"Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 214 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 8 маусымдағы № 101 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 маусымда № 32761 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19323 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың қорытындылары;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты алдыңғы тексерулердің қорытындылары;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области электроэнергетики"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 214 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 июня 2023 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2023 года № 32761.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19323) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска в области электроэнергетики, утвержденных указанным совместным приказом:
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контрля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации).
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.

14. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес энергия беруші ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға;
осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтарға;
осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға қатысты қолданылады.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес электр энергетика саласында энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтарға және энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі осы Өлшемшарттарға 7-қосымшада келтірілген.";
мынадай мазмұндағы 25, 26 және 27-тармақтармен толықтырылсын:
"25. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша бұзушылықтарға қарай тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қосу арқылы және осы Өлшемшарттардың (SC) 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
26. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.

14. На основании имеющихся источников информации степень нарушений требований в области электроэнергетики подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Степени нарушения требований в области электроэнергетики применяются в отношении:
энергопроизводящих организаций согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
энергопередающих организаций согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
энергоснабжающих организаций согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
физических и юридических лиц согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу согласно приложению 6 к настоящим Критериям.
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области электроэнергетики в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций, физических и юридических лиц, котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения и экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу приведен в приложении 7 к настоящим Критериям.";
дополнить пунктами 25, 26 и 27 следующего содержания:
"25. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
26. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
где
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.

27. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
мұнда
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 25-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.";
1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
__________А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы Энергетика
министрі 2023 жылғы
7 маусымдағы № 214
Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ п/п
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық кәсіпорында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептіліктің ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін болуы.
Елеулі
2
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталап телефон арқылы жедел хабарламаның болуы.
Елеулі
3
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға және жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымныңтехнологиялық бұзушылық және орын алған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап 12 сағат ішінде берген жазбаша хабарламаны жібермеу.
Технологиялық бұзушылық туындаған кезден бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде энергетикалық кәсіпорынның облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жіберілген жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
4
Мынадай мәліметтерді қамтитын жедел және жазбаша хабарламалардың болуы:

27. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 25 настоящих Критериев.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
Приложение 1 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101 и
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в энергетическом предприятии сводной отчетности о технологических нарушениях по форме, направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции), ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативного сообщения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан предоставленного энергопредприятием в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
3
Наличие письменного сообщения энергопредприятия, направленного в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору, в срок не позднее 12 часов с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
4
Наличие оперативных и письменных сообщений, содержащие следующие сведения:

1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, Технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) Технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бүлінген жабдықтың көлемі, жіберілмеуі, ажыратылған тұтынушылар саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) ақпаратты берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы.
Елеулі
5
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу кезінде зерттеу және бағалау үшін авариялардың туындауының, дамуының барлық себептерін сипаттаудың болуы:
2) объектілер мен оларды пайдалану ұйымдарының қауіпсіздік, техникалық жай-күй және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
3) жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтар жүргізу, жабдықтың жай-күйін бақылау сапасы мен мерзімдері;
4) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтау;
5) авариялық ошақтар мен жабдық ақауларын жою жөнінде шаралар қабылдаудың уақтылығы.
Өрескел
6
Апат кезіндегі технологиялық бұзушылықтарды тергеу кезінде зерделеу және бағалау үшін энергия өндіруші ұйымның объектілерінде I және II дәрежелі істен шығулардың туындауының, дамуының барлық себептерін сипаттаудың болуы :
2) объектілер мен оларды пайдалану ұйымдарының қауіпсіздік, техникалық жай-күй және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
3) жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтар жүргізу, жабдықтың жай-күйін бақылау сапасы мен мерзімдері;
4) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтау;
5) авариялық ошақтар мен жабдық ақауларын жою жөнінде шаралар қабылдаудың уақтылығы;
Елеулі
7
Технологиялық бұзушылықтардың техникалық себептерінің жіктеу белгісінің болуы:
1) қондырғы материалының, оның бөлшегінің немесе торабының құрылымын бұзу;
2) дәнекерлеуді, дәнекерлеуді бұзу;
3) механикалық қосылыстың бұзылуы;
4) механикалық тозу;
5) күлдің тозуы;
6) коррозиялық тозу;
7) эрозиялық тозу;
8) герметикалықтың бұзылуы;
9) дірілдің нормативтік мәнінен асып кету;
10) жарылыс;
11) термиялық зақымдану, қызып кету, күйіп қалу;
12) электр доғасының зақымдануы;
13) электр оқшаулауының бұзылуы;
14) Электр байланысының бұзылуы;
15) механикалық бұзылу (зақымдану);
16) жану немесе өрт;
17) электр желісінің тұрақтылығын бұзу;
18) аварияға қарсы автоматиканы бұзу;
19) жіктелмеген себептер (ресурстың сарқылуы, қож және басқалар);
20) өндірісті диспетчерлік және технологиялық басқару жүйелерінің жұмысындағы бұзушылықтар.
Өрескел
8
Технологиялық бұзушылықтардың ұйымдастырушылық себептерінің жіктеу белгілерінің болуы:

1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) Фамилия Имя Отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Значительное
5
Наличие описания всех причин возникновения, развития аварий для изучения и оценивания при расследовании технологических нарушений:
2) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
3) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
4) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
5) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования;
Грубое
6
Наличие описания всех причин возникновения, развития отказов I и II степени на объектах энергопроизводящей организации для изучения и оценивания при расследовании технологических нарушений при отказе :
2) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
3) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
4) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
5) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования;
Значительное
7
Наличие классификационного признака технических причин технологических нарушений:
1) нарушение структуры материала установки, ее детали или узла;
2) нарушение сварки, пайки;
3) нарушение механического соединения;
4) механический износ;
5) золовой износ;
6) коррозионный износ;
7) эрозионный износ;
8) нарушение герметичности;
9) превышение нормативного значения вибрации;
10) взрыв;
11) термическое повреждение, перегрев, пережог;
12) электродуговое повреждение;
13) нарушение электрической изоляции;
14) нарушение электрического контакта;
15) механическое разрушение (повреждение);
16) загорание или пожар;
17) нарушение устойчивости электрической сети;
18) нарушение противоаварийной автоматики;
19) неклассифицированные причины (исчерпание ресурса, зашлаковка и другое);
20) нарушения в работе систем диспетчерского и технологического управления производством.
Грубое
8
Наличие классификационных признаков организационных причин технологических нарушений:

1) жедел персоналдың қате әрекеттері;
2) жедел емес персоналдың қате әрекеттері;
3) энергия кәсіпорнының және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелерінің басшы персоналының жұмысындағы кемшіліктер;
4) жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру;
5) пайдаланудың басқа да кемшіліктері;
6) жобаның ақаулары;
7) конструкцияның ақаулары;
8) дайындау ақаулары;
9) монтаждау ақаулары;
10) жөндеу ақаулары;
11) Құрылыс ақаулары;
12) табиғи құбылыстардың әсері;
13) бөгде адамдар мен ұйымдардың әсері;
14) жіктелмеген себептер (пайдаланудағы жабдықтың пайдаланудың нормативтік мерзімінен жоғары тозуы, құстардың, кеміргіштердің әсері).
Елеулі
9
II дәрежелі бас тартулардың:
1) қызмет ету мерзімін әзірлемеген жабдықтың зауыттық ақауларының салдарынан зақымдануы;
2) Электр станциясының жүктемені толық түсіруі;
3) 110-1150 киловольт (бұдан әрі – кВ) электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы болуына байланысты.
Елеулі
10
Энергетикалық кәсіпорын комиссия құрған жағдайларда қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген барлық қосымшаларымен технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің екінші данасының болуы.
Елеулі
11
3 жұмыс күнінен кешіктірілмей басталатын және технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін және комиссия құрылған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде аяқталатын технологиялық бұзушылықтарды тексеру мерзімін сақтау.
Елеулі
12
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған жағдайларда 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылған тергеп-тексеру мерзімдерін сақтау.
Елеулі
13
Технологиялық бұзушылықты:
1) қызмет ету мерзімін әзірлемеген жабдықтың зауыттық ақауларының салдарынан зақымдануы;
2) Электр станциясының жүктемені толық түсіруі;

1) ошибочные действия оперативного персонала;
2) ошибочные действия неоперативного персонала;
3) недостатки в работе руководящего персонала энергопредприятия и (или) его структурных подразделений;
4) неудовлетворительная организация технического обслуживания и ремонта оборудования;
5) другие недостатки эксплуатации;
6) дефекты проекта;
7) дефекты конструкции;
8) дефекты изготовления;
9) дефекты монтажа;
10) дефекты ремонта;
11) дефекты строительства;
12) воздействие стихийных явлений;
13) воздействие посторонних лиц и организаций;
14) неклассифицированные причины (износ оборудования, находящегося в эксплуатации свыше нормативного срока эксплуатации, воздействие птиц, грызунов).
Значительное
9
Наличие отказов II степени связанных с:
повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
полным сбросом нагрузки электростанцией;
повреждением электрических сетей 110-1150 киловольт (далее – кВ), а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше.
Значительное
10
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) в течение трех рабочих дней со дня подписания в случаях создания комиссии энергетическим предприятием.
Значительное
11
Соблюдение срока расследовании технологических нарушений, которые начинается не позднее 3 рабочих дней и исчисляются со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения, и завершается в течение 10 рабочих дней с момента создания комиссии.
Значительное
12
Соблюдение сроков расследования продленного на срок не более 30 календарных дней, в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения.
Значительное
13
Наличие акта расследования технологического нарушения, оформленных результатов расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
2) полным сбросом нагрузки электростанцией;

3) 110-1150 кВ электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы;
4) жылыту маусымында жылу желілерінің зақымдануы;
5) персоналдың қате әрекеттері арқылы жүзеге асырылуға байланысты аварияларды, I дәрежелі бас тартуларды, сондай-ақ II дәрежелі бас тартуларды тергеп-тексерудің ресімделген нәтижелерін тергеп-тексеру актісінің болуы.
Елеулі
14
Ұйымдар көрсетілетін қызметті берушіге жыл сайын 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде жіберген электр қондырғыларының келесі күнтізбелік жылға техникалық жай-күйі мен пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларында, мамандарында техникалық пайдалану қағидалары мен техника қауіпсіздігі қағидаларын білуін біліктілік тексеруге жататын басшылар тізімінің болуы.
Елеулі
15

3) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;
4) повреждением тепловых сетей в отопительный сезон;
5) ошибочными действиями персонала.
Значительное
14
Наличие списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок на следующий календарный год направленного организациями услугодателю ежегодно, в срок до 1 декабря.
Значительное
15

Энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардан дайындық паспортын алуға құжаттарды қабылдау бойынша жыл сайынғы кезеңді 15 (он бесінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғанда "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы www.egov.kz. жүзеге асырылуының сақталуы.
Өрескел
16
Кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының басшылығы әзірлеген іс-шаралар жоспарының болуы және көрсетілетін қызметті алушы дайындық актісіне қоса берілген күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайын болмаған жағдайда оны көрсетілетін қызметті алушының комиссиясымен келісу.
Өрескел
17
Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының шешім қабылдауы үшін дайындық паспортын алу үшін шарттардың орындалғанын растайтын ұсынылған құжаттар мазмұнының сәйкестігі негіз болып табылатын берілген дайындық паспорттарының болуы, бұл ретте олардың кейбірінің мазмұны бойынша қосымша түсініктемелер, материалдар мен негіздемелер беру қажет. Бұл ретте ескертулер оларды жою мерзімі келесі жылдың 1 (бірінші) қаңтарына дейін белгілене отырып беріледі, ал көрсетілетін қызметті алушы берген ескертулердің орындалуы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Өрескел
18
1) ұйымның жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын бес жылға жөндеудің перспективалық жоспардың;
2) энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеуді жүзеге асыруы үшін жоспарланған жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің жылдық кестелердің әзірленілгені болу.
Өрескел
19
Электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалория және одан жоғары энергия өндіруші ұйыммен келісу үшін жіберілген отынның орташа тәуліктік шығынын және энергия көзінен жеткізілетін отынды тиеп жөнелту орнына дейінгі арақашықтық туралы ақпаратты есептеудің тиісті жылдың 1 маусымына дейін болуы.
Өрескел
20
Энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдар дербес белгілейтін электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетудің кезеңділігі мен көлемін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен пайдаланудың нақты жағдайларын ескере отырып сақтау.
Өрескел
21
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің жылдық кестелерін сақтау.
Өрескел
22
Электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеу немесе ауыстыру үшін қажетті электрмен жабдықтау үзілістері бір тәуліктен (24 сағаттан) аспаған жағдайда, III санаттағы электр қабылдағыштар үшін бір қоректендіру көзінен электрмен жабдықтау талаптарын сақтау.
Өрескел
23

Соблюдение ежегодного периода с 15 (пятнадцатого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно по приему документов от энергопроизводящих и энергопередающих организаций на получение Паспорта готовности осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
Грубое
16
Наличие разработанного плана мероприятий руководством Услугополучателя с указанием конкретных сроков устранения недостатков и согласование его с Комиссией услугополучателя в случае неготовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, приложенный к Акту готовности.
Грубое
17
Наличие выданных Паспортов готовности с замечаниями, где основанием для принятия решения Комиссией услугодателя явилось соответствие содержания представленных документов, подтверждающих выполнение условий для получения Паспорта готовности, при этом по содержанию некоторых из них необходимо предоставление дополнительных пояснений, материалов и обоснований. При этом замечания выдаются с установлением срока их устранения до 1 (первого) января следующего года, а информация о выполнении выданных замечаний Услугополучателем представляется Услугодателю не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
18
Наличие разработанного:
1) перспективного плана ремонта оборудования, зданий и сооружений организации на пять лет;
2) годовых графиков ремонта оборудования, зданий и сооружений, запланированного для осуществления ремонта энергопроизводящими и энергопередающими организациями оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей.
Грубое
19
Наличие расчета среднесуточного расхода топлива и информации о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива, направленный в уполномоченный орган в области электроэнергетики для согласования энергопроизводящей организацией с установленной мощностью 100 Гигакалорий/час и выше ежегодно, до 1 июня соответствующего года.
Грубое
20
Соблюдение периодичности и объема технического обслуживания, а также состава работ по техническому обслуживанию оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей, которые устанавливаются энергопроизводящими и энергопередающими организациями самостоятельно с учетом инструкций по эксплуатации и фактических условий эксплуатации.
Грубое
21
Соблюдение годовых графиков ремонта оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
22
Соблюдение требований электроснабжения от одного источника питания для электроприемников III категории при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают одних суток (24 часа).
Грубое
23

Электр станцияларының түтін құбырларын және газ құбырларын жылына 1 рет (көктемде) сыртқы тексеруін орындау, мұнда түтін құбырларын ішкі тексеру олар пайдалануға берілгеннен кейін 5 жылдан кейін, ал одан әрі қажеттілігіне қарай, бірақ 15 жылда кемінде 1 рет жүргізіледі, бұл ретте кірпіш және монолитті төсемі бар құбырларды ішкі тексеруі жиілігі бес жылда кемінде 1 рет тепловизиялық зерттеуге ауыстырылуы мүмкін.
Өрескел
24
Көрсетілетін қызметті алушылар құрған және жыл сайын 1 (бірінші) тамыздан бастап дайындық актісін дайындау үшін жұмысты бастайтын күзгі-қысқы кезеңде көрсетілетін қызметті алушының жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
Елеулі
25

Выполнение наружного осмотра дымовых труб электростанций и газоходы 1 раз в год (весной), где внутреннее обследование дымовых труб производится через 5 лет после их ввода в эксплуатацию, а в дальнейшем по мере необходимости, но не реже 1 раза в 15 лет, при этом внутреннее обследование труб с кирпичной и монолитной футеровкой может быть заменено тепловизионным с частотой обследований не реже 1 раза в пять лет.
Грубое
24
Наличие комиссии по оценке готовности услугополучателя к работе в осенне-зимний период, созданный Услугополучателями и начинающий работу для подготовки акта готовности ежегодно с 1 (первого) августа.
Значительное
25

Көрсетілетін қызметті алушының комиссиясы 1 (бірінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы кезеңде айқындаған күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа әзірлігінің болуы.
Елеулі
26
Көрсетілетін қызметті алушылардың дайындық паспортын алу мерзімін сақтауы – жыл сайын 19 (он тоғызыншы) қазанға дейін.
Өрескел
27
1) Негізгі және қосалқы жабдықтарды сынамалық іске қосумен аяқталған жабдықтарды жеке сынау және жекелеген жүйелерді функционалдық сынаудың;
2) энергия объектісін (іске қосу кешенін) пайдалануға қабылдау алдында жүргізілген жабдықтарды кешенді сынаудың болуы.
Өрескел
28
Жедел хабар алмасу бойынша мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып телефон арқылы технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде берілген энергия кәсіпорындарының жедел хабарламасының болуы.
Елеулі
29
Энергетикалық кәсіпорындардың облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға технологиялық бұзушылық туындаған кезден бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде жіберілген жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
30
Энергетикалық кәсіпорын комиссия құрған жағдайларда, қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген барлық қосымшаларымен технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің екінші данасының болуы.
Елеулі
31
Тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін жаңадан енгізілетін немесе қайта жаңартылатын электр қондырғыларын қосуға энергия өндіруші ұйымдар берген техникалық шарттардың мынадай мерзімдерде болуы:

Наличие готовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, определенный Комиссией услугополучателя в период с 1 (первого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно.
Значительное
26
Соблюдение срока получения Паспорта готовности Услугополучателями – ежегодно до 19 (девятнадцатого) октября включительно.
Грубое
27
Наличие:
1) индивидуальных испытаний оборудования и функциональных испытаний отдельных систем, завершившиеся пробным пуском основного и вспомогательного оборудования;
2) комплексного опробования оборудования, проведенные перед приемкой в эксплуатацию энергообъекта (пускового комплекса).
Грубое
28
Наличие оперативного сообщения энергопредприятий предоставленные в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями
Значительное
29
Наличие направленного письменного сообщения энергопредприятиями в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору в срок не позднее 12 часов с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
30
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) в течение трех рабочих дней со дня подписания, в случаях создания комиссии энергетическим предприятием.
Значительное
31
Наличие технических условий, выданных энергопроизводящими организациями на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок после получения заявки от потребителя в следующие сроки:

1) қуаты 200 киловатқа дейін (бұдан әрі - кВт) - 5 жұмыс күні ішінде;
2) қуаты 200 - ден 1000 кВт-қа дейін-10 жұмыс күні ішінде;
3) қуаты 1000 кВт жоғары - 15 жұмыс күні ішінде.
Елеулі
32
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан (бұдан әрі – МВт) жоғары электр желісін пайдаланушыны энергия өндіруші ұйымның электр желісіне қосу кезінде Жүйелік оператормен келісілген техникалық шарттардың болуы.
Елеулі
33
Энергия өндіруші ұйым ұсынған, электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау органының өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін сұратылатын және қажетті уақтылы, анық және толық ақпараттың болуы.
Өрескел
34
Тұтынушыға (тұтынушыға, тұтынушыға) электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын мерзімде шарттың акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) хабарлама жіберу арқылы электр энергиясын беруді тоқтату (шектеу) туралы жазбаша ескертудің болуы (электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын пайдаланатын).
Өрескел
35
Энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдардың тұтынушыға электр энергиясын толық беруді мына жағдайларда:
1) энергия өндіруші ұйымның электр желісіне электр энергиясының қабылдағыштарын өз еркімен жалғау;
2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепсіз) электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия өндіруші ұйымның және басқа тұтынушылардың электр қондырғыларының қызметін бұзатын мәнге дейін түсіру;
4) энергия өндіруші ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін жұмыс уақытында тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары мен электр қондырғыларына жібермеу (іссапарға жіберілген жұмыскер құқығында);
5) авариялық жағдайда алдын ала хабарламай, толық тоқтату талаптарын сақтау:
Өрескел
36
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және мынадай бұзушылықтар кезінде қайта есептеу жүргізу:
1) энергия өндіруші ұйымның желілеріне өз еркімен қосылу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабынан (бұдан әрі – КЕАА) басқа электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) КЕАА, ток трансформаторларын және кернеуді қосу схемасының өзгеруі;

1) мощностью до 200 киловатт (далее – кВт) - в течение 5 рабочих дней;
2) мощностью от 200 до 1000 кВт - в течение 10 рабочих дней;
3) мощностью свыше 1000 кВт - в течение 15 рабочих дней.
Значительное
32
Наличие технических условий, согласованных с системным оператором при подключении пользователя электрической сети с заявленной мощностью свыше 10 мегаватт (далее – МВт) к электрической сети энергопроизводящей организации.
Значительное
33
Наличие своевременной, достоверной и полной информации, предоставленных энергопроизводящей организацией, запрашиваемой и необходимой для осуществления полномочий органа государственного контроля и надзора в области электроэнергетики
Грубое
34
Наличие письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергии Потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Грубое
35
Соблюдение требований прекращения полностью подачи потребителю электрической энергии энергопередающим или энергопроизводящими организациями без предварительного уведомления в случаях:
1) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
2) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
3) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;
4) недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
5) аварийной ситуации.
Грубое
36
Наличие составленного акта в произвольной форме потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
1) самовольное подключение к сетям энергопроизводящей организации;
2) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ);
3) изменение схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения;

4) КЕАА жасанды дискісін тежеу;
5) КЕАА көрсеткіштерін бұрмалайтын құралдарды орнату.
Өрескел
37
Энергия өндірісін өндірістік-технологиялық, жедел-диспетчерлік және ұйымдастырушылық-экономикалық басқару міндеттерін шешуді қамтамасыз ететін автоматтандырылған басқару жүйелерінің болуы, атап айтқанда:
1) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
2) диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;

4) искусственное торможение диска ПКУ;
5) установка приспособлений, искажающих показания ПКУ.
Грубое
37
Наличие автоматизированных систем управления обеспечивающих решение задач производственно-технологического, оперативно-диспетчерского и организационно-экономического управления энергопроизводством, а именно:
1) автоматизированных систем управления технологическим процессом;
2) автоматизированных систем диспетчерского управления;

3) өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесіне жүктеледі.
Елеулі
38
Мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып, олардың жағдайына қарамастан 25 жылдан астам пайдаланудағы барлық қысымды гидротехникалық құрылыстардың беріктігін, орнықтылығын және пайдалану сенімділігін бағалай отырып, 5 жылда кемінде 1 рет көп факторлы зерттеуді кезең-кезеңімен орындау.
Елеулі
39
Егер жобада көзделмесе олар үнемі топырақтан және шөгінділерден тазартылатын, жер құрылыстарының беткейлері мен жоталарының өсуінен қорғауды қамтамасыз ететін каналдың бермалары мен кюветтерінің болуы.
Елеулі
40
Жеткізу және бұру арналарында қажетті орындарда баспалдақтардың, көпірлердің және қоршаулардың болуы.
Елеулі
41
Мұздатуды және бұзылуды болдырмау үшін төменгі сынадағы сүзгілеу суларының жоғары деңгейі кезінде жер асты бөгеттері мен бөгеттердің беткейлері учаскелерінде дренаждың немесе оқшаулаудың болуы.
Елеулі
42
Сүзілген суды ағызу үшін дренаждық жүйелердің болуы.
Елеулі
43
Сүзгілеу нәтижесінде немесе су өткізгіш трактілерден күтпеген серпілістер салдарынан келетін суды сору сорғыларының болуы; су электр станцияларының жерасты ғимараттарын пайдалану кезінде желдеткіш қондырғылардың, авариялық жарықтандырудың, қосалқы шығулардың жарамдылығы.
Елеулі
44
Аэрациялық құрылғыларда қысымды су өткізгіштердің сенімді оқшаулаудың және қажет болған жағдайда олардың жылыту жүйесімен жабдықталуының болуы.
Елеулі
45
Аварияға қарсы құрылғылардың, су төгетін және құтқару құралдарының ұстауды қамтамасыз ете отырып, ақаусыз күйде және іс-әрекетке тұрақты дайындықта болуы.
Өрескел
46
Ақаусыз күйде ұсталатын және жинақталған тастардан уақтылы түсірілетін тас қорғау құрылыстарының (тас ұстайтын торлар, тас ұстағыштар) болуы.
Елеулі
47
Бақылаудың жеделдігі мен дұрыстығын арттыру үшін жауапты қысымды гидротехникалық құрылыстарда жарақтандырылған диагностикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйелерінің (бұдан әрі – ДБАЖ) болуы.
Елеулі
48
Гидро электростанцияларының жоғары және төменгі бьефтерінің деңгейлері мен гидротурбиналардың ағыны, сондай-ақ торлардағы арындар айырмасы басқаруының орталық тетігіне көрсеткіштерді қашықтықтан жеткізу құралдарының болуы.
Гидро электростанциялардың жоғарғы және төменгі бьефтерінің деңгейлерін және гидротурбиналардың қысымын өлшейтін орталық басқару пультіне көрсеткіштерді қашықтықтан беретін аспаптардың болуы, сондай-ақ торлардағы қысымның айырмашылығы.
Елеулі
49
Сегменттің температурасы мен май ыдысындағы майдың жылдың осы уақыты үшін номиналдыдан 5°С жоғары көтерілуі кезінде қосылатын ескерту дабылының болуы.
Елеулі
50
Гидроагрегаттың барлық жұмыс режимдерінде тірек тораптарын, генератордың статоры мен роторын салқындатуды, резеңкеленген турбиналық мойынтіректі және басқа да тұтынушыларды майлауды қамтамасыз ететін гидроагрегатты техникалық сумен жабдықтау жүйелерінің болуы.
Елеулі
51

3) автоматизированных систем управления производством.
Значительное
38
Соблюдение сроков выполнения многофакторного исследования с оценкой прочности, устойчивости и эксплуатационной надежности всех напорных гидротехнических сооружений не реже 1 раза в 5 лет, находящиеся в эксплуатации более 25 лет независимо от их состояния, с привлечением специализированных организаций периодически.
Значительное
39
Наличие берм и кюветов канала обеспечивающих защиту от зарастания откосов и гребня земляных сооружений деревьями и кустарниками, если оно не предусмотрено проектом, которые регулярно очищаются от грунта осыпей и выносов.
Значительное
40
Наличие лестниц, мостиков и ограждений в необходимых местах на подводящих и отводящих каналах.
Значительное
41
Наличие дренажа или утепления на участках откосов грунтовых плотин и дамб при высоком уровне фильтрационных вод в низовом клине во избежание промерзания и разрушения.
Значительное
42
Наличие дренажных систем для отвода профильтровавшейся воды.
Значительное
43
Наличие насосов откачки воды, поступающей в результате фильтрации или из-за непредвиденных прорывов из водопроводящих трактов; исправности вентиляционных установок, аварийного освещения, запасных выходов при эксплуатации подземных зданий гидроэлектростанций.
Значительное
44
Наличие на аэрационных устройствах напорных водоводов надежного утепления и при необходимости оборудования их системой обогрева.
Значительное
45
Наличие противоаварийных устройств, водоотливных и спасательных средств в исправном состоянии с обеспечением содержания и в постоянной готовности к действию.
Грубое
46
Наличие камнезащитных сооружений (камнезадерживающие сетки, камнеловки) содержащихся в исправном состоянии и своевременно разгруженные от накопившихся камней.
Значительное
47
Наличие автоматизированных систем диагностического контроля (далее – АСДК) оснащенные в ответственных напорных гидротехнических сооружениях для повышения оперативности и достоверности контроля.
Значительное
48
Наличие приборов с дистанционной передачей показаний на центральный пульт управления, измеряющих уровни верхнего и нижнего бьефов гидроэлектростанций и напор гидротурбин, а также перепады напора на решетках.
Значительное
49
Наличие предупредительной сигнализации включаемой при повышении температуры сегмента и масла в маслованне на 5°С выше номинальной для данного времени года.
Значительное
50
Наличие систем технического водоснабжения гидроагрегата обеспечивающих охлаждение опорных узлов, статора и ротора генератора, смазку обрезиненного турбинного подшипника и других потребителей при всех режимах работы гидроагрегата.
Значительное
51

Гидротурбиналардың күрделі жөндеу жұмысы 5-7 жылда 1 рет жүргізілгендігінің болуы.
Елеулі
52
Ғимараттардың іргелес аумақтарын ылғалдандыру және мұздату кезінде қысқы кезеңде салқындатқыш мұнараға арналған су ұстағыш құрылғылардың болуы.
Елеулі
53
10 жылда 1 реттен кем емес, темірбетон қабықшаларды – қаптамалы градиреналардың шығатын мұнараларының металл қаңқаларына егжей-тегжейлі тексеру жүргізу кезінде 5 жылда 1 реттен кем емес мерзімдерді сақтау
Елеулі
54

Соблюдение сроков 1 раз в 5-7 лет при проведении капитального ремонта гидротурбин.
Значительное
52
Наличие водоулавливающих устройств для градирни в зимний период при увлажнении и обледенении прилегающей территорий зданий.
Значительное
53
Соблюдение сроков не реже 1 раза в 10 лет, железобетонных оболочек – не реже 1 раза в 5 лет при проведении детального обследования металлических каркасов вытяжных башен обшивных градирен
Значительное
54

20-40 0С дейін сынамаларды салқындату үшін тоңазытқыштары бар бу су жолының барлық бақыланатын учаскелерінде су және бу сынамаларын іріктегіштердің болуы.
Елеулі
55
Бір текше дециметрге 20 – дан 60 микрограммға дейін (бұдан әрі-мкг/дм3), ал қазандықты іске қосу және тоқтату кезеңінде 3000 мкг/дм3 дейін гидразин құрамының шамасының болуы (суды гидразинмен өңдеу кезінде).
Елеулі
56
Жылу желілерін қоректендіру үшін су сапасын сақтау жылу желілерін қоректендіру үшін су сапасының мынадай нормаларына сәйкес келеді:
1) еркін көмір қышқылының құрамы-0;
2) жылумен жабдықтау жүйелері үшін рН мәні: ашық - 8,3-9,02, жабық-8,3-9,52;
3) ерітілген оттегінің құрамы, мкг/дм3, артық емес – 50;
4) өлшенген заттардың саны, мг/дм3, артық емес – 5;
5) мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм3, артық емес - 0,3.
Елеулі
57
Желілік су сапасының желілік су сапасының мынадай сапа нормаларына сәйкес сақтау:
1) еркін көмір қышқылының құрамы – 0;
2) жылумен жабдықтау жүйесі үшін рН мәні: ашық – 8,3-9,0¹, жабық – 8,3-9,5¹;
3) темір қосылысының құрамы, мг/дм³, артық емес, жылумен жабдықтау жүйесі үшін: ашық – 0,3², жабық – 0,5;
4) еріген қышқыл құрамы, мкг/дм³, артық емес – 20;
5) өлшенген заттардың мөлшері, мг/дм³, артық емес – 5;
6) мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм³, артық емес жылумен жабдықтау жүйесі үшін: ашық – 0,1; жабық – 1.
Елеулі
58
Құбырларды жылыту, салқындату және босату кезінде ылғалды толығымен кетіруге арналған дренаж жүйелерінің болуы..
Елеулі
59
Құбыр жолдары, арматуралар мен арматураны қашықтықтан басқару элементтерін жөндеу, құбыр жолдарының жөнделетін учаскелерін бөлшектеу бітеуіштерін орнату және алып тастау үшін рұқсат беру нарядының болуы.
Өрескел
60
Қатты отынмен қазандықтың жұмыс істеуі кезінде үздіксіз жұмыс істейтін күлді ұстау қондырғыларының болуы.
Өрескел
61
Жылына кемінде 1 рет пайдалану тиімділігін тексеру мақсатында және қажет болған жағдайда жұмысты жақсарту жөніндегі іс-шараларды әзірлеу мақсатында экспресс-әдіс бойынша ұшырайтын күл ұстағыш қондырғыларды сынау мерзімдерін сақтау
Елеулі
62
Ақаусыз және мезгіл-мезгіл тексерілетін бақылау - өлшеу аспаптарының, технологиялық қорғау, бұғаттау құрылғыларының және гидро-және пневмозолдану жүйелерінің сигнализациясының болуы
Өрескел
63
Техникалық, циркуляциялық немесе ағын су құбырларымен қоректендіргіш құрылғының құбыржолдарының қосылыстарында көзделген екі жабық және пломбаланған ысырмалар арасында бақылау клапанының болуы.
Елеулі
64
Кері құбырларды қысымның кенеттен көтерілуінен қорғаудың болуы..
Өрескел
65
Монтаждау немесе жөндеу аяқталғаннан кейін резервуар-аккумуляторлар мен резервуарларды сынауды орындау.
Болмашы
66
Аккумулятор-бактарда және резервтік сыйымдылықтарда оның жоғарғы шекті деңгейіне жеткен кезде резервуарға су беруді толық тоқтатуды, сондай-ақ оның төменгі шекті деңгейіне жеткен кезде разряд сорғыларын ажыратуды қамтамасыз ететін бұғаттаулардың болуы.
Елеулі
67
Аккумулятор-бактарда және су деңгейін бақылауға және шекті деңгей сигнализациясына арналған аппаратура қорының сыйымдылықтарында, толтырудың шекті рұқсат етілген деңгейі белгісінде белгіленген құю құбырымен және веста құбырының болуы.
Елеулі
68
Қаныққан бу құбырларынан конденсатты үздіксіз бұру үшін конденсатты бұрғыштың болуы.
Елеулі
69
Жөндеу немесе тексеру жағдайларын қоспағанда қоздырудың автоматтық реттеуіштері әрдайым іске қосылғандығын пайдалану.
Жұмыста тұрақты пайдаланылатын автоматты қоздыру реттегіштерінің (бұдан әрі – АҚР) болуы және АҚР немесе олардың жекелеген элементтерін ажырату (ең аз қозуды шектеу) жөндеу немесе тексеру жағдайларында жүргізіледі.
Елеулі
70
Пайдалану кезінде:

Наличие на всех контролируемых участках пароводяного тракта, отборников проб воды и пара с холодильниками для охлаждения проб до 20-40 0С.
Значительное
55
Наличие величины содержания гидразина (при обработке воды гидразином) в пределах от 20 до 60 микрограмм на кубический дециметр (далее – мкг/дм3), а в период пуска и останова котла до 3000 мкг/дм3.
Значительное
56
Соблюдение качества воды для подпитки тепловых сетей следующим нормам качества воды для подпитки тепловых сетей:
содержание свободной угольной кислоты - 0;
значение рН для систем теплоснабжения: открытых - 8,3-9,0², закрытых - 8,3-9,5²;
содержание растворенного кислорода, мкг/дм³, не более - 50;
количество взвешенных веществ, миллиграмм на кубический дециметр (далее – мг/дм³), не более - 5;
содержание нефтепродуктов, мг/дм³, не более - 0,3.
Значительное
57
Соблюдение качества сетевой воды следующим нормам качества сетевой воды:
содержание свободной угольной кислоты - 0;
значение рН для систем теплоснабжения: открытых¹-8,3-9,0¹; закрытых - 8,3-9,5¹;
содержание соединений железа, мг/дм³, не более, для систем теплоснабжения: открытых - 0,3, закрытых - 0,5;
содержание растворенного кислорода, мкг/дм³, не более - 20;
количество взвешенных веществ, мг/дм³, не более - 5;
содержание нефтепродуктов, мг/дм³, не более для систем теплоснабжения: открытых - 0,1, закрытых - 1.
Значительное
58
Наличие систем дренажей для полного удаления влаги при прогреве, остывании и опорожнении трубопроводов.
Значительное
59
Наличие наряда-допуска для выполнения ремонта трубопроводов, арматуры и элементов дистанционного управления арматурой, установки и снятия заглушек, отделяющих ремонтируемый участок трубопровода.
Грубое
60
Наличие работающей золоулавливающей установки при работе котла на твердом топливе.
Грубое
61
Соблюдение сроков не реже 1 раза в год испытания золоулавливающих установок, по экспресс-методу подвергаемый в целях проверки их эксплуатационной эффективности и при необходимости разработки мероприятий по улучшению работы.
Значительное
62
Наличие исправных и периодически проверяемых контрольно-измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации систем гидро- и пневмозолоудаления.
Грубое
63
Наличие контрольного клапана между двумя закрытыми и пломбированными задвижками предусмотренного в соединениях трубопроводов подпитывающего устройства с трубопроводами технической, циркуляционной или водопроводной воды.
Значительное
64
Наличие защиты обратных трубопроводов от внезапного повышения давления.
Грубое
65
Выполнение испытания баков-аккумуляторов и емкостей запаса после окончания монтажа или ремонта.
Незначительное
66
Наличие блокировок в баках-аккумуляторах и емкостей запаса, обеспечивающих полное прекращение подачи воды в бак при достижении ее верхнего предельного уровня, а также отключение насосов разрядки при достижении ее нижнего предельного уровня.
Значительное
67
Наличие в баках-аккумуляторах и емкостей запаса аппаратуры для контроля уровня воды и сигнализации предельного уровня, переливной трубой, установленной на отметке предельно допустимого уровня заполнения, и вестовой трубой.
Значительное
68
Наличие конденсатоотводчика для непрерывного отведения конденсата из паропроводов насыщенного пара.
Значительное
69
Наличие автоматических регуляторов возбуждения (далее – АРВ) постоянно используемых включенными в работе и отключение АРВ или отдельных их элементов (ограничение минимального возбуждения) производится в случаях ремонта или проверки.
Значительное
70
Наличие контроля параметров во время эксплуатации за:

1) статорлардың, ротор және желі қоздыру электр параметрлеріне;
2) ротор және статор орамасы мен болаттың температурасын қоздыру жүйесіне, салқындату үшін арналған құралдарға (оның ішінде қоздыру жүйесінің жабдықтары), білік тығыздағышына, мойын тіректер мен өкшеліктерге;
3) қысымды, оның ішінде сүзгілеріндегі қысымның өзгеруіне, меншікті кедергіні және орама мен басқа да белсенді және конструктивтік бөлшектер арқылы дистилляттың шығынына;
4) сутегінің қысымы мен тазалығына;
5) қысым мен май температурасына, сондай-ақ біліктің тығыздағыштарында май-сутегі қысымының өзгеруіне;
6) сұйықтықты салқындату жүйесінің тұмшалануына;
7) сутегімен және толығымен сумен салқындайтын турбогенераторлар корпусындағы газдың ылғалдылығына;
8) демпфер бактарындағы және турбогенераторлардың қалқитын гидро бекітпелеріндегі гидро генераторлардың мойын тіректері мен өкшеліктерінің май ванналарындағы май деңгейіне;
9) мойын тіректермен турбо генераторлардың қосылған сақиналарының, айқаспалар мен гидро генераторлар мойын тіректерінің діріліне бақылаудың болуы.
Елеулі
71
Жұмыс істеп тұрған немесе резервтегі генераторлар мен синхронды компенсаторлардың газ-май және су жүйелері жұмысының көрсеткіштерін бақылаудың болуы:
1) генератор корпусындағы сутегінің шық (ылғалдығы) нүктесінің температурасы – аптасына кемінде 1 рет, ал газды немесе ылғалдықтың, рұқсат берілгеннен жоғары болып, жеке кептіруінің жарамсыздық жағдайында – тәулігіне кемінде 1 рет. Турбогенератор корпусының ішіндегі газдың ылғалдығы толығымен судың салқындауымен үздіксіз автоматты түрде бақыланады;
2) машина корпусының газ тығыздығы (сутегінің тәуліктік кемуі) – айына кемінде 1 рет, машина корпусындағы сутегінің тазалығы – бақылау мақсатындағы химиялық талдау бойынша және үздіксіз автоматты газанализатор бойынша аптасына кемінде 1 рет, ал автоматты газ анализатор жарамсыз болған кезде – ауысымда кемінде 1 рет;
3) газ торында, мойын тіректердің картерлерінде, экранды ток өткізгіштерінде, желілік және нөлдік шықпалар қаптамаларында сутегінің болуы – сигналға әсер ететін үздіксіз автоматтық газ анализаторымен, ал осындай газ анализатор жарамсыз болған кезде немесе мүлде жоқ болған кезде – жылжымалы газ анализаторымен немесе индикатормен тәулігіне кемінде 1 рет;
4) машина корпусының ішіндегі сутегіде, қалқымалы гидро бекітпеде, үрлеу багінде және генератордың май тазалаушы қондырғысының су бөлу багінде оттегінің болуы – осы химиялық бақылау бойынша бекітілген графикке сәйкес;
5) орама мен генератордың басқа да бөлшектерінің сумен салқындату жүйесінде дистиллят сапасының көрсеткіштері – генераторларды пайдалану бойынша типтік нұсқаулыққа сәйкес болуына бақылаудың болуы.
Елеулі
72

1) электрическими параметрами статора, ротора и системы возбуждения;
2) температурой обмотки и стали статора, охлаждающих сред (в том числе, оборудования системы возбуждения), уплотнений вала подшипников и подпятников;
3) давлением, в том числе, перепада давлений на фильтрах, удельного сопротивления и расхода дистиллята через обмотки и другие активные и конструктивные части;
4) давлением и чистотой водорода;
5) давлением и температурой масла, а также перепада давлений масло-водород в уплотнениях вала;
6) герметичностью систем жидкостного охлаждения;
7) влажностью газа в корпусе турбогенераторов с водородным и полным водяным охлаждением;
8) уровнем масла в демпферных баках и поплавковых гидрозатворах турбогенераторов, в масляных ваннах подшипников и подпятников гидрогенераторов; 9) вибрацией подшипников и контактных колец турбогенераторов, крестовин и подшипников гидрогенераторов.
Значительное
71
Наличие контроля показателей работы газомасляной и водяной систем генераторов и синхронных компенсаторов, находящихся в работе или в резерве:
температуры точки росы (влажности) водорода в корпусе генератора - не реже 1 раза в неделю, а при неисправной системе индивидуальной осушки газа или влажности, превышающей допустимую, - не реже 1 раза в сутки. Влажность газа внутри корпуса турбогенератора с полным водяным охлаждением контролируется непрерывно автоматически;
газоплотности корпуса машины (суточной утечки водорода) - не реже 1 раза в месяц, чистоты водорода в корпусе машины - не реже 1 раза в неделю по контрольным химическим анализам и непрерывно по автоматическому газоанализатору, а при неисправности автоматического газоанализатора - не реже 1 раза в смену;
содержания водорода в газовой ловушке, в картерах подшипников, экранированных токопроводах, кожухах линейных и нулевых выводов - непрерывно автоматическим газоанализатором, действующим на сигнал, а при неисправности или отсутствии такого газоанализатора - переносным газоанализатором или индикатором не реже 1 раза в сутки;
содержания кислорода в водороде внутри корпуса машины, в поплавковом гидрозатворе, в бачке продувки и в водородоотделительном баке маслоочистительной установки генератора - в соответствии с утвержденным графиком по данным химического контроля;
показателей качества дистиллята в системе водяного охлаждения обмоток и других частей генератора - в соответствии с типовой инструкцией по эксплуатации генераторов.
Значительное
72

Турбогенераторлардың түйіспелі сақиналарының дірілін 3 айда кемінде 1 рет өлшеу және 300 микрометрден аспайтын деңгейде ұстау.
Елеулі
73
Синхронды компенсаторларға 4-5 жылда 1 рет күрделі жөндеу жүргізу.
Елеулі
74
Реактивті қуатты генерациялауды реттеуді қамтамасыз ететін жаңартылатын энергия көздерінің генерациялайтын қондырғыларында автоматиканың болуы:
а) кернеуді реттеу режимінде;
б) реактивті қуатты реттеу режимінде;
в) қуат коэффициентін реттеу режимінде автоматиканың болуы.
Елеулі
75
Электр қозғалтқыштарын, оларды іске қосу және қорғау құрылғыларын пайдалану кезінде іске қосу кезінде және жұмыс режимдерінде сенімді жұмысты сақтау
Елеулі
76
Ротор орамасының және статордың белсенді болатының сумен салқындатылатын, сондай-ақ су ауа салқындатқыштары бар электр қозғалтқышының корпусында судың пайда болуы туралы сигнализация беретін құрылғының болуы.
Өрескел
77
Мойын тіректерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарындағы мойын тіректер ішпектерінің температурасы көтерілген кезде немесе майлаудың тоқтатылған кезінде, сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
78
Жылу механикалық жабдық үшін жауапты электр қозғалтқыштарының электр қорегінде (реттелетін айналу жиілігі бар электр қозғалтқыштарын қоса алғанда) үзіліс болған кезде негізгі жабдықтың технологиялық режимінің тұрақтылығын сақтай отырып, жұмыс немесе қоректендірудің резервтік көзінің болуы.
Өрескел
79
Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілетін адамдардың куәлігінің болуы.
Елеулі
80
Тікелей жұмыс орнында нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыс жасау рұқсаттарының ретін сақтау.
Өрескел
81
Нарядтың екі данасында және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында рұқсатты ресімдеу, жұмыс басшысы (өндіруші) рұқсат беру міндетін қоса атқарған кезде нарядтың бір данасында рұқсатты ресімдеу.
Өрескел
82
Электр станцияларының негізгі цехтарының жабдықтарына қызмет көрсететін адамдардың және арнайы жұмыстарды орындауға жіберілген адамдардың білімін тексеру туралы біліктілік куәлігінде жазбаның болуы.
Елеулі
83
Айналмалы механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде нарядтың болуы, бұл ретте механизм тоқтатылады.
Өрескел
84
Айналмалы механизмнің сынақ қосу немесе теңгерімі кезеңінде механизмнің электр қозғалтқышының жұмыс жағдайындағы авариялық өшіру тетігінің болуы.
Елеулі
85
Мазут шаруашылығының үй-жайларында және аумағында от жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы (мазут резервуарлары, қабылдау құю қондырғылары, жүру каналдары, мазутты сорғылар).
Өрескел
86
Үй-жайларда гидразингидраттың төгілген ерітіндісін бейтараптандыратын хлор әктасы қорының болуы.
Елеулі
87
Ыдыстар мен резервуарлардағы жұмыстарды орындау үшін нарядтың болуы.
Өрескел
88
Қазандық агрегаттарын жөндеу (пеш ішіндегі, барабандардағы жұмыс), қызудың конвективті үстіндегі, электр сүзгідегі, газ өткелі, ауа өткізгіштегі, шаң жинау, күл тазарту және күл ұстау жүйелеріндегі жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
89
Конвейерлерде, лента конвейерлерден отын лақтыратын құрылғыларда, элеваторларда, ұсақтаушыларда, вагон аударушыларды багерлерде жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
90
Электрмагнитті сепараторларда, лента конвейерлерінің таразыларында, жаңқа және тамыр ұстаушыларда, сондай-ақ механикалық қатты отында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
91
Мазут шаруашылығында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
92
Сорғыларда және араластырғышта (қоректендіру, конденсаттық, циркуляциялық, желілік, қоректік және басқа) және араластырғыштарды жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы, олардың тізбесін жұмыс беруші белгілейді.
Өрескел
93
Айналма механизмдерде жөндеу (үрлегіш және диірмен желдеткіш, шаң сорғы, диірмен және басқа) жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
94
Жабдықтағы, жұмыс істеп тұрған жабдық аймағындағы және өндірістік үй-жайларда от жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
95
Жүк көтергіш машиналарда, кран арбаларда, кран асты жолдарында, скрепер қондырғыларда, жүктегіштерде, көтергіштерде, фуникулерлерде, темір арқан жолдарда жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы (Доңғалақты және шынжыр табанды өздігінен жүретін машиналардан басқа).
Өрескел
96
Жабдықтарды бөлшектеу және монтаждау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
97
Жабдықтарға арналған гильзалар мен штуцерлерді кесу, шығын өлшеуіштердің өлшем диафрагмаларын орнату және шешу кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
98
Жабдықтың жұмысын тоқтатуды, шектеуді және схемасы мен режимін өзгертуді талап ететін автоматты реттеу, қашықтан басқару, қорғау, сигнал беру және бақылау аппаратурасын орнату, алу, тексеру және жөндеу кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
99
Құбыржолдар мен арматураларды құбыржолдардан алмай, импульстік желілерді (газ, мазут, май және бу құбырларын, өрт сөндіру құбырларын, дренаждық желілерді, улы және қауіпті ортадағы құбыржолдарды) жөндеу немесе ауыстыру кезінде нарядтың болуы.
Өрескел

Соблюдение сроков не реже 1 раза в 3 месяца измерений вибрации контактных колец турбогенераторов и поддержание значения на уровне не выше 300 мкм.
Значительное
73
Соблюдение сроков 1 раз в 4-5 лет проведения капитальных ремонтов синхронных компенсаторов.
Значительное
74
Наличие автоматики в генерирующих установках возобновляемых источников энергии, обеспечивающих регулирование генерации реактивной мощности:
а) в режиме регулирования напряжения;
б) в режиме регулирования реактивной мощности;
в) в режиме регулирования коэффициента мощности.
Значительное
75
Соблюдение надежной работы при пуске и в рабочих режимах при эксплуатации электродвигателей, их пускорегулирующих устройств и защит.
Значительное
76
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Грубое
77
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
Значительное
78
Наличие рабочего или резервного источника питания для сохранения устойчивости технологического режима основного оборудования при перерыве в электропитании электродвигателей (включая электродвигатели с регулируемой частотой вращения) ответственного тепломеханического оборудования.
Грубое
79
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
Значительное
80
Соблюдение допуска к работе по нарядам и распоряжениям непосредственно на рабочем месте.
Грубое
81
Наличие оформленного допуска в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям, при совмещении руководителем (производителем) работ обязанности допускающего оформление допуска в одном экземпляре наряда.
Грубое
82
Наличие записи в квалификационном удостоверении о проверке знаний у лиц, обслуживающих оборудование основных цехов электростанций, и лиц, допущенных к выполнению специальных работ.
Значительное
83
Наличие наряда при ремонте вращающихся механизмов, которые при этом остановлены.
Грубое
84
Наличие кнопки аварийного отключения в рабочем состоянии электродвигателя механизма на период пробного включения или балансировки вращающегося механизма.
Значительное
85
Наличие наряда при выполнении огневых работ в помещениях и на территории мазутного хозяйства (мазутные резервуары, приемосливные устройства, походные каналы, мазутонасосные).
Грубое
86
Наличие запаса хлорной извести для нейтрализации пролитого раствора гидразингидрата в помещении.
Значительное
87
Наличие наряда при выполнении работ в емкостях и резервуарах.
Грубое
88
Наличие наряда при выполнении ремонта котельных агрегатов (работа внутри топок, барабанов), на конвективных поверхностях нагрева, электрофильтрах, в газоходах, воздуховодах, в системах пылеприготовления, золоудаления и золоулавливания.
Грубое
89
Наличие наряда при выполнении ремонта конвейеров, устройств, сбрасывающих топливо с ленточных конвейеров, питателей, элеваторов, дробилок, грохотов, вагоноопрокидывателей, багеров.
Грубое
90
Наличие наряда при выполнении ремонта электромагнитных сепараторов, весов ленточных конвейеров, щепо- и корнеуловителей, а также механизированных пробоотборников твердого топлива.
Грубое
91
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в мазутном хозяйстве.
Грубое
92
Наличие наряда при выполнении ремонта насосов (питательных, конденсатных, циркуляционных, сетевых, подпиточных и других) и мешалок, перечень которых устанавливает работодатель.
Грубое
93
Наличие наряда при выполнении ремонта вращающихся механизмов (дутьевых и мельничных вентиляторов, дымососов, мельниц и других).
Грубое
94
Наличие наряда при выполнении огневых работ на оборудовании, в зоне действующего оборудования и в производственных помещениях.
Грубое
95
Наличие наряда при выполнении ремонта грузоподъемных машин (кроме колесных и гусеничных самоходных), крановых тележек, подкрановых путей, скреперных установок, перегружателей, подъемников, фуникулеров, канатных дорог.
Грубое
96
Наличие наряда при выполнении демонтажа и монтажа оборудования.
Грубое
97
Наличие наряда при выполнении врезки гильз и штуцеров для приборов, установки и снятию измерительных диафрагм расходомеров.
Грубое
98
Наличие наряда при выполнении установки, снятия, проверки и ремонта аппаратуры автоматического регулирования, дистанционного управления, защиты, сигнализации и контроля, требующие останова, ограничения производительности и изменения схемы и режима работы оборудования.
Грубое
99
Наличие наряда при выполнении ремонта трубопроводов и арматуры без снятия ее с трубопроводов, ремонта или замены импульсных линий (газо-, мазуто-, масло- и паропроводов, трубопроводов пожаротушения, дренажных линий, трубопроводов с ядовитыми и агрессивными средами).
Грубое

100
Датчиктерді монтаждау және іске қосумен байланысты жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
101
Газды, жарылғыш және электр тоғымен қауіпті және кіру шектелген жерлердегі жұмыстарды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
102
Камераларда, құдықтарда, аппараттарда, бункерлерде, резервуарларда, бактарда, коллекторларда, туннелдерде, құбырларда, каналдар мен шұңқырларда және басқа металл ыдыстардағы жұмыстарды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
103
Жабдықтың дефектоскопиясын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
104
Жабдықтың химиялық тазартуын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
105
Коррозияға қарсы жабынды жағуды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
106
Жылу оқшаулау жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
107
Ормандарды жинау мен бөлшектеу және траншеялардың, қазаншұңқырлардың қабырғаларын бекіту кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
108
Жерасты коммуникациялары орналасқан аймақтарда жер қазу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
109
Сүзгіні ашумен байланысты сүзгілік материалды жүктеу, жүктеуді аяқтау және шығару жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
110
Гидразин қондырғыларында жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
111
Түтін құбырларын, құрылыстар мен ғимараттарды жөндеу кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
112
Кәсіпорынның техникалық жетекшісі бекіткен нарядтар беруге уәкілетті тұлғалар тізбесінің болуы.
Елеулі

100
Наличие наряда при выполнении работы, связанных с монтажом и наладкой датчиков.
Грубое
101
Наличие наряда при выполнении работы в местах, опасных в отношении загазованности, взрывоопасности и поражения электрическим током и с ограниченным доступом посещения.
Грубое
102
Наличие наряда при выполнении работ в камерах, колодцах, аппаратах, бункерах, резервуарах, баках, коллекторах, туннелях, трубопроводах, каналах и ямах и других металлических емкостях.
Грубое
103
Наличие наряда при выполнении дефектоскопии оборудования.
Грубое
104
Наличие наряда при выполнении химической очистки оборудования.
Грубое
105
Наличие наряда при выполнении нанесении антикоррозионного покрытия.
Грубое
106
Наличие наряда при выполнении теплоизоляционных работ.
Грубое
107
Наличие наряда при выполнении сборки и разборки лесов и крепления стенок траншей, котлованов.
Грубое
108
Наличие наряда при выполнении земляных работ в зоне расположения подземных коммуникаций.
Грубое
109
Наличие наряда при выполнении загрузки, догрузки и выгрузки фильтрующего материала, связанного со вскрытием фильтров.
Грубое
110
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в гидразинной установке.
Грубое
111
Наличие наряда при выполнении ремонта дымовых труб, сооружений и зданий.
Грубое
112
Наличие списка уполномоченных лиц для выдачи нарядов, утвержденного техническим руководителем.
Значительное

113
Жалпы наряд бойынша жөндеу жұмыстарын орындаған кезде аралық нарядтың болуы.
Өрескелі
114
Жабдықты істен және резервтен шығару немесе сынау тек электр станциясының ауысым бастығының немесе желілердің, өңірлік диспетчерлік орталықтардың, Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығының тиісті диспетчерінің рұқсатымен тікелей істен шығару алдында немесе сынақ жүргізу алдында жүргізіледі.
Өрескел

113
Наличие промежуточных нарядов при выполнении ремонтных работ по общему наряду.
Грубое
114
Наличие разрешения начальника смены электростанции или соответствующего диспетчера сетей, региональных диспетчерских центров, национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана для выведения оборудования из работы и резерва или испытания непосредственно перед выводом из работы и резерва оборудования или перед проведением испытаний.
Грубое

115
Қуатты қабылдайтын энергия жүйесі жұмысының орнықтылығының бұзылуын болдырмау бойынша энергия жүйелеріндегі жүктемені ажырату және қуатты беретін энергия жүйелеріндегі электр станцияларын автоматты түрде босату үшін жүйелік автоматиканың болуы.
Өрескел
116
Диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдар кешенінің құрамында:
1) технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесімен жиынтықта диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары (ақпарат датчиктері, телемеханика және ақпараттарды жеткізу құрылғылары, байланыс арналары);

115
Наличие системной автоматики для отключения нагрузки в энергосистемах по предотвращению нарушения устойчивости работы энергосистемы, принимающей мощность, и автоматической разгрузки электростанций в энергосистемах, выдающих мощность.
Грубое
116
Наличие в составе комплекса технических средств автоматизированной системы диспетчерского управления:
1) средств диспетчерского и технологического управления в совокупности с автоматизированной системой управления технологическим процессом (датчики информации, устройства телемеханики и передачи информации, каналы связи);

2) ақпаратты өңдеу және бейнелеу құралдары: жедел ақпараттық-басқару кешендері мен есептеу кешендерінің компьютерлік техникасы, баспа құрылғылары, дисплейлер, сандық және аналогтық аспаптардың;
3) басқару объектілерімен байланыстыру құрылғыларының;
4) кіші жүйелерінің (кепілдеме берілген электр қуатымен жабдықтау, ауаны желдету, өртке қарсы) болуы.
Елеулі
117
Техникалық басшы, бас диспетчер немесе электр желісінің, энергия объектісінің диспетчерлік қызметінің бастығы бекіткен график бойынша диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесімен электрмен қоректендіру жүйелерінің жарамдылығын мерзімді тексеру жүзеге асыру.
Елеулі

2) средств обработки и отображения информации: компьютерная техника оперативных информационно-управляющих комплексов и вычислительных комплексов, устройства печати, дисплеи, цифровые и аналоговые приборы;
3) устройств связи с объектом управления;
4) вспомогательных систем (гарантированного электропитания, кондиционирования воздуха, противопожарные).
Значительное
117
Наличие графика, утвержденного техническим руководителем, главным диспетчером или начальником диспетчерской службы электрической сети, энергообъекта для соблюдения периодической проверки исправности систем электропитания.
Значительное

118
Электр станцияларында, электр желілерінде, электр қосаллқы станцияларында диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы.
Өрескел
119
Энергия жүйелерінің қалыпты және авариялық режимдерінде ақпаратты берудің белгіленген сапасы кезінде әрекет етуге дайын диспетчерлік және технологиялық басқарудың тұрақты жұмыс істейтін құралдарының болуы.
Өрескел
120
Диспетчерлік және технологиялық бақылау құралдарының пайдалану және техникалық қызмет көрсету талаптарын:
1) Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығының басқару құралдарының орталық тораптарының, өңірлік диспетчерлік орталықтарының;
2) электр желілері мен электр станцияларын басқару құралдарының жергілікті тораптарының;
3) диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының қызмет (энергия объектілер) құрамына кіретін зертханаларының сақтауы.
Елеулі

118
Наличие средств диспетчерского и технологического управления в электростанциях, электрических сетях, электрических подстанциях.
Грубое
119
Наличие постоянно функционирующих средств диспетчерского и технологического управления, готовых к действию при установленном качестве передачи информации в нормальных и аварийных режимах энергосистем.
Грубое
120
Соблюдение оперативного и технического обслуживания средств диспетчерского и технологического управления обеспеченного:
1) центральными узлами средств управления национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана, региональными диспетчерскими центрами;
2) местными узлами средств управления электрических сетей и электростанций;
3) лабораториями, входящими в состав служб (энергообъектов) средствами диспетчерского и технологического управления.
Значительное

121
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының кепілдікті электр қуатының болуы.
Өрескел
122
Энергия объектілерінде жөндеу-пайдалану базасының болуы.
Елеулі
123
Барлық технологиялық жүйелерді, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, оның ішінде энергетикалық объектінің құрамына кіретін, энергетикалық объектінің техникалық басшысы немесе оның орынбасары басқаратын, комиссияға энергия объектісінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандарын, мамандандырылған және сараптамалық ұйымдардың мамандарын енгізе отырып, энергетикалық объектінің комиссиясы жүргізетін гидроқұрылыстарды 5 жылда кемінде 1 рет мерзімдік техникалық куәландырудан өткізе мерзімдерін сақтау.
Өрескел
124
Энергетия объектісінің техникалық паспортында техникалық куәландыру нәтижелерінің болуы.
Елеулі
125
Электр станцияларында жұмыс істейтін автоматтандырылған диспетчерлік басқару жүйесінің болуы.
Елеулі
126
Барлық өлшеу құралдары мен ақпараттық-өлшеу жүйелерінің жарамды күйде, сондай-ақ олардың үнемі өлшеуге дайын болуы.
Өрескел
127
Энергия объектісінің метрологиялық қызмет функциясын орындайтын бөлімшелер персоналының өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын сақтау.
Елеулі
128
Қысқыш құрастырмаларына (қатарына) жалғанған сымдарда схемаларға сәйкес келетін таңбаның, сондай-ақ бақылау кабелінің ұшында, оларды қабырға, төбе аркылы өткізген кезде кабельдер легінің тармақталған және қиылысқан жерлерінде таңбаның болуы.
Өрескел
129
Автоматты ажыратқыштарда, сақтандырғыш қалыбында міндеті мен тогы көрсетілген таңбаның болуы.
Елеулі
130
Ашық тарату құрылғыларының конструкцияларында, жеке тұрған өзекті жайтартқыштарда, прожекторлық діңгектерде, түтін құбырлары мен градирняларда кез келген мақсаттағы (жарық беретін, телефондық, жоғары жиілікті) кернеуі 1000 В дейінгі әуе желілері сымдарын ілуге жол бермеу, сондай-ақ осы желілерді жарылыс қаупі бар үй-жайларға жеткізу.
Өрескел
131
Кернеудің жоғарылауын шектеушілер мен барлық кернеулердің вентильді ажыратқыштарын тұрақты қосылған күйде болу.
Өрескел
132
Кемінде екі электр беру желілерімен өтелетін желімен байланысты қосалқы станцияларда жерге тұйықтаушы доға сөндіргіш реакторлардың болуы.
Өрескел
133
Доға сөндіргіш реакторларды тұйық қосалқы станцияларда орнатылмау.
Өрескел
134
Доға сөндіргіш реакторларды трансформаторлардың, генераторлардың немесе синхронды компенсаторлардың бейтараптарына ажыратқыштар арқылы қосылған болу.
Өрескел
135
Доға сөндіруші реакторларды балқытылған сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосылмауы.
Өрескел

121
Наличие гарантированного электропитания средств диспетчерского и технологического управления.
Грубое
122
Наличие на энергообъектах ремонтно-эксплуатационной базы.
Значительное
123
Соблюдение сроков не реже 1 раза в 5 лет при проведении периодического технического освидетельствования всех технологических систем, оборудования, зданий и сооружений, в том числе гидросооружений, входящих в состав энергообъекта комиссией энергообъекта, возглавляемой техническим руководителем энергообъекта или его заместителем, с включением в комиссию руководителей и специалистов структурных подразделений энергообъекта, специалистов специализированных и экспертных организаций.
Грубое
124
Наличие результатов технического освидетельствования в техническом паспорте энергообъекта.
Значительное
125
Наличие на электростанциях функционирующей автоматизированной системы диспетчерского управления.
Значительное
126
Наличие в исправном состоянии всех средств измерения, а также информационно-измерительных систем, а также их постоянной готовности к выполнению измерений.
Грубое
127
Соблюдение технического обслуживания и ремонта средств измерения персоналом подразделения, выполняющим функции метрологической службы энергообъекта.
Значительное
128
Наличие на проводах, присоединенных к сборкам (рядам) зажимов, маркировки, соответствующая схемам, а также маркировки на концах контрольных кабелей, в местах разветвления и пересечения потоков кабелей, при проходе их через стены, потолки и другие перекрытия.
Грубое
129
Наличие маркировок на автоматических выключателях, колодках предохранителей маркировки с указанием назначения и тока.
Значительное
130
Отсутствие подвески проводов ВЛ напряжением до 1000 В любого назначения (осветительных, телефонных, высокочастотных) на конструкциях ОРУ, отдельно стоящих стержневых молниеотводах, прожекторных мачтах, дымовых трубах и градирнях, а также подводка этих линий к взрывоопасным помещениям.
Грубое
131
Наличие ограничителей перенапряжений и вентильных разрядников всех напряжений, поддерживаемых в постоянно включенном состоянии.
Грубое
132
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее чем двумя линиями электропередачи.
Грубое
133
Отсутствие установки дугогасящих реакторов на тупиковых подстанциях.
Грубое
134
Наличие дугогасящих реакторов подключенных к нейтралям трансформаторов, генераторов или синхронных компенсаторов через разъединители.
Грубое
135
Отсутствие подключения дугогасящих реакторов к трансформаторам, защищенным плавкими предохранителями.
Грубое

136
Персоналдың тұрақты кезекшілігінсіз жұмыс істейтін электролиз қондырғысының ауысымына кемінде 1 рет тексеру мерзімдерін сақтау және анықталған ақаулар мен ақаулар журналында (картотекада) тіркеледі және қысқа мерзімде жойылады.
Елеулі
137
Автоматты газталдағыштардың жарамдылығын тексеру үшін тәулігіне 1 рет сутегідегі оттегінің және оттегідегі сутегінің болуына химиялық талдау бойынша тексеру мерізмін сақтау
Елеулі
138
Ресиверлерде сутегі мен оттегін беру құбырларында, сондай-ақ қоректік бактарда тұзсыздандырылған суды (конденсатты) беру құбырында газ тығыздықты кері клапандардың болуы.
Елеулі
139
Құрғақ май үшін жабдықталған бакта ауа кептіру сүзгілерінің болуы.
Елеулі
140
Іске қосу кезінде және жұмыс режимдерінде олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ететін электр қозғалтқыштарды пайдалану кезінде іске қосу реттеуші құрылғылардың және қорғанысының болуы.
Өрескел
141
Ротор орамасының және статордың белсенді болатының сумен салқындатылатын, сондай-ақ сумен ауаны салқындатқыштары бар электр қозғалтқышының корпусында судың пайда болуы туралы сигнализация беретін құрылғының болуы.
Өрескел
142
Дренаждық арналардың, науалардың, шұңқырлардың, тұз жасушаларының қабырғалары мен коагулянтты ылғалды сақтау ұяшықтарының, Су дайындау қондырғыларының үй-жайларында бақыланатын және ұсталатын қышқыл және сілті өлшегіштердің үй-жайларында едендердің жарамды жай-күйінде болуы.
Өрескел
143
Қоқыстардан, күл шөгінділерінен және құрылыс материалдарынан тазартылған ғимараттар мен құрылыстардың шатырының болуы.
Елеулі
144
Нөсер суын ағызудың тазартылған жүйесінің болуы және оның жұмысқа қабілеттілігіне тексеру жүргізу.
Елеулі
145
Құрылыс конструкцияларын, ғимараттардың іргетастарын, құрылыстар мен жабдықтарды минералды майлардың, қышқылдардың, сілтілердің, бу мен судың тиюінен қорғаудың болуы.
Өрескел
146
Цемент тозаңының пайда болуын болдырмайтын еден жабынының болуы.
Болмашы
147
Қабырғалар, еден мен төбелері тозаң өткізбейтін сырмен сырланған болуы.
Болмашы
148
Тарату құрылғыларының үй-жайына тозаңның бөлмеге кіруіне жол бермеу үшін кіретін желдеткіште сүзгілердің болуы.
Елеулі
149
Ашық тарату құрылғыларының кабель арналарын және жер үсті науаларын және жабық тарату құрылғыларын жанбайтын плиталармен жабық болуы, сондай-ақ кабельдік арналардан, туннельдерден, қабаттардан және жанбайтын материалдардан жасалған кабельдік бөліктер арасындағы өтпелерді тығыздау.
Өрескел
150
Судың кедергісіз ағуын қамтамасыз ететін таза ұсталатын туннельдердің, жертөлелердің, арналардың және дренаждық құрылғылардың болуы.
Өрескел
151
Жарамды май қабылдағыштың, май жинағыштың, қиыршық тас төгінділерінің, дренаждың және май бұрғыштардың болуы.
Елеулі

136
Соблюдение сроков осмотра не реже 1 раза в смену электролизной установки, работающей без постоянного дежурства персонала и обнаруженные дефекты и неполадки регистрируются в журнале (картотеке) и устраняются в кратчайшие сроки.
Значительное
137
Соблюдение сроков проверки исправности автоматических газоанализаторов 1 раз в сутки проводимый химическим анализом содержания кислорода в водороде и водорода в кислороде.
Значительное
138
Наличие газоплотных обратных клапанов на трубопроводах подачи водорода и кислорода в ресиверах, а также на трубопроводе подачи обессоленной воды (конденсата) в питательных баках.
Значительное
139
Наличие воздухоосушительных фильтров в баке, оборудованном для сухого масла.
Значительное
140
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей, обеспечивающих их надежную работу при пуске и в рабочих режимах.
Грубое
141
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Грубое
142
Наличие в исправном состоянии дренажных каналов, лотков, приямков, стенок солевых ячеек и ячеек мокрого хранения коагулянта, полов в помещениях мерников кислоты и щелочи контролируемых и поддерживаемых в помещениях водоподготовительных установок.
Грубое
143
Наличие кровли зданий и сооружений очищенные от мусора, золовых отложений и строительных материалов.
Значительное
144
Наличие очищенной системы сброса ливневых вод и проведение проверки ее работоспособности.
Значительное
145
Наличие защиты строительных конструкций, фундаментов зданий, сооружений и оборудования от попадания минеральных масел, кислот, щелочей, пара и воды.
Грубое
146
Наличие покрытия полов, предотвращающие образования цементной пыли.
Незначительное
147
Наличие стены, пола и потолка, окрашенных пыленепроницаемой краской.
Незначительное
148
Наличие фильтров в приточной вентиляции, предотвращающих попадание пыли в помещение распределительных устройств.
Значительное
149
Наличие кабельных каналов и наземных лотков ОРУ и ЗРУ закрытые несгораемыми плитами, а места выхода кабелей из кабельных каналов, туннелей, этажей и переходов между кабельными отсеками уплотненные несгораемым материалом.
Грубое
150
Наличие туннелей, подвалов, каналов содержащиеся в чистоте и дренажных устройств, обеспечивающих беспрепятственный отвод воды.
Грубое
151
Наличие исправного маслоприемника, маслосборника, гравийных подсыпок, дренажов и маслоотводов.
Значительное

152
Май ажыратқыштардағы, өлшеу трансформаторлары мен кіреберістегі қажетті май деңгейін қоршаған ортаның температурасы өте жоғары және өте төмен болған кезде май көрсеткіштерінің межелік шеңберінде сақтау.
Қоршаған ортаның ең жоғары және ең төменгі температурасында май көрсеткіші шкаласы шегінде қалатын май ажыратқыштарында, өлшеу трансформаторларында және кірмелерде май деңгейінің болуы.
Елеулі
153
Герметикалық емес кіреберістегі майы ылғалдану мен қышқылданудан қорғалған болуы.
Елеулі
154
6-10 кВ тарату құрылғылары камералары шкафтарының ішінде доғалы қысқа тұйықталудан тез әсер ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
155
Электр желілерін пайдаланатын ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша темірбетонды және металл тіректері бар ӘЖ – де – 12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіректері бар ӘЖ-де-6 жылда кемінде 1 рет орындалатын ӘЖ-ге күрделі жөндеу жүргізу мерзімдерін сақтау.
Өрескел
156
Кабельдік трассаларды қазу немесе оларға жақын жерде жер жұмыстарын жүргізуге жазбаша рұқсаттың болуы.
Өрескел
157
Кәсіпорында зақымдану орындарын анықтауға арналған аппараттармен, өлшеу аспаптарымен және жылжымалы өлшеу және сынақ қондырғыларымен жабдықталған зертхананың кабельдік желілерінің болуы.
Болмашы
158
Электр қондырғыларында қалдықтарды: химиялық заттарды, майларды, қоқыстарды, техникалық суларды жинау және жою құрылғыларының болуы.
Елеулі
159
Ғимараттар мен құрылыстардың электр қондырғыларының жерге тұйықтау және осы ғимараттар мен құрылыстардың 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғайтын ортақ құрылғыларының болуы.
Өрескел
160
Әртүрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін кемінде екі табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгішінің болуы.
Өрескел
161
Өткізгіштердің кабельдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысу орындарында, оларды ғимараттарға енгізу орындарында және қорғаныш өткізгіштерінің, өткізгіштердің механикалық зақымдануы мүмкін басқа да орындарда қорғанудың болуы.
Өрескел
162
Бұрандамалық қосылыстар немесе дәнекерлеу арқылы ашық өткізгіш бөліктерге жерге қосу және қорғау өткізгіштерін өткізгіштерінің қосылуының болуы.
Өрескел
163
Оқшауланған бейтарабы бар автономды жылжымалы қоректендіру көздерінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы.
Елеулі
164
Ток өткізгіш бөліктердің, қоршаулар мен қабықтардың негізгі оқшаулауын қолданумен қамтамасыз етілген жылжымалы электр қондырғыларында тікелей жанасудан қорғаудың болуы.
Өрескел
165
Уақытша құрылғыларсыз кабельдік құрылыстардың болуы, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтау.
Өрескел

152
Наличие уровня масла в масляных выключателях, измерительных трансформаторах и вводах остающиеся в пределах шкалы маслоуказателя при максимальной и минимальной температурах окружающего воздуха.
Значительное
153
Наличие защиты масла негерметичных вводов от увлажнения и окисления.
Значительное
154
Наличие быстродействующей защиты от дуговых коротких замыканий внутри шкафов камер распределительных устройств 6-10 кВ.
Грубое
155
Соблюдение сроков проведения капитальных ремонтов ВЛ выполняемые по решению технического руководителя организации, эксплуатирующей электрические сети, на ВЛ с железобетонными и металлическими опорами – не реже 1 раза в 12 лет, на ВЛ с деревянными опорами – не реже 1 раза в 6 лет.
Грубое
156
Наличие письменного разрешения на проведение раскопок кабельных трасс или земляных работ вблизи них.
Грубое
157
Наличие у предприятия кабельных сетей лаборатории, оснащенной аппаратами для определения мест повреждения, измерительными приборами и передвижными измерительными и испытательными установками.
Незначительное
158
Наличие в электроустановках устройств по сбору и удалению отходов: химических веществ, масла, мусора, технических вод.
Значительное
159
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.
Грубое
160
Наличие не менее двух естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок.
Грубое
161
Наличие защиты в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, а также в местах их ввода в здания и в местах, где возможны механические повреждения защитных проводников.
Грубое
162
Наличие присоединения заземляющих и защитных проводников к открытым проводящим частям выполненные при помощи болтовых соединений или сварки.
Грубое
163
Наличие устройства непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами на автономных передвижных источниках питания с изолированной нейтралью.
Значительное
164
Наличие защиты от прямого прикосновения в передвижных электроустановках обеспеченная, применением основной изоляции токоведущих частей, ограждений и оболочек.
Грубое
165
Наличие кабельных сооружений без каких-либо временных устройств, хранения в них материалов и оборудования.
Грубое

166
Кабельдік құрылыстың ұзындығы 25 м артық болған кезде кабельдік құрылыстан кем дегенде екі шығу жолының болуы.
Елеулі
167
Тығыздалған тартқыштары бар кабельдік құрылыстарда өздігінен жабылатын есіктердің болуы.
Өрескел
168
Қызмет көрсету көпірлері бар өтетін кабельдік эстакадаларда баспалдақтармен кіру есігінің болуы.
Елеулі
169
Кіре берістің өтпелі кабель эстакадалары арасындағы арақашықтықтың 150 м-ден кем болмауы.
Елеулі
170
Өтпелі кәбел эстакадаларының шетінен кіре беріске дейін 25 м-ден аспайтын арақашықтықтың болуы.
Елеулі
171
Кабель шаруашылығының қызмет көрсетуімен байланысты емес адамдардың эстакадаларға еркін кіруін болдырмайтын есіктердің болуы.
Өрескел
172
Өздігінен жабылатын құлыптары болуы тиіс эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын есіктердің болуы.
Өрескел
173
Кабель галереясына кіретін жолдар арасында 35 кВ жоғары емес кабельдерді төсеу кезінде 150 м артық емес, ал май толтырылған кәбелдерді, пластмасса оқшаулағышы бар кәбелдерді төсеу кезінде – 120 м артық емес қашықтықтың болуы.
Елеулі
174
Сыртқы кабельдік эстакадаларда және галереяларда отқа төзімділік шегі 0,75 сағаттан кем емес темір бетоннан немесе отқа төзімділік шегі 0,25 сағаттан кем емес болат прокаттан жасалған негізгі көтергіш құрылыс конструкцияларының (бағаналар, арқалықтар) болуы.
Елеулі
175
Металл баспалдақтармен жабдықталған кабельдік құдықтар мен камералардың болуы.
Өрескел
176
Электр машиналық үй-жайларда кәбел арналары мен қос едендердің жабындысы бұдырланған болатпен, паркеттік едені бар басқару қалқандарының үй-жайларында төменгі жағынан асбестпен және асбест-қаңылтырмен қорғалған паркеті бар ағаш қалқандарының бар болуы.
Елеулі
177
Кабель құдықтарының металл баспалдақтарының болуы.
Елеулі
178
Диаметрі кемінде 650 миллиметр (бұдан әрі – мм) және қос металл қақпақтармен жабылатын кабельдік құдықтар мен туннельдерде люктердің болуы, олардың астыңғы жағында кілтсіз туннель жағынан ашылатын құлыпқа жабуға арналған құрылғы болуы тиіс.
Елеулі
179
Кабельдік құдықтар мен туннельдердің люктерінің қақпақтарында ашуға арналған құралдың болуы.
Елеулі
180
Эстакадаларды, жалғастырушы муфталарға арналған құдықтарды, арналар мен камераларды қоспағанда, әрбір бөлік үшін тәуелсіз табиғи немесе жасанды желдеткішпен кабельдік құрылыстарда болуы.
Елеулі
181
Кабельдік құрылыстарда қыс мезгілдерінде туннелдің жануы және қатуы туындаған жағдайда ауаның кіруін тоқтату үшін жапқышы (сұқпажапқышы) бар желдеткіш құрылғыларының болуы.
Өрескел
182
Эстакадалар мен галереялардың астында және үстінде байланыс және радиофикация сымдарының орналасу тәртібін сақтау.
Елеулі

166
Наличие не менее двух выходов из кабельного сооружения при длине кабельного сооружения более 25 метров (далее – м).
Значительное
167
Наличие самозакрывающихся дверей в кабельных сооружениях, с уплотненными притворами.
Грубое
168
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
Значительное
169
Наличие расстояния между входами проходных кабельных эстакад не более 150 м.
Значительное
170
Наличие расстояние от торца проходных кабельных эстакад до входа на нее не более 25 м.
Значительное
171
Наличие дверей, предотвращающих свободный доступ на эстакады лицам, не связанных с обслуживанием кабельного хозяйства.
Грубое
172
Наличие дверей с самозапирающиесями замками, открываемых без ключа с внутренней стороны эстакады.
Грубое
173
Наличие расстояния не более 150 м между входами в кабельную галерею при прокладке в ней кабелей не выше 35 кВ, а при прокладке маслонаполненных кабелей, кабелей с пластмассовой изоляцией - не более 120 м.
Значительное
174
Наличие основных несущих строительных конструкции (колонны, балки) из железобетона с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов или из стального проката с пределом огнестойкости не менее 0,25 часов в наружных кабельных эстакадах и галереях.
Значительное
175
Наличие кабельных колодцев и камер снабженные металлическими лестницами.
Грубое
176
Наличие перекрытия кабельных каналов и двойных полов в электромашинных помещениях рифленой сталью, в помещениях щитов управления с паркетными полами - деревянными щитами с паркетом, защищенными снизу асбестом и по асбесту - жестью.
Значительное
177
Наличие металлических лестниц в кабельных колодцах.
Значительное
178
Наличие люков на кабельных колодцах и туннелях диметром не менее 650 миллиметров (далее – мм) и закрывающихся двойными металлическими крышками из которых нижняя должна иметь приспособление для закрывания на замок, открываемый со стороны туннеля без ключа.
Значительное
179
Наличие приспособления для снятия на крышках люков кабельных колодцев и туннелей.
Значительное
180
Наличие в кабельных сооружениях, за исключением эстакад, колодцев для соединительных муфт, каналов и камер, естественной или искусственной вентиляцией, независимой для каждого отсека.
Значительное
181
Наличие заслонок (шиберов) в вентиляционных устройствах для прекращения доступа воздуха в случае возникновения возгорания и промерзания туннеля в зимнее время.
Грубое
182
Соблюдение порядка расположения проводов связи и радиофикации под и над эстакадами и галереями.
Значительное

183
Өнеркәсіптік кәсіпорын аумағының жүрмейтін бөлігінде кабельдік эстакаданың және галереяның ең төменгі биіктігінің болуы жердің жоспарлау белгісінен кемінде 2,5 м деңгейінде кабельдердің төменгі қатарын төсеу мүмкіндігі есебінен қабылданады.
Елеулі
184
Монтаждау және пайдалану кезінде қауіпті механикалық кернеулердің пайда болуын және олардағы зақымдануларды болдырмайтындай етіп жобаланған кабельдік желілердің болуы, олар үшін кабельдер топырақтың ықтимал жылжуын және температуралық деформацияларды өтеу үшін жеткілікті ұзындықтағы маржамен төселуі керек. кабельдер мен құрылымдардың өздері, соған сәйкес олар төселеді.
Елеулі
185
Сақиналар (бұрылыстар) түрінде төсеуді қоспағанда, кабель қорын төсеу талабын сақтау.
Елеулі
186
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін конструкциялар мен қабырғалар бойынша тігінен төселген кабельдер қабықтардың деформациялануын болдырмайтындай және кабельдердің өз салмағының әсерінен муфталардағы өзектердің қосылуы бұзылмайтындай етіп бекітілуі тиіс.
Елеулі
187
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін броньдалмаған кабельдер салынатын конструкциялар кабель қабықтарының механикалық зақымдану мүмкіндігін болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, осы кабельдердің қабықшалары қатты бекітілетін орындарда осы кабельдердің қабықшалары серпімді төсемдердің көмегімен механикалық зақымдану және коррозиядан қорғалуы тиіс;
Елеулі
188
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымданулардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін механикалық зақымданулар (автокөліктердің, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) бөгде адамдар үшін қолжетімділік болуы мүмкін жерлерде орналасқан кабельдер (оның ішінде броньды) биіктігі бойынша еден немесе жер деңгейінен 2 м және жерде 0,3 м қорғалуы тиіс.
Елеулі
189
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін пайдаланудағы басқа кабельдердің жанына кабельдерді төсеу кезінде соңғысының зақымдануын болдырмау үшін шаралар қолданылуы тиіс;
Елеулі
190
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін кәбілдер қыздырылған беттерден рұқсат етілгеннен жоғары қыздыруға жол бермейтін қашықтықта төселуі тиіс, бұл ретте кәбілдерді ысырмалар мен фланецті қосылыстар орнатылатын орындарда ыстық заттардың жарылуынан қорғау көзделуі тиіс.
Елеулі

183
Наличие наименьшей высоты кабельной эстакады и галереи в непроезжей части территории промышленного предприятия принимаемая, из расчета возможности прокладки нижнего ряда кабелей на уровне не менее 2,5 м от планировочной отметки земли.
Значительное
184
Наличие кабельных линии, выполненные так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели должны быть уложены с запасом по длине, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены.
Значительное
185
Соблюдение требования укладки запаса кабеля путем исключения укладки в виде колец (витков);
Значительное
186
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели, проложенные вертикально по конструкциям и стенам, должны быть закреплены так, чтобы была предотвращена деформация оболочек и не нарушались соединения, жил в муфтах под действием собственного веса кабелей;
Значительное
187
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего конструкции, на которые укладываются небронированные кабели, должны быть выполнены таким образом, чтобы была исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, в местах жесткого крепления оболочки этих кабелей должны быть предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок;
Значительное
188
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели (в том числе бронированные), расположенные в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), которые должны быть защищены по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле;
Значительное
189
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации должны быть приняты меры для предотвращения повреждения последних;
Значительное
190
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели должны прокладываться на расстоянии от нагретых поверхностей, предотвращающем нагрев кабелей выше допустимого, при этом, должна предусматриваться защита кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений.
Значительное

191
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерін төсеу кезінде талаптарды сақтау қажет:
1) кабельдер жөндеуге, ал ашық төселген кабельдер тексеруге қол жетімді болуы керек.
Механизмдердің, жабдықтардың, жүктердің және көліктің орын ауыстыруы жүргізілетін орындарда орналасқан кәбілдер (оның ішінде броньды кәбілдер) зақымданудан қорғалуы тиіс;
2) параллель салынған қуат кабельдері мен құбырлардың кез – келген түрі арасындағы қашықтық кемінде 0,5 м, ал газ құбырлары мен жанғыш сұйықтықтары бар құбырлар арасындағы қашықтық кемінде 1 м болуы керек. жақындау қашықтығы аз болған кезде және қиылысқан кезде кабельдер механикалық зақымданудан (металл құбырлар, қаптамалар) бүкіл жақындау учаскесінде қосымша 0,5 м қорғалуы керек, ал қажет болған жағдайда қызып кетуден қорғалуі тиіс.
Елеулі

191
Соблюдение требований при прокладке кабельных линий в производственных помещениях:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные – и для осмотра.
Кабели (в том числе бронированные), расположенные в местах, где производится перемещение механизмов, оборудования, грузов и транспорт, должны быть защищены от повреждений;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями – не менее 1 м. При меньших расстояниях сближения и при пересечениях кабели должны быть защищены от механических повреждений (металлическими трубами, кожухами) на всем участке сближения плюс по 0,5 м с каждой его стороны, а в необходимых случаях защищены от перегрева.
Значительное

192
Еденнен кемінде 1,8 м биіктікте орындалған өткелдердің кабельдік қиылыстарын сақтау.
Елеулі
193
Тік жазықтықта жанғыш сұйықтығы бар май құбырлары мен құбырлардың үстінен және астынан кабельдерді қатарлас төсеуді сақтау.
Өрескел
194
Кемежайлардың, айлақтардың, паром өткелдерінің, сондай-ақ кемелер мен баржалардың қысқы тұрақты тұрақтарының аймақтарында кәбелдерді төсеу талаптарын сақтау.
Өрескел
195
Металл және темір бетонды көпірлер бойынша және оларға асбест-цементті құбырларға жақындағанда кабель желілерін төсеу талаптарын сақтау.
Елеулі
196
Болат құбырларда ағаш құрылыстар (көпірлер, айлақтар, пирстер) бойынша кабель желілерін төсеу талаптарын сақтау.
Елеулі
197
Әуе желілері тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте тірек орнатылған жыл және реттік номері, әуе желілері тіректерінен кабельді байланыс тораптарына дейінгі арақашықтық көрсетілген плакат (байланыс кәбеліне дейін 4 метрден кем болмайтын қашықтықтағы тірекке ілінуі тиіс), ал 250 метрден кейін әуе желілері магистралі бойымен – қорғау зонасының көлденеңі мен әуе желілері иесінің телефонының болуы.
Елеулі
198
Орман алқаптары мен жасыл желектер арқылы әуе желілерінің өтуі кезінде өзін-өзі қамтамасыз ететін оқшауланған сымдардың болуы, бұл ретте өзін-өзі қамтамасыз ететін оқшауланған сымның ең үлкен салбырауы және олардың ең үлкен ауытқуы кезінде сымдардан ағаштар мен бұталарға дейінгі қашықтық кемінде 0,3 м болуы тиіс.
Елеулі
199
Оқшауланбаған сымдардың салмақ салуының ең үлкен жебесі немесе ең үлкен ауытқуы кезінде сымдардан ағаштарға, бұталарға және басқа өсімдіктерге дейін кемінде 1 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
200
Әуе желілерінің тіректеріндегі металл құрылымдарды, бандаждарды коррозиядан қорғаудың болуы.
Елеулі
201
Ғимаратқа енгізу үшін әуе желілерінен алынатын тармақтану аралығының ұзындығы 25 м-ден аспауы.
ӘЖ-ден ғимаратқа кіреберіске дейінгі тармақ аралығының ұзындығы 25 м-ден аспауы тиіс тармақ орындалатын тіректің беріктігіне байланысты есептеумен анықталады.
Елеулі
202
Жер бетінен 1,6–1,8 м биіктікте электр қабылдағыштарды қосуға арналған тіректерде орнатылатын аппараттардың болуы.
Елеулі
203
Тіректегі және аралықтағы сымдардың арасындағы аралықтағы олардың жақындау шарттары бойынша аралықтағы ең үлкен салмақ жебесі кезінде қашықтықтың 1,2 м кем емес болуы:
1) сымдар тік орналасқан және көлденең ығысатын сымдар 20 см – 60 см – ден аспайтын жерлерде көктайғақ қабырғасының нормативтік қалыңдығы 15 мм-ге дейінгі аудандарда және көктайғақ қабырғасының нормативтік қалыңдығы 20 мм және одан асатын аудандарда-90 см-ден аспайтын аудандарда орналасқан кезде;

192
Соблюдать пересечения кабелями проходов выполненные на высоте не менее 1,8 м от пола.
Значительное
193
Соблюдать параллельную прокладку кабелей над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
Грубое
194
Соблюдение требований прокладки кабелей в зонах пристаней, причалов, гаваней, паромных переправ, а также зимних регулярных стоянок судов и барж.
Грубое
195
Соблюдение требований прокладывания кабелей в асбестоцементных трубах по металлическим и железобетонным мостам и при подходе к ним.
Значительное
196
Соблюдение требований прокладки кабельных линий по деревянным сооружениям (мостам, причалам, пирсам) выполняемые в стальных трубах.
Значительное
197
Наличие плаката на опорах воздушных линий на высоте 2,2-3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушных линий до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушных линий- ширина охранной зоны и телефон владельца воздушных линий.
Значительное
198
Наличие самонесущих изолированных проводов при прохождении воздушных линий по лесным массивам и зеленым насаждениям, при этом, расстояние от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущего изолированного провода и наибольшем их отклонении должно быть не менее 0,3 м.
Значительное
199
Наличие расстояния не менее 1 м от проводов до деревьев, кустов и прочей растительности при наибольшей стреле провеса неизолированных проводов или наибольшем отклонении.
Значительное
200
Наличие защиты металлических конструкций, бандажей на опорах воздушных линий от коррозии.
Значительное
201
Наличие длины пролета ответвления от ВЛ к вводу в здание определяемый расчетом в зависимости от прочности опоры, на которой выполняется ответвление, которая не должна превышать 25 м.
Значительное
202
Наличие устанавливаемых на опорах аппаратов для подключения электроприемников, размещенные на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли.
Значительное
203
Наличие расстояния между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса 1,2 м не менее:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более 20 - 60 сантиметров (далее – см) в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см - в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;

2) көктайғақ кезінде желдің жылдамдығы 18 м/с дейін болғанда – 40 см, жылдамдығы 18 м/с артық болғанда – 60 см.
Елеулі
204
Әуе желілерінен тармақталу кезінде тіректе әр түрлі фазалардың сымдары арасында тігінен арақашықтықтың болуы және жалпы тіректе әр түрлі әуе желілерінің қиылысуы кезінде кемінде 10 см болуы, сондай-ақ олардың осьтері бойынша енгізу изоляторлары арасындағы арақашықтықтың сақталуы кемінде 40 см болуы тиіс.
Елеулі

2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 метров в секунду (далее – м/с) - 40 см, при скорости более 18 м/с - 60 см.
Значительное
204
Наличие расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре при ответвлении от воздушных линий, и при пересечениях разных воздушных линий на общей опоре не менее 10 см, также соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям должно быть не менее 40 см.
Значительное

205
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтық кемінде 15 см және сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі ара қашықтық кемінде 5 см болуы.
Елеулі
206
Ортақ тіректерге оқшауланған сымдарды және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған әуе желілері сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта вертикалды арақашықтығы қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда 0,4 м-ден кем болмауы.
Елеулі
207
Бір фазаны екі сымға ажырататын, шоғырланған жүктемемен жекелеген тұтынушыларды қоректендіру жүзеге асырылатын әуе желілерінде жалпы нөлдік сымы бар жеті сым аспасының болуы.
Елеулі
208
Тіректердің материалына, атмосфераның ластану дәрежесіне және найзағай белсенділігінің қарқындылығына қарамастан, әуе желілерінде оқшаулағыш материалдардан жасалған изоляторлардың не траверстердің болуы.
Елеулі
209
Әуе желілерден тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
Елеулі
210
Нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау, атмосфералық асқын кернеулерден қорғау, әуе желілерінің тіректерінде орнатылған электр жабдығын жерге тұйықтау, қорғаныс аппараттарын жерге тұйықтау үшін арналған әуе желілерінің тіректерінде жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел
211
Металл тіректер, металл конструкциялар және темірбетон тіректердің арматураларының қорғаныс өткізгіші арқылы нөлдік сымға жалғануының болуы.
Өрескел
212
Темір бетон тіректерде нөлдік сым темірбетон қадалар мен тірек тіреуіштерінің жермен байланысқан арматурасының жалғауының болуы.
Өрескел
213
Әуе желілерінің тіректерінің тартпалары жермен байланыстырылатын өткізгішпен жалғастырылуының болуы.
Өрескел
214
Қиылыстың аралығын шектейтін кернеуі 1 кВ дейінгі әуе желілері тіректерінің ілгектерін, түйреуіштерін және арматураларын, сондай-ақ бірлескен ілу жүргізілетін тіректерді жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел
215
Найзағайдан асқын кернеуден қорғау үшін әуе желілерінің тіректерінде орнатылатын жеке түсіргішке қосылған қорғаныс аппаратынын болуы.
Өрескел
216
Елді мекендерде және халқы жоқ жерлерде әуе желілерінің сымдарынан сымдар салудың ең үлкен жебесі кезінде жер бетіне және көшелердің жүру бөлігіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 6 м болуы, сондай-ақ:
әуе желілерінің сымдарынан жерге дейінгі арақашықтықты ең үлкен салбыраған жебемен жету қиын жерлерде 3,5 м-ге дейін және қол жетпейтін жерлерде (таулардың беткейлері, жартастар, жартастар) 1 м-ге дейін азайтуға болады;
ғимаратқа кіру изоляторларындағы сымдардан жерге дейінгі арақашықтыққа кемінде 2,75 м рұқсат етіледі.
Өрескел
217
Әуе желілерінің сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда арақашықтардың болуы:
1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 метр - бітеу қабырғаға дейін.
Өрескел

205
Наличие расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см и расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов не менее 5 см.
Значительное
206
Наличие расстояния при совместной подвеске на общих опорах самоизолированных проводах и неизолированных проводов воздушных линий до 1 кВ по вертикали между ними на опоре и в пролете при температуре окружающего воздуха плюс 15 0С без ветра не менее 0,4 м.
Значительное
207
Наличие подвески семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом на ВЛ по которым осуществляется питание отдельных потребителей с сосредоточенной нагрузкой.
Значительное
208
Наличие изоляторов либо траверс из изоляционных материалов на ВЛ, независимо от материала опор, степени загрязнения атмосферы и интенсивности грозовой деятельности.
Значительное
209
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушных линий.
Значительное
210
Наличие заземляющих устройств на опорах воздушных линий, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах воздушных линий, заземления защитных аппаратов.
Грубое
211
Наличие присоединения защитным проводником к нулевому проводу металлических опор, металлических конструкции и арматур железобетонных опор.
Грубое
212
Наличие присоединения нулевого провода к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
Грубое
213
Наличие присоединения к заземляющему проводнику оттяжки опоры воздушной линии.
Грубое
214
Наличие заземления крюков, штырей и арматур опор воздушных линий напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
Грубое
215
Наличие защитных аппаратов, устанавливаемых на опорах ВЛ, для защиты от грозовых перенапряжений присоединенные к заземлителю отдельным спуском.
Грубое
216
Наличие расстояния от проводов воздушных линий в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м, а также:
расстояния от проводов воздушных линий до земли при наибольшей стреле провеса может быть уменьшено в труднодоступной местности до 3,5 м и в недоступной местности (склоны гор, скалы, утесы) до 1 м;
расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание допускается не менее 2,75 м.
Грубое
217
Наличие расстояния по горизонтали от проводов воздушных линий при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1,5 м - до балконов, террас и окон;
1 м - до глухих стен.
Грубое

218
Әуе желілерінің сымдарынан судың ең жоғары деңгейіне дейінгі арақашықтық кемінде 2 метр, ал мұзға дейін кемінде 6 метр болуы.
Елеулі
219
Әуе желілерінің жерасты кабельдік кірістірулерінен байланыс желісінің тірегіне және оның жерге тұйықтағышына дейінгі арақашықтықтың болуы кемінде 1 м, ал кабельді оқшаулағыш құбырға төсеу кезінде-кемінде 0,5 м.
Елеулі
220
Әуе желілері мен әуе байланыс желілерінің шеткі сымдары арасындағы көлденең арақашықтықтың болуы олар жақындаған кезде кемінде 2 м, ал тар жағдайларда - кемінде 1,5 м.
Елеулі
221

218
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до наивысшего уровня воды не менее 2 м, а до льда - не менее 6 м.
Значительное
219
Наличие расстояния от подземной кабельной вставки воздушных линий до опоры линии связи и ее заземлителя не менее 1 м, а при прокладке кабеля в изолирующей трубе - не менее 0,5 м.
Значительное
220
Наличие расстояния по горизонтали между крайними проводами воздушных линий и воздушных линии связи при их сближении не менее 2 м, а в стесненных условиях - не менее 1,5 м.
Значительное
221

Әуе желілерінің сымдары мен байланыс желісінің сымдары, телевизиялық кабельдер мен радио антенналардан түсулер арасындағы кіреберістерде көлденеңінен кемінде 1,5 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
222
Әуе желілерін автомобиль жолдарымен қиылысқанда және жақындасу кезінде әуе желілерінің сымдарынан жол белгілеріне және олардың көтергіш арқандарына дейін кемінде 1 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
223
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы.
Елеулі

Наличие расстояния по горизонтали на вводах между проводами воздушных линий и проводами линии связи, телевизионными кабелями и спусками от радиоантенн не менее 1,5 м.
Значительное
222
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушных линий с автомобильными дорогами не менее 1 м.
Значительное
223
Наличие надписей на аппарате защиты, указывающих значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
Значительное

224
Мүмкіндігінше ажыратудың ең аз уақытын және селективтілік талаптарын қамтамасыз ететін қысқа тұйықталу токтарынан электр желілерін қорғаудың болуы.
Елеулі
225
Тұрақты токтың электр қондырғыларын қорғау үшін аралас ажыратқыштары бар автоматты ажыратқыштарды немесе арнайы жылжымалы релелік қорғаныстың болуы.
Елеулі
226
Зақымдалған учаскені ажыратудың селективтілігін сақтау үшін мынадай шарттарды орындау:
1) автоматты ажыратқыштарды қолданған кезде қорғаныстың негізгі аймағында барлық K3 сезімталдық коэффициенті кемінде 1,5 K3 болатын токпен ажыратылуы тиіс резервтеу аймағында кемінде 1,3 сезімталдық коэффициентімен ажыратылуы тиіс. Кабелдің термиялық беріктігін қамтамасыз ету шартымен токтан кері тәуелді сипаттамасы бар ажыратқышты пайдалана отырып резервтеуді жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
Өрескел
227
Кабельдің термиялық тұрақтылығын қамтамасыз ету шартымен токқа тәуелді сипаттамалары бар Ажыратқышты пайдалана отырып резервтеуді сақтау:
- жылжымалы релелік қорғанысты қолдану кезінде сезімталдық коэффициенттері кем болмауы тиіс: негізгі аймақ үшін – 1,5 резервтеу аймағы үшін-1,2;
- сақтандырғыштарды қолдану кезінде сезімталдық коэффициенттері кем болмауы тиіс: негізгі аймақ үшін – 5 резервтеу аймағы үшін-3.
Өрескел

224
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающую по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
Значительное
225
Наличие автоматических выключателей с комбинированным расцепителем, специализированных автоматических выключателей или специальной выносной релейной защиты для защиты электроустановок постоянного тока.
Значительное
226
Соблюдение селективности отключения поврежденного участка, при котором должны быть выполнены следующие условия:
1) при применении автоматических выключателей все K3 в основной зоне защиты должны отключаться токовой отсечкой с коэффициентом чувствительности не менее 1,5 K3 в зоне резервирования должны отключаться с коэффициентом чувствительности не менее 1,3.
Грубое
227
Соблюдение резервирования с использованием расцепителя с обратнозависимой от тока характеристикой при условии обеспечения термической стойкости кабеля:
- при применении выносной релейной защиты коэффициенты чувствительности должны быть не менее для основной зоны – 1,5 для зоны резервирования – 1,2;
- при применении предохранителей коэффициенты чувствительности должны быть не менее для основной зоны – 5 для зоны резервирования – 3
Грубое

228
Қоректенетін желілерге қосылған орындардан бастап қорғауаппаратына дейінгі учаске ұзындығының 3 метрден аспауы;
Тармақты қорғау аппараттарын тармақты қоректендіру желісіне жалғау орнынан белгілі бір қашықтықта, учаскенің ұзындығы қоректендіру желісіне жалғау орнынан аппаратқа дейін 3 м аспайтын қашықтықта орнатудың болуы
Елеулі
229
Нөлдік өткізгіштерде сақтандырғыштарды орнату талаптарын сақтау.
Өрескел
230
110 кВ және одан жоғары электр желілерінде, егер көрсетілген желілерде қорғаныстар қажетсіз іске қосылуы мүмкін мұндай тербелістер немесе асинхронды жүріс мүмкін болса, олардың тербеліс немесе асинхронды жүріс кезіндегі әрекетін бұғаттайтын қорғау құрылғыларының болуы.
Елеулі
231
Ажыратуға релелік қорғаудың әсерін бекітетін, әрбір қорғаудың әрекеті сигнал берілетіндей етіп орнатылған құрылғылардың, ал күрделі қорғау кезінде - оның жекелеген бөліктерінің (қорғаудың әртүрлі сатылары, зақымданудың әртүрлі түрлерінен қорғаудың жекелеген жиынтықтары) болуы.
Елеулі
232
Электр қондырғысының аса жауапты элементтерінде орнатылған екі негізгі қорғаныстың 500 кВ желілерде, 500 кВ жоғары кернеумен байланыс автотрансформаторларында, 500 кВ шунттаушы реакторларда, 500 кВ шиналарда (ошиновкаларда) және синхронды компенсаторларда, атом электр станциясы блоктарының генераторлары мен трансформаторларында немесе жылу және гидравликалық станцияларының үлкен қуаты және элегазды жиынтық тарату құрылғыларының элементтерінде болуы.
Елеулі
233
Қорғаныс немесе аралас элементтердің ажыратқыштары істен шыққан кезде алыс резервтік әрекетті қамтамасыз етуге арналған резервтік қорғаныштың болуы.
Елеулі
234
Элементтің негізгі қорғанысы абсолюттік іріктеуге ие болса (жоғарыжиілікті қорғаныс, бойлық және көлденең дифференциалды қорғаныстар), онда осы элементте тек қана қашықтық емес, жақыннан резервтеу қызметін де, яғни осы элементтің негізгі қорғанысы жұмыс істемей қалғанда әрекет ететін немесе ол істен шыққан жағдайда атқаратын резервті қорғаныстың болуы.
Елеулі
235
Ажыратқыштар жұмыс істемей қалған кезде 110-500 кВ электр қондырғыларында көзделген резервтеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
236
Электрқондырғысының зақымдалған элементінің (желі, трансформатор, шина) ажыратқыштарының бірі істен шыққан кезде істен шыққан ажыратқыштармен аралас ажыратқыштардың ажыратылуы кезінде резервтеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
237
Қысқа тұйықталудан қорғау үшін "айнымалы жедел ток" көзі ретінде қорғалатын элемент тогының трансформаторларының болуы, сондай-ақ кернеу трансформаторларын немесе өз қажеттіліктері трансформаторларын пайдалану.
Өрескел

228
Наличие установки аппаратов защиты ответвления на некотором расстоянии от места присоединения ответвления к питающей линии, при длине участка от места присоединения к питающей линии до аппарата не превышающий 3 м;
Значительное
229
Соблюдение требований установки предохранителей в нулевых проводниках.
Грубое
230
Наличие устройств защиты в электрических сетях 110 кВ и выше, блокирующие их действие при качаниях или асинхронном ходе, если в указанных сетях возможны такие качания или асинхронный ход, при которых защиты могут срабатывать излишне.
Значительное
231
Наличие устройств, фиксирующих действие релейной защиты на отключение, установленные так, чтобы сигнализировалось действие каждой защиты, а при сложной защите - отдельных ее частей (разные ступени защиты, отдельные комплекты защит от разных видов повреждения).
Значительное
232
Наличие двух основных защит, установленных на особо ответственных элементах электроустановки: линиях 500 кВ, автотрансформаторах связи с высшим напряжением 500 кВ, шунтирующих реакторах 500 кВ, шинах (ошиновках) 500 кВ и синхронных компенсаторах, генераторах и трансформаторах блоков атомной электрической станции или большой мощности тепловых и гидравлических станций и элементах элегазовых комплектных распределительных устройств.
Значительное
233
Наличие резервной защиты, предназначенной для обеспечения дальнего резервного действия при отказах защиты или выключателей смежных элементов.
Значительное
234
Наличие установленной резервной защиты, выполняющая функции не только дальнего, но и ближнего резервирования, действующая при отказе основной защиты данного элемента или вывода ее из работы, если основная защита элемента обладает абсолютной селективностью (высокочастотная защита, продольная и поперечная дифференциальные защиты) и если в качестве основной защиты от замыканий между фазами применена дифференциально-фазная защита, то в качестве резервной допускается применение ступенчатой дистанционной защиты.
Значительное
235
Наличие устройств резервирования при отказе выключателей, предусмотренных в электроустановках 110-500 кВ.
Значительное
236
Наличие устройства резервирования при отказе одного из выключателей поврежденного элемента (линия, трансформатор, шины) электроустановки, действующая на отключение выключателей, смежных с отказавшим.
Значительное
237
Наличие трансформаторов тока защищаемого элемента в качестве источника "переменного оперативного тока" для защит от КЗ, а также использование трансформаторов напряжения или трансформаторов собственных нужд.
Значительное

238
Синхронды машиналардың жабдықтарына арналған қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы (генераторлар, компенсаторлар, электр қозғалтқыштар).
Елеулі
239
Синхронды электр қозғалтқыштарының жабдығы үшін қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
240
Конденсатор қондырғыларын жабдықтау үшін автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
241
Электр станцияларының қуатын қамтамасыз ететін автоматты басқару келесі құрылғыларының болуы:

238
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения для оборудования синхронных машин (генераторы, компенсаторы, электродвигатели).
Значительное
239
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения в синхронных электродвигателях.
Значительное
240
Наличие устройств автоматического регулирования в конденсаторных установках.
Значительное
241
Наличие устройств автоматического управления мощностью электростанций, обеспечивающих:

1) жоғары тұрған басқару деңгейіндегі диспетчерлік пункттерден түсетін басқару әсерлерін қабылдау және қайта құру және электр станцияларын басқару деңгейінде басқару әсерлерін қалыптастыру;
2) жеке агрегаттарға (энергоблоктарға) басқарушы әсер етуді қалыптастыру);
3) алынған басқару әсерлеріне сәйкес агрегаттардың (энергия блоктарының) қуатын ұстап тұру.
Елеулі
242
Қуатпен басқару жүйелерi электр станцияларында агрегаттарды жiберу және тоқтауды қамтамасыз ететiн автоматтық құрылғылары болуы тиіс, компенсатор агрегаттардың синхронды режимдерiне аудару, сонымен бiрге шектеулер агрегаттарының жұмысында электр станциясы және есепке алуы бар энергия жүйесі шарттарға және жұмыс режимiне байланысты генераторлық режимі болуы.
Елеулі
243
Қуаты су ағыны режимімен анықталатын гидроэлектр станциясының су ағысы бойынша қуатты автоматты реттегіштердің болуы.
Елеулі
244
Бақыланатын жүйеішілік және жүйеаралық байланыстар бойынша ағындар туралы ақпаратты енгізуді, басқару әсерлері мен сигналдарын жиілікті және белсенді қуатты автоматты реттеу құрылғыларынан басқару объектілеріне беруді, сондай-ақ ақпаратты басқарудың жоғары деңгейіне беруді қамтамасыз ететін телемеханика құралдарының болуы.
Елеулі
245
Жалпы жұмыс режиміне байланысты аумақтық бытыраңқы электр қондырғыларын диспетчерлік басқару және оларды бақылау үшін қолданылатын телемеханика құралдарының болуы (телебасқару, телесигнализация, телеөлшеу және теле реттеу).
Елеулі
246
Телесигнализацияның болуы:
1) диспетчерлік пункттерде энергиямен жабдықтау жүйесінің жұмыс режимі үшін елеулі маңызы бар тікелей жедел басқарудағы немесе диспетчерлік пункттердің қарамағындағы электр қондырғыларының негізгі коммутациялық жабдықтарының жағдайы мен жай-күйін көрсету үшін;
2) диспетчерлік ақпараттық жүйелерге ақпарат енгізу үшін;

1) прием и преобразование управляющих воздействий, поступающих с диспетчерских пунктов вышестоящего уровня управления, и формирование управляющих воздействий на уровне управления электростанций;
2) формирование управляющих воздействий на отдельные агрегаты (энергоблоки);
3) поддержание мощности агрегатов (энергоблоков) в соответствии с полученными управляющими воздействиями.
Значительное
242
Наличие автоматических устройств, обеспечивающих пуск и останов агрегатов гидроэлектростанциях системы управления мощностью, а при необходимости также перевод агрегатов в режимы синхронного компенсатора и генераторный в зависимости от условий и режима работы электростанций и энергосистемы с учетом имеющихся ограничений в работе агрегатов.
Значительное
243
Наличие автоматических регуляторов мощности по водотоку гидроэлектростанции, мощность которых определяется режимом водотока.
Значительное
244
Наличие средств телемеханики, обеспечивающие ввод информации о перетоках по контролируемым внутрисистемным и межсистемным связям, передачу управляющих воздействий и сигналов от устройств автоматического регулирования частоты и активной мощности на объекты управления, а также передачу информации на вышестоящий уровень управления.
Значительное
245
Наличие средств телемеханики (телеуправление, телесигнализация, телеизмерение и телерегулирование) применяемые для диспетчерского управления территориально рассредоточенными электроустановками, связанными общим режимом работы, и их контроля.
Значительное
246
Наличие телесигнализации:
1) для отображения на диспетчерских пунктах положения и состояния основного коммутационного оборудования тех электроустановок, которые находятся в непосредственном оперативном управлении или ведении диспетчерских пунктов, которые имеют существенное значение для режима работы системы энергоснабжения;
2) для ввода информации в диспетчерские информационные системы;

3) авариялық және ескерту сигналдарын беру үшін.
Елеулі
247
Тұтастай энергиямен жабдықтаудың барлық жүйесі жұмысының оңтайлы режимдерін белгілеу және бақылау үшін, сондай-ақ ықтимал авариялық процестерді болдырмау немесе жою үшін қажетті негізгі электрлік немесе технологиялық параметрлерді (жекелеген электр қондырғыларының жұмыс режимін сипаттайтын) беруді қамтамасыз ететін телеөлшеу болуы.
Елеулі
248
Телемеханика құрылғыларын қолдану кезінде:

3) для передачи аварийных и предупредительных сигналов.
Значительное
247
Наличие телеизмерения, обеспечивающего передачу основных электрических или технологических параметров (характеризующих режимы работы отдельных электроустановок), необходимых для установления и контроля оптимальных режимов работы всей системы энергоснабжения в целом, а также для предотвращения или ликвидации возможных аварийных процессов.
Значительное
248
Наличие возможности отключения на месте при применении устройств телемеханики:

1) бір мезгілде тізбектің көрінетін үзілуін құрайтын құрылғылардың көмегімен телебасқару мен телесигнализацияның барлық тізбектерін;
2) арнайы қысқыштардың, сынау блоктарының және тізбектің көрінетін үзілуін құрайтын басқа да құрылғылардың көмегімен әрбір объектіні телебасқару және телесигнализациялау тізбектерін;
3) авариялық және ескерту сигналдарын беру үшін ажырату мүмкіндігінің болуы;
Елеулі
249
Энергожүйені басқарудың қолданыстағы құрылымына сәйкес диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру және диспетчерлік пункттер мен қосалқы станциялардың әртүрлі деңгейлері арасында деректерді беру үшін тиісті техникалық сипаттамалары бар ұйымдастырылған диспетчерлік байланыс арналары мен бөлінген деректерді беру арналарының болуы.
Елеулі

1) одновременно всех цепей телеуправления и телесигнализации при помощи устройств, образующих видимый разрыв цепи;
2) цепей телеуправления и телесигнализации каждого объекта с помощью специальных зажимов, испытательных блоков и других устройств, образующих видимый разрыв цепи.
Значительное
249
Наличие организованных диспетчерских каналов связи и выделенных каналов передачи данных с соответствующими техническими характеристиками для организации диспетчерского управления и передачи данных между различными уровнями диспетчерских пунктов и подстанциями согласно действующей структуре управления энергосистемой.
Значительное

250
Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің диспетчерлік басқару орталығында деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
251
Қазақстан Республикасының электр қуаты мен энергиясы нарықтық операторының диспетчерлік орталығымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
252
Энергия жүйелері (ұлттық және өңірлік маңызы бар)арасында деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы;
Елеулі
253
220 кВ және одан жоғары қосалқы станциямен (бұдан әрі – КС) деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
254
Жүйелік мақсаттағы 110 кВ ҚС - дан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
255
Электр энергиясын өндірушімен 10 мегаваттан (бұдан әрі-МВт)жоғары деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы;
Елеулі
256
Қуаты 5 МВт-тан асатын электр энергиясын тұтынушымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
257
Электр беру желілері жүйелік маңызы бар электр энергиясын тұтынушылардың энергия орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
258
Жиынтық жүктемесі 5 МВт-тан кем, жүйелік емес мақсаттағы (тұйық) 110кВ ҚС - тан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
259
35 кВ және одан төмен ҚС деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
260
Электр энергиясын өндірушімен 10 МВт - тан төмен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
261
Қуаты 5 МВт кем электр энергиясы тұтынушысымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
262
Электр желілерінің жүйелік маңызы жоқ электр энергиясын тұтынушылардың қуат орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
263
Аралық қатарларда қосылатын металл емес қабығы бар немесе алюминий желілері бар кабелдерге арналған қысқыштардың немесе арнайы муфталардың болуы.
Өрескел
264
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кабелдер, кәбел желілерін және сымдардың таңбасы болуы
Өрескел
265
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін төселетін 110 кВ және одан жоғары кернеу трансформаторларының екінші тізбектерінің кабелдері үшін екі жағынан жерге қосылған металл қабықшаның немесе броньның болуы.
Елеулі
266
Әрбір қосудың екінші тізбектерінің жедел тогымен қоректендіруді жүзеге асыру үшін жеке сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың болуы (соңғыларын қолдану тиімдірек).
Елеулі
267
Панельдерде панель, оның мақсаты, қалқандағы панельдің реттік нөмірі жататын қосылыстарды көрсететін, қызмет көрсетілетін жақтан жазылған жазулардың болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратураның сызбаларға сәйкес жазуы немесе таңбасы болуы тиіс.
Өрескел

250
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных в Центре диспетчерского управления единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
Значительное
251
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с диспетчерским центром рыночного оператора электрической мощности и энергии Республики Казахстан;
Значительное
252
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных между энергосистемами (национального и регионального значения);
Значительное
253
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанцией (далее – ПС) 220 кВ и выше;
Значительное
254
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 110 кВ системного назначения;
Значительное
255
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии свыше 10 МегаВатт (далее – МВт);
Значительное
256
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью более 5 МВт;
Значительное
257
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи имеют системное значение;
Значительное
258
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 110кВ не системного назначения (тупиковые), с суммарной нагрузкой менее 5 МВт;
Значительное
259
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 35 кВ и ниже;
Значительное
260
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии ниже 10 МВт;
Значительное
261
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью менее 5 МВт;
Значительное
262
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи не имеют системного значения.
Значительное
263
Наличие зажимов или специальных муфт, предназначенных для кабелей с неметаллической оболочкой или с алюминиевыми жилами соединяемые на промежуточных рядах.
Грубое
264
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
Грубое
265
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон, для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемых от трансформатора напряжения до щита.
Значительное
266
Наличие отдельных предохранителей или автоматических выключателей (применение последних предпочтительно) для осуществления питания оперативным током вторичных цепей каждого присоединения.
Значительное
267
Наличие на панелях надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно сxемам.
Грубое

268
Тарату құрылғыларында жеке тізбектер мен панельдердің мақсатын көрсететін жазулардың болуы.
Елеулі
269
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялуы немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
Елеулі
270
Тікелей қолмен басқарылатын саңылаусыз және саңылаусыз жанбайтын қаптамалары бар (жетексіз), жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға бағытталған контактілері бар қорғалған рубильниктердің болуы.
Өрескел

268
Наличие в распределительных устройствах надписей, указывающих назначение отдельных цепей и панелей.
Значительное
269
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или другого антикоррозийного покрытия.
Значительное
270
Наличие рубильников, защищенные несгораемыми кожухами без отверстий и щелей с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору.
Грубое

271
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" жағдайларының нақты көрсетілуі.
Өрескел
272
Қоректендіруші сымдар контактілі винтке, ал электр қабылдағыштарға кететін бұрандалы гильзаға жалғанатындай етіп орнатылатынбұрандалы (тығынды) сақтандырғыштардың болуы.
Елеулі
273
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
- жарықтағы өту жолдарының ені 0,8 м-ден кем емес; жарықтағы өту жолдарының биіктігі - 1,9 м-ден кем емес болу керек. Өту жолдарында адамдар мен қондырғылардың өтуіне кедергі келтіретін заттар тұрмауы керек. Кейбір жерлердегі өту жолдарында сыртқа шығып тұрған құрылыс конструкциялары кедергі келтіруі мүмкін, алайда мұндай жерлердегі өту жолының ені 0,6 м-ден кем болмауы тиіс;
Өрескел

271
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
272
Наличие резьбовых (пробочных) предохранителей устанавливаемые так, чтобы питающие провода присоединялись к контактному винту, а отходящие к электроприемникам - к винтовой гильзе.
Значительное
273
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: - ширина проходов в свету должна быть не менее 0,8 м, высота проходов в свету - не менее 1,9 м. В проходах не должны находиться предметы, которые могли бы стеснять передвижение людей и оборудования. В отдельных местах проходы стесняются выступающими строительными конструкциями, однако ширина прохода в этих местах должна быть не менее 0,6 м;
Грубое

274
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
- өту жолының бір жағы бойынша қол жетімді биіктікте (2,2 м – ден кем) орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктерінен қарсы қабырғаға немесе қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктері жоқ жабдықтарға дейінгі қашықтық кемінде: 660 В – дан төмен кернеу кезінде - 1,0 м қалқаншаның ұзындығы 7 м-ге дейін және 1,2 м-ден астам қалқаншаның ұзындығы 7 м-ден астам болғанда, кернеуі 660 В және одан жоғары болғанда-1,5 м.) немесе бір қатар және қабырға арасында. Бұл жағдайда қалқанша ұзындығы панельдердің (шкафтардың) тұтас фронтының екі қатарының арасындағы немесе бір қатар және қабырға арасындағы өту жолының ұзындығы деп аталады;
Өрескел
275
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:

274
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: - расстояния от наиболее выступающих неогражденных неизолированных токоведущих частей, расположенных на доступной высоте (менее 2,2 м) по одну сторону прохода, до противоположной стены или оборудования, не имеющего неогражденных неизолированных токоведущих частей, должны быть не менее: при напряжении ниже 660 Вольт (далее – В) - 1,0 м при длине щита до 7 м и 1,2 м при длине щита более 7 м, при напряжении 660 В и выше - 1,5 м. Длиной щита в данном случае называется длина прохода между двумя рядами сплошного фронта панелей (шкафов) или между одним рядом и стеной;
Грубое
275

- өту жолының екі жағы бойынша 2,2 м кем биіктікте орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктер арасындағы қашықтық 660 В төмен кернеу кезінде 1,5 м, 660 В және одан жоғары кернеу кезінде 2,0 м кем болмауы тиіс;
Өрескел
276
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
осы тармақтың 2 және 3-тармақшаларында келтірілген аракашықтықтан кіші орналасатын оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер қоршалуы тиіс
Өрескел
277
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
- жолдар үстінде орналастырылатын қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктері 2,2 м кем емес биіктікте орналасуы тиіс
Өрескел

Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: - расстояния между неогражденными неизолированными токоведущими частями, расположенными на высоте менее 2,2 м по обе стороны прохода, должны быть не менее, 1,5 м при напряжении ниже 660 В, 2,0 м при напряжении 660 В и выше;
Грубое
276
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
- неизолированные токоведущие части, находящиеся на расстояниях, меньших приведенных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, должны быть ограждены;
Грубое
277
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
- неогражденные неизолированные токоведущие части, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 2,2 м;
Грубое

278
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
-жолдар үстінде орналасқан қоршаулар кемінде 1,9 м биіктікте орналасуы тиіс
Өрескел
279
Ұяшықтары 25 х 25 мм-ден аспайтын тор түріндегі оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктер қоршауының болуы, сондай-ақ тұтас немесе аралас қоршаулар және қоршаулардың биіктігі 1,7 м кем емес, қалқанның ұзындығы 7 м-ден артық болған кезде қалқаншаларға қызмет көрсету өту жолдарының екі шығу жолының болуы.
Өрескел
280
Нұсқау алмаған персонал үшін қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінде жабық тұтас қоршаулардың болуы.
Елеулі

278
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
- ограждения, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 1,9 м.
Грубое
279
Наличие ограждения неизолированных токоведущих частей сеткой, размером ячеек не более 25 х 25 мм, сплошных или смешанных ограждений, высотой не менее 1,7 м, и наличие двух выходов в проходах обслуживания щитов длиною более 7 м.
Грубое
280
Наличие закрытых сплошных ограждений для токоведущих частей распределительных устройств, установленных в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
Значительное

281
Ашық ауада тарату құрылғыларын орнату кезінде мынадай талаптардың сақталуы:
1) құрылғы жоспарлау деңгейінен кемінде 0,2 м биіктікте жоспарланған алаңда орналасуы тиіс және қоршаған орта жағдайларына сәйкес конструкциясы болуы тиіс. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар құрсауы байқалатын аудандарда шкафтар жоғары іргетастарда орнатылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу аспаптары мен есептеу аспаптарының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
Елеулі

281
Соблюдение при установке распределительных устройств на открытом воздухе следующих требований:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды и в районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное

282
Ток өткізгіш бөліктерге жақын орналасқан құрылыс конструкцияларының электр тогының әсерінен қыздыруға жол бермеу талаптарын сақтау:
1) персоналдың 500 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы үшін қол жетімді;
2) персоналдың 700 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы мүмкін емес.
Елеулі
283
Теңіз жағалауларына, тұзды көлдерге, химиялық кәсіпорындарға жақын АТҚ салу кезінде, сондай-ақ ұзақ пайдалану тәжірибесі коррозиядан алюминийдің бұзылуы белгіленген жерлерде тоттанудан қорғалған арнайы алюминий және болат алюминий сымдарының болуы.
Елеулі

282
Соблюдение требований предотвращения нагревания строительных конструкции, находящиеся вблизи токоведущих частей от воздействия электрического тока:
- доступные для прикосновения персонала до температуры 500 С и выше;
- недоступные для прикосновения – до 700 С и выше.
Значительное
283
Наличие специальных алюминиевых и сталеалюминевых проводов, защищенных от коррозии при сооружении открытого распределительного устройства вблизи морских побережий, соленых озер, химических предприятий, а также в местах, где длительным опытом эксплуатации установлено разрушение алюминия от коррозии.
Значительное

284
Ашық тарату құрылғыларындағы май ажыратқыштарында және жылытылмаған жабық тарату құрылғыларында қоршаған ауа температурасы минус 25° С-тан төмен болған кезде майды қыздырудың болуы
Елеулі
285
Май және ауа ажыратқыштары жетектерінің механизмдерін, ауа ажыратқыштары қақпақшаларының блоктарын, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ең төменгі температураға қарамастан ішкі қондырғының аппаратурасы немесе қысқыштары қолданылатын басқа да шкафтарды жылытудың болуы.
Елеулі
286
3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларында келесі мүмкіндкті жоққа шығаратын жедел бұғаттаудың болуы:
1) ажыратқыштарды, бөлгіштерді және ажыратқыштарды жерге тұйықтау пышақтары мен қысқа тұйықтағыштарға қосу;
2) кернеудегі шиналандырғыштан ажыратқыштармен бөлінбеген шиналандырғыштан жерге қосу пышақтарын қосу;
3) егер бұл аппарат конструкциясында көзделмеген болса, жүктеме тогының ажыратқыштары мен ажыратқыштарын ажырату және қосу.
Өрескел

284
Наличие подогрева масла на масляных выключателях в открытых распределительных устройствах, и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 25° С.
Значительное
285
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.
Значительное
286
Наличие оперативной блокировки в распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающая возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата.
Грубое

287
Май толтырылған трансформаторлар мен аппараттардың май деңгейі мен температурасының көрсеткіштеріне және кернеуді алып тастамай жабдықтың жай-күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерге қол жеткізу және бақылау үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайдың болуы.
Өрескел
288
Майды сынауға алу үшін еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор немесе аппарат кранына дейінгі 0,2 метрден кем емес арақашықтықтың болуы немесе сәйкесінше шұңқыршаның орындалуы.
Елеулі
289
Тарату құрылғысында және қауіпсіз қызмет көрсетумен орнатылған қосалқы станцияда электр жарығының болуы..
Өрескел
290
Ашық тарату құрылғысы мен қосалқы станция аумағын биіктігі 1,8-2,0 м сыртқы дуалмен, ал қар боралары жоғары жерлерде және олардың аумағына биіктігі 2,0 м-ден асатын арнайы рұқсат беру режимі бар қосалқы станциялар үшін қоршаудың болуы.
Елеулі
291
Электр станцияларының аумағында орналасқан кезде Қосалқы станциялардың ашық тарату құрылғысының биіктігі 1,6 м ішкі дуалмен қоршауының болуы
Өрескел
292
Ашық тарату құрылғысының құрама шиналарынан құрама шиналардан төмен тармақталуының болуы.
Елеулі
293
Екі немесе одан да көп секциялардың немесе құрама шиналар жүйелерінің үстінен бір аралықпен шиналау аспасын сақтау.
Өрескел
294
Ашық тарату құрылғысының шиналарын жинақталған темірбетон немесе болаттан жасалған ілуге арналған тіректің болуы.
Елеулі
295
Ашық тарату құрылғысының ток өткізгіш бөліктерінің үстінен және астынан әуе жарықтандыру желілерін, байланыс желілерін және сигнализацияны төсеуді сақтау.
Елеулі
296
Маймен толтырылған трансформаторлар немесе аппараттар астындағы жанбайтын материалдардан жасалған іргетастың орындалуын сақтау.
Болмашы
297
Трансформаторлық үй-жайларды және жабық тарату құрылғыларын орналастыруды сақтау:
1) ылғалды технологиялық процесі бар өндіріс үй-жайларының астында, себезгі, дәретханалар, ванна бөлмелерінің астында. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялардың үй-жайларына ылғалдың түсуіне жол бермейтін сенімді гидрооқшаулау бойынша арнайы шаралар қабылданған жағдайларда алып тастауға жол беріледі;
2) жабын, трансформаторлық үй-жай және жабық тарату құрылғысы алаңының үстінде және астында 1 сағаттан астам кезеңде 50-ден астам адам болуы мүмкін үй-жайлардың тікелей астында және үстінде.
Өрескел
298
Жабдықты орнатуға және ауыстыруға қызмет көрсетуге ыңғайлы қызмет көрсету дәлізінің енінің болуы, бұл ретте қызмет көрсету дәлізінің ені жабдықтың бір жақты орналасуы кезінде 1 м кем болмауы (қоршаулар арасындағы жарықта есептегенде) жабдықтың екі жақты орналасуы кезінде 1,2 м, ажыратқыштар немесе ажыратқыштар жетектері орналасқан басқару дәлізінің дәлізінде дәліздің ені кемінде 1 м., жабдықтың бір жақты орналасуы кезінде 1,5 м, жабдықтың екі жақты орналасуы кезінде 2 м. болуы тиіс
Елеулі

287
Наличие удобного и безопасного условия для доступа и наблюдения за указателями уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов, и других указателей, характеризующих состояние оборудования без снятия напряжения.
Грубое
288
Наличие расстояния от уровня пола или поверхности земли до крана трансформатора не менее 0,2 м или выполнение соответствующего приямка для отбора проб масла.
Значительное
289
Наличие электрического освещения в распределительном устройстве и подстанции, установленные с безопасным обслуживанием.
Грубое
290
Наличие ограждения территории открытого распределительного устройства и подстанции внешним забором высотой 1,8-2,0 м, а в местах с высокими снежными заносами и для подстанций со специальным режимом допуска на их территорию высотой более 2,0 м.
Значительное
291
Наличие ограждения открытого распределительного устройства подстанций внутреннем забором высотой 1,6 м, при расположении их на территории электростанций.
Грубое
292
Наличие ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
Значительное
293
Соблюдение подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
294
Наличие опоры для подвески шин открытого распределительного устройства сборной железобетонной или из стали.
Значительное
295
Соблюдение прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытого распределительного устройства.
Значительное
296
Соблюдение выполнения из несгораемых материалов фундамента под маслонаполненными трансформаторами или аппаратами.
Незначительное
297
Соблюдение размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и закрытого распределительного устройства.
Грубое
298
Наличие ширины коридора обслуживания, удобной для обслуживания установки и перемещения оборудования, при этом ширина коридора обслуживания должна быть не менее (считая в свету между ограждениями) 1 м при одностороннем расположении оборудования 1,2 м при двустороннем расположении оборудования, в коридорах коридоре управления, где находятся приводы выключателей или разъединителей, ширина коридора должна быть не менее 1,5 м при одностороннем расположении оборудования 2 м при двустороннем расположении оборудования.
Значительное

299
Тарату құрылғыларының ұзындығы 7 м дейін болғанда тарату құрылғыларынан бір шығудың болуы;
Елеулі
300
Тарату құрылғыларының ұзындығы 7 м-ден 60 м-ге дейін болған кезде тарату құрылғыларынан оның ұштары бойынша екі шығудың болуы, бұл ретте ТҚ шығуларын оның ұштарынан 7 м-ге дейінгі қашықтықта орналастыруға рұқсат етіледі;
Елеулі
301
Тарату құрылғыларының ұзындығы 60 м-ден асқан кезде, оның ұштары бойынша шығулардан басқа, қызмет көрсету, басқару дәлізінің немесе жарылыс дәлізінің кез келген нүктесінен шығатын жерге дейінгі қашықтық 30 м-ден аспайтын есеппен қосымша шығу болуы.
Елеулі
302
Цемент шаңының пайда болу мүмкіндігін болдырмайтын конструкциясы бар әр қабаттың бүкіл ауданы бойынша тарату құрылғылары үй-жайларының едендерінің бір белгіде болуы.
Елеулі
303
Жеке үй-жайлар арасындағы есіктерде және тарату құрылғыларының дәліздерінде табалдырықтардың құрылысын сақтау.
Елеулі
304
Басқа үй-жайлар бағытында немесе сыртқа қарай ашылатын және таратқыш құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлпы бар тарату құрылғыларында есіктердің болуы.
Өрескел
305
Бір тарату құрылғысының бөліктерінің арасында немесе екі тарату құрылғысының аралас үй-жайлары арасында есіктерді жабық күйінде бекітетін және екі бағытта да ашуға кедергі келтірмейтін құрылғының болуы.
Өрескел
306
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғыларына қарай ашылатын әртүрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасында есіктің болуы.
Елеулі
307
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, тарату құрылғыларының және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камера құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.
Елеулі
308
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар орнатылған жабдықтардың болмауы.
Елеулі
309
Өндірістік үй-жайларда ашық және камераларда, жекелеген үй-жайларда және ашық орнату кезінде трансформатордың ток өткізгіш бөліктері жабылуы, ал ТҚ қорғалған немесе жабық орындалатын шкафтарда орналастырылуы тиіс.
Елеулі
310
Қуаты 0,4 мегавольт-Амперден (бұдан әрі – МВА) аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станцияның трансформаторын жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен ажыратқыштың көмегімен жоғары кернеулі желіге қосуды сақтау.
Елеулі
311
Трансформаторды жоғары кернеулі желіге қосу үшін жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен ажыратқыштың болуы.
Елеулі

299
Наличие одного выхода из распределительных устройств, при длине распределительных устройств до 7 м;
Значительное
300
Наличие двух выходов из распределительных устройств по его концам при длине распределительных устройств более 7 м до 60 м, при этом допускается располагать выходы из РУ на расстоянии до 7 м от его торцов;
301
Наличие дополнительных выходов из распределительных устройств с таким расчетом, чтобы расстояние от любой точки коридора обслуживания, управления или взрывного коридора до выхода было не более 30м., при длине распределительных устройств более 60 м, кроме выходов по концам его.
302
Наличие полов помещений распределительных устройств по всей площади каждого этажа на одной отметке, с конструкцией, исключающей возможность образования цементной пыли.
Значительное
303
Соблюдать устройство порогов в дверях между отдельными помещениями и в коридорах распределительных устройств.
Значительное
304
Наличие дверей в распределительных устройствах, открывающиеся в направлении других помещений или наружу и имеющие самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Грубое
305
Наличие устройства, фиксирующее двери между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств, в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях.
Грубое
306
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений открывающийся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
307
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Значительное
308
Отсутствие установленных оборудовании с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
Значительное
309
Наличие трансформаторов и РУ установленных в производственных помещениях открыто и в камерах, и отдельных помещениях и при открытой установке токоведущие части трансформатора должны быть закрыты, а РУ размещены в шкафах защищенного или закрытого исполнения.
Значительное
310
Соблюдение присоединения трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 мегавольт-ампер (далее – МВА) к сети высшего напряжения при помощи предохранителей и разъединителя, управляемого с земли.
Значительное
311
Наличие предохранителей и разъединителя, управляемого с земли для присоединения трансформатора к сети высшего напряжения.
Грубое

312
Ажыратқыш жетегінде құлыптың болуы.
Өрескел
313
Әуе желілерінің соңғы тірегіне айырғышты орнатуды сақтау.
Елеулі
314
Қуаты 0,4 МВА-дан аспайтын 35 кВ дейінгі трансформаторлық қосалқы станцияның бағаналы (діңгекті) трансформаторын жерден тоқ өткізгіш бөліктерге дейін және ажыратқышпен бұғатталған және Ажыратқыш қосылған кезде баспалдақпен көтерілуге тыйым салатын құрылғысы бар сатыны қолдана отырып, кемінде 3 м биіктіктегі қоршаулары бар алаңшаны есептей отырып, кемінде 4,5 м биіктікте орнатуды сақтау, бұл ретте бір бағаналы тіректерде орналасқан қосалқы станциялар үшін платформалар мен баспалдақтарды орнату қажет емес.
Өрескел
315
Қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станция бөлігінің биіктікте ажыратқыштың ажыратылған жағдайы кезінде кернеуде қалатын орналасуын сақтау:
1) 10 кВ кіші станциялар үшін 2,5 метрден кем емес;
2) 35 кВ кіші станциялар үшін 3,1 метрден кем емес.
Елеулі

312
Наличие замка на приводе разъединителя.
Грубое
313
Соблюдение установки разъединителя на концевой опоре воздушных линий.
Значительное
314
Соблюдение установки столбового (мачтового) трансформатора трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на высоте не менее 4,5 м, считая от земли до токоведущих частей и площадки с перилами на высоте не менее 3 м с применением лестницы с устройством, сблокированным с разъединителем и запрещающим подъем по лестнице при включенном разъединителе, при этом для подстанций, расположенных на одностоечных опорах, устройство площадок и лестниц не обязательно.
Грубое
315
Соблюдение расположения части столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, остающиеся под напряжением при отключенном положении разъединителя на высоте:
1) не менее 2,5 м для подстанций 10 кВ;
2) не менее 3,1 м для подстанций 35 кВ.
Значительное

316
Қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станцияның трансформаторы жағынан ажыратқыштарға жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел
317
Қуаты 0,4 мегавольт-амперден аспайтын 35 киловольтқа дейінгі бағандық (діңгекті) трансформаторлық кіші станцияда 1 кВ дейінгі әуе желілеріндегі шығару оқшаулағыштарына дейін жерден кемінде 4 метр қашықтықтың болуы.
Өрескел
318
Ашық тарату құрылғыларында және 20-500 кВ ашық қосалқы станцияларда найзағайдың тікелей соққысынан қорғаудың болуы.
Өрескел
319
35 кВ дейінгі әуе желілерінде ағаш тіректері бар жерден кемінде 2,5 м биіктікте орнатылған қорғау аралықтарының жерге тұйықтау еңістерінде қосымша қорғау аралықтарын орындауды сақтау.
Өрескел
320
Ораманың сызықтық ұшын оқшаулауға қатысты төмендетілген және Жерге тұйықталған бейтараппен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін оқшаулағышы бар күштік трансформаторлардың 110-220 кВ орамаларының бейтараптарын қорғау үшін орнатылған вентильді разрядтағыштардың (аса кернеулікті шектегіштердің) болуы.
Өрескел
321
500 кВ шунттаушы реакторларды найзағайдан және ішкі асқын кернеулерден реакторлардың қосылыстарында орнатылатын аса кернеулерді шектегіштермен қорғаудың болуы
Өрескел
322
Кернеуі 110 кВ әуе желісінің бағандарында орнатылатын, қорғанысы барлық ұзындығымен жүрмейтін тұтынушы жағынан сол бағандарда орнатылатын құбырлы ажыратқыштармен айырғыштардың қорғалуының болуы.
Елеулі
323
Металл немесе темірбетон тіректерде орындалатын, егер ол ӘЖ-ге жалғанған болса, ӘЖ-ден тармақтың бүкіл ұзындығы бойынша кабельмен қорғалған және жауапты Электр қондырғыларын және желіге қосылған жерде ағаш тіректерде тармақты орындау кезінде құбырлы разрядтағыштардың орнатылған жиынтығын қоректендіретін ӘЖ-ден арқанмен қорғаудың болуы.
Елеулі
324
3-10 кВ ауыстырғыш пункттерін қорғау үшін ағаш бағандарымен әрбір қоректендіруші әуе желісінің соңғы тірегінде бір жиынтықпен орнатылған құбырлы ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
325
Кіреберістерді найзағайдың тікелей соққыларынан қорғау болмаған кезде сенімді резервтеуі бар қуаты 3 МВт дейінгі электр қозғалтқыштарына әуе желісін қосуды сақтау.
Елеулі
326
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың тарату құрылғыларының электр аппараттарын (ауа ажыратқыштарын, май ажыратқыштары мен ажыратқыштарға пневматикалық жетектерді) ауамен жабдықтауға арналған стационарлық компрессорлық қондырғыдан және ауа тарату желісінен тұратын сығылған ауа қондырғысының болуы, бұл ретте сығылған ауа қондырғысының кез келген элементінің істен шығуы немесе жөндеуге шығуы қондырғының қалыпты жұмысын бұзбайды.
Елеулі

316
Наличие заземляющих ножей на разъединители со стороны трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
Грубое
317
Наличие расстояния не менее 4 м от земли до изоляторов вывода столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на воздушную линию до 1 кВ.
Грубое
318
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанции 20-500 кВ.
Грубое
319
Соблюдение выполнения дополнительных защитных промежутков, установленных на высоте не менее 2,5 м от земли, на ВЛ до 35 кВ с деревянными опорами в заземляющих спусках защитных промежутков.
Грубое
320
Наличие установленных вентильных разрядников (ограничителей перенапряжения) для защиты нейтралей обмоток 110-220 кВ силовых трансформаторов, имеющих изоляцию, пониженную относительно изоляции линейного конца обмотки и допускающую работу с разземленной нейтралью.
Грубое
321
Наличие защиты шунтирующих реакторов 500 кВ от грозовых и внутренних перенапряжений ограничителями перенапряжений, устанавливаемыми на присоединениях реакторов.
Грубое
322
Наличие защиты разъединителей, имеющих защиту тросом не по всей длине и устанавливаемые на опорах воздушных линий (далее – ВЛ) до 110 кВ, трубчатыми разрядниками, устанавливаемыми на тех же опорах со стороны потребителя.
Значительное
323
Наличие защиты тросом по всей длине ответвления от ВЛ, выполняемое на металлических или железобетонных опорах, если оно присоединено к ВЛ, защищенной тросом по всей длине и питающей ответственные электроустановки и установленного комплекта трубчатых разрядников при выполнении ответвления на деревянных опорах в месте его присоединения к линии.
Значительное
324
Наличие установленных трубчатых разрядников для защиты переключательных пунктов 3-10 кВ - по одному комплекту на концевой опоре каждой питающей ВЛ с деревянными опорами.
Грубое
325
Соблюдение присоединения ВЛ к электродвигателям мощностью до 3 МВт, имеющим надежное резервирование, при отсутствии защиты подходов от прямых ударов молнии.
Значительное
326
Наличие установки сжатого воздуха, состоящей из стационарной компрессорной установки и воздухораспределительной сети для снабжения воздухом электрических аппаратов (воздушных выключателей, пневматических приводов к масляным выключателям и разъединителям) распределительных устройств электрических станций и подстанций, при этом выход из строя или вывод в ремонт любого элемента установки сжатого воздуха не нарушает нормальную работу установки.
Значительное

327
Компрессорлық қысымның ауа жинағыштарындағы ауа қоры есебінен жұмыс және авариялық режимдердегі Электр аппараттарының резервуарларындағы ауаны толықтыру талаптарын сақтау
Өрескел
328
Үш жүрісті краны бар манометрмен, лазбен немесе люктермен гидравликалық сынау кезінде ауаны шығаруға арналған тығыны бар түсіру вентилімен (қарау және тазалау үшін) ауа өткізгіштерді ұстап тұратын тіреуіштермен қосуға арналған фланецтері бар штуцерлермен көрсететін серіппелі үлгідегі сақтандырғыш клапанмен жабдықталған қысымы 5 МПа-ға дейінгі ауа жинағыштардың болуы.
Қысымы 5 мегапаскальға (бұдан әрі – МПа) дейінгі ауа жинағыштардың болуы үш жүрісті краны бар Манометрді көрсететін серіппелі үлгідегі сақтандырғыш клапанмен; гидравликалық сынақтар кезінде ауаны шығаруға арналған тығыны бар түсіру вентилімен саңылаумен лазмен немесе люкпен (тексеру және тазалау үшін) ауа өткізгіштерді тіреу тіректерімен қосуға арналған фланецтері бар штуцерлермен жабдықталған.
Елеулі
329
Үш жақты кранмен үш баллоннан тұратын көрсеткіш манометрдің әрбір тобына 23 МПа қысымды ауа жинағыштардың, сақтандырғыш клапанның және автоматты үрлеумен конденсат жинағыштың болуы.
Елеулі
330
Компрессорлық қондырғыда және ауа жинағыштардың соңғы су-май бөлгішінің арасында кері клапан қондырғысының болуы.
Елеулі
331
Ауа өткізгіш тарату желісінде және ауа ажыратқыштарының резервуарларында зауыттар белгілеген шектерде қысымды ұстап тұратын, ажыратқыштардың номиналды ажырату қабілетін және автоматты қайта қосу сәтсіз режимінде сенімді жұмысын қамтамасыз ететін қайта іске қосу клапандардың болуы.
Елеулі
332
Қайта іске қосушы клапандардың электр магниттік басқарумен орындалуы.
Елеулі
333
Компрессорлық қондырғының автоматтандырылған және тұрақты кезекшіліксіз жұмыс істейтін персоналының болуы.
Өрескел
334
Компрессорлық қондырғының үй-жайында жөндеу алаңының, сондай-ақ монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған жүк көтергіш құрылғының болуы.
Елеулі
335
Компрессорлық қондырғы үй-жайында керамикалық плиткамен немесе тең материалмен қапталған еденнің болуы, май бояумен еденнен кемінде 1,5 м биіктікке дейін боялған панелі бар сыланған қабырғалардың болуы.
Елеулі
336
Сыртқа ашылатын, өздігінен жабылатын құлыптары бар компрессорлық қондырғы үй-жайларының есіктерінің және терезелермен ашылатын және фрамугалармен жабдықталған тұтқаның көмегімен кілтсіз ашылатын есіктердің болуы.
Елеулі
337
Тарату желісін қорғау үшін орнатылған номиналды 1,1-ге дейін желідегі қысым артқан кезде іске қосылатын сақтандыру клапандарының болуы.
Өрескел
338
Желілік су бөлгіште түсіру вентилі мен ауа өткізгіштерді қосу және бұру үшін фланецтері бар штуцердің болуы.
Елеулі

327
Соблюдения требований пополнения воздуха в резервуарах электроаппаратов в рабочем и аварийном режимах за счет запаса воздуха в воздухосборниках компрессорного давления.
Грубое
328
Наличие воздухосборников давлением до 5 мегапаскаля (далее – МПа) снабженные предохранительным клапаном пружинного типа, указывающим манометром с трехходовым краном; спускным вентилем отверстием с пробкой для выпуска воздуха при гидравлических испытаниях лазом или люком (для осмотра и чистки) штуцерами с фланцами для присоединения воздухопроводов поддерживающими опорами.
Значительное
329
Наличие воздухосборников давлением 23 МПа на каждую группу из трех баллонов указывающего манометра с трехходовым краном, предохранительного клапана и конденсатосборника с автоматической продувкой.
Значительное
330
Наличие обратного клапана между конечным водомаслоотделителем в компрессорной установке и воздухосборниками.
Значительное
331
Наличие перепускных клапанов, поддерживающих в воздухопроводной распределительной сети и в резервуарах воздушных выключателей давление в заданных заводами пределах, обеспечивающее номинальную отключающую способность и надежную работу выключателей в режиме неуспешного автоматического повторного включения.
Значительное
332
Наличие перепускных клапанов, выполненных с электромагнитным управлением.
Значительное
333
Наличие автоматизированной и работающей без постоянного дежурства персонала компрессорной установки.
Грубое
334
Наличие ремонтной площадки в помещении компрессорной установки, а также грузоподъемного устройства для производства монтажных и ремонтных работ.
Значительное
335
Наличие пола в помещении компрессорной установки покрытого керамической плиткой или равноценным материалом, наличие оштукатуренных стен, имеющих панели, окрашенные масляной краской до высоты не менее 1,5 м от пола.
Значительное
336
Наличие дверей помещения компрессорной установки открывающихся наружу, с самозапирающимися замками, и открывающихся дверей изнутри без ключа с помощью рукоятки, открывающимися окнами и оборудованными фрамугами.
Значительное
337
Наличие предохранительных клапанов, срабатывающих при превышении давления в сети подачи воздуха до 1,1 номинального установленных для защиты распределительной сети.
Значительное
338
Наличие у линейного водоотделителя спускного вентиля и штуцера с фланцами для присоединения, подводящего и отводящего воздухопроводов.
Значительное

339
Ауа өткізгіштерге және тарату желісінің арматураларына қызмет көрсету үшін қол жетімділіктің болуы.
Елеулі
340
Дәнекерлеу арқылы жалғанған болат ауа құбырларының болуы, ал арматурамен жалғанған қосылыстардың фланецті.болуы
Елеулі
341
Ашық ауада орнатылатын сыртқы беттердің ашық түсті тұрақты бояуымен боялған ауа жинағыштардың және желілік су бөлгіштердің болуы.
Елеулі
342
Бөлшектеу және тазалау үшін сығылған ауаны орнатудың барлық элементтеріне қол жетімділіктің болуы.
Елеулі

339
Наличие доступа для обслуживания воздухопроводов и арматуры распределительной сети.
Значительное
340
Наличие соединенных стальных воздухопроводов сваркой встык, а соединений с арматурой - фланцевые.
Значительное
341
Наличие воздухосборников и линейных водоотделителей покрашенного устойчивой краской светлого тона наружных поверхностей, устанавливаемых на открытом воздухе.
Значительное
342
Наличие доступа ко всем элементам установки сжатого воздуха для разборки и чистки.
Значительное

343
Алыс немесе жетуі қиын аудандарда орналасқан, электр станцияларда, орнатылған трансформаторлардың қуатына қарамастан 500 кВ кіші станцияларда және қуаты 200 МВЧА жоғары трансформаторлары бар 330 кВ кіші станцияларда майды өңдеуге арналған жабдығы бар май шаруашылықтарының болуы және осындай май шаруашылықтарының жабдықталған май қоймаларының болуы:
1) жылу электр станцияларында – турбиналық және оқшаулау майының 4 резервуары бойынша;
Елеулі
344

343
Наличие масляных хозяйств с оборудованием для обработки масла на электростанциях, на подстанциях 500 кВ независимо от мощности установленных трансформаторов и на подстанциях 330 кВ с трансформаторами мощностью 200 МВА и выше, расположенных в удаленных или труднодоступных районах и наличие оборудованных складов масла таких маслохозяйств:
- на тепловых электростанциях - по 4 резервуара турбинного и изоляционного масла;
Значительное
344

348
Ашық май қоймалары резервуарларының қабырғаларынан арақашықтықтың:
1) электр станциялары мен кіші станциялардың ғимараттары мен құрылыстарына дейін (оның ішінде трансформаторлық шеберханаға дейін): жалпы көлемі 100 тоннаға дейінгі қоймалар үшін – 12 м; 100 т астам қоймалар үшін – 18 м;
2) тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға дейін –25%-ға артық;
3) май шаруашылығының аппартығына дейін – 8 м;
4) сутегі баллондарының қоймаларына дейін – 20 м. болуы.
Елеулі

348
Наличие расстояния от стенок резервуаров открытых складов масла не менее:
до зданий и сооружений электростанций и подстанций (в том числе до трансформаторной мастерской): для складов общим объемом до 100 тонн (далее – т) масла - 12 м; для складов более 100 т - 18 м; до жилых и общественных зданий - на 25 % больше расстояний; до аппаратного маслохозяйства - 8 м; до складов баллонов водорода - 20 м.
Значительное

349
Май көрсеткіштерінде май деңгейін бақылау үшін тәуліктің қараңғы уақытында май бактарының май көрсеткіштері жарықтандыруының болуы.
Елеулі
350
Трансформаторлардың қақпақтары мен бактарында 35 кВ-тан аспайтын, разрядтағыштар үшін талаптарға сәйкес келетін және трансформатордың қақпағына орнатылған вентильді разрядтағыштардың болуы.
Елеулі
351
Роликтері бар трансформаторларға арналған іргетастарда бағыттағыштардың, сондай-ақ трансформатордың екі жағында орнатылған бағыттағыштарға трансформаторды бекітуге арналған тіректердің болуы.
Елеулі
352
Трансформаторлардың шығару құбырының саңылауының жақын орнатылған жабдыққа бағытын сақтау.
Елеулі
353
Домалату жолдарының бойында, сондай-ақ салмағы 20 тоннадан астам трансформаторлардың іргетастарында, оларға шығырларды, бағыттаушы блоктарды, полиспасталарды бекітуге мүмкіндік беретін, трансформаторларды екі бағытта өз каткаларында қайта домалату кезінде пайдаланылатын анкерлер болуы.
Елеулі
354
Қолмен іске қосуды басқару қалқанынан қашықтықтан іске қосумен қайталанатын өрт сөндіру қондырғысының автоматты іске қосылуының болуы және оттың әсеріне ұшырамайтын жерде қолмен іске қосу құрылғысының болуы.
Елеулі
355
Өрт сөндіру қондырғысын қолмен іске қосу құрылғысының өрт әсеріне ұшырамайтын жерде орналасуын сақтау.
Елеулі
356
Мұнай трансформаторларының әрбір камерасында жанбайтын едені, қабырғалары және жабыны бар, отқа қауіпті және жарылыс қаупі бар заттары, аппараттары мен өндірістері жоқ, сыртқа немесе іргелес үй-жайға жеке шығудың болуы.
Елеулі
357
Трансформаторды салқындату жүйесінен немесе жеке салқындатқыштан ажырату және салқындатқыштардан май құймай трансформаторды шығару мүмкіндігі бар салқындатқыш құрылғылар ысырмаларының орналасуын оларға ыңғайлы қол жеткізумен қамтамасыз ету.
Елеулі

349
Наличие освещения маслоуказателей маслобаков в темное время суток, для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
Значительное
350
Наличие на крышках и баках трансформаторов вентильных разрядников не выше 35 кВ, соответствующие требованиям для разрядников и установленные на крышке трансформатора.
Значительное
351
Наличие направляющих в фундаментах для трансформаторов, имеющих катки, а также упоров для закрепления трансформатора на направляющих, установленных с обеих сторон трансформатора.
Значительное
352
Соблюдение направления отверстия выхлопной трубы трансформаторов на близко установленное оборудование.
Значительное
353
Наличие анкеров вдоль путей перекатки, а также у фундаментов трансформаторов массой более 20 т, позволяющих закреплять за них лебедки, направляющие блоки, полиспасты, используемых при перекатке трансформаторов в обоих направлениях на собственных катках.
Значительное
354
Наличие автоматического пуска установки пожаротушения, дублирующийся дистанционным пуском со щита управления ручным пуском и наличие устройства ручного пуска в месте, не подверженном действию огня.
Значительное
355
Соблюдение расположения устройства ручного пуска установки пожаротушения в месте, не подверженном действию огня.
Значительное
356
Наличие в каждой камере масляных трансформаторов отдельного выхода наружу или в смежное помещение с несгораемым полом, стенами и перекрытием, не содержащее огнеопасных и взрывоопасных предметов, аппаратов и производств.
Значительное
357
Соблюдения расположения задвижек охладительных устройств удобным доступом к ним, с возможностью отсоединения трансформатора от системы охлаждения или отдельного охладителя от системы и выкатки трансформатора без слива масла из охладителей.
Значительное

358
Салқындатқыш колонкалардың және басқа да жабдықтардың температурасы плюс 5°С-тан төмен болмайтын бөлмеде сақтау.
Елеулі
359
Жүйенің әрбір май сорғысы мен су сорғысы үшін манометрдің болуы.
Елеулі
360
Майдың сүзгіге кіруінде және фильтрден шығуында торлы сүзгіштер болған кезде манометрлерді орнату.
Елеулі
361
Майдың, салқындатқыш судың айналуын тоқтату немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтауы туралы, сондай-ақ резервтік салқындатқыштың немесе резервтік қорек көзінің автоматты қосылуы туралы дабылмен жабдықталғанжасанды салқындатқышы бар трансформаторлардың болуы.
Елеулі

358
Соблюдение расположения охладительных колонок и другого оборудования в системе охлаждения в помещении, температура в котором не снижается ниже плюс 5 °С.
Значительное
359
Наличие манометра для каждого маслонасоса системы и водяного насоса.
Значительное
360
Наличие установленных манометров при наличии сетчатых фильтров на входе масла в фильтр и выходе из фильтра.
Значительное
361
Наличие у трансформаторов с искусственным охлаждением, сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
Значительное

362
Белсенді бөлігін бөлшектемей трансформаторларды жөндеуге арналған стационарлық құрылғылардың (көпірлі крандармен жабдықталған мұнаралар) болуы:
1) 500 кВ кіші станцияларда және 200 МВА және одан да көп трансформаторлары бар 220 кВ кіші станцияларда, олар жөндеу зауыттарына трансформаторларды жіберу орынсыз жетуге қиын немесе алыс жерлерде орналасқан;
2) трансформаторларды орнату кезінде электр станцияларының ашық тарату құрылғыларында, егер трансформаторларды гидроэлектростанцияның монтаж алаңына немесе жылу электр станциясының машина залының жөндеу алаңына жеткізу мүмкін болмаса.
Елеулі
363
Қосалқы станцияларда алмалы-салмалы белсенді бөлігінің массасы 25 тоннадан асатын алмалы-салмалы қаптамасы жоқ трансформаторлар болған кезде теміржол жолымен трансформатордың іргетасына байланысты стационарлық немесе мүкәммалдық жүк көтергіш құрылғылардың болуы.
Елеулі
364
Телефон байланысы мен өрт дабылының, түрлендіргіш қосалқы станциялар мен қондырғыларда олардың жұмыс жағдайлары бойынша талап етілетін дабыл берудің басқа түрлерінің болуы.
Елеулі
365
Түрлендіргіш агрегатта жабдықталған мынадай нормаланбаған жұмыс режимдері кезінде әрекет ететін қорғау, бақылау және сигнал беру құрылғыларының болуы:
1) трансформатордағы майдың немесе жанбайтын сұйықтықтың рұқсат етілген температурасының артуы;
2) жартылай өткізгіш түрлендіргішті салқындататын судың рұқсат етілген температурасының артуы;
3) жартылай өткізгіш вентильдің күштік тізбегінде сақтандырғыштың жануы;
4) ауа немесе сумен суыту әрекетін тоқтатуы;
5) түрлендіргіш агрегаттың ұзақ жүктемесі;
6) басқарушы импульстердің болмауы;
7) қондырғы оқшаулауының зақымдануы (деңгейінің төмендеуі);
8) түрлендіргіш агрегаттың өзіндік қажеттілігінің оның қалыпты жұмысына кедергі келтіретін басқа құрылғылардағы жұмысының бұзылуы.
Елеулі

362
Наличие стационарных устройств для ремонта трансформаторов без разборки активной части (башни, оборудованные мостовыми кранами):
1) на подстанциях 500 кВ и на подстанциях 220 кВ с трансформаторами 200 МВА и более, расположенных в труднодоступных или удаленных местах, с которых нецелесообразна отправка трансформаторов на ремонтные заводы;
2) на открытых распределительных устройствах электростанций при установке на них трансформаторов, если трансформаторы невозможно доставить на монтажную площадку гидроэлектростанции или ремонтную площадку машинного зала тепловой электростанции.
Значительное
363
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанных с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Значительное
364
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, других видов сигнализаций, которые требуются по условиям их работы на преобразовательных подстанциях и установках.
Значительное
365
Наличие устройств защиты, контроля и сигнализации на преобразовательном агрегате, действующие при следующих ненормальных режимах работы при:
превышении допустимой температуры масла или негорючей жидкости трансформатора; превышение допустимой температуры воды, охлаждающей полупроводниковый преобразователь; перегорание предохранителя в силовой цепи полупроводникового вентиля; прекращение действия воздушного или водяного охлаждения; длительная перегрузка преобразовательного агрегата; отсутствие управляющих импульсов; повреждение (снижение уровня) изоляции установки; нарушение работы в других устройствах собственных нужд преобразовательного агрегата, препятствующих его нормальной работе.
Значительное

366
Персонал түрлендіргіштің қоршауына кірмей, аспаптардың көрсеткіштерін қадағалай алатындай түрлендіргіштің корпусында орнатылған өлшеу аспаптарының болуы.
Елеулі
367
Түрлендіргіш корпусына түсірілген бос жүріс кезінде түрлендіргіштің кернеуін көрсете отырып, ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
368
Жұмыс кернеуіне сәйкес келетін түзетілген токтың бастапқы тізбектерін оқшаулаудың болуы.
Елеулі
369
Түрлендіргіштерді ағынды сумен және циркуляциялық жүйелер бойынша суыту кезінде түрлендіргіш әлеуеті бар салқындатқыш жүйеден оқшауланған салқындатқыш су құбырларының болуы.
Елеулі
370
Аккумуляторлық қондырғыда жабдықталған кернеу мен токты бақылау және өлшеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
371
Кері пайда болған кезде зарядтау және зарядтау астындағы қозғалтқыш-генераторларды ажыратуға арналған құрылғының болуы.
Елеулі
372
Батарея тізбегінде желінің қорғаныс аппараттарына қатысты селективті Автоматты ажыратқыштың болуы.
Елеулі
373
Тұрақты токтағы жабдықталған шиналардың оқшаулауын тұрақты бақылауға арналған, оқшаулама кедергісінің мәнін бағалауға мүмкіндік беретін және полюстердің бірінің оқшаулама кедергісін 220 В желісінде 20 кОм, 110 В желісінде 10 кОм, 48 В желісінде 5 кОм және 24 В желісінде 3 кОм дейін төмендету кезінде сигналға әрекет ететін құрылғылардың болуы.
Елеулі
374
Аккумуляторлық батарея үшін желдету ажыратылған кезде кернеуі 2,3 В артық батареяны элементке зарядтауға жол бермейтін бұғаттаудың болуы.
Өрескел
375
Шиналарды қосу, аккумуляторларға қосу және басқа қосылыстарды қоспағанда, спирті жоқ барлық ұзындығы бойынша бояумен, қышқылға төзімді екі рет боялған оқшауланбаған өткізгіштердің болуы және техникалық вазелинмен боялмаған жерлердің майланған болуы.
Өрескел
376
Мәжбүрлі сору желдеткішін орнату кезінде жарылыс қауіпсіз орындалған желдеткіштің болуы.
Елеулі
377
Электр станцияларында, сондай-ақ су құбырымен жабдықталған кіші станцияларда, аккумуляторлық батареяның үй-жайына жақын жерде орнатылған су құбыры краны мен раковинаның болуы.
Елеулі
378
Телефон байланысы мен өрт сигнализациясының, сондай-ақ электр машиналық үй-жайында жұмыс істеу шарттары бойынша талап етілетін басқа да сигнал беру түрлерінің болуы.
Елеулі
379
Дәнекерлеу трансформаторларын қоректендіру желісінің, тасымалданатын шырақтар мен электр аспабының, сондай-ақ электр машиналық бөлмеде бөлмелерді жинауға арналған машиналардың болуы.
Елеулі
380
Машиналардың іргетастары немесе корпустары арасындағы, машиналар мен ғимарат бөліктері немесе өту ені 1 метрден кем емес жабдықтар арасындағы өту жолдарының болуы, машиналардың шығыңқы бөліктері мен құрылыс конструкциялары арасындағы өту жолдарының ұзындығы 0,5 метрден артық емес 0,6 метрге дейін жергілікті тарылуы рұқсат етіледі.
Елеулі

366
Наличие измерительных приборов, установленных на корпусе преобразователя, таким образом, чтобы персонал мог следить за показаниями приборов, не заходя за ограждение преобразователя.
Значительное
367
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя, при холостом ходе нанесенного на корпус преобразователя.
Значительное
368
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
Значительное
369
Наличие изолированных подводящих и отводящих охлаждающую воду трубопроводов от охладительной системы, имеющей потенциал преобразователя при охлаждении преобразователей водой по проточной и по циркуляционной системам трубопроводы.
Значительное
370
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока оборудованного на аккумуляторной установке.
Значительное
371
Наличие устройства для отключения зарядных и подзарядных двигателей-генераторов.
Значительное
372
Наличие автоматического выключателя в цепи аккумуляторной батареи, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
Значительное
373
Наличие устройств для постоянного контроля изоляции на шинах постоянного тока, позволяющим оценивать значение сопротивления изоляции и действующим на сигнал при снижении сопротивления изоляции одного из полюсов до 20 килоОм (далее – кОм) в сети 220 В, 10 кОм в сети 110 В, 5 кОм в сети 48 В и 3 кОм в сети 24 В.
Значительное
374
Наличие для аккумуляторной батареи блокировки, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.
Грубое
375
Наличие неизолированных проводников, окрашенных дважды кислотостойкой, не содержащей спирта краской по всей длине, за исключением мест соединения шин, присоединения к аккумуляторам и других соединений. Смазывание неокрашенных мест техническим вазелином.
Грубое
376
Наличие вентилятора в взрывобезопасном исполнении при устройстве принудительной вытяжной вентиляции.
Значительное
377
Наличие установленного водопроводного крана и раковины на электростанциях, а также на подстанциях, оборудованных водопроводом, вблизи помещения аккумуляторной батареи.
Значительное
378
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, а также других видов сигнализации, которые требуются по условиям работы в электромашинном помещении.
Значительное
379
Наличие сети питания сварочных трансформаторов, переносных светильников и электроинструмента, а также машин для уборки помещений в электромашинном помещении.
Значительное
380
Соблюдение выполнения проходов между фундаментами или корпусами машин, между машинами и частями здания или оборудования ширины проходов не менее 1 м в свету, допускаются местные сужения проходов между выступающими частями машин и строительными конструкциями до 0,6 м на длине не более 0,5 м.
Значительное

381
Машина Корпусы мен ғимарат қабырғасының арасындағы немесе корпустардың арасындағы, сондай-ақ машиналардың басқа жағынан өту жолы болған жағдайда қатар тұрған машиналардың бүйірлері арасындағы қашықтық еден деңгейінен 1 метрге дейін машиналардың биіктігі 0,3 метрден кем емес және машиналардың биіктігі 1 метрден артық болғанда 0,6 метрден кем емес болуы.
Өрескел
382
Машиналар мен басқару пультінің немесе басқару қалқанының қасбеті (қызмет көрсетудің бет жағы) арасындағы қызмет көрсету өту жолының енін 2 м-ден кем емес орындау, қалқандарды шкафқа орнату кезінде қашықтықты таңдау машинадан жабық есікке немесе шкаф қабырғасына дейін жүргізілуі тиіс.
Болмашы
383
Машина корпусы мен басқару пульті қалқаншасы немесе басқару пульті арасындағы өту жолының ені 1 метрден астам болуы.
Өрескел
384
Машинаның іргетастық плитасының жоғарғы белгісі электро машиналық бөлмедегі еденіндегі белгіден 400 мм-ден жоғары немесе төмен орналасса, онда машинаның айналасында ені 600 мм жанбайтын тұтқалары мен баспалдақтары бар алаңның болуы.
Елеулі
385
Еден деңгейінен 2 м-ге дейінгі биіктікте, ал биіктігі 2 м-ден асатын биіктікте-таяныштармен және борттық кедергілермен орналасқан қызмет көрсету алаңдарында сүйеніштермен қоршаудың болуы.
Елеулі
386
Жабдықтың жеткізілуі автокөлік арқылы жүргізілген жағдайда автокөліктің электр машиналық үй-жайға, жүк көтеруші құрылғылар әрекеттерінің аймағына кіру мүмкіндігінің болуы.
Елеулі
387
Электр машиналық үй-жайда электр шамдарын тарату құрылғысының ашық шиналары мен ашық ток өткізгіштердің үстінде орналастыруға жол бермеу, сондай-ақ еденнен қызмет көрсетілетін электр шамдарының айналмалы машиналардың үстінде орналастырылмауы.
Елеулі
388
Электр машинасынан тыс орнатылған, оның ішінде тек электр машиналарына арналған орталықтандырылған майлау жүйесі жабдықтарының болуы.
Елеулі
389
Қуаты 1 МВт-тан асатын электр машиналарын майлау жүйелерінде май деңгейінің көрсеткіштері және май мен подшипниктердің температурасын бақылау аспаптарының,ал циркуляциялық майлау болған жағдайда, бұдан басқа, майдың ағуын бақылау аспаптарының болуы.
Елеулі
390
Подшипниктерге ашық немесе жанбайтын материалдардан жасалған алмалы-салмалы жабыны бар арналарда төселетін май мен су құбырларының болуы.
Елеулі
391
Электр машиналарының подшипниктеріне майды жеткізу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
Елеулі
392
Подшипниктерден және машинаның басқа да бөлшектерінен электрлік оқшауланған, майды подшипниктерге жеткізетін, іргетас плитасынан электрлік оқшауланған құбырлардың болуы.
Елеулі

381
Наличие расстояния в свету между корпусом машины и стеной здания или между корпусами, а также между торцами рядом стоящих машин при наличии прохода с другой стороны машин не менее 0,3 м при высоте машин до 1 м от уровня пола и не менее 0,6 м при высоте машин более 1 м.
Грубое
382
Наличие ширины прохода обслуживания между машинами и фасадом (лицевой стороной обслуживания) пульта управления или щита управления не менее 2 м, при установке щитов в шкафу выбор расстояния производить от машины до закрытой двери или стенки шкафа.
Незначительное
383
Наличие прохода между корпусом машины и торцом пульта управления или щита управления шириной не менее 1 м.
Грубое
384
Наличие несгораемой площадки шириной не менее 600 мм с поручнями и лестницами в случаях, когда верхняя отметка фундаментной плиты машины находится выше или ниже отметки пола электромашинного помещения более чем на 400 мм.
Значительное
385
Наличие ограждения перилами на площадках обслуживания, расположенных на высоте до 2 м над уровнем пола, а на высоте более 2 м - перилами и бортовыми барьерами.
Значительное
386
Наличие возможности заезда автотранспорта в электромашинное помещение, в зону действия грузоподъемных устройств, если доставка оборудования производится автотранспортом.
Значительное
387
Наличие электрических светильников над открытыми шинами распределительного устройства расположенных в электромашинном помещении и открытыми токопроводами, также электрические светильники, обслуживаемые с пола, не располагаются над вращающимися машинами.
Значительное
388
Наличие установленных вне электромашинного помещения оборудования централизованных систем смазки, в том числе предназначенной только для электрических машин.
Значительное
389
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла и приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
Значительное
390
Наличие трубопроводов масла и воды прокладываемые к подшипникам открыто или в каналах со съемными покрытиями из несгораемых материалов.
Значительное
391
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
Значительное
392
Наличие труб, электрически изолированных от подшипников и других деталей машины, подводящие масло к подшипникам, электрически изолированных от фундаментной плиты.
Значительное

393
Генераторлар мен синхронды компенсаторларда бақылау-өлшеу аспаптарының, басқару, сигнал беру, қорғау құрылғыларының, өрісті автоматты сөндіру құрылғыларының, роторды асып кеткен кернеуден қорғаудың, қозуды автоматты реттеудің, сондай-ақ агрегатты автоматты іске қосуды, жұмысын және тоқтатуды қамтамасыз етуге арналған автоматика құрылғыларының болуы.
Елеулі
394
Подшипниктердің дірілін қашықтықтан бақылау құрылғыларынан жабдықталған қуаты 100 МВт және одан жоғары турбогенераторлардың және сутегімен салқындатылатын синхронды компенсаторлардың болуы.
Елеулі
395
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясында оны қысымды және ағызу коллекторларынан ажырату үшін және суды жеке секциялар бойынша бөлу үшін ысырмалардың болуы.
Елеулі
396
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясының ең жоғары нүктесінде ауа шығаруға арналған крандардың болуы.
Елеулі
397
Резервтік сорғының жұмыс істеп тұрғанды ажыратқан кезде, сондай-ақ салқындатқыш суды беру схемасында салқындатқыш судың қысымы төмендеген кезде автоматты түрде қосылатын болуы.
Елеулі
398
Синхронды компенсаторларда салқындататын судың тұрақты жұмыс істейтін сенімді көзінен (техникалық су жүйесі, бактар) резервтік қоректендірудің болуы.
Елеулі
399
Генераторлардың техникалық сумен жабдықтаудың қоректендіргіш құбырларында шығын өлшегіштің болуы.
Елеулі
400
Су немесе сутегі салқындатқышы бар турбогенератормен жалғанған турбина алаңдарында ағын күші коллекторындағы салқындатқыш судың қысымын, турбогенератор корпусындағы сутегі қысымын, өндіргішке баратын газ құбырларындағы көміртегі (азот) газ қысымынкөрсететін манометрлердің, толтыру коллекторларындағы су қысымының төмендігін көрсететін дабыл құрылғысының, газ-май және су шаруашылықтарын басқару қалқандарының болуы.
Елеулі
401
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың сорғыларын орнататын жерлерде толтыру коллекторы мен сорғыларда манометрдің болуы.
Елеулі
402
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың ағызу және толтыру құбырларында сынапты термометрлер үшін кіріктірілген гильзалардың болуы.
Елеулі
403
Ашық ауада орнатылатын синхронды компенсаторлар үшін агрегатты тоқтату кезінде салқындату жүйесінен суды ағызу мүмкіндігінің болуы.
Елеулі
404
Бүтін тартылған құбырлардан орындалған айналмалы майлау жүйелерінің және сутегімен салқындатылатын турбогенераторлар мен синхронды компенсаторлардың сутекті тығыздағыштарының құбыр жолдарының болуы.
Елеулі
405
Гидрогенераторларда корпустан электрлік оқшауланған ротор үстінде орналасқан тіреуіштер мен мойынтіректердің болуы.
Елеулі

393
Наличие в генераторах и синхронных компенсаторах контрольно-измерительных приборов, устройств управления, сигнализации, защиты, устройств автоматического гашения поля, защит ротора от перенапряжений, автоматического регулирования возбуждения, а также устройств автоматики для обеспечения автоматического пуска, работы и останова агрегата.
Значительное
394
Наличие турбогенераторов, мощностью 100 МВт и более, синхронных компенсаторов с водородным охлаждением оборудованных устройствами дистанционного контроля вибрации подшипников.
Значительное
395
Наличие задвижек в каждой секции газоохладителей и теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
Значительное
396
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции газоохладителей и теплообменников в самой высокой точке.
Значительное
397
Наличие резервного насоса, автоматически включающегося при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.
Значительное
398
Наличие у синхронных компенсаторов резервного питания от постоянно действующего надежного источника охлаждающей воды (система технической воды, баки).
Значительное
399
Наличие расходомера для установки на питающих трубопроводах технического водоснабжения генераторов.
Значительное
400
Наличие манометров, показывающих давление охлаждающей воды в напорном коллекторе, давление водорода в корпусе турбогенератора, давление углекислого газа (азота) в газопроводе к генератору устройства сигнализации снижения давления воды в напорном коллекторе пост газового управления, щитов управления газомасляным и водяным хозяйствами для установки на площадке турбины, соединенной с турбогенератором, который имеет водяное или водородное охлаждение.
Значительное
401
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
Значительное
402
Наличие встроенных гильз для ртутных термометров на напорных и сливных трубопроводах газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
Значительное
403
Наличие возможности слива воды из охлаждающей системы при останове агрегата для синхронных компенсаторов, устанавливаемых на открытом воздухе.
Значительное
404
Наличие трубопроводов циркуляционных систем смазки и водородных уплотнений турбогенераторов и синхронных компенсаторов с водородным охлаждением выполненные из цельнотянутых труб.
Значительное
405
Наличие у гидрогенераторов подпятников и подшипников, расположенных над ротором, электрически изолированных от корпуса.
Значительное

406
Синхронды компенсаторда компенсатор корпусынан электрлік оқшауланған подшипниктердің және май құбырларының болуы, бұл ретте қоздырғышы тікелей қосылған синхронды компенсаторда тек бір оқшауланған подшипниктің (қоздырғышқа қарама-қарсы жағынан) болуы рұқсат етіледі.
Елеулі
407
Айналмалы майлау және сутекті тығыздағыштар бар мойынтіректердің ағызу келте құбырларында шығатын май ағысын бақылау үшін қарау шыныларының болуы, бұл ретте қарау шыныларын жарықтандыру үшін авариялық жарықтандыру желісіне қосылған шамдар қолданылуы тиіс.
Елеулі
408
Подшипниктердің картерларында және орамаларды тікелей сутегімен салқындататын турбогенераторлар үшін жабық ток өткізгіштерде сутегінің болуын бақылайтын орнатылған автоматты газталдағыштардың болуы.
Елеулі
409
Генератордың қоздыру жүйесінде: қоздырғыштың, автоматты қоздыру реттегіштің, коммутациялық аппаратураның, өлшеу құралының, роторды асқын кернеуден қорғау құралдардың және қоздыру жүйесі жабдығын зақымданудан қорғаудың болуы.
Өрескел
410
Генератордың қоздыру орамасына қосу үшін ажыратқыштың болуы.
Елеулі
411
Барлық қозу жүйелерінде (негізгі және резервтік)автоматты өшірудің іске қосылуына қарамастан өрісті сөндіру үшін импульс бергенде генератор мен синхронды компенсаторлардың қоздырылуын толық басуды (өрісті сөндіруді) қамтамасыз ететін құрылғылар болуы.
Елеулі
412
Судың жүйеден толық ағуын, жүйені сумен толтырғанда ауа шығаруды, жылу ауыстырғыштарды кезекпен тазалап тұруды қамтамасыз ететін қыздырғыштың сумен салқындату жүйесінің болуы, бұл ретте қоздырғыштардың бірінде салқындату жүйесінің ысырмаларын жабу және ашу басқа қоздырғыштағы салқындату режимінің өзгеруіне әкелмеуі керек.
Елеулі
413
Су ағып кеткенде оның ток сымдарына, жиынтық тарату құрылғыларына және салқындату жүйесінен төмен орнатылған басқа электр жабдықтарына барғызбайтын етіп жасалған сумен салқындатылатын түзеткіш қондырғылары орнатылған үй-жайлардың еденінің болуы.
Өрескел
414
Турбогенераторларда резервтік қозудың болуы, оның схемасы генераторларды желіден ажыратпай, жұмыс қозуынан резервтік қозуға және кері ауысуды қамтамасыз етуі тиіс.
Елеулі
415
Ротор орамасын тікелей салқындататын турбогенераторларда жұмыс қозуынан резервке және кері қашықтықтан ауыстырып қосудың болуы.
Елеулі
416
Қарау және ауыстыру үшін, сондай-ақ орнында мүмкіндігінше жөндеу үшін қол жетімді орнатылған электр қозғалтқыштар мен аппараттардың болуы.
Өрескел

406
Наличие у синхронного компенсатора подшипников электрически изолированых от корпуса компенсатора и маслопроводов, при этом у синхронного компенсатора с непосредственно присоединенным возбудителем допускается наличие только одного изолированого подшипника (со стороны, противоположной возбудителю).
Значительное
407
Наличие смотровых стекол для наблюдения за струей выходящего масла в сливных патрубках подшипников с циркуляционной смазкой и водородных уплотнений, при этом для освещения смотровых стекол должны применяться светильники, присоединенные к сети аварийного освещения.
Значительное
408
Наличие установленных автоматических газоанализаторов контроля наличия водорода в картерах подшипников и закрытых токопроводах для турбогенераторов с непосредственным водородным охлаждением обмоток.
Значительное
409
Наличие в системе возбуждения генератора: возбудителя, автоматического регулятора возбуждения, коммутационной аппаратуры, измерительного прибора, средств защиты ротора от перенапряжения и защиты оборудования системы возбуждения от повреждений.
Грубое
410
Наличие рубильника для присоединения к обмотке возбуждения генератора.
Значительное
411
Наличие во всех системах возбуждения (основные и резервные) устройств, обеспечивающие при подаче импульса на гашение поля полное развозбуждение (гашение поля) синхронного генератора или компенсатора независимо от срабатывания автоматического гашение поля.
Значительное
412
Наличие системы водяного охлаждения возбудителя обеспечивающую возможность полного спуска воды из системы, выпуска воздуха при заполнении системы водой, периодической чистки теплообменников, при этом закрытие и открытие задвижек системы охлаждения на одном из возбудителей не должны приводить к изменению режима охлаждения на другом возбудителе.
Значительное
413
Наличие пола помещений выпрямительных установок, с водяной системой охлаждения выполненного таким образом, чтобы при утечках воды исключалась возможность ее попадания на токопроводы, КРУ и другое электрооборудование, расположенное ниже системы охлаждения.
Грубое
414
Наличие у турбогенераторов резервного возбуждения, схема которого должна обеспечивать переключение с рабочего возбуждения на резервное и обратно без отключения генераторов от сети.
Значительное
415
Наличие дистанционного переключения с рабочего возбуждения на резервное и обратно, на турбогенераторах с непосредственным охлаждением обмотки ротора.
Значительное
416
Наличие электродвигателей и аппаратов, установленных доступными для осмотра и замены, а также по возможности для ремонта на месте установки.
Грубое

417
Электр қозғалтқыштарын желдетудің тұйық мәжбүрлі жүйесі кезінде ауа және салқындатқыш судың температурасын бақылау аспаптарының болуы.
Өрескел
418
Қуаты 1 мВт және одан жоғары болатын синхронды электр машиналары және қуаты 1 мВт және одан жоғары тұрақты ток машиналары білік және мойынтіректер арқылы өтетін токтың тұйықталған тізбегін болдырмау үшін іргетас плитасынан мойынтіректердің біреуінде электрлік оқшаулануының болуы және синхронды машиналарда қоздырғыш жағындағы подшипник пен қозғалтқыштың барлық подшипниктерінің болуы және осы электр машиналарының олардың подшипниктерінің корпустарынан оқшауланған май өткізгіштерінің болуы.
Өрескел
419
Басқару аппараттары мен ажыратқыш аппараттардың корпустарында аппаратты басқару тұтқасының қосылған және ажыратылғанын оңайтануға мүмкіндік беретін нақты белгілердің болуы және оператор басқару аппаратының жай-күйі бойынша электрқозғалтқыштың басты тізбегі қосылған немесе ажыратылғанын анықтай алмаған жағдайда жарық дабылы көзделеді.
Өрескел
420
Механизмдерді қашықтықтан немесе автоматты басқару болған кезде алдағы іске қосу туралы алдын ала (іске қосу алдында) сигнал берудің немесе дыбыстық хабарлаудың болуы.
Өрескел
421
Айналудың өзгеретін жиілігі бар электр қозғалтқыштарында электр қозғалтқышы корпусының температурасы көтерілген кезде сигнал беруге және ажыратуға әрекет ететін қорғаудың болуы, сондай-ақ қуаты аз қозғалтқыштарда осы қорғанысты шамадан тыс жүктеме тогынан қорғаумен біріктіруге жол беріледі.
Өрескел
422
Подшипниктерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарында температураның жоғарылауы немесе майлау әрекетінің тоқтауы кезінде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
423
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштардың температурасы жоғарылаған немесе желдеткішінің жұмысы тоқтатылған кезде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
424
Тұрақты ток электр қозғалтқыштары үшін қысқа тұйықталудан қорғаудың болуы және қажет болған жағдайда артық жүктемеден және айналу жиілігінің шамадан тыс артуынан қорғау қосымша орнатылады.
Елеулі
425
Қысқа тұйықталудан электр қозғалтқыштарын қорғауда қолдануға арналған сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
426
Негізгі технологиялық процестермен байланысты өз қажеттіліктерінің электр қозғалтқыштарының қысқа тұйықталуынан қорғау үшін электр станцияларында қолдануға арналған автоматты ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
427
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батарея үшін қолданылатын тармақтар токтарының теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы.
Өрескел

417
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
Грубое
418
Наличие электрической изоляции одного из подшипников от фундаментной плиты для предотвращения образования замкнутой цепи тока через вал и подшипники машины у синхронных электрических машин мощностью 1 МВт и более и машины постоянного тока мощностью 1 МВт и более и наличие изолированного подшипника со стороны возбудителя и все подшипники возбудителя у синхронных машин, и наличие изолированных маслопроводов этих электрических машин от корпусов их подшипников.
Грубое
419
Наличие четких нанесенных знаков, позволяющих легко распознавать включенное и отключенное положения рукоятки управления аппаратом на корпусах аппаратов управления и разъединяющих аппарата и в случаях, когда оператор не может определить по состоянию аппарата управления, включена или отключена главная цепь электродвигателя, предусматривается световая сигнализация.
Грубое
420
Наличие предварительной (перед пуском) сигнализации или звукового оповещения о предстоящем пуске при наличии дистанционного или автоматического управления механизмами.
Грубое
421
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя на электродвигателях с изменяемой частотой вращения, также на двигателях малой мощности и допускается совмещение этой защиты с защитой от токов перегрузки.
Грубое
422
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников.
Грубое
423
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции на электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию.
Грубое
424
Наличие защиты от короткого замыкания для электродвигателей постоянного тока и при необходимости дополнительно устанавливаются защиты от перегрузки и от чрезмерного повышения частоты вращения.
Значительное
425
Наличие предохранителей или автоматических выключателей для применения в защите электродвигателей от короткого замыкания.
Грубое
426
Наличие автоматических выключателей для применения на электростанциях для защиты от короткого замыкания электродвигателей собственных нужд, связанных с основным технологическим процессом.
Грубое
427
Наличие защиты, срабатывающей при нарушении равенства токов ветвей, применяемых для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
Грубое

428
Майдың жалпы салмағы 600 кг астам конденсаторлық қондырғыларды орналастыруға арналған сыртқа немесе жалпы үй-жайға шығатын жеке отқа төзімді үй-жайдың болуы.
Елеулі
429
Фазалы және одан бөлек жалпы қабықшада төселетін оқшауланған бейтарабы бар 1 кВ дейінгі және одан жоғары электр қондырғыларында жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы, бұл ретте жерге тұйықтау магистральдары екі немесе одан да көп әр түрлі орындарда және мүмкіндігінше үй-жайдың қарама-қарсы жағынан жердегі тұйықтағыштарға қосылуы тиіс.
Өрескел
430
Өртке қауіпті аймақтары бар ғимараттарды, құрылыстарды, сыртқы қондырғыларды найзағайдың тура соққыларынан және оның қайталама көріністерінен қорғау, сондай-ақ онда орнатылған құрамында жанғыш сұйықтары, ұнтақ тәрізді немесе талшықты материалдары және т.б. бар жабдықты (металл ыдыстары, құбырлар, т.б.) статикалық электрге байланысты бола алатын ұшқындаудың алдын алу үшін, жобалау бойынша қолданыстағы нормативтеріне сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды найзағайдан қорғау және статикалық электрден қорғау.
Өрескел
431
Жанғыш полиэтилен оқшаулағышы бар кабельдерді қолдануға жол берілмеуі.
Өрескел
432
Диспетчерлік технологиялық басқару құралдарының, оның ішінде жүйелік оператордың диспетчерлік орталықтарымен байланыс құралдарының, жүйелік оператордың жедел-ақпараттық кешенімен біріздендірілген диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешенінің болуы.
Өрескел
433
Энергия өндіруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтері басшылары мен мамандарының білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден үш жылда кемінде бір рет өтуі
Өрескел

428
Наличие отдельного огнестойкого помещения, с выходом наружу или в общее помещение для расположения конденсаторных установок с общей массой масла более 600 кг.
Значительное
429
Наличие заземляющих проводников в электроустановках до 1 кВ и выше с изолированной нейтралью, прокладываемых как в общей оболочке с фазными, так и отдельно от них, при этом магистрали заземления должны быть присоединены к заземлителям в двух или более разных местах и, по возможности, с противоположных концов помещения.
Грубое
430
Наличие защиты зданий, сооружений и наружных установок, содержащих пожароопасные зоны, от прямых ударов молнии и вторичных ее проявлений, а также заземление установленного в них оборудования (металлических сосудов, трубопроводов), содержащего горючие жидкости, порошкообразные или волокнистые материалы, для предотвращения искрения, обусловленного статическим электричеством, в соответствии с действующими нормативами по проектированию и устройству молниезащиты зданий и сооружений и защиты установок от статического электричества.
Грубое
431
Соблюдение применения кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией.
Грубое
432
Наличие средств диспетчерского технологического управления, в том числе средств связи с диспетчерскими центрами системного оператора, оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированного с оперативно-информационным комплексом системного оператора.
Грубое
433
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний руководителями и специалистами служб безопасности и охраны труда энергопроизводящей организации не реже одного раза в три года
Грубое

434
Жылына кемінде бір рет энергия өндіруші ұйымның әкімшілік-техникалық персоналын қоспағанда, электр техникалық және электр технологиялық персоналдың, оның ішінде жедел келіссөздер мен қайта қосуды жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандардың білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өтуі.
Өрескел
435
Келесі күнтізбелік жылға білімді біліктілік тексеруге жататын басшылардың тізімін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне жыл сайын 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде жіберу.
Елеулі

434
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний электротехническим и электротехнологическим персоналом, в том числе руководителями и специалистами имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала энергопроизводящей организации не реже одного раза в год.
Грубое
435
Соблюдение сроков предоставления в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан ежегодно, в срок до 1 декабря, списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное

436
Энергия өндіруші ұйым басшысының жұмысқа қабылданғаны немесе жұмыстан босатылғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне басшы қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жолдау.
Елеулі
437
Біліктілік тексеру жүргізу үшін комиссия құру туралы энергия өндіруші ұйым басшысының бұйрығының болуы.
Елеулі

436
Соблюдение сроков предоставления информации в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан о приеме на работу или увольнении руководителя энергопроизводящей организации в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
Значительное
437
Наличие приказа руководителя энергопроизводящей организации о создании комиссии для проведения квалификационной проверки
Значительное

444
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия өндіруші ұйымның бас техникалық басшысымен бекітілген қызметкерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау үшін үлгілік бағдарламалардың болуы.
Елеулі
445
Лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу.
Өрескел
446
Білімді біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімді біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша топты расстаумау жағдайында лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес қызметкерді еңбек міндеттерін өту орындаудан шеттету.
Өрескел
447
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеуді сақтау.
Өрескел
448
Орталық комиссия төрағасына Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды тағайындауын сақтау.
Елеулі
449
Құрамында кемінде үш адам бар, төртінші адамнан төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы бар энергия өндіруші ұйымның біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссияның болуы
Елеулі
450
Қызметкерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
451
Әрбір құрылымдық бөлімшеде техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
452
Энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының бөлшек сауда нарығында өз қызметін жүзеге асыру кезінде жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін сақтауы.
Өрескел
453
Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтар түрлері, ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету журналдарының болуы.
Елеулі
454
Жобалық қызметпен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлеген "электр станциясының қуатын беру схемасы" негізінде мәлімделген электр қуаты 5 МВт және одан астам желі пайдаланушыларын электр желісіне қосуға техникалық шарттар беру.
Өрескел

444
Наличие типовых программ для подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
445
Соблюдение проведения первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Грубое
446
Соблюдение требований по отстранению от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
447
Соблюдение требований недопущения лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
448
Соблюдение требований назначения председателем центральной комиссии лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
449
Наличие центральной комиссии по квалификационные проверки энергопроизводящей организации, в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
450
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
451
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем в каждом структурном подразделении.
Значительное
452
Соблюдение энергопроизводящей организацией суточного графика производства-потребления электрической энергии, утвержденного системным оператором при осуществлении своей деятельности на розничном рынке электрической энергии.
Грубое
453
Наличие журналов технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электростанций, тепловых и электрических сетей.
Значительное
454
Соблюдение выдачи технических условий на подключение пользователей сети с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более к электрической сети на основании "Схемы выдачи мощности электростанции", разработанной специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на занятие проектной деятельностью.
Грубое

455
Жүйелік оператордың нұсқауы бойынша энергия беруші ұйымның электр желілерін мынадай мән-жайлар кезінде генерациялайтын қондырғылардан ажыратуы:
1) адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне немесе электр қондырғылары жабдықтарына төніп тұрған қауіп-қатердің алдын алу;
2) электр станциясындағы немесе қосу жабдықтарындағы авария;
3) энергия өндіруші ұйымның жедел персоналының энергия беруші ұйымның немесе жүйелік оператордың диспетчерлік өкімдерін орындамауы;
4) авариялық жағдайларды жою және оның дамуын болдырмау;
5) еңсерілмейтін күш жағдайлары.
Өрескел

455
Соблюдение порядка отключения электрических сетей от генерирующих установок энергопередающей организацией по указанию системного оператора при следующих обстоятельствах:
1) предупреждение надвигающейся угрозы для здоровья и безопасности людей или оборудования электроустановок;
2) авария на электростанции или соединительном оборудовании;
3) невыполнение оперативным персоналом энергопроизводящей организации диспетчерских распоряжений энергопередающей организации или системного оператора;
4) ликвидация аварийных ситуаций и предотвращение ее развития;
5) обстоятельства непреодолимой силы.
Грубое

456
Электр беру желілері мен электр қондырғыларын жөндеудің жылдық графиктері өзгерген кезде Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығымен келісудің болуы.
Өрескел
457
Электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын тоқтатудың жылдық графиктері өзгерген кезде Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығымен келісудің болуы.
Өрескел
458
Қуаты 10 мегаватт (бұдан әрі – МВт) және одан көп әрбір жылу электр станциясында, қуаты 30 МВт және одан көп гидроэлектр станцияларында, оның жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің электр және жылу жүктемелеріне абсолюттік немесе салыстырмалы есептеудегі тәуелділігін белгілейтін жабдықтың әзірленген энергетикалық сипаттамаларының болуы.
Елеулі
459
Жылу электр станцияларында босатылған электр және жылу энергиясына отынның бастапқы-номиналды үлестік шығыстарының әзірленген графиктерінің, ал гидроэлектр станцияларында – жіберілген электр энергиясына судың нормативтік үлестік шығыстарының болуы.
Елеулі
460
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және монтаждау кезінде жабдықтар мен құрылыстардың тораптарын аралық қабылдауды, сондай-ақ жасырын жұмыстарды орындау.
Өрескел
461
Жабдықтың және технологиялық схемалардың жұмысқа қабілеттілігін, оларды пайдалану қауіпсіздігін, бақылау мен басқарудың барлық жүйелерін, оның ішінде автоматты реттеуіштерді, қорғау және блоктау құрылғыларын, сигнал беру құрылғыларын және бақылау-өлшеу аспаптарын кешенді сынамалауға жабдықтардың дайындығын тексере отырып, теңшеуді сынамалы іске қосу кезінде жүзеге асыру.
Өрескел
462
Сынамалық іске қосу алдында энергия объектісін сенімді және қауіпсіз пайдалану үшін жағдайларды қамтамасыз ету:
1) пайдалану және жөндеу персоналын жинақтау және оқыту (білімін тексере отырып);
2) ұйымның техникалық басшысының пайдалану нұсқаулықтарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды және жедел схемаларды, есепке алу және есептілік жөніндегі техникалық құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
3) байланыс желілерімен диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын, өрт дабылы мен өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру, желдету жүйелерін іске қосу;
4) бақылау және басқару жүйелерін монтаждау және ретке келтіру;
5) отын, реагенттер, материалдар, құралдар қорларын дайындау.
Өрескел

456
Наличие согласования с региональным диспетчерским центром системного оператора при изменении годовых графиков ремонтов линий электропередачи и электроустановок.
Грубое
457
Наличие согласования с национальным диспетчерским центром системного оператора при изменении годовых графиков остановов генерирующих установок электростанций.
Грубое
458
Наличие разработанных энергетических характеристик оборудования на каждой тепловой электростанции мощностью 10 МВт и более, гидроэлектростанции мощностью 30 МВт и более, устанавливающих зависимость технико-экономических показателей его работы в абсолютном или относительном исчислении от электрических и тепловых нагрузок.
Значительное
459
Наличие разработанных графиков исходно-номинальных удельных расходов топлива на отпущенную электрическую и тепловую энергию на тепловой электростанции, а на гидроэлектростанции - нормативных удельных расходов воды на отпущенную электрическую энергию.
Значительное
460
Соблюдение проведения промежуточных приемок узлов оборудования и сооружений, а также скрытых работ во время строительства и монтажа зданий и сооружений.
Грубое
461
Наличие работоспособности оборудования при пробном пуске проверки и технологических схем, безопасности их эксплуатации, настройки всех систем контроля и управления, в том числе автоматических регуляторов, устройств защиты и блокировок, устройств сигнализации и контрольно-измерительных приборов, с проверкой готовности оборудования к комплексному опробованию.
Грубое
462
Наличие:
укомплектованного и обученного (с проверкой знаний) эксплуатационного и ремонтного персонала; разработанного и утвержденного техническим руководителем организации эксплуатационных инструкций, инструкций по безопасности и охране труда и оперативных схем, технической документации по учету и отчетности; ввода в действие средства диспетчерского и технологического управления с линиями связи, системы пожарной сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения, вентиляции; монтажа и налаживания систем контроля и управления; запасов топлива, реагентов, материалов, инструментов перед пробным пуском условий для надежной и безопасной эксплуатации энергообъекта.
Грубое

463
Күрделі жөндеуден өткен электр станцияларының жабдықтарын 48 сағат ішінде жүктемемен қабылдау-тапсыру сынақтарын жүзеге асыру.
Өрескел
464
Қабылдау комиссиясының оған қатысты ғимараттары мен құрылыстары бар жабдықтарды пайдалануға қабылдау актісін кешенді сынақтан өткізгеннен және анықталған ақаулар мен кемшіліктер жойылғаннан кейін ресімдеуі.
Өрескел
465
Электр станцияларының негізгі жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеудің барлық түрлеріне арналған перспективалық, жылдық және айлық графиктердің болуы.
Елеулі
466
Күрделі және орташа жөндеуден өткен электр станциялары, 35 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары кіші станциялар үшін 48 сағат ішінде жүктемемен, жылу желілері үшін 24 сағат ішінде қабылдау-тапсыру сынақтарын орындау.
Өрескел
467
Жоспарланған жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізу үшін жөндеу құжаттамасының, өндіріс құралдары мен құралдарының, кіші бөлшектердің, материалдардың және тораптар мен жабдықтардың айырбастау қорының пайдалану (авариялық) қорының болуы.
Өрескел
468
Жабдықтың жай-күйін, оның жұмыс режимдерін, отынды үнемдеу резервтерін, жүргізілетін ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау үшін техникалық-экономикалық көрсеткіштерді талдаудың болуы.
Елеулі
469
Жабдық жұмысының сенімділігі мен үнемділігін арттыру, отын-энергетикалық ресурстардың ұтымсыз шығыстары мен шығындарын азайту жөніндегі іс-шаралардың болуы және орындалуы.
Елеулі
470
Электр станциясының техникалық басшысы бекіткен металға бақылау бойынша жоспардың болуы.
Өрескел
471
Жаңадан іске қосылатын жылу энергетикалық қондырғылардың металына, сондай-ақ пайдаланылатын жабдықтарды жөндеу кезінде жаңадан орнатылатын тораптар мен бөлшектерге кіріс бақылауын жүргізуін сақтау.
Өрескел
472
Жабдық элементтері металының құрылымдық жай-күйінің өзгеруін бағалау және оның парктік қызмет ету мерзімі шегінде одан әрі пайдалануға жарамдылығын анықтау үшін пайдалану бақылауын жүргізу.
Өрескел
473
Мамандандырылған ұйымдармен парктік ресурстан кейін энергия жабдығының негізгі элементтерін (құбырлардың, барабандардың, қазандық коллекторларының, бу құбырларының, ыдыстардың, цилиндр корпустарының, стопор клапандарының, турбина роторларының иілуі) техникалық диагностикалауды орындау.
Өрескел
474
Ыдыстарға арналған паспортта көрсетілген қызмет мерзімдері аяқталғаннан кейін ыдыстарға техникалық диагностикалауды жүргізу.
Өрескел
475
Қазандықты тоқтатуға әрекет ететін блоктау мен қорғау құрылғыларының ақаулығы кезінде қазандықты іске қосуға жол бермеу.
Өрескел
476
Металл температурасы 160 оС.-тан жоғары болған кезде барабанды қазандықтың толтыру жол бермеу.
Өрескел

463
Наличие приемо-сдаточных испытаний оборудования электростанций, прошедшего капитальный ремонт под нагрузкой в течение 48 часов.
Грубое
464
Наличие акта оформленного приемочной комиссией приемки в эксплуатацию оборудования с относящимися к нему зданиями и сооружениями, после комплексного опробования и устранения выявленных дефектов и недоделок.
Грубое
465
Наличие перспективных, годовых и месячных графиков на все виды ремонта основного оборудования, зданий и сооружений электростанций.
Значительное
466
Наличие приемосдаточных испытаний оборудования, прошедшего капитальный и средний ремонт для электростанций, подстанций 35 кВ и выше под нагрузкой в течение 48 часов, тепловых сетей - в течение 24 часов.
Грубое
467
Наличие ремонтной документации, инструментов и средств производства, эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного и качественного проведения запланированного ремонта.
Грубое
468
Наличие анализа технико-экономических показателей для оценки состояния оборудования, режимов его работы, резервов экономии топлива, эффективности проводимых организационно-технических мероприятий.
Значительное
469
Наличие и выполнение мероприятий по повышению надежности и экономичности работы оборудования, снижению нерациональных расходов и потерь топливно-энергетических ресурсов.
Значительное
470
Наличие плана по контролю металла, утвержденного техническим руководителем электростанции.
Грубое
471
Соблюдение требований входного контроля металла вновь вводимых теплоэнергетических установок, а также вновь устанавливаемых при ремонте эксплуатируемого оборудования узлов и деталей.
Грубое
472
Соблюдение проведения эксплуатационного контроля для оценки изменения структурного состояния металла элементов оборудования и определения его пригодности к дальнейшей эксплуатации в пределах паркового срока службы.
Грубое
473
Соблюдение выполнения технического диагностирования основных элементов энергооборудования (гибов трубопроводов, барабанов, коллекторов котла, паропроводов, сосудов, корпусов цилиндров, стопорных клапанов, роторов турбин) после паркового ресурса специализированными организациями.
Грубое
474
Соблюдение проведения технического диагностирования сосудов после исчерпания сроков службы, указанных в паспорте на сосуд.
Грубое
475
Отсутствие пуска котла при неисправности блокировок и устройств защиты, действующих на останов котла.
Грубое
476
Отсутствие заполнения неостывшего барабанного котла при температуре металла верха опорожненного барабана выше 160 оС.
Грубое

477
Гидроопрессовка кезінде барабан металл бетінің температура 140о С асатын, қазандықты сумен толтыру үшін жол бермеу.
Өрескел
478
Бу-су трактында сақталған артық қысым кезінде қатпаған күйден жағу алдында жанарғыларды жағуға дейін 15 минут бұрын қазандықтарды желдетуді жүргізу.
Өрескел
479
Дайындаушы зауыт нұсқаулығының және түрлі жылу күйлерінен іске қосу режимдерін сынау нәтижелерінің негізінде жасалған қазандықты іске қосу гафигінің болуы.
Өрескел

477
Соблюдение процесса заполнения водой котла для гидроопрессовки при температуре металла верха барабана превышающим 140оС.
Грубое
478
Соблюдение проведения вентиляции котлов не ранее чем за 15 минут до розжига горелок перед растопкой из неостывшего состояния при сохранившемся избыточном давлении в пароводяном тракте
Грубое
479
Наличие графика пуска котла, составленного на основе инструкции завода-изготовителя и результатов испытаний пусковых режимов из различных тепловых состояний.
Грубое

480
Қазандықты суық күйден жағу процесінде, күрделі және орташа жөндеуден кейін, бірақ жылына кемінде 1 рет экрандардың, барабандар мен коллекторлардың жылу орнын ауыстыру реперлері бойынша тексеруді орындау.
Өрескел
481
Қазандықтың жұмыс режимінің жабдықты сынау және пайдалану жөніндегі нұсқаулық негізінде жасалған режимдік картаға сәйкестігі.
Өрескел
482
Әрбір сатыда және бастапқы және аралық бу қыздырғыштардың әрбір ағынында будың рұқсат етілген температурасын ұстап тұруды қамтамасыз ететін қазандық жұмысы кезінде жылу режимдерін сақтау.
Өрескел

480
Соблюдение сроков выполнения не реже 1 раза в год проверки по реперам теплового перемещения экранов, барабанов и коллекторов, в процессе растопки котла из холодного состояния после капитального и среднего ремонта.
Грубое
481
Соблюдение соответствия режима работы котла режимной карте, составленной на основе испытания оборудования и инструкции по эксплуатации.
Грубое
482
Соблюдение тепловых режимов при работе котла, обеспечивающие поддержание допустимых температур пара в каждой ступени и каждом потоке первичного и промежуточного пароперегревателей.
Грубое

483
Оңтайлы режимдерді ұстау және кешенді тазартудың механикаландырылған жүйелерін (бу, ауа немесе су аппараттары, импульсті тазарту, дірілді тазарту, ұсақтау құрылғылары) қолдану арқылы қазандық қондырғыларының газ жағынан қыздыру бетін таза күйде ұстау.
Өрескел
484
Графиктің немесе өндірістік нұсқаулықтың болуы қыздыру беттерін тазалаудың регламенттелген мерзімділігі.
Өрескел
485
Қазанның қаптауын ақаусыз түрде ұстау.
Өрескел

483
Соблюдение содержания поверхности нагрева котельных установок с газовой стороны в чистом состоянии путем поддержания оптимальных режимов и применения механизированных систем комплексной очистки (паровые, воздушные или водяные аппараты, устройства импульсной очистки, виброочистки, дробеочистки).
Грубое
484
Наличие графика или производственной инструкции, регламентирующие периодичность очистки поверхностей нагрева.
Грубое
485
Содержание обмуровки котла в исправном состоянии.
Грубое

486
Қазандықты дереу тоқтату және ажыратуды орындау талаптарын сақтау:
1) барабандағы судың деңгейінің жол берілмейтін жоғарылауы немесе төмендеуі немесе барабандағы су деңгейін бақылаушы барлық құралдар істен шыққан кезде;
2) қазандықтың күшейтілген қорегіне қарамастан, барабандағы су деңгейі жедел төмендеген кезде;
3) тура ағынды бу және су жылыту қазандықтарының қоректік суының барлық шығыстарын өлшеушілер істен шыққан (егер қоректі реттеуді талап ететін режимнің бұзылуы туындаса) немесе тура ағынды қазандықтың қандай да бір ағымдарының қоректенуі 30 секундтан тоқтаған кезде;
4) барлық қоректік құрылғылар (сорғылар) қызметтері тоқтаған кезде;
5) бу-су трактісіндегі қысым жол берілмейтін артуы кезінде;
6) 50 % артық сақтандыру қақпақшаларының немесе оларды алмастыратын сақтандыру қақпақшаларының қызметтері тоқтаған кезде;
7) тура ағынды қазандық трактісіндегі қысымның орнатылған ысырмаға дейін жол берілмейтін көтерілуі немесе төмендеуі кезінде, су жылыту қазандық трактісіндегі қысымның 10 секундтан артық жол берілмейтін төмендеуі кезінде;
8) бу-су трактісі құбырларының жарылуы немесе қазандықтың негізгі элементтерінде (барабанда, коллекторларда, шығару циклондарда, бу және суды ағызу, сондай-ақ суды ағызу құбырларында) бу желілерінде, қоректендіруші құбыржолдарында және бу-су арматурасында сызаттар, ісінулер байқалған кезде;
9) оттықтағы алауды өшіру кезінде;
10) реттейтін қақпақшалар сыртындағы газ немесе мазут қысымының жол берілмейтін төмендеуі кезінде (қазандықтың осы отынының түрлерінің бірінде жұмыс істеуі кезінде);
11) реттейтін қақпақшалар сыртындағы газ немесе мазут қысымының (оларды бірге жағу кезінде) өндірістік нұсқаулықта белгіленген шектерден бір уақытта төмендеуі кезінде;
12) барлық түтін сорғыштар (күші теңдестірілген қазандықтар үшін) немесе үрлеуші желдеткіштердің не барлық регенеративтік ауа жылытқыштардың ажырауы кезінде;
13) оттықта жарылыс болған, газ құбырлары мен күл ұстайтын құрылғыда өрт шыққан немесе жарылыс болған, қазандық қаңқасының немесе бағаналарының тасымалдаушы аралықтары қызған, сондай-ақ персоналға немесе жабдықтарға қауіп төндіретін басқа да зақымданулар кезінде;
14) аралық бу жылыту арқылы бу шығыны азайған кезде;
15) су жылыту қазандығы арқылы су шығыны ең төменгі жол берілетіннен 10 секундтан артық төмендеуінде;
16) су жылыту қазандығынан шығардағы су температурасының жол берілетіннен артық көтерілуі кезінде;
17) персоналға, жабдыққа немесе қазандықты қорғау схемасына кіретін ажыратушы арматураны қашықтықтан басқару тізбегіне қауіп төндіретін өрт кезінде;

486
Соблюдение выполнения процедуры немедленного останова и отключения котла:
1) при недопустимом повышении или понижении уровня воды в барабане или выходе из строя всех приборов контроля уровня воды в барабане;
2) при быстром снижении уровня воды в барабане, несмотря на усиленное питание котла;
3) при выходе из строя всех расходомеров питательной воды прямоточного парового и водогрейного котлов (если при этом возникают нарушения режима, требующие подрегулировки питания) или прекращении питания любого из потоков прямоточного котла более чем на 30 секунд;
4) при прекращении действия всех питательных устройств (насосов);
5) при недопустимом повышении давления в пароводяном тракте;
6) при прекращении действия более 50 % предохранительных клапанов или других заменяющих их предохранительных устройств; 7) при недопустимом повышении или понижении давления в тракте прямоточного котла до встроенных задвижек, недопустимом понижении давления в тракте водогрейного котла более чем на 10 секунд;
8) при разрыве труб пароводяного тракта или обнаружении трещин, вспучин в основных элементах котла (барабане, коллектоpax, выносных циклонах, паро- и водоперепускных, а также водоспускных трубах), в паропроводах, питательных трубопроводах и пароводяной арматуре;
9) при погасании факела в топке;
10) при недопустимом понижении давления газа или мазута за регулирующим клапаном (при работе котла на одном из этих видов топлива);
11) при одновременном понижении давления газа и мазута (при совместном их сжигании) за регулирующими клапанами ниже пределов, установленных производственной инструкцией;
12) при отключении всех дымососов (для котлов с уравновешенной тягой) или дутьевых вентиляторов либо всех регенеративных воздухоподогревателей;
13) при взрыве в топке, взрыве или загорании горючих отложений в газоходах и золоулавливающей установке, разогреве докрасна несущих балок каркаса или колонн котла, при обвале обмуровки, а также других повреждениях, угрожающих персоналу или оборудованию;
14) при прекращении расхода пара через промежуточный пароперегреватель;
15) при снижении расхода воды через водогрейный котел ниже минимально допустимого более чем на 10 секунд;
16) при повышении температуры воды на выходе из водогрейного котла выше допустимой;
17) при пожаре, угрожающего персоналу, оборудованию или цепям дистанционного управления отключающей арматуры, входящей в схему защиты котла;

18) қашықтықтан және автоматтандырылған басқару құрылғыларында немесе барлық бақылау-өлшеу құралдарында кернеудің жоғалуы кезінде;
19) қазандық аясында мазут құбырларының немесе газ құбырларының жарылуы кезінде.
Өрескел
487
Осы жабдық иелігінде немесе басқаруындағы жүйелік оператордың жедел қызметкерлерінің хабарлауымен электростанцияның техникалық басшысының өкімімен, қазанның тоқтатылуының орындалуы:
1) жылытқыштың беткі, қазандықтың бу және су ағатын, сондай-ақ су ағатын құбырларында, бу құбырларында, коллекторларда, қоректендіруші құбыр жолдарында қаяулар, сондай-ақ арматурада, ермекті және жаншыл қақтаумен бірікпелерде ақпалар мен булану байқалған кезде;
2) қазандықтың беткі металы температурасының жол берілмейтін артуы кезінде, егер температураны қазандықтың жұмыс режимін өзгерте отырып төмендетуге болмаса;
3) қазандық барабанында су деңгейін қашықтықтан көрсеткіштердің барлығы істен шыққан кезде;
4) белгіленген нормалармен салыстырғанда қоректік су сапасының тез арада төмендеуі кезінде;
5) тозаңды көмір қазандықтарында күл ұстау қондырғылар жұмысы тоқтаған кезде;
6) қашықтықтан және автоматты басқарудың жекелеген қорғаулардың немесе құрылғылардың және бақылау-өлшеу құралдарының жарамсыздығы кезінде тоқтатылады.
Өрескел
488
Турбинаны автоматты реттеу жүйесінің мынадай талаптарға сәйкестігі болуы:
1) берілген электр және жылу жүктемелерін тұрақты ұстау және олардың бірқалыпты өзгеру мүмкіндігін қамтамасыз ету;
2) бос жүрісте турбина роторының айналу жиілігін тұрақты ұстап тұру және будың номиналды және іске қосу параметрлері кезінде оны бірқалыпты өзгерту (турбинаны басқару механизмінің жұмыс диапазоны шегінде);
3) турбина роторының айналу жиілігін оның номиналды параметрлері мен турбинаның төмен қысымының бөлігіне будың ең жоғары өткізулері кезінде будың ең жоғары шығынына сәйкес келетін электр жүктемесінің нөліне дейін (оның ішінде генераторды желіден ажырату кезінде) жылдам түсіру кезінде қауіпсіздік автоматының іске қосылуын теңшеу деңгейінен төмен ұстап тұру.
Өрескел
489
Турбинаны айналу жиілігін арттыру жолымен айналу жиілігін (оның барлық элементтерін қоса алғанда) арттырудан қорғау жүйесіне сынақ жүргізу талаптарын сақтау:
1) турбинаны монтаждаудан кейін;
2) турбинаны күрделі жөндеуден кейін;
3) генераторды желіден ажырата отырып, жүктемені реттеу жүйесін сынау алдында;
4) қауіпсіздік автоматын бөлшектеуден кейін;
5) турбинаның ұзақ уақыт (30 тәуліктен артық) тұруынан кейін;
6) реттеу жүйесін немесе оның жекелеген тораптарын бөлшектеуден кейін;
7) жоспарлы тексеру кезінде (4 айда 1 реттен кем емес).
Өрескел

18) при исчезновении напряжения на устройствах дистанционного и автоматического управления или на всех контрольно-измерительных приборах;
19) при разрыве мазутопровода или газопровода в пределах котла.
Грубое
487
Соблюдение требований останова котла по распоряжению технического руководителя электростанции с уведомлением оперативного персонала системного оператора, в ведении или управлении которого находится данное оборудование:
1) при обнаружении свищей в трубах поверхностей нагрева, паро- и водоперепускных, а также водоспускных трубах котлов, паропроводах, коллекторах, в питательных трубопроводах, а также течи и парении в арматуре, фланцевых и вальцовочных соединениях;
2) при недопустимом превышении температуры металла поверхностей нагрева, если понизить температуру изменением режима работы котла не удается;
3) при выходе из строя всех дистанционных указателей уровня воды в барабане котла;
4) при резком ухудшении качества питательной воды по сравнению с установленными нормами;
5) при прекращении работы золоулавливающих установок на пылеугольном котле;
6) при неисправности отдельных защит или устройств дистанционного и автоматического управления и контрольно-измерительных приборов.
Грубое
488
Наличие системы автоматического регулирования турбины соответствующей следующим требованиям:
1) устойчиво выдерживать заданные электрическую и тепловую нагрузки и обеспечивать возможность их плавного изменения;
2) устойчиво поддерживать частоту вращения ротора турбины на холостом ходу и плавно ее изменять (в пределах рабочего диапазона механизма управления турбиной) при номинальных и пусковых параметрах пара;
3) удерживать частоту вращения ротора турбины ниже уровня настройки срабатывания автомата безопасности при мгновенном сбросе до нуля электрической нагрузки (в том числе при отключении генератора от сети), соответствующей максимальному расходу пара при номинальных его параметрах и максимальных пропусках пара в часть низкого давления турбины.
Грубое
489
Соблюдение испытания системы защиты турбины от повышения частоты вращения (включая все ее элементы) путем увеличения частоты вращения в случаях:
1) после монтажа турбины;
2) после капитального ремонта турбины;
3) перед испытанием системы регулирования сбросом нагрузки с отключением генератора от сети;
4) после разборки автомата безопасности;
5) после длительного (более 30 суток) простоя турбины;
6) после разборки системы регулирования или отдельных ее узлов;
7) при плановых проверках (не реже 1 раза в 4 месяца).
Грубое

490
Турбинаны монтаждаудан кейін, айналу жиілігін арттыру қауіпсіздік автоматын сынау алдында, турбинаны күрделі жөндеуге тоқтату алдында, одан кейін іске қосу кезінде, бірақ жылына кемінде 1 рет клапандардың тығыздығын тексеруді орындау.
Өрескел
491
Пайдалану процесінде клапандар тығыздығының төмендеу белгілері анықталған кезде (турбинаны іске қосу немесе тоқтату кезінде) тығыздыққа кезектен тыс тексеру жүргізу.
Өрескел

490
Соблюдение проверки плотности клапанов после монтажа турбины, перед испытанием автомата безопасности повышением частоты вращения, перед остановом турбины в капитальный ремонт, при пуске после него, но не реже 1 раза в год.
Грубое
491
Соблюдение порядка внеочередной проверки плотности, при выявлении признаков снижения плотности клапанов (при пуске или останове турбины) в процессе эксплуатации.
Грубое

492
Әрбір іске қосу алдында және турбинаны тоқтату кезінде, ал қалыпты жұмыс кезінде электр станциясының техникалық басшысы белгілеген график бойынша мезгіл-мезгіл, бірақ 4 айда кемінде 1 рет тексеруді орындау.
Өрескел
493
Турбинаны іске қосуды болдырмау:
1) турбинаның жылу және механикалық жай-күйі көрсеткіш жол берілмейтін мәндерден ауытқыған кезде;
2) турбина тоқтауына әсерін тигізетін қорғаудың қандай да біреуінің жарамсыздығы кезінде;
3) турбина екпініне алып келуі мүмкін реттеу бу тарату жүйелерінің ақаулары анықталған кезде;
4) майлау, реттеу, генератор мен олардың РАҚ құрылғыларын тығыздаудың май сорғыларының бірінің жарамсыздығы;
5) пайдаланушылар майға нормасынан май сапасының ауытқуы өндеуші зауыт белгілеген шегінен төмен май температурасының төмендеуі кезінде;
6) химиялық құрамы бойынша нормалардан жаңа бу сапасынан ауытқуы кезінде жол бермеу.
Өрескел
494
Жоғары қысымды жылытқышты пайдалануға:
1) оның қорғау элементтерінің болмауы немесе жарамсыздығы;
2) деңгейді реттейтін қалпақшаның жарамсыздығы кезінде жол бермеу.
Өрескел

492
Соблюдение порядка проверки перед каждым пуском и при останове турбины, а при нормальной работе периодически по графику, определяемому техническим руководителем электростанции, но не реже 1 раза в 4 месяца.
Грубое
493
Недопущение пуска турбины при:
1) при отклонении показателей теплового и механического состояний турбины от допустимых значений;
2) при неисправности хотя бы одной из защит, действующих на останов турбины;
3) при наличии дефектов системы регулирования и парораспределения, которые могут привести к разгону турбины;
4) при неисправности одного из масляных насосов смазки, регулирования, уплотнений генератора и устройств их АВР;
5) при отклонении качества масла от норм на эксплуатационные масла или понижении температуры масла, ниже установленного заводом-изготовителем предела;
6) при отклонении качества свежего пара по химическому составу от норм.
Грубое
494
Недопущение эксплуатации подогревателя высокого давления при:
1) отсутствии или неисправности элементов его защиты;
2) неисправности клапана регулятора уровня.
Грубое

495
Энергия өндіруші ұйымның энергиямен жабдықтаушы ұйымнан хабарлама алған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асыру талаптарын сақтау:
электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау өндірісіның тааптарын сақтау;
электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісін ресімдеу;
энергиямен жабдықтаушы ұйымға электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесін жіберу;
тұтынушының электр қондырғыларына кернеу беру.
Өрескел

495
Соблюдение требований выполнения не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем получения уведомления от энергоснабжающей организации: производства пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии;
оформление акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии;
направление копии акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии в энергоснабжающую организацию;
подачи напряжения на электроустановки потребителя.
Грубое

496
Энергетикалық объектінің өндірістік ғимараттары мен құрылыстарын жарамды күйде ұстау.
Елеулі
497
Мазут құбырлары мен арматураны сыртқы тексерудің бекітілген графигінің болуы – жылына кемінде 1 рет, ал қазандық бөлімшесінің шегінде – тоқсанына кемінде 1 рет және арматураны іріктеп тексеру – 4 жылда кемінде 1 рет.
Елеулі
498
График бойынша резервтік сорғыларды қосудың автоматты құрылғыларының іске қосылуын тексерудің бекітілген графигінің болуы, бірақ тоқсанына кемінде 1 рет.
Болмашы
499
Электр станциясының аумағында орналасқан жерасты газ құбырларының трассасын айналып өтудің бекітілген графигінің болуы.
Болмашы
500
Электр станциясының шаң дайындау қондырғыларында өлшеуаспаптарын, реттегіштерді, сигнал беру, қорғаныс және бұғаттау құрылғыларын жарамды күйде ұстау.
Болмашы
501
Қазандықты әртүрлі жылу жағдайларынан жарықтандыру кезінде қазандықты іске қосу графигін сақтау.
Болмашы
502
Қазандықтарды дұрыс күйде қаптауын ұстау талаптарын сақтау. Айналадағы ауаның температурасы 25 0C болған кезде қаптау бетіндегі температура 45 0C-тан жоғары деңгейде қамтамасыз етіледі.
Болмашы

496
Наличие производственных зданий и сооружений энергообъекта в исправном состоянии.
Значительное
497
Наличие утвержденного графика наружного осмотра мазутопроводов и арматуры – не реже 1 раза в год, а в пределах котельного отделения – не реже 1 раза в квартал и выборочная ревизия арматуры – не реже 1 раза в 4 года.
Значительное
498
Наличие утвержденного графика проверки срабатывания автоматических устройств включения резервных насосов, по графику, но не реже 1 раза в квартал.
Незначительное
499
Наличие утвержденного графика обхода трассы подземных газопроводов, находящихся на территории электростанции.
Незначительное
500
Наличие измерительных приборов, регуляторов, устройств сигнализации, защиты и блокировки в исправном состоянии на пылеприготовительных установках электростанции.
Незначительное
501
Соблюдение графика пуска котла при растопке котла из различных тепловых состояний.
Незначительное
502
Соблюдение требований содержания обмуровки котлов в исправном состоянии. При температуре окружающего воздуха 25 °С температура на поверхности обмуровки обеспечивается на уровне более 45 °С.
Незначительное

503
Генераторды майлау, реттеу және тығыздау жүйесінің желілерінде орнатылатын бекіту арматурасының жұмыс жағдайында пломбалауды жүргізу, оны қате ауыстырып қосу жабдықтың тоқтауына немесе бүлінуіне әкелуі мүмкіндігін болдырмауға.
Елеулі
504
Резервтік қоректік сорғыларды, сондай-ақ автоматты резервтегі сорғы агрегаттарын жарамды күйде ұстау.
Елеулі
505
Резервтік қоректік сорғылардың, сондай-ақ басқа да сорғы агрегаттарының автоматты қосылуына, бірақ айына 1 реттен кем емес мерзімді тексеру жүргізу графигінің болуы.
Елеулі

503
Проведение опломбировки в рабочем положении запорной арматуры, устанавливаемой на линиях системы смазки, регулирования и уплотнений генератора для исключения ошибочного переключения которой может привести к останову или повреждению оборудования.
Значительное
504
Содержание в исправном состоянии резервных питательных насосов, а также насосных агрегатов, находящихся в автоматическом резерве.
Значительное
505
Наличие графика проведения проверки автоматического включения резервных питательных насосов, а также других насосных агрегатов, но не реже 1 раза в месяц.
Значительное

506
Ауа сүзгілері мен газ турбина қондырғылар (бұдан әрі - ГТҚ) компрессорларының ағын бөлігінің мұздануына қарсы іс-шараларды орындау.
Елеулі
507
ГТҚ тоқтатқыш және реттеуші отын клапандарының абсолютті тығыздығын қамтамасыз ету.
Елеулі
508
Май салқындатқыштарға дейін және одан кейін май құбырларында орнатылған ысырмалар мен клапандардың маховиктерінің жұмыс жағдайында резервтегі және авариялық май сорғыштардың сору және қысым желілерінде және ГТҚ май бактарынан майды апаттық құю желілерінде, шығарылатын сүзгілерге дейін және одан кейін, генератор білігінің тығыздау схемасында пломбалауды жүргізу.
Елеулі

506
Соблюдение мероприятий против обледенения воздушных фильтров и проточной части компрессоров газотурбинных установок (далее – ГТУ).
Значительное
507
Соблюдение абсолютной плотности стопорных и регулирующих топливных клапанов ГТУ.
Значительное
508
Проведение опломбировки в рабочем положении маховиков задвижек и клапанов, установленных на маслопроводах до и после маслоохладителей, на линиях всасывания и напора резервных и аварийных маслонасосов и на линиях аварийного слива масла из маслобаков ГТУ, до и после выносных фильтров, в схеме уплотнений вала генератора.
Значительное

509
Тура ағынды қазандықтардың бу сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- Натрий қоспалары – 5 мкг/дм3 артық емес;
- Кремний қышқылы – 15 мкг/дм3 артық емес;
- Меншікті электр өткізгіштігі – 0,3 мкСм/см артық емес;
- рН –7,5 ... кем емес;
Бейтарап-оттегі сулы-химиялық режимде –6,5 кем емес.
Елеулі
510
Тікелей ағынды қазандықтардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы – 0,2 мкг-экв/дм3 артық емес;
- натрий қоспалары – 5 мкг/дм3 артық емес;
- кремний қышқылы – 15 мкг/дм3 артық емес;
- темір қосылыстары-10 мкг/дм3 артық емес;
- оттегі режимі кезінде ерітілген оттегі 100-400 мкг/дм3;
- меншікті электр өткізгіштігі-0,3 мкСм/см артық емес;
- деаэратор алдындағы судағы мыстың қосылыстары- 5 мкг/дм3 артық емес;
- деаэратордан кейін судағы ерітілген оттегі – 10 мкг/ дм3 артық емес;
- режим кезіндегі рН мәндері:
гидразин-аммиакты – 9,1+0,1
гидразин-7,7+0,2
оттегі-аммиак-8,0+0,5
бейтарап-оттегі – 7,0+0,5
- гидразин, мкг/дм3, режим кезінде:
гидразин-аммиакты – 20-60
гидразин – 80-100
іске қосу және тоқтату - 3000
- мұнай өнімдерінің құрамы (конденсат тазалағанға дейін) – 0,1 мкг/дм3 артық емес.
Елеулі
511
Жылу электр орталықтары үшін табиғи айналымы бар қазандықтардың қаныққан және қыздырылған буы сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- натрий қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кгс/см2 кезінде – 100;
қазандықтың қысымы 100 кгс/см2 кезінде – 25;
қазандықтың қысымы 140 кгс/см2 кезінде – 5;
- қысымы 70 кгс/см2 және одан жоғары қазандықтар үшін 25 мкг/дм3 аспайтын кремний қышқылының құрамы;
-барлық қысымдағы қазандықтар үшін рН мәні 7,5 кем емес;
- меншікті электр өткізгіштігі болуы тиіс:
100 кгс/см2 қысымы 0,5 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін;
газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1,5 мкСм/см; қысымы 140 кгс/см2 (13,8 МПа) 0,3 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1 мкСм/см.
Елеулі
512
Мемлекеттік аудандық электр станциясы үшін табиғи айналымы бар қазандықтардың қаныққан және қыздырылған буы сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- натрий қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес: қазандықтың қысымы 40 кгс/см2 кезінде – 60;
қазандықтың қысымы 100 кгс/см2 кезінде – 15;
қазандықтың қысымы 140 кгс/см2 кезінде – 5;
- қысымы 70 кгс/см2 және одан жоғары қазандықтар үшін 15 мкг/дм3 аспайтын кремний қышқылының құрамы;
- барлық қысымдағы қазандықтар үшін рН мәні 7,5 кем емес;
- меншікті электр өткізгіштігі болуы тиіс:

509
Соблюдение соответствия качества пара прямоточных котлов следующим нормам:
соединения натрия – не более 5 мкг/дм3;
кремниевая кислота – не более 15 мкг/дм3;
удельная электрическая проводимость – не более 0,3 мкСм/см;
рН – не менее 7,5;
При нейтрально-кислородном водно-химическом режиме – не менее 6,5.
Значительное
510
Соблюдение качества питательной воды прямоточных котлов следующим нормам:
общая жесткость – не более 0,2 мкг-экв/дм3;
соединения натрия – не более 5 мкг/дм3;
кремниевая кислота – не более 15 мкг/дм3;
соединения железа – не более 10 мкг/дм3;
растворенный кислород при кислородных режимах 100-400 мкг/дм3;
удельная электрическая проводимость – не более 0,3мкСм/см;
соединения меди в воде перед деаэратором – не более 5 мкг/дм3;
растворенный кислород в воде после деаэратора – не более 10 мкг/ дм3;
значения рН при режиме:
гидразинно-аммиачном - 9,1+0,
гидразинном - 7,7+0,2
кислородно-аммиачном - 8,0+0,5
нейтрально-кислородном - 7,0+0,5
гидразин, мкг/дм3, при режиме:
гидразинно-аммиачном - 20-60
гидразинном - 80-100
пуска и останова до – 3000
содержание нефтепродуктов (до конденсатоочистки) – не более 0,1 мкг/дм3.
Значительное
511
Соблюдение качества насыщенного и перегретого пара котлов с естественной циркуляцией для теплоэлектроцентралей следующим нормам:
содержание соединений натрия, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 килограмм силы на квадратный сантиметр (далее – кгс/cм2) – 100;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 25;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
содержание кремниевой кислоты для котлов давлением 70 кгс/см2 и выше не более 25 мкг/дм3;
значение рН для котлов всех давлений не менее 7,5;
удельная электрическая проводимость должна быть:
для котлов давлением 100 кгс/см2 не более 0,5 микросименс на сантиметр (далее – мкСм/см);
для дегазированной пробы или 1,5 мкСм/см для Н-катионированной пробы;
для котлов давлением 140 кгс/см2 (13,8 МПа) не более 0,3 мкСм/см для дегазированной пробы или 1 мкСм/см для Н-катионированной пробы.
Значительное
512
Обеспечение соответствия качества насыщенного и перегретого пара котлов с естественной циркуляцией для государственной районной электростанции следующим нормам:
содержание соединений натрия, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 60;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 15;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
содержание кремниевой кислоты для котлов давлением 70 кгс/см2 и выше не более 15 мкг/дм3;
значение рН для котлов всех давлений не менее 7,5;
удельная электрическая проводимость должна быть:

100 кгс/см2 қысымы 0,5 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін;
газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1,5 мкСм/см; қысымы 140 кгс/см2 (13,8 МПа) 0,3 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1 мкСм/см.
Елеулі
513
Сұйық отынмен табиғи айналымы бар қазандықтардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылық, мкг-экв / дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 1;
қазандықтың қысымы кг/см2 кезінде – 1;
- темір қосылыстарының құрамы, мкг / дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг / см2 кезінде – 50;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 20;
- деаэратор алдындағы судағы мыс қосылыстары, мкг/дм3, артық емес: қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы кг/см2 кезінде – 5;
- деаэратордан кейінгі судағы ерітілген оттегі, мкг/дм3, артық емес: қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 10;
- мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 0,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 0,3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 0 ,3;
- pH1 мәні: қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 8,5-9,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 9,1;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 9,1.
Елеулі
514
Отынның басқа түрлерінде табиғи айналымы бар қазандықтардың ауыз су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы, мкг-экв/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 1;
- темір қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 100;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 30;
қазандық үшін қысым 140 кг/см2 кезінде – 20;
- деаэратор алдындағы судағы мыс қосылыстары, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – нормаланбайды;
қазандық үшін қысым 100 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 5;
- деаэратордан кейінгі судағы ерітілген оттегі, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 10;
- мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 0,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 0,3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде; – 0,3 - рН1 мәні:

для котлов давлением 100 кгс/см2 не более 0,5 мкСм/см;
для дегазированной пробы или 1,5 мкСм/см для Н-катионированной пробы;
для котлов давлением 140 кгс/см2 (13,8 МПа) не более 0,3 мкСм/см для дегазированной пробы или 1 мкСм/см для Н-катионированной пробы.
Значительное
513
Соблюдение качества питательной воды котлов с естественной циркуляцией на жидком топливе следующим нормам:
общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 1;
содержание соединений железа, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 50;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 20;
содержание соединений меди в воде перед деаэратором, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
содержание растворенного кислорода в воде после деаэратора, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 10;
содержание нефтепродуктов, мг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 0,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 0,3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 0,3;
значение рН1:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 8,5-9,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 9,1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 9,1.
Значительное
514
Соблюдение качества питательной воды котлов с естественной циркуляцией на других видах топлива следующим нормам:
общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 1;
содержание соединений железа, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 100;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 30;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 20;
содержание соединений меди в воде перед деаэратором, мкг/дм 3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – не нормируется; при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
содержание растворенного кислорода в воде после деаэратора, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 10;
содержание нефтепродуктов, мг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 0,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 0,3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 0,3;
значение рН1:

қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 8,5-9,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 9,1;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 9,1;
Елеулі
515
Қысымы 140-255 кгс/см2 (13,8-25 МПа) тікелей ағынды қазандықтары бар электр станцияларының бірінші сатысындағы конденсатты сорғылардан кейін турбиналар конденсаты сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
1) жалпы қаттылығы 0,5 мкг-экв/дм3, турбинаның конденсат жинағышынан шығатын конденсатты 100 % тазалау кезінде қоректік су сапасының нормаларын сақтау шартымен көрсетілген норманы 4 тәуліктен аспайтын мерзімге уақытша арттыру жүргізіледі;
2) меншікті электр өткізгіштігі 0,5 мкСм/см;
3) конденсатты сорғылардан кейін еріген оттегінің құрамы 20 мкг/дм3.
Елеулі
516
Бу мен конденсаттың шығынының орнын толтыруға арналған буландырғыштар дистилляты сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
1) натрий қосылыстарының құрамы – 100 мкг/дм2 артық емес;
2) бос көмір қышқылы – 2 мг/дм2 артық емес.
Елеулі
517
Бу мен конденсаттың шығынының орнын толтыруға арналған буландырғыштардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы, мкг-экв/дм3, 30-дан артық емес;
- бастапқы судың тұз құрамы 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3 артық болғанда жалпы қаттылығы, 75-тен артық емес;

при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 8,5-9,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 9,1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 9,1.
Значительное
515
Соблюдение качества конденсата турбин после конденсатных насосов первой ступени электростанций с прямоточными котлами давлением 140-255 кгс/см2 (13,8-25 МПа) следующим нормам, не более:
1) общая жесткость 0,5 мкг-экв/дм3, при очистке 100 % конденсата, выходящего из конденсатосборника турбины, производится временное повышение указанной нормы на срок не более 4 суток при условии соблюдения норм качества питательной воды;
2) удельная электрическая проводимость 0,5 мкСм/см;
3) содержание растворенного кислорода после конденсатных насосов 20 мкг/дм3.
Значительное
516
Соблюдение качества дистиллята испарителей, предназначенных для восполнения потерь пара и конденсата, следующим нормам:
1) содержание соединений натрия – не более 100 мкг/дм3;
2) свободной угольной кислоты – не более 2 мг/дм3.
Значительное
517
Соблюдение качества питательной воды испарителей, предназначенных для восполнения потерь пара и конденсата, следующим нормам:
общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более 30;
общая жесткость при солесодержании исходной воды более 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3, не более 75;

- оттегі құрамы, мкг/дм3, 30-дан артық емес;
- бос көмір қышқылының құрамы 0.
Елеулі
518
Бу мен конденсаттың станция ішіндегі ысыраптары шамасының (форсункалардың жұмысы, қазандықтарды үрлеп тазарту және үрлеп өндіру, су жуу, конденсатты тазалауға арналған қондырғыларға қызмет көрсету, жылу желісінің қосымша суын деаэрациялау, мазутты түсіру кезіндегі ысыраптарды есепке алмағанда) жұмыс істеп тұрған қазандықтардың номиналды өнімділігі ауыз судың жалпы шығысының % - дан аспайтын кезде мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету. Конденсациялық электр станцияларында – 1,0 артық емес;

содержание кислорода, мкг/дм3, не более 30;
содержание свободной угольной кислоты 0.
Значительное
518
Соблюдение величины внутристанционных потерь пара и конденсата (без учета потерь при работе форсунок, продувках и обдувках котлов, водных отмывках, обслуживании установок для очистки конденсата, деаэрации добавочной воды теплосети, разгрузке мазута) следующим нормам, при номинальной производительности работающих котлов не более, % общего расхода питательной воды.
На конденсационных электростанциях – не более 1,0;

Таза жылыту жүктемесі бар жылу электр орталықтарында – 1,2 артық емес;
Өндірістік немесе өндірістік жылыту жүктемесі бар жылу электр орталықтарында – 1,6 артық емес.
Болмашы
519
Күл - және шлак шығару жүйелерін пайдалану тәжірибесінің негізінде жасалған күл-қожды шығару жүйелерінің жабдықтарын жөндеу және ауыстыруды орындау графигінің болуы.
Елеулі
520
Қолда бар күл үйіндісін толтыру аяқталғанға дейін кемінде 3 жыл бұрын жаңа күл үйіндісін құру жобасының болуын қамтамасыз ету.
Өрескел

На теплоэлектроцентралях с чисто отопительной нагрузкой – не более 1,2;
На теплоэлектроцентралях с производственной или производственной отопительной нагрузками – не более 1,6.
Незначительное
519
Наличие графика выполнении ремонта и замены оборудования систем золошлакоудаления, составленному на основе опыта эксплуатации систем золо- и шлакоудаления.
Значительное
520
Наличие проекта создания новой емкости золоотвала не менее чем за 3 года до окончания заполнения существующего золоотвала.
Грубое

521
Жылу беру қондырғысының жұмыс режимін қолдау жылу желісі диспетчерінің тапсырмасының болуы (беруші және кері құбырлардағы қысым және беруші құбырлардағы температура). Электр станциясының бас ысырмасынан берілген режимнен ауытқу: жылу желісіне түсетін судың температурасы бойынша ±3 %; беруші құбырдағы қысым бойынша ±5 %, кері құбырдағы қысым бойынша ±0,2 кгс/см2 (± 20 кПа) аспайтын деңгейде қамтамасыз етіледі.
Болмашы
522
Осы жабдықты жөндеудің барлық түрлерінің мерзімділігі мен ұзақтығы белгіленген техникалық басшы бекіткен жабдықты жөндеуге арналған нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
523
Электр станциясы жабдықтарының әрбір тобы бойынша 5 жылда 1 рет жіберілген электр энергиясына және жылуға отын мен судың есептік үлестік шығыстары графигінің болуы, сондай-ақ жылу электр станцияларын техникалық қайта жарақтандыру және реконструкциялау, жағылатын отынның түрін немесе маркасының өзгеруі салдарынан электр энергиясы мен жылу беруге арналған отынның нақты үлестік шығыстары тиісінше 2 және 1 % - дан астамға өзгерді.
Өрескел
524
Осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарында тақтайшаның болуы.
Өрескел
525
Негізгі және қосалқы жабдықтардың, оның ішінде құбырларда, жүйелер мен шиналардың секцияларында, сондай-ақ арматурада, газ шиберінде және ауа құбырларында нөмірлеудің болуы, басқарудың таңдамалы жүйесі (бұдан әрі – БТЖ) болған жағдайда, жедел схемаға сәйкес келетін нөмірін және БТЖ бойынша нөмірін көрсете отырып, орын бойынша және орындау схемаларында арматураның екі рет нөмірлеуінің болуы.
Өрескел
526
Пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күнін көрсете отырып, оның қолы қойылған энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің нұсқаулықтарында, схемалары мен сызбаларында болуы.
Өрескел
527
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен тексеруге жататын өлшем құралдарының нақты тізбесінің болуы.
Өрескел
528
Қоршаған ортаға ластаушы заттардың авариялық және өзге де жаппай шығарындылары мен төгінділерінің алдын алу бойынша әзірленген іс-шаралардың болуы.
Өрескел
529
Жер бетінде су құбырының, канализацияның, жылу жүргізудің, сондай-ақ жабық аумақтарда газ құбырларының, ауа құбырларының, кабельдердің жер астында жасырын коммуникациялары көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
530
Жобалық деректер негізінде айқындалған және көрінетін жерлерде орнатылған жабулардың әрбір учаскесі үшін шекті жүктемесі бар тақтайшалардың болуы.
Өрескел
531
Үй-жайларда және жабдықтарда шаңның жиналуынан қорғаныстың болуы.
Елеулі

521
Наличие задания диспетчера тепловой сети поддержания режима работы теплофикационной установки (давление в подающем и обратном трубопроводах и температура в подающем трубопроводе) и отклонение от заданного режима за головной задвижкой электростанции обеспечиваются на уровне не более: по температуре воды, поступающей в тепловую сеть, ±3 %; по давлению в подающем трубопроводе ±5 %, по давлению в обратном трубопроводе ±0,2 кгс/см2 (± 20 кПа).
Незначительное
522
Наличие инструкций на ремонт оборудования, утвержденного техническим руководителем, в которой установлена периодичность и продолжительность всех видов ремонта данного оборудования.
Значительное
523
Наличие графика расчетных удельных расходов топлива и воды на отпущенную электроэнергию и тепло по каждой группе оборудования электростанции 1 раз в 5 лет, а также вследствие технического перевооружения и реконструкции тепловых электростанций, изменения вида или марки сжигаемого топлива фактических удельных расходов топлива на отпуск электроэнергии и тепла изменились более чем на 2 и 1 % соответственно.
Грубое
524
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании электростанций с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя, на это оборудование.
Грубое
525
Наличие нумерации на основные и вспомогательные оборудования, в том числе трубопроводах, системах и секции шин, а также на арматуре, шибере газо и воздухопроводах, при наличии избирательной системы управления (далее – ИСУ) наличие двойной нумерации арматуры по месту и на исполнительных схемах с указанием номера, соответствующего оперативной схеме, и номера по ИСУ.
Грубое
526
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
527
Наличие конкретного перечня средств измерений, подлежащих поверке, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
528
Наличие разработанных мероприятий по предотвращению аварийных и залповых выбросов и сбросов, загрязняющих веществ в окружающую среду.
Грубое
529
Наличие указателей, на поверхности земли, скрытых под землей коммуникации водопровода, канализации, теплофикации, а также газопроводов, воздухопроводов, кабелей на закрытых территориях.
Грубое
530
Наличие табличек с предельными нагрузками для каждого участка перекрытий, определенных на основе проектных данных и установленные на видных местах.
Грубое
531
Наличие защиты от скопления пыли в помещениях и на оборудованиях.
Значительное

532
Негізгі гидротехникалық құрылыстардың осьтерінде жазулары бар белгілердің болуы, сондай-ақ базистік реперлермен байланыстың болуы.
Елеулі
533
Электр станцияларында жыл сайын көктемгі су тасқыны басталғанға дейін, ал жекелеген жағдайларда жазғы-күзгі су тасқыны басталғанға дейін тағайындалған су тасқыны комиссияларының болуы.
Елеулі
534
Су өткізбеушілік, оларды табалдырыққа дұрыс отырғызу және тірек контурына тығыз жанасумен қамтамасыз етілген бекітпелердің болуы, сондай-ақ қысыммен жұмыс істеу кезінде бекітпелердің қисаюларының және жол берілмейтін деформацияларының болмауы.
Өрескел
535
Сорды ұстап қалатын конструкцияларды (торлар, торлар, запандар) тұрақты тазартуды орындау.
Өрескел
536
Әрбір электр станцияларында беріктілік және үнемділік шарттары бойынша белгіленген шекті мәндердің сорды ұстап қалатын торларда өзгеру деңгейлерінің болуы.
Елеулі
537
Әртүрлі су пайдаланушылардың суды пайдаланудың ай сайынғы көлемін белгілейтін кешенді пайдаланудағы су қоймасы бар су электр станциялары үшін жылдық су шаруашылығы жоспарының болуы.
Өрескел
538
Градирнялардың суаратын конструкциясын минералды және органикалық шөгінділерден тазартуды орындау.
Өрескел
539
Арнайы еріту құрылғыларының, механикалық қопсытқыштардың, вагон вибраторларының және отынды, әсіресе мұз басқан отынды түсіруді және темір жол вагондарын тазартуды жеңілдететін өзге де механизмдердің болуы.
Елеулі
540
Кезекпен жұмыс істейтін резервтік механизмдер мен жабдықтардың (вагон аударғыштар, конвейерлер жүйесінің жіптері, ұнтақтауыштар) болуы.
Өрескел
541
Сұйық отынды құю, сақтау және жағу кезінде су басуға жол бермеу.
Өрескел
542
Газ құбырын, газ тарату пунктінің (бұдан әрі – ГТП) үй-жайын, жабдықты және бақылау-өлшеу аспаптарын сипаттайтын негізгі деректерді, сондай-ақ орындалатын жөндеу туралы мәліметтерді қамтитын әрбір газ құбыры мен ГТП жабдығына жасалған паспорттардың болуы.
Өрескел
543
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы жасаған және бекіткен, нақты өндірістік жағдайларға қатысты дайындау тәртібін және оларды жүргізу қауіпсіздігін анықтайтын газға қауіпті жұмыстар тізбесі мен нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
544
Энергия объектісі бойынша бұйрықпен газға қауіпті жұмыстарға нарядтар беретін адамдарды тағайындау.
Өрескел
545
Сигнал беру, қорғаныс және бұғаттау жүйелері жарамсыз шаң дайындау қондырғыларын іске қосуға және пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
546
Олардың іске қосылу себептерін белгілейтін құралдармен жабдықталған жабдықты ажыратуға әрекет ететін технологиялық қорғаныстардың болуы, сондай-ақ қорғалатын жабдықтың барлық жұмыс уақыты ішінде оқиғаларды тіркеушілерді қоса алғанда, қорғаныстың іске қосылу себептерін белгілейтін құралдарды пайдалану.
Өрескел

532
Наличие знаков с надписями на осях основных гидротехнических сооружений на местности, а также наличие связи с базисными реперами.
Значительное
533
Наличие назначенных на электростанциях паводковых комиссий, ежегодно до наступления весеннего половодья, а в отдельных случаях также и летне-осеннего паводка.
Значительное
534
Наличие затворов, обеспеченных водонепроницаемостью, правильной посадкой их на порог и плотным прилеганием к опорному контуру, а также отсутствие перекосов и недопустимых деформаций затворов при работе под напором.
Грубое
535
Соблюдение регулярного очищения сороудерживающих конструкций (решетки, сетки, запани) от сора.
Грубое
536
Наличие на каждой электростанции установленных предельных по условиям прочности и экономичности значений перепада уровней на сороудерживающих решетках.
Значительное
537
Наличие годового водохозяйственного плана для гидроэлектростанций с водохранилищем комплексного пользования, устанавливающего помесячные объемы использования воды различными водопользователями.
Грубое
538
Соблюдение очистки конструкции оросителей градирен от минеральных и органических отложений.
Грубое
539
Наличие специальных размораживающих устройств, механических рыхлителей, вагонных вибраторов и прочих механизмов, облегчающих выгрузку топлива, особенно смерзшегося, и очистку железнодорожных вагонов.
Значительное
540
Наличие резервных механизмов и оборудования (вагоноопрокидыватели, нитки системы конвейеров, дробилки) работающих поочередно.
Грубое
541
Соблюдение требований по недопущению обводнения жидкого топлива при его сливе, хранении и подаче на сжигание.
Грубое
542
Наличие составленных паспортов на каждый газопровод и оборудование газораспределительного пункта (далее – ГРП), содержащие основные данные, характеризующие газопровод, помещение ГРП, оборудование и контрольно-измерительные приборы, а также сведения о выполняемом ремонте.
Грубое
543
Наличие перечня газоопасных работ и инструкций, составленных и утвержденных техническим руководителем энергообъекта, определяющие порядок подготовки и безопасность их проведения применительно к конкретным производственным условиям.
Грубое
544
Наличие приказа по энергообъекту по назначению лиц, выдающих наряды на газоопасные работы.
Грубое
545
Соблюдение требований по недопущению пуска и эксплуатации пылеприготовительных установок с неисправными системами сигнализации, защит и блокировок.
Грубое
546
Наличие технологических защит, действующих на отключение оборудования, снабженных средствами, фиксирующими первопричину их срабатывания, а также эксплуатация средств, фиксирующих первопричину срабатывания защиты, включая регистраторы событий, в течение всего времени работы защищаемого оборудования.
Грубое

547
Энергетикалық объекті әкімшілігінің өкімімен инженерлік-техникалық қызметкерлер (цехтар мен қызметтердің басшылары) ішінен тағайындалған құбырлардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуына жауапты адамдардың болуы.
Өрескел
548
Жабдықтың реттеуші органының ашылу дәрежесі көрсеткіштерінің, ал бекіту арматурасы – "Ашық" және "Жабық" көрсеткіштерімен жабдықталған реттеуші клапандардың болуы.
Өрескел
549
Жұмыс істемейтін күлді ұстау қондырғысы бар қазандықты пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
550
Күлді ұстау қондырғыларының бункерлерін ұсталған күлді жинақтау үшін пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
551
Электр қозғалтқыштарында және олар жүргізетін механизмдерде айналу бағытын көрсететін бағыттамалардың болуы.
Өрескел
552
Электр қозғалтқыштарында және олардың іске қосу құрылғыларында олар жататын агрегаттың атауы жазылған жазулардың болуы.
Өрескел
553
Трансформаторлар мен сыртта орнатылатын реакторлардың бактарында станциялық (кіші станциялық) нөмірлерінің болуы, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есігінде және ішкі бетінде осындай нөмірлердің болуы.
Өрескел
554
Бірфазалы трансформатор мен реактордың бактарында фаза түсінің болуы.
Өрескел
555
Жабық тарату құрылғылары камераларының есіктері мен ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғылары жабдықтарының, жинақтаушы тарату құрылғысының сыртқы және ішкі бет бөліктерінде, жинақтарда, сондай-ақ қалқандар панельдерінің беткі және сыртқы жақтарында қосулардың мақсатын және олардың диспетчерлік атауын көрсететін жазулардың болуы.
Өрескел
556
Тарату құрылғыларының есіктерінде электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын қолдану және сынау бойынша ескерту белгілерінің болуы.
Өрескел
557
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) қосылыстардың сақтандырғыштарында балқытылған ендірменің номиналды тогын көрсететін жазбаның болуы.
Өрескел
558
Жабдық корпустарының металл бөліктерінде фаза түстерін белгілеудің болуы.
Өрескел
559
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, аппараттардан қабырғалармен бөлінген қысқа тұйықтағыштардың жетектерінде ажыратылған және қосылған жағдайдағы көрсеткіштердің болуы.
Өрескел
560
Аккумулятор батареясының үй-жайындағы температураны 10 0С-тан төмен ұстап тұру, бұл ретте персоналдың тұрақты кезекшілігі жоқ кіші станцияларда және егер батареяның сыйымдылығы температураның төмендеуін ескере отырып таңдалып, есептелген жағдайда, температураны 5 0С-қа дейін төмендетуге жол беріледі.
Өрескел
561
Аккумулятор батареялары үй-жайының есігінде "Аккумулятор бөлмесі", "От қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазулардың және ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел

547
Наличие лиц, ответственных за исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов, назначенных из числа инженерно-технических работников (начальников цехов и служб) распоряжением администрации энергообъекта.
Грубое
548
Наличие регулирующих клапанов, снабженных указателями степени открытия регулирующего органа оборудования, а запорная арматура – указателями "Открыто" и "Закрыто".
Грубое
549
Соблюдение требований по недопущению в эксплуатацию котла с неработающей золоулавливающей установкой.
Грубое
550
Соблюдение требований по недопущению использования бункеров золоулавливающих установок для накопления уловленной золы.
Грубое
551
Наличие на электродвигателях и приводимых ими механизмах стрелок, указывающих направление вращения.
Грубое
552
Наличие на электродвигателях и их пусковых устройствах надписей с наименованием агрегата, к которому они относятся.
Грубое
553
Наличие на баках трансформаторов и реакторов наружной установки станционных (подстанционных) номеров, а также наличие таких же номеров на двери и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Грубое
554
Наличие расцветки фазы на баках однофазного трансформатора и реактора.
Грубое
555
Наличие на дверях и внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, оборудования открытых распределительных устройств, наружных и внутренних лицевых частях комплектного распределительного устройства, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов надписей, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование.
Грубое
556
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках.
Грубое
557
Наличие на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений надписи, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Грубое
558
Наличие обозначения расцветки фаз на металлических частях корпусов оборудования.
Грубое
559
Наличие на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей, отделенных от аппаратов стенкой, указателей отключенного и включенного положений.
Грубое
560
Соблюдение температуры в помещении аккумуляторной батареи не ниже 10 °С, при этом на подстанциях без постоянного дежурства персонала и в случаях, если емкость батареи выбрана и рассчитана с учетом понижения температуры, допускается понижение температуры до 5 °С.
Грубое
561
Наличие на дверях помещения аккумуляторной батареи надписи: "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить.
Грубое

562
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы бекіткен график бойынша аккумуляторлық батареяларды қарап-тексеру графигінің болуы
Өрескел
563
Әрбір аккумуляторлық қондырғыда қарап-тексеру мен жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы жазылған журналдың болуы.
Елеулі
564
Желі бойынша негізгі деректерді көрсете отырып, әрбір кабель желісі үшін паспорттың болуы.
Өрескел
565
Ашық төселген кабельдерде, сондай -ақ барлық кабель муфталарында белгілері бар биркалардың болуы; кабель биркаларында желінің соңы мен басында желінің маркасы, кернеуі, қимасы, нөмірі немесе атауы көрсетіледі; жалғастырушы муфталар биркаларында – муфтаның нөмірі, монтаждау күні, сондай-ақ биркалардың желінің ұзындығы бойынша орналасуы, ашық төселген кабельдерде 50 м кейін, сондай-ақ трассаның бұрылыстарында және кабельдердің отқа төзімді қалқалар мен жабындар арқылы өтетін жерлерінде (екі жағынан) көрсетіледі.
Өрескел
566
Кабель желілеріндегі тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар туралы ақаулар мен олқылықтар журналында жазбаның болуы.
Елеулі
567
Металл қабықтары немесе сауыттары бар кабельдерді, сондай-ақ кабельдер төселген кабельдік құрылымдарды жерге тұйықтау немесе нөлдеуді орындау.
Өрескел
568
Жеткізушілерден энергия кәсіпорнына қабылданған отандық және шетелде шығарылған барлық энергетикалық майларына (турбиналық, электр оқшаулағыш, компрессорлық, индустриялық және т. б.) мыналардың болуы:
1) сапа сертификаттары немесе паспорттары және олардың стандарт (мемлекеттік стандарт немесе техникалық шарттар) талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында зертханалық талдаудан өткен;
2) энергетикалық майдың әрбір жеткізілетін партиясына полихлордифенилдердің, полихлорбифенилдердің орнықты органикалық ластағыштарының жоқтығын растайтын сапа сертификаттары (паспорттары немесе сынақ хаттамалары);
3) энергетикалық майдың қауіпсіздік паспорттары.
Өрескел

562
Наличие графика осмотра аккумуляторных батарей по графику, утвержденному техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
563
Наличие в каждой аккумуляторной установке журнала с записями об осмотре и объемах проведенных работ.
Значительное
564
Наличие паспорта для каждой кабельной линии с указанием основных данных по линии.
Грубое
565
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах бирок с обозначениями; на бирках кабелей в конце и начале линии указываются марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии; на бирках соединительных муфт – номер муфты, дата монтажа, а также расположение бирок по длине линии, через 50 м на открыто проложенных кабелях, а также на поворотах трассы и в местах прохода кабелей через огнестойкие перегородки и перекрытия (с обеих сторон).
Грубое
566
Наличие записи в журнале дефектов и неполадок, о выявленных нарушениях на кабельных линиях при осмотрах.
Значительное
567
Соблюдение заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или броней, а также кабельных конструкций, на которых проложены кабели.
Грубое
568
Наличие на все энергетические масла отечественного и зарубежного производства (турбинные, электроизоляционные, компрессорные, индустриальные и др.), принятые на энергопредприятие от поставщиков:
1) сертификатов качества или паспорта и прошедшие лабораторный анализ в целях определения их соответствия требованиям стандарта (государственный стандарт или технические условия);
2) сертификатов качества (паспорта или протоколы испытаний), подтверждающие отсутствие стойких органических загрязнителей полихлордифенилов, полихлорбифенилов на каждую поставляемую партию энергетического масла;
3) паспорта безопасности энергетического масла.
Грубое

569
Электр станцияларында мұнай турбиналық майының ең ірі агрегаттың май жүйесінің сыйымдылығына тең (немесе одан көп) мөлшердегі тұрақты қорының және кемінде 45 күндік қажеттілікке толықтыру қорының болуы.
Өрескел
570
Отқа төзімді турбиналық майдың тұрақты қорын бір турбоагрегат үшін толықтыруға жылдық қажеттіліктен кем емес деңгейде қамтамасыз ету.
Өрескел
571
Әрбір электр станциясында қосалқы жабдықтар үшін кемінде 45 күндік қажеттілікке жағармай материалдарының тұрақты қорының болуы.
Өрескел
572
Әрбір жылу электр орталығы және басқа да жылу көздері үшін жылу желісінің диспетчерлік қызметі жасаған және жылу желісінің бас диспетчері (диспетчерлік қызмет бастығы) бекіткен жылу жүктемесі графигінің болуы.
Өрескел
573
Диспетчерлік басқарудың барлық деңгейлерінде жедел келіссөздерді және электр станциялары мен ірі кіші станциялар ауысым бастықтарының жедел келіссөздерін жазу құрылғысына автоматты түрде тіркеудің болуы.
Өрескел
574
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату құрылғысына жатпайтын қоймалар мен басқа да қосалқы құрылыстардың болуына, сондай-ақ электр техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды және әртүрлі газдары бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
575
Жабық тарату құрылғыларының кабельдік каналдарының және ашық тарату құрылғыларының жер бетіндегі плиттамен жабылған кабельдік лотоктарының болуы.
Өрескел
576
Кабель құрылыстарында кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
577
Олардың негізінде Қазақстанның бірыңғай энергетикалық жүйесінде (бұдан әрі - БЭЖ) қуат теңгерімін басқару ұйымдастырылатын тәуліктік графиктердің болуы, бұл ретте электр станциялары жүктемелердің және айналмалы резервтің берілген тәуліктік графигін орындайды, ал желіні пайдаланушылар өздерінің мәлімделген активті қуатты тұтынудың сағаттық графигінен аспайды.
Елеулі
578
Белгіленген қуаты 10 МВт-тан жоғары энергия өндіруші ұйымдардың екі тәуелсіз бағыты бойынша жүйелік оператордың диспетчерлік орталығына байланыс және телеметрия деректерін беру арналарын ұйымдастырудың болуы.
Өрескел
579
Жабдықтардың түрлері, электр станциясының ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету жұмыстарын есепке алу журналдарының болуы.
Елеулі
580
Энергия өндіруші ұйымның жабдығын жөндеуге шығарудың бекітілген бағдарламасының болуы.
Елеулі
581
Энергия өндіруші ұйымның жабдығын жөндеу нәтижелері бойынша бекітілген нысандар бойынша жабдықтың техникалық жай-күйі параметрлер ведомосін толтыру.
Елеулі

569
Наличие на электростанциях постоянного запаса нефтяного турбинного масла в количестве, равном (или более) вместимости масляной системы самого крупного агрегата, и запаса на доливки не менее 45-дневной потребности.
Грубое
570
Соблюдение постоянного запаса огнестойкого турбинного масла на уровне не менее годовой потребности его на доливки для одного турбоагрегата.
Грубое
571
Наличие на каждой электростанции постоянного запаса смазочных материалов для вспомогательного оборудования не менее 45-дневной потребности.
Грубое
572
Наличие графика тепловой нагрузки для каждой теплоэлектроцентрали и других теплоисточников, составленных диспетчерской службой тепловой сети и утвержденных главным диспетчером (начальником диспетчерской службы) тепловой сети.
Грубое
573
Наличие автоматической фиксации оперативных переговоров на всех уровнях диспетчерского управления и оперативных переговоров начальников смен электростанций и крупных подстанций на записывающее устройство.
Грубое
574
Отсутствие кладовых подсобных сооружений в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллонов с различными газами.
Грубое
575
Наличие кабельных каналов закрытых распределительных устройств и наземных кабельных лотков, открытых распределительных устройств, закрытых плитами.
Грубое
576
Наличие в кабельных сооружениях не реже, чем через 50 м, указателей ближайшего выхода.
Грубое
577
Наличие суточных графиков, на основании которых организуется управление балансом мощности в Единой энергетической системе (далее – ЕЭС) Казахстана, при этом электростанции выполняют заданный суточный график нагрузки и вращающегося резерва, а пользователи сети не превышают свой заявленный почасовой график потребления активной мощности.
Значительное
578
Наличие организации каналов связи и передачи данных телеметрии на диспетчерский центр системного оператора по двум независимым направлениям энергопроизводящих организаций с установленной мощностью свыше 10 МВт.
Грубое
579
Наличие журналов учета работ технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электростанции.
Значительное
580
Наличие утвержденной программы вывода в ремонт оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное
581
Соблюдение заполнения ведомости параметров технического состояния оборудования по утвержденным формам, по результатам ремонта оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное

582
Абсолютті немесе салыстырмалы есептеуде оның жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің электр және жылу жүктемелеріне тәуелділігін белгілейтін жабдықтың әзірленген энергетикалық сипаттамаларының болуы.
Шығарылған электр және жылу энергиясына, ал гидроэлектростанцияларға отынның бастапқы номиналды үлестік шығыстарының-босатылған электр энергиясына судың нормативтік үлестік шығыстарының әзірленген кестелері.
Елеулі

582
Наличие разработанных энергетических характеристик оборудования, устанавливающих зависимость технико-экономических показателей его работы в абсолютном или относительном исчислении от электрических и тепловых нагрузок.
Разработанные графики исходно-номинальных удельных расходов топлива на отпущенную электрическую и тепловую энергию, а на гидроэлектростанции – нормативных удельных расходов воды на отпущенную электрическую энергию.
Грубое

583
Алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындамағаны үшін қызметкерге білімін кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау туралы ұйым басшысының шешімінің болуы.
Елеулі
584
Осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарында тақтайшаның болуы.
Елеулі
585
Негізгі және қосалқы жабдықта, оның ішінде құбырларда, шиналар жүйелері мен секцияларында, сондай-ақ арматурада, газ шиберінде және ауа құбырларында нөмірлеудің болуы.
Өрескел
586
Нұсқаулықтарда, схемаларда және сызбаларда пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның қолы қойылған, оның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күні көрсетілген энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің болуы.
Елеулі
587
Технологиялық схемаларда (сызбаларда) олардың нақты қолданыстағы схемаларға (сызбаларға) сәйкестігін тексеру туралы белгінің болуы 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет.
Елеулі
588
Басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беруге қабылдау комиссиясы актісінің болуы.
Елеулі
589
Энергия объектісі жасаған кестеге сәйкес өлшеу құралдарын тексеру талаптарын сақтау.
Елеулі
590
Қоршаған ортаға ластаушы заттардың авариялық және өзге де воллейлік шығарындылары мен төгінділерінің алдын алу бойынша әзірленген іс-шаралардың болуы.
Өрескел
591
Жер бетіндегі жабық аумақтарда су құбыры, кәріз, жылыту коммуникациялары, сондай-ақ газ құбырлары, ауа құбырлары, кәбілдер жер астында жасырылған көрсеткіштердің болуы.
Елеулі
592
Жобалау ұйымымен және ғимаратты (құрылысты) саңылауларды тесуге, тірек және қоршау конструкцияларындағы ойықтар құрылғыларын, технологиялық жабдықтарды, көлік құралдарын, құбырларды және жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу және жөндеу кезінде жүктерді көтеруге арналған құрылғыларды орнату, ілу және құрылыс конструкцияларына бекіту үшін пайдалануға жауапты адаммен келісудің болуы, қаңқаның байланыстарын кесу.
Өрескел
593
Жобалық деректер негізінде анықталған шекті жүктемелері бар едендердің әрбір учаскесі үшін көрнекті орындарда тақтайшалардың болуы.
Өрескел
594
Үй-жайларда және жабдықтарда шаңның жиналуынан қорғаудың болуы.
Елеулі
595
Техникалық басшымен бекітілген гидротехникалық құрылыстардың механикалық жабдықтарын мерзімді тексеру және тексеру кестесінің болуы.
Елеулі
596
Гидротехникалық құрылыстарда су өткізбеушілікпен, оларды табалдырыққа дұрыс отырғызумен және тірек контурына тығыз орналасумен қамтамасыз етілген бекітпелердің болуы, сондай-ақ қысыммен жұмыс істеу кезінде бекітпелердің бұрмалануы мен жол берілмейтін деформацияларының болмауы.
Өрескел

583
Наличие решения руководителя организации о назначении сотруднику внеочередной квалификационной проверки знаний за неисполнение должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев.
Значительное
584
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании электростанций с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя, на это оборудование.
Значительное
585
Наличие нумерации на основном и вспомогательном оборудованиях, в том числе трубопроводах, системах и секции шин, а также на арматуре, шибере газо и воздухопроводах.
Грубое
586
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
587
Наличие на технологических схемах (чертежах) отметки о проверке их соответствия фактически действующим схемам (чертежам) не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
Грубое
588
Наличие акта приемочной комиссии на ввод в эксплуатацию автоматизированной системы управления.
Значительное
589
Соблюдение требований поверки средств измерений в соответствии с графиком, составленным энергообъектом.
Значительное
590
Наличие разработанных мероприятий по предотвращению аварийных и иных залповых выбросов, и сбросов, загрязняющих веществ в окружающую среду.
Грубое
591
Наличие на закрытых территориях на поверхности земли указателей, скрытых под землей коммуникации водопровода, канализации, теплофикации, а также газопроводов, воздухопроводов, кабелей.
Значительное
592
Наличие согласования с проектной организацией и лицом, ответственным за эксплуатацию здания (сооружения) на пробивку отверстий, устройств проемов в несущих и ограждающих конструкциях, установки, подвески и креплении к строительным конструкциям технологического оборудования, транспортных средств, трубопроводов и устройств для подъема грузов при монтаже, демонтаже и ремонте оборудования, вырезка связей каркаса.
Грубое
593
Наличие на видных местах табличек для каждого участка перекрытий с предельными нагрузками, определенными на основе проектных данных.
Грубое
594
Наличие защиты от скопления пыли в помещениях и на оборудованиях.
Значительное
595
Наличие утвержденного техническим руководителем графика периодического осмотра и проверки механического оборудования гидротехнических сооружений.
Значительное
596
Наличие на гидротехнических сооружениях затворов, обеспеченных водонепроницаемостью, правильной посадкой их на порог и плотным прилеганием к опорному контуру, а также отсутствие перекосов и недопустимых деформаций затворов при работе под напором.
Грубое

597
Гидротехникалық құрылыстарда қоқыстан тазартылған сороқшаулағыш конструкциялардың (торлар, торлар, запани) болуы.
Өрескел
598
Механикалық жабдықта және гидротехникалық құрылыстардың металл бөліктерінде дрейсенаның тоттануынан және ластануынан қорғаудың болуы
Өрескел
599
Қуаты 30 (отыз) МВт-тан асатын және үштен асатын агрегаттар саны бар гидроэлектростанцияда жиілігі мен қуат ағындары бойынша энергия жүйелерінің режимін қайталама автоматты реттеу үшін пайдалану мүмкіндігі бар белсенді қуатты топтық реттеу жүйесінің болуы.
Өрескел
600
Арматурада құбырлардың технологиялық схемаларына сәйкес атаулар мен нөмірлердің, сондай-ақ штурвалдың айналу бағытының көрсеткіштерінің болуы.
Елеулі
601
Әрбір диспетчерлік пунктте, энергия объектісінің басқару қалқанында жоғары тұрған жедел-диспетчерлік басқару органының үлгілік нұсқаулығы мен нұсқаулығына сәйкес жасалған технологиялық бұзушылықтардың алдын алу және жою жөніндегі өндірістік нұсқаулықтың және электр станциялары мен қазандықтардың жылу желілері мен газ шаруашылығындағы технологиялық бұзушылықтарды жою жоспарының болуы.
Өрескел
602
Үй-жайлардың ішінде және кәбіл құрылыстарында жанатын джут жабынын алып тастамай төселген брондалған кәбілдердің болмауы.
Өрескел
603
Кәбіл құрылыстарында диаметрі 100 (жүз) мм-ден асатын кәбіл байламдарының болмауы.
Өрескел
604
Тарату құрылғыларында жарамды май қабылдағыштың, май жинағыштың, қиыршық тастардың, дренаждардың және май бұрғыштардың болуы.
Өрескел

597
Наличие на гидротехнических сооружениях, очищенных от сора сороудерживающих конструкций (решетки, сетки, запани).
Грубое
598
Наличие защиты на механическом оборудований и металлических частях гидротехнических сооружений от коррозии и обрастания дрейсеной.
Грубое
599
Наличие на гидроэлектростанции мощностью свыше 30 (тридцати) МВт и с количеством агрегатов более трех, системы группового регулирования активной мощности с возможностью использования их для вторичного автоматического регулирования режима энергосистем по частоте и перетокам мощности.
Грубое
600
Наличие на арматуре названий и номеров согласно технологическим схемам трубопроводов, а также указателей направления вращения штурвала.
Значительное
601
Наличие на каждом диспетчерском пункте, щите управления энергообъекта производственной инструкции по предотвращению и ликвидации технологических нарушений, составленной в соответствии с типовой инструкцией и инструкцией вышестоящего органа оперативно-диспетчерского управления, и плана ликвидации технологических нарушений в тепловых сетях и в газовом хозяйстве электростанций и котельных.
Грубое
602
Отсутствие проложенных бронированных кабелей внутри помещений и в кабельных сооружениях без снятия сгораемого джутового покрова.
Грубое
603
Отсутствие пучков кабелей диаметром более 100 (ста) мм в кабельных сооружениях.
Грубое
604
Наличие исправного маслоприемника, маслосборника, гравийных подсыпок, дренажов и маслоотводов в распределительных устройствах.
Грубое

605
Ұйымның техникалық басшысы бекіткен әуе желілерін мерзімді тексеру кестесінің болуы.
Өрескел
606
Мырышталмаған металл тіректердің және темірбетон және ағаш тіректердің металл бөлшектерінің, сондай-ақ болат арқандар мен тіректердің тартқыштарының тоттануға қарсы жабынының болуы.
Өрескел
607
Электр станциясының түтін құбырлары мен газ жолдарын жылына 1 (бір) рет (көктемде) сыртқы тексеру мерзімін сақтау.
Өрескел

605
Наличие утвержденных техническим руководителем организации графика периодических осмотров воздушных линий.
Грубое
606
Наличие антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических деталей железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек опор.
Грубое
607
Соблюдение срока наружного осмотра дымовых труб и газоходов электростанции 1 (один) раз в год (весной).
Грубое

608
Электр станциясының түтін құбырлары мен газ жолдарын ішкі тексеру мерзімін 15 (он бес) жылда 1 (бір) рет сақтау.
Өрескел
609
Кірпіш және монолитті футерленген электр станциясының түтін құбырлары мен газ құбырларын ішкі термовизиялық тексеру мерзімін 5 (бес) жылда 1 (бір) рет сақтау.
Өрескел
610
Энергия объектісінің ғимараттарын, құрылыстарын және санитарлық-техникалық жүйелерін көктемгі және күзгі қарап-тексеруді сақтау.
Өрескел

608
Соблюдение срока внутреннего обследования дымовых труб и газоходов электростанции 1 (один) раз в 15 (пятнадцать) лет.
Грубое
609
Соблюдение срока внутреннего тепловизионного обследования дымовых труб и газоходов электростанции с кирпичной и монолитной футеровкой 1 (один) раз в 5 (пять) лет.
Грубое
610
Соблюдение весеннего и осеннего осмотра зданий, сооружений и санитарно-технических систем энергообъекта.
Грубое

611
Қатты және сұйық отынмен жұмыс істейтін электр станциялары үшін:
жеткізу қашықтығы 200 (екі жүз) километрге дейін болғанда негізгі отынның 10 (он) тәулікке болуы;
жеткізу қашықтығы 200 (екі жүз) километрге дейін болғанда 10 (он) тәулікке резервтік отынның болуы;
жеткізу қашықтығы 200 (екі жүз) километрден асатын 20 (жиырма) тәулікке негізгі отынның болуы;
жеткізу қашықтығы 200 (екі жүз) километрден асатын 20 (жиырма) тәулікке резервтік отынның болуы.
Өрескел
612
Қатты отын және (немесе) мазут авариялық отын болып табылатын газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін электр станциялары үшін:
5 (бес) тәулікке авариялық отынның болуы;
10 (он) тәулікке резервтік отынның болуы.
Өрескел

611
Для электрических станций, работающих на твердом и жидком топливе:
наличие основного топлива на 10 (десять) суток при расстоянии доставки до 200 (двух сот) километров;
наличие резервного топлива на 10 (десять) суток при расстоянии доставки до 200 (двух сот) километров;
наличие основного топлива на 20 (двадцать) суток при расстоянии доставки более 200 (двух сот) километров;
наличие резервного топлива на 20 (двадцать) суток при расстоянии доставки более 200 (двух сот) километров.
Грубое
612
Для электрических станций, работающих на газообразном топливе, у которых твердое топливо и (или) мазут является аварийном топливом:
наличие аварийного топлива на 5 (пять) суток;
наличие резервного топлива на 10 (десять) суток.
Грубое

613
Мазут жанғыш отын болып табылатын электр станциялары үшін:
10 (он) тәулікке жанатын отын-мазуттың болуы, бұл ретте бір мезгілде еритін агрегаттардың саны аспауға тиіс:
электр станциясында-4х200 МВт, 3х300 МВт және одан жоғары блоктарда олардың номиналды өнімділігінің 30 (отыз) % дейін жүктемесі бар;
жылу электр орталықтарында-олардың номиналды өнімділігінің 30 (отыз) % дейінгі жүктемесі бар ең үлкен екі қазандық.
Өрескел
614
Электр станциясының бас ысырмасында берілген режимнің сақталуы артық емес деңгейде қамтамасыз етіледі:
жылу желісіне түсетін судың температурасы бойынша ±3 (үш)%;
беру құбырындағы қысым бойынша ±5 (бес)%, кері құбырдағы қысым бойынша ±0,2 кгс / см2 (±20 (жиырма) кПа).
Өрескел
615
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған аварияның немесе І дәрежелі бас тартудың болуы.
Өрескел
616
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған 3 және одан да көп II дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі
617
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның өліміне әкеп соқтырған жазатайым оқиға туралы бір және одан көп энергия өндіруші ұйымның жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел
618
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айрылуына, кәсіптік ауруға шалдығуына жазатайым оқиға туралы энергия ұйымның бір және одан көп жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
619
Электр станциясы техникалық көрсеткіштерінің негізгі және кіші энергетикалық жабдықтың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкес келмеуі.
Өрескел
620
Негізгі және қосалқы энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалаудың болуы.
Елеулі
621
Электр және жылу энергиясын өндіретін ұйымдардың техникалық пайдалану деңгейінің мынадай жабдықтар:
1) станциялық жылыту қондырғылары;
2) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;

613
Для электрических станций, у которых мазут является растопочным топливом:
наличие растопочного топлива - мазута на 10 (десять) суток, при этом число одновременно растапливаемых агрегатов не должно превышать:
на электростанции – блоков 4х200 МВт, 3х300 МВт и более с нагрузкой до 30 (тридцати) % их номинальной производительности;
на теплоэлектроцентрали – двух наибольших котлов с нагрузкой до 30 (тридцати) % их номинальной производительности.
Грубое
614
Соблюдение заданного режима за головной задвижкой электростанции обеспечиваются на уровне не более:
по температуре воды, поступающей в тепловую сеть, ±3 (трех)%;
по давлению в подающем трубопроводе ±5 (пяти) %, по давлению в обратном трубопроводе ±0,2 кгс/см2 (± 20 (двадцати) кПа).
Грубое
615
Отсутствие ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала и (или) структурных подразделений, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудованияаварии или отказа I степени, возникшего в результате.
Грубое
616
Отсутствие 3-х и более отказов II степени, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Значительное
617
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопроизводящей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к смерти.
Грубое
618
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопроизводящей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности, профессиональному заболеванию.
Значительное
619
Соответствие технических показателей электростанции проектным (паспортным) данным по набору и составу основного и вспомогательного энергетического оборудования.
Грубое
620
Наличие оценки технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное
621
Соответствие уровня технической эксплуатации организаций по производству электрической и тепловой энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики, при наличии следующего оборудования:
1) станционных теплофикационных установок;
2) систем золоулавливания и золоудаления;

3) жылу электр станцияларының құбыржолдары;
4) жылу автоматикасы және өлшеу құрылғылары;
5) реттеу және турбиналардың бу тарату жүйелері;
6) су жылыту және бу энергетикалық қазандары;
7) газ шаруашылығы;
8) мазут шаруашылығы;
9) отын-көлік жабдығы;
10) мұнаралық градирнялар;
11) өндірістік ғимараттар, құрылыстар және аумақтар;
12) табиғатты қорғау объектілері;
13) релелік қорғау, аварияға қарсы автоматика және байланыс құрылғылары;
14) гидротурбиналық жабдықтар;
15) электр техникалық жабдықтар (генераторлар, электр қозғалтқыштары, күш және өлшеу трансформаторлары, реакторлар, коммутациялық аппараттар);
16) компрессорлық, аккумуляторлық, электролиздік қондырғылар болған кезде электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі.
Өрескел
622
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның шешімдері бойынша іс-шаралардың болуы.
Өрескел
623
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу актілері бойынша іс-шаралардың болуы.
Өрескел
624
Жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптардың болуы.
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Энергия беруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергия беруші ұйым есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жіберген технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікте орын алған технологиялық бұзушылықтар туралы ақпараттың болуы.
Елеулі
2
Жедел хабарламалармен алмасу бойынша мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде телефон арқылы ұсынылған энергия беруші ұйымның жедел хабарламасының болуы.
Елеулі
3
Энергия беруші ұйымда технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
4
Энергия беруші ұйым берген технологиялық бұзушылық және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада мынадай мәліметтердің болуы қажет:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның пайда болған күні және уақыты;
2) технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;

3) трубопроводов тепловых электростанций;
4) устройств тепловой автоматики и измерений;
5) систем регулирования и парораспределения турбин;
6) водогрейных и паровых энергетических котлов;
7) газового хозяйства;
8) мазутного хозяйства;
9) топливно-транспортного оборудования;
10) башенных градирен;
11) производственных зданий, сооружений и территорий;
12) природоохранных объектов;
13) устройств релейной защиты, противоаварийной автоматики и связи;
14) гидротурбинного оборудования;
15) электротехнического оборудования (генераторы, электродвигатели, силовые и измерительные трансформаторы, реакторы, коммутационные аппараты);
16) компрессорных, аккумуляторных, электролизных установок.
Грубое
622
Наличие мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое
623
Наличие мероприятий по актам расследования технологических нарушений.
Грубое
624
Наличие требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
Грубое
Приложение 2 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергопередающих организаций
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие информации о возникших технологических нарушениях в сводной отчетности о технологических нарушениях, направленной энергопередающей организацией до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативного сообщения представленной энергопередающей организацией по телефону в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
Значительное
3
Наличие письменного сообщения энергопередающей организацией в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения в соответствующий территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.
Значительное
4
Наличие следующих сведений в предоставленном энергопередающей организацией оперативном и письменном сообщении о произошедшем технологическом нарушении и несчастном случай:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;

3) пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу, ажыратылған тұтынушылардың саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) ақпаратты берген адамның Тегі Аты Әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы.
Елеулі
5
Қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жіберілген технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің барлық қосымшаларымен бірге екінші данасының болуы.
Елеулі
6
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға есепті 20 қаңтардан кешіктірмей жіберілген электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері туралы ақпараттың болуы.
Елеулі
7
Энергия беруші ұйымның электрмен жабдықтау сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін сақтауы (SAIFI, SAIDI).
Өрескел
8
Авариялар, І дәрежелі бұзылыстар, сондай-ақ ІІ дәрежелі бұзылыстар байланысты тергеп-тексеру нәтижелері бойынша технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру актісінің болуы:
1) қызмет ету мерзімін әзірлемеген жабдықтың зауыттық ақауларының салдарынан зақымдануы;
2) 110-1150 кВ электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы;
3) персоналдың қате әрекеттері арқылы жүзеге асырылады.
Өрескел
9
Авария бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:
1) кернеуі 220 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары электр беру желісінің ұзақтығы 25 тәулік және одан да көп мәжбүрлі тоқтап қалуына әкеп соққан зақым;
2) жиілігі 49 герцтен (бұдан әрі – Гц) төмен БЭЖ және оның оқшауланған бөлігінің (энергия торабының) жұмысы 30 минуттан артық немесе жиілігі 51 Гц-тен асатын жұмыс үш минуттан артық;
3) Электр станциясының және (немесе) электр желісінің жұмысын бұза отырып, оны жекелеген бөліктерге бөле отырып, ЭЭЖ тұтастығының бұзылуы, тұтынушыларға электр энергиясының 250 000 киловатт-сағат (кВт) мөлшерінде жеткіліксіз жіберілуіне әкеп соқтырған.С.) және одан да көп;
I дәрежелі бұзылыстар:
Елеулі
10
I дәрежелі бұзылыстар бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:
1) ұзақтығы 5-тен 25 тәулікке дейінгі мәжбүрлі тоқтап қалуға әкеп соққан зақым, қуаты 50 МВт турбина, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератор, қуаты 75 МВА және одан жоғары трансформатор; кернеуі 220 кВ және одан жоғары реактор, ажыратқыш, электр беру желілері;
2) тұтынушыларға электр энергиясының 50000-нан 250000 кВт-қа дейінгі көлемде жеткіліксіз жіберілуіне себеп болған электр станциясының және (немесе) электр желісінің жұмысын жекелеген бөліктерге бөле отырып, БЭЖ тұтастығының бұзылуы немесе бұзылуы. сағ.;
3) ұзақтығы 30 минутқа дейін 49,0 Гц-тен төмен жиілікпен немесе үш минуттан аз уақытта 51 Гц жиілікпен БЭЖ немесе оның оқшауланған бөлігінің (энергия торабы) жұмысы;
4) ғимараттар мен құрылыстардың көтергіш элементтерінің зақымдануы, электр станцияларының және (немесе) қосалқы станциялардың, электр беру желілерінің негізгі жабдығының (қуатына қарамастан) жұмыс істеу қабілеттілігін мәжбүрлі түрде ажырату немесе шектеу, тұтынушыларға электр энергиясының 50000-нан 250000 кВт*сағ-қа дейін толық жіберілмеуіне себеп болған.
Өрескел
11
II дәрежелі бұзылыстар бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:
Қазақстан БЭЖ ұлттық және өңірлік электр желілерінде 220 кВ және одан жоғары желілерде қорғау құрылғыларының жұмысын тудырған энергия тұтыну режимдерінің бұзылуы, Автоматты қайта қосумен (АПВ) сәтті жұмыс істеу жағдайларын қоспағанда;
диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерінің бір тәуліктен астам мерзімге жұмыс қабілеттілігін бұзу;
осы құрылғылардың сигналға жұмыс істеу жағдайларын қоспағанда, қорғаудың және (немесе) Автоматиканың дұрыс емес әрекеттері;
220 кВ және одан жоғары желілердегі қуат ағынын шектеу автоматикасының әрекетімен тұтынушыларды ажырату;
Елеулі
12

3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Значительное
5
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
Значительное
6
Наличие информации о показателях надежности электроснабжения направленного не позднее 20 января, следующего за отчетным в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
7
Соблюдение энергопередающей организацией нормативных значений показателей надежности электроснабжения (SAIFI, SAIDI).
Грубое
8
Наличие акта расследования технологического нарушения по результатам расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
2) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;
3) ошибочными действиями персонала.
Грубое
9
Соблюдение классификации технологических нарушений по аварии:
повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более, линии электропередачи напряжением 220 киловольт (далее – кВ) и выше;
работа ЕЭС и ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49 Герц (далее – Гц) более 30 минут или работа с частотой более 51 Гц более трех минут;
нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере 250000 киловатт-часов (кВт.ч.) и более;
Отказами I степени:
Значительное
10
Соблюдение классификации технологических нарушений по Отказу I степени:
повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью от 5 до 25 суток, турбины мощностью 50 МВт, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 МВА и выше; реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше;
нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере от 50000 до 250000 кВт.ч.;
работа ЕЭС или ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49,0 Гц продолжительностью до 30 минут или с частотой 51 Гц в менее трех минут;
повреждение несущих элементов зданий и сооружений, вынужденное отключение или ограничение работоспособности основного оборудования (независимо от мощности) электрических станций и (или) подстанций, линий электропередачи, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям от 50000 до 250000 кВт*ч.;
Грубое
11
Соблюдение классификации технологических нарушений по Отказу II степени являются:
нарушения режимов энергопотребления в национальных и региональных электрических сетях ЕЭС Казахстана вызвавшие работу устройств защит в сетях 220 кВ и выше, кроме случаев работы с успешным автоматическим повторным включением (АПВ);
нарушение работоспособности средств диспетчерской связи и систем телемеханики на срок более одних суток;
неправильные действия защит и (или) автоматики, кроме случаев работы этих устройств на сигнал;
отключение потребителей действием автоматики ограничения перетока мощности в сетях 220 кВ и выше;
Значительное
12

Технологиялық бұзушылықтар туындаған кезден бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталатын және комиссия құрылған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде аяқталатын технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
13
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзарту мерзімдерін сақтау.
Елеулі
14
Технологиялық бұзушылықтарды, аварияларды, І дәрежелі бас тартуларды, сондай-ақ ІІ дәрежелі бас тартуларды тергеу актісін ресімдеу:
1) қызмет ету мерзімін әзірлемеген жабдықтың зауыттық ақауларының салдарынан зақымдануы;

Соблюдение сроков проведения расследования технологических нарушений, которое начинается не позднее 3 (трех) рабочих дней, исчисляемое со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения, и завершается в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента создания комиссии.
Значительное
13
Соблюдение сроков продления расследования технологического нарушения на срок не более 30 календарных дней.
Значительное
14
Оформление акта расследования технологического нарушения, результатов расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;

2) Электр станциясының жүктемені толық түсіруі;
3) 110-1150 кВ электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы;
4) жылыту маусымында жылу желілерінің зақымдануы;
5) персоналдың қате әрекеттері арқылы жүзеге асырылады.
Елеулі
15
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау және бақылау комитетіне келесі күнтізбелік жылға арналған білімін біліктілік тексеруге жататын басшылардың жыл сайынғы тізімін 1 желтоқсанға дейін ұсыну мерзімдерін сақтау.
Елеулі
16
Ұйымның күзгі-қысқы кезеңде, жыл сайын 1 тамыздан бастап жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссиясын құру және оның жұмысын бастау мерзімдерін сақтау.
Елеулі
17

2) полным сбросом нагрузки электростанцией;
3) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;
4) повреждением тепловых сетей в отопительный сезон;
5) ошибочными действиями персонала.
Значительное
15
Соблюдение сроков представление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан до 1 декабря, ежегодного списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год .
Значительное
16
Соблюдение сроков создания и начала работы комиссии организации по оценке готовности к работе в осенне-зимний период, ежегодно с 1 августа..
Значительное
17

Ұйымның дайындық паспортын алу үшін құжаттарды ұсыну мерзімдерін жыл сайын 15 тамыздан 30 қыркүйекке дейін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы сақтау www.egov.kz.
Өрескел
18
Ұйымдар күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайын болмаған жағдайда кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, келісілген іс-шаралар жоспарының болуы.
Өрескел
19
Ескертулерді орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ескертулермен дайындық паспортын алған ұйымның берген ескертулерінің орындалуы туралы ақпараттың болуы.
Өрескел
20
Негізгі жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің перспективалық және жылдық кестелерінің болуы.
Өрескел
21
Жөндеудің жоспарланған көлемін уақтылы қамтамасыз ету үшін қосалқы бөлшектердің, материалдардың және тораптардың айырбастау қорының пайдалану (авариялық) қорының болуы.
Өрескел
22
Өндірушінің пайдалану жөніндегі нұсқаулықтары мен нақты пайдалану жағдайларын ескере отырып, энергетикалық жабдыққа, электр желілерінің ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетудің кезеңділігі мен көлемін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамын сақтау.
Өрескел
23
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің жылдық кестелерінің болуы.
Өрескел
24
Ұзақтығы 24 (жиырма төрт) сағаттан астам тұтынушыларды электрмен жабдықтаудан ажырату.
Өрескел
25
Жыл сайын 1 тамыздан бастап құрылған күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайындық актісін дайындау үшін күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайындықты бағалау жөніндегі энергия беруші ұйымның комиссиясының болуы.
Елеулі
26

Соблюдение сроков представления документов для получения паспорта готовности организации ежегодно с 15 августа по 30 сентября включительно через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
Грубое
18
Наличие согласованного плана мероприятий с указанием конкретных сроков устранения недостатков, в случае неготовности организаций к работе в осенне-зимний период.
Грубое
19
Наличие информации о выполнении выданных замечаний организацией, получившей паспорт готовности с замечаниями не позднее трех рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
20
Наличие перспективных и годовых графиков ремонта основного оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
21
Наличие эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного обеспечения запланированных объемов ремонта.
Грубое
22
Союблюдение периодичности и объемов технического обслуживания, а также состава работ по техническому обслуживанию энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических сетей с учетом инструкций производителя по эксплуатации и фактических условий эксплуатации.
Грубое
23
Наличие годовых графиков ремонта оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
24
Отключение потребителей от электроснабжения продолжительностью более 24 (двадцати четырех) часов.
Грубое
25
Наличие комиссии энергопередающей организацией по оценке готовности к работе в осенне-зимний период для подготовки акта готовности к работе в осенне-зимний период, созданной ежегодно с 1 августа.
Значительное
26

Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайындық паспортын алуға берілген энергия беруші ұйымның жыл сайын 15 (он бесінші) тамыздан 19 (он тоғызыншы) қазанына дейін өтінішінің болуы.
Елеулі
27
Күзгі-қысқы кезеңде жыл сайын 19 (он тоғызыншы) қазан айын қоса алғандағы мерзімде жұмысқа дайындық паспортының болуы.
Өрескел
28
Болуы керек:
1) негізгі және қосымша жабдықты сынамалы іске қосумен аяқталатын, жабдықты жеке сынаулар және жеке жүйелерді функционалды сынаулар;

Наличие заявления на получение паспорта готовности к работе в осенне-зимний период в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или его территориальному подразделению ежегодно с 15 (пятнадцатого) августа по 19 (девятнадцатого) октября поданной энергопередающей организации.
Значительное
27
Наличие паспорта готовности к работе в осенне-зимний период ежегодно в срок до 19 (девятнадцатого) октября включительно.
Грубое
28
Наличие:
1) индивидуальных испытаний оборудования и функциональных испытаний отдельных систем, завершившиеся пробным пуском основного и вспомогательного оборудования;

2) Жабдықты кешенді сынау
энергия объектісін (іске қосу кешенін) пайдалануға қабылдау алдында
Өрескел
29
Жедел хабар алмасу бойынша мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде телефон арқылы ұсынылған энергия беруші ұйымның жедел хабарламасының болуы.
Елеулі
30
Энергия беруші ұйымның технологиялық бұзушылық туындаған кезден бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
31
Қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жіберілген технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің барлық қосымшаларымен бірге екінші данасының болуы.
Елеулі
32
Тұтынушыдан еркін нысанда өтініш алғаннан кейін электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тұтынушыны қосу схемасымен тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісімен бірге 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңадан енгізілетін немесе реконструкцияланатын Электр қондырғыларын қосуға техникалық шарттардың болуы.
Өрескел
33
Электрмен жабдықтау желісіне қосылу және техникалық шарттарды беру процесіне арналған өзінің интернет-ресурсында бөлімнің болуы:
электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосылуға арналған бөлімді әзірлеу;
кезеңділігі кемінде 3 ай болатын қосалқы станциялардың жүктелуі туралы ақпаратты орналастыру.
Болмашы
34

2) комплексное опробование оборудования
перед приемкой в эксплуатацию энергообъекта (пускового комплекса)
Грубое
29
Наличие оперативного сообщения представленной энергопередающей организацией по телефону в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
Значительное
30
Наличие письменного сообщения энергопередающей организацией в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения в соответствующий территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.
Значительное
31
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
Значительное
32
Наличие технических условий на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок в течение 5 (пяти) рабочих дней, вместе с составленным и подписанным актом разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя после получения заявления в произвольной форме от потребителя.
Грубое
33
Наличие раздела на собственном интернет-ресурсе, посвященному процессу подключения к сети электроснабжения и выдачи технических условий, включающего:
разработку раздела, посвященного технологическому подключению к сетям электроснабжения;
размещение информации о загрузке подстанций с периодичностью не менее 3 месяцев.
Незначительное
34

100
Желінің бастапқы схемаларына өзгерістер енгізу кезінде диспетчерлік қалқандар мен дисплейлерде көрсетудің болуы
Өрескел
101
Қарамағында тұрған диспетчердің рұқсатымен жедел өтінім бойынша диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жекелеген элементтерін жөндеуге шығару жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
102
Электр желісінің, энергия объектісінің техникалық басшысы, бас диспетчері немесе диспетчерлік қызметінің бастығы бекіткен электрмен жабдықтау жүйелерінің жарамдылығын мерзімді тексеру кестесін сақтау.
Елеулі
103
Жабдыққа диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің, коммутациялық аппаратураның жедел мақсаты мен жағдайын көрсететін жазудың болуы.
Өрескел
104
Электр желілері мен электр қосалқы станцияларында олардың тұрақты жұмыс істеуі үшін диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы және энергия жүйелерінің қалыпты және авариялық режимдерінде ақпаратты берудің белгіленген сапасы кезінде әрекет етуге дайын болуы.
Өрескел
105
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының кепілді электрмен қоректенуінің болуы.
Өрескел
106
Диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерін жұмыстан шығару кезінде жедел өтінімнің болуы.
Елеулі
107
Жоғары тұрған жедел-диспетчерлік персоналдың жедел өкімдері бойынша жедел журналда жазбаның болуы.
Өрескел
108
Негізгі жабдықтарды, ғимараттарды жөндеудің барлық түрлеріне жылдық және перспективалық кестелердің болуы.
Елеулі
109
Күрделі және орташа жөндеуден өткен 48 сағат ішінде жүктемемен, 35 кВ және одан жоғары қосалқы станция жабдығының қабылдау-тапсыру сынақтарының болуы.
Өрескел
110
Энергия объектілерінде жөндеудің жоспарланған көлемін уақтылы қамтамасыз ету үшін қосалқы бөлшектердің, материалдардың және тораптардың айырбастау қорының пайдалану (авариялық) қорының болуы.
Өрескел
111
Энергия объектісінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандарын, мамандандырылған және сараптамалық ұйымдардың мамандарын комиссияға енгізе отырып, энергия объектісінің техникалық басшысы немесе оның орынбасары басқаратын комиссия жүргізетін энергия объектісінің энергия объектісінің құрамына кіретін барлық технологиялық жүйелерді, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, оның ішінде гидроқұрылыстарды 5 жылда кемінде 1 рет мерзімді техникалық куәландыру мерзімдерін сақтау.
Өрескел
112
Сыртқы және ішкі тексеруді, техникалық құжаттаманы тексеруді, жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың қауіпсіздік шарттарына сәйкестігін сынауды (гидравликалық сынау, сақтандыру клапандарын баптау, қауіпсіздік автоматтарын, жүк көтеру механизмдерін, жерге қосу контурларын сынау) қамтитын мерзімді техникалық куәландыру көлемін сақтау.
Өрескел

100
Наличие отображение на диспетчерских щитах и дисплеях при внесении изменени в первичных схемах сети
Грубое
101
Соблюдение требовании по вывода в ремонт отдельных элементов автоматизированной системы диспетчерского управления по оперативной заявке с разрешения диспетчера, в ведении которого они находятся.
Грубое
102
Соблюдение графика по периодической проверки исправности систем электропитания , утвержденному техническим руководителем, главным диспетчером или начальником диспетчерской службы электрической сети, энергообъекта.
Значительное
103
Наличие на оборудование автоматизированной системы диспетчерского управления, коммутационной аппаратуры надписи, указывающей оперативное назначение и положение.
Грубое
104
Наличие средств диспетчерского и технологического управления в электрических сетях и электрических подстанциях, для постоянного их функционирование и готовность к действию при установленном качестве передачи информации в нормальных и аварийных режимах энергосистем.
Грубое
105
Наличие гарантированного электропитания средств диспетчерского и технологического управления.
Грубое
106
Наличие оперативной заявки при выводе из работы средств диспетчерской связи и систем телемеханики.
Значительное
107
Наличие записи в оперативном журнале по оперативным распоряжениям вышестоящего оперативно-диспетчерского персонала.
Грубое
108
Наличие годовых и перспективных графиков на все виды ремонта основного оборудования, зданий.
Значительное
109
Наличие приемосдаточных испытаний, под нагрузкой в течение 48 часов, оборудования подстанций 35 кВ и выше, прошедшее капитальный и средний ремонт.
Грубое
110
Наличие у энергообъектов эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного обеспечения запланированных объемов ремонта.
Грубое
111
Соблюдение сроков периодического технического освидетельствования не реже 1 раза в 5 лет всех технологических систем, оборудования, зданий и сооружений, в том числе гидросооружений, входящих в состав энергообъекта проводимого комиссией энергообъекта, возглавляемой техническим руководителем энергообъекта или его заместителем, с включением в комиссию руководителей и специалистов структурных подразделений энергообъекта, специалистов специализированных и экспертных организаций.
Грубое
112
Соблюдение объема периодического технического освидетельствования включающий наружный и внутренний осмотр, проверки технической документации, испытаний на соответствие условиям безопасности оборудования, зданий и сооружений (гидравлические испытания, настройка предохранительных клапанов, испытания автоматов безопасности, грузоподъемных механизмов, контуров заземлений).
Грубое

113
Энергия объектісінің техникалық паспортында техникалық куәландыру нәтижелерінің болуы.
Елеулі
114
Әрбір энергия объектісінде болуы керек:
жер учаскелерін бөлу актілері,жерасты шаруашылығын қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстар салынған учаскенің бас жоспары,топырақ сынау және жер асты суларын талдау нәтижелері бар аумақ туралы геологиялық, гидрогеологиялық және басқа да деректер, Шурф кесінділері бар іргетастар салу актілері,жасырын жұмыстарды қабылдау актілері, ғимараттардың, құрылыстар мен Іргетастардың жабдыққа жауын-шашыны туралы бастапқы актілер, жер асты суларын сынау және жер асты суларын талдау нәтижелері бар жарылыс қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, найзағайдан қорғауды және құрылыстарды коррозияға қарсы қорғауды қамтамасыз ететін құрылғыларды сынау актілері, сумен жабдықтаудың, өрт су құбырының, кәріздің, газбен жабдықтаудың, жылумен жабдықтаудың, жылытудың және желдетудің ішкі және сыртқы жүйелерін сынаудың бастапқы актілері, жабдықтар мен технологиялық құбырларды жеке сынау мен сынаудың бастапқы актілері, қабылдау комиссияларының актілері, барлық кейінгі өзгерістермен бекітілген жобалық құжаттама, энергия үнемдеу және энергия тиімділігі туралы заңнамаға сәйкес энергетикалық паспорт,ғимараттардың техникалық паспорттары, құрылыстар, технологиялық тораптар мен жабдықтар, жабдықтар мен құрылыстардың атқарушы жұмыс сызбалары, бүкіл жерасты шаруашылығының сызбалары, бастапқы және қайталама электр қосылыстарының атқарушы жұмыс сызбалары, атқарушы жұмыс Технологиялық сызбалары, жабдыққа қосалқы бөлшектердің сызбалары, өрт сөндірудің жедел жоспары, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі қолданыстағы және жойылған нұсқаулықтар жиынтығы, мамандардың және жұмысшылардың барлық санаттарына арналған лауазымдық нұсқаулықтар кезекші персоналға және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды бекітуді бірінші басшы жүзеге асырады.
Өрескел

113
Наличие результатов технического освидетельствования в техническом паспорте энергообъекта.
Значительное
114
Наличие на каждом энергообъекте:
акты отвода земельных участков,генеральный план участка с нанесенными зданиями и сооружениями, включая подземное хозяйство,геологические, гидрогеологические и другие данные о территории с результатами испытаний грунтов и анализа грунтовых вод, акты заложения фундаментов с разрезами шурфов,акты приемки скрытых работ, первичные акты об осадках зданий, сооружений и фундаментов под оборудование, первичные акты испытания устройств, обеспечивающих взрывобезопасность, пожаробезопасность, молниезащиту и противокоррозионную защиту сооружений, первичные акты испытаний внутренних и наружных систем водоснабжения, пожарного водопровода, канализации, газоснабжения, теплоснабжения, отопления и вентиляции, первичные акты индивидуального опробования и испытаний оборудования и технологических трубопроводов,акты приемочных комиссий, утвержденная проектная документация со всеми последующими изменениями, энергетический паспорт в соответствии с законодательством об энергосбережении и энергоэффективности, технические паспорта зданий, сооружений, технологических узлов и оборудования, исполнительные рабочие чертежи оборудования и сооружений, чертежи всего подземного хозяйства, исполнительные рабочие схемы первичных и вторичных электрических соединений, исполнительные рабочие технологические схемы, чертежи запасных частей к оборудованию, оперативный план пожаротушения, комплект действующих и отмененных инструкций по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, должностных инструкций для всех категорий специалистов и рабочих, относящихся к дежурному персоналу, и инструкций по безопасности и охране труда. Утверждение инструкций по охране труда осуществляется первым руководителем.
Грубое

115
Әрбір энергия объектісінде энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен әрбір цех, қосалқы станция, Аудан, учаске, зертхана және қызмет үшін нұсқаулықтардың, ережелердің, технологиялық және жедел схемалардың белгіленген тізбесінің болуы.
Елеулі
116
Нұсқаулықтар тізбесін және нұсқаулықтардың өзін 3 жылда 1 рет қайта қарау мерзімдерін сақтау.
Елеулі
117
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханиканы, байланысты және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенін пайдалану жөніндегі нұсқаулықта қондырғы жабдығының, ғимараттар мен құрылыстардың қысқаша сипаттамасының болуы;
Болмашы
118
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханиканы, байланысты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенінде іске қосуға дайындық тәртібінің болуы:
Болмашы
119
Қалыпты пайдалану кезінде және жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда, релелік қорғау құралдарында, телемеханикада, байланыста және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенінде жұмыста бұзушылықтар кезінде жабдықтарды іске қосу, тоқтату және оларға қызмет көрсету, ғимараттар мен құрылыстарды күтіп ұстау тәртібінің болуы:
Болмашы
120
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханиканы, байланысты және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенін пайдалану жөніндегі нұсқаулықта жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды қарауға, жөндеуге және сынауға рұқсат беру тәртібінің болуы:
Болмашы
121
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханиканы, байланысты пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдары кешенінің болуы.
Болмашы
122
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, релелік қорғау құралдарын, телемеханиканы, байланысты және әрбір Қондырғы бойынша автоматты басқару жүйесінің техникалық құралдар кешенін пайдалану жөніндегі нұсқаулықта осы қондырғыға тән еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, жарылыс және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптардың болуы.
Болмашы
123
Жедел-диспетчерлік персоналдың жұмыс орындарында, диспетчерлік пункттерде персоналдың тұрақты кезекшілігі бар басқару қалқандарында тәуліктік ведомостардың болуы.
Болмашы
124
Релелік қорғау және электр автоматикасы қызметінде пайдаланудағы релелік қорғау және электр автоматикасы құрылғыларында болуы:
паспорттар-хаттамалар;
баптау және тексеру жөніндегі нұсқаулықтар немесе әдістемелік нұсқаулар; карталар белгілеулер және сипаттамалар түріндегі құрылғылар туралы техникалық деректер; атқарушы жұмыс схемалары: принципті; монтаждау немесе принципті-монтаждау; релелік қорғау және электроавтоматиканың күрделі құрылғыларын олардың тізбектерін жұмыста қалған релелік қорғау және электроавтоматика құрылғыларынан, жабдықты басқару тізбектерінен және ток пен кернеу тізбектерінен ажырату реттілігін, әдісі мен орнын көрсете отырып, тексеруге шығарудың (жұмысқа енгізудің) жұмыс бағдарламалары.
Өрескел

115
Наличие на каждом энергообъекте установленного перечня инструкций, положений, технологических и оперативных схем для каждого цеха, подстанции, района, участка, лаборатории и службы, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
Значительное
116
Соблюдение сроков пересмотра перечней инструкций и самих инструкций 1 раз в 3 года.
Значительное
117
Наличие краткой характеристики оборудования установки, зданий и сооружений в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке;
Незначительное
118
Наличие порядка подготовки к пуску в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке:
Незначительное
119
Наличие порядка пуска, останова и обслуживания оборудования, содержания зданий и сооружений во время нормальной эксплуатации и при нарушениях в работе в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке:
Незначительное
120
Наличие порядка допуска к осмотру, ремонту и испытаниям оборудования, зданий и сооружений в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке:
Незначительное
121
Наличие в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке.
Незначительное
122
Наличие требования по безопасности и охране труда, взрыво и пожаробезопасности, специфические для данной установки в инструкциях по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, средств релейной защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматической системы управления по каждой установке.
Незначительное
123
Наличие суточных ведомостей на рабочих местах оперативно-диспетчерского персонала, на щитах управления с постоянным дежурством персонала на диспетчерских пунктах.
Незначительное
124
Наличие в службе релейной защиты и электроавтоматики на устройства релейной защиты и электроавтоматики находящихся в эксплуатации:
паспорта-протоколы;инструкции или методические указания по наладке и проверке; технические данные об устройствах в виде карт уставок и характеристик; исполнительные рабочие схемы: принципиальные, монтажные или принципиально-монтажные; рабочие программы вывода в проверку (ввода в работу) сложных устройств релейной защиты и электроавтоматики с указанием последовательности, способа и места отсоединения их цепей от остающихся в работе устройств релейной защиты и электроавтоматики, цепей управления оборудованием и цепей тока и напряжения.
Грубое

125
Схемаларға сәйкес келетін қысқыштардың құрастыруларына (қатарларына) қосылған сымдарда таңбалаудың болуы.
Өрескел
126
Бақылау кабельдерінде кәбілдер ағындарының ұштарында, тармақталу және қиылысу орындарында, оларды қабырғалар, төбелер және басқа да жабындар арқылы өту кезінде таңбалаудың болуы.
Елеулі
127
Бақылау кабельдерінің бос өзектерінің ұштарында оқшаулаудың болуы.
Елеулі
128
Авариялық режимдерде жазуды автоматты түрде жеделдете отырып жұмыс істейтін өздігінен жазатын аспаптардың, Автоматты осциллографтардың, оның ішінде олардың іске қосу құрылғыларының, бекітетін аспаптардың (амперметрлер, вольтметрлер және омметрлер) және релелік қорғау және электр автоматикасы құрылғысының жұмысын талдау және қосалқы станцияларда электр беру желілерінде зақымдану орнын анықтау үшін пайдаланылатын басқа да құрылғылардың болуы.
Өрескел
129
Авариялық режимдерде жазуды автоматты түрде жеделдете отырып, өздігінен жазатын аспаптарды, Автоматты осциллографтарды, оның ішінде олардың іске қосу құрылғыларын, бекітетін аспаптарды (амперметрлер, вольтметрлер мен омметрлер) және релелік қорғау және электр автоматикасы құрылғысының жұмысын талдау және қосалқы станцияларда электр беру желілерінде зақымдану орнын анықтау үшін пайдаланылатын басқа да құрылғыларды іске қосу және жұмыстан шығару үшін өтінімнің болуы
Өрескел
130
Қорғаныс аппараттарының (сақтандырғыштар мен автоматты ажыратқыштардың) селективті әрекетін сақтау.
Өрескел
131
Автоматты ажыратқыштарда, сақтандырғыш төсемдерінде мақсаты мен тогы көрсетілген таңбалаудың болуы.
Елеулі
132
Оқшаулаудың бұзылуына байланысты кернеуге ұшырауы мүмкін электр жабдықтары мен электр қондырғыларының барлық металл бөліктерінің жерге тұйықталуының немесе нөлденуінің болуы.
Елеулі
133
12 жылда кемінде 1 рет жерге тұйықтау құрылғысының кедергісін өлшей отырып, жерге тұйықтау құрылғысының бақылауын, жердегі жерге тұйықтау элементтерінің коррозиялық жай-күйін бағалау үшін топырақты аша отырып, іріктеп тексеруді сақтау
Елеулі
134
Жерге тұйықтағыш пен жерге тұйықталатын элементтер арасындағы шынжырлардың, табиғи жерге тұйықтағыштардың жерге тұйықтау құрылғысымен қосылыстарының болуы мен жай - күйін тексере отырып, жерге тұйықтау құрылғысын бақылауды сақтау-12 жылда кемінде 1 рет.
Елеулі
135
Жерге тұйықтау құрылғысы жанасу кернеуіне арналған нормалар бойынша орындалған электр қондырғыларында жанасу кернеуін өлшей отырып, жерге тұйықтау құрылғысын бақылауды сақтау.
Елеулі
136
Жерге тұйықтау құрылғысын монтаждаудан, қайта құрылымдаудан және күрделі жөндеуден кейін, бірақ 12 жылда кемінде 1 рет жерге тұйықтау құрылғысындағы кернеудің сәйкестігін тексере отырып (есептік) жерге тұйықтау құрылғысын бақылауды сақтау.
Елеулі

125
Наличие маркировки на проводах, присоединенных к сборкам (рядам) зажимов, соответствующей схемам.
Грубое
126
Наличие на контрольных кабелях маркировки на концах, в местах разветвления и пересечения потоков кабелей, при проходе их через стены, потолки и другие перекрытия.
Значительное
127
Наличие изоляции на концах свободных жил контрольных кабелей.
Значительное
128
Наличие работающихсамопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматических осциллографов, в том числе их устройств пуска, фиксирующих приборов (амперметры, вольтметры и омметры) и другие устройства, используемых для анализа работы устройства релейной защиты и электроавтоматики и определения места повреждения на линиях электропередачи на подстанциях.
Грубое
129
Наличие заявки для ввод и вывод из работы самопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматических осциллографов, в том числе их устройств пуска, фиксирующих приборов (амперметры, вольтметры и омметры) и другие устройства, используемых для анализа работы устройства релейной защиты и электроавтоматики и определения места повреждения на линиях электропередачи на подстанциях
Грубое
130
Соблюдение селективного действия аппаратов защиты (предохранителей и автоматических выключателей).
Грубое
131
Наличие маркировки с указанием назначения и тока на автоматических выключателях, колодках предохранителей.
Значительное
132
Наличие заземления или зануления всех металлических частей электрооборудования и электроустановок, которые могут оказаться под напряжением вследствие нарушения изоляции.
Значительное
133
Соблюдение контроля заземляющего устройства сизмерением сопротивления заземляющего устройства не реже 1 раза в 12 лет, выборочной проверки со вскрытием грунта для оценки коррозионного состояния элементов заземлителя, находящихся в земле
Значительное
134
Соблюдение контроля заземляющего устройства с проверкой наличия и состояния цепей между заземлителем и заземляемыми элементами, соединений естественных заземлителей с заземляющим устройством - не реже 1 раза в 12 лет.
Значительное
135
Соблюдение контроля заземляющего устройства с измерением напряжения прикосновения в электроустановках, заземляющее устройство которых выполнено по нормам на напряжение прикосновения.
Значительное
136
Соблюдение контроля заземляющего устройства с проверкой (расчетная) соответствия напряжения на заземляющем устройстве - после монтажа, переустройства и капитального ремонта заземляющего устройства, но не реже 1 раза в 12 лет.
Значительное

137
1000 вольтке (бұдан әрі – В) дейінгі қондырғыларда тескіш сақтандырғыштарды және фаза-нөл ілмегінің толық кедергісін тексере отырып, жерге тұйықтау құрылғысын бақылауды сақтау - 6 жылда кемінде 1 рет.
Елеулі
138
Кезекші персоналда жарықтандыру желісінің схемаларының болуы және жарық беру желісінің барлық кернеулерінің балқытылған калибрленген кірістірулері мен шамдарының қоры, сондай-ақ кезекші және жедел-жөндеу персоналын авариялық жарық болған кезде тасымалды электр шамдарымен жабдықтау.
Өрескел
139
Электр желілерін пайдаланатын ұйымдарда (аудандарда) жабдыққа құйылған көлемі кемінде 2% трансформатор майының тұрақты қорының болуы.
Елеулі
140
Жедел басқаруда жабдықтардың, жылу құбырларының, электр беру желісінің, релелік қорғау құрылғысының, аварияға қарсы және режимдік автоматика жүйелерінің аппаратурасының, операциялары бағынысты жедел-диспетчерлік персоналдың іс-қимылын үйлестіруді және әртүрлі жедел бағыныстағы бірнеше объектілерде келісілген өзгерістерді талап ететін диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы.
Елеулі
141
Әрбір энергия объектісінде энергия жүйесінің ерекшелігі мен құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып, жедел-диспетчерлік басқару, жедел келіссөздер мен жазбаларды жүргізу, ауыстырып қосуларды өндіру және авариялық режимдерді жою бойынша әзірленген нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
142
Жылдың тән кезеңдері үшін Қазақстанның БЭЖ жұмыс режимдерін, энергия объектісін ұзақ мерзімді жоспарлаудың болуы (жылдық ең жоғары жүктемелер, жазғы ең төменгі жүктемелер, су тасқыны кезеңі, жылыту кезеңі).
Елеулі
143
Бас корпуста, қосалқы ғимараттарда және құрылыстарда энергия объектілерінің жабдықтарына қызмет көрсету үшін стационарлық мүкәммалдық жүк көтергіш машиналар мен жөндеуді механикаландыру құралдарының болуы.
Елеулі
144
Жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізу үшін энергия объектілерінде, жөндеу және жөндеу-баптау ұйымдарында жөндеу құжаттамасының, жөндеу жұмыстарына арналған өндіріс құралдары мен құралдарының болуы.
Елеулі
145
Энергия объектісінің жедел және жедел-жөндеу персоналы өндіретін жабдықтың техникалық жай-күйін тұрақты бақылау үшін жергілікті өндірістік және лауазымдық нұсқаулықтың болуы.
Өрескел
146
Тексеру нәтижелерін, тексеру кезеңділігін тіркейтін журналдың болуы.
Елеулі
147
Жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйін және қауіпсіз пайдаланылуын бақылайтын, энергия объектілерін пайдалану кезінде техникалық шарттардың сақталуын қамтамасыз ететін, олардың жай-күйін есепке алатын, энергия қондырғылары мен олардың элементтерінің жұмысынан бас тартуды тергеп-тексеретін және есепке алатын адамдар жүргізетін пайдалану-жөндеу құжаттамасының болуы.
Елеулі

137
Соблюдение контроля заземляющего устройства с проверкой в установках до 1000 вольт (далее – В) пробивных предохранителей и полного сопротивления петли фаза-нуль - не реже 1 раза в 6 лет.
Значительное
138
Наличие у дежурного персонала схем сети освещения и запас плавких калиброванных вставок и ламп всех напряжений осветительной сети, а также снабжение дежурного и оперативно-ремонтного персонала переносными электрическими фонарями при наличии аварийного освещения.
Грубое
139
Наличие в организациях, эксплуатирующих электрические сети (в районах), постоянного запаса трансформаторного масла объемом, не менее 2 % залитого в оборудование.
Значительное
140
Наличие в оперативном управлении диспетчера оборудования, теплопроводов, линии электропередачи, устройства релейной защиты, аппаратуры систем противоаварийной и режимной автоматики, средства диспетчерского и технологического управления, операции с которыми требуют координации действий подчиненного оперативно-диспетчерского персонала и согласованных изменений на нескольких объектах разного оперативного подчинения.
Значительное
141
Наличие разработанных инструкции по оперативно-диспетчерскому управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству переключений и ликвидации аварийных режимов с учетом специфики и структурных особенностей энергосистемы на каждом энергообъекте.
Значительное
142
Наличие долгосрочного планирования режимов работы ЕЭС Казахстана, энергообъекта для характерных периодов года (годовой максимум нагрузок, летний минимум нагрузок, период паводка, отопительный период).
Значительное
143
Наличие стационарных инвентарных грузоподъемных машин и средств механизации ремонта для обслуживания оборудования энергообъектов в главном корпусе, вспомогательных зданиях и на сооружениях.
Значительное
144
Наличие ремонтной документацией, инструментов и средств производства для ремонтных работ в энергообъектах, ремонтных и ремонтно-наладочных организациях для своевременного и качественного проведения ремонта.
Значительное
145
Наличие местной производственной и должностной инструкции для постоянного контроля технического состояния оборудования производимого оперативным и оперативно-ремонтным персоналом энергообъекта.
Грубое
146
Наличие журнала, фиксирующего результаты осмотров, периодичность осмотров.
Значительное
147
Наличие эксплуатационно-ремонтной документации ведением, которых занимаются лица, контролирующие состояние и безопасную эксплуатацию оборудования, зданий и сооружений, обеспечивающие соблюдение технических условий при эксплуатации энергообъектов, учет их состояния, расследование и учет отказов в работе энергоустановок и их элементов.
Значительное

148
Барлық негізгі және қосалқы жабдықта, оның ішінде құбырларда, шиналар жүйелері мен секцияларында, сондай-ақ арматурада, газ және ауа құбырларының шиберлерінде нөмірлеудің болуы.
Елеулі
149
Технологиялық сызбалардың нақты қолданыстағы схемалар яғни сызбаларға сәйкестігіне тексеру жүргізу мерзімдерін сақтау, оларға тексеру туралы белгі қоюды орындай отырып, 3 жылда кемінде 1 рет тексеру.
Болмашы
150
Барлық жұмыс орындарында зауыттық және жобалық деректер, Үлгілік нұсқаулықтар және тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары негізінде жасалған, пайдалану тәжірибесі мен сынау нәтижелерінің, сондай-ақ жергілікті жағдайларды ескере отырып және тиісті өндірістік бөлімшенің (цех, қосалқы станция, Аудан, учаске, зертхана, қызмет) сондай-ақ техникалық жағынан бекітілген қажетті нұсқаулықтардың болуы энергия объектісінің басшысының қолы койылған болуы қажет.
Болмашы
151
Автоматтандырылған басқару жүйелерінің техникалық құралдарында бекітілген жөндеу-алдын алу жұмыстарының кестесін сақтау.
Өрескел
152
Резервтік электр қоректендіруді автоматты қосу құралдарының, басқару құрылғыларының және қоректендіру кернеуінің болуын Дабыл беру құрылғыларының жарамдылығын тексеру үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен кестенің болуы.
Болмашы
153
Басқару құралдарына техникалық қызмет көрсетуді, ағымдағы және күрделі жөндеуді ұйымдастыру үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен кестенің болуы.
Елеулі
154
Екі жағынан да қорғаныс панельдерінде және оларда орнатылған аппаратурада олардың мақсатын көрсететін жазулардың болуы, сондай-ақ аспаптар шкалаларында қорғаудың іске қосылу белгілерінің болуы.
Елеулі
155
Логикалық басқару құралдарының жұмыс қабілеттілігіне тексеру жүргізу көлемі мен тәртібін регламенттейтін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен нұсқаулықтардың болуы
Елеулі
156
Ғимараттар мен құрылыстардың металл конструкцияларын коррозиядан қорғауды орындау, сондай-ақ коррозияға қарсы қорғаныстың тиімділігін бақылауды белгілеу.
Елеулі
157
Барлық түрдегі және кернеудегі тарату құрылғыларының электр жабдықтарындағы номиналды режимдерде де, қысқа тұйықталу, асқын кернеулер және нормаланған шамадан тыс жүктемелер кезінде де номиналды жұмыс жағдайларына сәйкестіктісақтау.
Өрескел
158
Тарату құрылғыларына қызмет көрсететін персоналда электр жабдығының рұқсат етілген жұмыс режимі бойынша схемалар мен нұсқаулардың болуы.
Өрескел
159
Айналадағы ауаның ең жоғары және ең төмен температураларында май көрсеткіші шкаласы шегінде Май ажыратқыштардағы, өлшеу трансформаторларындағы және кірмелердегі май деңгейін сақтау.
Өрескел

148
Наличие нумерации на всем основном и вспомогательном оборудовании, в том числе трубопроводах, системах и секциях шин, а также арматуре, шиберов газо и воздухопроводов.
Значительное
149
Соблюдение сроков проведение проверки технологических схем, на их соответствие фактически действующим схемам (чертежам) не реже 1 раза в 3 года с выполнение отметке на них о проверке.
Незначительное
150
Наличие на всех рабочих местах необходимых инструкций, составленных на основе заводских и проектных данных, типовых инструкций и правил технической эксплуатации электроустановок потребителей опыта эксплуатации и результатов испытаний, а также с учетом местных условий и подписанные начальником соответствующего производственного подразделения (цеха, подстанции, района, участка, лаборатории, службы), а также утвержденных техническим руководителем энергообъекта.
Незначительное
151
Соблюдение утвержденного графикама ремонтно-профилактических работ на технических средствах автоматизированных систем управления в соответствии.
Грубое
152
Наличие графика утвержденного техническим руководителем энергообъекта для проверки исправности средств автоматического включения резервного электрического питания, устройств управления и устройств сигнализации наличия напряжения питания.
Незначительное
153
Наличие графика утвержденного техническим руководителем энергообъекта для организации технического обслуживания, текущих и капитальных ремонтов средств управления.
Значительное
154
Наличие надписей на панелях защит с обеих сторон и установленной на них аппаратуре, указывающие их назначение, а также наличие на шкалах приборов, отметки уставок срабатывания защит.
Значительное
155
Наличие инструкций, утвержденного техническим руководителем энергообъекта регламентирующая объем и порядок проведения проверок работоспособности средств логического управления
Значительное
156
Выполнение защиты от коррозии металлических конструкций зданий и сооружений, а также установление контроля за эффективностью антикоррозионной защиты.
Значительное
157
Соблюдаение соответствия по номинальным данным условиям работы как при номинальных режимах, так и при коротких замыканиях, перенапряжениях и нормированных перегрузках в электрооборудованиях распределительных устройств всех видов и напряжений,.
Грубое
158
Наличие схем и указаний по допустимому режиму работы электрооборудования у персонала, обслуживающего распределительные устройства.
Грубое
159
Соблюдение уровня масла в масляных выключателях, измерительных трансформаторах и вводах в пределах шкалы маслоуказателя при максимальной и минимальной температурах окружающего воздуха.
Грубое

160
Қорғаудың болуы май ылғалданудан және тотығудан ағып жатқан кірістер.
Өрескел
161
Кернеуі 3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларының жабдықтарында ажыратқыштармен, бөлгіштермен, жиынтық тарату құрылғыларының домалақ арбаларымен, жиынтық тарату құрылғыларымен және жерге қосу пышақтарымен қате жұмыс істеу мүмкіндігін болдырмайтын бұғаттаудың болуы және пломбалау құрылғылары бар бұғаттау құлыптарының тұрақты пломбаланған күйде ұсталуы.
Болмашы
162
Бағаналы трансформаторлық қосалқы станцияларда, ауыстырып қосу пункттерінде және қоршаулары жоқ басқа да құрылғыларда ажыратқыштар жетектерінде және төмен кернеулі қалқандар шкафтарында құлыптың болуы.
Елеулі
163
Жабық тарату құрылғылары камераларының есіктері мен ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғыларының жабдықтарында, тарату құрылғыларының сыртқы және ішкі бет бөліктерінде, жинақтарда, сондай-ақ қалқан панельдерінің алдыңғы және артқы жағында қосылыстардың мақсатын және олардың диспетчерлік атауын көрсететін жазулардың болуы.
Өрескел
164
Электр қондырғыларында, тарату құрылғыларының есіктерінде қолданылатын қорғау құралдарын қолдану және сынау бойынша ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
165
Тарату құрылғыларында балқытылатын кірістірудің номиналды тогын көрсететін сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) сақтандырғыштарда жазулардың болуы.
Елеулі
166
Тарату құрылғыларында жабдық корпустарының металл бөліктерінде фазалық түстердің болуы
Елеулі
167
Тарату құрылғыларында тасымалды жерге тұйықтаудың, жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету жөніндегі құралдардың, қорғау және өртке қарсы құралдардың болуы.
Елеулі
168
Қоршаған ауаның температурасы рұқсат етілгеннен төмен төмендеген кезде қосылатын бактардың түбін және май ажыратқыштарының корпусын электрмен жылыту құрылғысының болуы
Елеулі
169
Аккумулятор батареясының үй-жайындағы температураны 10 0С-тан төмен емес, қосалқы станцияларда персоналдың тұрақты кезекшілігінсіз сақтау және егер батарея сыйымдылығы температураның төмендеуін ескере отырып таңдалып, есептелген жағдайларда температураны 5 0С-қа дейін төмендетуге жол беріледі.
Елеулі
170
Ауа желілерінің трассасын бұталар мен ағаштардан мерзімді тазарту және өрт жағдайында қауіпсіз күйде ұстау, сондай-ақ просеканың белгіленген Шири ұстап тұру және ағаштарды кесуді жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі
171
Қарауында екпелер бар ұйымды хабардар ете отырып және ағаш кесу билеттерін (ордерлерін) ресімдей отырып, саңылаудан тыс өсетін және әуе желілерінің сымдарына немесе тіректеріне құлау қаупі бар жекелеген ағаштарды кесу жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі

160
Наличие защиты масла негерметичных вводов от увлажнения и окисления.
Грубое
161
Наличие блокировки, предотвращающей возможность ошибочных операций разъединителями, отделителями, выкатными тележками комплектных распределительных устройств, комплектных распределительных устройств и заземляющими ножами в оборудованиях распределительных устройствах напряжением 3 кВ и выше и содержание блокировочных замков с устройствами опломбирования в постоянно опломбированном состоянии.
Незначительное
162
Наличие замка на приводах разъединителей и шкафов щитков низкого напряжения на столбовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений.
Значительное
163
Наличие надписей, указывающих на назначение присоединений и их диспетчерское наименование на дверях и внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, оборудовании открытых распределительных устройств, наружных и внутренних лицевых частях распределительных устройств, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов.
Грубое
164
Наличие предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках, на дверях распределительных устройств.
Значительное
165
Наличие надписей на предохранительных щитах и (или) предохранителях, указывающих на номинальный ток плавкой вставки в распределительных устройствах.
Значительное
166
Наличие расцветок фаз на металлических частях корпусов оборудования в распределительных устройствах
Значительное
167
Наличие переносных заземлений, средств по оказанию первой помощи пострадавшим от несчастных случаев, защитных и противопожарных средств в распределительных устройствах.
Значительное
168
Наличие устройства электроподогрева днищ баков и корпусов масляных выключателей, включаемым при понижении температуры окружающего воздуха ниже допустимой
Значительное
169
Соблюдение температуры в помещении аккумуляторной батареи не ниже 10 0С, на подстанциях без постоянного дежурства персонала и в случаях, если емкость батареи выбрана и рассчитана с учетом понижения температуры, допускается понижение температуры до 5 0С.
Значительное
170
Соблаюдение требований по периодической расчистки трассы воздушной линий от кустарников и деревьев и содержание в безопасном в пожарном отношении состоянии, а также поддержание установленной ширины просеки и проведение обрезки деревьев.
Значительное
171
Соблюдение требований по вырубке отдельных деревьев, растущих вне просеки и угрожающих падением на провода или опоры воздушной линий, с уведомлением об этом организации в ведении которой находятся насаждения, и оформлением лесорубочных билетов (ордеров).
Значительное

172
Әуе желілерінің жобасына сәйкес тіректерде орнатылған тұрақты белгілердің жарамды күйінде болуы.
Елеулі
173
Әуе желілерінің автомобиль жолдарымен қиылыстарында белгіленетін габариттерді шектейтін жол белгілерінің жарамды жай-күйінде болуы
Болмашы
174
Сымдар мен арқандарда көктайғақ пайда болған кезде, сымдар билеген кезде, өзендердің мұздануы мен төгілуі кезінде, орман және дала өрттері кезінде, сондай-ақ дүлей зілзалалардан кейін, сондай-ақ релелік қорғаныспен әуе желілерін автоматты түрде ажыратқаннан кейін әуе желілерін немесе олардың учаскелерін кезектен тыс тексеру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
175
Әуе желілерінде әуе желілері трассасының жай - күйін тексерудің болуы - тексерулер жүргізу және габариттерді сымдардан өсуге дейін өлшеу кезінде-қажет болған жағдайда
Елеулі
176
Әуе желілерінде ағаш тіректердің бөлшектерінің ыдырауын тексерудің болуы - әуе желілері пайдалануға берілгеннен кейін 3-6 жыл өткен соң, бұдан әрі-3 жылда кемінде 1 рет, сондай-ақ тірекке көтерілу немесе бөлшектерді ауыстыру алдында
Елеулі
177
Әуе желілерінде тексеру кезінде изоляторлардың және желілік арматураның көзбен шолып жай-күйін тексерудің болуы, сондай-ақ аспалы пластиналы Фарфор изоляторларының электр беріктігін әуе желілері пайдалануға берілгеннен кейін бірінші рет 1-2-ші, екінші рет 6-10-шы жылдары және одан әрі мерзімділікпен, әуе желілеріндегі изоляторлардың істен шығу деңгейіне және жұмыс жағдайларына байланысты тексеру
Елеулі
178
Әуе желілерінде тіректердің, сымдардың, арқандардың жай-күйін тексерудің болуы-тексеру жүргізу кезінде
Елеулі
179
Әуе желілерінде кернеуі 35 кВ және одан жоғары әуе желілері сымдарының болтты қосылыстарының жай-күйін электрлік өлшеу арқылы тексерудің болуы-6 жылда кемінде 1 рет, қанағаттанарлықсыз күйдегі болтты қосылыстарды ашқаннан кейін жөндеу немесе ауыстыру
Елеулі
180
Әуе желілерінде тексеру және бандаждарды, болтты қосылыстар мен якорь болттарының гайкаларын қатайту - 6 жылда кемінде 1 рет болуы
Елеулі
181
Әуе желілерінде Іргетастардың және U-тәрізді болттардың жай-күйін іріктеп тексерудің топырақты аша отырып, тартпаларда болуы-6 жылда кемінде 1 рет
Елеулі
182
Әуе желілерінде темірбетон тіректер мен приставкалардың жай-күйін тексеру-6 жылда кемінде 1 рет;
9) топырақты іріктеп аша отырып, металл тіректер мен траверстердің, металл шынтақшалар мен тартқыштардың коррозияға қарсы жабынының жай - күйін тексеру-6 жылда кемінде 1 рет
Елеулі
183
Әуе желілерінде тіректердің тартылуында ауырлықты тексерудің болуы-6 жылда кемінде 1 рет
Елеулі

172
Наличие в исправном соситоянии постоянных знаков, установленных на опорах в соответствии с проектом воздушной линий.
Значительное
173
Наличие в исправном состоянии дорожных знаков ограничении габаритов, устанавливаемых на пересечениях воздушных линий с автомобильными дорогами.
Незначительное
174
Соблюдение требовании по внеочередным осмотрам воздушных линий или их участков при образовании на проводах и тросах гололеда, при пляске проводов, во время ледохода и разлива рек, при лесных и степных пожарах, а также после стихийных бедствий, а также после автоматического отключения воздушной линий релейной защитой.
Грубое
175
Наличие на воздушных линиях проверки состояния трассы воздушной линий - при проведении осмотров и измерения габаритов от проводов до поросли - при необходимости.
Значительное
176
Наличие на воздушных линиях проверки загнивания деталей деревянных опор - через 3-6 лет после ввода воздушной линий в эксплуатацию, далее - не реже 1 раза в 3 года, а также перед подъемом на опору или сменой деталей
Значительное
177
Наличие на воздушных линиях проверки визуально состояния изоляторов и линейной арматуры при осмотрах, а также проверка электрической прочности подвесных тарельчатых фарфоровых изоляторов первый раз на 1-2-м, второй раз на 6-10-м годах после ввода воздушной линий в эксплуатацию и далее с периодичностью, в зависимости от уровня отбраковки и условий работы изоляторов на воздушной линий
Значительное
178
Наличие на воздушных линиях проверки состояния опор, проводов, тросов - при проведении осмотро
Значительное
179
Наличие на воздушных линиях проверки состояния болтовых соединений проводов воздушной линий напряжением 35 кВ и выше путем электрических измерений - не реже 1 раза в 6 лет, ремонт или замена после вскрытия болтовых соединений, находящиеся в неудовлетворительном состоянии
Значительное
180
Наличие на воздушных линиях проверки и подтяжка бандажей, болтовых соединений и гаек анкерных болтов - не реже 1 раза в 6 лет
Значительное
181
Наличие на воздушных линиях выборочной проверки состояния фундаментов и U-образных болтов на оттяжках со вскрытием грунта - не реже 1 раза в 6 лет
Значительное
182
Наличие на воздушных линиях проверка состояния железобетонных опор и приставок - не реже 1 раза в 6 лет;
проверка состояния антикоррозийного покрытия металлических опор и траверс, металлических подножников и анкеров оттяжек с выборочным вскрытием грунта - не реже 1 раза в 6 лет
Значительное
183
Наличие на воздушных линиях проверки тяжения в оттяжках опор - не реже 1 раза в 6 лет
Значительное

184
Әуе желілерінде тіректердің жерге тұйықталу кедергісін өлшеудің, сондай-ақ монтаждаудан, қайта құрылымдаудан және күрделі жөндеуден кейін нөлдік сымның қайта жерге тұйықталуының болуы, бірақ 6 жылда кемінде 1 рет қосылған табиғи жерге тұйықтағыштар мен әуе желілерінің кабельдері кезінде өлшеуді орындау
Елеулі
185
Әуе желілерінде пайдалануға қабылдау кезінде кернеуі 1000 В дейінгі әуе желілерінде фазалық-нөлдік ілмектің кедергісін өлшеудің болуы, одан әрі-жаңа тұтынушыларды қосу және осы кедергінің өзгеруіне әкелетін жұмыстарды орындау кезінде
Елеулі
186
Әуе желілерінде тіректердің, сымдардың, кабельдердің жай - күйін, сымдардан жер бетіне дейінгі және әртүрлі объектілерден, қиылысатын құрылыстарға дейінгі арақашықтықтардың болуы-әуе желілерін қарау кезінде
Елеулі
187
Әуе желілерін қарау және пайдалану құжаттамасында тексерулер мен өлшеулер жүргізу кезінде анықталған ақаулар белгілерінің болуы және әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету не күрделі жөндеу жүргізу кезінде оларды жою.
Елеулі
188
Темірбетон және металл тіректері бар әуе желілерінде күрделі жөндеуді орындау мерзімдерін сақтау - 12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіректері бар әуе желілерінде - 6 жылда кемінде 1 рет.
Елеулі
189
Қарқынды көктайғаққа ұшырайтын, кернеуі 1000 В жоғары әуе желілерінде электр тогымен немесе басқа тәсілмен көктайғақты балқыту арқылы сымдар мен найзағайдан қорғайтын арқандарда көктайғақ шөгінділерінің болмауы.
Болмашы
190
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары әуе желілерінің зақымдану орындарын, сондай-ақ 6-35 кВ әуе желілеріндегі фазааралық тұйықталу орындарын қашықтықтан анықтауға арналған арнайы аспаптардың болуы
Өрескел
191
Кернеуі 6-35 кВ әуе желілерінде зақымдалған учаскенің көрсеткіштерінің болуы.
Елеулі
192
6-35 кВ әуе желілерінде жерге тұйықталу орындарын анықтауға арналған тасымалды аспаптардың болуы.
193
Кәбіл құрылыстарында төселген металл мырышталмаған броньды кәбілдердің және кәбілдер төселген металл емес жабыны бар металл конструкциялардың, сондай-ақ жанбайтын коррозияға қарсы лак пен бояумен металл қораптардың кәбілдерінің мерзімді жабынының болуы.
Елеулі
194
Металл қабықшалары немесе броньдары бар кәбілдерді, сондай-ақ кәбілдер салынатын кәбіл конструкцияларын жерге тұйықтаудың немесе нөлдеудің болуы
Болмашы
195
Кабель желілері кәсіпорындарында зақымдану орындарын анықтауға арналған аппараттармен, өлшеу аспаптарымен және жылжымалы өлшеу және сынау қондырғыларымен жарақтандырылған зертхананың болуы.
Өрескел

184
Наличие на воздушных линиях измерения сопротивления заземления опор, а также повторных заземлений нулевого провода после монтажа, переустройства и капитального ремонта, но не реже 1 раза в 6 лет Выполнение измерения при присоединенных естественных заземлителях и тросах воздушных линиях
Значительное
185
Наличие на воздушных линиях измерения сопротивления петли фаза-нуль на воздушной линий напряжением до 1000 В при приемке в эксплуатацию, в дальнейшем - при подключении новых потребителей и выполнении работ, вызывающих изменение этого сопротивления
Значительное
186
Наличие на воздушных линиях проверки состояния опор, проводов, тросов, расстояний от проводов до поверхности земли и различных объектов, до пересекаемых сооружений - при осмотрах воздушных линиях
Значительное
187
Наличие отметок неисправностей, обнаруженных при осмотре воздушной линий и производстве проверок и измерений в эксплуатационной документации и устранение их при проведении технического обслуживания либо капитального ремонта воздушной линий.
Значительное
188
Соблюдение сроков выполнения капитального ремонта на воздушных линиях с железобетонными и металлическими опорами - не реже 1 раза в 12 лет, на воздушных линиях с деревянными опорами - не реже 1 раза в 6 лет.
Значительное
189
Отсутствие гололедных отложений на проводах и грозозащитных тросах путем плавки гололеда электрическим током или другим способом на воздушной линий напряжением выше 1000 В, подверженных интенсивному гололедообразованию.
Незначительное
190
Наличие специальных приборов для дистанционного определения мест повреждения воздушных линий напряжением 110 кВ и выше, а также мест междуфазовых замыканий на воздушных линиях 6-35 кВ
Грубое
191
Наличие указателей поврежденного участка на воздушных линиях напряжением 6-35 кВ.
Значительное
192
Наличие переносных приборов для определения мест замыкания на землю воздушных линиях 6-35 кВ.
Незначительное
193
Наличие периодического покрытия металлической неоцинкованной брони кабелей, проложенных в кабельных сооружениях, и металлических конструкциях с неметаллизированным покрытием, по которым проложены кабели, а также кабельные металлических коробов негорючим антикоррозионным лаком и краской.
Значительное
194
Наличие заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или бронями, а также кабельных конструкции, на которых прокладываются кабели
Незначительное
195
Наличие лаборатории, оснащенной аппаратами для определения мест повреждения, измерительными приборами и передвижными измерительными и испытательными установками у предприятий кабельных сетей.
Грубое

196
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтың болуы және оларды өкімдер, нұсқаулар түрінде кәсіпорын қызметкерлеріне жеткізу.
Елеулі
197
Электр қондырғыларында сыналған, пайдалануға дайын қорғаныс құралдарының, сондай-ақ қызметкерлерге алғашқы көмек көрсету үшін медициналық мақсаттағы бұйымдардың болуы.
Өрескел
198
Қызметкердің жұмыс сипатына сәйкес келетін кәсіптік даярлығының болуы, ал ол болмаған кезде қызметкерді арнайы қызметкерлерді даярлау орталығында (оқу комбинаттарында), оқу-жаттығу орталығында оқыту (дербес жұмысқа жіберілгенге дейін).
Өрескел
199
Өндірістік қызметі электр қондырғыларымен байланысты қызметкерлерде электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобының болуы.
Өрескел
200
Арнайы жұмыстардың қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талаптар қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілген адамдарда куәліктің болуы.
Елеулі
201
Стационарлық қорғаныш қоршаулармен қоршаудың болуы немесе санаттағы жұмысшылардың электр қауіпсіздігі үшін қауіпсіз қашықтықта кернеудегі ток өткізгіш бөліктерден алыс орналасқан.
Өрескел
202
Кәсіпорын басшысының бұйрығымен бригада мүшелерін қоспағанда, электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізгені үшін уәкілетті тұлғалардың болуы
Өрескел
203
Оны беруге құқығы бар адамның келісімімен жұмыс орнына рұқсаттың болуы.
Өрескел
204
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмысқа рұқсаттың тікелей жұмыс орнында болуы.
Өрескел
205
Нарядтың екі данасында да және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында рұқсаттың болуы, жұмыстардың басшысы (өндірушісі) рұқсатты ресімдеуге рұқсат берушінің міндеттерін нарядтың бір данасында қоса атқарған кезде.
Өрескел
206
Аралас ажыратқыштардың, ажыратқыштардың, бөлгіштердің және жүктеме ажыратқыштарының жетектерінде, қашықтан басқару кілттері мен түймелерінде, қосулы кезде жұмыс орнына кернеу берілетін 1000 В дейінгі коммутациялық аппаратурада (автоматтар, ажыратқыштар, ажыратқыштар) ілінген "адамдар жұмыс істемейді" белгілерінің (плакаттарының) болуы
Елеулі
207
Автоматтары, ажыратқыштары немесе ажыратқыштары жоқ 1000 В дейінгі жалғауларда алынған сақтандырғыштарда ілінген плакаттардың болуы
Өрескел
208
Жедел штангамен басқарылатын ажыратқыштардың қоршауларында, ал бір полюсті ажыратқыштарда - әрбір ажыратқыштың жетегінде ілінген плакаттардың болуы.
Өрескел
209
Кернеудің жоқтығын тексергеннен кейін тікелей ток өткізгіш бөліктерге жерге тұйықтау қондырғысын орындау.
Өрескел
210
Тарату құрылғысының құрама шиналарында, қалқандарда, шинаның құрастырмаларында (оқшауланған сыммен орындалған шиналарды қоспағанда) жұмыстар кезінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел

196
Наличие инструкции по технике безопасности и доведение их до работников предприятия в виде распоряжений, указаний инструктажа.
Значительное
197
Наличие в электроустановках испытанных, готовых к использованию защитных средств, а также изделий медицинского назначения для оказания первой помощи работникам.
Грубое
198
Наличие у работника профессиональной подготовки, соответствующая характеру работы, а при ее отсутствие обучение работника (до допуска к самостоятельной работе) в специальном центре подготовки работников (учебных комбинатах), учебно-тренировочном центре.
Грубое
199
Наличие группы допуска по электробезопасности у работников, чья производственная деятельность связана с электроустановками.
Грубое
200
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
Значительное
201
Наличие ограждения стационарными защитными ограждениями или расположены на безопасном расстоянии для электробезопасности работающих в категории вдали от токоведущих частей, находящихся под напряжением.
Грубое
202
Наличие уполномоченных лиц, за безопасное проведение работ в электроустановках, за исключением членов бригады, приказом руководителя предприятия.
Грубое
203
Наличие допуска на рабочее место, с согласия лица, имеющего право его выдавать.
Грубое
204
Наличие допуска к работе по нарядам и распоряжениям непосредственно на рабочем месте.
Грубое
205
Наличие допуска в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям, при совмещение руководителем (производителем) работ обязанности допускающего оформление допуска в одном экземпляре наряда.
Грубое
206
Наличие вывешенных знаков (плакатов) "НЕ ВКЛЮЧАТЬ работают люди" на приводах комбинированных выключателей, разъединителей, отделителей и выключателей нагрузки, на ключах и кнопках дистанционного управления, на коммутационной аппаратуре до 1000 В (автоматы, рубильники, выключатели), при включении которых подается напряжение на рабочее место.
Значительное
207
Наличие вывешенных плакатов у снятых предохранителей на присоединениях до 1000 В, не имеющих автоматов, выключателей или рубильников.
Грубое
208
Наличие вывешенных плакатов на ограждениях у разъединителей, управляемых оперативной штангой, а у однополюсных разъединителей - на приводе каждого разъединителя.
Грубое
209
Выполнение установки заземления на токоведущие части непосредственно после проверки отсутствия напряжения.
Грубое
210
Наличие заземления в электроустановках до 1000 В при работах на сборных шинах распределительного устройства, щитов, сборок шины (за исключением шин, выполненных изолированным проводом).
Грубое

211
Электр станцияларында, қосалқы станцияларда және кернеу астында жұмыс істеген кезде кәбіл желілерінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында кездейсоқ жанасуы мүмкін кернеудегі басқа ток өткізгіш бөліктердің жұмыс орнына жақын орналасқан қоршауының болуы
Өрескел
212
Электр станцияларында, қосалқы станцияларда және кернеу астында жұмыс істеген кезде кабель желілерінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жұмыс істеуге арналған диэлектрлік галоштардың немесе оқшаулағыш тұғырдың не резеңке диэлектрлік кілемнің болуы
Өрескел
213
Электр станцияларында, қосалқы станцияларда және кернеу астында жұмыс істеген кезде кабель желілерінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында қолдануға арналған оқшаулағыш тұтқалары бар құралдың болуы (бұрағыштарда, бұдан басқа, өзек оқшауланады)
Өрескел
214
Электр станцияларында, қосалқы станцияларда және кернеу астында жұмыс істеген кезде кабель желілерінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында мұндай құрал болмаған кезде пайдалануға арналған диэлектрлік қолғаптардың болуы.
Өрескел
215
Қысқа немесе оралған жеңдері бар киімге жол бермеу, сондай-ақ электр станцияларында, қосалқы станцияларда және кернеу астында жұмыс істеген кезде кабель желілерінде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жұмыс істеуге темір араларды, файлдарды, металл сызғыштарды және басқа да құралдарды пайдалану.
Өрескел
216
Арнайы ағын детекторларымен немесе сабын ерітіндісімен қосылыстардан газдың ағуы бойынша талаптарды сақтау.
Өрескел
217
Жылыту және ағып кетуді анықтау үшін ашық отты пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
218
Қолмен басқарылатын жетектері бар іске қосу аппаратурасымен электр қозғалтқыштарын қосу және ажырату үшін диэлектрлік қолғаптардың болуы
Өрескел
219
Әрбір цехта (ауданда, учаскеде) газға қауіпті жерасты құрылыстарының тізбесінің болуы және персоналды онымен таныстыру.
Елеулі
220
Барлық газға қауіпті жерасты құрылыстарының сызбасында белгінің болуы
Елеулі
221
Күштік трансформаторлар мен реакторларды жерден немесе тұтқалары бар стационарлық сатылардан қарап-тексеруді орындау жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
222
Қарау алаңдарына кіруді жабу үшін жұмыстағы немесе резервтегі трансформаторлар мен реакторларда ескерту белгілерінің (плакаттардың) болуы.
Елеулі
223
Іссапарға жіберілген қызметкерлерде куәліктің болуы.
Өрескел
224
Қоршаған ортаға төзімді Электр қондырғыларының және олармен байланысты құрылымдардың болуы немесе осы әсерден қорғаудың болуы.
Елеулі
225
Жерге тұйықталу тогы 50 Амперден (бұдан әрі – А) артық болған кезде кемінде екі жерге тұйықтайтын доға сөндіргіш реактордың болуы.
Елеулі

211
Наличие ограждения расположенного вблизи рабочего места других токоведущих частей, находящихся под напряжением, к которым возможно случайное прикосновение в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линиях при работе под напряжением.
Грубое
212
Наличие диэлектрических галош или изолирующей подставки, либо на резинового диэлектрического ковра для работы в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линиях при работе под напряжением.
Грубое
213
Наличие инструмента с изолирующими рукоятками (у отверток, кроме того, изолируется стержень) для применения в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линиях при работе под напряжением.
Грубое
214
Наличие диэлектрических перчаток для использования при отсутствии такого инструмента в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линий при работе под напряжением.
Грубое
215
Не допущение в одежде с короткими или засученными рукавами, а также использование ножовок, напильников, металлических линеек и другого инструмента к работе в электроустановках до 1000 В электростанций, подстанций и на кабельных линиях при работе под напряжением.
Грубое
216
Соблюдение требовании по утечки газа из соединений специальными тече искателями или с помощью мыльного раствора.
Грубое
217
Недопущения использования открытого огня для отогрева и определения утечек.
Грубое
218
Наличие диэлектрических перчатках для выполнение включения и отключения электродвигателей пусковой аппаратурой с приводами ручного управления в.
Грубое
219
Наличие перечня газоопасных подземных сооружений в каждом цехе (районе, участке) и ознакомление персонала с ним.
Значительное
220
Наличие отметки на схеме всех газоопасных подземных сооружениях.
Значительное
221
Соблюдение требований по выполнению осмотра силовых трансформаторов и реакторов с земли или со стационарных лестниц с поручнями.
Грубое
222
Наличие предупредительных знаков (плакатов) на трансформаторах и реакторах, находящихся в работе или в резерве, для закрытия доступа к смотровым площадкам.
Значительное
223
Наличие удостоверения у командированных работников.
Грубое
224
Наличие электроустановок и связанных с ними конструкций, стойких к воздействию окружающей среды, или наличие защиты от этого воздействия.
Значительное
225
Наличие не менее двух заземляющих дугогасящих реакторов при токе замыкания на землю более 50 ампер (далее – А).
Значительное

226
I санаттағы электр қабылдағыштарда электр энергиясын автоматты түрде қалпына келтіру уақытына ғана көздердің бірінен электрмен жабдықтау бұзылған кезде оларды электрмен жабдықтау үзілісімен өзара резервтейтін екі тәуелсіз қоректендіру көздерінің болуы.
Өрескел
227
I санаттағы электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшін үшінші тәуелсіз өзара резервтік қоректендіру көзінен қосымша қоректендірудің болуы.
Өрескел
228
Кезекші персоналдың немесе көшпелі жедел бригаданың іс-қимылымен резервтік қоректендіруді қосу үшін қажетті уақытқа қоректендіру көздерінің бірінен электрмен жабдықтау бұзылған кезде оларды электрмен жабдықтау үзілісімен екі тәуелсіз өзара резервтік қоректендіру көздерінен Электрмен жабдықтаудың II санатты электр қабылдағыштарының болуы.
Өрескел

226
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников только на время автоматического восстановления питания у электроприемников I категории электроэнергией.
Грубое
227
Наличие дополнительного питания от третьего независимого взаимно резервирующего источника питания для электроснабжения особой группы электроприемников I категории.
Грубое
228
Наличие у электроприемников II категории электроснабжения от двух независимых взаимно резервирующих источников питания, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания на время, необходимое для включения резервного питания действиями дежурного персонала или выездной оперативной бригады.
Грубое

229
Электрмен жабдықтау жүйесінің бүлінген элементін жөндеу немесе ауыстыру үшін қажетті электрмен жабдықтау үзілістері күнтізбелік 1 күннен аспаған жағдайда, электрмен жабдықтаудың III санатындағы электр қабылдағыштардың бір қоректендіру көзінен болуы.
Елеулі
230
Есептегіштің алдында ұзындығы 100 миллиметр (бұдан әрі – мм) оқшаулаудың немесе нөлдік сым қабығының ерекше түсінің болуы.
Елеулі
231
Объектіде электр энергиясын жеке есепке ала отырып, бірнеше қосылымдар болған кезде есептегіштер панельдерінде қосылымдар атауларының жазбаларының болуы.
Елеулі

229
Наличие у электроприемников III категории электроснабжения от одного источника питания при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают 1 календарного дня.
Значительное
230
Наличие перед счетчиком отличительной окраски изоляции или оболочки нулевого провода на длине 100 миллимеетров (далее – мм).
Значительное
231
Наличие надписей наименований присоединений на панелях счетчиков при наличии на объекте нескольких присоединений с отдельным учетом электроэнергии.
Значительное

232
Дәлдік сыныбы 0,5 аспайтын белсенді электр энергиясын есептегіштер мен техникалық есепке алу аспаптарының болуы, бұл ретте қуаты 1 мегавольт-Амперден (бұдан әрі – МВА) кем электр қондырғылары үшін дәлдік сыныбы 1,0 техникалық есепке алу аспаптарын пайдалануға жол беріледі.
Өрескел
233
Басқару жүзеге асырылатын пункттерде өлшеу аспаптарының орнатылған болуы.
Өрескел
234
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары желілердегі зақымдану орындарын анықтау үшін зақымдану орнын анықтау функциясы бар бекітетін аспаптардың немесе релелік қорғау және электроавтоматиканың микропроцессорлық құрылғыларының болуы.
Елеулі

232
Наличие счетчиков и приборов технического учета активной электроэнергии с классом точности не более 0,5, при этом для электроустановок мощностью менее 1 мегавольт-ампер (далее – МВА) допускается использование приборов технического учета с классом точности 1,0.
Грубое
233
Наличие установки измерительных приборов в пунктах, откуда осуществляется управление.
Незначительное
234
Наличие фиксирующих приборов или микропроцессорных устройств релейной защиты и электроавтоматики со встроенной функцией определения места повреждения для определения мест повреждений на линиях напряжением 110 кВ и выше.
Значительное

235
Қалыпты режимде электр тогының соғуынан тікелей жанасудан қорғаудың болуы ток өткізгіш бөліктердің негізгі оқшаулауы; қоршаулар мен қабықтар; тосқауылдарды орнату; қол жететін аймақтан тыс орналастыру; төмен кернеуді қолдану.
Өрескел
236
Оқшаулау зақымданған жағдайда электр тогының соғуынан қорғаудың жеке немесе жанама жанасу кезінде мынадай қорғау шараларының үйлесімінде болуы:
1) Қорғаныс жерге қосу;

235
Наличие защиты от поражения электрическим током в нормальном режимеот прямого прикосновения основная изоляция токоведущих частей;ограждения и оболочки; установка барьеров; размещение вне зоны досягаемости; применение малого напряжения.
Грубое
236
Наличие защиты от поражения электрическим током в случае повреждения изоляции, по отдельности или в сочетании следующих мер защиты при косвенном прикосновении: 1) защитное заземление;

2) қуатты автоматты түрде өшіру;
3) потенциалды теңестіру;
4) потенциалдарды теңестіру;
5) қос немесе күшейтілген оқшаулау;
6) төмен кернеу;
7) тізбектердің қорғаныш электрлік бөлінуі;
8) өткізбейтін (оқшаулайтын) Үй-жайлар, аймақтар, алаңдар
Өрескел
237
Электр қондырғысындағы кернеу 42 В айнымалы және 110 В тұрақты токтан асатын барлық жағдайларда жанама жанасу кезінде қорғауды орындау.
Өрескел
238
Әртүрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін кемінде екі табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы.
Өрескел

2) автоматическое отключение питания;
3) уравнивание потенциалов;
4) выравнивание потенциалов;
5) двойная или усиленная изоляция;
6) малое напряжение;
7) защитное электрическое разделение цепей;
8) непроводящие (изолирующие) помещения, зоны, площадки
Грубое
237
Выполнение защиты при косвенном прикосновении во всех случаях, если напряжение в электроустановке превышает 42 В переменного и 110 В постоянного тока.
Грубое
238
Наличие не менее двух естественных и искусственных заземляющих проводников, для объединения заземляющих устройств разных электроустановок.
Грубое

239
Электр қондырғысын жерге Қос тұйықталудан қорғау үшін электр қуатын автоматты түрде ажыратудың болуы.
Өрескел
240
Тарату (топтық, пәтерлі) қалқандарында розеткалық тізбектерді қорғау ажырату құрылғыларының болуы.
Өрескел
241
Оқшауланған бейтарап дербес жылжымалы қоректендіру көздерінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы, сондай-ақ оқшаулауды бақылау құрылғысының жарамдылығын тексеру және оны ажырату мүмкіндігін қамтамасыз ету.
Елеулі
242
Тарату құрылғысының шиналарын оқшаулау сынағымен бірге өнеркәсіптік жиіліктің жоғары кернеуімен аппараттарды оқшаулау сынағын жүргізу (үйкеліссіз).
Өрескел
243
Жобалық деректерге сәйкес келетін калибрленген балқыту кірістірулерінің және Ток шектейтін резисторлардың болуы.
Өрескел
244
Жерасты кәбіл желілерінің үстінде, кәбілдердің үстіндегі алаң мөлшерінде күзет аймағының болуы:
1) шеткі кабельдердің әр жағынан 1 метрден (бұдан әрі – м) 1 кВ жоғары кабель желілері үшін;
2) шеткі кәбілдердің әр жағынан 1 шаршы метрге дейінгі кәбіл желілері үшін, ал қалаларда кәбіл желілері тротуарлардың астынан өткен кезде - ғимараттарға, құрылыстарға қарай 0,6 м-ге және көшенің жүріс бөлігіне қарай 1 м-ге дейін.
Өрескел
245
Ашық төселген кәбілдерде, сондай - ақ барлық кәбілдік муфталарда кәбілдер мен шеткі муфталардың таңбалары, кернеуі, қимасы, желінің нөмірі немесе атауы, жалғаушы муфталардың биркаларында-муфтаның нөмірі немесе монтаждау күні көрсетілген биркалардың болуы.
Елеулі
246
Кабельдік құрылыстарда салынған, ұзындығы кемінде әрбір 50 м сайын, қоршаған ортаның әсеріне төзімді кабельдерде тегтердің болуы.
Елеулі
247
Салынбаған жерлерде жерге төселген кабель желілерінің күзет аймақтарын ақпараттық белгілермен белгілеудің болуы.
Елеулі
248
500 м-ден кем емес, сондай-ақ кабель желілерінің бағыты өзгерген жерлерде ақпараттық белгілердің болуы.
Елеулі
249
Ақпараттық белгілерде кабель желілерінің күзет аймағының ені туралы мәліметтердің және Кабель желілері иелерінің телефон нөмірлерінің болуы.
250
Жерде (траншеяларда), туннельдерде, блоктарда, каналдарда, эстакадаларда, галереяларда және ғимараттардың қабырғаларында салынған өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарында кабель желілерінің болуы.
Елеулі
251
Туннельдерде, қораптарда, арналарда, құбырларда, жерде (траншеяларда), жерүсті темірбетон науаларында, эстакадалар бойынша және галереяларда салынған қосалқы станциялар мен тарату құрылғыларының аумақтарында кабель желілерінің болуы.
Елеулі
252
Қалалар мен кенттерде жерде (траншеяларда) көшелердің жүрмейтін бөлігі бойынша (тротуарлардың астында), аулалар мен техникалық жолақтар бойынша көгалдар түрінде төселген жалғыз кәбіл желілерінің болуы.
Өрескел

239
Наличие автоматического отключения питания для защиты электроустановки от двойного замыкания на землю.
Грубое
240
Наличие устройств защитного отключения розеточных цепей в распределительных (групповых, квартирных) щитках.
Грубое
241
Наличие в автономных передвижных источниках питания с изолированной нейтралью устройства непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами, а также обеспечение возможности проверки исправности устройства контроля изоляции и его отключения.
Значительное
242
Проведение испытания изоляции аппаратов повышенным напряжением промышленной частоты совместно с испытанием изоляции шин распределительного устройства (без расшиновки).
Грубое
243
Наличие калиброванных плавких вставок и токоограничивающих резисторов, соответствующих проектным данным.
Грубое
244
Наличие охранной зоны над подземными кабельными линиями, в размере площадки над кабелями:
1) для кабельных линий выше 1 кВ по 1 метру (далее – м) с каждой стороны от крайних кабелей;
2) для кабельных линий до 1 кВ по 1 м с каждой стороны от крайних кабелей, а при прохождении кабельных линий в городах под тротуарами - на 0,6 м в сторону зданий, сооружений и на 1 м в сторону проезжей части улицы.
Грубое
245
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также все кабельных муфтах бирок с обозначением на бирках кабелей и концевых муфт марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт - номера муфты или даты монтажа.
Значительное
246
Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м, стойких к воздействию окружающей среды.
Значительное
247
Наличие обозначения охранных зон кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности, информационными знаками.
Значительное
248
Наличие информационных знаков не реже, чем через 500 м, а также в местах изменения направления кабельных линий.
Значительное
249
Наличие на информационных знаках сведений о ширине охранной зоны кабельных линий и номера телефонов владельцев кабельных линий.
Незначительное
250
Наличие кабельных линий на территориях промышленных предприятий проложенных в земле (в траншеях), туннелях, блоках, каналах, по эстакадам, в галереях и по стенам зданий.
Значительное
251
Наличие кабельных линий на территориях подстанций и распределительных устройств проложенных в туннелях, коробах, каналах, трубах, в земле (в траншеях), наземных железобетонных лотках, по эстакадам и в галереях.
Значительное
252
Налияие одиночных кабельных линий проложенных в городах и поселках в земле (в траншеях) по непроезжей части улиц (под тротуарами), по дворам и техническим полосам в виде газонов.
Грубое

253
Жерасты коммуникацияларымен қаныққан көшелер мен алаңдар бойынша, коллекторлар мен кабель туннельдерінде, ал көшелер мен алаңдарды жетілдірілген жабындармен және блоктарда немесе құбырларда көлік қозғалысы қарқынды қиылысқан кезде 10 және одан да көп мөлшерде төселген кабель желілерінің болуы.
Елеулі
254
Ғимараттардың ішінде тікелей ғимараттардың конструкциялары бойынша (ашық және қораптарда немесе құбырларда), каналдарда, блоктарда, туннельдерде, едендер мен едендерге салынған құбырларда, сондай-ақ машиналардың іргетастары бойынша, шахталарда, кабельдік қабаттарда және қос едендерде салынған кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
255
Туннельдер мен галереяларда және жерде (траншеяларда) төселген май толтырылған кабельдер мен пластмассадан оқшауланған кабельдердің (кабельдердің кез келген саны кезінде) болуы.
Елеулі
256
Химиялық әсерлерден қорғау үшін металл қабықтың сыртқы жабыны бар жерге немесе суға салынатын кабельдік желілерге арналған брондалған кабельдердің болуы.
Елеулі
257
Брондалған кабель желілерінің болуы немесе механикалық зақымдану қаупі болған кезде брондалмаған кабельдерді механикалық зақымданудан қорғау жөніндегі іс-шараларды орындау.
Елеулі
258
Жылжымалы механизмдердің кабельдік желілері үшін бірнеше рет иілуге төтеп беретін резеңке немесе басқа ұқсас оқшаулағышы бар икемді кабельдердің болуы.
Елеулі
259
Жабық үй-жайларда төмен қысымды желілердің жанармай құю цистерналарының болуы.
Өрескел
260
Ашық қоректендіру пункттерінде Жеңіл металл жәшіктерде порталдарда, тіректерде (қоршаған ауа температурасы минус 330 С төмен болмаған кезде) аз мөлшерде қоректендіретін бактардың (5-6) болуы.
Өрескел
261
Май қысымының көрсеткішінің болуы және қоректендіретін бактардың күн сәулесінің тікелей әсерінен қорғауды орындау.
Елеулі
262
Температурасы +10 0С төмен емес және кабельдік желілерге қосылу орнына мүмкіндігінше жақын орналасқан жабық үй-жайларда жоғары қысымды желілерді қоректендіретін агрегаттардың болуы.
Елеулі
263
Желіге бірнеше қоректендіру агрегаттарын қосу кезінде май коллекторларының болуы.
Елеулі
264
кернеуге қарамастан көшелер мен алаңдарды кесіп өту кезінде жоспарлы белгіден кемінде 1 м 20 кВ 0,7 м, 35 кВ 1 м дейінгі желілердің кабель желілерін төсеу тереңдігінің болуы.
Өрескел
265
Жоспарлы белгіден 110-220 кВ пластмассалық оқшаулағышы бар кәбіл май толтырылған желілері мен кәбіл желілерін төсеу тереңдігінің кемінде 1,5 м болуы, бұл ретте ғимараттарға желілерді енгізу кезінде ұзындығы 5 м дейінгі учаскелерде, сондай-ақ кәбілдерді механикалық зақымданудан қорғау жағдайында оларды жерасты құрылыстарымен қиылысу орындарында 0,5 м дейін тереңдіктің болуына жол беріледі.
Өрескел

253
Наличие кабельных линий проложенных в количестве 10 и более в потоке по улицам и площадям, насыщенным подземными коммуникациями, в коллекторах и кабельных туннелях, а при пересечении улиц и площадей с усовершенствованными покрытиями и с интенсивным движением транспорта в блоках или трубах.
Значительное
254
Наличие кабельных линии проложенных внутри зданий непосредственно по конструкциям зданий (открыто и в коробах или трубах), в каналах, блоках, туннелях, трубах, проложенных в полах и перекрытиях, а также по фундаментам машин, в шахтах, кабельных этажах и двойных полах.
Грубое
255
Наличие маслонаполненных кабелей и кабелей с пластмассовой изоляцией (при любом количестве кабелей) проложенных в туннелях и галереях и в земле (в траншеях).
Значительное
256
Наличие бронированных кабелей для кабельных линий, прокладываемых в земле или воде, с наличием внешнего покрова металлической оболочки для защиты от химических воздействий.
Значительное
257
Наличие бронированных кабельных линий или выполнение мероприятий по защите небронированных кабелей от механических повреждений при наличии опасности механических повреждений.
Значительное
258
Наличие гибких кабелей с резиновой или другой аналогичной изоляцией, выдерживающей многократные изгибы для кабельных линий передвижных механизмов.
Значительное
259
Наличие подпитывающих баков линий низкого давления в закрытых помещениях.
Грубое
260
Наличие небольшого количества подпитывающих баков (5-6) на открытых пунктах питания в легких металлических ящиках на порталах, опорах (при температуре окружающего воздуха не ниже минус 330 С).
Грубое
261
Наличие указателя давления масла и выполнение защиты от прямого воздействия солнечного излучения подпитывающих баков.
Значительное
262
Наличие подпитывающих агрегатов линий высокого давления в закрытых помещениях, имеющее температуру не ниже +10 0С и расположение как можно ближе к месту присоединения к кабельным линиям.
Незначительное
263
Наличие масляных коллекторов при присоединении нескольких подпитывающих агрегатов к линии.
Значительное
264
Наличие глубины заложения кабельных линий от планировочной отметки не менее линий до 20 кВ 0,7 м, 35 кВ 1 м, при пересечении улиц и площадей независимо от напряжения 1 м.
Грубое
265
Наличие глубины заложения кабельных маслонаполненных линий и кабельных линий с пластмассовой изоляцией 110-220 кВ от планировочной отметки не менее 1,5 м, при этом допускается наличие глубины до 0,5 м на участках длиной до 5 м при вводе линий в здания, а также в местах пересечения их с подземными сооружениями при условии наличия защиты кабелей от механических повреждений.
Грубое

266
Егістік жерлер бойынша 6-10 кВ кабель желілерін төсеудің кемінде 1 м тереңдігінің болуы.
Өрескел
267
Тікелей жерге төселген кабельден құрылыстардың іргетастарына дейінгі жарықта кемінде 0,6 м қашықтықтың болуы.
Өрескел
268
Ғимараттар мен құрылыстардың іргетастарының астында тікелей жерге кабель төсеудің болмауы.
Өрескел
269
Кабельдер арасындағы жарықта көлденеңінен кабельдер арасындағы 100 мм-ден кем емес, күштік кабельдер арасындағы 10 кВ-қа дейінгі, сондай-ақ олар мен бақылау кабельдері арасындағы арақашықтықтың болуы.
Елеулі
270
Пайдаланушы ұйымдардың келісімі бойынша кабельдер арасында 20-35 кВ кабельдер арасында және олар мен басқа кабельдер арасында кемінде 100 мм кабельдер арасындағы жарықта көлденеңінен кабель желілерін параллель төсеу кезінде арақашықтықтың болуы.
Елеулі
271
Кабельдерді зақымданудан қорғау шартымен кабельдерді жоғары жиілікті телефон байланысы жүйелерімен тығыздалған шынжырлары бар кабельдерден басқа, кабельдер арасындағы 100 мм-ден кем емес, әр түрлі ұйымдар пайдаланатын кабельдер арасындағы, ал 10 кВ-қа дейінгі күштік кабельдер мен байланыс кабельдері арасындағы арақашықтықтың болуы.
Елеулі
272
Май толтырылған кабельдер, 110-220 кВ пластмасса оқшаулағышы бар кабельдер және басқа кабельдер арасында кемінде 500 мм кабельдер арасындағы жарықта көлденең кабель желілерін параллель төсеу кезінде арақашықтықтың болуы.
Елеулі
273
Кабель желісін ӘЖ 110 кВ және одан жоғары параллель төсеу кезінде кабельден желінің шеткі сымы арқылы өтетін тік жазықтыққа дейін кемінде 10 м арақашықтықтың болуы.
Елеулі
274
Трамвай жолдарын оқшаулағыш блоктарда немесе құбырларда, көрсеткілерден, крестовиналардан және сорғыш кабельдердің рельстеріне қосылу орындарынан кемінде 3 м қашықтықта қиып өту кезінде кабель желілерін төсеуді орындау.
Елеулі
275
Автокөлік үшін кіреберістерді аулаларға, гараждарға қиып өту кезінде, сондай-ақ бұлақтар мен арықтар қиылысатын жерлерде құбырларда кабель желілерін төсеуді орындау.
Елеулі

266
Наличие глубины не менее 1 м прокладки кабельных линий 6-10 кВ по пахотным землям.
Грубое
267
Наличие расстояния в свету от кабеля, проложенного непосредственно в земле, до фундаментов сооружений не менее 0,6 м.
Грубое
268
Отсутствие прокладки кабелей непосредственно в земле под фундаментами зданий и сооружений.
Грубое
269
Наличие расстояния при параллельной прокладке кабельных линий по горизонтали в свету между кабелями не менее 100 мм между силовыми кабелями до 10 кВ, а также между ними и контрольными кабелями.
Значительное
270
Наличие расстояния при параллельной прокладке кабельных линий по горизонтали в свету между кабелями не менее 100 мм между кабелями 20-35 кВ и между ними и другими кабелями, по согласованию между эксплуатирующими организациями.
Значительное
271
Наличие расстояния при параллельной прокладке кабельных линий по горизонтали в свету между кабелями не менее по согласованию между эксплуатирующими организациями 100 мм между кабелями, эксплуатируемыми различными организациями, а между силовыми кабелями до 10 кВ и кабелями связи, кроме кабелей с цепями, уплотненными высокочастотными системами телефонной связи, до 250 мм при условии защиты кабелей от повреждени.
Значительное
272
Наличие расстояния при параллельной прокладке кабельных линий по горизонтали в свету между кабелями не менее 500 мм между маслонаполненными кабелями, кабелями с пластмассовой изоляцией 110-220 кВ и другими кабелями.
Значительное
273
Наличие расстояния не менее 10 м от кабеля до вертикальной плоскости, проходящей через крайний провод линии, при прокладке кабельной линии параллельно с ВЛ 110 кВ и выше.
Значительное
274
Выполнение прокладки кабельных линий при пересечении трамвайных путей в изолирующих блоках или трубах, на расстоянии не менее 3 м от стрелок, крестовин и мест присоединения к рельсам отсасывающих кабелей.
Значительное
275
Выполнение прокладки кабельных линий в трубах при пересечении въездов для автотранспорта во дворы, гаражи, а также в местах пересечения ручьев и канав.
Значительное

276
Ашық тарату құрылғысының аумағында жер үсті тәсілімен (науаларда немесе қораптарда)жер асты суларының жоғары деңгейі кезінде кабель желілерін төсеудің болуы, жер үстіндегі науалар мен плиталарды оларды темірбетоннан жабу үшін қолдану және науаларды жоспарланған трасса бойынша еңісі 0,2% кем емес арнайы бетон отырғызуларға төсеу, нөсер суларының ағуына кедергі келтірмеу үшін, егер жер үсті науаларының түбінде нөсер суларының шығуын қамтамасыз ететін ойықтар болса, еңіс талап етілмейді
Елеулі

276
Наличие прокладки кабельных линий при высоком уровне грунтовых вод на территории открытого распределительного устройства надземным способом (в лотках или коробах), применение надземных лотков и плит для их покрытия из железобетона и укладка лотков на специальных бетонных подсадках с уклоном не менее 0,2 % по спланированной трассе таким образом, чтобы не препятствовать стоку ливневых вод, при этом если в днищах надземных лотков имеются проемы, обеспечивающие выпуск ливневых вод, уклон не требуется
Значительное

277
Өздігінен жабылатын, тығыздалған кіреберістері бар кәбіл құрылыстарының есіктерінің және сыртқа ашылатын және құлыптары бар Шығыс есіктерінің болуы, кілтсіз кабельдік құрылыстардан, сондай-ақ жақын шығу бағыты бойынша ашылатын бөліктер арасындағы есіктерден ашылатын және оларды жабық күйде ұстап тұратын құрылғылармен жабдықталған.
Өрескел
278
Өтпелі кабельдік эстакадаларда баспалдақтары бар кіреберістерге қызмет көрсететін көпірлердің болуы, бұл ретте кіреберістер арасындағы қашықтық 150 м аспайды, ал эстакаданың соңынан оған кіреберіске дейінгі қашықтық 25 м аспайды.
Елеулі

277
Наличие дверей кабельных сооружений самозакрывающимися, с уплотненными притворами и выходных дверей открывающихся наружу и имеющие замки, отпираемые из кабельных сооружений без ключа, а также дверей между отсеками открывающихся по направлению ближайшего выхода и оборудованные устройствами, поддерживающие их в закрытом положении.
Грубое
278
Наличие в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания входов с лестницами, при этом расстояние между входами составляет не более 150 м, а расстояние от торца эстакады до входа на нее не превышает 25 м.
Значительное

279
Эстакадаларда эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен құлыпталатын құлыптары бар есіктердің болуы.
Өрескел
280
Су деңгейіне байланысты автоматты іске қосуды қолдана отырып, туннельдерде дренаждық механизмдердің болуы, бұл ретте іске қосу аппараттары мен электр қозғалтқыштарының аса ылғалды жерлерде олардың жұмысына мүмкіндік беретін орындалуы болуы тиіс.
Елеулі
281
Ғимараттардың сыртындағы кабельдік арналарды алмалы-салмалы плиталардан кемінде 0,3 м қалыңдығы жер қабатымен толтырудың болуы .
Елеулі

279
Наличие в эстакадах дверей с самозапирающимися замками, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
Грубое
280
Наличие в туннелях дренажных механизмов, с применением автоматического пуска в зависимости от уровня воды, при этом пусковые аппараты и электродвигатели должны иметь исполнение, допускающее их работу в особо сырых местах.
Значительное
281
Наличие засыпки кабельных каналов вне зданий поверх съемных плит слоем земли толщиной не менее 0,3 м, .
Значительное

282
Ғимараттардың сыртындағы жерасты туннельдерінде қалыңдығы кемінде 0,5 м жер қабатының болуы.
Елеулі
283
Бақылау кабельдерін науаларға және көп қабатты металл қораптарға байламдармен төсеу кезінде мынадай шарттарды сақтау:
1) кабельдер шоғырының сыртқы диаметрі 100 мм аспауы тиіс;
2) бір қораптағы қабаттардың биіктігі 150 мм аспауы тиіс;
3) тек бір типті қабықшалары бар кабельдер байламдарда және көп қабатты салынуы керек;
4) кабельдерді байламдарда, көп қабатты қораптарда, кабель байламдарын науаларға бекіту өз салмағының және бекіту құрылғыларының әсерінен кабель қабықтарының деформациялануын болғызбайтындай етіп орындалады;
5) өрт қауіпсіздігі мақсатында қораптардың ішінде: тік учаскелерде - 20 м - ден аспайтын қашықтықта, сондай-ақ көлденең учаскелерде жабын арқылы өту кезінде-қалқалар арқылы өту кезінде от бөгеу белдіктері орнатылуы тиіс;

282
Наличие слоя земли толщиной не менее 0,5 м в подземных туннелях вне зданий поверх перекрытия.
Значительное
283
Соблюдение следующих условий при прокладке контрольных кабелей пучками на лотках и многослойно в металлических коробах:
1) наружный диаметр пучка кабелей должен быть не более 100 мм;
2) высота слоев в одном коробе не должна превышать 150 мм;
3) в пучках и многослойно должны прокладываться только кабели с однотипными оболочками;
4) крепление кабелей в пучках, многослойно в коробах, пучков кабелей к лоткам выполняются так, чтобы была предотвращена деформация оболочек кабелей под действием собственного веса и устройств крепления;
5) в целях пожарной безопасности внутри коробов должны устанавливаться огне преградительные пояса: на вертикальных участках - на расстоянии не более 20 м, а также при проходе через перекрытие на горизонтальных участках - при проходе через перегородки;

6) кабельдік трассаның әрбір бағытында қораптардың жалпы сыйымдылығының кемінде 15% сыйымдылық қоры көзделеді.
Елеулі
284
Кабельдік құдықтың биіктігі кемінде 1,8 м болуы.
Елеулі
285
Жер асты және нөсер суларын жинауға арналған құдықтың еденінде шұңқырдың, сондай-ақ су төгетін құрылғының болуы.
Елеулі
286
Кабель құдықтарында метал баспалдақтардың болуы.
Елеулі
287
Эстакадаларды, жалғағыш муфталарға, арналар мен камераларға арналған құдықтарды қоспағанда, кабельдік құрылыстарда табиғи немесе жасанды желдетудің болуы, бұл ретте әрбір бөліктің желдетілуі тәуелсіз болуға тиіс.
Елеулі
288
Конденсаторлық қондырғыларды жабдықтауға арналған автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
289
Оқшауланған энергия жүйелерінің энергия бірлестіктерінде жиілікті қалыпты ұстауға арналған жиілікті және белсенді қуатты автоматты реттеу жүйесінің болуы сапа талаптарына сәйкес режимдерде
электр энергиясын;.
Елеулі

6) в каждом направлении кабельной трассы предусматривается запас емкости не менее 15 % общей емкости коробов.
Значительное
284
Наличие высоты кабельного колодца не менее 1,8 м.
Значительное
285
Наличие приямки в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод, а также водоотливного устройства.
Значительное
286
Наличие в кабельных колодцах металлических лестниц.
Значительное
287
Наличие в кабельных сооружениях, за исключением эстакад, колодцев для соединительных муфт, каналов и камер, естественной или искусственной вентиляцией, при этом вентиляция каждого отсека должна быть независимой.
Значительное
288
Наличие устройств автоматического регулирования для оборудования конденсаторных установок.
Значительное
289
Наличие системы автоматического регулирования частоты и активной мощности, предназначенной дляподдержания частоты в энергообъединениях и изолированных энергосистемах в нормальных режимах согласно требованиям на качество электрической энергии;.
Значительное

290
Энергия бірлестіктерінің айырбастау қуаттарын реттеуге және энергия бірлестіктері мен энергия жүйелерінің бақыланатын сыртқы және ішкі байланыстары бойынша қуат ағындарын шектеуге арналған жиілікті және белсенді қуатты автоматты реттеу жүйесінің болуы
Елеулі
291
Жиілікті автоматты реттеу жүйесінің болуы және таратуға арналған белсенді қуат
диспетчерлік басқарудың барлық деңгейлеріндегі басқару объектілері арасындағы қуаттылық (оның ішінде үнемді) (біртұтас электр энергетикалық жүйе, біріктірілген электр энергетикалық жүйесі, энергия жүйесі,
электр станциялары)
Елеулі
292
Бақыланатындар бойынша ағындар туралы ақпарат енгізуді қамтамасыз ететін телемеханика құралдарының болуы
жүйеішілік және жүйеаралық байланыстар, беру басқару объектілеріне жиілікті және қуат ағындарын автоматты реттеу құрылғыларының басқару әсерлері мен сигналдары, сондай-ақ қажетті ақпаратты басқарудың жоғары деңгейіне беру.
Елеулі
293
Автоматты шектеу құрылғыларының болуы
жүктеме тұрақтылығының бұзылуын және энергия жүйесінің апаттан кейінгі жұмыс жағдайында кернеу көшкінінің пайда болуын болдырмау мақсатында көзделген кернеуді төмендету.
Елеулі
294
Телемеханика құралдарының болуы (телебасқару, телесигнализация, телеөлшеу және телерегуляция), байланысты аумақтық дисперсті Электр қондырғыларын диспетчерлік басқару үшін жалпы жұмыс режимі және оларды бақылау, сондай-ақ автоматты жүйелердің сигналдарын телебағдарламалау үшін жиілік пен қуат ағындарын реттеу,
аварияға қарсы автоматика және басқа да жүйелік реттеу және басқару құрылғылары.
Елеулі

290
Наличие системы автоматического регулирования частоты и активной мощности, предназначенной для регулирования обменных мощностей энергообъединений и ограничения перетоков мощности по контролируемым внешним и внутренним связям энергообъединений и энергосистем
Значительное
291
Наличие системы автоматического регулирования частоты и активной мощности, предназначенной для распределения мощности (в том числе экономичного) между объектами управления на всех уровнях диспетчерского управления (единой электроэнергетической системы, объединенной электроэнергетической системы, энергосистемы, электрические станции)
Значительное
292
Наличие средств телемеханики, обеспечивающих ввод информации о перетоках по контролируемым внутрисистемным и межсистемным связям, передачу управляющих воздействий и сигналов от устройств автоматического регулирования частоты и перетоков мощности на объекты управления, а также передачу необходимой информации на вышестоящий уровень управления.
Значительное
293
Наличие устройств автоматического ограничения снижения напряжения, предусматриваемые с целью исключения нарушения устойчивости нагрузки и возникновения лавины напряжения в послеаварийных условиях работы энергосистемы.
Значительное
294
Наличие средств телемеханики (телеуправление, телесигнализация, телеизмерение и телерегулирование), для диспетчерского управления территориально рассредоточенными электроустановками, связанными общим режимом работы, и их контроля, а также для телепередачи сигналов систем автоматического регулирования частоты и перетоков мощности, противоаварийной автоматики и других системных устройств регулирования и управления.
Значительное

295
Күрделі желілерде жұмыс істейтін электр қондырғылары жұмысының сенімді және экономикалық тиімді режимдерін белгілеу жөніндегі міндеттерді шешу үшін қажетті көлемде көзделетін кәсіпорынды басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің құрамында телебасқарудың болуы
Елеулі
296
Диспетчерлік пункттерде сол Электр қондырғыларының негізгі коммутациялық жабдықтарының жағдайы мен жай күйін көрсету үшін телесигнализацияның болуы, олар тікелей операциялық жүйеде жүйенің жұмыс режимі үшін елеулі маңызы бар диспетчерлік пункттерді басқару немесе жүргізу энергиямен жабдықтау.
Елеулі
297
Диспетчерлік ақпараттық жүйелерге ақпаратты енгізу үшін телесигнализацияның болуы
Елеулі
298
Авариялық және ескерту сигналдарын беру үшін телесигнализацияның болуы
Елеулі
299
Беруді қамтамасыз ететін телеөлшемнің болуы
негізгі электрлік немесе технологиялық параметрлер
(жеке жұмыс режимдерін сипаттайтын
орнату үшін қажетті электр қондырғыларын
бүкіл жүйенің оңтайлы жұмыс режимдерін бақылау
жалпы энергиямен жабдықтау, сондай-ақ ықтимал апаттық процестердің алдын алу немесе жою үшін.
Елеулі

295
Наличие телеуправления в составе автоматизированных систем управления предприятием предусматриваемая в объеме, необходимом для решения задач по установлению надежных и экономически выгодных режимов работы электроустановок, работающих в сложных сетях
Значительное
296
Наличие телесигнализации для отображения на диспетчерских пунктах положения и состояния основного коммутационного оборудования тех электроустановок, которые находятся в непосредственном оперативном управлении или ведении диспетчерских пунктов, которые имеют существенное значение для режима работы системы энергоснабжения.
Значительное
297
Наличие телесигнализации для ввода информации в диспетчерские информационные системы
Значительное
298
Наличие телесигнализации для передачи аварийных и предупредительных сигналов
Значительное
299
Наличие телеизмерения, обеспечивающего передачу основных электрических или технологических параметров (характеризующих режимы работы отдельных электроустановок), необходимых для установления и контроля оптимальных режимов работы всей системы энергоснабжения в целом, а также для предотвращения или ликвидации возможных аварийных процессов.
Значительное

300
Барлық аппаратурада және телемеханика панелінде таңбалаудың болуы және оны барлық аппаратураны және телемеханика панелін пайдалануға ыңғайлы орындарда орнату.
Болмашы
301
Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің диспетчерлік басқару орталығымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
302
Қазақстан Республикасының электр қуаты мен энергиясы нарықтық операторының диспетчерлік орталығымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
303
Энергия жүйелері (ұлттық және өңірлік маңызы бар)арасында деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
304
220 кВ және одан жоғары қосалқы станциядан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
305
Жүйелік мақсаттағы 110 кВ қосалқы станциядан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
306
Электр энергиясын өндірушімен 10 МВт жоғары деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
307
Қуаты 5 МВт-тан асатын электр энергиясын тұтынушымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
308
Электр беру желілері жүйелік маңызы бар электр энергиясын тұтынушылардың энергия орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
309
Жүйелік емес мақсаттағы (тұйық) 110кВ қосалқы станциядан деректерді беру үшін жиынтық жүктемесі 5 МВт-тан кем екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
310
35 кВ және одан төмен қосалқы станциядан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
311
Электр энергиясын өндірушімен 10 МВт тан төмен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
312
Қуаты 5 МВт кем электр энергиясын тұтынушымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
313
Электр беру желілерінің жүйелік мәні жоқ электр энергиясын тұтынушылардың энергия орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы
Елеулі
314
Қысқыштарды немесе аппараттарды құрастыруға қосылатын қайталама тізбектердің кабельдерін, кабельдер мен сымдарды таңбалаудың болуы.
Елеулі
315
Сымдар мен кабельдерді ыстық беттерге төсеу кезінде немесе оқшаулау майлар мен басқа да агрессивті орталарға ұшырауы мүмкін жерлерде арнайы сымдар мен кабельдердің болуы.
Елеулі
316
Жарыққа төзімді емес оқшаулағышы бар сымдар мен кабель өзектерінің жарық әсерінен қорғаудың болуы.
Елеулі
317
Кернеу трансформаторынан қалқанға дейін төселетін 110 кВ және одан жоғары кернеу трансформаторларының қайталама тізбектерінің кабельдері үшін екі жағынан жерге тұйықталған металл қабықтың немесе броньдың болуы.
Елеулі

300
Наличие маркировки на всей аппаратуре и панели телемеханики и установка ее в местах, удобных для эксплуатации всей аппаратуры и панели телемеханики.
Незначительное
301
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с Центром диспетчерского управления единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
Значительное
302
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с диспетчерским центром рыночного оператора электрической мощности и энергии Республики Казахстан
Значительное
303
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных между энергосистемами (национального и регионального значения)
Значительное
304
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанции 220 кВ и выше
Значительное
305
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанции 110 кВ системного назначения
Значительное
306
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии свыше 10 МВт
Значительное
307
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью более 5 МВт
Значительное
308
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи имеют системное значение
Значительное
309
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанции 110кВ не системного назначения (тупиковые), с суммарной нагрузкой менее 5 МВт
Значительное
310
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанции 35 кВ и ниже
Значительное
311
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии ниже 10 МВт
Значительное
312
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью менее 5 МВт
Значительное
313
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи не имеют системного значения
Значительное
314
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
Значительное
315
Наличие специальных проводов и кабелей при прокладке проводов и кабелей по горячим поверхностям или в местах, где изоляция может подвергаться воздействию масел и других агрессивных сред.
Значительное
316
Наличие защиты от воздействия света проводов и жил кабеля, имеющие несветостойкую изоляцию.
Значительное
317
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемые от трансформатора напряжения до щита.
Значительное

318
Сым кабельге өтетін жерде ғана Орнатылатын аралық қысқыштардың болуы;
Болмашы
319
Аттас тізбектер біріктірілген жерде ғана Орнатылатын аралық қысқыштардың болуы (ажырату тізбектерінің қысқыштарын, кернеу тізбектерін құрастыру);
Болмашы
320
Егер сынақ блоктары немесе ұқсас құрылғылар болмаса, тасымалданатын сынақ және өлшеу аппараттарын қосу қажет болған жағдайда ғана Орнатылатын аралық қысқыштардың болуы
Болмашы
321
Бірнеше кабель бір кабельге өтетін немесе әртүрлі кабельдердің тізбектері қайта бөлінген жерде ғана Орнатылатын аралық қысқыштардың болуы
Болмашы
322
220 кВ және одан жоғары желілік трансформаторлардың қайталама тізбектерінде басқа кернеу трансформаторынан резервтеудің болуы.
Елеулі
323
Панель, оның мақсаты, панельдің қалқан ішіндегі реттік нөмірі кіретін қосылыстарды көрсететін қызмет көрсетілетін тараптардан жазулардың болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратурада панельдердегі схемаларға сәйкес жазулар немесе таңбалар болуы тиіс.
Өрескел
324
Тарату құрылғыларында жеке тізбектер мен панельдердің мақсатын көрсететін нақты жазулардың болуы. сызбаларға сәйкес жазулар немесе таңбалау.
Өрескел
325
Тарату құрылғыларының барлық металл бөліктерін бояудың болуы немесе басқа коррозияға қарсы жабыны болуы.
Болмашы
326
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "қосылған" және "ажыратылған" позициясының нақты көрсетілуінің болуы.
Өрескел
327
Тордың өлшемдері 25 х 25 мм аспайтын оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктерінің не электр үй-жайларында тарату құрылғыларын орнатуға арналған қоршау ретінде тұтас немесе аралас қоршаулардың болуы.
Өрескел
328
Электр үй-жайларында тарату құрылғыларын орнату үшін қоршаулардың биіктігін кемінде 1,7 м сақтау.
Елеулі
329
Нұсқаулықсыз персонал үшін қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларында тұтас қоршаулармен жабылған ток өткізгіш бөліктердің болуы.
Өрескел
330
Сымдар мен кабельдердің ұштарын үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларының ішінде болатындай етіп орындау.
Елеулі
331
Ашық ауада тарату құрылғыларын орнату кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) Құрылғы жоспарланған алаңда жоспарлау деңгейінен кемінде 0,2 м биіктікте орналасуы тиіс және қоршаған орта жағдайларына сәйкес конструкциясы болуы тиіс. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар үйінділері байқалатын аудандарда шкафтар көтерілген іргетастарға орнатылады;
2) шкафтарда аппараттардың, релелердің, өлшеу аспаптары мен есепке алу аспаптарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту көзделуге тиіс.
Елеулі

318
Наличие промежуточных зажимов, устанавливаемые только там, где провод переходит в кабель;
Незначительное
319
Наличие промежуточных зажимов, устанавливаемые только там, где объединяются одноименные цепи (сборка зажимов цепей отключения, цепей напряжения);
Незначительное
320
Наличие промежуточных зажимов, устанавливаемые только там, где требуется включать переносные испытательные и измерительные аппараты, если нет испытательных блоков или аналогичных устройств
Незначительное
321
Наличие промежуточных зажимов, устанавливаемые только там, где несколько кабелей переходит в один кабель или перераспределяются цепи различных кабелей
Незначительное
322
Наличие резервирования от другого трансформатора напряжения во вторичных цепях линейных трансформаторов напряжения 220 кВ и выше.
Значительное
323
Наличие надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно схемам на панелях.
Грубое
324
Наличие четких надписей, указывающих на назначение отдельных цепей и панелей в распределительных устройствах.
Грубое
325
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или иметь другое антикоррозийное покрытие.
Незначительное
326
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
327
Наличие неизолированных токоведущих частей сетки с размерами ячеек не более 25 х 25 мм, либо сплошных или смешанных ограждений в качестве ограждения для установок распределительных устройств в электропомещениях.
Грубое
328
Соблюдение высоты ограждений не менее 1,7 м для установок распределительных устройств в электропомещениях.
Значительное
329
Наличие токоведущих частей закрытых сплошными ограждениями в распределительных устройствах, установленных в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
Грубое
330
Выполнение оконцевания проводов и кабелей так, чтобы оно находилось внутри распределительных устройств, установленных в помещениях.
Значительное
331
Соблюдение следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное

332
Май және ауа ажыратқыштары жетектерінің механизмдерін, ауа ажыратқыштары клапандарының блоктарын, олардың агрегаттық шкафтарын, сондай-ақ ең төменгі температураға қарамастан ішкі қондырғының аппаратурасы немесе қысқыштары қолданылатын басқа да шкафтарды жылытудың болуы.
Елеулі
333
Тарату құрылғылары мен қосалқы станцияларда электр жарығының болуы, бұл ретте жарықтандыру арматурасы оның қауіпсіз қызмет көрсетуі қамтамасыз етілетіндей орнатылуы тиіс.
Елеулі
334
Тарату құрылғыларында және қосалқы станцияда қабылданған қызмет көрсету жүйесіне сәйкес телефон байланысының болуы.
Елеулі
335
Ашық тарату құрылғысы мен қосалқы станция аумағын биіктігі 1,8-2,0 м сыртқы қоршаумен, ал қар көшкіні жоғары жерлерде және олардың аумағына кірудің арнайы режимі бар қосалқы станциялар үшін биіктігі 2,0 м-ден асатын сыртқы қоршауларды қолдану арқылы қоршаудың болуы.
Өрескел
336
Ашық тарату құрылғысының аумағында биіктігі 1,6 м ішкі дуалмен орналасқан қосалқы құрылыстардың (шеберханалар, қоймалар, жалпы станциялық басқару пункттері) қоршауының болуы.
Өрескел
337
110 кВ және одан жоғары ашық тарату құрылғыларында жылжымалы монтаждау-жөндеу механизмдері мен құрылғылары, сондай-ақ жылжымалы зертханалар үшін жол жүрудің болуы.
Елеулі
338
Маймен толтырылған трансформатордың немесе жанбайтын материалдан жасалған іргетас аппаратының астында ашық тарату құрылғыларында болуы.
Елеулі
339
Жиынтық тарату құрылғыларын және сыртқы қондырғының жиынтық трансформаторлық (түрлендіргіш) қосалқы станцияларын орнатуды орындау кезінде талаптарды сақтау:
1) қызмет көрсетуге арналған алаң шкафтарының жанында құрылғысы бар жоспарлау деңгейінен кемінде 0,2 м биіктікте жоспарланған алаңда жиынтық тарату құрылғылары мен жиынтық трансформаторлық (түрлендіргіш) қосалқы станциялардың орналасуын орындау;
2) қар жамылғысы үлкен аудандарда, сондай-ақ қар үйінділеріне бейім аудандарда 1,0-1,2 м биіктікте сыртқы қондырғының жиынтық тарату құрылғыларында және жиынтық трансформаторлық (түрлендіргіш) қосалқы станцияларында орнату.
Елеулі
340
Басқа Үй-жайлар бағытында немесе сыртқа ашылатын және тарату құрылғысы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен құлыпталатын құлыптары бар жабық тарату құрылғыларында есіктердің болуы.
Өрескел
341
Есіктерді жабық күйде бекітетін және оларды есіктердің екі бағытында бір жабық тарату құрылғысының бөліктері арасында немесе екі жабық тарату құрылғысының іргелес үй-жайлары арасында ашуға кедергі келтірмейтін құрылғының болуы.
Елеулі

332
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.
Значительное
333
Наличие электрического освещения в распределительных устройствах и подстанциях, при этом осветительная арматура должна быть установлена таким образом, чтобы было обеспечено ее безопасное обслуживание.
Значительное
334
Наличие телефонной связи в соответствии с принятой системой обслуживания в распределительных устройствах и подстанции.
Значительное
335
Наличие ограждения территории открытого распределительного устройства и подстанции внешним забором высотой 1,8-2,0 м, а в местах с высоким снежным заносом и для подстанций со специальным режимом допуска на их территорию применение внешних заборов высотой более 2,0 м.
Грубое
336
Наличие ограждения вспомогательных сооружений (мастерские, склады, общеподстанционные пункты управления) расположенных на территории открытого распределительного устройства внутренним забором высотой 1,6 м.
Грубое
337
Наличие проезда для передвижных монтажно-ремонтных механизмов и приспособлений, а также передвижных лабораторий в открытых распределительных устройствах 110 кВ и выше.
Значительное
338
Наличие под маслонаполненным трансформатором или аппаратом фундамента из несгораемого материала в открытых распределительных устройствах.
Значительное
339
Соблюдение требовании при выполнение установки комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных (преобразовательные) подстанции наружной установки:
1) выполнение расположения комплектных распределительных устройств и комплектных трансформаторных (преобразовательные) подстанции на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки с устройством около шкафов площадки для обслуживания;
2) установление на комплектных распределительных устройствах и комплектных трансформаторных (преобразовательных) подстанциях наружной установки на высоте 1,0-1,2 м в районах с большим снежным покровом, а также в районах, подверженных снежным заносам.
Значительное
340
Наличие дверей на закрытых распределительных устройствах, открывающихся в направлении других помещений или наружу и имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Грубое
341
Наличие устройства, фиксирующего двери в закрытом положении и не препятствующего открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного закрытого распределительного устройства или между смежными помещениями двух закрытых распределительных устройствах.
Значительное

342
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғысына қарай ашылатын әртүрлі кернеулі жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөлімдері) арасында есіктің болуы.
Елеулі
343
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі жабық тарату құрылғысы үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, жабық тарату құрылғысының және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.
Өрескел
344
Ашық тарату құрылғыларында және 20-500 кВ ашық қосалқы станцияларда найзағайдың тікелей соққыларынан қорғаудың болуы, бұл ретте бірлік қуаты 1,6 МВА және жылына найзағай сағаттарының санына қарамастан аз трансформаторлары бар 20 және 35 кВ қосалқы станциялар үшін, аудандардағы барлық ашық тарату құрылғылары мен 20 және 35 кВ қосалқы станциялар үшін найзағайдың тікелей соққыларынан қорғау талап етілмейді жылына найзағай сағаттарының саны 20 дан аспайды, сондай-ақ ашық тарату құрылғылары мен 220 кВ және одан төмен қосалқы станциялар үшін дауыл маусымында жердің меншікті кедергісі 2000 Ом-нан асатын алаңдарда жылына найзағай сағаттарының саны 20-дан аспайды.
Өрескел
345
Ашық тарату құрылғыларының конструкцияларында Орнатылатын өзекті найзағай бұрғыштарымен 220 кВ және одан жоғары ашық тарату құрылғыларының найзағайдан тікелей соққыларынан қорғаудың болуы, сондай – ақ найзағай қабылдағыштар болып табылатын жоғары объектілердің (әуе желілерінің тіректері (бұдан әрі-ӘЖ), прожекторлық діңгектер, радио діңгектер) қорғаныш әрекетін пайдалану.
Өрескел
346
110 кВ және одан жоғары резервуарлық май ажыратқыштары бар 110 кВ және одан жоғары қосалқы станцияларда оқшаулағыш майдың екі стационарлық резервуарынан ашық май қоймасының болуы.
347
Жетек шкафтары үшін күштік трансформаторларда автоматты басқарылатын электр жылыту жүктемесімен кернеуді реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
348

342
Наличие двери между помещениями (отсеками) закрытых распределительных устройств разных напряжений, открывающееся в сторону распределительного устройства с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
343
Наличие замков в дверях помещений закрытого распределительного устройства одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей закрытого распределительного устройства и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Грубое
344
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанции 20-500 кВ, при этом защиты от прямых ударов молнии не требуется для подстанций 20 и 35 кВ с трансформаторами единичной мощностью 1,6 МВА и менее независимо от числа грозовых часов в году, для всех открытых распределительных устройств и подстанций 20 и 35 кВ в районах с числом грозовых часов в году не более 20, а также для открытых распределительных устройств и подстанций 220 кВ и ниже на площадках с эквивалентным удельным сопротивлением земли в грозовой сезон более 2000 Ом при числе грозовых часов в году не более 20.
Грубое
345
Наличие защиты от прямых ударов молнии открытого распределительного устройств 220 кВ и выше стержневыми молниеотводами, устанавливаемыми, на конструкциях открытых распределительных устройствах, а также использование защитного действия высоких объектов, которые являются молниеприемниками (опоры воздушных линий (далее – ВЛ), прожекторные мачты, радиомачты).
Грубое
346
Наличие на подстанциях 110 кВ и выше с баковыми масляными выключателями 110 кВ и выше открытого склада масла из двух стационарных резервуаров изоляционного масла.
Незначительное
347
Наличие для шкафов приводов устройств регулирования напряжения под нагрузкой электрического подогрева с автоматическим управлением в силовых трансформаторах.
Значительное
348

Әуе желілерінің тіректерінде тіректің реттік нөмірі мен орнатылған жылы, әуе желілерінің тіректерінен кабельдік байланыс желісіне дейінгі арақашықтық (байланыс кабельдеріне дейін 4 м-ден аз қашықтықта орнатылған тіректерде), ал әуе желілерінің магистралі бойынша 250 м - ден кейін-қорғау аймағының және әуе желілерінің ені көрсетілген жерден 2,2-3 м биіктікте плакаттың болуы әуе желілері иесінің телефоны.
Елеулі
349
Қосалқы станцияларда алмалы-салмалы белсенді бөлігінің массасы 25 тоннадан асатын алмалы-салмалы қаптамасы жоқ трансформаторлар болған кезде теміржол жолымен трансформатордың іргетасына байланысты стационарлық немесе мүкәммалдық жүк көтергіш құрылғылардың болуы.
Елеулі

Наличие плаката на опорах воздушных линий на высоте 2,2-3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушных линий до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушных линий - ширина охранной зоны и телефон владельца воздушных линий.
Значительное
349
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Значительное

350
Түрлендіргіш корпусында бос жүріс кезінде түрлендіргіштің кернеуі көрсетілген ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
351
Түзетілген бастапқы тізбектердің оқшаулауының болуы
олардың жұмыс кернеуіне сәйкес келетін токтар.
Елеулі
352
Дайындаушы зауыт талап ететін температуралық режимді қамтамасыз ету үшін түрлендіргіштерді салқындатуға арналған құрылғылардың болуы.
Елеулі
353
Батарея қондырғыларында кернеу мен токты бақылау және өлшеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
354
Зарядтау және қайта зарядтау генератор қозғалтқыштарында кері ток пайда болған кезде өшіруге арналған құрылғылардың болуы.
Елеулі
355
Аккумуляторлық батарея тізбегіндегі желінің қорғаныс аппараттарына қатысты селективті Автоматты ажыратқыштың болуы.
Елеулі
356
Энергия беруші ұйымның электр энергиясын беруді тоқтатуға (шектеуге) жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтауы:
1) бірыңғай электр энергетикалық жүйеде авариялық бұзушылықтың алдын алу, оқшаулау және жою;
2) электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектісінің жасалған электрмен жабдықтау шартына сәйкес электр энергиясын бергені үшін ақы төлеу шарттарын бұзуы;
3) жасалған электрмен жабдықтау шартына сәйкес тұтынушылар тұтынылған электр энергиясы үшін ақы төлеу шарттарын бұзған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымның өтінімдері.
Өрескел

350
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе на корпусе преобразователя.
Значительное
351
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
Значительное
352
Наличие устройств для охлаждения преобразователей для обеспечения температурного их режима, требуемого заводом-изготовителем.
Значительное
353
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока на аккумуляторных установках.
Значительное
354
Наличие устройств для отключения при появлении обратного тока в зарядных и подзарядных двигателях-генераторах.
Значительное
355
Наличие автоматического выключателя, селективного по отношению к защитным аппаратам сети в цепи аккумуляторной батареи.
Значительное
356
Соблюдение требовании по не допущению прекращению (ограничению) передачи электрической энергии энергопередающей организацией, за исключением:
1) предотвращения, локализации и ликвидации аварийного нарушения в единой электроэнергетической системе;
2) нарушения субъектом розничного рынка электрической энергии условий оплаты за передачу электрической энергии в соответствии с заключенным договором электроснабжения;
3) заявки энергоснабжающей организации при нарушении потребителями условий оплаты за потребленную электрическую энергию в соответствии с заключенным договором электроснабжения.
Грубое

357
Жүйелік оператордың өкімі бойынша және Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органды хабардар ете отырып, желі пайдаланушысын қосуды қайта бастау.
Елеулі
358
Энергия беруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің басшылары мен мамандарының үш жылда бір реттен сиретпей білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруінің болуы
Өрескел
359
Энергия беруші ұйымның әкімшілік-техникалық персоналын қоспағанда, жылына кемінде бір рет электротехникалық және Электротехнологиялық персоналдың, оның ішінде жедел келіссөздер мен ауысулар жүргізуге құқығы бар басшылардың және мамандардың білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруінің болуы.
Өрескел

357
Возобновление подключения пользователя сети по распоряжению системного оператора и с уведомлением государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
358
Наличие периодической (очередной) квалификационной проверки знаний руководителями и специалистами служб безопасности и охраны труда энергопередающей организации не реже одного раза в три года
Грубое
359
Наличие периодической (очередной) квалификационной проверки знаний электротехническим и электротехнологическим персоналом, в том числе руководителями и специалистами имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала энергопередающей организации не реже одного раза в год.
Грубое

360
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау және бақылау комитетіне келесі күнтізбелік жылға арналған білімін біліктілік тексеруге жататын басшылардың жыл сайынғы тізімін 1 желтоқсанға дейін ұсыну мерзімдерін сақтау .
Елеулі
361
Мерзімдерді сақтау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау және бақылау комитетіне басшыны қабылдаған (жұмыстан шығарған) күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде энергия өндіруші ұйымның басшысын жұмысқа қабылдау немесе жұмыстан шығару туралы ақпаратты жіберу.
Елеулі

360
Соблюдение сроков представление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан до 1 декабря, ежегодного списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год .
Значительное
361
Соблюдение сроков направление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан информации о приеме на работу или увольнении руководителя энергопроизводящей организации в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
Значительное

362
Басшының бұйрығымен құрылған білімді біліктілік тексеру жөніндегі комиссияның энергия беруші ұйым мамандарының білімін біліктілік тексеруінің болуы.
Елеулі
363
Мерзімдерді сақтау энергия беруші ұйымның жыл сайын, 25 желтоқсанға дейінгі мерзімде келесі күнтізбелік жылға білімін біліктілік тексеруге жататын мамандар тізімін жасауы.
Елеулі
364
Білімге біліктілік тексеру жүргізу қорытындылары бойынша білімге біліктілік тексеру хаттамасының болуы.
Елеулі

362
Наличие квалификационной проверки знаний специалистов энергопередающей организации комиссией по квалификационной проверке знаний, созданной приказом руководителя.
Значительное
363
Соблюдение сроков составление энергопередающей организацией ежегодно, в срок до 25 декабря, списка специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
364
Наличие протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное

365
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергия қондырғыларын басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс жөніндегі талаптарды мынадай нысандарда сақтау:
1) мыналарды қамтитын жаңа лауазым бойынша даярлау:
оқыту;
жұмыс орнында тағылымдамадан өту;
бастапқы біліктілік білімін тексеру;
қайталау;
2) мерзімді біліктілік білімін тексеру;
3) аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Елеулі
366
Жөндеу персоналымен келесі нысандарда жұмыс жүргізу:
1) мыналарды қамтитын жаңа лауазым бойынша даярлау:
жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістерін үйрету;
жұмыс орнында тағылымдамадан өту;
бастапқы біліктілік білімін тексеру;
2) мерзімді біліктілік білімін тексеру;
3) аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Елеулі
367
Энергия беруші ұйымның басшысы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
368
Персоналмен жұмыс жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың болуы:
персоналды (басшыларды, мамандар мен жұмысшыларды) даярлау, оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқудан өту;
Электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексерулер;
нұсқау;
апатқа қарсы бақылау жаттығулары;
біліктілікті арттыру;
техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, орталықтардың және тренажерлік даярлау пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
жұмыс орындарын тексеру;
кәсіби шеберлік бойынша жарыстар өткізу және персоналмен жұмыс істеудің басқа да ұжымдық нысандары;
персоналды мерзімді медициналық тексеруден өткізу.
Елеулі

365
Соблюдение требовании по работе с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний; дублирование;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
366
Проведение работы с ремонтным персоналом в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая: обучение безопасным методам производства работ; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
367
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем энергопередающей организации.
Значительное
368
Наличие в плане работы с персоналом мероприятий по следующим направлениям:
подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи;
квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики;
инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки;
повышение квалификации;
организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки;
проверка рабочих мест;
проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом; проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное

369
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия беруші ұйымның бас техникалық басшысы бекіткен үлгілік бағдарламалар бойынша жаңа лауазым бойынша қызметкерлерді даярлаудың болуы.
Елеулі
370
Оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе энергия беруші ұйымның техникалық басшысы бекіткен үлгілік немесе жеке даярлау бағдарламасында көрсетілген мерзімде білімін бастапқы біліктілік тексерудің болуы.
Өрескел
371
Лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес білімді біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімді біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі жөніндегі топ расталмаған жағдайда қызметкерді еңбек міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
372
Тағайындалған кезден бастап адамның атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау біліктілікті растау күніне дейін білімін кезектен тыс біліктілік тексеру.
Өрескел
373
Біліктілікті тексеру жөніндегі орталық комиссия төрағасының, Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамның болуы.
Елеулі
374
құрамында біліктілікті тексеру жөніндегі төртінші орталық комиссиядан төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобы бар кемінде үш адамның болуы.
Елеулі

369
Наличие подготовки работников по новой должности по типовым программам, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопередающей организации.
Значительное
370
Наличие первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем энергопередающей организации.
Грубое
371
Соблюдение требовании по отстранению работника от выполнения трудовых обязанностей в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
372
Соблюдение требовании по недопущению лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
373
Наличие председателя центральной комиссии по квалификационной проверки, лица прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
374
наличие в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой центральной комиссии по квалификационной проверки.
Значительное

375
Қызметкерді өз бетінше жұмыс істеуге жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
376
Техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
377
Жобалық қызметпен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлеген "электр станциясының қуатын беру схемасы" негізінде мәлімделген электр қуаты 5 МВт және одан жоғары желі пайдаланушыларын электр желісіне қосуға техникалық шарттар беру.
Өрескел

375
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
376
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем.
Значительное
377
Выдача технических условий на подключение пользователей сети с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более к электрической сети на основании "Схемы выдачи мощности электростанции", разработанная специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на занятие проектной деятельностью.
Грубое

378
Мынадай жағдайларда Жүйелік оператордың нұсқауы бойынша энергия беруші ұйымның электр желілерін генерациялайтын қондырғылардан ажырату жөніндегі талаптарды сақтауы:
1) адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне немесе электр қондырғылары жабдықтарына жақындап келе жатқан қауіптің алдын алу;
2) электр станциясындағы немесе жалғау жабдықтарындағы авария;
3) энергия өндіруші ұйымның жедел персоналының энергия беруші ұйымның немесе жүйелік оператордың диспетчерлік өкімдерін орындамауы;
4) авариялық жағдайларды жою және оның дамуын болғызбау;
5) еңсерілмейтін күш мән-жайлары.
Өрескел

378
Соблюдение требовании по отключению электрических сетей от генерирующих установок энергопередающей организацией по указанию системного оператора при следующих обстоятельствах:
1) предупреждение надвигающейся угрозы для здоровья и безопасности людей или оборудования электроустановок;
2) авария на электростанции или соединительном оборудовании;
3) невыполнение оперативным персоналом энергопроизводящей организации диспетчерских распоряжений энергопередающей организации или системного оператора;
4) ликвидация аварийных ситуаций и предотвращение ее развития;
5) обстоятельства непреодолимой силы.
Грубое

379
Электр беру желілері мен электр қондырғыларын жөндеудің жылдық кестелері өзгерген кезде Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарымен келісудің болуы.
Өрескел
380
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және монтаждау кезінде жабдықтар мен құрылыстардың тораптарын аралық қабылдау, сондай-ақ жасырын жұмыстар кезінде талаптарды сақтау.
Өрескел
381
Жабдықтың және технологиялық схемалардың жұмыс қабілеттілігін, оларды пайдалану қауіпсіздігін, барлық бақылау және басқару жүйелерін, оның ішінде автоматты реттегіштерді, қорғау және бұғаттау құрылғыларын, дабыл құрылғыларын және бақылау-өлшеу аспаптарын сынамалы іске қосу кезінде жабдықтың кешенді сынауға дайындығын тексере отырып, талаптарды сақтау.
Өрескел
382
Сынақ жолымен іске қосу алдында энергия объектісін сенімді және қауіпсіз пайдалану үшін шарттарды сақтау:

379
Наличие согласования с региональными диспетчерскими центрами системного оператора при изменении годовых графиков ремонтов линий электропередачи и электроустановок.
Грубое
380
Соблюдение требовании во время строительства и монтажа зданий и сооружений промежуточных приемок узлов оборудования и сооружений, а также скрытых работ.
Грубое
381
Соблюдение требовании при пробном пуске проверки работоспособности оборудования и технологических схем, безопасности их эксплуатации, настройки всех систем контроля и управления, в том числе автоматических регуляторов, устройств защиты и блокировок, устройств сигнализации и контрольно-измерительных приборов, с проверкой готовности оборудования к комплексному опробованию.
Грубое
382
Соблюдение условий для надежной и безопасной эксплуатации энергообъекта перед пробным пуском путем:

1) Пайдалану және жөндеу персоналын жасақтау және оқыту (білімін тексере отырып);
2) ұйымның техникалық басшысының пайдалану нұсқаулықтарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды және жедел схемаларды, есепке алу және есептілік жөніндегі техникалық құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
3) байланыс желілері бар диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын, өрт дабылы және өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру, желдету жүйелерін іске қосу;

1) укомплектования и обучения (с проверкой знаний) эксплуатационного и ремонтного персонала;
2) разработки и утверждению техническим руководителем организации эксплуатационных инструкций, инструкций по безопасности и охране труда и оперативных схем, технической документации по учету и отчетности;
3) ввода в действие средства диспетчерского и технологического управления с линиями связи, системы пожарной сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения, вентиляции;

4) Бақылау және басқару жүйелерін монтаждау және жолға қою;
5) отын, реагенттер, материалдар, құралдар қорларын дайындау.
Өрескел
383
Жөндеу құжаттамасының, өндіріс құралдары мен құралдарының, қосалқы бөлшектердің, материалдардың пайдалану (авариялық) қорының және жоспарланған жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізуге арналған тораптар мен жабдықтардың айырбастау қорының болуы.
Өрескел
384
Жабдықтың жай-күйін, оның жұмыс режимдерін, отын үнемдеу резервтерін, ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау үшін техникалық-экономикалық көрсеткіштерге талдаудың болуы.
Елеулі

4) монтажа и налаживания систем контроля и управления;
5) подготовки запасов топлива, реагентов, материалов, инструментов.
Грубое
383
Наличие ремонтной документации, инструментов и средств производства, эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного и качественного проведения запланированного ремонта.
Грубое
384
Наличие анализа технико-экономических показателей для оценки состояния оборудования, режимов его работы, резервов экономии топлива, эффективности проводимых организационно-технических мероприятий.
Значительное

385
Құрылыс-монтаж ұйымынан (заңды тұлғалар үшін) немесе тұтынушыдан (жеке тұлғалар үшін) техникалық шарттардың орындалуы және электр қондырғыларына кернеу беруге әзірлік туралы хабарламаны (еркін нысанда) алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде сыртқы қосылуды және орындалған жұмыстардың берілген техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру жөніндегі талапты сақтау.
Өрескел
386
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайларын таза ұстау жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
387
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстары ретінде пайдалануға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әртүрлі газы бар баллондардың болмауы.
Өрескел
388
Тұрақты персоналы бар шағын станцияларда, сондай-ақ электр станцияларында алғашқы өрт сөндіру құралдары жабық тарату құрылғыларының үй-жайының кіреберісінде болуы
Елеулі
389
Тексеру нәтижелерін және анықталған кемшіліктерді енгізуге арналған жабдықпен ақаулар мен ақаулардың жедел журналы мен журналының (немесе картотеканың) болуы.
Өрескел
390
Тарату құрылғысының кабельдік құрылыстарында кемінде 50 м кейін ең жақын шығу көрсеткіштерін орнатудың болуы.
Өрескел
391
Кабельдердің қабырғалар, қалқалар және жабындар арқылы өтетін орнының кемінде 0,75 сағ отқа төзімділігін қамтамасыз ету үшін тығыздағыштың болуы.
Өрескел
392
"Компрессорлық-конденсаторлық блоктар" типті кабельдік қораптарда тез босатылатын қақпақтардың болуы.
Елеулі
393
Тарату құрылғыларында қайта құру немесе жөндеу жүргізу кезінде жанғыш полиэтилен оқшаулағышы бар кәбілдердің болмауы.
Өрескел
394
Тарату құрылғыларындағы май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында осы қондырғыға жатпайтын жанғыш материалдардың болмауы.
Өрескел
395
Тарату құрылғыларындағы кабельдік құрылыстар арқылы қандай да бір транзиттік коммуникациялар мен шиналар өткізгіштерін төсеудің болмауы, сондай-ақ реконструкциялау және жөндеу кезінде қатты түбі бар металл люктер мен қораптарды пайдалану.
Өрескел
396
Тарату құрылғыларындағы диаметрі 100 мм-ден асатын кабель байламдарының орындалуына жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
397
Тарату құрылғыларындағы биіктігі жерден кемінде 150 мм үзіліссіз қиыршық тасты толтырудың бүкіл периметрі бойынша май қабылдау құрылғыларының борттық қоршауларының болуы.
Өрескел
398
Наличие соответствующих надписей на дверях помещения аккумуляторной батареи, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности в распределительных устройствах.
Өрескел

385
Соблюдение требовании по осмотру внешнего подключения и соответствия выполненных работ выданным техническим условиям в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления (в произвольной форме) от строительно-монтажной организации (для юридических лиц) или потребителя (для физических лиц) о выполнении технических условий и готовности к подаче напряжения на электроустановки.
Грубое
386
Соблюдение требований по содержанию в чистоте помещения закрытых распределительных устройств.
Значительное
387
Отсутствие в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устраивать кладовые и подсобные сооружения, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранить электротехническое оборудование, материалы, запасные части, емкости с горючими жидкостями и баллоны с различными газами.
Грубое
388
Наличие у входа первичных средств пожаротушения в помещении закрытых распределительных устройств на подстанциях с постоянным персоналом, а также на электростанциях.
Значительное
389
Наличие оперативного журнала и журнала (или картотеку) дефектов и неполадок с оборудованием для занесения результатов осмотра и выявленных недостатков.
Грубое
390
Наличие установки указателей ближайшего выхода в кабельных сооружениях распределительного устройства не реже, чем через 50 м.
Грубое
391
Наличие уплотнения для обеспечения огнестойкости не менее 0,75 ч места прохода кабелей через стены, перегородки и перекрытия в распределительных устройствах.
Грубое
392
Наличие быстросъемных крышек в кабельных коробах распределительного устройства типа "компрессорно-конденсаторные блоки".
Значительное
393
Отсутствие кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией при проведении реконструкции или ремонта в распределительных устройствах.
Грубое
394
Отсутствие сгораемых материалов, не относящиеся к данной установке в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей в распределительных устройствах.
Грубое
395
Отсутствие прокладки через кабельные сооружения каких-либо транзитных коммуникаций и шинопроводов в распределительных устройствах, а также применение металлических люков со сплошным дном и коробов при реконструкции и ремонте.
Грубое
396
Соблюдение требований по недопущению выполнения пучков кабелей диаметром более 100 мм в распределительных устройствах.
Грубое
397
Наличие бортовых ограждении маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 мм над землей в распределительных устройствах.
Грубое
398
Наличие соответствующих надписей на дверях помещения аккумуляторной батареи, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности в распределительных устройствах.
Грубое

399
Тарату құрылғыларында көрінетін жерде өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
Елеулі
400
Әрбір энергетика кәсіпорындарында кәсіпорындарда өрт қауіпсіздігінің шаралары туралы жалпы нұсқаулықтың болуы
Өрескел
401
Әрбір энергетика кәсіпорындарында цехтардағы, зертханалардағы, шеберханалардағы, қоймалар мен басқа да өндірістік және қосалқы құрылыстардағы өрт қауіпсіздігінің нұсқаулығының болуы
Өрескел
402
Әрбір энергетика кәсіпорындарында өрт сөндіру қондырғыларына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Өрескел
403
Әрбір энергетика кәсіпорындарында өрт дабылының қондырғыларына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Өрескел
404
Әрбір энергетика кәсіпорындарында кернеуі 500 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары қосалқы станциялар мен қуатқа тәуелсіз барлық жылу және гидравликалық электр станциялары үшін өрт сөндірудің жедел жоспарыдың болуы
Өрескел
405
Әрбір энергетика кәсіпорындарында кернеуі 35 кВ және одан жоғары қосалқы станциялар үшін өрт сөндірудің жедел карточкаларыдың болуы
Өрескел
406
Әрбір энергетика кәсіпорындарында сумен жабдықтау жүйесін, өртті табу мен сөндіру қондырғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Өрескел
407
Әрбір энергетика кәсіпорындарында жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, басқару, қорғау жүйелері, телемеханика, байланыс пен басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың болуы
Өрескел
408
Энергетика кәсіпорны аумағында ғимараттар мен жолдар маңында автомобильдер мен адамдардың еркін жүруінің болуы.
409
Энергетикалық кәсіпорын аумағында эвакуациялау жолдарында персоналдың шығуы үшін көрсеткіштердің болуы
Өрескел
410
Энергетикалық кәсіпорын аумағында жұмыс және авариялық жарықтандырудың жарамды жай-күйінде болуы.
Елеулі
411
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға, ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей оның аумақтық бөлімшелеріне дайындық паспортымен берілген ескертулердің орындалуы туралы ақпараттың болуы
Өрескел
412
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын тоқтатуға (шектеуге) өтінімі болған кезде энергия беруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтатуы жөніндегі талаптарды сақтауы.
Өрескел
413
Электрмен жабдықтау шартының талаптарын бұзғаны үшін ажыратылған тұтынушыны 1 (бір) жұмыс күні ішінде, тұтынушы бұзушылықтың жойылғанын растайтын құжаттарды және қосылу үшін қызметке ақы төлеуді растайтын құжаттарды қоса бере отырып өтініш жасағаннан кейін қосу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел

399
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на видном месте в распределительных устройствах.
Значительное
400
Наличие на каждом энергетическом предприятии общей инструкций о мерах пожарной безопасности на предприятии;
Грубое
401
Наличие на каждом энергетическом предприятии инструкций по пожарной безопасности в цехах, лабораториях, мастерских, складах и других производственных и вспомогательных сооружениях
Грубое
402
Наличие на каждом энергетическом предприятии инструкций по обслуживанию установок пожаротушения
Грубое
403
Наличие на каждом энергетическом предприятии инструкций по обслуживанию установок пожарной сигнализации
Грубое
404
Наличие на каждом энергетическом предприятии оперативного плана пожаротушения для всех тепловых и гидравлических электростанций, независимо от мощности, и подстанций напряжением 500 кВ и выше;
Грубое
405
Наличие на каждом энергетическом предприятии оперативной карточки пожаротушения для подстанций напряжением от 35 кВ и выше
Грубое
406
Наличие на каждом энергетическом предприятии инструкции по эксплуатации систем водоснабжения, установок обнаружения и тушения пожара
Грубое
407
Наличие на каждом энергетическом предприятии инструкции по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, систем управления, защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматизированной системы управления
Грубое
408
Наличие свободного проезда автомобилей и людей вокруг зданий и дороги на территории энергетического предприятия.
Незначительное
409
Наличие указателей для выхода персонала на путях эвакуации на территории энергетического предприятия.
Грубое
410
Наличие в исправном состоянии рабочего и аварийного освещения на территории энергетического предприятия.
Значительное
411
Наличие информация о выполнении замечаний, выданных с паспортом готовности, в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю, его территориальным подразделениям не позднее трех рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
412
Соблюдение требований по прекращению энергопередающей организацией полностью или частично подачи электрической энергии при наличии заявки энергоснабжающей организации на прекращение (ограничение) электрической энергии.
Грубое
413
Соблюдение требований по подключению потребителя, отключенного за нарушение условий договора электроснабжения, в течение 1 (одного) рабочего дня, после обращения Потребителя с приложением документов, подтверждающих устранение нарушения и оплаты услуги за подключение.
Грубое

414
оған құқығы бар ұйымның алғашқы немесе мерзімдік тексеруі туралы пломбының (таңбасының) немесе пломбалау құрылғысының болуын немесе болмауын, коммерциялық есепке алу аспабының әйнегі мен корпусының тұтастығын, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым бұрын белгілеген орындарда энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның пломбалау құрылғысының болуын немесе болмауын белгілеген еркін нысанда коммерциялық есепке алуды тексеру туралы актінінің болуы
Өрескел
415
Тәулігіне 24 сағат пайдалану сағатын ескере отырып, нақты қосылған жүктемеге сүйене отырып, бірақ техникалық шарттарға сәйкес рұқсат етілген қуаттан аспайтын қайта есептеудің болуы, бұл ретте қайта есептеу кезеңі коммерциялық есепке алу аспабын соңғы ауыстырған немесе оны қосу схемасын соңғы аспаптық тексерген күннен бастап барлық уақыт үшін айқындалады, бірақ бір жылдан аспайды.
Өрескел
416
Меншік құқығын алған сәттен бастап нақты қосылған жүктеме бойынша пайдаланылған энергия көлемін қайта есептеу және актінің болуы, бірақ энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне өз бетінше қосылу анықталған кезде бір жылдан аспайды.
Өрескел
417
Электр қондырғыларында тұтынушылардың монтаждаудағы кемшіліктері, берілген техникалық шарттардан, жобалық құжаттамадан және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқулар анықталған кезде электр қондырғыларын пайдалануға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
418
Қосалқы станцияның негізгі және қосалқы жабдықтарында осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар тақтайшаның болуы.
Өрескел
419
Нұсқаулықтарда, схемаларда және сызбаларда пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның қолы қойылған, оның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күні көрсетілген энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің болуы.
Өрескел
420
Бас жобалаушымен келісілген энергия объектісінің басшысы бекіткен тізбе бойынша негізгі өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларын техникалық куәландырудың 5 жылда бір рет мамандандырылған ұйымның болуы.
Өрескел
421
Электр қозғалтқыштарында және олар беретін механизмдерде айналу бағытын көрсететін көрсеткілердің болуы.
Өрескел
422
Электр қозғалтқыштарында және олардың іске қосу құрылғыларында олар жататын агрегаттың атауы жазылған жазулардың болуы.
Өрескел
423
Трансформаторлар мен реакторлардың бактарында станциялық (қосалқы станциялық) сыртқы қондырғының нөмірлері мен трансформаторлық пункттер мен камералардың есігінде және ішкі бетінде нөмірлерінің болуы
Өрескел

414
Наличие акта об осмотре коммерческого учета произвольной формы, с фиксацией в нем наличия или отсутствия пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право, целостности стекла и корпуса прибора коммерческого учета, наличие или отсутствие пломбировочного устройства энергопередающей организации в местах, ранее установленных энергопередающей организацией, при визуальном осмотре 1 (один) раз в полугодие при снятии показаний прибора коммерческого учета.
Грубое
415
Наличие перерасчета, исходя из фактической подключенной нагрузки с учетом часов использования 24 часа в сутки, но не больше разрешенной мощности согласно техническим условиям, при этом период перерасчета определяется за все время со дня последней замены прибора коммерческого учета или последней инструментальной проверки схемы его включения, но не более одного года.
Грубое
416
Наличие акта и перерасчета объема использованной энергии по фактически подключенной нагрузке с момента приобретения прав собственности, но не более одного года при обнаружении самовольного подключения к электрическим сетям энергопередающей организаций.
Грубое
417
Соблюдение требований по недопущению электроустановки в эксплуатацию при обнаружении в электроустановках потребителей недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий, проектной документации и требований нормативно-технических документов.
Грубое
418
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании подстанции с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя на это оборудование.
Грубое
419
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
420
Наличие технического освидетельствования строительных конструкции основных производственных зданий и сооружений по перечню, утвержденному руководителем энергообъекта, согласованного с генеральным проектировщиком, один раз в 5 лет специализированной организацией.
Грубое
421
Наличие на электродвигателях и приводимых ими механизмах стрелок, указывающих направление вращения.
Грубое
422
Наличие на электродвигателях и их пусковых устройствах надписей с наименованием агрегата, к которому они относятся.
Грубое
423
Наличие на баках трансформаторов и реакторов наружной установки станционных (подстанционных) номерови номеров на двери и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Грубое

424
Бір фазалы трансформатор мен реактордың бактарында фазаның түсінің болуы.
Өрескел
425
Трансформаторларды (реакторларды) салқындату құрылғыларының электр қозғалтқыштарын екі көзден, ал мұнай айналымы мәжбүрлі трансформаторлар (реакторлар) үшін – резервті автоматты енгізу арқылы қоректендіруді жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
426
Май, салқындатқыш су айналымын тоқтату немесе желдеткіштерді тоқтату туралы дабыл құрылғыларының жұмысына қосылмаған жасанды салқындатылатын трансформаторлар мен реакторларды пайдалану жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
427
Жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқасын қызыл түске, ал жерге тұйықтау пышақтарын жолақтарға (ақ және қызыл түстерге) бояу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
428
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) сақтандырғыштарда балқытылатын кірістірудің номиналды тогын көрсететін жазудың болуы.
Өрескел
429
Жабдық корпустарының металл бөліктерінде фазалардың түс белгіленуінің болуы.
Өрескел
430
Жетектерде ажыратқыштардың, жерге тұйықтау пышақтарының, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың және аппараттардан қабырғамен бөлінген басқа да аппараттардың, ажыратылған және қосылған позициялардың көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
431
Аккумуляторлық батарея үй-жайының есіктерінде "Аккумуляторлық", "От қауіпті", "темекі шегуге тыйым салынады" деген жазулардың және ашық отты қолдануға және темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел
432
Әрбір аккумуляторлық қондырғыда тексеру және жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы жазбалары бар журналдың болуы.
Елеулі
433
Желі бойынша негізгі деректерді көрсете отырып, әрбір кабельдік желі үшін паспорттың болуы.
Өрескел
434
Тексеру кезінде кабель желілерінде анықталған бұзушылықтар туралы журналдағы ақаулар мен ақаулар туралы жазбаның болуы.
Елеулі
435
Жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға қараған контактілері бар тікелей қолмен басқарылатын (жетегі жоқ) саңылаулары мен саңылаулары жоқ жанбайтын қаптамалармен қорғалған ажыратқыштардың болуы, бұл ретте кернеуді шығаруға ғана арналған ажыратқыштарды біліктілігі жоқ персонал үшін қолжетімсіз болған жағдайда ашық орнатуға жол беріледі
Өрескел
436
Наличие указателя положения выключателя на выключателе, и на приводе, если выключатель не имеет открытых контактов и его привод отделен стеной от выключателя.
Өрескел
437
Тарату құрылғыларында және қосалқы станцияда 1 кВ жоғары стационарлық жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел
438
Желілік ажыратқыштар (шиналарды айналып өту жүйесі болмаған кезде) желісінің жағынан жерге тұйықтау пышақтарын және дербес аппараттар ретінде бөлек орнатылған жерге тұйықтау пышақтарын қоспағанда, жерге тұйықтау пышақтарын жөндеу немесе жерге тұйықтау пышағымен жарақтандырылған Ажыратқышты жөндеу процесінде жерге тұйықтау пышақтарын ықтимал кернеу беру жағында орналасқан схема учаскесінде басқа ажыратқыштарда жерге тұйықтау пышақтарының болуы
Өрескел

424
Наличие расцветки фазы на баках однофазного трансформатора и реактора.
Грубое
425
Соблюдение требований по осуществлению питания электродвигателей устройств охлаждения трансформаторов (реакторов) от двух источников, а для трансформаторов (реакторов) с принудительной циркуляцией масла – с применением автоматического ввода резерва.
Грубое
426
Соблюдение требований по эксплуатации трансформаторов и реакторов с искусственным охлаждением без включенных в работу устройств сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или об останове вентиляторов.
Грубое
427
Соблюдение требований по окрашиванию рукоятки приводов заземляющих ножей в красный цвет, а заземляющих ножей в полосы (белого и красного цветов).
Грубое
428
Наличие на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений надписи, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Грубое
429
Наличие обозначения расцветки фаз на металлических частях корпусов оборудования.
Грубое
430
Наличие на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и других аппаратов, отделенных от аппаратов стенкой, указателей отключенного и включенного положений.
Грубое
431
Наличие на дверях помещения аккумуляторной батареи надписи "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить.
Грубое
432
Наличие в каждой аккумуляторной установке журнала с записями об осмотре и объемах проведенных работ.
Значительное
433
Наличие паспорта для каждой кабельной линии с указанием основных данных по линии.
Грубое
434
Наличие записи в журнале дефектов и неполадок, о выявленных нарушениях на кабельных линиях при осмотрах.
Значительное
435
Наличие рубильников, защищенные несгораемыми кожухами без отверстий и щелей с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору, при этом рубильники, предназначенные лишь для снятия напряжения, допускается устанавливать открыто, при условии, что они недоступны для неквалифицированного персонала.
Грубое
436
Наличие указателя положения выключателя на выключателе, и на приводе, если выключатель не имеет открытых контактов и его привод отделен стеной от выключателя.
Грубое
437
Наличие в распределительных устройствах и на подстанции выше 1 кВ стационарных заземляющих ножей.
Грубое
438
Наличие заземляющих ножей у других разъединителей на участке схемы, расположенные со стороны возможной подачи напряжения, в случае отключения заземляющих ножей в процессе их ремонта или ремонта разъединителя, оснащенного заземляющим ножом, за исключением заземляющих ножей со стороны линии линейных разъединителей (при отсутствии обходной системы шин) и заземляющих ножей, установленных как самостоятельные аппараты отдельно от разъединителей, а РУ в исполнении КРУЭ.
Грубое

439
Жерге тұйықтау пышақтарын АҚ және қызыл жолақтарға, жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқаларын қызыл түске, ал басқа жетектердің тұтқаларын жабдық түстеріне бояудың болуы.
Өрескел
440
Ток өткізгіш және жерге тұйықтау шиналарында жылжымалы жерге тұйықтау өткізгіштерін қосу үшін дайындалған түйіспелі беттердің, стационарлық жерге тұйықтау пышақтары қолданылмайтын орындарда болуы.
Өрескел
441
Есік пен тосқауыл арасында кемінде 0,5 м арақашықтықтың немесе камералар еденінің жер деңгейінен 0,3 м жоғары биіктікте тексеру үшін есік алдындағы алаңның болуы.
Өрескел
442
Маймен толтырылған трансформаторлар мен аппараттар мен жабдықтың жай-күйін сипаттайтын, оларға қол жеткізу және кернеуді алып тастамай бақылау үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайды қамтамасыз ететін көрсеткіштердің май деңгейі мен температурасының көрсеткіштерін орналастыру жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
443
Наличие расстояния от уровня пола или поверхности земли до крана трансформатора или аппарата не менее 0,2 м или соответствующего приямка для отбора проб масла.
Өрескел
444
Маймен толтырылған электротехникалық құрылғылар бойынша салынған қорғау, өлшеу, сигнал беру және жарықтандыру тізбектерінің электр сымдарының болуы.
Өрескел
445
Сыртқы қондырғының трансформаторларын, реакторларын және конденсаторларын күн сәулесінің тікелей сәулелерімен жылуды азайту үшін ауа-райына және май әсеріне төзімді бояулармен ашық түстермен бояудың болуы.
Өрескел
446
Электр жарығымен жабдықталған тарату құрылғылары мен қосалқы станциялардың болуы, бұл ретте жарықтандыру арматурасы оның қауіпсіз қызмет көрсетуі қамтамасыз етілетіндей етіп орнатылған.
Өрескел
447
Аралықтардағы иілгіш сымдарды престеу арқылы, ал тіректердегі ілмектердегі жалғауларды, аралықтағы тармақтарды жалғауды және аппараттық қысқыштарға жалғауды - дәнекерлеу немесе престеу арқылы жалғау жөніндегі талаптарды сақтау, сондай-ақ аралықтағы тармақтарды аралықтағы сымдарды кеспей жалғауды орындау.
Өрескел
448
Ашық тарату құрылғыларында сымдарды дәнекерлеуге және бұрауға жол бермеу.
Өрескел
449
Наличие ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
Өрескел
450
Екі немесе одан да көп бөліктердің немесе құрама шиналар жүйелерінің Үстінен бір аралықта шинаны тоқтата тұрудың болмауы.
Өрескел
451
Ашық тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінің үстінен және астынан әуе жарықтандыру желілерін, байланыс және сигнал беру желілерін төсеудің болмауы
Өрескел
452
Трансформатор шеберханасы мен аппараттық май шаруашылығы ғимараттарынан, сондай-ақ май қоймаларынан ашық тарату құрылғысының қоршауына дейін кемінде 6 м өртке қарсы қашықтықтың болуы.
Өрескел

439
Наличия окрашивания заземляющих ножей в полосы белого и красного цветов, рукоятки приводов заземляющих ножей в красный цвет, а рукоятки других приводов - в цвета оборудования.
Грубое
440
Наличие на токоведущих и заземляющих шинах подготовленных контактных поверхностей для присоединения переносных заземляющих проводников, в местах, в которых стационарные заземляющие ножи не применяются.
Грубое
441
Наличие расстояния между дверью и барьером не менее 0,5 м или площадки перед дверью для осмотра при высоте пола камер над уровнем земли более 0,3 м.
Грубое
442
Соблюдение требований по расположению указателей уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов и указателей, характеризующих состояние оборудования, обеспечивающие удобное и безопасное условие для доступа к ним и наблюдения за ними без снятия напряжения.
Грубое
443
Наличие расстояния от уровня пола или поверхности земли до крана трансформатора или аппарата не менее 0,2 м или соответствующего приямка для отбора проб масла.
Грубое
444
Наличие электропроводки цепей защиты, измерения, сигнализации и освещения, проложенной по электротехническим устройствам с масляным наполнением.
Грубое
445
Наличие окрашивания трансформаторов, реакторов и конденсаторов наружной установки в светлые тона красками, стойкими к атмосферным воздействиям и воздействию масла, для уменьшения нагрева прямыми лучами солнца.
Грубое
446
Наличие распределительных устройств и подстанции оборудованные электрическим освещением, при этом осветительная арматура установлена таким образом, что обеспечено ее безопасное обслуживание.
Грубое
447
Соблюдение требованиц по соединению гибких проводов в пролетах опрессовкой, а соединения в петлях у опор, присоединения ответвлений в пролете и присоединения к аппаратным зажимам - сваркой или опрессовкой, а также выполнение присоединения ответвлений в пролете без разрезания проводов пролета.
Грубое
448
Недопущение пайки и скрутки проводов в открытых распределительных устройствах.
Грубое
449
Наличие ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
Грубое
450
Отсутствие подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
451
Отсутствие прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытыми распределительными устройствами.
Грубое
452
Наличие противопожарного расстояния от зданий трансформаторной мастерской и аппаратной маслохозяйства, а также от складов масла до ограды открытого распределительного устройства не менее 6 м.
Грубое

453
Жабық тарату құрылғысының ғимараттарынан басқа өндірістік ғимараттарға дейінгі арақашықтықтың кемінде 7 м болуы, бұл ретте көрсетілген арақашықтық жабық тарату құрылғысының басқа ғимаратқа қараған қабырғасы отқа төзімділік шегі 2,5 сағат болатын өртке қарсы құрылғы ретінде салынған жағдайда сақталмауы мүмкін.
Өрескел
454
Сутегі қоймаларынан ашық тарату құрылғысына, трансформаторларға, синхронды компенсаторларға дейінгі арақашықтықтың кемінде 50 м болуы.
Өрескел
455
Қарқынды ластануға ұшыраған ӘЖ учаскелерінде арнайы немесе күшейтілген оқшаулаудың болуы
Өрескел
456
Құстарды отырғызу мүмкіндігін болдырмайтын немесе құстарды қорқытатын және олардың өміріне қауіп төндірмейтін оқшаулағыш суспензиялардың үстінде, құстармен оқшаулаудың қарқынды ластану аймақтарында және жаппай ұя салатын жерлерде арнайы құрылғылардың болуы.
Өрескел
457
Қолданыстағы желінің басқа ӘЖ және байланыс желілерімен қиылысу аралықтарында ӘЖ пайдалану кезінде әрбір сымда немесе кабельде екіден аспайтын қосқыштың болуы.
Өрескел
458
ӘЖ-дегі авариялық зақымдануларды уақтылы жою мақсатында ұйымның техникалық басшысы бекіткен нормаларға сәйкес материалдар мен бөлшектердің авариялық қорының болуы және сақталуы.
Өрескел
459
Тіректер ғимараттар мен аулаларға кіреберістерге кедергі келтірмейтіндей және көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысына кедергі келтірмейтіндей етіп ӘЖ орналастырудың болмауы.
Өрескел
460
Наличие защиты опоры от наезда, в местах, где имеется опасность наезда транспорта (у въездов во дворы, вблизи съездов с дорог, при пересечении дорог).
Өрескел
461
Өзін-өзі қамтамасыз ететін оқшауланған сымның ең үлкен салбырауы және олардың ең үлкен ауытқуы кемінде 0,3 м болатын сымдардан ағаштар мен бұталарға дейінгі арақашықтықтың болуы.
Өрескел
462
Бір ӘЖ-де екі қимадан артық емес сымдардың болуы
Елеулі
463
ӘЖ магистралін бір қималы сымдармен орындау.
Елеулі
464
Наличие сечения фазных проводов магистрали ВЛ не менее 50 мм2.
Өрескел
465
ӘЖ магистралінде қимасы 120 мм2 фазалық сымдарды қолданудың болмауы.
Өрескел
466
ӘЖ-ден ғимараттарға кіреберістерге, қоршаған орта жағдайларының әсеріне төзімді оқшауланған сымдармен, қимасы мыс бойынша кемінде 6 мм2 және алюминий бойынша 16 мм2 тармақтар бойынша талаптарды сақтау.
Өрескел
467
Қиылысуға арналған тіректерді қоспағанда, ӘЖ тіректерінде оқшаулағыштарға және оқшаулағыш траверстерге оқшауланбаған сымдардың бір бекітілуінің болуы.
Өрескел
468
Оқшаулағыштың мойнындағы аралық тіректерде, оның ішкі жағынан тірек тірегіне қатысты сымдарды түйреуіш изоляторларға сым тоқу немесе қысқыштар көмегімен бекітудің болуы.
Өрескел

453
Наличие расстояния от зданий закрытого распределительного устройства до других производственных зданий не менее 7 м, при этом указанное расстояние может не соблюдаться при условии, что стена закрытого распределительного устройства, обращенная в сторону другого здания, будет сооружена как противопожарная с пределом огнестойкости 2,5 часов.
Грубое
454
Наличие расстояния от складов водорода до открытого распределительного устройства, трансформаторов, синхронных компенсаторов не менее 50 м.
Грубое
455
Наличие на участках ВЛ, подверженных интенсивному загрязнению, специальной или усиленной изоляции.
Грубое
456
Наличие специальных устройств над изолирующими подвесками, исключающие возможность посадки птиц или отпугивающие птиц и не угрожающие их жизни, в зонах интенсивных загрязнений изоляции птицами и в местах массовых гнездований.
Грубое
457
Наличие не более двух соединителей на каждом проводе или тросе, при эксплуатации ВЛ в пролетах пересечения действующей линии с другими ВЛ и линиями связи.
Грубое
458
Наличие и хранение аварийного запаса материалов и деталей согласно нормам утвержденным техническим руководителем организации, в целях своевременной ликвидации аварийных повреждений на ВЛ.
Грубое
459
Отсутствие размещения ВЛ так, чтобы опоры не загораживали входов в здания и въездов во дворы и не затрудняли движения транспорта и пешеходов.
Грубое
460
Наличие защиты опоры от наезда, в местах, где имеется опасность наезда транспорта (у въездов во дворы, вблизи съездов с дорог, при пересечении дорог).
Грубое
461
Наличие расстояния от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущего изолированного провода и наибольшем их отклонении не менее 0,3 м.
Грубое
462
Наличие на одной ВЛ, не более двух сечений проводов.
Значительное
463
Выполнение магистрали ВЛ проводами одного сечения.
Значительное
464
Наличие сечения фазных проводов магистрали ВЛ не менее 50 мм2.
Грубое
465
Отсутствие применения фазных проводов сечением 120 мм2 в магистрали ВЛ.
Грубое
466
Соблюдение требований по ответвлений от ВЛ к вводам в здания, изолированными проводами, стойкими к воздействию условий окружающей среды, сечением не менее 6 мм2 по меди и 16 мм2 по алюминию.
Грубое
467
Наличие одинарного крепления неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах ВЛ, за исключением опор для пересечений.
Грубое
468
Наличие крепления проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов.
Грубое

469
ӘЖ-ден кірістерге тармақталу кезінде сымның соқыр бекітілуінің болуы.
Өрескел
470
ӘЖ аралықтарында сымның үзілу күшінен механикалық беріктігін қамтамасыз ететін жалғағыш қысқыштардың көмегімен сымдардың қосылуының болуы
Өрескел
471
Әр түрлі металдардан немесе әртүрлі қималардан жасалған сымдардың тек анкерлік тіректердің ілмектерінде өтпелі қысқыштардың немесе дәнекерлеудің көмегімен қосылуының болуы.
Өрескел
472
Бір ӘЖ аралығында әр сымға біреуден артық қосылыстың болмауы.
Өрескел
473
Екі тізбекті ӘЖ-де жерге тұйықталған бейтарап желілерде, әрбір тізбектің нөлдік сымының болуы.
Өрескел
474
ӘЖ-ден тармақталу орындарында көп мойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
Елеулі
475
Оқшаулағыштарда немесе оқшаулағыш траверстерде нөлдік сымдарды бекітудің болуы.
Өрескел
476
ӘЖ тіректерінде нөлдік сымды қайта жерге тұйықтауға, атмосфералық асқын кернеулерден қорғауға, ӘЖ тіректерінде орнатылған электр жабдығын жерге тұйықтауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел
477
Найзағайдан асқын кернеулерден қорғайтын жерге тұйықтау құрылғыларының нөлдік сымды қайта жерге тұйықтаумен бірігуінің болуы.
Өрескел
478
Қорғаныш өткізгіштің металл тіректерді, Металл конструкцияларды және темірбетон тіректер арматурасын нөлдік сымға қосуының болуы.
Өрескел
479
Темірбетон тіректеріндегі нөлдік сымның темірбетон тіректерінің арматурасы мен тіректер тіректерінің жерге тұйықтау шығарылымына қосылуының болуы.
Өрескел
480
ӘЖ тіректерінің тартқыштарын жерге тұйықтау өткізгішке қосудың болуы.
Өрескел
481
Қиылыстың аралығын шектейтін кернеуі 1 кВ дейінгі ӘЖ тіректерінің ілгектерін, түйреуіштерін және арматурасын жерге тұйықтаудың, сондай-ақ бірлескен суспензия жүргізілетін тіректерде болуы, бұл ретте жерге тұйықтау құрылғысының кедергісі 30 Ом аспауы тиіс.
Өрескел
482
Найзағайдан асқын кернеулерден қорғау үшін ӘЖ тіректерінде Орнатылатын қорғаныс аппараттарының жерге тұйықтағышқа жеке түсуімен қосылуының болуы.
Өрескел
483
Өнеркәсіптік түтін құбырларымен, биік ағаштармен, ғимараттармен қорғалмаған, осы жерге тұйықтау құрылғыларының кедергісі 30 Ом аспайтын ӘЖ - де бір және екі қабатты құрылысы бар елді мекендерде атмосфералық асқын кернеулерден қорғауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларының болуы, ал олардың арасындағы қашықтық найзағай саны бар аудандар үшін - 200 м-ден аспауы тиіс жылына найзағай сағаттары 40-тан асатын аудандар үшін жылына 40 және 100 м-ге дейін.
Өрескел
484
Көптеген адамдар (мектептер, бөбекжайлар, ауруханалар) шоғырлануы мүмкін және шаруашылық құндылығы жоғары (мал шаруашылығы үй-жайлары, қоймалар, шеберханалар)үй-жайларға кіреберістерге тармақтары бар тіректерде орындалған жерге тұйықтау құрылғыларының болуы;
Өрескел

469
Наличие глухого крепления провода, при ответвлений от ВЛ к вводам.
Грубое
470
Наличие соединения проводов в пролетах ВЛ при помощи соединительных зажимов, обеспечивающих механическую прочность от разрывного усилия провода.
Грубое
471
Наличие соединения проводов из разных металлов или разных сечений только в петлях анкерных опор при помощи переходных зажимов или сварки.
Грубое
472
Отсутствие в одном пролете ВЛ более одного соединения на каждый провод.
Грубое
473
Наличие на двухцепных ВЛ в сетях с заземленной нейтралью, нулевого провода каждой цепи.
Грубое
474
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от ВЛ.
Значительное
475
Наличие закрепления нулевых проводов на изоляторах или изолирующих траверсах.
Грубое
476
Наличие на опорах ВЛ заземляющих устройств, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах ВЛ.
Грубое
477
Наличие совмещения заземляющих устройств защиты от грозовых перенапряжений с повторным заземлением нулевого провода.
Грубое
478
Наличие присоединения защитным проводником металлических опор, металлических конструкций и арматуры железобетонных опор к нулевому проводу.
Грубое
479
Наличие присоединения нулевого провода на железобетонных опорах к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
Грубое
480
Наличие присоединения оттяжек опор ВЛ к заземляющему проводнику.
Грубое
481
Наличие заземления крюков, штырей и арматуры опор ВЛ напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также на опорах, на которых производится совместная подвеска, при этом сопротивление заземляющего устройства должно быть не более 30 Ом.
Грубое
482
Наличие присоединения к заземлителю защитных аппаратов, устанавливаемых на опорах ВЛ для защиты от грозовых перенапряжений, отдельным спуском.
Грубое
483
Наличие заземляющих устройств, предназначенных для защиты от атмосферных перенапряжений в населенной местности с одно- и двухэтажной застройкой, на ВЛ, не экранированные промышленными дымовыми трубами, высокими деревьями, зданиями, с сопротивлением этих заземляющих устройств не более 30 Ом, а расстояние между ними должны быть - не более 200 м для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 100 м для районов с числом грозовых часов в году более 40.
Грубое
484
Наличие заземляющих устройств выполненые на опорах с ответвлениями к вводам в помещения, в которых может быть сосредоточено большое количество людей (школы, ясли, больницы) и которые представляют большую хозяйственную ценность (животноводческие помещения, склады, мастерские).
Грубое

485
Кірістерге тармақтары бар желілердің соңғы тіректерінде орындалған жерге тұйықтау құрылғыларының болуы, бұл ретте осы желілердің көршілес қорғаныш жерге тұйықталуынан ең үлкен арақашықтық 100 м - ден аспауы тиіс - жылына найзағай сағаттары саны 40 және 50 м-ге дейінгі аудандар үшін-жылына найзағай сағаттары саны 40-тан асатын аудандар үшін
Өрескел
486
Жерге тұйықтау өткізгіштерінің бір-бірімен қосылуының, оларды темірбетон тіректер тіректерінің, ілгектер мен кронштейндердің жоғарғы жерге тұйықтау шығарылымдарына, сондай-ақ жерге тұйықталатын металл конструкцияларына және ӘЖ тіректерінде дәнекерлеу арқылы немесе болтты жалғамалардың көмегімен орнатылған жерге тұйықталатын электр жабдықтарына қосудың болуы.
Өрескел
487
Жерге тұйықтау өткізгіштерін (түсулерін) жерге тұйықтағышқа дәнекерлеу арқылы немесе болтты жалғамалардың көмегімен қосу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
488
Қимасы кемінде 25 мм2 бір сымды Болат тартқыштардың болуы
Өрескел
489
Топырақтағы бұрылысты ескере отырып, якорь тірегі шыңының ауытқуының болуы 1/30н аспайды, мұндағы Н - ӘЖ тірегінің биіктігі.
Өрескел
490
Елді мекендерде және халқы жоқ жерлерде ӘЖ сымдарынан жер бетіне және көшелердің жүріс бөлігіне дейін сымдар салудың ең үлкен жебесі кезінде кемінде 6 м арақашықтықтың болуы
Өрескел
491
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов ВЛ при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Өрескел
492
Ғимараттарға кіреберістерге ӘЖ тармақтарын қоспағанда, ғимараттардың, құрылыстар мен құрылыстардың үстінен оқшауланбаған сымдары бар ӘЖ өтуінің болмауы.
Өрескел
493
Ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды міндетті түрде орындай отырып, техникалық басшы бекіткен жабық тарату құрылғыларының электротехникалық жабдықтарын тазалау кестесінің болуы.
Өрескел
494
Жабық тарату құрылғыларының кабельдік арналарының және жанбайтын плиталармен жабылған ашық тарату құрылғыларының жерүсті кабельдік науаларының болуы.
Өрескел
495
Топырақтың ықтимал орын ауыстыруларын және олар төселген кәбілдер мен конструкциялардың температуралық деформацияларын өтеу үшін жеткілікті ұзындығы бойынша қоры бар кәбіл желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау, кәбіл қорын сақиналар (бұрылыстар) түрінде салуға жол берілмейді
Елеулі
496
Конструкциялар, қабырғалар, жабындар бойынша көлденеңінен төселген кабель желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау соңғы нүктелерде, тікелей соңғы бітеулерде, иілістердің екі жағында және жалғау және бекіту муфталарында қатаң бекітілуі тиіс
Елеулі

485
Наличие заземляющих устройств выполненые на конечных опорах линий, имеющих ответвления к вводам, при этом, наибольшее расстояние от соседнего защитного заземления этих же линий должно быть не более 100 м - для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 50 м - для районов с числом грозовых часов в году более 40
Грубое
486
Наличие соединения заземляющих проводников между собой, присоединения их к верхним заземляющим выпускам стоек железобетонных опор, крюкам и кронштейнам, а также к заземляемым металлоконструкциям и заземляемому электрооборудованию, установленному на опорах ВЛ сваркой или с помощью болтовых соединений.
Грубое
487
Соблюдение требований по присоединению заземляющих проводников (спусков) к заземлителю в земле сваркой или с помощью болтовых соединений.
Грубое
488
Наличие однопроволочных стальных оттяжек сечением не менее 25 мм2.
Грубое
489
Отсутствие отклонения вершины анкерной опоры с учетом поворота в грунте более 1/30Н, где Н - высота опоры ВЛ.
Грубое
490
Наличие расстояния не менее 6 м от проводов ВЛ в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц.
Грубое
491
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов ВЛ при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Грубое
492
Отсутствие прохождения ВЛ с неизолированными проводами над зданиями, строениями и сооружениями, за исключением ответвлений от ВЛ к вводам в здания.
Грубое
493
Наличие графика чистки электротехнического оборудования закрытых распределительных устройств, утвержденного техническим руководителем, с обязательным выполнением организационных и технических мероприятий.
Грубое
494
Наличие кабельных каналов закрытых распределительных устройств и наземных кабельных лотков открытых распределительных устройств закрытых несгораемыми плитами.
Грубое
495
Соблюдение требований по прокладке кабельных линиис запасом по длине, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены; укладывать запас кабеля в виде колец (витков) не допускается.
Значительное
496
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии проложенные горизонтально по конструкциям, стенам, перекрытиям, должны быть жестко закреплены в конечных точках, непосредственно у концевых заделок, с обеих сторон изгибов и у соединительных и стопорных муфт
Значительное

497
Конструкциялар мен қабырғалар бойынша тігінен төселген кабель желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау қабықтардың деформациялануын болдырмайтындай және кабельдердің өз салмағының әсерінен муфталардағы өзектердің қосылуы бұзылмайтындай етіп бекітілуі тиіс
Елеулі
498
Броньдалмаған кабельдер салынатын конструкцияның кабельдік желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау кабельдердің қабықтарына механикалық зақым келтіру мүмкіндігі болмайтындай етіп орындалуы тиіс, осы кабельдердің қабықшалары қатты бекітілетін жерлерде серпімді төсемдердің көмегімен механикалық зақымданудан және коррозиядан қорғалуы тиіс
Елеулі
499
Кабель желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау механикалық зақымдану (автокөліктердің, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) бөгде адамдар үшін қолжетімділік болуы мүмкін жерлерде орналасқан, еденнің немесе жердің деңгейінен 2 м биіктікте және жерде 0,3 м биіктікте қорғалуы тиіс
Елеулі
500
Кабель желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау пайдаланудағы басқа кабельдердің жанына кабельдерді төсеу кезінде соңғысының зақымдануын болдырмау үшін шаралар қабылдануы тиіс
Елеулі
501
Кәбілдерді рұқсат етілгеннен жоғары қыздыруға жол бермейтін қыздырылған беттерден арақашықтықта кәбіл желілерін төсеу жөніндегі талаптарды сақтау, бұл ретте кәбілдерді ысырмалар мен фланецті қосылыстар Орнатылатын орындарда ыстық заттардың жарылуынан қорғау көзделуге тиіс.
Елеулі
502
Өндірістік үй-жайларда кабельдерді жөндеу үшін қолжетімді, ал ашық төселген кабельдер қарап-тексеру үшін де қолжетімді болуы талаптарын сақтау
Елеулі
503
Өндірістік үй-жайларда параллель салынған күштік кабельдері мен әртүрлі құбырлар арасындағы қашықтық кемінде 0,5 м, ал газ құбырлары мен жанғыш сұйықтықтары бар құбырлар арасындағы қашықтық кемінде 1 м болуы тиіс.
Елеулі
504
Қайталама (шунттаушы) электр беру желілері мен қосалқы станцияларды жобалау және салу кезінде жергілікті атқарушы органдармен және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және жүйелік оператормен алдын ала хабардар етудің және келісудің болуы.
Елеулі
505
Кернеуі 35 кВ және одан жоғары электр желісінің барлық учаскелері бойынша жүйелік оператор жүргізетін дерекқор тіркеліміндегі негізгі мәліметтердің болуы.
Елеулі
506
Жүйелік оператормен келісілген 220 кВ және одан жоғары желі бойынша қайталануды болдырмау үшін жаңа учаскенің электр желісіне қосылған кезде учаскенің атауы деректер базасының тіркелімінің болуы,.
Елеулі

497
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии проложенные вертикально по конструкциям и стенам, должны быть закреплены так, чтобы была предотвращена деформация оболочек и не нарушались соединения жил в муфтах под действием собственного веса кабелей
Значительное
498
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии конструкции, на которые укладываются небронированные кабели, должны быть выполнены таким образом, чтобы была исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, в местах жесткого крепления оболочки этих кабелей должны быть предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок
Значительное
499
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии расположенные в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), должны быть защищены по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле
Значительное
500
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации должны быть приняты меры для предотвращения повреждения последних
Значительное
501
Соблюдение требований по прокладке кабельных линии на расстоянии от нагретых поверхностей, предотвращающем нагрев кабелей выше допустимого, при этом, должна предусматриваться защита кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений.
Значительное
502
Соблюдение требований, чтобы кабели, доступные для ремонта кабелей в производственных помещениях и открытые проложенные кабели также были доступны для осмотра
Значительное
503
Соблюдение требовании при прокладке кабельных линий в производственных помещениях, чтобы расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями - не менее 1 м
Значительное
504
Наличие предварительного уведомления и согласования с местными исполнительными органами и государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, и системным оператором при проектировании и строительстве дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций.
Значительное
505
Наличие основных сведений по всем участкам электрической сети с напряжением 35 кВ и выше содержащиеся в регистре базы данных, который ведет системный оператор.
Значительное
506
Наличие регистра базы данных, по сети 220 кВ и выше, согласованный с системным оператором, название участка при подключении к электрической сети нового участка во избежание дублирования.
Значительное

507
Электр қондырғыларын орнатқанға дейін сегіз айдан кешіктірмей және жаңа электр қондырғысын және оны сәйкестендіруді көрсете отырып, жұмыс схемасы бар жерде желі пайдаланушыларына жазбаша нысанда хабарламаның болуы.
Елеулі
508
Энергия беруші ұйым мен желіні пайдаланушы оның сәйкестендіру деректерін нақты көрсете отырып, электр қондырғысына тақтайшалардың болуы және жазудың болуы.
Өрескел
509
Қазақстан БЭЖ-де қуат теңгерімін басқару ұйымдастырылатын электр станциялары жүктеменің және айналмалы резервтің берілген тәуліктік кестесін орындайды, ал желі пайдаланушылары белсенді қуатты тұтынудың мәлімделген сағаттық кестесінен аспайтын тәуліктік кестелердің болуы,.
Елеулі
510
Желі пайдаланушыларының тәуліктік кестеден ауытқуы тіркелетін өңірлік диспетчерлік орталықтың жедел журналының болуы.
Елеулі
511
Аварияға қарсы автоматика жүйесi мына функцияларды орындайтын шағын жүйелердің болуы
Елеулі
512
Асинхронды режимді автоматты түрде жоюды орындайтын ішкі жүйелерден тұратын аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
513
Кернеудің жоғарылауын автоматты түрде шектейтін аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
514
Кернеуді төмендетуді автоматты түрде шектейтін аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
515
Жиіліктің төмендеуін автоматты түрде шектейтін аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
516
Жиілікті арттыруды автоматты түрде шектейтін аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
517
Электр қондырғыларының жабдықтарын Автоматты түсіруді орындайтын аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы
Елеулі
518
Технологиялық процестің сипаты бойынша резервтерді жұмылдыру немесе желінің басқа пайдаланушыларында шектеулер енгізу үшін жеткілікті уақытқа кенеттен қоректену үзілісіне жол беретін, тапшы энергия тораптарындағы желі пайдаланушыларының объектілерінде жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасының болуы, бұл ретте аварияға қарсы автоматика жұмысының сенімділігін қамтамасыз ету үшін жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына бірінші кезекте желінің ірі пайдаланушылары қосылады, бұл ретте көлемнің жеткіліксіздігі желінің басқа пайдаланушылары жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына қосылады
Елеулі
519
Жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына қосылған жауапты пайдаланушылардың желілерді автоматты түрде қайта қосуы, резервті автоматты енгізу құрылғыларының болуы.
Елеулі

507
Наличие уведомления в письменной форме пользователей сети не позднее, чем за восемь месяцев до установки электроустановок и где содержится рабочая схема с указанием новой электроустановки и ее идентификации.
Значительное
508
Наличие табличками и нанесение надписи на электроустановку с четким указанием ее идентификационных данных энергопередающей организацией и пользователем сети.
Грубое
509
Наличие суточных графиков на основании которых организуется Управление балансом мощности в ЕЭС Казахстана, при этом электростанции выполняют заданный суточный график нагрузки и вращающегося резерва, а пользователи сети не превышают свой заявленный почасовой график потребления активной мощности.
Значительное
510
Наличие оперативного журнала регионального диспетчерского центра, где фиксируется отклонение суточного графика пользователями сети.
Значительное
511
Наличие системы противоаварийной автоматики состоящих из подсистем, выполняющие автоматическое предотвращение нарушения устойчивости
Значительное
512
Наличие системы противоаварийной автоматики состоящих из подсистем, выполняющие автоматическая ликвидация асинхронного режима
Значительное
513
Наличие системы противоаварийной автоматики выполняющие автоматическое ограничение повышения напряжения
Значительное
514
Наличие системы противоаварийной автоматики выполняющие автоматическое ограничение снижения напряжения
Значительное
515
Наличие системы противоаварийной автоматики выполняющие автоматическое ограничение снижения частоты
Значительное
516
Наличие системы противоаварийной автоматики выполняющие автоматическое ограничение повышения частоты
Значительное
517
Наличие системы противоаварийной автоматики выполняющие автоматическая разгрузка оборудования электроустановок
Значительное
518
Наличие специальной автоматики отключения нагрузки на объектах пользователей сети, находящихся в дефицитных энергоузлах, допускающих по характеру технологического процесса внезапный перерыв питания на время, достаточное для мобилизации резервов или введения ограничений у других пользователей сети, при этом для обеспечения надежности работы противоаварийной автоматики к специальной автоматике отключения нагрузки в первую очередь подключаются крупные пользователи сети, при недостаточности объема к специальной автоматике отключения нагрузки подключаются другие пользователи сети.
Значительное
519
Наличие устройств автоматического ввода резерва, автоматического повторного включения ответственными пользователями сети, подключенные к специальной автоматике отключения нагрузки.
Значительное

520
500-1150 кВ желілері үшін қорғалатын учаскенің кез келген нүктесінде қысқа тұйықталу кезінде баяулаусыз әрекет ететін екі Қорғаныс жиынтығының болуы.
Елеулі
521
500-1150 кВ желілерінде, сондай-ақ 220 кВ жауапты желілерінде толық емес фазалық режимнен қорғаудың болуы.
Елеулі
522
Барлық ӘЖ-де зақымдану орнын анықтауға арналған аспаптың болуы, бұл ретте ӘЖ-де аварияға дейінгі режимді жазумен және оқиғалар тізбегін, оның ішінде релелік қорғау және автоматика құрылғыларының іске қосылуын тіркеумен қысқа тұйықталу кезінде өтпелі процестерді цифрлық тіркеу жүзеге асырылады.
Елеулі
523
Жүйелік оператордың релелік қорғау және автоматика бөлігінде оның жедел басқаруындағы қондырғыларды есептеу мен таңдауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтауы және оның жедел басқаруындағы релелік қорғау және автоматика бөлігіндегі қондырғыларды келісуді жүргізеді
Елеулі
524
Диспетчерлік орталықтар (Қызметтер), техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттар, Жүйелік оператордың және желі пайдаланушыларының Қазақстан БЭЖ басқару, желілерді пайдалану мәселелері бойынша ақпарат беру көлемі мен мерзімдерін регламенттеу үшін электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсету арасындағы өзара қарым-қатынас ережесінің болуы.
Елеулі
525
Кернеуі 220 кВ, 500 кВ және 1150 кВ қосалқы станциялар, белгіленген қуаты 10 МВт-тан жоғары энергия өндіруші ұйымдар, желі пайдаланушылары, кернеуі 220 кВ және одан жоғары желіге қосылған электр энергиясын тұтынушылар үшін екі тәуелсіз бағыт бойынша жүйелік оператордың диспетчерлік орталығына байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарын ұйымдастырудың болуы.
Өрескел
526
Өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталығы мен осы диспетчерлік орталықтардың жедел басқаруындағы 35 кВ және одан жоғары қосалқы станциялар арасында байланыс пен телеметрия деректерімен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел
527
Өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталығы мен желі пайдаланушысының диспетчерлік орталығы немесе желі пайдаланушысының қосалқы станциясы арасында диспетчерлік орталық болмаған кезде телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел
528
Өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталығы мен өңірлік диспетчерлік орталық (бұдан әрі – Адо)арасында телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел

520
Наличие двух комплектов защит, действующих без замедления при коротком замыкании в любой точке защищаемого участка для линий 500-1150 кВ.
Значительное
521
Наличие защиты от неполнофазного режима на линиях 500-1150 кВ, а также ответственных линиях 220 кВ.
Значительное
522
Наличие на всех ВЛ прибор для определения места повреждения, при этом на ВЛ осуществляется цифровая регистрация переходных процессов при коротком замыкании с записью доаварийного режима и регистрацией последовательности событий, в том числе срабатываний устройств релейной защиты и автоматики.
Значительное
523
Соблюдение требований по опеспечению системным оператором расчета и выбора уставок в части релейной защиты и автоматики, находящихся в его оперативном управлении, и производит согласование уставок в части релейной защиты и автоматики, находящихся в его оперативном ведении.
Значительное
524
Наличие положения взаимоотношения между диспетчерскими центрами (службами), договорам на оказание услуг по технической диспетчеризации, оказание услуг по передаче электрической энергии для регламентирования объемов и сроков представления системным оператором и пользователями сети информации по вопросам управления ЕЭС Казахстана, использования сетей.
Значительное
525
Наличие организации каналов связи и передачи данных телеметрии на диспетчерский центр системного оператора по двум независимым направлениям для подстанций напряжением 220 кВ, 500 кВ и 1150 кВ, энергопроизводящих организаций с установленной мощностью свыше 10 МВт, пользователей сети, потребителей электроэнергии, подключенных к сети напряжением 220 кВ и выше.
Грубое
526
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между
диспетчерским центром региональной электросетевой компании и подстанциями 35 кВ и выше, находящимися в оперативном управлении этих диспетчерских центров.
Грубое
527
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между диспетчерским центром региональной электросетевой компании и диспетчерским центром пользователя сети или подстанции пользователя сети при отсутствии у него диспетчерского центра
Грубое
528
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между диспетчерским центром региональной электросетевой компанией и региональным диспетчерским центром (далее – РДЦ)
Грубое

529
Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – жо ҰДО) мен Адо арасында телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел
530
Жедел-диспетчерлік басқару үшін телеметрияның тікелей байланыс және Деректер беру арналарының болуы, РДО мен байланысты Басқару аймақтары бар желі пайдаланушылары арасында телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз етеді
Өрескел
531
Диспетчерлік орталық болмаған кезде РДО мен желі пайдаланушысының диспетчерлік орталығы немесе желі пайдаланушысының қосалқы станциялары арасында телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел
532
ҰДО мен іргелес мемлекеттердің энергожүйелерінің диспетчерлік орталықтары арасында телеметрия деректерімен байланыс пен алмасуды қамтамасыз ететін жедел-диспетчерлік басқару үшін тікелей байланыс және Телеметрия деректерін беру арналарының болуы
Өрескел
533
Монтаждаудағы кемшіліктер, берілген техникалық шарттардан ауытқулар, жобалау құжаттамасы және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары анықталған кезде Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі

529
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между национальным диспетчерским центром системного оператора (далее – НДЦ СО) и РДЦ
Грубое
530
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между РДЦ и пользователями сети которые имеют смежные зоны управления
Грубое
531
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между РДЦ и диспетчерским центром пользователя сети или подстанциями пользователя сети при отсутствии диспетчерского центра
Грубое
532
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между НДЦ СО и диспетчерскими центрами энергосистем сопредельных государств
Грубое
533
Соблюдение требований по допуску в эксплуатацию электроустановок потребителей при обнаружении недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий, проектной документации и требований нормативно-технических документов.
Значительное

534
Жабдықтардың түрлері, электр желілерінің ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету жұмыстарын есепке алу журналдарының болуы.
Елеулі
535
Бекітілген нысандар бойынша, электр желілерін жөндеу нәтижелері бойынша (оның ішінде сынау және өлшеу нәтижелері) электр желілерінің техникалық жай-күйінің негізгі параметрлерінің толтырылған ведомостарының болуы.
Елеулі
536
Электр желілерінің жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеу жұмыстарын дайындау және жүргізу үшін энергия беруші ұйымдар әзірлейтін технологиялық карталардың болуы.
Елеулі

534
Наличие журналов учета работ технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электрических сетей.
Значительное
535
Наличие заполненных ведомости основных параметров технического состояния электрических сетей по утвержденным формам, по результатам ремонта электрических сетей (в том числе результаты испытаний и измерений).
Значительное
536
Наличие технологических карт, разрабатываемые энергопередающими организациями, для подготовки и проведения работ по ремонту оборудования, зданий и сооружений электрических сетей.
Значительное

537
Трансформаторлар мен сыртқы қондырғы реакторларының бактарында, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есіктері мен ішкі бетінде станциялық (қосалқы станциялық) нөмірлердің болуы
Елеулі
538
Жарамды май қабылдағыштардың, май жинағыштардың, қиыршық тастардың, дренаждардың және май бұрғыштардың болуы.
Өрескел
539
Монтаждау ұйымының электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамаларының болуы.
Елеулі

537
Наличие станционных (подстанционных) номеров на баках трансформаторов и реакторов наружной установки, а также на дверях и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Значительное
538
Наличие исправных маслоприемников, маслосборников, гравийных подсыпок, дренажей и маслоотводов.
Грубое
539
Наличие протоколов приемо-сдаточных испытаний заземляющих устройств электроустановок монтажной организацией.
Значительное

540
Тұтынушылардың электр қондырғыларына кернеу беру жөніндегі талаптарды сақтау құрылыс-монтаж ұйымынан (заңды тұлғалар үшін) немесе тұтынушыдан (жеке тұлғалар үшін) техникалық шарттардың орындалуы және электр қондырғыларына кернеу беруге және электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалауға әзірлік туралы хабарламаны (еркін нысанда) алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, сондай-ақ электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау актісін беру.
Өрескел

540
Соблюдение требований по подаче напряжения на электроустановки потребителейв течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления (в произвольной форме) от строительно-монтажной организация (для юридических лиц) или потребителя (для физических лиц) о выполнении технических условий и готовности к подаче напряжения на электроустановки и пломбированию системы коммерческого учета электрической энергии, а также выдачи акта пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии.
Грубое

541
Тұтынушы таңдаған энергиямен жабдықтаушы ұйымға электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау актісі берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында емес тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттарды жолдау бойынша талаптарды сақтау:
1) тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмелері;

541
Соблюдение требовании по направлению в течение 2 (двух) рабочих дней со дня выдачи акта пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии в энергоснабжающую организацию, выбранную потребителем, документов, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся не в составе кондоминиумов:
1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям;

2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (жеке кәсіпкерлер үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға берілген құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі (заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін);
6) техникалық шарттардың көшірмесі;
7) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың №) – заңды тұлғалар ғана ұсынады.
Өрескел
542
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін тұтынушы таңдаған энергиямен жабдықтаушы ұйымға пломбалау актісі, электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында болатын тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттар берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде басқару жөніндегі талаптарды сақтау:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кондоминиум құрамындағы тұтынушылар үшін электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі, заңды тұлғалар ғана ұсынады;
2) кондоминиум объектісін басқарушы орган немесе энергия беруші ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;

2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии, составленного энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей) или копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа;
5) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
6) копия технических условий;
7) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета) – предоставляются только юридическими лицами.
Грубое
542
Соблюдение требований по нправлению в течение 2 (двух) рабочих дней со дня выдачи акта пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии в энергоснабжающую организацию выбранную потребителем, документов, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся в составе кондоминиумов:
1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон для потребителей, находящихся в составе кондоминиума, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предоставляются только юридическими лицами;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии составленного органом, управляющего объектом кондоминиума или энергопередающей организацией;

3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (жеке кәсіпкерлер үшін); жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға берілген құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі (заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін);

3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей), копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);

5) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың №), заңды тұлғалар ғана ұсынады;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі
Өрескел
543
Электр энергиясын есепке алу құралдары мен схемасы жарамды болған алдыңғы немесе кейінгі есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығысы бойынша тұтыну есебінің тұтынушының кінәсінен емес (пломбалардың бүтіндігі және есепке алу аспабын орнатудың немесе аспаптық тексерудің алдыңғы актісінде көрсетілген сәйкестігі жағдайында) коммерциялық есепке алудың бұзылуы есептеу кезеңі электр энергиясын есепке алу құралдары мен схемасы жарамды болған алдыңғы немесе кейінгі есептік кезеңнің коммерциялық есепке алуды қалпына келтіру күніне дейін, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспайтын бұзушылықтар анықталған кезде талаптарды сақтау, бұл ретте.
Өрескел

5) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета), предоставляются только юридическими лицами;
6) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа.
Грубое
543
Соблюдение требований при обнаружении нарушения коммерческого учета не по вине потребителя (в случае целостности и соответствия пломб, указанным в предыдущем акте установки или инструментальной проверки прибора учета) расчета потребления по среднесуточному расходу предыдущего или последующего расчетного периода, в котором средства и схема учета электрической энергии были исправны, при этом период расчета должен составлять со дня обнаружения нарушения до дня восстановления коммерческого учета, но не более тридцати календарных дней.
Грубое

544
Сыртқы қосылудың кемшіліктері және орындалған жұмыстардың берілген техникалық шарттарға сәйкес келмеуі анықталған кезде сыртқы қосылуды тексерген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде анықталған кемшіліктер туралы актіні беру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
545
Құрылыс-монтаж ұйымынан (мердігерден) немесе тұтынушыдан қайта өтініш алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сыртқы қосылуды қарап-тексеруді орындау қайта қарап-тексеруден кейін ескертулерді жоймағаны туралы жазбаша нысандағы хабарлама келесі қарап-тексеру 1 (бір) ай өткен соң жүргізілетін болатындығы жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі
546
Сыртқы қосылуды қайта қарау кезінде сыртқы қосылуды бастапқы тексеру кезінде көрсетілмеген ескертулерді беруге жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі
547
Ұйымның техникалық басшысы бекіткен әуе желілерін мерзімді тексеру кестесінің болуы.
Өрескел
548
Мырышталмаған металл тіректердің және темірбетон және ағаш тіректердің металл бөлшектерінің, сондай-ақ болат арқандар мен тіректердің тартқыштарының тоттануға қарсы жабынының болуы.
Өрескел
549
Электр желілерін пайдаланатын ұйымдарда әрбір тарату құрылғысының және әуе желілерінің асқын кернеулерінен қорғау жөніндегі мәліметтердің болуы.
Өрескел
550
Электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық субъектілері орындауға міндетті болып табылатын орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимі бойынша жүйелік оператордың өкімін орындау жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
551
Жүйелік оператордың орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқарудағы электр желілерінен электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимі бойынша жедел өкімдерді орындамайтын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр қондырғысын ажыратуды орындауы жөніндегі талаптарды сақтауы.
Өрескел
552
Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесін орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру үшін қажетті жүйелік операторға ақпарат беру жөніндегі және электр станциялары жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша нақты ақпаратты (шиналардан шығару, шиналардан босату, өз мұқтаждықтары, шиналардан электр энергиясынан босатуға арналған үлестік шығыстар) электр және (немесе) жылу энергиясын жеке тұтынушыларды және электр энергиясын нетто-тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясын өндіру мен берудің барлық қатысушыларына талаптарды сақтау,
Өрескел

544
Соблюдение требований по выдаче акта о выявленных недостатках в течение 2 (двух) рабочих дней со дня осмотра внешнего подключения при выявлении недостатков внешнего подключения и несоответствия выполненных работ выданным техническим условиям.
Грубое
545
Соблюдение требований по выполнению осмотра внешнего подключения в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения повторного заявления от строительно-монтажной организации (подрядчика) или потребителя и уведомлению в письменной форме, о том, что не устранение замечаний после повторного осмотра, следующий осмотр будет производиться по истечению 1 (одного) месяца.
Значительное
546
Соблюдение требований по недопущению выдачи при повторном осмотре внешнего подключения замечаний, не указанных при первичном осмотре внешнего подключения.
Значительное
547
Наличие утвержденных техническим руководителем организации графика периодических осмотров воздушных линий.
Грубое
548
Наличие антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических деталей железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек опор.
Грубое
549
Наличие в организациях, эксплуатирующих электрические сети, сведений по защите от перенапряжений каждого распределительного устройства и воздушных линий.
Грубое
550
Соблюдение треований по выполнению распоряжения системного оператора по режиму производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления, которые являются обязательными для исполнения всеми субъектами оптового рынка электрической энергии.
Грубое
551
Соблюдение треований по выполнению системным оператором отключения электроустановки субъектов оптового рынка электрической энергии, не выполняющих оперативные распоряжения по режиму производства, передачи и потребления электрической энергии, от электрических сетей, находящихся под централизованным оперативно-диспетчерским управлением.
Грубое
552
Соблюдение требований по предоставлению информации системному оператору, необходимую для осуществления централизованного оперативно-диспетчерского управления единой электроэнергетической системой Республики Казахстан и фактическую информацию по технико-экономическим показателям работы электростанций (выработка, отпуск с шин, собственные нужды, удельные расходы на отпуск с шин электроэнергии) всем участникам производства и передачи электрической энергии, за исключением индивидуальных потребителей электрической и (или) тепловой энергии и нетто-потребителей электрической энергии.
Грубое

553
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған аварияның немесе І дәрежелі бұзылыстың болуы.
Өрескел
554
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған 3 және одан да көп II дәрежелі бұзылыстың болуы.
Елеулі

553
Наличие аварии или отказа I степени, возникшего в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Грубое
554
Наличие 3 и более отказов II степени, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Значительное

555
Энергия беруші ұйымнан өндірістік жарақат, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе қызметкердің өліміне әкеп соққан улануы салдарынан болған жазатайым оқиға туралы бір және одан да көп жедел немесе жазбаша хабарламаның болуы
Өрескел
556
Нәтижесінде өндірістік жарақат, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы орын алған, оны еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айырылуға, кәсіптік ауруға әкеп соққан болған жазатайым оқиға туралы энергия беруші ұйымнан бір және одан да көп жедел немесе жазбаша хабарламаның болуы.
Елеулі

555
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопередающей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к смерти.
Грубое
556
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопередающей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности, профессиональному заболеванию.
Значительное

557
Электр желілерінің техникалық көрсеткіштерінің (кернеу кластары бойынша ұзақтығы, 35 кВ және одан жоғары қосалқы станциялар трансформаторларының, 6-10/0,4 кВ трансформаторлық қосалқы станциялардың саны мен белгіленген қуаты) жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге сәйкес келмеуі.
Өрескел
558
Энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін қанағаттанарлықсыз бағалауы.
Елеулі
559
Электр энергиясын беру жөніндегі ұйымдарды техникалық пайдалану деңгейінің Электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі.
Өрескел

557
Несоответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 кВ и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 кВ) проектным или измененным в установленном порядке данным.
Грубое
558
Неудовлетворительная оценка технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное
559
Несоответствие уровня технической эксплуатации организаций по передаче электрической энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики.
Грубое

560
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау мен бақылау жөніндегі мемлекеттік органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындамау.
Өрескел
561
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу актілері негізінде әзірленген іс-шараларды уақтылы немесе толық орындамау.
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге арналған шарттың болуы.
Өрескел
2
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары мен мәмілелер негізінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
3
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын сатудың бөлшек сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтауы электрмен жабдықтауға арналған шарт бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге шарт жасасады.
Өрескел
4
Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында емес тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым энергиямен жабдықтаушы ұйымға ұсынатын құжаттардың мынадай тізбесінің болуы:
1) тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (дара кәсіпкерлер үшін)немесе жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;
6) техникалық шарттардың көшірмесі;

560
Невыполнение мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое
561
Несвоевременное или неполное выполнение мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений.
Грубое
Приложение 3 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергоснабжающих организаций
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие договора на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
Грубое
2
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на оптовом рынке электрической энергии на основании договоров купли-продажи электрической энергии и сделок.
Грубое
3
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на розничном рынке продажи электрической энергии энергоснабжающей организацией осуществляется по договору на электроснабжение. При этом энергоснабжающая организация заключает договор на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
Грубое
4
Наличие следующего перечня документов предоставляемых в энергоснабжающую организацию энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся не в составе кондоминиумов:
1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии, составленного энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей) или копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа;
5) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
6) копия технических условий;

7) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың№) – тек заңды тұлғалар ұсынады.
Өрескел
5
Жасалған электрмен жабдықтау шарттарына сәйкес тұтынушыларға электр энергиясын берудің жылдық, тоқсандық, айлық жоспарларына және тәуліктік кестелеріне сәйкес үздіксіз электр энергиясын жеткізу бойынша талаптарды сақтау.
Өрескел
6
Энергия беруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтату жөніндегі талаптарды мынадай жағдайларда сақтау:
1) электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде электр энергиясы үшін ақы төленбеген, сондай-ақ толық төленбеген;
2) Электрмен жабдықтау шартында белгіленген электр тұтыну режимінің бұзылуы;
3) белгіленген мерзімдерде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның бұзушылықтарды жою туралы талаптары орындалмаған кезде.
Елеулі
7
Энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтату жөніндегі талаптарды мынадай жағдайларда сақтау:
1) электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде электр энергиясы үшін ақы төленбеген, сондай-ақ толық төленбеген;
2) Электрмен жабдықтау шартында белгіленген электр тұтыну режимінің бұзылуы;
3) белгіленген мерзімдерде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның бұзушылықтарды жою туралы талаптары орындалмаған кезде.
Елеулі
8
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жіберген электр энергиясын жеткізуді тоқтатуға (шектеуге) өтінімнің болуы, тұтынушыны Шарттың акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) кемінде 5 (бес) мерзімде хабарлама жіберу арқылы жазбаша ескертеді) тұтынушыға (тұтынушыға) электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейінгі жұмыс күні, электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын пайдаланатын).
Елеулі
9
Тұтынушыға электр энергиясын толық беруді тоқтату талаптарын алдын ала ескертусіз сақтау:
1) электр энергиясын қабылдағыштарды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне өз бетінше қосу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарынан басқа (есепке алмағанда) электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) Тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және басқа да Тұтынушылардың электр қондырғыларының жұмыс істеуін бұзатын мәндерге дейін төмендету;

7) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета) – предоставляются только юридическими лицами.
Грубое
5
Соблюдение требования по производству поставки электрической энергии потребителям непрерывно в соответствии с годовыми, квартальными, месячными планами и суточными графиками отпуска электроэнергии согласно заключенным договорам на электроснабжение.
Грубое
6
Соблюдение требования по прекращению полностью или частично подачи энергопередающей организацией электрической энергии в следующих случаях:
1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
2) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
3) при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений.
Значительное
7
Соблюдение требования по прекращению полностью или частично подачи энергопроизводящей организацией электрической энергии в следующих случаях:
1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
2) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
3) при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений.
Значительное
8
Наличие заявки на прекращение (ограничение) поставки электрической энергии направленного энергоснабжающей организацией в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, письменно предупредив Потребителя путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергий Потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Значительное
9
Соблюдение требования прекращения полностью подачи потребителю электрической энергии без предварительного уведомления в случаях:
1) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
2) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
3) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;

4) энергия беруші (энергия өндіруші)ұйым мен энергетикалық қадағалау және бақылау органы өкілдерінің электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына және тұтынушының электр қондырғыларына жұмыс уақытында (іссапарға жіберілген адамның құқықтарында) жол бермеуі;
5) авариялық жағдай.
Елеулі
10
Жабдықтарды жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін электр энергиясын беруді тоқтату туралы тұтынушының ескертуін орындау бойынша талаптарды сақтау, резервтік қоректендіру болмаған кезде, ажырату алдында күнтізбелік үш күннен кешіктірмей.
Өрескел
11
Тиісті диспетчерлік орталықпен немесе өңірлік электр желілік компанияның пунктімен диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың болуы.
Елеулі
12
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бойынша өз контрагенттеріне, жүйелік операторға және (немесе) өңірлік электр желілік ұйымға электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының талаптарын өзгерту туралы уақтылы ескерту талаптарын сақтау.
Өрескел
13
Жасалған шарттың талаптарына сәйкес жеткізу-тұтыну режимдерін жүргізу бойынша энергия беруші ұйымның жедел өкімдерін орындау туралы талапты сақтау.
Өрескел
14
Энергия беруші ұйымға электр энергиясын сатып алу-сатуға және электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге жасалған шарттар бойынша электр энергиясын жеткізу-тұтынудың тәуліктік кестелерінің болуы.
Өрескел
15
Электрмен жабдықтау шартын бұзу кезінде энергиямен жабдықтаушы ұйым өз тұтынушыларына және энергия беруші ұйымдарға алдын ала, кемінде күнтізбелік екі ай бұрын жіберген және электрмен жабдықтаудың тиісті шарттарын жазбаша (егер шарт жазбаша нысанда жасалған болса) немесе энергиямен жабдықтау қызметтеріне ақы төлеу шоттарында тиісті ақпаратты орналастыра отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұзу туралы электр энергиясын кепілді жеткізуші хабарламаның болуы, сондай-ақ монополияға қарсы орган (егер энергиямен жабдықтаушы ұйым үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген болса).
Елеулі
16
Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында болатын тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттардың мынадай тізбесінің болуы:

4) недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
5) аварийной ситуации.
Значительное
10
Соблюдение требования по выполнению предупреждения потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
Грубое
11
Наличие договора об оказании услуг по диспетчеризации с соответствующим диспетчерским центром или пунктом региональной электросетевой компании.
Значительное
12
Соблюдение требования своевременного предупреждения своих контрагентов по договорам купли-продажи электрической энергии, системного оператора и (или) региональную электросетевую организацию об изменении условий договоров купли-продажи электрической энергии.
Грубое
13
Соблюдение требования об исполнении оперативных распоряжений энергопередающей организации по ведению режимов поставки-потребления, согласно условиям заключенного договора.
Грубое
14
Наличие предоставленной энергопередающей организации суточных графиков поставки-потребления электрической энергии по заключенным договорам на куплю-продажу электрической энергии и оказание услуг по передаче электрической энергии.
Грубое
15
Наличие уведомления при расторжении договора электроснабжения, направленный энергоснабжающей организацией предварительно, не менее чем за два календарных месяца своим потребителям и энергопередающие организации и гарантирующий поставщик электрической энергии о расторжении соответствующих договоров электроснабжения письменно (если договор был заключен в письменной форме) или через средства массовой информации с размещением соответствующей информации на счетах на оплату услуг энергоснабжения, а также антимонопольный орган (если энергоснабжающая организация включена в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение).
Значительное
16
Наличие следующего перечня документов необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся в составе кондоминиумов:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және кондоминиум құрамындағы тұтынушылар үшін тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін тек заңды тұлғалар береді;
2) кондоминиум объектісін басқарушы орган немесе энергия беруші ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (дара кәсіпкерлер үшін), жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;
5) банктік деректемелерді (банктің атауы, ағымдағы шоттың№) тек заңды тұлғалар ұсынады;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі
Елеулі
17
Тұтынушыны электрмен жабдықтау схемасы сенімділіктің 1 (бірінші) және 2 (екінші) санаттарының талаптарына сәйкес келген кезде тұтынушымен, энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
Елеулі
18
Энергиямен жабдықтаудың авариялық броньы фактісі бойынша Тараптар туындаған кезде ресімделген келіспеушіліктің болуы, дауды шешу үшін сараптама ұйымына одан әрі жүгіну.
Елеулі
19
Үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілеріне жатқызылған объектілерді үздіксіз электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның қамтамасыз ету талаптарын сақтау.
Өрескел
20
Режимі өңірлік электр беру желілеріне әсер ететін өңірлік диспетчерлік орталықпен немесе режимі өңіраралық және мемлекетаралық электр беру желілеріне әсер ететін жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығымен үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілеріне жатқызылған тұтынушылар объектілерін үздіксіз электрмен жабдықтаудың техникалық мүмкіндігімен келісудің болуы.
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
4-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Тұтынушының электрмен жабдықтау схемасы 1 және 2-ші санатты сенімділік талабына сәйкес келген жағдайда, тұтынушымен энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
Елеулі
2
Электр желiлерiнің күзет аймақтарында құрылыс, монтаждау, жер қазу, тиеу-түсiру жұмыстары, ұңғымалар мен шурфтардың орнатылуына байланысты iздеу жұмыстарын жүргiзу, алаңдарды, автомобиль көлiгi тұрақтарын жайластыру, базарларды, құрылыстарды, ғимараттарды орналастыру, материалдарды жинап қою, қоршаулар мен дуалдарды соғу, күйдiргiш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастау және төгу кезінде осы электр желілерін пайдаланушы ұйымдармен келісімнің болуы.
Өрескел
3
Электр желілерінен:
жақын арадағы тұрғын, өндірістік және өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстарға дейін:

1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон для потребителей, находящихся в составе кондоминиума, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предоставляются только юридическими лицами;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии составленного органом, управляющего объектом кондоминиума или энергопередающей организацией;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей), копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
5) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета), предоставляются только юридическими лицами;
6) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа
Значительное
17
Наличие акта аварийной брони энергоснабжения составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 (первой) и 2 (второй) категорий надежности.
Значительное
18
Наличие оформленного разногласия сторонами при их возникновении по акту аварийной брони энергоснабжения с дальнейшим обращением к экспертной организации для разрешения спора.
Незначительное
19
Соблюдение требования обеспечения энергоснабжающей и (или) энергопередающей (энергопроизводящей) организацией непрерывного электроснабжения объектов, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения.
Грубое
20
Наличие согласования технической возможность непрерывного электроснабжения объектов потребителей, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения с региональным диспетчерским центром, режим которых влияет на региональные линии электропередачи, или с национальным диспетчерским центром системного оператора, режим которых влияет на межрегиональные и межгосударственные линии электропередачи.
Значительное
Приложение 4 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении физических и юридических лиц
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие Акта аварийной брони энергоснабжения составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категорий надежности.
Значительное
2
Наличие при строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных и поисковых работах, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройством площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещением рынков, строений, сооружений, складированием материалов, сооружении ограждений и заборов, сбросом и сливом едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материалов в пределах охранных зон электрических сетей, согласования с организацией, в ведении которой находятся эти сети.
Грубое
3
Соблюдение минимально допустимого расстояния от электрических сетей до:
ближайших жилых, производственных и непроизводственных зданий и сооружений:

1-20 кВ ӘЖ үшін 2 м,
35-110 кВ ӘЖ үшін 4 м,
150-220 кВ ӘЖ үшін 6 м
өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстардың және электр станциялары мен кіші станциялардың өндірістік ғимараттары мен құрылыстарының жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
330 кВ ӘЖ үшін 8 м,
500 кВ ӘЖ үшін 10 м
тұрғын және қоғамдық ғимараттардың, өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың (электр станциялары мен кіші станциялардан басқа) жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
330 кВ ӘЖ үшін 20 м,
500 кВ ӘЖ үшін 30 м рұқсат етілген ең аз арақашықтықты сақтау.
Өрескел
4
Электр желілерінің күзет аймақтарын сақтау:
1) кернеуі 1 киловольтқа (бұдан әрі – кВ) дейінгі жалаң сымды әуе желілер үшін – 2 метрден (бұдан әрі - м);
2) кернеуі 1 кВ-қа дейінгі өздігінен оқшауланған сымдар үшін – 1 м;
3) 1-ден 20 кВ-ға дейінгі әуе желілері үшін 10 м кем емес;
4) 35 кВ әуе желілері үшін 15 м кем емес;

2 м для ВЛ 1-20 кВ;
4 м для ВЛ 35-110 кВ;
6 м для ВЛ 150-220 кВ.
ближайших выступающих частей непроизводственных зданий и сооружений и производственных зданий и сооружений электрических станций и подстанций:
8 м для ВЛ 330 кВ;
10 м для ВЛ 500 кВ.
ближайших выступающих частей жилых и общественных зданий, производственных зданий и сооружений (кроме электрических станций и подстанций):
20 м для ВЛ 330 кВ;
30 м для ВЛ 500 кВ.
Грубое
4
Соблюдение охранной зоны электрических сетей:
1) по 2 м - для воздушных линий с голым проводом напряжением до 1 кВ;
2) по 1 м - для самонесущих изолированных проводов напряжением до 1 кВ;
3) не менее 10 м - для воздушной линии электропередачи 1 - 20 кВ;
4) не менее 15 м - для воздушной линии электропередачи 35 кВ;

5) 110 кВ әуе желілері үшін 20 м кем емес;
6) 220 кВ әуе желілері үшін 25 м кем емес;
7) 330-дан 500 кВ-ға дейінгі әуе желілері үшін 30 м кем емес;
8) 1150 кВ әуе желілері үшін 55 м кем емес.
Өрескел
5
Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кабельжелiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші кіші станцияларды, бөліп таратқышқұрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
Елеулі
6
Кернеуі 1000 вольттан асатын электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кабельжелiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші шағын станцияларды, бөліп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
Өрескел
7
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольтқа дейінгі әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
Елеулі
8
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольттан жоғары әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
Өрескел
9
Кабельдік трассаларды қазу немесе оларға жақын жердегі жер жұмыстарын пайдаланушы ұйымның кабельдік желісін пайдаланатын жазбаша рұқсатымен, электр берілісінің кабельдік желісінің орналасуын және орналасу тереңдігін көрсете отырып, жоспарын (схемасын) қоса бере отырып жүргізу.
Өрескел
10
Кабельдердің орналасуын және олардың жату тереңдігін анықтау үшін кабель желісін пайдаланатын тұтынушының электр техникалық персоналының қадағалауымен электр берілісінің кабельдік желісін қазу алдында шурфталауды (бақылаулық ашуды) жүргізу.
Өрескел
11

5) не менее 20 м - для воздушной линии электропередачи 110 кВ;
6) не менее 25 м - для воздушной линии электропередачи 220 кВ;
7) не менее 30 м - для воздушной линии электропередачи 330 - 500 кВ;
8) не менее 55 м - для воздушной линии электропередачи 1150 кВ.
Грубое
5
Соблюдение требования о недопущении повреждения электрических сетей напряжением до 1000 В (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
Значительное
6
Соблюдение требования о недопущении повреждения электрических сетей напряжением свыше 1000 В (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
Грубое
7
Соблюдение требования о недопущении повреждения воздушных линий электропередачи до 1000 В, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
Значительное
8
Соблюдение требования о недопущении повреждения воздушных линий электропередачи свыше 1000 В, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
Грубое
9
Соблюдение требования о производстве раскопок кабельных трасс или земляных работ вблизи них с письменного разрешения эксплуатирующей кабельной линии организации с приложением плана (схемы) с указанием размещения и глубины залегания кабельной линии электропередачи.
Грубое
10
Соблюдение требования о производстве перед началом раскопок шурфления (контрольного вскрытия) кабельной линии электропередачи под надзором электротехнического персонала потребителя, эксплуатирующего кабельную линию, для уточнения расположения кабелей и глубины их залегания.
Грубое
11

Кабельден 1 м жақын қашықтықта жер қазатын машиналармен қазба жұмыстарын жүргізуге және кабельдерді төсеудің қалыпты тереңдігі кезінде 0,4 м-ден астам тереңдікте топырақты қопсыту кезінде шой балғаларын, сынықтар мен киркаларды пайдалануға, сондай-ақ кабельдерден 5 метрден кем қашықтықта соққы және дірілді тиеу механизмдерін қолдануға жол бермеу.
Өрескел
12
Электр берілісінің әуе желілерінің тіректерінде олардың жер асты байланыс кабельдерімен немесе электр кабельдерімен қиылысу немесе жақындау орындарында бағыттамалар түрінде оған дейінгі қашықтықты көрсете отырып, ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
13
Жер пайдаланушының дала ауыл шаруашылығы жұмыстары басталғанға дейін 3 (үш) күнтізбелік күннен кешіктірмей (жырту, жинау, шөп әкету, лиманды суару) электр беру әуе желілерінің күзет аймақтарында, қарауында осы желілер бар ұйымдарда жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел
14
Қарамағында электр желілері бар электр желілерінің күзет аймақтарында жарылыс жұмыстарын жүргізуге ұйымның жазбаша келісімінің болуы.
Өрескел
15
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан асатын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымды электр желісіне қосу кезінде Жүйелік оператормен келісілген техникалық шарттардың болуы.
Өрескел
16
Тұтынушылардың барлық қайта қосылатын және қайта құрылатын электр қондырғыларына арналған жобалық және техникалық қабылдау-тапсыру құжаттамасының болуы.
Өрескел
17
Тұтынушыда тиісті біліктілігі бар электр техникалық персонал және электр қондырғыларының сенімді, қауіпсіз жұмысына жауапты тұлға немесе тұрмыстық тұтынушыларды қоспағанда, қолданыстағы электр қондырғыларында жұмыс істеуге рұқсаты бар персоналы бар ұйыммен электр қондырғыларына қызмет көрсетуге шарт болған кезде электр қондырғыларын пайдалануға жіберуді жүзеге асыру.
Өрескел
18
Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен электрмен жабдықтау шартының болуы.
Елеулі
19
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісі болған кезде ғана тұтынушыға электр энергиясын қосуды және босатуды жүзеге асыру
Өрескел
20
Электр энергиясын тұтынудың маусымдық сипаты бар электр қондырғыларына кернеу беру кезінде тұтынушының электр қондырғыларын техникалық куәландыру актісінің (еркін нысанда) болуы.
Өрескел
21
Тұтынылған электр энергиясы, қуаты туралы деректерді ұзақ мерзімді сақтау жады бар активті және реактивті энергияны коммерциялық есепке алу есептеуішінің және электр тұтынудың келісілген қуаты 100 кВт-тан астам электр энергиясын жеткізу тіркелген тұтынушыда жүктемелердің сағаттық графигінің болуы.
Елеулі
22

Соблюдение требования о недопущении производства раскопок землеройными машинами на расстоянии ближе 1 м от кабеля и использования отбойных молотков, ломов и кирок при рыхлении грунта над кабелями на глубину более 0,4 м, при нормальной глубине прокладки кабелей, а также применения ударных и вибропогружных механизмов на расстоянии менее 5 метров от кабелей.
Грубое
12
Наличие на опорах воздушных линий электропередачи в местах пересечения или сближения их с подземными кабелями связи или электрокабелями предупредительных знаков в виде стрелок в направлении кабеля с указанием расстояния до него.
Значительное
13
Наличие письменного уведомления землепользователем не позднее чем за 3 (три) календарных дня до начала полевых сельскохозяйственных работ (вспашка, уборка, вывоз сена, лиманный полив) в охранных зонах воздушных линий электропередачи, организации, в ведении которой находятся эти линии.
Грубое
14
Наличие письменного согласия организации на производство взрывных работ в охранных зонах электрических сетей, в ведении которой находится электрические сети.
Грубое
15
Наличие технических условий согласованных с системным оператором, при подключении к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации с заявленной мощностью свыше 10 МВт.
Грубое
16
Наличие проектной и технической приемо-сдаточной документации для всех вновь подключаемых и реконструируемых электроустановок потребителей.
Грубое
17
Соблюдение требования о осуществлении допуска электроустановок в эксплуатацию при наличии у потребителя электротехнического персонала соответствующей квалификации и лица, ответственного за надежную, безопасную работу электроустановок, либо договора на обслуживание электроустановки с организацией, имеющий персонал с допуском к работе в действующих электроустановках, за исключением бытовых потребителей.
Грубое
18
Наличие договора на электроснабжение с энергоснабжающей организацией.
Значительное
19
Соблюдение требования о осуществлении подключения и отпуска электрической энергии потребителю только при наличии акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии.
Грубое
20
Наличие акта технического освидетельствования (произвольной формы) электроустановок потребителя экспертной организацией при подаче напряжения на электроустановки с сезонным характером потребления электроэнергии.
Грубое
21
Наличие счетчика коммерческого учета активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии, мощности и почасового графика нагрузок у потребителя с фиксированной поставкой электрической энергии, имеющего договорную мощность электропотребления более 100 киловатт (далее – кВт).
Значительное
22

Тұтынушыларда электр тұтынудың шарттық қуаты 40-100 кВт болатын электр энергиясын еркін жеткізу тұтынушыларында тұтынылған электр энергиясы мен ең жоғары қуаты туралы деректерді ұзақ мерзімді сақтау жады бар активті және реактивті энергия есептеуішінің болуы.
Елеулі
23
Тұтынушыда электр тұтынудың шарттық қуаты 40 кВт-қа дейінгі электр энергиясын еркін жеткізу үшін белсенді энергия есептеуішінің болуы.
Елеулі
24
Салыстырып тексеруге құқығы бар энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабының қаптамасын бекітуде, ал электр есептегіш қысқыштар тағанының қақпағында, ток және кернеу трансформаторлары бөлігінің есіктерінде, ток және кернеулік сынау блоктары мен қораптарында энергия беруші ұйымның пломбаларының болуы.
Өрескел
25
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жазбаша хабарламаның болуы және олардың электр энергиясын есепке алу схемасының өзгеруіне немесе пломба (таңба) бүтіндігінің бұзылуына байланысты жұмыс жүргізуге рұқсатының болуы.
Өрескел
26
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасы мен құралдарындағы бұзушылықтарды жойғаннан кейін электр желісіне қосу, қайта есептеу сомасын төлеу және қосу сомасын төлеу.
Өрескел
27
Электр энергиясын қабылдағыштарды электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралынсыз қосуға жол бермеу.
Өрескел
28
Біліктілігі бойынша тиісті электр техникалық персоналмен жинақталған энергия қызметінің не электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы.
Өрескел
29
Электр қондырғыларын пайдалануды ұйымдастыру бойынша міндеттерді тікелей орындау үшін заңды тұлға басшысының тиісті құжатымен тағайындалған электр қондырғыларын пайдалануға жауапты адамның және оның орынбасарының болуы, ал жеке тұлғаларда – 1000 Вольттан жоғары кернеулі электр қондырғыларының иелері-қауіпсіз пайдалануға жауапкершілік жүктелетін мамандандырылған ұйымдармен жасалған электр қондырғыларына қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы.
Елеулі
30
Электр қондырғылары үшін жауапты адамның оның құқықтары мен жауапкершілігі көрсетілген лауазымдық нұсқаулығының:
Елеулі
31
Электр қондырғылары үшін жауапты адамды және оның орынбасарын электр қауіпсіздігі бойынша тиісті тобы беріліп, білімі тексерілгеннен кейін тағайындау:

Наличие счетчика активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии и максимальной мощности у потребителей свободной поставки электрической энергии с договорной мощностью электропотребления 40-100 кВт.
Значительное
23
Наличие счетчика активной энергии у потребителя свободной поставки электрической энергии с договорной мощностью электропотребления до 40 кВт.
Значительное
24
Наличие пломбы энергопередающей (энергопроизводящей) организации, имеющей право поверки, на креплении кожуха прибора коммерческого учета электрической энергии, а на крышке колодки зажимов электросчетчика, дверках отсека трансформаторов тока и напряжения, на токовых и напряженческих испытательных блоках и коробках пломбы энергопередающей организации.
Грубое
25
Наличие письменного извещения энергопередающей (энергопроизводящей) организации и на наличие их разрешения на проведении работы, связанной с изменением схемы учета электрической энергии или нарушением целостности пломбы (клейма).
Грубое
26
Соблюдение требования о подключении к электрической сети после устранения нарушений в схеме и приборах коммерческого учета электрической энергии, оплаты суммы перерасчета и оплаты суммы за подключения.
Грубое
27
Соблюдение требования о недопущении подключения приемников электроэнергии без прибора коммерческого учета электрической энергии.
Грубое
28
Наличие энергослужбы, укомплектованной соответствующим по квалификации электротехническим персоналом либо договора со специализированной организацией, осуществляющей деятельность по эксплуатации электроустановок.
Грубое
29
Наличие ответственного за эксплуатацию электроустановок и его заместителя, назначенные соответствующим документом руководителя юридического лица, для непосредственного выполнения обязанностей по организации эксплуатации электроустановок, а у физических лиц - владельцев электроустановок напряжением выше 1000 В наличие договора на обслуживание электроустановок заключенного со специализированными организациями на которых возлагается ответственность за безопасную эксплуатацию.
Значительное
30
Наличие должностной инструкции ответственного за электроустановки, с указанием его прав и ответственности.
Значительное
31
Соблюдение требования о назначении ответственного за электроустановки и его заместителя после проверки знаний и присвоения соответствующей группы по электробезопасности:

1) V –кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларында;
2) IV - кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында болуы.
Өрескел
32
Монтаждау немесе қайта құру басталғанға дейін электр қондырғыларының:
1) энергия беруші ұйымнан техникалық шарттар;
2) орындалған жобалау құжаттамасы;
3) жоба бойынша техникалық шарттарды берген энергия беруші ұйыммен келісілген жобалық құжаттамалардыңболуы.
Өрескел
33
Жабдықты кешенді сынамалау кезінде жабдықтың және технологиялық схемалардың жұмысқа қабілеттілігін, оларды пайдалану қауіпсіздігін тексеруді орындау, бақылау мен басқарудың барлық жүйелерін, қорғау және бұғаттау құрылғыларын, сигнал беру құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру мен теңшеуді жүзеге асыру және тұтынушының не мамандандырылған ұйымның кешенді сынамалауын жүргізу.
Өрескел
34
Тұтынушының электр қондырғыларын пайдалануға тексеріп байқау және қабылдау алдында:

1) V - в электроустановках напряжением выше 1000 В;
2) IV - в электроустановках напряжением до 1000 В.
Грубое
32
Наличие, до начала монтажа или реконструкции электроустановок:
1) технических условий от энергопередающей организации;
2) выполненной проектной документации;
3) проектной документаций согласованной с энергопередающей организацией, выдавшей технические условия по проекту
Грубое
33
Соблюдение требования о ви при комплексном опробовании оборудования проверки работоспособности оборудования и технологических схем, безопасности их эксплуатации, осуществление проверки и настройки всех систем контроля и управления, устройств защиты и блокировок, устройств сигнализации и контрольно-измерительных приборов и проведение комплексного опробования потребителем либо специализированной организацией.
Грубое
34
Наличие перед опробованием и допуском электроустановок потребителя к эксплуатации:

1) электр қауіпсіздігі бойынша топтарға сәйкес жабдықталған электр техникалық және электр технологиялық персоналдың;
2) әзірлеген және бекітілген пайдалану нұсқаулықтары, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтары және жедел схемалары, есеп беру мен есептілік бойынша техникалық құжаттаманың;
3) сыналған қорғану құралдарының, құрал-саймандардың,кіші бөлшектер мен материалдарын;
4) қолданысқа енгізілген байланыс, сигнализация және өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру мен желдету құралдарының болуы.
Өрескел
35
Меншікті энергия көзі бар немесе электрмен жабдықтаудың өз жүйесінде электр желілерінің дербес кәсіпорны бар тұтынушыларда, сондай-ақ электр шаруашылық құрамында бас төмендеткіш станциялары, дамыған электр желілері, жоғары вольтты таратушы құрылғылар жүйесі мен цехтың төмендеткіш кіші станциялары бар ірі энергиялық сыйымды тұтынушыларда электр қондырғыларын жедел диспетчерлік басқарудың болуы.
Өрескел
36
Тұтынушы цехтарының (құрылымдық бөлімшелердің) электр шаруашылығы объектілерін жедел басқарудың түрлі деңгейдегі персоналы арасындағы өзара қарым-қатынастарды, сондай-ақ тұтынушының жедел персоналы мен тиісті электр тораптық кәсіпорындары (орталық диспетчерлік қызмет, өңірлік диспетчерлік орталық, желілік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы) арасындағы өзара қарым-қатынастардырегламенттейтін ережелердің, шарттардыңнемесе нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
37
Басқару қалқандарында (пункттерінде) байланыс құралдарының болуы.
Елеулі
38
Жедел басқару қалқандарында (пункттерінде) және басқа да осы мақсатқа арналған үй-жайларды барлық аппараттардың нақты жай-күйі мен олардың нөмірлері көрсетілген орындары белгіленген жедел басқарудағы электр қондырғылары электрлі жалғасуының жедел схемаларының (схема-макеттерінің) болуы.
Өрескел
39

1) укомплектованного в соответствии с группами по электробезопасности электротехнического и электротехнологического персонала;
2) разработанных и утвержденных эксплуатационных инструкций, инструкций по охране труда и оперативных схем, технической документаций по учету и отчетности;
3) испытанных защитных средств, инструментов, запасных частей и материалов;
4) введенных в действие средств связи, сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения и вентиляции.
Грубое
35
Наличие оперативного диспетчерского управления электроустановками у потребителей, имеющих собственные источники энергии или имеющих в своей системе электроснабжения самостоятельные предприятия электрических сетей, а также у крупных энергоемких потребителей, имеющих в составе электрохозяйства главные понизительные подстанции, развитые электрические сети, систему высоковольтных распределительных устройств и цеховых понизительных подстанций.
Грубое
36
Наличие положений, договоров или инструкций, регламентирующих взаимоотношения между персоналом различных уровней оперативного управления объектов электрохозяйства цехов (структурных подразделений) потребителя, а также взаимоотношения между оперативным персоналом потребителя и оперативным персоналом соответствующих электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба, региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора).
Значительное
37
Наличие средств связи в щитах (пунктах) управления.
Значительное
38
Наличие в щитах (пунктах) оперативного управления и других, предназначенных для этой цели помещений, оперативных схем (схем-макетов) электрических соединений электроустановок, находящихся в оперативном управлении, на которых обозначаются действительное положение всех аппаратов и мест наложения заземлений, с указанием их номеров.
Грубое
39

Тұтынушының электр қондырғылары үшін жауапты тұлға 2 жылда 1 рет бекітетін жабдықтың қалыпты жұмыс режимдері кезіндегі барлық кернеулер электр қондырғыларының электр қосылыстарының бір желілік схемаларының болуы.
Елеулі
40
Диспетчерлік пунктте, тұтынушының электрмен жабдықтау жүйесін басқару қалқанында және персоналдың тұрақты кезекшілігібар объектіде, жоғары тұрғанжедел-диспетчерлік басқару органымен келісілген авариялардың алдын алу және жою жөніндегі жергілікті нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
41
Нақты кәсіпорынның (ұйымның) ерекшелігі мен құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып, жедел басқару, жедел келіссөздер мен жазбалар жүргізу,жедел ауыстырып қосу және авариялық режимдерді жою жөніндегі нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
42
Кіші станциялардың тарату құрылғыларының, қалқандардың және құрастырмалардың электр схемаларында осы жабдық жедел басқаруда немесе қарамағында тұрған жоғары тұрған жедел персоналдың өкімі немесе рұқсатымен, ауызша (көзбе-көз байланыс кезінде) немесе телефон өкімі бойынша, кейіннен жедел журналға жаза отырып, ауыстырып қосуды орындау.
Өрескел
43
Күрделі ауыстырып қосуды орындау үшін, атап айтқанда коммутациялық аппараттармен, жерге тұйықтамайтын ажыратқыштар мен релелік қорғану аварияға қарсы және режимдік автоматика кұрылғыларымен операциялардың қатаң бірізділігі талап етілетін ауыстырып қосу үшін, сондай-ақ бұғаттау құрылғыларымен жабдықталмаған немесе жарамсыз бұғаттау құрылғылары бар электр қондырғыларында ауыстырып қосу бағдармаларының немесе бланкілерінің болуы.
Өрескел
44
Диспетчерлік пункттерде, кәсіпорынның (ұйымның) бас төмендеткіш кіші станциясының басқару қалқандарында тұтынушының электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен күрделі ауыстырып қосу тізбесінің болуы.
Елеулі
45
Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда (жазатайым оқиға, дүлей апат, сондай-ақ аварияларды жою кезінде) оны кейіннен хабардар ете отырып және жедел журналға жаза отырып, жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес жоғары тұрған жедел персоналға билік етпей немесе білмей қайта қосуды орындау.
Елеулі
46
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адаммен бекітілген жедел коммутацияны жүзеге асыруға уәкілетті қызметкерлер тізімінің болуы.
Елеулі
47
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты болып бекітілген жоғары тұрған жедел қызметтер арқылы жедел келіссөздер жүргізу құқығы бар тұтынушының жедел персоналының тұлғалары тізімінің болуы және оны электржелілік кәсіпорындардыңдиспетчерлік қызметтеріне (өңірлік электр желілерінің (таратушы электр компанияларының) орталық диспетчерлік қызметі, өңірлік диспетчерлік орталық, жүйелікоператордың ұлттық диспетчерлік орталығы), сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен кіші абоненттерге жіберу.
Елеулі
48
Жедел құжаттар болып табылатын ауыстырып қосудың бағдарламалары мен бланкілерінде электр қондырғыларының электр қосылыстары схемаларында және релелік қорғаныс және автоматика тізбектерінде ауыстырып қосуларды жүргізу кезіндегі операциялардың тәртібі мен бірізділігінің болуы.
Өрескел
49
Жаңа жабдықты енгізуге, ескірген жабдықты ауыстыруға немесе ішінара бөлшектеуге, тарату құрылғыларын қайта жаңартуға байланысты, сондай-ақ релелік қорғау мен автоматиканың орнатылған құрылғыларында жаңа немесе өзгерістер енгізілуіне байланысты электр қосылыстарының басты схемасында өзгерістер болған кезде типтік бағдарламалар мен түзету ауыстырып қосу бланкілерінде түзетулердің болуы.
Өрескел
50
Кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында ауыстырып қосуды жүргізу кезінде жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі
51
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен электр жабдығын ажырату және қосуға арналған өтініштерді ресімдеу тәртібінің болуы.
Елеулі
52
Персоналдың тұрақты кезекшілігі бар электр қондырғыларында жөндеуде немесе сынауда болған жабдықты іске қосар алдында жедел персоналдың (жауапты басшының немесе жұмыс өндірушінің) қабылдап алуы туралы актінің болуы.
Өрескел
53
Тікелей ауыстырып қосуды орындайтын жедел персоналдың жұмыстан өз еркімен шығуына жол бермеу.
Өрескел
54
Блоктауды орындау кезінде жасалған блоктау бойынша операциялармен ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
Өрескел
55
Ауыстырып қосу бланкісін ауыстыру үшін өкім алған кезекшінің толтыруы.
Елеулі
56
Ауыстырып қосу бланкісі бойынша орындалатын әрбір тапсырмаға жеке ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
Елеулі
57
Қайта қосу туралы өкімде жоғарғы тұрған жедел персонал белгілеген қажетті талдап тексерілген дәрежесі бар электр қондырғыларының схемаларында, сондай-ақ релелік қорғаныс және автоматика тізбектеріндегі операциялардың бірізділігі туралы нұсқаудың болуы.
Елеулі
58
Тұтынушының электр шаруашылығында автоматтандырылған басқару жүйесінің болуы.
Елеулі
59
Автоматтандырылған басқару жүйесінде олармен келісілген көлемде электр беруші ұйымдардың диспетчерлік пункттерімен байланыс және телемеханика құралдарының болуы.
Өрескел
60
Тәжірибелік пайдаланудан кейін ұзақтығы 6 айдан аспайтын қабылдау комиссиясының актісі негізінде басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалануға енгізуді жүзеге асыру.
Өрескел
61
Тұтынушы басшысының автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалануды ұйымдастыру кезінде техникалық құралдар кешеніне, бағдарламалық қамтамасыз етуге қызмет көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің міндеттері туралы бұйрығының болуы.
Елеулі
62

Наличие однолинейных схем электрических соединений электроустановок для всех напряжений при нормальных режимах работы оборудования, утверждаемых ответственным за электроустановки потребителя не реже 1 раза в 2 года.
Значительное
40
Наличие на диспетчерском пункте, щите управления системы электроснабжения потребителя и на объектах с постоянным дежурным персоналом, местных инструкций по предотвращению и ликвидации аварий, согласованных с вышестоящим органом оперативно-диспетчерского управления.
Грубое
41
Наличие инструкций по оперативному управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству оперативных переключений и ликвидации аварийных режимов, с учетом специфики и структурных особенностей конкретного предприятия (организации).
Грубое
42
Соблюдение требования о выполнении переключений в электрических схемах распределительных устройств подстанций, щитов и сборок по распоряжению или с ведома вышестоящего оперативного персонала, в оперативном управлении или ведении которого находится данное оборудование, по устному (при очном контакте) или телефонному распоряжению, с последующей записью в оперативном журнале.
Грубое
43
Наличие программ или бланков переключений, для выполнения сложных переключений, а именно переключений, требующие строгой последовательности операций с коммутационными аппаратами, заземляющими разъединителями, устройствами релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, а также на электроустановках, не оборудованных блокировочными устройствами или имеющие неисправные блокировочные устройства.
Грубое
44
Наличие в диспетчерских пунктах, щитах управления главной понизительной подстанции предприятия (организации) перечня сложных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
45
Соблюдение требования о выполнении переключений в соответствии с местными инструкциями без распоряжения или без ведома вышестоящего оперативного персонала, с последующим его уведомлением и записью в оперативном журнале в случаях, не терпящих отлагательства (несчастный случай, стихийное бедствие, а также при ликвидации аварий).
Значительное
46
Наличие списка работников, имеющих допуск к выполнению оперативных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
47
Наличие списка лиц оперативного персонала потребителя, имеющих право ведения оперативных переговоров с вышестоящими оперативными службами, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя и направление его диспетчерским службам электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба региональных электрических сетей (распределительных электрических компаний), региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора), а также энергоснабжающей организации и субабонентам.
Значительное
48
Наличие в программах и бланках переключений, которые являются оперативными документами, порядка и последовательности операций при проведении переключений в схемах электрических соединений электроустановок, цепях релейной защиты и автоматики.
Грубое
49
Наличие корректировок в типовых программах и бланках переключений, при наличие изменений в главной схеме электрических соединений, связанных с вводом нового оборудования, заменой или частичным демонтажом устаревшего оборудования, реконструкцией распределительных устройств, а также при включении новых или изменениях в установленных устройствах релейной защиты и автоматики.
Грубое
50
Наличие записи в оперативном журнале, при производстве переключений в электроустановках напряжением до 1000 В.
Значительное
51
Наличие порядка оформления заявок на отключение и включение электрооборудования, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
52
Наличие акта о приемки оперативным персоналом (ответственным руководителем или производителем работ) перед включением оборудования, находившегося в ремонте или на испытании в электроустановках с постоянным дежурством персонала.
Грубое
53
Соблюдение требования о недопущении самовольного вывода из работы блокировки оперативным персоналом, непосредственно выполняющему переключения.
Грубое
54
Наличие бланка переключений с операциями по деблокированию, составленного при выполнении деблокирования.
Грубое
55
Наличие заполненного бланка переключений, дежурным, получившим распоряжение на проведение переключений.
Значительное
56
Наличие отдельного бланка переключений по каждому заданию выполняемого по бланку переключений.
Значительное
57
Наличие в распоряжении о переключении, указаний о последовательности операций в схеме электроустановки, а также в цепях релейной защиты и автоматики, с необходимой степенью детализации, определенной вышестоящим оперативным персоналом.
Значительное
58
Наличие в электрохозяйстве потребителя автоматизированной системы управления.
Значительное
59
Наличие в автоматизированной системе управления средств связи и телемеханики с диспетчерскими пунктами электропередающих организаций, в объеме, согласованном с ними.
Грубое
60
Соблюдение требования об осуществлении ввода автоматизированных систем управления в эксплуатацию на основании акта приемочной комиссии после опытной эксплуатации, продолжительностью не более 6 месяцев.
Грубое
61
Наличие приказа руководителя потребителя об обязанностях структурных подразделений по обслуживанию комплекса технических средств, программного обеспечения, при организации эксплуатации автоматизированных систем управления.
Значительное
62

Кернеуі 1000 В жоғары электр беру желілері бойынша телефон байланысы мен телемеханиканың жоғары жиілікті арналарының жабдықтарын (байланыс конденсаторлары, жоғары жиілікті бөгегіш реакторлары, жерге тұйықтау пышақтары, антенналық байланыс құрылғылары, өтпелі оқшаулағыштар, баптау элементтерінің разрядтағыштары және қосылу сүзгілері) пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыру кезінде кернеуі 1000 В жоғары қондырғыға қызмет көрсететін персоналдың болуы.
Елеулі
63
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен тізбе бойынша әрбір автоматтандырылған басқару жүйесі бойынша техникалық және пайдалану құжаттарын жүргізу.
Елеулі
64
Кіші станциялар мен диспетчерлік пункттерде телебасқарудың шығу тізбектерін жұмыстан шығару үшін арнайы жалпы кілттерді немесе ажыратқыш құрылғыларды қолдану.
Елеулі
65
Ажыратқыш қысқыштарда немесе жеке ажыратқыш құрылғыларда тиісті диспетчерлік қызметтің рұқсаты мен өтінімі бойынша телебасқару тізбектерін ажырату және жекелеген қосылуларды телесигналдандыру өндірісі.
Өрескел
66
Бекітілген графиктерге сәйкес автоматтандырылған басқару жүйесінің техникалық құралдарында жөндеу-алдын алу жұмыстарын орындау.
Елеулі
67
Электр қондырғысына жауапты және тұтынушының бас инженері бекіткен жөндеу жүргізу немесе техникалық қызмет көрсету үшін автоматтандырылған басқару жүйелерін шығару тәртібі туралы ереженің болуы.
Елеулі
68
Диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерін жұмыстан шығару кезінде жедел өтінімді ресімдеу.
Елеулі
69
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен электр қондырғыларының негізгі жабдықтарын жөндеудің барлық түрлеріне жылдық жоспардың (графиктің) болуы.
Елеулі
70
Кәсіпорын басшысы бекіткен өндіріс көлемінің өзгеруіне әсер ететін электр қондырғыларын жөндеу графигінің болуы.
Елеулі
71
Кәсіпорын әзірлеген электр қондырғыларын техникалық қайта жарақтандыру және қайта жаңартудың ұзақ мерзімді жоспарларының болуы.
Елеулі
72
Тұтынушының техникалық басшысы басқаратын комиссияның электр жабдықтарын пайдалану мерзімі өткеннен кейін, оның құрамына сараптама ұйымының өкілін тарта отырып, осы жабдықтың жай-күйін бағалау және одан әрі жұмыс істеу мерзімін және пайдалану шарттарын белгілеу мақсатында техникалық куәландыруды жүргізу.
Өрескел
73
Техникалық куәландыру жөніндегі комиссия жұмысының нәтижелерін актімен ресімдеу және оларды кейіннен куәландыру мерзімін көрсете отырып, электр жабдығының техникалық паспортына енгізу.
Өрескел
74
Тұтынушыда орнатылған электр шаруашылығы жабдықтары үшін қосалқы бөлшектер мен материалдардың болуы.
Елеулі
75
Қосалқы бөлшектер, материалдар номенклатурасының болуы және электр қондырғыларына жауапты және техникалық басшы не бірінші басшы бекіткен олардың азаймайтын қорының нормалары.
Болмашы
76
Электр жабдықтары мен электр қондырғыларына жоспарлы кезеңдік техникалық қызмет көрсету графигінің болуы.
Болмашы
77
Жөндеудің нақты мерзімдері көрсетілген кәсіпорын (ұйым) бойынша бұйрықтың негізінде электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге шығаруды жүзеге асыру, объектілерді жөндеуге дайындауға және жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар.
Өрескел
78
Жөндеудің нақты мерзімі көрсетілген тапсырыс беруші кәсіпорын мен мердігер ұйымның бірлескен бұйрығы негізінде мердігерлік ұйымды жөндеуге тарту кезінде электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге шығаруды жүзеге асыру, объектілерді жөндеуге дайындауға және жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар.
Өрескел
79
Жабдықты жөндеуге шығаруға жауапты тұлға және жөндеу басшысы (кәсіпорынның жөндеу бөлімшесінің басшысы немесе тартылған мердігерлік ұйымның басшысы) қол қойған электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге тапсыру актісінің болуы.
Өрескел
80
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын күрделі жөндеу туралы құжаттаманың болуы.
Елеулі
81
Жұмыстық сынаудың (сынаудың) оң нәтижелерін алған кезде қайта жаңартудан немесе күрделі жөндеуден кейін қол қойылған электр жабдықтары мен желілерін пайдалануға қабылдау актілерінің болуы.
Өрескел
82
Қайта жаңарту және жөндеу бойынша есептік техникалық құжаттаманың болуы.
Елеулі
83
Жабдықтың паспортында немесе арнайы жөндеу журналында қосалқы электр жабдықтарын жөндеу кезінде жүргізілген жұмыстар туралы жазбаның болуы.
Болмашы
84
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын жаңғырту бойынша құжаттаманың болуы.
Болмашы
85
Тұтынушыда мынадай техникалық құжаттамалардың:

Наличие персонала, обслуживающего установки напряжением выше 1000 В, при осуществлении эксплуатации и ремонта оборудования высокочастотных каналов телефонной связи и телемеханики по линиям электропередачи напряжением выше 1000 В (конденсаторы связи, реакторы высокочастотных заградителей, заземляющие ножи, устройства антенной связи, проходные изоляторы, разрядники элементов настройки и фильтров присоединения).
Значительное
63
Соблюдение требования о ведении технической и эксплуатационной документаций по каждой автоматизированной системе управления, по перечню, утвержденному техническим руководителем потребителя.
Значительное
64
Соблюдение требования о применении специальных общих ключей или отключающих устройств для вывода из работы выходных цепей телеуправления на подстанциях и диспетчерских пунктах.
Значительное
65
Соблюдение требования о производстве отключений цепей телеуправления и телесигнализации отдельных присоединений на разъемных зажимах либо на индивидуальных отключающих устройствах по разрешению и заявке соответствующей диспетчерской службы.
Грубое
66
Соблюдение требования о выполнении ремонтно-профилактических работ на технических средствах автоматизированных систем управления в соответствии с утвержденными графиками.
Значительное
67
Наличие положения о порядке вывода автоматизированных систем управления для проведения ремонта или технического обслуживания, утвержденного ответственным за электроустановки и главным инженером потребителя.
Значительное
68
Наличие оформленной оперативной заявки при выводе из работы средств диспетчерской связи и систем телемеханики.
Значительное
69
Наличие годового плана (графика) на все виды ремонтов основного оборудования электроустановок, утвержденного техническим руководителем потребителя.
Значительное
70
Наличие графика ремонтов электроустановок, влияющих на изменение объемов производства, утвержденного руководителем предприятия.
Значительное
71
Наличие долгосрочных планов технического перевооружения и реконструкции электроустановок, разработанных предприятием.
Значительное
72
Соблюдение требования о проведении технического освидетельствования по истечению срока эксплуатации электрооборудования комиссией, возглавляемой техническим руководителем потребителя, с привлечением в ее состав представителя экспертной организации - с целью оценки состояния и установления сроков дальнейшей работы и условий эксплуатации этого оборудования.
Грубое
73
Наличие оформленныхрезультатов работы комиссии по техническому освидетельствованию актом и внесение их в технический паспорт электрооборудования с указанием срока последующего освидетельствования.
Грубое
74
Наличие запасных частей и материалов, для установленного у потребителя оборудования электрохозяйства.
Значительное
75
Наличие номенклатуры запасных частей, материалов и нормы их неснижаемого запаса, разработанной ответственным за электроустановки и утвержденной техническим руководителем либо первым руководителем.
Незначительное
76
Наличие графика планового периодического технического обслуживания электрооборудования и электроустановок.
Незначительное
77
Соблюдение требования о осуществлении вывода электрооборудования и сетей в капитальный ремонт на основании приказа по предприятию (организации), в котором указаны конкретные сроки ремонта, лица ответственные за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающих безопасность работы.
Грубое
78
Соблюдение требования о осуществлении вывода электрооборудования и сетей в капитальный ремонт при привлечении к выполнению ремонта подрядной организации на основании совместного приказа предприятия-заказчика и подрядной организации, в котором указаны конкретные сроки ремонта, лица ответственные за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающих безопасность работы.
Грубое
79
Наличие акта сдачи электрооборудования и сетей в капитальный ремонт, подписанного лицом, ответственным за вывод оборудования в ремонт и руководителем ремонта (руководителем ремонтного подразделения предприятия, либо привлеченной подрядной организации).
Грубое
80
Наличие документации по капитальному ремонту электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
Значительное
81
Наличие актов приемки в эксплуатацию электрооборудования и сетей, подписанных после реконструкции или капитального ремонта, при получении положительных результатов рабочей обкатки (испытаний).
Грубое
82
Наличие отчетной технической документации по реконструкции и ремонту.
Значительное
83
Наличие записи в паспорте оборудования или в специальном ремонтном журнале о работах, проведенных при ремонте вспомогательного электрооборудования.
Незначительное
84
Наличие документации по модернизации электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
Незначительное
85
Наличие у потребителя следующей технической документаций:

1) кәсіпорынның, салынған ғимараттары бар объектілердің, құрылыстар мен жерасты электртехникалық коммуникацияларының бас жоспары;
2) құрылыс салу, монтаждау және реттеу барысында енгізілген өзгерістермен кейіннен пайдалануға бекітілген жобалық құжаттама (сызбалар, жазбаша түсіндірмелер, т.б.);
3) жасырын жұмыстарды қабылдау, электр жабдығын сынау және реттеу, электр қондырғыларын пайдалануға қабылдау актілері;
4) бастапқы және қайталама электрлік қосылыстарының атқаратын жұмыс схемалары;
5) мүліктік (баланстық) құрал-саймандар тұтынушы және энергетикамен жабдықтаушы ұйымдардың арасындағы және пайдаланушылық жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу актілері;
6) негізгі электр жабдығы, ғимараттар және энергетикалық объектілер құрылыстарының техникалық паспорттары, сертификаттауға жататын жабдық пен материалдардың сертификаттары;
7) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар;
8) электр техникалық персоналдың лауазымдық нұсқаулықтары, жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша, тасымалды электр қабылдағыштарын, қолдану бойынша нұсқаулықтар, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар, апатты болдырмау және жою бойынша нұсқаулықтар, электр энергиясын және оны ұтымды пайдалануды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтар, электр жабдығы мен электр қондырғыларына қызмет етуші жұмыскерлерге арналған еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
86
Техникалық басшы бекіткен және оған мынадай құжаттарды қоса отырып, құрылымдық бөлімшелер үшін техникалық құжаттама тізбесінің болуы:
1) электр жабдығын және олардың техникалық деректерін, сонымен бірге, соларға берілген тізімдік түгендеу нөмірлерін көрсету арқылы электр жабдығын есепке алу журналдары (журналдарға дайындаушы зауыттардың техникалық паспорттары және пайдаланылуы жөніндегі нұсқаулықтар; жабдық пен бұйымның және материалдардың сапасын куәландыратын сертификаттар; жабдық пен электр тогын беретін желілерді сынау және өлшеу жөндеу, релелік қорғау, автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету (хаттамалары мен актілері қоса беріледі);
2) электр жабдығының, электр қондырғылары және құрылыстардың сызба жинақтары, кіші бөлшектердің сызбалары, әуе және кабельдік трассалардың атқару сызбалары және кабельдік журналдар;
3) жалғанатын муфталар қойылатын және басқа да коммуникациялармен қиысатын орындары көрсетілген, ғимараттар мен тұрақты құрылыстарға бекітілетін жерасты кабельдік трассалары және жермен қосқыш құрылғылардың сызбалары;
4) тұтынушыларда тұтастай және жекелеген цехтар мен учаскелер (бөлімшелер) бойынша құрастырылған электрмен жабдықтаудың жалпы схемалары;

1) генерального плана предприятия, объекта с нанесенными зданиями, сооружениями и подземными электротехническими коммуникациями;
2) утвержденной проектной документаций (чертежи, пояснительные записки) со всеми изменениями, внесенными в ходе строительства, монтажа и наладки и последующей эксплуатации;
3) актов приемки скрытых работ, испытаний и наладки электрооборудования, приемки электроустановок в эксплуатацию;
4) исполнительных рабочих схем первичных и вторичных электрических соединений;
5) актов разграничения сетей по имущественной (балансовой) принадлежности и эксплуатационной ответственности между энергоснабжающей организацией и потребителем;
6) технических паспортов основного электрооборудования, зданий и сооружений энергообъектов, сертификаты на оборудование и материалы, подлежащие сертификации;
7) производственных инструкций по эксплуатации электроустановок;
8) должностных инструкций электротехнического персонала, инструкций по охране труда на рабочих местах, по применению переносных электроприемников, инструкций по пожарной безопасности, инструкции по предотвращению и ликвидации аварий, инструкции по выполнению переключений без распоряжений, инструкции по учету электроэнергии и ее рациональному использованию, инструкции по охране труда для работников, обслуживающих электрооборудование электроустановок.
Значительное
86
Наличие перечня технической документации для структурных подразделений, утвержденной техническим руководителем и включением в него следующих документов:
1) журналов учета электрооборудования с перечислением основного электрооборудования и указанием их технических данных, а также присвоенных им инвентарных номеров (к журналам прилагаются инструкции по эксплуатации и технические паспорта заводов-изготовителей, сертификаты, удостоверяющие качество оборудования, изделий и материалов, протоколы и акты испытаний и измерений, ремонта оборудования и линий электропередачи, технического обслуживания устройств релейной защиты и автоматики);
2) чертежей электрооборудования, электроустановок и сооружений, комплекты чертежей запасных частей, исполнительные чертежи воздушных и кабельных трасс и кабельные журналы;
3) чертежей подземных кабельных трасс и заземляющих устройств с привязками к зданиям и постоянным сооружениям и указанием мест установки соединительных муфт и пересечений с другими коммуникациями;
4) общих схем электроснабжения, составленных в целом и по отдельным цехам и участкам (подразделениям);

5) құрылымдық бөлімшелер арасында баланстық құрал-саймандар мен пайдалану жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу жөніндегі актілер немесе тұтынушы басшысының жазбаша нұсқауы (қажет болған жағдайда);
6) цех пен учаскенің (бөлімшенің) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар жиынтығы және қажетті лауазымдық нұсқаулықтар мен аталған бөлімшенің (қызметтің) жұмыскерлері үшін еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың жиынтықтары;
7) қызметкерлер тізімі мынадай:
жедел ауыстыруды орындауға, шұғыл келіссөздерді жүргізуге, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электр-техникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуға рұқсаты бар;
өкім, наряд беруші;
жұмысқа жіберуге, жұмыс өндірушінің, бақылаушының жауапты жұмыс басшысының құқығы бар;
жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге жіберілген;
электр қондырғыларында арнайы жұмыс өндіруге білімдерін тексеруге құқығы бар жұмыскерлердің тізімі;
8) электр қондырғыларындағы қауіпті газ жер асты құрылыстарының, арнайы жұмыстардың тізбесі;
9) өшірілгеннен кейін келтірілген кернеуде болатын әуе электр беру желісі;
10) ағымдағы пайдалану тәртібінде рұқсат етілген жұмыстардың тізбесі;
11) жұмыс өндірісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қосымша шаралар талап ететін электр қондырғыларының тізбесі;
12) электр қауіпсіздігі бойынша тиісті топтың болуы қажет инженер-техник қызметкерлер мен электротехникалық персоналдың лауазымдар тізбесі;
13) персоналды электр қауіпсіздігі бойынша 1-ші топқа жатқызуды талап ететін мамандық пен жұмыс орындарының тізбесі;
14) электр технологиялық және электр техникалық персоналдың міндеттерінің бөлінуі;
15) жедел басқарудағы электр қондырғылары;
16) қайта қосу бланкілері бойынша орындалатын күрделі қайта қосу тізбесі;
17) индикаторлардың разрядына ауыстырылған өлшеумен құралдары;
18) объектілер арасында бөлінгенинвентарлық қорғаныш құралдары.
Елеулі
87
Техникалық құжаттама тізбесін 3 жылда кемінде 1 рет қайта қарауды жүзеге асыру.
Елеулі
88
Схемаларда және сызбаларда электр қондырғыларына жауапты адамның лауазымы мен өзгеріс енгізу күнін көрсете отырып, пайдалану процесінде орындалған электр қондырғыларында өзгерістердің болуы.
Өрескел
89
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында барлық қызметкерлердің назарына жеткізу туралы жазбаның, схемалардағы өзгерістер туралы ақпарат болуы.
Өрескел
90
Схемалардағы белгілер мен нөмірлердің нақты орындалған белгілер мен нөмірлерге сәйкестігі.
Өрескел
91
2 жылда кемінде бір рет нақтылы пайдаланылатын электрлік (технологиялық) схемалардың (сызбалардың) сәйкестігіне тексерудің орындалуы туралы белгінің болуы.
Өрескел
92
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (кіші станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) мынадай құжаттамалардың болуы:

5) актов или письменных указаний руководителя потребителя по разграничению сетей по балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности между структурными подразделениями (при необходимости);
6) комплекта производственных инструкций по эксплуатации электроустановок цеха, участка (подразделения) и комплекты необходимых должностных инструкций и инструкций по охране труда для работников данного подразделения (службы);
7) списков работников:
имеющих допуск выполнения оперативных переключений, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
отдающих распоряжения, наряды;
допускающего, ответственного руководителя работ, производителя работ, наблюдающего;
допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
подлежащих проверке знаний на допуск производства специальных работ в электроустановках;
8) перечней газоопасных подземных сооружений, специальных работ в электроустановках;
9) воздушных линии электропередачи, которые после отключения находятся под наведенным напряжением;
10) перечня работ, разрешенных в порядке текущей эксплуатации;
11) перечня электроустановок, где требуются дополнительные мероприятия по обеспечению безопасности производства работ;
12) перечня должностей инженерно-технических работников и электротехнологического персонала, которым необходимо иметь соответствующую группу по электробезопасности;
13) перечня профессий и рабочих мест, требующих отнесения персонала к группе 1 по электробезопасности;
14) разделение обязанностей электротехнологического и электротехнического персонала;
15) электроустановки, находящиеся в оперативном управлении;
16) перечень сложных переключений, выполняемых по бланкам переключений;
17) средства измерений, переведенных в разряд индикаторов;
18) инвентарные средства защиты, распределенные между объектами.
Значительное
87
Соблюдение требования о осуществлении пересмотра перечня технической документации не реже 1 раза в 3 года.
Значительное
88
Наличие на схемах и чертежах изменений в электроустановках, выполненных в процессе эксплуатации, за подписью ответственного за электроустановками с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
89
Наличие записи в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям о доведение до сведения всех работников, информаций об изменениях в схемах.
Грубое
90
Соблюдение требования о соответствии обозначений и номеров на схемах обозначениям и номерам выполненным в натуре.
Грубое
91
Наличие отметки о выполнении проверки на соответствие электрических (технологических) схем (чертежей) фактическим эксплуатационным, проводимой не реже 1 раза в 2 года.
Грубое
92
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных для обслуживающего электроустановки персонала) следующей документации:

1) жедел схема, ал қажет болған кезде схема-макетте (электрмен жабдықтаудың қарапайым және көрнекі схемасы бар тұтынушылар үшін коммутациялық аппараттардың нақты жағдайы белгіленбейтін алғашқы электр қосқыштардың бір сызықты схемасы болуы жеткілікті);
2) жедел журнал;
3) нарядтар және өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналы;
4) электр қондырғыларының кілттерін беру және қайтарып алу журналы;
5) релелі қорғаушы, автоматика және телемеханика журналы;
6) электр жабдықтарындағы ақаулар мен олқылықтар журналы немесе картотекасы;
7) бақылап-өлшеу құрылғылары мен электр есептегіштер көрсеткішінің тізімдемесі;
8) электр жабдығын есепке алу журналы;
9) кабельдік журнал.
Елеулі
93
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (кіші станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) мынадай құжаттамалардыңболуы:
1) жұмысшылардың тізімі:
- жедел ауыстыруды, жедел келіссөздер жүргізуді, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электртехникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуды орындайтын;
- өкімдерді, нарядтарды беретін;
- жауапты жұмыс басшыларын, жұмыстарды жүргізушілерді, бақылаушыларды жұмысқа жіберетін;
- жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге;
- электр қондырғыларында арнайы жұмыстарды жүргізуге білімі тексерілуге тиісті;
- энергиямен жабдықтаушы ұйымдардыңжәне субабоненттер ұйымдарының жедел келіссөздер жүргізуге құқығы бар жауапты жұмыскерлерінің тізімдері;

1) оперативной схемы, а при необходимости и схемы-макета (для потребителей, имеющих простую и наглядную схему электроснабжения, достаточно иметь однолинейную схему первичных электрических соединений, на которой не отмечается фактическое положение коммутационных аппаратов);
2) оперативного журнала;
3) журнала учета работ по нарядам и распоряжениям;
4) журнала выдачи и возврата ключей от электроустановок;
5) журнала релейной защиты, автоматики и телемеханики;
6) журнала или картотека дефектов и неполадок на электрооборудовании;
7) ведомости показаний контрольно-измерительных приборов и электросчетчиков; 8) журнала учета электрооборудования;
9) кабельного журнала.
Значительное
93
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных для персонала обслуживающего электроустановки) следующей документации:
1) списка работников:
выполняющих оперативные переключения, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
отдающих распоряжения, наряды;
допускающих, ответственных руководителей работ, производителей работ, наблюдающих;
допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
подлежащих проверке знаний на производство специальных работ в электроустановках;
списка ответственных работников энергоснабжающей организации и организаций-субабонентов, имеющих право вести оперативные переговоры;

2) бекітілген учаскедегі жедел басқарудағы, жабдықтардың электр беру желілерінің және релелік қорғау құрылғыларының және автоматиканың тізбесі;
3) электр қондырғыларында ауыстырып қосу бойынша өндірістік нұсқаулықтар;
4) электр қондырғыларындағы жұмысқа рұқсатнама - наряд бланкілері;
5) ағымды пайдалану тәртібінде орындалатын жұмыстардың тізбесі.
Елеулі
94
Күштік трансформаторлар мен реакторлардың салқындатқышы, кернеуді реттеу, қорғау құрылғыларының, май шаруашылығы және басқа да элементтердіжарамды күйдеұстау.
Өрескел
95
Техникалық құжаттамада көрсетілген трансформатор мен шунттаушы реактор оқшауламасының сынақ кернеулерінің қабылданған деңгейлеріне сәйкес келетін оқшаулауға кернеудің әсерін пайдалануда қамтамасыз ететіндей етіп орнатылған кернеудің тиісті сыныптарының кернеулерін ажыратқыштармен немесе шектегіштермен тұрақты қосылған барлық желілік шықпалар мен бейтараптардың жағынан трансформатор мен шунттаушы реакторды қорғаудың болуы.
Өрескел
96

2) перечня оборудования, линий электропередачи и устройств релейной защиты и автоматики, находящихся в оперативном управлении на закрепленном участке;
3) производственной инструкции по переключениям в электроустановках;
4) бланков нарядов-допусков для работы в электроустановках;
5) перечня работ, выполняемых в порядке текущей эксплуатации.
Значительное
94
Соблюдение требования о содержании устройств охлаждения, регулирования напряжения, защиты, маслохозяйства и других элементов силовых трансформаторов и реакторов в исправном состоянии.
Грубое
95
Наличие защиты трансформатора и шунтирующего реактора со стороны всех линейных выводов и нейтрали, постоянно подключенными разрядниками или ограничителями напряжения соответствующих классов напряжения, установленных таким образом, чтобы они обеспечивали в эксплуатации воздействия напряжений на изоляцию, соответствующие принятым уровням испытательных напряжений изоляции трансформатора и шунтирующего реактора, указанным в технической документации.
Грубое
96

Газдан қорғаушы құрылғылармен жабдықталған трансформаторлар мен реакторлардың қақпағы (бактың алмалы-салмалы бөлігі) газдық реле бағыты бойынша кемінде 1 % көтеріңкі,сондай-ақ кеңейткішке жалғанатын май бұрғышының еңістігі кемінде 2 % болуы.
Өрескел
97
Жұмыс істемейтін трансформатордың немесе реактордың кеңейткішінде трансформатор немесе реактор майының осы сәттегі температурасына сәйкес келетін белгідегі май деңгейінің болуы.
Елеулі
98
Майдың жоғары қабаттарындағы температурасын қадағалау үшін термосигнализатормен термометрдің болуы.
Өрескел
99
Сыртқа орнатылатын үшфазалық трансформаторлар мен реакторлардың багында кіші станциялық нөмірдің болуы.
Елеулі

Наличие подъема крышки (съемной части бака) трансформаторов и реакторов, оборудованных устройствами газовой защиты по направлению к газовому реле не менее 1%, а также с уклоном маслопровода к расширителю не мене 2%.
Грубое
97
Наличие уровня масла в расширителе неработающего трансформатора или реактора на отметке, соответствующей температуре масла трансформатора или реактора в данный момент.
Значительное
98
Наличие термосигнализаторов и термометров для выполнения наблюдения за температурой верхних слоев масла.
Грубое
99
Наличие подстанционного номера на баке трехфазных трансформаторов и реакторов наружной установки.
Значительное

100
Бірфазалық трансформаторлар мен реакторлардың тобының бактарында фазалық реңкінің болуы.
Елеулі
101
Сыртқа орнатылатын трансформаторлар мен реакторларда атмосфералық әсерлерге және трансформаторлық майдың әсер етуіне төзімді ашық түсті бояуының болуы.
Елеулі
102
Трансформатор пункттері мен камералары есіктерінің сыртқы және ішкі беттерінде трансформаторлардың кіші станциялық нөмірлерінің, сондай-ақ сыртқы жағында ескерту белгілерінің болуы.
Өрескел
103
Трансформаторлық пункттер мен камералардың есіктерін жабық күйде ұстау.
Өрескел
104
Май деңгейін, газ релесін бақылау үшін, сондай-ақ трансформаторлар мен реакторларға қызмет көрсету кезінде май сынамаларын іріктеу үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету.
Өрескел
105
Жоғары орналасқан трансформаторлар мен реакторлардың элементтерін қарау және техникалық қызмет көрсету үшін таяныштары мен алаңдары бар стационарлық баспалдақтардың болуы (3 м және одан көп).
Өрескел
106
Трансформаторлар немесе реакторлардың кеңейткішінде, сондай-ақ бакта немесе жүктемелі кернеуді реттеу құрылғысының кеңейткішінде ауамен араласудан майды қорғаудың болуы.
Өрескел
107
Трансформатордағы және реактордағы майдың ылғалдануын болдырмайтын және трансформатордың немесе реактордың жұмыс режиміне қарамастан үнемі жұмыста болатын құрылғылардың болуы.
Елеулі
108
Термосифонды және адсорбты сүзгілерде майды үздіксіз регенерациялау жүйесі бар қуаты 1000 кВА және одан жоғары трансформаторларды пайдалануды жүзеге асыру.
Елеулі
109
Қышқылданудан және ылғалданудан герметикалық емес орындалған май толтырылған кірмелердің майын қорғаудың болуы.
Елеулі
110
Трансформаторлар мен реакторлардағы айналдыру-үрлеу майлы салқындатқыш жүйелері арқылы майды орамаларда айналдырумен бағытталуы, су салқындатқышы арқылы орамалардағы майды мәжбүрлеп айналдырумен бағыттауы салқындатқыш құрылғысы трансформатор немесе реакторлардың қосылуымен (өшірілуімен) бір мезгілде автоматты түрде қосылудың (өшірілудің) болуы.
Елеулі
111
Майдың мәжбүрлі айналымы бар трансформаторлар мен реакторларда майдың, салқындатқыш судың айналымын тоқтату және салқындатқыштарды үрлеу желдеткіштерінің жұмысы туралы сигнал беру жүйесінің болуы.
Өрескел
112
Үрлеу салқындатқыш жүйелі трансформаторларда желдеткіштердің электр қозғалтқыштары майдың температурасы +550С болған кезде немесе майдың температурасына қарамай, нақты көрсеткішіне тең болатын кезде автоматты қосылуының болуы.
Өрескел
113
Жүктемелі реттелетін құрылғылар, автоматты режимде жұмыста болуы.
Өрескел
114
Қолданыстағы басшылық техникалық материалдарды, дайындаушы зауыттың талаптарын ескере отырып және Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жергілікті жағдайлар үшін арнайы әзірленген жұмыс өндірісі жобасы бойынша трансформатор мен реактор багынан белсенді бөлікті алуға немесе қоңырау көтеруге байланысты жұмысты орындау.
Елеулі

100
Наличие расцветки фаз на баках группы однофазных трансформаторов и реакторов.
Значительное
101
Наличие окраски светлого тона, устойчивой к атмосферным воздействиям и воздействию трансформаторного масла, на трансформаторах и реакторах наружной установки.
Значительное
102
Наличие подстанционного номера трансформаторов на дверях трансформаторных пунктов и камер с наружной и внутренней стороны, а также предупреждающих знаков с наружной стороны.
Грубое
103
Соблюдение требования о содержании дверей трансформаторных пунктов и камер в закрытом состоянии.
Грубое
104
Соблюдение требования о обеспечении удобных и безопасных условий для наблюдения за уровнем масла, газовым реле, а также для отбора проб масла при обслуживании трансформаторов и реакторов.
Грубое
105
Наличие стационарных лестниц с перилами и площадками наверху, для осмотра и технического обслуживания высоко расположенных элементов трансформаторов и реакторов (3 м и более).
Грубое
106
Наличие защиты масла от соприкосновения с воздухом в расширителе трансформатора и реактора, а также в баке или расширителе устройства регулирования напряжения под нагрузкой.
Грубое
107
Наличие устройств в трансформаторе и реакторе, предотвращающих увлажнение масла и постоянно находящихся в работе, независимо от режима работы трансформатора или реактора.
Значительное
108
Соблюдение требования о осуществлении эксплуатации трансформаторов мощностью 1000 кВА и более с системой непрерывной регенерации масла в термосифонных и адсорбных фильтрах.
Значительное
109
Наличие защиты масла маслонаполненных вводов негерметичного исполнения от окисления и увлажнения.
Значительное
110
Наличие устройства охлаждения автоматического включения (или отключения), одновременно с включением (или отключением) трансформатора или реактора, на трансформаторах и реакторах с системами масляного охлаждения, направленной циркуляцией масла в обмотках и принудительной циркуляцией - через водоохладитель.
Значительное
111
Наличие у трансформаторов и реакторов с принудительной циркуляцией масла системы сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды и работы вентиляторов обдува охладителей.
Грубое
112
Наличие автоматического включения электродвигателя вентиляторов при температуре масла +55 оС или токе, равному номинальному, независимо от температуры масла на трансформаторах с системой охлаждения дутья.
Грубое
113
Соблюдение требования о нахождении устройства регулирования под нагрузкой в работе в автоматическом режиме.
Грубое
114
Соблюдение требования о выполнении работы, связанной с выемкой активной части из бака трансформатора и реактора или поднятием колокола, по специально разработанному для местных условий проекту производства работ с учетом действующих руководящих технических материалов, требований завода-изготовителя и в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Значительное

115
Балансында май толтырулы жабдығы бар тұтынушы неғұрлым сыйымды аппарат көлемінің 110%-дан кем емес оқшауламалы майдың төмендемейтін қорының болуы.
Елеулі
116
Трансформаторлар мен реакторларды сынау актілері мен хаттамаларының болуы.
Өрескел
117
Тұтынушының аумағынан тыс орналасқан әрбір трансформаторлық 10/0,4 немесе 6/0,4 кВ кіші станциясында оның атауы, иесінің мекенжайы мен телефонының болуы.
Болмашы
118
Жабық тарату құрылғыларының үй-жай ішіндегі ауа температурасын жазғы уақытта 40оС-тан аспайтын деңгейде ұстау.
Елеулі
119
Компрессорлық станция үй-жайында ауа температурасын 10-35оС шегінде ұстау.
Елеулі
120
Элегазды жиынтық тарату құрылғыларының үй-жайында ауа температурасын 10–40оС шегінде ұстау.
Елеулі
121
Жабық, ашық және жиынтықты таратушы құрылғыларда жарамды жарақтандыру құралдарының болуы.
Елеулі
122
Шығатын екі есікті таратушы кұрылғылардың дәліздерінде және өтпелі үңгіржолдардағы жарықтандыруды екі жақты басқарудың болуы.
Елеулі
123
Олар арналған операцияны көрсететін барлық кілттерде, түймелерде және басқару реттегіштерінде ("қосу", "өшіру", "жою", "қосу" және т.б.)жазулардың болуы.
Өрескел
124
Сигналдың сипатын көрсететін сигналдық шамдарда ("қосулы", "өшірулі", "қызып кету" және т.б.)жазулардың болуы.
Өрескел
125
Ажыратқыштарда және олардың жетектерінде ажыратылған және қосылған жағдайдың механикалық көрсеткіштерінің болуы
Өрескел
126
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың, сондай-ақ аппараттардан қабырғамен бөлінген басқа да жабдықтың жетектерінде өшірілген және токқа қосылған жағдайларын көрсететін сілтеменің болуы.
Өрескел
127
Қоршаулары болмайтын ажыратқыштар, бөлгіштер, қысқа тұйықтағыштар, жерге тұйықтаушы пышақтардың барлық жетектерінде бекітуші тетіктің болуы.
Өрескел
128
Серіппелі жетекті ажыратқыштармен жабдықталған таратқыш құрылғылар серіппелі механизмді қосуға арналған тетіктердің болуы.
Елеулі
129
Таратушы құрылғыларға қызмет көрсетуші персоналда қалыпты және авариялық жағдайда электр жабдығы жұмысының рұқсат етілетін режимдері бойынша құжаттамалардың болуы.
Елеулі
130
Кезекші персоналда таратушы құрылғыларға пайдаланылатын калибрленген балқығыш ендірмелердің 1000 В-ға дейін және одан да жоғары барлық типтер қорының болуы.
Елеулі
131
Таратушы құрылғылардың механикалықтан басқа барлық бұғаттаушы құрылғыларында пломбаның болуы.
Елеулі
132
Кернеуі 1000 В-дан жоғары таратушы құрылғыларда тұрақты жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел

115
Наличие неснижаемого запаса изоляционного масла не менее 110% от объема наиболее вместимого маслонаполненного оборудования, имеющегося на балансе потребителя.
Значительное
116
Наличие актов или протоколов испытаний трансформаторов и реакторов.
Грубое
117
Наличие наименования, адреса и телефона владельца на каждой трансформаторной подстанций 10/0,4 или 6/0,4 кВ, находящееся за территорией потребителя.
Незначительное
118
Соблюдение требования о поддрежании температуры воздуха внутри помещения закрытых распределительных устройств в летнее время на уровне не более 40оС.
Значительное
119
Соблюдение требования о поддрежании температуры воздуха в помещении компрессорной станции в пределах 10-35оС.
Значительное
120
Соблюдение требования о поддержании температуры воздуха в помещении элегазовых комплектных распределительных устройств - в пределах 10-40оС.
Значительное
121
Наличие исправных приборов освещения в закрытых, открытых и комплектных распределительных устройствах.
Значительное
122
Наличие двухстороннего управления освещением в коридорах распределительных устройств, имеющих два выхода и в проходных туннелях.
Значительное
123
Наличие надписей на всех ключах, кнопках и регуляторах управления, указывающие операцию для которой они предназначены ("Включить", "Отключить", "Убавить", "Прибавить" и др.).
Грубое
124
Наличие надписи на сигнальных лампах, указывающие характер сигнала ("Включен", "Отключен", "Перегрев" и др.).
Грубое
125
Наличие механических указателей отключенного и включенного положения на выключателях и их приводах.
Грубое
126
Наличие указателей отключенного и включенного положения на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и другого оборудования, отделенного от аппаратов стенкой.
Грубое
127
Наличие запирающих приспособлений на приводах, разъединителях, отделителях, короткозамыкателях, заземляющих ножах, не имеющих ограждений.
Грубое
128
Наличие приспособления для завода пружинного механизма в распределительных устройствах, оборудованных выключателями с пружинными приводами.
Значительное
129
Наличие у персонала, обслуживающего распределительные устройства, документации по допустимым режимам работы электрооборудования в нормальных и аварийных условиях.
Значительное
130
Наличие у дежурного персонала запаса калиброванных плавких вставок всех типов до и выше 1000 В, которые эксплуатируются в распределительном устройстве.
Значительное
131
Наличие пломбировки на всех блокировочных устройствах распределительного устройства, за исключением механических.
Значительное
132
Наличие стационарных заземляющих ножей в распределительных устройствах напряжением выше 1000 В.
Грубое

133
Жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқаларында қызыл түсті, ал жерге тұйықтау пышақтары жетектерінде қара бояу болуы.
Елеулі
134
Қондырғылардың сыртқы және ішкі есіктерінде, жабық таратушы құрылғылар камераларының, ішкі қабырғаларында, ашық таратушы құрылғылардың жабдығында құрамаларда, сондай-ақ қалқанды бөліктердің беткі және артқы жақтарында жалғамаларды тағайындау және олардың диспетчерлік атауын көрсетуші жазулардың болуы.
Өрескел
135
Таратушы құрылғылар есіктерінде ескертуші плакаттар мен белгіленген үлгідегі белгілердің болуы.
Елеулі
136
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) жалғамалардың сақтандырғыштарында балқымалы ендірмелердің нақты тогын көрсететін жазулардың болуы.
Елеулі
137
Таратушы құрылғыларда:
1) тасымалды жерге тұйықтаудың жеткілікті мөлшері;
2) қорғаушы құралдары және жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге бастапқы медициналық көмек көрсету бойынша құралдары;
3) өрт сөндірудің мемлекеттік қадағалау органдарымен келісілген жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес өртке қарсы құралдар мен саймандар болуы.
Өрескел

133
Наличие окраски красного цвета на рукоятки приводов заземляющих ножей и черного на приводах заземляющих ножей.
Значительное
134
Наличие надписей на дверях наружной и внутренней установки, на внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, на оборудовании открытых распределительных устройств, на сборках, на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов, указывающих их назначение и диспетчерское наименование.
Грубое
135
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих плакатов и знаков установленного образца.
Значительное
136
Наличие надписи на предохранительных щитках и (или) на предохранителях присоединений, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Значительное
137
Наличие в распределительных устройствах:
1) достаточного количества переносных заземлений;
2) средств защиты и средств по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим от несчастных случаев;
3) противопожарных средств и инвентаря, в соответствии с местными инструкциями, согласованными с органами государственного пожарного надзора.
Грубое

138
Релелік қорғау және автоматика, байланыс және телемеханика, басқару, тарату, ауа ажыратқыштарының аппаратурасы бар шкафтарда, сондай-ақ ауа температурасы рұқсат етілген мәннен төмен орнатылған май ажыратқыштардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың, ажыратқыштардың қозғалтқыш жетектерінің шкафтарында автоматты қосылатын және ажыратылатын электр жылыту құрылғыларының болуы.
Елеулі
139
Сыртқы ауаның теріс температуралары кезінде мұз еру үшін қажетті уақытқа ылғалды алып тастау кезінде қосылатын ауа жинағыштардың түбін және түсіру вентильін электрмен жылыту және жылыту құрылғысының болуы.
Елеулі
140
Әуе ажыратқыштар резервуарларының ішкі беттерінде тоттануға қарсы жабынның болуы.
Елеулі
141
Әрбір әуе ажыратқышының тарату шкафтарында немесе әрбір аппараттың жетегін қоректендіретін ауа өткізгішінде орнатылған, ауа ажыратқыштарында және басқа коммутациялық аппараттардың жетектерінде пайдаланылатын сығылған ауаны тазалайтын сүзгілердің болуы.
Елеулі

138
Наличие устройств электроподогрева с автоматическим включением и отключением в шкафах с аппаратурой устройств релейной защиты и автоматики, связи и телемеханики, управления, распределительных, воздушных выключателей, а также в шкафах приводов масляных выключателей, отделителей, короткозамыкателей, двигательных приводов разъединителей, установленных распределительных устройств, в которых температура воздуха ниже допустимого значения.
Значительное
139
Наличие устройства электроподогрева и утепления днища воздухосборников и спускного вентиля, включаемые при удалении влаги на время, необходимое для таяния льда при отрицательных температурах наружного воздуха.
Значительное
140
Наличие антикоррозийного покрытия на внутренних поверхностях резервуаров воздушных выключателей.
Значительное
141
Наличие фильтров, установленных в распределительных шкафах каждого воздушного выключателя или на воздухопроводе, питающем привод каждого аппарата, очищающие сжатый воздух, используемый в воздушных выключателях и приводах других коммутационных аппаратов.
Значительное

142
Май ажыратқыштарды күрделі жөндеуді жөндеуаралық кезеңінде жетекті ажыратқыштың сипаттамаларын бақылау 6-8 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
143
Жүктеменің ажыратқыштарын, жерге тұйықтау пышақтарын күрделі жөндеуі бар ажыратқыштарды 4-8 жылда 1 рет (конструкциялық ерекшеліктеріне байланысты) орындау.
Өрескел
144
Ауа ажыратқыштарын күрделі жөндеуді 4-6 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
145
Элегаздық жиынтық таратушы құрылғыларды күрделі жөндеуді 10-12 жылда 1 рет орындау.
Өрескел

142
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта масляных выключателей - 1 раз в 6-8 лет, при контроле характеристик выключателя с приводом в межремонтный период.
Грубое
143
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта выключателей нагрузки, разъединителей и заземляющих ножей - 1 раз в 4-8 лет (в зависимости от конструктивных особенностей).
Грубое
144
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта воздушных выключателей - 1 раз в 4-6 лет.
Грубое
145
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта элегазовых комплектных распределительных устройств - 1 раз в 10-12 лет.
Грубое

146
Элегаздық және вакуумдық айырғыштарды күрделі жөндеуді 10 жылда бір рет орындау.
Өрескел
147
Ток сымдарды күрделі жөндеуді 8 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
148
Ашық пышақ және олардың жетектерін қысқа тұйықтағыштар бөлгіштерінің күрделі жөндеуді 2-3 жылда бір рет орындау.
Өрескел
149
Кернеуі 1000 В-тан жоғары ток жүретін сымдарды пайдалануға қабылдау кезінде мынадай құжаттамалардың:
1) трассаның әртүрлі коммуникациялармен қиысатын орындарын көрсететін атқарушы сызбасы;

146
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта элегазовых и вакуумных выключателей - 1 раз в 10 лет.
Грубое
147
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта токопроводов - 1 раз в 8 лет.
Грубое
148
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта отделителей короткозамыкателей с открытым ножом и их приводов - 1 раз в 2-3 года.
Грубое
149
Наличие следующих документов при приемке в эксплуатацию токопроводов напряжением выше 1000 В:
1) исполнительного чертежа трассы с указанием мест пересечений с различными коммуникациями;

2) ток өтетін сымдардың коммуникациялармен қиысатын орындардағы пішінінің сызбасы;
3) жобадан ауытқу тізбесі;
4) фазалау хаттамасы;
5) иілмелі ток сымдар үшін созылмалы қысқыштарды құрастырып жинауға жасалатын акт;
6) сынау хаттамасы;
7) дайындалған персоналдың болуын растайтын құжаттар;
8) қажетті атқарушы схемалар;
9) әзірленген және бекітілген нұсқаулықтар, болуы.
Өрескел
150
Жаңадан салынған (реконструкцияланған) электр берудің әуе желілерін энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымдардың рұқсатымен электр желісіне қосу.
Өрескел

2) чертежа профиля токопроводов, в местах пересечений с коммуникациями;
3) перечня отступлений от проекта;
4) протокола фазировки;
5) акта на монтаж натяжных зажимов для гибких токопроводов;
6) протоколов испытаний;
7) документов, подтверждающих наличие подготовленного персонала;
8) необходимых исполнительных схем;
9) разработанных и утвержденных инструкции.
Грубое
150
Соблюдение требования о производстве присоединения вновь сооружаемой (реконструированной) воздушной линии электропередачи к электрической сети энергопроизводящей или энергопередающей организацией с разрешения этой организации.
Грубое

151
Темір-бетон және металл тіректерде 10 жылда кемінде 1 рет, ағаш бөлшектері бар тіректерде 5 жылда кемінде 1 рет электр берілісінің әуе желілерін күрделі жөндеуді орындау.
Өрескел
152
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен ток сымдарын кезеңді қарап шығу графигінің болуы.
Елеулі
153
Электр берудің әуе желілерінің қорғалатын аймағында сымдарға жақындауға қатер төнгізетін немесе құлап кету қаупі болатын бөгде заттар, маяланған шөп, қатарлап жиылған ағаш материалдары және өсіп тұрған ағаштар, қоймаланған жанар-жағармай материалдарының, далада от жағудың болмауы.
Өрескел
154
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарының тіректерінің жай-күйі олардың бір жағына қисайып кетуі немесе топырақта жылжуы, ағаш тіректердің көрінетін тұстарының шіруі, ағаш бөлшектердің күюі және жарықшақтануы, металл тіректерде құрсаулардың, дәнекерленген жіктері тұтастығының, бұрандалы және тойтармалы жалғамаларының бұзылуы, құйматас тіректерінің сызаттанып бүлінбеуі, металл элементтерінің болмауы, металды тот басуымен басқа да бөгде заттарды болдырмау.
Өрескел
155
Электр беру әуе желілерінің оқшаулағыштарында жылтыр фарфорлы оқшаулағыштар соғылмаған, сызаттанбаған, ластанбаған, істікке немесе ілгіштегі істікті оқшаулағыштардың дұрыс орнатылған, қорғаушы мүйізшелердің бүлінбеуі тиіс.
Өрескел
156
Әуе электр беру желілерінің арматураларында сызат, бөлшектердің қажалып тозбауы немесе пішіні өзгермеуі тиіс.
Өрескел
157
Әуе электр беру желілерін және ток сымдарында жер үстіндегі немесе тіректердегі жермен қосқышты төмен түсіргіштердің бүлінбеуі немесе үзіліп қалмауы, жерге тұйықтаудың төмен түсіргішімен немесе тірекке жалғайтын найзағайдан қорғаушы темір арқан бұрандасы түйіспелерінің бұзылмауы, жермен қосқыш құрылғы элементтерін тот басып бүлінбеуі тиіс.
Өрескел
158
Профилактикалық тексерулер мен өлшеулер процесіндегі электр берудің әуе желілерін және ток сымдарын қарап шығу кезінде табылған олқылықтар туралы пайдалану құжаттамасында (ақаулар журналында немесе ведомосында) белгілердің болуы.
Елеулі
159
Электр берудің әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеуге арналған арнаулы машиналар, механизмдер, көлік құралдары, такелаждар, жабдықтар, аспаптар, құрылғылардың болуы.
Елеулі
160
Электр берудің әуе желілеріндегі жұмысты атқаратын бригадаларда тұтынушының басшы қызметкерлері және диспетчерлік пунктпен байланыс жасайтын құралдардың болуы.
Елеулі
161
Электр берілісінің әуе желілері мен ток сымдарының тіректері мен басқа элементтерінің конструктивтік өзгерістерін, сондай-ақ техникалық құжаттама (негіздеме) болған кезде және тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның жазбаша рұқсатымен тіректерді топыраққа бекіту тәсілдерін орындау.
Өрескел

151
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта воздушных линий электропередачи на железобетонных и металлических опорах не реже 1 раза в 10 лет, на опорах с деревянными деталями не реже 1 раза в 5 лет.
Грубое
152
Наличие графика периодических осмотров токопроводов, утвержденного ответственным за электроустановками потребителя.
Значительное
153
Отсутствие в охранной зоне воздушных линий электропередачи сторонних предметов строений, стогов сена, штабелей леса, деревьев, угрожающих падением или опасным приближением к проводам, складированных горючих материалов, разведенных костров.
Грубое
154
Соблюдение требования о недопущении наклона опор воздушных линий электропередачи или их смещения в грунте, видимого загнивания деревянных опор, обгорания и расщепления деревянных деталей, нарушения целостности бандажей, сварных швов, болтовых и заклепочных соединений на металлических опорах, отрывов металлических элементов, коррозии металла, трещин и повреждений железобетонных опор, посторонних предметов на опорах.
Грубое
155
Отсутствие ожогов, трещин, загрязненности глазури, неправильной насадки штыревых изоляторов на штыри или крюки, повреждения защитных рогов на изоляторах воздушных линий электропередачи.
Грубое
156
Отсутствие трещин, перетирании или деформации деталей арматуры воздушных линий электропередачи.
Грубое
157
Отсутствие повреждений или обрывов заземляющих спусков на опорах и у земли, нарушения контактов в болтовых соединениях молниезащитного троса с заземляющим спуском или телом опоры, разрушения коррозией элементов заземляющего устройства воздушных линий электропередачи.
Грубое
158
Наличие отметки в эксплуатационной документации (журнале или ведомости дефектов) о неисправностях, обнаруженных при осмотре воздушных линий электропередачи и токопроводов, в процессе профилактических проверок и измерений.
Значительное
159
Наличие специальных машин, механизмов, транспортных средств, такелажа, оснастки, инструментов и приспособлений для технического обслуживания и ремонта воздушных линий электропередачи.
Значительное
160
Наличие средств связи с руководящими работниками потребителя и диспетчерским пунктом у бригад, выполняющих работы на воздушных линиях электропередачи.
Значительное
161
Соблюдение требования о выполнении конструктивных изменений опоры и других элементов воздушных линий электропередачи и токопроводов, а также способов закрепления опор в грунте при наличии технической документации (обоснования) и с письменного разрешения ответственного за электроустановками потребителя.
Грубое

162
Электр берудің әуе желілері трассасында ағаштар мен шоғырлы талшыбықтардың болмауы.
Өрескел
163
Мырышталмаған металл тіректерді және темір құйматасты, ағаш тіректердің металл элементтерін, сондай-ақ болат арқандар мен тартылған сымдардың тот баспайтын қаптамасын қалпына келтіру үшін тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның өкімінің бойынша қалпына келтіріледі.
Елеулі
164
Құстардың гирляндалардың үстіне қонуын болдырмайтын немесе оларды құстармен оқшаулаудың қарқынды ластанған аймақтарында және олардың жаппай ұя салатын жерлерде үркітетін құрылғылардың болуы.
Елеулі
165
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде қолданысты әуе желілердің басқа әуе желілерімен қиысатын аралықтарында әрбір сым немесе темір арқанда бір ғана жалғаманың болуы.
Өрескел
166
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде байланыс және сигнализация желілерімен, сондай-ақ, радиохабарларын тарататын тораптардың желілерімен қиысатын аралықтарға жалғаудың болмауы.
Өрескел

162
Отсутствие кустарников и деревьев по трассам воздушных линий электропередачи.
Грубое
163
Соблюдение требования о восстановлении антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических элементов железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек проводов восстанавливается по распоряжению ответственного за электроустановками потребителя.
Значительное
164
Наличие устройств исключающих посадку птиц над гирляндами или отпугивающие их в зонах интенсивного загрязнения изоляции птицами и мест их массового гнездования.
Значительное
165
Наличие не более одного соединения в пролетах пересечения действующей воздушной линии с другими воздушными линиями и на каждом проводе или тросе, проходящему сверху воздушной линии.
Грубое
166
Отсутствие соединения в пролетах пересечения воздушных линий электропередачи с линиями связи, сигнализации и линиями радиотрансляционных сетей.
Грубое

167
Кернеуі 1000 В-тан жоғары, мұз басқан электр берудің әуе желілерін оларды электр тогымен ерітуді жүзеге асыру үшін қажетті құрылғының болуы.
Елеулі
168
Электр берудің әуе желілерін пайдаланатын тұтынушы әуе желілердегі мұзды еріту жүргізілетін электр берудің әуе желілері, мұздың қалыңдауы және еріту үрдісін автоматты бақылау және сигнализация құрылғылары, сонымен бірге, қысқартушы коммутациялық аппараттардың болуы.
Елеулі

167
Наличие устройства по плавки гололеда электрическим током, на воздушных линиях электропередачи напряжением выше 1000 В, подверженных интенсивному гололедообразованию.
Значительное
168
Наличие устройств автоматического контроля и сигнализации гололедообразования, процесса плавки и заворачивающих коммутационных аппаратов на воздушных линиях электропередачи на которых производится плавка гололеда.
Значительное

169
Электр берудің әуе желілері тас жолдар мен және сыртқы көлемі шағын жүктер мен крандардың жылжуы мүмкін теміржол жолдарымен әуе желілердің қиылысатын жерлердегі үлкен көлемді қақпалармен қиылыстарда орнатылған үлкен көлемді белгілердің болуы.
Өрескел
170
Кернеуі 110-220 кВ электр берудің әуе желілерінің бүлінген тұсын, сонымен қатар, 6-35 кВ әуе желілеріндегі фазааралық тұйықталу орындарын қашықтан анықтау үшін арнайы құралдардың болуы.
Елеулі

169
Наличие исправных габаритных знаков, установленных на пересечениях воздушных линий электропередачи с шоссейными дорогами и габаритных ворот в местах пересечения воздушных линий с железнодорожными путями, по которым возможно передвижение негабаритных грузов и кранов.
Грубое
170
Наличие специальных приборов, для дистанционного определения мест повреждений воздушных линий электропередач напряжением 110-220 кВ, а также мест междуфазных замыканий на воздушных линиях 6-35 кВ.
Значительное

171
Электр берудің әуе желілерінде апатты зақымдалуды уақытылы жою үшін қажетті апаттық материалдар мен бөлшектер қорының болуы.
Өрескел
172
Жер пайдаланушылардың келісімі бойынша ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша өтетін электр берудің әуе желілерін жоспарлы жөндеу және қайта жаңарту.
Өрескел
173
Электр беру әуе желілерінің тіректерінде және басқа мақсаттағы желілерде сымдарды бірлесіп ілу кезінде, осы желілер тиесілі тұтынушылармен келісілген мерзімде және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде осы тұтынушыларды хабардар ете отырып, әуе желілерін жоспарлы жөндеуді орындау.
Өрескел

171
Наличие аварийного запаса материалов и деталей для своевременной ликвидации аварийных повреждений на воздушных линиях электропередачи.
Грубое
172
Соблюдение требования о проведении планового ремонта и реконструкции воздушных линий электропередач, проходящих по сельскохозяйственным угодьям, по согласованию с землепользователями.
Грубое
173
Соблюдение требования о выполнении плановых ремонтов воздушных линий, при совместной подвеске проводов на опорах воздушных линий электропередач и линии другого назначения, в сроки, согласованные с потребителями, которым принадлежат данные линий и с уведомлением этих потребителей при проведении ремонтных работ.
Грубое

174
Кернеуі 1000 В жоғары электр берудің кабельдік желілерін пайдалануға қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) барлық келісімдері бар кабельдік желілердің түзетілген жобасы. 110 кВ және одан жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған жоба кәбелдерді дайындаушы зауытпен және пайдаланушы ұйымдармен келісіледі;
2) трассаның аталған ауданындағы коммуникацияның дамуына байланысты 1:200 немесе 1:500 масштабында орындалған жалғамалы муфталар қойылатын орындарын көрсетілген трассаның атқарушы сызбасы;
3) 20 кВ және жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған және 6-10 кВ кернеудегі кабельдік желілердің айрықша күрделі трассаларына арналған жолдар және басқа да коммуникациялармен қиылысатын жерлердегі кабельдік желілер пішінінің сызбасы;
4) кәбелдердің барлық жерасты коммуникацияларымен қиылысатын және жақын жатқан тұстары көрсетілген құрылыс және жасырын жұмыстардың актілері;
5) ор, блок, құбыр, арналар, туннелдер мен монтаждаудағы коллекторларды қабылдау актілері;
6) кәбелдердің зауыттық паспорты және тиісті сертификаттары;
7) мойындықтағы кәбелдердің жай-күйі актілері және қажет болған жағдайда үлгілерін бөлшектеу және қарап шығу хаттамалары;
8) кәбел журналы;
9) төмен температура кезінде мойындықтағы төсем алдында кәбелдерді қыздыру хаттамасы;
10) кабельдік муфталарды монтаждау актілері;
11) оқшаулау кедергісін өлшеу нәтижелері туралы құжаттар;
12) жоғары кернеулі кабельдік желілерді салғаннан кейін оқшаулауды сынау хаттамалары (кернеуі 1000 В жоғары кабельдік желілерге арналған);
13) кабельдік муфталарды монтаждауға арналған актілер;
14) арналар мен орларға салынған кабельдерді топырақпен жабар алдында қарап шығу актілері;
15) кабельдік желілерді электрохимиялық тот басудан қорғау бойынша құрылғыларын монтаждауға арналған актілер, сондай-ақ бірге, ток басу сынауларының нәтижелері туралы құжаттар;
16) өрт сөндіру және өрт сигнализацияларының тұрақты автоматты қондырғыларын тексеру және сынау актісі;
17) кабельдік желіні пайдалануға тапсыру-қабылдау актісі.
Өрескел
175
Кернеуі 1000 В жоғары электр берудің кабельдік желілерін пайдалануға қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) 110-220 кВ кернеудегі төменгі қысымды май толтырылған кәбелдер үшін қосымша қосылу аппаратура мен кәбелдердің атқарушы биіктіктегі белгілері;
2) желінің барлық элементтерінен майды (сұйықты) сынау нәтижелері; қысымы жоғары май толтырылған кәбелдер үшін қосымша қосылу агрегаттарын сынау және жүргізіп көру нәтижелері; қысым сигнализациясы жүйелерін тексеру нәтижелері туралы құжаттар;

174
Наличие следующей оформленной технической документации при приемке в эксплуатацию кабельной линии электропередачи напряжением выше 1000 В:
1) скорректированного проекта кабельной линии со всеми согласованиями. Для кабельной линии на напряжение 110 кВ и выше, проект согласовывается с заводом-изготовителем кабелей и эксплуатирующей организацией;
2) исполнительного чертежа трассы, с указанием мест установки соединительных муфт, выполненный в масштабе 1:200 или 1:500, в зависимости от развития коммуникаций в данном районе трассы;
3) чертежа профиля кабельной линии в местах пересечения с дорогами и другими коммуникациями для кабельной линии на напряжение 20 кВ и выше и для особо сложных трасс кабельной линии на напряжение 6 и 10 кВ;
4) актов строительных и скрытых работ, с указанием пересечений и сближений кабелей со всеми подземными коммуникациями;
5) актов приемки траншей, блоков, труб, каналов, туннелей и коллекторов под монтаж;
6) сертификатов соответствия и заводских паспортов кабелей;
7) актов состояния кабелей на барабанах и, в случае необходимости, протоколов разборки и осмотра образцов;
8) кабельного журнала;
9) протокола прогрева кабелей на барабанах перед прокладкой при низких температурах;
10) актов на монтаж кабельных муфт;
11) документов о результатах измерения сопротивления изоляции;
12) протоколов испытаний изоляции кабельной линии повышенным напряжением, после прокладки (для кабельной линии напряжением выше 1000 В);
13) актов на монтаж кабельных муфт;
14) актов осмотра кабелей, проложенных в траншеях и каналах перед закрытием;
15) актов на монтаж устройств по защите кабельной линии от электрохимической коррозии, а также документы о результатах коррозионных испытаний;
16) акта проверки и испытания автоматических стационарных установок пожаротушения и пожарной сигнализации;
17) акта сдачи-приемки кабельной линии в эксплуатацию.
Грубое
175
Наличие при приемке в эксплуатацию кабельной линии напряжением 110 кВ и выше следующей документаций:
1) исполнительных высотных отметок кабеля и подпитывающей аппаратуры для маслонаполненных кабелей низкого давления на напряжение 110-220 кВ;
2) документов о результатах испытаний масла (жидкости) из всех элементов линий; результатах пропиточных испытаний; результатах опробования и испытаний подпитывающих агрегатов для маслонаполненных кабелей высокого давления; результатах проверки систем сигнализации давления;

3) салу кезінде кәбелдің тартылуын күшейту туралы актілер;
4) кәбелдерді салған соң жоғарылатылған электр кернеуімен қорғаныштық жабындарды сынау туралы актілер;
5) кәбелдер, муфталар және қосымша қосылу аппаратурасының зауыттық сынау сертификаттары мен хаттамалары;
6) шеткі муфталарды автоматты қыздыру құрылғыларын сынау нәтижелері туралы құжаттар;
7) қысымы төмен май толтырылған кабельдер мен кернеуі 110 кВ пластмассалы оқшауланған кәбелдердің әрбір фазасын ток жүретін талсымдар және қалқалары (экрандары) бойынша токты өлшеу нәтижелері; кәбелдердің сыйымдылығын өлшеу нәтижелері туралы хаттама;

3) актов об усилиях тяжения кабеля при прокладке;
4) актов об испытаниях защитных покровов повышенным электрическим напряжением после прокладки;
5) сертификатов и протоколы заводских испытаний кабелей, муфт и подпитывающей аппаратуры;
6) документов о результатах испытаний устройств автоматического подогрева концевых муфт;
7) протоколов о результатах измерения тока по токопроводящим жилам и оболочкам (экранам) каждой фазы маслонаполненных кабелей низкого давления и кабелей с пластмассовой изоляцией на напряжение 110 кВ; результатах измерения емкости кабелей;

8) құдықтар мен шеткі муфталарды жермен қосу кедергілерін өлшеу нәтижелері туралы хаттама.
Өрескел
176
Инженерлік-техникалық персонал 6 айда кемінде 1 рет жүргізетін кабельдік желіні тексеру кезінде анықталған ақаулар мен ақаулар журналында ақаулар туралы мәліметтердің болуы.
Елеулі
177
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір материалдарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
178
Су тиетін кабельдік құрылыстарда топырақ және жаңбыр суларын бұрып жіберуге арналған құралдардың болуы.
Өрескел

8) протоколов о результатах измерения сопротивления заземления колодцев и концевых муфт.
Грубое
176
Наличие сведений о неисправностях в журнале дефектов и неполадок, обнаруженных при осмотрах кабельной линии, проводимые инженерно-техническим персоналом не реже 1 раза в 6 месяцев.
Значительное
177
Соблюдение требования о недопущении хранения в кабельных сооружениях каких-либо материалов.
Грубое
178
Наличие средств для отвода почвенных и ливневых вод в кабельных сооружениях, в которые попадает вода.
Грубое

179
Иелігінде кабельдік электр беру желілері бар кәсіпорынның кабельдік трассалар өтетін аудан тұрғындары мен ұйымдарға осы трассаларға жақын жерде жер жұмыстарын жүргізу тәртібі туралы мерзімді хабарлауды жүзеге асыруы.
Елеулі
180
Кернеуі 110-220 кВ кабельдік желілерге сынау жүргізу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жазбаша рұқсатының болуы.
Өрескел
181
Электр қозғалтқыштарында және олар қозғалысқа келтіретін механизмдерде айналу бағытын көрсететін нұсқардың болуы.
Елеулі
182
Электр қозғалтқыштары мен іске қосып реттеуші құрылғыларда солар кіретін агрегат пен механизмнің атауы көрсетілетін жазулардыңболуы.
Елеулі
183
Сақтандырғыштардың балқығыш ендірмелерінде сақтандырғыштарды калибрлеуге тиісті жабдығы мен құқығы бар дайындаушы зауытта немесе тұтынушының бөлімшелерінде енгізілген ендірменің номиналды тогы көрсетілген калибрлеу мен таңбаның болуы.
Елеулі
184
Калибрленбеген ендірмелерді қолдануға жол бермеу.
Өрескел
185
Кернеуі 1000 В дейінгі электр қозғалтқыштарын қорғау үшін үш полюсті автоматты ажыратқыштарды қолдану.
Елеулі
186
Статордың тез қызып кететін болаттары мен ротор орамалары сумен салқындатылатын, сондай-ақ, сулы ауа салқындатқышы ішіне қойылған электр қозғалтқыштары корпуста судың пайда болғаны туралы сигналды белгі беретін құрылғылардың болуы.
Елеулі
187
Мойынтіректерді мәжбүрлеп майлағышы бар электр қозғалтқыштарында мойынтіректер сыналары температурасының жоғарылауы немесе май келуінің тоқтауы кезінде сигнал беруге әсер етуші және электр қозғалтқышты өшіретін қорғаудың болуы.
Елеулі
188
Электр қозғалтқыштарының топтық құрамалары мен қалқандарында кернеудің бар екендігін бақылайтын вольтметрлердің болуы.
Елеулі
189
Технологиялық процесі статор тогы бойынша реттелетін механизмдердің электр қозғалтқыштары, сондай-ақ технологиялық асқын жүктемелерге тап болатын механизм жүргізілетін қалқанда немесе оның бөліктерінде орнатылған амперметрлердің болуы.
Елеулі
190
Амперметр шкаласында статор (ротор) тогының ұзақ ұйғарынды немесе көрсетілген мәніне сәйкес келетін қызыл сызықтың болуы.
Өрескел
191
Кіші станциялардың, электр желілері мен электр қондырғыларының күштік электр жабдықтарын қысқа тұйықталудан және қысқа тұйықталудан қалыпты режимдердің бұзылуынан және қалыпты режимдердің бұзылуынан қорғайтын релелік қорғаныс құрылғыларының, Автоматты ажыратқыштардың немесе сақтандырғыштардың және электр автоматикасы мен телемеханика құрылғыларының болуы
Өрескел
192
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізуге рұқсаты жоқ мамандандырылған ұйымдарды тартуға жол бермеу.
Өрескел

179
Соблюдение требования о осуществлении предприятием, в ведении которого находятся кабельные линии электропередачи периодического оповещения организаций и население района, где проходят кабельные трассы, о порядке производства земляных работ вблизи этих трасс.
Значительное
180
Соблюдение требования о проведении испытания кабельной линии напряжением 110-220 кВ с разрешения энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Грубое
181
Наличие стрелок на электродвигателях и приводимых ими механизмах, указывающих направление вращения.
Значительное
182
Наличие на электродвигателях и пускорегулирующих устройствах, надписи с наименованием агрегата и механизма, к которому они относятся.
Значительное
183
Наличие на плавких вставках предохранителей калибровки и клейма с указанием номинального тока вставки, нанесенного на заводе-изготовителе или в подразделении потребителя, имеющего соответствующее оборудование и право на калибровку предохранителей.
Значительное
184
Недопущение применения некалиброванных вставок.
Грубое
185
Соблюдение требования о применении трехполюсных автоматических выключателей для защиты электродвигателей напряжением до 1000 В.
Значительное
186
Наличие устройства сигнализирующим о появлении воды в корпусе на электродвигателях с водяным охлаждением активной стали статора и обмотки ротора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Значительное
187
Наличие защиты на электродвигателях имеющих принудительную смазку подшипников, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
Значительное
188
Наличие вольтметров контроля наличия напряжения на групповых сборках и щитках электродвигателей.
Значительное
189
Наличие амперметров, устанавливаемых на пусковом щите или панели для оснащения электродвигателей механизмов, технологический процесс которых регулируется по току статора, а также механизмов, подверженных технологической перегрузке амперметрами,.
Значительное
190
Наличие на шкале амперметра красной черты, соответствующей длительно допустимому или номинальному значению тока статора (ротора).
Грубое
191
Наличие защиты силового электрооборудования подстанций, электрических сетей и электроустановок потребителя от коротких замыканий и нарушений нормальных режимов устройствами релейной защиты, автоматическими выключателями или предохранителями и оснащение устройствами электроавтоматики и телемеханики.
Грубое
192
Соблюдение требования о недопущении привлечения специализированных организаций, не имеющих допуск на производство работ по обслуживанию устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Грубое

193
Энергия беруші ұйымдармен тұтынушының байланыс желісі релелі қорғаныш автоматика құрылғыларының, сонымен бірге, энергия беруші ұйымдардың диспетчерлері жедел қарамағында немесе жедел басқаруында болатын тұтынушының кіші станцияларындағы трансформаторлардың (автотрансформаторлардың) қосымша қойылуы, энергия беруші ұйымның тиісті релелі қорғанышы автоматика қызметімен келісімнің болуы.
Өрескел
194
Релелі қорғанышын реттеу талаптары бойынша және мүмкін болатын пайдалану режімдерін ескере отырып электр желілерінің қоректенуші элементтерінің шекті ұйғарынды жүктемелері бойынша тұтынушыда энергия беруші ұйымның диспетчерлік қызметімен келісімнің болуы.
Өрескел
195
Резервті автоматты қосу және автоматты қайта қосу құрылғыларының болуын есепке ала отырып, таңдап алынғанәрекет ету іріктелушілігінің болуы.
Елеулі
196
Жедел ток тізбектерінде қорғаныс аппараттарының (сақтандырғыштар мен автоматты ажыратқыштардың) іс-қимылдарының селективтілігін қамтамасыз ету.
Өрескел
197
Автоматты ажыратқыштар мен қалыптарда сақтандырғыштардың жалғану атауы мен номиналды тогы көрсетілген таңбалауының болуы.
Елеулі
198
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының, олардың мақсатына және жұмыс істеу принципіне, электр желісінің жұмыс режиміне және селективтілік жағдайларына сәйкес жұмыстан шығарылғандардан басқа, тұрақты жұмыс жағдайында болуы.
Елеулі
199
Авариялық және ескерту сигнал беру құрылғыларының жұмысқа тұрақты дайын күйде болуы.
Өрескел
200
Пайдалануында релелік қорғаныс, автоматика және телемеханиканың әрбір құрылғысында мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) паспорт-хаттама;
2) техникалық қызмет көрсету, кұрылғылардың карта немесе тағайындама кестесі (немесе сипаттамалары) түріндегі техникалық деректер мен параметрлер бойынша нұсқаулықтар немесе әдістемелік нұсқаулар, жедел қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар;
3) принципті, монтажды немесе принципті - монтажды схемалары;
4) құрылғылар тізбесінің бағдарламаларын энергетикалық кәсіпорын немесе энергетикалық нысанның техникалық басшысы құрастырмай, тек бекітілетін ток тізбегі мен кернеуі жабдықпен басқарылатын тізбектің релелі қорғаушы автоматика құрылғысының жұмысында олардың тізбектерін артта қалғандарынан ажырату тәсілі мен орнының жүйелілігін көрсету арқылы релелі қорғаушы автоматиканың күрделі құрылғысын тексеруге арналған кірмесінің жұмыстық бағдарламасының болуы.
Өрескел

193
Наличие согласования со службой релейной защиты и автоматики энергопередающей организации, уставок устройств релейной защиты и автоматики линии связи потребителя с энергопередающей организацией, а также трансформаторов (автотрансформаторов) на подстанциях потребителя, находящихся в оперативном управлении или в оперативном ведении диспетчера энергопередающей организации.
Грубое
194
Наличие согласования предельно допустимых нагрузок питающих элементов электрической сети и условий настройки релейной защиты с диспетчерской службой энергопередающей организации.
Грубое
195
Наличие уставок селективности действий, выбранных с учетом наличия устройств автоматического включения резерва и автоматического повторного включения.
Значительное
196
Соблюдение требования об обеспечении в цепях оперативного тока селективности действий аппаратов защиты (предохранителей и автоматических выключателей).
Грубое
197
Наличие на автоматических выключателях и колодках предохранителей маркировки с указанием наименования присоединения и номинального тока.
Значительное
198
Наличие устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, кроме тех которые выведены из работы в соответствии с их назначением и принципом действия, режимом работы электрической сети и условиями селективности постоянно находящихся в рабочем состоянии.
Значительное
199
Наличие устройств аварийной и предупредительной сигнализации, находящихся в состоянии постоянной готовности к работе.
Грубое
200
Наличие следующей технической документации на каждом устройстве релейной защиты, автоматики и телемеханики, находящемся в эксплуатации:
1) паспорта-протокола;
2) методических указаний или инструкций по техническому обслуживанию, технических данных и параметров устройств в виде карт или таблиц уставок (или характеристик), инструкции по оперативному обслуживанию;
3) принципиальных, монтажных или принципиально-монтажных схем;
4) рабочих программ вывода в проверку (ввода в работу) сложных устройств релейной защиты и автоматики с указанием последовательности, способа и места отсоединения их цепей от остающихся в работе устройств релейной защиты и автоматики, цепей управления оборудованием и цепей тока и напряжения перечень устройств, на которые рабочие программы не составляются, утверждается техническим руководителем энергопредприятия или энергообъекта.
Грубое

201
Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының шкафтары мен қалқанды бөліктері, сигнализация, сонымен қатар, басқару пульттері мен панелінің бөліктерінің беткі және артқы жақтарында диспетчерлік атауларына сәйкес, олардың тағайындалуын көрсететін жазулар, оларға қойылған аппараттарда – схемаларына сәйкес жазу мен таңба (шкафтың қасбетінде және панелінің ішінде) болуы.
Елеулі
202
Ток және кернеу трансформаторларының реттік тізбектерін және жоғары жиілік арналарға жалғау кезінде сүзгілердің екінші реттік орамаларын олардың жерге қосудың болуы.
Өрескел
203
Релелік қорғау, электр автоматика және телемеханика журналында, сондай-ақ релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету, сынау және авариядан кейінгі тексеру аяқталғаннан кейін паспорт-хаттамада хаттаманың және жазбаның болуы.
Елеулі
204
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика тағайындамалары мен схемалары өзгерген кезде журналда және паспорт-хаттамада жазбалардың болуы, сондай-ақ принципті, монтаждау схемалары мен құрылғыларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға енгізілген түзетулердің болуы.
Өрескел
205
Жинақтарда (қатарларда) басқару пульттері мен релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының қысқыштардың тікелей, қосылудың қосылуын немесе ажыратылуын тудыратын кездейсоқ қосылу, жедел ток тізбектерінде немесе синхронды генератордың (электр қозғалтқышының, компенсатордың) қоздыру тізбектерінде қысқа тұйықталужақын жерде болмауы.
Өрескел

201
Наличие надписи на лицевой и оборотной сторонах панелей и шкафов устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, сигнализации, а также на панелях и пультах управления, указывающей их назначение в соответствии с их диспетчерскими наименованиями, а на установленных, на них аппаратах - надписи или маркировка согласно схемам (на фасаде и внутри панели, шкафа).
Значительное
202
Наличие заземления вторичных цепей трансформаторов тока и напряжения, вторичных обмоток фильтров, при присоединении их к высокочастотным каналам.
Грубое
203
Наличие протокола и записи в журнале релейной защиты, электроавтоматики и телемеханики, а также в паспорте-протоколе по окончанию планового технического обслуживания, испытаний и послеаварийных проверок устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Значительное
204
Наличие записей в журнале и паспорте-протоколе при изменении уставок и схем релейной защиты, автоматики и телемеханики, а также наличие внесенных исправлений в принципиальные, монтажные схемы и инструкции по эксплуатации устройств.
Грубое
205
Отсутствие на сборках (рядах) пультов управления и панелей (шкафов) устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики в непосредственной близости зажимов, случайное соединение, которых вызывает включение или отключение присоединения, короткое замыкание в цепях оперативного тока или в цепях возбуждения синхронного генератора (электродвигателя, компенсатора).
Грубое

206
Жедел персоналдың релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының панельдерінде (шкафтарында) кілттердің, контактілі жапсырмалардың, сынақ блоктарының және басқа да құрылғылардың көмегімен операцияларды релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының панельдерінде (шкафтарында) пайдаланылатын режимдерге арналған релелік қорғаудың, автоматика және телемеханиканың көрсетілген ауыстырып қосқыш құрылғыларының орналасу графигінің болуы.
Елеулі
207
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларын ауыстырып қосу жөніндегі операциялар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі

206
Наличие таблицы положения указанных переключающих устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики для используемых режимов при выполнении оперативным персоналом на панелях (в шкафах) устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики операций с помощью ключей, контактных накладок, испытательных блоков и других приспособлений.
Значительное
207
Наличие записи в оперативном журнале об операциях по переключениям устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Значительное

208
Авариялық режимдерде жазуды Автоматты жеделдететін өздігінен жазатын аспаптардың, авариялық жазбаның Автоматты осциллографтарының, оның ішінде оларды іске қосу құрылғыларының, кіші станцияларда немесе тарату құрылғыларында орнатылған, релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысын талдау үшін және электр берілісінің әуе желілерінің жарамды, жұмыс жағдайында бұзылған жерін анықтау үшін пайдаланылатын бекітетін аспаптардың (индикаторлардың) және құрылғылардың болуы.
Елеулі

208
Наличие самопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматических осциллографов аварийной записи, в том числе устройств их пуска, фиксирующих приборов (индикаторов) и устройств, установленных на подстанциях или в распределительных устройствах, используемые для анализа работы устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики и для определения места повреждения воздушных линий электропередачи в исправном, рабочем состоянии.
Значительное

209
Жерге тұйықтау өткізгішінің дәнекерлеумен орындалған жерге тұйықтау құрылғысына және жерге тұйықтау құрылымдарына, ал басты жерге тұйықтау қысқышына, аппараттардың корпустарына, әуе желілерінің машиналары мен тіреулеріне бұрандамалық қосылыммен (өлшеу жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін) жалғауының болуы.
Өрескел
210
Жерге тұйықтауға немесе жерге тұйықтау желісіне нөлдеуге немесе жеке өткізгішпен нөлдеуге жататын электр қондырғының әрбір бөлігінің қосылуының болуы.
Өрескел

209
Наличие присоединения заземляющего проводника к заземлителю и заземляющим конструкциям, выполненного сваркой, а к главному заземляющему зажиму, корпусам аппаратов, машинам и опорам воздушных линий - болтовым соединением (для обеспечения возможности производства измерений).
Грубое
210
Наличие присоединения каждой части электроустановки, подлежащая заземлению или занулению к сети заземления или зануления отдельным проводником.
Грубое

211
Жерге тұйықтау (нөлдеу) өткізгіштермен электр қондырғының бірнеше элементтерін тізбектеп жалғауға жол бермеу.
Өрескел
212
Ашық төселген жерге тұйықтағыш өткізгіштерде тоттанудан және қара түсті бояудан қорғаудың болуы.
Елеулі
213
Пайдаланудағы жерге тұйықталатын әрбір құрылғыда мынадай шарттар қамтылатын паспорттың болуы:
1) күрделі құрылыстарда бекітілуімен құрылғының атқару сұлбасы;
2) жерүсті және жерасты коммуникацияларымен және басқа да жерге тұйықталатын құрылғылармен байланыс туралы нұсқау;

211
Соблюдение требования о недопущении последовательного соединения заземляющими (зануляющими) проводниками, нескольких элементов электроустановки.
Грубое
212
Наличие защиты от коррозии и окраски черного цвета на открыто проложенных заземляющих проводниках.
Значительное
213
Наличие паспорта на каждое находящееся в эксплуатации заземляющее устройство, содержащего:
1) исполнительную схему устройства с привязками к капитальным сооружениям;
2) указание о связи с надземными и подземными коммуникациями и другими заземляющими устройствами;

3) пайдалануға енгізілген күні;
4) жерге тұйықтағыштардың негізгі параметрлері (материалы, пішіні, сызықтық өлшемдері);
5) жерге тұйықталатын құрылғылардың ток жайылу кедергісінің шамасы;
6) топырақтың меншікті кедергісі;
7) жанасу кернеуі бойынша деректер (қажет болған жағдайда);
8) жасанды жерге қосқыштардың тот басу деңгейі бойынша деректері;
9) жабдықтың жерге тұйықтау құрылғыларымен металды байлам (бекітілу) кедергісі бойынша деректері;
10) қарап шығу және айқындалған ақаулардың ведомосы;
11) ақаулар мен ескертпелерді жою жөніндегі ақпарат.
Елеулі

3) дату ввода в эксплуатацию;
4) основные параметры заземлителей (материал, профиль, линейные размеры);
5) величину сопротивления растекания тока заземляющего устройства;
6) удельное сопротивление грунта;
7) данные по напряжению прикосновения (при необходимости);
8) данные по степени коррозии искусственных заземлителей;
9) данные по сопротивлению металосвязи оборудования с заземляющими устройствами;
10) ведомость осмотра и выявленных дефектов
11) информацию по устранению замечаний и дефектов.
Значительное

214
Трансформатордың төменгі кернеу жағында бейтарапта немесе фазада орнатылған оқшауланған бейтарабы бар 1000 В-қа дейінгі желілерде сынама сақтандырғышпен қорғанудың болуы.
Елеулі
215
Тұтынушының электр қондырғыларында найзағайлы және ішкі асқын кернеуден қорғаныстың болуы.
Өрескел
216
Электр беру желілерінде, ашық тарату құрылғыларында, жабық тарату құрылғыларында, тарату құрылғыларында және кіші станцияларда найзағайдың тікелей соққысынан және электр беру желілерінен өтетін найзағайлы асқын кернеулердің толқынынан қорғаудың болуы.
Өрескел
217
Найзағайдан қорғайтын құрылғыны монтаждағаннан кейін қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:

214
Наличие защиты пробивным предохранителем в сетях до 1000 В с изолированной нейтралью, установленного в нейтрали или фазе на стороне низшего напряжения трансформатора.
Значительное
215
Наличие в электроустановках потребителя защиты от грозовых и внутренних перенапряжений.
Грубое
216
Наличие на линиях электропередачи, открытых распределительных устройствах, закрытых распределительных устройствах, распределительных устройствах и подстанциях, защиты от прямых ударов молнии и волн грозовых перенапряжений, набегающих с линии электропередачи.
Грубое
217
Наличие при приемке устройств молниезащиты, после монтажа следующей технической документаций:

1) уәкілетті органдарда бекітілген және энергия беруші ұйымдарымен келісілген найзағайдан қорғаудың техникалық жобасы;
2) оларды монтаждағанға дейін және одан кейін вентильдік және желілік емес кернеу шектегіштерді сынау актілері;
3) түтікше разрядтағыштарды орнату актілері;
4) разрядтағыштарды және жайтаратқыштарды жерге қосу кедергілерін өлшеу хаттамалары.
Өрескел
218
Қысқы уақытта (немесе оның жекелеген айларында) ажыратуға рұқсат етілетін ашық тарату құрылғыларында дауылды жел соғатын, көк тайғақ болатын, ауаның температурасы күрт өзгеретін және ластануы қарқынды аудандарда найзағайлы асқын кернеулерден қорғауға арналған вентильді разрядтағыштарды қоспағанда, вентильді разрядтағыштар мен барлық кернеулердің асқын кернеуін шектегіштердің тұрақты жұмыс жағдайында болуы.
Өрескел

1) технического проекта молниезащиты, утвержденного в уполномоченных органах и согласованного с энергопередающей организацией;
2) актов испытания вентильных и нелинейных ограничителей напряжения до и после их монтажа;
3) актов на установку трубчатых разрядников;
4) протоколов измерения сопротивлений заземления разрядников и молниеотводов.
Грубое
218
Наличие вентильных разрядников и ограничителей перенапряжения всех напряжений, находящихся в постоянном рабочем состоянии, за исключением вентильных разрядников, предназначенных для защиты от грозовых перенапряжений в районах с ураганным ветром, гололедом, резкими изменениями температуры и интенсивным загрязнением в открытых распределительных устройствах, которые допускается отключать на зимний период (или отдельные его месяцы).
Грубое

219
Торапта жерге тұйықталу болған кезде доға сөндіргіш реакторлардың ажыратылуына жол бермеу.
Өрескел
220
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен рудаларын өнеркәсіп ұйымдарда, шымтезек әзірлейтін ұжымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге бір фазалы тұйықтау жұмысына жол бермеу.
Өрескел
221
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен өнеркәсібі, шымтезек әзірлейтін ұйымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге кіші станциялардан басқа жаққа таралатын барлық желілер жерге тұйықталудан қорғалатын құрылғылардың болуы.
Өрескел
222
Мынадай мәндері асып түсетін сыйымдылықтық токтардың болуы кезінде доға сөндіргіш реакторлармен жерге тұйықталатын сыйымдылықтық токтың компенсациясын қолдану:
тораптың номинал кернеуі, кВ/ сыйымдылықтық тоқ, А: 6 кВ/30 А, 10 кВ/20 А, 15-20 кВ/15 А, 35 кВ және жоғары/10 А.
Өрескел
223
Кемінде екі электр беру желісімен орнын толтырумен байланысты кіші станцияларда жерге тұйықтайтын доға сөндіргіш реакторлар болуы.
Өрескел
224
Доға сөндіргіш реакторларды тұйық кіші станцияларда орнатуға жол бермеу.
Өрескел
225
Доға сөндіргіш реакторды ажыратқыштар арқылы трансформатордың бейтараптарына қосуды орындау.
Елеулі
226
"Жұлдыз-Үшбұрыш" орамдарын қосу схемасы арқылы трансформаторды пайдалана отырып, доға сөндіргіш реакторды қосудың болуы.
Елеулі
227
Доға сөндіргіш реакторды балқымалы сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосуға жол бермеу.
Өрескел
228
Қосуға арналған жерге доға сөндіргіш реакторды кірмесін ток трансформаторы арқылы ортақ жерге қосатын құрылғымен жалғаудың болуы.
Өрескел
229
Доғалы сөндіргіш реакторларда дыбыс резонансты баптаудың болуы.
Елеулі
230
Желілік кірмелерге, вентильді ажыратқыштарға немесе асқын кернеулерді шектегіштерге қарағанда оқшаулау деңгейі төмен трансформатордың бейтараптарының асқын кернеулерінен қорғанудың болуы.
Елеулі

219
Соблюдение требования о недопущении отключения дугогасящих реакторов при наличии в сети замыкания на землю.
Грубое
220
Соблюдение требования о недопущении работы с однофазным замыканием на землю в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки).
Грубое
221
Наличие защиты от замыкания на землю с действием на отключение в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки) на всех линиях электропередачи, отходящих от подстанций.
Грубое
222
Соблюдение требования о применении компенсации емкостного тока замыкания на землю дугогасящими реакторами при емкостных токах, превышающих следующие значения:
номинальное напряжение сети, кВ 6 10 15-20 35 и выше
емкостный ток замыкания 30 20 15 10
Грубое
223
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее чем двумя линиями электропередач.
Грубое
224
Соблюдение требования о недопущении установки дугогасящих реакторов на тупиковых подстанциях.
Грубое
225
Соблюдение требования о выполнение подключении дугогасящего реакторов к нейтрали трансформатора через разъединители.
Значительное
226
Наличие подключения дугогасящего реактора с использованием трансформатора со схемой соединения обмоток "звезда-треугольник".
Значительное
227
Соблюдение требования о недопущении подключения дугогасящего реактора к трансформаторам, защищенных плавкими предохранителями.
Грубое
228
Наличие соединения ввода дугогасящего реактора, предназначенного для заземления, с общим заземляющим устройством через трансформатор тока.
Грубое
229
Наличие у дугогасящих реакторов резонансной настройки.
Значительное
230
Наличие защиты от перенапряжений нейтрали трансформатора с уровнем изоляции ниже, чем у линейных вводов, вентильными разрядниками или ограничителями перенапряжений.
Значительное

231
Конденсаторлық қондырғыны автоматты түрде басқару, конденсаторлар батареясының жұмыс режимін реттеудің болуы.
Елеулі
232
Конденсаторлық қондырғының тұтынушының техникалық басшысы бекіткен жұмыс режимдерінің болуы.
Елеулі
233
Конденсаторлық қондырғыдағы конденсаторлар орналасқан жерде қоршаған ауаның температурасын өлшеуге арналған құралдың болуы.
Болмашы
234
Конденсаторлар корпустарының қабырғасына бекітілген конденсаторлар батареяларының таңбаланған тақтайшаларында зауыттық нөмірлерінің болуы.
Болмашы

231
Наличие автоматического управления конденсаторной установкой и регулирования режима работы батареи конденсаторов.
Значительное
232
Наличие режимов работы конденсаторной установки, утвержденного техническим руководителем потребителя.
Значительное
233
Наличие прибора для измерения температуры окружающего воздуха, в месте расположения конденсаторов в конденсаторной установке.
Незначительное
234
Наличие заводских номеров в маркировочных табличках конденсаторных батарей, закрепленных на стенке корпусов конденсаторов.
Незначительное

235
Конденсатор корпусының бетінде реттік нөмірлердің болуы.
Елеулі
236
Конденсаторлық қондырғыларда:
1) тиісті номиналды токтарға (дайындаушы зауыт конденсаторлар қорғанысы сақтандырғыштармен қарастырылған құрылғылар үшін) сақтандырғыш патрондардың резервтік қоры;
2) конденсаторлардың бақылау разрядына арналған арнаулы штанга;
3) алғашқы өртке қарсы құралдар (өрт сөндіргіштер, құм салынған жәшік және қалақша) болуы.
Елеулі
237
Камера есіктерінің, сондай-ақ конденсаторлық батареялар шкафтарының сыртқы жағында жуылып кетпейтін бояу жағылған электр қауіпсіздігі белгісі, сондай-ақ батареялардың диспетчерлік атауын көрсететін жазудың болуы.
Елеулі
238
Конденсаторлық қондырғыны тексеру кезінде тексеруді орындау:
1) қоршаулар мен ілмектердің жарамдылығы, бөгде заттардың болмауы;
2) кернеудің, токтың, қоршаған ауа температурасының мәндері, жекелеген фазалар жүктемесінің біркелкілігі;
3) аппараттардың, жабдықтардың, түйіспелі қосылыстардың техникалық жай-күйі, оқшаулаудың тұтастығы мен ластану дәрежесі;
4) сіңдіретін сұйықтықтың тамшылап ағуының және конденсаторлар корпустары қабырғаларының рұқсат етілмеген кебуінің болмауы;
5) өрт сөндіру құралдарының болуы және жай-күйі.
Сондай-ақ жедел құжаттамада тексеру нәтижелері туралы тиісті жазбаны орындау.
Болмашы

235
Наличие порядкового номера на поверхности корпуса конденсатора.
Значительное
236
Наличие у конденсаторной установки:
1) резервного запаса патронов предохранителей на соответствующие номинальные токи (для установок, в которых заводом-изготовителем защита конденсаторов предусмотрена предохранителями);
2) специальной штанги для контрольного разряда конденсаторов;
3) первичных противопожарных средств (огнетушители, ящик с песком и совок).
Значительное
237
Наличие знака электробезопасности, а также надписи, указывающей диспетчерское наименование батарее, на внешней стороне двери камер, шкафов конденсаторных батарей, укрепленных или нанесенных несмываемой краской.
Значительное
238
Соблюдение требования о выполнении при осмотре конденсаторной установки проверки:
1) исправности ограждений и запоров, отсутствие посторонних предметов;
2) значения напряжения, тока, температуры окружающего воздуха, равномерность нагрузки отдельных фаз;
3) технического состояния аппаратов, оборудования, контактных соединений, целостности и степени загрязнения изоляции;
4) отсутствия капельной течи пропитывающей жидкости и недопустимого вздутия стенок корпусов конденсаторов;
5) наличия и состояния средств пожаротушения.
А также выполнение соответствующей записи о результатах осмотра в оперативной документации.
Незначительное

239
Аккумуляторлық үй-жайда бекітпе құрылғылардың (құлыптар) болуы.
Елеулі
240
Әрбір аккумуляторлық үй-жайда:
1) электролитті дайындауға және оны ыдыстарға үстемелеп құюға арналған сыйымдылығы 1,5-2 л шүмекті шыны немесе фарфор (полиэтиленді) саптыаяқтың (немесе құмыраның);
2) қышқыл батареяларға арналған ас содасының 2,5% бейтараптандырушы ерітіндісі және сілті батареяларына арналған бор қышқылының немесе сіркелі эссенцияның 10% ерітіндісі (судың сегіз бөлігіне суға бір бөлік);

239
Наличие запорных устройств (замков) на аккумуляторных помещениях.
Значительное
240
Наличие в каждом аккумуляторном помещении:
1) стеклянной или фарфоровой (полиэтиленовой) кружки с носиком (или кувшин) емкостью 1,5-2 литра для составления электролита и доливки его в сосуды;
2) нейтрализующего 2,5% раствора питьевой соды для кислотных батарей и 10% раствора борной кислоты или уксусной эссенции (одна часть на восемь частей воды) для щелочных батарей;

3) қолды жууға арналған судың;
4) сүлгінің болуы.
Өрескел
241
Электролит, тазартылған су және бейтараптандырғыш ерітінділері бар барлық ыдыстарда тиісті жазулардың (атаулардың) болуы.
Өрескел
242
Аккумуляторлық үй-жайда тілімшілерді балқыту, шиндеу немесе жылыту құбырларын дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
243
Электр энергиясын өлшеу және есепке алудың барлық құралдарын, сондай-ақ ақпараттық-өлшеу жүйелерін тексеруді орындау және салыстырып тексеру туралы сертификаттың немесе салыстырып тексерушінің таңбасының болуы.
Өрескел

3) воды для обмыва рук;
4) полотенца.
Грубое
241
Наличие соответствующие надписи (наименования) на всех сосудах с электролитом, дистиллированной водой и нейтрализующими растворами.
Грубое
242
Наличие наряда при выполнении работ в аккумуляторном помещении по пайке пластин, сварке ошиновки или труб отопления.
Грубое
243
Соблюдение требования о выполнении проверки всех средств измерений и учета электрической энергии, а также информационно-измерительных систем и наличие сертификата о поверке или клейма поверителя.
Грубое

244
Есепке алу аспабын ауыстыру кезінде есепке алу аспабын ауыстыру актісін ресімдеу
Өрескел
245
Тұтынушының негізгі жабдығы өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін ақпаратты-өлшеу жүйелерінің метрологиялық аттестаттауы болуыжәне оларды пайдалану процесінде кезеңдік тексерулерді орындау.
Өрескел
246
Электр энергиясын өлшеу және есепке алу құралдарына барлық жөндеу, калибрлеу және тексеру туралы белгіленері бар паспорттардың (немесе журналдардың) болуы.
Елеулі
247
Электр энергиясын есепке алудың әрбір өлшегіш кешеніне паспорт-хаттаманың болуы
Елеулі
248
Есеп айыратын есептегіштердің калибрлену кезеңділігі мен көлемінанықтайтынжергілікті нұсқаулықтың болуы.
Елеулі
249
Электр жабдығы мен электр беру желілерінің жұмыс режимі бақыланатынтұрақты өлшеу құралдарында өлшенетін шаманың номинал мәніне сәйкес келетін белгінің болуы.
Елеулі
250
Электр энергиясын есепке алу жүргізілетін электр энергиясын есепке алудың әрбір құралында (есептегіште) жалғаудың атауын көрсететін жазудың болуы,бұл ретте егер жазудың әрбір есептегішке тиесілігі жазу бір жақтыбелгіленетін болса,есептегішпен қатар тұрған панельде жазу рұқсат етіледі.
Елеулі
251
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен тұтынушылар арасында есеп айырысу жүргізілетін есеп айырысу есептегіштерді ауыстыру және тексеру кезінде энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдардың келісімінің болуы.
Өрескел
252
Салыстырып тексерілген есеп айыру есептегіштердің қаптама бекітпелерінде тексеруді жүргізген ұйымның пломбалары, ал есептегіш қыспақтары қалыбының қақпағында - энергиямен жабдықтаушы ұйымның пломбасының болуы.
Өрескел
253
Электр өлшегіш құралдарында, коммутациялық аппараттарда жәнеесепке алу тізбектерінде электр тізбектерініңажырайтын қосылыстарында арнайы белгілерімен таңбалаудың болуы.
Елеулі
254
Авариялық жарықтандырудың шырақ шамдарының жұмыс шырақ шамдарынан белгілері немесе реңінің ерекшелігі болуы.
Елеулі
255
Жалпы ток көзін істен ажырату кезінде тәуелсіз қоректендіру көзінде (аккумуляторлық батареяға) авариялы жарықтандыру торабының автоматты ауыстырып қосуының болуы.
Өрескел
256
Жобадан өзгеше схемалар бойынша авариялық жарықтандыру желілерін қоректендіруге жол бермеу.
Өрескел
257
Авариялық және жұмыс жарықтандыру желілеріне осы жарықтандыруға жатпайтын жүктемелердің кез келген басқа түрлерін жалғауға жол бермеу.
Өрескел
258
Авариялық жарықтандыру желісін штепсель розеткаларсыз орындау.
Өрескел
259
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының беткі жағында электрлік схема мен диспетчерлік атауына сәйкес нөмірі, атауы көрсетілген жазудың (таңбаның) болуы
Елеулі

244
Наличие оформленного акта замены прибора учета при замене прибора учета.
Грубое
245
Наличие метрологической аттестации информационно-измерительных систем до ввода в промышленную эксплуатацию основного оборудования потребителя и выполнение периодической поверки в процессе их эксплуатации.
Грубое
246
Наличие паспортов (или журналов) у средств измерений и учета электрической энергии, с наличием отметок обо всех ремонтах, калибровках и проверках.
Значительное
247
Наличие паспорта-протокола для каждого измерительный комплекс учета электроэнергии.
Значительное
248
Наличие местной инструкции, которая устанавливает периодичность и объем калибровки расчетных счетчиков.
Значительное
249
Наличие отметок, соответствующие номинальному значению измеряемой величины на стационарных средствах измерений, по которым контролируется режим работы электрооборудования и линий электропередачи.
Значительное
250
Наличие надписи на каждом средстве учета электрической энергии (счетчике), указывающей наименование присоединения, на котором производится учет электроэнергии, при этом допускается выполнять надпись на панели рядом со счетчиком, если при этом однозначно определяется принадлежность надписей к каждому счетчику.
Значительное
251
Наличие согласования с энергоснабжающей и энергопередающей организациями при замене и проверки расчетных счетчиков, по которым производится расчет между энергоснабжающими организациями и потребителями.
Грубое
252
Наличие на креплении кожухов поверенных расчетных счетчиках пломбы организации, производившей поверку, а на крышках колодок зажимов счетчиков - пломб энергоснабжающей организации.
Грубое
253
Наличие маркировки специальным знакам на электроизмерительных приборах, коммутационных аппаратах и разъемных соединениях электрических цепей в цепях учета, для их защиты от несанкционированного доступа.
Значительное
254
Наличие отличия светильников аварийного освещения от светильников рабочего освещения знаками или окраской.
Значительное
255
Наличие автоматического переключения сети аварийного освещения на независимый источник питания (аккумуляторную батарею) при отключении общего источника.
Грубое
256
Соблюдение требования о недопущении питания сети аварийного освещения по схемам, отличным от проектных.
Грубое
257
Соблюдение требования о недопущении присоединения к сети аварийного и рабочего освещения любых других видов нагрузок, не относящихся к этому освещению.
Грубое
258
Выполнение сети аварийного освещения без штепсельных розеток.
Грубое
259
Наличие надписи (маркировки) на лицевой стороне щитов и сборок сети освещения с указанием наименования, номера, соответствующей электрической схеме и диспетчерскому наименованию.
Значительное

260
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының ішкі жақтарында (мысалы, есіктерінде) балқымалы ендірілген токтың немесе автоматты ажыратқыштарының номинал тогының мәндері және олар арқылы қорек алатын электр қабылдағыштардың атаулары көрсетілген бір сызықты схеманың болуы.
Елеулі
261
Сақтандырғыштарды, автоматты және автоматты емес бір полюстік ажыратқыштарды нөлдік жұмыс өткізгіштеріне (N) және РEN-өткізгіштерге орнатуға жол бермеу
Өрескел
262
Қауіптілігі жоғары және айрықша жоғары үй-жайларда тасымалды (қолмен) шырақ шамдардың қуат алуы үшін 42 В-тан аспайтын кернеу, ал электр тогымен зақымдану қаупі жоғары үй-жайларда және сыртқы қондырғыларда - 12 В-тан аспайтын қорек болуы.
Өрескел
263
Барлық штепсельді розеткаларда номинал кернеуі көрсетілген жазбаның болуы
Елеулі
264
12-42 В кернеудегі тораптың шырақ шамдарын қоректендіру үшін автотрансформаторларды пайдалануға жол бермеу
Өрескел
265
Ішкі, сыртқы тораптарды, сондай-ақ кәсіпорындар, құрылыстар, тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар, ашық кеңістіктер және көшелердің күзет жарықтандыруы жеке желілер бойынша қоректендірудің болуы.
Елеулі
266
Кіші станциялар мен тарату құрылғылардың екі жақтан шығатын дәліздерінде және үңгі-жолдардағы өтпелерде жарықтандыруды екі жақты басқарудыңболуы.
Елеулі
267
Электр жарығының тораптарына қызмет көрсетуші жедел персоналда осы тораптың калибрленген балқымалы ендірілетін қорлары, схемасы, жарықтандырудың осы торабының барлық кернеулі шырақ шамдары мен шамдарының болуы.
Елеулі
268
Тұтынушының немесе нысанның жедел және жедел-жөндеуші персоналындадербес қоректенетін тасымалды электрлік қолшамдарының болуы.
Елеулі
269
Сыртқы жарықтандырудың жарықтандырғыш құралдарының жерге тұйықтауын орындау кезінде РЕ және РЕN-өткізгіштеріне темір бетонды және металл тіректердің қосылуының болуы
Елеулі
270
Шырақ шамдар корпусын жерге тұйықтау кезінде нөлдік жұмыс өткізгішінен тармақталуына жол бермеу.
Өрескел
271
Стационарлық жабдықтың, апаттық және жұмыс жарықтандырудың электр сымдарының жай-күйін тексеру, электрмен жарықтандыру торабын пайдалануғаберу кезінде, сондай-ақ одан әрі электр қондырғысына жауапты адам бекіткен график бойынша, бірақ үш жылда бір рет орындалатынсымдар, кәбелдер және жерге тұйықтау құрылғыларының оқшаулау кедергісін сынау және өлшеу нәтижелері туралы актілердің (хаттамалардың) болуы
Өрескел
272
Электрмен дәнекерлеу қондырғысының бірінші реттік тізбегінде коммутациялық (істен ажыратушы) және қорғаныстық электр аппаратыныңболуы
Өрескел
273
Индукциялық балқытқыш пештерде балқытуды жүргізу кезінде оқшауламалы сабы бар аспаптардың болуы
Өрескел

260
Наличие однолинейной схемы на внутренней стороне (например, на дверцах) с указанием значений тока плавкой вставки или номинального тока автоматических выключателей и наименование электроприемников, получающих через них питание.
Значительное
261
Соблюдение требования о недопущении установки предохранителей, автоматических и неавтоматических однополюсных выключателей в нулевые рабочие проводники (N) и в PEN-проводники.
Грубое
262
Наличие питания переносных (ручных) светильников в помещениях с повышенной опасностью и особо опасных помещениях напряжения не выше 42 В, в помещениях с повышенной опасностью поражения электрическим током и в наружных установках - не выше 12 В.
Грубое
263
Наличие надписи с указанием номинального напряжения на всех штепсельных розетках.
Значительное
264
Соблюдение требования о недопущении использования автотрансформаторов для питания светильников сети 12 - 42 В.
Грубое
265
Наличие отдельных линий для питания сетей внутреннего, наружного, а также охранного освещения предприятий, сооружений, жилых и общественных зданий, открытых пространств и улиц.
Значительное
266
Наличие двустороннего управления освещением в коридорах электрических подстанций и распределительных устройств, имеющих два выхода, и проходных туннелях.
Значительное
267
Наличие запаса калиброванных плавких вставок, схем, светильников и ламп всех напряжений сети электрического освещения у оперативного персонала, обслуживающего эти сети.
Значительное
268
Наличие переносных электрических фонарей с автономным питанием у оперативного и оперативно-ремонтного персонала потребителя или объекта.
Значительное
269
Наличие подключения железобетонных и металлических опор к РЕ- и PEN-проводникам при выполнении заземления осветительных приборов наружного освещения.
Значительное
270
Соблюдение требования о недопущении заземления корпуса светильника ответвлением от нулевого рабочего проводника.
Грубое
271
Наличие актов (протоколов) о результатах проверок состояния стационарного оборудования и электропроводки аварийного и рабочего освещения, испытаний и измерений сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств при вводе сети электрического освещения в эксплуатацию, а также выполняемых дальнейшем по графику, утвержденному ответственным за электроустановки, но не реже 1 раза в три года.
Грубое
272
Наличие коммутационного (отключающего) и защитного электрического аппарата в первичной цепи электросварочной установки.
Грубое
273
Наличие инструментов с изолированными ручками при проведении плавок в индукционных плавильных печах.
Грубое

274
Энергетика жүйесі жағынан кернеу жоғалғанжағдайда тұтынушылардың авариялық немесе резервтік технологиялық электр станцияларының автоматты қосылу құрылғысының болуы.
Елеулі
275
Тұтынушылардың технологиялық электр станцияларының қызмет көрсетуі үшін электр қауіпсіздігі бойынша тиісті білікті тобы бар дайындалған персоналдың болуы
Өрескел
276
Тасымалданатын және жылжымалы электрқабылдағыштарды, оларға кіші жабдықты оқтын-оқтын тексеру мен жөндеуді, инвентарлық есепке алуды тіркеу журналының болуы.
Елеулі
277
Электр қондырғыларында жұмыстарды орындайтын қызметкерлердің жұмыс сипатына сәйкес келетін кәсіби даярлығының болуы.
Елеулі
278
Электр қондырғылары орнатылған үй-жайлардың, камералардың, қалқандар мен құрастырмалардың есіктерінде бекітетін құрылғының болуы.
Өрескел
279
Жұмысты өз бетінше жүргізуге, сондай-ақ нарядпен немесе өкіммен белгіленген жұмыс орындарын және тапсырыс көлемін кеңейтуге жол бермеу.
Өрескел
280
Жергілікті жедел персонал бар (үй кезекшілігінен басқа) электр қондырғыларында нарядтар және өкімдер бойынша орыңдалатын жұмыстар туралы есеп жүргізу журналында жазбаның болуы.
Елеулі
281
Журналдың тиісті бағандарында жедел журналда ғана жазылатын, жедел жұмыс атқаратын персоналдың бакылауымен орындалатын жұмыстардан басқа наряд бойынша берілетін рұқсаттама, ол жұмыстың толық аяқталуы, жұмысқа өкім бойынша берілетін рұқсаттама және оның аяқталуы туралы жазбаның болуы.
Елеулі
282
Жұмысқа наряд бойынша алғаш рет берілетін және күн сайынғы рұқсаттамалар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі
283
Нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналының болуы, оны жергілікті жедел персоналдың жүргізуі және оны соңғы жазбадан кейін 6 ай сақтау.
Елеулі
284
Кернеуі 1000 В-тан жоғары электр жабдықтарын күрделі жөндеуді орындау үшін, сондай-ақ сымдарда (тростарда) және оларға қатысты оқшаулағыштар мен арматураларда, кернеудегі сымдардан, тростардан жоғары орналасқан жұмыстарды жүргізуге арналған технологиялық карталардың немесе өндірістік жұмыстар жобаларының болуы.
Өрескел
285
Жұмыс жүргізушіні (бақылаушыны) қоса алғанда наряд бойынша жұмыс кезінде бригададакемінде екі адам болуы.
Өрескел
286
Жерге тұйықталған ток өткізуші бөліктер кернеудегі ток өткізуші бөліктерден көзге көрінетін үзіктің болуы.
Өрескел
287
Барлық тарату құрылғыларында және желі токтан ажыратылған секцияланушы коммутациялық аппараттарда кернеуі 1000 В жоғары әуе желілерінің жерге тұйықталуының болуы.
Өрескел
288
Қарнақтық аралықта монтаждау кезінде, сондай-ақ әуе желісінің монтаждалған учаскесінің қарнақтық тіректерінде тұзақты жалғағаннан кейін, сымдар (тростар) бастапқы қарнақты тіректе және шеткі аралық тіректердің (шеткі қарнақтық тіректің алдында) бірінде жерге тұйықталудың болуы.
Өрескел

274
Наличие устройств автоматики автоматического включения аварийной или резервной технологической электростанции потребителей в случае исчезновения напряжения со стороны энергосистемы.
Значительное
275
Наличие подготовленного персонала, имеющий соответствующую квалификационную группу по электробезопасности для обслуживания технологических электростанций потребителей.
Грубое
276
Наличие журнала регистрации инвентарного учета для введения ответственными работниками периодической проверки и ремонта переносных и передвижных электроприемников, вспомогательного оборудования к ним.
Значительное
277
Наличие у работников, выполняющих работы в электроустановках, профессиональной подготовки, соответствующей характеру работы.
Грубое
278
Наличие запирающих устройств на дверях помещений электроустановок, камер, щитов и сборок.
Грубое
279
Соблюдение требования о недопущении самовольных проведений работ, а также расширений рабочих мест и объема задания, определенных нарядом или распоряжением.
Грубое
280
Наличие записи в журнале учета о работах по нарядам и распоряжениям в электроустановках с местным оперативным персоналом (кроме дежурства на дому).
Значительное
281
Наличие записи в соответствующих графах журнала первичного допуска к работе по нарядам и полное ее окончание, допуск к работе по распоряжению и ее окончание, за исключением работ, выполняемых под наблюдением оперативного персонала.
Значительное
282
Наличие записи в оперативном журнале об оформление первичных и ежедневных допусков к работам по наряду.
Значительное
283
Наличие журнала учета работ по нарядам и распоряжениям пронумерованного, прошнурованного и скрепленного печатью, ведение его местным оперативным персоналом и хранение его 6 месяцев после последней записи.
Значительное
284
Наличие технологических карт или проектов производственных работ для выполнения капитального ремонта электрооборудования напряжением выше 1000 В, а также на производство работ на проводах (тросах) и относящихся к ним изоляторах и арматуре, расположенных выше проводов, тросов, находящихся под напряжением.
Грубое
285
Наличие в бригаде при работах по наряду не менее двух человек, включая производителя работ (наблюдающего).
Грубое
286
Наличие видимого разрыва заземленных токоведущих частей от токоведущих частей, находящихся под напряжением.
Грубое
287
Наличие заземления на воздушных линиях напряжением выше 1000 В на всех распределительных устройствах и у секционирующих коммутационных аппаратов, где отключена линия.
Грубое
288
Наличие заземления на проводах (тросах) начальной анкерной опоре и на одной из конечных промежуточных опор (перед анкерной опорой конечной) при монтаже в анкерном пролете, а также после соединения петель на анкерных опорах смонтированного участка воздушной линии.
Грубое

289
Діңгекті трасформаторлық кіші станцияларда, ауыстырып қосу пункттерінде және қоршаулары жоқ басқа құрылғыларда айырғыштардың, жүктеме ажыратқыштардың жетектері, кернеуі 1000 В жоғары шкафтарда құлыптың болуы.
Өрескел
290
Ұйымдардың, елді мекендердің аумағында, сондай-ақ жер асты коммуникацияларының (электр кабельдері, байланыс кабельдері, газ құбырлары) қорғалатын аймақтарында жер жұмыстарын жүргізу кезінде ұйым басшылығының (тиісінше) жергілікті атқарушы органның және осы коммуникациялардың иесінің жазбаша рұқсатының болуы
Өрескел
291
Кабельдерді ілу үшін көршілес кабельдер мен құбырларды пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
292
Қазылып алынған кабельдерді жауып тұратын қораптарда "ТОҚТА! КЕРНЕУ" белгісінің (плакат) болуы.
Өрескел
293
Ілмектері бар соңғы тіректеуіш кермелерде сақтандырғыш құлыптардың болуы.
Елеулі
294
Әуе желілерінің трассасын ағаштардан тазарту жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
295

289
Наличие замков на шкафах, приводах разъединителей, выключателей нагрузки напряжением выше 1000 В, в мачтовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений.
Грубое
290
Наличие письменного разрешения руководства (соответственно) организации, местного исполнительного органа и владельца этих коммуникаций, при проведении земляных работ на территории организаций, населенных пунктов, а также в охранных зонах подземных коммуникаций (электрокабели, кабели связи, газопроводы).
Грубое
291
Недопущение использования соседних кабелей и трубопроводов для подвешивания кабелей.
Грубое
292
Наличие знака (плаката) "СТОЙ! НАПРЯЖЕНИЕ" на коробах, закрывающие откопанные кабели.
Грубое
293
Наличие предохранительных замков на последних оттяжках с крюками.
Значительное
294
Наличие наряда при выполнении работ по расчистке трассы воздушной линии от деревьев.
Грубое
295

Кернеуін алмай 0,38 кВ оқшаулағыш жабыны бар сымдармен әуе желісінде жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
296
Электр жабдығының сынақтары, оның ішінде жылжымалы сынақ қондырғысын пайдаланып өткізілетін электр қондырғысынан тыс сынақтар бойынша жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы
Өрескел
297
Компрессорлық-сигналдық қондырғылар үй-жайында желдетуді қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы
Елеулі
298
Металл элементтері (сауыт жабын, қабықтар, қашықтан қоректендірудің мыс талсымдары) бар оптикалық кабельдер пайдаланылған талшықты оптикалық байланыс желілерін найзағайдан және жоғары кернеу желілерінің әсерінен қорғаудың болуы
Өрескел
299
Жер асты кәбілдік құрылыстарда, қызмет көрсетілмейтін алыстағы пункттің (қызмет көрсетілмейтін тарату пунктінің) камераларында табиғи немесе мәжбүрлі желдетудің болуы.
Өрескел
300
Қашықтықтан қоректендіру аппаратурасын сынау алдында барлық қызмет көрсетілмейтін қашықтағы пункттер (қызмет көрсетілмейтін тарату пункттері) мен оларды қоректендіретін қашықтағы пункттер арасында телефон байланысының болуы.
Елеулі
301
Әрбір электр қондырғысында атаулары бір шиналардың бірдей түстік және әріптік-цифрлық белгілерінің болуы
Елеулі

Наличие наряда при выполнении работ на воздушной линии с проводами, имеющими изолирующее покрытие 0,38 кВ без снятия напряжения.
Грубое
296
Наличие наряда при выполнении работ по испытанию электрооборудования, в том числе и вне электроустановок, проводимых с использованием передвижной испытательной установки.
Грубое
297
Наличие устройств, обеспечивающих вентиляцию в помещений компрессорно-сигнальных установок.
Значительное
298
Наличие защиты от ударов молнии и линий высокого напряжения волоконно-оптических линий связи, в которых использованы оптические кабели с элементами металла (бронепокровы, оболочки, медные жилы для передачи дистанционного питания).
Грубое
299
Наличие естественной или принудительной вентиляции в подземных кабельных сооружениях, камерах необслуживаемого удаленного пункта (необслуживаемого распределительного пункта).
Грубое
300
Наличие телефонной связи между всеми необслуживаемыми удаленными пунктами (необслуживаемыми распределительными пунктами) и питающими их обслуживаемыми удаленными пунктами, перед испытанием аппаратуры дистанционного питания.
Значительное
301
Наличие буквенно-цифровых и цветовых обозначений одноименных шин в каждой электроустановке одинаковыми.
Значительное

302
Шиналардамынадай белгілердің болуы:
1) ауыспалы үш фазалы ток кезінде: А фазалы шиналар - сары түспен, В фазалы – жасыл, С фазалы – қызыл, нөлдік жұмыс – көгілдір, нөлдік қорғаушы ретінде қолданылатын осы шина – сары және жасыл түсті жолақпен;
2) ауыспалы бір фазалы ток кезінде: ток көзі орамының басына қосылған А шинасы – сары түспен, орамының ұшына қосылған В шинасы – қызыл түспен;
3) бір фазалы ток кезінде егер шиналар үш фазалы жүйенің тармағы болған жағдайда тиісті үш фазалы ток шиналары ретінде белгіленуі;
4) тұрақты ток кезінде: оң шина (+) – қызыл түспен, теріс (-) – көк және нөлдік жұмыс М – көгілдір түспен;
5) резервті шина – резервтелетін негізгі шина ретінде, егер резервті шина негізгі шиналардың кез келгенін ауыстыра алатын болса, онда ол негізгі шиналардың түстерінің көлденең жолақтарымен белгіленуі.
Өрескел
303
Зауытта жасалған жиынтық таратушы құрылғыларын қоспағанда, таратушы құрылғыларында шиналардың болуы, олартөмендегідейорналастырылады:
- ауыспалы үш фазалы ток кезінде жабық таратушы құрылғыларында шиналарды былайша орналастыру қажет:құрама және айналма шиналары, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлері тігінен орналасқан кезде - А-В-С – жоғарыдан төмен; көлденең, еңіс немесе үшбұрыш тәріздес орналасқан кезде - А - біршама алыста, В- ортада, С -қызмет көрсету дәлізіне жақын;
- құрама шиналардан тармақталуы: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, солдан оңға қарай А-В-С.
Өрескел
304
Ауыспалы үш фазалы токтың төрт және бес сымды тізбектерінде кернеуі 1кВ дейін электр қондырғыларда төмендегідей орналасқан шиналардың орналасуы:
тігінен орналасқан кезде – жоғарыдан төмен қарай А-В-С-N - RE (REN);
көлденең немесе еңіс түрде орналасқан кезде: А - біршама алыста, RE (REN)- қызмет көрсету дәлізіне жақын;
бірізді орналасқан кезде: орналасу реті – А-В-С-N- RE (REN)
құрама шиналардан тармақталған кезде: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, RE (REN) шиналарынан бастап солдан оңға қарай.
Өрескел
305
Ашық таратушы құрылғыларда ауыспалы үш фазалы ток кезінде төмендегідей орналасқан шиналардың орналасуы:
құрама және айналма шиналардың, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлерінің, тұйықтағыш мойнақтардың және сақиналы, біржарымдық схемалардағы мойнақтардың жоғары кернеудегі басты трансформаторы жағынан А шинасы;
ашық таратушы құрылғылардағы құрама шиналардан тармақталуы егер трансформаторға шиналар жағынан қарасақ, шиналар жалғанымының солдан оңға қарай орналасуы А-В-С болатындай орындалуы;
ұялардағы тармақталу шиналарының орналасуы олардың орналасуына тәуелсіз құрама шиналарға қатысты бірдей орындалуы.
Өрескел

302
Наличия обозначения шин:
1) при переменном трехфазном токе: шины фазы А - желтым цветом, фазы В - зеленым, фазы С - красным, нулевая рабочая - голубым, эта же шина, используемая в качестве нулевой защитной - продольными полосами желтого и зеленого цветов;
2) при переменном однофазном токе: шина А, присоединенная к началу обмотки источника питания - желтым цветом, а фаза В, присоединенная к концу обмотки - красным;
3) при однофазном токе, обозначение шины если она является ответвлением от шин трехфазной системы, как соответствующей шины трехфазного тока;
4) при постоянном токе: положительная шина (+) - красным цветом, отрицательная (-) - синим и нулевая рабочая М - голубым;
5) обозначение резервной шины - как резервируемой основной шине, при этом если резервная шина заменяет любую из основных шин, то обозначение ее поперечными полосами цвета основных шин.
Грубое
303
Наличие шин в распределительных устройствах, за исключением комплектных распределительных устройств заводского изготовления расположенных:
в закрытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе: сборные и обходные шины, а также все виды секционных шин при вертикальном расположении А- В - С сверху вниз, а при расположении горизонтально, наклонно или треугольником наиболее удаленная шина А, средняя В, ближайшая к коридору обслуживания С;
ответвления от сборных шин - слева направо А - В - С, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров - из центрального).
Грубое
304
Соблюдение требования о расположении шин в электроустановках распределительных устройств напряжением до 1 кВ при пяти- и четырехпроводных цепях трехфазного переменного тока:
при вертикальном расположении: А - В - С - N - RE (REN) сверху вниз;
при расположении горизонтально или наклонно: наиболее удаленная шина - А, ближайшая к коридору обслуживания - RE (REN);
при последовательном расположении: А - В - С - N - RE (REN);
при ответвление от сборных шин: слева направо, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров - из центрального), начиная с шины RE (REN).
Грубое
305
Соблюдение требования о расположении шин в открытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе:
выполнение на сборных и обходных шинах, а также на всех видах секционных шин, шунтирующих перемычек и перемычек в схемах кольцевых, полуторных, со стороны главных трансформаторов на высшем напряжении шины А;
выполнение ответвления от сборных шин в открытых распределительных устройствах так, чтобы расположение шин присоединений слева направо было А - В - С, если смотреть со стороны шин на трансформатор;
выполнение расположения шин ответвлений в ячейках независимо от их размещения по отношению к сборным шинам одинаковым.
Грубое

306
Тұрақты ток кезінде төмендегідей орналасқан құрама шиналардың орналасуы:
- тігінен орналасқан кезде: жоғары М, ортаңғы (-) және төменгі (+);
- көлденең орналасқан кезде: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда неғұрлым алыс орналасқан М, ортадағы (-) және ең жақыны (+);
- құрама шиналардан тармақталуы: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда сол жақ шина М, ортадағы (-) және оң жақ (+).
Өрескел
307
Осы токтың қалыпты режимі кезінде мынадай мәнмен қолданылатын жерге тұйықталған сыйымдылық тогы компенсациясының болуы:
1) әуе желісінде де темір-болат және металл тіректері бар 3-20 кВ желілерінде және барлық 35 кВ желілерде – 10 А жоғары;
2) әуе желісінде темір-болат және металл тіректері жоқ желілерде: кернеуі 3-6 кВ болған кезде - 30 А жоғары; 10 кВ болған кезде – 20 А жоғары; 15-20 кВ болған кезде –15 А жоғары;
3) 6-20 кВ схемаларының трансформатор-генератор (генераторлық кернеуде) блоктарында – 5 А жоғары.
Өрескел
308
І санаттағы электр қабылдағыштар екі тәуелсіз өзара резервтегі қорек көздерінен электр энергиясымен қамтамасыз етілуінің болуы, қорек көздерінің біреуінен электрмен жабдықтауы бұзылған кезде олардың электрмен жабдықталу үзілісі қоректі автоматты қалпына келтіру уақытында болуына ғана жол беріледі.
Өрескел
309
І санаттағы электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшін тәуелсіз өзара резервтейтін үшінші қорек көзінен қосымша қоректендірудің болуы.
Өрескел
310
ІІ санаттағы электр қабылдағыштарды қоректендіру кезінде екі тәуелсіз өзара резервтейтін ток көздерінің болуы.
оларды электрмен жабдықтау бұзылған кезде, кезекші қызметкердің немесе жедел-көшпелі бригаданың әрекетімен резервтік қоректі қосу үшін қажет уақытқа электрмен жабдықтауда үзіліске жол беріледі.
Өрескел

306
Соблюдение требования о расположении сборных шин при постоянном токе:
при вертикальном расположении: верхняя М, средняя (-), нижняя (+);
при горизонтальном расположении: наиболее удаленная М, средняя (-) и ближайшая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания; при ответвлении от сборных шин: левая шина М, средняя (-), правая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания.
Грубое
307
Наличие компенсации емкостного тока замыкания на землю при следующих значениях этого тока в нормальных режимах:
1) в электрических сетях 3-20 кВ, имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ, и во всех сетях 35 кВ - более 10 А;
2) в электрических сетях, не имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ: при напряжении 3-6 кВ - более 30 А при 10 кВ - более 20 А при 15-20 кВ - более 15 А;
3) в схемах 6-20 кВ блоков генератор -трансформатор (на генераторном напряжении) -более 5 А.
Грубое
308
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников I категории, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников только на время автоматического восстановления питания.
Грубое
309
Наличие дополнительного питания от третьего независимого взаимно резервирующего источника при электроснабжении особой группы электроприемников I категории.
Грубое
310
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников II категории от, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания на время, необходимое для включения резервного питания действиями дежурного персонала или выездной оперативной бригады.
Грубое

311
ІІІ санаттағы электр қабылдағыштар үшін электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеуге немесе ауыстыруға арналған электрмен жабдықтаудағы үзіліс уақыты 1 күнтізбелік күннен аспаса, бір электрмен жабдықтау қорек көзінің болуы.
Елеулі
312
Жиынтық шиналардан шиналық тармақтар бөлгіш сөрелерге дейін және соңғысындағы оқшауланған өткізгіш болуы.
Елеулі
313
Тұтынушыға иелігіндегі кіші станцияда белсенді электр энергиясының коммерциялық есептеуіштерінің болуы:

311
Наличие одного источника питания при электроснабжении электроприемников III категории электроснабжения, при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают 1 календарного дня.
Значительное
312
Наличие шинных ответвлений от сборных шин до разделяющих полок и проходные изоляторы.
Значительное
313
Наличие коммерческих счетчиков активной электроэнергии на подстанции, принадлежащей потребителю расположенных:

1) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болмаған кезде немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болмаған кезде – тұтынушының кіші станциясына электр беру желілерінің кіргізілімінде (қабылдау соңында);
2) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болса немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болған кезде – тұтынушының кіші станциясы трансформаторларының жоғары кернеу жағына орнатылады;
3) егер жоғары кернеу жағында басқа мақсаттар үшін өлшеу трансформаторларын қолдану талап етілмесе, күштік трансформаторлардың орташа және төменгі кернеулері жағына;
4) егер өз қажеттіліктеріне босатылған электр энергиясы ӨҚ трансформаторларында басқа есептеуіштермен есепке алынбаса; бұл ретте есептеуіштерді төменгі кернеу жағына орнату қажет;
5) егер тұтынушылардың желілерінен немесе трансформаторларынан олардан басқа дербес теңгерімдегі сыртқы тұтынушы (субабонент) қоректенетін болса, негізгі тұтынушы мен сыртқы тұтынушының шекара бөлінісінде орнатылады.
Елеулі

1) на вводе (приемном конце) линии электропередачи в подстанцию потребителя при отсутствии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или другого потребителя на питающем напряжении; 2) на стороне высшего напряжения трансформаторов подстанции потребителя при наличии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или наличии другого потребителя на питающем напряжении;
3) на стороне среднего и низшего напряжений силовых трансформаторов, если на стороне высшего напряжения применение измерительных трансформаторов не требуется для других целей;
4) на трансформаторах СН, если электроэнергия, отпущенная на собственные нужды, не учитывается другими счетчиками при этом, счетчики необходимо устанавливать со стороны низшего напряжения;
5) на границе раздела основного потребителя и постороннего потребителя (субабонента), если от линии или трансформаторов потребителей питается еще посторонний потребитель, находящийся на самостоятельном балансе.
Значительное

314
Санауыштардың механикалық зақымдану немесе олардың ластану қаупі бар жерлерде немесе бөгде адамдар үшін қолжетімді орындарда (өту жолдары, баспалдақ торлары), сондай-ақ төмен кернеу жағында есепке алуды орындау кезінде санауыштарды және Ток трансформаторларын бірлесіп орналастыру үшін ұқсас шкафтардың болуы (тұтынушылардың кіргізілімінде).
Елеулі
315
Төменгі кернеу жағында (тұтынушылардың кіргізілімінде) есепке алуды орындау кезінде есептеуіштер мен ток трансформаторларын бірлестіре жайғастыру үшін осыған ұқсас шкафтардың болуы.
Болмашы

314
Наличие запирающих шкафов с окошком на уровне циферблата, для счетчиков в местах, где имеется опасность механических повреждений счетчиков или их загрязнения, или в местах, доступных для посторонних лиц (проходы, лестничные клетки), а также наличие аналогичных шкафов для совместного размещения счетчиков и трансформаторов тока при выполнении учета на стороне низшего напряжения (на вводе у потребителей).
Значительное
315
Наличие аналогичных шкафов для совместного размещения счетчиков и трансформаторов тока при выполнении учета на стороне низшего напряжения (на вводе у потребителей).
Незначительное

316
Есептік есептеуіштерге арналған электр сымдарында дәнекерлеудің болуына жол бермеу.
Өрескел
317
Есептеуіш алдында ұзындығы 110 мм нөлдік сым оқшауламасының немесе қабығының айрықша бояуының болуы.
Болмашы
318
Электр энергиясын жеке есепке алатын бірнеше жалғанымдары бар объектіде есептеуіштердің панельдерінде жалғанымдар атаулары жазылуының болуы.
Болмашы
319
Тұтынушылардың өз иелігінде кәсіпорындарда (есептеуіштер мен өлшеуіш трансформаторлар) техникалық есепке алу аспаптарының болуы.
Елеулі

316
Соблюдение требования о недопущении наличия паек в электропроводке к расчетным счетчикам.
Грубое
317
Наличие перед счетчиком отличительной окраски изоляции или оболочки нулевого провода на длине 100 мм.
Незначительное
318
Наличие надписей наименований присоединений на объекте нескольких присоединений с отдельным учетом электроэнергии на панелях счетчиков.
Незначительное
319
Наличие приборов технического учета на предприятиях (счетчики и измерительные трансформаторы) в ведении самих потребителей.
Значительное

320
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары желілердің бүлінген орнын анықтау үшін белгілеу аспаптарының немесе бүлінген орынды анықтау функциясы қоса орнатылған релелік қорғау және автоматиканың микропроцессорлық құрылғысының болуы.
Елеулі
321
Қалыпты режимде электр тогымен зақымданудан қорғау үшін тікелей жанасудан қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) ток өткізгіш бөліктердің негізгі оқшауламасы;

320
Наличие фиксирующих приборов или микропроцессорных устройств релейной защиты и автоматике со встроенной функцией определения места повреждения для определения мест повреждений на линиях напряжением 110 кВ и выше.
Значительное
321
Наличие защиты от поражения электрическим током в нормальном режиме, применяемой по отдельности или в сочетании следующими мерами защиты от прямого прикосновения:
1) основная изоляция токоведущих частей;

2) қоршаулар мен қабықтар;
3) тосқауылдарды орнату;
4) қолжетімді аймақтан тыс орналастыру;
5) аз кернеудіқолдану.
Өрескел
322
Оқшаулама бүлінген жағдайда электр тоғынан зақымданудан қорғау үшін жанама жанасу кезінде қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) қорғаныстық жерге тұйықтау;
2) қоректендіруді автоматты ажырату;
3) әлеуетті теңдестіру;
4) әлеуетті деңгейлестіру;

2) ограждения и оболочки;
3) установка барьеров;
4) размещение вне зоны досягаемости;
5) применение малого напряжения.
Грубое
322
Наличие защиты при косвенном прикосновении для защиты от поражения электрическим током в случае повреждения изоляции, применяемой по отдельности или в сочетании:
1) защитное заземление;
2) автоматическое отключение питания;
3) уравнивание потенциалов;
4) выравнивание потенциалов;

5) екі қабатты немесе күшейтілген оқшаулама;
6) аз кернеу;
7) тізбекті қорғаныстық электрлік бөліктеу;
8) өткізбейтін (оқшауланған) үй-жай, аймақтар, алаңдар.
Өрескел
323
Жанама жанасу кезінде егер электр қондырғыларда кернеу 42 В ауыспалы және 110 В тұрақты токтан аспаса, барлық жағдайда қорғаныстың болуы.
Өрескел
324
Кернеуі 1 кВ жоғары желідегі трансформатор арқылы байланысқан, оқшауланған бейтараптамасы бар 1 кВ дейінгі электр желісі трансформатордың жоғары және төмен кернеу орамдарының арасындағы оқшаулама бұзылған жағдайда тесетін сақтандырғышпен қорғаныстың болуы.
Өрескел

5) двойная или усиленная изоляция;
6) малое напряжение;
7) защитное электрическое разделение цепей;
8) непроводящие (изолирующие) помещения, зоны, площадки.
Грубое
323
Наличие защиты при косвенном прикосновении во всех случаях, если напряжение в электроустановке превышает 42 В переменного и 110 В постоянного тока.
Грубое
324
Наличие защиты пробивным предохранителем в случае повреждения изоляции между обмотками высшего и низшего напряжений трансформатора электросети до 1 кВ с изолированной нейтралью, связанная через трансформатор с сетью напряжением выше 1 кВ.
Грубое

325
Әрбір трансформатордың төмен кернеу жағында бейтараптамасында немесе фазада тесетін сақтандырғыштың болуы.
Өрескел
326
Оқшауланған немесе тиімді жерге тұйықталған бейтараптамасы бар кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларында электр тогының зақымдауынан қорғау үшін ашық өткізгіш бөліктерін қорғаныстық жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел
327
Қауіпсіздік шарттары бойынша (көшпелі кіші станциялар мен механизмдерді қоректендіретін желілер үшін) қажет болған жағдайларда барлық электрлі байланысқан желілердегі ажыратуға әрекет ете отырып жерге тұйықталудан қорғаныстың болуы.
Өрескел
328
Негізгі оқшаулама әуе аралығымен қамтамасыз етілсе, қабықтары, қоршаулар, тосқауылдар немесе қол жету аймағынан тыс жерде орналасқан ток өткізгіш бөліктерге тікелей жанасудан немесе оларға қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғаныстың болуы.
Өрескел

325
Наличие пробивного предохранителя в нейтрали или фазе на стороне низкого напряжения каждого трансформатора.
Грубое
326
Наличие защитного заземления открытых проводящих частей в электроустановках напряжением выше 1 кВ с изолированной или эффективно заземленной нейтралью для защиты от поражения электрическим током.
Грубое
327
Наличие защиты от замыканий на землю с действием на отключение по всей электрически связанной сети в тех случаях, когда это необходимо по условиям безопасности (для линий, питающих передвижные подстанции и механизмы).
Грубое
328
Наличие защиты от прямого прикосновения к токоведущим частям или приближения к ним на опасное расстояние посредством оболочек, ограждений, барьеров или размещением вне зоны досягаемости в случаях, когда основная изоляция обеспечивается воздушным промежутком.
Грубое

329
Тек арнайы кілт немесе сайман арқылы немесе ток өткізгіш бөліктерден кернеу алынғаннан кейінгі жағдайды қоспағанда, қоршаудан өтуге немесе қабықты ашуға жол бермеу.
Өрескел
330
Тосқауылдар кернеуі 1 кВ дейінгі электр қондырғыларына кездейсоқ жанасудан немесе кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларының ток өткізгіш бөліктеріне қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғану үшін оқшаулама материалдан тосқауылдың болуы.
Өрескел

329
Соблюдение требования о недопущении входа за ограждение или вскрытия оболочки кроме как при помощи специального ключа или инструмента, либо после снятия напряжения с токоведущих частей.
Грубое
330
Наличие барьеров из изолирующего материала, для защиты от случайного прикосновения к токоведущим частям в электроустановках напряжение до 1 кВ или приближения к токоведущим частям на опасное расстояние в электроустановках напряжением выше 1 кВ.
Грубое

331
Электр қондырғыларды сыртқы қоршауды жерге тұйықтағыш құрылғыға қосуға жол бермеу.
Өрескел
332
Трансформаторды қоршауда орнатуға жол бермеу.
Өрескел
333
Кернеуі 6-10/0,4 кВ кіші станциялар үшiн бiр ортақ жерге тұйықтау құрылғысының болуы, оған мыналар жалғанады:
1) 1 кВ дейiнгі тараптағы трансформатордың бейтараптамасы;
2)трансформатордың корпусы;
3) кабельдердiң металл қабықтары мен сауыты;
4) кернеуі 1 кВ дейін және одан жоғары электр қондырғылардың ашық өткiзушi бөлiктерi;

331
Соблюдение требования о недопущении присоединения внешней ограды электроустановок к заземляющему устройству.
Грубое
332
Соблюдение требования о недопущении установки трансформаторов на ограде.
Грубое
333
Наличие общего заземляющего устройства для подстанций напряжением 6-10/0,4 кВ которому присоединены:
1) нейтраль трансформатора на стороне до 1 кВ;
2) корпус трансформатора;
3) металлические оболочки и броня кабелей;
4) открытые проводящие части электроустановок напряжение до 1 кВ и выше;

5) сыртқы өткiзушi бөлiктер.
Өрескел
334
Кіші станция алып жатқан алаңның айналасында кіші станция ғимараты іргетасының шетінен немесе ашық орнатылған жабдық іргетасының шетінен кемінде 0,5 тереңдікте және 1 м аспайтын арақашықтықта жерге тұйықтау құрылғысына жалғанған жабық көлденең жерге тұйықтағыш (контур) болуы.
Өрескел
335
Жасанды жерге тұйықтауыштарды бояуға жол бермеу.
Өрескел
336
Мыналарды қорғайтын өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу:
1) оқшаулаушы құбырлар мен түтікті сымдардың металл қабықтары, арқансымды электр өткiзгiшiнiң салмақ түсетін арқансымдары, сондай-ақ сымдар мен кабельдердiң қорғасын қабықтары;

5) сторонние проводящие части.
Грубое
334
Наличие замкнутого горизонтального заземлителя (контур) вокруг площади, занимаемой подстанцией, на глубине не менее 0,5 м и на расстоянии не более 1 м от края фундамента здания подстанции или от края фундаментов открыто установленного оборудования, присоединенного к заземляющему устройству.
Грубое
335
Соблюдение требования о недопущении окраски искусственных заземлителей.
Грубое
336
Соблюдение требования о недопущении использования в качестве защитных проводников:
1) металлических оболочек изоляционных трубок и трубчатых проводов, несущие тросы при тросовой электропроводке, металлорукава, а также свинцовые оболочки проводов и кабелей;

2) газбен жабдықтау құбырлары, жанармайлар және жарылыс қаупi бар заттар мен қоспалардың басқа құбырлары, кәріз және орталық жылыту құбырлары;
3) оларда оқшаулау ендірмелері болған кезде су өткізу құбырлары.
Өрескел
337
Басқа тізбектер бойынша қоректендірілетін электр жабдықты нөлдеу үшiн бiр тізбектердің нөлдiк қорғаушы өткiзгiштерiн қолдануға, сондай-ақ оларға қорғаушы өткізгіштерін керекті жерде қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін зауытта шығарылған шина өткізгіштері мен жиынтық құрылғылардың қабықтары мен тірек конструкцияларын қоспағанда, электр жабдықтардың ашық өткiзушi бөліктерін басқа электр жабдықтар үшін нөлдік қорғаушы өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу.
Өрескел

2) трубопроводов газоснабжения и другие трубопроводы горючих и взрывоопасных веществ и смесей, трубы канализации и центрального отопления;
3) водопроводных труб при наличии в них изолирующих вставок.
Грубое
337
Соблюдение требования о недопущении использования нулевых защитных проводников одних цепей для зануления электрооборудования, питающегося по другим цепям, а также использование открытых проводящих частей электрооборудования в качестве нулевых защитных проводников для другого электрооборудования, за исключением оболочек и опорных конструкций шинопроводов и комплектных устройств заводского изготовления, обеспечивающих возможность подключения к ним защитных проводников в нужном месте.
Грубое

338
Оқшауланбаған қорғаушы өткізгіштер коррозиядан қорғаныстың, өткізгіштердің кабельдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерінде олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде қорғаушы өткізгіштердің болуы.
Өрескел
339
Қиыстырылған нөлдік өткізгіш ретінде бөтен өткiзгіш бөліктерді қолдануға жол бермеу.
Өрескел
340
Жерге тұйықтаушы, қорғаушы өткізгіштерді және әлеуеттерді теңдестіру және теңестіру жүйесінің өткізгіштерін дәнекерлеу арқылы орындалған қосудың немесе жалғаудың болуы.
Өрескел
341
Жерге тұйықтаушы және қорғаушы өткізгіштерін ашық өткізуші бөліктерге бұрандалық жалғанымдар немесе дәнекерлеудің көмегімен жалғаудың болуы.
Өрескел
342
Қорғайтын өткiзгiшке ашық өткiзушi бөліктерді кезектілікпен қосуға жол бермеу.
Өрескел
343
Өткізуші бөліктерді әлеуеттерді теңдестiрудің негізгі жүйесiне қосу кезінде жеке тармақталудың болуы
Елеулі
344
Жанама жанасу кезінде адамдар мен жануарларды қорғау үшін қоректендіруді автоматты ажыратылудың болуы.
Өрескел
345
Кабельдер салынатын кабель жайларының және жанбайтын материалдардан жасалған конструкциялардың болуы.
Өрескел
346
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір уақытша құрылғылардың, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
347
Ашық салынған кабельдер, және барлық кабельдік муфталар кабель биркаларында және шеткі муфталарында маркасын, кернеуі, қимасы, желістің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалардың болуы.
Елеулі
348
Кабель жайларында салынған кабельдерде ұзындық бойынша әрбір 50 м-ден жиі емес орнатылған биркалардың болуы.
Елеулі
349
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған кабель желістерінің қорғаныс аймағында ақпараттық белгілердің болуы.
Елеулі
350
500 м сайын және кабель желісі бағытының өзгеретін жерлерінде ақпараттық таңбалардың болуы.
Елеулі
351
Ақпараттық белгілерде кабель желілерінің қорғау аймағының ені туралы ақпараттың және кабель желісі иелерінің телефон нөмірлерінің болуы.
Елеулі
352
Жерде (траншеяларда), туннельдерде, блоктарда, каналдарда, эстакадаларда, галереяларда және ғимарат қабырғаларында салынған өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарында кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
353
Туннельдерде, қораптарда, каналдарда, құбырларда, жерде (траншеяларда), жерүсті темір-бетон лотоктарында, эстакадаларда және галереяларда төселген кіші станциялар мен тарату құрылғыларының аумақтарында кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
354
Көшенің өтпейтін бөлігі бойынша (тротуарлар астында), аулалар мен көгалдар түріндегі техникалық жолақтар бойынша жерде (траншеяларда) салынған қалалар мен кенттерде жеке кабельдік желілердің болуы.
Өрескел

338
Наличие защиты от коррозии на неизолированных защитных проводниках, а также защиты от механических повреждений в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания.
Грубое
339
Соблюдение требования о недопущении использования сторонних проводящих частей в качестве совмещенного нулевого проводника.
Грубое
340
Наличие соединения и присоединения заземляющих, защитных и стальных проводников системы уравнивания и выравнивания потенциалов, выполненных посредством сварки.
Грубое
341
Наличие присоединения проводников к открытым проводящим частям при помощи болтовых соединений или сварки.
Грубое
342
Соблюдение требования о недопущении последовательного включения в защитный проводник открытых проводящих частей
Грубое
343
Наличие отдельных ответвлений при присоединении проводящих частей к основной системе уравнивания потенциалов.
Значительное
344
Наличие автоматического отключения питания для защиты людей и животных при косвенном прикосновении.
Грубое
345
Наличие кабельных сооружений и конструкции из несгораемых материалов, на которых уложены кабеля.
Грубое
346
Соблюдение требования о недопущении выполнения в кабельных сооружениях каких-либо временных устройств, хранение в них материалов и оборудования.
Грубое
347
Наличие бирок на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах, с обозначением марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт - номера муфты или даты монтажа.
Значительное
348
Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м.
Значительное
349
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности.
Значительное
350
Наличие информационных знаков не реже, чем через 500 м, а также в местах изменения направления кабельных линий.
Значительное
351
Наличие на информационных знаках сведении о ширине охранной зоны кабельных линий и номера телефонов владельцев кабельных линий.
Значительное
352
Наличие кабельных линий на территориях промышленных предприятий, проложенных в земле (в траншеях), туннелях, блоках, каналах, по эстакадам, в галереях и по стенам зданий.
Грубое
353
Наличие кабельных линий на территориях подстанций и распределительных устройств, проложенных в туннелях, коробах, каналах, трубах, в земле (в траншеях), наземных железобетонных лотках, по эстакадам и в галереях.
Грубое
354
Наличие одиночных кабельных линий в городах и поселках проложенных в земле (в траншеях) по непроезжей части улиц (под тротуарами), по дворам и техническим полосам в виде газонов.
Грубое

355
Жер асты коммуникацияларымен қаныққан көшелер мен алаңдарда, ағындарда, коллекторлар мен кабельдік туннельдерде салынған ағында саны 10 және одан да көп кабель желілерінің болуы.
Өрескел
356
Блоктарда немесе құбырларда салынған көшелер мен жетілдірілген жамылғылары бар және қарқынды қозғалысы бар алаңдарды қиылысқан кезде кабель желісінің болуы.
Өрескел
357
Ғимараттардың конструкциялары бойынша (ашық және қораптарда немесе құбырларда), каналдарда, блоктарда, туннельдерде, едендер мен жабындарда төселген құбырларда, сондай-ақ машиналардың іргетастары бойынша, шахталарда, кабельдік қабаттарда және қос едендерде салынған ғимараттардың ішінде кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
358
Жерде немесе суда төселетін кабельдік желілер үшін негізінен брондалған кабельдерді қолдану, бұл ретте осы кабельдердің металл қабықшалары химиялық әсерлерден қорғау үшін сыртқы қабаты болуы тиіс, ал сыртқы қорғаныс жабындарының басқа конструкциялары бар кабельдер (броньдалмаған) блоктар мен құбырларда созу кезінде топырақтың барлық түрлерінде төсеу кезінде механикалық әсерлерге қажетті төзімділігі, сондай-ақ пайдалану-жөндеу жұмыстары кезінде жылу және механикалық әсерлерге қатысты төзімділігі болуы тиіс.
Елеулі
359
Қораптарда, бұрыштық болаттарда, механикалық зақымданудан қорғау үшін құбырларда кемінде 2 м биіктікте төселген кабель құрылыстарынан тыс кабель желілерінің болуы.
Өрескел
360
Ашық төсемдер кезінде жанғыш полиэтиленді оқшауламасы бар күштік және бақылаудағы кабельдерді пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
361
Кабельдер салынатын металл қаптамаларымен олар салынатын металл беттері тоттануға қарсы жабынды қорғанысының болуы.
Өрескел
362
Темір жол көпірлері және көліктің қарқынды қозғалысы бар көпірлер бойынша төсеу кезінде алюминий қабықшадағы брондалған кабельдерден жасалған кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
363
Нөлдік талсымдарды фазалықтан бөлек салуға жол бермеу.
Өрескел
364
Қоректендіретін бактар май қысымының көрсеткіштерімен жабдықталып, тікелей күн сәулесі қорғанысының болуы.
Елеулі
365
Төмен қысымдағы маймен толтырылған кабель желілерінде шеткі, бекіткіш және жалғағыш муфталар жерге тұйықталуының болуы.
Елеулі
366
Кабельдерді 5 м және одан да көп биіктікте орналастыру кезінде оларға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін арнайы алаңдар мен өткелдердің болуы.
Елеулі
367
Өтпелі кабель шахталарының кіретін есігі болуы тиіс және сатылармен немесе арнайы құралының болуы.
Елеулі
368
Кабельдерді құбыржолдарының астына және үстіне параллель төсеуге жол бермеу.
Өрескел
369
Кабель желісін жылу құбырымен қатар төсеу кезінде жарықтағы кабель мен жылу құбыры қабырғасының арасындағы арақашықтықтың кемінде 2 м болуы.
Елеулі

355
Наличие кабельных линий в количестве 10 и более в потоке, проложенных по улицам и площадям, насыщенным подземными коммуникациями, в потоке, в коллекторах и кабельных туннелях.
Грубое
356
Наличие кабельных линии при пересечений улиц и площадей с усовершенствованными покрытиями и с интенсивным движением, проложенных в блоках или трубах.
Грубое
357
Наличие кабельных линии внутри зданий проложенных непосредственно по конструкциям зданий (открыто и в коробах или трубах), в каналах, блоках, туннелях, трубах, проложенных в полах и перекрытиях, а также по фундаментам машин, в шахтах, кабельных этажах и двойных полах.
Грубое
358
Применение преимущественно бронированных кабелей для кабельных линий, прокладываемых в земле или воде, при этом металлические оболочки этих кабелей должны иметь внешний покров для защиты от химических воздействий, а кабели с другими конструкциями внешних защитных покрытий (небронированные) должны обладать необходимой стойкостью к механическим воздействиям при прокладке во всех видах грунтов, при протяжке в блоках и трубах, а также стойкостью по отношению к тепловым и механическим воздействиям при эксплуатационно-ремонтных работах.
Значительное
359
Наличие кабельных линий вне кабельных сооружений, проложенных на высоте не менее 2 м в коробах, в угловых сталях, в трубках для защиты от механических повреждений.
Грубое
360
Соблюдение требования о недопущении применения силовых и контрольных кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией для открытой прокладки.
Грубое
361
Наличие защиты из негорючего антикоррозийного покрытия на металлических поверхностях, по которым прокладываются кабели и металлические оболочки кабелей.
Грубое
362
Наличие кабельных линий из бронированных кабелей в алюминиевой оболочке при прокладке по железнодорожным мостам и по мостам с интенсивным движением транспорта.
Грубое
363
Соблюдение требования о недопущении прокладки нулевых жил от фазных жил отдельно.
Грубое
364
Наличие указателя давления масла и защиты от прямого воздействия солнечного излучения подпитывающих баков.
Значительное
365
Наличие заземления концевых, соединительных и стопорных муфт на кабельных маслонаполненных линиях низкого давления.
Значительное
366
Наличие специальных площадок и проходов для обеспечения доступа к кабелям при расположении их на высоте 5 м и более.
Значительное
367
Наличие входных дверей и лестниц или специальных скоб в проходных кабельных шахтах.
Значительное
368
Соблюдение требования о недопущении параллельной прокладки кабелей над и под трубопроводами.
Грубое
369
Наличие расстояния не менее 2 м в свету между кабелем и стенкой канала теплопровода при прохождении кабельной линии параллельно с теплопроводом.
Значительное

370
Кабель желілерін теміржол кабельдерімен қатар салу кезінде, кабельдер жолдың темір жол қарауына алынған аймақтан тыс салу қажет.
Елеулі
371
Кабель желілерін трамвай жолымен қатар салу кезінде, кабельден трамвай жолының осіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 2,75 м болуы.
Елеулі
372
Кабель желілерін І және ІІ санаттағы автокөлік жолдарымен қатар салу кезінде, кабельдер кюветтің сыртқа жағынан 1 м арақашықтықта немесе бордюр тасынан 1,5 м арақашықтықтың болуы.
Елеулі
373
Кабель желілерін 110 кВ және одан жоғары әуе желісімен қатар салу кезінде кабельден шеткі сым арқылы өтетін вертикальды жазықтыққа дейінгі арақашықтықтың кемінде 10 м болуы.
Елеулі
374
Кабель желілерінен 1 кВ-дан жоғары әуе желісі тіректерінің жерге тұйықтағыштарына және жерге тұйықтау бөліктеріне дейінгі арақашықтықтың 35 кВ дейінгі кернеуде 2 м аспауы, 110 кВ 10 болуы.
Елеулі
375
Кабель құрылыстарынан ұзындығы кемінде 25 м болғанда Г және Д санатты өндірістері бар үй-жайларға кемінде екі шығу жолының болуы.
Елеулі
376
Кабель құрылыстарының мықты бітелген өздігінен жабылатын есіктерінің болуы.
Елеулі
377
Кабель құрылыстарының шығатын есіктері сырттан ашылатын және кабель жайынан кілтсіз ашылатын болуы тиіс, ал отсектер арасындағы есіктер жақын шығатын жердің бағыты бойынша ашылуы және оларды жабық күйінде ұстап тұратын құрылғылармен жабдықталуының болуы.
Елеулі
378
Кабельдік шаруашылыққа қызмет көрсетумен байланысты емес адамдарға эстакадаға еркін кіруге мүмкіндік бермейтін есіктердің болуы.
Өрескел
379
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлпы бар есіктерінің болуы.
Елеулі
380
Туннелдердің бөліктерінің арасында саты салуға жол бермеу.
Өрескел
381
Туннелдердедренаждымеханизмдердің болуы.
Елеулі
382
Кабель құдықтарының тереңдігі кемінде 1,8 м болуы.
Елеулі
383
Құдық еденінде топырақ суын және жауын суын жинайтын шағын шұңқырдың болуы.
Елеулі
384
Кабель құдықтары металл баспалдақтардың болуы.
Болмашы
385
Кабель құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрінің кемінде 650 мм болуы.
Елеулі
386
Кабель құдықтары мен туннелдердегі люктері екі металл қақпақпен жабылуы керек, оның астыңғысы құлыппен жабылуға арналады және туннел жағынан кілтсіз ашылу.
Елеулі
387
Кабель құдықтары мен туннельдердің люгін алуға арналған құралдың болуы.
Болмашы
388
Кабельдік құрылыстарда, эстакадалардан, жалғастырушы муфталарға арналған құдықтардан, каналдар мен камералардан басқа табиғи немесе жасанды желдету болуы, әрі әрбір бөлікті желдету тәуелсіз болуы тиіс.
Елеулі

370
Расположение кабельной линии вне зоны отчуждения дороги при прохождении параллельно с железными дорогами.
Значительное
371
Наличие расстояния не менее 2,75 м от кабеля до оси трамвайного пути при прохождении кабельной линии параллельно с трамвайными путями.
Значительное
372
Наличие расстояния не менее 1 м от бровки или бордюрного камня не менее 1,5м и с внешней стороны кювета или подошвы насыпи при прохождении кабельной линии параллельно с автомобильными дорогами I и II категорий.
Значительное
373
Наличие расстояния не менее 10 м от кабеля до вертикальной плоскости, проходящей через крайний провод линии при прохождении кабельной линии параллельно с ВЛ 110 кВ и выше.
Значительное
374
Наличие расстояния кабельных линий в свету до заземленных частей и заземлителей опор ВЛ выше 1 кВ до 35 кВ не менее 2 м, 10 м при напряжении 110 кВ и выше.
Значительное
375
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
Значительное
376
Наличие дверей в кабельных сооружениях самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
Значительное
377
Наличие выходных дверей из кабельных сооружений с открытием наружу и с замки, отпираемые из кабельных сооружений без ключа, а открытие двери между отсеками по направлению ближайшего выхода и оборудование устройствами, поддерживающими их в закрытом положении.
Значительное
378
Наличие дверей, предотвращающие свободный доступ на эстакады лицам, не связанным с обслуживанием кабельного хозяйства.
Грубое
379
Наличие дверей с самозапирающимися замками, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
Значительное
380
Соблюдение требования о недопущении устройства ступеней между отсеками туннелей.
Грубое
381
Наличие в туннелях дренажных механизмов.
Значительное
382
Наличие кабельного колодца высотой не менее 1,8 м.
Значительное
383
Наличие приямки в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод.
Значительное
384
Наличие в кабельных колодцах металлических лестниц.
Незначительное
385
Наличие люков кабельных колодцев и туннелей диаметром не менее 650 мм.
Значительное
386
Закрытие люков на кабельных колодцев и туннелей двойными металлическими крышками, нижняя с замком открываемый со стороны туннеля без ключа.
Значительное
387
Наличие приспособления для снятия люка кабельных колодцев и туннелей.
Незначительное
388
Наличие естественной или искусственной вентиляцией в кабельных сооружениях, за исключением эстакад, колодцев для соединительных муфт, каналов и камер, причем вентиляция каждого отсека должна быть независимой.
Значительное

389
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерінің еденнен 1,8 м кем емес биіктікте орналасуы.
Елеулі
390
Май құбырларының және жанар май құбырларының астымен және үстімен вертикалды жазықтықта кабельдерді параллель салуға жол бермеу.
Өрескел
391
Еденге және қабатаралық жабуларға салынатын кабельдер каналдарда немесе құбырларда жүргізіледі оларды кабельмен бітеп тастауға жол бермеу.
Өрескел
392
Өндірістік орындарда желдеткіш каналдармен кабель жүргізуге жол бермеу.
Өрескел
393
Өндірістік орындарда баспалдақ торы бойымен кабельді ашық салуға жол бермеу.
Өрескел
394
Әуе желісінің орман алаптары және көк орай егістіктері бойымен өтетін болса, өзін көтеретін оқшауланған сымдардың (ӨҚС) болуы.
Елеулі
395
Бір әуе желісі сымдарының екі қиылысуының болуы.
Елеулі
396
Әуе желісі магистралінде бірқималысымдардың болуы.
Елеулі
397
Әуе желісі магистралінің фазалы сымдарының қимасы 120 мм2фазалы сымдарын пайдалануға жол бермеу.
Елеулі
398
Әуе желісі ғимаратқа енгізуге 25 м аспайтын тармақталу аралығының болуы немесе тармақталу аралығының ұзындығы 25 м артық болған кезде қосымша аралық тіректің болуы.
Елеулі
399
ӘЖ-дан тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштар қолданылады.
Елеулі
400
Қиылысу аралықтарын шектейтін кереуі 1 кВ-қа дейінгі әуе желісі тіректерінің сондай-ақ бірге ілу жүргізілетін тіректердің ілгектері, істіктері және арматуралары жерге тұйықталуының болуы.
Өрескел
401
Әуе желісі тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстыруының болуы.
Өрескел
402
Топырақты шайып кететін немесе мұз көшкінінің әсерінен трассаның су басатын учаскелеріне тірек орнатар кезде қатайтылған тіректердің болуы.
Өрескел
403
Елді мекенде және елсіз мекенде әуе желісі сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін кемінде 6 метр арақашықтықтың болуы.
Өрескел
404
Әуе желісі сымдарынан көлденең арақашықтықты сақтау, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда:
1) 1,5 м - балконға, террасаларғажәнетерезегедейін;
2) 1 метр – бітеуқабырғағадейін кем болмауы тиіс.
Өрескел
405
ӘЖ-дан ғимараттарға кірер жолдарға тармақталуларды қоспағанда, ғимараттардың, құрылыстар мен ғимараттардың үстінен оқшауланбаған сымдары бар әуе желісінің өтуіне жол бермеу.
Өрескел
406
Әуе желісінің сымдарынан жол белгілеріне және олардың көтергіш арқандарына дейінгі қашықтықты сақтау әуе желісінің автомобиль жолдарымен қиылысуы және жақындауы кезінде 1 м кем емес, бұл ретте ӘЖ қиылысатын жерлердегі көтергіш арқандар жерге тұйықтау құрылғысының кедергісімен 10 Ом артық емес жерге тұйықталуы тиіс.
Өрескел

389
Расположение кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов на высоте не менее 1,8 м от пола.
Значительное
390
Соблюдение требования о недопущении параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
Грубое
391
Соблюдение требования о недопущении заделки в полу и междуэтажных перекрытиях в каналах или трубах при прокладке кабелей в производственных помещениях.
Грубое
392
Соблюдение требования о недопущении прокладки кабелей по вентиляционным каналам в производственных помещениях.
Грубое
393
Соблюдение требования о недопущении открытой прокладки кабеля по лестничным клеткам в производственных помещениях.
Грубое
394
Наличие самонесущих изолированных проводов при прохождении воздушной линии по лесным массивам и зеленым насаждениям.
Значительное
395
Наличие на одной воздушной линии не более двух сечений проводов.
Значительное
396
Наличие проводов одного сечения в магистралях воздушной линии.
Значительное
397
Соблюдение требования о недопущении применения фазных проводов сечением 120 мм2 в магистрали воздушной линии.
Грубое
398
Наличие длины пролета ответвления от воздушной линии к вводу в здание не превышающей 25 м либо наличие дополнительной промежуточной опоры при длине пролета ответвления более 25 м.
Грубое
399
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушной линии.
Значительное
400
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушной линии напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
Грубое
401
Наличие присоединения защитных аппаратов к заземлителю отдельным спуском, устанавливаемые на опорах воздушной линии для защиты от грозовых перенапряжений.
Грубое
402
Наличие укрепление опор на затапливаемых участках трассы, где возможны размывы грунта или воздействие ледохода.
Грубое
403
Наличие расстояния от проводов воздушной линии в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
Грубое
404
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов воздушной линии при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Грубое
405
Соблюдение требования о недопущении прохождения воздушной линии с неизолированными проводами над зданиями, строениями и сооружениями, за исключением ответвлений от ВЛ к вводам в здания.
Грубое
406
Соблюдение расстояния от проводов воздушной линии до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушной линии с автомобильными дорогами не менее 1 м, при этом несущие тросы в местах пересечения с ВЛ должны быть заземлены с сопротивлением заземляющего устройства не более 10 Ом.
Грубое

407
Әуе желісі арқан жолдың астымен жүргізілген жағдайда немесе құбыр астымен жүрсе, әуе желісі сымдары олардан арқан жолдың торларын қоршап тұрған өткелге дейін немесе құбырға дейін – кемінде 1 метр арақашықтықты сақтау.
Өрескел
408
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы.
Елеулі
409
Электр желілерінде токтың қысқа тұйықталуы кезінде өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей қорғаныстың болуы.
Өрескел
410
Сақтандырғышты нөлдік өткізгіштерге орнатуына жол бермеу.
Өрескел

407
Соблюдение расстояния от воздушной линии под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушной линии при наименьшей стреле провеса до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода - не менее 1 м.
Грубое
408
Наличие надписи на аппарате защиты, указанием значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
Значительное
409
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающие по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
Грубое
410
Недопущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
Грубое

411
Трансформатордың ажыратылуы тұтынушылардың электрқондырғыларын токтан ажыратуға әкеп соқтыратын электр жүйелерінің кіші станцияларында қуаты 1 Мвх-тан артық барлық жеке төмендетуші трансформаторларда ажыратқышы және қоректендіруші жағынан ең жоғары ток қорғанышы бар автоматты қайта қосу құрылғыларының болуы.
Елеулі
412
Кернеу трансформаторын екінші реттік тізбектерінің қысқа тұйықталуынан автоматты ажыратқыштармен қорғанысының болуы.
Елеулі

411
Наличие устройств автоматического повторного включения во всех одиночных понижающих трансформаторах мощностью более 1 МВА на подстанциях энергосистем, имеющие выключатель и максимальную токовую защиту с питающей стороны, когда отключение трансформатора приводит к обесточению электроустановок потребителей.
Значительное
412
Наличие защит от короткого замыкания во вторичных цепях автоматическими выключателями в трансформаторах напряжения.
Значительное

413
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялу немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
Елеулі
414
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайлардың нақты көрсетілуінің болуы.
Өрескел
415
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптардың сақталуын орындау:
1) құрылғы жоспарланған ауданда, аудан деңгейінен 0,2 м-ден кем емес орналасуы тиіс және де қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар үймелері байқалатын аудандарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады.

413
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительного устройства или другого антикоррозийного покрытия.
Значительное
414
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
415
Соблюдение требования о выполнении следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;

2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
Елеулі
416
Қоршаған ауаның температурасы минус 25 оС төмен болған жағдайда ашық тарату құралғыларында, жинақталған тарату құралғыларында және жылытылмайтын жабық тарату құрылғыларында майлы ажыратқыштарда май қыздырылуының болуы.
Елеулі
417
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларының шиналануы алюминий, болат алюминий және болат сымдардан, электр техникалық мақсаттағы алюминий профилінен және алюминий қорытпалары тілкемінен, құбырлардан және шиналардан алынатын бірдей қималы сымдардан жасалуы.
Елеулі

2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное
416
Наличие подогрева масла на масляных выключателях в открытых распределительных устройствах, комплектных распределительных устройствах и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 250 °С.
Значительное
417
Наличие ошиновки распределительного устройства и подстанций проводом одинакового сечения из алюминиевых, сталеалюминевых и стальных проводов, полос, труб и шин из профилей алюминия, и алюминиевых сплавов электротехнического назначения.
Значительное

418
3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларында мынадай іс- әрекеттерге:
1)жерге тұйықтау пышақтары мен қысқа тұйықтауыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосуға;
2) кернеу астындағы шиналауыштан айырғыштармен бөлінбеген шиналауышқа жерге тұйықтау пышақтарын қосуға;
3) егер бұл аппарат конструкциясында көзделмеген болса, жүктеме тогын ажыратқыштармен және ажыратқыштармен ажырату және қосу.
Бөгде адамдар үшін қол жетімді ажыратқыштар жетектерінде оларды құлыптармен өшірілген және қосылған жағдайларда жабуға арналған құралдар болуы тиіс.
Өрескел

418
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата
Грубое

419
Жерге тұйықтау пышақтарында желі жағынан желілік ажыратқыштардың тек ажыратқыш жетегі бар және жерге тұйықтау пышақтарын ажыратылған күйде құлыптармен жабуға арналған құрылғылары бар механикалық бұғаттаудың болуы.
Өрескел
420
Механикалық (кілтті) жедел бұғаттаудың электр қосылыстарының қарапайым схемалары бар тарату құрылғыларында, ал қалған барлық жағдайларда – электромагнитті қолдану.
Өрескел
421
Жетектерде бөгде адамдар үшін қол жетімді ажыратқыштардың, оларды құлыптармен өшірілген және қосылған жағдайларда жабуға арналған құрылғылардың болуы.
Өрескел
422
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларында электр жарықтануының болуы.
Елеулі
423
Ашық тарату құрылғысы мен кіші станциялардың аумағында майды жинауға және жоюға арналған құрылғының болуы, оларда қалыпты пайдалану жағдайларында аппараттық май шаруашылығынан, май қоймаларынан, машина үй-жайларынан, сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстар кезінде трансформаторлар мен ажыратқыштардан майдың ағуы орын алуы мүмкін.
Өрескел
424
Екі не одан көп секциялар үстінде немесе жинақталған шиналар жүйесі үстінде бір аралықпен шиналаушыны ілуге рұқсат етілмеу.
Өрескел
425
Ашық тарату құрылғылары ток өткізгіш бөліктері үстінен және астынан әуе жарықтандырушы желілерін, байланыс желілерін және сигнал беру желілерін жүргізуге тыйым салу.
Өрескел
426
Май толтырылған трансформаторлардың немесе жанбайтын материалдан жасалған аппараттардың астында іргетастың болуы.
Өрескел
427
Трансформаторлық үй-жайлар мен жабық тарату құрылғыларын мына жерлерде орналастыруға жол бермеу:
1)ылғал технологиялық үдерісі бар өндіріс үй-жайларының, суға түсетін бөлмелердің, дәретханалар, душтар астында. Тарату құрылғылары мен кіші станциялардың үй-жайларына ылғал тиюдің алдын алу гидрооқшаулау шаралары сенімді қабылданған жағдайда ғана рұқсат етіледі;
2) ЖТҚ және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайларда, құрғақ немесе жанбайтын затпен толтырылған трансформаторлар орналасқан трансформаторлық үй-жайларды қоспағанда.
Өрескел
428
Тарату құрылғылары есіктері басқа үй-жайларға немесе сыртқа шығарылуы тиіс және де тарату құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптарының болуы.
Елеулі
429
Бір тарату құрылғы бөліктері немесе екі тарату құрылғы арасындағы көршілес үй-жайлар арасындағы есіктерді жабық күйде ұстап тұратын және олардың екі бағытта да ашылуына кедергі етпейтін құрылғының болуы.
Елеулі

419
Наличие на заземляющих ножах линейных разъединителей со стороны линии только механической блокировки с приводом разъединителя и приспособлением для запирания заземляющих ножей замками в отключенном положении.
Грубое
420
Применение в распределительных устройствах с простыми схемами электрических соединений механической (ключевой) оперативной блокировки, а во всех остальных случаях - электромагнитной.
Грубое
421
Наличие на приводах разъединителей, доступных для посторонних лиц, приспособлений для запирания их замками в отключенном и включенном положениях.
Грубое
422
Наличие электрического освещения в распределительных устройствах и подстанции.
Значительное
423
Наличие устройства для сбора и удаления масла на территории открытого распределительного устройства и подстанций, на которых в нормальных условиях эксплуатации из аппаратной маслохозяйства, со складов масла, из машинных помещений, а также из трансформаторов и выключателей при ремонтных и других работах могут иметь место утечки масла.
Грубое
424
Соблюдение требования о недопущении подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
425
Соблюдение требования о недопущении прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытых распределительных устройств.
Грубое
426
Наличие фундамента под маслонаполненными трансформаторами или аппаратами из несгораемого материала.
Грубое
427
Соблюдение ребования о недопущении размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ, за исключением в случаях установление трансформаторов типа сухого или с негорючим наполнением.
Грубое
428
Наличие дверей распределительных устройств, открывающихся в направлении других помещений или наружу и имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Значительное
429
Наличие устройства, фиксирующего двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств.
Значительное

430
1 кВ дейінгі төмен кернеулі тарату құрылғыларының жағына ашылатын түрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасындағы есіктердің болуы.
Елеулі
431
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайлары есіктерінің құлыптарының болуы, тарату құрылғылары және басқа үй-жайлары кіреберіс есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.
Елеулі
432
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар жабдықтың болмауы.
Өрескел
433
Ажыратқыш жетегінің құлыпқа жабылуын орындау.
Өрескел
434
Сақтандырғыштар мен айырғыштың көмегімен орындалған жоғары кернеу желісіне трансформатордың қосылуының болуы.
Өрескел
435
Әуе желісінің соңғы тірегінде ажыратқыштың болуы.
Елеулі
436
Қуаты 35 кВ дейін 0,4 МВА артық емес трансформаторлық кіші станциясының тірек (бағандық) жерден 1 кВ дейінгі әуе желісінің оқшауламасына дейінгі арақашықтықтың кемінде 4 м болуын сақтау.
Елеулі
437
20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының найзағай түсуден қорғанысының болуы.
Өрескел
438
35 кВ және одан жоғары әуе желілерінің тарату құрылғыларына (кіші станцияларға) енетін жері маңында найзағай түсуден тросс жайтартқышымен қорғанысының болуы.
Өрескел
439
110 кВ бактік майлы ажыратқыштары бар 110 кВ кіші станцияларда оқшауламалық майлардың екі стационарлық резервуарынан тұратын ашық қоймасының болуы.
Елеулі
440
Ауаны құрғату сүзгілері, май деңгейінің көрсеткіштері, ағызып алу патрубогындағы сынақтық іске қосушы краны бар майды сақтау резервуарларының болуы.
Елеулі
441
Кернеуді алып тастамай, май көрсеткіштеріндегі майдың деңгейін бақылауға ыңғайлы да қауіпсіз жұмыс шарттарын қамтамасыз етумен трансформатор орнатуды орындау.
Елеулі
442
Егер жалпы жарықтану жеткіліксіз болса, онда май көрсеткіштеріндегі май деңгейін қараңғы мезгілде бақылау үшін май көрсеткіштері жарықтануының болуы.
Болмашы
443
Бірінші қабатта орналасқан және ғимараттың басқа үй-жайларынан оқшауланған үй-жайлар ішінде орналастырылған әрбір май трансформаторы үшін жеке камераның болуы.
Елеулі
444
Жасанды түрде суытылатын трансформаторлар суыту жүйесін автоматты түрде іске қосу және тоқтату үшін құрылғылардың болуы.
Елеулі
445
Жасанды түрде суытылатын трансформаторларда май, суытушы су циркуляциясының немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтағаны туралы, сондай-ақ резервтік суытқыш немесе резервтік қоректендіру көзінің автоматты түрде іске қосылғаны туралы сигнал берудің болуы.
Елеулі
446
Жүктеме астындағы кернеуді реттеу құрылғылары жетектерінің шкафтары үшін автоматты түрде басқарылатын электрлік жылытудың болуы.
Елеулі

430
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающихся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
431
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Значительное
432
Отсутствие во взрывных коридорах оборудования с открытыми токоведущими частями.
Грубое
433
соблюдение требования о запирании привода разъединителя на замок.
Грубое
434
Наличие присоединения трансформатора к сети высшего напряжения, выполненного с помощью предохранителей и разъединителя.
Грубое
435
Наличие разъединителя на концевой опоре воздушной линии.
Значительное
436
Соблюдение расстояния от земли до изоляторов вывода столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на ВЛ до 1 кВ не менее 4 м.
Значительное
437
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20-500 кВ.
Грубое
438
Наличие защиты воздушной линии 35 кВ и выше от прямых ударов молнии на подходах к распределительным устройствам (подстанциям) тросовыми молниеотводами.
Грубое
439
Наличие открытого склада масла из двух стационарных резервуаров изоляционного масла на подстанциях 110 кВ с баковыми масляными выключателями 110 кВ.
Значительное
440
Наличие резервуаров для хранения масла с воздухоосушительными фильтрами, указателем уровня масла, пробно-спускным краном на сливном патрубке.
Значительное
441
Выполнение установки трансформатора так, чтобы были обеспечены удобные и безопасные условия для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях без снятия напряжения.
Значительное
442
Наличие освещения маслоуказателей в темное время суток, если общее освещение недостаточно для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
Незначительное
443
Наличие отдельной камеры для каждого масляного трансформатора, размещаемого внутри помещений, расположенной на первом этаже и изолированной от других помещений здания.
Значительное
444
Наличие устройств для автоматического пуска и останова устройства системы охлаждения трансформаторов с искусственным охлаждением.
Значительное
445
Наличие в трансформаторе искусственного охлаждения сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
Значительное
446
Наличие электрического подогрева для шкафов приводов устройств регулирования напряжения под нагрузкой с автоматическим управлением.
Значительное

447
220 кВ кіші станцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 т-дан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін тарнсформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүктергіш құрылғылардың болуы.
Болмашы
448
Түрлендіргіштің корпусында түрлендіргіштің бос жүрісіндегі кернеуі көрсетілген ескерту белгісінің болуы.
Болмашы
449
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларында кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы.
Елеулі
450
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты таңдамалы түрде жұмыс істейтін автоматты ажыратқыштың болуы.
Елеулі
451
Аккумуляторлық батареялар үшін ажыратылған желдетуде батареяның элементі 2,3 В жоғары кернеумен зарядталуға мүмкіндік бермейтін бұғаттаудың болуы.
Елеулі
452
Үй-жайда авариялық жарық беру желісіне қосылған бір жарық шамының аккумуляторлық батареясының болуы.
Елеулі
453
Салқын мезгілде аккумулятор батареясы үй-жайындағы аккумуляторлар орналасқан деңгейдегі температурасы +100С-тан төмен болмауын, ал кезекшілікте персоналы қарастырылмаған кіші станцияларда, егер аккумулятор батареясы ажыратқышты қосып, ажырату есебінен таңдалса, онда 00С-тан төмен емес көрсетілген температураны сақтау.
Елеулі
454
Аккумулятор батареясының үй-жайынан тыс жерде орналасқан және жылы ауаны вентиляциялық канал арқылы беретін, осы үй-жайды жылыту үшін калориферлік құрылғының болуы.
Елеулі
455
Құбырлардың айрықша боялуының болуы.
Елеулі
456
Монтаж алаңдарында электр машиналарының зәкірлерін орналастыру үшін бағандарды орнату орындары осы зәкірлер мен бағандардың салмағы жүктемесіне есептелуі және ерекше боялу түсіне ие болуы тиіс.
Болмашы
457
Монтаж алаңдарында ең көп рұқсат берілетін жүктеменің мағынасы көрсетілген жазбаның болуы.
Елеулі
458
Қуаты 1 МВт-тан асатын электр машиналарын майлау жүйелерінде май деңгейінің көрсеткіштері, май температурасын бақылау аспаптары мен мойынтіректердің, ал циркуляциялық майлау болған жағдайда, бұдан басқа майдың ағуын бақылау аспаптарының болуы.
Елеулі
459
Арматурасы бар құбырларды жалғау мүмкіндігі үшін фланцтердің болуы.
Елеулі
460
Электр машиналарының мойынтіректеріне майды жағу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
Елеулі
461
Әрбір құбырда кемінде екі оқшаулау аралықтың немесе ұзындығы кемінде 0,1 м оқшауланған ендірменің болуы.
Елеулі
462
Электр қозғалтқыштарының айналатын бөліктері және электр қозғалтқыштарын механизмдермен (муфталар, шкивтер) жалғайтын бөліктерде кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
Елеулі

447
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Незначительное
448
Наличие предупреждающих знаков на корпусе преобразователя с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе.
Незначительное
449
Наличие устройств для отключения при появлении обратного тока на зарядных и подзарядных двигателях-генераторах.
Значительное
450
Наличие автоматического выключателя в цепи аккумуляторной батареи, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
Значительное
451
Наличие блокировки для аккумуляторной батареи, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3В на элемент при отключенной вентиляции.
Значительное
452
Наличие в помещении аккумуляторной батареи одного светильника, присоединенного к сети аварийного освещения.
Значительное
453
Соблюдение температуры в помещениях аккумуляторных батарей в холодное время на уровне расположения аккумуляторов не ниже +10 °С, а на подстанциях без постоянного дежурства персонала, если аккумуляторная батарея выбрана из расчета работы только на включение и отключение выключателей, допускается принимать указанную температуру не ниже 0 °С.
Значительное
454
Наличие калориферного устройства для отопления помещения аккумуляторной батареи, расположенного вне этого помещения и подающего теплый воздух через вентиляционный канал.
Значительное
455
Наличие отличительной окраски трубопроводов.
Значительное
456
Наличие мест установок стоек для размещения якорей крупных электрических машин на монтажных площадках, которые рассчитаны на нагрузку от веса этих якорей и стоек, и наличие их отличительной окраски.
Незначительное
457
Наличие надписи с указанием значения наибольшей допустимой нагрузки на монтажных площадках.
Значительное
458
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла, приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
Значительное
459
Наличие фланцев для возможности соединения труб с арматурой.
Значительное
460
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
Значительное
461
Наличие не менее двух изоляционных промежутков или изолирующих вставок длиной не менее 0,1 м в каждой трубе.
Значительное
462
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
Грубое

463
Электр қозғалтқыштарын тоқтату кезінде қоршаған ауаның тартылуын болдырмау үшін ысырманың болуы.
Елеулі
464
Электр қозғалтқыштарының желдеткіш жүйесі тұйықталған кезде ауа мен салқын су температурасын бақылап тұратын аспаптардың болуы.
Болмашы
465
Вибро оқшауланған негіздерде орнатылған, негіздеменің қозғалмалы және қозғалмайтын бөліктері арасында орнатылған электр қозғалтқышына жалғанған кабельдер мен сымдардың иілмелі мыстан жасалған талшықтарының болуы.
Болмашы
466
Электр қозғалтқышы тізбегіндегі кернеу астында тұрған барлық өткізгіштерді бірдей бір уақытта тораптардан ажырататын коммутациялық аппараттардың болуы.
Елеулі
467
Аппаратты бастапқы күйге мәжбүрлі әкелгенге дейін электр қозғалтқышты қашықтан немесе автоматты іске қосу мүмкіндігін болдыртпайтын орнатылған авариялық ажырату аппаратының болуы.
Елеулі
468
Басты тізбектердегі кернеуді қалпына келтіру кезінде электр қозғалтқыш кездейсоқ қосылып кетпеу үшін кернеу жоғалып кеткен барлық жағдайларда басты тізбекті автоматты түрде ажырататын блоктаушы байланыстың болуы.
Елеулі
469
Қорек желісінің нөлдік жұмыс сымына немесе тораптың нөлдік нүктесіне орамаларды фазалық кернеуге қосқанда жалғанған жеке оқшауланған сымға жалғанған нөлдік шықпасының болуы.
Өрескел
470
Электр қозғалтқышы корпусының температурасы жоғарылап кеткен жағдайда ажыратуға және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
471
Мойынтіректерін мәжбүрлі майлайтын электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе майлауы біткенде электр қозғалтқышты ажырататын және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
472
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе желдетілмей қалғанда электр қозғалтқышын ажырататын және сигнал беруге қорғаныстың болуы.
Елеулі

463
Наличие задвижки для предотвращения всасывания окружающего воздуха при останове электродвигателя продуваемого исполнения.
Значительное
464
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
Незначительное
465
Наличие гибких медных жил у кабелей и проводов, присоединяемых к электродвигателям, установленным на виброизолирующих основаниях, на участке между подвижной и неподвижной частями основания.
Незначительное
466
Наличие коммутационных аппаратов, которые отключают от сети одновременно все проводники, находящиеся под напряжением в цепях электродвигателей.
Значительное
467
Наличие установленного аппарата аварийного отключения, исключающего возможность дистанционного или автоматического пуска электродвигателя до принудительного возврата этого аппарата в исходное положение.
Значительное
468
Наличие от внезапных пусков электродвигателя блокировочной связи, обеспечивающей автоматическое отключение главной цепи во всех случаях исчезновения напряжения в ней.
Значительное
469
Наличие нулевого вывода надежно присоединенного к нулевому рабочему проводнику питающей линии или отдельному изолированному проводнику, присоединенному к нулевой точке сети при включении обмотки магнитных пускателей, контакторов и автоматических выключателей на фазное напряжение.
Грубое
470
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя.
Значительное
471
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки.
Значительное
472
Наличие защиты на электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции на электродвигателях.
Значительное

473
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батареялар үшін тармақтар токтарының тепе-теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы.
Елеулі
474
Жалпы үй-жайларда орнатылған конденсаторлық қондырғылардың торлы қоршаулары немесе қорғау қаптары, сонымен қатар конденсатор корпусының бүтіндігі бұзылғанда кабельдік арналар және үй-жай едендеріне синтетикалық сұйықтықтың ағуын болдырмайтын және үй-жайдан сұйықтықтың буын жоюды қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы.
Өрескел

473
Наличие защиты, срабатывающей на нарушение равенства токов ветвей, применяемых для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
Значительное
474
Наличие сетчатых ограждений или защитных кожухов в конденсаторных установках, размещенных в общем помещении, а также устройства, предотвращающие растекание синтетической жидкости по кабельным каналам и полу помещения при нарушении герметичности корпусов конденсаторов и обеспечивающие удаление паров жидкости из помещения.
Грубое

475
Үй-жайда немесе конденсаторлық қондырғының шкафында жеке табиғи желдетудің болуы.
Елеулі
476
Тарату құрылғыларын, трансформаторлық кіші станцияларын кез келген кластың жарылыс қауіпті аймақтар үй-жайларының үстiнде және астында орналастыруға жол бермеу.
Өрескел
477
Тарату құрылғылары мен трансформаторлық кіші станциялары арқылы өрт және жарылыс қауіпті, сондай-ақ зиянды және улы заттармен құбырлар салуға жол бермеу.
Өрескел

475
Наличие отдельной системы естественной вентиляции в помещении или шкафах конденсаторной установки.
Значительное
476
Соблюдение требования о размещении распределительных устройств, трансформаторных подстанций над и под помещениями со взрывоопасными зонами любого класса.
Грубое
477
соблюдение требования о прокладывании трубопроводов с пожаро - и взрывоопасными, а также с вредными и едкими веществами через распределительные устройства и трансформаторные подстанций.
Грубое

478
Мынадай мерзімде білімді мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту:
1) әкімшілік-техникалық қызметкерлер, басшылар және мамандар (инспекторлар) қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметтерінің бір реттен кем емес үш күнтізбелік жылдың;
2) Электр техникалық және электр технологиялық персонал, оның ішінде жедел келіссөздер мен қайта қосуды жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар, сондай-ақ әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, іссапарға жіберілген персоналға теңестірілген және құрылыс-монтаж, іске қосу – жөндеу және жөндеу жұмыстарын (оның ішінде өлшеу мен сынақтарды) орындайтын қызметкерлер-күнтізбелік жылда кемінде бір рет.
Өрескел
479
Білімді біліктілік тексеру қорытындысы бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасын ресімдеу.
Елеулі
480
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергетикалық қондырғыларды басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен мынадай нысандарда:

478
Соблюдение требования о прохождении периодической (очередной) квалификационной проверки знаний в следующие сроки:
1) административно-технический персонал, руководители и специалисты (инспектора) служб безопасности и охраны труда - не реже одного раза в три календарных года;
2) электротехнический и электротехнологический персонал, в том числе руководители и специалисты, имеющие право ведения оперативных переговоров и переключений, а также работники, которые приравнены к командированному персоналу и выполняющих строительно-монтажные, пуско-наладочные и ремонтные работы (в том числе измерения и испытания), за исключением административно-технического персонала - не реже одного раза в календарный год.
Грубое
479
Наличие оформленного протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное
480
Проведение работы с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками в следующих формах:

1) оқытудан, оның ішінде:
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден;
қайталаудан тұратын жаңа лауазым бойынша дайындау;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру жұмысын жүргізу.
Елеулі
481
Жөндеу персоналымен мынадай нысандарда:
1) жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден тұратын жаңа қызмет бойынша дайындаудан тұратын;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру жұмыс жүргізу.
Елеулі
482
Басшы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
483
Персоналмен жұмыс істеу жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың:
персоналды дайындау (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды), оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқытудан өту;
электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексеру;
нұсқамалар;
аварияға қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
біліктілігін арттыру;
техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, жаттығу дайындықтарының орталықтары мен пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
жұмыс орындарын тексеру;
кәсіби шеберлік және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері бойынша жарыстар өткізу;
персоналды мерзімдік медициналық тексерулерден өткізу болуы.
Елеулі

1) подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
дублирование;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
481
Проведение работы с ремонтным персоналом в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая: обучение безопасным методам производства работ;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
482
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем.
Значительное
483
Наличие в плане работы с персоналом мероприятий по следующим направлениям: подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи;
квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики;
инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки;
повышение квалификации;
организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки;
проверка рабочих мест;
проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом;
проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное

484
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және бас техникалық басшысы бекіткен қызметкерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау жөніндегі үлгілік бағдарламаларының болуы.
Елеулі
485
Оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшысы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу.
Өрескел
486
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулығына сәйкес білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша тобын растамаған жағдайда, қызметкердіеңбек міндеттерін орындаудан шеттету.
Өрескел
487
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу.
Өрескел
488
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссияның төрағасы етіп тағайындау.
Елеулі
489
Электр қауіпсіздігі бойынша төрттен кем емес рұқсат тобы бар кемінде үш адамнан тұратын ұйымды біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссияны құру.
Елеулі
490
Дайындықтан өткен қызметкердің өз бетінше жұмысқа жіберілуін ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжатпен ресімдеу.
Елеулі
491
Техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
492
Мырышталмаған металл тіректердің және темірбетон және ағаш тіректердің металл бөлшектерінің, сондай-ақ болат арқандар мен тіректердің тартқыштарының тоттануға қарсы жабынының болуы.
Өрескел
493
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, энергия жабдықтарына немесе ғимараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған және энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымдағы аварияға немесе I дәрежелі істен шығуға әкеп соққан технологиялық бұзушылықтардың болуы.
Өрескел

484
Наличие типовых программ по подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем.
Значительное
485
Проведение первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Грубое
486
Соблюдение требования об отстранении от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
487
Соблюдение требования о недопущении к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности лицо в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
488
Соблюдение требования о назначении председателем центральной комиссии по квалификационной проверки знаний лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
489
Наличие центральной комиссии по квалификационной проверки знаний, в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
490
Наличие оформленного допуска работника к самостоятельной работе, прошедшего подготовку, распорядительным документом по организации или структурному подразделению.
Значительное
491
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем.
Значительное
492
Наличие антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических элементов железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек опор.
Грубое
493
Наличие технологического нарушения, возникшего в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведшего к аварии или отказу I степени электрооборудования энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Грубое

494
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері нәтижесінде туындаған 2 және одан да көп технологиялық бұзушылықтардың, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктердің, энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымның электр жабдықтарының II-дәрежесінің істен шығуына әкеп соққан жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастырудың болуы.
Елеулі
495
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымда жазатайым оқиғаға әкеп соққан жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған технологиялық бұзушылықтардың болуы.
Елеулі

494
Наличие 2 и более технологических нарушений, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведших к отказу II степени электрооборудования энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Значительное
495
Наличие технологического нарушения, возникшего в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведшего к несчастному случаю в энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Грубое

496
Электр желілері техникалық көрсеткіштерінің жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге (кернеу кластарыбойынша ұзындығы, 35 кВ және одан жоғары шағын станциялар трансформаторларының, 6-10/0,4 кВ трансформаторлық шағын станциялардың саны және белгіленген қуаты) сәйкес келмеуі.
Өрескел
497
Негізгі және кіші энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін қанағаттанғысыз бағалау.
Елеулі

496
Несоответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 кВ и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 кВ) проектным или измененным в установленном порядке данным.
Грубое
497
Неудовлетворительная оценка технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное

498
Электр энергиясын тұтынушылардың энергетикалық объектілерді техникалық пайдалану деңгейінің мынадай жабдықтар болған кезде электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі.
Өрескел
499
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындамау.
Өрескел
500
Технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру актілері негізінде әзірленген іс-шараларды уақтылы немесе толық орындамау.
Өрескел

498
Несоответствие уровня технической эксплуатации энергообъектов потребителей электрической энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики, при наличии следующего оборудования.
Грубое
499
Невыполнение мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое
500
Несвоевременное или неполное выполнение мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений
Грубое

501
Жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптарды орындамау.
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
5-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жіберілген технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікте туындаған технологиялық бұзушылықтар туралы дәйексіз ақпарат беру.
Елеулі
2
Технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде жедел хабарламаны ұсынбау.
Елеулі
3
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға, жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) және жүйелік операторға технологиялық бұзушылық және орын алған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап 12 сағат ішінде жазбаша хабарлама жіберілмеу.
Елеулі
4
Ұйым берген орын алған технологиялық бұзушылықтар және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада:
1) пайдаланылған қорғау, автоматика және бұғаттау тізбесі туралы;
2) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі туралы;
3) технологиялық бұзылудың салдары туралы: бүлінген жабдықтың көлемі, толық жіберілмеуі, ажыратылған тұтынушылардың саны, технологиялық бұзылысты жою уақыты туралы;
4) жазатайым оқиғаның салдары туралы мәліметтердің болмауы.
Елеулі
5
Қазандық объектілерінде:
1) объектілер және оларды пайдалануды ұйымдастыру қауіпсіздік, техникалық жай-күйі және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкес келмеген;;
2) жөндеулерді сапасыз жүргізу, жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтарды жүргізу мерзімдерін бұзу, жабдықтың жай-күйін бақылау;
3) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтамау;
4) жабдықтың авариялық ошақтары мен ақауларын жою жөніндегі шараларды уақтылы қабылдамауы нәтижесінде пайда болған авариялардың болуы.
Өрескел
6
Нәтижесінде пайда болған қазандық объектілерінде I және II дәрежелі істен шығулардың болуы:
1) объектілер және оларды пайдалануды ұйымдастыру қауіпсіздік, техникалық жай-күйі және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкес келмеген;;

501
Невыполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
Грубое
Приложение 5 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 5
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Соблюдение порядка предоставления достоверной информации о возникших технологических нарушениях в сводной отчетности о технологических нарушениях, направленной до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Соблюдение порядка предоставления оперативного сообщения в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве.
Значительное
3
Соблюдение порядка направления письменного сообщения государственному органу по государственному энергетическому надзору и контролю, местному исполнительному органу (по компетенции) и системному оператору в течение 12 часов с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев.
Значительное
4
Отсутствие в предоставленном оперативном и письменном сообщении о произошедшем технологическом нарушении и несчастном случай, сведений:
1) о перечне отработавших защит, автоматики и блокировок;
2) о перечне вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
3) о последствиях технологического нарушения: объема поврежденного оборудования, недоотпуска, количества отключенных потребителей, времени ликвидации технологического нарушения;
4) о последствиях несчастного случая.
Значительное
5
Соблюдение порядка информирования об авариях на объектах котельной, возникших в результате:
1) несоответствия объектов и организации их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
2) некачественного проведения ремонтов, нарушения сроков проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
3) несоблюдения технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
4) несвоевременного принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования.
Грубое
6
Наличие описания всех причин возникновения, развития отказов I и II степени на объектах котельной, возникших в результате:
1) несоответствия объектов и организации их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;

2) жөндеулерді сапасыз жүргізу, жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтарды жүргізу мерзімдерін бұзу, жабдықтың жай-күйін бақылау;
3) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтамау;
4) Жабдықтың авариялық ошақтары мен ақауларын жою жөніндегі шараларды уақтылы қабылдамауы.
Елеулі
7
Нәтижесінде туындаған авариялардың болуы:
1) дірілдің нормативтік мәнінен асқан;
2) аварияға қарсы автоматиканың бұзылуы;
3) жобаның ақаулары;
4) конструкцияның ақаулары;
5) дайындау ақаулары;
6) құрылыс ақаулары;
7) монтаждау ақаулары;
8) жөндеу ақаулары.
Өрескел
8
Нәтижесінде пайда болған I және II дәрежелі істен шығулардың болуы:
1) дірілдің нормативтік мәнінен асқан;
2) аварияға қарсы автоматиканың бұзылуы;
3) жобаның ақаулары;
4) конструкцияның ақаулары;

2) некачественного проведения ремонтов, нарушения сроков проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
3) несоблюдения технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
4) несвоевременного принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования.
Значительное
7
Наличие описания всех причин возникновения, развития аварий возникших в результате:
1) превышения нормативного значения вибрации;
2) нарушения противоаварийной автоматики;
3) дефектов проекта;
4) дефектов конструкции;
5) дефектов изготовления;
6) дефектов строительства;
7) дефектов монтажа;
8) дефектов ремонта.
Грубое
8
Наличие описания всех причин возникновения, развития отказов отказов I и II степени возникших в результате:
1) превышения нормативного значения вибрации;
2) нарушения противоаварийной автоматики;
3) дефектов проекта;
4) дефектов конструкции;

5) дайындау ақаулары;
6) құрылыс ақаулары;
7) монтаждау ақаулары;
8) жөндеу ақаулары.
Елеулі
9
Қызмет мерзімін өткізбеген жабдықтың зауыттық ақауларының зақымдануына, жылыту маусымында жылу желілерінің зақымдануына байланысты II дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі
10
Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің екінші данасын барлық қосымшаларымен бірге мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жібермеу.
Елеулі
11
Жанғыш газ бен жарылу қаупі бар заттар буының шығып кету мүмкіндігі ықтимал үй-жайларды жарықтандыру үшін жарылудан қорғайтын жарықтандыру арматурасының болуы.
Елеулі
12
Жанғыш газ бен жарылу қаупі бар заттар буының шығып кетуі мүмкіндігі ықтимал өндірістік үй-жайларда авариялық жарықтандыру мен 12 Вольтты жарықтандыру желісінің болуы.
Елеулі
13

5) дефектов изготовления;
6) дефектов строительства;
7) дефектов монтажа;
8) дефектов ремонта.
Значительное
9
Наличие описания всех причин возникновения, развития отказов II степени связанных с повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы, повреждением тепловых сетей в отопительный сезон
Значительное
10
Отсутствие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения, со всеми приложениями в государственный по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня подписания.
Значительное
11
Наличие взрывозащищенной осветительной арматуры для освещения помещений, в которые не исключено проникновение горючего газа и паров взрывоопасных веществ.
Значительное
12
Соблюдение выполнения аварийного освещения и сети освещения на 12 В в производственных помещениях, в которые не исключено проникновение горючего газа и паров взрывоопасных веществ.
Значительное
13

Сілті мен қышқылдың (балқытқыш қышқылдан басқа) аздаған көлемін (2-3 литрге дейін) берік кептелген тығыны бар шыны ыдыста (бөтелкеде) желдеткішпен жабдықталған жеке үй-жайларларда сақтау.
Елеулі
14
Барлық іске қосу құрылғылары мен арматурадағы технологиялық схемаға сәйкес нөмірлеу мен жазулардың болуы, сондай-ақ ысырмалардың, вентильдердің және шиберлердің штурвалдарында оларды ашу немесе жабу кезінде айналу бағытын нұсқаудың болуы.
Елеулі
15
Тұрақты жарығы жоқ жерлерде жабдықтар қызмет көрсеткен кезде ақауы жоқ жылжымалы электр фонарларының саны жеткілікті болуы
Болмашы
16
Биіктігі 4 метрден асатын ормандарды қабылдау актісінің болуы.
Болмашы
17
Пайдалану процесінде орман басшысының күнделікті тексеруін жазу журналында болуы.
Елеулі
18
Көрінетін жерге ілінген цехта (ауданда, учаскеде) газға қауіпті жер асты құрылыстарының тізбесінің болуы.
Елеулі
19
Технологиялық схемасында және бағдар картасында барлық газ қауіпті жерасты құрылыстары белгілерінің болуы.
Елеулі
20
Жер асты құрылыстарында немесе резервуарларда (отын мен майларды сақтауға арналған резервуарлардан басқа) ондағы ауаның температурасы 32оС-тан жоғары болған кезде тек ерекше жағдайда (апат кезінде, егер ол адам өміріне қауіп төндірсе, жабдықтың бұзылуы және басқалар) жұмыс басшысының рұқсатымен және оның тікелей басшылығымен персоналдың күюінің алдын алу үшін қажетті шаралар қабылдай отырып, жұмысты орындау.
Өрескел
21
Бұл ретте тоқтатылған айналмалы механизмдерді жөндеу кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
22
Өшірілген жетектер мен механизмді іске қосу қондырғысына кернеу беруге рұқсат етпейтін қауіпсіздік белгілерінің, ал жұмыс өндірісі орнында "Осында жұмыс істеу керек" деген қауіпсіздік белгісінің болуы.
Өрескел
23
Мазут шаруашылығының үй-жайларында және аумағында от жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы (мазут резервуарлары, қабылдау-ағызу құрылғылары, жүру арналары, мазут сорғыш).
Өрескел
24
Гидразингидрат ерітінділерін дайындауға арналған қондырғының сору-сору желдеткішімен жабдықталған, техникалық су өткізбейтін және дренаждық суларды жинауға және бейтараптандыруға арналған шұңқырлары бар оқшауланған үй-жайда орналасуы.
Өрескел
25
Үй-жайларда гидразингидраттың төгілген ерітіндісін бейтараптандыратын хлор әктісі қорының болуы.
Елеулі
26
Гидразин қондырғысының үй-жайында қандай да бір басқа реагенттер мен материалдарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
27
Гидразин қондырғысы бар үй-жайлардың сыртында "Гидразингидрат" деген жазудың және ілу үшін "Сақ болыңыз. Улы заттар" деген ескерту қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел
28
Ыдыстар мен резервуарларда орындалатын жұмыстар нарядының болуы.
Өрескел
29
Күнделікті жұмыс үшін қажетті улы заттар ерітінділерін сақтау үшін "Улар" деген жазуы бар жеке шкафтардың болуы.
Өрескел
30
220 В желісінен қоректенетін электр жабдықтары мен құралдары металл корпустарының (кептіргіш шкафтар, муфельді пештер, кондуктомерлер, рН-метрлер) жерге тұйықталуының болуы
Өрескел
31
Ашық шиыршығы бар электр плиталарын пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
32
Қазандық агрегаттарын жөндеу (пеш ішіндегі, барабандар, қызудың конвективті үстіндегі, электр сүзгідегі, газ жолындағы, ауа арқасындағы, шаң дайындау, күл шығару және күлді тұту жүйелеріндегі жұмыс) кезде нарядтың болуы.
Өрескел
33
Турбиналарды және олардың кіші жабдықтарын (конденсаторларды, жылу алмасу аппараттарын, май жүйелерін) жөндеуді орындау кезінде наряд болуы.
Өрескел
34
Конвейерлерді, таспалы конвейерлерден отын лақтыратын құрылғыларды, қоректендіргіштерді, элеваторларды, ұсақтаушыларды, вагон аударғыштарды, багерлерді жөндеу кезде наряд болуы.
Өрескел
35
Электрмагнитті сепараторларды, таспалы конвейерлердің таразыларын, жаңқа және тамыр ұстаушыларды, сондай-ақ механикалық қатты отынды жөндеу кезде наряд болуы.
Өрескел
36
Мазут шаруашылығындағы жөндеу жұмыстары кезде наряд болуы.
Өрескел
37
Сорғыларды және араластырғышты жөндеу (қоректендіру, конденсаттық, циркуляциялық, желілік және басқа), олардың тізбесін жұмыс беруші белгілейді кезде наряд болуы.
Өрескел
38
Айналма механизмдерді жөндеу (үрлегіш және диірмен желдеткіш, шаң сорғы, диірмен және басқа) кезде наряд болуы.
Өрескел
39
Жабдықтағы, жұмыс істеп тұрған жабдық аймағындағы және өндірістік үй-жайлардағы от жұмыстары кезде наряд болуы.
Өрескел
40
Қондырғыны жөндеуді орындау және құбырларда бітеуіштерді алу кезінде наряд болуы (45оС төмен температурадағы су құбырынан басқа);
Өрескел
41
Жүк көтергіш машиналарды, кран арбаларды, кран асты жолдарын, скрепер қондырғыларды, жүктегіштерді, көтергіштерді, фуникулерлерді, темір арқан жолдарды жөндеу (дөңгелекті және шынжыр табан басқа) кезде наряд болуы.
Өрескел
42
Жабдықтарды бөлшектеу және монтаждау кезде наряд болуы.
Өрескел
43
Аспаптарға арналған гильзалар мен штуцерлерді кесу, шығын өлшеуіштердің өлшем диафрагмаларын орнату және шешу кезде наряд болуы.
Өрескел
44
Тоқтатуды, өнімділікті шектеу және жабдықтың схемасы мен жұмыс істеу режимін өзгертуді талап ететін автоматты реттеу, қашықтықтан басқару, қорғау, сигнал беру және бақылау аппаратурасын орнату, шешу, тексеру және жөндеу кезде наряд болуы.
Өрескел
45
Құбырлар мен арматураларды құбырлардан алмай жөндеу, импульсті желіні жөндеу немесе ауыстыру (газ-, мазут-, май- және бу кұбырларын, өрт сөндіру құбырларын, кәріз желісін, улы және агрессиялы ортадағы құбырларды кезде наряд болуы.
Өрескел
46
Датчиктерді монтаждаумен және бағыттаумен байланысты жұмыстар кезде наряд болуы.
Өрескел
47
Газдануға, жарылыс қауіптілігіне және электр тоғының зақымдануына және кіру шектелген қауіпті жерлердегі жұмыстар кезде наряд болуы.
Өрескел
48
Камералардағы, құдықтардағы, аппараттардағы, бункерлердегі, резервуарлардағы, бактардағы, коллекторлардағы, туннельдердегі, құбырлардағы, арналар мен шұңқырлардағы және басқа металл сыйымдылықтардағы жұмыстар кезде наряд болуы.
Өрескел
49
Жабдықтарды дефектоскопиялау кезде наряд болуы.
Өрескел
50
Жабдықтарды химиялық тазарту кезде наряд болуы.
Өрескел
51
Коррозияға қарсы жабын жабу кезде наряд болуы.
Өрескел
52
Жылу оқшаулау жұмыстары кезде наряд болуы.
Өрескел
53
Ағаштарды қазаншұңқырдың және траншеялардың қабырғаларын бекіту, жинақтау және бөлшектеу кезде наряд болуы.
Өрескел
54
Жерасты коммуникациялары орналасқан аймақтағы жер қазу жұмыстары кезде наряд болуы.
Өрескел
55
Сүзгіні ашумен байланысты сүзгілік материалды жүктеу, үстеме жүктеу және түсіру кезде наряд болуы.
Өрескел
56
Хлоратор, гидразин және аммиакты қондырғыларда жөндеу жұмыстарын орындау кезінде наряд болуы.
Өрескел
57
Сүңгуір жұмыстарын орындау кезінде наряд болуы.
Өрескел
58
Жүзу құралдарынан жүргізілетін жұмыстарды орындау кезінде наряд болуы.
Өрескел
59
Су жинау құрылыстарына жөндеу жүргізу кезінде наряд болуы (персоналдың суға түсуі мүмкін жұмыс).
Өрескел
60
Түтін құбырларын, құрылыстар мен ғимараттарды жөндеу кезде наряд болуы.
Өрескел
61
Кәсіпорынның техникалық басшысы бекіткен нарядтарды беруге уәкілетті адамдар тізімінің және цехтар (блоктар) ауысым бастықтарының, аудан бойынша кезекшілердің жұмыс орындарында осы тізімдердің көшірмелерінің болуы, сондай-ақ адамдар құрамы өзгерген кезде оларды түзету.
Елеулі
62
Жалпы наряд бойынша жөндеу жұмыстарын орындаған кезде аралық нарядтардың болуы.
Өрескел
63
Жалпы нарядтар, нарядтар мен аралық нарядтар бойынша жұмыстардың басшылары мен өндірушілері бола алатын, осы ұйымдардың техникалық басшылары бекіткен және қарамағында жабдықтар бар кәсіпорындарға берілетін мердігерлік ұйымдар қызметкерлерінің тізімдерінің болуы, сондай-ақ адамдар құрамы өзгерген кезде уақтылы түзету.
Елеулі
64
Тапсырыс беруші мен мердігер ресімдеген жұмыс істеп тұрған кәсіпорынның (ұйымның) аумағындағы жұмыстарға құрылыс-монтаж ұйымдарының рұқсат-актісінің болуы.
Өрескел
65
Мердігер жазып берген құрылыс-монтаждау ұйымының жұмыстарды орындауға арналған нарядының болуы.
Өрескел
66
Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды және құрылыс-монтаждау ұйымы персоналының Энергетикалық қондырғыларды пайдалану жай-күйіне және цехтағы (жылу желісі объектісінде) қауіпсіздік техникасының әсер етуінің алдын алу бөлігінде нарядта көрсетілген жұмыстарды жүргізу тәртібін оның басшысымен келісу.
Өрескел
67
Құрылыс-монтаждау ұйымдарының цех (жылу желісі аудандары) басшылары мен мамандарының наряд беруіне жол бермеу.
Өрескел
68
Жұмысшыларда жұмыс сипаты бойынша тиісті кәсіби дайындық туралы растаманың болуы.
Өрескел
69
Электр қондырғыларына қызмет көрсететін персоналда электр қауіпсіздігі бойынша тиісті топтың болуы.
Өрескел
70
Электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша білімін тексеруден өткен қызметкердің еңбек нормалары мен электр қондырғыларында жұмыс істеу ережелерін білуін тексеру туралы куәлігінің болуы.
Өрескел
71
Арнайы жұмыстардың қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талаптар қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілген адамдардың куәлігінің болуы.
Елеулі
72
Бригада мүшелерін қоспағанда, электр қондырғыларында жұмыстарды қауіпсіз жүргізуге уәкілетті адамды тағайындау туралы кәсіпорын басшысы бұйрығының болуы.
Елеулі
73
Жұмыс орнына оны беруге құқығы бар адамның келісімімен жүргізген рұқсаттың болуы.
Өрескел
74
Наряд мен өкімнің жұмысқа жіберу үшін тікелей жұмыс орнында болуы.
Өрескел
75
Нарядтың екі данасында және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында ресімделген рұқсаттың болуы.
Өрескел
76
Өкім бойынша жұмысқа рұқсатты ресімдеу үшін нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналының немесе жедел журналының болуы
Өрескел
77
Қосу кезінде жұмыс орнына кернеу берілетін аралас ажыратқыш, айырғыш, бөлгіш және жүктеме ажыратқышы жетектеріне, қашықтықтан басқару кілттеріне және батырмаларына, 1000 В дейінгі коммутациялық аппаратураларға (автоматтар, жапқыштар, ажыратқыштар) ілуге арналған "ҚОСУҒА БОЛМАЙДЫ адамдар жұмыс істеп жатыр" деген белгінің (плакаттың) болуы.
Өрескел
78
Автоматтары, ажыратқыштары немесе ажыратпасы жоқ 1000 В-қа дейінгі қосылыстарда түсірілген сақтандырғыштарға ілінген плакаттардың болуы.
Өрескел
79
Жедел қарнақпен басқарылатын айырғыштардағы қоршауларға, ал бір полюсті ажыратқыштарда әрбір айырғыштың жетегіне ілінген плакаттардың болуы.
Өрескел
80
ЖТҚ-да (жиынтықты тарату құрылғысы) жұмыс кезінде ілуге арналған плакаттардың болуы.
Өрескел
81
Кернеудің болмауын тексергеннен кейін тікелей орнатылған ток өткізгіш бөліктерде жұмыс істеу кезінде жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел
82
ТҚ (тарату құрылғысы) жиналмалы шиналарында жұмыс істеген кезде 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жұмыс істеген кезде жерге тұйықтаудың, қалқандардың, шиналарды құрастырудың (оқшауланған сыммен орындалған шиналардан басқа) болуы.
Өрескел
83
Жұмысқа жіберу алдында сорғының, түтінтартқыштың және желдеткіштің электр қозғалтқыштарында, егер электр қозғалқыштары оларға жалғанған механизмдерден айнала алса, соңғылардың ысырмалары мен шиберлерінде жабу және құлыптауға арналған құлыптың болуы, сондай-ақ электр қозғалтқыштарының роторларын тежеу бойынша қолданылған шаралардың болуы.
Өрескел
84
Электр қозғалтқыштары жұмыс істеп тұрған айналмалы бөліктерінің алынбайтын тастауға жол бермеу.
Өрескел
85
Статикалық зарядтың электр сүзгісін ажыратқаннан кейін одан және электрагрегаттарды жерге қосу арқылы қоректендіргіш кабельдерден алу.
Өрескел
86
Жер асты құрылыстарын газдалуын тексермей, онда жұмыс істеуге кірісуге жол бермеу.
Өрескел
87
Кәсіпорын бойынша нұсқаумен бекітілген жер асты құрылыстарының газдануына тексеру жүргізу үшін аспаптарды пайдаланатын, оқытылған адамдар тізімінің болуы.
Елеулі
88
Газдардың жоқтығын ашық от арқылы тексеруге жол бермеу.
Өрескел
89
Күштік трансформаторлар мен реакторларды қарап тексеру үшін тұтқасы бар стационарлық баспалдақтардың болуы.
Өрескел
90
Жұмыс істеп тұрған немесе резервте тұрған трансформатор мен реакторларда қарау алаңдарына рұқсатты жабу үшін тиісті ескерту белгілерінің (плакаттардың) болуы
Өрескел
91

Соблюдение условий хранения небольшого количества (до 2-3 литров) щелочи и кислоты (кроме плавиковой) в стеклянной таре (бутылях) с притертыми пробками в отдельных помещений, оборудованных вентиляцией.
Значительное
14
Наличие нумерации и надписей в соответствии с технологической схемой во всех пусковых устройствах и арматуре, а также указания направления вращения при открывании или закрытии их на штурвалах задвижек, вентилей и шиберов.
Значительное
15
Наличие исправных переносных электрических фонарей при обслуживании оборудования в местах, не имеющих стационарного освещения.
Незначительное
16
Наличие акта приемки лесов высотой более 4 метра (далее – м).
Незначительное
17
Наличие в журнале записи ежедневного осмотра руководителем лесов в процессе эксплуатации.
Значительное
18
Наличие перечня газоопасных подземных сооружений в цехе (районе, участке), вывешенного на видном месте.
Значительное
19
Наличие отметки всех газоопасных подземных сооружений на технологической схеме и маршрутной карте.
Значительное
20
Соблюдение требований выполнения работы в подземном сооружении или резервуаре (кроме резервуаров для хранения топлива и масел) при температуре воздуха в нем выше 32оС только в исключительном случае (при аварий, если она грозит жизни людей, нарушению оборудования и другому) с разрешения руководителя работ и под его непосредственным руководством с принятием необходимых мер для предотвращения ожогов персонала.
Грубое
21
Наличие наряда при ремонте вращающихся механизмов.
Грубое
22
Наличие знаков безопасности "Работать здесь" на месте производства работы на отключенных приводах и пусковом устройстве механизма, не допускающие подачу напряжения и оперирование запорной арматурой.
Грубое
23
Наличие наряда при выполнении огневых работ в помещениях и на территории мазутного хозяйства (мазутные резервуары, приемосливные устройства, походные каналы, мазутонасосные).
Грубое
24
Соблюдение требований расположения установки для приготовления растворов гидразингидрата в изолированном помещении, оборудованного приточно-вытяжной вентиляцией, имеющей подвод технической воды и приямок для сбора и нейтрализации дренажных вод.
Грубое
25
Наличие запаса хлорной извести для нейтрализации пролитого раствора гидразингидрата в помещении.
Значительное
26
Недопущение хранения в помещении гидрозинной установки каких-либо других реагентов и материалов.
27
Наличие надписи "Гидразингидрат" снаружи помещения гидразинной установки и наличие предупреждающих знаков безопасности "Осторожно. Ядовитые вещества" для вывешивания.
Грубое
28
Наличие наряда при выполнении работ в емкостях и резервуарах.
Грубое
29
Соблюдение требований нахождения растворов ядовитых веществ, необходимых для повседневной работы, в отдельном шкафу с надписью "Яды". Оставлять ядовитые вещества на рабочем столе не допускается.
Грубое
30
Наличие заземления металлических корпусов электрооборудования и приборов (сушильные шкафы, муфельные печи, кондуктомеры, рН-метры), питающихся от сети 220 вольт (далее – В).
Грубое
31
Отсутствие использования электроплиток с открытой спиралью.
Грубое
32
Наличие наряда при выполнении ремонта котельных агрегатов (работа внутри топок, барабанов), на конвективных поверхностях нагрева, электрофильтрах, в газоходах, воздуховодах, в системах пылеприготовления, золоудаления и золоулавливания.
Грубое
33
Наличие наряда при выполнении ремонта турбин и их вспомогательного оборудования (конденсаторов, теплообменных аппаратов, масляных систем).
Грубое
34
Наличие наряда при выполнении ремонта конвейеров, устройств, сбрасывающих топливо с ленточных конвейеров, питателей, элеваторов, дробилок, грохотов, вагоноопрокидывателей, багеров.
Грубое
35
Наличие наряда при выполнении ремонта электромагнитных сепараторов, весов ленточных конвейеров, щепо- и корнеуловителей, а также механизированных пробоотборников твердого топлива.
Грубое
36
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в мазутном хозяйстве.
Грубое
37
Наличие наряда при выполнении ремонта насосов (питательных, конденсатных, циркуляционных, сетевых, подпиточных и других) и мешалок, перечень которых устанавливает работодатель.
Грубое
38
Наличие наряда при выполнении ремонта вращающихся механизмов (дутьевых и мельничных вентиляторов, дымососов, мельниц и других).
Грубое
39
Наличие наряда при выполнении огневых работ на оборудовании, в зоне действующего оборудования и в производственных помещениях.
Грубое
40
Наличие наряда при выполнении ремонта установки и снятия заглушек на трубопроводах (кроме трубопроводов воды с температурой ниже 450С);
Грубое
41
Наличие наряда при выполнении ремонта грузоподъемных машин (кроме колесных и гусеничных самоходных), крановых тележек, подкрановых путей, скреперных установок, перегружателей, подъемников, фуникулеров, канатных дорог.
Грубое
42
Наличие наряда при выполнении демонтажа и монтажа оборудования.
Грубое
43
Наличие наряда при выполнении врезки гильз и штуцеров для приборов, установки и снятию измерительных диафрагм расходомеров.
Грубое
44
Наличие наряда при выполнении установки, снятия, проверки и ремонта аппаратуры автоматического регулирования, дистанционного управления, защиты, сигнализации и контроля, требующие останова, ограничения производительности и изменения схемы и режима работы оборудования.
Грубое
45
Наличие наряда при выполнении ремонта трубопроводов и арматуры без снятия ее с трубопроводов, ремонт или замена импульсных линий (газо-, мазуто-, масло- и паропроводов, трубопроводов пожаротушения, дренажных линий, трубопроводов с ядовитыми и агрессивными средами).
Грубое
46
Наличие наряда при выполнении работ, связанных с монтажом и наладкой датчиков.
Грубое
47
Наличие наряда при выполнении работ в местах, опасных в отношении загазованности, взрывоопасности и поражения электрическим током и с ограниченным доступом посещения.
Грубое
48
Наличие наряда при выполнении работ в камерах, колодцах, аппаратах, бункерах, резервуарах, баках, коллекторах, туннелях, трубопроводах, каналах и ямах и других металлических емкостях.
Грубое
49
Наличие наряда при выполнении дефектоскопии оборудования.
Грубое
50
Наличие наряда при выполнении химической очистки оборудования.
Грубое
51
Наличие наряда при выполнении нанесения антикоррозионного покрытия.
Грубое
52
Наличие наряда при выполнении теплоизоляционных работ.
Грубое
53
Наличие наряда при выполнении сборки и разборки лесов и крепления стенок траншей, котлованов.
Грубое
54
Наличие наряда при выполнении земляных работ в зоне расположения подземных коммуникаций.
Грубое
55
Наличие наряда при выполнении загрузки, догрузки и выгрузки фильтрующего материала, связанного со вскрытием фильтров.
Грубое
56
Наличие наряда при выполнении ремонтных работ в хлораторной, гидразинной и аммиачной установках.
Грубое
57
Наличие наряда при выполнении водолазных работ.
Грубое
58
Наличие наряда при выполнении работ, проводимых с плавучих средств.
Грубое
59
Наличие наряда при выполнении ремонта водозаборных сооружений (работа, при которой возможно падение персонала в воду).
Грубое
60
Наличие наряда при выполнении ремонта дымовых труб, сооружений и зданий.
Грубое
61
Наличие списка лиц, уполномоченных для выдачи нарядов, утвержденных техническим руководителем предприятия и копий этих списков на рабочих местах начальников смен цехов (блоков), дежурных по району, а также их корректировка при изменении состава лиц.
Значительное
62
Наличие промежуточных нарядов при выполнении ремонтных работ по общему наряду.
Грубое
63
Наличие списка работников подрядных организаций, могущих быть руководителями и производителями работ по общим нарядам, руководителями и производителями работ по нарядам и промежуточным нарядам, утвержденных техническими руководителями этих организаций и передаваемые предприятиям, в ведении которых находится оборудование, а также своевременная корректировка при изменении состава лиц.
Значительное
64
Наличие акта-допуска, строительно-монтажных организаций к работам на территории действующего предприятия (организации) оформленного заказчиком и подрядчиком.
Грубое
65
Наличие наряда на выполнение работ строительно-монтажной организацией, выписанного подрядчиком.
Грубое
66
Соблюдение требований согласования мероприятий по обеспечению безопасности труда и порядок производства работ, указанные в наряде, в части предупреждения воздействия персонала строительно-монтажной организации на состояние эксплуатации энергетических установок и техники безопасности в цехе (на объекте теплосети) с его руководителем.
Грубое
67
Соблюдение порядка выдачи наряда строительно-монтажной организацией руководителями и специалистами цехов (районов теплосети).
Грубое
68
Наличие у работников профессиональной подготовки соответствующей по характеру работы.
Грубое
69
Наличие группы по электробезопасности персонала, обслуживающего электроустановки.
Грубое
70
Наличие удостоверения о проверке знаний норм труда и правил работы в электроустановках, у работника, прошедшего проверку знаний по технике безопасности при эксплуатации электроустановок.
Грубое
71
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
Значительное
72
Наличие приказа руководителя предприятия о назначении уполномоченного лица за безопасное проведение работ в электроустановках, за исключением членов бригады.
Значительное
73
Соблюдение требований производства допуска на рабочее место, с согласия лица, имеющего его выдавать.
Грубое
74
Наличие наряда и распоряжения для допуска к работе непосредственно на рабочем месте.
Грубое
75
Соблюдение порядка оформления допуска в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
Грубое
76
Соблюдение порядка оформления допуска к работе по распоряжению в оперативном журнале или журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
Грубое
77
Наличие знаков (плакатов) "НЕ ВКЛЮЧАТЬ работают люди" для вывешивания на приводах комбинированных выключателей, разъединителей, отделителей и выключателей нагрузки, на ключах и кнопках дистанционного управления, на коммутационной аппаратуре до 1000 В (автоматы, рубильники, выключатели), при включении которых подается напряжение на рабочее место.
Грубое
78
Наличие вывешенных плакатов у снятых предохранителей на присоединениях до 1000 В, не имеющих автоматов, выключателей или рубильников.
Грубое
79
Наличие вывешенных плакатов на ограждениях у разъединителей, управляемых оперативной штангой, а у однополюсных разъединителей - на приводе каждого разъединителя.
Грубое
80
Наличие плакатов для вывешивания при работах в КРУ (комплектные распределительные устройства).
Грубое
81
Наличие заземления при работе на токоведущих частях, установленного непосредственно после проверки отсутствия напряжения.
Грубое
82
Наличие заземления при работе в электроустановках до 1000 В при работах на сборных шинах РУ (распределительное устройство), щитов, сборок шины (за исключением шин, выполненных изолированным проводом).
Грубое
83
Наличие замков на задвижках и шиберах последних для закрывания и запирания перед допуском к работе на электродвигателях насосов, дымососов и вентиляторов, если возможно вращение электродвигателей от соединенных с ними механизмов, а также наличие принятых мер по затормаживанию роторов электродвигателей.
Грубое
84
Соблюдение требований снятия ограждения, вращающихся частей электродвигателей во время их работы.
Грубое
85
Соблюдение порядка снятия после отключения электрофильтра статического заряда с него и с питающих кабелей посредством заземления электроагрегатов.
Грубое
86
Соблюдение порядка выполнения работ без проверки подземных сооружений на загазованность и приступать к работе в них.
Грубое
87
Наличие списка обученных лиц, пользующихся приборами для проведения проверки подземных сооружений на загазованность, утвержденного указанием по предприятию.
Значительное
88
Соблюдение порядка проверки отсутствия газов с помощью открытого огня.
Грубое
89
Наличие стационарных лестниц с поручнями для осмотра силовых трансформаторов и реакторов.
Грубое
90
Наличие установленных предупредительных знаков (плакатов) для закрытия доступа к смотровым площадкам на трансформаторах и реакторах, находящихся в работе или в резерве.
Грубое
91

Егер жер бетінен немесе жабыннан олардың биіктігі 1,3 м. жоғары болса, құрылыс ағашы, мінбе және люлька үшін қоршаулардың болуы
Өрескел
92
Төсеніштер мен қоршауларды орнату мүмкін болмаған кезде немесе мақсатқа сай болмаса, сондай-ақ жабдықта жұмыс жасау барысында әрбір жекелеген жағдайларда қауіпсіздік шаралары айқындалатын технологиялық карта, жоспарлы-сақтық жұмыстары немесе басқа құжаттардың болуы.
Болмашы
93
Іссапарға жіберілген жұмыскерлерде жеке куәліктің болуы.
Елеулі
94
Дайындаушы зауыт нұсқаулығының және іске қосу режимдерін сынау нәтижелерінің негізінде жасалған қазандықты іске қосу графигінің болуы.
Елеулі
95
Қазандықтың жұмыс режимінің жабдықты сынау және пайдалану жөніндегі нұсқаулық негізінде жасалған режимдік картаға сәйкестігі.
Өрескел
96

Наличие ограждения для настилов лесов, подмостей, люлек, если высота их над поверхностью грунта или перекрытием превышает 1,3 м.
Грубое
92
Наличие технологической карты, ППР (плана производства работ) или других документов определяемые по которым меры безопасности при невозможности или нецелесообразности устройства настилов и ограждений, а также при работе на оборудовании в каждом отдельном случае.
Незначительное
93
Наличие удостоверения у командированных работников.
Значительное
94
Наличие графика пусков котлов, составленных на основе инструкции завода-изготовителя и результатов испытаний пусковых режимов.
Значительное
95
Соблюдение соответствия режима работы котла режимной карте, составленной на основе испытания оборудования и инструкции по эксплуатации.
Грубое
96

Қақпалардың есіктері бекітілген, шкаф тәрізді қақпаларда жерге тұйықтау, қымтағыш, тұрақты жарық, 12 және 220 В арналған штепсель розеткаларының болуы.
Өрескел
97
Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу жұмысын жүргізу үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен және зауыт нұсқаулығының немесе техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмысының мерзімі мен құрамына арналған нормативтердің негізінде жасалған графиктің болуы.
Болмашы
98
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен, пайдалануға берілген логикалық басқару құралдарына технологиялық алгоритмдердің барлық өзгерістерінің болуы.
Болмашы
99
Су мен бу сапасының төмендеуін тудыруы мүмкін кез келген жабдықты жұмысқа қосу және ажырату химиялық цехпен (зертханалармен немесе тиісті бөлімшелермен) келісімнің болуы.
Болмашы

Наличие заземления, уплотнения, постоянного освещения, штепсельных розеток на 12 и 220 В на щитах шкафного типа, запертых дверей щитов.
Грубое
97
Наличие графика, утвержденного техническим руководителем энергообъекта и составленного на основании заводских инструкций или нормативов на сроки и состав технического обслуживания и ремонта для проведения технического обслуживания, текущего и капитального ремонта.
Незначительное
98
Наличие технологического алгоритма всех изменений в средствах логического управления, введенных в эксплуатацию, утвержденных техническим руководителем энергообъекта.
Незначительное
99
Наличие согласования с химическим цехом (лабораторией или соответствующим подразделением) включения в работу и отключение любого оборудования, могущего вызывать ухудшение качества воды и пара.
Незначительное

100
Құбыр жолдары, арматуралар мен арматураны қашықтықтан басқару элементтерін жөндеу, құбыр жолдарының жөнделетін учаскелерін бөліп тұратын бітеуіштер орнату және алып тастауды орындау үшін рұқсат беру нарядының болуы.
Өрескел
101
Дайындаушы зауыттардың оларды пайдалану жөніндегі үлгілік нұсқаулықтарына сәйкес күл ұстағыш құрылғылардың жай-күйін бақылауды жүзеге асыру.
Болмашы
102
Гидро және ауа-күлді шығару жүйесін пайдалану ұйымдастыру:
1) судың, ауаның және электр энергиясының оңтайлы жұмсалуын;
2) күл-қож құбырларының барынша тозбауын;
3) сыртқы қойыртпақ өткізгіштер мен су құбырларын мұздатуды, күлді ағызу аппараттарын, арналар мен қойыртпақ қабылдаушы бункерлерді тұнбаландыруды, бункерлерде, тесіктер мен тұрып қалған күлдерді тазалайтын күл құбырларында күл қалдықтарын болдырмауды қамтамасыз ететін режимдердің болуы.
Ауыр еритін қосылыстармен судың қанығуын және өлшенген қатты бөліктердің тұнығуын (ағару) жою үшін бассейннің қажетті көлемі мен тұндырма тереңдігінің болуы.
Елеулі

100
Наличие наряда-допуска при выполнении ремонта трубопроводов, арматуры и элементов дистанционного управления арматурой, установки и снятия заглушек, отделяющих ремонтируемый участок трубопровода.
Грубое
101
Соблюдение порядка осуществления контроля за состоянием золоулавливающих устройств в соответствии с типовыми инструкциями заводов-изготовителей по их эксплуатации.
Значительное
102
Соблюдение порядка организации эксплуатации систем гидро- и пневмозолоудаления организуется в режимах, обеспечивающих:
1) оптимальные расходы воды, воздуха и электроэнергии;
2) минимальный износ золошлакопроводов;
3) исключение замораживания внешних пульпопроводов и водоводов, заиления золосмывных аппаратов, каналов и пульпоприемных бункеров, образования отложений золы в бункерах, течках и золопроводах пневмозолоудаления.
Наличие необходимой площади и глубины отстойного бассейна для ликвидации пресыщения воды труднорастворимыми соединениями и осаждения взвешенных твердых частиц (осветления).
Значительное

103
Ақаусыз бақылау - өлшеу аспаптарының, гидро және пневмозол жою жүйелерінің технологиялық қорғау, блоктау және сигнал беру құрылғыларының, сондай - ақ мерзімдік тексерулер жүргізудің болуы.
Елеулі
104
Күл және қож шығару жүйелерін пайдалану тәжірибесі негізінде жасалған жабдықтарды жөндеу және ауыстыру, сондай - ақ күл-қож шығару жүйелерінің жұмысы өзгерген кезде түзетулер (отын түрін өзгерту, қосымша қазандықтарды қосу) графигінің болуы.
Елеулі
105
Күл үйінділерін сумен және күл шлактарымен толтыруды жүзеге асыру, сондай-ақ жобалық құжаттама бойынша күл үйінділерінен күл шлактарын беру.
Елеулі
106
Тұрақты дайындықта ұстап тұратын және энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен график бойынша мезгіл-мезгіл тексерілетін резервті автоматты түрде қосуға арналған құрылғының болуы.
Өрескел
107
Талапқа сай келмейтін жылу желісін коректендіру үшін су берудің әр жағдайында жедел журналда берілген су мөлшері мен сумен жабдықтау көзін көрсете отырып белгіленетін электр станциясының техникалық басшысы рұқсатының болуы.
Өрескел
108
Қысымның кенеттен көтерілуінен кері құбырларды қорғаудың болуы.
Өрескел
109
Бак-аккумуляторлары мен қор ыдыстарының олардың бұдан әрі пайдалану жарамдылығын анықтайтын жай-күйін бағалау үшін энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен актінің болуы.
Елеулі
110
Жылу энергетикалық жабдықтың қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету және зақымдардың алдын алу үшін негізгі және дәнекерленген металдың құрылымдық күйін бақылаудың болуы.
Елеулі
111
Электр станциясының техникалық басшысы бекіткен металды бақылау жоспарының болуы.
Елеулі
112
Жабдық элементтері металының құрылымдық жай-күйінің өзгеруін бағалау және оның парктік қызмет ету мерзімі шегінде одан әрі пайдалануға жарамдылығын анықтау үшін ұйымдастырылған пайдалану бақылауын ұйымдастыру.
Елеулі
113
Мамандандырылған ұйымдар жүргізетін энергия жабдығының негізгі элементтерін (құбырдың, барабандардың, қазандық коллекторларының, бу құбырларының, ыдыстардың, цилиндр корпустарының, стопор клапандарының, турбина роторларының иілуі) техникалық диагностикалау үшін көрсетілген уақыт ішінде сенімді жұмысты қамтамасыз ететін іс-шаралардың болуы.
Болмашы
114
Барлық пайдалану мерзімі ішінде металды бақылау нәтижелерін, басқа да қажетті құжаттарды қарастыратын және осы тораптар мен бөлшектерді жөндеу мен оларды жұмыста қалдыру туралы шешім қабылдайтын сараптамалық-техникалық комиссияның болуы.
Өрескел

103
Соблюдение порядка подержания в исправности контрольно - измерительных приборов, устройств технологических защит, блокировок и сигнализации систем гидро- и пневмозолоудаления и проведение периодических проверок.
Значительное
104
Наличие графика ремонта и замены оборудования, составленного на основе опыта эксплуатации систем золо- и шлакоудаления, а также корректировок при изменении работы систем золошлако удаления (изменение вида топлива, подключение дополнительных котлов).
Значительное
105
Соблюдение порядка осуществления заполнения золоотвалов водой и золошлаками, а также выдача золошлаков из золоотвалов по проектной документации.
Значительное
106
Наличие устройства для автоматического включения резерва, поддерживаемого в постоянной готовности к действию и периодически проверяемого по графику, утвержденному техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
107
Наличие разрешения технического руководителя электростанции, отмеченных в оперативном журнале, с указанием количества поданной воды и источника водоснабжения на каждый случай подачи воды для подпитки тепловой сети, не отвечающей требованиям.
Грубое
108
Наличие защиты обратных трубопроводов от внезапного повышения давления.
Грубое
109
Наличие акта, утвержденного техническим руководителем энергообъекта для оценки состояния баков-аккумуляторов и емкостей запаса, определяющего их пригодность к дальнейшей эксплуатации.
Значительное
110
Наличие контроля структурного состояния основного и наплавленного металла для обеспечения безопасной работы теплоэнергетического оборудования и предотвращения повреждений.
Значительное
111
Наличие плана контроля металла, утвержденного техническим руководителем электростанции.
Значительное
112
Соблюдение порядка организации эксплуатационного контроля, организованного для оценки изменения структурного состояния металла элементов оборудования и определения его пригодности к дальнейшей эксплуатации в пределах паркового срока службы.
Значительное
113
Наличие мероприятий, обеспечивающих надежную работу в течение указанного времени для технического диагностирования основных элементов энергооборудования (гибов трубопроводов, барабанов, коллекторов котла, паропроводов, сосудов, корпусов цилиндров, стопорных клапанов, роторов турбин), проводимых специализированными организациями.
Незначительное
114
Наличие экспертно-технической комиссии, которая рассматривает результаты контроля металла за все время эксплуатации, другие необходимые документы и принимает решение о ремонте этих узлов и деталей и оставлении их в работе.
Грубое

115
Электр қозғалтқыштарын іске қосу кезінде іске қосу және жұмыс режимінде сенімді жұмыс істеу үшін іске қосу-реттеу құрылғылары мен қорғаныстың болуы.
Өрескел
116
Ротордың сумен салқындатылатын орамасы мен статордың белсенді болаты, сондай-ақ кіріктірілген сумен ауаны салқындататын электр қозғалтқыштары бар корпуста судың пайда болғаны туралы сигнал беретін құрылғылардың болуы.
Өрескел
117
Сумен салқындату жүйелерінің жабдықтары мен аппаратураларын пайдаланудың, конденсат пен су сапасының сәйкестігін қамтамасыз ету үшін дайындаушы зауыт нұсқаулығының болуы.
Болмашы
118
Жылу-механикалық жабдық үшін жауапты электр қозғалтқыштарының электр қорегінде үзіліс болған кезде негізгі жабдықтың технологиялық режимінің тұрақтылығын сақтау үшін жұмыс немесе резервтік қоректендіру көзінің болуы.
Өрескел
119
Техникалық басшы бекіткен жауапты механизм тізбесінің болуы.
Елеулі
120
"Аккумулятор бөлмесі", "Өртке қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазбалардың және аккумуляторлық батареялар үй-жайларындағы есіктерге ашық отты қолдану мен темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел
121
Кабельдік құрылыстарда төселген кабельдердің жанбайтын коррозияға қарсы лактан жасалған жабынның және металдан жасалмаған кабельдердің броньдарын бояудың және кабельдер салынған металдан жасалмаған жабыны бар металл конструкциялардың, сондай-ақ кабельдік металл қораптардың болуы.
Өрескел
122
Металды қабықшалары немесе броны бар кабельдерде, сондай-ақ кабель салынатын кабельдік конструкцияларда жерге тұйықтаудың немесе нөлдеудің болуы.
Өрескел
123
Кабельдік трассаларды қазу немесе оларға жақын жердегі жер жұмыстарын жүргізу үшін энергетикалық объектінің жазбаша рұқсатының болуы.
Өрескел
124
Қорғалатын немесе басқа қосылыстардың дұрыс ажыратылмауын тудыруы мүмкін релелік қорғау және автоматика құрылғыларында жұмыс істеу үшін рұқсат етілген өтінімнің болуы, сондай-ақ өз кезегінде осы мүмкіндіктер есепке алынатын жабдыққа, РҚА релелік қорғаныс автоматы қолданыстағы құрылғыларына көзделмеген өзге де әсер етуі мүмкін.
Өрескел
125
Жерге қосуға жататын қондырғының әрбір элементінің жеке жерге тұйықтау өткізгішінің болуы.
Өрескел
126
Қондырғының бірнеше элементтерін жерге тұйықтаушы өткізгіштермен тізбектей қосуға жол бермеу.
Өрескел
127
Жерге тұйықтау өткізгіштерін жерге тұйықтағышқа және жерге тұйықтау конструкциясына жалғауды дәнекерлеумен, ал аппараттардың, машиналардың корпустарына және әуе желісінің тіректеріне дәнекерлеумен немесе бұрандама қосылысымен орындау.
Өрескел
128
6 жылда кемінде 1 рет жүргізілген жерге қосу құрылғысын монтаждау, қайта құру және күрделі жөндеуден кейін жанасу кернеулерін өлшеу.
Елеулі

115
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей для надежной работы при пуске и в рабочих режимах.
Грубое
116
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Грубое
117
Наличие инструкции завода-изготовителя для обеспечения соответствия эксплуатации оборудования и аппаратуры систем водяного охлаждения, качества конденсата и воды.
Незначительное
118
Наличие рабочего или резервного источника питания для сохранения устойчивости технологического режима основного оборудования при перерыве в электропитании электродвигателей ответственного тепломеханического оборудования.
Грубое
119
Наличие перечня ответственных механизмов, утвержденных техническим руководителем.
Значительное
120
Наличие надписи: "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и вывешенных соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить на дверях помещения аккумуляторной батареи.
Грубое
121
Наличие покрытия из негорючего антикоррозионного лака и краски металлических неоцинкованных брони кабелей, проложенных в кабельных сооружениях, и металлические конструкции с неметаллизированным покрытием, по которым проложены кабели, а также кабельные металлические короба.
Грубое
122
Наличие заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или броней, а также у кабельных конструкции, на которых прокладываются кабели.
Грубое
123
Наличие письменного разрешения энергообъекта для производства раскопки кабельных трасс или земляных работ вблизи них.
Грубое
124
Наличие разрешенной заявки для работы в устройствах релейной защиты и автоматики, которые могут вызвать неправильное отключение защищаемого или других присоединений, а также иные, не предусмотренные воздействия на оборудование, действующие устройства релейной защиты и автоматики, в котором в свою очередь и учитываются данные возможности.
Грубое
125
Наличие отдельного заземляющего проводника каждого элемента установки, подлежащего заземлению.
Грубое
126
Соблюдение порядка последовательного соединения заземляющими проводниками нескольких элементов установки.
Грубое
127
Соблюдение выполнения присоединения заземляющих проводников к заземлителю и заземляемым конструкциям сваркой, а к корпусам аппаратов, машин и опорам воздушных линий электропередачи (ВЛ) - сваркой или болтовым соединением.
Грубое
128
Соблюдение порядка проведения измерения напряжений прикосновения после монтажа, переустройства и капитального ремонта заземляющего устройства не реже 1 раза в 6 лет.
Значительное

129
Ортақ болған ғимараттар мен құрылыстар электр қондырғыларының жерге тұйықтау және осы ғимараттар мен құрылыстардың 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғау құрылғыларының болуы.
Өрескел
130
Түрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы, олардың саны кемінде екі болуы.
Өрескел
131
Кабелдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерде, олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және қорғайтын өткізгіштердің механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде қорғалған өткізгіштердің болуы.
Өрескел
132
Оқшауланған бейтарабы бар автономды жылжымалы қоректену көзінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы.
Өрескел
133
Қорғау ток өткізуші бөліктері, қоршаулар мен қабықшалардың негізгі оқшаулау жылжымалы электр қондырғыларында тура жанасудан қорғаныстың болуы.
Өрескел
134
Кабел құрылыстарында басқа уақытша құрылғыларды жасауға, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол берілмеу.
Елеулі
135
Кабель құрылыстарынан сыртқа немесе Г және Д санатты өндірістері бар үй-жайларына кабель құрылыстарының ұзындығы кемінде 25 м болған жағдайда кемінде екі шығатын есігінің болуы.
Елеулі
136
Кабель құрылыстарының есіктері мықты бітелген өздігінен жабылатындай болуы.
Елеулі
137
Қызмет көрсететін көпірлері бар өтпелі кабель эстакадаларының сатылары бар кіретін орынның болуы.
Елеулі
138
Өткізгіш кабель эстакадаларының кіреберістері арасында арақашықтықтың кемінде 150 м болуы.
Елеулі
139
Кабель эстакадаларының шетінен кіре беріске дейінгі арақашықтықтың кемінде 25 м болуы.
Елеулі
140
Кабель шаруашылығына қызмет көрсетумен байланысты емес тұлғаларға эстакадаларға еркін кіруді болдырмайтын есіктердің болуы.
Елеулі
141
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын, өздігінен жабылатын есіктердің болуы.
Елеулі
142
Бөліктердің ұзындығы 35 кВ-ке дейін кабель салынған кезде 150 м-ден аспауы және пластмассалық оқшаулағышы бар кабельде, май толтырылған кабельдер салынған кезде 120 м-ден аспауы тиіс арақашықтықтың болуы.
Өрескел
143
Тарату құрылғылар мен үй-жайларда алмалы-салмалы жанбайтын плиталармен кабель каналы мен қос еденнің болуы.
Елеулі
144
Электр машиналы және сол сияқты үй- жайларда, ал паркетті едені бар басқару қалқандарының үй-жайларында - төменнен асбестпен және асбестпен қаңылтырмен қорғалған бұдырлы болат жабынының болуы.
Елеулі
145
Қолмен алынатын массасы 70 кг артық емес жабынды жеке плитаның болуы.
Елеулі

129
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.
Грубое
130
Наличие естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок, число их должно быть не менее двух.
Грубое
131
Наличие защитных проводников, где проводники должны быть защищены в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания и в других местах, где возможны механические повреждения.
Грубое
132
Наличие автономных передвижных источников питания с изолированной нейтралью, имеющих устройство непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами.
Грубое
133
Наличие защиты от прямого прикосновения в передвижных электроустановках основной изоляции токоведущих частей, ограждений и оболочек.
Грубое
134
Отсутствие в кабельных сооружениях каких-либо временных устройств, хранение в них материалов и оборудования.
Значительное
135
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
Значительное
136
Наличие дверей кабельных сооружений самозакрывающихся, с уплотненными притворами.
Значительное
137
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
Значительное
138
Наличие расстояния между входами проходных кабельных эстакад не более 150 м.
Значительное
139
Наличие расстояние от торца проходных кабельных эстакад до входа в нее не более 25 м.
Значительное
140
Наличие дверей, предотвращающих свободный доступ на эстакады лицам, не связанных с обслуживанием кабельного хозяйства.
Значительное
141
Наличие дверей, имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
Значительное
142
Наличие расстояния не более 150 м между входами в кабельную галерею при прокладке в ней кабелей не выше 35 киловольт (далее – кВ), а при прокладке маслонаполненных кабелей, кабелей с пластмассовой изоляцией - не более 120 м.
Грубое
143
Наличие перекрытия съемными несгораемыми плитами кабельных канал и двойных полов в распределительных устройствах и помещениях.
Грубое
144
Наличие перекрытия рифленой сталью в электромашинных и тому подобных помещениях, а в помещениях щитов управления с паркетными полами - деревянными щитами с паркетом, защищенными снизу асбестом и по асбесту - жестью.
Значительное
145
Наличие отдельной плиты перекрытия, не превышающего массы, снимаемой вручную, не больше 70 килограмм (далее – кг).
Значительное

146
Жабынды плиталарда көтеретін құралдың болуы.
Өрескел
147
Кабельдік құдықтардың биіктігі 1,8 м кем емес, камералардың биіктігі нормаланбайды, бұл ретте жалғастырушы бекіткіш және жартылай тіреуіш муфталарға арналған кабелдік құдықтардың қазусыз муфталарды монтаждауды қамтамасыз ететін өлшемдері болуы тиіс, сондай-ақ су асты өткелдеріндегі жағалаулық құдықтардың резервтік кабельдер мен қоректендіргіш аппараттардың орналасуын қамтамасыз ететін өлшемдері болуы тиіс.
Болмашы
148
Жер асты және нөсер суларын жинауға арналған құдықтың, сондай-ақ су ағызатын құрылғының еденде шұңқыр болуы.
Елеулі
149
Кабельдік құдықтарда металл баспалдақтардың болуы, бұл ретте кабельдік құдықтарда кабельдер мен жалғастырушы муфталар конструкцияларда, науаларда немесе қалқаларда салынуы тиіс.
Елеулі
150
Кабель құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрі 650 мм-ден кем болмауы.
Өрескел
151
Кабель құдықтарының және туннельдердің жабық люктерінде екі жақты металл қақпақтардың болуы, мұнда төменгі құлпысы бар қақпақ туннель жағынан кілтсіз ашылады.
Өрескел
152
Люк қақпақтарында кабель құдықтары мен туннельдерінде алу құрылғыларының болуы.
Елеулі
153
Кабель құрылысы әрбір бөлекжай дербес желдеткішінің болуы.
Өрескел
154
Жалғастырушы муфталарға, арналарға, камераларға және ашық эстакадаларға арналған құдықтарды қоспағанда, электр жарығының және жылжымалы шамдарды және кабель құрылыстары жабдықтарының құралдарын қоректендіруге арналған желінің болуы
Елеулі
155
Эстакадалардың және галереялардың астында және үстінде байланыс және радиофикация сымдары төсеуінің болуы.
Өрескел
156
Өнеркәсіптік кәсіпорын аумағының өтпейтін бөлігіндегі кабель эстакадасы мен галереяның ең аз биіктігінің жердің жоспарлы белгісінен кемінде 2,5 м деңгейде болуы.
Елеулі
157
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерін төсеу кезінде мынадай талаптарды орындау:
1) кабельдер жөндеуге қол жетерлік жерде,ал ашық жүргізілгендер - бақылау үшін қолайлы болуы тиіс,
2) параллельді орнатылған күш беретін кабельдер мен әртүрлі құбырлар арасындағы арақашықтық кемінде 0,5 м,, ал газ құбырлары мен жанар май құбырлары арасы кемінде 1 м болуы тиіс.
3) параллель салынған күш кабельдері мен әр түрлі құбыржолдар арасындағы қашықтық кемінде 0,5 м, ал газ құбырлары мен жанғыш сұйықтықтары бар құбыржолдар арасындағы қашықтық кемінде 1 м болуы тиіс.
Елеулі

146
Наличие в плитах перекрытия приспособления для подъема.
Грубое
147
Наличие высоты кабельных колодцев не менее 1,8 м, высота камер не нормируется, при этом кабельные колодцы для соединительных стопорных и полустопорных муфт должны иметь размеры, обеспечивающие монтаж муфт без разрытия, а также береговые колодцы на подводных переходах должны иметь размеры, обеспечивающие размещение резервных кабелей и подпитывающих аппаратов.
Значительное
148
Наличие приямка в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод, также водоотливного устройства.
Значительное
149
Наличие металлических лестниц в кабельных колодцах, при этом в кабельных колодцах кабели и соединительные муфты должны быть уложены на конструкциях, лотках или перегородках.
Значительное
150
Наличие люков кабельных колодцев и туннелей диаметром не менее 650 миллиметров (далее – мм).
Грубое
151
Наличие двойных металлических крышек в закрытых люках кабельных колодцев и туннелей, где нижняя - с замком, открываемая со стороны туннеля без ключа.
Грубое
152
Наличие на крышках люков кабельных колодцев и туннелей приспособления для снятия.
Значительное
153
Наличие независимой вентиляции каждого отсека кабельных сооружений.
Грубое
154
Наличие электрического освещения и сети для питания переносных светильников и инструментов оборудования кабельных сооружений, за исключением колодцев для соединительных муфт, каналов, камер и открытых эстакад.
Значительное
155
Наличие прокладки проводов связи и радиофикации под и над эстакадами и галереями.
Грубое
156
Наличие наименьшей высоты кабельной эстакады и галереи в непроезжей части территории промышленного предприятия на уровне не менее 2,5 м от планировочной отметки земли.
Значительное
157
Соблюдение выполнения при прокладке кабельных линий в производственных помещениях следующих требований:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные - и для осмотра;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями - не менее 1 м.
3) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями - не менее 1 м. При меньших расстояниях сближения и при пересечениях кабели должны быть защищены от механических повреждений (металлическими трубами, кожухами) на всем участке сближения плюс по 0,5 м с каждой его стороны, а в необходимых случаях защищены от перегрева.
Значительное

158
Өтетін жерлердегі өндірістік үй-жайлардағы кабельдердің қиылысуы кезінде биіктіктің еденнен кемінде 1,8 м болуы.
Елеулі
159
Өндірістік үй-жайларда май құбырлары мен жанғыш сұйықтығы бар құбырлардың үстінен және астынан кабель желілерін тік жазықтықта параллель төсеуге жол бермеу.
Өрескел
160
Кабельдердің салыну тереңдігін анықтау үшін жобаның болуы, бұл ретте су ағызуға ұшыраған, тұрақсыз арнасы және жағалаулары бар өзендер арқылы төсеу, кабельдердің түбіне тереңдеуі жергілікті жағдайларды ескере отырып жасалуы тиіс.
Елеулі
161
Кемежайлардың, айлақтардың, паром өткелдерінің, сондай-ақ кемелер мен баржалардың қысқы тұрақты тұрақтарының аймақтарында кабельдерді төсеуге жол бермеу.
Өрескел
162
Кабельдер шығатын жерлерде кабельдік құдықтардың болуы
Өрескел
163
Металл және темірбетон көпірлер бойынша асбест-цементті құбырларда және оларға жақындағанда кабель төсеуінің болуы.
Өрескел
164
Көпірдің металл бөліктерінен темір және темір бетонды орындарға өту кезінде барлық жер асты кабельдерінің оқшауланған (электрлік) болуы.
Өрескел
165
Ағаштан жасалған құрылыстар бойынша (көпір, айлақ, пирс, т.б.) болат құбырларда төселген кабель желілерінің болуы
Өрескел
166
Әуе желілері тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте: тіректің орнатылған жылын және реттік нөмірін, әуе желілері тіректерінен кабель байланыс желілеріне дейінгі арақашықтықты көрсете отырып, плакаттың (байланыс кабеліне дейін кемінде 4 м арақашықтықтағы тіректерде орнатылған), ал 250 м кейін әуе желілері магистралі бойымен – қорғау аймағы көлденеңі мен әуе желісі иесінің телефонының болуы.
Өрескел
167
Әуе желілері орман алаптарымен және көк орай егістіктермен өтетін болса, өзі алып жүретін оқшауланған сымдардың болуы.
Өрескел
168
Өзі алып жүретін қапталған сымдар ең үлкен стрела салбырап тұру кезінде ағаштың және бұталардың арақашықтығы мен 0,3 м-дей ең үлкен ауытқуы болуы.
Елеулі
169
Оқшауланбаған сымдар ең үлкен стрела салбырап тұру кезінде арақашықтығының немесе ағаштарға, бұталарға және басқаларға дейінгі ауытқуы 1 м-ден кем болмауы.
Елеулі
170
Әуе желілері тіректерінде металл конструкцияларын, бандаждарды коррозиядан қорғаудың болуы.
Өрескел

158
Наличие высоты не менее 1,8 м от пола при прокладке кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов.
Значительное
159
Соблюдение параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
Грубое
160
Наличие проекта для определения глубины заложения кабелей, при этом прокладка через реки с неустойчивым руслом и берегами, подверженными размыванию, заглубление кабелей в дно должно быть сделано с учетом местных условий.
Значительное
161
Отсутствие прокладки кабелей в зонах пристаней, причалов, гаваней, паромных переправ, а также зимних регулярных стоянок судов и барж.
Грубое
162
Наличие кабельных колодцев на местах выхода кабелей.
Грубое
163
Наличие прокладки в асбестоцементных трубах по металлическим и железобетонным мостам и при подходе к ним кабели.
Грубое
164
Наличие изолированности (электрической) всех подземных кабелей при прохождении по металлическим и железобетонным местам от металлических частей моста.
Грубое
165
Наличие кабельных линий, проложенных по деревянным сооружениям (мостам, причалам, пирсам) в стальных трубах.
Грубое
166
Наличие плаката на опорах воздушной линии на высоте 2,2-3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушной линии до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушной линии - ширина охранной зоны и телефон владельца воздушной линии.
Грубое
167
Наличие самонесущихся изолированных проводов при прохождении воздушной линии по лесным массивам и зеленым насаждениям.
Грубое
168
Наличие расстояния от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущихся изолированных проводов и наибольшем отклонении не менее 0,3 м.
Значительное
169
Наличие расстояния от проводов при наибольшей стреле провеса неизолированных проводов или наибольшем отклонении до деревьев, кустов и прочей растительности не менее 1 м.
Значительное
170
Наличие защиты металлических конструкций, бандажей на опорах воздушной линии от коррозии.
Грубое

171
Әуе желісінен ғимаратқа кіру үшін тармақталу ұзындығының кемінде 25 м болуы.
Елеулі
172
Әуе желісінен ғимаратқа енгізуге 25 м артық тармақталу аралығының ұзындығы кезінде қосымша аралық тіректің болуы
Елеулі
173
Қапталмаған сымдарды әуе желілері тіректеріндегі изоляторға және оқшаулайтын траверске бекіту, қимаға арналған тіректерді есептемегенде, біреулік болуы. Сымдарды аралық тіректердегі штырлы изоляторларға бекіту проволкамен байлау арқылы немесе қыстырғышпен изолятор мойнына тірекке қаратып орындайды. Әуе желілерінен тармақталған сымдар бітеу бекітілуі.
Өрескел

171
Наличие длины ответвления от воздушной линии к вводу в здание пролета не более 25 м.
Значительное
172
Наличие дополнительной промежуточной опоры при длине пролета ответвления от воздушной линии к вводу в здание более 25 м.
Значительное
173
Наличие крепления неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах воздушной линии, за исключением опор для пересечений, которые должны быть одинарными. Крепление проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах выполняется на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов. Провода ответвлений от воздушной линии к вводам должны иметь глухое крепление.
Грубое

174
Тіректерге орнату үшін жер бетінен 1,6-1,8 м биіктікте электр қабылдағыштарын қосуға арналған аппараттардың болуы.
Өрескел
175
Тіректегі және аралықтағы сымдардың арақашықтығы 1,2 м аралықта жақын болу шартына байланысты төмендегіден кем болмауы тиіс:
1) cымдар тік орналасқанда және сымдардың көлденең жылжығандағы орналасуы 20 см - 60 см-ден аспауы тиіс, бұл көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдығы 15 мм-дей болатын аудандарда және көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдыңы 20 мм және одан жоғары болатын аудандарда – 90 см болады.

174
Наличие аппаратов для подключения электроприемников на высоте 1,6-1,8 м от поверхности земли на опорах.
Грубое
175
Наличие расстояния между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса 1,2 м должны быть не менее:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более 20 - 60 сантиметров (далее – см) в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см - в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;

2) көк мұзды басқа барлық аудандарда сымдар басқаша орналасқанда, желдің жылдамдығы 18 м/с-қа дейін – 40см, ал жылдамдығы 18 м/с-та – 60 см болады.
Елеулі
176
Тіректегі әртүрлі фазалы сымдар арасындағы тік арақашықтықтың әуе желілерінде тармақталған кезде және ортақ тіректегі әртүрлі қиысулар кезінде кемінде 10 см, ось бойымен енгізу оқшаулағышы арасындағы арақашықтықтың кемінде 40 см болуы.
Елеулі
177

2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 метров в секунду (далее – м/с) - 40 см, при скорости более 18 м/с - 60 см.
Значительное
176
Наличие расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре при ответвлении от воздушной линии и при пересечениях разных воздушных линий на общей опоре не менее 10 см, также соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям должно быть не менее 40 см.
Значительное
177

Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтықтың кемінде 15 см және сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі арақашықтықтың кемінде 5 см болуы.
Елеулі
178
1 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарын және оқшауланбаған 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарын ортақ тірекке мына шарттарды сақтаған жағдайда бірге ілуге болады:
1) 1 кВ-қа дейінгі әуе желілері 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері климат жағдайының есебі бойынша орындалуы;

Наличие расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см и расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов не менее 5 см.
Значительное
178
Наличие совместной подвески проводов воздушной линии до 1 кВ и неизолированных проводов воздушной линии до 10 кВ на общих опорах, которые допускаются при соблюдении следующих условий:
1) воздушные линии до 1 кВ должны выполняться по расчетным климатическим условиям воздушной линии до 10 кВ;

2) 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдары 1 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарынан жоғары орналасуы;
3) бекітпе оқшаулағышына бекітілген 10 кВ-қа дейінгі әуе желілері сымдарында қос бекіткіш болуы тиіс;
4) ортақ тіректе орналасқан, әртүрлі кернеулі жақын жатқан сымдар арасындағы тік арақашықтықтың, сондай-ақ желсіз қоршаған ортаның ауа температурасы +15 0С болғанда аралық ортасы кемінде 2 м болуы.
Елеулі

2) провода воздушной линии до 10 кВ должны располагаться выше проводов воздушной линии до 1 кВ;
3) провода воздушной линии до 10 кВ, закрепляемые на штыревых изоляторах, должны иметь двойное крепление;
4) расстояние по вертикали между ближайшими проводами разных напряжений, расположенными на общей опоре, а также в середине пролета при температуре окружающего воздуха плюс 15°С без ветра, должно быть не менее 2 м.
Значительное

179
Ортақ тіректерге ӨОС-ті және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған әуе желілері сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта тік арақашықтықтың қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда кемінде 0,4 мм болуы.
Өрескел
180
Белгіленген жүктемемен жекелеген тұтынушылар қуат алатын әуе желілерінде ортақ нөлдік сыммен бір фазаны екі сымға ажырату арқылы жүзеге асырылатын жеті сым ілуінің болуы.
Өрескел
181
Тірек материалы, атмосфераның ластану деңгейі және найзағай әрекетінің үдемелілігіне қарамастан, әуе желілерінде оқшаулағыштардың немесе оқшаулағыш материалдардан жасалған траверстердің болуы.
Өрескел
182
Әуе желілерінен тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
Өрескел
183
Нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау, атмосфералық аса қысымнан қорғау,, әуе желілері тіректеріне орнатылған электр қондырғыларын жермен тұйықтау, қорғаныс аппараттарын қорғау үшін қажет әуе желісі тіректерінде жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел
184
Металл тіректері, металл конструкциялары және темірбетон тіректері арматурасының нөлдік сымына қорғаныс өткізгіштері жалғанымының болуы.
Өрескел
185
Нөлдік сымды темірбетон тіректері мен баған құламасы арматурасының тұйықтау шығысына жалғануының болуы.
Өрескел
186
Әуе желісі тіректері тартпаларының жерге тұйықтау өткізгішіне жалғанымның болуы.
Өрескел
187
Қиылысу аралықтарымен шектелетін 1 кВ-қа дейінгі кернеулі әуе желісі тіректерінің ілгектері, қадалары және арматураларының, сондай-ақ бірлескен аспа жүзеге асырылатын тіректердің жерге тұйықтауының болуы.
Өрескел
188
Найзағайдан болатын асқын кернеулерден қорғау үшін әуе желісі тіректеріне орнатылатын қорғаныс аппараттарының жеке түсуімен жерге тұйықтауға жалғанымның болуы.
Өрескел
189
Ағаш тіректерге алдын ала кернелген темірбетоннан қосымшаның болуы.
Өрескел
190
Елді мекенде және елсіз мекенде әуе желісі сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін сымның ең үлкен салбырауы кезінде кемінде 6 м арақашықтықтың болуы.
Елеулі
191
Сымның ең үлкен салбырауы кезінде әуе желісінің сымдарынан жерге дейінгі арақашықтықты жолы қиын жерлерде 3,5 м-ге дейін азайтуға және мүлдем қол жетпейтін жерлерде (тау сілемдері, жартастар, құздар) 1 м. дейін болуы.
Елеулі
192
Ғимаратқа енгізу изоляторларында сымдардан жерге дейінгі арақашықтық кемінде 2,75 м болуы тиіс және көрсетілген қашықтықты сақтау мүмкін болмаған жағдайда қосымша тіреуіш немесе ғимараттың конструкциясы орнатылуы тиіс.
Елеулі
193
Әуе желісі сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы:

179
Наличие расстояния при совместной подвеске на общих опорах самоизолированных проводов и неизолированных проводов воздушной линии до 1 кВ по вертикали между ними на опоре и в пролете при температуре окружающего воздуха плюс 15 °С без ветра не менее 0,4 м.
Значительное
180
Наличие подвески семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом на воздушной линии, по которым осуществляется питание отдельных потребителей с сосредоточенной нагрузкой.
Грубое
181
Наличие изоляторов либо траверс из изоляционных материалов на воздушной линии, независимо от материала опор, степени загрязнения атмосферы и интенсивности грозовой деятельности.
Грубое
182
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушных линий.
Грубое
183
Наличие заземляющих устройств на опорах воздушной линии, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах воздушной линии, заземления защитных аппаратов.
Грубое
184
Наличие присоединения защитных проводников к нулевому проводу металлических опор, металлических конструкций и арматур железобетонных опор.
Грубое
185
Наличие присоединения нулевого провода к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
Грубое
186
Наличие присоединения к заземляющему проводнику оттяжки опор воздушной линии.
Грубое
187
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушной линии напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
Грубое
188
Наличие присоединения к заземлителю отдельным спуском защитных аппарат, устанавливаемые на опорах воздушной линии для защиты от грозовых перенапряжений.
Грубое
189
Наличие приставки к деревянным опорам из предварительно напряженного железобетона.
Грубое
190
Наличие расстояния от проводов воздушной линии в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
Значительное
191
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до земли при наибольшей стреле провеса в труднодоступной местности до 3,5 м и в недоступной местности (склоны гор, скалы, утесы) до 1 м.
Значительное
192
Наличие расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание допускается не менее 2,75 м и при невозможности соблюдения указанного расстояния должна быть установлена дополнительная опора или конструкция на здании.
Значительное
193
Наличие расстояния по горизонтали от проводов воздушной линии при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:

1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 м - бітеу қабырғаға дейін.
Елеулі
194
ӘЖ-дан ғимараттарға кірер жолдарға тармақталуды қоспағанда, ғимараттарға, құрылыстарға және құрылыстарға оқшауланбаған сымдары бар ӘЖ-нің өтуіне жол бермеу.
Өрескел
195
Әуе желісі сымдарынан судың ең жоғары деңгейіне дейінгі қашықтықтың болуы 2 м кем емес, ал мұзға дейін – 6 м кем емес, бұл ретте ӘЖ әуе желісі кеме жүретін өзендермен қиылысуы.
Елеулі

1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Значительное
194
Соблюдение требований прохождения ВЛ с неизолированными проводами над зданиями, строениями и сооружениями, за исключением ответвлений от ВЛ к вводам в здания.
Грубое
195
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до наивысшего уровня воды не менее 2 м, а до льда - не менее 6 м, при этом пересечение ВЛ с судоходными реками.
Значительное

196
Әуе желісі жерасты кабель ендірмесінен байланыс желісі тіректеріне және оның жерге тұйықтағыштарына дейін арақашықтықтың кемінде 1 м, ал оқшауланған құбырға кабель жүргізгенде – кемінде 0,5 м болуы
Елеулі
197
ӘЖ кабельдік тірегінің негізінен көлденең жазықтыққа ЛС (П3) жақын сымының проекциясына дейінгі арақашықтық ЛС (П3) тірегінің биіктігінен кем емес болуы.
Елеулі
198
Әуе желісінің әуе байланыс желілерімен жақындасуы кезінде осы желілердің шеткі сымдарының арасындағы көлденең қашықтық кемінде 2 м, ал қысылған жағдайларда-кемінде 1,5 м болуы тиіс. Барлық қалған жағдайларда желілер арасындағы қашықтық ӘЖ, ЛС және ПВ ең жоғары тірегінің биіктігінен кем болмауы тиіс.
Елеулі
199

196
Наличие расстояния от подземной кабельной вставки воздушной линии до опоры линии связи и ее заземлителя не менее 1 м, а при прокладке кабеля в изолирующей трубе - не менее 0,5 м.
Значительное
197
Наличие расстояния по горизонтали от основания кабельной опоры ВЛ до проекции ближайшего провода ЛС (П3) на горизонтальную плоскость не менее высоты опоры ЛС (П3).
Значительное
198
Наличие расстояния по горизонтали между крайними проводами этих линий при сближении воздушной линии с воздушными линиями связи не менее 2 м, а в стесненных условиях - не менее 1,5 м. Во всех остальных случаях расстояние между линиями должно быть не менее высоты самой высокой опоры ВЛ, ЛС и ПВ.
Значительное
199

Әуе желісі сымдары мен байланыс желісі сымдары телевизия кабельдері және радиоантенналар түсуіндегі әуе желісі сымдары арасындағы көлденең арақашықтықтың кемінде 1,5 м болуы.
Елеулі
200
Әуе желісінің тіректерінен әуе желісі енгізгенге дейін және әуе желісі ғимаратқа енгізу сымдарының байланыс сымадрынан (П3) тармақталған сымдарымен кіріске дейін қиылысуына жол бермеу және әуе желісі (П3) сымдарынан төмен емес орналасуы тиіс).
Өрескел
201
Автомобиль жолдарымен әуе желісі жақындасқанда және қиылысқанда әуе желісі сымдарынан жол белгілеріне дейін және оларды көтеріп тұратын тросқа дейінгі арақашықтықтың кемінде 1 м болуы.
Өрескел

Наличие расстояния по горизонтали между проводами воздушной линии и проводами линии связи, телевизионными кабелями и спусками от радиоантенн на вводах не менее 1,5 м.
Значительное
200
Отсутствие пересечения провода от опоры ВЛ до ввода и провода ввода ВЛ в здание с проводами ответвлений от ЛС (П3) к вводам и должны располагаться не ниже проводов ЛС (П3)
Грубое
201
Наличие расстояния от проводов воздушной линии до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушной линии с автомобильными дорогами не менее 1 м.
Грубое

202
ӘЖ әуе желісінің арқанды жолдармен және жер үсті металл құбырларымен қиылысуы және жақындауы кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) әуе желісі арқан жолдың астында өтуі тиіс; әуе желісінің арқан жолдың үстінен өтуіне жол берілмейді.;
2) арқанды жолдардың төменгі жағында ӘЖ сымдарын қоршауға арналған көпірлер немесе торлар болуы тиіс;
3) әуе желісі арқанды жолдың астында немесе құбырдың астында өткен кезде әуе желісі сымдары ең аз ілу жебесі кезінде олардан мынадай қашықтықта болуы тиіс: арқанды жолдың көпіршелеріне немесе қоршау торларына дейін немесе құбырға дейін – ілудің ең үлкен жебесі кезінде 1 м кем емес және сымдардың арқан жолдың элементтеріне дейін немесе құбырға дейін ең үлкен ауытқуы кезінде – 1 м кем емес.;

202
Соблюдение при пересечении и сближении воздушной линии ВЛ с канатными дорогами и надземными металлическими трубопроводами следующих требований:
1) воздушная линия должна проходить под канатной дорогой; прохождение воздушной линии над канатной дорогой не допускается;
2) канатные дороги должны иметь снизу мостки или сетки для ограждения проводов ВЛ;
3) при прохождении воздушной линии под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушной линии при наименьшей стреле провеса должны находиться от них на расстоянии: до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода - не менее 1 м при наибольшей стреле провеса и наибольшем отклонении проводов до элементов канатной дороги или до трубопровода - не менее 1 м;

4) әуе желісі әуе желісінің астында орналасқан құбырмен қиылысқан кезде әуе желісі сымдарынан құбыржолдар элементтеріне дейінгі арақашықтық ең үлкен салмақ жебесі кезінде кемінде 1 м болуы тиіс.
Өрескел
203
Аппараттың номиналды тогының мәнін, ажыратқыштың тағайыншасын және балқымалы ендірменің номиналды тогын көрсететін қорғаныс аппаратында ол қорғайтын желі үшін талап етілетін жазудың болуы.
Өрескел
204
Желіні қорғау үшін қажетті Автоматты ажыратқыштардың ажыратқыштарының тағайындамалары мен қорғау аппараттары Орнатылатын шкафтардың есіктерінде немесе қалқандарда орналасқан сақтандырғыштардың балқымалы ендірмелерінің номиналды токтары көрсетілген схеманың болуы.
Елеулі

4) при пересечении воздушной линии с трубопроводом, расположенным под воздушной линии, расстояние от проводов воздушной линии до элементов трубопроводов при наибольшей стреле провеса должно быть не менее 1 м.
Грубое
203
Наличие надписи на аппарате защиты, указывающей на значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующееся для защищаемой им сети.
Грубое
204
Наличие схемы с указанием необходимых для защиты сети уставок расцепителей автоматических выключателей и номинальных токов плавких вставок предохранителей размещенных на дверцах шкафов или щитков, в которых устанавливаются аппараты защиты.
Значительное

205
Электр желілерінде токтың қысқа тұйықталуы кезінде өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей қорғаныстың болуы.
Өрескел
206
Қоректенетін желілерге қосылған орындардан аппаратқа дейінгі учаске ұзындығының 3 м-ден аспауы тиіс.
Елеулі
207
Сақтандырғыштарды нөлдік өткізгіштерге орнатуға тиым салынуы.
Елеулі
208
110 кВ және одан жоғары электр желілерінде тербеліс немесе асинхронды жүріс кезінде олардың әрекетін шектейтін қорғаныс құрылғыларының болуы, егер көрсетілген желілерде қорғаныстар артық жұмыс істей алатын осындай тербеліс немесе асинхронды жүріс болуы мүмкін болса.
Елеулі
209
Релелік қорғаныстың әрекеті қосылу көрсеткіштерінің релесіне қойылған көрсеткіш релесімен, қосылу санының есептегіштерімен, авариялық оқиғалардың тіркегіштерімен және басқа да құрылғыларымен қорғаныстың жұмысын талдау мен есептеуге қажетті дәрежеде болуы.
Елеулі
210
Релелік қорғаныстың өшіруге арналған әрекетін тіркейтін құрылғылар әрбір қорғаныстың әрекеті, ал күрделі қорғаныс кезінде - оның кейбір бөліктері (қорғаныстың әртүрлі сатысы, бүлінудің әртүрлі түрінен қорғаныстың жеке жиынтығы дабыл беретіндей болуы.
Елеулі
211
Электр қондырғының элементтерінің әрқайсысында осы элементте орнатылған басқа қорғаныстарға қарағанда басқа қорғалатын элементтердің бүлінуіне әрекет ететін көлемдегі уақыттан аз уақытта әрекет ететін негізгі қорғаныстың болуы.
Өрескел
212
Қорғаныс жұмыс істемей қалған кезде немесе жапсарлас элементтер ажыратқыштарының әрекет ету үшін қашық резервті әрекет етуді қамтамасыз етуге арналған резервті қорғаныстың болуы.
Өрескел
213
Егер элементтің негізгі қорғанысы абсолюттік іріктеуге ие болса (жоғары жиілікті қорғаныс, бойлық және көлденең дифференциалды қорғаныстар), онда осы элементте тек қана қашықтық емес, жақыннан резервтеу қызметін де, яғни осы элементтің негізгі қорғанысы жұмыс істемей қалғанда әрекет ететін немесе ол істен шыққан жағдайда атқаратын резервті қорғаныстың болуы.
Өрескел
214
Электр қондырғысының зақымдалған элементінің (желі, трансформатор, шина) ажыратқыштарының біреуі істен шыққан кезде істен шыққан ажыратқыштармен аралас ажыратқыштарды ажыратуға әрекет ететін ажыратқыштар істен шыққан кезде резервтеу құрылғысының болуы.
Өрескел
215
Күштік трансформаторлар бейтараптарының жерге тұйықталу режимінің болуы (жерге тұйықталған бейтарапы бар трансформаторларды орналастыру), бұл ретте жерге тұйықталу кезінде токтар мен кернеулердің мәндері тұйық жерге тұйықталған бейтарапы бар тораптардағы электр жүйесін пайдаланудың барлық ықтимал режимдерінде желі элементтерінің релелік қорғанысының әрекетін қамтамасыз етуі тиіс.
Өрескел

205
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающей по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
Грубое
206
Наличие длины участка от места присоединения к питающей линии до аппарата не более 3 м.
Значительное
207
Недопущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
Значительное
208
Наличие устройств защиты в электрических сетях 110 кВ и выше, блокирующих их действие при качаниях или асинхронном ходе, если в указанных сетях возможны такие качания или асинхронный ход, при которых защиты могут срабатывать излишне.
Значительное
209
Наличие указательных реле, встроенных в реле-указатели срабатывания, счетчики числа срабатываний, регистраторы аварийных событий и другие устройства в той степени, в какой это необходимо для учета и анализа работы защит, фиксирующих действие релейной защиты.
Значительное
210
Наличие устройств, фиксирующих действие релейной защиты на отключение, установленные так, чтобы сигнализировалось действие каждой защиты, а при сложной защите - отдельные ее части (разные ступени защиты, отдельные комплекты защит от разных видов повреждения).
Значительное
211
Наличие на каждом из элементов электроустановки предусмотренной основной защиты, предназначенной для ее действия при повреждениях в пределах всего защищаемого элемента с временем, меньшим, чем у других установленных на этом элементе защит.
Грубое
212
Наличие резервных защит, предназначенных для обеспечения дальнего резервного действия для действия при отказах защит или выключателей смежных элементов.
Грубое
213
Наличие резервной защиты, выполняющей функции не только дальнего, но и ближнего резервирования, действующей при отказе основной защиты данного элемента или вывода ее из работы, если основная защита элемента обладает абсолютной селективностью (высокочастотная защита, продольная и поперечная дифференциальные защиты.
Грубое
214
Наличие устройства резервирования при отказе выключателей, действующего на отключение выключателей, смежных с отказавшим при отказе одного из выключателей поврежденного элемента (линия, трансформатор, шины) электроустановки.
Грубое
215
Наличие режима заземления нейтралей силовых трансформаторов (размещение трансформаторов с заземленной нейтралью), при котором значения токов и напряжений при замыканиях на землю обеспечивают действие релейной защиты элементов сети при всех возможных режимах эксплуатации электрической системы в сетях с глухозаземленной нейтралью должен быть выбран исходя из условий релейной защиты.
Грубое

216
Қысқа тұйықталудан қорғау үшін ауыспалы жедел ток көзі ретінде пайдаланылатын қорғалатын элементтің ток трансформаторларының болуы.
Өрескел
217
Желі режимінің шарттары, іс-әрекеттің селективтілігі бойынша немесе басқа да себептер бойынша жұмыстан шығарылатын, оларды жедел персонал жұмыстан шығару үшін арнайы құрылғылары бар релелік қорғаныс құрылғыларының болуы.
Өрескел
218
Реледе іске қосылу көрсеткіштерімен, іске қосылу санын есептегіштермен немесе автоматты қайта қосу құрылғыларының әрекетін тіркеу үшін осыған ұқсас мақсаттағы басқа да құрылғылармен кіріктірілген көрсеткіш релесінің болуы.
Елеулі
219
Конденсаторлық қондырғылардың жабдықтарына арналған автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
220
Металл емес қаптамасы немесе аралық қатарларға жалғанатын алюминий желілері бар кабельдерге арналған қысқыштардың немесе арнайы муфталардың болуы.
Елеулі
221
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кабельдер, кабель желілері және сымдар таңбасының болуы.
Өрескел
222
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін жүргізілетін кернеу 110 кВ және одан жоғары трансформаторлардың екінші реттік тізбектеріндегі кабельдердің металл қабықшасының немесе екі жағынан жерге тұйықталған броньдің болуы.
Елеулі
223
Әрбір жалғанудың екінші реттік тізбектерін жедел токпен қамтамасыз ету үшін жеке сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың (соңғысын қолдану тиімдірек) болуы.
Өрескел
224
Панельдердің қызмет ететін жақтарында панельге қатысты жалғанымдарды, оның мақсатын, қалқаншадағы панельдің реттік нөмірін көрсететін жазбалардың болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратураның жазбалары немесе схемаларға сәйкес таңбалануы болуы тиіс.
Елеулі
225
Тарату құрылғыларының жеке тізбектер мен панельдердің мақсатын көрсететін нақты жазбалардың болуы, бұл ретте жазбалар құрылғының беттік жағында, ал екі жағынан қызмет етілетін болса, құрылғының артқы жағында орындалуы тиіс.
Елеулі
226
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялуы немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
Өрескел

216
Наличие трансформаторов тока защищаемого элемента, использующихся в качестве источника переменного оперативного тока для защит от короткого замыкания.
Грубое
217
Наличие устройств релейной защиты, выводимых из работы по условиям режима сети, селективности действия или по другим причинам, имеющих специальные приспособления для вывода их из работы оперативным персоналом.
Грубое
218
Наличие указательного реле, встроенного в реле указателями срабатывания, счетчиками числа срабатываний или другими устройствами аналогичного назначения для фиксирования действия устройств автоматического повторного включения.
Значительное
219
Наличие устройств автоматического регулирования для оборудования конденсаторных установок.
Значительное
220
Наличие зажимов или специальных муфт, предназначенных для кабелей с неметаллической оболочкой или с алюминиевыми жилами, соединяемых на промежуточных рядах.
Значительное
221
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемых к сборкам зажимов или аппаратам.
Грубое
222
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемой от трансформатора напряжения до щита.
Значительное
223
Наличие отдельных предохранителей или автоматических выключателей (применение последних предпочтительно) для осуществления питания оперативным током вторичных цепей каждого присоединения.
Грубое
224
Наличие на панелях надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно сxемам.
Значительное
225
Наличие четких надписей в распределительных устройствах, указывающие назначение отдельных цепей и панелей, при этом надписи должны выполняться на лицевой стороне устройства, а при обслуживании с двух сторон - также на задней стороне устройства.
Значительное
226
Наличие окраски на всех металлических частях распределительных устройств или другого антикоррозийного покрытия.
Грубое

227
Аппараттар мен аспаптардың орналасуы пайдалану кезінде туындайтын ұшқындар немесе электр доғалары қызмет көрсетуші персоналға зиян келтірмеуі, қоршаған заттарды тұтандыруы немесе зақымдауы, ҚТ қысқа тұйықталу шақыруға немесе жерге тұйықталуы мүмкін болмауы үшін
Өрескел
228
Жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға қараған контактілері бар тікелей қолмен басқарылатын (жетексіз) кернеуді алуға ғана арналған көрсетілген ажыратқыштарды ашық орнатуға білікті емес персонал үшін қол жетімсіз шартымен саңылаусыз және саңылаусыз жанбайтын қаптамалармен қорғалған рубильниктердің болуы.
Өрескел

227
Соблюдение требований расположения аппаратов и приборов чтобы возникающие в них при эксплуатации искры или электрические дуги не могли причинить вреда обслуживающему персоналу, воспламенить или повредить окружающие предметы, вызвать КЗ или замыкание на землю.
Грубое
228
Наличие защищенных несгораемыми кожухами без отверстий и щелей рубильников с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору, с условии открытого установления, предназначенные лишь для снятия недоступным для неквалифицированного персонала.
Грубое

229
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайлардың нақты көрсетілуінің болуы.
Өрескел
230
Қоректендіруші сымдар түйіспелі винтқа, ал электр қабылдағыштарға кететін сымдар винттік гильзаға жалғанатындай етіп орнатылатын бұрандалы (тығын тәріздес) сақтандырғыштардың болуы.
Өрескел
231
Түрлі полярлы жылжымайтын оқшауламасы жоқ ток өткізуші бөліктері арасында, сонымен катар осы бөліктер мен оқшауламасы жоқ ток өткізбейтін металдық бөліктері арасында оқшаулама беті бойынша кемінде 20 мм және ауа бойынша кемінде 12 мм арақашықтықтың болуы. Оқшауламасы жоқ ток өткізгіш бөліктер мен қоршаулар арасында торлар тұрғанда кемінде 100 мм, тұтас жиналмалы қоршаулар тұрғанда кемінде 40 мм- арақашықтықтың сақталуы.
Елеулі

229
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
230
Наличие резьбовых (пробочных) предохранителей, устанавливаемые так, чтобы питающие провода присоединялись к контактному винту, а отходящие к электроприемникам - к винтовой гильзе.
Грубое
231
Наличие между неподвижно укрепленными неизолированными токоведущими частями разной полярности, а также между ними и неизолированными нетоковедущими металлическими частями расстояния не менее 20 мм по поверхности изоляции и 12 мм по воздуху и от неизолированных токоведущих частей до ограждений должны быть обеспечены расстояния не менее 100 мм при сетках и 40 мм при сплошных съемных ограждениях.
Значительное

232
Жанбайтын материалдардан жасалған панельдер корпусының болуы, ал диспетчерлік және оларға ұқсас басқару пульттерінен басқа, жанбайтын немесе жануы қиын материалдардан жасалған қаптамалар мен құрылғылардың басқа да бөліктерінің конструкциясы, бұл ретте бұл талап диспетчерлік және оларға ұқсас басқару пульттеріне қолданылмайды.
Өрескел
233
Шаңды, ылғалды, өте ылғалды үй-жайларда және ашық ауада орнатылатын тарату құрылғыларда қоршаған ортаның теріс әсерінен сенімді қорғаныстың болуы.
Өрескел

232
Наличие корпуса панелей, выполненных из несгораемых материалов, а конструкции кожухов и других частей устройств из несгораемых или трудносгораемых материалов, кроме диспетчерских и им подобных пультов управления, при этом это требование не распространяется на диспетчерские и им подобные пульты управления.
Грубое
233
Наличие надежной защиты от отрицательного воздействия окружающей среды в распределительных устройствах, установленные в помещениях пыльных, сырых, особо сырых и на открытом воздухе.
Грубое

234
Мына талаптарға сәйкес келетін электр үй-жайларындағы қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының болуы:
1) жарықтағы өту жолдарының ені кемінде 0,8 м; жарықтағы өту жолдарының биіктігі – кемінде 1,9 м. Өту жолдарында адамдар мен қондырғылардың өтуіне кедергі келтіретін заттар тұрмауы керек. Кейбір жерлердегі өту жолдарында сыртқа шығып тұрған құрылыс конструкциялары кедергі келтіруі мүмкін, алайда мұндай жерлердегі өту жолының ені кемінде 0,6 м болуы тиіс;

234
Наличие проходов обслуживания, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, в электропомещениях, соответствующих требованиям:
1) ширина проходов в свету должна быть не менее 0,8 м, высота проходов в свету - не менее 1,9 м. В проходах не должны находиться предметы, которые могли бы стеснять передвижение людей и оборудования. В отдельных местах проходы стесняются выступающими строительными конструкциями, однако ширина прохода в этих местах должна быть не менее 0,6 м;

2) қолжетімді биіктікте (кемінде 2,2 м) орналасқан сыртқа шығып кеткен, қоршалмаған, оқшауланбаған ток өткізгіші бөліктерінен өту жолының бір жағынан қарсылас қабырғаға бөліктерінен өту жолының, оқшауланбаған токөткізгіші бөліктері жоқ қондырғыға дейінгі арақашықтық мынадай мәндерден кем болмауы тиіс: кернеуі 660 В төмен жағдайы үшін - қалқанша ұзындығы 7 м дейін 1,0 м және де қалқанша ұзындығы 7 м астам болса, 1,2 м; кернеуі 660 В-қа тең немесе одан жоғары болса - 1,5 м. Бұл жағдайда қалқанша ұзындығы дегеніміз – панельдер (шкафтар) қатарлар аралығы немесе панельдердің (шкафтардың) бір қатары мен қабырға аралығындағы өту жолдарының ұзындығы;
3) жолдың екі жағында болған кемінде 2,2 м биіктікте орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіші бөліктері арасындағы арақашықтық мынадай болуы тиіс: 660 В-тан төмен кернеуі жағдайы үшін кемінде 1,5 м; 660 В немесе одан жоғары кернеу жағдайы үшін кемінде 2,0;
4) осы тармақтың 2) және 3)тармақшаларында келтірілген арақашықтықтан кіші орналасатын оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер қоршалуы;
5) жолдар үстінде орналасатын қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер кемінде 2,2 м биіктікте орналасуы;
6) жолдар үстінде орналасатын қоршаулар кемінде 1,9 м биіктікте орналасуы.
Елеулі
235
Оқшауланбаған ток өткізуші бөліктерінің қоршаулары ретінде ұяшық өлшемдері кемінде 25х25 мм торлар және біркелкі немесе аралас қоршаулардың болуы. Қоршаулардың биіктігі кемінде 1,7 м, және қалқаншалардың ұзындығы 7 м-ден астам жағдайда қызмет ету жолдарының екі шығысы болуы тиіс. Қалқаншаның монтаждау жағындағы жолдарының шығу есіктері қалқанша үй-жайына да және басқа да үй-жайларға шығарылуы мүмкін. Қызмет ету жолының ені 3 м-ден көп болса және де маймен толтырылған аппараттар болмаса, онда екінші шығатын жолдың қажеті жоқ.ТҚ үй-жайларының есіктері басқа үй-жайларға қарай (ауыспалы токтың кернеуі 1 кВ жоғары және тұрақты токтың 1,5 кВ жоғары ТҚ үй-жайларынан басқалары) немесе сыртқа қарай шығарылуы тиіс және де өздігінен жабылып қалатын, ішкі жағынан кілтсіз ашылатын құлыптары болуы керек. Есіктердің ені кемінде 0,75 м, биіктігі кемінде 1,9 м болуы тиіс.
Елеулі
236
Нұсқаудан өтпеген персонал үшін қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінде жабық тұтас қоршаулардың болуы.
Өрескел
237
Ашық ток өткізуші бөліктері бар тарату құрылғыларын қолдану жағдайында қоршаулардың болуы,сонымен қатар қоршау тор, біркелкі жабық немесе аралас, биіктігі кемінде 1,7 м болуы тиіс. Тор қоршаудан оқшауланбаған ток өткізуші бөліктері бар құрылғыға дейінгі арақашықтық кемінде 0,7 м болуы тиіс.
Өрескел

2) расстояния от наиболее выступающих неогражденных неизолированных токоведущих частей, расположенных на доступной высоте (менее 2,2 м) по одну сторону прохода, до противоположной стены или оборудования, не имеющего неогражденных неизолированных токоведущих частей, должны быть не менее: при напряжении ниже 660 В - 1,0 м при длине щита до 7 м и 1,2 м при длине щита более 7 м, при напряжении 660 В и выше - 1,5 м. Длиной щита в данном случае называется длина прохода между двумя рядами сплошного фронта панелей (шкафов) или между одним рядом и стеной;
3) расстояния между неогражденными неизолированными токоведущими частями, расположенными на высоте менее 2,2 м по обе стороны прохода, должны быть не менее, 1,5 м при напряжении ниже 660 В, 2,0 м при напряжении 660 В и выше;
4) неизолированные токоведущие части, находящиеся на расстояниях, меньших приведенных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, должны быть ограждены;
5) неогражденные неизолированные токоведущие части, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 2,2 м; 6) ограждения, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 1,9 м.
Значительное
235
Наличие ограждений неизолированных токоведущих частей в виде сетки с размерами ячеек не более 25 х 25 мм, а также сплошных или смешанных ограждений с высотой не менее 1,7 м. и проходов обслуживания щитов при длине щита более 7 м с двумя выходами. Выходы из проходов с монтажной стороны щита выполняются как в щитовое помещение, так и в другие помещения. При ширине прохода обслуживания более 3 м и отсутствии маслонаполненных аппаратов второй выход не обязателен. Двери из помещений РУ должны открываться в сторону других помещений (за исключением помещений РУ выше 1 кВ переменного тока и выше 1,5 кВ постоянного тока) или наружу и иметь самозапирающиеся замки, отпираемые без ключа с внутренней стороны помещения. Ширина дверей должна быть не менее 0,75 м, высота - не менее 1,9 м.
Значительное
236
Наличие закрытых сплошных ограждений в токоведущих частях распределительных устройств, установленных в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
Грубое
237
Наличие ограждения в случае применения распределительных устройств с открытыми токоведущими частями, при этом, ограждение должно быть сетчатым, сплошным или смешанным высотой не менее 1,7 м. Расстояние от сетчатого ограждения до неизолированных токоведущих частей устройства должно быть не менее 0,7 м, а от сплошных
Грубое

238
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптар сақталуы:
1) құрылғы жоспарланған алаңда, аудан деңгейінен кемінде 0,2 м орналасуы тиіс және қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар үймелері байқалатын аймақтарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылады.
Елеулі
239
Ток өткізгіш бөліктерінің қасында орналасқан құрылыс конструкцияларының электр тогы әсерінен қызуын болдырмау:
1) 50 0С дейін және одан жоғары температурасында персоналға қолжетімді:
2) 70 0С дейін және одан жоғары температурасында қол жетімсіз.
Егер қасында орналасқан ток өткізгіш бөліктерінен 1000 А және одан аз ауыспалы тогы жүргізілсе, конструкциялар қызуға тексерілмейді.
Елеулі
240
Ажыратқыштың немесе оның жетегінің жақсы көрінетін және сенімді жұмыс істейтін жағдай көрсеткіші ("Қосылған", "Ажыратылған") болуы. Ажыратқыштың жалғыз жағдайының көрсеткіші ретінде белгі беру (сигналдық) ажыратқышын пайдалануға рұқсат етілмейді. Егер ажыратқыштың ашық түйіспелері болмаса және де оның жетегі ажыратқыштан қабырғамен бөлініп тұрса, онда көрсеткіш ажыратқыштарда, жетекте де тұруы тиіс.
Өрескел
241
Ең аз температурадан басқа майлы және әуелік ажыратқыштардың жетек механизмдерінің, әуелік ажыратқыштар клапандары блогының, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ішкі қондырғы қысқыштары немесе аспаптары қолданылатын басқа да шкафтар жылытылуының болуы.
Елеулі
242
3 кВ және одан жоғары ТҚ мынадай іс-әрекеттерге жол бермейтін жедел блокталуының болуы:
1) жерге тұйықтау пышақтар мен қысқа тұйықтағыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосуды;
2) кернеу астында тұрған шиналауға айырғыштармен бөлінбеген шиналауға жерге тұйықтау пышақтарын қосуды;
3) аппарат конструкциясында қарастырылмаса, айырғыштармен және бөлгіштермен жүктеме тогын ажыратуды және қосуды.
Сызықтық ажыратқыштардың жерге тұйықтау пышақтарында желі жағынан тек ажыратқыш жетегі бар механикалық блоктауды және жерге тұйықтау пышақтарды ажыратылған күйінде құлыппен құлыптауға арналған жабдықты орнатуға арналады.
Электр байланыстарының схемалары қарапайым ТҚ үшін механикалық (кілттік) жедел блоктауды қолдану, ал барлық қалған жағдайларда – электр магниттік блоктауды қолдану ұсынылады. Бөгде адамдарға қолжетімді айырғыштардың жетектері ажыратылған және қосылған күйінде құлыптармен құлыптау жабдықтары болуы.
Өрескел

238
Соблюдение требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное
239
Отсутствие нагрева от воздействия электрического тока строительных конструкций, находящихся вблизи токоведущих частей:
1) доступные для прикосновения персонала до температуры 500С и выше;
2) недоступные для прикосновения персонала до температуры 700С и выше.
Конструкции не проверяются на нагрев, если по находящимся вблизи них токоведущим частям проходит переменный ток 1000 ампер (далее – А) и менее.
Значительное
240
Наличие хорошо видимого указателя положения ("Включено", "Отключено") на выключателе или на его приводе. Недопущение применение сигнальных ламп в качестве единственных указателей положения выключателя. В случае если выключатель не имеет открытых контактов и его привод отделен стеной от выключателя, то указатель должен быть и на выключателе, и на приводе.
Грубое
241
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.
Значительное
242
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата. При этом на заземляющих ножах линейных разъединителей со стороны линии допускается устанавливать только механическую блокировку с приводом разъединителя и приспособление для запирания заземляющих ножей замками в отключенном положении, для РУ с простыми схемами электрических соединений применяется механическая (ключевая) оперативная блокировка, а во всех остальных случаях - электромагнитную, приводы разъединителей, доступные для посторонних лиц, должны иметь приспособления для запирания их замками в отключенном и включенном положениях.
Грубое

243
Май толтырылған трансформаторлар мен аппараттар майының деңгейі мен температурасының көрсеткіштерін және кернеуді түсірмей жабдықтың жай-күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерді қол жеткізу және бақылау үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайлардың болуы.
Елеулі
244
Майды сынауға алу үшін еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор немесе аппарат кранына дейінгі арақашықтық кемінде 0,2 м болуы немесе керісінше шұңқыршалар қарастырылуы тиіс.
Елеулі

243
Наличие удобного и безопасного доступа и наблюдения за указателями уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов, и других указателей, характеризующие состояние оборудования без снятия напряжения.
Значительное
244
Наличие трансформаторного крана и аппарата для выполнения установки, которых от уровня пола или поверхности не менее 0,2 м или выполнение соответствующих приямков для отбора проб масла.
Значительное

245
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларында орнатылған электр жарықтануының болуы.
Өрескел
246
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларда қызмет ету жүйесіне сәйкес телефон байланысымен қамтамасыз етілуі.
Өрескел
247
Трансформаторлық үй-жайлар мен жабық трансформаторлық құрылғыларды мына жерлерде орналастыруға жол бермеу:
1) ылғал технологиялық үдерісі өндірісінің ғимараты астында суға түсетін үй-жайлар, дәретханалар, ванна астында. Егер ТҚ мен ҚС үй-жайларына ылғал тиюдің алдын-алу, гидрооқшаулау сенімді жасалған жағдай есебінен ғана рұқсат етіледі;

245
Наличие установленных электрических освещений в распределительных устройствах и подстанциях.
Грубое
246
Наличие телефонной связи в соответствии с принятой системой обслуживания в распределительных устройствах и подстанции.
Грубое
247
Соблюдение требований размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;

2) ЖТҚ және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайларда, құрғақ және жанбайтын толтырғыш типті трансформаторлар орнатылған жағдайды ескермегенде.
Өрескел
248
Айырғыш пен ажыратқыш жиектері бар басқару дәлізінде жоғарыда көрсетілген өлшемдер:
1) жабдықтың бір жақты орналасуында е кемінде 1,5 м;
2) екі жақты орналасуында кемінде 2 м болуы тиіс.
Дәліз ұзындығы 7 м дейін болған кезде, дәліздің ені екі жақты қызмет етілу жағдайында 1,8 м-ге дейін қысқартуға рұқсат етіледі.
Елеулі

2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ, за исключением в случаях установление трансформаторов типа сухого или с негорючим наполнением.
Грубое
248
Наличие ширины коридора управления, где находятся приводы выключателей или разъединителей не менее (считая в свету между ограждениями): при одностороннем расположении оборудования 1,5 м;
при двустороннем расположении оборудования 2 м.
При этом, допускается уменьшение ширины коридора до 1,8 м при двустороннем обслуживании и длине коридора до 7 м.
Значительное

249
Тарату құрылғыларынан шығыстар мынаған сәйкес орындалуы:
1) ТҚ ұзындығы 7 м дейін болса, 1 шығысқа рұқсат етіледі.
2) ТҚ ұзындығы 7 м-ден артық 60 м-ге дейінгі аралықта болса, онда құрылғының екі шетінде екі шығысы қарастырылып, ТҚ шығыстары жиектерінен 7 м-ге дейін арақашықтықта орналастыруға рұқсат етіледі.
3) ТҚ ұзындығы 60 м асса, онда шеттеріндегі шығыстарынан басқа қосымша шығыстары да қарастырылуы тиіс және де қызмет ету, басқару немесе жарылыс дәліздерінің кез келген нүктесінен шығысқа дейін 30 м-ден аспауы керек.

249
Наличие выхода из распределительных устройств соответствующего следующим:
1) при длине РУ до 7 м допускается один выход;
2) при длине РУ более 7 м до 60 м должно быть предусмотрено два выхода по его концам, допускается располагать выходы из РУ на расстоянии до 7 м от его торцов;
3) при длине РУ более 60 м, кроме выходов по концам его, должны быть предусмотрены дополнительные выходы с таким расчетом, чтобы расстояние от любой точки коридора обслуживания, управления или взрывного коридора до выхода было не более 30 м.

Шығыстары сыртқа, басқыш алаңына немесе жанбайтын қабырғалары мен жабыны бар, жанғыш және жарылғыш қауіпті заттар, аппараттары жоқ өндіріс үй-жайларына, сондай-ақ берілген ТҚ-дан жанбайтын немесе отқа төзімділік шегі 0,6 сағаттан кем емес қиын жанатын есіктермен бөлінген ТҚ-ның басқа үй-жайларына шығарылуы мүмкін. Көп қабатты ТҚ-да екінші және қосымша шығыстарын сырттан өрттік сатысы бар балконға да шығаруға болады.
Елеулі

При этом выходы выполняются наружу, на лестничную клетку или в другое производственное помещение с несгораемыми стенами и перекрытиями, не содержащее огне- и взрывоопасных предметов, аппаратов или производств, а также в другие отсеки РУ, отделенные от данного несгораемой или трудносгораемой дверью с пределом огнестойкости не менее 0,6 ч. В многоэтажных РУ второй и дополнительные выходы предусматриваются также на балкон с наружной пожарной лестницей.
Значительное

250
Әрбір қабаттың барлық ауданы бойынша бір белгіде тарату құрылғылары үй-жайларының едендерінің болуы, бұл ретте едендердің конструкциясы цемент шаңының пайда болу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
Елеулі
251
Басқа үй-жайлар бағытында немесе сыртқа ашылатын тарату құрылғыларынан есіктердің болуы және тарату құрылғысы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптары болуы тиіс.
Елеулі
252
Есіктерді жабық күйінде бекітетін және есіктердің екі бағытта бір тарату құрылғысының бөліктері арасында немесе екі тарату құрылғысының аралас үй-жайлары арасында ашуға кедергі келтірмейтін құрылғының болуы.
Елеулі
253
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғылары жағына ашылатын әртүрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасында есіктің болуы.
Елеулі
254
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі ТҚ үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, ТҚ және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камера құлыптарына жақындамауы тиіс.
Елеулі
255
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар жабдықты орнатуға жол бермеу.
Өрескел
256
Табиғи вентиляция мен жылу айналымын қамтамасыз ету мүмкін болмаса, онда еріксіз жылу айналымы жасалуы және де оның жұмысы белгі беру аппараттар көмегімен бақыланып отырған трансформаторлар мен реакторлар үй-жайларының желдеткіш үй-жайларынан шығатын және оған кіретін ауа температураларының айырмасы трансформаторлар үшін 150С, 1000 А дейінгі ток ректорлары үшін 300С, 1000А астам, ток реакторлары үшін 200С-дан аспауы.
Елеулі

250
Наличие полов помещений распределительных устройств по всей площади каждого этажа на одной отметке, при этом конструкция полов должна исключать возможность образования цементной пыли.
Значительное
251
Наличие дверей из распределительных устройств, открывающиеся в направлении других помещений или наружу и имеющие самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Значительное
252
Наличие устройства, фиксирующее двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств.
Значительное
253
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающейся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
254
Наличие замков в дверях помещений РУ одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей РУ и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Значительное
255
Соблюдение требований установки оборудования с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
Грубое
256
Соблюдение требований выполнения разности температур воздуха, выходящего из помещений вентиляций трансформаторов и реакторов и входящего в него, не превосходила 15°С для трансформаторов, 300С для реакторов на токи до 1000 ампер (далее – А), 200С для реакторов на токи более 1000 А при невозможности обеспечить теплообмен естественной вентиляцией необходимо предусматривать принудительную, при этом, должен быть предусмотрен контроль ее работы с помощью сигнальных аппаратов.
Значительное

257
Кезекші персонал 6 немесе одан да көп сағат болатын үй-жайлардың +180С-тан төмен және +280С жоғары емес температурамен қамтамасыз етілуі, бұл ретте кезекшінің тікелей жұмыс орнында жылытушы қондырғыларды орнатуға рұқсат етіледі.
Өрескел
258
Трансформатордың өндірістік үй-жайларын ашық орнату кезінде трансформатордың ток өткізгіш бөлігінің жабық немесе қорғалған орындалуының болуы.
Өрескел
259
Келесі талаптарды сақтай отырып, цехішілік кіші станциядағы жиынтық-трансформаторлық кіші станцияны (бұдан әрі – КТП) немесе трансформаторды орнатуды орындау:
Әр түрлі КТП май трансформаторлары арасындағы, сондай-ақ майлы трансформаторлардың қоршалған камералары арасындағы жарықтағы қашықтық кемінде 10 м болуы тиіс.;

257
Обеспечение температуры воздуха не ниже плюс 180С и не выше плюс 280 С в помещениях, в которых дежурный персонал находится 6 часов и более, при этом допускается устройство местных душирующих установок непосредственно на рабочем месте дежурного.
Грубое
258
Наличие закрытого или защищенного исполнения токоведущей части трансформатора при открытой установке производственных помещений трансформатора.
Грубое
259
Соблюдение требований выполнения установки комплектно-трансформаторной подстанции (далее - КТП) или трансформатора на внутрицеховой подстанции с соблюдением следующих требований:
1) применение масляных трансформаторов с суммарной мощностью до 3,2 мегаВольт ампер (далее – МВА). Расстояние в свету между масляными трансформаторами разных КТП, а также между огражденными камерами масляных трансформаторов должно быть не менее 10 м;

2) қосынды қуаты 6,5 МВ А аспайтын май трансформаторлары бар цехішілік кіші станцияның бір үй-жайында КТП орнату (үш КТП-дан аспайтын орнатуға рұқсат етіледі);
3) май трансформаторлары бар жиынтық-трансформаторлық кіші станциялар, сондай-ақ май трансформаторларының жабық камералары мен 60 кг және одан да көп май мөлшері бар аппараттар орнатылған цехішілік кіші станциялардың үй-жай конструкциясын қоршау отқа төзімділік шегі 0,75 сағаттан кем емес жанбайтын материалдардан жасалуы тиіс.;

2) установка КТП в одном помещении внутрицеховой подстанции (допускается установка не более трех КТП) с масляными трансформаторами суммарной мощностью не более 6,5 МВА;
3) ограждение конструкции помещения внутрицеховой подстанции, в которых устанавливаются комплектно-трансформаторные подстанции с масляными трансформаторами, а также закрытые камеры масляных трансформаторов и аппараты с количеством масла 60 кг и более, должны быть выполнены из несгораемых материалов с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов;

3) екінші қабатта орнатылған цехішілік кіші станцияның май трансформаторларының жиынтық қуаты 1 МВ А артық емес;
4) майлы трансформаторлары бар жиынтық-трансформаторлық кіші станцияларды және майлы трансформаторларды екінші қабаттан жоғары орнатуға жол бермеу.
Елеулі
260
Жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен айырғыштардың көмегімен жоғары кернеу желісіне кернеуі 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станция трансформаторының орындалған қосылыстарының болуы.
Елеулі

3) суммарная мощность масляных трансформаторов внутрицеховой подстанции, установленных на втором этаже, не более 1 МВА;
4) недопущение установки комплектно-трансформаторной подстанции с масляными трансформаторами и масляных трансформаторов выше второго этажа.
Значительное
260
Наличие выполненных присоединений трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА к сети высшего напряжения при помощи предохранителей и разъединителя, управляемого с земли.
Значительное

261
Ажыратқыш жетегін жабуға арналған құлыптың болуы.
Елеулі
262
Әуе желісінің шеткі тірегінде орнатылған ажыратқыштардың болуы.
Елеулі
263
Кемінде 3 метр биіктікте осы кіші станцияларға қызмет көрсету үшін жерден ток өткізгіш бөліктерге дейін есептей отырып, кемінде 4,5 метр биіктікте орнатылған қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы трансформаторлық кіші станция трансформаторының болуы.
Елеулі
264
Қуаты 0,4 МВА-дан аспайтын 35 кВ-қа дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станция бөлігінің болуы:
1) 10 кВ кіші станциялар үшін 2,5 метрден кем емес;
2) 35 кВ кіші станциялар үшін 3,1 метрден кем емес.
Елеулі

261
Наличие замка для запирания привода разъединителя.
Значительное
262
Наличие установленных разъединителей на концевой опоре воздушной линии.
Значительное
263
Наличие трансформатора столбовой трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, установленной на высоте не менее 4,5 м, считая от земли до токоведущих частей, для обслуживания этой подстанций на высоте не менее 3 м.
Значительное
264
Наличие части столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, остающиеся под напряжением при отключенном положении разъединителя на высоте:
1) не менее 2,5 м для подстанций 10 кВ;
2) не менее 3,1 м для подстанций 35 кВ.
Значительное

265
Қуаты 0,4 МВА артық емес 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық кіші станцияда 1 кВ дейінгі ӘЖ шығару оқшаулағышына дейін жерден кемінде 0,4 метр қашықтықтың болуы.
Елеулі
266
Кернеуі 20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының күн күркіреуінен қорғанысының болуы.
Өрескел
267
35 кВ дейінгі әуе желілеріндегі жерден кемінде 2,5 м биіктікте орнатылған қорғаныш аралықтарының жерге тұйықтағыш еңістерінде ағаш тіректері бар қосымша қорғау аралықтарының болуы.
Елеулі
268
Оқшауламасы бар күштік трансформаторлардың 110-220 кВ орамдарының нейтралдарын қорғауға арналған вентильді ажыратқыштардың (аса кернеулікті шектегіштердің) болуы, ораманың желілік ұштарын оқшаулауға қатысты төмен және жерге қосылған бейтараптармен жұмыс істеуге рұқсат етіледі.
Өрескел
269
Металл немесе темір-бетон тіректерде орындалатын, егер ол барлық ұзындығы бойынша троспен қорғалған және жауапты электр қондырғыларын қоректендіретін әуе желісіне жалғанса, әуе желісінен тармақталудың барлық ұзындығы бойынша тростармен қорғалуы және ағаш тіректерде тармақталуды орындау кезінде құбырлы разрядтағыштардың жиынтығын оны желіге қосу орнында орнату.
Елеулі
270
3-10 кВ ауыстырғыш пункттерін қорғау үшін құбырлы ажыратқыштар ағаш бағандары бар әрбір қоректендіруші әуе желісінің жиектік бағанында бір-бір кешенмен орнатылады. Және де ажыратқыштарды ауыстырғыш пунктінің жерге тұйықтаушы құрылғысына жалғануы.
Өрескел
271
Ауа жинағыштарда үш жүрісті краны бар манометрдің, сақтандырғыш клапанның және автоматты үрлейтін конденсат жинағыштардың әрбір тобына 23 МПа қысыммен болуы, бұл ретте ауа жинағыштардың төменгі бөлігі автоматты электрмен жылытылатын арнайы жылу оқшаулағыш камерада орналасуы тиіс.
Өрескел
272
Компрессорлық қондырғыда және ауа жинағыштардың соңғы су-май бөлгішінің арасында кері клапан қондырғысының болуы.
Елеулі
273
Ауаны тарату желісіндегі қысымға және агрегат ажыратқыштарының резервуарларында зауыттар белгілеген шектерде, номиналды ажырату қабілеттілігін және автоматты өшірудің сәтсіз режимінде автоматты сөндіргіштердің сенімді жұмысын қамтамасыз ететін өткізгіштер клапандарының болуы.
Елеулі
274
Толық автоматтандырылған және тұрақты персоналдың кезекшілігісіз жұмыс істейтін компрессорлық қондырғының болуы.
Өрескел
275
Жұмыс және резервтік компрессорларды автоматты іске қосуды және тоқтатуды, су май бөлгіштерді автоматты үрлеуді (ылғал мен майды түсіру), қайта іске қосу клапандарын автоматты басқаруды және зақымданулар мен ақаулықтар кезінде компрессорлық агрегаттарды қорғауды және оның қалыпты жұмысы бұзылған кезде әрекет ететін сигнализациямен жабдықталған, сығылған ауа қондырғысының болуын көздейтін компрессорлық қондырғыны автоматты басқару схемасының болуы.
Елеулі

265
Наличие расстояния не менее 4 м от земли до изоляторов вывода на ВЛ до 1 кВ в столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
Значительное
266
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20-500 кВ.
Грубое
267
Наличие дополнительных защитных промежутков, установленных на высоте не менее 2,5 м от земли на воздушной линии до 35 кВ с деревянными опорами в заземляющих спусках защитных промежутков.
Значительное
268
Наличие вентильных разрядников (ограничителей перенапряжения) для защиты нейтралей обмоток 110-220 кВ силовых трансформаторов, имеющих изоляцию, пониженную относительно изоляции линейного конца обмотки и допускающую работу с разземленной нейтралью.
Грубое
269
Наличие защиты тросом по всей длине ответвления от воздушной линии, выполняемой на металлических или железобетонных опорах, если оно присоединено к воздушной линии, защищенной тросом по всей длине и питающей ответственные электроустановки и установка комплекта трубчатых разрядников при выполнении ответвления на деревянных опорах в месте его присоединения к линии.
Значительное
270
Наличие установленных трубчатых разрядников для защиты переключательных пунктов 3-10 кВ - по одному комплекту на концевой опоре каждой питающей воздушной линии с деревянными опорами. Присоединение разрядников к заземляющему устройству переключательного пункта.
Грубое
271
Наличие у воздухосборников давлением 23 МПа на каждую группу из трех баллонов указывающего манометра с трехходовым краном, предохранительного клапана и конденсатосборника с автоматической продувкой, при этом нижняя часть воздухосборников должна размещаться в специальной теплоизоляционной камере, имеющей автоматических электрообогрев.
Грубое
272
Наличие установки обратного клапана между конечным водомаслоотделителем в компрессорной установке и воздухосборниками.
Значительное
273
Наличие перепускных клапанов, поддерживающих в воздухопроводной распределительной сети и в резервуарах воздушных выключателей давление в заданных заводами пределах, обеспечивающее номинальную отключающую способность и надежную работу выключателей в режиме неуспешного автоматического повторного включения.
Значительное
274
Наличие полностью автоматизированной и работающей без постоянного дежурства персонала компрессорной установки.
Грубое
275
Наличие схемы автоматического управления компрессорной установки, предусматривающей автоматический запуск и останов рабочих и резервных компрессоров, автоматическую продувку (спуск влаги и масла) водомаслоотделителей, автоматическое управление перепускными клапанами и защиту компрессорных агрегатов при повреждениях и неполадках и наличие установки сжатого воздуха, оборудованной сигнализацией, действующей при нарушениях нормальной ее работы.
Значительное

276
Компрессорлық жабдық үй-жайында монтаждық және жөндеу жұмыстарын өткізуге арналған жөндеу алаңы мен жүк көтергіш құрылғысының болуы.
Өрескел
277
Компрессорлық жабдық бүй-жайындағы еден керамикалық плиткасымен немесе оған теңбағалы материалмен жабылуы тиіс; қабырғалары сыланып, еденнен есептегенде 1,5 м биіктікке дейін майлы бояумен боялған панельдердің болуы.
Өрескел
278
Компрессорлық қондырғы үй-жайларының сыртқа ашылатын есіктерінің, өздігінен жабылатын құлыптары бар және ішінен кілтсіз тұтқамен ашылатын есіктері, ашылатын терезелері және фрамугалармен жабдықталған болуы.
Өрескел
279

276
Наличие в помещении компрессорной установки ремонтной площадки и грузоподъемного устройства для производства монтажных и ремонтных работ.
Грубое
277
Наличие пола в помещении компрессорной установки, покрытого керамической плиткой или равноценным материалом, наличие оштукатуренных стен, имеющих панели, окрашенные масляной краской до высоты не менее 1,5 м от пола.
Грубое
278
Наличие дверей помещения компрессорной установки, открывающихся наружу, с самозапирающимися замками, и открывающимися дверями изнутри без ключа с помощью рукоятки, открывающихся окон и оборудованные фрамугами.
Грубое
279

Тарату желісін қорғау үшін орнатылған желідегі қысымның 1,1 номиналға дейін артуы кезінде іске қосылатын әуе желісінде сақтандыру клапандарының болуы.
Өрескел
280
Компрессорлық қондырғының желілік су бөлгішінде түсіру вентилі мен ауа өткізгіштерді қосу және бұру үшін фланецтері бар штуцердің болуы.
Елеулі
281
Ауа өткізгіштерге және тарату желісінің арматураларына қызмет көрсету үшін қолжетімділіктің болуы.
Өрескел

Наличие предохранительных клапанов на воздушной линии, срабатывающих при превышении давления в сети до 1,1 номинального, установленных для защиты распределительной сети.
Грубое
280
Наличие у линейного водоотделителя компрессорной установки спускного вентиля и штуцера с фланцами для присоединения, подводящего и отводящего воздухопроводов.
Значительное
281
Наличие доступа для обслуживания воздухопроводов и арматуры распределительной сети.
Грубое

282
Болат ауа өткізгіштердің дәнекерлеумен арматурамен түйіскен қосылыстары – фланецті болуы, бұл ретте ішкі диаметрі 6-8 мм құбырлар үшін ниппельдердің көмегімен фланецті қосылыстар немесе қосылыстар рұқсат етіледі.
Елеулі
283
Ауа жинақтағыштарының және ашық ауа астында орнатылатын сызықтық су бөлгіштерінің сыртқы беттері ашық түсті тұрақты бояумен боялуы.
Өрескел
284
Арнайы тарату шкафында (ажыратқышпен жеткізілетін) орнатылған бекіту вентилі, сүзгіші, кері клапаны және ауа ажыратқышына тармақталған манометрі бар болуы және оларды электрмен жылытумен жабдықтау.
Елеулі
285
Бөлшектеу және тазалау үшін сығылған ауаны орнатудың барлық элементтеріне қол жеткізудің болуы.
Өрескел
286
Ашық май қоймалары резервуарларының қабырғаларынан арақашықтықтың болуы, кем дегенде:
1) электр станциялары мен кіші станциялардың ғимараттары мен құрылыс объектілеріне (сонымен қатар трансформаторлық шеберханаға) дейін: жалпы көлемі 100 т май қоймасы үшін – 12 м; жалпы көлемі 100 т–дан астам май қоймасы үшін – 18 м;
2) тұрғын және қоғамдық ғимараттарға дейін –арақашықтықтан 25%-ға артық;
3) май шаруашылығының аппараттық бөлігіне дейін – 8 м;

282
Наличие соединения стальных воздухопроводов сваркой встык соединения с арматурой - фланцевые, при этом для труб с внутренним диаметром 6-8 мм допускаются фланцевые соединения или соединения при помощи ниппелей.
Значительное
283
Наличие окрашенного устойчивой краской светлого тона наружных поверхностей воздухосборников и линейных водоотделителей, устанавливаемых на открытом воздухе.
Грубое
284
Наличие запорного вентиля, фильтра, обратного клапана и манометра в ответвлении к воздушному выключателю размещенные в специальном распределительном шкафу (поставляемом с выключателем) и снабженные электроподогревом.
Значительное
285
Наличие доступа ко всем элементам установки сжатого воздуха для разборки и чистки.
Грубое
286
Наличие расстояния от стенок резервуаров открытых складов масла не менее:
1) до зданий и сооружений электростанций и подстанций (в том числе до трансформаторной мастерской): для складов общим объемом до 100 тонн масла - 12 м; для складов более 100 т - 18 м;
2) до жилых и общественных зданий - на 25 % больше расстояний;
3) до аппаратной маслохозяйства - 8 м;

4) сутек баллондарының қоймаларына дейін – 20 м.
Елеулі
287
Егер жалпы жарықтандыру май көрсеткіштерінде май деңгейін бақылау үшін жеткіліксіз болса, тәуліктің қараңғы уақытында трансформаторлардың май көрсеткіштері жарықтануының болуы.
Елеулі
288
Трансформатордың қақпағы мен бактарында орнатылатын разрядтауыштар үшін талаптарға сәйкес келетін 35 кВ жоғары емес вентильді ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
289
Орауыштары бар трансформаторлар үшін іргетастарда бағыттағыштың болуы, сонымен қатар бағыттауыштарға трансформаторды бекіту үшін трансформатордың екі жағынан орнатылатын тіректердің болуы.
Елеулі

4) до складов баллонов водорода - 20 м.
Значительное
287
Наличие освещения маслоуказателей трансформаторов в темное время суток, если общее освещение недостаточно для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
Значительное
288
Наличие вентильных разрядников не выше 35 кВ, соответствующих требованиям для разрядников, устанавливаемых на крышке и баках трансформатора.
Грубое
289
Наличие направляющих в фундаментах для трансформаторов, имеющих катки, а также наличие упор, устанавливаемых с обеих сторон трансформатора для закрепления трансформатора на направляющих.
Значительное

290
Трансформаторларды шығару құбырының саңылауы жақын орнатылған жабдыққа бағытталмайтындай етіп орнатылуы.
Өрескел
291
Домалатып жылжыту жолы бойында және салмағы 20 т-дан астам трансформаторлардың іргетастары жанында оларға шығырларды, бағыттағаш блоктарын, полиспасттарды бекітуге мүмкіндік беретін анкерлердің болуы. Жылжыту бағыты өзгеретін орындарда домкраттарды орнататын алаңның болуы.
Өрескел
292
Майлы трансформаторлардың әрбір камерасының сыртқа шығатын немесе едені, қабырғалары, жабыны жанбайтын, ішінде өртке қауіпті және жарылысқа қауіпті заттары, аппараттары және өндірістері жоқ көршілес үй-жайларға шығатын есігінің болуы.
Өрескел
293
Суыту құрылғысы қақпақшаларының орналасуы оларға ыңғайлы жету жолын, трансформаторды суыту жүйесінен ажырату мүмкіндігін немесе жеке суытқышты жүйеден ажырату мүмкіндігін және де трансформаторды суытқыштан майды ағызбай шығаруды қамтамасыз етуі.
Өрескел
294
Суыту жүйесіндегі суыту колонкалары мен басқа да жабдықтар температурасы +50С-тан төмен түспейтін үй-жайларда орналасуы және қажет болған жағдайларда жылыту қарастырылуы.
Өрескел
295
Әрбір сорғыда ДЦ және Ц жүйесінің май сорғыштарының және су сорғыштарының жұмысын бақылау үшін манометрдің болуы.
Тор сүзгілері болған кезде сүзгішке май кіргенде және сүзгіштен шығарда орнатылған манометрлердің болуы.
Өрескел
296
Жасанды түрде суытылатын трансформаторлар май, суытушы су циркуляциясының тоқтағаны туралы немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтағаны туралы, сондай-ақ резервтік суытқыш немесе резервтік қоректендіру көзінің автоматты түрде іске қосылғаны туралы сигнализациямен жабдықталуы.
Өрескел
297
Белсенді бөлігін бөлшектемей трансформаторларды жөндеуге арналған стационарлық құрылғылар (көпірлік крандармен жабдықталған мұнаралар) болуы.
Өрескел
298
220 кВ кіші станцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 т-дан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін трансформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүктергіш құрылғылардың болуы.
Өрескел
299
Аккумуляторлық қондырғыға орнатылған кернеу мен токты өлшейтін және бақылайтын құрылғылардың болуы.
Елеулі
300
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларын кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы.
Өрескел
301
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты таңдамалы түрде жұмыс істейтін автоматты ажыратқыштың болуы.
Өрескел
302
Оқшаулама кедергісінің мәнін бағалауға және де полюстердің бірінің оқшаулама кедергісі 220 В торабында 20 кОм-ға дейін, 110 В торабында 10 кОм-ға дейін, 48 В торабында 5 кОм-ға дейін және 24 В торабында 3 кОм-ға дейін төмендегенде сигнализация арқылы әсер ететін тұрақты ток шиналары оқшауламаны әрдайым бақылайтын құрылғылардың болуы.
Өрескел

290
Соблюдение требований установка трансформаторов так, чтобы отверстие выхлопной трубы не было направлено на близко установленное оборудование.
Грубое
291
Наличие вдоль путей перекатки, а также у фундаментов трансформаторов массой более 20 тонн анкеров, позволяющих закреплять за них лебедки, направляющие блоки, полиспасты, используемые при перекатке трансформаторов в обоих направлениях на собственных катках и в местах изменения направления движения площадки для установки домкратов.
Грубое
292
Наличие в каждой камере масляных трансформаторов отдельного выхода наружу или в смежное помещение с несгораемым полом, стенами и перекрытием, не содержащее огнеопасных и взрывоопасных предметов, аппаратов и производств.
Грубое
293
Наличие задвижек охладительных устройств с обеспеченным удобным доступом к ним, возможностями отсоединения трансформатора от системы охлаждения или отдельного охладителя от системы и выкатки трансформатора без слива масла из охладителей.
Грубое
294
Наличие охладительных колонок и другого оборудования в системе охлаждения в помещении, температура в котором не снижается ниже плюс 50С. и предусмотреть в необходимых случаях отопление.
Грубое
295
Наличие у каждого насоса манометра для контроля работы маслонасосов системы ДЦ и Ц и водяных насосов. Наличие манометров установленных на входе масла в фильтр и выходе из фильтра при наличии сетчатых фильтров.
Грубое
296
Наличие трансформаторов с искусственным охлаждением сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
Грубое
297
Наличие стационарных устройств для ремонта трансформаторов без разборки активной части (башни, оборудованные мостовыми кранами)
Грубое
298
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанных с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Грубое
299
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока, оборудованного на аккумуляторной установке.
Значительное
300
Наличие устройства для их отключения при появлении обратного тока для зарядных и подзарядных двигателей-генераторов.
Грубое
301
Наличие в цепи аккумуляторной батареи автоматического выключателя, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
Грубое
302
Наличие устройств для постоянного контроля изоляции снабженного шин постоянного тока, позволяющим оценивать значение сопротивления изоляции и действующим на сигнал при снижении сопротивления изоляции одного из полюсов до 20 килоОм (далее - кОм) в сети 220 В, 10 кОм в сети 110 В, 5 кОм в сети 48 В и 3 кОм в сети 24 В.
Грубое

303
Аккумуляторлық батареялар үшін ажыратылған желдетуде батареяның элементі 2,3 В жоғары кернеумен зарядталуға мүмкіндік бермейтін блоктаудың болуы.
Өрескел
304
Шиналардың қосылған, аккумуляторларға жалғанған жерлерін және басқа қосылыстарын қоспағанда, барлық ұзындығы бойынша спирті жоқ қышқылға төзімді бояумен екі рет боялған оқшауланбаған өткізгіштердің болуы.
Өрескел
305
Оқшауланбаған көршілес шиналардың арақашықтығы динамикалық төзімділік есебі арқылы анықталады. Жарықта көрсетілген арақашықтық, сондай-ақ шиналардан ғимараттың бөлігіне дейінгі және басқа да жерге тұйықталған бөліктеріне дейінгі арақашықтығы кемінде 50 мм болуы тиіс.
Елеулі
306
Аккумуляторлықта мәжбүрлі сору желдеткішін орнату кезінде жарылыс қауіпсіз орындалған желдеткіштің болуы.
Өрескел
307
Электр машинасы үй-жайларында орнатылған жабдықтардың қолжетімді биіктікте орналасатын айналмалы бөліктері қолданыстағы қауіпсіздік талаптарына сәйкес кездейсоқ тиіп кетулерден қоршаулардың болуы.
Өрескел
308
Электр машинасы үй-жайларында пісіру трансформаторларын, ауыспалы жарықшамдарын және электр құралдарын қоректендіруге және үй-жайларды жинауға арналған машиналарын қосуға қоректендіру тораптарының болуы.
Өрескел
309
Электр машиналарын, түрлендіргіштерді тасымалдау және монтаждау, шашу және жинау, сонымен қатар басқа да жұмыстарды өткізу үшін инвентарлы (стационарлы немесе ауыспалы) көтергіш және тасымалдаушы құрылғылардың болуы.
Өрескел
310
Машиналардың корпустары немесе фундаменттер арасындағы, машиналар және ғимарат бөліктері немесе жабдық бөліктері арасындағы ені жарықта 1 м-ден кем болмайтын өту жолдарының болуы машиналардың сыртқа аса шығып тұрған бөліктері және құрылыс контрукциялары арасындағы өту жолдарының ені кейбір жерлерде 0,6 м-ге және ұзындығы 0,5 м-ден кем емес болғанда, тарланып кетуіне рұқсат етіледі.
Өрескел
311
Машина корпусы мен ғимарат қабырғасы арасындағы немесе корпустар арасындағы және де көршілес тұрған машиналар арасындағы арақашықтық машиналардың басқа жағынан өту жолы болған және машиналардың биіктігі еден деңгейінен 1 м-ден кем болса, 0,3 м-ден кем емес және машиналардың биіктігі еден деңгейінен 1 м-ден артық болса – 0,6 м-ден кем болмауы.
Елеулі
312
Басқару пульті немесе басқару қалқаншасы қасбеті мен машиналар арасындағы қызмет ету жолының ені 2 м-ден кем болмауы тиіс. Қалқаншаларды шкафта орналастырғанда, бұл арақашықтық машинадан жабық есікке дейін немесе шкафтың қабырғасына дейін таңдап алынады және аталған талаптар жетектердің жергілікті басқару посттарына қолданылмайды.
Елеулі
313
Машина корпусы мен басқару пульті қалқаншасы және басқару пульті арасындағы өту жолының ені кемінде 1 м болуы.
Елеулі

303
Наличие для аккумуляторной батареи блокировки, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.
Грубое
304
Наличие окрашенных неизолированных проводников дважды кислотостойкой, не содержащей спирта краской по всей длине, за исключением мест соединения шин, присоединения к аккумуляторам и других соединений.
Грубое
305
Наличие расстояния между соседними неизолированными шинами расчетом на динамическую стойкость. Указанное расстояние, а также расстояние от шин до частей здания и других заземленных частей должно быть в свету не менее 50 мм.
Значительное
306
Наличие вентилятора во взрывобезопасном исполнении при устройстве принудительной вытяжной вентиляции в аккумуляторной.
Грубое
307
Наличие ограждения от случайных прикосновений вращающихся частей оборудования, установленного в электромашинном помещении, расположенные на доступной высоте.
Грубое
308
Наличие сети питания сварочных трансформаторов, переносных светильников и электроинструмента, а также машин для уборки помещений в электромашинном помещении.
Грубое
309
Наличие инвентарных (стационарных или передвижных) подъемных и транспортных устройств для транспортировки и монтажа, разборки и сборки электрических машин, преобразователей и других работ.
Грубое
310
Наличие проходов между фундаментами или корпусами машин, между машинами и частями здания или оборудования ширины проходов не менее 1 м в свету, допускаются местные сужения проходов между выступающими частями машин и строительными конструкциями до 0,6 м на длине не более 0,5 м.
Грубое
311
Наличие расстояния в свету между корпусом машины и стеной здания или между корпусами, а также между торцами рядом стоящих машин при наличии прохода с другой стороны машин не менее 0,3 м при высоте машин до 1 м от уровня пола и не менее 0,6 м при высоте машин более 1 метра.
Значительное
312
Наличие прохода обслуживания между машинами и фасадом (лицевой стороной обслуживания) пульта управления или щита управления шириной не менее 2 м, при установке щитов в шкафу это расстояние выбирается от машины до закрытой двери или стенки шкафа и указанные требования не относятся к постам местного управления приводами.
Значительное
313
Наличие прохода между корпусом машины и торцом пульта управления или щита управления шириной не менее 1 м.
Значительное

314
Персоналдар немесе жабдықтың қорғанысы үшін қажетті орындарда ыстық құбыржолдар жылулық жанбайтын оқшауламаларының болуы.
Өрескел
315
Машинаның іргетастық плитасының жоғарғы белгісі электромашина бөлімі еденіндегі белгіден 400 м-ден артық жоғары немесе төмен орналасса, онда машинаның айналасына ені кемінде 600 мм жанбайтын алаңның болуы.
Өрескел
316
Еден деңгейінен 2 м-ге дейін биіктікте орналасқан қызмет ету алаңдары таяныштарының, 2 м-ден астам биіктікте – сүйеніштері және жиектік тосқауылдардың болуы.
Өрескел
317
Еден деңгейінен 2 м-ге дейінгі биіктікте орналасқан қызмет көрсету алаңдарына кіру үшін баспалдақтардың болуы.
Елеулі
318
Электр шамдары электр машина үй-жайында тарату құрылғыларды ашық шиналары және ашық токсымдары үстінде орнатылмайды.. Сондай-ақ еденнен қызмет етілетін шырақтарды айналмалы машиналар үстінде орналастырмайды.
Елеулі
319
Орталықтандырылған майлау жүйелерінің, оның ішінде электр машина үй-жайларынан тыс жерлерде орнатылатын электр машиналарына арналған жабдықтарының болуы.
Елеулі
320
Қуаты 1 МВт-тан астам электр машиналарын майлау жүйелері май деңгейін көрсететін көрсеткіштерінің және май температурасын бақылау құралдарының, ал циркуляциялық май бар болса, онда майдың ағып кетуін бақылау құралдарының болуы.
Өрескел
321
Май және су құбырлары мойынтіректерге ашық күйде немесе жанбайтын материалдардан жасалған алмалы-салмалы жабындысы бар каналдарда жүргізілуі.
Өрескел
322
Электр машиналарының мойынтіректеріне майды жағу орындарына орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
Өрескел
323
Майды мойынтіректерге жеткізіп тұратын, іргетас плитасынан электрлік оқшауланған мойынтіректерден және машиналардың басқа да бөліктерінен электрлі түрде оқшауланған құбырлардың болуы.
Өрескел
324
Жылу шығарғыштың әр секциясында ағызатын және толтыратын коллектордан ажырататын және жеке секцияларға суды толтыру үшін жабатын есігінің болуы.
Өрескел
325
Жылу ауыстырғыштардың әр секциясының жоғары жағында ауа шығаратын крандардың болуы.
Өрескел
326
Салқындатылған суды беру схемасында салқындатылған судың қысымын азайту кезінде жұмыс істейтін насос сөнгенде автоматты қосылатын резервті сорғының болуы.
Өрескел
327
Жылу алмастырғыштардың сорғыларын және май салқындатқыштарды орнату орнына арналған қысымды коллектор мен сорғыларда манометрлердің болуы
Өрескел
328
Электр қозғалтқышының айналатын бөліктері және электр қозғалтқышын тетіктермен муфталар, шкивтер бөліктері кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
Өрескел

314
Наличие тепловой несгораемой изоляции горячих трубопроводов в тех местах, где это необходимо для защиты персонала или оборудования.
Грубое
315
Наличие несгораемой площадки шириной не менее 600 мм с поручнями и лестницами в случаях, когда верхняя отметка фундаментной плиты машины находится выше или ниже отметки пола электромашинного помещения более чем на 400 мм.
Грубое
316
Наличие ограждения перилами площадки обслуживания, расположенные на высоте до 2 м над уровнем пола, а на высоте более 2 м - перилами и бортовыми барьерами.
Грубое
317
Наличие ступенек для входа на площадки обслуживания, расположенные на высоте до 2 м над уровнем пола.
Значительное
318
Соблюдение требований расположения электрических светильников в электромашинном помещении над открытыми шинами распределительных устройств и открытыми токопроводами, также электрические светильники, обслуживаемые с пола, не располагаются над вращающимися машинами.
Значительное
319
Наличие оборудования централизованных систем смазки, в том числе предназначенной только для электрических машин, устанавливаемые вне электромашинного помещения.
Значительное
320
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла и приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
Грубое
321
Наличие трубопроводов масла и воды прокладываемые к подшипникам открыто или в каналах со съемными покрытиями из несгораемых материалов.
Грубое
322
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
Грубое
323
Наличие труб, электрически изолированных от подшипников и других деталей машины, подводящие масло к подшипникам, электрически изолированных от фундаментной плиты.
Грубое
324
Наличие задвижек в каждой секции теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
Грубое
325
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции теплообменников в самой высокой точке.
Грубое
326
Наличие резервного насоса, автоматически включающегося при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.
Грубое
327
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов теплообменников и маслоохладителей.
Грубое
328
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
Грубое

329
Электр қозғалтқыштағы желдеткіш жүйесі тұйықталған кезде ауа мен салқын су температурасын бақылап тұратын аспаптардың болуы.
Елеулі
330
Басқару аппараттарының корпустарында және айырғыш аппараттарда оның басқару тұтқасының қосылғанын және ажырағанын тез білуге мүмкіндік беретін анық белгілерінің болуы. Оператор басқару аппаратының жай-күйі бойынша электр қозғалтқыштың басты тізбегінің қосылғанын немесе ажырағанын анықтай алмайтын жағдайда жарық сигнализациясын қарастырады.
Өрескел
331
Электр қозғалтқышының басқаратын қалыпты жұмыс режимдерінің ең үлкен токтарын (іске қосатын, тежеу, реверс, жұмыс істейтін) және қалыпсыз тозусыз келтіруге коммутациялық аппараттардың болуы.
Өрескел
332
Механизмдерді қашықтықтан немесе автоматты басқару болған кезде алдағы іске қосу туралы алдын ала (іске қосу алдында) сигнал берудің немесе дыбыстық хабарлаудың болуы, бұл ретте мұндай сигнал беру мен мұндай хабарлауды жақын маңда авариялық ажырату аппаратын орнату талап етілмейтін тетіктерде қарастыру талап етілмейді.
Өрескел
333
Айналу жиілігі өзгертілетін электр қозғалтқыштарында дабылға әсер ететін және электр қозғалтқышы корпусының температурасы жоғарылап кеткенде ажырататын қорғаныс орнатылады, сонымен қатар қуаты төмен қозғалтқыштарда осы қорғаныс түрімен шамадан тыс жүктеме тогының қорғанысының болуы.
Өрескел
334
Мойынтіректерін мәжбүрлі майлайтын электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе майлауы біткенде электр қозғалтқышты ажырататын және дабыл қағатын қорғаныс түрі орнатылуы.
Өрескел
335
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе желдетілмей қалғанда электр қозғалтқышын ажырататын және сигналға әсер ететін қорғаныстың болуы.
Өрескел
336
Тұрақты ток электр қозғалтқыштары үшін қысқа жерге тұйықтаудан және қажеттілігіне қарай шамадан тыс жүктемеден және айналу жиілігінің шамадан тыс көтерілуінен қорғаныстың болуы.
Өрескел
337
Электр қозғалтқыштарды қысқа тұйықталудан қорғау үшін сақтандырғыштар мен автоматты ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
338
1 кВ-қа дейінгі және одан жоғары электр қондырғыларында жерге тұйықтау өткізгіштерін фазалармен бірге және олардан бөлек ортақ қабықшада төсеуге болатын оқшауландыратын бейтараптамасының болуы, сондай-ақ жерге тұйықтау магистральдары жерге тұйықтағыштарға екі немесе одан көп әртүрлі орындардан және мүмкіндігінше үй-жайдың қарама-қарсы жақтарына қосылуы тиіс.
Өрескел
339
Өрт қауіпті аймақтары бар ғимараттарды, құрылыстарды, сыртқы қондырғыларды найзағайдың тура соққыларынан және оның қайталама көріністерінен қорғау, сондай-ақ онда орнатылған құрамында жанғыш сұйықтары, ұнтақ тәрізді немесе талшықты материалдары және т.б. бар жабдықты (металл ыдыстары, құбырлар) статикалық электрге байланысты бола алатын ұшқындаудың алдын алу үшін, жобалау бойынша қолданыстағы нормативтеріне сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды найзағайдан қорғаудың және статикалық электрден қорғаудың болуы.
Өрескел

329
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
Значительное
330
Наличие нанесенных четких знаков, позволяющих легко распознавать включенное и отключенное положения рукоятки управления аппаратом на корпусах аппаратов управления и разъединяющих аппарата и в случаях, когда оператор не может определить по состоянию аппарата управления, включена или отключена главная цепь электродвигателя, предусматривается световая сигнализация.
Грубое
331
Наличие коммутационных аппаратов без повреждений и ненормального износа для коммутирования наибольших токов нормальных режимов работы управляемого ими электродвигателя (пусковой, тормозной, реверса, рабочий).
Грубое
332
Наличие предварительной (перед пуском) сигнализации или звукового оповещения о предстоящем пуске при наличии дистанционного или автоматического управления механизмами, при этом такую сигнализацию и такое оповещение не требуется предусматривать у механизмов, вблизи которых установка аппарата аварийного отключения не требуется.
Грубое
333
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя на электродвигателях с изменяемой частотой вращения, также на двигателях малой мощности допускается совмещение этой защиты с защитой от токов перегрузки.
Грубое
334
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников.
Грубое
335
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции электродвигателей, имеющих принудительную вентиляцию.
Грубое
336
Наличие защиты от короткого замыкания для электродвигателей постоянного тока и при необходимости дополнительно устанавливаются защиты от перегрузки и от чрезмерного повышения частоты вращения.
337
Наличие предохранителей или автоматических выключателей для применения в защите электродвигателей от короткого замыкания.
Грубое
338
Наличие заземляющих проводников в электроустановках до 1 кВ и выше с изолированной нейтралью, прокладываемой как в общей оболочке с фазными, так и отдельно от них, при этом магистрали заземления должны быть присоединены к заземлителям в двух или более разных местах и, по возможности, с противоположных концов помещения.
Грубое
339
Наличие защиты зданий, сооружений и наружных установок, содержащих пожароопасные зоны, от прямых ударов молнии и вторичных ее проявлений, а также заземление установленного в них оборудования (металлических сосудов, трубопроводов), содержащего горючие жидкости, порошкообразные или волокнистые материалы, для предотвращения искрения, обусловленного статическим электричеством, в соответствии с действующими нормативами по проектированию и устройству молниезащиты зданий и сооружений и защиты установок от статического электричества.
Грубое

340
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде аварияның немесе I-дәрежелі істен шығудың болуы.
Өрескел
341
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған 3 және одан да көп II-дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі

340
Наличие описания всех причин возникновения, развития аварии или отказа I степени, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Грубое
341
Наличие 3 и более отказов II степени, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Значительное

342
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның өліміне әкеп соқтырған жазатайым оқиға туралы бір және одан көп жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел
343
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айрылуына, кәсіптік ауруға шалдығуына жазатайым оқиға туралы бір және одан көп жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі

342
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к смерти.
Грубое
343
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности, профессиональному заболеванию.
Значительное

344
Қазандық техникалық көрсеткіштерінің негізгі және кіші энергетикалық жабдықтың жиынтығы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкес келмеуі.
Өрескел
345
Негізгі және кіші энергетикалық жабдықтың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін қанағаттанғысыз бағалау.
Елеулі
346
Жылу энергиясын өндіретін ұйымдардың техникалық пайдалану деңгейінің электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі.
Өрескел

344
Несоответствие технических показателей котельной проектным (паспортным) данным по набору и составу основного и вспомогательного энергетического оборудования.
Грубое
345
Неудовлетворительная оценка технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное
346
Несоответствие уровня технической эксплуатации организаций по производству тепловой энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики.
Грубое

347
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындамау.
Өрескел
348
Технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру актілері бойынша іс-шараларды орындамау.
Өрескел
349
Жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптарды орындамау.
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
6-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
6-қосымша
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1 санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде бес сарапшы (электр-және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
2
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1 санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
3
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын IІ санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде үш сарапшы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
4
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 2 санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
5
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 3 санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде екі сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
6
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын барлық санаттағы сарапшы ұйымдарда меншік құқығында немесе өзге заңды негізде мынадай өлшем құралдарының болуы

347
Невыполнение мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое
348
Невыполнение мероприятий по актам расследования технологических нарушений.
Грубое
349
Невыполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
Грубое
Приложение 6 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 6
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в штате экспертной организации 1 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
2
Наличие у экспертной организации 1 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет.
Значительное
3
Наличие в штате экспертной организации 2 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
4
Наличие у экспертной организации 2 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет.
Значительное
5
Наличие в штате экспертной организации 3 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющее высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
6
Наличие у экспертных организаций всех категорий, осуществляющих энергетическую экспертизу, следующих средств измерений на праве собственности или ином законном основании:

1) токқармауыштары;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) электрэнергиясысапасыныңталдағышы;
5)жергетұйықтауышқұрылғылардыңкедергісінөлшеуаспабы;
6) жоғарыкернеуменсынауаспабы;
7) "ноль-фазасы" тізбегінің бір фазалы қысқа тұйық талутогын өлшеуаспабы;
8) жылукөргіш;
9) ультрадыбыстысұйықшығынынөлшеуіш;
10) түйіспесіз (инфрақызыл) термометр;
11) түйіспелітермометр;
12) газталдағышы.
Елеулі
7
Сараптамалық ұйымның энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 1-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
8
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 500 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 2-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
9
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 100 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 3-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
10
Жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бойынша жасалған, онда сараптама жүргізу мәні бойынша сарапшылардың дәлелді, негізделген және толық қорытындылары көрсетілген, сондай-ақ сараптама ұйымының басшысы бекіткен және мөрімен расталған сараптамалық қорытындының болуы.
Елеулі
11
Кіріспе, айқындаушы және қорытынды бөліктерден тұратын энергетикалық сараптама қорытындысының мәтінінің болуы:
1) энергетикалық сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде құжаттың жасалған орны мен күні, сарапталатын ұйымның толық атауы, оның басшысының лауазымы, тегі және аты-жөні, энергетикалық сараптама жүргізудің атауы мен уақыты, сондай-ақ энергетикалық объектінің тексерілетін жабдықтарының тізбесі туралы мәліметтердің мазмұны;
2) энергетикалық сараптама қорытындысының айқындаушы бөлігінде тексерілетін жабдық пен энергетикалық объектінің нақты жай-күйін, сараптама ұйымы анықтаған және сараптама жұмыстары кезеңінде жойылған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы ақпаратты көрсету;
3) қорытынды бөлігінде нормативтік құқықтық актінің нақты тармағына сілтеме жасай отырып, электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шараларды баяндау.
Елеулі
12
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға берілген энергетикалық сараптама жүргізуге қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
Елеулі
13
Сараптама ұйымының электр қондырғыларының қосылған қуаты 500 киловольтамперге дейінгі электр және жылу энергиясын тұтынушыларға және (немесе) жылу қондырғыларына сағатына 1 гигакалорияға дейінгі энергетикалық сараптаманы және (немесе) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптаманы 3 санатты орындауы.
Елеулі
14
Сараптама ұйымының энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың және электр және жылу энергиясын тұтынушылардың энергетикалық сараптамасының 2 санатын орындауы.
Елеулі
15
Берілген сараптамалық қорытындының сараптамалық жұмыстар кезеңінде зерттелетін жабдықтың және энергетикалық объектінің нақты жай-күйіне сәйкес келмеуі.
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 8 маусымдағы
№ 101 мен Қазақстан
Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 214
Бірлескен бұйрыққа
7-қосымша
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
7-қосымша

1) токовые клещи;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) анализатор качества электрической энергии;
5) прибор измерения сопротивления заземляющих устройств;
6) прибор испытания повышенным напряжением;
7) прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи "фаза-ноль";
8) тепловизор;
9) ультразвуковой расходомер жидкости;
10) бесконтактный (инфракрасный) термометр;
11) контактный термометр;
12) газоанализатор.
Значительное
7
Проведение экспертной организацией 1 категории энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
8
Проведение экспертной организацией 2 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час.
Значительное
9
Проведение экспертной организацией 3 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час.
Значительное
10
Наличие экспертного заключения, составленного по результатам проведенной энергетической экспертизы, в котором отражены мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы, а также утвержденного руководителем и заверенного печатью экспертной организации.
Значительное
11
Наличие текста заключения энергетической экспертизы, состоящего из вступительной, констатирующей и заключительной частей, с содержанием следующих сведений:
1) во вступительной части заключения энергетической экспертизы содержание сведений о месте и дате составления документа, полного наименования экспертируемой организации, должности, фамилии и инициала ее руководителя, наименование и время проведения энергетической экспертизы, а также перечень обследуемого оборудования энергетического объекта;
2) в констатирующей части заключения энергетической экспертизы отражение фактического состояния обследуемого оборудования и энергетического объекта, информации о нарушениях и недостатках, выявленных экспертной организацией и устраненных в период экспертных работ;
3) в заключительной части изложение мероприятий по устранению выявленных несоответствии требованиям нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики со ссылкой на конкретный пункт нормативно правового акта.
Значительное
12
Наличие уведомления о начале или прекращении деятельности на проведение энергетической экспертизы предоставленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
13
Выполнение экспертной организацией 3 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок свыше 100 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час и (или) энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
14
Выполнение экспертной организацией 2 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок свыше 500 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час и (или) энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
15
Несоответствие выданного экспертного заключения фактическому состоянию обследуемого оборудования и энергетического объекта в период экспертных работ.
Значительное
Приложение 7 к
совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 июня 2023 года № 101
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 7 июня 2023 года № 214
Приложение 7
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес электр энергетика саласында энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтарға және энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Ұсынысты орындамау
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
100
Ұсыныс орындалды
Ұсыныс толығымен орындалмады
Ұсыныс орындалмады
0
50 %
100 %

Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области электроэнергетики в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций, физических и юридических лиц, котельных, осуществляющих производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения и экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Неисполнение рекомендации
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
100
Рекомендация исполнена
Рекомендация исполненне полностью
Рекомендация не исполнена
0
50 %
100 %