Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 13 қазандағы № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 қазанда № 33545 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты бекітілсін.
2. "Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 30 қазандағы № 630 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5917 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 13 қазандағы
№ 153 бұйрығына
қосымша
Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынудың сапасына, көлеміне және шарттарына қойылатын ең төмен талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар:

Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 октября 2023 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2023 года № 33545
В соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 630 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5917).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 13 октября 2023 года № 153
Стандарт оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Социального кодекса Республики Казахстан и устанавливает минимальные требования к качеству, объему и условиям оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения.
2. Термины и определения, используемые в настоящем стандарте:

1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер – адамның тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын негіздерді еңсеру үшін адамға (отбасына) жағдай жасауды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне басқа азаматтармен бірдей қатысу мүмкіндіктерін жасауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;
2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер – арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларда жұмыспен қамтылған жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
3) әлеуметтік жұмыскер – арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін және (немесе) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті бағалау мен айқындауды жүзеге асыратын, белгіленген талаптарға сәйкес келетін қажетті біліктілігі бар жұмыскер.
3. Осы Стандарт арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерге қолданылады.
2-тарау. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер
4. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді:
1) денсаулық сақтау ұйымдары;
2) ақылы және/немесе ерікті негізде қызмет көрсететін үкіметтік емес, ерікті ұйымдар;
3) жеке медициналық практикамен, фармацевтикалық, әлеуметтік және психологиялық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар ұсынады.
5. Денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді мынадай денсаулық сақтау субъектілері ұсынады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар;
2) стационарлық көмек көрсететін ұйымдар;
3) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары;
4) паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар;
5) АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
6) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар;
7) туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдар.
3-тарау. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын шарттары
6. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ұсынылады және адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін мынадай қолжетімді, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді қамтиды:

1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;
2) субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги, – физические и (или) юридические лица, занятые в государственном и негосударственном секторах по предоставлению специальных социальных услуг;
3) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям.
3. Настоящий Стандарт распространяется на субъекты здравоохранения независимо от форм собственности, предоставляющие специальные социальные услуги в области здравоохранения лицу (семье), нуждающемуся в специальных социальных услугах.
Глава 2. Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги в области здравоохранения
4. Специальные социальные услуги в области здравоохранения предоставляют:
1) организации здравоохранения;
2) неправительственные, волонтерские организации, оказывающие услуги на платной и/или добровольной основе;
3) физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой, фармацевтической, социальной и психологической деятельностью.
5. Специальные социальные услуги в области здравоохранения предоставляют следующие субъекты здравоохранения:
1) организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
2) организации, оказывающие стационарную помощь;
3) организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
4) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход;
5) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
6) научные организации в области здравоохранения;
7) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка.
Глава 3. Условия предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения
6. Специальные социальные услуги в области здравоохранения предоставляются лицу (семье), нуждающемуся в специальных социальных услугах, и включают комплекс доступных, специальных социальных услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества путем:

1) консультация беру (жеке және топтық);
2) үйге белсенді бару, көмек көрсету және бақылау (патронаж бен әлеуметтік қолдап отыру);
3) "сенім телефоны" бойынша көмек (консультация беру) көрсету;
4) қолдау топтарын құру, тренинг өткізу, ынталы топтармен, өзіне-өзі көмек көрсету және өзара көмек көрсету топтарымен жұмыс жүргізу.
7. Туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларға, қалыптасқан жағдайлар нәтижесінде тіршілік әрекеті бұзылған және осы жағдайларды өз бетінше немесе отбасының көмегімен еңсере алмайтын балаларға көрсетіледі.
8. Туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларға психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер көрсету жергілікті атқарушы органдардың жолдамасы негізінде жүзеге асырылады.
9. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер көрсету арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау негізінде іске асырылады:
1) бастапқы байланыс орнату:
- бастапқы құжаттамамен танысу;
- арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді алушымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді алушы) және оның өкілдерімен сұрау салу негізінде сенімгерлік қатынастар құру.
2) әлеуметтік қызметке бағалау жүргізу:
- көрсетілетін қызметтерді алушының жеке факторларын және қоршаған орта факторларын талдау үшін көрсетілетін қызметтерді алушыны және оның өкілдерін қарап-тексеруді және сұхбаттасуды жүргізу;
- жағдайдың жеделдігін, күрделілік дәрежесін және ауырлығын айқындау;
- көрсетілетін қызметтерді алушымен араласу стратегиясын және (немесе) мақсаттарын, ұсынымдарды әзірлеу және келісу.
3) әлеуметтік араласуды жоспарлау және жүзеге асыру:
- көрсетілетін қызметтерді алушының қажеттіліктерін, күтулерін, ұмтылыстары мен қоршаған ортасының ерекшеліктерін ескере отырып, жеке жоспар әзірлеу;
- нақты мақсаттарды көздеу және көрсетілетін қызметтерді алушының назарына өз рөлін, міндеттері мен жауапкершілігін жеткізу;
- жеке жоспарды іске асыру және араласудың өзектілігі мен қажеттілігін үздіксіз бағалау.

1) консультирования (индивидуального или группового);
2) активного посещения, наблюдения и оказания помощи на дому (патронаж и социальное сопровождение);
3) оказания помощи (консультирования) по "телефону доверия";
4) создания групп поддержек, проведения тренингов, работы с инициативными группами, группами само- и взаимопомощи.
7. Специальные социальные услуги в организациях здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, оказываются детям, нуждающимся в специальных социальных услугах, детям, жизнедеятельность которых нарушена в результате сложившихся обстоятельств и которые не могут преодолеть данные обстоятельства самостоятельно или с помощью семьи.
8. Предоставление специальных социальных услуг в организациях здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, осуществляется на основании направления местных исполнительных органов.
9. Предоставление специальных социальных услуг лицу (семье), нуждающемуся в специальных социальных услугах, осуществляется на основе оценки и определения потребности в специальных социальных услугах:
1) установление первоначального контакта:
ознакомление с первичной документацией;
построение доверительных отношений с получателем специальных социальных услуг (далее – получатель услуг) и его представителями на основе запроса.
2) проведение оценки социального функционирования:
проведение осмотра и интервью получателя услуг и его представителей для анализа личностных факторов получателя услуг и факторов окружающей среды;
определение срочности, степени сложности и серьезности случая;
разработка и согласование стратегии и (или) целей вмешательства, рекомендаций с получателем услуг.
3) планирование и реализация социального вмешательства:
разработка индивидуального плана с учетом потребностей, ожиданий, устремлений и особенностей окружения получателя услуг;
предусматривание реалистичных целей и доведение до сведения получателя услуг своей роли, обязанности и ответственности;
реализация индивидуального плана и непрерывная оценка актуальности и необходимости вмешательств.

4) қызметтерді бағалау және тоқтату:
- көрсетілетін қызметтерді алушылардың хабардарлығын бағалау (олардың нәтижелерді қабылдауы және ұқсас жағдайларда алған дағдыларын қолдану қабілеті);
- бағалау нәтижелері бойынша қызметтерді тоқтату туралы шешім қабылдау;
- қажет болған жағдайда көрсетілетін қызметтерді алушыларды мамандарға жіберу.
10. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын денсаулық сақтау субъектілері штат санының қажеттілігін айқындау кезінде әлеуметтік жұмыскердің жұмыс көлемі жүктемесінің құрылымын басшылыққа алады.
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын денсаулық сақтау субъектілерінің әлеуметтік жұмыскердің жұмыс көлемінің жүктемесін айқындау кезінде жұмыс уақыты мынадай құрамдас бөліктерге бөлінеді:
1) белгілі бір алушыға немесе топқа дайындықты, жоспарлауды, шешім қабылдауды, құжаттаманы, есептілікті, ынтымақтастықты, консультацияларды қамтитын көрсетілетін қызметтерді алушылармен тікелей жұмыс (кемінде 60%);
2) Ынтымақтастық, даму, өкілдік ету және мүдделерді қорғау, үздіксіз білім беру, жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша консультациялар, танысу, тәлімгерлік және тренингтер, консультациялар кіретін қоғамдық-ұйымдастырушылық (жұмыс уақытының кемінде 40 %).
11. Бір әлеуметтік жұмыскерге көрсетілетін қызметтерді алушылардың ұсынылатын саны 10-30 белсенді жағдай шегінде болады. Саны арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер сұрауының ауырлығы мен қарқындылығына және басқа қызметтердің қол жетімділігіне байланысты реттеледі. Жеке жоспардың мақсаттарына қол жеткізген және қызметтерді келісілген түрде тоқтатқан кезде көрсетілетін қызметтерді алушы бақылауға ауыстырылады.
12. Денсаулық сақтау ұйымдары арасында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер көрсетуде сабақтастық сақталады.
13. Денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскерлер арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер көрсету бойынша есептік және есепке алу құжаттаманы жүргізеді.
4-тарау. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың және АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары деңгейіндегі арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі
14. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) әлеуметтік-терапиялық жұмысты ұйымдастыру (бағалау, проблемаларды белгілеу, кешенді жоспар құру, жасын ескере отырып көмек көрсету және жағдайдың позитивті жаққа өзгеру мониторингі);

4) оценка и прекращение услуг:
оценка осведомленности получателей услуг (их восприятие результатов и способность применять приобретенные навыки в аналогичных ситуациях);
принятие решения о прекращении услуг по результатам оценки;
направление получателей услуг к специалистам при необходимости.
10. Субъекты здравоохранения, предоставляющие специальные социальные услуги, при определении потребности штатной численности руководствуются структурой нагрузки объема работ социального работника.
При определении нагрузки объема работ социального работника субъектов здравоохранения, предоставляющих специальные социальные услуги, рабочее время делится на следующие составляющие:
1) непосредственная работа с получателями услуг (не менее 60 %), которая включает подготовку для определенного получателя услуг или группы, планирование, принятие решений, документирование, отчетность, сотрудничество, консультации;
2) общественно-организационная (не менее 40 % рабочего времени), которая включает сотрудничество, развитие, представление и защита интересов, непрерывное образование, консультации по вопросам трудоустройства, ознакомление, наставничество и тренинги, консультации.
11. Рекомендуемое количество получателей услуг на одного социального работника находится в пределах 10-30 активных случаев. Количество регулируется в зависимости от тяжести и интенсивности запроса в оказании специальных социальных услуг и доступности других служб. При достижении целей индивидуального плана и согласованного прекращения услуг, получатель услуг переводится под наблюдение.
12. Между организациями здравоохранения соблюдается преемственность в оказании специальных социальных услуг лицу (семье), нуждающемуся в специальных социальных услугах.
13. Социальные работники в области здравоохранения ведут учетную и отчетную документацию по оказанию специальных социальных услуг.
Глава 4. Качество и объем специальных социальных услуг на уровне организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь и организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
14. Социально-медицинские услуги:
1) организация социально-терапевтической работы с лицом (семьей), нуждающимся в специальных социальных услугах (оценка, определение проблемы, составление комплексного плана, оказание помощи с учетом возраста и мониторинг позитивных перемен ситуации);

2) тұрмыста және қоғамдық жерлерде өзіне-өзі қызмет ету, мінез-құлық, қарым-қатынас, өзін-өзі және өзара қолдау дағдыларын қалыптастыру;
3) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) үй жағдайында денсаулығын оңалту іс-шараларын жүргізу үшін медициналық-психологиялық және әлеуметтік-құқықтық білім негіздеріне үйрету;
4) ауыр науқастардың, жалғыз басты қарт адамдардың, мүгедектігі бар адамдардың, мүмкіндігі шектеулі адамдардың үйіне жиі барып көмек көрсету және үй жағдайында бақылау (патронаж бен әлеуметтік сүйемелдеу);
5) пациенттерді әлеуметтік орталықтарға және қызметтерге жолдау үшін құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік кепілдіктер бойынша консультация беру және ақпараттандыру (жеңілдіктер, әлеуметтік төлеулер, жәрдемақы, өтемақы, алименттер алу, тұрғын үй жағдайын жақсарту);
7) қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға балаларды отбасына, оның ішінде қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиелеуге, қабылдаушы отбасына және асырап алуға орналастыруға жәрдемдесу;
8) жұмысқа орналасу мәселелері бойынша жәрдемдесу;
9) еріктілерді ауыр науқастарға, жалғыз басты қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, мүмкіндігі шектеулі адамдарға медициналық-әлеуметтік-психологиялық көмек көрсетуге даярлау және үйрету.
15. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) психологиялық диагностика және түзету жұмыстарын жүргізу;
2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамға (отбасына) жеке және топтық қолдау көрсетуге жағдай жасау;
3) жеке әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету және әлеуметтік-психологиялық тренингтер жүргізу, интерактивті әдістер қолдану.
16. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) әлеуметтік және шығармашылық бастамаларын қолдауды топшылайтын ұйымдастыру қызметтері, қоғамдық қызметті ұйымдастыруға көмек көрсету;
2) медициналық-әлеуметтік-педагогикалық әлеуметтендіруді қамтамасыз ететін әлеуметтік-тәрбиелік қызметтер.
17. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) әлеуметтік, экономикалық мәселелерді айқындау мақсатында әлеуметтік-экономикалық жағдайларды диагностикалау;
2) әлеуметтік-экономикалық патронаж және қажетті әлеуметтік-экономикалық қызметтерге қол жеткізуге мүмкіндік беру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық-әлеуметтік көмек алу мүмкіндігі туралы хабардар ету.
18. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету және пациенттердің құқығын қорғаудың құқықтық, әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша пациенттерге тегін консультация беруге көмек көрсету;

2) формирование навыков самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, коммуникации, само- и взаимоподдержки;
3) обучение лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах, основам медико-психологических и социально-правовых знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях;
4) активное посещение, оказание помощи и наблюдение на дому (патронаж и социальное сопровождение) тяжелобольных, одиноких престарелых, лиц с инвалидностью, лиц с ограниченными возможностями;
5) оказание помощи в оформлении документов для направления пациентов в социальные центры и службы;
6) консультирование и информирование по государственным гарантиям в области социальной защиты в соответствии с законодательством Республики Казахстан (получение льгот, социальных выплат, пособий, компенсаций, алиментов, улучшение жилищных условий);
7) содействие органам, осуществляющим функции по опеке и попечительству в устройстве детей в семью, в том числе под опеку (попечительство), на патронатное воспитание, в приемную семью и на усыновление;
8) содействие в вопросах трудоустройства;
9) подготовка и обучение волонтеров к оказанию медико-социальной и психологической помощи тяжелобольным, одиноким престарелым, лицам с инвалидностью, лицам с ограниченными возможностями.
15. Социально-психологические услуги:
1) проведение психологической диагностики и коррекционной работы;
2) создание условий для оказания индивидуальной или групповой социально-психологической поддержки лицу (семье), нуждающемуся в специальных социальных услугах;
3) оказание индивидуальной социально-психологической помощи и проведение социально-психологических тренингов, использование интерактивных методов.
16. Социально-педагогические услуги:
1) организаторские услуги, предполагающие поддержку социальных и творческих инициатив, помощь в организации общественной деятельности;
2) социально-воспитательные услуги, обеспечивающие медико-социально-педагогическую социализацию.
17. Социально-экономические услуги:
1) диагностика социально-экономической ситуации с целью выявления социальных, экономических проблем;
2) социально-экономический патронаж и возможная помощь в доступе к необходимым социально-экономическим услугам;
3) информирование о возможности получения медико-социальной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Социально-правовые услуги:
1) содействие в проведении бесплатного консультирования по правовым, социально-правовым вопросам медицинского обслуживания и защиты прав пациентов в области охраны здоровья;

2) медициналық қызмет көрсетудің әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша, денсаулық сақтау саласындағы құқықтар бойынша түрлі құжаттарды жазуға және ресімдеуге көмек көрсету;
3) денсаулық сақтау саласында құқықтық мәдениетті арттыру, халықты құқықтық ағарту бойынша бағдарламалар мен іс-шараларды іске асыруға көмек көрсету;
4) әлеуметтік, құқықтық және басқа да қоғамдық маңызы бар проблемаларды шешуге бағытталған пациенттердің азаматтық бастамаларын қолдау.
19. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) еңбек дағдысын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері.
20. Бос уақытты ұйымдастыру, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізу және оларға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамды (отбасыны) тартуға бағытталган әлеуметтік-мәдени қызметтері.
21. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасын амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар және АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары медициналық-әлеуметтік көмек кешенін көрсету жолымен жүргізілген бағалауды және көрсетілетін қызметтерді алушының қажеттілігін айқындауды ескере отырып қамтамасыз етеді.
5-тарау. Стационарлық көмек, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарының деңгейіндегі арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі
22. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамды, жағдайын ескере келе, күтуді қамтамасыз етуге көмек көрсету, соның ішінде санитариялық-гигиеналық қызмет (сүртіп алу, жуып алу, гигиеналық шомылдыру, тырнақтарын алу, шашын тарау) көрсету;
2) санаторийлік және оңалту іс-шараларын алуға көмек көрсету;
3) қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға балаларды отбасына, оның ішінде қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиелеуге, қабылдаушы отбасына және асырап алуға орналастыруға жәрдемдесу;
4) емдеуге жатқызуға жәрдемдесу, пациенттерді медициналық ұйымдарға сүйемелдеу, пациенттің отбасы мүшелерін күтім негіздеріне оқыту, медициналық-әлеуметтік зерттеп-қарауды ұйымдастыру және жүргізу, әлеуметтік мәселелер бойынша консультация беру.
23. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) психологиялық диагностика жүргізу және жеке немесе топтық әлеуметтік-психологиялық көмек көрсету;
2) үй жағдайында денсаулығын оңалту іс-шараларын жүргізуге арналған әлеуметтік-психологиялық білім негіздеріне үйрету, тұрмыста және қоғамдық орындарда өзіне-өзі қызмет ету, мінез-құлыққа дағдыландыру, қарым-қатынас, өзін-өзі және өзара қолдау дағдыларына үйрету;

2) оказание помощи в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания, прав в области охраны здоровья;
3) содействие реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению населения в области охраны здоровья;
4) поддержка гражданских инициатив пациентов, направленных на решение социальных, правовых и иных общественно значимых проблем.
19. Социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах.
20. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах.
21. Качество предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения обеспечивается организациями, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь и организациями здравоохранения, осуществляющими деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, путем оказания комплекса медико-социальной помощи с учетом проведенной оценки и определения потребности получателя услуг.
Глава 5. Качество и объем специальных социальных услуг на уровне организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь, восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь и сестринский уход, научных организаций в области здравоохранения
22. Социально-медицинские услуги:
1) содействие в обеспечении ухода за лицом, нуждающимся в специальных социальных услугах, в том числе оказание санитарно-гигиенических услуг (обтирание, обмывание, гигиенические ванны, стрижка ногтей, причесывание) с учетом состояния здоровья;
2) содействие в получении санаторных и реабилитационных мероприятий;
3) содействие органам, осуществляющим функции по опеке и попечительству в устройстве детей в семью, в том числе под опеку (попечительство), на патронатное воспитание, в приемную семью и на усыновление;
4) содействие в госпитализации, сопровождение пациентов в медицинские организации, обучение членов семьи пациента основам ухода, организацию и проведение медико-социального обследования, консультирование по социальным вопросам.
23. Социально-психологические услуги:
1) проведение психологической диагностики и оказание индивидуальной или групповой социально-психологической помощи;
2) обучение основам социально-психологических знаний для проведения реабилитационных мероприятий в домашних условиях, навыкам самообслуживания, поведения в быту и общественных местах, коммуникации, само- и взаимоподдержки;

3) пациенттерді тіршілік әрекетінің түрлі салаларында медициналық қызмет көрсетуде, тұлғалық және әлеуметтік бейімделуде әлеуметтік-психологиялық сүйемелдеу;
4) өзін-өзі сақтау мінез-құлқына үйрету мақсатында әлеуметтік-психологиялық тренингтер өткізу;
5) халықтың түрлі топтарының психологиялық құзыретін жоғарылату мақсатында бұқаралық ақпарат құралдары, буклеттер, үндеухаттар шығару арқылы жарияланатын ақпараттық және білім беру іс-шараларын жүргізу;
6) әлеуметтік-психологиялық патронажды, пациенттерді және олардың бірге тұратын отбасы мүшелерін психологиялық қолдауды, жақын адамының қайтыс болуы кезеңінде қолдауды, төтенше жағдайлар, апаттар және қатыгездік (зорлық-зомбылық) фактілері кезінде шұғыл психологиялық көмекті жүзеге асыру;
7) дағдарыс жағдайларында (оның ішінде суицид, нашақорлық тәуекелдері кезінде) сенімгерлік әңгімелер мен қолдау жүргізу; психологиялық қолдаудың қашықтықтан қызметтеріне (чаттар, сайттар, сенім телефондары) көмекке қайта жіберу; мамандандырылған медициналық-психологиялық көмек алу мәселелері бойынша консультация беру.
24. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:
1) тұлғаның өзінің мүмкіндіктерін, тәрбиелік әлеуетін пайдалана отырып, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамды (отбасын) әлеуметтендіруді қамтамасыз ететін әлеуметтік-педагогикалық диагностикалау және әлеуметтік-тәрбиелік қызметтер;
2) пациенттерде мүмкін болатын психологиялық-педагогикалық проблемаларын профилактикасы;
3) қандай да бір себеппен қоғамдық байланыс пен қарым-қатынастарын, әлеуметтік және жеке басының маңызы бар сипатын, қасиеті мен мүмкіншіліктерін жойған не жоғалтқан пациенттерді қалпына келтіру;
4) мүмкіншіліктері шектелген, сондай-ақ, әлеуметтік осал топтар мен дұрыс жолдан адасқан пациенттер тобын әлеуметтік ортаға әлеуметтік-педагогикалық бейімдеу.
25. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) әлеуметтік-экономикалық мәселелерін айқындау;
2) әлеуметтік-экономикалық көмек мәселелері бойынша консультацияларға қолжетімділікке көмек көрсету;
3) әлеуметтік-экономикалық көмек мәселелері бойынша консультацияларға қол жеткізуге жәрдемдесу.
26. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) әлеуметтік-құқықтық мәселелерін айқындау;
2) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету, құқықтарын қорғау бойынша заңды қызметтер мен құқықтық консультацияларға қолжетімділікке көмек көрсету;
3) медициналық қызмет көрсету мен денсаулық сақтаудың әлеуметтік-құқықтық мәселелері бойынша түрлі құжаттарды жазуға және ресімдеуге, заңнамамен көзделген жеңілдіктерді, жәрдемақыларды, кепілдіктерді алуға көмек көрсету;

3) социально-психологическое сопровождение медицинского обслуживания, личностной и социальной адаптации пациентов в различных сферах жизнедеятельности;
4) проведение социально-психологических тренингов с целью обучения самосохранительному поведению;
5) проведение информационных и образовательных мероприятий с освещением через средства массовой информации, выпуски буклетов, листовок с целью повышения психологической компетентности различных категорий населения;
6) осуществление социально-психологического патронажа, психологической поддержки пациентов и совместно проживающих членов их семьи, поддержки в период смерти близкого человека, экстренной психологической помощи при чрезвычайных ситуациях, катастрофах и фактах жестокого обращения (насилия);
7) проведение доверительных бесед и поддержки в кризисных ситуациях (в том числе при рисках суицида, злоупотреблении психоактивными веществами); перенаправление за помощью в дистанционные службы психологической поддержки (чаты, сайты, телефоны доверия); консультирование по вопросам получения специализированной медико-психологической помощи.
24. Социально-педагогические услуги:
1) социально-педагогическая диагностика и социально-воспитательные услуги, обеспечивающие социализацию лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах, с использованием воспитательного потенциала микросреды, возможностей самой личности;
2) социально-педагогическая профилактика возможных психолого-педагогических проблем пациентов;
3) социально-педагогическая реабилитация пациентов, разрушивших или утративших в силу каких-либо причин общественные связи и отношения, социально и личностно значимые характеристики, свойства и возможности;
4) социально-педагогическая адаптация лиц с ограниченными возможностями, а также социально уязвимых и дезадаптированных категорий к социальной среде.
25. Социально-экономические услуги:
1) выявление социально-экономических проблем в жизни лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах;
2) информирование о возможности получения медико-социальной помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) содействие доступу к консультациям по вопросам социально-экономической помощи.
26. Социально-правовые услуги:
1) выявление социально-правовых проблем лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах;
2) содействие доступу к юридическим услугам и правовым консультациям по вопросам медицинского обслуживания, защиты прав в области охраны здоровья;
3) оказание помощи в написании и оформлении различных документов по социально-правовым вопросам медицинского обслуживания и охраны здоровья, получения предусмотренных законодательством льгот, пособий, гарантий;

4) медициналық қызмет көрсетуге байланысты заң бұзушылықтың әлеуметтік түрде алдын алуға заңды мекемелер мен ұйымдарға көмек көрсету;
5) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) құқықтық мәдениетін жоғарылату бойынша құқықтық ағарту бағдарламалары мен іс-шараларын іске асыруға көмек көрсету.
27. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамның (отбасының) еңбек дағдысын қалыптастыруға бағытталған әлеуметтік-еңбек қызметтері.
28. Бос уақытты ұйымдастыруға, әлеуметтік-мәдени іс-шараларды өткізуге және оларға арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж адамдарды (отбасыларды) тартуға бағытталған әлеуметтік-мәдени қызметтер.
29. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасын стационарлық көмек, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар медициналық-әлеуметтік көмек кешенін көрсету жолымен жүргізілген бағалауды және көрсетілетін қызметтерді алушының қажеттілігін айқындауды ескере отырып қамтамасыз етеді.
6-тарау. Туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының деңгейіндегі арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі
30. Әлеуметтік-медициналық қызметтер:
1) шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
2) балалар жасындағы ауруларды интеграцияланған жүргізу, динамикалық байқау қағидаттарын сақтай отырып, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде балаларға медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету;
3) емдеу-сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыру;
4) оңалту көмегін көрсету;
5) баланың денсаулығының жай-күйін ескере отырып, оның күтімін қамтамасыз ету;
6) емдеуге жатқызуға жәрдемдесу және медициналық ұйымдарға алып жүру.
31. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер:
1) баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды қамтамасыз ету;
2) баладан бас тарту қаупі бар отбасының жеке психологиялық проблемаларын анықтау мақсатында психологиялық диагностика;
3) баладан бас тарту қаупі бар отбасыларға психологиялық көмек;
4) баланың мінез-құлқындағы, эмоционалдық жағдайындағы ауытқуларды жеңу немесе әлсірету мақсатында психологиялық түзету.
32. Әлеуметтік-педагогикалық қызметтер:

4) содействие юридическим учреждениям и организациям в проведении социальной профилактики правонарушений, связанных с медицинским обслуживанием;
5) содействие реализации программ и мероприятий по повышению правовой культуры, правовому просвещению лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах.
27. Социально-трудовые услуги, направленные на формирование трудовых навыков у лица (семьи), нуждающегося в специальных социальных услугах.
28. Социально-культурные услуги, направленные на организацию досуга, проведение социально-культурных мероприятий и вовлечение в них лиц (семей), нуждающихся в специальных социальных услугах.
29. Качество предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения обеспечивается организациями здравоохранения, оказывающими стационарную помощь, восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь и сестринский уход, а также научными организациями в области здравоохранения, путем оказания комплекса медико-социальной помощи с учетом проведенной оценки и определения потребности получателя услуг.
Глава 6. Качество и объем специальных социальных услуг на уровне организаций здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка
30. Социально-медицинские услуги:
1) оказание первой медицинской помощи при экстренных состояниях;
2) обеспечение оказания медицинской помощи детям в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи с соблюдением принципов интегрированного ведения болезней детского возраста, динамического наблюдения;
3) организация лечебно-оздоровительных мероприятий;
4) оказание реабилитационной помощи;
5) обеспечение ухода за ребенком с учетом состояния его здоровья;
6) содействие в госпитализации и сопровождение в медицинские организации.
31. Социально-психологические услуги:
1) обеспечение психолого-педагогического сопровождения семей с риском отказа от ребенка;
2) психологическая диагностика с целью выявления индивидуальных психологических проблем семьи с риском отказа от ребенка;
3) психологическая помощь семьям с риском отказа от ребенка;
4) психологическая коррекция с целью преодоления или ослабления отклонений в поведении, эмоциональном состоянии ребенка.
32. Социально-педагогические услуги:

1) баланы түзету-педагогикалық алып журу;
2) баланы тәрбиелеу және тәрбиелеу процесін ұйымдастыру, оның әлеуметтенуіне, әлеуметтік ортада бейімделуіне және ықпалдасуына жәрдемдесу;
3) баланың даму деңгейіне педагогикалық және түзету-дамыту диагностикасын жүргізу.
33. Әлеуметтік-экономикалық қызметтер:
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 11, 13, 14-тарауларына және "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жеңілдіктер, жәрдемақылар, өтемақылар, алименттер және тиісті төлемдер алуға, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға жәрдемдесу.
34. Әлеуметтік-құқықтық қызметтер:
1) заңгерлік консультация беру және заңдық маңызы бар құжаттарды ресімдеуге жәрдемдесу;
2) туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларға психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында түсуіне әкеп соққан физикалық және психикалық зорлық-зомбылыққа кінәлі адамдарды жауапкершілікке тартуға жәрдемдесу, отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес баланы отбасына орналастыру.
35. Әлеуметтік-тұрмыстық қызметтер:
1) "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес 1 балаға кемінде 1,8 шаршы метр тұрғын алаңын, оның ішінде жатын бөлмелері үшін беру;
2) Оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлау негіздеріне оқыту үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жарақтандырылған үй-жайларды беру;
3) "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздағы № 320 қаулысымен бекітілген киіммен, аяқ киіммен және жұмсақ мүкәммалмен қамтамасыз ету нормаларында көзделгеннен кем емес көлемде киім, аяқ киім, жұмсақ мүкәммал, төсек жапқыш беру;
4) дұрыс, диеталық және емдік тамақтануды ұсыну;
5) тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету (іш киімді, киімді, төсек жабдықтарын жуу, кептіру, үтіктеу, дезинфекциялау);

1) коррекционно-педагогическое сопровождение ребенка;
2) организация процесса воспитания и образования ребенка, содействие в его социализации, адаптации и интеграции в социальном окружении;
3) проведение педагогической и коррекционно-развивающей диагностики уровня развития ребенка.
33. Социально-экономические услуги:
содействие в получении полагающихся льгот, пособий, компенсаций, алиментов и соответствующих выплат, улучшении жилищных условий в соответствии с главами 11, 13, 14 Социального кодекса Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
34. Социально-правовые услуги:
1) юридическое консультирование и содействие в оформлении документов, имеющих юридическое значение;
2) содействие в привлечении к ответственности лиц, виновных в физическом и психическом насилии, в результате которого ребенок попал в организацию здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка;
3) устройство ребенка в семью, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
35. Социально-бытовые услуги:
1) предоставление жилой площади, в том числе для спальных комнат не менее 1,8 квадратных метров на 1 ребенка в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469);
2) предоставление помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации;
3) предоставление одежды, обуви, мягкого инвентаря, постельного белья в объеме, не менее предусмотренного нормами обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь";
4) предоставление рационального, диетического и лечебного питания;
5) обеспечение бытовым обслуживанием (стирка, сушка, глаженье, дезинфекция нательного белья, одежды, постельных принадлежностей);

6) баланы емдеу, оқыту, мәдени, спорттық іс-шараларға қатысу үшін тасымалдау кезінде көлік қызметтерін ұсыну;
7) отбасына жақын қолайлы жағдайлар жасау.
36. Әлеуметтік-мәдени қызметтер:
1) баланың бос уақытына жағдай жасау;
2) мерекелер мен бос уақыт іс-шараларын ұйымдастыру;
3) баланы бос уақыт іс-шараларына, мәдени іс-шараларға қатысуға тарту.
37. Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасын туғаннан үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан төрт жасқа дейінгі психикалық және физикалық дамуы бұзылған балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары медициналық-әлеуметтік көмек кешенін көрсету жолымен жүргізілген бағалауды және көрсетілетін қызметтерді алушының қажеттілігін айқындауды ескере отырып қамтамасыз етеді.

6) предоставление транспортных услуг при перевозке ребенка для лечения, обучения, участия в культурных, спортивных мероприятиях;
7) создание благоприятных условий, приближенных к семейным.
36. Социально-культурные услуги:
1) создание условий для досуга ребенка;
2) организация праздников и досуговых мероприятий;
3) вовлечение ребенка в досуговые мероприятия, в участие в культурных мероприятиях.
37. Качество предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения обеспечивается организациями здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с нарушениями психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющими психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, путем оказания комплекса медико-социальной помощи с учетом проведенной оценки и определения потребности получателя услуг.