"Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 241 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 23 маусымдағы № 121 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 маусымда № 32879 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) мыналарға:
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тұқым өткізушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес тұқым сапасын сараптау зертханаларына;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тұқым тұтынушыларға (тұқымдарды өткізу құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке тұлғаларды қоспағанда);
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін байқаудан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға;
осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес тұқымдардың сорттық және егіс сапасына сараптама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 6 және 7-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 7 және 8-қосымшаларға сәйкес 8 және 9-қосымшалармен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 241 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2023 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2023 года № 32879
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17871) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области семеноводства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в области семеноводства для:
производителей оригинальных семян согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
элитно-семеноводческих хозяйств согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
семеноводческих хозяйств согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
реализаторов семян согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
лабораторий по экспертизе качества семян согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
потребителей семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
физических лиц для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
физических лиц для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 6 и 7 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 8 и 9 согласно приложениям 7 и 8 к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 23 маусымдағы
№ 121 мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 22 маусымдағы
№ 241 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, тұқым шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін және жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер (бұдан әрі – жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 июня 2023 года № 121
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 июня 2023 года № 241
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Критерии оценки степени рисков в области семеноводства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени рисков в области семеноводства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов контроля в области семеноводства к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении проверки, проводимой на соответствие требованиям по направленным уведомлениям (далее – проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – бірегей тұқым өндірушілер, элиталық-тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар, тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерінде пайдалану үшін тұқым өндірумен шұғылданатын жеке адамдарды қоспағанда), тұқым өткізушілер, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық егістерін апробациялау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, тұқымдардың сорттық және егiстiк сапаларын сараптау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылық – тұқым шаруашылығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылық – егістіктің, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің, сорттық агротехниканың, білікті мамандарының, бастапқы тұқымдық материалының болуы, тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының сақталуын қамтамасыз ету, егiстердi (отырғызылған екпелердi), аумақтарды, тұқым тазалағыш машиналар мен механизмдердi, қоймаларды карантиндiк объектiлердiң анықталуы және олармен күресу жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуіне жүйелі түрде зерттеп-қарау жүргізу, орташа сынамаларды сақтау, тұқымның сапасы туралы құжаттарды ресімдеу, Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сұрыптық және егу сапасы бойынша сәйкес келетін тұқымдарды егу үшін пайдалану, лицензиялық шарттың болуы, сондай-ақ есептілік ұсынудың мерзімдері мен толықтығын сақтау жөніндегі тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабында көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу, материалдық-техникалық жарақтандыру, байқаудан өткiзу, сынамаларды iрiктеп алу, тұқым сапасына сараптама жүргізген кезде тұқым шаруашылығы саласындағы стандарттарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтамау, шағымдар мен арыздардың болуы, гендік инженерия (генетикалық түрлендірілген) негізінде алынған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, карантиндік объектілермен залалданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, субсидияланған тұқымдарды мақсатсыз пайдалану;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства, лаборатории по экспертизе качества семян, потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации), реализаторы семян, физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений, физические лица для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства, в части неправильного ведения документации в области семеноводства;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства по наличию пашни, освоенных семеноводческих севооборотов, сортовой агротехнологии, квалифицированных специалистов, исходного семенного материала, обеспечению сохранности материалов учета по семеноводству, проведению систематического обследования посевов (посадок), территорий, семяочистительных машин и механизмов, складов на выявление карантинных объектов и проведение мероприятий по борьбе с ними, хранению средних проб, оформлению документов о качестве семян, использованию для посева семян соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве, наличию лицензионного договора, а также нарушению сроков и полноты предоставления отчетности;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области семеноводства, влекущие административную ответственность, предусмотренную статьей 402 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", не соблюдение требований по материально-техническому оснащению, проведению апробации, отбору проб, соблюдению стандартов в области семеноводства при проведении экспертизы качества семян, наличие жалоб и обращений, использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных), использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, зараженных карантинными объектами, нецелевое использование субсидированных семян;

7) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) жіберілген хабарламалар жөніндегі талаптар сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) жіберілген хабарламалар жөніндегі талаптар сәйкестігін тексеруден босату процесі;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – тұқым шаруашылығы саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі

7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в области семеноводства и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Тұқым шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тәуекелдің жоғары дәрежесіне бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқымның сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар жатады.

3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводится внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области семеноводства определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства и лаборатории по экспертизе качества семян.

8. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тәуекелдің орташа дәрежесіне тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды өткізу құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке тұлғаларды қоспағанда), ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық егістерін байқаудан өткізу жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар және тұқымдардың сорттық және егiстiк сапаларын сараптау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тұқым өткізушілер жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқорларды қалыптастыру және ақпараттарды жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.

8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации), физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений и физические лица для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся реализаторы семян.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля.
12. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 22 және 23-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеруден босатылады.
15. Тұқым шаруашылығы саласында Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған жағдайда, субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру тұқым шаруашылығы саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі

13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области семеноводства согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям на период, определяемый пунктами 22 и 23 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
15. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области семеноводства в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям.
16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области семеноводства.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям

17. Осы Өлшемшарттардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқор қалыптастырады.
18. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу тұқым шаруашылығы саласындағы әрбір саланың бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРб – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.

17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области семеноводства. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;

Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРб = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi - субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
4-тарау. Қорытынды ережелер
22. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына екі реттен жиі емес айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына үш реттен жиі емес айқындалады.

При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих Критериев.
Глава 4. Заключительные положения
22. Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, определяется не чаще одного раза в два года.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, определяется чаще одного раза в три года.

23. Бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері жылына екі реттен жиі емес айқындалады.
24. Жіберілген хабарламалар бойынша қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекітетін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру кестесінің негізінде жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-баптың 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүзеге асырылады.
Тұқым шаруашылығы
саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
Бірегей тұқымдарды өндірушілер
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәндібұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сұрыптық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
7.
Тұқым өндірушілердің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сұрыптық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
10.
Бірегей тұқым өндірісін жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
елеулі
11.
Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
елеулі
12.
Жалпы егіс алаңының 30 пайыздан кем емес тұқым шаруашылығы егістерінің болуы (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
13.
Өндірілген бірегей тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
14.
Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы
елеулі
15.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс
елеулі
16.
Бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқымдар өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы
елеулі
17.
Әр дақыл бойынша кемінде бір агрономның және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персоналдың болуы
елеулі
18.
Бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз ету
елеулі
19.
Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы
елеулі
20.

23. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
24. Проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям проводятся на основании графика проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени рисков
в области семеноводства
Степень нарушений требований в области семеноводства
Наименование критериев
Степень нарушения
Производители оригинальных семян
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
значительное
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
значительное
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
10.
Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
значительное
11.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации
значительное
12.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
незначительное
13.
Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству), путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных оригинальных семян – не менее пяти лет (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
незначительное
14.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
значительное
15.
Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации
значительное
16.
Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян
значительное
17.
Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта
значительное
18.
Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта
значительное
19.
Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур, орехоплодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян
значительное
20.

100.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
101.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
102.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәнді бұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
103.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
104.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
105.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
106.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
107.
Карантиндік объектілермен залалданбаған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел

100.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
101.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
102.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
103.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
104.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
105.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
106.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
107.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не зараженных карантинными объектами
грубое

108.
Егіс сапасына сараптамадан өткен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
елеулі
109.
Гендік инженерия негізінде алынбаған (генетикалық түрлендірілген) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел
110.
Себу үшін тұқымның сорттық және егістік сапасын куәландыратын құжаттардың (байқаудан өткізу актісі, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдарға талдау жасау нәтижесі) болуы
елеулі

108.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, прошедших экспертизу на посевные качества
значительное
109.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных)
грубое
110.
Наличие документов, удостоверяющих сортовые и посевные качества семян для посева (акта апробации, аттестата на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, результата анализа семян)
значительное

111.
Субсидияланған тұқымдарды мақсатты пайдалану (кейіннен репродукциялы тұқым өндіру үшін элиталық тұқымдар мен бірінші репродукциялы тұқымдар бойынша, ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін бірінші ұрпақ будандары, қызанақ, қияр және мақта бойынша)
өрескел
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін байқаудан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар
112.
Агрономия, бау-бақша шаруашылығы, топырақтану және агрохимия, өсімдіктерді қорғау және карантин мамандықтары бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімнің болуы
өрескел

111.
Целевое использование субсидированных семян (по элитным семенам и семенам первой репродукции для производства семян последующей репродукции, по гибридам первого поколения, томату, огурцу и хлопчатнику для производства сельскохозяйственной продукции)
грубое
Физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений
112.
Наличие высшего или послесреднего образования по специальностям: агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия, защита и карантин растений
грубое