"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 29 маусымдағы № 146/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 3 мамырдағы № 171/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 мамырда № 32449 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 110/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 29.02.2024 № 110/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18949 болып тіркелді) 2019 жылғы 29 маусымдағы № 146/НҚ бұйрығына келесі өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген әзірленген бағдарламалық қамтылымды, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде), "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің лицензиялық бағдарламалық қамтылымының баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформациялау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 146/НҚ "Об утверждении Правил учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 3 мая 2023 года № 171/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2023 года № 32449. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 110/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 29.02.2024 № 110/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июня 2019 года № 146/НҚ "Об утверждении Правил учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18949) следующее изменение:
Правила учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства", утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2023 жылғы 3 мамырдағы
№ 171/НҚ Осы бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2019 жылғы 29 маусымдағы
№ 146/НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алудың және сақтаудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкімет" саласында басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) бастапқы бағдарламалық код - бағдарламалаудың қандай да бір тіліндегі немесе белгілеу тіліндегі адам оқи алатын және қайтадан пайдаланылатын компьютерлік бағдарлама мәтіні;
3) репозиторий – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық операторы көрсететін ақпараттық-коммуникациялық қызметтері негізінде ұсынылатын және ақпарат түрі бойынша құрылымдалған объектілер сақтау орны;
4) "Электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы – сыныптауышқа сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алуды, сақтауды және жүйелендіруді жүзеге асыруға және ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануына арналған ақпараттық жүйе;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
Приложение к приказу
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 3 мая 2023 года № 171/НҚ
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 29 июня 2019 года № 146/НҚ
Правила учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют порядок учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства".
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) исходный программный код – текст компьютерной программы на каком-либо языке программирования или языке разметки, который может быть прочтен человеком и повторно использован;
3) репозиторий – хранилище объектов, структурированное по типу информации и предоставляемое на основе информационно-коммуникационных услуг оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
4) архитектурный портал "электронного правительства" – объект информатизации, предназначенный для осуществления учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства", архитектуры "электронного правительства" в целях дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;

5) компиляция – бағдарламаны жоғары деігейлі тілден машиналық тілге аудару;
6) бағдарламалық өнімнің құрастырылған модульдері (компоненттері) – әзірлеушілер тікелей құрған бағдарламалық өнім, сондай-ақ бөгде әзірлеушілердің, құрастыру, орнату және толық жұмыс істеуі үшін қажетті баптаулары мен жұмыс деректері бар файлдар.
3. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 1-тармағына және сенімді бағдарламалық қамтамасыз ету мен электрондық өнеркәсіп өнімдерінің тізіліміне енгізілген бағдарламалық қамтамасыз етуге (бұдан әрі – Тізілім) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 3-1-тармағына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесін құру, ол жоғалған жағдайда сатып алынған бағдарламалық өнімді ауыстыруды қамтамасыз ету, қайта пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің лицензиялық бағдарламалық қамтылым параметрлерінің кешенін есепке алудың және сақтаудың тәртібі
4. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және Тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтылымның әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алуды және сақтауды уәкілетті орган ұйымдастырады және "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) жүзеге асырады.
5. Есепке алуға және сақтауға жатады:
1) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және Тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтылымның бастапқы бағдарламалық кодтары:
бағдарламалық өнімді әзірлеушілер тікелей жазған бастапқы бағдарламалық кодтарды, сондай-ақ жобада пайдаланылатын бөгде әзірлеушілер кодтарын;
қолмен немесе автоматты компиляциялауға арналған қажетті қызметтік файлдар;
компиляция процесінің сипаттамасы (даму ортасы мен оның нұсқасын көрсете отырып), бағдарламалық өнімді құрастыруға қажетті даму ортасының параметрлерінің ерекшеліктері;
2) жүктеу файлы, бағдарламалық өнімді орнату бағдарламасының қалыптасқан пакеттерін қамтиды;
3) қажет болған жағдайда "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі және Тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтылымды айқындайтын қосымша бағдарламалық қамтылым;

5) компиляция – перевод программы с языка высокого уровня в машинный язык;
6) откомпилированные модули (компоненты) программного продукта – программный продукт, созданный непосредственно разработчиками, а также сторонними разработчиками, файлы с настройками и рабочими данными, необходимыми для компиляции, установки и полноценного функционирования программного продукта.
3. Учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и программного обеспечения, включенного в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности (далее – Реестр) в соответствии с пунктом 3-1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" в целях создания единой системы учета, обеспечения замены приобретенного программного продукта в случае его утраты, обеспечения возможности повторного использования.
Глава 2. Порядок учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства"
4. Учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства" и программного обеспечения, включенного в Реестр, организовывает уполномоченный орган и осуществляет оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор).
5. Учету и хранению подлежат:
1) исходные программные коды объектов информатизации "электронного правительства" и программного обеспечения, включенного в Реестр, включающие:
исходные программные коды, написанные непосредственно разработчиками программного продукта, а также коды сторонних разработчиков, используемые в проекте;
служебные файлы, необходимые для ручной или автоматической компиляции;
описание процесса компиляции (с указанием среды разработки и ее версии), особенностей настроек среды разработки, необходимых для компилирования программного продукта;
2) загрузочный файл, включающий:
сформированные пакеты программы установки программного продукта;
3) дополнительное программное обеспечение в случае необходимости, определяемое собственником и (или) владельцем объекта информатизации "электронного правительства" и программного обеспечения, включенного в Реестр;

4) деректер базасы қамтылған файл;
5) әзірленген бағдарламалық қамтылымды үшін пайдаланылатын лицензиялық бағдарламалық қамтылымды күйге келтірулер кешені.
6. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алу және сақтау "Электрондық үкіметтің" ақпараттық жүйесін өнеркәсіптік пайдалануға енгізгеннен кейін жүзеге асырылады.
7. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операторға әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлері кешенін (бұдан әрі - өтінім) есепке алуға және сақтауға өтінім жібереді.
8. Оператор өтінімді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келіп түскен өтінімдерді "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында тіркейді және үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін қабылдауға арналған репозитарий қалыптастырады.
9. Репозиторий қалыптастырылғаннан кейін Оператор үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесінен және (немесе) иесінен бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды хабардар ете отырып, осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес олар қабылданғаннан кейін әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуінің баптаулар кешенін қабылдайды.
10. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі бірнеше рет пайдалану және (немесе) жоғалтқан жағдайда Оператор оған өзі әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етулерді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және уәкілетті органды хабардар ете отырып, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлерінің кешенін жүктеу үшін репозиторийге қолжетімділікті ұсынады.
11. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін пайдалану тоқтатылған кезде "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі бұл туралы операторға он жұмыс күні ішінде хабарлайды.
Оператор хабарламаны алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде әзірленген бағдарламалық қамтылымды, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтылым параметрлерінің кешенін "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесіне және (немесе) иесіне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның хабарламасымен нысан бойынша қабылдау-беру актісі бойынша беруді жүзеге асырады.

4) файл, содержащий структуру базы данных;
5) комплекс настроек лицензионного программного обеспечения, используемого для разработанного программного обеспечения.
6. Учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства", осуществляется после ввода объекта информатизации "электронного правительства" в промышленную эксплуатацию.
7. Собственник и (или) владелец объекта информатизации "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней после ввода объекта информатизации "электронного правительства" в промышленную эксплуатацию направляет оператору заявку на учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" (далее – заявка), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Оператор регистрирует заявку по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам на архитектурном портале "электронного правительств" и в течение трех рабочих дней формирует репозиторий для принятия разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства".
9. После формирования репозитория в течение трех рабочих дней оператор принимает от собственника и (или) владельца объекта информатизации "электронного правительства" разработанные программные обеспечения, исходные программные коды (при наличии) и комплекс настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" согласно пункту 5 настоящих Правил с уведомлением уполномоченного органа в течении пяти рабочих дней после их принятия.
10. В целях многократного использования и (или) в случае утраты собственником и (или) владельцем объекта информатизации "электронного правительства" Оператор предоставляет ему доступ к репозиторию для скачивания разработанных им программных обеспечений, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" с уведомлением уполномоченного органа.
11. При прекращении эксплуатации объекта информатизации "электронного правительства" собственник и (или) владелец объекта информатизации "электронного правительства" в течение десяти рабочих дней уведомляет об этом оператора.
Оператор в течение трех рабочих дней после получения уведомления осуществляет передачу разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" собственнику и (или) владельцу объекта информатизации "электронного правительства" по акту приема-передачи (далее - акт приема-передачи) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с уведомлением уполномоченного органа.

12. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің меншік иесі және (немесе) иесі оператордан әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлері кешенін қабылдағаннан кейін оларды "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес мемлекеттік мұрағатқа беруді қамтамасыз етеді.
13. Оператор өткен жарты жылдықтан кейінгі айдың 10-нан кешіктірмей уәкілетті органға әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде), "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлерінің кешенін және тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтамасыз етуді есепке алуды және сақтауды жүзеге асыру шеңберінде жүргізілген жұмыстар туралы есепті (еркін нысанда) ұсынады.
14. Бағдарламалық қамтамасыз етудің меншік иелері және (немесе) иелері оны Тізілімге енгізгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудің параметрлер кешенін операторға беруді қамтамасыз етеді.
Бастапқы кодтарды беру Қағидаларға 3, 4-қосымшаға сәйкес үшінші тұлғаларға ақпаратты қабылдау-беру актісі, құпиялылық және жария етпеу туралы келісім қоса берілетін өтінім бойынша (еркін нысанда) 2 данада және бастапқы кодтары бар электрондық ақпарат тасығышта жүзеге асырылады.
Әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (бар болса) және лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлерінің кешенін беру өтінім бойынша (еркін нысанда) жүзеге асырылады, оған қоса беріледі:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес екі данада қабылдау-тапсыру актісі;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құпиялылық және ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу туралы келісім екі данада;
3) бастапқы кодтары бар электрондық ақпарат жеткізгіш.
15. Оператор құжаттарды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Қағидалардың 14-тармағына сәйкес қабылдау-беру актісінде көрсетілген мәліметтердің электрондық жеткізгіште орналастырылған ақпаратпен сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
16. Оператор бастапқы кодтарды қабылдаудан дәлелді бас тартуды есепке алуға және сақтауға жібереді:
1) бағдарламалық қамтамасыз ету тізілімде жоқ;
2) актіде көрсетілген мәліметтер электрондық ақпарат тасығышта нақты орналастырылған мәліметтерге сәйкес келмесе;

12. Собственник и (или) владелец объекта информатизации "электронного правительства" после принятия от оператора разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" обеспечивает их передачу в государственный архив в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О национальном архивном фонде и архивах".
13. Оператор не позднее 10 числа месяца, следующего за истекшим полугодием, предоставляет уполномоченному органу отчет (в произвольной форме) о проведенных работах в рамках осуществления учета и хранения разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства" и программного обеспечения, включенного в Реестр.
14. Собственники и (или) владельцы программного обеспечения после его включения в Реестр в течение пяти рабочих дней обеспечивают передачу оператору разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения согласно пункту 5 настоящих Правил.
Передача разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения осуществляется по заявке (в произвольной форме), к которой прилагается:
1) акт приема-передачи согласно приложению 3 к Правилам, на двух экземплярах;
2) соглашение о конфиденциальности и неразглашении информации третьим лицам согласно приложению 4 к Правилам, на двух экземплярах;
3) электронный носитель информации с исходными кодами.
15. Оператор в течении пяти рабочих дней после получения документов в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил осуществляет проверку соответствия сведений, указанных в акте приема-передачи, с размещенными на электронном носителе информации.
16. Оператор направляет мотивированный отказ в приеме на учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения в случае если:
1) отсутствует программное обеспечение в Реестре;
2) не соответствует указанные в акте приема-передачи сведения, фактически размещенные на электронном носителе информации;

3) электрондық ақпарат тасығыштың жұмыс қабілеттілігі.
17. Бастапқы бағдарламалық кодтарды есепке алу мен сақтауға қабылдау кезінде оператор бағдарламалық қамтамасыз етудің меншік иесі мен иесіне ақпаратты қабылдау-беру актісіне және құпиялылық және ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу туралы келісімге қол қояды.
18. Операторға есепке алу және сақтау, бастапқы бағдарламалық кодтар (болған кезде) және лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз етудің баптаулар жиынтығы үшін берілген әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етудің толықтығы мен сенімділігін оның меншік иесі және (немесе) иесі қамтамасыз етеді.
19. 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтамасыз етудің меншік иелері және (немесе) иелері әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды (болған кезде) және лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудің есепке алу мен сақтауға арналған параметрлер кешенін операторға береді.
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
әзірленген бағдарламалық
қамтылымын, бастапқы
бағдарламалық кодтарын
(болған кезде), лицензиялық
бағдарламалық қамтылымын
баптау кешенін есепке алу және
сақтау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенін есепке алуға және сақтауға өтінім
Өтініш беруші ұйымның толық атауы немесе өтініш беруші жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде):
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы бағдарламалық кодтарын (болған кезде), лицензиялық бағдарламалық қамтылымын баптау кешенінің атауы ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ақпараттық жүйенің "Электрондық үкімет" архитектуралық порталындағы коды:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Дана саны: ____________________________________________________________
______________________________________________________________________
Әрбіреуі мынадай жиынтықта:
р/с №
CD/ файл/құжаттың атауы
Қағаз жеткізгіштегі парақтар саны
CD сериялық нөмірі
CD көлемі (Мгб)
Түпнұсқа (Т) Көшірме (К)
Бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтардың және нормативтік- техникалық құжаттаманың иеленушісі туралы мәліметтер
Иеленушінің толық атауы ______________________________________________
Ведомстволық бағыныстылығы:_________________________________________
Ұйымның қысқартылған атауы: _________________________________________
Мекенжайы: /________ /_______________________________________________ индексі
Тел.: __________ ______________ Факс: __________________________________
E-mail: _____________________ Http://__________ _________________________
Байланысушы тұлға: ___________________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) толығымен
Бағдарламалық өнімдердің, бағдарламалық кодтардың және нормативтік техникалық құжаттаманың әзірлеушісі туралы мәліметтер
Ұйымның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде):
__________________________________________________________________
Ведомстволық бағыныстылығы: _________________________________
Ұйымның қысқартылған атауы: __________________________________
Мекенжайы: /_________ /____________________________________________ индексі
Тел.: __________ ______________ Факс: _______________________
E-mail: _____________________ Http://________________________
Байланысушы тұлға: ____________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) толығымен
Авторлар туралы мәліметтер
Автор (лар): ___________________________________________________
Сертификаттау туралы мәліметтер: ____________________________________
Шығарылған жылы:_________________________________________________
Нұсқасы:__________________________________________________________
Бағдарламала тілі: __________________________________________________
Шығарылған күні: __________________________________________________
Аңдатпа (мақсаты): _________________________________________________
Ең төменгі жүйелік талаптар
Компьютер түрі, процессор, сопроцессор, жиілік: _______________________
Оперативтік жады
(RAM) қажет: ______________________________________________________
Винчестерде ______________________________________________________
Операциялық жүйелер: _____________________________________________
Бейнежүйе: _______________________________________________________
Акустикалық жүйе: _________________________________________________
Қосымша жабдық: _________________________________________________
Қосымша бағдарламалық құралдар: __________________________________
Басқалар: _________________________________________________________
Заңсыз таралудан қорғау (бар болуы, жалпы сипаттамасы): ________________________
Қаржыландыру көздері (астын сызу): республикалық бюджет, жергілікті бюджет, мемлекеттік бюджеттік емес қорлар, жеке қаражат, грант қаражаттары, сыртқы қарыздар, несие, өзге де заңды және жеке тұлғалардың қаражаты.
Мөр орны
(болған кезде)
күні
__________________
иесінің қолы
__________________
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
әзірленген бағдарламалық
қамтылымын, бастапқы
бағдарламалық кодтарын
(болған кезде), лицензиялық
бағдарламалық қамтылымын
баптау кешенін есепке алу және
сақтау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтінімдерді тіркеу
р/с №
Өтінім нөмірі
Келіп түскен күні
Мемлекеттік органның атауы
Өтінім беруші (өтінімге қол қойған басшы)
Қабылдады
Аты-жөні, тегі (болған жағдайда)
Қолы
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
әзірленген бағдарламалық
қамтылымын, бастапқы
бағдарламалық кодтарын
(болған кезде), лицензиялық
бағдарламалық қамтылымын
баптау кешенін есепке алу және
сақтау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қабылдау-тапсыру актісі
"__" ______ ж.
қ. Астана
Осы Акт _____________________ (ұйымның атауы) бағдарламалық жасақтаманың бастапқы кодтары мен параметрлер кешенін сақтауға қабылданды _____________________ (ұйымның атауы), в төмендегі деректерге сәйкес:

3) неисправности электронного носителя информации.
17. При принятии разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения на учет и хранение оператор подписывает с собственником и (или) владельцем программного обеспечения акт приема-передачи и соглашение о конфиденциальности и неразглашении информации третьим лицам с уведомлением уполномоченного органа в течении пяти рабочих дней после их принятия.
18. Полноту и достоверность передаваемого оператору на учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения обеспечивает его собственник и (или) владелец.
19. Собственники и (или) владельцы программного обеспечения, включенного в Реестр до 1 января 2023 года, передают разработанное программного обеспечение, исходные программные коды (при наличии) и комплекс настроек лицензионного программного обеспечения на учет и хранение оператору.
Приложение 1
к Правилам учета и хранения
разработанного программного
обеспечения, исходных
программных кодов
(при наличии), комплекса
настроек лицензионного
программного обеспечения
объекта информатизации
"электронного правительства"
Форма
Заявка на учет и хранение разработанного программного обеспечения,
исходных программных кодов (при наличии), комплекса настроек лицензионного
программного обеспечения объекта информатизации "электронного правительства"
Полное наименование организации – заявителя или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица-заявителя:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование разработанного программного обеспечения, исходных программных
кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения
объекта информатизации "электронного правительства":
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Код информационной системы из архитектурного портала "электронного правительства":
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
В количестве экземпляров: ____________________________________________
____________________________________________________________________
Каждый в следующей комплектации:
№ п/п
Наименование CD/ файла/документа
Серийный Номер CD
Объем CD (Мгб)
Количество листов бумажного носителя
Оригинал (О)
Копия (К)
Сведения о владельце программных продуктов, программных кодов
и нормативно-технической документации
Полное наименование владельца ___________________________________
Ведомственная подчиненность: ____________________________________
Сокращенное наименование организации: ___________________________
Адрес: |________| ________________________________________________
индекс
Тел.: ___________ ______________ Факс: ___________________________
E-mail: _______________________ Http://____________________________
Лицо для контактов: _____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью
Сведения о разработчике программных продуктов, программных кодов
и нормативно-технической документации
Наименование организации полное или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица: _______________________________________________
_______________________________________________________________
Ведомственная подчиненность: ____________________________________
Сокращенное наименование организации: ___________________________
Адрес: |________| ________________________________________________
индекс
Тел.: __________ _____________ Факс: ______________________________
E-mail: _____________________ Http://_______________________________
Лицо для контактов: ______________________________________________
фамилия, имя, отчество(при его наличии) полностью
Сведения об авторах
Автор(ы): _______________________________________________________
________________________________________________________________
Сведения о сертификации: _________________________________________
Год издания: _________
Версия: _____________
Язык программирования: ________________
Дата издания: _____________________
Аннотация (назначение): ___________________________________________
Минимальные системные требования
Тип компьютера, процессор, сопроцессор, частота: _____________________
Оперативная память
Необходимо на (RAM): _______________________
На винчестере: ______________________________
Операционные системы: _________________________________________
Видеосистема:__________________________________________________
Акустическая система: __________________________________________
Дополнительное оборудование: ___________________________________
Дополнительные программные средства:___________________________
Другое: _______________________________________________________
Защита от незаконного распространения (наличие, общая характеристика):
______________________________________________________________
Источники финансирования (подчеркнуть): республиканский бюджет,
местный бюджет, государственные не бюджетные фонды, собственные
средства, средства гранта, внешние займы, кредит, средства иных
юридических и физических лиц.
Место печати
(при наличии)
дата
_________________________
подпись владельца
_________________________
Приложение 2
к Правилам учета и хранения
разработанного программного
обеспечения, исходных
программных кодов
(при наличии) и комплекса
настроек лицензионного
программного обеспечения
объекта информатизации
"электронного правительства"
Форма
Регистрации заявок
№ п/п
Номер заявки
Дата поступления
Наименование государственного органа
Заявитель (руководитель, подписавший заявку)
Принял
Ф.И.О. (при его наличии)
Подпись
Приложение 3
к Правилам учета и хранения
разработанного программного
обеспечения, исходных
программных кодов
(при наличии), комплекса
настроек лицензионного
программного обеспечения
объекта информатизации
"электронного правительства"
Форма
Акт приема-передачи
"__" _____________ года
город Астана
Настоящий Акт составлен о том, что ______________________________________
(наименование организации)
приняты на хранение исходные коды программного обеспечения и комплекс настроек
от ____________________________________________________________________
(наименование организации),
в соответствии с нижеследующими данными:

4. БҚ-ның бастапқы кодтарын қабылдайтын ұйымынан:
____________ (лауазымы)
____________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
____________ қолы
м.о.
БҚ-ның бастапқы кодтарын беретін ұйымынан:
____________ (лауазымы)
____________ (Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
____________ қолы
м.о.
5. Есепке алу және сақтау үшін бастапқы кодтарды қабылдайтын ұйым тұлғаларының байланыс деректері:
1) Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде):
____________________________________;
2) лауазымы:
____________________________________
3) жұмыс телефоны: __________________,
ұялы телефон: _______________________;
4) электрондық пошта мекенжайы: E-mail:
____________________@_________.
Есепке алу және сақтау үшін бастапқы кодтарды беретін ұйым тұлғаларының байланыс деректері:
1) Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде):
____________________________________;
2) лауазымы:
_____________________________________
3) жұмыс телефоны: ___________________,
ұялы телефон: ________________________;
4) электрондық пошта мекенжайы: E-mail:
_____________________@_________.
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
әзірленген бағдарламалық
қамтылымын, бастапқ
бағдарламалық кодтарын
(болған кезде), лицензиялық
бағдарламалық қамтылымын
баптау кешенін есепке алу және
сақтау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құпиялылық және ақпаратты жария етпеу туралы келісім
Астана қ.
"__" __________ 202__ жыл
_________________________________________________________________________,(Сенімді бағдарламалық қамтамасыз ету және электрондық өнеркәсіп өнімдерінің тізіліміне енгізілген бағдарламалық қамтамасыз ету иесінің (иесінің) атауы/ Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде))
бұдан әрі "Меншік Иесі (Иесі)" деп аталатын тұлғада ___________________________________________, негізінде әрекет етеді _______________________, бір жағынан және болашақта "Оператор" деп аталатын "Ұлттық ақпараттық технологиялар" Акционерлік қоғам _______________________ жарғы негізінде әрекет ететін ___________, екінші жағынан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын ақпаратты сақтау және таратпау мақсатында осы Құпиялылық және ақпаратты жария етпеу туралы келісімді (бұдан әрі - Келісім) төмендегілер туралы жасасты:
1-тарау. Жалпы ережелер
1.1. Келісімнің мақсаттары үшін мәтін бойынша бас әріптермен жазылғанда төмендегілерді білдіретін ұғымдар (терминдер, анықтамалар) пайдаланылады:
1) құпия ақпарат – заңнамаға, келісімге, меншік иесінің (Иесінің) ішкі актілеріне сәйкес қолжетімділігі шектелген (құпиялылығы белгіленген), яғни осы ақпаратқа қол жеткізуді (Рұқсатты) алған тұлға (Оператор) орындау үшін мұндай ақпаратты үшінші тұлғаға бермеуге (жария етпеуге) міндетті талап белгіленген ақпарат меншік иесінің (Иесінің) жазбаша келісімінсіз тұлғаларға;

4. От Организации, принимающей исходные коды ПО
_______________________ (должность)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________ подпись
Место печати
От Организации, передающей исходные коды ПО:
_______________________ (должность)
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________ подпись
Место печати
5. Контактные данные лица от организации,
принимающей исходные коды на учет
и хранение:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии):
____________________________________;
2) должность: ________________________
3) телефон рабочий: ___________________,
телефон сотовый: _____________________;
4) адрес электронной почты:
Е-mail: ____________________@_________.
Контактные данные лица, от организации,
передающей исходные коды на учет
и хранение:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии):
___________________________________;
2) должность: _______________________
3) телефон рабочий: __________________,
телефон сотовый: ____________________;
4) адрес электронной почты:
Е-mail: ___________________@_________
Приложение 4
к Правилам учета и хранения
разработанного программного
обеспечения, исходных
программных кодов
(при наличии), комплекса
настроек лицензионного
программного обеспечения
объекта информатизации
"электронного правительства"
Форма
Соглашение о конфиденциальности и неразглашении информации третьим лицам
город Астана
"__" __________ 202__ года
______________________________________________________________________,
Наименование/Фамилия, имя, отчество (при наличии) собственника (владельца)
разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов
(при наличии) и комплекса настроек лицензионного программного обеспечения
именуемое в дальнейшем Собственник (Владелец),
в лице _______________________________________________________________,
действующий на основании _____________________________________________,
с одной стороны, и Акционерное общество "Национальные информационные
технологии", именуемое в дальнейшем "Оператор",
в лице _______________________________________________________________,
действующего на основании Устава, с другой стороны, далее совместно именуемые
"Стороны" в целях сохранения и нераспространения информации, заключили
настоящее Соглашение о конфиденциальности и неразглашении информации
(далее - Соглашение) о нижеследующем:
Глава 1. Общие положения
1.1. Для целей Соглашения используются понятия (термины, определения), которые при изложении по тексту с заглавных букв означают нижеследующее:
1) конфиденциальная информация – информация, в отношении которой в соответствии с законодательством, Соглашением, внутренними актами Собственника (Владельца) ограничен доступ (установлена конфиденциальность), то есть установлено обязательное для выполнения лицом (Оператором), получившим Доступ (Допуск) к данной информации, требование не передавать (не разглашать) такую информацию Третьим лицам без письменного согласия Собственника (Владельца);

2) осы Келісім шеңберіндегі құпия ақпаратқа қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің бастапқы кодтары, пайдаланылатын кітапханалар мен бағдарламалық платформалардың(лардың) бастапқы кодтары мен орындалатын файлдары жатады;
3) "үшінші тұлғалар" – тараптарды, сондай-ақ олардың қызметкерлерін, аффилиирленген тұлғаларды қоспағанда, кез келген жеке немесе заңды тұлға;
4) "құпия ақпаратты жария етпеу және пайдаланбау" – оператордың (оның лауазымды адамдарының, қызметкерлерінің, серіктестерінің) заңды немесе жеке тұлғалар болсын үшінші тұлғаларды меншік иесінің (иесінің) құпия ақпаратымен кез келген нысанда қасақана немесе қасақана танысуы;
5) рұқсат беру – оператордың құпия ақпаратқа (оның кез келген бөлігіне) Меншік иесі (Иесі) айқындайтын нысанда және шектерде және Оператор бұл мәліметтерді құпия сақтайтын, үшінші тұлғаларға жария етпейтін, осындай ақпаратты сақтау үшін тиісті жағдайлар жасайтын және оларды кез келген басқа адамдарға пайдаланбайтын жағдайларда қол жеткізу құқығын ресімдеу бұл Меншік иесінің (Иесінің) немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның келісімімен және (немесе) жазбаша келісімімен (рұқсатымен) айқындалғаннан басқа тәсілмен;
6) жария ету – оператордың әрекеттері (әрекетсіздігі), оның ішінде құпия ақпараттың кез келген ықтимал нысанда (ауызша, жазбаша немесе өзге де нысанда, оның ішінде техникалық құралдарды пайдалана отырып) меншік иесінің (иесінің) жазбаша келісімінсіз немесе үшінші тұлғаларға белгілі болатын берілуі, таратылуы, ашылуы, жария етілуі ол уәкілеттік берген адам немесе осындай келісімді бұза отырып не Келісімге қайшы, сондай-ақ құпия ақпаратты сақтау үшін қажетті барлық шараларды қабылдамау, соның салдарынан мұндай ақпаратты жария ету орын алды.
2-тарау. Оператордың міндеттері
2.1. Оператор "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді, бастапқы бағдарламалық кодтарды, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз ету параметрлері кешенін, сондай-ақ сенімді бағдарламалық қамтамасыз ету және электрондық өнеркәсіп өнімі тізіліміне енгізілген бағдарламалық қамтамасыз етуді есепке алуды және сақтауды жүзеге асырады және өзіне мыналарды қабылдайды міндеттемелер:
2.2. құпия ақпаратты осы Келісімнің 2.1-тармағында көрсетілген міндеттемелердің орындалуына байланысты ғана пайдалануға;
2.3. өзіне белгілі болатын құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етпеу;
2.4. осы Келісімнің талаптарын орындау.
3-тарау. Ақпаратты қорғау шаралары

2) к конфиденциальной информации в рамках настоящего Соглашения относят исходные коды прикладного программного обеспечения и исполняемые файлы используемых библиотек и программных(ой) платформ(ы);
3) "третьи лица" - любое физическое или юридическое лицо, за исключением Сторон, а также их сотрудников, аффилиированных лиц;
4) "неразглашение и неиспользование конфиденциальной информации" - любое умышленное или непредумышленное ознакомление Оператором (ее должностными лицами, работниками, партнерами) третьих лиц, будь то юридические или физические лица, с конфиденциальной информацией Собственника (Владельца), в любой форме;
5) допуск – оформление права Оператора на доступ к конфиденциальной информации (любой ее части), в форме и в пределах, определяемых Собственником (Владельцем), и на условиях, что Оператор хранит в тайне эти сведения, не раскрывает третьим лицам, создает надлежащие условия для сохранения такой информации и не использует их любым другим способом, кроме как это определено Соглашением и (или) письменным согласием (разрешением) Собственника (Владельца) или уполномоченного им лица;
6) разглашение – действия (бездействие) Оператора, в том числе передача, распространение, раскрытие, утечка, в результате которых конфиденциальная информация, в любой возможной форме (устной, письменной или иной форме, в том числе с использованием технических средств) становится известной третьим лицам, без письменного согласия Собственника (Владельца) или уполномоченного им лица или с нарушением такого согласия, либо вопреки Соглашению, а также непринятие всех мер, необходимых для сохранения конфиденциальной информации, вследствие чего произошло разглашение такой информации;
Глава 2. Обязанности оператора
2.1. Оператор в соответствии с подпунктом 19) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" осуществляет учет и хранение разработанного программного обеспечения, исходных программных кодов, комплекса настроек лицензионного программного обеспечения объектов информатизации "электронного правительства", а также программного обеспечения, включенного в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности и принимает на себя следующие обязательства:
2.2. использовать конфиденциальную информацию только в связи с исполнением обязательств, указанных в пункте 2.1 настоящего Соглашения;
2.3. не разглашать третьим лицам Конфиденциальную информацию, которая станет ему известной;
2.4. выполнять требования настоящего Соглашения.
Глава 3. Меры по защите информации

3.1. Меншік иесі (Иесі) операторға құпия ақпаратқа қол жеткізуді оператор оны қорғау жөніндегі шараларды орындайтын шарттармен береді:
3.1.1. құпия ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмау (үшінші тұлғалардың осындай ақпаратпен танысуы және (немесе) аталған тұлғаларға осындай ақпаратты беруі);
3.1.2 құпия ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуді уақтылы анықтау және жолын кесу;
3.1.3. құпия ақпараттың қорғалу деңгейін қамтамасыз етуді тұрақты бақылау;
3.1.4 құпия ақпаратты сақтаудың техникалық құралдарына әсер етуді болдырмау;
3.1.5 құпия ақпаратқа қол жеткізген тұлғаларды есепке алу;
3.1.6. құпия ақпаратқа рұқсатсыз әсер етудің (ақпараттың бұрмалануына, қолдан жасалуына, жойылуына (толық немесе ішінара), ұрлануына, заңсыз ұстап қалуына, көшірілуіне, бұғатталуына, сондай-ақ ақпараттың материалдық жеткізгішінің жұмыс істеуінің жоғалуына, жойылуына немесе істен шығуына әкеп соғатын ақпаратты өзгертудің белгіленген қағидаларын бұза отырып, ақпаратқа әсер етудің) алдын алу;
3.1.7. құпия ақпаратқа байқаусызда әсер етудің (пайдаланушылардың қателіктері, техникалық және бағдарламалық құралдардың істен шығуы, табиғи құбылыстар немесе бұрмалауға, қолдан жасауға, жоюға (толық немесе ішінара), ұрлауға, заңсыз ұстап алуға, көшіруге, құпия ақпаратқа қол жеткізуді бұғаттауға, сондай-ақ құпия ақпаратқа қол жеткізуді бұғаттауға әкеп соқтыратын ақпаратты өзгертуге бағытталмаған өзге де оқиғалар салдарынан ақпаратқа әсер етудің алдын алу электрондық ақпарат тасығыштың жоғалуы, жойылуы немесе жұмыс істемеуі);
3.1.8. құпия ақпаратқа қасақана әсер етудің (қасақана әсер етудің, оның ішінде электромагниттік және (немесе) құқыққа қайшы мақсатпен жүзеге асырылатын басқа да физикалық сипаттағы әсердің) алдын алу.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Оператордың құпия ақпаратты жария етуі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке тарту үшін негіз болып табылады.
4.2. Құпия ақпаратты заңсыз пайдаланудың және (немесе) жария етудің анықталған фактілері және (немесе) оператордың кінәлі құқыққа қарсы мінез-құлқы (әрекеті немесе әрекетсіздігі) және кінәлі құқыққа қарсы мінез-құлық пен келтірілген залалдар арасындағы себеп-салдарлық байланыс нәтижесінде оператордың меншік иесіне (Иесіне) келтірілген залалдар операторды жауапқа тарту үшін негіз болып табылады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
5.1. Келісімнің қолданылуы оған тараптар қол қойған күннен басталады. Бұл ретте Тараптар меншік иесінің (иеленушінің) құпия ақпаратты заңсыз пайдаланудан қорғау құқығы осы құпия ақпаратқа қатысты қандай да бір формальдылықтардың орындалуына (оны тіркеуге, куәліктер алуға және т.б.) қарамастан туындайтынын және меншік иесінің (иеленушінің) құпия ақпаратты қорғау құқығының бүкіл қолданылу мерзіміне қолданылатынын түсіне отырып.

3.1. Собственник (Владелец) передает Оператору доступ к конфиденциальной информации на условиях, что Оператором исполняются меры по ее защите, обеспечивающие:
3.1.1. предотвращение несанкционированного доступа к конфиденциальной информации (ознакомления с такой информацией третьих лиц и (или) передачи такой информации указанным лицам);
3.1.2. своевременное обнаружение и пресечение несанкционированного доступа к конфиденциальной информации;
3.1.3. постоянный контроль за обеспечением уровня защищенности конфиденциальной информации;
3.1.4. недопущение воздействия на технические средства хранения конфиденциальной информации;
3.1.5. учет лиц, получивших доступ к конфиденциальной информации;
3.1.6. предотвращение несанкционированного воздействия на конфиденциальную информацию (воздействия на информацию с нарушением установленных правил изменения информации, приводящим к искажению, подделке, уничтожению (полному или частичному), хищению, неправомерному перехвату, копированию, блокированию доступа к информации, а также к утрате, уничтожению или сбою функционирования материального носителя информации);
3.1.7. предотвращение непреднамеренного воздействия на конфиденциальную информацию (воздействия на информацию вследствие ошибок пользователей, сбоя технических и программных средств, природных явлений или иных не направленных на изменение информации событий, приводящих к искажению, подделке, уничтожению (полному или частичному), хищению, неправомерному перехвату, копированию, блокированию доступа к конфиденциальной информации, а также к утрате, уничтожению или сбою функционирования электронного носителя информации);
3.1.8. предотвращение преднамеренного воздействия на конфиденциальную информацию (умышленного воздействия, в том числе электромагнитного и (или) воздействия другой физической природы, осуществляемого с противоправной целью).
Глава 4. Ответственность сторон
4.1. Разглашение Оператором конфиденциальной информации является основанием для привлечения к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4.2. Основанием для привлечения Оператора к ответственности являются выявленные факты неправомерного использования и (или) Разглашения Конфиденциальной информации и (или) убытки, причиненные Собственнику (Владельцу) Оператором в результате виновного противоправного поведения (действия или бездействия) Оператора и причинной связи между виновным противоправным поведением и причиненными убытками.
Глава 5. Заключительные положения
5.1. Действие Соглашения начинается со дня его подписания Сторонами. При этом Стороны, понимая, что право Собственника (Владельца) на защиту конфиденциальной информации от незаконного использования возникает независимо от выполнения в отношении этой конфиденциальной информации каких-либо формальностей (ее регистрации, получения свидетельств и т.п.) и действует на весь срок действия права Собственника (Владельца) на защиту конфиденциальной информации.

5.2. Келісім, сондай-ақ Келісімнің орындалуына байланысты туындайтын барлық құқықтық қатынастар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі және түсіндірілуге жатады.
5.3. Келісімнен немесе оған байланысты туындайтын барлық даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жүргізу арқылы реттелуге жатады.
5.4. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, Келісімнің мазмұны үшінші тұлғаларға жария етілуге жатпайды.
5.5. Келісім 2 (екі) данада жасалды және тараптар қол қойды, Тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан.
Тараптардың қолдары
Меншік Иесінен (Иесінен):
______________________
Оператордан
______________________
______________________
______________________
Мөр орны
Мөр орны

5.2. Соглашение, а также все правоотношения, возникающие в связи с исполнением Соглашения, регулируются и подлежат толкованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5.3. Все споры и разногласия, возникающие из Соглашения или в связи с ним, подлежат урегулированию путем проведения переговоров между Сторонами.
5.4. Содержание Соглашения не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
5.5. Соглашение заключено в 2 (двух) экземплярах и подписано Сторонами, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
Подписи сторон
Собственник (Владелец):
____________________________
Место печати
Оператор
_____________________________
Место печати