"Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 мамырда № 32570 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19433 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларында:
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтер үшін төлемді авиакомпаниялар мөлшерлемелер бойынша әуежай алымы құрамында және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге арналған үлгі шартында (бұдан әрі – Мәліметтерді беру бойынша қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарт) көзделген формула негізінде төлейді. Әуе жолаушылары, әуежайларды пайдаланушылар және (немесе) авиакомпаниялар туралы мәліметтерді жинау және беру қызметтерін көрсететін жеткізушілер арасындағы шарттардың талаптары мәліметтерді беру бойынша қызметтер көрсетуге арналған үлгі шартқа сәйкес айқындалады және тараптардың келісімі бойынша осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де талаптармен толықтырылады. Әуежайларды пайдаланушылар авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру бойынша қызметтерді жеткізушіге мәліметтерді ұсыну бойынша қызметтерді көрсетуге арналған үлгі шарт нысаны бойынша жасалатын шарт негізінде ақы аударады. Авиакомпаниялар мен авиажолаушылар туралы мәліметті жинау және беру жөніндегі қызметтерді жеткізуші арасында шарт жасалған жағдайда авиажолаушылар туралы мәліметті жинау және беру жөніндегі қызметтер үшін төлем авиакомпаниялар авиажолаушылар туралы деректерді жинау және беру жөніндегі қызметтерді жеткізушіге тікелей аудару арқылы жүргізіледі.";
2-қосымшада:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Әуе кемесінің жолаушылары мен экипажын борттық тамақпен қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Халықаралық рейстер бойынша ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ұсыну.";
4-қосымшада:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Авиациялық қауіпсіздік бойынша қосымша қызметтер.";
9) тармақша алып тасталсын;
7-қосымша осы бұйрық қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2023 года № 32570
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19433) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 65 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах осуществления наземного обслуживания в аэропортах, утвержденных указанным приказом:
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Плата за услуги по сбору и передаче данных об авиапассажирах оплачивается авиакомпаниями в составе аэропортового сбора по ставкам и на основании формулы, предусмотренным в типовом договоре на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Типовой договор на оказание услуг по предоставлению сведений). Условия договоров между поставщиком услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах, эксплуатантами аэропортов и (или) авиакомпаниями определяются в соответствии с Типовым договором на оказание услуг по предоставлению сведений и по соглашению сторон дополняются другими условиями, не противоречащими данному договору и законодательству Республики Казахстан. Эксплуатанты аэропортов перечисляют плату поставщику услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах на основании договора, заключаемого по форме Типового договора на оказание услуг по предоставлению сведений. В случае заключения договора между авиакомпаниями и поставщиком услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах, плата за услуги по сбору и передаче данных об авиапассажирах осуществляется авиакомпаниями непосредственно поставщику услуг по сбору и передаче данных об авиапассажирах.";
в приложении 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) Обеспечение пассажиров и экипажа воздушного судна бортовым питанием;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) Предоставление в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах, по международным рейсам.";
в приложении 4:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) Дополнительные услуги по авиационной безопасности.";
подпункт 9) исключить;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелістікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 24 мамырдағы
№ 379 бұйрығына
қосымша
Әуежайларда жерде қызмет
көрсетуді жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету қызметтерін көрсетуге үлгі шарты
Бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын, ______________________ (әуежайды пайдаланушы немесе авиакомпанияның атауы) _____________________ негізінде әрекет ететін ________________ (әуежай басшысының лауазымы, есімі, аты әкесінің есімі (болған жағдайда), бір тараптан және бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын_____________________ ______________________ негізінде әрекет ететін ________________ (лауазымы, тегі, есімі әкесінің есімі (болған жағдайда) екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызмет көрсету ұсынуға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегілер туралы келісімге келді:
1. Шарттың мәні
1.1. Уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызметтер көрсетуге өнім берушіні (бұдан әрі – Өнім беруші) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамада көзделген тәртіппен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Өнім беруші төлемақысының мөлшері (бұдан әрі – Төлемақы) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен Өнім беруші арасындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартымен, "Әуежайларда жерде қызмет көрсетуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 қазандағы № 750 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19433 болып тіркелген) және осы шарттың талаптарымен айқындалады.

2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 24 мая 2023 года № 379
Приложение 7
к Правилам осуществления
наземного обслуживания
в аэропортах
Типовой договор на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению
в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные
органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах
_____________________________________________________________________
(наименование эксплуатанта аэропорта или авиакомпании), именуемый (ое) (ая)
в дальнейшем "Заказчик", в лице (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя аэропорта или авиакомпании), действующего (ей)
на основании __________________, с одной стороны и ______________________,
именуемое в дальнейшем "Поставщик", в лице (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), действующего (ей) на основании __________________________,
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий
Договор на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению
в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные
государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах
о нижеследующем (далее - Договор):
1. Предмет Договора
1.1. Поставщик на оказание услуг наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах (далее – Поставщик) определяется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в порядке, предусмотренном законодательством о государственно-частном партнерстве.
Размер оплаты услуг Поставщика (далее – Плата) определяется Договором государственно-частного партнерства между уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и Поставщиком, приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 октября 2019 года № 750 "Об утверждении Правил осуществления наземного обслуживания в аэропортах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19433) (далее – Правила наземного обслуживания), и условиями настоящего Договора.

1.2. Өнім беруші Жеткізуші Тапсырыс берушіге "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Респбликасы Заңының 24-2-бабына және "Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12993 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мәліметтерді беру тәртібі) сәйкес уәкілетті органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру бойынша жерде қызметтерін (бұдан әрі – Қызметтер) көрсетеді.
1.3. Өнім беруші уәкілетті органға авиажолаушылар туралы деректерді жинау және өңдеудің ақпараттық жүйесін (бұдан әрі - Авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйе) ұсыну және Тапсырыс берушіге авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйеге авиажолаушылар туралы деректерді ұсынуға техникалық мүмкіндік береді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Өнім беруші:
1) Шарт талаптарына, Жерде қызмет көрсету қағидаларына және Деректерді беру тәртіптеріне сәйкес өзіне алған міндеттемелерін толық және тиісінше орындауын қамтамасыз етуге;
2) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген авиациялық қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) барлық қызмет тұтынушылары үшін Қызметтерді бірдей жағдайда ұсынуға;
4) Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Қызметтердің Қазақстан Республикасы заңнамасының, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының халықаралық стандарттары мен ұсынылатын практикасының тиісті талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуге;
5) Тапсырыс берушінің талабы бойынша Шарттағы міндеттемелерді орындау барысы туралы ақпаратты ұсынуға;
6) дербес деректер және оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған шарттарға сәйкес белгіленген дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
2.2. Өнім беруші:
1) Осы Шартта белгіленген мерзімде авиакомпаниялар ұсынатын ұшу парақтары және транзиттік және трансферлік жолаушылар негізінде анықталатын халықаралық рейстермен Қазақстан Республикасына келуші немесе Қазақстан Республикасынан кетуші жолаушыларының саны туралы деректерді (бұдан әрі – Статистикалық деректер) алуға құқылы. Бұл ретте осы Шарт бойынша трансферлік жолаушылар Тапсырыс беруші және (немесе) басқа тасымалдаушы Қазақстан Республикасында бір рейстен екінші рейске 12 (он екі) сағатқа дейінгі уақыт аралығында ауыстыра отырып тасымалданатын авиажолаушылар (бұдан әрі – Трансферлік жолаушылар) болып саналады;

1.2. Поставщик оказывает Заказчику услуги наземного обслуживания по предоставлению в уполномоченный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы сведений об оформленных и (или) забронированных билетах (далее - Услуги) в соответствии со статьей 24-2 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" и приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 527 "Об утверждении Правил передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12993) (далее – Правила передачи сведений).
1.3. Услуги будут оказываться Поставщиком в форме предоставления уполномоченному органу информационной системы сбора и обработки данных об авиапассажирах (далее - Информационная система об авиапассажирах) и предоставления Заказчику технических возможностей для передачи данных об авиапассажирах в Информационную систему об авиапассажирах.
2. Права и обязательства Сторон
2.1. Поставщик обязуется:
1) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств в соответствии с условиями Договора, Правилами наземного обслуживания и Правилами передачи сведений;
2) при предоставлении Услуг обеспечить соблюдение требований по авиационной безопасности, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации;
3) предоставлять Услуги на равных условиях для всех потребителей услуг;
4) при исполнении своих обязательств по Договору обеспечить соответствие Услуг соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан, международных стандартов и рекомендуемой практики Международной организацией гражданской авиации;
5) по требованию Заказчика предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
6) обеспечить соблюдение требований по защите персональных данных, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите, а также договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2.2. Поставщик вправе:
1) получать данные о количестве пассажиров, прибывающих в Республику Казахстан или покидающих Республику Казахстан на международных рейсах, которые определяются на основании предоставляемых авиакомпаниями полетных листов и сведений о транзитных и трансферных пассажирах, а также детях до 2 (двух) лет (далее – Статистические данные) в сроки, установленные настоящим Договором. При этом под трансферными пассажирами по настоящему Договору понимаются авиапассажиры, перевозимые Заказчиком и (или) другим перевозчиком с пересадкой в Республике Казахстан с одного рейса на другой, период времени между которыми составляет до 12 (двенадцати) часов (далее Трансферные пассажиры);

2) осы Шартта белгіленген мөлшерде және мерзімде Төлем алуға;
3) белгіленген мөлшерде және белгіленген мерзімде Төлем төлемеген және/немесе Авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйенің жұмыс істеуімен байланысты міндеттерін орындау талаптарын бұзған Тапсырыс берушіге қызметтерді көрсетуді тоқтата тұруға;
4) Тапсырыс берушіден осы Шартта белгіленген шарттық міндеттемелерді орындауын талап етуге;
5) мынадай негіздердің кез келгені бойынша Тапсырыс беруші ұсынған Статистикалық деректерге ескерту беріп мәлімдеме жасауға құқылы:
Статистикалық деректер мен авиажолаушылар туралы нақты деректер арасындағы алшақтығы;
есептердегі Статистикалық деректер мен Авиажолаушылар туралы ақпараттық жүйеге берілген деректер арасындағы алшақтығы;
Статистикалық деректер мен Тапсырыс беруші төлеген төлем мөлшері арасындағы алшақтығы.
2.3. Тапсырыс беруші:
1) осы Шартта белгіленген мөлшерде және мерзімде Өнім беруші төлемі ретінде жинау;
2) барлық қызмет көрсетілетін авиакомпанияларға немесе авиажолаушыларға қатысты Статистикалық деректерді жинауды жүзеге асыруға және осындай Статистикалық деректерді Өнім берушіге осы Шартта белгіленген мерзімдерде беруге;
3) Төлемақының немесе Статистикалық деректердің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде, Өнім берушіні дереу жазбаша нысанда хабардар етуге;
4) бұзушылық Тапсырыс берушіге байланысты емес себептерге байланысты болған жағдайларды қоспағанда, Өнім берушіге Тапсырыс берушінің осы Шарттың талаптарын тиісінше орындамауынан туындаған оған келтірілген құжаттамалық расталған залалдарды толық көлемде өтеуге міндетті;
5) Өнім беруші статистикалық деректерге ескертулер ұсынған жағдайда, оларға түзетулер енгізуге және егер анықталған ескертулер енгізілген төлемнің мөлшері төлеуге жататын сомадан аз болуына әкеп соқтырса, Өнім берушіге қосымша ақы аударуға міндетті. Артық төлем Тапсырыс берушінің кейінгі кезеңдердегі төлем міндеттемелерін өтеу есебіне есептеледі.
Өнім беруші Тапсырыс беруші ұсынған Статистикалық деректермен келіспеген жағдайда, әрбір тарап есептерді растайтын құжаттарды ұсынады. Егер бір ай ішінде Өнім беруші мен Тапсырыс беруші Статистикалық деректерді келіспесе, онда келіспейтін тарап сотқа жүгінуге құқылы;
6) Дербес деректер және оларды қорғау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған шарттар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
2.4. Тапсырыс беруші:
1) осы Шарт бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын тексеруге;

2) получать Плату в размере и в сроки, установленные настоящим Договором;
3) приостановить оказание Услуг Заказчику, который не выплатил Плату в установленном размере и в установленные сроки по своей вине и/или допустил нарушение обязанностей, связанных с функционированием Информационной системы об авиапассажирах;
4) требовать от Заказчика исполнения договорных обязательств, установленных настоящим Договором;
5) предъявлять замечания к Статистическим данным, представленным Заказчиком, по любому из следующих оснований:
расхождения между Статистическими данными и фактическими данными об авиапассажирах;
расхождения между Статистическими данными отчетов и данными, переданными в Информационную систему об авиапассажирах;
расхождения между Статистическими данными и размером Платы, внесенной Заказчиком.
2.3. Заказчик обязуется:
1) осуществлять сбор в качестве Платы Поставщику в размере и сроки, установленные настоящим Договором;
2) осуществлять сбор Статистических данных в отношении всех обслуживаемых авиакомпаний или авиапассажиров и передавать такие Статистические данные Поставщику в сроки, установленные настоящим Договором;
3) при выявлении несоответствий Платы или Статистических данных установленным требованиям незамедлительно уведомить Поставщика в письменной форме;
4) возмещать Поставщику в полном объеме причиненные ему документально подтвержденные убытки, вызванные ненадлежащим выполнением Заказчиком условий настоящего Договора, за исключением случаев, когда нарушение обусловлено не зависящими от Заказчика причинами;
5) в случае предъявления Поставщиком замечаний к Статистическим данным, вносить в них исправления и перечислить Поставщику дополнительную Плату, если выявленные замечания привели к тому, что размер внесенной Платы оказался меньше суммы, подлежащей уплате. Переплата зачитывается в счет погашения платежных обязательств Заказчика за последующие периоды.
При несогласии Поставщика со Статистическими данными, представленными Заказчиком, каждая сторона представляет документы, подтверждающие отчеты. Если в течение одного месяца Поставщиком и Заказчиком не согласованы Статистические данные, то несогласная сторона вправе обратиться в суд;
6) обеспечить соблюдение требований по защите персональных данных, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите, а также договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2.4. Заказчик вправе:
1) проверять качество Услуг, оказываемых по настоящему Договору;

2) Өнім беруші осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін бұзған жағдайда өзінің міндеттемелерін орындауды тоқтата тұруға құқылы.
3. Шарттың сомасы және төлеу талаптары
3.1. Өнім беруші қызметтерді көрсетуді осы тарауда көзделген тарифтер бойынша есептелетін төлемақыны аудару түрінде ақылы негізде жүзеге асырады.
Тапсырыс беруші Өнім берушіге жинауға және төлеуге жататын төлем мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
Төлем = (368,56 теңге x N) x R,
мұндағы:
төлем – ҚҚС-ты қоспағанда, есептік кезең үшін төлем мөлшері;
теңге – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының заңды төлем құралы;
N – есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасына халықаралық рейстермен келетін немесе Қазақстан Республикасынан кететін авиажолаушылардың саны. Транзиттік және трансферлік жолаушылар санынан, сондай-ақ 2 (екі) жасқа дейінгі балалар кірмейді;
R = X/Y;
X – әуе билеттерін сатудан түскен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің айырбастау бағамы бойынша 1 АҚШ долларына тең теңгедегі сома;
Y – 368,56 теңге.
1 (бір) күнтізбелік ай есепті кезең болып саналады. Есепті кезеңдегі жолаушылар санын Өнім берушіге Тапсырыс беруші береді. Авиажолаушылардың саны авиакомпаниялар ұсынатын ұшу парақтары, транзиттік және трансферлік авиажолаушылар, сондай-ақ 2 жасқа дейінгі балалар туралы мәліметтер негізінде айқындалады.
3.2. Төлем мөлшерін есептеу үшін Тапсырыс беруші Өнім берушіге ай сайын есепті ай ішінде авиакомпания тасымалдаған авиажолаушыларының санын көрсететін Статистикалық деректері бар есепттерді ұсынады. Есеп есепті ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ұсынылады.
Тапсырыс берушіден есеп алғаннан кейін күнтізбелік бес (5) күн ішінде Өнім беруші оған тиісті авиакомпанияларға қатысты есептік кезеңге шот ұсынады.
Өнім берушінің шоты негізінде Тапсырыс беруші шотты алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Өнім берушіге тиісті Төлемді аударады.
Әуежай авиакомпаниялар тарапынан Төлем болмаған жағдайда жауапты болмайды.
3.3. Төлемді Өнім берушіге Шартта көрсетілген мерзімде аудармаған жағдайда төленбеген сомаға төлем мерзімі басталған сәттен бастап және Өнім беруші төлемді алған күнге дейін күн сайын төленбеген сомадан 0,1% мөлшерінде өсімпұл есептеледі.
3.4. Жылдық халықаралық жолаушылар ағыны 300 000 (үш жүз мың) адамнан кем Тапсырыс беруші Төлем мөлшерінен 4%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.
Жылдық халықаралық жолаушылар ағыны 300 000-нан (үш жүз мың) 1 миллион адамға дейінгі Тапсырыс беруші Төлем мөлшерінен 3%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.
Жылдық халықаралық жолаушылар ағыны 1 (бір) миллион адамнан астам Тапсырыс беруші Төлем мөлшерінен 2%-ға дейін ұстап қалуға құқылы.

2) приостановить выполнение своих обязательств в случае нарушения Поставщиком своих обязательств по настоящему Договору.
3. Сумма Договора и условия оплаты
3.1. Оказание Услуг Поставщиком осуществляется на платной основе за Плату, рассчитываемую по тарифам, предусмотренным настоящей главой.
Размер Платы, подлежащей сбору и выплате Заказчиком Поставщику, рассчитывается по следующей формуле:
Плата = (368,56 тенге x N) x R,
где:
Плата – размер Платы за отчетный период, без учета НДС;
тенге – казахстанский тенге, законное платежное средство Республики Казахстан;
N – количество авиапассажиров, прибывающих в Республику Казахстан или покидающих Республику Казахстан на международных рейсах за отчетный период. Из количества пассажиров исключаются транзитные и Трансферные пассажиры, а также дети до 2 (двух) лет;
R = X/Y;
X – сумма в тенге, равная 1 долл. США по обменному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату продажи авиакомпанией билета;
Y – 368,56 тенге.
Отчетным периодом считается 1 (один) календарный месяц. Заказчик предоставляет Поставщику сведения о количестве авиапассажиров за отчетный период. Количество авиапассажиров определяется на основании полетных листов, предоставляемых авиакомпаниями, сведений о транзитных и Трансферных авиапассажирах, а также детях до 2 (двух) лет.
3.2. Для расчета размера Платы Заказчик ежемесячно представляет Поставщику отчеты со Статистическими данными, указывающими количество авиапассажиров, перевезенных авиакомпанией в течение отчетного месяца. Отчет представляется в течение 10 (десяти) календарных дней после окончания отчетного месяца.
В течение 5 (пяти) календарных дней после получения от Заказчика отчета Поставщик выставляет счет за отчетный период в отношении соответствующих авиакомпаний.
На основании счета Поставщика Заказчик в течение 10 (десяти) рабочих дней после получения счета перечисляет Поставщику соответствующую Плату.
Аэропорт не несет ответственности в случае отсутствия Платы со стороны авиакомпаний.
3.3. В случае не перечисления Платы Поставщику в указанный Договором срок на невыплаченную сумму начисляется пеня в размере 0,1% от невыплаченной суммы ежедневно, начиная с момента наступления срока платежа и до даты получения Платы Поставщиком.
3.4. Заказчик с годовым международным пассажиропотоком менее 300 000 (триста тысяч) человек вправе удерживать до 4 % от размера Платы.
Заказчик с годовым международным пассажиропотоком от 300 000 (триста тысяч) до 1 миллиона человек вправе удерживать до 3 % от Платы.
Заказчик с годовым международным пассажиропотоком свыше 1 (одного) миллиона человек вправе удерживать до 2 % от Платы.

4. Шарттың қолданылу мерзімі және күшін бұзу талаптары
4.1. Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді __________ дейін жарамды.
4.2. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
5. Хабарлама
5.1. Тарап екінші Тарапқа жіберетін кез келген хабарлама қолға ғана берілетін тапсырыс хат арқылы жіберіледі.
5.2. Хабарлама жеткізілгеннен кейін немесе көрсетілген күшіне енген күні (егер хабарламада көрсетілсе), осы күндердің қайсысының кейін келуіне қарай күшіне енеді.
6. Еңсерілмейтін күш
6.1. Егер Шарт талаптарының орындалмауы еңсерілмейтін күш мәнжайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар ол үшін жауапты болмайды.
6.2. Шарт мақсаттары үшін "еңсерілмейтін күш" төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайларды (апаттық құбылыстар, соғыс қимылдары, эпидемия, пандемия және т.б.) білдіреді.
7. Даулы мәселелерді шешу және қолданылатын құқық
7.1. Тараптар Шартпен байланысты өздерінің арасында туындайтын барлық келіспеушіліктер немесе дауларды тікелей келіссөздер арқылы шешуге барлық күш-жігерлерін жұмсауға тиіс.
7.2. Осы Шарттан немесе оған байланысты туындаған барлық даулар, келіспеушіліктер, талаптар мен талап-арыздар (шарттық немесе шарттан тыс), оған қоса оның қолданылуы, жарамдылығы, орындалуы, бұзылуы немесе тоқтатылуына қатысты мәселелер ____________ (Тараптардың келісуі бойынша) шешіледі.
7.3. Осы Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі және оған сәйкес түсіндіріледі.
8. Өзге талаптар
8.1. Шарт екі данада қазақ және орыс тілдерінде әрбір Тарап үшін бір данадан жасалады.
8.2. Тараптардың келісімі бойынша Шарт Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа қайшылық туғызбайтын басқа талаптармен толықтырылуы мүмкін.
8.3. Тараптар Шарттың реттелмеген бөлігін шешкен кезде Қазақстан Республикасының заңдарын басшылыққа алады.
8.4. Осы Шарт оған екі Тарап қол қойған күннен бастап күшіне енеді және кейінгі ___ жылдар ішінде, Шарт бойынша есеп айырысуларға қатысты олар толық аяқталғанға дейін қолданыста болады.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары, банк деректемелері мен қолдары
Тапсырыс беруші:
_________________________________
Өнім беруші:
______________________________

4. Срок действия и условия расторжения Договора
4.1. Договор вступает в силу со дня подписания и действует _________________.
4.2. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
5. Уведомление
5.1. Любое уведомление, подаваемое Сторонами, высылается заказным письмом с уведомлением о вручении.
5.2. Уведомление вступает в силу в момент вручения или в указанный день в нем день в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6. Обстоятельства непреодолимой силы
6.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом непреодолимой силы.
6.2. Для целей Договора "непреодолимая сила" означает чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, эпидемия, пандемия и т.п.).
7. Решение спорных вопросов и применимое право
7.1. Стороны должны прилагать все усилия для разрешения путем прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними в связи с Договором.
7.2. Любые споры, разногласия, требования и иски (договорные или внедоговорные) возникающие из или в связи с Договором, включая вопросы его действия, действительности, исполнения, нарушения или прекращения, разрешаются ____________ (по согласованию Сторон).
7.3. Настоящий Договор регулируется и толкуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Прочие условия
8.1. Договор составляется в двух экземплярах на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой Стороны.
8.2. По соглашению Сторон Договор может быть дополнен другими условиями, не противоречащими данному Договору и законодательству Республики Казахстан.
8.3. В части, неурегулированной Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
8.4. Данный Договор вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами и действует в течение последующих ___ лет, а в отношении расчетов по Договору до полного их завершения.
9. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Заказчик:
_________________________________
Поставщик:
_______________________________