"Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 16 тамыздағы № 303 және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2023 жылғы 21 тамыздағы № 602 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 23 тамызда № 33322 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 4-8) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-1-бабы 4-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы және әділет вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін атқарушы
А. Муканова
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Е. Тасжуреков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 21 тамыздағы
№ 602 мен
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 16 тамыздағы
№ 303 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
"Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидалары
I. Жалпы ережелер
1. Осы "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 4-8) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-1-бабы 4-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры ақпараттық жүйесін жүргізу және пайдалану тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил ведения и пользования информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости"
Совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 августа 2023 года № 303 и и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 21 августа 2023 года № 602. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2023 года № 33322.
В соответствии с подпунктом 4-8) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 4-3) статьи 18-1 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила ведения и пользования информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости".
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров сельского хозяйства и юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
__________А. Муканова
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________Е. Тасжуреков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
совместным приказом
исполняющий обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 августа 2023 года № 602
и исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 августа 2023 года № 303
Правила ведения и пользования информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения и пользования информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-8) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 4-3) статью 18-1 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон) и устанавливают порядок ведения и пользования информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ) – жүргізілуі Кодексте және Заңда айқындалатын,жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;
3) жария кадастрлық карта – Қазақстан Республикасының жер, құқықтық, қала құрылысы кадастрларынан алынған ақпаратты (мәліметті), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) өзге де ұйымдардың мәліметтерін қамтитын цифрлық карта;
4) ЖМБМК АЖ әкімшісі – Оператордың ЖМБМК АЖ пайдаланушыларын сүйемелдеуге және қолдауға жауапты қызметкері;
5) ЖМБМК АЖ өңірлік әкімшісі – Оператордың өңірлік филиалының ЖМБМК АЖ пайдаланушыларына техникалық қолдау көрсететін маманы;
6) құқықтық кадастр – жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтардың (құқықтар ауыртпалықтарының) бірыңғай мемлекеттік тізілімі;
7) мемлекеттік жер кадастры – Қазақстан Республикасы жерлерінің табиғи және шаруашылық жағдайы, жер учаскелерінің орналасқан жері, нысаналы пайдаланылуы, өлшемдері мен шекаралары, олардың сапалық сипаттамасы, жер пайдалануды есепке алу және жер учаскелерінің кадастрлық құны туралы мәліметтер, өзге де қажетті мәліметтер жүйесі. Мемлекеттік жер кадастрына сондай-ақ, жер учаскелеріне құқықтар субъектілері туралы ақпарат та енгізіледі;
8) мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі – мемлекеттік жер кадастрын жүргізуге арналған, жер учаскелерінің, оның ішінде олардың шекаралары туралы сапалық және сандық сипаттамаларды, сондай-ақ жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе.
9) мекенжайдың тіркеу коды (МТК) – "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесімен бірігетін жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының бірегей коды;
10) оператор – ЖМБМК АЖ-ны сүйемелдеуді және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін ұйым;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) информационная система "Единый государственный кадастр недвижимости" (далее – ИС ЕГКН) – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Земельным кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
3) публичная кадастровая карта – цифровая карта, которая содержит информацию (сведения) из земельного, правового и градостроительного кадастров Республики Казахстан, а также иные сведения государственных органов и (или) организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) администратор ИС ЕГКН – сотрудник Оператора, ответственный за сопровождение и поддержку пользователей ИС ЕГКН;
5) региональный администратор ИС ЕГКН – специалист, регионального филиала Оператора, оказывающий техническую поддержку пользователям ИС ЕГКН;
6) правовой кадастр – единый государственный реестр зарегистрированных прав (обременений прав) на недвижимое имущество;
7) государственный земельный кадастр – система сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений. В государственный земельный кадастр также включается информация о субъектах прав на земельные участки;
8) информационная система государственного земельного кадастра – информационная система, предназначенная для ведения государственного земельного кадастра, содержащая в себе качественные и количественные характеристики земельных участков, в том числе об их границах, а также сведения о собственниках земельных участков и землепользователях;
9) регистрационный код адреса (далее - РКА) – уникальный код адреса объекта недвижимости, генерируемый информационной системой "Адресный регистр";
10) оператор – организация, осуществляющая сопровождение и техническое обслуживание ИС ЕГКН;

11) пайдаланушы – нақты функцияларды орындау үшін ЖМБМК АЖ-ны пайдаланатын адам;
12) сұраным – пайдаланушының ЖМБМК АЖ қызмет көрсету қажеттілігіне тіркелген жолданым;
13) іркіліс – пайдалану мүмкіндігін болдырмауға әкелетін ЖМБМК АЖ-ның жоспардан тыс уақытша істен шығуы;
14) "Service Desk" автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – SD АЖ) – ЖМБМК АЖ функционалы бойынша сұранымдарды тіркеуге арналған портал;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2024 № 78 және ҚР Әділет министрінің 01.03.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. ЖМБМК АЖ міндеттері:
1) жылжымайтын мүлік объектілері бойынша қажетті мәліметтер жиынтығынан тұратын және халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде деректер легін жүйелі басқаруды қамтамасыз ететін жылжымайтын мүлік объектілеріне құқықтардың бірыңғай тізілімін құру;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік тізілімдерде қамтылған, жылжымайтын мүлікке арналған деректерді біріктіру;
3) жер учаскелерінің, ғимараттардың, құрылыстар мен құрылысжайлардың кеңістіктік деректерін есепке алуды енгізу;
4) жер ресурстарын қоспағанда, жер учаскелерінің кеңістіктік деректерінің сапасы мен ашықтығын арттыру;
5) жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалығын) тіркеуді және есепке алуды қамтамасыз ету;
6) жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттарды электрондық түрде жүргізу және басқару;
7) жылжымайтын мүлікке жобалық және техникалық құжаттарды (жобалау-сметалық құжаттама, жер-кадастрлық жұмыстар және техникалық тексеру нәтижелері бойынша әзірленетін жоспарлар) электрондық түрде жүргізу және басқару;
8) графикалық құралмен жер учаскелерінің векторлық деректерін жүргізу және кері байланыс форматында жария кадастрлық карта сервисі арқылы деректерді мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері мен базаларына беру.
2. Ақпараттық жүйені жүргізу тәртібі
4. Жер қатынастары және жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтар ауыртпалықтарын) тіркеу саласындағы ЖМБМК АЖ-дағы автоматтандырылған процестер:
1) есепке алу объектілері туралы атрибуттық (сәйкестендіру сипаттамаларын және құқық иеленушілер туралы мәліметтерді) және кеңістіктік деректерді (позициялау координаттарын, полигондардың бұрылу нүктелерінің координаттарын) қалыптастыру/өзгерту үшін негіздерді қамтитын электрондық кадастрлық істерді қалыптастыру, жүргізу және жабу;
2) қағаз форматтағы мұрағат істерін цифрландыру, электрондық мұрағатты жүргізу және толтыру;

11) пользователь – лицо, использующее ИС ЕГКН для выполнения конкретных функций;
12) запрос – зафиксированное обращение пользователя на потребность в обслуживании ИС ЕГКН;
13) сбой – незапланированный временный выход из строя ИС ЕГКН повлекший за собой отсутствие возможности ее использования;
14) автоматизированная система "Service Desk" (далее – АС SD) – портал для регистрации запросов по функционалу ИС ЕГКН.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным совместным приказом Министра энергетики РК от 28.02.2024 № 83 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2024 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Задачи ИС ЕГКН:
1) создание "единого реестра прав на объекты недвижимости", включающий необходимый набор сведений по объектам недвижимости и обеспечивающий системное управление потоками данных в процессе оказания государственных услуг населению;
2) объединение данных, содержащихся в государственных реестрах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, на недвижимое имущество;
3) внедрение учета пространственных данных земельного участка, зданий, строений и сооружений;
4) повышение качества и открытости пространственных данных земельных участков, за исключением земельных ресурсов;
5) обеспечение регистрации и учета прав (обременений прав) на недвижимое имущество;
6) ведение и управление правоустанавливающими документами на недвижимое имущество в электронном виде;
7) ведение и управление проектными и техническими документами (проектно-сметная документация, планы, разрабатываемые по результатам земельно-кадастровых работ и технического обследования) на недвижимое имущество в электронном виде;
8) ведение векторных данных земельных участков в графическом инструменте, и передача данных в информационные системы и базы государственных органов посредством сервиса публичной кадастровой карты в формате обратной связи.
Глава 2. Порядок ведения информационной системы
4. Автоматизированные процессы в ИС ЕГКН в сфере земельных отношений и регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество:
1) формирование, ведение и закрытие электронных кадастровых дел, включающих в себя основания для формирования/изменения атрибутивных (идентификационных характеристик и сведений о правообладателях) и пространственных данных (координаты позиционирования, координаты поворотных точек полигонов) об объектах учета;
2) оцифровка архивных дел в бумажном формате, ведение и наполнение электронного архива;

3) жер-кадастрлық жұмыстарды жүргізу және жылжымайтын мүлікке техникалық тексеру жүргізуге жергілікті жерге бару үшін ресурстарды жоспарлау және тағайындау, жергілікті жерде шекараларды белгілеу, жерлер мониторингін жүзеге асыру;
4) мобильді қосымша арқылы жер-кадастрлық жұмыстарды және жылжымайтын мүлік объектілеріне техникалық тексеруді жүргізу, далалық журналдарды жүргізу;
5) жерге орналастыру, жер-кадастрлық жұмыстардың және техникалық зерттеп-қараудың нәтижелері негізінде кеңістіктік жобалау құралдарын пайдалана отырып, жер учаскелерін беру, жер учаскелерін біріктіру және бөлу шеңберінде жер-кадастрлық жоспарларды, кадастрлық паспорттарды, жерге орналастыру жобаларын әзірлеу бойынша камералдық жұмыстарды жүргізу;
6) салық салу мақсатында жер учаскелері мен жылжымайтын мүлік объектілерін бағалауды жүзеге асыру;
7) жер учаскесiне жеке меншiк құқығын немесе жер учаскелерiн беру бойынша мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтер шеңберiнде уақытша өтеулi жер пайдалану (жалдау) құқығын бергенi үшiн төлемақыны есептеу үшiн қажеттi жер учаскелерiн кадастрлық бағалауды жүзеге асыру;
8) жер учаскесін алдын ала таңдауды жүзеге асыру, жер учаскелерін беру бойынша мемлекеттік көрсетiлетiн қызметтер шеңберінде электрондық форматта жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттарды (жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) шешімдерін) есепке алу;
9) жылжымайтын мүлікке құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын тіркеу, құқықтарды (ауыртпалықтарды) тіркеу туралы хабарламаларды қалыптастыру;
10) кеңістіктік деректер инфрақұрылымын жылжымайтын мүліктің бірыңғай кадастрынан алынған ақпаратпен толтыру және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес тұлғаларға сұраным бойынша мәліметтер беру;
11) мәліметтерді ұсыну, оның ішінде ЖМБМК АЖ-ның мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ мен ДҚ-ның өзара іс-қимылын іске асыру арқылы ұсыну;
12) деректерді талдау (оның ішінде кеңістіктік) және ЖМБМК АЖ есептерін автоматтандырылған қалыптастыру және ұсыну.
5. ЖМБМК АЖ арқылы жер учаскелері мен жылжымайтын мүлік объектілері бойынша мынадай функциялардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
1) ЖАО-дан ЖМБМК АЖ-ға келіп түскен деректер, жоспарланған құрылысжайлардың жобалау-сметалық құжаттамасы негізінде жер учаскесіне және оның жылжымайтын мүлік объектілеріне арналған электрондық істі, бар болған жағдайда, іздеу және қарау және құжатты кейіннен Істердің электрондық мұрағатына беру;
2) сәйкестендіру сипаттамаларын айқындай отырып және объектіні картада (мекенжайы және/немесе кадастрлық нөмірі бойынша) байланыстыра отырып, жер учаскесінің есепке алу карточкасын іздеу және қарау;

3) планирование и назначение ресурсов для выезда на местность для проведения земельно-кадастровых работ и технического обследования недвижимости, установление границ на местности, осуществления мониторинга земель;
4) проведение земельно-кадастровых работ и технического обследования объектов недвижимости, ведение полевых журналов посредством мобильного приложения;
5) проведение камеральных работ по разработке земельно-кадастровых планов, кадастровых паспортов, проектов землеустройства в рамках предоставления земельных участков, объединения и разделения земельных участков с использованием инструментов пространственного проектирования на основании результатов землеустроительных, земельно-кадастровых работ и технического обследования;
6) осуществление оценки земельных участков и объектов недвижимого имущества для целей налогообложения;
7) осуществление кадастровой оценки земельных участков необходимой для исчисления платы за возмездное предоставление (продажу) права частной собственности на земельный участок или права временного возмездного землепользования (аренды) в рамках государственных услуг по предоставлению земельных участков;
8) осуществление предварительного выбора земельного участка, учет правоустанавливающих документов (решений местных исполнительных органов (далее - МИО)) на земельный участок в электронном формате в рамках государственных услуг по предоставлению земельных участков;
9) регистрация возникновения, изменения или прекращения прав (обременении прав) на недвижимое имущество, формирование уведомлений о регистрации прав (обременений);
10) наполнение инфраструктуры пространственных данных информацией из единого кадастра недвижимости и предоставление сведений по запросу лицам в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
11) предоставление сведений, в том числе посредством реализации взаимодействия ИС ЕГКН с ИС и БД государственных органов и организаций;
12) анализ данных (в том числе пространственных) и автоматизированное формирование и предоставление отчетов из ИС ЕГКН.
5. Посредством ИС ЕГКН по земельным участкам и объектам недвижимого имущества обеспечивается выполнение следующих функций:
1) поиск и просмотр электронного дела на земельный участок и его объекты недвижимости, в случае наличия, на основании поступивших в ИС ЕГКН данных от МИО, проектно-сметной документации планируемых сооружений, и последующая передача документа в Электронный архив дел;
2) поиск и просмотр учетной карточки земельного участка с определением идентификационных характеристик и привязкой объекта на карте (по адресу и/или кадастровому номеру);

3) жер-кадастрлық жоспардың электрондық құжатын, объектіні сипаттайтын атрибуттары бар кадастрлық паспортты іздеу және қарау;
4) өтініш берушілердің деректері, техникалық түгендеу және мемлекеттік техникалық тексеру бойынша жүргізілген жұмыстар, ЖАО және жер қатынастары және қала құрылысы саласындағы уәкілетті органдардың деректері негізінде жер учаскесі және онымен байланысты жылжымайтын мүлік объектілері бойынша қажетті атрибуттық ақпараттың тарихын сақтау және көрсету (оның ішінде автоматты түрде);
5) құқықтар мен ауыртпалықтарды тіркеу жөніндегі іс-қимылдар негізінде жер учаскесіне немесе жылжымайтын мүлік объектісіне құқық объектісін жүргізу, деректерді жаңарту (оның ішінде автоматты түрде);
6) өтініштер мен жасалған өзгерістерді жер учаскесімен және онымен байланысты жылжымайтын мүлік объектілерімен байланыстыру;
7) кадастрлық нөмірлерді, МТК-ны, мекенжайларды және басқа да атрибуттық ақпаратты беру, өзгерту тарихын жүргізу;
8) кадастрлық құжаттарды пайдалану тарихын қадағалау;
9) құқықтардың, ауыртпалықтардың және заңды талаптардың өзгеру тарихын қадағалау;
10) құқық белгілейтін құжаттар мен ЖАО шешімдерін есепке алу;
11) жер учаскесіне сәйкестендіру құжатын дайындау туралы ақпарат беру;
12) сапалы жай-күйі туралы мәліметтерді ұсыну;
13) жер учаскесінің бағалау құнының мәліметтерін беру;
14) жер учаскесінің тиесілілігі туралы ақпарат беру;
15) жер учаскесіне кадастрлық ақпаратты ұсыну.
Есепке алу объектілері мен құжаттар туралы мәліметтер "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) және "Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттандыру, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) сәйкес құжаттардың әрбір түрі немесе тобы үшін айқындалған уақыт ішінде дерекқорда сақталуға тиіс.
ЖМБМК АЖ-да мұрағаттық деректерді қалпына келтіру мүмкіндігі іске асырылуға тиіс.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 27.02.2024 № 78 және ҚР Әділет министрінің 01.03.2024 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

3) поиск и просмотр электронного документа земельно-кадастрового плана, кадастрового паспорта с описывающими объект атрибутами;
4) хранение и отображение истории (в том числе автоматическое) необходимой атрибутивной информации по земельному участку и связанных с ним объектами недвижимого имущества, на основании данных заявителей, проведенных работ по технической инвентаризации и государственному техническому обследованию, данных МИО и уполномоченных органов в сфере земельных отношений и градостроения;
5) ведение объекта права на земельный участок или объект недвижимости, обновления данных (в том числе автоматическое) на основании действий по регистрации прав и обременений;
6) привязка заявлений и совершенных изменений с земельным участком и связанных с ним объектами недвижимости;
7) ведение истории присвоения, изменения кадастровых номеров, РКА, адресов и прочей атрибутивной информации;
8) отслеживание истории использования кадастровых документов;
9) отслеживание истории изменений прав, обременений и юридических притязаний;
10) учет правоустанавливающих документов и решений МИО;
11) предоставление информации об изготовлении идентификационного документа на земельный участок;
12) предоставление сведений о качественном состоянии;
13) предоставление сведений оценочной стоимости земельного участка;
14) представление информации о принадлежности земельного участка;
15) представление кадастровой информации на земельный участок.
Сведения об объектах учета и документах подлежат хранению в базе данных в течение времени, определенного для каждого вида или группы документов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15997) и приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 "Об утверждении Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33339).
В ИС ЕГКН должна быть реализована возможность восстановления архивных данных.
Сноска. Пункт 5 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 27.02.2024 № 78 и Министра юстиции РК от 01.03.2024 № 190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. ЖМБМК АЖ мыналарды қамтамасыз етеді:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды электрондық нысанда орналастыру, тіркеу және есепке алу;
2) мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қол жеткізудің көп пайдаланушы режимі;
3) мәліметтер, құжаттар, материалдар арасында ақпараттық сілтемелер (байланыстар) орнату;
4) ақпараттық жүйе функцияларына, мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қол жеткізу құқықтарын ажыратудың рөлдік моделін пайдалана отырып, ақпараттық жүйе операторының және пайдаланушылардың қол жеткізу құқықтарын ажырату;
5) ақпараттық жүйе операторының, пайдаланушылардың іс-әрекеттер жасау уақыты, енгізілетін өзгерістердің сәттілігі, осындай тұлғалардың есептік жазбалары туралы ақпарат тіркелетін мәліметтерге, құжаттарға, материалдарға қатысты іс-әрекеттерін есепке алудың электрондық журналын автоматты түрде жүргізу;
6) байланыс желілері бойынша мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды беруді криптографиялық қорғау;
7) ақпараттық жүйенің жұмыс қабілеттілігі бұзылғаннан кейін 24 сағаттан аспайтын мерзімде мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды, сондай-ақ бағдарламалық құралдарды резервтік көшірмелеу, сақтау (мерзімін шектемей) және қалпына келтіру;
8) ақпараттық жүйеде олардың сипаттамалары (мекенжайы, кадастрлық нөмірі, атауы және т.б.) бойынша мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды іздеу функциялары;
9) ақпараттық жүйеде, оның ішінде бір немесе бірнеше жер учаскелері бойынша немесе берілген аумақ бойынша мәліметтердің, құжаттардың, материалдардың болуы туралы мәліметтерді автоматты түрде жинау;
10) мемлекеттік ақпараттық жүйелердің интеграциясы арқылы мәліметтермен алмасу;
7. ЖМБМК АЖ мынадай ішкі жүйелерден тұрады:
1) "ЖМБМК Кадастрлық құжат айналымы";
2) "Жер-кадастрлық жұмыстар және жылжымайтын мүлік объектілерін техникалық тексеру";
3) "Мекенжай жүйесі";
4) "Әкімшілендіру";
5) "Нормативтік-анықтамалық ақпарат";
6) Интеграциялық модуль (оның ішінде сыртқы жүйелермен өзара іс-қимыл жасау, сондай-ақ бөгде жүйелердің ЖМБМК АЖ деректерінің сипаттамаларына қол жеткізуі үшін API ұсыну);
7) "Картографиялық модуль";
8) "Кадастрлық іс";
9) "Сапаны басқару";
10) "Жария кадастрлық карта" (Цифрлық кадастрлық карта) –картографиялық өнім (растрлық, векторлық) берілуіне қарай тұрақты негізде толтырылу жүргізіледі;
11) "Блокчейн модулі";
12) "Істердің электрондық мұрағаты";
13) "Талдама және есептілік";
14) "Жылжымайтын мүлікті бағалау";
15) "Жылжымалы мүлік тізілімі";

6. ИС ЕГКН обеспечивает:
1) размещение, регистрацию и учет сведений, документов, материалов в электронной форме с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственной, коммерческой и иной охраняемой законом тайне;
2) многопользовательский режим доступа к сведениям, документам, материалам;
3) установление информационных ссылок (связей) между сведениями, документами, материалами;
4) разграничение прав доступа оператора информационной системы и пользователей с использованием ролевой модели разграничения прав доступа к функциям информационной системы, сведениям, документам, материалам;
5) автоматическое ведение электронного журнала учета действий оператора информационной системы, пользователей в отношении сведений, документов, материалов, в котором фиксируется время совершения действий, успешность вносимых изменений, информация об учетных записях таких лиц;
6) криптографическую защиту передачи сведений, документов, материалов по сетям связи;
7) резервное копирование, хранение (без ограничения срока) и восстановление сведений, документов, материалов, а также программных средств в течение не более 24 часов после нарушения работоспособности информационной системы;
8) функции поиска сведений, документов, материалов в информационной системе по их характеристикам (адрес, кадастровый номер, наименование);
9) автоматический сбор сведений о наличии сведений, документов, материалов в информационной системе, в том числе по одному или нескольким земельным участкам или по заданной территории;
10) обмен сведениями, путем интеграции государственных информационных систем.
7. ИС ЕГКН состоит из следующих подсистем:
1) "Кадастровый документооборот";
2) "Земельно-кадастровые работы и техническое обследование объектов недвижимости";
3) "Адресная система";
4) "Администрирование";
5) "Нормативно-справочная информация";
6) Интеграционный модуль (в том числе взаимодействие с внешними системами, а также предоставление API для доступа сторонних систем к характеристикам данных ИС ЕГКН);
7) "Картографический модуль";
8) "Кадастровое дело";
9) "Управление качеством";
10) "Публичная кадастровая карта" (Цифровая кадастровая карта) – наполнение проводится на постоянной основе по мере предоставления картографической продукции (растровой, векторной);
11) "Модуль блокчейн";
12) "Электронный архив дел";
13) "Аналитика и отчетность";
14) "Оценка недвижимости";
15) "Реестр движимого имущества";

16) "Мобильді қосымша".
ЖМБМК АЖ жұмыс істеу тәртібін және оны сүйемелдеуге қойылатын техникалық талаптарды жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.
8. Интернет желісінде ашық жарияланымды қамтамасыз ету мақсатында ЖМБМК АЖ деректері жер учаскелерінің шекараларын және кадастрлық бөлініс бірліктерінің шекараларын бірыңғай электрондық картографиялық негізмен ұштастырудан тұратын алдын ала дайындықтан өтеді.
9. ЖМБМК АЖ жалпыға қолжетімді мәліметтері ақпараттық ресурсқа қолжетімділікті қамтамасыз ету арқылы жалпыға ортақ пайдаланылатын байланыс желілерін немесе өзге де техникалық байланыс құралдарын пайдалану арқылы ұсынылады.
10. Мемлекеттік құпияларды және өзге де шектеулерді қамтымайтын барлық ескерілген жылжымайтын мүлік объектілері туралы БМҚК АЖ жалпыға қолжетімді ақпараттық-анықтамалық мәліметтері пайдаланушыларға үнемі жаңартылып отыратын және өзектендірілетін "Жария кадастрлық карта" кіші жүйесі арқылы ұсынылады.
"Жария кадастрлық карта" кіші жүйесін пайдаланушылар үшін жария кадастрлық картаны жүргізу қағидалары "Жария кадастрлық картаны жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 252/НҚ бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 33106 болып тіркелді) сәйкес белгіленеді.
11. Жер қатынастары және жер ресурстарын басқару саласында қызметтер көрсету, жылжымайтын мүлікке құқықты, сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау рәсіміне байланысты процестерді тіркеу тиісті салаларды реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Мемлекеттік ақпараттық жүйелермен және деректер базасымен ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Ақпараттық өзара іс-қимылды ұйымдастыру Қазақстан Республикасында мемлекеттік жүйелер үшін ақпаратты автоматтандырылған берудің бірыңғай көліктік ортасын құру және ақпараттық қауіпсіздік талаптары ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
13. ЖМБМК АЖ іске асыру процесінде тұрақты түрде алмасу және "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы қолданы деректермен стағы және енгізуге жоспарланған мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардың өзара іс-қимылы жүзеге асырылады.
Өзекті деректер мен мәліметтерді ұсыну үшін ЖМБМК АЖ сыртқы жүйелермен интеграциялау осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген интеграциялық модуль арқылы жүзеге асырылады.
14. ЖМБМК АЖ мына мемлекеттік ақпараттық жүйелерді интеграциялау жолымен мемлекеттік жер және құқықтық кадастрларды жүргізуді жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді, құжаттарды, материалдарды электрондық құжаттар нысанында енгізуді қамтамасыз етеді:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (ЖТ МДҚ);
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (ЗТ МДҚ);
Мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі (МЖК АЖ);
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе (БНАЖ);
"Халыққа қызмет көрсету орталығы" интеграцияланған ақпараттық жүйесі (ХҚКО ИАЖ);
"Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесі (МТ АЖ);
"Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқордың ақпараттық жүйесі (ЕЛ МДҚ);
"Астық қолхаттары" ақпараттық жүйесі (АҚ АЖ);
"Мемлекеттік мүлік тізілімі" ақпараттық жүйесі;
"Интеграцияланған дерекқор" ақпараттық жүйесі ("ИДҚ" АЖ);
"Электрондық үкіметтің төлем шлюзі" ақпараттық жүйесі (ЭҮТШ);
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы (ЭҮП);
Құқық қорғау және арнайы органдардың ақпараттық алмасу жүйесі (ҚҚАО ААЖ);
"Электрондық үкіметтің" шлюзі (ЭҮШ);
Аймақтық геоақпараттық жүйелер (АГЖ);
Электрондық сауда алаңы (ЭСА);
"Мемлекеттік қала құрылысы кадастры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МҚҚ ААЖ);
"Е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесі ("Е-Статистика" ИАЖ);
Қазақстан Республикасы сот органдарының "Төрелік" ақпараттық талдамалық жүйесі ("Төрелік" АТЖ);
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесі (ЕХӘҚМ АЖ);
"Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесі (ҚОҚ БАЖ);
"Табиғи ресурстардың мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесі (ТРМК АЖ);
"WEB-Портал" ақпараттық жүйесі ("Салық әмияны" (eSalyq));
Мемлекеттік қызметтер көрсетуге арналған "электрондық үкіметтің" порталы (ЭҮП), сондай-ақ ЭҮП және ПКК-да орындалған жұмыстар актісіне электрондық қол қоюға арналған сервистерді әзірлеу;
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" АҚ геоақпараттық деректер мен сервистер орталығының геопорталы
"ҚазАгро" Ұлттық басқарушы холдингі"АҚ кредиттік өтінімдерін өңдеу порталы;
"Е-Заң көмегі" заңнамалық көмектің бірыңғай ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесі;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жұмылдыру ресурстарының автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі;
"Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
"Әлеуметтік қызметтер порталы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
Мемлекеттік кредит беру бюросы;
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-телекоммуникациялық жүйесі;
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуін-кетуін және келуін бақылау жөніндегі "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі;
"Кезекте тұрғандарды есепке алудың бірыңғай ұлттық жүйесі" ақпараттық жүйесі;
"Е-қызмет" персоналды басқарудың интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
Біріктірілген салықтық ақпараттық жүйе;
"Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" ақпараттық жүйесі;
"Электрондық құжаттардың бірыңғай қоймасы" ақпараттық жүйесі;
"Құжаттардың бірыңғай электрондық мұрағаты" ақпараттық жүйесі;
"Kaspi Bank"АҚ ақпараттық жүйесі;
"Қазпошта" АҚ ақпараттық жүйесі;
"Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесі;
ҚР Премьер-Министрі Кеңсесінің "Мемлекеттік қызметшілер мониторингі" ақпараттық жүйесі;
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның веб-порталы;
"Бизнес-серіктестер тізілімі" ақпараттық жүйесі;
"Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
"Е-Апостиль" сервистік бағдарламалық өнімі;
"Жетім балалардың деректер банкі" әмбебап есепке алу жүйесі.

16) "Мобильное приложение".
8. В целях обеспечения открытой публикации в сети Интернет данные ИС ЕГКН подвергаются предварительной подготовке, заключающейся в совмещении границ земельных участков и границ единиц кадастрового деления с единой электронной картографической основой.
9. Общедоступные сведения ИС ЕГКН предоставляются посредством использования сетей связи общего пользования или иных технических средств связи, путем обеспечения доступа к информационному ресурсу.
10. Общедоступные информационно-справочные сведения ИС ЕГКН обо всех учтҰнных объектах недвижимости, не содержащие государственных секретов и иных ограничений, предоставляются пользователям посредством подсистемы "Публичная кадастровая карта", которая в режиме онлайн обновляется и актуализируется.
Правила ведения публичной кадастровой карты для пользователей подсистемы "Публичная кадастровая карта" устанавливаются в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 252/НҚ "Об утверждении правил ведения публичной кадастровой карты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33106).
11. Оказание услуг в сфере земельных отношений и управления земельными ресурсами, регистрации прав на недвижимое имущество, а также процессов, связанных с процедурой государственного технического обследования объектов недвижимости осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими соответствующие сферы.
Глава 3. Информационное взаимодействие с государственными информационными системами и базами данных
12. Организация информационного взаимодействия осуществляется с учетом создания в Республике Казахстан единой транспортной среды автоматизированной передачи информации для государственных систем и требовании информационной безопасности.
13. В процессе реализации ИС ЕГКН осуществляется постоянный обмен данными и взаимодействие с существующими и планируемыми к внедрению государственными информационными системами и базами данных посредством шлюза "электронного правительства".
Интеграция ИС ЕГКН с внешними системами для предоставления актуальных данных и сведений осуществляется через интеграционный модуль, указанный в подпункте 6) пункта 7 настоящих Правил.
14. ИС ЕГКН обеспечивает включение сведений, документов, материалов в форме электронных документов, необходимых для осуществления ведения государственного земельного и правового кадастров путем интеграции государственных информационных систем:
Государственная база данных "Физические лица" (ГБД ФЛ);
Государственная база данных "Юридические лица" (ГБД ЮЛ);
Информационная система государственного земельного кадастра (ИС ГЗК)
Единая нотариальная информационная система (ЕНИС);
Интегрированная информационная система "Центр обслуживания населения" (ИИС ЦОН);
Информационная система "Адресный регистр" (ИС АР);
Информационная система "Государственная база данных "Е-лицензирование" (ГБД ЕЛ);
Информационная система "Зерновых расписок" (ИС ЗР);
Информационная система "Реестр государственного имущества" (ИС РГИ);
Информационная система "Интегрированная база данных" (ИС "ИБД");
Информационная система "Платежный шлюз электронного правительства" (ПШЭП);
Веб-портал "электронного правительства" (ПЭП);
Система информационного обмена правоохранительных и специальных органов (СИО ПСО);
Шлюз "электронного правительства" (ШЭП);
Региональные геоинформационные системы (РГИС);
Электронная торговая площадка (ЭТП);
Автоматизированная информационная система "Государственный градостроительный кадастр" (АИС ГГК);
Интегрированная информационная система "е-Статистика" (ИИС "е-Статистика");
Информационная аналитическая система "Төрелік" Судебных органов Республики Казахстан (ИАС "Төрелік");
Информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (ИС МТСЗН);
Информационная система "Единая информационная система охраны окружающей среды" (ЕИС ООС);
Информационная система "Государственный кадастр природных ресурсов" (ИС ГКПР);
Информационная система "WEB-Портал" ("Налоговый кошелек" (eSalyq));
Портал "электронного правительства" (ПЭП) для оказания государственных услуг, а также разработка сервисов для электронного подписания акта выполненных работ на ПЭП и ПКК;
Геопортал Центра геоинформационных данных и сервисов Акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары"
Портал по обработке кредитных заявок Акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро";
Информационная система "Единая информационная система юридической помощи "Е-Заң көмегі";
Интеграционный шлюз Автоматизированной системы мобилизационных ресурсов Министерства обороны Республики Казахстан;
Автоматизированная информационная система "Е-Собес";
Автоматизированная информационная система "Портал социальных услуг";
Автоматизированная интегрированная информационная система "Электронные государственные закупки";
Государственное кредитное бюро;
Единая автоматизированная информационно-телекоммуникационная система Агентства по борьбе с экономической и коррупционной преступностью;
Единая информационная система по контролю за въездом-выездом и пребыванием иностранцев в Республике Казахстан "Беркут";
Информационная система "Единая национальная система учета очередников";
Интегрированная информационная система управления персоналом "Е-қызмет";
Интегрированная налоговая информационная система;
Информационная система "Единое окно по экспортно-импортным операциям";
Информационная система "Единое хранилище электронных документов";
Информационная система "Единый электронный архив документов";
Информационная система Акционерного общества "Kaspi Bank";
Информационная система Акционерного общества "Казпочта";
Информационная система "Национальная образовательная база данных";
Информационная система "Мониторинг государственных служащих" Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
Веб-портал уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
Информационная система "Реестр бизнес-партнеров";
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
Сервисный программный продукт "Е-Апостиль";
Универсальная учетная Система "Банк данных детей-сирот".

4-тарау. Қызметтерді көрсету
15. Қызметтерді көрсету және сұранымды өңдеу "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Ақаулықты тіркеу, SD АЖ сұрау салу бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс деректері: бірыңғай байланыс орталығы -14-14.
5-тарау. ЖМБМК АЖ-ны сүйемелдеуге қойылатын талаптар
17. Ақпараттық жүйенің иесі ЖМБМК АЖ-ны техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастырады, ол мыналардан тұрады:
1) мереке және демалыс күндерін қоса алғанда, ЖМБМК АЖ-ның тәулік бойы үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) ЖМБМК АЖ пайдаланушыларының қол жеткізу құқықтарын басқару (ЖМБМК АЖ пайдаланушыларының есептік жазбаларын құру, өзгерту, бұғаттау, ауыстыру және қалпына келтіру);
3) ЖМБМК АЖ бағдарламалық қамтылымның толыққанды жұмыс істеуін тексеру және тұрақты мониторингтеу;
4) ЖМБМК АЖ-де қамтылған дұрыс емес деректердің бар-жоғын тексеру, талдау;
5) ЖМБМК АЖ пайдаланушыларын қолдау, SD АЖ-ға келіп түсетін өтініштерді пысықтау, талдау, ЖМБМК АЖ функционалымен жұмыс істеу кезінде туындайтын проблемаларды осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген мерзімдерде шешу;
6) ЖМБМК АЖ анықтамалық ақпаратын сүйемелдеу;
7) өңірлік деңгейде ЖМБМК АЖ пайдаланушыларына консультациялық қолдау көрсету;
8) клиенттік орынды қолдау ( SD АЖ-ға келіп түскен сұраным бойынша ЖМБМК АЖ пайдаланушыларының клиенттік жұмыс орындарында ЖМБМК АЖ жұмысын мониторингтеу);
9) ЖМБМК АЖ пайдаланушы интерфейсіне өзгерістер енгізу бойынша ескертулер мен ұсыныстарды жинау және беру;
10) ЖМБМК АЖ-да оларды пысықтау және жою үшін ескертулерді талдау;
11) жүктелініп алынған құжаттар мен есептерді ұсыну;
12) ЖМБМК АЖ функционалын ЖМБМК АЖ пайдаланушыларының ескертулері мен ұсыныстары бойынша, ЖМБМК АЖ-ны пайдалану барысында туындайтын проблемалар бойынша өзгерту.
6-тарау. Іркілісті тіркеу, SD АЖ-дағы сұраным регламенті
18. Кіру кезіндегі іркілісті немесе сұраным кезіндегі іркілісті тіркеу кезінде мынадай ақпарат беріледі және тіркеледі:
1) ақаулықтың қысқаша сипаттамасы;
2) кіру кезіндегі іркілістің немесе сұраным кезіндегі іркілістің мәнін сипаттау, проблема бойынша растайтын құжаттар қоса беріледі (оқиға/іркіліс болған күні мен уақыты, жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіргіші, анықтаманың бірегей коды (бар болса));
3) пайдаланушының байланыс ақпараты.
19. Кіру кезіндегі іркілісті және (немесе) өтінімді тіркеген кезде , SD АЖ-ға өтінімді тіркеу кезінде жолданымның сәйкестендіру нөмірі, маңыздылық деңгейі беріледі, жолданымның күні мен уақыты белгіленеді.
20. Оператордың қызметкерлері жолданымға сәйкестендіру нөмірінің, маңыздылық деңгейінің берілгені , күн мен уақыттың тіркелгені туралы хабарлау үшін жолданым бастамашысымен берілген байланыстар бойынша байланысады.

Глава 4. Оказание услуг
15. Оказание услуг и обработка запроса осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
16. Контактные данные справочных служб по вопросам регистрации сбоя, запроса на АС SD: единый контакт центр -14-14.
Глава 5. Требования к сопровождению ИС ЕГКН
17. Владелец информационной системы организовывает техническое сопровождение ИС ЕГКН, которое заключается в следующем:
1) обеспечение бесперебойной работоспособности ИС ЕГКН в круглосуточном режиме, включая праздничные и выходные дни;
2) управление правами доступа пользователей ИС ЕГКН (создание, изменение, блокирование, смена и восстановление учетных записей пользователей ИС ЕГКН);
3) проверка полноценного функционирования и постоянный мониторинг программного обеспечения ИС ЕГКН;
4) проверка, анализ на наличие некорректных данных содержащихся в ИС ЕГКН;
5) поддержка пользователей ИС ЕГКН, отработка обращений, поступающих на AC SD, анализ, решение возникающих проблем при работе с функционалом ИС ЕГКН в сроки, установленные приложением 1 к настоящим Правилам;
6) сопровождение справочной информации ИС ЕГКН;
7) оказание консультационной поддержки пользователям ИС ЕГКН на региональном уровне;
8) поддержка клиентского места (мониторинг работы ИС ЕГКН на клиентских рабочих местах пользователей ИС ЕГКН, по запросу, поступившему на ACSD);
9) сбор и передача замечаний и предложений по внесению изменений в пользовательский интерфейс ИС ЕГКН;
10) анализ замечаний для их отработки и устранения в ИС ЕГКН;
11) предоставление выгрузок и отчетов;
12) модификация функционала ИС ЕГКН по замечаниям и предложениям пользователей ИС ЕГКН, возникающим проблемам в ходе эксплуатации ИС ЕГКН.
Глава 6. Регламент регистрации сбоя, запроса на AC SD
18. При регистрации сбоя входа или сбоя запроса предоставляется и фиксируется следующая информация:
1) краткое описание неисправностей;
2) описание сути сбоя входа, или сбоя запроса, с приложением подтверждающих документов по проблеме (дата и время инцидента/сбоя, идентификатор объекта недвижимости, уникальный код справки (при наличии);
3) контактная информация пользователя.
19. При регистрации сбоя и (или) заявки на AC SD присваивается идентификационный номер обращения, уровень важности, фиксируется дата и время обращения.
20. Сотрудники Оператора связываются по предоставленным контактам с инициатором обращения для информирования о присвоении обращению идентификационного номера, уровня важности, регистрации даты и времени.

21. Іркілістің, сұранымның маңыздылық деңгейлері:
1) болмашы – ЖМБМК АЖ-дегі жұмысқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға әсер етпейтін қателерді түзету немесе қызметтер көрсету сапасын жақсарту процесі, сондай-ақ жүзеге асырылуы аса маңызды емес өтініш-ұсыныс сипатындағы сұрау салулар және оларды түзету жүйенің жұмыс істеуінің Елеулі нашарлауына әкеп соқпайды және жұмыс қабілеттілігі мен жұмыс істеуіне елеулі әсер етпейді (про белсенді әрекеттер);
2) сыни – пайдаланушылардың жұмысына, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер мен сервистерді ұсынуға (өнімділіктің төмендеуі)әсер ете отырып, ЖМБМК АЖ-нің жұмыс істеуі мен жұмыс қабілеттілігінің бұзылуы және төмендеуі;
3) шұғыл – ЖМБМК АЖ ішінара жұмыс істемейді. Пайдаланушыларға қызмет көрсету бойынша жүйенің жекелеген функцияларының толық жұмыс істемеуі. Қызметтерді, қызметтерді алуға елеулі әсер ететін және тікелей назар аударуды қажет ететін проблемалар (қызметтердің ішінара болмауы);
4) жедел – пайдаланушыларға ұсынылатын қызметтерге, сервистердің жұмысқа қабілеттілігіне елеулі әсер ететін және мүмкіндігінше қысқа мерзімде түзетуді талап ететін оқиға немесе проблема.
7-тарау. Жер және құқықтық кадастрлардың деректеріне қол жеткізу тәртібі
22. ЖМБМК АЖ-да жұмыс істеу үшін ЖМБМК АЖ пайдаланушысының ЖМБМК АЖ серверінде тіркеу процесінде алатын есепке алу жазбасы (логин және құпиясөз), IP мекенжайы және электрондық цифрлық қолтаңбсы (бұдан әрі – ЭЦҚ) болуы қажет.
23. ЖМБМК АЖ ақпараттық ресурстарына жаңа есептік жазбаны жасау кезінде пайдаланушының басшысы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда өтінім (бұдан әрі – өтінім) ресімдейді, ол жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың сканерленген көшірмесімен бірге ресми хатпен электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы Оператордың мекенжайына орындау үшін жіберіледі. Осыдан кейін ЖМБМК АЖ әкімшісі бастапқы құпиясөзімен пайдаланушының есепке алу жазбасын жасайды.
24. Қызметкер жұмыстан босатылған немесе ол басқа лауазымға ауыстырылған не басқа құрылымдық бөлімшеге ауыстырылған жағдайда, ЖМБМК АЖ пайдаланушысының басшысы тиісті бұйрықтың сканерленген көшірмесін қоса бере отырып, өтінімді электрондық түрде ресімдейді, олар электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ресми хатпен Оператордың мекенжайына орындау үшін жіберіледі.
25. Пайдаланушының есепке алу жазбасының құпиясөзі өзгерген, бұғаттан босатылған, арылтылған кезде ЖМБМК АЖ өңірлік әкімшісі пайдаланушы SD АЖ арқылы ұсынған өтінімді береді, содан кейін өтінім Оператордың міндетті мақұлдау рәсімінен өтеді.
26. Құпиясөздерді делдалдар арқылы немесе қорғалмаған (шифрланбаған) электрондық хабарламалар арқылы беруге жол берілмейді.

21. Уровни важности сбоя, запроса:
1) незначительный – исправление ошибок или процесс улучшения качества оказания услуг, не влияющих на работу в ИС ЕГКН и получению государственных услуг, а также запросы с характером обращение-предложение, осуществление которых не критично, и их исправление не приводит к значительным ухудшениям функционирования системы и не оказывают существенного влияния на работоспособность и функционирование (про активные действия);
2) критичный – нарушение и снижение функционирования и работоспособности ИС ЕГКН с влиянием на работу пользователей, также предоставления государственных услуг и сервисов (снижение производительности);
3) неотложный – ИС ЕГКН частично неработоспособна. Полная неработоспособность отдельных функций системы по предоставлению услуг пользователям. Проблемы, оказывающие серьезное влияние на получение услуг, сервисов и требующие непосредственного внимания (частичное отсутствие сервисов);
4) оперативный – инцидент или проблема, серьезно влияющая на предоставляемые пользователям услуги, работоспособность сервисов, и требующие исправления в возможно кратчайшие сроки.
Глава 7. Порядок доступа к данным земельного и правового кадастров
22. Для работы в ИС ЕГКН пользователю ИС ЕГКН необходимо иметь учетную запись (логин и пароль), получаемую им в процессе регистрации на сервере ИС ЕГКН, IP адрес и электронную цифровую подпись (далее – ЭЦП).
23. При создании новой учетной записи к информационным ресурсам ИС ЕГКН, Руководитель пользователя оформляет заявку в электронном виде согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка), которая вместе со сканированной копией приказа о принятии на работу, официальным письмом через систему электронного документооборота направляется им в адрес Оператора на исполнение. После чего администратор ИС ЕГКН создает учетную запись пользователя с первичным паролем.
24. В случае увольнения сотрудника или его перевода на другую должность, либо перевода в другое структурное подразделение, Руководитель пользователя ИС ЕГКН оформляет заявку в электронном виде, с приложением сканированной копии соответствующего приказа, которые официальным письмом через систему электронного документооборота направляются им на исполнение в адрес Оператора.
25. При изменении, разблокировании, сброса пароля учетной записи пользователя региональный администратор ИС ЕГКН подает заявку, предоставленную пользователем через AC SD, после чего заявка проходит обязательную процедуру одобрения Оператором.
26. Не допускается передача паролей через посредников или посредством незащищенных (незашифрованных) электронных сообщений.

27. Қалыптастырылған есепке алу жазбасы ЖМБМК АЖ пайдаланушысына беріледі. Құпиялылық талаптарын сақтай отырып, логин мен құпиясөзді ЖМБМК АЖ өңірлік әкімшісі есепке алу жазбасы жасалған ЖМБМК АЖ пайдаланушысына береді.
28. Тіркеу процесін орындаудың нәтижесі ЖМБМК АЖ дерекқорында ЖМБМК АЖ пайдаланушысының есепке алу жазбасын қалыптастыру болып табылады.
29. Жүйеде теңтүпнұсқалылық болу үшін ЖМБМК АЖ пайдаланушысы пайдаланушының атын, құпиясөзді және ЭЦҚ-ны енгізуі керек.
30. Құпиясөзді пайдалануға қойылатын талаптар, сондай-ақ оны ауыстыру тәртібі осы Қағидалардың 8, 9-тарауларында сипатталған.
8-тарау. Құриясөздерді қолдануға қойылатын талаптар
31. Негізгі құпиясөзді пайдаланған кезде, ЖМБМК АЖ пайдаланушысы мынадай талаптарды басшылыққа алады:
1) өзінің негізгі құпиясөзін есте сақтау;
2) негізгі құпиясөзді, ЭЦҚ-ны сақтамау, басқа адамдарға бермеу;
3) негізгі құпиясөз, ЭЦҚ құпиясөзі жоғалған/ашылған жағдайда осы факті туралы дереу тікелей басшылыққа хабарлау;
4) айына кемінде бір рет негізгі құпиясөзді ауыстыру;
5) негізгі құпиясөзді ауыстырған кезде осы Қағидалардың 9-тарауда сипатталған талаптарды сақтау;
6) негізгі құпиясөзді енгізу кезінде оны бөгде адамдардың және техникалық құралдардың бақылауын болдырмау;
7) негізгі құпиясөздің құпиялылығы мен сақталуын қамтамасыз ету.
32. ЖМБМК АЖ пайдаланушыларына мыналарға жол берілмейді:
1) басқа біреудің логинімен, ЭЦҚ және/немесе құпиясөзімен жұмыс істеу.
ЖМБМК АЖ пайдаланушысының басшысы ЖМБМК АЖ пайдаланушысына басқа біреудің логинімен, ЭЦҚ және/немесе құпиясөзімен жұмыс істеуді ұсынған жағдайда, ЖМБМК АЖ пайдаланушысы басшыдан жазбаша нұсқау (бұйрық) талап етуге және осындай нұсқауды (бұйрықты) алғанға дейін жұмысқа кіріспеуге құқылы;
2) ЖМБМК АЖ басқа әкімшілері мен пайдаланушыларына негізгі құпиясөзді, ЭЦҚ-ның құпиясөзін хабарлау;
3) негізгі құпиясөзді, ЭЦҚ құпиясөзін қағазға, файлға, электрондық жазу кітапшасына және басқа да ақпарат тасығыштарға, оның ішінде заттарға жазу;
4) жүйеге втоматты кіру сценарийінде негізгі құпиясөзді қосу;
5) жұмыс орнынан алшаққа шыққанда ЖМБМК АЖ-ны бұғаттамай қалдыру.
9 -тарау. Құпиясөздерді ауыстыру тәртібі
33. Есепке алу жазбасы жаңадан құрылған ЖМБМК АЖ пайдаланушысы жүйеге бірінші рет кірген кезде ЖМБМК АЖ әкімшісі берген бастапқы құпиясөзді ауыстырады.
34. ЖМБМК АЖ пайдаланушысы негізгі құпиясөзді айына кемінде бір рет өзгертеді. Негізгі құпиясөзді тек ЖМБМК АЖ пайдаланушысы жасайды. Негізгі құпиясөздерді компьютерлік бағдарламалармен және бөгде адамдар өзгертуге жол берілмейді.
35. ЖМБМК АЖ пайдаланушысының негізгі құпиясөзін жоспардан тыс ауыстыру оның негізгі құпиясөзі ашылған жағдайда немесе өкілеттіктері өзгерген кезде жүргізіледі. Құпиясөз ЖМБМК АЖ-да соңғы сессия аяқталғаннан кейін бірден ауыстырылады.

27. Сформированная учетная запись передается пользователю ИС ЕГКН. Логин и пароль с соблюдением требований конфиденциальности передаются региональным администратором ИС ЕГКН пользователю ИС ЕГКН, на которого заведена учетная запись.
28. Результатом выполнения процесса регистрации является формирование в базе данных ИС ЕГКН учетной записи пользователя ИС ЕГКН.
29. Для аутентификации в системе пользователю ИС ЕГКН необходимо ввести имя пользователя, пароль и ЭЦП.
30. Требования к использованию пароля, а также порядок его смены описаны в главах 8 и 9 настоящих Правил.
Глава 8. Требования к использованию паролей
31. При использовании основного пароля пользователь ИС ЕГКН руководствуется требованиями:
1) запомнить свой основной пароль;
2) не сохранять и не передавать основной пароль, ЭЦП другим лицам;
3) в случае утраты/компрометации основного пароля, пароля от ЭЦП незамедлительно оповещать непосредственное руководство о данном факте;
4) не реже одного раза в месяц производить смену основного пароля;
5) при смене основного пароля, соблюдать требования, описанные в главе 9 настоящих Правил;
6) при вводе основного пароля исключать его наблюдение посторонними лицами и техническими средствами;
7) обеспечивать конфиденциальность и сохранность основного пароля.
32. Пользователям ИС ЕГКН не допускается:
1) работать под чужим логином, ЭЦП и/или паролем.
В случае, если руководитель пользователя ИС ЕГКН предлагает пользователю ИС ЕГКН работать под чужим логином, ЭЦП и/или паролем, пользователь ИС ЕГКН вправе потребовать письменного указания (приказа) руководителя и не приступать к работе до получения такого указания (приказа);
2) сообщать другим администраторам и пользователям ИС ЕГКН основной пароль, пароль от ЭЦП;
3) записывать основной пароль, пароль от ЭЦП на бумаге, в файле, электронной записной книжке и других носителях информации, в том числе на предметах;
4) включать основной пароль в сценарии автоматического входа в систему;
5) покидая рабочее место оставлять ИС ЕГКН разблокированной.
Глава 9. Порядок смены паролей
33. Пользователь ИС ЕГКН с вновь созданной учетной записью при первом входе в систему сменяет первичный пароль, заданный администратором ИС ЕГКН.
34. Пользователь ИС ЕГКН меняет основной пароль не менее одного раза в месяц. Основной пароль создается только самим пользователем ИС ЕГКН. Не допускается генерировать основные пароли компьютерными программами и посторонними лицами.
35. Внеплановая смена основного пароля пользователя ИС ЕГКН производится в случае компрометации его основного пароля или при изменении полномочий. Пароль меняется сразу по завершению последней сессии в ИС ЕГКН.

36. Жаңа құпиясөзді алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң ЖМБМК АЖ қолжетімділік автоматты түрде бұғатталады. Пайдаланушыға ескі құпиясөзді өзгертуге арналған нысан беріледі.
37. ЖМБМК АЖ-ға қолжетімділікті ашуды пайдаланушы құпиясөзді ауыстырған кезде құпиясөздердің күрделілігіне қойылатын төменде көрсетілген талаптарды сақтаған жағдайда, әкімші жүзеге асырады:
1) құпиясөздің ұзындығы кемінде 8 таңба болуы керек;
2) құпиясөзде мынадай төрт санаттың үшеуіне жататын символдар болуы тиіс:
латын бас әріптері (A-Z);
латын кіші әріптері (а-z);
цифрлар (0-9);
әріптер мен цифрлардан басқа таңбалар (мысалы !, $, #, %);
3) жол берілмейтін символдар: "/ \ [ ] : ; | = , + * ? <>;
4) құпиясөзді ретінде "бос" құпиясөзді япайдалануға жол берілмейді;
5) құпиясөзде пайдаланушының есепке алу жазбасының аты немесе пайдаланушы атының екі таңбадан асатын үзінділері және/немесе пайдаланушы туралы ақпаратқа сүйене отырып болжауға болатын оңай есептелетін таңбалар тіркесісін (жеке басының және туыстарының аты-жөні мен туған күні, автомобиль нөмірлері, телефондар және т..) , сондай-ақ пернетақтадағы әріптердің стандартты орналасуы (zyxwvuts, 123, 123321, qwerty және т.б.) қамтылмауы тиіс;
6) бұрын қолданылған құпиясөздерді таңдауға жол берілмейді;
7) құпиясөзді ауыстырған кезде жаңа мағына алдыңғыдан кемінде 5 позицияда ерекшеленуі тиіс.
38. Егер пайдаланушы негізгі құпиясөздіұмытып қалса, онда құпиясөзді өзгерту осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
______________________
Бірыңғай мемлекеттік
жылжымайтын мүлік
кадастрының ақпараттық
жүйесін жүргізу және
пайдалану қағидаларына
1- қосымша
Оператор қызметкерлерінің жолданымдарды өңдеу уақыты
Сұраныммен жүгіну типі
Сұранымдарды шешууақыты (жұмыс сағаттарында)
Жұмыс уақыты
Өзара іс-қимыл құралы
1
Жұмыс қабілеті және жұмыс істеу
Болмашы – 24 дейін
Сыни – 20 дейін
Шұғыл – 16 дейін
Жедел – 4 дейін
(сұранымды талдау 30
минуттан 2 сағатқа дейін)
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
2
Функционалды, бизнес процесті, қолдау
Болмашы – 24 дейін
Сыни – 20 дейін
Шұғыл – 16 дейін
Жедел – 4 дейін
(сұранымды талдау 30 минуттен 2 сағатқа дейін)
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
3
Пайдаланушылардың клиенттік орындарын қолдау (консультация, оқыту, бағдарламалық қамтылымды орнату)
Болмашы – 24 дейін
Сыни – 20 дейін
Жедел – 16 дейін
Шұғыл – 4 дейін
(сұранымды талдау 30 минуттан 2 сағатқа дейін)
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
4
Есептерді ұсыну
Болмашы – 24 дейін
Сыни – 20 дейін
Жедел – 16 дейін
Шұғыл – 8 дейін
(сұранымды талдау 30 минуттан 2 сағатқа дейін)
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
5
Есепке алу жазбаларының құпиясөздерін жасау, жою, өзгерту, ауыстыру
Шұғыл – 8 дейін
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
6
АЖ арасындағы өзара іс-қимыл жасау уақытында туындаған проблемалар
Болмашы – 24 дейін
Сыни – 20 дейін
Шұғыл – 16 дейін
(сұранымды талдау 30 минуттан 2 сағатқа дейін)
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
7
Функционалды түрлендіру және қателерді түзету
168 сағатқа дейін
Пайдаланушыларды қолдау:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
SD АЖ
Пайдалану:
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес түскі үзіліспен жұмыс және мереке күндері
ЖМБМК АЖ мониторингі тәулік бойы: 24/7/365
Бірыңғай мемлекеттік
жылжымайтын мүлік
кадастрының ақпараттық
жүйесін жүргізу және
пайдалану қағидаларына
2- қосымша
ӨТІНІМ
_____________________________________________________________
___________
Бөлімшенің атауы (толығымен)
жыл
Өтініш беру
күні
Сізден ЖМБМК АЖ клиенттік қосымшасында пайдаланушының есепке алу жазбасына төменде берілген кестеге сәйкес әрекеттер жүргізуді сұраймыз
Әрекет жүргізуге сұраным
Аты, Әкесінің аты (бар болса), Тегі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Дербес компьютердің-ІР мекенжайы
Пайдаланушының типі
Әрекет типі
Қолжетімділік деңгейі
Лауазымы
1.
2.
3.
Пайдаланушылардың типтері
1.
Жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу функциясын жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ қызметкері
2.
Объектіні техникалық тексеру функциясын жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ қызметкері
Есепке алу жазбасына жүргізілетін әрекет типтері
1.
Пайдаланушыны бұғаттау
2.
Тіркеу (жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың болуы міндетті)
3
Компьютердің IP өзгерту
4.
Лауазымын өзгерту
5.
Лауазымын және тегін өзгерту
6.
Лауазымын, тегін және қолжетімділік құқығын өзгерту
7.
Пайдаланушының құпиясөзін арылту
8.
Пайдаланушының жұмыстан босатылуы (жұмыстан босату туралы бұйрықтың болуы міндетті)
9.
Пайдаланушыны бұғаттан алып тастау
10.
Тегін өзгерту
11.
Есепке алу жазбасын өзгерту
12
Қолжетімділік құқығын өзгерту
13.
ЖСН өзгерту
1-пайдаланушы типі үшін есепке алу жазбасына қолжетімділік деңгейлерінің типтері
A
VIP қолжетімділік
G
Іс-жүргізуші
M
Арнайы қолжетімділік
B
ЖУ бойынша тіркеуші
H
Архивариус
N
Тексеруші
C
Мүлік бойынша тіркеуші
I
Есептер
O
Өңірлер арасында істерді ауыстыру
D
Әкімші тіркеуші
J
Құпия қолжетімділік
P
Өңірдің деректерін қарау
E
Тыйым салуды тіркеу
K
Сұранымдар
F
Ақпараттық қызметтер
L
ҚР бойынша сұранымдар
2-пайдаланушы типі үшін есепке алу жазбасына қолжетімділік деңгейлерінің типтері
A
VIP қолжетімділік
F
Тексеруші
B
Іс-жүргізуші
G
Техник
C
Архивариус
H
Әкімші техник
D
Есептер
I
Тапсырысты рәсімдеу
E
Сұранымдар
Қосымша ______ парақта.
Бөлімшеніңбасшысы
________________________________________
________________________
____________
Жауапты қызметкердің лауазымы
Аты, Әкесінің аты (бар болса), Тегі
Қолы

36. По истечении 30 (тридцати) календарных дней со дня получения нового пароля автоматически блокируется доступ в ИС ЕГКН. Пользователю предоставляется форма для смены старого пароля.
37. Открытие доступа в ИС ЕГКН осуществляется администратором в том случае, если при смене пароля пользователь соблюдает нижеуказанные требования сложности паролей:
1) длина пароля должна быть не менее 8 символов;
2) пароль в обязательном порядке должен содержать символы, относящиеся к трем из следующих четырех категорий:
латинские заглавные буквы (A - Z);
латинские строчные буквы (a - z);
цифры (0 - 9);
отличные от букв и цифр символы (например, !, $, #, %);
3) недопустимыми символами являются: " / \ [ ] : ; | = , + * ? <>;
4) не допускается использовать в качестве пароля "пустой" пароль;
5) пароль не может содержать имя учетной записи пользователя или фрагменты имени пользователя длиной больше двух символов и/или включать в себя легко вычисляемые сочетания символов (имена и даты рождения своей личности и своих родственников, номера автомобилей, телефонов и так далее), которые можно угадать, основываясь на информацию о пользователе, а также стандартное расположение букв на клавиатуре (zyxwvuts, 123, 123321, qwerty);
6) не допускается выбирать пароли, которые уже использовались ранее;
7) при смене пароля новое значение должно отличаться от предыдущего не менее чем в 5 позициях.
38. В случае если пользователь забыл основной пароль, то смена пароля осуществляется в соответствии с пунктом 37 данных Правил.
__________________________
Приложение 1
к Правилам ведения
и пользования
информационной системой
Единого государственного
кадастра недвижимости
Время по обработке обращений сотрудниками Оператора
Тип обращения запросов
Время решения запросов (в рабочих часах)
Время работы
Средство взаимодействия
1
Работоспособность и функционирование
Незначительный – до 24
Критичный - до 20
Неотложный - до 16
Оперативный - до 4
(анализ запроса от 30 минут до 2 часов)
Поддержка пользователей:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
2
Поддержка функционала, бизнес процесса
Незначительный – до 24
Критичный - до 20
Неотложный - до 16
Оперативный - до 4
(анализ запроса от 30 минут до 2 часов)
Поддержка пользователей: В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
3
Сопровождение клиентских мест пользователей (консультация, обучение, установка программного обеспечения)
Незначительный – до 24
Критичный - до 20
Неотложный - до 16
Оперативный - до 4
(анализ запроса от 30 минут до 2 часов)
Поддержка пользователей:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
4
Предоставление отчетов
Незначительный – до 24
Критичный - до 20
Неотложный - до 16
Оперативный - до 8
(анализ запроса от 30 минут до 2 часов)
Поддержка пользователей:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
5
Создание, удаление, изменение, смена паролей учетных записей
Неотложный - до 8
Поддержка пользователей: В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
6
Проблемы, возникшие во время взаимодействия между ИС
Незначительный – до 24
Критичный - до 20
Неотложный - до 16
(анализ запроса от 30 минут до 2 часов)
Поддержка пользователей:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
7
Модификация функционала и исправление ошибок
До 168 часов
Поддержка пользователей:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан
AC SD
Эксплуатация:
В рабочие и праздничные дни с перерывом на обед, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан Мониторинг ИС ЕГКН круглосуточно:24/7/365
Приложение 2
к Правилам ведения
и пользования
информационной системой
Единого государственного
кадастра недвижимости
ЗАЯВКА
__________________________________________________________
Наименование подразделения (полностью)
год
Дата подачи заявки
Просим Вас произвести действия над учетной записью пользователя в клиентском приложении ИС ЕГКН в соответствии c нижеследующей таблицей.
Запрос на проведение действий
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
ІР адрес-персонального компьютера
Тип пользователя
Тип действия
Уровень доступа
Должность
1.
2.
3.
Типы пользователей
1.
Сотрудник НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющий функцию регистрация прав на недвижимое имущество
2.
Сотрудник НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющий функцию по техническому обследованию объекта
Типы действий над учетной записью
1.
Заблокировать пользователя
2.
Зарегистрировать (наличие приказа о приеме на работу обязательно)
3.
Изменить IP компьютера
4.
Изменить должность
5.
Изменить должность и фамилию
6.
Изменить должность, фамилию и права доступа
7.
Сбросить пользовательский пароль
8.
Увольнение пользователя (наличие приказа об увольнении обязательно)
9.
Разблокировать пользователя
10.
Изменить фамилию
11.
Изменить учетную запись
12.
Изменить права доступа
13.
Изменить ИИН
Типы уровней доступа учетной записи для типа пользователя 1
A
Доступ к VIP
G
Делопроизводитель
M
Специальный доступ
B
Регистратор по ЗУ
H
Архивариус
N
Проверяющий
C
Регистратор по недвижимости
I
Отчеты
O
Перенос дел между регионами
D
Админ регистратор
J
Секрет допуск
P
Просмотр данных региона
E
Регистрация ареста
K
Запросы
F
Информационные услуги
L
Запросы по РК
Типы уровней доступа учетной записи для типа пользователя 2
A
Доступ к VIP
F
Проверяющий
B
Делопроизводитель
G
Техник
C
Архивариус
H
Админ техник
D
Отчеты
I
Оформление заказа
E
Запросы
Приложение на ______ страницах.
Руководитель подразделения
________________________________________
______________________
_______
Должность ответственного сотрудника
Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии)
Подпись