"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебінен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің № 500 бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 10 шiлдедегi № 558 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 шiлдеде № 33074 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің № 500 бұйрығына (Нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13796 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтыру енгізілсін:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары бекітілсін.";
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы қағидаларында:
қағида атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, бюджет қаражаты есебiнен оқу ақысын төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 мая 2016 года № 500 "Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 558. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2023 года № 33074
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 мая 2016 года № 500 "Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13796) следующие изменения и дополнение:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
в Правилах заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств, утвержденных указанным приказом:
заголовок Правил изложить в следующей редакции:
"Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. ІІМ-нің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт қабылдау комиссиясы шет мемлекеттің білім беру ұйымдарына оқуға жіберу туралы шешім шығарғаннан кейін және жеке ісін ІІМ кадр қызметінде қалдыра отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің оқуға жіберу туралы бұйрығы шыққаннан кейін жасалады.
Келісімшартты осы Ереженің 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары мен курсант/қызметкер қол қояды. Келісімшарт қазақ немесе орыс тілдерінде екі данада жасалады, оның біреуі жеке іске тігіледі, ал екіншісі курсантқа/ қызметкерге беріледі. Келісімшарттардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Келісімшарт:
1) әскери-дәрігерлік комиссия курсантты, магистрантты және докторантты денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамсыз немесе шекті түрде жарамды деп танылған; курсант/қызметкер қайтыс болған жағдайда;
2) өз еркі бойынша;
3) қызметкер ІІМ білім беру ұйымын және оқу ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, ІІМ жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын аяқтаған соң 5 жыл ішінде құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан;
4) қызметкер жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ-нің білім беру ұйымдарын аяқтаған соң 3 жыл ішінде құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан;
5) оқу үлгерімі нашар болған жағдайда;
6) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған жағдайда;
7) ІІМ білім беру ұйымның докторантурасын бітірген тұлғалар диссертацияны қорғауға шықпаған жағдайда мерзімінен бұрын бұзылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
10. Өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда, келісімшартты мерзімінен бұрын бұзған қызметкерлер мен курсанттар, егер ол міндеттемені тиісінше орындау үшін өзіне байланысты барлық шараларды қабылдағанын дәлелдесе, мемлекетке оқыту кезеңiнде оқытуға, стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына және кері жол жүру шығыстарына жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтарады. Ұстауға жататын сома ІІМ білім беру ұйымдарында болған әрбір толық айға барабар есептеледі.
Докторлық диссертацияны аяқтағаннан кейін 3 жыл өткен соң қорғамаған қызметкер, егер ол өзіне тәуелді барлық жағдайларды қабылдағанын дәлелдесе, өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді.
Қызметтен босатылған қызметкерлерден бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өтеуді аумақтық ІІО жүзеге асырады.
ІІМ білім беру ұйымдарынан оқудан шығарылған курсанттардан, магистранттардан және докторанттардан бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өтеуді ІІМ білім беру ұйымы жүзеге асырады."
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқуақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбi туралы қағидаларының 1-қосымшасында:

"4. С лицами, поступающими на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МВД контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о направлении на учебу в организации образования иностранного государства и издания приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан о направлении на учебу с оставлением личного дела в кадровой службе МВД.
Контракт составляется и подписывается курсантом/сотрудником и заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан по форме согласно приложений 3 и 4 к настоящим Правилам. Контракт составляется в двух экземплярах на казахском или русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту/сотруднику. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Контракт расторгается досрочно в случаях:
1) признания военно-врачебной комиссией курсанта, магистранта и докторанта непригодным или ограниченно годным к службе по состоянию здоровья, в случае смерти курсанта/сотрудника;
2) по собственному желанию;
3) отказа сотрудника проходить службу в правоохранительных органах в течение 5 лет после окончания организации образования МВД и организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению МВД с оплатой обучения за счет бюджетных средств;
4) отказа сотрудника проходить службу в правоохранительных органах в течение 3 лет после окончания организации образования МВД и организаций образования иностранных государств по направлению МВД, реализующие образовательные программы послевузовского образования;
5) за академическую неуспеваемость;
6) в случае увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
7) не выхода на защиту диссертации, лица окончившего докторантуру организации образования МВД.
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Сотрудники и курсанты, с которыми досрочно расторгнут контракт за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства, возмещают государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в организации образования МВД.
Сотрудник не защитивший докторскую диссертацию по истечении 3-х лет после окончания обучения возмещает государству бюджетные средства, затраченные на его обучение, за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с уволенных сотрудников осуществляется территориальными ОВД.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с отчисленных курсантов, магистрантов и докторантов организации образования МВД осуществляется организацией образования МВД.";
в приложении 1 к Правилам заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств:

5-тармақтың 11-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) оқу орнын бітіргеннен кейін құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған жағдайда бес жыл өткенге не келісімшартты мерзімінен бұрын бұзғанға дейін стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануына, заттай жабдықталымына және каникулдық демалыс кезеңінде оқу орнына бару және кері жолақы шығыстарын қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома білім беру ұйымында болған әрбір толық айға барабар есептеледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Келісімшарт тараптардың келісімі немесе тараптардың бірінің бастамасы бойынша, сондай-ақ келісімшарт талаптары бұзылған жағдайда бұзылады. Келісімшартты бұзу туралы куәландыратын құжат ІІМ білім беру ұйымының бұйрығы болып табылады.
Келісімшарт "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларын қоспағанда, тараптардың бірінің бастамасы бойынша екінші тараптың оны бұзғаны туралы жазбаша хабарлаған күнінен бастап 30 жұмыс күні өткеннен кейін бұзылады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқу ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшартжасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбi туралы қағидаларының 2-қосымшасында:
5-тармақтың 6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) магистрант – кешенді емтихан тапсырып, магистрлік диссертацияны (жоба) көпшілік алдында қорғау";
5- тармақ 6-1 тармақшасымен толықтырылсын:
"докторант – оқу орнын бітіргеннен кейін 3 жылдан кешіктірмей докторлық диссертация қорғау. Докторлық диссертацияны қорғамаған Докторант оқу бітіргеннен кейін 3 жыл өткен соң, егер ол міндеттемені тиісінше орындау үшін өзіне тәуелді барлық шараларды қабылдағанын дәлелдесе, өзіне тәуелді емес мән-жайларды қоспағанда, оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқып жатқан магистрант/PhD докторанты үшін оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл бойы құқық қорғау органдарында жұмыс істеуі міндетті шарт болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 11) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"11) в случае отказа проходить службу в правоохранительных органах после окончания организации образования МВД, а также увольнения по основаниям, предусмотренными подпунктами 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" до истечении пяти лет либо досрочного расторжения контракта, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение включая выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения и расходы на проезд к месту обучения и обратно в период каникулярных отпусков. Сумма, подлежащая удержанию, рассматривается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Контракт расторгается по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также в случае нарушения условий Контракта. Документом свидетельствующим о расторжении контракта является приказ организации образования МВД.
Контракт по инициативе одной из сторон расторгается по истечении 30 рабочих дней, со дня письменного уведомления о его расторжении другой стороны, за исключением подпунктов 12), 12-1), 13), 14), 15), 16) и 17 пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе". ";
в приложении 2 к Правилам заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств:
подпункт 6) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"6) магистранту сдать комплексный экзамен и публично защитить магистерскую диссертацию (проект);"
пункт 5 дополнить подпунктом 6-1):
"докторанту защитить докторскую диссертацию в течении 3-х лет после окончания обучения. Докторант не защитивший докторскую диссертацию по истечении 3-х лет после окончания обучения возмещают государству бюджетные средства, затраченные на его обучение, за исключением обстоятельств, не зависящих от него, если докажет, что он принял все зависящие от него меры для надлежащего исполнения обязательства.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Обязательным условием для магистранта/докторанта PhD, обучающегося по государственному образовательному заказу является отработка в правоохранительных органах в течение трех лет после окончания обучения".
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Осы Келісімшарт оған тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және тараптар өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін өзінің күшін жояды.";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқу ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбi туралы қағидаларының 3-қосымшасында:
5-тармақтың 5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) оқуын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып келуге және құқық қорғау органдарында оқуын аяқтаған сәттен бастап кемінде бес жыл қызмет етуге міндеттенеді. Осы міндеттемені орындамаған жағдайда Қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қайта еспетеуді ескере отырып, оқуға жұмсалған қаржылай қаражатты толық көлемде ІІМ-ге қайтарады.";
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына, оқу ақысын бюджет қаражаты есебiнен төлей отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасы бойынша шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарының жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетiн адамдармен келiсiмшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбi туралы қағидалары 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаментіне (О. Ж. Жолдасов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2023 жылғы 10 шілдедегі
№ 558 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің білім
беру ұйымдарына, оқу ақысын
бюджет қаражаты есебiнен
төлей отырып, Қазақстан
Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
жолдамасы бойынша шет
мемлекеттердiң құқық
қорғау органдарының жоғары
және жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің кәсіптік
оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарына түсетiн
адамдармен келiсiмшарт
жасасу,ұзарту, өзгерту, бұзу
және тоқтату тәртiбi
туралы қағидаларға
4-қосымша
нысан
КЕЛІСІМШАРТ
________қаласы
20__жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, атынан _______________ _____________________, Қазақстан
Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығы негізінде әрекет ететін №__________, "__" _______20__ жылдан бастап бұдан
әрі "ІІМ" деп аталатын, бір жағынан және тұлға ___________________________________________________________________________,(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы арнаулы атағы) шет мемлекетке оқуға жіберілетін, бұдан әрі " қызметкер "деп аталатын,
ал бірге" Тараптар " деп аталатындар төмендегілер туралы осы Келісімшартты жасасты:

"14. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств;";
в приложении 3 к Правилам заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств:
подпункт 5 пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5) после завершения учебы возвратиться в Республику Казахстан и отработать в правоохранительных органах не менее пяти лет с момента окончания учебы. В случае невыполнения данного обязательства Сотрудник в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе" возмещает МВД финансовые средства в полном объеме, затраченные на обучение, с учетом перерасчета.";
дополнить приложением 4 к Правилам заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего и послевузовского образования правоохранительных органов иностранных государств по направлению Министерства внутренних дел Республики Казахстан с оплатой обучения за счет бюджетных средств согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Жолдасов О.Ж.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 июля 2023 года № 558
Приложение 4
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами, поступающими
в организации образования
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
в организации образования,
реализующие профессиональные
учебные программы высшего
и послевузовского образования
правоохранительных органов
иностранных государств
по направлению
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
с оплатой обучения
за счет бюджетных средств
форма
КОНТРАКТ
г. _________
"___" _______20__года
Министерство внутренних дел Республики Казахстан,
в лице _________________________________________________________,
действующего на основании приказа Министра внутренних дел
Республики Казахстан от "__" ____________ 20__г. № ________
именуемое в дальнейшем "МВД", с одной стороны и лицо
________________________________________________________________
________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность специальное звание)
направляемый на обучение в иностранное государство,
именуемый(ая) в дальнейшем "Сотрудник", а вместе именуемые "Стороны",
заключили настоящий Контракт о нижеследующем:

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. ІІМ қызметкерді
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(ел, қала, оқу орны)
жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасы бойынша күндізгі/сырттай оқу
нысаны бойынша
__________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының коды және атауы) оқуға жібереді
20___ жылғы ____________ бастап 20___ жылғы ___________ дейінгі кезеңге дейін.
Оқу мерзімі: _______________________________________________________
(білім беру ұйымында оқу мерзімі көрсетіледі)
2-тарау. Тараптардың құқықтары
2. ІІМ құқығы бар:
1) қызметкер осы Келісімшарт талаптарының бірін бұзуға жол берген жағдайда, сондай-ақ қызметтік қажеттілік туындаған барлық жағдайларда қызметкерді мерзімінен бұрын кері қайтарып алуға;
2) "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес, қызметкердің шет елде оқуын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру шартымен оны шет елде оқытуға және жол жүруіне байланысты ІІМ шеккен барлық шығындарды қызметкерден мынадай жағдайларда өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдауға:
оқуды жалғастырудан бас тарту;
шетел мемлекетінің заңнамасында қарастырылған оқу орнының ішкі тәртібі мен болу ережелерін бұзу;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу;
ішкі істер органдарынан шығару.
3. Қызметкердің құқығы бар:
1) оқу мерзімі аяқталғанға дейін мына негіздер бойынша осы Келісімшартты уақытша үзуге не бұзуға:
қызметкер оқытылып жатқан елдің тиісті құжаттарымен расталған қызметкердің өзінің ауруына байланысты;
растайтын құжаттары болған кезде қызметкердің жақын туыстарының не оның асырауындағы адамдардың науқастануына немесе қайтыс болуына байланысты;
2) ІІМ алдында осы келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ қаржы қаражатын мемлекет кірісіне өтеу мерзімін ұзарту жөнінде өтініш жасауға.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
4. ІІМ міндеттенеді:
1) оқыту республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылған жағдайда қызметкерді жоғарыда көрсетілген оқу орнында 20___жылғы "____" ______ мен 20___жылғы "____" ______аралығында оқытуды ұйымдастыруға не оқыту Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер арқылы қаржыландырылған жағдайда оқуға жіберуді ұйымдастыруға;
2) жоғарыда көрсетілген оқу орнында қызметкердің оқу, тұру, тамақтану құнын, ай сайынғы стипендиясын толық төлеуді ұйымдастыруға (қызметкерді жеңілдікті және өтеусіз негізде оқыту жағдайларын қоспағанда), сондай-ақ автомобиль, темір жол және олар болмаған жағдайда немесе экономикалық тиімділік кезінде жол жүру құнын төлеу – әуе көлігімен, экономикалық сынып тарифі бойынша оқу орындарына (оқу орнына дейін), жазғы каникулдық демалысты өткізу орнына және кері оқу орнына жіберген кезде ұсынылған жол жүру құжаттарының (жол жүру билеті және отырғызу талоны, автобуспен жол жүру бойынша тек жол жүру билеті) негізінде құны төлеуге;

Глава 1. Предмет Контракта
1. МВД направляет Сотрудника на обучение
в _________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(страна, город, учебное заведение)
по очной/заочной форме обучения по образовательной программе
послевузовского образования
___________________________________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
на период с ______________ 20___ года по _____________20___ года.
Срок обучения: _____________________________________________________
(указать период обучения в организации образования)
Глава 2. Права сторон
2. МВД имеет право:
1) досрочно отозвать Сотрудника в случае допущения последним нарушения одного из условий настоящего Контракта, а также во всех случаях возникновения служебной необходимости;
2) принимать меры по взысканию с Сотрудника в соответствии с Законом "О правоохранительной службе", всех затрат, понесенных МВД, связанных с его обучением в зарубежной стране и проездом при условии финансирования обучения сотрудника в зарубежной стране за счет средств республиканского бюджета в следующих случаях:
отказа от продолжения учебы;
нарушения правил пребывания и внутреннего распорядка учебного заведения, предусмотренных законодательством зарубежного государства;
выхода из гражданства Республики Казахстан;
увольнения из органов внутренних дел.
3. Сотрудник имеет право:
1) временно прервать либо расторгнуть настоящий Контракт до истечения срока обучения по следующим основаниям:
в связи с болезнью самого Сотрудника, подтвержденной соответствующими документами той страны, в которой Сотрудник проходит обучение;
в связи с болезнью или смертью близких родственников Сотрудника либо лиц, находящихся на его иждивении, при наличии подтверждающих документов;
2) ходатайствовать перед МВД о продлении срока действия настоящего контракта, а также по продлению срока возмещения финансовых средств в доход государства.
Глава 3. Обязанности сторон
4. МВД обязуется:
1) организовать обучение сотрудника в вышеуказанном учебном заведении в период с "___" _______20___года по "___" _______20__года в случае финансирования обучения за счет средств республиканского бюджета либо организовать направление на обучение, в случае финансирования обучения за счет иных, не запрещенных законодательством Республики Казахстан источников;
2) организовать полную оплату стоимости обучения, проживания, питания, ежемесячной стипендии Сотрудника в вышеуказанном учебном заведении (за исключением случаев при обучении сотрудника на льготной и безвозмездной основе), а также выплатить стоимость проезда на автомобильном, железнодорожном и в случае отсутствия таковых или при экономической эффективности – воздушным транспортом, по тарифу экономического класса на основании предъявленных проездных документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет) при направлении в учебные заведения (до места обучения), к месту проведения каникулярного отпуска и обратно к месту обучения;

3) қызметкерді шет елдегі оқуын аяқтағаннан кейін оқуға жіберілгенге дейін атқаратын лауазымынан төмен емес лауазымға тағайындауға;
5. Қызметкер міндеттенеді:
1) білім алушы шет елдің оқу орны ұсынатын талаптарды орындауға;
2) оқу орнының бағдарламасында көзделген білім мен кәсіби дағдыларды меңгеруге:
3) магистрлік/кандидаттық/докторлық диссертация дайындау;
4) қорытынды аттестаттаудан өту: кешенді емтихан тапсыру, магистрлік/кандидаттық/докторлық диссертацияны көпшілік алдында қорғау;
5) демалыс орнына келгеннен және кері қайтқаннан кейін бір ай ішінде ІІМ-ге жол жүру құжаттарын ұсынуға;
6) оқуды тоқтату қажеттілігі туралы ІІМ-ге уақтылы хабарлауға;
7) оқуды аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып оралуға және оқуды аяқтаған кезден бастап құқық қорғау органдарында кемінде үш жыл жұмысты өтеуге. Осы міндеттеме орындалмаған жағдайда қызметкер "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңға сәйкес қайта есептеуді ескере отырып, ІІМ-ге оқуға жұмсалған қаржы қаражатын толық көлемде өтеуге;
8) Қызметкер осы Келісімшарттың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда оқудан шығарылған сәттен бастап бір жыл ішінде оның шет елде оқуына жұмсалған қаржылай қаражатты (оқу орнына бару және кері қайту билеттерінің құнын, оқуына, тамақтануына, тұруына, заттай үлесіне, демалыс кезеңіндегі жолақысын, медициналық сақтандыруға, стипендияға, оқу әдебиеттері мен Қызметкерді шет елде ұстауды растайтын басқа да шығыстарды) және қабылдаушы Тарап белгілеген квоталар бойынша жеңілдікті немесе өтеусіз негізде оны шетелде оқытуға жұмсалған қаржы қаражаты (оқу орнына дейінгі және кері қайту билеттерінің құны, демалыс кезеңіндегі жол жүру, медициналық сақтандыру, тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақшалай өтемақы төлеу және басқа да шығыстар) қайтаруға.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
7. Келісімшарт Қызметкердің оқу кезеңіне жасалады және Тараптар осы Келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
8. Келісімшарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша, келісімшарт талаптарын екінші Тарап бұзған жағдайда, тараптардың жазбаша келісімі бойынша мерзімінен бұрын бұзылады немесе өзгереді.

3) назначить Сотрудника после окончания обучения в зарубежной стране на должность не ниже должности занимаемой до направления на учебу;
5. Сотрудник обязуется:
1) выполнять требования, предъявляемые учебным заведением зарубежной страны, в котором обучается;
2) овладеть знаниями и профессиональными навыками, предусмотренными программой учебного заведения;
3) подготовить магистерскую/кандидатскую/докторскую диссертацию;
4) пройти итоговую аттестацию: сдать комплексный экзамен, публично защитить магистерскую/кандидатскую/докторскую диссертацию;
5) представлять в МВД проездные документы в течение месяца по прибытию к месту отпуска и обратно;
6) своевременно информировать МВД о необходимости прекращения учебы;
7) после завершения учебы возвратиться в Республику Казахстан и отработать в правоохранительных органах не менее трех лет с момента окончания учебы. В случае невыполнения данного обязательства Сотрудник в соответствии с Законом "О правоохранительной службе" возмещает МВД финансовые средства в полном объеме, затраченные на обучение, с учетом перерасчета;
8) возместить в течение года с момента отчисления финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом в случае направления на учебу на платной основе (стоимость билетов до места учебы и обратно, оплата за обучение, питание, проживание, вещевое довольствие, проезд в период каникулярного отпуска, медицинское страхование, стипендию, выплаты денежной компенсации на содержание жилища и коммунальных услуг, приобретение учебной литературы и других расходов, подтверждающих содержание Сотрудника за рубежом в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящего Контракта и финансовые средства, затраченные на его обучение за рубежом на льготной или безвозмездной основе по квотам, установленным принимающей Стороной (стоимость билетов до места учебы и обратно, проезд в период каникулярного отпуска, медицинское страхование, выплаты денежной компенсации на содержание жилища и коммунальных услуг и других расходов), подтверждающих содержание Сотрудника за рубежом.
Глава 4. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему контракту стороны несут ответственность в соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан.
Глава 5. Срок действия Контракта
7. Контракт заключается сроком на период обучения Сотрудника и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Контракту.
8. Контракт расторгается или изменяется досрочно по письменному соглашению сторон, в случае нарушения другой стороной условий Контракта, по инициативе одной из сторон.

9. Осы Келісімшартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт ұзартылуға жатпайды.
6-тарау. Келісімшарт бойынша тараптардың жауапкершілігін болдырмайтын мән-жайлар
10. Осы келісімшарт бойынша кез келген міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін, егер орындалмауы еңсерілмейтін күш әрекетінің (форс-мажорлық мән-жайлар) салдарынан, яғни: Қызметкердің қайтыс болуы, су басу, өрт, жер сілкінісі, басқа да дүлдей зілзалалар, сондай-ақ соғыс, әскери іс-қимыл, бүлік, блокада, заңнамада немесе атқарушы билік органдары белгілеген актілер немесе шектеулер, жарияланған немесе жарияланбаған ереуілдер немесе Тараптардың бақылауынан тыс Келісімшарт жасалғаннан кейін туындаған басқа да кез келген мән-жайларда тараптардың ешқайсысы жауапкершілікте болмайды.
Міндеттемелерін орындауға еңсерілмейтін күштің мән-жайлары кедергі жасаған Тарап олар аяқталған сәттен бастап 24 сағат ішінде бұл туралы екінші тарапқа жазбаша түрде (факсимильдік байланыспен, телеграммамен) хабарлауға міндетті. Форс-мажорлық мән-жайлардың аяқталғаннан кейін тараптар үш күн ішінде бір-біріне хабарлайды, әйтпесе Тараптар залалдың орнын толтырудан босатылмайды.
11. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі 10-тармақта көрсетілген форс-мажорлық жағдайлардың қолданылу мерзіміне және оның салдарына шамалас ұзартылады.
7-тарау. Дауларды қарау
12. Осы келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындау барысында туындайтын кез келген даулар келісу келіссөздерін жүргізу арқылы шешіледі. Жойылмайтын қайшылықтар туындаған жағдайда түпкілікті шешімді Қазақстан Республикасының соты қабылдайды.
8-тарау. Өзге де шарттар
13. Қызметкердің кінәсінен осы келісімшарт бұзылған жағдайда келтірілген материалдық залалды өтеу осы келісімшарттың міндетті шарты болып табылады.
14. Келісімшарт екі данада, әр тарап үшін бір данадан жасалған, екі данасы да ұқсас және бірдей заңды күші бар, екі тарап қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
9-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Келісімшарттың ережелері Тараптармен жасалатын өзге де келісімшарттар бойынша тараптардың міндеттерін қозғамайды.
10-тарау. Тараптардың деректемелері
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Мекен-жайы _________,
Тел. __________
БИК __________
ИИК __________
БИН __________
Банк: _________ ______________________ М.О.
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
_______________
мекенжайы __________________________________
лауазымы __________________________________
телефон __________________________________
кызметтік куәлігі __________________________________
жеке куәлігі __________________________________
кім және қашан берілді __________________________________
ЖСН __________________________________
(қолы)

9. Настоящий Контракт не подлежит продлению, за исключением случаев, прямо предусмотренных данным Контрактом.
Глава 6. Обстоятельства, исключающие ответственность сторон по Контракту
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственность за полное или частичное неисполнение любого из своих обязательств по настоящему контракту, если неисполнение будет являться следствием действия непреодолимой силы (форс-мажорные обстоятельства), т.е. таких обстоятельств как: смерть Сотрудника, наводнение, пожар, землетрясение, другие стихийные бедствия, а также война, военные действия, мятеж, блокада, акты или ограничения, установленные законодательством или исполнительными органами власти, объявленные или необъявленные забастовки или любых других обстоятельств, находящихся вне контроля Сторон, возникших после заключения Контракта.
Сторона, исполнению обязательств которой препятствуют обстоятельства непреодолимой силы, обязана письменно (факсимильной связью, телеграммой) уведомить об этом другую сторону в течение 24 часов с момента их окончания. По истечении действия форс-мажорных обстоятельств, Стороны уведомляют друг друга в течение трех дней, в противном случае Стороны не освобождаются от возмещения убытков.
11. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту продлевается соразмерно времени действия форс-мажорных обстоятельств, указанных в пункте 10 и их последствий.
Глава 7. Рассмотрение споров
12. Любые споры, возникающие в ходе исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом, разрешаются путем проведения согласительных переговоров. В случае возникновения неустранимых противоречий, окончательное решение принимается судом Республики Казахстан.
Глава 8. Прочие условия
13. Обязательным условием настоящего Контракта является возмещение причиненного материального ущерба в случае расторжения настоящего Контракта по вине Сотрудника.
14. Контракт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой стороны, оба экземпляра идентичны и имеют одинаковую юридическую силу, и вступают в силу с момента его подписания обеими сторонами.
Глава 9. Заключительные положения
15. Положения настоящего Контракта не затрагивают обязанности сторон по иным контрактам, заключаемым Сторонами.
Глава 10. Реквизиты сторон
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Адрес: ______________________________
Тел. ________________________________
БИК ________________________________
ИИК ________________________________
БИН ________________________________
Банк:
____________________________________
М.П.
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) ___________________
адрес ______________________________
должность __________________________
телефон ____________________________
служебное удостоверение _____________
удостоверение личности ______________
кем и когда выдано
____________________________________
ИИН _______________________________
(подпись)