"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 31 мамырдағы № 530 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 маусымда № 32658 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16210 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларында:
1-бөлімде:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) авиациялық бөлім (бұдан әрі – бөлім) – Қазақстан Республикасы мемлекеттік жойғыш, бомбалаушы, шабуылдаушы, көлік, армиялық және оқу-жаттығу авиациясы әуе кемелерінің (бұдан әрі – ӘК) ұшуды, оларды пайдалануды, жөндеуді және сақтауды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекеме, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Авиация қызметінің авиация басқармасы, авиациялық комендатуралар, авиациялық мүлік қоймалары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің (бұдан әрі – ҚР МКҚ), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) құрылымдық бөлімшелері, олардың құрамына пилотсыз әуе кемесін (бұдан әрі – ПӘК) пайдаланатын бөлімшелер, сондай-ақ авиациялық персоналды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу орталықтары, ПӘК жауынгерлік даярлау және жауынгерлік қолдану оқу-жаттығу орталықтары кіреді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) автожир (гирожоспар) – ауадан ауыр ұшу аппараты, ол шамамен тік тұрған ось айналасында еркін айналатын бір немесе бірнеше тасымалдаушы бұрандамен ауа реакциясының әсерінен ұшуда сақталады;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) аспаптар бойынша ұшу – экипаж ӘК-нің кеңістіктік жағдайын және оның болатын жерін толық немесе ішінара пилотаждық-навигациялық аспап бойынша немесе пилотсыз авиациялық жүйе көмегімен айқындайтын жағдайда орындалатын ұшу;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 744 "Об утверждении Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 мая 2023 года № 530. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2023 года № 32658
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 744 "Об утверждении Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16210) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах производства полетов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в разделе 1:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) авиационная часть (далее – часть) – республиканское государственное учреждение, Авиационное управление Авиационной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляющее производство полетов воздушных судов (далее – ВС) истребительной, бомбардировочной, штурмовой, транспортной, армейской и учебной государственной авиации Республики Казахстан, их эксплуатацию, ремонт и хранение, авиационные комендатуры, склады авиационного имущества, структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее – СГО РК), Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК), в которые входят подразделения эксплуатирующие беспилотные воздушные судна (далее – БВС), а также учебные центры по подготовке авиационного персонала, учебные центры боевой подготовки и боевого применения БВС;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) автожир (гироплан) – летательный аппарат тяжелее воздуха, который поддерживается в полете за счет реакций воздуха, с одним или несколькими несущими винтами, свободно вращающимися вокруг осей, находящихся примерно в вертикальном положении;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) полет по приборам – полет, выполняемый в условиях, когда пространственное положение ВС и его местонахождение определяется экипажем полностью или частично по пилотажно-навигационным приборам или с помощью беспилотной авиационной системы;

8) ӘК командирі – экипажда үлкені болып табылатын және ӘК-нің ұшуына және қауіпсіздігіне жауап беретін ұшқыш (пилот) (бұдан әрі – ӘКК);";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) әуеайлақтың аға авиациялық бастығы – мемлекеттік авиацияның басқару органы (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) тағайындаған және әуеайлақта жауынгерлік даярлықты (өндірістік қызметті) ұйымдастыратын осы әуеайлақта тұрған мемлекеттік авиация авиациялық бөлімдерінің командирі (авиациялық бөлімше бастықтары), азаматтық авиация кәсіпорны мен ұйымының бастықтарынан лауазымды адам;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) әуе қозғалысын басқару орталықтары (бұдан әрі – ӘҚБ орталықтары) – Заңның 15-бабының 29) тармақшасына сәйкес мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін Әуе қозғалысын басқару жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауға және үйлестіруге, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібінің сақталуын бақылауға, оларға белгіленген жауапкершілік ауданы шегінде ұшу қауіпсіздігін және әуе қозғалысының тұрақтылығын қамтамасыз етуге арналған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әуе қозғалысын жедел басқару органдары;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) жазық жер – 25 километр (бұдан әрі – км) радиуста салыстырмалы түрде жер бедерi 200 метрге (бұдан әрі – м) дейiн жоғарылаған жергілікті жер;";
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) тренажерлік даярлық – экипаждың (дербес) нақты типтегі ӘК-ні ұшуда пайдалануда оның функционалдық міндеттерінің толық көлемінде іс жүзінде дағдылануы және машықтануы, пысықтау және жетілдіру процесі;";
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) жерүсті басқару станциясы (бұдан әрі – ЖБС) – ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ететін жерүсті басқару және байланыс құралының кешенін қамтитын пилотсыз авиациялық жүйе элементі;";
35), 36) және 37) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"35) күрделі пилотаж – әуе кемесінің 45 градустан (10 градустан) астам тангаж бұрышымен және 60 градустан (30 градустан) астам кренмен пилотаж фигурасын орындауы;
36) қарапайым пилотаж – әуе кемесінің 45 градусқа (10 градусқа) дейінгі тангаж бұрышымен және 60 градусқа (30 градусқа) дейінгі кренмен пилотаж фигурасын орындауы;
37) пилотсыз авиациялық жүйе (бұдан әрі – ПАЖ) – ПӘК және ПӘК-ні әуе кеңістігінде қауіпсіз және тиімді пайдалану үшін қажетті онымен байланысты элементтер (байланыс арналарын және ПӘК-ні басқаратын компоненттерді қоса алғанда);";
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

8) командир ВС – летчик (пилот), являющийся старшим в экипаже и отвечающий за выполнение и безопасность полета ВС (далее – КВС);";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) старший авиационный начальник аэродрома – должностное лицо из числа командиров авиационных частей (начальников авиационных подразделений) государственной авиации, начальников предприятий и организаций гражданской авиации, базирующихся на данном аэродроме, назначенное органом управления государственной авиации (уполномоченным органом в сфере гражданской авиации) и организующее боевую подготовку (производственную деятельность) на аэродроме;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) центры управления воздушным движением (далее – центры УВД) – оперативные органы управления воздушным движением Вооруженных Сил Республики Казахстан, предназначенные для планирования и координирования использования воздушного пространства Республики Казахстан, контроля над соблюдением порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, обеспечения безопасности полетов и регулярности воздушного движения в пределах, установленных для них районов ответственности в соответствии с Инструкцией по управлению воздушным движением утверждаемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации в соответствии с подпунктом 29) статьи 15 Закона;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) местность равнинная – местность с относительными превышениями рельефа до 200 метров (далее – м) в радиусе 25 километров (далее – км);";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) тренажная подготовка – процесс приобретения, отработки и совершенствования практических умений и навыков экипажем (индивидуально) в полном объеме их функциональных обязанностей по летной эксплуатации ВС конкретного типа;";
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) наземная станция управления (далее – НСУ) – элемент беспилотной авиационной системы, включающий комплекс наземных средств управления и связи обеспечивающих выполнение полета БВС;";
подпункты 35), 36) и 37) изложить в следующей редакции:
"35) сложный пилотаж – выполнение воздушным судном фигур пилотажа с углами тангажа более 45 градусов (10 градусов) и с кренами более 60 градусов (30 градусов);
36) простой пилотаж – выполнение воздушным судном фигур пилотажа с углами тангажа до 45 градусов (10 градусов) и с кренами до 60 градусов (30 градусов);
37) беспилотная авиационная система (далее – БАС) – БВС и связанные с ним элементы (включая каналы связи и компоненты, управляющие БВС), которые необходимы для безопасной и эффективной эксплуатации БВС в воздушном пространстве;";
подпункт 48) изложить в следующей редакции:

"48) өту биіктігі – барометрлік биіктік өлшегіштің қысым шәкілін берілген эшелонды алу кезінде сынап бағанасы 760 миллиметр (1013, 25 миллибар/гектапаскаль (бұдан әрі – мбар/гПа) қысым мәніне ауыстыру үшін әуеайлақ ауданында белгіленген салыстырмалы (абсолютті) биіктік;";
58) тармақша алып тасталсын:
59) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"59) ПӘК операторы – әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуы кезінде оны басқаратын есептоп мүшесі;";
мынадай мазмұндағы 60-1) тармақшамен толықтырылсын:
"60-1) ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы – әуеайлақта тұрған ПӘК-ні басқару жөніндегі функцияларды орындауға жіберілген ПӘК экипажының мүшесі;";
мынадай мазмұндағы 70-1) тармақшамен толықтырылсын:
"70-1) ПӘК есептобы – ПАЖ-ны пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді орындау тапсырылған жеке құрам;";
76) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"76) ұшу – басқарылатын және ПӘК экипажы жүзеге асыратын әуе кеңістігіндегі ӘК қозғалысын басқару процесі;";
84) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"84) шайқалу – ӘК-нің турбуленттi атмосферада ұшу кезiндегі ретсiз қозғалысы:
қалыпты шайқалу – ӘК қалпының және (немесе) абсолюттік биіктігінің қалыпты, бірақ бұрынғыдай сенімді басқаруды қамтамасыз ететіндей өзгеруі, мұнда акселерометр көрсеткіші ӘК ауырлық күші ортасында 0,5 ÷ 1,0g, ал ұшып көтерілу және қону кезіндегі бірқалыпты шайқалу плюс болған кезде 0,3 ÷ 0,4g құрайды;
қатты шайқалу – ӘК қалпының және (немесе) абсолюттік биіктігінің күрт өзгеруі, мұнда қысқа кезең ішінде ӘК әуе жылдамдығының сипатты өзгеруімен, акселерометр көрсеткіші ӘК ауырлық күші ортасында 1.0 g астам, ал ұшып көтерілу және қону кезінде жүктеменің плюс 0,4g астам болған кезде басқаруға бағынбайды;";
2-бөлімде:
1-тарауда:
19-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әуеайлақтың (ҰҚЖ-ның әрбір бағыты үшін) ауа райы минимумы әуеайлақтың мемлекеттік авиацияны басқару органына тиесілігі бойынша мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекітетін осы әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) аэронавигациялық паспортында (бұдан әрі – аэронавигациялық әуеайлақ паспорты) белгіленеді. Әуеайлақтың үлгілік аэронавигациялық паспорты осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Күндіз жазық немесе төбешікті жерде ұшу кезінде бұлттың төменгі шегінің нақты және болжамды биіктігі 150 м төмен емес және көріну 3000 м және одан астам болған кезде аспаптағы ұшу жылдамдығы 300 км сағаттан (бұдан әрі – км/сағ) аспайтын ӘК үшін жасанды кедергі биіктігі есепке алынбайды.";
77-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"48) высота перехода – установленная в районе аэродрома относительная (абсолютная) высота для перевода шкалы давления барометрического высотомера на значение давления 760 миллиметров ртутного столба (1013,25 миллибар/гектапаскаль (далее – Мбар/ГПа)) при наборе заданного эшелона;";
подпункт 58) исключить;
подпункт 59) изложить в следующей редакции:
"59) оператор БВС – член расчета, манипулирующий БВС внеаэродромного базирования во время его полета;";
дополнить подпунктом 60-1) следующего содержания:
"60-1) летчик (пилот)-оператор БВС – член экипажа БВС допущенный к выполнению функций по управлению БВС аэродромного базирования;";
дополнить подпунктом 70-1) следующего содержания:
"70-1) расчет БВС – личный состав, которому поручено исполнение обязанностей по эксплуатации и обслуживанию БАС;";
подпункт 76) изложить в следующей редакции:
"76) выполнение полета – процесс управления перемещением ВС в воздушном пространстве осуществляемый экипажами пилотируемых и БВС;";
подпункт 84) изложить в следующей редакции:
"84) болтанка – беспорядочное перемещение ВС при полетах в турбулентной атмосфере:
болтанка умеренная – умеренное изменение положения и (или) абсолютной высоты ВС, но по-прежнему обеспечивающее надежное управление, где показания акселерометра составляют 0,5 ÷ 1,0g в центре тяжести ВС, а при взлете и посадке, умеренная болтанка при плюс 0,3 ÷ 0,4g;
болтанка сильная – резкое изменение положения и (или) абсолютной высоты ВС, где в течение коротких периодов ВС не реагирует на управление, с характерными изменениями воздушной скорости, с показаниями акселерометра, превышающими 1.0g в центре тяжести ВС, а при взлете и посадке, с приращениями перегрузки больше плюс 0,4g);";
в разделе 2:
в главе 1:
часть третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Минимумы погоды аэродромов (для каждого направления ВПП) устанавливаются аэронавигационными паспортами этих аэродромов (вертодромов), утверждаемыми руководителем органа управления государственной авиации (далее – аэронавигационный паспорт аэродрома) по принадлежности аэродромов к органам управления государственной авиации. Типовой аэронавигационный паспорт аэродрома приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При полетах днем в равнинной или холмистой местности при фактической и прогнозируемой высоте нижней границы облаков не ниже 150 м и видимости 3000 м и более для ВС с приборной скоростью полета не более 300 километров в час (далее – км/ч) высота искусственных препятствий не учитывается.";
часть вторую пункта 77 изложить в следующей редакции:

"Бұл жағдайда ӘКК мынадай жүйелікпен әрекет етеді: ұшу эшелонын (биіктігін) өзгертпей, ӘК-ні маршрут осiнен 30 градус оңға (немесе солға – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттарына байланысты) бұрады және 20 км ұшып өтіп, бiр уақытта таңдалған эшелонға дейiнгі биiктiкті өзгертіп, оны бастапқы бағытқа шығарады. ӘКК маневрдi орындағаны туралы ӘҚБ органын хабардар етеді.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Ұшу кезінде экипаж биіктік өлшегіштің аспаптық, аэродинамикалық, температуралық түзетуін ескереді. Бұл ретте сыртқы ауа температурасы төмендеген кезде, әсіресе қыста төмен биіктікте ұшу, қонуға беттеу және таулы ауданда ұшу кезінде нақты биіктікті азайту ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететінін ескеру қажет. Температуралық түзету мәні биіктікке және нақты температураның есептелгеннен ауытқуына (Цельсий бойынша плюс 15 градус) байланысты болады және Алгоритмде келтірілген формула бойынша айқындалады.";
98-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жаттығуға ұшуы, мемлекеттік авиацияның мемлекет қорғанысы, қауіпсіздігі, қоғамдық тәртіпті қорғау мақсатындағы ұшуы, сондай-ақ көрнекі ұшуы кезінде ШҰҚ бойынша нақты қауіпсіз ұшу биіктігін мемлекеттік авиацияның басқару органдары (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасы) белгілейді.";
139-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"139. Авиация персоналын тексеру және үйрету үшін дайындалған нұсқаушылар болмаған кезде басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиацияны басқару органының нұсқаушылары тартылады. Бұл жағдайда авиация персоналының ұшуды (сабақты) ұйымдастыру және өткізу рәсімі тиісті Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиацияны басқару органы басшыларының әдістемелік ұсынымында (бірлескен) айқындалады.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"141. Ұшқыштар мен штурмандардың:
1) авиациялық техниканы;
2) ҰПН-ны;
3) іс жүзіндегі аэродинамиканы;
4) әуе навигациясын;
5) ӘК бортындағы адамдарды құтқару және олардың әрекетін қамтамасыз ету құралдарын және авариялық жағдайда қолдану тәсілдерін;
6) әуеайлақтың ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының тактикалық-техникалық деректерін;
7) авиациялық метеорологияны;
8) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін, ұшуды және ұшу даярлығын регламенттейтін құжаттарды;
9) әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын және мемлекеттік авиацияны басқару органының басшысы бекіткен авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын;

"В этом случае КВС действует в следующей последовательности: не изменяя эшелона (высоту) полета, выполняет отворот ВС, вправо (или влево – из условий обеспечения безопасности полета) на 30 градусов от оси маршрута и пройдя 20 км, выводит его на прежний курс с одновременным изменением высоты до выбранного эшелона. О выполнении маневра КВС информирует орган УВД.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. При выполнении полета экипаж учитывает поправки высотомеров – инструментальные, аэродинамические, температурные. При этом необходимо учитывать влияние на безопасность полетов уменьшение истинной высоты при понижении температуры наружного воздуха, в особенности зимой при полетах на малых высотах, заходе на посадку и в горных районах. Значение температурной поправки зависит от высоты и отклонения фактической температуры от расчетной (плюс 15 градусов по Цельсию) и определяется по формуле, приведенной в Алгоритме.";
подпункт 3) пункта 98 изложить в следующей редакции:
"3) при учебных полетах, полетах государственной авиации в целях обороны, безопасности государства, охраны общественного порядка, а также демонстрационных полетов истинные безопасные высоты полетов по ПВП устанавливаются органами управления государственной авиации (управлением командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан).";
часть первую пункта 139 изложить в следующей редакции:
"139. При отсутствии подготовленных инструкторов для проверок и обучения авиационного персонала привлекаются инструкторы других органов управления государственной авиации Республики Казахстан. В этом случае процедура организации и проведения полетов (занятий) с авиационным персоналом определяются (совместными) методическими рекомендациями руководителей соответствующих органов управления государственной авиации Республики Казахстан.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:
"141. Летчики и штурманы проверяются на знание:
1) авиационной техники;
2) РЛЭ;
3) практической аэродинамики;
4) воздушной навигации;
5) средств спасения и жизнеобеспечения, находящихся на борту ВС и способов их применения в аварийной обстановке;
6) тактико-технических данных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома;
7) авиационной метеорологии;
8) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации, производство полетов и летную подготовку;
9) аэронавигационного паспорта аэродрома, и аэронавигационного паспорта авиационного полигона, утвержденных руководителем органа управления государственной авиации;

10) осы Қағидалардың 237244-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.";
146-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кешенді пилотаждық тренажерді (FFS, Full Flight Simulator) пайдаланып, тренажерлік даярлықтан өту кезінде осы Қағидалардың 197-1 – 197-12-тармақтарының талаптарын басшылыққа алу қажет.";
153-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке өзін жетілдіруге арналған ұшу кезінде ұшқыш (екінші пилот, ұшқыш-штурман, штурман) үшін бастапқы уақыттың ең ұзақ ұзақтығы 6 сағаттан аспайды, нұсқаушы үшін 7 сағаттан аспайды. Ұшу ауысымының ұзақтығы 7 сағаттан аспайды.";
мынадай мазмұндағы 155-1-тармақпен толықтырылсын:
"155-1. Алаңға қонып жеткізуді жүзеге асыратын, ұшуды орындайтын автожир (гироплан) экипаждарына тәулігіне бастапқы уақыты 12 сағат болған кезде жалпы 6 сағаттан аспайтын ұшуға жол беріледі.
Көрсетілген ұшуды және бастапқы уақытты Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясын басқару органы басшысының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) нұсқауымен арнайы ұшуды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге байланысты ұшуды орындаған жағдайда – 2 сағаттан аспайтын уақытқа ұлғайтуға жол беріледі.
Барлық жағдайда бастапқы уақыт ішінде алаңға қонудың жалпы саны 12-ден аспауға тиіс.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Ұшқыштар әскери оқу орнының курсанттарын (тыңдаушыларын) қоспағанда, жыл сайынғы демалысын 12 айдан артық пайдаланбаған ұшқыш құрамы ұшудан шеттетілуге тиіс. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Әскери қызмет туралы Заң) 46-бабының 1-тармағына сәйкес ұшу жұмысындағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысқа қосымша 10 тәулік демалыс беріледі. Негізгі демалыстан шыққан күннен бастап 12 ай өткеннен кейін қосымша демалыс берілген жағдайда ұшуға рұқсат 2 айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.";
168-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"168. Авиациялық бөлім командирі шешім қабылданғаннан кейін ұшуды жоспарлау, дайындау, жүргізу және қамтамасыз ету бойынша авиациялық бөлім басшы құрамының, эскадрилья командирлерінің және қамтамасыз ету бөлімшелерінің (бөлімдерінің) жұмысын ұйымдастырады. Осы мақсатта алдын ала дайындау күні қарсаңында арнайы кеңесте немесе жүргізілген ұшуды алдын ала талдауда көрсетілген лауазымды адамдарға міндеттер айқындалады.
Бірнеше ұшу ауысымында ұшу кезінде ұшуға міндеттер осы барлық ауысымға қойылуы мүмкін. Осындай жағдайда командирдің ұшуға шешімі әрбір ұшу ауысымы алдында нақтыланып, толықтырылады. Авиациялық бөлім командирі басшы құрамға міндет қою кезінде:

10) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237 – 244 настоящих Правил.";
пункт 146 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При прохождении тренажной подготовки с использованием комплексного пилотажного тренажера (FFS, Full Flight Simulator) руководствоваться требованиями пунктов 197-1 – 197-12 настоящих Правил.";
часть вторую пункта 153 изложить в следующей редакции:
"Максимальная продолжительность стартового времени для летчика (второго пилота, летчика-штурмана, штурмана) при выполнении полетов на личное совершенствование не более 6 часов, для инструктора не более 7 часов. Продолжительность летной смены не более 7 часов.";
дополнить пунктом 155-1 следующего содержания:
"155-1. Экипажам автожиров (гиропланов), осуществляющим перевозки с выполнением посадок на площадки, выполняющим перелеты, допускается в сутки наличие общего налета не более 6 часов при стартовом времени 12 часов.
Указанный налет и стартовое время допускается увеличивать указанием руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан) в случае выполнения специальных полетов, а так же полетов связанных с пересечением Государственной границы Республики Казахстан, – не более чем на 2 часа.
Во всех случаях общее количество посадок на площадки в течение стартового времени не должно превышать 12.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Летный состав, за исключением курсантов (слушателей) летных военных учебных заведений, не пользовавшийся ежегодным отпуском более 12 месяцев, подлежит отстранению от полетов. В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон о воинской службе) военнослужащим, находящимся на летной работе дополнительно к ежегодному основному отпуску предоставляется 10 суток отпуска. В случае предоставления дополнительного отпуска по истечению 12 месяцев от даты выхода из основного отпуска допуск к полетам продлевается на срок не более 2 месяцев.";
пункт 168 изложить в следующей редакции:
"168. После принятия решения командир авиационной части организует работу руководящего состава авиационной части, командиров эскадрилий и обеспечивающих подразделений (частей) по планированию, подготовке, проведению и обеспечению полетов. С этой целью накануне дня предварительной подготовки на специальном совещании или на предварительном разборе проведенных полетов определяет задачи указанным должностным лицам.
При проведении полетов в несколько летных смен, задачи на полеты могут ставиться на все эти смены. В таких случаях решение командира на полеты уточняется и дополняется перед каждой летной сменой. Командир авиационной части при постановке задачи руководящему составу:

1) әрбір бөлімше үшін ұшу күні мен уақытын жеткізеді;
2) күтілетін метеорологиялық жағдай мен орнитологиялық ахуалға сәйкес ұшу ауысымы және күндері бойынша алдағы ұшудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін айқындайды;
3) тартылатын басқару пункттері мен ұшуды қамтамасыз ету құралдарының тізбесін, олардың жұмысқа (қамтамасыз етуге) әзір болу уақытын жеткізеді;
4) басқа авиация тектерінің, Құрлық әскерлерінің, Әскери-теңіз күштерінің бөлімдерімен (бөлімшелерімен) және басқа да басқару органдарымен өзара іс-қимылдың ұйымдастырылуын жеткізеді;
5) басқа авиациялық бөлімге бағынысты бағыттау пунктінің жауапкершілігі ауданында әуе нысанасын басқаруды және бағыттауды пысықтап, жаттығуға ұшуын жоспарлау кезінде бөлімнің штаб бастығына басқару пункттері арасында өзара іс-қимылды ұйымдастыруға нұсқау береді.";
172-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшқыш құрамының ұшуға әзір болуын бақылағаннан кейін жоспарланған ұшу кестесін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бекітеді және авиациялық бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.";
178-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы даярлықтан өтпеген ұшқыш құрамы мен ҰБТ адамдары ұшуға және ұшуға басшылық жасауға жіберілмейді.";
мынадай мазмұндағы 22-1-параграфпен толықтырылсын:
"22-1-параграф. Тренажерлік даярлық
197-1. Тренажерлік даярлық мынадай типтегі тренажерде жүзеге асырылады:
1) экипаж мүшелерінің мамандандырылған тренажері;
2) кабиналық рәсім тренажері;
3) кешенді пилотаждық тренажер;
4) авариялық тастап кету тренажері.
197-2. Экипаж мүшесінің мамандандырылған тренажері алған білімді бекітуге, ӘК жүйесін пайдалану дағдысы мен шеберлігін пысықтауға, сондай-ақ экипаж мүшесінің жұмыс орнында әртүрлі пайдалану жағдайында өзара іс-қимыл жасауға арналған.
Экипаж мүшесінің мамандандырылған тренажері:
1) пилоттың мамандандырылған тренажері;
2) штурманның мамандандырылған тренажері;
3) борт инженерінің мамандандырылған тренажері.
197-3. Пилоттың мамандандырылған тренажері ұшу, маршрут бойынша ұшу, жауынгерлік (арнайы) міндеттерді орындау және әртүрлі радиотехникалық жүйені қолданып қонуға беттеу кезінде қажетті білімді бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға арналған.
197-4. Штурманның мамандандырылған тренажері ұшақты жүргізу және навигация қағидалары бойынша рәсімді орындау білімін бекіту және іс жүзіндегі дағдыны пысықтау үшін арналған.
197-5. Борт инженерінің мамандандырылған тренажері әртүрлі пайдалану жағдайында ӘК жүйесін ұшуда қолдану білімін бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға арналған.

1) доводит дату и время проведения полетов для каждого подразделения;
2) определяет основные цели и доводит задачи предстоящих полетов по летным сменам и дням в соответствии с ожидаемыми условиями метеорологической и орнитологической обстановки;
3) доводит перечень привлекаемых пунктов управления и средств обеспечения полетов, время их готовности к работе (обеспечению);
4) доводит организацию взаимодействия с частями (подразделениями) других родов авиации, сухопутных войск, военно-морских сил и другими органами управления;
5) при планировании учебных полетов с отработкой управления и наведения на воздушные цели в зоне ответственности пункта наведения, подчиненного другой авиационной части дает указание начальнику штаба части по организации взаимодействия между пунктами управления.";
часть четвертую пункта 172 изложить в следующей редакции:
"После проведения контроля готовности к полетам летного состава плановая таблица полетов утверждается командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела) и скрепляется гербовой печатью авиационной части.";
часть третью пункта 178 изложить в следующей редакции:
"Летный состав и лица ГРП, не прошедшие общую подготовку, к полетам и руководству полетами не допускаются.";
дополнить параграфом 22-1 следующего содержания:
"Параграф 22-1. Тренажная подготовка
197-1. Тренажная подготовка осуществляется на следующих типах тренажеров:
1) специализированные тренажеры членов экипажа;
2) тренажеры кабинных процедур;
3) комплексные пилотажные тренажеры;
4) тренажеры аварийного покидания.
197-2. Специализированный тренажер члена экипажа предназначен для закрепления полученных знаний, отработки навыков и умений эксплуатации систем ВС, а также взаимодействия в различных эксплуатационных условиях на рабочем месте члена экипажа.
Специализированный тренажер члена экипажа подразделяется на:
1) специализированный тренажер пилота;
2) специализированный тренажер штурмана;
3) специализированный тренажер бортинженера.
197-3. Специализированный тренажер пилота предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков, необходимых при взлете, полете по маршруту, выполнение боевых (специальных) задач и заходе на посадку с использованием различных радиотехнических систем.
197-4. Специализированный тренажер штурмана предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков выполнения процедур по правилам самолетовождения и навигации.
197-5. Специализированный тренажер бортинженера предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков летной эксплуатации систем ВС в различных условиях эксплуатации.

197-6. Кабинадағы рәсім тренажері мынадай мақсатта қолданылады:
1) экипаж мүшелерін ұшыру алдындағы даярлау, қозғалтқышты іске қосу алдында ӘК жүйесін дайындау және тексеру кезіндегі өзара іс-қимыл элементтерін пысықтау;
2) бақылау парағы мен бақылап тексеру картасына сәйкес операцияларды орындау және бақылау кезінде экипаждағы өзара іс-қимыл элементтерін пысықтау;
3) экипажда қозғалтқышты іске қосу кезінде, іске қосқаннан кейін, басқару алдында, алдын ала және орындалудағы стартта, қонғаннан кейін, қозғалтқышты сөндірер алдында және сөндіргеннен кейін өзара іс-қимыл дағдысы мен элементтерін пысықтау.
197-7. Кешенді пилотаждық тренажер (FFS, Full Flight Simulator) экипаждарды нақты типтегі ӘК-ні ұшуда пайдалану жөніндегі функционалдық міндеттерінің толық көлемінде даярлауға, ұшуға даярлық түрі бойынша тексеруге және рұқсат алу үшін арналған.
197-8. Авариялық тастап кету тренажері авариялық-құтқару жарағын пайдалану білімін бекітуге және іс жүзіндегі дағдыны пысықтауға, сондай-ақ мәжбүрлі қону және ӘК-ні авариялық тастап кету кезінде үйренушінің экипаждың басқа мүшелерімен өзара іс-қимылы үшін арналған.
197-9. Тренажердегі ұшуға даярлау ӘК-ні басқару дағдысын ұстау және жетілдіру мақсатында орындалады, ол минимумды қалпына келтіруге (растауға) бақылап ұшуы күнінен бастап 12 ай ішінде ұшқыштың кешенді тренажерде берілген минимумға сәйкес келетін қонуға кемінде 3 рет беттеуді қамтиды. Қонуға беттеудің жалпы санынан 1 қонуға беттеу автоматты режимде орындалады.
197-10. ӘК-нің бірнеше типінде ұшуға жіберілген ӘК ұшқыш-нұсқаушы және ұшқыш құрамының адамдарына:
1) ӘК-нің әрбір типінің кешенді тренажерінде КМЖ белгіленген қонуға 3 рет беттеуге;
2) ӘКК берілген минимумын ӘК-нің әрбір типінде растауға қажет.
197-11. Кешенді тренажерде күрделі метеорологиялық жағдайда қонуға 3 рет беттеу болмаған кезде экипаж құрамында нұсқаушымен әуеайлақтық жағдайда жаттықтыру орындалады.
197-12. Қонуға беттеу және қонуға автоматты түрде беттеу жүйесімен жабдықталған ӘК-де ұшуды орындайтын ұшқыш құрамы КМЖ-да ұшуды басқару техникасының дағдысын ұстайды және кешенді пилотаждық тренажерде берілген ӘКК минимумды растайды.";
235-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"235. Ауа райын барлау Цельсий бойынша плюс 37 градус және одан төмен температура кезінде (температура төмендеген кезде) жүргізіледі. Қосалқы әуеайлақ ретінде Цельсий бойынша плюс 40 градус температурамен әуеайлақты пайдалануға жол беріледі.
Авиациялық бөлім командирінің (ұшу ауысымы үлкенінің) шешімімен сыртқы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градус және одан жоғары (Цельсий бойынша минус 30 градус және одан төмен) болған кезде ұшу әртүрлі метеорологиялық элементті (температура, жел, ылғалдылық, қысым) ескере отырып, жеке құрамның жұмыс қабілетіне және ӘК жұмысына ықпал ету жиынтығына және дәрежесіне (бастапқы уақыт, ӘК саны, ұшу тапсырмасын орындауды жеңілдету) байланысты шектеледі.
Егер ұшу басталарда, оның кезеңінде ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градусқа жетсе және ұшуда бір сағат ішінде Цельсий бойынша плюс 30 градустан төменге төмендесе, онда ұшу ауысымының ұзақтығы шектелмейді.

197-6. Тренажер кабинных процедур применяется в целях:
1) отработки элементов взаимодействия при предстартовой подготовки членов экипажа, подготовки и проверки систем ВС перед запуском двигателей;
2) отработки элементов взаимодействия в экипаже при выполнении и контроле операций согласно контрольным листам и картам контрольной проверки;
3) отработки навыков и элементов взаимодействия в экипаже при запуске двигателей, после запуска, выполнении работ перед выруливанием, на предварительном и исполнительном старте, после посадки, перед выключением двигателей и после их выключения.
197-7. Комплексный пилотажный тренажер (FFS, Full Flight Simulator) предназначен для подготовки экипажей в полном объеме их функциональных обязанностей по летной эксплуатации ВС конкретного типа, проверки и получения допуска по видам летной подготовки.
197-8. Тренажер аварийного покидания предназначен для закрепления знаний и отработки практических навыков по эксплуатации аварийно-спасательного снаряжения, а также для взаимодействия обучаемого с другими членами экипажа при вынужденной посадке и аварийном покидании ВС.
197-9. Летная подготовка на тренажерах выполняется в целях поддержания и совершенствования навыков управления ВС, заключается в выполнении летчиком не менее 3 заходов соответствующих присвоенному минимуму на комплексном тренажере в течение 12 месяцев от даты контрольного полета на восстановление (подтверждение) минимума. Из общего числа заходов на посадку, 1 заход выполняется в автоматическом режиме.
197-10. Лицам летного-инструкторского и летного состава ВС, допущенным к полетам на нескольких типах ВС, необходимо:
1) выполнить установленные 3 захода в СМУ на комплексном тренажере каждого типа ВС;
2) подтверждать присвоенный минимум КВС на каждом типе ВС.
197-11. При отсутствии 3 заходов в сложных метеорологических условиях на комплексном тренажере, выполняется тренировка в аэродромных условиях с инструктором в составе экипажа.
197-12. Летный состав, выполняющий полеты на ВС оборудованных системами автоматического захода на посадку и посадки, поддерживает навыки техники пилотирования в СМУ и подтверждает присвоенный минимум КВС на комплексных пилотажных тренажерах";
пункт 235 изложить в следующей редакции:
"235. Разведка погоды производится при температуре плюс 37 градусов по Цельсию и менее (при понижении температуры). В качестве запасного аэродрома допускается использование аэродрома с температурой плюс 40 градусов по Цельсию.
Решением командира авиационной части (старшего летной смены) полеты при температуре наружного воздуха плюс 30 градусов по Цельсию и выше (минус 30 градусов по Цельсию и ниже) ограничиваются (стартовым временем, количеством ВС, упрощением выполнения полетных заданий) в зависимости от совокупности и степени влияния на работоспособность личного состава и работу ВС с учетом различных метеорологических элементов (температуры, ветра, влажности, давления).
Если к началу, в период полетов температура воздуха достигла плюс 30 градусов по Цельсию и понижается ниже плюс 30 градусов по Цельсию в течение одного часа полетов, то продолжительность летной смены не ограничивается.

Ұшып өтуді қоспағанда, барлық ұшу түрі Цельсий бойынша плюс 38 градус және одан жоғары температурада тоқтатылады. Майдан авиациясы ұшақтары үшін жаттығуға ұшуы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 35 градус және одан жоғары болған кезде тоқтатылады.
Сыртқы ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 38 градус және одан жоғары болған кезде ұшып өту ӘК-ні типі бойынша пайдалану жөніндегі нұсқауларда (нұсқаулықтарда) жазылған шектеуге сәйкес ұшуды (қонуды) қауіпсіз орындау мүмкіндігін бағалағаннан кейін мемлекеттік авиация басқару органының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) рұқсатымен тек әскери-көлік авиациясының тікұшақтары мен ұшақтарында орындалады.";
245-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұшу картасы (көліктік ӘК-ге және тікұшақтарға арналған радионавигациялық карта);";
287-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"287. Ауа райын радиолокациялық барлау бұлттылық, жауын-шашын, найзағай құбылысы аймақтарын, олардың қозғалу жылдамдығы мен бағытын айқындау және нақтылау үшін, сондай-ақ әуеде құстардың жиналуын анықтау, олардың ұшу биіктігі мен бағытын айқындау үшін жүргізіледі. Радиолокациялық барлауды ұшу жетекшісі ұйымдастырады және алыс аймақтағы жетекші (жауынгерлік басқару офицері), таяу аймақ жетекшісі, ұшу жетекшісі (қону аймағында), радиолокациялық жүйедің кезекші операторы, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімшесі ауа райы барлаушысының ұшуына 1 сағат және 20-25 минут қалғанда, сондай-ақ ұшу басталғанға дейін 30 минут қалғанда, ұшу уақытында – ұшу жетекшісінің нұсқауы бойынша жүргізеді.";
400-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"400-6. Атмосфераның жоғары электрлік белсенділігі жағдайында ұшу ерекшелігі:
1) құлаққаптағы шу мен тырсыл;
2) радиоқұбылнама нұсқарының ретсіз тербелісі;
3) тәуліктің қараңғы уақытында экипаж кабинасы шынысының жарқылдауы және қанат ұшының жарқырауы болып табылады.
Бұлт қабатындағы температура аралығы Цельсий бойынша плюс 5-тен минус 10 градусқа дейін болғанда электрленудің пайда болуы анағұрлым ықтимал.
ӘКК күшті электрлену белгілері пайда болған кезде ол туралы ӘҚБ органына баяндайды және оның қауіпті аймақтан шығу бойынша командасын орындайды. Бұл ретте экипаж командалық радиостанцияны (ӘК бортында бірнеше радиостанция болған кезде) сөндіруге қажет. Түнде (шағылысқан кезде) экипаж кабинаға жарықтың түсу дәрежесін арттырады.";
400-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"400-8. Желдің бағыты ауысқан жағдайда ұшып шығу және қонуға беттеу кезінде:
1) ҰПН талаптарына сәйкес есептік жылдамдықты ұлғайту;

Все виды полетов, за исключением перелетов, прекращаются при температуре плюс 38 градусов по Цельсию и более. Учебные полеты для самолетов фронтовой авиации прекращаются при температуре воздуха плюс 35 градусов по Цельсию и более.
Перелеты при температуре наружного воздуха плюс 38 градусов по Цельсию и более выполняются только на вертолетах и самолетах военно-транспортной авиации с разрешения органа управления государственной авиации (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан) после оценки возможности безопасного выполнения взлета (посадки) в соответствии с ограничениями, изложенными в руководствах (инструкциях) по эксплуатации по типам ВС.";
подпункт 2) пункта 245 изложить в следующей редакции:
"2) полетных карт (радионавигационных карт для транспортных ВС и вертолетов);";
пункт 287 изложить в следующей редакции:
"287. Радиолокационная разведка погоды проводится для определения и уточнения зон облачности, осадков, грозовых явлений, скорости и направления их движения, а также для обнаружения скопления птиц в воздухе, определения высоты и направления их полета. Радиолокационная разведка организуется руководителем полетами и проводится руководителем дальней зоны (офицером боевого управления), руководителем ближней зоны, руководителем полетами (зоны посадки), дежурным оператором радиолокационных систем подразделение связи и радиотехнического обеспечения полетов за 1 час и за 20-25 минут до вылета разведчика погоды, а также за 30 минут до начала полетов, во время полетов – по указанию руководителя полетами.";
пункт 400-6 изложить в следующей редакции:
"400-6. Особенностями полетов в условиях повышенной электрической активности атмосферы являются:
1) шумы и треск в наушниках;
2) беспорядочные колебания стрелок радиокомпасов;
3) искрение на остеклении кабины экипажа и свечение законцовок крыльев в темное время суток.
Возникновение электризации наиболее вероятно в слое облаков в интервале температур от плюс 5 до минус 10 градусов по Цельсию.
КВС при появлении признаков сильной электризации докладывает об этом органу УВД и выполняет его команды по выходу из опасной зоны. При этом экипажу необходимо выключить командную радиостанцию (при наличии нескольких радиостанции на борту ВС). Ночью (при ослеплении), экипаж увеличивает степень освещения кабины.";
пункт 400-8 изложить в следующей редакции:
"400-8. При взлете и заходе на посадку в условиях сдвига ветра необходимо:
1) увеличить расчетные скорости в соответствии с требованиями РЛЭ;

2) үдемелі және тік жылдамдықтың өзгеруіне жоғары бақылауды жүзеге асыру және есептік параметрден және ұшудың берілген траекториясынан туындайтын ауытқуды дереу жою;
3) егер берілген төмендеу глиссадасын ұстап тұру үшін қозғалтқыштың жұмыс режимін номиналға дейін ұлғайту талап етілсе және (немесе) ҚЖРМ-дан ұшып өткеннен кейін тік төмендеу жылдамдығы есептелгеннен секундына 3 метр (бұдан әрі – м/с) және одан астамға ұлғайса, қонуға беттеу кезінде ұшып көтерілу режимін пайдаланумен екінші айналымға дереу кету және қосалқы әуеайлаққа ұшу керек.";
412-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"412. Полигондағы ұшу жетекшіі болып полигонда ұшуды басқаруға тиісті рұқсаты бар штаттық ұшу жетекшісі немесе авиациялық зақымдау құралдарын жауынгерлік қолдануға ұшу тәжірибесі бар және полигонда ұшуды басқаруға тиісті рұқсатнамасы бар ұшқыштар (штурмандар) тағайындалады:
1) жеке авиациялық буында (жасақта) – ӘКК қатарынан;
2) жеке авиациялық эскадрильяда – буын (жасақ) командирлері (штурмандар) қатарынан;
3) авиациялық бөлімде бір авиациялық эскадрилья экипажының ұшуы кезінде – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарларынан немесе штурман, бірнеше эскадрилья экипажының ұшуы кезінде – авиациялық бөлімнің штурманы, әуе-оқ ату және тактикалық даярлық бастығы немесе авиациялық бөлім командирінің орынбасарларынан;
4) уақытша (жылжымалы) полигонда – авиациялық эскадрилья командирінің орынбасарларынан немесе авиациялық эскадрилья (авиациялық бөлім) штурманы, авиациялық бөлімнің барлау бастығы немесе әуе-оқ ату және тактикалық даярлық бастығы.";
427-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қону аймағы – қону бағытына қатысты плюс/минус 25 градус секторымен және ұшу-қону жолағының басынан 60 км қашықтықпен шектелген қону бағытындағы әуе кеңістігі;";
474-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұшу (қону аймағы) жетекшісі плюс/минус 15 градус секторында қону бағытында тікұшақ қону бағытына бұрылған сәттен бастап жақын жетекті радиостанцияға ұшып өткенге дейін және әуеайлақтағы ұшу жетекшісі (ұшу жетекшісінің көмекшісі) оны шолып анықтағанға дейін экипажға басшылық жасайды. Одан басқа, ұшу (қону аймағы) жетекшісіне радиолокациялық құралдардың көрінуі шегінде жақын және алыс аймақта тікұшақтардың қозғалысын, пилотаждық аймақта орынды ұстап тұруды және босатуды, қонуға беттеу, жетекті радиостанцияға шығу, күту аймағына беттеу, ұшу шеңберінен шығу және оған беттеу маршруты мен схемасында ұшу параметрінің сақталуын бақылау жүктеледі;";
548-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшу кезеңінде, сондай-ақ әуеайлақ қосалқы ретінде бөлінген жағдайда қарапайым метеорологиялық жағдайда метеорологиялық бақылау сағат сайын, ал күрделі метеорологиялық жағдайда метеорологиялық жағдай күрт өзгерген кезде және ауа райының белгіленген минимумы кезінде 30 минуттан соң жүргізіледі.";
551-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) осуществлять повышенный контроль изменения поступательной и вертикальной скоростей и немедленно парировать возникающие отклонения от расчетных параметров и заданной траектории полета;
3) при заходе на посадку немедленно уйти на второй круг с использованием взлетного режима и следовать на запасной аэродром, если для выдерживания заданной глиссады снижения требуется увеличение режима работы двигателей до номинального и (или) после пролета ДПРМ вертикальная скорость снижения увеличилась на 3 метра в секунду (далее – м/с) и более от расчетной.";
часть первую пункта 412 изложить в следующей редакции:
"412. Руководителями полетами на полигоне назначаются штатные руководители полетами имеющие соответствующий допуск к руководству полетами на полигоне или летчики (штурманы), имеющие опыт полетов на боевое применение авиационных средств поражения и соответствующий допуск к руководству полетами на полигоне:
1) в отдельном авиационном звене (отряде) – от КВС;
2) в отдельной авиационной эскадрильи – от командиров (штурманов) звена (отряда);
3) в авиационной части при полетах экипажей одной авиационной эскадрильи – из числа заместителей командира или штурман авиационной эскадрильи, а при полетах экипажей нескольких эскадрилий – штурман авиационной части, начальник воздушно-огневой и тактической подготовки или из числа заместителей командира авиационной части;
4) на временном (подвижном) полигоне – из числа заместителей командира авиационной эскадрильи или штурман авиационной эскадрильи (авиационной части), начальник разведки или начальник воздушно-огневой и тактической подготовки авиационной части.";
подпункт 2) пункта 427 изложить в следующей редакции:
"2) зона посадки – воздушное пространство на посадочном курсе, ограниченное сектором плюс/минус 25 градусов относительно посадочного курса и дальностью 60 км от начала взлетно-посадочной полосы;";
подпункт 2) части второй пункта 474 изложить в следующей редакции:
"2) руководитель полетами (зоны посадки) руководит экипажами на посадочном курсе в секторе плюс/минус 15 градусов с момента начала разворота вертолета на посадочный курс до пролета ближней приводной радиостанции и визуального его обнаружения руководителем полетами на аэродроме (помощником руководителя полетами). Кроме того, на руководителя полетами (зоны посадки) возлагается контроль движения вертолетов в ближней и дальней зонах в пределах видимости радиолокационных средств, занятия, выдерживания места и освобождения пилотажных зон, соблюдения параметров полета на маршрутах и схемах захода на посадку, выхода на приводную радиостанцию, входа в зону ожидания, выхода из круга и входа в круг полетов;";
часть вторую пункта 548 изложить в следующей редакции:
"В период полетов, а также в тех случаях, когда аэродром выделен в качестве запасного, метеорологические наблюдения в простых метеорологических условиях производятся ежечасно, в сложных метеорологических условиях, при резко меняющейся метеорологической обстановке и при установленном минимуме погоды через 30 минут.";
пункт 551 изложить в следующей редакции:

"551. Әуеайлақта ӘК-нің құстармен соқтығысуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру үшін бөлім командирінің орынбасары (жауынгерлік даярлық жөніндегі) – жауынгерлік даярлық бөлімі бастығының (ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығы орынбасарының) төрағалық етуімен штаттан тыс орнитологиялық комиссия құрылады.
Штатта бөлім командирінің орынбасары (жауынгерлік даярлық жөніндегі) – жауынгерлік даярлық бөлімінің бастығы (ҰҚК АҚ авиациялық басқармасы, бөлімі бастығының орынбасары) болмаған кезде орнитологиялық комиссияның төрағасы бөлім командирінің шешімімен тағайындалады.";
566-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"566. Ақаусыз басқару құралдарын объективті бақылау құралдарымен қамтамасыз етілмеген ӘК-нің ұшуына, сондай-ақ объективті бақылау құралдары ақаулы ӘК-нің ұшып шығуына жол берілмейді.";
5-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бөлім. ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыру ерекшелігі";
9-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. ПӘК-нің ұшуын дайындау";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. ПӘК-нің жіктелуі";
570, 571 және 572-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"570. Орындалатын міндеттердің мақсаты мен типі бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) жауынгерлік (соққы беру) – авиациялық зақымдау құралдарымен соққы беру үшін;
2) барлау – барлау құралдарымен әуеде барлау, инфрақызыл және теледидар диапазонында бақылау және лазерлік қашықтық өлшеу үшін;
3) көпмақсатты – бір уақытта немесе ұшуға тапсырмаға байланысты бірнеше міндетті шешу үшін.
571. Басқару қағидаты бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) автономдық – оператордың араласуынсыз навигациялық кешенге енгізілген бағдарламаға сәйкес ұшу тапсырмасын орындайтын;
2) қашықтан басқарылатын – ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы ЖБС-дан басқаратын;
3) аралас – ұшуда автоматты түрде, ЖБС-ның ұшқыш (пилот)-операторы немесе көрсетілген тәсілдерді үйлестірумен басқаратын.
572. Массалық-габариттік сипаттамасы бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) нано – максималды ұшып көтерілу массасы 0.025 килограмнан аз ӘК;
2) микро – максималды ұшып көтерілу массасы 5 килограмнан аз ӘК;
3) мини – максималды ұшып көтерілу массасы 30 килограмнан аз ӘК;
4) жеңіл – максималды ұшып көтерілу массасы 250 килограмнан астам емес ӘК;
5) орташа – максималды ұшып көтерілу массасы 2000 килограмнан астам емес ӘК;
6) ауыр – максималды ұшып көтерілу массасы 2000 килограмнан астам ӘК.";
мынадай мазмұндағы 572-1-тармақпен толықтырылсын:

"551. Для организации мероприятий по предупреждению столкновения ВС с птицами на аэродроме создается внештатная орнитологическая комиссия под председательством заместителя командира части (по боевой подготовке) – начальника отдела боевой подготовки (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ).
При отсутствии в штате заместителя командира части (по боевой подготовке) – начальника отдела боевой подготовкой (заместителя начальника авиационного управления, отдела АС КНБ), председатель орнитологической комиссии назначается решением командира части.";
пункт 566 изложить в следующей редакции:
"566. Полеты ВС, не обеспеченные исправными средствами объективного контроля средств управления, а также вылеты ВС с неисправными средствами объективного контроля не допускаются.";
в разделе 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Раздел 5. Особенности организации полетов БВС";
в главе 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Подготовка полетов БВС";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Классификация БВС";
пункты 570, 571 и 572 изложить в следующей редакции:
"570. По предназначению и типу выполняемых задач БВС подразделяются на:
1) боевые (ударные) – для нанесения ударов авиационными средствами поражения;
2) разведывательные – для ведения воздушной разведки средствами разведки, наблюдения в инфракрасном и телевизионном диапазонах и лазерного дальнометрирования;
3) многоцелевые – для решения нескольких задач одновременно или в зависимости от задания на полет.
571. По принципу управления БВС подразделяются на:
1) автономные – выполняющие полетное задание в соответствии с введенной программой в навигационный комплекс, без вмешательства оператора;
2) дистанционного управления – управляемые летчиком (пилотом)-оператором БВС с НСУ;
3) комбинированные – управляемые в полете автоматически, летчиком (пилотом)-оператором НСУ или сочетанием указанных способов.
572. По массогабаритным характеристикам БВС подразделяются на:
1) нано – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
0.025 килограмма;
2) микро – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
5 килограммов;
3) мини – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет менее
30 килограммов;
4) легкие – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет не более 250 килограммов;
5) средние – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет не более 2000 килограммов;
6) тяжелые – ВС, максимальная взлетная масса которого составляет более 2000 килограммов.";
дополнить пунктом 572-1 следующего содержания:

"572-1. Тұрған жері бойынша ПӘК мынадай болып бөлінеді:
1) әуеайлақта тұрған – ұшып шығуды және қону талаптарына ұшу-қону жолағының (автомобиль жолы әуеайлақ учаскесінің) болуы кіретін ПӘК;
2) әуеайлақтан тыс тұрған – ұшып шығу мен қону үшін ұшу-қону жолағының (автомобиль жолы әуеайлақ учаскесінің) болуын талап етпейтін, ұшыру (қондыру) құрылғысынан ұшып шығуды және қону мүмкіндігі бар ПӘК.";
2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. ПӘК экипажы (есептобы)";
573-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"573. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлағында тұрған ПӘК-нің ұшуы үшін ҰПН-ға сәйкес экипаждар құрылады. ПӘК экипажының командирі болып ПӘК-ні әуеде басқару функцияларын орындайтын ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы тағайындалады.";
мынадай мазмұндағы 573-1-тармақпен толықтырылсын:
"573-1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлағынан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуы үшін ҰПН-ға сәйкес есептоп құрылады. ПӘК есептобының командирі болып ПӘК-ні әуеде басқару функцияларын орындайтын ПӘК операторы тағайындалады.";
574-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"574. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының кәсіби қызметіне рұқсат ету үшін мыналар негіз болып табылады:
1) арнайы оқу орнын (авиациялық оқу орталығын, арнайы курсты) бітіргені туралы құжат (диплом, куәлік, сертификат);
2) кәсіби қызметке жарамдылығы туралы медициналық сараптама қорытындысы;
3) осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес ПӘК маманының кітапшасы, онда бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) кәсіби қызметті жүзеге асыруға тиісті бұйрықпен расталған қажетті білімі мен дағдысының болуы туралы мәліметтер көрсетілген;
4) авиациялық бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) тиісті типтегі ПӘК-ні ұшуға жіберу туралы бұйрығы.";
575, 576, 577 және 578-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"575. Ұшу кезінде ПӘК экипажы (есептобы):
1) ұшу тапсырмасын және ҰПН талаптарын орындау кезінде ауытқуға жол бермейді;
2) аймағында ПӘК-ні ұшыру жүзеге асырылатын мемлекеттік авиация басқару пунктінің және әуе қозғалысын басқару орталығының нұсқауларын дәл орындайды;
3) әуені, орнитологиялық жағдайды, шолып және борттық және жерүсті құралдарын (олар болған кезде) пайдаланумен метеорологиялық жағдайды қадағалайды. Ауа райының қауіпті құбылысын анықтаған немесе басқа әуе кемесіне қауіпті жақындаған кезде ұшуды қауіпсіз жалғастыруды қамтамасыз ету үшін мүмкін болатын барлық шараны қабылдайды;

"572-1. По месту базирования БВС подразделяются на:
1) аэродромного базирования – БВС в требования выполнения взлета и посадки которых входит наличие взлетно-посадочной полосы (аэродромного участка автомобильной дороги);
2) внеаэродромного базирования – БВС не требующие для выполнения взлета и посадки наличия взлетно-посадочной полосы (аэродромного участка автомобильной дороги), имеющие возможность выполнения взлета и посадок с пусковых (посадочных) устройств.";
заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Экипаж (расчет) БВС";
пункт 573 изложить в следующей редакции:
"573. Для выполнения полетов БВС аэродромного базирования государственной авиации Республики Казахстан в соответствии с РЛЭ формируются экипажи. Командиром экипажа БВС назначается летчик (пилот)-оператор БВС, выполняющий функции по управлению БВС в воздухе.";
дополнить пунктом 573-1 следующего содержания:
"573-1. Для выполнения полетов БВС внеаэродромного базирования государственной авиации Республики Казахстан в соответствии с РЛЭ формируются расчеты. Командиром расчета БВС назначается оператор БВС, выполняющий функции по манипуляции БВС в воздухе.";
пункт 574 изложить в следующей редакции:
"574. Основанием для допуска к профессиональной деятельности летчика (пилота)-оператора БВС и оператора БВС являются:
1) документ (диплом, свидетельство, сертификат) об окончании специальных учебных заведений (авиационных учебных центров, специальных курсов);
2) заключение медицинской экспертизы о годности к профессиональной деятельности;
3) книжка специалиста БВС согласно приложению 19 к настоящим Правилам, в которой отражены сведения о наличии необходимых знаний и навыков, подтвержденных соответствующими приказами командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) на осуществление профессиональной деятельности;
4) приказ командира авиационной части (начальника управления или самостоятельного отдела) о допуске к полетам БВС соответствующего типа.";
пункты 575, 576, 577 и 578 изложить в следующей редакции:
"575. При выполнении полета экипаж (расчет) БВС:
1) не допускает отклонений при выполнении полетного задания и требований РЛЭ;
2) точно выполняет указания пункта управления государственной авиации и центра управления воздушным движением, в зоне которого осуществляется полет БВС;
3) ведет наблюдение за воздушной, орнитологической обстановкой, метеорологическими условиями визуально и с использованием бортовых и наземных средств (при их наличии). При обнаружении опасных явлений погоды или опасного сближения с другими воздушными судами принимает все возможные меры для обеспечения безопасного продолжения полета;

4) ұшу қауіпсіздігіне айқын қатер төнген жағдайда ұшу жоспарынан, ӘҚБ органының нұсқауларынан және ұшу тапсырмасынан тыс тапсырманы орындауды жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
576. Егер ПӘК апатқа ұшыраса немесе ұшыраған болса, ПӘК экипажы (есептобы) жердегі адамдардың өмірі мен денсаулығының, мүлкінің сақталуына, сондай-ақ мүмкіндігінше ПӘК-ні сақтап қалуға мүмкін болатын барлық шараны қабылдайды.
577. ПӘК экипажының (есептобының) командирі өз экипажының (есептобының) ұшуға уақтылы және толық дайындалуын бақылайды, экипаж (есептоп) қызметіне басшылық жасайды, осы Қағидалардың талаптарын және ПӘК-ні пайдалану талаптарын сақтайды, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
578. ПӘК экипажының командирі:
1) ұшуға дайындалады;
2) ұшуға әзірлікке бақылаудан өтеді;
3) экипаж мүшелерін даярлауға басшылық жасайды және ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін бағалайды;
4) ұшуға нақты қауіпсіздік шараларын әзірлейді;
5) қауіпсіздік шараларын ауызша нысанда жеткізеді және экипаждан ПӘК-нің ұшуы кезінде олардың сақталуын талап етеді;
6) ПӘК экипажын ерекше жағдайда ұшуда әрекет етуге дайындайды;
7) ұшуалды режимін сақтайды және ПӘК экипажы мүшелерінің орындауына қол жеткізеді;
8) ҰПН-да белгіленген көлемде қарап-тексереді, тексереді және ПАЖ-ны ұшуға дайындауға басшылық жасайды;
9) ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдайды;
10) ПӘК экипажының жұмысына басшылық жасайды;
11) жауапкершілік аймағында тұрған мемлекеттік авиация басқару пунктінің және әуе қозғалысын басқару орталығының командасын орындайды;
12) ұшу тапсырмасына сәйкес ұшуды орындайды;
13) ұшуда ПӘК-нің тұрған жерін бақылайды;
14) отынның нақты қалдығын (аккумулятор батареясының зарядын) және ұшу уақытын бақылайды;
15) ұшу алдында және ұшуда метеорологиялық, орнитологиялық және әуедегі жағдайды талдайды;
16) әуедегі жағдай күрделенген кезде ұшуды жалғастыруға (тоқтатуға) шешім қабылдайды;
17) сақ болады және басқа әуе кемесіне және жерүсті кедергісіне қауіпті жақындауға жол бермейді;
18) жауапкершілік аймағында тұрған басқару пунктіне және әуе қозғалысын басқару орталығына әуеде болған ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін авиациялық техниканың істен шығуы туралы, ұшу тапсырмасын орындауды өзгерту немесе тоқтату туралы, сондай-ақ мәжбүрлі қонуға шешім қабылдау туралы баяндайды;
19) ПӘК экипажымен ұшуға талдау жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 578-1-тармақпен толықтырылсын:
"578-1. ПӘК есептобының командирі:
1) ұшуға дайындалады;
2) ПӘК есептобын даярлауға басшылық жасайды және ұшу тапсырмасын орындауға әзір болуын бағалайды;
3) ұшуға нақты қауіпсіздік шараларын әзірлейді;

4) в случае явной угрозы безопасности полета, принимает решение о продолжении выполнения задания с отступлением от плана полета, указаний органа УВД и полетного задания.
576. Если БВС терпит или потерпело бедствие, экипаж (расчет) БВС принимает все возможные меры к сохранению жизни и здоровья людей, имущества, находящихся на земле, а также, по возможности, к сохранению БВС.
577. Командир экипажа (расчета) БВС контролирует своевременную и полную подготовку своего экипажа (расчета) к полетам, руководит деятельностью экипажа (расчета), соблюдает требования настоящих Правил и требования эксплуатации БВС, а также принимает меры для обеспечения безопасности полета.
578. Командир экипажа БВС:
1) готовится к полету;
2) проходит контроль готовности к полетам;
3) руководит подготовкой членов экипажа и оценивает их готовность к выполнению полетного задания;
4) разрабатывает конкретные меры безопасности на полет;
5) в устной форме доводит меры безопасности и требует от экипажа их соблюдение при полете БВС;
6) готовит экипаж БВС к действиям в особых случаях в полете;
7) соблюдает предполетный режим и добивается его выполнения членами экипажа БВС;
8) осматривает, проверяет и руководит подготовкой БАС к полетам в объеме, установленном РЛЭ;
9) принимает решение на вылет БВС;
10) руководит работой экипажа БВС;
11) выполняет команды пункта управления государственной авиации и центра управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится;
12) выполняет полет в соответствии с полетным заданием;
13) контролирует местоположение БВС в полете;
14) контролирует фактический остаток топлива (заряд аккумуляторной батареи) и время полета;
15) анализирует метеорологическую, орнитологическую и воздушную обстановку перед полетом и в полете;
16) принимает решение на продолжение (прекращение) полета при усложнении обстановки в воздухе;
17) ведет осмотрительность и не допускает опасного сближения с другими воздушными судами и наземными препятствиями;
18) докладывает пункту управления и центру управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится, о влияющих на безопасность полетов отказах авиационной техники, произошедших в воздухе, об изменении или прекращении выполнения полетного задания, а также о принятии решения на вынужденную посадку;
19) проводит разбор полетов с экипажем БВС.";
дополнить пунктом 578-1 следующего содержания:
"578-1. Командир расчета БВС:
1) готовится к полету;
2) руководит подготовкой расчета БВС и оценивает их готовность к выполнению полетного задания;
3) разрабатывает конкретные меры безопасности на полет;

4) ауызша нысанда қауіпсіздік шараларын жеткізеді және ПӘК-нің ұшуы кезінде есептоптан оларды сақтауды талап етеді;
5) ПӘК есептобын ерекше жағдайда ұшуда әрекет етуге дайындайды;
6) еңбек және демалыс режимін сақтайды және ПӘК есептобының сақтауына қол жеткізеді;
7) ҰПН-да белгіленген көлемде ПАЖ-ны қарап-тексереді, тексереді және ұшуға дайындауға басшылық жасайды;
8) ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдайды;
9) ПӘК есептобының жұмысына басшылық жасайды;
10) ұшу тапсырмасына сәйкес ұшуды орындайды;
11) ұшуда ПӘК-нің тұрған жерін бақылайды;
12) нақты отын қалдығын (аккумулятор батареясы зарядын) және ұшу уақытын бақылайды;
13) ұшу алдында және ұшуда метеорологиялық, орнитологиялық және әуедегі жағдайды талдайды;
14) әуедегі жағдай күрделенген кезде ұшуды жалғастыруға (тоқтатуға) шешім қабылдайды;
15) сақ болады және басқа әуе кемесіне және жерүсті кедергісіне қауіпті жақындауға жол бермейді;
16) жауапкершілік аймағында тұрған басқару пунктіне және әуе қозғалысын басқару орталығына әуеде болған ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін авиациялық техниканың істен шығуы туралы, ұшу тапсырмасын өзгерту немесе орындауды тоқтату туралы, сондай-ақ мәжбүрлі қонуға шешім қабылдау туралы баяндайды;
17) ПӘК есептобымен ұшуды талдайды.";
579-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"579. ПӘК экипажының (есептобының) басқа мүшелері ҰПН талаптарына және ПӘК экипажы (есептобы) командирінің нұсқауларына сәйкес міндеттерін орындайды.";
3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. ПӘК экипажын (есептобын) ұшуға жіберу";
580-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"580. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы:
1) ПӘК-нің алғашқы меңгерілетін типінде (модификациясында);
2) даярлық түрі бойынша күндіз және түнде жаттықтыру (дербес) ұшуына;
3) ұшу даярлығы түрі бойынша нұсқаушы ретінде ұшуға жіберіледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын даярлық түрі бойынша ұшуға рұқсат ету тізбесі Курстарда айқындалады.
Рұқсат ету туралы мәліметтер ПӘК маманының кітапшасына жазылады, бөлімнің елтаңбалы мөрімен бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 580-1-тармақпен толықтырылсын:
"580-1. ПӘК операторы:
1) алғаш меңгерілетін ПӘК типінде (модификациясында);
2) күндіз және түнде дербес ұшуға;
3) нұсқаушы ретінде ұшуға жіберіледі.
ПӘК операторын даярлық түрі бойынша ұшуға рұқсат ету тізбесі мемлекеттік авиацияны басқару органы бекітетін ПӘК операторына даярлау бағдарламасында (бұдан әрі – Бағдарлама) айқындалады, ол:
1) ұйымдастыру-әдістемелік нұсқауларды (жалпы ережелер, даярлық түрі бойынша ПӘК операторына рұқсат ету тізбесі, даярлық түрі бойынша ұшудағы ең көп үзіліс және үзілістен кейін қалпына келтіру тәсілдері, тексерілетін даярлық түрі бойынша жаттығулар);

4) в устной форме доводит меры безопасности и требует от расчета их соблюдение при полете БВС;
5) готовит расчет БВС к действиям в особых случаях в полете;
6) соблюдает режим труда и отдыха и добивается его соблюдения расчетом БВС;
7) осматривает, проверяет и руководит подготовкой БАС к полетам в объеме, установленном РЛЭ;
8) принимает решение на вылет БВС;
9) руководит работой расчета БВС;
10) выполняет полет в соответствии с полетным заданием;
11) контролирует местоположение БВС в полете;
12) контролирует фактический остаток топлива (заряд аккумуляторной батареи) и время полета;
13) анализирует метеорологическую, орнитологическую и воздушную обстановку перед полетом и в полете;
14) принимает решение на продолжение (прекращение) полета при усложнении обстановки в воздухе;
15) ведет осмотрительность и не допускает опасного сближения с другими воздушными судами и наземными препятствиями;
16) докладывает пункту управления и центру управления воздушным движением, в зоне ответственности которого находится, о влияющих на безопасность полетов отказах авиационной техники, произошедших в воздухе, об изменении или прекращении выполнения полетного задания, а также о принятии решения на вынужденную посадку;
17) проводит разбор полетов с расчетом БВС.";
пункт 579 изложить в следующей редакции:
"579. Другие члены экипажа (расчета) БВС исполняют обязанности в соответствии с требованиями РЛЭ и указаниями командира экипажа (расчета) БВС.";
заголовок параграфа 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Допуск экипажа (расчета) БВС к полетам";
пункт 580 изложить в следующей редакции:
"580. Летчики (пилоты)-операторы БВС допускаются к полетам:
1) на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС;
2) к тренировочным (самостоятельным) полетам днем и ночью по видам подготовки;
3) в качестве инструктора по видам летной подготовки.
Перечень допусков к полетам по видам подготовки летчика (пилота)-оператора БВС определяется Курсами.
Сведения о допусках заносятся в книжку специалиста БВС, скрепляются гербовой печатью части.";
дополнить пунктом 580-1 следующего содержания:
"580-1. Операторы БВС допускаются к полетам:
1) на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС;
2) самостоятельным полетам днем и ночью;
3) в качестве инструктора.
Перечень допусков к полетам по видам подготовки оператора БВС определяется Программой подготовки операторов БВС (далее – Программа), утверждаемой органом управления государственной авиации, которая включает:
1) организационно-методические указания (общие положения, перечень допусков операторов БВС по видам подготовки, максимальные перерывы в полетах по видам подготовки и способы восстановления после перерывов, упражнения по видам подготовки, по которым проводятся проверки);

2) теориялық даярлықты (ПӘК-нің тактикалық-техникалық сипаттамасын зерделеу және пайдаланудағы шектеу, ерекше ұшу жағдайында әрекет ету алгоритмі, борттық навигация жүйесін қолдану, бақылау, нысана көрсету, ПӘК-ні ұйымдастыру және қолдану мәселелерімен айналысатын лауазымды адамдардың функционалдық міндеттері, ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыру және жүргізу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету негіздері);
3) практикалық даярлықты (ұшу тапсырмасы саны және ұшуға уақыт, жаттығулар атауы, нөмірі мен мазмұны) қамтиды.
Рұқсат ету туралы мәліметтер ПӘК маманының кітапшасына жазылады, бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) елтаңбалы мөрімен бекітіледі.";
581-тармақ алып тасталсын;
582, 583, 584 және 585-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"582. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын алғаш меңгерілетін ПӘК типінде (модификациясында) ұшуға жіберу теориялық қайта оқудан (арнайы бағдарламалардан өтуден) кейін теориялық пәндерді білуін тексеру және тренажерде (макетте, ЖБС-да) практикалық сабақ өткізу қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
583. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын даярлық түрі бойынша күндіз және түнде жаттықтыруға ұшуға жіберу оларды Курс жаттығулары бойынша тексергеннен кейін жүргізіледі.
ПӘК операторын күндіз және түнде жаттықтыруға ұшуға жіберу Бағдарламаның жаттығулары бойынша тексергеннен кейін жүргізіледі.
584. Ұшуда жеке тексергеннен кейін жаттықтыруға ұшуға:
1) ПАЖ бөлімшесінің ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын (буын, бөлім, бөлімше, топ командиріне дейінгіні қоса алғанда) – бөлімше командирінің орынбасары және одан жоғары, ал ПАЖ бөлімшесінің қалған жеке құрамын, бөлім басқармасының жеке құрамын – тиісті мамандығы бар бөлім қызметінің тиісті бастықтары және олардың тікелей бастықтары;
2) бөлім командирлерін, жедел-стратегиялық және жедел-аумақтық әскери басқару органының, мемлекеттік авицияны басқару органының және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау органының жеке құрамын – атқаратын лауазымына қарамастан, жол берілетіннен (тексерілетіннен) төмен емес тиісті даярлық деңгейі бар ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы жібереді.
585. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын ПӘК-нің осы типінде (модификациясында) даярлық түрі бойынша нұсқаушы ретінде ұшуға жіберу Курстардың тиісті жаттығулары бойынша тексеру нәтижесі бойынша жүргізіледі.
ПӘК операторын ПӘК-нің осы типінде (модификациясында) нұсқаушы ретінде ұшуға жіберу Бағдарламаның тиісті жаттығулары бойынша тексеру нәтижесі бойынша жүргізіледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын көрнекі ұшуға жіберу оны тиісті Бағдарлама бойынша даярлағаннан кейін тікелей көрсету алдында Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органы басшысының (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері Әскери-әуе күштері қолбасшысының) бұйрығымен жүргізіледі.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшу даярлығын (іс жүзіндегі дағдысын) және теориялық білімін тексеру";

2) теоретическую подготовку (изучение тактико-технических характеристик БВС и эксплуатационные ограничения, алгоритм действий в особых случаях в полете, применение бортовых систем навигации, наблюдения, целеуказания, функциональные обязанности должностных лиц, занимающихся вопросами организации и применения БВС, основы обеспечения безопасности при организации и проведении полетов БВС);
3) практическую подготовку (количество полетных заданий и время на полет, наименования, номера и содержание упражнений).
Сведения о допусках заносятся в книжку специалиста БВС, скрепляются гербовой печатью части (управления или самостоятельного отдела).";
пункт 581 исключить;
пункты 582, 583, 584 и 585 изложить в следующей редакции:
"582. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС к полетам на впервые осваиваемом типе (модификации) БВС осуществляется после теоретического переучивания (прохождения специальных программ), по итогам результатов проверки знаний теоретических дисциплин и проведения практических занятий на тренажерах (макетах, НСУ).
583. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС к тренировочным полетам днем и ночью по видам подготовки производятся после проверки их по упражнениям Курсов.
Допуск операторов БВС к тренировочным полетам днем и ночью производятся после проверки их по упражнениям Программ.
584. К тренировочным полетам после личной проверки в полете допускают:
1) летчиков (пилотов)-операторов БВС подразделения БАС (до командира звена, отдела, отделения, группы включительно) – заместитель командира подразделения и выше, а остального личного состава подразделения БАС, личного состава управления части – соответствующие начальники служб части и их непосредственные начальники, имеющие соответствующую специальность;
2) командиров частей, личный состав оперативно-стратегических и оперативно-территориальных органов военного управления, органов управления государственной авиации и органа по надзору за безопасностью полетов государственной авиации – летчики (пилоты)-операторы БВС имеющие соответствующий уровень подготовки не ниже допускаемого (проверяемого), независимо от занимаемой должности.
585. Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС к полетам в качестве инструктора по видам подготовки на данном типе (модификации) БВС производится по результатам проверки по соответствующим упражнениям Курсов.
Допуск операторов БВС к полетам в качестве инструктора на данном типе (модификации) БВС производится по результатам проверки по соответствующим упражнениям Программ.
Допуск летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС к демонстрационным полетам производится после его подготовки по соответствующей Программе, непосредственно перед показом, приказом руководителя органа управления государственной авиации Республики Казахстан (командующего Военно-воздушными силами Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан).";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Проверка летной подготовки (практических навыков) и теоретических знаний экипажей (расчетов) БВС";

586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594 және 595-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"586. ПӘК экипажының (есептобының) мүшелері атқаратын лауазымына және сыныптық біліктілігіне қарамастан, жыл сайын ұшу даярлығы түрі (іс жүзіндегі дағдыда), сондай-ақ теориялық пәндер мен осы Қағидалардың 593-тармағында көрсетілген құжаттарды білуі бойынша тексеріледі.
587. Тексеру нәтижесі ПӘК маманының кітапшасына жазылады.
588. Тексеру, оның ішінде нұсқаушымен ұшуға жіберілген ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын тексеру жүргізілетін ПӘК экипажын даярлық түрі бойынша жаттығулар және осы тексеру мерзімі сыныптық біліктілігіне байланысты Курстарда айқындалады.
ПӘК есептобын тексеру, оның ішінде нұсқаушымен ұшуға жіберілген ПӘК операторын тексеру және осы тексеру мерзімі Бағдарламада айқындалады.
589. ПӘК-нің бірнеше типінде ұшуға жіберілген ПӘК ұшқыш (пилот)-операторына ПӘК-нің әрбір типінде тексеру саны мен түрін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы), бөлім командирінен бастап және одан жоғары басшылық жасайтын лауазымды адамдарға – олардың тікелей бастықтары айқындайды.
590. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын және ПӘК операторын даярлық түрі бойынша (іс жүзіндегі дағдыда) тексеруді тиісті мамандығы мен рұқсатнамасы бар олардың командирлері (бастықтары) жүргізеді. Командирлердің (бастықтардың) нақты даярлық деңгейі осы Қағидалардың 592-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда тексеруді олар тағайындаған лауазымды адамдар жүзеге асырады.
591. Экипажды (есептопты) тексеру және үйрету үшін даярланған нұсқаушылар болмаған кезде Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік авиацияны басқару органының нұсқаушылары тартылады.
592. Ұшу даярлығын (іс жүзіндегі дағдыны) тексеруді:
1) тексерілетін сияқты типтегі ПӘК-де ұшуға рұқсаты бар;
2) ұшу даярлығының тиісті түрі (Бағдарламаның жаттығуы) бойынша нұсқаушымен ұшуға рұқсаты бар;
3) Курстарда (Бағдарламада) белгіленген ұшуда үзілісі жоқ адамдар жүзеге асырады.
593. ПӘК экипажының (есептобының):
1) функционалдық міндеттерін;
2) ҰПН-ны;
3) ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін;
4) ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде әрекет етуді;
5) ПӘК-нің ұшуы кезіндегі қауіпсіздік шараларын білуі тексеріледі.
Сонымен қатар, ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының:
1) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін регламенттейтін құжаттарды;
2) әуеайлақтың аэронавигациялық паспортын (әуеайлақта ПАЖ тұрған кезде) және авиациялық полигонның (ол болған кезде) аэронавигациялық паспортын;

пункты 586, 587, 588, 589, 590, 591, 592, 593, 594 и 595 изложить в следующей редакции:
"586. Члены экипажа (расчета) БВС независимо от занимаемой должности и классной квалификации ежегодно проверяются по видам летной подготовки (в практических навыках), а также в знании теоретических дисциплин и документов, указанных в пункте 593 настоящих Правил.
587. Результаты проверок записываются в книжку специалиста БВС.
588. Упражнения по видам подготовки экипажа БВС, по которым проводятся проверки, в том числе и проверки летчиков (пилотов)-операторов БВС, допущенных к инструкторским полетам и сроки этих проверок в зависимости от их классной квалификации определяются Курсами.
Проверки расчета БВС, в том числе и проверки операторов БВС, допущенных к инструкторским полетам и сроки этих проверок определяются Программой.
589. Летчикам (пилотам)-операторам БВС, допущенным к полетам на нескольких типах БВС, количество и вид проверок на каждом типе БВС определяет командир части (начальник управления или самостоятельного отдела), руководящим должностным лицам от командира части и выше – их непосредственные начальники.
590. Проверка летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС по видам подготовки (в практических навыках) проводится их командирами (начальниками), имеющими соответствующую специальность и допуск. В случаях, когда фактический уровень подготовки командиров (начальников) не соответствует требованиям пункта 592 настоящих Правил, проверку осуществляют должностные лица, назначенные ими.
591. При отсутствии подготовленных инструкторов для проверок и обучения экипажей (расчетов) привлекаются инструкторы других органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
592. Проверка летной подготовки (практических навыков) осуществляется лицами:
1) имеющими допуск к полетам на БВС того типа, что и проверяемый;
2) имеющими допуск к инструкторским полетам по соответствующему виду летной подготовки (упражнению Программы);
3) не имеющими перерывов в полетах, установленных Курсами (Программами).
593. Экипажи (расчеты) БВС проверяются на знание:
1) функциональных обязанностей;
2) РЛЭ;
3) тактико-технических данных БАС;
4) действий при возникновении особых случаев в полете;
5) мер безопасности при проведении полетов БВС.
Летчики (пилоты)-операторы БВС проверяются также на знание:
1) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации;
2) аэронавигационного паспорта аэродрома (при базировании БАС на аэродроме) и аэронавигационного паспорта авиационного полигона (при его наличии);

3) осы Қағидалардың 237, 239243-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.
Сонымен қатар, ПӘК операторының:
1) әуе кеңістігін пайдалануды және мемлекеттік авиация қызметін регламенттейтін құжаттарды;
2) осы Қағидалардың 237, 239243-тармақтарына сәйкес шекара маңы жолағында ұшу шарттарын білуі тексеріледі.
594. ПӘК экипажының (есептобының) білімін бөлім командирі (Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшысы, мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігін қадағалау органы, жедел-стратегиялық немесе жедел-аумақтық әскери басқару органы) тағайындаған комиссия тексереді. Одан басқа, ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының білімін олардың тікелей және тура бастықтарына тексеруіне жол беріледі.
595. Басқа бөлімге ауысқан кезде ПӘК экипажының ҰПН-ны, ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін, ұшуды басқару техникасын, әуе навигациясын (навигациялық жүйе болған кезде), аэронавигациялық әуеайлақ паспортын, авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын (ол болған кезде) білуі тексеріледі.
Басқа бөлімге ауысқан кезде ПӘК есептобының ҰПН-ны, ПАЖ-ның тактикалық-техникалық деректерін білуі тексеріледі.";
5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының және ПӘК операторының рұқсат етілген үзілісі және олардың дағдысын қалпына келтіру";
596, 597, 598 және 599-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"596. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының жеке қабілетін, жаттыққандығын және сыныптық біліктілігін ескеріп, оларға күндіз және түнде ұшу даярлығы түрі бойынша жаттықтыруға ұшқанда рұқсат етілген үзілісті ПАЖ бөлімшесінің командирі белгілейді, ПАЖ бөлімшесінің командирінен бастап және одан жоғары лауазымды адамдарға осы үзілісті олардың тікелей бастықтары, бірақ Курстарда айқындалған мерзімнен асырмай белгілейді.
Ұшуда рұқсат етілген үзілісті және ПӘК операторының дағдысын қалпына келтіру тәртібін олардың тікелей бастықтары, бірақ Бағдарламада айқындалған мерзімнен асырмай белгілейді.
597. Курстарда айқындалған мерзімнен асатын ұшуда үзіліс болған кезде ПӘК экипажы командиріне жаттықтыруға ұшуған тренажерде (ЖБС, ПӘК макетінде) ұшқаннан және нәтижеге ұшқаннан кейін орындауға жол беріледі.
598. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы үшін белгіленген мерзімнен 2 есе және одан астам асатын ұшуда үзіліс болған кезде, сондай-ақ олардың кінәсінен болған авиациялық оқиғадан немесе елеулі авиациялық инциденттен кейін олардың дағдысын қалпына келтіру бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бекітетін жеке жоспар бойынша жүзеге асырылады.

3) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237, 239 – 243 настоящих Правил.
Операторы БВС проверяются также на знание:
1) документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации;
2) условий проведения полетов в приграничной полосе согласно пунктам 237, 239 – 243 настоящих Правил.
594. Проверка знаний экипажей (расчетов) БВС проводится комиссией, назначенной командиром части (руководителем органа управления государственной авиации Республики Казахстан, органом по надзору за безопасностью полетов государственной авиации, оперативно-стратегическим или оперативно-территориальным органом военного управления). Кроме того, проверку знаний летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС допускается проводить их непосредственным и прямым начальникам.
595. При переводе в другую часть экипаж БВС проверяется в знании РЛЭ, тактико-технических данных БАС, технике пилотирования, воздушной навигации (при наличии навигационных систем), аэронавигационного паспорта аэродрома, аэронавигационного паспорта авиационного полигона (при его наличии).
При переводе в другую часть расчет БВС проверяется в знании РЛЭ, тактико-технических данных БАС.";
заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Допустимый перерыв и восстановление навыков летчиков (пилотов)-операторов БВС и операторов БВС";
пункты 596, 597, 598 и 599 изложить в следующей редакции:
"596. Допустимые перерывы в тренировочных полетах по видам летной подготовки днем и ночью летчикам (пилотам)-операторам БВС с учетом их индивидуальных способностей, натренированности и классной квалификации устанавливает командир подразделения БАС, должностным лицам от командира подразделения БАС и выше эти перерывы устанавливают их непосредственные начальники, но не более сроков, определенных Курсами.
Допустимые перерывы в выполнении полетов и порядок восстановления навыков операторов БВС устанавливают их непосредственные начальники, но не более сроков, определенных Программами.
597. При перерывах в полетах превышающих сроки определенные Курсами, тренировочные полеты командирам экипажей БВС допускается выполнять после полета на тренажере (НСУ, макете БВС) и выполнения контрольного полета.
598. При перерывах в полетах, превышающих установленные для летчиков (пилотов)-операторов БВС сроки в 2 раза и более, а также после авиационных происшествий или серьезных авиационных инцидентов по их вине, восстановление их навыков осуществляется по индивидуальному плану, утверждаемому командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела).

599. Жеке даярлық түрі бойынша ұшуда үзіліс болған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының дағдысын қалпына келтіру тәсілін Курстардың талаптарына сәйкес тікелей командир (бастық) белгілейді.";
6-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшуы және демалуы";
600, 601, 602, 603 және 604-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"600. Жауынгерлік (ұшу) даярлық жоспары бойынша ұшуды орындаған кезде ПӘК экипажына ұшу ауысымындағы ұшу саны мен жалпы ұшуы Курстарда айқындалады.
Жеке өзін жетілдіруге ұшуды орындаған кезде ПӘК экипажы үшін старттық уақыттың ең көп ұзақтығы 6 сағаттан, нұсқаушы үшін 7 сағаттан аспайды.
Оқу-жаттығуда, арнайы тапсырма (арнайы ұшуды) орындау кезінде экипажға ұшу санын, жалпы ұшуды және старттық уақытты бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы), ал ұшу ауысымының ұзақтығын – оқу-жаттығудағы үлкен бастықпен келісу бойынша оқу-жаттығуды ұйымдастыратын командир белгілейді.
601. Ұзақтығы 12 сағаттан асатын үздіксіз ұзақ ұшуды орындайтын ПӘК экипажына кемінде 10 сағат ұшуалды демалыс беріледі. Ұшу аяқталғаннан кейін оларға ұшудан кейінгі демалыс беріледі:
1) ұшу ұзақтығы 16 сағатқа дейін болған кезде – кемінде 12 сағат;
2) 16 сағаттан асқан кезде – кемінде бір тәулік.
602. ПӘК экипажына ұшу алдында ұйықтау үшін кемінде 8 сағат демалыс беріледі, бұл ретте, егер экипаж алдыңғы ауысымның ұшуына қатысса немесе жауынгерлік кезекшілік атқарса, ұшу немесе кезекшіліктің аяқталуы мен ұшудың басталуы арасындағы үзіліс кемінде 12 сағат болуға тиіс.
603. Түнгі және аралас ұшу алдында экипажға кемінде 4 сағат, ал күннің екінші жартысында ұшу алдында кемінде 2 сағат қосымша демалыс беріледі.
604. Жыл сайынғы демалысын 12 айдан артық пайдаланбаған ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы ұшудан шеттетуге жатады. Әскери қызмет туралы Заңның 46-бабының 1-тармағына сәйкес ұшу жұмысындағы әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысқа қосымша 10 тәулік демалыс беріледі. Негізгі демалыстан шыққан күннен бастап 12 ай өткеннен кейін қосымша демалыс берілген жағдайда ұшуға рұқсат 2 айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.";
мынадай мазмұндағы 604-1-тармақпен толықтырылсын:
"604-1. Жауынгерлік даярлық жоспары бойынша ұшу кезінде ПӘК операторының ұшу саны мен жалпы ұшу уақыты Бағдарламада айқындалады.";
7-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Ұшуға шешім қабылдау және ПӘК экипажына (есептобына) ұшуға міндеттер қою";

599. Способ восстановления навыков летчиков (пилотов)-операторов БВС при перерывах в полетах по отдельным видам подготовки устанавливается непосредственным командиром (начальником) в соответствии с требованиями Курсов.";
заголовок параграфа 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Налет и отдых экипажей (расчетов) БВС";
пункты 600, 601, 602, 603 и 604 изложить в следующей редакции:
"600. Количество полетов и общий налет в летную смену на экипаж БВС при выполнении полетов по плану боевой (летной) подготовки определяется Курсами.
Максимальная продолжительность стартового времени для экипажа БВС при выполнении полетов на личное совершенствование не более 6 часов, для инструктора не более 7 часов.
На учениях, при выполнении специальных заданий (специальных полетов) количество полетов, общий налет и стартовое время экипажу устанавливает командир части (начальник управления или самостоятельного отдела), а продолжительность летной смены – командир, организующий учения по согласованию со старшим начальником на учениях.
601. Экипажу БВС, выполняющему беспрерывные длительные полеты продолжительностью более 12 часов, предоставляется предполетный отдых не менее 10 часов. По окончании полетов им также предоставляется послеполетный отдых:
1) при продолжительности полетов до 16 часов – не менее 12 часов;
2) более 16 часов – не менее суток.
602. Экипажу БВС перед выполнением полетов предоставляется отдых для сна не менее 8 часов, при этом, если экипаж участвовал в полетах предыдущей смены или находился на боевом дежурстве перерыв между полетами или окончанием дежурства и началом полетов должен быть не менее 12 часов.
603. Перед ночными и смешанными полетами экипажу предоставляется дополнительный отдых не менее 4 часов, а перед полетами во второй половине дня – не менее 2 часов.
604. Летчики (пилоты)-операторы БВС, не пользовавшийся ежегодным отпуском более 12 месяцев, подлежит отстранению от полетов. В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона о воинской службе военнослужащим, находящимся на летной работе дополнительно к ежегодному основному отпуску предоставляется 10 суток отпуска. В случае предоставления дополнительного отпуска по истечению 12 месяцев от даты выхода из основного отпуска допуск к полетам продлевается на срок не более 2 месяцев.";
дополнить пунктом 604-1 следующего содержания:
"604-1. Количество полетов и общий налет на оператора БВС при выполнении полетов по плану боевой подготовки определяется Программами.";
заголовок параграфа 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Принятие решения на полеты и постановка задач на полеты экипажам (расчетам) БВС";

мынадай мазмұндағы 606-1-тармақпен толықтырылсын:
"606-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК экипажына ұшуға шешім қабылдау және ұшуға міндеттер қою осы Қағидалардың 162167-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
607, 608, 609, 610 және 611-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"607. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына шешім қабылдау кезінде жағдайды бағалап, бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) мынадай факторды талдайды:
1) ПАЖ бөлімшелері жауынгерлік әзірлігінің жай-күйін;
2) әуедегі және метеорологиялық жағдайды;
3) ПӘК операторының ұшуына дайындық уақытын.
608. Жағдайды бағалаудан алынған қорытындыға сәйкес ұшу міндеттерін айқындап, бөлім командирі әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына дайындалуға және оны жүргізуге шешім қабылдайды, онда:
1) ұшу күнін (кезеңін), оның басталуы мен аяқталу уақытын, ПӘК және ПӘК есептобы санын;
2) ұшудың негізгі мақсаттары мен міндеттерін;
3) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды айқындайды.
609. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына шешім қабылданғаннан кейін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) оны бөлімнің басшы құрамына, ПАЖ бөлімшесінің және қамтамасыз ететін бөлімшенің командирлеріне (болған кезде) жеткізеді.
610. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын бірнеше ұшу ауысымында жүргізу кезінде барлық ауысымға ұшуға міндет қоюға жол беріледі. Мұндай жағдайда командирдің ұшуға шешімі әрбір ұшу ауысымының алдында нақтыланады немесе толықтырылады. Бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) міндет қойған кезде:
1) әрбір бөлімше үшін ұшу күні мен уақытын жеткізеді;
2) ұшу ауданындағы метеорологиялық және орнитологиялық жағдай туралы баяндауды тыңдайды;
3) негізгі мақсаттарды айқындайды және күтілетін метеорологиялық және орнитологиялық жағдай шарттарына сәйкес ұшу ауысымы мен күндер бойынша алдағы ұшудың міндеттерін жеткізеді;
4) ұшу жетекшісін тағайындайды;
5) ӘК санын тағайындайды, күтілетін әуедегі және жерүсті (суүсті) жағдайын жеткізеді;
6) авиацияның басқа да тектерінің, Құрлық әскерлерінің, Әскери-теңіз күштерінің бөлімімен (бөлімшесімен) және басқа да мемлекеттік авиацияны басқару органымен өзара іс-қимыл жасау тәсілін жеткізеді;
7) экипажды, ұшу жетекшісін және ПӘК-ні ұшуға дайындау тәсілін жеткізеді;
8) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жеткізеді.
611. Тұрақты тұрған жерінен тыс әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуы кезінде бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) бұйрығымен тағайындалған лауазымды адам ұшуға шешім қабылдайды және міндеттер қояды.";
613-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 606-1 следующего содержания:
"606-1. Принятие решения на полеты и постановка задач на полеты экипажам БВС аэродромного базирования осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 162 – 167 настоящих Правил.";
пункты 607, 608, 609, 610 и 611 изложить в следующей редакции:
"607. При принятии решения на полеты БВС внеаэродромного базирования, оценивая обстановку, командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) анализирует следующие факторы:
1) состояние боевой готовности подразделений БАС;
2) воздушную и метеорологическую обстановку;
3) время, для подготовки к полетам операторов БВС.
608. В соответствии с выводами из оценки обстановки, определив задачи полетов, командир части принимает решение на подготовку и проведение полетов БВС внеаэродромного базирования, в котором определяет:
1) дату (период) проведения полетов, время их начала и окончания, количество БВС и расчетов БВС;
2) основные цели и задачи полетов;
3) меры по обеспечению безопасности полетов.
609. После принятия решения на проведение полетов БВС внеаэродромного базирования, командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) доводит его до руководящего состава части, командиров подразделений БАС и обеспечивающих подразделений (при их наличии).
610. При проведении полетов БВС аэродромного базирования в несколько летных смен, допускается постановка задачи на полеты на все смены. В таких случаях решение командира на полеты уточняется или дополняется перед каждой летной сменой. Командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) при постановке задачи:
1) доводит дату и время проведения полетов для каждого подразделения;
2) заслушивает доклад о метеорологической и орнитологической обстановке в районе полетов;
3) определяет основные цели и доводит задачи предстоящих полетов по летным сменам и дням в соответствии с ожидаемыми условиями метеорологической и орнитологической обстановки;
4) назначает руководителя полетами;
5) назначает количество ВС, доводит ожидаемую воздушную и наземную (надводную) обстановку;
6) доводит способы взаимодействия с частями (подразделениями) других родов авиации, Сухопутных войск, Военно-морских сил и другими органами управления государственной авиации;
7) доводит способы подготовки экипажей, руководителя полетами и БВС полетам;
8) доводит меры по обеспечению безопасности полетов.
611. При проведении полетов БВС аэродромного базирования вне мест постоянной дислокации принимает решение и проводит постановку задач на проведение полетов должностное лицо, назначенное приказом командира части (начальником управления или самостоятельного отдела).";
пункт 613 изложить в следующей редакции:

"613. ПАЖ бөлімшесінің командирлері бағынысты ПӘК экипажына (есептобына) міндеттерді нақтылайды және:
1) ұшу мақсатын;
2) ПӘК экипажы (есептобы) құрамын;
3) жоспарланған ұшу тапсырмаларын;
4) жауынгерлік жүктемені және әрекет ету объектілерін;
5) жаттығуларды орындау ерекшеліктерін, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жеткізеді және ұшу тапсырмаларының жекелеген элементтерін орындау тәсілін түсіндіреді.";
614-тармақ алып тасталсын;
615-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"615. Арнайы тапсырмаға ұшуға (арнайы ұшуға) ПӘК экипажына міндеттерді, дайындық мазмұны мен көлемін бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) немесе бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) басшы құрамы қатарынан ол тағайындаған адам қояды. ПӘК экипажына міндет қажетті лауазымды адамдарды тартумен қойылады, техникалық дыбыс жазу құралдарын пайдаланып құжатталады және тіркеледі.
ПӘК командирі (топ жетекшісі) әзірлікті бақылағаннан кейін бөлім командиріне экипаждың арнайы тапсырманы (арнайы ұшуды) орындауға әзірлігі туралы баяндайды.";
616-тармақ алып тасталсын;
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. ПӘК-нің ұшуын жоспарлау";
мынадай мазмұндағы 616-1-тармақпен толықтырылсын:
"616-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын жоспарлау осы Қағидалардың 169 – 174-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
617 және 618-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"617. Бөлімнің (басқарманың немесе дербес бөлімнің) басшы құрамы командирдің (бастықтың) шешімі негізінде әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуына дайындалу және оны қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізеді және бөлім командирі берген өкімдердің орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
ПАЖ бөлімшесінің командирі әуе кеңістігін, полигонды, нысаналы мақсаттағы алаңды пайдалануға өтінім беруді ұйымдастырады.
618. ПАЖ бөлімшесінің командирлері ПӘК экипажының (есептобының) командиріне бөлім командирінің ұшуға шешімін жеткізеді, ал экипаж (есептоп) командирлері өз кезегінде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы мен ПӘК операторына пысықталуы қажет жаттығу нөмірлері бойынша ұсыныстар туралы баяндайды.";
619-тармақ алып тасталсын;
9-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. ПӘК экипажын (есептобын) ұшуға даярлау";
мынадай мазмұндағы 619-1-тармақпен толықтырылсын:
"619-1. ПӘК экипажын ұшуға даярлау осы Қағидалардың 175 – 193-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
620, 621, 622, 623, 624 және 625-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"620. ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы және әуеайлақта тұрған ПӘК ұшу жетекшісі ПӘК-ні басқару мен оған қызмет көрсетуге үйрету рәсімінен өтуден басқа, жақын жердегі ӘҚБ орталығында немесе авиациялық бөлімде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларының ережелерін, әуе навигациясының негізін қолдану жөнінде ПӘК маманының кітапшасына жазумен консультация алады.

"613. Командиры подразделений БАС уточняют задачи подчиненным экипажам (расчетам) БВС и доводят:
1) цель выполнения полетов;
2) состав экипажей (расчетов) БВС;
3) запланированные полетные задания;
4) боевую нагрузку и объекты действия;
5) особенности выполнения упражнений, меры по обеспечению безопасности полетов и разъясняют способы выполнения отдельных элементов полетных заданий.";
пункт 614 исключить;
пункт 615 изложить в следующей редакции:
"615. Постановку задач, содержание и объем подготовки экипажам БВС к полетам на специальные задания (специальный полет) ставит командир части (начальник управления или самостоятельного отдела) или лицо, назначенное им из числа руководящего состава части (управления или самостоятельного отдела). Задача ставится экипажам БВС с привлечением необходимых должностных лиц, документируется и регистрируются с использованием технических средств звукозаписи.
Командир БВС (старший группы) после проведения контроля готовности докладывает командиру части о готовности экипажа к выполнению специального задания (специального полета).";
пункт 616 исключить;
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Планирование полетов БВС";
дополнить пунктом 616-1следующего содержания:
"616-1. Планирование полетов БВС аэродромного базирования осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 169 – 174 настоящих Правил.";
пункты 617 и 618 изложить в следующей редакции:
"617. Руководящий состав части (управления или самостоятельного отдела) на основании решения командира (начальника) проводит мероприятия по подготовке и обеспечению полетов БВС внеаэродромного базирования и осуществляет контроль выполнения отданных командиром части распоряжений.
Командир подразделения БАС, организует подачу заявок на использование воздушного пространства, полигонов, площадок целевого назначения.
618. Командиры подразделений БАС доводят до командиров экипажей (расчетов) БВС решение командира части на полеты, а командиры экипажей (расчетов), в свою очередь, докладывают предложения по номерам упражнений, которые необходимо отработать летчикам (пилотам)-операторам БВС и операторам БВС.";
пункт 619 исключить;
заголовок параграфа 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Подготовка к полетам экипажей (расчетов) БВС";
дополнить пунктом 619-1 следующего содержания:
"619-1. Подготовка к полетам экипажей БВС осуществляется в соответствии с требованиями пунктов 175 – 193 настоящих Правил.";
пункты 620, 621, 622, 623, 624 и 625 изложить в следующей редакции:
"620. Летчики (пилоты)-операторы БВС и руководители полетами БВС аэродромного базирования, кроме прохождения процедур обучения управлению и обслуживанию БВС, получают консультации в ближайшем центре УВД или авиационной части по применению положений Правил использования воздушного пространства Республики Казахстан, основам воздушной навигации с записью в книжке специалиста БВС.

621. ПӘК есептобы мүшелері дайындықсыз және ұшу тапсырмасын орындауға әзірлігін тексерусіз ұшуға жіберілмейді.
622. Ұшуға дайындық ПӘК есептобын күтілетін жағдайда нақты ұшу тапсырмаларын орындауға әзірлікке келтіру процесін қамтиды. Дайындық:
1) ПӘК есептобының ұшуға дербес дайындығын;
2) макеттерде немесе ЖБС-да жаттықтыруды;
3) ұшуға әзірлікті бақылауды қамтиды.
Дайындықтың мазмұны мен ұзақтығын орындалатын міндеттердің жаңалығына және күрделілігіне, ПӘК есептобының даярлық деңгейіне, оқу-материалдық базаның мүмкіндігіне байланысты ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды. Дайындыққа арналған уақыттың көп бөлігі дербес даярлыққа және макеттер мен ЖБС-да жаттықтыруға бөлінеді. Дайындық ПӘК есептобын толық көлемде ұшуға даярлауды қамтамасыз етуге тиіс.
623. ПӘК операторының ұшуға дербес даярлығы оның көлемі мен мазмұнын айқындайтын тікелей бастықтардың басшылық етуімен және қатысуымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
624. ПӘК операторының макеттердегі немесе ЖБС жаттықтыруы дербес даярлықтан кейін жүргізіледі. ПӘК операторының жаттықтыру тақырыптарын оларды өткізуді ұйымдастыратын ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды. Жаттықтыруды тікелей командир жүргізеді. Жаттықтыру аяқталғаннан кейін даярланбаған ПӘК операторының ұшуына жол бермеу және ұшу тапсырмасын орындаудың жоғары сапасын және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тікелей бастықтар ПӘК есептобы алдағы ұшуға әзірлігіне бақылау жүргізеді.
625. Командир (бастық) әзірлікті бақылағаннан кейін жоғарғы бастыққа ПӘК экипажының (есептобының) ұшуға әзірлігі туралы баяндайды.";
627-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"627. Бақылаушы қосымша даярлықты ұйымдастырады немесе ПӘК экипажының (есептобын) ұшуға жеткіліксіз даярлығы анықталған кезде ПӘК экипажын (есептобын) ұшудан шеттетеді.
Ұшу тапсырмасын орындауға даярлықтың толықтығы мен сапасы ПӘК экипажының (есептобының) әрбір мүшесіне дербес жүктеледі.
ПӘК ұшқыш (пилот)-операторын ұшуға даярлау және әзірлікті бақылау нәтижесі ұшуға дайындық дәптерінде көрсетілуге тиіс.";
628-тармақ алып тасталсын;
10-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-параграф. ПӘК экипажының (есептобының) ұшуалды даярлығы";
мынадай мазмұндағы 628-1-тармақпен толықтырылсын:
"628-1. ПӘК экипажын ұшуалды даярлау осы Қағидалардың 197 – 205-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.";
629, 630 және 631-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

621. Члены расчета БВС не допускаются к выполнению полета без подготовки и проверки их готовности к выполнению полетного задания.
622. Подготовка к полетам представляет собой процесс приведения расчетов БВС в готовность к выполнению конкретных полетных заданий в ожидаемых условиях обстановки. Подготовка включает в себя:
1) самостоятельную подготовку расчетов БВС к полетам;
2) тренировку на макетах или НСУ;
3) контроль готовности к полетам.
Содержание и продолжительность подготовки определяется командиром подразделения БАС, в зависимости от новизны и сложности выполняемых задач, уровня подготовки расчетов БВС, возможностей учебно-материальной базы. Большая часть времени подготовки отводится на самостоятельную подготовку и тренировку на макетах и НСУ. Подготовка должна обеспечивать подготовку расчетов БВС к полетам в полном объеме.
623. Самостоятельная подготовка операторов БВС к полетам организуется и проводится под руководством и с участием непосредственных начальников, которые определяют ее объем и содержание.
624. Тренировки операторов БВС на макетах или НУС проводятся после самостоятельной подготовки. Темы тренировок операторов БВС определяют командиры подразделений БАС, которые организуют их проведение. Проводят тренировки непосредственные командиры. После окончания тренировок в целях недопущения к полетам неподготовленных операторов БВС и обеспечения высокого качества выполнения полетных заданий и безопасности полетов непосредственными начальниками проводится контроль готовности расчетов БВС к предстоящим полетам.
625. Командир (начальник) после проведения контроля готовности докладывает вышестоящему начальнику о готовности экипажей (расчетов) БВС к полетам.";
пункт 627 изложить в следующей редакции:
"627. Контролирующий организует дополнительную подготовку или отстраняет экипаж (расчет) БВС от полетов, при выявлении недостаточной подготовленности экипажа (расчета) БВС к полетам.
Полнота и качество подготовки к выполнению полетных заданий возлагается персонально на каждого члена экипажа (расчета) БВС.
Подготовка летчиков (пилотов)-операторов БВС к полетам и результаты контроля готовности должны отражаться в тетради подготовки к полетам.";
пункт 628 исключить;
заголовок параграфа 10 изложить в следующей редакции:
"Параграф 10. Предполетная подготовка экипажей (расчетов) БВС";
дополнить пунктом 628-1 следующего содержания:
"628-1. Предполетная подготовка экипажей БВС проводится в соответствии с требованиями пунктов 197 – 205 настоящих Правил.";
пункты 629, 630 и 631 изложить в следующей редакции:

"629. ПӘК есептобының ұшуға ұшуалды даярлығы ұшу алдында тікелей командирлердің (бастықтардың) басшылығымен осы уақытта нақты қалыптасқан метеорологиялық, орнитологиялық, әуедегі және жерүсті (суүсті) жағдайын ескеріп жүргізіледі.
ПӘК есептобының ұшуалды даярлығы:
1) медициналық бақылауды (медициналық бекет болған кезде);
2) макетте, ЖБС-да жаттықтыруды;
3) ұшудың нақты жағдайы үшін қажетті есепті орындауды;
4) ПӘК-ні қабылдау мен дайындауды;
5) алдағы ұшу тапсырмасына ЖБС жұмыс орнын дайындауды және тексеруді қамтиды.
Ұшуалды даярлыққа қажетті уақытты ұшуды ұйымдастыратын командир (бастық) белгілейді.
630. Бөлім командирі ұшу ауданындағы нақты метеорологиялық жағдайды және ауа райы болжамын бағалағаннан, әуе кеңістігін пайдалануға өтінімдерді растау туралы, ПӘК экипажының (есептобының) ұшуға әзірлігі туралы ақпарат алғаннан кейін ұшуға шешім қабылдайды.
631. ПӘК-ні ұшуға дайындауды, қабылдауды және әзірлігін тексеруді, алдағы ұшу тапсырмасына жұмыс орнын дайындауды және тексеруді ПӘК экипажы (есептобы) ҰПН-ға сәйкес жүргізеді.";
632-тармақ алып тасталсын;
10-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. ПӘК-нің ұшуын талдау";
мынадай мазмұндағы 632-1 және 632-2-тармақтармен толықтырылсын:
"632-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын талдау осы Қағидалардың 301-312-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
632-2. ПАЖ бөлімшесінің командирі, егер қате сипаты оларды барлық ПӘК операторына жеткізуді талап етсе, ПӘК есептобымен ұшуды талдайды.";
633, 634, 635 және 636-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"633. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуына басшылық жасауды ұшу жетекшісі жүзеге асырады, ПӘК-ні пайдаланатын бөлімнің ұшуға басшылық жасау тобының адамдарынан, бөлімшенің басшы құрамынан, сондай-ақ жоғарғы бастықтардан тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен тағайындалады.
634. Әуеайлақта тұрған ПӘК ұшуының ұзақтығы 7 сағаттан асқан кезде ұшу ауысымына бірнеше ұшу жетекшісін тартуға жол беріледі.
635. Әуеайлақта тұрған ПӘК ұшу кезінде ЖБС-да (ұшу жетекшісінде):
1) ұшу маршрутынан (ауданынан) басқа әуе кеңістігі құрылымының элементтері түсірілуге тиіс дайындалған карта (планшет):
Мемлекеттік шекара, шекара маңындағы жолақ (шекара аймағында ұшу кезінде);
олардың нөмірін көрсетумен әуе трассасы мен маршрут учаскесі;
ӘҚБ ауданының шегі;
тыйым салынған, қауіпті аймақ, ұшуға шек қойылған аймақ;
полигон аудандары;
қатысты бөлігінде ұшу алдындағы нұсқау хаттамасынан үзінді.
ПӘК ұшуды әуеайлақтан 100 км радиуста орындаған кезде әуеайлақта ұшып көтерілудің (қонуға беттеудің) стандартты схемасын, ұшу-қону жолағының ортасынан азимуттық-қашықтық өлшегіш торды қосымша салу қажет;

"629. Предполетная подготовка расчетов БВС к полетам проводится под руководством непосредственных командиров (начальников) перед полетами с учетом конкретно складывающейся на это время метеорологической, орнитологической, воздушной и наземной (надводной) обстановки.
Предполетная подготовка расчетов БВС включает:
1) медицинский контроль (при наличии медицинского поста);
2) тренировку на макете, НСУ;
3) выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета;
4) прием и подготовку БВС;
5) подготовку и проверку рабочих мест НСУ к предстоящему полетному заданию.
Время, необходимое на предполетную подготовку, устанавливается командиром (начальником), организующим полеты.
630. Решение на проведение полетов командир части принимает после оценки фактических метеорологических условий в районе полетов и прогноза погоды, получения информации о подтверждении заявок на использование воздушного пространства, о готовности к полетам экипажей (расчетов) БВС.
631. Подготовка, прием и проверка готовности к полету БВС, подготовка и проверка рабочих мест к предстоящему полетному заданию проводятся экипажами (расчетами) БВС в соответствии с РЛЭ.";
пункт 632 исключить;
в главе 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Разбор полетов БВС";
дополнить пунктами 632-1 и 632-2 следующего содержания:
"632-1. Разбор полетов БВС аэродромного базирования проводится в соответствии с требованиями пунктов 301 –312 настоящих Правил.
632-2. Командир подразделения БАС проводит разбор полетов с расчетами БВС, если характер ошибок требует доведения их до всех операторов БВС.";
пункты 633, 634, 635 и 636 изложить в следующей редакции:
"633. Руководство полетами БВС аэродромного базирования осуществляется руководителем полетами, который назначается из лиц группы руководства полетами части, руководящего состава подразделения, эксплуатирующего БВС, а также вышестоящих над ними начальников приказом соответствующего командира (начальника).
634. При продолжительности полетов БВС аэродромного базирования более 7 часов допускается привлечение на летную смену нескольких руководителей полетами.
635. При выполнении полетов БВС аэродромного базирования на НСУ
(у руководителя полетами) необходимо наличие:
1) подготовленной карты (планшета), на которой кроме маршрутов (района) полетов должны быть нанесены элементы структуры воздушного пространства:
Государственная граница, приграничная полоса (при выполнении полетов в пограничной зоне);
участки воздушных трасс и маршрутов с указанием их номеров;
границы районов УВД;
запретные, опасные зоны, зоны ограничения полетов;
районы полигонов;
выписка из протокола предполетных указаний в части касающейся.
При выполнении полетов БВС в радиусе 100 км от аэродромов дополнительно необходимо нанесение стандартных схем взлета (захода на посадку) на аэродроме, азимутально-дальномерной сетки от центра взлетно-посадочной полосы;

2) ӘҚБ орталығымен және таяудағы әуеайлақтың ұшуға басшылық жасау тобымен байланыс схемасы;
3) ӘҚБ орталығымен және жақын маңдағы әуеайлақтың ұшуына басшылық жасау тобымен өзара іс-қимыл алгоритмі.
Шекара бөлімшелерінде ПӘК ұшқан кезде ЖБС-да (ұшу жетекшісінде) ӘҚБ орталығымен және таяудағы әуеайлақтың ҰБТ-мен байланыс схемасы, ӘҚБ орталығымен өзара іс-қимыл алгоритмі болуы қажет.
636. Ұшу кезінде ПӘК ұшқыш (пилот) операторына, ПӘК операторына және ұшу жетекшісіне радиобайланысты жүргізу кезінде пайдаланылатын жеке шақыру белгісі беріледі.";
638 және 639-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"638. ПӘК экипажының (есептобының) жаттығуға ұшуы үшін бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) бұйрығы (ұшудың жоспарлы кестесі) негіз болып табылады.
639. Бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) жазбаша бұйрығынсыз ұшуға жауынгерлік, арнайы (жедел-қызметтік, қызметтік-жауынгерлік) міндеттерді орындау немесе арнайы ұшу (арнайы тапсырма) жағдайында, жауынгерлік әзірлікті тексеру, іздестіру-құтқару жұмысы кезінде, зілзала және басқа да төтенше жағдай кезінде жол беріледі, бұл ретте ПӘК-нің ұшуын аяқтау жүргізілетін іс-шаралар аяқталғанға дейінгі мерзімге ауыстырылады. Бұл жағдайда бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) бұйрығы ұшқаннан кейін, бірақ ПӘК қонғаннан кейін 24 сағаттан кешіктірілмей шығарылады.";
641, 642, 643, 644, 645, 646 және 647-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"641. ПӘК экипажының ұшу жетекшісімен тұрақты екіжақты радиобайланысы (байланыстың басқа түрі) болмаған кезде ПӘК-нің ұшып шығуына жол берілмейді.
642. ЖБС-да осы Қағидалардың 590, 592-тармақтарының талаптарына сәйкес ПӘК экипажын (есептобын) тексеру үшін айқындалған адамдарды қоспағанда, ПӘК басқаруға рұқсатнамасы жоқ адамдардың болуына жол берілмейді.
643. Ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшып көтерілуіне жол берілмейді.
644. ПӘК экипажы (есептобы) белгіленген аймақта (орында) авиациялық зақымдау құралдарын (сигналдық және арнайы) штаттық қолдану жағдайын қоспағанда, адамдарға немесе жерүсті объектілеріне қауіп төндірмеу үшін ПӘК-ден кез келген жүкті түсіруге жол бермейді.
645. Тапсырманы орындау үшін бұлттың төменгі шегінің ең төмен рұқсат етілген биіктігін және ұшудағы көрінуді ҰПН-ның талаптарына сәйкес экипаждың (есептоптың) даярлық деңгейіне және ұшу тапсырмасының сипатына байланысты ПАЖ бөлімшесінің командирі айқындайды.
646. Әуеайлақта ұшуды ұйымдастыру кезінде:
1) бір әуеайлақтан әртүрлі типтегі ПӘК-нің бір уақытта ұшуы рәсімі әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында айқындалады. Бұл ретте тиісті қауіпсіздік шаралары (ұшу режимі, қауіпсіз уақыт аралығы, эшелондау, радиолокациялық бақылау) әзірленеді;

2) схемы связи с центром УВД и группой руководства полетами ближайшего аэродрома;
3) алгоритма взаимодействия с центром УВД и группой руководства полетами ближайшего аэродрома.
При выполнении полетов БВС на пограничных отделениях на НСУ (у руководителя полетами) необходимо наличие схемы связи с центром УВД и ГРП ближайшего аэродрома, алгоритм взаимодействия с центром УВД.
636. При выполнении полета летчику (пилоту)-оператору БВС, оператору БВС и руководителю полетами присваивается индивидуальные позывные, которые используются при ведении радиосвязи.";
пункты 638 и 639 изложить в следующей редакции:
"638. Основанием для выполнения учебных полетов экипажем (расчетом) БВС является приказ (плановая таблица полетов) командира части (начальника управления или самостоятельного отдела).
639. Вылет без письменного приказа командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) допускается в случаях выполнения боевой, специальной (оперативно-служебной, служебно-боевой) задачи или специального полета (специального задания), при проверке боевой готовности, проведения поисково-спасательных работ, при стихийных бедствиях и других чрезвычайных ситуациях, при этом окончание полетов БВС переносится на срок до окончания проводимых мероприятий. В этом случае приказ командира части (начальника управления или самостоятельного отдела) издается после выполнения полета, но не позже чем через 24 часа после посадки БВС.";
пункты 641, 642, 643, 644, 645, 646 и 647 изложить в следующей редакции:
"641. При отсутствии устойчивой двухсторонней радиосвязи (другого вида связи) экипажа БВС с руководителем полетами вылет БВС не допускается.
642. Не допускается нахождение на НСУ лиц, не имеющих допуска к управлению БВС, за исключением лиц определенных для проверки экипажа (расчета) БВС в соответствии с требованиями пунктов 590, 592 настоящих Правил.
643. Взлет БВС аэродромного базирования без разрешения руководителя полетами не допускается.
644. Экипаж (расчет) БВС не допускает сбрасывания любых грузов с БВС во избежание угрозы людям или наземным объектам, за исключением случаев штатного применения авиационных средств поражения (сигнальных и специальных) в установленных зонах (местах).
645. Минимально допустимую высоту нижней границы облаков и полетную видимость для выполнения задания определяет командир подразделения БАС в зависимости от уровня подготовки экипажа (расчета) и характера полетного задания, в соответствии с требованиями РЛЭ.
646. При организации полетов на аэродроме:
1) процедуру проведения одновременных полетов БВС различных типов с одного аэродрома определяется аэронавигационным паспортом аэродрома. При этом разрабатываются соответствующие меры безопасности (режимы полета, безопасные временные интервалы, эшелонирование, радиолокационный контроль);

2) қозғалтқышы жұмыс істеп тұрған ПӘК-нің алдыңғы және артқы жағынан ПӘК-нің, автомобильдің және басқа да көлік құралының қозғалысы қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін және жұмыс істеп тұрған қозғалтқышқа бөгде заттардың, шаңның (қардың) түсуін болдырмайтын арақашықтықта жүргізілуге тиіс;
3) ұшу жетекшісінің рұқсатынсыз ұшу кезеңінде әуеайлақ бойынша ПӘК-ні басқаруға және тіркеп сүйреуге жол берілмейді;
4) басқару жолының және тұрақ орнының жай-күйі қанағаттанарлықсыз болған кезде ПӘК ұшып көтерілу орнына немесе тұрақ орнына тіркеліп сүйретіледі. Тіркеп сүйрету жылдамдығы ҰПН-да айқындалады;
5) ұшу уақытында басқарылатын (тіркеп сүйретілетін) ПӘК-нің ұшу-қону жолағын кесіп өтуі тек ұшу жетекшісінің рұқсатымен және командасы бойынша жүргізіледі;
6) ұшып көтерілу үшін ұшу-қону жолағына бұрылу ұшу жетекшісінің рұқсатымен жүргізіледі;
7) әуеайлақ ауданында ұшу әуеайлақтың аэронавигациялық паспортында белгіленген режимде орындалады. Әуеайлақ ауданында әуеайлақтың аэронавигациялық паспортымен белгіленген рәсімді тек кезектен тыс (мәжбүрлі) қонуға келе жатқан ПӘК командиріне өзгертуге жол беріледі;
8) әуеайлақ ауданында ПӘК-нің ұшуы радиолокациялық бақылау немесе радиолокациялық бақылаусыз орындалады. Радиолокациялық бақылаусыз күндіз және түнде ШҰҚ бойынша қонуға беттеуге мүмкіндік беретін метеорологиялық жағдай кезінде 300 км/сағ және одан төмен барынша ұшу жылдамдығымен ПӘК үшін әуеайлақтық ұшуға жол беріледі.
Барынша ұшу жылдамдығы 300 км/сағ астам ПӘК үшін әуеайлақта радиолокациялық бақылау болмаған кезде шеңбер бойынша ұшуды және шолып бақылау және әуе қозғалысын басқару органымен тұрақты екі жақты радиобайланыс (байланыстың басқа түрі) кезінде пилотаж аймағында ұшуға жол беріледі.
647. ПӘК-ні мынадай кезде пайдалануға болмайды:
1) ұшып көтерілу және қону кезінде – кез келген адамнан (ПӘК басқаратын жеке құрамды қоспағанда), көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденең бойынша 50 м жақын;
2) ұшу кезінде – кез келген адамнан (ПӘК басқаратын жеке құрамды қоспағанда), көлік құралынан, ғимараттан немесе құрылыстан көлденең бойынша 100 м жақын;
3) барлық жағдайда адам және (немесе) көлік құралы көп жиналған жерде көлденең бойынша 150 м жақын;
4) ұшу үшін тыйым салынған және қауіпті аймақта, ұшуды шектеу аймағында (осындай аймақты белгілейтін басқару органының мүддесінде ұшуды қоспағанда).
Бұл шектеу ПӘК арнайы ұшқан кезде қолданылмайды.";
649-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"649. Ұшуды ұшуаралық талдауды тікелей бастықтар (нұсқаушылар) ПӘК есептобымен жаттығуларды орындау кезінде ПӘК есептобының мүшелері жол берген ПӘК жүйесі мен жабдығын пайдаланудағы қателіктің қайталануын болдырмау, сондай-ақ ПӘК-нің дайындалмаған есептобын кейінгі ұшуға жіберуге жол бермеу мақсатында жүргізеді.
Ұшу аралық талдау үшін:

2) движение БВС, автомобилей и других транспортных средств впереди и сзади БВС с работающим двигателем должно проводиться на расстоянии, которое обеспечивает безопасность движения и исключает попадание посторонних предметов, пыли (снега) в работающий двигатель;
3) руление и буксировка БВС по аэродрому в период проведения полетов без разрешения руководителя полетами не допускается;
4) при неудовлетворительном состоянии рулежных дорожек и мест стоянки, БВС буксируется к месту взлета или месту стоянки. Скорость буксировки определяется РЛЭ;
5) пересечение рулящим (буксируемым) БВС взлетно-посадочной полосы во время полетов производится только с разрешения и по команде руководителя полетами;
6) выруливание на взлетно-посадочную полосу для взлета производится с разрешения руководителя полетами;
7) полеты в районе аэродрома выполняются в режиме, установленном аэронавигационным паспортом аэродрома. Изменять установленную аэронавигационным паспортом аэродрома процедуру выполнения полетов в районе аэродрома допускается только командирам БВС, идущих на внеочередную (вынужденную) посадку;
8) полеты БВС в районе аэродрома выполняются при радиолокационном контроле или без радиолокационного контроля. Без радиолокационного контроля допускается выполнять аэродромные полеты для БВС с максимальной скоростью полета 300 км/ч и менее при метеорологических условиях, позволяющих выполнить заход на посадку по ПВП днем и ночью.
Для БВС с максимальной скоростью полета более 300 км/ч при отсутствии на аэродроме радиолокационного контроля допускается выполнять полеты по кругу и в зонах пилотажа при визуальном контроле и устойчивой двусторонней радиосвязи (другого вида связи) с органом управления воздушным движением.
647. БВС не должны эксплуатироваться:
1) во время взлета и посадки – ближе 50 м по горизонтали от любого человека (за исключением личного состава, управляющего БВС), транспортных средств, зданий или сооружений;
2) во время полета – ближе 100 м по горизонтали от любого человека (за исключением личного состава, управляющего БВС), транспортных средств, зданий или сооружений;
3) во всех случаях ближе 150 м по горизонтали от массового скопления людей и (или) транспортных средств;
4) в запретных и опасных для полетов зонах, зонах ограничения полетов (за исключением полетов в интересах органов управления, устанавливающих такие зоны).
Данные ограничения не распространяются на выполнение специальных полетов БВС.";
пункт 649 изложить в следующей редакции:
"649. Межполетный разбор полетов проводится непосредственными начальниками (инструкторами) с расчетом БВС с целью исключения повторения ошибок в эксплуатации систем и оборудования БВС, допущенных членами расчетов БВС при выполнении упражнений, а также предотвратить допуск к последующему полету неподготовленные расчеты БВС.
Для межполетного разбора используются:

1) борттық және жердегі объективті бақылау құралдарының деректері;
2) жаттығуды орындаған ПӘК есептобы мүшелерінің баяндамалары;
3) тексеруші командирдің (бастықтың) (нұсқаушының) жеке байқау нәтижесі пайдаланылады.
ПАЖ бөлімшесінің командирі, егер қателік сипаты оларды барлық ПӘК операторына жеткізуді талап етсе, сондай-ақ ПӘК есептобының алғашқы ұшуында тән қателік байқалған жағдайда барлық есептоппен ұшуаралық талдау өткізеді. Осы ауысымның кейінгі ұшуында олардың қайталануын болдырмау үшін командир кемшілікті егжей-тегжейлі талдайды, қателік пен бұзушылықты талдайды және жаттығуды орындау кезінде дұрыс әрекет ету тәсілін көрсетеді.";
651 және 652-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"651. Жалпы талдауға ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыруға қатысатын лауазымды адамдар қатысады.
652. Ұшуды тұрақты тұрған жерден бөлек орындаған кезде бөлім командирі (басқарма немесе дербес бөлім бастығы) ұшуға талдауға жауапты лауазымды адамды тағайындайды.";
653-тармақ алып тасталсын;
11-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК экипажы (есептобы) мен әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылы";
654, 655, және 656-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"654. ПӘК-нің ұшуы кезінде туындайтын ерекше жағдай (ӘК бағдарламасындағы немесе радиобасқарудағы ақаулық, ПӘК-мен байланысты жоғалту, әуе массасының құйын тәрізді көлденең және тік ағынына түсу) басқа ӘК қауіпсіз ұшуына және жерүсті объектілеріне қатер төндіруге әкелуі мүмкін.
655. Ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК экипажы (есептобы) және ӘҚБ органдары іс-қимылының мақсаты ӘК экипажын (есептобын) оның ұшуына ерекше жағдай әсер етуі мүмкін ерекше жағдай туралы және қажет болған кезде ӘҚБ орталығының әуе кеңістігін пайдалануға қосымша қысқа мерзімді шектеу енгізуі, сондай-ақ әуеайлақтың ӘҚБ тиісті кезекші қызметтерін дереу хабардар ету болып табылады.
656. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторы:
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді, оның географиялық координатасын және нақты уақытын айқындайды;
2) ұшу жетекшісіне ПӘК-нің істен шыққаны туралы дереу баяндайды;
3) ұшу жетекшісіне ұшу параметрін (биіктік, жылдамдық, ұшу курсы), ұшу уақытының есептік қалдығын жеткізеді;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ақпаратты ұшу жетекшісіне береді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде ұшуды объективті бақылау және ПӘК басқару материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 656-1 және 656-2-тармақтармен толықтырылсын:

1) данные бортовых и наземных средств объективного контроля;
2) доклады членов расчетов БВС, выполнявших упражнение;
3) результаты личных наблюдений командира (начальника), проверяющего (инструктора).
Командир подразделения БАС проводит межполетный разбор со всеми расчетами, если характер ошибок требует доведения их до всех операторов БВС, а также в том случае, когда в первых полетах расчетов БВС отмечены характерные ошибки. Чтобы избежать повторения их в последующих полетах данной смены, командир детально разбирает недостатки, анализирует ошибки и нарушения и показывает правильный способ действий при выполнении упражнения.";
пункты 651 и 652 изложить в следующей редакции:
"651. На общем разборе присутствуют должностные лица, участвующие в организации полетов БВС.
652. При выполнении полетов в отрыве от мест постоянной дислокации командиром части (начальником управления или самостоятельного отдела) назначается должностное лицо ответственное за проведение разборов полетов.";
пункт 653 исключить;
в главе 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Действия экипажа (расчета) БВС и органов управления воздушным движением при возникновении особых случаев в полете";
пункты 654, 655 и 656 изложить в следующей редакции:
"654. Особые случаи, возникающие при полете БВС (сбои в программе или радиоуправлении ВС, потеря связи с БВС, попадание в горизонтальные и вертикальные вихревые потоки воздушных масс) могут привести к угрозе безопасности полетов других ВС и наземных объектов.
655. Целью действий экипажа (расчета) БВС и органов УВД при возникновении особого случая является немедленное оповещение об особом случае экипажей (расчетов) ВС, на полет которых особый случай может оказать влияние и, при необходимости, введение центром УВД дополнительных кратковременных ограничений на использование воздушного пространства, а также оповещение соответствующих дежурных служб ОВД аэродрома.
656. При возникновении особых случаев в полете летчик (пилот)-оператор БВС:
1) отмечает на карте (планшете) место возникновения особого случая в полете, определяет его географические координаты и фактическое время;
2) немедленно докладывает руководителю полетов об отказе БВС;
3) передает руководителю полетов параметры полета (высота, скорость, курс полета), расчетный остаток летного времени;
4) при восстановлении управления, передает информацию руководителю полетов;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля полета и управления БВС.";
дополнить пунктами 656-1 и 656-2 следующего содержания:

"656-1. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК операторы:
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді, оның географиялық координатасын және нақты уақытын айқындайды;
2) ПАЖ бөлімшесінің бастығына ПӘК-нің істен шыққаны туралы дереу баяндайды;
3) ПАЖ бөлімшесінің бастығына ұшу параметрін (биіктік, жылдамдық, ұшу курсы), ұшу уақытының есептік қалдығын жеткізеді;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ақпаратты ПАЖ бөлімшесінің бастығына жеткізеді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде ұшуды объективті бақылау және ПӘК басқару материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.
656-2. Ұшуда ерекше жағдай туындаған кезде ПӘК ұшқыш (пилот)-операторының (ПӘК операторының) баяндамасы негізінде ПӘК ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы):
1) картада (планшетте) ұшуда ерекше жағдай туындайтын жерді белгілейді;
2) мемлекеттік органның басқару пунктіне және әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат берген ӘҚБ орталығына ақпаратты (әуе кеңістігін пайдалануға қосымша қысқа мерзімді шектеу енгізу үшін) дереу береді;
3) ПӘК-ні іздестіруді ұйымдастыру үшін Қосалқы іздестіру мен құтқаруды үйлестіру орталығына (Әуе қорғанысы күштерінің бас командалық пунктіне) хабарлайды;
4) басқаруды қалпына келтіру кезінде ерекше жағдай туралы хабардар етілген барлық басқару және қызмет көрсету органына ақпарат береді;
5) басқаруды толық жоғалтқан кезде командалық-диспетчерлік пунктте (ПАЖ) объективті бақылау материалдарын сақтау үшін шара қабылдайды.";
657-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"657. ПӘК-нің ұшуында ерекше жағдай туындаған кезде ӘҚБ орталығының кезекші ауысымы:
1) ӘҚБ органын ерекше жағдай туралы (ұшу уақыты, орны, биіктігі, бағыты) хабардар етеді;
2) ПӘК ұшуының барынша ұзақтығын ескере отырып, әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу енгізеді;
3) жоғарғы ӘҚБ орталығына қабылданған шара туралы баяндайды.";
659 және 660-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"659. Әуейлақтан (қону алаңынан) тыс мәжбүрлі қонған кезде ПӘК экипажы (есептобы) ҰПН-ға сәйкес іс-қимыл жасауы қажет.
660. Ауа райының қауіпті құбылысына тап болған немесе бағдарды жоғалтқан кезде, оны барлық тәсілмен қалпына келтіру мүмкін болмағанда, ал отын қалдығы (батарея заряды) шектеулі болғанда таңдаған алаңға мәжбүрлі қонуға жол беріледі.
ПӘК экипажы (есептобы) қонған жері мен уақыты туралы ұшу жетекшісін (ПАЖ бөлімшесінің бастығын) хабардар етуі қажет.
Ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы) ПӘК-нің мәжбүрлі қонған жері мен уақыты туралы жақын маңдағы ӘҚБ орталығына баяндайды.";
12-тарауда:
тақырыбы алып тасталсын;

"656-1. При возникновении особых случаев в полете оператор БВС:
1) отмечает на электронной карте (карте) место возникновения особого случая в полете, определяет его географические координаты и фактическое время;
2) немедленно докладывает начальнику подразделения БАС об отказе ВС;
3) передает начальнику подразделения БАС параметры полета (высота, скорость, курс полета), расчетный остаток летного времени;
4) при восстановлении управления, передает информацию начальнику подразделения БАС;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля полета и управления БВС.
656-2. При возникновении особых случаев в полете, на основание доклада летчика (пилота)-оператора БВС (оператора БВС) руководитель полетов БВС (начальник подразделения БАС):
1) отмечает на карте (планшете) место возникновения особого случая в полете;
2) немедленно передает информацию (для введения дополнительных кратковременных ограничений на использование воздушного пространства) на пункт управления государственного органа и в центр УВД, который выдал разрешение на использование воздушного пространства;
3) для организации поиска БВС извещает Вспомогательный координационный центр поиска и спасания (Главного командного пункта Сил воздушной обороны);
4) при восстановлении управления передает информацию всем органам управления и обслуживания, которые были оповещены об особом случае;
5) при полной потере управления принимает меры для сохранения материалов объективного контроля на командно-диспетчерском пункте (БАС).";
пункт 657 изложить в следующей редакции:
"657. При возникновении особых случаев в полете БВС дежурная смена центра УВД:
1) извещает органы ОВД об особом случае (время, место, высота, курс полета);
2) вводит кратковременные ограничения на использование воздушного пространства с учетом максимальной продолжительности полета БВС;
3) докладывает в вышестоящий центр УВД о принятых мерах.";
пункты 659 и 660 изложить в следующей редакции:
"659. При выполнении вынужденной посадки вне аэродрома (посадочной площадки) экипажу (расчету) БВС необходимо действовать согласно РЛЭ.
660. Допускается производить вынужденную посадку на выбранную площадку при встрече с опасными явлениями погоды или при потере ориентировки, когда всеми способами ее восстановить не удается, а остаток топлива (заряд батареи) ограничен.
О месте и времени посадки экипажу (расчету) БВС необходимо сообщить руководителю полетами (начальнику подразделения БАС).
Руководитель полетами (начальник подразделения БАС) о месте и времени вынужденной посадки БВС докладывает в ближайший центр УВД.";
в главе 12:
заголовок исключить;

661, 662, 663, 664 және 665-тармақтар алып тасталсын;
13-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. ПӘК-нің әуе кеңістігін пайдалануын ұйымдастыру";
666 және 667-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"666. ПӘК-нің әуе кеңістігін пайдалануын ұйымдастыру мақсаты қойылған міндеттерді уақтылы орындауға және ПӘК-нің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ПӘК-ні үздіксіз, сенімді және жедел басқару болып табылады.
667. Әуе кеңістігін пайдалануды ұйымдастыру:
1) ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарламаны;
2) әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алуды;
3) ПӘК-нің ұшуы туралы хабарлама беруді қамтиды.";
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарлама";
668 және 669-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"668. ПӘК-нің ұшу жоспары туралы хабарламаны ПӘК-ні пайдаланушы (ұшуды ұйымдастыратын басқару органы немесе лауазымды адам) оның сыныбына қарамастан әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат алу үшін ӘҚБ БО-ға немесе жақын маңдағы ӘҚБ орталығына:
1) авиациялық немесе жерүсті деректері мен телеграфтық хабарламалар беру желісі бойынша;
2) факсимильдік хабарламаны қоса алғанда, қағаз жеткізгіште;
3) Интернет желісін пайдаланумен беріледі.
669. Нысаны осы Қағидаларға 20-қосымшада келтірілген ПӘК ұшу жоспары мынадай ақпаратты қамтиды:
1) хабарлама типі;
2) ПӘК-нің тіркеу немесе есептік нөмірі (борттық нөмірі);
3) азаматтық, мемлекеттік немесе эксперименттік авиацияға тиесілігі және ұшу мақсаты;
4) ұшу типі және басқару каналының типі (ПӘК байланыс желілері);
5) ПАЖ конструкциясының түрі және ПӘК саны;
6) ПӘК-нің максималды ұшу массасы;
7) ұшып шыққан жердің координаттары;
8) қонған жерінің координаттары;
9) ұшу/ұшулар орны;
10) ұшу кезіндегі ең жоғары биіктік пен жылдамдық;
11) ұшудың басталу және аяқталу күні/жоспарланған уақыты;
12) қосымша ақпарат: ұшу маршрутының ерекшелігін, ПӘК ұшу-техникалық деректерін, пайдаланылатын борттық жабдықты (пайдалы жүктемені) сипаттау үшін қажетті дерек.";
мынадай мазмұндағы 669-1-тармақпен толықтырылсын:
"669-1. Пилотсыз ұшатын авиациялық жүйені қолданып, ұшу үшін әуе кеңістігін пайдалануға өтінім ӘҚБ орталықтарына мынадай жағдайда жолдауға жатады:
1) егер пилотсыз ұшатын әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 50 м астам болса, бақыланатын әуе кеңістігінде ұшу кезінде;
2) бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде, егер пилотсыз ұшатын әуе кемесінің жоспарланған ұшу биіктігі жер бетінен 200 м астам болса;

пункты 661, 662, 663, 664 и 665 исключить;
в главе 13:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Организация использования воздушного пространства БВС";
пункты 666 и 667 изложить в следующей редакции:
"666. Целью организации использования воздушного пространства БВС является непрерывное, надежное и оперативное управление БВС, направленное на своевременное выполнение поставленных задач и обеспечение безопасности полетов БВС.
667. Организация использования воздушного пространства включает:
1) сообщение о плане полета БВС;
2) получение разрешения на использование воздушного пространства;
3) передачу сообщений о полете БВС.";
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Сообщение о плане полета БВС";
пункты 668 и 669 изложить в следующей редакции:
"668. Сообщение о плане полета БВС подается эксплуатантом БВС (органом управления или должностным лицом, организующим полеты) в
ГЦ УВД или в ближайший центр УВД для получения разрешения на использование воздушного пространства независимо от его класса:
1) по авиационной или наземной сети передачи данных и телеграфных сообщений;
2) на бумажном носителе, включая факсимильное сообщение;
3) с использованием сети Интернет.
669. План полета БВС, форма которого приведена в приложении 20 к настоящим Правилам, содержит следующую информацию:
1) тип сообщения;
2) регистрационный или учетный номер БВС (бортовой номер);
3) принадлежность к гражданской, государственной или экспериментальной авиации и цель полета;
4) тип полета и тип канала управления (линии связи БВС);
5) тип конструкции БАС и количество БВС;
6) максимальная взлетная масса БВС;
7) координаты места вылета;
8) координаты места посадки;
9) место выполнения полета/полетов;
10) максимальная высота и скорость при выполнении полета;
11) дата/планируемое время начала и окончания полетов;
12) дополнительная информация: данные необходимые для описания особенностей маршрута полета, летно-технических данных БВС, используемого бортового оборудования (полезной нагрузки).";
дополнить пунктом 669-1 в следующего содержания:
"669-1. Заявка на использование воздушного пространства для выполнения полетов с применением беспилотных авиационных систем подлежит направлению в центры УВД в следующих случаях:
1) при полетах в контролируемом воздушном пространстве, если высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 50 м от поверхности земли;
2) при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве если, высота планируемого полета беспилотного воздушного судна превышает 200 м от поверхности земли;

3) егер ұшу көру сызығынан тыс орындалатын болса;
4) пилотсыз ұшатын авиациялық жүйені қолданып, авиациялық жұмысты орындау жоспарлануда;
5) ұшу маршруты (жоспарланатын траектория) пилотсыз ұшатын әуе кемелерінің ұшуы үшін әуе кеңістігі аймақтарының шегінде өтеді;
6) ұшу бағыты (жоспарланған траектория) ӘБН-дан (әуеайлақтың бақылау нүктесінен) 8 км шегінде өтеді.";
670-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"670. ПӘК ұшу ауданында ПӘК үшін әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеуді уақтылы енгізу мақсатында ұшу жоспары ұшу күні қарсаңында 20 сағат 00 минутқа дейін (Астана уақытымен) беріледі.
Ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің командирі) ресімдеу дұрыстығын және жолданған мекенжай бойынша оның өтуін бақылайды.";
672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682 және 683-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"672. ПӘК-нің жаттығуға ұшуын, жедел (кенеттен туындайтын) міндеттерді орындау үшін ұшуы кезінде әуе кеңістігін пайдалануға қысқа мерзімді шектеу енгізу жолымен қамтамасыз етіледі.
673. Күзетілетін объекті үстінен ПӘК-нің ұшуын осындай ұшу басталғанға дейін кемінде 5 жұмыс күні бұрын пайдаланушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік күзет қызметімен келіседі.
674. ӘҚБ орталығымен ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету үшін бақыланатын әуе кеңістігінде қысқа мерзімді шектеу енгізу кезінде оны пайдалану шарттары ескеріледі.
675. Шекара маңындағы әуе кеңістігінің шегінде ұшуды жоспарлау кезінде жоспарды беру алдында ПӘК-ні пайдаланушы әрекет басталғанға дейін кемінде 5 тәулік бұрын ҰҚК АҚ-мен, ӘҚБ БО-мен ұшу күнін, уақытын, маршрутын (ауданын), биіктік диапазонын, ұшу мақсатын келіседі.
676. Міндеттерді шешу кезінде жеделділікті арттыру үшін ПӘК-нің ұшуы пайдаланушыға шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігінде ағымдағы жылға келісуге және рұқсат алуға, Қазақстан Республикасының барлық аумағында шекара маңы әуе кеңістігінде ПӘК-нің ұшуы үшін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен жол беріледі.
677. ПӘК-нің әуе кеңістігін пайдалануына рұқсатты ұсынылған ПӘК ұшу жоспарының негізінде ӘҚБ БО немесе ӘҚБ орталығы береді.
Елді мекендердің, күзетілетін объектілердің үстінен және шекара маңы жолағындағы әуе кеңістігі шегінде ПӘК-нің ұшып өтуі үшін рұқсат келісілген (бекітілген) ұшу маршрутын (схемасын) қоса беріп, ұшу жоспары негізінде беріледі.

3) если полет будет выполняться за пределами прямой видимости;
4) планируется выполнение авиационных работ с применением беспилотных авиационных систем;
5) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах зон воздушного пространства для полетов беспилотных воздушных судов;
6) маршрут (планируемая траектория) полета проходит в пределах 8 км от КТА (контрольной точки аэродрома).";
пункт 670 изложить в следующей редакции:
"670. В целях своевременного введения кратковременных ограничений на использование воздушного пространства для БВС в районе полетов БВС, план полета подается до 20 часов 00 минут (времени Астаны) накануне дня полетов.
Руководитель полетами (командир подразделения БАС) контролирует правильность оформления и его прохождение по отправленным адресам.";
пункты 672, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682 и 683 изложить в следующей редакции:
"672. При проведении учебных полетов БВС, полетов для выполнения оперативных (внезапно возникающих) задач безопасность использования воздушного пространства обеспечивается путем введения кратковременных ограничений на использование воздушного пространства.
673. Полеты БВС над охраняемыми объектами согласовываются эксплуатантами со службой государственной охраны Республики Казахстан не менее чем за 5 рабочих дней до начала таких полетов.
674. При введении кратковременных ограничений в контролируемом воздушном пространстве для обеспечения полета БВС с центром УВД оговариваются условия его эксплуатации.
675. При планировании полетов в пределах воздушного пространства приграничной полосы, перед подачей плана, эксплуатант БВС не менее чем за 5 суток до начала деятельности согласовывает с АС КНБ, ГЦ УВД дату, время, маршрут (район) полетов, диапазон высот, цель полета БВС.
676. Для повышения оперативности при решении задач, эксплуатанту проведения полетов БВС в воздушном пространстве приграничной полосы допускается проведение согласования и получение разрешения на текущий год, для проведения полетов БВС в воздушном пространстве приграничной полосы на всей территории Республики Казахстан, в порядке, установленном Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан.
677. Разрешение на использование воздушного пространства БВС выдается ГЦ УВД или центром УВД на основании представленного плана полета БВС.
Для полетов БВС над населенными пунктами, охраняемыми объектами и в пределах воздушного пространства приграничной полосы, разрешение выдается на основании поданного плана полетов с приложением согласованных (утвержденных) маршрутов (схем) полета.

678. Егер жоспарланған ұшудың нақты биіктігі жер бетінен 50 м аспайтын болса және әуеайлақ қоршауынан 5,5 км жақын болмаса (қоршау болмаған жағдайда – әуеайлақ шекарасын белгілейтін таңбаланған белгілерге дейін 5,5 км жақын емес), ПӘК-нің ұшу жоспары әуе қозғалысына қызмет көрсету және (немесе) әуе қозғалысын басқару органына жолданбайды, ұшқышсыз ұшу аппаратының ұшуы туралы хабарлама берілмейді.
679. Ұшу күні:
1) ПӘК-нің ұшып шығуына дейін 2 сағат бұрын пайдаланушы (ұшуды ұйымдастыратын лауазымды адам) ӘҚБ орталығына оның жауапкершілік ауданында ұшу жоспарланған әуе кеңістігін пайдалануға сұраным жасайды;
2) ұшу жоспарланған уақытқа дейін 1 сағат бұрын ӘҚБ орталығы әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді, шектеуді жеткізеді, ӘҚБ орталығына ұшу маршрутындағы өзгерістер туралы баяндау тәсілін, мазмұнын және реттілігін келіседі;
3) әуеайлақ маңы аумағында әуе кеңістігі шегінде ұшу кезінде ұшу жетекшісі әуеайлақтың әуе қозғалысына (ұшуға басшылық жасау тобымен) қызмет көрсету органдарымен өзара іс-қимыл уақытын, маршрутын, биіктігі мен тәсілін келіседі.
680. Жедел міндеттерді шешу кезінде ПӘК-нің ұшуы үшін ұшу алдында байланыс (телефон немесе жерүсті радио байланысы) құралдары арқылы ұшу жетекшісі (ПАЖ бөлімшесінің бастығы) мыналарға рұқсат сұрайды:
1) әуе кеңістігін пайдалануға – оның ауданында әуеайлақ (ПӘК көтеріліп ұшу алаңы) тұрған ӘҚБ орталығының кезекші ауысымынан;
2) елді мекеннің үстінен ұшып өту кезінде қосымша – ҚР ҰҚК аумақтық органының кезекші қызметінен (одан басқа, елді мекенде күзет іс-шараларын өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің кезекші қызметтерімен келісу жүргізіледі).
681. ӘҚБ кезекші ауысымынан әуе кеңістігін пайдалануға сұранымда:
1) ПӘК-нің типі мен тіркеу нөмірі;
2) көтеріліп ұшу мен қону алаңының орналасқан жері (географиялық координата);
3) көтеріліп ұшу жоспарланған уақыт;
4) азимутпен және қашықтықпен шектелген ұшу маршруты немесе ауданы (секторы);
5) ұшудың барынша биіктігі мен крейсерлік жылдамдығы;
6) ұшудың барынша ұзақтығы (отын құюға немесе аккумулятор сыйымдылығына байланысты);
7) ЖБС-ның ПӘК байланысының максималды диапазоны көрсетіледі.
682. Елді мекеннің үстінен ұшып өтуге өтінімді ҚР ҰҚК және МКҚ (елді мекенде күзет іс-шараларын өткізу кезінде) кезекші қызметтерімен келісу кезінде:
1) ПӘК-нің типі мен тіркеу нөмірі;
2) көтеріліп ұшу және қону алаңының орналасқан жері (географиялық координата);

678. План полета БВС не подлежит направлению в органы обслуживания воздушного движения и (или) управления воздушным движением, передача сообщений о полете беспилотного летательного аппарата не производится, если истинная высота планируемого полета не превышает 50 м от поверхности земли и не ближе 5,5 км от ограждения аэродрома (а в случае отсутствия ограждения – не ближе 5,5 км к маркированным знакам, указывающим границу аэродрома).
679. В день полета:
1) за 2 часа до вылета БВС, эксплуатант (должностное лицо, организующее полеты) осуществляет запрос на использование воздушного пространства у центра УВД, в районе ответственности которого планируются полеты;
2) за 1 час до планируемого времени полетов центр УВД выдает разрешение на использование воздушного пространства, доводит ограничения, согласовывает способы, содержание и последовательность докладов в центр УВД об изменениях в маршруте полета;
3) при проведении полетов в пределах воздушного пространства приаэродромной территории, руководитель полетами, согласовывает время, маршрут, высоту и способы взаимодействия с органами обслуживания воздушного движения (группой руководства полетами) аэродрома.
680. Для выполнения полетов БВС при решении оперативных задач руководитель полетов (начальник подразделения БАС) по средствам связи (телефонной или наземной радио связи) перед вылетом запрашивает разрешение:
1) на использование воздушного пространства – у дежурной смены центра УВД, в районе которого расположен аэродром (площадка взлета БВС);
2) при полете над населенным пунктом дополнительно – у дежурной службы территориального органа КНБ РК (кроме того, при проведении в населенном пункте охранных мероприятий, производится согласование с дежурными службами СГО РК).
681. В запросе на использование воздушного пространства у дежурной смены УВД указывается:
1) тип и регистрационный номер БВС;
2) место расположения (географические координаты) площадки взлета и посадки;
3) планируемое время взлета;
4) маршрут полета или район (сектор), ограниченный азимутом и дальностью;
5) максимальная высота полета и крейсерская скорость;
6) максимальная продолжительность полета (в зависимости от заправки топливом или емкости аккумуляторов);
7) максимальная дальность связи НСУ с БВС.
682. При согласовании заявки полета над населенным пунктом с дежурными службами КНБ и СГО РК (при проведении в населенном пункте охранных мероприятий) указывается:
1) тип и регистрационный номер БВС;
2) место расположения (географические координаты) площадки взлета и посадки;

3) көтеріліп ұшуға жоспарланған уақыт;
4) азимутпен және қашықтықпен шектелген ұшу маршруты немесе ауданы (секторы);
5) ұшудың барынша ұзақтығы көрсетіледі.
Елді мекен үстінен ұшуды келісу нәтижесі ӘҚБ орталығына жеткізіледі.
683. ӘҚБ орталығы жоспарланған ұшу уақытынан 1 сағат бұрын әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді.
Жедел міндеттерді шешу үшін ПӘК-нің ұшуы кезінде ӘҚБ орталығы ұшуды ӘҚБ НО-мен келісіп, әуе кеңістігін пайдалануға рұқсат береді.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. ПӘК-нің ұшуы туралы хабарлама беру";
684 және 685-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"684. Ұшу жетекшісі ӘҚБ орталығына:
1) ұшып шығу туралы – нақты көтеріліп ұшу уақытынан кейін 5 минуттан кешіктірмей;
2) қону туралы – ПӘК қонғаннан кейін 5 минуттан кешіктірмей;
3) ұшып шығуды (ұшуды бастау) ауыстыру туралы – 30 минуттан және одан астам күтілетін кідіріс кезінде ПӘК-нің жоспарланған ұшып шығу уақытынан кешіктірмей;
4) ұшуда ерекше жағдайдың туындауы туралы (ӘҚБ орталығында) – дереу хабарлайды.
685. Әуеайлақ маңы аумағындағы әуе кеңістігінде ПӘК-нің ұшып өтуі кезінде әрбір ұшып шығу әуеайлақтың ұшу жетекшісімен (ӘҚҚ қызметімен) келісіледі.";
14-тарауда:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы 685-1-тармақпен толықтырылсын:
"685-1. Әуеайлақта тұрған ПӘК-нің ұшуын қамтамасыз ету осы Қағидалардың 521 – 566-тармақтарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.";
686 және 687-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"686. ПӘК-нің әуеайлақтық орналасудан тыс ұшуын қамтамасыз ету:
1) материалдық-техникалық қамтамасыз етуді;
2) байланысты қамтамасыз етуді;
3) медициналық қамтамасыз етуді;
4) ұшуды объективті бақылауды қамтиды.
687. Әуеайлақ базасынан тыс жерде ПӘК-нің ұшуын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді бөлім командирінің материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары ПӘК-ні күтіп-ұстау, оларды пайдалану және жөндеу, ұшуға тұрақты дайындықта ұстау, ұшуда ПӘК-нің ақаусыз жұмысына қол жеткізу және оларды қолданудың жоғары тиімділігі үшін ұйымдастырады.
Әуе кемесіндегі жұмыс түрі, олардың көлемі мен орындау кезеңділігі ПӘК техникалық пайдалану (техникалық қызмет көрсету) жөніндегі нұсқаулармен (нұсқаулықтармен, регламенттермен) айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 687-1-тармақпен толықтырылсын:
"687-1. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын байланыспен қамтамасыз ету деректерін беруді, ПӘК-нің ұшып шығуы мен қонуын, әуе жағдайын бақылауды уақтылы қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылады.
Алынған өкімге сәйкес байланыс бөлімшесінің командирі (бастығы) ұшуды қамтамасыз етуді ұйымдастырады, бұл ретте байланыстың негізгі және резервтегі құралдарын, жеке құрамның құрамы мен орналасуын, ұшуды қамтамасыз етуге арналған құралдарды дайындау уақытын айқындайды.";
688-тармақ алып тасталсын;
689-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) планируемое время взлета;
4) маршрут полета или район (сектор), ограниченный азимутом и дальностью;
5) максимальная продолжительность полета.
Результаты согласования полета над населенным пунктом доводятся до центра УВД.
683. Центр УВД за 1 час до планируемого времени вылета выдает разрешение на использование воздушного пространства.
При выполнении полетов БВС для решения оперативных задач, центр УВД выдает разрешение на использование воздушного пространства согласовав вылет с ГЦ УВД.";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Передача сообщений о полете БВС";
пункты 684 и 685 изложить в следующей редакции:
"684. Руководитель полетами сообщает в центр УВД:
1) о вылете – не позднее 5 минут после фактического времени взлета;
2) о посадке – не позднее 5 минут после посадки БВС;
3) о переносе вылета (начала полетов) – не позднее запланированного времени вылета БВС при ожидаемой задержке на 30 минут и более;
4) о возникновении особых условий в полете (в центр УВД) – немедленно.
685. При выполнении полета БВС в воздушном пространстве приаэродромной территории каждый вылет согласовывается с руководителем полетами (службой ОВД) аэродрома.";
в главе 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Обеспечение полетов БВС";
дополнить пунктом 685-1 в следующего содержания:
"685-1. Обеспечение полетов БВС аэродромного базирования проводится в соответствии с требованиями пунктов 521–566 настоящих Правил."
пункты 686 и 687 изложить в следующей редакции:
"686. Обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования включает:
1) материально-техническое обеспечение;
2) связное обеспечение;
3) медицинское обеспечение;
4) объективный контроль полетов.
687. Материально-техническое обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется заместителем командира части по материально-техническому обеспечению для содержания БВС, средств их эксплуатации и ремонта, поддержания в постоянной готовности к полетам, достижения безотказной работы БВС в полете и высокой эффективности их применения.
Виды работ на воздушном судне, их объем и периодичность выполнения определяются Руководствами (инструкциями, регламентами) по технической эксплуатации (техническому обслуживанию) БВС.";
дополнить пунктом 687-1 в следующего содержания:
"687-1. Связное обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется с целью своевременного обеспечения передачи данных, взлета и посадок БВС, контроля за воздушной обстановкой.
В соответствии с полученными распоряжениями командир (начальник) подразделения связи организует обеспечение полетов, при этом определяет основные и резервные средства связи, состав и расстановку личного состава, время проведения подготовки средств к обеспечению полетов.";
пункт 688 исключить;
пункт 689 изложить в следующей редакции:

"689. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын медициналық қамтамасыз етуді әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын ұйымдастыратын бөлімнің медицина бөлімшесінің бастығы ұйымдастырады. Медициналық қамтамасыз ету ПӘК есептобы мүшелерінің денсаулығын сақтау және жоғары жұмыс қабілетін ұстау мақсатында ұшуды барлық ұйымдастыру және жүргізу кезеңінде жүзеге асырылады.
Ұшу кезінде ПӘК есептобында өзімен бірге алғашқы медициналық көмек көрсету қобдишасы болуға, сондай-ақ өзіне және өзара медициналық көмек көрсету дағдысы болуға тиіс.";
мынадай редакциядағы 689-1-тармақпен толықтырылсын:
"689-1. Әуеайлақтан тыс тұрған ПӘК-нің ұшуын объективті бақылау бөлім командирінің (басқарма немесе дербес бөлім бастығының) шешіміне сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 19 және 20-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 530 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
ПӘК МАМАНЫНЫҢ КІТАПШАСЫ
1-бөлім
ЖАЛПЫ ДЕРЕКТЕР
1. Атқаратын лауазымы ________________________________________________
2. Әскери атағы _______________________________________________________
3. Тегі ______________________________ аты _____________________________
әкесінің аты (бар болған кезде) _________________________________________

"689. Медицинское обеспечение полетов БВС внеаэродромного базирования организуется начальником медицинского подразделения части, организующей полеты БВС внеаэродромного базирования. Медицинское обеспечение осуществляется на всех этапах организации и проведения полетов в целях сохранения здоровья и поддержания высокой работоспособности членов расчетов БВС.
При проведении полетов расчету БВС необходимо наличие при себе аптечки первой медицинской помощи, а также наличие навыков медицинской само и взаимопомощи.";
дополнить пунктом 689-1 в следующего содержания:
"689-1. Объективный контроль полетов БВС внеаэродромного базирования организуется и осуществляется в соответствии с решением командира части (начальника управления или самостоятельного отдела).";
приложения 19 и 20 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Служба
государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет
национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 530
Приложение 19
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
КНИЖКА СПЕЦИАЛИСТА БВС
Раздел 1
ОБЩИЕ ДАННЫЕ
1. Занимаемая должность ___________________________________________
2.Воинское звание _________________________________________________
3. Фамилия _________________________ Имя __________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________

4. Туған күні, айы, жылы _________ Білімі:
жалпы ______________________________________________________________
әскери ______________________________________________________________
(әскери оқу орнының атауы, аяқтау күні)
5. Мамандығы бойынша оқығаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери
құралымдарында қай уақыттан бастап _______________
20 ____ жылғы "___" _________________________ Мөр орны
________ әскери бөлімінің штаб бастығы ________________________________
СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІГІ
Р/с
Күні
Сыныптық біліктілік берілгені (төмендетілгені) туралы мәлімет
Қолы, мөр
2-бөлім
ҰШУДЫ ЖЫЛДАР БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Жылы
ПӘК түрі
Мамандығы
Тәулік уақыты
Ұшу саны
Ұшу
Жалпы
Оның ішінде радиокедергі жағдайында
сағат
мин
сағат
мин
3-бөлім
ҰШУДЫ КҮН БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Күні
ПӘК түрі
Тәулік уақыты
Мамандығы
ЖДК жаттығуының нөмірі және тапсырманың қысқаша мазмұны
Ұшу саны
Ұшуы
Жауынгерлік қолдану бағасы
Ұшу үшін баға
Жалпы
Оның ішінде радиокедергі жағдайында
сағ
мин
сағ
мин
4-бөлім
ТРЕНАЖЕРДЕГІ (МАКЕТТЕГІ) ҰШУДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Жылы
Айы
Тренажер түрі
Ұшу
сағат
мин
5-бөлім
ТЕОРИЯЛЫҚ БІЛІМІН ТЕКСЕРУ НӘТИЖЕСІ
Р/с
Теориялық білімін тексеру нәтижесі
6-бөлім
ҚОЛ ЖЕТКІЗІЛГЕН ДАЯРЛЫҚ ДЕҢГЕЙІ
Р/с
Күні
Рұқсатнама түрі
ПӘК түрі
Тәулік уақыты
Лауазымы, әскери атағы, рұқсат берген адамның қолы
7-бөлім
ҰШУ ДАЯРЛЫҒЫН ТЕКСЕРУ НӘТИЖЕСІ
Р/с
Ұшу даярлығын тексеру нәтижесі
8-бөлім
ПӘК МАМАНЫНЫҢ КІНӘСІНЕН БОЛҒАН АВИАЦИЯЛЫҚ ИНЦИДЕНТ ПЕН ОҚИҒАНЫ ЕСЕПКЕ АЛУ
Р/с
Күні
ПӘК түрі
Жіктелуі, мән-жайы (қысқаша) және себептері
Ескертпе:
1. ПӘК маманының кітапшасы атқаратын лауазымына қарамастан, ұшуда ПӘК-ні басқару жөніндегі міндеттерді орындайтын ПӘК мамандары жүргізеді.
2. Жазбаға тиісті лауазымды адамдар қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
1, 2, 3, 4, 5, 8-бөлімдерге бөлімнің штаб бастығы, 6-бөлімге ПӘК маманына ұшуға рұқсат берген адамдар, 7-бөлімге тексеруді жүргізген адамдар қол қояды.ҰҰӘК маманының кітапшасын дұрыс толтыруды кемінде тоқсанына бір рет ҰҰӘК маманының тікелей немесе үлкен бастықтары бақылайды.
3. ПӘК маманының кітапшасын дұрыс толтыруды кемінде тоқсанына бір рет ПӘК маманының тікелей немесе үлкен бастықтары бақылайды.
4. ПӘК маманы басқа әскери бөлімге кеткен кезде кітапшасы конверттеледі және оның қолына беріледі.
5. ПӘК маманының кітапшасы бөлімше штабында сақталады және қатаң есептегі құжат болып табылады. Ол тігілген және елтаңбалы мөрмен бекітілген болуға тиіс.
6. ПӘК маманы запасқа (отставкаға) шығарылған кезде кітапша жеке ісімен бірге қорғаныс істері жөніндегі департаментіне жолданады.

4. Дата рождения ___________________________ Образование:
общее ________________________________________________________________
военное _______________________________________________________________
(дата окончания, наименование военного учебного заведения)
5. Сведения об обучении по специальности ____________________________
6. С какого времени в Вооруженных Силах и других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан ____________________________________________________________
"___"________________ 20 __ года. Место печати
Начальник штаба воинской части ____________________________________
КЛАССНАЯ КВАЛИФИКАЦИЯ
п/п
Дата
Сведения о присвоении (снижении) классной квалификации
Подпись, печать
Раздел 2
УЧЕТ НАЛЕТА ПО ГОДАМ
п/п
Год
Тип БВС
Специальность
Время суток
Количество полетов
Налет
Общий
В том числе
в условиях радиопомех
час
мин
час
мин
Раздел 3
ПОДЕННЫЙ УЧЕТ ПОЛЕТОВ
п/п
Дата
Тип БВС
Время суток
Специальность
Номер упражнения КБП и краткое содержание задания
Количество полетов
Налет
Оценка боевого применения
Оценка за полет
Общий
В том числе
в условиях радиопомех
час
мин
час
мин
Раздел 4
УЧЕТ НАЛЕТА НА ТРЕНАЖЕРЕ (МАКЕТЕ)
п/п
Год
Месяц
Тип тренажера
Налет
час
мин
Раздел 5
РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОВЕРКИ ТЕОРЕТИЧЕСКИХ ЗНАНИЙ
п/п
Результаты проверки теоретических знаний
Раздел 6
ДОСТИГНУТЫЙ УРОВЕНЬ ПОДГОТОВКИ
п/п
Дата
Вид допуска
Тип БВС
Время суток
Должность, звание, подпись допустившего лица
Раздел 7
РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОВЕРКИ ЛЕТНОЙ ПОДГОТОВКИ
п/п
Результаты проверки летной подготовки
Раздел 8
УЧЕТ АВИАЦИОННЫХ ИНЦИДЕНТОВ И ПРОИСШЕСТВИЙ ПО ВИНЕ СПЕЦИАЛИСТА БВС
п/п
Дата
Тип БВС
Классификация, обстоятельства (кратко) и причины
Примечания:
1. Книжка специалиста БВС ведется специалистами БВС выполняющими обязанности по управлению БВС в полете не зависимо от занимаемой должности.
2. Записи подписываются соответствующими должностными лицами и заверяются гербовой печатью.
Разделы 1, 2, 3, 4, 5, 8 подписываются начальником штаба части, раздел 6лицами, допустившими специалиста БВС к полетам, раздел 7 – лицами, производившими проверку.
3. Правильность заполнения книжки специалиста БВС контролируется прямыми или старшими начальниками специалиста БВС не ниже одного раза в квартал.
4. При убытии специалиста БВС в другую воинскую часть книжка конвертируется и выдается ему на руки.
5. Книжка специалиста БВС хранится в штабе подразделения и является документом строго учета. Она должна быть прошнурована и скреплена гербовой печатью.
6. При увольнении специалиста БВС в запас (отставку) книжка вместе с личным делом передается в департамент по делам обороны.

7. ПӘК маманының кітапшасына оның бөлімдерінде көзделмеген деректі жазуға тыйым салынады.
8. 1-бөлімге сыныптық біліктілікті беру немесе себептерін көрсетумен сыныптық біліктілігін төмендету туралы бұйрықтан үзінді енгізіледі.
9. 2-бөлімге деректер ПӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз ұшқаны үшін жеке енгізіледі және қорытынды шығарылады, түнде ұшқаны үшін жеке енгізіледі және қорытынды шығарылады, одан кейін бір жыл үшін жалпы қорытынды шығарылады.
"Мамандығы" деген бағанда ПӘК маманының тек бірінші әріптері, нұсқаушының – Н әрпі ғана жазылады.
Нұсқау беру ұшуыҰӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз де, сондай-ақ түнде де жеке жазылады.
Жаңа кітапша ресімделген кезде барлық жылдар үшін жалпы жылдық қорытынды, ал оны ресімдеудің алдындағы соңғы жыл үшін ПӘК-нің әрбір түрі бойынша күндіз жеке, түнде жеке қорытынды және жалпы бір жыл үшін қорытынды көшіріледі.
10. 3-бөлімде ұшу ауысымы (күндіз, түнде) ішінде орындалған барлық жаттығулар (тапсырмалар) жүйелі түрде жазылады.
Күндіз ұшуды жазған кезде "Тәулік уақыты" деген бағанда К әрпі, түнде ұшуды жазған кезде Т әрпіқойылады.
Тапсырманың мазмұнын жазу кезінде жалпы қабылданған қысқартуларға жол беріледі.
Ай аяқталғаннан кейін барлық бағандар бойынша, ПӘК-нің түрі бойынша күндіз және түнде ұшқаны үшін жеке қорытынды жазылады және бір айдың жалпы қорытындысы жасалады.Нұсқау беру ұшуы 10-тармақта көрсетілген сияқты жазылады.
11. 4-бөлім айына бір рет толтырылады және бір жыл үшін қорытынды шығарылады.
12. 5-бөлімде Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес теориялық білімін тексеру нәтижесі жазылады.
13. 6-бөлімде ПӘК мамандарының ұшу даярлығының түрі бойынша күндіз және түнде дербес ұшуға рұқсаты, сондай-ақ басшы құрамның нұсқаушысы ретінде ұшуға рұқсаты жазылады.
14. Ұшу даярлығын тексеру нәтижесін жазу кезінде (7-бөлім) мынадай реттілікті сақтау қажет:
сол жақтағы жоғарғы бұрышта жоғарыдан төмен қарай – күні, ПӘК түрі, тексерушінің мамандығы және тәулік уақыты көрсетілсін;
парақтың оң жағында жоғарыда ЖДК (Бағдарлама) жаттығуының нөмірі және оның атауы көрсетілсін;
тексеру нәтижесі ЖДК (Бағдарлама) нормативтеріне сәйкес олардың әрқайсысына баға қоюмен ұшу элементтерінің кезең-кезеңімен орындалуы жазылсын;
мәтін соңында ұшуға жалпы баға қойылсын.
15. 8-бөлім түпкілікті қорытынды жасалатын авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруді аяқтағаннан кейін толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 31 мамырдағы
№ 530 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуды жүргізу қағидаларына
20-қосымша
ПӘК-нің ұшу жоспары
Р/с №
Ақпарат
Белгілеу
Сипаттама бөлігі
1
Хабарлама түрі
UASRQT – (6 белгі орны)
Пилотсыз авиациялық жүйенің әуе кеңістігін пайдалануына өтінім
6 белгі
2
Пилотсыз әуе кемесін тіркеу немесе есептік нөмірі (борттық нөмірі)

7. Записывать в книжку специалиста БВС данные, не предусмотренные ее разделами, запрещается.
8. В раздел 1 заносятся выписки из приказов о присвоении классной квалификации или снижении в классе с указанием причин.
9. В разделе 2 данные заносятся по каждому типу БВС раздельно за дневные полеты и подводится итог, за ночные полеты и подводится итог, после чего подводится общий итог за год.
В графе "Специальность" записывать только первые буквы специалиста БВС, инструктора – букву И.
Инструкторский налет записывается раздельно как днем, та и ночью по каждому типу БВС.
При оформлении новой книжки общегодовые итоги переносятся за все годы, а за последний год предшествующий ее оформлению, по каждому типу БВС раздельно за день и за ночь с итогами и общий итог за год.
10. В разделе 3 записываются последовательно все упражнения (задания)выполненные в течение летной смены (дня, ночи).
При записи дневных полетов в графе "Время суток" ставится буква Д, при записи ночных полетов – буква Н.
При записи содержания задания допускаются общепринятые сокращения.
По окончании месяца записываются итоги по всем графам по типам БВС раздельно за дневные и ночные полеты и подводится общий итог за месяц. Инструкторский налет записывается как указано в пункте 10.
11. Раздел 4 заполняется один раз в месяц и подводится итог за год.
12. В разделе 5 записываются результаты проверок теоретических знаний согласно требованиям Правил по производству полетов государственной авиации Республики Казахстан.
13. В разделе 6 записываются допуски специалистов БВС к самостоятельным полетам по видам летной подготовки днем и ночью, а также допуски руководящего состава в качестве инструкторов.
14. При записи результатов проверки летной подготовки (раздел 7) придерживаться следующего порядка:
– в левом верхнем углу сверху вниз указать дату, тип БВС, специальность проверяемого и время суток;
– на правой части страницы вверху указать номер упражнения КБП (Программы) и его наименование;
– результаты проверки записывать в последовательности выполнения элементов полета с выставлением за каждый из них в соответствии с нормативами КБП (Программы);
– в конце текста добавить общую оценку за полет.
15. Раздел 8 заполняется после завершения расследования авиационного события, когда будут сделаны окончательные выводы.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 31 мая 2023 года № 530
Приложение 20
к Правилам производства
полетов государственной
авиации Республики Казахстан
План полета БВС
№ п/п
Информация
Обозначения
Описательная часть
1
Тип сообщения
UASRQT – (6 знакомест)
Заявка на использование воздушного пространства беспилотными авиационными системами.
6 знаков
2
Регистрационный или учетный номер беспилотного воздушного судна (бортовой номер)

Мысалы: Q2M0044
7 белгі, латын әріптері. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымда есепке қою немесе тіркеу кезінде алынған тіркеу немесе есептік нөмір енгізіледі.
3
Авиация түрі және ұшу мақсаты
1) С, М, Е
2) AW, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 белгі
Авиация түрі: С – азаматтық авиация пайдаланушысының (пайдаланушының) ПАЖ үшін;
M – мемлекеттік авиация пайдаланушысы (пайдаланушы) үшін;
E – эксперименттік авиация пайдаланушы (пайдаланушы) үшін.
2 белгі
Ұшу мақсаты:
Мемлекеттік авиация үшін мынадай ұшу мақсаттарының бірі пайдаланылуы мүмкін:
AW – авиациялық жұмыс;
SP – арнайы ұшу;
DM – демонстрациялық ұшу;
TR – оқу-жаттығу ұшуы;
GR – топтық ұшу;
TS – сынау ұшуы;
HZ – қауіпті жүкті тасымалдау.
4
Ұшу түрі және басқару арнасының түрі (ПӘК байланыс желісі)
1) V немесе BV;
2) R немесе BR;
2 белгі
Ұшу түрі:
V – тікелей көру шегінде (VLOS) ПӘК ұшуды орындау кезінде;
BV – тікелей көру сызығынан тыс ұшуды орындау кезінде (BVLOS).
Басқару арнасының типі (ПӘК байланыс желісі):
R – радиокөру шегінде (RLOS) ПӘК ұшуды орындау кезінде;
BR – радиокөруден тыс ПӘК ұшуды орындау кезінде (BRLOS).
5
Конструкцияның типі және ПАЖ және ПӘК саны
1) A, H, M және X
2) 1….1000
1) 1 белгі
Конструкцияның типін көрсету үшін мынадай белгі қолданылады:
A – ұшақ;
H – тікұшақ;
M – мультироторлы;
X – гибридті.
2) 4 белгі
Бір пилотсыз ұшатын авиациялық жүйеге (ПӘК) кіретін пилотсыз ұшатын әуе кемесінің (ӘАЖ) саны көрсетіледі немесе,
- Бір миссия шеңберінде ұшуды орындау кезінде бір пайдаланушының бір пилотсыз ұшатын әуе кемесімен (ПӘК) пилотсыз ұшатын авиациялық жүйе (ПӘК) саны.
6
Максималды ұшу массасы (MTOM)
0…..9999
4 белгі
Максималды ұшу массасы:
- барлық ПӘК үшін MTOM-менкемінде 0,25 килограмм 0 көрсетіледі;
- барлық ПӘК үшін MTOM-мен 0,25 килограммжәне одан жоғары 1 килограмға дейін көрсетіледі;
- барлық ПӘК үшін MTOM-мен 1 килограмм және 9999 килограмға дейін астам бүтін санға дейін дөңгелектей отырып МТОМ көрсетіледі.
7
Ұшып шығу орнының координатасы
Географиялық координата
Градус пен минут (11белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ Е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (батыс бойлық)
8
Қону орнының координатасы
Географиялық координата
Градус мен минут (11белгі):
4 ендікті градуспен, сондай-ақ ондаған және минуттық бірліктермен, содан кейін N әрпімен (солтүстік ендікті білдіреді) немесе S (оңтүстік ендік), одан кейін бойлықты градуспен көрсететін 5 цифрмен, сондай-ақ е әрпімен (шығыс бойлық) немесе W (батыс бойлық)
9
Ұшуды/ұшуларды орындау орны
Географиялық координата
Белгі саны шектелмейді.
Маршрут бойынша ұшуды/ұшуларды орындау кезінде маршруттың басталу нүктесінің, маршруттың бұрылу нүктесінің және келу нүктесінің географиялық координатасы көрсетіледі.
Егер ұшуды бірнеше маршрут бойынша орындау жоспарланса, әрбір маршрут нөмірін көрсете отырып, жеке көрсетіледі.
Авиациялық жұмысты орындау кезінде координатамен шектелген ауданда ауданның географиялық координатасы (тіктөртбұрыштың координатасы немесе радиусы) көрсетіледі.
10
Ұшу кезінде максималды биіктік пен жылдамдық

Пример: Q2M0044
7 знаков Латинские буквы
Вносится регистрационный или учетный номер, полученный при постановке на учет или регистрации в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
3
Вид авиации и цель полета
1) С, М, Е
2) AW, DM, TR, GR, SP, TS, HZ
1 знак
Вид авиации: С – для БАС эксплуатантов (пользователей) гражданской авиации;
M – для эксплуатантов (пользователей) государственной авиации;
E – для эксплуатантов (пользователей) экспериментальной авиации.
2 знака
Цель полета:
Для государственной авиации может быть использована одна из следующих целей полета:
AW – авиационные работы;
SP – специальный полет;
DM – демонстрационные полет;
TR – учебный полет;
GR – групповой полет;
TS – испытательный полет;
HZ – перевозка опасных грузов.
4
Тип полета и тип канала управления (линии связи БВС);
1) V или BV;
2) R или BR;
2 знака
Тип полета:
V - при выполнении полетов БВС в пределах прямой видимости (VLOS);
BV – при выполнении полетов за пределами прямой видимости (BVLOS).
Тип канала управления (линии связи БВС):
R – при выполнении полетов БВС в пределах радиовидимости (RLOS);
BR – при выполнении полетов БВС за пределами радиовидимости (BRLOS).
5
Тип конструкции БАС и количество БВС;
1) A, H, M и X
2) 1….1000
1) 1 знак
Для указания типа конструкции используется следующее обозначение:
A – самолетный;
H – вертолетный;
M – мультироторный;
X – гибридный.
2) 4 знака
Указывается количество беспилотных воздушных судов (БВС), входящих в одну беспилотную авиационную систему (БАС) или,
- Количество беспилотных авиационных систем (БАС) с одним беспилотным воздушным судном (БВС) одного эксплуатанта при выполнении полетов в рамках одной миссии.
6
Максимальная взлетная масса (MTOM)
0…..9999
4 знака
Максимальная взлетная масса указывается:
- для всех БВС с MTOM менее 0,25 килограмм указывается 0;
- для всех БВС с MTOM 0,25 и более килограмм до 1 килограмма указывается 1;
- для всех БВС с MTOM 1 килограмм и более до 9999 килограмм указывается МТОМ, с округлением в большую сторону до целого числа.
7
Координаты места вылета
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
8
Координаты места посадки
Географические координаты
Градусы и минуты (11 знаков):
4 цифры, обозначающие широту в градусах, а также десятках и единицах минут с последующей буквой N (обозначающей северную широту) или S (южная широта), сопровождаемые 5 цифрами, указывающими долготу в градусах, а также десятках и единицах минут, за которыми следует буква Е (восточная долгота) или W (западная долгота).
9
Место выполнения полета/полетов
Географические координаты
Количество знаков не ограничено.
При выполнении полета/полетов по маршруту указывается географические координаты точки начала маршрута, поворотных точек маршрута и точки прибытия.
Если планируется выполнение полетов по нескольким маршрутам, каждый маршрут указывается отдельно, с указанием номера маршрута.
При выполнении авиационных работ, в районе, ограниченным координатами, указываются географические координаты района (координаты прямоугольника или радиус).
10
Максимальная высота и скорость при выполнении полета;

1) нақты биіктік;
2) км/сағ
1) 5 белгі
Жоспарланған ұшудың жер бетіне қатысты ең жоғары биіктігі (нақты биіктігі) М әрпімен, одан кейінгі төрт цифрамен көрсетілген ондаған метрмен көрсетіледі;
2) 4 белгі
Жоспарланған ұшуды сағатына километрде орындау кезінде кейінгі үш цифрамен К әрпімен көрсетілген ең жоғары жол жылдамдығы көрсетіледі.
11
Ұшудың басталу және аяқталу күні / жоспарланған уақыты
Күнтізбелік күн және жергілікті уақыт
6 белгі / 4 белгі – 4 белгі
Жоспарланған ұшу күні алты цифрдан тұратын форматта көрсетіледі (DDMMYY, онда DD – күн, ММ – ай, YY – жыл) кейін "/" қиғаш сызық қойылады және төрт цифрмен көрсетілген ұшу басталған жергілікті уақыт, одан кейін сызықша және төрт цифрмен (0100 – 0500) көрсетілген ұшудың аяқталу уақыты көрсетіледі.
12
Қосымша ақпарат
Мәтін жолы
ПАЖ моделі, пайдаланушы (болған кезде ТАӘ) – егер жеке тұлға, пайдаланушының атауы – егер заңды тұлға), ПӘК ұшқыш (ұшқыш)- операторы/ ПӘК операторының ТАӘ, ПАЖ-ны қолдана отырып, авиациялық жұмысқа рұқсат ету нөмірі немесе қалалардың немесе кенттердің тығыз қоныстанған аудандарында ұшуды орындауға рұқсат нөмірі немесе ПАЖ пайдаланушы сертификатының нөмірі, ПӘК сериялық нөмірі, пайдалы жүктеме жабдығының саны мен түрі, ұшу кезіндегі ерекшелік, байланыс нөмірі.

1) истинная высота;
2) км/ч
1) 5 знаков
Указывается максимальная высота планируемого полета относительно поверхности земли (истинная высота) в десятках метров выраженная буквой М с последующими четырьмя цифрами;
2) 4 знака
Указывается максимальная путевая скорость при выполнении планируемого полета в километрах в час выраженная буквой К с последующими тремя цифрами.
11
Дата / планируемое время начала и окончания полетов
Календарная дата и местное время
6 знаков/4 знака – 4 знака
Дата планируемого полета указывается в формате из шести цифр (DDMMYY, где DD – день ММ – месяц YY – год) после ставится косая черта "/" и указывается местное время начала полетов, выраженное четырьмя цифрами, затем тире и время окончания полетов выраженное четырьмя цифрами (0100–0500).
12
Дополнительная информация
Текстовое поле
модель БАС, эксплуатант (ФИО (при наличии) - если физическое лицо, наименование эксплуатанта – если юридическое лицо), ФИО (при наличии) летчика (пилота) - оператора БСВ /оператора БВС, номер разрешения на авиационные работы с применением БАС или номер разрешения на выполнение полетов над густонаселенными районами городов или поселков или номер сертификата эксплуатанта БАС, серийный номер БВС, количество и вид оборудования полезной нагрузки, особенности при выполнении полета, контактный номер.