасывающего устройства и других доступных для осмотра деталей и узлов.
При осмотре канатных сцепных устройств, проверяют состояние канатов, их соединений, канатоукорачивающего и натяжного устройств и крепление указанных устройств к корпусу судна.
Проводят контрольную сцепку и расцепку с толкаемым судном или требуют проведения такой проверки судовладельцем с записью в формуляре автосцепа.

450. Тіркеп-сүйрегіш құрылғыны қарау кезінде тіркеп-сүйрейтін гактың, тіркеп-сүйрейтін арқанның, тіркеп-сүйрейтін кнехтың жағдайын, олардың кеме корпусына бекітілу сенімділігінің және шектегіш құрылғы жағдайын тиісінше тексереді.
Тіркеп-сүйрейтін гактың оған бекітілген арқанмен қозғалуын, зәкірлік арқанның гактан берілуін, гактың құрылғысының рубкадан қашықтықтан берілуін, қашықтықтан және жергілікті басқару постыларынан зәкір жүкшығырының қанатты таңдау және өңдеу жұмыстарын, барабанның өздігінен тежелетін жетектегіш және арқанды еркін бүлдіруден өшіруді, жұмыс механизмін, тежегіштерді және шығырдың электр жабдықтарын тексереді.
451. Сигнал беру құралдарын тексеру кезінде сигналдық-айырғыш шам, дыбысты және пиротехникалық құралдардың Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестілігін тексереді.
Шамдар және дыбыстық құралдар әрекет кезінде тексеріледі.
452. Кемелік жабдықтауды қарау кезінде құтқарғыш, навигациялық, авариялық және өртке қарсы жабдықтардың белгіленген нормаға сәйкестігін тексереді.
Жабдықтаудың техникалық жағдайын ішкі қараумен тексеру керек.
453. Ішінара бақылау жолымен Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жеке құтқару құралдарының құтқару дөңгелектері, көкірекшелері және кеудешелері тексеру күні көрсетілген тексеру туралы мөртабан қойылып тексерілгендігіне көз жеткізеді.
454. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме иесімен жүргізілген үрленген құтқару салдарының құжаттарын тексереді және контейнерлермен, гидростатистикалық құрылғылармен және баллондармен бірге тексеру және салдарды қайта салу жыл сайын екендігіне көз жеткізеді, ал сондай-ақ суға түскен жағдайда, газ толтыру жүйесінің іске қосылуы және жарамайтын ақауларды байқағанда, Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар мекемелермен жүргізіледі.
455. Басқару рубкасын көтеруге арналған құрылғыны рубканы көтеру және түсіру жолымен әрекет кезінде тексеріледі. Бір мезгілде басқару рубкасының өз салмағымен түсіру мүмкіндігі, кез келген аралық орында рубканың анық шегенделуін және соңғы сөндіргіш әрекеттері тексеріледі.
456. Құрылғы, құрал-жабдық және жабдықтауды жыл сайынғы куәландыру нәтижелері құрылғы, құрал-жабдық және жабдықтауды жыл сайынғы куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
457. Кемелік құрылғы және жабдықтаудың техникалық жай-күйі алдыңғы куәландыру актісін қолданумен куәландыру нәтижесі және тозу, ақау, зақымдану, істен шығу мәліметтері, кеме иесімен ұсынылған құжаттама бойынша жүргізілген жөндеулер мен ауыстырулар (формулярмен, сынау актісімен, өлшеу нәтижесімен) бойынша анықталады.

450. При осмотре буксирного устройства проверяют состояние буксирного гака, буксирного каната, буксирных кнехтов, надежность их крепления к корпусу судна и состояние ограничительных устройств.
Проверяют подвижность буксирного гака с закрепленным на нем канатом, отдачу буксирного каната с гака, устройство дистанционной отдачи гака из рубки, работу буксирной лебедки по выбиранию и травлению каната с дистанционного и местного постов управления, отключение барабана от самотормозящего привода и свободное стравливание каната, работу механизмов, тормозов и электрооборудования лебедки.
451. При осмотре сигнальных средств проверяют соответствие сигнально - отличительных фонарей, звуковых и пиротехнических средств требованиям Регистра судоходства.
Фонари и звуковые средства проверяются в действии.
452. При осмотре судового снабжения проверяют соответствие спасательного, навигационного, аварийного и пожарного снабжения установленным нормам.
Техническое состояние снабжения проверяют при внешнем осмотре.
453. Путем выборочного контроля работник Регистра судоходства проверяет, что индивидуальные спасательные средства проверены с постановкой штампа о проверке на спасательных кругах, жилетах и нагрудниках с указанием даты проверки.
454. Работник Регистра судоходства проверяет документы на надувные спасательные плоты, в том числе, проверка и переукладка плотов вместе с контейнерами, гидростатическими устройствами и баллонами осуществляется ежегодно, а также в случаях попадания в воду, срабатывания системы газонаполнения и обнаружения недопустимых дефектов, проводится организациями, имеющими свидетельство о признании Регистра судоходства.
455. Устройство для подъема рулевой рубки проверяется в действии путем подъема и опускания рубки. Одновременно проверяется возможность опускания рулевой рубки под действием собственной массы, четкая фиксация рубки в любом промежуточном положении и действие конечных выключателей.
456. Результаты ежегодного освидетельствования устройств, оборудования и снабжения отражаются в акте ежегодного освидетельствования устройств, оборудования и снабжения.
Параграф 5. Определение технического состояния
457. Техническое состояние судовых устройств и снабжения определяется по результатам освидетельствования с использованием актов предыдущего освидетельствования и сведений об обнаруженных износах, дефектах, повреждениях, неисправностях, произведенных ремонтах и заменах по документации, представляемой судовладельцем (формулярам, актам испытаний, результатам измерений).

458. Кемелік құрылғы және жабдықтаудың тозу және ақаулық нормасы техникалық шарттарға, ұйымдастырушы-дайындаушының нұсқаулықтары мен формулярларына, Кеме қатынасы тіркелімімен бекітілген нормативтік құжаттарға, сондай-ақ осы Қағидалардың 460-тармағының нұсқауларына сәйкес белгіленеді.
459. Егер куәландыру кезінде тозу және ақау нормасы асып кетпесе, құрылғы жұмысқа қабілетті жағдайда болса, ал жабдықтау Кеме қатынасының тіркелімі талаптарымен бекітілген нормаға сәйкес болса, кемелік құрылғы және жабдықтаудың техникалық жай-күйі жарамды деп табылады.
460. Кемелік құрылғы және жабдықтаудың техникалық жай-күй мынадай жағдайларда жарамсыз деп табылады:
1) егер олардың механизмінің және конструкцияларының жарамайтын тозулар, ақаулар немесе істен шыққан құрылғылары табылса;
2) кемелік жабдықтың жинақсыздығында;
3) егер кемелік құрылғының элементтері болатын (басқару, зәкірлік, тарту, шынжырлы, арқандап және шлюпкалы), болат арқандардың сымдарының үзілу көлемі, кез келген жерінде сегіз диаметріне тең олардың ұзындығында сымның жалпы саны 10 % құраса, сондай-ақ арқанның (тығылу, жұмарлану, қазық) шектен тыс бүлінуінде;
4) егер кемелік құрылғы элементі болып табылатын шынжырда, әбден тозу бөлімінің орташа диаметрі 20 % артығырақ, ал "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" сыныпты кеменің зәкірлік шынжыры номинальды диаметрде 10 % төмендесе, сондай-ақ сызат, кернегіштің (әлсіреген кернегішті бекіту кернегіштің бір ұшынан электр дәнекермен немесе түйінді ораумен рұқсат етіледі) түсу және әлсіреуі;
5) рульдің баллерін бұрау кезінде 100 көбірек немесе бұралған баллерде бұралу бұрышына қарамастан сызаттың болуы (баллерді 50 -100 дейін бұрау кезінде босаңдату немесе шпонканы тоқтату). Су үстінің қанатында кеме рулінің баллерін бұрауға рұқсат етілмейді;
6) егер гельмпорттағы төлкенің саңылау мәні осы Қағидалардың 17-қосымшасында көрсетілген нормадан асса;
7) руль ұшының, бұрылатын сұғындырманың, тұрақтандырғыштың қаптамасының қалдық қалыңдығы жобалық қалыңдықтан 0,7 кем емес болса.
461. Құтқару, навигациялық, авариялық және өртке қарсы жабдықтың жеткіліксіз мөлшерінде Кеме қатынасының тіркелімі кемені пайдалану шарттарын өзгерткен жағдайда (жолаушы кемелерде жолаушылар санын азайту, жүзу аумағында пайдаланған шектеу) жүзуге рұқсат етіледі. Бұл ретте кемедегі бар жабдықтар пайдалану шарттарының өзгерісін ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарын қанағаттандыру қажет.
10-тарау. Жүк көтеруге арналған құрылғыларды куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
462. Осы тараумен кемелер мен жүзу қондырғысында орнатылған жүк көтеруге арналған құрылғыларды куәландыру регламенттенген:

458. Нормы износов и дефектов судовых устройств и снабжения устанавливаются в соответствии с техническими условиями, инструкциями и формулярами организаций-изготовителей, нормативными документами, признанными Регистром судоходства, а также пунктом 460 настоящих Правил.
459. Техническое состояние судовых устройств и снабжения признается годным, если при освидетельствовании не выявлено превышения норм износов и дефектов, устройства находятся в работоспособном состоянии, а снабжение соответствует установленным требованиям Регистра судоходства нормам.
460. Техническое состояние судовых устройств и снабжения признается негодным в следующих случаях:
1) если обнаружены недопустимые износы, дефекты или неисправность устройств, их механизмов и конструкций;
2) при некомплектности судового снабжения;
3) если количество обрывов проволок стальных канатов, являющихся элементами судовых устройств (рулевых, якорных, буксирных, сцепных, швартовных и шлюпочных), в любом месте на их длине, равной восьми диаметрам, составляет 10 % и более общего количества проволок, а также при чрезмерной деформации канатов (заломы, смятие, колышки);
4) если у цепей, являющихся элементами судовых устройств, средний диаметр в наиболее изношенной части уменьшился более чем на 20 %, а у якорных цепей судов классов "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" - на 10 % номинального диаметра, а также при наличии трещин, выпадании и ослаблении распорок (укрепление ослабленных распорок допускается электросваркой с одного конца распорки или обжатием звена);
5) при скручивании баллера руля более чем на 100 или наличии на скрученном баллере трещин независимо от угла скручивания (при скручивании баллера от 50 до 100 требуются отжиг и перестановка шпонки). Скручивание баллера рулей судов на подводных крыльях не допускается;
6) если значения зазоров в гельмпортовых втулках превышают нормы согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
7) при остаточной толщине обшивки пера руля, поворотной насадки, стабилизатора не менее 0,7 проектной толщины.
461. При недостаточном количестве спасательного, навигационного, аварийного и пожарного снабжения Регистр судоходства допускает судно к плаванию с изменением условий эксплуатации (снижение пассажировместимости на пассажирских судах, ограничение района плавания). При этом необходимо чтобы имеющееся на судне снабжение соответствовали требованиям Регистра судоходства с учетом изменения условий эксплуатации.
Глава 10. Освидетельствование грузоподъемных устройств
Параграф 1. Общие указания
462. Настоящей главой регламентировано освидетельствование грузоподъемных устройств установленных на судах и плавучих сооружениях:

1) жүзбелі кранның жоғары жағының құрылысы;
2) кеме крандары;
3) жүзбелі доктағы крандар;
4) жүк көтеруге арналған жебе;
5) бөлімшеде жүктерді көтеру мен түсіруге арналған электр жетекпен жүк көтерімділігі 250 кг және одан жоғары кеме лифтері.
463. Куәландырудың кез келген түрінде жұмыс істеуін, дұрыстығын және іске қосылудың сенімділігі тексеріледі:
1) жүк көтеруге арналған құрылғының қауіпсіздік құрылғысы мен құрал–жабдықтары: жүк көтерудің шектеуіші, кернеудің өшірілу және тұйықтау жүйесі, ақырғы ажыратқыштар, қорғағыш жерге қосу мен теңестіру, пневмо және гидро жүйенің сақтандырғыш клапандары, қорғаушы футлярлар;
2) кран жұмысы тоқтатылуы тиіс жел жылдамдығына жеткен кезде автоматты түрде кранның жұмысын тоқтататын немесе сигнал қосқыш құрылғылар;
3) тежегіштер, ұстаушылар;
4) авариялық ажыратқыштар, есіктің тұйықталуы, траптар және қоршаулар;
5) жарық және дыбысты сигнал беру.
464. Әрбір куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жүк көтеру құрылғысын сынау туралы актісін, арқандар мен алмалы бөліктердің сертификатын тексереді, кеме иесімен табылған ақаулар, зақымданулар, ақаулығы мен оларды жою туралы жазбамен танысады.
465. Жүк көтеру құрылғысы нормалық қызмет ету мерзімінен асқанда, ал ол туралы мәліметтер үшінші кезекті куәландыру кезінде болмаған жағдайда және әрбір кейінгі 3 жыл сайын кеме иесі жүк көтеру құрылғысының металл конструкциясының техникалық жағдайы туралы Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар ұйымдардың тексеру және қорытынды нәтижесін ұсынады.
Ұйыммен танылған қорытындыда бір жылға дейін қысқартылуы мүмкін металл конструкцияның техникалық жағдайына байланысты мынадай тексеру мерзімі белгіленеді.
466. Жүк көтеруге арналған құрылғыларды мынадай сынақтарға алады:
1) номиналды жүк көтеру құрылғысының жүк көтерімділігінің 1,25-ке тең салмақты байқау жүгімен статистикалық сынақ;
2) номиналды жүк көтеру құрылғысының жүк көтерімділігінің 1,1 тең салмақты байқау жүгімен динамикалық сынақ.
Сынақ үшін арнайы дайындалған байқау жүктері қолданылады. Байқау жүк орнына динамометрді қолдануға тыйым салынады.
Ауыспалы аралықты кранының байқау жүгі ең көп және ең аз аралық кезінде көтерілуі қажет, ал аралыққа байланысты ауыспалы кесте жүк көтерімділігі – әрбір жүк көтерімділігіне орнатылған ең көп және ең аз аралық кезінде көтеріледі.
Байқау жүгімен сынақ кезінде жүк көтерімділіктің шектеуіші өшіріледі.
Егер сынақ кезінде құрылғының пайдалану қауіпсіздігіне әсер ететін ақау табылса, зақымданған бөліктер мен тораптарды ауыстыру немесе жөндеу қажет, онан кейін сынақ қайталанады.
Сынауды кеме иесінің құзыретті тұлғалары жүргізеді.
Көрсетілген сынақтар нәтижесі бойынша акт жасалады.
Сыныптамалық куәландыру алдындағы сынақтар кезінде Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің қатысуы міндетті.

1) верхних строений плавучих кранов;
2) судовых кранов;
3) кранов на плавучих доках;
4) грузовых стрел;
5) судовых лифтов, грузоподъемностью 250 кг и более с электроприводом, предназначенных для подъема и спуска грузов в кабине.
463. При любом виде освидетельствования проверяется наличие, исправность и надежность срабатывания:
1) устройств и приборов безопасности грузоподъемного устройства: ограничителя грузоподъемности, систем отключения и блокировки напряжения, конечных выключателей, защитных заземлений и занулений, предохранительных клапанов пневмо- и гидросистем, защитных кожухов;
2) устройств, автоматически прекращающих работу крана или включающих сигнализацию при достижении скорости ветра, при которой работа крана прекращается;
3) тормозов, ловителей;
4) аварийных выключателей, блокировок дверей, трапов и ограждений;
5) световой и звуковой сигнализации.
464. Перед каждым освидетельствованием работник Регистра судоходства проверяет акты об испытании грузоподъемного устройства, сертификаты на канаты и съемные детали, знакомится с записями о замеченных судовладельцем дефектах, повреждениях, неисправностях и об их устранении.
465. В случае превышения нормативного срока службы грузоподъемного устройства, а при отсутствии данных о нем при третьем очередном освидетельствовании и через каждые последующие 3 года судовладелец представляет результаты обследования и заключение организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства, о техническом состоянии металлоконструкций грузоподъемного устройства.
В заключении признанной организации назначается срок следующего обследования, который в зависимости от технического состояния металлоконструкций возможно сокращение до одного года.
466. Грузоподъемные устройства подвергают следующим испытаниям:
1) статическому с пробным грузом массой, равной 1,25 номинальной грузоподъемности устройства;
2) динамическому с пробным грузом массой, равной 1,1 номинальной грузоподъемности устройства.
Для испытаний используются специально подготовленные пробные грузы. Применять динамометр вместо пробного груза не допускается.
У кранов с переменным вылетом пробный груз поднимается при максимальном и минимальном вылетах, а при переменной в зависимости от вылета грузоподъемности - при максимальном и минимальном вылетах для каждой установленной грузоподъемности.
При испытаниях пробным грузом ограничитель грузоподъемности отключают.
Если при испытаниях выявятся дефекты, влияющие на безопасность эксплуатации устройства, поврежденные детали или узлы заменяют или ремонтируют, после чего испытания повторяют.
Испытания производят компетентные лица судовладельца.
По итогам указанных испытаний составляется акт.
Присутствие работника Регистра судоходства при испытаниях перед классификационным освидетельствованием обязательно.

467. Крандардың статискалық сынаулары металл конструкцияның беріктілігін тексеру мақсатында жүргізіледі, сонымен бірге жебе жүк 100-200 м жоғары көтерілгенде кранның ең аз тұрақтылыққа жауап беретін орынға орналастырылады. Қозғалмайтын жағдайда байқау жүгін кранмен 10 минуттан артық ұстамау қажет. Сынау аяқталғаннан кейін металл конструкция мұқият қаралады.
Егер сынақ кезінде көтерілген жүк түсіп кетпесе, сондай-ақ сызат, қалдық деформация және металл конструкция және тетіктердің басқа да зақымдануы табылмаса, кран статискалық сынақтан өтті деп есептеледі.
468. Статикалық сынақтан кейін, егер оның нәтижелері қанағаттанарлық болса, оны толық жылдамдықпен үш реттен кем емес байқау жүгін көтеру және түсіру жолымен динамикалық сынақ жүргізеді.
Динамикалық сынау тетік және тежегіштің әрекетін тексеру мақсатында жүргізіледі.
Бұрылу крандарының жебелерін екі реттен борттан бортқа орнын ауыстыру немесе барлық жұмыс диапазонының бұрылу шегіне айналдыру қажет. Бір мезгілде аралықты ең аз мәннен ең көп мәнге дейін өзгертеді.
Жүк көтерімділігі ауыспалы крандарда (ұшуға байланысты) сынауды осы ұшуға сәйкес байқау жүктемесімен ең көп және ең аз аралықта сынау жүргізеді. Қозғалыстың барлық түрі толық жылдамдықта орындалады.
Динамикалық сынақ кезінде жүктің еркін ұзындығында және жебенің еркін орнығуында көтеру механизмін аяқ астынан тоқтату жолымен тежеуіш жұмысын тексереді.
469. Жасалған немесе күрделі жөнделген жүк көтеруге арналған құрылғыны, оны кемеде монтаждаудан кейін алғашқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
470. Жүк көтеруге арналған құрылғыны куәландыру нәтижесі жүк көтеруге арналған құрылғыны куәландыру актісінде көрсетеді.
2-параграф. Кезекті куәландыру
471. Жүк көтеруге арналған құрылғыны кезекті куәландыру сол құрылғы орнатылған кеме корпусын кезекті куәландыру кезінде жүргізіледі.
472. Кезекті куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме иесімен ұсынылған жүк көтеруге арналған құрылғының элементтерінің, оның механизмдерінің, жүйелер мен құрылғыларының тексеру мен ақау табу құжаттарымен танысады. Ақау табу актілерінде мыналар көрсетіледі:
1) құрылғылардың негізгі жалғануларындағы саңылауларды өлшеу нәтижесі;
2) жүк көтеруге арналған құрылғының (металл конструкциялар, тораптар, бөліктер, осьтер, біліктер, біліктіректер) жауапты бөліктерінің тозуды өлшеу мәліметтері;
Қажетті жағдайларда бөліктің беріктілігі, орындалған құрал-сайманды бақылау нәтижесін ескеріп, тексеру есебімен расталады.

467. Статические испытания кранов проводятся с целью проверки прочности металлоконструкций, при этом стрела устанавливается в положение, отвечающее наименьшей устойчивости крана, груз поднимается на высоту 100 – 200 миллиметров. В неподвижном состоянии пробный груз удерживается краном не менее 10 минут. После окончания испытаний тщательно осматриваются металлоконструкции.
Кран считается выдержавшим статические испытания, если в течение испытаний поднятый груз не опустится, а также не будет обнаружено трещин, остаточных деформаций и других повреждений металлоконструкций и механизмов.
468. После статического испытания, если результаты его удовлетворительные, проводят динамическое испытание путем подъема пробного груза и опускания его с полной скоростью не менее трех раз.
Динамические испытания проводятся с целью проверки действия механизмов и тормозов.
Стрелы поворотных кранов дважды перекладывают с борта на борт или разворачивают в пределах всего рабочего диапазона поворота. Одновременно изменяют вылет от минимального до максимального.
У кранов с переменной (в зависимости от вылета) грузоподъемностью испытания проводят на максимальном и минимальном вылетах с соответствующей этим вылетам пробной нагрузкой. Все виды движений выполняются при полной скорости.
При динамическом испытании проверяют работу тормозов путем внезапного торможения механизма подъема при нахождении груза на произвольной высоте и стрелы в произвольном положении.
469. Первоначальное освидетельствование построенного или капитально отремонтированного грузоподъемного устройства после его монтажа на судне производят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
470. Результаты освидетельствования грузоподъемного устройства отражаются в акте освидетельствования грузоподъемного устройства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
471. Очередное освидетельствование грузоподъемного устройства проводят в сроки очередного освидетельствования корпуса судна, на котором это устройство установлено.
472. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с представленными судовладельцем документами осмотра и дефектации элементов грузоподъемного устройства, его механизмов, систем и устройств. В актах дефектации указываются:
1) результаты измерения зазоров в основных соединениях устройства;
2) данные измерений износов ответственных деталей грузоподъемного устройства (металлоконструкций, узлов, деталей, осей, валов, подшипников).
В необходимых случаях прочность деталей подтверждается проверочными расчетами, выполненными с учетом результатов инструментального контроля.

473. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері пайдалану бойынша конструкцияны, нұсқаулықты, қызмет ету мерзімін, ресурсты нақты өндіруді, алдыңғы куәландыру нәтижесін, жүргізілген жөндеу және ауыстыруларды, сондай-ақ, осы Қағидалардың 485-тармағында көрсетілген параметр мәндерін назарға алып, қарау, көлемін өлшеуді және оларға қатысты әрбір нақты жағдайда ашуға, жинауға, құрылғы торабын бөліктеуді өзгерте алады.
Мұндай өзгерістердің себебі кезекті куәландыру актісінде көрсетіледі.
474. Осы Қағидалардың 472-тармағына сәйкес кеме иесімен ұсынылған өлшеу және ақау материалдарын көздеу нәтижесінің негізінде және іріктеп бақылауға сәйкес Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру актісін ресімдеумен жүк көтеруге арналған құрылғының бөлік және тораптарын жөндеу және ауыстыру бойынша талаптарды ұсынады.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
475. Жүк көтеру құрылғысын сыныптамалық куәландыру сол құрылғы орналасқан кеменің сыныптамалық куәландыруы кезінде жүргізіледі.
476. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 466, 468-тармақтарына сәйкес жасалған жұмыс көлемі мен сапасын растайтын жұмыс қабылдау туралы актілерін, ауыстырылған туралы агрегаттар, тораптар және алмалы бөліктер сертификатын, жүргізілген сынақтар нәтижелерін, құжаттарды тексереді.
477. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру кезінде ұсынылған талаптар орындалғанына, құрылғының тораптар мен бөліктерін жөндеу және ауыстыру жұмыстары аяқталғанына, ал осы Қағидалардың 505-тармағында көрсетілген құжаттар тиісті түрде әзірленгеніне көз жеткізеді.
478. Сыныптамалық куәландыру кезінде қажет болған жағдайда мүмкіндігін, ашылуын, статикалық және динамикалық сынақтар мен әрекеттегі сынақтармен қамтамасыз етумен, жүк көтеруге арналған құрылғысына қарау, сондай-ақ осы Қағидалардың 450-тармағына сәйкес тексеру жүргізеді.
479. Жүк көтеруге арналған құрылғыны сыныптамалық куәландыру нәтижесі сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
480. Жүк көтеруге арналған құрылғыны кезекті куәландыру сол құрылғы орналасқан кеменің кезекті куәландыруы мерзімінде жүргізіледі.
481. Жүк көтеруге арналған құрылғыны кезекті куәландыру ақырғы болып табылады және мыналарды қосады:
1) құрылғыларды, алмалы бөліктер мен арқандарды сынау туралы актілерінің (соңғыларына сертификаттар болмаған кезде) тиісті таңбаның бар болуын тексеру;

473. Работник Регистра судоходства изменяет объем осмотров, измерений и связанных с ними вскрытий, разборки и демонтажа узлов устройства в каждом конкретном случае, принимая во внимание конструкцию, инструкции по эксплуатации, срок службы, фактическую выработку ресурса, результаты предыдущего освидетельствования, проведенные ремонты и замены, а также значения параметров, указанных в пункте 485 настоящих Правил.
Причины таких изменений указываются в акте очередного освидетельствования.
474. На основании результатов рассмотрения материалов осмотра измерений и дефектации, представленных судовладельцем в соответствии с пунктом 472 настоящих Правил, и выборочного контроля работник Регистра судоходства предъявляет необходимые требования по ремонту или замене деталей и узлов грузоподъемного устройства с оформлением акта очередного освидетельствования.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
475. Классификационное освидетельствование грузоподъемного устройства проводится в сроки классификационного освидетельствования судна, на котором это устройство установлено.
476. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объем и качество выполненных работ: акты о приемке работ, сертификаты на замененные агрегаты, узлы и съемные детали, результаты проведенных испытаний в соответствии с пунктами 466, 468 настоящих Правил.
477. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства убеждается, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту и замене узлов и деталей устройства закончены, а документы, указанные в пункте 505 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.
478. При классификационном освидетельствовании проводят осмотр грузоподъемного устройства с обеспечением в случае необходимости доступа, вскрытия, статические и динамические испытания и испытания в действии, а также проверки в соответствии с пунктом 450 настоящих Правил.
479. Результаты классификационного освидетельствования грузоподъемного устройства отражаются в акте классификационного освидетельствования.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
480. Ежегодное освидетельствование грузоподъемного устройства проводят в сроки освидетельствования судна, на котором это устройство установлено.
481. Ежегодное освидетельствование грузоподъемного устройства является контрольным и состоит из:
1) проверки наличия актов об испытании устройства, съемных деталей и канатов (при отсутствии на последние сертификатов), наличия соответствующих клейм;

2) Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің алдыңғы жазбаша өкімінің орындалуын тексеру;
3) орындалған жұмыстар құжаттарын (актілер, сертификаттар) тексеру;
4) жүк көтеруге арналған құрылғының барлық механизмдері мен электр жабдықтарын әрекетте тексеру;
5) осы Қағидалардың 423-тармағында көзделген тексерулер.
5-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
482. Жүк көтеруге арналған құрылғының техникалық жай-күйін анықтау сынау және пайдаланудағы тозулар, зақымданулар мен істен шыққан, сондай-ақ құжаттама бойынша жүргізілген жөндеулер мен ауыстыруларды (формулярлармен, кемелік актімен, жөндеу журналымен) қолданумен куәландыру нәтижесі бойынша анықталады.
483. Тозулар және конструкциялардың ақаулары, тораптар мен бөліктердің нормасы нұсқаулықтарға және дайындаушы-ұйымдар нұсқаулықтары мен формулярларына сәйкес, ал олар болмаған кезде - осы бөлімнің тиісті нұсқаулықтарымен, сондай-ақ ТКСЖҚ-ның тарауларындағы жүк көтеруге арналған құрылғы объектілерінің (механизмдер, таралу, электр жетек, пневмо және гидро жүйе) жағдайын анықтау кезіндегі тиісті бөлімдеріндегі нұсқауларды қолданумен белгіленеді.
484. Куәландыру кезінде тозу мен ақаулық нормадан аспаса және жүк көтеруге арналған құрылғының жұмысқа жарамдылығы анықталмаса, оның техникалық жай-күйі жарамды деп табылады.
485. Жүк көтеруге арналған құрылғының техникалық жай-күйі жарамсыз деп саналады, егер:
1) конструкцияның, жүк көтеруге арналған құрылғы тораптары мен бөліктерінің осы Қағидалардың 470-тармағында көрсетілген рұқсат етілген шамадан асатын тозуы, зақымдануы және істен шығуы анықталса;
2) жауапты металл конструкцияларда (жебе жүйесінде, бұрылыс бөлімінің колонна мен каркастарында, тірек-бұрылу құрылғыларында, кеменің немесе жүзбелі қондырғының кранды орнату орнында корпусты конструкцияларда) осьтерде және біліктерде сызаттар табылса;
3) крандардың металл конструкция қабырғаларының, металды жебе және кемелік лифтінің металл конструкцияның қалдық қалыңдығы олардың алғашқы қалыңдығынан 80 % кемінде құралса. Тозудың беріктілікке және ұзақ пайдаланылуына әсерін анықтау үшін есептеме әдістері қолданылады;
4) көтеру механизмінің істен шыққан тежегіш құрылғылары, ұшулардың, бұрылудың және кранның қозғалысының өзгеруі;
5) қажалу бетіндегі тойтаруларды бекітуге шығу басталған кезде тойтару астындағы саңылауларға келетін сызаттар мен сынықтар, тежегіш жапсырманың тозуы байқалса;
6) істен шыққан немесе қауіпсіздік құралдары мен ақырғы ажыратқыштар болмаса;
7) крандардың, жебенің және көтергіштің тұйықталу құрылғысы істен шыққан немесе жоқ болуы;

2) проверки выполнения предыдущих предписаний работника Регистра судоходства;
3) проверки документов (актов, сертификатов) на выполненные работы;
4) проверки в действии всех механизмов и электрооборудования грузоподъемных устройств;
5) проверок, предусмотренных пунктом 423 настоящих Правил.
Параграф 5. Определение технического состояния
482. Определение технического состояния грузоподъемного устройства проводится по результатам испытания и освидетельствования с использованием сведений об обнаруженных в эксплуатации износах, повреждениях и неисправностях, а также произведенных ремонтах и заменах по судовой документации (формулярам, судовым актам, ремонтным журналам).
483. Нормы износов и дефектов конструкций, узлов и деталей устанавливаются в соответствии с инструкциями и формулярами организаций-изготовителей, а при их отсутствии - в соответствии с указаниями настоящего раздела, а также применимыми указаниями соответствующих разделов ПКПМС при определении технического состояния объектов грузоподъемного устройства (механизмов, передач, электроприводов, пневмо - и гидросистем).
484. Техническое состояние грузоподъемного устройства признается годным, если при освидетельствовании не выявлено превышение норм износов и дефектов и установлено, что грузоподъемное устройство находится в работоспособном состоянии.
485. Техническое состояние грузоподъемного устройства признается негодным, если:
1) обнаружены износы, повреждения или неисправности конструкции, узлов и деталей грузоподъемного устройства, превышающие допускаемые, установленные пунктом 470 настоящих Правил;
2) обнаружены трещины в ответственных металлоконструкциях (стреловой системе, колоннах и каркасах поворотной части, опорно-поворотном устройстве, корпусных конструкциях судна или плавучего сооружения в месте установки крана), осях и валах;
3) остаточная толщина стенок металлоконструкций кранов, металлических стрел и металлоконструкций судовых лифтов составляет не более 80 % первоначальной их толщины. Для уточнения влияния износа на прочность и долговечность применяются расчетные методы;
4) неисправны тормозные устройства механизмов подъема, изменения вылета, поворота и передвижения крана;
5) обнаружены трещины и обломы, подходящие к отверстиям под заклепки, обнаружен износ тормозных накладок, при котором начинается выход крепящих заклепок на поверхность трения;
6) неисправны или отсутствуют приборы безопасности и конечные выключатели;
7) отсутствуют или неисправны блокировочные устройства кранов, стрел и подъемников;

8) механизмдердің жылжымалы бөлігінің қоршауы және электр жабдықтың жалаң тоқ жіберуші бөлігі істен шыққан немесе жоқ болса;
9) осьтердің, бұрандамалық, штифтті және басқа жалғанулардың стопорлық қабілеттілігі жоқ болса;
10) жүк көтеруге арналған конструкциясының гактағы, қапсырмадағы, ұршықбастағы, шкифтердегі және блок осьтеріндегі, пырылдағыш дөңгелектердегі, ілгектегі және басқа жауапты тораптар мен бөліктеріндегі сызаттар, сынаулар және деформациялар табылса;
11) арқанның бірде бір жібі жыртылса, кресті орамы арқанының 8 диаметріне тең ұзына бойы сымдардың 10% үзілуі байқалса, бір жақты орамы арқанының 10 диаметріне тең ұзына бойы сымның 5% және одан жоғары үзілуі, сымдардың тозуы мен коррозия салдарынан алғашқымен салыстырғанда олардың диаметрі 40% жоғары кішірейсе;
12) жинақталмаған салмақ қайтарғыш немесе оның балласты;
13) дыбысты сигнал берудің істен шығуы;
14) сертификатсыз немесе стандарт бойынша сыналмаған арқандар;
15) біріктірген арқандар тұрғыш және жүгіргіш такелаж ретінде қолданылады;
16) күңгірттік бетті, өңез иісімен, гарлер мен балшықты, дақпен қапталған және майысу кезінде жеңіл тарсыл дыбыс шығаратын өсу арқандары қолданылады;
17) сынған, қазықшалар және майысқан жерлері бар болатты арқандар қолданылады;
18) істен шыққан вертлюгтер мен вертлюгті гактер;
19) егер олардың қалыңдықтары алғашқы қалыңдықтарымен (колибрмен) салыстырғанда тозу салдарынан 10% артық кішірейсе шынжырлы шкентельдер, топенанттар және басқа бөліктер, сондай-ақ үзбесі ақауланған шынжырлар қолданылады;
20) жүк көтеруге арналған құрылғының авариясына себеп болуы мүмкін басқа да істен шығулар болса;
21) осы Қағидалардың 425-тармағына сәйкес Кеме қатынасының тіркелімімен танылған ұйымның жүк көтеруге арналған құрылғыны одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы қорытынды болмаса;
22) бағыттағыш жұмыс беті мен ішпектер арасындағы есепті бір жақты саңылау 4 мм аса, ал алдыңғы есепті саңылау (штихмасса бойынша) 8 мм астам кабина төсемі ішпегінің тозуы байқалса.
486. Жүк жебесінің ұйғарылған сынық белгісі табылған кезде алдыңғы жағы, сүйреме, демеу тораптар және метал конструкцияның басқа да жауаптылары, сондай-ақ олар бұзылған жағдайда, жүк көтеруге арналған конструкция пайдаланудан тез арада шығару және Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне кезектен тыс куәландыруға ұсынылады.
487. Пайдалану шектерін орнатумен (жүк көтерімділігін төмендету, ұшуды азайту, орын ауыстыруды, конструкцияның жұмыс істеу режимін тоқтатуға тыйым салу) жүк көтеруге арналған құрылғыны уақытша пайдалану мәселесі, әрбір нақты жағдайда негіздемелері жеткілікті болғанда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.

8) отсутствуют или неисправны ограждения движущихся частей механизмов и оголенных токоведущих частей электрооборудования;
9) отсутствуют стопорные приспособления осей, болтовых, штифтовых и других соединений;
10) выявлены трещины, изломы и деформации в гаках, скобах, вертлюгах, шкивах и осях блоков, храповых колесах, собачках и других ответственных узлах и деталях грузоподъемного устройства;
11) оборвана хотя бы одна прядь каната; обнаружен обрыв 10 % проволок на длине, равной восьми диаметрам каната крестовой свивки; обрыв 5 % и более проволок на длине, равной десяти диаметрам каната односторонней свивки; износ или коррозия проволок, вследствие чего их диаметр уменьшился не менее чем на 40 % по сравнению с первоначальным;
12) некомплектны противовес или его балласт;
13) неисправна звуковая сигнализация;
14) канаты без сертификатов или не испытаны по стандарту;
15) используются сплесневанные канаты в качестве стоячего и бегучего такелажа;
16) используются растительные канаты с матовой поверхностью, запахом плесени, гари или гнили, покрытые пятнами и издающие легкий треск при сгибании;
17) используются стальные канаты, имеющие заломы, колышки или смятые участки;
18) неисправны вертлюги или вертлюжные гаки;
19) используются шкентели, топенанты и другие детали из цепей, если их толщина уменьшилась вследствие износа не менее чем на 10 % по сравнению с первоначальной толщиной (калибром), а также цепи с деформированными звеньями;
20) имеются любые другие неисправности, которые становятся причиной аварии грузоподъемного устройства;
21) отсутствует заключение признанной Регистром судоходства организации о возможности дальнейшей эксплуатации грузоподъемного устройства в соответствии с пунктом 425 настоящих Правил;
22) обнаружен износ вкладышей башмаков кабины и противовеса лифта, при котором суммарный боковой зазор между рабочей поверхностью аправляющей и вкладышем превышает 4 миллиметра, а суммарный торцевой зазор (по штихмасу) превышает 8 миллиметров.
486. При обнаружении признаков наметившегося перелома грузовых стрел, хобота, тяг, опорных узлов и других ответственных металлоконструкций, также в случаях их разрушения, грузоподъемное устройство немедленно выводится из эксплуатации и предъявляется к внеочередному освидетельствованию работнику Регистра судоходства.
487. Вопрос о временной эксплуатации грузоподъемного устройства с установлением эксплуатационных ограничений (снижение грузоподъемности, уменьшение вылета, запрещение перемещения, изменение режима работы устройства) является в каждом конкретном случае предметом специального рассмотрения Регистра судоходства при наличии достаточных обоснований.

11-тарау. Электр жабдығын куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
488. Шаруашылық, тұрмыстық және технологиялық бағыттағы электр жабдықтарында қолданылатындарды тексереді:
1) электр энергиясы көзінен жабдыққа дейінгі кабельді трассалар;
2) қорғаушы құрылғылар;
3) оқшаулаудың қарсыласуы;
4) жерге қосуды қорғау;
5) электр статистикалық және гальвандық ұшқын қауіпсіздікті қамтамасыз ету құралы.
Айтылған электр жабдықтары, егер оның жұмысы кезінде техникалық жай-күйі өртке әкелуі мүмкін, жарылысқа немесе регламенттелетін жабдықтардың жақсы жұмыс істеуіне қайшы келетін болса Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері пайдалануға шек қояды.
Оқшаулау кедергісі жыл сайынғы, сыныптамалық және кезектен тыс куәландыру кезінде тексеріледі.
489. Жөндеуден немесе кемеде жаңа электр жабдығын орнатқаннан кейін тиісті құжаттар рәсімделе отырып, Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына белгіленген сынақтар жүргізіледі.
Бұл ретте ауыстырылған электр жабдығының құжаттарын (сертификаттарын) тексереді.
490. Электр жабдықтарын іс-қимылда сынау, аппараттармен қашықтықтан және автоматты басқару, сигнал беру, қорғау құрылғылары және барлық штаттық құралдармен жүргізіледі.
491. Электр жабдығын іс-қимылда куәландыру және тексеру үшін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне техникалық жай-күйі жөнделген күйінде ұсынылады (алда тұрған немесе жөндеу және авариялық жағдайларда жүргізілуге қатыстыларынан басқа).
Куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеменің электр жабдығының техникалық құжаттамасымен танысады (схемаларымен, сызбалармен, жазбаларымен, формулярлармен, паспорттармен, оқшаулаудың қарсыласуын өлшеу нәтижесімен).
492. Кез келген куәландыру кезінде мыналар тексеріледі:
1) электр жабдықтарының металл корпустарында қорғаныс жерлендірудің болуы;
2) оқшауланбаған тоқ жүргізуші және ашық жылжымалы бөліктеріне жанасуынан қорғайтын қоршаудың болуы және дұрыстығы;
3) электр жабдықтарын тетіктік зақымданудан және оған судың, будың, жылудың және майлайтын майдың түсіп кетпеуінен қорғау;
4) электр жабдықтарын орнату кезінде өртке қарсы шараларды орындау;
5) найзағай бағытын өзгертетін құрылғының дұрыстығы және болуы;
6) техникалық құралдардың болуы және дұрыстығы электрстатикалық және гальвандық ұшқын қауіптігін қамтамасыз ету.
493. Электр жабдықтарын алғашқы куәландыру Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Кезекті куәландыру

Глава 11. Освидетельствование электрического оборудования
Параграф 1. Общие указания
488. Применительно к электрическому оборудованию хозяйственного, бытового и технологического назначения проверяют:
1) кабельные трассы от источника электрической энергии до оборудования;
2) защитные устройства;
3) сопротивление изоляции;
4) защитные заземления;
5) средства обеспечения электростатической и гальванической искробезопасности. Работник Регистра судоходства запрещает эксплуатацию перечисленного электрического оборудования, если его работа при выявленном техническом состоянии, возможно приведет к пожару, взрыву или отрицательно повлияет на нормальную работу регламентируемого требованиям оборудования.
Сопротивление изоляции проверяется при ежегодном, классификационном и внеочередном освидетельствованиях.
489. После ремонта или установки на судно нового электрического оборудования проводят испытания, предписываемые требованиям Регистра судоходства, с оформлением соответствующих документов.
При этом проверяют документы (сертификаты) на замененное электрическое оборудование.
490. Испытания электрического оборудования в действии проводят со всеми штатными приборами, аппаратами, устройствами дистанционного и автоматического управления, сигнализацией, защитой.
491. Для освидетельствования и проверки в действии электрическое оборудование предъявляется работнику Регистра судоходства в исправном техническом состоянии (кроме освидетельствований, связанных с предстоящим или производимым ремонтом и аварийными случаями).
При освидетельствовании работник Регистра судоходства знакомится с технической документацией электрического оборудования судна (схемами, чертежами, описаниями, формулярами, паспортами, результатами измерения сопротивления изоляции).
492. При любом виде освидетельствования проверяются:
1) наличие защитного заземления металлических корпусов электрического оборудования;
2) наличие и исправность ограждений, защищающих от прикосновения к неизолированным токоведущим и открытым движущимся частям;
3) защита электрического оборудования от механических повреждений и попадания на него воды, пара, топлива и смазочного масла;
4) соблюдение противопожарных мер при установке электрического оборудования;
5) наличие и исправность молниеотводного устройства;
6) наличие и исправность технических средств обеспечения электростатической и гальванической искробезопасности.
493. Первоначальное освидетельствование электрического оборудования проводят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Параграф 2. Очередное освидетельствование

494. Кезекті куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме иесімен ұсынылған электр жабдығын қарау және ақаулық актісін осы Қағидалардың 18-қосымшасында анықталған, сондай-ақ оның қосымшаларымен танысады:
1) электрлі машина, үлестіргіш құрылғылар, кабельдер, басқару шынжырлары, сигнал беру және бақылау, аккумуляторлы батарея және оқшаулаудың қарсыласуын өлшеу кестесі;
2) электрлі машина параметрлерін өлшеу кестесі: коллектордың соғысы (байланыс дөңгелектері), коллектор диаметрлері (байланыс дөңгелектері), сырғанау білік тірегіндегі біліктің осьтік қарқыны, ауыспалы тоқ машинасының ротор және статор арасындағы әуе саңылаулары, тұрақты тоқ машинасының қосулары мен зәкірлері (өлшеуді орындау мүмкін болған кезде).
Көрсетілген параметрлерді өлшеу басты генераторлар және еспелі электр қозғалтқыштарының еспелі қондырғылары, кемелік электр станцияның генераторлары, күштілігі 50 кВт және одан жоғары электр қозғалтқыштар үшін міндетті.
495. Электр машиналарын бөлшектенген түрде куәландырады.
Егер техникалық жай-күйін және ақауларды байқауды анықтау үшін машинаны бөліктеу қажет болмаса, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері коллекторды, байланыс дөңгелектерін, щеткалы аппаратты, қарау терезелері арқылы орауды және бандажды қараумен шектейді.
496. Электрлі машинаны қарау кезінде тексереді:
1) тозу және коллектор жағдайын, байланыс дөңгелегі және щеткалы аппаратты;
2) ораудың, траверстің, ішкі коммутацияның байланыс сымдарын жалғастыру, бандаждың тұтастығының алдыңғы бөлігінің техникалық жай-күйін;
3) мойынтіректің техникалық жай-күйін, мойынтіректің қозғалуындағы шар және роликтің қабыршақтануы, жүгіру жолдарындағы шұңқырлар, нормадан асып кеткен радиальды және осьтік саңылаулар байқалса, мұндай мойынтіректі ауыстыруды талап етеді.
497. Үлестрігіш құрылғыларды қарау кезінде тексереді:
1) байланыстың тозу деңгейі және коммутациялық аппараттарды одан әрі пайдалануға жарамдылығы, доғаны сөндіру құрылғыларының жағдайын;
2) электр машинасын ораудың индикатор ақауларының көмегімен, ішкі коммутация сымын оқшаулаудың техникалық жай-күйін;
3) оқшауланған жұқа тақтайшалардың техникалық жай-күйі (зақымдану, сызат, қабаттану, жанудың болмауы);
4) таңбаланған белгінің болуы және сапасы;
5) байланыс жалғауының тоқтатқыш құрылғыларының және аппаратураның нығайтқыш жағдайын.
498. Кабельді трассалардың дара кабельдерін және сымдарын қарау кезінде, оқшаулау және аяқталу жағдайына, кабельді бекіткіштің сенімділігіне, кабельді қораптың жағдайына, арнайы тығыздайтын құрылғыларға, саңылаулардағы кабельдің өтуіне арналған қаптауыштың болуына назар аударады.

494. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства знакомится с представленным судовладельцем актом осмотра и дефектации электрического оборудования, форма которого определена приложением 18 настоящих Правил, а также приложениями к нему:
1) таблицей измерений сопротивления изоляции электрических машин, распределительных устройств, кабелей, цепей управления, сигнализации и контроля, аккумуляторных батарей;
2) таблицей измерений параметров электрических машин: биения коллектора (контактных колец); диаметров коллекторов (контактных колец); осевого разбега вала в подшипниках скольжения; воздушных зазоров между ротором и статором у машин переменного тока, полюсами и якорем у машин постоянного тока (при возможности выполнения измерений).
Измерение указанных параметров обязательно для главных генераторов и гребных электрических двигателей гребной установки, генераторов судовой электростанции, электродвигателей мощностью 50 кВт и более.
495. Электрические машины освидетельствуют в разобранном виде.
Если для определения технического состояния и выявления дефектов нет необходимости в разборке машины, работник Регистра судоходства ограничивается осмотром коллектора, контактных колец, щеточного аппарата, обмоток и бандажей через смотровые окна.
496. При осмотре электрических машин проверяют:
1) износ и состояние коллекторов, контактных колец и щеточного аппарата;
2) техническое состояние лобовых частей обмоток, траверс, контактных соединений проводов внутренней коммутации, целостность бандажей;
3) техническое состояние подшипников, применяя индикатор дефектов подшипников электрических машин.
Если обнаружены шелушение шариков или роликов в подшипниках качения, выбоины в беговых дорожках, радиальный и осевой зазоры выше нормы, требуют замену таких подшипников.
497. При осмотре распределительных устройств проверяют:
1) степень износа контактов и пригодность к дальнейшей работе коммутационных аппаратов, состояние дугогасительных устройств;
2) техническое состояние изоляции проводов внутренней коммутации с помощью индикатора дефектов обмоток электрических машин;
3) техническое состояние изоляционных панелей (отсутствие повреждений, трещин, расслоений, выгораний);
4) наличие и качество маркировочных знаков;
5) состояние стопорящих устройств контактных соединений и крепежа аппаратуры.
498. При осмотре кабельных трасс, одиночных кабелей и проводов обращают внимание на состояние изоляции и оконцеваний, надежность крепления кабелей, состояние кабельных коробок, специальных уплотнительных конструкций, наличие облицовок в отверстиях для прохода кабелей.

499. Аккумуляторлы батареяны қарау кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері мыналарды тексереді:
1) аккумуляторлы үй-жайлардағы (шкафтардағы) желдеткіш құрылғылар;
2) қорғағыш бояу және оның аккумулятор үй-жайында (шкафында) орналасқан түріне сәйкестігі;
3) аккумуляторлар (сызаттың, сырдың кетуінің, шығып кетуінің және т.б. болмауы);
4) зарядтаушы құрылғының элементтері;
5) стеллаждар және нығайтқыш қабілеттер.
500. Айдайтын және бункерлік станциядағы мұнай құятын кемелердің электр жабдығын қарау кезінде тексереді:
1) жарылыстан қорғалған электр жабдығының, кабельді құбырлардың және қорғағыш құрылғылардың техникалық жай-күйін;
2) электр жабдықтың жерге қосылу қорғағышының, жүкке арналған құбырлар және тазарту жүйесінің, сондай-ақ статикалық электрді қайтаруға арналған құрылғылардың техникалық жай-күйі;
3) үй-жайларда және екінші деңгейлі кеңістікте орналасқан электр жабдықтарының орындалуы және техникалық жай-күйі.
501. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері қарау, өлшеу және солармен байланысты ашу, электр жабдығын нақты жағдайларда бөліктеу және бөлшектеуді, конструкцияны, қызмет мерзімін, ресурстың нақты өндірілуін, пайдалану бойынша нұсқаулықты, алдыңғы куәландыру нәтижесін, бұрын жүргізілген жөндеулер және ауыстырулар, сондай-ақ осы Қағиданың 494-тармағында көрсетілген өлшеу нәтижелеріне назар аударып, көлемін өзгерте алады. Мұндай өзгерістер куәландыру актісінде көрсетіледі.
502. Осы Қағидалардың 494-тармағында көрсетілген параметрлерді қарау және өлшеу нәтижесі бойынша және іріктеп бақылау арқылы Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жөндеу жұмысының көлемін келіседі және жөндеу немесе ауыстыру бойынша талаптарды ұсынумен кезекті куәландыру актісін жасайды.
3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
503. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері атқарылған жұмыстың көлемі және сапасын растайтын құжаттарды, жұмысты қабылдау актісін, ауыстырылатын электр жабдықтардың сертификаттарын, жөндеуден кейінгі сынау нәтижесін, осы Қағидалардың 481-тармағында көрсетілген параметрлерді өлшеу нәтижесін, барлық құрал жабдықтың навигация алдында тексеру нәтижесі туралы актісін, барлық қорғаушы құрылғыны сынау туралы құжатты, сондай-ақ қайта құрастыру орындалғандардағы орау және таратқыш құрылғыларды ауыстыруды жөндеу кезіндегі электр машинасын оқшаулаудың электр беріктілігін сынау актісін тексереді.
504. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру кезінде ұсынылған талаптардың орындалғандығына, құрал жабдықтарды жөндеу және ауыстыру бойынша барлық жұмыстардың аяқталғандығына, ал құжаттар осы Қағиданың 490-тармағында көрсетілген тиісті үлгіде ресімделгеніне көз жеткізеді.

499. При осмотре аккумуляторной батареи работник Регистра судоходства проверяет техническое состояние:
1) вентиляционных устройств аккумуляторных помещений (шкафов);
2) защитной окраски и соответствие ее типу расположенных в помещении (шкафу) аккумуляторов;
3) аккумуляторов (отсутствие трещин, выкрашиваний, выпучин);
4) элементов зарядного устройства;
5) стеллажей и крепежных приспособлений.
500. При осмотре электрического оборудования нефтеналивных судов, перекачивающих и бункеровочных станций проверяют:
1) техническое состояние взрывозащищенного электрического оборудования, кабельных трубопроводов и защитных устройств;
2) техническое состояние защитных заземлений электрического оборудования, трубопроводов грузовой и зачистной систем, средств обеспечения электростатической и гальванической искробезопасности; а также устройств для отвода статического электричества;
3) исполнение и техническое состояние электрического оборудования, расположенного в помещениях и пространствах второй категории.
501. Работник Регистра судоходства изменяет объем осмотров, измерений и связанных с ними вскрытий, разборки и демонтажа электрического оборудования в каждом конкретном случае, принимая во внимание конструкцию, срок службы, фактическую выработку ресурса, инструкцию по эксплуатации, результаты предыдущего освидетельствования, проведенные ранее ремонты и замены, а также результаты измерений, указанных в пункте 494 настоящих Правил. Причины таких изменений указываются в акте освидетельствования.
502. По результатам осмотров, измерений параметров, указанных в пункте 494 настоящих Правил, и выборочного контроля работник Регистра судоходства согласовывает объемы ремонтных работ и составляет акт очередного освидетельствования судна с предъявлением требований по ремонту или замене.
Параграф 3. Классификационное освидетельствование
503. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ: акты о приемке работ, сертификаты на замененное электрическое оборудование, результаты испытаний после ремонта, результаты измерений параметров, указанных в пункте 481 настоящих Правил, акт о результатах преднавигационной проверки всего электрического оборудования, документ об испытании всех защитных устройств, а также акты испытания электрической прочности изоляции электрических машин, при ремонте которых были заменены обмотки, и распределительных устройств, у которых был выполнен перемонтаж.
504. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства удостоверяется, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту и замене электрического оборудования закончены, а документы, указанные в пункте 490 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.

505. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері электр жабдығына оны әрекетте ашу және сынау қажет болған жағдайда рұқсат етуді қамтамасыз етумен қарау жүргізеді.
Электр жабдықтың арқандап байлау және жүрісте сынаудың ұзақтығы кемелік техникалық құралды электр жетекпен сынау ұзақтылығымен анықталады.
506. Сынау кезінде электр жабдықтың жағдайын бақылау штатты бақылау-өлшеуіш құралдармен жүргізіледі.
507. Электр жабдығын іс-қимылда қарау және тексеру кезінде осы Қағидалардың 509, 521-тармақтары бойынша нұсқауларды басшылыққа алады.
508. Электр жабдықты сыныптамалық куәландыру нәтижесі сыныптамалық актісінде көрсетіледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
509. Жыл сайынғы куәландыру кезінде іс-қимылдағы электр жабдықтың ішін қарау және сынау жүргізіледі.
Куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері мегаомметр немесе басқа сондай құралдың көмегімен электр жабдықтың оқшаулауының қарсыласуын өлшеу нәтижесін және барлық электр жабдығын навигация алдында тексеру туралы нәтиже актісін тексереді.
510. Жыл сайынғы куәландыру кезінде электр жабдықты сынаудың ұзақтығы кемелік техникалық құралдарды электр жетекпен сынау ұзақтығымен анықталады.
511. Тікелей сынаудан кейін өлшенген электр машина бөлігі температурасының жоғарылау шегі, техникалық шарттарда және электр машиналарын пайдалану бойынша нұсқаулықтарда көрсетілген қоршаған орта температурасының мәнінен жоғары болмау керек.
512. Электр машиналарын қарау кезінде тексереді:
1) орналасудың дұрыстығы, тіреудің сенімділігі және траверстің және щетка ұстағыштың дұрыстығы, қылаудың, жапырылу және щетка ұстағыштың ішкі жапсырмасының басқа да ақауларының болмауы, щетканың коллекторге (байланыс дөңгелегіне) сығылуын қамтамасыз ететін серіппенің техникалық жай-күйі;
2) коллектордың, байланыс дөңгелегінің жағдайы (тоздыру, тотығу, күйік, шаң) 0,6-1,5 мм шамасында болатын оқшаудағы коллекторлы пластина арасындағы жолдың тереңдігі;
3) полюсті орауыштарда, статор және ротор (зәкір) орауындағы қабаттардағы оқшаулы жабынның техникалық жай-күйі;
4) іргетасқа тіреудің сенімділігі.
513. Іс-қимылдағы электрлік қозғалтқыштарды сынау кезінде, олармен техникалық құрал режимінде келтірілетін оның барлық жұмыстарының сипаттамалары тексеріледі.
Бұл ретте:

505. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства проводит осмотр электрического оборудования с обеспечением в случае необходимости доступа, вскрытия, и испытание его в действии.
Продолжительность швартовных и ходовых испытаний электрического оборудования определяется продолжительностью испытаний судовых технических средств с электрическим приводом.
506. Контроль состояния электрического оборудования во время испытаний осуществляется по штатным контрольно-измерительным приборам.
507. При осмотре и проверке электрического оборудования в действии руководствуются нормами пунктов 509, 521 настоящих Правил.
508. Результаты классификационного освидетельствования электрического оборудования отражаются в акте классификационного освидетельствования.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
509. При ежегодном освидетельствовании проводится внешний осмотр электрического оборудования и испытание его в действии.
Перед освидетельствованием работник Регистра судоходства с помощью мегаомметра или другого аналогичного прибора проверяет результаты измерения сопротивления изоляции электрического оборудования и акт о результатах преднавигационной проверки всего электрического оборудования.
510. Продолжительность испытаний электрического оборудования при ежегодном освидетельствовании определяется продолжительностью испытаний судовых технических средств с электрическим приводом.
511. Предельное превышение температуры частей электрических машин, измеренной непосредственно после испытания, над температурой окружающей среды не превышало значений, указанных в технических условиях или инструкции по эксплуатации электрических машин.
512. При осмотре электрических машин проверяют:
1) правильность положения, надежность крепления и исправность траверсы и щеткодержателей, отсутствие заусенцев, забоин и других дефектов внутренних обойм щеткодержателей, техническое состояние пружин, обеспечивающих прижатие щеток к коллектору (контактным кольцам), наличие нормальных зазоров между щетками и обоймами;
2) состояние коллектора, контактных колец (отсутствие следов неравномерного изнашивания, окисления, нагара, пыли), глубину дорожек в изоляции между коллекторными пластинами, необходимо чтобы глубина была в пределах 0,6 - 1,5 миллиметра;
3) техническое состояние покрывающего изоляционного слоя полюсных катушек, обмоток статора и ротора (якоря);
4) надежность крепления к фундаменту.
513. При испытании электрических двигателей в действии проверяется их работа на всех характерных для приводимого ими технического средства режимах.
При этом проводят:

1) жіберу, реттегіш және басқару аппараты жұмысының дұрыстығын бақылау;
2) қозғалтқыштардың жүктемесін бақылау (артық жүктеме рұқсат етілмейді);
3) щетканың ұшқындалу деңгейін тексеру, номинальды жұмыс режимі кезінде ұшқындалу деңгейі 1,5 балдан жоғары болмау керек;
4) ақырғы сөндіргіштер, тежегіштер, тұйықталу, бақылау және сигнал беру құрылғыларының іске қосылуын тексеру;
5) электр жетекті қашықтықтан және авариялық өшірілуін тексеру;
6) электр машинасының мойынтірегінің ақауларын индикатормен тексерудегі мойынтірек жұмысын тексеру;
7) қорғау құралдарының техникалық жай-күйі және ретке келтірілуін, сондай-ақ қорғау құрылғысының барлық сынақ құжаттарының кемеде болуын осы Қағидалардың 503-тармағына сәйкес тексеру жүргізеді.
514. Генератордың параллельді жұмысы кезінде тексереді:
1) әрбір генераторда шамалас күштері 10% дейінгі кемдікпен орнатылуы тиіс (шиналардағы сомалық жүктеме 20%-дан 100%-ға дейін өзгерген кезде және қолмен реттелмеген генератордың жүктемесі және алғашқы қозғалтқыштардың айналу жиілігі), генераторлар арасындағы активті жүктемелердің таралуын;
2) жүктеме орнатылғандағы қатар жұмыстың құрылғысы, сондай-ақ жүктемені кемелік жағдайда ең жоғары мүмкіндік кезіндегі тастау және өшіру;
3) бір генератордан келесі генераторға жүктемені ауыстыру және кері тоқ релесінің және кері күш релесінің жұмыс істеуі.
515. Үлестіргіш құрылғыларды іс-қимылда қарау және сынау кезінде қажет:
1) коммутациондық аппараттың дұрыстығына көз жеткізу және оларды әрекетте байқау;
2) панельдің бет жағындағы коммутациондық аппараттың, реттегіштің, өлшеу құралдарының, сигнал беру шамдарының және т.б. жұмыс жағдайы және міндеті туралы анық өшірілмейтін жазудың болуын, сондай-ақ сақтандырғыштағы олардың міндеті, балқытып қосылған номиналды токтың мәніндегі жазулар;
3) электрлі өлшеуіш құралдардың стандартпен көзделген тәртіппен мезгілді тексерілетініне көз жеткізу;
4) басты және қосымша байланыстардың және доғаны өшіретін құрылғының дұрыстығына көз жеткізу;
5) күштеу арқылы күш трансформаторларының жұмысын тексеру;
6) реттегіштің қаптама және реостаттың температурасы қоршаған орта температурасынан 60оС артық аспайтынына көз жеткізу қажет;
7) ең аз және нөлдік қорғауды әрекетте іріктеп байқау.
516. Кабельді трасты қарау кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жеке кабельдерді және сымдарды тексереді:
1) қабығының техникалық жай-күйін (зақымдану рұқсат етілмейді), бекіту сенімділігі және дұрыстығы;

1) контроль правильности работы пусковой, регулирующей и управляющей аппаратуры;
2) контроль нагрузки двигателей (перегрузка не допускается);
3) проверку степени искрения у щеток. Степень искрения при номинальном режиме работы не превышала 1,5 балла;
4) проверку срабатывания конечных выключателей, тормозов, блокировок, устройств контроля и сигнализации;
5) проверку дистанционного и аварийного отключения электрических приводов;
6) проверку работы подшипников, проверяемые индикатором дефектов подшипников электрических машин;
7) проверку технического состояния и настройки приборов защиты, а также наличия на судне документа об испытании всех защитных устройств согласно пункту 503 настоящих Правил.
514. При параллельной работе генераторов проверяют:
1) распределение активной нагрузки между генераторами, измеренная измерителем электрической мощности и клещами токоизмерительными, которая устанавливается пропорционально мощности каждого генератора с погрешностью до 10 % (при изменении суммарной нагрузки на шинах от 20 до 100 % и без регулировки вручную напряжения генераторов и частоты вращения первичных двигателей);
2) устойчивость параллельной работы при установившейся нагрузке, а также при сбросах и включениях нагрузки, максимально возможной в судовых условиях;
3) перевод нагрузки с одного генератора на другой и срабатывание реле обратного тока или реле обратной мощности.
515. При осмотре и испытании в действии распределительных устройств:
1) убедиться в исправности коммутационных аппаратов и опробуют их в действии;
2) проверить наличие на лицевой стороне панелей четких нестирающихся надписей о назначении и рабочих положениях коммутационных аппаратов, регуляторов, измерительных приборов, сигнальных ламп, а также надписей у предохранителей об их назначении, значении номинального тока плавкой вставки;
3) убедиться в том, что электрические измерительные приборы подвергаются периодической поверке в порядке, предусмотренном стандартами;
4) убедиться в исправности главных и вспомогательных контактов и дугогасительных устройств;
5) проверить в работе под нагрузкой силовые трансформаторы;
6) убедиться в том, что температура кожухов регуляторов и реостатов не превышает температуры окружающей среды более чем на 600С;
7) выборочно опробовать в действии минимальную и нулевую защиту.
516. При осмотре кабельных трасс, одиночных кабелей и проводов работник Регистра судоходства проверяет:
1) техническое состояние оболочек (повреждения не допускаются), надежность крепления и правильность оконцеваний;

2) отынның, майдың, жоғары температураның және механикалық зақымданудың әсер етуінен кабельді және сымдарды қорғау;
3) өткізбейтін сұрыптау және палуба арқылы кабельдерді өткізу орнындағы арнайы нығыздалған конструкциялардың (іріктеп) техникалық жай-күйі;
4) номинальды жүктеме кезіндегі қызу (іріктеп), кабель және сымның температурасы стандартпен немесе техникалық шарттармен көзделген мәндерден асып кетпеуі қажет;
5) негізгі (іріктеп) және авариялық жарықтандыру желісі.
517. Аккумуляторлық батареяны қарау кезінде:
1) аккумулятордың дұрыстығына және олардың бекітілу сенімділігіне көз жеткізу;
2) разрядқа қосу кезінде аккумуляторлық батареяны байқау, зарядты тоқтың барлық деңгейінде зарядты құрылғыны байқау;
3) аккумуляторлық үй-жайдың (шкафтардың) Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкестігін тексеру.
518. Мұнай құюшы кемелердің, айдау және бункерлік станциялардың электр жабдығын қарау кезінде, осы Қағидалардың 509, 517-тармақтары бойынша көрсетілгендерден тыс, мыналарға тексеру жүргізеді:
1) үй-жайларда және екінші санатты кеңістікте орнатылған электр жабдығының Кеме қатынасы тіркелімінің қағидаларына сәйкестігін;
2) жүк көтеруге арналған және тазарту жүйесінің құбырларының жекелеген аумақтары арасындағы қосқыштың техникалық жай-күйін, олардың кеме корпусына орнату сенімділігін тексеру.
519. Кемелік электр станцияның автоматтандыру жүйесін әрекетте қарау және сынау кезінде мыналарды көздеу керек:
1) дизель-генератордың басты таратқыш қалқанының шиналарға автоматты жіберілу және қосылуын;
2) рульдік рубкадан дизель-генератордың қашықтықтан жіберілуі және тоқтатылуы;
3) басты қозғалтқыштың айналу жиілігі төмендеген кезде, білек генераторынан-дизель-генераторға жүктемені автоматты ауыстыру (кернеуді номиналды немесе 45 Гц - тен аз жиілікте 85% - ға дейін төмендету) және дизель-генераторды қосқан кезде білек генератордың ажырауы;
4) авариялық дизель-генератордың немесе авариялық аккумулятор батареясының автоматты қосылуы және өшірілуі.
520. Тетік (іріктеліп бір немесе екі тетік тексеріледі) орнатылған ауданда температураны жасанды жолмен жоғарылатып, автоматты өрттік сигнал берудің жұмысын тексеру қажет.
521. Электрлі ескіш қондырғыны сынау кезінде мыналарды тексереді:
1) әртүрлі режимде кеме қозғалысының реверстермен негізгі схема бойынша алдыңғы және артқы жүрісінің қызмет істеуінің дұрыстығын;
2) схемамен көзделген барлық режимде қызмет істеуінің дұрыстығын;
3) желдеткіштің, басты дизель-генератордың жіберу құралын, резервті қоздырғыштардың жұмыс істеуінің дұрыстығын;
4) басқару қондырғысын негізгі басқару постарынан резервті және тұрақты жұмысқа соңғы жағдайда ауыстыру мүмкіндігі;

2) защиту кабелей и проводов от воздействия топлива, масла, высоких температур и механических повреждений;
3) техническое состояние специальных уплотнительных конструкций (выборочно) в местах прохода кабелей через непроницаемые переборки и палубы;
4) нагрев (выборочно) при номинальной нагрузке; необходимо чтобы температура кабелей и проводов не превышала значений, установленных стандартами или техническими условиями;
5) сеть основного (выборочно) и аварийного освещения.
517. При осмотре аккумуляторных батарей:
1) убеждается в исправности аккумуляторов и надежности их крепления;
2) опробовать аккумуляторную батарею при включении на разряд; опробуют зарядное устройство на всех ступенях зарядного тока;
3) проверить соответствие аккумуляторного помещения (шкафа) требованиям Регистра судоходства.
518. При осмотре электрического оборудования нефтеналивных судов, перекачивающих и бункеровочных станций, помимо указанного в пунктах 509, 517 настоящих Правил, проводят проверку:
1) соответствия электрического оборудования, установленного в помещениях и пространствах второй категории, требованиям Регистра судоходства;
2) технического состояния перемычек между отдельными участками трубопроводов грузовых и зачистных систем, надежности заземления их на корпус судна.
519. При осмотре и испытании в действии системы автоматизации судовой электростанции предусматривают проверку:
1) автоматического запуска и включения на шины главного распределительного щита дизель - генераторов;
2) дистанционного пуска и остановки дизель - генераторов из рулевой рубки;
3) автоматического переключения нагрузки с валогенератора на дизель - генератор при снижении частоты вращения главных двигателей (снижении напряжения до 85 % номинального или частоты менее 45 Гц) и отключения валогенератора при включении дизель - генератора;
4) автоматического включения и отключения аварийного дизель - генератора или аварийной аккумуляторной батареи.
520. Проверяют работу автоматической пожарной сигнализации путем искусственного повышения температуры в районе установки датчика (проверяются выборочно один или два датчика).
521. При испытании электрической гребной установки проверяют:
1) правильность функционирования на переднем и заднем ходу по основной схеме с реверсами при разных режимах движения судна;
2) правильность функционирования на всех предусмотренных схемой режимах;
3) правильность функционирования вентиляторов, средств пуска главных дизель - генераторов, резервных возбудителей;
4) возможность перевода управления установкой с основных постов управления на резервные и стабильность работы в последнем случае;

5) реверстеу кезінде еспелі электр қозғалтқыштардың артық күшті көтеру қабілеттілігі;
6) схемада көзделген тұйықталу және сигнал беру;
7) басты генераторлардың, еспелі электр қозғалтқыштары және басты тоқтың кабельдік желісі.
522. Электр жабдығын жыл сайынғы куәландыру нәтижесі жыл сайынғы куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
523. Техникалық жай-күйін анықтауға қатысты жалпы нұсқаулар осы Қағидалардың 2-тарауында көрсетілген.
524. Электр жабдықтың техникалық жай-күйін анықтау алдыңғы куәландыру актісін қолданумен куәландыру нәтижесі және байқалған тозулар, ақаулар, істен шығу мәліметтері және кеме иесімен ұсынылған құжат бойынша жүргізілген жөндеу және ауыстырулар (ақаулық актісімен, сынау актісімен, өлшеу нәтижесімен, формулярмен, журналдармен) бойынша анықталады.
525. Электр жабдықтың тозу, ақаулық нормасы ұйымдастырушы-дайындаушының техникалық шарттарымен, нұсқаулықтарымен және Кеме қатынасы тіркелімімен танылған нормативтік құжаттармен, сондай-ақ осы параграфтың нұсқауларына сәйкес белгіленеді.
526. Электр жабдықтың техникалық жай-күйі, егер оның жағдайы жұмысқа қабілетті, оқшаулаудың қарсыласуы нормада, ал тозу, ақаулық параметрлері қажетті мәннен асып кетпейтін болса жарамды деп табылады.
527. Электр жабдықтың техникалық жай-күйі жарамсыз деп табылады, егер:
1) мегаомметр немесе басқа ұқсас құралдың көмегімен оқшаулаудың қарсыласуын өлшеу осы Қағидалардың 10-қосымшасында белгіленген рұқсат етілген мәннен төмен болса;
2) еспелі электр қондырғының басты электрлік машинасының коллектор және байланыс дөңгелектерінің, кемелік электр станциясының генераторының және электр доңғалақтарының 50 кВт және одан жоғары күшпен соғуы ұйымдастырушы-дайындаушымен белгіленген техникалық шарттар, немесе технологиялық нұсқаулықтар мәнінен асып кетсе, ал мынадай мәліметтер болмаған жағдайда:
коллектор және байланыс доңғалақтарының диаметрі - 125 мм - 0,08 мм дейін;
коллектор және байланыс доңғалақтарының диаметрі - 125 мм - 0,1 мм дейінгі кезде;
3) еспелі электр қондырғының басты электрлік машиналары, кемелік электр станциялардың генераторлары және жауапты құрылғылардың электрлік қозғалтқыштарында, техникалық шарттармен немесе ұйыдастырушы–дайындаушымен рұқсат етілген параметрлер мәнінен асатын тозу және ақаулар болса;
4) еспелі электр қондырғының басты электрлі машинасының немесе кемелік электр станциясында орнатылған коммутация сыныбының режимінде 1,5 жоғары болуымен коммутацияның нашарлауы;

5) способность гребных электрических двигателей выдерживать перегрузки при реверсах;
6) блокировку и сигнализацию, предусмотренные в схеме;
7) нагрев главных генераторов, гребных электрических двигателей и кабельной сети главного тока.
522. Результаты ежегодного освидетельствования электрического оборудования отражаются в акте ежегодного освидетельствования судна.
Параграф 5. Определение технического состояния
523. Общие указания по определению технического состояния изложены в главе 2 настоящих Правил.
524. Определение технического состояния электрического оборудования проводится по результатам освидетельствования с использованием актов предыдущего освидетельствования и сведений об обнаруженных износах, дефектах, неисправностях и проведенных ремонтах и заменах по документации, представляемой судовладельцем (актам дефектации, актам испытаний, результатам измерений, формулярам, журналам).
525. Нормы износов, дефектов электрического оборудования устанавливаются в соответствии с техническими условиями, инструкциями и формулярами организаций - изготовителей, нормативными документами, признанными Регистром судоходства, а также указаниями настоящего параграфа.
526. Техническое состояние электрического оборудования признается годным, если оно находится в работоспособном состоянии, сопротивление изоляции в норме, а параметры износов, дефектов не превышают допускаемых значений.
527. Техническое состояние электрического оборудования признается негодным, если:
1) сопротивление изоляции, измеренная мегаомметром или другим аналогичным прибором ниже допускаемых значений, установленных в приложении 10 настоящих Правил;
2) биение коллекторов и контактных колец главных электрических машин гребной электрической установки, генераторов судовой электростанции и электрических двигателей мощностью 50 кВт и более превышает значения, установленные организацией - изготовителем, техническими условиями или технологической инструкцией, а при отсутствии таких данных:
при диаметре коллекторов и контактных колец до 125 мм - 0,08 мм;
при диаметре коллекторов и контактных колец более 125 мм - 0,1 мм;
3) главные электрические машины гребной электрической установки, генераторы судовой электростанции и электрические двигатели ответственных устройств имеют износы и дефекты, значения параметров которых превышают допускаемые техническими условиями или организацией - изготовителем;
4) ухудшилась коммутация главных электрических машин гребной электрической установки или генераторов судовой электростанции с возникновением в установившемся режиме класса коммутации более 1,5;

5) резерв болмаған кезде, еспелі электр қондырғының басты машиналарына немесе кемелік электр станцияның генераторларына (қоздырғыштар, вентиляторлар және с.с.) қызмет ететін жөнделмеген қосымша электр жабдықтар;
6) жөнделмеген кернеудің реттегіштері, коммутация аппараттары, қорғаулар, еспелі электрлік қондырғының басты электр машиналарының бақылау және сигнал берулер;
7) жауапты құрылғылардың жөнделмеген электр жетектері;
8) нәтижесінде жауапты тұтынушыларға және өрт қауіпсіздігіне электр энергиясын таратуды қамтамасыз етпейтін, жөнделмеген электр станцияның басты таратқыш қалқаны;
9) кабельді оқшаулаудың зақымдануын ылғалдылықты өлшеумен және ескіру дәрежесін табу (сырының кетуі, шіруі, кебуі);
10) авариялық көздердің және электр энергиясын тұтынушылардың жөнделмеуі;
11) жарылыстан қорғайтын электр құрал-жабдықтың жарылыс қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келмеуі немесе зақымдануы;
12) кеменің қауіпсіз пайдалануына кедергі келтіретін, электр құрал-жабдықтың басқа табылған жарамсыздықтары.
528. Жауапсыз мақсаттағы электр жабдық жарамсыз кезде, сондай-ақ бұл жабдықтың жұмысы кезінде, бұл жабдықтың параметрлері жарамсыздық салдарынан ұйымдастырушы-дайындаушымен рұқсат етілмеген мәндермен сипатталса, мұндай жабдықты пайдалануға тыйым салынады, бірақ кеме пайдалануға жарамды болып танылуы мүмкін.
529. Кемелік электр станция генераторларының біреуінің жарамсыз кезінде, егер өзге генераторлардың қуаты жүру және авариялық режимді, ал жүзбелі крандарда – жүктеме механизмдерінің жұмысын қамтамасыз етуге жеткілікті болса электр жабдықтары одан әрі пайдалануға жарамды деп танылады.
12-тарау. Радио байланыс құралдарын және навигациялық жабдықтарды куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
530. Осы тарауда радио байланыс құралдарын және навигациялық жабдықты куәландыру (бұдан әрі – жабдық) бойынша нұсқаулар айтылады.
531. Кемеде жаңа жабдықты орнату немесе осындай жабдықтың басқа түріне ауыстыру, құрал жабдықтың және оның қондырғысына техникалық құжаттаманы Кеме қатынасы тіркелімімен келіскен жағдайда жүргізіледі.
532. Куәландырудың барлық түрінде құрал-жабдық қарауға қажетті жағдайларда ашуды немесе қайта монтаждауды рұқсат етуді қамтамасыз етумен дайындалады.
Жабдықты іс-қимыл кезінде тексеру үшін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне жұмыс жағдайында ұсынылады.
Жабдықты әрбір куәландыру радиостанция бастығы немесе жабдыққа жауапты маманның қатысуымен жүргізіледі.
Куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері техникалық құжаттамалармен: сызбалар, схемалар, жазбалар, формулярлар және паспорттар, радиотелеграмма (радиотелефон) журналымен танысады.

5) неисправно вспомогательное электрическое оборудование, обслуживающее главные машины гребной электрической установки и генераторы судовой электростанции (возбудители, вентиляторы) при отсутствии резерва;
6) неисправны регуляторы напряжения, аппараты коммутации, защиты, контроля и сигнализации главных электрических машин гребной электрической установки и генераторов электростанции;
7) неисправны электрические приводы ответственных устройств;
8) неисправен главный распределительный щит электростанции, в результате чего не обеспечивается распределение электрической энергии по ответственным потребителям и пожарная безопасность;
9) повреждена изоляция кабелей (выкрашивание, разъедание, вспучивание) выявленные измерителем увлажненности и степени старения;
10) неисправны аварийные источники и потребители электрической энергии;
11) взрывозащищенное электрическое оборудование не соответствует требованиям взрывобезопасности или повреждено;
12) обнаружены прочие неисправности электрического оборудования, препятствующие безопасной эксплуатации судна.
528. При неисправности электрического оборудования неответственного назначения, а также в случаях работы этого оборудования, когда параметры этого оборудования вследствие неисправности характеризуются значениями, не допускаемыми организациями-изготовителями, эксплуатация этого оборудования запрещается, при этом судно признается годным к эксплуатации.
529. Электрическое оборудование признается годным к дальнейшей эксплуатации с ограничениями при неисправности одного из генераторов судовой электростанции, если мощность остальных генераторов достаточна для обеспечения ходового и аварийного режимов, а на плавучих кранах - для работы грузовых механизмов.
Глава 12. Освидетельствование средств радиосвязи и навигационного оборудования
Параграф 1. Общие указания
530. В настоящей главе содержатся указания по освидетельствованию средств радиосвязи и навигационного оборудования (далее – оборудование).
531. Установка на судне нового оборудования или замена существующего оборудованием другого типа производится при условии согласования Регистром судоходства технической документации на оборудование и его установку.
532. При всех видах освидетельствования оборудование подготавливается к осмотру с обеспечением в необходимых случаях доступа, вскрытия или демонтажа.
Для проверки в действии оборудование предъявляется работнику Регистра судоходства в рабочем состоянии.
Каждое освидетельствование оборудования проводится в присутствии начальника радиостанции или другого специалиста, ответственного за оборудование.
При освидетельствовании работник Регистра судоходства ознакамливается с технической документацией: чертежами, схемами, описаниями, формулярами и паспортами, радиотелеграфным (радиотелефонным) журналом.

533. Куәландыруға, сондай-ақ жабдықтың міндетті құрамын талап ететін Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына қосымша жүзу қауіпсіздігін нығайту мақсатында кемеде кеме иесінің шығаруымен орнатылған жабдықтарда жатады.
534. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жабдықтың кеме жүзу алдында тексерілгені туралы құжаттың, монтаждау, жөндеу, ретке келтіру және сынау жүргізілгеннен кейінгі жөнделгенін және құрал-жабдықтың жинақтылығын растайтын құжаттарды және Кеме қатынасы тіркелімінің мойындау туралы куәлігі бар, ұйымның өкілімен қол қойылғанын тексереді.
535. "Т" сыныптың кемелері, ПВ/КВ-сыз, егер кеме иесімен құзырлы ұйымның көрсетілген кемені пайдалану ауданы Кеме қатынасы тіркелімімен берілген сыныптамалық куәлікте, тәулік бойы дыбыстық вахтаны таситын, жағалаулық радиотелефонды станциялардың - УКВ дециметрлік толқын әрекетінің үзіліссіз зонасы болып табылатын қорытындысы ұсынылған жағдайда ғана жарамды деп табылады.
536. Жабдықтарды алғашқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Сыныптамалық куәландыру
537. Жабдықты сыныптамалық куәландыру кемені сыныптамалық куәландыру мерзімінде жүргізіледі.
538. Жабдықты сыныптамалық куәландыру осы Қағидалардың 540-тармағының сәйкес жүргізіледі.
Сонымен бірге кеме иесі қосымша мынадай өлшеудің нәтижелерін ұсынады:
1) жабдықтың қорек тізбегіндегі оқшаулаудың қарсыласуы;
2) жабдықтың жерге қосылуының қарсыласуы.
539. Жабдықты сыныптамалық куәландырудың нәтижесі кемені сыныптамалық куәландыру актісінде көрсетіледі.
3-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
540. Жабдықты жыл сайынғы куәландыру кемені жыл сайынғы куәландыру мерзімінде жүргізіледі және мыналар кіреді:
1) осы Қағидалардың 532-тармағына сәйкес техникалық құжаттаманың және 535-тармағына сәйкес кеме иесінің құжаттарының болуын тексеру;
2) жабдық орналасқан үй-жайды куәландыру;
3) жабдықтың құрамын тексеру;
4) жабдықтың орналасуын және бекітілуін тексеру;
5) қорек көзін әрекетте тексеру;
6) антенді құрылғыны және жерге орналастыруды тексеру;
7) жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру және оны іс-қимылда тексеру.
Жыл сайынғы куәландыру нәтижесі кемені жыл сайынғы куәландыру актісінде жазылады.
4-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
541. Жабдықтың техникалық жай-күйі алдыңғы куәландыру актісін қолданумен куәландыру және осы Қағидалардың 534-тармағына сәйкес тексеру және пайдаланудағы байқалған ақаулар және істен шығулар туралы мәліметтер, кемелік құжаттама бойынша (радиотелеграфтық және радиотелефонды журнал) жүргізілген, жөндеу және құрал-жабдықты ауыстыру нәтижелері бойынша белгіленеді.

533. Освидетельствованиям подлежит также оборудование, установленное на судне судовладельцем в целях повышения безопасности плавания дополнительно к требованиям Регистра судоходства обязательному составу оборудования.
534. Работник Регистра судоходства проверяет документ о преднавигационной проверке оборудования, подтверждающий исправность и комплектность оборудования после проведенных монтажа, ремонтов, настройки и испытаний, оформленный и подписанный представителем организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства.
535. Суда класса "Т" признаются годными к эксплуатации без ПВ/КВ радиостанции только в том случае, если судовладельцем будет представлено заключение компетентной организации, подтверждающей, что районы эксплуатации судна, указанные в выданном Регистром судоходства, классификационном свидетельстве являются непрерывной зоной действия системы береговых ультракоротковолновых радиотелефонных станций, несущих круглосуточную слуховую вахту.
536. Первоначальное освидетельствование оборудования проводят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Параграф 2. Классификационное освидетельствование
537. Классификационное освидетельствование оборудования проводится в сроки классификационного освидетельствования судна.
538. Классификационное освидетельствование оборудования проводится в соответствии с пунктом 540 настоящих Правил.
При этом судовладельцем дополнительно представляются результаты следующих измерений:
1) сопротивления изоляции в цепях питания оборудования;
2) сопротивления заземления оборудования.
539. Результаты классификационного освидетельствования оборудования отражаются в акте классификационного освидетельствования судна.
Параграф 3. Ежегодное освидетельствование
540. Ежегодное освидетельствование оборудования проводится в сроки ежегодного освидетельствования судна и включает:
1) проверку наличия технической документации, установленной пунктом 532 и документов судовладельца, предусмотренных пунктом 535 настоящих Правил;
2) освидетельствование помещений, в которых размещено оборудование;
3) проверку состава оборудования;
4) проверку размещения и крепления оборудования;
5) проверку в действии источников питания;
6) осмотр антенных устройств и заземлений;
7) проверку технического состояния оборудования и проверку его в действии.
Результаты ежегодного освидетельствования оборудования указываются в акте ежегодного освидетельствования судна.
Параграф 4. Определение технического состояния
541. Техническое состояние оборудования устанавливается по результатам освидетельствования с использованием актов предыдущих освидетельствований и проверок, установленных пунктом 534 настоящих Правил и сведений об обнаруженных в эксплуатации дефектах и неисправностях, проведенных ремонтах и замене оборудования по судовой документации (радиотелеграфному или радиотелефонному журналу).

542. Жабдық жарамсыз деп оның жұмысқа қабілеттілігінің немесе жұмыс режимінің ішінара бұзылуы, шақыру және жұмыс жиілігі күйінің бұзылуы, таратқыш әрекетінің алыстығын талап ететін, антеннаға берілетін күштің сәйкес келмеуі, негізгі өлшеу құралдарының жарамсыздығы, оқшаулаудың аз қарсыласуы айтылады.
543. Егер жабдықты куәландыру кезінде, кеменің жүзуіне анық қауіп тудыратын ақаулар немесе жарамсыздықтар байқалса, құрал-жабдықтың техникалық жай-күйі жарамсыз деп табылады, ал кеме белгіленген ауданда жүзуге жарамды деп табылмайды.
Пайдалану шегін белгілеумен (жүзу ауданы бойынша, алып жүрумен) кеменің пайдалануға жарамды деп тану мүмкіндігі, әрбір жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің арнайы қарауындағы нәрсе болып табылады.
544. Кеме қатынасы тіркелімінің талап етілген міндетті құрамнан тыс кемеде орнатылған жабдықтың жарамсыздығы, осы Қағидалардың 219-тармағына сәйкес белгіленген ауданда кеменің жүзуге жарамсыз деп танудың негізі болып табылмайды.
545. Жабдықты куәландыру кезінде, оны іс-қимылда тексеру жүргізіледі, сонымен бірге магнитті компастар және механикалық лагы сыртқы байқауға ұшырайды.
13-тарау. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарды және құрылғыларды куәландыру
1-параграф. Жалпы нұсқаулар
546. Осы тарауда мұнаймен, қалдық сулармен және қоқыстармен ластануды болдырмау бойынша жабдықтарды және құрылғыларды куәландыру регламенттеледі (бұдан әрі – кемелерден ластануды болдырмауға арналған жабдық).
Куәландыру үшін Кеме қатынасының тіркелімінің қызметкеріне ұсынылатын кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтар тізімі осы Қағидалардың 11-қосымшасында белгіленген.
547. Сүзгіш жабдықты және ағын суларды өңдеуге арналған қондырғыларды жөндеуден соң, Кеме қатынасының тіркелімінің қызметкеріне Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар зертханаларда орындалған, талдау нәтижелері ұсынылады.
548. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарды алғашқы куәландыру Кеме қатынасының тіркелімі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
549. Кемені жыл сайынғы және сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері экологиялық қауіпсіздігінің шарты бойынша жергілікті жүзу есептерін тексереді, экологиялық қауіпсіздігінің шарты бойынша жергілікті жүзу кемелері есебіне осы Қағидалардың 19-қосымшасына сәйкес жүргізілген.
2-параграф. Кезекті куәландыру
550. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарды кезекті куәландыру жалпы кемелік жүйелерді куәландырумен қатар жүргізіледі.

542. Под неисправностью оборудования подразумевается частичное нарушение его работоспособности или режима работы, нарушение настройки на вызывных и рабочих частотах, несоответствие мощности, отдаваемой в антенну, требуемой дальности действия передатчиков, неисправность основных измерительных приборов, малое сопротивление изоляции.
543. Если при освидетельствовании оборудования обнаружены дефекты или неисправности, представляющие угрозу технической безопасности судов, техническое состояние оборудования признается негодным, а судно не признается годным к плаванию в установленном районе.
Возможность признания судна годным к эксплуатации с установлением эксплуатационных ограничений (по району плавания, сопровождению) является в каждом случае предметом специального рассмотрения Регистра судоходства.
544. Неисправность оборудования, установленного на судне сверх требованиям Регистра судоходства обязательного состава, не является основанием для признания судна негодным к плаванию в установленном районе согласно пункта 219 настоящих Правил.
545. При освидетельствовании оборудования проводится проверка его в действии, при этом магнитные компасы и механические лаги подвергаются наружному осмотру.
Глава 13. Освидетельствование оборудования и устройств, по предотвращению загрязнения с судов
Параграф 1. Общие указания
546. Настоящая глава регламентирует освидетельствование оборудования и устройств по предотвращению загрязнения нефтью, сточными водами и мусором (далее – оборудование по предотвращению загрязнения с судов).
Перечень оборудования по предотвращению загрязнения с судов, которое предъявляется работнику Регистра судоходства для освидетельствования, приведен в приложении 11 настоящих Правил.
547. После ремонта фильтрующего оборудования и установки для обработки сточных вод работник Регистра судоходства представляются результаты анализов, выполненных в лаборатории, имеющей Свидетельство о признании Регистра судоходства.
548. Первоначальное освидетельствование оборудования по предотвращению загрязнения с судов проводят в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
549. При ежегодных и классификационных освидетельствованиях судна работник Регистра судоходства проверяет расчеты автономности плавания по условиям экологической безопасности, произведенные в соответствии с расчетами автономности плавания судов по условиям экологической безопасности согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Очередное освидетельствование
550. Очередное освидетельствование оборудования по предотвращению загрязнения с судов проводят одновременно с освидетельствованием общесудовых систем.

551. Кезекті куәландыру алдында Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кеме иесімен жасалған қарау актісіне және жоспарланған жөндеу және ауыстыру көлемінің тозулар және ақаулары жазылған, Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтың ақаулықтарына талдау жүргізу қажет.
552. Кеме иесімен ұсынылған қарау және ақаулық актісін талдау нәтижесі, өлшеу және сынау нәтижелері және іріктелген бақылау осы Қағидалардың 553, 556-тармақ нұсқауларын ескере отырып, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жөндеу жұмысының көлемін келіседі және Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдық элементтерін сынауға сәйкес осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес жөндеу және ауыстыру бойынша талаптарды ұсынумен кезекті куәландыру актісін жасайды.
553. Сорғылар, сепараторлар, сүзгіштер, арматуралар және басқа да кемелерден ластануды болдырмау құрамына кіретін элементтер бөлшектенген күйде куәландырылады.
Қажет болған жағдайда Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері құбырдың орауын шешуді, олардың ішкі бетін қарау және қалдық қалыңдығын өлшеу үшін бөлшектеуді талап ете алады.
554. Қысым астындағы жұмыс жағдайында табылатын, кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарға ішкі куәландыру жүргізіледі, сонымен бірге тетік, тыныштандырып бұрғылап тесу қалқандары, иректүтікті қыздырғыш бөлгіш аралықтар және техникалық жай-күйі және бекітілуі тексерілген басқа элементтері қаралады.
555. Бөліктерін ашу және бөлшектенген жағдайда, ағындағы суларды өңдеуге арналған қондырғы куәландыру алдында мұқият тазартылған, жуылған және залалсыздандырылған болуы қажет.
556. Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар зертханаларда орындалған сүзгіш жабдығын жөндеуден және пайдаланылған суларды өңдеуден кейін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне талдаудың қорытындысы ұсынылады.
557. Кезекті куәландыру кезінде инсинераторға ішкі куәландыру жүргізіледі.
Инсинераторға ішкі куәландыруға мынадай жолмен жүргізеді:
1) ашық тиелген бункерлер, люктер және қылталар;
2) беті тазартылған жалын және газ кеңістігін;
3) жалғастырудағы және пісірілген жердегі, люк жанындағы, қылта және фланцтердегі, сонымен қатар коррозиялық тозу пайда болуы мүмкін жерлердегі инсинератор бөліктерінен оқшаулауды шешу;
4) инсинератордың іргетасқа және корпусқа бекітілуі тазартылған және қарауға рұқсат қамтамасыз етілген:
5) қажет болған жағдайда куәландыруға кедергі келтіретін ішкі инсинератордың ішкі құрылғылары шығарылады және бөлшектенеді.
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері күлдіктің, футеровканың, форсунка құрылғысының, шиберлер, инсинератордың іргетасқа бекітілу және ішкі бетінің жағдайын тексереді.

551. Перед очередным освидетельствованием работник Регистра судоходства анализирует составленный судовладельцем акт осмотра и дефектации оборудования по предотвращению загрязнения с судов с описаниями износов и дефектов, объема планируемого ремонта и замены.
552. По результатам анализа акта осмотра и дефектации, результатов измерений и испытаний, представленных судовладельцем, проведенных в соответствии с испытаниями оборудования по предотвращению загрязнения на судне согласно приложению 20 к настоящим Правилам и выборочного контроля с учетом положений пунктов 553, 556 настоящих Правил, работник Регистра судоходства согласовывает объемы ремонтных работ и составляет акт очередного освидетельствования с предъявлением требований по ремонту или замене элементов оборудования по предотвращению загрязнения с судов.
553. Насосы, сепараторы, фильтры, арматура и другие элементы, входящие в состав оборудования по предотвращению загрязнения с судов освидетельствуются в разобранном состоянии.
При необходимости работник Регистра судоходства требует снятия изоляции трубопроводов, их разборки для осмотра внутренних поверхностей и измерения остаточных толщин.
554. Оборудование по предотвращению загрязнения с судов, находящееся в рабочем состоянии под давлением, подвергается внутреннему освидетельствованию, при этом осматриваются датчики, успокоительные перфорированные щиты, разделительные перегородки, змеевики подогревателей и прочие элементы, проверяются их техническое состояние и крепление.
555. Установка для обработки сточных вод при вскрытии и разборки узлов перед освидетельствованием тщательно очищается, промывается и дезинфицируется.
556. После ремонта фильтрующего оборудования и установки для обработки сточных вод работнику Регистра судоходства предоставляются результаты анализов, выполненных в лаборатории, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства.
557. При очередном освидетельствовании проводится внутреннее освидетельствование инсинератора.
К внутреннему освидетельствованию инсинератор подготавливают следующим образом:
1) вскрывают загрузочные бункеры, люки и горловины;
2) очищают поверхности огневых и газовых пространств;
3) снимают изоляцию на соединениях и швах, около люков, горловин и фланцев, а также с тех частей инсинератора, где возможно появление коррозионного износа;
4) очищают крепления инсинератора к фундаменту и корпусу и обеспечивают доступ для осмотра;
5) при необходимости разбирают и снимают устройства внутри инсинератора, препятствующие освидетельствованию.
Работник Регистра судоходства проверяет состояние внутренних поверхностей, зольников, футеровки, форсуночных устройств, шиберов, крепления инсинератора к фундаментам.

3-параграф. Сыныптамалық куәландыру
558. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері атқарылған жұмыстың көлемі және сапасын растайтын құжаттарды, қабылдау жұмысының актілерін, ауыстырылған құрал-жабдықтың, материалдың, түтіктің, арматураның, гидравликалық сынаулардың сертификаттарын тексереді.
559. Сыныптамалық куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кезекті куәландыру кезіндегі барлық талаптар орындалғандығына, жөндеу және кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтарды ауыстыру бойынша барлық жұмыстар аяқталғандығына, ал құжаттар осы Қағидалардың 558-тармағында көрсетілген нұсқауларға сәйкес үлгіде ресімделгендігіне көз жеткізеді.
560. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтар куәландыру және тексеру кезінде осы Қағидалардың 562, 571-тармақтағы нұсқауларын басшылыққа алады.
561. Сыныптамалық куәландыру оң нәтижесінде кемеге мұнайдан, пайдаланылған судан және қоқыстардан ластануды болдырмау туралы куәлік беріледі.
4-параграф. Жыл сайынғы куәландыру
562. Сүзгіш жабдықты және пайдаланылған суларды өңдеуге арналған қондырғыны жыл сайынғы куәландыру кезінде, Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне Кеме қатынасы тіркелімінің тану туралы куәлігі бар зертханада орындалған куәландыру күнінен екі айдан аспаған байқаулардың талдау нәтижелері ұсыналады.
563. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері нормасы техникалық шарттарда немесе сүзгіш жабдықтың паспортында көрсетілген, сүзгіш элементтер және сүзгіш материалдардың борттық қорының болуын тексереді.
564. Сигнализаторды, автоматтық өлшеу жүйелерін, балластық тастау және жуатын суларды тіркеу және басқару, тұнба танкілеріндегі "мұнай-су" бөлу шекараларын анықтауға арналған құралдарды, мұнайы бар суларды айдау, беру және жинау жүйелерін куәландыру кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері сыртқы тексеруді және оларды әрекетте тексеруді жүргізеді, сондай-ақ тозу, саңылау, қарсыласудың оқшаулануын өлшеу туралы актілердің болуын тексереді.
565. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықта орнатылған сақтандырғыш клапандарды тексереді.
Сақтандырғыш клапандар 1,1 аспайтын жұмыс қысымына тексеріледі және кеме иесімен пломбыланады.
566. Ағын суларды өңдеуге арналған қондырғыны әрекетте тексеру Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің келісімімен кемеде құралған пайдаланылған суларда немесе борт сыртындағы суларда куәландыру шартына байланысты, жүргізіледі.

Параграф 3. Классификационное освидетельствование
558. При классификационном освидетельствовании оборудования по предотвращению загрязнения с судов работник Регистра судоходства проверяет документы, подтверждающие объемы и качество выполненных работ: акты приемки работ, сертификаты на замененное оборудование, материалы, трубы, арматуру, акты гидравлических испытаний.
559. При классификационном освидетельствовании работник Регистра судоходства убеждается, что требования, предъявленные при очередном освидетельствовании, выполнены, все работы по ремонту и замене оборудования по предотвращению загрязнения с судов закончены, а документы, указанные в пункте 558 настоящих Правил, надлежащим образом оформлены.
560. При классификационном освидетельствовании и проверке оборудования по предотвращению загрязнения с судов в действии руководствуются нормами пунктов 562, 571 настоящих Правил.
561. При положительных результатах классификационного освидетельствования на судно выдается свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью, сточными водами и мусором.
Параграф 4. Ежегодное освидетельствование
562. При ежегодном освидетельствовании фильтрующего оборудования и установки для обработки сточных вод работнику Регистра судоходства предъявляются результаты анализов проб, выполненных в лаборатории, имеющей свидетельство о признании Регистром судоходства, не более чем за 2 месяца до даты освидетельствования.
563. Работник Регистра судоходства проверяет наличие бортового запаса фильтроэлементов и фильтрующего материала, нормы которого указываются в технических условиях или паспорте фильтрующего оборудования.
564. При освидетельствовании сигнализатора, системы автоматического измерения, регистрации и управления сбросом балластных и промывочных вод, прибора для определения границы раздела "нефть – вода" в отстойных танках, системы перекачки, сдачи и сбора нефтесодержащих вод работник Регистра судоходства проводит наружный осмотр и проверяет их в действии, а также проверяет наличие актов об измерении износов, зазоров, сопротивления изоляции.
565. Работник Регистра судоходства проверяет предохранительные клапаны, установленные на оборудовании по предотвращению загрязнения с судов.
Предохранительные клапаны регулируются на давление, не превышающее 1,1 рабочего, и пломбируются судовладельцем.
566. Проверка в действии установки для обработки сточных вод проводится по согласованию с работником Регистра судоходства на сточных водах, образующихся на судне, или на забортной воде в зависимости от условий освидетельствования.

567. Пайдаланылған суларды айдау, беру және шығару жүйелері іс-қимылда тексеріледі.
568. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жабдықты пайдалану бойынша нұсқаулықтың болуын тексереді және инсинераторға іс-қимылда сыртқы қарау жүргізеді және тексереді.
Сыртқы қарау кезінде: қыздыру бөлігіндегі оқшаулау жағдайын, экрандардың жағдайын және бекітілуін, инсинераторлардың қоршауын (олар болса), жинақтаушы құрал-жабдықтың орналасуын және бектілуін, форсунды құрылғылар, құбырлар, арматуралар, автоматтау құрылғылары, сигнал беру және бақылау, сорғылар және вентиляторлар, жүгі бар бункерлердің қақпағының жабылу беріктілігі; тұйықталудың болуы және әрекеті, отын бөлігін жинауға арналған түп қойманың болуын, жанбаған қалдықтарда сақтауға арналған, жабылатын сыйымдылықпен алмалы бекітудің болуы, инсинератор бөлмесіндегі өрт сөндіру құралы тексеріледі.
Техникалық құжаттамада көрсетілген қоқысты әр түрде және режимде тікелей мақсаты бойынша әрекетте тексеру кезінде: жану процесінің тура және жанама мүмкіндігін, блоктау жұмысын, форсунканың Кеме қатынасы тіркелімінің тармағына сәйкес өшірілу мүмкіндігін, автоматтандыру, сигнал беру және бақылау құралдарының дұрыс жұмыс істеуін, инсинератор бөлмесіндегі желдеткіш жұмысының жүйесі тексеріледі.
569. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері жабдықты пайдалану бойынша нұсқаулықтың болуын тексереді, қоқысты өңдеуге арналған құрылғыға сыртқы қарауды жүргізеді және іс-қимылда тексеру жүргізеді.
570. Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген ілмек арматураның мұнайы бар суларды және пайдаланылған суларды борттың сыртына ағызу жүйесінің пломбылау схемасының бар болуын тексереді.
571. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша кемелерде мұнайдың құйылуымен күресу бойынша кемелік жинақтың жинақтылығын және болуын және оның элементтерінің техникалық жай-күйін тексереді.
572. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықты жыл сайынғы куәландырудың нәтижесі жыл сайынғы куәландыру актісінде көрсетіледі.
5-параграф. Гидравликалық сынау
573. Құрама цистерналарды, айдау, беру және мұнайы бар және пайдаланылған суларды шығару жүйелерін гидравликалық сынау алғашқы сыныптамалық куәландырудан кейінгі екіншісінің алдында және әрі қарай олардың арасындағы екі кезеңнен кейін жүргізіледі.
Гидравликалық сынау, сондай-ақ жөндеу кезінде құбырлар, арматуралар және басқа элементтер ауыстырылған жағдайда міндетті.
574. Кемелік жабдықтауға кіретін және мұнай, мұнайы бар суларды және ағын суларды айдау үшін қолданылатын шлангілер, гидравликалық сынауға жыл сайын ұсынылуы қажет.

567. Система перекачки, сдачи и сброса сточных вод проверяется в действии.
568. Работник Регистра судоходства проверяет наличие инструкции по эксплуатации, проводит наружный осмотр и проверку в действии инсинератора.
При наружном осмотре проверяются: состояние изоляции нагреваемых частей; состояние и крепление экранов, ограждающих инсинераторы (при их наличии); расположение и крепление комплектующего оборудования, форсуночных устройств, трубопроводов, арматуры, приборов автоматизации, сигнализации и контроля, насосов и вентиляторов; плотность закрывания крышек загрузочных бункеров; наличие и действие блокировок; наличие поддонов для сбора утечек топлива; наличие и крепление съемных запираемых емкостей для хранения несгоревших остатков; средства пожаротушения в помещении инсинератора.
При проверке в действии по прямому назначению на различных видах мусора и режимах, указанных в технической документации, проверяются: возможность прямого и косвенного контроля за процессом горения, работа блокировок; возможность отключения форсунок в соответствии с требованиями Регистра судоходства, правильность функционирования средств автоматизации, сигнализации и контроля; работа системы вентиляции помещения инсинератора.
569. Работник Регистра судоходства проверяет наличие инструкции по эксплуатации, проводит наружный осмотр и проверку в действии устройства для обработки мусора.
570. Работник Регистра судоходства проверяет наличие согласованной с Регистром судоходства схемы опломбирования запорной арматуры систем откачки за борт нефтесодержащих вод и сточных вод.
571. На самоходных нефтеналивных судах, проверяет наличие и комплектность судового комплекта по борьбе с разливами нефти и техническое состояние его элементов.
572. Результаты ежегодного освидетельствования оборудования по предотвращению загрязнения с судов отражаются в акте ежегодного освидетельствования судна формы.
Параграф 5. Гидравлические испытания
573. Гидравлические испытания сборных цистерн, систем перекачки, сдачи и сброса нефтесодержащих и сточных вод проводятся перед вторым после первоначального классификационным освидетельствованием и далее через два периода между ними.
Гидравлические испытания обязательны также в случаях замены в процессе ремонта трубопроводов, арматуры и других элементов оборудования по предотвращению загрязнения с судов.
574. Шланги, входящие в судовое снабжение и используемые для перекачки нефти, нефтесодержащих и сточных вод, подвергаются гидравлическим испытаниям ежегодно.

575. Гидравликалық сынау кезіндегі байқау қысымы:
1) мұнайы бар сулардың құрама цистерналары - әуе түтігінің жоғарысына дейінгі сулы бағананың қысымы;
2) ағын сулардың құрама цистерналары – тиегі жоқ құйма құбырдағы, сулы бағананың төменге дейінгі санитарлық құрал қысымы;
3) кемелік жабдыққа кіретін және мұнайды, мұнайы бар суларды және пайдаланылған суларды айдауға арналған шлангілер қолданыстағы стандарттарға сәйкес жасалады және шлангі бойынша айдауға рұқсат етілген сұйық түрі, дайындау күні, жұмыс қысымы, сынау күні және осы сынаулар кезіндегі байқау қысымы көрсетілген ұйымдастырушы – дайындаушының сертификатымен келеді, мұнайы бар және ағын суларды, басқа құбырларды айдау, беру және шығару жүйелерінің, шлангілердің 1,5 жұмыс қысымына тең қысым. Шлангіге сертификатта көрсетілген мәліметтері бар таңба соғылады.
576. Егер сызат, жарық, көрінетін қалдық деформациялар, ағып кетулер байқалмаса, танкілер, цистерналар, құбырлар, арматура, шлангілер сынақтан өткен болып есептеледі.
6-параграф. Техникалық жай-күйін анықтау
577. Кемелерден ластануды болдырмауға арналған жабдықтардың техникалық жай-күйі алдыңғы куәландыру актісін ескере отырып, куәландыру нәтижесі бойынша және байқалған тозулар, зақымданулар, жарамсыздықтар, құжаттама бойынша жүргізілген жөндеулер және құжат бойынша ауыстырулармен, кеме иесі ұсынатын өлшеу нәтижелерімен, ақаулық актісімен, сынау актісімен, паспортпен, формулярлармен белгіленеді.
578. Жабдық элементтерінің, тораптың және бөліктің рұқсат етілген тозу және ақаулық нормасы техникалық шарттарға, паспорттарға, формулярларға, ұйымдастырушы-дайындаушының нұсқаулығына, Кеме қатынасының тіркелімі танылған нормативтік құжаттарға, сондай-ақ осы тараудың нұсқауларына сәйкес белгіленеді.
579. Кемелерден ластануды болдырмауға арналған жабдықтардың техникалық жай-күйі егер ол жұмысқа қабілетті болса және талдау нормативтерден ауытқымаса, рұқсат етілмейтін тозулар және ақаулар байқалмаса жарамды деп табылады.
580. Кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтардың техникалық жай-күйі жарамсыз деп есептеледі, егер мыналар байқалса:
1) кемелерден ластануды болдырмау бойынша жабдықтың қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін жарамсыздықтар және ақаулар;
2) қанағаттанарлықсыз талдау нәтижелері.
Теңіз кемелерін куәландыру
қағидаларына
1-қосымша
Бүліну (тоқтап қалу) себептерін белгілеу схемасы
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
2-қосымша
Корпус байланыстарының негізгі топтарының қалдық қалыңдық нормалары
Корпус байланыстарының негізгі топтары
Кемелерге арналған орташа қалдық қалыңдық нормалары
I топ
II топ

575. Необходимо чтобы пробные давления при гидравлических испытаниях соответствовали следующим нормам:
1) сборных цистерн нефтесодержащих вод - давление водяного столба до верха воздушной трубы;
2) сборных цистерн сточных вод - давление водяного столба до нижнего санитарного прибора, не имеющего запора на отливном трубопроводе;
3) систем перекачки, сдачи и сброса нефтесодержащих и сточных вод, других трубопроводов, а также шлангов, которые изготавливаются в соответствии с действующими стандартами и поступают с сертификатом организации - изготовителя, в котором указываются вид жидкости, допускаемой для перекачки по шлангу; дата изготовления; рабочее давление; дата испытаний и пробное давление при этих испытаниях - давление, равное 1,5 рабочего давления. На шланги наносится маркировка, содержащая данные, указанные в сертификате.
576. Танки, цистерны, трубопроводы, арматура, шланги признаются выдержавшими испытания, если не обнаружено трещин, разрывов, видимых остаточных деформаций, протечек.
Параграф 6. Определение технического состояния
577. Техническое состояние оборудования по предотвращению загрязнения с судов устанавливается по результатам освидетельствования с учетом актов предыдущего освидетельствования и сведений об обнаруженных износах, повреждениях, неисправностях и произведенных ремонтах и заменах по документации, представляемой судовладельцем, результатов измерений, актов дефектации, актов испытаний, паспортов, формуляров.
578. Нормы допускаемых износов и дефектов элементов, узлов и деталей оборудования по предотвращению загрязнения с судов устанавливаются в соответствии с техническими условиями, паспортами, формулярами, инструкциями организаций - изготовителей, нормативными документами, признанными Регистром судоходства, а также с указаниями настоящей главы.
579. Техническое состояние оборудования по предотвращению загрязнения с судов признается годным, если оно находится в работоспособном состоянии и не выявлено анализов с отклонением от нормативов, недопустимых износов и дефектов.
580. Техническое состояние оборудования по предотвращению загрязнения с судов признается негодным, если обнаружены:
1) неисправности и дефекты, препятствующие нормальной работе оборудования по предотвращению загрязнения с судов;
2) неудовлетворительные результаты анализов.
Приложение 1
к Правилам освидетельствования
морских судов
Схема установления причин повреждения (отказа)
Приложение 2
к Правилам освидетельствования
морских судов
Нормы остаточных толщин основных групп связей корпуса
Основные группы связей корпуса
Нормы средних остаточных толщин для судов
I группы
II группы

1. Кестеде келтірілген табақтар қалыңдығы 550 мм тең шпацийге сәйкес.
2. Егер шпация а0 көп қабылданса, онда кестеде көрсетілген байланыстар қалыңдығы (5.1 тармақшадағыдан басқа) мм,
t = (а/ а0 -1)[t], көлемге өседі, мұндағы а – нақты шпация, мм.; а0 – а0=550 мм қабылданатын қалыпты шпация; [t] – корпустың бөлек байланыстарының рұқсат етілген қалдық қалыңдығының кестелік мәні;
3. Егер шпация а0 аз қабылданса және/немесе байланыстар жоғарғы беріктілікті болаттан жасалса, онда кестеде көрсетілген байланыс қалыңдықтары (5.1 тармақтан басқа)
t =[1-15,3а/( а0
еН )]х [t], көлемге кемуі мүмкін, мұндағы а, а0, [t] 2 ескертпеге сәйкес (а> а0 кезде а= а0 қабылданады), R еН - байланыс материалының ағымдық шегі, МПА;
4. Ұзындығы 50 м асатын "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" сыныпты кемелер үшін кеменің орта бөлігіндегі құрылым жинағының көлденең жүйесін қолдану кезінде кестемен регламенттелетін қалыңдық қалдығы ұлғайтылады:
осы кестенің 1 – тармағының 1) тармақшасына сәйкес түбін қаптау үшін-1,2 (L – 50)/90 шамасына; осы кестенің 4-тармағының 9)тармақшасына сәйкес жүк танктері ауданында екінші түбінің төсемі (осы кестенің 3-тармағы) және сұйық зат таситын кемелердің ішкі борттарының төменгі табақтары үшін-0,7 (шамасына L-50) / 90.
5. Осы кестенің 1-тармағының 6) тармақшасының "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" сыныпты кемелер үшін тұмсық ұшындағы түптің қаптамасының қалдық қалыңдығы туралы нұсқаулары тұмсыз перпендикулярынан 0,2 L дейін тұрған корпус ауданына қолданылады. Бұл ретте "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" сыныпты, толқыны бойынша кемінде 3,5 м шектелген теңізде пайдалануға рұқсат етілген кемелер үшін 0,15 L-ден 0,20 L-ге дейінгі алдыңғы перпендикулярдан қалатын корпус учаскесі үшін кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша кеменің ортаңғы бөлігі үшін талап етілетін мәндер қалдық қалыңдығын кемітуге жол беріледі.
6. Сынып формуласында мұзды күшейту белгісі бар кемелер үшін сыртқы қаптаманың мұз белдеуінің жекелеген табақтарының қалдық қалыңдығы кеме орнататын мұзды күшейту санаты кезінде корпустың тиісті ауданы үшін Қағидаларда талап етілетін қалыңдығынан кемінде 0,8-ге тең.
7. Мұзжарғыштардың сыртқы қаптамасының мұз белдеуінің жекелеген табақтарының қалдық қалыңдығы жобалық қалыңдығының кемінде 0,8-ге тең.
8. Кестеде келтірілген мәндерге қарамастан, сүйреткіш, итергіштердің, мұзжарғыштардың (мұз белдеуінен тыс), балқытқыштардың, буксирлердің, итергіштердің, мұзжарғыштардың көлденең қалқандарының (бортқа іргелес жатқан табақтардың панельдері үшін) қаптамасының, балқытқыштардың бойлық және көлденең қалқандарының сыртқы қаптамасының және палуба төсемінің қалдық қалыңдығы II топтағы кемелер үшін ТКСЖҚ 2-қосымшасымен реттелетін байланыстардың тиісті тобының қалдық қалыңдығының орташа нормаларынан кем емес.

1. Толщина листов связей, приведенные в таблице, соответствуют шпации, равной 550 мм.
2. Если шпация принята больше а0, то толщины связей, указанные в таблице (за исключением подпункта 1) пункта 5 настоящей таблицы, увеличивают на величину, мм,
t = (а/ а0 -1)[t], где а – фактическая шпация, мм.; а0 - нормальная шпация, принимаемая а0=550 мм.; [t] – табличное значение допустимой остаточной толщины отдельной связи корпуса.
3. Если шпация принята меньше а0 и/или связи выполнены из сталей повышенной прочности, то толщины связей, указанные в таблице (исключением подпункта 1) пункта 5 настоящей таблицы), уменьшают на величину, мм.,
t =[1-15,3а/( а0
еН )]х [t], где а, а0, [t]– согласно примечанию 2 (при а> а0, принимается а=а0); RеН - предел текучести материала связи, МПа.
4. Для судов классов "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3", "Т***" длиной более 50 м в случае использования поперечной системы набора конструкции в средней части судна остаточная толщина, регламентируемой таблицей, увеличивают:
для обшивки днища согласно подпункту 1) пункта 1 настоящей таблицы – на величину 1,2 (L-50)/90; для настила второго дна (пункт 3 настоящей таблицы)и нижних листов внутренних бортов наливных судов в районе грузовых танков согласно подпункту 9) пункта 4 настоящей таблицы – на величину 0,7 (L-50)/90.
5. Указания подпункта 6) пункта 1 настоящей таблицы об остаточной толщине обшивки днища в носовой оконечности для судов класса "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN" распространяются на район корпуса, отстоящий от носового перпендикуляра до 0,2L. При этом для судов класса "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", допускаемых к эксплуатации в море с ограниченным по волнению не менее 3,5 м, для участка корпуса, отстоящего от носового перпендикуляра от 0,15L до 0,20L, по согласованию с Регистром судоходства допускается уменьшение остаточной толщины до значений, требуемых для средней части судна.
6. Остаточная толщина отдельных листов ледового пояса наружной обшивки для судов, имеющих в формуле класса знак ледовых усилений, равна не менее 0,8 требуемой Правилами толщины для соответствующего района корпуса при устанавливаемой судну категории ледовых усилений.
7. Остаточная толщина отдельных листов ледового пояса наружной обшивки ледоколов равна не менее 0,8 проектной толщины.
8. Независимо от значений, приведенных в таблице, остаточные толщины отдельных листов наружной обшивки и настила палубы буксиров, толкачей, ледоколов (вне ледового пояса), плавкранов, обшивки поперечных переборок буксиров, толкачей, ледоколов (для полотнищ листов, примыкающих к борту), обшивки продольных и поперечных переборок плавкранов не меньше норм средних остаточных толщин соответствующей группы связей, регламентируемых приложением 2 ПКПС для судов группы II.

9. Кемелердің қаптамалары мен төсемдерінің жекелеген табақтарының қалдық қалыңдығы 25 м-ден кем, II топтағы кемелер үшін ТКСЖҚ реттелетін тиісті байланыстар тобының орташа қалдық қалыңдығының нормалары бойынша қабылданады.
10. Алдыңғы ұшының айналма жолдарының шанатәрізді нысаны бар кемелер үшін осы кестенің 1-тармағының 6) тармақшасын көрсету тұмсық көтергіш ауданында түбінің жазық учаскесінен кеменің енінің 4% жоғары орналасқан корпус учаскесіне қолданылады.
11. Осы кестенің 1-тармағының 6) тармақшасында талап етілетін "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3" сыныпты кемелер үшін түбінің қаптамасының қалыңдығы корпустың түбіне орнатылған қаттылықтың бойлық жиектерінен және әрбір шпацияның көлденең жиынтықтың арқалықтарынан тұратын аудандарында 0,5 мм-ге азаяды.
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
5-қосымша
Корпус байланыстарының негізгі топтары
Материал
Корпус байланыстарының негізгі топтары
Орташа қалдық қалыңдығының нормалары
1. Дюралюминий қорытпалар
Түптің қаптамасы, түптің жинағы
0,85t
Палуба төсеніші (қондырма шатыры), палуба жинағы
0,80t
Борттың қаптамасы, борттың жиынтығы
0,75t
2. Алюминиево- магний қорытпалар
Түптің қаптамасы, түптің жинағы
0,80t
Палуба палубасы (қондырма шатыры), палуба жинағы
0,80t
Борттың қаптамасы, борттың жиынтығы
0,75t
мұндағы t-корпустың байланыс элементтерінің жобалық қалыңдығы, мм.
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
6-қосымша
Жергілікті қалдық деформациялардың нормалары
Нормаланатын параметр
Жергілікті қалдық деформациялардың нормалары
1. Палуба мен түбі үшін бөлек
bi/B бір қимасындағы корпустың ені бойынша ойықтардың салыстырмалы ұзындығы
0,20
2. Бір
hi/H қимасындағы бүйірлердің биіктігі бойынша ойықтардың салыстырмалы ұзындығы әрбір борт үшін бөлек
0,40
Ескертпе. bi - кеменің ені бойынша жеке ойықтың ұзындығы (мөлшері);
В - кеменің ені; hi - борттың биіктігі бойынша жеке ойықтың ұзындығы (мөлшері);
Н - борттың биіктігі.
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
7-қосымша
Ақаулар мен зақымдану нормалары
Нормаланатын параметр
Ақаулар мен зақымдану нормалары
1) су ағуы, сүзгілеу, бетонның қараюы
Аздап сүзілген дымқыл беті бар жеке қара дақтар
2) бетінің бұзылуы, ойылу, бетонның тозуы
Плитаның ауданының 10 % жартылай жалаңаштанған арматурамен
3) тесіктерді, жарықтарды бітеу
Су ағатын жерлерде тығыздалған тесіктер мен қиылысатын жарықтар алаңы плита алаңының 30% аспайды.
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
8-қосымша
Орташа қалдық шамалардың нормалары
Негізгі байланыс топтары
Орташа қалдық шамалардың нормалары
Түптің қаптамасы, түптің жинағы
0,75t
Палуба төсемесі, палуба жиынтығы
0,70t
Борттың қаптамасы, борттың жиынтығы

9. Остаточная толщина отдельных листов обшивок и настилов судов менее 25 м принимается по нормам средних остаточных толщин соответствующей группы связей, регламентируемых ПКПМС для судов группы II.
10. Для судов с санообразной формой обводов носовой оконечности указание подпункта 6) пункта 1 настоящей таблицы распространяется на участок корпуса, расположенный на 4 % ширины судна выше плоского участка днища в районе носового подъема.
11. Требуемая подпунктом 6) пункта 1 настоящей таблицы толщина обшивки днища для судов классов "Т*R2-RSN", "Т*R3-RSN", "Т*R3" уменьшается на 0,5 мм в районах корпуса, в которых днищевой набор состоит из продольных ребер жесткости и балок поперечного набора, установленных на каждой шпации.
Приложение 5
к Правилам освидетельствования
морских судов
Основные группы связей корпуса
Материал
Основные группы связей корпуса
Нормы средних остаточных толщин
1. Дюралюминиевые сплавы
Обшивка днища, набор днища
0,85t
Настил палубы (тента надстройки), набор палубы
0,80t
Обшивка борта, набор борта
0,75t
2. Алюминиево- магниевые сплавы
Обшивка днища, набор днища
0,80t
Настил палубы (тента надстройки), набор палубы
0,80t
Обшивка борта, набор борта
0,75t
где t - проектная толщина элементов связей корпуса, мм.
Приложение 6
к Правилам освидетельствования
морских судов
Нормы местных остаточных деформаций
Нормируемый параметр
Нормы местных остаточных деформаций
1. Относительная протяженность вмятин по ширине корпуса в одном сечении
bi/B отдельно для палубы и днища
0,20
2. Относительная протяженность вмятин по высоте бортов в одном сечении
hi/H отдельно для каждого борта
0,40
Примечание. bi - протяженность (размер) отдельной вмятины по ширине судна;
В - ширина судна; hi - протяженность (размер) отдельной вмятины по высоте борта;
Н - высота борта.
Приложение 7
к Правилам освидетельствования
морских судов
Нормы дефектов и повреждений
Нормируемый параметр
Нормы дефектов и повреждений
1) водотечность, фильтрация, потемнение Бетона
Отдельные темные пятна с сырой поверхностью с незначительной фильтрацией
2) разрушение поверхности, выкалывания, истирание бетона
10 % площади плиты с частичным оголением арматуры
3) заделка пробоин, трещин
Площадь заделанных по водотечным местам пробоин и сквозных трещин не превышает 30 % площади плиты
Приложение 8
к Правилам освидетельствования
морских судов
Нормы средних остаточных величин
Основные группы связей
Нормы средних остаточных величин
Обшивка днища, набор днища
0,75t
Настил палубы, набор палубы
0,70t
Обшивка борта, набор борта

0,65t
Ескертпе. t-корпустың байланыс элементтерінің жобалық қалыңдығы, мм
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
9-қосымша
Орташа қалдық шамалардың нормалары
Негізгі байланыс топтары
Орташа қалдық шамалардың нормалары
Түптің қаптамасы, түптің жинағы
0,75t
Бортты қаптау, палуба төсемі, борттық және палубалық жиынтық
0,70t
Ескертпе. t-корпустың байланыс элементтерінің жобалық қалыңдығы, мм
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
10-қосымша
Оқшаулау кедергісінің рұқсат етілген мәні
Электр жабдығының атауы
Оқшаулау кедергісінің рұқсат етілген мәні, МОм

0,65t
Примечание. t – проектная толщина элементов связей корпуса, мм
Приложение 9
к Правилам освидетельствования
морских судов
Нормы средних остаточных величин
Основные группы связей
Нормы средних остаточных величин
Обшивка днища, набор днища
0,75t
Обшивка борта, настил палубы, бортовой и палубный набор
0,70t
Примечание. t – проектная толщина элементов связей корпуса, мм
Приложение 10
к Правилам освидетельствования
морских судов
Допускаемое значение сопротивления изоляции
Наименование электрического оборудования
Допускаемое значение сопротивления изоляции, МОм

1. Пайдалану кезінде рұқсат етілетін ең аз оқшаулау кедергісі техникалық шарттармен немесе дайындаушы ұйыммен белгіленген электр машиналары
Техникалық шарттар немесе дайындаушы ұйымның деректері бойынша
2. Номиналды кернеу кезінде оқшаулау кедергісінің ең төменгі рұқсат етілген мәні туралы деректер жоқ ескекті электр қондырғысының негізгі электр машиналары және кеме электр станциясының генераторлары, В:
500-ге дейін
500-ден астам
0,2

1. Электрические машины, для которых минимальное допускаемое при эксплуатации сопротивление изоляции установлено техническими условиями или организацией - изготовителем
По техническим условиям или данным организации-изготовителя
2. Главные электрические машины гребной электрической установки и генераторы судовой электростанции, для которых нет данных о минимальном допускаемом значении сопротивления изоляции, при номинальном напряжении, В:
до 500 более 500
0,2

0,001 U
3. Оқшаулау кедергісінің ең төменгі рұқсат етілген мәні туралы деректер жоқ өзге де электр машиналары
0,2
4. Ажыратылған тұтынушылар кезіндегі негізгі тарату құрылғылары
1,0
5. Басқа тарату құрылғылары, басқару пульттері, номиналды рұқсат етілген кернеу кезінде, В:
100-ге дейін
101-ден 500-ге дейін
0,06
0,2
6. Магниттік станциялар, іске қосу құрылғылары, резисторлар.
0,2
7. Номиналды кернеу кезіндегі қуат кабельдері, В:
500 дейін
500-ден астам

0,001 U
3.Прочие электрические машины, для которых нет данных о минимальном допускаемом значении сопротивления изоляции
0,2
4. Главные распределительные устройства при отключенных потребителях
1,0
5. Прочие распределительные устройства, пульты управления, при номинальном допускаемом напряжении, В:
до 100 от 101 до 500
0,06
0,2
6. Магнитные станции, пусковые устройства, резисторы.
0,2
7. Силовые кабели при номинальном напряжении, В: до 500
более 500

0,2U
0,002
8. Номиналды кернеу кезіндегі жарықтандыру желісінің қоректендіру тізбектері, В:
100-ге дейін
101-ден 220-ға дейін
0,06
0,2
9. Номиналды кернеу кезіндегі басқару, дабыл және бақылау тізбектері, В:
100-ге дейін
101-ден 500-ге дейін
0,06
0,2
10. Номиналды кернеу кезінде тұтынушылар ажыратылған кезде аккумуляторлық батареялар, В:
24 дейін
25-тен 220-ға дейін
0,02
0,1
Ескертпелер:
1. U - номиналды кернеу, В.
2. Оқшаулау кедергісін өлшеу электр жабдығының қыздырылған күйінде жүргізілуі керек.
3. Электр машиналарында оқшаулау кедергісі орамалар мен корпус арасында және әртүрлі фазалардың, тармақтардың және кернеулердің жанасатын орамдары арасында өлшенеді.
4. Тарату құрылғыларында оқшаулау кедергісі шиналар мен корпус арасында және әртүрлі фазалар мен полюстер арасында сыртқы тізбектер, жұмыс жерлендірулері, кернеу шарғылары және басқалары өшірілген кезде өлшенеді.
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
11-қосымша
Куәландыру объектісі
Кемені куәландыру
Куәландыру объектісі
Бастапқы
Жыл сайынғы
Кезекті
Сыныптамалық

0,2U
0,002
8. Цепи питания сети освещения при номинальном напряжении, В:
до 100 от 101 до 220
0,06
0,2
9. Цепи управления, сигнализации и контроля при номинальном напряжении, В:
до 100
от 101 до 500
0,06
0,2
10. Аккумуляторные батареи при отключенных потребителях при номинальном напряжении, В:
до 24
от 25 до 220
0,02
0,1
Примечания:
1. U - номинальное напряжение, В.
2. Измерение сопротивления изоляции следует проводить при нагретом состоянии электрического оборудования.
3. У электрических машин сопротивление изоляции измеряют между обмотками и корпусом и между соприкасающимися обмотками различных фаз, ветвей и напряжений.
4. У распределительных устройств сопротивление изоляции измеряют между шинами и корпусом и между различными фазами и полюсами при отключенных внешних цепях, рабочих заземлениях, катушках напряжения и пр.
Приложение 11
к Правилам освидетельствования
морских судов
Объект освидетельствования
Освидетельствование судна
Объект освидетельствования
Первоначальное
Ежегодное
Очередное
Классификационное

2. Кезекті куәландыру кезінде кемелер тетіктердің техникалық жай-күйін айқындау үшін пайдаланылады, сондай-ақ кемелер тетіктердің техникалық жай-күйін нақтылау қажет болған жағдайда бастапқы, жыл сайынғы және кезектен тыс куәландыру кезінде пайдаланылады.
3. Тетіктердің ақауын кеме иесінің өкілінің қатысуымен Кеме қатынасы тіркелімін механизмдердің ақауын тану туралы куәлігі бар ұйымның мамандары жүргізеді.
4. Тетіктер ақаулы болған кезде алдыңғы ақау материалдары мен пайдалану құжаттары: формулярлар, паспорттар, сипаттамалар, сызбалар, схемалар, машиналық (вахталық) журналдар, жылу техникалық бақылау журналдары пайдаланылады.
5. Тетіктер ақаулы болған кезде орындалады:
1) көрнекі бақылау үшін қол жетімді барлық тетіктердің бөлшектері мен тораптарын бөлшектеу және тексеру;
2) тетіктер бөлшектерінің саңылауларын өлшеу және тозуын анықтау;
3) тетіктердің бөлшектерін бұзбайтын бақылау әдістерімен ақаулау (қажет болған жағдайда).
6. Осы Қағиданың 254-тармағына сәйкес барлық тетіктер ақауларды жоюға жатады.
Ақаулау көлемі ақаулау жөніндегі нұсқаулықпен және басқа да нормативтік-техникалық құжаттамамен айқындалады.
7. Ақаулау мақсаттары үшін кемедегі тетіктерді бөлшектеу барлық қажетті өлшеулер мен бақылаудың орындалуын қамтамасыз ететін көлемде жүзеге асырылады.
8. Ақаулау нәтижелері бойынша негізгі және қосалқы қозғалтқыштардың, оларға қызмет көрсететін жүйелер мен агрегаттардың, білік өткізгіштердің, берілістердің бөлшектерін бақылау кестелерін қамтитын кеме тетіктерін ақаулау актісі жасалады.
9. Кеме тетіктерінің ақаулығы актісінде мыналар көрсетіледі:
1) негізгі қосылыстардағы саңылауларды өлшеу нәтижелері;
2) ішкі жану қозғалтқыштарының жауапты бөлшектерін (иінді біліктерді, олардың мойынтіректерін, піспектерді, цилиндрлік төлкелерді, піспектік саусақтар мен төлкелерді, шатун болттарын), редукторларды, білік өткізгіштерді және олардың мойынтіректерін өлшеу және тозу деректері;
3) жауапты бөлшектерде анықталған ақаулардың эскиздері.
Қажет болған жағдайда бөлшектердің беріктігі тексеру есептеулерімен және қосымша аспаптық бақылаумен расталады.
10. Осы Қосымшаға 1-қосымшаға сәйкес ресімделген кеме тетіктерінің ақаулығы актісі кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне ұсынылады, ол куәландыруды жүргізеді, тетіктердің техникалық жай-күйін айқындайды және жөндеу көлемін келіседі.
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері оның қатысуымен бақылау өлшемдерін жүргізуді талап етеді.
2-тарау. Қозғалтқыштардың техникалық жағдайын анықтау
11. I және II қималардағы иінді білік мойынының эллиптикасы осы Қосымшаға 2-қосымшасына сәйкес тиісті қималарда аа және бб бағыттарында өлшенген ең үлкен және ең кіші диаметрлердің айырмасы ретінде айқындалады
Мойын конустығы I және II қималарда аа бағытында, сондай-ақ сол қималарда бб бағытында өлшенген ең үлкен және ең кіші диаметрлердің айырмашылығы ретінде анықталады.

2. Определения технического состояния механизмов судов при очередных освидетельствованиях также используется при первоначальном, ежегодном и внеочередном освидетельствованиях в случае необходимости уточнения технического состояния механизмов судов.
3. Дефектация механизмов проводится специалистами организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства на дефектацию механизмов, в присутствии представителя судовладельца.
4. При дефектации механизмов используются материалы предыдущей дефектации и эксплуатационные документы: формуляры, паспорта, описания, чертежи, схемы, машинные (вахтенные) журналы, журналы теплотехнического контроля.
5. При дефектации механизмов выполняются:
1) разборка и осмотр всех доступных для визуального контроля деталей и узлов механизмов;
2) измерение зазоров и определение износов деталей механизмов;
3) дефектация деталей механизмов методами неразрушающего контроля (при необходимости).
6. Дефектации подлежат все механизмы согласно пункту 254 настоящих Правил.
Объем дефектации определяется инструкциями по дефектации и другой нормативно-технической документацией.
7. Разборка механизмов на судне для целей дефектации осуществляется в объеме, обеспечивающем выполнение всех необходимых измерений и контроля.
8. По результатам дефектации составляется акт дефектации механизмов судна, включающий таблицы контроля деталей главных и вспомогательных двигателей, обслуживающих их систем и агрегатов, валопроводов, передач.
9. В акте дефектации механизмов судна отражаются:
1) результаты измерения зазоров в основных соединениях;
2) данные измерений и износов ответственных деталей двигателей внутреннего сгорания (коленчатых валов, их подшипников, поршней, цилиндровых втулок, поршневых пальцев и втулок, шатунных болтов), зубчатых передач, валопроводов и их подшипников с указанием количества часов, отработанных деталями;
3) эскизы дефектов, выявленных в ответственных деталях.
В случаях необходимости прочность деталей подтверждается проверочными расчетами и дополнительным инструментальным контролем.
10. Оформленный в соответствии с приложением 1 к настоящему Приложению, акт дефектации механизмов судна предоставляется работнику Регистра судоходства, который проводит освидетельствование, определяет техническое состояние механизмов и согласовывает объем ремонта.
Работнику Регистра судоходства требует проведения в его присутствии контрольные измерения.
Глава 2. Определение технического состояния двигателей
11. Эллиптичность шеек коленчатого вала в сечениях I и II определяется как разность наибольших и наименьших диаметров, измеренных в направлениях аа и бб в соответствующих сечениях согласно приложению 2 к настоящему Приложению.
Конусность шеек определяется как разность наибольших и наименьших диаметров, измеренных в направлении аа в сечениях I и II, а также в направлении бб в этих же сечениях.

Иінді біліктің мойын диаметрлерін өлшеу қателігі 0,01 миллиметрден төмен емес микрометрмен жүргізіледі.
12. Қозғалтқыш бөлшектерін бақылауды жүзеге асыру үшін кестені толтырады, онда тек осы Қосымшаға 2-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес әртүрлі бұлғақты немесе түпкілікті мойындарға жататын эллиптикалық және конустық максималды мәндер енгізіледі.
Осы параметрлер бойынша иінді біліктің техникалық жағдайы нақты және нормативтік шамаларды салыстыру нәтижесінде анықталады.
13. Иінді біліктің мойнын өлшеу кезінде мәндері осы Қосымшаға 3-қосымшасына енгізілетін және нормаланатын мәндермен салыстырылатын түпкілікті және бұлғақты мойындар диаметрінің барынша азаюы тіркеледі.
Салыстыру нәтижелері бойынша осы параметр бойынша біліктің техникалық жағдайы анықталады.
14. Иінді біліктің негізгі мойынының соғуы ортаңғы бөлімдерде біліктің соңғы мойынының астына орнатылатын және ортаңғы мойынның астына бір реттелетін цехтағы екі тұрақты призмалық тіректерде анықталады.
Бұл жағдайда мойынның эллиптикасы осы Қағидаларда рұқсат етілген шектерде болуы керек.
15. Соққы осы Қосымшаның 4-қосымшасына сәйкес индикатордың көмегімен осы оске перпендикуляр ортаңғы қимада мойын бетінің нүктелерінен базалық айналу осіне дейінгі ең үлкен және ең аз арақашықтық айырмасы ретінде өлшенеді.
Қозғалтқыштан бөлшектелмеген иінді біліктің негізгі мойынының соғуы мойынтіректердің жоғарғы қақпақтары алынып тасталған кезде мойынның ортаңғы бөлігіндегі индикатормен өлшенеді. Индикатор өлшегіш аяқты алдын ала басу арқылы орнатылады. Бұл ретте индикатордың кіші көрсеткі ауытқуына 1-2 миллиметр шегінде жол беріледі.
Соққы мәні иінді біліктің толық айналымы үшін индикатордың ең үлкен және ең кіші көрсеткіштерінің айырмашылығы ретінде анықталады.
16. Соққыны орнату және өлшеу үшін өлшеу қателігі 0,01 миллиметрден аспайтын сағат түріндегі индикаторлар қолданылады.
17. Осы Қосымшаның 2-қосымшасына тек түпкілікті мойынның соғуының ең жоғары мәні енгізіледі.
Мойын соғуының өлшенген максималды мәні нормаланғанмен салыстырылады, оның негізінде осы параметр бойынша техникалық күй анықталады.
Рұқсат етілген нормалардан асқан кезде иінді білік бөлшектеледі және оның негізгі мойындарының соғуы жоғарыда көрсетілген тәсілмен призмаларда тексеріледі.
18. Раскептерді өлшеу сермермен және бекітілген білік өткізгішпен құрастырылған қозғалтқышта жүргізіледі.
19. Иінді біліктің раскептері иінді біліктің иіндіқосиіні арасындағы иінді біліктің диаметрлі қарама-қарсы позицияларында өлшенетін қашықтық айырмашылығы: төменгі өлі нүкте – жоғарғы өлі нүкте (бұдан әрі - ТӨН, ЖӨН), сол жақ борт-оң жақ борт ретінде анықталады.

Измерения диаметров шеек коленчатого вала проводятся микрометром с погрешностью не ниже 0,01 миллиметров.
12. Для осуществления контроля деталей двигателя заполняют таблицу, куда заносят только максимальные значения эллиптичности и конусности, которые относятся к разным шатунным или коренным шейкам в соответствии с формой, установленной в приложение 2 к настоящему Приложению.
Техническое состояние коленчатого вала по этим параметрам определяется в результате сравнения фактических и нормативных величин.
13. При измерении шеек коленчатого вала фиксируется максимальное уменьшение диаметра коренных и шатунных шеек, значения которых заносятся в приложение 3 к настоящему Приложению и сравниваются с нормируемыми значениями.
По результатам сравнения определяется техническое состояние вала по этому параметру.
14. Биение коренных шеек коленчатого вала определяется в цехе на двух постоянных призматических опорах, которые устанавливаются под концевые шейки вала в средних сечениях и одной регулируемой, подводимой под среднюю шейку.
При этом необходимо чтобы эллиптичность шеек была в допустимых настоящими Правилами пределах.
15. Биение измеряется с помощью индикатора согласно приложению 4 к настоящему Приложению, как разность наибольшего и наименьшего расстояния от точек поверхности шейки до базовой оси вращения в среднем сечении, перпендикулярном этой оси.
Биение коренных шеек коленчатого вала, не демонтированного из двигателя, измеряют индикатором в средней части шеек при снятых верхних крышках подшипников. Индикатор устанавливают с предварительным нажатием измерительной ножки. Отклонение малой стрелки индикатора при этом допускается в пределах 1 – 2 миллиметров.
Значение биения определяют как разность наибольшего и наименьшего показаний индикатора за полный оборот коленчатого вала.
16. Для установки и измерения биения используют индикаторы часового типа с погрешностью измерения не более 0,01 миллиметра.
17. В приложение 2 к настоящему Приложению заносится только максимальное значение биения коренной шейки.
Измеренное максимальное значение биения шейки сравнивается с нормируемым, на основании чего определяется техническое состояние по этому параметру.
При превышении допускаемых норм коленчатый вал демонтируют и биение его коренных шеек проверяют на призмах изложенным выше способом.
18. Измерение раскепов производится на собранном двигателе с маховиком и с присоединенным валопроводом.
19. Раскепы коленчатого вала определяют как разность расстояний между щеками кривошипов коленчатого вала, измеренных в диаметрально противоположных положениях кривошипа: нижняя мертвая точка - верхняя мертвая точка (далее – НМТ, ВМТ), левый борт - правый борт.

20. Өлшеу микрометриялық нутромермен немесе қозғалтқышпен бірге 0,01 мм-ден аспайтын қателікпен жеткізілетін арнайы индикатормен жүргізіледі.
21. Өлшеу құралы өндіруші-ұйыммен дайындалған арнайы нүктелік ұяларға орнатылады.
Олар болмаған жағдайда қажетті нүктелер жынысөзекпен салынады.
22. Өлшеу құралының ұзындығы щектер арасында орнатылғанға дейін өлшенетін қашықтықтан 3,0-3,5 миллиметрден асатындай етіп реттеледі.
23. Иінді білікті қозғалтқыштың айналу бағытына бұру кезінде ТӨН басынан бастап өлшеудің соңына дейін құрылғы тек серіппелі қысым күшімен ұсталуы керек.
24. ЖӨН-де раскеп өлшеу аймағын бұлғақпен өткеннен кейін бірден өлшенеді.
25. Иінді біліктің раскептерін анықтау кезінде іргелес негізгі мойынтіректердің жақтау мойынтіректерінің төменгі кірістірулеріне жалғасуы бақыланады.
Егер саңылаудың басқа мәні техникалық шарттармен немесе пайдалану жөніндегі нұсқаулықпен анықталмаса, қалыңдығы 0,03 мм қуысбұрғы өтпейді.
26. Раскептің ең жоғары мәні осы Қосымшаның 3-қосымшасына енгізіледі және нормаланатын ТКСЖҚ-мен салыстырылады.
Салыстыру нәтижелері бойынша иінді біліктің техникалық жағдайы осы параметр бойынша анықталады.
27. Негізгі қозғалатын бөліктердің (біліктердің, бұлғақтардың, соташықтардың, тартқыштардың, теңгергіштердің, тісті доңғалақтардың, муфталардың) бұзылуын, қажалуын, жарылуын анықтау көзбен немесе бұзбай бақылау әдісімен жүргізіледі.
Макроскопиялық жарықтар, тоттану және эрозиялық бұзылулар, қозғалатын бөліктердің бетіндегі қажалулар 5 есе үлкейтумен үлкейткіш әйнекпен тексеру кезінде анықталады.
28. Беткі және беткі қабат асты жарықтары магнитті ұнтақ немесе бұзбайтын бақылаудың басқа әдістері арқылы анықталады.
29. Дөңгелек қиманың соташықтары мен бұлғақтары иілістері токарлық станоктың орталықтарында, ал дөңгелек емес қиманың соташықтары мен бұлғақтары сағат түріндегі индикаторлар мен арнайы жақтаулардың көмегімен призмаларда анықталады.
Бұлғақтарды бұрау бақылау тақтасында бақылау білікшелері мен призмалар түріндегі қосалқы өлшеу негіздерін қолдана отырып анықталады.
30. Негізгі бөліктердегі (жақтаулар, картерлер, блоктар, цилиндрлік төлкелер, қозғалтқыш тұғырғылар және параллельдер) сынықтар, жарықтар, қуыстар немесе бояулар 5 есе үлкейтумен үлкейткіш әйнекпен немесе капиллярлық және тоқтыағымдық әдістермен тексерілген кезде анықталады. Соңғы жағдайда арнайы құрылғылар қолданылады.
31. Блоктардың, цилиндрлік төлкелердің зақымдануын анықтау үшін гидравликалық сынақтар жүргізіледі.
32. Осы Қосымшаның 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 және 26-тармақтарында көзделген өлшемдерді орындау үшін, егер олар бөлшектердің өлшемдерін берілген дәлдікпен өлшеуді жүзеге асыруға мүмкіндік берсе және Кеме қатынасының тіркелімімен танылса, бөлшектемей диагностикалау әдістері мен аспаптарын пайдалануға жол беріледі.

20. Измерения проводят микрометрическим нутромером или специальным индикатором, поставляемым вместе с двигателем, с погрешностью не более 0,01 мм.
21. Измерительный инструмент устанавливают в специальные точечные гнезда, подготовленные организацией - изготовителем.
В случае их отсутствия нужные точки наносятся керном.
22. Длину измерительного инструмента регулируют так, чтобы до установки между щеками она превышала измеряемое расстояние на 3,0 – 3,5 миллиметра.
23. Необходимо чтобы во время проворачивания коленчатого вала в направлении вращения двигателя на передний ход от начала НМТ и до конца измерения прибор держался только силой давления пружины.
24. В НМТ раскеп измеряется сразу после прохождения шатуном района измерения.
25. При определении раскепов коленчатого вала контролируют прилегание соседних коренных шеек к нижним вкладышам рамовых подшипников.
Щуп толщиной 0,03 мм не проходит, если другое значение зазора не определено техническими условиями или инструкцией по эксплуатации.
26. Максимальное значение раскепа заносится в приложение 3 к настоящему Приложению и сравнивается с нормируемым ПКПМС.
По результатам сравнения определяется техническое состояние коленчатого вала по этому параметру.
27. Обнаружение разрушений, задиров, трещин основных движущихся частей (валов, шатунов, штоков, тяг, балансиров, шестерен, муфт) производится визуально или методом неразрушающего контроля.
Макроскопические трещины, коррозионные и эрозионные разрушения, задиры на поверхности движущихся частей обнаруживают при осмотре с помощью лупы с 5-кратным увеличением.
28. Поверхностные и подповерхностные трещины выявляют с помощью магнитопорошкового или других методов неразрушающего контроля.
29. Изгибы штоков и шатунов круглого сечения определяют в центрах токарного станка, а штоков и шатунов некруглого сечения - на призмах с помощью индикаторов часового типа и специальных оправок.
Скручивание шатунов определяется на контрольной плите с использованием вспомогательных измерительных баз в виде контрольных валиков и призм.
30. Разрушения, трещины, сквозные раковины или выкрашивания в деталях остова (рамах, картерах, блоках, цилиндровых втулках, станинах и параллелях) обнаруживают при осмотре с помощью лупы с 5-кратным увеличением или капиллярными и токовихревыми методами. В последнем случае используют специальные приборы.
31. Для выявления сквозных повреждений блоков, цилиндровых втулок проводят гидравлические испытания.
32. Для выполнения измерений, предусмотренных пунктами 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 и 26 настоящего Приложения, используются методы и приборы безразборной диагностики, если они позволяют осуществлять измерение размеров деталей с заданной точностью и признаны Регистром судоходства.

33. Осы Қосымшаның 27 және 30-тармақтарында көрсетілген жылжымалы бөлшектердің немесе қозғалтқыш қаңқасының бөлшектерінің ақаулары анықталған кезде осы Қосымшаға 2-қосымшада ақаудың түрі және зақымдалған бөлік, сондай-ақ оның көмегімен ақау анықталған әдіс (көрнекі, тоқтыағымды) көрсетіледі.
Егер ақаулар табылмаса, онда олар: "зақым жоқ" деп жазады және бақылау жүргізілген әдісті көрсетеді.
3-тарау. Негізгі тісті берілістердің техникалық жай-күйін анықтау
34. Негізгі берілістердің техникалық жағдайы тістердің тозуы (тістің қалыңдығының өзгеруі), сондай-ақ жөндеуге арналған техникалық шарттарда және басқа да нормативтік құжаттарда көрсетілген параметрлер (жалпы нормалдың ұзындығы, іліністегі бүйірлік саңылау) және тісті доңғалақ бетінің күйі бойынша анықталады.
35. Тістің қалыңдығын цилиндрлік тіктісті және қисықтісті берілістерді анықтау үшін тістердің қалыңдығын тұрақты хорда өлшеу әдісі қолданылады.
Сыртқы іліністің тегершігі үшін штангентісөлшегіштер мен индикатор басы бар хордты тісөлшегіштері қолданылады.
36. Тістің теориялық қалыңдығы с тұрақты хорды бойынша келесі формула бойынша анықталады (егер техникалық құжаттамада көрсетілмесе):
Sc =(1,387+0,643
) m,
онда
- редуктордың төлқұжат деректерінен алынған түзету коэффициенті;
m – ілінісу модулі.
37. Тұрақты хордадан бастап тістердің шыңдарының шеңберіне дейінгі қашықтық формула бойынша анықталады (егер техникалық құжаттамада көрсетілмесе):
hс = (0,748 - 0,117
) m.
38. Тұрақты хорда бойымен тістің қалыңдығын өлшегенде, жұмыс істейтін тіс өлшегіштің көмегімен құрылғының тірек жолағы есептелген қашықтыққа жылжытылады. Содан кейін, тіс өлшегішті тексерілетін беріліс тісіне тірек жолағымен тістің жоғарғы жағына тірелетіндей етіп орнатып, осы Қосымшаның 4-қосымшасына сәйкес тістің нақты қалыңдығын өлшейді.
39. Тістің қалыңдығының өзгеруі формула бойынша анықталады:
б = Sc - Sд
40. Тістің қалыңдығын өлшеу үшін хордалы тіс өлшегішпен бірге жылжыту тіс өлшегіші немесе тангенциалды тіс өлшегіш қолданылады.
41. Жалпы нормалдың ұзындығын өлшеу кезінде нормалөлшегіштер, тіс өлшегіш микрометрлерді, жалпақ ұштықтарды қолдана отырып әмбебап өлшеу аспаптарын, жарамсыз деп табатын калибрлерді пайдалануға рұқсат етіледі.
42. L жалпы нормалының ұзындығы осы Қосымшаның 6-қосымшасына сәйкес тістердің әр түрлі бүйір беттері арасындағы қашықтық ретінде анықталады.
L бақылау таңдалған тістер тобын өлшеу нәтижелерін нормативтік құжаттардан алынған жалпы DL нормасының рұқсат етілген ұзындығымен салыстыруға дейін азаяды.
43. Сп бүйірлік саңылауы қуыс бұрғымен немесе пластикалық қысу әдісімен өлшенеді.

33. При обнаружении дефектов подвижных деталей или деталей остова двигателя, указанных в пунктах 27 и 30 настоящего Приложения, в приложение 2 к настоящему Приложению указывают вид дефекта и поврежденную деталь, а также метод (визуальный, токовихревой), с помощью которого обнаружен дефект.
Если дефекты не обнаружены, то записывают: "повреждений нет" и указывают метод, с помощью которого проводился контроль.
Глава 3. Определение технического состояния главных зубчатых передач
34. Техническое состояние главных зубчатых передач определяется по износу зубьев (изменению толщины зуба), а также по параметрам, указанным в технических условиях на ремонт и других нормативных документах (длина общей нормали, боковой зазор в зацеплении), и состоянию поверхности шестерен.
35. Для определения толщины зуба цилиндрических прямозубых и косозубых шестерен используют метод измерения толщины зубьев по постоянной хорде.
Для шестерни внешнего зацепления используют штангензубомеры и хордовые зубомеры с индикаторной головкой.
36. Теоретическую толщину зуба по постоянной хорде c определяют по формуле (если не указана в технической документации):
Sc =(1,387+0,643
) m,
где
- коэффициент коррекции, взятый из паспортных данных редуктора;
m – модуль зацепления.
37. Расстояние от постоянной хорды до окружности вершин зубьев c определяют по формуле (если c не указана в технической документации):
hс = (0,748 - 0,117
) m.
38. При измерении толщины зуба по постоянной хорде с помощью хордового зубомера опорную планку прибора перемещают на рассчитанное расстояние. Затем, установив зубомер на проверяемый зуб шестерни так, чтобы он упирался опорной планкой в вершину зуба, измеряют действительную толщину зуба согласно приложению 4 к настоящему Приложению.
39. Изменение толщины зуба определяется по формуле:
б = Sc - Sд
40. Для измерения толщины зуба наряду с хордовым зубомером используют зубомер смещения или тангенциальный зубомер.
41. При измерении длины общей нормали допускается использовать нормалемеры, зубомерные микрометры, универсальные измерительные приборы с применением плоских наконечников, выбраковочные калибры.
42. Длина общей нормали L определяется как расстояние между разноименными боковыми поверхностями зубьев согласно приложению 6 к настоящему Приложению.
Контроль L сводится к сравнению результатов измерения выбранной группы зубьев с допустимой длиной общей нормали DL, взятой из нормативных документов.
43. Боковой зазор сп измеряют щупом или методом пластичной выжимки.

44. Иілгіш сығу әдісімен сп анықтау үшін қорғасын сымын осы Қосымшаның 7-қосымшасына сәйкес 8-10 тістің бейіні бойынша тегершікке салады.
Сымның ұштары пластикалық маймен бекітілген. Сымның қалыңдығы ол шамамен 0,1/т-ге тең қабылданатын, сп-дан 0,10-0,20 миллиметрге артық таңдалады, мұндағы т- тегершіктің модулі.
Әрі қарай, беріліс бұрылып, микрометриялық әдіспен алдыңғы және артқы жағынан А және В сымдарының қалыңдығы сәйкесінше өлшенеді. Осыдан кейін пайдаланылған тістер тобы үшін Аср және Вср орташа арифметикалық мәндері табылды.
Бүйірлік алшақтық формула бойынша есептеледі:
сп = Аср + Вср
45. Бас тісті беріліс бөлшектерін бақылауды жүзеге асыру үшін осы Қосымшаның 8-қосымшасында толтырылады, онда осы Қосымшаның 8-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес осы Қосымшаның 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтарына сәйкес айқындалған шамалардың ең жоғары мәндері ғана енгізіледі.
46. Нормативтік құжаттарда осы Қосымшаның 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 және 44-тармақтары бойынша параметрлерді бақылау қажеттілігі туралы нұсқаулар болмаған кезде осы Қосымшаның 8-қосымшасына осы Қосымшаның 34-тармағы бойынша айқындалатын тозу мәні енгізіледі.
Берілістің техникалық жай-күйі шамалардың нақты және нормативтік мәндерін салыстыру нәтижелері бойынша айқындалады.
47. Бөлшектелген күйде негізгі берілістердің бөлшектері ақауларды анықтау үшін 5 есе үлкейтумен үлкейткіш әйнектің көмегімен тексеріледі.
Тегершік үшін бұзылулардың (қажалу, сыну, бүрлену, бояу) және жарықтардың болуы анықталады.
48. Жарықтарды анықтау үшін бұзбайтын бақылау, мысалы, капиллярлық әдістері қолданылады.
49. Осы Қосымшаның 47-тармағында көрсетілген негізгі беріліс берілістерінің ақаулары анықталған кезде осы Қосымшаға 2-қосымшада ақаудың түрі, сондай-ақ оның көмегімен ақау анықталған әдіс көрсетіледі. Әйтпесе, олар: "зақым жоқ" деп жазады және бақылау жүргізілген әдісті көрсетеді.
4-тарау. Білік өткізгіштердің техникалық жай-күйін анықтау
50. Жұмыс білік өткізгіштерінің тозуы осы Әдістеменің 11-13-тармақтарында баяндалғанға ұқсас анықталады.
51. Білік өткізгіштің бөлшектерін бақылауды жүзеге асыру үшін осы Қосымшаның 9-қосымшасына сәйкес толтырылады, онда осы Қосымшаның 2-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес білік өткізгіш біліктерінің әрқайсысының мойындары үшін диаметрлердің азаюының және цилиндрліктен ауытқудың ең жоғары мәндері енгізіледі.

44. Для определения сп методом пластичной выжимки свинцовую проволоку кладут на шестерню по профилю 8 – 10 зубьев согласно приложению 7 к настоящему Приложению.
Концы проволоки закрепляют пластичной смазкой. Толщину проволоки выбирают на 0,10 – 0,20 миллиметров больше сп, который ориентировочно принимается равным 0,1/т, где т – модуль шестерни.
Далее передача проворачивается и микрометрическим методом измеряется толщина проволок А и В со стороны переднего и заднего хода соответственно. После этого находят средние арифметические значения Аср и Вср для использованной группы зубьев.
Боковой зазор рассчитывают по формуле:
сп = Аср + Вср
45. Для осуществления контроля деталей главной зубчатой передачи заполняют в приложение 8 к настоящему Приложению, куда заносят только максимальные значения величин, определенных в соответствии с пунктами 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящего Приложения для всех шестерен главной передачи, в соответствии с формой, установленной приложением 8 к настоящему Приложению.
46. При отсутствии в нормативных документах указаний о необходимости контроля параметров по пунктам 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 и 44 настоящего Приложения в приложение 8 к настоящему Приложению заносят значение износа, определяемого по пункту 34 настоящего Приложения.
Техническое состояние передачи определяется по результатам сравнения фактических и нормативных значений величин.
47. В разобранном состоянии детали главных зубчатых передач подвергают осмотру с помощью лупы 5-кратного увеличения на предмет обнаружения дефектов.
Для шестерен определяют наличие разрушений (задиров, скалывания, накатывания, выкрашивания) и трещин.
48. Для обнаружения трещин применяют неразрушающие методы контроля, например, капиллярный.
49. При обнаружении дефектов шестерен главной зубчатой передачи, указанных в пункте 47 настоящего Приложения, в приложение 2 к настоящему Приложению указывается вид дефекта, а также метод, с помощью которого обнаружен дефект. В противном случае - записывают: "повреждений нет" и указывают метод, с помощью которого проводился контроль.
Глава 4. Определение технического состояния валопроводов
50. Износ рабочих валопроводов определяют аналогично, изложенному в пунктах 11, 12 и 13 настоящего Приложения.
51. Для осуществления контроля деталей валопровода заполняют согласно приложению 9 к настоящему Приложению, куда заносят максимальные значения уменьшения диаметров и отклонений от цилиндричности для шеек каждого из валов валопровода, в соответствии с формой, установленной в приложении 2 к настоящему Приложению.

52. Білік өткізгіштің техникалық жай-күйі нақты мәндерді осы Қағида 325-тармағының 26) және 29) тармақшаларына сәйкес нормаланатын мәндермен салыстыру нәтижелері бойынша айқындалады.
53. Бөлшектелген күйде білік өткізгіштің бөлшектері ақауларды анықтау үшін 5 есе үлкейтумен үлкейткіш әйнектің көмегімен тексеріледі.
Үйкеліс беттерінде қажамалардың, ұрылған жерлердің, татанулардың және басқа да беткі ақаулардың болуы анықталады.
Біліктерде жарықтардың болуы анықталады. Тесіктер мен ойықтар, ойық кілтектер, диаметрлердің өзгеруі аймақтарындағы біліктердің учаскелері әсіресе мұқият тексеріледі.
54. Ақауларды анықтау үшін бақылаудың бұзбайтын әдістері: білік өткізгіштің біліктерінің күйін бағалау үшін – магнитті-ұнтақты әдіс, ал мойынтіректер үшін-ультрадыбыстық ақаукөргіштік қолданылады.
55. Осы Әдістеменің 53-тармағында көрсетілген біліктердің зақымдануы анықталған кезде осы Әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес зақымдану түрі, сондай-ақ оның көмегімен зақымдану анықталған әдіс көрсетіледі. Олай болмаған жағдайда, олар: "зақым жоқ" деп жазады және бақылау жүргізілген әдісті көрсетеді.
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
1-қосымша
Кеме тетіктерін ақау актісінің нысаны АКТ кеме тетіктерінің ақаулары
________________________________________                   "__" _______ 20__ ж.
(ақауларды өткізу орны)
Кеменің атауы ____________________________________________________________
Жоба нөмірі ______________________________________________________________
Кеме иесі ________________________________________________________________
Біз, төменде қол қойғандар, __________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымдары)
Тексеру, іс-әрекеттегі сынақ құжаттарымен танысу және механизмдердің
параметрлерін өлшеу нәтижесінде мыналар анықталды:
соңғы орташа жөндеудің жылы, орны және реттік №
_________________________________________________________________________
_____
Механизмдердің техникалық жағдайы:
алдыңғы куәландыру актісі бойынша (ақау алдында)
__________________________________________________________________________
ақау нәтижелері бойынша ____________________________________________________
Жөндеуге жататын ақаулар және жөндеу әдістері
Механизмдердің атауы
Бөлшектердің атауы және анықталған ақаулар
Жөндеу әдісі
Қорытынды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қосымшалар: қозғалтқыш бөлшектерін бақылау кестесі, беріліс бөлшектерін бақылау кестесі, білік өткізгіш тораптары мен бөлшектерін бақылау кестесі, ақаулардың эскиздері
Қолтаңбалар _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кеме қатынасы тіркелімі қызметкерінің қорытындысы
Механизмдердің ақауларының нәтижелеріне сәйкес техникалық жай-күйі танылады
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақау кезінде анықталған жөндеу жұмыстарының көлемі келісіледі.
Қосымша талаптар ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері ________________________________________
"__" ___________ 20__ж.
____________________________                         _________________________
(қолы)                                     (тегі, аты, әкесінің аты)
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
2-қосымша
Иінді және байырғы мойынның тозуын анықтау орындары
Иінді (А) және байырғы (б) мойынның тозуын анықтау орындары: А-өлшеу құралын орнату орны раскепов анықтамасы.
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
3-қосымша
Қозғалтқыш бөлшектерін бақылау Қозғалтқыш бөлшектерін бақылау
Кеменің атауы _____________________________________________________
Кеме иесі __________________________________________________________
Қозғалтқыш маркасы ___________________________________________________
Зауыт №___________________________________________________________
Шығарылған күні ______________________________________________________
Жұмыс істеді ________________________________ сағат.
Бөлшектің атауы
Бағаланатын параметр
Бағаланатын параметр мағынасы
Техникалық
жағдайы
Ескерту
Жергілікті мойындар
Эллиптикалық
Конустық
Диаметрді азайту
Ұру
Иінді мойындар
Эллиптикалық
Конустық
Диаметрді азайту
Негізгі қозғалмалы бөліктер
Сынықтар, жарықтар, бадас, қалдық деформациялар
Қаңқа бөлшектері
Сынықтар, жарықтар,
раковиналар арқылы
Иінді білік
Раскеп
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
4-қосымша
Иінді білік
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
5-қосымша
Тұрақты аккорд бойынша тістің қалыңдығын өлшеу схемасы
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
6-қосымша
Жалпы норманың ұзындығын өлшеу схемасы
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
7-қосымша
Анықтау кезінде қорғасын сымын орнату орны бүйірлік саңылау
Сым
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
8-қосымша
Негізгі тісті беріліс бөлшектерін бақылау Негізгі тісті беріліс бөлшектерін бақылау
Кеменің атауы ____________________________________________
Кеме иесі __________________________________________________
Бөлшектің атауы
Бағаланатын параметр
Техникалық жағдайы
Ескерту
Тістің қалыңдығының өзгеруі
Ұзындығы
жалпы
қалыпты
Бүйірлік
алшақтық
Жарықтар,
жойылу
Қолтаңбалар ____________________________________________________________
______________________________________________________________________
Тетіктердің техникалық
жағдайын анықтауға
9-қосымша
Білік өткізгіштің бөлшектерін бақылау
Кеменің атауы ____________________________________________
Кеме иесі __________________________________________________
Бөлшектің атауы
Бағаланатын параметр
Техникалық
жағдайы
Ескерту
Диаметрді азайту
Эллиптикалық
Конустық
Жарықтар,
бос орындар,
шұңқырлар және
басқа
ақаулар
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
13-қосымша
Есептеу әдісімен пайдаланудағы кеме корпустарының техникалық жай-күйін айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар

52. Техническое состояние валопровода определяют по результатам сравнения фактических значений с нормируемыми согласно подпунктам 26) и 29) пункта 325 настоящих Правил.
53. В разобранном состоянии детали валопровода подвергают осмотру с помощью лупы 5-кратного увеличения на предмет обнаружения дефектов.
На трущихся поверхностях определяют наличие задиров, забоин, разъеданий и других дефектов поверхности.
На валах определяют наличие трещин. Особенно тщательно осматривают участки валов в районах отверстии и вырезов, шпоночных пазов, изменений диаметров.
54. Для обнаружения дефектов применяют неразрушающие методы контроля: для оценки состояния валов валопровода - метод магнитопорошковой, а для подшипников - ультразвуковой дефектоскопии.
55. При обнаружении повреждений валов, указанных в пункте 53 настоящего Приложения, в соответствии с приложением 2 к настоящему Приложению указывают вид повреждений, а также метод, с помощью которого обнаружено повреждение. В противном случае записывают: "повреждений нет" и указывают метод, с помощью которого проводился контроль.
Приложение 1
к Определению технического
состояния механизмов
Форма акта дефектации механизмов судна
АКТ
дефектации механизмов судна
________________________________________            "__" _______ 20__ г.
(место проведения дефектации)
Наименование судна ___________________________________________________
Номер проекта ________________________________________________________
Судовладелец _________________________________________________________
Мы, ниже подписавшиеся,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилии, имена, отчества, должности)
В результате ознакомления с документами осмотра, испытания в действии и
измерения параметров механизмов установлено следующее: год, место
и порядковый № последнего среднего ремонта
_______________________________________________________ _____________
Техническое состояние механизмов: по предыдущему акту освидетельствования
(перед дефектацией)
_____________________________________________________________________
по результатам дефектации
_____________________________________________________________________
Дефекты, подлежащие устранению, и способы ремонта
Наименование механизмов
Наименование деталей и выявленные дефекты
Способ ремонта
Заключение
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Приложения: таблица контроля деталей двигателя, таблица контроля деталей
передачи, таблица контроля узлов и деталей валопровода, эскизы дефектов Подписи
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Заключение работника Регистра судоходства
В соответствии с результатами дефектации механизмов техническое состояние признается
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Объем ремонтных работ, определенных при дефектации, согласовывается.
Дополнительные требования
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Работник Регистра судоходства
________________________________________________________________________
"__" ___________ 20__г.
____________________________ _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Приложение 2
к Определению технического
состояния механизмов
Места определения износа шатунных и коренных шеек
Места определения износа шатунных (а) и коренных (б) шеек:
А - место установки измерительного инструмента при определении раскепов.
Приложение 3
к Определению технического
состояния механизмов
Контроль деталей двигателей
Контроль деталей двигателя
Наименование судна ____________________________________________________
Судовладелец __________________________________________________________
Марка двигателя ________________________________________________________
Заводской № ___________________________________________________________
Дата изготовления ______________________________________________________
Отработал ________________________________ часов.
Наименование детали
Оцениваемый параметр
Значение оцениваемого параметра
Техническое состояние
Примечание
Коренные шейки
Эллиптичность
Конусность
Уменьшение диаметра
Биение
Шатунные шейки
Эллиптичность
Конусность
Уменьшение диаметра
Основные движущиеся части
Разрушения, трещины, задиры, остаточные деформации
Детали остова
Разрушения, трещины, сквозные раковины
Коленчатый вал
Раскеп
Приложение 4
к Определению технического
состояния механизмов
Коленчатый вал
Приложение 5
к Определению технического
состояния механизмов
Схема измерения толщины зуба по постоянной хорде
Приложение 6
к Определению технического
состояния механизмов
Схема измерения длины общей нормали
Приложение 7
к Определению технического
состояния механизмов
Место установки свинцовой проволоки при определении бокового зазора
Проволока
Приложение 8
к Определению технического
состояния механизмов
Контроль деталей главной зубчатой передачи
Контроль деталей главной зубчатой передачи
Наименование судна ____________________________________________
Судовладелец __________________________________________________
Наименование детали
Оцениваемый параметр
Техническое состояние
Примеча ние
Изменение толщины зуба
Длина общей нормали
Боковой зазор
Трещины, разрушения
Подписи ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение 9
к Определению технического
состояния механизмов
Контроль деталей валопровода
Наименование судна ____________________________________________
Судовладелец __________________________________________________
Наименование детали
Оцениваемый параметр
Техническое состояние
Примечание
Уменьшение диаметра
Эллиптичность
Конусность
Трещины, зазоры, забоины и другие дефекты
Приложение 13 к Правилам освидетельствования морских судов
Определение технического состояния корпусов судов в эксплуатации расчетным методом

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Есепті әдіспен пайдаланудағы кемелер корпустарының техникалық жай-күйін айқындау есепті әдіспен пайдаланудағы кемелер корпустарының техникалық жай-күйін айқындауға, сондай-ақ бір жобадағы кемелер сериясы үшін корпустардың тозу нормативтерін және қалдық деформацияларын есептеуге арналған.
2. Осы Қосымша осы Қағидалардың 230-тармағына сәйкес жатқызылған кемелер корпустарының техникалық жай-күйін айқындау үшін қолданылады.
3. Осы Қосымшаның 2-тармағында көзделмеген кемелер үшін нұсқау нормаларын қолдануға кеме қатынасы тіркелімінің келісімі бойынша жол беріледі.
4. Кеме корпусының техникалық жай-күйі корпустың шекті моментін қауіпсіздік қорының коэффициентінің нормативтік мәніне көбейтілген есептік иілу моментімен салыстыру нәтижелері бойынша айқындалады.
5. Бірдей пайдалану шектеулерімен пайдаланылатын бір жобаның кемелерінің корпустары үшін қалдық қалыңдықтардың рұқсат етілген мәндерінің нормативтерін және деформация параметрлерін әзірлеу кезінде (жүзу ауданы мен маусымы, толқындар бойынша шектеу, жүк көтергіштігі, тиеу мен балласт жасаудың рұқсат етілген жағдайлары) корпустың шекті сәтінің ықтимал ақаулар (тозу және деформациялар) комбинацияларының параметрлеріне тәуелділігін алу мақсатында есептеулер сериясы орындалады.
6. Есеп айырысу әдісімен корпустардың техникалық жай күйін анықтауға арналған құжаттар мыналарды ескере отырып ресімделеді:
1) Нақты кеме корпусының техникалық жай-күйін есептеу әдісімен айқындау кезінде кеме қатынасы тіркеліміне осы Қосымшаның 3-тарауына сәйкес орындалған ақау актісі және есептеулер ұсынылады;
2) Кеме қатынасы тіркелімінің есебінде тұрған бір жобаның кемелер сериясы үшін байланыстардың тозуы мен қалдық деформацияларының нормативтерін әзірлеу кезінде нормативтерді есептеу нәтижелері нұсқау хаты түрінде ресімделеді, оған осы нұсқаулықтарға сәйкес корпустың жалпы беріктігі шарттары бойынша айқындалған есеп айырысу нормативтері де, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген жалпы нормативтер мен пкпмс-тер де енгізіледі. осы кемелер сериясы үшін өзгеріс жоқ.
Нұсқаулық хатты осы жобаның кемелері есепте тұрған кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері бекітеді;
3) осы Қосымша 6-тармағының 2) тармақшасына ұқсас жасалған, кеме қатынасы тіркелімінің бірнеше қызметкерінің есебінде тұрған бір жобаның кемелер сериясы үшін корпустардың қалдық қалыңдығы мен қалдық деформацияларының рұқсат етілетін мәндерінің есептік нормативтері бар нұсқаулық хатты кеме қатынасы тіркелімі бекітеді.
2-тарау. Корпус ақауларының нормаланған параметрлері

Глава 1. Общие положения
1. Определение технического состояния корпусов судов в эксплуатации расчетным методом предназначены для определения технического состояния корпусов судов в эксплуатации расчетным методом, а также для расчета нормативов износов и остаточных деформаций корпусов для серии судов одного проекта.
2. Настоящее Приложение применимо для определения технического состояния корпусов судов, отнесенных в соответствии с пунктом 230 настоящих Правил.
3. Применение норм для судов, не предусмотренных пунктом 2 настоящего Приложения, допускается по согласованию с Регистром судоходства.
4. Техническое состояние корпуса судна определяется по результатам сопоставления предельного момента корпуса с расчетным изгибающим моментом, умноженным на нормативное значение коэффициента запаса прочности.
5. При разработке нормативов допускаемых значений остаточных толщин и параметров деформаций для корпусов судов одного проекта эксплуатирующихся с одинаковыми эксплуатационными ограничениями (район и сезон плавания, ограничение по волнению, грузоподъемность, допустимые случаи загрузки и балластировки), выполняется серия расчетов с целью получения зависимости предельного момента корпуса от параметров возможных комбинаций дефектов (износов и деформаций).
6. Документы для определения технического состояния корпусов расчетным методом оформляются с учетом следующего:
1) при определении технического состояния корпуса конкретного судна расчетным методом в Регистр судоходства представляются акт дефектации и расчеты, выполненные в соответствии с главой 3 настоящего Приложения;
2) при разработке нормативов износов и остаточных деформаций связей для серии судов одного проекта, находящихся на учете Регистра судоходства, результаты расчета нормативов оформляются в виде инструктивного письма, в которое включаются как расчетные нормативы, определенные по условиям общей прочности корпуса согласно настоящим Указаниям, так и общие нормативы, предусмотренные настоящими Правилами и ПКПМС, остающиеся без изменения для данной серии судов.
Инструктивное письмо утверждается работником Регистра судоходства, на учете которого находятся суда данного проекта;
3) инструктивное письмо с расчетными нормативами допускаемых значений остаточных толщин и остаточных деформаций корпусов для серии судов одного проекта, находящихся на учете нескольких работников Регистра судоходства, составленное аналогично подпункту 2) пункта 6 настоящего Приложения утверждается Регистром судоходства.
Глава 2. Нормируемые параметры дефектов корпуса

7. Осы Қосымшаның 5-тармағына сәйкес тозу және деформация нормативтерін әзірлеу кезінде есептеумен кеме ұзындығының орта бөлігінде, яғни мидель-шпангоуттан садақ пен арқаға 0,35 l қашықтықта орналасқан байланыстың қалдық қалыңдығы мен деформацияларының параметрлері айқындалады.
Егер кеменің есептік көлденең қималары көрсетілген шектен тыс болса, онда есептелетін параметрлердің қолданылу аясы тиісінше кеңейеді.
8. Тозу мен деформациялардың жеке нормативтерін әзірлеу кезінде байланыстардың жол берілетін орташа қалдық қалыңдығы, корпустың бір көлденең қимасында палуба мен түбінің ойықтарының (кеме - алаңдардың жүк палубасын қоспағанда) жиынтық ұзындығы, түбіндегі, палубасындағы (кеме - алаңдардың палубасын қоса алғанда) ойықтардың иілу көрсеткі, екінші түбінің төсемі, ал көлденең жүйесі бар кемелер үшін палуба жиынтығы, түбі және кең белдеуі де осы конструкциялардағы иілу көрсеткісі болып табылады.
9. Осы Қағидалармен және МДС ПКПП-ға сәйкес бойлық қалқандардың, борттардың және ішкі борттардың орташа қалдық қалыңдығы мен деформация параметрлерінің нормативтері жалпы беріктік есептеулерінің негізінде айқындалмайды, бірақ тағайындалады.
Бұл жағдайда осы конструкциялардағы рұқсат етілген орташа қалдық қалыңдығы мен деформация параметрлері басқа байланыстардың тозуы мен деформациясының нормативтерін әзірлеу кезінде жалпы беріктік есептеулерінде ескеріледі.
10. Есептеу нәтижелеріне қарамастан, кеменің ортаңғы бөлігіндегі палуба мен түбі ойықтарының иілуінің және палуба төсемінің гофрленуінің, түбінің қаптамасының және ширстрек белдеуінің ең жоғары рұқсат етілген иілу көрсеткісі осы Қағидалардың және кемелер ұштары үшін ПКПМС талаптарында көзделгеннен артық қабылданбайды.
11. Есептеумен анықталған ойықтардың рұқсат етілген иілу көрсеткісі кезінде қаптаманың және жинақтың бұзылуына жол берілмейді.
3-тарау. Корпустың техникалық жағдайын анықтау
12. Корпустың жарамды техникалық жағдайы кезінде жалпы беріктік шарты орындалады:
Мпр экс > Kгоднр| (1)
Мпр.экс абсолюттік шама бойынша иілу және иілу үшін тозу мен қалдық деформацияларды ескере отырып айқындалған кеме корпусының пайдаланудағы бұрынғы шекті сәті, кН·м.
Kгодн-жарамды техникалық жай-күй үшін қауіпсіздік қорының коэффициентінің нормативтік мәні;
Мр - модуль бойынша алынған иілу және иілу кезіндегі есептік иілу моменті, кН·м.
13. Кеме корпусының пайдаланудағы шекті сәті формула бойынша есептеледі:
Мпр.жс=103Wпр.экс
оп (2)
Wпp.экс - қарастырылып отырған корпус қимасының қазіргі уақытта байланыстардағы қалдық қалыңдықтар мен осы қимадағы деформациялардың параметрлерін ескере отырып, кернеу қимасының бір нүктесінде осы байланысқа қатысты м3 қауіпті болады деген болжаммен анықталған қарсылық экс - моменті;
оп - көрсетілген байланыстағы қауіпті кернеу тең қабылданады:
жергілікті жүктемені көтермейтін байланыстар үшін
оп = kHReH , (3)
жергілікті жүктемені көтеретін байланыстар үшін

7. При разработке нормативов износов и деформаций в соответствии с пунктом 5 настоящего Приложения расчетом определяются параметры остаточных толщин и деформаций связей, находящихся в средней части длины судна, то есть на расстоянии 0,35 L в нос и корму от мидель - шпангоута.
Если расчетные поперечные сечения судна находятся за указанными пределами, то область применения рассчитываемых параметров соответственно расширяется.
8. При разработке индивидуальных нормативов износов и деформаций устанавливаются допустимые средние остаточные толщины связей, суммарная протяженность вмятин палубы и днища (за исключением грузовой палубы судов - площадок) в одном поперечном сечении корпуса, стрелка прогиба вмятин в днище, палубе (включая палубу судов - площадок), настиле второго дна, а для судов с поперечной системой набора палубы, днища и ширстречного пояса - также стрелка прогиба в этих конструкциях.
9. В соответствии с настоящими Правилами и ПКПМС нормативы средних остаточных толщин и параметров деформаций продольных переборок, бортов и внутренних бортов на основании расчетов общей прочности не определяются, а назначаются.
В этом случае допустимые средние остаточные толщины и параметры деформаций в этих конструкциях учитываются в расчетах общей прочности при разработке нормативов износов и деформаций прочих связей.
10. Независимо от результатов расчета максимально допустимая стрелка прогиба вмятин палубы и днища в средней части судна и гофрировки настила палубы, обшивки днища и ширстречного пояса не принимается больше, чем это предусмотрено требованиями настоящих Правил и ПКПМС для оконечностей судов.
11. При допустимой стрелке прогиба вмятин, определенной расчетом, не допускаются разрушения обшивки и набора.
Глава 3. Определение технического состояния корпуса
12. При годном техническом состоянии корпуса выполняется условие общей прочности:
Мпр экс > Kгодн |Мр| (1)
где Мпр.экс - предельный момент корпуса судна в эксплуатации, определенный с учетом износов и остаточных деформаций для прогиба и перегиба по абсолютной величине, кН·м.
Kгодн - нормативное значение коэффициента запаса прочности для годного технического состояния;
Мр - расчетный изгибающий момент при прогибе и перегибе, взятый по модулю, кН·м.
13. Предельный момент корпуса судна в эксплуатации вычисляется по формуле:
Мпр.жс=103Wпр.экс
оп (2)
где Wпp.экс - момент сопротивления рассматриваемого сечения корпуса, определенный с учетом имеющихся в связях в данный момент времени остаточных толщин и параметров деформаций в этом сечении в предположении, что в одной из точек сечения напряжения равны опасным, относительно этой связи, м3;
оп - опасное напряжение в указанной связи, принимаемое равным:
для связей, не несущих местной нагрузки
оп = kHReH , (3)
для связей, несущих местную нагрузку

оп = 0,9 kHReH , (4)
где ReH - материалдың аққыштық шегі, МПа;
kH=1 - 0,089(ReH /235 - 1) - 0,129 (ReH /235 - 1)2 (5)
235 МПа > ReH > 390 Мпа
14. Kгодн қауіпсіздік қоры коэффициентінің нормативтік мәндері осы нұсқауларға Қосымшада келтірілген.
15. Кеменің иілу және иілу кезіндегі иілу моментінің есептік мәндері осы Қосымшаға және ПКПМС сәйкес есептелуі керек.
Кеме қатынасы тіркелімімен арнайы келісілгеннен кейін оларды пайдалану тәжірибесімен растаған жағдайда, кеменің техникалық жобасында қабылданған есептік иілу сәтінің мәндерін пайдалануға жол беріледі.
16. Шекті сәт бойынша жалпы беріктікті тексеруді кеменің ұзындығы бойынша иілу моменттерінің бөлінуін ескере отырып, ең әлсіреген екі - үш көлденең қимада орындау керек.
Бұл жағдайда қиманың әлсіреуінің конструктивті себептерін де, байланыстардың тозуы мен қалдық деформацияларына байланысты беріктіктің төмендеуін де ескеру қажет.
Кеменің ұзындығы бойынша неғұрлым әлсіреген қиманың орналасуы күмән тудырмайтын жағдайларда осы қиманың беріктігін тексеруге рұқсат етіледі.
17. Корпустың техникалық жай-күйін анықтау үшін осы Қосымша 1-теңсіздігінің орындалуын тексеру қажет.
Егер ол орындалса, корпустың техникалық жай-күйі осы Қағидалардың 290-тармағының, сондай-ақ осы Қосымшаның 20-тармағының талаптарын ескере отырып, 286 және 287-тармақтардың талаптарын орындау шартымен жарамды деп танылады.
Егер осы Қосымшаның 1-теңсіздігі орындалмаса, онда кеме иесі кеме қатынасы тіркеліміне шектеулермен пайдалану жөнінде ұсыныстар береді.
Шектеу ретінде есептік иілу моментін төмендететін шектеулер қабылданады.
18. Қабылданған шектеулерден кейін кемені пайдалану мүмкіндігін анықтау үшін теңсіздіктің орындалып жатқанын тексеру қажет
Мпр.экс > Kгодн Мр.огр , (6)
Мр.огр - пайдаланудың қабылданған шектеулері кезінде есептелген есептелген иілу моменті.
19. Егер осы Қосымшаның 6-теңсіздігі орындалса, онда кемені осы Қағидалардың және ПКПМС-тің жергілікті беріктікке, жергілікті тозуға және бүлінуге қойылатын талаптарын орындау шартымен осы Қағидалардың 288, 289және 292-тармақтарына сәйкес белгіленген шектеулермен пайдалануға жол беріледі.
Осы Қосымшаның 6-теңсіздігі орындалмаған кезде корпустың техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады.
20. Егер теңсіздік орындалса, көрсетілген параметрлерден асатын рамалық байланыстардың шеткі деформацияларына жол беріледі
(Wизн (
Kкд+1-
) Wр >
, (7)
Wизн - тозуды ескере отырып есептелген байланыстың көлденең қимасының кедергі моменті;
Wp- қарастырылып отырған байланыстың көлденең қимасының қарсылық моменті;
Kкд - шеткі деформацияның сәуленің беріктігіне әсер ету коэффициенті, формула бойынша есептеледі:
Kкд= 1 -

оп = 0,9 kHReH , (4)
где ReH - предел текучести материала, МПа;
kH=1 - 0,089(ReH /235 - 1) - 0,129 (ReH /235 - 1)2 (5)
235 МПа > ReH > 390 Мпа
14. Нормативные значения коэффициента запаса прочности Kгодн приведены в приложении к настоящему Приложению.
15. Расчетные значения изгибающего момента при прогибе и перегибе судна следует вычислять в соответствии с настоящим Приложением и ПКПМС.
Допускается использовать значения расчетного изгибающего момента, принятые в техническом проекте судна, при условии подтверждения их опытом эксплуатации после специального согласования с Регистром судоходства.
16. Проверку общей прочности по предельному моменту следует выполнять в двух - трех наиболее ослабленных поперечных сечениях с учетом распределения изгибающих моментов по длине судна.
При этом, следует учитывать как конструктивные причины ослабления сечения, так и снижение прочности, обусловленное износами и остаточными деформациями связей.
В тех случаях, когда месторасположение наиболее ослабленного сечения по длине судна не вызывает сомнений, разрешается проверять прочность в одном этом сечении.
17. Для определения технического состояния корпуса необходимо проверить выполнение неравенства 1 настоящего Приложения.
Если оно выполняется, то техническое состояние корпуса признается годным при условии выполнения требований пунктов 286 и 287 с учетом требований пункта 290 настоящих Правил, а также пункта 20 настоящего Приложения.
Если неравенство 1 настоящего Приложения не выполняется, то судовладелец предоставляет в Регистр судоходства предложения по эксплуатации с ограничениями.
В качестве ограничений принимаются ограничения, уменьшающие расчетный изгибающий момент.
18. Для определения возможности эксплуатации судна после принятых ограничений необходимо проверить, выполняется ли неравенство
Мпр.экс > Kгодн Мр.огр , (6)
где Мр.огр - расчетный изгибающий момент, вычисленный при принятых ограничениях эксплуатации.
19. Если неравенство 6 настоящего Приложения выполняется, то судно допускается эксплуатировать с установленными ограничениями при условии выполнения требований настоящих Правил и ПКПМС к местной прочности, местным износам и повреждениям согласно пунктам 288, 289 и 292 настоящих Правил.
При невыполнении неравенства 6 настоящего Приложения техническое состояние корпуса признается негодным.
20. Допускаются кромочные деформации рамных связей с параметрами, превышающими указанные, если выполняется неравенство
(Wизн (
Kкд+1-
) Wр >
, (7)
где Wизн - момент сопротивления поперечного сечения связи, вычисленный с учетом износов;
Wp- момент сопротивления поперечного сечения рассматриваемой связи;
Kкд - коэффициент влияния кромочной деформации на прочность балки, вычисляемый по формуле:
Kкд= 1 -

[-1,875 + 0,106 hс/tс + 35,06(
/hс) 2 - 0,0012(hс/tс)2(
/hс) - (
/hс) - 0,575(
/hс) 2/(hс/tс)] / hс (8)
где hс , tc - арқалық қабырғасының биіктігі, қалыңдығы, мм;
- қабырға дөңес иілу көрсеткісі, мм;
- коэффициент; ұштарындағы флоралар мен бимстер үшін және кеменің кез келген ауданындағы борттық жиынтықтың рамалық байланыстары үшін, егер шпангоуттың бимс пен флорамен түйісу түйіндері зақымдалмаса (книц тұрақтылығын жоғалтпаса, жарықтар мен үзілістер болмаса)
= 0,67; рамалық жиынтықтың қалған арқалықтары үшін
= 1;
- коэффициент; борттық жиынтықтың рамалық байланыстары үшін
= 0,55, II топтағы кемелердің қалған байланыстары үшін және I топтағы кемелердің ұштарында
=0,60, I топтағы кемелердің ортаңғы бөлігіндегі флоралар, бимс, килсондар және карлингс үшін
=0,70.
Барлық жағдайларда теңсіздік орындалады:
f < 0,2 hс. (9)
21. Ұзындығы 50 метр және одан аз кемелер үшін осы Қосымшаның 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-тармақтарына сәйкес есептеулерді орындамауға жол беріледі.
22. Егер палубалық және түптік белдеу үшін теңсіздікті орындау бөлек қамтамасыз етілсе, корпустың техникалық жай-күйі жарамды деп танылады:
F.экс > kF (10)
F.экс - корпус байланыстарының қалдық қалыңдығын ескере отырып, корпустың палубалық немесе түптік белдеуінің бойлық байланыстарының көлденең қимасының жиынтық аумағы;
F - жобаланатын кеме үшін Қағидалармен талап етілетін палубалық немесе түптік белдеудің бойлық байланыстарының көлденең қимасының жиынтық аумағы;
k - коэффициент, байланыстар топтарының орташа қалдық қалыңдығының нормаларына сандық тең қабылданады.
F.экс ойықтар болған кезде палубаның және түбінің қаттылығының бойлық қабырғалары, сондай-ақ ойықтар аймағында орналасқан палуба төсемінің және түбінің қаптамасының оларға іргелес пластиналары айқындау кезінде ескерілмейді..
Есептеу үшін осы Қосымша 16-тармағының талаптарына сәйкес неғұрлым көлденең қималар таңдалады.
4-тарау. Корпустың шекті моментін анықтау
23. Кеме корпусының пайдаланудағы шекті сәті осы Қосымшаның 4-тарауына сәйкес айқындалады.
24. Қабырғалар арасындағы қашықтықтың жартысына тең ені қосылған белдіктері бар қаттылықтың деформацияланған бойлық жиектерін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес айқындалған
р редукциялық коэффициенттері бар баламалы Арқалыққа қосу керек, мұнда деформацияланған жиектің иілу көрсеткісі h осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес өлшеулер негізінде қабылданады.
Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген деформацияланған қабырғаларды қысқартудың басқа әдістерін қолдануға болады.
25. Пластиналардың редукциялық коэффициенттері ПКПМС талаптарына сәйкес анықталады.
Жиынтықтың көлденең жүйесіндегі пластиналардың редукциялық коэффициенттерін кеменің құрылыс механикасы әдістерімен анықтауға рұқсат етіледі.
Кеменің құрылыс механикасының теңдеулерін қолдану бухтиналар мен гофрлеу аймағындағы плиталар үшін міндетті болып табылады, ал бастапқы өлім көрсеткісі өлшеулер негізінде тағайындалады.
Жиынның бойлық жүйесі кезіндегі пластиналардың редукциялық коэффициенттері осы Қосымшаның 24-тармағына сәйкес айқындалған оларды қолдайтын бойлық жиектердің
р коэффициенттерінен аспайды.

[-1,875 + 0,106 hс/tс + 35,06(
/hс) 2 - 0,0012(hс/tс)2(
/hс) - (
/hс) - 0,575(
/hс) 2/(hс/tс)] / hс (8)
где hс , tc - высота, толщина стенки балки, мм;
- стрелка прогиба выпучины стенки, мм;
- коэффициент; для флоров и бимсов в оконечностях и для рамных связей бортового набора в любом районе судна, если узлы соединения шпангоута с бимсом и флором не повреждены (нет потери устойчивости книц, отсутствуют трещины и разрывы)
= 0,67; для остальных балок рамного набора
= 1;
- коэффициент; для рамных связей бортового набора
= 0,55, для остальных связей судов II группы и в оконечностях судов I группы
=0,60, для флоров, бимсов, кильсонов и карлингсов в средней части судов I группы
=0,70.
Во всех случаях выполняется неравенство:
f < 0,2 hс. (9)
21. Для судов длиной 50 метров и менее расчеты в соответствии с пунктами 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 настоящего Приложения допускается не выполнять.
22. Техническое состояние корпуса признается годным, если для палубного и днищевого пояса раздельно обеспечивается выполнение неравенства:
F.экс > kF (10)
где F.экс - суммарная площадь, поперечного сечения продольных связей палубного или днищевого пояса корпуса, с учетом имеющихся остаточных толщин связей корпуса;
F - суммарная площадь поперечного сечения продольных связей палубного или днищевого пояса, требуемая настоящими Правилами для проектируемого судна;
k - коэффициент, принимаемый численно равным нормам средних остаточных толщин групп связей.
При наличии вмятин продольные ребра жесткости палубы и днища, а также прилегающие к ним пластины настила палубы и обшивки днища, находящиеся в зоне вмятин, не учитываются при определении F.экс.
Для расчета выбираются наиболее поперечные сечения в соответствии с требованиями пункта 16 настоящего Приложения.
Глава 4. Определение предельного момента корпуса
23. Предельный момент корпуса судна в эксплуатации определяется в соответствии с главой 4 настоящего Приложения.
24. Деформированные продольные ребра жесткости с присоединенными поясками шириной, равной половине расстояния между ребрами, следует включать в эквивалентный брус с редукционными коэффициентами
р, определенными в соответствии с требованиями настоящих Правил, где стрелка прогиба деформированного ребра h принимается на основании измерений согласно приложения 15 настоящих Правил.
Возможно использование других согласованных с Регистром судоходства способов редуцирования деформированных ребер.
25. Редукционные коэффициенты пластин определяются в соответствии с требованиями ПКПМС.
Редукционные коэффициенты пластин при поперечной системе набора допускается определять методами строительной механики корабля.
Применение уравнений строительной механики корабля обязательно для пластин в районе расположения бухтин и гофрировки, причем стрелка начальной погиби назначается на основании измерений.
Редукционные коэффициенты пластин при продольной системе набора не превышают коэффициентов
р поддерживающих их продольных ребер, определенных в соответствии с пунктом 24 настоящего Приложения.

26. Бойлық қаттылық жиектерінің редукциялық коэффициенттері, бойлық байланыстардың көлденең қимасының ауданы және олардың инерция моменттері осы байланыстардың қалдық қалыңдығымен есептеледі, яғни корпустың ақауы кезінде өлшенген байланыстардың тозуын ескере отырып.
Жиынтықтың көлденең жүйесіндегі бұғаздар мен гофрленген аудандардағы қаттылықтың деформацияланған бойлық қабырғалары мен пластиналарының редукциялық коэффициенттері дефектация кезінде өлшенген қабырғалар мен пластиналардың иілу көрсеткілері үшін анықталады.
Қалдық қалыңдықтар мен деформациялардың жеке нормативтерін әзірлеу кезінде қаттылықтың деформацияланған бойлық жиектерінің саны осы көлденең қимадағы ойықтардың жалпы еніне сәйкес қабылданады.
Жиынтықтың көлденең жүйесі бар корпус аймағында палубаның, түбінің және кең белдіктің барлық тақтайшалары гофрлеу кезінде рұқсат етілген иілу көрсеткісімен деформацияланған деп саналады.
27. Корпустың техникалық жай-күйін болжау кезінде шекті сәтті анықтау үшін қажетті байланыстардың тозуының есептік жылдамдығы қаралып отырған кеменің немесе кемелер сериясының ақаулары материалдарын өңдеу нәтижелері бойынша, ал мұндай материалдар болмаған жағдайда қабылданады.
Есептеу әдісімен пайдаланудағы
кемелер корпустарының
техникалық жай-күйін
анықтауға
1-қосымша
Кеме класы
Кеме класы
Kгодн
"Т***"

26. Редукционные коэффициенты продольных ребер жесткости, площади поперечного сечения продольных связей и их моменты инерции вычисляют по остаточным толщинам этих связей, то есть с учетом износов связей, измеренных при дефектации корпуса.
Редукционные коэффициенты деформированных продольных ребер жесткости и пластин в районах бухтин и гофрировки при поперечной системе набора определяют для замеренных при дефектации стрелок прогиба ребер и пластин.
При разработке индивидуальных нормативов остаточных толщин и деформаций количество деформированных продольных ребер жесткости принимают по суммарной ширине вмятин в данном поперечном сечении.
В районе корпуса с поперечной системой набора также считают все пластины палубы, днища и ширстечного пояса деформированными с допускаемой при гофрировке стрелкой прогиба.
27. При прогнозировании технического состояния корпуса расчетные скорости изнашивания связей, необходимые для определения предельного момента, принимают по результатам обработки материалов дефектации рассматриваемого судна или серии судов, а в случае отсутствия таких материалов.
Приложение 1
к Определению технического
состояния корпусов судов
в эксплуатации расчетным методом
Класс судна
Класс судна
Kгодн
"Т***"

1,15
"Т*R3"
1,19
"Т*R3-RSN"
1,26
"Т*R2-RSN"
1,27
Теңіз кемелерін куәландыру
қағидаларына
14 -қосымша
Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттар тізбесі
1. Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары кемеге де, жеке және заңды тұлғаларға да құжаттарды беру мақсаттарына және жіктеу қызметін жүзеге асыру кезінде кеме қатынасы тіркелімі көрсететін қызмет түріне қарай беріледі.
2. Кеме қатынасы тіркелімінің құрылыстағы кемелерді жіктеуді және бастапқы куәландыруды жүзеге асыратын қызметкері осы Қосымшаның кестесінің 1, 2, 3, 4, 5, 20, 23 және 24-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ресімдейді.
Кемені пайдалануда бастапқы куәландыру кезінде, сондай-ақ кеменің атауы өзгерген кезде барлық куәліктер жаңасымен ауыстырылады. Кеме иесін ауыстырған кезде жаңа куәліктер ауыстырылады, онда кеме иесі көрсетіледі.

1,15
"Т*R3"
1,19
"Т*R3-RSN"
1,26
"Т*R2-RSN"
1,27
Приложение 14 к Правилам
освидетельствования морских судов
Перечень документов Регистр судоходства
1. Документы Регистра судоходства выдаются как на судно, так и физическим и юридическим лицам в зависимости от целей выдачи документов и вида услуги, оказываемой Регистром судоходства при осуществлении классификационной деятельности.
2. Работник Регистра судоходства, осуществляющий классификацию и первоначальное освидетельствование судов в постройке, оформляет документы, указанные в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 20, 23 и 24 Таблицы настоящего Приложения.
При первоначальном освидетельствовании судна в эксплуатации, а также при смене названия судна все свидетельства заменяются новыми. При смене судовладельца заменяются новыми все свидетельства, в которых указывается судовладелец.

23. РС-1.6
Жүк көтергіш құрылғыны куәландыру актісі
1
1
-
Жүк көтергіш құрылғыны куәландыру кезінде ресімделеді
24. РС-4.0
Ұйымды куәландыру актісі
1
1
-
Кейіннен тану туралы куәлікті ресімдеу үшін ресімделеді
Теңіз кемелерін
куәландыру қағидаларына
15-қосымша
Металл корпустардың техникалық жағдайын анықтау әдістемесі
1-тарау. Жалпы нұсқаулар
1. Осы Металл корпустардың техникалық жай-күйін айқындау әдістемесі осы Қағидалардың 3-тарауының 6 және 7-параграфының талаптарына қатысты және кезекті куәландыру кезінде болат кемелер мен жеңіл қорытпалардан жасалған кемелер корпустарының техникалық жай-күйін айқындау үшін жасалды.

23. РС-1.6
Акт освидетельствования грузоподъемного устройства
1
1
-
Оформляется при освидетельствовании грузоподъемного устройства
24. РС-4.0
Акт освидетельствования организации
1
1
-
Оформляется для последующего оформления Свидетельства о признании
Приложение 15 к Правилам
освидетельствования морских судов
Определения технического состояния металлических корпусов
Глава 1. Общие указания
1. Определения технического состояния металлических корпусов составлена применительно к требованиям параграфа 6 и 7 главы 3 настоящих Правил и для определения технического состояния корпусов стальных судов и судов из легких сплавов при очередных освидетельствованиях.

2. Осы Қосымша кеме корпусының техникалық жай-күйін нақтылау қажет болған жағдайда куәландырудың басқа түрлерінде де қолданылады.
3. Кеме корпусының ақауын кеме иесінің өкілінің немесе кеме қатынасы тіркелімінің қатысуымен кеме қатынасы тіркелімін корпустың ақауын тану туралы куәлігі бар ұйымның мамандары жүргізеді.
4. Корпустың ақауы кезінде өлшеу көлемі осы Қосымшаның 2 және 3-тарауларын ескере отырып, алдыңғы ақау материалдарының негізінде айқындалады.
5. Тексеру, қалдық қалыңдығын, деформация параметрлерін және басқа да зақымдарды өлшеу нәтижелері бойынша мынадай құжаттар ресімделеді:
1) тозу және қалдық деформациялар бойынша байланыстардың негізгі топтарының техникалық жай күйін анықтай отырып қалдық дефектация кезінде анықталған барлық қалдық деформациялардың қалдық қалыңдығы мен параметрлерін өлшеу нәтижелерінің кестелері;
2) корпустың байланыс топтарының тозған және бүлінген элементтерін ауыстыру және жөндеу жөніндегі жұмыстардың көлемін көрсете отырып ақау актілері;
3) осы Қағидалардың 287 және 289-тармақтарында санамаланған қалдық қалыңдығын, деформация параметрлерін және басқа да зақымдарды көрсете отырып, екі борттан, палуба төсемдерінен және қос түбінен сыртқы қаптаманы созудың, ішкі борттар мен өткізбейтін қалқандардың қаптамасының сызбалары.
6. Дефектация аяқталғаннан кейін алынған нәтижелерге, оның ішінде алдыңғы дефектация деректерімен салыстырғанда талдау жасалады.
Сәйкессіздіктер анықталған кезде немесе алынған нәтижелердің дұрыстығына күмән туындаған жағдайда қайта өлшеу жүргізіледі.
Ресімделген құжаттар кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен келісіледі, ол қажет болған жағдайда оның қатысуымен қалдық қалыңдығының мәндерін және деформация параметрлерін бақылау тексеруін жүргізуді талап етеді.
Ұзындығы 25 метрге дейінгі кемелер үшін созылу сызбалары жасалмайды, ал ақаулар ақау актісінде тіркелуі керек.
7. Осы Қосымша 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сыртқы қаптаманың созылуында жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейін жөндеу нәтижесінде болған барлық өзгерістер (қаптаманы, төсемді, жинақты ауыстыру, жарықтарды дәнекерлеу, деформацияларды түзету) қосымша тіркеледі.
Созылу сызбалары кемеде келесі кезекті куәландыруға дейін сақталады.
2-тарау. Байланыстардың қалдық қалыңдығы бойынша корпустың техникалық жай-күйін анықтау
8. Коррозиядан және тозудан тозуды анықтау кезінде келесі терминдер қолданылады:
1) жергілікті тозу – тозу, байланыс бетінің жекелеген бөліктерін қамтиды;
2) үздіксіз тозу -тозу, бүкіл байланыс бетін қамтиды;
3) біркелкі тозу-батып кетумен үздіксіз тозу, бүкіл байланыс бетінде бірдей;

2. Настоящее Приложение используется также при других видах освидетельствований, в случае необходимости уточнения технического состояния корпуса судна.
3. Дефектация корпуса судна производится специалистами организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства на дефектацию корпусов в присутствии представителя судовладельца или Регистром судоходства.
4. Объем измерений при дефектации корпуса определяется на основе материалов предыдущей дефектации с учетом изложенных глав 2 и 3 настоящего Приложения.
5. По результатам осмотра, измерений остаточных толщин, параметров деформаций и других повреждений оформляются следующие документы:
1) таблицы результатов измерений остаточных толщин и параметров всех выявленных при дефектации остаточных деформаций с определением технического состояния основных групп связей по износам и остаточным деформациям;
2) акты дефектации с указанием объема работ по замене и ремонту изношенных и поврежденных элементов групп связей корпуса;
3) чертежи растяжки наружной обшивки с обоих бортов, настилов палубы и двойного дна, обшивки внутренних бортов и непроницаемых переборок с указанием остаточных толщин, параметров деформаций и других повреждений, перечисленных в пунктах 287 и 289 настоящих Правил.
6. По окончании дефектации выполняется анализ полученных результатов, в том числе в сравнении с данными предыдущей дефектации.
При выявлении несоответствий или в случаях сомнения в достоверности полученных результатов производят повторные измерения.
Оформленные документы согласовываются с работником Регистра судоходства, который при необходимости требует выполнить в его присутствии контрольную проверку значений остаточных толщин и параметров деформаций.
Для судов длиной до 25 метров чертежи растяжки не оформляют, а дефекты следует зафиксировать в акте дефектации.
7. После окончания ремонтных работ на растяжках наружной обшивки согласно подпункту 3) пункта 5 настоящего Приложения дополнительно фиксируются все изменения, происшедшие в результате ремонта (смена обшивки, настила, набора, заварка трещин, правка деформаций).
Чертежи растяжки хранятся на судне до следующего очередного освидетельствования.
Глава 2. Определение технического состояния корпуса по остаточным толщинам связей
8. При определении износа от коррозии и истирания применяются следующие термины:
1) местный износ - износ, охватывающий отдельные участки поверхности связи;
2) сплошной износ - износ, охватывающий всю поверхность связи;
3) равномерный износ - сплошной износ с утонением, одинаковым по всей поверхности связи;

4) біркелкі емес тозу-батып кетумен үздіксіз тозу, байланыстың бүкіл бетінде әртүрлі;
5) жараның тозуы- тозу жеке раковиналар түрінде.
9. Байланыс элементтерінің қалдық қалыңдығы корпустың ортаңғы бөлігінде және әр ұшының бір қимасында кем дегенде екі тән қимада анықталады.
Ұзындығы 50 метрге дейінгі кемелер корпусының ортаңғы бөлігінде бір сипаттағы қимада өлшеулер жүргізуге жол беріледі.
Қималардың саны кеменің конструктивтік ерекшеліктері мен жасына, тозу түріне, пайдалану жағдайларына байланысты айқындалады.
10. Ұзындығы 50 метр және одан асатын кемелер үшін кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерімен байланыс элементтерінің қалдық қалыңдығын өлшеу орындарының көлденең қималары мен координаттарын белгілей отырып, корпустың ақау сызбасын әзірлеу және келісу қажет.
11. Схема келесі нұсқаулар мен шарттарды ескере отырып жасалады:
1) байланыс элементтерінің қалдық қалыңдығын анықтау үшін таңдалған көлденең қималар корпустың беріктігіне қатысты ең қауіпті болды(үлкен кесінділермен әлсіреген, көлденең қималары аз);
2) схеманың техникалық талаптарында, егер сыртқы тексеру немесе алдыңғы ақаулардың нәтижелері бойынша схемада көзделген қималармен салыстырғанда тозуы жоғары байланыс элементтерінің учаскелері анықталса, қосымша орындарда қалдық қалыңдығын өлшеу қажеттілігі ескертіледі.
Схемада көзделген қималардағы сыртқы қаптаманы ауыстырған жағдайда, кейінгі дефекациялар кезінде қалдық қалыңдығын өлшеу ауыстырылған парақтары жоқ оларға жақын қималарда жүргізіледі;
3) байланыстардың әрбір тобының қалдық қалыңдығы (көлденең қимада) осы топтың барлық элементтері үшін айқындалады, бірақ палубаның, түбінің, екінші түбінің кемінде бес элементі және сыртқы және ішкі бүйірлері мен қалқандарының кемінде үш элементі үшін айқындауға жол беріледі.
12. Байланыс топтары элементтерінің орташа қалдық қалыңдығын өлшеу қателігі белгіленген мәндерден аспайтын ультрадыбыстық, микрометриялық, салмақтық немесе кеме қатынасы тіркелімімен келісілген басқа әдістермен жүргізіледі.
13. Осы Қосымша 9 және 10-тармақтарының талаптарына сәйкес таңдалған 200х200 миллиметр мөлшеріндегі ақаулы байланыс элементін өлшеу учаскесінде ультрадыбыстық әдіс кезінде байланыс элементінің қалдық қалыңдығын кемінде 10 өлшеу жүргізіледі.
Байланыс элементінің орташа қалдық қалыңдығы өлшеу нәтижелерінің арифметикалық орташа мәні ретінде анықталады. Қалыңдықты өлшеу қателігі 0,15 мм-ден аспайды.
Тереңдігі 1,5 мм және одан асатын жараларды өлшеу бетінде болған кезде осы Қосымшаның 1-формуласы бойынша ойық жараның тозуын ескеру қажет.

4) неравномерный износ - сплошной износ с утонением, различным по всей поверхности связи;
5) язвенный износ - износ в виде отдельных раковин.
9. Остаточные толщины элементов связей определяют не менее чем в двух характерных сечениях в средней части корпуса и в одном сечении каждой оконечности.
В средней части корпуса судов длиной до 50 метров допускается производить измерения в одном характерном сечении.
Количество сечений определяется в зависимости от конструктивных особенностей и возраста судна, вида износов, условий эксплуатации.
10. Для судов длиной 50 метров и более необходима разработка и согласование с работником Регистра судоходства схемы дефектации корпуса с назначением поперечных сечений и координат мест измерения остаточных толщин элементов связей.
11. Схема разрабатывается с учетом следующих указаний и условий:
1) поперечные сечения, выбранные для определения остаточных толщин элементов связей, в отношении прочности корпуса были наиболее опасными (ослабленные большими вырезами, с минимальными площадями поперечных сечений);
2) в технических требованиях схемы оговаривается необходимость измерения остаточных толщин в дополнительных местах, если по внешнему осмотру или результатам предыдущих дефектаций будут выявлены участки элементов связей, имеющих повышенный износ по сравнению с сечениями, предусмотренными схемой.
В случаях замены наружной обшивки в сечениях, предусмотренных схемой, при последующих дефектациях измерения остаточных толщин проводятся в ближайших к ним сечениях, не имеющих замененных листов;
3) остаточные толщины каждой группы связей (в поперечном сечении) определяются для всех элементов этой группы, но допускается определять не менее чем для пяти элементов палубы, днища, второго дна и не менее чем трех элементов наружных и внутренних бортов и переборок.
12. Измерение средних остаточных толщин элементов групп связей производят ультразвуковым, микрометрическим, весовым или другими согласованными с Регистром судоходства методами, погрешность которых не превышает установленных значений.
13. При ультразвуковом методе на участке измерения дефектуемого элемента связи размерами 200х200 миллиметров, выбранном в соответствии с требованиями пунктов 9 и 10 настоящего Приложения, производят не менее 10 измерений остаточной толщины элемента связи.
Средняя остаточная толщина элемента связи определяется как среднее арифметическое результатов измерений. Погрешность измерения толщин допускается не более 0,15 мм.
При наличии на поверхности измерения язв глубиной 1,5 мм и более необходимо учесть язвенный износ по формуле 1 настоящего Приложения.

14. Байланыстар тобы элементтерінің орташа қалдық қалыңдығын анықтаудың микрометриялық әдісі кезінде осы Қосымша 9 және 10-тармақтарының талаптарына сәйкес таңдалған өлшеу учаскелерінде тесіктер бұрғыланады.
15. Өлшеу учаскесінде екі жақты тозу кезіндегі байланыс элементінің tcp, миллиметр орташа қалдық қалыңдығы формула бойынша анықталады:
tср = tсрсв-0,5 hсрвя
в-0,5 hсрня
н , (1)
где tсрсв - бұрғылау орындарындағы орташа қалдық қалыңдығы, мм; hсрвя , hсрня - ішкі және сыртқы бетіндегі жаралардың орташа тереңдігі, мм;
в,
н - осы тараудың 13-тармағына сәйкес ішкі және сыртқы беті бойынша ойық жаралы тозудың таралу дәрежесі.
16. Осы Қосымшаның 1-формуласына кіретін шамалардың мәндері былайша айқындалады.
Ақаулы байланыс элементінде осы Қосымшаның 9 және 10-тармақтарының талаптарына сәйкес өлшемдері 200х200 миллиметр болатын өлшеу учаскесі таңдалады. Таңдалған жарадан тыс жерде бұрғылау және қалыңдығын төрт өлшеу жүргізіледі, құрылғыны әр тесікке 90o бұрау.
Құралдарды бұрғылау орындарындағы орташа қалдық қалыңдығы кемінде үш бұрғылауды өлшеу нәтижелерінің орташа арифметикалық мәні ретінде айқындалады.
Жаралардың орташа тереңдігі hсря 6-10 жараның тереңдігін өлшеу нәтижелерінің орташа арифметикалық мәні ретінде анықталады.
Өлшеу үшін ең терең жараларды таңдау керек. Өлшеу тереңдік өлшегішпен, сағат түрінің индикаторымен немесе басқа ұқсас құралмен жүргізілуі керек.
17. Жараның тозуының таралу дәрежесі жаралармен өлшенетін учаскеде орналасқан Sя, аумағының S учаскесінің бүкіл ауданына қатынасы ретінде анықталады:
= Sя/S. (2)
18. Элементтің әр жағындағы жаралардың таралу аймағын сым үлгілері, калькаға салынған торлы трафареттер немесе басқа ұқсас құрылғылар арқылы көзбен анықтау керек.
19. Микрометриялық әдіспен қалдық қалыңдығын өлшеу қателігі 0,1 миллиметрден аспайды, ойық жараның тереңдігі-0,2 миллиметр, ойық жараның тозу дәрежесі-0,1 миллиметр.
20. Осы Қосымша 9 және 10-тармақтарының талаптарына сәйкес таңдалған өлшеу учаскесінде байланыс тобының ақаулы элементінен орташа қалдық қалыңдығын айқындаудың салмақтық әдісі кезінде 200х200 миллиметр мөлшеріндегі жолақтар кесіледі, олар тазартылғаннан кейін өлшенеді және өлшенеді.
21. Орташа қалдық қалыңдығы формула бойынша анықталады, мм:
tср = 1000 М/(pS), (3)
М - жолақтың салмағы, кг, 3 г аспайтын қателікпен анықталады;
р - байланыс материалының тығыздығы, кг/м3:
р=7850 кг/м3 болат байланыстар қабылдау үшін;

14. При микрометрическом методе определения средней остаточной толщины элементов группы связей, сверлят отверстия на участках измерения, выбранных в соответствии с требованиями пунктов 9 и 10 настоящего Приложения.
15. Среднюю остаточную толщину tcp, миллиметров, элемента связи при двустороннем износе на участке измерения определяют по формуле:
tср = tсрсв-0,5 hсрвя
в-0,5 hсрня
н , (1)
где tсрсв - средняя остаточная толщина в местах сверления, мм; hсрвя , hсрня - средняя глубина язв соответственно на внутренней и наружной поверхности, мм;
в,
н - степень распространения язвенного износа соответственно по внутренней и наружной поверхности согласно пункту 13 настоящей главы.
16. Значения величин, входящих в формулу 1 настоящего Приложения, определяют следующим образом.
На дефектуемом элементе связи выбирают участок измерения размерами 200х200 миллиметров в соответствии с требованиями пунктов 9 и 10 настоящего Приложения. На выбранном участке вне язв выполняют сверление и четыре измерения толщины, поворачивая прибор в каждом отверстии на 90о.
Средняя остаточная толщина в местах сверления tсрсв определяется как среднее арифметическое из результатов измерений не менее трех сверлений.
Средняя глубина язв hсря определяется как среднее арифметическое из результатов измерений глубины 6-10 язв.
Для измерения необходимо выбирать наиболее глубокие язвы. Измерения следует производить с помощью глубиномера, индикатора часового типа или другого подобного прибора.
17. Степень распространения язвенного износа определяют как отношение площади Sя, занятой на измеряемом участке язвами, ко всей площади участка S:
= Sя/S. (2)
18. Площадь распространения язв с каждой стороны элемента следует определять визуально с помощью проволочных шаблонов, сетчатых трафаретов, нанесенных на кальку, или других подобных приспособлений.
19. При микрометрическом методе погрешность измерения остаточных толщин допускается не более 0,1 миллиметра, глубины язв - 0,2 миллиметра, степени распространения язвенного износа - 0,1 миллиметра.
20. При весовом методе определения средней остаточной толщины из дефектуемого элемента группы связи на участке измерения, выбранном в соответствии с требованиями пунктов 9 и 10 настоящего Приложения, вырезают планки размерами 200х200 миллиметров, которые после очистки измеряют и взвешивают.
21. Среднюю остаточную толщину определяют по формуле, мм:
tср = 1000 М/(pS), (3)
где М - масса планки, кг, определяемая с погрешностью не более 3 г;
р - плотность материала связи, кг/м3:
для стальных связей принимать р=7850 кг/м3;

р=2700 кг/м3 жеңіл қорытпалардан байланыстар үшін;
S - тақтаның аумағы, м2, 0,1 мм-ден аспайтын қателікпен өлшенген тараптардың нақты өлшемдерін көбейту арқылы анықталады.
22. Байланыстар тобының орташа қалдық қалыңдығының мәні формула бойынша анықталады:
tгр.св =
(tср bэ) /
bэ , (4)
tcp - корпустың байланыс элементінің орташа қалдық қалыңдығы, мм;
bэ - байланыс элементінің ені, м;
п - байланыс тобындағы элементтер саны.
23. Байланыстар тобының орташа қалдық қалыңдығының алынған мәндері осы Қағидалардың 1 және 5-қосымшаларында көрсетілген нормалармен салыстырылады және әрбір қиманың байланыстар топтарының техникалық жай-күйін айқындайды.
24. Жөндеу, парақтарды және басқа байланыс элементтерін ауыстырғаннан кейін осы қимадағы байланыс тобының орташа қалдық қалыңдығының мәндері қайта анықталады, соның негізінде корпустың орташа қалдық қалыңдығы бойынша техникалық жағдайы анықталады.
25. Егер жекелеген элементтердің (зигоматикалық белдеулердің, ауыспалы су желісі ауданындағы қаптаманың) орташа қалдық қалыңдығы осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес рұқсат етілген нормадан кем екені анықталса немесе неғұрлым дамыған жаралар ауданындағы қалдық қалыңдығы рұқсат етілгеннен аз болатыны анықталса, онда мұндай парақтар мен белдеулер ауыстырылады немесе жаралар орташа мөлшеріне қарамастан (олардың аз мөлшерімен) қайнатылады жалпы байланыс тобының қалдық қалыңдығы.
26. Егер ең көп тозу жиынтықтың арқалықтарын бекіту сызығы бойымен шоғырланса, қалдық қалыңдық ең тозған көлденең қимасы бойынша анықталады (арқалықтың дәнекерлеу аймағында, бірақ оның қабырғасынан 15 мм-ден аспайды, парақтағы ең үлкен тозу сызығы бойымен).
27. Егер көлденең арқалықтар бойындағы дәнекерлеу аудандарында жергілікті жоғары тозу балқыту жолымен немесе кеме қатынасы тіркелімімен келісілген өзге де тәсілмен жойылса, жөндеуден кейін корпустың техникалық жай-күйі туралы түпкілікті қорытынды жергілікті коррозия аймағынан тыс орындалған өлшеу нәтижелері бойынша қабылданады.
28. Жиын элементтерінің қалдық қалыңдығын өлшеу (белдіктердің қабырғалары) қаптамалар сияқты өлшеу әдістерімен және құралдарымен жүргізіледі.
Техникалық мүмкін болатын жерлерде жиынтық элементтерінің қалыңдығы калибрмен, микрометрмен өлшенеді.
Өлшенетін байланыстардың саны біртекті байланыстардың біркелкі емес тозу дәрежесіне байланысты сыртқы тексеру негізінде айқындалады.
Құрылыс бояуын сақтаған жиынтық элементтерінде қалдық қалыңдығын өлшеуге жол берілмейді.
29. Егер сыртқы тексеру кезінде полособульбадан байланыстың едәуір тозуы анықталса, онда қиманың қалдық ауданы салмақ әдісімен анықталады.

для связей из легких сплавов р=2700 кг/м3;
S - площадь планки, м2, определяемая умножением фактических размеров сторон, измеренных с погрешностью не более 0,1 мм.
22. Значение средней остаточной толщины группы связей определяется по формуле:
tгр.св =
(tср bэ) /
bэ , (4)
где tcp - средняя остаточная толщина элемента связи корпуса, мм;
bэ - ширина элемента связи, м;
п - число элементов в группе связей.
23. Полученные значения средних остаточных толщин группы связей сравнивают с нормами, указанными в приложениях 1 и 5 настоящих Правил и определяют техническое состояние групп связей каждого сечения.
24. После выполнения ремонта, замены листов и других элементов связей повторно определяются значения средних остаточных толщин группы связей в данном сечении, на основании чего определяется техническое состояние корпуса по средним остаточным толщинам.
25. Если будет установлено, что у отдельных элементов (скуловых поясьев, обшивки в районе переменной ватерлинии) средняя остаточная толщина меньше допустимой нормы согласно приложению 4 настоящих Правил, или остаточная толщина в районе наиболее развитых язв будет меньше допустимой, то такие листы и поясья заменяются или язвы завариваются (при небольших их количествах) независимо от средней остаточной толщины группы связей в целом.
26. Если наибольший износ сосредоточивается вдоль линии крепления балок набора, остаточная толщина определяется по наиболее изношенному поперечному сечению (в зоне приварки балки, но не далее 15 мм от ее стенки, вдоль линии наибольшего износа на листе).
27. Если местный повышенный износ в районе сварных швов вдоль поперечных балок будет устранен путем наплавки или иным согласованным с Регистром судоходства способом, окончательное заключение о техническом состоянии корпуса после ремонта принимается по результатам измерений, выполненных вне зоны повышенной местной коррозии.
28. Измерение остаточных толщин элементов набора (стенок поясков) производится теми же методами и средствами измерения, что и обшивки.
Толщины элементов набора в тех местах, в которых это технически возможно, измеряются штангенциркулем, микрометром.
Количество измеряемых связей определяется на основании внешнего осмотра в зависимости от степени неравномерности износа однородных связей.
На элементах набора, сохранивших строительную окраску, измерение остаточных толщин допускается не проводить.
29. Если при внешнем осмотре установлен значительный износ связи из полособульба, то остаточная площадь сечения определяется весовым методом.

Ол үшін полособульба учаскесі кесіліп, оны қаптамадан бөліп, машинада өңдегеннен кейін ұзындығы бойынша 200 мм және (h - 20) мм биіктікте үлгіні алатындай етіп бөледі, мұндағы h - жолақтың бастапқы биіктігі. Тазалаудан кейін үлгі өлшенеді.
Полособульба Кост қимасының қалдық ауданының қиманың теориялық ауданына қатынасы формула бойынша анықталады
Кост = Мизт (5)
Миз - 3 г аспайтын қателікпен анықталатын үлгінің массасы, г; Мт - осы Қағидалардың 15-қосымшасының 1-қосымшасына сәйкес биіктігі 20 мм-ге азайтылған ұзындығы 200 мм жолақты шамның теориялық массасы.
мұндағы Миз - кемдігі 3 г кем анықталатын нұсқа салмағы,
Мm - биіктігі 20 мм төмендетілген ұзындығы 200 мм полособульбаның теориялық салмағы осы Қағидалардың 15-қосымшасының 1-қосымшасына сәйкес.
3-тарау. Қалдық деформациясы бойынша кеме корпусының техникалық жай-күйін анықтау
30. Жаншылу жиынымен табақтардың жергілікті қалдық деформациясы үш нормалау параметрлерімен бағаланады:
1) Палуба мен түпке бөлек корпус ені бойынша
b/В жаншылудың таралу дәрежесі немесе әрбір борт үшін бөлек кеме бортының биіктігі

Для этого вырезают участок полособульба, отделив его от обшивки с таким расчетом, чтобы после обработки на станке получить образец размерами 200 мм по длине и (h - 20) мм по высоте, где h - первоначальная высота полособульба. После очистки образец взвешивают.
Отношение остаточной площади сечения полособульба Кост к теоретической площади сечения определяется по формуле
Кост = Миз/Мт (5)
где Миз - масса образца, г, определяемая с погрешностью не более 3 г; Мт - теоретическая масса полособульба длиной 200 мм с уменьшенной на 20 мм высотой согласно приложению 1 приложения 15 настоящих Правил.
Глава 3. Определение технического состояния корпуса судна по остаточным деформациям
30. Местные остаточные деформации листов с набором (вмятины) оцениваются по трем нормируемым параметрам:
1) по степени распространения вмятин по ширине корпуса отдельно для палубы и днища
b/В или по высоте борта судна

h/H бойынша осы Қағидалардың 15-қосымшасындағы 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі, сондай-ақ борт биіктігі бойынша нормалау жеңіл ерітілген кемелер үшін ғана жүргізіледі;
2) жаншылудың иілімі f ең көп болатын көрсеткіш бойынша;
3)
жоспарда ең кіші өлшеміне жаншылу иілімінің f көрсеткішіне қатысты, сонымен қатар, ол үшін
/l қатынасы, Қағидаларда көрсетілген ақырғы мағынасын асырса кемені пайдалануға тыйым салынады.

h/H отдельно для каждого борта согласно приложению 2 приложении 15 настоящих Правил, причем нормирование по высоте борта проводится только для судов из легких сплавов;
2) по максимально допустимой стрелке
прогиба вмятины;
3) по отношению стрелки
прогиба вмятины к наименьшему размеру в плане l, причем для этого отношения
/l предусмотрено только предельное значение, при превышении которого эксплуатация судна запрещается.

31. Иілім көрсеткішінің мағынасын ең көп майысқан жеріндегі түрі өзгерген жиынды қимада өлшеу қажет.
/l қатынасы жаншылудың бір "салыңдылығы". Ол аса жоғарылаған сайын, әсіресе осы аймақта қаптама мен жиынтық аса өзгертілген және бұдан әрі пайдалану үшін жиын мен қаптама ажырауы мүмкін.
32. Кеме жиынының аралығынан рамалық сияқты және бос аралықтар деп түсінеді.
Көлденең жүйеде кеме жиынтығының аралықтары арасындағы арақашықтықты – шпация, ал бойлық бойынша бойлық қабырғалар арасындағы арақашықтық, яғни кемелік жиын аралықтары арасындағы арақашықтық әрқашан тілімнің кіші бетінің көлеміне тең.
Кеңірдекше қатару мен шығанақтың нормалары бойлық және көлденең жүйелер жиыны үшін біркелкі болады.

31. Значение стрелки прогиба измеряют в сечении деформированного набора в районе максимального прогиба.
Отношение
/l определяет "плавность" вмятины. Чем оно больше, тем более деформированы обшивка и набор в этом районе и тем более возможным становится разрыв набора и обшивки при дальнейшей эксплуатации.
32. Под балками судового набора понимают как рамные, так и холостые балки.
При поперечной системе расстоянием между балками судового набора является шпация, а при продольной - расстояние между продольными ребрами, (расстояние между балками судового набора всегда равно размеру меньшей стороны пластины).
Нормы гофрировки и бухтин одинаковы для продольной и поперечной систем набора.

33. Осы Қағидаларға 15-қосымшадағы 3, 4 және 5-қосымшаға сәйкес жергілікті қалдық деформацияны (кеңірдекше қатару, шығанақ, жаншылу) өлшеуді арнайы шығанақ өлшеуішпен немесе сызықшамен, үлгі қимамен, метрмен орындау керек. Қалдық деформациялық иілім көрсеткіші кемдігі - 2 мм, жаншылу аралығының кемдігі - 0,1 м кем болып өлшенеді.
34. Жаншылу, шығанақ және кеңірдекше қатарудың ақауын табу кезінде табылған барлық ақаулардың өлшенген параметрлерін осы Қағидалардың 3 немесе 6-қосымшаларында көрсетілген нормалармен салыстыру негізінде қалдық деформация бойынша корпустың техникалық күйі жөніндегі қорытынды жасалады.
Металл корпустардың
техникалық жай-күйін
анықтауға
1-қосымша
Полосульбаның деформациялық нормалары
Полосольбаның №
5
5,5
6
7
8
9
10
12
14а
14б
200х(h - 20) мм өлшемді полосольбаның теориялық салмағы, г
324
409

33. Измерения местных остаточных деформаций (гофрировки, бухтин, вмятин), согласно приложений 3, 4 и 5 приложения 15 настоящих Правил следует выполнять специальными бухтиномерами или линейкой, шаблоном, метром. Стрелки прогиба остаточных деформаций измеряются с допускаемой погрешностью не более 2 мм, протяженности вмятин - с погрешностью не более 0,1 м.
34. Измеренные параметры всех выявленных при дефектации вмятин, бухтин и гофрировки сравнивают с нормами, предусмотренными приложениями 3 и 6 настоящих Правил, после чего делается заключение о техническом состоянии корпуса по остаточным деформациям.
Приложение 1
к Определению технического
состояния металлических корпусов
Нормы деформации полособульбы
№ полособульба
5
5,5
6
7
8
9
10
12
14а
14б
Теоретическая масса, г, полособульбат размерами 200х(h -20) мм
324
409

0,55-0,65
5,0
401-450
0,60-0,70
5,5
451-500
0,65-0,75
6,0
Теңіз кемелерін куәландыру
қағидаларына
18-қосымша
Электр жабдықтың техникалық жай-күйін анықтау
1-тарау. Жалпы нұсқаулық
1. Электр жабдықтың техникалық жай-күйін анықтау осы Қағидаларда және ІСЖКЖҚ көрсетілген талаптарға пайдалану үшін жасалды және кезекті куәландыру кезінде кемелердің электр жабдықтарының техникалық жай-күйін анықтау үшін арналған.
2. Осы Қосымша сондай-ақ алғашқы, жыл сайынғы және электр жабдықтың техникалық жай-күйін анықтау қажеттілік кезінде кезектен тыс куәландыруларда пайдаланылады.

0,55-0,65
5,0
401-450
0,60-0,70
5,5
451-500
0,65-0,75
6,0
Приложение 18 к Правилам
освидетельствования морских судов
Определение технического состояния электрического оборудования
Глава 1. Общие указания
1. Определения технического состояния электрического оборудования составлена применительно к требованиям настоящих Правил и ПКПМС и предназначена для определения технического состояния электрического оборудования судов при очередных освидетельствованиях.
2. Настоящее Приложение используется также при первоначальном, ежегодном и внеочередном освидетельствованиях, в случае необходимости уточнения технического состояния электрического оборудования судов.

3. Электр жабдықтың ақауын табу электр жабдықтың ақауын табуға Кеме қатынасының тіркелімінің тану туралы куәлігі бар мекеме маманымен, кеме иесінің өкілі қатысуымен жүргізіледі.
Электр жабдықтың ақауын табу кезінде алдыңғы ақау табу материалдары мен пайдалану құжаттары: сызбалар, схемалар, формулярлар, паспорттар, сипаттамалар, машиналық және электротехникалық журналдар қолданылады.
4. Электр жабдықтың ақауын табу кезінде орындалады:
1) электр жабдықтың көзбен шолып бақылау үшін рұқсат етілген барлық элементтерін қарау;
2) жүктеме салып әрекетте тексеру;
3) электр машиналардың біліктерінің оқшаулау, диаметр, коллекторлардың тозуы мен соғылуы мен байланыс сақиналар, ауа саңылаулары, ось қарқын қарсыласуын өлшеу.
5. Кемеде орнатылған барлық электр жабдықтар ақау табуға жатады.
Ақаулық көлемі ақау табу бойынша нұсқаулықпен анықталады.
6. Әрекетті жүктемемен тексеру электр жабдықтың тура жұмысын орындау бойынша, оны тексеруді айтады.
Кеменің қозғалтқыш режимді қамтамасыз ететін электр жабдық әрекетте тексеріледі.
7. Ақау табу мақсатында электр жабдығын жасау барлық қажет өлшеулердің орындалуын және электр жабдық элементтерінің техникалық күйін анықтауды қамтамасыз ететін көлемде орындалады.
8. Жөндеу жұмыстары арнайы цехта жүргізілетін электр машиналарды кемеде бөлшектеуге және ақау табуға жатпайды.
9. Электр жабдықты қарау, әрекетте тексеру, оқшаулау қарсыласуын өлшеу және басқа параметрлері негізінде оқшаулаудың қарсыласу өлшемдері және электр машиналардың осы Қосымшаның 4-тармағындағы 3) тармақшасының параметрлерінде көрсетілген басқаларына қоса электр жабдықтың ақау табу актісі жасалады.
Осы Қосымшаға 1-қосымшасына сәйкес ресімделген акт куәландыру жүргізетін және жөндеу жұмыстар көлемін келісетін Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкеріне ұсынылады.
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерінің қатысуымен электр жабдықтың параметрлерін соңғы өлшеуін талап етіледі.
Ұсынылған акт нысаны осы Қосымшаның 1-қосымшасында көрсетілген.
2-тарау. Электр жабдығының оқшаулауының қарсыласуы бойынша техникалық жай-күйін анықтау
10. Оқшаулаудың қарсыласу өлшеулері кернеусіз, ұзақ уақыт бойы жұмыс істеген электр жабдық өшірілгеннен кейін бірден жүргізіледі.
11. Оқшаулаудың қарсуласуын мыналарда өлшейді:

3. Дефектация электрического оборудования производится специалистами организации, имеющей свидетельство о признании Регистра судоходства на дефектацию электрического оборудования, в присутствии представителя судовладельца.
При дефектации электрического оборудования используются материалы предыдущей дефектации и эксплуатационные документы: чертежи, схемы, формуляры, паспорта, описания, машинные и электротехнические журналы.
4. При дефектации электрического оборудования выполняется следующее:
1) осмотр всех доступных для визуального контроля элементов электрооборудования;
2) проверка в действии под нагрузкой;
3) измерение сопротивления изоляции, диаметров, износа и биения коллекторов и контактных колец, воздушных зазоров, осевого разбега валов электрических машин.
5. Дефектации подлежит все электрическое оборудование, установленное на судне. Объем дефектации определяется инструкциями по дефектации.
6. Проверка в действии под нагрузкой предполагает проверку электрического оборудования при работе его по прямому назначению.
Электрическое оборудование, обеспечивающее ходовой режим судна, проверяется в ходу.
7. Разборка электрического оборудования для целей дефектации осуществляется в объеме, обеспечивающем выполнение всех необходимых измерений и определение технического состояния всех элементов электрического оборудования.
8. Электрические машины, ремонт которых будет проводиться в специализированном цехе, разборке и дефектации на судне не подвергаются.
9. На основании результатов осмотра, проверки в действии, измерений сопротивления изоляции и других параметров электрического оборудования составляется акт дефектации электрического оборудования, включающий таблицы измерения сопротивления изоляции и другие, указанные в подпункте 3) пункта 4 настоящего Приложения, параметры электрических машин.
Оформленный в соответствии с приложением 1 к настоящему Приложению акт дефектации электрического оборудования представляется работнику Регистра судоходства, который проводит освидетельствование и согласовывает объем ремонта.
Работник Регистра судоходства требует проведения в его присутствии контрольных измерений параметров электрического оборудования.
Рекомендуемая форма акта приведена в приложении 1 настоящего Приложения.
Глава 2. Определение технического состояния по сопротивлению изоляции электрического оборудования
10. Измерение сопротивления изоляции выполняется сразу после выключения работавшего длительное время электрического оборудования, не находящегося под напряжением.
11. Сопротивление изоляции измеряют:

1) электр машиналарда – орамалар және корпус арасында мен түрлі жанасатын фаза, тарау, кернеулер орамалар арасында (бұл мүмкін болса);
2) таратқыш құрылғыларда – шина мен корпус арасында және түрлі фазалар мен ішкі өшірілген тізбек, жұмысшы жерге қосылулар, кернеу катушкалар, жарты өткізгіш элементтерінде және басқа арасында;
3) кабельдерде – кеменің әр желісі мен корпус арасында және желілер арасында.
12. Электр жабдықтың оқшаулау қарсыласуын ауыспалы мегаомметрмен өлшейді.
Мегаомметрдің шығу кернеуі осы Қосымшаның 2-қосымшасында көрсетілген электр жабдықтың номиналды кернеуіне сәйкес келеді.
13. Аккумулятордың оқшаулауының қарсыласуы айтылған ішкі қарсыласуымен вольтметр арқылы өлшейді.
14. Оқшаулау қарсыласуы Rm, мынадай формула бойынша есептелінеді, МОм:
Rиз = Rв[U-(U1+U2)]/(U1+U2) (1)
мұндағы Rв — вольтметрдің ішкі қарсыласуы, МОм;
U — аккумуляторлардың қысқыштарындағы кернеу, В;
U1, U2 — сәйкесінше оңды және теріс полюстар мен кеме корпус арасындағы шама әр түрлілігі, В.
15. Оқшаулау қарсыласуды өлшеу, ереже бойынша + 100С кем емес температуралы қоршаған ортада жүргізіледі.
16. Оқшаулау қарсыласудың мағынасының есебін сынау кернеулерін қосқаннан соң 1 минуттан кейін жүргізіледі.
17. Электр жабдықтың оқшаулау қарсыласуын өлшеу нәтижелері осы Қосымшаның 3-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес кестеде көрсетіледі.
Оқшаулау қарсыласудың өлшенген мағынасы осы Қағиданың 10-қосымшасында көрсетілген оқшаулау қарсыласу нормасымен салыстырады.
3-тарау. Электрлі машиналардың техникалық жай-күйін анықтау
18. Электр машиналарын сыртқы бақылау кезінде мыналарды тексереді:
1) жинақтылық (барлық элементтер мен тораптардың бар болуы);
2) станиннің, қалқан мойынтіректердің, қақпақтардың, шығу қораптарының, лаптың техникалық күйі;
3) электр машиналар мен оның жеке детальдарының бекітілуінің техникалық жай-күйі (муфта, көру қақпақшалары, қақпақшалар, желдеткіш тор, траверс, щеткаұстағыштар);
4) жерге тұйықтау құрылғыларының техникалық жай-күйі мен бар болуы;
5) траверстің жай-күйі, щеткалы аспап, коллектор не контакті сақиналардың техникалық жай-күйі;
6) ораманың бекітілуі, жамылғы лактың, бандаж, ораманың мандай бөлігінің техникалық жай-күйі;
7) мәжбүрлік вентиляция жүйесінің техникалық жай-күйі, сумен салқындату жүйесі.
19. Сыртқы бақылау қорытындысы қанағаттандырылғаннан кейін және оқшауландыру кедергісі өлшенген соң, электрлік машина жүктемеге сыналады. Бұл жағдайда мыналар тексеріледі:
1) машинаның барлық бөлігі не оның кейбір бөліктерінің қызып кетуі;

1) у электрических машин - между обмотками и корпусом и между соприкасающимися обмотками различных фаз, ветвей, напряжений (если это возможно);
2) у распределительных устройств - между шинами и корпусом и между различными фазами и полюсами при отключенных внешних цепях, рабочих заземлениях, катушках напряжения, полупроводниковых элементах;
3) у кабелей - между каждой жилой и корпусом судна и между жилами.
12. Сопротивление изоляции электрического оборудования измеряют переносным мегаомметром.
Выходное напряжение мегаомметра соответствует соответствующему номинальному напряжению электрического оборудования, указанному в приложении 2 к настоящему Приложению.
13. Сопротивление изоляции аккумуляторов измеряют с помощью вольтметра с известным внутренним сопротивлением.
14. Сопротивление изоляции Rиз, вычисляется по формуле, МОм:
Rиз = Rв [U-(U1+U2)]/(U1+U2) (1)
где Rв - внутреннее сопротивление вольтметра, МОм;
U - напряжение на зажимах аккумуляторов, В;
U1, U2 - разности потенциалов соответственно между положительным и отрицательным полюсами и корпусом судна, В.
15. Измерение сопротивления изоляции проводят при температуре окружающей среды не ниже + 10 0С.
16. Отсчет значения сопротивления изоляции производят через 1 минуту после приложения испытательного напряжения.
17. Результаты измерения сопротивления изоляции электрооборудования указывают в таблице в соответствии с формой, установленной в приложении 3 к настоящему Приложению.
Измеренные значения сопротивления изоляции сравнивают с нормами сопротивления изоляции, приведенными в приложение 10 настоящих Правил.
Глава 3. Определение технического состояния электрических машин
18. При внешнем осмотре электрических машин проверяют:
1) комплектность (наличие всех элементов и узлов);
2) техническое состояние станин, подшипниковых щитов, крышек, коробок выводов, лап;
3) техническое состояние крепления электрической машины и отдельных ее деталей (муфт, смотровых лючков, крышек, вентиляционных сеток, траверсы, щеткодержателей);
4) наличие и техническое состояние устройств заземления;
5) техническое состояние коллектора или контактных колец, щеточного аппарата, положение траверсы;
6) техническое состояние лобовых частей обмоток, бандажей, крепления обмоток, покровных лаков;
7) техническое состояние системы принудительной вентиляции, системы водяного охлаждения.
19. При удовлетворительных результатах внешнего осмотра и после измерения сопротивления изоляции электрическая машина испытывается под нагрузкой. При этом проверяется:
1) наличие перегрева всей машины или отдельных ее частей;

2) коллектор не байланыс сақинасының ұшқындау дәрежесі;
3) тарсыл, діріл, шу ерекшелігі;
4) айналу жиілігі не номиналды кернеуін ұстап тұру.
Кернеуді бақылау қалқанды не қозғалмалы, дәлдік сыныбы 2,5-тен кем емес вольтметрмен жүзеге асады.
Айналу жиілігін бақылау тахометр не қалқанды жиілік өлшегішпен жүзеге асырылады (генераторлар үшін).
20. Жүктемемен тексерілгеннен кейін, техникалық жай-күйі мен жөндеу көлемі анықталу үшін электрлік машинаның параметрлері өлшенеді.
21. Орамадағы ақау анықтау кезінде оқшаулану кедергісі, айналым мен паздық оқшауланудың техникалық жай-күйі тексеріліп, орамадағы не шығу жолында үзілу, айналымның тұйықталуы және т.б. барлығы жөнінде анықталады.
22. Тұрақты және айнымалы токты электрлік машиналардың орамасындағы ақауды анықтау үшін электронды аспаптарды пайдаланады.
Осы аспаптардың көмегімен ақау анықтауды арнайы пайдалану туралы нұсқауға сәйкес жүзеге асырылады.
23. Айнымалы токты машинаның ротор мен статор аралығында және тұрақты токты машинаның полюс пен зәкір аралығында ауа саңылауы, егер осы мүмкін және қажет болса, ағаттығы 0,1 мм-ден кем емес қуыс бұрғымен өлшенеді.
Өлшеу қорытындысы бойынша ең үлкен (не ең кіші) саңылаудың орташа мәндегі саңылауға қатынасы есептеледі және электронды машинаның формулярында келтірілген мәнмен салыстырылады.
24. Сырғанай айгөлектегі ротордың (зәкір) осьтік екпіні индикатор арқылы өлшенеді.
Екпінді өлшеу үшін роторды бір жаққа тіреуішке дейін итереді. Қарама қарсы жақтан индикаторды оның ұшы машинаның валы ұштығына тірелетіндей етіп бекітіледі. Содан кейін роторды (зәкір) индикаторға жаққа қарай қозғалдырады және ондағы мәнмен ағаттығы 0,1 мм-ден аспайтын осьтік екпінді анықтайды.
25. Коллекторда ақау анықтағанда оның техникалық жай-күйі, конустың бекітілуі, құраманың техникалық жай-күйі, коллекторлық пластина арасындағы оқшаулық, пластиналардың жұмыс беті, тиыршықтың болуы, жапырылу, сақиналы тәуекел, айналмалы оттың ізі, күйік, қорытылуы және т.б. тексеріледі.
Жөнделген машинада коллектордың беті қоңырқай түсті оксидті пленка қабаты бар таза және тегіс болуы қажет.
26. Дәлдігі 0,01 мм коллектор мен байланыс сақинаның дүрсілі индикатормен өлшенеді.
Индикатордың білікшесін коллектордың пластинасына тиюін болдырмау үшін, білікшенің аяқ жағына сегмент түріндегі лапка немесе жақсылап сүртілген щеткаға білікшені орнатады.
Егер де машинада сырғанау айгөлегі болса, индикаторды коллектордың жоғарғы не төмен бөлігінде орнатады (контакт сақиналары).

2) степень искрения коллектора или контактных колец;
3) характер шумов, вибрации, стуков;
4) поддержание номинального напряжения или частоты вращения.
Контроль напряжения осуществляется с помощью щитового или переносного вольтметра с классом точности не ниже 2,5.
Контроль частоты вращения осуществляется с помощью тахометра или щитового частотомера (для генераторов).
20. После проверки под нагрузкой измеряются параметры электрической машины, необходимые для определения технического состояния и объема ремонта.
21. При дефектации обмоток проверяют сопротивление изоляции, техническое состояние витковой и пазовой изоляции, устанавливают, нет ли обрывов на выводах или обмотке, замыканий витков.
22. Для поиска дефектов в обмотках электрических машин постоянного и переменного тока используют специальные электронные аппараты.
Поиск дефектов с помощью этих аппаратов осуществляют в соответствии с инструкциями по их применению.
23. Воздушные зазоры между ротором и статором у машин переменного тока и между якорем и полюсами у машин постоянного тока, если это возможно и необходимо, измеряют с помощью щупов с погрешностью не более 0,1 мм.
По результатам измерений вычисляют отношение разности между наибольшими (или наименьшими) и средним зазорами к среднему зазору и сравнивают с допускаемым значением, приведенным в формуляре электрической машины.
24. Осевой разбег ротора (якоря) в подшипниках скольжения измеряют с помощью индикатора.
Для измерения разбега ротор (якорь) сдвигают в одну сторону до упора. С противоположной стороны закрепляют индикатор так, чтобы его наконечник упирался в торец вала машины, а стрелка находилась против нулевого деления шкалы. Затем ротор (якорь) сдвигают в сторону индикатора и по его показанию определяют значение осевого разбега с погрешностью не более 0,1 мм.
25. При дефектации коллектора проверяют его техническое состояние, затяжку конусов, техническое состояние образующих, изоляции между коллекторными пластинами, рабочие поверхности пластин, наличие на них задиров, забоин, кольцевых рисок, следов кругового огня, подгара, оплавления.
Необходимо чтобы у исправной машины поверхность коллектора была чистой и гладкой, со слоем оксидной пленки темно-коричневого цвета.
26. Биение коллектора и контактных колец с погрешностью не более 0,01 мм измеряют с помощью индикатора.
Для предотвращения биения валика индикатора о коллекторные пластины на конец валика надевают лапку в виде сегмента или устанавливают валик на тщательно притертую щетку.
Если машина имеет подшипники скольжения, индикатор устанавливают в верхней или нижней части коллектора (контактных колец).

27. Щетка мен щетка ұстағыштарда ақау анықтағанда, щетканы коллекторға қысылуын қамтамасыз ететін серіппенің техникалық жай-күйі, щетка мен щеткаұстағыштың ыдысының арасындағы саңылау, коллектор мен щеткаұстағыш ыдысының арақашықтығы, щетка ұстағыш саусақтарының оқшаулану кедергісі, щеткалардың тозу дәрежесі мен жгутиктердің престелу сапалылығы, траверс, щеткаұстағыш пен саусақтың бекітілу қатаңдығы, щетка ұстағыштың серіппелеріндегі коррозияға қарсы жабынның техникалық жай-күйі тексеріледі.
Щетканың коллекторға қысылу екпіні дәлдігі 10 Н-ден аспайтын динамометрмен өлшенеді.
28. Теңселу айгөлектің тораптарында ақау анықтағанда айгөлектің білікке сапалы орнатылуы, капсюль не ұясында, капсюльдің ұяға орнатылуы, шарик пен роликтердің бетінің қабыршақтануы, жүгіру кілемшелері, сепаратор мен ішкі және сыртқы сақиналардағы оқ орны, бұзылған шарик не роликтардың, капсюльдің фланцындағы жарықшақ пен омырылу болуы тексеріледі.
29. Сырғанау айгөлегінде ақау анықтағанда айгөлекті ыдысқа кіргізілуі, құйылудың жағдайын антифрикциялық металмен тексеріледі.
Білік пен айгөлек арасындағы саңылауды оның жоғарғы нүктесі мен қыстырма арасын дәлдігі 0,01 мм-ден аспайтын қуыс бұрғы арқылы өлшенеді.
Қалақшалы электр қозғалтқыштың айгөлектеріндегі саңылауды "сығымдау" әдісімен өлшеу мүмкіндігі бар.
30. Біліктің ақауын табу кезінде мойындарында саңылаулардың болуы, мойындардың тозуы, білік қабатының орнату алаңының эллиптілігі және конустылығы, кілтекті жіктің күйі тексеріледі.
31. Желдеткіш қанаттың ақауын табу кезінде радиал және осьті бағыттардың ұрылуын, төлкені білік үстіне отырғызу сенімділігі, дәнекерлеу тігісі және тойтарма, қанат қабаттары күйі тексеріледі.
32. Активті темірдің ақауын табу кезінде оның қабатының техникалық күйін, пакет басылуы сапасын, оларды білік үстіне қондыру беріктілігін және статор темірінің жылжуы болмағандықтан, тартымды бұранданы оқшаулаудың техникалық күйін тексереді.
33. Электр машинаның ақауын табу, сондай-ақ диаметр өлшемдері және байланыс сақиналар мен коллекторлардың, ауадағы саңылаулар, біліктердің осьті екпін ұрылуы осы Қосымшаның 4-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес кестеде көрсетеді.
34. Өлшенген коллектор мен байланыс сақиналадың соғылу мағынасын осы Қағидада көрсетілген соғылу нормасымен салыстырады.
35. Өлшенген коллекторлар және байланыс сақиналарын, ауадағы саңылаулардың диаметр мағынасын осы машинаға рұқсат етілу шегімен салыстырады.
Егер өлшенген мағыналар рұқсат етілу шегімен тең немесе аса болса (диаметрлер үшін - кем) техникалық күйі жарамсыз болып танылады.
Техникалық жай-күйі сондай-ақ, ақау табу кезінде осы Қағидаларың 527-тармағында көрсетілген ақаулар табылса жарамсыз деп танылады.

27. При дефектации щеток и щеткодержателей проверяют техническое состояние пружин, обеспечивающих прижатие щеток к коллектору (контактным кольцам), зазор между обоймой щеткодержателя и щеткой, расстояние между обоймой щеткодержателя и коллектором, сопротивление изоляции пальцев щеткодержателей, степень износа щеток и качество запрессовки жгутиков, жесткость крепления траверс, пальцев и щеткодержателей, техническое состояние антикоррозионных покрытий на пружинах щеткодержателей.
Усилие прижатия щеток к коллектору (контактным кольцам) измеряют динамометром с погрешностью не более 10 Н.
28. При дефектации узлов подшипников качения проверяют качество посадки подшипников на вал, в капсюле или гнезде, посадки капсюля в гнезде, наличие трещин в теле капсюля, язвин, шелушения поверхностей шариков и роликов, беговых дорожек, выбоин на наружном и внутреннем кольцах и на сепараторе, разрушившихся шариков или роликов, трещин и отколов на фланцах капсюлей.
29. При дефектации подшипников скольжения проверяют их посадку в подшипниковом щите, состояние заливки антифрикционным металлом.
Зазор между валом и подшипником измеряют между его верхней точкой и вкладышем с помощью щупа с погрешностью не более 0,01 мм.
Измерение зазоров в подшипниках гребных электрических двигателей допускается способом "выжимки".
30. При дефектации вала проверяют наличие зазоров на шейках, износы шеек, эллиптичность и конусность посадочных поверхностей вала, состояние шпоночного паза.
31. При дефектации вентиляционных крылаток проверяют биение в радиальном и осевом направлениях, надежность посадки втулки на валу, состояние сварных швов или заклепок, поверхности крылаток.
32. При дефектации активного железа проверяют техническое состояние его поверхности, качество запрессовки пакетов, прочность посадки их на валу и отсутствие сдвига железа статора, техническое состояние изоляции стяжных болтов.
33. Результаты дефектации электрических машин, а также измерения диаметров и биения коллекторов и контактных колец, воздушных зазоров, осевого разбега валов указывают в таблице в соответствии с формой, установленной в приложении 4 к настоящему Приложению.
34. Измеренные значения биения коллекторов и контактных колец сравнивают с нормами биения, установленными настоящими Правилами.
35. Измеренные значения диаметров коллекторов и контактных колец, воздушных зазоров сравнивают с предельно допускаемыми для данной машины.
Если измеренные значения равны или больше (для диаметров - меньше) предельно допускаемых, техническое состояние признается негодным.
Техническое состояние признается негодным также и в том случае, если при дефектации выявлены дефекты, указанные в пункте 527 настоящих Правил.

4-тарау. Тарату құрылғылардың техникалық жай-күйін анықтау
36. Тарату құрылғыларын сыртқы бақылау кезінде корпус пен панельдердің техникалық жай-күйін, оларда орнатылған аспап пен құралдар, токөткізгіштік бөліктер мен корпустардың бекіту бөлшектері, доңғалақтар, кабель мен желілер, оқшаулану панельдер мен т.б. тексеріледі және ондағы сызат, күйік, жаншылу, тиыршық, қалақшаның сынуының болуы, коррозия, сонымен қатар рең мен жерге тұйықтаудың техникалық жай-күйі тексеріледі.
37. Сыртқы бақылаудың қорытындысы қанағаттандырылса, тарату құрылғысы оқшаулану кедергісі өлшенген соң электр энергиясы мен кабельдермен бірге жүктемеге тексеріледі.
38. Тарату құрылғысының ішкі монтажының желілерінің ақаулығын анықтағанда, оқшауланудың техникалық жай-күйі, ұштарының бекітілуі, таңбалануының болуы тексеріледі.
Егер желінің оқшаулануы иілу кезінде оның екі диаметріне тең радиус бойынша үзілсе, онда желі ауыстырылуға жатады (тексеру іріктеліп алынады).
Оқшаулану панелінде қатпарлану, сынық, оқ орны, күйіктің болуы тексеріледі.
39. Коммутациялық аспаптарда ақау анықтау кезінде оның контактысының бөліктерінің жағдайы тексеріледі: жанасу үстін, тетікті басудың бастапқы және соңғы жігері, контактының ойылым мен ашылған жері, оқшауланудың техникалық жай-күйі, автоматтық ажыратқыштардың контактыларының тұйықталу реті, ал электр жетекті автоматтық ажыратқыштардың барлық электр және механикалық тораптары анықталады.
40. Байланыстардың жанасу беттерін анықтау үшін көшірме және таза қағаз салынады, содан кейін аспап толық қосылғанға дейін оның якоріне басып тұрады. Қағаздағы даққа қарап, жаңасу беті туралы жорамалдауға болады.
41. Байланыстың бастапқы басу жігерін бақылау үшін, динамометрді қозғалатын контактыға қозғалмайтынмен жанасу бағытымен бекітіп қойып, ал якорь мен өзек арасына жұқа қағаз салынады. Динамометрмен керіп тартқан кезде қағаз еркін орын ауыстыра бастағанда, санақты бастау қажет.
42. Тетікті басудың соңғы жігері тұйықталған контактысы бастапқы кезіндегідей тексеріледі. Бұл жағдайда қағаз жолағы контакт арасына салынады.
Егер тарату құрылғыларында ақау анықтау жұмысы жүргізілген кезде осы Қағидалардың 527-тармағында көрсетілгендей ақау анықталса, тарату құрылғыларының техникалық жай-күйі жарамсыз деп танылады.
5-тарау. Кабельдің техникалық жай-күйін анықтау
43. Техникалық жай-күйін анықтау үшін кабельдің оқшаулануы, олардың жалғануы қаралады, бекітілу сенімділігі тексеріледі, оқшаулану кедергісі өлшенеді.
Кабельдердің оқшаулануының зақымданған жерлерін (корпусқа тұйықталу, желі арасы не желі жырасындағы тұйықталу) анықтау үшін арнайы құралдар пайдаланылады.

Глава 4. Определение технического состояния распределительных устройств
36. При внешнем осмотре распределительных устройств проверяют техническое состояние корпусов и панелей, установленных в них аппаратов и приборов, крепежных деталей токопроводящих частей и корпусов, шин, кабелей и проводов, изоляционных панелей, обращая внимание на наличие трещин, подгара, вмятин, задиров, облома лап, коррозии, а также на наличие и техническое состояние окраски и заземлений.
37. При удовлетворительных результатах внешнего осмотра распределительное устройство после измерения сопротивления изоляции проверяют под нагрузкой совместно с источниками электрической энергии и кабелями.
38. При дефектации проводов внутреннего монтажа распределительных устройств проверяют техническое состояние изоляции, крепление наконечников, наличие маркировки.
Если изоляция провода при сгибе его по радиусу, равному двум его диаметрам, лопается, то провод подлежит замене (проверка осуществляется выборочно).
У изоляционных панелей проверяют наличие расслоений, обломов, выбоин, прожогов.
39. При дефектации коммутационных аппаратов проверяют состояние их контактных частей: определяют поверхность соприкосновения, начальное и конечное усилия нажатия, провалы и растворы контактов, техническое состояние изоляции, у автоматических выключателей - порядок замыкания контактов, а у автоматических выключателей с электроприводом - все электрические и механические узлы.
40. Для определения поверхности соприкосновения контактов между контактами прокладывают копировальную и чистую бумагу, а затем нажимают рукой на якорь аппарата до полного его включения. По отпечатку на бумаге судят о поверхности соприкосновения.
41. Для проверки начального усилия нажатия контактов закрепляют динамометр у подвижного контакта по линии его соприкосновения с неподвижным, а между сердечником и якорем прокладывают тонкую бумагу. Когда бумага будет легко перемещаться при натяжении динамометра, необходимо выполнить отсчет.
42. Конечное усилие нажатия проверяется при замкнутых контактах так же, как и начальное. В этом случае полоску бумаги прокладывают между контактами.
Если при дефектации распределительных устройств обнаружены дефекты, указанные в пункте 527 настоящих Правил, техническое состояние распределительных устройств, признается негодным.
Глава 5. Определение технического состояния кабелей
43. Для определения технического состояния осматриваются изоляция кабелей, их оконцевания, проверяется надежность крепления, измеряется сопротивление изоляции.
Для определения мест повреждения изоляции кабелей (замыкания на корпус, замыкания между жилами или обрыва жил) используются специальные приборы.

44. 20 жылдан астам қызмет еткен кабельдер келесі реттік куәландыру кезінде құралдық бақылауға ДИПСЭЛ құралымен немесе соған сәйкес, немесе Кеме қатынасының тіркелімімен келісілген арнайы тәсілдерді пайдалану арқылы тартылады.
Егер ақаулықты анықтау кезінде, тармақшаларда көрсетілген ақаулар табылса.
Электр жабдықтың техникалық
жай-күйін анықтауға
1-қосымша
Кеменің электр жабдығының ақаулық актісінің нысаны
_____________________________________             "___" __________20____ж.
(ақаулық жүргізу орны)
Кеменің аты _________________________________________________
Кеме иесі ___________________________________________________
Жоба № ______________________________________________________
Біз, төменде қол қойғандар __________________________________
_____________________________________________________________
(тегі, аты–жөні және лауазымы)
_____________________________________________________________
Электр жабдығына ақаулық жүргіздік
Қарау, әрекеттегі сынаулар және электр жабдықтардың параметрлерін өлшеу құжаттарымен танысу нәтижесінде келесіні белгілейді:
Соңғы орташа жөндеудің жылы, орны және реттік нөмірі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Электр жабдығының техникалық жай-күйі:
Ақаулық алдында _______________________________________
Алдыңғы куәландыру актісі бойынша _____________________
Ақаулық нәтижесі бойынша ______________________________
Жойылуға жататын ақаулықтар және жөндеу тәсілдері
№ р/с
Электрлік жабдықтың атауы
Табылған ақаулар
Жөндеу тәсілі
Қорытынды
__________________________________________________________________________
Қосымша: оқшаулаудың қарсыласуын өлшеу кестесі, электр машиналарының параметрлерін өлшеу кестесі. Қолдары ____________________________________________________ __________________________________________________________________
Кеме қатынасы тіркелімінің Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкерінің қорытындысы
Электр жабдықтарының ақаулық нәтижесіне сәйкес техникалық күйі
___________________________________________________________
_________________________________________________ танылады.
Комиссиямен анықталған жөндеу жұмыстарының көлемі келісіледі.
Қосымша талаптар ____________________________________________
___________________________________________________________________
Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері _____________________
"____" ___________20____ж.
__________________________ _____________________________
(қолы)                   (тегі)
Электр жабдықтың техникалық
жай-күйін анықтауға
2-қосымша
Электр жабдықтың кернеу нормалары
Электр жабдықтың номиналды кернеуі, В
36

44. Кабели, прослужившие 20 лет и более, в сроки проведения очередных освидетельствований подвергаются инструментальному контролю, применяя прибор ДИПСЭЛ или аналогичный, или с использованием специальных методик, согласованных с Регистром судоходства.
Если при дефектации обнаружены дефекты, указанные в подпунктах
Приложение 1
к Определению технического
состояния электрического
оборудования
Форма акта дефектации электрического оборудования судна
__________________________________            "__" _________ 20__ г.
(место проведения дефектации)
Наименование судна __________________________________________________
Владелец судна ______________________________________________________
№ проекта __________________________________________________________
Мы, нижеподписавшиеся, _____________________________________________
(фамилии, и., о., должности)
____________________________________________________________________
провели дефектацию электрического оборудования.
В результате ознакомления с документами, осмотра, испытания в действии
и измерения параметров электрического оборудования установлено следующее:
Год, место и порядковый № последнего среднего ремонта
____________________________________________________________________
Техническое состояние электрического оборудования:
перед дефектацией ___________________________________________________
по предыдущему акту освидетельствования ______________________________
по результатам дефектации ____________________________________________
Дефекты, подлежащие устранению, и способы ремонта
№ п/п
Наименование электрического оборудования
Выявленные дефекты
Способ ремонта
Заключение
____________________________________________________________________
Приложения: таблица измерения сопротивления изоляции, таблица измерения
параметров электрических машин.
Подписи ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение работника Регистра судоходства
В соответствии с результатами дефектации электрооборудования техническое
состояние признается _________________________________________________
____________________________________________________________________
Объем ремонтных работ, определенных комиссией, согласовывается.
Дополнительные требования ___________________________________________
____________________________________________________________________
Работник Регистра судоходства ________________________________________
"__" ___________ 20__ г.
__________________________ _____________________________
(подпись) (фамилия)
Приложение 2
к Определению технического
состояния электрического оборудования
Нормы напряжения электрического оборудования
Номинальное напряжение электрического оборудования, В
До 36

37-400
401-1000
1000-нан жоғары
Мегаомметрдің шығу кернеуі, В
100
500
1000
2500
Электр жабдықтың техникалық
жай-күйін анықтауға
3-қосымша
Электр жабдықтың оқшаулау қарсыласының өлшеу нәтижелері
Кеме атауы _____________________________________________
Кеме иесі ______________________________________________
Мегаомметр типі, заводтық № ____________________________
Күні ___________________________________________________
Электр жабдықтың атауы
және оның номиналды кернеуі, В
Оқшаулау қарсыласуы, МОм
Техникалық жай-күйі
Фазалар мен полюстар арасынан
Фазалар мен полюстар арасынан
Қолдар ________________________________________________________
_______________________________________________________________
Электр жабдықтың техникалық
жай-күйін анықтауға
4-қосымша
Электр машиналарының параметрлерін өлшеу
Кеменің атауы______________________________________________
Кеме иесі _________________________________________________
Уақыт _____________________________________________________
Машинаның атауы мен №, түрі, зауыттық №
Коллектор диаметрі,мм
Коллектордың дүрсілі, мм (қосылған сақина) мм
Біліктің осьтік екпіні
Ауа саңылауы
Техникалық жай-күйі
Өлшенген
Мүмкін шегі
Орташа мән
Орташа мәннен ауытқу
%
Қолдары _______________________________________
Теңіз кемелерін куәландыру
қағидаларына
19-қосымша
Шарттар бойынша кемелердің жергілікті жүзуін есептеу
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шарттар бойынша кемелердің жергілікті жүзуін есептеу экологиялық қауіпсіздіктің кемелік жабдығының құрамын ескеріп экологиялық қауіпсіздік шарты бойынша кемелердің жергілікті жүзу есебінің тәртібін белгілейді.
2. Осы Қосымшада мынадай терминдер қолданылды:
1) экологиялық қауіпсіздіктің кемелік жабдықтары – осы Қағидаларға сәйкес кемелерден ластануды болдырмауды қамтамасыз ететін кемелік техникалық құралдардың және жүйелердің жиынтығы.
2) су жолдарының экологиялық сипаттамасы (бұдан әрі - СЖЭС) – кемені пайдалану шамаланған ауданындағы қабылдау құрылғыларының саны және дислокациясымен анықталатын кемелердің ең аз рұқсат етілетін жергілікті жүзуі (бұдан әрі - АЖ).
2-тарау. Экологиялық қауіпсіздік шарты бойынша кеменің жергілікті жүзуінің есебі
3. АЖ есебін кеменің экологиялық қауіпсіздігіне әсер етуші оларға орнатылған жабдықтың ұқсастығы шарты кезіндегі кеме сериясының бір жобасына жүргізіледі.
4. АЖ ластанудың келесі түрлері бойынша анықталады: мұнайы бар сулар (МС); пайдаланған сулар (АС); қоқыс (Қ).

37-400
401-1000
Свыше 1000
Выходное напряжение мегаомметра, В
100
500
1000
2500
Приложение 3
к Определению технического
состояния электрического оборудования
Результаты измерений сопротивления изоляции электрического оборудования
Наименование судна ____________________________________________________
Судовладелец __________________________________________________________
Тип мегаомметра, заводской № ___________________________________________
Дата __________________________________________________________________
Наименование Электрического оборудования его номинальное напряжение, В
Сопротивление изоляции, Мом
Техническое состояние
между фазами, полюсами
между фазами, полюсами и корпусом
Подписи ______________________________________________
______________________________________________________
Приложение 4
к Определению технического
состояния электрического оборудования
Измерение параметров электрических машин
Наименование судна ____________________________________________________
Судовладелец __________________________________________________________
Дата __________________________________________________________________
Наименование или №№ машины, тип, заводской №№
Диаметр коллектора (контактных колец), мм
Биение Коллектора (контактных колец), мм
Осевой Разбег вала
Воздушные зазоры
Техническое состояние
Измеренный
Предельно допустимый
Среднее значение
Отклонение Среднего значения %
Подписи ______________________________________
Приложение 19 к Правилам
освидетельствования морских судов
Расчет автономности плавания судов по условиям
Глава 1. Общие положения
1. Расчет автономности плавания судов по условиям устанавливает порядок расчета автономности плавания судов по условиям экологической безопасности с учетом состава судового оборудования экологической безопасности.
2. В настоящем Приложении используются следующие термины:
1) судовое оборудование экологической безопасности - совокупность судовых технических средств и систем, обеспечивающих предотвращение загрязнения с судов;
2) экологическая характеристика водного пути (далее - ЭХВП) - минимально допустимая автономность плавания (далее - АП) судна, определяемая количеством и дислокацией приемных устройств в районе предполагаемой эксплуатации судна.
Глава 2. Расчет автономности плавания судна по условиям экологической безопасности
3. Расчет АП допускается производить на серию судов одного проекта при условии идентичности установленного на них оборудования, влияющего на экологическую безопасность судна.
4. АП определяется по следующим видам загрязнений: нефтесодержащие воды (далее - НВ); сточные воды (далее - СВ); мусор (далее - М).

5. Осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін бортында фильтрлеуші жабдығы және пайдаланған суларды өңдеуге арналған қондырғысы бар кемелер үшін АЖ.
6. Мұнайы бар сулар бойынша Tнв АЖ мынадай формула бойынша есептеледі:
THB=0,9VHB/QHB, (1)
Мұндағы VHB — МС арналған құрама цистернаның көлемі, м3. МС үшін арнайы цистерна болмаған кезде, VHB мәні машиналық бөлімшенің кеңістік көлемі немесе ауыспалы сыйымдылық көлемі ретінде анықталады.
QHB – кеменің түрі және қозғалтқыштың қуаты байланысты мұнайы бар сулардың есепті тәуліктік жиналуы м3/тәулік, осы Қосымшаның 1-қосымшасында келтірілген нормаға сәйкес қабылданады.

5. АП для судов, имеющих на борту фильтрующее оборудование и установки для обработки СВ, соответствующие требованиям настоящих Правил, принимается неограниченной по этим видам загрязнений.
6. АП по нефтесодержащим водам TНВ рассчитывается по формуле, сут.:
THB = 0,9 VHB/QHB, (1)
где VHB - объем сборной цистерны для НВ, м3. При отсутствии специальной цистерны для НВ значение VHB определяется как объем пространства под сланью машинного отделения или объем переносных емкостей;
QHB - расчетное суточное накопление нефтесодержащих вод, м3/сут., зависящее от типа судна и от мощности главных двигателей, принимается в соответствии с нормами, приведенными в приложении 1 к настоящему Приложению.

7. Пайдаланған сулар бойынша Тсв АЖ бортында 10 асатын адамы бар кеменің барлық түрлері үшін анықталады және формула бойынша есептеледі, тәулік:
TCB=0,9VCB/QCB n, (2)
мұндағы VCB – АС, арналған құрама цистернаның көлемі м3;
QCB – әртүрлі кеме түрлеріне арналған пайдаланған сулардың жиналуының үлесті мәні м3/адам тәулігіне, осы Қосымшаның 2-қосымшасында келтірілген;
п – кеменің бортындағы адамдар саны.
8. Қоқыс бойынша АЖ мынадай формула бойынша анықталады, тәулік:

7. АП по СВ Тсв определяется для всех типов судов с количеством людей на борту не более 10 человек и рассчитывается по формуле, сут.:
TCB = 0,9 VCB/QCB n, (2)
где VCB - объем сборной цистерны для СВ, м3; QCB - удельное значение накопления сточных вод для различных типов судов, м3/чел.сут., приведено в приложении 2 к настоящему Приложению;
п - количество людей на борту судна.
8. АП по мусору Тм определяется по формуле, сут.:

TM=0,9Vм/Qм n, (3)
мұндағы VM – құрғақ қоқысты және азық қалдығына арналған құрылғы көлемі, м3;
QM – құрғақ қоқыстың және азық қалдығының тәуліктік есепті мәні м3/(адам тәулігіне), осы Қосымшаның 3-қосымшасында келтірілген;
n – кеме бортындағы адамдар саны.
9. Қоқыс бойынша АЖ кеменің бортында осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тиісті инсинераторы бар кемелер үшін, инсинераторда жоюға жататын шығыстарға шексіз қолданылу қабылданады. Бұл АЖ есебінде арнайы айтылады.

TM = 0,9 Vм/Qм n, (3)
где VM - объем устройств для сбора сухого мусора и пищевых отходов, м3;
QM - расчетное значение суточного накопления сухого мусора и пищевых отходов м3/(чел. сут.), приведено в приложении 3 к настоящему Приложению;
n - количество людей на борту судна.
9. АП по мусору для судов, имеющих на борту инсинераторы, соответствующие требованиям настоящих Правил, принимается неограниченной применительно к отходам, подлежащим уничтожению в инсинераторе. Это специально оговаривается в расчетах АП.

0,32
Ескертпе:
1) 5 жыл болған кемелерге нақтылайтын 0,8 коэффициентін енгізуге рұқсат етіледі;
2) басты қозғалтқыштың қуатынан тәуелсіз қолдаудың динамикалық тізбекті кемелері және су ығыстырушы кемелер үшін 0,07 м3 / тәу қабылданады;
3) жерсорғыш үшін басты қозғалтқыштың қуаты ретінде жер асты сорғысында немесе қарпығыш жетекпен жұмыс істейтін қозғалтқыш қуаты ескеріледі;
4) мәндері QHB кестеде ұсынылған пайдаланудың белгілі шарттарында бассейінде пайдалану шартының ерекшелігін немесе нақты кеме иесі ескерілетін басқа әдістерді қолдануға рұқсат етіледі.
Шарттар бойынша кемелердің
жергілікті жүзуін есептеуге
2-қосымша
Кеме түрлері
Кеме түрі
Жоба №
CBQ, м3/(адам тәулігіне)
Жеке душ кабиналары және қол жуғышы бар ірі жолаушылар кемесі

0,32
Примечания:
1) для судов с возрастом до 5 лет допускается вводить уточняющий коэффициент 0,8;
2) для судов с динамическим прицепом поддержания и скоростных водоизмещающих судов независимо от мощности главных двигателей QHB принимается 0,07 м3 / сут.
3) для земснарядов в качестве мощности главных двигателей учитывается мощность двигателей, работающих на грунтовый насос или черпаковый привод;
4) при определенных условиях эксплуатации, наряду с предлагаемыми в таблице значениями QHB, допускается применение других методов, учитывающих специфику условий эксплуатации в бассейне или у конкретного судовладельца.
Приложение 2
к Расчетам автономности
плавания судов по условиям
Типы судов
Тип судна
№ проекта
QCB, м3/(чел.сут.)
Крупные пассажирские суда с индивидуальными душевыми и умывальниками

0,07
Ішкі қалалық кішкене жолаушылар және жылдам кемелер
780, 342 Э,340 Э, 352,Р – 51 және басқалары
0,003
Бортында адамы бар техникалық флот және өздігінен жүрмейтін кемелер*
0,09
* жер қазушы караван үшін пайдаланған сулардың жиналуы барлық кемелердегі, оның құрамына мынадай кіретін адамдар санынан туындайды
Шарттар бойынша кемелердің
жергілікті жүзуін есептеуге
3-қосымша
Ластану түрлері
Ластану түрлері
QM, м3/(адам тәулігіне)
Құрғақ тұрмыстық қоқыс
Қатты азық шығыстары
0,002
0,0004
Ескертпе:
1) Санитарлық қағидалар және нормаларға сәйкес келуі қалыптасқан;
2) техникалық флоттағы тәуліктік жинақтауды жер қазушы караванның барлық кемелеріндегі адамдардың жалпы санына қатысты есептелінеді.
Теңіз кемелерін куәландыру
қағидаларына
20-қосымша
Кемелерде ластануды болдырмау бойынша жабдықты сынау
1-тарау. Жалпы нұсқаулар
1. Кемелерде ластануды болдырмау бойынша жабдықты әрекетте тексеру Кеме қатынасының тіркелімімен келісілген бағдарлама бойынша кемені арқандап байлау немесе жүріске сынау кезінде жүргізіледі.
2. Сынақ штаттағы жабдық және құралмен жүргізіледі.
Сынау кезінде қолданылатын құралдарда құзырлы органның құжаттары және/немесе егер осы құрал тексеруге жататын болса, олардың мерзімдік тексеруге жататындығы туралы таңбасы болады.
3. Сынауға Кеме қатынасының тіркелімі қызметкерімен тексерілген және сынақ жүргізуге кедергі келтіретін ескертулері жоқ объектілер, монтаждар рұқсат етіледі.
2-тарау. Сүзгілеуші жабдықтар
4. Сынақ жабдық есептелген шығару қабілеті болған кезде жүргізіледі.
5. Жабдықты сынау алдында байқауды таңдау үшін оның құрылғыдан пайда болуына дейін таза сумен толтырылу қажет, сонымен бірге штаттық айдау сорғысының шығару қабілеттілігі өлшенеді.
Сүзгілеуші жабдықты штаттық айдау сорғысыз орнатқан және монтаждаған жағдайда кемелік сорғыға қолданылған шығару қабілеті жабдықтың номиналды шығару қабілеттілігінен бір жарым еседен аспайды.
Су толтырылған жабдық арқылы 5 минуттан кейін оны және мұнайға апаратын құбырларды алдын ала ластау үшін мұнай өнімдері беріледі.
6. Онан кейін жабдыққа белгіленген режимге дейін жететін құрамында 5000 - 10000 млн-1 мұнайы бар мұнайсулы қоспа беріледі.
Сыналатын жабдықтың ішкі көлемінен кем болмайтын жабдық арқылы мұнай сулы қоспа көлемі өткізілгенде белгіленген режим болып саналады.
Көрсетілген мұнай сулы қоспа көлемін сүзгілеуші жабдық арқылы айдауды қамтамасыз ету үшін қажетті ең аз есепті уақыты
мынадай формуламен анықталады:

0,07
Мелкий пассажирский внутригородской и скоростной флот
780, 342 Э,340 Э, 352,Р – 51 и другие
0,003
Технический флот и несамоходные суда с людьми на борту*
0,09
* для землечерпательного каравана накопление сточных вод рассчитывается исходя из количества людей, находящихся на всех судах, входящих в его состав.
Приложение 3
к Расчетам автономности
плавания судов по условиям
Виды загрязнений
Вид загрязнений
QM, м3/(чел.сут.)
Сухой бытовой мусор
0,002
Твердые пищевые отходы
0,0004
Примечания:
1) принято соответствовать с СанПиН;
2) на техническом флоте суточное накопление рассчитывается исходя из общего количества людей на всех судах землечерпательного каравана.
Приложение 20 к Правилам
освидетельствования морских судов
Испытания оборудования по предотвращению загрязнения на судне
Глава 1. Общие указания
1. Испытания оборудования по предотвращению загрязнения на судне предназначены для проверки в действии оборудования по предотвращению загрязнения с судов, производимой в период швартовных и/или ходовых испытаний судна по программе согласованной с Регистром судоходства.
2. Испытания проводятся на штатном оборудовании и приборах.
Средства измерения, используемые при проведении испытаний, имеют документы уполномоченной организации и /или клейма об их периодической поверке, если эти приборы подлежат поверке.
3. К испытаниям допускаются объекты, монтаж которых проверен работником Регистра судоходства и по которым отсутствуют замечания, препятствующие проведению испытаний.
Глава 2. Фильтрующее оборудование
4. Испытания проходят при пропускной способности, на которую рассчитано оборудование.
5. Перед испытаниями оборудование заполняют чистой водой до появления ее из устройства для отбора проб; при этом замеряется пропускная способность штатного прокачивающего насоса.
В случае поставки и монтажа фильтрующего оборудования без штатного прокачивающего насоса пропускная способность примененного судового насоса не превышает номинальную пропускную способность оборудования более чем в полтора раза.
Через оборудование, заполненное водой, через 5 минут подаются нефтепродукты, чтобы предварительно загрязнить его и подводящие трубы нефтью.
6. Затем в оборудование подается нефтеводяная смесь с содержанием нефти 5000 - 10000 млн-1, до достижения установившегося режима.
Установившимся считается такой режим, когда через оборудование пропущен объем нефтеводяной смеси, который составляет не менее двух внутренних объемов испытываемого оборудования.
Минимальное расчетное время
, необходимое для обеспечения прокачки указанного объема нефтеводяной смеси через фильтрующее оборудование, определяется по формуле, ч:

= 2(Vс + Vф)/ Q, (1)
мұндағы Vс –сепаратор көлемі (фильтр), м3;
Vф – сүзгі көлемі, м3.
Q – сорғыштың беруі
7. Осы Қосымшаның 6-тармағында көрсетілген сынау 30 минут ішінде жүргізіледі. Сонымен бірге режиммен белгіленген 10-шы, 20-шы, 30–шы минуттарда кіру және шығуда және жабдықтан шығудың 30-шы сорғының тарту жағында кранды ашумен және мұнай және су клапандарының біртіндеп жабылуымен минутында байқауды таңдау кезінде ауаны іліп алу жүргізіледі.
8. Байқауды таңдау және талдау Кеме қатынасының тіркелімімен келісілген сынау бағдарламасымен орындалады.
9. Ағындағы мұнай құрамы нормаланған көрсеткіш мәнінен аспайды.
10. Тетіктердің, мұнайдың мұнай жинауда болуын және жабдықтағы автоматты құю клапандарының жұмысын тексеру мақсатында, көрсетілген тетіктер жұмыс істегенге дейін таза мұнайлар жіберіледі.
Көрсетілген тексеруді мұнай жинау тетіктерінен бөлшектенген сезімтал элементтерді таза мұнай өнімдерінің сыйымдылығына батыру жолымен жүргізуге рұқсат етіледі.
11. Сынау кезінде тексеріледі:
1) жабдықтың жұмысы кезінде жалғаулардың тығыздығы;
2) автоматты режимде дұрыс қалыптасуы;
3) қолмен басқарудағы дұрыс қалыптасу;
4) сорғылық агрегаттардың және қызмет етуші жүйелердің дұрыс қалыптасуы;
5) автоматизация құралдарының, сигнал берудің және бақылаудың дұрыс қалыптасуы тексеріледі.
Сонымен бірге тексеруді тетік жүйелеріндегі тікелей шарттардың параметрлерінің қысылтаяң мәндерін құру жолымен жүргізуге рұқсат етіледі.
3-тарау. Сигнализатор. Мұнайы бар суларды автоматты шығаруға арналған құрылғы
12. Сынау мұнайы бар суларда және осы Қосымшаның 5-тармағына сәйкес суларда жүргізіледі.
13. Функционалды жұмыс қабілеттілігіне сынауды осы Қосымшаның 7-тармағына сәйкес мерзімді байқауды таңдаумен сүзгілеуші жабдықты сынаумен бірігіп жүргізеді. Бұл ретте сынау іріктеу нүктесінде қысым қамтамасыз етілуі қажет, пайдалану шарты үшін сипат.
14. Байқау талдауының нәтижелері нақты мұнай құрамының + 20% шегінде қалатын құралдың қателігінен асып кетпеу қажет.
Шығару кезінде мұнай құрамының жоғарылауы туралы сигнал беруші құралдың көрсеткіші осы Қосымшаның, Қағидалардың және ІСЖКЖҚ мәліметтерімен сәйкес болу қажет.
15. Сынақ кезінде тексеріледі:
1) ұйымдастырушы-дайындаушының нұсқаулығына сәйкес мұнай құрамын тексеру үшін құралдың тербелісі;
2) сигналды құрылғының жұмысы берілген құрамның мәні асып кеткенде автоматты түрде іске қосылатын немесе құралдың паспортында қарастырылған басқа әдістермен борт сыртына тоқтатуды реттеуші органдарды бір мезетте қосумен жарық және дыбысты сигнал беруі қажет. Сигналды құрылғылар сондай-ақ құралдың кез келген ритмі бұзылғанда автоматты түрде іске қосылады;

= 2(Vс + Vф)/ Q, (1)
где Vс - объем сепаратора (фильтра), м3;
Vф - объем фильтра, м3;
Q - подача насоса, м3
7. Испытания, указанные в пункте 6 настоящего Приложения, производится в течение 30 минут. При этом на 10-ой, 20-ой, 30 -ой минутах установившегося режима производится отбор проб на входе и выходе и выходе из оборудования, на 30-ой минуте при отборе проб на выходе осуществляется прохват воздуха посредством открывания крана на всасывающей стороне насоса и постепенного закрывания нефтяного и водяного клапанов.
8. Отбор и анализ проб выполняется в соответствии с программой испытаний, согласованной с Регистром судоходства.
9. Содержание нефти в стоке не превышает значений нормируемых показателей.
10. С целью проверки работы датчиков, наличия нефти в нефтесборнике и автоматических сливных клапанов в оборудование до срабатывания указанных датчиков подаются чистые нефтепродукты.
Указанную проверку допускается проводить путем погружения чувствительных элементов, демонтированных из нефтесборника датчиков, в емкость с чистыми нефтепродуктами.
11. При испытаниях проверяются:
1) плотность соединения при работе оборудования;
2) правильность функционирования в автоматическом режиме;
3) правильность функционирования в ручном управлении;
4) правильность функционирования насосных агрегатов и обслуживающих систем;
5) правильность функционирования средств автоматизации, сигнализации и контроля.
При этом проверки допускается производить путем создания экстремальных по значениям параметров условий непосредственно у датчиков систем.
Глава 3. Сигнализатор. Устройство для автоматического прекращения сброса нефтесодержащих вод
12. Испытания проводятся на нефтесодержащих водах и воде указанной в пункте 5 настоящего Приложения.
13. Испытания на функциональную работоспособность производят совместно с испытаниями фильтрующего оборудования с периодичностью отбора проб в соответствии с пунктом 7 настоящего Приложения. При этом в точке отбора проб обеспечивается давление, характерное для условий эксплуатации.
14. Результаты анализов проб не превышают погрешность прибора, которая остается в пределах ± 20 % фактического содержания нефти.
Необходимо чтобы показания прибора, сигнализирующего о превышении нефтесодержащие в сбросе, соответствовали данным настоящего Приложения, настоящих Правил и ПКПМС.
15. При испытаниях проверяются:
1) калибровка прибора для измерения нефтесодержания в соответствии с инструкцией организации - изготовителя;
2) необходимо чтобы работа сигнального устройства, автоматически срабатывала при превышении заданного значения содержания либо другим способом, предусмотренным в паспорте прибора, и подавать световой и звуковой сигналы с одновременным включением регулирующих устройств, прекращающих сброс за борт. Сигнальное устройство также автоматически срабатывает при любом нарушении ритма прибора;

3) шығаруды басқару құрылғысының жұмысы. Мұнайы бар суларды борт сыртына шығару рұқсат етілген нормадан асса тоқтатылады. Жүйенің кез келген бұзылған кезінде, сондай-ақ сөндірілген жүйе кезінде шығару тоқтатылады;
4) жүйенің борт сыртындағы клапанының орналасуының жергілікті көрсеткішінің болуы;
5) шығару қолмен басқару жұмысы.
4-тарау. Автоматты өлшеу, тіркеу жүйелері және балласты шығаруларды және жуу суларын басқару
16. Сынақтар суда жүргізіледі. Сынау кезінде тексеріледі:
1) сорғы жұмыстары, байқау іріктеу жүйесіндегі кемудің болмауы;
2) қашықтықтан басқарумен байқауды таңдауға арналған клапандар жұмысы;
3) қабылдауына байланысты пайдаланған қарқындылығы немесе қысым айырмасы, сондай-ақ жүйе жұмысы кезіндегі параметрлер ағынының дұрыстығы. Бұл сынақ әрбір байқау таңдау нүктесіне жеке жүргізіледі және өлшеу жолымен тексеріледі;
4) шығаруды басқару жүйесіне қатысты ішкі шарттардан туындаған бұзылған кездегі сигнал берудің жұмысы, мысалы, байқау таңдау жүйесінде ағынның болмауы, шығыс өлшеуіштен сигналдың болмауы, қоректің болмауы;
5) мәндердің дұрыстығын көрсету және шығаруды басқару жүйесінің суда жұмыс істеу кезінде оларды қолмен өлшеу жолымен нұсқаланған кіру сигналдарын үйлестіруі. "А" санатты шығаруды басқару жүйесі үшін шығаруды басқару құрылғысының әрекетке келтірілгендігіне және осы мәліметтер тіркелетініне көз жеткізіледі;
6) шығарудың лездік қарқындылығы 30 л/ теңіздік миль төмендегеннен кейін, қалыпты жұмыс жағдайының қалпына келу мүмкіндігі;
7) қолмен басқаруға көшкендегі тіркеудің болуы. Сонымен бірге "А" санатты бақылау жүйесіне арналған борт сыртына шығаруды басқару жүйесінің әрекетіне көз жеткізіледі;
8) "А" санатты бақылау жүйесі сөнген кездегі борт сыртан шығаруды басқару мүмкін еместігі;
9) пайдалану бойынша нұқсаулыққа және жұмыс істеу жүйесіндегі басшылыққа сәйкес шығару құрамын анықтауға арналған нөлдің орналасуы және құралдың тербелісі;
10) кез келген орнатылған шығыс өлшеудің дәлдігі, мысалы, шығыс танкідегі өзгеру деңгейі бойынша есептелуі мүмкін, бекітілген контур бойынша су айдау жолымен. Тексеру номиналды шығыстың тиісті 50 % тең шығысында жүргізіледі;
11) 40 секундтан асатын шығарудағы мұнай құрамының өзгеру сәтінен шығаруды тоқтатуға сигнал беру сәтіне дейінгі жүйенің жұмыс істеу уақыты.
17. Шығаруда мұнай құрамын автоматты өлшеу құралын сынау кезінде тексеріледі:
1) шығыс, қысым айырмасы немесе қандай параметр қолданылатынына байланысты басқа тең параметр;

3) работа устройства управления сбросом. При превышении допустимой нормы сброс нефтесодержащих вод за борт прекращается. При любой неисправности системы, а также при выключенной системе сброс прекращается;
4) наличие местного указателя положения забортного клапана системы;
5) работа ручного управления сбросом.
Глава 4. Системы автоматического измерения, регистрации и управления сбросом балластных и промывочных вод
16. Испытания проводятся на воде. При испытаниях проверяются:
1) работа насосов, отсутствие утечек в пробоотборной системе;
2) работа клапанов для отбора проб с дистанционным управлением;
3) интенсивность потока или перепад давления, в зависимости от того, что применяется, а также правильность параметров потока, при которых работает системы. Это испытание проводится отдельно для каждой точки отбора проб и проверяется путем замера;
4) работа сигнализации при неисправностях, вызванных условиями, внешними по отношению к системе управления сбросом, например, отсутствием потока в пробоотборной системе, отсутствием сигнала от расходомера, отсутствием питания;
5) показания правильности значений и синхронизации моделируемых (имитируемых) входных сигналов путем их ручного измерения при работе системы управления сбросом на воде. Для систем управления сбросом категории "А" удостоверяются в том, что устройство управления сбросом приведено в действие и эти данные регистрируются;
6) возможность восстановления нормальных условий работы после того, как мгновенная интенсивность сброса понизится ниже 30 л/ морскую милю;
7) наличие регистрации при переходе на ручное управление. При этом удостоверяются в действии системы управления сбросом за борт для систем контроля категории "А";
8) невозможность управления сбросом за борт при отключенной системе контроля категории "А";
9) положение нуля и калибровки прибора для определения содержания в сбросе в соответствии с инструкцией по эксплуатации и руководством изготовителя при работающей системе;
10) точность любого установленного расходомера, например, путем прокачки воды по замкнутому контуру, в котором расход возможно рассчитать по изменению уровня в танке. Проверка производится при расходе, соответствующем 50 % номинального расхода;
11) время срабатывания системы от момента изменения нефтесодержания в сбросе до момента выдачи сигнала на прекращение сброса, которое не превышает 40 с.
17. При испытаниях прибора автоматического измерения нефтесодержания в сбросе проверяются:
1) расход, перепад давления или другой равноценный параметр, в зависимости от того, какой параметр применяется;

2) құрал ішіндегі сигнал беру құрылғысы;
3) мұнай концентрациясының бірнеше мәніне арналған көрсеткіштің дұрыстығы (тексеру әдісі Кеме қатынасы тіркелімі мемлекеттік мекемесімен келісіледі).
18. Мұнайды шығаруды басқару секциясын сынау кезінде тексеріледі:
1) барлық сигналдар;
2) сигналдарды өңдеуге және жазу аппараттарына арналған құрылғының дұрыс жұмыс істеуі;
3) мұнайды шығару интенсивтілігі белгіленген нормадан асқанда немесе шығарылған мұнайдың жалпы көлемі белгіленген үлгіден асқанда құрылғының іске қосылуы;
4) сигнал беру іске қосылғандағы борт сыртына шығаруды тоқтату туралы сигнал беру.
5-тарау. Сақтауда тұрған танкілердегі "мұнай-су" бөлімінің шекарасын анықтауға арналған құрал
19. Сынақ жүргізу үшін сақтауда тұрған танкі мұнай қоспасымен толтырылады.
20. Сынақ кезінде тексеріледі:
1) "мұнай-су" шекарасын анықтауға арналған дәлдік белгілі құрал көрсеткішін салыстыру арқылы немесе өлшенген басқа бөлім шекарасының орналасу әдісімен.
Құралдың дәлдігі нақтыдан ± 25 мм шегінде "мұнай-су" бөлімі шекарасының индикациясын қамтамасыз етеді;
2) құралдың іске қосылу уақыты.
6-тарау. Мұнайы бар суларды айдау, беру және шығару жүйесі
21. Айдау және шығару жүйесін тексеру кезінде мұнай құрамды қоспадағы мұнайдың қашықтық көлем жұмысы және жүк, сақтаудағы және құрама танкілердегі сигнал беру деңгейі тексеріледі.
Кеме қатынасы тіркелімінің аймақ қызметкерімен келісілген әдістеме бойынша мұнай құрамды қоспадағы мұнай көлемінің еліктеуі рұқсат етіледі.
22. Беру жүйесін тексеру кезінде тексеріледі:
1) қолмен басу құрылғысының жұмысы және айдап шығару құралының тоқтауы;
2) айдап шығару құралын қашықтықтан өшіру шарты шығару үстінен бақылау жерінен немесе бақылау жері мен айдап шығару құралдарын басқару жері аралығында тиімді байланыс (телефон немесе радио);
3) мұнайы бар суларды және құрама танкілерден мұнай қалдықтарын қабылдау құрылғысына айдау;
4) жүк, сақтаудағы, құрама танкілердегі жоғарғы шекті деңгейге жеткендігі туралы ескертетін жарық және дыбыс сигнал берудің дұрыс қалыптасуы.
7-тарау. Пайдаланылған суларды өңдеуге арналған құрылғы
23. Пайдаланылған суларды өңдеуге арналған қондырғыны әрекетте тексеруге дейін мемлекеттік санитарлық қадағалау органының күші бар қорытындысының болуы тексеріледі.
24. Осы Қосымшаның 23-тармағында көрсетілген қорытынды болған жағдайда, мыналар тексерілетін қондырғыны суда сынау жүргізіледі:
1) қондырғыға ағуды пайдалануды қамтамасыз ету;
2) пайдаланған сулардың қатты қосылуларын (егер қондырғы жинағына кіретін болса) тыюдың (мацератор) дұрыс қалыптасуы;

2) устройства сигнализации, встроенные в прибор;
3) правильность показаний для нескольких значений концентраций нефти (способ проверки согласовывается с Регистром судоходства).
18. При испытаниях секции управления сбросом нефти проверяются:
1) все сигналы;
2) правильность работы устройства для обработки сигналов и записывающей аппаратуры;
3) срабатывание устройства, когда интенсивность сброса нефти превышает установленные нормы или общее количество сброшенной нефти превысит установленные формы;
4) подача сигнала о прекращении сброса за борт, когда возникают условия, при которых срабатывает сигнализация.
Глава 5. Приборы для определения границы раздела "нефть-вода" в отстойных танках
19. Для проведения испытаний отстойный танк заполняют нефтяной смесью.
20. При испытании проверяются:
1) точность определения границы "нефть-вода" посредством сравнения показаний прибора с известным или замеренным иным способом положением границы раздела.
Точность прибора обеспечивает индикацию границы раздела "нефть – вода" в пределах ± 25 мм от фактической;
2) время срабатывания прибора.
Глава 6. Система перекачки, сдачи и сброса нефтесодержащих вод
21. При испытании систем перекачки и сброса проверяется работа дистанционного количества нефти в нефтесодержащей смеси и сигнализации уровня в грузовых, отстойных и сборных танках.
допускается имитация количества нефти в нефтесодержащей смеси по согласованной с работником Регистра судоходства методике.
22. При испытании системы сдачи проверяются:
1) работа устройств ручного пуска и остановки откачивающих средств;
2) условия дистанционного отключения откачивающих средства с места наблюдения над сбросом или эффективной связи (телефонной или радио) между местом наблюдения и местом управления откачивающими средствами;
3) возможность откачки нефтесодержащих вод и нефтеостатков из сборных танков в приемные устройства;
4) правильность функционирования световой и звуковой сигнализации, предупреждающей о достижении верхнего предельного уровня в грузовых, отстойных и сборных танках.
Глава 7. Установка для обработки сточных вод
23. До начала проверки в действии установки для обработки сточных вод проверяется наличие действующего заключения органа государственного санитарного надзора.
24. При наличии заключения, указанного в пункте 23 настоящего Приложения, проводятся испытания установки на воде, при которых проверяются:
1) обеспеченность свободного стока в установку;
2) правильность функционирования измельчителя (мацератора) твердых включений сточных вод (если входит в комплект установки);

3) сорғы және ауа үрлегіш агрегаттарының дұрыс қалыптасуы;
4) қондырғы камераларында орналасқан тетіктердің іске қосылу шартының деңгейі;
5) флокулянт ерітіндісін беруді мөлшерлейтін құрылғының және зарарсыздандырушы заттың дұрыс қалыптасуы;
6) қолмен және/немесе автоматты режимнің дұрыс қалыптасуы;
7) автоматтандыру, сигнал беру және бақылау құралдарының дұрыс қалыптасуы (еліктеу әдісімен рұқсат етіледі);
8) электрлік жетектердің және қосымша міндеттегі техникалық құралдардың дұрыс қалыптасуы (ішкі қарау жолымен);
9) тиелген сорғының дұрыс қалыптасуы (егер қондырғы жинағына кіретін болса);
10) егер қондырғы бөлек бөлімде орналасса, бөлмені желдету жүйесінің дұрыс қалыптасуы.
25. Осы Қосымшаның 23-тармағына көрсетілген қорытынды болмаған жағдайда, осы Қосымшаның 24-тармағында айтылған сынақтарға тәртібі және режимі мемлекеттік санитарлық қадағалау органының өкілімен анықталатын, қосымша қондырғының санитарлық-гигиеналық жұмысқа қабілеттілігіне сынақ жүргізіледі.
26. Мемлекеттік санитарлық қадағалау органының қорытындысы Кеме қатынасы тіркелімінің құжаттарына қосымшаланады.
8-тарау. Пайдаланылған сулардың құрама цистерналары
27. Сынақ борт сыртындағы суда жүргізіледі.
28. Сынақ кезінде тексеріледі:
1) пайдаланылған сулардың еркін түсуін қамтамасыз ету;
2) сулы өртті магистральдан және бу жылуы жүйесінен булануды шаю мүмкіндігі;
3) сорғымен кептіру немесе эжектормен суды борт сыртына шығару мүмкіндігі;
4) пайдаланылған сулардың жиналатын цистерналарда жоғарғы шекті деңгейге жеткендігі туралы ескертетін жарық және дыбысты сигнал берудің дұрыс қалыптасуы.
9- тарау. Айдау, беру, пайдаланылған суларды шығару жүйелері
29. Әрекетте тексеру кемеде орнатылған экологиялық қауіпсіздік құрамына байланысты осы Қосымшаның 7 және 8-тарауында көрсетілген сынақтармен бірігіп жүргізеді.
30. Сынау кезінде мыналар тексеріледі:
1) айдау құралдарының қолмен қосуға арналған құрылғының дұрыс қалыптасуы (сорғылар және эжекторлар);
2) жинау цистерналарындағы пайдаланылған суларды қабылдау құрылғысына айдау мүмкіндігі.
10-тарау. Инсинераторлар
31. Сынау инсинератор құжаттамасында көрсетілген қоқыс түрлеріне жүргізіледі.
Мұнай қалдықтарының және/немесе пайдаланған сулардың шламдарының сулануы (егер инсенератор оларды сығуға арналған болса) құжаттамада көрсетілгеннен кем болмау қажет.
32. Сынау инсенератор құжаттамасында қарастырылған режимде жүргізіледі.
Режимнің бір ізділігі, әрбір режимдегі жұмыс уақыты, сондай-ақ сынаудың кезектілігі Кеме қатынасының тіркелімімен келісілген бағдарлама бойынша анықталады.

3) правильность функционирования насосных и воздуходувных агрегатов;
4) условия срабатывание датчиков уровня, расположенных в камерах установки;
5) правильность функционирования дозирующих устройств подачи растворов флокулянта (коагулянта) и обеззараживающего вещества;
6) правильность функционирования в ручном и/или автоматическом режиме;
7) правильность функционирования средств автоматизации, сигнализации и контроля (допускается методом имитации);
8) правильность функционирования электрических приводов и технических средств вспомогательного назначения (путем внешнего осмотра);
9) правильность функционирования погружных насосов (если входят в комплект установки);
10) правильность функционирования системы вентиляции помещения, если установка расположена в отдельном помещении.
25. При отсутствии заключения, указанного в пункте 23 настоящего Приложения, дополнительно к испытаниям, указанным в пункте 24 настоящего Приложения, производятся испытания установки на санитарно-гигиеническую работоспособность, порядок и режим которых определяется представителем органа государственного санитарного надзора.
26. Заключение органа государственного санитарного надзора прилагается к документам Регистра судоходства.
Глава 8. Сборные цистерны сточных вод
27. Испытания производится на забортной воде.
28. При испытаниях проверяется:
1) обеспеченность свободного слива сточных вод;
2) возможность промывки от водопожарной магистрали и пропаривания от системы парового отопления;
3) возможность осушения насосом или эжектором со сбросом вод за борт;
4) правильность функционирования световой и звуковой сигнализации, предупреждающей о достижении верхнего предельного уровня в сборных цистернах сточных вод.
Глава 9. Системы перекачки, сдачи сброса сточных вод
29. Проверка в действии производится совместно с испытаниями, указанными в главах 7 и 8 настоящего Приложения в зависимости от состава оборудования экологической безопасности, установленного на судне.
30. При испытаниях проверяются:
1) правильность функционирования устройств для ручного пуска откачивающих средств (насосов или эжекторов);
2) возможность откачки сточных вод из сборных цистерн в приемные устройства.
Глава 10. Инсинераторы
31. Испытания производятся на видах мусора, указанных в документации на инсинератор.
Необходимо чтобы обводненность нефтеотходов и/или шлама сточных вод (если инсинератор предназначен для их сжигания) была не ниже указанной в документации.
32. Испытания производятся на режимах, предусмотренных в документации на инсинератор.
Последовательность режимов, время работы на каждом режиме, а также очередность испытаний определяется программой, согласованной с Регистром судоходства.

33. Сынау кезінде мыналар тексеріледі:
1) егер инсенератор бөлек болмада орналасса, бөлмені желдетудің дұрыс қалыптасуы;
2) қоқысты тиеу кезінде бір мезгілде ашуды жоятын жүктелген бункердің қақпайдаланған бұғаттау шарты (егер олар бар болса);
3) егер форсунка жұмыс күйінде болса, ал ауа жану үшін пешке берілгенде жылу форсункаларын бұғаттау шарты;
4) тоқтататын автоматты құрылғының дұрыс қалыптасуы;
5) қолдық және автоматты режимдегі инсенератордың дұрыс қалыптасуы;
6) автоматтандыру, сигнал беру және бақылау құралдарының дұрыс қалыптасуы;
7) инсинератор жұмысының уақытындағы бөлменің жағдайы;
8) газ шығарушы жүйеден атмосфераға ұшқын шығарудың болмауы.
11-тарау. Қоқысты өңдеуге арналған құрылғы
34. Сынау кезінде мыналардың дұрыс қалыптасуы тексеріледі:
1) егер қондырғы бөлек бөлмеде орналасса, бөлмені желдету;
2) қоқысты тиеу тетіктерін;
3) қоқысты майдалауға арналған құрылғы. Майдаланған бөліктің өлшемі 25 мм дейін рұқсат етіледі;
4) қоқысты соруға арналған құрылғы оны алғашқы көлемінен шамамен бес есе азайтуды қамтамасыз ету;
5) автоматтандыру, сигнал беру, бақылау жүйесі.

33. При испытаниях проверяется:
1) правильность функционирования вентиляции помещения, если инсинератор расположен в отдельном помещении;
2) условия блокировки крышек загрузочного бункера (если они имеются), которая исключает их одновременное открывание при загрузке мусора;
3) условия блокировки топливной форсунки, если форсунка находится в рабочем положении, а воздух для горения подается в топку;
4) правильность функционирования автоматических устройств, прекращающих;
5) правильность функционирования инсинератора, в ручных и автоматических режимах;
6) правильность функционирования средств автоматизации, сигнализации и контроля;
7) состояние помещения во время работы инсинератора;
8) отсутствие выброса искр в атмосферу из газовыпускной системы.
Глава 11. Устройства для обработки мусора
34. При испытании проверяется правильность функционирования:
1) вентиляции помещения, если установка расположена в отдельном помещении;
2) механизмов загрузки мусора;
3) устройств для измельчения мусора. Размер измельченных частиц допускается до 25 мм;
4) устройства для прессования мусора, которое обеспечивает уменьшение его первоначального объема примерно в пять раз;
5) систем автоматизации, сигнализации, контроля.