Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 406 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32692 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 406 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 13 мамырдағы № 276 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6993 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидаларында:
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 406. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32692
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 406
Перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 мая 2011 года № 276 "Об утверждении Правил технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6993):
в Правилах технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий, утвержденных указанным приказом:
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"47. Тану туралы куәлік алу үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы Кеме қатынасы тіркеліміне ұйымды немесе сынақ зертханасын тану туралы өтінімді (бұдан әрі – өтінім) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
"Ұйымдарды және сынақ зертханаларын техникалық куәландырудан өткізу" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін және уақытын көрсете отырып хабарлама жолданады.
Кеме қатынасы тіркелімі құжаттарды қараудың, куәландырудың және Тану туралы куәлікті берудің жалпы мерзімі 10 (он) жұмыс күнді құрайды.
"Ұйымдарды және сынақ зертханаларын техникалық куәландырудан өткізу" мемлекеттік қызметі заңды тұлғаларға көрсетіледі.
Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Куәландыру мен сынақтардың қанағаттанарлық нәтижелері кезінде Кеме қатынасы тіркелімінің қызметкері осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген мерзімде Кеме қатынасы тіркелімі уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған Тану туралы куәлікті ресімдейді және өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мәлімделген жұмыстардың бір немесе бірнеше түрлері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмегенде, Тану туралы куәлік сапасы расталатын жұмыс түрлеріне беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады.";

"47. Услугополучатель для получения Свидетельства о признании направляет в Регистр судоходства через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявку на признание организации или испытательной лаборатории (далее – заявка), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение технического освидетельствования организаций и испытательных лабораторий" изложен согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Общий срок рассмотрения документов, освидетельствования и выдачи Свидетельства о признании Регистром судоходства составляет 10 (десять) рабочих дней.
Государственная услуга "Проведение технического освидетельствования организаций и испытательных лабораторий" оказывается юридическим лицам.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. При удовлетворительных результатах освидетельствования и испытаний работник Регистра судоходства оформляет и направляет на портал в "личный кабинет" услугополучателя Свидетельство о признании, подписанный электронной цифровой подписью уполномоченного лица Регистра судоходства в сроки, указанные в пункте 47 настоящих Правил.
При несоответствии одного или нескольких заявленных видов работ требованиям настоящих Правил, Свидетельство о признании выдается на виды работ, качество которых подтверждается.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает услугополучателю положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В оказании государственной услуги отказывается по основаниям, указанным в пункте 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кемелерді жасауды және материалдар мен бұйымдарды дайындауды техникалық байқау қағидаларына 3-1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Теңіз портының міндетті түрде көрсететін қызметтерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 77 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10906 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңіз портының міндетті түрде көрсететін қызметтерінің тізбесінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) навигациялық - кеменің порт айдынына кіруі/шығу кезінде кемелер қозғалысын басқару жүйесі не жағалаулық радиолокациялық жүйе және басқа да навигациялық жабдық (қалтқылар, вехтер, маяктар, жарылыс белгілері, радиобайланыс құралдары) арқылы навигация және байланыс құралдарымен навигациялық қызметтерді ұсыну;".
3. "Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 164 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10548 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме экипажының ең аз құрамына қойылатын талаптарда:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ауысым ұзақтығы 12 сағаттан аспайтын, катерлер мен катамарандарды қоса алғанда, жұмыс персоналын Каспий теңізінде вахтаны атқару орнына дейін тасымалдауға арналған, адамдарды Каспий теңізіндегі апат орнынан Қазақстан Республикасының қауіпсіз портына дейін эвакуациялау үшін бір реттік рейсті орындау кезінде жедел эвакуациялау мамандандырылған кемелерінде, сондай-ақ (оның ішінде әуе жастығында), жалпы сыйымдылығы 300 тіркелім тоннадан кем қосалқы флот кемелерінде, кеме экипажының ең аз құрамына тек капитан және аға механик немесе екінші механик (вахталық механик) кіреді.
Ауысым ұзақтығы 12 сағаттан аспайтын, әуе жастықшасы бар кемелерде 300-ден астам тіркелім тонна кеме экипажының ең аз құрамына капитан, аға механик немесе екінші механик (вахта механигі) және матрос кіреді.".
4. "Теңiзде жүзу кiтапшасының үлгiсiн, оны ресiмдеу және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 156 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10661 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізде жүзу кітапшасын ресімдеу және беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

приложение 3-1 к Правилам технического наблюдения за постройкой судов и изготовлением материалов и изделий, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 77 "Об утверждении Перечня обязательных услуг морского порта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10906):
в Перечне обязательных услуг порта, утвержденным указанным приказом:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) навигационные - предоставление навигационных услуг средствами навигации и связи посредством систем управления движением судов либо береговых радиолокационных систем и другого навигационного оборудования (буи, вехи, маяки, створные знаки, средства радиосвязи) при входе/выходе и плавании судна в акватории порта;".
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 164 "Об утверждении требований минимального состава экипажа судна" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10548):
в Требованиях минимального состава экипажа судна, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. На судах, включая катера и катамараны, предназначенных для перевозки рабочего персонала до места несения вахты на Каспийском море, на специализированных судах срочной эвакуации при выполнении одноразового рейса для эвакуации людей из места бедствия на Каспийском море до безопасного порта Республики Казахстан, а также на судах вспомогательного флота (в том числе на воздушной подушке), валовой вместимости менее 300 регистровых тонн, продолжительность смены которых не превышает 12 часов, в минимальный состав экипажа судна входят только капитан и старший механик или второй механик (вахтенный механик).
На судах на воздушной подушке более 300 регистровых тонн, продолжительность смены которых не превышает 12 часов, в минимальный состав экипажа судна входят капитан, старший механик или второй механик (вахтенный механик) и матрос.".
4. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 156 "Об утверждении образца мореходной книжки, Правил ее оформления и выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10661):
в Правилах оформления и выдачи мореходной книжки, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Теңізде жүзу кітапшасы теңіз көлігі мамандарын даярлаудан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға ресімделеді және беріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. "Теңізде жүзу кітапшасын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті барлық құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізде жүзу кітапшасын ресімдеу және беру қағидаларына 2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 165 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11125 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларына 13-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Теңiз көлiгіндегі экспедиторлық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 486 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11199 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңiз көлiгіндегі экспедиторлық қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
5-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) контейнерлерді, көлiк ыдысы мен орамын жөндеу;".
7. "Кәсіби диплом үлгілерін, кәсіби диплом растамасын, теңізшілерге диплом беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15577 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізшілерге диплом беру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Мореходная книжка оформляется и выдается гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства, прошедшим подготовку специалистов морского транспорта.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача мореходной книжки" изложен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При подаче всех необходимых для получения государственной услуги документов в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" и в Единый контакт-центр.";
приложение 2 к Правилам оформления и выдачи мореходной книжки, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
5. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 165 "Об утверждении Правил государственной регистрации судов и прав на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11125):
приложение 13 к Правилам государственной регистрации судов и прав на них, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню.
6. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 486 "Об утверждении Правил осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11199):
в Правилах осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте, утвержденных указанным приказом:
подпункт 12) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"12) ремонт контейнеров, транспортной тары и упаковки;".
7. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 "Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил дипломирования моряков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15577):
в Правилах дипломирования моряков, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген адамдар үшін кәсіби дипломның қолданылу мерзімі 5 жыл құрайды.
Кәсіби дипломның растамасы кәсіби дипломның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күшін жояды және кәсіби дипломсыз жарамсыз болып табылады.
Қатардағы құрам үшін кәсіби дипломның қолданылу мерзімі жоқ.
Капитанның немесе басқару құрам тұлғасының алғашқы кәсіби дипломды алу үшін жүзу өтілі жалпы сыйымдылығы немесе бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты аталған кәсіби дипломда көрсетілген кемелерде жиналады.";
42, 43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/4 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) капитан, капитанның вахталық көмекшісі немесе білікті матростың басқаруымен палуба командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және диплом алған маманның басшылығымен қозғалыс көпіршесінде вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары бар.
43. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/5 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломы;
2) навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 18 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/5 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/5 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары;
4) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі бар.
44. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы мотористтің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/4 қағидаларына сәйкес кандидаттың:
1) машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен машина командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен машиналық вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;

"6. Срок действия профессионального диплома для лиц, указанных в пункте 8 настоящих Правил, составляет 5 лет.
Подтверждение профессионального диплома теряет силу по истечении срока действия профессионального диплома и недействительно без профессионального диплома.
Профессиональный диплом для рядового состава бессрочен.
Плавательный стаж для получения первичного профессионального диплома капитана или лица командного состава нарабатывается на судах валовой вместимости или с главной двигательной установкой мощностью, указанных в данном профессиональном дипломе.";
пункты 42, 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"42. При получении профессионального диплома матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе палубной команды под руководством капитана, вахтенного помощника капитана или квалифицированного матроса, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты на ходовом мостике под руководством дипломированного специалиста;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
43. При получении профессионального диплома матроса первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/5 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 18 месяцев, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/5 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/5 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 12 месяцев;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
4) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками".
44. При получении профессионального диплома моториста в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе машинной команды под руководством лица командного состава машинной команды, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-III/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению машинной вахты под руководством лица командного состава машинной команды;

2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттары бар.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізшілерге диплом беру қағидаларына 1-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
8. "Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 512 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19057 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтініш беруші уәкілетті органға "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат алу үшін өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жолдайды.
Өтінімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) келтірілген құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазылған.
Уәкілетті органның құжаттарды қарау және рұқсат берудің жалпы мерзімі 9 (тоғыз) жұмыс күнін құрайды.
Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтылығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын ұсынғанда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімдерде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тартады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.";
приложение 1 к Правилам дипломирования моряков, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.
8. В приказе Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 512 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19057):
в Правилах выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заявитель для получения разрешения направляет в уполномоченный орган посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал) заявку на получение разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря (далее – заявка), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются электронные копии документов, приведенных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи разрешения уполномоченным органом составляет 9 (девять) рабочих дней.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", и в Единый контакт-центр.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Уполномоченный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявки и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя, проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді. Уәкілетті орган басшысының орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі портал арқылы электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты), не заңды тұлға - меншік иесін мемлекеттік тіркеу (заңды тұлғаларға қатысты ) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Оң қорытынды болған кезде уәкілетті органның қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде рұқсатты ресімдейді және өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді немесе теріс қорытынды болған кезде көрсетілген мерзімде рұқсат беруден дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жолдайды.
Рұқсат беруден бас тарту Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларына 2-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
9. "Теңіз портының міндетті көрсететін қызметтері үшін бағаларды (тарифтерді) қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 602 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19199 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңіз портының міндетті көрсететін қызметтері үшін бағаларды (тарифтерді) қолдану қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Міндетті түрде көрсететін қызметтердің тізбесіне:
корабельдік;
навигациялық;
арнамен өткен үшін;
айлақтық;
зәкірлік;
арқандап байлау;
табиғат қорғау іс-шаралары саласында;
карантиндік кіреді.
1) Кеменің қызмет көрсетуіне арналған баға (тариф) кеме теңіз портына әрбір рет кірген және порттан шыққан кезде қолданылады және кеменің әрбір брутто тіркелген тоннасына белгіленеді.
2) Навигациялық орталықтың қызметтерін пайдалану "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 156-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін бағалар (тарифтер) бойынша ақылы негізде жүзеге асырылады.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает услугополучателю положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги, подписанный электронной цифровой подписью заместителя руководителя уполномоченного органа, направляется заявителю в форме электронного документа посредством портала.
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) подтягиваются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При положительном заключении сотрудник уполномоченного органа в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет и направляет разрешение в "личный кабинет" заявителя на портале, либо при отрицательном заключении в указанные сроки подготавливает и направляет заявителю мотивированный отказ в выдаче разрешения.
Отказ в выдаче разрешения осуществляется по основаниям, приведенным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.";
приложение 2 к Правилам выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря, утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
9. В приказе Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 602 "Об утверждении Правил применения цен (тарифов) за обязательные услуги морского порта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19199):
в Правилах применения цен (тарифов) за обязательные услуги морского порта, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В Перечень обязательных услуг входят:
корабельные;
навигационные;
за проход каналом;
причальные;
якорные;
швартовые;
в сфере природоохранных мероприятий;
карантинные.
1) Цена (тариф) за корабельные услуги применяется при каждом входе в порт и выходе судна из порта и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.
2) Пользование услугами навигационного центра осуществляется на платной основе по ценам (тарифам), утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 статьи 156 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".

Кемелердің қозғалысын басқару жүйесін пайдалана отырып навигациялық қызметтер көрсету тәртібі Қазақстан Республикасы Инвистициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 162 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12193 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының теңіз порттарында және оларға кіреберістерде кемелердің жүзу және тұрақта тұру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Навигациялық орталықтың қызметтерін пайдаланудың бағасы (тарифі) кеменің өлшемдік куәлігінде көрсетілген кеменің жалпы сыйымдылық бірлігі үшін белгіленеді және кеме қозғалысын басқару жүйесі әрекет ету аймағында кеменің кіруі үшін және кеме қозғалысын басқару жүйесі әрекет ету аймағында кеменің шығуы үшін бөлек қолданылады.
Өлшеу куәлігі жоқ кемелер үшін навигациялық орталықтың қызметтерін пайдалану бағасының (тарифінің) есебі кеме құжаттарында көрсетілген кеме бортының ең көп ұзындығы, ең көп ені және ең көп биіктігі – кеменің үш көлемінің көбейтіндісі арқылы текше метріне есептелетін кеменің шартты көлемі бойынша 0,35 коэффициентін қолдану арқылы жүргізіледі.
Баржабуксирлік құрамның, керуендер мен өзге де құрамдық жүзу объектілерінің (соның ішінде салдар) жалпы сыйымдылығы навигациялық орталығының қызметтерінің көлемін есептеу кезінде жүзу объектілердің барлық элементтерінің жалпы сыйымдылығының қосындысы ретінде айқындалады. Жүзу объектілерінің жалпы сыйымдылығы болмаған жағдайда, кеме құжаттарында немесе жүзу объектілерінің басқа құжаттарында көрсетілген кеме бортының ең көп ұзындығы, ең көп ені және ең көп биіктігі – кеменің үш көлемінің көбейтіндісі арқылы текше метріне есептелетін кеменің шартты көлемі бойынша 0,35 коэффициентін қолдану арқылы жүргізіледі.
Ақтау портының навигациялық қызметтері (навигациялық мән-жай құралдарын пайдалану) үшін бағалар (тарифтер) кеменің портқа әрбір кіруі мен шығуы кезінде қолданылады және кеменің әрбір брутто-тіркелу тоннасы үшін белгіленеді.
Навигациялық орталықтың қызметтеріне арналған баға (тариф) әскери кемелерге және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-Теңіз күштерінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің кемелеріне, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды ескерту және (немесе) жою бойынша шараларды қабылдау, оларға дайындықты арттыру (оқытулар, жаттығулар) бойынша іс-шараларға қатысу үшін тартылатын мемлекеттік органдардың кемелеріне қолданылмайды.
3) Каналмен өткені үшін баға (тариф) соңғы баратын жеріне каналдан әрбір өткен сайын қолданылады және кеменің әрбір брутто тіркелген тоннасына белгіленеді.

Порядок оказания навигационных услуг с использованием системы управления движением судов осуществляется в соответствии с Правилами плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 162 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12193).
Цена (тариф) за пользование услугами навигационного центра устанавливается за единицу валовой вместимости судна, указанной в мерительном свидетельстве судна и применяется за заход судна в зону действия системы управления движением судов и отдельно за выход судна из зоны действия системы управления движением судов.
Расчет цены (тарифа) за пользование услугами навигационного центра для судов, не имеющих мерительного свидетельства, производится по условному объему судна, исчисляемому в кубических метрах, путем произведения трех величин судна – наибольшей длины, наибольшей ширины и наибольшей высоты борта судна, указанных в судовых документах, с применением коэффициента 0,35.
Валовая вместимость баржебуксирных составов, караванов и прочих составных плавучих объектов (в том числе плотов) при расчете объема услуг навигационного центра определяется как сумма валовых вместимостей всех элементов составных плавучих объектов. При отсутствии валовой вместимости у плавучих объектов расчет производится по условному объему плавучего объекта, исчисленного в кубических метрах, путем произведения трех величин – наибольшей длины, наибольшей ширины и наибольшей высоты плавучего объекта, указанных в судовых документах или иных документах плавучего объекта с применением коэффициента 0,35.
Цены (тарифы) за навигационные услуги порта Актау (использование средств навигационной обстановки) применяются при каждом входе в порт и выходе судна из порта и устанавливаются за каждую брутто-регистровую тонну судна.
Цена (тариф) за услуги навигационного центра не применяется к военным кораблям и судам Военно-Морских Сил Вооруженных Сил Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также судам, привлекаемым государственными органами, для принятия мер по предупреждению и (или) ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, участия в мероприятиях по повышению готовности к ним (учениях, тренировках).
3) Цена (тариф) за проход каналом применяется при каждом прохождении канала в один конец и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.

4) Жүк операцияларына айлақты пайдалану бағасы (тарифі) айлақтың басындағы жүк кеменің тұрағына қолданылады және әрбір бруттосына тіркелген тоннасына белгіленеді және айлақтың басындағы кемелерден алынады (рейдік айлақтан басқа).
Жүк операцияларынан тыс операцияларына айлақты пайдалану бағасы (тарифі) айлақтың басындағы тұрақта тұрған уақыт ішінде кемелердің әрбір бруттосына тіркелген тоннасына белгіленеді және айлақтың басында тұрған уақыт үшін кемелерден алынады (рейдтік айлақтан басқа).
5) Зәкірлік қызмет үшін баға (тариф) рейдте және/немесе айлақта кемелерге зәкірлік тұрақ үшін қолданылады және кеменің әрбір бруттосына тіркелген тоннасына белгіленеді.
6) Арқандап байлау қызметі үшін баға (тариф) арқанның ұштарын тарату, арқанды босату және кемелерді тарту бойынша арқан байлаушылардың жұмысына қолданылады.
Арқандап байлау қызметі үшін арналған баға (тариф) бір операцияға белгіленеді.
7) Табиғатты қорғау іс-шаралары үшін баға (тариф) портта кемелердің тұрақта тұрған әр тәулігіне белгіленеді.
8) Карантиндік қызметтер үшін баға (тариф) кеменің бір рет кіргені үшін белгіленеді.
6. Осы портқа тіркелген кемелер кеменің теңізде автономды жұмыс істеу мерзімінен көп болуына байланысты жүктен тыс операцияларды (қорларды толықтыру, бункерлеу, қалдықтарды тапсыру немесе өзге де мәжбүрлі қажеттілік) жүзеге асыру үшін портқа кірген кезде теңіз портының иесі (теңіз терминалының операторы), мемлекет реттеп көрсететін қызметтерді қоспағанда, теңіз портының міндетті көрсететін қызметтеріне өзі айқындаған шарттарда және тәртіппен жеңілдіктер ұсынады.
Қазақстан Республикасының теңіз және аумақтық суларында балық аулауды жүзеге асыратын осы теңіз портына тіркелген кемелер портқа кірген кезде теңіз портының иесі (теңіз терминалының операторы) арқандап байлау қызметтері, жүк (жүктен тыс) операциялары бойынша айлақты пайдаланғаны үшін төлемдерді қоспағанда, теңіз портының міндетті көрсететін қызметтеріне өзі айқындаған шарттарда және тәртіппен жеңілдіктерді ұсынады.".
10. "Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 3 сәуірдегі № 181 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20309 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жазылған.
Уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) Цена (тариф) за использование причала под грузовыми операциями применяется за стоянку судна у причала под грузовыми операциями и устанавливается на каждую брутто-регистровую тонну судна и производится с судов, стоящих у причала (исключая рейдовый причал).
Цена (тариф) за использование причала для вспомогательных (вне грузовых) операций применяется за время стоянки судна у причала и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна за время стоянки у причала и производится с судов, стоящих у причала (исключая рейдовый причал).
5) Цена (тариф) за якорную услугу применяется за якорную стоянку судам на рейде и/или у причала и устанавливается за каждую брутто-регистровую тонну судна.
6) Цена (тариф) за швартовые услуги применяется за работу швартовщиков по разноске швартовых концов, отшвартовку и перетяжку судов.
Цена (тариф) за швартовые услуги устанавливается за одну операцию.
7) Цена (тариф) за природоохранные мероприятия устанавливается за каждые сутки стоянки судна в порту.
8) Цена (тариф) за карантинные услуги устанавливается за один судозаход.
6. При заходе в порт судов, приписанных к данному морскому порту, для осуществления внегрузовых операций (пополнение запасов, бункеровка, сдача отходов или иная вынужденная необходимость) в связи с нахождением в море свыше срока автономной работы судна владельцем морского порта (оператором морского терминала) предоставляются скидки на обязательные услуги морского порта на условиях и в порядке, им определенных, за исключением регулируемых государством услуг.
При заходе в порт судов, приписанных к данному морскому порту, которые осуществляют рыболовство в морских и территориальных водах Республики Казахстан, владельцем морского порта (оператором морского терминала) предоставляются скидки на обязательные услуги морского порта на условиях и в порядке, им определенных, за исключением плат за швартовые услуги, за использование причала под (вне) грузовыми операциями.".
10. В приказе исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 апреля 2020 года № 181 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача удостоверений личности моряка Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20309):
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача удостоверений личности моряка Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю и в Единый контакт-центр.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ТЖК-ні ресімдеу және беру үшін негіздердің болуын тексеру нәтижелері туралы жазбаша қорытындының жобасын дайындайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларына 1-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Бұйрығына
1-қосымша
Кемелерді жасауды және
материалдар мен бұйымдарды
дайындауды техникалық
байқау қағидаларына

"14. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
По результатам согласования с органами национальной безопасности услугодатель готовит проект письменного заключения о результатах проверки наличия оснований для оформления и выдачи УЛМ согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает услугополучателю положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
приложение 1 Правилам оказания государственной услуги "Выдача удостоверений личности моряка Республики Казахстан", утвержденным указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
Приложение 1к приказу

3-1-қосымша
"Ұйымдарды және сынақ зертханаларын техникалық куәландырудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті "Қазақстан су жолдары" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының "Кеме қатынасы тіркелімі" филиалы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

Приложение 3-1
к Правилам технического
наблюдения за постройкой
судов и изготовлением
материалов и изделий
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Проведение технического освидетельствования организаций и испытательных лабораторий"
1
Наименование услугодателя
Филиал "Регистр судоходства" республиканского государственного казенного предприятия "Қазақстан су жолдары" Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги

Тану туралы куәлік немесе осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 156-бабының 1-тармағына сәйкес ақылы негізде көрсетіледі.
Алым сомасын төлеу екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда немесе "электрондық үкіметтің" төлеу шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 12.00-ден 13.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08.00-ден 17.00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымды немесе сынақ зертханасын тану туралы өтінім;
2) мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем туралы түбіртектің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімі) болуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.miid.gov.kz интернет-ресурсында және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығында көрсетілген: 1414.
Бұйрығына
2-қосымша
Теңізде жүзу кітапшасын
ресімдеу және беру
қағидаларына
2-қосымша
"Теңізде жүзу кітапшасын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің атауы
Теңізде жүзу кітапшасын беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Порттың теңіз әкімшілігі
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштерді қабылдау "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін беру мыналар арқылы жүзеге асырылады: Мемлекеттік корпорация;
"электрондық үкіметтің" веб-порталы - мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжде жауап беру жағдайында.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні
5
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) /
қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік корпорация арқылы:
теңізде жүзу кітапшасы.
порталда:
портал арқылы өтінішті берген кезде қызмет алушының "жеке кабинетіне" теңізде жүзу кітапшасының, оны алу күнін және жерін көрсете отырып дайындығы туралы мәртебе немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап жолданады.
7
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

свидетельство о признании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с пунктом 1 статьи 156 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 часов до 17.00 часов, с перерывом на обед с 12.00 до 13.00 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявка на признание организации или испытательной лаборатории, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) электронная копия квитанции об оплате, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к Правилам оформления
и выдачи мореходной книжки
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача мореходной книжки"
1
Наименование государственной услуги
Выдача мореходной книжки
2
Наименование услугодателя
Морская администрация порта
3
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений на оказание государственной услуги осуществляется через портал "электронного правительства".
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
Государственная корпорация;
портал "электронного правительства" - при мотивированном ответе об отказе в оказании государственной услуги.
4
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная
6
Результат оказания государственной услуги
через Государственную корпорацию:
мореходная книжка.
на портале:
В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о готовности мореходной книжки с указанием даты, места ее получения, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызметтер көрсеткені үшін мемлекеттік баж алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 615-бабына сәйкес мемлекеттік баж төленген күні белгіленген 3,5 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Төлем "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" составляет 3,5 месячных расчетных показателей, установленных на день уплаты государственной пошлины. Оплата осуществляется в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
8
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес 13.00-ден бастап 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер қабылданады және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа көмек көрсету кезекші бөлімдері Кодекске сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары www.egov.kz порталында орналасқан.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1)өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының бас киімсіз бейнесі бар ашық түсті фондағы цифрлық фотосурет
10
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімі) болуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған: Министрліктің - www.miid.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі; Мемлекеттік корпорация - www.gov4c.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Бұйрығына
3-қосымша
Кемелерді және оларға
құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
13-қосымша
нысан
Теңiз кемесін бербоут-чартер тiзiлiмiнде мемлекеттік тіркеуге өтініш

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодекса, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Кодекса. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление;
2) цифровая фотография, на светлом фоне с изображением услугополучателя без головного убора.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения настоящей государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах: Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги"; Государственной корпорации – www.gov4c.kz. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к приказу
Приложение 13
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
Форма
Заявление на государственную регистрацию морского судна в бербоут-чартерном реестре

1. Көрсетілетін қызмет алушының жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _________
2. Кеменің атауы ______________________________________________
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығына
шешiмнiң мерзімі (бар болса) _________________________________________
4. Кеменi жалдаушының атауы ____________________________________
5. Кеменi жалдаушының мекенжайы, телефоны, электрондық поштасы ____________
6. Кеменің жүзу ауданы _________________________________________
7. Кемені жалдау мерзіміне тіркеу порты _____________________________
8. Бұрынғы тіркеу порты _________________________________________
9. Бұрынғы тіркеуді тоқтату күні ___________________________________
10. Бұрынғы тіркеудің тоқтатуын аяқтау күні _________________________
11. Кеменің жүк көтерімділігі (қолданылса) __________________ тонна
12. Жолаушы сыйымдылығы (қолданылса) ________________ адам
13. Кеменің бас қозғалтқышының түрі (қолданылса) __________________
14. Қозғалтқыштардың түрі ___________________________________
15. Винттер саны ___________________________________________
16. Суға барынша шөгу: жүк болғанда _______ метр, жүк болмағанда ____ метр
17. Тіркелімдік сыйымдылық: таза ______ тонна, жалпы __________ тонна
18. Жүрістің ең жоғары жылдамдығы: жүкпен ____ буын, жүксіз ____ буын
19. Құтқару шлюпкалары мен салдарының саны мен сыйымдылығы ________
20. Кеменің тіркеу нөмірі _________________________________
21. Халықаралық теңіз ұйымының сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ______
22. Шақыру сигналы (бар болса) ___________________________________
23. Негізгі тіркеу порты __________________________________________
24. Кеменің түрі _________________________________________________
25. Кемені салу жылы мен орны ___________________________________
26. Корпустың материалы _________________________________________
27. Бас қозғалтқыштарының саны мен қуаты (бар болса) _______________
28. Кеменің бұрынғы атауы (бар болса) __________________________
29. Танктар сыйымдылығы: отындық ______, тұщы су ____, балласт __
30. Кеменің өлшемдері (метрлерде): ұзындығы ___, ені ___, борт биіктігі

1. Индивидуальный идентификационный номер / бизнес- идентификационный номер
услугополучателя _________________________________________________________
2. Название судна _________________________________________________________
3. Срок действия решения на право плавания под Государственным флагом
Республики Казахстан _____________________________________________________
4. Наименование фрахтователя ______________________________________________
5. Адрес, телефон, электронная почта фрахтователя _____________________________
6. Район плавания судна ____________________________________________________
7. Порт регистрации на период фрахтования ___________________________________
8. Порт предыдущей регистрации ____________________________________________
9. Дата приостановления предыдущей регистрации _____________________________
10. Дата завершения приостановления предыдущей регистрации __________________
11. Грузоподъемность судна (если применимо) ____________________________ тонн
12. Пассажировместимость (если применимо) ___________________________ человек
13. Тип главного двигателя судна (если применимо) _____________________________
14. Род движителей _________________________________________________________
15. Количество винтов ______________________________________________________
16. Осадка максимальная: с грузом ________ метров, порожним __________ метров
17. Регистровая вместимость: чистая _____________ тонн, валовая__________ тонн
18. Максимальная скорость хода: с грузом _________ узлов, порожним _____ узлов
19. Количество и вместимость спасательных шлюпок и плотов _________________
20. Регистрационный номер судна _________________________________________
21. Идентификационный номер Международной морской организации (при наличии)
_______________________________________________________________________
22. Позывной сигнал (при наличии) ________________________________________
23. Порт основной приписки ______________________________________________
24. Тип судна ___________________________________________________________
25. Год и место постройки судна ___________________________________________
26. Материал корпуса ____________________________________________________
27. Количество и мощность главных двигателей (при наличии) _________________
28. Прежнее название судна (при наличии) __________________________________
29. Вместимость танков: топливных ______, пресной воды _____, балластных ____
30. Размеры судна (в метрах): длина _____________, ширина ___________________,
высота надводного борта _________________________________________________

31. Кеменің сыныбы ______________________________________________
32. Өлшеу куәлігі _________________________________________________
(қашан, кім берген, нөмірі)
33. Жолаушылар куәлігі (бар болса) _________________________________
(қашан, кім берген, нөмірі, қолданылу мерзімі)
34. Жүзуге жарамдылық туралы куәлік (бар болса) ____________________
(қашан, кім берген, нөмірі, қолданылу мерзімі)
35. Сыныптау куәлігі ______________________________________________
(қашан, кім берген, қолданылу мерзімі)
36. Кеме меншік иесі _____________________________________________
(атауы, мекенжайы, қандай мемлекеттің құқығы бойынша тіркелген
(заңды тұлғалар үшін) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), азаматтығы,
мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлғалар үшін), телефоны,
электрондық пошта)
37. Кеменің ауыртпалығы туралы мәліметтер (қолданылса) ____________
(пайда болу негізі, құжаттардың деректемелері, мерзім)
38. Көрсетілетін қызмет алушының қолы және мағлұматтары __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні ________________
Бұйрығына
4-қосымша
Теңізшілерге диплом беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
Кәсіби дипломды беруге арналған өтініш
1. Кәсіби дипломды беруге арналған өтініш (керектісін белгілеу):
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының вахталық көмекшісі
ТДВА II/1 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеме капитанының аға көмекшісі
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитанының аға көмекшісі
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелім тоннаға дейін кеменің капитаны
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 3000 немесе одан артық тіркелім тонна кеменің капитаны
ТДВА II/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитанының вахталық көмекшісі
ТДВА II/3 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 тіркелім тоннадан кем жағалау жүзудегі кеме капитаны
ТДВА II/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигі
ТДВА III/1 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің екінші механигі
ТДВА III/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигі
ТДВА III/2 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің аға механигі
ТДВА III/3 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің аға механигі
ТДВА III/2 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электромеханигі
ТДВА III/6 ережесі
ҚБЖТЖ радиооператоры
ТДВА IV/2 ережесі
ҚБЖТЖ жүзуі шектелген ауданның радиооператоры
ТДВА IV/2 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матрос
ТДВА II/4 ережесі
жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матрос
ТДВА II/5 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы моторист
ТДВА III/4 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі бірінші санаттағы моторист
ТДВА III/5 ережесі
бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің электригі
ТДВА III/7 ережесі
1-1. Кәсіби дипломды растауға арналған өтініш:
Мұнай танкерлері, химия тасушылары немесе газ тасушыларындағы жүк операциялары үшін теңіз көлігі мамандарын даярлау куәліктері (капитандар және басшы құрамының тұлғалары)
ТДВА V/1 ережесі

31. Класс судна _________________________________________________________
32. Мерительное свидетельство ___________________________________________
(когда, кем выдано, номер)
33. Пассажирское свидетельство (при наличии)_______________________________
(когда, кем выдано, номер, срок действия)
34. Свидетельство о годности к плаванию (при наличии) _______________________
(когда, кем выдано, номер, срок действия)
35. Классификационное свидетельство _______________________________________
(когда, кем выдано, срок действия)
36. Собственник судна _____________________________________________________
(наименование, адрес, по праву какого государства зарегистрирован
(для юридических лиц); фамилия, имя, отчество (при наличии), гражданство, адрес,
индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц), телефон,
электронная почта)
37. Обременение судна (если применимо) _____________________________________
(основание возникновения, реквизиты документов, срок)
38. Подпись и данные услугополучателя _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата ________________
Приложение 4 к приказу
Приложение 1 к Правилам
дипломирования моряков
Форма
________________________
Заявление на выдачу профессионального диплома
1. Заявление на выдачу профессионального диплома (нужное отметить):
вахтенный помощник капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/1
старший помощник капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/2
старший помощник капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/2
капитан судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/2
капитан судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/2
вахтенный помощник капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/3
капитан судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн
ПДНВ Правило II/3
вахтенный механик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/1
второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт
ПДНВ Правило III/3
второй механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более
ПДНВ Правило III/2
старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт
ПДНВ Правило III/3
старший механик судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более
ПДНВ Правило III/2
электромеханик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/6
радиооператор ГМССБ
ПДНВ Правило IV/2
радиооператор ГМССБ ограниченного района плавания
ПДНВ Правило IV/2
матрос в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/4
матрос первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более
ПДНВ Правило II/5
моторист в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/4
моторист первого класса на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/5
электрик судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более
ПДНВ Правило III/7
1-1.Заявление на подтверждение профессионального диплома:
Свидетельство подготовки специалистов морского транспорта для грузовых операций на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах (капитаны и лица командного состава)
ПДНВ Правило V/1

2. Өтініш берушінің деректері:
Тегі
Аты
Туған күні
Туған жері
Азаматтығы
Үй мекенжайы
Ұйым
E-mail
Телефон
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Беру органы және күні
Теңізші кітапшасының нөмірі
Беру органы және күні
ҚР теңізші жеке куәлігінің немесе теңізші паспортының нөмірі
Беру органы және күні
Бұйрығына
5-қосымша
Шет мемлекеттiң туын көтерiп
жүзетiн кеменi Каспий теңізінің
қазақстандық секторында
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
"Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi
Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 9 (тоғыз) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Егер ұсынылған құжаттардың толық емес фактісі анықталса, көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат, не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электрондық түрде.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көсетілетін қызмет тегін жеке және заңды тұлғаларға көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www. egov. kz порталында және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің www. miid. gov. kz интернет-ресурсында ("Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат алуға өтінім
Өтінімге мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі;
кеменің техникалық жарамдылығын растайтын сыныптау куәлігі немесе өзге де құжат.
Жолаушылар кемелері үшін қосымша:
жолаушылар куәлігі;
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі*.
Екі мың және одан да көп тонна көлемінде мұнай тасымалдауға арналған кемелер үшін:
кемелерден мұнаймен ластанудан болған залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік*.
Ұқсас түрдегі бос қазақстандық, осы мақсаттар үшін шетелдік кеме тартылатын қызметті жүзеге асыруға мүмкіндігі бар кемелердің болуы негізінде рұқсат беруден дәлелді бас тартумен келіспеген жағдайда өтініш беруші мынадай қосымша құжаттарды қоса бере отырып, өтінім қайта енгізіледі:

2. Данные заявителя:
Фамилия
Имя
Дата рождения
Место рождения
Гражданство
Домашний адрес
Организация
E-mail
Телефон
Номер документа, удостоверяющего личность
Орган и дата выдачи
Номер мореходной книжки
Орган и дата выдачи
Номер удостоверения личности моряка РК или паспорта моряка
Орган и дата выдачи
Приложение 5 к приказу
Приложение 2
к Правилам выдачи
разрешения на эксплуатацию
судна, плавающего под флагом
иностранного государства,
в казахстанском секторе
Каспийского моря
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря"
1
Наименование услугодателя
Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 9 (девять) рабочих дней.
Услугодатель проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, услугодатель в течение двух рабочих дней дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя, направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.egov.kz и на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан: www.miid.gov.kz (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет транспорта").
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявка на получение разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря.
К заявке прилагаются электронные копии следующих документов:
классификационное свидетельство или иной документ, подтверждающий техническую годность судна.
Для пассажирских судов дополнительно:
пассажирское свидетельство;
страховой полис по обязательному страхованию ответственности перевозчика перед пассажирами*.
Для судов, предназначенных для перевозки нефти в объеме две тысячи и более тонн дополнительно:
свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью с судов*.
В случае несогласия с мотивированным отказом в выдаче разрешения на основании наличия казахстанских свободных судов аналогичного типа, способных осуществлять деятельность, для которой привлекается иностранное судно, заявителем повторно подается заявка с приложением следующих дополнительных документов:

1) танылған шетелдік сыныптау қоғамының еркін нысандағы қорытындысы (қазақстандық кеменің жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық жарамсыздығын негіздеу қажет болған жағдайда);
2) тапсырысты орындау үшін қажетті кемеге жұмысқа тапсырыс берушісінің еркін нысандағы техникалық ерекшелігі.
Шет тіліндегі құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармамен қамтамасыз етіледі. Нотариалды расталған аударманың электрондық көшірмесі шет тіліндегі құжатқа қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші рұқсатты алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) рұқсатты беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімі) болуы;
4) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болса, оның негізінде өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. miid. gov. kz интернет-ресурсында және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығында көрсетілген: 1414.
Ескертпе:
* кемелерден мұнаймен ластанудан болған залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржымен қамтамасыз ету туралы куәлік Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 17 шілдедегі № 251-І бұйрығымен бекітілген тәртіппен беріледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1956 болып тіркелген), тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен беріледі.
Егер сыныптау куәлігін немесе кеменің техникалық жарамдылығын растайтын өзге де құжатты және жолаушылар куәлігін сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен танымаған шетелдік сыныптау қоғамы берсе, онда "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес танылған сыныптау қоғамынан растау қажет.
Бұйрығына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы
теңізшісінің жеке куәліктерін
беру" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәліктерін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органы - Порттың теңіз әкімшілігі
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - 8 (сегіз) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

1) заключение признанного иностранного классификационного общества в произвольной форме (при необходимости обоснования технической непригодности казахстанского судна к осуществлению работ);
2) техническая спецификация заказчика работ на судно, необходимое для выполнения заказа, в произвольной форме.
Документы на иностранном языке обеспечиваются нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык. Электронная копия нотариально заверенного перевода прилагается к документу на иностранном языке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи разрешения требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Примечание:
* свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью с судов выдается в порядке, утвержденном приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 июля 2002 года № 251-I (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1956), страховой полис по обязательному страхованию ответственности перевозчика перед пассажирами выдается в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
Если классификационное свидетельство или иной документ, подтверждающий техническую годность судна и пассажирское свидетельство выданы иностранным классификационным обществом, непризнанным уполномоченным органом в области торгового мореплавания в порядке, установленном законодательством, необходимо подтверждение от признанного классификационного общества в соответствии с Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
Приложение 6 к приказу
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача удостоверений
личности моряка
Республики Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача удостоверений личности моряка Республики Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальный орган Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан – Морская администрация порта
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - 8 (восемь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Удостоверение личности моряка Республики Казахстан либо мотивированный отказ в предоставлении государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін мемлекеттік баж алынады, ол "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) Қазақстан Республикасы кодексінің 615-бабына сәйкес 5 айлық есептік көрсеткішті құрайды. Төлем екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) составляет 5 месячных расчетных показателей. Оплата осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетiп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетiледi. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www. miid. gov. kz интернет-ресурсында ("Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер") және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стендтерінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

С понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.miid.gov.kz (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет транспорта") и на стендах, расположенных в помещениях услугодателя.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) ТЖК-ні беру туралы өтiнiш-сауалнама (бұдан әрi - өтiнiш-сауалнама);
2) жеке басты куәландыратын құжат: Қазақстан Республикасының азаматы үшін - Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат; шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы үшін – Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнде консулдық есепке қойылуы туралы таңбасы бар Қазақстан Республикасы азаматының паспорты; Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматы үшін – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ыхтиярхат және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке басты куәландыру ретінде танылатын азаматтығын мемлекеті берген көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат; Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ тұлғалар үшін - азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
3) көрсетілетін қызметті алушының кеме бортында оның экипажы құрамында кез келген ретте жұмыс iстейтiнiн растайтын құжат (жоқ болса дипломдар, маманның кәсіби дайындық деңгейiне сәйкестігін растайтын бiлiктiлiк және арнайы куәлiктер, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша медициналық анықтама қабылданады);
4) көрсетілетін қызметті берушінің еңбек қызметiн растайтын құжат (еңбек кiтапшасы, одан үзiндi көшірме, жұмыс орнынан анықтама, теңізде жүзу кiтапшасы) не оқу орнынан анықтама. Көрсетілетін қызметті алушының кемеде жұмыс істейтінін растайтын құжат ретінде көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттар ұсынады: Қазақстан Республикасының аумағында белгiленген тәртiппен тiркелген және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеме капитанын және экипаж мүшелерiн жалдау құқығы бар кеме иесiнiң ұсынысы; кемеде көрсетілетін қызметті алушының айналысатын қызметi туралы жазбасы бар теңiзде жүзу кiтапшасы; Қазақстан Республикасының портынан шығатын кеменiң кемелiк рөлi (ерекше жағдайларда, рейске шығатын кеме экипажының мүшесiн ауыстыру қажет болған кезде);
5) көрсетілген мемлекеттік қызметті үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат. Көрсетілген құжаттармен бірге оның көшірмелерін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге ұсынады. Құжаттардың түпнұсқасы салыстырып тексерілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

1) анкета-заявление о выдаче УЛМ (далее - анкета-заявление);
2) документ, удостоверяющий личность: для граждан Республики Казахстан – документ, удостоверяющий личность гражданина Республики Казахстан, либо электронный документ из сервиса цифровых документов; для граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за границей – паспорт гражданина Республики Казахстан с отметкой о постановке на консульский учет в загранучреждениях Республики Казахстан; для иностранных граждан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан и документ, удостоверяющий личность услугополучателя, выданный государством гражданства (подданства), признаваемый в качестве удостоверения личности в соответствии с законодательством Республики Казахстан; для лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан – удостоверения лица без гражданства;
3) документ, подтверждающий, что услугополучатель работает в любом качестве на борту судна в составе его экипажа (при отсутствии принимаются дипломы, квалификационные и специальные свидетельства специалиста, подтверждающие соответствие уровня профессиональной подготовки, а также медицинская справка по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя (трудовая книжка, выписка из нее, справка с места работы, мореходная книжка) либо справку с места учебы. В качестве документа, подтверждающего работу услугополучателя на судне, услугодателю представляются следующие документы: представление судовладельца, зарегистрированного в установленном порядке на территории Республики Казахстан и имеющего право нанимать капитана и членов экипажа судна, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам; мореходная книжка с записью о занимаемой услугополучателем должности на судне; судовая роль судна, выходящего из порта Республики Казахстан (в исключительных случаях при необходимости замены члена экипажа выходящего в рейс судна);
5) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за оказание государственной услуги. Вместе с указанными документами услугодателю услугополучателем представляются их копии. После сверки оригиналы документов возвращаются услугополучателю.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті берушінің ғимаратында мыналар: анықтамалық бюро, күтуге арналған креслолар және өтініштер бланкілерін толтыру үлгілері бар ақпараттық стендтер орналастырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www. miid. gov. kz интернет-ресурсында ("Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) және көрсетілетін қызметті берушінің үй-жайларында орналасқан стендтерінде орналастырылған. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. miid. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414. Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отрицательный ответ органа национальной безопасности на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
В здании услугодателя располагаются: справочное бюро, кресла ожидания и информационные стенды с образцами заполнения бланков заявлений. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.miid.gov.kz (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет транспорта") и на стендах, расположенных в помещениях услугодателя.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.