Он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 275 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 1 қыркүйекте № 33365 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 235-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Тәрбие жұмысы және қосымша білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 275 бұйрығымен
бекітілген
Он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі - Ереже) 15-тармағының 235-13) тармақшасына сәйкес әзірленді және он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін "Ел үміті медалі" ерекшелік белгісімен наградтау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2023 года № 33365
В соответствии с подпунктом 235-13) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.
2. Департаменту воспитательной работы и дополнительного образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 1 сентября 2023 года № 275
Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 235-13) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581 (далее - Положение) и определяют порядок награждения детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет знаком отличия "Медаль Ел үміті" за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Ел үміті медалі" – осы Қағидаларда көзделген қағидаларды табысты орындауда жеңімпаздарға патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін берілетін ерекшелік белгісі;
2) әкімші – он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін "Ел үміті медалі" ерекшелік белгісімен наградтау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін Ереженің 15-тармағы 235-14) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым;
3) бағдарлама – он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастарды патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін іріктеу және ерекшелік белгісімен наградтау жөніндегі іс-шаралар;
4) тәлімгерлер – бағдарлама қатысушыларына әдістемелік және консультациялық қолдау көрсететін әкімшінің қызметкерлері.
5) қатысушылар - он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастар.
3. "Ел үміті" медалінің құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі болып табылады.
2-тарау. Қатысушыларды наградтау тәртібі
4. Осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес келетін патриотизм мен белсенді азаматтық ұстанымы үшін "Ел үміті медалімен" наградтауға он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастар ұсынылады.
5. Әкімші патриотизм мен белсенді азаматтық ұстанымы үшін "Ел үміті медалімен" марапаттау үшін он төрт жастан отыз бес жасқа дейінгі балалар мен жастардың қызметін іріктеу және ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
6. Бағдарламаға қатысу қызметтің мынадай бағыттарын қамтиды:
1) "Спорт және физикалық даму" – әртүрлі спорт түрлерімен секцияларда және/немесе білім беру ұйымдарында, сондай-ақ өз бетінше шұғылдану;
2) "Meta-Skills: дағдылар мен біліктер" – әлеуметтік және практикалық дағдыларды дамытуға, жеке шығармашылық қабілеттер мен таланттарды ашуға бағытталған сабақтар;
3) "Оқуға құштар ұлт" – Қазақстанда балалардың шығармашылық дамуы мен оқуға деген қызығушылығын арттыру үшін белсенді орта құру болып табылады;
4) "Ұлттық мұра" – ұлттық спорт түрлерімен айналысу, ұлттық мәдениеттегі, сәндік-қолданбалы өнердегі таланттар мен дағдыларды дамыту не "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен бір кітапты қосымша оқу. Қатысушы осы бағытты алғашқы үш бағыттың бірімен үйлестіре алады;
5) "Волонтерлік" – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүдделері үшін өтеусіз негізде жүзеге асырылатын ерікті әлеуметтік-бағытталған, қоғамдық пайдалы қызмет;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) "Медаль Ел үміті" – знак отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию, вручаемый победителям за успешное выполнение правил, предусмотренных настоящими Правилами;
2) администратор – организация, определенная уполномоченным органом в области образования в соответствии с подпунктом 235-14) пункта 15 Положения для осуществления мероприятий по награждению "Медаль Ел үміті" детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
3) программа – мероприятия по отбору и награждению знаком "Медаль Ел үміті" детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
4) наставники – сотрудники администратора, оказывающие методическую и консультативную поддержку участникам программы.
5) участники – дети и молодежь в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет.
3. Учредителем знака "Медаль Ел үміті" является Министерство просвещения Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок награждения участников
4. К награждению знаком "Медаль Ел үміті" представляются дети и молодежь в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию, соответствующих пунктам 9,10 и 11 настоящих Правил.
5. Администратор определяет порядок отбора и организации деятельности детей и молодежи в возрасте от четырнадцати до тридцати пяти лет для награждения знаком "Медаль Ел үміті" за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию.
6. Участие в программе включает следующие направления деятельности:
1) "Спорт и здоровый образ жизни" – занятия различными видами спорта в секциях и (или) в организациях образования, а также самостоятельно;
2) "Meta-Skills: навыки и умения" – занятия, направленные на развитие социальных и практических навыков, раскрытие индивидуальных творческих способностей и талантов;
3) "Читающая нация" является создание в Казахстане активной среды для творческого развития детей и повышения интереса к чтению.
4) "Национальное наследие" – занятия национальными видами спорта, развитие талантов и навыков в национальной культуре, декоративно-прикладном искусстве либо дополнительное чтение одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы". Участник может совместить данное направление с одним из первых трех направлений;
5) "Волонтерство" – добровольная социально-направленная, общественно-полезная деятельность, осуществляемая на безвозмездной основе в интересах физических и (или) юридических лиц;

6) "Туристік жорықтар" – туған өлкенің тарихы мен табиғатын зерттеу, өлкетану, сондай-ақ экологиялық жағдайды және табиғатты қорғау дағдыларын көрсету;
7) "Таланттар мен құзыреттер" – республика балалары мен жастарының әлеуетті мүмкіндіктерін, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған олимпиадаларға, конкурстарға, турнирлерге, конференцияларға, форумдарға және басқа да іс-шараларға қатысу.
8. Жеңімпаздар "Ел үміті медалі" белгісінің үш түрімен марапатталады: қола, күміс және алтын.
9. "Ел үміті медалі" қола белгісімен алты ай ішінде келесі бағыттарды орындаған қатысушылар марапатталады:
1) "Спорт және физикалық даму", "Meta-Skills: дағдылар мен біліктер", "Ұлттық мұра" – алты ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;
2) "Оқуға құштар ұлт" – барлық үш бөлімнен кемінде үш кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен бір кітап оқу;
3) "Волонтерлік" – алты ай бойы аптасына кемінде екі сағат волонтерлікпен айналысу;
4) "Туристік жорықтар" - алты ай бойы кемінде алты экскурсияға шығу;
5) "Таланттар мен құзыреттер" - республиканың балалары мен жастарының әлеуетті мүмкіндіктерін, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған олимпиадаларға, конкурстарға, турнирлерге, конференцияларға, форумдарға алты ай бойы айына кемінде бір рет қатысу.
10. "Ел үміті медалі" күміс белгісімен он екі ай ішінде келесі бағыттарды орындаған қатысушылар марапатталады:
1) "Спорт және физикалық даму", "Meta-Skills: дағдылар мен біліктер", және "Ұлттық мұра" – он екі ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;
2) "Волонтерлік" – он екі ай бойы аптасына кемінде екі сағат еріктілікпен айналысу;
3) "Оқуға құштар ұлт" – барлық үш бөлімнен кемінде алты кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен екі кітап оқу;
4) "Туристік жорықтар" – он екі ай бойы кемінде үш экскурсияға шығу;
5) "Таланттар мен құзыреттер" - республиканың балалары мен жастарының әлеуетті мүмкіндіктерін, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған олимпиадаларға, конкурстарға, турнирлерге, конференцияларға, форумдарға он екі ай бойына кемінде бір рет қатысу.
11. "Ел үміті медалімен" алтын белгісімен он сегіз ай ішінде келесі бағыттарды орындаған қатысушылар марапатталады:
1) "Meta-Skills: дағдылар мен біліктер", "Спорт және физикалық даму" және "Таланттар мен құзыреттер" – бір бағыт бойынша алты ай және қатысушының таңдауы бойынша басқа бағыт бойынша тоғыз ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;

6) "Туристические походы" – изучение истории и природы родного края, краеведение, а также демонстрация навыков экологического поведения и природоохранной деятельности;
7) "Таланты и компетенции" – участие в олимпиадах, конкурсах, турнирах, конференциях, форумах, направленных на развитие потенциальных возможностей, интеллектуальных и творческих способностей детей и молодежи республики.
8. Победители награждаются тремя видами знака "Медаль Ел үміті": бронзовый, серебряный и золотой.
9. Бронзовым знаком "Медаль Ел үміті" награждаются участники, выполнившие в течение шести месяцев следующие направления:
1) "Спорт и здоровый образ жизни", "Meta-Skills: навыки и умения", "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении шести месяцев;
2) "Читающая нация" – чтение не менее трех книг из всех трех разделов, в том числе одной книги из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
3) "Волонтерство" – не менее двух часов волонтерства в неделю на протяжении шести месяцев;
4) "Туристические походы" – не менее шести экскурсий на протяжении шести месяцев;
5) "Таланты и компетенции" – не менее одного участия в месяц на протяжении шести месяцев в олимпиадах, конкурсах, турнирах, конференциях, форумах, направленных на развитие потенциальных возможностей, интеллектуальных и творческих способностей детей и молодежи республики.
10. Серебряным знаком "Медаль Ел үміті" награждаются участники, выполнившие в течение двенадцати месяцев следующие направления:
1) "Спорт и здоровый образ жизни", "Meta-Skills: навыки и умения", "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении двенадцати месяцев;
2) "Волонтерство" – не менее двух часов волонтерства в неделю на протяжении двенадцати месяцев;
3) "Читающая нация" – чтение не менее шести книг из всех трех разделов, в том числе двух книг из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
4) "Туристические походы" – не менее трех экскурсий на протяжении двенадцати месяцев;
5) "Таланты и компетенции" – не менее два раза участия в месяц на протяжении двенадцати месяцев в олимпиадах, конкурсах, турнирах, конференциях, форумах, направленных на развитие потенциальных возможностей, интеллектуальных и творческих способностей детей и молодежи республики.
11. Золотым знаком "Медаль Ел үміті" награждаются участники, выполнившие в течение восемнадцати месяцев следующие направления:
1) "Meta-Skills: навыки и умения", "Спорт и здоровый образ жизни", "Национальное наследие" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении шести месяцев по одному направлению и девяти месяцев по другому направлению по выбору участника;

2) "Волонтерлік" – он сегіз ай бойы аптасына кемінде бір сағат айналысу;
3) "Оқуға құштар ұлт" – барлық үш бөлімнен кемінде тоғыз кітап, оның ішінде "Қазақ әдебиетінің алтын қоры" бөлімінен үш кітап оқу;
4) "Туристік жорықтар" - он сегіз ай бойы төрт күндік экскурсияларға шығу;
5) "Таланттар мен құзыреттер" республиканың балалары мен жастарының әлеуетті мүмкіндіктерін, зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған олимпиадаларға, конкурстарға, турнирлерге, конференцияларға, форумдарға он сегіз ай бойы айына кемінде бір рет қатысу.
12. Бағдарламаға қатысуға ниет білдірушілер жылына екі рет (қаңтар, маусым) әкімші айқындаған интернет-ресурста тіркеледі және қатысуға өтінімді өз қалауы бойынша тиісті деңгейде орналастырады. Өтінім осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес келмеген кезде қабылданбайды.
13. Өтінім тіркелгеннен кейін қатысушыға тұрғылықты өңіріне не оқу орнына сәйкес тәлімгер, сондай-ақ таңдалған деңгейге сәйкес қатысу нормативтері мен жеке кестесі ұсынылады. Жеке кестеге сәйкес тәлімгер қатысушымен бағыттарды орындау бойынша нұсқама жүргізеді, сондай-ақ консультативтік және әдістемелік қолдау көрсетеді.
14. Бағыттарды орындау нәтижелері бойынша қатысушы журналға (күнделікке) мынадай ақпарат енгізеді:
1) спорт, шығармашылық қызмет, сондай-ақ ұлттық спорт түрлерімен айналысу, ұлттық мәдениеттегі, сәндік-қолданбалы өнердегі таланттар мен дағдыларды дамыту туралы-тәлімгер растаған есептер (бес баспа парағынан аспайтын) және жеке кестеге сәйкес прогресс туралы белгілер;
2) кітаптарды оқу туралы - жеке графикке сәйкес белгілі бір кезеңде оқылған мазмұнға өзінің көзқарасын баяндай отырып, тәлімгер растаған қысқаша эссе (бес баспа парағынан аспайтын) не бейнеролик (үш минуттан аспайтын);
3) волонтерлік қызмет және экскурсияларға қатысу туралы – тәлімгер растаған қысқаша есеп (бес баспа парақтан аспайтын), оның ішінде науқанның атауы және нәтижелері, фото (кемінде бес) не бейнеролик (үш минуттан аспайтын) қоса беріле отырып.
15. Қатысушының таңдалған деңгейден өтуі журналды (күнделікті) жеке графикке сәйкес толтыру және тәлімгердің барлық бағыттар бойынша растауы кезінде аяқталған болып саналады.
Тәлімгердің "Спорт және физикалық даму", "Таланттар мен дағдылар", "Ұлттық мұра" бағыттары бойынша бағалауына қатысушының қол жеткізген нәтижесі көрсетіліп, қысқаша бейнеролик (бес минуттан аспайтын) қоса беріледі.

2) "Волонтерство" – не менее одного часа занятий в неделю на протяжении восемнадцати месяцев;
3) "Читающая нация" – чтение не менее девяти книг из всех трех разделов, в том числе трех книг из раздела "Золотой фонд казахской литературы";
4) "Туристические походы" – четырехдневные экскурсии на протяжении восемнадцати месяцев;
5) "Таланты и компетенции" – не менее одного участия в месяц на протяжении восемнадцати месяцев в олимпиадах, конкурсах, турнирах, конференциях, форумах, направленных на развитие потенциальных возможностей, интеллектуальных и творческих способностей детей и молодежи республики.
12. Желающие принять участие в программе регистрируются на Интернет-ресурсе, определяемый администратором два раза в год (январь, июнь), размещают заявку на участие в соответствующем уровне по своему усмотрению. Заявка отклоняется при несоответствии пунктам 9, 10 и 11 настоящих Правил.
13. После регистрации заявки участнику предлагается наставник в соответствии с регионом проживания либо местом учебы, а также нормативы и индивидуальный график участия согласно выбранному уровню. В соответствии с индивидуальным графиком наставник проводит с участником инструктаж по выполнению направлений, а также оказывает консультативную и методическую поддержку.
14. Участник по результатам выполнения направлений вносит в журнал (дневник) следующую информацию:
1) о спортивной, творческой деятельности, а также занятиях национальными видами спорта, развитии талантов и навыков в национальной культуре, декоративно-прикладном искусстве – отчеты (не более пяти печатных листов) и отметки о прогрессе в соответствии с индивидуальным графиком, подтвержденные наставником;
2) о чтении книг – краткое эссе (не более пяти печатных листов) либо видеоролик (не более трех минут), подтвержденный наставником, с изложением своего отношения к содержанию прочитанного за определенный период в соответствии с индивидуальным графиком;
3) о волонтерской деятельности и участии в экскурсиях – краткий отчет (не более пяти печатных листов), подтвержденный наставником, в том числе наименование акции и результаты, с приложением фото (не менее пяти) либо видеоролика (не более трех минут).
15. Прохождение участником выбранного уровня считается завершенным при заполнении журнала (дневника) в соответствии с индивидуальным графиком и подтверждения наставником по всем направлениям.
К оценке наставника по направлениям "Спорт и здоровый образ жизни", "Таланты и компетенции", "Национальное наследие" прилагается краткий видеоролик (не более пяти минут) участника с демонстрацией достигнутого результата.

16. Бағдарламаның қорытындысын шығару үшін әкімші кемінде жеті мүшеден тұратын наградтау жөніндегі комиссия құрады. Наградтау жөніндегі комиссияның құрамына білім беру саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, әкімшінің өкілдері, сондай-ақ жұртшылықтың өкілдері енгізіледі
17. Наградтау жөніндегі комиссия:
1) наградтауға үміткерлердің құжаттарын қарайды;
2) наградтауға үміткерлердің нәтижелерін бағалайды;
3) үміткерлерді "Ел үміті медалімен" марапаттау туралы шешім қабылдайды.
18. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер отырысқа оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп саналады.
Қатысушы қатысушылардың көпшілігі дауыс берген жағдайда оң қорытынды алады. Дауыстар тең болған жағдайда наградтау жөніндегі комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді
19. Наградтау жөніндегі комиссияның шешімі және "Ел үміті медалімен" наградтауға ұсынылған тізімдер шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде әкімшінің және білім беру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурстарында орналастырылады.
20. "Ел үміті медалімен" бірдей атақпен қайта наградтауға жол берілмейді.

16. Для подведения итогов программы администратором создается комиссия по награждению в количестве не менее семи членов. В состав комиссии по награждению включаются представители уполномоченного органа в области образования, уполномоченного органа по вопросам государственной молодежной политики, администратора, а также представители общественности.
17. Комиссия по награждению:
1) рассматривает документы участников награждения;
2) оценивает результаты участников на награждение;
3) принимает решение о награждении участников знаком "Медаль Ел үміті".
18. Решение комиссии по награждению принимается открытым голосованием и считается правомочным, если на заседании присутствует не менее две третьих от ее состава.
Участник получает положительное заключение в случае, если за него проголосовало большинство присутствующих. В случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии по награждению. Решения комиссии по награждению оформляются протоколом.
19. Решение комиссии по награждению и списки представленных к награждению знаком "Медаль Ел үміті" размещаются на Интернет-ресурсах администратора и уполномоченного органа в области образования в течении 3 (трех) календарных дней со дня принятия решения.
20. Повторное награждение знаком "Медаль Ел үміті" одинакового достоинства не допускается.