"Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 17 шiлдедегi № 283-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 шiлдеде № 33114 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 253) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
Д. Қыдырәлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2023 жылғы 17 шілдедегі
№ 283-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
"Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 253) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын (бұдан әрі – грант) беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) грант алушы – грант беру туралы шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес грант төлемі жүзеге асырылған конкурс жеңімпазы;
2) грант беруге арналған конкурс (бұдан әрі – конкурс) – осы Қағидаларға сәйкес грант беру үшін жеңімпазды айқындау процесі;
3) жоба – жобаны іске асыру орындылығының, мерзімдерінің әлеуметтік - экономикалық негіздемесін, грант қаражаты есебінен жоспарланатын шығындардың тізбесін айқындайтын ұсынылған идеяны жүзеге асыру және іске асыру жоспары;
4) конкурстық комиссия – конкурстық өтінімдерді бағалауды жүзеге асыратын және конкурс жеңімпаздарын айқындайтын алқалы орган;
5) конкурстық өтінім – азаматтың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген, конкурсқа қатысуға арналған өтініші;
6) мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік жастар саясаты саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) үміткер – конкурсқа қатысуға конкурстық өтінім берген, конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталған кезде он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі Қазақстан Республикасының азаматы.
3. Гранттың мөлшері мен санын уәкілетті орган жыл сайын анықтайды.
4. Бөлінген грант қаражаты жобаны іске асыру үшін пайдаланылады.
5. Грантты пайдалану мерзімі бір жылдан аспайды.
6. Гранттар Қазақстан Республикасының азаматына жаңа идеялар мен бастамаларды іске асыру үшін конкурстық негізде мынадай бағыттар бойынша беріледі:
1) "Ғылым" – жаңа ғылыми жобаларды және зерттеулерді іске асыруға арналған;
2) "Мәдениет" – Қазақстанның мәдени мұрасын танымал етуге, халықтық мәдени дәстүрлер мен өнерді ілгерілетуге бағытталған жобаларды іске асыруға арналған;
3) "Ақпараттық технологиялар" – жаңа IT шешімдер мен жобаларды, оның ішінде жаңадан басталған стартап жобаларды іске асыруға және әзірлеуге арналған;
4) "Бизнес" – жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған;
5) "Медиа" – жаңа медиа жобаларды, оның ішінде жастар үшін танымдық, пайдалы, қызықты контент құру жөніндегі жобаларды іске асыруға арналған;
6) Волонтерлік – өзекті, әлеуметтік проблемаларды шешуге бағытталған волонтерлік жобаларды (бастамаларды) іске асыруға арналған.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Республики Казахстан
от 17 июля 2023 года № 283-НҚ
Правила присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 253) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, и определяют порядок присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары" (далее – грант).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) грантополучатель – победитель конкурса, которому согласно договору о присуждении гранта (далее – договор) осуществлена выплата гранта;
2) конкурс на присуждение гранта (далее – конкурс) – процесс определения победителя для присуждения гранта в соответствии с настоящими Правилами;
3) проект – план осуществления и реализации представленной идеи, определяющий социально-экономическое обоснование целесообразности, сроков реализации проекта, перечень планируемых затрат за счет средств гранта;
4) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, осуществляющий оценку конкурсных заявок и определяющий победителей конкурса;
5) конкурсная заявка – заявление гражданина для участия в конкурсе с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил;
6) уполномоченный орган по вопросам государственной молодежной политики (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере государственной молодежной политики;
7) претендент – гражданин Республики Казахстан, от четырнадцати до тридцати пяти лет на момент окончания приема конкурсных заявок, подавший конкурсную заявку на участие в конкурсе.
3. Размер и количество гранта определяется уполномоченным органом ежегодно.
4. Выделенные средства гранта используются для реализации проекта.
5. Срок использования гранта составляет не более одного года.
6. Гранты присуждаются на конкурсной основе для реализации новых идей и инициатив гражданину Республики Казахстан по следующим направлениям:
1) "Наука" – для реализации новых научных проектов и исследований;
2) "Культура" – для реализации проектов, направленных на популяризацию культурного наследия Казахстана, продвижение народных культурных традиций и искусства;
3) "Информационные технологии" – для реализации и разработки новых IT-решений и проектов, в том числе начинающих стартап-проектов;
4) "Бизнес" – для реализации новых бизнес-идей;
5) "Медиа" – для реализации новых медиа-проектов, в том числе проектов по созданию познавательного, полезного, интересного контента для молодежи;
6) Волонтерство – для реализации волонтерских проектов (инициатив), направленных на решение актуальных, социальных проблем.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-1. Грантты қайтадан беруге жол берілмейді. Конкурсқа үміткер бір бағыт бойынша 1 (бір) конкурстық өтінім береді.
Ескерту. Қағидалар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Гранттың мақсаттары мен міндеттері
7. Грант берудің мақсаты белсенді шығармашыл жастар қауымдастығын қалыптастыруға бағытталған жастардың жаңа және қолданыстағы бастамаларын мемлекеттік қолдау болып табылады.
8. Грант беру міндеттері:
1) талантты және талапты жастарды қолдау;
2) елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін практикалық қызығушылық тудыратын жастардың инновациялық жобалары мен ғылыми-техникалық әзірлемелерін анықтау және қолдау;
3) жастардың жаңа және жұмыс істеп тұрған стартап-жобаларын іске асыруға жәрдем көрсету;
4) жастар арасында шығармашылық қызметті танымал ету.
3-тарау. Конкурс өткізу тәртібі
9. Конкурсты ұйымдастыруды және өткізуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарламаны уәкілетті орган конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 2 (екі) ай бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ интернет-ресурсында, әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында жариялайды.
Конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарламада грантты беру мақсаттары мен бағыттары, конкурстың өткізу мерзімдері, негізгі шарттары туралы мәліметтер қамтылады.
11. Конкурс екі кезеңде өткізіледі:
1) бірінші кезең – уәкілетті органның конкурстық өтінімдерді қабылдауы және осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкестігін қарауы;
2) екінші кезең – конкурстық өтінімдерді бағалау және конкурс жеңімпаздардын анықтау.
12. Конкурстық өтінімдерді бағалау үшін уәкілетті орган конкурстық комиссия құрады.
Конкурстық комиссияны төраға – уәкілетті органның басшысы басқарады.
Конкурстық комиссияның құрамына орталық атқарушы органдар мен азаматтық қоғамның өкілдері, ғалымдар және грант бағыттары бойынша мамандар мен сарапшылар енгізіледі, бағыттардың әрқайсысын уәкілетті органмен келісу бойынша конкурстық комиссия мүшелерінің арасынан басшы басқарады.
Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, 5 (бес) адамнан кем емес.
Конкурстық комиссия мүшесі, егер оның тікелей немесе жанама мүдделілігі (мүдделер қақтығысы) болса және қарсылық білдіруге (өздігінен бас тартуға) жататын болса, өтінімдерді қарауға қатыспайды.
Конкурстық комиссия мүшесі туындаған мүдделер қақтығысы немесе оның туындау мүмкіндігі туралы конкурстық комиссия төрағасын жазбаша нысанда хабардар етеді.
Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру уәжделенеді және отырыс басталғанға дейін де, конкурстық комиссия отырысы барысында да мәлімделеді.
Конкурстық комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (бас тартуы) туралы шешімді конкурстық комиссия жазбаша нысанда, отырыстарға қатысатын оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылдайды және конкурстық комиссия мүшесінің қатысуымен жария етіледі.

6-1. Повторное присуждение гранта не допускается. Претендент на конкурс подает 1 (один) конкурсную заявку по одному направлению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Цели и задачи гранта
7. Целью присуждения гранта является государственная поддержка новых и действующих инициатив молодых людей, направленных на формирование сообщества активной творческой молодежи.
8. Задачи присуждения гранта:
1) поддержка талантливой и целеустремленной молодежи;
2) выявление и поддержка инновационных проектов и научно-технических разработок молодежи, представляющих практический интерес для социально-экономического развития страны;
3) оказание содействия в реализации новых и действующих стартап-проектов молодежи;
4) популяризация творческой деятельности среди молодежи.
Глава 3. Порядок проведения конкурса
9. Организацию и проведение конкурса осуществляет уполномоченный орган.
10. Информационное сообщение о проведении конкурса публикуется уполномоченным органом в средствах массовой информации, а также на интернет-ресурсе официальных аккаунтах в социальных сетях уполномоченного органа не менее чем за 2 (два) месяца до завершения срока приема конкурсных заявок.
Информационное сообщение о проведении конкурса содержит сведения о целях присуждения и направлениях гранта, сроках проведения, основных условиях конкурса.
11. Конкурс проводится в два этапа:
1) первый этап – прием и рассмотрение на соответствие пункту 17 настоящих Правил конкурсных заявок уполномоченным органом;
2) второй этап – оценка конкурсных заявок и определение победителей конкурсной комиссией.
12. Для оценки конкурсных заявок уполномоченным органом создается конкурсная комиссия.
Конкурсную комиссию возглавляет председатель – руководитель уполномоченного органа.
В состав конкурсной комиссии включаются представители центральных исполнительных органов и гражданского общества, ученые, специалисты и эксперты по направлениям гранта, каждое из которых возглавляет руководитель из числа членов конкурсной комиссии по согласованию с уполномоченным органом.
Общее количество членов конкурсной комиссии составляет нечетное число, не менее 5 (пять) человек.
Член конкурсной комиссии не участвует в рассмотрении заявок, если у него имеется прямая или косвенная заинтересованность (конфликт интересов) и подлежит отводу (самоотводу).
Член конкурсной комиссии в письменной форме уведомляет председателя конкурсной комиссии о возникшем конфликте интересов или возможности его возникновения.
Самоотвод и отвод мотивируются и заявляются как до начала заседания, так и в ходе заседания конкурсной комиссии.
Решение о самоотводе (отводе) члена конкурсной комиссии принимается конкурсной комиссией в письменной форме, большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена конкурсной комиссии.

13. Конкурстық комиссияның қорытынды отырысы аудио- және (немесе) бейнетіркеуді пайдалана отырып, ашықтық және айқындық қағидаттарында өткізіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Конкурстық комиссияның отырыстары, егер оған мүшелердің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
15. Үміткер конкурсқа қатысу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген электрондық мекенжайға және конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген мерзімдерде конкурстық өтінім береді.
16. Конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімді дайындауға және ұсынуға байланысты барлық шығыстарды үміткер көтереді.
17. Конкурстық өтінімдер мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде қабылданады және:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның сипаттамасы;
2) жоба бойынша бейне (алпыс секундтан аспайды) немесе таныстырылым (он слайдтан аспайды);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығындар сметасының жобасы;
4) зияткерлік меншік туралы мәліметтер (бар болса);
5) жеке куәлік немесе туу туралы куәліктің көшірмесі қамтылуға тиіс.
18. Конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген конкурстық өтінімдерді беру мерзімі өткеннен кейін ұсынылған конкурстық өтінімдер қабылданбайды.
19. Уәкілетті орган конкурстық өтінімдерді қабылдайды және олардың осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкестігін қарайды.
Уәкілетті орган құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде конкурстық өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде үміткерге конкурстық өтінімді 1 (бір) реттен аспайтын мөлшерде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келтіру қажеттігі туралы хабарламаны үміткердің конкурстық өтінімінде көрсетілген электрондық мекенжайына жібереді.
Конкурстық өтінім хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келтірілмеген кезде уәкілетті орган конкурстық өтінімді үміткерге қайтарады.
Конкурстық өтінімдерді уәкілетті орган конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарламада көрсетілген конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 1 (бір) айдан аспайтын мерзімде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкестігін қарайды.
Осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келетін конкурстық өтінімдерді уәкілетті орган конкурстық өтінімдерді қарау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурстық комиссияның қарауына жібереді.

13. Итоговое заседание конкурсной комиссии проводится на принципах открытости и прозрачности с использованием аудио- и (или) видео фиксации.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Заседания конкурсной комиссии считаются правомочными, если на нем присутствуют не менее двух третей от общего количества членов.
15. Претендент для участия в конкурсе подает конкурсную заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на электронный адрес, указанный в информационном сообщении о проведении конкурса, и в сроки, указанные в информационном сообщении о проведении конкурса.
16. Все расходы, связанные с подготовкой и представлением конкурсной заявки на участие в конкурсе, несет претендент.
17. Конкурсные заявки принимаются на государственном и (или) русском языках и должны содержать:
1) описание проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) видео (не более шестидесяти секунд) или презентацию проекта (не более десяти слайдов);
3) проект сметы расходов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) сведения об интеллектуальной собственности (при наличии);
5) копия удостоверения личности или свидетельство о рождении.
18. Конкурсные заявки, представленные по истечении срока подачи конкурсных заявок, указанного в информационном сообщении о проведении конкурса, не принимаются.
19. Конкурсные заявки принимаются и рассматриваются уполномоченным органом на соответствие пункту 17 настоящих Правил.
При представлении неполного пакета документов, в срок не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня получения конкурсной заявки уполномоченный орган направляет претенденту на электронный адрес, указанный в конкурсной заявке претендента, уведомление о необходимости приведения конкурсной заявки не более 1 (один) раза в соответствие с пунктом 17 настоящих Правил.
При неприведении конкурсной заявки в соответствие с пунктом 17 настоящих Правил в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения уведомления, уполномоченный орган возвращает конкурсную заявку претенденту.
Конкурсные заявки рассматриваются уполномоченным органом на соответствие пункту 17 настоящих Правил не более 1 (один) месяца после завершения срока приема конкурсных заявок, указанного в информационном сообщении о проведении конкурса.
Конкурсные заявки, соответствующие пункту 17 настоящих Правил, направляются в течение 5 (пять) рабочих дней после завершения срока рассмотрения конкурсных заявок уполномоченным органом на рассмотрение конкурсной комиссии.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Конкурстық комиссияның мүшелері уәкілетті орган осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес келетін конкурстық өтінімдерді ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағалау парағы бойынша конкурстық өтінімдерді бағалайды және грант алушыларды айқындайды.
Конкурстық комиссияның шешімімен конкурс қорытындылары туралы хаттама ресімделеді.
21. Жобаны бағалау үшін келесі критерийлер бойынша 1 ден 10 ға дейінгі балл есептеледі:
1) жобаның бағытқа сәйкестік дәрежесі;
2) мәселені (ағымдағы жағдайды) түсіну және нақты сипаттау, статистика және ресми дереккөздерге сілтемелер келтіріледі;
3) жобаның бәсекеге қабілеттілігі;
4) ұсынылатын жобаның жаңашылдығы (бірегейлігі);
5) бенефициарларды қамту және жобаны іске асыру ауқымы;
6) жоспарланған нәтижелер шынайы және ұсынылған жоба аясында қол жетімді;
7) қаржыландыру аяқталғаннан кейін қызметті жалғастыру және (немесе) нәтижелерді ілгерілету мүмкіндігі нақты сипатталған;
8) сметада ұсынылған шығындар негізделген және шынайы;
9) жобаны іске асырудың ұсынылған мерзімдері негізделген және шынайы.
22. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Баллдарды қою жобаның осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігін айқындау арқылы келесі тәсілмен жүргізіледі:
көрсеткіш тармақшаларының толығымен бірде-біріне сәйкес келмеу кезінде – 1 балл;
көрсеткіш тармақшаларының біреуіне сәйкес келеді – 2 балл;
көрсеткіштің екі тармақшасына сәйкес келеді – 3 балл;
көрсеткіштің үш тармақшасына сәйкес келеді – 4 балл;
көрсеткіштің төрт тармақшасына сәйкес келеді – 5 балл;
көрсеткіштің бес тармақшасына сәйкес келеді – 6 балл;
көрсеткіштің алты тармақшасына сәйкес келеді – 7 балл;
көрсеткіштің жеті тармақшасына сәйкес келеді – 8 балл;
көрсеткіштің сегіз тармақшасына сәйкес келеді – 9 балл;
көрсеткіштің барлық тармақшасына сәйкес келеді – 10 балл.
24. Уәкілетті орган конкурс қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде конкурс қорытындылары туралы хаттама жобасын уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялайды.
Үміткер конкурс қорытындылары туралы хаттаманың жобасы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде конкурс қорытындылары туралы хаттама жобасына қарсылық (бар болса) ұсынады.
Қарсылықтар келіп түскен жағдайда, олар қаралғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурс қорытындылары туралы хаттамаға қатысып отырған конкурстық комиссияның мүшелері қол қояды.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Члены конкурсной комиссии в срок не более 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня представления уполномоченным органом соответствующих пункту 17 настоящих Правил конкурных заявок оценивают конкурсные заявки по оценочному листу, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и определяют грантополучателей.
Решение конкурсной комиссии оформляется протоколом об итогах конкурса.
21. Для оценки проекта рассчитываются баллы от 1 до 10 по следующим критериям:
1) степень соответствия проекта направлению;
2) понимание и четкое описание проблемы (текущей ситуации), поддерживаемое статистикой и ссылками на официальные источники;
3) конкурентоспособность проекта;
4) новизна (уникальность) предлагаемого проекта;
5) охват бенефициаров и масштаб реализации проекта;
6) планируемые результаты реалистичны и достижимы в рамках предлагаемого проекта;
7) четко описана возможность продолжения деятельности после окончания финансирования и (или) продвижения результатов;
8) представленные в смете расходы обоснованы и реалистичны;
9) представленные сроки реализации проекта обоснованы и реалистичны.
22. Исключен приказом Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Выставление баллов производится посредством определения соответствия проекта критериям, указанных в пункте 21 настоящих Правил следующим способом:
при полном несоответствии проекта ни одному из критериев – 1 балл;
соответствие проекта одному критерию – 2 балла;
соответствие проекта двум критериям – 3 балла;
соответствие проекта трем критериям – 4 балла;
соответствие проекта четырем критериям – 5 баллов;
соответствие проекта пяти критериям – 6 баллов;
соответствие проекта шести критериям – 7 баллов;
соответствие проекта семи критериям – 8 баллов;
соответствие проекта восьми критериям – 9 баллов;
соответствие проекта всем критериям – 10 баллов.
24. Уполномоченный орган публикует проект протокола об итогах конкурса на интернет-ресурсе уполномоченного органа, в срок не позднее 3 (три) рабочих дней до подписания протокола об итогах конкурса.
Претендентом предоставляется возражение (при наличии) к проекту протокола об итогах конкурса в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня опубликования проекта протокола об итогах конкурса на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
После рассмотрения возражений, при их поступлении, в течение 5 (пять) рабочего дня протокол об итогах конкурса подписывается присутствующими членами конкурсной комиссии.

25. Грант алушылардың тізімі конкурстық комиссияның конкурс қорытындылары туралы хаттамасы қол қойылған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
26. Уәкілетті орган конкурс жеңімпаздары айқындалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде грант алушыларды байланыс құралдары және (немесе) байланыстың өзге де тәсілдері арқылы конкурс қорытындылары туралы хабардар етеді.
4-тарау. Грантты беру, пайдалану және қайтару тәртібі
27. Екінші деңгейдегі банктердегі жеке шотты грант алушы грантты аудару үшін бөлек ашады
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Уәкілетті орган конкурстық комиссияның конкурс қорытындылары туралы хаттамасының негізінде грант алушы банктік шоттың бар-жоғы және нөмірі туралы анықтаманы ұсынғаннан кейін грант алушымен шарт жасасады.
Кәмелетке толмаған грант алушылар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен шарт жасасады.
29. Грант алушы уәкілетті органға осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша шартта белгіленген мерзімдерде аралық/қорытынды бағдарламалық есептерді, ақша қаражатының жұмсалуы туралы аралық/қорытынды есептерді ұсынады.
30. Уәкілетті орган күнтізбелік бір жыл ішінде грант қаражатының нысаналы пайдаланылуына, оның ішінде грант алушының ұсынған есебі бойынша мониторингті жүзеге асырады.
31. Гранттың нысаналы пайдаланылмағаны анықталған жағдайда уәкілетті орган грант алушыны шарт талаптарының бұзылғаны және гранттың толық сомасын қайтару қажеттігі туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
32. Грант алушы грант қаражатын уәкілетті органнан хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қайтарады.
33. Грант алушы қаражатты белгіленген мерзімде қайтармаған жағдайда олар азаматтық сот ісін жүргізу тәртібімен өндіріп алынады.
34. Грант алушы қайтарған грант қаражатын уәкілетті орган республикалық бюджетке аударады.
35. Қаражат:
1) грант алушы қайтыс болған;
2) грант алушы хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған;
3) грант алушы іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған жағдайларда (растайтын құжаттар болған кезде) қайтарылмайды.
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
грантын беру қағидаларына
1-қосымша
"Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру конкурсына қатысу үшін конкурстық өтінім
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.07.2024 № 302-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күн      он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. Список грантополучателей публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 3 (три) рабочих дней со дня подписания протокола об итогах конкурса.
26. Уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней после определения победителей конкурса уведомляет грантополучателей об итогах конкурса через средства коммуникации и (или) иные способы связи.
Глава 4. Порядок присуждения, использования и возврата гранта
27. Лицевой счет в банках второго уровня, открывается грантополучателем отдельно для перечисления гранта.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Уполномоченный орган на основании протокола об итогах конкурса после предоставления грантополучателем справки о наличии и номере банковского счета заключает с грантополучателем договор.
Несовершеннолетние грантополучатели заключают договор в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
29. Грантополучатель предоставляет в уполномоченный орган промежуточный/заключительный программные отчеты, промежуточный/заключительный отчеты о расходовании денежных средств в установленные договором сроки по форме согласно приложениям 5 и 6 к настоящим Правилам.
30. Уполномоченный орган осуществляет мониторинг в течение одного календарного года за целевым использованием средств гранта, в том числе по представленному отчету грантополучателя.
31. При выявлении нецелевого использования гранта уполномоченный орган в письменной форме уведомляет грантополучателя о нарушении условий договора и необходимости возврата полной суммы гранта.
32. Грантополучатель возвращает средства гранта в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня получения уведомления от уполномоченного органа.
33. При невозврате грантополучателем средств в установленный срок, они подлежат взысканию в порядке гражданского судопроизводства.
34. Средства гранта, возвращенные грантополучателем, перечисляются уполномоченным органом в республиканский бюджет.
35. Не подлежат возврату средства в следующих случаях (при наличии подтверждающих документов):
1) смерти грантополучателя;
2) признании грантополучателя безвестно отсутствующим или объявлении умершим;
3) признании грантополучателя недееспособным.
Приложение 1
к Правилам присуждения гранта
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
Конкурсная заявка для участия в конкурсе на присуждение гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары"
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и информации РК от 11.07.2024 № 302-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Тегі______________________________________________________________
Аты________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_______________________________________________
2. Туған күні__________________________________________________________
3. Грант жобасының бағыты (көрсетілген бағыттардың бірін таңдаңыз: "Ғылым", "Мәдениет", "Ақпараттық технологиялар", "Бизнес", "Медиа", "Волонтерлік")
_____________________________________________________________________
4. Білімі (жоғары, орта, оқу орнының атауы)
_____________________________________________________________________
5. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (бар болса)
_____________________________________________________________________
6. Қазіргі қызметі (үміткердің жұмыс орны, лауазымы/оқу орны)
_____________________________________________________________________
7. Байланыс деректері (ұялы/жұмыс телефоны, электрондық пошта)
_____________________________________________________________________
8. Тұратын мекенжайы (облыс, қала, көше, үй/пәтер) _______________________
_____________________________________________________________________
20 __ жылғы "__" _____________
Қолы _________
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
грантын беру қағидаларына
2-қосымша
Жобаның сипаттамасы
Жобаның атауы және бағыты
Жобаның жетекшісі (үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Нысаналы аудитория
Жобаның миссиясы
Бастаманың негіздемесі
Жобаның мақсаттары
Жобаның міндеттері
Жобаны іске асыру мерзімдері
Жобаның сәттілігін бағалаудың нысаналы көрсеткіштері мен өлшемшарттары
Жоба өнімі
Жобаның мүдделі тараптары
Жобаны іске асыру құны бойынша алдын ала болжамдар
Жобаның шектеулері (тәуекелдері)
Жобаны іске асыру географиясы (облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана)
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
грантын беру қағидаларына
3-қосымша
Шығындар сметасының жобасы
р/н
Шығындар бабы
Өлшем бірлігі
Бірлік бағасы
Саны
Сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Барлығы:
* Ескерту:
Грант қаражатын мақсатты пайдалану үшін грант алушыға жалақы көзделмейді
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
грантын беру қағидаларына
4-қосымша
"Тәуелсіздік ұрпақтары" грантын беру үшін грант алушыларды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия мүшесінің бағалау парағы
Комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
Грант бағыты ____________________________________________________________________
п/п
Үміткердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның атауы
Қорытынды балл
1
2
3
4
1.
2.
...
20 __ жылғы "__" _____________
Қолы _________
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
грантын беру қағидаларына
5-қосымша
АРАЛЫҚ БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ЕСЕП
Грант алушы:
Грант тақырыбы:
Грант сомасы:

1. Фамилия __________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________
Отчество (при наличии) _____________________________________________
2. Дата рождения _____________________________________________________
3. Направление проекта гранта (выбрать одно из указанных направлений: "Наука", "Культура", "Информационные технологии", "Бизнес", "Медиа", "Волонтерство")
____________________________________________________________________
4.Образование (высшее, среднее, наименование учебного учреждения) ____________________________________________________________________
5. Ученая степень, ученое звание (при наличии) ___________________________
____________________________________________________________________
6. Текущая деятельность (место работы, должность/место учебы) ____________
____________________________________________________________________
7. Контактные данные (моб./раб. телефоны, электронная почта) _____________
____________________________________________________________________
8.Адрес проживания (область, город, улица, дом/квартира) ____________________________________________________________________
"__" _____________ 20__ года
Подпись _________
Приложение 2
к Правилам присуждения гранта
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
Описание проекта
Название и направление проекта
Руководитель проекта (фамилия, имя, отчество (при наличии) претендента)
Краткое описание проекта
Целевая аудитория
Миссия проекта
Обоснование проекта
Цели проекта
Задачи проекта
Сроки реализации проекта
Целевые показатели и критерии оценки успеха проекта
Продукт проекта
Заинтересованные стороны проекта
Предварительные прогнозы по стоимости реализации проекта
Ограничения (риски) проекта
География реализации проекта (область, города республиканского значения, столица)
Приложение 3
к Правилам присуждения гранта
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
Проект сметы расходов
п/п
Статья расходов Единица измерения Цена за единицу Количество Сумма
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Итого:
* Примечание:
Для целевого использования средств гранта грантополучателю не предусматривается заработная плата
Приложение 4
к Правилам присуждения гранта
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
Оценочный лист члена конкурсной комиссии по отбору грантополучателей для присуждения гранта "Тәуелсіздік ұрпақтары"
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена комиссии
____________________________________________________
Направление гранта
____________________________________________________________________________
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) претендента Наименование проекта Итоговый балл
1
2
3
4
1.
2.
"__" _____________ 20__ года
Подпись _________
Приложение 5
к Правилам присуждения гранта
"Тәуелсіздік ұрпақтары"
ПРОМЕЖУТОЧНЫЙ ПРОГРАММНЫЙ ОТЧЕТ
Грантополучатель:
Тема гранта:
Сумма гранта:

1. Орындалған жұмыстар туралы ақпарат
Жобаның міндеттері
Жоба шеңберіндегі іс-шаралар
Жобаны орындау мерзімі
Әлеуметтік жоба өнімдері бойынша нысаналы индикаторларға қол жеткізу деңгейі
Қатысушылар саны
Сипаттама (Егер есеп беру кезінде қызмет ішінара орындалса, онда орындалған жұмыс сипатталады. Бұдан басқа, осы тармақты сипаттау кезінде жобаны іске асыру шеңберінде нысаналы топ өкілдері не алды деген сұраққа жауап беру қажет)
Қоса берілген растайтын құжаттар (фотосуреттер, сілтемелер және тізімдер)
Іс-шаралар құны
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1. Информация о выполненных работах
Задача проекта Мероприятий в рамках проекта Срок исполнения проекта Уровень достижения целевых индикаторов по продуктам социального проекта Количество участников Описание (если, на момент сдачи отчетности деятельность выполнено частично, то описывается выполненная работа. Кроме того, при описании данного пункта необходимо ответить на вопрос, что представители целевой группы получили в рамках реализации проекта) Приложенные подтверждающие документы
(фото, ссылки и списки)
Стоимость мероприятия
1
2
3
4
5
6
7
8
9