"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 маусымда № 32980 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) ақпараттандыру объектілерінен алынған табиғи монополия субъектісінің қуатын нақты пайдалану туралы деректер;";
64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы беру, ұлттық электр желісін пайдалану, электр энергиясын желіге беру және тұтынуды техникалық диспетчерлендіру, электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласындағы электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу тетігі тұтынушылар – электр энергиясы нарық субъектілері үшін жасалған шарттарға сәйкес қолданылады.
"65. Электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф электр энергиясының экспорты мен импортын жүзеге асыратын,электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарының, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың, осы ұйымдар құрамына кіретін объектілер үшін және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс электр энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылады және осы тараудың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі.";
68, 69 және 70-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған шамаға және электр энергиясының жиынтық саны қабылданатын көтерме және бөлшек нарықтарда тұтынылған:
1) ведомствалық тиесілілігіне қарамастан, Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары шиналарынан босатылған;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32980
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) данные о фактическом использовании мощности субъекта естественной монополии из объектов информатизации;";
пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. Механизм расчета тарифа на регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, по пользованию национальной электрической сетью, технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблению электрической энергии, организации балансирования производства-потребления электрической энергии, применяется для потребителей – субъектов оптового рынка электрической энергии в соответствии с заключенными договорами.
65. Тариф на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, применяется для потребителей, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, и рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящей главы.";
пункты 68, 69 и 70 изложить в следующей редакции:
68. Тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии применяется по отношению к величине отпущенной с шин энергопроизводящих организаций и величине потребленной электрической энергии на оптовом и розничном рынках, за которую принимается суммарное количество электрической энергии:
1) отпущенной с шин энергопроизводящими организациями Республики Казахстан, независимо от их ведомственной принадлежности;

2) энергия беруші ұйымдардың энергия беруші ұйымдар желілеріндегі және энергия беруші ұйымдардың шаруашылық мұқтаждарының электр энергиясының технологиялық шығысын өтеу үшін алған;
3) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясының көтерме және бөлшек сауда нарықтарынан, оның ішінде өзінің тұтынушылары үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алған;
4) тұтынушылардың электр энергиясының көтерме сауда нарығынан, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден алған, сондай-ақ өнеркәсіп кешендерінің, осы кешендердің құрамына кіретін кәсіпорындар мен бірлестіктердің энергиямен жабдықтаушы ұйымдары тұтынған электр энергиясының шамасына қатысты қолданылады.
69. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
Ттеңг – электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф, теңге/килоВатт-сағ;
Zтеңг – желілік оператордың электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметті жүзеге асыруға қажетті экономикалық негізделген шығыстары, теңге.
Zтеңг құрамында электр қуатын реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар ескеріледі.
Р – электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тиімді ұсынуға қажетті пайданың жол берілетін деңгейі;
Wболж – жүйелік оператор электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған энергия өндіруші ұйымдардың шиналарынан босатылған электр энергиясының жоспарланған жиынтық көлемі, кВт.сағ.;
Wпп – көтерме және бөлшек сауда нарықтарында тұтынылған, жүйелік оператор электр энергиясын өндіру мен тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттармен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған электр энергиясының жоспарланған жиынтық көлемі, кВт.сағ.
70. Электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтерге тарифтер:
1) электр энергиясын беру саласында мынадай формула бойынша есептелетін тариф қолданылады:
ТҰЭЖ бойынша беру саласында – ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтер тарифі, теңге/кВт.сағ.;
ZЭЭ беру саласында – электр энергиясын беру саласындағы көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың экономикалық негізделген шығындары, теңге;
РЭЭ беру саласында – осы Қағидаларға сәйкес есептелетін, электр энергиясын беру саласында қызметтерді тиімді көрсету үшін қажетті қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына жол берілетін пайда деңгейі, теңге;
WЭЭ беру саласында – субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша берілетін көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттарымен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын тұтынушыларға беру саласындағы жоспарланатын жылдық көлем, кВт.сағ.

2) полученной энергопередающими организациями для компенсации технологического расхода электрической энергии в сетях энергопередающей организации и на хозяйственные нужды энергопередающих организаций;
3) полученной энергоснабжающими организациями на оптовом и розничном рынках электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан для собственных потребителей;
4) полученной потребителями на оптовом рынке электрической энергии, в том числе из-за пределов Республики Казахстан, а также потребленной от энергопроизводящих организаций промышленных комплексов, предприятиями и объединениями, входящими в состав этих комплексов.
69. Тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии рассчитывается по следующей формуле:
ТБАЛ – тариф на регулируемую услугу по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге/кВт.ч;
ZБАЛ – экономически обоснованные расходы системного оператора, необходимые для осуществления услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге.
В состав ZБАЛ учитываются расходы на услуги по регулированию электрической мощности.
Р – допустимый уровень прибыли, необходимый для эффективного предоставления услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, тенге;
WПГ – планируемый суммарный объем электрической энергии, отпущенной с шин энергопроизводящих организаций, подтвержденный договорами, заключенными системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.;
WПП – планируемый суммарный объем электрической энергии, потребленной на оптовом и розничном рынках электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными системным оператором с потребителями услуг по организации балансирования производства и потребления электрической энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.
70. Тарифы на услуги в сфере передачи электрической энергии:
1) в сфере по передаче электрической энергии, применяется тариф рассчитываемый по формуле:
Тв сфере передачи по НЭС – тариф на услуги в сфере передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт.ч.;
Zв сфере передачи ЭЭ – экономически обоснованные затраты системного оператора на услуги в сфере передачи электрической энергии, тенге;
Рв сфере передачи ЭЭ – допустимый уровень прибыли на регулируемую базу задействованных активов, необходимый для эффективного оказания услуг в сфере передачи электрической энергии, рассчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, тенге;
Wв сфере передачи ЭЭ – планируемый годовой объем в сфере передачи электрической энергии по национальной электрической сети потребителям, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.

2) электр энергиясының экспортын және импортын жүзеге асыратын тұтынушылар, электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарына, осы ұйымдардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс сатып алу-сатуды жүзеге асыратын жаппай сатып алу нарығы субъектісі үшін қолданылатын электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке мынадай формула бойынша есептелетін тариф қолданылады:
ТҰЭЖ бойынша беру – ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер тарифі, теңге/кВт.сағ.;
WҰЭЖ бойынша беру – электр энергиясының экспортын және импортын жүзеге асыратын тұтынушыларға, электр энергиясының мемлекетаралық транзитінің көлемі үшін басқа мемлекеттердің ұйымдарына, осы ұйымдардың құрамына кіретін объектілер үшін ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұлғалар тобына кіретін ұйымдарға және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс сатып алу-сатуды жүзеге асыратын жаппай сатып алу нарығы субъектілер үшін, субъектінің электр энергиясын ұлттық электр желісі бойынша берілетін көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жасасқан шарттарымен, субъектінің жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктеріне, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеуге негізделген ниет хаттамаларымен және есептеулермен расталған ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын берудің жоспарланған жылдық көлем, кВт.сағ.
КҰЭЖ – тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі жоспарланатын жылдық көлемдердің электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлеміне арақатынасы.
3) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, шартты тұтынушылар мен тұлғалар топтарының құрамына кіретін заңды тұлғаларды қоспағанда, олардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу және
теңгерімдеуші электр энергиясы мен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асыруы кезінде жүйелік оператордың электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісіне ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсететін қызметі мынадай формула бойынша есептеледі:
ТҰЭЖ пайдалану – ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметке тариф, теңге / кВт.сағ.;
kҰЭЖ – тұлғалар тобына кіретін ұйымдардың ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру бойынша жоспарланатын жылдық көлемдердің электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер көлеміне арақатынасы.
Д ЭЭ беру саласында – электр энергиясын беру саласында қызметтер көрсету үшін қажетті3 Жүйелік оператор қаражатының жиынтық деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
ДЭЭберу саласында = ZЭЭ беру саласында + РЭЭ беру саласында , мұндағы
WҰЭЖ пайдалану – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, шартты тұтынушылар мен тұлғалар топтарының құрамына кіретін заңды тұлғаларды қоспағанда, олардың "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу және теңгерімдеуші электр энергиясы мен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асыруы кезінде жүйелік оператордың электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісіне ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсететін қызметтер көлемі.";
541-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) на услугу по передаче электрической энергии, применяемый для потребителей, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, применяется тариф рассчитываемый по формуле:
Тпередачи по НЭС – тариф на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт.ч.;
Wпередачи по НЭС – планируемый годовой объем передачи электрической энергии по национальной электрической сети потребителям, осуществляющих экспорт и импорт электрической энергии, организаций других государств за объем межгосударственного транзита электрической энергии, организаций, входящих в группу лиц, осуществляющих передачу электрической энергии по национальной электрической сети для объектов, входящих в состав данных организаций, и субъектов оптового рынка, осуществляющими куплю-продажу электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, кВт.ч.;
kНЭС – соотношение планируемых годовых объемов по передаче электрической энергии по национальной электрической сети организаций, входящих в группу лиц, к объему услуг по передаче электрической энергии.
3) на услугу по пользованию национальной электрической сетью, оказываемую системным оператором субъекту оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, условных потребителей и юридических лиц, входящих в состав групп лиц, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетики", рассчитывается по формуле:
Тпользование НЭС – тариф на услугу по пользованию национальной электрической сетью, тенге/кВт.ч.;
kНЭС – соотношение планируемых годовых объемов по передаче электрической энергии по национальной электрической сети организаций, входящих в группу лиц, к объему услуг по передаче электрической энергии.
Дв сфере передачи ЭЭ – совокупный уровень средств Системного оператора, необходимый для оказания услуг в сфере передачи электрической энергии, определяемый по формуле:
Дв сфере передачи ЭЭ = Zв сфере передачи ЭЭ + Рв сфере передачи ЭЭ, где:
Wпользование НЭС – объем услуг по пользованию национальной электрической сетью, оказываемую системным оператором субъекту оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, условных потребителей и юридических лиц, входящих в состав групп лиц, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетики".";
пункт 541 изложить в следующей редакции:

"541. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер үшін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті осы Қағидалардың 601-тармағының 4) тармақшасы негізінде оның мерзімі өткенге дейін өзгертуді жүзеге асыратын субъектілер үшін пайда мөлшерлемесі отыз пайыздан аспайтын мөлшерде қабылданады.
Қаржыландыру көздері инвестиция көлемдерінен асып түскен кезде инвестицияларды қаржыландыру көздері ретінде амортизациялық аударымдар мен қарыз қаражатының пайдаланылуы ескеріле отырып, пайда инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін қажет деңгейге дейін төмендеу жағына қарай түзетіледі.
Егер сумен жабдықтау және (немесе) су бұру көрсетілетін қызметтеріне тарифтің жоспарлы деңгейі қосылған құн салығынсыз бір текше метр үшін екі жүз теңгеден асып түссе, пайда мөлшерлемесі тарифті бекітуге өтінім беру күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейінде қабылданады.";
602-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның ведомствосы ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді және ұлттық электр желісін пайдаланғаны үшін көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополиялар субъектілері үшін Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес табиғи монополия субъектісінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес есептелген шартты-ауыспалы шығындарды, көрсетілетін қызметтердің көлемін және пайданы (қарыз қаражатын қаржыландыруды және қарыз ресурстарын өтеуді жабуға (облигациялық қарыздың толық құнын өтеу күніне дейін қаражатты резервтеу) және/немесе өзгерістерді инвестициялық бағдарлама сомасының өсуі жағына қарай), рұқсат етілген деңгейінен аспайтын пайданы түзетеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

"541. Ставка прибыли для субъектов, предоставляющих услуги водоснабжения и (или) водоотведения, а также для субъектов, осуществляющих изменении утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока на основании подпункта 4) пункта 601 настоящих Правил принимается в размере не более тридцати процентов.
При превышении источников финансирования над объемами инвестиций прибыль корректируется в сторону снижения до уровня необходимого для реализации инвестиционной программы (проекта) с учетом использования амортизационных отчислений и заемных средств в качестве источников финансирования инвестиций.
Если плановый уровень тарифа на услуги водоснабжения и (или) водоотведения превышает двести тенге за один метр кубический без налога на добавленную стоимость, ставка прибыли принимается на уровне базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи заявки на утверждение тарифа.";
пункт 602 дополнить абзацем следующего содержания:
"Ведомство уполномоченного органа для субъектов естественных монополий, предоставляющих регулируемые услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и услуги за пользование национальной электрической сети, корректирует условно-переменные затраты, объемы оказываемых услуг и прибыль (на покрытие заемного финансирования и возмещения заемных ресурсов (резервирование средств до даты погашения полной стоимости облигационного займа) и/или изменения инвестиционной программы в сторону роста ее суммы), не превышающую допустимый уровень прибыли, рассчитанный согласно Главе 11 настоящих Правил, для развития и эффективного функционирования субъекта естественной монополии, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.".
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан