"Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 3 қарашадағы № 377 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 3 қарашадағы № 174 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 қарашада № 33608 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
көрсетілген өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 3 қарашадағы
№ 174 мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2023 жылғы 3 қарашадағы
№ 377 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы
саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
Бірегей тұқымдарды өндірушілер
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәндібұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сұрыптық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
7.
Тұқым өндірушілердің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сұрыптық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
10.
Бірегей тұқым өндірісін жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
елеулі
11.
Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
елеулі
12.
Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістерінің болуы (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
13.
Өндірілген бірегей тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
14.
Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы
елеулі
15.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс
елеулі
16.
Бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқымдар өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы
елеулі
17.
Әр дақыл бойынша кемінде бір агрономның және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персоналдың болуы
елеулі
18.
Бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз ету
елеулі
19.
Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы
елеулі
20.

О внесении изменений в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства"
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 ноября 2023 года № 377 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 ноября 2023 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2023 года № 33608
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17871) следующие изменения:
в критериях оценки степени рисков в области семеноводства, утвержденных указанным совместным приказом:
приложения 1 и 2 к указанным критериям изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
приложения 2, 3, 4, 5 и 6 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
__________ А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 ноября 2023 года № 174
и Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 ноября 2023 года № 377
Приложение 1
к Критериям оценки степени
рисков в области семеноводства
Степень нарушения требований в области семеноводства
Наименование критериев
Степень нарушения
Производители оригинальных семян
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
значительное
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
значительное
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
10.
Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
значительное
11.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации
значительное
12.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
незначительное
13.
Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству), путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных оригинальных семян – не менее пяти лет (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
незначительное
14.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
значительное
15.
Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации
значительное
16.
Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян
значительное
17.
Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта
значительное
18.
Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта
значительное
19.
Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур, орехоплодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян
значительное
20.

100.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
101.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
102.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәнді бұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
103.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
104.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
105.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
106.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
107.
Карантиндік объектілермен залалданбаған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел

100.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
101.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
102.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
103.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
104.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
105.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
106.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
107.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не зараженных карантинными объектами
грубое

108.
Егіс сапасына сараптамадан өткен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
елеулі
109.
Гендік инженерия негізінде алынбаған (генетикалық түрлендірілген) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел
110.
Себу үшін тұқымның сорттық және егістік сапасын куәландыратын құжаттардың (байқаудан өткізу актісі, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдарға талдау жасау нәтижесі) болуы
елеулі

108.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, прошедших экспертизу на посевные качества
значительное
109.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных)
грубое
110.
Наличие документов, удостоверяющих сортовые и посевные качества семян для посева (акта апробации, аттестата на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, результата анализа семян)
значительное