"Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 11 шілдедегі № 611 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2023 жылғы 10 тамыздағы № 425 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 тамызда № 33270 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 611 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13905 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтау, есепке алу, есептен шығару және кәдеге жарату қағидалары:
мынадай мазмұндағы 25-1, 25-2 және 25-3-тармақпен толықтырылсын:
"25-1 "Мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкін сақтаудың шекті мерзімі өткенге дейін аккредиттелген зертханаларда сынақтан өтеді".
25-2 Аккредиттелген зертханаларда мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкіне сынақ жүргізу мерзімдері (кезеңділігі) осы Қағидаларға 2-1-қосымшада айқындалған.
25-3 Аккредиттелген зертхананың қорытындысы азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығаруға немесе сақтау мерзімін ұзартуға негіз болып табылады.".
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қағидаларға 2-1 - қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
М. Пшембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 10 тамыздағы
№ 425 Бұйрығына
қосымша
Азаматтық қорғаныс
мүлкін сақтау, есепке алу,
есептен шығару және
кәдеге жарату қағидаларына

О внесении дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 611 "Об утверждении Правил хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 августа 2023 года № 425. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2023 года № 33270
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 611 "Об утверждении Правил хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13905) следующие дополнения:
в Правилах хранения, учета, списания и утилизации имущества гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктами 25-1, 25-2 и 25-3 следующего содержания:
"25-1. До истечения предельного срока хранения имущества гражданской обороны государственных органов подвергается испытанию в аккредитованных лабораториях.
25-2. Сроки (периодичность) проведения испытания имущества гражданской обороны государственных органов в аккредитованных лабораториях определены в приложении 2-1 к настоящим Правилам.
25-3. Заключение аккредитованной лаборатории является основанием для списания или продления сроков хранения имущества гражданской обороны.".
дополнить приложением 2-1 к Правилам, согласно приложению к настоящему Приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
М. Пшембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан"
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности
министра по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
от 10 августа 2023 года № 425

2-1 - қосымша
Аккредиттелген зертханаларда мемлекеттік органдардың азаматтық қорғаныс мүлкіне сынақ жүргізу мерзімдері (кезеңділігі)
Мүліктің атауы
Сақтау кезіндегі тексеру кезеңділігі
Зертханалық сынақтардың кезеңділігі, сынақтар үшін азаматтық қорғаныстың іріктеп алынатын мүліктер үлгілерінің саны
1. Сүзгіш газтұмшалар (азаматтық, балаларға арналған, оның ішінде респираторлар), балаларды қорғау камералары, қосымша патрондар.
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін алты ай бұрын; екінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткеннен кейінгі төрт жылдан кейін және одан әрі екі жылда бір рет. Сынау - зауыттық партиядан бес газтұмшалар, қосымша патрондар мен екі балаларға арналған қорғау камералары бойынша (газтұмшалардың толық емес партиясын сақтау кезінде - 1000 данадан 1 газтұмша) жасалады
2. Радиациялық барлау және дозиметрлік бақылау аспаптары
Жылына бір рет
Бес жылда бір рет - тексеру және консервациялау. Сақтаудағы аспаптардың 100%
3. Химиялық барлау аспаптары
Жылына бір рет
Бес жылда бір рет - жұмыс қабілеттілігін тексеру, тексеру, техникалық қызмет көрсету, бұйымның жинақтаушы бөлшектерін ауыстыру. Сақтаудағы аспаптардың 100%
4. Радиациялық және химиялық барлау аспаптарға арналған индикаторлы түтіктері
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын және одан кейін жылына бір рет (ИТ-44 – алты айда бір рет)
5. Оқшаулау газтұмшалары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, содан кейін екі жылда бір рет; партиядан 6 дана (екі жәшіктен үш газтұмша)
6. Регенеративті патрондар және ісқе қосу брикеттері
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 6 дана
7. Теріні қорғау құралдары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 1 бұйым
8. Жеке химияға қарсы пакеттер
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін бір жыл бұрын, одан әрі жылына бір рет, химиялық көрсеткіштерді тексермей партиядан 10 пакет
9. Азаматтық қорғаныс құрылыстарына арналған сүзгі желдету құралдары
Екі жылда бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын, одан әрі екі жылда бір рет, барынан 100%
10. Медициналық қорғау құралдары
Жылына бір рет
Бірінші рет сақтаудың кепілдік мерзімі біткенге дейін бір жыл бұрын, одан әрі екі жылда бір рет; партиядан 1 бұйым
Ескертпе: Сынақтардан кейінгі үлгілер олар алынған сынақ хаттамаларының (сертификаттардың) көшірмелерімен бірге сол жәшіктерде сақталады және зертханалық үлгілер ретінде есепке алынады. Зертханалық үлгілері бар жәшіктер жағы 12 см квадратта "Л" әрпімен таңбаланады.

Приложение 2-1
к Правилам хранения, учета,
списания и утилизации
имущества гражданской
обороны
Сроки (периодичность) проведения испытания имущества гражданской обороны государственных органов в аккредитованных лабораториях
Наименование имущества
Периодичность осмотра при хранении
Периодичность лабораторных испытаний, количество образцов, отбираемого имущества гражданской обороны для испытаний
1. Противогазы фильтрующие (гражданские, детские, в том числе респираторы), камеры защитные детские, дополнительные патроны.
Один раз в два
года
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения; второй раз через четыре года после истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в два года. Испытания - по пять противогазов, дополнительных патронов, респираторов и по две камеры защитные детские от заводской партии. (при хранении неполной партии противогазов - 1 противогаз от 1000 штук)
2. Приборы радиационной разведки и дозиметрического контроля
Один раз в год
Один раз в пять лет – поверка и консервация, 100% приборов, находящихся на хранении
3. Приборы химической разведки
Один раз в год
Один раз в пять лет - проверка работоспособности, поверка, техническое обслуживание и замена комплектующих изделий, 100% приборов, находящихся на хранении
4. Индикаторные трубки для приборов радиационной и химической разведки
Один раз в год
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в год (ИТ-44 – один раз в шесть месяцев)
5. Противогазы изолирующие
Один раз в два года
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; по 6 штук от партии (по 3 противогаза из 2 ящиков)
6. Регенеративные патроны и пусковые брикеты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; по 6 штук от партии
7. Средства защиты кожи
Один раз в два года
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в два года; 1 изделие от партии
8. Индивидуальные противохимические пакеты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в пять лет, 10 пакетов от партии без проверки химических показателей
9. Средства фильтровентиляции для защитных сооружений гражданской обороны
Один раз в два года
Первый раз за шесть месяцев до истечения гарантийного срока хранения и далее один раз в пять лет, 100% от всего наличия
10. Средства медицинской защиты
Один раз в год
Первый раз за год до истечения гарантийного срока хранения, далее один раз в 2 года, 1 изделие от партии
Примечание: Образцы после испытаний хранятся в тех же ящиках вместе с копиями протоколов испытаний (сертификатов), из которых они были взяты и учитываются как лабораторные. Ящики с лабораторными образцами маркируются буквой "Л" в квадрате со стороной 12 см.