Спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолданудың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33185 болып тіркелді.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
Министрінің міндетін атқарушы
С. Құранбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 203 бұйрығымен
бекітілген
Спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолданудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолданудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді және спортпен шұғылдану кезінде және оқу мақсатында қаруды қолданудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар барлық дене шынықтыру және спорт ұйымдарында (бұдан әрi - ұйымдар) қолданылады.
3. Атыс тирлерде (атыс орындарында) атыс жүргiзілетiн арнайы орындарда және стендттерде iрi калибрлi, кiшi калибрлi, пневматикалық (үрлемелі қуаты 7,5 Джоульдан жоғары және калибрі 4,5 миллиметрден астам) және стендтi қарудан атыс, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қыркүйектегі № 637 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21281 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар беру кезіндегі рұқсат талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес жүргізіледі.

Об утверждении Правил применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33185.
В соответствии с пунктом 6 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
С. Құранбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 203
Правила применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" и определяют порядок применения оружия при занятиях спортом и в учебных целях.
2. Действие настоящих Правил распространяется на все физкультурно-спортивные организации (далее - организации).
3. Стрельба в стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах из крупнокалиберного, малокалиберного, пневматического (с дульной энергией свыше 7,5 Джоуль и калибром более 4,5 миллиметров) и стендового оружия ведется согласно разрешительным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им при выдаче заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2020 года № 637 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21281).

4. Атыс тирлерде (атыс орындарында) және стендттерде қатаң түрде спорт жұмысының жоспары (күнтiзбелiк жоспары) немесе ұйымның басшысы бекіткен сабақ кестесi бойынша жүргізіледі.
5. Спорттың атыс түрлері бойынша (оқ ату, стендті, практикалық) оқу-жаттығу сабақтарын атыс басшылары өткізеді.
6. Атысты басқаруға жаттықтырушылар, жаттықтырушы-оқытушылар, нұсқаушылар, спорт төрешілері жiберiледi.
Нұсқаушылар атыс жетекшiлiгiне рұқсат алу үшiн Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18849 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламасына сәйкес азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламаларынан өтеді.
7. Атыс тирінде (атыс орнында) және стендте атыс басшысы атысқа қатысушылардың осы Қағидаларды, пысықталатын жаттығулардың шарттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 562 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18881 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын (бұдан әрі - Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидалары) сақтауын қамтамасыз етеді.
8. Спортшыға немесе атыс басшысына қару-жарақ бөлмесінен қару беру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының (бұдан әрі - Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидалары) талаптарына сәйкес қол қою арқылы жүзеге асырылады.
9. Атыс тирлерде (атыс орындарында) және стендттерінде қызметкерлердi, спорт клубының мүшелерiн, спортшыларын және атыс басшыларын өткiзу рұқсат қағазы бойынша, ал атушы спортшыларды - атыс орнын жалға алған ұйымдардың әкiмшiлiгi растаған тiзiм бойынша, жеке басын куәландыратын құжаттарды, сондай-ақ қаруды сақтау және алып жүру құқығына рұқсаттар көрсету арқылы жүргiзiледi.
10. Қаруды тазалау және оларды атуға дайындау ұйымның арнайы бөлінген орнында жүргізіледі.
11. Спорттық жарыстар, оқу-жаттығу жиындарын өткізу кезінде басқа елді мекендердің спортшылары мен командаларының қатысуымен оларды өткізу орындарында спорттық-бұқаралық іс-шаралардың ұйымдастырушылары қару мен патрондарды уақытша сақтауды ұйымдастырады, осы мақсатта Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының талаптарына сәйкес қару мен патрондарды сақтау үшін белгіленген стационарлық үй-жайлар пайдаланылады.

4. Стрельба в стрелковых тирах (стрельбищах) и стендах проводится строго по плану спортивной работы (календарному плану) или расписанию занятий, утвержденному руководителем организации.
5. Все учебно-тренировочные занятия по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая стрельба) проводятся руководителями стрельбы.
6. К руководству стрельбой допускаются тренеры, тренеры-преподаватели, инструкторы, спортивные судьи.
Инструкторы для допуска к руководству стрельбой в соответствии с Программой подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18849) проходят программу подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
7. Руководитель стрельбы в стрелковом тире (стрельбище) и стенде обеспечивает соблюдение участниками стрельб настоящих Правил, условий отрабатываемых упражнений, а также Правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 562 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18881) (далее - Правила безопасного обращения с гражданским и служебным оружием).
8. Выдача оружия спортсмену или руководителю стрельбы из оружейной комнаты производится под роспись согласно Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18961) (далее - Правила оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему).
9. Пропуск в стрелковый тир (стрельбище) и стенд сотрудников, членов спортивного клуба, спортсменов и руководителей стрельб производится по списку, утвержденному руководителем организации, пропускам, а стрелков-спортсменов арендующих организаций по списку, заверенному администрацией арендатора, при предъявлении ими документов, удостоверяющих личность, а также разрешения на право хранения и ношения оружия.
10. Чистка оружия и подготовка его к стрельбе проводится в специально отведенном месте организации.
11. При проведении спортивных соревнований, учебно-тренировочных сборов с участием спортсменов и команд из других населенных пунктов, в местах их проведения организаторами спортивно-массовых мероприятий организуется временное хранение оружия и патронов, для этой цели используются стационарные помещения, отвечающие требованиям, установленным для хранения оружия и патронов в соответствии с Правилами оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.

2-тарау. Спортпен шұғылдану кезiнде және оқу мақсатында қаруды қолдану мен қауіпсіздік тәртібі
12. Атыс кезіндегі қауіпсіздік оның барлық қатысушыларының жоғары тәртібімен, атыстарды нақты ұйымдастырумен және осы Қағидалар мен қауіпсіздік шараларының Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларына сәйкес сақталуымен қамтамасыз етіледі.
Әрбір атыс тирінде (атыс орнында) және стендте осы Қағидалардың негізінде ерекшеліктер мен жергілікті жағдайларды ескере отырып, атысқа қатысушылардың барлығы жақсы бiлуi және орындауы тиiсті Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларына сәйкес нұсқаулық әзiрленедi және көрнекi жерге iлiнедi.
13. Атыс тирінде (атыс орнында) және стендте атқыштар мен айналасындағы адамдардың қауіпсіздігі қамтамасыз етiледі, сондай-ақ атыс аймағына адамдар мен жануарлардың өтiп кету мүмкiндігі шектеледі.
14. Қарудың материалдық бөлігін меңгермеген, оны қолдана алмайтын және Азаматтық және қызметтiк қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын бiлмейтiн атқыштарға атуға рұқсат берілмейді.
15. Атыс шеңберінен немесе арнайы жасалған жаттығу аймағынан тыс кез-келген қару тысқапта, қаптамада, қорапта (жәшікте) немесе қапшықта болады, бекітпесі ашық және қауіпсіздік жалаушасы салынған, стендтік қару жиналған түрінде, ал жартылай автоматты қарудың бекітпесі ашық болады. Қару қаптамадан, орамнан, қапшықтан атыс аймағында шығарылады.
Атыс тирінің (атыс орындарының) аумағында қаруды тысқапсыз, қаптамасыз алып жүруге, қарудың оқпанына салынған қауіпсіздік жалаушасы анық көрінетін кезде ғана рұқсат беріледі, бұл ретте қарудың оқпаны қауіпсіз бағытқа бағытталған болады.
Спорттық жарыстар өткізу кезінде қару-жарақпен арнайы бөлінген орындарда патронсыз, ашық ысырмамен және қауіпсіздік жалаушасы салынған дайындық қалпында жаттығуға рұқсат етіледі.
16. Траншеялық стендтегі атқыш сол жағындағы атқыш атуға дайындалғаннан кейiн ғана мылтықты жаба алады. Атқыш бiр жердегi ату орнынан екiншi жерге мылтықты ашық түрде, ал автоматты мылтықты - оғы алынған, ұңғысы жоғары көтерiлген күйде көшуi тиiс. Атқыш бесiншi атыс орнынан бiрiншi орынға ауысуы кезiнде мылтық ағытылуы керек, патрондар мен гильзалар одан алынуы тиiс.
17. Оқталатын патрондардың саны "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 1-тармағымен бекітілетін Спорт түрі бойынша қағидалармен айқындалады.
18. Жаттығуларды орындау кезiнде және дайындық кезiнде атқыштың патрондар мен оқжатар алынғаннан кейiн ғана қаруды ұңғысын атыс желісіне қаратып қоюына (қолынан шығаруына) болады. Бұл ретте винтовкалар мен тапаншалардың оқтамалары ашық қалады, ал оқпандарға қауіпсіздік жалаушалары енгізіледі.
Жаттығуды орындау кезінде атудың барлық түрлерінде атыс желісінен қару атыс басшысының пәрмен бергенде шығарылады.

Глава 2. Порядок применения оружия и безопасность при занятиях спортом и в учебных целях
12. Порядок и безопасность при стрельбе обеспечивается высокой дисциплинированностью всех ее участников, четкой организацией стрельб и точным соблюдением настоящих Правил и мер безопасности согласно Правилам безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.
В каждом стрелковом тире (стрельбище) и стенде на основании настоящих Правил с учетом особенностей и местных условий разрабатывается и размещается на видном месте инструкция в соответствии с Правилами безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, которая обязательна для исполнения всеми участниками стрельб.
13. В стрелковом тире (стрельбище) и стенде обеспечиваются условия, гарантирующие безопасность стрелков и окружающих лиц, а также исключается возможность проникновения в огневую зону людей и животных.
14. Стрелки, не изучившие материальную часть оружия, неумеющие с ним обращаться и незнающие Правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием, к стрельбе не допускаются.
15. Вне линии огня или специально созданной тренировочной зоне любое оружие находится в чехле, футляре, коробке (ящике) или кобуре, с открытым затвором и вставленным флажком безопасности, стендовое оружие в собранном виде, а у полуавтоматического оружия открыты затворы. Оружие вынимается из чехла, футляра, кобуры в огневой зоне.
На территории стрелкового тира (стрельбища) допускается переноска оружия без чехла, футляра, только при наличии видимого флажка безопасности, вставленного в ствол оружия, при этом ствол оружия направлен в безопасном направлении.
В период спортивных соревнований допускается тренироваться с оружием в позе изготовки без патрона в специально отведенных для этого местах, с открытым затвором и вставленным флажком безопасности.
16. Стрелок на траншейном стенде закрывает ружье после того, как стрелок слева подготовится к выстрелу. Переходя из одного стрелкового места на другое, стрелок переносит ружье открытым, а автоматическое ружье - разряженным, с поднятым вверх стволом. Ружье раскрыто при переходе стрелка с пятого стрелкового места на первое, патроны и гильзы из него вынуты.
17. Количество заряжаемых патронов определяется Правилами по виду спорта, утверждаемых в соответствии с пунктом 1 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте".
18. При выполнении упражнения и во время тренировки стрелок кладет оружие (выпустив его из рук) только с направлением ствола в сторону линии огня после того, как вынуты патроны и магазин. При этом затворы винтовок и пистолетов остаются открытыми, а в стволы вставлены флажки безопасности.
Во всех видах стрельбы во время выполнения упражнения оружие с линии огня выносится по команде руководителя стрельбы.

19. Атыс аймағында адамдар немесе жануарлар байқалған кезде әрбiр атқыш атыс басшысы "тоқта" және "оқты ал" пәрмен бергенде немесе өз еркімен оқ атуды тоқтатуы тиіс.
20. Жаттығуда соңғы рет атқаннан кейiн (немесе "тоқта" және "оқты ал" деген пәрмендер берiлгеннен кейiн) атқыш қаруды босатып, оқпанға қауіпсіздік жалаушасын қояды.
21. Мыналарға:
атыс үшiн ақауы бар қару беруге;
атыс желісінен тыс немесе оқу-жаттығу процесі үшін арнайы белгілінген орыннан тістұрып атысқа дайындалуға және нысанаға немесе басқа да заттарға көздеуге;
атыс басшысының рұқсатынсыз атыс желісінде қаруды оқтауға немесе атуға;
қарумен кез-келген қимыл жасағанда (атыс кезiнде, қайта оқтау кешiгу, атылмай қалуы ) қаруды атыс желісінен басқа жаққа бұруға;
атыс аймағында адамдар немесе жануарлар болған кезде қаруды ұстауға;
ақауы бар қарудан оқ атуға;
атыс желісінде оқталған қаруды немесе құлыпты жабық қалдыруға;
қаруды қараусыз қалдыруға атқыш қарамағындағы қаруды оның рұқсатынсыз қолға алуға немесе ұстауға;
оқталған қаруды атыс желісінен алып шығуға;
жаттығуды орындауға жатпайтын заттарды (раманы, тросты, жабдықтарды, жалаушаны, қалқанның нөмiрлерiн) атуға;
стендiлiк мылтықтарда иыққа асатын белбеудiң болуына;
жабық стендiлiк мылтықты көрермендерге қарай бұруға, сондай-ақ мылтықтан патрондар мен атылған гильзаларды шығармай ату орнынан кетуге;
басқа бiр атқыштың нысанасын көздеуге және оны атуға, атыс шебiнде пайда болған құстар мен жануарларды атуға;
жабық стендiлiк мылтықпен атыс алаңынан тыс жерде жаттығуға жол берілмейді.
22. Атыс үзiлген жағдайда (техникалық және басқа да себептермен) барлық атқыштардың мылтықтары ашық болады. Мылтықты атыс басшысын пәрмен бергеннен кейiн жабуға болады.

19. Ведение огня каждым стреляющим прекращается по команде руководителя стрельбы "стоп" и "разряжай" или самостоятельно в случаях появления людей или животных в огневой зоне.
20. После последнего выстрела в упражнении (или после того, как поданы команды "стоп", "разряжай") стрелок разряжает оружие и вставляет в ствол флажок безопасности.
21. Не допускается:
выдавать неисправное оружие для стрельбы;
находясь вне линии огня, или вне специально отведенном для учебно-тренировочного процесса месте изготавливаться к стрельбе и прицеливаться в мишени или другие предметы;
стрелять или заряжать оружие на линии огня без разрешения руководителя стрельбы;
поворачивать оружие на линии огня в сторону от направления стрельбы при всех действиях с оружием (при стрельбе, перезаряжении, задержке, осечке);
прикасаться к оружию, когда в огневой зоне находятся люди или животные;
стрелять из неисправного оружия;
оставлять на линии огня заряженное оружие или с закрытым затвором;
оставлять оружие без присмотра, брать в руки или прикасаться к оружию без разрешения стрелка, в распоряжении которого оно находится;
выносить заряженное оружие с линии огня;
стрелять по предметам, не относящимся к выполнению упражнения (по рамам, тросам, аппаратуре, флажкам, номерам щитов);
иметь на стендовых ружьях погонные ремни;
поворачиваться с закрытым стендовым ружьем в сторону зрителей, а также уходить со стрелковых мест, не вынув из ружья патроны и стреляные гильзы;
целиться и стрелять в мишень другого стрелка, стрелять по птицам и животным;
тренироваться с закрытым стендовым ружьем вне стрелковой площадки.
22. В случае, когда стрельба прерывается (по техническим и другим причинам) у всех стрелков ружья открыты. Закрывают ружье после команды руководителя стрельбы.