Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін) Көкшетау – Петропавл ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2023 жылғы 21 қыркүйектегі № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 қыркүйекте № 33479 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) I-б, ІІ санаттағы Астана – Петропавл, Көкшетау арқылы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Көкшетау – Петропавл 304+000 километр (бұдан әрі – км) – 473+000 км учаскесі ақылы негізде (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) пайдаланылатыны;
2) жүріп өту мынадай баламалы жол арқылы жүзеге асырылуы мүмкін: "Щучинск - Бурабай - Щорса-Ильичевка" аудандық маңызы бар автомобиль жолының "Щорса – Ильичевка" учаскесі, "Көкшетау – Кішкенекөл – Бидайық – Ресей Федерациясының шекарасы (Омбыға қарай)" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Ильичевка – Чкалово" учаскесі, "Лавровка-Келлеровка-Тайынша-Чкалово" облыстық маңызы бар автомобиль жолының "Чкалово – Тайынша" учаскесі, "Астрахан-Смирново-Қиялы-Тайынша" облыстық маңызы бар автомобиль жолының "Тайынша – Қиялы – Смирново" учаскесі, "Смирново – Трудовое – Тоқшын" облыстық маңызы бар автомобиль жолы, "Ресей Федерациясының шекарасы (Челябинскіге) - Ресей Федерациясының шекарасы (Новосибирскіге), Петропавл, Омбы арқылы" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Тоқшын – Петропавл" учаскесі;
3) ақылы жолдың (учаскенің) бастапқы пункті –304+000 км, ақылы жолдың (учаскесінің) соңғы пункті – 473+000 км;
4) ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – I-б, ІI санатты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені – кемінде 3,75 метр;
автомобиль жолы бойынша қозғалыс белдеулерінің саны - екі бағытта 2 және 1 белдеу;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 169 км;
7) ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес айқындалатыны;
8) басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения Кокшетау – Петропавловск на платной основе
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 21 сентября 2023 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2023 года № 33479.
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Кокшетау – Петропавловск километр (далее – км) 304+000 – км 473+000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, II категории Астана – Петропавловск, через Кокшетау (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: участок "Щорса - Ильичевка" автомобильной дороги районного значения "Щучинск - Боровое-Щорса - Ильичевка", участок "Ильичевка – Чкалово" автомобильной дороги республиканского значения "Кокшетау – Кишкенеколь – Бидайык – граница Российской Федерации (на Омск)", участок "Чкалово – Тайынша" автомобильной дороги областного значения "Лавровка-Келлеровка-Тайынша-Чкалово", участок "Тайынша – Киялы - Смирново" автомобильной дороги областного значения "Астраханка - Смирново – Киялы - Тайынша", автомобильная дорога областного значения "Смирново – Трудовое – Токушинское", участок "Токуши - Петропавловск" автомобильной дороги республиканского значения "граница Российской Федерации (на Челябинск) - граница Российской Федерации (на Новосибирск), через Петропавловск, Омск";
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 304+000, конечный пункт платной дороги (участка) – км 473+000;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканиями к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б, II основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
количество полос движения по автомобильной дороге – 2 и 1 полоса в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 169 км;
7) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
9) срок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 8 Бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысулар мен қосылулар мекенжайы км + метр
Көзделген қиылысу мен қосылу бойынша елді мекендердің атауы
Зеренді ауданы
329 км
Алексеевка ауылы
Тайынша ауданы
347 км
Обуховка ауылы
357 км
Драгомировка ауылы
359 км
Иван-город ауылы
365 км
Богатыровка ауылы
367 км
Келеровка ауылы
369 км
Розовка ауылы
373 км
Кременчуг ауылы
376 км
Липовка ауылы
381 км
Нагорное ауылы
381 км
Красная поляна ауылы
389 км
Сарыбай ауылы
393 км
Қиялы ауылы
Аққайын ауданы
417 км
Рублевка ауылы
425 км
Арал-Ағаш ауылы
442 км
Ленское ауылы
443 км
Смирново ауылы
Қызылжар ауданы
459 км
Чапаево ауылы
463 км
Трудовая нива ауылы
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 8 Бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 8
Перечень пересечений платной дороги с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Зерендинский район
км 329
поселок Алексеевка
Тайыншинский район
км 347
село Обуховка
км 357
село Драгомировка
км 359
село Иван-город
км 365
село Богатыровка
км 367
село Келеровка
км 369
село Розовка
км 373
село Кременчуг
км 376
село Липовка
км 381
село Нагорное
км 381
село Красная поляна
км 389
село Сарыбай
км 393
село Киялы
Аккайынский район
км 417
село Рублевка
км 425
село Арал-Агаш
км 442
село Ленское
км 443
село Смирново
Кызылжарский район
км 459
село Чапаево
км 463
село Трудовая нива
Приложение 2
к приказу Министра транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 8
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 12.04.2024 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
I-б, ІІ санатты "Астана – Петропавл, Көкшетау" арқылы республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының Көкшетау – Петропавл 304+000 – км – 473+000 км учаскесі:
АЕК
Аймақ
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 т-ға дейін жүк автомобильдері

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 12.04.2024 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Участок Кокшетау-Петропавловск км 304+000 – км 473+000 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б, II категории "Астана – Петропавловск, через Кокшетау":
МРП
№ п/п
Зоны
Автобусы до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т

0,980
1,224
1) абоненттік төлем - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ақылы учаскелер бойынша жол жүру ақысы, ақылы учаскеге іргелес елді мекендерде тіркелген жергілікті автокөлік құралдары үшін белгілі бір уақыт кезеңіне абонемент түрінде бір ауданнан тыс жерде бір айға немесе бір жылға ауысқан кезде;
2) абоненттік төлем жергілікті көлік үшін көлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне қарай белгіленеді.
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1 АЕК
2 АЕК
3 АЕК
4 АЕК
5 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
16 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобус тар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орын нан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
12 АЕК
24 АЕК
36 АЕК
48 АЕК
60 АЕК

0,980
1,224
1) абонентская плата - плата за проезд по платным участкам, установленная уполномоченным государственным органом в области автомобильных дорог, на определенный период времени для местных автотранспортных средств, зарегистрированных в населенных пунктах, прилегающих к платному участку при перемещении за пределами одного района в виде абонемента сроком на месяц или на год;
2) абонентская плата устанавливается для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности:
на один месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
Стоимость абонентской платы
1 МРП
2 МРП
3 МРП
4 МРП
5 МРП
на один год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
Стоимость абонентской платы
12 МРП
24 МРП
36 МРП
48 МРП
60 МРП

3) аймақ – жүк көтергіштігі мен көлік құралының түріне байланысты өзінің ұзақтығы мен жол ақысының белгілі бір мөлшері бар ақылы учаскенің жол сегменті;
4) алдын ала төлеу – ақылы учаскеге кіргенге дейін пайдаланушы дербес шотқа және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің шотына есептеген ақшалай қаражат, оның сомасы жол ақысын төлеу үшін жеткілікті;
5) жергілікті көлік – бір аудан шегінен тыс қозғалу кезінде ақылы учаскесіне іргелес әкімшілік-аумақтық бірлікте (облыстың ауданы) белгіленген тәртіппен тіркелген көлік құралы.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК – айлық есептік көрсеткіш;
км – километр;
т – тонна.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2023 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 8 Бұйрығына
3-қосымша
Басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендердің тізбесі
Р/с №
Елді мекеннің атауы
Зеренді ауданы
1
Обуховка ауылы
Тайынша ауданы
2
Иван-город ауылы
3
Богатыровка ауылы
4
Келеровка ауылы
5
Кременчуг ауылы
6
Липовка ауылы
7
Сарыбай ауылы
Аққайын ауданы
8
Рублевка ауылы
9
Ленское ауылы
Қызылжар ауданы
10
Чапаево ауылы
11
Трудовая ауылы

3) зона – отрезок дороги платного участка, имеющий свою протяженность и определенную ставку платы за проезд в зависимости от грузоподъемности и типа автотранспортного средства;
4) предварительная оплата – денежные средства, зачисленные пользователем на лицевой счет или на счет государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства до въезда на платный участок, сумма, которой достаточна для оплаты проезда;
5) местный автотранспорт – автотранспортное средство, зарегистрированный в установленном порядке на административно-территориальной единице (район области), прилегающей к платному участку при перемещении за пределами одного района.
Расшифровка аббревиатур:
МРП – месячный расчетный показатель;
км – километр;
т – тонна.
Приложение 3 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 21 сентября 2023 года № 8
Перечень прилегающих населенных пунктов, не имеющих альтернативного проезда по другой автомобильной дороге
№ п\п
Наименование населенного пункта
Зерендинский район
1
село Обуховка
Тайыншинский район
2
селоИван-город
3
село Богатыровка
4
село Келеровка
5
село Кременчуг
6
село Липовка
7
село Сарыбай
Аккайынский район
8
село Рублевка
9
село Ленское
Кызылжарский район
10
село Чапаево
11
село Трудовая нива