Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 15 мамырдағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 мамырда № 32503 болып тіркелді
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 15 мамырдағы
№ 182 бұйрығымен
бекітілген
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-бабына сәйкес әзірленді және асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталық (бұдан әрi – дистрибьютерлiк орталық) – асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ұрығын, эмбриондарды сатып алу, сақтау және өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) хабарлаған заңды тұлға;

Об утверждении Правил представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 мая 2023 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2023 года № 32503
В соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 182
Правила представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) дистрибьютерный центр по реализации семени и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр) – юридическое лицо, уведомившее уполномоченный орган в области племенного животноводства (далее – уполномоченный орган) о начале (прекращении) деятельности по приобретению, хранению и реализации семени племенных животных-производителей, эмбрионов;

2) асыл тұқымдық орталық – асыл тұқымды тұқымдық жануарларды күтіп-ұстау жөніндегі қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы уәкілетті органды хабардар еткен, асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ұрығын, эмбриондарды алумен, жинақтаумен, сатып алумен, сақтаумен және өткізумен айналысатын заңды тұлға;
3) асыл тұқымды тұқымдық жануар – ауыл шаруашылығы жануарын өз төлінен өсіру үшін пайдаланылатын асыл тұқымды жануардың дара аталығы;
4) республикалық палата – асыл тұқымды жануарларды өсiрудi және (немесе) өсімін молайтуды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың мүдделерiн білдіру және қорғау үшiн құрылатын және жұмыс істейтін, коммерциялық емес, өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым.
2-тарау. Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтардың және республикалық палаталардың есептілікті ұсыну тәртібі
3. Есептілікті жүргізу:
1) Қазақстан Республикасы бойынша асыл тұқымды жануарларды;
2) Асыл тұқымдық орталықтарда ұсталынатын, асыл тұқымды жануарларды;
3) Қазақстан Республикасы бойынша ұрпақ сапасы және (немесе) геномдық бағалау бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық жануардан алынған ұрықтарды есепке алу мақсатында жүргізіледі.
4. Асыл тұқымдық орталықтар, дистрибьютерлік орталықтар және республикалық палаталар "Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32424 болып тіркелген) (бұдан әрі – әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар) сәйкес уәкілетті органға есептілік ұсынады.
5. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды асыл тұқымдық орталықтар, дистрибьютерлік орталықтар және республикалық палаталар ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі не уәкілетті органның кеңсесіне қолма-қол енгізіледі.
6. Бұл есептіліктер мүдделі тұлғалардың пайдалануы үшін қолжетімді және уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың онына дейін, ал жыл сайынғы, есепті жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың 5 ақпанына дейін және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
7. Асыл тұқымды орталықтар, дистрибьютерлік орталықтар және республикалық палата бұрын ұсынған есептіліктер бойынша қателер анықталған жағдайда, асыл тұқымдық орталық, дистрибьютерлік орталық, республикалық палата 2 (екі) жұмыс күні ішінде қателерді түзетеді және есептіліктің түзетілген нұсқасын осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес уәкілетті органға ұсынады.

2) племенной центр – юридическое лицо, уведомившее уполномоченный орган о начале (прекращении) деятельности по содержанию племенных животных-производителей, занимающееся получением, накоплением, приобретением, хранением и реализацией семени племенных животных-производителей, эмбрионов;
3) племенное животное-производитель – мужская особь племенного животного, используемая для воспроизводства сельскохозяйственных животных;
4) республиканская палата – некоммерческая, самофинансируемая организация, создаваемая и действующая для представления и защиты интересов физических и юридических лиц, осуществляющих разведение и (или) воспроизводство племенных животных.
Глава 2. Порядок представления отчетности племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и республиканскими палатами
3. Ведение отчетности производится в целях учета:
1) племенных животных по Республике Казахстан;
2) племенных животных, содержащихся в племенных центрах;
3) семени, полученных от племенных животных-производителей по Республике Казахстан, оцененных по качеству потомства и (или) геномной оценке.
4. Племенные центры, дистрибьютерные центры и республиканские палаты представляют отчетность в уполномоченный орган в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 164 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных в области племенного животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32424) (далее – формы, предназначенные для сбора административных данных).
5. Формы, предназначенные для сбора административных данных, направляются племенными центрами, дистрибьютерными центрами и республиканскими палатами посредством информационной системы, либо вносятся нарочно через канцелярию уполномоченного органа.
6. Данные отчетности являются доступными для пользования заинтересованными лицами и публикуются уполномоченным органом ежеквартально, до десятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно, до 5 февраля календарного года, следующего за отчетным годом, на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
7. При обнаружении ошибок племенным центром, дистрибьютерным центром и республиканской палатой по ранее представленной отчетности, племенной центр, дистрибьютерный центр, республиканская палата в течение 2 (двух) рабочих дней исправляют ошибки и представляют исправленный вариант отчетности в уполномоченный орган согласно пункту 10 настоящих Правил.

8. Уәкiлеттi орган асыл тұқымдық орталықтар, дистрибьютерлік орталықтар және республикалық палаталар ұсынған есептiлiкте қателерді анықтаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес асыл тұқымдық орталықтарға, дистрибьютерлік орталықтарға және республикалық палаталарға қатысты асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк бақылау жүзеге асырылады.
9. Уәкiлеттi орган анықтаған қателердің түзетiлген нұсқасын асыл тұқымдық орталықтар, дистрибьютерлік орталықтар және республикалық палаталар осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстарда белгiленген мерзiмдерде ұсынады.
10. Уәкiлеттi органға есептiлiктiң түзетiлген нұсқасы ұсынылған жағдайда, әкiмшiлiк деректерді жинауға арналған нысандар "түзетiлгенi дұрыс" деген сөздермен расталады, түзетілген күні көрсетіледі және орындаушы мен басшының (басшы болмаған жағдайда, міндетін атқарушы адамның) қолы қойылады.

8. При обнаружении уполномоченным органом ошибок в представленной племенными центрами, дистрибьютерными центрами и республиканскими палатами отчетности, осуществляется государственный контроль в области племенного животноводства в отношении племенных центров, дистрибьютерных центров, республиканских палат в соответствии со статьей 16 Закона.
9. Исправленный вариант отчетности по ошибкам, выявленным уполномоченным органом, представляется племенными центрами, дистрибьютерными центрами и республиканскими палатами в сроки, установленные в рекомендации об устранении нарушений, и согласно пункту 10 настоящих Правил.
10. В случае представления в уполномоченный орган исправленного варианта отчетности, формы, предназначенные для сбора административных данных, заверяются словами "исправленному верить", указывается дата исправления и подпись исполнителя и руководителя (в случае отсутствия руководителя, лица исполняющего его обязанности).