Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 204 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 шiлдеде № 33186 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
Министрінің міндетін атқарушы
С. Құранбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
Министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 204 бұйрығымен
бекітілген
Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 204. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2023 года № 33186.
В соответствии с подпунктом 1-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
культуры и спорта Республики Казахстан
С. Құранбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 июля 2023 года № 204
Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата (далее – Правила) определяют порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата.

2. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға мыналар жатады:
1) бірінші жаттықтырушы – жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлаудың бастапқы (ерте) кезеңдерінде спортшыны даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
2) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасынан (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командадан) тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
3) командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушы –даярлықтың белгілі бір саласында (арнайы, техникалық-тактикалық, жалпы дене шынықтыру) спортшылардың оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын және (немесе) спорттық нәтижелерге қол жеткізу үшін спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) бас жаттықтырушысымен дайындық процесін қосымша жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы құрама командасының (спорт түрі бойынша ұлттық құрама команданың) бас жаттықтырушысы (бұдан әрі – бас жаттықтырушы) – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының құрама командасына (спорт түрі бойынша ұлттық құрама командаға) басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарына және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы.
3. Ақшалай көтермелеуді алуға үміткер Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарында төртінші, бесінші, алтыншы орын алған спортшылар мен командалар, сондай-ақ олимпиадалық спорт түрінен әлем рекордтарын орнатқан спортшылар мен командалар (бұдан әрі - спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне) жатады.
2-тарау. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу және оны қайтару тәртібі
4. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне спорттың жеке түрлерінде ақшалай көтермелеуді төлеу әр спортшыға алған әрбір орны үшін ақшалай көтермелеудің жүз проценті (100%-і) мөлшерінде "Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеудің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығына (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығы) (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32990 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

2. К тренерам, принимавшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), относятся:
1) первый тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена на начальных (ранних) этапах подготовки спортсменов высокого класса;
2) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта);
3) тренер в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) – тренер, осуществляющий учебно-тренировочный процесс спортсменов в определенной области подготовки (специальная, технико-тактическая, обще-физическая) и (или) дополнительно осуществляющий подготовительный процесс с главным тренером сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) для достижения спортивных результатов;
4) главный тренер сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) (далее – главный тренер) – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление сборной команды Республики Казахстан по виду спорта (национальной сборной команды по виду спорта) в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях.
3. К членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), претендующим на получение денежного поощрения, относятся спортсмены и команды, занявшие четвертое, пятое, шестое места в Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх, а также спортсмены и команды, установившие рекорды мира по олимпийским видам спорта (далее - члены сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).
Глава 2. Порядок выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) и их возврата
4. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта осуществляются каждому спортсмену в стопроцентном (100 %) размере денежного поощрения за каждое занятое место в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156 "Об утверждении размеров денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) (далее – приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156)" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №32990).

5. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелерін спорттың жеке түрлерінде дайындауға қатысқан жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығына сәйкес әрбір алынған орын үшін мынадай қатынастарда белгіленеді:
1) бірінші жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і;
2) жеке жаттықтырушы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 80 %-і;
3) бас жаттықтырушысы – жаттықтырушыларды ақшалай көтермелеудің жалпы мөлшерінің 10 %-і.
6. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген жаттықтырушының бірі спорттың жеке түрлерінде халықаралық спорттық жарыстардың бірнеше чемпионы мен жүлдегерін, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшесін дайындаған кезінде жаттықтырушы (бірінші, жеке, бас) әрбір спортшы үшін жеке ақшалай көтермелеу алады.
7. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің жеке жаттықтырушысы болған кезінде жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
8. Егер жеке жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған кезінде жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
9. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің бас жаттықтырушысы болған кезінде жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
10. Егер бірінші жаттықтырушы бір мезгілде спорттың жеке түрлерінен халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлерінің, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) мүшелерінің жеке және бас жаттықтырушысы болған кезінде жаттықтырушының ақшалай төлемінің мөлшері жинақталады.
11. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу әрбір спортшыға әрбір алған орны үшін ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.

5. Выплаты денежных поощрений тренерам, принявшим участие в подготовке чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, устанавливаются в следующих соотношениях за каждое занятое место в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156:
1) первый тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
2) личный тренер – 80 % от общего размера денежного поощрения тренеров;
3) главный тренер – 10 % от общего размера денежного поощрения тренеров.
6. При подготовке нескольких чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) одним из тренеров, указанных в пункте 2 настоящих Правил, в индивидуальных видах спорта, тренер (первый, личный, главный) получает денежное поощрение за каждого спортсмена по отдельности.
7. Если первый тренер является одновременно личным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
8. Если личный тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
9. Если первый тренер является одновременно главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
10. Если первый тренер является одновременно личным и главным тренером чемпионов и призеров международных спортивных соревнований, членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в индивидуальных видах спорта, размеры денежного поощрения тренера суммируются.
11. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляются каждому спортсмену в 100 % размере денежного поощрения за каждое занятое место.

12. Командалық спорт түрлерінде (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) иеленген әр орын үшін ақшалай көтермелеу төлемін бас жаттықтырушы және команда екі спортшыдан құралған жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген екі жаттықтырушы алады.
13. Командада (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) екі спортшы болған кезінде ақшалай көтермелеулерді төлеу осы Қағидалардың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген командалық спорт түрлеріндегі (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушылар спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық спорт федерацияларының жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасымен айқындалады.
15. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) бас жаттықтырушыға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
16. Командалық спорт түрлерінен (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) жаттықтырушыларға ақшалай көтермелеуді төлеу ақшалай көтермелеудің 100 %-і мөлшерінде жүзеге асырылады.
17. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері, жаттықтырушылары және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелері ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес құжаттарды спорт түрлері бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары жарыс аяқталғаннан кейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
18. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылары мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне берілетін ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
спортшының және осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
спортшының бірінші және жеке жаттықтырушылары көрсетілген нотариалды куәландырылған өтініші;
спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған жарыстар хаттамаларының көшірмелері;
банктік немесе карт-шоттың болуы туралы анықтама;
командалық спорт түрлері үшін (спорттың ойын түрлері, топтық жаттығулар, эстафеталар, аралас командалық, командалық) спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясының ұсынуы бойынша жаттықтырушылар кеңесінің хаттамасы;
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) тізімдерінде бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының тегі болмаған кезінде дене шынықтыру-спорт ұйымы бұйрықтарының көшірмелері (бірінші және (немесе) жеке жаттықтырушының спортшылармен жұмыс өтілін растау үшін) ұсынылады.

12. В командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выплаты денежных поощрений получают главный тренер и два тренера, указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, за каждое занятое место, за исключением случаев, когда команда состоит из двух спортсменов.
13. Когда в команде (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) выступают два спортсмена, выплаты денежных поощрений осуществляются в соответствии с пунктами 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 настоящих Правил.
14. Тренеры в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные), указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, определяются протоколом тренерского совета аккредитованных республиканских спортивных федераций по видам спорта.
15. Выплата денежного поощрения главному тренеру в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.
16. Выплата денежного поощрения тренерам в командных видах спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) осуществляется в 100 % размере денежного поощрения.
17. Для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) документы согласно пункту 18 настоящих Правил представляются аккредитованными республиканскими и (или) региональными спортивными федерациями по видам спорта не позднее 10 рабочих дней после завершения соревнования.
18. Перечень необходимых документов для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта):
копия документа удостоверяющего личность спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил;
нотариально засвидетельствованное заявление спортсмена с указанием первого и личного тренеров;
копии протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта;
справка о наличии банковского или карт-счета;
для командных видов спорта (игровые виды спорта, групповые упражнения, эстафеты, смешанные командные, командные) протокол тренерского совета по представлению аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерации по виду спорта.
При отсутствии фамилии первого и (или) личного тренера в списках сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), представляются копии приказов физкультурно-спортивной организации (для подтверждения стажа работы первого и (или) личного тренера со спортсменами).

19. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлеуді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жоғары спорттық нәтижелер негізінде спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациясы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды ұсынған соң жүзеге асырады.
20. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу қаржы жылының соңына дейін республикалық бюджет есебінен бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
21. Жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жарыстар қаржы жылының төртінші тоқсанында өткізілген кезінде, жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеу келесі қаржы жылы ішінде жүзеге асырылады.
22. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері спорттық жарысты өткізу күні қолданыста болған валюта бағамы бойынша жүргізіледі.
23. Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударады.

19. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта на основании достижения высоких спортивных результатов по представлению необходимых документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией по виду спорта.
20. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются за счет республиканского бюджета до конца финансового года в пределах выделенных средств.
21. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам летних, зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляются из резерва Правительства Республики Казахстан.
При проведении соревнований, указанных в части первой настоящего пункта, в четвертом квартале финансового года, выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских Паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) осуществляется в течение следующего финансового года.
22. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) производятся по курсу валют, действовавшему на день проведения спортивного соревнования.
23. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.

24. Екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоты немесе карт-шоты болмаған кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдері нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде жеке тұлғаның екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шотына немесе карт-шотына аударылады.
25. Допинг пайдаланған немесе пайдалануға әрекеттенген кезінде спорттық нәтиже жойылғаны үшін ақшалай көтермелеуді алған кезде жеке және (немесе) бас жаттықтырушы болмаған бірінші жаттықтырушыларды қоспағанда, спортшылар және осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді қайтаруға тиіс.
26. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган спорт түрі бойынша аккредиттелген республикалық немесе өңірлік федерациядан және (немесе) спорт түрі бойынша халықаралық федерациядан және (немесе) тиісті допингке қарсы ұйымнан спорттық нәтиже жойылғаны туралы хабарлама алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде спортшы мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылардың тұрғылықты жері бойынша ақшалай көтермелеуді қайтару қажеттігі жөнінде хабарлама (еркін түрде) поштамен немесе электронды тәсілмен жібереді.
27. Спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар ақшалай көтермелеуді республикалық бюджет кірісіне қайтаруы жазбаша хабарламаны алғаннан кейін күнтізбелік 30 күн ішінде жүзеге асырылады.
28. Ақшалай көтермелеу қайтарылғаннан кейін спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар үш жұмыс күні ішінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ақшалай көтермелеудің республикалық бюджет кірісіне қайтарылғанын растайтын құжат көшірмесін ұсынады.
29. Осы Қағидалардың 27-тармағын спортшылар мен осы Қағидалардың 2-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жаттықтырушылар сақтамаған кезінде төленген ақшалай көтермелеуді өндіріп алуды дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган сот тәртібімен жүзеге асырады.
30. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық Паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеу төлемдерінің мөлшерін қайта қарау жүргізіледі.

24. При отсутствии текущего счета или карт-счета банков второго уровня выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) перечисляются на текущий счет или карт-счет банков второго уровня физического лица на основании нотариально засвидетельствованной доверенности.
25. За аннулирование спортивного результата в случаях использования или попытки использования допинга, денежные поощрения подлежат возврату спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, за исключением первых тренеров, которые на момент получения денежного поощрения не являлись личным и (или) главным тренером.
26. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в течение трех рабочих дней после получения уведомления об аннулировании спортивного результата от республиканской или региональной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) международной спортивной федерации по виду спорта и (или) соответствующей антидопинговой организации направляет уведомление (в произвольной форме) почтой или электронным способом о необходимости возврата денежного поощрения по месту жительства спортсмена и тренеров, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил.
27. Возврат денежного поощрения спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, осуществляется в доход республиканского бюджета в течение 30 календарных дней после получения письменного уведомления.
28. После возврата денежного поощрения спортсмены и тренера, указанные в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней представляют в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта копию документа, подтверждающего возврат денежного поощрения в доход республиканского бюджета.
29. При несоблюдения пункта 27 настоящих Правил спортсменами и тренерами, указанными в подпунктах 2), 3), 4) пункта 2 настоящих Правил, взыскание выплаченных денежных поощрений осуществляется уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в судебном порядке.
30. При присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации производится пересмотр размеров выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта).

31. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық Паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде ақшалай көтермелеу төлемдерін алу үшін осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық Паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға аккредиттелген республикалық және (немесе) өңірлік спорт федерациялары Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық Паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін алғаннан кейін ұсынады.
32. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушылар мен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне неғұрлым жоғары спорттық нәтиже берілген кезде ақшалай көтермелеу төлемдері осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның немесе Халықаралық Олимпиада комитетінің немесе Халықаралық паралимпиада комитетінің немесе Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің немесе Халықаралық федерацияның шешімін ұсыну бойынша жүзеге асырылады.
33. Дүниежүзілік допингке қарсы ұйымның, Халықаралық Олимпиада комитетінің, Халықаралық паралимпиада комитетінің, Саңыраулардың халықаралық спорт комитетінің, Халықаралық федерацияның шешімі негізінде халықаралық спорттық жарыстардың, жазғы, қысқы Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Азия ойындарының, Азия Паралимпиада ойындарының, жазғы, қысқы Дүниежүзілік Универсиаданың, Жасөспірімдердің жазғы, қысқы Олимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлеріне, жаттықтырушыларға және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) мүшелеріне ақшалай көтермелеуді төлеуді дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 107 және 110-баптарына сәйкес республикалық бюджетті нақтылау және (немесе) түзету кезінде бюджеттік жоспарлау және ақшалай қаражат бөлу жөніндегі орталық уәкілетті органға өтінім бергеннен кейін жүзеге асырады.

31. Для получения выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) при присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации документы, указанные в пункте 18 настоящих Правил, а также решение Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации представляются в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта аккредитованными республиканскими и (или) региональными спортивными федерациями по видам спорта после получения ими решения Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации.
32. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта) при присуждении более высокого спортивного результата на основании решения Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации осуществляются по представлению документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, а также решения Всемирной антидопинговой организации или Международного олимпийского комитета или Международного паралимпийского комитета или Международного комитета спорта глухих или Международной федерации аккредитованной республиканской и (или) региональной спортивной федерацией по виду спорта.
33. Выплаты денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, летних, зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, летних, зимних Азиатских игр, Азиатских паралимпийских игр, летней, зимней Всемирной Универсиады, летних, зимних Юношеских Олимпийских игр, тренерам и членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных команд по видам спорта) при присуждении более высокого спортивного результата на основании Всемирной антидопинговой организации, Международного олимпийского комитета, Международного паралимпийского комитета, Международного комитета спорта глухих, Международной федерации осуществляются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта после подачи им заявки в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и выделения денежных средств при уточнении и (или) корректировки республиканского бюджета в соответствии со статьей 107 и 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.