Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидалары туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 5 маусымда № 32697 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабының 5-тармақшасының жиырма жетінші азат жолына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбір бұйрықтарының және құрылымдық элементтерінің осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызмет көрсету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрге жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 200 Бұйрығына
1 қосымша
Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу арқылы арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5 тармақшасының 27 азат жолына сәйкес әзірленді және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдардың (отбасылардың) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген мұқтаждығын бағалау мен айқындау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2023 года № 32697.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с абзацем двадцать седьмым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оценки и определения потребности в специальных социальных услугах согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурные элементы некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 200
Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оценки и определения потребности в специальных социальных услугах (далее – Правила) разработаны в соответствии с в соответствии с абзацем двадцать седьмым подпункта 5 статьи 12 Социального Кодекса Республики Казахстан и определяют порядок оценки и определения потребности в специальных социальных услугах лиц (семей), нуждающихся в специальных социальных услугах.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер - адамның тыныс-тіршілігін обьективті түрде бұзатын негіздерді еңсеру үшін адамға (отбасына) жағдай жасауды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне қатысуына басқа азаматтармен тең мүмкіндіктер жасауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;
2) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтары – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) стационар, жартылай стационар, уақытша болу жағдайларында және үйде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
3) әлеуметтік бейімсіздік – жеке адамның әлеуметтік ортамен өзара байланысының бұзылуы;
4) әлеуметтік депривация – адамның (отбасының) негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін шектеу және (немесе) одан айрылу;
5) медициналық-әлеуметтік сараптама (МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілей (белгілемей) отырып, куәландырылатын адамның организм функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттілігін айқындау;
5) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – ПМПК) – балаларды зерттеп-қарауды және оларға консультация беруді, ерекше білім беру қажеттіліктерін және білім алу үшін арнаулы жағдайларды бағалауды, білім беру бағдарламасын айқындауды жүзеге асыратын, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға жіберетін білім беру ұйымы.
2 - тарау. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау тәртібі
3. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсыну арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер айқындайтын арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттілігін бағалау және айқындау негізінде жүзеге асырылады.
4. Арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік жұмыскер арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж адамдардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы қорытынды дайындайды және адамның денсаулық жағдайы, ауруының диагнозы, тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесі және арнаулы әлеуметтік қызметтерді алушылардың дербес деректері туралы мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді.
5. Жергілікті атқарушы органдар арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкердің қорытындысының негізінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешім қабылдайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) центры оказания специальных социальных услуг – организации, созданные по решению местных исполнительных органов и предоставляющие специальные социальные услуги лицам (семьям), нуждающимся в специальных социальных услугах, в условиях стационара, полустационара, временного пребывания и на дому;
3) социальная дезадаптация – нарушение взаимодействия личности с социальной средой;
4) социальная депривация – ограничение и (или) лишение возможности самостоятельного удовлетворения лицом (семьей) основных жизненных потребностей;
5) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
6) психолого-медико-педагогическая консультация (далее – ПМПК) – организация образования, осуществляющая обследование и консультирование детей, оценку особых образовательных потребностей и специальных условий для получения образования, определение образовательной программы, а также направляющая на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями.
Глава 2. Порядок оценки и определения потребности в специальных социальных услугах
3. Предоставление специальных социальных услуг осуществляется на основе оценки и определения потребности в специальных социальных услугах лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах, определяемой социальным работником по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
4. Социальный работник по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах готовит заключение о предоставлении специальных социальных услуг с учетом индивидуальных особенностей лиц, нуждающихся в специальных социальных услугах, и обеспечивает конфиденциальность сведений о состоянии здоровья лица, диагнозе заболевания, степени ограничения жизнедеятельности и персональных данных получателей специальных социальных услуг.
5. Местными исполнительными органами на основе заключения социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах принимается решение о предоставлении специальных социальных услуг.

6. Стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында (бұдан әрі – АӘҚКО) қызмет көрсетілетін арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) арналған арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері мен көлемін осы МӘҰ-ның әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы айқындайды.
7. Мыналар:
1) тыныс-тіршіліктің шектелуі;
2) әлеуметтік бейімсіздік;
3) әлеуметтік депривация;
4) қолайсыз әлеуметтік орта арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттілікке бағалау жүргізу және оны айқындау кезіндегі өлшемшарттар болып табылады.
8. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдардың (отбасылардың) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждығын бағалау арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті айқындау критерийлеріне сәйкес және мыналардың:
1) организм функцияларының бұзылу кезінде өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетін айқындау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес;
2) әлеуметтік бейімсізденуі кезінде, оқуға, еңбек қызметіне, бағдарлануға, қарым-қатынасқа және өзінің мінез-құлқын бақылауға жеке қабілеттеріне қарай, дербестік қабілетін айқындау негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес;
3) әлеуметтік депривация кезінде, өзіне-өзі қызмет етудің және осы проблеманы отбасымен шешудің жеке қабілетіне қарай, дербестік қабілетін айқындау негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес;
4) әлеуметтік ортаны бағалау, өмір сүруі үшін материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайлардың жеткіліксіздігімен немесе болмауы негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
9. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдардың тіршілік-тынысының шектелу дәрежесін Кодекстің 12-бабына сәйкес уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленеді.
10. Балалардың психикалық-дене және психикалық сөйлеу тұрғысынан даму деңгейін ПМПК психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру негізінде айқындайды.
11. Медициналық-әлеуметтік сараптама мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысын арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адам не оның заңды өкілі немесе оның отбасы мүшелерінің біреуі:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарға (отбасыларға) үйде немесе жартылай стационарлық үлгідегі АӘҚКО -да қызмет көрсетілген жағдайда – жергілікті атқарушы органдарға;
2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдар АӘҚКО -да тұрақты немесе уақытша тұрған жағдайда – стационарлық үлгідегі АӘҚКО -ға ұсынады.

6. Виды и объем специальных социальных услуг для лиц (семей), нуждающихся в специальных социальных услугах, обсуживающихся в центрах оказания специальных социальных услуг (далее – ЦОССУ) стационарного и полустационарного типа определяются специалистом по социальной работе данного ЦОССУ.
7. Критериями при проведении оценки и определении потребности в специальных социальных услугах являются:
1) ограничение жизнедеятельности;
2) социальная дезадаптация;
3) социальная депривация;
4) неблагополучная социальная среда.
8. Оценка потребности в специальных социальных услугах лиц (семей), нуждающихся в специальных социальных услугах проводится в соответствии с критериями определения потребности в специальных социальных услугах и на основании:
1) определения способности к самостоятельности при нарушении функций организма согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) определения способности к самостоятельности при социальной дезадаптации, исходя из индивидуальных способностей к обучению, трудовой деятельности, ориентации, общению и способности контролировать свое поведение согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) определения способности к самостоятельности при социальной депривации, исходя из индивидуальных способностей к самообслуживанию и самостоятельному решению данной проблемы семьей согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) оценки социальной среды, недостаточностью или отсутствием материальных, экономических, социальных и духовных условий существования согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Степень ограничения жизнедеятельности лиц, нуждающихся в специальных социальных услугах, определяется в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными уполномоченным государственным органом, в соответствии с абзацем двадцать вторым подпункта 5) статьи 12 Кодекса.
10. Уровень психофизического и психо-речевого развития детей определяется ПМПК на основе психолого-медико-педагогического обследования.
11. Результаты медико-социальной экспертизы и заключение ПМПК представляются лицом, нуждающимся в специальных социальных услугах, либо его законным представителем или одним из членов его семьи:
1) в местные исполнительные органы – при обслуживании лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах, в условиях на дому или в МСО полустационарного типа;
2) в ЦОССУ стационарного типа – при постоянном или временном проживании лица, нуждающегося в специальных социальных услугах, в ЦОССУ.

12. Мүгедектігі бар адамды абилитациялау және оңалтудың жеке бағдарламасын ескере отырып, ұсынылған МӘС нәтижелерінің және ПМПК қорытындысының, әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру және ішкі істер органдары ақпаратының негізінде жергілікті атқарушы органдар мен АӘҚКО -ның әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандары әлеуметтік бейімсіздену және әлеуметтік депривация деңгейіне қарай тіршілік-тынысының шектелу дәрежесінің негізінде және әлеуметтік ортаның жай-күйіне байланысты әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-медициналық, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-еңбек, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық қызметтердің көлемін айқындайды.
____________________________________________
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты
бағалау мен айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Организм функцияларының бұзылуы кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні __________________________________________________
Бағалау күні ________________________________________________
Негіздеме __________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы ____________________________
___________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді бағалау
Белгі (+ немесе -)
1
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Бірінші
Қажетті жағдайлар жасалған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Екінші
Біреудің көмегімен өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Үшінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
2
Өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдардың көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Екінші
Көмекші құралдардың және жеке өмекшінің көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Үшінші
Өздігінен жүріп-тұруға қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
3
Оқу қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Екінші
Арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Үшінші
Оқуға қабілетсіздігі
4
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Мазмұнға қойылатын талаптарға сәйкес еңбек қызметіне қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен өздігінен еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметіне қабілетсіздігі немесе басқа адамдарға толық тәуелді болу
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты
бағалау мен айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Әлеуметтік бейімсіздену кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
Туған күні ____________________________________________________
Бағалау күні ___________________________________________________
Негіздеме _____________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _______________________________
______________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуі
Белгі (+ немесе -)
1
Өз бетінше оқу қабілеті
Бірінші
Оқу процесінің арнайы режимін сақтай отырып және/немесе көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен жалпы үлгідегі білім беру ұйымдарында өз бетінше оқу қабілеті
Екінші
Тек арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында арнайы бағдарламалар бойынша өз бетінше оқу қабілеті
Үшінші
Өз бетінше оқуға қабілетсіздігі
2
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Біліктіліктің төмендеу немесе өндірістік қызмет көлемінің азаю жағдайларында, өз кәсібі бойынша жұмысты орындау мүмкін болмаған кезде еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды және/немесе арнайы жабдықталған жұмыс орнын пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметін өз бетінше орындауға қабілетсіздігі
3
Бағдарлау қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану жағдайында өзін-өзі бағдарлау қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегін қажет ететін өз бетінше бағдарлау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше бағдарлау қабілетсіздігі
4
Қарым-қатынас жасау қабілеті
Бірінші
Ақпаратты түсіну, қабылдау, беру  жылдамдығының төмендеуі, көлемінің азаюы арқылы сипатталатын өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше қарым-қатынас жасауға қабілетсіздігі
5
Өз мінез-құлқын бақылау қабілеті
Бірінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетінің ішінара төмендеуі
Екінші
Өз мінез-құлқын тек бөгде адамдардың көмегімен ішінара немесе толықтай дербес бақылау қабілеті
Үшінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетсіздігі
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты
бағалау мен айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Әлеуметтік депривация кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні _______________________________________________________
Бағалау күні _____________________________________________________
Негіздеме _______________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _________________________________
_________________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Қабілетінің шектелуі
Белгі
(+ немесе -)
1
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Бірінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге ішінара қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен өзіне-өзі қызмет көрсетуге ішінара қабілеті
Үшінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
2
Дербес еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Дербес еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен дербес еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметіне қабілетсіздігі және басқа адамдарға толықтай тәуелді болу
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты
бағалау мен айқындау
қағидаларына
4-қосымша
Әлеуметтік ортаны бағалау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні _______________________________________________________
Бағалау күні _____________________________________________________
Негіздеме ______________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _________________________________
_________________________________________________________________
Әлеуметтік ортаны бағалау
Белгі
1
Жетімдік
2
Ата-ана қамқорлығының болмауы
3
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің тіршілік-тынысының шектелуі
4
Отбасының белгілі бір тұрғылықты жерінің болмауы
5
Отбасының аз қамтамасыз етілуі
6
Қатігездік
7
Созылмалы аурулар және бірге тұратын отбасы мүшелері денсаулығының ерекшелігі
8
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің зиянды әдеттері: алкогольді, есірткіні және темекіні тұтынуы және т.б.
9
Дінге көзқарасы
10
Отбасының өзара қарым-қатынас ерекшелігі, келіспеушілік мінез-құлықтар
11
Тәрбиелеу стилі (гипер қамқорлық, қатаңдатылған бақылау, қараусыздық, көңіл бөлмеу және т.б.)
12
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің тәрбиелеу, дамыту процесіне қатысуға дайындығы
13
Әлеуметтік-еңбек ерекшеліктері (бірге тұратын отбасы мүшелерінің кәсібі, білімі)
14
Әлеуметтік-тұрмыстық ерекшеліктері (отбасындағы тұрмыстық міндеттерді бөлу, отбасында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адам қандай көмек көрсетеді, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның үйдегі міндеттері)
15
Отбасындағы бос уақыт (арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның бос уақытта/демалыс кезінде отбасының басқа мүшелерімен бірге қатысуы)
16
Отбасының әлеуметтік-құқықтық ерекшеліктері және проблемалары (бұрынғы және қазіргі құқықтық жағдайы, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның отбасында әлеуметтік-құқықтық қорғалуы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 2 маусымдағы
№ 200 Бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп тану туралы

12. На основе представленных результатов МСЭ и заключения ПМПК, информации органов социальной защиты, здравоохранения, образования и внутренних дел, с учетом индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью местные исполнительные органы и специалисты по социальной работе МСО определяют объемы социально-бытовых, социально-педагогических, социально-психологических, социально-медицинских, социально-культурных, социально-трудовых, социально-экономических, социально-правовых услуг исходя из уровня социальной дезадаптации и социальной депривации, на основе степени ограничения жизнедеятельности и в связи с состоянием социальной среды.
________________________________________
Приложение 1 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение самостоятельности при нарушении функций организма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________
Дата рождения ______________________________________________________
Дата оценки ________________________________________________________
Основание _________________________________________________________
Оценка социального работника ________________________________________
___________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Оценка самостоятельности
Отметка (+ или -)
1
Способность к самообслуживанию
Первая
Способность к самообслуживанию при создании необходимых условий
Вторая
Способность к самообслуживанию при помощи других
Третья
Неспособность к самообслуживанию и полная зависимость от других лиц
2
Способность к самостоятельному передвижению
Первая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств и индивидуального помощника
Третья
Неспособность к самостоятельному передвижению и полная зависимость от других лиц
3
Способность к обучению
Первая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств
Вторая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств в специальных организациях образования или в домашних условиях
Третья
Неспособность к обучению
4
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к трудовой деятельности в соответствии с требованиями к содержанию
Вторая
Частично способен к самостоятельной трудовой деятельности при помощи других лиц
Третья
Неспособность к трудовой деятельности и полная зависимость от других лиц
Приложение 2 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение способности к самостоятельности при социальной дезадаптации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Дата оценки _________________________________________________________
Основание __________________________________________________________
Оценка социального работника ________________________________________
____________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Ограничения самостоятельности
Отметка
(+ или -)
1
Способность к самостоятельному обучению
Первая
Способность к самостоятельному обучению в организациях образования общего типа при соблюдении специального режима учебного процесса и/или с использованием вспомогательных средств, и/или с помощью других лиц
Вторая
Способность к самостоятельному обучению только в специальных организациях образования или по специальным программам в домашних условиях
Третья
Неспособность к самостоятельному обучению
2
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности при условии снижения квалификации или уменьшения объема производственной деятельности, невозможности выполнения работы по своей профессии
Вторая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности в специально созданных условиях с использованием вспомогательных средств и/или специально оборудованного рабочего места, и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности
3
Способность к ориентации
Первая
Способность к самостоятельной ориентации при условии использования вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельной ориентации, требующая помощи других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельной ориентации
4
Способность к общению
Первая
Способность к самостоятельному общению, характеризующаяся снижением скорости, уменьшением объема усвоения, получения и передачи информации
Вторая
Способность к самостоятельному общению с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному общению
5
Способность контролировать свое поведение
Первая
Частичное снижение способности самостоятельно контролировать свое поведение
Вторая
Способность частично или полностью самостоятельно контролировать свое поведение только при помощи посторонних лиц
Третья
Неспособность самостоятельно контролировать свое поведение
Приложение 3
к Правилам оценки
и определения потребности
в специальных социальных
услугах
Определение способности к самостоятельности при социальной депривации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
Дата рождения _________________________________________________
Дата оценки ___________________________________________________
Основание _____________________________________________________
Оценка социального работника ___________________________________
_______________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Ограничения самостоятельности
Отметка
(+ или -)
1
Способность к самообслуживанию
Первая
Частично способен к самообслуживанию
Вторая
Частично способен к самообслуживанию при помощи других лиц
Третья
Неспособность к самообслуживанию и полная зависимость от других лиц
2
Способность к самостоятельной трудовой деятельности
Первая
Частично способен к самостоятельной трудовой деятельности
Вторая
Частично способен к самостоятельной трудовой деятельности при помощи других лиц
Третья
Неспособность к трудовой деятельности и полная зависимость от других лиц
Приложение 4
к Правилам оценки
и определения потребности
в специальных социальных
услугах
Оценка социальной среды
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
Дата рождения _________________________________________________
Дата оценки ___________________________________________________
Основание _____________________________________________________
Оценка социального работника ___________________________________
_______________________________________________________________
Оценка социальной среды
Отметка
1
Сиротство
2
Отсутствие родительского попечения
3
Ограничение жизнедеятельности совместно проживающих членов семьи
4
Отсутствие определенного места жительства семьи
5
Малообеспеченность семьи
6
Жестокое обращение
7
Хронические болезни и особенности здоровья совместно проживающих членов семьи
8
Вредные привычки совместно проживающих членов семьи: употребление алкоголя, наркотиков, табака и др.
9
Отношение к религии
10
Особенности семейных взаимоотношений, конфликтное поведение
11
Стиль воспитания (гиперопека, повышенный контроль, запущенность, отсутствие внимания и т.п.)
12
Готовность совместно проживающих членов семьи участвовать в воспитательном, развивающем процессе
13
Социально-трудовые особенности (профессия, образование совместно проживающих членов семьи)
14
Социально-бытовые особенности (распределение бытовых обязанностей в семье, какую помощь оказывает лицо, нуждающееся в специальных социальных услугах, семье, обязанности лица, нуждающегося в специальных социальных услугах, по дому)
15
Досуг семьи (участие лица, нуждающегося в специальных социальных услугах, вместе с другими членами семьи в свободное время\отдыха)
16
Социально-правовые особенности и проблемы семьи (правовое прошлое и настоящее, социально-правовая защищенность лица, нуждающегося в специальных социальных услугах, в семье)
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 2 июня 2023 года № 200
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурных элементов некоторых приказов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан

1. "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13527 болып тіркелген).
2. "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 20 қыркүйектегі № 340 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24482 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 488 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер тізбесінің 2-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № №26092 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 383 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер тізбесінің 1-тармағы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29785 болып тіркелген).

1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 "Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13527).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 сентября 2021 года № 340 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134 "Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24482).
3. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № 488 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26092).
4. Пункт 1 перечня некоторых приказов исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 сентября 2022 года № 383 "О внесении изменений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29785).