"Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ – 32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 90 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 91 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 мамырда № 32633 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік тізілімінде № 17744 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 22) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес босандыру субъектілері (объектілері) және (немесе) өз құрамында босандыру бөлімшелері және жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелері бар субъектілерге (объектілерге) қатысты стационарлық ұйымдардың медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 90 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2023 года № 32633
Примечание ИЗПИ
Порядок введения в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункты 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 22) и 23) изложить в следующей редакции:
1) критерии оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг (помощи) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов) родовспоможения и (или) стационарных организаций, имеющих в своем составе родильные отделения и отделения патологии новорожденных согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую помощь согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес гемодиализ көмегін көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес стоматологиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес фтизиатриялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес онкологиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес зертханалық қызметтер ұсынатын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтерді көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жедел медициналық көмек, санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
22) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес патологиялық-анатомиялық диагностика көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
23) осы бірлескен бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес қызметіне қарамастан субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:

6) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих гемодиализную помощь согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих стоматологическую помощь согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих фтизиатрическую помощь согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих онкологическую помощь согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), предоставляющих лабораторные услуги согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих скорую медицинскую помощь, медицинскую помощь в форме медицинской авиации согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере службы крови согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих патологоанатомическую диагностику согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;
23) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), независимо от деятельности согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу;
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:

24) осы бірлескен бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес ядролық медицина саласында көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты медициналық қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
Көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 22 және 23-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес редакцияда көрсетілген бірлескен бұйрыққа 24-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2024 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының 10-тармағы 5) тармақшасын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетi
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 91 мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау министрінің
Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 15 қарашадағы
№32 және
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 70 бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттар (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына, "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 22 маусымдағы 2022 жылғы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 тіркелген) және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 тіркелген) сәйкес әзірленді.

24) проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих помощь в области ядерной медицины согласно приложению 24 к настоящему совместному приказу;
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 22 и 23 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 24 к указанному совместному приказу в редакции согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохренения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 5) пункта 10 Критериев оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг (помощи), которые вводятся в действие с 1 июля 2024 года.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________ А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 91
и Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 90
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года
№ ҚР ДСМ-32
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 70
Критерии оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере оказания медицинских услуг (помощи) (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371).

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) болмашы бұзушылықтар – оларды сақтамау формальды түрде жол берілген, бірақ халыққа қандай да бір сезілетіндей зиян келтіруге әкеп соққан және (немесе) әкеп соғуы мүмкін, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
3) елеулі бұзушылықтар – өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкессіздіктер;
4) медициналық қызметтер көрсету саласындағы тәуекел – бақылау субъектісінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
5) өрескел бұзушылықтар – оларды сақтамау халықтың денсаулығының ауыр салдарына әкелген және (немесе) әкеліп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын қасақана немесе абайсызда ерекше және айтарлықтай бұзушылық;
6) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеруді (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – қызметті жүзеге асыру кезінде медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жеке субъектісіне (объектісіне) тікелей бағынысты емес өлшемшарттар;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметінің нәтижелеріне байланысты профилактикалық бақылау жүргізу және талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізудің ерекше тәртібіне бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь формально допущенные, но не нанесшие какого-либо ощутимого вреда населению;
3) значительные нарушения – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
4) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства в результате осуществления медицинской деятельности субъекта контроля;
5) грубые нарушения – умышленное или неосторожное явное и существенное нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь тяжкие последствия здоровью населения;
6) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям (далее – проверка на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере оказания медицинских услуг при осуществлении деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля для проведения профилактического контроля и проверки на соответствие требованиям, в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.

3. Берілген рұқсаттар бойынша талаптарға немесе рұқсат беру талаптарына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының объективті және субъективті өлшемшарттарын айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу және профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Объективті өлшемшарттарды айқындау мынадай өлшемшарттардың бірі ескеріле отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылау тәуекелін айқындау арқылы жүзеге асырылады:
1) жүзеге асырылатын қызметке байланысты субъектінің (объектінің) қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) медициналық қызметті жүзеге асыру процесінде болуы мүмкін зиянның жағымсыз салдары ауырлығының ауқымы;
3) адам денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қолайсыз әсер ету мүмкіндіктері объективті өлшемшарттары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
5. Барлық ықтимал тәуекелдерді талдау негізінде бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесіне (жоғары, орташа және төмен) бөлінеді.
Тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге (объектілерге) стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (аудандық аурухана, нөмірлік аудандық аурухана, көп бейінді ауданаралық аурухана, қалалық аурухана, көп бейінді қалалық аурухана, көп бейінді қалалық балалар ауруханасы, көп бейінді облыстық аурухана, көп бейінді облыстық балалар ауруханасы), босандыру субъектілері (объектілері), жедел медициналық жәрдем және медициналық ұйымдар, авиация, қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, стоматологиялық емхана (орталық, кабинет), фтизиопульмонологиялық ұйымдар, онкологиялық орталық немесе диспансер, ядролық медицина орталықтары, апаттар медицинасы ұйымдары, АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жатады.
Тәуекел дәрежесі орташа субъектілерге (объектілерге) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін субъектілер (объектілер) (медициналық пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, дәрігерлік амбулатория, алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталығы, нөмірлік аудандық емхана, аудандық емхана, қалалық емхана), амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін субъектілер (объектілер), патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, зертханалық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары, стационарлық ұйымдар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдар жатады.
Тәуекел дәрежесі төмен субъектілерге (объектілер) қалпына келтіру емі мен медициналық оңалтуды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) және паллиативтік көмек пен мейіргерлік күтім көрсететін бақылау субъектілері (объектілері) жатады.

3. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска государственного контроля, который осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) субъекта (объекта) в зависимости от осуществляемой деятельности;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий вреда в процессе осуществления медицинской деятельности;
3) возможности неблагоприятного воздействия на здоровье человека, законные интересы физических и юридических лиц, государства.
5. На основе анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
К субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся организации, оказывающие стационарную помощь (районная больница, номерная районная больница, многопрофильная межрайонная больница, городская больница, многопрофильная городская больница, многопрофильная городская детская больница, многопрофильная областная больница, многопрофильная областная детская больница), субъекты (объекты) родовспоможения, организации скорой медицинской помощи и медицинской авиации, организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, стоматологическая поликлиника (центр, кабинет), фтизиопульмонологические организации, онкологический центр или диспансер, центры ядерной медицины, организации медицины катастроф, организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
К субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся субъекты (объекты), оказывающие первичную медико-санитарную помощь (медицинский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, врачебная амбулатория, центр первичной медико-санитарной помощи, номерная районная поликлиника, районная поликлиника, городская поликлиника), субъекты (объекты), оказывающие специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях, организации здравоохранения, осуществляющие патологоанатомическую диагностику, организации здравоохранения, осуществляющие лабораторную диагностику, стационарные организации, оказывающие медицинскую помощь в области психического здоровья, объекты традиционной медицины.
К субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля, осуществляющие восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию и субъекты (объекты) контроля, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход.

6. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
7. Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
8. Субъективті өлшемшарттарды анықтау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі тексеру парақтарында белгіленген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді);
2) бақылау субъектісі ұсынатын есепті деректер мониторингінің нәтижелері;
3) бағаланатын кезең үшін жеке және заңды тұлғалардан расталған шағымдардың, өтініштердің болуы және Саны;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдардан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне)бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
11. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын айқындау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне)қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері.

6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
10. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (при этом степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении требований, установленных в проверочных листах);
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, предоставляемых субъектом контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за оцениваемый период;
4) результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами и организациями;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
11. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются следующие источники информации:
1) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов;
2) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля;

3) соңғы 5 жылда бақылау және қадағалау субъектілері қызметкерлерін аттестаттау, емтихан нәтижелері (осындай талаптар болған жағдайда);
4) берілетін рұқсаттар шұғыл болған жағдайда кәсіпкерлік субъектілерін аттестаттау (аккредиттеу) нәтижелері.
12. Қолда бар ақпарат көздері негізінде реттеуші мемлекеттік органдар бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау бақылау субъектісінің (объектісінің) неғұрлым ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және бақылау субъектісінің (объектісінің) профилактикалық бақылауын шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Бару арқылы жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды талаптарға сәйкестігін тексерумен толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды қосуға жол берілмейді.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттардың көрсеткіштері бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін тәуекелді бағалаудағы көрсеткіштің маңыздылығына байланысты айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің жол берілетін мәндері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
13. Медициналық қызмет көрсету саласындағы талаптарды бұзушылықтар өрескел, елеулі, елеусіз дәрежелерге бөлінеді.
Бұзушылықтардың маңыздылық дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігіне тексерулер жүргізу және профилактикалық бақылау үшін субъективті талаптар осы Өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшаларда келтірілген. Талап сәйкессіздігі бұзушылықтардың тиісті дәрежесін анықтайды.

3) результаты сертификации, повышения квалификации сотрудников субъектов контроля за последние 5 лет;
4) результаты аккредитации субъектов контроля при срочности выдаваемых разрешений.
12. На основании имеющихся источников информации, регулирующие государственные органы формируют субъективные критерии, подлежащие оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются в критериях оценки степени риска согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям по форме согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящим Критериям.
Показатели субъективных критериев определяются для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля. Удельный вес по значимости показателей субъективных критериев определяется в зависимости от важности показателя в оценке риска для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля. Допустимые значения показателей субъективных критериев регламентируются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
13. Степени нарушений требований в сфере оказания медицинских услуг (помощи) подразделяются на грубое, значительное и незначительное.
Требования для проведения проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля с посещением субъекта контроля с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации приведены в приложениях 1 и 2 к настоящим Критериям. Несоответствие требования определяет соответствующую степень нарушений.

14. Егер бақылау субъектісінде (объектісінде) қызметтің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау (аккредиттеу) жүргізілсе және тексерілетін кезеңге аккредиттеу туралы куәлік ұсынылса, бақылау субъектілері (объектілері) бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігін тексеруден және профилактикалық бақылаудан келесі күнтізбелік жылға босатылады.
15. Субъектіге (объектіге) бару арқылы талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау осы бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15, 22, 23 және 24-қосымшаларға сәйкес халыққа медициналық қызметтер көрсету саласындағы тексеру парақтарына сәйкес объектілердің мақсаты мен қызмет түрлеріне байланысты жүргізіледі.
16. Реттеуші мемлекеттік орган бекіткен кесте талаптарға сәйкестігін тексеруді тағайындау үшін негіз болып табылады.
17. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылауды тағайындау үшін реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жартыжылдық тізімі негіз болып табылады.
18. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады:
1) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару немесе тексерулер жүргізу арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса.
19. . Бақылау органы бақылау субъектісіне (объектісіне) барып профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдерін және талаптарға сәйкестігін тексеру кестесін жасаған кезде сол бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты оларды жүргізу кезеңінің бірыңғай мерзімдері белгіленеді.
20. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ жылына бір реттен жиі емес.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ екі жылда бір реттен жиі емес.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің еселігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалады, бірақ үш жылда бір реттен жиі емес.

14. Субъекты (объекты) контроля освобождаются от проверок на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля на следующий календарный год, если у субъекта (объекта) контроля проведена внешняя комплексная оценка (аккредитация) на соответствие деятельности стандартам аккредитации и предоставлено свидетельство об аккредитации на проверяемый период.
15. Проверка на соответствие требованиям и профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) проводятся в зависимости от предназначения и видов деятельности объектов, в соответствии с проверочными листами в сфере оказания медицинских услуг населению согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 22 ,23 и 24 к настоящему совместному приказу.
16. Основанием для назначения проверки на соответствие требованиям является график, утвержденный регулирующим государственным органом.
17. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список субъектов (объектов) контроля, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа.
18. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок.
19. При составлении органом контроля графика проверок на соответствие требованиям и полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в отношении одних и тех же субъектов (объектов) контроля устанавливаются единые сроки периода их проведения.
20. Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.

4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
21. Осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
22. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC –субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
23. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.

Глава 4. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
21. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 3 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
22. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
23. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пунктах 10 и 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям и (или) профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;

Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
24. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
25. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір таңдау бойынша жиынтыққа (таңдау) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір таңдау бойынша жиынтыққа (таңдау) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шкаланың төменгі шегі),
Rарал – осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Талаптардың атауы
Бұзушылықтар дәрежесі
1
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының болуы
өрескел
2
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы
өрескел
3
Меншік құқығындағы үй-жайдың немесе ғимараттың немесе жалға алу шартының немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартының (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқарудың немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының көрсетілетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, сондай-ақ денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін санитариялық қағидаларға сәйкес келуі
өрескел
4
Медициналық қызметтің көрсетілетін кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төменгі стандарттарына сәйкес жұмыс істейтін медициналық және (немесе) арнайы жабдықтардың, аппаратуралар мен аспаптардың, аспаптардың, жиһаздың, мүкәммалдың, көлік және басқа да құралдардың (қажет болған жағдайда) болуы
өрескел
5
Тиісті клиникалық мамандық бойынша мамандардың болуы
өрескел
6

При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
24. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
25. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных
осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля.
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 22 настоящих Критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Степени нарушений требований для проведения проверки на соответствие требованиям субъектов (объектов) контроля
№ п/п
Наименования требований
Степень нарушений
1
Наличие сертификата специалиста для допуска к клинической практике
грубое
2
Наличие лицензии и (или) приложения к лицензии
грубое
3
Соответствие помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб по оказываемым подвидам медицинской деятельности, а также соответствующего санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения
грубое
4
Наличие функционирующего медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (при необходимости), утвержденных в стандартах организации оказания медицинской помощи профильных служб по оказываемым подвидам медицинской деятельности и минимальным стандартам оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
грубое
5
Наличие специалистов по оказываемым видам деятельности
грубое
6

Медициналық қызметтің көрсетілетін кіші түрлері бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде (тексеру сәтінде 5 (бес) жылдан кешіктірмей оқуын аяқтаған интернатура, резидентура, орта оқу орнының түлектерін қоспағанда) маманданудың немесе жетілдірудің және біліктілікті арттырудың басқа түрлерінің болуы
өрескел
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін талаптардың бұзылу дәрежесі
Р/с №
Талаптардың атауы
Бұзушылықтар дәрежесі
Босандыру объектілері және (немесе) құрамында босандыру бөлімшелері және жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелері бар стационарлық ұйымдарға талаптар
1.
Ұйымның жоғары технологиялық қызметтер көрсетуі, оның ішінде экстракорпоралды ұрықтандыру кезінде денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
2.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
3.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
4.
Растайтын құжаттаманың болуы (жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыру картасы №085/е нысаны, қабылдау және ауруханаға жатқызудан бас тарту журналы, стационарлық пациенттің медициналық картасы №001/е нысаны) стационардың қабылдау бөлімшесінде МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМЖС бригадасының немесе ЖМЖ бөлімшесінің болуы 10 минуттан аспайды (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігін қоспағанда, ол стационарға келген сәттен бастап.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бригадалары немесе ЖМЖ бөлімшесінің пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау (бұдан әрі-медициналық сұрыптау) үздіксіз жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптау бойынша пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер
Триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау топтары бойынша пациентті айқындау жөніндегі медициналық құжаттамада жазбаның болуы.
өрескел
5.
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесімен қабылдау бөлімшесінің дәрігері берген медициналық қорытындының болуы.
Пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына қабылдау бөлімшесінің мейіргері жіберген активтің болуы
елеулі
6.
Ауруханаға жатқызу көрсеткіштері туралы медициналық құжаттамада растайтын жазбалардың болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:

Наличие специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 (пять) лет по оказываемым подвидам медицинской деятельности (за исключением выпускников интернатуры, резидентуры, среднего учебного заведения, завершивших обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент проверки).
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Степени нарушений требований для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
№ п/п
Наименование требований
Степень нарушений
Для объектов родовспоможения и (или) стационарных организаций, имеющих в своем составе родильные отделения и отделения патологии новорожденных
1
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи при оказании организацией высокотехнологических услуг, в том числе экстракорпорального оплодотворения
грубое
2
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
3
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
4
Наличие подтверждающей документации (карта вызова бригады скорой медицинской помощи форма № 085/у, журнал приема и отказов в госпитализации, медицинская карта стационарного пациента форма № 001/у), что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе (далее- медицинская сортировка) проводится непрерывно
и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
По медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации
Наличие записи в медицинской документации по определению пациента по группам медицинской сортировки по триаж-системе.
грубое
5
Наличие медицинского заключения, выданного врачом приемного отделения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения.
Наличие актива, направленного медицинской сестрой приемного отделения в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
6
Наличие подтверждающих записей в медицинской документации о показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
елеулі
7.
Бөлімше меңгерушісінің ауыр науқастарды қарауды жүргізу туралы медициналық құжаттамада жазуларының болуы ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін-күн сайын. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркелген пациентті қарау нәтижелерінің болуы
елеулі
8.
Демалыс және мереке күндерінен басқа, стационардағы емделушілерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарап-тексеруін растайтын медициналық құжаттамада жазбалардың болуы. Тексеру және кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды тағайындау кезінде медициналық картада тиісті жазбалардың болуы
елеулі
9.
Медициналық көрсеткіштер бойынша МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген зерттеулерді қосымша және қайта жүргізу фактісі анықталған кезде диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша науқастың жай-күйін динамикалық бағалау үшін медициналық картада негіздеменің болуы
елеулі
10.
Жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталғаны туралы растайтын құжаттаманың болуы:
-жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын медицина қызметкері (акушер - гинеколог дәрігері), ал ол болмаған кезде-дәрігер жүктіліктің отыз аптасынан бастап күнтізбелік бір жүз жиырма алты күнге (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күн) ұзақтыққа ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп береді) қалыпты босану кезінде.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілік және босану бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қалыпты босану кезінде ұзақтығы күнтізбелік жүз жетпіс күн (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күн) жиырма жеті аптадан бастап беріледі;
2) Қазақстан Республикасының шегінде тұрақты тұрғылықты жерінен уақытша кеткен әйелдерге жүктілігі және босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанған медициналық ұйымда немесе босану көмекшісі ұйымының үзіндісіне (айырбастау картасына) сәйкес бақылау орны бойынша әйелдер консультациясында (кабинетінде) беріледі (ұзартылады)

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
7
Наличие записей в медицинской документации о проведении осмотра тяжелых пациентов заведующим отделением в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Наличие результатов осмотра пациента зарегистрированных в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
8
Наличие записей в медицинской документации, подтверждающих проведение ежедневного осмотра лечащим врачом пациентов, находящихся в стационаре, кроме выходных и праздничных дней. Наличие соответствующих записей в медицинской карте при осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций
значительное
9
Наличия обоснования в медицинской карте для динамической оценки состояния больного по клиническим протоколам диагностики и лечения при выявлении факта дополнительного и повторного проведения исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, по медицинским показаниям
значительное
10
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих требований при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам:
- лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов) при нормальных родах.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист или справка о нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней (девяносто один календарный день до родов и семьдесят девять календарных дней после родов) при нормальных родах;
2) женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в пределах Республики Казахстан, лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации

3) асқынған босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын Денсаулық сақтау босандыру ұйымының үзіндісіне сәйкес бақылау орны бойынша ДКК қорытындысынан кейін медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған кезде дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп күнтізбелік он төрт күнге қосымша ұзартады. Мұндай жағдайларда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз қырық күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күн).
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге қиын босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартылады, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы жүз сексен төрт күнді құрайды (босанғанға дейінгі тоқсан бір күнтізбелік күн және босанғаннан кейінгі тоқсан үш күнтізбелік күн);
4) жүктіліктің жиырма екі аптадан жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, жеті тәуліктен астам өмір сүрген бала туған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күнге босану фактісі бойынша еңбекке жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Жүктіліктің жиырма екіден жиырма тоғыз аптасына дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан асатын, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған бала туылған жағдайда, әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күнге босану фактісі бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беріледі;
5) ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және дене салмағы бес жүз грамм және одан көп жеті тәуліктен астам тұратын бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік тоқсан үш күнге беріледі.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі жиырма екіден жиырма тоғыз аптаға дейінгі мерзімде босанған және өлі ұрық немесе дене салмағы бес жүз грамм және одан көп бала туылған, өмірінің жеті тәулігіне дейін қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күнге беріледі;
6) әйел жүктілік кезеңінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына жүгінген кезде жүктілік және босану бойынша демалыс жиынтық есептеледі және ол босанғанға дейін нақты пайдаланған күндер санына қарамастан толық беріледі.
Әйел босанғаннан кейінгі кезеңде жүгінген кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына осы тармақта көзделген ұзақтықта босанғаннан кейін ғана демалыс беріледі;

3) в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и семьдесят календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней, общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто восемьдесят четыре дня (девяносто один календарный день до родов и девяносто три календарных дня после родов);
4) в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, женщине выдается лист или справка о нетрудоспособности по факту родов на семьдесят календарных дней после родов.
В случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, женщине выдается лист или справка о временной нетрудоспособности по факту родов на пятьдесят шесть календарных дней после родов;
5) женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на девяносто три календарных дня после родов.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на семьдесят девять календарных дней после родов;
6) при обращении женщины в период беременности за листом временной нетрудоспособности отпуск по беременности и родам исчисляется суммарно и предоставляется полностью независимо от числа дней, фактически использованных ею до родов.
При обращении женщины в период после родов за листом временной нетрудоспособности предоставляется только отпуск после родов продолжительностью, предусмотренной настоящим пунктом;

7) Осы тармақтың 6) тармақшасының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әйелдің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысында немесе бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңінде жүктілік басталған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы Парақ жүктілігі және босануы бойынша демалыстың барлық күндеріне беріледі;
8) босану кезінде немесе босанғаннан кейінгі кезеңде анасы қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы жаңа туған нәрестеге күтім жасауды жүзеге асыратын адамға беріледі;
9) жүктілікті жасанды үзу жөніндегі операция кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, операция жүргізілген стационарда және амбулаториялық-емханалық деңгейде, ал асқыну жағдайында - еңбекке уақытша жарамсыздықтың бүкіл кезеңіне береді.
Өздігінен түсік түсіру (түсік түсіру) кезінде еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі;
10) эмбрионды трансплантациялау операциясын жүргізу кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын эмбрионды отырғызған күннен бастап жүктілікті анықтау фактісіне дейін операция жүргізген медициналық ұйым береді.
Жаңа туған баланы (балаларды), сондай-ақ биологиялық ананы суррогат ана болған кезде тікелей перзентханадан асырап алған адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы бала асырап алған күннен бастап және бала туған күннен бастап күнтізбелік елу алты күн өткенге дейін беріледі
елеулі
11.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "Стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы", пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "Жазуға арналған журнал № 029/е "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, Мектепке, мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:
1) амбулаториялық (стационарлық) пациенттің жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;

7) при наступлении беременности в период нахождения женщины в оплачиваемом ежегодном трудовом отпуске или отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет, лист о временной нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам, за исключением случаев, предусмотренных частью второй подпункта 6) настоящего пункта;
8) в случае смерти матери при родах или в послеродовом периоде, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается лицу, осуществляющему уход за новорожденным;
9) при операции по искусственному прерыванию беременности, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается врачом совместно с заведующим отделением на время пребывания в стационаре и амбулаторно-поликлиническом уровне, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности.
При самопроизвольном аборте (выкидыше) выдается лист или справка о временной нетрудоспособности на весь период временной нетрудоспособности;
10) при проведении операции пересадки эмбриона лист или справка о временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией, проводившей операцию, со дня подсадки эмбриона до факта установления беременности.
Лицам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), а также биологической матери при суррогатном материнстве непосредственно из родильного дома лист или справка о временной нетрудоспособности выдается, со дня усыновления (удочерения) и до истечения пятидесяти шести календарных дней со дня рождения ребенка
значительное
11
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о временной нетрудоспособности" и другие).:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) пациента, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;

2) стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды, оңалту орталықтарын қоса алғанда) адамдар шығарылған күні еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
3) Егер адамдардың еңбекке қабілеттілігі толық қалпына келтірілсе, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығару күнімен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуды жалғастыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын оның емхананың медицина қызметкеріне келуі немесе медицина қызметкерін үйге шақыруы үшін қажетті уақытты ескере отырып, мерзімге ұзарту (бірақ күнтізбелік бір күннен аспайтын). Тұрғылықты жерінен тыс жерде ем қабылдаған адамдарға оның тұрақты тұратын жеріне келу үшін қажетті уақыт (бірақ күнтізбелік төрт күннен аспайтын)ескеріледі;
5) алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде, сондай-ақ жедел алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде алған жарақаттар кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне беру;
6) психоневрологиялық диспансердің немесе медицина қызметкерінің (психиатр-дәрігердің) дәрігерлік-консультативтік комиссиясының қорытындысы бойынша өткен күндері медициналық ұйымға уақтылы жүгінбеген кезде психикалық аурумен ауыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;;
7) сот шешімі бойынша сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптамаға жіберілген және сараптамаға келіп түскен күннен бастап еңбекке жарамсыз деп танылған адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру;
8) оқуды жұмыспен ұштастыратын адамға бір мезгілде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру.
елеулі
12.
Пациенттің қан компоненттерін құюға ақпараттандырылған жазбаша келісімінің болуы
елеулі
13.
Қан компоненттерін құюға қойылатын талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттамада жазбалардың болуы.
Қан компоненттерін құю алдында реципиент АИТВ-ның гемотрансмиссивті инфекцияларының маркерлеріне, В және С гепатиттеріне тексеріледі, ал емдеу аяқталғаннан кейін эпикризде тұрғылықты жері бойынша АИТВ-ға және В және С гепатиттеріне қайта тексеру қажеттілігі көрсетіледі. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ-инфекциясының болуына реципиенттерді тексеру АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады
өрескел
14.
Патологиялық-анатомиялық ашып қарау кезінде мынадай іс-қимылдарды сақтау туралы құжаттаманың болуы:

2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;
3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);
5) выдача справки о временной нетрудоспособности при травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, на весь период временной нетрудоспособности;
6) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, страдающим психическими заболеваниями, при несвоевременном обращении в медицинскую организацию за прошедшие дни по заключению врачебно-консультативной комиссии психоневрологического диспансера или медицинского работника (врача-психиатра) совместно с руководителем медицинской организации;
7) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, направленным по решению суда на судебно-медицинскую или судебно-психиатрическую экспертизу и признанных нетрудоспособными со дня поступления на экспертизу;
8) выдачи одновременно листа и справки о временной нетрудоспособности лицу, совмещающему обучение с работой.
значительное
12
Наличие информированного письменного согласия пациента на переливание компонентов крови
значительное
13
Наличие записей в медицинской документации о соблюдении требований к переливанию компонентов крови.
Перед переливанием компонентов крови реципиент обследуется на маркеры гемотрансмиссивных инфекций ВИЧ, гепатиты В и С, а после окончания лечения в выписном эпикризе указывается необходимость повторного обследования на ВИЧ и гепатиты В и С по месту жительства. Обследование реципиентов на наличие ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
Грубое
14
Наличие документации о соблюдении следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:

1) биологиялық өлім дәрігерлері анықтағаннан кейін, стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашыпқарауға жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық пациенттің медициналық картасын ұсынғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашып қарауды жүргізу;
2) стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе оған енгізілген патологиялық-анатомиялық диагнозы бар амбулаториялық пациенттің медициналық картасын патологиялық-анатомиялық ашылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Денсаулық сақтау ұйымының медициналық мұрағатына беру;
3) денсаулық сақтау ұйымдарында пациенттер қайтыс болған жағдайларда клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
4) инфекциялық ауруларға күдік туындаған жағдайда мәйіттерді ашу материалдарын вирусологиялық (иммунофлуоресцентті) және бактериологиялық зерттеуді патологиялық-анатомиялық бөлімшенің бас дәрігері мен меңгерушісінің ұйымдастыруы;
5) қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін келесі күні таңертеңгі сағат 10-нан кешіктірмей барлық қайтыс болғандарға стационарлық пациенттердің медициналық карталарының патологиялық-анатомиялық бюроларына, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімшелеріне және патологиялық-анатомиялық бөлімшелеріне беру
6)патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижелерін патологиялық-анатомиялық диагноз түрінде ресімдеу (патологиялық-анатомиялық диагноз мыналарды қамтиды: негізгі ауру, негізгі аурудың асқынуы, ілеспе ауру, аралас негізгі ауру);
7) ресімдеу: - патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің қайтыс болуы туралы медициналық куәлікті (алдын ала, түпкілікті) ресімдеу;
- патологиялық-анатомиялық ашып қарау жүргізілген күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің перинаталдық өлім туралы медициналық куәлігі (алдын ала, түпкілікті);
8) ашу нәтижелерін патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ресімдеу;
9) зорлықпен өлім белгілері анықталған кезде мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу үшін сот-тергеу органдарына жазбаша хабарламаның болуы және мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізуді тоқтату;
10) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ашып қарау кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың белгілері, егуге әдеттен тыс реакция анықталған жағдайда жазбаша хабарламасының, сондай-ақ мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына олар анықталғаннан кейін бірден шұғыл хабарлаудың болуы;

1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;
2) передача медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;
3) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти пациентов в организациях здравоохранения;
4) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
5) передача в патологоанатомические бюро, централизованные патологоанатомические отделения и патологоанатомические отделения медицинских карт стационарных пациентов на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти
6) оформление результатов патологоанатомического вскрытия в виде патологоанатомического диагноза (патологоанатомический диагноз включает: основное заболевание, осложнение основного заболевания, сопутствующее заболевание, комбинированное основное заболевание);
7) оформление: - медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
- медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
8) оформление результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования;
9) наличие письменного уведомления в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу при обнаружении признаков насильственной смерти и прекращение проведения патологоанатомического исследования трупа;
10) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;

11) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- туылған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте ағуы және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурада болатын ана аурулары кезінде;
- - плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында
12)антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
13) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашып қарау белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
14) дәрігердің "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарау санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі;
15) патологиялық-анатомиялық ашып қарау нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
15.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы :
1) сақтандыру мәртебесінің болуын есепке алмай, медициналық ұйымға жүгінген күні жүкті әйелдерді ерте есепке қоюды қамтамасыз ету;
2) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге, гинекологиялық пациенттерге және әлеуметтік қауіпті құнарлы жастағы әйелдер тобына (бұдан әрі – ЖФВ) үйде медициналық қызмет көрсету, жүкті әйелді жүктіліктің 12 аптасы мен 32 аптасына дейінгі мерзімдерде әмбебап (міндетті) патронаждық байқау
3) "қауіп факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау;
4) пренаталдық скрининг жүргізу - хромосомалық патология және құрсақішілік ұрықтың туа біткен даму ақаулары бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді кешенді тексеру;
5) перинаталдық көмекті аймақтандыру қағидаттарын сақтай отырып, күндізгі стационарларға, стационарлық деңгейдегі акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың жүктілік патологиясы бөлімшелеріне, экстрагениталдық патологиясы бар бейінді медициналық ұйымдарға уақтылы емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;

11) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- - при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
12) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
13) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
14) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов;
15) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
15
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих требований при организации акушерско-гинекологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне:
1) обеспечение ранней постановки на учет беременных, в день обращения в медицинскую организацию, без учета наличия статуса застрахованности;
2) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических пациентов и группы женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) социального риска, универсальное (обязательное) патронажное наблюдение беременной женщины в сроки до 12 недель и 32 недели беременности
3) диспансерное наблюдение беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
4) проведение пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития внутриутробного плода;
5) выявление беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;

6) жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді және босанған әйелдерді медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберу;
7) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындық бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді дабыл белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, қауіпсіз ана болу, емшек сүтімен емізу және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
8) жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге айғақтар бойынша патронаж жүргізу;
9) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
10) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және оларды анықтау;
11) экстрагенитальды, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін қосымша әдістерді пайдалана отырып және бейінді мамандарды тарта отырып, қажет болған кезде тереңдетіп тексеру тағайындай отырып, құнарлы жастағы әйелдерді зерттеп-қарау;
12) экстрагенитальды ауруларды ерте анықтау мақсатында Әйел халықты профилактикалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
13) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, гинекологиялық пациенттерді тексеру және емдеу;
14) оңалтуды және санаторий-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық науқастарды диспансерлеу;
15) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, шағын гинекологиялық операцияларды орындау;
16) жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы сараптама жүргізу, денсаулық жағдайы бойынша қызметкерді басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындау, еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу белгілері бар әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу;
17) деректерді тіркей отырып, пациенттің ақпараттандырылған келісімін ресімдей отырып, жүктілік кезінде АИТВ-инфекциясына екі рет зерттеп-қарау
өрескел
16.
Некеде (ерлі-зайыптылықта) тұратын (тұратын) реципиенттің жыныс жасушаларын, ұрпақты болу органдарының тіндерін пайдалануы ерлі-зайыптылардың екеуінің де жазбаша келісімімен жүзеге асырылады.
елеусіз
17.
Бір донордан 10 (он) баланың тууы туралы растайтын құжаттаманың болуы, бұл донорды реципиенттер үшін пайдалануды тоқтатуға негіз болып табылады.
елеулі
18.
Мынадай шарттар сақталған кезде донорда жыныс жасушаларының, ұрпақты болу ағзалары тіндерінің донорлығын жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы:

6) направление беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
7) проведение дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
8) проведение патронажа беременных и родильниц по показаниям;
9) консультирование и оказание услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
10) профилактика и выявление инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
11) обследование женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
12) организация и проведение профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
13) обследование и лечение гинекологических пациентов с использованием современных медицинских технологий;
14) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
15) выполнение малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
16) проведение экспертизы о временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности;
17) двухкратное обследование в течение беременности на ВИЧ-инфекцию с оформлением информированного согласия пациентки с фиксированием данных
грубое
16
Использование половых клеток, тканей репродуктивных органов реципиентом, состоящим (состоящей) в браке (супружестве), осуществляется с письменного согласия обоих супругов.
незначительное
17
Наличие подтверждающей документации о рождении 10 (десяти) детей от одного донора 6 который является основанием для прекращения использования этого донора для реципиентов.
значительное
18
Наличие подтверждающей документации о проведение донорства половых клеток, тканей репродуктивных органов у донора при соблюдении следующих условий:

1) донор жыныс жасушаларының, ұрпақты болу ағзаларының тіндерінің донорлығын жүргізуге жазбаша нысанда еркін және саналы түрде хабардар етілген келісімін білдіреді;
2) ооциттер доноры алдағы жедел араласуға байланысты оның денсаулығы үшін асқынулар туралы жазбаша нысанда хабардар етіледі;
3) донор медициналық-генетикалық тексеруден өтеді және репродуктолог-дәрігердің немесе уроандролог-дәрігердің жыныс жасушаларының, ұрпақты болу органдарының тіндерінің донорлығын жүргізу мүмкіндігі туралы қорытындысы.
елеулі
19.
Ооциттер донорлығы донордың суперовуляция индукциясын жүргізуге жазбаша хабардар етілген келісімі болған кезде не жыныс жасушаларының, ұрпақты болу органдарының тіндерінің донорларына қойылатын талаптарды сақтай отырып, табиғи циклде жүзеге асырылады және ооциттер донорлары медициналық-генетикалық тексеруден өтеді
елеулі
20.
Донорлық ооциттерді пайдалана отырып, экстракорпоралдық ұрықтандыруды (бұдан әрі – ЭКҰ) жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1. Табиғи менопаузаға байланысты ооциттердің болмауы.
2. Аналық бездің мерзімінен бұрын сарқылу синдромы, төзімді аналық без синдромы, оофорэктомия, радиотерапия немесе химиотерапиядан кейінгі жағдай.
3. Жыныс мүшелерінің дамуындағы ауытқулар, аналық бездердің болмауы.
4. Жыныстық байланысты тұқым қуалайтын аурулары бар әйелдердегі ооциттердің функционалды жеткіліксіздігі.
5. Аналық бездердің суперовуляция индукциясына жеткіліксіз реакциясы, сапасыз эмбриондарды бірнеше рет алу кезінде экстракорпоральды ұрықтандырудың сәтсіз қайталанған әрекеттері, олардың ауысуы жүктіліктің басталуына әкелмеді.
6. RH-арасындағы қақтығыс ерлер мен әйелдер.
7. Әйелдегі кариотиптегі ауытқулар.
8. Даму кемістігі бар балалардың туылуымен тығыз байланысты (туыстық) некелер.
9. Аналық безді ынталандыруға қарсы болатын соматикалық аурулар.
өрескел
21.
Акушер-гинеколог (репродуктолог) дәрігердің донорлармен жұмыс жүргізгені туралы растайтын құжаттаманың болуы, донорлық материалды алудың әрбір рәсімінің алдында донорды медициналық қарап-тексеру, тексерудің күнтізбелік жоспарына сәйкес зертханалық зерттеулердің уақтылы жүргізілуін және нәтижелерін бақылауды жүзеге асырады.
елеулі
22.
Мынадай алгоритм бойынша ооциттер донорлығын жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) ооцит донорын таңдау (жеке іріктеу критерийлері және реципиенттің қалауы бойынша);
2) донор мен реципиентті тексеру;
3) эмбриондар донордың ынталандырылған циклінде реципиенттің жатыр қуысына ауысқан жағдайда донор мен реципиенттің етеккір циклдерін дәрі-дәрмектердің көмегімен синхрондау;

1) донор свободно и сознательно в письменной форме выражает информированное согласие на проведение донорства половых клеток, тканей репродуктивных органов;
2) донор ооцитов информируется в письменной форме об осложнениях для ее здоровья в связи с предстоящим оперативным вмешательством;
3) донор проходит медико-генетическое обследование и имеется заключение врача-репродуктолога или врача-уроандролога о возможности проведения донорства половых клеток, тканей репродуктивных органов.
значительное
19
Донорство ооцитов осуществляется при наличии письменного информированного согласия донора на проведение индукции суперовуляции либо в естественном цикле с соблюдением требований к донорам половых клеток, тканей репродуктивных органов и доноры ооцитов проходят медико-генетические обследования
значительное
20
Наличие подтверждающей документации о проведении экстракорпорального оплодотворения (далее – ЭКО) с использованием донорских ооцитов проводится по показаниям:
1. Отсутствие ооцитов, обусловленное естественной менопаузой.
2. Синдром преждевременного истощения яичников, синдром резистентных яичников, состояние после овариоэктомии, радиотерапии или химиотерапии.
3. Аномалии развития половых органов, отсутствие яичников.
4. Функциональная неполноценность ооцитов у женщин с наследственными заболеваниями, сцепленными с полом.
5. Неудачные повторные попытки экстракорпорального оплодотворения при недостаточном ответе яичников на индукцию суперовуляции, неоднократном получении эмбрионов низкого качества, перенос которых не приводил к наступлению беременности.
6. Резус - конфликт между мужчины и женщины.
7. Аномалии в кариотипе у женщины.
8. Близкородственные (кровнородственные) браки с рождением детей с пороками развития.
9. Соматические заболевания, при которых противопоказана стимуляция яичников.
грубое
21
Наличие подтверждающей документации о проведении врачом акушер-гинекологом (репродуктологом) работы с донорами, медицинский осмотр донора перед каждой процедурой забора донорского материала, осуществляет контроль своевременности проведения и результатов лабораторных исследований в соответствии с календарным планом обследования.
значительное
22
Наличие подтверждающей документации о проведении донорства ооцитов по следующему алгоритму:
1) выбор донора ооцитов (по индивидуальным критериям отбора и предпочтениям реципиента);
2) обследование донора и реципиента;
3) синхронизация менструальных циклов у донора и реципиента с помощью медикаментов в случае переноса эмбрионов в полость матки реципиента в стимулированном цикле донора;

4) криоконсервіленген эмбриондарды көшіру рәсімінде циклдарды синхрондау жүргізілмейді;
5) реципиенттерге пайдалану үшін ооциттерді алу процедурасы немесе жыныс жасушаларының Банкі үшін криоконсервация.
елеулі
23.
Мынадай қарсы көрсетілімдер кезінде донорлық ооциттерді пайдалана отырып, ЭКҰ-дан бас тарту жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1. Жүктілік пен босануға қарсы көрсеткіштер болып табылатын соматикалық және психикалық аурулар.
2. Эмбриондарды имплантациялау немесе жүктілік мүмкін емес туа біткен ақаулар немесе жүре пайда болған жатыр қуысының деформациясы.
3. Аналық без ісіктері.
4. Хирургиялық емдеуді қажет ететін жатырдың қатерсіз ісіктері.
5. Кез-келген локализацияның жедел қабыну аурулары.
6. Кез келген локализацияның қатерлі ісіктері
өрескел
24.
Көмекші репродуктивті әдістер мен технологияларды (бұдан әрі - КРТ) жүргізу кезінде донорлық ұрықты пайдалану туралы растайтын құжаттаманың болуы.Сперматозоидтар берілмес бұрын 3-5 күн бойы жыныстық қатынастан бас тарту қажет. Шәует алу мастурбация арқылы жүзеге асырылады. Эякулят арнайы стерильді, алдын ала таңбаланған контейнерге жиналады. Бұл процедура жеке кіреберісі, тиісті интерьері, қол жуғышы бар санитарлық торабы бар арнайы бөлмеде жүзеге асырылады. Медициналық ұйымда донорлық сперматозоидтар болмаған кезде не пациенттің қалауы бойынша донорлық сперматозоидтар Банкі бар басқа ұйымдардан донорлық сперматозоидтар пайдаланылады.
АИТВ, мерез және В және С гепатиттеріне теріс сынақтардың қайталанған (криоконсервациядан кейін 6 айдан кейін) нәтижелерін алғаннан кейін ғана криоконсервіленген донорлық ұрық қолданылады.
Криоконсервіленген (еріген) шәуетті қолдану мыналарды қамтамасыз етеді:
1) АИТВ, мерез, гепатит және жыныстық жолмен берілетін басқа да инфекциялардың берілуінің профилактикасы бойынша іс-шаралар жүргізу;
2) донор мен реципиенттің кездесу мүмкіндігін болдырмау.
Донорлық ұрыққа қойылатын талаптар:
1) эякулят көлемі 1,5 миллилитрден астам (бұдан әрі - мл);
2) 1 мл эякуляттағы сперматозоидтардың концентрациясы 15 миллион немесе одан да көп; бүкіл эякуляттағы сперматозоидтардың жалпы саны 22,5 миллион немесе одан да көп;
3) прогрессивті-жылжымалы нысандардың үлесі (а+В) 32% және одан көп;
4) морфологиялық-қалыпты нысандардың үлесі 4% және одан көп (Крюгердің қатаң критерийлері бойынша 14% және одан көп);
5) криотолеранттылық;
6) сперматозоидтар бетінің иммунокомпетентті денелерін анықтайтын тест (МАР-тест) – көрсеткіштер бойынша.
елеулі
25.
Донорлық ұрықты пайдалана отырып ЭКҰ көрсеткіштер бойынша жүргізіледі

4) в процедуре переноса криоконсервированных эмбрионов синхронизация циклов не проводится;
5) процедура забора ооцитов для использования реципиентам или криоконсервация для банка половых клеток.
значительное
23
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по отказу в ЭКО с использованием донорских ооцитов при следующих противопоказаниях:
1. Соматические и психические заболевания, являющиеся противопоказаниями для вынашивания беременности и родов.
2. Врожденные пороки развития или приобретенные деформации полости матки, при которых невозможна имплантация эмбрионов или вынашивание беременности.
3. Опухоли яичников.
4. Доброкачественные опухоли матки, требующие оперативного лечения.
5. Острые воспалительные заболевания любой локализации.
6. Злокачественные новообразования любой локализации
грубое
24
Наличие подтверждающей документации об использовании донорской спермы при проведении вспомогательных репродуктивных методов и технологий (далее - ВРТ). Перед сдачей спермы требуется половое воздержание в течение 3-5 дней. Получение спермы осуществляется путем мастурбации. Эякулят собирают в специальную стерильную, предварительно промаркированную емкость. Данная процедура проводится в специальном помещении, имеющем отдельный вход, соответствующий интерьер, санитарный узел с умывальником. При отсутствии донорской спермы в медицинской организации, либо по желанию пациента, используется донорская сперма из других организаций, имеющих банк донорской спермы.
Применяется только криоконсервированная донорская сперма после получения повторных (через 6 месяцев после криоконсервации) отрицательных результатов анализов на ВИЧ, сифилис и гепатиты В и С.
Применение криоконсервированной (размороженной) спермы обеспечивает:
1) проведение мероприятий по профилактике передачи ВИЧ, сифилиса, гепатита и других инфекций, передающихся половым путем;
2) исключение возможности встречи донора и реципиента.
Требования, предъявляемые к донорской сперме:
1) объем эякулята более 1,5 миллилитров (далее - мл);
2) концентрация сперматозоидов в 1 мл эякулята 15 миллионов и более; общее количество сперматозоидов во всем эякуляте 22,5 миллионов и более;
3) доля прогрессивно-подвижных форм (А+В) 32% и более;
4) доля морфологически-нормальных форм 4% и более (по строгим критериям Крюгера 14% и более);
5) криотолерантность;
6) тест, определяющий иммунокомпетентные тела поверхности сперматозоида (МАР-тест) – по показаниям.
значительное
25
ЭКО с использованием донорской спермы проводится по показаниям

1. Азооспермия, ауыр олигоастенозооспермия, некроспермия, акинозооспермия, глобулозооспермия.
2. Радиотерапиядан немесе химиотерапиядан кейінгі жағдай.
3. Репродуктивті жүйенің дамуындағы ауытқулар.
4. Жынысына байланысты тұқым қуалайтын аурулары бар еркектерде сперматозоидтардың болмауы немесе функционалды жеткіліксіздігі.
5. Сперматозоидтардың ДНҚ фрагментациясының жоғары индексінде (дезоксирибонуклеин қышқылы) экстракорпоральды ұрықтандырудың сәтсіз қайталанған әрекеттері және тасымалдануы жүктіліктің басталуына әкелмеген сапасыз эмбриондарды бірнеше рет алу.
6. RH-арасындағы қақтығыс ерлер мен әйелдер.
7. Ер адамдағы кариотиптегі ауытқулар
өрескел
26.
Донордың жеке картасын дәрігер толтырады және кодтайды. Кодтау схемасы тегін. Донордың өтініші және оның жеке картасы қызметтік пайдалануға арналған құжаттар ретінде сейфте сақталады.
елеулі
27.
Донорлармен андролог дәрігердің және эмбриолог дәрігердің жұмыс жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. Дәрігер донорды медициналық тексеруден өткізуді ұйымдастырады, тексерудің күнтізбелік жоспарына сәйкес зертханалық зерттеулердің уақтылы жүргізілуін және нәтижелерін бақылауды жүзеге асырады.
Эмбриолог дәрігер жасайды криоконсервация және сперматозоидты жібіту жасайды, криоконсервацияға дейін және одан кейінгі сперматозоидтардың сапасын бағалайды, сперматозоидтарды сақтаудың қажетті режимін қамтамасыз етеді, материалды есепке алады.
Донорлық сперматозоидты тіркеу донорлық сперматозоидтардың түсу журналында және донордың сперматозоидтарының кіріс-шығыс картасында жүзеге асырылады.
елелулі
28.
Талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы, эмбрион донорлары пайдаланылмаған криоконсервіленген эмбриондары банкте қалатын ЭКҰ емшарасының пациенттері болып табылады. Пациенттердің еркін шешімі және жазбаша хабардар етілген келісімі бойынша бұл эмбриондар кәдеге жаратылады не медициналық ұйымға өтеусіз беріледі. Медициналық ұйымға берілген эмбриондар бедеу ерлі-зайыптыларға, некеде тұрмайтын әйелдерге (реципиенттерге) өтеусіз донация жасау үшін пайдаланылады.
Донацияға арналған эмбриондар донорлық ооциттерді донордың сперматозоидтарымен ұрықтандыру нәтижесінде де алынады.
Пациенттерге ЭКҰ емшарасының қалған криоконсервіленген эмбриондарын қолдану арқылы процедураның тиімділігі донорлық жыныс жасушаларынан алынған эмбриондарды қолданумен салыстырғанда төмен екендігі туралы хабарланады. Алушыларға донорлардың фенотиптік портреті ұсынылады.
Донорлық эмбриондарды пайдалана отырып ЭКҰ көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1. Ооциттердің болмауы.

1. Азооспермия, олигоастенозооспермия тяжелой степени, некроспермия, акинозооспермия, глобулозооспермия.
2. Состояние после радиотерапии или химиотерапии.
3. Аномалии развития репродуктивной системы.
4. Отсутствие или функциональная неполноценность сперматозоидов у мужчин с наследственными заболеваниями, сцепленными с полом.
5. Неудачные повторные попытки экстракорпорального оплодотворения при высоком индексе фрагментации ДНК (дезоксирибонуклеи́новой кислоты) сперматозоидов и неоднократном получении эмбрионов низкого качества, перенос которых не приводил к наступлению беременности.
6. Резус - конфликт между мужчины и женщины.
7. Аномалии в кариотипе у мужчины.
грубое
26
Индивидуальная карта донора заполняется и кодируется врачом. Схема кодирования – свободная. Заявление донора и его индивидуальная карта хранятся в сейфе, как документы для служебного пользования.
значительное
27
Наличие подтверждающей документации опроведении работы с донорами врачом-уроандрологом и врачом-эмбриологом. Врач организует проведение медицинских осмотров донора, осуществляет контроль своевременности проведения и результатов лабораторных исследований в соответствии с календарным планом обследования.
Врач-эмбриолог производит криоконсервацию и размораживание спермы, оценивает качество спермы до и после криоконсервации, обеспечивает необходимый режим хранения спермы, ведет учет материала.
Регистрация донорской спермы осуществляется в журнале поступления донорской спермы и в карте прихода-расхода спермы донора.
значительное
28
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований, о том, что донорами эмбрионов являются пациенты процедуры ЭКО, у которых остаются в банке неиспользованные криоконсервированные эмбрионы. По свободному решению и письменному информированному согласию пациентов, эти эмбрионы утилизируются, либо безвозмездно передаются медицинской организации. Переданные в медицинскую организацию эмбрионы используются для безвозмездной донации бесплодной супружеской паре, женщинам (реципиентам), не состоящим в браке (супружестве).
Эмбрионы для донации также получают в результате оплодотворения донорских ооцитов спермой донора.
Пациенты информируются о том, что результативность процедуры с использованием оставшихся криоконсервированных эмбрионов пациентов процедуры ЭКО ниже, чем при использовании эмбрионов, полученных от донорских половых клеток. Реципиентам предоставляют фенотипический портрет доноров.
ЭКО с использованием донорских эмбрионов проводится по показаниям:
1. Отсутствие ооцитов.

2. Қолайсыз медициналық-генетикалық болжам.
3. Сапасыз эмбриондарды бірнеше рет (үш реттен артық) алу, олардың берілуі жүктіліктің басталуына әкелмеді.
4. Некеде тұрған (ерлі-зайыпты болған) шәует алу немесе пайдалану мүмкін еместігі.
өрескел
29.
Қосалқы репродуктивті әдістер мен технологияларды жүргізу талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
30.
Орта медицина қызметкерлерінің (акушерлер, фельдшерлер, мейіргерлер жүктілік кезінде және одан тыс уақытта әйелдерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуі кезінде мынадай функцияларды орындауының растайтын құжаттамасының болуы:
1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, жүктіліктің аурулары мен асқынуларын анықтау мақсатында дербес қабылдау және медициналық қарап-тексеру
2) жүкті және фертильді жастағы әйелдер топтарын (бұдан әрі – ФЖӘ) автоматтандырылған жүргізу және жүкті және ФЖӘ денсаулық жағдайының көрсеткіштерін мониторингілеу мақсатында "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті және фертильді жастағы әйелдер тіркелімі" кіші жүйесіне деректерді енгізу;
3) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша әйелдің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және құнарлы жастағы әйелдерге шұғыл және шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету;
4) учаскелік дәрігерлермен және бейінді мамандармен бірлесіп созылмалы аурулары бар жүкті әйелдерді динамикалық бақылау;
5) акушер гинеколог дәрігерді тағайындауларын орындау;
6) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасы бойынша жолдамалар мен ұсынымдарды уақтылы ұсына отырып, жүкті және босанған әйелдердің физиологиялық жүктілігін жүргізу және патронаж;
7) жүкті әйелдерге, босанған әйелдерге, гинекологиялық науқастарға және әлеуметтік қауіпті ФЖӘ топтарына үйде медициналық қызмет көрсету;
8)әйел жыныстық ағзаларының ісікке дейінгі және қатерлі ісіктерін және басқа да ісіктерді (теріні, сүт бездерін) ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
9) медициналық көмекке жүгінген барлық жас тобындағы әйелдерге мейіргерлік қарап-тексеруді жүргізу;
10) ауруларды анықтау үшін скринингтік және профилактикалық тексерулер жүргізуге қатысу
өрескел
31.
Стационарлық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптардың сақталғаны туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін көрсету;

2. Неблагоприятный медико-генетический прогноз.
3. Неоднократное получение (более трех раз) эмбрионов низкого качества, перенос которых не приводил к наступлению беременности.
4. Невозможность получения или использования спермы, состоящих в браке (супружестве).
грубое
29
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий
грубое
30
Наличия подтверждающей документации выполнения следующих функции при оказании средними медицинскими работниками (акушеры, фельдшеры, медицинские сестры/братья) доврачебной помощи женщинам во время и вне беременности:
1) самостоятельный прием и медицинский осмотр с целью определения состояния здоровья пациента, выявления заболеваний и осложнений беременности
2) внесение данных в подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" с целью автоматизированного ведения групп беременных и женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) и мониторинга показателей состояния здоровья беременных и ЖФВ;
3) оказание неотложной и экстренной доврачебной медицинской помощи беременным, родильницам и женщинам фертильного возраста при состояниях, угрожающих жизни и здоровью женщины по клиническими протоколами диагностики и лечения;
4) динамическое наблюдение за беременными с хроническими заболеваниями совместно с участковыми врачами и профильными специалистами;
5) выполнение назначений врача акушер-гинеколога;
6) ведение физиологической беременности и патронаж беременных и родильниц со своевременным предоставлением направлений и рекомендаций по клиническим протоколом диагностики и лечения;
7) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических больных и группы ЖФВ социального риска;
8) проведение профилактического медицинского осмотра женщин с целью раннего выявления предопухолевых и раковых заболеваний женских половых органов и других локализаций (кожи, молочных желез);
9) проведение медицинского сестринского осмотра женщин всех возрастных групп, обратившихся за медицинской помощью;
10) участие в проведении скрининговых и профилактических осмотров для выявления заболеваний
грубое
31
Наличие подтверждающей документации о соблюдение следующих требований при организации оказания акушерско-гинекологической помощи на стационарном уровне:
1) оказание стационарной консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным;

2) ауру ағымының ауырлығын, жүктілік барысын және емдеу тактикасын бағалау үшін созылмалы аурулардан зардап шегетін, көп бейінді стационарлардың мамандандырылған бөлімшелерінде емделуге мұқтаж жүкті әйелдер жүктіліктің 36 аптасына дейін түскен кезде емдеуші дәрігердің бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қарауын жүргізу.
3) жеке тәсілді ескере отырып, жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу жоспарын жасау;
4) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша, сондай-ақ жүргізу жоспары бойынша жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу;
5) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және босанған әйелдерге консультация беру, медициналық көмек көрсету деңгейінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
6) аналар мен жаңа туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын жүргізу, оның ішінде шала туылған нәрестелерге күтім жасау;
7) телекоммуникациялық жүйелерді пайдалана отырып, жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанатын әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету бойынша консультациялар;
8) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы сараптаманы, жүктілік және босану, гинекологиялық науқастар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруді жүзеге асыру;
9) аналар мен жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы төмен және экстремалды төмен аналарға реанимациялық көмек және қарқынды терапия көрсету;
10) әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
11) жүкті әйелде, босанатын әйелде, босанған әйелде стационарға түскен немесе болған кезеңде ауыр жай-күйі анықталған кезде перинаталдық көмекті өңірлендірудің неғұрлым жоғары деңгейдегі медициналық ұйымдарын және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарын хабардар ету;
12) әйелдерде қиын жағдайлар туындаған жағдайда құлақтандыру схемасын сақтау;
13) жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді, босанған әйелдерді перинаталдық көмектің үшінші деңгейіне, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдау гемодинамиканы қалпына келтіргеннен және қабылдаушы медициналық ұйымды хабардар ете отырып, өмірлік маңызды функцияларды тұрақтандырғаннан кейін медициналық авиация медициналық бригадасы мамандарының қатысуымен дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша жүзеге асырылады;
14) жүкті әйелдердің, босанған әйелдердің, босанатын әйелдердің тасымалдауға келмейтін жай-күйі кезінде білікті мамандарды "өзіне" шақыруды жүзеге асыру, шұғыл жағдайлар туындаған кезде алғашқы реанимациялық көмек кешенін көрсету, ана мен ұрықта қауіп төндіретін жай-күйлерді диагностикалау, босану туралы мәселені шешу, жоғары деңгейге ауыстырылғанға дейін қарқынды және қолдаушы терапия жүргізу
өрескел
Жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету
32.
Стационарлық деңгейде жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:

2) проведение совместного осмотра лечащего врача с заведующим отделения при поступлении беременных женщин до 36 недель беременности, страдающих хроническими заболеваниями, нуждающихся в лечении в специализированных отделениях многопрофильных стационаров, для оценки тяжести течения заболевания, течения беременности и тактики лечения.
3) составление плана ведения беременности, родов и послеродового периода c учетом индивидуального подхода;
4) ведение беременности, родов и послеродового периода по клиническим протоколам диагностики и лечения, а также по плану ведения;
5) проведение консультирования беременных, рожениц и родильниц, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи;
6) проведение реабилитационных мероприятий матерям и новорожденным, в том числе уход за недоношенными новорожденными;
7) консультации по оказанию медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с использованием телекоммуникационных систем;
8) осуществление экспертизы о временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки временной нетрудоспособности по беременности и родам, гинекологическим больным;
9) оказание реанимационной помощи и интенсивной терапии матерям и новорожденным, в том числе с низкой и экстремально низкой массой тела;
10) осуществление медико-психологической помощи женщинам;
11) оповещение медицинских организаций более высокого уровня регионализации перинатальной помощи и местных органов государственного управления здравоохранением при выявлении в период поступления или нахождения в стационаре у беременной, роженицы, родильницы критического состояния;
12) соблюдение схемы оповещения в случае возникновения критических ситуаций у женщин;
13) транспортировка беременных, родильниц, рожениц в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в областные и республиканские организации здравоохранения осуществляется по решению консилиума врачей с участием специалистов медицинской бригады медицинской авиации после восстановления гемодинамики и стабилизации жизненно важных функций с уведомлением принимающей медицинской организации;
14) при нетранспортабельном состоянии беременных, рожениц, родильниц осуществление вызова квалифицированных специалистов "на себя", оказание комплекса первичной реанимационной помощи при возникновении неотложных состояний, диагностика угрожающих состояний у матери и плода, решение вопроса о родоразрешении, проведение интенсивной и поддерживающей терапии до перевода на более высокий уровень
грубое
Оказание медицинской помощи новорожденным
32
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих требований при организации оказания медицинской помощи новорожденным на стационарном уровне:

1) көрсетілімдеріне қарай перинаталдық көмекті аймақтандыру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету;
2) ұйымдардың құрылымында перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейдегі стационарларының: жеке босану палаталарының, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімшелердің, егу кабинетінің, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палатасының болуы, сондай-ақ штат кестесінде көзделген "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігердің ставкасы және неонаталдық мейіргердің тәулік бойы посты болуы;
3) реанимацияға арналған толық жиынтығы бар жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия палаталарының, желдетудің әртүрлі режимдері бар өкпені жасанды желдету аппараттарының (тыныс алу жолдарындағы тұрақты оң қысым), кувездердің, клиникалық-диагностикалық зертхананың, сондай-ақ штаттық кестеде көзделген тәулік бойғы посттың (неонатолог дәрігер және балалар медбикесі) екінші деңгейдегі стационарларда болуы;
4) үшінші деңгейдегі стационарларда перинаталдық көмекті өңірлендірудің мынадай талаптарын сақтау:
тәулік бойы неонаталдық оразаның, клиникалық, биохимиялық және бактериологиялық зертхананың, әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің, сондай-ақ жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туылған нәрестелерді күту бөлімшесінің анасымен бірге болуының болуы.
қазіргі заманғы емдеу-диагностикалық жабдықтармен, дәрілік препараттармен, тәулік бойғы постпен (дәрігерлік және мейірбикелік), экспресс-зертханамен жарақтандырылған жаңа туған нәрестелерді қарқынды емдеу бөлімшесінің, жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туылған нәрестелерді күту бөлімшесінің болуы.
5) бірінші деңгейдегі стационарларда науқас жаңа туған нәрестеге мынадай талаптарды сақтау:
алғашқы реанимациялық көмек;
қарқынды және демеуші терапия;
оттегі терапиясы;
инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия;
фототерапия;
емдік гипотермия;
инфузиялық терапия және / немесе парентеральды тамақтану;
диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша емдеу.
Екінші деңгейдегі стационарларда жаңа туған науқас нәрестеге мынадай талаптарды сақтау:
жаңа туған нәрестеге алғашқы реанимациялық көмек көрсету және жағдайды тұрақтандыру, жүктілігі 34 аптадан асатын шала туған нәрестелерді күту;
орталық тамырлар мен перифериялық тамырлардың катетеризациясы;
туа біткен ақауларды, жатырішілік дамудың кешігуін, жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясын, гипербилирубинемияны, неонаталдық сепсисті, орталық жүйке жүйесінің зақымдануын, респираторлық дистресс-синдромды, пневмотораксты, некротикалық энтероколитті және неонаталдық кезеңнің басқа да патологиялық жағдайларын анықтау және емдеу;
өмірлік маңызды функцияларды (тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, метаболикалық бұзылулар), инвазивті және инвазивті емес респираторлық терапияны, инфузиялық терапияны және парентеральды тамақтануды түзетуді қамтитын қарқынды терапияны жүргізу;
жоғары мамандандырылған көмек көрсету қажет болған кезде анасымен бірге үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына немесе Республикалық маңызы бар мекемеге тасымалдауға дайындық дәрежесі айқындалады
өрескел
33.
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы :

1) оказание медицинской помощи новорожденным по уровням регионализации перинатальной помощи в зависимости от показаний;
2) наличие в структуре организаций стационаров первого уровня регионализации перинатальной помощи: индивидуальных родильных палат, отделения для совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, палаты интенсивной терапии для новорожденных, а также предусмотренные штатным расписанием ставка врача по специальности "Педиатрия (неонатология)" и круглосуточный пост неонатальной медицинской сестры;
3) наличие в стационарах второго уровня регионализации палат реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, аппаратами искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции (постоянное положительное давление в дыхательных путях), кувезами, клинико-диагностической лабораторией, а также предусмотренного штатным расписанием круглосуточным постом (врач неонатолог и детская медицинская сестра);
4) Соблюдение в стационарах третьего уровня регионализации перинатальной помощи следующих требований:
наличие круглосуточного неонатального поста, клинической, биохимической и бактериологической лаборатории, отделения реанимации и интенсивной терапии для женщин и новорожденных, а также отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных совместного пребывания с матерью.
наличие отделения интенсивной терапии новорожденных, отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными препаратами, круглосуточным постом (врачебный и сестринский), экспресс-лабораторией.
5) Соблюдение в стационарах первого уровня больному новорожденному следующих требований:
первичная реанимационная помощь;
интенсивная и поддерживающая терапия;
оксигенотерапия;
инвазивная или неинвазивная респираторная терапия;
фототерапия;
лечебная гипотермия;
инфузионная терапия и/или парентеральное питание;
лечение по клиническим протоколам диагностики и лечения.
Соблюдение в стационарах второго уровня больному новорожденному следующих требований:
оказание первичной реанимационной помощи новорожденному и стабилизация состояния, выхаживание недоношенных детей с сроком гестации более 34 недель;
катетеризация центральных вен и периферических сосудов;
выявление и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития, гипогликемии новорожденных, гипербилирубинемии, неонатального сепсиса, поражения центральной нервной системы, респираторного дистресс-синдрома, пневмоторакса, некротического энтероколита и других патологических состояний неонатального периода;
проведение интенсивной терапии, включающую коррекцию жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой, метаболических нарушений), инвазивной и неинвазивной респираторной терапии, инфузионной терапии и парентерального питания;
при необходимости оказания высокоспециализированной помощи определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения третьего уровня или учреждение республиканского значения
грубое
33
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований оказания медицинской помощи новорожденным в медицинских организациях третьего уровня:

1) Жаңа туған нәрестелерге алғашқы реанимация көрсету және жаңа туған нәрестелерге күтім жасау
2) қарқынды және қолдау терапиясын жүргізу: тыныс алу терапиясы, орталық тамырлар мен перифериялық тамырлардың катетеризациясы, терапиялық гипотермия, парентеральды тамақтану, шала туылған нәрестелерді күту;
3) туа біткен ақауларды, ұрықтың құрсақішілік дамуының кешігуін (жүктілік мерзіміне аз салмақ), жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясын, неонаталдық сепсисті, респираторлық дистресс-синдромды, гипербилирубинемияны, некротикалық энтероколитті, пневмотораксты, бронх-өкпе дисплазиясын, жаңа туған нәрестелердің тұрақты өкпе гипертензиясын, орталық жүйке жүйесінің перинаталдық зақымдануларын және басқа да патологиялық жағдайларды диагностикалау және емдеу неонаталдық кезең;
4) қарқынды және қолдау терапиясын, терапиялық гипотермияны, парентеральды тамақтануды жүргізу;
5) инвазивті және инвазивті емес тыныс алу терапиясын жүргізу;
6) шала туылған нәрестелерді күту;
7) өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейдегі мамандарына тәулік бойы консультациялық және емдеу-диагностикалық көмек көрсету, медициналық ұйымға бара отырып, шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету
өрескел
34.
"Жылу тізбегін" сақтай отырып, гипотермияның алдын алуды, анамен тері байланысын немесе "тері-тері" байланысын, бірінші сағат ішінде емшек сүтімен емізудің ерте басталуын (нәрестенің дайындық белгілері болған кезде), ауруханаішілік инфекциялардың алдын алуды қамтитын негізгі күтімді сау нәрестені қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
35.
Дені сау жаңа туған нәрестеге антропометрия жүргізу талаптарын сақтау туралы растайтын құжаттаманың болуы, оны толық қарап-тексеру және босанғаннан кейін 2 сағаттан соң басқа да іс-шаралар
елеулі
36.
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылуы анықталған кезде шұғыл медициналық көмек көрсету талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы, көрсетілімдер бойынша жаңа туған нәрестелерді қарқынды терапия палатасына немесе реанимация бөлімшесіне ауыстыру
өрескел
37.
Босанғаннан кейін екі сағат ішінде босану бөлмесінде акушердің ана мен дені сау жаңа туған нәрестені бақылау жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:

1) оказание первичной реанимации новорожденным и уход за новорожденными
2) проведение интенсивной и поддерживающей терапии: респираторной терапии, катетеризацию центральных вен и периферических сосудов, терапевтической гипотермии, парентерального питания, выхаживание недоношенных детей;
3) диагностику и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития плода (малый вес к сроку гестации), гипогликемии новорожденных, неонатального сепсиса, респираторного дистресс-синдрома, гипербилирубинемии, некротического энтероколита, пневмоторакса, бронхолегочной дисплазии, персистирующей легочной гипертензии новорожденных, перинатальных поражений центральной нервной системы и других патологических состояний неонатального периода;
4) проведение интенсивной и поддерживающей терапии, терапевтической гипотермии, парентерального питания;
5) проведение инвазивной и не инвазивной респираторной терапии;
6) выхаживание недоношенных детей;
7) оказание круглосуточной консультативной и лечебно-диагностической помощи специалистам первого и второго уровня регионализации, оказание экстренной и неотложной медицинской помощи с выездом в медицинскую организацию
грубое
34
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по обеспечению здоровому новорожденному основного ухода, включающий профилактику гипотермии с соблюдением "тепловой цепочки", кожный контакт с матерью или контакт "кожа-к-коже", раннее начало грудного вскармливания в течение первого часа (при наличии признаков готовности младенца), профилактика внутрибольничных инфекций
значительное
35
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований проведения антропометрии здорового новорожденного, его полный осмотр и другие мероприятия через 2 часа после родов
значительное
36
Наличие подтверждающей документации о соблюдение требований оказания неотложной медицинской помощи при выявлении нарушений состояния новорожденного, по показаниям перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
37
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по наблюдению за матерью и здоровым новорожденным в родильной палате акушером в течение двух часов после рождения:

1) туылғаннан кейін 15 минуттан кейін жаңа туған нәрестенің дене температурасын өлшеу, содан кейін-әр 30 минут сайын;
2) жаңа туған нәрестеде жүрек соғу жиілігін және тыныс алуды, тыныс алу сипатын (экспираторлық стоылдауды анықтау, кеуде қуысының төменгі бөліктерінің тартылу дәрежесін бағалау), терінің түсін, сору рефлексінің белсенділігін бақылау, қажет болған жағдайда импульстік оксиметрмен қанықтылықты анықтайды
елеулі
38.
Дені сау жаңа туған нәрестені анасымен бірге ана мен баланың бірге болу бөлімшесіне туғаннан кейін 2 сағаттан соң ауыстыруды сақтау туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
39.
Ана мен баланың бірге болу палаталарында босанғаннан кейінгі бөлімшеде ауырлығы орташа және ауыр дәрежедегі ананың жай-күйін қоспағанда, медициналық персоналдың тәулік бойы бақылауы туралы растайтын құжаттаманың болуы және ананың бала күтімін жүзеге асыруға тұрақты қатысуы
елеулі
40.
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылуын уақтылы анықтай отырып, жаңа туған нәрестені динамикалық байқау жөніндегі талаптардың сақталуы, қажетті тексеру жүргізу, бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруі туралы растайтын құжаттаманың болуы, жүргізу тактикасын нақтылау үшін консилиум ұйымдастыру. Шұғыл медициналық көмек көрсету, қарқынды терапия палатасына немесе жаңа туған нәрестелерді реанимация бөлімшесіне уақтылы ауыстыру
өрескел
41.
Ана мен бала бірге болатын палаталарда медицина қызметкерлеріне қойылатын талаптарды сақтау:

1) измерение температуры тела у новорожденного через 15 минут после рождения, затем – каждые 30 минут;
2) наблюдение у новорожденного за частотой сердцебиения и дыхания, характером дыхания (выявление экспираторного стона, оценка степени втяжения нижних отделов грудной клетки), окраской кожных покровов, активностью сосательного рефлекса, при необходимости определяет сатурацию пульсоксиметром
значительное
38
Наличие подтверждающей документации о соблюдении перевода через 2 часа после рождения здорового новорожденного с матерью в отделение совместного пребывания матери и ребенка
значительное
39
Наличие подтверждающей документации о круглосуточном наблюдения медицинским персоналом и постоянное участие матери в осуществлении ухода за ребенком, за исключением случаев состояний матери средней и тяжелой степеней тяжести в послеродовом отделении в палатах совместного пребывания матери и ребенка
значительное
40
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по динамическому наблюдению за новорожденным со своевременным выявлением нарушений состояния новорожденного, проведением необходимого обследования, осмотром заведующим отделением, организация консилиума для уточнения тактики ведения. Оказание по показаниям неотложной медицинской помощи, своевременный перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
41
Соблюдение требований к медицинским работникам в палатах совместного пребывания матери и ребенка:

1) емшек сүтімен емізудің артықшылықтары туралы, емшек сүтін сауу техникасы мен еселігі туралы жүргізілген консультациялар туралы медициналық құжаттарда жазбаның болуы, емізіктердің жарылуы немесе лактостаз сияқты жағдайларды болдырмау үшін баланы анасының кеудесіне дұрыс орналастыруға және қолдануға практикалық көмек көрсету үшін емшек сүтімен емізуді визуалды бағалауды жүргізу;
2) емшек сүтімен емізуге қарсы көрсетілімдер болған кезде ананы (ата-ананы немесе заңды өкілді) балаларды тамақтандырудың баламалы әдістеріне оқыту туралы медициналық құжаттарда жазбаның болуы; жаңа туған нәрестелер жеке болған жағдайда босанатын әйелдерге лактацияны қалай қолдау керектігі туралы консультациялар
елеулі
42.
Неонатолог дәрігердің жаңа туған нәрестелерді күнделікті тексеруі, аналарға күтім жасау, гипотермияның алдын алу және вакцинация мәселелері бойынша кеңес беруі туралы медициналық құжаттамада жазбаның болуы
елеулі
43.
Үш және одан да көп Даму микроаномалиялары болған кезде немесе жаңа туған нәрестелердің туа біткен патологиясын анықтаған кезде емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізе отырып және анасына тексеру, емдеу және оңалту бойынша ұсынымдар бере отырып, бейінді мамандардың консультация беруін ұйымдастыру жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
44.
Жаңа туған нәрестеде шұғыл жағдайлар (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқалар) туындаған жағдайда медициналық көмек көрсету талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы оның жай-күйін тұрақтандыру және анасымен бірге екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына тасымалдауға дайындық дәрежесін айқындау
өрескел
45.
Қазақстан Республикасында профилактикалық егулерді жүргізу мерзімінде профилактикалық егулерді жүргізуге ата-анасының (анасының, әкесінің немесе заңды өкілдерінің) ерікті ақпараттандырылған келісімі негізінде жаңа туған нәрестелерге вакцинация жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы.
өрескел
46.
Фенилкетонурияны, туа біткен гипотиреозды және аудиологиялық скринингті анықтау мақсатында неонаталдық скринингті шығарар алдында барлық жаңа туған нәрестелерге жүргізудің талаптарын сақтау туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
47.
Неонатолог дәрігердің жағдайдың ауырлығын бағалауды, жай-күйді тұрақтандыруды жүргізу талаптарын сақтауы туралы растайтын құжаттаманың болуы, жаңа туған нәрестеде шұғыл жағдайлар туындаған кезде тасымалдауға дайындық дәрежесін бағалау және оны анасымен (акушер-гинекологпен келісім бойынша) екінші немесе үшінші деңгейдегі медициналық ұйымға ауыстыруды ұйымдастыру
өрескел
48.
"Балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия)"мамандығы бойынша дәрігердің консультациясын жүргізудің шұғыл тәртібінде жаңа туған нәрестеде жіті хирургиялық патология күдікті және (немесе) анықталған кезде талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы. Өмірлік функциялардың көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін жаңа туған нәресте басқа медициналық ұйымның (балалар немесе көпсалалы аурухананың) хирургиялық бөлімшесіне немесе оған тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін босандыру медициналық ұйымының құрылымында болған кезде неонаталдық (немесе балалар) хирургиялық бөлімшеге ауыстырудың болуы
өрескел
49.

1) наличие записи в медицинских документах о проведенных консультациях о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проведение визуальной оценки грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
2) наличие записи в медицинских документах об обучении матери (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию; консультации родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных
значительное
42
Наличие записи в медицинской документации об ежедневном осмотре новорожденных врачом-неонатологом, консультации матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации
значительное
43
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по организации консультации профильными специалистами, с проведением лечебно-диагностических мероприятий и предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации при наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии новорожденных
грубое
44
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований оказания медицинской помощи в случае возникновения неотложных состояний у новорожденного (асфиксия, респираторный дистресс-синдром и другие) стабилизация его состояния и определение степени готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней
грубое
45
Наличие подтверждающей документации о проведении вакцинации новорожденных на основании добровольного информированного согласия родителей (матери, отца или законных представителей) на проведение профилактических прививок в сроки проведения профилактических прививок в Республике Казахстан.
грубое
46
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований проведения всем новорожденным перед выпиской неонатального скрининга с целью выявления фенилкетонурии, врожденного гипотиреоза и аудиологический скрининг
грубое
47
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований проведения врачом неонатологом оценки тяжести состояния, стабилизации состояния, оценка степени готовности к транспортировке при возникновении неотложных состояний у новорожденного, и организация его перевода с матерью (по согласованию с акушером-гинекологом) в медицинскую организацию второго или третьего уровня
грубое
48
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований при подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проведения консультации врача по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)". После стабилизации показателей витальных функций новорожденный наличие перевода в хирургическое отделение другой медицинской организации (детской или многопрофильной больницы) или в неонатальное (или детское) хирургическое отделение при его наличии в структуре медицинской организации родовспоможения для оказания ему соответствующей специализированной медицинской помощи
грубое
49

28 тәулікке толғаннан кейін толыққанды жаңа туған нәрестелерді немесе тұжырымдамадан кейінгі 42 аптаға жеткеннен кейін шала туылған нәрестелерді педиатриялық бейіндегі стационарға ауыстыру жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы, одан әрі тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етеді
елеулі
50.
Жүктілікті тоқтатқан кезде ұрықтың және плацентаның медициналық көрсетілімдер бойынша туа біткен даму ауытқуларының болуына күдік болған кезде міндетті патологиялық-анатомиялық зерттеуінің болуы
өрескел
51.
Патологиялық-анатомиялық зерттеулердің барлық кешені аяқталғаннан кейін ана мен бала өлімінің барлық жағдайларына клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу туралы құжаттаманың болуы
өрескел
52.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
өрескел
53.
Қадағалап қарау туралы медициналық құжаттаманың болуы бала кардиологының (кардиохирургтің) босандыру ұйымдарында жүрек-қантамыр жүйесінің туа біткен даму ақауы анықталған кезде консультациясы және медициналық көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәрестені бейінді стационарға ауыстыру
өрескел
54.
Баланың диагнозын верификациялау, жүргізу тактикасын айқындау қиын болған кезде телемедициналық желі арқылы бейінді республикалық ұйымдармен консультация беру мүмкіндіктерін пайдалану туралы медициналық құжаттаманың болуы. Баланы бейінді республикалық ұйымдарға ауыстыруды жүзеге асыру қажет болған кезде.
елеулі
55.
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуі туралы құжаттаманың (ішкі бұйрықтар, ережелер, хаттамалар, сауалнамалар, талдамалық анықтамалар) болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:

Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по переводу в стационар педиатрического профиля доношенных новорожденных после достижения возраста 28 суток или недоношенных новорожденных после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающихся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении
значительное
50
Наличие обязательного патологоанатомического исследования плода и плаценты при прерывании беременности по медицинским показаниям при подозрении на наличие врожденных аномалий развития у плода
грубое
51
Наличие документации о проведении клинико-патологоанатомического разбора всех случаев материнской и младенческой смерти после завершения всего комплекса патологоанатомических исследований
грубое
52
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое
53
Наличие медицинской документации о проведении консультация детского кардиолога (кардиохирурга) при выявлении врожденного порока развития сердечно-сосудистой системы в организациях родовспоможения, и при наличии медицинских показаний перевод новорожденного в профильный стационар
грубое
54
Наличие медицинской документации об использование возможностей консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети при сложности в верификации диагноза ребенка, определения тактики ведения. При необходимости осуществления перевода ребенка в профильные республиканские организации.
значительное
55
Наличие документации (внутренние приказы, положения, протоколы, анкеты, аналитические справки) о проведении клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:

1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;
2) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі:
диагностикалық шаралардың болмауы;
қате диагноз қоюға және емдеу тактикасындағы қателіктерге әкеп соқтырған диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша қате қорытынды немесе қорытындының болмауы;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулер жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, негізсіз тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға кірмеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін ескере отырып, қойылған клиникалық диагноздың дұрыстығы, уақтылығы және негізділігі (жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде ауруханаға дейінгі кезеңде жүргізілген зерттеулер ескеріледі), олар мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
диагноз жоқ, толық емес немесе дұрыс емес, аурулардың халықаралық классификациясына сәйкес келмейді;
аурудың ауырлығын анықтайтын жетекші патологиялық синдром анықталмаған, қатар жүретін аурулар мен асқынулар танылмаған;
диагноз дұрыс, бірақ толық емес, жетекші патологиялық синдром оқшауланған асқынулармен ерекшеленбейді, нәтижеге әсер ететін қатар жүретін аурулар танылмайды;
негізгі аурудың диагнозы дұрыс, бірақ емдеу нәтижесіне әсер ететін қатар жүретін аурулар диагнозы қойылмаған.
Дұрыс емес және (немесе) уақтылы диагноз қоюдың объективті себептері (негізгі аурудың атипті ағымы, ілеспе аурудың асимптоматикалық ағымы, сирек кездесетін асқынулар және ілеспе аурулар) сараптама нәтижелерінде көрсетіледі. Дұрыс емес және (немесе)уақтылы диагноз қоюдың медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің кейінгі кезеңдеріне әсерін бағалау жүргізіледі;
4) бейінді мамандардың консультацияларының уақтылығы мен сапасы, олар мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
аурудың нәтижесіне теріс әсер еткен симптомдар мен синдромдарды қате түсіндіруге әкелетін консультацияның болмауы;
кеңес уақтылы, диагноз қою кезінде кеңесшінің пікірін ескермеу аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
кеңес уақтылы, диагноз қою кезінде кеңесшінің пікірі ескерілді, емдеу бойынша кеңесшінің ұсынысын орындамау аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультанттың пікірі қате және аурудың нәтижесіне әсер етті.
Уақтылы консультация алмау себептерінің объективтілігіне бағалау жүргізу және диагнозды уақтылы қоймаудың медициналық қызметтер (көмек)көрсетудің кейінгі кезеңдеріне әсері туралы растайтын құжаттаманың болуы;

1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;
3) правильность, своевременность и обоснованность выставленного клинического диагноза с учетом результатов проведенных исследований (при плановой госпитализации учитываются исследования, проведенные и на догоспитальном этапе), которые оцениваются по следующим критериям:
диагноз отсутствует, неполный или неправильный, не соответствует международной классификации болезней;
не выделен ведущий патологический синдром, определяющий тяжесть течения заболевания, не распознаны сопутствующие заболевания и осложнения;
диагноз правильный, но неполный, не выделен ведущий патологический синдром при выделенных осложнениях, не распознаны сопутствующие заболевания, влияющие на исход;
диагноз основного заболевания правильный, но не диагностированы сопутствующие заболевания, влияющие на результат лечения.
Объективные причины неправильной и (или) несвоевременной диагностики (атипичное течение основного заболевания, бессимптомное течение сопутствующего заболевания, редко встречающиеся осложнения и сопутствующие заболевания) отражаются в результатах экспертизы. Проводится оценка влияния неправильной и (или) несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
4) своевременность и качество консультаций профильных специалистов, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие консультации, приведшее к ошибочной трактовке симптомов и синдромов, отрицательно повлиявших на исход заболевания;
консультация своевременная, непринятие во внимание мнения консультанта при постановке диагноза частично повлияло на исход заболевания;
консультация своевременная, мнение консультанта учтено при постановке диагноза, невыполнение рекомендации консультанта по лечению частично повлияло на исход заболевания;
мнение консультанта ошибочное и повлияло на исход заболевания.
Наличие подтверждающей документации о проведении оценки объективности причин несвоевременной консультации и влияния несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);

5) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын емдеу іс-шараларын жүргізудің көлемі, сапасы және негізділігі:
көрсетілімдер болған кезде емдеудің болмауы;
көрсетілімдер болмаған кезде емдеуді тағайындау;
аурудың, қатар жүретін аурулардың және асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін, дәлелденген клиникалық тиімділіксіз дәрілік заттарды тағайындауды есепке алмағанда, емдеу іс-шараларын толық көлемде орындау;
клиникалық хаттамалардың талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына алып келген полипрагмазияның болуы;
6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
Стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
56.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
57.
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
58.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
59.

5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;
6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь
56
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
57
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичной медицинской помощи
грубое
58
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
59

Растайтын құжаттаманың болуы ("Жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыру картасы" №085/е нысаны, емдеуге жатқызуға қабылдау және одан бас тарту журналы, №001/е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысаны) стационардың қабылдау бөлімшесінде МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМЖС бригадасының немесе ЖМЖ бөлімшесінің болуы (беру уақыты пациенттің қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне) төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігін қоспағанда, ол стационарға келген сәттен бастап 10 минуттан аспайды.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің немесе ЖМЖ бригадалары пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (Триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптау (бұдан әрі-медициналық сұрыптау) үздіксіз жүргізіледі
және үздіксіз. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптау бойынша пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер
Триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау топтары бойынша пациентті айқындау жөніндегі медициналық құжаттамада жазбаның болуы.
өрескел
60.
Растайтын медициналық құжаттаманың болуы (№001/е "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" нысаны) Денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ете отырып, консилиумның шешімі бойынша медициналық айғақтар бойынша өмірлік маңызды функциялардың тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті емдеуге жатқызу туралы, одан әрі тексеру және жағдай тұрақталғаннан кейін емдеу үшін ауру бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстыру туралы
елеулі
61.
Денсаулық сақтау ұйымына жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесі бар қабылдау бөлімшесі дәрігерінің медициналық қорытындысы туралы растайтын құжаттаманың болуы (медициналық ақпараттық жүйелерден қабылдау және емдеуге жатқызудан бас тарту журналы, №027/е нысаны бойынша анықтама (емдеуге жатқызудан бас тарту)).
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері активті пациенттің бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына жібереді
елеулі
62.
Медициналық құжаттамада (МАЖ-дан пациенттерді қабылдау және емдеуге жатқызудан бас тарту журналы, жоспарлы емдеуге жатқызу талондары, "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" (№001/е нысан) емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер туралы жазбалардың болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:

Наличие подтверждающей документации (форма № 085/у "карта вызова бригады скорой медицинской помощи", журнал приема и отказов в госпитализации, форма № 001/у "медицинская карта стационарного пациента"), что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе (далее- медицинская сортировка) проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
По медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации
Наличие записи в медицинской документации по определению пациента по группам медицинской сортировки по триаж-системе.
грубое
60
Наличие подтверждающей медицинской документации (форма №001/у "Медицинская карта стационарного пациента") о госпитализации тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения с последующим переводом в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения после стабилизации состояния
значительное
61
Наличие подтверждающей документации о медицинском заключении врача приемного отделения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения (Журнал приема и отказов в госпитализации из медицинских информационных систем, справка по форме №027/у (отказы в госпитализации)).
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
62
Наличие записей в медицинской документации (Журнал приема пациентов и отказов в госпитализации из МИС, талоны плановой госпитализации, "Медицинская карта стационарного пациента" (форма №001/у) о показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
елеулі
63.
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды қарап-тексеруді жүргізу туралы растайтын медициналық құжаттаманың болуы ("Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысаны). Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі
64.
"Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысанында пациентті денсаулық сақтау ұйымына жатқызған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы.
елеулі
65.
Демалыс және мереке күндерінен басқа, стационардағы пациенттерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарап-тексеруін жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы ("Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысаны). Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес.
елеулі
66.
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде талаптарды сақтау:
1) стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы;
2) пациентті жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес жолдама бойынша емдеуге жатқызу;
3) жүргізілген клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулердің және бейінді мамандардың амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірменің диагнозына сәйкес консультацияларының болуы №052/е нысаны.
елеулі
67.
Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде консультация немесе консилиум өткізу туралы медициналық құжаттаманың болуы
өрескел
68.
Шығару кезінде критерийлердің сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы, атап айтқанда:

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
63
Наличие подтверждающей медицинской документации (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента") о проведении осмотра заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
64
Наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения в форме № 001/у "Медицинской карте стационарного пациента".
значительное
65
Наличие подтверждающей документации (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента") о проведении ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
значительное
66
Соблюдение требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации;
2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;
3) наличие проведенных клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных) исследований и консультаций профильных специалистов соответственно диагнозу выписки из медицинской карты амбулаторного пациента форма № 052/у.
значительное
67
Наличие медицинской документации о проведении консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
68
Наличие медицинской документации о соблюдении критериев при выписке, в частности:

1) емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (жазылу, жақсарту, өзгеріссіз, өлім, басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
2) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымының ішкі тәртібін бұзу, сондай-ақ емдеу-диагностикалық процеске кедергілер жасау, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алуға құқықтарына қысым жасау (оның өміріне тікелей қатер болмаған кезде) жағдайлары, бұл туралы медициналық картаға жазба жасалады.
елеулі
69.
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациенттің қолына шығарылатын эпикриздің берілуі. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, күн сайын ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
елеусіз
70.
Қан компоненттерін құюға қойылатын талаптарды сақтау туралы құжаттаманың болуы және асқынулар дамыған жағдайда (комиссия құру туралы бұйрықтар, қызметкерлердің өзара іс-қимыл алгоритмі," стационарлық пациенттің медициналық картасы " №001/е нысаны):
Қан компоненттерін құю алдында реципиент АИТВ-ның гемотрансмиссивті инфекцияларының маркерлеріне, В және С гепатиттеріне тексеріледі, ал емдеу аяқталғаннан кейін эпикризде тұрғылықты жері бойынша АИТВ-ға және В және С гепатиттеріне қайта тексеру қажеттілігі көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ-инфекциясының болуына Реципиенттерді тексеру АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады
Трансфузиялық терапия басталғанға дейін пациенттің медициналық картасына трансфузиялық және акушерлік анамнезге қатысты мәліметтер енгізіледі:
алдыңғы құюдың болуы, қашан және соған байланысты;
трансфузиядан кейінгі асқынулар, жаңа туған нәрестенің гемолитикалық ауруы бар балалардың туылуымен аяқталған жүктілік болды ма.
Биологиялық сынама кезінде, құю кезінде немесе одан кейін асқынулар дамыған жағдайда реципиенттің жай-күйін, өмірлік маңызды функцияларды, емдеу әдістерін және олардың тиімділігін мониторингтеу деректерін сипаттай отырып, егжей-тегжейлі жазба (жазбалар) жүргізіледі.
Реципиенттің қаны мен несепке жедел зертханалық бақылау жүргізіледі.
өрескел
71.
Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға жатқызу үшін көрсетілімдер туралы растайтын медициналық құжаттаманың болуы:

1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения внутреннего распорядка организации здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
значительное
69
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту на руки при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
незначительное
70
Наличие документации о соблюдении требований к переливанию компонентов крови и в случае развития осложнений (приказы о создании комиссии, алгоритм взаимодействия сотрудников, "Медицинская карта стационарного пациента" форма № 001/у):
Перед переливанием компонентов крови реципиент обследуется на маркеры гемотрансмиссивных инфекций ВИЧ, гепатиты В и С, а после окончания лечения в выписном эпикризе указывается необходимость повторного обследования на ВИЧ и гепатиты В и С по месту жительства.
Обследование реципиентов на наличие ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
В медицинскую карту пациента до начала трансфузионной терапии вносятся сведения, касающиеся трансфузионного и акушерского анамнеза:
наличие предшествующих переливаний, когда и в связи с чем;
имелись ли посттрансфузионные осложнения, беременности, закончившиеся рождением детей с гемолитической болезнью новорожденного.
В случае развития осложнений во время биологической пробы, во время переливания или после него, производится подробная запись (записи) с описанием состояния реципиента, данных мониторинга жизненно важных функций, методов лечения и их эффективности.
Проводится немедленный лабораторный контроль крови и мочи реципиента.
грубое
71
Наличие подтверждающей медицинской документации о показаниях для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому:

1) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың өршуі;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттер тобын белсенді жоспарлы сауықтыру;
3) медициналық айғақтар бойынша стационарлық емдеу курсынан кейінгі күні пациентті емдеу;
4) екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту курстарын өткізу;
5) паллиативтік көмек;
6) инфекциялық асқынулардың жоғары қаупімен ұштасқан және маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін балалардағы тұрақты ферментативті және бактерияға қарсы терапияны алу үшін орфандық аурулар.
Тәулік бойы стационарда күндізгі стационарға жатқызу үшін көрсетілімдердің болуы:
1) операция алдындағы арнайы дайындықпен және реанимациялық қолдаумен операциялар мен араласулар жүргізу;
2) арнайы алдын ала дайындықты талап ететін, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық Денсаулық сақтау ұйымдарында қолжетімсіз күрделі диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) емделуі қан препараттарын құюға, қан алмастыратын сұйықтықтарды көктамыр ішіне құюға, ерекше гипосенсибилизациялық терапияға, күшті әсер ететін препараттарды инъекциялауға, дәрілік заттарды буынішілік енгізуге байланысты пациенттерді бақылау;
4) жедел емдеуден кейін ерте шығаруға көрсеткіштер болған кезде стационарлық емдеуден кейінгі күні емдеу;
5) паллиативтік көмек;
6) химиотерапия, сәулелік терапия, онкологиялық пациенттерге мамандандырылған емдеу жүргізілгеннен кейін туындаған патологиялық жағдайларды түзету
елеулі
72.
Мынадай аурулар, синдромдар мен симптомдар анықталған кезде адамдарды АИТВ инфекциясына клиникалық көрсетілімдер бойынша тексеру туралы медициналық құжаттаманың болуы:
1) ұзақтығы 1 айдан асатын екі және одан да көп лимфа түйіндерінің ұлғаюы, тұрақты, жалпыланған лимфаденопатия;
2)этиологиясы түсініксіз қызба (ұзақтығы 1 айдан асатын тұрақты немесе қайталанатын);
3) түсініксіз ауыр кахексия немесе стандартты емдеуге жарамсыз тамақтанудың айқын бұзылуы (балаларда), салмақтың 10% немесе одан да көп түсініксіз жоғалуы;
4) 14 тәулік немесе одан көп уақыт бойы созылмалы диарея (балаларда), бір айдан астам уақытқа созылатын түсініксіз созылмалы диарея;
5) себореялық дерматит, қышынған папулярлы бөртпе (балаларда);
6) бұрыштық хейлит;
7) жоғарғы тыныс жолдарының қайталанатын инфекциялары (синусит, отит медиасы, фарингит, трахеит, бронхит);
8) шингл;
9) кез келген диссеминирленген эндемиялық микоз, терең микоздар (кокцидиоидоз, өкпеден тыс криптококкоз (криптококкты менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, өкпеден тыс гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз);

1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;
3) долечивание пациента на следующий день после курса стационарного лечения по медицинским показаниям;
4) проведение курсов медицинской реабилитации второго и третьего этапа;
5) паллиативная помощь;
6) орфанные заболевания у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
Наличие показаний для госпитализации в дневной стационар при круглосуточном стационаре являются:
1) проведение операций и вмешательств со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение сложных диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, а также не доступных в амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения;
3) наблюдение пациентов, лечение которых связано с переливанием препаратов крови, внутривенных вливаний кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) долечивание на следующий день после стационарного лечения при наличии показаний к ранней выписке после оперативного лечения;
5) паллиативная помощь;
6) химиотерапия, лучевая терапия, коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациентам
значительное
72
Наличие медицинской документации об обследования лиц по клиническим показаниям на ВИЧ-инфекции при выявлении следующих заболеваний, синдромов и симптомов:
1) увеличение двух и более лимфатических узлов длительностью более 1 месяца, персистирующая, генерализованная лимфаденопатия;
2) лихорадка неясной этиологии (постоянная или рецидивирующая длительностью более 1 месяца);
3) необъяснимая тяжелая кахексия или выраженные нарушения питания, плохо поддающиеся стандартному лечению (у детей), необъяснимая потеря 10% веса и более;
4) хроническая диарея в течение 14 суток и более (у детей), необъяснимая хроническая диарея длительностью более месяца;
5) себорейный дерматит, зудящая папулезная сыпь (у детей);
6) ангулярный хейлит;
7) рецидивирующие инфекции верхних дыхательных путей (синусит, средний отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) опоясывающий лишай;
9) любой диссеминированный эндемический микоз, глубокие микозы (кокцидиоидоз, внелегочный криптококкоз (криптококковый менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, внелегочной гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз);

10) перифериялық лимфа түйіндерінің туберкулезінен басқа, өкпе және өкпеден тыс туберкулез, оның ішінде атипті микобактериялардан туындаған диссеминирленген инфекция;
11) ауыз қуысының түкті лейкоплакиясы, қызыл иектің сызықтық эритемасы;
12) ауыр ұзаққа созылатын қайталанатын пневмониялар және әдеттегі терапияға жауап бермейтін созылмалы бронхиттер (бір жыл ішінде екі немесе одан да көп рет), симптомсыз және клиникалық айқын лимфоидты интерстициальды пневмония;
13) сепсис, ішкі ағзалардың созылмалы және қайталанатын іріңді-бактериялық аурулары (пневмония, плевра эмпиемасы, менингит, менингоэнцефалиттер, сүйектер мен буындардың инфекциялары, іріңді миозит, сальмонеллезді септицемия (Salmonella typhi-ден басқа), стоматиттер, гингивиттер, периодонтиттер);
14) пневмоцистикалық пневмония;
15) ішкі ағзалардың зақымдануымен және тері мен шырышты қабаттардың, оның ішінде көздің созылмалы (ауру сәтінен бастап бір айдан астам уақытқа созылатын) зақымдануымен қарапайым герпес вирусынан туындаған инфекциялар;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) түсініксіз этиологияның энцефалопатиясы;
19) прогрессивті мультифокальды лейкоэнцефалопатия;
20) Капоши саркомасы;
21) неоплазмалар, оның ішінде лимфома (ми) немесе В-жасушалы лимфома;
22) орталық жүйке жүйесінің токсоплазмозы;
23) өңештің, бронхтардың, трахеяның, өкпенің, ауыз қуысы мен мұрынның шырышты қабығының кандидозы;
24) атипті микобактериялардан туындаған таратылған инфекция;
25) түсініксіз этиологияның кахексиясы;
26) әдеттегі терапияға жауап бермейтін ұзаққа созылатын қайталанатын пиодермалар;
27) этиологиясы түсініксіз әйел жыныс саласының ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйел жыныс мүшелерінің инвазивті ісіктері;
29) аурудың басталуынан 3 ай өткен соң мононуклеоз;
30) диагнозы қойылған жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, жыныс герпесі, вирустық папилломатоз және басқалар) ;
31) диагноз расталған кезде В және С вирустық гепатиттері;
32) кең көлемді су төгетін кондиломалар;
33) кең бөртпелері бар контагиозды моллюска, деформацияланатын контагиозды моллюска;
34) сау адамдардағы бастапқы деменция;
35) гемофилиямен және басқа да аурулармен ауыратын, жүйелі түрде қан мен оның компоненттерін құюды алатын науқастар;
36) жалпыланған цитомегаловирустық инфекция.
өрескел
73.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
өрескел
74.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "Стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "Жазуға арналған журнал № 029/е "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны, "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, мектепке, мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:

10) туберкулез легочный и внелегочный, в том числе диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями, кроме туберкулеза периферических лимфоузлов;
11) волосатая лейкоплакия полости рта, линейная эритема десен;
12) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии (кратностью два или более раз в течение года), бессимптомная и клинически выраженная лимфоидная интерстициальная пневмония;
13) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, менингоэнцефалиты, инфекции костей и суставов, гнойный миозит, сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella typhi), стоматиты, гингивиты, периодонтиты);
14) пневмоцистная пневмония;
15) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (длительностью более одного месяца с момента заболевания) поражением кожи и слизистых оболочек, в том числе глаз;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) энцефалопатия неясной этиологии;
19) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
20) саркома Капоши;
21) новообразования, в том числе лимфома (головного мозга) или В–клеточная лимфома;
22) токсоплазмоз центральной нервной системы;
23) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
24) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
25) кахексия неясной этиологии;
26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекции, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папилломатоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты В и С, при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови и ее компонентов;
36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция.
грубое
73
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое
74
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о временной нетрудоспособности" и другие).:

3) стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе оған енгізілген патологиялық-анатомиялық диагнозы бар амбулаториялық пациенттің медициналық картасын патологиялық-анатомиялық ашылғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей Денсаулық сақтау ұйымының медициналық мұрағатына беру;
4) денсаулық сақтау ұйымдарында науқастар қайтыс болған жағдайларда клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
5) жіті инфекциялық, онкологиялық ауруларға, балалар жасындағы патологияға күдік болған кезде патологиялық-анатомиялық ашып-қарау, өлім себебін анықтау және өліммен аяқталатын ауру диагнозын нақтылау мақсатында медициналық манипуляцияларға байланысты өлім нәтижесі;
6) инфекциялық ауруларға күдік туындаған жағдайда мәйіттерді ашу материалдарын вирусологиялық (иммунофлуоресцентті) және бактериологиялық зерттеуді патологиялық-анатомиялық бөлімшенің бас дәрігері мен меңгерушісінің ұйымдастыруы;
7) қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін келесі күні таңертеңгі сағат 10-нан кешіктірмей барлық қайтыс болғандарға стационарлық пациенттердің медициналық карталарының патологиялық-анатомиялық бюросына, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бюросына және патологиялық-анатомиялық бөлімшесіне беру;
8) ресімдеу:
- патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің қайтыс болуы туралы медициналық куәлігі (алдын ала, түпкілікті);
- патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің перинаталдық өлім туралы медициналық куәлігі (алдын ала, түпкілікті);
9) патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ашу нәтижелерін ресімдеу;
10) зорлықтан қайтыс болу белгілері анықталған кезде мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу үшін сот-тергеу органдарына жазбаша хабарламаның болуы және мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізуді тоқтату;
11) "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ашып қарау кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың белгілері, егуге әдеттен тыс реакция анықталған жағдайда жазбаша хабарламасының, сондай-ақ мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына олар анықталғаннан кейін бірден шұғыл хабарлаудың болуы;
12) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туған жағдайда;
- туған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте кетуі және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде температурасы жоғары болатын ана аурулары кезінде;
- плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында

3) передача медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;
4) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти больных в организациях здравоохранения;
5) патологоанатомическое вскрытие при подозрениях на острые инфекционные, онкологические заболевания, патологию детского возраста, летальный исход в связи с медицинскими манипуляциями в целях установления причины смерти и уточнения диагноза заболевания со смертельным исходом;
6) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
7) передача в патологоанатомическое бюро, централизованное патологоанатомическое бюро и патологоанатомическое отделение медицинских карт стационарных пациентов на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти;
8) оформление:
- медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
- медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
9) оформление результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования; 10) наличие письменного уведомления в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу при обнаружении признаков насильственной смерти и прекращение проведения патологоанатомического исследования трупа;
11) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;
12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий

13)антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
15) дәрігердің "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашып қарау санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашып қарау нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
77.
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не оның көзі тірісінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашып-қараудв жүргізбей беру үшін берген жазбаша ерік-жігерінің, күштеп өлуге күдік болмаған кезде болуы
елеулі
78.
Психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысын шығармай денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгіну кезінде психоактивті заттарды пайдалану белгілері анықталған кезде нәтижелерді медициналық картаға енгізе отырып, психоактивті заттың құрамын айқындауға биологиялық материалдарды кейіннен ала отырып, медициналық құжаттамада медицина қызметкерінің жазбасының болуы.
елеусіз
79.
Денсаулық сақтау ұйымына түскен сәттен бастап емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және пациенттің тиісті күтімі туралы медициналық құжаттаманың болуы "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысан).
елеулі
80.
Баланың диагнозын верификациялау, жүргізу тактикасын айқындау қиын болған кезде телемедициналық желі арқылы бейінді республикалық ұйымдармен консультация беру мүмкіндіктерін пайдалану туралы медициналық құжаттаманың болуы. Қажет болған жағдайда баланы бейінді республикалық ұйымдарға ауыстыру жүзеге асырылады.
елеулі
81.
Күтім көрсетуді қамтамасыз ету туралы медициналық құжаттаманың болуы (барабар тамақтандыруды қолдау, су балансын сақтау, ауырсынуды бақылау, қызбаны басқару, оттегі терапиясы)
елеулі
82.
Негізсіз ауыртпалықсыз ауыр емшараны болдырмау үшін тиімділігі жағынан кем түспейтін, аз ауыртпалықсыз баламалы емдеу тәсілдері болған кезде пайдалану туралы медициналық құжаттаманың болуы
елеулі
83.
Баланы дәрігердің күнделікті қарап тексеруі, меңгерушінің қарап тексеруі туралы медициналық құжаттаманың болуы (бірінші тәулікте, аптасына кемінде 1 рет қайта түскен кезде)
елеулі
84.
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы медициналық құжаттаманың болуы:

13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
77
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
значительное
78
Наличие записи медицинского работника в медицинской документации с последующим забором биологических материалов на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту при обнаружении признаков употребления психоактивных веществ во время обращения за медицинской помощи в организацию здравоохранения без вынесения Заключения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
незначительное
79
Наличие медицинской документации о проведении лечебно-диагностических мероприятий, лекарственного обеспечения, организации лечебного питания и соответствующего ухода пациента с момента поступления в организацию здравоохранения (Медицинская карта стационарного пациента" форма № 001/у)
значительное
80
Наличие медицинской документации об использовании возможностей консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети при сложности в верификации диагноза ребенка, определения тактики ведения. При необходимости осуществляется перевод ребенка в профильные республиканские организации.
значительное
81
Наличие медицинской документации об обеспечении поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроля боли, ведение лихорадки, кислородотерапия)
значительное
82
Наличие медицинской документации об использовании при наличии менее болезненных альтернативных способов лечения, не уступающих по эффективности, для избежания необоснованных болезненных процедур
значительное
83
Наличие медицинской документации о проведении ежедневного осмотра ребенка врачом, осмотр заведующего (при поступлении в первые сутки, повторно не менее 1 раза в неделю)
значительное
84
Наличие медицинской документации о соблюдении требований оказания анестезиологической и реаниматологической помощи:

1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;
4) өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалауды және әртүрлі қиын жағдайларда, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оттегімен қанықтыру, электрокардиостимуляция әдістерімен реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шаралардың кеңейтілген кешенін жүргізуді;
5) қарқынды бақылау (тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйін, сондай-ақ зертханалық және функционалдық диагностика, тыныс алу және қан айналымы мониторингі әдістерін пайдалана отырып метаболизмді жедел бақылау), бұзылуларды толыққанды және мақсатты түзету;
6) басқа бөлімшелерде пациенттерге реанимациялық шаралар жүргізу (көрсетілімдер болған кезде);
7) АРҚТБ жағдайында науқастарды одан әрі емдеу үшін айғақтар белгілеу, сондай-ақ таяу тәулікке емдеу және тексеру жөніндегі ұсынымдармен өмірлік маңызды органдардың функциясын тұрақтандырғаннан кейін науқастарды АРҚТБ бейінді бөлімшелерге ауыстыру;
8) басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне практикалық Анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша консультация беру;
9) бөлімше жұмысының тиімділігін және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын талдау, медициналық көмек көрсету сапасын арттыру және өлім-жітімді төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу
елеулі
85.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы медициналық құжаттаманың болуы
елеулі
86.
Негізгі ауру бойынша медициналық оңалтудың бірінші кезеңін көрсету туралы медициналық құжаттаманың болуы ("Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысаны, "Оңалту картасы №047/е нысаны").
елеулі
87.
Нейрохирургиялық науқастар келіп түскен кезде бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруін жүргізу туралы медициналық құжаттаманың болуы және кейіннен ауру қажеттілігі бойынша (стационарлық пациенттің медициналық картасы №001/е нысаны)
елеулі
Амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар**
88.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
89.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
90.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы амбулаториялық пациенттің медициналық картасының болуы
елеулі
91.
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы құжаттаманың болуы:

1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;
5) интенсивное наблюдение (экспресс-контроль состояния систем жизнеобеспечения, а также метаболизма с использованием методов лабораторной и функциональной диагностики, мониторинга дыхания и кровообращения), полноценная и целенаправленная коррекция расстройств;
6) проведение реанимационных мер пациентам (при наличии показаний) в других отделениях;
7) установление показаний для дальнейшего лечения больных в условиях ОАРИТ, а также перевод больных из ОАРИТ в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
8) консультирование врачей других отделений по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
9) анализ эффективности работы отделения и качества оказываемой медицинской помощи, разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению летальности
значительное
85
Наличие медицинской документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
86
Наличие медицинской документации об оказании первого этапа медицинской реабилитации по основному заболеванию (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", "форма № 047/у" реабилитационная карта).
значительное
87
Наличие медицинской документации о проведении осмотра заведующим отделением при поступлении нейрохирургических больных и в последующем по необходимости заболеванию (Медицинская карта стационарного пациента форма № 001/у)
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь)
88
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
89
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
90
Наличие медицинской карты амбулаторного пациента о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
91
Наличие документации о соблюдении следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:

1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- дәрігерлік-консультативтік комиссия құру туралы; - мүшелерінің құрамы, саны (кемінде үш дәрігер) туралы,
- дәрігерлік-консультативтік комиссияның жұмысы мен кестесі туралы
2) дәрігерлік-консультативтік комиссия қорытындысының болуы.
елеулі
92.
Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу кезінде алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының талаптарды сақтауы туралы құжаттаманың болуы:
1) скринингтік тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарының тізімдерінің болуы;
2) Осы тексерулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету;
3) скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы халықты хабардар ету;
4) медициналық ақпараттық жүйеде скринингтік зерттеулерден өткені туралы деректерді енгізу;
5) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайынғы талдау жүргізу.есепті айдан кейінгі айдың күндері.
елеулі
93.
Пациенттерге медициналық оңалту көрсету деңгейлерінің сәйкестігі туралы құжаттаманың болуы:
1) бастапқы деңгей-өз құрылымында оңалту кабинеті/бөлімшесі, күндізгі стационары бар және жағдайы оңалту бағдарының шкаласы (бұдан әрі-ОБШ) бойынша 1 – ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
2) қайталама деңгей-өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, жай-күйі ОБШ бойынша 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдар;
3) үшінші деңгей – өз құрылымында медициналық оңалтуды, оның ішінде жоғары технологиялық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, жай-күйі ОБШ бойынша 2-ден 4 баллға дейін бағаланатын Пациенттерге арналған мамандандырылған медициналық ұйымдар.
елеулі
94.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсетудің мынадай талаптарға сәйкестігі туралы құжаттаманың болуы:
1) туберкулездің алдын алу, ерте анықтау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) медициналық құжаттамада тексеру нәтижелерін ресімдей отырып, флюорографиялық зерттеп-қарауды жоспарлау (тиісті адамдардың тізімдерін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру және жүргізу;

1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании врачебно-консультативной комиссии; - о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о работе и графике врачебно-консультативной комиссии
2) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии
значительное
92
Наличие документации о соблюдении требований организациями первичной медико-санитарной помощи при проведении профилактических медицинских осмотров целевых групп населения:
1) наличие списков целевых групп лиц, подлежащих скрининговым осмотрам;
2) обеспечение преемственности с профильными медицинскими организациями для проведения данных осмотров;
3) информирование населения о необходимости прохождения скрининговых исследований;
4) внесение данных о прохождении скрининговых исследований в медицинской информационной системе;
5) проведение ежемесячного анализа проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным числа месяца, следующим за отчетным.
значительное
93
Наличие документации о соответствии уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) первичный уровень – медицинские организации первичной медико-санитарной помощи, имеющие в своей структуре кабинет/отделение реабилитации, дневной стационар и оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по Шкале реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ);
2) вторичный уровень – медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов по ШРМ;
3) третичный уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие медицинскую реабилитацию, в том числе с применением высокотехнологичных услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов по ШРМ.
значительное
94
Наличие документации о соответствии оказания противотуберкулезной помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне следующим требованиям:
1) проведение информационно-разъяснительной работы по профилактике, раннему выявлению туберкулеза;
2) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение флюорографического обследования с оформлением в медицинской документации результатов обследования;

3) Тексеру нәтижелерін медициналық құжаттамада ресімдей отырып, балалар мен жасөспірімдердің туберкулинодиагностикасын жоспарлау (тиісті адамдардың тізімдерін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру және жүргізу, туберкулинопозитивті балаларды толық қарап тексеру жүргізу);
4) диагностикалық тексеру алгоритмі бойынша туберкулезге күдік болған кезде адамдарды қарап тексеруге жіберу
5) флюрографиялық зерттеп-қараудың оң нәтижелері бар адамдарды, алғаш рет оң және гиперергиялық туберкулин сынамасы анықталған, туберкулинге сезімталдығы 6 мм және одан да көп ұлғайған балалар мен жасөспірімдерді, туберкулезге қарсы егуге жағымсыз реакциялары мен асқынулары бар балаларды фтизиатрға жіберу;
6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
7) фтизиатрдың тағайындауы бойынша жасырын туберкулез инфекциясын (бұдан әрі-ЖТИ), оның ішінде бейнебақылау режимінде бақыланатын емдеу;
8) контактілерді тексеру;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей-бақыланатын немесе бейнебақыланатын амбулаториялық емдеу;
10) фтизиатрдың тағайындауы бойынша туберкулезге қарсы препараттарға жағымсыз реакцияларды диагностикалау және емдеу;
11) қатар жүретін ауруларды диагностикалау және емдеу;
12) амбулаториялық емдеудегі туберкулезбен, оның ішінде көп және кең дәріге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты енгізу
өрескел
95.
Амбулаториялық-емханалық көмек нысанында онкологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру;
науқастың жағдайын анықтау және диагноз қою үшін дәрігердің тексеруі;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
онкологиялық науқастарды динамикалық бақылау;
мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық науқастарды іріктеу және емдеуге жатқызуға жіберу;
диагнозды верификациялау мақсатында ҚІ күдікті адамдарды жете тексеру;
науқасты басқару және емдеу тактикасын анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу
елеулі
96.
Жүкті әйелдердің жыныстық серіктестерін, ерікті және жасырын өтініш жасаған адамдарды қоса алғанда, клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша адамдардың АИТВ-инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық тексерудің болуы
елеулі
97.
Акушер гинеколог дәрігердің жүктілікке қатысты мерзімдік жүгінуі кезінде және оны сақтауды қаласа, келесі іс-шараларды өткізу талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы :

3) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение туберкулинодиагностики детей и подростков с оформлением в медицинской документации результатов обследования, проведение дообследования туберкулиноположительных детей);
4) направление на обследование лиц при подозрении на туберкулез по диагностическому алгоритму обследования
5) направление к фтизиатру лиц с положительными результатами флюрографического обследования, детей и подростков с впервые выявленной положительной и гиперергической туберкулиновой пробой, с нарастанием туберкулиновой чувствительности на 6 мм и более, детей с побочными реакциями и осложнениями на прививку против туберкулеза;
6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) контролируемое лечение латентной туберкулезной инфекции (далее -ЛТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностика и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностика и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
95
Наличие документации о соблюдении требований оказании оказания онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное
96 7
Наличие обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, включая половых партнеров беременных, лиц, обратившихся добровольно и анонимно
значительное
97
Наличие документации о соблюдении требований проведения следующих мероприятий врачом акушер-гинекологом при первичном обращении женщины по поводу беременности и при желании сохранить ее:

1) анамнез жинаудың болуы, жүкті әйелде және туыстарында аурулардың болуы (қант диабеті, артериялық гипертензия, туберкулез, психикалық бұзылулар, онкологиялық аурулар және басқалар), туа біткен даму ақаулары және тұқым қуалайтын аурулары бар балалардың тууы;
2) балалық және ересек жаста болған аурулар (соматикалық және гинекологиялық), операциялар, қан мен оның компоненттерін құю туралы белгінің болуы;
3) "Медициналық генетика" мамандығы бойынша дәрігерге жіберу үшін туа біткен және тұқым қуалайтын патология бойынша "тәуекел" тобының болуы (ультрадыбыстық скринингсіз және аналық сарысулық маркерлерді талдаусыз) мынадай көрсеткіштер бойынша: жүкті әйелдің жасы 37 жастан асқан, анамнезінде генетикалық көрсеткіштер бойынша жүктілікті үзу және/(немесе) бала туу жағдайларының болуы VLOOKUP немесе хромосомалық патологиясы бар, анамнезінде моногендік тұқым қуалайтын ауруы бар баланың туу жағдайларының болуы (немесе туыстарының болуы), хромосомалық немесе гендік мутацияның отбасылық тасымалдаушысының болуы, ауыр акушерлік анамнез (өлі туылу, әдеттегі түсік түсіру және басқалар);
4) жүктіліктің бірінші триместрінде аналық сарысулық маркерлерді талдау және жүктіліктің бірінші, екінші және үшінші триместрінде ультрадыбыстық скрининг тағайындау үшін жүкті әйелдердің қанын алу нәтижесінің болуы;
5) репродуктивті функция ерекшеліктерінің жазбасының болуы;
6) жұбайының, қан тобының және резус тиістілігінің денсаулық жағдайы туралы жазбаның болуы;
7) ерлі-зайыптылар жұмыс істейтін өндіріс сипатының жазбасының болуы, жаман әдеттер;
8) 12 аптаға дейін жүкті әйелдерді ерте есепке қою және уақтылы тексеру үшін жүктілік анықталған күні тіркеу үшін қарап-тексерудің болуы;
9) жүктілікке қарсы көрсетілімдердің болуы;.
10) анықталған факторларды ескере отырып жүргізу жоспарының болуы
елеулі
98.
Акушер гинеколог дәрігердің жүктілік кезінде, босанғаннан кейін әйелдерге акушерлік-гинекологиялық көмек көрсету және ұйымдастыру, отбасын жоспарлау және репродуктивті денсаулықты қорғау, сондай-ақ репродуктивті жүйенің гинекологиялық ауруларының алдын алу, диагностикалау және емдеу бойынша талаптарды сақтауы туралы құжаттаманың болуы
1) "Қауіп факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау үшін барудың болуы;
2) жүргізілген пренаталдық скрининг нәтижелерінің болуы - құрсақішілік ұрықтың хромосомалық патологиясы және туа біткен даму ақаулары (бұдан әрі – ТБДА) бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді кешенді тексеру;

1) наличие сбора анамнеза, наличие у беременной и родственников заболеваний (сахарный диабет, артериальная гипертензия, туберкулез, психические расстройства, онкологические заболевания и другие), рождение детей с врожденными пороками развития и наследственными болезнями;
2) наличие отметки о перенесенных в детстве и в зрелом возрасте заболеваний (соматические и гинекологические), операции, переливания крови и ее компонентов;
3) наличие группы "риска" по врожденной и наследственной патологии для направления к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа материнских сывороточных маркеров) по следующим показаниям: возраст беременной женщины 37 лет и старше, наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и/(или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией, наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием, наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации, отягощенный акушерский анамнез (мертворождение, привычное невынашивание и другие);
4) наличие результата забора крови беременных женщин для анализа материнских сывороточных маркеров в первом триместре беременности и назначения ультразвукового скрининга в первом, втором и третьем триместрах беременности;
5) наличие записи особенностей репродуктивной функции;
6) наличие записи о состоянии здоровья супруга, группы крови и резус принадлежность;
7) наличие записи характера производства, где работают супруги, вредные привычки;
8) наличие осмотра для ранней постановки на учет беременных до 12 недель и регистрацию в день выявления беременности для своевременного обследования;
9) наличие противопоказаний к вынашиванию беременности;.
10) наличие плана ведения с учетом выявленных факторов
значительное
98
Наличие документации о соблюдении требований врачом акушер-гинекологом по оказанию и организации акушерско-гинекологической помощи женщинам при беременности, после родов, предоставление услуг по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья, а также профилактику, диагностику и лечение гинекологических заболеваний репродуктивной системы
1) наличие посещений для диспансерного наблюдения беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
2) наличие результатов проведенного пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода;

3) перинаталдық көмекті аймақтандыру қағидаттарын сақтай отырып, күндізгі стационарларға, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың жүктілік патологиясы бөлімшелеріне, экстрагениталдық патологиясы бар бейінді медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға мұқтаж жүкті әйелдерді уақтылы емдеуге жатқызу;
4) жүкті әйелдерді, босанатын әйелдерді және босанған әйелдерді медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберуді;
5) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындық бойынша босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу туралы жазбалардың болуы, жүкті әйелдерді дабыл белгілері туралы, тиімді перинаталдық технологиялар, қауіпсіз ана болу, емшек сүтімен емізу және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар етудің болуы;
6) жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге айғақтар бойынша патронаж жүргізу;
7) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын қорғау мәселелері бойынша консультациялар беру және қызметтер көрсету;
8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекцияларды анықтау;
9) экстрагенитальды, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін қосымша әдістерді пайдалана отырып және бейінді мамандарды тарта отырып, қажет болған кезде тереңдетіп тексеру тағайындай отырып, құнарлы жастағы әйелдерді зерттеп-қараудың болуы;
10) әйелді тексеру нәтижелері бойынша ана мен бала үшін жүктілік нәтижелерін жақсарту мақсатында жоспарланған жүктілікке уақтылы дайындалу үшін репродуктивті және соматикалық денсаулық жағдайына байланысты құнарлы жастағы әйелдерді динамикалық байқау тобына қосу;
11) экстрагенитальды ауруларды ерте анықтау мақсатында әйелдер халқын профилактикалық қарап-тексерулер жүргізудің болуы;
12) қазіргі заманғы медициналық технологияларды пайдалана отырып, гинекологиялық науқастарды зерттеп-қараудың және емдеудің болуы;
13) мамандандырылған медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға дайындық үшін анықталған және зерттелген гинекологиялық науқастардың болуы;
14) оңалтуды және санаторий-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық науқастарды диспансерлеу нәтижелері;
15) заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып орындалған шағын гинекологиялық операциялардың саны;
16) зерттеп-қарау мен емдеудегі өзара іс-қимылдың сабақтастығын қамтамасыз ету жөніндегі жүкті, босанатын әйелдердің және гинекологиялық науқастардың тізімдері
17) жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізудің болуы, денсаулық жағдайы бойынша қызметкерді басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындау, еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу белгілері бар әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу
өрескел
99.
Жүкті әйел мен босанатын әйелдің жеке картасында және жүкті әйел мен босанатын әйелдің айырбастау картасында жүкті әйелге акушер-гинекологқа әрбір келген кезде кейінгі тексерулер мен зерттеулердің нәтижелері мен қосымша деректерінің болуы
елеулі

3) своевременная госпитализация беременных, нуждающихся в госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направления беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
5) наличие записей о проведении дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, наличие информирования беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведения патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) выявление инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
9) наличие обследования женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) по результатам обследования женщина включение в группу динамического наблюдения женщин фертильного возраста в зависимости от состояния репродуктивного и соматического здоровья для своевременной подготовки к планируемой беременности с целью улучшения исходов беременности для матери и ребенка;
11) наличие проведения профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
12) наличие обследования и лечения гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;
13) наличие выявленных и обследованных гинекологических больных для подготовки к госпитализации в специализированные медицинские организации;
14) результаты диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
15) количество выполненных малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
16) списки беременных, родильниц и гинекологических больных по обеспечению преемственности взаимодействия в обследовании и лечении
17) наличие проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности
грубое
99
Наличие результатов и дополнительных данных последующих осмотров и исследований в Индивидуальной карте беременной и родильницы и Обменной карте беременной и родильницы при каждом посещении беременной врача акушера-гинеколога
значительное

100.
Белгіленген күннен кейін 3 күн ішінде қабылдауға келмеген жүкті әйелдердің акушерінің немесе патронаждық медбикесінің үйде патронажының болуы
елеулі
101.
Экстрагенитальды патология бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдерде жүктілікті көтеру мүмкіндігі туралы дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысының болуы
елеулі
102.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
өрескел

100
Наличие патронажа на дому акушеркой или патронажной медицинской сестрой беременных женщин, не явившихся на прием в течение 3 дней после назначенной даты
значительное
101
Наличие заключения врачебно-консультативной комиссии о возможном вынашивании беременности у женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальной патологии
значительное
102
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое

103.
Білім беру ұйымының медициналық пунктінің орта медицина қызметкерінің мынадай талаптарды сақтауы туралы құжаттаманың болуы:
1) білім беру ұйымдарында білім алушылардың бірыңғай тізімінің болуы;
2) скринингтік тексеруге жататын білім алушылар (нысаналы топтар) тізімінің болуы;
3) егілгенді кейіннен вакцинадан кейінгі бақылаумен иммунопрофилактиканы ұйымдастыру және жүргізу;
4) мектептің барлық қызметкерлері мен ас блогы қызметкерлерінің міндетті медициналық тексеруден өту мерзімдерінің сақталуына бақылау жүргізу;
5) есептік-есептік құжаттаманы жүргізу
елеулі
104.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "Стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы", пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "Жазуға арналған журнал № 029/е "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны, "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, мектепке, мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:
1) амбулаториялық (стационарлық) науқастың жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;
2) стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды, оңалту орталықтарын қоса алғанда) адамдар шығарылған күні еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
3) Егер адамдардың еңбекке қабілеттілігі толық қалпына келтірілсе, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығару күнімен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуды жалғастыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын оның емхананың медицина қызметкеріне келуі немесе медицина қызметкерін үйге шақыруы үшін қажетті уақытты ескере отырып, мерзімге ұзарту (бірақ күнтізбелік бір күннен аспайтын). Тұрғылықты жерден тыс жерде ем қабылдаған адамдарға оның тұрақты тұратын жеріне келу үшін қажетті уақыт (бірақ күнтізбелік төрт күннен аспайтын)ескеріледі;
5) алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде, сондай-ақ жедел алкогольдік немесе есірткілік мас күйінде алған жарақаттар кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне беру;

103
Наличие документации о соблюдении средним медицинским работником медицинского пункта организации образования следующих требований:
1) наличие единого списка обучающихся в организациях образования;
2) наличие списка обучающихся (целевых групп), подлежащих скрининговым осмотрам;
3) организация и проведение иммунопрофилактики с последующим поствакцинальным наблюдением за привитым;
4) ведение контроля за соблюдением сроков прохождения обязательных медицинских осмотров всех сотрудников школы и работников пищеблока;
5) ведение учетно-отчетной документации
значительное
104
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о временной нетрудоспособности" и другие).:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;
3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);
5) выдача справки о временной нетрудоспособности при травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, на весь период временной нетрудоспособности;

107.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуы туралы құжаттаманың болуы
өрескел
108.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде пациенттерге хирургиялық (іш, кеуде, колопроктологиялық) көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы
1) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Жедел және шұғыл медициналық көмек", "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)" мамандықтары бойынша дәрігердің МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымына хирургиялық сипаттағы шағымдары мен белгілері бар пациент жүгінген кезде жазбаларының болуы, пациенттің консультациясына бейінді мамандарға жолдануы.

107
Наличие документации о соблюдении требований по обеспечению гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи
грубое
108
Наличие документации о соблюдении требований оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи пациентам на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) Наличие записей врачом по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Скорая и неотложная медицинская помощь", "Общая врачебная практика (семейная медицина)" при обращении пациента с жалобами и симптомами хирургического характера в организацию здравоохранения, оказывающую ПМСП, направления на консультацию пациента к профильным специалистам.

2) амбулаториялық-емханалық деңгейде хирургиялық емдеу кезінде (КДК және стационарды алмастыратын көмек ұйымдарында) операцияға көрсеткіштерді анықтау, хирургиялық араласу көлемін, анестезиологиялық жәрдемақы түрін, интра даму тәуекелдерін және операциядан кейінгі асқынуларды бағалау, пациенттің операция жүргізуге жазбаша келісімін алу жүргізілді ме
3) емхананың бейінді маманы операциядан кейінгі кезеңде стационардан шығарылған науқастардың жай-күйіне бақылау жүргізді ме.
4) хирургиялық араласудан кейін науқастарды ұзақ уақыт емдеген кезде бейінді маманның дәрігерлік-бақылау комиссияларының дәрігерлерімен консультация өткізуі және олардың қорытындысы негізінде уақытша (1 жылға дейін) және тұрақты анықтау үшін бастапқы куәландыруды және (немесе) қайта куәландыруды (қайта куәландыруды) жүргізу мақсатында науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберуі мүгедектік.)
5) шұғыл хирургиялық көмек көрсететін, тәулік бойы медициналық бақыланатын стационарға жедел медициналық жәрдем бригадасының пациентті шақыруды және тасымалдауды қамтамасыз етудің жедел хирургиялық патологиясына күдік туындаған және (немесе) диагноз қойылған кезде емхананың (нөмірлі аудандық, аудандық, қалалық), клиникалық-диагностикалық бөлімшенің/орталықтың бейінді маманына қойылатын талаптарды сақтау; тұрақсыз гемодинамика және қауіп төнген жағдайда науқастың өмірі-жақын стационарға
6) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу талаптарын сақтау
өрескел
109.
Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау жөніндегі алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы, байқау кезеңділігі мен мерзімдерінің, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігінің сәйкестігі
елеулі
110.
МСАК қызметкерлерінің пациенттің үйде белсенді болуына қойылатын талаптарды сақтау туралы құжаттаманың болуы
елеулі
111.
Педиатриялық көмек көрсетуге қойылатын талаптарды сақтау туралы құжаттаманың болуы:
1) консультациялық, диагностикалық, емдеу-профилактикалық көмек, динамикалық байқау;
2) патронаж қызметінің әмбебап-прогрессивті моделі бойынша жүкті әйелдерге, жаңа туған нәрестелерге және жас балаларға патронаждар мен белсенді бару;
3) профилактикалық егу мерзімдеріне сәйкес вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
4) көрсетілімдер болған кезде балаларды бейінді мамандарға консультацияға жіберу;
5) жіті және созылмалы ауруларды анықтау, шұғыл және жоспарлы емдеу іс-шараларын уақтылы жүргізу;

2) проведены ли определение показаний к операции, оценка объемов оперативного вмешательства, вида анестезиологического пособия, рисков развития интра и послеоперационных осложнений, получение письменного согласия пациента на проведение операции, при хирургическом лечении на амбулаторно-поликлиническом уровне (в организациях КДП и стационарозамещающая помощь)
3) Проведено ли наблюдение профильным специалистом поликлиники в послеоперационном периоде за состоянием больных, выписанных из стационара.
4) При длительном лечении больных после хирургического вмешательства проведение профильным специалистом консультации с врачами врачебно-контрольных комиссий и на основании их заключения направления больных на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ) с целью проведения первичного освидетельствования и (или) повторного освидетельствования (переосвидетельствования) для определения временной (до 1 года) и стойкой инвалидности.)
5) Соблюдение требования к профильному специалисту поликлиники (номерной районной, районной, городской), клинико-диагностического отделения/центра при подозрении и (или) установлении диагноза острой хирургической патологии обеспечения вызова и транспортировки пациента бригадой скорой медицинской помощи в стационар с круглосуточным медицинским наблюдением, оказывающий ургентную хирургическую помощь; при нестабильной гемодинамике и угрожающем жизни пациента состоянии - в ближайший стационар
6) соблюдение требований проведения экспертизы временной нетрудоспособности
грубое
109
Наличие документации о соблюдении требований организациями первичной медико-санитарной помощи по динамическому наблюдению лиц с хроническими заболеваниями, соответствие периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
значительное
110
Наличие документации о соблюдении требований к активному посещению пациента на дому сотрудниками ПМСП
значительное
111
Наличие документации о соблюдении требований к оказанию педиатрической помощи:
1) консультативная, диагностическая, лечебно-профилактическая помощь, динамическое наблюдение;
2) патронажи и активные посещения беременных, новорожденных и детей раннего возраста по универсально-прогрессивной модели патронажной службы;
3) планирование, организация и проведение вакцинации в соответствии со сроками профилактических прививок;
4) направление детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний;
5) выявление острых и хронических заболеваний, своевременное проведение экстренных и плановых лечебных мероприятий;

6) балаларды тәулік бойы стационарға, күндізгі стационарға жіберу және көрсетілімдер болған кезде үйде стационар ұйымдастыру;
7) диспансерлік есепте тұрған созылмалы аурулары бар балаларды динамикалық бақылау, емдеу және сауықтыру;
8) балаларды қалпына келтіру лечение және медициналық оңалту;
9) жаңа туған нәрестелер мен ерте жастағы балаларға скрининг жүргізу;
10) балаларды мектепке дейінгі немесе мектеп мекемелеріне түсер алдында сауықтыруды ұйымдастыру;
11) ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе заңды өкілдерімен дұрыс тамақтану, балалар ауруларының профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыс.
елеулі
112.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсетуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы құжаттаманың болуы
1) травматолог –дәрігердің пациенттің жалпы жай-күйін, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесін бағалауы, шұғыл нысанда медициналық көмек көрсетуі, диагнозды нақтылау үшін және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларда медициналық көрсетілімдер кезінде қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізуі, пациентті мамандандырылған медициналық көмек көрсетілетін тиісті бөлімшелерге жіберуі травматологиялық-ортопедиялық бейін.
2) СБЖ жарақаты бар науқасты емдеуге жатқызуға медициналық айғақтар болмаған кезде тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда одан әрі бақылау және емдеу бойынша консультация жүргізу.
3) МСАК ұйымдарында травматологиялық және ортопедиялық бейін бойынша медициналық көмекті хирург-дәрігерлер, травматолог-ортопед-дәрігерлер көрсетеді.
4) Травматология және ортопедия кабинеттерінің, травматикалық пункттердің болуы және : пациенттің жай-күйінің ауырлығын, оның травматологиялық-ортопедиялық мәртебесін қарап-тексеру және бағалау, диагнозды және емдеуді нақтылау үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу (анальгезия, жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу, сүйек сынықтарының жабық репозициясы, иммобилизация).
5) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру
6) ДКК болуы және тірек-қимыл аппараты мен ТҚЖ функцияларын бұзудың тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
елеулі
113.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде неврологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы
1) неврологиялық аурулары бар пациенттің КДК көрсетуі МСАК дәрігерінің немесе ТМККК шеңберінде басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. МСАК дәрігерінен немесе басқа бейінді маманнан жолдама болмаған кезде, сондай-ақ пациенттердің бастамасы бойынша жүгінген кезде КДК ақылы негізде ұсынылады.

6) направление детей в круглосуточный стационар, дневной стационар и организация стационара на дому при наличии показаний;
7) динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация детям;
9) проведение скрининга новорожденных и детей раннего возраста;
10) организация оздоровления детей перед поступлением их в дошкольные или школьные учреждения;
11) информационная работа с родителями и членами семей или с законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
значительное
112
Наличие документации о соблюдении требований к оказанию травматологической и ортопедической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) оценка врачом –травматологом общего состояние пациента, его травматолого-ортопедического статуса, оказание медицинской помощи в неотложной форме, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при медицинских показаниях в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационарных условиях, направления пациента в соответствующие отделения, в которых оказывается специализированная медицинская помощь по травматолого-ортопедическому профилю.
2) При отсутствии медицинских показаний к госпитализации пациенту с травмами КМС проведение консультации по дальнейшему наблюдению и лечению в амбулаторных условиях по месту прикрепления.
3) Медицинская помощь по травматологическому и ортопедическому профилю в организациях ПМСП оказывается врачами-хирургами, врачами травматологами-ортопедами.
4) наличие кабинетов травматологии и ортопедии, травмпунктах и проведение: осмотра и оценки тяжести состояния пациента, его травматолого-ортопедического статуса, проведение дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и лечения (обезболивание, первичная хирургическая обработка ран, закрытая репозиция костных отломков, иммобилизация).
5) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности
6) наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций опорно-двигательного аппарата и КМС на медико-социальную экспертную комиссию;
значительное
113
Наличие документации о соблюдении требований оказания неврологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) Оказание КДП пациенту с неврологическими заболеваниями осуществляется по направлению врача ПМСП или другого профильного специалиста в рамках ГОБМП. При отсутствии направления от врача ПМСП или другого профильного специалиста, а также при обращении по инициативе пациентов, КДП предоставляется на платной основе.

2) МСАК дәрігері немесе басқа бейінді маман КДК көрсеткен невропатолог дәрігердің ұсынымдарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады
елеулі
114.
Нефрологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы, оған мыналар кіреді:
1) дәрігердің қарауы, бүйректің зақымдану белгілерін анықтау және аурулардың сатысын, этиологиясы мен белсенділік дәрежесін анықтау үшін КП бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу;
2)пациентті медициналық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі-МАЖ) деректерді енгізе отырып, № 097/е нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан үзінді көшірмені ресімдей отырып, консультациялық – диагностикалық көмек көрсетуге жіберу;
3) даму қаупі топтарын қалыптастыруды, сатысы мен нозологиялық нысандарына байланысты Созылмалы бүйрек ауруы (бұдан әрі- СБА) асқынуларының дамуы мен дамуының профилактикасын, сондай-ақ бүйрек аурулары бар пациенттерді есепке алуды және динамикалық байқауды МСАК мамандары КП бойынша нефрологтардың ұсынымдарын ескере отырып жүргізеді;
4) нефролог дәрігерлердің және КП бойынша Мультидисциплинарлы топ (бұдан әрі- МТ) ұсынымдарын ескере отырып, мамандандырылған медициналық көмек және ЖТМК көрсету үшін МҰ-ға емдеуге жатқызуға іріктеу және жіберу;
5) аурудың белсенділігін мониторингілеуді, иммуносупрессивті терапияны бақылауды және түзетуді қамтитын, әртүрлі генездегі бүйректері зақымданған, оның ішінде операциядан кейінгі (трансплантациядан кейінгі) кезеңде пациенттерді динамикалық бақылау;
6) нефрологиялық аурулары, СБА және жіті бүйрек жеткіліксіздігі (бұдан әрі- ЖБФЖ) бар, оның ішінде диализ терапиясын алатын және бүйрек трансплантациясынан кейін операция жасаған пациенттерді медициналық оңалту (иммуносупрессивті терапия препараттарының концентрациясын мониторингтеуді, инфекциялық асқынулардың профилактикасын және уақтылы анықтауды қоса алғанда);
7) белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз ету үшін бүйрек аурулары бар пациенттерді (Бүйрек алмастыру терапиясы пациенттерін қоса алғанда) дәрілік заттармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру және мониторингілеу
8) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу
9) мүгедектікті айқындау және белгілеу үшін медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге жолдама
10) rifle (Райфл) бойынша ЖБЖ халықаралық жіктемесі бойынша 1-5 сатыдағы СБА, барлық сатыдағы ЖБЖ бар пациенттердің деректерін тіркеу және тұрақты енгізу: Risk (тәуекел), Injury (Инжури), Failure (Failee), Lost (Лост), End Stage Renal Disease (Энд Стейдж Ренал Дизиз) медициналық ұйымның ақпараттық жүйесінде СБА сатысын көрсетумен, мониторинг үшін, бүйрек алмастыру терапиясы уақтылы басталуымен және пациенттер маршрутының сабақтастығын қамтамасыз етумен. АЖ болмаған немесе болмаған кезде пациенттерді тіркеу СБА электрондық тіркеліміне жүзеге асырылады.

2) Врач ПМСП или другой профильный специалист осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения в соответствии с рекомендациями врача невролога, оказавшего КДП
значительное
114
Наличие документации о соблюдении требований оказания нефрологической помощи, которая включает в себя:
1) осмотр врачом, выявление признаков поражения почек и проведение клинико-диагностических исследований по КП для определения стадии, этиологии и степени активности заболеваний;
2) направление пациента на оказание консультативно-диагностической помощи с оформлением выписки из медицинской карты амбулаторного пациента по форме № 097/у, с внесением данных в медицинскую информационную систему (далее – МИС);
3) формирование групп риска развития, профилактика прогрессирования и развития осложнений ХБП в зависимости от стадии и нозологических форм, а также учет и динамическое наблюдение пациентов с заболеваниями почек проводится специалистами ПМСП с учетом рекомендаций нефрологов по КП;
4) отбор и направление на госпитализацию в МО для оказания специализированной медицинской помощи и ВТМП с учетом рекомендаций врачей нефрологов и МДГ по КП;
5) динамическое наблюдение за пациентами с поражением почек различного генеза, в том числе в послеоперационном (посттрансплантационном) периоде, включающее мониторирование активности заболевания, контроль и коррекцию иммуносупрессивной терапии;
6) медицинскую реабилитацию пациентов с нефрологическими заболеваниями, ХБП и ОПП, в том числе получающих диализную терапию и перенесших операцию после трансплантации почки (включая мониторирование концентрации препаратов иммуносупрессивной терапии, профилактику и своевременное выявление инфекционных осложнений);
7) организацию и мониторинг обеспечения пациентов с заболеваниями почек (включая пациентов на ЗПТ) лекарственными средствами для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)"
8) проведение экспертизы временной нетрудоспособности
9) направление на проведение медико-социальной экспертизы для определения и установления инвалидности
10) регистрацию и регулярное внесение данных пациентов с ХБП 1-5 стадии, ОПП всех стадий по международной классификации ОПП по RIFLE (Райфл): Risk (Риск), Injury (Инжури), Failure (Фэйлэ), Lost (Лост), End Stage Renal Disease (Энд Стэйдж Ренал Дизиз) в ИС МО с указанием стадии ХБП для мониторинга, своевременного начала ЗПТ и обеспечения преемственности маршрута пациентов. При недоступности или отсутствии ИС, регистрация пациентов осуществляется в Электронный регистр ХБП.

СБА бар пациенттерді 1-ден 3а сатыға дейін тіркеуді жыл сайын жалпы практика дәрігерлері (отбасылық дәрігерлер), учаскелік терапевттер, педиатрлар МСАК деңгейінде жүргізеді. СБА 3б-5 сатысы бар пациенттерді тіркеуді емхананың, кабинеттің, нефрологиялық орталықтың нефролог дәрігерлері жүргізеді.
өрескел
115.
Амбулаториялық жағдайларда нейрохирургиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы
1) МСАК дәрігері:
- орталық және перифериялық нерв жүйесінің нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттарының шағымдары мен белгілері бар пациенттер жүгінген кезде Жалпы клиникалық және рентгенологиялық зерттеулерді (көрсетілімдер бойынша) тағайындайды және диагнозды нақтылау және консультациялық-диагностикалық көмек алу үшін оларды қайталама деңгейде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының нейрохирургіне жібереді. Жолдама медициналық ақпараттық жүйелерде электрондық нысанда ресімделеді;
- КХ бойынша нейрохирургиялық аурулардың белгіленген диагнозы бар пациенттерді және нейрохирургтың ұсынымдарын динамикалық бақылауды жүзеге асырады;
- айғақтар бойынша ауруханаға жатқызуға жібереді.
2) амбулаториялық жағдайларда нейрохирургиялық көмек қайталама деңгейде консультациялық-диагностикалық көмек түрінде көрсетіледі және оған мыналар кіреді:
1) нейрохирургті тексеру;
2) орталық және перифериялық жүйке жүйесінің нейрохирургиялық аурулары мен жарақаттарының диагнозын қою, дифференциалды диагностика мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
3) КХ бойынша анықталған ауру бойынша емдеуді таңдау және тағайындау;
4) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарлық жағдайларда ЖТМ қолдана отырып, шұғыл көрсеткіштер бойынша емдеуге жатқызуға жіберу;
5) мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМ қолдана отырып, жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу;
6) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беру
елеулі
116.
Амбулаториялық-емханалық деңгейде неврологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы
1) неврологиялық аурулары бар пациенттің КДК көрсетуі МСАК дәрігерінің немесе ТМККК шеңберінде басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. МСАК дәрігерінен немесе басқа бейінді маманнан жолдама болмаған кезде, сондай-ақ пациенттердің бастамасы бойынша жүгінген кезде КДК ақылы негізде ұсынылады.
2) МСАК дәрігері немесе басқа бейінді маман КДК көрсеткен невропатолог дәрігердің ұсынымдарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
елеулі

Регистрация пациентов с ХБП с 1 по 3а стадиями проводится ежегодно врачами общей практики (семейными врачами), участковыми терапевтами, педиатрами на уровне ПМСП. Регистрация пациентов с ХБП 3б-5 стадиями проводится врачами нефрологами поликлиники, Кабинета, нефрологического центра.
грубое
115
Наличие документации о соблюдении требований оказания нейрохирургической помощи в амбулаторных условиях
1) Врач ПМСП:
-при обращении пациентов с жалобами и симптомами нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы назначает общеклинические и рентгенологические исследования (по показаниям) и направляет их к нейрохирургу организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь на вторичном уровне для уточнения диагноза и получения консультативно-диагностической помощи. Направление оформляется в электронной форме в медицинских информационных системах;
- осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с установленным диагнозом нейрохирургических заболеваний по КП и рекомендациями нейрохирурга;
- направляет по показаниям на госпитализацию.
2) Нейрохирургическая помощь в амбулаторных условиях на вторичном уровне оказывается в виде консультативно-диагностической помощи и включает в себя:
1) осмотр нейрохирурга;
2) лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза нейрохирургических заболеваний и травм центральной и периферической нервной системы, дифференциальной диагностики;
3) подбор и назначение лечения по выявленному заболеванию по КП;
4) направление на госпитализацию по экстренным показаниям для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарных условиях;
5) направление на плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ в стационарозамещающих и стационарных условиях;
6) проведение экспертизы временной нетрудоспособности, выдача листа или справки о временной нетрудоспособности
значительное
116
Наличие документации о соблюдении требований оказания неврологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
1) Оказание КДП пациенту с неврологическими заболеваниями осуществляется по направлению врача ПМСП или другого профильного специалиста в рамках ГОБМП. При отсутствии направления от врача ПМСП или другого профильного специалиста, а также при обращении по инициативе пациентов, КДП предоставляется на платной основе.
2) Врач ПМСП или другой профильный специалист осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения в соответствии с рекомендациями врача невролога, оказавшего КДП.
значительное

117.
МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламаны негізді ресімдеу, № 031/е нысаны (ағзаның жай-күйін және тіршілік әрекетін шектеу дәрежесін кешенді бағалау үшін деректердің болуы)
өрескел
Кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
118.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
119.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы медициналық құжаттаманың болуы
елеулі

117
Обоснованное оформление извещения об экспертном заключении МСЭ, формы № 031/у (наличие данных для комплексной оценки состояния организма и степени ограничения жизнедеятельности)
грубое
Требования для субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую помощь
118
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
119
Наличие медицинской документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
Значительное

120.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
121.
Растайтын құжаттаманың болуы (жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыру картасы №085/е нысаны, қабылдау және ауруханаға жатқызудан бас тарту журналы, стационарлық пациенттің медициналық картасы №001/е нысаны) стационардың қабылдау бөлімшесінде МСАК ұйымдастыру кезінде ЖМК бригадасының немесе ЖМК бөлімшесінің болуы 10 минуттан аспайды (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігін қоспағанда, ол стационарға келген сәттен бастап.
МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің немесе ЖМЖ бригадалары пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін медбике шұғыл медициналық көмек көрсетудің бірінші кезектілігін негізге ала отырып, келіп түскен пациенттерді (Триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптау) топтарға бөлуді жүргізеді.
Триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптау (бұдан әрі-медициналық сұрыптау) үздіксіз жүргізіледі
және үздіксіз. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер сұрыптау санаттарының бірінің түсімен арнайы түсті белгі немесе түрлі-түсті таспа түрінде белгіленеді.
Медициналық сұрыптау бойынша пациенттердің 3 тобы бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – жағдайы өмірге тікелей қауіп төндіретін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттер;
екінші топ (сары аймақ) – жағдайы денсаулыққа ықтимал қауіп төндіретін немесе шұғыл медициналық көмекті қажет ететін жағдайдың дамуымен ілгерілеуі мүмкін пациенттер;
үшінші топ (жасыл аймақ) – жағдайы өмір мен денсаулыққа тікелей қауіп төндірмейтін және ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациенттер
Триаж-жүйе бойынша Медициналық сұрыптау топтары бойынша пациентті айқындау жөніндегі медициналық құжаттамада жазбаның болуы.
өрескел
122.
Консилиумның шешімі бойынша және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ете отырып, медициналық айғақтар бойынша өмірлік маңызды функциялардың тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті емдеуге жатқызуды қамтамасыз ету туралы құжаттаманың болуы, кейіннен жағдай тұрақталғаннан кейін одан әрі тексеру және емдеу үшін аурудың бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырыла отырып
елеулі
123.
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде бас тартудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытындының болуын қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке береді.
Қабылдау бөлімшесінің медбикесі активті пациенттің тіркелген жері бойынша МСАК ұйымына жібереді
елеулі

120
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
121
Наличие подтверждающей документации (карта вызова бригады скорой медицинской помощи форма № 085/у, журнал приема и отказов в госпитализации, медицинская карта стационарного пациента форма № 001/у), что пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе (далее- медицинская сортировка) проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
По медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации
Наличие записи в медицинской документации по определению пациента по группам медицинской сортировки по триаж-системе.
Грубое
122
Наличие документации об обеспечении госпитализации тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения с последующим переводом в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения после стабилизации состояния
значительное
123
Наличие медицинского заключения с письменным обоснованием отказа при отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное

124.
Ауруханаға жатқызу үшін көрсетілімдер туралы растайтын құжаттаманың болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен:
1) жоспарлы тәртіппен-МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы мамандарының жолдамасы бойынша:
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) - жолдаманың болуына қарамастан
елеулі
125.
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеріп-қарауының болуы. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі
126.

124
Наличие подтверждающей документации о показаниях для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
125
Наличие осмотра заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
126

Клиникалық-анамнестикалық тексеру деректері, № 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасына енгізе отырып, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістерінің нәтижелері негізінде пациент тәулік бойы стационарға түскен сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде шұғыл жағдайлар кезінде негізгі диагнозды белгілеу туралы растайтын құжаттаманың болуы, тұрақты пациенттерде-белгіленген клиникалық науқастың денсаулық сақтау ұйымына жатқызылған күнінен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп диагноз қою
елеулі
127.
Көрсеткіштер болған кезде жоспарлы тәртіппен емдеуге жатқызу туралы растайтын құжаттаманың болуы:
- электрокардиограмманы тәуліктік мониторингтеу;
- тредмил және/немесе велоэргометр негізінде эргометриялық зерттеу (стресс-тесттер, спироэргометрия);
тәуліктік қан қысымын бақылау;
елеулі
128.
Шұғыл (тәулік бойы, оның ішінде демалыс және мереке күндері) тәртіппен өткізу туралы құжаттаманың болуы, атап айтқанда:
- операцияға дейінгі және кейінгі кезеңдегі органдар мен жүйелердің функционалдық жағдайын бағалау үшін қажетті зертханалық зерттеулер;
- электрокардиограммалар және оны талдау;
- эхокардиография;
- гастродуоденоскопия;
- бронхоскопия;
- қан тамырларын ультрадыбыстық зерттеу;
- ангиокардиографиямен жүрек қуысының катетеризациясы;
- - микро ультрафильтрация және диализ;
- альбумин диализі (молекулалық адсорбциялық рециркуляциялық жүйені қолдану);
- экстракорпоральды мембраналық оксигенация;
- қолқа ішілік контрпульсация;
- электрокардиостимулятор қондырғылары;
- рентгенэндоваскулярлық емдеу.
елеулі
129.
Пациентте сегменттің көтерілуі бар жіті коронарлық синдром, жіті миокард инфарктісі диагнозы қойылған кезде қабылдау бөлімшесін, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін (палатасын) айналып өтіп, катетеризация зертханасына жатқызу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
130.
Демалыс және мереке күндерінен басқа стационардағы пациенттерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарауын қамтамасыз ету туралы құжаттаманың болуы. Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес.
елеулі

Наличие подтверждающей документации об установлении основного диагноза при экстренных состояниях в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления пациента в круглосуточный стационар на основании данных клинико-анамнестического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования с занесением в медицинскую карту стационарного пациента по форме № 001/у, у стабильных пациентов - наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
127
Наличие подтверждающей документации о госпитализации в плановом порядке при наличии показателей:
- суточного мониторирования электрокардиограммы;
- эргометрического исследования (стресс-тесты, спироэргометрия) на базе тредмила и/или велоэргометра;
суточного мониторирования артериального давления;
значительное
128
Наличие документации о проведении в неотложном (круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни) порядке, в частности:
- лабораторных исследований, необходимых для оценки функционального состояния органов и систем в до- и послеоперационный период;
- электрокардиограммы и ее анализ;
- эхокардиографии;
- гастродуоденоскопии;
- бронхоскопии;
- ультразвукового исследования сосудов;
- катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией;
- микроультрафильтрации и диализа;
- альбуминового диализа (с использованием молекулярной адсорбирующей рециркулирующей системы);
- экстракорпоральной мембранной оксигенации;
- внутриаортальной контрпульсации;
- установки электрокардиостимулятора;
- рентгенэндоваскулярных методов лечения.
значительное
129
Наличие документации о госпитализации в лабораторию катетеризации, минуя приемное отделение, отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии при установленным у пациента диагнозе острый коронарный синдром с подъемом сегмента, острый инфаркт миокарда
значительное
130
Наличие документации об обеспечении ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
значительное

131.
Аристотельдің базалық шкаласы бойынша туа біткен жүрек ақаулары кезіндегі хирургиялық араласулардың күрделілігін және кардиохирургиялық бөлімшедегі операциялардың тиімділігін бағалау туралы құжаттаманың болуы
елеулі
132.
Өңірлендіру деңгейлері бойынша жіті коронарлық синдромы және (немесе) жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің сәйкестігі туралы құжаттаманың болуы:
1) бірінші деңгейде жедел медициналық көмек, алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының, сондай-ақ жіті коронарлық синдромы немесе жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігінсіз стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың медициналық көмек көрсетуі;

131
Наличие документации об оценке сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца по Базовой шкала Аристотеля и эффективности операций в кардиохирургическом отделении
значительное
132
Наличие документации о соответствии оказания медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда по уровням регионализации:
1) на первом уровне оказание медицинской помощи организациями скорой медицинской помощи, первичной медико-санитарной помощи, а также организациями, оказывающими стационарную помощь без возможности проведения чрескожных коронарных вмешательств пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда;

2) екінші деңгейде - кардиохирургиялық бөлімшесіз тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігімен стационарлық көмек көрсететін ұйымдар;
3) үшінші деңгейде - кардиохирургиялық бөлімшесі бар стационарлық көмек көрсететін ұйымдар және республикалық медициналық ұйымдар
елеулі
133.
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы;
2) пациентті жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес жолдама бойынша емдеуге жатқызу;
3) диагнозға сәйкес жүргізілген клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулердің және бейінді мамандардың консультацияларының болуы
елеулі
134.
Диагнозды сәйкестендіру қиын болған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсетілімдер кезінде консультация немесе консилиум қорытындысының болуы
елеулі
135.
Стационарлық деңгейде емдеуге жатқызу кезінде растайтын құжаттаманың болуы:
1) пациенттің жай-күйін анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында оны дәрігердің алғашқы тексеруі;
2) инвазивті зерттеулер тәуекелін төмендету үшін тестілеудің емдеу-диагностикалық инвазивті емес әдістерін жүргізу;
3) емдеуді таңдау және тағайындау;
4) қажет болған жағдайда басқа бейіндегі мамандардың консультацияларын жүргізу
елеулі
136.
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациентке шығарылатын эпикризді беруді қамтамасыз ету. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, ақпараттық жүйелерге күніне бір күн енгізіледі
елеулі
137.
Шығару кезінде критерийлердің сақталуы туралы құжаттаманың болуы, атап айтқанда:
1) емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (қалпына келтіру, жақсарту, өзгеріссіз, өлім, басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
2) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымының ішкі тәртібін бұзу, сондай-ақ емдеу-диагностикалық процеске кедергілер жасау, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алуға құқықтарына қысым жасау (оның өміріне тікелей қатер болмаған кезде) жағдайлары, бұл туралы медициналық картаға жазба жасалады.
елеулі
138.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
өрескел

2) на втором уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь с возможностью проведения чрескожных коронарных вмешательств без кардиохирургического отделения;
3) на третьем уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь и республиканскими медицинскими организациями, с наличием кардиохирургического отделения
значительное
133
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации;
2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;
3) наличие проведенных клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных) исследований и консультаций профильных специалистов соответственно диагнозу
значительное
134
Наличие заключения консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
значительное
135
Наличие подтверждающей документации при госпитализации на стационарном уровне:
1) первичного осмотра врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведения лечебно-диагностических неинвазивных методов тестирования для снижения риска инвазивных исследований;
3) подбора и назначения лечения;
4) проведения при необходимости консультаций специалистов другого профиля
значительное
136
Обеспечение выдачи выписного эпикриза пациенту при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки
значительное
137
Наличие документации о соблюдении критериев при выписке, в частности:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения внутреннего распорядка организации здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
значительное
138
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое

12) ауыр ұзаққа созылатын қайталанатын пневмониялар және әдеттегі терапияға жауап бермейтін созылмалы бронхиттер (бір жыл ішінде екі немесе одан да көп рет), симптомсыз және клиникалық айқын лимфоидты интерстициальды пневмония;
13) сепсис, ішкі ағзалардың созылмалы және қайталанатын іріңді-бактериялық аурулары (пневмония, плевра эмпиемасы, менингит, менингоэнцефалиттер, сүйектер мен буындардың инфекциялары, іріңді миозит, сальмонеллезді септицемия (Salmonella typhi-ден басқа), стоматиттер, гингивиттер, периодонтиттер);
14) пневмоцистикалық пневмония;
15) ішкі ағзалардың зақымдануымен және тері мен шырышты қабаттардың, оның ішінде көздің созылмалы (ауру сәтінен бастап бір айдан астам уақытқа созылатын) зақымдануымен қарапайым герпес вирусынан туындаған инфекциялар;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) түсініксіз этиологияның энцефалопатиясы;
19) прогрессивті мультифокальды лейкоэнцефалопатия;
20) Капоши саркомасы;
21) неоплазмалар, оның ішінде лимфома (ми) немесе В-жасушалы лимфома;
22) орталық жүйке жүйесінің токсоплазмозы;
23) өңештің, бронхтардың, трахеяның, өкпенің, ауыз қуысы мен мұрынның шырышты қабығының кандидозы;
24) атипті микобактериялардан туындаған таратылған инфекция;
25) түсініксіз этиологияның кахексиясы;
26) әдеттегі терапияға жауап бермейтін ұзаққа созылатын қайталанатын пиодермалар;
27) этиологиясы түсініксіз әйел жыныс саласының ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйел жыныс мүшелерінің инвазивті ісіктері;
29) аурудың басталуынан 3 ай өткен соң мононуклеоз;
30) диагнозы қойылған жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, жыныс герпесі, вирустық папилломатоз және басқалар) ;
31) диагноз расталған кезде В және С вирустық гепатиттері;
32) кең көлемді су төгетін кондиломалар;
33) кең бөртпелері бар контагиозды моллюска, деформацияланатын контагиозды моллюска;
34) бұрын сау адамдарда бастапқы деменция;
35) гемофилиямен және басқа да аурулармен ауыратын, жүйелі түрде қан мен оның компоненттерін құюды алатын науқастар;
36) жалпыланған цитомегаловирустық инфекция.
өрескел
141.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "Стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы", пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "Жазуға арналған журнал № 029/е "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, мектепке, мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:

12) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии (кратностью два или более раз в течение года), бессимптомная и клинически выраженная лимфоидная интерстициальная пневмония;
13) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, менингоэнцефалиты, инфекции костей и суставов, гнойный миозит, сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella typhi), стоматиты, гингивиты, периодонтиты);
14) пневмоцистная пневмония;
15) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (длительностью более одного месяца с момента заболевания) поражением кожи и слизистых оболочек, в том числе глаз;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) энцефалопатия неясной этиологии;
19) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
20) саркома Капоши;
21) новообразования, в том числе лимфома (головного мозга) или В–клеточная лимфома;
22) токсоплазмоз центральной нервной системы;
23) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
24) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
25) кахексия неясной этиологии;
26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекции, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папилломатоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты В и С, при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови и ее компонентов;
36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция.
грубое
141
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма №001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о временной нетрудоспособности" и другие).:

144.
Қалпына келтіру лечения және оңалту бөлімшесінің болуы
елеулі
145.
Халыққа (ауданға, қалаға, облысқа, республикаға) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың және стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымында кардиологиялық кабинеттің болуы
елеулі
146.
МСАК ұйымында ЖҚА диагнозын анықтау мүмкін болмаған кезде пациентті қажет болған жағдайда бейінді мамандарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдардан консультанттарды тарта отырып, консилиум өткізе отырып, КДП көрсету үшін клиникалық-диагностикалық орталыққа консультацияға жіберудің болуы.
елеулі

144
Наличие отделения восстановительного лечения и реабилитации
значительное
145
Наличие кардиологического кабинета в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению (района, города, области, республики) и организаций, оказывающих стационарную помощь
значительное
146
Наличие при невозможности установления диагноза ССЗ в организации ПМСП, направления пациента на консультацию в клинико-диагностический центр для оказания КДП с проведением при необходимости консилиума, с привлечением профильных специалистов, в том числе консультантов из медицинских организаций республиканского уровня.
значительное

147.
МСАК маманының немесе басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша бейінді маманмен ЖҚА бар пациенттің КДК көрсетуінің растайтын құжаттамасының болуы
елеулі
148.
Артериялық қысымның жоғары көрсеткіштері (криздік ағым), әртүрлі генездің аритмиясы, стенокардия ұстамаларының жиілеуі және жүрек жеткіліксіздігі симптомдарының өсуі, парақты беру және ұзарту кезінде медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытындының немесе еңбекке қабілеттілігінен уақытша айырылу анықтамасының болуы, ал еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу кезінде (миокард инфарктісінен кейінгі жай-күйі, аорто -коронарлық шунттау, жүрек жеткіліксіздігі)
елеулі

147
Наличие подтверждающей документации оказания КДП пациенту с ССЗ профильным специалистом по направлению специалиста ПМСП или другого профильного специалиста
значительное
148
Наличие заключения на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу при наличии высоких показателей артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, выдачи и продлевания листа или справку временной утраты трудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности)
значительное

149.
Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету, емдік тамақтануды ұйымдастыру және денсаулық сақтау ұйымына түскен сәттен бастап пациенттің тиісті күтімі туралы растайтын құжаттаманың болуы.
елеулі
150.
Баланың диагнозын верификациялау, жүргізу тактикасын айқындау қиын болған кезде телемедициналық желі арқылы бейінді республикалық ұйымдармен консультация беру мүмкіндіктерін пайдалану туралы растайтын құжаттаманың болуы. Қажет болған жағдайда баланы бейінді республикалық ұйымдарға ауыстыру жүзеге асырылады.
елеулі

149
Наличие подтверждающей документации о проведении лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующего ухода пациента с момента поступления в организацию здравоохранения.
значительное
150
Наличие подтверждающей документации об использовании возможностей консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети при сложности в верификации диагноза ребенка, определения тактики ведения. При необходимости осуществляется перевод ребенка в профильные республиканские организации.
значительное

151.
Техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету (тиісті тамақтандыруды қолдау, ылғалдану, ауырсынуды бақылау, безгекті басқару, оттегі терапиясы)
елеулі
152.
МСАК шеңберінде мынадай емдеу-диагностикалық іс-шараларды көрсету туралы медициналық құжаттаманың болуы:
1) диагностикалық-МСАК маманының тексеруі, зерттеудің зертханалық және аспаптық инвазивті емес әдістері;
2) емдік, оның ішінде шұғыл және шұғыл медициналық көмек көрсету, емдік манипуляциялар;
3) тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды алу үшін ҚАЖ ауруларына рецептері бар пациенттерді қамтамасыз ету;
4) профилактикалық - халықтың нысаналы топтарын кейіннен сауықтырумен және динамикалық байқаумен медициналық қарап-тексеру, скринингтік профилактикалық медициналық қарап-тексеру
елеулі
153.
Негізсіз ауыртпалықсыз рәсімдерді болдырмау үшін тиімділігі жағынан кем түспейтін, аз ауыртпалықсыз баламалы емдеу әдістері болған кезде пайдалану туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
154.
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы:
1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;
4) өмірлік маңызды органдар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалауды және әртүрлі қиын жағдайларда, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оттегімен қанықтыру, электрокардиостимуляция әдістерімен реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шаралардың кеңейтілген кешенін жүргізуді;
5) интенсивті бақылау (тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйін, сондай-ақ зертханалық және функционалдық диагностика, тыныс алу және қан айналымы мониторингі әдістерін пайдалана отырып метаболизмді жедел бақылау), бұзылуларды толыққанды және мақсатты түзету;
6) басқа бөлімшелерде пациенттерге реанимациялық шаралар жүргізу (көрсетілімдер болған кезде);
7) АРҚТБ жағдайында науқастарды одан әрі емдеу үшін айғақтар белгілеу, сондай-ақ таяу тәулікке емдеу және тексеру жөніндегі ұсынымдармен өмірлік маңызды органдардың функциясын тұрақтандырғаннан кейін науқастарды АРҚТБ бейінді бөлімшелерге ауыстыру;

151
Обеспечение поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроля боли, ведение лихорадки, кислородотерапия)
значительное
152
Наличие медицинской документации об оказании следующих лечебно-диагностических мероприятий в рамках ПМСП:
1) диагностические - осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные неинвазивные методы исследования;
2) лечебные, в том числе оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции;
3) обеспечение пациентов с БСК рецептами для получения лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения;
4) профилактические - медицинские осмотры, скрининговые профилактические медицинские осмотры целевых групп населения с последующим оздоровлением и динамическим наблюдением
значительное
153
Наличие подтверждающей документации об использовании при наличии менее болезненных альтернативных способов лечения, не уступающих по эффективности, для избежания необоснованных болезненных процедур
значительное
154
Наличие документации о соблюдении требований оказания анестезиологической и реаниматологической помощи:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;
5) интенсивное наблюдение (экспресс-контроль состояния систем жизнеобеспечения, а также метаболизма с использованием методов лабораторной и функциональной диагностики, мониторинга дыхания и кровообращения), полноценная и целенаправленная коррекция расстройств;
6) проведение реанимационных мер пациентам (при наличии показаний) в других отделениях;
7) установление показаний для дальнейшего лечения больных в условиях ОАРИТ, а также перевод больных из ОАРИТ в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;

5) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын емдеу іс-шараларын жүргізудің көлемі, сапасы және негізділігі:
көрсетілімдер болған кезде емдеудің болмауы;
көрсетілімдер болмаған кезде емдеуді тағайындау;
аурудың, қатар жүретін аурулардың және асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін, дәлелденген клиникалық тиімділіксіз дәрілік заттарды тағайындауды есепке алмағанда, емдеу іс-шараларын толық көлемде орындау;
клиникалық хаттамалардың талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына алып келген полипрагмазияның болуы;
6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
158.
Пациенттің немесе оның заңды өкілінің оған медициналық көмек көрсетуге жазбаша келісімі болған кезде стационардың қабылдау бөлімшесінде стационарлық пациенттің картасын толтыра отырып, пациентті дәрігердің қарауының болуы
елеулі
159.
Кардиолог-дәрігердің (кардиохирургтің) № 075/е нысаны бойынша консультациялық-диагностикалық қорытынды ұсынуы, онда жүргізілген тексеру және емдеу нәтижелері, сондай-ақ КДП көрсету кезінде пациентті консультациялық қызметтерге жіберген МСАК дәрігеріне ҚАЖА бар пациентті одан әрі емдеу туралы көрсетіледі
елеулі
160.
Қан қысымы (криздік ағым), әртүрлі генездегі аритмия көрсеткіштерінде ауытқулар, стенокардия ұстамаларының жиілеуі және жүрек жеткіліксіздігі симптомдарының ұлғаюы болған кезде МО кардиолог-дәрігері еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын береді және ұзартады ,ал еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалтқан кезде (миокард инфарктісінен, қолқа-коронарлық шунттаудан, іркілісті жүрек жеткіліксіздігінен кейінгі жағдай) медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС)жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытынды береді
елеулі

5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;
6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
158
Наличие осмотра пациента врачом в приемном отделении стационара с заполнением карты стационарного пациента, при наличии письменного согласия пациента или его законного представителя на предоставление ему медицинской помощи
значительное
159
Предоставление врачом-кардиологом (кардиохирургом) консультативно-диагностического заключение по форме № 075/у, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также о дальнейшем лечении пациента с БСК врачу ПМСП, направившему пациента на консультационные услуги при оказании КДП
значительное
160
При наличии отклонений в показателях артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, врач-кардиолог МО выдает и продлевает лист или справку о временной нетрудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности) дает заключение на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ)
значительное

161.
Өмірге қауіп төнген кезде қабылдау бөлімшесін айналып өтіп, ҚАЖ аурулары бар пациентті Жедел тәртіппен реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне (палатасына) жатқызу туралы құжаттаманың болуы
елеулі
162.
Жедел коронарлық синдром (бұдан әрі - ЖКС) диагнозы белгіленген пациентті сегменті көтерілген, жедел миокард инфарктісі (бұдан әрі - ЖМИ) қабылдау бөлімшесін, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесін (палатасын) айналып өтіп, катетеризация зертханасына жатқызу туралы құжаттаманың болуы.
елеулі

161
Наличие документации о госпитализации пациента с БСК в экстренном порядке в отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии, минуя приемное отделение при угрозе жизни
значительное
162
Наличие документации о госпитализации пациента с установленным диагнозом острый коронарный синдром (далее - ОКС) с подъемом сегмента, острый инфаркт миокарда (далее - ОИМ) в лабораторию катетеризации, минуя приемное отделение, отделение (палата) реанимации и интенсивной терапии.
значительное

163.
Стационарлық жағдайларда кардиологиялық (кардиохирургиялық) көмек көрсету туралы құжаттаманың болуы, оған мыналар кіреді:
1) пациенттің жай-күйін анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында оны дәрігердің алғашқы тексеруі;
2) пациентті емдеу тактикасын айқындау мақсатында, сондай-ақ зерттеудің және емдеудің инвазивті әдістерінің тәуекелін төмендету мақсатында емдеу-диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) емдеуді таңдау және тағайындау;
4) бейінді мамандардың консультацияларын жүргізу.
елеулі
164.
Шұғыл интервенциялық немесе кардиохирургиялық араласулар жүргізу үшін айғақтар анықталған кезде Ив жүргізу мүмкіндігінсіз МО-да емделіп жатқан пациентті тәулік бойы Ив жүргізу мүмкіндігімен МО-да медициналық авиацияны қоса алғанда, санитариялық автокөлікпен дереу ауыстыру туралы құжаттаманың болуы
елеулі
165.
Күрделілік деңгейін ескере отырып, өңірлендіру қағидаты бойынша кардиохирургияда хирургиялық араласуларды орындау туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) ересектерге кардиохирургиялық операцияларды күрделілік санаттары бойынша бөлу:
ересектер үшін кардиохирургиялық көмекті аймақтандыру деңгейі аймақтандыру қағидаты бойынша жүргізіледі;
кардиохирургиялық көмекті аймақтандыру бойынша негізгі көрсеткіштердің нысаналы мәндеріне қол жеткізген кезде (пациенттер санатының күрделілік деңгейлері бойынша) ҚБ осы бұйрыққа 1-қосымшада көзделген күрделілік санаты деңгейіндегі хирургиялық араласуды жүзеге асырады;
2) туа біткен жүрек ақаулары кезіндегі хирургиялық араласулардың күрделілігін бағалау Аристотельдің базалық шкаласы бойынша жүргізіледі.
Бір балаға бірнеше операция жасалған жағдайда, Аристотельдің базалық шкаласы бойынша ең жоғары баллмен бір ғана операция есептеледі.
Балалар кардиохирургиялық бөлімшесінің жұмыс сапасын объективтендіру үшін мынадай параметр қолданылады: (Аристотельдің базалық шкаласы бойынша күрделіліктің орташа мәні) х (операциядан кейінгі 30 күндік өмір сүру)/100 = (операциялардың тиімділігі):
балалар үшін кардиохирургиялық көмекті аймақтандыру деңгейін анықтау;
балаларға кардиохирургиялық көмекті өңірлендірудің негізгі көрсеткіштерінің нысаналы мәндеріне қол жеткізген кезде (пациенттер санатының күрделілік деңгейлері бойынша) медициналық ұйымдар үш бағалау кезеңі ішінде күрделілік санатының деңгейлері бойынша хирургиялық араласуды жүзеге асырады.
елеулі
Гемодиализ көмегін көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
166.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі

163
Наличие документации об оказании кардиологической (кардиохирургической) помощи в стационарных условиях, которая включает в себя:
1) первичный осмотр врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведение лечебно-диагностических исследований с целью определения тактики лечения пациента, а также в целях снижения риска инвазивных методов исследования и лечения;
3) подбор и назначение лечения;
4) проведение консультаций профильных специалистов.
значительное
164
Наличие документации о незамедлительном переводе пациента, находящегося на лечении в МО без возможности проведения ИВ при выявлении у него показаний для проведения неотложных интервенционных или кардиохирургических вмешательств, санитарным автотранспортом, включая медицинскую авиацию в МО с возможностью проведения ИВ в круглосуточном режиме.
значительное
165
Наличие подтверждающей документации о выполнении оперативных вмешательств в кардиохирургии по принципу регионализации с учетом уровня сложности:
1) распределение кардиохирургических операций взрослым по категориям сложности:
уровень регионализации кардиохирургической помощи для взрослого населения проводится по принципу регионализации;
при достижении целевых значений ключевых показателей по регионализации кардиохирургической помощи (по уровням сложности категории пациентов) в течение трех оценочных периодов МО осуществляет хирургические вмешательства уровня категории сложности, предусмотренные в приложении 1 к настоящему приказу;
2) оценка сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца проводится по Базовой шкале Аристотеля.
В случае проведения одному ребенку нескольких операции в расчет берется только одна операция с наивысшим баллом по Базовой шкале Аристотеля.
Для объективизации качества работы детского кардиохирургического отделения используется такой параметр как эффективность операций, рассчитывающийся по уравнению: (среднее значение сложности по Базовой шкале Аристотеля) х (30 дневная послеоперационная выживаемость)/100 = (Эффективность операций):
определение уровня регионализации кардиохирургической помощи для детского населения;
при достижении целевых значений ключевых показателей регионализации кардиохирургической помощи детскому населению (по уровням сложности категории пациентов) в течение трех оценочных периодов МО осуществляет хирургические вмешательства по уровням категории сложности.
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих гемодиализную помощь
166
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное

167.
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
168.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
169.
Бүйрек алмастыру терапиясын іріктеу және бастау критерийлеріне сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы, атап айтқанда:
көрсеткіштер (гломерулярлық сүзу жылдамдығы);
- гипергидратацияның, ацидоздың болуы;
- калий деңгейі;
- науқастың тамақтану жағдайын бағалау)
өрескел
170.
Жедел бүйрек жеткіліксіздігі бар пациенттерде қанды шұғыл түрде бүйректен тыс тазартуды жүргізу үшін көрсеткіштерге сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы:
- зәрдің болмауы;
- гиперкалиемия;
- гипергидратация.
өрескел
171.
Гемодиализ аппаратының өндіруші елде көзделген жеткілікті ресурсы мен өнімділігімен сапа сертификаттарына сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
172.
Гемодиализ рәсімін жүргізу алгоритмінің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
- "Жасанды бүйрек" аппаратын жұмысқа дайындау: ионометрдегі диализдеуші ерітіндінің иондық құрамын бақылай отырып, "Жасанды бүйрек" аппараттарын тестілеу және тексеру;
- диализ залының медбикесінің жұмыс орнын дайындау: стерильді төсемдерді төсеу, фистулалық инелерді, диализаторды, магистральдар мен диализаторды толтыруға арналған ерітінділерді дайындау;
- "Жасанды бүйрек" аппаратына орната отырып, экстракорпоральды контурды (қан өткізгіш магистральдарды, диализаторды) құрастыру;
- экстракорпоральды контурды антикоагулянты бар тұзды ерітіндімен толтыру және жуу;
- пациентті дайындау: диализ картасында салмақтың аралық өсуінің шамасын тіркей отырып, электрондық таразыларда өлшеу, тамырлы қол жеткізу пункциясы орнында тері бетін дезинфекциялық заттармен өңдеу;
- пациентті "Жасанды бүйрек" аппаратына қосу;
- "Жасанды бүйрек" аппаратында қан ағымының жылдамдығын орнату;
- қанның қан қысымын, жүрек соғу жиілігін және жүрек соғу жиілігін сағатына кемінде 1 рет, нәтижелерді диализ картасында сағаттық тіркей отырып бақылау;
- нәтижелерді диализ картасында тіркей отырып, ультрасүзгі көлемінің дұрыстығын бақылау (диализ соңында);
- артериовенозды фистуладағы фистулалық инелердің орналасуын бақылау (тұрақты);
- веноздық және қан қысымы датчиктерінің көрсеткіштерін бақылау (тұрақты);
- антикоагуляцияны бақылау (үнемі көзбен);
- процедура кезінде қанның иондық құрамын бақылау (көрсетілімдер бойынша);
- емшара уақыты аяқталғаннан кейін: қан сорғысын тоқтату, тамырлы қол жетімділіктен фистулалық инелерді алу, пункция орындарынан қан кетуді тоқтатуды бақылау, қан кетуді түпкілікті тоқтату, фистулалық аяқты стерильді таңғыш материалмен бекіту (таңу) ;
- диализ картасында нәтижелерді тіркей отырып, пациентті электрондық таразыда бақылау салмағы;
- аппаратты суық жуу, ыстық дезинфекциялау;
- кәдеге жарату үшін пайдаланылған шығын материалдарын тасымалдау.
өрескел

167
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое
168
Наличие подтверждающей документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
169
Наличие подтверждающей документации о соответствии критериям для отбора и начала заместительной почечной терапии, в частности:
показатели (скорость клубочковой фильтрации);
- наличие гипергидратации, ацидоза;
- уровень калия;
- оценка нутритивного статуса пациента)
грубое
170
Наличие подтверждающей документации о соответствии показаниям для экстренного проведения внепочечного очищения крови у пациентов с острой почечной недостаточностью:
- отсутствие мочи;
- гиперкалиемия;
- гипергидратация.
грубое
171
Наличие подтверждающей документации о соответствии аппарата гемодиализа сертификатам качества, с достаточным ресурсом и производительностью, предусмотренными страной-производителем
грубое
172
Наличие подтверждающей документации о соблюдении алгоритма проведения процедуры гемодиализа:
- подготовка аппарата "искусственная почка" к работе: тестирование и проверка аппаратов АИП с контролем ионного состава диализирующего раствора на ионометре;
- подготовка рабочего места медицинской сестры диализного зала: раскладка стерильных укладок, приготовление фистульных игл, диализатора, растворов для заполнения магистралей и диализатора;
- сборка экстракорпорального контура (кровопроводящих магистралей, диализатора) с установкой на аппарат "искусственная почка";
- заполнение и промывка экстракорпорального контура физиологическим раствором с антикоагулянтом;
- подготовка пациента: взвешивание на электронных весах с регистрацией величины междиализной прибавки веса в карте диализа, обработка кожной поверхности дезинфектантами в месте пункции сосудистого доступа;
- подключение пациента к аппарату "искусственная почка";
- установка скорости кровотока на аппарате "искусственная почка";
- контроль за артериальным давлением крови, частотой сердечных сокращений и ритмичностью пульса не реже 1 раза в час, с почасовой регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль корректности объема ультрафильтрации (в конце диализа), с регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль положения фистульных игл в артериовенозной фистулы (постоянно);
- контроль показаний датчиков венозного и артериального давления (постоянно);
- контроль за антикоагуляцией (постоянно визуально);
-контроль ионного состава крови во время процедуры (по показаниям);
- по окончании времени процедуры: остановка насоса по крови, извлечение фистульных игл из сосудистого доступа, контроль остановки кровотечения из мест пункций, окончательная остановка кровотечения, закрепление (перевязка) фистульной конечности стерильным перевязочным материалом;
- контрольное взвешивание пациента на электронных весах с регистрацией результатов в карте диализа;
- холодная промывка аппарата, горячая дезинфекция;
- транспортировка использованного расходного материала для утилизации.
грубое

173.
Диализ хаттамасы бойынша дәрілік заттармен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
174.
Суды тазарту жүйесінің болуы және гемодиализге арналған сұйықтықтарды дайындауға, гемодиализге арналған ерітінділердің сапасына және қанды тазартуға арналған жүйеге қойылатын талаптарды сақтау;
елеулі
175.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы;
өрескел

173
Наличие подтверждающей документации об обеспечении лекарственными средствами и расходными материалами по протоколу диализа
значительное
174
Наличие системы водоочистки и соблюдение требований к подготовке жидкостей для гемодиализа, качеству растворов для гемодиализа и системы для очистки крови
значительное
175
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое

180.
Стоматологиялық көмекті ұйымдастыру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1)стоматологиялық аурулары бар пациенттерде ілеспе патология болған кезде консультациялық көмек көрсету үшін аралас мамандықтардың дәрігерлерін тарту (медициналық көрсетілімдер бойынша);
2) стоматологиялық аурулары бар пациенттерді тәулік бойы медициналық бақылаумен мамандандырылған медициналық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді талап ететін жағдайларда көп бейінді стационарлардың жақ-бет бөлімшелеріне жіберу;
3) инвазиялық араласулар кезінде пациенттің жазбаша ерікті келісімінің бекітілген нысаны бойынша оның хабардар етілген келісімін алғаннан кейін пациентке стоматологиялық медициналық көмек көрсету;
4) шұғыл емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
- жақ-бет аймағының созылмалы одонтогенді және неодонтогенді қабыну ауруларының жіті немесе өршуі;
-жақ-бет аймағының жарақаттары;
-жақ-бет аймағынан қан кету;
5) стоматологиялық аурулары бар пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
- диагностика және емдеу үшін түсініксіз және күрделі жағдайларда диагнозды нақтылау және емдеудің қажетті режимін таңдау;
- шиеленісу сатысында ауыз қуысы мен жақ-бет аймағының созылмалы ауруларын емдеу;
- қатерсіз ісіктер мен ісікке ұқсас ауруларды хирургиялық емдеу;
-жақ-бет аймағының жарақаттары мен іріңді-қабыну ауруларын емдеу;
-жақ-бет аймағының ақаулары мен деформацияларын хирургиялық емдеу;
- жақ-бет аймағының туа біткен патологиясын хирургиялық емдеу.
өрескел

180
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих требований при организации стоматологической помощи:
1) привлечение врачей смежных специальностей для оказания консультативной помощи при наличии сопутствующей патологии у пациентов со стоматологическими заболеваниями (по медицинским показаниям);
2) направление пациентов со стоматологическими заболеваниями в челюстно-лицевые отделения многопрофильных стационаров в случаях, требующих оказания специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг с круглосуточным медицинским наблюдением;
3) предоставление стоматологической медицинской помощи пациенту после получения информированного его согласия по утвержденной форме письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах;
4) соблюдение показаний для экстренной госпитализации:
- острые или обострение хронических одонтогенных и неодонтогенных воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- травмы челюстно-лицевой области;
- кровотечения челюстно-лицевой области;
5) соблюдения показания для плановой госпитализации пациента со стоматологическими заболеваниями:
- уточнения диагноза в неясных и сложных для диагностики и лечения случаях и подбора необходимой схемы лечения;
- лечения хронических заболеваний органов полости рта и челюстно-лицевой области в стадии обострения;
- хирургического лечения доброкачественных опухолей и опухолеподобных заболеваний;
- лечения травм и гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения дефектов и деформаций челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения врожденной патологии челюстно-лицевой области.
грубое

181.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы.
өрескел
182.
Стоматологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулердің сақталуын растайтын медициналық құжаттаманың болуы
елеулі
183.
Әрбір пациентке "стоматологиялық науқастың медициналық картасы (санацияны қоса алғанда)" № 058/е нысанының болуы
елеусіз
184.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы. Клиникалық хаттамалар болмаған жағдайда, дәлелді медицина негізінде халықаралық стандарттар мен нұсқаулықтар бойынша.
елеулі

181
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения.
грубое
182
Наличие медицинской документации, подтверждающий соблюдение клинико-диагностических исследований по уровням оказания стоматологической помощи
значительное
183
Наличие формы № 058/у "Медицинская карта стоматологического больного (включая санацию)" на каждого пациента
незначительное
184
Наличие подтверждающей документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов. В случае отсутствия клинических протоколов, по международным стандартам и руководствами на основе доказательной медицины.
значительное

185.
Стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыс істейтін бейінді мамандардың есептік-есептік құжаттаманы жүргізгені туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
186.
Стоматологиялық көмек көрсету туралы ақпараты бар толтырылған құжаттаманың (электрондық медициналық жазбалар, пациенттің денсаулық жағдайы мен диагнозы туралы ілеспе материалдар), оның ішінде әрбір тіс бойынша МАЖ-да сүт тістерін тексеру картасында және тұрақты тістерді тексеру картасында болуы
елеулі

185
Наличие подтверждающей документации о ведении учетно-отчетной документации профильными специалистами, работающими в организациях здравоохранения, оказывающих стоматологическую помощь
значительное
186
Наличие заполненной документации с информацией об оказании стоматологической помощи (электронные медицинские записи, сопутствующие материалы о состоянии здоровья и диагнозе пациента), в том числе в МИС по каждому зубу в карте осмотра молочных зубов и карте осмотра постоянных зубов
значительное

187.
Жергілікті (жергілікті) анестезияны талап ететін стоматологиялық араласулар алдында пациенттің аллергологиялық анамнезін айқындау туралы құжаттаманың болуы және көрсетілімдер бойынша пациентті дәрілік аллергияны анықтау мақсатында зертханалық тексеру үшін МСАК ұйымдарына немесе медициналық ұйымдарға жіберу
өрескел
188.
Амбулаториялық жағдайда балаларға стоматологиялық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы жолдама бойынша консультациялық-диагностикалық көмек және өзін-өзі айналым түрінде қамтиды:

187
Наличие документации об определении аллергологического анамнеза пациента перед стоматологическими вмешательствами, требующими локальной (местной) анестезии, и по показаниям направление пациента в организации ПМСП или в медицинские организации для лабораторного обследования с целью выявления лекарственной аллергии
грубое
188
Наличие подтверждающей документации об оказании стоматологической помощи детям в амбулаторных условиях в виде консультативно-диагностической помощи по направлению и самообращаемости, включает в себя:

1) тіс дәрігерінің тексеруі;
2) диагноз қою және дифференциалды диагностика мақсатында зертханалық, функционалдық, аспаптық, визуалды зерттеу әдістеріне (рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық зерттеу) көрсеткіштер бойынша жолдама;
3) клиникалық хаттамалар бойынша анықталған ауру бойынша стоматологиялық көмек көрсету;
4) шұғыл көрсеткіштер бойынша емдеуге жатқызуға және мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМ қолдана отырып жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдама беріледі.
елеулі
189.
Балаларға ауырсыну қаупімен байланысты стоматологиялық араласулар жүргізу кезінде ата-аналардың немесе өкілдердің ақпараттандырылған келісімінің болуы, манипуляциялар анальгезияны (жергілікті, седация, жалпы)қолдана отырып, көрсеткіштер бойынша жүргізіледі
елеулі
190.
Амбулаториялық жағдайда ересектерге стоматологиялық көмек көрсету туралы консультациялық-диагностикалық көмек түріндегі растайтын құжаттаманың болуы:
1) тіс дәрігерінің қарап-тексеруі;
2) диагноз қою және дифференциалды диагностика мақсатында зертханалық, функционалдық, аспаптық, визуалды зерттеу әдістеріне (рентгенологиялық, компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық зерттеу) көрсеткіштер бойынша жолдама;
3) клиникалық хаттамалар бойынша анықталған ауру бойынша стоматологиялық көмек көрсету.
4) стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін шұғыл көрсеткіштер бойынша емдеуге жатқызуға және жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу
елеулі
191.
Жақ-бет хирургтары стационарлық жағдайда стоматологиялық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы және арнайы медициналық әдістер мен технологияларды пайдалануды талап ететін аурулар мен жағдайларды алдын алуды, диагностикалауды, емдеуді, сондай-ақ медициналық оңалтуды қамтиды
елеулі
192.
Диагнозды верификациялау үшін күрделі, түсініксіз жағдайларды дифференциалды диагностикалау кезінде консилиум өткізу туралы растайтын құжаттаманың болуы не қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдану
елеулі
193.
0 жастан 17 жасқа дейінгі балалар мен жүкті әйелдер динамикалық бақылауға және стоматологиялық тексеруге жатады
елеулі
194.
Жүкті әйелдер мен ересек тұрғындар үшін профилактикалық іс-шаралар көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы, оған мыналар кіреді
ауыз қуысының гигиеналық жағдайын бақылау, тістерді тазалау бойынша нұсқаулық, ауыз қуысының гигиенасы құралдары мен заттарын таңдау, ауыз қуысының кәсіби гигиенасы, ауыз қуысының санациясы (заманауи материалдар мен технологияларды пайдалана отырып), стоматологиялық аурулардың пайда болу қаупі факторлары туралы ақпараттық түсіндіру жұмыстары жүкті әйелді алғашқы профилактикалық тексеру бағыты бойынша жүргізіледі
елеулі

1) осмотр стоматолога;
2) направление по показаниям на лабораторные, функциональные, инструментальные, визуальные методы исследования (рентгенологические, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ультразвуковое исследование) с целью постановки диагноза и дифференциальной диагностики;
3) оказание стоматологической помощи по выявленному заболеванию по клиническим протоколам;
4) направление на госпитализацию по экстренным показаниям и плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи, в том числе с применением ВТМУ, в стационарозамещающих и стационарных условиях.
значительное
189
Наличие информированного согласия родителей или представителей при проведении детям стоматологических вмешательств, связанных с риском возникновения болевых ощущений, манипуляции проводятся по показаниям с применением обезболивания (местное, седация, общее)
значительное
190
Наличие подтверждающей документации об оказании стоматологической помощи взрослым в амбулаторных условиях в виде консультативно-диагностической помощи по самообращаемости и направлению, которая включает в себя:
1) осмотр стоматолога;
2) направление по показаниям на лабораторные, функциональные, инструментальные, визуальные методы исследования (рентгенологические, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография, ультразвуковое исследование) с целью постановки диагноза и дифференциальной диагностики;
3) оказание стоматологической помощи по выявленному заболеванию по клиническим протоколам.
4) направление на госпитализацию по экстренным показаниям и плановую госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях
значительное
191
Наличие подтверждающей документации об оказании стоматологической помощи в стационарных условиях врачами челюстно-лицевыми хирургами и включает в себя профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, требующих использование специальных медицинских методов и технологий, а также медицинскую реабилитацию
значительное
192
Наличие подтверждающей документации о проведении консилиума либо применение дистанционных медицинских услуг при дифференциальной диагностике сложных, неясных случаев для верификации диагноза
значительное
193
Динамическому наблюдению и стоматологическим осмотрам подлежат дети в возрасте от 0 до 17 лет включительно и беременные женщины
значительное
194
Наличие подтверждающей документации об оказании профилактических мероприятий для беременных женщин и взрослого населения, которая включают контроль за гигиеническим состоянием полости рта, инструктаж по чистке зубов, выбор средств и предметов гигиены полости рта, профессиональную гигиену полости рта, санацию полости рта (с использованием современных материалов и технологий), информационную разъяснительную работу о факторах риска возникновения стоматологических заболеваний, проводятся по маршруту первичного профилактического осмотра беременной женщины
значительное

3) Тексеру нәтижелерін медициналық құжаттамада ресімдей отырып, балалар мен жасөспірімдердің туберкулинодиагностикасын жоспарлау (тиісті адамдардың тізімдерін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру және жүргізу, туберкулинопозитивті балаларды жете тексеруді жүргізу);
4) диагностикалық тексеру алгоритмі бойынша туберкулезге күдік болған кезде адамдарды тексеруге жіберу;
5) флюрографиялық зерттеп-қараудың оң нәтижелері бар адамдарды, алғаш рет оң және гиперергиялық туберкулин сынамасы анықталған, туберкулинге сезімталдығы 6 мм және одан да көп ұлғайған балалар мен жасөспірімдерді, туберкулезге қарсы егуге жағымсыз реакциялары мен асқынулары бар балаларды фтизиатрға жіберу;
6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
7) туберкулез инфекциясын (бұдан әрі-ТИ) фтизиатрдың тағайындауы бойынша, оның ішінде бейнебақылау режимінде бақыланатын емдеу;
8) контактілерді тексеру;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды тікелей-бақыланатын немесе бейнебақыланатын амбулаториялық емдеу;
10) фтизиатрдың тағайындауы бойынша туберкулезге қарсы препараттарға жағымсыз реакцияларды диагностикалау және емдеу;
11) қатар жүретін ауруларды диагностикалау және емдеу;
12) амбулаториялық емдеудегі туберкулезбен, оның ішінде көп және кең дәріге төзімді туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын жүргізу;
13) өз құзыреті шегінде туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты енгізу
өрескел
202.
Осы схема бойынша МСАК көрсететін ұйымдарда туберкулезге күдік болған кезде пациентті тексеру бойынша растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
203.
Халықтың нысаналы тобы арасында флюорография әдісімен туберкулезді анықтау туралы растайтын құжаттаманың болуы: аурудың жоғары қаупі бар және міндетті жыл сайынғы флюорографиялық тексеруге жататын
елеулі
204.
Амбулаториялық емдеу жүргізу үшін МСАК ұйымдарында тікелей бақыланатын емдеу кабинеттерін (бұдан әрі-ҰАТ) ұйымдастыру туралы растайтын құжаттаманың болуы. Науқас дәрі-дәрмектерді NNL кабинетінде жауапты медицина қызметкерінің бақылауымен қабылдайды және қабылдайды. 10 күнде бір рет тікелей бақыланатын емдеудегі науқастарды МСАК дәрігері/емхананың фтизиатры тексереді, көрсеткіштер бойынша-жиірек. Ауылдық жерде тұратын науқастарды айына бір рет фтизиатр тексереді
елеулі
205.
Туберкулезге қарсы ем алатын науқастың клиникалық жай-күйіне жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың болуына бағалау жүргізуді күн сайын емдеуші дәрігер немесе фтизиатр-дәрігер, тікелей бақыланатын емдеу кабинетінің медицина қызметкері жүзеге асырады. Дәрілік препаратқа жағымсыз реакциялар мен құбылыстарды анықтаған медицина қызметкері хабарлама-картаны толтырады және пациенттің медициналық құжаттамасына жазба ресімдейді.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстар туралы бастапқы ақпаратты медициналық ұйымның жауапты тұлғасы дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымына береді. Карт-хабарламалардың тіркелуін бақылау фармакологиялық қадағалау жөніндегі жауапты тұлғаға жүктеледі.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстардың әрбір жағдайы қабылданатын дәрі-дәрмектермен себеп-салдарлық байланысты анықтау үшін орталықтандырылған дәрігерлік-консультатиялық комиссияның отырысында қаралады.
өрескел

3) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение туберкулинодиагностики детей и подростков с оформлением в медицинской документации результатов обследования, проведение дообследования туберкулиноположительных детей);
4) направление на обследование лиц при подозрении на туберкулез по диагностическому алгоритму обследования;
5) направление к фтизиатру лиц с положительными результатами флюрографического обследования, детей и подростков с впервые выявленной положительной и гиперергической туберкулиновой пробой, с нарастанием туберкулиновой чувствительности на 6 мм и более, детей с побочными реакциями и осложнениями на прививку против туберкулеза;
6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) Контролируемое лечение туберкулезной инфекции (далее -ТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностику и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностику и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
202
Наличие подтверждающей документации по обследованию пациента при подозрении на туберкулез в организациях, оказывающих ПМСП по данной схеме
грубое
203
Наличие подтверждающей документации о выявлении туберкулеза методом флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию
значительное
204
Наличие подтверждающей документации об организации кабинетов непосредственно наблюдаемого лечения (далее-ННЛ) в организациях ПМСП для проведения амбулаторного лечения. Больной получает и принимает лекарства в кабинете ННЛ под контролем ответственного медицинского работника. Один раз в 10 дней больные, находящиеся на непосредственном контролируемом лечении, осматриваются врачом ПМСП/фтизиатром поликлиники, по показаниям – чаще. Больные, проживающие в сельской местности, осматриваются фтизиатром один раз в месяц
значительное
205
Проведение оценки клинического состояния больного, получающего противотуберкулезное лечение, на наличие нежелательных реакций и явлений осуществляется ежедневно лечащим врачом или врачом-фтизиатром, медицинским работником кабинета непосредственно наблюдаемого лечения. Медицинский работник, выявивший нежелательные реакции и явления на лекарственный препарат, заполняет карту-сообщение и оформляет запись в медицинской документации пациента.
Первичная информация о нежелательных реакциях и явлениях предоставляется ответственным лицом медицинской организации в государственную экспертную организацию в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий. Контроль за регистрацией карт-сообщений возлагается на ответственное лицо по фармаконадзору.
Каждый случай нежелательных реакций и явлений рассматривается на заседании централизованной врачебно-консультативной комиссии для определения причинно-следственной связи с принимаемыми медикаментами.
грубое

206.
Туберкулезге қарсы препараттардың қозғалысын амбулаториялық деңгейде ТҚП тіркеу журналында есепке алудың болуы
елеулі
207.
Химиотерапияның толық курсын өткізу қажеттігі туралы емделу басталғанға дейін пациентпен (балалардың ата-аналарымен немесе қамқоршыларымен) әңгімелесу жүргізу, кейіннен ақпараттандырылған келісімге қол қою
елеулі
208.
Туберкулезбен ауыратын науқастарды есепке алу және диспансерлік бақылау туралы растайтын құжаттаманың болуы тіркеуге қарамастан, нақты тұратын, жұмыс істейтін, оқитын немесе әскери қызмет өткеретін жері бойынша МСАК көрсететін ұйымдарда жүзеге асырылады
елеулі

206
Наличие учет движения противотуберкулезных препаратов на амбулаторном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
207
Проведение беседы с пациентом (родителями или опекунами детей) до начала лечения о необходимости проведения полного курса химиотерапии с последующим подписанием информированного согласия
значительное
208
Наличие подтверждающей документации о взятии на учет и диспансерное наблюдение за больными туберкулезом осуществляется в организациях, оказывающих ПМСП, по месту фактического проживания, работы, учебы или прохождения воинской службы, независимо от прописки
значительное

209.
Дәрігерлік-консультациялық комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптардың сақталғаны туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- орталық дәрігерлік-консультациялық комиссия құру туралы; - мүшелерінің құрамы, саны (кемінде үш дәрігер) туралы,
- орталық дәрігерлік-консультациялық комиссияның жұмысы мен кестесі туралы
2) орталық дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының болуы
ДКК болуы және тыныс алу жүйесі функцияларының бұзылуының тұрақты белгілері бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына жіберу;
елеулі
210.
Пациенттерге медициналық оңалту көрсету деңгейлерінің сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) бастапқы деңгей-өз құрылымында оңалту кабинеті/бөлімшесі, күндізгі стационары бар және жағдайы оңалту маршруттау шкаласы (бұдан әрі-ШРМ)бойынша 1 – ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
елеулі
Стационарлық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсету
211.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
212.
Қабылдау кезінде және емдеу процесінде зертханалық зерттеулер мен дәрілік сезімталдықтың деректерін ескере отырып, палаталар бойынша бөлімшелерде науқастарды бөлу.
Дәрілік сезімталдыққа тест нәтижелерін алғанға дейін бір орындық палаталарда немесе бокстарда дәрілік сезімталдығы белгісіз бактерия бөлетін науқастарды ұстау
елеулі
213.
Стационардағы пациенттерді фтизиатр дәрігердің күнделікті қарап тексеруінің болуы.
Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Кезек күттірмейтін жағдайлар кезінде жазбалардың жиілігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Кезек күттірмейтін жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір кемінде 3 сағат.
елеулі

209
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:
1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании центральной врачебно-консультативной комиссии; - о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о работе и графике центральной врачебно-консультативной комиссии
2) наличие заключения центральной врачебно-консультативной комиссии
наличие ВКК и направление пациентов со стойкими признаками нарушения функций дыхательной системы на медико-социальную экспертную комиссию;
значительное
210
Наличие подтверждающей документации о соответствие уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) первичный уровень – медицинские организации первичной медико-санитарной помощи, имеющие в своей структуре кабинет/отделение реабилитации, дневной стационар и оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по Шкале реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ);
значительное
Оказание противотуберкулезной помощи на стационарном уровне
211
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
212
Распределение больных в отделениях по палатам с учетом данных лабораторных исследований и лекарственной чувствительности на момент поступления и в процессе лечения.
Содержание больных с бактериовыделением с неизвестной лекарственной чувствительностью в одноместных палатах или боксах до получения результатов теста на лекарственную чувствительность
значительное
213
Наличие ежедневного осмотра врачом-фтизиатром пациентов, находящихся в стационаре.
При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам
значительное

214.
Диагнозды верификациялау және телемедицина арқылы облыстық және республикалық деңгейдегі мамандардың қатысуымен емдеу тактикасын айқындау үшін күрделі жағдайларда консилиумды ұйымдастыру туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
215.
Туберкулезге қарсы препараттардың қозғалысын стационарлық деңгейде ТҚП тіркеу журналында есепке алудың болуы
елеулі
216.
Туберкулезбен ауыратын науқасты стационардан шығару талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:

214
Наличие подтверждающей документации об организации консилиума в сложных ситуациях для верификации диагноза и определения тактики лечения с участием специалистов областных и республиканских уровней в очной или дистанционной форме посредством телемедицины
грубое
215
Наличие учета движения противотуберкулезных препаратов на стационарном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
216
Наличие подтверждающей документации о соблюдении критериев выписки больного туберкулезом из стационара:

1) бактерия бөлудің болмауы және тәулік бойы медициналық бақылау қажеттілігі;
2) бастапқы бактерия бөлетін науқастардан кемінде күнтізбелік 10 күн аралықпен дәйекті алынған микроскопияның екі теріс нәтижесін алу;
3) стационарлық емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (қалпына келтіру, жақсарту, өзгеріссіз, нашарлау, өлім және басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
4) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде емдеу курсы аяқталғанға дейін пациенттің (оның заңды өкілінің) жазбаша өтініші бойынша
елеулі
217.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
218.
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеруі. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі
219.
Науқастың денсаулық сақтау ұйымына жатқызылған күнінен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы
елеулі
220.
Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсеткіштер кезінде консультацияның немесе консилиумның болуы
өрескел
221.
Толық клиникалық диагнозды, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемін және одан әрі бақылау мен емдеу жөніндегі ұсынымды көрсете отырып, шығару кезінде пациенттің қолына шығарылатын эпикриздің берілуі. Үзінді көшірме бойынша деректер үзінді көшірменің нақты уақыты көрсетіле отырып, күн сайын ақпараттық жүйелерге енгізіледі.
елеулі
222.
Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;

1) отсутствие бактериовыделения и необходимости круглосуточного медицинского наблюдения;
2) получение двух отрицательных результатов микроскопии, последовательно взятых с интервалом не менее 10 календарных дней у больных с исходным бактериовыделением;
3) общепринятые исходы стационарного лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, ухудшение, смерть и переведен в другую медицинскую организацию);
4) по письменному заявлению пациента (его законного представителя) до завершения курса лечения при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих
значительное
217
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
218
Наличие осмотр заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
219
Наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
220
Наличие консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
221
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту на руки при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
незначительное
222
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований оказания анестезиологической и реаниматологической помощи:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;

26) әдеттегі терапияға жауап бермейтін ұзаққа созылатын қайталанатын пиодермалар;
27) этиологиясы түсініксіз әйел жыныс саласының ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйел жыныс ағзаларының инвазивті ісіктері;
29) аурудың басталуынан 3 ай өткен соң мононуклеоз;
30) диагнозы қойылған жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, жыныс герпесі, вирустық папилломатоз және басқалар) ;
31) диагноз расталған кезде В және С вирустық гепатиттері;
32) кең көлемді су төгетін кондиломалар;
33) кең бөртпелері бар контагиозды моллюска, алып Деформацияланатын контагиозды моллюска;
34) сау адамдардағы бастапқы деменция;
35) гемофилиямен және басқа да аурулармен ауыратын, жүйелі түрде қан мен оның компоненттерін құюды алатын науқастар;
36) жалпыланған цитомегаловирустық инфекция
өрескел
225.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "амбулаториялық пациенттің медициналық картасы", пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "жазуға арналған Журнал № 029/е "еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны" "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, Мектепке, Мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:
1) амбулаториялық (стационарлық) пациенттің жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;
2) стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды, оңалту орталықтарын қоса алғанда) адамдар шығарылған күні еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
3) Егер адамдардың еңбекке қабілеттілігі толық қалпына келтірілсе, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығару күнімен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуды жалғастыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын оның емхананың медицина қызметкеріне келуі немесе медицина қызметкерін үйге шақыруы үшін қажетті уақытты ескере отырып, мерзімге ұзарту (бірақ күнтізбелік бір күннен аспайтын). Тұрғылықты жерінен тыс жерде ем қабылдаған адамдарға оның тұрақты тұратын жеріне келу үшін қажетті уақыт (бірақ күнтізбелік төрт күннен аспайтын)ескеріледі;

26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекции, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папилломатоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты В и С, при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови и ее компонентов;
36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция
грубое
225
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма №001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о ременной нетрудоспособности" и другие).:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) пациента, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;
3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);

227.
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізу кезінде мынадай іс-қимылдарды сақтау туралы құжаттаманың болуы:
1) биологиялық өлім дәрігерлері анықтағаннан кейін, стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық пациенттің медициналық картасын ұсынғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізу;

227
Наличие документации о соблюдении следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;

12) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туған жағдайда;
- туған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте ағуы және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурада болатын ана аурулары кезінде;
- плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында
13)антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
15) дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
228.
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не оның көзі тірісінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізбей беру үшін берген жазбаша ерік-жігерінің, зорлықпен өлтіру күдігі болмаған кезде болуы
елеулі
229.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
өрескел
230.
Пациенттерге медициналық оңалту көрсету деңгейлерінің сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) қайталама деңгей-өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, жай-күйі ШРМ бойынша 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдар;
2) үшінші деңгей-өз құрылымында медициналық оңалтуды, оның ішінде жоғары технологиялық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, жай-күйі ШРМ бойынша 2-ден 4 баллға дейін бағаланатын пациенттерге мамандандырылған медициналық ұйымдар
елеулі
231.
Психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысын шығармай Денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгіну кезінде психоактивті заттарды пайдалану белгілері анықталған кезде нәтижелерді медициналық картаға енгізе отырып, психоактивті заттың құрамын анықтауға биологиялық материалдарды кейіннен ала отырып, медициналық картада медицина қызметкерінің жазбасының болуы
елеусіз

12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
228
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
значительное
229
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое
230
Наличие подтверждающей документации о соответствии уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) вторичный уровень – медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов по ШРМ;
2) третичный уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие медицинскую реабилитацию, в том числе с применением высокотехнологичных услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов по ШРМ
значительное
231
Наличие записи медицинского работникого в медицинской карте с последующим забором биологических материалов на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту при обнаружении признаков употребления психоактивных веществ во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения без вынесения Заключения медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
незначительное

232.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы.
елеулі
Онкологиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
233.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
234.
Қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің жеке тәсілін қамтамасыз ету үшін көпсалалы топтың болуы.
МТТ басшыдан (Денсаулық сақтау менеджері дәрігері немесе "Онкология" мамандығы бойынша дәрігер), "Онкология"; "балалар онкологиясы және гематологиясы"; "радиациялық Онкология", "химиотерапиялық Онкология", "Радиология", "Ядролық медицина", "Маммология", "онкологиялық хирургия" мамандықтары бойынша дәрігерлерден тұрады, "Негізгі мамандық бейіні бойынша Ультрадыбыстық диагностика", "негізгі мамандық бейіні бойынша Эндоскопия", "Патологиялық анатомия", "Цитопатология", "Хоспис және паллиативтік көмек", отырыс хаттамасын жүргізу үшін орта медицина қызметкері. Күрделі клиникалық жағдайларда тиісті мамандықтар мен мамандықтардың бейінді мамандары, сондай-ақ психологиялық-әлеуметтік бейіндегі мамандар тартылады.
өрескел
235.
МТТ отырыстарында қарау туралы растайтын құжаттаманың болуы:

232
Наличие подтверждающей документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов.
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих онкологическую помощь
233
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
234
Наличие мультидисциплинарной группы для обеспечения индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями.
МДГ состоит из руководителя (врач менеджер здравоохранения или врач по специальности "Онкология"), врачей по специальностям: "Онкология"; "Онкология и гематология детская"; "Онкология радиационная", "Онкология химиотерапевтическая", "Радиология", "Ядерная медицина", "Маммология", "Онкологическая хирургия", "Ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности", "Эндоскопия по профилю основной специальности", "Патологическая анатомия", "Цитопатология", "Хоспис и паллиативная помощь", средний медицинский работник для ведения протокола заседания. В сложных клинических случаях привлекаются профильные специалисты соответствующих специальностей и специализаций, а также специалисты психолого-социального профиля.
грубое
235
Наличие подтверждающей документации о рассмотрении на заседаниях МДГ:

1) МН верификацияланған диагнозы бар барлық бастапқы пациенттер. Жоспарлы жедел емдеуден кейін ҚІ диагнозы қойылған жағдайда, МДГ отырысы алынған гистологиялық қорытындының нәтижелері бойынша бөлімшеде өткізіледі;
2) диагностикасы қиын ҚІ күдікті пациенттер;
3) ҚІ рецидиві бар пациенттер;
4) туындаған асқынуларға, қарсы көрсетілімдерге, процестің өршуіне байланысты емдеу тактикасын өзгертуді қажет ететін пациенттер; емдеу процесінде қосымша деректер алған кезде;
5) пациенттің асқынуы, үдеуі, қарсы көрсетілімдерінің болуы, бас тартуы себебінен МТТ-тың алдыңғы отырысының ұсынымдарын орындау мүмкін болмаған жағдайда пациенттер;
6) үшінші деңгейдегі ұйымда және шетелде диагностика мен емдеуге жіберуді қажет ететін пациенттер;
7)нысаналы және иммундық препараттарға мұқтаж пациенттер.
өрескел
236.
МСАК мамандарының ұйым туралы растайтын құжаттамасының болуы:
1) онкологиялық қырағылық мәселелері бойынша бекітілген халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмысын қоса алғанда, қатерлі ісікке дейінгі және онкологиялық аурулардың профилактикасы және оларды ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешені;
2) ҚБ және мінез-құлық факторларын ерте анықтау үшін ересек халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеу;
3) қатерлі ісікке дейінгі және онкологиялық ауруларды ерте анықтау мақсатында тексеру, дәрігерге дейінгі кабинеттерде пациенттерге сауалнама жүргізу және қарап-тексеру;
4) пациенттің жай – күйін айқындау және онкологқа, маммологқа, бейінді мамандарға жіберу мақсатында жалпы практика дәрігерін (бұдан әрі-ЖПД) қарап-тексеру және қатерлі ісікке күдік болған кезде процестің өршуі және (немесе) онкологиялық процестің өршуі кезінде алғашқы медициналық-санитариялық көмекті ұйымдастырудың жалпы практика дәрігері, консультациялық-санитариялық көмекті ұйымдастырудың жалпы практика дәрігері, онкологиялық -диагностикалық көмек;
5) бейінді мамандарды тарта отырып, оларды кейіннен сауықтыру үшін онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру, мінез-құлық тәуекел факторларының мониторингі және анықталған СБ тәуекел факторларын төмендету дағдыларына оқыту бастапқы медициналық-санитариялық көмек және консультациялық-диагностикалық көмек медициналық ұйымдарында онкологиялық қауіптілігі жоғары топтарды байқау бойынша жүзеге асырылады;
6) жылжымалы медициналық кешендерді пайдалана отырып, ЖПД, онколог, бейінді мамандар құрамындағы ҚІ диагностикасының деңгейін арттыру мақсатында мобильді топтардың орындарға шығуы;
7) клиникалық топқа байланысты онкологиялық, созылмалы және ісікке дейінгі аурулары бар пациенттерді динамикалық бақылау;

1) все первичные пациенты с верифицированным диагнозом ЗН. В случае установки диагноза ЗН после проведенного планового оперативного лечения заседание МДГ проводится в отделении, по результатам полученного гистологического заключения;
2) пациенты с подозрением на ЗН, диагностика которых затруднена;
3) пациенты с рецидивом ЗН;
4) пациенты, нуждающиеся в изменении тактики лечения в связи с возникшими осложнениями, противопоказаниями, прогрессированием процесса; при получении дополнительных данных в процессе лечения;
5) пациенты в случае невозможности выполнения рекомендаций предыдущего заседания МДГ по причине осложнений, прогрессирования, наличия противопоказаний, отказа пациента;
6) пациенты, нуждающиеся в направлении на диагностику и лечение в организации третичного уровня и за рубеж;
7) пациенты, нуждающиеся в таргетных и иммунопрепаратах.
грубое
236
Наличие подтверждающей документации об организации специалистами ПМСП:
1) комплекса мероприятий по профилактике и раннему выявлению предраковых и онкологических заболеваний, включая информационно-разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам онкологической настороженности;
2) скрининговых исследований целевых групп взрослого населения для раннего выявления ЗН и поведенческих факторов;
3) опроса и осмотра пациентов в смотровом, доврачебном кабинетах с целью раннего выявления предраковых и онкологических заболеваний;
4) осмотра врача общей практики (далее – ВОП) с целью определения состояния пациента и направления к врачу онкологу, маммологу, профильным специалистам при подозрении на ЗН и прогрессировании процесса при подозрении на злокачественное новообразование и (или) прогрессировании онкологического процесса врачом общей практики организации первичной медико-санитарной помощи, врачом специалистом организации консультативно-диагностической помощи;
5) формирования групп лиц с риском развития онкологических заболеваний для их последующего оздоровления с привлечением профильных специалистов, мониторинг поведенческих факторов риска и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска ЗН осуществляется по наблюдению групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи;
6) выездов мобильных групп на места с целью повышения уровня диагностики ЗН в составе ВОП, онколога, профильных специалистов с использованием передвижных медицинских комплексов;
7) динамического наблюдения за пациентами с онкологическими, хроническими и предопухолевыми заболеваниями в зависимости от клинической группы;

8) клиникалық хаттамалар бойынша ҚІ бар пациенттерге паллиативтік медициналық көмек және медициналық оңалту.
елеулі
237.
КДК көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы, оған мыналар кіреді:
1) пациенттің жай-күйін айқындау және диагноз қою мақсатында дәрігерлік қарап-тексеру;
2) диагнозды верификациялау мақсатында ҚІ күдікті адамдарды тексеру;
3) пациентті зертханалық және аспаптық тексеру; мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық пациенттерді ауруханаға жатқызуға іріктеу және жіберу;
4) мдг ұсынымдарын ескере отырып, пациентті басқару және емдеу;
5) амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу.
өелеулі
238.
Егер ісік ауруы күдіктенсе немесе анықталса, пациенттің ЖПД-ны онкологқа немесе ОККҮ-ге жіберу туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Онколог немесе ОККҮ ЖПД жолдамасын берген сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарап-тексеруді және қажетті зерттеулерді жүргізеді, олардың нәтижелері бойынша диагнозды растау және емдеу мен емдеудің кейінгі тактикасын айқындау үшін пациентті онкологиялық көмек көрсететін ұйымға жібереді.
Онколог-дәрігер алдын ала диагноз қойылған немесе аурудың қайталануына күдік анықталған сәттен бастап цитологиялық, гистологиялық материалды (биопсиялық, операциялық материал) алуды, материалды консервациялауды, таңбалауды және морфологиялық зерттеуге жіберуді ұйымдастырады, сондай-ақ диагнозды, онкологиялық процестің таралуын және аурудың сатысын, аурудың қайталануын анықтау үшін қажетті диагностикалық зерттеулерге жібереді.
елеулі
239.
Амбулаториялық-емханалық көмек нысанында онкологиялық көмек көрсету кезінде талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адамдар тобын қалыптастыру;
науқастың жағдайын анықтау және диагноз қою үшін дәрігердің тексеруі;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық тексеру;
онкологиялық науқастарды динамикалық бақылау;
мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді алу үшін онкологиялық науқастарды іріктеу және емдеуге жатқызуға жіберу;
диагнозды верификациялау мақсатында ҚІ күдікті адамдарды жете тексеру;
науқасты басқару және емдеу тактикасын анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапия жүргізу
елеулі
240.
Пациенттерді емдеуді дараландыру мақсатында ісіктердің молекулалық-биологиялық ерекшеліктерін анықтау үшін, сондай-ақ МБ диагнозын растау (верификациялау) үшін ИГТ және молекулалық-генетикалық зерттеулер жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. ИГТ зерттеулер онкологиялық көмек көрсететін ұйымдардың патоморфологиялық зертханалары, қайталама деңгей және үшінші деңгейдегі референт-орталықтар деңгейінде жүргізіледі және клиникалық хаттамалар бойынша жүзеге асырылады.
ИГТ зерттеулерге арналған материалдың жолдамасына (парафинді блоктар және микропрепараттар) амбулаториялық немесе стационарлық пациенттің медициналық картасынан үзінді, МТТ қорытындысы, гистологиялық қорытынды қоса беріледі. ИГТ зерттеулерге арналған материалдарды пошта, Курьерлік қызмет, пациенттің және (немесе) оның туыстарының өзі жеткізеді.
ИГТ зерттеулер жүргізу мерзімдері материал алынған күннен бастап он төрт жұмыс күнінен аспайды. Зерттеу күні, нөмірі, Орындаушының тегі көрсетілген зерттеу ИГТ қорытындысы МАЖ-ға енгізіледі және материалды зерттеуге жіберген ұйымға ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы немесе пошта арқылы беріледі.
Референт-Орталық күрделі диагностикалық жағдайлардың консультацияларын, телемедициналық консультация беру (қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету) мүмкіндіктерін пайдалана отырып, ИГТ зерттеу сараптамасын жүзеге асырады. Патоморфологиялық зертханаларда жүргізілетін зерттеулердің ИГТ сараптамасын референт-орталықтар жылына кемінде бір рет жүзеге асырады.
Парафин блоктарын, шыны препараттарын және қорытындыларды патоморфологиялық зертханалар мұрағатында сақтау он бес жыл ішінде, референт-орталықтар мұрағатында-жиырма бес жыл ішінде жүзеге асырылады.
елеулі

8) паллиативной медицинской помощи и медицинской реабилитации пациентам с ЗН по клиническим протоколам.
значительное
237
Наличие подтверждающей документации об оказании КДП, которая включает:
1) врачебный осмотр с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
2) дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
3) лабораторное и инструментальное обследование пациента; отбор и направление на госпитализацию онкологических пациентов для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
4) ведение и лечение пациента с учетом рекомендаций МДГ;
5) проведение амбулаторной противоопухолевой терапии.
значительное
238
Наличие подтверждающей документации о направлении ВОП пациента к онкологу или КООП при подозрении или выявлении опухолевого заболевания.
Онколог или КООП с момента выдачи направления ВОП в течение семи рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования, по результатам которых направляет пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь, для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения.
Врач-онколог с момента установления предварительного диагноза ЗН или подозрения на рецидив заболевания организует забор цитологического, гистологического материала (биопсийного, операционного материала), консервацию, маркировку и направление на морфологическое исследование материала, а также направляет на диагностические исследования, необходимые для установления диагноза, распространенности онкологического процесса и определения стадии заболевания, рецидива заболевания.
значительное
239
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований при оказании онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное
240
Наличие подтверждающей документации о проводении ИГХ и молекулярно-генетических исследований для определения молекулярно-биологических особенностей опухолей с целью индивидуализации лечения пациентов, а также для подтверждения (верификации) диагноза ЗН. ИГХ исследования проводятся на уровне патоморфологических лабораторий организаций, оказывающих онкологическую помощь, вторичного уровня и референс-центров третичного уровня и осуществляются по клиническим протоколам.
К направлению материала для ИГХ исследований (парафиновые блоки и микропрепараты) прилагаются выписка из медицинской карты амбулаторного или стационарного пациента, заключение МДГ, гистологическое заключение. Доставка материалов для ИГХ исследований осуществляется по почте, курьерской службой, лично пациентом и (или) его родственниками.
Сроки проведения ИГХ исследований не превышают четырнадцати рабочих дней со дня получения материала. Заключение ИГХ исследования с указанием даты, номера исследования, фамилии исполнителя вносится в МИС и передается в организацию, направившую материал на исследование, посредством информационного взаимодействия или по почте.
Референс-центр осуществляет консультации сложных диагностических случаев, экспертизу ИГХ исследования с использованием возможностей телемедицинского консультирования (дистанционных медицинских услуг). Экспертиза ИГХ исследований, проводимых в патоморфологических лабораториях, осуществляется референс-центрами не реже одного раза в год.
Хранение парафиновых блоков, стеклопрепаратов и заключений в архиве патоморфологических лабораторий осуществляется в течение пятнадцати лет, в архиве референс-центров – двадцать пять лет.
значительное

241.
Күрделі клиникалық жағдайларда диагнозды нақтылау үшін телепатология жүйесі арқылы ісіктердің био-үлгілеріне халықаралық телеконсультациялар жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. Телеконсультациялар өткізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайды.
өрескел
242.
Мынадай тексеру мерзімдері шеңберінде онконастрия маркерлерін көрсете отырып амбулаториялық жағдайларда ҚІ бар деген күдікпен пациенттерді тексерудің бүкіл кезеңін МАЖ да көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы:

241
Наличие подтверждающей документации о проведении международных телеконсультаций биообразцов опухолей через систему телепатологии для уточнения диагноза в сложных клинических случаях. Сроки проведения телеконсультаций не превышают тридцать рабочих дней.
грубое
242
Наличие подтверждающей документации об отображении в МИС весь периода обследования пациентов с подозрением на наличие ЗН в амбулаторных условиях с указанием маркеров онконастороженности в рамках следующих сроков обследования:

1) Тексеру кабинетінің маманы ісік ауруы күдіктенген немесе анықталған кезде "Онконастрия 1" маркерін қояды, пациентті үш жұмыс күні ішінде ЖПД-ға жібереді;
2) ЖПД бейінді маманмен бірлесіп, "Онконастрия 2"маркерін орната отырып, бес жұмыс күні ішінде қосымша тексеру жүргізеді және пациентті онкологқа немесе ОККҮ-ге жібереді;
3)онколог немесе ОККҮ ЖПД жолдамасын берген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде қарап-тексеруді және қажетті зерттеулерді жүргізеді, олардың нәтижелері бойынша пациентті онкологиялық көмек көрсететін ұйымға диагнозды растау және белгілеу, "Онконастрия 3" маркерін белгілей отырып, жүргізудің және емдеудің кейінгі тактикасын айқындау үшін жібереді;
4) мамандардың консультациялары және амбулаториялық жағдайларда ҚІ-ға күдікті пациенттерді тексеру жалпы кезектілік пен шектеулерден тыс – "жасыл" дәліз бойынша он сегіз жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
5) қайталама деңгейдегі ұйымның дәрігер-онкологы түпкілікті диагнозды, процестің таралуын растау және анықтау үшін қажетті диагностикалық зерттеулер жүргізеді.
6) диагнозды верификациялау мақсатында Іа клиникалық тобының пациенттерін тереңдетіп тексеру онкологиялық көмек көрсететін ұйымға жүгінген сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде, емдеу тактикасын нақтылау және терапияны дербестендіру мақсатында-отыз жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
7) Бастапқы онкологиялық пациенттің барлық бағыты, онкологиялық сақтану маркерлеріне сәйкес тексеру мерзімдері өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіретін ұйымның ахуалдық орталығында мониторингтеледі.
өрескел
243.
Науқасты мамандандырылған емдеу диагноз қойылған және динамикалық бақылауға алынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей басталатыны туралы растайтын құжаттаманың болуы.
елеулі
244.
ҚІ күдікті және ҚІ диагнозы расталған пациенттердің клиникалық топтары бойынша динамикалық бақылау жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) ІА тобы-ҚІ күдікті ауруы бар пациенттер;
2) группа тобы-ісікке дейінгі аурулары бар пациенттер;
3) II топ-арнайы емделуге жататын (хирургиялық емдеу, химиотерапия, сәулелік терапия, иммундық жасушалық терапия) ;
4) ІІА тобы-радикалды емделуге жататын ҚБ ерте нысандары бар пациенттер;
5) III топ - қатерлі ісікті түбегейлі емдегеннен кейінгі пациенттер (іс жүзінде сау адамдар);
6) IV топ-паллиативтік немесе симптоматикалық емдеуге жататын, ҚБ-ның кең таралған нысандары бар пациенттер.
Клиникалық топтың ІА пациентін тереңдетіп тексеру нәтижелері бойынша бастапқы деңгейдегі дәрігерлер НТ күдігін жояды немесе тиісті клиникалық топтарға ауыстырады:

1) специалист смотрового кабинета при подозрении или выявлении опухолевого заболевания выставляет маркер "Онконастороженность 1", направляет пациента к ВОП в течение трех рабочих дней;
2) ВОП совместно с профильным специалистом проводит дообследование и направляет пациента к онкологу или КООП в течение пяти рабочих дней с установкой маркера "Онконастороженность 2";
3) онколог или КООП с момента выдачи направления ВОП в течение десяти рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования, по результатам которых направляет пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь, для подтверждения и установления диагноза, определения последующей тактики ведения и лечения с установкой маркера "Онконастороженность 3";
4) консультации специалистами и обследование пациентов с подозрением на ЗН в амбулаторных условиях проводится по "зеленому" коридору – вне общей очередности и ограничений, в течение восемнадцати рабочих дней;
5) врач-онколог организации вторичного уровня проводит диагностические исследования, необходимые для подтверждения и установления окончательного диагноза, распространенности процесса.
6) углубленное обследование пациентов Iа клинической группы с целью верификации диагноза проводится в течение пятнадцати рабочих дней с момента обращения в организацию, оказывающую онкологическую помощь, с целью уточнения тактики лечения и персонификации терапии – в течение тридцати рабочих дней;
7) весь маршрут первичного онкологического пациента, сроки обследования в соответствии с маркерами онконастороженности мониторируются в ситуационном центре организации, координирующую онкологическую помощь в регионе.
грубое
243
Наличие подтверждающей документации о том, что специализированное лечение пациента с ЗН начинается не позднее тридцати календарных дней с момента установления диагноза и взятия под динамическое наблюдение.
244
Наличие подтверждающей документации о проведении динамического наблюдения по клиническим группам пациентов с подозрением на ЗН и подтвержденным диагнозом ЗН:
1) группа Iа – пациенты с заболеванием, подозрительным на ЗН;
2) группа Iб – пациенты с предопухолевыми заболеваниями;
3) группа II – пациенты со ЗН, подлежащие специальному лечению (хирургическое лечение, химиотерапия, лучевая терапия, иммунная клеточная терапия);
4) группа IIа – пациенты с ранними формами ЗН, подлежащие радикальному лечению;
5) группа III – пациенты после проведенного радикального лечения злокачественной опухоли (практически здоровые лица);
6) группа IV – пациенты с распространенными формами ЗН, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
По результатам углубленного обследования пациента Iа клинической группы врачи первичного уровня снимают подозрение на ЗН или переводят в соответствующие клинические группы:

1) ісікке дейінгі ауру анықталған кезде пациент і клиникалық топқа ауыстырылады;
2) ҚІ диагнозын растау (верификациялау) кезінде пациентті II клиникалық топ бойынша динамикалық бақылауға алады;
3) арнайы емдеуге жауап бермейтін ҚІ нысандары дамыған пациенттер IV клиникалық топқа ауыстырылады.
Клиникалық топтың паци пациенттері тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдарда МСАК және КДК мамандарының динамикалық бақылауына және сауықтыруына жатады, бастапқы медициналық-санитариялық көмек және консультациялық-диагностикалық көмек медициналық ұйымдарында жоғары онкологиялық тәуекел топтарын байқау медициналық ұйымдарында жоғары онкологиялық тәуекел топтарын байқау бойынша жүзеге асырылады.
II клиникалық топта аурудың сатысына қарамастан, арнайы лечение көрсетілген, оның ішінде арнайы емдеуге көрсетілімдері болған кезде, ҚБ-ның 4 сатысы бар пациенттер бар барлық бастапқы пациенттер байқалады.
II клиникалық топтан III топқа ауыстыру радикалды емдеудің диагностикалық расталған нәтижелерін алған кезде арнайы емдеудің толық курсы аяқталғаннан кейін, сондай-ақ ҚБ прогрессиясы мен қайталануы болмаған кезде жүзеге асырылады.
III клиникалық топтағы пациенттерді медициналық динамикалық бақылау жүзеге асырылады:
1) аурудың бірінші жылы ішінде-үш айда бір рет;
2) аурудың екінші жылы ішінде-алты айда бір рет;
3) үшінші жылдан бастап – жылына бір рет.
Екінші деңгейдегі мамандардың II клиникалық топты динамикалық бақылауы үш айда кемінде бір рет мерзімді клиникалық хаттамаларға сәйкес жүргізіледі.
III клиникалық топтағы пациенттер in прогрессиясы және қайталануы кезінде II-ге ауыстырылады.
IV клиникалық топқа паллиативтік немесе симптоматикалық емдеуге жататын арнайы ем жүргізуге мүмкіндік бермейтін, ауырлататын ілеспе патологиясы бар, ҚІ-ның асқынған нысандары бар пациенттер жатады.
II клиникалық топтан IV-ге ауыстыру емдеу аясында аурудың өршуі кезінде жүзеге асырылады.
III клиникалық топтан IV-ге ауыстыру динамикалық бақылау және арнайы емдеуге мүмкіндік бермейтін жағдайдың нашарлауы кезінде аурудың өршуі кезінде жүзеге асырылады.
Паллиативтік және симптоматикалық ем алуды қажет ететін IV клиникалық топтағы пациенттер тіркелген жері бойынша МСАК ұйымында байқалады. IV клиникалық топтағы пациенттер онкологиялық есептен шығарылмайды.
245.
Қатерлі ісікке шалдыққан пациенттер тіркелген жері бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымда – бастапқы деңгейде (III клиникалық топ) және онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда тұрғылықты және тіркелген жері бойынша екінші деңгейде (II клиникалық топ) өмір бойы медициналық динамикалық бақылауға жатады.
Тұрғылықты жерін ауыстырған және ел, өңір шегінде тіркеуді ұйымдастыруды ауыстырған кезде пациент динамикалық бақылаудан алынбайды, бірақ құжаттарды бастапқы және қайталама деңгейдегі ұйымдарға жібере отырып, оны жаңа тіркелген немесе тұрғылықты жері бойынша орналастыру жүргізіледі.
ҚІ бар Пациент келесі жағдайларда есептен шығарылады:

1) при выявлении предопухолевого заболевания пациента переводят в Iб клиническую группу;
2) при подтверждении (верификации) диагноза ЗН пациента берут на динамическое наблюдение по II клинической группе;
3) пациенты с запущенными формами ЗН, не поддающимися специальному лечению, переводятся в IV клиническую группу.
Пациенты Iб клинической группы подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению специалистами ПМСП и КДП в организациях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях по месту их прикрепления, осуществляемые по наблюдению групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях наблюдения групп повышенного онкологического риска в медицинских организациях первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи.
Во II клинической группе наблюдаются все первичные пациенты со ЗН, которым показано специальное лечение, независимо от стадии заболевания, в том числе пациенты с 4 стадией ЗН, при наличии показаний к специальному лечению.
Перевод из II клинической группы в III группу осуществляется после завершения полного курса специального лечения при получении диагностически подтвержденных результатов радикального излечения, а также отсутствия прогрессирования и рецидива ЗН.
Медицинское динамическое наблюдение пациентов III клинической группы осуществляется:
1) в течение первого года заболевания – один раз в три месяца;
2) в течение второго года заболевания – один раз в шесть месяцев;
3) с третьего года – один раз в год.
Динамическое наблюдение II клинической группы специалистами вторичного уровня проводится в соответствие с периодическими клиническими протоколами, не менее чем один раз в три месяца.
Пациенты из III клинической группы переводятся во II при прогрессировании и рецидиве ЗН.
К IV клинической группе относятся пациенты с запущенными формами ЗН, с отягощающей сопутствующей патологией, не позволяющей проводить специальное лечение, подлежащие паллиативному или симптоматическому лечению.
Перевод из II клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания на фоне лечения.
Перевод из III клинической группы в IV осуществляется при прогрессировании заболевания за время динамического наблюдения и ухудшения состояния, не позволяющего проводить специальное лечение.
Пациенты IV клинической группы, нуждающиеся в получении паллиативного и симптоматического лечения, наблюдаются в организации ПМСП по месту прикрепления. С онкологического учета пациенты IV клинической группы не снимаются.
значительное
245
Пациенты со ЗН подлежат пожизненному медицинскому динамическому наблюдению в организации, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях по месту прикрепления – первичный уровень (III клиническая группа) и организациями, оказывающими онкологическую помощь на вторичном уровне (II клиническая группа) по месту жительства и прикрепления.
При смене места жительства и смене организации прикрепления в пределах страны, региона, пациент с динамического наблюдения не снимается, а проводится его дислокация по месту нового прикрепления или проживания, с направлением документов в организации первичного и вторичного уровней.
Пациент со ЗН снимается с учета в случаях:

1) амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан егжей-тегжейлі үзінді көшірмені бере отырып, басқа елге көшу;
2) қайталанулар болмаған кезде онкологиялық көмек көрсететін ұйымда "тері базалиомасы", "трофобластикалық ауру" диагнозымен емдеуден кейін бес жылдан астам бақылау;
3) қайтыс болу туралы медициналық куәлік негізінде қайтыс болған жағдайда жүзеге асырылады.
елеулі
246.
ҚІ диагнозы анықталған кезде әрбір пациентке алғаш рет "хабарлама" № 034/е нысаны толтырылады, ол үш жұмыс күні ішінде онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінде тіркелу және есепке алу үшін пациенттің тұрақты тұратын жері бойынша қайталама деңгейде онкологиялық көмек көрсететін ұйымға диагноз қою мән-жайларын көрсете отырып жіберіледі (пациенттің өзіне-өзі жүгінуі). МСАК медициналық ұйымы, КДК – бастапқы деңгей, пациенттің қайталама және үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымға өзін-өзі жүгінуі, скринингтік тексеру жүргізу кезінде диагноз қойылады, профилактикалық тексеру жүргізу кезінде диагноз қойылады).
елеулі
247.
Өмірінде алғаш рет аурудың IV сатысындағы ҚІ диагнозы қойылған және III сатыдағы көзбен шолып қолжетімді локализациялары бар әрбір пациентке пациентте қатерлі ісіктің асқынған түрі анықталған жағдайда хаттама толтырылады (клиникалық топ ЖҚА V).
МСАК ұйымында, КДК-ке іске қосылған ҚІ анықталған пациент тіркелген, барлық анықталған іске қосылған жағдайларға міндетті түрде талдау жүргізіледі. Іске қосылған жағдайды талдау материалдары іске қосылған жағдай туралы хаттаманы алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіретін ұйымға жіберіледі. Іске қосылған жағдайларды талдау жөніндегі ақпаратты өңірдегі онкологиялық көмекті үйлестіретін ұйым денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға бас маманға (штаттан тыс онкологқа) ай сайын ұсынады.
өрескел
248.
Жүкті әйелдердің жыныстық серіктестерін, ерікті және жасырын өтініш жасаған адамдарды қоса алғанда, клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша адамдардың АИТВ-инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық тексерудің болуы
елеулі
249.
Амбулаториялық-емханалық Денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға жатқызу үшін көрсеткіштердің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың шиеленісуі;
2) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттер тобын белсенді жоспарлы сауықтыру;

1) переезда в другую страну с выдачей ему подробной выписки из медицинской карты амбулаторного пациента;
2) наблюдения в организации, оказывающей онкологическую помощь, с диагнозом "Базалиома кожи", "Трофобластическая болезнь" свыше пяти лет после излечения, при отсутствии рецидивов;
3) смерти на основании медицинского свидетельства о смерти.
значительное
246
При установлении диагноза ЗН впервые на каждого пациента заполняется форма № 034/у "Извещение", которая в течение трех рабочих дней направляется в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном уровне по месту постоянного проживания пациента для регистрации в Электронном регистре онкологических больных и взятия на учет, с указанием обстоятельств установления диагноза (самообращение пациента в медицинскую организацию ПМСП, КДП – первичный уровень, самообращение пациента в организацию, оказывающую онкологическую помощь на вторичном и третичном уровнях, диагноз установлен при проведении скринингового обследования, диагноз установлен при проведении профилактического осмотра).
значительное
247
На каждого пациента с впервые в жизни установленным диагнозом ЗН IV стадии заболевания и при визуально доступных локализациях III стадии заполняется протокол на случай выявления у пациента запущенной формы злокачественного новообразования (клиническая группа V).
В организации ПМСП, КДП к которой прикреплен пациент с выявленным запущенным ЗН, проводится в обязательном порядке разбор всех выявленных запущенных случаев. Материалы разбора запущенного случая направляются в организацию, координирующую онкологическую помощь в регионе в течение десяти рабочих дней с момента получения протокола о запущенном случае ЗН. Информация по разборам запущенных случаев ежемесячно предоставляется организацией, координирующую онкологическую помощь в регионе, в уполномоченный орган в области здравоохранения главному специалисту (внештатному онкологу).
грубое
248
Наличие обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, включая половых партнеров беременных, лиц, обратившихся добровольно и анонимно
значительное
249
Наличие подтверждающей документации о соблюдении показаний для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому:
1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;

6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
Стационарлық деңгейде онкологиялық көмек көрсету
252.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
253.
Медициналық персоналдың ісікке қарсы препараттардың уытты әсерінен және дәрілік заттарды ұтымды пайдаланудан қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін цитостатикалық дәрілік заттарды орталықтандырылған араластыру кабинеттерінде (бұдан әрі – ЦДАК) ісікке қарсы препараттарды араластыру туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Әрбір пациентке ісікке қарсы дәрілік заттарды сұйылтуға өтінімдерді клиникалық бөлімшенің дәрігері ЦДАК жауапты маманымен бірлесіп ұсынады.
Ісікке қарсы дәрілік заттар берілген өтінімдер бойынша сұйылтылады. Араластырылған дәрілік заттар бір реттік стерильді ыдыстарға салынады, таңбаланады. Сыйымдылыққа өтінімнің екінші данасы бекітіледі.
Ажырасқан ісікке қарсы дәрі-дәрмектерді клиникалық бөлімшенің медбикесі алады және тасымалдайды. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүзеге асырылады.
Клиникалық бөлімшенің процедуралық мейіргер ісікке қарсы дәрілік затты енгізер алдында пациенттің деректерін, өтінімдерін және флакондардағы және (немесе) шприцтердегі таңбалауды салыстырады.
елеулі

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
Оказание онкологической помощи на стационарном уровне
252
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
253
Наличие подтверждающей документации о разведении противоопухолевых препаратов в кабинетах централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ) для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств.
Заявки на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента предоставляет врач клинического подразделения совместно с ответственным специалистом КЦРЦ.
Противоопухолевые лекарственные средства разводятся по поданным заявкам. Разведенные лекарственные средства пакуются в одноразовые стерильные емкости, маркируются. К емкости прикрепляется второй экземпляр заявки.
Разведенные противоопухолевые лекарственные средства получает и транспортирует медицинская сестра клинического подразделения. Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.
Процедурная медицинская сестра клинического подразделения перед введением противоопухолевого лекарственного средства сопоставляет данные пациента, заявки и маркировку на флаконах и (или) шприцах.
значительное

254.
Сәулелік терапия пациентті клиникалық басқаруды, бір дәрігер – сәулелік терапевт (радиациялық онколог) сәулелік дайындықты және сәулелік емдеуді жүргізуді көздейтін "Бір дәрігер – сәулелік терапевт (радиациялық онколог)" қағидаты бойынша жүргізілетіні туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Сәулелендіруге дейінгі дайындық емшарасы арнайы Рентген аппараттарында (тренажерларда, компьютерлік томографтарда) орындалады, оларда сәулелену орындары мен қоршаған органдар мен тіндер алынады. Сондай-ақ, бұл құрылғылар компьютерлік жоспарлау жүйелеріне сәулелену орнының келесі топографиялық сипаттамаларын береді: өлшемдер, салмақ, бағдар және кейінгі дозиметриялық есептеулер үшін қажетті қосымша ақпарат.
Сәулелік терапияға арналған жабдықтардың жұмысының үздіксіздігін және сапасын бақылауды қамтамасыз ету, сәулелену жоспарларын фантомдық өлшеулердің көмегімен верификациялау мақсатында сәулелік терапияға арналған күрделі жабдық болған кезде сәулелік терапияны физика-техникалық қамтамасыз ету қызметі немесе сәулелік терапияға арналған жабдыққа қызмет көрсету жөніндегі медициналық физиктер мен инженерлер тобы құрылады.
елеулі
255.
Стационарды алмастыратын жағдайларда ҚІ бар пациенттерге химиотерапия, сәулелік терапия, паллиативтік медициналық көмек, медициналық оңалту бөлімшелерінде қайталама және үшінші деңгейлерде онкологиялық көмек көрсететін ұйымдарда тұрақты дәрігерлік бақылауды талап етпейтін жағдайларда ісікке қарсы терапия, сәулелік және Радионуклидтік терапия, паллиативтік медициналық көмек жүргізілетіні туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек МТТ ұсынымын ескере отырып, осы пациентті емдеу үшін қажетті зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларының нәтижелерімен онкологтың жолдамасы бойынша екінші және үшінші деңгейдегі онкологиялық ұйымда көрсетіледі.
елеулі
256.
Консилиумның шешімі бойынша және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ете отырып, медициналық көрсеткіштер бойынша өмірлік маңызды функциялардың тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр науқасты ауруханаға жатқызудың болуы, содан кейін жағдай тұрақталғаннан кейін одан әрі тексеру және емдеу үшін ауру бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстыру
елеулі
257.
Бөлімше меңгерушісінің ауруханаға жатқызылған күні, одан кейін – күн сайын ауыр науқастарды тексеріп-қарауының болуы. Орташа ауыр науқастар аптасына кемінде бір рет тексеріледі. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері пациентті жүргізудің одан әрі тактикасы бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картада тіркеледі, жазбаларды енгізетін медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіреді
елеулі

254
Наличие подтверждающей документации о том, что лучевая терапия проводится по принципу "единый врач – лучевой терапевт (радиационный онколог)", предусматривающий клиническое ведение пациента, проведение предлучевой подготовки и лучевого лечения одним врачом – лучевым терапевтом (радиационным онкологом).
Процедуры предлучевой подготовки выполняются на специальных рентгеновских аппаратах (симуляторах, компьютерных томографах), на которых получают данные места облучения и окружающих органов и тканей. Также эти аппараты передают в компьютерные системы планирования следующие топографические характеристики места облучения: размеры, вес, ориентацию и дополнительные сведения, необходимые для последующих дозиметрических расчетов.
В целях обеспечения бесперебойности работы и контроля качества оборудования для лучевой терапии, верификации планов излучения с помощью фантомных измерений при наличии сложного оборудования для лучевой терапии создается служба физико-технического обеспечения лучевой терапии или группа медицинских физиков и инженеров по обслуживанию оборудования для лучевой терапии.
значительное
255
Наличие подтверждающей документации о том, что в стационарозамещающих условиях пациентам с ЗН проводится противоопухолевая терапия, лучевая и радионуклидная терапия, паллиативная медицинская помощь в случаях, не требующих постоянного врачебного наблюдения, в организациях, оказывающих онкологическую помощь на вторичном и третичном уровнях в отделениях химиотерапии, лучевой терапии, паллиативной медицинской помощи, медицинской реабилитации.
Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях оказывается в онкологической организации вторичного и третичного уровней по направлению онколога с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента с учетом рекомендации МДГ.
значительное
256
Наличие госпитализации тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения с последующим переводом в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения после стабилизации состояния
значительное
257
Наличие осмотра заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное

258.
Науқастың денсаулық сақтау ұйымына жатқызылған күнінен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп белгіленген клиникалық диагноздың болуы
елеулі
259.
Демалыс және мереке күндерінен басқа стационардағы пациенттерді емдеуші дәрігердің күнделікті қарауының болуы. Кезекші дәрігер қосымша диагностикалық және емдік манипуляцияларды қарап-тексерген және тағайындаған кезде медициналық картаға тиісті жазбалар жүргізіледі. Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін және (немесе) емдеуші дәрігерді хабардар етеді, диагностика және емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз және (немесе) электрондық) нұсқаға жазба жасайды.
Медициналық картаның электрондық нұсқасына жазба пациенттің жағдайы өзгерген сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей енгізіледі.
Төтенше жағдайларда жазбалардың көптігі жағдайдың ауырлық динамикасына байланысты. Стационар дәрігерінің жазбалары пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістерді және тағайындауларды түзету қажеттілігін, тағайындалған тексеру мен емдеудің негіздемесін, алынған нәтижелер мен жүргізілетін емнің тиімділігін бағалау мен түсіндіруді көрсетеді. Шұғыл жағдайлар кезінде қараудың жиілігі сағат пен минут бойынша шұғыл көмек көрсету уақытын көрсете отырып, әрбір 3 сағаттан кем емес.
елеулі
260.
Диагнозды сәйкестендіруде қиындықтар туындаған кезде, жүргізілетін емнің тиімсіздігі кезінде, сондай-ақ өзге де көрсеткіштер кезінде консультацияның немесе консилиумның болуы
өрескел
261.
Мынадай аурулар, синдромдар мен симптомдар анықталған кезде АИТВ-инфекциясына клиникалық көрсетілімдер бойынша адамдарды тексерудің болуы:

258
Наличие установленного клинического диагноза совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
259
Наличие ежедневного осмотра лечащего врача пациентов, находящихся в стационаре кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте. При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением и (или) лечащего врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный и (или) электронный) вариант.
В электронный вариант медицинской карты запись вносится не позднее суток с момента изменения состояния пациента.
При неотложных состояниях кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача стационара отражают конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпретацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых 3 часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.
значительное
260
Наличие консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
261
Наличие обследования лиц по клиническим показаниям на ВИЧ-инфекции при выявлении следующих заболеваний, синдромов и симптомов:

266.
КСТ емдеу әдісі мен тактикасын анықтау туралы растайтын құжаттаманың болуы.
КСТ отырыстары онкологиялық орталықта күн сайын (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) өткізіледі.
Медициналық персоналдың ісікке қарсы препараттардың уытты әсерінен қауіпсіздігін және дәрілік заттарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшін цитостатикалық дәрілік заттарды орталықтандырылған араластыру кабинеттерінің (бұдан әрі – ЦДАК) болуы. Ісікке қарсы дәрі-дәрмектерді өсіру бойынша КБО-да жұмыс ауысыммен ұйымдастырылады.
Әрбір пациентке ісікке қарсы дәрілік заттарды өсіруге арналған өтінімдердің болуы және оларды бақылау.
Қаптамаға таңбалауға, тасымалдауға қойылатын талаптар (дәрілік заттарды бір реттік стерильді ыдыстарға (құтыларға, шприцтерге) орайды, таңбаланады. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүзеге асырылады.)
өрескел
267.
Көрсетілген медициналық көмектің клиникалық хаттамаларға сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
268.
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы медициналық құжаттаманың болуы (№001/е нысаны "стационарлық пациенттің медициналық картасы", 052/е нысаны "амбулаториялық пациенттің медициналық картасы", пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақтардың түбіртектері, № 025/е нысаны "жазуға арналған Журнал № 029/е "еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды тіркеу кітабы" нысаны, № 037/е нысаны "Анықтама №__________ студенттің, колледж оқушысының уақытша еңбекке жарамсыздығы туралы, Мектепке, Мектепке дейінгі балалар ұйымына баратын баланың сырқаттануы, карантині және болмауының өзге де себептері туралы (қажеттісінің астын сызу керек)", № 038/е нысаны "еңбекке уақытша жарамсыздық туралы № _ _ _ _ _ анықтама" және басқалар).:
1) амбулаториялық (стационарлық) пациенттің жұмысынан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректердің жазылуының болуы;
2) стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық емдеу кезінде (күндізгі стационарларды, оңалту орталықтарын қоса алғанда) адамдар шығарылған күні еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ пен анықтама беру;
3) Егер адамдардың еңбекке қабілеттілігі толық қалпына келтірілсе, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығару күнімен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуды жалғастыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын оның емхананың медицина қызметкеріне келуі немесе медицина қызметкерін үйге шақыруы үшін қажетті уақытты ескере отырып, мерзімге ұзарту (бірақ күнтізбелік бір күннен аспайтын). Тұрғылықты аймағынан тыс жерде ем қабылдаған адамдарға оның тұрақты тұратын жеріне келу үшін қажетті уақыт (бірақ күнтізбелік төрт күннен аспайтын)ескеріледі;

266
Наличие подтверждающей документации об определении метода и тактики лечения МДГ.
Заседания МДГ проводятся в онкологическом центре ежедневно (за исключением выходных и праздничных дней).
Наличие кабинетов централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ) для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств. Работа в КЦРЦ по разведению противоопухолевых лекарственных средств организуется посменно.
Наличие и контроль заявок на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента.
Требования к упаковке маркировке, транспортировке (лекарственные средств пакуются в одноразовые стерильные емкости (флаконы, шприцы), маркируются. Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.)
грубое
267
Наличие подтверждающей документации о соответствии оказанной медицинской помощи клиническим протоколам
значительное
268
Наличие медицинской документации о соблюдении следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности (форма №001/у "Медицинская карта стационарного пациента", форма 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", корешки листов о временной нетрудоспособности пациентов, форма № 025/у "Журнал для записи заключений врачебно-консультационной комиссии", форма № 029/у "Книга регистрации листов о временной нетрудоспособности", форма № 037/у "Справка №__________ о временной нетрудоспособности студента, учащегося колледжа, профессионально-технического училища, о болезни, карантине и прочих причинах отсутствия ребенка, посещающего школу, детскую дошкольную организацию (нужное подчеркнуть)", форма № 038/у "Справка №______ о временной нетрудоспособности" и другие).:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) пациента, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;
3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);

270.
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізу кезінде мынадай іс-қимылдардың сақталғаны туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) биологиялық өлімді дәрігерлер анықтағаннан кейін, стационарлық пациенттің медициналық картасын немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашып-қарауға жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық пациенттің медициналық картасын ұсынғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу;

270
Наличие подтверждающей документации о соблюдении следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного пациента или медицинской карты амбулаторного пациента с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;

12) плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туған жағдайда;
- туған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
- судың ерте ағуы және лас сулар кезінде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурада болатын ана аурулары кезінде;
- плацентаның дамуында немесе бекітілуінде айқын ауытқулар болған кезде;
- егер ұрықтың дамуында туа біткен ауытқулар бар деп күдіктенсе;
- преэклампсия, эклампсия жағдайларында
13)антропометриялық деректермен (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде шеңбері) салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай мынадай санаттарға патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
15) дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша патологиялық-анатомиялық ашып-қарау санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтығы кезіндегі диагноздардың алшақтық себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы
өрескел
271.
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не оның көзі тірісінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашып қарау жүргізбей беру үшін берген жазбаша ерік-жігерінің, күштеп өлуге күдік болмаған кезде болуы
Елеулі
272.
Үйде онкологиялық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) МСАК немесе КДК (бастапқы деңгей) медицина қызметкерін ұйымда күндізгі консультация беру мүмкін болмаған кезде динамикалық бақылаудағы пациент (і, III клиникалық топтар) шақырған кезде;
2) қозғалысын шектеу кезінде және паллиативтік медициналық көмекке мұқтаж науқастардың, оның ішінде қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерді пайдалана отырып, жылжымалы бригаданы сырқаттанушылықтың шиеленісуінен тыс ҚБ баратын пациенттерге бару тәртібімен шақырған кезде;
3) қозғалысын шектеу кезінде стационардан шығарылған немесе жедел медициналық жәрдем станциясынан активтерді беру кезінде ауыр жағдайдағы ҚБ бар пациенттерді белсенді патронаждау нысанында;
4) үйде (үйде стационарда), IV клиникалық тобы бар пациенттерге емдеуді ұйымдастыру кезінде.
елеулі
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
Амбулаториялық емханалық деңгейде психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар

12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
271
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
значительное
272
Наличие подтверждающей документации об оказании онкологической помощи на дому:
1) при вызове медицинского работника ПМСП или КДП (первичный уровень), пациентом, находящимся под динамическим наблюдением (Iб, III клинические группы) при невозможности очного консультирования в организации;
2) при вызове мобильной бригады в порядке посещения пациентов со ЗН вне обострения заболевания при ограничении передвижения и нуждающихся в паллиативной медицинской помощи, в том числе с использованием дистанционных медицинских услуг;
3) в форме активного патронажа пациентов со ЗН в тяжелом состоянии при ограничении передвижения, выписанных из стационара или передачи активов из станции скорой медицинской помощи;
4) при организации лечения на дому (стационаре на дому), пациентам с IV клинической группой.
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья
Требования для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья на амбулаторно-поликлиническом уровне

273.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
274.
ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауға алу критерийлерінің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1 динамикалық психиатриялық байқау тобы - өзінің психикалық жай-күйі бойынша әлеуметтік қауіпті іс-әрекеттерге бейім, оның ішінде кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ есі дұрыс емес жағдайда аса қауіпті іс-әрекеттер жасағандарға қатысты сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттерін жасау қаупі бар және сот амбулаториялық мәжбүрлеп емдеу түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын айқындаған адамдар;

273
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
274
Наличие подтверждающей документации о соблюдении критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР:
1 группа динамического психиатрического наблюдения - лица склонные по своему психическому состоянию к социально-опасным действиям, в том числе, имеющие риск совершения насильственных действий сексуального характера в отношении несовершеннолетних, а также совершивших особо опасные деяния в состоянии невменяемости, и которым судом определены принудительные меры медицинского характера в виде амбулаторного принудительного лечения;

2 динамикалық психиатриялық байқау тобы-F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ПМҚБ қоспағанда, психикалық ауруы бойынша мүгедектігі бар С ПМҚБ тұлғалары; анықталғаннан кейін бір жыл ішінде F20 "Шизофрения" диагнозы қойылған адамдар (бұл ретте мүгедектігі бар адам динамикалық психиатриялық байқаудың 2 тобында байқалуын жалғастырады);
2А-тегін амбулаториялық емдеу шеңберінде психофармакотерапияға мұқтаж психотикалық симптоматиканың жиі және айқын өршуі, декомпенсациялары бар адамдар, оның ішінде F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ПМҚБ бар адамдар
2Б-тұрақтандырылған күйлері бар, процестің орташа прогрессивті ағымы және өздігінен ремиссиясы бар тұлғалар;
динамикалық наркологиялық бақылау тобы-психоактивті заттарды теріс пайдаланудан туындаған ПМҚБ клиникалық көріністерінің салдарынан әлеуметтік қауіпті әрекеттерге бейім адамдар.
Динамикалық наркологиялық бақылау тобы
1) соттың шешімі бойынша мәжбүрлеп емдеу үшін бөлімшелерге жіберілген адамдарда ПБЗ қолдану салдарынан ПМҚБ;
2) сот-наркологиялық сараптаманың қорытындысы негізінде сот шешімі бойынша емдеу тағайындалған адамда беттік-белсенді заттарды пайдалану салдарынан ПМҚБ;
3) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған бас бостандығынан айыру орындарынан жіберілген адамдарда ПБЗ пайдалану салдарынан ПМҚБ;
4) стационарлық емдеу жағдайында ПБЗ қолдану салдарынан психотикалық бұзылудан кейін ПБЗ қолдану салдарынан ПБЗ;
5) әлеуметтік қауіпті әрекеттерге бейім адамдарда беттік-белсенді заттарды қолдану салдарынан ПМҚБ;
6) динамикалық байқауға өз еркімен келісім берген адамдарда ПБЗ пайдалану салдарынан ПМҚБ.
1) – 5) тармақшада көрсетілген адамдар дәрігерлік-консультативтік комиссияның шешімімен динамикалық бақылауға алынады.
Психикалық, мінез-құлық бұзылыстары (аурулары)бар адамдарды байқаудың кезеңділігі мен жиілігін сақтау:
1 динамикалық психиатриялық бақылау тобы - айына кемінде бір рет
2 динамикалық психиатриялық бақылау тобы:
2а-үш айда бір реттен кем емес,
2Б-алты айда бір реттен кем емес;
динамикалық наркологиялық бақылау тобы-жеке басының ерекшеліктеріне және аурудың ағымына байланысты жылына кемінде алты рет
елеулі
275.
Динамикалық бақылаудағы ПМҚБ бар адамдарды дәрілік қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
Динамикалық бақылаудағы ПМҚБ бар адамдарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету жүзеге асырылады
елеулі

2 группа динамического психиатрического наблюдения - Лица c ППР имеющие инвалидность по психическому заболеванию, за исключением ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9; лица с диагнозом F20 "Шизофрения" в течение одного года после установления (при этом в случае признания лицом с инвалидностью он продолжает наблюдаться во 2 группе динамического психиатрического наблюдения);
2А – лица с частыми и выраженными обострениями психотической симптоматики, декомпенсациями, нуждающиеся в психофармакотерапии в рамках бесплатного амбулаторного лечения, в том лица с ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9
2Б – лица со стабилизированными состояниями, с умеренно прогредиентным течением процесса и спонтанными ремиссиями;
группа динамического наркологического наблюдения - Лица склонные к социально-опасным действиям, вследствие клинических проявлений ППР, вызванные злоупотреблением психоактивных веществ.
Группа динамического наркологического наблюдения
1) ППР вследствие употребления ПАВ у лиц, направленных по решению суда в отделения для принудительного лечение;
2) ППР вследствие употребления ПАВ у лица, которым на основании заключения судебно-наркологической экспертизы по решению суда назначено лечение;
3) ППР вследствие употребления ПАВ, у лиц, направленных из мест лишения свободы где применялись принудительные меры медицинского характера;
4) ППР вследствие употребления ПАВ, после перенесенного психотического расстройства вследствие употребления ПАВ в условиях стационарного лечения;
5) ППР вследствие употребления ПАВ, у лиц склонных к социально-опасным действиям;
6) ППР вследствие употребления ПАВ у лиц, добровольно давших согласие на динамическое наблюдение.
Лица, указанные в подпункте 1) – 5) берутся на динамическое наблюдение решением врачебно-консультативной комиссией.
Соблюдение периодичности и частоты наблюдения лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями):
1 группа динамического психиатрического наблюдения - не менее одного раза в месяц
2 группа динамического психиатрического наблюдения:
2А - не менее одного раза в три месяца,
2Б - не менее одного раза в шесть месяцев;
группа динамического наркологического наблюдения - не менее шести раза в год, в зависимости от индивидуальных особенностей личности и течения заболевания
значительное
275
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования к лекарственному обеспечению лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении
Лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении, осуществляется лекарственное обеспечение
значительное

276.
Есептен шығаруға және динамикалық байқаудың басқа тобына ауыстыруға қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауды тоқтату және есептен шығару мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) ЭАЖ – да "сауығу, тұрақты жақсару" көрсетіле отырып, ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауға критерийлердің болмауы, кемінде 12 ай;
2) Қызмет көрсетілетін аумақтан тыс жерлерге шыға отырып, тұрғылықты жерін өзгерту;
3) ЭАЖ – да "мәліметтердің жоқтығы" көрсетіле отырып, учаскелік полиция инспекторының баянатымен және учаскелік медбикенің патронажымен екі айда кемінде 1 рет расталған 12 ай ішінде орналасқан жері туралы анық мәліметтердің болмауы;
4) № 045/е нысаны бойынша қайтыс болу туралы медициналық куәліктің негізінде және (немесе) ЭАЖ – да "өлім" көрсетіле отырып, тіркелген халықтың тіркеліміндегі деректермен расталған қайтыс болу;
5) 1 жылдан астам мерзімге бас бостандығынан айыра отырып сотталған адамдарға динамикалық бақылаудан алу Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінен сұрау салуға жауап алғаннан кейін жүргізіледі;
6) динамикалық психиатриялық байқаудың 2 тобында есепте тұрған F20 "Шизофрения" диагнозы бар адамдарға: динамикалық байқауға алынған сәттен бастап 12 ай ішінде мүгедектік тобы белгіленбеген жағдайда.
Адамды ПМҚБ басқа топқа ауыстыру критерийлері:
ПМҚБ бар адамдарды динамикалық байқауға алу критерийлерінің болмауы, кемінде 12 ай
елеулі
277.
Психиатриялық бейіндегі дәрігер ПМҚБ бар адамды динамикалық байқау кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) пациентке оны динамикалық байқауды жүзеге асыру қажеттілігі, қарап-тексеру жүргізудің тізбесі, көлемі, кезеңділігі, зертханалық және аспаптық зерттеулер, байқау мерзімдері туралы хабарлау;
2) адамның ПМҚБ динамикалық байқауға алу туралы жазбаша келісімі болған жағдайда динамикалық байқауды белгілеу;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) отырысына динамикалық байқауды белгілеу мәселесін шешу үшін оның келісімінсіз немесе оның заңды өкілінен ПМҚБ бар адам немесе оның заңды өкілі динамикалық байқауға ерікті түрде алудан бас тартқан жағдайда Жолдау;
1) ПМҚБ бар адамды динамикалық байқауға алған кезде пациентті алғашқы қарап-тексеруді жүргізу, динамикалық байқау тобын, қарап-тексерулердің кезеңділігін, Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру қажеттілігін айқындау, жеке емдеу жоспарын, оңалтудың жеке бағдарламасын және жеке тәсілді ескере отырып, басқа да іс – шараларды жасау, электрондық ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі-ЭАЖ) деректер енгізу Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысаны бойынша
2) 5) мерзімді тексерулер жүргізу және диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін, бейінді мамандардың қорытындылары мен ұсынымдарын бағалау;

276
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к снятию с учета и переводу в другую группу динамического наблюдения:
Прекращение динамического наблюдения лиц с ППР и снятие с учета осуществляется в следующих случаях:
1) отсутствие критериев, взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев, с указанием в ЭИС – "выздоровление, стойкое улучшение";
2) изменение места жительства с выездом за пределы обслуживаемой территории;
3) отсутствие достоверных сведений о местонахождении в течение 12 месяцев, подтвержденное рапортом участкового инспектора полиции и патронажем участковой медицинской сестры не менее 1 раза в два месяца, с указанием в ЭИС – "отсутствие сведений";
4) смерть, на основании медицинского свидетельства о смерти по форме № 045/у и (или) подтвержденная данными в регистре прикрепленного населения, с указанием в ЭИС – "смерть";
5) лицам, осужденным с лишением свободы на срок свыше 1 года снятие с динамического наблюдения производится после получения ответа на запрос из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
6) лицам с диагнозом F20 "Шизофрения", состоящим на учете во 2 группе динамического психиатрического наблюдения: в случае не установления группы инвалидности в течении 12 месяцев с момента взятия на динамическое наблюдение.
Критерии перевода лица с ППР в другую группу:
отсутствие критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР, не менее 12 месяцев
значительное
277
Наличие подтверждающей документации об осуществлении следующих мероприятий при динамическом наблюдении лица с ППР врачом психиатрического профиля:
1) информирование пациента о необходимости осуществления за ним динамического наблюдения, перечне, объемах, периодичности проведения осмотров, лабораторных и инструментальных исследований, сроках наблюдения;
2) устанавление динамического наблюдения в случае письменного согласия лица с ППР о взятии на динамическое наблюдение, за ним;
3) направление на заседание врачебно-консультационной комиссии (далее – ВКК) для решения вопроса установления динамического наблюдения без его согласия или его законного представителя в случае отказа лица с ППР или его законного представителя от добровольного взятия на динамическое наблюдение;
при взятии на динамическое наблюдение лица с ППР проведение первичного осмотра пациента, определение группы динамического наблюдения, периодичности осмотров, необходимости организации оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения, составление индивидуального плана лечения, индивидуальной программы реабилитации и других мероприятий с учетом индивидуального подхода, внесение данные в электронные информационные системы (далее – ЭИС) по форме учетной документации в области здравоохранения
5) проведение периодических осмотров и оценку результатов диагностических исследований, заключений и рекомендаций профильных специалистов;

6) қажет болған жағдайда түзетулер енгізе отырып, емдеу, оңалту (абилитациялық) іс-шараларының тиімділігіне мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
7) тиісті көрсетілімдер болған кезде құжаттарды ресімдеу және медициналық-әлеуметтік сараптамаға, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, стационарды алмастыратын, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеуге жіберу;
8) денсаулық сақтаудың бейінді мамандарын консультацияға, қажетті зертханалық және аспаптық тексерулерге, психологтың қарауына, әлеуметтік қызметкердің және өзге де мамандардың консультациясына жіберу;
9) тұрғылықты жері бойынша ПМҚБ бар адамға бару;
10) медициналық-әлеуметтік көмек көрсету деңгейлерінің, шарттары мен түрлерінің сабақтастығын жүзеге асыру.
елеулі
278.
Соттың қаулысы бойынша мерзімінен бұрын сауығып кеткендерден басқа, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейін жеке емдеу жоспарының және адамдарды оңалту бағдарламасының болуы.
ПМҚБ бар адамдарды қолдау кезінде психиатр (нарколог) дәрігер жеке емдеу жоспарын және оңалтудың жеке бағдарламасын жасайды.
Жеке емдеу жоспары мен жеке оңалту бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) диагностикалық әдістемелер: ағзаның биологиялық сұйықтықтары мен тіндеріндегі ПБЗ құрамын талдау, АИТВ-ға тестілеу, эксперименттік-психологиялық диагностика, өмір сүру сапасы мен әлеуметтік жұмыс істеуін анықтау, клиникалық-биохимиялық диагностика, нейрофизиологиялық диагностика;
2) дәрілік терапия: психофармакотерапия, симптоматикалық терапия, коморбидті патология терапиясы, опиоидты рецепторлардың блокаторларын қолданатын антагонистік терапия;
3) консультациялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдарға және тәуелді адамдарға медициналық, психологиялық және әлеуметтік консультация беру;
4) тренингтік әдістемелер: рецидивке қарсы қолдаушы терапияны жалғастыруға, бейімделу дағдылары мен стресске төзімділікті қалыптастыру бойынша, ББЗ-ға тәуелділікке қайта тартуға психологиялық тұрақтылық қасиеттерін қалыптастыру бойынша Мотивациялық тренингтер;
5) психотерапиялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке және топтық психотерапиясы, бұзылу жағдайындағы ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке экспресс-психотерапиясы.
елеулі
279.
Дәрігердің шұғыл және шұғыл медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін МСАК-ты қоспағанда, МСАК-ты жүзеге асырғаны туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамалар бойынша диагностикалық іс-шаралар;

6) осуществление мониторинга и контроля эффективности лечения, реабилитационных (абилитационных) мероприятий с внесением корректировок при необходимости;
7) оформление документов и направления на медико-социальную экспертизу, медико-социальную реабилитацию, стационарозамещающее, стационарное, в том числе принудительное лечение при наличии соответствующих показаний;
8) направление на консультацию профильных специалистов здравоохранения, необходимые лабораторные и инструментальные обследования, осмотр психолога, консультацию социального работника и иных специалистов;
9) посещение лицо с ППР по месту проживания;
10) осуществление преемственности уровней, условий и видов оказания медико-социальной помощи.
значительное
278
Наличие индивидуального плана лечения и программы реабилитации лиц после выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, кроме выписанных по постановлению суда как излечившиеся досрочно.
При поддерживающем лечении, лиц с ППР врач психиатр (нарколог) составляет индивидуальный план лечения и индивидуальную программу реабилитации.
Индивидуальный план лечения и индивидуальная программа реабилитации включают в себя:
1) диагностические методики: анализ содержания ПАВ в биологических жидкостях и тканях организма, тестирование на ВИЧ, экспериментально-психологическая диагностика, определение качества жизни и социального функционирования, клинико-биохимическая диагностика, нейрофизиологическая диагностика;
2) медикаментозную терапию: психофармакотерапия, симптоматическая терапия, терапия коморбидной патологии, антагонистическая терапия с использованием блокаторов опиоидных рецепторов;
3) консультативные методики: медицинское, психологическое и социальное консультирование лиц, зависимых от ПАВ и созависимых лиц;
4) тренинговые методики: мотивационные тренинги на продолжение поддерживающей противорецидивной терапии, по формированию адаптационных навыков и стрессоустойчивости, по формированию свойств психологической устойчивости к повторному вовлечению в зависимость от ПАВ;
5) психотерапевтические методики: индивидуальная и групповая психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, индивидуальная экспресс-психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, находящихся в состоянии срыва.
значительное
279
Наличие подтверждающей документации об осуществлении врачом ПМСП, при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи:
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия по клиническим протоколам;

3) МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін 10-шы қайта қаралған аурулардың халықаралық жіктемесі (бұдан әрі – АХЖ-10) бойынша ПМҚБ диагнозын белгілейді және емдеу іс-шараларын жүргізеді. МСАК дәрігерінің құзыретіне кірмейтін ол адамды ПДК немесе БПДО аумақтық тіркелу бойынша жібереді;
4) ағымдағы жылы алғаш рет МСАК дәрігерінің құзыретіне кіретін шекаралық ПМҚБ диагноздары анықталған жағдайда – паспорттық деректерді (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі-ЖСН), тұрғылықты мекенжайын), диагнозды көрсете отырып, осы пациент туралы аумақтық тіркеу бойынша ПДК немесе БПДО ақпарат жолдау электрондық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – ЭАЖ) деректерді енгізу үшін диагноз қойылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмей диагноз қойылған күн;
5) өз бетінше жүгінген суицид жасау қаупі бар адам анықталған кезде немесе психологтар жіберген кәмелетке толмаған адамды тексеру кезінде іс-шаралар жүргізу ;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру;
7) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей ЭАЖ-ға жаңадан енгізілген пациенттер бойынша көз немесе БПДО дәрігерімен салыстырып тексеру жүргізу.
елеулі
280.
Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді талап ететін ПМҚБ қоспағанда, ПМҚБ бар адам күдіктенген немесе анықталған кезде ПДК немесе БПДО психиатриялық бейіндегі дәрігердің мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамалар бойынша диагностикалық іс-шаралар;
3)клиникалық хаттамалар бойынша емдеуді тағайындау (қажет болған жағдайда);
4) өтініш білдірген тұлға туралы мәліметтердің бар екендігі туралы ЭАЖ-да ПМҚБ бар адамдарды есепке алу бойынша тексеруді қамтиды. Алғашқы диагноз қойылған кезде ПМҚБ ЭАЖ-ға ақпаратты, оның ішінде статистикалық есепке алу тобына енгізеді, бұрын белгіленген ПМҚБ диагнозы кезінде және көрсетілген ЭАЖ-да мәліметтер болмаған кезде ақпаратты енгізеді, ал мәліметтер болған кезде оны толықтырады;
5) динамикалық байқау, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату туралы мәселені шешу;
6) ДКК жолдаманы ресімдеу;
7)медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) жүргізуге мұқтаж ПМҚБ бар адамға қатысты медициналық құжаттаманы ресімдеу
8) мәжбүрлеп емдеуге жіберу үшін ББЗ пайдаланудан туындаған ПМҚБ бар адамдардың құжаттарын ресімдеу;
9) МСАК дәрігерінен хабарлама алғаннан кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей ПМҚБ бар адам туралы ақпаратты ЭАЖ-ға енгізу;
10) аумақтық бекіту бойынша динамикалық байқау топтарындағы адамдарды динамикалық байқауды жүзеге асыру;

3) устанавливает диагноз и проводит лечебные мероприятия ППР по международной классификации болезней 10-го пересмотра (далее – МКБ-10), входящие в компетенцию врача ПМСП. При подозрении на наличие у лица диагноза ППР по МКБ-10, не входящие в компетенцию, врач ПМСП направляет его в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению;
4) в случае установления диагнозов пограничных ППР, входящих в компетенцию врача ПМСП впервые в текущем году - направление информации в КПЗ или ПЦПЗ по территориальному прикреплению о данном пациенте с указанием паспортных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), адрес проживания), диагноза и даты установления диагноза, для внесения данных в электронную информационную систему (далее – ЭИС) не позднее 5 рабочих дней с момента установления диагноза;
5) проведение мероприятий при выявлении лица с риском совершения суицида, обратившегося самостоятельно, или при обследовании несовершеннолетнего, направленного психологами;
6) заполнение первичной медицинской документации;
7) проведение сверки с врачом КПЗ или ПЦПЗ по вновь введенным пациентам в ЭИС по учету лиц с ППР, ежемесячно, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
значительное
280
Осуществление следующих мероприятий врачом психиатрического профиля КПЗ или ПЦПЗ при подозрении или выявлении лица с ППР, за исключением ППР, требующих оказания экстренной и неотложной медико-социальной помощи:
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия по клиническим протоколам;
3) назначение лечения по клиническим протоколам (в случае необходимости);
4) проверку в ЭИС по учету лиц с ППР о наличии сведений об обратившемся лице. При первичном установлении диагноза ППР вносит информацию в ЭИС, включая его в группу статистического учета, при установленном ранее диагнозе ППР и отсутствии сведений в указанных ЭИС вносит информацию, а при наличии сведений дополняет;
5) решения вопроса о динамическом наблюдении, а также прекращении динамического наблюдения;
6) оформление направления на врачебно-консультативную комиссию (далее – ВКК);
7) оформление медицинской документации в отношении лица с ППР, нуждающегося в проведении медико-социальной экспертизы (далее – МСЭ)
8) оформление документов лиц с ППР, вызванными употреблением ПАВ для направления на принудительное лечение;
9) внесение информации о лице с ППР в ЭИС не позднее 3 рабочих дней после получения извещения от врача ПМСП;
10) осуществление динамического наблюдения за лицами, находящимися в группах динамического наблюдения, по территориальному прикреплению;

11) күдікті немесе белгіленген ПМҚБ диагнозы бар адамдарды аумақтық ПДО немесе РПДҒПО тексеруге және (немесе) емдеуге жіберу (көрсетілімдер бойынша);
12) ПМҚБ бар адамдарды психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалту көрсететін ұйымдарға жіберу;
13) алғашқы медициналық құжаттаманы жүргізу;
14) ПМҚБ бар адамдарды есепке алу бойынша ЭАЖ-ға деректерді енгізу;
15) ЭАЖ-ға жаңадан енгізілген және тұратын адамдар бойынша МСАК дәрігерімен салыстырып тексеруді жүргізеді және көрсетілген ақпаратты аумақтық БПДО меңгерушісіне береді.
елеулі
281.
Бұрын ПМҚБ динамикалық бақылауда болған және "қалпына келтіру, тұрақты жақсарудан" басқа, алу себебін көрсете отырып, ЭАЖ-да есептен шығарылған адам жүгінген кезде ПДК немесе БПДО психиатриялық бейіндегі дәрігердің мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) клиникалық хаттамалар бойынша диагностикалық іс-шаралар;
3) динамикалық байқау туралы мәселені шешу, сондай-ақ динамикалық байқауды тоқтату;
4) ЭАЖ-да алу себебін көрсете отырып, динамикалық байқаудан алу мәселесін шешу үшін динамикалық байқауға алу критерийлері, ДКК-ге жолдама ресімдеу болмаған кезде.
елеулі
282.
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуі туралы құжаттаманың (ішкі бұйрықтар, ережелер, хаттамалар, сауалнамалар, талдамалық анықтамалар) болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;
2) мынадай талаптар бойынша бағаланатын диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі:
диагностикалық шаралардың болмауы;
қате диагноз қоюға және емдеу тактикасындағы қателіктерге әкеп соқтырған диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша қате қорытынды немесе қорытындының болмауы;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулер жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, негізсіз тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға кірмеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;

11) направление лиц с подозрением или установленным диагнозом ППР на обследование и (или) лечение в территориальный ЦПЗ или РНПЦПЗ (по показаниям);
12) направление лиц с ППР в организации, оказывающие медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья;
13) ведение первичной медицинской документации;
14) введение данных в ЭИС по учету лиц с ППР;
15) проводит сверку с врачом ПМСП по вновь введенным и состоящим лицам в ЭИС и предоставляет указанную информацию заведующему территориального ПЦПЗ.
значительное
281
Наличие подтверждающей документации об осуществлении следующих мероприятий врачом психиатрического профиля КПЗ или ПЦПЗ при обращении лица, ранее состоявшего на динамическом наблюдении с ППР, и снятого с учета в ЭИС с указанием причины снятия, кроме "выздоровление, стойкое улучшение":
1) идентификацию пациента;
2) диагностические мероприятия по клиническим протоколам;
3) решения вопроса о динамическом наблюдении, а также прекращения динамического наблюдения;
4) при отсутствии критериев взятия на динамическое наблюдение, оформление направления на ВКК, для решения вопроса снятия с динамического наблюдения с указанием причины снятия в ЭИС.
значительное
282
Наличие документации (внутренние приказы, положения, протоколы, анкеты, аналитические справки) о проведении клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы.
елеулі
Тәулік бойы медициналық бақылауды көздейтін стационарлық жағдайларда психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
283.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
284.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге жатқызу үшін негіздердің болуы.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге емдеуге жатқызу үшін негіз болып табылады:
1) психиатриялық бейіндегі дәрігердің жолдамасы;
2) сот-тергеу органдарының қаулысы, шешімі, ұйғарымы;
3) әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы;
4) айғақтар болған кезде адамның жазбаша өтініші;
5) ПБЗ пайдаланудан туындаған, заңды күшіне енген ППР бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу туралы сот шешімі;
6) заңды күшіне енген, ҚР ҚК 93-бабында көзделген медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі
елеулі
285.
РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
Клиникалық бөлімшенің, қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (нарколог) стационарлық клиникалық бөлімшелерге жоспарлы түрде емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
Требования для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение
283
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
284
Наличие оснований для госпитализации в стационарные клинические отделения.
Основанием для госпитализации в стационарные клинические отделения, являются:
1) направление врача психиатрического профиля;
2) постановление, решение, определение судебно-следственных органов;
3) направление военно-врачебной комиссии;
4) письменное заявление самого лица, при наличии показаний;
5) решение суда о принудительном лечении лиц с ППР, вызванные употреблением ПАВ, вступившее в законную силу;
6) решение суда о применении принудительных мер медицинского характера, предусмотренных статьей 93 УК РК, вступившее в законную силу
значительное
285
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ.
При плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения, приемно-диагностического отделения осуществляет следующие мероприятия:

1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын тексереді, қажет болған жағдайда регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жібереді;
3) ауруханаға жатқызу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің бар - жоғын тексереді;
4) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
5) алдын ала диагнозды белгілейді, дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады.
елеулі
286.
Шұғыл көрсетілімдер бойынша РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшесіне жатқызу кезінде жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
Шұғыл көрсетілімдер бойынша РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшесіне жатқызу кезінде клиникалық бөлімшенің немесе қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (нарколог) немесе кезекші дәрігер мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды және қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
3) алдын ала диагнозды белгілейді, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша дифференциалды диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады
елеулі
287.
ЖБАҮПА емдеуге жоспарлы жатқызу кезінде өткізілген іс-шаралардың толықтығы.
ЖБАҮПА жоспарлы түрде жатқызу кезінде кезекші дәрігер мынадай іс шараларды жүзеге асырады:
1) қолда бар құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексереді:
заңды күшіне енген сот шешімі;
жеке басын куәландыратын құжат.
2) пациентті сәйкестендіруді жүргізеді;
3) психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
4) бөлімшені айқындайды, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілейді ;

1) идентификацию пациента;
2) проверяет наличие имеющейся медицинской и другой документации, в случае необходимости направляет на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) проверяет наличие вступившего в законную силу решения суда о госпитализации, при наличии такового;
4) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
5) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебного питания и другие лечебно-диагностические мероприятия по клиническим протоколам диагностики и лечения;
6) заполняет первичную медицинскую документацию.
значительное
286
Полнота проведенных мероприятий при госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям.
При госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям, заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения или приемно-диагностического отделения, или дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) идентификацию пациента;
2) оценивает психическое и соматическое состояния, результаты лабораторно-диагностических исследований и определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
3) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия по клиническим протоколам диагностики и лечения;
4) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
287
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в ПОСТИН.
При плановой госпитализации в ПОСТИН дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) проверяет наличие и соответствие имеющейся документации:
вступившее в законную силу решение суда;
документ удостоверяющий личность.
2) проводит идентификацию пациента;
3) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) определяет отделение, устанавливает режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия по клиническим протоколам диагностики и лечения;

5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады
елеулі
288.
ПМҚБ бар тұлға стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін жүргізілген іс-шаралардың толықтығы.
ПМҚБ бар адам стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, алдын ала диагнозды белгілеу, дифференциалдық диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілеу;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы және емдеуді толтыру;
елеулі
289.
Адам интернаттан кейінгі стационарлық клиникалық бөлімшеге түскеннен кейін жүргізілген іс-шаралардың толықтығы
Адам ЖБАҮПА стационарлық клиникалық бөлімшесіне түскеннен кейін мынадай іс шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша психикалық және соматикалық жай-күйін, зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, алдын ала диагнозды белгілеу, дифференциалдық диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілеу;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру
елеулі
290.
Бақылау режимдерін сақтау.
РПДҒПО, ПДО және көп бейінді қалалық (облыстық) ауруханалардың клиникалық стационарлық бөлімшелерінде бақылаудың мынадай түрлері көзделеді:
1) бақылаудың жалпы режимі – бөлімшеде қозғалысын шектемей тәулік бойы бақылау. Пациенттер үшін жалпы режим келесі жағдайларда белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
2) ішінара емдеуге жатқызу режимі – ауруханадан тыс жағдайларда оны бейімдеу қажеттілігін ескере отырып, күндізгі немесе түнгі уақытта бөлімшеде болу мүмкіндігі, сондай-ақ қайта әлеуметтендіру мақсатында жүргізілетін емдеу және ППР симптомдарын бақылау аясында еңбек қызметін жүзеге асыру мүмкіндігі. Ішінара емдеуге жатқызу режимі екі дәрігерден тұратын дәрігерлік комиссияның (бұдан әрі – ДК) шешімімен белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
күнделікті, бірақ тәулік бойы бақылау мен бақылауды қажет ететін психикалық жағдайды тұрақтандыру;
3) емдік демалыс режимі– ауруханадан тыс жағдайларға біртіндеп бейімделу, тұрмыстық және әлеуметтік мәселелерді шешу, сондай-ақ қол жеткізілген емдік әсерді бағалау мақсатында бөлімшеден тыс бірнеше сағаттан бірнеше тәулікке дейін болу мүмкіндігі. Емдеу демалысының режимі екі дәрігерден тұратын ЖК шешімімен белгіленеді және келесі жағдайларда беріледі:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмеу;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
күнделікті бақылауды қажет етпейтін психикалық жағдайды тұрақтандыру.

5) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
288
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение.
После поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение, осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий по клиническим протоколам диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации лечения;
значительное
289
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН
После поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий по клиническим протоколам диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации
значительное
290
Соблюдение режимов наблюдения.
В клинических стационарных отделениях РНПЦПЗ, ЦПЗ и многопрофильных городских (областных) больниц предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение без ограничения передвижения в отделении. Общий режим для пациентов устанавливается при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
2) режим частичной госпитализации – возможность нахождения в отделении в дневное или ночное время с учетом необходимости его адаптации во внебольничных условиях, а также возможности осуществления трудовой деятельности на фоне проводимого лечения и контроля симптомов ППР в целях ресоциализации. Режим частичной госпитализации устанавливается решением врачебной комиссии (далее – ВК) в составе двух врачей при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
стабилизации психического состояния, требующего ежедневного, но не круглосуточного наблюдения и контроля;
3) режим лечебных отпусков– возможность нахождения вне отделения от нескольких часов до нескольких суток с целью постепенной адаптации к внебольничным условиям, решения бытовых и социальных вопросов, а также оценки достигнутого лечебного эффекта. Режим лечебных отпусков устанавливается решением ВК в составе двух врачей и предоставляется при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
стабилизации психического состояния, не требующего ежедневного наблюдения.

4) бақылаудың күшейтілген режимі-тәулік бойы бақылау және бөлімшеден тыс қозғалысты шектеу. Бақылаудың күшейтілген режимі пациенттер үшін белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп төндірмейтін өткір ПМҚБ;
көмексіз жеке гигиенаны сақтау қабілеттері;
бақылаудың және мазмұнның өзге режимін талап ететін психикалық және соматикалық бұзылыстың болмауы;
5) бақылаудың қатаң режимі – бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медициналық персоналдың тұрақты сүйемелдеуі. Пациенттер үшін қатаң режим келесі жағдайларда белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға тікелей қауіп;
дәрменсіздіктер, яғни тиісті күтім болмаған кезде олардың өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыра алмау;
егер адам бақылаусыз қалса, денсаулыққа елеулі зиян келтіруі мүмкін.
ЖБАҮПА клиникалық стационарлық бөлімшелерінде бақылаудың келесі түрлері қабылданады:
1) бақылаудың жалпы режимі-тәулік бойы бөлімшеде қозғалыспен күн тәртібіне сәйкес, бөлімшеден тыс жерде еңбек терапиясына қатысу мүмкіндігімен бақылау;
2) бақылаудың күшейтілген режимі-тәулік бойы бақылау және бөлімше шегінде қозғалысты шектеу;
3) қатаң бақылау режимі-бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медициналық персоналдың тұрақты сүйемелдеуі
елеулі
291.
Стационарға мәжбүрлеп жатқызу туралы өлшемшарттардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
Стационарға мәжбүрлеп емдеуге жатқызуға сот шешімі негізінде жол беріледі.
Сот шешім шығарғанға дейін адамды стационарға мәжбүрлеп жатқызуға тек заңнамаға сәйкес жағдайларда ғана жол беріледі..
Сот шешімінсіз мәжбүрлеп емдеуге жатқызудың әрбір жағдайы бойынша психикалық денсаулығы, мінез-құлқы бұзылған (ауырған) адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның әкімшілігі адамды стационарға орналастырған сәттен бастап қырық сегіз сағат ішінде прокурорға жазбаша хабарлама жібереді, сондай-ақ жұбайын (зайыбын), жақын туыстарын және (немесе) заңды өкілдерін хабардар етеді олар туралы мәліметтер болған кезде.
Адамның стационарда мәжбүрлі тәртіппен болуы ауруханаға жатқызу жүргізілген негіздер сақталған уақыт ішінде ғана жалғасады.
Мәжбүрлеп стационарға жатқызылған адам алғашқы алты ай ішінде ауруханаға жатқызуды ұзарту туралы мәселені шешу үшін айына кемінде бір рет психиатр-дәрігерлер комиссиясының куәландыруына жатады. Емдеуге жатқызуды алты айдан астам ұзарту психикалық, мінез-құлқы бұзылған (аурулары) адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымның мәжбүрлеп емдеуге жатқызу және емдеу мерзімін ұзарту қажеттігі туралы өтініші негізінде сот шешімі бойынша жүргізіледі, оған психиатр-дәрігерлер комиссиясының қорытындысы қоса беріледі.
елеулі

4) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения за пределами отделения. Усиленный режим наблюдения устанавливается для пациентов при:
острых ППР, не представляющих опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
отсутствии психического и соматического расстройства, требующего иного режима наблюдения и содержания;
5) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами. Строгий режим для пациентов устанавливается для пациентов при:
непосредственной опасности для себя и окружающих;
беспомощности, то есть неспособности самостоятельно удовлетворять свои жизненные потребности, при отсутствии надлежащего ухода;
возможном нанесении существенного вреда здоровью, если лицо будет оставлено без наблюдения.
В клинических стационарных отделениях ПОСТИН предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение с передвижением в отделении согласно распорядку дня, возможностью участия в трудотерапии за пределами отделения;
2) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения в пределах отделения;
3) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами
значительное
291
Наличие подтверждающей документации о соблюдении критериев о принудительной госпитализации в стационар:
Принудительная госпитализация в стационар допускается на основании решения суда.
Принудительная госпитализация лица в стационар до вынесения судом решения допускается исключительно в случаях согласно законодательству.
По каждому случаю принудительной госпитализации без решения суда администрация организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), в течение сорока восьми часов с момента помещения лица в стационар направляет прокурору письменное уведомление, а также информирует супруга (супругу), близких родственников и (или) законных представителей при наличии сведений о них.
Пребывание лица в стационаре в принудительном порядке продолжается только в течение времени сохранения оснований, по которым была проведена госпитализация.
Лицо, госпитализированное в стационар в принудительном порядке, в течение первых шести месяцев подлежит не реже одного раза в месяц освидетельствованию комиссией врачей-психиатров для решения вопроса о продлении госпитализации. Продление госпитализации свыше шести месяцев производится по решению суда на основании заявления организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройством (заболеваниями), о необходимости продления срока принудительной госпитализации и лечения, к которому прилагается заключение комиссии врачей-психиатров.
значительное

294.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
295.
ПМҚБ бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге арналған көрсеткіштердің болуы
ПМҚБ бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге арналған көрсеткіштер:
1) тәулік бойы бақылауды талап етпейтін ПМҚБ бар адамдарды, оның ішінде ПБЗ қолданудан туындаған белсенді терапияның қажеттілігі;
2) тәулік бойы стационарда емдеу курсын алғаннан кейін әдеттегі өмірлік жағдайға біртіндеп бейімделу қажеттілігі;
3) тәулік бойы стационарлық бақылауды талап етпейтін тексерулер мен сараптамалар жүргізу
Стационарды алмастыратын жағдайларда көмек көрсететін ұйымға емдеуге жатқызу жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылады.
елеулі
296.
Күндізгі стационарға жатқызу кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру;
3) психикалық және соматикалық жай-күйін, сондай-ақ зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалау, емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсетілімдерді айқындау;
4) диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша алдын ала диагноз қою, сараланған диагностиканың, емдік тамақтанудың және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шаралардың көлемін айқындау;
5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру.
елеулі
297.
Емдеу ұзақтығына және күндізгі стационарда болу уақытына қойылатын талаптар.
Күндізгі стационарда емдеу ұзақтығы күнтізбелік 30 күннен аспайды.
Тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қажет ететін науқастың жағдайы нашарлаған жағдайда ол тиісті стационарлық бөлімшеге жатқызылады.
Күнделікті стационарда болу уақыты-кемінде 6 сағат. Күндізгі стационарда психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып екі рет тамақтану көзделеді
елеулі
298.
Күндізгі стационардан шығаруға қойылатын талаптарды сақтау.
Шығару амбулаториялық емдеуге ауыстыру мүмкін болған кезде пациенттің сауығуы немесе оның психикалық жай-күйінің жақсаруы бойынша, сондай-ақ күндізгі стационарға орналастыру үшін негіз болған тексеру, сараптама аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымнан пациент шығарылған күні эпикриз жасалады, оның көшірмесі амбулаториялық пациенттің медициналық картасына қосу үшін пациенттің тұрғылықты жері бойынша БПДО, ПДК жіберіледі.

294
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
295
Наличие показаний для лечения в стационарозамещающих условиях для лиц с ППР
Показаниями для лечения в стационарозамещающих условиях для лиц с ППР являются:
1) необходимость активной терапии лиц с ППР, в том числе вызванным употреблением ПАВ, не требующее круглосуточного наблюдения;
2) 2) необходимость постепенной адаптации к обычной жизненной обстановке, после получения курса лечения в круглосуточном стационаре;
3) 3) проведение обследований и экспертиз, не требующих круглосуточного стационарного наблюдения
Госпитализация в организацию, оказывающую помощь в стационарозамещающих условиях, осуществляется в плановом порядке.
значительное
296
Осуществление следующих мероприятий при госпитализации в дневной стационар:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, а также результатов лабораторно-диагностических исследований, определение показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) установка предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий по клиническим протоколам диагностики и лечения;
5) заполнение первичной медицинской документации.
значительное
297
Требования к длительности лечения и времени пребывания в дневном стационаре.
Длительность лечения в дневном стационаре составляет не более 30 календарных дней.
В случаях ухудшения состояния пациента, требующего круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, он госпитализируется в соответствующее стационарное отделение.
Ежедневное время пребывания в дневном стационаре - не менее 6 часов. В дневном стационаре предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов
значительное
298
Соблюдение требований к выписке из дневного стационара.
Выписка производится по выздоровлении пациента или улучшении его психического состояния, когда возможен перевод на амбулаторное лечение, а также по завершению обследования, экспертизы, явившихся основаниями для помещения в дневной стационар.
В день выписки пациента из организации, оказывающей стационарозамещающую помощь, составляется эпикриз, копия которого направляется в ПЦПЗ, КПЗ, по месту жительства пациента, для приобщения его к медицинской карте амбулаторного пациента.
значительное

300.
Жедел мамандандырылған психиатриялық көмек көрсетуді жедел медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін ұйымның немесе ПДО құрамында ұйымдастырылған мамандандырылған бригадалар жүзеге асырады.
елеулі
Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалтуды көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
301.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
302.
Амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалтуға қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалту көрсету кезінде демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнделікті болу уақыты кемінде 6 (алты) сағатты құрайды, бұл ретте психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып, екі рет тамақтану көзделеді. Медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшесінде пациент қажетті дәрілік терапиямен және қажетті тексерумен қамтамасыз етіледі.
ПМҚБ бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ПМҚБ бар пациентті оңалтудың жеке бағдарламасы бойынша көрсетіледі
елеулі
303.
Стационарлық жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалтуға қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық құжаттаманың болуын және сәйкестігін тексеру, регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жіберу;
3) ПМҚБ бар пациенттерді оңалтудың жеке бағдарламасы әзірленеді;
4) бастапқы медициналық құжаттама толтырылады.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу үшін жалпы қарсы көрсетілімдерді анықтау:
1) қатаң немесе күшейтілген бақылау режимін талап ететін өткір жағдайлар;
2) басқа бейіндегі стационарларда емдеуді талап ететін қатар жүретін аурулардың болуы;
3) эпидемиологиялық қауіп кезеңінде жұқпалы аурулар
елеулі
304.
Мультидисциплинарлық топтың қызметін жүзеге асыру бойынша растайтын құжаттаманың болуы.
ПМҚБ бар ересектерді медициналық-әлеуметтік оңалтуды көпсалалы топ жүзеге асырады:
1) басшы (дәрігер Денсаулық сақтау менеджері немесе дәрігер психиатр);
2) психиатр дәрігер;
3) психолог;
4) әлеуметтік қызметкер немесе Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
5) еңбек жөніндегі нұсқаушы немесе еңбек терапиясы, спорт саласындағы маман;

300
Оказание скорой специализированной психиатрической помощи осуществляется специализированными бригадами, организованными в составе организации, оказывающей скорую медико-социальную помощь или ЦПЗ.
значительное
Требования для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья
301
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
302
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях.
При оказании медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях ежедневное время пребывания составляет не менее 6 (шести) часов, за исключением выходных и праздничных дней, при этом предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов. В подразделении медико-социальной реабилитации пациент обеспечивается необходимой медикаментозной терапией и необходимым обследованием.
Медико-социальная реабилитация пациентов с ППР оказывается по индивидуальной программе реабилитации пациента с ППР
значительное
303
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к медико-социальной реабилитации в стационарных условиях.
При госпитализации на медико–социальную реабилитацию осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской документации, направление на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) разрабатывается индивидуальная программа реабилитации пациента с ППР;
4) заполняется первичная медицинская документация.
Выявление общих противопоказаний для госпитализации на медико – социальную реабилитацию:
1) острые состояния, требующие строгого или усиленного режима наблюдения;
2) наличие сопутствующих заболеваний, требующих лечения в стационарах другого профиля;
3) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности
значительное
304
Наличие подтверждающей документации по осуществлению деятельности мультидицисплинарной группы.
Медико-социальную реабилитацию взрослых с ППР осуществляет мультидисциплинарная группа:
1) руководитель (врач менеджер здравоохранения или врач психиатр);
2) врач психиатр;
3) психолог;
4) социальный работник или специалист по социальной работе;
5) инструктор по труду или специалист в области трудовой терапии, спорта;

6) орта медицина қызметкері.
Мультидисциплинарлық топтың құрамы қызметтер тізбесі және (немесе) көлемі ұлғайған кезде кеңейтіледі
өрескел
305.
Медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығына қойылатын талаптар.
ПМҚБ бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПМҚБ бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ тұтыну салдарынан ПМҚБ бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПБЗ-мен ауыратын балаларды медициналық-әлеуметтік оңалту ұзақтығы ПБЗ қолдану салдарынан 9 (тоғыз) айдан аспайды.
елеулі
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізетін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
306.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
307.
Медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді жүргізуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Медициналық куәландыруды жүргізу алдында медицина қызметкері медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді оның жеке басын куәландыратын құжаттарымен немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттармен таныса отырып жүзеге асырады.
Куәландырылатын адамның құжаттары болмаған кезде, психоактивті затты пайдалану фактісін және мас болу жай – күйін анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысында (бұдан әрі-қорытынды) жіберілген адамның немесе куәландырылушының сөздерінен паспорттық деректерді алу туралы міндетті түрде көрсете отырып, оның ерекше белгілері көрсетіледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттардың немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттардың болмауы куәландырудан бас тартуға негіз болып табылмайды.
Медициналық куәландыруға жіберілген адамның жеке басын анықтау медицина қызметкерінің құзыретіне кірмейді.
елеулі
308.
Шетелдік азаматтарға және ҚР кәмелетке толмаған азаматтарына куәландыру жүргізуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және уақытша болатын шетелдік азаматтар, сондай-ақ қоғамдық орында, жұмыста мас күйінде жүрген не көлік құралын басқаратын азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздерде медициналық куәландырылуға жатады.
Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарын медициналық куәландыру олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
елеулі

6) средний медицинский работник.
Состав мультидисциплинарной группы расширяется при увеличении перечня и (или) объема услуг
Грубое
305
Требования к длительности медико-социальной реабилитации.
Длительность медико-социальной реабилитации взрослых пациентов с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации взрослым с ППР вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР, вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
значительное
Требования для субъектов(объектов), оказывающих проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
306
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
Грубое
307
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к проведению идентификации лица направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование.
Перед проведением медицинского освидетельствования медицинский работник осуществляет идентификацию лица, направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование, ознакомившись с его документами, удостоверяющими личность или электронными документами из сервиса цифровых документов.
При отсутствии документов освидетельствуемого лица, в заключении медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения (далее – Заключение) указываются его особые приметы с обязательным указанием о получении паспортных данных со слов направившего лица или освидетельствуемого.
Отсутствие документов, удостоверяющих личность или электронных документов из сервиса цифровых документов, не является основанием для отказа в освидетельствовании.
Установление личности лица, направленного на медицинское освидетельствование, не входит в компетенцию медицинского работника.
значительное
308
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к проведению освидетельствования к иностранным гражданам и несовершеннолетних граждан РК. Иностранные граждане, постоянно проживающие и временно пребывающие на территории Республики Казахстан, а также лица без гражданства, находящиеся в состоянии опьянения в общественном месте, на работе, либо управляющие транспортным средством, подлежат медицинскому освидетельствованию на общих основаниях.
Медицинское освидетельствование несовершеннолетних граждан Республики Казахстан проводится в присутствии их законных представителей.
значительное

309.
Ауыр ес-түссіз жағдайда жеткізілген адамдарды медициналық куәландыруға қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымында адамды ауыр, бейсаналық жағдайда жеткізген кезде беттік белсенді заттарды қолданумен байланысты жағдайды анықтау үшін ағзаның биологиялық сұйықтықтарында (қан, зәр, сілекей) беттік белсенді заттардың болуына екі рет (30-60 минут аралықпен) сандық зерттеу жүргізіледі.
Мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымында медициналық көмек көрсету сәтінде пациенттің медициналық картасында клиникалық тексеру және биологиялық үлгілерді зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша адамның мас күйінің немесе ПБЗ тұтыну фактісінің болуы (болмауы) туралы жазба жасалады, бұл ретте қорытынды жасалмайды
елеулі
310.
Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу шарттарына қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Биологиялық орталарға зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу (алкогольдік масаңдыққа күдік болған кезде қан немесе зәр, есірткілік немесе уытқұмарлық масаңдыққа күдік болған кезде зәр) мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) куәландырылушының жай-күйінің ауырлығына байланысты толық куәландырудың мүмкінностьстігі;
2) медицина қызметкерінің мас күйін (психикалық, мінез-құлық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулар)кешенді бағалауға күмәні болған кезде;
3) куәландырылушы қорытындының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
4) қайта куәландыру;
5) ПБЗ тұтыну фактісі анықталған және мас болу (психикалық, мінез-құлық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулар)жай-күйінің белгілері болмаған кезде;
6) жол-көлік оқиғасы немесе зардап шеккен адамдардың қатысуымен құқық бұзушылық жасалған кезде;
7) Егер жол-көлік оқиғасы мен құқық бұзушылық жасалған сәттен бастап зардап шеккендерсіз 3 (үш) сағаттан астам уақыт өтсе
елеулі
311.
Биологиялық ортаны зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен реттілігін куәландырылушының клиникалық жай-күйінің ерекшеліктеріне қарай куәландыруды жүргізетін медицина қызметкері айқындайды.
Зертханалық зерттеу үшін іріктелген биологиялық сынамаларды мөрлеу және таңбалау куәландырылушының және куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен жүргізіледі.
Егер куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды объективті бағалай алмаған жағдайда, бұл рәсім куәгерлердің (мүдделі емес тұлғалардың)қатысуымен жүргізіледі
елеулі

309
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к медицинскому освидетельствованию лиц, доставленных в тяжелом бессознательном состоянии.
В специализированной организации здравоохранения, при доставлении лица в тяжелом, бессознательном состоянии для определения состояния, связанного с употреблением ПАВ, проводится двукратное (с интервалом 30-60 минут), количественное исследование на наличие ПАВ в биологических жидкостях организма (кровь, моча, слюна).
В специализированной организации здравоохранения на момент оказания медицинской помощи в медицинской карте пациента делается запись о наличии (отсутствии) у лица состояния опьянения или факта употребления ПАВ по результатам клинического обследования и лабораторного исследования биологических образцов, при этом Заключение не составляется
значительное
310
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к условиям проведения лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред.
Проведение лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред (кровь или моча при подозрении на алкогольное опьянение, моча при подозрении на наркотическое или токсикоманическое опьянение) осуществляется в следующих случаях:
1) невозможность полного освидетельствования в связи с тяжестью состояния освидетельствуемого;
2) при наличии сомнений медицинского работника в комплексной оценке состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
3) несогласия освидетельствуемого с результатами Заключения;
4) повторного освидетельствования;
5) при установлении факта употребления ПАВ и отсутствии признаков состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
6) при дорожно-транспортном происшествии или совершении правонарушения с наличием пострадавших лиц;
7) если с момента совершения дорожно-транспортного происшествия и правонарушения без пострадавших прошло более 3 (трех) часов
значительное
311
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к проведению лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред.
Характер и последовательность проведения биологических проб определяется медицинским работником, производящим освидетельствование, в зависимости от особенностей клинического состояния освидетельствуемого.
Опечатывание и этикетирование отобранных биологических проб для лабораторного исследования производится в присутствии освидетельствуемого и лица, направившего и (или) доставившего освидетельствуемого.
В случаях, если освидетельствуемое лицо не в состоянии объективно оценивать происходящие события, данная процедура производится в присутствии понятых (незаинтересованных лиц)
значительное

312.
Алкогольге шығарылатын ауаны сандық зерттеу жүргізуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Медициналық куәландыру жүргізу кезінде алкогольді тұтыну фактісін және алкогольдік мас күйін анықтау үшін алкогольге дем шығаратын ауаны сандық зерттеу жүргізіледі.
Дем шығаратын ауаны алкогольдің бар-жоғына зерттеу Қазақстан Республикасында ресми тіркелген Техникалық өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер куәландыруды толық көлемде жүргізу психикалық және (немесе) соматоневрологиялық бұзылуларға немесе адамның куәландырудан бас тартуына байланысты мүмкін болмаса, қорытындыда куәландыруды толық көлемде жүргізудің мүмкін причиныстігінің себептері көрсетіледі
елеулі
313.
Медициналық куәландырудан бас тартуды ресімдеуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
Адам медициналық куәландырудан бас тартқан жағдайда медицина қызметкері қорытындының 1-тармағын толтырады және куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) қолдарын қояды.
Куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды бағалай алмаған немесе медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан жағдайда куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) болуын олардың бастамасы бойынша куәландыру жүргізілетін адамдар қамтамасыз етеді.
елеулі
314.
Куәландырылатын адамның жай-күйін белгілеуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Медициналық қызметкер қорытынды жасау кезінде және толық куәландыруды жүргізу кезінде және адамның куәландыруды жүргізуге келісуі кезінде қолда бар клиникалық және (қажет болған жағдайда) зертханалық деректердің не мас болған психоактивті заттың түрін растайтын экспресс-тестілеу нәтижелерінің негізінде мынадай жағдайлардың бірін белгілейді:
1) байсалды(а);
2) ББЗ қолдану фактісі, мас болу белгілері анықталмаған;
3) алкогольдік мас болу (жеңіл, орташа, ауыр дәреже);
4)ББЗ (есірткі – опиоидтар, каннабиоидтар, кокаин; седативті, ұйықтататын заттар; психостимуляторлар; галлюциногендер; Ұшпа еріткіштер) қолданудан туындаған мас күйі (есірткі, уытқұмарлық)
елеулі
315.
Медициналық куәландыру қорытындысын ресімдеуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Қорытынды 3 (үш) данада жасалады, медициналық қызметкердің қолымен және куәландыру жүргізілген медициналық ұйымның мөрімен куәландырылады. Бір данасы куәландырылушыны жеткізген адамға не куәландыруға өз бетінше келген адамға беріледі, екінші данасы медициналық ұйымда қалады және мұрағатта 5 (бес) жыл сақталады, үшінші данасы медициналық куәландыруға жеткізілген адамға беріледі.
Ілесіп жүруші болмаған кезде медициналық куәландыруға жіберген адамның ресми жазбаша сұрау салуы бойынша қорытындының данасы поштамен немесе көрсетілген электрондық мекенжайға жіберіледі.
Куәландыру нәтижелері куәландырылатын адамға оны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен дереу хабарланады. Қорытынды зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алғаннан кейін шығарылған жағдайларда, қорытындының данасы зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Куәландырылатын адам не оны жеткізген лауазымды адам медициналық куәландыру нәтижелерімен келіспеген жағдайда қайтадан медициналық куәландыру жүргізіледі.
елеулі

312
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к проведению количественного исследования выдыхаемого воздуха на алкоголь.
При проведении медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния алкогольного опьянения проводится количественное исследование выдыхаемого воздуха на алкоголь.
Исследование выдыхаемого воздуха на наличие алкоголя осуществляется с использованием технических средств измерения, официально зарегистрированных в Республике Казахстан.
Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным в силу психических и (или) соматоневрологических нарушений, или отказа лица от освидетельствования, в Заключении указываются причины невозможности проведения освидетельствования в полном объеме
значительное
313
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к оформлению отказа от медицинского освидетельствования
В случае отказа лица от медицинского освидетельствования, медицинским работником заполняется пункт 1 Заключения и ставятся подписи понятых (незаинтересованных лиц).
Присутствие понятых (незаинтересованных лиц) в случае, когда освидетельствуемое лицо не в состоянии оценивать происходящие события или отказывается от прохождения медицинского освидетельствования, обеспечивается лицами, по инициативе которых проводится освидетельствование.
значительное
314
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к установлению состояния освидетельствуемого лица.
Медицинский работник при составлении Заключения и при проведении полного освидетельствования и согласии лица на проведение освидетельствования устанавливает одно из следующих состояний на основании имеющихся клинических и (при необходимости) лабораторных данных либо результатов экспресс-тестирования, подтверждающих вид психоактивного вещества, вызвавшего опьянение:
1) трезв(а);
2) факт употребления ПАВ, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение (легкая, средняя, тяжелая степень);
4) состояние опьянения (наркотическое, токсикоманическое), вызванное употреблением ПАВ (наркотики – опиоиды, каннабиоиды, кокаин; седативные, снотворные вещества; психостимуляторы; галлюциногены; летучие растворители)
значительное
315
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к оформлению Заключения медицинского освидетельствования.
Заключение составляется в 3 (трех) экземплярах, заверяется подписью медицинского работника и печатью медицинской организации, в которой проводилось освидетельствование. Один экземпляр выдается лицу, доставившему освидетельствуемого, либо лицу, пришедшему на освидетельствование самостоятельно, второй экземпляр остается в медицинской организации и хранится в архиве в течение 5 (пяти) лет, третий экземпляр выдается лицу, доставленному на медицинское освидетельствование.
При отсутствии сопровождающего, экземпляр Заключения по официальному письменному запросу лица, направившего на медицинское освидетельствование, высылается почтой или на указанный электронный адрес.
Результаты освидетельствования, сообщаются освидетельствуемому лицу сразу же в присутствии лица, его направившего и (или) доставившего. В случаях, когда Заключение выносится после получения результатов лабораторных исследований, экземпляр Заключения выдается не позднее 5 рабочих дней со дня получения результатов лабораторных исследований.
При несогласии освидетельствуемого лица, либо должностного лица, его доставившего, с результатами медицинского освидетельствования производится повторное медицинское освидетельствование.
значительное

316.
Қайта медициналық куәландыруға қойылатын талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Қайта медициналық куәландыру алғашқы куәландырудан кейін 2 (екі) сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
елеулі
Уақытша бейімдеу және детоксикация көрсететін субъектілерге(объектілерге) арналған талаптар
317.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
318.
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының қызметін ұйымдастыру талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
Маскүнемдікке күдікті адамды УБДО жеткізуді ішкі істер органдарының қызметкерлері жүзеге асырады. Жеткізу кезінде ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) куәландыруды жүзеге асыру кезінде медициналық персоналға, УБДО үй-жайларға жәрдем көрсетеді;
2) Қазақстан Республикасында айналыста тыйым салынған атыс қаруын, суық қаруды, жарылғыш, улы және улы заттарды, өзге де заттарды алып қоюды жүзеге асырады.
елеулі
319.
Ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеке жеткізілгенін анықтауы және УБДО медициналық персоналына хабарлауы.
Жеткізілгеннің жеке басын куәландыратын құжаттардың болмауы оны УБДО орналастырудан бас тартуға негіз бола алмайды.
елеулі
320.
Алкогольдік масаңдыққа күдікпен жеткізілген адамды бекітілген нысан бойынша емдеуге жатқызуды қабылдау мен бас тартуды есепке алу журналына тіркеуді жүзеге асыру
Жеткізілген адамды тіркегеннен кейін психиатр-дәрігер (нарколог) УБДО орналастыруға айғақтар мен қарсы айғақтардың бар-жоғын анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізеді.
елеулі
321.
Медициналық куәландыру нәтижелері бекітілген нысан бойынша УБДО жүргізілген медициналық куәландыру туралы қорытындыда (бұдан әрі-қорытынды) ресімделеді
Қорытындыда келесі тұжырымдармен клиникалық жағдай сипатталған:
УБДО орналастыруға жатады;
УБДО үй-жайда бас тартылды.
Қорытынды екі данада жасалады, олар психиатр-дәрігердің (наркологтың) қолымен расталады. Қорытындының бір данасы жеткізуді жүзеге асырған ішкі істер органдарының қызметкеріне беріледі, екінші данасы УБДО сақталады.
Қорытынды уақытша бейімдеу және детоксикация орталығындағы пациенттің картасына қоса тіркеледі.
елеулі
322.
Медициналық персоналдың жеке заттарын, құжаттарын, ақшасын және басқа да құндылықтарын пациентті УБДО орналастырар алдында нысан бойынша пациенттердің құжаттары мен жеке заттарын тіркеу журналына тіркеуі.
УБДО орналастырылған пациенттердің киімдері жеке шкафтарда сақталады. Құжаттар, ақша, басқа да құндылықтар тиісті ыдыста металл шкафтарда (сейфтерде) сақталады. Киім шкафы мен жеке ыдыстың реттік нөмірі бірдей.
елеулі

316
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований к повторному медицинскому освидетельствованию.
Повторное медицинское освидетельствование проводится не позднее 2 (двух) часов после первичного освидетельствования.
значительное
Требования для субъектов(объектов), оказывающих временную адаптацию и детоксикации
317
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
318
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований организации деятельности центра временной адаптации и детоксикации:
Доставку в ЦВАД лица с подозрением на алкогольное опьянение осуществляют сотрудники органов внутренних дел. При доставке, сотрудники органов внутренних дел:
1) оказывают содействие медицинскому персоналу при осуществлении освидетельствования, помещения в ЦВАД;
2) осуществляют изъятие огнестрельного, холодного оружия, взрывчатых, отравляющих и ядовитых веществ, иных предметов, запрещенных в обращении в Республике Казахстан.
значительное
319
Устанавление сотрудниками органов внутренних дел личного доставленного и сообщение медицинскому персоналу ЦВАД.
Отсутствие документов, удостоверяющих личность доставленного, не служит основанием отказа в помещении его в ЦВАД.
значительное
320
Осуществление регистрация лица, доставленного с подозрением на алкогольное опьянение в журнале учета приемов и отказов в госпитализации по утвержденной форме
После регистрации доставленного лица, врачом-психиатром (наркологом) проводится медицинское освидетельствование для определения наличия показаний и противопоказаний к помещению в ЦВАД.
значительное
321
Результаты медицинского освидетельствования оформляются в заключении о медицинском освидетельствовании, проведенном в ЦВАД (далее - заключение) по утвержденной форме
В заключении описывается клиническое состояние со следующими выводами:
подлежит помещению в ЦВАД;
отказано в помещении в ЦВАД.
Заключение составляется в двух экземплярах, которые заверяются подписью врача-психиатра (нарколога). Один экземпляр заключения выдается сотруднику органов внутренних дел, осуществившему доставку, второй экземпляр хранится в ЦВАД.
Заключение приобщается к карте пациента, находящегося в центре временной адаптации и детоксикации.
значительное
322
Регистрация медицинским персоналом личных вещей, документов, денег и других ценностей в журнале регистрации документов и личных вещей пациентов по форме перед помещением пациента в ЦВАД.
Одежда пациентов, помещенных в ЦВАД, хранится в индивидуальных шкафах. Документы, деньги, другие ценности хранятся в металлических шкафах (сейфах) в соответствующей таре. Шкаф для одежды и индивидуальная тара имеют одинаковый порядковый номер.
значительное

323.
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында орналасқан УБДО орналастырылған картаның болуы (бұдан әрі-пациенттің картасы) медициналық көрсетілімдер болған кезде емдеу тағайындалады. Дәрігердің тағайындаулары пациенттің картасына енгізіледі. Дәрігерлік тексерулердің жиілігі науқастың жағдайына байланысты.
елеулі
324.
Пациентті шығаруды психиатр-дәрігер (нарколог) түсу сәтінен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде одан әрі бақылау мен емдеуді талап етпейтін жағдайдың жақсаруына қол жеткізген кезде жоспарлы тәртіппен жүзеге асырады. Шығару кезінде пациенттің картасына және емдеуге жатқызудан бас тарту мен қабылдауды есепке алу журналына тиісті жазба жасалады.
елеулі
325.
Өз құжаттары мен жеке заттарын алған кезде барлық құжаттар мен жеке заттар пациенттердің құжаттары мен жеке заттарын тіркеу журналындағы жазбаға сәйкес алынғаны туралы пациенттің жазбаша растамасы, сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа.
елеулі
Медициналық куәландыруды көрсететін субъектілерге(объектілерге) және жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары бар адамдар үшін жынысын ауыстыруды жүргізуге қойылатын талаптар
326.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
327.
Жынысын ауыстыру үшін жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары бар адамдарға медициналық куәландыру жүргізу жөніндегі талаптың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы:
Жыныстық сәйкестендіру бұзылыстары жиырма бір жасқа толған, әрекетке қабілетті, жынысын ауыстыруды жүргізуге ниет білдірген психикалық, мінез – құлық бұзылыстары (аурулары) бар адамнан (бұдан әрі - ПМҚБ) басқа адам (бұдан әрі – куәландырылатын адам) психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымға (бұдан әрі-медициналық ұйым) жазбаша өтінішпен жүгінеді).
Психиатр дәрігер жынысын ауыстыруға қарсы көрсетілімдер болып табылатын ПМҚБ белгілеу мақсатында куәландырылатын адамның қолда бар құжаттарын қарап-тексеруді және зерделеуді жүргізеді.
елеулі

323
Наличие карты помещенного в ЦВАД, находящегося в центре временной адаптации и детоксикации (далее – карта пациента) При наличии медицинских показаний назначается лечение. Назначения врача заносятся в карту пациента. Кратность врачебных осмотров зависит от состояния пациента.
значительное
324
Выписка пациента осуществляется врачом-психиатром (наркологом) в плановом порядке при достижении улучшения состояния, не требующего дальнейшего наблюдения и лечения в условиях ЦВАД, в течение 24 (двадцати четырех) часов с момента поступления. При выписке делается соответствующая запись в карте пациента и журнале учета приемов и отказов в госпитализации.
значительное
325
Письменное подтверждение пациента, о том, что при получении своих документов и личных вещей все документы и личные вещи получены в соответствии с записью в журнале регистрации документов и личных вещей пациентов, кроме вещей, хранение которых является незаконным.
значительное
Требования для субъектов(объектов), оказывающих медицинское освидетельствование и проведения смены пола для лиц с расстройствами половой идентификации
326
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
327
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования по проведению медицинского освидетельствования лиц с расстройствами половой идентификации для смены пола:
Лицо, с расстройствами половой идентификации, достигшее двадцати одного года, дееспособное, кроме лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – ППР), желающее провести смену пола (далее - освидетельствуемое лицо), обращается с письменным заявлением в организацию, оказывающую медицинскую помощь в области психического здоровья (далее – медицинская организация).
Врач психиатр проводит осмотр и изучение, имеющихся документов освидетельствуемого лица с целью установления ППР, являющихся противопоказаниями для смены пола.
значительное

328.
Куәландырылатын адамды психиатр дәрігердің психикалық жай күйінде күмән болған кезде медициналық ұйымға стационарлық тексеруге жіберуі
елеулі
329.
Жынысын ауыстыру үшін қарсы көрсетілімдер болып табылатын ПМҚБ болмаған кезде куәландырылатын адамды тұрғылықты жері бойынша емханаға, медициналық тексеруден өтуге Жолдау
Медициналық тексеруден өткеннен кейін психиатр дәрігер куәландырылатын адамды медициналық ұйымның басшысы бекітетін комиссияға медициналық куәландыруға жібереді.
елеулі
Зертханалық қызмет көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар

328
Направление врачом психиатром освидетельствуемого лица при наличии сомнений в психическом состоянии на стационарное обследование в медицинскую организацию
значительное
329
Направление освидетельствуемоего лица врачом психиатром при отсутствии ППР, являющихся противопоказаниями для смены пола, в поликлинику по месту жительства, на прохождение медицинского обследования
После прохождения медицинского обследования врач психиатр направляет освидетельствуемое лицо на медицинское освидетельствование комиссии, утверждаемой руководителем медицинской организации.
значительное
Требования для субъектов (объектов), предоставляющих лабораторные услуги

330.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
331.
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
332.
Зертхананың штатында биоқауіпсіздік жөніндегі маманның болуы (зертханалық персонал штатында жиырма штаттық бірліктен артық)
елеулі
333.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында тест-жолақтарда портативті анализаторлардың болуы
елеулі
334.
Денсаулық сақтау ұйымдарында консультациялық-диагностикалық зертхана (бұдан әрі - КДЗ) құрамында шұғыл және шұғыл зертханалық зерттеулерді орындау үшін құрылған қосымша бөлімшенің не реанимация бөлімшелері жанындағы жеке экспресс-зертхананың сынама алудан бастап нәтиже хабарламасына дейінгі ең аз мерзімде (15-60 минут ішінде) болуы.
Пациенттердің патологиялық жағдайын шұғыл бағалау үшін жалпы клиникалық және биохимиялық зерттеулер, оның ішінде экспресс-тесттер жүргізіледі. Экспресс-зертханамен зертханалық диагностика тәулік бойы түрлі шұғыл жағдайларда (хирургиялық араласулар жүргізу, анестезиологиялық жәрдемақы көрсету, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде науқастарды жүргізу кезінде) жүзеге асырылады. Кешкі және түнгі уақытта, сондай-ақ жексенбі және мереке күндері стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында экспресс-зертхана болмаған кезде КДЛ-дағы жұмысты дәрігерлер мен зертханашылардан тұратын кезекші бригада қамтамасыз етеді
елеулі
335.
Зертханалық зерттеудің аналитикалық, аналитикалық және постаналитикалық кезеңдерін қамтитын кезеңділік принципі бойынша клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын басқару процестерін орындау
елеулі
336.
Қазақстан Республикасында сертификатталған және тіркелген жабдықтарды, реагенттердің диагностикалық жиынтықтарын, тест-жүйелер мен жиынтықтаушы шығыс материалдарын зерттеуді орындау үшін пайдалану
елеулі
337.
Зертханалық ақпараттық жүйенің болуы
елеулі
338.
Зерттеу сапасына зертханаішілік бақылау жүргізу
елеулі

330
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
331
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
332
Наличие в штате лаборатории специалиста по биобезопасности (при штате лабораторного персонала больше двадцати штатных единиц)
значительное
333
Наличие в организациях первичной медико-санитарной помощи портативных анализаторов на тест-полосках
значительное
334
Наличие на стационарном уровне в организациях здравоохранения в составе консультативно-диагностической лаборатории (далее - КДЛ) созданной дополнительного подразделения либо отдельной экспресс-лаборатория при отделениях реанимации для выполнения экстренных и неотложных лабораторных исследований в минимальные сроки от взятия пробы до сообщения результата (в течении 15-60 минут).
Для экстренной оценки патологического состояния пациентов проводятся общеклинические и биохимические исследования, в том числе экспресс-тесты. Лабораторная диагностика экспресс-лабораторией осуществляется при различных неотложных состояниях (при проведении хирургических вмешательств, оказании анестезиологического пособия, ведении больных в отделениях реанимации и интенсивной терапии) в круглосуточном режиме. При отсутствии экспресс-лаборатории в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в вечернее и ночное время, а также в воскресные и праздничные дни, работа в КДЛ обеспечивается дежурной бригадой, состоящей из врачей и лаборантов
значительное
335
Выполнение процессов по управлению качеством клинических лабораторных исследований по принципу этапности, который включает в себя преаналитический, аналитический и постаналитический этапы лабораторного исследования
значительное
336
Использование для выполнения исследований сертифицированного и зарегистрированного в Республике Казахстан оборудования, диагностических наборов реагентов, тест-систем и комплектующих расходных материалов
значительное
337
Наличие лабораторной информационной системы
значительное
338
Проведение внутрилабораторного контроля качества исследования
значительное

339.
Биоматериалды, оның ішінде авто-, авиа - және темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде үштік қаптаманы және температуралық режимді сақтау
елеулі
340.
Зертханалық диагностикада аналитикалық сапаны бақылау алгоритмін сақтау туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
341.
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы. Төлем фактісін белгілейтін құжаттардың болуы
Өрескел

339
Соблюдение тройной упаковки и температурного режима при осуществления транспортировки биоматериала, в том числе авто-, авиа- и железнодорожным транспортом
значительное
340
Наличие подтверждающей документации о соблюдении алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике
значительное
341
Наличие договора на оказание платных медицинских услуг в организациях здравоохранения. Наличие документов, устанавливающих факт сооплаты
грубое

342.
Зертханалық диагностиканың құзыреттілігі мен сапасы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
343.
Зертханалық диагностика жүргізуді құжаттау
елеулі
Жедел медициналық көмек және медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
Жалпы талаптар
344.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
345.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
346.
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуі туралы құжаттаманың (ішкі бұйрықтар, ережелер, хаттамалар, сауалнамалар, талдамалық анықтамалар) болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анықталған бұзушылықтардың жалпы саны, олардың құрылымы, ықтимал себептері мен жою жолдары;
1) денсаулық жағдайының нашарлауына әкеп соққан анықталған бұзушылықтар саны;
Қызмет: жедел медициналық жәрдем ұйымдарында тоқсан ішінде қызмет көрсетілген шақырулардың кемінде 10% медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізеді, оның ішінде барлық жағдайлар: стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйым емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін пациентке кету; медициналық құжаттарда жазумен ресімделген ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тарту, оның ішінде пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда; медициналық құжаттамада, оның ішінде медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда тиісті жазбасы бар, пациенттің не оның заңды өкілінің медициналық көмектен бас тартуына қол қоюдан бас тартуы; шақырулар кезінде өлім-жітім жағдайларын қоспағанда, Бірінші шақырылған сәттен бастап бір тәулік ішінде сол ауру бойынша бір пациентке қайта шақырулар: бригада келгенге дейін өлім, бригаданың қатысуымен өлім;
Ішкі сараптаманың нәтижелері, оның ішінде оларды сыртқы сараптаманың нәтижелерімен салыстыру, қызмет отырыстарында, ауруханаішілік комиссияларда, дәрігерлік конференцияларда, кейіннен ұйымдастыру шешімдерін қабылдай отырып, медицина қызметкерлерінің білім деңгейін арттыру және емдеу-диагностикалық процеске оңтайлы тәсілдерді әзірлеу мақсатында шығарылады және талданады, олар хаттамамен ресімделеді. Ішкі сараптама нәтижелері бойынша қызмет медициналық ұйымның басшысына көрсетілетін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасын төмендетудің анықталған себептері мен жағдайларын жою жөнінде ай сайын ұсыныстар енгізеді.
елеулі
Жедел медициналық жәрдем үшін

342
Наличие подтверждающей документации о компетентности и качестве лабораторной диагностики
значительное
343
Документирование проведения лабораторной диагностики
значительное
Требования для субъектов (объектов), оказывающих скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь в форме медицинской авиации
Общие требования
344
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
345
Наличие подтверждающей документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
346
Наличие документации (внутренние приказы, положения, протоколы, анкеты, аналитические справки) о проведении клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) общее количество выявленных нарушений, их структура, возможные причины и пути устранения;
4) количество выявленных нарушений, повлекших ухудшение состояния здоровья;
Службой проводится экспертиза: в организациях скорой медицинской помощи экспертиза качества медицинских услуг (помощи) не менее 10 % обслуженных вызовов за квартал, в том числе все случаи: выезда к пациенту после отказа в госпитализации медицинской организацией, оказывающей стационарную помощь; отказа от медицинской помощи с указанием возможных последствий, оформленных записью в медицинских документах, в том числе в электронной форме, подписанной пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником; отказа от подписания пациентом либо его законным представителем отказа от медицинской помощи, с соответствующей записью об этом в медицинской документации, в том числе в электронной форме, подписанной медицинским работником; повторных вызовов к одному и тому же пациенту по тому же заболеванию в течение суток с момента первого вызова, за исключением случаев: летальности при вызовах: смерть до прибытия бригады, смерть в присутствии бригады;
Результаты внутренней экспертизы, в том числе их сопоставление с результатами внешней экспертизы, выносятся и разбираются на заседаниях Службы, внутрибольничных комиссий, на врачебных конференциях с последующим принятием организационных решений, с целью повышения уровня знаний медицинских работников и выработки оптимальных подходов к лечебно-диагностическому процессу, которые оформляются протоколом. По результатам внутренней экспертизы руководителю медицинской организации ежемесячно Службой вносятся предложения по устранению выявленных причин и условий снижения качества оказываемых медицинских услуг (помощи).
Значительное
Для скорой медицинской помощи

347.
Санитарлық автокөлікті радиобайланыспен және навигациялық жүйемен жарақтандыру
өрескел
348.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жедел медициналық жәрдем қызметінде навигациялық жүйелер арқылы санитариялық автокөлікке мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін қоңыраулар мен жүйелерді қабылдау және өңдеу жөніндегі автоматтандырылған басқару жүйесінің, сондай-ақ абоненттермен диалогтарды компьютерлік жазу жүйесінің және қоңырау келіп түсетін телефон нөмірін автоматты анықтаушының болуы. Диалог жазбаларын сақтау кемінде 2 жыл жүзеге асырылады.
өрескел

347
Оснащение санитарного автотранспорта радиосвязью и навигационной системой
грубое
348
Наличие в службе скорой медицинской помощи областей, городов республиканского значения и столицы автоматизированной системы управления по приему и обработке вызовов и систем, позволяющим вести мониторинг за санитарным автотранспортом посредством навигационных систем, а также системы компьютерной записи диалогов с абонентами и автоматическим определителем номера телефона, с которого поступает вызов. Хранение записей диалогов осуществляется не менее 2 лет.
грубое

349.
Облыстық жедел медициналық жәрдем станциялары мен Республикалық маңызы бар қалалар мен Астананың жедел медициналық жәрдем станциялары құрамында өңірлік Call-орталықтардың (колл-орталықтардың) болуы
өрескел
350.
Жедел медициналық жәрдемді шақыруды диспетчер алған сәттен бастап бес минуттық өңдеуді сақтау, оның барысында шақырудың жеделдігі санаты бойынша сұрыптау жүргізіледі.
елеулі
351.
Жедел медициналық көмекті шақырудың жеделдігі санаттарының тізбесіне сәйкес диспетчерден шақырту алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін бригаданың келу уақытын сақтау (10 минуттан 60 минутқа дейін)
елеулі

349
Наличие региональных Call-центров (колл-центры) в составе областных станции скорой медицинской помощи и станциях скорой медицинской помощи городов республиканского значения и столицы
грубое
350
Соблюдение пяти минутной обработки вызова скорой медицинской помощи с момента его получения диспетчером, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова.
Значительное
351
Соблюдение времени прибытия бригады до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера согласно перечню категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи (от 10 минут до 60 минут)
Значительное

352.
ЖМЖ диспетчерінің жеделдік санаты бойынша шақыруларды дұрыс анықтауы:
1) жеделдіктің 1 (бірінші) санатындағы шақыру-шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін, өмірге тікелей қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
2) жеделдіктің 2 (екінші) санатындағы шақыру-медициналық көмек көрсетусіз өмірге ықтимал қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
3) жеделдіктің 3 (үшінші) санатындағы шақыру-медициналық көмек көрсетусіз денсаулыққа ықтимал қатер төндіретін пациенттің жай-күйі;
4) жеделдіктің 4 (төртінші) санатындағы шақыру – пациенттің өмірі мен денсаулығына тікелей және ықтимал қатер болмаған кезде, ағзалар мен жүйелердің кенеттен және айқын бұзылуынсыз, жіті аурудан немесе созылмалы аурудың шиеленісуінен туындаған пациенттің жай-күйі.
елеулі
353.
Фельдшердің немесе дәрігердің МСАК ұйымдастыру кезінде ЖММК бригадасын немесе ЖММК бөлімшесін қабылдауы осы жағдайдың себептерін көрсететін алдын ала диагнозға сәйкес тексеру, аспаптық диагностика, жүргізілген емдеу іс-шаралары аясында немесе одан кейін пациенттің жай-күйінің динамикасы деректерінің нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі болып табылады,:
– пациентті стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымға (бұдан әрі-стационар)тасымалдау;
- науқас шақыру орнында қалды;
- науқас үйде қалды (тұрғылықты жері бойынша)
өрескел
354.
МСАК ұйымына одан әрі жүгіну үшін медициналық ұсынымдардың болуы (тұрғылықты жері бойынша немесе ауруханаға жатқызуды қажет етпейтін пациент шақырылған жерде немесе үйде қалдырылған жағдайда, МСАК ұйымы жанындағы ЖМК бригадасы немесе ЖМК бөлімшесі
елеулі
355.
Науқас ауырған жағдайда және оған учаскелік дәрігердің үйде болуы қажет болған жағдайда пациентке арналған сигнал парағының болуы
елеулі
356.
Жедел медициналық жәрдем станциясының диспетчерлік қызметіне шақырту түскен кезде мынадай деректерді тіркеудің болуы:
1) пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы және жынысы;
2) пациенттің жай-күйі бойынша деректер және жазатайым оқиғаның, жарақаттың немесе аурудың мән-жайлары; 3) мекенжайы мен телефоны, сондай-ақ пациенттің орналасқан жеріне жол жүру бойынша шамамен алынған деректер.
елеулі

352
Правильное определение диспетчером ССМП вызовов по категории срочности согласно:
1) вызов 1 (первой) категории срочности – состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее оказания немедленной медицинской помощи;
2) вызов 2 (второй) категории срочности – состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни без оказания медицинской помощи;
3) вызов 3 (третьей) категории срочности – состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья без оказания медицинской помощи;
4) вызов 4 (четвертой) категории срочности – состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной и потенциальной угрозы жизни и здоровью пациента.
значительное
353
Принятие фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП одно из следующих решений по результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния:
- транспортировка пациента в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь (далее – стационар);
- пациент оставлен на месте вызова;
- пациент оставлен на дому (по месту проживания)
грубое
354
Наличие медицинских рекомендаций для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления в случае оставления пациента, не нуждающегося в госпитализации, на месте вызова или на дому, бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП предоставляются
значительное
355
Наличие сигнального листа для пациента в случае заболевания пациента и необходимости его посещения на дому участковым врачом
значительное
356
Наличие фиксирования следующих данных при поступлении вызова в диспетчерскую службу станции скорой медицинской помощи: 1) фамилия, имя, отчества (при его наличии), возраст и пол пациента;
2) данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания; 3) адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
значительное

357.
Шұғылдық санатын ескере отырып, жедел медициналық жәрдем станциясының диспетчерінен шақырту алған сәттен бастап пациенттің орналасқан жеріне дейін фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалардың келу уақытын сақтау:
1) жеделдіктің 1 санаты - он минутқа дейін;
2) 2 шұғылдық санаты-он бес минутқа дейін;
3) 3 шұғылдық санаты - отыз минутқа дейін;
4) 4 шұғылдық санаты-алпыс минутқа дейін
елеулі

357
Соблюдение времени прибытия фельдшерских и специализированных (врачебных) бригад до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера станции скорой медицинской помощи с учетом категории срочности:
1) 1 категория срочности – до десяти минут;
2) 2 категория срочности – до пятнадцати минут;
3) 3 категория срочности - до тридцати минут;
4) 4 категория срочности - до шестидесяти минут
значительное

358.
МСАК ұйымы жанындағы ЖММК бригадасы немесе ЖММК бөлімшесі пациентті стационарға тасымалдау туралы шешім қабылдаған жағдайда ЖММК диспетчерінің стационарды қабылдау бөлімшесінің пациентті жеткізу туралы хабардар етуі,
өрескел
359.
А, В және С сыныптары бойынша жедел медициналық жәрдем станциясының санитариялық көлігі медициналық бұйымдарының ең аз тізбесінің болуы
елеулі
Медициналық авиация нысанындағы медициналық көмек үшін

358
Наличие информирования диспетчера ССМП приемного отделения стационара о доставке пациента в случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП о транспортировке пациента в стационар
значительное
359
Наличие минимального перечня медицинских изделий санитарного транспорта станции скорой медицинской помощи по классам А, В и С
значительное
Для медицинской помощи в форме медицинской авиации

360.
№ 090/е нысаны бойынша санитарлық ұшуға тапсырманың болуы
елеулі
361.
Науқасты (ларды) тұрақты негізде тасымалдау кезінде медициналық авиацияның мобильді бригадасының диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (лердің) жай-күйін бағалауды және емдеуді жүргізуі
елеулі
362.
Медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін негіздердің болуы (медициналық авиация нысанында медициналық көмекке мұқтаж пациенттің медициналық картасынан үзінді; Үйлестіруші ұйымның диспетчеріне медициналық авиация бөлімшесі үйлестіруші дәрігерінің өтінімі; шұғыл жағдайларда жазбаша растаумен уәкілетті органның ауызша тапсырмасы;ЖМК қызметінен және басқа да шұғыл қызметтерден шақыру)
өрескел
363.
Үйлестіруші ұйымның диспетчерінің медициналық авиацияның мобильдік бригадасы құрамын және өңірдің медициналық ұйымдарынан тартылған білікті бейінді маманды (мамандарды) олардың ақпараттандырылған келісімін ала отырып келісуінің болуы
елеулі

360
Наличие задание на санитарный полет по форме № 090/у
значительное
361
Наличие подтверждающей документации о проведении мобильной бригадой медицинской авиации при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе оценку состояния и лечение пациента (ов) по соответствующим клиническим протоколам диагностики и лечения
значительное
362
Наличие оснований для предоставления медицинской помощи в форме медицинской авиации (выписка из медицинской карты пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме медицинской авиации; заявка врача-координатора отделения медицинской авиации диспетчеру Координирующей организации; в экстренных случаях устное поручение уполномоченного органа, с письменным подтверждением; вызов от службы СМП и других экстренных служб)
грубое
363
Наличие согласования диспетчером Координирующей организации состава мобильной бригады медицинской авиации и привлеченного квалифицированного (ых) профильного (ых) специалиста (специалистов) из медицинских организаций региона с получением их информированного согласия
значительное

364.
Үйлестіруші ұйымда Денсаулық сақтау субъектілері мен медициналық білім беру ұйымдары бекіткен медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету жөніндегі білікті мамандардың кестесінің болуы
өрескел
365.
Пациенттің (пациенттердің) оны тасымалдау кезінде медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсетуге ақпараттандырылған келісімінің болуы.
Кәмелетке толмағандар мен сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтарға қатысты олардың заңды өкілдері келісім береді. Ес-түссіз жатқан пациенттерге медициналық көмек көрсетуді консилиумның шешімімен немесе өңірдің медициналық ұйымының дәрігері немесе медициналық авиацияның мобильді бригадасы немесе медициналық ұйымның лауазымды адамдарын еркін нысанда хабардар ете отырып, білікті маман қабылдайды.
өрескел
АИТВ профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін талаптар
366.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) тегін негізде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
367.
Экспресс-тестілеу әдісімен АИТВ-ға зерттеулер журналына тіркей отырып, экспресс-тестілеу әдісімен зерттеу жүргізу.
Жедел тест нәтижесі оң болған жағдайда, тестіленуші тұлғаның ақпараттандырылған келісімімен және жеке басын куәландыратын құжаты болған жағдайда, ересектер мен 18 айдан асқан балаларда АИТВ инфекциясын диагностикалау тәртібіне сәйкес АИТВ инфекциясына тексеру жүргізіледі.
елеулі
368.
Медициналық тексеру кезінде зерттелушіде алынған нәтиже туралы АИТВ инфекциясы фактісін анықтаған, өз денсаулығын және айналасындағылардың денсаулығын қорғауға бағытталған сақтық шараларын сақтау қажеттігі туралы Денсаулық сақтау ұйымының жазбаша хабарламасының болуы, сондай-ақ емделуден жалтарғаны және пациентпен құпия әңгімелесу парағына қол қоя отырып, басқа адамдарды жұқтырғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауаптылық туралы ескерту, № 095/е нысанына сәйкес АИТВ жұқтырған адамдарға
елеулі
369.
Теріс нәтижелерді беру мерзімдерінің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Теріс нәтижені зерттелуші зертханаға зерттеу үшін қан үлгісі түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен жеке басын куәландыратын құжатты немесе электрондық құжатты көрсеткен кезде қан алу орны бойынша алады.
елеулі
370.
Сарысу үлгілерін РИБОЗҒА жіберу мерзімдерінің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Зерттеудің екі оң нәтижесін алған кезде көлемі кемінде 1 (бір) мл сарысу үлгісі растайтын зерттеулер жүргізу үшін РИБОЗ зертханасына соңғы қойылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.
елеулі

364
Наличие в Координирующей организации утвержденного субъектами здравоохранения и организациями медицинского образования графика квалифицированных специалистов по оказанию медицинской помощи в форме медицинской авиации
грубое
365
Наличие информированного согласия пациента (ов) на оказание медицинской помощи в форме медицинской авиации при его транспортировке.
В отношении несовершеннолетних и граждан, признанных судом недееспособными, согласие предоставляют их законные представители. Оказание медицинской помощи пациентам, находящимся в бессознательном состоянии, принимается решением консилиума или врачом медицинской организации региона, или мобильной бригадой медицинской авиации, или квалифицированным специалистом с уведомлением в произвольной форме должностных лиц медицинской организации.
грубое
Требования для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
366
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
367
Проведение обследования методом экспресс-тестирования с регистрацией в журнале исследований на ВИЧ методом экспресс тестирования.
В случае положительного результата экспресс-теста при информированном согласии тестируемого лица и наличии документа, удостоверяющего личность, проводится обследование на ВИЧ-инфекцию в соответствии с порядком проведения диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых и детей старше 18 месяцев.
значительное
368
Наличие письменного уведомления организацией здравоохранения, выявившие при медицинском обследовании факт ВИЧ-инфекции у обследуемого о полученном результате, о необходимости соблюдения мер предосторожности, направленных на охрану собственного здоровья и здоровья окружающих, а также предупреждение об административной и уголовной ответственности за уклонение от лечения и заражение других лиц с подписанием пациентом листа конфиденциального собеседования с лицом, инфицированным ВИЧ согласно форме № 095/у
значительное
369
Наличие подтверждающей документации о соблюдении сроков выдачи отрицательных результатов.
Отрицательный результат обследуемый получает по месту забора крови при предъявлении документа, удостоверяющего личность или электронного документа из сервиса цифровых документов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления образца крови для исследования в лабораторию.
значительное
370
Наличие подтверждающей документации о соблюдением сроков направления образцов сыворотки в РГОЗ.
При получении двух положительных результатов исследований образец сыворотки объемом не менее 1 (одного) мл направляется в лабораторию РГОЗ для проведения подтверждающих исследований в срок не позднее трех рабочих дней с момента последней постановки.
значительное

371.
Күмәнді нәтиже болған кезде қайта тексеру мерзімдерінің сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Зерттеудің қарама-қайшы нәтижелерін алған кезде нәтиже күмәнді болып саналады. 14 (он төрт) күнтізбелік күннен кейін ересектерде АИТВ инфекциясы диагностикасын жүргізудің бірінші кезеңіне сәйкес АИТВ инфекциясына қайта қан алу және зерттеу жүргізіледі (АИТВ инфекциясының күмәнді нәтижесі туралы ақпаратты АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын аумақтық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына АИТВ инфекциясына қайта тексеру үшін береді-инфекция).

371
Наличие подтверждающей документации о соблюдении сроков повторного обследования при сомнительном результате.
При получении противоречивых результатов исследований, результат считается сомнительным. Через 14 (четырнадцать) календарных дней проводится повторный забор крови и исследование на ВИЧ-инфекцию, согласно первому этапу проведения диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых (РГОЗ информацию о сомнительном результате на ВИЧ-инфекцию передает в территориальную государственную организацию здравоохранения, осуществляющую деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, для повторного обследования на ВИЧ-инфекцию).

14 (он төрт) күнтізбелік күннен кейін АИТВ инфекциясына қайтадан күмәнді нәтиже алған кезде басқа серологиялық сынақтарды қолдана отырып, қосымша зерттеулер жүргізіледі. Теріс нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі теріс нәтижесі бойынша беріледі. Оң нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі оң нәтижесі бойынша беріледі. Жүкті әйелдерді зерттеген жағдайда қосымша молекулалық-биологиялық сынақтар (тесттің сезімталдығы 50 данадан/мл аспайтын АИТВ рибонуклеин қышқылын сандық анықтау немесе АИТВ провирустық дезоксирибонуклеин қышқылын анықтау) пайдаланылады.
елеулі
372.
Тестілеуге дейінгі және тестілеуден кейінгі консультациялардың болуы.
Тестке дейінгі консультация күту орындарында көрсетілетін көрнекі үгіт құралдары арқылы беріледі.
Тестке дейінгі кеңес беру мыналарды қамтиды:
1) АИТВ инфекциясына зерттеп-қараудың пайдасы, берілу жолдары және АИТВ оң және АИТВ теріс тест нәтижелерінің мәні туралы ақпаратты;
2) антиретровирустық терапияны тегін алу туралы түсіндіруді қоса алғанда, АИТВ оң диагнозы болған жағдайда қолда бар қызметтер туралы түсіндіру;
3) АИТВ инфекциясына тесттің оң нәтижесі болған кезде әріптестің профилактикасы мен тексеру әдістерінің қысқаша сипаттамасы;
4) тест нәтижелерінің құпиялылығына кепілдік береді.
Тексерілгендерге тесттен кейінгі кеңес берудің болуы.
Тесттен кейінгі кеңес беру мыналарды қамтиды:
1) пациентке тестілеу нәтижесін және нәтиженің мәнін хабарлау;
2) серонегативті терезеде болуы мүмкін (белгісіз немесе теріс нәтиже болған кезде) және АИТВ инфекциясына қайта тексеру қажеттігі туралы хабардар ету;
3) мінез-құлықты өзгерту есебінен инфекция қаупін азайту мүмкіндіктерін түсіндіру;
4) халықтың негізгі топтары үшін қосымша медициналық көмектің, психо-әлеуметтік көмектің мүмкіндіктері туралы хабардар ету;
5) психологиялық көмек және қолдау.
елеулі
373.
АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының АИТВ инфекциясының әрбір жағдайына № 034/е нысаны бойынша шұғыл хабарламаны санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы аумақтық мемлекеттік органға медициналық көмек көрсетуге байланысты болуы мүмкін (ауруханаішілік)жіберуі
өрескел
374.
АИТВ жұқтырған адаммен № 095/е нысанындағы құпия әңгімелесу парағының болуы, ол мыналарды қамтиды: электрондық деректерге дербес деректерді енгізуге келісім ақпараттық ресурстар. ЭЖ жүйесіне дербес деректерді енгізуден бас тартқан кезде иммундық блотинг нөмірін (бұдан әрі – ИБ), ИБ күнін, инициалдарын, туған күнін, эпидемиологиялық анамнез деректерін қамтитын деректер енгізіледі
елеулі

При получении повторного сомнительного результата на ВИЧ-инфекцию через 14 (четырнадцать) календарных дней, проводятся дополнительные исследования с применением других серологических тестов. Отрицательный результат выдается по двум отрицательным результатам из трех проведенных исследований. Положительный результат выдается по двум положительным результатам из трех проведенных исследований. В случае обследования беременных дополнительно используются молекулярно-биологические тесты (количественное определение рибонуклеиновой кислоты ВИЧ с чувствительностью теста не более 50 копий/мл или определение провирусной дезоксирибонуклеиновой кислоты ВИЧ).
значительное
372
Наличие дотестового и послетестового консультирования.
Дотестовое консультирование предоставляется через средства наглядной агитации, которые демонстрируются в местах ожидания.
Дотестовое консультирование включает:
1) информацию о пользе обследования на ВИЧ-инфекцию, путях передачи и значении ВИЧ-положительного и ВИЧ-отрицательного результатов теста;
2) разъяснение об имеющихся услугах в случае ВИЧ-положительного диагноза, включая разъяснение о бесплатном получении антиретровирусной терапии;
3) краткое описание методов профилактики и обследования партнера при положительном результате теста на ВИЧ-инфекцию;
4) гарантию конфиденциальности результатов теста.
Наличие послетестового консультирования обследованных.
Послетестовое консультирование включает:
1) сообщение пациенту результата тестирования и значения результата;
2) информирование о возможном нахождении в серонегативном окне (при неопределенном или отрицательном результате) и необходимости повторного обследования на ВИЧ–инфекцию;
3) разъяснение возможностей снижения риска инфицирования за счет изменения поведения;
4) информирование о возможностях дополнительной медицинской помощи для ключевых групп населения, психо-социальной помощи;
5) психологическую помощь и поддержку.
значительное
373
Направление организацией здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции в территориальный государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия экстренного извещения по форме № 034/у на каждый случай ВИЧ-инфекции, предположительно связанный с оказанием медицинской помощи (внутрибольничный)
грубое
374
Наличие Листа конфиденциального собеседования с лицом, инфицированным ВИЧ, Формы № 095/у, которая включает: согласие на внесение персональных данных в электронные информационные ресурсы. При отказе на ввод персональных данных в систему ЭС, вносятся данные, которые включают номер иммунного блотинга (далее – ИБ), дату ИБ, инициалы, дата рождения, данные эпидемиологического анамнеза
значительное

375.
Халықтың негізгі топтарын және АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарды қамтуды мониторингілеу және бағалау АИТВ инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының клиенттерді жеке есепке алу дерекқорын және есептік және есептік құжаттаманың тиісті нысандарын жүргізу жолымен жүргізіледі
елеулі
376.
Жұмыс берушінің "АИТВ инфекциясы" диагнозы белгіленген медицина қызметкерлерін терінің немесе шырышты қабықтың тұтастығын бұзумен байланысты емес басқа жұмысқа ауыстыруды жүзеге асыруы
өрескел

375
Мониторинг и оценка охвата ключевых групп населения и людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, проводится путем ведения базы данных индивидуального учета клиентов и соответствующих форм учетной и отчетной документации специалистами организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
значительное
376
Осуществление перевода работодателем медицинских работников с установленным диагнозом "ВИЧ-инфекция" на другую работу, не связанную с нарушением целостности кожных покровов или слизистых
грубое

377.
ЖЖБИ диагностикасын және емдеуді жүзеге асыру туралы растайтын құжаттаманың болуы.
Достық кабинеттерде ЖЖБИ диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамалары бойынша ЖЖБИ диагностикасы мен лечение жүзеге асырылады
елеулі
378.
Жылжымалы сенім пункттері үшін жабдықталған көліктің болуы
елеулі
379.
Халық пен халықтың негізгі топтары арасында байланысқа дейінгі және байланыстан кейінгі профилактиканы жүзеге асыру туралы құжаттаманың болуы
елеулі

377
Наличие подтверждающей документации об осуществлении диагностики и лечения ИППП.
В дружественных кабинетах осуществляется диагностика и лечение ИППП по клиническим протоколам диагностики и лечения ИППП
значительное
378
Наличие оборудованного транспорта для передвижных пунктов доверия
значительное
379
Наличие подтверждающей документации о осуществлении доконтактной и постконтактной профилактики среди населения и ключевых групп населения
значительное

380.
Белгіленген мерзімде контактілерді бақылаудың болуы.
Байланыстарға АИТВ инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымында бақылау белгіленеді. Контактілерді бақылау ұзақтығы мыналар үшін белгіленеді:
1) АИТВ жұқтырған аналардан туған балалар-он сегіз ай;
2) авариялық жағдайда медицина қызметкерлері-үш ай;
4) донорлық биоматериалды реципиенттер-үш ай;
5) АИТВ жұқтырған және есірткіні бірлесіп енгізу бойынша байланыста болған жыныстық серіктестер-байланыс аяқталғаннан кейін 3 айдан соң АИТВ инфекциясына тесттің теріс нәтижесін алғанға дейін; байланыс жалғасқан кезде байланыста болғандарды АИТВ инфекциясының болуына жылына 2 рет тексеру жүргізіледі;
6) ауруханаішілік ошақтан шыққан адамдар - медициналық ұйымнан шығарылғаннан кейін үш ай; егер шығарылғаннан кейін үш айдан астам уақыт өткен жағдайда, байланыста болғандар бір рет тексеруден өтеді, теріс нәтиже болған кезде байқау тоқтатылады.
өрескел
381.
АИТВ жұқтырған адамдарды динамикалық бақылаудың болуы және антиретровирустық терапиямен қамтамасыз ету.
Байланыста болғандарды зертханалық тексеру нәтижелері диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған адамның амбулаториялық картасында (дискордантты жұптар) тіркеледі. Динамикада АИТВ жұқтырған адам электрондық бақылау базасына енгізілетін тексеру және байқау үшін отбасылық жағдайын, тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) өзгертуге арналған деректерді, жаңа байланыс тұлғалары туралы деректерді ұсынады.
Диагноз қойылған сәттен бастап АИТВ инфекциясының берілу қаупін азайту үшін антиретровирустық терапияны ұсыну қызметкерлер мен әлеуметтік қызметкерлердің аутрич қызметтерін тарта отырып, ересектер мен балалардағы АИТВ инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі.
өрескел
382.
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуі туралы құжаттаманың (ішкі бұйрықтар, ережелер, хаттамалар, сауалнамалар, талдамалық анықтамалар) болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;
2) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі:
диагностикалық шаралардың болмауы;
қате диагноз қоюға және емдеу тактикасындағы қателіктерге әкеп соқтырған диагностикалық зерттеулердің нәтижелері бойынша қате қорытынды немесе қорытындының болмауы;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулер жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, негізсіз тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға кірмеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;

380
Наличие наблюдения за контактными в установленные сроки.
За контактными устанавливается наблюдение в организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции. Продолжительность наблюдения за контактными устанавливается для:
1) детей, рожденных от ВИЧ–инфицированных матерей – восемнадцать месяцев;
2) медицинских работников в случае аварийной ситуации – три месяца;
4) реципиентов донорского биоматериала – три месяца;
5) половых партнеров ВИЧ-инфицированных и контактных по совместному введению наркотиков - до получения через 3 месяца после завершения контакта отрицательного результата теста на ВИЧ-инфекцию; при продолжающемся контакте проводится обследование контактных на наличие ВИЧ-инфекции 2 раза в год;
6) лиц из внутрибольничного очага - три месяца после выписки из медицинской организации; в случае, если после выписки прошло более трех месяцев, контактные проходят однократное обследование, при отрицательном результате наблюдение прекращается.
грубое
381
Наличие динамического наблюдения и обеспечение антиретровирусной терапии ВИЧ-инфицированных лиц.
Результаты лабораторного обследования контактных фиксируются в амбулаторной карте ВИЧ-инфицированного, состоящего на диспансерном учете (дискордантные пары). ВИЧ-инфицированный в динамике представляет данные на изменение семейного положения, фамилии, имени, отчества (при его наличии), данные о новых контактных лицах для обследования и наблюдения, которые вводятся в базу электронного слежения.
Предоставление антиретровирусной терапии для снижения риска передачи ВИЧ-инфекции с момента установления диагноза проводится по рекомендациям клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, с привлечением услуг аутрич работников и социальных работников.
грубое
382
Наличие документации (внутренние приказы, положения, протоколы, анкеты, аналитические справки) о проведении клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

384.
Қан қызметі ұйымында қан мен оның компоненттерін кезең-кезеңімен таңбалау талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы. Донордан дайын өнімді алуға дейінгі қанның әрбір өнімінің қозғалысын қадағалау үшін жағдайларды қамтамасыз ету және оны пайдалану
өрескел
385.
Жабық үлгідегі автоматты анализаторларда сапалы иммуносерологиялық және молекулалық-биологиялық әдістермен жүргізілген трансфузияларға дейін және одан кейін гемотрансмиссивті инфекциялар маркерлерінің болуына реципиенттің қан үлгілерін зертханалық зерттеу талаптарының сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы.
өрескел
386.
Қан мен оның компоненттерін донациялағаннан кейін электрондық ақпараттық дерекқорда қан мен оның компоненттерін донациялау туралы барлық ақпараттың, оның ішінде донацияның жанама әсерлері болған жағдайда көрсетілген медициналық көмектің реакция түрі мен көлемінің, бастапқы фракциялау блогына тапсыру жөніндегі құжаттардың дайындалған қан мен оның компоненттерінің ілеспе құжаттамасымен сәйкестігінің тіркелуі
елеулі
387.
Донор ұсынған қан доноры мен оның компоненттерінің сауалнамасының болуы, ол өзі немесе медициналық тіркеушінің қатысуымен толтырады, сондай-ақ ақпараттық парақ
елеулі
388.
Жазықтықта және пробиркаларда сұйық фазалық жүйелерде тұрақты емес эритроциттерге қарсы антиденелердің болуына иммуногематологиялық зерттеулерді орындау жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы, міндетті микроскопиямен агглютинация реакциясының нәтижесін оқу.
елеулі
389.
Реагенттердің белсенділігі мен ерекшелігін растау үшін олардың сапасын кіріс және күнделікті зертханаішілік бақылау жөніндегі талаптардың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы. Кіріс бақылауына жатады:
1) номенклатурасын қан қызметі ұйымының бірінші басшысы бекітетін сатып алынған материалдар (қан жинауға арналған контейнерлер, реагенттер, тест-жүйелер, дезинфекциялау құралдары, құралдар және басқа да материалдар);
2)донорлық қан мен оның компоненттерінің бірліктері (өндіріске қабылдау кезінде)
елеулі
390.
Көшпелі жағдайларда жиналған қанды "зерттелмеген Гемопродукция берілмейді" деген таңбасы бар термоконтейнерлерге орналастыру және 22±2°С температурада 18-24 сағат ішінде қан қызметі ұйымына жеткізіледі
елеулі
391.
Әлеуетті реципиенттердің қан үлгілерін иммуногематологиялық зерттеу үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналымы саласында мемлекеттік орган тіркеген моноклоналды антиденелері бар реагенттерді және жабдықтарды пайдалану
елеулі

384
Наличие подтверждающей документации о соблюдении в организации службы крови требований поэтапной маркировки крови и ее компонентов. Обеспечение условий для прослеживаемости движения каждого продукта крови от донора до получения готового продукта и его использование
грубое
385
Наличие подтверждающей документации о соответствии требований лабораторного исследования образцов крови реципиента на наличие маркеров гемотрансмиссивных инфекций до и после трансфузий проведенных качественными иммуносерологическими и молекулярно-биологическими методами на автоматических анализаторах закрытого типа.
грубое
386
Наличие регистрации в электронной информационной базе данных после донации крови и ее компонентов всей информации о донации крови и ее компонентов, в том числе вид реакции и объем оказанной медицинской помощи, в случае побочных эффектов донации, соответствие документов по передаче в блок первичного фракционирования с сопроводительной документацией заготовленной крови и ее компонентов
значительное
387
Наличие предоставленной донору анкеты донора крови и ее компонентов, которую он заполняет самостоятельно или при участии медицинского регистратора, а также информационный лист
значительное
388
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по выполнению иммуногематологических исследований на наличие нерегулярных антиэритроцитарные антител в жидкофазных системах на плоскости и в пробирках, прочтение результата реакции агглютинации с обязательной микроскопией.
значительное
389
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований по входному и ежедневному внутрилабораторному контролю качества реагентов для подтверждения их активности, и специфичности. Входному контролю подлежат:
1) закупленные материалы (контейнеры для сбора крови, реагенты, тест-системы, дезинфицирующие средства, инструменты и другие материалы), номенклатура которых утверждается первым руководителем организации службы крови;
2) единицы донорской крови и ее компонентов (при приемке в производство)
значительное
390
Помещение собранной в выездных условиях крови в термоконтейнеры с маркировкой "Гемопродукция необследованная, выдаче не подлежит" и при температуре 22±2°С доставляется в течение 18-24 часов в организацию службы крови
значительное
391
Использование реагентов с моноклональными антителами и оборудования, зарегистрированного государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий для иммуногематологических исследований образцов крови потенциальных реципиентов
значительное

392.
Қан, оның компоненттерін құю талаптарының сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
393.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде донордың қан мен оның компоненттерін донациялау алдында міндетті медициналық тексеруден өту талаптарын сақтауы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
394.
Донорларды медициналық куәландыруға қойылатын талаптардың, медициналық қолдануға арналған қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік пен сапаға сәйкестігі
елеулі

392
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований переливания крови, ее компонентов
значительное
393
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований прохождения донором перед донацией крови и ее компонентов обязательного медицинского обследования в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
значительное
394
Соответствие требований к медицинскому освидетельствованию доноров, безопасности и качеству при производстве продуктов крови для медицинского применения
значительное

395.
Референс-зертханаларда зертханалық зерттеулерді өлшеу сапасын сырттай бағалау талаптарын сақтау туралы құжаттаманың болуы
елеулі
396.
Реагенттердің белсенділігі мен ерекшелігін растау үшін олардың сапасын кіріс және күнделікті зертханаішілік бақылау жөніндегі талаптарды сақтау туралы құжаттаманың болуы
елеулі
397.
Донорға ұсынылған қан доноры мен оның компоненттерінің сауалнамасының болуы, оны өзі немесе медициналық тіркеушінің қатысуымен толтырады.
елеулі

395
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требований внешней оценки качества измерений лабораторных исследований в референс-лабораториях
значительное
396
Соблюдение требований по входному и ежедневному внутрилабораторному контролю качества реагентов для подтверждения их активности, и специфичности.
значительное
397
Наличие предоставленной донору анкеты донора крови и ее компонентов, которую он заполняет самостоятельно или при участии медицинского регистратора.
значительное

398.
Кіріс бақылауына жатады: 1) номенклатурасын қан қызметі ұйымының бірінші басшысы бекітетін сатып алынған материалдар (қан жинауға арналған контейнерлер, реагенттер, тест-жүйелер, дезинфекциялау құралдары, құралдар және басқа да материалдар);
елеулі
399.
Донорларды медициналық куәландыруға қойылатын талаптардың, медициналық қолдануға арналған қан өнімдерін өндіру кезіндегі қауіпсіздік пен сапаға сәйкестігі
елеулі

398
Входному контролю подлежат:
1) закупленные материалы (контейнеры для сбора крови, реагенты, тест-системы, дезинфицирующие средства, инструменты и другие материалы), номенклатура которых утверждается первым руководителем организации службы крови;
значительное
399
Соответствие требований к медицинскому освидетельствованию доноров, безопасности и качеству при производстве продуктов крови для медицинского применения
значительное

402.
Патологиялық-анатомиялық бөлімшеде биологиялық материалды талдауға жолдаманың көшірмесімен бекітілген биологиялық материалды қабылдаудан бас тартуды тіркеу жөніндегі талаптарды жеке папкада ("қабылданбаған сынамалар"), сондай-ақ жеке журналда ("қабылданбаған сынамалар")сақтау
елеулі
403.
Патологоанатом дәрігердің кесу актісі, макроскопиялық зерттеу және биологиялық материалдың макроскопиялық сипаттамасы негізінде зертханашының жұмысқа қатысуы жөніндегі талаптарды сақтауы. Биологиялық материалды макроскопиялық зерттеу кезеңінде қосымша клиникалық ақпарат алу қажет болған жағдайда материалды зерттеуге жіберген дәрігер-маман тартылады
елеулі
404.
Мата фрагменттерінің қалыңдығы 5 миллиметр (бұдан әрі – мм), орташа диаметрі - 24 мм-ден аспайтын талаптарды сақтау
елеулі
405.
Патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасында биопсиялық (операциялық) және аутопсиялық материалдың микроскопиялық сипаттамасының болуы
елеулі
406.
Медициналық тіркеушінің немесе зертханашының белгіленген нысандағы журналдардағы жазбалары бар патоморфологиялық зерттеу нәтижелерін беру жөніндегі талаптарды сақтауы
елеулі
407.
Парафин блоктарында мата үлгілерін сақтау жөніндегі талаптың сақталуы туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
408.
Мамандандырылған архив жүйелерін, сондай-ақ бейімделген контейнерлерді пайдалана отырып, арнайы жабдықталған құрғақ және салқын үй-жайларда парафин блоктарында мата үлгілерін сақтау, сондай-ақ микропрепараттарды мамандандырылған Мұрағат жүйелерінде сақтау жөніндегі талаптарды сақтау туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
409.
Микропрепараттарды жәшіктерге бір жағдайға жататын шынылар бір бөлінбейтін блокта орналасатындай етіп орналастыру жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
410.
Зертханашының биологиялық және медициналық қалдықтарды сұрыптауды және кәдеге жаратуға дайындықты жүзеге асыруы жөніндегі талаптарды сақтауы
елеулі
411.
Өлімнің тікелей себебі анықталмаған жағдайда, жұбайының (зайыбының) немесе жақын туыстарының бірінің немесе патологиялық-анатомиялық диагностика кезінде заңды өкілінің жазбаша келісімінің болуы
елеулі
412.
Қайтыс болған адамның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талап етуі бойынша патологоанатомиялық ашылуының уәкілетті органы айқындайтын тәртіппен тәуелсіз (тәуелсіз) сарапшының (сарапшылардың) туындысы бойынша талапты сақтауы
елеулі
413.
"Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің өлімі туралы медициналық куәлікті (алдын ала, түпкілікті) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні ресімдеу жөніндегі талапты сақтауы
елеулі

402
Соблюдение требования по регистрации отказа в принятии биологического материала, скрепленного с копией направления на анализ биологического материала в патологоанатомическом отделении в отдельной папке ("Отклоненные пробы"), а также в отдельном журнале ("Отклоненные пробы")
значительное
403
Соблюдение врачом-патологоанатомом требования по участию лаборанта в произведении на основании акта вырезки, макроскопического изучения и макроскопического описания биологического материала. При необходимости получения дополнительной клинической информации на этапе макроскопического изучения биологического материала привлекается врач-специалист, направивший материал на исследование
значительное
404
Соблюдение требования согласно которому толщина фрагментов ткани составляет 5 миллиметров (далее – мм), средний диаметр - не более 24 мм
значительное
405
Наличие в протоколе патологоанатомического исследования биопсийного (операционного) и аутопсийного материала микроскопического описания
значительное
406
Соблюдение требования по выдаче результатов патоморфологического исследования с записями в журналах установленной формы медицинским регистратором или лаборантом
значительное
407
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования по хранению тканевых образцов в парафиновых блоках осуществляемого в едином архиве, организованном по принципу сквозной нумерации
значительное
408
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования по хранению тканевых образцов в парафиновых блоках в специально оборудованном сухом и прохладном помещении, с использованием специализированных архивных систем, так и приспособленных контейнеров, а также хранение микропрепаратов в специализированных архивных системах
грубое
409
Соблюдение требования по размещению микропрепаратов в ящики таким образом, чтобы стекла, относящиеся к одному случаю, располагались одним неделимым блоком
значительное
410
Соблюдение требования по осуществлению лаборантом сортировки и подготовки к утилизации биологических и медицинских отходов
значительное
411
Наличие письменного согласия супруга (супруги) или одного из близких родственников, или законного представителя при патологанатомической диагностике при неустановленной непосредственной причины смерти
значительное
412
Соблюдение требования по произведению независимым (независимыми) экспертом (экспертами) патологоанатомического вскрытия умершего по требованию супруга (супруги), близких родственников или законного представителя
значительное
413
Соблюдение требования по оформлению врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) в день проведения патологоанатомического вскрытия
значительное

414.
Бекітілген нысан бойынша патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ашу нәтижелерін ресімдеу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
415.
Мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу кезінде зорлық-зомбылықпен өлім белгілері анықталған кезде ашуды тоқтату жөніндегі талапты сақтау, медициналық ұйымның басшысы мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу үшін болған оқиға туралы сот-тергеу органдарына жазбаша хабарлайды. "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігер одан әрі сот-медициналық сараптама үшін мәйіттің денесін, ағзалары мен тіндерін сақтауға шаралар қабылдайды. Патологиялық-анатомиялық зерттеудің жүргізілген бөлігіне хаттама жасалады, оның соңында сот-медициналық сараптаманы одан әрі жүргізу үшін негіз көрсетіледі. Патологоанатомиялық аутопсияның үзілген әрбір жағдайы туралы патологоанатом дәрігер аутопсияны тоқтатқаннан кейін дереу қайтыс болған бөлімше меңгерушісіне, Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігіне жазбаша хабарлайды
Елеулі

414
Соблюдение требования по оформлению результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования
значительное
415
Соблюдение требования по прекращению вскрытия при обнаружении признаков насильственной смерти во время проведения патологоанатомического исследования трупа, руководитель медицинской организации письменно сообщает о случившемся в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу. Врач по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" принимает меры к сохранению тела, органов и тканей трупа для дальнейшей судебно-медицинской экспертизы. На произведенную часть патологоанатомического исследования составляется протокол, в конце которого указывается основание для дальнейшего производства судебно-медицинской экспертизы. О каждом случае прерванного патологоанатомического вскрытия врач-патологоанатом письменно извещает заведующего отделением, администрацию организации здравоохранения, где произошла смерть, сразу после прерывания вскрытия
значительное

416.
"Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға шұғыл хабарлама жолдауы бойынша талаптың сақталуы ашу кезінде жіті инфекциялық аурудың, тамақтан немесе өндірістік уланудың, егуге әдеттен тыс реакцияның белгілері алғаш рет анықталған жағдайда
Елеулі
417.
Медициналық ұйымдарда, оның ішінде босандыру ұйымдарында қайтыс болғандардың барлығын, жаңа туған балаларды (туылғаннан кейін қанша уақыт олардың өмір белгілері байқалғанына қарамастан) және дене салмағы 500 грамм және одан көп өлі туылған ұрықтарды жүктілік мерзімі 22 апта немесе одан да көп болған кезде, оның ішінде жүктілікті тоқтатқаннан кейін (өздігінен туылғаннан кейін) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жөніндегі талаптарды сақтау, Медициналық және әлеуметтік көрсеткіштер бойынша) плацентаны міндетті гистологиялық зерттеумен және перинаталдық өлім туралы медициналық куәлікті ресімдеумен
Елеулі

416
Соблюдение требования по направлению экстренного извещения в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку
значительное
417
Соблюдение требования по патологоанатомическому вскрытию всех умерших в медицинских организациях, в том числе организациях родовспоможения, новорожденных детей (независимо от того, сколько времени после рождения наблюдались у них признаки жизни) и мертворожденных плодов с массой тела 500 грамм и более при сроке беременности 22 недели и более, в том числе после прерывания беременности (самопроизвольного, по медицинским и социальным показаниям) с обязательным гистологическим исследованием плаценты и оформлением медицинского свидетельства о перинатальной смерти
значительное

418.
Тіндердің және мүшелердің фрагменттерін міндетті гистологиялық зерттеумен және патологиялық анатомиялық зерттеу хаттамасына енгізумен қайтыс болған жаңа туған нәрестелер мен өлі туылғандардың мәйіттерін ашуды жүргізуді қамтамасыз ету жөніндегі патологиялық-анатомиялық бөлімше меңгерушісінің талаптарын сақтау
Елеулі
419.
Денсаулық сақтау ұйымдары басшыларының және ұйымның патологиялық-анатомиялық бөлімшесі меңгерушілерінің қайтыс болған жаңа туған нәрестелерді, өлі туғандарды және плаценталарды ашу материалдарын қажетті вирусологиялық және бактериологиялық зерттеу жөніндегі талаптарды сақтауы, ол үшін денсаулық сақтау ұйымдарының немесе мемлекеттік органдар мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымдардың тиісті зертханаларын пайдалана отырып
елеулі

418
Соблюдение требования заведующим патологоанатомического отделения по обеспечению проведения вскрытия трупов умерших новорожденных и мертворожденных с обязательным гистологическим исследованием фрагментов тканей и органов и внесением в протокол патологоанатомического исследования
значительное
419
Соблюдение требования руководителями организаций здравоохранения и заведующими патологоанатомического отделения организации по необходимому вирусологическому и бактериологическому исследованию материалов вскрытий умерших новорожденных, мертворожденных и плацент, используя для этого соответствующие лаборатории организаций здравоохранения или государственных органов и организаций в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
значительное

420.
Перинаталдық өлім туралы медициналық куәлікті патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні (алдын ала, түпкілікті, алдын ала орнына) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің ресімдеуі бойынша талаптарды сақтау
елеулі
421.
Патологоанатомиялық ашып-қарау нәтижелері бойынша патологоанатомиялық диагнозды ресімдеу кезінде дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша талаптарын сақтауы:

420
Соблюдение требования по оформлению врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное, взамен предварительного)
значительное
421
Соблюдение требования врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" при оформлении патологоанатомического диагноза по результатам патологоанатомического вскрытия:

1) негізгі ауру;
2) негізгі аурудың асқынуы;
3) өлімнің себебі;
4) ілеспе ауру;
5) біріктірілген негізгі ауру: бәсекелес аурулар, аралас аурулар, фондық ауру
елеулі
422.
Бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
423.
Патологиялық-анатомиялық зерттеулер материалдарын (биопсиялық, операциялық және аутопсиялық материал)есепке алу тәртібі бойынша талаптарды сақтау:
1) биологиялық материалды патологиялық-анатомиялық зерттеудің есептік бірлігі бір бояумен немесе реакциямен өңделген бір объект (бір реттік диагностикалық немесе емдік манипуляция немесе операция нәтижесінде алынған, бір парафинді немесе мұздатылған блокқа құйылған тіннің бір фрагменті) болып табылады;
2) тіркеу нөмірі әрбір объектіге беріледі. Әрбір гистологиялық препаратта тиісті блоктың тіркеу нөміріне ұқсас тіркеу нөмірі көрсетіледі. Бір блоктан бірнеше түстерді (реакцияларды) орындау қажет болған кезде блок нөміріне сәйкес келетін микропрепараттың тіркеу нөміріне қосымша әріптік немесе сандық бояулар (реакциялар)идентификаторлары қосылады;
3) биологиялық материалды тіркеу биопсиялық (операциялық) материалдың түсуін тіркеу және морфологиялық зерттеулердің нәтижелерін беру журналында жүзеге асырылады
елеулі
424.
Жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына, заңды өкілдеріне немесе өзге де адамдарға танысу үшін патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасын бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Жұбайына (зайыбына), жақын туыстарына немесе заңды өкілдеріне, ал олар болмаған кезде өзге де туыстарына, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және (немесе) соттың талап етуі бойынша Медициналық қызметтер көрсету (көмек) саласындағы мемлекеттік органның қайтыс болу себебі және аурудың диагнозы туралы патологиялық-анатомиялық қорытынды беруі
елеулі

1) основное заболевание;
2) осложнение основного заболевания;
3) причину смерти;
4) сопутствующее заболевание;
5) комбинированное основное заболевание: конкурирующие заболевания, сочетанные заболевания, фоновое заболевание
значительное
422
Соблюдение требования по оформлению и ведению первичной медицинской документации
значительное
423
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования по учету материалов патологоанатомических исследований (биопсийного, операционного и аутопсийного материала):
1) учетной единицей патологоанатомического исследования биологического материала является один объект (один фрагмент ткани, полученный в результате однократной диагностической или лечебной манипуляции или операции, залитый в один парафиновый или замороженный блок), обработанный одной окраской или реакцией;
2) регистрационный номер присваивается каждому объекту. На каждом гистологическом препарате указывается регистрационный номер, идентичный регистрационному номеру соответствующего блока. При необходимости выполнения нескольких окрасок (реакций) с одного блока, к регистрационному номеру микропрепарата, соответствующего номеру блока, добавляются дополнительные буквенные или цифровые идентификаторы окрасок (реакций);
3) регистрация биологического материала осуществляется в журнале регистрации поступления биопсийного (операционного) материала и выдачи результатов морфологических исследований
значительное
424
Соблюдение требования по невыдаче протокола патологоанатомического исследования для ознакомления супругу (супруге), близким родственникам, законным представителям или иным лицам.
Супруге (супругу), близким родственникам или законным представителям, а при их отсутствии иным родственникам, а также по требованию правоохранительных органов и (или) суда, государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи) выдавания патологоанатомического заключения о причине смерти и диагнозе заболевания
значительное

425.
Анықтау және алдын ала тергеу органдарының, прокурордың, адвокаттың және (немесе) соттың сұрау салуы бойынша тергеп-тексеру немесе сот талқылауын жүргізуге байланысты, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек)көрсету саласындағы мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша патологиялық-анатомиялық зерттеудің түпнұсқаларын немесе хаттамаларының көшірмелерін беру жөніндегі талапты сақтау
елеулі
426.
Өзіне мыналарды қамтитын Цитологиялық зерттеулер жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау:

425
Соблюдение требования по выдаче оригиналов или копий протоколов патологоанатомического исследования по запросу органов дознания и предварительного следствия, прокурора, адвоката и (или) суда в связи с проведением расследования или судебного разбирательства, а также по запросу государственных органов в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
значительное
426
Соблюдение требований по проведению цитологических исследований, включающими в себя:

1) әртүрлі тәсілдермен алынған жеткізілген биологиялық материалды макроскопиялық бағалау және өңдеу (қабыршақтану, пункция, із, жуу, биологиялық сұйықтықтар);
2) микропрепараттарды кейіннен микроскопиямен дайындау және бояу;
3) зерттеу нәтижелерін бағалау және цитологиялық қорытынды белгілеу;
4) цитологиялық және гистологиялық қорытындылардың корреляциясын жүргізу
елеулі
427.
Зертханашының цитологиялық зертханаға келіп түскен биологиялық материалды қабылдауды, бастапқы сұрыптауды және тіркеуді, макроскопиялық зерттеуді, биологиялық материалдың сипаттамасын, биологиялық материалды өңдеуді (цитологиялық микропрепараттарды дайындау, бекіту, бояу, қорытындылау, сұрыптау)жүзеге асыруы жөніндегі талаптарды сақтауы
Елеулі
428.
Зертханашының, содан кейін Цитолог-дәрігердің бірінші кезеңде микроскопиялық зерттеу жүргізу бойынша талаптарды сақтауы
елеулі
429.
Материалды зерттеуге жіберген биологиялық материалды микроскопиялық зерттеу кезеңінде қосымша клиникалық ақпарат алу қажет болған кезде дәрігерді (бейінді маман) тарту жөніндегі талаптарды сақтау. Жағындыларды түпкілікті микроскопиялық зерттеуді және зерттеу нәтижелерінің хаттамасын ресімдеуді Цитолог-дәрігер жүргізеді
елеулі
430.
"Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың санатын және алшақтық себептерін белгілеуі бойынша талаптарды сақтау
өрескел
Ядролық медицина саласында көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін талаптар
431.
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
өрескел
432.
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
433.
Ядролық медицина орталығының (бұдан әрі – Орталық) көп бейінді аурухананың құрылымдық бөлімшесі немесе Қазақстан Республикасының халқына РНД және (немесе) РНТ бойынша медициналық көмек көрсететін Дербес медициналық ұйым ретіндегі мәртебесін растайтын құжаттаманың болуы.
Орталықтың құрылымы оған жүктелген функцияларға байланысты мыналарды қамтиды:
Ресей Федерациясының өндіріс және сапаны бақылау бөлімі;
РНД бөлімшесі;
РНТ бөлімшесі;
радиациялық қауіпсіздік және медициналық физика бөлімі;
инженерлік-техникалық қамтамасыз ету бөлімшесі.
елеулі

1) макроскопическую оценку и обработку доставленного биологического материала, полученного различными способами (эксфолиация, пункция, отпечаток, смыв, биологические жидкости);
2) приготовление и окрашивание микропрепаратов с последующей микроскопией;
3) оценку результатов исследования и установление цитологического заключения;
4) проведение корреляции цитологических и гистологических заключений
значительное
427
Наличие подтверждающей документации о соблюдении требования по осуществлению лаборантом приема, первичной сортировки и регистрации биологического материала, поступившего в цитологическую лабораторию, макроскопического изучения, описания биологического материала, обработки биологического материала (приготовление, фиксация, окраска, заключение, сортировка цитологических микропрепаратов)
значительное
428
Наличие документации о соблюдении требования по произведению микроскопического исследования на первом этапе лаборантом, затем врачом-цитологом
значительное
429
Соблюдение требования по привлечению врача (профильный специалист) при необходимости получения дополнительной клинической информации на этапе микроскопического изучения биологического материала, направивший материал на исследование. Окончательное микроскопическое изучение мазков и оформление протокола результатов исследования производится врачом-цитологом
значительное
430
Соблюдение требования по устанавливанию врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории и причины расхождения заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
грубое
Требования для субъектов (объектов), оказывающих помощь в области ядерной медицины
431
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
грубое
432
Наличие подтверждающей документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
433
Наличие документации, подтверждающей статус Центра ядерной медицины (далее – Центр) как структурное подразделение многопрофильной больницы или самостоятельная медицинская организация, оказывающая медицинскую помощь населению Республики Казахстан по РНД и (или) РНТ.
Структура Центра, в зависимости от возложенных на него функций, включает:
отделение производства и контроля качества РФЛП;
отделение РНД;
отделение РНТ;
отделение радиационной безопасности и медицинской физики;
отделение инженерно-технического обеспечения.
значительное

434.
Ядролық медицина саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары туралы растайтын құжаттаманың болуы және негізгі міндеттердің сақталуы:
1) бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетудің екінші және үшінші деңгейлерінде мамандандырылған медициналық көмек көрсетуі;
2) зерттеудің радиоизотоптық (радионуклидтік) әдістерін жүргізу;
3) РФЛП қолдану арқылы РНТ жүргізу;
4) РФЛП өндіретін сапаның фармакопеялық баптардың, техникалық регламенттердің және тиісті өндірістік практиканың талаптарына сәйкестігін өндіру және бақылау;
5) пациенттердің медициналық көмек көрсету деңгейі мен сапасына қанағаттануын қамтамасыз ету;
6) РНД және РНТ заманауи инновациялық әдістерін әзірлеу, игеру және практикаға енгізу;
7) жаңа РФЛП әзірлеу, игеру және өндіріске енгізу;
8) пациенттер мен өндірістік және медициналық персоналдың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, РФЛП өндірісін, РНД және РНТ әдістемелерін ұтымды қолдануды бақылауды жүзеге асыру;
9) ядролық медицина мәселелері бойынша резидентурада оқыту;
10) ядролық медицина саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, стандарттарды, нұсқаулықтарды, ұсынымдарды әзірлеуге қатысу;
11) ядролық медицина мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарына ұйымдастырушылық-әдістемелік, консультациялық көмекті жүзеге асыру;

434
Наличие подтверждающей документации об основных задачах и направлениях деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь в области ядерной медицины и соблюдение основных задач:
1) оказание специализированной медицинской помощи профильными специалистами в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи;
2) проведение радиоизотопных (радионуклидных) методов исследования;
3) проведение РНТ с применением РФЛП;
4) производство и контроль качества производимых РФЛП на соответствие требованиям фармакопейных статей, технических регламентов и надлежащей производственной практики;
5) обеспечение удовлетворенности пациентов уровнем и качеством оказания медицинской помощи;
6) разработка, освоение и внедрение в практику современных инновационных методов РНД и РНТ;
7) разработка, освоение и внедрение в производство новых РФЛП;
8) обеспечение радиационной безопасности пациентов и производственного и медицинского персонала, осуществление контроля над производством РФЛП, рациональным применением методик РНД и РНТ;
9) обучение в резидентуре по вопросам ядерной медицины;
10) участие в разработке нормативных правовых актов, стандартов, инструкций, рекомендаций в области ядерной медицины;
11) осуществление организационно-методической, консультативной помощи организациям здравоохранения по вопросам ядерной медицины;

12) ядролық медицина орталықтарын жоспарлау кезінде консультациялар өткізу.
елеулі
435.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, ерікті медициналық сақтандыру шеңберінде және ақылы негізде ядролық медицина әдістерін қолдана отырып, медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы.
өрескел
436.
Жоспарлы нысанда амбулаториялық, стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда ядролық медицина саласында мамандандырылған медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы:
тәулік бойы медициналық бақылауды және емдеуді көздемейтін амбулаториялық жағдайларда;
тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді қажет етпейтін және төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық бақылау мен емдеуді көздейтін стационарды алмастыратын жағдайларда;
тәулік бойы медициналық бақылауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейінгі алғашқы тәулік ішінде тәулік бойы бақылауды көздейтін "бір күн" терапия жағдайларында.
елеулі
437.
Пациенттерді бейінді мамандардың РНД бөлімшесіне ПЭТ/КТ, ПЭТ/МРТ, ОФЭКТ, ОФЭКТ/КТ зерттеулерін жүргізуге жіберу туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеулі
438.
Клиникалық хаттамалар, құжатталған рәсімдер бойынша радиоизотоптық (радионуклидтік) зерттеулер жүргізу туралы растайтын құжаттаманың, айғақтар бойынша пациент пен персоналдың радиациялық қауіпсіздік шараларын міндетті түрде сақтаған кезде қолданылатын нақты диагностикалық әдістің болуы
өрескел
439.
РФЛП пайдаланатын белсенділігін көрсете отырып, осы зерттеуден өтпес бұрын радиоизотоптық (радионуклидтік) зерттеу жүргізуге пациенттің қол қойылған ақпараттандырылған келісімінің болуы, содан кейін дәрігер мен медбике тексеруден өтеді
елеулі
440.
Дәрігердің ядролық медицина жүргізгені туралы растайтын құжаттаманың болуы диагностикалық процедура аяқталғаннан кейін зерттеу нәтижелерін түсіндіру. Күрделі жағдайларда міндетті түрде "екі рет оқу – double-read (double-read)" өткізу, қосарланған тәуелді оқуды өткізу (сурет екі рет оқылады; екінші оқылымда бірінші оқылымның нәтижесі қол жетімді), ПЭТ, ПЭТ/КТ, ПЭТ/МРТ, ОФЭКТ, ОФЭКТ/КТ ядролық медицина саласындағы мамандардың зерттеулері және соңғы диагностикалық қорытынды ресімделеді
өрескел
441.

12) проведение консультаций при планировании центров ядерной медицины.
знаичтельное
435
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи с применением методов ядерной медицины в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, добровольного медицинского страхования и на платной основе.
грубое
436
Наличие подтверждающей документации об оказании специализированной медицинской помощи в области ядерной медицины в амбулаторных, стационарозамещающих, стационарных условиях в плановой форме:
в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения;
в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения.
значительное
437
Наличие подтверждающей документации о направлении пациентов на проведение ПЭТ/КТ, ПЭТ/МРТ, ОФЭКТ, ОФЭКТ/КТ исследования в отделение РНД профильными специалистами
значительное
438
Наличие подтверждающей документации о проведении радиоизотопных (радионуклидных) исследований по клиническим протоколам, документированным процедурам, применяемого конкретного диагностического метода, при обязательном соблюдении мер радиационной безопасности пациента и персонала по показаниям
грубое
439
Наличие подписанного информированного согласия пациента на проведение радиоизотопного (радионуклидного) исследования перед прохождением данного исследования с указанием активности используемого РФЛП, после чего проходит осмотр врачом и медицинской сестрой
значительное
440
Наличие подтверждающей документации о проведении врачом ядерной медицины интерпретация результатов исследования после завершения диагностической процедуры. В сложных случаях с обязательным проведением "двойной читки – double-read (дабл рид)", проведением двойного зависимого чтения (снимок читается дважды; при втором чтении результат первого чтения доступен), ПЭТ, ПЭТ/КТ, ПЭТ/МРТ, ОФЭКТ, ОФЭКТ/КТ исследований специалистами в области ядерной медицины и оформляется окончательное диагностическое заключение.
грубое
441
Наличие подтверждающей документации о направлении пациентов в отделение РНТ после предварительного обследования и решения вопроса на основании клинических данных о необходимости ее проведения с участием заведующего отделением или врача ядерной медицины в соответствии с перечнем заболеваний для проведения РНТ. На получение медицинской помощи в стационарных условиях при онкологических заболеваниях направление выдается мультидисциплинарной группой, создаваемой в организациях здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь,;

Аурулар тізбесіне сәйкес бөлімше меңгерушісінің немесе ядролық медицина дәрігерінің қатысуымен оны жүргізу қажеттілігі туралы клиникалық деректер негізінде алдын ала тексеруден және мәселені шешкеннен кейін пациенттерді РНТ бөлімшесіне жіберу туралы растайтын құжаттаманың болуы. Онкологиялық аурулар кезінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек алуға жолдаманы онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында құрылатын көпсалалы топ береді,; неонкологиялық аурулар кезінде медициналық ұйымның дәрігерлік консультативтік комиссиясы клиникалық көрсетілімдер бойынша "Натрий йодид I-131" радиофармацевтикалық дәрілік препаратының диагностикалық белсенділігі 185 МБк бар бүкіл дененің сцинтиграфиясын тағайындайды.
өрескел
442.
"Белсенді" палаталарда және (немесе) төсектерде стационарлық жағдайларда РНТ жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. РФП қабылдағаннан кейін пациент бета-гамма сәулесінің көзі болып табылады, осыған байланысты дәрігердің күнделікті айналып өтуі аудио және бейне байланыс арқылы жүзеге асырылады. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі Инженер (дозиметр) пациенттердің доза қуатын сигнализатор-өлшегіш және доза қуатын өлшеудің стационарлық жүйесі арқылы күн сайын тіркейді.
өрескел
443.
РФП енгізген "белсенді" палаталары бар пациенттің мәйітін РНТ бөлімшесінің радионуклидтік қамтамасыз ету блогында (радиоактивті қалдықтар қоймасында) өліммен аяқталған кезде арнайы бөлінген мұздатқыш камераға жеткізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. Мұздатқыш камерада мәйіт радиоактивті ыдыраудың қолайлы деңгейіне дейін (дене бетінен 1 метр қашықтықта – 20 мкЗв/сағ) ұсталады, содан кейін мәйітті тасымалдау жүргізіледі.
Патологиялық-анатомиялық зерттеуді шұғыл жүргізу үшін рнт бөлімшесінің дозиметристі Б тобының персоналы үшін сәулелену нормативтері бойынша мәйітті ашу рәсімінің ұзақтығын есептейді.
өрескел
444.
Пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің клиникалық аудит жүргізуі туралы құжаттаманың (ішкі бұйрықтар, қағидалар, хаттамалар, сауалнамалар, талдамалық анықтамалар) болуы және оны мынадай критерийлер бойынша бағалау:
1) анамнезді жинау сапасы, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамнезді жинаудың толықтығы;
өткен, созылмалы және тұқым қуалайтын аурулар, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділік, аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнездің сапасыз жиналуына байланысты емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде жіберілген тактикалық қателіктер салдарынан асқынулардың дамуы;

врачебной консультативной комиссией медицинской организации при неонкологических заболеваниях по клиническим показаниям назначается сцинтиграфия всего тела с диагностической активностью радиофармацевтического лекарственного препарата "Натрий йодид I-131" 185 МБк.
грубое
442
Наличие подтверждающей документации о проведении РНТ в стационарных условиях в "активных" палатах и (или) на койках. После приема РФЛП, пациент является источником бета-гамма излучения, в связи с чем, ежедневный обход врача происходит посредством аудио- и видеосвязи. Инженер по радиационной безопасности (дозиметрист) ежедневно регистрирует мощность дозы от пациентов через измеритель-сигнализатор и стационарную систему измерения мощности дозы.
грубое
443
Наличие подтверждающей документации о доставлении трупа пациента с введенным РФЛП "активных" палат в специально выделенную морозильную камеру, находящуюся в блоке радионуклидного обеспечения подразделения РНТ (в хранилище радиоактивных отходов) при летальном исходе. В морозильной камере труп выдерживается до приемлемого уровня радиоактивного распада (на расстоянии 1 метр от поверхности тела – 20 мкЗв/ч) затем проводится транспортировка трупа.
Для срочного проведения патологоанатомического исследования дозиметрист отделения РНТ рассчитывает продолжительность процедуры вскрытия трупа по нормативам облучения для персонала группы Б.
грубое
444
Наличие документации (внутренние приказы, положения, протоколы, анкеты, аналитические справки) о проведении клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1) качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;

5) мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланатын емдеу іс-шараларын жүргізудің көлемі, сапасы және негізділігі:
көрсетілімдер болған кезде емдеудің болмауы;
көрсетілімдер болмаған кезде емдеуді тағайындау;
аурудың, қатар жүретін аурулардың және асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функционалдық жай-күйін, дәлелденген клиникалық тиімділіксіз дәрілік заттарды тағайындауды есепке алмағанда, емдеу іс-шараларын толық көлемде орындау;
клиникалық хаттамалардың талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына алып келген полипрагмазияның болуы;
6) медициналық араласудан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, барлық туындаған асқынулар, оның ішінде хирургиялық араласуларға (кеш хирургиялық араласу, жеткіліксіз көлем мен әдіс, техникалық ақаулар) және диагностикалық рәсімдерге байланысты бағаланады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
медициналық қызмет көрсету (көмек)технологиясын сақтай отырып, күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулер жүргізу салдарынан емдік және профилактикалық іс шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
аурудың, қатар жүретін аурулардың, асқынулардың ерекшеліктерін ескермей, тиімсіз емдеу, профилактикалық іс-шараларды жүргізу салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы, дәлелденген клиникалық тиімділігі жоқ дәрілік заттарды тағайындау;
жағымсыз салдардың дамуына себеп болған полипрагмазияның болуы;
8) көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттердің денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған бастапқы медициналық құжаттамадағы жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланатын медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы
елеулі
445
Есептік-есептік құжаттаманы жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы
елеусіз
Ескертпе:
ҚТБ – қарқынды терапия блогы
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
ЖПД – жалпы пратика дәрігері
ҚІ - қатерлі ісік
КДК – консультативті-диагностикалық көмек
ПДК – психикалық денсаулық кабинеті
МАМБ – медициналық авиацияның мобильді бригадасы
МПТ – мультипәндік топ
ПБЗ – психикаға белсенді әсер ететін заттар
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ҚБМҮПҰ – қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі психиатриялық ұйым
ПМҚБ – психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтар
ТҚП – туберкулезге қарсы препараттар
ПДАО – психикалық денсаулық алғашқы орталығы
РПДҒПО - Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы
ЖМЖ – жедел медициналық жәрдем
ЖМЖҚ – жедел медициналық жәрдем қызметі
ЖҚТА – жүрек-қантамыр аурулары
УЗ – ультрадыбыстық зерттеу
ПДО – психикалық денсаулық орталығы
ЭАЖ – электрондық ақпараттық жүйе
ЭКГ – электрокардиография
Рнд-радиоизотоптық (радионуклидтік) диагностика
Рнт-Радионуклидтік терапия
Рфлп-радиофармацевтикалық дәрілік препарат
ПЭТ/КТ – компьютерлік томографпен біріктірілген позитронды-эмиссиялық томограф
БФЭКТ-бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томограф
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі ______________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
_____________________________________________________138-бабына сәйкес
амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және
консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілерге (объектілерге)
қатысты _____________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарды орындамау
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).

5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;
6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи
значительное
445
Наличие подтверждающей документации о ведении учетно-отчетной документации
незначительное
Примечание:
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
ИПП – инфекции, передающиеся половым путем
КДП – консультативно-диагностическая помощь
МДГ – мультидисциплинарная группа
ПАВ – психоактивные вещества
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
ПОСТИН – психиатрическая организация специализированного типа
с интенсивным наблюдением
ППР – психические, поведенческие расстройства
ПТП - противотуберкулезные препараты
ПЦПЗ - первичный центр психического здоровья
РГОЗ - республиканская государственная организация здравоохранения,
осуществляющая деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
РНПЦПЗ – республиканский научно-практический центр психического здоровья
СМП – скорая медицинская помощь
ССМП – служба скорой медицинской помощи
ССЗ – сердечно-сосудистые заболевания
ЦПЗ – центр психического здоровья
ЭИС – электронная информационная система
РНД – радиоизотопная (радионуклидная) диагностика
РНТ – радионуклидная терапия
РФЛП – радиофармацевтический лекарственный препарат
ПЭТ/КТ – позитронно-эмиссионный томограф, совмещенный с компьютерным томографом
ОФЭКТ – однофотонный эмиссионный компьютерный томограф
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Перечень субъективных критериев для определения степени риска
по субъективным критериям в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
___________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
___________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов
(объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
(первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь)
_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
____________________________________________________________ контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).

ТЖА болмаған кезде медициналық ұйымда ұрықтың интранатальды өлімі жағдайларының саны (ICD-10 q00-Q99.9 кодымен нақтылайтын қорытынды негізгі, ілеспе диагнозы бар карталарды қоспағанда)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
25,0
0
1
0%
100%
9
Жоспарланбаған қайта түсу көрсеткіші (бір ауруға байланысты бір ай ішінде) (әйел жамбас мүшелерінің қабыну аурулары (N70-N77))
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10,0
0-4,99 %
5-9,9 %
10% аса
0
50 %
100 %
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатының болмауы
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері (e-license)
50
Бар сертификат
Жоқ сертификат
0%
100%
2
Лицензиатты қайта тіркеу, оның атауын немесе заңды мекенжайын өзгерту және (немесе) заңды тұлға-лицензиатты қайта ұйымдастыру фактісі
мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
бар
жоқ
0%
100%
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласында субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі _______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
_____________________________________________________ 138-бабына сәйкес
Кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге)
қатысты_____________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарды орындамау
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай-ақ профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
100,0
жоқ
бар
0%
100%
2
Шығарылғаннан кейін 1 ай ішінде үйде инсульттан болатын өлім-жітім саны (Icd коды-10 - I63)
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері

Количество случаев интранатальной гибели плода в медицинской организации при отсутствии ВПР (за исключением карт имеющих диагноз заключительный основной, сопутствующий, уточняющий с кодом МКБ-10 Q00-Q99.9)
результаты мониторинга отчетности и сведений, предоставляемых субъектом контроля
25,0
0
1 случай
0%
100%
9
Показатель повторного незапланированного поступления (в течение месяца по поводу одного и того же заболевания) (воспалительные болезни женских тазовых органов (N70-N77))
результаты мониторинга отчетности и сведений, предоставляемых субъектом контроля
10,0
0-4,99 % случаев
5-9,9 % случаев
более 10% случаев
0
50 %
100 %
Для проверок на соответствие требованиям
1
Наличие сертификата специалиста для допуска к клинической практике
результаты мониторинга отчетности и сведений, предоставляемых субъектом контроля
(e-license)
50
Есть сертификат
Нет сертификата
0%
100%
2
Факт перерегистрации лицензиата, изменения его наименования или юридического адреса и (или) реорганизации юридического лица-лицензиата
результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами и организациями
50
есть
нет
0%
100%
Приложение 6
к Критериям оценки степени
риска в сфере оказания
медицинских услуг (помощи)
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
___________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
___________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
___________________________________________________________________
субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую
помощь ____________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
___________________________________________________________ контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
100,0
нет
есть
0%
100%
2
Количество случаев смертности от инсульта (код МКБ-10 - I63) на дому в течение 1 месяца после выписки
результаты мониторинга отчетности и сведений, предоставляемых субъектом контроля

1) шұғыл және жоспарлы тәртіппен пациенттерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсету;
2) анестезия әдісін айқындау, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыру және әртүрлі операциялық араласулар, босану, диагностикалық және емдеу рәсімдері кезінде анестезияның әртүрлі әдістемелерін жүргізу;
3) сананы қалпына келтіргенге және өмірлік маңызды органдардың қызметін тұрақтандырғанға дейін "ояну" палаталарында анестезиядан кейінгі кезеңде науқастардың жай-күйін бақылау;
4) өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалауды және әртүрлі қиын жағдайларда, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оттегімен қанықтыру, электрокардиостимуляция әдістерімен реанимация және қарқынды терапия жөніндегі іс-шаралардың кеңейтілген кешенін жүргізуді;
5) қарқынды бақылау (тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерінің жай-күйін, сондай-ақ зертханалық және функционалдық диагностика, тыныс алу және қан айналымы мониторингі әдістерін пайдалана отырып метаболизмді жедел бақылау), бұзылуларды толыққанды және мақсатты түзету;
6) басқа бөлімшелерде пациенттерге реанимациялық шаралар жүргізу (көрсетілімдер болған кезде);
7) АРҚТБ жағдайында науқастарды одан әрі емдеу үшін айғақтар белгілеу, сондай-ақ таяу тәулікке емдеу және тексеру жөніндегі ұсынымдармен өмірлік маңызды органдардың функциясын тұрақтандырғаннан кейін науқастарды АРҚТБ бейінді бөлімшелерге ауыстыру;
8) басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне практикалық Анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша консультация беру;
9) бөлімше жұмысының тиімділігін және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын талдау, медициналық көмек көрсету сапасын арттыру және өлім-жітімді төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүргізу
30
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы медициналық құжаттаманың болуы
31
Негізгі ауру бойынша медициналық оңалтудың бірінші кезеңін көрсету туралы медициналық құжаттаманың болуы ("Стационарлық пациенттің медициналық картасы" №001/е нысаны, "Оңалту картасы №047/е нысаны").
32
Нейрохирургиялық науқастар келіп түскен кезде бөлімше меңгерушісінің қарап-тексеруін жүргізу туралы медициналық құжаттаманың болуы және кейіннен ауру қажеттілігі бойынша (стационарлық пациенттің медициналық картасы №001/е нысаны)
Лауазымды тұлға (лар) _______________ _____________________
(лауазым)             (қолы)
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________ _______________
(лауазым)             (қолы)
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 91 мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 90 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Денсаулық сақтау министрінің
Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 15 қарашадағы
№32 және
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 70 бірлескен бұйрыққа
3 қосымша
Тексеру парағы
медициналық қызмет көрсету сапасы саласында ________________________________
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
________________________________________ саласында/аясында 138 -бабына сәйкес
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін субъектілердің (объектілердің) (алғашқы
медициналық-санитариялық көмек және консультациялық-диагностикалық көмек)
қатысты_____________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
___________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
_______________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Тегін негізде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіне кіретін медициналық көмек көрсету туралы растайтын құжаттаманың болуы
2
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
3
Жүргізілген емдеу және диагностикалық іс шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарымен сәйкестігі туралы амбулаториялық пациенттің медициналық картасының болуы
4
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру және өткізу кезінде мынадай талаптардың сақталуы туралы құжаттаманың болуы:

1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;
5) интенсивное наблюдение (экспресс-контроль состояния систем жизнеобеспечения, а также метаболизма с использованием методов лабораторной и функциональной диагностики, мониторинга дыхания и кровообращения), полноценная и целенаправленная коррекция расстройств;
6) проведение реанимационных мер пациентам (при наличии показаний) в других отделениях;
7) установление показаний для дальнейшего лечения больных в условиях ОАРИТ, а также перевод больных из ОАРИТ в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
8) консультирование врачей других отделений по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
9) анализ эффективности работы отделения и качества оказываемой медицинской помощи, разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению летальности
30
Наличие медицинской документации о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
31
Наличие медицинской документации об оказании первого этапа медицинской реабилитации по основному заболеванию (форма №001/у "Медицинская карта стационарного пациента", "форма №047/у" реабилитационная карта).
32
Наличие медицинской документации о проведении осмотра заведующим отделением при поступлении нейрохирургических больных и в последующем по необходимости заболеванию (Медицинская карта стационарного пациента форма №001/у)
Должностное (ые) лицо (а) ____________________________________ ____________
должность подпись
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля _______________________________ ____________
должность подпись
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 91
и Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 90
Приложение 3
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года
№ ҚР ДСМ-32
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 70
Проверочный лист
в сфере качества оказания медицинских услуг
___________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
___________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
___________________________________________________________________
субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь
(первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую
помощь)
___________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
___________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие подтверждающей документации об оказании медицинской помощи, входящей в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и (или) систему обязательного социального медицинского страхования на бесплатной основе
2
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
3
Наличие медицинской карты амбулаторного пациента о соответствии проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
4
Наличие документации о соблюдении следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:

Аурулар тізбесіне сәйкес бөлімше меңгерушісінің немесе ядролық медицина дәрігерінің қатысуымен оны жүргізу қажеттілігі туралы клиникалық деректер негізінде алдын ала тексеруден және мәселені шешкеннен кейін пациенттерді РНТ бөлімшесіне жіберу туралы растайтын құжаттаманың болуы. Онкологиялық аурулар кезінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек алуға жолдаманы онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында құрылатын көпсалалы топ береді,; неонкологиялық аурулар кезінде медициналық ұйымның дәрігерлік консультативтік комиссиясы клиникалық көрсетілімдер бойынша "Натрий йодид I-131" радиофармацевтикалық дәрілік препаратының диагностикалық белсенділігі 185 МБк бар бүкіл дененің сцинтиграфиясын тағайындайды.
12
"Белсенді" палаталарда және (немесе) төсектерде стационарлық жағдайларда РНТ жүргізу туралы растайтын құжаттаманың болуы. РФП қабылдағаннан кейін пациент бета-гамма сәулесінің көзі болып табылады, осыған байланысты дәрігердің күнделікті айналып өтуі аудио және бейне байланыс арқылы жүзеге асырылады. Радиациялық қауіпсіздік жөніндегі Инженер (дозиметр) пациенттердің доза қуатын сигнализатор-өлшегіш және доза қуатын өлшеудің стационарлық жүйесі арқылы күн сайын тіркейді.
13

Наличие подтверждающей документации о направлении пациентов в отделение РНТ после предварительного обследования и решения вопроса на основании клинических данных о необходимости ее проведения с участием заведующего отделением или врача ядерной медицины в соответствии с перечнем заболеваний для проведения РНТ. На получение медицинской помощи в стационарных условиях при онкологических заболеваниях направление выдается мультидисциплинарной группой, создаваемой в организациях здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь,; врачебной консультативной комиссией медицинской организации при неонкологических заболеваниях по клиническим показаниям назначается сцинтиграфия всего тела с диагностической активностью радиофармацевтического лекарственного препарата "Натрий йодид I-131" 185 МБк.
12
Наличие подтверждающей документации о проведении РНТ в стационарных условиях в "активных" палатах и (или) на койках. После приема РФЛП, пациент является источником бета-гамма излучения, в связи с чем, ежедневный обход врача происходит посредством аудио- и видеосвязи. Инженер по радиационной безопасности (дозиметрист) ежедневно регистрирует мощность дозы от пациентов через измеритель-сигнализатор и стационарную систему измерения мощности дозы.
13