"Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2023 жылғы 11 мамырдағы № 124 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 12 мамырдағы № 62 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 мамырда № 32492 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14313 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар:
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкалаларда өлшенген мәндерді шартты жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе"
Совместный приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 124 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 мая 2023 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2023 года № 32492
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14313) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, согласно приложению 1 к указанному совместному приказу:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) балл – количественная мера исчисления риска;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3 тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде кәсіпкерлік сібъектілерді іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:

"7. Для целей управления рисками при осуществлении проверки на соответствие квалификационным требованиям и (или) профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе субъекты (объекты) контроля по объективным критериям относят к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Правил, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан об игорном бизнесе.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении профилактического контроля с посещением используются следующие источники информации:

1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Біліктілік талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде кәсіпкерлік субъектілеріді іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) біліктілік талаптарына сәйкестігін алдыңғы тексерулердің нәтижелері.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Өлшемшарттардың 8-тармағына бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.";
мынадай мазмұндағы 17-тармақпен толықтырылсын:
"17. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.

1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям источниками информации являются:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок на соответствие квалификационным требованиям.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 13 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля и каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.";
дополнить пунктом 17 следующего содержания:
"17. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.

Осы Өлшемшарттардың 13-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 8-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
мынадай мазмұндағы 19-тармақпен толықтырылсын:
"19. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 16-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.";

При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 13 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.";
дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
дополнить пунктом 19 следующего содержания:
"19. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 16 настоящих Критериев.";

1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді /
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ______________
________________________________________________________________";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді /
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ______________
____________________________________________________________________";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді /
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _________________
___________________________________________________________________";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тотализаторлардың қызметін қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді /
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган _______________
_________________________________________________________________".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 5 согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 6 согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
в проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино, согласно приложению 2 к указанному совместному приказу:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_________________ ______________________________________________";
в проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов, согласно приложению 3 к указанному совместному приказу:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
________________ ______________________________________________";
в проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор, согласно приложению 4 к указанному совместному приказу:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________ _______________________________________________";
в проверочном листе в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность тотализаторов, согласно приложению 5 к указанному совместному приказу:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Государственный орган, назначивший проверку/
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________ _____________________________________________".
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бірлескен бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
Е. Еркинбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекетін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:
1) ойын жабдықтарының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
4) ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
__________ Е. Еркинбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере
игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов
для проведения профилактического контроля с посещением
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;

5) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
3
Ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін казинодағы қабырғаларға, терезе және есік ойықтарына орнатуға тыйым салу туралы талапты сақтамау
өрескел
4
Ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызына қатысты талаптарды сақтамау тоқсан бес пайыздан төмен емес
өрескел
5
Ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
6
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:
1) Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған жағдайда өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру;

5) сведений о списке касс и численности работников;
6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Несоблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
грубое
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
грубое
4
Несоблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

2) өз клиенттеріне (олардың өкілдеріне) және бенефициарлық меншік иелеріне тиісті тексеру жүргізу кезінде мынадай шараларды жүзеге асыру: жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді: оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (жеке тұлғаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ заңды мекенжайын тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді жаңарту;

2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер (за исключением случаев, когда физическому лицу не присвоен индивидуальный идентификационный номер), а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
7
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
8
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
елеулі
9
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
10
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
13
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
14
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
16
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
7
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
8
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
9
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
10
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
11
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
13
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
14
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
15
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
16
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
17
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
1
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) ойын жабдықтарының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
4) ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Ойын автоматтарын залда кемінде алпыс ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
3
Ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін Ойын автоматтары залдарындағы қабырғаларға, терезе және есік ойықтарына орнатуға тыйым салу туралы талапты сақтамау
өрескел
4
Ойын автоматына технологиялық тұрғыда тоқсан бес пайыздан төмен емес орналастырылған ұтыс пайызына қатысты талаптарды сақтамау
өрескел
5
Ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
6
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:
1) Қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар, оның ішінде күдікті операциялар жүзеге асырылған жағдайда өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру;

1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников; 6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Несоблюдение требования по установке в зале игровых автоматов не менее шестидесяти игровых автоматов
грубое
3
Несоблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в залах игровых автоматов
грубое
4
Несоблюдение требования касательно процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат не ниже девяноста пяти процентов
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
грубое
6
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
7
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың құмар ойындарға қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
8
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
9
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
10
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
11
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
12
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
13
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
14
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
16
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
17
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауы тиіс)
елеулі
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуы тиіс)
елеулі
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматтарының бір залында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуы тиіс)
елеулі
4
Ұсынылған анықтамаларда казино қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ұсынылған анықтамаларда Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Казино қызметін жүзеге асыру үшін үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың казино қызметін жүзеге асыру үшін 60 000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
7
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
7
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
8
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
9
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
10
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
11
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
12
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
13
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
14
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
15
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
16
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
17
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере
игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов
для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
значительное
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
значительное
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
значительное
4
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности казино (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности залов игровых автоматов (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
6
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд для осуществления деятельности казино
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
незначительное
6
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
7
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер.
болмашы
Ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастыру белгілерінің үлгілері мен номинацияларының болмауы
болмашы
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
7
Ойын мекемесінде көрнекті жерде, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) орналастырылған ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде өткізілетін құмар ойындардың әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения.
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании для осуществления деятельности зала игровых автоматов
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности зала игровых автоматов
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Отсутствие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности зала игровых автоматов
незначительное
6
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности зала игровых автоматов в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
7
Отсутствие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в игорном заведении, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) ойын мекемесінің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) құмар ойындарға шамадан тыс құмарлықтың зияны туралы ескерту;
5) құмар ойындарға қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) құмар ойынға қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері мен байланыс телефондарының нөмірлері;
7) құмар ойынға қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін құмар ойындардың түрлері;
9) құмар ойындарда тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
10) ойын бизнесін ұйымдастырушының және құмар ойынға қатысушының құқықтары мен міндеттері;
11) құмар ойынға қатысу шарттары;
12) құмар ойынды, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
13) құмар ойындарда ставкаларды қабылдау шарттары;
14) құмар ойынға қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
15) дауларды қарау тәртібі;
16) өзге де мәліметтер.
болмашы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың кассалары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
елеулі
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау
өрескел
2
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

1) наименование игорного заведения;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения азартными играми;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в азартных играх;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам азартной игры, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника азартной игры;
8) виды проводимых азартных игр;
9) основные термины и определения, непосредственно используемые в азартной игре;
10) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника азартной игры;
11) условия участия в азартной игре;
12) порядок проведения азартной игры, а также игровой сессии;
13) условия приема ставок в азартной игре;
14) результат, при наступлении которого участнику азартной игры подлежит выплате выигрыш;
15) порядок рассмотрения споров;
16) иные сведения.
незначительное
Приложение 3
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере
игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор
и тотализаторов для проведения профилактического контроля с посещением
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
2
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции
грубое
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
3
Тұрғын емес үй-жайларда букмекерлік кеңселер кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
4
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты букмекерлік кеңселердің кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
5
Букмекерлік кеңселердің кассаларын жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
6
Жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған букмекерлік кеңселердің кассаларын металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
7
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
8
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
3
Несоблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс букмекерских контор оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам букмекерской конторы или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс букмекерских контор видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
6
Несоблюдение требования по оснащению касс букмекерских контор металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
8
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
9
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
10
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде және аккредиттелген спорт федерациялары немесе халықаралық спорт ұйымдарының, федерациялардың, комитеттердің қамқорлығымен өткізілетін спорттық жарыстар шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ғана ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
11
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеу міндетін сақтамауы
елеулі
12
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
13
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
14
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің букмекерлік кеңселер кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтамауы
өрескел
15
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
17
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
18
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
21
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
22
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
23
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
24
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
25
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Бағдарламалық қамтамасыз етумен және (немесе) жабдықты (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдықты) пайдалану және (немесе) оқиғаны тікелей трансляциялаудан басқа кез келген визуализациялау жолымен туындайтын оқиғаларға бәс тігуді ұйымдастыруға және жүргізуге тыйым салуды сақтамау;
өрескел
2
Есептік деректерде мынадай ақпаратты ұсыну туралы талаптарды сақтамау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
9
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
10
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события, происходящие в рамках спортивных соревнований, проводимых аккредитованными спортивными федерациями или под эгидой международных спортивных организаций, федераций, комитетов
грубое
11
Несоблюдение обязанности организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
12
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
13
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
15
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
16
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
17
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
18
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
19
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
21
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
22
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
23
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
24
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
25
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
1
Несоблюдение запрета на организацию и проведение пари на события, генерируемые программным обеспечением и (или) путем использования оборудования (механического, электрического, электронного или иного технического оборудования) и (или) любой визуализации события, кроме его непосредственной трансляции;
грубое
2
Несоблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:

1) бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі және қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген салықтың жалпы сомасы туралы мәліметтер
елеулі
3
Тұрғын емес үй-жайларда тотализатор кассаларының орналасуы бойынша талаптарды сақтамау. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын ғимараттардың) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (ғимараттарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады және қала маңындағы байланыс
өрескел
4
Бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне ставкалар жасалған оқиғаның дамуы мен нәтижесін байқауға, сондай-ақ бәс тігуге қатысушыларға тотализатордың электрондық кассаларына немесе қабылданған ставкалар, төленген және төленбеген ұтыстар туралы ақпаратқа қол жеткізу үшін байланыс қызметтерін қоса алғанда, техникалық құралдарды ұсынуға мүмкіндік беретін жабдықты тотализаторлардың кассаларынан тыс орналастыруға тыйым салуды сақтамау
өрескел
5
Тотализатор кассаларын жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамау
өрескел
6
Тотализатор кассаларын жеке күзет ұйымының немесе аумақтық ішкі істер органының кезекші бөлігінің орталықтандырылған пультіне қосылған металл есікпен, брондалған шынымен және дабыл сигнализациясымен жарақтандыру жөніндегі талаптарды сақтамау
болмашы
7
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы міндеттерін сақтамауы жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асыру және қамтамасыз ету
елеулі
8
отализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ат спорты жарыстары (ат жарысы, жүгіру) және (немесе) Ит жарысы шеңберінде болатын алдағы нақты оқиғаларға ставкаларды қабылдау жөніндегі талаптарын сақтамауы
өрескел
9
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі талаптарды сақтамау, атап айтқанда:

1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
3
Несоблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
4
Несоблюдение запрета на размещение вне касс тотализаторов оборудования, позволяющего участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, а также предоставлять участникам пари технические средства, включая услуги связи, для доступа к электронным кассам тотализатора или информации о принятых ставках, выплаченных и невыплаченных выигрышах
грубое
5
Несоблюдение требования по оборудованию касс тотализаторов видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
грубое
6
Несоблюдение требования по оснащению касс тотализаторов металлической дверью, бронированным стеклом и тревожной сигнализацией, подключенной к централизованному пульту частной охранной организации или дежурной части территориального органа внутренних дел
незначительное
7
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
8
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по приему ставок на предстоящие реальные события, происходящие в рамках конно-спортивных соревнований (конных скачек, бегов) и (или) собачьих бегов
грубое
9
Несоблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
10
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешенмен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы
елеулі
11
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының ставка қабылданғанға дейін қатысушының жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін деректерді енгізе отырып, аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүргізу міндетін сақтамауы
елеулі
12
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне, атап айтқанда бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаны фискалдық режиммен қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтамауы. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында ойын бизнесін ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша болуы тиіс
өрескел
13
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыстарды есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтамауы
елеулі
14
Аппараттық-бағдарламалық кешеннің тотализаторлар кассаларымен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі, уәкілетті органға Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпарат жинауды және беруді жүзеге асыру жөніндегі тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарын сақтамауы
өрескел
15
Жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың бәс тігуге қатысуына тыйым салуды сақтамау
өрескел
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды сақтамау
болмашы
17
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты (шекті сомаға тең немесе одан асатын операция) ұсынбау (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей)
елеулі
18
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға типологияларға, қылмыстық кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиенттің операциялары туралы ақпаратты ұсынбау
өрескел
19
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарлау)
өрескел
20
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты ұсынбау (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, бақылау субъектісінің ішкі бақылау қағидаларына сәйкес операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
өрескел
21
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруды (жылыстатуды), терроризмді қаржыландыруды және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруды болғызбау мақсатында ішкі бақылау қағидаларының болмауы
өрескел
22
Ішкі бақылау қағидаларында мынадай бағдарламалардың болмауы:
қаржы мониторингі субъектісінің басшы қызметкерлері немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес қаржы мониторингі субъектісінің өзге де басшылары қатарынан ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы талапты, сондай-ақ ішкі бақылау қағидаларын іске асыруға және сақтауға жауапты қаржы мониторингі субъектілерінің қызметкерлеріне қойылатын өзге де талаптарды қоса алғанда, ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы бақылау, оның ішінде мінсіз іскерлік беделдің болуы туралы; клиенттердің тәуекелдерін және технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, қызметтерді қылмыстық мақсатта пайдалану тәуекелдерін ескеретін тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы; клиенттердің операцияларын бақылау және зерттеу бағдарламасы, оның ішінде клиенттердің күрделі, әдеттен тыс үлкен операцияларын зерттеу
өрескел
23
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасының болмауы
болмашы
24
Клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат бермеу жөніндегі міндеттерді орындамау
елеулі
25
Ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөнінде шаралар қолданбау және (немесе) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға ақшамен және (немесе) мүлікпен операцияларды мұздату жөніндегі шаралар туралы ақпарат ұсынбау фактілерінің болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
2
Ұсынылған анықтамаларда тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
3
Ұсынылған анықтамаларда букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
4
Ұсынылған анықтамаларда тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтің мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың уәкілетті органға банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтаманы кемінде үш айда бір рет ұсынбауы
өрескел
Букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Букмекерлік кеңсенің қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Қызметті жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың букмекерлік кеңселердің қызметін жүзеге асыру үшін 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
6
Букмекерлік кеңсенің кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және қазақ және орыс тілдерінде бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
10
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора, по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
11
Несоблюдение организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, обязанности до принятия ставки произвести регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса с внесением данных, позволяющих установить личность участника
значительное
12
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться по месту нахождения организатора игорного бизнеса на территории Республики Казахстан
грубое
13
Несоблюдение требования организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность тотализатора, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
14
Несоблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами тотализаторов, по осуществлению сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
15
Несоблюдение запрета на участие в пари физических лиц в возрасте до двадцати одного года, а также лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
грубое
16
Несоблюдение мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
незначительное
17
Непредоставление (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу (операция, которая равна или превышает пороговую сумму)
значительное
18
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о операциях клиента, имеющих характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации (отмывания) преступных доходов и финансирования терроризма
грубое
19
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган по финансовому мониторингу о такой операции до ее проведения)
грубое
20
Непредоставление в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной в соответствии с правилами внутреннего контроля субъекта контроля)
грубое
21
Отсутствие правил внутреннего контроля в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
грубое
22
Отсутствие в правилах внутреннего контроля следующих программ:
программа организации внутреннего контроля, включая требование о назначении лица, ответственного за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, из числа руководящих работников субъекта финансового мониторинга или иных руководителей субъекта финансового мониторинга не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также иные требования, предъявляемые к работникам субъектов финансового мониторинга, ответственным за реализацию и соблюдение правил внутреннего контроля, в том числе о наличии безупречной деловой репутации; программа управления рисками, учитывающая риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программа идентификации клиентов; программа мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных операций клиентов
грубое
23
Отсутствие программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
незначительное
24
Неисполнение обязанности по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) имуществом
значительное
25
Наличие фактов непринятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом и (или) непредоставления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) имуществом
грубое
Приложение 4
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля в сфере
игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор
и тотализаторов для проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
2
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализаторов (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
3
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
4
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализатора (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Непредставление организаторами игорного бизнеса справки уполномоченному органу о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности букмекерской конторы
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности букмекерских контор в размере 40000 месячных расчетных показателей
грубое
6
Отсутствие разработанных правил работы букмекерской конторы, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе букмекерской конторы, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:

1) букмекерлік кеңсенің атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігудің шамадан тыс құмарлығының зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері және байланыс телефондарының нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар бәс тігетін оқиғаның нәтижесін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушының және бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігу, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
14) ставкаларды бәс тігуге қабылдау шарттары;
15) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
16) дауларды қарау тәртібі;
17) өзге де мәліметтер.
болмашы
Тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын субъектілер үшін
1
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың бір бөлігінің) болмауы
өрескел
2
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында рұқсат беру құжатының болмауы (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін-санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін-қызметтің басталғаны туралы хабарлама)
елеулі
3
Тотализатордың қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болмауы
елеулі
4
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттардың болмауы
болмашы
5
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализаторлардың қызметін жүзеге асыру үшін міндетті резервтерге қойылатын талаптарды сақтамауы
өрескел
6
Тотализатордың кассасында, сондай-ақ ойын бизнесін ұйымдастырушының интернет-ресурсында (бар болса) көрнекті жерде орналастырылған, қазақ және орыс тілдерінде тотализатор жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және бәс тігудің әзірленген қағидаларының болмауы, олар мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) тотализатордың атауы;
2) орналасқан жері, банктік деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, интернет-ресурсы (бар болса) көрсетілген ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;

1) наименование букмекерской конторы;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);
3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
16) порядок рассмотрения споров;
17) иные сведения.
незначительное
Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
1
Отсутствие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
грубое
2
Отсутствие разрешительного документа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (для объектов высокой эпидемической значимости - получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости - уведомление о начале деятельности)
значительное
3
Отсутствие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности для осуществления деятельности тотализатора
значительное
4
Отсутствие договоров с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
5
Несоблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
грубое
6
Отсутствие разработанных правил работы тотализатора, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, размещенных на видном месте в кассе тотализатора, а также на интернет-ресурсе организатора игорного бизнеса (при наличии такового), которые должны содержать следующие сведения:
1) наименование тотализатора;
2) наименование организатора игорного бизнеса с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, идентификационного номера, интернет-ресурса (при наличии такового);

3) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия, оның қолданылу мерзімі туралы ақпарат;
4) бәс тігудің шамадан тыс құмарлығының зияны туралы ескерту;
5) бәс тігуге қатысуды дербес шектеу тәртібі;
6) бәс тігуге қатысушыларға, сондай-ақ олардың жақын туыстарына психологиялық көмек көрсететін мамандардың (мекемелердің, ұйымдардың, қызметтердің) орналасқан жері және байланыс телефондарының нөмірлері;
7) бәс тігуге қатысушының жеке басын анықтау тәртібі;
8) өткізілетін бәс түрлері;
9) бәс тігуге қатысушылар бәс тігетін оқиғаның нәтижесін анықтау үшін пайдаланылатын ақпарат көздерінің тізбесі;
10) бәс тігуде тікелей қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар;
11) ойын бизнесін ұйымдастырушының және бәс тігуге қатысушының құқықтары мен міндеттері;
12) бәс тігуге қатысу шарттары;
13) бәс тігу, сондай-ақ ойын сессиясын өткізу тәртібі;
14) ставкаларды бәс тігуге қабылдау шарттары;
15) бәс тігуді ұйымдастырудағы делдалдығы үшін тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының сыйақысының (комиссиясының) мөлшері;
16) бәс тігуге қатысушыға ұтыс төленуге жататын нәтиже;
17) дауларды қарау тәртібі;
18) өзге де мәліметтер.
болмашы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бүйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
5-қосымша
Казино мен ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуына субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
№ р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарт / мәні
2-шарт / мәні
3-шарт / мәні
4-шарт / мәні
1
2
3
4
5
Барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпараттың кемінде жеті тәулік сақталуын қамтамасыз ететін және құмар ойынға қатысушылардың барлығының әрекетін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Біліктілік және рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
3
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынған есептілігі нысанында ойын үстелдерінің санының өзгеруі, лицензия алған кезде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматтарының бір залында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
4
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 мамырдағы
№ 62 мен
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 124 бірлескен бүйрыққа
6-қосымша
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы
заңнамасын сақтаудың тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының сақталуына субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
№ р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарт / мәні
2-шарт / мәні
3-шарт / мәні
4-шарт / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Ойын бизнесін ұйымдастырушының ұсынылған есептілігі нысанында бейнежазба жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың кассалары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігудің барлық қатысушыларының әрекеттерін тіркейтін бейнежазба жүйелерімен жабдықталуы тиіс)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Біліктілік және рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы орындалмаған ұсынымдардың саны олар тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-

3) информацию о лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, сроке ее действия;
4) предупреждение о вреде чрезмерного увлечения пари;
5) порядок самостоятельного ограничения в участии в пари;
6) место нахождения и контактные номера телефонов специалистов (учреждений, организаций, служб), оказывающих психологическую помощь участникам пари, а также их близким родственникам;
7) порядок установления личности участника пари;
8) виды проводимых пари;
9) перечень источников информации, используемых для определения результатов исхода события, на которое участники пари делают ставки;
10) основные термины и определения, непосредственно используемые в пари;
11) права и обязанности организатора игорного бизнеса и участника пари;
12) условия участия в пари;
13) порядок проведения пари, а также игровой сессии;
14) условия приема ставок в пари;
15) размер вознаграждения (комиссии) организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность тотализатора, за посредничество в организации пари;
16) результат, при наступлении которого участнику пари подлежит выплате выигрыш;
17) порядок рассмотрения споров;
18) иные сведения.
незначительное
Приложение 5
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 5
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Перечень субъективных критериев для определения степени риска
по субъективным критериям за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Для проведения проверки на соответствие квалификационным и разрешительным требованиям
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
3
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
4
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-
Приложение 6
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 мая 2023 года № 62
и исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 11 мая 2023 года № 124
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Перечень субъективных критериев для определения степени риска
по субъективным критериям за соблюдением законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса,
осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Отсутствие в форме, представленной отчетности организатора игорного бизнеса, сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы букмекерских контор и тотализаторов должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1
2
3+
0%
30 %
60%
100%
2
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
100
0
1+
-
-
0%
100 %
-
-
Для проведения проверки на соответствие квалификационным и разрешительным требованиям
1
Количество неисполненных рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем их вручения
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100
0
1+
-
-
0%
100%
-
-