"Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2023 жылғы 27 қыркүйектегі № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 қазанда № 33490 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрығымен бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларында:
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) автоматтандырылған жүйелер – қан қысымын, жүректің жиырылу жиілігін (пульсті), температураны өлшеу процесін, сондай-ақ алкогольдік және есірткілік мас күйін тексеруді автоматтандыруға мүмкіндік беретін, қан қысымын өлшейтін құралды, жүрек соғу жиілігін өлшейтін құралды және алкотестерді қамтитын, жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тиісті ұйымымен ұсынылатын, "Дәрілік затты немесе медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22175 болып тіркелген) талаптарына сәйкес сертификатталған және Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізілген медициналық кешен;";
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"17-1) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың жеке форматы – жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды тікелей медицина қызметкерімен және (немесе) медициналық ұйымымен жүргізу;
17-2) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың онлайн форматы – медициналық қызметкерлердің және (немесе) медициналық ұйымның тікелей қатысуынсыз осы Қағидалардың талаптарына сай келетін автоматтандырылған жүйелер арқылы жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу;";

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 27 сентября 2023 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2023 года № 33490
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550) следующие изменения:
в Правилах перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) автоматизированные системы – медицинский комплекс, сертифицированный в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении правил государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства или медицинского изделия, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22175) и включенный в Реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, включающий в себя тонометр, пульсометр, алкотестер и позволяющий автоматизировать процесс измерения артериального давления, частоты сердечных сокращений (пульса), температуры, а также проверку на состояние алкогольного и наркотического опьянения, предоставляемый соответствующей организацией, осуществляющей деятельность по проведению предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей;";
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"17-1) очный формат предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования – проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей непосредственно медицинским работником и (или) медицинской организацией;
17-2) онлайн формат предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования – проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей посредством автоматизированных систем, отвечающих требованиям настоящих Правил, без прямого участия медицинских работников и (или) медицинской организации;";

107 мен 108-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Тасымалдаушы жүргізушілердің медициналық қызметкердің және (немесе) медициналық ұйымның жеке форматта немесе автоматтандырылған жүйелер арқылы онлайн форматта рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтуін қамтамасыз етеді.
108. Жүргізуші рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан рейске (ауысымға) шыққанға дейін немесе таксидегі жұмыс басталғанға дейін отыз минут бұрын және рейсті аяқтағаннан кейін және жұмыстан кейін отыз минуттан кем емес уақытта:
жол қағазын немесе борт журналын, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатты түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысанында көрсету бойынша жеке форматта;
электрондық түрде жол парағы болған жағдайда, автоматтандырылған жүйелер арқылы биометриялық және (немесе) басқа да сәйкестендіруден өткеннен кейін онлайн форматта өтеді.";
110 және 111-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"110. Жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі жеке форматтағы медициналық куәландыруына:
1) сауалнама, тексерiлетiннiң сыртқы түрiн, жүрiсiн, тұрысын, мiнез-құлқы мен көңiл-күй әрекеттерiнiң барабарлығын, сөзiнiң байланыстылығы мен нақтылығын, iс-қимылын, санасын, терi жабыны мен көрiнетiн сiлекейлi жабыны, көз шелiнiң түсiн, көз жанарының мөлшерiн, тыныс алу ерекшелiктерiн қарап-тексеру және бағалау;
2) айтылған шағымдарды, рейсаралық (ауысымаралық) тынығу мен ұйқы ұзақтығын айқындау және қарау;
3) артериялық қысымды, пульстiң жиілiгi мен сапалық сипаттамаларын өлшеу және бағалау, дене температурасын өлшеу, тамақты тексеру, лимфа түйiндерiн, iштi қарау, Ромберг тұрысындағы орнықтылықты, саусақ-мұрын және басқа да координациялық сынамаларды орындау дәлдiгiн шағым немесе көрсетілім болған кезде анықтау кiредi. Жүргiзушi ауруының анамнезiнде артериялық гипертония болған кезде, рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың жеке картасында жүргiзушiнiң негiзгi функционалдық көрсеткiштерiнiң рұқсат етiлген параметрлерi белгiленедi.
Автоматтандырылған жүйелер арқылы жүргізушілерді онлайн форматта рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жүргізушінің биометриялық және (немесе) басқа сәйкестендіруі;
2) шағымдардың болуына онлайн сауалнама;
3) көз қарашығының жарық тітіркендіргішіне реакциясының өзгертуіне арналған тест;
4) алкогольдік масаң күйіне тест;
5) дене температурасын өлшеу;
6) қан қысымын мен пульсті өлшеу.
Автоматтандырылған жүйе нәтижелердің бұрмалануын болдырмау мақсатында медициналық куәландыру процесінің фото және (немесе) бейнежазбасын жүзеге асырады.

пункты 107 и 108 изложить в следующей редакции:
"107. Перевозчик обеспечивает прохождение водителями предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования медицинским работником и (или) медицинской организацией в очном формате, либо в онлайн формате посредством автоматизированных систем.
108. Водитель проходит предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование не ранее, чем за тридцать минут до выхода в рейс (в смену) и не позднее тридцать минут после завершения рейса или до начала работы и после работы на такси:
в очном формате по предъявлению им путевого листа или бортового журнала, а также документа, удостоверяющего личность, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов;
в онлайн формате при наличии путевого листа в элекронном виде, посредством автоматизированных систем, после прохождения биометрической и (или) других способов идентификации.";
пункты 110 и 111 изложить в следующей редакции:
"110. Проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей в очном формате включает:
1) опрос, осмотр и оценку внешнего вида, походки, позы обследуемого, адекватности поведения и эмоциональных реакций, связанности и четкости речи, мимики, сознания, кожных покровов и видимых слизистых, окраски склер, величины зрачков, особенностей дыхания;
2) выявление и рассмотрение предъявляемых жалоб, продолжительности межрейсового (межсменного) отдыха и сна;
3) измерение и оценку артериального давления, частоты и качественных характеристик пульса, измерение температуры тела, осмотр зева, пальпацию лимфатических узлов, живота, определение устойчивости в позе Ромберга, точностҰи выполнения пальце-носовой и других координационных проб, при наличии жалоб или показаний. При наличии артериальной гипертонии в анамнезе заболевания водителя в индивидуальной карте предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования отмечаются допустимые параметры основных функциональных показателей водителя.
Проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей в онлайн формате посредством автоматизированных систем осуществляется в следующем порядке:
1) биометрическая и (или) другая идентификация водителя;
2) онлайн опрос на наличие жалоб;
3) тест на изменение реакции зрачка на световой раздражитель;
4) тест на алкогольное опьянение;
5) измерение температуры тела;
6) измерение артериального давления и пульса.
Автоматизированная система осуществляет фото и (или) видео фиксацию процесса медицинского освидетельствования, в целях исключения фальсификации результатов.

111. Шағымдары, аурудың нақты белгiлерi мен ағзаның жұмыс iстеу жай-күйiнiң бұзылуы болмаған кезде, тексерiлушi көлiк құралдарын басқаруға жiберiледi.
Жеке формат кезінде медициналық қызметкер жүргiзушiлер жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауын жүзеге асырған кезде – борт журналының, жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды, сондай-ақ таксимен тасымалдауды жүзеге асырған кезде – жол қағазының тиiстi бағаналарына мөртабан қояды. Мөртабанда тексеруден өткен күн, уақыт және медициналық қызметкердiң қолы қойылады.
Онлайн формат кезінде автоматтандырылған жүйе жүргізушінің медициналық куәландырудан өту нәтижелерін тіркеп, оларға сәйкес жүргізушіні көлік құралын басқаруға жіберу туралы шешім қабылдайды. Медициналық куәландыру нәтижелері, оның ішінде фото және (немесе) бейнежазбалар автоматтандырылған жүйенің тізілімінде сақталады және түзетуге жатпайды.
Жүргізушіні көлік құралын басқаруға жіберу туралы ақпарат онлайн тексеру қорытындысы бойынша автоматтандырылған жүйемен тиісті электрондық жол парағына жолданылады.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Жеке формат кезінде медициналық қызметкер рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыру жүргiзу сәтiне жүргiзушiнің көлiк құралдарын басқаруға жарамдылығы туралы қорытынды бередi.
Онлайн формат кезінде жүргізушінің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыру жүргізу сәтіне көлік құралдарын басқаруға жарамдылығы туралы қорытынды бір минут ішінде автоматтандырылған жүйелер арқылы электрондық нысанда қалыптастырылады және сұрау салу бойынша жүргізушіге беріледі.";
214-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"214. Жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде таксимен тасымалдаушы:
1) жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін түсі біркелкі және осы Қағидалардың 341-тармағына сәйкес айырым белгілері бар таксилерді пайдалануды;
2) автокөлік құралдарының рейс алдында техникалық қарап тексеруден, сондай-ақ медициналық қарап тексеруді жүзеге асыруға шарт жасасқан, жоғары немесе орта медициналық білім туралы дипломы бар адамның немесе автоматтандырылған жүйелер арқылы такси жүргізушілерін рейс алдында және рейстен кейін медициналық қарап тексеруден өтуін;
3) таксидің ақауы болған жағдайда оны уақтылы ауыстыруды;
4) жолаушының такси көрсететін қызмет құны (бағасы) туралы хабардар болуын;
5) он және одан көп такси болған кезде әрбір он таксиге шаққанда арнайы жүріп-тұру құралдарын пайдаланатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін ыңғайластырылған кемінде бір таксиінің болуын;

111. При отсутствии жалоб, объективных признаков заболеваний и нарушений функционального состояния организма осмотренный допускается к управлению транспортными средствами.
При очном формате медицинский работник ставит штамп в соответствующих графах бортового журнала – при осуществлении водителями нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, и путевого листа – при осуществлении регулярных перевозок, а также перевозок такси. В штампе проставляются дата, время прохождения осмотра и подпись медицинского работника.
При онлайн формате автоматизированная система фиксирует результаты прохождения водителем медицинского освидетельствования и согласно ним принимает решение о допуске водителя к управлению транспортным средством. Результаты медицинского освидетельствования, в том числе фото и (или) видео фиксация сохраняются в реестре автоматизированной системы и не подлежат корректировке.
Информация о допуске водителя к управлению транспортным средством по итогам онлайн осмотра передается автоматизированной системой в соответствующий электронный путевой лист.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. При очном формате медицинский работник выдает заключение о пригодности водителя к управлению транспортными средствами на момент проведения предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования.
При онлайн формате заключение о пригодности водителя к управлению транспортными средствами на момент проведения предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования формируется в электронной форме посредством автоматизированных систем в течение одной минуты и выдается водителю по запросу.";
пункт 214 изложить в следующей редакции:
"214. При организации перевозок пассажиров и багажа перевозчик такси обеспечивает:
1) использование для перевозок пассажиров и багажа такси, имеющие единую цветовую гамму и отличительные обозначения в соответствии с пунктом 341 настоящих Правил;
2) прохождение предрейсового технического осмотра автотранспортных средств, а также предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим диплом о высшем или среднем медицинским образовании, с которым заключен договор на осуществление медицинских осмотров, либо посредством автоматизированных систем;
3) своевременную замену такси в случае его неисправности;
4) информирование пассажира о стоимости (цене) услуги такси;
5) при наличии десяти и более такси, наличие на каждые десять такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки людей с инвалидностью, использующих специальные средства передвижения;

6) такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауды;
7) жол құжаттарын ресімдеуді қамтамасыз етеді.";
243-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) бекiтiлген жол қозғалысы ережесiнiң "3. Жаяу жүргiншiлердiң мiндеттерi" және "4. Жолаушылардың мiндеттерi" деген тарауларын, сондай-ақ қауiпсiздiк және автокөлiкпен жол жүру кезiндегi ереженiң шараларын балаларға оқытуды қамтамасыз ету;".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
Т. Ластаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

6) соблюдение режима труда и отдыха водителей такси;
7) оформление путевой документации.";
подпункт 7) пункта 243 изложить в следующей редакции:
"7) обеспечивает изучение детьми глав "3. Обязанности пешеходов" и "4. Обязанности пассажиров" Правил дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (далее – Правила дорожного движения) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003), а также мер безопасности и правил поведения при следовании автотранспортом;".
2. Департаменту цифровизации и государственных услуг Министерства транспорта Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
Т. Ластаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан