"Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 23 ақпандағы № 147 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 сәуірде № 32374 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 23 ақпандағы № 147 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10709 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізу:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Халықаралық және аумақтық суларда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумақтық суларында шет мемлекеттің туын көтеріп жүзетін кемелермен болған авариялық жағдайлар осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен міндетті тергеп-тексеруге жатады.";
25-тармақ алып тасталсын;
1 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көліктегі оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тексеру департаментіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 26 сәуірдегі
№ 286 Бұйрыққа
1-қосымша
Кемелермен болған
авариялық жағдайларды
тергеп-тексеру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Авариялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі уәкілдің куәлігі
Алдыңғы жақ
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Елтаңба
Ministry of industry and infrastructural development of the Republic of Kazakhstan
ФОТОСУРЕТ
Тегі
FAMILY NAME
Аты
GIVEN NAME
№0000001
Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл/Investiqator
Артқы жақ
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Елтаңба
Ministry of industry and infrastructural development of the Republic of Kazakhstan
Тергеп-тексеру жөніндегі уәкілдің құқықтары:
авариялық жағдай орын алған жерге жүзу уақытында кемеде болу;
авариялық жағдайдың орын алған жерін қарап-тексеру;
барлық құжаттарға қол жеткізу;
қатысқан адамдар және куәгерлерді сұрату;
ұлттық заңнамамен және халықаралық актілермен регламенттелген өзге де құқықтары.
Іnvestigator’s rights:
to be in a vessel during the way to the accident place;
inspection the accident place;
access to all documents;
questioning of witnesses and involved persons;
and rights were established by national legislation and international acts.
№0000001
Бұйрыққа
2-қосымша
Кемелермен болған
авариялық жағдайларды
тергеп-тексеру қағидаларына
3-қосымша
Қорытынды кеме мен авария/елеулі авария туралы ақпарат

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 147 "Об утверждении Правил расследования аварийных случаев с судами"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2023 года № 32374
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 147 "Об утверждении Правил расследования аварийных случаев с судами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10709) следующие изменения:
в Правилах расследования аварийных случаев с судами, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аварийные случаи с судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан в международных и территориальных водах, а также под флагом иностранного государства в территориальных водах Республики Казахстан, подлежат обязательному расследованию в порядке, определенном настоящими Правилами.";
пункт 25 исключить;
приложения 1 и 3 изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по расследованию происшествий и инцидентов на транспорте Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 26 апреля 2023 года № 286
Приложение 1
к Правилам расследования
аварийных случаев с судами
Форма
Удостоверение уполномоченного по расследованию аварийных случаев
Лицевая сторона
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Герб
Ministry of industry and infrastructural development of the Republic of Kazakhstan
ФОТОСУРЕТ
ФАМИЛИЯ
FAMILY NAME
ИМЯ
GIVEN NAME
№0000001
Уполномоченный
по расследованию/Investiqator
Оборотная сторона
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Герб
Ministry of industry and infrastructural development of the Republic of Kazakhstan
Права Уполномоченного по расследованию:
находиться на судне в пути следования к месту происшествия аварийного случая;
осмотр места аварийного случая;
доступ ко всей документации;
опрос причастных и очевидцев;
и права регламентированные национальным законодательством и международными актами.
Іnvestigator’s rights:
to be in a vessel during the way to the accident place;
inspection the accident place;
access to all documents;
questioning of witnesses and involved persons;
and rights were established by national legislation and international acts.
№0000001
Приложение 2 к приказу
Приложение 3
к Правилам расследования
аварийных случаев с судами
Информация о судне и об аварии/серьезной аварии

1. Авариялық жағдай жіктелген түрі:_______________________________
(елеулі авария, авария, оқыс оқиға)
2. Авариялық жағдай түрі:_____________________________________
(соқтығысу, қайраңға тұру, ғимараттарға зақым келтіру, ластану, кеменің қирауы, қаза тапқандар)
3. Авариялық жағдай күні мен уақыты:__________________________________
4. Орны:________________________________________
(порт, ішкі сулар, аумақтық сулар, балық аулайтын аймақтар, ортақ су кеңістігі, мұхит, координаталар)
5. Кеме туралы деректер:_____________________________________________
Атауы:_____________________________________________________________
Ту:_________________________________________________________________
Халықаралық теңіз ұйымының нөмірі:__________________________________
Рейс (қайдан және қайда):_____________________________________________
Капитанның тегі, аты мен әкесінің аты (болған жағдайда):_________________
Тіркелу порты (орын) және тіркелу нөмірі:_______________________________
Кеме иесі, Халықаралық теңіз ұйымының нөмірі, мекенжайы:_______________
Жасалған орны және жылы:___________________________________________
Кеменің ең үлкен өлшемі:_____________________________________________
Сыйымдылығы (брутто/нетто): ________________________________________
Кеме электр қондырғылардың типі мен қуаты: ___________________________
Еспелі винттердің саны мен құрылымы: _________________________________
Рульдың құрылымы: _________________________________________________
Толық жүрісінің жылдамдығы(маневрлік/теңіз, кеме жүрісінің жылдамдығын білдіретін шамамен):
________________________________________________
Авариялық жағдай кезіндегі кеменің суға шөгуі (тұмсық): __________________
Авариялық жағдай кезіндегі кеменің суға шөгуі (кеменің артқы жағы): _______
Жолаушылар саны: __________________________________________________
Жүктің саны мен түрі, оны трюмда орналастыру: _________________________
Экипаж саны: _______________________________________________________
Құтқару құралдарының штаттық жиынтығы: _____________________________
Радиостанцияның қуаты және оның әрекет ету радиусы: ___________________
Электронды навигациялық аспаптар: ___________________________________
Су төгетін құралдардың саны мен қуаты: ________________________________
Өртке қарсы құралдар: _______________________________________________
Кемені мұзға қарсы күшейтудің санаты: Отын және жанар-жағар май материалдардың саны туралы деректер:_______________________________
6. Кеме түрін жіктеу мен куәландыруға уәкілетті ұйымымен кемені куәландыру туралы ақпарат:_________________________________________
(жіктеу және конвенциялық құжаттарды беретін және кеме мен кеме қатынасы компаниясының соңғы куәландыруді жүргізетін орган (органдар).
6.1 Жіктеу куәлігінің жарамдылық мерзімі_____________________________

1. Классификация аварийного случая: _________________________________
(серьезная авария, авария, инцидент)
2. Вид аварийного случая: ___________________________________________
(столкновение, посадка на мель, повреждение конструкций, загрязнение,
гибель судна, людские жертвы).
3. Дата и Время аварийного случая: ___________________________________
4. Место: _________________________________________________________
(порт, внутренние воды, территориальные воды, рыболовная зона,
общее водное пространство, океан, координаты).
5. Данные о судне:
Название: ________________________________________________________
Флаг: ____________________________________________________________
Номер Международной морской организации __________________________
Рейс (откуда и куда): _______________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при наличии) капитана _______________________
Порт (место) регистрации и номер регистрации _________________________
Судовладелец, номер Международной морской организации, адрес:________
Место и год постройки: _____________________________________________
Наибольшие размеры судна: _________________________________________
Вместимость (брутто/нетто): _________________________________________
Тип и мощность судовой энергетической установки: _____________________
Число и конструкция гребных винтов: _________________________________
Конструкция руля, пост управления: ___________________________________
Число и конструкция гребных винтов: _________________________________
Конструкция руля, пост управления: ___________________________________
Скорость полного хода (маневренного/морского в узлах): _________________
Осадка на момент аварии (нос): _______________________________________
Осадка на момент аварии (корма): _____________________________________
Число пассажиров: __________________________________________________
Количество и род груза, его размещение по трюмам: _____________________
Численность экипажа: _______________________________________________
Штатный комплект спасательных средств: ______________________________
Мощность радиостанции и радиус ее действия: __________________________
Электронавигационные приборы: _____________________________________
Число и мощность водоотливных средств: ______________________________
Противопожарные средства: __________________________________________
Категория ледовых усилений судна: ___________________________________
Данные о количестве топлива и смазочных материалов: __________________
6. Информация об освидетельствовании судна организацией, уполномоченной
на классификацию и освидетельствование судов: ________________________
(орган (органы) выдавший классификационные и конвенционные документы,
и проводивший последние освидетельствования судна и судоходной компании)
6.1. Срок действия классификационного свидетельства.

7. Авариялық жағдайдың салдары_____________________________________
(адамның өлімі; адамның денсаулығына келтірілген ауыр зиян; адамның кемеден жоғалуы; жүктің жоғалуы; кеменің қирауы; корпус, механизм, жүйе, құралдар, жабдықтар, жүк пен басқа материалдық құндылықтардың бұзылуы; қоршаған ортаны ластау; теңіз инфрақұрылымынын объектілерінің бұзылуы; кеменің тұруы (сағат, тәулік), авариялық жөндеуге байланысты кеменің тұруын қоса алғанда)
8. Теңіздегі авариялық жағдайдың қысқаша сипаттамасы______________________
9. Авариялық жағдайды тергеп-тексерудің нәтижесі__________________________
9.1. Авариялық жағдайдың мән-жайы мен жағдайлары________________________
9.2. Анықталған фактілер_________________________________________________
9.3. Жағдайлар__________________________________________________________
10. Авариялық жағдайдың себептері_______________________________________
11. Болашақта осындай авариялық жағдайлардың алдын алу бойынша ұсынымдар_______________________________________________________
Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл _________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшесі ________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшесі ________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшесі ________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшесі ________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)

7. Последствия аварийного случая: ____________________________________
(гибель человека; тяжкий вред, причиненный здоровью человека; потеря человека
с судна; утрата груза; гибель судна; повреждения корпуса, механизмов, систем,
устройств, оборудования, груза и других материальных ценностей; загрязнение
окружающей среды; повреждение объектов морской инфраструктуры; простой
судна (часов, суток), включая простой судна, связанный с производством
аварийного ремонта)
8. Краткое описание аварийного случая на море _________________________
9. Результаты расследования аварийного случая _________________________
9.1. Условия и обстоятельства, при которых произошел аварийный случай
__________________________________________________________________
9.2. Установленные факты___________________________________________
9.3. Обстоятельства_________________________________________________
10. Причины аварийного случая______________________________________
11. Рекомендации по предупреждению подобных аварийных случаев в будущем
__________________________________________________________________
Уполномоченный по расследованию_________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Член комиссии__________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Член комиссии __________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Член комиссии __________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Член комиссии__________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии).