Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 185 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32960 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 185 бекітілген
Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың (бұдан әрі – балалар) тұрғын үйін сақтау тәртібін айқындайды.
2. Балалардың тұрғын үйінің сақталуын бақылауды жергiлiктi атқарушы органдар (бұдан әрі – органдар) қамтамасыз етедi.
3. Балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбиелеуге бергенге, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастырғанға дейін олардың тұрғын үйін сақтауды органдар қамтамасыз етедi.
4. Балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру кезінде олардың тұрғын үйін сақтауды балалардың заңды өкілдері қамтамасыз етедi.

Об утверждении Правил сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32960.
В соответствии с пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр просвещения Республики Казахстан Г. Бейсембаев
Утверждено приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 185
Правила сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и определяют порядок сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей (далее – дети).
2. Контроль за сохранностью жилища детей осуществляется местными исполнительными органами (далее – органы).
3. Сохранность жилища детей до их устройства под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации обеспечивается органами.
4. При передаче детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации сохранность их жилища обеспечивается законными представителями детей.

5. Мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан орган жалдаған тұрғын үй балаларда олар білім беру ұйымдарында, медициналық және басқа да ұйымдарда, оның ішінде қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін ұйымдарда болған кезеңде, қорғаншылықта немесе қамқоршылықта, патронаттық тәрбиеде болғанда кәмелетке толғанға дейін сақталады.
6. Он төрт жасқа толмаған балалардың тұрғын үйін иеліктен шығаруға, оның ішінде айырбастау немесе сыйға тарту бойынша мәмілелер жасауға немесе олардың атынан кепілгерлік шартын, тұрғын үйді өтеусіз пайдалануға тапсыру немесе кепілге қою бойынша мәмілелер, заң жүзінде, өсиет бойынша оларға тиесілі мұрагерлік құқықтардан бас тартуына, олардың тұрғын үйін бөлуге немесе одан үлес бөліп алуға әкеп соқтыратын мәмілелер жасасуға жол берілмейді.
2-тарау. Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау тәртібі
7. Органдар балалардың тұрғын үйінің бар-жоғын анықтайды және оларды жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алады.
8. Балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда, органдар:
1) тексерілетін тұрғын үйде тіркелген адамдар, сондай-ақ нақты тұратын адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық, санитариялық жай-күйі туралы актіні;
2) әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүліктің тізімдемесін жасайды.
9. Тізімдеме мен акт 2 данада жасалады:
1) бір данасы тиісті тұрғын үй орналасқан аумақтағы органда;
2) екінші данасы баланың заңды өкілдерінде болады.
10. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап бiр ай iшiнде балалардың тұрғын үйіне қорғаншылық белгiлейдi.
11. Тұрғын үйге қорғаншылық осы Қағидалардың 2-тарауда белгіленген рәсімдер орындалғаннан кейін органның тұрғын үйге қорғаншылық белгілеу туралы шешім шығаруы жолымен белгіленеді.
12. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, баланы қабылдайтын отбасыға, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап дереу аумақтық әділет органдарына осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген мәмілелер жасауға тыйым салу туралы қорғау хаттарын жолдайды.
13. Баланың заңды өкілдері қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның келісімімен балалардың тұрғын үйін үлгілік шарт негізінде жалға (жалдауға) бере алады.

5. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное органом в частном жилищном фонде, сохраняется за детьми на период их нахождения в организациях образования, медицинских и других организациях, в том числе обеспечивающих временную изоляцию от общества, под опекой или попечительством, на патронатном воспитании – до достижения ими совершеннолетия.
6. Не допускается совершение сделок по отчуждению, в том числе обмену или дарению жилища детей, не достигших четырнадцатилетнего возраста, или заключение от их имени договора поручительства, сделок по сдаче жилища в безвозмездное пользование или в залог, сделок, влекущих отказ от принадлежащих им прав на наследство по закону, завещанию, раздел их жилища или выдел из него доли.
Глава 2. Порядок сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
7. Органы выявляют у детей наличие жилища и производят его учет в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
8. В случаях выявления у детей жилища органы составляют:
1) акт технического, санитарного состояния жилища с указанием зарегистрированных лиц, а также лиц, фактически проживающих в обследуемом жилище;
2) опись находящегося в нем имущества с указанием отличительных признаков каждого.
9. Опись и акт составляются в 2-х экземплярах:
1) один экземпляр находится в органе, на территории которого расположено соответствующее жилище;
2) второй экземпляр находится у законных представителей.
10. Органы в течение месяца с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в организации образования, медицинские и другие организации, устанавливают опеку над жилищем детей.
11. Опека над жилищем устанавливается путем вынесения решения органа о назначении опеки над жилищем детей после выполнения процедур, установленных главой 2 настоящих Правил.
12. Органы с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в приемную семью, в организации образования, медицинские и другие организации незамедлительно направляют охранные письма в территориальные органы юстиции о запрете совершения сделок, предусмотренные в пункте 6 настоящих Правил.
13. Законные представители детей с согласия органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, могут сдавать внаем (аренду) жилище детей на основании типового договора.

14. Тұрғын үйді жалға (жалдауға) беруге келісім алу үшін баланың заңды өкілдері қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға мынадай құжаттарды береді:
1) еркін нысанда ресімделетін балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру үшін рұқсат алуға өтініш;
2) 10 жасқа толған, тұрғын үйге меншiк құқығы немесе тұрғын үйді пайдалану құқығы бар кәмелетке толмаған баланың келісім-анықтамасы;
3) заңды өкілдің және балалардың жеке басын куәландыратын; балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру немесе білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру туралы құжаттардың көшірмесі;
4) тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері.
15. Балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруге органдардың келісім беруі құжаттар келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
16. Заңды өкілдер тұрғын үйді жалға алу (жалдау) шарты бойынша алынған ақшаны балалардың банктік шотына аударуға тиіс.
17. Балалардың тұрғын үйін жалға (қосымша жалға) беру шартын жасау немесе оның қолданысын тоқтату (бұзу) кезінде тұрғын үй балалардың заңды өкілдерінің, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган өкілінің, жалға алушының (қосымша жалдаушының) қатысуымен қабылдау-беру актісі бойынша беріледі.
18. Баланың заңды өкілдері тұрғын үй есепте тұрған органға алты айда кемінде бір рет осы тұрғын үйдің жай-күйі, тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлығындағы баланың тұрғын үйін басқару жөніндегі еркін нысандағы есепті береді.
19. Балалардың заңды өкілдерінің балалардың тұрғын үйін сақтау бойынша міндеттерін орындауын бақылауды "Мемлекеттік қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 382 қаулысына сәйкес органдар жүзеге асырады.
20. Баланың заңды өкілдері тұрғын үйді сақтау бойынша міндеттерін тиісінше орындамаған жағдайда, қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган заңды өкілдерді олардың міндеттерінен шеттетеді және "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 129-бабына сәйкес тиісті шаралар қабылдайды.

14. Для получения согласия на сдачу внаем (аренду) в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, законными представителями представляются следующие документы:
1) заявление на получение разрешения сдачи внаем (аренду) жилища детей, которое оформляется в произвольной форме;
2) справка-согласие несовершеннолетнего ребенка, имеющего право собственности на жилище или право пользования жилищем, достигшего 10 летнего возраста;
3) копии документов: удостоверяющих личность законного представителя и детей; об устройстве детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, или в организации образования, медицинские и другие организации;
4) копии правоустанавливающих документов на жилище.
15. Выдача согласия органами на сдачу внаем (аренду) жилища детей осуществляется в течение пяти рабочих дней с момента поступления документов.
16. Законными представителями деньги, полученные по договору найма (аренды) жилища, подлежат зачислению на банковский счет детей.
17. При заключении или прекращении действия (расторжения) договора сдачи внаем (поднаем) жилище детей передается по акту приема-передачи с участием законных представителей детей, представителя органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, нанимателя (поднанимателя).
18. Законные представители детей не реже одного раза в шесть месяцев представляют в органы по месту учета жилища отчет в произвольной форме по управлению жилищем подопечного, содержащий сведения о состоянии жилища, действиях, осуществляемых в отношении данного жилища.
19. Контроль за выполнением законными представителями детей обязанностей по сохранности жилища детей осуществляется органами в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 382 "Об утверждении Правил осуществления функций государства по опеке и попечительству".
20. В случае ненадлежащего исполнения законными представителями детей обязанностей по сохранности жилища орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, отстраняет законных представителей детей от исполнения этих обязанностей в соответствии со статьей 129 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".