Бизнес-әріптестердің тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 шiлдеде № 33085 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженінің 15-тармағының 273) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бизнес-әріптестердің тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 14 шілдедегі
№ 138 бұйрығымен
бекітілген
Бизнес-әріптестердің тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бизнес-әріптестердің тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженінің 15-тармағының 273) тармақшасына сәйкес әзірленді және бизнес-әріптестердің тізілімін жасау, жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарат алмасуға қатысушылар (бұдан әрі – қатысушылар) – мемлекеттік органдар ‒ ақпараттық жүйелердің иелері және "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ҰКП) – бизнес-әріптестер тізілімінің ақпараттық жүйесінің иесі.
2) алдын ала индекс – кәсіпкерлік субъектісінің адалдығын көрсететін, бір мемлекеттік органның мәліметтерін пайдалана отырып есептелген скоринг индексінің бір бөлігі. Алдын ала индекс ақпараттық қауіпсіздікті сақтау және салықтық, кедендік құпия мен дербес деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету үшін қолданылады. Алдын ала индексті есептеу тиісті мемлекеттік органның қорғалған периметрінде жүзеге асырылады;

Об утверждении Правил создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2023 года № 33085
В соответствии с подпунктом 273) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров.
2. Департаменту политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 июля 2023 года № 138
Правила создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров (далее – Правила) разработаны в соответствии c подпунктом 273) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и определяют порядок создания, ведения и использования реестра бизнес-партнеров.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) участники информационного обмена (далее – участники) – государственные органы – владельцы информационных систем и Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП) – владелец информационной системы реестра бизнес-партнеров.
2) предварительный индекс – часть скорингового индекса, отражающего добросовестность субъекта предпринимательства, рассчитанный с использованием сведений одного государственного органа. Предварительный индекс применяется для соблюдения информационной безопасности и обеспечения конфиденциальности налоговой, таможенной тайны и персональных данных. Расчет предварительного индекса осуществляется в защищенном периметре соответствующего государственного органа;

3) әлеуетті контрагент – кәсіпкер мәміле жасасуды жоспарлап отырған заңды тұлға не дара кәсіпкер;
4) бизнес-әріптестердің тізілімі – мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттандыру объектілерімен интеграцияланған, кәсіпкерлік субъектілері туралы заңмен қорғалатын құпияны құрамайтын мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
5) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) – қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын заңды тұлға (филиал мен өкілдік) және дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
6) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға, оның ішінде қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҰКО) – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
8) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының жергілікті (интернетке қол жеткізе алатын жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникация желілерінің, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің талап етілетін ақпараттық қауіпсіздік деңгейін сақтай отырып, өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
9) скоринг индекстері ‒ кәсіпкерлік субъектісінің адалдығын талдау кезінде қолданылатын және кәсіпкерлік субъектісімен іскерлік қатынастарға түсумен байланысты тәуекелдерді көрсететін индекстер жиынтығы. Скоринг индекстері бизнес-әріптестер тізілімінің ақпараты базасында қалыптастырылады;
10) "электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін өзге де ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Бизнес-әріптестердің тізілімі кәсіпкерлерге әлеуетті контрагенттің адалдығын өз бетінше бағалауына мүмкіндік беруге арналған.

3) потенциальный контрагент – юридическое лицо либо индивидуальный предприниматель, с которым предприниматель планирует заключить сделку;
4) реестр бизнес-партнеров – информационная система, интегрированная с объектами информатизации государственных органов и организаций, содержащая сведения о субъектах предпринимательства, не составляющие охраняемую законами тайну;
5) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
6) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
7) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ) – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
8) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
9) скоринговые индексы – набор индексов, применяемых при анализе добросовестности субъекта предпринимательства и отражающих риски, связанные со вступлением с субъектом предпринимательства в деловые отношения. Скоринговые индексы формируются на базе информации реестра бизнес-партнеров;
10) шлюз "электронного правительства" (далее – ШЭП) – информационная система, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Реестр бизнес-партнеров предназначен для предоставления предпринимателям возможности самостоятельно оценить добросовестность потенциального контрагента.

4. Бизнес-әріптерстер тізілімінің пайдаланушылары жеке және заңды тұлғалар болып табылады.
5. Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдығын бағалауды пайдаланушылар бизнес-әріптестердің тізілімінде ұсынылған ақпарат негізінде дербес жүзеге асырады.
2-тарау. Бизнес-әріптестердің тізілімін жасау тәртібі
6. Бизнес-әріптестердің тізілімін ҰКП жасайды.
7. Бизнес-әріптестер тізілімі жүйесінің ЭҮШ-мен ақпарат алмасуы электрондық хабарламалар арқылы ҰКО берген ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, "сұрау-жауап" режимінде жүзеге асырылады.
8. Қатысушылар ақпараттық жүйелердің жұмысындағы техникалық іркілістер мен технологиялық үзілістерді қоспағанда, өзара іс-қимыл сервисіне тәулік бойы рұқсат береді, ақпараттық жүйелердің жұмысында технологиялық үзіліс жоспарланып отырған қатысушы бұл туралы басқа қатысушыларды жұмыстар басталғанға дейін кемінде 36 сағат бұрын хабардар етеді.
9. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 9-3) тармақшасына, сондай-ақ "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
10. Бизнес-әріптестердің тізілімін пайдаланушыларға кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін мына скоринг индекстері қолжетімді:
салық төлеушінің адалдық индексі – әлеуетті әріптестің шот-фактураны және (немесе) өзге де құжатты жазып беру жөніндегі іс-қимылдарды сот немесе қылмыстық қудалау органының ақталмайтын негіздер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулысымен іс жүзінде жұмыстар орындалмай, қызметтер көрсетілмей, тауарлар тиеп-жөнелтілмей жасалған деп тануы мүмкін мәмілелерді (операцияларды) қолдану ықтималдығының көрсеткіші;
қаржылық орнықтылық индексі – контрагенттің қаржылық проблемаларға байланысты өз міндеттемелерін орындай алмау ықтималдығының көрсеткіші;
төлем тәртібінің индексі – кәсіпкердің контрагенттен төлем алуында проблемалар туындау мүмкіндігі ықтималдығының көрсеткіші;
іскерлік бедел индексі – барлық факторлардың жиынтығын біріктіретін жиынтық көрсеткіш.
11. Бизнес-әріптестердің тізілімі скоринг индекстерін есептеу жөніндегі сервисті қамтиды.
12. Бизнес-әріптестер тізілімінің скоринг индекстері пайдаланушының сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдардан, ашық ақпарат көздерінен алынған ақпарат негізінде есептеледі.
13. Салықтық, кедендік құпияны құрайтын мәліметтер және дербес деректер пайдаланылатын скоринг индекстерін есептеу кезінде алдын ала индекстер қолданылады.
14. Алдын ала индекстер кәсіпкерлік субъектісіне санмен берілген тәуекел мәнін не тәуекелдің белгілі бір санатына жатқыза отырып (жоғары, орташа, төмен), тәуекелдің сандық мәнін беруді білдіреді.

4. Пользователями реестра бизнес-партнеров являются физические и юридические лица.
5. Оценка добросовестности субъектов предпринимательства осуществляется пользователями самостоятельно на основании информации, представленной реестром бизнес-партнеров.
Глава 2. Порядок создания реестра бизнес-партнеров
6. Реестр бизнес-партнеров создается НПП.
7. Информационный обмен системы реестра бизнес-партнеров с ШЭП осуществляется посредством электронных сообщений в режиме "запрос – ответ" с использованием ЭЦП, выданной НУЦ.
8. Участники предоставляют доступ к сервисам взаимодействия круглосуточно, за исключением технического сбоя и технологических перерывов в работе информационных систем, о которых информирует участник, у которого планируется технологический перерыв в работе информационных систем, других участников не менее чем за 36 часов до начала работ.
9. Защита информации при информационном обмене обеспечивается в соответствии с подпунктом 9-3) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", а также требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
10. Пользователям реестра бизнес-партнеров доступны скоринговые индексы, присваиваемые субъектам предпринимательства:
индекс добросовестности налогоплательщика – показатель вероятности, что потенциальный партнер применяет сделки (операции), по которым действия по выписке счета-фактуры и (или) иного документа могут признаны судом или постановлением органа уголовного преследования о прекращении досудебного расследования по нереабилитирующим основаниям совершенными без фактического выполнения работ, оказания услуг, отгрузки товаров;
индекс финансовой устойчивости – показатель вероятности, что контрагент не сможет выполнить свои обязательства из-за имеющихся финансовых проблем;
индекс платежной дисциплины – показатель вероятности, что у предпринимателя могут возникнуть проблемы с получением оплаты от контрагента;
индекс деловой репутации – сводный показатель, объединяющий совокупность всех факторов.
11. Реестр бизнес-партнеров включает сервис по расчету скоринговых индексов.
12. Скоринговые индексы реестра бизнес-партнеров рассчитываются по запросу пользователя на основании информации, полученной от государственных органов, открытых источников информации.
13. При расчете скоринговых индексов, использующих сведения, составляющих налоговую, таможенную тайну и персональные данные, применяются предварительные индексы.
14. Предварительные индексы представляют собой присвоение субъекту предпринимательства значения риска в числовом выражении либо числового значения риска с отнесением к определенной категории риска (высокий, средний, низкий).

15. Есептелген алдын ала индекстер скоринг индекстерін есептеу жөніндегі бизнес-әріптестер тізілімінің сервисіне беріледі.
16. Осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген скоринг индекстерін түпкілікті есептеуді скоринг индекстерін есептеу жөніндегі бизнес-әріптестер тізілімінің сервисі мемлекеттік органдардан, ашық ақпарат көздерінен, басқа да дереккөздерден алынған ақпарат, сондай-ақ алынған алдын ала индекстер мәндерінің негізінде жүзеге асырады.
17. Алдын ала индекстерді есептеуді салықтық, кедендік құпияның және дербес деректердің иесі болып табылатын мемлекеттік орган ҰКП беретін есептеу алгоритмінің негізінде жүзеге асырады.
18. Скоринг индекстер мен алдын ала индекстерді есептеу алгоритмін ҰКП мемлекеттік органдар беретін кәсіпкерлік субъектілері бойынша иесі көрсетілмеген тест деректерінің тестілік іріктелімін талдау мен модельдеудің негізінде әзірлейді.
19. Скоринг индекстері мен алдын ала индекстерді есептеу алгоритмін әзірлеу кезінде салықтық, кедендік құпияның және дербес деректердің сақталуын қамтамасыз ету үшін:
ҰКП мемлекеттік органдарға иесі көрсетілмеген тест деректерін қалыптастыру үшін кәсіпкерлік субъектілерін іріктеуге қойылатын талаптарды ұсынады;
мемлекеттік органдар ұсынылған тест деректеріне қойылатын талаптардың негізінде кәсіпкерлік субъектілері бойынша иесі көрсетілмеген деректердің іріктелімін ұсынады;
кәсіпкерлік субъектілері бойынша иесі көрсетілмеген тест деректерінің іріктелімін қалыптастыру үшін салықтар және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган кәсіпкерлердің еркін түрде қалыптастырылған тізімін жасайды және оларға сәйкестендіру нөмірін береді;
мемлекеттік органдар салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган қалыптастырған кәсіпкерлер тізіміне сәйкес кәсіпкерлер бойынша иесі көрсетілмеген деректерді ұсынады;
ҰКП кәсіпкерлер бойынша алынған иесі көрсетілмеген деректердің негізінде әрбір мемлекеттік орган үшін скоринг және алдын ала индекстерін есептеу алгоритмін әзірлеуді жүзеге асырады.
3-тарау. Бизнес-әріптестердің тізілімін жүргізу тәртібі
20. Бизнес-әріптестердің тізілімін жүргізуді "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 17) тармақшасына сәйкес ҰКП жүзеге асырады.
21. Бизнес-әріптестердің тізілімі пайдаланушыларға кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпарат береді.
22. Бизнес-әріптестердің тізілімін пайдаланушы кәсіпкерлік субъектісі туралы мынадай мәліметтерді алады:
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен және ашық дереккөздерден алынған деректерге негізделген кәсіпкерлік субъектісі туралы мәліметтер қамтылған есеп;
кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті мемлекеттік органдар өз құзыретіне сәйкес қалыптастыратын тізілімдерге, тізімдерге, тізбелерге енгізілгені туралы ақпарат.

15. Рассчитанные предварительные индексы передаются в сервис реестра бизнес-партнеров по расчету скоринговых индексов.
16. Окончательный расчет скоринговых индексов, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, осуществляется сервисом реестра бизнес-партнеров по расчету скоринговых индексов на основании информации, полученной от государственных органов, открытых источников информации, других источников данных, а также полученных значений предварительных индексов.
17. Расчет предварительных индексов осуществляется государственным органом, являющимся владельцем налоговой, таможенной тайны и персональных данных, на основании алгоритма расчета, предоставляемого НПП.
18. Алгоритм расчета скоринговых индексов и предварительных индексов разрабатывается НПП на основании анализа и моделирования тестовой выборки обезличенных тестовых данных по субъектам предпринимательства, предоставляемых государственными органами.
19. Для обеспечения сохранения налоговой, таможенной тайны и персональных данных при разработке алгоритма расчета скоринговых индексов и предварительных индексов:
НПП предоставляет государственным органам требования к выборке субъектов предпринимательства для формирования обезличенных тестовых данных;
государственные органы предоставляют выборку обезличенных данных по субъектам предпринимательства на основании предоставленных требований к тестовым данным;
для формирования выборки обезличенных тестовых данных по субъектам предпринимательства государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, формирует произвольным образом сформированный список предпринимателей и присваивает им идентификационный номер;
государственные органы предоставляют обезличенные данные по предпринимателям согласно списку предпринимателей, сформированному государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
НПП на основании полученных обезличенных данных по предпринимателям осуществляет разработку алгоритма расчета скоринговых и предварительных индексов для каждого государственного органа.
Глава 3. Порядок ведения реестра бизнес-партнеров
20. Ведение реестра бизнес-партнеров осуществляется НПП в соответствии с подпунктом 17) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
21. Реестр бизнес-партнеров предоставляет пользователям информацию о субъектах предпринимательства.
22. Пользователь реестра бизнес-партнеров получает следующие сведения о субъекте предпринимательства:
отчет, содержащий сведения о субъекте предпринимательства, основанные на данных из информационных систем государственных органов и открытых источников;
информацию о включении субъекта предпринимательства в реестры, списки, перечни, формируемые уполномоченными государственными органами согласно их компетенции.

23. Кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпарат мемлекеттік органдармен және өзге де деректерді иеленушілермен өзара ақпараттық іс-қимыл жасасу арқылы қалыптастырылады:
1) салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган соңғы үш жылда тіркелген кәсіпкерлік субъектілері туралы мынадай мәліметтерді ұсынады:
БСН/ЖСН;
есепке қойылған күні (мемлекеттік тіркеу);
тіркеу есебінен шығарылған күні;
тіркеу есебінен шығару себебі;
қызметті тоқтата тұрудың басталған және аяқталған күні;
салық төлеушінің резиденттігі;
салық органы ‒ салық төлеушінің тіркелген жері;
қолданылатын салық режимі;
тәуекел дәрежесін бағалаудың негізінде ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін жартыжылдық салықтық тексерулер кестесі туралы деректер;
салық төлеушінің (салық агентінің) салық есептілігін ұсынбағаны туралы деректер;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес құпия ақпарат болып табылмайтын оңалту және банкроттық туралы деректер;
салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есептелетін салық жүктемесінің коэффициенті туралы деректер;
тәуекел дәрежесіне қарай салық төлеушілерді санаттау нәтижелері туралы деректер;
жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеуші (салық агенті) төлеген (аударған) салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің сомасы;
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегінің сомасы;
салық төлеушінің таратылуына (қызметінің тоқтатылуына) байланысты салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш беруі туралы деректер;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзған салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты қолданылған жауапкершілік шаралары туралы деректер;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 650-бабына сәйкес қызметін тұрақты мекеме, құрылымдық бөлімше арқылы немесе тұрақты мекеме құрмай жүзеге асыратын бейрезидент салық төлеуші ретінде тіркелуінің болуы (болмауы) туралы деректер (кәсіпкерлік субъектісінің БСН/ЖСН).
Осы Қағидалардың 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес алдын ала индекстерді есептеу кезінде салық және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган соңғы үш жылда тіркелген кәсіпкерлік субъектілері туралы мынадай мәліметтерді пайдаланады:
жарғылық капитал;
жиынтық капитал;
жиынтық активтер;
жиынтық міндеттемелер;
негізгі құралдар;
салық төлеуші (салық агенті) түрлері бойынша бөле отырып төлеген (аударған) салықтар мен бюджетке төленетін кедендік төлемдердің сомасы;
төленген салықтардың жалпы сомасы;
түзетулер ескерілген жылдық жиынтық кіріс;
шеккен залалдар ескеріле отырып, салық салынатын кіріс;
корпоративтік табыс салығы;
барлық шегерімдер;
қосылған құн салығы;
есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып кетуін бюджеттен салық төлеушіге қайтару сомасы;
мүлік салығы;
көлік салығы;
персонал саны;
еңбекақы төлеу қорынан аударымдар (салық түрлері бойынша бөлінген);
тіркелген кәсіпкерлік субъектілерінің тізімдері:
әрекет етпейтін салық төлеушілер;
жалған кәсіпорындар деп танылғандар;
заңды мекенжайында болмағандар;
банкрот деп танылғандар;
әрекет етпейтін деп танылғандар;
тіркелуі жарамсыз деп танылғандар;
Салық кодексінің нормаларын бұза отырып, қайта ұйымдастырылғандар;
салықтық берешегі барлар;

23. Информация о субъектах предпринимательства формируется посредством информационного взаимодействия с государственными органами и иными владельцами данных:
1) государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, представляет следующие сведения о зарегистрированных субъектах предпринимательства за последние три года:
БИН/ИИН;
дата постановки на учет (государственная регистрация);
дата снятия с регистрационного учета;
причина снятия с регистрационного учета;
дата начала и окончания приостановления деятельности;
резидентство налогоплательщика;
налоговый орган – место регистрации налогоплательщика;
применяемый налоговый режим;
данные о полугодовом графике налоговых проверок, проводимых по особому порядку на основе оценки степени риска;
данные о непредставлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности;
данные о реабилитации и банкротстве, не являющиеся конфиденциальной информацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
данные о коэффициенте налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), рассчитываемом в порядке, определенном уполномоченным органом, за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой;
данные о результатах категорирования налогоплательщиков в зависимости от степени риска;
сумма налогов и платежей в бюджет, уплаченных (перечисленных) налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением физических лиц;
сумма налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента);
данные о представлении налогоплательщиком налогового заявления о проведении налоговой проверки в связи с ликвидацией (прекращением деятельности);
данные о мерах ответственности, примененных в отношении налогоплательщика (налогового агента), нарушившего налоговое законодательство Республики Казахстан;
данные (БИН/ИИН субъекта предпринимательства) о наличии (отсутствии) регистрации в качестве налогоплательщика нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение, структурное подразделение или без образования постоянного учреждения в соответствии со статьей 650 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
При расчете предварительных индексов в соответствии с пунктами 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 настоящих Правил государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, использует следующие сведения о зарегистрированных субъектах предпринимательства за последние три года:
уставный капитал;
совокупный капитал;
совокупные активы;
совокупные обязательства;
основные средства;
сумма налогов и таможенных платежей в бюджет, уплаченных (перечисленных) налогоплательщиком (налоговым агентом), с разбивкой по видам;
общая сумма уплаченных налогов;
совокупный годовой доход с учетом корректировок;
налогооблагаемый доход с учетом понесенных убытков;
корпоративный подоходный налог;
всего вычетов;
налог на добавленную стоимость;
сумма возврата налогоплательщику из бюджета превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога;
налог на имущество;
налог на транспорт;
численность персонала;
отчисления с фонда оплаты труда (с разбивкой по видам налогов);
списки зарегистрированных субъектов предпринимательства;
бездействующих налогоплательщиков;
признанных лжепредприятиями;
отсутствующих по юридическому адресу;
признанных банкротами;
признанных бездействующими;
регистрация которых признана недействительной;
реорганизованных с нарушением норм Налогового кодекса;
имеющих налоговую задолженность;

2) рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін уәкілетті мемлекеттік орган берілген, қайта ресімделген, тоқтатыла тұрған, күші жойылған, ұзартылған, қайта басталған және қолданысы тоқтатылған рұқсаттар және олардың телнұсқалары туралы, сондай-ақ алынған хабарламалар туралы мәліметтерді береді;
3) заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті орган тіркелген, жұмыс істеп тұрған, таратылған және өзге де кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтерді, оның ішінде мыналарды ұсынады:
сәйкестендіру мәліметтері;
БСН;
субъектінің мәртебесі;
ұйымды тіркеген тіркеуші орган;
бастапқы тіркелген күні;
соңғы қайта тіркелген күні (бар болса);
қазақ тіліндегі атауы;
орыс тіліндегі атауы;
ағылшын тіліндегі атауы (бар болса);
қазақ тіліндегі қысқартылған атауы (бар болса);
орыс тіліндегі қысқартылған атауы (бар болса);
ағылшын тіліндегі қысқартылған атауы (бар болса);
ұйым нысаны;
ұйымдық-құқықтық нысаны (бар болса);
жеке кәсіпкерлік түрі (бар болса);
заңды тұлғаның сыныптамалық деректері:
құрылу тәсілі (заңды тұлғалар үшін);
меншік нысаны;
коммерциялық ұйым;
кәсіпкерлік субъектісі (заңды тұлғалар үшін);
халықаралық ұйым (заңды тұлғалар үшін);
шетелдік инвесторлар қатысатын (заңды тұлғалар үшін);
азаматтығы жоқ адамдар қатысатын (заңды тұлғалар үшін);
қызметі үлгілік жарғы бойынша жүзеге асырылады (заңды тұлғалар үшін);
филиалдары, өкілдіктері туралы мәліметтер;
тарату туралы мәліметтер;
қызметті тоқтату негізі;
тарату түрі;
тарату туралы шешім шығарылған күн;
тарату тіркелген күн;
қайта құру түрі;
құқықтық мирасқордың БСН;
жетекші:
басшының лауазымы туралы мәліметтер (бар болса);
басшының лауазымы (бар болса);
тағайындалған күні (бар болса);
басқарушыны лауазымынан шеттету немесе лауазымға тағайындау күшін жоғалтқан күн (бар болса);
тұрақты тұратын елі;
азаматтық елі;
азаматтық тиесілігі;
ЖСН (бар болса);
тегі;
аты;
әкесінің аты (бар болса);
қызмет түрлері:
негізгі қызмет түрі;
экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің коды (бұдан әрі – ЭҚЖЖ);
қызмет түрінің қазақ тіліндегі атауы;
қызмет түрінің орыс тіліндегі атауы;
орналасқан жерінің мекенжайы:
мекенжайдың тіркеу коды (бар болса);
пошта индексі;
әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші (бұдан әрі – ӘАОЖ) бойынша код;
геоним коды (бар болса);
облыс атауы қазақ тілінде;
облыс атауы орыс тілінде;
аудан атауы қазақ тілінде;
аудан атауы орыс тілінде;
ауылдық округі атауы қазақ тілінде;
ауылдық округі атауы орыс тілінде;
елді мекен атауы қазақ тілінде;
елді мекен атауы орыс тілінде;
көше атауы қазақ тілінде;
көше атауы орыс тілінде;
құрылыс түрі (бар болса);
құрылыс нөмірі;
блок нөмірі (бар болса);
корпус нөмірі (бар болса);
үй-жай түрі (бар болса);
үй-жай нөмірі;
офис нөмірі;
құрылтайшы заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
БСН (бар болса);
инкорпорация елі;
инкорпорация еліндегі тіркеу нөмірі (бейрезиденттер үшін);
тіркелген (қайта тіркелген) күні;
қазақ тіліндегі толық атауы;
орыс тіліндегі толық атауы;
құрылтайшы жеке тұлғалар туралы мәліметтер:
тұрақты тұратын елі;
азаматтық тиесілігі;
азаматтық елі;
ЖСН (бар болса);
инкорпорация еліндегі салық нөмірі (бейрезиденттер үшін);
тегі;
аты;
әкесінің аты (бар болса);
қатысушылардың, құрылтайшылардың жалпы саны;
оның ішінде жеке тұлғалар;
оның ішінде заңды тұлғалар;
филиалдың немесе өкілдіктің бас ұйымы туралы мәліметтер:
БСН (бар болса);
инкорпорация елі;
инкорпорация еліндегі тіркеу нөмірі (бейрезиденттер үшін);
тіркелген (қайта тіркелген) күні;
қазақ тіліндегі толық атауы;
орыс тіліндегі толық атауы;
қызмет түрі (бейрезиденттер үшін);

2) уполномоченный государственный орган, обеспечивающий функционирование государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, представляет сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, аннулированных, продленных, возобновленных и прекративших действие разрешениях и их дубликатах, а также полученных уведомлениях;
3) уполномоченный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц представляет сведения о зарегистрированных, действующих, ликвидированных и иных субъектах предпринимательства, в том числе:
идентификационные сведения;
БИН;
статус субъекта;
регистрирующий орган, зарегистрировавший организацию;
дата первичной регистрации;
дата последней перерегистрации (в случае наличия);
наименование на казахском языке;
наименование на русском языке;
наименование на английском языке (в случае наличия);
сокращенное наименование на казахском языке (в случае наличия);
сокращенное наименование на русском языке (в случае наличия);
сокращенное наименование на английском языке (в случае наличия);
форма организации;
организационно-правовая форма (в случае наличия);
тип частного предпринимательства (в случае наличия);
классификационные данные юридического лица:
способ образования (для юридических лиц);
форма собственности;
коммерческая организация;
субъект предпринимательства (для юридических лиц);
международная организация (для юридических лиц);
с участием иностранных инвесторов (для юридических лиц);
с участием лиц без гражданства (для юридических лиц);
деятельность осуществляется по типовому уставу (для юридических лиц);
сведения о филиалах, представительствах;
сведения о ликвидации;
основание прекращения деятельности;
тип ликвидации;
дата решения о ликвидации;
дата регистрации ликвидации;
вид реорганизации;
БИН правопреемника;
руководитель:
сведения о должности руководителя (в случае наличия);
должность руководителя (в случае наличия);
дата назначения (в случае наличия);
дата отстранения от должности или утраты силы назначения на должность управляющего (в случае наличия);
страна постоянного местожительства;
страна гражданства;
принадлежность к гражданству;
ИИН (в случае наличия);
фамилия;
имя;
отчество (при его наличии);
виды деятельности:
основной вид деятельности;
код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД);
название вида деятельности на казахском языке;
название вида деятельности на русском языке;
адрес местонахождения:
регистрационный код адреса (в случае наличия);
почтовый индекс;
код по классификатору административно-территориальных объектов (далее – КАТО);
код геонима (в случае наличия);
наименование области на казахском языке;
наименование области на русском языке;
наименование района на казахском языке;
наименование района на русском языке;
наименование сельского округа на казахском языке;
наименование сельского округа на русском языке;
наименование населенного пункта на казахском языке;
наименование населенного пункта на русском языке;
название улицы на казахском языке;
название улицы на русском языке;
тип строения (в случае наличия);
номер строения;
номер блока (в случае наличия);
номер корпуса (в случае наличия);
тип помещения (в случае наличия);
номер помещения;
номер офиса;
сведения об учредителях юридических лиц:
БИН (в случае наличия);
страна инкорпорации;
регистрационный номер в стране инкорпорации (для нерезидентов);
дата (пере) регистрации;
полное наименование на казахском языке;
полное наименование на русском языке;
сведения об учредителях физических лиц:
страна постоянного местожительства;
принадлежность к гражданству;
страна гражданства;
ИИН (в случае наличия);
налоговый номер в стране инкорпорации (для нерезидентов);
фамилия;
имя;
отчество (при его наличии);
общее количество участников, учредителей;
в том числе физических лиц;
в том числе юридических лиц;
сведения о головной организации филиала или представительства:
БИН (в случае наличия);
страна инкорпорации;
регистрационный номер в стране инкорпорации (для нерезидентов);
дата (пере) регистрации;
полное наименование на казахском языке;
полное наименование на русском языке;
вид деятельности (для нерезидентов);

4) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган кәсіпкерлік субъектілері туралы мынадай деректерді ұсынады:
БСН/ЖСН;
ӘАОЖ коды;
ЭҚЖЖ бойынша экономикалық қызмет түрі;
экономикалық қызмет түрінің атауы;
қайталама ЭҚЖЖ (ол болған кезде/тікелей код және оның атауы);
жұмыскерлердің саны бойынша заңды тұлғалардың, филиалдар мен өкілдіктердің өлшемділік жіктеуіші бойынша коды (бұдан әрі – ӨЖК);
ӨЖК атауы;
5) Қазақстан Республикасының аумағында жылжымайтын мүлік объектілері мекенжайларының бірыңғай тізілімін қалыптастыру жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік субъектілеріне тіркелген жылжымайтын мүлік объектілерінің орналасқан жері туралы мәліметтерді береді;
6) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілік депозитарийінен кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтерді береді:
БСН/ЖСН;
мемлекеттік тіркелген күні;
базалық көрсеткіштер;
бейіні;
ерекше деректер;
атқарушы орган;
үлестес тұлғалар;
рұқсаттар;
директорлар кеңесі/байқау кеңесі;
құрылтайшылар туралы деректер;
жария мүдделі ұйымдар үшін нормативтік құқықтық актілерде белгіленген нысандар бойынша қаржылық есептілік;
ұсынылған есеп бойынша кәсіпорынның қаржылық талдауы (қаржылық есептілік депозитарийіне қосылған ақпарат негізінде орындалған қаржылық-шаруашылық қызметтің экспресс-талдауы);
аудиторлық есептер;
басқару органдарының шешімдері;
құрылтай құжаттары;
акциялар туралы ақпарат;
7) құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган кәсіпкерлік субъектілеріне (құрылтайшы/басшы) қатысты адамдарды іздестіру туралы мәліметтер береді;
дербес деректерді берместен, мынадай:
кәсіпкерлік субъектілерін тексеру туралы;
кәсіпкерлік субъектілерін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы мәліметтер бойынша есептелген алдын ала индекстер беріледі.
Осы Қағидалардың 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес алдын ала индекстерді есептеу кезінде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган соңғы үш жылдағы мәліметтерді пайдаланады;
8) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты азаматтық істер бойынша мынадай мәліметтерді береді:
инстанция;
өңір;
сот;
өндіріс түрі;
істің нөмірі;
сот актісінің күні;
сот актісінің түрі;
сот актісінің мәтіні;
9) көлік құралдары және оларға иелік ету туралы мәліметтерді қалыптастыру жөніндегі уәкілетті орган кәсіпкерлік субъектілерінің БСН/ЖСН сұрату бойынша автокөлік иелерінің тіркелген көлік құралдары жөніндегі мәліметтерді ұсынады;

4) уполномоченный орган в области государственной статистики предоставляет данные о субъектах предпринимательства:
БИН/ИИН;
код КАТО;
вид экономической деятельности по ОКЭД;
наименование вида экономической деятельности;
вторичный ОКЭД (при его наличии/непосредственно код и его наименование);
код по классификатору размерности юридических лиц, филиалов и представительств по численности работников (далее – КРП);
наименование КРП;
5) уполномоченным органом по формированию единого реестра адресов объектов недвижимости на территории Республики Казахстан предоставляются сведения о местоположении зарегистрированных на субъекты предпринимательства объектов недвижимости на территории Республики Казахстан;
6) центральный государственный орган, осуществляющий регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, предоставляет сведения о субъектах предпринимательства из депозитария финансовой отчетности организаций публичного интереса:
БИН/ИИН;
дата государственной регистрации;
базовые показатели;
профиль;
особые данные;
исполнительный орган;
аффилированные лица;
разрешения;
совет директоров/наблюдательный совет;
данные об учредителях;
финансовая отчетность по формам, установленным нормативными правовыми актами для организаций публичного интереса;
финансовый анализ предприятия по представленному отчету (экспресс-анализ финансово-хозяйственной деятельности, выполненный на основании включенной в депозитарии финансовой отчетности информации);
аудиторские отчеты;
решения органов управления;
учредительные документы;
информацию об акциях;
7) уполномоченным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов предоставляются сведения о розыске лиц в отношении субъектов предпринимательства (учредитель/руководитель);
без передачи персональных данных передаются рассчитанные предварительные индексы по сведениям о:
проверках субъектов предпринимательства;
привлечении к административной и уголовной ответственности субъектов предпринимательства.
При расчете предварительных индексов в соответствии с пунктами 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 настоящих Правил уполномоченный орган по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов использует сведения за последние три года;
8) Верховный Суд Республики Казахстан предоставляет сведения по гражданским делам:
инстанция;
регион;
суд;
вид производства;
номер дела;
дата судебного акта;
вид судебного акта;
текст судебного акта;
9) уполномоченный орган по формированию сведений о транспортных средствах и их владении предоставляет сведения по зарегистрированным транспортным средствам автовладельцев по запросу БИН/ИИН субъектов предпринимательства;

10) табиғи монополиялар субъектілері (бұдан әрі – ТМС) бизнес-әріптестердің тізілімін қалыптастыру үшін ҰКП-ға жіберетін мәліметтерді ай сайын өзектілендіре отырып, заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің коммуналдық қызметтері бойынша төлемдерді бір айдан астам мерзімге төлемеу фактілері туралы мәліметтерді ұсынады.
ТМС деректерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей ұсынады, ал ҰКП ұсынылған деректерді бизнес-әріптестердің тізіліміне орналастырады;
11) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау саласындағы қызметті мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган мынадай мәліметтерді ұсынады:
құқық иеленушінің ЖСН;
құқық иеленушінің (компанияның) БСН;
құқық иеленушінің (компанияның) толық атауы;
тұрғын үй/тұрғын емес үй қорының белгісі;
объект пайдалануға берілген жыл;
объектінің кадастрлық нөмірі;
бастапқы объектінің кадастрлық нөмірі;
жер учаскесінің кадастрлық нөмірі;
жер учаскесінің ауданы;
құрылыс ауданы;
жылжымайтын мүлік түрі;
қабаты;
пайдалы ауданы;
объектінің салық салынатын құны (бар болса);
ауыртпалықтардың бар-жоғы туралы мәліметтер;
шектеулердің бар-жоғы туралы мәліметтер;
объектінің орналасқан жері;
облыс;
аудан/қала;
объектінің мекенжайы (елді мекен, көше, үй, пәтер);
объектінің нысаналы мақсаты;
тіркелген ауыртпалықтар туралы мәліметтер:
ауыртпалық түрі;
ауыртпалықтың мазмұны;
мүдделі тұлға;
ортақ меншік нысаны, үлесі;
мәміле сомасы (құны);
негізгі міндеттемелердің мөлшері (кепіл сомасы);
ауыртпалық салу мерзімі;
ауыртпалықты тіркеу күні, уақыты;
ауыртпалықтың туындауының негізі:
құжат түрі;
құжаттың нөмірі мен күні;
12) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою саласындағы уәкілетті орган бизнес-әріптестердің тізілімінде жариялау үшін контрагенттің иесі не басшысы болып табылатын жеке тұлғаның жақын туысы (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, ұлы, қызы), жегжаты (жұбайының (зайыбының) аға-інісі, апа-сіңлісі, қарындасы, ата-анасы, ұлы немесе қызы) болып табылатын, онымен некеде тұрған жеке тұлғасы бар, контрагентпен үлестес заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің тізбесі туралы мәліметтерді бизнес-әріптестер тізіліміне береді. Бұл ретте заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің үлестестігі туралы мәліметтер берілмейді;
13) көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті орган мынадай мәліметтерді ұсынады:
заңды тұлғаның тіркелген көлік заңнамасын бұзуының саны туралы ақпарат;
халықаралық тасымалдарды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі мен карточкасының болуы туралы ақпарат;
халықаралық тасымалдарды жүзеге асыруға рұқсат беру карточкаларының саны туралы ақпарат (заңды тұлғаның халықаралық тасымалдарға жіберілген автокөлік құралдарының санын айқындайды).

10) субъекты естественных монополий (далее – СЕМ) для формирования реестра бизнес-партнеров предоставляют сведения о фактах неуплаты сроком свыше одного месяца платежей по коммунальным услугам юридических лиц, индивидуальных предпринимателей с ежемесячной актуализацией сведений, которые они направляют в НПП.
СЕМ предоставляют данные ежемесячно, не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, а НПП размещает представленные данные в реестре бизнес-партнеров;
11) уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и государственное техническое обследование недвижимого имущества, предоставляет следующие сведения:
ИИН правообладателя;
БИН правообладателя (компании);
полное наименование правообладателя (компании);
признак жилого/нежилого фонда;
год ввода в эксплуатацию объекта;
кадастровый номер объекта;
кадастровый номер первичного объекта;
кадастровый номер земельного участка;
площадь земельного участка;
площадь застройки;
вид недвижимого имущества;
этажность;
полезная площадь;
налогооблагаемая стоимость объекта (при наличии);
сведения о наличии обременений;
сведения о наличии ограничений;
местоположение объекта;
область;
район/город;
адрес объекта (населенный пункт, улица, дом, квартира);
целевое назначение объекта;
сведения о зарегистрированных обременениях:
вид обременения;
содержание обременения;
заинтересованное лицо;
форма общей собственности, доля;
сумма сделки (стоимость);
размер основных обязательств (сумма залога);
срок обременения;
дата, время регистрации обременения;
основание возникновения обременения:
вид документа;
номер и дата документа;
12) уполномоченный орган в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния передает в реестр бизнес-партнеров сведения для публикации в реестре бизнес-партнеров о перечне аффилированных с контрагентом юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, имеющих физическое лицо, состоящее в близком родстве (родитель, брат, сестра, сын, дочь), браке, а также свойстве (брат, сестра, родитель, сын или дочь супруга (супруги) с физическим лицом, являющимся владельцем либо руководителем контрагента. При этом, детали аффилированности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей не передаются;
13) уполномоченный орган в сфере транспорта и коммуникации предоставляет следующие сведения:
информацию о количестве зарегистрированных нарушений транспортного законодательства у юридического лица;
информацию о наличии удостоверения и карточки допуска к осуществлению международных перевозок;
информацию о количестве карточек допуска к осуществлению международных перевозок (определяет количество автотранспортных средств у юридического лица, допущенных к международным перевозкам).

24. Тәуекелдерді болжаудың өзектілігін сақтау мен дәлдігін арттыру үшін ҰКП мезгіл-мезгіл, жылына кемінде бір рет скоринг және алдын ала индекстерді есептеу алгоритмдерін нақтылауды жүзеге асырады.
25. Скоринг және алдын ала индекстерді есептеу алгоритмдерін нақтылау осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Мемлекеттік органдар скоринг және алдын ала индекстерді есептеу алгоритмін нақтылау үшін сұрау салуды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ҰКП-ға осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес тестілік іріктеуді ұсынады.
4-тарау. Бизнес-әріптестердің тізілімін пайдалану тәртібі
27. Кәсіпкерлік субъектісі туралы ақпарат пайдаланушыларға тізілімнің порталында мәліметтерді көрсету нысанында, сондай-ақ ЭЦҚ-мен куәландырылған, кәсіпкерлік және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асыруға арналған электрондық құжат түрінде ұсынылады.
28. Мәліметтерді беру ақпарат көзінде мәліметтерді қалыптастыру және беру жылдамдығы ескеріле отырып, онлайн режимде жүзеге асырылады.
29. Бизнес-әріптестердің тізілімінде қамтылған кәсіпкерлік субъектілерінің дербес деректерін жинау, өңдеу және қорғау Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
30. Бизнес-әріптестер тізілімінің порталында пайдаланушыларды тіркеу, кәсіпкерлік субъектілерін іздеу, кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпаратты сұрату, пайдаланушыларға кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпаратты беру жүзеге асырылады.
31. Кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға қатысты мәліметтерді сұрату бизнес-әріптестердің тізілімінде оның кәсіпкерлік субъектісі мәртебесі расталған жағдайда жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлік субъектілерін іздеу мынадай белгілер бойынша жүзеге асырылады:
БСН немесе ЖСН;
заңды тұлғаның атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны;
дара кәсіпкердің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және (немесе) атауы.
32. Бизнес-әріптестердің тізілімін пайдаланушы кәсіпкерлік субъектісі туралы ақпарат сұратуды жүзеге асырады.
33. МО БКЖ, ЭҮШ және басқа қатысушылардың ақпараттық жүйелері іркіліссіз жұмыс істеген жағдайда бизнес-әріптестер тізілімінің ақпараттық жүйесінен пайдаланушыға есепті қалыптастыру уақыты 1 (бір) сағаттан аспайды.
34. Бизнес-әріптестер тізілімін мынадай жағдайларда:
кәсіпкерлік субъектілерінің адалдығын, сондай-ақ әлеуетті контрагентпен ынтымақтастыққа байланысты тәуекелдерді өз бетінше бағалау үшін пайдаланушылар;
өз функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де мемлекеттік мекемелер пайдаланады.

24. Для поддержания актуальности и повышения точности прогнозирования рисков НПП периодически, не менее одного раза в год, осуществляет уточнение алгоритмов расчета скоринговых и предварительных индексов.
25. Уточнение алгоритмов расчета скоринговых и предварительных индексов осуществляется согласно пунктам 17, 18 и 19 настоящих Правил.
26. Государственные органы для уточнения алгоритма расчета скоринговых и предварительных индексов в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения запроса предоставляют НПП тестовую выборку в соответствии с пунктами 17, 18 и 19 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок использования реестра бизнес-партнеров
27. Информация о субъекте предпринимательства предоставляется пользователям в форме отображения сведений на портале реестра, а также в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП, для осуществления предпринимательской и иной деятельности, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
28. Предоставление сведений осуществляется в режиме онлайн с учетом скорости формирования и предоставления сведений на источнике информации.
29. Сбор, обработка и защита персональных данных субъектов предпринимательства, содержащихся в реестре бизнес-партнеров, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
30. На портале реестра бизнес-партнеров осуществляется регистрация пользователей, поиск субъектов предпринимательства, запрос информации о субъектах предпринимательства, предоставление пользователям информации о субъектах предпринимательства.
31. Запрос сведений в отношении юридических и физических лиц, являющихся субъектом предпринимательства, осуществляется при условии подтверждения его статуса субъекта предпринимательства в реестре бизнес-партнеров.
Поиск субъектов предпринимательства осуществляется по следующим признакам:
БИН или ИИН;
наименование и организационно-правовая форма юридического лица;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) и (или) наименование индивидуального предпринимателя.
32. Пользователь реестра бизнес-партнеров осуществляет запрос информации о субъекте предпринимательства.
33. Время формирования отчета пользователю от информационной системы реестра бизнес-партнеров составляет не более 1 (один) часа при условии бесперебойного функционирования ЕТС ГО, ШЭП и информационных систем других участников.
34. Реестр бизнес-партнеров используется:
пользователями для самостоятельной оценки добросовестности субъектов предпринимательства, а также рисков, связанных с сотрудничеством с потенциальным контрагентом;
государственными органами и иными государственными учреждениями в пределах информации, необходимой им для осуществления своих функций.

35. Бизнес-әріптестердің тізілімі пайдаланушының кәсіпкерлік субъектісін әрбір тексеру фактісін тіркеуді жүзеге асырады, пайдаланушыға тексеру фактісі туралы тексеру күні мен уақыты көрсетілген, алынған ақпарат қамтылған, скоринг индекстерінің мәндері көрсетілген есепті электрондық түрде алуға мүмкіндік береді, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілеріне сұрау салудың күні мен уақытын көрсете отырып, ол туралы ақпаратты сұратқан пайдаланушылар туралы мәліметтерді алуға мүмкіндік береді.
36. Әлеуетті контрагентті тексеру үшін мемлекеттік тіркеу, жүзеге асырылатын қызмет түрлері, мемлекеттік органдар тізілімдерінде бар/жоғы, төленген салықтар мен салық берешегінің сомалары туралы мәліметтер, қолдағы бар жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға лицензиялар, рұқсаттар туралы мәліметтер, салық төлеушінің адалдық индексінің мәні кәсіпкерлерге бизнес-әріптестер тізілімінің порталында тегін беріледі.

35. Реестр бизнес-партнеров осуществляет регистрацию каждого факта проверки пользователем субъекта предпринимательства, предоставляет возможность пользователю получить в электронном виде отчет о факте проверки с указанием даты и времени проверки, отражением полученной информации, отражением значений скоринговых индексов, а также предоставляет субъектам предпринимательства возможность получить сведения о пользователях, запросивших информацию о нем, с указанием даты и времени запроса.
36. Для проверки потенциального контрагента сведения о государственной регистрации, видах осуществляемой деятельности, наличии/отсутствия в реестрах государственных органов, суммах уплаченных налогов и налоговой задолженности, сведения об имеющихся лицензиях, разрешениях на занятие отдельными видами деятельности, значение индекса добросовестности налогоплательщика предоставляются предпринимателям на портале реестра бизнес-партнеров бесплатно.